وزارت علوم - فاقد عنوان
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 12:15
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7341210 آرمان امروز
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
جمهوری اسلامی
1397/05/21
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای خطاب به روسای دانشگاه ها، لزوم بهره مندی از ظرفیت علمی استادان آموزش عالی به ویژه استادان شاخص در فضای علمی کشور و نیز اتخاذ تمهیدات و تدابیری به منظور جبران خلا ناشی از اجرای مقررات بازنشستگی استادان را مورد تاکید قرار داد.
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای خطاب به روسای دانشگاه ها، لزوم بهره مندی از ظرفیت علمی استادان آموزش عالی به ویژه استادان شاخص در فضای علمی کشور و نیز اتخاذ تمهیدات و تدابیری به منظور جبران خلا ناشی از اجرای مقررات بازنشستگی استادان را مورد تاکید قرار داد.
به گزارش روز شنبه ایرنا، منصور غلامی در این نامه خطاب به روسای دانشگاه ها آورده است: به منظور حفظ کیفیت و رعایت استانداردهای ساختار علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، تداوم حضور اعضای هیئت علمی دارای مرتبه علمی استادی که با رعایت ضوابط و مقررات مندرج در آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی به افتخار بازنشستگی نائل می شوند، همچنین بهره مندی از ظرفیت علمی استادان فرهیخته آموزش عالی به ویژه استادان شاخص علمی در فضای علمی کشور و جبران خلا ناشی از اجرای ضوابط و مقررات بازنشستگی برای این عزیزان مقتضی است دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی تمهیدات و ترتیبات ذیل را اتخاذ کنند.
در ادامه آمده است: فرایند بازنشستگی اعضای هیئت علمی باید با ملاحظات پیش کسوتی آنان و در نظر گرفتن همه جوانب فرهنگی و اعمال تشریفات مرسوم و متعارف طراحی و با قدردانی شایسته انجام شود.
براساس گزارش روابط عمومی وزارت علوم، غلامی نوشته است: در حد مقدورات دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، امکانات، فضای کافی و خدمات مناسب برای حضور استادان شاخص و برجسته علمی بازنشسته فراهم شود.
در ادامه علوم آمده است: با استفاده از ظرفیت موجود در آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی، زمینه حضور و بهره مندی از خدمات آموزشی و پژوهشی استادان برجسته علمی بازنشسته، به ویژه جهت راهنمایی رساله ها و پایان نامه های دوره های تحصیلات تکمیلی فراهم شود.
غلامی در پایان نیز اظهار امیدواری کرد که با برنامه ریزی مناسب و بهره گیری از دانش، تجربه و منش استادان پیش کسوت در کنار نشاط و انگیزه اعضای هیئت علمی جوان و آینده ساز آموزش عالی کشور، شاهد بهترین دستاوردها برای ارتقا و توسعه علمی روزافزون کشور عزیزمان باشیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
تعادل
1397/05/21
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای خطاب به روسای دانشگاه ها، لزوم بهره مندی از ظرفیت علمی استادان آموزش عالی به ویژه استادان شاخص در فضای علمی کشور.
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای خطاب به روسای دانشگاه ها، لزوم بهره مندی از ظرفیت علمی استادان آموزش عالی به ویژه استادان شاخص در فضای علمی کشور و نیز اتخاذ تمهیدات و تدابیری به منظور جبران خلأ ناشی از اجرای مقررات بازنشستگی استادان را مورد تاکید قرار داد.
به گزارش ایرنا، منصور غلامی در این نامه خطاب به روسای دانشگاه ها آورده است: به منظور حفظ کیفیت و رعایت استانداردهای ساختار علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، تداوم حضور اعضای هیات علمی دارای مرتبه علمی استادی که با رعایت ضوابط و مقررات مندرج در آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی به افتخار بازنشستگی نائل می شوند، همچنین بهره مندی از ظرفیت علمی استادان فرهیخته آموزش عالی به ویژه استادان شاخص علمی در فضای علمی کشور و جبران خلأ ناشی از اجرای ضوابط و مقررات بازنشستگی برای این عزیزان مقتضی است دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی تمهیدات و ترتیبات ذیل را اتخاذ کنند.
در ادامه آمده است: فرایند بازنشستگی اعضای هیات علمی باید با ملاحظات پیشکسوتی آنان و در نظر گرفتن همه جوانب فرهنگی و با قدردانی شایسته انجام شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/05/21
> ایسنا : نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: نخبگان دانشگاه ها معلم می شوند.
> نخبگان دانشگاه ها معلم می شوند ایسنا : نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: نخبگان دانشگاه ها معلم می شوند.
دکتر محمد بیرانوندی در گفت وگو با ایسنا ، اظهار کرد: نسبت دانش آموز به معلم در لرستان کمتر از هیچ کجا نیست اما توزیع درست و عادلانه صورت نگرفته است، به گونه ای که در جایی تراکم و در جایی دیگر ضعف داریم.
وی ادامه داد: در تربیت معلم سهمیه کمتری به استان می دهند و می گویند وضعیت معلم دانشجوی شما خوب است.
رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: وقتی می خواهیم وضعیت حق التدریسی ها را پیگیری کنیم می گویند شما به لحاظ معلم وضعیت خوبی در استان دارید.
بیرانوندی بیان کرد: آموزش و پرورش برابر با برنامه ششم موظف است که نیروهای خود را از طریق دانشگاه فرهنگیان جذب و تأمین کند.
نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: براساس ماده 28 امسال برنامه دارند در دانشگاه ها نخبگان را پیدا کنند و آنان دو سال آموزش معلمی ببینند و چند واحد را بگذرانند و معلم شوند.
وی تصریح کرد: برخی از فارغ التحصیلان مطرح دانشگاه ها طالب معلمی نیستند وگرنه در آزمون هایی که برگزار می شود، شرکت و قبول می شدند.
رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نباید آموزش و پرورش را متولی ایجاد شغل بدانیم، افزود: هر چند بتوانیم از ظرفیت نخبگان بهره ببریم قطعاً نیروی انسانی قوی تری می توان پرورش داد.
بیرانوندی گفت: با نگاه به خروجی های آموزش و پرورش احساس ضعف شدیدی در دستگاه تعلیم و تربیت می کنیم.
نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معلم به عنوان رکن رکین تعلیم و تربیت باید خود قوی باشد، یادآور شد: یک سری مسیرها را تعریف کردیم، کسانی که می خواهند معلم شوند بتوانند جذب آموزش و پرورش شوند.
کپی شد کلمات کلیدی: آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی معلم نخبگان نماینده مردم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آرمان امروز
1397/05/21
> واکنش عباس عبدی به ویدئو احمدی نژاد شنیده شد که عباس عبدی در حساب توئیتری خود نوشت: ویدئو احمدی نژاد درباره ضرورت استعفای روحانی را دیدم.
> واکنش عباس عبدی به ویدئو احمدی نژاد شنیده شد که عباس عبدی در حساب توئیتری خود نوشت: ویدئو احمدی نژاد درباره ضرورت استعفای روحانی را دیدم.
تاسف خوردم؛ اگر در دوره سیاهش کسی می توانست چنین سخنی را علیه اش بزند و به روز سیاه نشانده نشود، احتمالا الان وضع خوبی داشتیم.
استخوان احمدی نژاد در گلوی آقایان، محصول رفتار غیراصولی و نابخردانه است.
مبارکشان.
مجبورند تحمل کنند، هرچند درد دارد.
