وزارت علوم - خبرگزاري ها 22 مرداد 97
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 12:36
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
ایکنا
1397/05/22
09:33
> کانون خبرنگاران نبأ ــ مؤسسه مجمع القرآن فاطمیون شهرستان گراش ، به برگزاری دوره حفظ یک ساله قرآن کریم برای آن دسته از حافظانی که تمایل دارند مدرک کارشناسی دریافت کنند ، اقدام می کند .
> به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا ، نبأ؛ مجلس شورای اسلامی در سال 1375 طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن به منظور تجلیل از مقام حافظان قرآن ، مدرک کارشناسی(لیسانس) به این افراد اعطا شود .
این طرح در تاریخ 1376/11/15 از سوی هیئت وزیران تصویب شد که بر اساس آن ، به هر کس که حافظ کل قرآن کریم باشد ، چه مدرک دیپلم را اخذ کرده باشد یا خیر؛ به شرط قبولی در آزمون کارشناسی علوم قرآن و حدیث و نیز آزمون حفظ کل قرآن ، از سوی وزارت علوم ، تحقیقات و فنآوری مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث به آن ها اعطا می شود .
امتیازات در نظر گرفته شده چیست؟ حافظان قرآن بدون آن که لازم باشد دیپلم داشته و یا دوره پیش دانشگاهی را گذرانده و در کنکور قبول شده باشند ، بدون گذراندن دوره لیسانس در دانشگاه می توانند در آزمون ویژه حافظان شرکت و در صورت کسب حد نصاب ، مدرک لیسانس را دریافت کنند .
اگر شخصی دارای مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث باشد؛ با استفاده از این طرح می تواند مدرک کارشناسی ارشد را بگیرد .
مدرک اعطایی به طور کامل رسمیت و ارزش علمی و استخدامی دارد ، یعنی شخص پس از گرفتن این مدرک می تواند به عنوان فردی که دارای لیسانس است ، از مزیت های آن جهت استخدام در ادارات دولتی و خصوصی و نیز ادامه تحصیل در دانشگاه جهت کسب مدرک فوق لیسانس و دکترا اقدام کند .
مدرک کارشناسی حافظان قرآن را شخص معاون وزیر علوم تحقیقات و فنآوری و رئیس سازمان سنجش کشور امضا می کند و اعتبار خاصی دارد .
بدین منظور مؤسسه مجمع القرآن فاطمیون شهرستان گراش ، دوره حفظ یکساله قرآن کریم را برگزار میکند که علاقهمندان میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با تلفن 5445 5244 071 داخلی 103 و شماره همراه 09393678400 تماس و یا به نشانی اینترنتی www .
majmaolquran .
com مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
آنا
1397/05/21
16:15
> معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : توسعه کشور بر مبنای اقتصاد دانش بنیان در دستور کار امروز مسئولان قرار دارد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، مسعود برومند در مراسم معارفه رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی به اجرای طرح های صنعتی بزرگ در دهه 40 در استان آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت : اگر در گذشته راه اندازی طرح های بزرگ ، پرورش مدیران صنعتی و سرمایه گذاری دولتی ، برنامه اصلی توسعه کشور بود ، امروزه توسعه کشور بر مبنای اقتصاد دانش بنیان در دستور کار قرار دارد .
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تصریح کرد : اگر در گذشته کنار هم آوردن سرمایه ، مدیریت و انتقال فناوری از خارج از کشور می توانست مسیر پیشرفت را فراهم سازد؛ در شرایط کنونی توسعه دانش بنیان به همت ملی و سازمانی نیاز دارد و موفقیت در کشورها منوط به استفاده از تمام اجزا در کنار هم است .
نیازهای ما محور توسعه است و تمامی سازمان هایی که در یک منطقه فعالیت می کنند در توسعه این بخش از اقتصاد نقش اساسی ایفا می کنند .
وی با بیان اینکه فارغ التحصیلان ما باید به گونه ای تربیت شوند که ریسک پذیری بالایی داشته باشند و با مفاهیم جدیدی مثل مدل کسب و کار ، سرمایه گذاری ، منابع انسانی و کار تیمی آشنا شده باشند ، افزود : مجموعه هایی مانند پارک های علم و فناوری برای موفق بودن حتماً باید ارتباط بسیار قوی با دانشگاه ها داشته باشد .
برومند خاطرنشان کرد : اگر علاقه مند هستیم فرزندان مان در منطقه برای خود ثروت آفرینی کنند ، باید راهبردها و برنامه های پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها همسو باشند و حمایت سایر مسئولان استان مکمل این ارتباط خواهد بود ، این ارتباطات بایستی علاوه بر ارتباطات سازمانی یک نوع ارتباطات شخصی و عاطفی نیز باشد تا بتواند موجب پیشرفت شود .
وی با اشاره به اینکه پارک های علم و فناوری بایستی ذی نفعان خود را شناسایی کنند و به انتظارات آنها به درستی پاسخ دهند ، عنوان کرد : واحدهای فناور ، کار آفرینان ، سرمایه گذاران ، ذینفعان پارک ها هستند؛ شناسایی ذینفعان ، کیفیت فعالیت پارک های علم و فناوری را ارتقا خواهند بخشید و پارک ها بایستی به عنوان پلت فرم توسعه استان شناخته شود و در تصمیم گیری های کلیدی بار از دوش استان بردارد .
وی افزود : پارک های علم و فناوری باید محل حضور نخبگان و فعالان کسب و کار باشد و برای نیل به این اهداف نیاز به سازمانی بسیار مدرن داریم .
برومند در خاتمه ضمن معرفی عبدالرضا واعظی رئیس جدید پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی ، خواستار توسعه هر چه بیشتر پارک و تعامل سازنده با نهادها ، دانشگاه ها و صنایع شد و از خدمات 16 ساله دکتر محمد علی حسینپور فیضی رئیس قبلی این پارک نیز تقدیر کرد .
انتهای پیام/4060/4040.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
مهدی کشمیری
ایکنا
1397/05/22
10:30
> گروه فرهنگی مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری خراسان شمالی گفت : اجرای نمایش های نخستین فصل تئاتر بچه های مسجد در استان کلید خورد .
> مهدی کشمیری ، مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان در گفت وگو با ایکنا ازخراسانشمالی اظهارکرد : چهار نمایش روبه به کارگردانی محمد ابدال ، پمپ به کارگردانی سعید نیستانی ، نافرجام به کارگردانی مرتضی رستمی و تالار به کارگردانی محمد حصاری با 16 اجرا در مسجد شهر بجنورد اجرا میشود .
وی ادامه داد : این آثار از تا چهارم شهریورماه سال جاری بعد از نماز ظهر و عصر مغرب و عشاء اجرا میشود .
کشمیری افزود : تولید تئاتر بچههای مسجد و آموزش این رشته از دیرباز یکی از اولویتهای این واحد بوده در این خصوص کارهای ارزنده ای انجام شده است .
وی عنوان کرد : امسال برای اولین بار یکی از نمایشهای بچههای مسجد در سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر بچههای مسجد که به میزبانی استان قزوین برگزار شد شرکت کرد و این اتفاق میتواند تجربه خوبی باشد زیرا این جشنواره معتبرترین جشنواره در زمینه نمایش است .
کشمیری خاطرنشان کرد : امیدواریم دومین فصل تئاتر بچههای مسجد در سال آینده با حمایت بیش از پیش مسئولان استانی برگزار شود زیرا این برنامه روحیه جهادی میخواهد .
مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری خراسانشمالی افزود : در کنار برگزاری فصل تئاتر بچههای مسجد ظرفیتهای موجود در این عرصه نیز شناسایی خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
نسیم آنلاین
1397/05/22
10:23
> یزدان مهر از آغاز پرداخت وام دانشجویان مقطع دکتری از اواخر همین هفته خبر داد .
> ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگارحوزه دانشگاهیگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛به منظور حمایت مالی از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در جهت انطباق با نیازهای اساسی کشور ، گسترش نهضت تولید علم و حل علمی مشکلات کشور ، تقویت و تسهیل حضور و تلاش تمام وقت دانشجویان دکتری در دانشگاه ها ، وام ویژه دکتری مطابق تفاهمنامه منعقده بین صندوق رفاه و بانک توسعه تعاون پرداخت می شود .
وی ادامه داد : این وام در دوبخش و از طریق بانک توسعه تعاون و صندوق رفاه دانشجویان به دانشجویان پرداخت می شود .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود : این صندوق وام دکتری 3 ماه اول بهار را واریز کرده است و قرار است 3 ماه دوم تابستان تا اواخر مردادماه سال جاری پرداخت شود .
یزدان مهر تصریح کرد : در حال حاضر مشکل بانک توسعه و تعاون مرتفع شده و پرداخت وام ها شش ماهه ازهمین هفته آغاز خواهد می شود .
وی بیان کرد : وام مذکور به کلیه دانشجویان واجد شرایط از نیمسال اول تحصیل تا پایان تحصیل در سنوات مجاز (هشت نیمسال) پرداخت می شود به طوری که کارمزد وام مذکور چهار درصد است .
همچنین دانشجویان جهت دریافت این وام باید هر شش ماه تقاضای وام و مدارک مستندات آموزشی خود را به ادارات رفاه دانشگاه محل تحصیل تحویل نمایند .
گفتنی است؛ وام 3 ماه تابستان در دهه اول شهریور ماه سال جاری پرداخت می شود .
منبع : باشگاه خبرنگاران جوانمسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
افکار
1397/05/22
10:07
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت : این صندوق وام دکتری سه ماه اول بهار را واریز کرده است و قرار است سه ماه دوم تابستان تا اواخر مردادماه سال جاری پرداخت شود .
> به گزارش افکارنیوز ، ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به منظور حمایت مالی از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی جهت انطباق با نیازهای اساسی کشور ، گسترش نهضت تولید علم و حل علمی مشکلات کشور ، تقویت و تسهیل حضور و تلاش تمام وقت دانشجویان دکتری در دانشگاه ها ، وام ویژه دکتری مطابق تفاهم نامه منعقده بین صندوق رفاه و بانک توسعه تعاون پرداخت می شود .
وی ادامه داد : این وام در دوبخش و از طریق بانک توسعه تعاون و صندوق رفاه به دانشجویان پرداخت می شود .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود : این صندوق وام دکتری سه ماه اول بهار را واریز کرده است و قرار است سه ماه دوم تابستان تا اواخر مردادماه سال جاری پرداخت شود .
یزدان مهر تصریح کرد : در حال حاضر مشکل بانک توسعه و تعاون مرتفع شده و پرداخت وام های 6 ماهه از همین هفته آغاز خواهد می شود .
وی بیان کرد : وام مذکور به همه دانشجویان واجد شرایط از نیمسال اول تحصیل تا پایان تحصیل در سنوات مجاز (هشت نیمسال) پرداخت می شود به طوری که کارمزد وام مذکور چهار درصد است .
همچنین دانشجویان جهت دریافت این وام باید هر 6 ماه تقاضای وام و مدارک مستندات آموزشی خود را به ادارات رفاه دانشگاه محل تحصیل تحویل دهند .
وام سه ماه تابستان در دهه اول شهریور ماه سال جاری پرداخت می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
آنا
1397/05/21
20:40
> دستیار ویژه وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور حقوق شهروندی ، 29 آذر را زمان رونمایی از منشور و نیز تقدیر از 22 پایان نامه برتر مرتبط با حقو ق شهروندی اعلام کرد.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، فریدون جعفری در نشست مطبوعاتی اولین جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر حقوق شهروندی که امروز در دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی برگزار شد ، هدف از برگزاری این جشنواره را شناسایی نویسندگان آکادمیک حوزه حقوق شهروندی با مشارکت دانشگاه ها اعلام کرد و گفت : برگزاری این جشنواره در راستای تکلیف وزارت علوم مبنی بر آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی است .
وی افزود : با مشارکت دانشگاه ها به دنبال شناسایی نویسندگان دانشگاهی حوزه حقوق شهروندی هستیم تا منابع این حوزه را گردآوری کرده و آن ها را برای آشنایی بیشتر مردم با حقوق شهروندی و ترویج مطالبه گری به کار بگیریم .
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی تصریح کرد : بعد از تصمیم برای برگزاری این جشنواره از طرف وزارت علوم با تمام دانشگاه های کشور مکاتبه شد تا پایان نامه های مرتبط با 22 سرفصل حقوق شهروندی را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند .
جعفری تکلیف ویژه وزارت علوم در این خصوص را آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی و ارائه برنامه های اجرایی و عملیاتی عنوان کرد و گفت : در این راستا پیشنهاد برگزاری نخستین جشنواره ملی پایان نامه برتر حقوق شهروندی داده شد و به دنبال آن اولین نشست در این خصوص با حضور وزیر علوم در تیرماه برگزار شد .
وی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی ، عصاره حقوق ملت بوده و در فصل سوم قانون اساسی به آن پرداخته شده است ، اظهار کرد : ساز و کارهای اجرایی در آخر این منشور پیش بینی شده و براساس آن برای هر وزارتخانه تکلیفی معین شده است .
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی از وجود 637 پایان نامه و رساله در حوزه حقوق شهروندی خبر داد و گفت : در چند سال اخیر به خصوص بعد از سال 92 که منشور حقوق شهروندی بیشتر شناخته شده ، تدوین پایان نامه با این موضوع نیز سیر صعودی داشته است .
جعفری با بیان اینکه از میان این 637 پایان نامه ، 606 پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد ، 22 پایان نامه در مقطع دکتری تخصصی و یک تا دو مورد نیز در مقطع دکتری حرفه ای نوشته شده اند گفت : دو هزار 366 پایان نامه کارشناسی ارشد و 158 رساله دکتری تخصصی با کلیدواژه حقوق بشر شناسایی شده است و انتخاب آثار برتر نیاز به تیم تخصصی و داوری دارد .
وی با اشاره به اینکه به دنبال گردآوری این منابع ، کتابخانه تخصصی در وزارت علوم ایجاد خواهد شد ، گفت : هدف ما استفاده از این منابع به عنوان بسته حقوق شهروندی و در درجه اول رعایت حقوق دانشجویان است .
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی ، 29 آذر سال جاری را زمان رونمایی از منشور و نیز تقدیر از 22 پایان نامه برتر مرتبط با حقو ق شهروندی اعلام کرد و گفت : برای هر سرفصل حقوق شهروندی ، یک کمیته داوری تشکیل شده و نیز در هر سرفصل یک پایان نامه برتر انتخاب خواهد شد .
جعفری با تاکید بر اینکه به سرفصل آموزش و پژوهش در منشور توجه ویژه ای شده است ، از برنامه وزارت علوم برای تربیت مربیان آموزش حقوق شهروندی خبر داد و گفت : برای این افراد به منظور همکاری با دستگاه ها ، کارت ویژه صادر خواهد شد .
انتهای پیام/4007.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
وزارت علوم
1397/05/21
19:08
> دکترفریدون جعفری دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر حقوق شهروندی گفت : برگزاری این جشنواره در راستای تکلیف وزارت علوم مبنی بر آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی است .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر جعفری در نشست مطبوعاتی اولین "جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر حقوق شهروندی"که امروز 21 مرداد در دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی برگزار شد ، هدف از برگزاری این جشنواره را سعی در شناسایی نویسندگان آکادمیک حوزه حقوق شهروندی با مشارکت دانشگاه ها اعلام کرد و اظهار داشت : برگزاری این جشنواره در راستای تکلیف وزارت علوم مبنی بر آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی است و با مشارکت دانشگاه ها به دنبال شناسایی نویسندگان دانشگاهی حوزه حقوق شهروندی هستیم تا منابع این حوزه را گردآوری کرده و آن ها را برای آشنایی بیشتر مردم با حقوق شهروندی و ترویج مطالبه گری به کار گیریم .
وی افزود : بعد از تصمیم برای برگزاری این جشنواره از طرف وزارت علوم با تمام دانشگاه های کشور مکاتبه شد تا پایان نامه های مرتبط با 22 سرفصل حقوق شهروندی را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند دکتر جعفری تکلیف ویژه وزارت علوم در این خصوص را آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی و ارائه برنامه های اجرایی و عملیاتی برای این موضوع عنوان کرد و گفت : در این راستا پیشنهاد برگزاری نخستین جشنواره ملی پایان نامه برتر حقوق شهروندی داده شد و به دنبال آن اولین نشست در این خصوص با حضور وزیر علوم در تیرماه برگزار شد .
