وزارت علوم - فاقد عنوان
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 13:36
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
7329328 روزنامه فرهیختگان
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/05/20
11:03
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به اینکه آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، گفت: نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کیفی ِدانشگاه های معتبر کشور است.
> به گزارش ایسنا، حسین سالار آملی در گفت وگو با «ایلنا» در پاسخ به این سوال که چه تعداد از دانشجویان دانشگاه ها به دنبال تایید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند؟ گفت: روال ترجمه مدارک امروزه طبق همان روالی است که در گذشته بوده است اما این ملاک خروج دانشجویان برای مهاجرت نیست و اغلب برای این کار از طریق تسویه حساب از دانشگاه ها اقدام می کنند و این آمار نزد معاونت دانشجویی است.
معمولا دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب می کنند، می خواهند به خارج از کشور برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری بروند.
افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشته وی با اشاره به افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشته توضیح داد: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده اما آمارهایی که در قسمت ترجمه داریم، قابل توجه نیست و اصل قضیه، تسویه حساب است.
آنهایی که معمولا این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور را دارند، وگرنه ترجمه برای هر کاری انجام می شود و صرفا برای خروج از کشور نیست، از این رو ترجمه مدارک نمی تواند ملاک و دلیل خروج دانشجویان از کشور باشد.
نگرانی از مهاجرت دانشجویان کیفیِ دانشگاه های معتبر سالارآملی خاطرنشان کرد: برخلاف آن چیزی که رایج است، من فکر می کنم دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی کنند اما نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است، وگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی توان گفت که کشور ما یک کشور اعزام کننده و مهاجرفرست دانشجو به خارج از کشور است.
آمار مهاجرت دانشجویان از متوسط آمار جهانی کمتر است قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اضافه کرد: من نمی گویم که در آمارها علاقه برای رفتن به خارج از کشور دیده نمی شود اما آمار مهاجرت دانشجویان ما از متوسط آمار جهانی کمتر است.
باز هم تاکید می کنم نگرانی ما از مهاجرت دانشجویان باکیفیت است.
البته دانشجویی که می خواهد به خارج از کشور برود، نمی تواند به راحتی و مستقیما اقدام کند و باید از یک پشتوانه مالی برخوردار باشد.
این طور نیست که دانشجو بعد از گرفتن ویزا و ترجمه مدرک بعد از شش ماه یا یک سال بتواند خودش را در خارج کشور مدیریت کند.
اتخاذ تدابیری برای حفظ دانشجویان نخبه در کشور او در خصوص برنامه های اتخاذشده برای حفظ دانشجویانی که سطح کیفی بالایی دارند، توضیح داد: شرایطی که در کشور ایجاد کرده ایم، این است که دانشجویان نخبه و دارای استعداد برتر بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند، لذا این یکی از مواردی است که این دسته از دانشجویان دیگر نیازی نیست برای تحصیل در مقاطع بعدی به خارج از کشور بروند.
ضمن اینکه ظرفیت دانشگاه های ما به حدی هست که آنها می توانند در دانشگاه های مختلف تحصیل کنند.
وی ادامه داد: از طرفی بستر مناسب برای فارغ التحصیلان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد فراهم شده تا بتوانند در داخل کشور نوآوری و تولید داشته باشند، لذا وزارت علوم کارهای متعددی را برای اینکه فارغ التحصیلان در ایران بمانند و فعالیت کنند، انجام می دهد.
در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری شاهدیم سالار آملی در پاسخ به این سوال که دانشجویان چه رشته هایی بیشتر تمایل به مهاجرت دارند، گفت: در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری را به نسبت دیگر رشته ها شاهد بوده ایم.
ناگفته نماند، میزان این مهاجرت در پایتخت در مقایسه با استان های دیگر تفاوتی ندارد، بالاخره آن افرادی که می خواهند بروند در هرجایی که باشند، اقدام می کنند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/05/20
11:03

البته فراموش نکنیم در این میان برخی از افرادی که ظرفیت های بالای علمی ندارند نیز گاها از کشور خارج می شوند اما به کشورهایی منطقه و آسیایی می روند که توانمندی علمی زیادی در آنجا موجود نیست.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تلاش برای جذب و باز کردن مسیر بازگشت نخبگان به ایران را حائز اهمیت عنوان کرد.
نباید خدشه ای به روابط با دانشگاه های برتر دنیا وارد شود قائم مقام وزیر در امور بین الملل در پاسخ به این سوال که آیا شرایط امروز، تعامل با دانشگاه های برتر دنیا را تحت شعاع قرار نمی دهد؟ گفت: نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم اما تا به امروز روند خوبی داشته ایم و دچار نگرانی در این زمینه نیستیم و علت آن هم وجود پایه های علمی محکم در کشور است.
بسیاری از دانشگاه های دنیا می توانند با دانشگاه های ما ارتباط برقرار کنند.
تا به الان 25 دوره آموزشی مشترک در حوزه های مختلف با دانشگاه های برتر دنیا را داشته ایم و فراموش نکنیم در سال گذشته حدود 2100 دانشمند از سراسر دنیا برای دوره های تحصیلی، سمینار، کنفراس و پروژه های مشترک وارد ایران شدند و روند از نظر ما مطلوب است.
وی در پایان اظهار کرد: تاکنون با دانشگاه های دنیا به خاطر شرایط موجود به مشکل برنخورده ایم، البته باید مراقب باشیم و ارتباطاتمان را توسعه بدهیم.
همچنین خودمان مانعی ایجاد نکنیم و دنبال اهداف خاصی باشیم تا به این روابط خدشه وارد نشود.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
وزارت علوم
1397/05/20
12:36
> دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ‍ای خطاب به روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی سراسر کشور، لزوم بهره مندی از ظرفیت علمی استادان آموزش عالی به ویژه استادان شاخص در فضای علمی کشور و نیز اتخاذ تمهیدات و تدابیری به منظور جبران خلأ ناشی از اجرای ضوابط و مقررات بازنشستگی استادان را مورد تاکید قرار داد.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این نامه خطاب به روسای دانشگاه ها آورده است: به منظور حفظ کیفیت و رعایت استانداردهای ساختار علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، تداوم حضور اعضای هیئت علمی دارای مرتبه علمی استادی که با رعایت ضوابط و مقررات مندرج در آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی به افتخار بازنشستگی نائل می شوند، همچنین بهره مندی از ظرفیت علمی استادان فرهیخته اموزش عالی به ویژه استادان شاخص علمی در فضای علمی کشور و جبران خلأ ناشی از اجرای ضوابط و مقررات بازنشستگی برای این عزیزان مقتضی است دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی تمهیدات و ترتیبات ذیل را اتخاذ نمایند: فرایند بازنشستگی اعضای هیئت علمی باید با ملاحظات پیش کسوتی آنان و در نظر گرفتن همه جوانب فرهنگی و اعمال تشریفات مرسوم و متعارف طراحی و با قدردانی شایسته انجام شود.
در حد مقدورات دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، امکانات، فضای کافی و خدمات مناسب برای حضور استادان شاخص و برجسته علمی بازنشسته فراهم شود.
با استفاده از ظرفیت موجود در آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی، زمینه حضور و بهره مندی از خدمات آموزشی و پژوهشی استادان برجسته علمی بازنشسته، به ویژه جهت راهنمایی رساله ها و پایان نامه های دوره های تحصیلات تکمیلی فراهم شود.
دکتر غلامی در پایان نیز اظهار امیدواری کرد که با برنامه ریزی مناسب و بهره گیری از دانش، تجربه و منش استادان پیش کسوت در کنار نشاط و انگیزه اعضای هیئت علمی جوان و آینده ساز آموزش عالی کشور، شاهد بهترین دستاوردها برای ارتقا و توسعه علمی روزافزون کشور عزیزمان باشیم. ز
ح 74/‏‬ ع.
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دانا
1397/05/20
12:34
> عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: هفته آینده جلسه ای با حضور وزرا و مسئولان آموزش و پرورش درباره مصوبه تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی دانش آموزان در کنکور تشکیل خواهد شد.
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حبیب الله دهمرده در گفت وگو باعصرهاموناظهار کرد: مصوبه تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی دانشآموزان در کنکور 98 از زمان اعلام حواشی زیادی را به دنبال داشته است و به همین منظور موضوع به طور جدی در دستور کار بررسی کمیسیون آموزش مجلس قرار گرفت.
وی ادامه داد: این مصوبه هنوز به تایید نهایی نرسیده و در حال بررسی ابعاد مختلف آن هستیم و همه جوانب مصوبه به دقت مورد موشکافی قرار خواهد گرفت و این قول را میدهم که به هیچ وجه اجازه نخواهم داد حقی از دانش آموزان در سرتاسر ایران ضایع شود .
دهمرده با اشاره به اینکه بنده نمی توانم مستقیماً نسبت به موافق یا مخالف بودن خود اظهار نظر کنم خاطرنشان کرد: با هدف بررسی دقیق تر و جمع بندی نهایی، هفته آینده جلسه ای با حضور وزرا و مسئولان آموزش و پرورش و مرتبطین با این مصوبه تشکیل خواهد شد که امیدواریم ماحصل آن به نفع همه دانش آموزان در سراسر ایران اسلامی باشد.
شایان ذکر است تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور در سالهای گذشته به صورت تاثیر مثبت لحاظ میشد و این مساله برای داوطلبان شرایط بهتری را رقم میزد ولی طی هفته های گذشته خبر از تصویب تاثیر قطعی معدل در کنکور مخابره شد که این مسأله اعتراض بسیاری از داوطلبان به خصوص داوطلبان نظام قدیم را به دنبال داشته است و خواستار لغو مصوبه هستند.
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تقریب نیوز
1397/05/20
12:29
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از ساخت 25 هزار خوابگاه متاهلی در طول برنامه ششم توسعه در صورت تامین اعتبار لازم خبر داد.
> ذوالفقار یزدان مهر درباره کمبود خوابگاه های متاهلی و برنامه صندوق رفاه دانشجویان برای توسعه این خوابگاه ها گفت: در برنامه ششم توسعه تاکید ویژه ای شده است که با کمک دولت، سراهای متاهلی (خوابگاه های متاهلی) توسعه یابند.
وی ادامه داد: درمصوبه اخیر صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نیز احداث یک یا دو سرای متاهلی تصویب شده است، حتی برخی از دانشگاه ها مشغول ساخت شهرک های رفاهی متاهلی هستند.
مشاور وزیر علوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید براینکه، توسعه سرای متاهلی مورد حمایت ما است افزود: در قالب تسهیلاتی که پرداخت می کنیم اولویت با دانشجویان متاهل است تا کمبود سرای متاهلی جبران شود.
دو برابرشدن وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل وی ادامه داد: در حال حاضر برای توسعه سراهای متاهلی 2 کار انجام داده ایم اول اینکه کمک رهن و وام مسکن دانشجویان متاهل را دو برابر کردهایم، درسال گذشته وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل در تهران 7 میلیون و 500 هزارتومان بود که به 15 میلیون تومان، در کلان شهرها 6 میلیون تومان به 12 میلیون تومان و در سایر شهرها 4 میلیون و 500 هزارتومان به 9 میلیون تومان افزایش یافت.
یزدان مهر ادامه داد: این باعث شده بود که خوشبختانه بخش عمده ای از دانشجویان از این ظرفیت استفاده کنند برخی از دانشگاهها نیز در این زمینه به کمک ما آمدند.
مانند دانشگاه های صنعتی شریف، علامه طباطبایی و علم و صنعت که معادل تسهیلاتی که ما به دانشجویان متاهل پرداخت کردیم همان مقدار نیز دانشگاه پرداخت کرد و دانشجو توانست در فضای متاهلی خوبی اسکان یابد.
مشاور وزیر علوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: در دانشگاه شهیدبهشتی هم خوشبختانه خیرین با مجتمعی که احداث کردند بخش قابل توجهی از دانشجویان متاهل را اسکان دادند.
حرکت دانشگاه ها به سمت شهرک های رفاهی متاهلی وی افزود: در مذاکراتی که با دانشگاه ها داشتیم حتی برخی از دانشگاه ها به سمت شهرک های رفاهی متاهلی حرکت کرده اند مانند دانشگاه علامه طباطبایی که این برنامه را پیگیری می کند.
یزدان مهر افزود: در بحث تسهیلات 500 میلیارد تومانی که برای ساخت خوابگاهها ظرفیت سازی شده، ساخت خوابگاه های متاهلی در اولویت است.
ایجاد سرای متاهلی برای 25 هزار دانشجو در طول برنامه ششم وی یادآوری کرد: یک هزار و 100 دانشجوی متاهل در خوابگاه های متاهلی ساکن هستند و در طول برنامه ششم در صورتی که اعتبارات لازم تامین شود، برای 25 هزار نفر از دانشجویان خوابگاه متاهلی ایجاد خواهیم کرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
نامه نیوز
1397/05/20
11:30
> قائم مقام وزیر علوم با اشاره به اینکه آمار تسویه حساب دانشجویان افزایش پیدا کرده گفت: نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کشور است.
> به گزارش نامه نیوز، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در پاسخ به این سوال که چه تعداد از دانشجویان دانشگاه ها به دنبال تایید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند؟ گفت: روال ترجمه مدارک امروزه طبق همان روالی است که در گذشته بوده است، اما این ملاک خروج دانشجویان برای مهاجرت نیست و اغلب برای این کار از طریق تسویه حساب از دانشگاه ها اقدام می کنند و این آمار نزد معاونت دانشجویی است.
معمولا دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب می کنند، می خواهند به خارج از کشور برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری بروند.
آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کوچکی افزایش پیدا کرده است، آنهایی که این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور دارند.
افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشتهوی با اشاره به افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشته توضیح داد: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده، اما آمارهایی که در قسمت ترجمه داریم، قابل توجه نیست و اصل قضیه تسویه حساب است.
آنهایی که معمولا این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور را دارند، وگرنه ترجمه برای هر کاری انجام می شود و صرفا برای خروج از کشور نیست، از این رو ترجمه مدارک نمی تواند، ملاک و دلیل خروج دانشجویان از کشور باشد.
نگرانی از مهاجرت دانشجویان کیفیِ دانشگاه های معتبرسالارآملی خاطرنشان کرد: برخلاف آن چیزی که رایج است، من فکر می کنم؛ دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی کنند، اما نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است، وگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی توان گفت که کشور ما یک کشور اعزام کننده و مهاجرفرست دانشجو به خارج از کشور است.
آمار مهاجرت دانشجویان از متوسط آمار جهانی کمتر استقائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اضافه کرد: نمی گویم که در آمارها علاقه برای رفتن به خارج از کشور دیده نمی شود، اما آمار مهاجرت دانشجویان ما از متوسط آمار جهانی کمتر است.
باز هم تاکید می کنم، نگرانی ما از مهاجرت دانشجویان باکیفیت است.
البته دانشجویی که می خواهد به خارج از کشور برود، نمی تواند به راحتی و مستقیما اقدام کند و باید از یک پشتوانه مالی برخوردار باشد.
این طور نیست که دانشجو بعد از گرفتن ویزا و ترجمهِ مدرک بعد از شش ماه یا یک سال بتواند خودش را در خارج کشور مدیریت کند.
اتخاذ تدابیری برای حفظ دانشجویان نخبه در کشوراو در خصوص برنامه های اتخاذ شده برای حفظ دانشجویانی که سطح کیفی بالایی دارند، توضیح داد: شرایطی که در کشور ایجاد کرده ایم، این است که دانشجویان نخبه و دارای استعداد برتر بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند، لذا این یکی از مواردی است که این دسته از دانشجویان دیگر نیازی نیست، برای تحصیل در مقاطع بعدی به خارج از کشور بروند.
ضمن اینکه ظرفیت دانشگاه های ما به حدی هست که آنها بخواهند در دانشگاه های مختلف تحصیل کنند.
وی ادامه داد: از طرفی بستر مناسب برای فارغ التحصیلان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد فراهم شده تا بتوانند در داخل کشور نوآوری و تولید داشته باشند، لذا وزارت علوم کارهای متعددی را برای اینکه فارغ التحصیلان در ایران بمانند و فعالیت کنند، انجام می دهد.
در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری شاهدیمسالار آملی در پاسخ به این سوال که دانشجویان چه رشته هایی بیشتر تمایل به مهاجرت دارند، گفت: در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری را به نسبت دیگر رشته ها شاهد بوده ایم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
نامه نیوز
1397/05/20
11:30

ناگفته نماند، میزان این مهاجرت در پایتخت در مقایسه با استان های دیگر تفاوتی ندارد، بالاخره آن افرادی که می خواهند بروند در هرجایی که باشند، اقدام می کنند.
البته فراموش نکنیم در این میان برخی از افرادی که ظرفیت های بالای علمی ندارند، نیز گاها از کشور خارج می شوند، اما به کشورهایی منطقه و آسیایی می روند که توانمندی علمی زیادی در آنجا موجود نیست.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تلاش برای جذب و باز کردن مسیر بازگشت نخبگان به ایران را حائز اهمیت عنوان کرد.
نباید خدشه ای به روابط با دانشگاه های برتر دنیا وارد شودقائم مقام وزیر در امور بین الملل در پاسخ به این سوال که آیا شرایط امروز، تعامل با دانشگاه های برتر دنیا را تحت شعاع قرار نمی دهد؟ گفت: نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم، اما تا به امروز روند خوبی داشته ایم و دچار نگرانی در این زمینه نیستیم و علت آن هم وجود پایه های علمی محکم در کشور است.
بسیاری از دانشگاه های دنیا می توانند با دانشگاه های ما ارتباط برقرار کنند.
تا به الان 25 دوره آموزشی مشترک در حوزه های مختلف با دانشگاه های برتر دنیا را داشته ایم و فراموش نکنیم، در سال گذشته حدود 2 هزار 100 دانشمند از سراسر دنیا برای دوره های تحصیلی، سمینار، کنفراس و پروژه های مشترک وارد ایران شدند و روند از نظر ما مطلوب است.
وی در پایان اظهار داشت: تاکنون با دانشگاه های دنیا به خاطر شرایط موجود به مشکل بر نخورده ایم، البته باید مراقب باشیم و ارتباطاتمان را توسعه بدهیم.
همچنین خودمان مانعی ایجاد نکنیم و دنبال اهداف خاصی باشیم تا به این روابط خدشه وارد نشود.
منبع: رویداد 24.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
بهار
1397/05/20
> گروه جامعه: قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به اینکه آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، گفت: نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کیفی ِدانشگاه های معتبر کشور است.
> حسین سالار آملی (قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل) در پاسخ به این سوال که چه تعداد از دانشجویان دانشگاه ها به دنبال تایید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند؟ گفت: روال ترجمه مدارک امروزه طبق همان روالی است که در گذشته بوده است، اما این ملاک خروج دانشجویان برای مهاجرت نیست و اغلب برای این کار از طریق تسویه حساب از دانشگاه ها اقدام می کنند و این آمار نزد معاونت دانشجویی است.
معمولا دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب می کنند، می خواهند به خارج از کشور برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری بروند.
آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کوچکی افزایش پیدا کرده است، آنهایی که این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور دارند.
افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشته وی با اشاره به افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشته توضیح داد: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده، اما آمارهایی که در قسمت ترجمه داریم، قابل توجه نیست و اصل قضیه تسویه حساب است.
آنهایی که معمولا این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور را دارند، وگرنه ترجمه برای هر کاری انجام می شود و صرفا برای خروج از کشور نیست، از این رو ترجمه مدارک نمی تواند، ملاک و دلیل خروج دانشجویان از کشور باشد.
نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است، وگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه های ما نسبت به دانشجویان سایر کشورها درصد بالایی نیست.
نگرانی از مهاجرت دانشجویان کیفیِ دانشگاه های معتبر سالارآملی خاطرنشان کرد: برخلاف آن چیزی که رایج است، من فکر می کنم؛ دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی کنند، اما نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است، وگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی توان گفت که کشور ما یک کشور اعزام کننده و مهاجر فرست دانشجو به خارج از کشور است.
آمار مهاجرت دانشجویان از متوسط آمار جهانی کمتر استقائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اضافه کرد: من نمی گویم که در آمارها علاقه برای رفتن به خارج از کشور دیده نمی شود، اما آمار مهاجرت دانشجویان ما از متوسط آمار جهانی کمتر است.
باز هم تاکید می کنم، نگرانی ما از مهاجرت دانشجویان باکیفیت است.
البته دانشجویی که می خواهد به خارج از کشور برود، نمی تواند به راحتی و مستقیما اقدام کند و باید از یک پشتوانه مالی برخوردار باشد.
این طور نیست که دانشجو بعد از گرفتن ویزا و ترجمهِ مدرک بعد از شش ماه یا یک سال بتواند خودش را در خارج کشور مدیریت کند.
اتخاذ تدابیری برای حفظ دانشجویان نخبه در کشور او در خصوص برنامه های اتخاذ شده برای حفظ دانشجویانی که سطح کیفی بالایی دارند، توضیح داد: شرایطی که در کشور ایجاد کرده ایم، این است که دانشجویان نخبه و دارای استعداد برتر بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند، لذا این یکی از مواردی است که این دسته از دانشجویان دیگر نیازی نیست، برای تحصیل در مقاطع بعدی به خارج از کشور بروند.
ضمن اینکه ظرفیت دانشگاه های ما به حدی هست که آنها بخواهند در دانشگاه های مختلف تحصیل کنند.
برخی از افرادی که هم ظرفیت بالای علمی ندارند، از کشور خارج می شوند، اما به کشورهایی منطقه و آسیایی می روند که توانمندی علمی زیادی در آنجا موجود نیست.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
بهار
1397/05/20

