وزارت علوم - مطبوعات 22 مرداد 97
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 11:30
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
7349309 روزنامه آفرينش
7348006 روزنامه جام جم
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
7345207 شهروند
روساي دانشگاه ها
7349320 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي واحدهاي دانشگاهي
7349313 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
اعتماد
1397/05/22
> زهرا چوپانکاره.
> موج های تلاطم ارز یک به یک به بخش های مختلف می رسد و یک به یک این سوال مطرح می شود که حالا ما چه کنیم؟ گردشگری ، صنعت ، کسب وکارهای کوچک و حالا نوبت به دانشگاه ها رسیده است تا صدای خود را به دولت برسانند که با بودجه های در نظر گرفته شده باید فکری به حال ارز اختصاص یافته برای این بخش شود .
رییس دانشگاه تهران روز گذشته اعلام کرد که «13 دانشگاه برتر کشور مکاتبه ای با دولت داشتند که فعالیت های دانشگاه ، دانشمندان و کالاهای مربوط به حوزه پژوهش مشمول کالاهای اساسی قرار گیرد و دانشگاه ها بتوانند از ارز دولتی استفاده کنند .
» محمود نیلی احمدآبادی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت که اگر موضوع اختصاص ارز دولتی به دانشگاه ها محقق نشود مشکلاتی اساسی بر سر راه آنها قرار خواهد گرفت : «به طور مثال وقتی یک دانشجوی دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور اعزام می شود بخش زیادی از هزینه های وی از سوی دانشگاه تامین می شود چراکه در حال حاضر دانشگاه ها برخی تجهیزات خاص را دارند و حضور دانشجویان و اساتید در دانشگاه های خارجی موجب می شود با هزینه اندک بیشترین بهره برداری را داشته باشیم .
» رییس دانشگاه تهران البته اشاره ای ملامت بار هم به نادیده گرفته شدن نظریات دانشگاهیان در مورد گذر از بحران های کشور در مقاطع مختلف داشت و گفت که اگر قبل از بحران های موجود در کشور به نظرات دانشگاهیان توجه می شد اکنون با این بحران ها مواجه نبودیم : «بیش از 10 سال است که نامه اساتید در خصوص مشکلات اقتصادی نوشته شده اما به دلیل اینکه به این نامه توجه نشد اکنون با مشکلات اقتصادی مواجه هستیم .
باید قبل از اینکه اتفاقی در جامعه رخ دهد به حرف های دانشگاهیان گوش دهیم .
» او به صورت خاص از اعتراضات سراسری و تلاش دانشگاه تهران برای کمک در این حوزه یاد کرد : «زمانی که مسائل 9 و 10 دی در کشور رخ داد اساتید جامعه شناس ، اقتصادی و علوم اجتماعی در این دانشگاه جلسه تشکیل دادند و نتایج جلسه به مسوولان ارایه شد اما این جلسه رسانه ای نشد .
هفته گذشته نیز جلسه ای با حضور اساتید سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی در خصوص حرف های ترامپ تشکیل شد و نتایج آن به مسوولان ذی ربط ارایه شده است .
» تکلیف مان را نمی دانیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از همان 13 دانشگاه برتر کشور است که در انتظار تعیین تکلیف موضوع ارز مانده است .
احمد معتمدی رییس این دانشگاه به «اعتماد» می گوید : «ما هم مثل بخش های دیگر خیلی تکلیف مان را نمی دانیم .
دانشگاه ها قاعدتا باید مشمول ارز دولتی شوند چون بودجه ای که برای ما دیده شده بر همین اساس بوده و اگر بخواهیم ارز با نرخ آزاد تهیه کنیم به کار دانشگاه لطمه می خورد .
» اما در حال حاضر نه امیرکبیر و نه هیچ دانشگاه دیگری در کشور نمی دانند که باید در انتظار چه باشند .
دولت بازار آشفته ارز را به صورت گام به گام کنترل می کند و در کنارش باید تکلیف بخش های مختلف روشن شود .
معتمدی می گوید : «تعیین تکلیف وابسته به آیین نامه ای است که باید تدوین شود اما هنوز چنین دستورالعملی به ما نرسیده که بگوید باید چه کنیم .
در حال حاضر دارند تکلیف بسیاری از موارد ارزی را به صورت گام به گام روشن می کنند و امیدوارم به زودی نوبت به دانشگاه ها هم برسد تا دانشگاه ها بتوانند از ارز دولتی استفاده کنند .
اگر هم قرار شد دانشگاه هم از ارز موجود در بازار ثانویه استفاده کند ، مشکلی نیست؛ به این شرط که معادل این تفاوت برای اعتبار دانشگاه ها وارد عمل شوند چون مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز دانشگاه باید تامین شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
اعتماد
1397/05/22

ما هم منتظریم ببینیم باید چه کنیم و به همین دلیل درخواست از سیو دانشگاه ها به دولت فرستاده شده است .
» رییس دانشگاه تهران در صحبت هایش اشاره کرده بود که باید برای گذر از بحران دست یاری دانشگاه به سوی دولت و جامعه دراز شود ، این دست یاری در انتظار است که کسی درخواست کمک کند .
منصور غلامی ، وزیر علوم در مصاحبه ای که اول مرداد ماه در روزنامه اعتماد به چاپ رسیده ، گفته بود : «در همین شرایطی که هستیم من به تمام وزارتخانه ها و وزیران محترم و سازمان های مستقل نامه نوشتم و از آنها خواهش کردم که مسائل و مشکلاتی که پیش رو دارند را به ما منتقل کنند و ما اساتید و محققانی که توانایی حل مسائل را دارند به آنها معرفی خواهیم کرد .
» در حالی که وزیر علوم به قول خودش از وزارتخانه ها و سازمان ها «خواهش می کند» تا حل مسائل شان را به دانشگاه ارجاع دهند ، روسای دانشگاه های کشور هم برای حضور در این حوزه اعلام آمادگی می کنند بلکه صدای شان شنیده شود .
معتمدی در این خصوص می گوید : «عمده رشته های دانشگاه امیرکبیر رشته های مهندسی است و در این مقطع که تحریم ها دارد شدت می گیرد به نظرم فرصتی است که باید دانشگاهی مثل ما از آن استفاده کند تا بخشی از نیاز کشور در حوزه صنعتی با تکیه بر اعضای هیات علمی و دانشجویان برطرف شود .
» رییس دانشگاه امیرکبیر البته خوشبینانه به این روند ارتباط دولت و دانشگاه می نگرد اما تاکید دارد که با توجه به شرایط موجود کشور این ارتباط باید شتاب بیشتری بگیرد و عمق بیشتری پیدا کند : «در حال حاضر هم احساس می کنیم که گرایش به سمت دانشگاه برای عقد قرارداد های صنعتی بیشتر شده و باید از این فرصت استفاده کنیم .
دانشکده های مدیریت و صنایع و انرژی ما هم می توانند در حوزه مدیریتی و اجتماعی کمک کنند و البته لازمه اش این است که دستگاه های دولتی کمک بخواهند و در قالب قرارداد یا مشاوره به سمت دانشگاه بیایند .
دانشگاه های قدیمی مانند امیرکبیر پتانسیل بالایی برای رفع مشکلات دارند .
بسیاری از اساتید ما پست های اجرایی بالا هم داشته اند و فقط در حوزه آکادمی محدود نبوده اند .
10 نفر از اعضای هیات علمی ما سابقه وزارت دارند و بسیاری شان مدیریت در سطوح مختلف را تجربه کرده اند و دیدگاه اجرایی هم دارند .
در هر زمینه ای دولت و دستگاه های مربوطه کمک بخواهند ما آماده ایم .
همین قراردادهایی که بسته می شوند نشان از این دارد که بخشی از نیازها به سمت دانشگاه آمده است اما شاید در این برهه باید بیشتر از این ارتباط و نزدیکی دولت با دانشگاه مورد توجه قرار بگیرد ، امیدوارم این روند شتاب بگیرد .
» وزیر علوم در مصاحبه اش با «اعتماد» در مورد جایگاه وزارت علوم در کابینه تدبیر و علوم گفت : «جایگاه وزارت علوم در کابینه باید با تلاش مجموعه خودمان ان شاءالله بهتر و بهتر شود .
در حال حاضر این جایگاه مثل قبل است و نمی توانم بگویم از زمانی که من آمده ام تحولی اتفاق افتاده است .
» و البته ابراز امیدواری کرده بود که این جایگاه ارتقا پیدا کند : «تلاش می کنیم تا آثار وجودی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مان را در حل مسائل و مشکلات جامعه بیشتر و نمایان تر کنیم و حتما این جایگاه بهتر خواهد شد .
» اما شاید اول باید تکلیف دانشگاه ها روشن شود که می توانند با بودجه محدودی که در اختیار دارند از پس تلاطم ارز برآیند و می توانند برای حل مشکلات خودشان راهی در پیش بگیرند یا خیر .
رییس دانشگاه تهران : «بیش از 10 سال است که نامه اساتید در خصوص مشکلات اقتصادی نوشته شده اما به دلیل اینکه به این نامه توجه نشد اکنون با مشکلات اقتصادی مواجه هستیم .
باید قبل از اینکه اتفاقی در جامعه رخ دهد به حرف های دانشگاهیان گوش دهیم .
» رییس دانشگاه امیرکبیر : «تعیین تکلیف وابسته به آیین نامه ای است که باید تدوین شود اما هنوز چنین دستورالعملی به ما نرسیده که بگوید باید چه کنیم .