وی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی ، عصاره حقوق ملت بوده و در فصل سوم قانون اساسی به آن پرداخته شده است ، اظهار داشت : ساز و کارهای اجرایی در آخر این منشور پیش بینی شده و براساس آن برای هر وزارتخانه تکلیفی معین شده است .
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه فرآیند شناسایی پایان نامه ها در حال انجام است از وجود 637 پایان نامه و رساله در حوزه حقوق شهروندی خبر داد و گفت : در چند سال اخیر به خصوص بعد از سال 92 که منشور حقوق شهروندی بیشتر شناخته شده ، تدوین پایان نامه با این موضوع نیز سیر صعودی داشته است .
وی با بیان اینکه از میان این 637 پایان نامه ، 606 پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد ، 22 پایان نامه در مقطع دکترای تخصصی و یک تا دو مورد نیز در مقطع دکترای حرفه ای نوشته شده اند از شناسایی 2366 پایان نامه کارشناسی ارشد و 158 رساله دکتری تخصصی با کلیدواژه "حقوق بشر" خبر داد و خاطرنشان کرد : انتخاب آثار برتر نیاز به تیم تخصصی و داوری دارد .
دکتر جعفری با اشاره به اینکه به دنبال گردآوری این منابع ، کتابخانه تخصصی در سطح وزارت علوم ایجاد خواهد شد ، تلاش برای ایجاد منشور حقوق دانشجویی را یادآور شد وگفت : هدف ما استفاده از این منابع به عنوان بسته حقوق شهروندی و در درجه اول رعایت حقوق دانشجویان است .
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی ، 29 آذر سال جاری را زمان رونمایی از منشور و نیز تقدیر از 22 پایان نامه برتر مرتبط با حقوق شهروندی اعلام کرد و گفت : برای هر سرفصل حقوق شهروندی یک کمیته داوری تشکیل شده و نیز در هر سرفصل یک پایان نامه برتر انتخاب خواهد شد .
دکترجعفری با تاکید بر اینکه به سرفصل آموزش و پژوهش در منشور توجه ویژه ای شده است ، از برنامه وزارت علوم برای تربیت مربیان آموزش حقوق شهروندی خبر داد و گفت : برای این افراد به منظور همکاری با دستگاه ها ، کارت ویژه صادر خواهد شد .
ر .
ب / ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
برنا
1397/05/21
16:41
> دانشگاه گیلان به عنوان میزبان پانزدهمین دوره المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور انتخاب شد .
> دانشگاه گیلان میزبان پانزدهمین دوره المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور شد دانشگاه گیلان به عنوان میزبان پانزدهمین دوره المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور انتخاب شد .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، این مسابقات در تابستان سال 1399 و با حضور 5 هزار دانشجوی دختر و پسر برگزار خواهد شد .
دوره چهاردهم دوره المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان نیز در تیر و مردادماه سال جاری در دانشگاه شیراز برگزار شد که در مراسم اختتامیه آن ، پرچم المپیاد توسط دکتر حمید نادگران رئیس دانشگاه شیراز به دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان تحویل داده شد Print Email Short Link کد خبر : 739988 تاریخ خبر : 1397/05/21 16 : 41 : 43 آموزش عالی رئیس دانشگاه برنا دانشگاه المپیاد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
آنا
1397/05/21
15:42
> دانشگاه گیلان به عنوان میزبان پانزدهمین دوره المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور انتخاب شد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، این مسابقات در تابستان سال 1399 و با حضور 5 هزار دانشجوی دختر و پسر برگزار خواهد شد .
دوره چهاردهم المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان در تیر و مرداد سال جاری دربرگزار شد که در مراسم اختتامیه آن ، پرچم المپیاد توسط حمید نادگران رئیس دانشگاه شیراز به احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان تحویل داده شد .
انتهای پیام/4007.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
وزارت علوم
1397/05/21
15:24
> دانشگاه گیلان به عنوان میزبان پانزدهمین دوره المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور انتخاب شد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه گیلان ، این مسابقات در تابستان سال 1399 و با حضور 5 هزار دانشجوی دختر و پسر برگزار خواهد شد .
دوره چهاردهم دوره المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان نیز در تیر و مردادماه سال جاری در دانشگاه شیراز برگزار شد که در مراسم اختتامیه آن ، پرچم المپیاد توسط دکتر حمید نادگران رئیس دانشگاه شیراز به دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان تحویل داده شد ز .
ح 74/ ر .
ب 45.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
آفتاب آنلاین
1397/05/21
13:01
> رییس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم از اعلام نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تا پایان مرداد خبر داد .
> دکترمحمدرضا رضوان طلب در گفت وگو با ایسنا ، ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد : برای شرکت در فراخوان بهمن 96 جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم ، تعداد 10 هزار و 933 نفر از طریق سامانه جذب وزارت علوم ثبت نام کردند و پروسه رسیدگی به پرونده این متقاضیان از سوی دانشگاه ها به دلیل تقارن با تعطیلات نوروز ، بیش از 4 ماه به طول انجامید .
وی در ادامه تصریح کرد : اولین نتایج رسیدگی به پرونده متقاضیان جذب هیات علمی از سوی دانشگاه ها باید نیمه تیرماه به مرکز جذب واصل می شد که خوشبختانه 11 پرونده از 8 دانشگاه (تفرش ، تهران ، رازی ، شهید مدنی آذربایجان ، الزهرا ، گنبدکاووس ، آیت الله بروجردی و دانشگاه صنعتی شریف) قبل از این تاریخ به وزارت علوم رسیده ، که البته تایید نهایی آنها با فاصله کوتاهی نیز به دانشگاه ها اعلام شد .
رییس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم افزود : در غربالگری اولیه شرایط حداقل 50 درصد از متقاضیان با شرایط اعلام شده در فراخوان تطبیق نمی کرد ، بنابراین از بین پرونده های باقی مانده 318 پرونده از 47 دانشگاه و موسسه مرحله اول رسیدگی یعنی بررسی صلاحیت های علمی و عمومی را در دانشگاه پشت سرگذاشته و آماده طرح در هیأت اجرایی دانشگاه ها است .
تقاضای ما از دبیران جذب ، تسریع در کار این پرونده ها و استفاده از فرصت تابستان برای تشکیل جلسات هیأت های اجرایی است .
وی در پایان با تاکید بر اینکه نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی تا پایان مرداد ماه اعلام خواهد شد ، خاطرنشان کرد : اعضای هیأت های اجرایی به محض تعطیل شدن دانشگاه ها خود را فارغ از تکلیف تلقی نکنند و بدانند سرنوشت عده ای ازجوانان و دانش آموختگان در گرو حضور و تصمیمات آنان در هیأت های اجرایی است و حتی یک روز تاخیر در تعیین تکلیف آنان ، سزاوار نمی باشد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
ایرنا
1397/05/22
07:06
> تهران ایرنا ثبت نام پذیرش دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای نظام آموزشی مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی از امروز 22 مرداد ماه آغاز می شود .
> به گزارش گروه دانشگاه ایرنا ، براساس اطلاعیه ثبت نام پذیرش دوره های فنی و حرفه ای دانشگاه جامع علمی کاربردی برای ورودی های مهرماه 97 تا روز یکشنبه 28 مرداد ماه ادامه خواهد یافت .
بر اساس این اطلاعیه ، گزینش دانشجو در هر یک از کد رشته محل های تحصیلی این دانشگاه براساس معدل کل مندرج در گواهینامه معتبر دیپلم ، نوع دیپلم و سهمیه های آزاد ، شاغل ، رزمندگان ، بومی بودن و با توجه به صلاحیت های عمومی داوطلبان براساس ضوابط این دانشگاه صورت می گیرد .
بدیهی است برای هر یک از موارد اعلام شده ارائه مستندات مربوط در زمان ثبت نام توسط دانشجو به مرکز آموزشی ضروری است .
داوطلبان باید پس از مطالعه دفترچه راهنمای پذیرش در این دوره و آشنایی با کلیه شرایط و ضوابط پذیرش ، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور ثبت نام کنند .
همچنین ، دفترچه راهنمای پذیرش دوره های کاردانی فنی و حرفه ای از فردا و همزمان با شروع ثبت نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و این دانشگاه به آدرس uast .
ac .
ir در دسترس خواهد بود .
داوطلبان متقاضی ثبت نام که شرایط عمومی و اختصاصی را دارا هستند ، برای ثبت نام به سایت www .
sanjesh .
org مراجعه نمایند .
پذیرش دوره های کارشناسی این دانشگاه نیز پس از پایان ثبت نام پذیرش دوره های کاردانی انجام و تاریخ دقیق آن اعلام خواهد شد .
** اعلام منابع آزمون کتبی مدرسان معارف اسلامیاطلاعیه شماره دو دانشگاه جامع علمی کاربردی برای معرفی منابع آزمون مدرسان معارف اسلامی دارای مجوز موقت تدریس دانشگاه جامع علمی کاربردی منتشر شد .
بر پایه این اطلاعیه ، مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی مشمول (طرح 4000) می توانند از هم اکنون نسبت به تهیه منابع و مطالعه آن تا زمان آزمون اقدام نمایند .
مسئولان امور مدرسان مستقر در استان ها برای دریافت توضیحات بیشتر می توانند با دفتر نهاد رهبری دانشگاه جامع علمی کاربردی تماس گیرند .
همچنین انتشار دفترچه آزمون و نحوه ثبت نام متقاضیان در سایت سازمان سنجش آموزش کشور طی اطلاعیه های بعدی از طریق سایت دفتر نهاد رهبری دانشگاه به نشانی nahad .
uast .
ac .
ir متعاقبا اعلام خواهد شد .
** بخشودگی جرایم دانشجویان بدهکار صندوق رفاهبر اساس تصمیمات صندوق رفاه دانشجویان در راستای اجرای سیاست خدمات رسانی توام با کرامت انسانی به دانشجویان و دانش آموختگان ، رفاه حال دانش آموختگان بدهکار ، فراهم ساختن تسهیلاتی جهت بازپرداخت بدهی بدهکاران معوق و با توجه به فرا رسیدن اعیاد بزرگ قربان و غدیر در خصوص طرح بخشودگی جرایم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان و تقسیط مجدد بدهی آنان ، اجرای این طرح که از روز شنبه 20 مرداد ماه آغاز شده و تا 10 شهریور ماه اجرا خواهد شد .
سید احمدرضا پیش بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی از اجرای طرح بخشودگی جرایم دیرکرد صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری خبر داد .
پیش بین افزود : با اجرای این طرح ، بدهکارانی که در زمان مقرر بدهی خود را به صندوق رفاه دانشجویان پرداخت نکرده اند و مشمول جریمه دیر کرد شده اند تا پایان زمان مذکور فرصت دارند از طریق پرتال دانشجویی صندوق رفاه به آدرسwww .
bp .
swf .
ir از بخشودگی 50 تا100 در صدی جرایم بهره مند شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
ایرنا
1397/05/22
07:06

** معرفی اعضای کمیسیون تخصصی صنعت و دبیر کمیته انتصابمحمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی بر اساس حکمی اعضای کمیسیون تخصصی صنعت هیأت ممیزه دانشگاه جامع علمی کاربردی را منصوب کرد .
بر اساس اجرای ماده 5 آئین نامه نحوه تشکیل و اختیارات هیأت ممیزه دانشگاه ، حمیدرضا تقی راد ، خسرو فریزاد ، رضا غیاثی ، رضا نادری محمودی ، شهاب بهجتی ، علیرضا مهردوست ، محمدتقی صادقی و محمد شرعیات به عنوان اعضای کمیسیون تخصصی صنعت هیأت ممیزه دانشگاه جامع علمی کاربردی به مدت دوسال منصوب شدند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی همچنین در حکمی دیگر محمد فتحی سرپرست دفتر هماهنگی امور واحدهای استانی را به عنوان دبیر کمیته انتصاب دانشگاه منصوب کرد .
**9283**1601 انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی علمی کاربردی پذیرش دانشجو کاردانی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
نسیم آنلاین
1397/05/22
09:55
> رئیس دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به خالی ماندن 75 درصد صندلی های این دانشگاه در سال 96 ، ظرفیت این دانشگاه در سال 97 را 400 هزار نفر اعلام کرد و گفت : براورد ما در سال 97 چیزی حدود 200 هزار پذیرش است یعنی طبق پیش بینی ها ، باز هم حدود نیمی از ظرفیت دانشگاه خالی می ماند .
> دکتر محمدحسین امید با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران ، در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ، درباره تعداد صندلی های خالی دانشگاه علمی کاربردی توضیح داد : خیلی ها ابهام دارند اکنون که مقرر شده به دنبال مصوبه دولت ، مبنی بر کیفی گرایی و ماموریت گرایی ، تعداد مراکز علمی کاربردی کاهش پیدا کند و همچنین کدرشته محل های ما نیز کاهش یافته ، برای ظرفیت های دانشگاه علمی کاربردی چه اتفاقی می افتد؟ وی افزود : دانشگاه علمی کاربردی در سال 96 یک میلیون ظرفیت داشت که از این ظرفیت 250 هزار پذیرش صورت گرفت ، برای سال 97 نیز تعداد ظرفیت را 400 هزار نفر اعلام کردیم ، یعنی مراکز علمی کاربردی دولتی که حذف شده و تعدادی هم به لحاظ احکام نظارتی حذف شدند ، اما باز هم 400 هزار نفر ظرفیت برای کاردانی و کارشناسی ناپیوسته اعلام کردیم .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی یادآور شد : برآورد ما در سال 97 چیزی حدود 200 هزار پذیرش است ، یعنی طبق پیش بینی باز هم حدود نیمی از ظرفیت دانشگاه خالی می ماند .
امید درباره ماموریت گرایی مراکز علمی کاربردی ، اظهارکرد : یکی از سیاست های دانشگاه در چند سال اخیر اجرای طرح آمایش آموزش عالی و ماموریت گرایی در آموزش عالی است و در این راستا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ارتباط با آمایش وجود دارد و قرار بر این است که ماموریت دانشگاه ها مشخص شود و هر کسی در حوزه مربوط به خودش کار کند .
وی با بیان اینکه اجرای این طرح در دانشگاه علمی کاربردی آغاز شده است ، یادآور شد : می خواهیم از ظرفیت ها و مزیت های منطقه ای استفاده کنیم و مراکز دانشگاه علمی کاربردی را به سمت ماموریت هایی که خودشان برای آن آمادگی دارند ، سوق دهیم .
امید درباره علت اجرای این طرح گفت : تا قبل از این مراکز به دلیل نیازهای مالی در حوزه های مختلف ورود کرده بودند ، یعنی برای مثال مرکزی که تخصصش در صنعت بود ، در حوزه مدیریت و خدمات نیز دانشجو می گرفت .
این مساله باعث شد بسیاری رشته های پرطرفدار که کمتر مورد نیاز بخش های اجرایی کشور هستند مملو از دانشجو باشند و ظرفیت رشته های مورد نیاز بخش های مختلف کشور خالی بماند ، به عنوان مثال برای تحصیل در یک مرکز صنعتی ممکن بود بیشتر از 20 دانشجو شرکت نکنند ، اما در رشته خدمات همان مرکز 70 یا 80 دانشجو ثبت نام کنند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی درباره وضعیت اشتغال دانش آموخته های دانشگاه علمی کاربردی تصریح کرد : آمار نشان می دهد که متاسفانه بخشی از دانش آموخته های دانشگاه علمی کاربردی مثل سایر دانشگاه ها ، در زمینه ای غیر زمینه تحصیلی شان کار می کنند که این مساله خیلی خوب نیست .
