وزارت علوم - خبرگزاري ها 24 مرداد 97
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 13:13
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وزارت علوم
1397/05/24
11:15
> با رای مثبت اعضای کمیته منتخب تائید صلاحیت روسای دانشگاه ها ، صلاحیت چهار تن از سرپرستان منصوب شده از سوی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تایید شد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در بیست و هفتمین کمیته منتخب تائید صلاحیت روسای دانشگاه ها که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد؛ دکتر احمدرضا مصطفی قره باغی برای ریاست دانشگاه صنعتی سهند تبریز ، دکتر حسن مروتی برای ریاست دانشگاه آیت الله العظمی بروجردی ، دکتر عزیز الله حبیبی برای ریاست دانشگاه خوارزمی و دکتر جلال رضایی نور برای ریاست دانشگاه صنعتی قم انتخاب شدند .
م .
ع 60/ ر .
ب 45.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آنا
1397/05/23
21:47
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با انتقاد از وضعیت صنعت در کشورمان گفت : صنعت کدام فراخوان را ارائه کرده اما دانشجویان ما در آن رد شده اند یا به دلایلی مثل عدم علم کافی از کار اخراج شده اند؟.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از دکتر غلامی در نشستی که بعدازظهر امروز سه شنبه در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد ، اظهار کرد : وزارت علوم خانه تمام مجموعه ها ، دستگاه ها و نهادهایی است که روزی مدیران و کارکنان آنها مقطعی از دوران تحصیل خود را در دانشگاه ها طی کرده اند .
دکتر غلامی با بیان اینکه "امیدواریم هماهنگی های انجام شده بین روابط عمومی ها و مراکز اطلاع رسانی بتواند آماده باش ستادی را در حوزه های خبری ایجاد کند تا با اقدام به موقع ، پاسخ مناسب را در خصوص فعالیت ها و عملکردهای مختلف در اختیار مردم قرار دهیم" ، گفت : در بسیاری از مواقع سوالاتی در خصوص یک دستگاه اجرایی در جامعه شکل می گیرد که پاسخ آن در سازمان یا دستگاه اجرایی دیگر است لذا در این صورت اهمیت وجود ارتباط ، تعامل و هم افزایی بین مراکز اطلاع رسانی دستگاه های مختلف به منظور دریافت پاسخ مناسب بیش از پیش مشخص می شود .
وزیر علوم افزود : بسیار پیش آمده که در شرایط کنونی به دلیل گستردگی سیستم های اطلاع رسانی و وجود شبکه های مجازی مختلف با یورش های خبری مواجه شویم که متاسفانه این اتفاقات مردم را در یک بلاتکلیفی نسبت به پذیرش یا رد آن اخبار قرار می دهد .
وزیر علوم با اشاره به اهمیت سرعت و دقت در اطلاع رسانی اخبار در شرایط فعلی ، تصریح کرد : بعضاً رسانه هایی در کشور وجود دارند که سمت و سوی خاصی را در انتشار اخبار دنبال می کنند بر همین اساس باید تلاش کنیم تا انعکاس اخبار به صورت درست و دقیق و با ماهیت حقیقی خود در جامعه منتشر شود .
دکتر غلامی خاطرنشان کرد : مجموعه وزارت علوم یک خانواده گسترده و فراگیر است .
وجود تعداد زیادی از دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی و مراکز مختلف پژوهشی که اکثراً به عنوان مراکز مستقل عمل می کنند؛ هرچند که تابع ضوابط متمرکز هستند اما در امور روزمره ، مدیران خودشان تصمیم گیری های لازم را انجام می دهند .
وزیر علوم افزود : در حال حاضر تلاش ما این است تا برنامه هایی را که مرتبط با وزارت علوم است و جزء وظایف و ماموریت های آن محسوب می شود ، به طور دقیق اطلاع رسانی کنیم .
وی با بیان اینکه "در حال حاضر یکی از برنامه های مهم وزارت علوم ، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، ساماندهی آموزش عالی است" ، ادامه داد : این ساماندهی با چالش های زیادی روبرو است و در واقع لازم است تا مجموعه آموزش عالی را در راستای خاصی هدایت کنیم و برای آن ها ماموریت تعیین کنیم .
دکتر غلامی با اشاره به اینکه "بیش از دوسال است که این موضوع در دست بررسی است و اکنون مباحث اجرایی مثل دروس ، رشته ها و برنامه های دوره های مختلف به داخل ستاد رسیده و تا حدودی مورد بازنگری نیز قرار گرفته است" ، افزود : تنظیم و ساماندهی در پذیرش دانشجو به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام شده و در بخش سازمان ها و دستگاه های آموزشی و پژوهشی نیز وارد مرحله ای شده ایم که ماموریت ها تعریف شده و در آینده ای نزدیک به سمت و سوی اجرایی شدن پیش خواهد رفت .
وی تصریح کرد : در مأموریت ها تأکیدی بر تعطیلی مرکز خاصی نداریم بلکه تأکیدمان بر روی تعریف مأموریت ها در زمینه های پژوهشی و آموزش در تخصص های خاص و مورد نیاز منطقه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آنا
1397/05/23
21:47

دکتر غلامی افزود : در حوزه مأموریت های بین المللی نیز دانشگاه های بزرگ را در اولویت قرار دادیم تا این دانشگاه ها برای ارتباطات بین المللی مانند پذیرش دانشجویان خارجی و انجام طرح های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه های مختلف دنیا ، برنامه ریزی کنند .
وی ادامه داد : در حال حاضر دانشگاه های ما حدود 450 پروژه تحقیقاتی را با دانشگاه های مختلف جهان در دست انجام دارند که اکثراً نیز اعتبارات شان به طور مساوی تقسیم می شود .
وزیر علوم افزود : تلاش کردیم تا استادان ایرانی را که در دانشگاه های دیگر هستند به عنوان رابط در طرح های پژوهشی بین المللی به کار گیریم که خوشبختانه از این امر نتایج خوبی هم حاصل شده است .
چرا که این استادان به دلیل علاقه ای که به وطن دارند از دقت و ضمانت اجرایی بیشتری در انجام کارها بهره می گیرند .
دکتر غلامی با اشاره به اینکه وزارت علوم در حال تلاش برای رفع مشکلات پذیرش دانشجویان خارجی است ، گفت : ما برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی ، باید شرایط دانشگاه های مان را به گونه ای فراهم کنیم تا قابل رقابت با دانشگاه های خارجی باشد .
وی در خصوص رفت و آمد نخبگان علمی افزود : در سال 96 بیش از 2300 رفت و آمد به منظور شرکت در نشست های علمی و انجام پروژه های تحقیقاتی در کشور داشتیم که بخش قابل توجهی از این تعداد را نخبگان علمی کشورمان شامل می شدند .
وزیر علوم در خصوص ارتباط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با صنعت ، تصریح کرد : در حال حاضر نقدهایی درباره اینکه نیروهای فارغ التحصیل در آموزش عالی در صنعت مورد استفاده قرار نمی گیرند ، مطرح می شود ، اما ذکر دو نکته در این خصوص ضروری است ، اینکه کدام دستگاه تاکنون در خصوص نیروی مورد نیاز خود به وزارت علوم درخواست داشته و پاسخی دریافت نکرده است؟ نکته دیگر این است که صنعت کدام فراخوان را ارائه کرده اما دانشجویان ما در آن رد شده اند یا به دلایلی مثل عدم علم کافی از کار اخراج شده اند؟ دکتر غلامی در همین راستا ادامه داد : متاسفانه هیچ دلیل واضح و محکمی برای نقدهای مربوط به ارتباط آموزش عالی و صنعت وجود ندارد و صرفاً برخی از جملات بدون هیچ اساسی نقل می شوند و مشکل دیگر این است که بعضاً پیش آمده ، دانشجویان با مطالب جدید آموزش می بینند اما به دلیل اینکه صنعت ما به روز نیست هنگام استفاده از علم شان دچار چالش می شوند ، لذا نباید دانشجویان مان را با عبارات و نقدهای نامناسب سرخورده کنیم ، بلکه باید به آن ها اعتماد به نفس و امیدواری بدهیم تا بتوانند در آینده مسئولیت های اجرایی را بر عهده بگیرند .
