وزارت علوم - فاقد عنوان
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 16:46
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
روساي آموزش عالي
7296728 جهان صنعت
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
قانون
1397/05/16
> وزیر علوم, تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه استاد تمام ها از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی هستند، گفت: اساتیدی که استاد نمونه کشوری هستند، می توانند سه سال با مجوز هیات امنای دانشگاه علاوه بر هفتاد سال به خدمت خود ادامه بدهند.
> قانون- وزیر علوم, تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه استاد تمام ها از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی هستند، گفت: اساتیدی که استاد نمونه کشوری هستند، می توانند سه سال با مجوز هیات امنای دانشگاه علاوه بر هفتاد سال به خدمت خود ادامه بدهند.
به گزارش قانون به نقل از ایلنا،منصور غلامی (وزیر علوم, تحقیقات و فناوری) درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و تعمیم آن به دانشگاه ها گفت: دو رئیس دانشگاه بازنشسته به ما معرفی شدند که درباره یکی از آنها شایعه شده بود، بازنشسته است که کاملا هم درست است و او قبلا بازنشست شده بود و بعد با استفاده از یکی از ماده های قانون که ایثارگران می توانند به خدمت برگردند، وی به کار خود برگشته و کار خود را شروع کرده بود، لذا از نظر قانونی این قانون شامل وی نشده است.
وی با اشاره یه اینکه به تازگی موضوع بازنشستگی اساتید دانشگاهها مطرح است، گفت: آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی که آیین نامه مصوب قانونی است، در مورد بازنشستگی اعضای هیات علمی به صراحت می گوید آن دسته از اعضای هیات علمی که در مرتبه استاد تمام هستند، حداکثر تا سن 70سالگی فارغ از تعداد سنوات خدمتی می توانند در دانشگاه خدمت کنند، اما حداقل 30 سال خدمت با 65 سال سن می شود؛ یعنی آن 30 سال که برای سایر مسئولیت های اداری در نظر گرفته شده برای اعضای هیات علمی هم هست.
زمان بازنشستگی برای اعضای هیات علمی استاد تمام 70 سال، دانشیارها 67 سال و برای استادیارها 65 سال است که این در آیین استخدامی قید شده است.
وزیر علوم, تحقیقات و فناوری با اشاره به افرادی که در این قانون استثنا هستند، گفت: در هیات امنا یک استثنا برای استاد تمام ها تصویب کردیم به این صورت که کسانی که استاد نمونه کشوری هستند، می توانند سه سال با مجوز هیات امنای دانشگاه علاوه بر آن هفتاد سال به خدمت خود ادامه بدهند.
ناگفته نماند انتخاب اساتید ممتار و استاد تمام معیار خاص خودش را دارد، اگر کسی طبق آیین نامه استاد ممتاز شده باشد، می تواند سه سال دیگر علاوه بر 70 سال ادامه خدمت داشته باشد.
او با اشاره به اعمال این قانون در پژوهشگاه ها گفت: در این زمینه موارد استثنایی در بعضی از پژوهشگاه های کشور داریم به اینصورت که پژوهشگرهای ممتاز و نمونه تا 75 سالگی می توانند فعالیت کنند، چون در آنجا تدریس ملاک نیست و فقط کار پژوهشی انجام می دهند.
در این پژوهشگاه ها نیز یک یا دو مورد وجود دارد که هیات امنا آن را تصویب کرده است، اما در دانشگاه ها حداکثر سن برای فعالیت 73 سال است.
غلامی تاکید کرد: اساتید بازنشسته بعد از سن 70 سالگی می توانند در دانشگاه ها حضور داشته باشند.
من هم از روسای دانشگاه ها خواستم که برای این اساتید به خصوص اساتید ممتاز و نمونه اتاق کار و امکانات لازم فراهم کند.
این عزیزان می توانند در تدریس دروس، راهنمایی و مشاوره پایانامه ها در دانشگاه ها فعال باشند، به این معنی که اگر خودشان علاقمند باشند و اگر دانشگاه ها این رغبت را داشته باشند که حتما هم دارند، این اعضای هیات علمی پیشکسوت ادامه حضور در دانشگاه ها را داشته باشند.
وی همچنین در واکنش به اینکه 11 هزار نفر از فارغ التحصیلان رشته پزشکی اقدام به دریافت شماره نظام پزشکی خود نکرده اند و حدود 15 هزار نفر از آنان نیز مهاجرت و یا به مشاغل دیگری روی آوردند، گفت: این تازه مربوط به زمانی است که پزشکی اوضاعش خوب بوده، اما متاسفانه هنوز هم این اقبال دسته جمعی به سمت رشته های پزشکی وجود دارد.
در این باره باید نظام پزشکی یک جواب توجیهی بدهد.
ناگفته نماند که در این امر خانواده ها و جامعه هم بی تاثیر نیستند.
به طور کل در این باره اینجا نمی توان جواب کارشناسی داد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه شروع
1397/05/16
> 170 نماینده مجلس در بیانیه ای از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستند که مصوبه جدید شورای عالی سنجش و پذیرش دانشجو درخصوص دخالت معدل در آزمون را بازنگری کند.
> 170 نماینده مجلس در بیانیه ای از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستند که مصوبه جدید شورای عالی سنجش و پذیرش دانشجو درخصوص دخالت معدل در آزمون را بازنگری کند.
محمد علی وکیلی عضو هیات رییسه در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس نامه 170 نماینده مجلس به منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را قرائت کرد.
در این نامه آمده است: بر اساس اخبار واصله اخیرا تصمیمی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای لحاظ شرایط آزمون کنکور سراسری سال 1398 توسط اعضای آن شورا اتخاذ شده که طی آن محاسبه نمره معدل در آزمون با 30 درصد به صورت قطعی خواهد بود.
این نمایندگان مجلس تاکید کردند: این امر به علت نبود زیرساخت های لازم در شرایط فعلی مغایر عدالت آموزشی است و می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به مناطق محروم کشور وارد و امید نسل جوان و داوطلبان کنکور را به یاس مبدل کند.
170 نفر از نمایندگان درخواست کردند به فوریت جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش تشکیل تا نسبت به بازنگری مصوبه این شورا برای کنکور سال 98 اقدام شود.
**طرحی درباره کاهش قیمت قیر با اولویت بررسی می شودنمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز با یک فوریت طرح استفساریه ای موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی آن شرکت ملی نفت ایران حق افزایش قیمت مواد اولیه قیر و یا کاهش حجم آن از چهار میلیون تن را ندارند.
مجلس یک فوریت طرح استفساریه بند ه تبصره یک قانون بودجه 97 را با 180 رای موافق، 15 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر تصویب کرد.
در این طرح استفساریه آمده است: آیا شرکت ملی نفت ایران می تواند بر خلاف حکم بند ه تبصره 1قانون بودجه سال 97 به هر دلیلی از جمله افزایش قیمت نفت خام مبادرت به افزایش قمت مواد اولیه قیر یا کاهش حجم آن از چهار میلیون تن یاتغییر در نسبت های مقرر کند؟در پاسخ این استفساریه تاکید شده است: خیر، شرکت ملی نفت ایران نمیتواند به هیچ وجه قیمت مواد اولیه قیر موضوع بنده تبصره 1 قانون بودجه سال 97 را افزایش یا حجم آن را از چهار میلیون تن کاهشیا در نسبت های مقرر تغییری دهد، بلکه موظف است این حجم از مواد اولیه قیر را با همان قیمت زمان تصویب قانون 30 هزار میلیارد ریال و همان نسبت ها تحویل دهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/05/16
> ایرنا : رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بدهی 60 میلیارد تومانی فارغ التحصیلان گفت: این افراد از 20 مرداد تا 10 شهریور امسال فرصت دارد تا بدهی های خود را در قالب طرح بخشودگی 100 جرایم بدهکاران به صندوق رفاه پرداخت کنند.
> بخشودگی 100 درصد جرایم دانشجویان بدهکار بانکی ایرنا : رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به بدهی 60 میلیارد تومانی فارغ التحصیلان گفت: این افراد از 20 مرداد تا 10 شهریور امسال فرصت دارد تا بدهی های خود را در قالب طرح بخشودگی 100 جرایم بدهکاران به صندوق رفاه پرداخت کنند.
ذوالفقار یزدان مهر روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: سیاست صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در دولت تدبیر و امید، مدیریت مشارکتی مبتنی بر روحیه جهادی بوده تا مشکلات و مسائل جامعه دانشجویی را برطرف سازد.
وی گفت: جامعه هدف صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم 2 هزار و 700 واحد دانشگاهی و بیش از 4 میلیون دانشجو است که مصمم به خدمات رسانی هر چه بهتر به آنان است.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: براساس آسیب شناسی های انجام شده مشخص شد که صندوق رفاه دانشجویان 440 میلیارد تومان مطالبات سنواتی دارد که برخی صعب الوصول بودند اما به لطف خدا بیش از 382 میلیارد تومان را وصول کرده و به چرخه خدمات رسانی صندوق بازگرداندنیم.
وی ادامه داد: هم اکنون نیز کمپینی را راه اندازی کرده ایم تا مابقی مطالبات صندوق را اخذ کنیم به گونه ای که در راستای اجرای سیاست خدمات رسانی توام با کرامت انسانی به دانشجویان و دانش آموختگان بدهکار و فراهم ساختن تسهیلات برای بازپرداخت بدهی های معوق، طرح بخشودگی جرایم بدهکاران را از عید قربان تا غدیر عملیاتی خواهیم کرد.
یزداند مهر خاطرنشان کرد: طرح شامل دو گزینه است به گونه ای که دانش آموختگان می توانند با بازپرداخت کل بدهی خود به صورت یکجا از بخشش صد در صدی جرایم بهره مند شوند و یا با بازپرداخت 50 درصدی جریمه از بخشودگی مابقی جرایم و تقسیط مجدد کل بدهی خود حداکثر در 6 ماه برخوردار شوند.
وی اظهار داشت: متقاضیان باید صرفا با مراجعه به پرتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به آدرس http://bp.
swf.
ir از این طرح استفاده کنند.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه اظهار داشت: همچنین با تدابیر صورت گرفته شده منابع صندوق رفاه دانشجویان برای سال جاری 2 برابر افزایش یافته است به گونه ای که 417 میلیارد تومان سال گذشته منابع داشتیم که در قالب تسهیلات به دانشجویان پرداخت می شد با مساعدت دولت این رقم به 673 میلیارد تومان افزایش یافته و با هم افزایی با بانک های عامل منابع صندوق به یک هزار و 300 میلیارد تومان افزایش یافته است تا پوشش حداکثری به دانشجویان داشته باشیم.
وی اظهار داشت: همچنین خدمات تغذیه دانشگاه ها در سطوح آشپزخانه و سالن های غذاخوری در سه سطح رتبه بندی شده و تا پایان تابستان امسال تمامی آشپزخانه های سطح سه از نظر فضا و تجهیزات با تخصیص اعتباری بالغ بر 36 میلیارد تومان که 50 درصد آن از طرف صندوق و 50 درصد از طرف دانشگاه های تامین می شود؛ ارتقا می یابند.
وی تصریح کرد: همچنین در برخی دانشگاه های کشور هم اکنون غذا رایگان به دانشجویان ارایه می شود که امیدواریم این طرح توسعه یابد و دیگر دانشجو حتی یک هزار و 400 تومان نیز برای هر پرس غذا ندهد.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: در امر وام شهریه هم این صندوق طی تفاهم نامه ای با بانک قرض الحسنه مهر ایران تا سقف 200 میلیون ریال وام شهریه به دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و علمی و کاربردی با کارمزد 3 درصد به صورا ترمی پرداخت می کند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/05/16

وی با بیان اینکه در دو سال اخیر به منظور افزایش اثربخشی وام های دانشجویی و رفع نیازهای داشنجویان، مبالغ وام ها دانشجویی از 25 تا 500 درصد رشد داشته اند، یادآور شد: صندوق رفاه دانشجویان از ابتدای سال 96 تاکنون بیش از 417 میلیارد تومان انواع وام به دانشجویان پرداخت کرده است.