در حال حاضر دارند تکلیف بسیاری از موارد ارزی را به صورت گام به گام روشن می کنند و امیدوارم به زودی نوبت به دانشگاه ها هم برسد تا دانشگاه ها بتوانند از ارز دولتی استفاده کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/05/21
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/05/21
> آغاز کلاس های نیمسال اول دانشگاه تربیت مدرس از 31 شهریور براساس تقویم آموزشی سال تحصیلی 98 97 دانشگاه تربیت مدرس ، کلاس های نیمسال اول این دانشگاه 31 شهریور ماه آغاز می شود .
> آغاز کلاس های نیمسال اول دانشگاه تربیت مدرس از 31 شهریور براساس تقویم آموزشی سال تحصیلی 98 97 دانشگاه تربیت مدرس ، کلاس های نیمسال اول این دانشگاه 31 شهریور ماه آغاز می شود .
به گزارش ایسنا ، براساس این تقویم ، اخذ برنامه های درسی و تاریخ امتحانات از گروه های آموزشی و ثبت در سامانه گلستان در نیمسال دوم طی روزهای 3 تا 21 آذرماه خواهد بود .
انتخاب واحد نیمسال اول برای دانشجویان دکتری 7 3 شهریورماه و برای دانشجویان کارشناسی ارشد 7 5شهریورماه و در نیمسال دوم در تاریخ 19 15 دی ماه انجام می شود .
شروع کلاسها در نیمسال اول 31 شهریورماه و در نیمسال دوم 23 بهمن ماه ، حذف و تعویض دروس در نیمسال اول 16 15 مهرماه و در نیمسال دوم 6 5 اسفندماه است .
پایان کلاس ها در نیمسال اول 19 دی ماه و در نیمسال دوم 22خرداد ماه ، ارزشیابی دروس در نیمسال اول12 1دی ماه و در نیمسال دوم20 4 خردادماه ، امتحانات دروس مدرسی در نیمسال اول27 22 دی ماه و در نیمسال دوم30 25 خرداد ماه و امتحانات دروس تخصصی در نیمسال اول29 دی ماه تا 11 بهمن ماه و در نیمسال دوم 13 1 تیرماه است .
همچنین ثبت اولیه نمرات در سامانه گلستان توسط استاد درس در نیمسال اول 22 دی ماه تا 18 بهمن ماه و در نیمسال دوم 25 خرداد ماه تا20 تیرماه انجام می شود .
مهلت اعتراض دانشجویان در نیمسال اول23 19 بهمن ماه و در نیمسال دوم 25 21 تیرماه و ثبت نهایی نمرات و قفل توسط استاد درس در نیمسال اول 29 24 بهمن ماه و در نیمسال دوم31 26 تیرماه است .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس ، دانشجویانی که در زمان معین شده در این تقویم ، ارزشیابی آموزشی دروس اخذ شده خود را انجام نداده باشند مجاز به شرکت درامتحانات پایان ترم نخواهند بود .
ستاری اعلام کرد؛ شرط بهره مندی فارغ التحصیلان از خدمت سربازی در شرکت های دانش بنیان معاون علمی وفناوری رییس جمهور با اشاره به تفاهم نامه امضا شده با ستاد کل نیروهای مسلح ، گفت : بر اساس این توافق نامه نیروهای تحصیل کرده می توانند خدمت سربازی خود را در شرکت های دانش بنیان سپری کنند ، مشروط بر آنکه در زمان استفاده در داخل کشور باشند .
به گزارش ایسنا ، دکتر سورنا ستاری در نشست "تسهیلات سربازی افراد فعال در شرکت های دانش بنیان" ، پایه اصلی اقتصاد دانش بنیان را قدرت نیروی انسانی دانست و افزود : بر این اساس ، در سال های اخیر شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها فعال شده اند ، به گونه ای که سالیانه تعداد زیادی از افراد نخبه از طرح پروژه جایگزین سربازی بهره مند می شوند .
وی با تاکید بر اینکه در سال گذشته با پیگیری های صورت گرفته و تایید مقام معظم رهبری امکانات جدیدی در حوزه سربازی ایجاد شده است ، خاطرنشان کرد : در توافقات جدید ، بخش خصوصی وارد حوزه نظام وظیفه شده است ، این امر در جهت استفاده بهینه از نیروهای مسلح بوده است .
معاون علمی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه یکی از پایه های اصلی قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان ، موضوع سربازی است ، یادآور شد : امیدواریم با اتفاقات جدیدی که در این عرصه رخ داده ، بتوانیم سربلند از اجرای قانون بیرون بیاییم و قانون را به درستی اجرا کنیم و بتوانیم تسهیلات مورد نیاز خدمت سربازی را در اختیار مشمولان تحصیل کرده قرار دهیم .
ستاری با اشاره به تفاهم نامه امضا شده با ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد : این تسهیلات مشروط بر آنکه فرد در داخل کشور باشد ، به مشمولان تحصیل کرده اختصاص می یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/05/21

وی همچنین خاطرنشان کرد : استارتاپ هایی که در فرآیند شرکت های خلاق وارد شده اند نیز می توانند همانند شرکت های دانش بنیان اقدام به جذب مشمولان تحصیل کرده کنند .
معاون فرهنگی وزیر علوم : بازنگری در بخش فرهنگی آیین نامه ارتقاء اساتید معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم از بازنگری بخش فرهنگی آیین نامه ارتقاء اساتید خبرداد و گفت : به منظور توانمندی بیشتر اساتید تغییراتی دراین بخش صورت می گیرد .
غلامرضا غفاری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره بازنگری امتیازات فرهنگی در آیین نامه ارتقاء اساتید گفت : مباحثی مانند مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها و بحث هایی که در کنار بحث های ضیافت اندیشه می‎تواند به توانمندی بیشتر اعضای هیئت علمی کمک کند در حال اضافه شدن به امتیازات فرهنگی است .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد : البته تغییراتی صورت گرفته و جایگزینی هایی صورت گرفته که در حال بررسی است و هنوز تصویب و ابلاغ نشده است .
علاوه بر بخش فرهنگی بخشهای دیگر آیین نامه ارتقاء اساتید نیز در حال بازنگری است .
مدیرکل دفتر ارتباط دانشگاه ها با صنعت وزارت علوم پیش از این از بازنگری آیین نامه «ارتقاء و استخدام اساتید دانشگاه ها» خبر داده و گفته بود براساس این بازنگری اساتیدی که با صنعت ارتباط بیشتری برقرار کرده و کارآفرین هستند ، در اولویت ارتقا و استخدام قرار می گیرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه جام جم
1397/05/21
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به این که آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کمی افزایش پیدا کرده است ، گفت : نگرانی اصلی ما بابت مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است .
> به گزارش ایلنا ، حسین سالارآملی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از دانشجویان دانشگاه ها به دنبال تائید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند؟ گفت : روال ترجمه مدارک امروزه طبق همان روالی است که در گذشته بوده است ، اما این ملاک خروج دانشجویان برای مهاجرت نیست و اغلب برای این کار از طریق تسویه حساب از دانشگاه ها اقدام می کنند و این آمار نزد معاونت دانشجویی است .
معمولا دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب می کنند ، می خواهند به خارج از کشور برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری بروند .
سالارآملی عنوان کرد : برخلاف آن چیزی که رایج است ، من فکر می کنم دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی کنند ، اما نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است ، وگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی توان گفت که کشور ما یک کشور اعزام کننده و مهاجر فرست دانشجو به خارج از کشور است .
وی در پاسخ به این سوال که دانشجویان چه رشته هایی بیشتر تمایل به مهاجرت دارند ، گفت : در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری را به نسبت دیگر رشته ها شاهد بوده ایم .
ناگفته نماند ، میزان این مهاجرت در پایتخت در مقایسه با استان های دیگر تفاوتی ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
شهروند
1397/05/21
> شهروند| قائم مقام وزیر علوم از افزایش آمار تسویه حساب دانشجویان با دانشگاه ها به منظور خروج از کشور خبر داد و بیشترین مهاجرت را هم مربوط به دانشجویان رشته های مهندسی اعلام کرد.
> شهروند| قائم مقام وزیر علوم از افزایش آمار تسویه حساب دانشجویان با دانشگاه ها به منظور خروج از کشور خبر داد و بیشترین مهاجرت را هم مربوط به دانشجویان رشته های مهندسی اعلام کرد .
«حسین سالار آملی» در این باره به ایلنا گفت : «در رشته های مهندسی مهاجرت بیشتری را به نسبت دیگر رشته ها شاهد بوده ایم .
ناگفته نماند ، میزان این مهاجرت در پایتخت در مقایسه با استان های دیگر تفاوتی ندارد؛ بالاخره آن افرادی که می خواهند بروند در هر جایی که باشند ، اقدام می کنند .
البته فراموش نکنیم در این میان برخی از افرادی که ظرفیت های بالای علمی ندارند ، نیز گاهی از کشور خارج می شوند ، اما به کشورهای منطقه و آسیایی می روند که توانمندی علمی زیادی در آنجا موجود نیست .
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تلاش برای جذب و بازکردن مسیر بازگشت نخبگان به ایران را حایز اهمیت عنوان کرد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
آرمان امروز
1397/05/22
> رئیس سازمان سنجش درباره تقلب در کنکور گفت : سازمان سنجش یک بانک سؤال دارد که در قرنطینه چاپخانه قرار می گیرد و از آن بانک سؤال به طور تصادفی سؤالات کنکور انتخاب و پلمپ می شود که کسی به جز داوطلب نمی تواند آن را باز کند.
> رئیس سازمان سنجش درباره تقلب در کنکور گفت : سازمان سنجش یک بانک سؤال دارد که در قرنطینه چاپخانه قرار می گیرد و از آن بانک سؤال به طور تصادفی سؤالات کنکور انتخاب و پلمپ می شود که کسی به جز داوطلب نمی تواند آن را باز کند .
