وزارت علوم - خبرگزاري ها 23 مرداد 97
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 13:48
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1397/05/23
11:00
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر غلامی در این آیین با اشاره به اهمیت ایده پردازی و برنامه های وزارت علوم در زمینه حمایت از ایده پردازان و نوآوران در قالب فعالیت های مراکز رشد و فناوری اظهار داشت : در حال حاضر بیش از 20 مرکز نوآوری توسط دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و بخش خصوصی از سال 1395 به بعد در کشور ایجاد شده که جوانان نخبه و استادان صاحب اندیشه و پیشرو در مباحث علمی و فناوریدر این مراکز فعالیت می کنند .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر غلامی در این آیین با اشاره به اهمیت ایده پردازی و برنامه های وزارت علوم در زمینه حمایت از ایده پردازان و نوآوران در قالب فعالیت های مراکز رشد و فناوری اظهار داشت : در حال حاضر بیش از 20 مرکز نوآوری توسط دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و بخش خصوصی از سال 1395 به بعد در کشور ایجاد شده که جوانان نخبه و استادان صاحب اندیشه و پیشرو در مباحث علمی و فناوریدر این مراکز فعالیت می کنند .
وی افزود : در سال 96 تعداد 377 مورد ثبت علائم تجاری توسط واحدهای مستقر در پارکها و مراکز رشد افزایش داشته که این فقط در حوزه طرح حمایت وزارت علوم رخ داده و در سایر مراکز نیز قطعاً ثبت علائم تجاری بیش از این بوده است .
دکترغلامی با بیان اینکه برنامه ریزی برای شناسایی و حمایت از شکوفایی استعدادهای درخشان و هدایت آنها به سمت اولویت های راهبردی کشور در زمینه فناوری در چارچوب مقررات مصوب مراجع ذیصلاح صورت گرفته است ، گفت : در این راستا تدوین و اجرای ده ها رویداد شناسایی و توانمند سازی ایده های برتر (شتاب) توسط پارکهای علم و فناوری و همچنین هدایت تیم های برتر بعد از برگزاری رویدادهای شتاب با نظارت و حمایت مراکز رشد صورت گرفته است .
وزیر علوم با اشاره به اینکه در سال گذشته و در سال 97 ، پارک های علم و فناوری از حمایت های مناسبی برخوردار شدند ، اظهار داشت : در این راستا در سال 96 بیش از هشت هزار شغل جدید ایجاد شده و پایدار سازی 30 هزار شغل قبلی در شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد صورت گرفته است .
وی در ادامه گفت : سرانه تقریبی ایجاد یک شغل تمام وقت و پایدارسازی تقریبی 2 شغل موجود برای دانشآموختههای دانشگاهی در پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد کمتر از 60 میلیون تومان است در حالی که بر اساس صحبتهای وزرای محترم رفاه ، کار و امور اجتماعی و صنعت ، معدن و تجارت بابت ایجاد هر شغل برای یک دانش آموخته دانشگاهی باید معادل 250 میلیون تومان هزینه شود و این ظرفیت بالای ایده های جدید و مبتنی بر دانش را در حوزه ایجاد اشتغال در کشور نشان می دهد .
وزیر علوم با ارائه آماری از فعالیت های پارک های علم و فناوری و تاکید بر نقش وزارت علوم در رشد این مراکزگفت : در سال 1396 بیش از شش هزار واحد فناوردر پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقربودند که این یک جریان سیال است و این شرکت ها پس از یک دوره حضور در پارک ها و مراکز رشد ، به صورت مستقل فعالیت می کنند .
وی افزود : همین شرکت ها در سال گذشته 2,300 میلیارد تومان فروش داشته و در سال 1395 بیش از 2730 قرارداد ارتباط با صنعت توسط شرکتهای مستقر در مراکز فناوری منعقد و از محل این قراردادها 549 میلیارد تومان درآمد برای شرکت ها حاصل شده و همچنین در سال 1396 به میزان 232 میلیون دلار صادرات محصول های دانشبنیان به خارج از کشور صورت گرفته است .
وی همچنین فراهم آوردن شرایط لازم برای همکاری فارغ التحصیلان مشمول متخصص در پروژه های ملی دانشگاه ها وپیش بینی امتیازات خدمتی برای فارغ التحصیلان دارای مهارت های خاص ، از دیگر موارد همکاری میان وزارتخانه های علوم و دفاع برشمرد .
در پایان این مراسم از ایده پردازان برتر چهارمین جشنواره سازمانی و نخستین جشنواره ملی ایده پردازی شهید نامجو ، با حضور وزیر علوم و جمعی از فرماندهان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران تقدیر شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آنا
1397/05/23
10:48
> وزیر علوم با تأکید به توجه بیش از پیش به اقتصاد دانش بنیان گفت : شرکت های نوپا اصلی ترین مسیر برای تبدیل دانش به ثروت هستند .
> به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا ، در شرایط اقتصادی امروز کشور که برخی مشکلات بوجود آمده اند باید به دنبال میانبرهایی باشیم که به کمک آن ها اقتصاد کشور را نجات دهیم و شاید بهترین راهکار حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان و به حرکت درآوردن چرخ شرکت ها باشد؛ وجود بیش از 3 هزار شرکت دانش بنیان فعال نشانگر راه افتادن چرخ های اقتصاد دانش بنیان است؛ اقتصادی که به کمک این شرکت ها توانسته است بخشی از نیازهای کشور را برطرف کند .
همه ما می دانیم محور اصلی شرکت های دانش بنیان بر پایه دانش جوانان ، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی شکل گرفته است و البته نقش پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و کارآفرینی در دانشگاه ها به ایجاد شرکت های دانش بنیان و تیم های استارت آپی کمک بسزایی کرده است و بسیاری از شرکت هایی که امروز توانسته اند رشد بالایی داشته باشند و به درآمدهای بسیاری دست پیدا کنند از دل همین مراکز دانشگاهی بیرون آمده اند .
وزارت علوم تحقیقات و فناوری به عنوان متولی اصلی کمک به شرکت های دانش بنیان دانشگاهی است و تا به امروز فعالیت های بسیاری را برای کمک به شرکت ها و دانشجویان فناور داشته است و هر روز شاهد افزایش این شرکت ها و رونق گرفتن پارک ها هستیم .
در همین راستا منصور غلامی وزیر علوم با اشاره به حمایت هایی که وزارت علوم از شرکت های دانش بنیان به عمل می آورد گفت : مسیر تبدیل دانش به ثروت از طریق شرکت های دانش بنیان به نتیجه می رسد و تلاش ما در وزارتخانه دوچندان کردن این حمایت هاست .
وی با بیان اینکه تا به امروز حمایت های خوبی از شرکت های دانش بنیان شده است ، اظهار کرد : باید بسترهای حمایتی از شرکت ها را افزایش دهیم و یکی از برنامه های اصلی وزارت علوم افزایش حمایت ها در راستای کمک به شرکت های دانش بنیان است .
غلامی درباره نقش کلیدی شرکت های دانش بنیان در زمان اعمال تحریم های جدید علیه ایران گفت : راهکار وزارت علوم عبور از این تحریم ها و حرکت به سمت بهره مندی از توانمندی علمی فناوران است .
تعامل وزارت علوم و سایر نهادهای دولتی برای حل مشکل واردات شرکت های دانش بنیان وی با اشاره به تعاملات وزارت علوم با سایر نهادهای دولتی گفت : برخی از شرکت های دانش بنیان در زمینه واردات دچار مشکلاتی هستند که برای حل آنها با سایر وزارتخانه ها و نهادهای دولتی هماهنگی های لازم انجام خواهد گرفت و پیگری های لازم انجام می شود .
وزیر علوم با بیان اینکه متخصصان داخلی کمک زیادی به حل مشکلات می کنند اظهار کرد : خوشبختانه حمایت دولت از شرکت های دانش بنیان روز به روز افزایش پیدا می کند و به تناسب همین حمایت ها ما نیز در وزارتخانه باید تسهیلات متنوعی را برای کمک به فناوران فعال در شرکتهای دانش بنیان در نظر بگیریم .
وی درباره حمایت از شرکت های دانش بنیان با توجه به تحریم های موجود ، گفت : راهکار وزارت علوم ، عبور از تحریم هاست و حرکت در مسیر توانمندی های علمی و فناوری یکی از راهکارهای متخصصان داخلی ماست و به نظر من باید به شکل های مختلفی از این شرکت ها حمایت شود .