یزدان مهر با تاکید بر اینکه صندوق رفاه در سال 96 به صد در صد متقاضیان وام های دانشجویی تسهیلات پرداخت کرده است، اظهار داشت: در سال گذشته بیش از 166 میلیارد تومان وام ویژه دانشجویان دکتری به تعداد بیش از 72 هزار نفر پرداخت شده که نسبت به سال 95 بیش از 186 درصد رشد داشته اشت.
وی با اشاره به افزایش 48 درصدی اعتبار وام های ضروری و 38 درصدی وام های تحصیلی گفت: اعتبار وام تحصیلی از 134 میلیارد تومان عملکرد در سال 96 با رشد 38 درصدی در سال 97 به مبلغ 165 میلیارد تومان رسیده است و همچنین وام ویژه دکتری در مجموع به 225 میلیارد تومان با هم افزایی بانک توسعه تعاون افزایش یافته است.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: روند پرداخت وام های تحصیلی و ضروری ویژه دکتری و همچنین وام ضروری سایر مقاطع در سال 97 نیز بدون محدودیت اعتباری ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: براساس آسیب شناسی های انجام شده با کمبود 200 سرای داشنجویی مواجه هستیم به گونه ای که 50 هزار دانشجو با تراکم پشت درهای خوابگاه ها هستند و بر همین اساس با کمک دانشگاه ها سعی در برطرف کردن این امر داریم و 27 میلیارد تومان نیز برای این امر در راستای رهن سراهای دانشجویی در اختیار دانشگاه ها قرار داده ایم.
یزدان مهر اظهار داشت: یکی از مشکلات موجود در این امر برنامه پنجم توسعه بود که خوشبختانه برطرف شد و امسال برای 200 سرای دانشجویی با مشارکت دانشگاه ها و موسسات و بخش های خصوصی برنامه تدارک دیده شده که حدود 19 مورد آن امسال اجرایی می شود.
وی گفت: صندوق رفاه دانشجویان براساس برنامه ششم توسعه 500 میلیارد تومان برای 200 سرای دانشجویی در نظر گرفته که دانشگاه ها و موسسات خصوصی می توانند از این وام بهره مند شوند و سود بانکی آنها را نیز صندوق پرداخت خواهد کرد.
مشاور وزیر علوم افزود: صندوق رفاه همچنین به منظور عادلانه سازی نرخ اجاره بهای سراهای داشنجویی و شناسایی سراهای فرسوده طرح رتبه بندی خوابگاه ها را عملیاتی کرد و بر اساس آن در سال 96 و 95 تعداد 378 سرای دانشجویی را با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد تومان به سطوح بالاتر ارتقا داده است.
کپی شد کلمات کلیدی: برنامه پنجم توسعه پوشش جامعه خدمات رسانی علوم تحقیقات و فناوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/05/16
> ایسنا : 170 نفر از نمایندگان طی بیانیه ای از وزیر علوم خواستند که مصوبه ی جدیدالتصویب شورای پذیرش کنکور را که در خصوص دخالت معدل در آزمون کنکور وضع شده مورد بازنگری قرار گیرد.
> بیانیه نمایندگان به وزیر علوم در خصوص کنکور سراسری ایسنا : 170 نفر از نمایندگان طی بیانیه ای از وزیر علوم خواستند که مصوبه ی جدیدالتصویب شورای پذیرش کنکور را که در خصوص دخالت معدل در آزمون کنکور وضع شده مورد بازنگری قرار گیرد.
متن کامل این بیانیه که توسط محمدعلی وکیلی قرائت شد به این شرح است: «بر اساس اخبار واصله اخیرا تصمیمی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای لحاظ شرایط آزمون کنکور سراسری سال 1398 توسط اعضای آن شورا اتخاذ گردیده که طی آن محاسبه نمره معدل در آزمون با 30 درصد به صورت قطعی خواهد بود که این امر به علت عدم وجود زیرساخت های لازم در شرایط فعلی مغایر عدالت آموزشی است و می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به مناطق محروم کشور وارد سازد و امید نسل جوان و داوطلبان کنکور را به یاس مبدل کند.
170 نفر از نمایندگان خواهان این هستند که به فوریت جلسه فوق العاده ی شورای سنجش و پذیرش تشکیل تا نسبت به بازنگری مصوبه آن شورا برای کنکور سال 98 اقدام شود.
» کپی شد کلمات کلیدی: دانشجو کنکور نسل جوان بیانیه نمایندگان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آرمان امروز
1397/05/16
> وزیر علوم, تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه استاد تمام ها از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی هستند، گفت: اساتیدی که استاد نمونه کشوری هستند، می توانند سه سال با مجوز هیات امنای دانشگاه علاوه بر هفتاد سال به خدمت خود ادامه بدهند.
> آرمان- به گزارش آرمان به نقل از ایلنا؛ منصور غلامی (وزیر علوم, تحقیقات و فناوری) در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و تعمیم آن به دانشگاه ها گفت: دو رئیس دانشگاه بازنشسته به ما معرفی شدند که درباره یکی از آنها شایعه شده بود، بازنشسته است که کاملا هم درست است و او قبلا بازنشست شده بود و بعد با استفاده از یکی از ماده های قانون که ایثارگران می توانند به خدمت برگردند، وی به کار خود برگشته و کار خود را شروع کرده بود، لذا از نظر قانونی این قانون شامل وی نشده است.
وی با اشاره یه اینکه به تازگی موضوع بازنشستگی اساتید دانشگاهها مطرح است، گفت: آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی که آیین نامه مصوب قانونی است، در مورد بازنشستگی اعضای هیات علمی به صراحت می گوید آن دسته از اعضای هیات علمی که در مرتبه استاد تمام هستند، حداکثر تا سن 70سالگی فارغ از تعداد سنوات خدمتی می توانند در دانشگاه خدمت کنند، اما حداقل 30 سال خدمت با 65 سال سن می شود؛ یعنی آن 30 سال که برای سایر مسئولیت های اداری در نظر گرفته شده برای اعضای هیات علمی هم هست.
زمان بازنشستگی برای اعضای هیات علمی استاد تمام 70 سال، دانشیارها 67 سال و برای استادیارها 65 سال است که این در آیین استخدامی قید شده است.
وزیر علوم, تحقیقات و فناوری با اشاره به افرادی که در این قانون استثنا هستند، گفت: در هیات امنا یک استثنا برای استاد تمام ها تصویب کردیم به این صورت که کسانی که استاد نمونه کشوری هستند، می توانند سه سال با مجوز هیات امنای دانشگاه علاوه بر آن هفتاد سال به خدمت خود ادامه بدهند.
ناگفته نماند انتخاب اساتید ممتار و استاد تمام معیار خاص خودش را دارد، اگر کسی طبق آیین نامه استاد ممتاز شده باشد، می تواند سه سال دیگر علاوه بر 70 سال ادامه خدمت داشته باشد.
او با اشاره به اعمال این قانون در پژوهشگاه ها گفت: در این زمینه موارد استثنایی در بعضی از پژوهشگاه های کشور داریم به اینصورت که پژوهشگرهای ممتاز و نمونه تا 75 سالگی می توانند فعالیت کنند، چون در آنجا تدریس ملاک نیست و فقط کار پژوهشی انجام می دهند.
در این پژوهشگاه ها نیز یک یا دو مورد وجود دارد که هیات امنا آن را تصویب کرده است، اما در دانشگاه ها حداکثر سن برای فعالیت 73 سال است.
غلامی تاکید کرد: اساتید بازنشسته بعد از سن 70 سالگی می توانند در دانشگاه ها حضور داشته باشند.
من هم از روسای دانشگاه ها خواستم که برای این اساتید به خصوص اساتید ممتاز و نمونه اتاق کار و امکانات لازم فراهم کند.
این عزیزان می توانند در تدریس دروس، راهنمایی و مشاوره پایانامه ها در دانشگاه ها فعال باشند، به این معنی که اگر خودشان علاقمند باشند و اگر دانشگاه ها این رغبت را داشته باشند که حتما هم دارند، این اعضای هیات علمی پیشکسوت ادامه حضور در دانشگاه ها را داشته باشند.
وی همچنین در واکنش به اینکه 11 هزار نفر از فارغ التحصیلان رشته پزشکی اقدام به دریافت شماره نظام پزشکی خود نکرده اند و حدود 15 هزار نفر از آنان نیز مهاجرت و یا به مشاغل دیگری روی آوردند، گفت: این تازه مربوط به زمانی است که پزشکی اوضاعش خوب بوده، اما متاسفانه هنوز هم این اقبال دسته جمعی به سمت رشته های پزشکی وجود دارد.
در این باره باید نظام پزشکی یک جواب توجیهی بدهد.
ناگفته نماند که در این امر خانواده ها و جامعه هم بی تاثیر نیستند.
به طور کل در این باره اینجا نمی توان جواب کارشناسی داد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/05/16
> ایلنا : وزیر علوم, تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه استاد تمام ها از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی هستند، گفت: اساتیدی که استاد نمونه کشوری هستند، می توانند سه سال با مجوز هیات امنای دانشگاه علاوه بر هفتاد سال به خدمت خود ادامه بدهند.
> واکنش وزیر علوم به مهاجرت پزشکان ایلنا : وزیر علوم, تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه استاد تمام ها از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی هستند، گفت: اساتیدی که استاد نمونه کشوری هستند، می توانند سه سال با مجوز هیات امنای دانشگاه علاوه بر هفتاد سال به خدمت خود ادامه بدهند.
منصور غلامی (وزیر علوم, تحقیقات و فناوری) در گفت وگو با ایلنا درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و تعمیم آن به دانشگاه ها گفت: دو رئیس دانشگاه بازنشسته به ما معرفی شدند که درباره یکی از آنها شایعه شده بود، بازنشسته است که کاملا هم درست است و او قبلا بازنشست شده بود و بعد با استفاده از یکی از ماده های قانون که ایثارگران می توانند به خدمت برگردند، وی به کار خود برگشته و کار خود را شروع کرده بود، لذا از نظر قانونی این قانون شامل وی نشده است.
وی با اشاره یه اینکه به تازگی موضوع بازنشستگی اساتید دانشگاهها مطرح است، گفت: آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی که آیین نامه مصوب قانونی است، در مورد بازنشستگی اعضای هیات علمی به صراحت می گوید آن دسته از اعضای هیات علمی که در مرتبه استاد تمام هستند، حداکثر تا سن 70سالگی فارغ از تعداد سنوات خدمتی می توانند در دانشگاه خدمت کنند، اما حداقل 30 سال خدمت با 65 سال سن می شود؛ یعنی آن 30 سال که برای سایر مسئولیت های اداری در نظر گرفته شده برای اعضای هیات علمی هم هست.
زمان بازنشستگی برای اعضای هیات علمی استاد تمام 70 سال، دانشیارها 67 سال و برای استادیارها 65 سال است که این در آیین استخدامی قید شده است.
وزیر علوم, تحقیقات و فناوری با اشاره به افرادی که در این قانون استثنا هستند، گفت: در هیات امنا یک استثنا برای استاد تمام ها تصویب کردیم به این صورت که کسانی که استاد نمونه کشوری هستند، می توانند سه سال با مجوز هیات امنای دانشگاه علاوه بر آن هفتاد سال به خدمت خود ادامه بدهند.