وی ادامه داد: از طرفی بستر مناسب برای فارغ التحصیلان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد فراهم شده تا بتوانند در داخل کشور نوآوری و تولید داشته باشند، لذا وزارت علوم کارهای متعددی را برای اینکه فارغ التحصیلان در ایران بمانند و فعالیت کنند، انجام می دهد.
در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری شاهدیم سالار آملی در پاسخ به این سوال که دانشجویان چه رشته هایی بیشتر تمایل به مهاجرت دارند، گفت: در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری را به نسبت دیگر رشته ها شاهد بوده ایم.
ناگفته نماند، میزان این مهاجرت در پایتخت در مقایسه با استان های دیگر تفاوتی ندارد، بالاخره آن افرادی که می خواهند بروند در هرجایی که باشند، اقدام می کنند.
البته فراموش نکنیم در این میان برخی از افرادی که ظرفیت های بالای علمی ندارند، نیز گاها از کشور خارج می شوند، اما به کشورهایی منطقه و آسیایی می روند که توانمندی علمی زیادی در آنجا موجود نیست.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تلاش برای جذب و باز کردن مسیر بازگشت نخبگان به ایران را حائز اهمیت عنوان کرد.
تاکنون با دانشگاه های دنیا به خاطر شرایط موجود به مشکل بر نخورده ایم، البته باید مراقب باشیم و ارتباطاتمان را توسعه بدهیم.
نباید خدشه ای به روابط با دانشگاه های برتر دنیا وارد شود قائم مقام وزیر در امور بین الملل در پاسخ به این سوال که آیا شرایط امروز، تعامل با دانشگاه های برتر دنیا را تحت شعاع قرار نمی دهد؟ گفت: نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم، اما تا به امروز روند خوبی داشته ایم و دچار نگرانی در این زمینه نیستیم و علت آن هم وجود پایه های علمی محکم در کشور است.
بسیاری از دانشگاه های دنیا می توانند با دانشگاه های ما ارتباط برقرار کنند.
تا به الان 25 دوره آموزشی مشترک در حوزه های مختلف با دانشگاه های برتر دنیا را داشته ایم و فراموش نکنیم، در سال گذشته حدود 2 هزار 100 دانشمند از سراسر دنیا برای دوره های تحصیلی، سمینار، کنفراس و پروژه های مشترک وارد ایران شدند و روند از نظر ما مطلوب است.
وی در پایان اظهار داشت: تاکنون با دانشگاه های دنیا به خاطر شرایط موجود به مشکل بر نخورده ایم، البته باید مراقب باشیم و ارتباطاتمان را توسعه بدهیم.
همچنین خودمان مانعی ایجاد نکنیم و دنبال اهداف خاصی باشیم تا به این روابط خدشه وارد نشود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
وزارت علوم
1397/05/20
10:43
> دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف، فرهنگ سازی و ارتقای کیفیت را دو راهکار اساسی برای حمایت از تولید داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: شکل گیری و تقویت ارتباط دانشگاه ها و مراکز علمی با بخش های مختلف صنایع می توانند نقش تعیین کننده ای در حمایت از تولید داخلی و افزایش کیفیت محصولات داشته باشند.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای به رؤسای دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و سایر واحدهای تابعه، ضمن ابلاغ تدابیر راهبردی برای کاهش آثار تحریم ها بر امور کیفی و فعالیت های دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری، حمایت قاطع از برنامه های دولت جهت صرفه جویی و اجرای اقتصاد مقاومتی را خواستار شد.
دکتر غلامی در این نامه، تمرکز بر موضوع اقتصاد مقاومتی، حمایت همه جانبه جامعه دانشگاهی از برنامه های دولت تدبیر و امید را نیز امری ضروری دانست و خواستار انجام اقدامات مناسب دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی جهت حمایت قاطع از برنامه های دولت جهت کاهش هزینه ها و صرفه جویی و ارائه گزارش به این وزارت شد.
دکتر غلامی همچنین در فراخوانی خطاب به رؤسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور، انجام اقدامات اجرایی در راستای راهبردهای اساسی مدنظر ریاست جمهوری به منظور " فائق آمدن بر مشکلات و چالش های جاری کشور"، از جمله «حمایت از بازار تولید داخلی» و «پشتیبانی و حمایت از فرآیندهای افزایش تولید، ارتقای کیفیت و بهره وری و کاهش هزینه های تولید در کلیه واحدهای تولیدی کشور» را مورد تأکید قرار داد.
دکتر فتوحی به نقش دانشگاه ها و مراکز علمی در تحقق اقتصاد مقاوتی و کمک به استفاده از محصولات داخلی اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من دو موضوع مهم باید در کنار هم قرار بگیرد تا بتوانیم در رسیدن به این دو مقوله امکان پذیر باشد، یکی از مهم ترین راهکارها فرهنگ سازی یا به نوعی راهکارهای تشویقی در کشور به منظور استفاده از تولید داخلی می باشد که البته مراکز مختلف نظیر رسانه ها می توانند در این زمینه تأثیرگذار باشند.
وی تصریح کرد: دانشگاه ها با مصرف محصولات تولید داخل کشور در مراکز مختلف خود و فرهنگ سازی در استفاده از این محصولات در بین دانشجویان، اساتید و کارکنان می توانند در تحقق اقتصاد مقاومتی کنند، اما به طور کلی باید نوعی وابستگی ملی در استفاده از محصولات داخلی ایجاد شود تا همه در مصرف تولیدات داخلی مشتاق شوند، چرا که این امر یکی از بهترین و مؤثرترین راهکارهای توسعه اقتصادی کشور به شمار می رود.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: مسئله دوم این است که اگر بخواهیم مردم را به استفاده از تولیدات داخل کشور تشویق کنیم، یکی از نکات مهم و تأثیرگذار این است که باید این محصولات بتواند از نظر کیفیت با محصولات مشابه خارجی رقابت کند و برای اینکه ما بتوانیم در این عرصه رقابت خوبی داشته باشیم و به اصطلاح تشویق و ترغیبی برای استفاده از این محصولات صورت بگیرد، دانشگاه ها در این زمینه بتوانند نقش مثبت و اساسی ایفا کنند.
دکتر فتوحی یادآور شد: دانشگاه ها و مراکز علمی می توانند در ارتباطی که با صنعت و تولیدکنندگان دارند، راهکارهایی اساسی که می تواند منجر به بهبود کیفیت محصولات داخلی شود، کمک کننده باشد که خوشبختانه دانشگاه صنعتی شریف در این راستا توانسته با برقراری ارتباط خوب با صنعت، نقش تعیین کننده ای در تولید محصولات داخلی داشته است.
به گفته وی، تشویق و ترغیب فارغ التحصیلان دانشگاهی و دانشجویان برای حضور در تأسیس شرکت های دانش و بنیان و فعالیت در این شرکت ها را از دیگر راهکارهایی عنوان کرد که می تواند در تولید ملی و استفاده از محصولات داخلی نقش داشته باشند که البته این اقدام نیز سال ها قبل در دانشگاه صنعتی شریف شروع شده و در حال انجام است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
وزارت علوم
1397/05/20
10:43

رئیس دانشگاه صنعتی شریف در خصوص وضعیت سفرهای خارجی این دانشگاه، نیز گفت: بخش اعظمی از سفرهای خارجی دانشگاه صنعتی شریف به اعضای هیئت علمی و اساتید اختصاص دارد که این افرادبا محققان و پژوهشگران دانشگاه های خارج از کشور ارتباط برقرار می کنند و هزینه عمده این سفرها یا توسط خود افراد پرداخت می شود و یا اینکه توسط دانشگاهی که طرف ارتباط با آن ها هستند، پرداخت می شود.
بنابراین دانشگاه در این نوع سفرها دخالتی انجام نمی دهد.
دکتر فتوحی ادامه داد: بخش دیگری از سفرهای خارج از کشور دانشگاه صنعتی شریف به منظور شکل گیری ارتباط با دانشگاه های خارجی و برقرار پروژه های مشترک علمی و غیره است که هزینه این سفرها توسط دولت پرداخت می شود که البته تلاش داریم آمار این نوع سفرها را کاهش دهیم و اگر هم در مواقعی انجام آن ضروری و در ارتباط با شکل گیری ارتباط دانشگاه با سایر دانشگاه ها باشد، تلاش می کنیم تعداد افراد شرکت کننده در سفرها را کاهش دهیم.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پایان با بیان اینکه هیچ پروژه عمرانی جدید در دانشگاه صنعتی شریف نداریم، افزود: توسعه دانشکده مهندسی عمران یکی از پروژه های جدید این دانشگاه به شمار می رود که این پروژه نیز توسط یک خیر ساخته می شود و ساخت این دانشکده چند ماه گذشته آغاز شده است و دولت هیچ پولی بابت ساخت این پروژه پرداخت نکرده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایکنا
1397/05/20
10:18
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از ساخت 25 هزار خوابگاه متاهلی در طول برنامه ششم توسعه در صورت تامین اعتبار لازم خبر داد.
> به گزارش ایکنا؛ مهر نوشت: ذوالفقار یزدان مهر درباره کمبود خوابگاه های متاهلی و برنامه صندوق رفاه دانشجویان برای توسعه این خوابگاه ها گفت: در برنامه ششم توسعه تاکید ویژه ای شده است که با کمک دولت، سراهای متاهلی (خوابگاه های متاهلی) توسعه یابند.
وی ادامه داد: درمصوبه اخیر صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نیز احداث یک یا دو سرای متاهلی تصویب شده است، حتی برخی از دانشگاه ها مشغول ساخت شهرک های رفاهی متاهلی هستند.
مشاور وزیر علوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تاکید براینکه، توسعه سرای متاهلی مورد حمایت ما است افزود: در قالب تسهیلاتی که پرداخت می کنیم اولویت با دانشجویان متاهل است تا کمبود سرای متاهلی جبران شود.
دو برابرشدن وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل وی ادامه داد: در حال حاضر برای توسعه سراهای متاهلی 2 کار انجام داده ایم اول اینکه کمک رهن و وام مسکن دانشجویان متاهل را دو برابر کردهایم، درسال گذشته وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل در تهران 7 میلیون و 500 هزارتومان بود که به 15 میلیون تومان، در کلان شهرها 6 میلیون تومان به 12 میلیون تومان و در سایر شهرها 4 میلیون و 500 هزارتومان به 9 میلیون تومان افزایش یافت.
یزدان مهر ادامه داد: این باعث شده بود که خوشبختانه بخش عمده ای از دانشجویان از این ظرفیت استفاده کنند برخی از دانشگاهها نیز در این زمینه به کمک ما آمدند.
مانند دانشگاه های صنعتی شریف، علامه طباطبایی و علم و صنعت که معادل تسهیلاتی که ما به دانشجویان متاهل پرداخت کردیم همان مقدار نیز دانشگاه پرداخت کرد و دانشجو توانست در فضای متاهلی خوبی اسکان یابد.
مشاور وزیر علوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: در دانشگاه شهیدبهشتی هم خوشبختانه خیرین با مجتمعی که احداث کردند بخش قابل توجهی از دانشجویان متاهل را اسکان دادند.
حرکت دانشگاه ها به سمت شهرک های رفاهی متاهلی وی افزود: در مذاکراتی که با دانشگاه ها داشتیم حتی برخی از دانشگاه ها به سمت شهرک های رفاهی متاهلی حرکت کرده اند مانند دانشگاه علامه طباطبایی که این برنامه را پیگیری می کند.
یزدان مهر افزود: در بحث تسهیلات 500 میلیارد تومانی که برای ساخت خوابگاهها ظرفیت سازی شده، ساخت خوابگاه های متاهلی در اولویت است.
ایجاد سرای متاهلی برای 25 هزار دانشجو در طول برنامه ششم وی یادآوری کرد: یک هزار و 100 دانشجوی متاهل در خوابگاه های متاهلی ساکن هستند و در طول برنامه ششم در صورتی که اعتبارات لازم تامین شود، برای 25 هزار نفر از دانشجویان خوابگاه متاهلی ایجاد خودهیم کرد.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایکنا
1397/05/20
09:54
> گروه اندیشه ــ مهدی محقق ضمن ابراز نارضایتی از وضعیت علم آموزی در حوزه و دانشگاه و ناتوانی نهادهای علمی از تربیت اساتید شاخص در کشور تصریح کرد: فضای حوزه و دانشگاه فضای «علمی» نیست.
از نظر او برای تولید علوم انسانی اسلامی باید فرهنگ اسلامی را در دانشگاه احیا کنیم والا ما کارخانه اسلامی سازی نداریم.
> مهدی محقق، با حضور در استودیو مبین و گفتوگو با ایکنا ضمن ابراز گلایه از بیتوجهی به علم در کشور به بیان دیدگاههای خود در خصوص وضعیت علمآموزی در حوزه و دانشگاه پرداخت.
مشروح این گفتوگو در ادامه از نظر میگذرد؛ ایکنا: در نشستها و همایشهای علمی کمتر شاهد حضور شما هستیم.
این موضوع علت شخصی دارد؟ ما در سنی هستیم که نمیتوانیم در هر همایش و هر کنفرانسی شرکت کنیم ولی به اندازه کافی شرکت کردهایم.
من شرح همایشهایی که در داخل و خارج کشور شرکت کردهام را در کتاب حدیث نعمت خدا نوشتهام.
حدیث نعمت خدا شرح حال من است.
در آن کتاب اشاره کردهام که در حدود 80 همایش در خارج از ایران و بالغ بر 50 همایش در داخل ایران شرکت کردهام.
ایکنا: مقصودم چند سال اخیر است.
وقتی آدم را با بیاحترامی دعوت کنند آدم قبول نمیکند.
عالم باید محترم باشد.
هیچ چیز جز احترام نمیتواند عالم را راضی کند.
وقتی آدم میبیند میان او و آدمی که در کوچه و خیابان هست تفاوت نمیگذارند برای چه آدم قبول کند؟ چرا خودش را در جامعهای که ارزشش را نمیدانند و او را نمیشناسند خفیف کند؟ بنده نمیخواستم شرح حال خودم را بگویم.
50 سال پیش دکتر حبیبی در دانشگاه شاگرد من بودند.
دکتر احمد احمدی 40 سال پیش در درس شرح منظومه ملاهادی سبزواری شاگرد من بودند.
ایکنا: یعنی در کشور ما نسبت به چهرههای علمی توجهی کافی نمیشود؟ نه؛ من در مالزی 5 سال تدریس کردهام.
در آکسفورد درس دادهام.
در دانشگاه مکگیل کانادا درس دادهام.
وقتی با ایران مقایسه میکنم میبینم اینجا ظاهرش علمی است اما باطنش باطن علمی نیست.
یک پروفسوری در دانشگاه هاروارد بود، یهودی بود و فرار کرده بود، قبل از ورود به دانشگاه بلیطفروشی میکرد.
یک روز در تِرن نشسته بود و داشت بلیط را پانچ میکرد.
مقابلش دو نفر استاد دانشگاه هاروارد با هم بحث میکردند.
آن شخص در بحث این دو استاد مداخله کرد.
آن دو استاد همانجا دستش را گرفتند و به هاروارد آوردند و رتبه استادی به او دادند.
در آنجا یک بلیطفروش را در کرسی استادی مینشانند.
علم این میزان ارزش دارد.
ایکنا: با وجود سفارشهای فراوان اسلام به علمآموزی چرا غربیها در این زمینه از ما جلوتر هستند؟ چرایش احتیاج دارد که انسان حوادث تاریخی را مطالعه کند و بداند چه عواملی سبب شده است فرنگیها دنبال علم بروند.
ما در زمانی که اروپاییها درصدد بودند به وسیله رصدخانهها اجرام آسمانی را کشف کنند سه رصدخانه را با خاک یکسان کردیم.
باید دید چرا؟ تازه اروپاییان اینها را از روی آثار مسلمانان کشف کردند.
آنها فیزیک نور را از مسلمانها گرفتند و میکروسکوپ و تلسکوپ را اختراع کردند و به وسیله آن به کره مریخ رفتند.
ولی ما سه مرکز علمی را با دست خودمان با خاک یکسان کردیم.
ایکنا: یعنی بیتوجهی ما به علم ریشه تاریخی دارد؟ یکبار آقای گلپایگانی که وزیر علوم بودند همین سوال را از من پرسیدند.
من گفتم در خصوص رصدخانه مراغه یک مقالهای دارم، آن مقاله را بخوانید.
وقتی جهل رسوخ پیدا کند و جای علم را بگیرد همین میشود.
فرنگیها علم را از ما گرفتند، پزشکی را گرفتند، داروشناسی را گرفتند، فیزیک و اپتیک را گرفتند.
رفتند و به کشفیات هم رسیدند.
ولی ما نهتنها به این مسائل توجه نداشتیم، چهبسا تکفیر هم کردیم.
اینکه دانشمندان را تکفیر میکردند برای چه بود؟ به خاطر دشمنی با علم.
شاعر هم میگوید: دشمن عالمان بیگنهند/ زانکه خود جاهل و گنهکارند.
در روایت داریم: المرءُ عدو لما جهله .
باید تحقیق کنند علت عقبماندگی ما مسلمانان چه بوده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایکنا
1397/05/20
09:54