وی ادامه داد : خوشبختانه دولت حمایت های خود را از شرکت های دانش بنیان افزایش داده و مسیر تبدیل دانش به ثروت از طریق این شرکت ها بهتر شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آنا
1397/05/23
10:48

وزیر علوم اضافه کرد : تلاش ما این است که با توجه به اینکه مسیر تبدیل دانش به ثروت باید مشخص شود؛ از طریق این شرکت ها بهتر به نتیجه می رسیم ، حمایت های خود را دوچندان خواهیم کرد .
غلامی ادامه داد : شرکت های دانش بنیان نمونه ای است که تاکنون حمایت های خوبی در این زمینه از این شرکت ها شده است و به نظرم باید این شرکت ها را به طور وسیع تری در کشور حمایت کنیم و یکی از برنامه های وزارت علوم ، حمایت های مختلف از این شرکت هاست .
وزیر علوم در خصوص واردات نمونه های خارجی محصولات تولیدی شرکت های دانش بنیان ، گفت : چند شرکت دانش بنیان مسائلی در مورد هماهنگی با سایر وزارتخانه ها مطرح کردند که حتما این موضوع پیگیری خواهد شد .
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان انتهای پیام/4028.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
وزارت علوم
1397/05/23
10:27
> رئیس دانشگاه تهران قیمت و کیفیت را دو عامل موفقیت محصولات داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت : این امر محقق نخواهد شد مگر اینکه دانش و تکنولوژی های موجود در دانشگاه ها وارد چرخه صنعت شده و اتصال قوی و نزدیکی بین صنعت و دانشگاه شکل بگیرد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نامه ای به رؤسای دانشگاه ها ، مؤسسات آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری و سایر واحدهای تابعه ، ضمن ابلاغ تدابیر راهبردی برای کاهش آثار تحریم ها بر امور کیفی و فعالیت های دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری ، حمایت قاطع از برنامه های دولت جهت صرفه جویی و اجرای اقتصاد مقاومتی را خواستار شد .
دکتر غلامی در این نامه ، تمرکز بر موضوع اقتصاد مقاومتی ، حمایت همه جانبه جامعه دانشگاهی از برنامه های دولت تدبیر و امید را نیز امری ضروری دانست و خواستار انجام اقدامات مناسب دانشگاه ها ، مؤسسات آموزش عالی ، پژوهشی جهت حمایت قاطع از برنامه های دولت جهت کاهش هزینه ها و صرفه جویی و ارائه گزارش به این وزارت شد .
دکتر غلامی همچنین در فراخوانی خطاب به رؤسای دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور ، انجام اقدامات اجرایی در راستای راهبردهای اساسی مدنظر ریاست جمهوری به منظور " فائق آمدن بر مشکلات و چالش های جاری کشور" ، از جمله «حمایت از بازار تولید داخلی» و «پشتیبانی و حمایت از فرآیندهای افزایش تولید ، ارتقای کیفیت و بهره وری و کاهش هزینه های تولید در کلیه واحدهای تولیدی کشور» را مورد تأکید قرار داد .
دکتر محمود نیلی احمدآبادی ضمن بیان این مطلب به تشریح نقش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در حمایت از تولید داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود : معمولاً محصولات ساخت داخل با دو مشکل اساسی مواجه هستند ، یعنی دو امر یک محصول تولید در بازار را موفق می کند ، اول اینکه محصول تولید شده از کیفیت بالایی برخوردار باشد و دوم قیمت آن محصول معقول تعیین شود .
وی در ادامه تصریح کرد : زمانی که بخواهیم کیفیت یک محصول تولیدی را افزایش دهیم به ناچار هزینه های تولید آن محصول نیز افزایش می یابد و اگر بخواهیم هزینه ها را کاهش بدهیم این امر به قیمت کاهش کیفیت منجر خواهد شد ، به همین جهت نمی شود آن محصول تولید شده جایگاه خود را در بازار پیدا کند .
رئیس دانشگاه تهران در خصوص نقش تکنولوژی های پیشرفته در افزایش کیفیت محصولات تولید شده گفت : این نوع تکنولوژی ها ، کیفیت را افزایش و هزینه ها را کاهش می دهند در عین حال نوعی تنوع بخشی در کالاهای تولید شده ایجاد می کنند .
دکتر نیلی احمدآبادی خاطرنشان کرد : این دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی هستند که می توانند تکنولوژی را در پروسه تولید محصولات وارد کنند تا منجر به افزایش کیفیت آن محصول شود .
در واقع اگر ما بتوانیم دانش دانشگاه ها را به عرصه تولید وصل کنیم و علم را به صحنه تولید وارد کنیم ، قطعاً دو عامل اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی (قیمت و کیفیت) در عین حال تنوع محصولات اتفاق می افتد .
وی یادآور شد : بنابراین دانشگاه ها می توانند تحقیقات و پژوهش های خود را در جهت تحقق های نیازهای کشور طراحی کنند و در عین حال سعی کنند ارتباط خود را با مراکز صنعتی تقویت کنند که البته تحقق بخشی از این امر وظیفه دولت و مسئولان است و اینکه اقتصاد را به گونه ای طراحی کنند که تولید کننده نیز متقاضی تولید محصول با کیفیت باشد ، بخش دیگر نیز باید از سوی دانشگاه ها اتفاق بیفتد که به سمت صنایع کشش داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
وزارت علوم
1397/05/23
10:27

رئیس دانشگاه تهران در خصوص ابلاغیه وزیر علوم مبنی بر ممانعت دانشگاه از آغاز طرح های عمرانی جدیدی که با بودجه های دولتی شروع می شود نیز گفت : منابع برخی از طرح های موجود دانشگاه تهران از بیرون از دانشگاه و از بودجه های غیر دولتی تامین می شود که منظور وزیر شامل این نوع طرح ها نمی شود ، ضمن اینکه ما بودجه های در نظر گرفته برای سایر طرح های دانشگاه را وارد عرصه های عمرانی نخواهیم کرد .
وی با تاکید بر اینکه محدودیت های ارزی نباید مانعی در راه گسترش تعاملات بین المللی دانشگاه ها باشد ، گفت : متاسفانه محدودیت های ارزی مشکلاتی را در عرصه فعالیت های بین المللی ایجاد خواهد کرد ، اما ما از دولت می خواهیم که ماموریت های پژوهشی و فرصت های مطالعاتی دانشجویان مشمول کالاهای اساسی قرار بگیرد و به آن ها ارز دولتی تعلق بگیرد ، چرا که علم و دانش به اندازه چای و سایر کالاها برای کشور ارزشمند است و نباید محدودیت های خاصی در این عرصه اتخاذ کرد .
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه نامه 13 دانشگاه برتر دنیا برای قرار دادن فعالیت های بین المللی دانشگاه ها جزو کالاهای اساسی تدوین و به مسئولان ارائه خواهد شد ، گفت : این موضوع اساسی ترین کالایی است که دولت می تواند در شرایط فعلی از آن حمایت کند .
اما به دلیل همین محدودیت ها سعی می کنیم سفرهای مدیران دانشگاه به خارج از کشور را در مواقع غیر ضروری کاهش بدهیم .
وی همچنین با تاکید بر اینکه اغلب خدمات رفاهی ، تغذیه ای و فضای سبز و غیره .
دانشگاه تهران برون سپاری شده است ، گفت : تلاش ما این است که بتوانیم بسیاری از خدمات دانشگاه را واگذار و توسط بخش خصوصی انجام بدهیم تا کمکی به کاهش هزینه ها داشته باشیم .
رئیس دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد : بزرگ ترین همراهی دانشگاه ها با شرایط فعلی کشور و همچنین حمایت از تولید داخل این است که دانش تولید شده در دانشگاه ها وارد عرصه تولید شوند و البته این همراهی نیز باید از سوی دستگاه های اجرایی ، اقتصاد ملی و متقاضیان محصولات پیشرفته و با کیفیت برای عرضه در بازار بین المللی باشد و این امر نیز محقق نمی شود مگر اینکه از دانشگاه ها کمک گرفته شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
برنا
1397/05/23
08:46
> با رای مثبت اعضای کمیته منتخب تائید صلاحیت روسای دانشگاه ها ، دکتر احمدرضا مصطفی قره باغی برای ریاست دانشگاه صنعتی سهند انتخاب شد .
> رئیس دانشگاه صنعتی سهند انتخاب شد با رای مثبت اعضای کمیته منتخب تائید صلاحیت روسای دانشگاه ها ، دکتر احمدرضا مصطفی قره باغی برای ریاست دانشگاه صنعتی سهند انتخاب شد .