ابراهیم خدایی افزود : حدود 80 هزار نفر عوامل اجرایی داریم و قبل از ورود به جلسه اصلاً امکان لو رفتن سؤالات وجود ندارد ، البته تخلف های موردی هست که با آنها برخورد می شود به طور مثال ممکن است فردی بتواند گوشی موبایل خود را به جلسه آورده و از سؤالات عکس بگیرد که ما با این افراد برخورد می کنیم و از داوطلبان نیز می خواهیم اگر موردی هم دیدند گزارش دهند .
وی گفت : امسال حدود 170 نفر را به دلیل عکس گرفتن با موبایل از کنکور محروم کردیم .
خدایی افزود : پس از آزمون گفتند که کلید سؤالات لو رفته بوده در حالی که ما قبل از اتمام آزمون کلیدی نداریم زیرا طراح سؤالات هم نمی داند چه سؤالاتی از بانک سؤال برای آزمون انتخاب شده است و ما پس از آزمون کلید را می سازیم .
رئیس سازمان سنجش ادامه داد : ما امسال اصلاً دفترچه A منتشر نکرده ایم اما گفتند که کلید سؤالات A لو رفته است .
وی ادامه داد : ما دستورالعمل جدی داریم که حوزه باید موبایل بچه ها را بگیرد و تخلفات موردی هم بررسی می شود اما ما قسم نخوردیم که هیچ تخلفی وجود ندارد ، ممکن است به صورت موردی تخلف رخ دهد اما قسم می خوریم که با تخلفات برخورد کنیم .
خدایی افزود : ما در تخلفات با کسی تعارف نداریم ، در آزمون امسال فرزند رئیس آموزش و پرورش ، استاندار و .
را محروم کرده ایم .
وی گفت : یکسری از سایت ها اعلام می کنند که رتبه ها مشکل دارد در حالی که باید بگویم آنها رتبه را براساس نمره خام فرد تخمین می زنند و از نظر کارشناسی این کار اصلاً امکانپذیر نیست ، زیرا باید تراز و سوابق فصلی هم در رتبه لحاظ شود که آنها تراز امسال را نمی دانند و از تراز سال گذشته استفاده می کنند در حالی که تعداد داوطلبان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
روزنامه فرهیختگان
1397/05/22
> مدیرکل دفتر ارتباط دانشگاه ها با صنعت وزارت علوم چندی پیش از بازنگری آیین نامه «ارتقا و استخدام اساتید دانشگاه ها» خبر داد و گفته بود براساس این بازنگری اساتیدی که با صنعت ارتباط بیشتری برقرار کرده و کارآفرین هستند ، در اولویت ارتقا و استخدام قرار می گیرند.
> مدیرکل دفتر ارتباط دانشگاه ها با صنعت وزارت علوم چندی پیش از بازنگری آیین نامه «ارتقا و استخدام اساتید دانشگاه ها» خبر داد و گفته بود براساس این بازنگری اساتیدی که با صنعت ارتباط بیشتری برقرار کرده و کارآفرین هستند ، در اولویت ارتقا و استخدام قرار می گیرند .
دیروز هم معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از بازنگری بخش فرهنگی آیین نامه ارتقای اساتید خبر داد و گفت : «به منظور توانمندی بیشتر اساتید تغییراتی در این بخش صورت می گیرد .
» غلامرضا غفاری در گفت وگو با «مهر» درباره بازنگری امتیازات فرهنگی در آیین نامه ارتقای اساتید گفت : «مباحثی مانند مسئولیت اجتماعی دانشگاه ها و بحث هایی که در کنار بحث های ضیافت اندیشه می تواند به توانمندی بیشتر اعضای هیات علمی کمک کند در حال اضافه شدن به امتیازات فرهنگی است .
» معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد : «البته تغییرات و جایگزینی هایی صورت گرفته که در حال بررسی بوده و هنوز تصویب و ابلاغ نشده است .
علاوه بر بخش فرهنگی بخش های دیگر آیین نامه ارتقای اساتید نیز در حال بازنگری است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/05/21
> رییس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم از اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تا پایان مرداد خبر داد .
> رییس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم از اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تا پایان مرداد خبر داد .
دکترمحمدرضا رضوان طلب در گفت وگو با ایسنا ، ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد : برای شرکت در فراخوان بهمن 96 جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم ، تعداد 10 هزار و 933 نفر از طریق سامانه جذب وزارت علوم ثبت نام کردند و پروسه رسیدگی به پرونده این متقاضیان از سوی دانشگاه ها به دلیل تقارن با تعطیلات نوروز ، بیش از 4 ماه به طول انجامید .
وی در ادامه تصریح کرد : اولین نتایج رسیدگی به پرونده متقاضیان جذب هیئت علمی از سوی دانشگاه ها باید نیمه تیرماه به مرکز جذب واصل می شد که خوشبختانه 11 پرونده از 8 دانشگاه (تفرش ، تهران ، رازی ، شهید مدنی آذربایجان ، الزهرا ، گنبدکاووس ، آیت الله بروجردی و دانشگاه صنعتی شریف) قبل از این تاریخ به وزارت علوم رسیده ، که البته تایید نهایی آنها با فاصله کوتاهی نیز به دانشگاه ها اعلام شد .
رییس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم افزود : در غربالگری اولیه شرایط حداقل 50 درصد از متقاضیان با شرایط اعلام شده در فراخوان تطبیق نمی کرد ، بنابراین از بین پرونده های باقی مانده 318 پرونده از 47 دانشگاه و موسسه مرحله اول رسیدگی یعنی بررسی صلاحیت های علمی و عمومی را در دانشگاه پشت سرگذاشته و آماده طرح در هیئت اجرایی دانشگاه ها است .
تقاضای ما از دبیران جذب ، تسریع در کار این پرونده ها و استفاده از فرصت تابستان برای تشکیل جلسات هیئت های اجرایی است .
اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب تا پایان مرداد وی در پایان با تاکید بر اینکه نتایج نهایی فراخوان جذب هیئت علمی تا پایان مرداد ماه اعلام خواهد شد ، خاطرنشان کرد : اعضای هیئت های اجرایی به محض تعطیل شدن دانشگاه ها خود را فارغ از تکلیف تلقی نکنند و بدانند سرنوشت عده‎ای ازجوانان و دانش آموختگان در گرو حضور و تصمیمات آنان در هیئتهای اجرایی است و حتی یک روز تاخیر در تعیین تکلیف آنان ، سزاوار نمی باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
شهروند
1397/05/21
> 100 درصد بخشش جرایم دیرکرد وام های دانشجویی جریمه دیرکرد وام های دانشجویی بخشیده می شود .
> 100 درصد بخشش جرایم دیرکرد وام های دانشجویی جریمه دیرکرد وام های دانشجویی بخشیده می شود .
ذوالفقار یزدان مهر ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اعلام کرد : طرح بخشودگی 50 تا صد درصدی جرایم بدهکاران معوق صندوق رفاه دانشجویان و تقسیط مجدد بدهی آنان از 20 مرداد آغاز شده و تا 10 شهریورماه ادامه دارد .
او توضیح داد : در اجرای این طرح دو گزینه برای دانش آموختگان در نظر گرفته شده است ، در گزینه نخست ، دانش آموختگان می توانند با بازپرداخت کل بدهی خود به صورت یکجا از بخشش صد درصدی جرایم بهره مند شوند .
یزدان مهر در ادامه گفت : در گزینه دوم دانش آموختگان می توانند با بازپرداخت 50 درصد از جریمه خود از بخشودگی مابقی جریمه و تقسیط مجدد کل بدهی در 6 ماه برخوردار شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/05/21
> گروه خبر رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : این دانشگاه یا ایجاد 19 رشته جدید در مقطع کاردانی و کارشناسی از مهر امسال در این رشته ها دانشجو می پذیرد .
> گروه خبر رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : این دانشگاه یا ایجاد 19 رشته جدید در مقطع کاردانی و کارشناسی از مهر امسال در این رشته ها دانشجو می پذیرد .
فورگی نژاد افزود : از این تعداد 12 رشته در مقطع کاردانی و هفت رشته در مقطع کارشناسی است که با احتساب آنها مجموع رشته های این دانشگاه به 77 رشته می رسد .
وی اظهار کرد : اکنون در شهرستان های بیرجند ، قاین ، فردوس ، سرایان ، نهبندان ، بشرویه و اسدیه نیز مراکز جامع علمی و کاربردی فعال هستند .
وی خاطرنشان کرد : دانشگاه علمی کاربردی نسبت به دانشگاه های دیگر کشور در موضوع کارآفرینی فعالیت و تلاش بیشتری دارد و در این راستا آموزش هایی را به متقاضیان ارائه می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
فرصت امروز
1397/05/21
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان البرز با اشاره به دانش آموختگی شمار زیادی دانشجو در این دانشگاه گفت : آموزش های علمی کاربردی موجب رونق کسب و کار می شود.
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان البرز با اشاره به دانش آموختگی شمار زیادی دانشجو در این دانشگاه گفت : آموزش های علمی کاربردی موجب رونق کسب و کار می شود .
به گزارش ایرنا ، پیمان دانش کارآراسته در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در چند سال اخیر دانشگاه جامع به تغییرات اساسی برای کیفیت بخشی دست زده است ، افزود : امروز دانشگاه های علمی کاربردی نقش بی بدیلی در ارتقای مهارت آموزی دارند .