ناگفته نماند انتخاب اساتید ممتار و استاد تمام معیار خاص خودش را دارد، اگر کسی طبق آیین نامه استاد ممتاز شده باشد، می تواند سه سال دیگر علاوه بر 70 سال ادامه خدمت داشته باشد.
او با اشاره به اعمال این قانون در پژوهشگاه ها گفت: در این زمینه موارد استثنایی در بعضی از پژوهشگاه های کشور داریم به اینصورت که پژوهشگرهای ممتاز و نمونه تا 75 سالگی می توانند فعالیت کنند، چون در آنجا تدریس ملاک نیست و فقط کار پژوهشی انجام می دهند.
در این پژوهشگاه ها نیز یک یا دو مورد وجود دارد که هیات امنا آن را تصویب کرده است، اما در دانشگاه ها حداکثر سن برای فعالیت 73 سال است.
غلامی تاکید کرد: اساتید بازنشسته بعد از سن 70 سالگی می توانند در دانشگاه ها حضور داشته باشند.
من هم از روسای دانشگاه ها خواستم که برای این اساتید به خصوص اساتید ممتاز و نمونه اتاق کار و امکانات لازم فراهم کند.
این عزیزان می توانند در تدریس دروس، راهنمایی و مشاوره پایانامه ها در دانشگاه ها فعال باشند، به این معنی که اگر خودشان علاقمند باشند و اگر دانشگاه ها این رغبت را داشته باشند که حتما هم دارند، این اعضای هیات علمی پیشکسوت ادامه حضور در دانشگاه ها را داشته باشند.
وی همچنین در واکنش به اینکه 11 هزار نفر از فارغ التحصیلان رشته پزشکی اقدام به دریافت شماره نظام پزشکی خود نکرده اند و حدود 15 هزار نفر از آنان نیز مهاجرت و یا به مشاغل دیگری روی آوردند، گفت: این تازه مربوط به زمانی است که پزشکی اوضاعش خوب بوده، اما متاسفانه هنوز هم این اقبال دسته جمعی به سمت رشته های پزشکی وجود دارد.
در این باره باید نظام پزشکی یک جواب توجیهی بدهد.
ناگفته نماند که در این امر خانواده ها و جامعه هم بی تاثیر نیستند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/05/16

به طور کل در این باره اینجا نمی توان جواب کارشناسی داد.
کپی شد کلمات کلیدی: بازنشستگی خانواده علوم تحقیقات و فناوری قانون مهاجرت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه همشهری
1397/05/16
> وزیر علوم با ابراز امیدواری نسبت به شرایط دانشجویان بازداشتی به دلیل اعتراض های صورت گرفته در دی ماه تأکید کرد: موضوع این دانشجویان همچنان در حال پیگیری است.
> وزیر علوم با ابراز امیدواری نسبت به شرایط دانشجویان بازداشتی به دلیل اعتراض های صورت گرفته در دی ماه تأکید کرد: موضوع این دانشجویان همچنان در حال پیگیری است.
به گزارش اعتماد آنلاین، منصور غلامی با تأکید بر اقدامات صورت گرفته این وزارتخانه گفت: ما از دانشگاه ها خواستیم کارگروه هایی را در این زمینه فعال کنند تا پیگیری های لازم انجام شود.
وی افزود: من حتی با (آیت الله آملی لاریجانی) رئیس قوه قضاییه صحبت کردم و خواستم به این موضوع توجه زیادی داشته باشند.
غلامی گفت: ما با دادستان کل کشور و دادستان تهران به صورت حضوری نیز صحبت کرده ایم.
امیدواریم در فرایند رسیدگی به این پرونده ها تأثیر مثبت ایجاد شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
آرمان امروز
1397/05/16
> آرمان- آرزو ضیایی: به گفته معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش نظام جامع راهنمایی و مشاوره در آموزش و پرورش تدوین شد.
براساس این نظام، دانش آموزان براساس دو فرم اقدام به انتخاب رشته می کنند.
این اقدام از سوی سازمان آموزش و پرورش گواه اهمیت موضوع «هدایت تحصیلی» برای دانش آموزان است؛ دانش آموزانی که برخی از آنها نه تنها در مقطع متوسطه دوم، بلکه در دوران دانشجویی و گذراندن تحصیلات عالیه متوجه اشتباه خود در زمینه انتخاب رشته متوسطه و دانشگاه می شوند.
زمانی که پشیمانی سودی ندارد و ضرر آن به بهای از دست رفتن سال های ارزشمند نوجوانی و اوایل جوانی است؛ سال هایی که افراد گام های اول موفقیت را برمی دارند و روحیه آنهایی که مجبور به عقبگرد می شوند، بسیار تلخ است.
> هدایت تحصیلی بعد از 22 سال، از پایه دهم به پایه نهم منتقل شد، در حالی که پیش از آن دانش آموزان، پایه اول را در دوره متوسطه به طور مشترک طی کرده و در پایه دوم متوسطه به یکی از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش رفته و در هر کدام از این شاخه ها ، رشته های مورد نظر خود را انتخاب می کردند.
بر اساس سیاست جدید نظام آموزشی، این روند تغییر کرد و با تدوین و تصویب جدول دروس، گام بعدی در ادامه تحولات سیستم آموزشی 3 - 3- 6 آغاز شد.
با واگذاری مدیریت هدایت تحصیلی به مناطق مختلف آموزش و پرورش، وضعیت ثبت نام و انتخاب رشته دانش آموزان برای سال تحصیلی 97 - 96 در شرایط بهتری قرار گرفت، به این نحو که در رشته هایی مانند شاخه کاردانش، فنی و حرفه ای، علوم انسانی و ریاضی فیزیک محدودیتی برای پذیرش وجود نداشت، اما در رشته علوم تجربی با توجه به میزان بالای تقاضا، ابتدا دانش آموزان با اولویت های اول و دوم ثبت نام کردند.
در نهایت در سال گذشته 996 هزار و 80 دانش آموز پایه نهم برای ورود به دوره متوسطه دوم، هدایت تحصیلی شدند.
هدایت تحصیلی براساس 2 فرم 6و7 معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که آیا آینده شغلی دانش آموزان در هدایت تحصیلی مدنظر است؟ گفت: هدایت تحصیلی بر اساس آنچه که در سند تحول بنیادین و سیاست های آموزش و پرورش دنبال شده، از مقطع متوسطه دوم به مقطع متوسطه اول یعنی پایه نهم منتقل شده است.
علیرضا کاظمی ادامه داد: فرآیندهایی که برای این امر در نظر گرفته شده، در دو قالب فرم شش و هفت است.
فرم شش جنبه مشورتی با دانش آموز، والدین و معلم دارد و ترکیبی از مولفه های مختلف است تا از طریق آن دانش آموز به توانایی ها و گرایشات تحصیلی خود پی ببرد.
او با اشاره به فرم هفت بیان کرد: این فرم صرفا بر اساس سوابق تحصیلی انجام می پذیرد.
دانش آموز می تواند از هر دو فرم استفاده کند و انتخاب برعهده خودش است که بر اساس سوابق تحصیلی حرکت کند یا نه؟ کاظمی گفت: در این زمینه محدودیت هایی هم وجود دارد و این محدودیت ها طبیعتا ظرفیت هایی است که در آموزش و پرورش همیشه بر اساس شرایط موجود مطرح بوده، به عنوان مثال هنرستان ها، رشته های تجربی و ریاضی در شهرستان ها ظرفیت های خاصی دارند، اما برای اینکه ما به یک هدایت تحصیلی درست دست پیدا کنیم طبیعتا نیاز به بسترسازی و فرهنگ سازی زیادی داریم، از جمله نظام جامع راهنمایی و مشاوره در آموزش و پرورش که در حال تدوین است.
در واقع این نظام نامه تدوین شده و به شورای عالی آموزش و پرورش ارائه شده تا بعد از تصویب در دستور کار آموزش و پرورش قرار بگیرد.
او ادامه داد: نظام جامع راهنمایی و مشاوره، مشاوره تحصیلی را یک فرآیند کامل از دوره ابتدایی تا پایان دوره نهم و حتی بعد از آن در نظر گرفته است.
کاظمی گفت: زمانی که دانش آموز دیپلم خود را گرفت، حتما ادامه تحصیلش را بر اساس نیازهای جامعه و فضای اشتغال دنبال می کند، حتی ممکن است؛ تغییر رشته بدهد چون فضای اشتغال را نمی توانیم یک متغیر بی تاثیر در آینده کاری افراد در نظر بگیریم.
این خیلی مساله مهمی است و همه اینها به هم پیوسته اند و صرفا نمی توان هدایت تحصیلی را مقصر در این امر دانست.
عوامل متعددی در این زمینه نقش دارند و تنها مربوط به یک حوزه نمی شود.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در خصوص عدم پیوستگی در آموزش و پرورش گفت: نظام آموزشی ما پیوسته نیست، بلکه آموزش و پرورش و آموزش عالی منفک از هم هستند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
آرمان امروز
1397/05/16

ضمن اینکه نظام آموزشی با نظام اشتغال جامعه ما هیچ پیوندی ندارد، یعنی هیچ تناسبی بین رشته های دانشگاهی و نیاز جامعه نمی بینیم، لذا دانش آموزان در این مسیر دچار یکسری تغییر و تحولات می شوند.
لزوم توجه به سند توسعه بنیادین سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت وگو با «آرمان» با اشاره به لزوم هدایت تحصیلی برای دانش آموزان می گوید: پیش از آنکه مقاطع تحصیلی به سه بخش ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم تقسیم شوند بخشی از هدایت تحصیلی در سوم راهنمایی و بخش دیگر آن در مقطع متوسطه صورت می گرفت، که به صورت کلی به کلاس نهم انتقال یافت.
در واقع امروز هنگام تمام شدن مقطع نهم تکلیف دانش آموز برای کلاس دهم روشن شده است.
میرحمایت میرزاده می افزاید: بنابراین تمام نیروهای مشاوره در دوره متوسطه دوم باید برای سال تحصیلی آینده به دوره اول و سه سال دوره آموزش عمومی هفتم، هشتم و نهم منتقل شوند.
این سه سال فرصت مناسبی برای مشاوران است تا دانش آموزان و استعدادهای آنها را بشناسند.
او تاکید می کند: وضعیت آموزشی، تربیتی و علائق دانش آموزان در سه سال اول متوسطه باید شناسایی شود تا به محض پایان یافتن دوره نهم تکلیف دانش آموز و خانواده مشخص باشد و دانش آموز با توجه به پرونده تحصیلی، علائق پژوهشی، فرهنگی و.
به رشته های فنی، نظری یا کاردانش جذب شود.
میرزاده می افزاید: اگر آموزش و پرورش در این راستا پیش رود، در واقع در راستای برنامه و سند توسعه بنیادین گام برداشته است، اما در صورت خروج از آن رسیدن به اهداف سخت می شود.
او تاکید می کند: برخی از افرادی که حکم مشاور تحصیلی مدارس را دارند، در حال حاضر در دوره دوم متوسطه و مشاغل دیگر مشغول به فعالیت هستند و به کارگیری آنها در وظایف اصلی خود اقدام مناسبی است.
میرزاده خاطرنشان می کند: هنگامی که یک دانش آموز برای دانشگاه 100 رشته مختلف و متنوع را در حوزه های گوناگون انتخاب می کند، در واقع نشان از آن دارد که دانش آموز و خانواده در دوره انتخاب رشته به علایق او آگاه نیستند و نسبت به سرنوشتی که بنا است برای خود انتخاب کنند بی اطلاع اند.