به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی ، در بیست و هفتمین کمیته منتخب تائید صلاحیت روسای دانشگاه ها که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد؛ احمدرضا مصطفی قره باغی که از خرداد ماه سال جاری با حکم وزیر علوم ، سرپرست دانشگاه صنعتی سهند بود ، به عنوان رئیس دانشگاه منصوب شد .
دکتر مصطفی قره باغی متولد سال 1341 شهر تبریز است و مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی عمران در سال 1367 و کارشناسی ارشد در گرایش سازه های هیدرولیکی را در سال 1370 از دانشگاه صنعتی شریف اخذ کرد و از همان سال در دانشگاه صنعتی سهند به عنوان عضو هیأت علمی با مرتبه مربی مشغول به کارشد .
وی در سال 1373 با اخذ بورس دولت ژاپن (مونبوشو) در دانشگاه توکیو مشغول به تحصیل شد و در سال 1377 تحصیلات خود را در مقطع دکتری در رشته مهندسی سواحل و سازه های دریایی به پایان رساند و پس از مراجعت به کشور ، مجدد کار خود را در دانشگاه صنعتی سهند ادامه داد .
وی بیش از یک سال ریاست کتابخانه مرکزی ، بیش از 8 سال ریاست دانشکده مهندسی عمران و بیش از 10 سال معاونت پژوهشی و برنامه ریزی دانشگاه صنعتی سهند را عهده دار بوده است و در این مدت عضو شورای دانشگاه ، شورای پژوهشی ، شورای آموزشی ، هیأت ممیزه ، کمیسیون دائمی هیات امنای دانشگاه صنعتی سهند ، عضو کمیته مهندسی دریا ، گروه علوم و فنون دریا ، شورای برنامه ریزی آموزش عالی و عضو شورای پژوهشی پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی بوده است .
وی درحال حاضر با مرتبه علمی استاد تمام پایه 33 در دانشگاه صنعتی سهند مشغول به کار است .
راهنمایی بیش از 40 رساله دکتری تخصصی و پایان نامه کارشناسی ارشد ، چاپ بیش از 25 مقاله در مجلات معتبر بین المللی ISI و داخلی ISC و ارائه بیش از 120 مقاله در کنفرانس های معتبر بین المللی و داخلی ، اجرای دو طرح پژوهشی برای پژوهشکده حمل و نقل وزارت راه و ترابری و شرکت نفت خزر از جمله سوابق پژوهشی دکتر قره باغی است .
Print Email Short Link کد خبر : 740514 تاریخ خبر : 1397/05/23 08 : 46 : 12 آموزش عالی استان آذربایجان شرقی حمل و نقل ژاپن شورای عالی انقلاب فرهنگی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/05/23
00:52
> رئیس دانشگاه تهران قیمت و کیفیت را دو عامل موفقیت محصولات داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت : این امر محقق نخواهد شد مگر اینکه دانش و تکنولوژی های موجود در دانشگاه ها وارد چرخه صنعت شده و اتصال قوی و نزدیکی بین صنعت و دانشگاه شکل بگیرد .
> دکتر محمود نیلی احمدآبادی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ، ضمن بیان این مطلب به تشریح نقش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در حمایت از تولید داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود : معمولا محصولات ساخت داخل با دو مشکل اساسی مواجه هستند ، یعنی دو امر یک محصول تولید در بازار را موفق می کند ، اول اینکه محصول تولید شده از کیفیت بالایی برخوردار باشد و دوم قیمت آن محصول معقول تعیین شود .
وی در ادامه تصریح کرد : زمانی که بخواهیم کیفیت یک محصول تولیدی را افزایش دهیم به ناچار هزینه های تولید آن محصول نیز افزایش می یابد و اگر بخواهیم هزینه ها را کاهش بدهیم این امر به قیمت کاهش کیفیت منجر خواهد شد ، به همین جهت نمی شود آن محصول تولید شده جایگاه خود را در بازار پیدا کند .
رئیس دانشگاه تهران در خصوص نقش تکنولوژی های پیشرفته در افزایش کیفیت محصولات تولید شده گفت : این نوع تکنولوژی ها ، کیفیت را افزایش و هزینه ها را کاهش می دهند در عین حال نوعی تنوع بخشی در کالاهای تولید شده ایجاد می کنند .
دکتر نیلی احمدآبادی خاطرنشان کرد : این دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی هستند که می توانند تکنولوژی را در پروسه تولید محصولات وارد کنند تا منجر به افزایش کیفیت آن محصول شود .
در واقع اگر ما بتوانیم دانش دانشگاه ها را به عرصه تولید وصل کنیم و علم را به صحنه تولید وارد کنیم ، قطعا دو عامل اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی (قیمت و کیفیت) در عین حال تنوع محصولات اتفاق می افتد .
وی یادآور شد : بنابراین دانشگاه ها می توانند تحقیقات و پژوهش های خود را در جهت تحقق های نیازهای کشور طراحی کنند و در عین حال سعی کنند ارتباط خود را با مراکز صنعتی تقویت کنند که البته تحقق بخشی از این امر وظیفه دولت و مسئولان است و این که اقتصاد را به گونه ای طراحی کنند که تولید کننده نیز متقاضی تولید محصول با کیفیت باشد ، بخش دیگر نیز باید از سوی دانشگاه ها اتفاق بیفتد که به سمت صنایع کشش داشته باشند .
رئیس دانشگاه تهران در خصوص ابلاغیه وزیر علوم مبنی بر ممانعت دانشگاه از آغاز طرح های عمرانی جدیدی که با بودجه های دولتی شروع می شود نیز گفت : منابع برخی از طرح های موجود دانشگاه تهران از بیرون از دانشگاه و از بودجه های غیر دولتی تامین می شود که منظور وزیر شامل این نوع طرح ها نمی شود ، ضمن اینکه ما بودجه های در نظر گرفته برای سایر طرح های دانشگاه را وارد عرصه های عمرانی نخواهیم کرد .
وی با تاکید بر اینکه محدودیت های ارزی نباید مانعی در راه گسترش تعاملات بین المللی دانشگاه ها باشد ، گفت : متاسفانه محدودیت های ارزی مشکلاتی را در عرصه فعالیت های بین المللی ایجاد خواهد کرد ، اما ما از دولت می خواهیم که ماموریت های پژوهشی و فرصت های مطالعاتی دانشجویان مشمول کالاهای اساسی قرار بگیرد و به آن ها ارز دولتی تعلق بگیرد ، چرا که علم و دانش به اندازه چای و سایر کالاها برای کشور ارزشمند است و نباید محدودیت های خاصی در این عرصه اتخاذ کرد .
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه نامه 13 دانشگاه برتر دنیا برای قرار دادن فعالیت های بین المللی دانشگاه ها جزو کالاهای اساسی تدوین و به مسئولان ارائه خواهد شد ، گفت : این موضوع اساسی ترین کالایی است که دولت می تواند در شرایط فعلی از آن حمایت کند .
اما به دلیل همین محدودیت ها سعی می کنیم سفرهای مدیران دانشگاه به خارج از کشور را در مواقع غیر ضروری کاهش بدهیم .
وی همچنین با تاکید بر اینکه اغلب خدمات رفاهی ، تغذیه ای و فضای سبز و غیره .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/05/23
00:52

دانشگاه تهران برون سپاری شده است ، گفت : تلاش ما این است که بتوانیم بسیاری از خدمات دانشگاه را واگذار و توسط بخش خصوصی انجام بدهیم تا کمکی به کاهش هزینه ها داشته باشیم .
رئیس دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد : بزرگ ترین همراهی دانشگاه ها با شرایط فعلی کشور و همچنین حمایت از تولید داخل این است که دانش تولید شده در دانشگاه ها وارد عرصه تولید شوند و البته این همراهی نیز باید از سوی دستگاه های اجرایی ، اقتصاد ملی و متقاضیان محصولات پیشرفته و با کیفیت برای عرضه در بازار بین المللی باشد و این امر نیز محقق نمی شود مگر اینکه از دانشگاه ها کمک گرفته شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آنا
1397/05/22
18:20
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به اهمیت تولید و بومی سازی فناوری به عنوان مهمترین راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی کشورگفت : ایده پردازی به عنوان نخستین گام در فرآیند نوآوری و تولید فناوری اهمیت دارد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، منصور غلامی در آیین اختتامیه جشنواره ایده پردازی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به اهمیت ایده پردازی و برنامه های وزارت علوم در زمینه حمایت از ایده پردازان و نوآوران در قالب فعالیتهای مراکز رشد و فناوری ، اظهار کرد : در حال حاضر بیش از 20 مرکز نوآوری توسط دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و بخش خصوصی از سال 1395 به بعد در کشور ایجاد شده که جوانان نخبه و استادان صاحب اندیشه و پیشرو در مباحث علمی و فناوری در این مراکز فعالیت می کنند .