تجمع اساتید و طلاب حوزه در تهران شنیده شد که تجمع اساتید و طلاب حوز های علمیه تهران دیروز شنبه 20مردادماه، ساعت 10صبح با محوریت اعتراض به وضع معیشتی مردم و مطالبه اقدام موثر از قوای سه گانه در برابر مفسدان اقتصادی صورت گرفت.
این تجمع اعتراضی با حضور اساتید و طلاب در مدرسه علمیه مروی تهران توسط بسیج اساتید حوزه علمیه استان تهران و در راستای دفاع از حقوق ملت ایران برگزار شد.
کمپین علیه پزشکانی که مالیات نمی دهند شنیده شد که به تازگی کمپینی علیه پزشکانی که مالیات نمی دهند در شبکه های اجتماعی به راه افتاده است.
این پزشکان معمولا در مطب خود کارتخوان ندارند و حق ویزیت را نقدی دریافت می کنند تا برآورد درآمد و مالیات از طریق بررسی واریزی بانکی مشخص نشود.
عصر ایران نوشت؛ در این کمپین ها اسم پزشکانی که در مطب خود کارتخوان ندارند و هزینه ویزیت را نقدی می گیرند، اعلام عمومی می شود.
واکنش مومنی به اظهارات لاریجانی شنیده شد که یک فعال سیاسی نسبت به استیضاح علی ربیعی در مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد.
عبدا.
مومنی در توئیتر خود نوشت: آقای لاریجانی، در کجای دنیا معرفی مدیرعامل توسط نماینده طبیعی است؟ باند معرفی شده توسط امثال پورابراهیمی در بانک ها، شستا، وزارت نفت ژن تبهکار هستند که با لابی نماینده درجه3 سیاسی در کشور رشد می کنند و وزیر از لابی آنها گریه می کند؟ باندهای مافیایی اگر تبهکاران اقتصادی نیستند پس چه هستند؟ محاکمه پریسا رفیعی، دوشنبه شنیده شد که وکیل مدافع پریسا رفیعی از رسیدگی به پرونده موکلش در روز دوشنبه 22مردادماه در شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده خبر داد.
سعید خلیلی اظهار کرد: هفته گذشته برای مطالعه پرونده و رونویسی از کیفرخواست موکلم به دادگاه انقلاب مراجعه کردم و قرار است خانم پریسا رفیعی صبح روز دوشنبه در شعبه26 دادگاه انقلاب محاکمه شود.
وی یادآور شد: اواخر سال گذشته بود که خانم رفیعی دستگیر و 23روز بازداشت شد.
او سرانجام با پیگیری های فراوان خانواده و دوستان در آخرین روز سال96 با وثیقه آزاد شد.
محکومیت 2 حیوان آزار شنیده شد که رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان هوراند گفت: دو مجرم حیوان آزار در هوراند به انجام 500ساعت خدمات عمومی رایگان محیط زیستی و مطالعه و پخش کتاب محیط زیستی محکوم شدند.
علی تقی پور با اعلام این خبر اظهار کرد: دادگاه عمومی هوراند دو حیوان آزار را که یک قلاده روباه گرفتار در چاه را با سنگ و چوب شکنجه داده و کشته بودند، به انجام 500ساعت خدمات رایگان به عنوان همیار محیط زیست و خواندن یک کتاب در مورد نقش و اهمیت حیوانات در طبیعت و یا نحوه ارتباط انسان با حیوانات(زیر نظر اداره حفاظت محیط زیست) و توزیع 50جلد از همان کتاب در روستا به عنوان جایگزین پنج ماه حبس تعزیری محکوم کرد.
دستگیری رفتگری که ضامن 60 متهم شده بود شنیده شد که با پیگیری های دادسرای ارشاد تهران، رفتگر بازنشسته ای که با دریافت پول، ضمانت و کفالت متهمین را برعهده می گرفت و با دادن اطلاعات تماس و مدارک جعلی باعث اختلال در روند رسیدگی به پرونده ها می شد، دستگیر شد.
عصرایران نوشت؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آرمان امروز
1397/05/21
ارائه مدارک جعلی و همچنین اطلاعات تماس نادرست در زمان کفالت و ضمانت توسط این رفتگر بازنشسته موجب اطاله دادرسی و مسکوت ماندن پرونده ها در زمان اجرای حکم شده بود.
گفتنی است، به دلیل هماهنگ نبودن محاکم قضایی در دسترسی به اطلاعات ضامن ها، پیش تر نیز زنی که در بیش از 300 پرونده ضامن و کفیل شده بوده، دستگیر شده است.
نامه دانشجویان صدرا به وزیر علوم شنیده شد که جمعی از دانشجویان موسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی صدرالمتالهین(صدرا) تهران در نامه ای به منصور غلامی وزیر علوم، نکاتی را درباره وضعیت دانشگاه خود اعلام کردند.
دانشجویان با تاکید بر اینکه مستندات مربوط به پیگیری مستمر از معاونت های مربوطه در وزارت علوم موجود است، طبقات ناایمن، غیراصولی و بدون در نظرگرفتن سیستم های اطفا حریق و امنیتی در زیرزمین، نبود ابتدایی ترین امکانات آموزشی برای کلاس ها، نبود آب شرب سالم، نداشتن هیات علمی در دانشگاه، عدم پرداخت حق بیمه های کارکنان در بازه های مختلف، تخلفات اداری و آموزشی گسترده در سه حوزه حقوق دانشجویی،کارکنان، اساتید و اعضای هیات علمی،کوتاه کردن ترم به بهانه های واهی از مصوب 16هفته به 11هفته آموزشی، دریافت شهریه کامل و.
را از جمله مشکلات خود برشمردند.
سفر خانوادگی 23 نماینده مجلس به مشهد شنیده شد که 23 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به همراه اعضای خانواده خود برای بررسی طرح بانکداری اسلامی سفری به مشهد داشتند.
در همین راستا زهرا سعیدی سخنگوی این کمیسیون ضمن تأیید این سفر گفته که اعضای کمیسیون در این سفر میهمان حجت الاسلام حسین زاده بحرینی، نماینده مشهد بودند.
وی با بیان اینکه نمایندگان در این سفر در هتل «پردیسان» وابسته به دانشگاه فردوسی مستقر شده بودند، افزود: تنها 50 درصد از هزینه های هتل در مدت سه روز اقامت اعضای کمیسیون پرداخت شد.
به گفته وی، نمایندگان در این سه روز حضور در مشهد مقدس هر روز 12 ساعت روی طرح مذکور بحث و تبادل نظر داشتند و سفر مذکور کاری بوده است.
سعیدی با اعلام اینکه نمایندگان اعضای خانواده خود را هم به این سفر برده اند ولی هزینه رفت و برگشت به مشهد را خودشان متقبل شدند، گفت: ریخت و پاش آنچنانی در این سفر صورت نگرفته است.
افشای زندگی لاکچری مدیر 2تابعیتی شنیده شد که یک فعال فضای مجازی با انتشار تصاویری در اینستاگرامش نوشت: دکتر حسین محمدپور زرندی، مدیری که از همان سال57 مدیرعامل برخی شرکت های تابعه وزارت کشاورزی بود، بعد شیلات، بعد تعاون، بعد صنایع ویژه تا رسید به ایران خودرو، هیات رئیسه قوامین، هیات رئیسه بانک شهر، مدیر مالی شهرداری تهران و بالاخره مدیرعامل بانک شهر.
الان هم طبق سایت خودشان رئیس هیات مدیره و عضو هیات مدیره 20شرکت و ارگان است و حتی عضو هیات رئیسه کشتی هم هست.