او می گوید: موضوع هدایت تحصیلی باید در کلاس نهم تمام شده باشد تا فرد تکلیف زندگی خود را نه براساس نمره، بلکه مطابق با علایق هنری، فرهنگی، تربیتی و آموزشی و خواسته هایش مشخص کرده باشد.
میرزاده می افزاید: اینکه برخی از دانش آموزان تغییر رشته های نامتعارف انجام می دهند یا مشتاق تحصیل در رشته های تحصیلی پولساز هستند ناشی از آن است که رسالت اصلی خود را در سیستم آموزش و پرورش انجام نداده ایم.
البته اگر از نظر فنی- اداری موضوعی تغییر یابد مشکل چندانی حل نمی شود، زیرا حل مشکلات به بهبود نظام آموزشی و تشکیلات اداری خلاصه نمی شود.
او می گوید: البته اگر این کار در راستای برنامه ششم توسعه و سند تحول بنیادین باشد، اقدام مناسبی است.
در واقع هیچ تحولی خارج از تحول بنیادین نیست و تمام افراد مسئول در وزارت آموزش و پرورش به دنبال اجرای سند تحول بنیادین و برنامه ششم باشند.
در واقع رابطه هر طرح پیشنهادی از سوی آنها باید با سند تحول بنیادین مشخص باشد، زیرا مسئولان دولتی وظیفه قانون گذاری نداشته و وظیفه اجرا دارند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
اعتماد
1397/05/16
> زهرا چوپانکاره.
> وزیر علوم با احتیاط صحبت می کند، با احتیاط بسیار.
روز گذشته منصور غلامی پس از نزدیک به هشت ماه حضورش در وزارت علوم اولین نشست خبری اش را برگزار کرد و در اولین سوال خبرنگاران در مورد وضعیت دانشجویان بازداشت شده در حوادث دی ماه، حرف های هفته های گذشته اش را تکرار کرد، از تلاش برای مذاکره با قوای مختلف گفت و با وجود صدور احکام سنگین برای برخی دانشجویان باز هم ابراز امیدواری کرد که با همکاری قوا این موضوع حل شود.
منصور غلامی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارنظرهای ضدونقیض در خصوص بازدید یا عدم بازدید آژانس انرژی اتمی از برخی دانشگاه های کشور گفت: « این بحث مربوط به شورای عالی امنیت ملی است و شورا تاکید دارد که به دلیل سوءاستفاده هایی که در خارج از کشور از این موضوع می شود، رسانه ها در این بحث وارد نشوند.
در این خصوص باید خود شورای امنیت ملی پاسخ دهد.
» او همچنین اشاره داشت به موضوع سهمیه اصلاح ایثارگران و تلاش وزارت علوم برای قانع کردن مجلس: «تلاش وزارت علوم همواره این بود که نظرات کارشناسی دانشگاه ها و تحلیل سازمان سنجش آموزش کشور را به صورت یک فرآیند کارشناسی به مجلس شورای اسلامی به منظور اصلاح این قانون منتقل کنیم و درخواست بازنگری و تعدیل مصوبه سال گذشته را نیز داشتیم.
این موضوع در کمیسیون آموزش مجلس پذیرفته شد و یک مرحله در صحن، اولویت رای را کسب کرد اما در جلسه روز گذشته (یکشنبه) رای نیاورد و مجدد به منظور کار کارشناسی بیشتر به مجلس ارسال شد.
» غلامی ابراز امیدواری کرد که در بررسی های کارشناسانه این اصلاح صورت بگیرد.
وزیر علوم در نشست خود با خبرنگاران به دو سوال « اعتماد» پاسخ گفت: در صحبت های تان اشاره کردید که یکی از تلاش های وزارت علوم تقویت حضور محسوس بخش دانشگاهی برای حل مشکلات مختلف از جمله چالش های حوزه محیط زیست بوده است.
از طرفی در سال های گذشته روند تشویق نخبه های ایرانی برای بازگشت به کشور توسط دولت روحانی تشویق شد تا جایی که برخی نشریات و شبکه های خارجی هم در مورد آن گزارش نوشتند.
اما در یک سال گذشته اتفاقاتی رخ داد که باعث شد به صورت خاص در حوزه محیط زیست شاهد خروج چهره ای مانند کاوه مدنی از کشور و بازداشت های گسترده در میان فعالان محیط زیست باشیم.
آیا وزارت علوم با نهادهای امنیتی، وزارت اطلاعات و قوه قضاییه در مورد این موضوع مذاکره ای دارد؟ به نظر می رسد تکرار این اتفاقات یکی از موانع جدی بازگشت نخبه های ایرانی و حتی ماندن نخبه ها و فعالان علمی در کشور است.
بله، این مساله، مساله نگران کننده ای بود.
با توجه به اینکه وزارت علوم در چند سال گذشته تلاشش این بوده که از ظرفیت نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور استفاده کند، توفیقات خوبی به دست آمده بود.
در سال 96 بیش از 2 هزار و 300 نفر از این نخبگان به مراکز علمی و دانشگاه های کشور رفت و آمد داشتند.
هم وزارت علوم در مورد دعوت ها و تسهیل رفت و آمد آنها به کشور فعال بود و هم خود دانشگاه ها ارتباطات بسیار خوبی برقرار کرده بودند و همکاری ها و پروژه های علمی مشترک بین دانشگاه های داخل کشور و دانشگاه های خارجی معتبر شکل گرفت.
در این زمینه دستاوردهای بسیار خوبی داشتیم و روند رو به رشدی را تجربه می کردیم.
من هم اعتقاد دارم که این اتفاق تاثیر منفی خودش را بر این رویکرد وزارت علوم گذاشته است و با اینکه رخ دادن این جریانات خارج از چارچوب این وزارتخانه بوده اما این نگرانی ایجاد شد که در استقبال نخبگان خارج از کشور برای ادامه این رفت وآمدها اثر منفی ایجاد شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
اعتماد
1397/05/16

برای حل این مساله البته تلاش کرده ایم و در روزهای اخیر هم با مسوولان ذی ربط با این حوزه ها نشست داشتیم که بتوانیم شرایطی را به وجود آوریم که با اعتماد و دقت بیشتری برای رفع این نگرانی ها تلاش شود.
امیدواریم که نگاه به دانشمندان، محققان و به خصوص کسانی که علاقه مند به کشورشان هستند همان طور که تاکنون مثبت بوده، مثبت باقی بماند.
اگر موارد استثنایی پیش می آید باید مراقب آثار زیان بار آن هم باشیم.
با توجه به صحبت هایی که در این خصوص داشته ایم امیدوارم بتوانیم در این حوزه مدیریت بهتری را اعمال کنیم.
با کدام نهاد در این خصوص گفت وگو داشته اید؟ صحبت ها با مسوولان وزارت اطلاعات بوده که در جلسه مشترک با ما و در محل وزارت علوم برگزار شد، اجازه بدهید توضیحاتش را خیلی باز نکنم.
برخی از مکاتبات هم با این وزارتخانه انجام شده و از آنها خواسته ایم و تقاضا کرده ایم که با ورود کارشناسانه به این بحث، به خصوص از زاویه دید ما و با توجه بیشتر به آثار مثبت این همکاری ها و آمدوشدها نگاه کنند.
با نهادهای امنیتی دیگری هم که در این موارد حضور دارند صحبت های رودررو داشتیم.
من معمولا کوچک ترین نقطه مثبت را به عنوان نقطه ای برای امیدواری می بینم و برای همین به نتایج این جلسات امیدوارم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه ایران
1397/05/16
> هدی هاشمیخبرنگاروزیرعلوم به دانشجویانی که احکام سنگین از قوه قضائیه گرفتند امیدواری داد با گفت و گویی که با رئیس قوه قضائیه، دادستان کشور و دادستان تهران انجام داده بزودی اخبار خوشی بدهد.
> هدی هاشمیخبرنگاروزیرعلوم به دانشجویانی که احکام سنگین از قوه قضائیه گرفتند امیدواری داد با گفت و گویی که با رئیس قوه قضائیه، دادستان کشور و دادستان تهران انجام داده بزودی اخبار خوشی بدهد.
منصور غلامی همچنین برخورد برخی از نهادهای امنیتی را با نخبگان ایرانی نگران کننده توصیف کرد و از جلسه ای با وزارت اطلاعات درباره فعالیت نخبگان ایرانی خارج از کشور در ایران خبر داد.
به گزارش خبرنگار «ایران»، دیروز اولین نشست خبری وزیر علوم با اصحاب رسانه در طبقه 15 وزارت علوم برگزار شد.
در این نشست منصور غلامی به سؤالاتی درباره احکام بازداشتی دانشجویان، احضار دانشجویان در آستانه سال تحصیلی جدید، مشکلات ارزی دانشجویان خارج از کشور، کنکور، برخورد نهادهای امنیتی با نخبگان ایرانی و بازدید مأموران آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه ها پاسخ داد.
غلامی دیروز با تأکید بر اینکه در وزارت علوم پیگیر فعالیت های دانشجویان هستم و موضوع احکام دانشجویان را با قوه قضائیه پیگیری کرده ام تأکید کرد: موضوع این دانشجویان همچنان در حال پیگیری است.
ما از دانشگاه های شهرهای دیگر هم خواستیم کارگروه هایی را در این زمینه فعال کنند تا پیگیری های لازم انجام شود.
من حتی با رئیس قوه قضائیه صحبت کردم و خواستم به این موضوع توجه زیادی داشته باشند.
ما با دادستان کشور و دادستان تهران هم به صورت حضوری نیز صحبت کرده ایم.
وی افزود: باید در فرآیند رسیدگی به این پرونده ها تأثیر مثبت ایجاد شود و این مسأله با حداقل برخورد قضایی نهایی شود.
من به این پیگیری ها امیدوارم.
وزیر علوم در پاسخ به سؤال «ایران» درباره احضار برخی از فعالان دانشجویی به دستگاه های امنیتی هم اعلام کرد: در این باره اطلاعی ندارم اما موضوع را پیگیری می کنم.
در سال تحصیلی گذشته موضوع ستاره دار شدن بسیاری از دانشجویان را برطرف کردیم و امسال هم همه تلاشمان را می کنیم تا دانشجویان با مشکلی مواجه نشوند.
وی تأکید کرد: سال گذشته که به این وزارتخانه آمدم در اوایل فعالیت خود وارد موضوع دانشجویان ستاره دار شدم با وجود اینکه مشکلات حاشیه ای داشت اما مسأله حل شد.
برای سال جدید تاکنون موضوعی مبنی بر اینکه از داوطلبان تحصیلات تکمیلی سؤالاتی برای ادامه تحصیل مطرح شده است اطلاع ندارم و باید آن را بپرسم.
بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داوطلبان تحصیلات تکمیلی می توانند مورد یک بررسی اولیه قرار گیرند که ممکن است از برخی از آنها سؤالاتی پرسیده شود.
جلسه با وزارت اطلاعات برای نخبگانغلامی از جلسه وزارت علوم با وزارت اطلاعات درباره فعالیت نخبگان ایرانی خارج از کشور در ایران خبر داد و گفت: برخورد با نخبگان ایرانی مسأله ای نگران کننده است و وزارت علوم در این زمینه با وزارت اطلاعات جلسه ای داشته است.
وزارت علوم در چندسال گذشته تلاش زیادی داشت که از ظرفیت نخبگان ایرانی خارج از کشور استفاده کند و در این راستا نیز به توفیقات خوبی دست یافته بود به نحوی که در سال 96 بیش از 2300 نفر از نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور به دانشگاه ها و مراکز علمی ایران رفت و آمد داشتند.
در این راستا دعوت و تسهیل رفت و آمدها از سوی وزارت علوم و ارتباط خوب دانشگاه ها ایجاد شده بود که حاصل آن همکاری و اجرای پروژه های مشترک بود.