وی اضافه کرد : بخش تولید طی چند سال گذشته مورد حمایت و توجه ویژه مقام معظم رهبری قرار گرفته که تمامی این امور نیازمند تولید کالای با کیفیت است .
آراسته گفت : عموما بخش تولید از فقدان نیروی مهارتی رنج می برد و این امر از کیفیت محصول می کاهد که اگر بتوانیم نیروی انسانی ماهر تربیت کنیم بهره وری در تولید را افزایش می دهیم .
وی افزود : دانشگاه علمی کاربردی مدعی ارتباط درونی با بخش تولید و صنعت است و مراکز علمی کاربردی در بطن اشتغال قرار دارند .
این مسئول اضافه کرد : اکنون با سطح بندی مراکز در صدد تاکید بر این امر هستیم که با پشتیبانی دانشگاه به رونق تولید کالای باکیفیت کمک می کنیم .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی البرز گفت : در راه بین المللی شدن قدم گذاشته ایم و دانشگاه جامع علمی کاربردی در این زمینه مجوزهای لازم را اخذ کرده است .
وی افزود : دانشگاه به دنبال تاسیس مراکز بین المللی با دانشگاه های خارجی است که طراحی های لازم در این رابطه اخذ شده و امید است تا پایان سال 97 این امر محقق شود .
وی خاطرنشان کرد : دانشگاه در 600 مرکز آموزش عالی فعال کشور برای مهرماه امسال پذیرش دانشجو خواهد داشت و البرز نیز در 115 رشته تحصیلی پذیرای دانشجویان کاردانی و کارشناسی خواهد بود .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی البرز گفت : آموزش در دانشگاه های علمی کاربردی به طور کامل مطابق با دانشگاه های پیشرو دنیا است .
وی افزود : پروژه محور و مشتری مدار حرکت می کنیم و این امر بر مبنای درخواست و نیاز دستگاه ها و ادارات است .
آراسته بیان کرد : با رایزنی های صورت گرفته از سوی دانشگاه در صدد تحصیلات تکمیلی منسجم تر وارد عمل می شویم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
قدس
1397/05/21
> قدس آنلاین : رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی از افزایش 5 تا 8 درصدی شهریه های دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان خبر داد .
> به گزارش قدس آنلاین محمدامین ترابی زاده ، اظهار داشت : دانشگاه جامع علمی کاربردی به لحاظ مجموعه مدیریت و اهداف تفاوت زیادی با سایر دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری دارد و جلب مشارکت فرهنگی شاخصه اصلی این دانشگاه بوده ، موضوعی که شورای عالی انقلاب فرهنگی هم بر آن تاکید داشته است .
وی افزود : دانشگاه جامع علمی کاربردی به صورت مستقل و طبق مجوزها و چهارچوب های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند و واحدهای زیادی از این دانشگاه در سطح استان و کشور دایر شده است و هم اکنون 58 واحد در خراسان رضوی فعال است و در مهر ماه 97 ، تعداد 31 واحد استان پذیرش دانشجو خواهند داشت؛ همچنین 17 واحد دیگر که دولتی هستند طبق سیاست و ابلاغ جدید این واحدها اجازه پذیرش ندارند ، اما ادامه کلاس های دانشجویانشان را تا زمان فارغ التحصیلی خواهند داشت و پس از اتمام درس دانشجویان این واحدها تصمیم جدید جهت ادامه فعالیتشان اخذ خواهد شد .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با اشاره رشته های و مقطع های این دانشگاه ، گفت : گروه های آموزشی صنعت ، خدمات اجتماعی ، هنر و مدیریت در دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی در قالب 306 رشته و 2 مقطع کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته فعال است و از مهر ماه 98 نیز مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی خواهیم داشت .
ترابی زاده تصریح کرد : ثبت نام کاردانی از 22 مرداد 97 در 116 رشته و ثبت نام کارشناسی ناپیوسته از 29 مرداد 97 در 190 رشته آغاز می شود و برگزاری دوره های عالی کوتاه مدت با آموزش 30 تا 100 ساعته نیز از دیگر برنامه های آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی بوده است .
وی تاکید کرد : سالانه 25 هزار دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی داریم که از این تعداد 6 هزار نفر فارغ التحصیل می شوند و این دانشگاه 3980 استاد با مدرک کارشناسی ارشد به بالا دارد که اکثر آن دارای تحصیلات عالیه هستند و ظرفیت پذیرش واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی نیز در هر ترم تحصیلی 18 هزار نفر است .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در آخرین فراخوان مدرسی 1800 نفر متقاضی داشتیم که از این تعداد 538 نفر پذیرفته شدند ، بیان کرد : همکاری مدرسان با دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی به صورت حق التدریس بوده و هیچگونه رابطه استخدامی ندارند و به دنبال تقویت سطوح و بنیه علمی مدرسان و دانشجویان این دانشگاه هستیم .
وی افزود : در حوزه رفاهی نیز تسهیلات ویژه به دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی اعطا می شود و امتیاز این تحصیلات همانند تسهیلات صندوق رفاه دانشجویی تا سقف 20 میلیون تومان با کارمزد 3 درصد اعطا می شود و برای دانشجویان شاخص و نخبه که ارائه دهنده طرح ها و ایده های علمی هستند تا سقف 50 میلیون تومان است و سقف تسهیلات اعطایی به دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی 320 میلیارد تومان است .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با بیان اینکه شهریه ها افزایش 5 تا 8 درصدی داشته است ، گفت : متوسط شهریه هر دانشجو در هر ترم تحصیلی یک میلیون تومان است و به نسبت دیگر دانشگاه ها کمترین میزان افزایش شهریه را داشته ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1397/05/22
> رئیس دانشگاه تهران می گوید در صورت ادامه نوسانات ارزی به شدت با مشکل مواجه می شویم فرهیختگان درباره چرایی این موضوع از نیلی احمدآبادی سوالاتی پرسیده است .
> وابستگی شدید دانشگاه ها به بودجه دولتی و از آن بدتر وابستگی بودجه دولت به فروش نفت ، کار را به جایی رسانده است که حالا رئیس دانشگاه تهران از درخواست 13 دانشگاه خبر می دهد که طی آن از رئیس جمهور خواسته شده است که دانشگاه ها هم مشمول ارز 4200 تومانی شوند .
دکتر نیلی احمد آبادی در نشست خبری خود با خبرنگاران به صراحت عنوان می کند اگر درخواست های ارزی دانشگاه ها مشمول نرخ دلار کالاهای اساسی نشود به شدت دچار مشکل خواهیم شد .
او حتی در کنایه ای ارزش علم و دانش را بالاتر از چای می داند و می گوید در جایی که کالایی مثل چای مشمول ارز دولتی 4200 تومانی می شود چرا این موضوع شامل حال دانشگاه نشود و از نامه روسای دانشگاه ها به حسن روحانی دراین باره خبر می دهد و می گوید : «در حال تنظیم کردن نامه ای هستیم که فرصت مطالعاتی برای دانشجویان و اساتید را مشمول کالای اساسی کند .
» مطابق پایگاه رتبه بندی تایمز ، دانشگاه تهران در سال های 2016 تا 2018 در مقوله آموزش ، تحقیقات و استنادات رشد داشته اما در شاخص درآمد از طریق صنعت با کاهش مواجه است؛ با توجه به این شاخص این سوال را از رئیس دانشگاه تهران پرسیدیم که دانشگاه تهران چه تدبیری برای تنوع بخشی به سبد درآمدی خود به جز جذب دانشجوی خارجی یا کسب درآمد از طریق رشته محل های پولی دارد تا با تغییر یک رئیس جمهور در آمریکا و نوسانات ارزی با مشکل مواجه نشود؟ نیلی احمدآبادی می گوید کسب درآمد از طریق آموزشی یک امر رایج در دنیاست و وقتی کسی می خواهد از امکانات دانشگاه استفاده کند باید هزینه های آن را بپردازد .
او البته به تاسیس «صندوق جسورانه» اشاره می کند که 30 درصد سهم آن (15 میلیارد) متعلق به دانشگاه تهران است و روی دستاوردهای علمی دانشگاه سرمایه گذاری می کند .
نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران می گوید : «60 درصد بودجه دانشگاه تهران را دولت تامین می کند؛ چراکه دولت انتظار تامین نیروی انسانی دارد و باید هزینه آن را هم متحمل شود و 40 درصد باقی مانده از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه تهران است .
» او در ادامه از همکاری دولت و شورای شهر در طرح توسعه دانشگاه تهران که عنوان «شهر دانش» را دارد خبر می دهد و می گوید : «امسال اولین پارک علم و فناوری در این دانشگاه تاسیس می شود .
» نیلی احمدآبادی راه های دیگر تنوع بخشی به سبد درآمدی دانشگاه را استفاده از ظرفیت خیران و واقفان ذکر کرده و می گوید که بخشی از خوابگاه ها و تاسیس دانشکده کارآفرینی با همکاری این بخش بوده است؛ با این همه رئیس دانشگاه تهران شرایط اقتصادی کشور را ویژه می داند که خیلی متقاضی تکنولوژی پیشرفته نیست و بازار 80 میلیونی را بازاری محدود و دیربازده عنوان می کند .
او معتقد است با ارتباطات بین المللی ، این بازار گسترش پیدا می کند .
نیلی احمدآبادی در پاسخ به خبرنگار دیگری درباره احکام قضایی برخی دانشجویان گفت در حوادث سال گذشته ، دانشگاه تهران کانون بحران نبود و 50 دانشجوی این دانشگاه دچار مشکل شدند .