وی به اجرای طرح مهارت افزایی دانشجویان از سوی وزارت علوم اشاره کرد و اظهار کرد : این طرح از سال گذشته با هدف آشنایی دانشجویان با مشاغل مرتبط با رشته خود در دانشگاه ها اجرایی شده که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است و امیدواریم با اجرای این طرح سرخوردگی ها و مشکلات مرتبط با دانشجویان کاهش یابد .
وزیر علوم به دلایل مختلف عدم ارتباط صنعت با آموزش عالی اشاره کرد و گفت : تاکنون پیش نیامده که صنعت به سمت فارغ التحصیلان برود و از آنها تقاضای کار کند .
این مساله نیز به دو دلیل است یا صنعت ما رونق کافی را دارد و به نیروهای جدید نیازی ندارد یا به طور کلی درآمد و رمقی برای جذب نیرو ندارد ، لذا ما خودمان تصمیم گرفتیم تا به سمت صنعت پیش قدم شویم و در همین راستا نیز با وزارت جهاد کشاورزی ، دفاع و صنعت و معدن و تجارت رایزنی هایی را انجام دادیم که راه حل های خوبی را نیز طی این مدت برای برخی از چالش ها پیدا کردیم .
دکتر غلامی گفت : امسال با سازمان حفاظت محیط زیست نیز پروژه ای را مطرح کردیم و چند دانشگاه بزرگ کشورمان از این قرارداد حمایت کردند و در حال حاضر این پروژه در مرحله نهایی قرار دارد و اگر پشتوانه مالی آن تامین شود حرکت بزرگی در زمینه مقابله با ریزگردها ، خشکی تالاب ها و آلودگی های محیط زیست ، رقم خواهد خورد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آنا
1397/05/23
21:47

وی به انجام طرح سربازی فارغ التحصیلان دانشگاهی دربخش صنعت اشاره کرد و افزود : این طرح نیز در دستور کار قرار گرفته و مورد استقبال وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز واقع شده است .
علاوه بر آن بحث کارآموزی دانشجویان در صنعت نیز درحال حاضر دنبال می شود .
وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد : امیدواریم بتوانیم در حوزه آموزش عالی کاری کنیم که با داشتن دانشگا ه های توانمند کشورمان و کسب رتبه های علمی در سطح جهانی ، بیش از پیش از استعدادهای موجود برای ارتقا و پیشرفت کشورمان بهره گیریم .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
نسیم آنلاین
1397/05/23
21:32
> دکتر غلامی با اشاره به اینکه وزارت علوم در حال تلاش برای رفع مشکلات پذیرش دانشجویان خارجی است ، گفت : ما برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی ، باید شرایط دانشگاه های مان را به گونه فراهم کنیم تا قابل رقابت با دانشگاه های خارجی باشد .
وی در خصوص رفت و آمد نخبگان علمی افزود : در سال 96 بیش از 2300 رفت و آمد به منظور شرکت در نشست های علمی و انجام پروژه های تحقیقاتی در کشور داشتیم که بخش قابل توجهی از این تعداد را نخبگان علمی کشورمان شامل می شدند .
> به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست شورای هماهنگی روسای مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی تصریح کرد : هم افزایی روابط عمومی ها و مراکز اطلاع رسانی اقدام بسیار خوبی است و می تواند به پیشبرد و ارتقای عملکردها و فعالیت های دولت و دستگاه های اجرایی و بازتاب دقیق دستاوردها و خدمات آنها برای مردم کمک نماید .
دکتر غلامی دراین نشست که بعدازظهر امروزسه شنبه در سالن شهدای جهادعلمی وزارت علوم برگزار شد ، اظهار داشت : وزارت علوم خانه تمام مجموعه ها ، دستگاه ها و نهادهایی است که روزی مدیران و کارکنان آنها مقطعی از دوران تحصیل خود را در دانشگاه ها طی کرده اند .
دکتر غلامی با بیان اینکه "امیدواریم هماهنگی های انجام شده بین روابط عمومی ها و مراکز اطلاع رسانی بتواند آماده باش ستادی را در حوزه های خبری ایجاد کند تا با اقدام به موقع ، پاسخ مناسب را در خصوص فعالیت ها و عملکردهای مختلف در اختیار مردم قرار دهیم" ، اظهار داشت : در بسیاری از مواقع سوالاتی در خصوص یک دستگاه اجرایی در جامعه شکل می گیرد که پاسخ آن در سازمان یا دستگاه اجرایی دیگر است لذا در این صورت اهمیت وجود ارتباط ، تعامل و هم افزایی بین مراکز اطلاع رسانی دستگاه های مختلف به منظور دریافت پاسخ مناسب بیش از پیش مشخص می شود .
وزیر علوم افزود : بسیار پیش آمده که در شرایط کنونی به دلیل گستردگی سیستم های اطلاع رسانی و وجود شبکه های مجازی مختلف با یورش های خبری مواجه شویم که متاسفانه این اتفاقات مردم را در یک بلاتکلیفی نسبت به پذیرش یا رد آن اخبار قرار می دهد .
وزیر علوم با اشاره به اهمیت سرعت و دقت در اطلاع رسانی اخبار در شرایط فعلی ، تصریح کرد : بعضاً رسانه هایی در کشور وجود دارند که سمت و سوی خاصی را در انتشار اخبار دنبال می کنند بر همین اساس باید تلاش کنیم تا انعکاس اخبار به صورت درست و دقیق و با ماهیت حقیقی خود در جامعه منتشر شود .
دکتر غلامی خاطر نشان کرد : مجموعه وزارت علوم یک خانواده گسترده و فراگیر است .
وجود تعداد زیادی از دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی و مراکز مختلف پژوهشی که اکثراً به عنوان مراکز مستقل عمل می کنند؛ هرچند که تابع ضوابط متمرکز هستند اما در امور روزمره ، مدیران خودشان تصمیم گیری های لازم را انجام می دهند .
وزیر علوم افزود : در حال حاضر تلاش ما این است تا برنامه هایی را که مرتبط با وزارت علوم است و جزو وظایف و ماموریت های آن محسوب می شود ، به طور دقیق اطلاع رسانی کنیم .
وی با بیان اینکه "در حال حاضر یکی از برنامه های مهم وزارت علوم ، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، ساماندهی آموزش عالی است" ، ادامه داد : این ساماندهی با چالش های زیادی روبرو است و در واقع لازم است تا مجموعه آموزش عالی را در راستای خاصی هدایت کنیم و برای آنها ماموریت تعیین کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
نسیم آنلاین
1397/05/23
21:32

دکتر غلامی با اشاره به اینکه "بیش از دوسال است که این موضوع در دست بررسی است و اکنون مباحث اجرایی مثل دروس ، رشته ها و برنامه های دوره های مختلف به داخل ستاد رسیده و تا حدودی مورد بازنگری نیز قرار گرفته است" ، افزود : تنظیم و ساماندهی در پذیرش دانشجو بویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام شده و در بخش سازمان ها و دستگاه های آموزشی و پژوهشی نیز وارد مرحله ای شده ایم که ماموریت ها تعریف شده و در آینده ای نزدیک به سمت و سوی اجرایی شدن پیش خواهد رفت .
وی تصریح کرد : در مأموریت ها تأکیدی بر تعطیلی مرکز خاصی نداریم بلکه تأکیدمان بر روی تعریف مأموریت ها در زمینه های پژوهشی و آموزش در تخصص های خاص و مورد نیاز منطقه است .
دکتر غلامی افزود : در حوزه مأموریت های بین المللی نیز دانشگاه های بزرگ را در اولویت قرار دادیم تا این دانشگاه ها برای ارتباطات بین المللی مانند پذیرش دانشجویان خارجی و انجام طرح های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه های مختلف دنیا ، برنامه ریزی کنند .