اما اتفاقاتی که افتاد تأثیر منفی در رویکرد وزارت علوم داشت و این نگرانی وجود دارد که این اتفاقات در فعالیت نخبگان ایرانی خارج از کشور در ایران تأثیر داشته باشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه ایران
1397/05/16

وزیر علوم گفت: در روزهای اخیر با مسئولان ذیربط در این زمینه نشست داشتیم و تلاش داریم شرایطی ایجاد کنیم که وزارت علوم با اعتماد و دقت بیشتری برای رفع نگرانی ها فعالیت کند.
نگاه به دانشمندان، محققان و علاقه مندان فعالیت در کشور که خارج از ایران زندگی می کنند، نگاه مثبتی بوده و امیدواریم این نگاه مثبت باقی بماند.
اگر مواردی پیش می آید، باید مراقب آثار آن باشیم.
وزارت علوم با مسئولان وزارت اطلاعات در این زمینه صحبت هایی داشته است.
در این زمینه با مسئولان دیگری نیز صحبت کردیم و مکاتباتی با وزارت اطلاعات داشته ایم و بحث ما این است که در این زمینه کار کارشناسی صورت گیرد.
ما نگران بازدید آژانس نیستیمغلامی درباره بازدید مأموران آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه ها و اظهار نظرهای متناقضی که در مورد آن صورت گرفت، گفت: این بحث مربوط به شورای عالی امنیت ملی است و شورا تأکید دارد که به دلیل سوءاستفاده هایی که در خارج از کشور از این موضوع می شود، رسانه ها در این بحث وارد نشوند.
باید در این خصوص شورای امنیت ملی یک مصاحبه گذاشته و پاسخ دهد.
وی افزود: ما نگرانی در این زمینه و مشکلی در دانشگاه های خود نداریم چرا که چارچوب های اخلاقی و علمی توسط استادان ما رعایت می شوند و ما نگرانی ای در این زمینه نداریم.
درباره ارز دانشجویی هماهنگی لازم انجام شدوزیر علوم درباره تأمین ارز دانشجویی نیز خاطرنشان کرد: با بانک مرکزی در این زمینه هماهنگی های لازم را انجام داده ایم و خواسته ایم با توجه به تغییرات صورت گرفته، ارز دانشجویی مانند قبل باشد و اگر مواردی باشد که در چارچوب قوانین وزارت علوم نباشد، به شرایط جدیدی که الان وجود دارد، برمی گردد.
همچنین آیین نامه های تشویقی نیز تدوین کرده ایم که بزودی به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد.
این آیین نامه ها درباره امتیازاتی است که به استادان و دانشجویانی داده می شود که در پروژه هایی فعالیت می کنند که به رفع نیازهای کشور منجر می شود.
وی درباره منع به کارگیری بازنشستگان در سمت های دولتی گفت: هیچ مدیر و معاون مسئول بازنشسته ای در وزارت علوم نداریم که مشغول به کار باشد.
همان طور که قبلاً نیز گفته ام دو مورد از رؤسای دانشگاه ها هستند که بازنشسته بودند و کار می کردند، یکی از آنها در زمان بازنشستگی از طریق ماده قانون برگشت به کار ایثارگران به کار بازگشته است، بنابراین الان دیگر بازنشسته نیست.
درمورد یکی دیگر از رؤسا نیز که مشمول این قانون می شود در بازه زمانی دو ماهه فرد دیگری جایگزین وی می شود.
انحلال کنکور کنایه بوده استغلامی درباره اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی در زمینه انحلال کنکور و سازمان سنجش گفت: این صحبت ها به نوعی کنایه بوده است و با توجه به اینکه مجلس قانون را تصویب می کند، ما نیز از تصویب قانونی که به دانشگاه ها استقلال بیشتری برای پذیرش دانشجو دهد، استقبال خواهیم کرد.
اما هنوز چنین موضوعی اتفاق نیفتاده و کنکور سراسری که برگزار می شود، سابقه قانونی دارد.
وی اظهارداشت: ما باید راهکاری را پیدا کنیم که با همکاری وزارت آموزش و پرورش بتوانیم برای دانشگاه ها و رشته های پرطرفدار یک شاخص، آزمون، سنجش یا امتحان تألیف کنیم تا بتوانیم از میان داوطلبان افرادی که واجد شرایط هستند را انتخاب کنیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
روزنامه فرهیختگان
1397/05/16
> درخواستی از سوی انجمن های اسلامی پیرو خط امام برای ایجاد اتحادیه نداشتیم.
> منصور غلامی، وزیر علوم روز گذشته در نشست خبری خود با اهالی رسانه به سوالات آنها پاسخ داد.
او در ابتدای نشست درباره وضعیت دانشگاه های کشور در سطح جهان گفت: «با وجود همه انتقادها از وزارت علوم اما شاهد حضور اعضای مجرب و کارآزموده در مجموعه آموزش عالی هستیم و شاخص خوبی را از لحاظ جمعیت دانشجویی در جهان داریم.
از سوی دیگر شاهد فعالیت دانشگاه هایی هستیم که در سطح دنیا دارای رتبه اند و این معیار خوبی است.
» او در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره بازدید ماموران آژانس انرژی اتمی از برخی دانشگاه های کشور گفت: «این موضوع مربوط به شورای عالی امنیت ملی است و تاکید این شورا نیز آن بوده که رسانه ها چندان وارد این مساله نشوند؛ چراکه از این اخبار در خارج از کشور سوءاستفاده می شود و درخواست می کنم دراین باره از دبیر شورای امنیت ملی سوال کنید.
» وزیر علوم درباره پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف دانشگاه بیان کرد: «درباره کنکور سراسری روال سابق را داشتیم و به صورت تدریجی شاهد رفتن به سمت تاثیر سوابق علمی داوطلبان در نتیجه آزمون هستیم؛ در سال 97 بیش از 85 درصد پذیرش ها براساس سوابق تحصیلی بوده و سال آینده نیز ورود دوره جدید فارغ التحصیلان دبیرستانی برای کنکور را داریم و دو نوع سوال نیز برای سال آتی طراحی می کنیم.
» غلامی در همین زمینه افزود: «شورای سنجش و پذیرش دانشجویان با حضور وزیر آموزش و پرورش تشکیل می شود و تصمیم برای تاثیر قطعی سوابق تحصیلی، یک تصمیم جمعی و مشترک بوده است.
» او درباره وضعیت آزمون دکتری گفت: «در حال حاضر آزمون این مقطع از طریق همان یک مرحله و سهم 30 درصدی مصاحبه انجام می شود، البته دانشگاه های کشور تقاضا دارند سهم آنها از درصد نمره افزایش یابد که در حال بررسی آن هستیم؛ با این حال پیشنهاد آزمون دومرحله ای مورد قبول واقع نشده است.
» وزیر علوم درخصوص روند مهاجرت نخبگان ایرانی از کشور و راهکار وزارت علوم دراین باره تصریح کرد: «این وزارتخانه در چند سال گذشته تلاش کرده از ظرفیت نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور چه آنهایی که اقامت دائم دارند و چه موقت و چه نخبگان در حال تحصیل استفاده کند و توفیقات خوبی را نیز در این زمینه داشته ایم؛ در سال 96 شاهد رفت و آمد بیش از دوهزار و 300 نفر از نخبگان به دانشگاه ها و مراکز علمی کشور بودیم.
همچنین دانشگاه ها خودشان ارتباطات خوبی را برقرار کردند که حاصل آنها برقراری پروژه های پژوهشی مشترک بین دانشگاه های داخل با خارج از کشور به خصوص دانشگاه های مطرح دنیا بوده است.
» غلامی بیان داشت: «البته این نگرانی وجود دارد که برخی اتفاقات رخ داده تاثیر منفی در رویکرد وزارت علوم داشته باشد، هرچند در حوزه وزارتخانه نبوده اما این نگرانی وجود دارد که شاید در استقبال نخبگان خارج از کشور برای ادامه رفت و آمدها اثر منفی داشته باشد.
با این حال در روزهای اخیر با مسئولان ذی ربط ازجمله وزارت اطلاعات نشستی دراین باره داشتیم و امیدواریم نگاه به دانشمندان و محققان به خصوص آنهایی که به کشورشان علاقه مند هستند که نگاه مثبت بوده، همچنان باقی بماند.
» او درباره انحلال کنکور و صحبت های اخیر رئیس مجلس مبنی بر انحلال کنکور و سازمان سنجش گفت: «او در صحبت هایش به صورت کنایه این مساله را مطرح کرد ولی چون قانون را مجلس تصویب می کند، ما استقبال می کنیم که قانونی را تصویب کنند تا دانشگاه ها برای جذب و پذیرش دانشجو استقلال خاص داشته باشند؛ اما هنوز این اتفاق رخ نداده است و تا زمانی که به راهکاری برای جذب دانشجو در رشته ها و دانشگاه های پرطرفدار نرسیم، کنکور ادامه خواهد داشت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
روزنامه فرهیختگان
1397/05/16

» وزیر علوم با بیان اینکه امروزه کنکور در پذیرش 15 درصد از دانشگاه ها تاثیرگذار است، افزود: «ما به آموزش و پرورش می گوییم باید کارنامه چهار یا پنج ساله به ما ارائه دهند تا استعداد دانش آموزان را در پایان تحصیل شان به خوبی نشان دهد و تنها متکی به سال آخر تحصیل آنها نباشیم ولی هنوز آموزش و پرورش این سیستم را ندارد.
» غلامی درباره به کارگیری بازنشستگان بیان کرد: «ما در وزارت علوم هیچ معاون و مسئولی از بازنشستگان نداریم، ولی در دانشگا ه ها دو رئیس بازنشسته داشتیم که یکی از آنها با توجه به قانون بازگشت ایثارگران به کار برگشته و عملا دیگر بازنشسته نیست و درباره فرد دوم نیز در بازه زمانی دوماهه جایگزین خواهد شد.
» وزیر علوم درباره تسهیلات وزارتخانه برای جذب دانشجویان خارجی افزود: «ما امروزه تعداد قابل توجهی از این دانشجویان را در کشور داریم که یک گروه بورسیه کشور و گروه دیگر غیربورسیه ای هستند.
تعدادی از گروه دوم در مراکز و شعبه های دانشگاه های داخلی ما در خارج از کشور تحصیل می کنند که جزء آمار دانشجویان خارجی محسوب می شوند، البته با وزارت امور خارجه جلسه ای داشتیم تا فرآیند پذیرش دانشجویان خارجی در سفارتخانه ها و کنسولگری های ما در کشورها سرعت بیشتری پیدا کند.
» غلامی درخصوص راهکار وزارت علوم با توجه به تحریم های جدید ادامه داد: «حوزه های تحقیقاتی و پژوهشی در چارچوب تحریم ها نیستند، البته ممکن است با نظرات شخصی و موردی مراکز علمی کشورهای دیگر تحت تاثیر قرار گیرد؛ با این حال تا امروز گزارش های منفی جدی دراین باره نداشتیم و بعضا پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای فرصت مطالعاتی از سوی برخی دانشگاه های اروپایی با مشکل روبه رو شده؛ با این حال در تلاش هستیم با روابط بین المللی نگذاریم تحریم ها شامل این حوزه شود.
» او درباره سهمیه ایثارگران بیان داشت: «تلاش کردیم درخواست بازنگری و تعدیل در مصوبه سال قبل دراین باره را داشته باشیم که در کمیسیون آموزش پذیرفته شده و یک بار نیز در صحن رای آورد، ولی در جلسه اخیر مجلس این موضوع رای نیاورد و به اقدامات کارشناسی بیشتر ارجاع داده شد.