وی افزود : در سال 96 تعداد 377 مورد ثبت علائم تجاری توسط واحدهای مستقر در پارک ها و مراکز رشد افزایش داشته که این فقط در حوزه طرح حمایت وزارت علوم رخ داده و در سایر مراکز نیز قطعاً ثبت علائم تجاری بیش از این بوده است .
وزیر علوم با بیان اینکه برنامه ریزی برای شناسایی و حمایت از شکوفایی استعدادهای درخشان و هدایت آنها به سمت اولویت های راهبردی کشور در زمینه فناوری در چارچوب مقررات مصوب مراجع ذی صلاح صورت گرفته است ، گفت : در این راستا تدوین و اجرای ده ها رویداد شناسایی و توانمندسازی ایده های برتر (شتاب) توسط پارک های علم و فناوری و همچنین هدایت تیم های برتر بعد از برگزاری رویدادهای شتاب با نظارت و حمایت مراکز رشد صورت گرفته است .
وزیر علوم با اشاره به اینکه در سال گذشته و در سال 97 ، پارک های علم و فناوری از حمایت های مناسبی برخوردار شدند ، اظهار کرد : در این راستا در سال 96 بیش از هشت هزار شغل جدید ایجاد شده و پایدارسازی 30 هزار شغل قبلی در شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد صورت گرفته است .
وی در ادامه گفت : سرانه تقریبی ایجاد یک شغل تمام وقت و پایدارسازی تقریبی 2 شغل موجود برای دانش آموخته های دانشگاهی در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کمتر از 60 میلیون تومان است در حالی که بر اساس صحبت های وزرای رفاه ، کار و امور اجتماعی و صنعت ، معدن و تجارت بابت ایجاد هر شغل برای یک دانش آموخته دانشگاهی باید معادل 250 میلیون تومان هزینه شود و این ظرفیت بالای ایده های جدید و مبتنی بر دانش را در حوزه ایجاد اشتغال در کشور نشان می دهد .
وزیر علوم با ارائه آماری از فعالیت های پارک های علم و فناوری و تاکید بر نقش وزارت علوم در رشد این مراکز گفت : در سال 1396 بیش از شش هزار واحد فناور در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر بودند که این یک جریان سیال است و این شرکت ها پس از یک دوره حضور در پارک ها و مراکز رشد ، به صورت مستقل فعالیت می کنند .
وی افزود : همین شرکت ها در سال گذشته 2 هزار و 300 میلیار تومان فروش داشتند و در سال 1395 بیش از 2 هزار و 730 قرارداد ارتباط با صنعت توسط شرکت های مستقر در مراکز فناوری منعقد و از محل این قراردادها 549 میلیارد تومان درآمد برای شرکت ها حاصل شد و همچنین در سال 1396 به میزان 232 میلیون دلار صادرات محصول های دانش بنیان به خارج از کشور صورت گرفته است .
وی همچنین فراهم آوردن شرایط لازم برای همکاری فارغ التحصیلان مشمول متخصص در پروژه های ملی دانشگاه ها و پیش بینی امتیازات خدمتی برای فارغ التحصیلان دارای مهارت های خاص ، از دیگر موارد همکاری میان وزارتخانه های علوم و دفاع برشمرد .
در پایان این مراسم از ایده پردازان برتر چهارمین جشنواره سازمانی و نخستین جشنواره ملی ایده پردازی شهید نامجو ، با حضور وزیر علوم و جمعی از فرماندهان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران تقدیر شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آنا
1397/05/22
18:20

انتهای پیا/4040.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
وزارت علوم
1397/05/22
16:38
> دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در آیین اختتامیه جشنواره ایده پردازی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی بااشاره به اهمیت تولید و بومی سازی فناوری به عنوان مهم ترین راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی کشورگفت : ایده پردازی به عنوان نخستین گام در فرایند نوآوری و تولید فناوری اهمیت دارد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر غلامی در این آیین با اشاره به اهمیت ایده پردازی و برنامه های وزارت علوم در زمینه حمایت از ایده پردازان و نوآوران در قالب فعالیت های مراکز رشد و فناوری اظهار داشت : در حال حاضر بیش از 20 مرکز نوآوری توسط دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و بخش خصوصی از سال 1395 به بعد در کشور ایجاد شده که جوانان نخبه و استادان صاحب اندیشه و پیشرو در مباحث علمی و فناوریدر این مراکز فعالیت می کنند .
وی افزود : در سال 96 تعداد 377 مورد ثبت علائم تجاری توسط واحدهای مستقر در پارک ها و مراکز رشد افزایش داشته که این فقط در حوزه طرح حمایت وزارت علوم رخ داده و در سایر مراکز نیز قطعاً ثبت علائم تجاری بیش از این بوده است .
دکترغلامی با بیان اینکه برنامه ریزی برای شناسایی و حمایت از شکوفایی استعدادهای درخشان و هدایت آنها به سمت اولویت های راهبردی کشور در زمینه فناوری در چارچوب مقررات مصوب مراجع ذی صلاح صورت گرفته است ، گفت : در این راستا تدوین و اجرای ده ها رویداد شناسایی و توانمند سازی ایده‏های برتر (شتاب) توسط پارک های علم و فناوری و همچنین هدایت تیم‏های برتر بعد از برگزاری رویدادهای شتاب با نظارت و حمایت مراکز رشد صورت گرفته است .
وزیر علوم با اشاره به اینکه در سال گذشته و در سال 97 ، پارک های علم و فناوری از حمایت های مناسبی برخوردار شدند ، اظهار داشت : در این راستا در سال 96 بیش از هشت هزار شغل جدید ایجاد شده و پایدار سازی 30 هزار شغل قبلی در شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد صورت گرفته است .
وی در ادامه گفت : سرانه تقریبی ایجاد یک شغل تمام وقت و پایدارسازی تقریبی 2 شغل موجود برای دانش آموخته های دانشگاهی در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کمتر از 60 میلیون تومان است در حالی که بر اساس صحبت های وزرای محترم رفاه ، کار و امور اجتماعی و صنعت ، معدن و تجارت بابت ایجاد هر شغل برای یک دانش آموخته دانشگاهی باید معادل 250 میلیون تومان هزینه شود و این ظرفیت بالای ایده های جدید و مبتنی بر دانش را در حوزه ایجاد اشتغال در کشور نشان می دهد .
وزیر علوم با ارائه آماری از فعالیت های پارک های علم و فناوری و تاکید بر نقش وزارت علوم در رشد این مراکزگفت : در سال 1396 بیش از شش هزار واحد فناوردر پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقربودند که این یک جریان سیال است و این شرکت ها پس از یک دوره حضور در پارک ها و مراکز رشد ، به صورت مستقل فعالیت می کنند .
وی افزود : همین شرکت ها در سال گذشته 2,300 میلیارد تومان فروش داشته و در سال 1395 بیش از 2730 قرارداد ارتباط با صنعت توسط شرکت های مستقر در مراکز فناوری منعقد و از محل این قراردادها 549 میلیارد تومان درآمد برای شرکت ها حاصل شده و همچنین در سال 1396 به میزان 232 میلیون دلار صادرات محصول های دانش بنیان به خارج از کشور صورت گرفته است .
وی همچنین فراهم آوردن شرایط لازم برای همکاری فارغ التحصیلان مشمول متخصص در پروژه های ملی دانشگاه ها وپیش بینی امتیازات خدمتی برای فارغ التحصیلان دارای مهارت های خاص ، از دیگر موارد همکاری میان وزارتخانه های علوم و دفاع برشمرد .
در پایان این مراسم از ایده پردازان برتر چهارمین جشنواره سازمانی و نخستین جشنواره ملی ایده پردازی شهید نامجو ، با حضور وزیر علوم و جمعی از فرماندهان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران تقدیر شد .
ر .
ب 45/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1397/05/22
15:53
> تهران ایرنا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در سال گذشته بیش از هشت هزار شغل جدید مبتنی بر ایده و فناوری های جدید ایجاد و پایدارسازی 30 هزار شغل نیز از این طریق محقق شد .