وی ادامه داد : در حال حاضر دانشگاه های ما حدود 450 پروژه تحقیقاتی را با دانشگاه های مختلف جهان در دست انجام دارند که اکثراً نیز اعتبارات شان به طور مساوی تقسیم می شود .
وزیر علوم افزود : تلاش کردیم تا استادان ایرانی را که در دانشگاه های دیگر هستند به عنوان رابط در طرح های پژوهشی بین المللی به کار گیریم که خوشبختانه از این امر نتایج خوبی هم حاصل شده است .
چرا که این استادان به دلیل علاقه ای که به وطن شان دارند از دقت و ضمانت اجرایی بیشتری در انجام کارها بهره می گیرند .
دکتر غلامی با اشاره به اینکه وزارت علوم در حال تلاش برای رفع مشکلات پذیرش دانشجویان خارجی است ، گفت : ما برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی ، باید شرایط دانشگاه های مان را به گونه فراهم کنیم تا قابل رقابت با دانشگاه های خارجی باشد .
وی در خصوص رفت و آمد نخبگان علمی افزود : در سال 96 بیش از 2300 رفت و آمد به منظور شرکت در نشست های علمی و انجام پروژه های تحقیقاتی در کشور داشتیم که بخش قابل توجهی از این تعداد را نخبگان علمی کشورمان شامل می شدند .
وزیر علوم در خصوص ارتباط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با صنعت ، تصریح کرد : در حال حاضر نقدهایی در باره اینکه نیروهای فارغ التحصیل در آموزش عالی در صنعت مورد استفاده قرار نمی گیرند ، مطرح می شود ، اما ذکر دو نکته در این خصوص ضروری است ، اینکه کدام دستگاه تاکنون در خصوص نیروی مورد نیاز خود به وزارت علوم درخواست داشته و پاسخی دریافت نکرده است؟ نکته دیگر این است که صنعت کدام فراخوان را ارائه کرده اما دانشجویان ما در آن رد شده اند یا به دلایلی مثل عدم علم کافی از کار اخراج شده اند؟ دکتر غلامی در همین راستا ادامه داد : متاسفانه هیچ دلیل واضح و محکمی برای نقدهای مربوط به ارتباط آموزش عالی و صنعت وجود ندارد و صرفاً برخی از جملات بدون هیچ اساسی نقل می شوند و مشکل دیگر این است که بعضاً پیش آمده ، دانشجویان با مطالب جدید آموزش می بینند اما به دلیل اینکه صنعت ما به روز نیست هنگام استفاده از علم شان دچار چالش می شوند ، لذا نباید دانشجویان مان را با عبارات و نقدهای نامناسب سرخورده کنیم ، بلکه باید به آنها اعتماد به نفس و امیدواری بدهیم تا بتوانند در آینده مسئولیت های اجرایی را بر عهده بگیرند .
وی به اجرای طرح مهارت افزایی دانشجویان از سوی وزارت علوم اشاره کرد و اظهار داشت : این طرح از سال گذشته با هدف آشنایی دانشجویان با مشاغل مرتبط با رشته خود در دانشگاه ها اجرایی شده که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است و امیدواریم با اجرای این طرح سرخوردگی ها و مشکلات مرتبط با دانشجویان کاهش یابد .
وزیر علوم به دلایل مختلف عدم ارتباط صنعت با آموزش عالی اشاره کرد و گفت : تاکنون پیش نیامده که صنعت به سمت فارغ التحصیلان برود و از آنها تقاضای کار کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
نسیم آنلاین
1397/05/23
21:32

این مسئله نیز به دو دلیل است یا صنعت ما رونق کافی را دارد و به نیروهای جدید نیازی ندارد یا به طور کلی درآمد و رمقی برای جذب نیرو ندارد ، لذا ما خودمان تصمیم گرفتیم تا به سمت صنعت پیش قدم شویم و در همین راستا نیز با وزارت جهاد کشاورزی ، دفاع و صنعت و معدن و تجارت رایزنی هایی را انجام دادیم که راه حل های خوبی را نیز طی این مدت برای برخی از چالش ها پیدا کردیم .
دکتر غلامی گفت : امسال با سازمان حفاظت محیط زیست نیز پروژه ای را مطرح کردیم و چند دانشگاه بزرگ کشورمان از این قرارداد حمایت کردند و در حال حاضر این پروژه در مرحله نهایی قرار دارد و اگر پشتوانه مالی آن تامین شود حرکت بزرگی در زمینه مقابله با ریزگردها ، خشکی تالاب ها و آلودگی های محیط زیست ، رقم خواهد خورد .
وی به انجام طرح سربازی فارغ التحصیلان دانشگاهی دربخش صنعت اشاره کرد و افزود : این طرح نیز در دستور کار قرار گرفته و مورد استقبال وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز واقع شده است .
علاوه بر آن بحث کارآموزی دانشجویان در صنعت نیز درحال حاضر دنبال می شود .
وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد : امیدواریم بتوانیم در حوزه آموزش عالی کاری کنیم که با داشتن دانشگاه های توانمند کشورمان و کسب رتبه های علمی در سطح جهانی ، بیش از پیش از استعدادهای موجود برای ارتقا و پیشرفت کشورمان بهره گیریم .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در ادامه این نشست که با حضور علیرضا معزی ، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت و روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های مختلف اجرایی کشور برگزار شد ، راهکارهای تقویت ارتباط و تعامل بهتر و گسترده تر وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی با جامعه و مردم برای اطلاع رسانی درست ، صادقانه ، شفاف و دقیق دستاوردها و خدمات دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
منبع : ایسنامسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
ایسنا
1397/05/23
19:39
> دکتر غلامی با اشاره به اینکه وزارت علوم در حال تلاش برای رفع مشکلات پذیرش دانشجویان خارجی است ، گفت : ما برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی ، باید شرایط دانشگاه های مان را به گونه فراهم کنیم تا قابل رقابت با دانشگاه های خارجی باشد .
وی در خصوص رفت و آمد نخبگان علمی افزود : در سال 96 بیش از 2300 رفت و آمد به منظور شرکت در نشست های علمی و انجام پروژه های تحقیقاتی در کشور داشتیم که بخش قابل توجهی از این تعداد را نخبگان علمی کشورمان شامل می شدند .
> به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست شورای هماهنگی روسای مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی تصریح کرد : هم افزایی روابط عمومی ها و مراکز اطلاع رسانی اقدام بسیار خوبی است و می تواند به پیشبرد و ارتقای عملکردها و فعالیت های دولت و دستگاه های اجرایی و بازتاب دقیق دستاوردها و خدمات آنها برای مردم کمک نماید .
دکتر غلامی دراین نشست که بعدازظهر امروزسه شنبه در سالن شهدای جهادعلمی وزارت علوم برگزار شد ، اظهار داشت : وزارت علوم خانه تمام مجموعه ها ، دستگاه ها و نهادهایی است که روزی مدیران و کارکنان آنها مقطعی از دوران تحصیل خود را در دانشگاه ها طی کرده اند .
دکتر غلامی با بیان اینکه "امیدواریم هماهنگی های انجام شده بین روابط عمومی ها و مراکز اطلاع رسانی بتواند آماده باش ستادی را در حوزه های خبری ایجاد کند تا با اقدام به موقع ، پاسخ مناسب را در خصوص فعالیت ها و عملکردهای مختلف در اختیار مردم قرار دهیم" ، اظهار داشت : در بسیاری از مواقع سوالاتی در خصوص یک دستگاه اجرایی در جامعه شکل می گیرد که پاسخ آن در سازمان یا دستگاه اجرایی دیگر است لذا در این صورت اهمیت وجود ارتباط ، تعامل و هم افزایی بین مراکز اطلاع رسانی دستگاه های مختلف به منظور دریافت پاسخ مناسب بیش از پیش مشخص می شود .