او البته گفت هرچند در مواردی تندروی هایی در برخورد با دانشجویان صورت گرفته ، اما همراهی نهادهای امنیتی و قضایی را بسیار خوب دانست و گفت : «با صحبت هایی که با مسئولان قوه قضائیه شد امیدواریم دانشجویان با حداقل مشکل مواجه شوند .
» او می گوید رفتارهای دانشجویان هیجانی بوده و اگر خطایی کرده اند باید متنبه شوند ، اما معتقد است باید با رافت اسلامی اجازه دهیم خطای خود را جبران کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1397/05/21
> رئیس دانشگاه تهران : نامه دانشگاه ها به دولت برای دریافت ارز دولتی به گزارش آفرینش ، محمود نیلی احمدآبادی؛ رئیس دانشگاه تهران در نشستی خبری درخصوص تخصیص بودجه سال گذشته دانشگاه تهران گفت : سال گذشته صد در صد بودجه مصوب این دانشگاه تخصیص پیدا کرد اما پرداخت آن در پایان سال بود که برای ما مشکلاتی ایجاد کرده بود ضمن اینکه در 5 ماهه سال جاری باید 40 درصد از بودجه مصوب ما تخصیص پیدا می کرد که به دلیل مشکلات پولی کشور فقط 30 تا 32 درصد آن پرداخت شده است .
> رئیس دانشگاه تهران : نامه دانشگاه ها به دولت برای دریافت ارز دولتی به گزارش آفرینش ، محمود نیلی احمدآبادی؛ رئیس دانشگاه تهران در نشستی خبری درخصوص تخصیص بودجه سال گذشته دانشگاه تهران گفت : سال گذشته صد در صد بودجه مصوب این دانشگاه تخصیص پیدا کرد اما پرداخت آن در پایان سال بود که برای ما مشکلاتی ایجاد کرده بود ضمن اینکه در 5 ماهه سال جاری باید 40 درصد از بودجه مصوب ما تخصیص پیدا می کرد که به دلیل مشکلات پولی کشور فقط 30 تا 32 درصد آن پرداخت شده است .
وی با بیان اینکه بودجه تخصیص یافته صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارمندان و اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران شده است ، گفت : مبالغ قراردادها را مجبور شدیم از درآمدهای اختصاصی پرداخت کنیم .
وی تصریح کرد : به دلیل اینکه دانشگاه ها برای اقدامات علمی باید ارز تهیه کنند رؤسای 13 دانشگاه برتر کشور نامه ای تهیه کرده و در آینده ای نزدیک تقدیم دولت خواهند کرد تا بتوانند از ارز دولتی برای امورات خود استفاده کنند .
رئیس دانشگاه تهران از واقفین و خیرین حوزه علم و دانشگاه خواست ، در این زمینه به دانشگاه های کشور کمک بیشتری کنند .
همچنین رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد : 40 درصد بودجه دانشگاه تهران از درآمدهای اختصاصی و 60 درصد بودجه آن از خزانه و دولت تأمین می شود .
وی خاطرنشان کرد : دانشگاه تهران اولین دانشگاهی در ایران است که توانسته صندوق های جسورانه تشکیل دهد که این صندوق با سرمایه 15 میلیارد تومانی که 30 درصد آن متعلق به دانشگاه است و آماده واگذاری این درصد به بخش خصوصی هستیم به دنبال حمایت از تحقیق و پژوهش و دستاوردهای علمی است ضمن اینکه می کوشیم صندوق های دیگر را در این راستا تشکیل دهیم .
طرح شهر دانش دانشگاه تهران در دستور کار است نیلی احمدآبادی گفت : بزرگترین علم و فناوری به وجود آمده در دانشگاه های ایران متعلق به دانشگاه تهران است ضمن اینکه طرح شهر دانش دانشگاه تهران هم همچنان در دستور کار است که امیدواریم بتوانیم با مشارکت بخش خصوصی اولین فاز آن را با همراهی شهرداری تهران و با در اختیار گرفتن زمین های شمالی دانشگاه تهران اجرایی کنیم .
رئیس دانشگاه تهران افزود : اتصال فعالیت های ناشی از پایان نامه و رساله به پارک های علم و فناوری تحت عنوان طرح شکوفایی در دستور کار است یعنی قرار است که پارک های علم و فناوری و استارتاپ ها را به داخل دانشگاه بیاوریم .
وی با اشاره به وقف های زیاد صورت گرفته و کمک خیرین به دانشگاه تهران گفت : به دنبال آن هستیم که در قالب وقف ، مشارکت بیشتری از واقفین و خیرین را در دانشگاه تهران داشته باشیم ضمن اینکه در حال حاضر هم 1500 دانشجوی بورسیه بنیاد واقفین و خیرین در دانشگاه تهران مشغول تحصیل هستند .
نیلی احمدآبادی در پایان تصریح کرد : با آنکه شرایط اقتصادی کشور ویژه است اما متأسفانه اقتصاد ملی کشورمان از طرح های ویژه و خاص استقبال نمی کند به همین جهت باید با اتصال بازارهای بازارهای بین المللی به دنبال جذب منابع بیشتر و در اختیار گرفتن دستگاه های جدید باشیم به همین دلیل باید فراتر از بازار 80 میلیونی فکر کرد و تعاملات خود را بسیار بیشتر از این جمعیت دانست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
نشریه دانشجویی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/05/21
> قوسی صبح روز گذشته معاون فرهنگی دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی در نشست خبری اصحاب رسانه بیان کرد : روش آموزش در دانشگاه پیام نور نیمه حضوری و از راه دور است که روشی مناسب برای کارکنان دولت و کسانی است که فرصت فیزیکی حضور در کلاس درس را ندارند .
> قوسی صبح روز گذشته معاون فرهنگی دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی در نشست خبری اصحاب رسانه بیان کرد : روش آموزش در دانشگاه پیام نور نیمه حضوری و از راه دور است که روشی مناسب برای کارکنان دولت و کسانی است که فرصت فیزیکی حضور در کلاس درس را ندارند .
حسن آبادی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور به سمت کارآفرینی و رشته های صنعت محور حرکت کرده ، ادامه داد : دارا بودن پایین ترین میزان شهریه در نظام آموزشی کشور ، امکان تحصیل همزمان در دو رشته مورد علاقه ، امکان استفاده از وام صندوق رفاه دانشجویی و امکان مهمان شدن برای امتحانات در مرکز پیام نور محل زندگی از جمله امکانات این دانشگاه است .
وی افزود : اقساط بازپرداخت وام اعطاء شده به دانشجویان 6 ماه بعد از فارغ التحصیلی شروع می شود .
مدیر فرهنگی دانشگاه پیام نور استان با اشاره به فعالیت حدود 70 انجمن علمی و 30 نشریه دانشجویی در واحدها و مراکز پیام نور خراسان جنوبی ، گفت : از تشکل های فعال در دانشگاه پیام نور بسیج دانشجویی است که 11 پایگاه در واحدها و مراکز پیام نور خراسان جنوبی دارد .
حسن آبادی اظهار کرد : برگزاری مراسم معارفه دانشجویان جدید الورود ، اعزام دانشجویان به اردوی راهیان نور ، برگزاری ضیافت اندیشه دانشجویان و اساتید ، برگزاری کرسی های آزاد اندیشی و فعالیت های علمی تشکل های دانشجویی از اهم فعالیت های این دانشگاه است .
وی بیان کرد : سال گذشته اعضای هیأت علمی دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی 146 مورد اثر پژوهشی داشته اند که از این تعداد 6 طرح پژوهشی ، 123 مقاله علمی و چهار مورد اختراعات و اکتشافات بوده است .
مدیر فرهنگی دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی یادآور شد : در فروردین سال گذشته 572 نفر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند .
وی بیان کرد : در مسابقات قرآن و عترت نیز دانشگاه پیام نور در بین دانشگاه های کشور در دو سال گذشته توانسته رتبه های دوم و سوم کشور را کسب کند و در مسابقات کشوری در رشته والیبال و تنیس روی میز عنوان های دومی و سومی را از آن خود کردند .
مشاوره تحصیلی و خانوادگی رایگان به دانشجویان در ادامه مدیر مرکز مشاوره دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت : دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی دارای 4 مرکز مشاوره در شهرستان های بیرجند ، قاین ، فردوس و طبس است که به حل و فصل مسائل دانشجویی و خانوادگی می پردازد .
طالبی بیان کرد : با توجه به مصوب جدید دانشگاه پیام نور و ایجادتفاهم نامه با سازمان بهزیستی امسال 100 درصد شهریه دانشجویان تحت پوشش بهزیستی توسط این سازمان پرداخت شده و به هیچ وجه شهریه این دانشجویان در طی مدت تحصیل افزایش نخواهد یافت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
نشریه دانشجویی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/05/21

همچنین محمدزاده ، معاون آموزشی دانشگاه پیام نور بیرجند نیز در راستای کیفی سازی و ارتقاء سطح آموزش دانشگاه پیام نور تصریح کرد : شاهد رویداد بزرگ استارت آپی در سه حوزه صنایع دستی ، گردشگری ، معادن و سنگ های قیمتی و محصولات استراتژیک استان در بهمن امسال به میزبانی دانشگاه پیام نور بیرجند خواهیم بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/05/22
> دنیای اقتصاد – گرگان : عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون اداری ، مالی و بودجه شورای شهر و عضو شورای شهر گرگان و شورای استان گلستان و همچنین نماینده گلستان در شورای عالی استان ها بر ضرورت ایجاد مرکز پژوهش شورا در نطق پیش از دستور خود طی هشتاد و سومین جلسه رسمی و علنی تاکید کرد .