> به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا ، محمود غلامی روز دوشنبه در نخستین جشنواره ملی ایده پردازی شهید نامجو نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه توجه به ایده پردازی شغل جدید ایجاد می کند ، افزود : برای ایجاد و پایدارسازی دو شغل در پارک های فناوری هزینه ای کمتر از 60 میلیون تومان اختصاص داده شده است در حالی که بنابر آمار رسمی برای ایجاد یک شغل باید حدود 250 میلیون تومان سرمایه گذاری شود .
وی افزود : نگاه ویژه به ایده پردازی ، اندیشه های پویا و دانش پژوه با رویکرد دفاعی ، در کشور به خصوص در سطوح مختلف نیروهای مسلح نمود و جلوه خوبی دارد .
غلامی ادامه داد : فعالیت های علمی در حل مسائل و پیشبرد اهداف بسیار راه گشا است زیرا در شرایط کنونی جهان ، ایران در رقابت های آشکار و پنهان بسیاری قرار دارد و هرگونه غفلت در استفاده از دستاوردهای علمی و دانش بشری وضعیت دشواری را به همراه دارد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه در مناسبت های اینچنینی توجه به دستاوردهای علمی و فعالیت های علمی بسیار باارزش است ، خاطرنشان کرد : در مباحث علمی ، آینده پژوهی و ایده پردازی با گذر زمان دستاوردهای بسیار مهمی را به همراه داشته است ، از این رو تفکر و اندیشه های پیشرو در زمینه های عملی ، تحقیقاتی و فناوری مقدمه ای برای ایده پردازی منطبق با واقعیت را شکل می دهد .
غلامی گفت : در مجموعه های دانشگاهی توجه و تاکید بر وظایف آموزشی عاملی شده است تا فرصت های ایده پردازی و آینده پژوهی اندکی کمرنگ شود .
وی اضافه کرد : امروز سیاست های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری حول حمایت از پژوهش ها و زمینه های علمی ، فنی و صنعتی است که طرح های بسیار مهمی با همکاری دیگر وزارتخانه ها طراحی و تدوین شده است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری توضیح داد : در حال حاضر بیش از 20 مرکز نوآوری در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در کمتر از دو سال شکل گرفته است تا صاحبان اندیشه و پیشرو در این مراکز به فعالیت علمی بپردازند که در نتیجه آن ایده های خوب به مرحله تولید و صنعتی شدن رسیده اند .
غلامی با تاکید بر اینکه توانمندسازی ایده های برتر با جدیت بسیار از سوی وزارت علوم پیگیری می شود ، تصریح کرد : برنامه ریزی های مناسبی در راستای شناسایی و شکوفایی استعدادهای درخشان صورت گرفته است تا این استعدادها به سمت اولویت ها و برنامه ریزی های کلان کشور سوق پیدا کنند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : برای ایجاد و پایدارسازی دو شغل در پارک های فناوری هزینه ای کمتر از 60 میلیون تومان اختصاص داده شده است که بنابر آمار رسمی برای ایجاد یک شغل باید حدود 250 میلیون تومان سرمایه گذاری صورت گیرد .
غلامی با اشاره به اینکه محصولات دانش بنیان زمینه صادراتی بسیار خوبی را فراهم کرده است و باید به ارتقای این ظرفیت توجه کرد ، خاطرنشان کرد : در راستای همکاری با وزارت دفاع و تقویت اقتدار دفاعی کشور بیش از 1200 پروژه مورد حمایت مالی قرار گرفته و با همکاری وزارت دفاع تلاش شده است تا فارغ التحصیلان مشمول در پروژه های علمی ، صنعتی و دفاعی به کار گرفته شوند و امید است در سال جاری این توافقات اجرایی شود .
وزیر علوم تصریح کرد : یکی از زمینه های مهم همکاری با بخش صنعت و جامعه ، همکاری با زیرمجموعه های وزارت دفاع است و هر زمانی که قراردادی با مجموعه دفاعی کشور منعقد شده است ، کار در مدت زمان و با کیفیت تعیین شده به خروجی منجر شده است .
چهارمین جشنواره سازمانی (نزاجا) و نخستین جشنواره ملی ایده پردازی این نیرو تحت عنوان (شهید نامجو) امروز دوشنبه 22 مرداد 97 در ستاد فرماندهی نزاجا برگزار شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1397/05/22
15:53

این دو جشنواره با هدف ارتقای توانمندی دفاعی در رزم زمینی ، بهره برداری از شرکت های دانش بنیان ، تعامل و تبادل علمی بین بین دانشگاه و نیروهای مسلح ، تعمیم و توسعه یافته های علمی و فعالیت های تحقیقاتی و نظایر آن با حضور مسئولین کشوری و لشکری برگزار شده است .
در این جشنواره ها درخصوص چهار محور ساختار سازمان در حوزه دفاع ، سرمایه انسانی و آموزش در حوزه دفاع ، تکنیک ها و تاکتیک ها در حوزه دفاع و تجهیزات ، سلاح ها و سامانه های نوین در حوزه دفاع آخرین دستاوردها ارائه می شود .
اجتمام*7029*1834 انتهای پیام /* برچسب ها اجتماعی نزاجا وزیر علوم ایده پردازی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آنا
1397/05/22
15:23
> وزیر علوم و تحقیقات و فناوری با اشاره به همکاری سه وزارتخانه علوم ، صنعت و دفاع برای فراهم کردن شرایط جهت گسترش ایده های فناورانه گفت : طی دو سال اخیر بیش از 20 مرکز نوآوری را در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایجاد کرده ایم و شرایط خوبی برای تبدیل ایده ها به فناوری فراهم بوده است .
> به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی و امنیتی گروه سیاسی خبرگزاری آنا ، منصور غلامی بعد از ظهر امروز در اولین جشنواره ایده پردازی شهید نامجو در محل ستاد فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت : نگاه ویژه و علمی به پیشبرد برنامه ها می تواند راهگشا باشد ، زیرا در شرایط کنونی جهان رقابت های آشکار و پنهان در این حوزه صورت می گیرد .
وی افزود : در مباحث مرتبط با ایده پردازی نگاه های آینده پژوهی و رویاپردازانه مطرح هستند که در بازه های زمانی مختلف تحقق خواهند یافت ، لذا وجود اندیشه های پیشرو در تحقق اهداف عالی شتاب دهنده خواهند بود .
غلامی نقش اندیشکده ها را در پیشرفت ایده ها مؤثر دانست و گفت : اندیشکده ها در جستجوی ایده های جدید هستند و رویکردهای جدید زمینه را برای گسترش ایده های فناورانه در دانشگاه ها فراهم ساخته است و وزارت علوم در تلاش است تا با همکاری با وزارت صنعت ، وزارت بهداشت و وزارت دفاع شرایط بسط و گسترش ایده های فناورانه را فراهم کند .
در حال حاضر بیش از 20 مرکز نوآوری را در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی پس از سال 1395 ایجاد کرده ایم و شرایط خوبی برای تبدیل این ایده ها به فناوری فراهم بوده است .
غلامی تصریح کرد : در فرآیند ثبت اختراعات زمینه پویایی شکل گرفته و برنامه ریزی خوبی برای شکوفایی و هدایت استعدادهای درخشان به سمت مراکز صنعتی و علمی انجام شده است که از آن تحت عنوان توانمندسازی ایده های برتر یا همان «شتاب» نام می برند .
حمایت از پارک های فناوری باعث شده تا هشت هزار شغل توسط این مراکز در حوزه رشته های دانش بنیان ایجاد شود و برای پایداری این پارک ها فقط رقم 250 میلیارد تومان هزینه شده است .
وزیر علوم با بیان این مطلب که 232 میلیارد تومان صادرات محصولات دانش بنیان را از 1395 به بعد داشتیم ، گفت : با وزارت دفاع هم برای توسعه ایده های دانش بنیان همکاری زیادی داریم و در این راستا بیش از هزار و 200 پروژه با سرمایه گذاری 50 درصدی از سوی وزارت علوم را انجام دادیم و بیش از 75 میلیارد تومان منابع مالی آن را وزارت علوم تأمین کرده است .
همچنین زمینه ای فراهم شده تا فارغ التحصیلان مشمول بتوانند پروژه های علمی مرتبط با صنایع دفاعی را در وزارت دفاع یا وزارت علوم تعریف شوند .