افزایش میانگین معدل ورودی های دانشگاه علمی کاربردی امید درباره برنامه های دانشگاه علمی کاربردی برای ارتقاء کیفیت اظهار کرد : برای ارتقاء کیفیت چند محور را دنبال کردیم که یکی از این محورها دانشجویان بودند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی گفت : ورودی های ما در گذشته اغلب کارکنان با سن های بالا و آمادگی کم علمی و معدل های پایین بودند که این مسائل را با تغییر درصد ورودی ها اصلاح و سهمیه کارکنان را کم کردیم .
خوشبختانه در طول دو – سه سال اخیر میانگین معدل ورودی های ما نزدیک به یک نمره افزایش پیدا کرده است .
وی درباره محورهای دیگر ارتقاء کیفیت دانشگاه علمی کاربردی اظهارکرد : رکن دوم که در بحث کیفیت دنبال کردیم ، بحث محتوای آموزشی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
نسیم آنلاین
1397/05/22
09:55

تمام برنامه های آموزشی ما مورد مطالعه قرار گرفت و اخیرا هم از سامانه ای رونمایی شد که همه ذی نفعان دانشگاه اعم از دانشجویان ، دانش آموختگان ، مدرسان ، کارکنان مراکز و بخش های متقاضی نیروهای مهارتی از طریق آن نظرشان را درباره رشته ها اعلام می کنند .
امید ، فراخوان جذب مدرس را یکی دیگر از محورهای ارتقاء کیفیت دانشگاه علمی کاربردی عنوان کرد و گفت : در این فراخوان 46 هزار نفر شرکت کردند و از بین آن ها 8000 نفر انتخاب شدند و ما همه این افراد را در کارگروه های تخصصی علمی و عمومی مورد ارزیابی قرار دادیم ، البته برای مدرسانی که از قبل در دانشگاه بودند نیز این کار را انجام می دهیم .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی ، "ماموریت گرایی" را یکی دیگر از محورهای مهم ارتقاء کیفیت عنوان کرد و گفت : ماموریت مراکز باید مشخص باشد ، اگر یک مرکز در زمینه هنر متخصص است ، فقط باید در هنر دانشجو بگیرد .
امید افزود : اصلاح این مورد را در سه مرحله در مهر و بهمن 95 و مهر 96 انجام دادیم و کم کم رشته های غیر ماموریتی را حذف کردیم .
وی اظهارکرد : در مهر 97 یک تصمیم کلان گرفتیم مبنی بر اینکه هر مرکز علمی کاربردی می توانند در یکی از گروه های چهارگانه "صنعت" ، "کشاورزی" ، "مدیریت و خدمات اجتماعی" و "فرهنگ و هنر" دانشجو بگیرد .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی خاطرنشان کرد : هر مرکزی در یکی از این گروه ها متخصص است ، البته اجازه دادیم که هر مرکز 20 درصد نیز از یک گروه مشابه و نزدیک که رشته های بین رشته ای دارد ، دانشجو جذب کند .
کاهش 6000 کد رشته محل از سال 95 تاکنون امید یادآور شد : این چارچوب باعث شد که تعداد کدرشته محل ها از حدود 12 هزار در سال 95 به 8000 کدرشته محل در سال 96 و 6000 کدرشته محل در سال 97 برسد .
وی افزود : البته در بعضی استان ها در مراکزی خارج از 20 درصد رشته های بین رشته ای دانشجو جذب می شود ، اما چون در این استان ها مرکز علمی کاربردی دیگری وجود ندارد ، مجبور شدیم فعلا تحمل کنیم .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی با بیان اینکه در مهر 97 چیزی کمتر از شش هزار کدرشته محل باقی مانده ، تصریح کرد : می توانیم بگوییم با احتساب آن 20 درصد رشته های بین رشته ای ، مراکز ماموریت گرا هستند و مطابق با ماموریت های خودشان عمل می کنند .
امید درباره تعداد مدرسان این دانشگاه اظهارکرد : ما در گذشته چیزی حدود 80 هزار مدرس داشتیم .
مدرسان نیز متاسفانه بدون ارزیابی و ملاحظات مهارتی جذب می شدند که از این تعداد بعضی از آن ها خودشان فعالیت نکردند و بعضی دیگر را نیز مراکز به کار نگرفتند و به این ترتیب تعداد مدرسان دانشگاه در سال 95 به چیزی حدود 50 هزار نفر رسید .
وی ادامه داد : در سال 96 نیز حدود هشت هزار مدرس جدید از طریق فراخوان به ما پیوستند ، البته مدرسان جدید که از طریق فراخوان جذب شده بودند ، ارزیابی شدند و بین آن ها مقایسه انجام گرفت و این 8000 مدرس از بین 46 هزار نفر انتخاب شدند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی یادآور شد : مدرسان قبلی که حدود 50 هزار نفر هستند نیز فعلا فعالیت می کنند ، اما در حال ارزیابی مجدد آنان هستیم و یک مسیر جذب را برای آن ها نیز طی می کنیم .
متوقف شدن فعالیت 25 درصد از مدرسان دانشگاه علمی کاربردی امید درباره تعداد مدرسانی که پس از ارزیابی ، صلاحیت ادامه فعالیت در این دانشگاه نداشته اند ، گفت : طبق گزارشی که تاکنون ارائه شده ، حدود 25 درصد از مدرسان فعلی در ارزیابی های جدید ما شرایط ادامه همکاری با دانشگاه را نداشتند .
وی افزود : احتمالا اگر در کل کشور این میانگین درست باشد ، 25 درصد از آن 50 هزار نفر کاهش پیدا می کنند و با اضافه شدن این 8000 نفر حدود 45 هزار نفر باقی می مانند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی درباره فراخوان های جذب مدرس اظهارکرد : این فراخوان ها هر سال ادامه خواهد یافت .
امسال نیز فراخوان جدیدی را در شهریور یا بهمن ماه براساس مراکز ، رشته ها و نیازهای جدید اعلام می کنیم .
امید یادآور شد : در استان ها به صورت میانگین 20 تا 25 درصد ریزش مدرس داشته ایم و اگر فرض کنیم درهمه مراکز اینگونه باشد ، چیزی حدود 10 هزار نفر از مدرسان ، اگر نتوانند حداقل های مورد نیاز صلاحیت هایی اجرایی را کسب کنند از ادامه فعالیت هایشان جلوگیری می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
نسیم آنلاین
1397/05/22
09:55

کاهش حدود 50 درصدی مراکز علمی کاربردی از سال 93 تا مهر 96 وی درباره تعداد مراکزی که در راستای کیفی سازی تعطیل و یا تجمیع شده اند ، گفت : در سال 84 در کل کشور حدود 312 مرکز علمی کاربردی وجود داشت که در دوران توسعه کمی آموزش عالی که دانشگاه ها چند برابر شدند تعداد این دانشگاه ها نیز از 312 مرکز در سال 93 به 1100 مرکز رسید .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی ادامه داد : از تاریخی که سیاست ساماندهی و آمایش در دانشگاه ها اجرا شد ، تعدادی از مراکز به دلیل نداشتن کیفیت حذف شدند ، تعدادی از مراکز خودشان و تعدادی نیز دستگاه های متقاضی شان انصراف دادند ، مثلا وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که دیگر در مراکزش دانشجو نمی پذیرد .
با احتساب این ها تعداد مراکز در مهر 96 به 900 مرکز رسید .
امید افزود : در بهمن 96 نیز شورای عالی اداری مصوبه ای مبنی بر عدم پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی وابسته به دولت داد و در نتیجه آن 300 مرکز نیز از این طریق کاهش پیدا کرد و در نهایت تعداد مراکزی که در مهر 96 دانشجو می پذیرند ، حدود 600 مرکز شد .
وی با تاکید بر اینکه هیچ یک از مراکز وابسته به سازمان های دولتی تعطیل نشده اند ، توضیح داد : قانون به این مراکز اجازه داده که تا پایان سال تحصیلی 98 – 97 یعنی تا شهریور 98 و تا پایان دوره تحصیلی دانشجویان فعلی شان فعالیت کنند .
این مراکز تا این تاریخ فرصت دارند که یا به بخش خصوصی واگذار شوند و یا اینکه منحل شوند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی تاکید کرد : تا به حال هیچ یک از مراکز علمی کاربردی نه منحل و نه واگذار شده اند و همه آن ها در حال بررسی روش های مختلف برای واگذاری هستند .
امید درباره روند واگذاری مراکز علمی کاربردی وابسته به سازمان های دولتی به بخش خصوصی اظهارکرد : ما به آن ها راه حل هایی داده ایم .
آن ها می توانند مراکز را به دستگاه های متقاضی غیر دولتی و یا چون از قبل بوده اند ، به طور استثناء به کارکنان خود مراکز واگذار کنند .
وی افزود : تصمیم با ما نیست ، این تصمیم را قانون بر عهده وزارتخانه ای که مرکز به آن متعلق بوده ، گذاشته است .
طبق قانون وزارتخانه ها تصمیم گیری می کنند که مراکز را واگذار و یا تعطیل کنند ، البته این مراکز دیگر برای مهر 97 دانشجو نمی گیرند ، اما تعطیل هم نشده اند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی درباره نظارت دانشگاه بر نحوه واگذاری این مراکز و بخش خصوصی خاطرنشان کرد : فرآیند اداری واگذاری به بخش خصوصی با مراکز است و خودشان تصمیم می گیرند که این اقدام را از طریق مزایده انجام دهند و یا اینکه به صورت محدود موسسات مورد تاییدشان را شناسایی کنند ، اما در نهایت به ما اعلام می کنند که مرکز را به چه شرکت و یا موسسه ای واگذار می کنند و ما صلاحیت آن موسسه را بررسی می کنیم و اعلام می کنیم که موافق واگذاری هستیم یا نه .
اعلام نتایج سطح بندی مراکز علمی کاربردی تا پایان مردادماه امید درباره زمان اعلام نتایج سطح بندی مراکز علمی کاربردی گفت : کار سطح بندی تقریبا تمام شده و احتمالا تا پایان مرداد ماه به سرانجام می رسد .
وی درباره نحوه این سطح بندی توضیح داد : مراکز احتمالا به چهار سطح تقسیم می شوند و مراکزی که در سطح یک قرار می گیرند ، امتیاز این را خواهند داشت که یک سوم از حق بالاسری را نپردازند .
همه مراکز علمی کاربردی 15 درصد حق بالاسری به دانشگاه می پردازند ، اما مراکزی که در سطح یک قرار می گیرند ، 10 درصد این حق را می پردازند ، ضمن اینکه دست این مراکز در توسعه رشته های ماموریتی خودشان بازتر است .
امید درباره مراکز علمی کاربردی که در سطح آخر قرار می گیرند ، توضیح داد : این مراکز خود چند دسته هستند ، بعضی از آن ها ممکن است طبق جمع بندی ما صلاحیت ادامه همکاری با دانشگاه را نداشته باشند .
البته نمی دانیم که تعداد این مراکز چقدر است ، اما آن هایی که واقعا وضعیت شان در ارزیابی ها "بد"باشد ، از همین الان حذف می شوند و دیگر دانشجو نخواهند گرفت .
وی یادآورشد : به مراکز علمی کاربردی که در سطح آخر هستند ، اما امکان ارتقاء دارند ، مهلتی یکساله داده خواهد شد تا نقایصی که باعث شده سطح این مراکز پایین بیاید را برطرف کنند .
این نقایص ممکن است فضاهای کالبدی ، مدرسان نامناسب ، تجهیزات و امکانات و مسائلی از این دست باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
نسیم آنلاین
1397/05/22
09:55

رئیس دانشگاه علمی کاربردی خاطرنشان کرد : در صورتی که مرکزی در سطح بندی سال بعد بازهم در سطح آخر قرار بگیرد ، این مرکز برای همیشه حذفش می شود و این پروسه هر سال ادامه خواهد داشت و اینطور هم نیست که الزاما همیشه مراکزی در سطح چهار وجود داشته باشند ، یعنی سطح بندی به گونه ای خواهد بود که همه مراکز این امکان را خواهند داشت که در سطح یک و دو قرار بگیرند .
امید افزود : یعنی یک کفی از شرایط را برای سطح آخر قرار می دهیم و مرکزی که از آن کف بالاتر برود دیگر در آن سطح قرار نمی گیرد .
وی تصریح کرد : سال گذشته یک بار مراکز را سطح بندی کردیم ، انقدر نتایج "بد" بود که اعلام نکردیم و فرض کردیم ممکن است در ارزیابی اشتباه کرده باشیم ، اما امسال ان شاءالله تا آخر ماه وقتی تکلیف سطح بندی مراکز روشن شد ، با قاطعیت می توانم اعلام کنم برای چه تعداد مرکز چه اتفاقی خواهد افتاد .
فقدان محیط کار ، مهمترین مشکل واحدهای سطح پایین رئیس دانشگاه علمی کاربردی درباره بزرگترین مشکلی که مراکز علمی کاربردی با کیفیت پایین درگیر آن هستند ، توضیح داد : بزرگ ترین مشکل واحدها این است که محیط کار ندارند .
واحدها باید در محیط کار باشند ، مثلا در فرهنگسرا ، کارخانه ، خبرگزاری و غیره .
این در حالی است که عمده مراکز علمی کاربردی این محیط را ندارند و غیر از این حتی کلاس خوب و کامپیوتر هم ندارند .
امید ادامه داد : مشکل دیگر این که بعضی از این مراکز برای صرفه جویی از مدرسان غیرمجاز استفاده کرده و می کنند و البته مسائل ساده دیگری هم مانند تکمیل و نگهداری پرونده های دانشجویی نیز وجود دارد .
وی درباره شاخص های سطح بندی مراکز توضیح داد : ما تعداد زیادی نشانگر داریم و براساس آن به صورت حرفه ای و تخصصی ارزیابی را انجام داده ایم .
برای این کار سامانه ای را طراحی کردیم و هر مرکز اطلاعاتش را براساس شاخص های اعلام شده وارد این سامانه کرده است و سپس این اطلاعات توسط واحد استانی و ستاد صحت سنجی شده است .
افزایش شهریه ها در سال 97 امید درباره افزایش شهریه ها اظهارکرد : ما در این سال ها از بین دانشگاه های غیر دولتی کمترین افزایش را داشته ایم ، یعنی در دو سه سال اخیر 10 درصد ، یا 5 درصد و یا حتی صفر درصد افزایش شهریه داشته ایم .
وی افزود : برای سال 97 تا 10 افزایش شهریه را پیش بینی کرده ایم .
این افزایش بستگی به رشته تحصیلی انتخابی و مسایل دیگر دارد ، اما سقف افزایش 10 درصد است .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی درباره مهم ترین چالش های دانشگاه علمی کاربردی توضیح داد : از منظر ما باید همه مراکزدانشگاه علمی کاربردی بدون استثنا در محیط های کار شکل می گرفت و دانش آموخته های آن طوری تربیت می شدند که همه آن ها بتوانند بعد از اتمام تحصیل کار ایجاد کنند و شغل بیافرینند .
آمارهای ما نشان می دهد در این زمینه نتوانسته ایم خیلی موفق باشیم .
اما با سیاست هایی که اعمال می کنیم مطمئنا ظرف یکی دو سال آینده به حد مطلوب می رسیم .
وی ادامه داد : قانون برنامه ششم توسعه گفته که تا پایان برنامه توسعه یعنی سال 99 باید 30 درصد از دانشجویان کشور مهارتی باشند .
اگر فرض کنیم که جمعیت فعلی دانشجویی تا سال 99 همین میزان فعلی( حدود چهار میلیون دانشجو) باقی بماند ، باید یک میلیون و 200 هزار دانشجوی مهارتی داشته باشیم .
عدم استقبال جامعه از رشته های مهارتی رئیس دانشگاه علمی کاربردی افزود : این دانشگاه و دانشگاه فنی و حرفه ای آمادگی پر کردن همه ظرفیت رشته های مهارتی را دارند .
همچنین بخش "سما"ی دانشگاه آزاد و بعضی از غیرانتفاعی ها نیز ظرفیت هایی دارند .
بنابراین بر اساس آنچه که قانون گفته ، دانشگاه علمی کاربردی آمادگی خود را اعلام می کند ، اما چون در جامعه نگاه مدرک گرایی وجود دارد ، مردم ترجیح می دهند مستقیما یک مدرک نظری کارشناسی بگیرند و لذا دوره های مهارتی ما فاقد متقاضی هستند .