به طور خلاصه همیشه بیت المال زیر دست ایشان بوده است تا در مدیریت بانک شهر بالاخره برکنار شدند و بعد فهمیدیم دوتابعیتی هم بوده اند.
با این همه مشاغل صرافی هم داشته اند! مدیر برتر جهادی هم هستند! دامادشان هم دوتابعیتی و طراح معروف اند، دخترشان هم گاهی نقش مدلینگ را برای ملت مستضعف ایران بازی می کنند! صحبتی ندارم جز اینکه بگویم که آقای پورزرندی دوتابعیتی با هفت میلیارد پرداخت برای یک کنفرانس و حرف و حدیث های بانک شهر و این سبک زندگی فرزند، معنای مقدس جهاد را فرسنگ ها جا به جا کردند.
انشاءا.
مدیون جهادگران جنگ نباشیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/05/21
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به اینکه آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، گفت:« نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کیفی ِدانشگاه های معتبر کشور است.
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به اینکه آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، گفت:« نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کیفی ِدانشگاه های معتبر کشور است.
» کشور مهاجر فرست دانشجو نیستیم قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در پاسخ به این سوال که چه تعداد از دانشجویان دانشگاه ها به دنبال تایید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند؟ گفت: روال ترجمه مدارک امروزه طبق همان روالی است که در گذشته بوده است، اما این ملاک خروج دانشجویان برای مهاجرت نیست و اغلب برای این کار از طریق تسویه حساب از دانشگاه ها اقدام می کنند و این آمار نزد معاونت دانشجویی است.
معمولا دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب می کنند، می خواهند به خارج از کشور برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری بروند.
حسین سالار آملی با اشاره به افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشته توضیح داد: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، اما آمارهایی که در قسمت ترجمه داریم، قابل توجه نیست و اصل قضیه تسویه حساب است.
آنهایی که معمولا این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور را دارند، وگرنه ترجمه برای هر کاری انجام می شود و صرفا برای خروج از کشور نیست، از این رو ترجمه مدارک نمی تواند، ملاک و دلیل خروج دانشجویان از کشور باشد.
او خاطرنشان کرد: برخلاف آن چیزی که رایج است، بنده فکر می کنم؛ دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی کنند و درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی توان گفت که کشور ما یک کشور اعزام کننده و مهاجر فرست دانشجو به خارج از کشور است.
سالارآملی اضافه کرد: بنده نمی گویم که در آمارها علاقه برای رفتن به خارج از کشور دیده نمی شود، اما آمار مهاجرت دانشجویان ما از متوسط آمار جهانی کمتر است.
البته دانشجویی که می خواهد به خارج از کشور برود، نمی تواند به راحتی و مستقیما اقدام کند و باید از یک پشتوانه مالی برخوردار باشد.
اینطور نیست که دانشجو بعد از گرفتن ویزا و ترجمهِ مدرک بعد از شش ماه یا یک سال بتواند خودش را در خارج کشور مدیریت کند.
به گزارش ایلنا، او گفت:در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری را به نسبت دیگر رشته ها شاهد بوده ایم.
ناگفته نماند، میزان این مهاجرت در پایتخت در مقایسه با استان های دیگر تفاوتی ندارد.
البته فراموش نکنیم در این میان برخی از افرادی که ظرفیت های بالای علمی ندارند، نیز گاها از کشور خارج می شوند، اما به کشورهای منطقه و آسیایی می روند که توانمندی علمی زیادی در آنجا موجود نیست.
گفتنی است اخیرا در جلسه 270کمیسیون علمی و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تاکید بر این موضوع که تمامی کشورهای جهان ذیل سیاست تحصیلی، سیاست مهاجرتی نیز دارند بر لزوم تدوین سیاست بازگشت و چرخش نخبگان تاکید شد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قانون
1397/05/21
> مهاجرت دانشجویان از کشور به بهانه های مختلف، موضوعی است که سابقه ای طولانی داشته و به طور عمده نیز از آن به عنوان فرار مغزها یاد شده است اما در سال های اخیر، افزایش مشکلات اقتصادی و اجتماعی و از همه مهم تر پایین آمدن ارزش علم در کشور، میل گروه هایی از دانشجویان برای مهاجرت را بیشتر کرده است.
> مهاجرت دانشجویان از کشور به بهانه های مختلف، موضوعی است که سابقه ای طولانی داشته و به طور عمده نیز از آن به عنوان فرار مغزها یاد شده است اما در سال های اخیر، افزایش مشکلات اقتصادی و اجتماعی و از همه مهم تر پایین آمدن ارزش علم در کشور، میل گروه هایی از دانشجویان برای مهاجرت را بیشتر کرده است.
دیروز قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل نیز با اشاره به اینکه آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، گفت: نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کیفی ِدانشگاه های معتبر کشور است.
حسین سالار آملی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از دانشجویان دانشگاه ها به دنبال تایید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند، گفت: روال ترجمه مدارک امروزه طبق همان روالی است که در گذشته بود اما این ملاک خروج دانشجویان برای مهاجرت نیست و اغلب برای این کار از طریق تسویه حساب از دانشگاه ها اقدام می کنند و این آمار نزد معاونت دانشجویی است.
در بیشتر مواقع دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب می کنند، می خواهند برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری به خارج از کشور بروند.
وی با اشاره به افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشته توضیح داد: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است اما آمارهایی که در قسمت ترجمه داریم، قابل توجه نیست و اصل قضیه تسویه حساب است.
آن هایی که این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور را دارند، اگرنه ترجمه برای هر کاری انجام می شود و فقط برای خروج از کشور نیست.
از این رو ترجمه مدارک نمی تواند ملاک و دلیل خروج دانشجویان از کشور باشد.
برخلاف آن چیزی که رایج است، من فکر می کنم دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی کنند اما نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است؛ اگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی توان گفت که ایران اعزام کننده دانشجو به کشورهای دیگر است.
من نمی گویم در آمارها علاقه برای رفتن به خارج از کشور دیده نمی شود اما آمار مهاجرت دانشجویان ما از متوسط آمار جهانی کمتر است.
باز هم تاکید می کنم، نگرانی ما به سبب مهاجرت دانشجویان باکیفیت است.
البته دانشجویی که می خواهد به خارج از کشور برود، نمی تواند به راحتی اقدام کند و باید از یک پشتوانه مالی برخوردار باشد.
این طور نیست که دانشجو بعد از گرفتن ویزا و ترجمهِ مدرک بعد از 6 ماه یا یک سال بتواند خودش را در خارج کشور مدیریت کند.
او در خصوص برنامه های اتخاذ شده برای حفظ دانشجویانی که سطح کیفی بالایی دارند، توضیح داد: شرایطی در کشور ایجاد کرده ایم که دانشجویان نخبه و دارای استعداد برتر بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند؛ پس این دیگر نیازی نیست دسته از دانشجویان برای تحصیل در مقاطع بعدی به خارج از کشور بروند.
ضمن اینکه ظرفیت دانشگاه های ما به حدی هست که آن ها بخواهند در دانشگاه های مختلف تحصیل کنند.
برخی افرادی که هم ظرفیت بالای علمی ندارند، از کشور خارج می شوند اما به کشورهایی منطقه و آسیایی می روند که توانمندی علمی زیادی در آنجا موجود نیست.
از طرفی بستر مناسب برای فارغ التحصیلان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد فراهم شده تا بتوانند در کشور نوآوری و تولید داشته باشند،بنا بر این وزارت علوم کارهای متعددی را برای اینکه فارغ التحصیلان در ایران بمانند و فعالیت کنند، انجام می دهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قانون
1397/05/21

سالار آملی در پاسخ به این سوال که دانشجویان چه رشته هایی بیشتر تمایل به مهاجرت دارند، گفت: در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری را به نسبت دیگر رشته ها شاهد بوده ایم.