وزیر علوم افزود : بسیار پیش آمده که در شرایط کنونی به دلیل گستردگی سیستم های اطلاع رسانی و وجود شبکه های مجازی مختلف با یورش های خبری مواجه شویم که متاسفانه این اتفاقات مردم را در یک بلاتکلیفی نسبت به پذیرش یا رد آن اخبار قرار می دهد .
وزیر علوم با اشاره به اهمیت سرعت و دقت در اطلاع رسانی اخبار در شرایط فعلی ، تصریح کرد : بعضاً رسانه هایی در کشور وجود دارند که سمت و سوی خاصی را در انتشار اخبار دنبال می کنند بر همین اساس باید تلاش کنیم تا انعکاس اخبار به صورت درست و دقیق و با ماهیت حقیقی خود در جامعه منتشر شود .
دکتر غلامی خاطر نشان کرد : مجموعه وزارت علوم یک خانواده گسترده و فراگیر است .
وجود تعداد زیادی از دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی و مراکز مختلف پژوهشی که اکثراً به عنوان مراکز مستقل عمل می کنند؛ هرچند که تابع ضوابط متمرکز هستند اما در امور روزمره ، مدیران خودشان تصمیم گیری های لازم را انجام می دهند .
وزیر علوم افزود : در حال حاضر تلاش ما این است تا برنامه هایی را که مرتبط با وزارت علوم است و جزو وظایف و ماموریت های آن محسوب می شود ، به طور دقیق اطلاع رسانی کنیم .
وی با بیان اینکه "در حال حاضر یکی از برنامه های مهم وزارت علوم ، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، ساماندهی آموزش عالی است" ، ادامه داد : این ساماندهی با چالش های زیادی روبرو است و در واقع لازم است تا مجموعه آموزش عالی را در راستای خاصی هدایت کنیم و برای آنها ماموریت تعیین کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
ایسنا
1397/05/23
19:39

دکتر غلامی با اشاره به اینکه "بیش از دوسال است که این موضوع در دست بررسی است و اکنون مباحث اجرایی مثل دروس ، رشته ها و برنامه های دوره های مختلف به داخل ستاد رسیده و تا حدودی مورد بازنگری نیز قرار گرفته است" ، افزود : تنظیم و ساماندهی در پذیرش دانشجو بویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام شده و در بخش سازمان ها و دستگاه های آموزشی و پژوهشی نیز وارد مرحله ای شده ایم که ماموریت ها تعریف شده و در آینده ای نزدیک به سمت و سوی اجرایی شدن پیش خواهد رفت .
وی تصریح کرد : در مأموریت ها تأکیدی بر تعطیلی مرکز خاصی نداریم بلکه تأکیدمان بر روی تعریف مأموریت ها در زمینه های پژوهشی و آموزش در تخصص های خاص و مورد نیاز منطقه است .
دکتر غلامی افزود : در حوزه مأموریت های بین المللی نیز دانشگاه های بزرگ را در اولویت قرار دادیم تا این دانشگاه ها برای ارتباطات بین المللی مانند پذیرش دانشجویان خارجی و انجام طرح های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه های مختلف دنیا ، برنامه ریزی کنند .
وی ادامه داد : در حال حاضر دانشگاه های ما حدود 450 پروژه تحقیقاتی را با دانشگاه های مختلف جهان در دست انجام دارند که اکثراً نیز اعتبارات شان به طور مساوی تقسیم می شود .
وزیر علوم افزود : تلاش کردیم تا استادان ایرانی را که در دانشگاه های دیگر هستند به عنوان رابط در طرح های پژوهشی بین المللی به کار گیریم که خوشبختانه از این امر نتایج خوبی هم حاصل شده است .
چرا که این استادان به دلیل علاقه ای که به وطن شان دارند از دقت و ضمانت اجرایی بیشتری در انجام کارها بهره می گیرند .
دکتر غلامی با اشاره به اینکه وزارت علوم در حال تلاش برای رفع مشکلات پذیرش دانشجویان خارجی است ، گفت : ما برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی ، باید شرایط دانشگاه های مان را به گونه فراهم کنیم تا قابل رقابت با دانشگاه های خارجی باشد .
وی در خصوص رفت و آمد نخبگان علمی افزود : در سال 96 بیش از 2300 رفت و آمد به منظور شرکت در نشست های علمی و انجام پروژه های تحقیقاتی در کشور داشتیم که بخش قابل توجهی از این تعداد را نخبگان علمی کشورمان شامل می شدند .
وزیر علوم در خصوص ارتباط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با صنعت ، تصریح کرد : در حال حاضر نقدهایی در باره اینکه نیروهای فارغ التحصیل در آموزش عالی در صنعت مورد استفاده قرار نمی گیرند ، مطرح می شود ، اما ذکر دو نکته در این خصوص ضروری است ، اینکه کدام دستگاه تاکنون در خصوص نیروی مورد نیاز خود به وزارت علوم درخواست داشته و پاسخی دریافت نکرده است؟ نکته دیگر این است که صنعت کدام فراخوان را ارائه کرده اما دانشجویان ما در آن رد شده اند یا به دلایلی مثل عدم علم کافی از کار اخراج شده اند؟ دکتر غلامی در همین راستا ادامه داد : متاسفانه هیچ دلیل واضح و محکمی برای نقدهای مربوط به ارتباط آموزش عالی و صنعت وجود ندارد و صرفاً برخی از جملات بدون هیچ اساسی نقل می شوند و مشکل دیگر این است که بعضاً پیش آمده ، دانشجویان با مطالب جدید آموزش می بینند اما به دلیل اینکه صنعت ما به روز نیست هنگام استفاده از علم شان دچار چالش می شوند ، لذا نباید دانشجویان مان را با عبارات و نقدهای نامناسب سرخورده کنیم ، بلکه باید به آنها اعتماد به نفس و امیدواری بدهیم تا بتوانند در آینده مسئولیت های اجرایی را بر عهده بگیرند .
وی به اجرای طرح مهارت افزایی دانشجویان از سوی وزارت علوم اشاره کرد و اظهار داشت : این طرح از سال گذشته با هدف آشنایی دانشجویان با مشاغل مرتبط با رشته خود در دانشگاه ها اجرایی شده که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است و امیدواریم با اجرای این طرح سرخوردگی ها و مشکلات مرتبط با دانشجویان کاهش یابد .
وزیر علوم به دلایل مختلف عدم ارتباط صنعت با آموزش عالی اشاره کرد و گفت : تاکنون پیش نیامده که صنعت به سمت فارغ التحصیلان برود و از آنها تقاضای کار کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
ایسنا
1397/05/23
19:39

این مسئله نیز به دو دلیل است یا صنعت ما رونق کافی را دارد و به نیروهای جدید نیازی ندارد یا به طور کلی درآمد و رمقی برای جذب نیرو ندارد ، لذا ما خودمان تصمیم گرفتیم تا به سمت صنعت پیش قدم شویم و در همین راستا نیز با وزارت جهاد کشاورزی ، دفاع و صنعت و معدن و تجارت رایزنی هایی را انجام دادیم که راه حل های خوبی را نیز طی این مدت برای برخی از چالش ها پیدا کردیم .
دکتر غلامی گفت : امسال با سازمان حفاظت محیط زیست نیز پروژه ای را مطرح کردیم و چند دانشگاه بزرگ کشورمان از این قرارداد حمایت کردند و در حال حاضر این پروژه در مرحله نهایی قرار دارد و اگر پشتوانه مالی آن تامین شود حرکت بزرگی در زمینه مقابله با ریزگردها ، خشکی تالاب ها و آلودگی های محیط زیست ، رقم خواهد خورد .
وی به انجام طرح سربازی فارغ التحصیلان دانشگاهی دربخش صنعت اشاره کرد و افزود : این طرح نیز در دستور کار قرار گرفته و مورد استقبال وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز واقع شده است .
علاوه بر آن بحث کارآموزی دانشجویان در صنعت نیز درحال حاضر دنبال می شود .
وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد : امیدواریم بتوانیم در حوزه آموزش عالی کاری کنیم که با داشتن دانشگاه های توانمند کشورمان و کسب رتبه های علمی در سطح جهانی ، بیش از پیش از استعدادهای موجود برای ارتقا و پیشرفت کشورمان بهره گیریم .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در ادامه این نشست که با حضور علیرضا معزی ، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت و روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های مختلف اجرایی کشور برگزار شد ، راهکارهای تقویت ارتباط و تعامل بهتر و گسترده تر وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی با جامعه و مردم برای اطلاع رسانی درست ، صادقانه ، شفاف و دقیق دستاوردها و خدمات دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1397/05/23
19:09
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل ازاداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر غلامی دراین نشست که بعدازظهر امروزسه شنبه در سالن شهدای جهادعلمی وزارت علوم برگزار شد ، اظهار داشت : وزارت علوم خانه تمام مجموعهها ، دستگاه ها و نهادهایی است که روزی مدیران و کارکنان آنها مقطعی از دوران تحصیل خود را در دانشگاهها طی کردهاند .
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل ازاداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر غلامی دراین نشست که بعدازظهر امروزسه شنبه در سالن شهدای جهادعلمی وزارت علوم برگزار شد ، اظهار داشت : وزارت علوم خانه تمام مجموعهها ، دستگاه ها و نهادهایی است که روزی مدیران و کارکنان آنها مقطعی از دوران تحصیل خود را در دانشگاهها طی کردهاند .
دکتر غلامی با بیان اینکه امیدواریم هماهنگیهای انجام شده بین روابط عمومیها و مراکز اطلاعرسانی بتواند آمادهباش ستادی را در حوزههای خبری ایجاد کند تا با اقدام به موقع ، پاسخ مناسب را در خصوص فعالیت ها و عملکردهای مختلف در اختیار مردم قرار دهیم ، اظهار داشت : در بسیاری از مواقع سوالاتی در خصوص یک دستگاه اجرایی در جامعه شکل میگیرد که پاسخ آن در سازمان یا دستگاه اجرایی دیگر است لذا در این صورت اهمیت وجود ارتباط ، تعامل و هم افزایی بین مراکز اطلاعرسانی دستگاههای مختلف به منظور دریافت پاسخ مناسب بیش از پیش مشخص می شود .
وزیر علوم افزود : بسیار پیش آمده که در شرایط کنونی به دلیل گستردگی سیستمهای اطلاعرسانی و وجود شبکههای مجازی مختلف با یورشهای خبری مواجه شویم که متاسفانه این اتفاقات مردم را در یک بلاتکلیفی نسبت به پذیرش یا رد آن اخبار قرار میدهد .
وزیر علوم با اشاره به اهمیت سرعت و دقت در اطلاعرسانی اخبار در شرایط فعلی ، تصریح کرد : بعضاً رسانههایی در کشور وجود دارند که سمت و سوی خاصی را در انتشار اخبار دنبال میکنند بر همین اساس باید تلاش کنیم تا انعکاس اخبار به صورت درست و دقیق و با ماهیت حقیقی خود در جامعه منتشر شود .
دکتر غلامی خاطر نشان کرد : مجموعه وزارت علوم یک خانواده گسترده و فراگیر است .
وجود تعداد زیادی از دانشگاهها ، مراکز آموزش عالی و مراکز مختلف پژوهشی که اکثراً به عنوان مراکز مستقل عمل میکنند؛ هرچند که تابع ضوابط متمرکز هستند اما در امور روزمره ، مدیران خودشان تصمیمگیریهای لازم را انجام میدهند .
وزیر علوم افزود : در حال حاضر تلاش ما این است تا برنامههایی را که مرتبط با وزارت علوم است و جزو وظایف و ماموریت های آن محسوب میشود ، به طور دقیق اطلاعرسانی کنیم .
وی با بیان اینکه در حال حاضر یکی از برنامههای مهم وزارت علوم ، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، ساماندهی آموزش عالی است ، ادامه داد : این ساماندهی با چالشهای زیادی روبرو است و در واقع لازم است تا مجموعه آموزش عالی را در راستای خاصی هدایت کنیم و برای آنها ماموریت تعیین کنیم .
دکتر غلامی با اشاره به اینکه بیش از دوسال است که این موضوع در دست بررسی است و اکنون مباحث اجرایی مثل دروس ، رشتهها و برنامههای دورههای مختلف به داخل ستاد رسیده و تا حدودی مورد بازنگری نیز قرار گرفته است ، افزود : تنظیم و ساماندهی در پذیرش دانشجو بویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام شده و در بخش سازمانها و دستگاههای آموزشی و پژوهشی نیز وارد مرحلهای شدهایم که ماموریتها تعریف شده و در آیندهای نزدیک به سمت و سوی اجرایی شدن پیش خواهد رفت .
وی تصریح کرد : در مأموریتها تأکیدی بر تعطیلی مرکز خاصی نداریم بلکه تأکیدمان بر روی تعریف مأموریتها در زمینههای پژوهشی و آموزش در تخصصهای خاص و مورد نیاز منطقه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1397/05/23
19:09

دکتر غلامی افزود : در حوزه مأموریتهای بینالمللی نیز دانشگاههای بزرگ را در اولویت قرار دادیم تا این دانشگاهها برای ارتباطات بینالمللی مانند پذیرش دانشجویان خارجی و انجام طرحهای تحقیقاتی مشترک با دانشگاههای مختلف دنیا ، برنامه ریزی کنند .
وی ادامه داد : در حال حاضر دانشگاههای ما حدود 450 پروژه تحقیقاتی را با دانشگاههای مختلف جهان در دست انجام دارند که اکثراً نیز اعتبارات شان به طور مساوی تقسیم میشود .
وزیر علوم افزود : تلاش کردیم تا استادان ایرانی را که در دانشگاههای دیگر هستند به عنوان رابط در طرحهای پژوهشی بینالمللی به کار گیریم که خوشبختانه از این امر نتایج خوبی هم حاصل شده است .
چرا که این استادان به دلیل علاقهای که به وطن شان دارند از دقت و ضمانت اجرایی بیشتری در انجام کارها بهره میگیرند .
دکتر غلامی با اشاره به اینکه وزارت علوم در حال تلاش برای رفع مشکلات پذیرش دانشجویان خارجی است ، گفت : ما برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی ، باید شرایط دانشگاههای مان را به گونه فراهم کنیم تا قابل رقابت با دانشگاههای خارجی باشد .
وی در خصوص رفت و آمد نخبگان علمی افزود : در سال 96 بیش از 2300 رفت و آمد به منظور شرکت در نشستهای علمی و انجام پروژههای تحقیقاتی در کشور داشتیم که بخش قابل توجهی از این تعداد را نخبگان علمی کشورمان شامل می شدند .
وزیر علوم در خصوص ارتباط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با صنعت ، تصریح کرد : در حال حاضر نقدهایی در باره اینکه نیروهای فارغالتحصیل در آموزش عالی در صنعت مورد استفاده قرار نمی گیرند ، مطرح میشود ، اما ذکر دو نکته در این خصوص ضروری است ، اینکه کدام دستگاه تاکنون در خصوص نیروی مورد نیاز خود به وزارت علوم درخواست داشته و پاسخی دریافت نکرده است؟ نکته دیگر این است که صنعت کدام فراخوان را ارائه کرده اما دانشجویان ما در آن رد شدهاند یا به دلایلی مثل عدم علم کافی از کار اخراج شدهاند؟ دکتر غلامی در همین راستا ادامه داد : متاسفانه هیچ دلیل واضح و محکمی برای نقدهای مربوط به ارتباط آموزش عالی و صنعت وجود ندارد و صرفاً برخی از جملات بدون هیچ اساسی نقل میشوند و مشکل دیگر این است که بعضاً پیش آمده ، دانشجویان با مطالب جدید آموزش میبینند اما به دلیل اینکه صنعت ما به روز نیست هنگام استفاده از علم شان دچار چالش میشوند ، لذا نباید دانشجویان مان را با عبارات و نقدهای نامناسب سرخورده کنیم ، بلکه باید به آنها اعتماد به نفس و امیدواری بدهیم تا بتوانند در آینده مسئولیتهای اجرایی را بر عهده بگیرند .