این چالشی است که از ناحیه بیرون دانشگاه وجود دارد .
امید یادآور شد : در این زمینه نیز کارهایی انجام شده و با همکاری صدا و سیما برای ترویج فرهنگ مهارت آموزی به جای مدرک گرایی قرار است برنامه هایی پخش شود تا متقاضی رشته های مهارتی زیاد شود .
آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی موفق نیست وی خاطرنشان کرد : آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی خیلی موفق نیست .
امسال 60 درصد از متقاضیان کنکور در رشته تجربی شرکت کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
نسیم آنلاین
1397/05/22
09:55

تمام این 60 درصد که نزدیک به 600 هزار نفر هستند ، برای 7 هزار کدرشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی رقابت می کنند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی ادامه داد : این چالش برای آموزش و پرورش و دانشگاه وجود دارد و متاسفانه فقط مربوط به ما نیست بلکه رشته های علوم پایه هم ازین مسائل متضرر هستند .
متقاضی برای علوم پایه وجود ندارد و چند سال آینده در کشور با کمبود فیزیکدان ، ریاضیدان ، شیمیدان و .
مواجه خواهیم شد .
امید با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی در حال اصلاح مسائل مربوط به خود است ، گفت : اینکه ما خودزنی کردیم و 12 هزار کدرشته محل را به 6 هزار عدد کاهش دادیم ، به این معنا است که می خواهیم ماموریت گرا و کیفیت گرا باشیم ، این کار بسیار پرحاشیه و پرتنش بوده ، اما داریم به سمت ماموریت گرایی و کیفیت گرایی می رویم .
وی در پاسخ به سوالی درباره کیفیت مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی اظهار کرد : یکی از بستگان نزدیک من در دانشگاه علم و فرهنگ درس خوانده است و با اساتید و مسئولان این دانشگاه آشنایی دارم ، کیفیت واحدهای علم و فرهنگ مطلوب است .
دانشگاه علم و فرهنگ تا جایی که شناخت دارم ، نسبت به بسیاری از دانشگاه های نظری بهتر است ، رئیس دانشگاه علمی کاربردی در پایان درباره کیفیت مراکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی نیز یادآور شد : غالبا در استان ها مراکز علمی کاربردی جهاد از کیفیت بالاتری برخورداراند اما به عنوان یک فرد جهادی این که بگویم کیفیت کاملا مطلوب باشد ، این طور نیست ، اما کیفیت این مراکز به صورت نسبی بهتر از سایر مراکز علمی کاربردی است .
علت اینکه اختیار بیشتری به مراکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی می دهیم نیز این است که هم به جهاد و هم به مجموعه استان ها اعتماد داریم ، اما حقیقتا این مراکز برای رسیدن به سطح مطلوبی که شایسته نام پر افتخار جهاد دانشگاهی باشد باید تلاش بیشتری کنند .
منبع : ایسنامسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
ایسنا
1397/05/22
04:48
> رئیس دانشگاه علمی کاربردی با اشاره به خالی ماندن 75 درصد صندلی های این دانشگاه در سال 96 ، ظرفیت این دانشگاه در سال 97 را 400 هزار نفر اعلام کرد و گفت : براورد ما در سال 97 چیزی حدود 200 هزار پذیرش است یعنی طبق پیش بینی ها ، باز هم حدود نیمی از ظرفیت دانشگاه خالی می ماند .
> دکتر محمدحسین امید با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران ، در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ، درباره تعداد صندلی های خالی دانشگاه علمی کاربردی توضیح داد : خیلی ها ابهام دارند اکنون که مقرر شده به دنبال مصوبه دولت ، مبنی بر کیفی گرایی و ماموریت گرایی ، تعداد مراکز علمی کاربردی کاهش پیدا کند و همچنین کدرشته محل های ما نیز کاهش یافته ، برای ظرفیت های دانشگاه علمی کاربردی چه اتفاقی می افتد؟ وی افزود : دانشگاه علمی کاربردی در سال 96 یک میلیون ظرفیت داشت که از این ظرفیت 250 هزار پذیرش صورت گرفت ، برای سال 97 نیز تعداد ظرفیت را 400 هزار نفر اعلام کردیم ، یعنی مراکز علمی کاربردی دولتی که حذف شده و تعدادی هم به لحاظ احکام نظارتی حذف شدند ، اما باز هم 400 هزار نفر ظرفیت برای کاردانی و کارشناسی ناپیوسته اعلام کردیم .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی یادآور شد : برآورد ما در سال 97 چیزی حدود 200 هزار پذیرش است ، یعنی طبق پیش بینی باز هم حدود نیمی از ظرفیت دانشگاه خالی می ماند .
امید درباره ماموریت گرایی مراکز علمی کاربردی ، اظهارکرد : یکی از سیاست های دانشگاه در چند سال اخیر اجرای طرح آمایش آموزش عالی و ماموریت گرایی در آموزش عالی است و در این راستا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ارتباط با آمایش وجود دارد و قرار بر این است که ماموریت دانشگاه ها مشخص شود و هر کسی در حوزه مربوط به خودش کار کند .
وی با بیان اینکه اجرای این طرح در دانشگاه علمی کاربردی آغاز شده است ، یادآور شد : می خواهیم از ظرفیت ها و مزیت های منطقه ای استفاده کنیم و مراکز دانشگاه علمی کاربردی را به سمت ماموریت هایی که خودشان برای آن آمادگی دارند ، سوق دهیم .
امید درباره علت اجرای این طرح گفت : تا قبل از این مراکز به دلیل نیازهای مالی در حوزه های مختلف ورود کرده بودند ، یعنی برای مثال مرکزی که تخصصش در صنعت بود ، در حوزه مدیریت و خدمات نیز دانشجو می گرفت .
این مساله باعث شد بسیاری رشته های پرطرفدار که کمتر مورد نیاز بخش های اجرایی کشور هستند مملو از دانشجو باشند و ظرفیت رشته های مورد نیاز بخش های مختلف کشور خالی بماند ، به عنوان مثال برای تحصیل در یک مرکز صنعتی ممکن بود بیشتر از 20 دانشجو شرکت نکنند ، اما در رشته خدمات همان مرکز 70 یا 80 دانشجو ثبت نام کنند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی درباره وضعیت اشتغال دانش آموخته های دانشگاه علمی کاربردی تصریح کرد : آمار نشان می دهد که متاسفانه بخشی از دانش آموخته های دانشگاه علمی کاربردی مثل سایر دانشگاه ها ، در زمینه ای غیر زمینه تحصیلی شان کار می کنند که این مساله خیلی خوب نیست .
افزایش میانگین معدل ورودی های دانشگاه علمی کاربردی امید درباره برنامه های دانشگاه علمی کاربردی برای ارتقاء کیفیت اظهار کرد : برای ارتقاء کیفیت چند محور را دنبال کردیم که یکی از این محورها دانشجویان بودند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی گفت : ورودی های ما در گذشته اغلب کارکنان با سن های بالا و آمادگی کم علمی و معدل های پایین بودند که این مسائل را با تغییر درصد ورودی ها اصلاح و سهمیه کارکنان را کم کردیم .
خوشبختانه در طول دو – سه سال اخیر میانگین معدل ورودی های ما نزدیک به یک نمره افزایش پیدا کرده است .
وی درباره محورهای دیگر ارتقاء کیفیت دانشگاه علمی کاربردی اظهارکرد : رکن دوم که در بحث کیفیت دنبال کردیم ، بحث محتوای آموزشی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
ایسنا
1397/05/22
04:48

تمام برنامه های آموزشی ما مورد مطالعه قرار گرفت و اخیرا هم از سامانه ای رونمایی شد که همه ذی نفعان دانشگاه اعم از دانشجویان ، دانش آموختگان ، مدرسان ، کارکنان مراکز و بخش های متقاضی نیروهای مهارتی از طریق آن نظرشان را درباره رشته ها اعلام می کنند .
امید ، فراخوان جذب مدرس را یکی دیگر از محورهای ارتقاء کیفیت دانشگاه علمی کاربردی عنوان کرد و گفت : در این فراخوان 46 هزار نفر شرکت کردند و از بین آن ها 8000 نفر انتخاب شدند و ما همه این افراد را در کارگروه های تخصصی علمی و عمومی مورد ارزیابی قرار دادیم ، البته برای مدرسانی که از قبل در دانشگاه بودند نیز این کار را انجام می دهیم .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی ، "ماموریت گرایی" را یکی دیگر از محورهای مهم ارتقاء کیفیت عنوان کرد و گفت : ماموریت مراکز باید مشخص باشد ، اگر یک مرکز در زمینه هنر متخصص است ، فقط باید در هنر دانشجو بگیرد .
امید افزود : اصلاح این مورد را در سه مرحله در مهر و بهمن 95 و مهر 96 انجام دادیم و کم کم رشته های غیر ماموریتی را حذف کردیم .
وی اظهارکرد : در مهر 97 یک تصمیم کلان گرفتیم مبنی بر اینکه هر مرکز علمی کاربردی می توانند در یکی از گروه های چهارگانه "صنعت" ، "کشاورزی" ، "مدیریت و خدمات اجتماعی" و "فرهنگ و هنر" دانشجو بگیرد .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی خاطرنشان کرد : هر مرکزی در یکی از این گروه ها متخصص است ، البته اجازه دادیم که هر مرکز 20 درصد نیز از یک گروه مشابه و نزدیک که رشته های بین رشته ای دارد ، دانشجو جذب کند .
کاهش 6000 کد رشته محل از سال 95 تاکنون امید یادآور شد : این چارچوب باعث شد که تعداد کدرشته محل ها از حدود 12 هزار در سال 95 به 8000 کدرشته محل در سال 96 و 6000 کدرشته محل در سال 97 برسد .
وی افزود : البته در بعضی استان ها در مراکزی خارج از 20 درصد رشته های بین رشته ای دانشجو جذب می شود ، اما چون در این استان ها مرکز علمی کاربردی دیگری وجود ندارد ، مجبور شدیم فعلا تحمل کنیم .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی با بیان اینکه در مهر 97 چیزی کمتر از شش هزار کدرشته محل باقی مانده ، تصریح کرد : می توانیم بگوییم با احتساب آن 20 درصد رشته های بین رشته ای ، مراکز ماموریت گرا هستند و مطابق با ماموریت های خودشان عمل می کنند .
امید درباره تعداد مدرسان این دانشگاه اظهارکرد : ما در گذشته چیزی حدود 80 هزار مدرس داشتیم .
مدرسان نیز متاسفانه بدون ارزیابی و ملاحظات مهارتی جذب می شدند که از این تعداد بعضی از آن ها خودشان فعالیت نکردند و بعضی دیگر را نیز مراکز به کار نگرفتند و به این ترتیب تعداد مدرسان دانشگاه در سال 95 به چیزی حدود 50 هزار نفر رسید .
وی ادامه داد : در سال 96 نیز حدود هشت هزار مدرس جدید از طریق فراخوان به ما پیوستند ، البته مدرسان جدید که از طریق فراخوان جذب شده بودند ، ارزیابی شدند و بین آن ها مقایسه انجام گرفت و این 8000 مدرس از بین 46 هزار نفر انتخاب شدند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی یادآور شد : مدرسان قبلی که حدود 50 هزار نفر هستند نیز فعلا فعالیت می کنند ، اما در حال ارزیابی مجدد آنان هستیم و یک مسیر جذب را برای آن ها نیز طی می کنیم .
متوقف شدن فعالیت 25 درصد از مدرسان دانشگاه علمی کاربردی امید درباره تعداد مدرسانی که پس از ارزیابی ، صلاحیت ادامه فعالیت در این دانشگاه نداشته اند ، گفت : طبق گزارشی که تاکنون ارائه شده ، حدود 25 درصد از مدرسان فعلی در ارزیابی های جدید ما شرایط ادامه همکاری با دانشگاه را نداشتند .
وی افزود : احتمالا اگر در کل کشور این میانگین درست باشد ، 25 درصد از آن 50 هزار نفر کاهش پیدا می کنند و با اضافه شدن این 8000 نفر حدود 45 هزار نفر باقی می مانند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی درباره فراخوان های جذب مدرس اظهارکرد : این فراخوان ها هر سال ادامه خواهد یافت .
امسال نیز فراخوان جدیدی را در شهریور یا بهمن ماه براساس مراکز ، رشته ها و نیازهای جدید اعلام می کنیم .
امید یادآور شد : در استان ها به صورت میانگین 20 تا 25 درصد ریزش مدرس داشته ایم و اگر فرض کنیم درهمه مراکز اینگونه باشد ، چیزی حدود 10 هزار نفر از مدرسان ، اگر نتوانند حداقل های مورد نیاز صلاحیت هایی اجرایی را کسب کنند از ادامه فعالیت هایشان جلوگیری می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
ایسنا
1397/05/22
04:48

کاهش حدود 50 درصدی مراکز علمی کاربردی از سال 93 تا مهر 96 وی درباره تعداد مراکزی که در راستای کیفی سازی تعطیل و یا تجمیع شده اند ، گفت : در سال 84 در کل کشور حدود 312 مرکز علمی کاربردی وجود داشت که در دوران توسعه کمی آموزش عالی که دانشگاه ها چند برابر شدند تعداد این دانشگاه ها نیز از 312 مرکز در سال 93 به 1100 مرکز رسید .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی ادامه داد : از تاریخی که سیاست ساماندهی و آمایش در دانشگاه ها اجرا شد ، تعدادی از مراکز به دلیل نداشتن کیفیت حذف شدند ، تعدادی از مراکز خودشان و تعدادی نیز دستگاه های متقاضی شان انصراف دادند ، مثلا وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که دیگر در مراکزش دانشجو نمی پذیرد .
با احتساب این ها تعداد مراکز در مهر 96 به 900 مرکز رسید .
امید افزود : در بهمن 96 نیز شورای عالی اداری مصوبه ای مبنی بر عدم پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی وابسته به دولت داد و در نتیجه آن 300 مرکز نیز از این طریق کاهش پیدا کرد و در نهایت تعداد مراکزی که در مهر 96 دانشجو می پذیرند ، حدود 600 مرکز شد .
وی با تاکید بر اینکه هیچ یک از مراکز وابسته به سازمان های دولتی تعطیل نشده اند ، توضیح داد : قانون به این مراکز اجازه داده که تا پایان سال تحصیلی 98 – 97 یعنی تا شهریور 98 و تا پایان دوره تحصیلی دانشجویان فعلی شان فعالیت کنند .
این مراکز تا این تاریخ فرصت دارند که یا به بخش خصوصی واگذار شوند و یا اینکه منحل شوند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی تاکید کرد : تا به حال هیچ یک از مراکز علمی کاربردی نه منحل و نه واگذار شده اند و همه آن ها در حال بررسی روش های مختلف برای واگذاری هستند .
امید درباره روند واگذاری مراکز علمی کاربردی وابسته به سازمان های دولتی به بخش خصوصی اظهارکرد : ما به آن ها راه حل هایی داده ایم .
آن ها می توانند مراکز را به دستگاه های متقاضی غیر دولتی و یا چون از قبل بوده اند ، به طور استثناء به کارکنان خود مراکز واگذار کنند .
وی افزود : تصمیم با ما نیست ، این تصمیم را قانون بر عهده وزارتخانه ای که مرکز به آن متعلق بوده ، گذاشته است .
طبق قانون وزارتخانه ها تصمیم گیری می کنند که مراکز را واگذار و یا تعطیل کنند ، البته این مراکز دیگر برای مهر 97 دانشجو نمی گیرند ، اما تعطیل هم نشده اند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی درباره نظارت دانشگاه بر نحوه واگذاری این مراکز و بخش خصوصی خاطرنشان کرد : فرآیند اداری واگذاری به بخش خصوصی با مراکز است و خودشان تصمیم می گیرند که این اقدام را از طریق مزایده انجام دهند و یا اینکه به صورت محدود موسسات مورد تاییدشان را شناسایی کنند ، اما در نهایت به ما اعلام می کنند که مرکز را به چه شرکت و یا موسسه ای واگذار می کنند و ما صلاحیت آن موسسه را بررسی می کنیم و اعلام می کنیم که موافق واگذاری هستیم یا نه .