در روزنامهای که مربوط به زمان قاجار بود میخواندم که نوشته بود: خداوند این کافرهای نجس را وادار کرده است بروند جان بکنند، اختراع بکنند تا ما مسلمانها از آن استفاده بکنیم.
خب نادان! اگر آنها اختراعاتشان را در اختیار شما قرار میدهند مینی ژوپ را هم به پای دختران شما میکنند.
ایکنا: یعنی به عقیده شما بخشی از مشکلات فرهنگی جامعه ناشی از عقبماندگی علمی است؟ علت اینکه نسل جوان مستفرنگ شدهاند و از فرنگیها تقلید میکنند چیست؟ چرا ما خودمان استقلال فکری نداشته باشیم و تابع فرنگ باشیم؟ به جهت همان اشتباهی است که آن شخص مرتکب شد و گفت خداوند این کافرهای نجس را وادار کرده است زحمت بکشند تا ما استفاده بکنیم.
چرا نسل جوان، چه دختر و چه پسر، توجهی به سنت و فرهنگ و علم خودشان ندارند و در عالم دیگری هستند؟ ایکنا: به عقیده شما مهمترین آسیب جریان علمپژوهی در کشور چیست؟ امروزه وضعیت علمی در اغلب کشورها تنزل کرده است؛ یعنی ما دیگر نمیتوانیم در دانشگاه استاد جلالالدین همایی و بدیعالزمان فروزانفر پرورش بدهیم.
در کشورهای دیگر هم همینطور است.
در عراق دیگر دکتر جواد علی یا مصطفی جواد نمیتوانند تربیت کنند.
در مصر دکتر طاها حسین و دکتر عقّاد نمیتوانند تربیت کنند.
از همان شخصیتهایی هم که دارند استفاده نمیکنند و اهل علم به بهانههای مختلف کنار زده میشوند و جهّال جایشان را میگیرند.
وقتی جهّال جایشان را میگیرند علم تنزل پیدا میکند و ترقی نمیکند.
ایکنا: یعنی وضعیت دانشگاهها رضایتبخش نیست؟ نه؛ سنت فرهنگ اسلامی اینگونه بوده است که شاگردها باسوادتر از معلمها باشند.
در کتاب محمد زکریای رازی نوشته شده است متأخرین باید باسوادتر باشند؛ ولی وقتی عالمی از دنیا میرود، چه روحانی باشد و چه غیر روحانی، میگوییم دیگر جانشین ندارد.
مثلاً میگویند دکتر حسابی از دنیا رفت و جانشین ندارد یا دکتر هشترودی رفت و جانشین ندارد، یا شیخ محمدتقی آملی رفت و جانشین ندارد.
در حالی که سنت علمی ما این بوده است که شاگرد باید باسوادتر از معلم باشد.
فضای حوزه و دانشگاه فضای علمی نیست.
ایکنا: به نظر شما عامل بروز این مسئله اساتید هستند، یا محیط دانشگاه و یا دانشجویان؟ اتفاقا نسل جوان خیلی به علم علاقهمند است.
بنده بعد از انقلاب درس حوزوی میدادم و امثال خرمشاهی، فانی و مهاجرانی به کلاس من میآمدند.
در نسل جوان علاقهمندی وجود دارد ولی سیستم، سیستم تشویقکننده نیست.
این مشکل در حوزه علمیه هم وجود دارد.
آیا در حوزه علامه طباطبایی تربیت شده است؟ امام راحل در حوزه نظیر پیدا کرده است؟ شهید مطهری نظیر پیدا کرده است؟ این است که باید ریشهای نسبت به علم برخورد کرد.
بنده خودم در کشورهای مختلف تدریس کردهام.
کشورهایی چون مالزی و اندونزی خیلی متوجه عقبماندگی خود شدهاند و با قیمتهای گزاف دارند جبران میکنند.
تربیت علامه طباطبایی کار آسانی نیست.
فکر میکنید اینکه دانشجویی را تبدیل کنید به شهید مطهری کار آسانی است؟ ایکنا: موفقیتهای شخص شما معلول تلاش شخصی بود یا محیطی که در آن تحصیل میکردید؟ یکمقدار تلاش شخصی بوده، یکمقدار هم فضای تشویقآمیز.
اساتیدی که ما داشتیم مثل شیخ محمدتقی آملی چقدر مشوق بودند و توجهشان به شاگردانشان مثل توجهشان به فرزندانشان بود.
باید این عوامل را در نظر گرفت.
استاد دانشگاهی را میشناسم که گفته بود به دانشجویان کمک نکنید، اینها فردا میآیند جای ما را میگیرند؛ یعنی هدف استاد این است که دانشجو در جهل خودش بماند.
استادان ما اینطور نبودند.
تشویق خودش یک عنصر مهم در پیشبرد علم است.
تشویق و احترام مسئله مهمی است.
اسلامیسازی علوم انسانی زمانی اتفاق میافتد که ما بتوانیم فرهنگ اسلامی را پیادهسازی بکنیم؛ والا ما کارخانه اسلامیسازی نداریم.
ما باید آن فرهنگ را زنده کنیم.
آن فرهنگی که در آن احترام شاگرد نسبت به استاد و احترام استاد نسبت به شاگرد وجود داشت.
بنده خودم طلبه بودم.
وقتی از سفر میآمدم بزرگترین مدرس مشهد به دیدن من آمدم.
من یک نوجوان هفدهساله بودم و کسی نبودم که بزرگترین مدرس به دیدن من بیاید.
این چقدر اثر میگذاشت.
این فرهنگ را با آن فرهنگ مقایسه کنید که استاد میگوید به شاگردان کمک نکنید تا نیایند جای ما را بگیرند.
ما استادانی داشتیم که همهشان اسوه اخلاق بودند، اسوه تشویق بودند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایکنا
1397/05/20
09:54

ایکنا: چرا اخلاق علمی و حرفهای در اساتید افول کرده است و استادان مانند قبل دلسوز نیستند؟ اساتید اصلا وقت صرف نمیکنند که شاگرد را آموزش بدهند.
همهجا تماموقت حضور دارند غیر از خود دانشگاه.
یک زمانی گفتند استادان باید در دانشگاه تماموقت حضور داشته باشند.
من یادم هستم در سال 1344 که میخواستم به خارج بروم به دانشگاه رفتم تا از دوستانم خداحافظی بکنم.
اول به دانشکده حقوق رفتم.
مرحوم محمود شهابی، مرحوم سنگلجی و علیپاشا صالح داشتند چایی میخوردند.
قانون تماموقت گفته بود استادان از ساعت 9 صبح تا 4 عصر در دانشگاه حضور داشته باشند.
مرحوم شهابی میگفت ما آن موقع که تماموقت نبودیم در واقع تماموقت بودیم؛ چراکه در خانه نشسته بودیم و کتابهایمان جلویمان بود و کار میکردیم.
الآن آمدهایم دانشگاه نه جایی داریم کتابهایمان را بگذاریم نه جایی داریم دفترهایمان را بگذاریم، مجبوریم بنشینیم و چای بخوریم.
در کشورهای مترقی اینطور نیست.
وقتی من در کانادا بودم با اینکه بچه کوچک داشتم از صبح به دانشگاه میآمدم و تا ساعت 5 و 6 عصر در دانشگاه بودم.
هیچکس هم به من نمیگفت: بارکالله اما ایزوتسو یک روز بعد از ظهر میآمد دو ساعت درس میداد، دو ساعت هم به سوالات دانشجویان پاسخ میداد.
در آنجا محصول علمی استاد را در نظر میگیرند.
اینجا محصول را در نظر نمیگیرند.
آنجا اگر یک استاد محصول علمی نداشته باشد استخدامش را قطع میکنند.
باید ثمره علمی داشته باشد.
گفتوگو از مصطفی شاکری انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
رویداد 24
1397/05/20
09:34
> قائم مقام وزیر علوم با اشاره به اینکه آمار تسویه حساب دانشجویان افزایش پیدا کرده گفت: نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کشور است.
> رویداد24 حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در پاسخ به این سوال که چه تعداد از دانشجویان دانشگاه ها به دنبال تایید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند؟ گفت: روال ترجمه مدارک امروزه طبق همان روالی است که در گذشته بوده است، اما این ملاک خروج دانشجویان برای مهاجرت نیست و اغلب برای این کار از طریق تسویه حساب از دانشگاه ها اقدام می کنند و این آمار نزد معاونت دانشجویی است.
معمولا دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب می کنند، می خواهند به خارج از کشور برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری بروند.
آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کوچکی افزایش پیدا کرده است، آنهایی که این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور دارند.
افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشتهوی با اشاره به افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشته توضیح داد: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده، اما آمارهایی که در قسمت ترجمه داریم، قابل توجه نیست و اصل قضیه تسویه حساب است.
آنهایی که معمولا این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور را دارند، وگرنه ترجمه برای هر کاری انجام می شود و صرفا برای خروج از کشور نیست، از این رو ترجمه مدارک نمی تواند، ملاک و دلیل خروج دانشجویان از کشور باشد.
نگرانی از مهاجرت دانشجویان کیفیِ دانشگاه های معتبرسالارآملی خاطرنشان کرد: برخلاف آن چیزی که رایج است، من فکر می کنم؛ دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی کنند، اما نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است، وگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی توان گفت که کشور ما یک کشور اعزام کننده و مهاجرفرست دانشجو به خارج از کشور است.
آمار مهاجرت دانشجویان از متوسط آمار جهانی کمتر استقائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اضافه کرد: نمی گویم که در آمارها علاقه برای رفتن به خارج از کشور دیده نمی شود، اما آمار مهاجرت دانشجویان ما از متوسط آمار جهانی کمتر است.
باز هم تاکید می کنم، نگرانی ما از مهاجرت دانشجویان باکیفیت است.
البته دانشجویی که می خواهد به خارج از کشور برود، نمی تواند به راحتی و مستقیما اقدام کند و باید از یک پشتوانه مالی برخوردار باشد.
این طور نیست که دانشجو بعد از گرفتن ویزا و ترجمهِ مدرک بعد از شش ماه یا یک سال بتواند خودش را در خارج کشور مدیریت کند.
اتخاذ تدابیری برای حفظ دانشجویان نخبه در کشوراو در خصوص برنامه های اتخاذ شده برای حفظ دانشجویانی که سطح کیفی بالایی دارند، توضیح داد: شرایطی که در کشور ایجاد کرده ایم، این است که دانشجویان نخبه و دارای استعداد برتر بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند، لذا این یکی از مواردی است که این دسته از دانشجویان دیگر نیازی نیست، برای تحصیل در مقاطع بعدی به خارج از کشور بروند.
ضمن اینکه ظرفیت دانشگاه های ما به حدی هست که آنها بخواهند در دانشگاه های مختلف تحصیل کنند.
وی ادامه داد: از طرفی بستر مناسب برای فارغ التحصیلان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد فراهم شده تا بتوانند در داخل کشور نوآوری و تولید داشته باشند، لذا وزارت علوم کارهای متعددی را برای اینکه فارغ التحصیلان در ایران بمانند و فعالیت کنند، انجام می دهد.
در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری شاهدیمسالار آملی در پاسخ به این سوال که دانشجویان چه رشته هایی بیشتر تمایل به مهاجرت دارند، گفت: در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری را به نسبت دیگر رشته ها شاهد بوده ایم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
رویداد 24
1397/05/20
09:34

ناگفته نماند، میزان این مهاجرت در پایتخت در مقایسه با استان های دیگر تفاوتی ندارد، بالاخره آن افرادی که می خواهند بروند در هرجایی که باشند، اقدام می کنند.
البته فراموش نکنیم در این میان برخی از افرادی که ظرفیت های بالای علمی ندارند، نیز گاها از کشور خارج می شوند، اما به کشورهایی منطقه و آسیایی می روند که توانمندی علمی زیادی در آنجا موجود نیست.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تلاش برای جذب و باز کردن مسیر بازگشت نخبگان به ایران را حائز اهمیت عنوان کرد.
نباید خدشه ای به روابط با دانشگاه های برتر دنیا وارد شودقائم مقام وزیر در امور بین الملل در پاسخ به این سوال که آیا شرایط امروز، تعامل با دانشگاه های برتر دنیا را تحت شعاع قرار نمی دهد؟ گفت: نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم، اما تا به امروز روند خوبی داشته ایم و دچار نگرانی در این زمینه نیستیم و علت آن هم وجود پایه های علمی محکم در کشور است.
بسیاری از دانشگاه های دنیا می توانند با دانشگاه های ما ارتباط برقرار کنند.
تا به الان 25 دوره آموزشی مشترک در حوزه های مختلف با دانشگاه های برتر دنیا را داشته ایم و فراموش نکنیم، در سال گذشته حدود 2 هزار 100 دانشمند از سراسر دنیا برای دوره های تحصیلی، سمینار، کنفراس و پروژه های مشترک وارد ایران شدند و روند از نظر ما مطلوب است.
وی در پایان اظهار داشت: تاکنون با دانشگاه های دنیا به خاطر شرایط موجود به مشکل بر نخورده ایم، البته باید مراقب باشیم و ارتباطاتمان را توسعه بدهیم.
همچنین خودمان مانعی ایجاد نکنیم و دنبال اهداف خاصی باشیم تا به این روابط خدشه وارد نشود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دانا
1397/05/20
08:49
> کمتر کسی است که با مطرح شدن مشکلات جوانان، از جمله کاهش میزان ازدواج، افزایش طلاق، افزایش مصرف مواد مخدر، بیکاری و.
ریشه آنها را به مسأله اشتغال مرتبط نداند؛ مشکلی که با شعار رئیس جمهور برای جوان گرایی در سطوح اجرایی کشور مطرح شد و حالا با اقدام مجلس در اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان رنگ و بویی جدیدی گرفته است.
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بلاغ، قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستگاههای اجرایی کشور با 194 رای موافق، 36 رای منفی و 2 رای ممتنع از 240 نماینده حاضر در جلسه مجلس شورای اسلامی به تصویب مجلس رسید.
حال سوال اینجاست با ممنوع شدن بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی، چه تعداد از جوانان کشور می توانند مشغول به کار شوند؟ کمتر کسی است که با مطرح شدن مشکلات جوانان، از جمله کاهش میزان ازدواج، افزایش طلاق، افزایش مصرف مواد مخدر، بیکاری و.
ریشه آنها را به مسأله اشتغال مرتبط نداند؛ مشکلی که با شعار رئیس جمهور برای جوانگرایی در سطوح اجرایی کشور مطرح شد و حالا با اقدام مجلس در اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان رنگ و بویی جدیدی گرفته است.
قانون ممنوعیت بهکارگیری بازنشستگان برای اولین بار در جلسه علنی 20اردیبهشت 1395 مجلس شورای اسلامی تصویب و در 29 اردیبهشت 1395به تأیید شورای نگهبان رسید.
قانونی که تلاش میکرد راه را برای اشتغال جوانان هموار کند اما با تبصرههایی که داشت نتوانست در عمل، آنطور که باید تاثیر گذار باشد.
تعدادی از استثناهای این قانون،باعث شده است تا این قانون در عمل،کارایی لازم را نداشته و با تبدیل شدن این استثناها به قانون و تفسیر مجدد آن راه برای ابقای بسیاری از بازنشستگان در پستهای مدیریتی نیز هموار شود.
یکی از ارگان هایی که به طور مستقیم به اشغال جوانان سر و کار دارد، وزرات ورزش و جوانان است که اخیرا اعلام کرده است که آمادگی معرفی جوانان شایسته کشور را برای جایگزینی این بازنشستگان دارد.
محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در این زمینه می گوید: بر اساس اعلام سازمان بازرسی کل کشور هم اکنون 1700 نفر از بازنشستگان در دستگاههای اجرایی و دولت مشغول به کار هستند، اما به نظر میرسد حداقل 2 هزار نفر از مدیران و مسئولان در مشاغل دولتی را بازنشستگان تشکیل میدهند که در سمتهای کلان مدیریتی در حال ادامه فعالیت هستند.
به دولت اعلام کرده ایم که به طور کامل آمادگی داریم به ازای بازنشستگانی که از سیستم خارج می شوند سه برابر لیست جوانان متخصص و آماده به کار را معرفی کنیم.
سیدحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره قانون منع بکارگیری بازنشستگان گفته است: معلمان بازنشسته مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان نمیشوند.
65 هزار نفر در سال جاری در آموزش و پرورش بازنشسته میشوند که بیشک برای جبران بخشی از کسری نیرو میتوان از بخشی از آنان برای ادامه همکاری دعوت کرد.
به گفته میرزاده، از معلمانی که 30 سال خدمتشان به اتمام رسیده است میتوان در مدارس استفاده و معضل کمبود معلم را رفع کرد.
در واقع نیازی به بازنشسته شدن تمامی معلمان در پایان سال نیست و آموزش و پرورش میتواند به دلیل کمبود نیرو از تعدادی از آنها استفاده کند.
وی می افزاید: قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مورد افرادی است که به صورت تمام وقت و 8 ساعت در روز کار میکنند.
استفاده از معلمان بازنشسته دولت را متضرر نمیکند زیرا به صورت حقالتدریسی جذب میشوند و بر اساس قانون نیز حداکثر ساعات مجاز برای استفاده از بازنشستگان یک سوم ساعات اداری کارمندان رسمی است و حق الزحمه این افراد متناسب با ساعات کاری آنها حداکثر معادل یک سوم کارمندان رسمی همان شغل تعیین و پرداخت میشود.
کارشناسان اقتصادی حمایت از تولیدات داخلی سه ویژگی بارز جلوگیری از خروج ارز، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال را به همراه دارد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دانا
1397/05/20
08:49