انتهای پیام/4071.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایلنا
1397/05/22
15:01
> دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر حقوق شهروندی گفت : برگزاری این جشنواره در راستای تکلیف وزارت علوم مبنی بر آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی است .
> دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر حقوق شهروندی گفت : برگزاری این جشنواره در راستای تکلیف وزارت علوم مبنی بر آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی است .
به گزارش ایلنا ، جعفری در نشست مطبوعاتی اولین جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر حقوق شهروندی که امروز 21 مرداد در دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی برگزار شد ، هدف از برگزاری این جشنواره را سعی در شناسایی نویسندگان آکادمیک حوزه حقوق شهروندی با مشارکت دانشگاه ها اعلام کرد و اظهار داشت : برگزاری این جشنواره در راستای تکلیف وزارت علوم مبنی بر آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی است و با مشارکت دانشگاه ها به دنبال شناسایی نویسندگان دانشگاهی حوزه حقوق شهروندی هستیم تا منابع این حوزه را گردآوری کرده و آن ها را برای آشنایی بیشتر مردم با حقوق شهروندی و ترویج مطالبه گری به کار گیریم .
وی افزود : بعد از تصمیم برای برگزاری این جشنواره از طرف وزارت علوم با تمام دانشگاه های کشور مکاتبه شد تا پایان نامه های مرتبط با 22 سرفصل حقوق شهروندی را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند جعفری تکلیف ویژه وزارت علوم در این خصوص را آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی و ارائه برنامه های اجرایی و عملیاتی برای این موضوع عنوان کرد و گفت : در این راستا پیشنهاد برگزاری نخستین جشنواره ملی پایان نامه برتر حقوق شهروندی داده شد و به دنبال آن اولین نشست در این خصوص با حضور وزیر علوم در تیرماه برگزار شد .
وی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی ، عصاره حقوق ملت بوده و در فصل سوم قانون اساسی به آن پرداخته شده است ، اظهار داشت : ساز و کارهای اجرایی در آخر این منشور پیش بینی شده و براساس آن برای هر وزارتخانه تکلیفی معین شده است .
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه فرآیند شناسایی پایان نامه ها در حال انجام است از وجود 637 پایان نامه و رساله در حوزه حقوق شهروندی خبر داد و گفت : در چند سال اخیر به خصوص بعد از سال 92 که منشور حقوق شهروندی بیشتر شناخته شده ، تدوین پایان نامه با این موضوع نیز سیر صعودی داشته است .
وی با بیان اینکه از میان این 637 پایان نامه ، 606 پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد ، 22 پایان نامه در مقطع دکترای تخصصی و یک تا دو مورد نیز در مقطع دکترای حرفه ای نوشته شده اند از شناسایی 2366 پایان نامه کارشناسی ارشد و 158 رساله دکتری تخصصی با کلیدواژه حقوق بشر خبر داد و خاطرنشان کرد : انتخاب آثار برتر نیاز به تیم تخصصی و داوری دارد .
جعفری با اشاره به اینکه به دنبال گردآوری این منابع ، کتابخانه تخصصی در سطح وزارت علوم ایجاد خواهد شد ، تلاش برای ایجاد منشور حقوق دانشجویی را یادآور شد وگفت : هدف ما استفاده از این منابع به عنوان بسته حقوق شهروندی و در درجه اول رعایت حقوق دانشجویان است .
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی ، 29 آذر سال جاری را زمان رونمایی از منشور و نیز تقدیر از 22 پایان نامه برتر مرتبط با حقوق شهروندی اعلام کرد و گفت : برای هر سرفصل حقوق شهروندی یک کمیته داوری تشکیل شده و نیز در هر سرفصل یک پایان نامه برتر انتخاب خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایلنا
1397/05/22
15:01

جعفری با تاکید بر اینکه به سرفصل آموزش و پژوهش در منشور توجه ویژه ای شده است ، از برنامه وزارت علوم برای تربیت مربیان آموزش حقوق شهروندی خبر داد و گفت : برای این افراد به منظور همکاری با دستگاه ها ، کارت ویژه صادر خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
برنا
1397/05/22
13:10
> دکترفریدون جعفری دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر حقوق شهروندی گفت : برگزاری این جشنواره در راستای تکلیف وزارت علوم مبنی بر آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی است .
> جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر حقوق شهروندی برگزار می شود دکترفریدون جعفری دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر حقوق شهروندی گفت : برگزاری این جشنواره در راستای تکلیف وزارت علوم مبنی بر آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی است .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکتر جعفری در نشست مطبوعاتی اولین جشنواره ملی انتخاب پایان نامه برتر حقوق شهروندی که امروز 21 مرداد در دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی برگزار شد ، هدف از برگزاری این جشنواره را سعی در شناسایی نویسندگان آکادمیک حوزه حقوق شهروندی با مشارکت دانشگاه ها اعلام کرد و اظهار داشت : برگزاری این جشنواره در راستای تکلیف وزارت علوم مبنی بر آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی است و با مشارکت دانشگاه ها به دنبال شناسایی نویسندگان دانشگاهی حوزه حقوق شهروندی هستیم تا منابع این حوزه را گردآوری کرده و آن ها را برای آشنایی بیشتر مردم با حقوق شهروندی و ترویج مطالبه گری به کار گیریم .
وی افزود : بعد از تصمیم برای برگزاری این جشنواره از طرف وزارت علوم با تمام دانشگاه های کشور مکاتبه شد تا پایان نامه های مرتبط با 22 سرفصل حقوق شهروندی را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند دکتر جعفری تکلیف ویژه وزارت علوم در این خصوص را آموزش همگانی و تخصصی حقوق شهروندی و ارائه برنامه های اجرایی و عملیاتی برای این موضوع عنوان کرد و گفت : در این راستا پیشنهاد برگزاری نخستین جشنواره ملی پایان نامه برتر حقوق شهروندی داده شد و به دنبال آن اولین نشست در این خصوص با حضور وزیر علوم در تیرماه برگزار شد .
وی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی ، عصاره حقوق ملت بوده و در فصل سوم قانون اساسی به آن پرداخته شده است ، اظهار داشت : ساز و کارهای اجرایی در آخر این منشور پیش بینی شده و براساس آن برای هر وزارتخانه تکلیفی معین شده است .
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه فرآیند شناسایی پایان نامه ها در حال انجام است از وجود 637 پایان نامه و رساله در حوزه حقوق شهروندی خبر داد و گفت : در چند سال اخیر به خصوص بعد از سال 92 که منشور حقوق شهروندی بیشتر شناخته شده ، تدوین پایان نامه با این موضوع نیز سیر صعودی داشته است .
وی با بیان اینکه از میان این 637 پایان نامه ، 606 پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد ، 22 پایان نامه در مقطع دکترای تخصصی و یک تا دو مورد نیز در مقطع دکترای حرفه ای نوشته شده اند از شناسایی 2366 پایان نامه کارشناسی ارشد و 158 رساله دکتری تخصصی با کلیدواژه حقوق بشر خبر داد و خاطرنشان کرد : انتخاب آثار برتر نیاز به تیم تخصصی و داوری دارد .
دکتر جعفری با اشاره به اینکه به دنبال گردآوری این منابع ، کتابخانه تخصصی در سطح وزارت علوم ایجاد خواهد شد ، تلاش برای ایجاد منشور حقوق دانشجویی را یادآور شد وگفت : هدف ما استفاده از این منابع به عنوان بسته حقوق شهروندی و در درجه اول رعایت حقوق دانشجویان است .
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی ، 29 آذر سال جاری را زمان رونمایی از منشور و نیز تقدیر از 22 پایان نامه برتر مرتبط با حقوق شهروندی اعلام کرد و گفت : برای هر سرفصل حقوق شهروندی یک کمیته داوری تشکیل شده و نیز در هر سرفصل یک پایان نامه برتر انتخاب خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
برنا
1397/05/22
13:10

دکترجعفری با تاکید بر اینکه به سرفصل آموزش و پژوهش در منشور توجه ویژه ای شده است ، از برنامه وزارت علوم برای تربیت مربیان آموزش حقوق شهروندی خبر داد و گفت : برای این افراد به منظور همکاری با دستگاه ها ، کارت ویژه صادر خواهد شد .