وی به اجرای طرح مهارتافزایی دانشجویان از سوی وزارت علوم اشاره کرد و اظهار داشت : این طرح از سال گذشته با هدف آشنایی دانشجویان با مشاغل مرتبط با رشته خود در دانشگاهها اجرایی شده که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است و امیدواریم با اجرای این طرح سرخوردگیها و مشکلات مرتبط با دانشجویان کاهش یابد .
وزیر علوم به دلایل مختلف عدم ارتباط صنعت با آموزش عالی اشاره کرد و گفت : تاکنون پیش نیامده که صنعت به سمت فارغالتحصیلان برود و از آنها تقاضای کار کند .
این مسئله نیز به دو دلیل است یا صنعت ما رونق کافی را دارد و به نیروهای جدید نیازی ندارد یا به طور کلی درآمد و رمقی برای جذب نیرو ندارد ، لذا ما خودمان تصمیم گرفتیم تا به سمت صنعت پیش قدم شویم و در همین راستا نیز با وزارت جهاد کشاورزی ، دفاع و صنعت و معدن و تجارت رایزنیهایی را انجام دادیم که راهحلهای خوبی را نیز طی این مدت برای برخی از چالشها پیدا کردیم .
دکتر غلامی گفت : امسال با سازمان حفاظت محیط زیست نیز پروژهای را مطرح کردیم و چند دانشگاه بزرگ کشورمان از این قرارداد حمایت کردند و در حال حاضر این پروژه در مرحله نهایی قرار دارد و اگر پشتوانه مالی آن تامین شود حرکت بزرگی در زمینه مقابله با ریزگردها ، خشکی تالابها و آلودگیهای محیط زیست ، رقم خواهد خورد .
وی به انجام طرح سربازی فارغ التحصیلان دانشگاهی دربخش صنعت اشاره کرد و افزود : این طرح نیز در دستور کار قرار گرفته و مورد استقبال وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز واقع شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
پایگاه اطلاع رسانی دولت
1397/05/23
19:09

علاوه بر آن بحث کارآموزی دانشجویان در صنعت نیز درحال حاضر دنبال میشود .
وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد : امیدواریم بتوانیم در حوزه آموزش عالی کاری کنیم که با داشتن دانشگاههای توانمند کشورمان و کسب رتبههای علمی در سطح جهانی ، بیش از پیش از استعدادهای موجود برای ارتقا و پیشرفت کشورمان بهره گیریم .
در ادامه این نشست که با حضور علیرضا معزی ، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت و روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های مختلف اجرایی کشور برگزار شد ، راهکارهای تقویت ارتباط و تعامل بهتر و گسترده تر وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی با جامعه و مردم برای اطلاع رسانی درست ، صادقانه ، شفاف و دقیق دستاوردها و خدمات دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
وزارت علوم
1397/05/23
17:54
> دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست شورای هماهنگی روسای مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی تصریح کرد : هم افزایی روابط عمومی ها و مراکز اطلاع رسانی اقدام بسیار خوبی است و می تواند به پیشبرد و ارتقای عملکردها و فعالیت های دولت و دستگاه های اجرایی و بازتاب دقیق دستاوردها و خدمات آنها برای مردم کمک نماید .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر غلامی دراین نشست که بعدازظهر امروزسه شنبه در سالن شهدای جهادعلمی وزارت علوم برگزار شد ، اظهار داشت : وزارت علوم خانه تمام مجموعه ها ، دستگاه ها و نهادهایی است که روزی مدیران و کارکنان آنها مقطعی از دوران تحصیل خود را در دانشگاه ها طی کرده اند .
دکتر غلامی با بیان اینکه "امیدواریم هماهنگی های انجام شده بین روابط عمومی ها و مراکز اطلاع رسانی بتواند آماده باش ستادی را در حوزه های خبری ایجاد کند تا با اقدام به موقع ، پاسخ مناسب را در خصوص فعالیت ها و عملکردهای مختلف در اختیار مردم قرار دهیم" ، اظهار داشت : در بسیاری از مواقع سوالاتی در خصوص یک دستگاه اجرایی در جامعه شکل می گیرد که پاسخ آن در سازمان یا دستگاه اجرایی دیگر است لذا در این صورت اهمیت وجود ارتباط ، تعامل و هم افزایی بین مراکز اطلاع رسانی دستگاه های مختلف به منظور دریافت پاسخ مناسب بیش از پیش مشخص می شود .
وزیر علوم افزود : بسیار پیش آمده که در شرایط کنونی به دلیل گستردگی سیستم های اطلاع رسانی و وجود شبکه های مجازی مختلف با یورش های خبری مواجه شویم که متاسفانه این اتفاقات مردم را در یک بلاتکلیفی نسبت به پذیرش یا رد آن اخبار قرار می دهد .
وزیر علوم با اشاره به اهمیت سرعت و دقت در اطلاع رسانی اخبار در شرایط فعلی ، تصریح کرد : بعضاً رسانه هایی در کشور وجود دارند که سمت و سوی خاصی را در انتشار اخبار دنبال می کنند بر همین اساس باید تلاش کنیم تا انعکاس اخبار به صورت درست و دقیق و با ماهیت حقیقی خود در جامعه منتشر شود .
دکتر غلامی خاطر نشان کرد : مجموعه وزارت علوم یک خانواده گسترده و فراگیر است .
وجود تعداد زیادی از دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی و مراکز مختلف پژوهشی که اکثراً به عنوان مراکز مستقل عمل می کنند؛ هرچند که تابع ضوابط متمرکز هستند اما در امور روزمره ، مدیران خودشان تصمیم گیری های لازم را انجام می دهند .
وزیر علوم افزود : در حال حاضر تلاش ما این است تا برنامه هایی را که مرتبط با وزارت علوم است و جزو وظایف و ماموریت های آن محسوب می شود ، به طور دقیق اطلاع رسانی کنیم .
وی با بیان اینکه "در حال حاضر یکی از برنامه های مهم وزارت علوم ، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، ساماندهی آموزش عالی است" ، ادامه داد : این ساماندهی با چالش های زیادی روبرو است و در واقع لازم است تا مجموعه آموزش عالی را در راستای خاصی هدایت کنیم و برای آنها ماموریت تعیین کنیم .
دکتر غلامی با اشاره به اینکه "بیش از دوسال است که این موضوع در دست بررسی است و اکنون مباحث اجرایی مثل دروس ، رشته ها و برنامه های دوره های مختلف به داخل ستاد رسیده و تا حدودی مورد بازنگری نیز قرار گرفته است" ، افزود : تنظیم و ساماندهی در پذیرش دانشجو بویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام شده و در بخش سازمان ها و دستگاه های آموزشی و پژوهشی نیز وارد مرحله ای شده ایم که ماموریت ها تعریف شده و در آینده ای نزدیک به سمت و سوی اجرایی شدن پیش خواهد رفت .
وی تصریح کرد : در مأموریت ها تأکیدی بر تعطیلی مرکز خاصی نداریم بلکه تأکیدمان بر روی تعریف مأموریت ها در زمینه های پژوهشی و آموزش در تخصص های خاص و مورد نیاز منطقه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
وزارت علوم
1397/05/23
17:54

دکتر غلامی افزود : در حوزه مأموریت های بین المللی نیز دانشگاه های بزرگ را در اولویت قرار دادیم تا این دانشگاه ها برای ارتباطات بین المللی مانند پذیرش دانشجویان خارجی و انجام طرح های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه های مختلف دنیا ، برنامه ریزی کنند .
وی ادامه داد : در حال حاضر دانشگاه های ما حدود 450 پروژه تحقیقاتی را با دانشگاه های مختلف جهان در دست انجام دارند که اکثراً نیز اعتبارات شان به طور مساوی تقسیم می شود .