همچنین برای رفع رکود نیز نیازمند حمایت از کالاهای ایرانی هستیم تا با نگاه به توانمندی ها و پتانسیل ها داخلی تبعات تحریم های اقتصادی دشمنان کارایی برای اقتصادمان نداشته باشد که این مهم بسیار مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است.
علاوه بر فرهنگ سازی در زمینه خرید کالای ایرانی برای رونق این بخش ضروری است تولید کنندگان با افزایش کیفیت خود زمینه ساز گرایش بیشتر افراد به این بخش شوند.
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
بسیج نیوز
1397/05/20
08:00
> سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از ارجاع طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش به این کمیسیون خبر داد.
> به گزارش خبرگزاری بسیج، سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از ارجاع طرح استیضاح سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش به این کمیسیون خبر داد و گفت: پس از سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه رسیدگی به این طرح با حضور وزیر در دستور کار کمیسیون قرار دارد.
بیشتر بخوانید: «بطحایی» به مجلس می آید وی با بیان اینکه طرح استیضاح وزیر بیش از 20 امضا دارد، افزود: طبق آئین نامه وزیر یک هفته فرصت دارد تا در کمیسیون حاضر شده و و درباره محور های استیضاح توضیح دهد.
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: اگر متقاضیان استیضاح از توضیحات وزیر قانع شدند استیضاح از دستورکار کمیسیون خارج می شود و اگر قانع نشدند گزارش هیئت رئیسه کمیسیون درباره استیضاح وزیر به هیئت رئیسه پارلمان ارجاع می شود تا با تصمیم هیئت رئیسه در دستورکار صحن علنی قوه مقننه قرار گیرد.
به گزارش تسنیم، محور های استیضاح وزیر آموزش و پرورش به شرح زیر است: 1 ــ عدم اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش 2 ــ عدم اجرای نظام رتبه بندی معلمان 3 ــ عدم دقت در کتب درسی 4 ــ عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان و بی توجهی به مشکلات رفاهی آنان 5 ــ توجه به معلمین حق التدریس و کارشکنی در مسیر قانونی کردن به کارگیری آنها 6 ــ عدم وجود ضابطه در انتخاب مدیران و عدول از قانون 7 ــ کاهش اعتبارات آموزش و پرورش به دلیل عدم پیگیری و سوء مدیریت در تأثیرگذاری در دولت 8 ــ کاهش شدید اعتبارات سازمان نوسازی مدارس 9 ــ تضعیف دانشگاه فرهنگیان 10 ــ عدم توجه و عدم توان برنامه ارائه شده به مجلس 11 ــ جعل تاریخ در کتاب های درسی 12 ــ ورود زودهنگام و خلاف قانون دانشگاه فرهنگیان به تبلیغات انتخابات مجلس یازدهم و سوء استفاده از جایگاه 13 ــ عدم پذیرش مسئولیت و عذرخواهی بابت اتفاق شوم منطقه غرب تهران 14 ــ عدم پایبندی به برنامه ارائه شده در زمان اخذ رأی 15 ــ فساد اخلاقی در مدارس به علت سوء مدیریت 16 ــ بی توجهی به زبان های مادری و ایجاد زمینه اختلاف در کشور به جای وفاق ملی و تأکید بر زبان روسی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آنا
1397/05/20
06:06
> عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش ارتباط دانشگاه و صنعت منجر به بی اثر کردن تحریم ها می شود، شرکت های دانش بنیان را دارای نقش مهمی در پیوند زدن پژوهش و دانشگاه با صنعت و جامعه دانست.
> به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا از خانه ملت، جبار کوچکی نژاد درباره ایجاد روش هایی برای کسب درآمدهای پایدار در دانشگاه ها و حوزه آموزش عالی، گفت: دانشگاه ها باید بتوانند بخشی از هزینه ها و مسائل اقتصادی خود را بدون تکیه به دولت تامین کنند، البته این کار با رفتن دانشگاه ها به سمت صنعت و پژوهش محقق خواهد شد و در ادامه بسیاری از نیازمندی های جامعه را که بی پاسخ مانده، تامین می کند.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزایش ارتباط دانشگاه و صنعت می تواند منجر به بی اثر کردن تحریم ها با استفاده از علم اقتصاد و صنعت شود، اما متاسفانه دانشگاه امروز از بدنه جامعه و صنعت فاصله دارد و حتی صنعت در راستای نزدیکی به دانشگاه و استفاده از ظرفیت های علمی برای دستیابی به تولید بیشتر قدمی بر نمی دارند در واقع به دلیل بی اطلاعی از تاثیرگذاری نقش دانشگاه، تمایلی نیز در آن ها دیده نمی شود.
وی با بیان اینکه دانشگاه به دلیل ناتوانی در تامین مخارج خود به منابع اندک دولت وصل است به همین دلیل علاوه بر فشار به دولت، مخارج دانشگاه ها از جمله فعالیت های پژوهشی نیز به سختی تامین می شود، افزود: برای خروج از این مشکل باید دانشگاه ها را رتبه بندی کرد، درواقع باید مراکزی که در ارتباط با صنعت و کسب درآمد و کمک به تولید و صنعت کشور پیشتاز هستند در جایگاه بالاتری قرار گرفته و از تسهیلات برخوردار شوند چراکه این کار موجب تشویق دیگر دانشگاه ها خواهند شد.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اعتقاد به اینکه ایجاد شرکت های دانش بنیان نقش مهمی در پیوند زدن «پژوهش و دانشگاه» با «صنعت و جامعه» دارند، اضافه کرد: با این وجود در کنار این پیشرفت ها و تحولات هنوز فاصله بسیاری با هدف داریم چراکه نه پژوهش های دانشگاه ها مسئله محور و مبتنی بر نیازها هستند و نه دستگاه های مختلف صنعتی و بازار برای حل مشکلات خود به دانشگاه ها مراجعه می کنند.
انتهای پیام/4034.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آنا
1397/05/20
01:58
> عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای در گذشته زیر نظر آموزش و پرورش قرار داشت، از زمزمه های بازگشت این دانشگاه به وضعیت سابق خبر داد.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از خانه ملت، محمدباسط درازهی با اشاره به کمبود 20هزار استادکار برای تدریس در مدارس فنی و حرفه ای و تلاش آموزش و پرورش برای بازگشت دانشگاه فنی و حرفه ای به زیرمجموعه این وزارتخانه به منظور تربیت نیروی مورد نیاز، گفت: دانشگاه فنی و حرفه ای در گذشته زیر نظر آموزش و پرورش بوده است به همین دلیل این وزارتخانه راحت تر نیروهای مورد نیاز خود را از طریق این دانشگاه به کار می گرفت اما اکنون پس از گذشته چندین سال و اشتباه بودن این تصمیم محرز شده است به همین دلیل زمزمه های بازگشت این دانشگاه به زیر نظر وزارتخانه آموزش و پرورش شنیده می شود.
نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه بهتر بود دانشگاه فنی و حرفه ای نیز همچون دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی زیر نظر آموزش و پرورش قرار داشت اما در این شرایط نیز می توان به این دانشگاه جهت تامین نیرو و مربی و استادکار مورد نیاز برای مدارس فنی و حرفه ای و هنرستان ها سفارش داد.
وی با بیان اینکه مربی فنی را می توان با بستن قرارداد با دانشگاه های فنی و دیگر دانشگاه های سراسر کشور که در رشته های فنی و مهندسی دانشجو تربیت می کنند نیز جذب کرد، افزود: درواقع حتما نباید از محل یا دانشگاه به طور خاص از طریق دانشگاه های فنی دنبال شود.
عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مسئولان باید با سرعت عمل بیشتری مسیر را برای جذب مربی مدارس فنی و حرفه ای طی کنند، اضافه کرد: همان طور که برنامه ششم توسعه بر ایجاد اشتغال از طریق رشته های فنی تاکید دارد و تحصیل دانش آموزان نیز باید به این سمت رود باید کشور را به سمت فعالیت های مهارتی نه پشت میزنشین سوق داد.
انتهای پیام/4060.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آنا
1397/05/20
00:51
> عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است آموزش عالی کشور به شکل کاریکاتوری بزرگ می شود.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از خانه ملت، علیرضا سلیمی با اشاره به تحصیل 100 هزار نفر دانشجو در مقطع دکتری، گفت: باید افرادی که به معنای واقعی عاشق علم و تحصیل هستند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند اما متاسفانه از آنجایی که دولت نتوانسته در کشور شغل ایجاد کند ادامه تحصیل جایگزین شغل شده به همین دلیل صف فارغ التحصیلان دکتری در ایران طویل است.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه نیاز کشور به هیات علمی دانشگاه ها محدود است بنابراین لزومی به این تعداد دانشجو دکتری نیست؛ این پایه در دانشگاه ها سالانه حدود 25 هزار نفر ورودی دارد و در یک مقطع چهار ساله حدود 100 هزار نفر فارغ التحصیل می شوند وجود این تعداد فارغ التحصیل دکتری در کشور در آینده به معضلی تبدیل می شود.
سلیمی بیان کرد: کشور باید به دنبال پرورش و تربیت نیروهای مهارتی باشد تا بیکاری کاهش پیدا کند؛ آموزش عالی کشور به شکل کاریکاتوری بزرگ می شود یعنی حجیم شدن این نظام شکل معقولی ندارد و مسئولی نیز به این موضوع رسیدگی نمی کند.
وی با بیان اینکه برخی می اندیشند با ادامه تحصیل جوانان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این افراد دیرتر به دنبال کار و ورود به به بازار کار هستندو این می تواند راهی برای کاهش تعداد بیکاران باشد، اظهار کرد: در کشور جوانان بسیاری وجود دارند که علی رغم داشتن تحصیلات عالیه و نخبه بودن افسرده هستند زیرا سالیان سال برای تحصیل زمان گذاشته اند اما امروز نمی توانند در شغلی حضور داشته باشند.
عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به اینکه آیا جذب دانشجو در مقطع دکتری باید با شیب منفی ادامه داشته باشد، عنوان کرد: این موضوع باید مدیریت و محاسبه شود زیرا در برخی رشته ها نیاز است تعداد دانشجویان در مقطع دکتری افزایش و در برخی رشته ها کاهش داشته باشد.
انتهای پیام/4060.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
نسیم آنلاین
1397/05/19
16:29
> معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تنظیم تدابیر راهبردی وزارت علوم برای مقابله با تحریم ها در چهار حوزه خبر داد.
> به گزارش ایسنا، دکتر محمدتقی نظرپوردر جلسه شورای دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه وزیر علوم تدابیر راهبردی برای مقابله با تحریم ها تنظیم کرده است، اظهار کرد: این تدابیر در چهار بخش اداری و مالی، آموزشی و پژوهشی، فناوری و اجتماعی و فرهنگی تنظیم شده است.
وی با بیاناینکه تحریم ها برای کشور و دانشگاهها تهدید است اما باید این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد، گفت: در زمان هشت سال دفاع مقدس مشکلات جدی تری وجود داشت که پا پس نکشیدیم ولی الان در جنگ اقتصادی قرار داریم که با تجارب سنوات گذشته با این جنگ هم مقابله خواهیم کرد.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به اینکه باید صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه های زائد انجام شود، ادامه داد: باید راهبرد افزایش درآمد و کاهش هزینه ها را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی با بیان اینکه باید برای صرفه جویی در واحدها و دانشکده های مختلف بسته های تشویقی در نظر گرفت، افزود: با برنامه ریزی درست می توان صرفه جویی کرد بدون اینکه نارضایتی ایجاد شود.
دکترنظرپور با بیان اینکه باید از توان خیرین در ساخت خوابگاه ها استفاده کرد، افزود: باید نظر خیرین را جلب کرد تا بتوان از ظرفیت ها و مساعدت های آنها در ساخت خوابگاه های مورد نیاز استفاده کرد.
وی با بیان اینکه باید ارتباط دانشگاه با صنعت تقویت شود، اظهار کرد: صنعت راه خود را در پیش می گیرد و منتظر نمی ماند که دانشگاه به سمتش برود اما باید دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان دانشگاه مادر استان اردبیل بتواند کمک کار خوبی برای صنعت استان باشد.
دکتر نظرپور با بیان اینکه باید دانشگاه در زمینه حل مشکلات استان فعال باشد، ادامه داد: اگر به دنبال توسعه همه جانبه استان اردبیل هستید باید تعامل دانشگاه و استانداری دو طرفه باشد و هر یک به دیگری کمک کنند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم،وی تصریح کرد: طبق توافق انجام شده 50 درصد هزینه مورد نیاز استخر دانشگاه محقق اردبیلی را وزارت علوم و 50 درصد دیگر را هم استانداری اردبیل تقبل کرده است.
منبع: ایسنامسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب آنلاین
1397/05/19
14:30
> معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تنظیم تدابیر راهبردی وزارت علوم برای مقابله با تحریم ها در چهار حوزه خبر داد.
> به گزارش ایسنا، دکتر محمدتقی نظرپور در جلسه شورای دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه وزیر علوم تدابیر راهبردی برای مقابله با تحریم ها تنظیم کرده است، اظهار کرد: این تدابیر در چهار بخش اداری و مالی، آموزشی و پژوهشی، فناوری و اجتماعی و فرهنگی تنظیم شده است.
وی با بیان اینکه تحریم ها برای کشور و دانشگاهها تهدید است اما باید این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد، گفت: در زمان هشت سال دفاع مقدس مشکلات جدی تری وجود داشت که پا پس نکشیدیم ولی الان در جنگ اقتصادی قرار داریم که با تجارب سنوات گذشته با این جنگ هم مقابله خواهیم کرد.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به اینکه باید صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه های زائد انجام شود، ادامه داد: باید راهبرد افزایش درآمد و کاهش هزینه ها را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی با بیان اینکه باید برای صرفه جویی در واحدها و دانشکده های مختلف بسته های تشویقی در نظر گرفت، افزود: با برنامه ریزی درست می توان صرفه جویی کرد بدون اینکه نارضایتی ایجاد شود.
دکترنظرپور با بیان اینکه باید از توان خیرین در ساخت خوابگاه ها استفاده کرد، افزود: باید نظر خیرین را جلب کرد تا بتوان از ظرفیت ها و مساعدت های آنها در ساخت خوابگاه های مورد نیاز استفاده کرد.
وی با بیان اینکه باید ارتباط دانشگاه با صنعت تقویت شود، اظهار کرد: صنعت راه خود را در پیش می گیرد و منتظر نمی ماند که دانشگاه به سمتش برود اما باید دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان دانشگاه مادر استان اردبیل بتواند کمک کار خوبی برای صنعت استان باشد.
دکتر نظرپور با بیان اینکه باید دانشگاه در زمینه حل مشکلات استان فعال باشد، ادامه داد: اگر به دنبال توسعه همه جانبه استان اردبیل هستید باید تعامل دانشگاه و استانداری دو طرفه باشد و هر یک به دیگری کمک کنند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی تصریح کرد: طبق توافق انجام شده 50 درصد هزینه مورد نیاز استخر دانشگاه محقق اردبیلی را وزارت علوم و 50 درصد دیگر را هم استانداری اردبیل تقبل کرده است.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1397/05/19
13:22
> تهران- ایرنا- معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تنظیم تدابیر راهبردی این وزارتخانه برای مقابله با تحریم ها در چهار حوزه خبر داد.
> به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، محمدتقی نظرپور با اشاره به اینکه وزیر علوم تدابیر راهبردی برای مقابله با تحریم ها تنظیم کرده است، اظهار داشت: این تدابیر در چهار بخش اداری و مالی، آموزشی و پژوهشی، فناوری و اجتماعی و فرهنگی تنظیم شده است.
وی با اشاره به اینکه تحریم ها برای کشور و دانشگاه ها تهدید است اما باید این تهدید ها را به فرصت تبدیل کرد، گفت: در زمان هشت سال دفاع مقدس، مشکلات جدی تری وجود داشت که پا پس نکشیدیم ولی الان در جنگ اقتصادی قرار داریم که با تجارب سنوات گذشته با این جنگ هم مقابله خواهیم کرد.
معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه باید صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه های زائد انجام شود، ادامه داد: باید راهبرد افزایش درآمد و کاهش هزینه ها را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی با بیان اینکه باید برای صرفه جویی در واحد ها و دانشکده های مختلف بسته های تشویقی در نظر گرفت، افزود: با برنامه ریزی درست می توان صرفه جویی کرد بدون اینکه نارضایتی ایجاد شود.
نظرپور با اشاره به اینکه باید از توان خیرین در ساخت خوابگاه ها استفاده کرد، افزود: باید نظر خیرین را جلب کرد تا از ظرفیت ها و مساعدت های آنها در ساخت خوابگاه های مورد نیاز استفاده شود.
وی با تاکید بر تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت، اظهار داشت: صنعت، راه خود را در پیش می گیرد و منتظر نمی ماند که دانشگاه به سمتش برود اما باید دانشگاه های مادر بتوانند کمک کار خوبی برای صنعت استان های کشور باشند.
9187**1055 انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی وزارت علوم تحریم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/05/19
13:12
> معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تنظیم تدابیر راهبردی وزارت علوم برای مقابله با تحریم ها در چهار حوزه خبر داد.
> به گزارش ایسنا، دکتر محمدتقی نظرپور در جلسه شورای دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه وزیر علوم تدابیر راهبردی برای مقابله با تحریم ها تنظیم کرده است، اظهار کرد: این تدابیر در چهار بخش اداری و مالی، آموزشی و پژوهشی، فناوری و اجتماعی و فرهنگی تنظیم شده است.
وی با بیان اینکه تحریم ها برای کشور و دانشگاهها تهدید است اما باید این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد، گفت: در زمان هشت سال دفاع مقدس مشکلات جدی تری وجود داشت که پا پس نکشیدیم ولی الان در جنگ اقتصادی قرار داریم که با تجارب سنوات گذشته با این جنگ هم مقابله خواهیم کرد.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به اینکه باید صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه های زائد انجام شود، ادامه داد: باید راهبرد افزایش درآمد و کاهش هزینه ها را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی با بیان اینکه باید برای صرفه جویی در واحدها و دانشکده های مختلف بسته های تشویقی در نظر گرفت، افزود: با برنامه ریزی درست می توان صرفه جویی کرد بدون اینکه نارضایتی ایجاد شود.
دکترنظرپور با بیان اینکه باید از توان خیرین در ساخت خوابگاه ها استفاده کرد، افزود: باید نظر خیرین را جلب کرد تا بتوان از ظرفیت ها و مساعدت های آنها در ساخت خوابگاه های مورد نیاز استفاده کرد.
وی با بیان اینکه باید ارتباط دانشگاه با صنعت تقویت شود، اظهار کرد: صنعت راه خود را در پیش می گیرد و منتظر نمی ماند که دانشگاه به سمتش برود اما باید دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان دانشگاه مادر استان اردبیل بتواند کمک کار خوبی برای صنعت استان باشد.
دکتر نظرپور با بیان اینکه باید دانشگاه در زمینه حل مشکلات استان فعال باشد، ادامه داد: اگر به دنبال توسعه همه جانبه استان اردبیل هستید باید تعامل دانشگاه و استانداری دو طرفه باشد و هر یک به دیگری کمک کنند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی تصریح کرد: طبق توافق انجام شده 50 درصد هزینه مورد نیاز استخر دانشگاه محقق اردبیلی را وزارت علوم و 50 درصد دیگر را هم استانداری اردبیل تقبل کرده است.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
نسیم آنلاین
1397/05/19
12:26
> نظرپور گفت: تحریم ها برای کشور و دانشگاه ها تهدید است، اما باید این تهدید ها را به فرصت تبدیل کرد.
> به گزارش حوزه دانشگاهیگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در جلسه شورای دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه وزیر علوم تدابیر راهبردی برای مقابله با تحریم ها تنظیم کرده است، اظهار داشت: این تدابیر در چهار بخش اداری و مالی، آموزشی و پژوهشی، فناوری و اجتماعی و فرهنگی تنظیم شده است.
وی با اشاره به اینکه تحریم ها برای کشور و دانشگاه ها تهدید است اما باید این تهدید ها را به فرصت تبدیل کرد، گفت: در زمان هشت سال دفاع مقدس مشکلات جدی تری وجود داشت که پا پس نکشیدیم ولی الان در جنگ اقتصادی قرار داریم که با تجارب سنوات گذشته با این جنگ هم مقابله خواهیم کرد.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به اینکه باید صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه های زائد انجام شود، ادامه داد: باید راهبرد افزایش درآمد و کاهش هزینه ها را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی با بیان اینکه باید برای صرفه جویی در واحد ها و دانشکده های مختلف بسته های تشویقی در نظر گرفت، افزود: با برنامه ریزی درست می توان صرفه جویی کرد بدون اینکه نارضایتی ایجاد شود.
باید از توان خیرین در ساخت خوابگاه ها استفاده کرد نظرپور با اشاره به اینکه باید از توان خیرین در ساخت خوابگاه ها استفاده کرد، افزود: باید نظر خیرین را جلب کرد تا بتوان از ظرفیت ها و مساعدت های آنها در ساخت خوابگاه های مورد نیاز استفاده کرد.
وی با بیان اینکه باید ارتباط دانشگاه با صنعت تقویت شود، اظهار کرد: صنعت راه خود را در پیش می گیرد و منتظر نمی ماند که دانشگاه به سمتش برود اما باید دانشگاهی مانند محقق اردبیلی به عنوان دانشگاه مادر استان اردبیل بتواند کمک کار خوبی برای صنعت استان باشد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوانمسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
بهار
1397/05/19
> گروه جامعه: محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون کنونی حذف کنکور دارای ایرادات فراوانی است، گفت: اگر قرار باشد این ایده اجرا شود باید قانون مصوب مجلس نهم اصلاح شود.
> عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، درباره چگونگی حذف کنکور اظهار داشت: طبق قانون مصوب باید به تدریج کنکور حذف و معدل جایگزین آن شود، و در همین راستا برنامه ای که سازمان سنجش طراحی کرده سالانه به این سمت می رود که به تدریج معدل دوره متوسطه در پذیرش دانشجویان دخالت داده شود.
وی ادامه داد: تا کنون معدل تاثیر مثبتی در کنکور داشته یعنی اگر معدل تاثیر مثبتی در کنکور داشته باشد آن را دخالت می دهند، اما به نظر می رسد از سال آینده معدل بجای تاثیر مثبت، تاثیر قطعی می شود، مسئولان سازمان سنجش آموزش می گویند ما چاره ای جزء اجرای قانون نداریم تا اینکه تدریجا به سمت حذف کنکور پیش بروند.
عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای سنجش تکمیلی آموزش عالی کشور خاطر نشان کرد: من با ایده موافق هستم که باید به جایی برسیم که دانشگاه های ایران این قابلیت را داشته باشند که بتواند مانند بسیاری از دانشگاه های دیگر دنیا، دانشجویان را براساس معیار های خود انتخاب کنند، اما به نظر می رسد این ایده با شرایط کشور ما تطابق کاملی ندارد.
وی افزود: هنوز در سیستم آموزش متوسطه، پتانسیل لازم برای ارزیابی درست و صحیح دانش آموزان برخوردار وجود ندارد و اعتماد کاملی برای برای ارزیابی و نمره گیری در سیستم آموزش و پرورش نیز وجود ندارد، این موارد مانعی برای حذف کنکور است.
صادقی خاطر نشان کرد: هنوز دانش آموزان مناطق محروم، کنکور را شانسی بزرگ برای خود می دانند که اگر دوره دانش آموزی به دلایلی موفق نبودند بتوانند در کنکور آن را جبران کنند و همه تلاش خود را انجام دهند.
وی ادامه داد: مجموعه این عوامل باعث می شود ما به احتیاط درباره حذف کنکور صحبت کنیم، اما سازمان سنجش می گوید که ما وظیفه قانونی برای حذف کنکور داریم و امسال نیز تاثیر مثبت را در کنکور اعمال کرده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
فارس نیوز
1397/05/19
10:53
> وزیر علوم اعلام کرد: برای حضور در اردوهای جهادی آماده ام.
> به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد: برای حضور در اردوهای جهادی آماده ام.
وی در این پست آورده است: از دانشجویان جهادگر متشکرم، زمانی که در جهاد سازندگی بودم لذت کار در اردوهای جهادی مناطق محروم را چشیده ام.
در حال حاضر نیز دوست دارم دوباره در این مناطق کار کنم.
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
وزارت علوم
1397/05/19
10:34
> دکتر محمدتقی نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تنظیم تدابیر راهبردی وزارت علوم برای مقابله با تحریم ها در چهار حوزه خبر داد.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر نظرپور در جلسه شورای دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اینکه وزیر علوم تدابیر راهبردی برای مقابله با تحریم ها تنظیم کرده است، اظهار داشت: این تدابیر در چهار بخش اداری و مالی، آموزشی و پژوهشی، فناوری و اجتماعی و فرهنگی تنظیم شده است.
وی با اشاره به اینکه تحریم ها برای کشور و دانشگاه ها تهدید است اما باید این تهدید ها را به فرصت تبدیل کرد، گفت: در زمان هشت سال دفاع مقدس مشکلات جدی تری وجود داشت که پا پس نکشیدیم ولی الان در جنگ اقتصادی قرار داریم که با تجارب سنوات گذشته با این جنگ هم مقابله خواهیم کرد.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به اینکه باید صرفه جویی در هزینه ها با حذف هزینه های زائد انجام شود، ادامه داد: باید راهبرد افزایش درآمد و کاهش هزینه ها را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی با بیان اینکه باید برای صرفه جویی در واحد ها و دانشکده های مختلف بسته های تشویقی در نظر گرفت، افزود: با برنامه ریزی درست می توان صرفه جویی کرد بدون اینکه نارضایتی ایجاد شود.
دکترنظرپور با اشاره به اینکه باید از توان خیرین در ساخت خوابگاه ها استفاده کرد، افزود: باید نظر خیرین را جلب کرد تا بتوان از ظرفیت ها و مساعدت های آنها در ساخت خوابگاه های مورد نیاز استفاده کرد.
وی با بیان اینکه باید ارتباط دانشگاه با صنعت تقویت شود، اظهار کرد: صنعت راه خود را در پیش می گیرد و منتظر نمی ماند که دانشگاه به سمتش برود اما باید دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان دانشگاه مادر استان اردبیل بتواند کمک کار خوبی برای صنعت استان باشد.
دکتر نظرپور با بیان اینکه باید دانشگاه در زمینه حل مشکلات استان فعال باشد، ادامه داد: اگر به دنبال توسعه همه جانبه استان اردبیل هستید باید تعامل دانشگاه و استانداری دو طرفه باشد و هر یک به دیگری کمک کنند.
وی تصریح کرد: طبق توافق انجام شده 50 درصد هزینه مورد نیاز استخر دانشگاه محقق اردبیلی را وزارت علوم و 50 درصد دیگر را هم استانداری اردبیل تقبل کرده است. ل
م54/ع.
ع57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
نامه نیوز
1397/05/19
08:03
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آخرین پیگیری های وضعیت دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات دی ماه را تشریح کرد.
> به گزارش نامه نیوز منصور غلامی ، در ارتباط با پیگیری های وزارت علوم درباره پرونده های دانشجویان دستگیر شده در اعتراضات دی ماه سال گذشته، اظهار کرد: سه شنبه گذشته (نهم مردادماه) آخرین پیگیری ها را از مسئولین انجام داده ام؛ ان شاءالله امیدوارکننده است.
وی در ارتباط با آخرین اخبار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: بحث ساماندهی آموزش عالی از موضوعاتی است که در وزارتخانه دنبال می کنیم.
ماموریت گرا کردن دانشگاه ها دو سه سالی است که شروع شده و در حال رسیدن به نتایج اجرایی است که امیدوار هستیم به زودی نتایج اجرایی را اعلام کنیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: امیدوار هستیم بازخوردهای مثبتی از این کار بگیریم تا متوجه شویم مثلا فلان مرکز را در چه جهتی باید هدایت کنیم تا اثرگذاری داشته باشد.
وی افزود: این کار بزرگ و گسترده است که امیدوار هستیم بتوانیم به زودی نتایج آن را به مردم اعلام کنیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آریا
1397/05/19
08:02
> خبرگزاری آریا - تهران- ایرنا- محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون کنونی حذف کنکور دارای ایرادات فراوانی است، گفت: اگر قرار باشد این ایده اجرا شود باید قانون مصوب مجلس نهم اصلاح شود.
> خبرگزاری آریا - تهران- ایرنا- محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون کنونی حذف کنکور دارای ایرادات فراوانی است، گفت: اگر قرار باشد این ایده اجرا شود باید قانون مصوب مجلس نهم اصلاح شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، درباره چگونگی حذف کنکور اظهار داشت: طبق قانون مصوب باید به تدریج کنکور حذف و معدل جایگزین آن شود، و در همین راستا برنامه ای که سازمان سنجش طراحی کرده سالانه به این سمت می رود که به تدریج معدل دوره متوسطه در پذیرش دانشجویان دخالت داده شود.
وی ادامه داد: تا کنون معدل تاثیر مثبتی در کنکور داشته یعنی اگر معدل تاثیر مثبتی در کنکور داشته باشد آن را دخالت می دهند اما به نظر می رسد از سال آینده معدل بجای تاثیر مثبت، تاثیر قطعی می شود ، مسئولان سازمان سنجش آموزش می گویند ما چاره ای جزء اجرای قانون نداریم تا اینکه تدریجا به سمت حذف کنکور پیش بروند.
عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای سنجش تکمیلی آموزش عالی کشور خاطر نشان کرد: من با ایده موافق هستم که باید به جایی برسیم که دانشگاه های ایران این قابلیت را داشته باشند که بتواند مانند بسیاری از دانشگاه های دیگر دنیا، دانشجویان را براساس معیارهای خود انتخاب کنند اما به نظر می رسد این ایده با شرایط کشور ما تطابق کاملی ندارد.
وی افزود: هنوز در سیستم آموزش متوسطه، پتانسیل لازم برای ارزیابی درست و صحیح دانش آموزان برخوردار وجود ندارد و اعتماد کاملی برای برای ارزیابی و نمره گیری در سیستم آموزش و پرورش نیز وجود ندارد، این موارد مانعی برای حذف کنکور است.
صادقی خاطر نشان کرد: هنوز دانش آموزان مناطق محروم، کنکور را شانسی بزرگ برای خود می دانند که اگر دوره دانش آموزی به دلایلی موفق نبودند بتوانند در کنکور آن را جبران کنند و همه تلاش خود را انجام دهند.
وی ادامه داد: مجموعه این عوامل باعث می شود ما به احتیاط درباره حذف کنکور صحبت کنیم، اما سازمان سنجش می گوید که ما وظیفه قانونی برای حذف کنکور داریم و امسال نیز تاثیر مثبت را در کنکور اعمال کرده است .
به گزارش ایرنا ، در نامه 170 نفر از نمایندگان مجلس که هفته گذشته در صحن علنی قرائت شد آمده است : بر اساس اخبار واصله اخیرا تصمیمی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای لحاظ شرایط آزمون کنکور سراسری سال 1398 توسط اعضای آن شورا اتخاذ شده که طی آن محاسبه نمره معدل در آزمون با 30 درصد به صورت قطعی خواهد بود.
نمایندگان مجلس در نامه خود به وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری آورده اند: تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای لحاظ شرایط آزمون کنکور سراسری سال 1398 به علت نبود زیرساخت های لازم در شرایط فعلی مغایر عدالت آموزشی است و می تواند آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به مناطق محروم کشور وارد و امید نسل جوان و داوطلبان کنکور را به یاس مبدل کند.
امضا کنندگان این نامه درخواست کردند به فوریت جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش تشکیل تا نسبت به بازنگری مصوبه این شورا برای کنکور سال 98 اقدام شود.
**9103**1601** انتهای پیام /*.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
نسیم آنلاین
1397/05/20
10:29
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد: طرح بخشودگی پنجاه تا صد در صدی جرایم بدهکاران معوق صندوق رفاه دانشجویان و تقسیط مجدد بدهی آنان از امروز 20 مرداد آغاز می شود و تا 10 شهریورماه ادامه دارد.
> به گزارش ایسنا، ذوالفقار یزدان مهر ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: صندوق رفاه دانشجویان در راستای اجرای سیاست خدمات رسانی توأم با کرامت انسانی به دانشجویان و دانش آموختگان و برای مراعات و رفاه حال دانش آموختگان بدهکار و فراهم ساختن تسهیلاتی جهت بازپرداخت بدهی بدهکاران معوق و با توجه به فرا رسیدن اعیاد بزرگ قربان و غدیر، طرح بخشودگی 50 تا 100 درصدی جرایم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان و تقسیط مجدد بدهی آنان را اجرا می کند.
وی افزود: در اجرای این طرح دو گزینه برای دانش آموختگان در نظر گرفته شده است، در گزینه اول، دانش آموختگان می توانند با بازپرداخت کل بدهی خود به صورت یکجا از بخشش صد در صدی جرایم بهره مند شوند.
یزدان مهردر ادامه گفت: در گزینه دوم دانش آموختگان می توانند با بازپرداخت 50 درصد از جریمه خود از بخشودگی مابقی جریمه و تقسیط مجدد کل بدهی در 6 ماه برخوردار شوند و افرادی که از این گزینه استفاده کرده و دفترچه اقساط جدید 6 ماهه دریافت می کنند در صورتی که 3 قسط آنها معوق شود، 50 درصد جریمه بخشیده شده لغو و مجدداً به سرجمع بدهی آنها اضافه می شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، رئیس صندوق رفاه دانشجویان در پایان افزود: دانش آموختگان جهت استفاده از این طرح می توانند صرفاً با مراجعه به پرتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان به آدرس bp.
swf.
ir و انتخاب گزینه طرح بخشودگی از مزایای آن بهره مند شوند.
منبع: ایسنامسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی
آنا
1397/05/20
10:37
> نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: عدم نگاه تخصصی به امور فرهنگی و عدم آشنایی مسئولان فرهنگی به اهمیت آن از مهمترین دغدغه ها و مشکلات امور فرهنگی است.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از دانشگاه محقق اردبیلی سیدحسن عاملی در دیدار استادان گروه معارف اسلامی دانشگاه های استان اردبیل با بیان اینکه فعالیت های فرهنگی و تربیتی در کشور قابل قبول نیست، اظهار کرد: خروجی بخشی از کارهای فرهنگی تطابقی با اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نداشته و ندارد.
وی با اشاره به مسئولیت استادان دانشگاه ها، افزود: مدیران فرهنگی باید بی رحمانه نسبت به کارهای خود قضاوت و حکم کنند.
عاملی عدم نگاه تخصصی به امور فرهنگی و عدم آشنایی مسئولان فرهنگی با اهمیت آن را از مهم ترین دغدغه ها و مشکلات امور فرهنگی عنوان و تشریح کرد: مدیریت منابع انسانی در جهت رشد یک ملت دارای اهمیت اساسی است.
دانشگاه و کار با دانشجو جزو ظریف ترین نوع امور فرهنگی و نیازمند تخصص است.
شایان ذکر است در ابتدای جلسه حجت الاسلام عبدالله حسنی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل به ارائه گزارشی از فعالیت های دفاتر نهاد و گروه معارف اسلامی دانشگاه های استان اردبیل ارائه نمود.
گفتنی است در این دیدار معاون آموزش و پژوهشی دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور، رئیس دانشگاه باقرالعلوم قم، رئیس دفاتر نهاد رهبری دانشگاه های استان اردبیل، رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، مسئولان دفاتر نهاد و استادان گروه معارف اسلامی دانشگاه های استان اردبیل حضور داشتند.
انتهای پیام/4007.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل
تسنیم
1397/05/19
17:23
> رئیس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل با اشاره به شناسایی اساتید برجسته علمی آمل و دنیا از تدوین سند راهبرداری دانشگاه تخصصی فناوری های نوین این شهرستان خبر داد.
> داود دومیری گنجی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در آمل، اظهار داشت: با بیان اینکه حضور رسانه موجب می شود با شفاف سازی جلوی هر نوع منادی هایی گرفته شود و این بسیار مهم است، اظهار داشت: خبرنگاران به نوعی با قلم شان تشویقی برای مدیران می شوند تا در کارهایشان موفق تر عمل کنند.
وی با اشاره به فعالیت یک سال و نیم خود در این دانشگاه به اجرا درآمدن پروژه های عمرانی و پژوهشی عنوان کرد و افزود: در زمینه فعالیت های عمرانی موفق شدیم تا مجوز ساخت دانشکده دامپزشکی را در زمین کلاصفا گرفته و این پروژه نیمه کاره سال 93 را استارت زده و مشکلات پیشرو را برطرف کنیم.
دومیری گنجی با بیان اینکه پیش بینی می شود با عدم مشکل مالی و تامین اعتبار این دانشکده کمتر از یک سال آینده کارهای زیرساختی آن انجام و به بهره برداری برسد، افزود: با توجه به پیشرفت فیزیکی 50 درصدی سعی می کنیم در صورت عدم تامین اعتبار دولتی با فروش اراضی مرتبط با این دانشگاه بودجه آن را تامین کنیم.
رئیس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل با اعلام اینکه امسال برای این پروژه بالغ بر 670 میلیون تومان اعتبار مصوب شده که برای تکمیل آن نیاز به یک میلیارد تومان است، گفت: این دانشکده با راه اندازی تنها دانشکده شمال کشور است که به جذب دانشجو می پردازد و با توجه به جایگاه استان مازندران در تولید دام و طیور ساخت چنین دانشکده ای لازم الاجرا است.
وی ادامه داد: این دانشگاه ساخت دو دانشکده زیست فناوری و گیاهان دارویی و دانشکده فناوری های نوین یا فنی مهندسی را در برنامه های آتی خود مدنظر دارد که طراحی آن انجام شده و بزودی کلنگ آن در زمین کلاصفا زده می شود.
دومیری گنجی با بیان اینکه از دیگر برنامه های این دانشگاه جذب امتیاز امور روابط عمومی بین الملل است تا به تکمیل ارتباط خود با دیگر دانشگاه های معتبر بین الملل را بپردازد که برای این امتیاز نیازی به فضای فیزیکی نیست، گفت: تاکنون دانشگاه ها تفاهم نامه هایی با پیزای ایتالیا به منظور حضور اساتید بین المللی برای چاپ کتاب مشترک، کنفرانس و پروژه های مشترک، تبادل اساتید و دانشجو و همچنین تفاهم نامه ای با دانشگاه هایدلبرگ آلمان برای دریافت یک دستگاه آزمایشگاهی به امضا رسانده است.
رئیس دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل از برگزاری دومین کنفرانس بین مللی تکنولوژی نوین در نیمه دوم سال جاری از سوی این دانشگاه خبر داد و گفت: پس از برگزاری همایش بین المللی یوسرن با حضور اساتید مجرب ملی و بین المللی تمام برنامه این دانشگاه به اجرای درآمدن این کنفرانس است تا سطح علمی خود را به سطح کشور و دنیا نشان دهد.
وی افزود: شاید این دانشگاه کوچک باشد اما در خود افراد بزرگی دارد که می خواهد با برگزاری برنامه های پژوهشی به شناسایی اساتید مجرب و ناشناخته شهرستان آمل در سراسر دنیا و کشور بپردازد.
دومیری گنجی با تاکید بر اینکه به منظور شناسایی این اساتید و افراد برجسته علمی تمام هدف برای یک برنامه ریزی جامع برای جوانان این شهرستان است تا به از این اساتید الگو بگیرند، گفت: شهرستان آمل از 800 سال پیش دارای دانشمندان مطرح و نامی بوده و اکنون نیز در دنیا و کشور اساتید و افراد برجسته علمی نیز وجود دارند که ناشناخته اند و نیاز است این افراد شناسایی شوند.
وی افزود: دانشگاه فناوری های نوین به دنبال تدوین سند راهبردی دانشگاه است و برای تدوین این سند سعی دارد به طور مشورتی و بکارگیری از تمام پتانسیل شهرستان را استفاده ببرد تا این سند را تدوین کند، با توجه به اینکه جذب 15 نفر به هیئت علمی را داشته و امسال 10 نفر دیگر را برای جذب هیئت علمی را برنامه دارد.
انتهای پیام/م.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
آفتاب آنلاین
1397/05/19
09:50
> رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار گفت: این دانشگاه به دلیل مشکلات پیش آمده در جذب و کارورزی دانشجویان دریایی امسال در رشته های عملیاتی دریا و کشتی دانشجو نمی گیرد.
> محمود نصیری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار داشت: عمده بدنه دریایی ایران چه در سطح مدیران ارشد دریایی و چه متخصصان فنی کشتی های ایران را دانشگاه دریانوردی چابهار در عمر حدود 40 ساله خود تربیت کرده است.
وی افزود: بیش از 2 هزار نفر از متخصصان فنی دریایی ایران از دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار فارغ التحصیل شده اند؛ این متخصصان همگی هم اکنون در شرکت هایی مثل کشتیرانی جمهوری اسلامی، شرکت ملی نفتکش، سازمان بنادر و ارگان ها و شرکت های دیگر دریایی در رده های کارشناس، کاپیتان، سرمهندس و مدیران ارشد دریایی فعالیت می نمایند.
رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار تصریح کرد: دانشجویان دریایی که در رشته های موتور عرشه و برق و مخابرات کشتی تحصیل می کنند ملزم به گذراندن دوره کارورزی دریا به مدت 9 ماه تا یک سال هستند؛ ما از سال 94 برای گذراندن دوره کاروزی این دانشجویان به دلیل برخی از سیاست ها در شرکت های کشتیرانی به مشکل خوردیم و درحال مذاکره برای رفع مشکل کارورزی دانشجویان هستیم.
نصیری ادامه داد: هم چنین از سال 94 و ورودی این سال بورسیه دانشجویان دریایی دانشگاه چابهار توسط شرکت های کشتیرانی و نفتکش ایران معلق شده است؛ دو مشکل کارورزی و لغو بورسیه دانشجویان ما را بر آن داشت تا در سیاست جدید اتخاذ شده فعلا تا برطرف شدن مشکل به گرفتن دانشجوی جدید ادامه ندهیم.
وی گفت: در وهله اول عمده تمرکز و توجه ما به کارورزی دانشجویان است؛ دانشجویان دریایی دانشگاه چابهار به واسطه رشته زیرنظر مستقیم نهادهای بین المللی دریایی همچون سازمان جهانی دریانوردی هستند و مرتبا کارشناسان سازمان جهانی دریانوردی و گاها به عنوان نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران از این دانشگاه بازدید می کنند، سازمان بنادر ایران عزم جدی برای حل مشکل کارورزی این دانشجویان دارد و مدیرعامل سازمان بنادر که از قضا دانش آموخته دریایی همین دانشگاه است به شدت پیگیر کاروزی دانشجویان است.
رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار خاطرنشان کرد: مجموع این اتفاقات و سیاست های جدید باعث شد که امسال تا حصول نتیجه به گرفتن دانشجوی دریایی در رشته های عرشه، موتور و برق و مخابرات دریا اقدام نکنیم تا ان شاالله مشکل کارورزی و در نهایت بورس دانشجویان قدیمی ما با مساعدت سازمان بنادر و دریانوردی حل شود.
نصیری تاکید کرد: علاوه بر گرفتن دانشجو در رشته های روتین دانشگاه، در رشته های دریایی ما امسال تنها به گرفتن دانشجو در رشته مهندسی دریا گرایش کشتی سازی اقدام کردیم که این رشته مهندسی است و نیازی به کارورزی در آب های بین المللی ندارد.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار
نیرو نیوز
1397/05/19
09:35
> رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار گفت: این دانشگاه به دلیل مشکلات پیش آمده در جذب و کارورزی دانشجویان دریایی امسال در رشته های عملیاتی دریا و کشتی دانشجو نمی گیرد.
> به گزارش نیرو نیوز، محمود نصیری در گفت وگو با ، اظهار داشت: عمده بدنه دریایی ایران چه در سطح مدیران ارشد دریایی و چه متخصصان فنی کشتی های ایران را دانشگاه دریانوردی چابهار در عمر حدود 40 ساله خود تربیت کرده است.
وی افزود: بیش از 2 هزار نفر از متخصصان فنی دریایی ایران از دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار فارغ التحصیل شده اند؛ این متخصصان همگی هم اکنون در شرکت هایی مثل کشتیرانی جمهوری اسلامی، شرکت ملی نفتکش، سازمان بنادر و ارگان ها و شرکت های دیگر دریایی در رده های کارشناس، کاپیتان، سرمهندس و مدیران ارشد دریایی فعالیت می نمایند.
رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار تصریح کرد: دانشجویان دریایی که در رشته های موتور عرشه و برق و مخابرات کشتی تحصیل می کنند ملزم به گذراندن دوره کارورزی دریا به مدت 9 ماه تا یک سال هستند؛ ما از سال 94 برای گذراندن دوره کاروزی این دانشجویان به دلیل برخی از سیاست ها در شرکت های کشتیرانی به مشکل خوردیم و درحال مذاکره برای رفع مشکل کارورزی دانشجویان هستیم.
نصیری ادامه داد: هم چنین از سال 94 و ورودی این سال بورسیه دانشجویان دریایی دانشگاه چابهار توسط شرکت های کشتیرانی و نفتکش ایران معلق شده است؛ دو مشکل کارورزی و لغو بورسیه دانشجویان ما را بر آن داشت تا در سیاست جدید اتخاذ شده فعلا تا برطرف شدن مشکل به گرفتن دانشجوی جدید ادامه ندهیم.
وی گفت: در وهله اول عمده تمرکز و توجه ما به کارورزی دانشجویان است؛ دانشجویان دریایی دانشگاه چابهار به واسطه رشته زیرنظر مستقیم نهادهای بین المللی دریایی همچون سازمان جهانی دریانوردی هستند و مرتبا کارشناسان سازمان جهانی دریانوردی و گاها به عنوان نماینده سازمان بنادر و دریانوردی ایران از این دانشگاه بازدید می کنند، سازمان بنادر ایران عزم جدی برای حل مشکل کارورزی این دانشجویان دارد و مدیرعامل سازمان بنادر که از قضا دانش آموخته دریایی همین دانشگاه است به شدت پیگیر کاروزی دانشجویان است.
رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار خاطرنشان کرد: مجموع این اتفاقات و سیاست های جدید باعث شد که امسال تا حصول نتیجه به گرفتن دانشجوی دریایی در رشته های عرشه، موتور و برق و مخابرات دریا اقدام نکنیم تا ان شاالله مشکل کارورزی و در نهایت بورس دانشجویان قدیمی ما با مساعدت سازمان بنادر و دریانوردی حل شود.
نصیری تاکید کرد: علاوه بر گرفتن دانشجو در رشته های روتین دانشگاه، در رشته های دریایی ما امسال تنها به گرفتن دانشجو در رشته مهندسی دریا گرایش کشتی سازی اقدام کردیم که این رشته مهندسی است و نیازی به کارورزی در آب های بین المللی ندارد.
انتهای پیام منبع : ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آنا
1397/05/20
10:48
> پژوهشکده مطالعات تربیت معلم دانشگاه فرهنگیان با حضور معاون پژوهش و فناوری این دانشگاه کار خود را آغاز کرد.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از دانشگاه فرهنگیان، علی باقر طاهری نیا معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فرهنگیان، جمعی از مدیران معاونت پژوهشی و سرپرست مرکز آموزش عالی شهید شرافت، در محل پژوهشکده مطالعات تربیت معلم حضور پیدا کردند.
پس از بازدید از قسمت های مختلف پژوهشکده مطالعات تربیت معلم جلسه ای با حضور رضا ساکی مسئول راه اندازی این پژوهشکده برگزار شد.
ساکی در ابتدا پس از خیرمقدم، به بیان پیشینه پژوهشکده مطالعات تربیت معلم در هیأت امنای دانشگاه و مأموریت های آن پرداخت.
طاهری نیا در ادامه ضمن تشکر از ساکی، بر ضرورت اخذ مجوز فعالیت پژوهشکده از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرده و خواستار برنامه ریزی برای توسعه فعالیت های پژوهش آن شد.
وی با اشاره به حوزه مأموریت پژوهشکده درباره تقاضا محور بودن این پژوهشکده گفت: در شرایطی که وزارت علوم بر تأسیس پژوهشکده های تقاضامحور تأکید دارد ما اذعان می کنیم که این پژوهشکده هم تقاضا محور است لکن متقاضی تولیدات علمی و پژوهشی آن به جای بخش خصوصی نهاد تربیتی و سازمان های تعلیم و تربیت هستند.
انتهای پیام/4007.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آریا
1397/05/20
08:44
> خبرگزاری آریا - ارومیه- ایرنا- یکی از ارکان مهم تحقق سیاست‎های اقتصاد مقاومتی، حرکت گسترده دانشگاهیان به سمت کسب درآمدهای دانش بنیان است تا مقاومت اقتصاد در برابر تکانه های داخلی و خارجی افزایش یابد و پویایی به سراغ این شاخص تاثیرگذار بر معیشت مردم بیاید.
> خبرگزاری آریا - ارومیه- ایرنا- یکی از ارکان مهم تحقق سیاست‎های اقتصاد مقاومتی، حرکت گسترده دانشگاهیان به سمت کسب درآمدهای دانش بنیان است تا مقاومت اقتصاد در برابر تکانه های داخلی و خارجی افزایش یابد و پویایی به سراغ این شاخص تاثیرگذار بر معیشت مردم بیاید.
به گزارش ایرنا توسعه شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر به یکی از گفتمان های رایج در فضای علمی و فناوری کشور تبدیل شده است؛ شرکت هایی که علاوه بر حصول ارزش افزوده، درآمدزایی پایدار و گردش مالی بالا، نقش بسزایی در اشتغال زایی دارد اما بدون شک تلاش های یکجانبه مسوولان کار به جایی نخواهد برد و دانشگاهیان باید وارد گود شوند.
طی سال های اخیر تعداد قابل توجهی از این شرکت ها با سیاست های حمایتی دولت کار خود را از مراکز رشد دانشگاهی آغاز کرده اند و پس از حرکتی منطقی به موفقیت رسیده اند اما بالا بردن مقاومت اقتصادی نیازمند ارتقا سطح علمی دانشگاه ها و مشارکت بیش از پیش متخصصان در سطح وسیع تیر است.
یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه ارومیه معتقد است که تعدد دانشگاه ها موجب پایین آمدن سطح علمی فارغ التحیصلان دانشگاهی شده و همه دانشگاهیان قابلیت استفاده از دانش خود برای کسب درآمد از طریق شرکت های دانش بنیان را ندارند.
وی اظهار داشت: دولت سیاست های حمایتی از شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فن آوری را اعمال می کند اما عده محدودی از فارغ التحصیلان قابلیت لازم را دارند و برخی از افراد توانمند نیز برای ورود به این عرصه تمایل نشان نمی دهند.
وی بیان کرد: بسیاری از اساتید دانشگاهی نیز از بیان و به کارگیری دانش خود برای حل مشکلات جامعه واهمه دارند و به همین دلیل اندوخته های علمی آنان کمتر به درد مردم می خورد.
به گفته وی حمایت های دولتی از شرکت های دانش بنیان قابل تقدیر بوده اما نقش اساتید، فارغ التحصیلان دانشگاه و پژوهشگران در توسعه شرکت های دانش بنیان و مقاوم سازی اقتصاد در برابر تکانه های داخلی و خارجی غیرقابل انکار است.
مدیر امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در ایجاد اشتغال پایدار، گفت: با هدف حمایت های روزافزون از فعالان این بخش، بودجه پارک های علم و فن آوری کشور در سال آینده 2 برابر می شود.
غلامرضا گرایی نژاد با بیان اینکه بودجه این مراکز طی سال جاری نسبت به سال گذشته 35 درصد افزایش یافته، بیان کرد: بودجه سال جاری این بخش به بیش از یکهزار و 500 میلیارد ریال رسیده است.
وی با بیان اینکه مشکلات پارک های علم و فن آوری از نزدیک رصد و بررسی می شود، بیان کرد: مشکلات پیش روی توسعه این مراکز باید در اسرع وقت و در سایه توجه ویژه مسوولان برطرف شود.
وی ادامه داد: امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه جهت تسریع در اختصاص بودجه سال جاری و ارتقای بودجه سال آینده برای مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری عزم جدی دارد.
گرایی نژاد با تاکید بر اینکه حوزه علم و فن آوری می تواند منشا اصلی اشتغال زایی در سطح کشور باشد، گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند به عنوان حلقه گمشده دانشگاه و صنعت عمل کنند و این حوزه را رونق بخشند.
وی افزود: دولت از هیچ تلاشی برای رشد شرکت های دانش بنیان دریغ نمی کند و سازمان برنامه و بودجه نیز توجه ویژه ای نسبت به توسعه این بخش دارد.
معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه نیز با تاکید بر اینکه هزینه کرد در مراکز علمی نوعی سرمایه گذاری است، اضافه کرد: تحولات بزرگ همواره از دانشگاه ها و مراکز علمی به جامعه ریشه دوانده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آریا
1397/05/20
08:44