Print Email Short Link کد خبر : 740261 تاریخ خبر : 1397/05/22 13 : 10 : 23 حقوق کارشناسی ارشد مقطع کارشناسی ارشد وزارت علوم وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
آفتاب آنلاین
1397/05/23
11:30
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم جشنواره ملی حرکت را محصول پویایی انجمن ها و اتحادیه های علمی دانشجویی دانست و گفت : توسعه ، تقویت و روزآمدی این جشنواره از جمله سیاست های معاونت فرهنگی و اجتماعی باید از سوی دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر غفاری در نخستین جلسه شورای سیاستگذاری یازدهمین جشنوار ملی حرکت که در محل دفتر معاونت فرهنگی وزارت علوم برگزار شد ، انجمن های علمی دانشجویی را وسیع ترین تشکل دانشجویی در دانشگاه ها توصیف کرد و افزود : این انجمن ها باید مورد حمایت بیشتر قرار بگیرند ، چرا که جشنواره ملی حرکت محصول پویایی انجمن ها و اتحادیه های علمی دانشجویی است و توسعه ، تقویت و روزآمدی آن از جمله سیاست های معاونت فرهنگی و اجتماعی است که نیازمند همراهی و همکاری دانشگاه های کشور است .
وی تصریح کرد : دانشجویان و دانشگاه هایی که در بخش های مختلف جشنواره حضور دارند ، شرایط و دغدغه های متفاوت داشته و لازم است در برنامه ریزی و برگزاری جشنواره حرکت ، این شرایط در نظر گرفته شود .
دکتر غفاری همچنین با اشاره به لزوم بهره گیری از تجارب دوره های پیشین جشنواره اظهار کرد : استفاده از تجارب دوره های پیشین موجب برگزاری جشنواره پیش رو با کمترین کاستی و بیشترین دستاورد خواهد شد .
وی با تاکید بر ظرفیت های قابل توجه و توانمندی های مدیریتی دانشگاه اصفهان ، نسبت به برگزاری موفق این دوره از جشنواره و میزبانی بسیار خوب این دانشگاه ابراز امیدواری کرد .
در ادامه این جلسه دکتر شانظری ، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اصفهان ، با اشاره به اهمیت و ضرورت تقویت پیوند دانشگاه و جامعه ، اظهار کرد : در شرایط کنونی دانشگاه باید نقش آفرین موثر و موتور محرکه در پیشبرد توسعه کشور به ویژه در ابعاد علمی و اجتماعی و فرهنگی باشد .
وی انجمن های علمی را ظرفیتی توانمند و دارای قابلیت و توانایی برای تعمیق پیوند دانشگاه و جامعه خواند و افزود : با فعال کردن این ظرفیت و فراهم کردن امکان طرح ایده های دانشجویان در جامعه و صنعت می توان به تعمیق این فضا کمک کرد .
در ادامه این جلسه مهندس عسکری ، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره ، با تشریح ابعاد مختلف جشنواره ، پویایی جشنواره و رسیدن به وضعیت مطلوب را در گرو همکاری بخش های مختلف اقتصادی و فرهنگی ، همراهی دانشگاه ها و اراده ای برای تغییر وضعیت دانست و افزود : در این دوره از جشنواره به طور ویژه بخش بین الملل و بخش ارتباط جامعه و دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است .
وی با تاکید بر شناسایی ظرفیت های همکاری در برگزاری جشنواره ها ، اظهار کرد : با توجه به اینکه شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان های مختلف حضور موثر داشته و گزارش های مساله شناسی مطلوبی تهیه و ارائه کرده است ، در ارزیابی ها به این نتیجه رسیدیم که این شبکه می تواند در انتقال مشکلات استان ها به دانشجویان انجمن های علمی کمک کند و درصدد هستیم از ظرفیت شبکه در برگزاری جشنواره حرکت استفاده کنیم .
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت علوم ، در ادامه این جلسه دکتر رضایی ، مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اصفهان ضمن تشریح اقدامات انجام شده در دانشگاه اصفهان به عنوان میزبان جشنواره ، گفت : دانشگاه اصفهان در تلاش است که در بخش های مختلف جشنواره ظرفیت های اقتصادی ، صنعتی و فرهنگی استان را به کمک بگیرد و در این راستا اقداماتی جدی صورت گرفته است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
نسیم آنلاین
1397/05/23
11:17
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم جشنواره ملی حرکت را محصول پویایی انجمن ها و اتحادیه های علمی دانشجویی دانست و گفت : توسعه ، تقویت و روزآمدی این جشنواره از جمله سیاست های معاونت فرهنگی و اجتماعی باید از سوی دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر غفاری درنخستین جلسه شورای سیاستگذاری یازدهمین جشنوار ملی حرکت که در محل دفتر معاونت فرهنگی وزارت علوم برگزار شد ، انجمن های علمی دانشجویی را وسیع ترین تشکل دانشجویی در دانشگاه ها توصیف کرد و افزود : این انجمن ها باید مورد حمایت بیشتر قرار بگیرند ، چرا که جشنواره ملی حرکت محصول پویایی انجمن ها و اتحادیه های علمی دانشجویی است و توسعه ، تقویت و روزآمدی آن از جمله سیاست های معاونت فرهنگی و اجتماعی است که نیازمند همراهی و همکاری دانشگاه های کشور است .
وی تصریح کرد : دانشجویان و دانشگاه هایی که در بخش های مختلف جشنواره حضور دارند ، شرایط و دغدغه های متفاوت داشته و لازم است در برنامه ریزی و برگزاری جشنواره حرکت ، این شرایط در نظر گرفته شود .
دکتر غفاری همچنین با اشاره به لزوم بهره گیری از تجارب دوره های پیشین جشنواره اظهار کرد : استفاده از تجارب دوره های پیشین موجب برگزاری جشنواره پیش رو با کمترین کاستی و بیشترین دستاورد خواهد شد .
وی با تاکید بر ظرفیت های قابل توجه و توانمندی های مدیریتی دانشگاه اصفهان ، نسبت به برگزاری موفق این دوره از جشنواره و میزبانی بسیار خوب این دانشگاه ابراز امیدواری کرد .
در ادامه این جلسه دکتر شانظری ، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اصفهان ، با اشاره به اهمیت و ضرورت تقویت پیوند دانشگاه و جامعه ، اظهار کرد : در شرایط کنونی دانشگاه باید نقش آفرین موثر و موتور محرکه در پیشبرد توسعه کشور به ویژه در ابعاد علمی و اجتماعی و فرهنگی باشد .
وی انجمن های علمی را ظرفیتی توانمند و دارای قابلیت و توانایی برای تعمیق پیوند دانشگاه و جامعه خواند و افزود : با فعال کردن این ظرفیت و فراهم کردن امکان طرح ایده های دانشجویان در جامعه و صنعت می توان به تعمیق این فضا کمک کرد .
در ادامه این جلسه مهندس عسکری ، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره ، با تشریح ابعاد مختلف جشنواره ، پویایی جشنواره و رسیدن به وضعیت مطلوب را در گرو همکاری بخش های مختلف اقتصادی و فرهنگی ، همراهی دانشگاه ها و اراده ای برای تغییر وضعیت دانست و افزود : در این دوره از جشنواره به طور ویژه بخش بین الملل و بخش ارتباط جامعه و دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است .
وی با تاکید بر شناسایی ظرفیت های همکاری در برگزاری جشنواره ها ، اظهار کرد : با توجه به اینکه شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان های مختلف حضور موثر داشته و گزارش های مساله شناسی مطلوبی تهیه و ارائه کرده است ، در ارزیابی ها به این نتیجه رسیدیم که این شبکه می تواند در انتقال مشکلات استان ها به دانشجویان انجمن های علمی کمک کند و درصدد هستیم از ظرفیت شبکه در برگزاری جشنواره حرکت استفاده کنیم .
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت علوم ، در ادامه این جلسه دکتر رضایی ، مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اصفهان ضمن تشریح اقدامات انجام شده در دانشگاه اصفهان به عنوان میزبان جشنواره ، گفت : دانشگاه اصفهان در تلاش است که در بخش های مختلف جشنواره ظرفیت های اقتصادی ، صنعتی و فرهنگی استان را به کمک بگیرد و در این راستا اقداماتی جدی صورت گرفته است .
منبع : ایسنامسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
ایلنا
1397/05/23
11:06
> همزمان با سفر محمدتقی نظرپور (معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) به دانشگاه محقق اردبیلی ، 300 میلیارد ریال اختصاص300 میلیارد ریال از طرف وزارت علوم و استانداری اردبیل به دانشگاه محقق اردبیلی برای تکمیل و شروع پروژه های عمرانی جدید در طی دوسال اختصاص یافت .