ناگفته نماند، میزان این مهاجرت در پایتخت در مقایسه با استان های دیگر تفاوتی ندارد.
بالاخره آن افرادی که می خواهند بروند در هرجایی که باشند، اقدام می کنند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تلاش برای جذب و باز کردن مسیر بازگشت نخبگان به ایران را حائز اهمیت عنوان کرد.
قائم مقام وزیر در امور بین الملل در پاسخ به این سوال که آیا شرایط امروز، تعامل با دانشگاه های برتر دنیا را تحت شعاع قرار نمی دهد، گفت: نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم اما تا به امروز روند خوبی داشته ایم و دچار نگرانی در این زمینه نیستیم و علت آن هم وجود پایه های علمی محکم در کشور است.
بسیاری از دانشگاه های دنیا می توانند با دانشگاه های ما ارتباط برقرار کنند.
تا به الان 25دوره آموزشی مشترک در حوزه های مختلف با دانشگاه های برتر دنیا داشته ایم و فراموش نکنیم، در سال گذشته حدود دو هزار 100 دانشمند از سراسر دنیا برای دوره های تحصیلی، سمینار، کنفراس و پروژه های مشترک وارد ایران شدند و روند از نظر ما مطلوب است.
وی در پایان اظهار داشت: تاکنون با دانشگاه های دنیا به دلیل شرایط موجود به مشکل بر نخورده ایم؛ البته باید مراقب باشیم و ارتباطات مان را توسعه بدهیم.
همچنین خودمان مانعی ایجاد نکنیم و دنبال اهداف خاصی باشیم تا به این روابط خدشه ای وارد نشود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/05/21
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است.
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است.
حسین سالار آملی درباره اینکه چه تعداد از دانشجویان دانشگاه ها به دنبال تأیید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند به ایلنا، گفت: روال ترجمه مدارک امروزه طبق همان روالی است که در گذشته بوده است، اما این ملاک خروج دانشجویان برای مهاجرت نیست و اغلب برای این کار از طریق تسویه حساب از دانشگاه ها اقدام می کنند و این آمار نزد معاونت دانشجویی است.
معمولاً دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب می کنند، می خواهند به خارج از کشور برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری بروند.
آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است، آنهایی که این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور دارند.
وی با اشاره به افزایش آمار مهاجرت دانشجویان نسبت به سال گذشته اعلام کرد: آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده، اما آمارهایی که در قسمت ترجمه داریم، قابل توجه نیست و اصل قضیه تسویه حساب است.
آنهایی که معمولاً این کار را انجام می دهند، علاقه رفتن به خارج از کشور دارند، وگرنه ترجمه برای هر کاری انجام می شود و صرفاً برای خروج از کشور نیست، از این رو ترجمه مدارک نمی تواند، ملاک و دلیل خروج دانشجویان از کشور باشد.
سالارآملی خاطرنشان کرد: برخلاف آن چیزی که رایج است، من فکر می کنم؛ دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی کنند، اما نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است، وگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی توان گفت که کشور ما یک کشور اعزام کننده و مهاجر فرست دانشجو به خارج از کشور است.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اضافه کرد: من نمی گویم که در آمارها علاقه برای رفتن به خارج از کشور دیده نمی شود، اما آمار مهاجرت دانشجویان ما از متوسط آمار جهانی کمتر است.
باز هم تأکید می کنم، نگرانی ما از مهاجرت دانشجویان باکیفیت است.
البته دانشجویی که می خواهد به خارج از کشور برود، نمی تواند براحتی و مستقیماً اقدام کند و باید از یک پشتوانه مالی برخوردار باشد.
این طور نیست که دانشجو بعد از گرفتن ویزا و ترجمه مدرک بعد از شش ماه یا یک سال بتواند خودش را در خارج کشور مدیریت کند.
او درباره برنامه های اتخاذ شده برای حفظ دانشجویانی که سطح کیفی بالایی دارند، توضیح داد: شرایطی که در کشور ایجاد کرده ایم، این است که دانشجویان نخبه و دارای استعداد برتر بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند، لذا این یکی از مواردی است که این دسته از دانشجویان دیگر نیازی نیست، برای تحصیل در مقاطع بعدی به خارج از کشور بروند.
ضمن اینکه ظرفیت دانشگاه های ما به حدی هست که آنها بخواهند در دانشگاه های مختلف تحصیل کنند.
سالار آملی در پاسخ به این سؤال که دانشجویان چه رشته هایی بیشتر تمایل به مهاجرت دارند، گفت: در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری را به نسبت دیگر رشته ها شاهد بوده ایم.
ناگفته نماند، میزان این مهاجرت در پایتخت در مقایسه با استان های دیگر تفاوتی ندارد، بالاخره آن افرادی که می خواهند بروند در هرجایی که باشند، اقدام می کنند.
البته فراموش نکنیم در این میان برخی از افرادی که ظرفیت های بالای علمی ندارند، نیز گاه از کشور خارج می شوند، اما به کشورهای منطقه و آسیایی می روند که توانمندی علمی زیادی در آنجا موجود نیست.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/05/21

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تلاش برای جذب و باز کردن مسیر بازگشت نخبگان به ایران را حائز اهمیت عنوان کرد.
او در پاسخ به این سؤال که آیا شرایط امروز، تعامل با دانشگاه های برتر دنیا را تحت شعاع قرار نمی دهد؟ گفت: نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم، اما تا به امروز روند خوبی داشته ایم و دچار نگرانی در این زمینه نیستیم و علت آن هم وجود پایه های علمی محکم در کشور است.
بسیاری از دانشگاه های دنیا می توانند با دانشگاه های ما ارتباط برقرار کنند.
تا به الان 25 دوره آموزشی مشترک در حوزه های مختلف با دانشگاه های برتر دنیا را داشته ایم و فراموش نکنیم، در سال گذشته حدود2 هزار و 100 دانشمند از سراسر دنیا برای دوره های تحصیلی، همایش، کنفراس و پروژه های مشترک وارد ایران شدند و روند از نظر ما مطلوب است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1397/05/21
> فارس : رئیس سازمان سنجش با بیان اینکه امسال حدود 170 داوطلب به دلیل عکس گرفتن با موبایل از کنکور محروم شدند، گفت: سازمان سنجش در تخلفات با کسی تعارف ندارد، بین متخلفان امسال فرزند رئیس آموزش و پرورش و استاندار هم بود.
> ماجرای محرومیت 170 نفر در کنکور امسال فارس : رئیس سازمان سنجش با بیان اینکه امسال حدود 170 داوطلب به دلیل عکس گرفتن با موبایل از کنکور محروم شدند، گفت: سازمان سنجش در تخلفات با کسی تعارف ندارد، بین متخلفان امسال فرزند رئیس آموزش و پرورش و استاندار هم بود.
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره تقلب در کنکور گفت: سازمان سنجش یک بانک سؤال دارد که در قرنطینه چاپخانه قرار می گیرد و از آن بانک سؤال به طور تصادفی سؤالات کنکور انتخاب و پلمپ می شود که کسی به جز داوطلب نمی تواند آن را باز کند.