» غلامی درباره دانشجویان ستاره دار نیز افزود: «سال گذشته و در ابتدای ورودم به این وزارتخانه وارد بحث این دسته از دانشجویان شدم، اما با وجود مشکلات حاشیه ای این مساله حل شده است.
» وزیر علوم درباره اقدامات صورت گرفته از سوی این وزارتخانه برای دانشجویان بازداشتی گفت: «از همان ابتدا در وزارتخانه کار گروهی را ایجاد کردیم و از دانشگاه ها خواستیم با توجه به شناختی که از دانشجویان خود دارند، نظرات شان را درباره حمایت از آنها اعلام کنند؛ از سوی دیگر با قوه قضائیه نیز مکاتباتی داشتیم و طی چند مرحله با رئیس این قوه صحبت کردیم، حتی یک بار با دادستان کشور نیز به صورت حضوری دیدار داشتیم و با دادستان تهران هم مکاتباتی را انجام دادیم.
» غلامی در همین زمینه افزود: «در تمام این دیدارها و مکاتبات رویکرد مثبتی را از سوی مسئولان داشتیم و تمام تلاش مان این است که در این پرونده ها برخورد قضایی به صورت حداقلی باشد.
» او درباره تامین ارز دانشجویی با توجه به مشکلات اخیر بیان کرد: «هماهنگی هایی را برای تامین ارز چهارهزار و خرده ای انجام داده بودیم، البته قرار است نرخ جدید ارز اعلام شود که ما معتقدیم ارز دانشجویی باید همانند گذشته تامین شود و به این موضوع نیز امیدواریم.
» او درباره اخراج برخی اساتید از دانشگاه ها تصریح کرد: «اینکه استادانی به هر شکلی از دانشگاه اخراج شده و مدعی برگشت هستند، متاسفانه نظر یک طرفه دارند و توجهی به قوانین حاکم ندارند؛ با این حال اگر استادی سال گذشته از دانشگاهی اخراج شده قطعا براساس قانون بوده است، در غیر این صورت قطعا مراجع قانونی حکم به بازگشت برای آنها صادر می کرد.
» وزیر علوم در پاسخ به «فرهیختگان» درباره ارائه درخواست برای صدور مجوز ایجاد اتحادیه از سوی انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام که اواخر ماه گذشته نشستی را در دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار کرده بودند، گفت: «نشست تشکل های دانشجویی معمولا با پیگیری خود آنها در دانشگاه ها صورت می گیرد و صحبت های درون تشکیلاتی را انجام می دهند و این روند معمولی است و دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز در رابطه با همین درخواست ها با تشکل ها همکاری کرده است، ولی ما درخواستی را برای ایجاد اتحادیه از سوی این انجمن نداشته ایم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
روزنامه فرهیختگان
1397/05/16

» غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر در توضیح کامل تر این موضوع گفت: «قطعا برای ایجاد اتحادیه باید تعداد انجمن ها به حدنصاب برسد، ولی چون چنین وضعیتی در این انجمن وجود نداشت به آنها اعلام کردیم باید به حدنصاب برسند و مجددا درخواست تشکیل اتحادیه را ارائه دهند که هنوز این اتفاق نیفتاده است و قطعا اگر درخواستی از سوی آنها ارائه شود، طبق روال مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
» وزیر علوم درباره صحبت های معاون آموزشی خود مبنی بر امکان انتخاب رشته های گروه علوم ریاضی و علوم انسانی از سوی دانش آموزان علوم تجربی گفت: «این صحبت کلی بوده و با توجه به اینکه ما در رشته های علوم انسانی و علوم پایه نیاز جدی داریم تا دانش آموزان با سابقه تحصیلی خوب حتما در آن گروه ها حضور یابند.
همچنین اتفاق بدی که در حال رخ دادن است اینکه این دو گروه مورد اقبال قرار نمی گیرد و در آینده می تواند برای کشور چالش ساز شود؛ از این رو این صحبت یک تشویق به شمار می رود و طبعا در زمان آزمون باید یکی از گروه های آزمایشی را انتخاب کنند و بخشی از امیدواری این است که چون در بررسی پذیرش دانشجوها معمولا سوابق تحصیلی تاثیرگذار است، این داوطلبان می توانند در رشته هایی که غیر از گروه تحصیلی خودشان است، امید پذیرش داشته باشند.»
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
جهان صنعت
1397/05/16
> صفحه جامعه: ایلنا- وزیر علوم با تاکید بر پیگیری شرایط دانشجویان بازداشتی گفت: موضوع این دانشجویان همچنان در حال پیگیری است.
> صفحه جامعه: ایلنا- وزیر علوم با تاکید بر پیگیری شرایط دانشجویان بازداشتی گفت: موضوع این دانشجویان همچنان در حال پیگیری است .
از دانشگاه ها خواستیم کارگروه هایی را در این زمینه فعال کنند تا پیگیری های لازم انجام شود .
من با رییس قوه قضاییه، دادستان کل کشور و دادستان تهران گفت وگو کرده ام .
منصور غلامی با اشاره به امیدواری به شرایط دانشجویان بازداشتی اضافه کرد: موضوع این دانشجویان همچنان در حال پیگیری است .
از دانشگاه ها خواستیم کارگروه هایی را در این زمینه فعال کنند تا پیگیری های لازم انجام شود .
من حتی با رییس قوه قضاییه صحبت کردم و خواستم به این موضوع توجه زیادی داشته باشند .
ما با دادستان کل کشور و دادستان تهران به صورت حضوری نیز صحبت کرده ایم .
امیدواریم در فرآیند رسیدگی به این پرونده ها تاثیر مثبت ایجاد شود و این مساله با حداقل برخورد قضایی نهایی شود اما من به این پیگیری ها امیدوارم .
ارسال دیدگاه نام: ایمیل: دیدگاه:.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
جهان صنعت
1397/05/16
> صفحه جامعه: تابناک- کنکور همواره برای دانش آموزان و خانواده های آنها کابوس بوده است؛ کابوسی که برخی از آن استفاده کرده و کیسه های بزرگی را برای جمع آوری پول خانواده ها دوخته اند.
> صفحه جامعه: تابناک- کنکور همواره برای دانش آموزان و خانواده های آنها کابوس بوده است؛ کابوسی که برخی از آن استفاده کرده و کیسه های بزرگی را برای جمع آوری پول خانواده ها دوخته اند .
وضعیتی که مجلس چندین نوبت برای تغییر آن دست به کار شده و طبق قانون، آخرین مهلت برای حذف کنکور، سال 97 اعلام شده است؛ اما مافیای کنکور نمی خواهند اجازه رقم خوردن این اتفاق را بدهند و از این روی به دنبال تغییر قانون هستند .
همه ساله کنکور به عنوان کابوسی برای دانش آموزان و خانواده های آنها مطرح است؛ کابوسی که از سال 1348 و با برگزاری اولین دوره کنکور آغاز شد و تاکنون یک دم دانش آموزان و خانواده هایشان را رها نکرده است، حال آن که از همان سال های اولیه کنکور، یعنی سال1352، سازمان سنجش با هدف حذف کنکور تاسیس شد، ولی این سازمان نه تنها نتوانست در 45 سال فعالیت خود این کار را انجام دهد، بلکه خود نیز به یکی از مدافعان سرسخت برگزاری کنکور تبدیل شد .
مجلس نیز تاکنون چندین بار اقدام به تصویب قوانینی جهت حذف کنکور کرده است، اما هربار عده ای از ذینفعان (بخوانید مافیای کنکور) توانسته اند، در مقابل این قوانین قد علم کنند .
اولین بار موضوع حذف کنکور در سال 1386 در مجلس مطرح شد و در نهم آبان همان سال به تصویب رسید .
به این ترتیب که در پنج سال، سابقه تحصیلی دانش آموزان جایگزین کنکور شده و در نهایت در سال 1392 کنکور حذف شود .
دورنمایی که البته سراب بود، زیرا سال 1392 فرا رسید و کنکور حذف نشد .
اتفاقی که موجب شد دوباره مجلس وارد عمل شود و اصلاح قانون حذف کنکور را در سال 1392 تصویب کند که بنا بر آن باید طی 5 سال آینده 85 درصد ظرفیت آموزش عالی بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شوند .
با این حساب کنکور باید در سال 1397 حذف شود؛ اتفاقی که خبری از وقوع آن نیست، چون با فرا رسیدن مهلت حذف کنکور حالا مافیای کنکور دوباره دست به کار شده اند تا از هر طریقی حذف کنکور را به تعویق بیندازند .
در تاریخ دوازدهم مرداد 1397 برنامه مناظره ای در شبکه یک سیما در همین زمینه و تحت عنوان تاثیر معدل در پذیرش کنکور برگزار شد که در نوع خود جالب توجه بود .
در این مناظره افرادی، چون قاسم احمدی لاشکی، نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، احمد حج فروش، پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت، غلامرضا کاتب، رییس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس شورای اسلامی و هامون سبطی، کارشناس آموزشی حضور داشتند .
حضور هامون سبطی به عنوان کارشناس آموزشی و مخالف تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 نیز در نوع خود جالب بود، زیرا وی از کسانی است که به دلیل تدریس در موسسات کنکوری و نوشتن کتاب های کنکوری جزو ذی نفعان برگزاری کنکور است و به نوعی به مافیای کنکور متصل است .
اینکه چرا تلویزیون به چنین شخصی تریبون داده، در نوع خود جای سوال دارد .
همچنین در این مناظره، از مخاطبان خواسته شده بود به این پرسش دو گزینه ای پاسخ دهند: «آیا موافقید معدل دبیرستان در نتیجه کنکور تاثیر قطعی داشته باشد؟ 1- بله 2-خیر .
» در پایان برنامه 66/87 درصد پاسخ خیر را ارسال کرده بودند .
هم اکنون مافیای کنکور با استناد به نتیجه همین نظرسنجی بیان می دارند که مردم خواهان برگزاری کنکور هستند و باید قانون تغییر یابد .
باید به این مافیا گفت اولا بیننده این برنامه بیشتر کسانی بودند که از حذف کنکور متضرر می شدند و به همین دلیل بیشتر به گزینه خیر این نظرسنجی رای دادند و دوم آنکه افرادی که در این نظرسنجی شرکت کردند، تنها بخش کوچکی از کسانی هستند که با کنکور به نوعی در ارتباط هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش
جهان صنعت
1397/05/16

سوم، مسیر تغییر هر قانونی از مجلس و شورای نگهبان عبور می کند و این دو نهاد هستند که باید تصمیم بگیرند قانون تغییر کند یا خیر .
از طرف دیگر طی روزهای اخیر مافیای کنکور در شبکه های اجتماعی دست به کار شده و با تقطیع صحبت های غلامرضا کاتب، رییس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس شورای اسلامی و انتشار آن بخش از صحبت های دلخواه خود قصد دارند طوری به مردم القا کنند که این نماینده مجلس به مردم توهین کنند و به نوعی او را در مقابل مردم قرار دهند .
کاتب در بخشی از این برنامه این گونه عنوان کرد: ما وقتی در سال 1392 تصویب کردیم که ظرف پنج سال، پذیرش دانشجو به 85 درصد برسد و این اجازه را دادیم که تاثیر قطعی و مثبت را یک گروهی منتخب از شورا تصویب کنند و آن گروه و شورا تصویب کرد، من که به عنوان یک عضو خانواده ملت هستم،خلاف قانون نمی توانم صحبت کنم .
قانون مشخص است و قانونگذار هم مشخص است .
بعد ما در اینجا می گوییم ملت تشخیص دهد که کنکور باشد یا خیر؟ ملت چه حرفی است؟ اگر ملت قرار بود تشخیص دهد که ملت می آمد در مجلس تصمیم می گرفت .