وزیر علوم افزود : تلاش کردیم تا استادان ایرانی را که در دانشگاه های دیگر هستند به عنوان رابط در طرح های پژوهشی بین المللی به کار گیریم که خوشبختانه از این امر نتایج خوبی هم حاصل شده است .
چرا که این استادان به دلیل علاقه ای که به وطن شان دارند از دقت و ضمانت اجرایی بیشتری در انجام کارها بهره می گیرند .
دکتر غلامی با اشاره به اینکه وزارت علوم در حال تلاش برای رفع مشکلات پذیرش دانشجویان خارجی است ، گفت : ما برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی ، باید شرایط دانشگاه های مان را به گونه فراهم کنیم تا قابل رقابت با دانشگاه های خارجی باشد .
وی در خصوص رفت و آمد نخبگان علمی افزود : در سال 96 بیش از 2300 رفت و آمد به منظور شرکت در نشست های علمی و انجام پروژه های تحقیقاتی در کشور داشتیم که بخش قابل توجهی از این تعداد را نخبگان علمی کشورمان شامل می شدند .
وزیر علوم در خصوص ارتباط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با صنعت ، تصریح کرد : در حال حاضر نقدهایی در باره اینکه نیروهای فارغ التحصیل در آموزش عالی در صنعت مورد استفاده قرار نمی گیرند ، مطرح می شود ، اما ذکر دو نکته در این خصوص ضروری است ، اینکه کدام دستگاه تاکنون در خصوص نیروی مورد نیاز خود به وزارت علوم درخواست داشته و پاسخی دریافت نکرده است؟ نکته دیگر این است که صنعت کدام فراخوان را ارائه کرده اما دانشجویان ما در آن رد شده اند یا به دلایلی مثل عدم علم کافی از کار اخراج شده اند؟ دکتر غلامی در همین راستا ادامه داد : متاسفانه هیچ دلیل واضح و محکمی برای نقدهای مربوط به ارتباط آموزش عالی و صنعت وجود ندارد و صرفاً برخی از جملات بدون هیچ اساسی نقل می شوند و مشکل دیگر این است که بعضاً پیش آمده ، دانشجویان با مطالب جدید آموزش می بینند اما به دلیل اینکه صنعت ما به روز نیست هنگام استفاده از علم شان دچار چالش می شوند ، لذا نباید دانشجویان مان را با عبارات و نقدهای نامناسب سرخورده کنیم ، بلکه باید به آنها اعتماد به نفس و امیدواری بدهیم تا بتوانند در آینده مسئولیت های اجرایی را بر عهده بگیرند .
وی به اجرای طرح مهارت افزایی دانشجویان از سوی وزارت علوم اشاره کرد و اظهار داشت : این طرح از سال گذشته با هدف آشنایی دانشجویان با مشاغل مرتبط با رشته خود در دانشگاه ها اجرایی شده که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است و امیدواریم با اجرای این طرح سرخوردگی ها و مشکلات مرتبط با دانشجویان کاهش یابد .
وزیر علوم به دلایل مختلف عدم ارتباط صنعت با آموزش عالی اشاره کرد و گفت : تاکنون پیش نیامده که صنعت به سمت فارغ التحصیلان برود و از آنها تقاضای کار کند .
این مسئله نیز به دو دلیل است یا صنعت ما رونق کافی را دارد و به نیروهای جدید نیازی ندارد یا به طور کلی درآمد و رمقی برای جذب نیرو ندارد ، لذا ما خودمان تصمیم گرفتیم تا به سمت صنعت پیش قدم شویم و در همین راستا نیز با وزارت جهاد کشاورزی ، دفاع و صنعت و معدن و تجارت رایزنی هایی را انجام دادیم که راه حل های خوبی را نیز طی این مدت برای برخی از چالش ها پیدا کردیم .
دکتر غلامی گفت : امسال با سازمان حفاظت محیط زیست نیز پروژه ای را مطرح کردیم و چند دانشگاه بزرگ کشورمان از این قرارداد حمایت کردند و در حال حاضر این پروژه در مرحله نهایی قرار دارد و اگر پشتوانه مالی آن تامین شود حرکت بزرگی در زمینه مقابله با ریزگردها ، خشکی تالاب ها و آلودگی های محیط زیست ، رقم خواهد خورد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
وزارت علوم
1397/05/23
17:54

وی به انجام طرح سربازی فارغ التحصیلان دانشگاهی دربخش صنعت اشاره کرد و افزود : این طرح نیز در دستور کار قرار گرفته و مورد استقبال وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز واقع شده است .
علاوه بر آن بحث کارآموزی دانشجویان در صنعت نیز درحال حاضر دنبال می شود .
وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد : امیدواریم بتوانیم در حوزه آموزش عالی کاری کنیم که با داشتن دانشگا ه های توانمند کشورمان و کسب رتبه های علمی در سطح جهانی ، بیش از پیش از استعدادهای موجود برای ارتقا و پیشرفت کشورمان بهره گیریم .
در ادامه این نشست که با حضور علیرضا معزی ، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت و روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های مختلف اجرایی کشور برگزار شد ، راهکارهای تقویت ارتباط و تعامل بهتر و گسترده تر وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی با جامعه و مردم برای اطلاع رسانی درست ، صادقانه ، شفاف و دقیق دستاوردها و خدمات دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت .
ز .
ح 74/ ر .
ب 45/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایران اکونومیست
1397/05/23
14:42
> بطحایی گفت : برای حذف کنکور چاره ای جز افزایش امتیاز سوابق تحصیلی و قطعی شدن تاثیر آن نداریم .
> ایران اکونومیست به گزارش ایران اکونومیست ، سید محمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نامه 170 نماینده به وزیر علوم درباره بازنگری در محاسبه نمره معدل در کنکور تأکید کرد ، اجرای قانون حذف کنکور مصوب مجلس منوط به افزایش تدریجی سهم معدل و قطعی شدن اثر آن است .
وزیر آموزش و پرورش گفت : نمایندگان در نامه ارسالی خواستار بررسی مجدد و بازنگری این موضوع شدند ، بنابراین باید در جلسه ای خدمت نمایندگان برسیم و مبنای این کار را بار دیگر توضیح دهیم .
وی افزود : اگر بنا باشد کنکور به تدریج حذف شود چاره ای جز این نیست که درصد امتیاز سوابق تحصیلی را قطعی کنیم و به تدریج میزان آن را افزایش دهیم ، در غیر این صورت باید ازنظر قبلی عدول کنیم و بگوییم کنکور بماند؛ راه دیگری جز تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور نداریم .
وزیر آموزش وپرورش گفت : «درصورتی که قصد ، حذف کنکور است باید پیشینه تحصیلی افراد را درنتیجه این آزمون دخالت دهیم؛ اما تأثیرگذاری سوابق تحصیلی باید بر اساس منطق علمی قوی باشد و این اشکال وارد است .
باید در سال های آینده مشکلات اصلاح و سوابق تحصیلی جانشین کنکور شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آنا
1397/05/23
14:38
> وزیر آموزش وپرورش با اشاره به نامه 170 نماینده مجلس شورای اسلامی ، گفت : برای حذف کنکور چاره ای جز افزایش امتیاز سوابق تحصیلی نیست .
> به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش ، سید محمد بطحایی با اشاره به نامه 170 نماینده به وزیر علوم درباره بازنگری در محاسبه نمره معدل در کنکور تأکید کرد : اجرای قانون حذف کنکور مصوب مجلس را منوط به افزایش تدریجی سهم معدل و قطعی شدن اثر آن است .
وزیر آموزش وپرورش گفت : نمایندگان در نامه ارسالی خواستار بررسی مجدد و بازنگری این موضوع شدند ، بنابراین باید در جلسه ای خدمت نمایندگان برسیم و مبنای این کار را مجدداً توضیح دهیم .
وی افزود : اگر بنا باشد کنکور به تدریج حذف شود چاره ای جز این نیست که درصد امتیاز سوابق تحصیلی را قطعی کنیم و به تدریج میزان آن را افزایش دهیم ، در غیر این صورت باید ازنظر قبلی عدول کنیم و بگوییم کنکور بماند؛ راه دیگری جز تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور نداریم .