«سعید نمکی» با اشاره به اینکه انسان توسعه یافته شاخص اصلی توسعه یافتگی است، گفت: اگر جامعه ای توسعه یافته باشد و در عوض انسان های آن جامعه بویی از علم نبرده باشند، آن جامعه به بیراهه می رود و تمامی امکاناتش را برباد می دهد.
نمکی افزود: هنوز طرح های دانشگاهی گره از مشکلات کشور باز نکرده است و باید اولویت های ملی در صدر برنامه های پژوهشی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری قرار بگیرد.
وی بیان کرد: دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری نگران تخصیص بودجه نباشند و بدانند که بودجه سال جاری 100 درصد تخصیص می یابد و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز با اشاره به موانع پیش روی توسعه شرکت های دانش بنیان، گفت: شکل گیری قطب های نامتوازن علمی در کشور، تمرکز علمی در نقاط مرکزی و کمبود منابع مادی در استان های حاشیه ای از جمله این موانع است.
هوشنگ عطاپور با بیان اینکه دانشگاه ها باید در درون حوزه های فعالیتی خود پذیرای شرکت های دانش بنیان باشند، افزود: نگاه صرفا آموزشی به دانشگاه ها باعث ایجاد شکاف آنان با جامعه و صنعت شده است.
وی با بیان اینکه باید فرقی بین مدارس و دانشگاه ها احساس شود، اضافه کرد: حمایت مالی دانشگاه ها از شرکت های دانش بنیان و استفاده از تجربه های این شرکت ها می تواند باعث شکوفایی دانشگاه شود.
عطاپور با اشاره به اینکه دانشگاه های پیشرفته دنیا بخش عمده ای از درآمدهای خود را با همکاری شرکت های دانش بنیان و دادن مشاوره به صنعت و تجارت تامین می کنند، گفت: دانشگاه ها در کشورهای توسعه یافته از حالت سنتی تربیت دانشجو و استاد خارج شده و به فرآیند تحقیق و توسعه و تبدیل دانش به ثروت وارد شده است.
وی با اعلام اینکه قوانین حمایتی مناسبی از شرکت های دانش بنیان در کشور وجود دارد، اذعان کرد: متاسفانه هیچ یک از این قوانین ضمانت اجرایی ندارد.
این کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه فرآیند حمایت از شرکت های دانش بنیان بسیار پیچیده است، بیان کرد: در برخی مواقع عوامل این شرکت ها از ادامه کار ناامید شده و وارد این چرخه بروکراسی نمی شوند.
وی با تاکید بر اینکه وظیفه دانشگاه ها تنها تامین محل برای استقرار شرکت های دانش بنیان نیست، گفت: روسای دانشگاه ها باید برنامه ای برای تشویق نخبگان و دانشوران خلاق جهت تاسیس این شرکت ها ارائه دهند.
وی همچنین از انجام نشدن کارهای تبلیغاتی برای حمایت از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان گلایه کرد.
به گزارش ایرنا، پارک های علم و فناوری با هدف بسترسازی برای تولید ثروت از طریق علم و فناوری تاسیس شده است؛ این نهاد به عنوان یکی از ارکان مهم شکل گیری و توسعه اقتصاد دانش بنیان تلاش می کند تا با استفاده از موقعیت ممتاز جغرافیایی ایران به حمایت همه جانبه از شرکت های مبتنی بر دانایی و خلاقیت و جذب سرمایه گذار بپردازد.
دولت تدبیر و امید با اختصاص بودجه مناسب و حمایت همه جانبه از پارک های علم و فن آوری در تلاش است تا زمینه تجاری سازی و بازاریابی ایده های نوآورانه و فناورانه را فراهم کند و نقش کلیدی در یاری رساندن به حضور فعال این شرکت ها در سطوح ملی و بین المللی داشته باشد.
گزارش از: شاهین سپهراد 3214/3072 انتهای پیام /*.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/20
> بعد از برگزاری آزمون و اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 97، داوطلبان مرحله مهم و حساس انتخاب رشته را پیش رو دارند.
> بعد از برگزاری آزمون و اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 97، داوطلبان مرحله مهم و حساس انتخاب رشته را پیش رو دارند.
داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته کنکور 97 شدند در زمان انتخاب رشته از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.
org می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.
در این بازه زمانی، داوطلبان با توجه به توضیحات کارنامه کنکور سراسری خود می توانند 150 رشته از دانشگاه های دولتی (روزانه، نوبت دوم و پردیس خودگردان)، دانشگاه پیام نور یا دانشگاه غیرانتفاعی انتخاب کنند و نکته حائز اهمیت این است که انتخاب رشته کنکور 97 به صورت مجزا از انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی انجام می شود.
احتمالا طبق روال سال های گذشته شاهد تمدید مهلت زمان انتخاب رشته کنکور سراسری به مدت دو تا سه روز خواهیم بود.
داوطلبان در این انتخاب رشته به دو دسته تقسیم می شوند؛ داوطلبانی که رتبه های برتر نام می گیرند معمولا انتخاب های خود را بررسی کرده و بر سر دانشگاه و رشته های یک کشور تردید دارند که آن هم با مشاوره های متفاوت به نتیجه خواهند رسید.
اما افراد زیادی نیز هستند که در دسته دوم جای می گیرند.
آنها رتبه های بالاتری را کسب کرده اند و باید برای انتخاب دانشگاه و رشته های مختلف تحقیق کنند.
در روزهایی که هر لحظه نرخ انواع و اقسام محصولات زندگی و امکانات رفاهی و مسکن تغییر می کند؛ تخمین قیمت چهار سال کارشناسی خواندن کمی سخت است و سخت تر از آن حضور فرد در دانشگاهی در استانی دور یا نزدیک برای ادامه تحصیل است که بدون تحقیق آن را انتخاب کرده و به خیالش در دانشگاه سراسری دوره شبانه یا پردیس خودگردان و بین الملل درس می خواند، اما وقتی وارد عرصه زندگی دانشجویی می شود و هزینه های شهریه، مسکن، خوراک و پروژه ها را در هم جمع می کند اصلا به صرفه نیست و فرد را دچار یأس و ناامیدی می کند.
دانش آموزان از دانشگاه و حضور در آن تصورات غیرواقعی نسازند حسین عبدا.
زاده، کارشناس تحصیلی و معلم دبیرستان می گوید: «انتخاب دانشگاه برای تحصیل کارشناسی بسیار مهم است و داوطلب باید سرانه فضای رفاهی، امکانات آموزشی از قبیل آزمایشگاه و کارگاه، نسبت استاد به دانشجو و شاخص های دیگری را در نظر بگیرد، معمولا در این مرحله داوطلب باید میان دانشگاه های غیر انتفاعی، پیام نور، علمی-کاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی یکی را انتخاب کند و در شهر خود بماند و دوران چهارساله کارشناسی را سپری کند که اگر به هر دلیلی نخواهد در محل سکونت خود تحصیل کند باید چهارسالی را به خیال اینکه در دانشگاه سراسری درس می خواند با انواع سختی سپری کند تا شاید موفق شود مدرک کارشناسی را دریافت کند آن هم اگر بعد از فارغ التحصیلی سختی پیدا کردن کار نداشته باشد.
با این حال می توان انتخاب رشته را آزمون دیگری دانست که شاید اهمیت آن به همان اندازه روز کنکور باشد و نیاز به دقت و تامل فراوانی دارد؛ چه بسا داوطلبی رتبه درخوری کسب کرده باشد ولی به دلیل ساده انگارانه فرض کردن انتخاب رشته، سرنوشت خود، آینده شغلی و حتی ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را به مخاطره بیندازد.
» عبدا.
زاده ادامه می دهد: «یکی از سوالات مهمی که فرد را معمولا درگیر انتخاب رشته غلط می کند، انتخاب رشته محبوب یا یک دانشگاه مشهور در شهر دیگری است که آیا نبود در کنار خانواده ارزش این مسافرت چهارساله را دارد یا خیر؟شاید بهتر است به این دسته از داوطلبان توصیه کنم ضمن اینکه لازم است به علایق و ترجیحات خود هنگام انتخاب رشته توجه کنند، در عین حال از تحصیل در دانشگاه و حضور در آن برای خود تصورات غیرواقعی در ذهن نسازند و به سادگی از کنار مسائل عبور نکنند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/20