وی افزود: حدود 80 هزار نفر عوامل اجرایی داریم و قبل از ورود به جلسه اصلاً امکان لو رفتن سؤالات وجود ندارد، البته تخلف های موردی هست که با آنها برخورد می شود به طور مثال ممکن است فردی بتواند گوشی موبایل خود را به جلسه آورده و از سؤالات عکس بگیرد که ما با این افراد برخورد می کنیم و از داوطلبان نیز می خواهیم اگر موردی هم دیدند گزارش دهند.
خدایی گفت: امسال حدود 170 نفر را به دلیل عکس گرفتن با موبایل از کنکور محروم کردیم.
وی افزود: پس از آزمون گفتند که کلید سؤالات لو رفته بوده در حالی که ما قبل از اتمام آزمون کلیدی نداریم زیرا طراح سؤالات هم نمی داند چه سؤالاتی از بانک سؤال برای آزمون انتخاب شده است و ما پس از آزمون کلید را می سازیم.
رئیس سازمان سنجش ادامه داد: ما امسال اصلاً دفترچه A منتشر نکرده ایم اما گفتند که کلید سؤالات A لو رفته است.
وی ادامه داد: ما دستورالعمل جدی داریم که حوزه باید موبایل بچه ها را بگیرد و تخلفات موردی هم بررسی می شود اما ما قسم نخوردیم که هیچ تخلفی وجود ندارد، ممکن است به صورت موردی تخلف رخ دهد اما قسم می خوریم که با تخلفات برخورد کنیم.
خدایی افزود: ما در تخلفات با کسی تعارف نداریم، در آزمون امسال فرزند رئیس آموزش و پرورش، استاندار و.
را محروم کرده ایم.
وی گفت: یکسری از سایت ها اعلام می کنند که رتبه ها مشکل دارد در حالیکه باید بگویم آنها رتبه را براساس نمره خام فرد تخمین می زنند و از نظر کارشناسی این کار اصلاً امکانپذیر نیست، زیرا باید تراز و سوابق فصلی هم در رتبه لحاظ شود که آنها تراز امسال را نمی دانند و از تراز سال گذشته استفاده می کنند در حالیکه تعداد داوطلبان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
رئیس سازمان سنجش با اشاره به ارائه تسهیلات انتخاب رشته مجازی از سوی سازمان سنجش گفت: داوطلبان می توانند با پرداخت مبلغ شش هزار تومان از انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش استفاده کنند که براساس نمره، رتبه واقعی فرد را نشان می دهد.
وی گفت: سال گذشته 8300 نفر در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ظرفیت داشتیم و امسال حدود هشت هزار نفر بود که طبق قانون مجلس 30 درصد سهمیه ایثارگران است و بقیه باید بین مناطق 1، 2 و 3 تقسیم شود، فردی که رتبه 1700 دارد در منطقه یک می تواند شانس قبولی پایینی در پردیس ها داشته باشد ولی در مؤسسات انتخاب رشته به او می گویند ما به گونه ای انتخاب رشته می کنیم که قبول شوید و به این صورت افراد را سرکیسه می کنند در حالیکه با یک حساب سرانگشتی هم مشخص می شود که این فرد قبول نمی شود.
کپی شد کلمات کلیدی: آموزش و پرورش سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کنکور موبایل.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/05/21
> ایسنا : رییس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم از اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تا پایان مرداد خبر داد.
> زمان اعلام نتایج نهایی جذب هیات علمی دانشگاه ها ایسنا : رییس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم از اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تا پایان مرداد خبر داد.
دکترمحمدرضا رضوان طلب در گفت وگو با ایسنا، ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد: برای شرکت در فراخوان بهمن 96 جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تعداد 10 هزار و 933 نفر از طریق سامانه جذب وزارت علوم ثبت نام کردند و پروسه رسیدگی به پرونده این متقاضیان از سوی دانشگاه ها به دلیل تقارن با تعطیلات نوروز، بیش از 4 ماه به طول انجامید.
وی در ادامه تصریح کرد: اولین نتایج رسیدگی به پرونده متقاضیان جذب هیات علمی از سوی دانشگاه ها باید نیمه تیرماه به مرکز جذب واصل می شد که خوشبختانه 11 پرونده از 8 دانشگاه (تفرش، تهران، رازی، شهید مدنی آذربایجان، الزهرا، گنبدکاووس، آیت الله بروجردی و دانشگاه صنعتی شریف) قبل از این تاریخ به وزارت علوم رسیده، که البته تایید نهایی آنها با فاصله کوتاهی نیز به دانشگاه ها اعلام شد.
رییس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم افزود: در غربالگری اولیه شرایط حداقل 50 درصد از متقاضیان با شرایط اعلام شده در فراخوان تطبیق نمی کرد، بنابراین از بین پرونده های باقی مانده 318 پرونده از 47 دانشگاه و موسسه مرحله اول رسیدگی یعنی بررسی صلاحیت های علمی و عمومی را در دانشگاه پشت سرگذاشته و آماده طرح در هیأت اجرایی دانشگاه ها است.
تقاضای ما از دبیران جذب، تسریع در کار این پرونده ها و استفاده از فرصت تابستان برای تشکیل جلسات هیأت های اجرایی است.
وی در پایان با تاکید بر اینکه نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی تا پایان مرداد ماه اعلام خواهد شد، خاطرنشان کرد: اعضای هیأت های اجرایی به محض تعطیل شدن دانشگاه ها خود را فارغ از تکلیف تلقی نکنند و بدانند سرنوشت عده ای ازجوانان و دانش آموختگان در گرو حضور و تصمیمات آنان در هیأت های اجرایی است و حتی یک روز تاخیر در تعیین تکلیف آنان، سزاوار نمی باشد.
کپی شد کلمات کلیدی: آموزش عالی تعطیلات نوروز دانشگاه صنعتی شریف وزارت علوم جذب.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ابتکار
1397/05/21
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری 97 تا ساعت 24 روز دوشنبه 22 مرداد ماه خبر داد.
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت انتخاب رشته داوطلبان کنکور سراسری 97 تا ساعت 24 روز دوشنبه 22 مرداد ماه خبر داد.
به گزارش ایسنا، حسین توکلی ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد: بر اساس برنامه زمانی اعلام شده به منظور فراهم آوردن تسهیلات لازم برای آن دسته از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری 97، مهلت انتخاب رشته تا ساعت 24 روز دوشنبه 22 مرداد ماه جاری تمدید شد و با توجه به اصلاحات جدید و اعلام ظرفیت های جدید از سوی برخی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که اطلاعیه آن عصر روز شنبه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت، داوطلبان در این مهلت باقی مانده نسبت به انتخاب حداکثر 150 کد رشته جدید اقدام کنند.
به گفته وی، داوطلبان بر اساس مندرجات کارنامه و رتبه و نمره نهایی زیرگروه ارائه شده در کارنامه، انتخاب رشته کنند.
همچنین داوطلبان جهت آگاهی از شانس قبولی خود در دانشگاه مورد نظر می توانند از سامانه انتخاب رشته مجازی که در سایت سازمان سنجش فعال است، استفاده کنند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
دنیای اقتصاد
1397/05/21
> گروه بنگاه ها : تفاهم نامه گسترش همکاری های صندوق نوآوری و شکوفایی و دانشگاه فنی و حرفه ای با حضور رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای به مدت سه سال منعقد شد.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای در این مراسم با اشاره به لزوم پیوند خوردن اقتصاد و آموزش عالی افزود: آموزش عالی را توسعه داده ایم اما به پیامدهای اقتصادی آن کمتر توجه شده است در صورتی که دانشگاه ها به خصوص دانشگاه فنی و حرفه ای ارتباط تنگاتنگی با بازار دارند.