اعلام نتایج سطح بندی مراکز علمی کاربردی تا پایان مردادماه امید درباره زمان اعلام نتایج سطح بندی مراکز علمی کاربردی گفت : کار سطح بندی تقریبا تمام شده و احتمالا تا پایان مرداد ماه به سرانجام می رسد .
وی درباره نحوه این سطح بندی توضیح داد : مراکز احتمالا به چهار سطح تقسیم می شوند و مراکزی که در سطح یک قرار می گیرند ، امتیاز این را خواهند داشت که یک سوم از حق بالاسری را نپردازند .
همه مراکز علمی کاربردی 15 درصد حق بالاسری به دانشگاه می پردازند ، اما مراکزی که در سطح یک قرار می گیرند ، 10 درصد این حق را می پردازند ، ضمن اینکه دست این مراکز در توسعه رشته های ماموریتی خودشان بازتر است .
امید درباره مراکز علمی کاربردی که در سطح آخر قرار می گیرند ، توضیح داد : این مراکز خود چند دسته هستند ، بعضی از آن ها ممکن است طبق جمع بندی ما صلاحیت ادامه همکاری با دانشگاه را نداشته باشند .
البته نمی دانیم که تعداد این مراکز چقدر است ، اما آن هایی که واقعا وضعیت شان در ارزیابی ها "بد"باشد ، از همین الان حذف می شوند و دیگر دانشجو نخواهند گرفت .
وی یادآورشد : به مراکز علمی کاربردی که در سطح آخر هستند ، اما امکان ارتقاء دارند ، مهلتی یکساله داده خواهد شد تا نقایصی که باعث شده سطح این مراکز پایین بیاید را برطرف کنند .
این نقایص ممکن است فضاهای کالبدی ، مدرسان نامناسب ، تجهیزات و امکانات و مسائلی از این دست باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
ایسنا
1397/05/22
04:48

رئیس دانشگاه علمی کاربردی خاطرنشان کرد : در صورتی که مرکزی در سطح بندی سال بعد بازهم در سطح آخر قرار بگیرد ، این مرکز برای همیشه حذفش می شود و این پروسه هر سال ادامه خواهد داشت و اینطور هم نیست که الزاما همیشه مراکزی در سطح چهار وجود داشته باشند ، یعنی سطح بندی به گونه ای خواهد بود که همه مراکز این امکان را خواهند داشت که در سطح یک و دو قرار بگیرند .
امید افزود : یعنی یک کفی از شرایط را برای سطح آخر قرار می دهیم و مرکزی که از آن کف بالاتر برود دیگر در آن سطح قرار نمی گیرد .
وی تصریح کرد : سال گذشته یک بار مراکز را سطح بندی کردیم ، انقدر نتایج "بد" بود که اعلام نکردیم و فرض کردیم ممکن است در ارزیابی اشتباه کرده باشیم ، اما امسال ان شاءالله تا آخر ماه وقتی تکلیف سطح بندی مراکز روشن شد ، با قاطعیت می توانم اعلام کنم برای چه تعداد مرکز چه اتفاقی خواهد افتاد .
فقدان محیط کار ، مهمترین مشکل واحدهای سطح پایین رئیس دانشگاه علمی کاربردی درباره بزرگترین مشکلی که مراکز علمی کاربردی با کیفیت پایین درگیر آن هستند ، توضیح داد : بزرگ ترین مشکل واحدها این است که محیط کار ندارند .
واحدها باید در محیط کار باشند ، مثلا در فرهنگسرا ، کارخانه ، خبرگزاری و غیره .
این در حالی است که عمده مراکز علمی کاربردی این محیط را ندارند و غیر از این حتی کلاس خوب و کامپیوتر هم ندارند .
امید ادامه داد : مشکل دیگر این که بعضی از این مراکز برای صرفه جویی از مدرسان غیرمجاز استفاده کرده و می کنند و البته مسائل ساده دیگری هم مانند تکمیل و نگهداری پرونده های دانشجویی نیز وجود دارد .
وی درباره شاخص های سطح بندی مراکز توضیح داد : ما تعداد زیادی نشانگر داریم و براساس آن به صورت حرفه ای و تخصصی ارزیابی را انجام داده ایم .
برای این کار سامانه ای را طراحی کردیم و هر مرکز اطلاعاتش را براساس شاخص های اعلام شده وارد این سامانه کرده است و سپس این اطلاعات توسط واحد استانی و ستاد صحت سنجی شده است .
افزایش شهریه ها در سال 97 امید درباره افزایش شهریه ها اظهارکرد : ما در این سال ها از بین دانشگاه های غیر دولتی کمترین افزایش را داشته ایم ، یعنی در دو سه سال اخیر 10 درصد ، یا 5 درصد و یا حتی صفر درصد افزایش شهریه داشته ایم .
وی افزود : برای سال 97 تا 10 افزایش شهریه را پیش بینی کرده ایم .
این افزایش بستگی به رشته تحصیلی انتخابی و مسایل دیگر دارد ، اما سقف افزایش 10 درصد است .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی درباره مهم ترین چالش های دانشگاه علمی کاربردی توضیح داد : از منظر ما باید همه مراکزدانشگاه علمی کاربردی بدون استثنا در محیط های کار شکل می گرفت و دانش آموخته های آن طوری تربیت می شدند که همه آن ها بتوانند بعد از اتمام تحصیل کار ایجاد کنند و شغل بیافرینند .
آمارهای ما نشان می دهد در این زمینه نتوانسته ایم خیلی موفق باشیم .
اما با سیاست هایی که اعمال می کنیم مطمئنا ظرف یکی دو سال آینده به حد مطلوب می رسیم .
وی ادامه داد : قانون برنامه ششم توسعه گفته که تا پایان برنامه توسعه یعنی سال 99 باید 30 درصد از دانشجویان کشور مهارتی باشند .
اگر فرض کنیم که جمعیت فعلی دانشجویی تا سال 99 همین میزان فعلی( حدود چهار میلیون دانشجو) باقی بماند ، باید یک میلیون و 200 هزار دانشجوی مهارتی داشته باشیم .
عدم استقبال جامعه از رشته های مهارتی رئیس دانشگاه علمی کاربردی افزود : این دانشگاه و دانشگاه فنی و حرفه ای آمادگی پر کردن همه ظرفیت رشته های مهارتی را دارند .
همچنین بخش "سما"ی دانشگاه آزاد و بعضی از غیرانتفاعی ها نیز ظرفیت هایی دارند .
بنابراین بر اساس آنچه که قانون گفته ، دانشگاه علمی کاربردی آمادگی خود را اعلام می کند ، اما چون در جامعه نگاه مدرک گرایی وجود دارد ، مردم ترجیح می دهند مستقیما یک مدرک نظری کارشناسی بگیرند و لذا دوره های مهارتی ما فاقد متقاضی هستند .
این چالشی است که از ناحیه بیرون دانشگاه وجود دارد .
امید یادآور شد : در این زمینه نیز کارهایی انجام شده و با همکاری صدا و سیما برای ترویج فرهنگ مهارت آموزی به جای مدرک گرایی قرار است برنامه هایی پخش شود تا متقاضی رشته های مهارتی زیاد شود .
آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی موفق نیست وی خاطرنشان کرد : آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی خیلی موفق نیست .
امسال 60 درصد از متقاضیان کنکور در رشته تجربی شرکت کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
ایسنا
1397/05/22
04:48

تمام این 60 درصد که نزدیک به 600 هزار نفر هستند ، برای 7 هزار کدرشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی رقابت می کنند .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی ادامه داد : این چالش برای آموزش و پرورش و دانشگاه وجود دارد و متاسفانه فقط مربوط به ما نیست بلکه رشته های علوم پایه هم ازین مسائل متضرر هستند .
متقاضی برای علوم پایه وجود ندارد و چند سال آینده در کشور با کمبود فیزیکدان ، ریاضیدان ، شیمیدان و .
مواجه خواهیم شد .
امید با بیان اینکه دانشگاه علمی کاربردی در حال اصلاح مسائل مربوط به خود است ، گفت : اینکه ما خودزنی کردیم و 12 هزار کدرشته محل را به 6 هزار عدد کاهش دادیم ، به این معنا است که می خواهیم ماموریت گرا و کیفیت گرا باشیم ، این کار بسیار پرحاشیه و پرتنش بوده ، اما داریم به سمت ماموریت گرایی و کیفیت گرایی می رویم .
وی در پاسخ به سوالی درباره کیفیت مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی اظهار کرد : یکی از بستگان نزدیک من در دانشگاه علم و فرهنگ درس خوانده است و با اساتید و مسئولان این دانشگاه آشنایی دارم ، کیفیت واحدهای علم و فرهنگ مطلوب است .
دانشگاه علم و فرهنگ تا جایی که شناخت دارم ، نسبت به بسیاری از دانشگاه های نظری بهتر است ، رئیس دانشگاه علمی کاربردی در پایان درباره کیفیت مراکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی نیز یادآور شد : غالبا در استان ها مراکز علمی کاربردی جهاد از کیفیت بالاتری برخورداراند اما به عنوان یک فرد جهادی این که بگویم کیفیت کاملا مطلوب باشد ، این طور نیست ، اما کیفیت این مراکز به صورت نسبی بهتر از سایر مراکز علمی کاربردی است .
علت اینکه اختیار بیشتری به مراکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی می دهیم نیز این است که هم به جهاد و هم به مجموعه استان ها اعتماد داریم ، اما حقیقتا این مراکز برای رسیدن به سطح مطلوبی که شایسته نام پر افتخار جهاد دانشگاهی باشد باید تلاش بیشتری کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
برنا
1397/05/22
11:39
> رییس دانشگاه فرهنگیان گفت : 43 هزار ردیف یا فرصت شغلی در این 7 ماه ایجاد کردیم و این افراد جذب مدارس دولتی می شوند .
> رییس دانشگاه فرهنگیان : دانشگاه فرهنگیان ، 43 هزار فرصت شغلی ایجاد کرد رییس دانشگاه فرهنگیان گفت : 43 هزار ردیف یا فرصت شغلی در این 7 ماه ایجاد کردیم و این افراد جذب مدارس دولتی می شوند .
به گزارش خبرگزاری برنا استان اصفهان ، حسین خنیفر عصر دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد : امسال صدمین سال تاسیس تربیت معلم است ، در سال 1297 دارالمعلمین ، بعد دارالفنون ، همچنین دارالمعلمات و دارالمعلمین ، سپس دانش سراهای شبانه روزی ، مراکز تربیت معلم دختران و پسران و در دهه 60 مراکز تربیت معلم بعد از انقلاب ایجاد شد که در زمان شهید رجایی 400 مرکز بودند .
وی با اشاره به ایجاد دانشگاه فرهنگیان در سال 1391 ، افزود : این دانشگاه با تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی ، کمیسیون آموزش مجلس ، رهبر معظم انقلاب و دولت وقت تأسیس می شود ، 64 پردیس و 34 مرکز در 31 استان کشور داریم .
رییس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به این که این دانشگاه در حال حاضر 39 هزار دانشجو دارد ، بیان کرد : امسال 3 هزار و 950 فارغ التحصیل در 16 رشته تحویل آموزش و پرورش می دهیم .
خنیفر خاطرنشان کرد : در طی 6 سال اخیر از سال 91 تا 96 شاهد شیب تند کاهش پذیرش دانشجو بودیم ، سال 91 تعداد 21 هزار ، سال 92 تعداد 16 هزار ، سال 93 تعداد 11 هزار ، سال 94 تعداد 9 هزار ، سال 95 تعداد 7 هزار و سال 96 تعداد دانشجویان به 3 هزار نفر هم رسید؛ این شیب تند باعث شد در سال 97 با کمبود معلم مواجه شویم که حدود 120 هزار نفر معلم در مهرماه کم داریم .
وی خاطرنشان کرد : راهکارهای ترمیمی ، تعدیلی و جایگزینی توسط وزارت آموزش و پرورش انجام شده است ، با 9 هزار و 350 معلمی که تحویل می دهیم در مهرماه مشکلی نخواهیم داشت و این تعداد یک دوازدهم نیاز آموزش و پرورش است ، هر چند که کلاً در کشور 120 هزار معلم کم داریم .
رییس دانشگاه فرهنگیان ادامه داد : در طول 7 ماهه حضور در دانشگاه فرهنگیان سعی کردیم خیلی از مطالبات معلمان را پرداخت کنیم ، در همین راستا 6 ماه مطالبات حق التدریسی ها پرداخت شد ، 98 درصد از بودجه معطل 4 یا 5 سال گذشته دانشگاه را تحویل گرفته و به ذی نفعان و افرادی که طلب داشتند ، دادیم؛ کار دیگری که انجام شد پایش 31 استانی مطالعه آسیب شناسی کردیم و متوجه شدیم 25 هزار تخت خالی در دانشگاه های تربیت معلم کشور داریم یعنی 25 هزار صندلی در دانشگاه فرهنگیان بدون دانشجو است و تعداد صندلی های خالی در دانشگاه های مختلف تفاوت داشت .
رییس دانشگاه فرهنگیان با بیان این که با آمدن رهبر معظم انقلاب به این دانشگاه مسوولان متوجه اهمیت این موضوع شدند و دولت و کمیسیون آموزش مجلس خیلی کمک کردند ، خاطرنشان کرد : با توجه به این که برای این 25 هزار نفر آمار داشته و راستی آزمایی کرده بودیم ، 25 هزار ردیف برای دانشجویان پشت کنکور گرفتیم در این وانفسایی که فرصت شغلی نیست ، 17 هزار ردیف نیز طبق ماده 28 گرفتیم که در این ماده آمده زمانی که دانشگاه فرهنگیان بر اساس محدودیت هایی نتواند دانشجومعلم تربیت کند می تواند از بین فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و فارغ التحصیلان حوزوی دانشجو بر اساس آزمون پذیرش و سپس به مدت یک سال دروسی مانند فنون تدریس ، تکنولوژی آموزشی ، مشاوره و راهنمای تعلیماتی و ارزشیابی را به آن ها آموزش داده و آن ها را به کارگیری کند .
خنیفر با اشاره به گرفتن هزار و 320 ردیف دیگر ، مطرح کرد : در مجموع 43 هزار ردیف یا فرصت شغلی در این 7 ماه ایجاد کردیم و این افراد جذب مدارس دولتی می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
برنا
1397/05/22
11:39

وی با اشاره مجدد به این که در مهر ماه 9 هزار و 350 نفر به آموزش و پرورش تحویل می دهیم ، اذعان کرد : بقیه نیاز از طریق حق التدریس 30 درصد نیاز برطرف می شود ، سربازمعلم ، دانشیاران نهضت سوادآموزی در مقطع ابتدایی ، خرید خدمات افراد علاقه مند و طرح 6 6 که تدریس معاون و مدیر مدرسه است ، تأمین می شود اما دنبال منحل کردن این راهکارهای فرعی برای حل کامل مشکل هستیم .
رییس دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد : اگر این 43 هزار نیروی مورد نیاز در طول چند سال با گرفتن 20 تا 30 هزار نیرو مشکل آموزش و پرورش در عرض 5 سال به کف می رسد ، همچنین در صدد توسعه مراکز تربیت هستیم ، یک میلیون متر مربع فضای آموزشی و کارگاهی داریم که 60 درصد آن فرسوده بود و نیاز به ترمیم دارد ، تا مهرماه 25 درصد را جبران می کنیم ، آینده این دانشگاه از نظر ما روشن است چون اعتقاد داریم هیچ معلمی بهتر از معلم تربیت شده در دانشگاه فرهنگیان نیست و هیچ استادی هم بهتر از فردی که قبلاً معلم بوده و بعد دکتری گرفته نیست .
خنیفر در مورد استان اصفهان نیز گفت : در این استان 3 مرکز ، 2 پردیس و یک مدیریت و در مجموع 6 ساختمان داریم ، همچنین در این دانشگاه 3 هزار و 326 دانشجو که در مهرماه 97 تعداد 900 فارغ التحصیل در اصفهان در 16 رشته خواهیم داشت ، این دانشگاه همچنین 59 عضو هیأت علمی و 220 حق التدریس یا غیرموظف دارد؛ در مهرماه 1397 تعداد هزار و 367 نفر دانشجوی پیوسته و 800 نفر جذب ناپیوسته ، 60 نفر در فوق لیسانس به اضافه 150 دانشجوی ناپیوسته خواهیم گرفت .