برای مثال ممکن است داوطلبی به امید اینکه در دوره روزانه دانشگاه قبول شده و با تصور اینکه نیازی به دادن شهریه و مخارج تحصیلی نیست، اقدام به انتخاب یک دانشگاه در شهری غیر از شهر خودش کند.
این گروه از داوطلبان باید توجه داشته باشند که مساله به این سادگی ها نیست و انتخاب رشته باید واقع بینانه تر و هشیارانه تر انجام شود؛ چراکه معضلات تحصیل در یک شهر دیگر که فرد هیچ شناختی از آن ندارد، تنها به مسائل اقتصادی خلاصه نمی شود و معضلات اجتماعی و فرهنگی آن به مراتب آثار تخریب کننده بیشتری دارد.
» طبق اعلام مراکز معتبر آماری، اطلاعاتی و طی یک نظرسنجی از مراکز آموزش عالی مشکلات آموزشی دانشگاه ها از قبیل مشروطی، اخراجی و افت تحصیلی دانشجویان از یک سو و عدم دسترسی به حداقل امکانات رفاهی، فشار روانی پذیرفته شدن در مکانی دور از محل زندگی و خانواده از سوی دیگر باعث افت تحصیلی دانشجویان شده است.
حتی اگر تنها نقص تحصیل در یک دانشگاه شهر غریب را ازجمله مشکلات اقتصادی بدانیم، بازهم می توان حدس زد داوطلبان کنکور سراسری که تا پیش از این دانش آموز بوده اند و غیر از شهریه مدرسه هزینه عمده دیگری نداشته اند، نگاه درستی به مسائل اقتصادی دوران تحصیل ندارند.
یکی از مشکلات دانشجویان شاغل به تحصیل در شهر غیربومی، موضوع اسکان است.
بسیاری از دانشگاه های کشور این روزها با معضل کمبود خوابگاه مواجه هستند.
طبق گفته های سال گذشته رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، 50 هزار نفر از دانشجویان متقاضی خوابگاه بر اثر کمبود فضا، پشت در خوابگاه ها ماندند و در سال آینده نیز کمبود 200 فضای خوابگاهی وجود خواهد داشت، از طرفی هم ظرفیت اتاق های خوابگاه های موجود کاهش یافته و دانشجویان ناگزیرند برای تامین محل اسکان به خانه های دانشجویی هجوم بیاورند که در آنجا نیز مشکلات بیشتری به وجود خواهد آمد.
حال که معضلات حضور در شهر دیگری برای دانشجوشدن را مطرح کردیم، در این شرایط داوطلب باید در میان دانشگاه های غیر انتفاعی، پیام نور، علمی- کاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی یکی را انتخاب کند و در شهر خود بماند.
در سند آمایش مجموعه های آموزش عالی میزان سرانه فضای آموزشی استاندارد برای هر دانشجو در دانشگاه های دولتی 12 متر، دانشگاه آزاد اسلامی 10 متر و دانشگاه های علمی-کاربردی، پیام نور و غیرانتفاعی به طور میانگین 2.
5 متر است.
سرانه فضای ورزشی (مسقف و غیرمسقف) نیز در دانشگاه های دولتی و آزاد به میزان 70 سانتی متر برای هر دانشجو در نظر گرفته شده است که دانشگاه پیام نور 16 سانتی متر را توانسته برای دانشجویان خود فراهم کند و با توجه به اینکه این سرانه در کل کشور 68 سانتی متر است می توان آن را قابل قبول دانست، البته این فضا در دنیا 2.
5 متر مربع است که تا رسیدن به آن باید زیرساخت ها کمی بیشتر تغییر کند.
این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی براساس رتبه بندی موسسه «تامسون رویترز»، در چهار شاخه مهندسی، شیمی، علم مواد و ریاضی رتبه نخست را بین دانشگاه های کشور کسب کرده است که این رتبه بندی با توجه به تعداد واحدهای این دانشگاه قابل پیش بینی است.
همان طور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم وجود خوابگاه در انتخاب دانشگاه بسیار تاثیر گذار است و داوطلب باید قبل از انتخاب تحقیقات خود را انجام دهد، دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به این که در مجموعه دانشگاه غیردولتی فعالیت می کند، در سال 95 با دارابودن 361 خوابگاه، 293 خوابگاه ملکی، 40 خوابگاه استیجاری و 28 خوابگاه خودگران توانسته این مشکل را به نحو مطلوبی حل کند که در سال تحصیلی 98-97 این تعداد قطعا افزایش پیدا خواهند کرد.
صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر هوای دانشجو را دارد اما وجود یک صندوق حمایتی در دانشگاه می تواند تا حدودی خرج های دانشجویی را جبران کند.
معمولا دانشجویان در طول دوران تحصیل در دانشگاه ها با مشکل مالی روبه رو می شوند خصوصا اگر در شهر محل سکونت خود نباشند، این مشکل تقریبا هفتگی به وجود خواهد آمد.
در این راستا صندوق رفاه دانشجویان برای دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های زیرمجموعه وزارت علوم وام هایی را در نظر گرفته است.
دانشگاه آزاد اسلامی نیز همین تسهیلات را با نرخ های بیشتر در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد.
به طور مثال در سال تحصیلی 95-94 وام شهریه در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی 500 هزار تومان بوده که صندوق رفاه در مقابل 300 تا 400 هزار تومان پرداخت می کرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/20