> امضای تفاهم نامه همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با دانشگاه فنی و حرفه ای گروه بنگاه ها : تفاهم نامه گسترش همکاری های صندوق نوآوری و شکوفایی و دانشگاه فنی و حرفه ای با حضور رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای به مدت سه سال منعقد شد.
به گزارش «دنیای اقتصاد»، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای در این مراسم با اشاره به لزوم پیوند خوردن اقتصاد و آموزش عالی افزود: آموزش عالی را توسعه داده ایم اما به پیامدهای اقتصادی آن کمتر توجه شده است در صورتی که دانشگاه ها به خصوص دانشگاه فنی و حرفه ای ارتباط تنگاتنگی با بازار دارند.
ابراهیم صالحی عمران گفت: این دانشگاه مهارت گرا است و به نیازهای بازار کار توجه می کند؛ براین اساس این تفاهم نامه می تواند به تاسیس شرکت های دانش بنیان و در نهایت به رشد و توسعه تولید ناخالص کشور کمک کند.
در ادامه رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز با بیان اینکه دانشگاه ها باید به سمت تجاری سازی حرکت کنند، گفت: در سال 97 مبلغ 50 میلیارد تومان برای شرکت های دانشگاهی و 300 میلیارد تومان برای صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر در نظر گرفته شده است.
بهزاد سلطانی افزود: فارغ التحصیلان دانشگاهی باید بعد از فارغ التحصیلی به سمت تاسیس شرکت دانش بنیان حرکت کنند تا حلقه اتصال ایده به بازار برای اقتصاد کشور کامل شود.
وی با اشاره به اینکه در شرایط تحریمی باید به دنبال توسعه شرکت های دانشگاهی با هزینه کمتر باشیم، خاطرنشان کرد: طبق این تفاهم نامه دانشگاه فنی و حرفه ای متعهد می شود طرح های خود را به سمت شرکت های دانش بنیان هدایت کند و صندوق مشترکی با صندوق نوآوری و شکوفایی راه اندازی می شود تا پروژه های دانشگاهی کاربردی شده و به سمت تولید محصول بومی با کیفیت حرکت کنیم.
سلطانی در ادامه با بیان اینکه آمادگی داریم تا با دانشگاه های علمی کاربردی و سایر دانشگاه ها تفاهم نامه داشته باشیم، افزود: استفاده از زیرساخت های دانشگاه فنی و حرفه ای در سراسر کشور برای شرکت های دانشگاهی و ایجاد صندوق خطرپذیر مشترک بین دو نهاد از مهم ترین بندهای این تفاهم نامه است.
وی در ادامه گفت: با وجود تحریم های پیش رو و نیز تحولات ارزی رخ داده، خود را موظف می دانیم که شرایط را برای حمایت از شرکت های دانش بنیانی که با ما قرارداد دارند، فراهم کنیم و اگر در نرخ های خرید مواد اولیه وارداتی تغییراتی برای آنها رخ داده بتوانیم شرایط جدیدی برای آنها تعریف کنیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی درخصوص مهم ترین برنامه های صندوق در سال 97 اظهار کرد: برنامه ریزی ما این است که استراتژی صندوق را از اعطای تسهیلات به سمت سرمایه گذاری و مشارکت ببریم؛ به طوری که در سال 96 معادل 63 درصد تسهیلات و 22 درصد مشارکت داشتیم و در سال 97 تاکنون سهم تسهیلات 49 درصد و سهم سرمایه گذاری و مشارکت به 31 درصد رسیده است.
وی در توضیح این تغییر گفت: بسیاری از شرکت های نوپا در ابتدای فعالیت، آمادگی مشارکت نداشتند اما الان می توانند با توجه به فعالیت خود به مشارکت بپردازند.
همچنین برنامه دیگر ما این است که صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر را افزایش دهیم هر چند هنوز آمادگی پذیرش این صندوق ها وجود ندارد و باید به صورت آهسته و پیوسته آنها را توسعه دهیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: برای صندوق های خطرپذیر با مشارکت مستقیم و غیرمستقیم 308 میلیارد تومان بودجه مصوب در نظر گرفته ایم که شامل صندوق های استانی، صندوق های وزارتخانه ها، صندوق های مناطق آزاد، صندوق با مشارکت شرکت های بزرگ و سرمایه گذاری غیرخطرپذیر می شوند که البته باید برای آنها تقاضا وجود داشته باشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
دنیای اقتصاد
1397/05/21

وی در ادامه گفت: برنامه دیگر ما توجه ویژه به تعامل شرکت های دانش بنیان با شرکت های بین المللی است که 200 میلیارد تومان برای این منظور اختصاص یافته است تا شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه های بین المللی و شوروم های خارجی حضور یابند.
همچنین برای توانمندسازی، 156 میلیارد تومان تخصیص یافته که هر شرکت تا سقف 100 میلیارد تومان می تواند از این تسهیلات استفاده کند.
این در حالی است که 260 شرکت تاکنون به ویژه در استان های مختلف از خدمات مشاوره ای صندوق استفاده کرده اند.
وی با بیان اینکه تاکنون 3هزار و 566 شرکت دانش بنیان تاسیس شده و 8هزار و 316 درخواست از شرکت های دانش بنیان داشته ایم، گفت: براین اساس به طور متوسط هر شرکت دانش بنیان دو درخواست از ما داشته است.
این در حالی است که از 2هزار و 600 میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده به صندوق 2 هزار میلیارد تومان تاکنون استفاده شده و حدود یک هزار میلیارد تومان به شرکت ها پرداخت شده و مابقی بدهی ما به شرکت ها است و براساس پیشرفت پروژه ها به شرکت ها اختصاص داده می شود.
کپی شد کلمات کلیدی: آموزش عالی اقتصاد بودجه رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
دنیای اقتصاد
1397/05/21
> مهر : رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه درصدد هستیم فضایی برای بازگشت نخبه هایمان فراهم کنیم، گفت: طی 2 سال و نیم گذشته 1100 نخبه ایرانی به کشور بازگشتند.
> بازگشت 1000 نخبه ایرانی به کشور مهر : رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه درصدد هستیم فضایی برای بازگشت نخبه هایمان فراهم کنیم، گفت: طی 2 سال و نیم گذشته 1100 نخبه ایرانی به کشور بازگشتند.
دکتر سورنا ستاری، رئیس بنیاد ملی نخبگان و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در هفته گذشته در خبرگزاری مهر حضور یافت و ضمن بازدید از بخش های مختلف به سئوالات خبرنگاران این رسانه پاسخ داد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در خصوص تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور، آمار مهاجرت نخبگان ایرانی، تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور و چگونگی فعالیت نخبگان در کشور صحبت کرد.
ستاری با تاکید بر ضرورت ایجاد فضایی برای ایرانیان مقیم خارج و نخبگان گفت: راه اندازی استارتاپ ها بهترین انگیزه برای بازگشت نخبگان به کشور محسوب می شود.
مشروح گفتگوی مهر با سورنا ستاری به شرح زیر است: *یکی از شایع ترین آمارهایی که درباره ایران همیشه ورد زبانها است، آمار مهاجرت نخبگان است همیشه عنوان می شود که ما در این زمینه در مقایسه با سایر کشورها آمار بالایی داریم شما به عنوان رئیس بنیاد ملی نخبگان این موضوع را تأیید می کنید؟ بهترین و معتبرترین آمار برای مهاجرت به صورت کلی همان آماری است که توسط سازمان ملل منتشر می شود؛ متاسفانه کسی موضوع مهاجرت را نفی نمی کند اما اعداد ژورنالیستی گفتن در خصوص مهاجرت نخبگان باعث ضربه زدن به سیستم فکری کشور خواهد شد.