وی با بیان این که اصفهان از سال 1342 دانش سرای عالی داشته است ، مطرح کرد : در جلسه هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان به ریاست استاندار مصوبات خوبی داشتیم و استاندار قول همه نوع همکاری به ما دادند و قرار بر این شد که 60 تا 100 هکتار زمین برای ساخت دانشگاه جامع تربیت معلم دختران و پسران در استان اصفهان به عنوان قطب تربیت معلم با کمک منابع طبیعی داده شد .
Print Email Short Link کد خبر : 740153 تاریخ خبر : 1397/05/22 11 : 39 : 35 آموزش و پرورش بودجه کنکور وزارت آموزش و پرورش برنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
ایکنا
1397/05/21
15:29
> گروه اجتماعی رئیس دانشگاه تبریز از برگزاری آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز در هفتم شهریور ماه سال جاری خبر داد .
> به گزارش ایکنا از آذربایجانشرقی ، محمدرضا پورمحمدی ، رئیس دانشگاه تبریز ، امروز در نشست خبری با خبرنگاران ، اظهار کرد : آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز و هشتمین سده آموزش عالی در تبریز با هدف معرفی بهتر ظرفیت های علمی ، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه تبریز به عنوان برند تبریز در سطح ملی و فراملی و همچنین معرفی فرهنگ و تاریخ تبریز همزمان با رویداد فرهنگی تبریز 2018 نیز برگزار میشود .
وی از حضور مهمانان داخلی و خارجی در این آیین خبر داد و گفت : مهمانانی از گرجستان ، ترکیه ، آذربایجان و روسیه در این آیین حضور داشته و مسئولان برجسته و مطرح استان همچون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و اساتید نمونه و چهره های ماندگار شهر از مدعوین این مراسم هستند .
پورمحمدی ، عنوان کرد : این برنامه توسط جامعه حامیان دانشگاه برگزار می شود ، این مجمع شامل 53 نفر از حامیان آموزش عالی بوده و ما در این مراسم بیش از کمک مالی ، به دنبال کمک فکری اعضای این جامعه هستیم .
رئیس دانشگاه تبریز ، در ادامه با اشاره به برخی برنامه های آیین هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز عنوان کرد : با توجه به این که بخش عمده ای از تاریخ ما به صورت شفاهی است ، هفت جلد کتاب شامل معرفی تاریخ شفاهی و فرهنگی ، چهره های برجستهی تبریز و دانشجویان و فارغ التحصیلان موفق و موثر این دانشگاه به چاپ رسیده و تقدیم مهمانان خواهد شد .
همچنین تهیه یادمان سکه و تمبر یادبود مخصوص این آیین و رونمایی از سرود ویژه دانشگاه تبریز از دیگر برنامه های این مراسم خواهد بود .
وی از افتتاح برخی پروژه های عمرانی همزمان با برگزاری آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز خبر داد و گفت : میزان اعتبار برآورد شده این پروژه ها بیش از 50 میلیارد تومان است .
پورمحمدی ، در ادامه با تاکید بر این که دانشگاه تبریز را آن گونه که شایسته است ، معرفی نکرده ایم ، گفت : اگر نتواسته ایم ربع رشیدی را که بیش از شش هزار دانشجو و 400 هزار جلد کتاب داشت را به خوبی معرفی کنیم ، کوتاهی از ما بوده است ، گذشته هر شهری نشانگر مدنیت آن کشور است و اگر ملتی به تاریخش پشت پا بزند ، آیندگان نیز به آن اهمیت نخواهند داد .
رییس دانشگاه تبریز تاکید کرد : تبریز به برکت مدنیت و تاریخش ، همواره سربلند بوده و بی دلیل نبود که مغول ها پس از آن همه ویرانی در تبریز کتابخانه تاسیس کردند .
رسانه ها باید به رسالت خود در این میان عمل کرده و برای معرفی هر چه بهتر دانشگاه تبریز و شهر تبریز تلاش کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
موج نیوز
1397/05/21
19:42
> رئیس دانشگاه علمی کاربردی خوزستان گفت : پژوهش محض در دانشگاه علمی کاربردی وجو د ندارد و بیشتر فعالیت های پژوهشی کاربردی این دانشگاه در قالب کارورزی دانشجویان است .
> به گزارش خبرگزاری موج خوزستان ، مسعود خداپناه در نشست خبری که به مناسبت روز خبرنگار در دانشگاه مرکز علمی کاربردی خوزستان برگزار شد ، در ارتباط با رسانه و دانشگاه ، گفت : دانشگاه محل آموزش ، فرهنگ و ورزش است و ارتباطی که می توان رسانه را به دانشگاه پیوند بزند آموش است ، بنابراین در بعد آموزشی خبرنگاران را باید به صورت تخصصی آموزش داد ، تا درجهت سازندگی جامعه و مطالبه حق آموزش لازم را دیده باشند .
رشته های مرکز علمی کاربردی بر اساس نیاز بازار کار است وی در ادامه گفت : از خبرنگاران انتظار می رود متناسب و همگام با تکنولوژی روز ، افق های روشن را برای جامعه نشان دهند .
خداپناه گفت : دانشگاه علمی کاربردی متناسب با شرایط اقتصادی و تقاضای بازار رشته وارد می کند که ممکن است بعد از رفع نیاز بازار این رشته در مرکز وجود نداشته باشد .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی خوزستان با بیان اینکه مراکز دولتی دیگر نمی توانند دانشگاه داشته باشند ، عنوان کرد : 8 مرکز از مراکز علمی کاربردی دانشگاه های خوزستان وابسته به مراکز دولتی هستند که این مراکز از مهرماه دانشجو نمی پذیرند و قرار است با دیگر مراکز علمی کاربردی ادغام شوند .
خداپناه گفت : پژوهش محض در دانشگاه علمی کاربردی وجود ندارد بیشتر فعالیت های پژوهشی کاربردی این دانشگاه در قالب کارورزی است .
وی خبرداد : با طراحی انجام شده لباس جشن فارغ التحیصلان توسط مرکز علمی کاربردی خوزستان قرار است در راستای این اقدام برای اولین بار در سراسر کشور از این لباس برای جشن فارغ التحیلان مراکز علمی کاربردی سراسر کشور استفاده شود .
اعطای وام 50 میلیونی به کارآفرینان این مقام مسئول گفت : به دانشجویانی که شرکت ، مرکز رشد یا کارآفرینی ایجاد کنند وام 50 میلیونی با نرخ دو درصد پرداخت می شود .
همچنین به دانشجویان در حین تحصیل نیز 500 هزار تومان وام اعطا می شود .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خوزستان در خاتمه گفت : ظرفیت سال تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی استان 15 هزار و 620 نفری دانشجو که در سال گذشته این ظرفیت 11 هزار دانشجو بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
تسنیم
1397/05/21
13:35
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی از افزایش 5 تا 8 درصدی شهریه های دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان خبر داد .
> به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس ، مرتضی تشکری ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ، اظهار داشت : دانشگاه جامع علمی کاربردی به لحاظ مجموعه مدیریت و اهداف تفاوت زیادی با سایر دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری دارد و جلب مشارکت فرهنگی شاخصه اصلی این دانشگاه بوده ، موضوعی که شورای عالی انقلاب فرهنگی هم بر آن تاکید داشته است .
وی افزود : دانشگاه جامع علمی کاربردی به صورت مستقل و طبق مجوزها و چهارچوب های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند و واحدهای زیادی از این دانشگاه در سطح استان و کشور دایر شده است و هم اکنون 58 واحد در خراسان رضوی فعال است و در مهر ماه 97 ، تعداد 31 واحد استان پذیرش دانشجو خواهند داشت؛ همچنین 17 واحد دیگر که دولتی هستند طبق سیاست و ابلاغ جدید این واحدها اجازه پذیرش ندارند ، اما ادامه کلاس های دانشجویانشان را تا زمان فارغ التحصیلی خواهند داشت و پس از اتمام درس دانشجویان این واحدها تصمیم جدید جهت ادامه فعالیتشان اخذ خواهد شد .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با اشاره رشته های و مقطع های این دانشگاه ، گفت : گروه های آموزشی صنعت ، خدمات اجتماعی ، هنر و مدیریت در دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی در قالب 306 رشته و 2 مقطع کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته فعال است و از مهر ماه 98 نیز مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی خواهیم داشت .
تشکری تصریح کرد : ثبت نام کاردانی از 22 مرداد 97 در 116 رشته و ثبت نام کارشناسی ناپیوسته از 29 مرداد 97 در 190 رشته آغاز می شود و برگزاری دوره های عالی کوتاه مدت با آموزش 30 تا 100 ساعته نیز از دیگر برنامه های آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی بوده است .
وی تاکید کرد : سالانه 25 هزار دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی داریم که از این تعداد 6 هزار نفر فارغ التحصیل می شوند و این دانشگاه 3980 استاد با مدرک کارشناسی ارشد به بالا دارد که اکثر آن دارای تحصیلات عالیه هستند و ظرفیت پذیرش واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی نیز در هر ترم تحصیلی 18 هزار نفر است .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در آخرین فراخوان مدرسی 1800 نفر متقاضی داشتیم که از این تعداد 538 نفر پذیرفته شدند ، بیان کرد : همکاری مدرسان با دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی به صورت حق التدریس بوده و هیچگونه رابطه استخدامی ندارند و به دنبال تقویت سطوح و بنیه علمی مدرسان و دانشجویان این دانشگاه هستیم .
تشکری با اشاره به برگزاری جشنواره ها و رویدادهای دانشگاهی در این دانشگاه ، گفت : سالانه رویدادهای مختلف علمی ، فرهنگی ، هنری ، ورزشی ، قرآنی و غیره در دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار می شود که خراسان رضوی در اکثر این رویدادهای کشوری میزبان خواهد بود و تا پایان سال 97 ، 5 رویداد دانشگاهی در دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی برگزار می شود .
وی افزود : در حوزه رفاهی نیز تسهیلات ویژه به دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی اعطا می شود و امتیاز این تحصیلات همانند تسهیلات صندوق رفاه دانشجویی تا سقف 20 میلیون تومان با کارمزد 3 درصد اعطا می شود و برای دانشجویان شاخص و نخبه که ارائه دهنده طرح ها و ایده های علمی هستند تا سقف 50 میلیون تومان است و سقف تسهیلات اعطایی به دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی 320 میلیارد تومان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
تسنیم
1397/05/21
13:35

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با بیان اینکه شهریه ها افزایش 5 تا 8 درصدی داشته است ، گفت : متوسط شهریه هر دانشجو در هر ترم تحصیلی یک میلیون تومان است و به نسبت دیگر دانشگاه ها کمترین میزان افزایش شهریه را داشته ایم .
انتهای پیام/ ز.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
ایکنا
1397/05/21
13:14
> گروه اجتماعی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین با اشاره به ضرورت شفاف سازی در ارائه خبر و رعایت اخلاق و امانت ابراز کرد : بی اعتمادی به خبرگزاری ها بزرگ ترین آسیب است و باید اعتمادسازی صورت گیرد و خبرنگاران بهترین افراد برای اعتمادسازی هستند .
> به گزارش ایکنا از قزوین ، علی فتح طاهری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین صبح امروز21 مردادماه به مناسبت روز خبرنگار در دفتر خبرگزاری ایکنا حضور پیدا کرد .
وی از خبرنگاری بهعنوان رسالتی سنگین یاد کرد و روز خبرنگار را به خبرنگاران پرتلاش این مجموعه تبریک گفت .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین عنوان کرد : مدیران روابط عمومی سازمانها و نهادهای دولتی نیاز به یادگیری برخی اصول خبرنگاری را دارند و پیشنهاد میکنم جهاددانشگاهی در این امر پیشقدم شده و دورهای را برای روابط عمومی دستگاههای اجرایی تدوین و اجرا کند .
وی با اشاره بهضرورت شفافسازی در ارائه خبر و رعایت اخلاق و امانت ابراز کرد : بیاعتمادی به خبرگزاریها بزرگترین آسیب است و باید اعتمادسازی صورت گیرد و خبرنگاران بهترین افراد برای اعتمادسازی هستند .
فتح طاهری ابراز کرد : گاهی مشاهده میشود برخی افراد اخباری را با اهداف و اغراض سیاسی مطرح میکنند که این امر صحیح نیست .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین با تأکید بر اینکه من هیچگاه دنبال رسانهای کردن خود نبوده و نیستم ، افزود : بنده اخبار را رصد میکنم و معتقد هستم که برنامههای اجراشده توسط مسئولین باید رسانهای شود و این ضرورتی برای مدیران است .
خبرگزاری رسالت بسترسازی و فرهنگسازی را بر عهده داردفرشاد پیلهچی رئیس جهاددانشگاهی استان قزوین و مدیرمسئول خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) در قزوین ، نیز در این بازدید اظهار کرد : خبرنگاری از مشاغل سخت و دشواری است که تنشهای زیادی را با خود به همراه دارد و این باعث دلگرمی خبرنگاران این مجموعه است که فعالیت آنها در عرصه خبر توسط مدیران و مسئولان رصد و دیده میشود و ما نیز سعی میکنیم بهعنوان قطعهای کوچک از پازل بزرگ خبر شفافسازی داشته باشیم .
وی با اشاره به اینکه خبرگزاری رسالت بسترسازی و فرهنگسازی را بر عهده دارد ، ادامه داد : سیاست ما در اخبار چیزی است که خیر آن متوجه مردم باشد و این امر را در دستور کار خود قرا دادهایم .
بسیاری از مسائل موجود در جامعه با نسخه شفابخش قرآن درمان خواهد شدزهرا عبداللهی سردبیر ایسنا در قزوین و سردبیر ایکنا دفتر قزوین نیز اظهار کرد : آقای فتح طاهری ازجمله مدیران استان هستند که در هر ساعتی از روز پاسخگوی تلفن خبرنگاران بوده و به همین جهت از وی تشکر میکنم .
وی با اشاره به فعالیت خبرگزاری بینالمللی قرآن (ایکنا) دفتر قزوین افزود : این خبرگزاری تنها خبرگزاری قرآنی است و میتوان عنوان کرد که همانند قرآن مهجور واقعشده و نیازمند آن هستیم که مسئولان به این خبرگزاری نیز توجه داشته باشند چراکه بسیاری از مسائل موجود در جامعه با نسخه شفابخش قرآن درمان خواهد شد .
عبداللهی یادآور شد : دفتر خبرگزاری ایسنا به عنوان دیگر خبرگزاری فعال جهاد دانشگاهی استان قزوین در شهرستانهای تاکستان و البرز خبرنگار فعال دارد و طی رایزنیهای صورت گرفته با دانشگاه فنی مهندسی بوئینزهرا در تلاش هستیم یک رابط خبری نیز در این دانشگاه داشته باشیم .
تقویت مهارت خبرنگاران را در اولویت قرار داده ایم مهدی گلدوزها معاون فرهنگی جهادانشگاهی استان قزوین ، نیز در این بازدید اظهار کرد : در حوزه خبر تقویت مهارت خبرنگاران را در اولویت قرار دادیم و تدوین سرفصلهای کوتاه و بلندمدت در خبرنگاری پژوهشی و خبرنگاری در میدان را کلید زدهایم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان
آنا
1397/05/22
10:32
> رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به بودجه شش ماهه اول سال 97 گفت : پس از پیگیری از سوی سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه ها ، بودجه شش ماهه اول سال جاری دانشگاه شهید باهنر ، به میزان 2 .
2 درصد افزایش یافت .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان ، محمدعلی طاهر رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان ، در جلسه هیأت رئیسه درباره تصمیمات جلسه هیأت امنای تابستان 97 دانشگاه و اعضای هیأت علمی و همچنین اقدامات پژوهشی صحبت کرد .
وی از افزایش بودجه دانشگاه خبر داد و گفت : پس از پیگیری از سوی سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه ها ، بودجه شش ماهه اول سال جاری دانشگاه شهید باهنر ، به میزان 2 .