> ضرورت ایجاد مرکز پژوهش در شورای شهر گرگان دنیای اقتصاد – گرگان : عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون اداری ، مالی و بودجه شورای شهر و عضو شورای شهر گرگان و شورای استان گلستان و همچنین نماینده گلستان در شورای عالی استان ها بر ضرورت ایجاد مرکز پژوهش شورا در نطق پیش از دستور خود طی هشتاد و سومین جلسه رسمی و علنی تاکید کرد .
حمیدرضا آقاملایی ضمن قدردانی از مجموعه شورای شهر ، شهرستان ، استان و شورای عالی استان ها و مجموعه اداره ها و نهادهایی که شورای شهر گرگان را در پیشبرد اهداف و توسعه پایدارگرگان همراهی می کنند ، گفت : گرگان به عنوان دومین شهر پر جمعیت شمال و شمال شرق ایران دارای بزرگ ترین و قدیمی ترین بافت تاریخی ، مواهب الهی و طبیعت بی نظیر و اقوام مختلف است و از طرفی به علت قرار گرفتن در مسیر تردد زائران آقا امام رضا (ع) ، برخورداری از مجموعه عالمان ، متخصصان ، پژوهشگران ، هنرمندان و ورزشکاران طراز اول کشور و بهره مندی از پایانه های باری و مسافری بین المللی هوایی ، ریلی و جاده ای و تنوع اقلیمی دارای فرصت های مناسبی برای سرمایه گذاری و توسعه شهری است .
وی با اشاره به اینکه شورای پنجم شهر گرگان متشکل از علم و تجربه است ، افزود : برای عبور از شرایط دشوار و معضلات کنونی و برآورد خواسته های شهروندان ، نیازمند یاری نخبگان ، کارشناسان و اهالی رسانه هستیم .
عضو هیات رئیسه شورای عالی استان های کشور با بیان اینکه به منظور جلوگیری از تصمیمات آنی و غیرکارشناسی و بهبود امور ، شورای شهر گرگان مانند بسیاری از شهرها همچون مشهد مقدس ، همدان و امثال اینها نیاز به ایجاد مرکز پژوهش شورا دارد ، اظهار کرد : براساس همین نیاز ، به عنوان عضو کمیسیون آموزش ، پژوهش و فناوری و رئیس کمیته پژوهش شورای عالی استان ها پیگیر طرح راه اندازی مراکز پژوهش شوراهای سراسر کشور هستیم و اساس نامه تیپ این مراکز پژوهشی در کمیته پژوهش و در کمیسیون آموزش و پژوهش و فناوری شورای عالی کارشناسی و تدوین و در صحن شورای عالی مصوب شد .
عضو و منتخب شورای شهر گرگان و گلستان در شورای فرادست ادامه داد : امیدوارم با پیگیری های قانونی در وزارت کشور و هیات دولت بتوانیم این مراکز را در شوراهای سراسر کشور دایر کنیم تا از ظرفیت های علمی و دانشگاهی آن برای تهیه طرح ها و مشخص کردن اولویت های پژوهشی متناسب با شرایط اجتماعی و فرهنگی کشور و لوایح در سطح کشور و در شهرها به منظور انجام کار کارشناسی بهتر استفاده کنیم .
رئیس کمیسیون اداری ، مالی و بودجه و رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر گرگان در ادامه با تاکید بر ضرورت بهسازی بدنه دبیرخانه شورای شهرگرگان گفت : فرآیند محوری کردن خدمات کارکنان و انتخاب مسوول اجرایی توانمند برای پیشبرد اهداف شورای شهر گرگان باید یکی از برنامه های جدی ، اولیه و اصلی مدیریت شورا باشد که انتظار می رود به جدیت پیگیری شود .
نماینده گلستان در شورای عالی استان ها خاطرنشان کرد : همچنین در شرایط فعلی تشکیل کارگروهی مشترک با عضویت استاندار ، مجمع نمایندگان استان به ویژه نمایندگان گرگان در مجلس ، فرماندار ، اعضای شورای شهر و شهردار و نخبگان حوزه دانشگاهی به منظور برطرف کردن مشکلات و برآورده کردن مطالبات و توقعات بحق مردم مرکز استان می تواند راه گشا باشد .
عضو هیات رئیسه شورای شهر گرگان در ادامه از اجرای طرح هایی همچون احیای بافت تاریخی گرگان به عنوان بافتی ارزشمند در کشور ، اخذ مجوز لازم برای احداث پل روگذر تقاطع افسران ، پیگیری انجام طرح پارک بازی سرپوشیده و مدرن ، پیگیری تله کابین ، ساخت هتل شهرداری ناهارخوران ، پیگیری موزه آبرنگ ، احداث آبشار صخره ای و احیای تپه تاریخی قلعه خندان خبرداد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/05/22

آقاملایی با اشاره به اینکه مشکلات شهرداری فراوان است و تحقق بودجه در شرایط فعلی کاری دشوار است ، اظهار کرد : افق های آینده روشن و امیدبخش است .
کپی شد کلمات کلیدی : استان گلستان بودجه جاده شورای شهر شهرداری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
تعادل
1397/05/22
> رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری از بازگشت 970 ایرانی فارغ التحصیل از 100 دانشگاه برتر دنیا به کشور خبر داد و گفت :.
> گروه دانش و فن رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری از بازگشت 970 ایرانی فارغ التحصیل از 100 دانشگاه برتر دنیا به کشور خبر داد و گفت : با توجه به اهمیت موضوع در بودجه سال 97 بودجه ای برای این امر در نظر گرفته شده است .
علی مرتضی بیرنگ با اشاره به روند مهاجرت در کشورهایی چون چین ، کره و هند ، گفت : در حال حاضر کشور چین 350 هزار دانشجو در امریکا دارد ، ضمن آنکه کشورهایی چون هند و کره دارای آمار بالای دانشجویان در کشورهای توسعه یافته مانند امریکا هستند ، ولی اکثر آنها بعد از فارغ التحصیلی به کشور خود باز می گردند .
وی ادامه داد : بر این اساس ما مطالعات وسیعی در برنامه های بازگشت دانشجویان این کشورها انجام دادیم و بر اساس تجربیات این کشورها و واقعیت های کشور ، برنامه «همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور» را تدوین کردیم .
بیرنگ با بیان اینکه تصور ما بر این بود که این برنامه تا حدی می تواند به ما در بازگشت دانشجویان به کشور پس از فارغ التحصیلی کمک کند ، خاطرنشان کرد : ولی باید این موضوع را مد نظر قرار داد که صرفا با یک برنامه نمی توان کسی را مجاب کرد که به کشور بازگردد و به عوامل دیگری مانند مسائل خانوادگی و «عرق ملی» بستگی دارد .
وی برنامه همکاری با محققان و کارآفرینان مقیم خارج را عاملی برای دلگرمی بیشتر دانشجویانی دانست که به بازگشت فکر می کنند و یا افرادی که باز می گردند سریع تر به چرخه خدمت و اثرگذاری وارد شوند .
رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد : اگر پلت فرمی در این زمینه نباشد ، این افراد بعد از یکی دو سال معطل ماندن ، از فضای تحقیقاتی خود دور می شوند .
بیرنگ با بیان اینکه این برنامه در اسفند سال 83 اجرایی شد ، خاطرنشان کرد : در این طرح اعلام کردیم فارغ التحصیلان 400 دانشگاه اول دنیا می توانند درخواست خود را ارایه دهند و از تسهیلات آن استفاده کنند .
قائم مقام در امور بین الملل معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در آن سال تعداد 126 نفر در قالب این برنامه به کشور بازگشتند ، اظهار کرد : این تعداد بیش از انتظارات ما بود و در سال دوم اجرای این طرح تعداد 450 نفر به کشور بازگشتند .
وی اضافه کرد : در چنین شرایطی ما مشاهده کردیم با توجه به محدودیت منابع مالی و مشکلات موجود ، اگر با این روند ، بازگشت این افراد به کشور پیش می رفت ، در سال 86 تعداد هزار نفر از این افراد به ایران باز می گشتند که در این صورت ما نمی توانستیم اجرای این برنامه را ادامه دهیم .
بیرنگ خاطرنشان کرد : از این رو سختگیری ها را در این زمینه بیشتر و اعلام کردیم به جای 400 دانشگاه اول دنیا تنها فارغ التحصیلان 100 دانشگاه اول دنیا می توانند از تسهیلات این طرح استفاده کنند .
از سال گذشته که این تغییر اعمال شد ، حدود 300 نفر به کشور بازگشتند .
وی با بیان اینکه تاکنون 970 نفر در قالب این برنامه در 3 سال گذشته به کشور بازگشته اند ، به ایسنا ، گفت : 118 نفر از این افراد فارغ التحصیلان 20 دانشگاه اول دنیا چون هاروارد ، استنفورد ، MIT ، کلتک و پرینستون هستند و برای هر کدام آنها چندین میلیون دلار سرمایه گذاری شده است .
حمایت از استارتاپ های ایرانی برای بازگشت وی با بیان اینکه برخی از فارغ التحصیلان تجربیات خوبی در زمینه راه اندازی استارتاپ ها در حوزه های «های تک» داشتند ، خاطرنشان کرد : از این رو ما پلت فرمی ایجاد کردیم تا این افراد در کشور شرکت های استارتاپی خود را راه اندازی کنند و فرآیند دانش بنیانی خود را بگذرانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
تعادل
1397/05/22

بیرنگ اضافه کرد : با ایجاد زیرساخت های لازم حدود 60 استارتاپ توسط این افراد راه اندازی شده است و در حال حاضر استارتاپی ایجاد شده که حدود 30 نفر از این افراد در آن مشغول به فعالیت هستند .