*بر اساس همین آمار سازمان ملل وضعیت مهاجرت دانشجویان یا قشر نخبه ایرانی به خارج از کشور چقدر است؟ طبق آمار سازمان ملل ایران جزء کشورهایی است که نه مهاجر پذیر و نه مهاجر فرست است؛ ما الان در چنین جایگاهی هستیم و آمار آن نیز هر ساله منتشر می شود.
*پس آمارهایی که از سوی صندوق بین المللی پول منتشر می شود صحیح نیست؟ آمارهایی که از قول صندوق بین المللی پول منتشر می شود که تعداد بالایی از ایران مهاجرت کرده اند و این اخبار در سایت ها می چرخد، آمارهای صحیحی نیستند.
*در حال حاضر آخرین آمار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور چقدر است؟ آمار دانشجویان خارج از کشور ما بسیار پایین است؛ یعنی حدود 47-48 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور داریم که به نسبت جمعیت دانشجویی کل کشور که برابر با 4 ونیم میلیون است، تقریبا حدود یک درصد می شود.
این در حالی است که متوسط دنیا در این زمینه بالای 3 درصد است و ما بر اساس آخرین آمار نرخ بالایی در زمینه تحصیل دانشجویانمان در دانشگاههای خارجی نداریم.
*این میزان مهاجرت بیشتر در چه رشته هایی صورت می گیرد؟ ما ایرانی ها به علوم پایه و مهندسی در اروپای غربی، امریکا و کانادا معروف هستیم.
از طرفی در پزشکی و علوم انسانی آمار کمتری داریم.
در پزشکی کمتر از علوم پایه بوده و در علوم انسانی آماری شاغلان به تحصیل در خارج از کشور بسیار انگشت شمار هستند.
83درصد دانشجویان ما در علوم پایه و مهندسی در امریکا مشغول به تحصیل هستند.
ما معروف به علوم پایه هستیم.
در سایت امریکایی و کانادایی آمار مهاجرت های60-70 ساله به تفکیک جنسیت، تحصیلات و ابعاد مختلف مشخص شده است؛ در این سایت مشخص شده که آمار مهاجرت ایرانی ها به کانادا سیر نزولی داشته است به صورتیکه طی چند سال اخیر از حدود 16هزار به 5 هزار نفر کاهش پیدا کرده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
دنیای اقتصاد
1397/05/21

در سایت امریکایی و کانادایی مشخص شده که آمار مهاجرت ایرانی ها به کانادا کاهش پیدا کرده به صورتیکه طی چند سال اخیر از حدود 16هزار به 5 هزار نفر کاهش پیدا کرده است*تعداد مهاجرت دانشجویان ایرانی به خارج از کشور در مقایسه با قبل از انقلاب چه تفاوتی داشته است؟ در زمان انقلاب 170 هزار دانشجو در داخل مشغول به تحصیل بودند و همزمان 100هزار دانشجو در خارج از ایران تحصیل می کردند که از این تعداد 57-56 هزار نفر فقط در امریکا درس می خواندند؛ کشور ما در آن زمان بزرگترین کلونی دانشجوی خارجی در امریکا بود اما جالب است که در آن زمان به ما لقب فرار مغزها نمی دادند.
*کشور ما در مقایسه با سایر کشورها که آمار مهاجرت بالایی دارند چه وضعیتی دارد؟ اکنون عربستان 5برابر ما دانشجو در خارج از کشور دارد.
کره 8 برابر و چین هم 350 هزار دانشجو در خارج از کشور دارد و این یعنی تعداد ما به نسبت سایر کشورها کمتر است.
یک مطالعه توسط NSF یا بنیاد ملی علوم امریکا بر روی دانشجویان دکتری در سال 2015 انجام شد که بر اساس آن متوسط ماندگاری این افراد در امریکا در رشته مهندسی و علوم پایه 68 درصد است.
البته این بد نیست که ما فرزندانمان را تشویق به تحصیل در رشته های مختلف در خارج از کشور کنیم.
اما مهم عدم ماندگاری آنها در خارج از کشور است.
*چه تعداد ایرانی نخبه مقیم خارج از کشور به ایران بازگشته اند؟ طی دوسال و نیم گذشته هزار و صد نفر بازگشته اند که 70 درصد آنها در 100 دانشگاه برتر دنیا تحصیل کرده اند.
طی دوسال و نیم گذشته هزار و صد نفر بازگشته اند که 70 درصد آنها در 100 دانشگاه برتر دنیا تحصیل کرده اند*چقدر تلاش کرده اید تا فضا را برای بازگشت و ماندگاری مهاجرین تحصیلی به کشور فراهم کنید؟ ما روی سیاست های برگشت کار کردیم و به نتیجه رسیدیم که اگر یک فضایی در داخل ایجاد شود که که یکی از پایه های آن استارتاپ ها باشد، می توانیم محیط را برای برگشتنشان فراهم کنیم.
اکنون می بینیم که بسیاری از موفق ترین استارتاپ ها در داخل به واسطه افرادی راه اندازی شده اند که از خارج برگشته اند؛ خیلی از آنها در فیس بوک اوبر، گوگل و.
فعالیت داشته اند و همان ایده ها را در کشور ما نیز بومی سازی و پیاده سازی می کنند.
کپی شد کلمات کلیدی: ایران چین صندوق بین المللی پول معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نخبگان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
تعادل
1397/05/21
> بیش از 187 هزار دانش آموز عشایری در میان پیچ و خم کوه ها درس می خوانند و هر بار به کلاس درس، دفتر و مدرسه دل می بندند نوبت ییلاق و قشلاق از راه می رسد،.
> ریحانه جاویدی| بیش از 187 هزار دانش آموز عشایری در میان پیچ و خم کوه ها درس می خوانند و هر بار به کلاس درس، دفتر و مدرسه دل می بندند نوبت ییلاق و قشلاق از راه می رسد، باید بار کوچ ببندند و باز راهی منطقه دیگری شوند و از نو همه چیز را شروع کنند.
رنج تحصیل هر بار با شدت بیشتری به آنها فشار می آورد که نتیجه خوشایندی ندارد.
دانش آموزان عشایری به دلیل سختی درس خواندن و نبود عدالت آموزشی، یا مجبور می شوند قید تحصیل را در میانه راه بزنند یا دوری از خانواده و ایل را با تمام سختی اش به جان بخرند، در نزدیک ترین شهر ساکن شوند و درس بخوانند اما وقتی پای کنکور و رقابت میان آنها با دانش آموزانی که امکانات تحصیلی بیشتری برایشان مهیا بوده، به میان می آید، تمام تصوراتشان از دانشگاه و دانشجو شدن رنگ می بازد.
دانش آموز بودن درشرایط کوچ نشین عشایر، آن چیزی است که از دانش آموزان ایل یک مبارز می سازد تا با دستان خالی، بدون کلاس درس و معلم باتجربه در ماراتن کنکور رقابت کنند و بخت خود را بیازمایند.
اگرچه از سال 1393، قرار بود برای عشایر کنکوری سهمیه اعمال شود، اما این طرح تا امروز نتیجه ای نداشته، عشایر هیچ سهمیه ای در کنکور ندارند و پنج سالی می شود که این دانش آموزان چشم انتظار مانده اند، با این حال روز گذشته آنطور که معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش خبر داد، پیگیری اعمال سهمیه عشایر برای ورود به دانشگاه به کمک سازمان عشایر و مجلس شورای اسلامی، بار دیگر در دستور کار وزارتخانه آموزش و پرورش قرار گرفته است با این وجود کارشناسان آموزش معتقدند، نداشتن سهمیه در کنکور نه تنها یکی از معیارهای نقض عدالت آموزشی میان دانش آموزان عشایر است، بلکه این دانش آموزان پیش از آنکه به مرحله کنکور برسند به دلایل مختلفی از جمله فقر و نابرابری از تحصیل باز می مانند.