2 درصد افزایش یافت .
علیرضا شکیبایی ، معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز با اشاره به تصمیمات مالی گرفته شده در جلسه هیأت امنا گفت : دانشگاه ها و مجتمع های عضو هیأت امنا ، در راستای وظایف و بنابر وضعیت جغرافیایی ، به کار خود ادامه می دهند .
انتهای پیام/4040.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
خبرگزاری کتاب ایران
1397/05/22
08:45
> محمود نیلی احمدآبادی درباره تالیفات انتشارات دانشگاه تهران گفت : هر فردی نباید دست به تالیف علم آن هم به صورت تخصصی بزند .
معمولا افرادی که دارای سابقه تحقیق و تفحص زیادی دارند باید تالیف کنند .
> محمود نیلی احمدآبادی؛ رئیس دانشگاه تهران در خلال مراسمی که این دانشگاه به مناسبت تجلیل از خبرنگاران روز یکشنبه 21 مرداد ماه برگزار کرد در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره تالیف کتاب از سوی دانش آموختگان مقطع دکتری و تبدیل پایان نامه ها به کتاب گفت : خوشبختانه چندان در ایران باب نیست که پایان نامه ها به کتاب تبدیل شود و همچنین پژوهشگران و صاحبان مناصب دانشگاهی چندان دانشجویان دکتری را تشویق به تالیف کتاب نمی کنند؛ چراکه معتقند کتاب باید توسط فردی نوشته شود که مدت زمان بیشتری را صرف تحقیق و تفحص کرده باشد و به واقع یک صاحب نظر به حساب بیاید تا چیزی که تاللیف می کند از صحت و سقم کامل علمی برخوردار باشد .
وی در ادامه درباره کیفیت کتاب هایی که در سال های اخیر از سوی انتشارات این دانشگاه منتشر شده است گفت : عمدتا کتاب هایی که از سوی انتشارات دانشگاه تهران منتشر می شود کتاب های تالیفی است و حتی کتاب هایی هم که ترجمه می شود از سوی استادان و دانشگاهیان است که به روند پژوهش و آموزش دانشگاهیان کمک می کند .
این کتاب ها هم عمدتا جزو تالیفاتی در سراسر دنیا محسوب می شوند که بسیار مطرح هستند .
رویکردی که درباره کتاب های ترجمه داریم این است که هر کتابی که در سطح دنیا منتشر می شود و دارای اهمیت علمی است ، در اختیار پژوهشگران ایرانی و با ترجمه صاحبان علم موجود باشد .
وی در ادامه افزود : کتاب هایی که ترجمه می شود تنها مورد استفاده دانشگاهیان قرار نمی گیردمورد استفاده عموم مردم قرار می گیرد که باعث افزایش فرهنگ عمومی جامعه می شود .
نیلی منظور خود را از عموم مردم ، آن دسته از افرادی را دانست که در ارتباط مستقیم با مفاهیم علمی هستند .
رئیس دانشگاه تهران درباره نیازسنجی و داوری کتاب ها پیش از انتشار گفت : تمام کتاب هایی که از سوی انتشارات دانشگاه تهران چاپ و نیازسنجی می شوند .
در مرحله داوری این موضوع مدنظر قرار می گیرد که چقدر یک کتاب می تواند برای دانشگاهیان و اهالی دانش موثر و مورد استفاده واقع شود .
بعد از این مرحله درباره چاپ و انتشار آن تصمیم گیری می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه مازندران
آنا
1397/05/22
01:51
> سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوربا حکم رئیس دانشگاه مازندران به عنوان عضو کارگروه تخصصی بهداشت و سلامت اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران منصوب شد .
> به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از نور ، محمد احمدی سرپرست واحد نور با حکم سیدخلاق میرنیاء رئیس دانشگاه مازندران و مسئول تشکیل اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران به عنوان عضو کارگروه تخصصی بهداشت و سلامت این اتاق مازندران منصوب شد .
در متن حکم میرنیاء آمده است : پیرو تشکیل اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران بنابر پیشنهاد رئیس کارگروه بهداشت و سلامت و تائید دبیر اتاق فکر استان و با توجه به تجربیات ارزنده جنابعالی به موجب این حکم به عنوان عضو کارگروه تخصصی بهداشت و سلامت اتاق فکر منصوب می شوید .
امید است در مسیر تحقق اهداف تشکیل کارگروه مربوطه و کاربست نظرات و پیشنهادات سازنده و راهگشای کارشناسان در چارچوب وظایف محوله اتاق فکر ، موفق و سربلند باشید .
انتهای پیام/4062/4046.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه گیلان
آنا
1397/05/21
19:58
> رئیس دانشگاه گیلان گفت : دانشگاه گیلان با استفاده از پتانسیل خود ، ضمن کمک به شکل گیری توسعه دریا محور ، تلاش می کند برای کاهش مشکلات دریاچه خزر و رشد شاخص های اقتصادی منطقه ، راه حل ارائه کند .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از دانشگاه گیلان ، نشست تخصصی مشترک دانشگاه گیلان و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با موضوع اثرات و پیامدهای تغییر اقلیم بر پهنه ساحلی دریاچه خزر با حضور بهروز ابطحی رئیس این پژوهشگاه در سالن شورای حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد .
در این نشست احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان روز ملی دریاچه خزر را فرصتی مغتنم برای پاسداشت این نعمت الهی دانست و گفت : دانشگاه گیلان به عنوان بزرگترین دانشگاه شمال کشور خود را در برابر مسائل محیط زیستی دریاچه خزر مسئول می داند و با استفاده از پتانسیل خود ، ضمن کمک به شکل گیری توسعه دریا محور در این منطقه و با استفاده از این منبع طبیعی برای رشد شاخص های اقتصادی و ارتقاء سطح آن ، تلاش می کند تا برای کاهش مشکلات و مسائل این دریاچه بسیار با ارزش ، راه حل ارائه کند .
وی افزود : همه مسئول هستیم تا توسعه دریاچه محور به گونه ای شکل بگیرد که کمترین آسیب به محیط زیست این دریاچه وارد شود .
رئیس دانشگاه گیلان در ادامه این دانشگاه را با داشتن تخصص های متنوع و دایر بودن 97 رشته گرایش در سطح دکتری و 150 رشته گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و همچنین فعال بودن پژوهشکده حوضه آبی دریاچه خزر ، دارای آمادگی برای نقش آفرینی در این زمینه دانست و گفت : با توجه به اینکه دانشگاه گیلان مسئول دبیرخانه ایرانی اتحادیه دانشگاه های ساحلی کشورهای حاشیه دریاچه خزر است تلاش می کند تا مسائل این دریاچهچه را در سطح بین المللی دنبال کند .
در ادامه بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست به بیان ویژگی های دریاچه خزر پرداخت .
وی با اشاره به اهمیت توجه به پژوهش ، آموزش دانشگاهی ، آموزش عمومی و ترویج علمی ، این موارد را از جمله اقداماتی برشمرد که می توان برای این دریاچه انجام داد .
ابطحی منحصر به فرد بودن ، تنوع اقلیمی ، ماهیان استخوانی بزرگ و خاویار تولیدی را از جمله ویژگی های بارز این منطقه دانست و گفت : پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی تلاش می کند فعالیت هایی که دانشگاه ها به جهت کمبود امکانات و تجهیزات نمی توانند انجام دهند ، به عهده بگیرد .
انتهای پیام/4007.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه گیلان
ایسنا
1397/05/21
17:25
> رئیس دانشگاه گیلان گفت : دریایی خزر به زعم اهمیتی که دارد در معرض آسیب های جدی از جمله افزایش آلودگی و کاهش کیفیت آب است .
> به گزارش ایسنا ، دکتر احمد رضی امروز در نشست تخصصی روز ملی دریای خزر ضمن تسلیت شهادت امام محمد تقی(ع) ، اظهار کرد : نامگذاری 21 مرداد به عنوان روز ملی دریای خزر فرصتی مغتنم برای پاسداشت این نعمت الهی است .
وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی و ویژگی های منحصر به فرد دریایی خزر گفت : وجود معادن غنی نفت و گاز ، وجود 400 گونه بومی آبزیان ، وجود بنادرگاه های حمل و نقل ، وجود جاذبه های منحصر به فرد توریستی ، موقعیت استراتژیک سیاسی این منطقه در ادوار مختلف تاریخی و حضور اقوام و فرهنگ های گوناگون که اشتراکات زیادی دارد از ویژگی های منحصر به فرد دریایی خزر است .
رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به وظیفه ویژه مراکز علمی گفت : دانشگاه گیلان به عنوان بزرگترین دانشگاه شمال کشور خود را در برابر مسائل محیط زیستی دریای خزر مسئول می داند و با استفاده از پتانسیل خود ضمن کمک به شکل گیری توسعه دریا محور در این منطقه و با استفاده از این منابع طبیعی برای رشد شاخص های اقتصادی و ارتقاء سطح آن ، تلاش می کند تا برای کاهش مشکلات و مسائل این دریاچه بسیار با ارزش ، راه حل ارائه کند .
رضی تاکید کرد : همه مسئولیم تا توسعه دریامحور به گونه ای شکل بگیرد که کمترین آسیب به محیط زیست این دریاچه وارد شود .
وی تصریح کرد : دریایی خزر به زعم اهمیتی که دارد در معرض آسیب های جدی از جمله افزایش آلودگی و کاهش کیفیت آب است .
رئیس دانشگاه گیلان با بیان اینکه این دانشگاه با داشتن تخصص های متنوع و دایر بودن97 رشته گرایش در سطح دکتری و 150 رشته گرایش در کارشناسی ارشد و همچنین فعال بودن پژوهشکده حوضه آبی دریای خزر ، دارای آمادگی برای نقش آفرینی در این زمینه است خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه دانشگاه گیلان مسئول دبیرخانه ایرانی اتحادیه دانشگاه های ساحلی کشورهای حاشیه دریای خزر است تلاش می کند تا مسائل این دریاچه را در سطح بین المللی نیز دنبال کند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
شبستان
1397/05/21
17:05
> رییس دانشگاه تهران گفت : نامه ای به ریاست جمهوری از سوی دانشگاه های برتر مبنی بر اینکه ارز فرصت های مطالعاتی دانشگاهی باید همانند یک کالای اساسی شود ، اگر این کار نشود به شدت دچار مشکل می شویم .
> به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری شبستان ، محمود نیلی احمدآبادی ، رییس دانشگاه تهران در نشست خبری که امروز 21 مردادماه برگزار شد ، گفت : دانشگاه تهران به دنبال بکارگیری خبرنگار دانشجو است تا اطلاعات را به صورت دقیق به جامعه ارایه دهیم .
وی با بیان اینکه توسعه وب سایت دانشگاه تهران را در دستور کار داریم ، گفت : وب سایت اصلی دانشگاه هم اصلاحات زیادی داشته است .
رییس دانشگاه تهران درباره ی مشکلات امروز کشور بیان کرد : اگر پیش از این بحران ها نظریه ها و صحبت های دانشگاهی ها را عمل می کردند امروز با این بحران روبرو نبودیم .
نیلی احمدآبادی ادامه داد : تصمیمات در بدنه کارشناسی دولت صورت می گیرد که متاسفانه این بدنه به دانشگاه ها اتصال ندارد ، باید صورت مسئله را به دانشگاه ها ارایه دهند تا با همراهی بدنه کارشناسی دولت بتوانیم راهکارهای خوبی ارایه دهیم .
رییس دانشگاه تهران به جلسه ای که 13 دانشگاه بزرگ کشور درباره اقتصاد برگزار کردند ، اشاره کرد و گفت : یک جلسه مفصل تر را با 13 دانشگاه برتر در رابطه با تحریم ها ، مسایل اقتصادی تشکیل دادیم .
همچنین جلساتی نیز با پیشنهاد دانشگاه علامه درباره اقتصاد مقاومتی داشتیم که بسته ای نیز تهیه شد .
نیلی احمدآبادی تصریح کرد : دانشگاه ها به دنبال راه حل مسئله ها هستند در عین حال که خودشان نیز مسئله بیان می شوند اما می خواهیم ضمن حل مشکلات خود مسایل جامعه را نیز رفع کنیم .
رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه از دستگاه های اجرایی برای مشارکت با دانشگاه ها تقاضاهای زیادی شده است ، گفت : دیپلماسی علمی می تواند به کشور کمک کند و اگر آقای ترامپ به اجماع بین المللی علیه ایران نرسید به دلیل وجود محققان و دانشمندان ایرانی در جهان است چرا که ایران یک کشور متمدن است و اتهامات واهی را نمی توان به آن چسباند .
وی با اشاره به مشکلات ارزی گفت : نامه ای به ریاست جمهوری از سوی دانشگاه های برتر مبنی بر اینکه ارز فرصت های مطالعاتی دانشگاهی باید همانند یک کالای اساسی شود ، دانشگاهیان باید از ارز دولتی استفاده کنند اگر این کار نشود به شدت دچار مشکل می شویم .
وی ادامه داد : بخش زیادی از هزینه تحصیل دانشجویان دکتری در خارج از کشور را دانشگاه تامین می کند چرا که ما بسیاری از تجهیزات را در ایران نداریم ، اگر هم داشته باشیم هزینه بهره وری از آن را نداریم .
همچنین فرصت مطالعاتی موجب ایجاد شبکه اطلاعاتی و شبکه علمی جدید و ورود ایده های جدید به کشور می شود .
نیلی احمدآبادی با بیان اینکه اولین دانشگاهی هستیم که صندوق جسورانه را تشکیل داده ایم ، بیان کرد : این صندوق در حوزه پژوهش راه اندازی شده است ، 150 میلیارد تومان اعتبار نیز دارد که 30 درصد متعلق به دانشگاه و مابقی آن برای بخش خصوصی است .
حاضر هستیم این 30 درصد را هم به بخش خصوصی واگذار کنیم .
وی با بیان اینکه بزرگترین پارک علم و فناوری را دانشگاه تهران دارد ، گفت : اولین بلوک شهر دانشگاه هم راه اندازی خواهیم کرد .
وی با اشاره به بودجه دانشگاه خاطر نشان کرد : امسال و پنج ماهه اول قرار بود 40 درصد از بودجه را دریافت کنیم اما حدود 32 درصد از آن دریافت شده است .
دانشجویان مطمئن باشند از لحاظ شفاهی چیزی را کم نخواهیم داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
شبستان
1397/05/21
17:05

رییس دانشگاه تهران درباره دانشجویان بازداشتی نیز بیان کرد : بیش از 50 دانشجوی دانشگاه تهران دچار مشکل شده اند که خوشبختانه نهادهای امنیتی و قضایی همراهی خوبی دارند ، امیدواریم با حداقل مشکل مواجه شوند چون معتقدیم به دلیل هیجانات ناگهانی این اعتراضات صورت گرفته است و آنان عاشق ایران هستند ، باید با رفعت اسلامی مواجه شوند .
پایان پیام/260.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ایکنا
1397/05/21
16:45
> گروه دانشگاه ــ رئیس دانشگاه تهران با اعلام خبر ایجاد طرح شهر دانش در این دانشگاه ، گفت : 13 دانشگاه سطح یک درخواست خود را در خصوص اختصاص ارز دولتی به فرصت مطالعاتی دانشجویان و اساتید به دولت ارائه خواهند کرد .
> به گزارش ایکنا؛ محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران در نشست خبری که ظهر امروز یکشنبه ، 21 مردادماه برگزار شد ، اظهار کرد : دانشگاه تهران در سه موضوع بینالمللیسازی ، توسعه مسئولیت اجتماعی و کارآفرینی ، اقدامات زیادی انجام داده و در این مسیر حرکت خواهد کرد .
وی افزود : دانشگاهها هر کدام برای یک هدفی ایجاد شده ، اخلاق در پژوهش موضوع دانشگاههای بزرگ نیست .
این نیست که بگوییم خطایی رخ نداده ، اما با نظارتهایی که وجود دارد ، این خطاها کمتر اتفاق میافتد ، بحث سرقت علمی موضوع جامعه دانشگاهی است و فقط مربوط به ایران نیست ، اما موضوع اصلی دانشگاههای بزرگ کشور نیست .