وی اضافه کرد : در سال جاری تا جایی که ممکن است بخش خصوصی را وارد این برنامه می کنیم؛ چراکه شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها مایل هستند که این افراد را به آنها معرفی کنیم و آنها اقدام به جذب این افراد کنند .
وی با تاکید بر اینکه در این برنامه 970 نفر بطور کامل به کشور بازگشتند ، خاطرنشان کرد : در این برنامه ما بر اساس مدلی که آنها می خواستند با کشور همکاری داشته باشند زیر ساخت هایی را فراهم کردیم ، به گونه ای که حتی برای افراد جهت برگزاری کارگاه آموزشی ، ارایه سخنرانی و یا به عنوان استاد مدعو برنامه هایی را تدوین کردیم .
بیرنگ با بیان اینکه اگر برنامه های ما نبود ، این افراد به کشور باز نمی گشتند ، یادآور شد : تا زمانی که مدرک این افراد تایید نشود و یا دوره خدمت نظام وظیفه را نگذرانده باشند ، در جایی نمی توانند استخدام شوند و حتی بعد از انجام این اقدامات ، در فرآیند جذب وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری قرار می گیرند و در نهایت مشاهده می کنیم که فرد بین یک تا چند سال از فعالیت های علمی ، تحقیقاتی و اقتصادی محروم می شود .
وی با تاکید بر اینکه برنامه ما به صورتی است که همه امور مربوط به فعالیت و اشتغال این افراد از روز اولی که به کشور باز می گردند ، پیگیری شده است ، ادامه داد : از ماه اول فعالیت این افراد گرنت پژوهشی ، بیمه ، حقوق و خدمت نظام وظیفه آنها پیگیری شده است و همه دغدغه هایی که این افراد دارند ، حل شده است .
این مقام مسوول خاطرنشان کرد : با این اقدامات فرد زمان کافی دارد تا تیم خود را تشکیل دهد ، مدرک تحصیلی آنها تایید شود ، توانمندی های خود را اثبات کند و دوره خدمت نظام وظیفه خود را طی کند .
بیرنگ چالش اصلی تاخیر در بازگرداندن دانشجویان به کشور را ابهامات در زمینه نظام وظیفه ، جذب و تایید مدرک دانست و گفت : این برنامه این چالش ها را حل کرده است ، به گونه ای که قبل از بازگشت این افراد به کشور درخواست خود را ارایه می دهند و در مدت 25 روز درخواست های آنها بررسی می شود و بعد از بازگشت به کشور از تسهیلات این طرح می توانند بهره مند شوند .
حمایت دولت و مجلس از طرح بازگشت رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با اشاره به نوسانات اقتصادی و سیاسی کشور با بیان اینکه این امر یکی از دغدغه های ما بوده است ، گفت : زمانی که این طرح را آغاز کردیم ، با این سوال مواجه بودیم که آیا این برنامه ادامه می یابد یا خیر؛ ولی امروز این برنامه در دولت و مجلس به یک مطالبه تبدیل شده است .
وی با بیان اینکه گزارشی از روند بازگشت فارغ التحصیلان به کشور از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارایه شده است ، ادامه داد : علاوه بر آن برای اولین بار در سال جاری ردیف بودجه ای برای مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری در نظر گرفته شده است و هر چند عددی که برای این منظور در نظر گرفته شده ، از عددی که معاونت علمی در نظر گرفته ، کمتر است؛ ولی گام بسیار مهمی بود که در بودجه سال 97 بودجه ای از سوی دولت برای بازگشت فارغ التحصیلان دانشگاه های خارج از کشور در نظر گرفته شده است .
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت : تاکنون بیش از هزار نفر از تسهیلات سربازی از شرکت های دانش بنیان بهره مند شده اند .
اجرای طرح تحقیقاتی جایگزین سربازی در این خصوص همچنین ، سورنا ستاری در جمع خبرنگاران گفت : پایه اصلی بحث اقتصاد دانش بنیان ، نیروهای انسانی هستند .
از این رو درصدد هستیم که بتوانیم با فرآیندهایی از این نیروها استفاده کنیم .
وی با بیان اینکه سالیانه هزار نفر از نخبگان و کارآفرینان از سیستم جایگزین پروژه به جای سربازی استفاده می کنند ، گفت : سال گذشته با پیگیری های سردار باقری و تایید مقام معظم رهبری در خصوص ارایه امکانات جدید در حوزه سربازی ، به توافقاتی رسیدیم که این یک نوآوری جدید در راستای استفاده بهینه از نیروهای انسانی محسوب می شود .
ستاری گفت : کسب و کارهای دانش بنیان و شرکت های دانش بنیان و همچنین استارت آپ ها به صورت روزمره در یک اکوسیستم فعالیت می کنند که با 6 حوزه اصلی سروکار دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
تعادل
1397/05/22

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد : در حوزه مالیات (معافیت های مالیاتی) ، گمرک ، مجوزها ، شهرداری ، تامین اجتماعی و نظام وظیفه (سربازی) از جمله این حوزه ها محسوب می شود .
به گفته وی : در حوزه نظام وظیفه موضوع ایجاد مسیر برای امریه سربازی در شرکت های دانش بنیان و اجرای طرح های تحقیقاتی جایگزین خدمت سربازی را مورد پیگیری قرار داده ایم .
ستاری در خصوص نخبه های ایرانی غیر مقیم نیز گفت : تسهیلات نظام وظیفه سربازی به افرادی تعلق می گیرد که داخل ایران باشند تا ما بتوانیم طرح را با ستاد کل نیروهای مسلح جلو ببریم .
اکنون بیش از هزار نفر از سیستم ما استفاده می کنند .
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود : همچنین کسانی که وارد برنامه خلاق معاونت علمی می شوند می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند .
ستاری با اشاره به برنامه هایی که در قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان در محیط کسب و کار اتفاق افتاده گفت : دو هفته پیش موضوع بیمه را داشتیم که در این راستا به توافقاتی با سازمان بیمه رسیده ایم .
امیدواریم با این اتفاقات جدید بتوانیم سربلند بیرون بیاییم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/05/21
> صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم سامانه بانک ایده را به منظور استفاده از ایده های دانشجویان و دانشگاهیان در جهت ارتقاء سطح کمی و کیفی خدمات رفاهی راه اندازی کرد .
> صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم سامانه بانک ایده را به منظور استفاده از ایده های دانشجویان و دانشگاهیان در جهت ارتقاء سطح کمی و کیفی خدمات رفاهی راه اندازی کرد .
به گزارش مهر ، به منظور حمایت ، تشویق ، جلب مشارکت و بهره گیری از طرح ها و ایده های دانشجویان ، دانشگاهیان و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی در جهت ارتقاء سطح کمی و کیفی خدمات رفاهی دانشجویان و حل مشکلات مراکز آموزش عالی کشور در حوزه رفاه دانشجویی ، صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم ، در نظر دارد از طرحها و ایده‎های خلاقانه در زمینه‎های خدمات رفاهی دانشجویی از جمله خوابگاه ، تغذیه ، ارائه وامهای دانشجویی و امور اقتصادی و مواردی که به مرتفع شدن مسایل و مشکلات دانشگاهها و دانشجویان کمک می کند استفاده کند .
به همین منظور سامانه‎ای تحت عنوان بانک ایده در سایت صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم راه اندازی شده که صاحبان ایده از طریق این سامانه طرح ها و ایده‎های خود را ثبت می‏کنند .
صندوق در طرحهای دارای توجیه اقتصادی پس از طی فرایند اداری و تصویب کمیسیون سرمایه‏گذاری مشارکت مالی می‏کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه شروع
1397/05/21
> نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از قرار نگرفتن طرح عفو عمومی در دستور کار مجلس از سوی هیات رییسه اظهار داشت : باید با تصویب قوانین حمایتی ناامیدی را از قشر فرهیخته دانشگاهی دور کرد .
> نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از قرار نگرفتن طرح عفو عمومی در دستور کار مجلس از سوی هیات رییسه اظهار داشت : باید با تصویب قوانین حمایتی ناامیدی را از قشر فرهیخته دانشگاهی دور کرد .
محمود صادقی گفت : در فراکسیون امید طرح عفو عمومی را ارایه کردیم ولی هیات رییسه مجلس برای قرار دادن این طرح در دستور کار تعلل می کند .
باید اقداماتی انجام داد که بازگشت به کشور برای نخبگان ایرانی جذابیت داشته باشد که در اصل به نوعی مقابله با تحریم های کشورمان است .
صادقی ادامه داد : وقتی ترامپ سیاست های ضد مهاجرتی خود را اعلام می کند و حتی ایرانیان مقیم این کشور را تحت فشار قرار می دهد ما نیز بلافاصله باید به مقابله با این رفتار ترامپ بپردازیم و درهای کشور را بازکنیم که به دلایل مختلف از جمله سیاسی و اجتماعی و یا فشارهای اقتصادی بسته نگه داشته ایم و همه را فراری می دهیم .
صادقی گفت : دولت باید از نظر اقتصادی با تقویت شرکت های دانش بنیان و با بکارگیری نخبگان دانشگاهی در مناصب مهم ، امیدواری در کشور ایجاد کند اما سال گذشته با تصویب بودجه سال جاری در مجلس که حقوق دانشگاهیان و اعضای هیات علمی دانشگاه را کاهش دادیم ، خودمان باعث دلسردی نخبگان دانشگاهی را ایجاد کردیم و حتی بسیاری از این افراد بازنشستگی پیش از موعد را خواستار شدند .
وی می گوید : کاهش حقوق و اعمال ضرایب پلکانی برای افزایش حقوق ها برای قشر دانشگاهی ناراحتی ایجاد کرد .