وقتی ملت آمده اند 290 نماینده انتخاب کرده اند، این نمایندگان هستند که باید تصمیم بگیرند .
اینجاست که باید بر توان مافیای کنکور تاکید کرد؛ افرادی که مقابل قانون حذف کنکور می ایستند در حالی که گزارش ها نشان از آن دارد که هم اکنون بسیاری از دانشگاه های دولتی ظرفیت خالی دارند .
آنها قصد دارند با جلوگیری از حذف کنکور، به گفته فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد اسلامی همچنان از گردش مالی هشت هزار میلیارد تومانی کنکور که حاصل برگزاری آزمون، کلاس ها، فروش کتاب ها و .
است، بهره مند بمانند و برای این منظور، هر چقدر لازم باشد هزینه می کنند .
ارسال دیدگاه نام: ایمیل: دیدگاه:.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
ابتکار
1397/05/16
> معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نورکشور در بازدیداز دانشگاه پیام نورهمدان گفت: دانشگاه پیام نور همدان را باید جزو 10 دانشگاه برتر کشور بدانیم.
> معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نورکشور در بازدیداز دانشگاه پیام نورهمدان گفت: دانشگاه پیام نور همدان را باید جزو 10 دانشگاه برتر کشور بدانیم.
به گزارش خبرنگار ابتکار از همدان: حسن علیزاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مدیریت خوبی در توسعه آزمایشگاه ها و زیرساخت ها شده و این دانشگاه محتوامحور است.
وی افزود: برای حل مشکل پرداختی دانشجویان طبق توافقی که با بانک ها صورت گرفته است، قرار است با اعطای تسهیلات به دانشجویان، آنها از ابتدای آغاز دوره تحصیلی به صورت اقساط شهریه خود را پرداخت کنند.
علیزاده تصریح کرد: دانشگاه پیام نور یک دانشگاه دولتی است که با منابع دولتی و اختصاصی دانشگاه اداره می شود که بخشی از این بودجه از شهریه دانشجویان و بخشی از بودجه عمومی دولت است.
حسن علیزاده افزود: 30 درصد از دانشجویان پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های دولتی قبول می شوند که این موضوع خود حاکی از قوی بودن آموزش در این دانشگاه است چرا که برای بررسی دانشگاه ها باید دانشجویان ورودی و خروجی آن دانشگاه را بررسی کنیم و با این بررسی است که کیفیت هر دانشگاه مشخص می شود.
وی گفت: نظام آموزشی پیام نور توانسته با کمترین فشار هزینه مالی به دولت از چنین کیفیتی در خدمات آموزشی بهره مند شود ؛ چراکه سرانه آموزشی این دانشگاه برای هر دانشجو کمتر از 900 هزار تومان است.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه های پیام نور کشور اظهار کرد: به دنبال عقد تفاهم نامه ای با دانشگاه های دولتی هستیم تا بتوانیم مدارک مشترکی با این دانشگاه ها صادر کنیم و در این تفاهم نامه دانشجو می تواند بخشی از تحصیل را در دانشگاه پیام نور و بخشی از تحصیلش را در دانشگاه دولتی بگذراند.
علیزاده افزود: وضعیت دانشگاه پیام نور استان همدان با سرانه ای که برای هر دانشجو دارد، بالاتر از میانگین دانشگاه های باز است و دانشگاه پیام نور تنها دانشگاه باز کشور است که دانشجو به صورت از راه دور، نیمه حضوری و غیرحضوری می پذیرد.
وی ادامه داد: سرانه دانشجویی دانشگاه پیام نور استان همدان 4 مترمربع است که با میانگین سرانه دانشجویی کشور که تقریباً 5 مترمربع است، فاصله کمی دارد و در دانشگاه پیام نور 3 هزار و 920 نفر عضو علمی وجود دارد که این آمار در کل کشور می تواند تاثیر بزرگی در توسعه کشور داشته باشد.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه های پیام نور کشور با بیان اینکه این نظام آموزشی توانسته با زیرساخت های IT اقدامات ارزنده ای ارائه دهد، بیان کرد: این دانشگاه توانسته با یکی از شرکت های اینترنتی کشور وارد تعامل شود و اینترنت را با تخفیف 15 درصدی در اختیار دانشجویان خود و دانشجویان روستایی قرار دهد.
وی افزود: در تخصیص بودجه استان همدان را به عنوان استان برخوردار قرار داده ایم.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه های پیام نور کشور ادامه داد: در راه اندازی خدمات آنلاین در دانشگاه پیام نور به جایی رسیده ایم که فروش آنلاین را اجرایی کرده ایم و از این طریق هر دانشجو در خانه می تواند کتاب های مورد نظر خود را سفارش دهد و دریافت کند و از این طریق می توان کتاب ها را با موبایل سفارش داد.
علیزاده درباره شهریه های تحصیلی دانشجویان نیز گفت: میانگین شهریه دوره کارشناسی ما نهایت 5 میلیون تومان است و میزان این شهریه در دوره کارشناسی ارشد نزدیک به 15 میلیون تومان و در دوره دکتری نیز نزدیک به 55 میلیون تومان است.
وی در مورد تسهیلات شهریه های دانشجویی اظهار کرد: در مورد شهریه ها با توافقی که با بانک ها داشتیم، 300 میلیارد تومان اعتباربرای تسهیلات در نظر گرفته ایم که دانشجو می تواند در هر ترم از این تسهیلات استفاده کند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
ابتکار
1397/05/16

معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور ادامه داد: حتی این دانشگاه تسهیلاتی برای خرید کتاب هم در نظر گرفته است و دانشجویانی که توانایی مالی برای تامین هزینه کتاب دارند، می توانند از این تسهیلات با کارمزد 2 درصدبهره ببرند.
علیزاده در این باره توضیح داد: یک دانشجوی کارشناسی در طول دوران تحصیل، 5 میلیون تسهیلات دریافت می کند و کل کارمزد تسهیلات دریافت شده وی، 100 هزار تومان خواهد بود.
وی درآمد دانشگاه پیام نور 2 سال گذشته را 750 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این درآمد در سال جدید هم نسبت به سال گذشته تغییر محسوسی نخواهد داشت.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه های پیام نور کشور با بیان اینکه تعداد دانشجویان دانشگاه پیام نور کاهش یافته است، گفت: در استان همدان از نیمسال اول سال 95 تا امروز تعداد دانشجویان دانشگاه پیام نور حدود 9/2 درصد کاهش داشته است.
علیزاده علت این کاهش را حذف یکسری از رشته ها از دانشگاه ها دانست و ادامه داد: همچنین در سالهای اخیر، عمده جمعیت دانشجویی به سمت رشته های تجربی رفته است و چون دانشگاه پیام نور از رشته های پزشکی محروم است پس این مقدار کاهش در تعداد دانشجو طبیعی است ولی لازم به ذکر است این عدد نسبت به بعضی از دانشگاه های دولتی به مقدار کمتری کاهش یافته است.
علیزاده تاکید کرد: نظام آموزشی پیام نور تنها نظام آموزشی است که کارکنان تمامی ادارات چه دولتی و چه غیردولتی می توانند به راحتی در آن تحصیل کنند چرا که تحصیل در این دانشگاه نیاز به حضور داشتن و مرخصی گرفتن ندارد.
علیزاده گفت: میانگین افزایش بودجه ای در دانشگاه پیام نور 12 درصد است و دولت در این بودجه 440 میلیارد تومان سهیم است.
وی افزود: سرانه دانشجویی یک دانشجو در دانشگاه پیام نور برای دولت 900 هزار تومان است، در حالی که سرانه آموزشی دانشجو در دانشگاه پیام نور 2 میلیون تومان است.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور گفت: تعداد دانشجو در دانشگاه های پیام نور چیزی حدود 650 هزار نفر است که نسبت به سال 89 که یک میلیون نفر بود، کاهش داشته است.
علیزاده با بیان اینکه 9/99 درصد از کارکنان دانشگاه پیام نور همدان دارای شناسه استخدامی هستند، گفت: قصد تقویت مراکز واحدهای دانشگاه پیام نور را داریم تا اختیارات ستاد مرکزی استان ها را به مراکز دانشگاه پیام نور اختصاص دهیم.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه های پیام نور کشور گفت: در تجهیز آزمایشگاه ها اعتبارات خاصی از محل ارزی در نظر گرفته شده است که اگر تخصیص یابد، بودجه هایی برای آزمایشگاه های پیام نور تخصیص می دهیم.
علیزاده ادامه داد: قصد تکمیل پروژه های نیمه تمام را داریم و حدود 30 میلیارد تومان اعتبار برای 18 پروژه در کل کشور در نظر گرفته ایم.
وی افزود: برای شهریه نخبگان و دانشجویان ورزشی کشور به دنبال تدوین آیین نامه ای هستیم تا تخفیفاتی را داشته باشیم البته لازم به ذکر است چون دانشگاه پیام نور دولتی است، چیزی به اسم تخفیف نداریم بلکه مساله تغییر شهریه را در نظر داریم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جهان صنعت
1397/05/16
> صفحه صنعت و معدن: «جهان صنعت»- رفاه خانوار در ایران به مقدار زیادی وابسته به درآمد جاری سرپرست خانوار است.
> صفحه صنعت و معدن: «جهان صنعت»- رفاه خانوار در ایران به مقدار زیادی وابسته به درآمد جاری سرپرست خانوار است .
با از دست رفتن درآمد جاری سرپرست، رفاه خانوار به مقدار زیادی کاهش یافته و خانوار حفاظ خود را در مقابل فقر از دست می دهد.
در حالی که همواره پای ثابت و اکثریت قریب به اتفاق متقاضیان و مراجعان به دستگاه ها و نهادهای متولی امور حمایتی کشور را اقشار آسیب پذیر مانند سالمندان، گروه های آسیب دیده یا در معرض آسیب های اجتماعی مانند زنان سرپرست خانوار و ایتام و به طور کلی دهک های پایین درآمدی جامعه تشکیل می دهند اما مشکلات اقتصادی سالیان اخیر که با کاهش قدرت خرید و تنزل سطح معیشت اقشار حقوق بگیر در بخش های دولتی و خصوصی و حتی گروه هایی از طبقه متوسط نیز همراه بوده است زنگ خطرهایی را در خصوص گسترش جامعه هدف این دستگاه ها به صدا در آورده است.
در دوران کنونی و بر خلاف تعاریف سنتی پیشین، دیگر یک شخص صرفا با دارا بودن «داشته های اولیه» بی نیاز محسوب نمی شود بلکه باید به خدماتی مناسب در جامعه دسترسی داشته باشد.
از این منظر یک شخص زمانی فقیر محسوب می شود که از دسترسی به برخی از خدمات یا کالا های مورد نیاز محروم یا در تامین آنها با مشکل جدی مواجه باشد.
موضوع اشتغال پایدار و با درآمد مناسب را نمی توان به عنوان یک عنصر صرفا اقتصادی مورد بررسی قرار داد بلکه شغل پایدار و با درآمد کافی که پاسخگوی نیازهای خانواده باشد عامل مهمی در رفاه خانوار است و در نقطه مقابل و به عنوان ریشه بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی، نداشتن درآمد مکفی قرار دارد که می تواند منبعث از بیکاری یا اشتغال به مشاغل کم درآمد باشد.
بر این اساس و در حالی که در فقر سنتی، بیکاری و نداشتن شغل یکی از مولفه ها و اجزای اصلی بروز فقر در خانواده ها را تشکیل می داد اما در فقر نوین به دلیل نداشتن توازن و تعادل در هزینه ها و درآمدهای خانوار، این عامل به شکل نداشتن شغل با درآمد مناسب و مکفی تغییر یافته است.