> همزمان با سفر محمدتقی نظرپور (معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) به دانشگاه محقق اردبیلی ، 300 میلیارد ریال اختصاص300 میلیارد ریال از طرف وزارت علوم و استانداری اردبیل به دانشگاه محقق اردبیلی برای تکمیل و شروع پروژه های عمرانی جدید در طی دوسال اختصاص یافت .
به گزارش ایلنا ، معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در سفر به اردبیل اظهار داشت : باتوجه به نبود استخر در دانشگاه محقق اردبیلی با وجود رشته تحصیلی تربیت بدنی ، لزوم احداث استخر در این دانشگاه احساس می شود .
وی افزود : با ایجاد استخر در این دانشگاه ، علاوه بر دانشجویان رشته تربیت بدنی برای گذراندن دروس خود ، دانشجویان ، استادان و کارمندان دانشگاه هم می توانند از این فضا استفاده کنند .
نظرپور تصریح کرد : نیمی ازهزینه ساخت استخر دانشگاه و همچنین نیمی از هزینه شروع عملیات احداث ساختمان جدید دانشکده فنی و مهندسی را وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تامین اعتبار می کند و دیگر هزینه های این پروژه ها را هم استانداری اردبیل تامین اعتبار خواهد کرد .
اکبر بهنامجو (استاندار اردبیل) نیز در سخنانی گفت : 300 میلیارد ریال مورد توافق با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای دانشگاه محقق اردبیلی طی سال جاری و سال آینده تامین اعتبار می شود .
وی افزود : مسئولان دانشگاه محقق اردبیلی بر اساس صلاحدید خود این اعتبارات را در پروژه های مدنظر خود هزینه خواهد کرد .
همچنین در نشستی با حضور اکبر بهنامجو (استاندار اردبیل) ، محمدتقی نظرپور (معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) ، عزیز حبیبی ینگجه (رئیس دانشگاه محقق اردبیلی) ، توافقات اولیه دراین زمینه انجام پروژه های عمرانی مورد نظر این دانشگاه انجام گرفت و صورتجلسه ای به امضای طرفین رسید .
براساس این توافق مقرر شد در سال جاری مبلغ 60 میلیارد ریال توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و 60 میلیارد ریال هم توسط استانداری اردبیل برای توسعه فعالیت های عمرانی دانشگاه محقق اردبیلی تامین اعتبار شود .
همچنین مطابق این صورتجلسه مقرر شد در سال 98 ، مبلغ 180 میلیارد ریال جهت توسعه فعالیت های عمرانی دانشگاه محقق اردبیلی به صورت مشترک توسط وزارت علوم و استانداری اردبیل از محل منابع بودجه 98 این دو مجموعه تامین اعتبار شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/05/23
10:55
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم جشنواره ملی حرکت را محصول پویایی انجمن ها و اتحادیه های علمی دانشجویی دانست و گفت : توسعه ، تقویت و روزآمدی این جشنواره از جمله سیاست های معاونت فرهنگی و اجتماعی باید از سوی دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر غفاری در نخستین جلسه شورای سیاستگذاری یازدهمین جشنوار ملی حرکت که در محل دفتر معاونت فرهنگی وزارت علوم برگزار شد ، انجمن های علمی دانشجویی را وسیع ترین تشکل دانشجویی در دانشگاه ها توصیف کرد و افزود : این انجمن ها باید مورد حمایت بیشتر قرار بگیرند ، چرا که جشنواره ملی حرکت محصول پویایی انجمن ها و اتحادیه های علمی دانشجویی است و توسعه ، تقویت و روزآمدی آن از جمله سیاست های معاونت فرهنگی و اجتماعی است که نیازمند همراهی و همکاری دانشگاه های کشور است .
وی تصریح کرد : دانشجویان و دانشگاه هایی که در بخش های مختلف جشنواره حضور دارند ، شرایط و دغدغه های متفاوت داشته و لازم است در برنامه ریزی و برگزاری جشنواره حرکت ، این شرایط در نظر گرفته شود .
دکتر غفاری همچنین با اشاره به لزوم بهره گیری از تجارب دوره های پیشین جشنواره اظهار کرد : استفاده از تجارب دوره های پیشین موجب برگزاری جشنواره پیش رو با کمترین کاستی و بیشترین دستاورد خواهد شد .
وی با تاکید بر ظرفیت های قابل توجه و توانمندی های مدیریتی دانشگاه اصفهان ، نسبت به برگزاری موفق این دوره از جشنواره و میزبانی بسیار خوب این دانشگاه ابراز امیدواری کرد .
در ادامه این جلسه دکتر شانظری ، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اصفهان ، با اشاره به اهمیت و ضرورت تقویت پیوند دانشگاه و جامعه ، اظهار کرد : در شرایط کنونی دانشگاه باید نقش آفرین موثر و موتور محرکه در پیشبرد توسعه کشور به ویژه در ابعاد علمی و اجتماعی و فرهنگی باشد .
وی انجمن های علمی را ظرفیتی توانمند و دارای قابلیت و توانایی برای تعمیق پیوند دانشگاه و جامعه خواند و افزود : با فعال کردن این ظرفیت و فراهم کردن امکان طرح ایده های دانشجویان در جامعه و صنعت می توان به تعمیق این فضا کمک کرد .
در ادامه این جلسه مهندس عسکری ، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره ، با تشریح ابعاد مختلف جشنواره ، پویایی جشنواره و رسیدن به وضعیت مطلوب را در گرو همکاری بخش های مختلف اقتصادی و فرهنگی ، همراهی دانشگاه ها و اراده ای برای تغییر وضعیت دانست و افزود : در این دوره از جشنواره به طور ویژه بخش بین الملل و بخش ارتباط جامعه و دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است .
وی با تاکید بر شناسایی ظرفیت های همکاری در برگزاری جشنواره ها ، اظهار کرد : با توجه به اینکه شبکه ملی جامعه و دانشگاه در استان های مختلف حضور موثر داشته و گزارش های مساله شناسی مطلوبی تهیه و ارائه کرده است ، در ارزیابی ها به این نتیجه رسیدیم که این شبکه می تواند در انتقال مشکلات استان ها به دانشجویان انجمن های علمی کمک کند و درصدد هستیم از ظرفیت شبکه در برگزاری جشنواره حرکت استفاده کنیم .
به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت علوم ، در ادامه این جلسه دکتر رضایی ، مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اصفهان ضمن تشریح اقدامات انجام شده در دانشگاه اصفهان به عنوان میزبان جشنواره ، گفت : دانشگاه اصفهان در تلاش است که در بخش های مختلف جشنواره ظرفیت های اقتصادی ، صنعتی و فرهنگی استان را به کمک بگیرد و در این راستا اقداماتی جدی صورت گرفته است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
وزارت علوم
1397/05/23
10:50
> همزمان با سفر دکتر محمدتقی نظرپور ، معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به دانشگاه محقق اردبیلی ، 300 میلیارد ریال اختصاص300 میلیارد ریال از طرف وزارت علوم و استانداری اردبیل به دانشگاه محقق اردبیلی برای تکمیل و شروع پروژه های عمرانی جدید در طی دوسال اختصاص یافت .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه محقق اردبیلی ، دکتر نظرپوردراین جلسه اظهار داشت : با توجه به نبود استخر در دانشگاه محقق اردبیلی با وجود رشته تحصیلی تربیت بدنی ، لزوم احداث استخر در این دانشگاه احساس می شود .
وی افزود : با ایجاد استخر دراین دانشگاه ، علاوه بر دانشجویان رشته تربیت بدنی برای گذراندن دروس خود ، دانشجویان ، استادان و کارمندان دانشگاه هم می توانند از این فضا استفاده کنند .
دکترنظرپور تصریح کرد : نیمی ازهزینه ساخت استخر دانشگاه و همچنین نیمی ازهزینه شروع عملیات احداث ساختمان جدید دانشکده فنی و مهندسی را وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تامین اعتبار می کند و دیگر هزینه های این پروژه ها را هم استانداری اردبیل تامین اعتبار خواهد کرد .
مهندس اکبر بهنامجو استاندار اردبیل نیز در سخنانی گفت : 300 میلیارد ریال مورد توافق با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای دانشگاه محقق اردبیلی طی سال جاری و سال آینده تامین اعتبار می شود .
وی افزود : مسئولان دانشگاه محقق اردبیلی بر اساس صلاحدید خود این اعتبارات را در پروژه های م