البته می توانیم با اصلاح این قوانین امیدواری در قشر دانشگاهی ایجاد کنیم و حتی مهاجرت معکوس را در این زمینه به وجود آورد .
صادقی در ادامه عنوان کرد : به برنامه دولت در شرایط تحریم نظر انتقاد دارم .
نتوانست به صورت فعال بسته با رویکرد ضد تحریمی را برنامه ریزی کرده و روی میز قرار داده و اجرا کند .
وی با بیان این جمله که آمریکا با همه توانمندی هایی که از نظر اقتصادی و سیاسی دارد ، سال هاست تمامی تلاش خود را بر دوش «چریک های کت و شلواری» گذاشته است ، اظهار داشت : این افراد را بسیج کرده و اقدامات نظری و عملی درباره هنر تحریم را به آنها سپرده است یعنی به نوعی تحریم ها را هنر می دانند که به تعبیر خودشان فلج کننده باشد .
عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای سنجش تکمیلی کشور معتقد است : کشور به صورت متقابل هنر دفع حمله تحریمی آمریکا را ندارد .
وی خاطر نشان کرد : دستگاه های ما سیاست های مشخصی درباره آنتی تحریم ندارند تا در برابر اقدامات آمریکا مقاومت کنند که از جمله این موارد می تواند سیاست هایی برای حفظ نخبگان باشد .
صادقی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در بازار ارز و سکه پس از خروج آمریکا از برجام اظهار داشت : پس از اختلالات در بازار ارز و سکه و ممنوعیت مراودات ارزی در بازار که با دخالت دولت در ارایه بسته های ارزی ایجاد شد ، در نهایت فساد از دل آن بیرون زد ، که پس از تغییر رییس بانک مرکزی اصلاح شد ، این افزایش قیمت ارز می تواند یکی از سیاست های ضد تحریمی باشد یعنی به نوعی مشوق صادرات می شود و حتی می تواند از مهاجرت افراد جلوگیری کند .
نماینده مردم تهران در مجلس افزود : افزایش نرخ دلار می تواند حتی به نوعی راه حل مقاومت در برابر تحریم ها باشد .
/ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
دنیای اقتصاد
1397/05/21
> ایسنا : رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح از بررسی طرحی برای استفاده از ظرفیت های ایرانیان مقیم خارج در قالب نظام وظیفه خبر داد و گفت : در صورت نهایی شدن این طرح ، جزئیات آن اعلام خواهد شد .
> اعلام شرایط تردد مشمولان تحصیل کرده خارج از کشور ایسنا : رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح از بررسی طرحی برای استفاده از ظرفیت های ایرانیان مقیم خارج در قالب نظام وظیفه خبر داد و گفت : در صورت نهایی شدن این طرح ، جزئیات آن اعلام خواهد شد .
سردار موسی کمالی در نشست تسهیلات سربازی افراد فعال در شرکت های دانش بنیان با تاکید بر اینکه در دنیا دو مدل برای تامین نیروهای مسلح و برقراری امنیت اجرایی می شود ، افزود : مدل حرفه ای و مدل مردمی از جمله روش هایی است که در دنیا برای تامین نیروهای مسلح وجود دارد و هر کشور با توجه به شرایط جمعیتی ، جغرافیایی ، قومیتی و منابع مالی یکی از این مدل ها را انتخاب می کند .
وی مدل تامین نیروهای مسلح در ایران را مبتنی بر نظام وظیفه ، مردمی دانست و یادآور شد : بر این اساس نیروهای مسلح مکلف است 50 درصد نیروی انسانی مورد نیاز خود را از طریق سربازان وظیفه تامین کند .
کمالی اضافه کرد : علاوه بر آن بر اساس قانون 147 ، نیروهای مسلح می توانند در زمان صلح به کمک دولت در راستای تولید ، آموزش ، امداد ، بهداشت و محرومیت زدایی بشتابند .
رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه در حال حاضر ما با بیش از 150 دستگاه غیر نظامی برای امر محرومیت زدایی همکاری داریم ، خاطرنشان کرد : تامین اعضای هیات علمی دانشگاه ها ، سرباز معلم و سرباز سازندگی از دیگر خدمات ما است که سالانه 5 هزار نفر سرباز معلم به دستگاه مربوط معرفی می کنیم .
وی با تاکید بر اینکه سرباز سازندگی در بخش تولید فعال است ، اضافه کرد : علاوه بر آن ، بر اساس قوانین ما مجاز هستیم که در این حوزه با بخش خصوصی نیز مشارکت داشته باشیم ، چرا که در حال حاضر 40 درصد از کارکنان نظام وظیفه نیروهای مسلح تحصیل کرده هستند و می توان از توان آن ها در شرکت های دانش بنیان بهره برد .
کمالی واگذاری سرباز به دستگاه های غیر نظامی را یکی از اقدامات در راستای استفاده از ظرفیت های نخبگان و استعدادهای برتر عنوان کرد و یادآور شد : نخبگان و استعدادهای برتر به جای گذراندن خدمت نظام وظیفه متداول می توانند با انجام پروژه های تحقیقاتی ، کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند .
وی همچنین خاطرنشان کرد : مشمولان ارشد و بالاتر نیز به جای انجام خدمت نظام وظیفه می توانند در حوزه های دفاعی و امنیتی ، تحقیقاتی انجام دهند و بخشی از پروژه های تحقیقاتی آن ها جزو خدمت نظام وظیفه این افراد محسوب خواهد شد .
وی با اشاره به ظرفیت شرکت های دانش بنیان ، اظهارکرد : این نوع شرکت ها در ستاد کل نیروهای مسلح مورد بررسی قرار گرفتند و بر این اساس تفاهم نامه ای با معاونت علمی امضا کردیم و بر اساس آن مقرر شد که در سه حوزه با این معاونت همکاری صورت گیرد .
رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد : بر این اساس اجازه داده شده است که سربازان نخبه بتوانند علاوه بر حوزه های دولتی ، در بخش های خصوصی مرور و کار تحقیقاتی انجام دهند .
کمالی با تاکید بر اینکه برای این طرح 100 نفر با اجازه مقام معظم رهبری انتخاب شدند ، افزود : این طرح با همکاری بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی در حال اجرا است و با مثبت بودن نتایج آن اجرای این طرح توسعه می یابد .
وی ادامه داد : علاوه بر آن مشمولان تحصیل کرده که مدارک لازم را دارند ، ولی تخصص کافی ندارند ، مقرر شد که معاونت علمی با بررسی شرکت های دانش بنیان این افراد را برای گذراندن خدمت سربازی به شرکت های دانش بنیان معرفی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
دنیای اقتصاد
1397/05/21

کمالی با تاکید بر اینکه برای این امر 2 هزار نفر جذب خواهند شد ، اضافه کرد : اجرای این طرح نقش موثری در دستیابی شرکت های دانش بنیان به ماموریت ها و اهداف تعیین شده آن ها دارد ، ضمن آنکه منجر به اشتغال زایی افراد تحصیل کرده می شود .
رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گذراندن خدمت نظام وظیفه در شرکت های دانش بنیان را سومین زمینه همکاری نیروهای مسلح با معاونت علمی عنوان کرد و یادآور شد : در این طرح تعدادی از افراد تحصیل کرده ، خدمت نظام وظیفه خود را در شرکت های دانش بنیان سپری می کنند که برای این طرح 500 نفر انتخاب شده اند .
کمالی همچنین به مشمولان ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و توضیح داد : طبق قانون ، ایرانیان مقیم خارج از کشور که سه سال در کشورهای دیگر اقامت دارند ، می توانند سالی دو بار و حداکثر سه ماه به کشور تردد کنند .
وی اضافه کرد : مشمولان ارشد و بالاتر که در خارج از کشور حضور دارند ، بنا به دعوت وزارتخانه ها برای ارائه مقاله و یا حضور در میزگردها و کنفرانس ها به کشور تردد می کنند نیز می توانند مشمول این قانون شوند .
رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه ایرانیان خارج از کشور که به کشور بازمی گردند ، در حوزه نظام وظیفه هیچ تفاوتی با سایر افراد ندارند ، ولی ما برای استفاده از ظرفیت تحصیل کردگان ایرانیان مقیم خارج برنامه هایی را در دست بررسی داریم که در صورت نهایی شدن اعلام خواهد شد .
کپی شد کلمات کلیدی : استفاده از ظرفیت ایران سرمایه نظام وظیفه نیروهای مسلح.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه جام جم
1397/05/21
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور 97 تا دوشنبه 22 مرداد خبر داد .
> حسین توکلی با بیان این که تا روز گذشته 312 هزار و 557 نفر انتخاب رشته کرده اند ، افزود : داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند حداقل 150 کدرشته محل را از میان کدرشته محل های تحصیلی مورد علاقه خود از گروه یا گروه های آزمایشی مجاز انتخاب کنند .
وی یادآور شد : اصلاحیه دوم دفترچه راهنمای انتخاب رشته نیز از عصر دیروز 20 مرداد 97 در سایت سازمان سنجش منتشر شده و داوطلبان برای انتخاب رشته باید به دفترچه ها ، راهنمای علمی و چاپی انتخاب رشته و اصلاحات اعلام شده توجه کنند .
از تعداد 910 هزار و 713 نفر که در جلسه آزمون حاضر بودند تعداد 910 هزار و 563 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند .
ظرفیت پذیرش پیش از اصلاحیه دفترچه راهنما تعداد 762 هزار و 834 نفر بود که این میزان پس از اصلاحیه افزایش یافت .
/ مهر.
1
فهرست