همچنین مبلغ وام ضروری دانشگاه آزاد اسلامی 000/200/1 تومان پرداخت می شد.
از طرفی دانشگاه آزاد اسلامی تسهیلاتی نظیر وام ازدواج به مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان، وام ودیعه مسکن مجردان 500 هزار و متاهلان 700 هزار تومان و وام بلندمدت حداکثر تا 50 درصد کل شهریه را نیز به دانشجویان خود پرداخت می کند.
دست باز برای انتخاب دانشگاه آزاد اگر به تعداد کل دانشجویان موجود در کشور نگاه کنیم و پس از آن تفکیک هرکدام را به طور جداگانه مورد بررسی قرار دهیم متوجه خواهیم شد که میزان علاقه مندی حضور دانش آموزان در دانشگاه ها متفاوت است.
در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی با 37 درصد کل جمعیت دانشجویان کشور، یک میلیون و 620 هزار نفر را در سال تحصیلی به خود اختصاص داده است، اما وضعیت در دانشگاه پیام نور 16 درصد (818 هزار و 147 نفر)، دانشگاه دولتی16 درصد (817 هزار و 196 نفر)، دانشگاه جامع علمی-کاربردی 11 درصد (420 هزار نفر)، دانشگاه فنی و حرفه ای پنج درصد، دانشگاه فرهنگیان دو درصد و سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی 13 درصد است.
اما طبق آمار سرپرست مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی برای سال تحصیلی که برای سال 96 در دسترس است، تعداد پذیرش دانشجو در رشته محل ها در دکتری تخصصی 2300 رشته محل، در دکتری حرفه ای 32 رشته محل، کاردانی پیوسته 4004 رشته محل، کاردانی ناپیوسته 3621 رشته محل، کارشناسی ارشد 7400 رشته محل، کارشناسی پیوسته 3261 رشته محل و در کارشناسی ناپیوسته در 3550 رشته محل دانشجو پذیرش شده اند که آمار رشته های پرتقاضای دانشگاهی برمبنای اطلاعات سال 95 در حوزه ریاضی و فنی، رشته های پرطرفدار به ترتیب برق با 3680 نفر ظرفیت پذیرش 9 درصد، مکانیک با 4600 نفر ظرفیت پذیرش 11 درصد، صنایع 3150 نفر با 7.
7 درصد، عمران 10689 نفر 26.
3 درصد و مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار نیز با 3666 نفر 9 درصد کل متقاضیان را شامل می شود.
این در حالی است که تعداد پذیرش در رشته های پرطرفدار حوزه پزشکی 658 نفر در کل واحدهای دانشگاهی است، یعنی دندانپزشکی 335 نفر و داروسازی 300 نفر است که 2.
3 درصد ظرفیت علوم تجربی درواقع مربوط به رشته های پزشکی است با این حال دندانپزشکی 1.
2 درصد، داروسازی یک درصد، پرستاری حدود 13 درصد کل ظرفیت، رشته مامایی 5.
4 درصد، هوشبری 0.
7 درصد و علوم تغذیه 0.
6 درصد است اما در رشته های پرطرفدار در علوم انسانی روانشناسی 15 درصد، حقوق 34 درصد، مدیریت هفت درصد و حسابداری 14 درصد کل پذیرفته شدگان این زیرگروه آزمایشی دارا بوده اند.
البته بیش از 10 هزار دانشجوی خارجی در مقاطع مختلف در دانشگاه آزاد اسلامی نیز تحصیل می کنند که اکثر آنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند.
از طرفی هم دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم رتبه نخست را در میان دانشگاه های کل کشور داراست.
بعد از آن دانشگاه تهران در جایگاه دوم و دانشگاه علوم پزشکی تهران در جایگاه سوم قرار دارند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آفتاب آنلاین
1397/05/19
12:50
> دانشگاه علوم پزشکی مجازی در مقطع کارشناسی ارشد رشته آموزش پزشکی مجازی ویژه هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در سال 97-98 دانشجو می پذیرد.
> به گزارش ایسنا، دانشگاه علوم پزشکی مجازی در راستای توانمندسازی اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور و ارتقای عملکرد نظام آموزشی دانشگاه ها اقدام به برگزاری سومین فراخوان ثبت نام و پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آموزش پزشکی ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه ها تا تاریخ 31 مرداد 97 کرده است.
این دوره در سه سطح گواهینامه های سطح 1، سطح 2 و سطح 3 و دوره کارشناسی ارشد آموزش پزشکی برگزار می شود.
هدف کلی از گذراندن دروس سطح یک، کسب مهارت های عمومی تدریس، سطح دو کسب مهارت های تخصصی تدریس به تفکیک علوم پایه و علوم بالینی است و دروس سطح سوم شامل مهارت های مدیریت و رهبری آموزشی است و در مرحله آخر اجرای یک طرح توسعه آموزشی در قالب فرآیند دانش پژوهی و یا اقدام پژوهی است.
این دوره ویژه اعضای هیات علمی رسمی، پیمانی، قراردادی و تعهد خدمتی دانشگاه ها یا دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور، وزارت بهداشت، گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه شاهد، دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و انستیتو پاستور ایران و موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون ایران می باشد.
متقاضیان واجد شرایط برای شرکت در رشته های فوق می توانند با مراجعه به وب سایت دانشگاه علوم پزشکی مجازی به آدرس www.
vums.ac
ir ثبت نام کنند.
ثبت نام متقاضیان واجد شرایط صرفا به صورت الکترونیکی و از طریق مراجعه به وب سایت دانشگاه علوم پزشکی مجازی به آدرس www.
vums.ac
ir صورت می گیرد.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آفتاب آنلاین
1397/05/19
11:01
> رییس دانشگاه امیرکبیر از اجرای طرح " مدرسه تابستانی اعضای هیات علمی" در این دانشگاه خبر داد و گفت: بر اساس این طرح اعضای هیات علمی می توانند به فرصت مطالعاتی دو ماهه خارج از کشور اعزام شوند.
> دکتر سید احمد معتمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، ضمن اعلام این مطلب به تشریح جزئیات طرح " مدرسه تابستانی اعضای هیات علمی" دانشگاه امیرکبیر پرداخت و اظهار کرد: من معتقد هستم به هیچ عنوان نباید رفت و آمدهای علمی اعضای هیات علمی با دانشگاه های خارج از کشور قطع شود.
در واقع این طرح نوعی فرصت مطالعاتی برای اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه امیرکبیر است که به منظور جبران کاهش سفرهای علمی خارج از کشور دانشگاه طراحی شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: براساس طرح " مدرسه تابستانی اعضای هیات علمی" اساتیدی که دارای برنامه اساسی بر روی پروژه های خاص با دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور هستند و از قبل نیز با این مراکز در ارتباط بودند، می توانند در تعطیلات تابستان به مدت دو ماه و نیم به سفرهای علمی بروند.
رییس دانشگاه امیرکبیر یادآور شد: اساتیدی که با طرح فوق به فرصت مطالعاتی بروند، باید بعد از بازگشت دستاوردهای مهمی را برای دانشگاه داشته باشند.
در این صورت است که برنامه آنها برای اعزام به سفرهای علمی خارج از کشور مورد مطالعه و ارزیابی قرار می گیرد.
دکتر معتمدی همچنین یادآور شد: ظرفیت مشخصی برای اعزام اعضای هیات علمی در طرح "تابستانه فرصت مطالعاتی" وجود ندارد و اعضای هیات علمی که پروژه های علمی با مراکز خارج کشور داشته باشند می توانند در این طرح ثبت نام کنند.
رییس دانشگاه امیرکبیر گفت: تعداد سفرهای علمی به خارج از کشور دو نوع است که در نوع اول اعضای هیات علمی دانشگاه به منظور حضور در کنفرانس ها، همایش های علمی و استفاده از فرصت های مطالعاتی به خارج از کشور اعزام می شوند که البته تعداد این سفرها طی سال های اخیر افزایش نیافته است.
معتمدی همچنین یادآور شد: کاهش تعداد سفرهای خارجی به هیچ عنوان در دانشگاه ها پدیده خوبی به نظر نمی رسد و باید تلاش های خود را برای افزایش این سفرها و جبران کاهش سفرهای قبلی افزایش دهیم.
به همین منظور ما تلاش خواهیم کرد تا حد ممکن تعداد این سفرها کاهش چندانی نداشته باشد.
طرحی با عنوان طرح تابستانی فرصت مطالعاتی اساتید را در دانشگاه طراحی نموده ایم.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آفتاب آنلاین
1397/05/19
09:30
> معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به انتقاد از تاثیر شدیدی که تحریم ها و نوسانات ارزی بر حوزه پژوهش داشته، پرداخت و در تشریح فعالیت ها و جایگاه پژوهشی دانشگاه متبوع خود از برنامه ریزی برای ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه، تمرکز پژوهشی در هشت حوزه متمایز، بهره برداری از بزرگترین "اتاق تمیز" کشور و ایجاد مرکز نوآوری و ایده خبر داد.
> دکتر افشین زرقی در گفت وگو با ایسنا، فعالیت های حوزه پژوهشی دانشگاه را در بخش های تولید علم از طریق انتشار مقالات، بحث فناوری و تولید محصول و حرکت به سمت دانشگاه های نسل سه دانست و گفت: سال گذشته برای اولین بار تعداد مقالات منتشر شده دانشگاه از مرز 3000 مقاله و سند علمی گذشت.
بر اساس اطلاعات پایگاه "اسکوپوس" تا پایان سال 2017 تعداد مقالات دانشگاه از مرز 3100 مقاله گذشت که این آماری بی سابقه برای دانشگاه بود.
صعود بیش از 150 پله ای در "وبومتریکس" وی در عین حال از حضور دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جمع 1000 دانشگاه برتر جهان در نظام رتبه بندی وبومتریک خبر داد.
به گفته زرقی در تازه ترین رتبه بندی دانشگاه ها در "نظام وبومتریکس" که در جولای 2018 انتشار یافته، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور رتبه دوم را کسب کرده است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در عین حال گفت: این جایگاه نسبت به دوره قبلی (ژانویه 2018) تثبیت شده و با 154 پله صعود در رتبه بندی جهانی نسبت به دوره قبلی (ژانویه 2018 ) به زیر رتبه 1000 رسیده و دانشگاه رتبه کل 920 را کسب کرده است.
افزایش 2.
5 برابری تعداد مقالات و 3.
5 برابری ارجاع به مقالات وی با اشاره به وضعیت مطلوب تولیدات علمی این دانشگاه از لحاظ کمی و کیفی افزود: سرانه چاپ مقاله در دانشگاه به ازای هرعضو هیات علمی به رقم 2.
11 رسیده یعنی برای اولین بار از دو رد شده و بر این اساس، تولیدات مقاله دانشگاه طی پنج سال 2.
5 برابر و ارجاعات مقاله نیز 3.
5 برابر شده است، به عبارت دیگر ما در کنار کمیت به رشد کیفیت هم توجه داشته ایم.
اجرای یک طرح کلان ملی با همکاری انستیتو غذای هلند زرقی ارتقای تعاملات و ارتباطات علمی و بین المللی دانشگاه را از دیگر توفیقات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد و گفت: طی چند ماه گذشته تفاهم نامه هایی با هدف برقراری تعاملات پژوهشی و تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه "رنه دکارت فرانسه" و همچنین مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی کشور هلند امضا شده است.
در همین راستا مرداد ماه سال آینده یک طرح ملی کلان با "رییس انستیتو غذای هلند و اروپا" امضا خواهیم کرد.
همچنین تعاملات بین المللی متعددی با کشورهای مجارستان، پرتغال و ایتالیا در حال اجرا داریم.
کسب رتبه دوم تولید علم در کشور معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه همچنین با اشاره به آخرین رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی کشور توسط وزارت بهداشت، اظهار کرد: بر اساس این رتبه بندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در شاخص تولید علم با فاصله زیادی نسبت به دانشگاه سوم در رتبه دوم قرار گرفته است.
وی همچنین به اجرای پروژه های کلان بین المللی و تولید مقالات مشترک علمی اشاره کرد و گفت:در حال حاضر مقالاتی در دانشگاه چاپ شده که ضریب تاثیر(Impact Factor) بالای 50 دارند، به عبارت دیگر با افزایش تعاملات بین المللی، میزان چاپ مقالات مرغوب در رابطه با حوزه سلامت با هدف حل مشکلات نظام سلامت کشور نیز افزایش یافته است.
این استاد دانشگاه با اشاره به رتبه و جایگاه علمی دانشگاه در سطح دنیا، عنوان کرد: بر اساس رتبه بندی مرکز مطالعات علوم و فناوری "لایدن"، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جزو 600 دانشگاه برتر دنیاست، البته اگر تنها دانشگاه های علوم پزشکی را در نظر بگیریم، جزو300 دانشگاه برتر دنیا هستیم که براساس نظام رتبه بندی لایدن امسال نسبت به سال گذشته 44 پله ارتقای رتبه داشته ایم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آفتاب آنلاین
1397/05/19
09:30