وعده و وعید برای سهمیه سال 1393، در جلسه 623 کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، درخواست سازمان عشایری کشور در ارتباط با سهمیه فرزندان عشایر در آزمون سراسری بررسی و مقرر شد با توجه به چالش عمده تحصیلی عشایر، نبود فرصت های برابر برای تحصیل در دوره های آموزش عمومی و عالی این اقشار، به منظور جبران این کمبود برای عشایر، در محدوده رشته هایی که مورد نیاز این قشر است، سهمیه مناسب مقرر شود.
یک سال بعد از این جلسه صحبت از قطعی شدن اعمال سهمیه عشایر به میان آمد، بطوری که، کرمعلی قندالی، رییس وقت سازمان امور عشایر ایران اعلام کرد: «موافقت های مقدماتی در شورای انقلاب فرهنگی در این زمینه انجام شده است.
این مساله امسال قطعی می شود و از سال آینده اجرایی خواهد شد.
براین اساس دانش آموزان عشایر در کنکور سراسری دانشگاه ها برای رشته های خاص سهمیه خواهند داشت.
» اما تا امروز خبری از اعمال سهمیه برای عشایر کنکوری نشد .
این موضوع در حالی است که روز گذشته، رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، بار دیگر وعده پیگیری سهمیه کنکور برای عشایر را داد.
او درباره این موضوع بیان کرد: « 187هزار و 495 دانش آموز عشایری در کشور داریم که 88 هزار و 649 نفر آنها دختر و 98 هزار و 646 نفر آنها پسر هستند.
با این وجود برخی مسائل فرهنگی و آداب و رسوم خاص عشایر از جمله عوامل بازماندگی از تحصیل هستند.
البته در چندسال اخیر و با راه اندازی آموزش و پرورش عشایر، دید و نگاه عشایر نسبت به تحصیل فرزندشان مثبت شده است.
اگر زمینه تحقق اساسنامه مدارس عشایری فراهم شود شاهد ریزش دانش آموز در مقاطع نخواهیم بود.
» او همچنین آماری از تعداد مدارس عشایری اعلام کرد و گفت: 5429 مدرسه ابتدایی، 592 مدرسه متوسطه اول و 273 مدرسه متوسطه دوم عشایری داریم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
تعادل
1397/05/21

همچنین 17 هزار و 381 پرسنل و نیروی انسانی در دوره عشایر داریم که معلم، کادر اداری و نیروی خدماتی را در برمی گیرد البته عمده آنها معلم دوره ابتدایی هستند.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: اگر اساسنامه مدارس عشایری بطور کامل اجرا شود بسیاری از مشکلات آموزش و پرورش عشایری مرتفع خواهد شد.
همچنین اگر امکانی فراهم شود که دانش آموزانی از عشایر تا پایان دوره متوسطه تحصیل کرده و سپس جذب آموزش عالی و تربیت معلم شوند ما معلمانی از جنس خود عشایر خواهیم داشت و نرخ ماندگاری معلم در مناطق عشایری بالا می رود.
یکی از مواردی را که قصد داریم به کمک سازمان عشایر و مجلس شورای اسلامی دنبال کنیم اعمال سهمیه عشایر برای ورود به دانشگاه و آموزش عالی است.
اکنون عشایر سهمیه ای در کنکور ندارند.
پیگیر تعلق سختی کار به معلمان عشایری نیز هستیم.
» چرا تحصیل برای عشایر سخت است؟ اظهارات حکیم زاده در حالی است که کارشناسان آموزشی اگرچه اعمال سهمیه کنکور برای دانش آموزان عشایر را یک گام مثبت برای عدالت آموزشی می دانند اما معتقدند این موضوع به تنهایی کافی نیست چرا که عوامل متعددی سبب می شود تحصیل برای دانش آموزان عشایر با دشواری همراه شود که گاه به ترک آن انجامد.
محمدرضا نیک نژاد، کارشناس آموزش، درباره این موضوع به «تعادل» گفت: پیش از این برای رفع تبعیض در کنکور چهار منطقه آموزشی در کل کشور در نظر گرفته شده بود که برای هر یک ضریبی در کنکور در نظر گرفته می شد، به این معنی که دانش آموزی که از منطقه سه یعنی مناطق محروم در کنکور شرکت می کند و بر فرض مثال رتبه 2 هزار کنکور را کسب می کند، با اعمال سهمیه در رده رقابت با دانش آموزان رتبه 500 منطقه یک قرار می گرفت اما چند سال قبل عشایر که در سهمیه منطقه سه قرار داشتند، از این منطقه حذف شدند که این نوعی تبعیض و ناعدالتی بود.
با این وجود این موضوع تنها بخشی از دشواری های تحصیل برای دانش آموزان عشایر است و عوامل متعدد دیگری دست به دست هم می دهند تا در بسیاری موارد شاهد ترک تحصیل این دانش آموزان باشیم.
» او افزود: « بسیاری از مردم ایل به دلیل شرایط کوچ آنها و منطقه ای که در آن زیست می کنند و نوع بهره مندی از دارایی های مالی، از این امکانات که فرزند خود را به مدارس شهری منتقل کنند، بهره مند نیستند که در این میان دختران محرومیت بیشتری را تجربه خواهند کرد.
از طرف دیگر فرهنگ غالب برخی از خانواده های عشایر بر اولویت پسر بر دختر است و به همین جهت، آموزش و مهارت آموزی پسران بر دختران ارج بیشتری خواهد داشت و در شرایطی که پسران مشغول تحصیل هستند، این دختران عشایر هستند که باید مسوولیت های مضاعف را برعهده بگیرند و وظایف گله داری و گوسفندچرانی و.
را انجام دهند که مسلماً فرصتی برای تحصیل دختران باقی نخواهد گذاشت.
» نیک نژاد گفت: «یکی دیگر از علل ترک تحصیل دانش آموزان عشایر نبود مدرسه در منطقه و پراکندگی خانوارها است.
بحث ییلاق و قشلاق عشایر و نبود زمان مشخص برای این امر به خصوص در میان طایفه های مختلف نیز از جمله مواردی است که سبب می شود دانش آموزان دختر از تحصیل دور شوند.
به همین خاطر در بعضی از استان ها بسیاری از دانش آموزان دختر متوسطه اول امکان ادامه تحصیل را ندارند و ایجاد مرکز شبانه روزی و یا روستامرکزی ویژه دختران از جمله راهکارهای آن است.
نبودن معلم زن در مدرسه و استفاده از معلمان مرد غیربومی نیز نکته بسیار مهمی در مدرسه نرفتن دختران است.
همچنین مختلط بودن دانش آموزان دختر و پسر به ویژه در مناطق جنوبی باعث می شود دختران به مدرسه نروند.
عموما به دلیل جابه جایی عشایر سیار، دانش آموزان از داشتن معلم زن عشایری محروم هستند و این موضوع مشکلاتی را برای این جامعه هدف ایجاد کرده است.
البته با توجه به سختی کار و بعد مسافت، همچنین مقرون به صرفه نبودن حق الزحمه معلمان در مناطق عشایری، استقبال شایانی از سوی آموزش دهندگان صورت نمی گیرد.»
1
فهرست