نیلی احمدآبادی افزود : دانشگاهها میتوانند در حل مسائل کشور مشارکت داشته باشند .
اگر به نظریات جامعه دانشگاهی تاکنون توجه میشد ، با این بحرانها مواجه نمیشدیم .
مثلا در بحث اقتصاد قبلا مواردی را ذکر کرده بودیم بیش از 10 سال پیش نامه اساتید اقتصاد نوشته شد و به مسئولین دولتی تحویل دادیم ، اما توجهی به آن نشد .
پیشبینی میکردیم این اتفاقات رخ خواهد داد ، بنابراین قبل از این که بحران ایجاد شود ، باید به مسائل توجه کنیم .
رئیس دانشگاه تهران ادامه داد : رویه دنیا این است که بدنه کارشناسی وجود دارد .
این بدنه تقویت میشود که به دانشگاه وصل است ، اما ما این اتصال را نداریم ، صورت مسئله اصلی به دانشگاهها میآید و پاسخ مییابد .
بنابراین بدون اتصال بدنه دانشگاه و دولت نمیتوان راهکار صحیحی برای حل مشکلات کشور ارایه کرد .
وی ادامه داد : بسیاری از پروژههای دکترا و ارشد در دانشگاه تهران در همکاری و همراهی با دستگاهها است 30 میلیارد تومان دانشگاه تهران از محل قراردادهای پژوهشی درآمد کسب کرده و بیشترین موسسه مشترک را با دستگاههای اجرایی داریم و این نشان میدهد که دانشگاهها و دستگاهها با هم مرتبط هستند .
نیلی احمدآبادی اظهار کرد : در مسائل اقتصادی با 8 دانشگاه بزرگ کشور جلسه مفصلی را با اساتید اقتصاد تشکیل دادیم ، جلسه دیگر نیز با محوریت این موضوع هفته قبل تشکیل شد و نتیجه آن به ریاست جمهوری ارسال شد .
در موضوع برجام چندین جلسه تخصصی برگزار شد که اعضای هیئت علمی دانشکدههای اقتصاد نظریاتی در این خصوص داشتند که به مراجع ذیربط ارسال شد ، اما نکته این است که اساتید ما اطلاعات دقیقی در دسترس ندارند که بتوانند جزئیترین و دقیقترین راهکارهای حل مشکلات را ارایه دهند .
رئیس دانشگاه تهران افزود : 13 دانشگاه سطح یک کشور در سطح رئیس دانشگاه و معاونان جلساتی را برگزار میکنند که موضوع عمده این جلسات مسائل دانشگاهها و کشور است .
تصمیم داریم این نشستها را افزایش دهیم و با موضوعات تخصصیتر کنار هم مسائل را حل کنیم و هستههای علمی و تخصصی را به این 13 دانشگاه ببریم که تبادل نظرها افزایش پیدا کند .
وی با اشاره به مشارکت دانشگاهها در حل مسائل کشور گفت : دانشگاهها مسائل داخلیشان آنقدر نیست که نتوانند به مسائل ملی بپردازند دانشگاهها راه حل مسائل کشور هستند در عین حال خودشان هم مسائل را دارند از سوی دیگر تقاضا برای مشارکت دانشگاهها از سوی دستگاههای اجرایی افزایش یافته است .
نیلی احمدآبادی یادآور شد : یکی از مسائلی که میتواند به کشور کمک کند ، دیپلماسی علمی است .
شهرت بسیار خوب دانشگاههای کشور و دستاوردهای علمی ما نشان داد ایران کشور متمدنی است و نمیتوان برچسبهای واهی به آن چسباند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ایکنا
1397/05/21
16:45

محققان دنیا نگاه مثبتی به ایران دارند و دانشگاهها هم میتوانند از مسیر دیپلماسی علمی به کشور کمک کنند و این فضا را بشکنند تا امریکا در یک فضای واحد در دنیا شکست بخورد .
13 دانشگاه برتر برای فرصت مطالعاتی دانشگاهیان ارز دولتی درخواست کردند وی در خصوص مشکلات ارزی و تاثیر آن بر روی دانشگاهها گفت : طبیعتا مشکلات ارزی مسائلی را برای دانشگاهها فراهم خواهد کرد .
نامهای در حال تنظیم کردن هستیم که 13 دانشگاه برتر با دولت مکاتبه کنیم و فرصت مطالعاتی برای دانشجویان و اساتید را مشمول کالای اساسی کند که بتواند از ارز دولتی استفاده کند .
اگر این اتفاق نیفتد ، به شدت دچار مشکل خواهیم شد و باید برای اعزام هر دانشجوی دکترا بخش زیادی از هزینهها را خودمان تامین کنیم ، در صورتی که ما بسیاری از امکانات را در کشور نداریم و امکانات خرید آن هم وجود ندارد .
اختصاص ارز به فرصت مطالعاتی دانشجویان و اساتید یکی از اساسیترین کالاهایی است که دولت باید آن را پشتیبانی کند .
درآمد 30 میلیاردی دانشگاه تهران از قرارداد با دستگاههای اجرایی نیلی احمدآبادی در خصوص درآمدزایی این دانشگاه گفت : دانشگاه تهران در جذب دانشجوی خارجی فعال است و یکی از مواردی که در رتبهبندیهای علمی موثر است جذب دانشجوی خارجی است که از این مسیر درآمدیی را برای دانشگاه ایجاد کردیم .
همچنین دومین دانشگاهی هستیم که صندوق VC یا جسورانه تشکیل دادیم که سرمایه این صندوق 15 میلیارد تومان است که 30 درصد آن مربوط به دانشگاه و 70 درصد آن مربوط به بخش خصوصی است .
دنبال ایجاد چنین صندوقهایی هستیم که بر روی دستاوردهای دانشگاه سرمایه گذاری کنند و آن را تبدیل به محصول کرده و به بازار عرضه کنیم .
طرح ایجاد شهر دانش در دانشگاه تهران رئیس دانشگاه تهران ادامه داد : پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز بزرگترین پارک علم و فناوری دانشگاهی است هم چنین طرح شهر دانش دانشگاه تهران برای اضافه کردن این پارک در حال اجرا است و امیدواریم امسال با مشارکت بخش خصوصی اولین بخش این شهر را آغاز کنیم .
همچنین در حال خرید املاک اطراف دانشگاه هستیم که بتوانیم این شهر دانش را در شمال پردیس مرکزی ایجاد کنیم .
نیلی احمدآبادی اضافه کرد : اتصال خروجیهای حاصل از پایاننامهها و رسالهها به پارک علم و فناوری با طرحی به نام طرح شکوفایی اجرا خواهد شد و این پارک به دانشگاهها میآید و تا جایی که امکان دارد استارت آپها را در دانشگاهها تشکیل میدهیم .
رئیس دانشگاه تهران همچنین استفاده از ظرفیت واقفین را در دانشگاه تهران یکی از فعالیتهای مهم عنوان کرد و گفت : سعی میکنیم در حوزه وقف نیز دانشگاه فعالیت بیشتری انجام دهد .
تاکنون نیز بیش از 1500 دانشجو بورسیه بنیاد واقفین شدند .
وی گفت : سال گذشته بودجه دانشگاه تهران صددرصد اختصاص یافت امسال در 5 ماه اول باید 40 درصد دریافت میکردیم که تاکنون 32 درصد آن را دریافت کردیم که صرفا توانستیم حقوق و دستمزدها را پرداخت کنیم و مبلغ قراردادها را از درآمد اختصاصی پرداخت کردیم که از این جهت دچار مشکل مالی هستیم .
35 درصد بودجه تامین و تجهیز را در اختیار ما قرار دادند که با این اوضاع برای سال تحصیلی جدید قطعا مشکل مالی خواهیم داشت ، اما دانشجویان مطمئن باشند در حوزه رفاهی و آموزشی دانشگاه چیزی کم نخواهد بود .
رئیس دانشگاه تهران ادامه داد : دانشگاه تهران در حوزه ارتباط با تشکلها نیز فعال بوده اکثر واحدهای دانشگاه شورای صنفی آن تشکیل شده هر تشکلی که درخواست برگزاری برنامه داشته دانشگاه با آن موافقت کرده با فضایی که در دانشگاه داریم امیدواریم مشکل ویژهای برای آغاز سال تحصیلی نداشته باشیم و آنچه فکر میکنیم تعامل بیشتر با دانشجویان است .
وی گفت : بیش از 50 دانشجوی دانشگاه تهران در حوادث سال گذشته دچار مشکل شدند که همراهی نهادهای امنیتی برای حل این موضوع بسیار خوب بود با جلسات متعددی که برگزار شده امیدواریم این دانشجویان که حداقل مشکلات مواجه شوند ، چون معتقدیم اگر خطایی از آنها سر زده ناشی از هیجان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ایکنا
1397/05/21
16:45

نیلی احمدآبادی هم چنین در خصوص بازدید اساتید دانشکده علوم اجتماعی و دانشکده فنی دانشگاه تهران از منطقه زلزله زده کرمانشاه گفت : برای اولین بار اساتید دانشکده علوم اجتماعی و فنی در این منطقه حضور پیدا کردند تا بتوانند کار کارشناسی برای ساخت این منطقه ارایه دهند .
رئیس دانشگاه تهران هم چنین در خصوص ارائه دستاوردهای دانشجویان دانشگاه تهران گفت : ما بیش از 9 هزار دانشجوی دکترا و 23 هزار دانشجوی ارشد داریم که دستاوردهای این دانشجویان با هیچ چیز قابل مقایسه نیست ، پژوهشهای دانشگاهها از مسیری میگذرد که دستاوردهای دانشجویان ارشد و دکترا است و این ارزانترین مسیری است که میتوان برای حل مشکلات کشور از آنها استفاده کرد .
وی با بیان اینکه دانشجویان برای بیان دستاوردهای خود ضعف دارند گفت : یکی از دلایلی که باعث شده تاکنون دانشجویان نتوانند به درستی دستاوردهای خود را اطلاع رسانی کنند آن است که شاید برای مردم جذاب نباشد ، اما توسعه سایتهای دانشگاه را در دستور کار داریم که بتوانیم اخبار مربوط به دستاوردهای دانشجویان را در اختیار مردم قرار دهیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تبریز
دانا
1397/05/21
16:20
> پورمحمدی گفت : بر اساس مقررات تا 70 سالگی می تواند به فعالیت خود ادامه دهد و بازنشسته نیست .
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج ، محمدرضا پورمحمدی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال آناج مبنی بر اینکه آیا شهرهاش به پدرخواندگی او را مشمول قانون منع بهکارگیری بازنشستگان میکند ، ابراز داشت : بنده 60 سال دارم و پدر خوانده نیستم ، در این دانشگاه افرادی حضور دارند که بنده نمیتوانم پا جای آنان بگذارم .
وی افزود : بر اساس قانون استاد تمامها میتوانند تا 70 سالگی به فعالیتشان ادامه دهند و بنده 10 سال دیگر فرصت خدمت دارم و بازنشسته محسوب نمیشوم .
رئیس دانشگاه تبریز در پاسخ به این سوال آناج که آیا دانشگاه تبریز به نشریه آذر برای انتشار مقالات چهرهی فعال در حوزهی ایرانشهری و مروج افکار نژادپرستانه مجوزی صادر کرده است ، خاطرنشان ساخت : این نشریه بدون مجوز منتشر شده و همانگونه که اطلاع دارید قبل از انتشار هیئت نظارت بر نشریات دانشجویی توان ممیزی مطالب را ندارد .
وی تصریح کرد : پرونده نشریه آذر در هیئت نظارت بر نشریات دانشجویی در حال بررسی است و ما نیز با هرگونه افراط گرایی مخالفیم .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
ایسنا
1397/05/21
16:02
> رییس دانشگاه تبریز گفت : در تلاشیم به جای تحقیقات پایه ای و بنیادین به دنبال تحقیقات کاربردی برویم .
> به گزارش ایسنا ، محمدرضا پورمحمدی در نشست خبری ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز و هشتمین سده آموزش عالی در تبریز با هدف معرفی بهتر ظرفیت‎های علمی ، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه تبریز به عنوان برند تبریز در سطح ملی و فراملی و همچنین معرفی فرهنگ و تاریخ تبریز همزمان با رویداد فرهنگی تبریز 2018 نیز برگزار می شود .
وی از حضور مهمانان داخلی و خارجی در این آیین خبر داد و گفت : مهمانانی از گرجستان ، ترکیه ، آذربایجان و روسیه در این آیین حضور داشته و مسئولان برجسته و مطرح استان همچون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و اساتید نمونه و چهره‎های ماندگار شهر از مدعوین این مراسم هستند .
وی عنوان کرد : این برنامه توسط جامعه حامیان دانشگاه برگزار می‎شود ، این مجمع شامل 53 نفر از حامیان آموزش عالی بوده و ما در این مراسم بیش از کمک مالی ، به دنبال کمک فکری اعضای این جامعه هستیم .
پورمحمدی در ادامه با اشاره به برخی برنامه‎های آیین هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز عنوان کرد : با توجه به این که بخش عمده‎ای از تاریخ ما به صورت شفاهی است ، هفت جلد کتاب شامل معرفی تاریخ شفاهی و فرهنگی ، چهره‎های برجسته‎ی تبریز و دانشجویان و فارغ‎التحصیلان موفق و موثر این دانشگاه به چاپ رسیده و تقدیم مهمانان خواهد شد .
همچنین تهیه‏ ی یادمان سکه و تمبر یادبود مخصوص این آیین و رونمایی از سرود ویژه‎ی دانشگاه تبریز از دیگر برنامه‏ های این مراسم خواهد بود .
وی از افتتاح برخی پروژه‎های عمرانی همزمان با برگزاری آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز خبر داد و گفت : میزان اعتبار برآورد شده‏ این پروژه‎ها بیش از 50 میلیارد تومان است .
وی در ادامه با تاکید بر این که دانشگاه تبریز را آن گونه که شایسته است ، معرفی نکرده‎ایم ، گفت : اگر نتواسته‎ایم ربع رشیدی را که بیش از شش هزار دانشجو و 400 هزار جلد کتاب داشت را به خوبی معرفی کنیم ، کوتاهی از ما بوده است ، گذشته‎ هر شهری نشانگر مدنیت آن کشور است و اگر ملتی به تاریخش پشت پا بزند ، آیندگان نیز به آن اهمیت نخواهند داد .
رییس دانشگاه تبریز تاکید کرد : تبریز به برکت مدنیت و تاریخش ، همواره سربلند بوده و بی‎دلیل نبود که مغول‎ها پس از آن همه ویرانی در تبریز کتابخانه تاسیس کردند .
رسانه‎ها باید به رسالت خود در این میان عمل کرده و برای معرفی هر چه بهتر دانشگاه تبریز و شهر تبریز تلاش کنند .
پورمحمدی گفت : دانشگاه تبریز دارای موزه شهدا ، موزه علوم طبیعی و موزه تاریخ و فرهنگ(شامل آثار ، کتیبه ها و تاریخ منطقه) بوده و این موزه به مناسبت هفتادمین سالروز تاسیس دانشگاه پذیرای بازدید دانشجویان خواهد بود و همچنین درب برج خلعت پوشان و رصدخانه خواجه نصیرالدین توسی نیز به روی علاقه مندان باز خواهد بود .
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر فعالیت موسسه تحقیقاتی علوم اسلامی–انسانی دانشگاه تبریز (سه علامه تبریزی) گفت : اندازه گیری فعالیت های مراکز تحقیقاتی به ویژه در حوزه علوم انسانی سخت است و موسسه سه علامه اقدام به انجام طرح های تحقیقاتی ، نشر مجله علمی ترویجی و برگزاری همایش شعر و ادب سده ی هشتم هجری کرده و در سال جاری نیز برای آیت الله سبحانی مراسم نکوداشتی برگزار خواهد کرد .
رییس دانشگاه تبریز با اشاره به اهمیت مطالعات در مورد خانواده نیز گفت : اخیرا گروه مطالعات خانواده نیز به واسطه اهمیت آن به موسسه سه علامه افزوده شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
ایسنا
1397/05/21
16:02