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از نظر وبومتری جزو 1000 دانشگاه برتر دنیاست، گفت: برنامه دانشگاه قرار گرفتن در بین 500 دانشگاه برتر دنیا و 200 دانشگاه برتر علوم پزشکی دنیا بر اساس نظام رتبه بندی "لایدن" است.
وی با بیان اینکه جدا بودن دانشگاههای علوم پزشکی از غیرپزشکی گاه باعث افت رتبه دانشگاه ها می شود، تصریح کرد: ادغام فیزیکی در اختیار دانشگاه ها نیست، با این حال ما بیش از ادغام فیزیکی به ادغام تفکراتی و تعاملاتی بین دانشگاه ها معتقدیم، چراکه به هر حال دانشگاه های پزشکی و غیرپزشکی در بحث فناوری و تولید محصول و همچنین بازار سلامت و تجهیزات پزشکی به ارتباط باهم نیاز دارند.
سرطان و سلامت غذا از جمله اولویت های پژوهشی است این استاد د انشگاه حفظ و ارتقای رتبه و جایگاه بین المللی را جزو مهمترین اهداف دانشگاه عنوان کرد و ادامه داد: در چند سال اول دانشگاه به دنبال افزایش آمار تولیدات علمی و ایجاد بستر برای حضور اعضای هیات علمی در پژوهش بود و در دوره دوم به دنبال عمق بخشی به پژوهش و دستیابی به مرجعیت علمی هستیم.
زرقی با بیان اینکه طی یک مطالعه وسیع با معاونت آموزشی، نقاط قوت دانشگاه در حوزه های مختلف استخراج شده است، گفت: هدف ما این است که دانشگاه در این نقاط قوت و ماموریت های تعریف شده در سطح جهانی به مرجعیت علمی دست یابد.
وی با بیان اینکه هدف، ماموریت گرایی، مرجع پذیری و تبدیل شدن به یک دانشگاه تمایزیافته در امر پژوهش است، اظهار کرد: بر اساس یک مطالعه 200 هزار ساعته، نیاز جامعه، اسناد بالادستی و توانمندی های دانشگاه تهیه و بررسی شد و طی یک طرح پژوهشی اولویت های پژوهشی دانشگاه برای 10 سال آینده در هشت حوزه "سرطان ها"، "بیماری های غیرواگیردار"، "سلامت غذا"، "موئلفه های موثر بر سلامت"، "تکوین دارو و داروهای بیوتکنولوژی" و در بحث بیماری های واگیردار تقسیم بندی و متمرکز شده است.
به عبارت دیگر درحوزه و پژوهشکده هایی متمرکز شده ایم که دارای نقطه قوت و افراد شناخته شده علمی هستند.
انتشار نتایج طرح "پایش و رفع آلاینده ها در غذا و ارائه غذای سالم به جامعه" به زودی [p] وی با بیان اینکه در این راستا برای جمع آوری و شناسایی دغدغه های جامعه با شهرداری، استانداری، ناجا و سایر ارگان های مرتبط جلساتی داشتیم، تصریح کرد: با این شرایط پیش بینی ما این است که در هشت حوزه به بحث مرجعیت علمی می رسیم، چرا که هم توان زیرساختی آن را داریم و هم نیروی انسانی.
حتی در برخی موضوعات بر اساس سامانه علم سنجی وزارت بهداشت جزو گروه اول هستیم.
معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه به عنوان نمونه دانشگاه ما در بحث "سلامت غذا" دارای مرجعیت علمی و پژوهشی است، گفت: تمامی ارگان های بین المللی، دانشگاه ما را در بحث سلامت غذا مرجع می دانند تاجایی که در اکثر طرح های بین المللی مرتبط با سلامت غذا، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشارکت دارد.
در همین رابطه یک مرکز سلامت غذایی بسیار مجهز، پروژه های کلان بین المللی و تعاملات و تبادل استاد و دانشجو داریم، همچنین "انستیتوی تحقیقات غذایی کشور" نیز متعلق به این دانشگاه است، به عبارت دیگر تمام زیرساخت ها برای مرجع شدن در دانشگاه فراهم شده است.
وی با اشاره به همکاری دانشگاه با کشورهای هلند، اتریش و مجارستان در حوزه سلامت غذا، تصریح کرد: در این رابطه دو پروژه کلان در راستای "بررسی میزان آلاینده های شیمیایی در غذا" در حال اجراست و نتایج آن بزودی منتشر می شود.
به عبارت دیگر بر اساس این طرح راه های پایش و رفع آلاینده ها در غذا و ارائه غذای سالم به جامعه شناسایی شده و با کنترل مواد غذایی، غذا با استانداردهای بین المللی در اختیار جامعه قرار داده می شود.
زرقی با اشاره به سایر دستاوردهای این حوزه، تصریح کرد: دانشگاه در زمینه دارو، بیماریهای چشمی، اورولوژی، غدد، گوارش و بیماری های غیر واگیردار پژوهش های عمیق و کاربردی متنوعی انجام داده و در این حوزه ها تا حدودی مرجعیت علمی را کسب کرده است.
فعالیت 54 شرکت دانش بنیان و چهار مرکز رشد وی در ادامه به فعالیت 54 شرکت دانش بنیان در دانشگاه اشاره کرد و گفت: این شرکتها در حوزه فناوری و در قالب مراکز رشد غذا و دارو، سلول های بنیادی و علوم دندانی فعالیت می کنند که به زودی یک مرکز رشد جدید در زمینه تجهیزات پزشکی ایجاد می شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آفتاب آنلاین
1397/05/19
09:30

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه با بیان اینکه برنامه دانشگاه راه اندازی 100 شرکت دانش بنیان طی سال های آتی است، گفت: هر شرکت دانش بنیان تقریبا برا ی 15 نفر کارآفرینی می کند که همین امر به حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه کارآفرین کمک می کند.
وی با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان پس از چند سال از زیر چتر حمایتی دانشگاه خارج شده و به صورت مستقل به کار خود ادامه می دهند، تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان که ذات آنها دانش محوریست پس از مدت کوتاهی از چرخه مرکز رشد خارج شده و در پارک های علم و فناوری به فعالیت خود ادامه می دهند.
در همین راستا طی سال گذشته سه شرکت دانش بنیان دانشگاه با کارآفرینی بالا، مستقل شده و در پارک علم و فناوری و همچنین مجتمع علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف مستقر شدند.
یکی دیگر از شرکت ها نیز در قالب تاسیس کارخانه به فعالیت خود ادامه می دهد.
ایجاد یک پارک علم و فناوری در دماوند زرقی در ادامه با اشاره به برنامه دانشگاه برای ایجاد یک پارک علم و فناوری در دماوند، عنوان کرد: یک کارگروه برای این کار تعریف شده که با پیشنهاد نقشه و جذب منابع وارد فاز عملیاتی می شویم.
بزرگترین "اتاق تمیز" کشور زرقی در بخش دیگری از صحبت های خود از بهره برداری از "اتاق تمیز" (Clean Room) دانشگاه یاد کرد و گفت: در این رابطه با یک شرکت دانش بنیان و یک شرکت خارجی تفاهم نامه هایی امضا شده که طی آن تا پایان سال از برخی محصولات "های تک" دانشگاه در زمینه سرطان و داروهای "بایوتک" رونمایی می شود.
در این راستا انتظار داریم که با مشارکت همکار کره ای و دانش فنی داخلی، داروهای دارای ارزبری بالا را در این "اتاق تمیز" به عنوان بزرگ ترین اتاق تمیز کشور، به بهره برداری برسانیم.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اتمام فاز اول و دوم "اتاق تمیز" دانشگاه طی چهار سال، با بودجه ای بالغ بر10 میلیارد تومان، عنوان کرد: در این رابطه یک شرکت دانش بنیان معتبر با هدف تولید محصول در دانشگاه مستقر شده و پروسه زمان بر ساخت، تجهیز و اخذ گواهینامه از وزارت بهداشت را نیز گذرانده است.
وی با اشاره به بهره برداری و محصول محوری به عنوان یک اصل در حوزه پژوهشی دانشگاه، تصریح کرد: در واقع اجرای پژوهش های ثروت آفرین از اهداف ماست، چراکه زمانی ماموریت پژوهش به اتمام رسیده که خودش بتواند هزینه خود را تامین کند، به خصوص در مقطع فعلی که بحث اقتصاد مقاومتی در کشور مطرح شده است.
زرقی یکی از سیاست های دانشگاه را تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در امر پژوهش معرفی کرد و گفت: پژوهش ها باید کاملا جهت دار و هدفمند بوده و بتواند مشکلی از نظام سلامت جامعه را برطرف کند.
همچنین پژوهش باید مستقیما تولید ثروت کند یا به کاهش هزینه های حوزه سلامت منجر شود که هر دو از نظر ما ثروت آفرینی است.
جای خالی مرکز نوآوری و ایده در دانشگاه های علوم پزشکی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به برنامه دانشگاه برای ایجاد "مرکز نوآوری و ایده"، اظهار کرد: این مرکز در کنار مراکز رشد، به جمع آوری ایده های بکر و نوآوری های محصول محور از سراسر کشور می پردازد که در این پروسه ایده های دانشگاه از اولویت برخوردارند.
وی با بیان اینکه هنوز هیچ یک از دانشگاههای علوم پزشکی مرکز ایده و نوآوری ایجاد نکرده است، افزود: ایجاد مرکز نوآوری و ایده به راه اندازی ایده بازار، استقرار شرکت های دارای ایده های نو و حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه تمایزیافته کمک می کند.
البته برنامه ما این است که این مرکز را با کمک اسپانسرینگ راه اندازی کنیم.
وی با اشاره به وامی که دانشگاه برای تولید محصولات فناورانه در نظر گرفته، تصریح کرد: سال گذشته صندوق اعطای وام دانشگاه با هدف حمایت از طرح های فناورانه و توانمند سازی آنها تقویت شد.
در همین راستا دانشکده فناوری های نوین دانشگاه به زیرمجموعه معاونت پژوهشی منتقل شده و رویکرد آن نیز به سمت پژوهش و فناوری تغییر جهت داد.
به گونه ای که به عنوان نمونه هر یک از اعضای هیات علمی دانشکده باید یک شرکت دانش بنیان ایجاد کند.
دکتر زرقی حرکت دانشکده فناوری های نوین را به سمت دانشگاه نسل سوم بیان کرد و گفت: رسالت این دانشکده فناورانه و محصول محور است به گونه ای که دانشجوی phd تنها به ارایه مقاله محدود نمی شود بلکه می تواند در پایان دوره یک محصول نوین و کاربردی ارایه کند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آفتاب آنلاین
1397/05/19
09:30

رتبه در علم 18، در فناوری 75 [p]وی با اشاره به رتبه فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عنوان کرد: سال گذشته ما با فاصله بسیار اندک با دانشگاه اول، رتبه دوم فناوری کشور را کسب کردیم که این مساله نشان دهنده آن است که دانشگاه در بحث زیرساخت های فناوری، مدیریت فناوری، شرکت های دانش بنیان، زیرساخت هایی از جمله "اتاق تمیز"، بهره برداری از صندوق های فناوری و جذب منابع از بیرون موفق بوده است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه دانشگاه های کل کشور در زمینه فناوری وضعیت خوبی ندارند، اظهار کرد: کشور ما در زمینه تولید علم، رتبه 18 ولی در فناوری رتبه 75 را کسب کرده، اگرچه طی پنج سال رتبه فناوری ایران ارتقا یافته ولی هنوز به جایگاه اصلی خود دست نیافته است.
وی با اشاره به سرمایه گذاری های صورت گرفته در بحث فناوری، اظهار کرد: معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت و وزارت علوم سیاست های تشویقی و حمایتی مطلوبی برای تقویت فناوری در دانشگاه ها در نظر گرفته اند.
در همین راستا برای اولین بار در تاریخ وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی در بعد فناوری رتبه بندی شدند.
ارتباط با صنعت حلقه مفقوده حوزه پژوهش و فناوری زرقی ارتباط دانشگاه ها با صنعت را حلقه مفقوده حوزه پژوهش و فناوری دانست و تصریح کرد: دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه، طرح های پژوهشی و اولویت های دفتر را بر اساس نیاز جامعه و صنعت تعریف می کند.
در همین راستا، پنل های مشترک زیادی با سایر دانشگاه های فعال در این زمینه از جمله دانشگاه امیرکبیر، صنعتی شریف و غیره برگزار کرده است.
وی با اشاره به برگزاری رویدادهایی از جمله "اینوتک سلامت"، اظهار کرد: در این نمایشگاه صاحبان صنعت و دانشگاه ها دستاوردهای خود را به اشتراک می گذارند که همین مساله به نیازسنجی صنعت، تشویق اعضای هیئت علمی برای راه اندازی شرکت های دانش بنیان و در نهایت مستحکم تر شدن این حلقه مفقوده کمک می کند.
انتقاد از عدم ارتباط بین دانشگاه های علوم پزشکی و غیرپزشکی زرقی در ادامه عدم ارتباط بین دانشگاه های علوم پزشکی و غیرپزشکی را مشکل بعدی در جهت تقویت پژوهش و فناوری برشمرد و گفت: البته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جهت تقویت این ارتباط پیشرو بوده، تا جایی که اولین "کنگره فناوری سلامت" با هدف به اشتراک گذاری دستاوردهای دانش بنیان دانشگاه ها با حضور کلیه دانشگاه های فنی تهران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.
دومین دوره این کنگره نیز با همکاری دانشگاه ما و میزبانی دانشگاه امیر کبیر برگزار می شود.
وی با تاکید بر ضرورت حمایت ویژه وزارتخانه های علوم و بهداشت از ارتباط بین دانشگاه های پزشکی و غیرپزشکی، عنوان کرد: وزارتخانه های علوم و بهداشت باید با حمایت ویژه از طرح های پژوهشی مشترک، این ارتباطات را تقویت کرده و دانشگاه ها را با روش های مختلف تشویقی به برقراری ارتباط علمی باهم ترغیب کنند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه پیشرفت در حوزه فناوری بدون دخالت دانشگاه های فنی و بالعکس پیشرفت در حوزه تجهیزات پزشکی و سلامت بدون دخالت و همکاری دانشگاه های علوم پزشکی، غیرممکن است، عنوان کرد: این ارتباط از لحاظ ارگانیک و سیستماتیک هنوز به تعریف و حمایت احتیاج دارد.
برقراری این ارتباطات به طرق مختلف امکان پذیر است.
به عنوان نمونه اعضای هیات علمی می توانند در هر دو دانشگاه فعالیت کنند مثلا عضو هیات علمی ما بوده و در یک دانشگاه فنی نیز به عنوان استاد وابسته فعالیت کند.
همچنین راه اندازی شرکت های دانش بنیان مشترک راهکار دیگری است که به ایجاد این ارتباط کمک می کند.
ضعف قوانین ارتباط صنعت با دانشگاه دکتر زرقی با بیان اینکه مراودات مالی و قانونی ارتباط با صنعت باید تسهیل شود تا دانشگاه ها و پژوهشگران بتوانند به راحتی با بخش صنعت ارتباط برقرار کرده و قرارداد منعقد کنند، گفت: در همین راستا باید تسهیلات بیشتری برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شود.
هنوز سیستم های مالیاتی با شرکت های دانش بنیان به نقطه مشترک خوبی نرسیده اند و شرایط معافیت مالیاتی این شرکت ها مشخص نیست.
وی با اشاره به تاکید مدیریت جدید دانشگاه بر تقویت و ارتقای فناوری، اظهار کرد: هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این رابطه یک آیین نامه شفاف تنظیم و ثبت کرده که طی آن نقش و سهم دانشگاه و فناور به خوبی مشخص شده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آفتاب آنلاین
1397/05/19
09:30

اساتید ایرانی در لیست دانشمندان یک درصد اول دنیا زرقی در ادامه با اشاره به حضور اساتید توانمند در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار کرد: سه عضو هیات علمی این دانشگاه جزو دانشمندان یک درصد اول دنیا هستند و 20 استاد و پژوهشگر نیز جزو یک درصد اول و از نفرات برتر علمی و پژوهشی کشور هستند که افزایش این آمار از طریق هدفمند کردن پژوهش ها و افزایش ارجاع به آن، از اهداف ماست.
وی با اشاره به سایر برنامه های دانشگاه در راستای متمایزسازی و بین المللی کردن دانشگاه، عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای تقویت جایگاه علمی خود برای جذب افراد برجسته علمی خارج از کشور به عنوان عضو هیات علمی برنامه ریزی کرده که این طرح هم اکنون در مرحله شناسایی و بررسی افراد حائز شرایط بوده و به محض تکمیل شده بانک اطلاعاتی وارد فاز عملیاتی می شویم.
فرسودگی و قدمت تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه زرقی با اشاره به فرسودگی و قدمت تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه، اظهار کرد: تقریبا 10 سالیست که تجهیزات اکثر دانشکده های علوم پزشکی نوسازی نشده که تعمیر و نوسازی آنها جزو ضروریات است.
اگر خواهان حفظ و ارتقای پژوهش هستیم باید به امر نوسازی و بهسازی تجهیزات اقدام کنیم.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه با اشاره به اعتقاد راسخ ریاست دانشگاه به تحقق عدالت پژوهشی، عنوان کرد: دانشگاه در پی آن است که با توجه و رسیدگی بیشتر به دانشکده های کم برخوردار، شرایط کلیه دانشکده ها را به حد استاندارد برساند.
انتهای پیام.
1
فهرست