چه بسا شاغلانی که به دلیل درآمد پایین از تامین بسیاری از نیازهای خانواده خویش ناتوان شده و ناخواسته در مسیر فقر قرار گرفته اند.
شاغلانی که می توان آنان را فقرای بالقوه جامعه نام نهاد که در صورت اندیشیده نشدن تمهیدات لازم، فقرای بالفعل آینده خواهند بود؛ پدیده ای ناخوشایند که می توان از آن تحت عنوان فقر شاغلان نام برد.
فقر گریبان شاغلان را هم گرفتعضو هیات علمی دانشگاه مازندران با اشاره به وقوع پدیده شاغلان فقیر در کشور گفت: 70 درصد شاغلان در خط فقر قرار دارند.
زهرا کریمی در نخستین همایش کارگروه جوانان اتاق فکر توسعه مازندران با محوریت چالش های امروز اقتصاد ایران، تنش زدایی داخلی و بین المللی را راهکار مقابله با تحریم ها دانست و اظهار کرد: یکی از مهم ترین راهکارها در حال حاضر حفظ شغل های موجود است؛ اینکه در جامعه امروز پیش فرض مقابله با تحریم ها را فقط برخورد با فساد اقتصادی اعلام می کنند، نمی تواند راهکار کاملی باشد.
وی با بیان اینکه ارتباط بین المللی و سیاستمداری کشور چین تجربه ای مهم و قابل استناد برای کشور ماست، تصریح کرد: به جرات می توان گفت رشد پایین و پرنوسان، عملکرد 40 ساله اقتصاد ایران است.
کریمی با اشاره به اینکه امروز با خروج آمریکا از برجام نه تنها رشد اقتصاد ایران متوقف شد بلکه پیش بینی می شود در سال جاری به منفی 2 نیز برسد، خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری منفی نمی تواند اشتغال پایدار ایجاد کند و طرف تقاضای بازار کار ، وضعیت خوبی ندارد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جهان صنعت
1397/05/16

وقوع پدیده شاغلان فقیر در کشورعضو هیات علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه در این وضعیت در بازار کار با کاهش تقاضا برای نیروی کار، افزایش عرضه نیروی کار، گسترش بیکاری و افزایش سهم مشاغل موقت با مزد پایین مواجه خواهیم بود، افزود: کاهش مزد واقعی سبب عدم ازدواج و تولیدمثل می شود، در واقع ما شاهد پدیده شاغلان فقیر خواهیم بود.
70درصد شاغلان در خط فقر قرار دارندکریمی با اعلام اینکه براساس آمارها اکنون 67 درصد سرپرستان خانوارها که در سه دهک اول قرار داشته و 70 درصد شاغل را تشکیل می دهند، در خط فقر قرار دارند، ادامه داد: کاهش توان اشتغالزایی در اقتصاد ایران، محدودیت در روابط بین الملل، نبود تکنولوژی پیشرفته و فرسودگی ماشین آلات، تشدید تحریم های بین المللی در کسب و کار و محدودیت دسترسی به تکنولوژی مدرن و افزایش ریسک در فضای کسب و کار که افراد را در سرمایه گذاری محتاط می کند، از عواقب اشتغال بدون سرمایه گذاری است.
وی با بیان اینکه کاهش تقاضا برای کالاها و خدمات از سوی خانوارها، افزایش هزینه تولید در پی تشدید تحریم های بالا به رکود و ورشکستگی بنگاه های کوچک و بزرگ منجر می شود، خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی های صورت گرفته از سال های 84 تا 94 افزایش اشتغال به بهای کاهش بهره وری را شاهد بوده ایم.
افزایش اشتغال به بهای کاهش بهره وریاین استاد دانشگاه با اشاره به اینکه افزایش اشتغال به بهای کاهش بهره وری مورد تایید نیست، اظهارکرد: آنچه در سال های 94 تا 96 با آن مواجه هستیم، افزایش فرصت های شغلی به قیمت کاهش بنگاه های تولیدی و بهره وری بود به طوری که در سال 95 بیش از 50 درصد از فرصت های شغلی برای زنان و عمدتا در بخش خدمات بوده این در حالی است که طی سال های 85 تا 95 جمعیت فعالی که اشتغال یافته اند دو میلیون نفر مرد و تنها 150 هزار زن بودند.
وی با بیان اینکه این آمار در حالی است که شمار دانشجویان زن به مراتب بیشتر شده است، افزود: در بازار کار، فرصت اشتغال برای زنان به وجود نیامده که به این معناست که شاغلان بدون مزد به شاغلان مزدبگیر اضافه شده است.
کریمی با اشاره به اینکه از سال های 83 تا 95 بر اساس آمارها دو میلیون دانشجو به کشور اضافه شده است، خاطرنشان کرد: این یعنی در یک بازه زمانی مشخص بیکاران فارغ التحصیل سر ریز می شوند و به همین دلیل امروز فارغ التحصیلان دانشگاهی کارهایی را که در گذشته دیپلمی ها انجام می دادند، انجام می دهند.
زنگ خطر نظام اقتصادی نواخته شد عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با «جهان صنعت» در خصوص ظهور پدیده فقر شاغلان گفت : مساله سطح معیشت مردم باید امنیتی شود به طوری که دولتمردان برای حفظ این امنیت کوشا باشند و آن را در اولویت قرار دهند.
وی در ادامه با توجه به اینکه اگر سیاستگذاران و صاحبان این عرصه به وضعیت معیشتی مردم بی اعتنا باشند باید در انتظار آسیب های جدید اقتصادی باشند گفت : از نگاه جامعه شناسی یک رابطه معنادار میان فقر، تورم و گرانی با نابسامانی های اجتماعی از قبیل خشونت های فردی و گروهی و همچنین مباحث مربوط به نابهنجاری های اجتماعی وجود دارد.
عضو شورای مشورتی رییس دولت اصلاحات ادامه داد: در مجموع می توان گفت رابطه مستقیمی بین این متغیرها وجود دارد؛ به طوری که هر اندازه فقر بیشتر باشد و بیکاری گسترش بیشتری داشته باشد، به همان اندازه ما باید منتظر افزایش نابهنجاری های اجتماعی و همچنین افزایش خشونت و سایر مشکلات و معضلات اجتماعی باشیم.
ناصری تاکید کرد : امروز پیدا کردن شغل آرزوی دست نیافتنی جوانان کشور است، واقعا نسل جوان کشور در حال از بین رفتن هستند.
بهترین سرمایه های کشور که همین جوانان هستند در حال از بین رفتن هستند؛ در حالی که توجهی به این موضوع نمی شود و جوانان هیچ جایگاهی در سیاستگذاری ها ندارند و اگر هم سیاستی تدوین می شود متاسفانه این سیاست بعد شعاری پیدا کرده است.
ویرانی فقر مخرب تر از جنگ است کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ های خارجی مسبب اصلی ظهور فقر بیشتر به دلیل نزول قدرت خرید و معیشت مردم است.
داریوش قنبری ، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با «جهان صنعت» در خصوص توسعه فقر در جامعه نسبت به سال های گذشته گفت : بیکاری و فقر یکی از پیامدهای نامساعد اقتصادی و فرهنگی و زمینه ساز آسیب های اجتماعی است و بر نوع آسیب های اجتماعی تاثیرگذار است اما این سخن به این معنا نیست که علت همه آسیب ها فقر و بیکاری است.
با توجه به شرایط حاضر باید شاهد بحران های بدتر از این مسایل باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جهان صنعت
1397/05/16

به گفته قنبری اگر دولت نتواند برنامه درستی را در این برهه ارائه و قابل اجرا کند نمی توان جلوی ویرانی سیل بیکاری و افزایش سطح فقر در جامعه را بگیریم.
قنبری با تاکید بر اینکه این آسیب ها به مراتب از هر جنگی ویران تر است گفت : امروزه در جامعه شاهدیم که بسیاری از افراد فقیر هستند، اما دست به انجام اعمال بزهکارانه نمی زنند، از یک زاویه دیگر گروه هایی از افراد هم وجود دارند که با برخورداری از ثروت بالاتر و شغل و درآمد دچار آسیب های اجتماعی هستند، یعنی بیکاری و فقر عوامل زمینه ساز آسیب های اجتماعی هستند اما دلیل آسیب های اجتماعی به شمار نمی روند.
این اقتصاددان تاکید می کند: یکی از نگرش های نادرست در جامعه، این است که فقر را عامل آسیب اجتماعی می دانند و این در حالی است که فقر و بیکاری زمینه ساز آسیب های اجتماعی هستند.
قنبری با تاکید به کاهش عوامل زمینه ساز آسیب های اجتماعی بیان می کند: باید سعی کنیم که عوامل زمینه ساز آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم و با فراهم کردن زمینه های لازم، شرایط تعادل، ایجاد فرصت های حداقل اشتغال و برابری اجتماعی را مهیا کنیم و به تعبیر برنامه ریزان اجتماعی، اشتغال کاملی را داشته باشیم تا بتوانیم میزان آسیب های اجتماعی در جامعه را کاهش دهیم.
این پژوهشگر با اشاره به کاهش این معضل در جامعه علاوه بر ایجاد زمینه های اشتغال، اظهار می کند: علاوه بر ایجاد زمینه های اشتغال در جامعه، مهم ترین معضلی که در این زمینه با آن مواجه هستیم، داشتن سیاست اجتماعی و برنامه ریزی اجتماعی در این زمینه است.
به گفته قنبری ؛ در این باره محوریت اصلی تاکید بر برنامه های توسعه و پیشرفت در حوزه اقتصادی و فنی است که متاسفانه در حوزه اجتماعی از آن غافل هستیم و بدون توجه به حوزه های اجتماعی، برنامه های توسعه اقتصادی و فنی را انجام می دهیم.
جای خالی حمایت دولت از مردمحمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار گفت: بیش از 14 میلیون مشمول قانون کار داریم که بیشتر از 75درصد حداقل بگیر هستند.
وظیفه دولت است که در شرایط دشوار اقتصادی از مردم حمایت و به آنها یارانه پرداخت کند.
مردم با این حقوق اندک هم باید هزینه مسکن، درمان، رفاه ، تفریح و خوراک را بپردازند و هم قدرت پس انداز داشته باشند که این برایشان غیر ممکن است.
در راستای بحران اقتصادی قیمت اجناس بیشتر از تورم افزایش یافته است و مردم توان پوشش هزینه ها را ندارند.
در شرایط فعلی بیشتر از یک سوم دستمزد کارگران صرف پرداخت اجاره بهای مسکن می شود.
این فعال بازار کار با بیان اینکه حدود 75 درصد افراد جامعه دو شغله هستند افزود: مهم ترین دلیل گرایش به مشاغل کاذب و شغل دوم، رواج قراردادهای موقت، فقدان امنیت شغلی و فاصله بین حداقل دستمزد با رقم سبد هزینه خانوارهای کارگری است.
زمانی که بیکاری افزایش می یابد اثرات آن در بازار حس می شود چرا که زمانی که تعادل عرضه و تقاضا به هم می خورد به صورت طبیعی دستمزد کاهش می یابد.
به همین دلیل است که قرار داد سفید امضا و شفاهی در کشور توسعه یافته است.
کارشناسان اقتصادی رابطه مستقیمی را بین قراردادهای موقت و نبود امنیت شغلی و چند شغله بودن پیدا کرده اند یعنی معتقدند که بسیاری از کارگران در راستای قرارداد موقت بیکار و در راستای بیکاری و نداشتن منبع درآمد فقیر می شوند.
ارسال دیدگاه نام: ایمیل: دیدگاه:.
1
فهرست