وزیر آموزش وپرورش گفت : درصورتی که قصد ، حذف کنکور است باید پیشینه تحصیلی افراد را درنتیجه این آزمون دخالت دهیم؛ اما تأثیرگذاری سوابق تحصیلی باید بر اساس منطق علمی قوی باشد و این اشکال وارد است .
باید در سال های آینده مشکلات اصلاح و سوابق تحصیلی جانشین کنکور شود .
انتهای پیام/4009/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
مهر
1397/05/23
14:12
> وزیر آموزش وپرورش با اشاره به نامه 170 نماینده مجلس ، گفت : برای حذف کنکور چاره ای جز افزایش امتیاز سوابق تحصیلی نیست .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت ، سید محمد بطحایی با اشاره به نامه 170نماینده به وزیر علوم درباره بازنگری در محاسبه نمره معدل در کنکور تأکید کرد : اجرای قانون حذف کنکور مصوب مجلس را منوط به افزایش تدریجی سهم معدل و قطعی شدن اثر آن است .
وزیر آموزش وپرورش گفت : نمایندگان در نامه ارسالی خواستار بررسی مجدد و بازنگری این موضوع شدند ، بنابراین باید در جلسه ای خدمت نمایندگان برسیم و مبنای این کار را مجدداً توضیح دهیم .
وی افزود : اگر بنا باشد کنکور به تدریج حذف شود چاره ای جز این نیست که درصد امتیاز سوابق تحصیلی را قطعی کنیم و به تدریج میزان آن را افزایش دهیم ، در غیر این صورت باید ازنظر قبلی عدول کنیم و بگوییم کنکور بماند؛ راه دیگری جز تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور نداریم .
وزیر آموزش وپرورش گفت : درصورتی که قصد ، حذف کنکور است باید پیشینه تحصیلی افراد را درنتیجه این آزمون دخالت دهیم؛ اما تأثیرگذاری سوابق تحصیلی باید بر اساس منطق علمی قوی باشد و این اشکال وارد است .
باید در سال های آینده مشکلات اصلاح و سوابق تحصیلی جانشین کنکور شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
نسیم آنلاین
1397/05/23
13:51
> وزیر آموزش وپرورش با اشاره به نامه 170 نماینده مجلس اظهار کرد : برای حذف کنکور چاره ای جز افزایش امتیاز سوابق تحصیلی نیست .
> به گزارش حوزه آموزش و پرورشگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سید محمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نامه 170 نماینده به وزیر علوم درباره بازنگری در محاسبه نمره معدل در کنکور تأکید کرد ، اجرای قانون حذف کنکور مصوب مجلس منوط به افزایش تدریجی سهم معدل و قطعی شدن اثر آن است .
وزیر آموزش و پرورش گفت : نمایندگان در نامه ارسالی خواستار بررسی مجدد و بازنگری این موضوع شدند ، بنابراین باید در جلسه ای خدمت نمایندگان برسیم و مبنای این کار را بار دیگر توضیح دهیم .
وی افزود : اگر بنا باشد کنکور به تدریج حذف شود چاره ای جز این نیست که درصد امتیاز سوابق تحصیلی را قطعی کنیم و به تدریج میزان آن را افزایش دهیم ، در غیر این صورت باید ازنظر قبلی عدول کنیم و بگوییم کنکور بماند؛ راه دیگری جز تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور نداریم .
وزیر آموزش وپرورش گفت : درصورتی که قصد ، حذف کنکور است باید پیشینه تحصیلی افراد را درنتیجه این آزمون دخالت دهیم؛ اما تأثیرگذاری سوابق تحصیلی باید بر اساس منطق علمی قوی باشد و این اشکال وارد است .
باید در سال های آینده مشکلات اصلاح و سوابق تحصیلی جانشین کنکور شود .
منبع : باشگاه خبرنگاران جوانمسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
نسیم آنلاین
1397/05/23
15:08
> معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از اختصاص اعتبار 300 میلیارد ریالی به دانشگاه محقق اردبیلی برای تکمیل و شروع پروژه های عمرانی جدید خبر داد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر محمدتقی نظرپور در سفر به دانشگاه محقق اردبیلیاظهارکرد : با توجه به نبود استخر در این دانشگاه با وجود رشته تحصیلی تربیت بدنی ، لزوم احداث استخر در این دانشگاه محقق اردبیلی احساس می شود چرا کهبا ایجاد استخر دراین دانشگاه ، علاوه بر دانشجویان رشته تربیت بدنی برای گذراندن دروس خود ، دانشجویان ، استادان و کارمندان دانشگاه هم می توانند از این فضا استفاده کنند .
وی در ادامه تصریح کرد : نیمی ازهزینه ساخت استخر دانشگاه محقق اردبیلی و همچنین نیمی ازهزینه شروع عملیات احداث ساختمان جدید دانشکده فنی و مهندسی را وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تامین اعتبار می کند و دیگر هزینه های این پروژه ها را هم استانداری اردبیل تامین اعتبار خواهد کرد .
در ادامه مهندس اکبر بهنامجو استاندار اردبیل نیز گفت : 300 میلیارد ریال اعتبار فوق مورد توافق با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای دانشگاه محقق اردبیلی طی سال جاری و سال آینده تامین اعتبار می شود ومسئولان دانشگاه محقق اردبیلی بر اساس صلاحدید خود این اعتبارات را در پروژه های مدنظر خود هزینه خواهد کرد .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در نشستی با حضورمهندس اکبر بهنامجو استاندار اردبیل ، دکترمحمد تقی نظرپور معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دکترعزیز حبیبی ینگجه رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ، توافقات اولیه دراین زمینه انجام پروژه های عمرانی مورد نظر این دانشگاه انجام گرفت و صورت جلسه ای به امضا طرفین رسید .
براساس این توافق مقررشد در سال جاری مبلغ 60 میلیارد ریال توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و 60 میلیارد ریال هم توسط استانداری اردبیل برای توسعه فعالیت های عمرانی دانشگاه محقق اردبیلی تامین اعتبار شود .
همچنین مطابق این صورتجلسه مقررشد در سال 98 ، مبلغ 180 میلیارد ریال جهت توسعه فعالیت های عمرانی دانشگاه محقق اردبیلی به صورت مشترک توسط وزارت علوم و استانداری اردبیل از محل منابع بودجه 98 این دو مجموعه تامین اعتبار شود .
منبع : ایسنامسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
آفتاب آنلاین
1397/05/23
14:50
> معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از اختصاص اعتبار 300 میلیارد ریالی به دانشگاه محقق اردبیلی برای تکمیل و شروع پروژه های عمرانی جدید خبر داد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر محمدتقی نظرپور در سفر به دانشگاه محقق اردبیلی اظهارکرد : با توجه به نبود استخر در این دانشگاه با وجود رشته تحصیلی تربیت بدنی ، لزوم احداث استخر در این دانشگاه محقق اردبیلی احساس می شود چرا که با ایجاد استخر دراین دانشگاه ، علاوه بر دانشجویان رشته تربیت بدنی برای گذراندن دروس خود ، دانشجویان ، استادان و کارمندان دانشگاه هم می توانند از این فضا استفاده کنند .
وی در ادامه تصریح کرد : نیمی ازهزینه ساخت استخر دانشگاه محقق اردبیلی و همچنین نیمی ازهزینه شروع عملیات احداث ساختمان جدید دانشکده فنی و مهندسی را وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تامین اعتبار می کند و دیگر هزینه های این پروژه ها را هم استانداری اردبیل تامین اعتبار خواهد کرد .
در ادامه مهندس اکبر بهنامجو استاندار اردبیل نیز گفت : 300 میلیارد ریال اعتبار فوق مورد توافق با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای دانشگاه محقق اردبیلی طی سال جاری و سال آینده تامین اعتبار می شود و مسئولان دانشگاه محقق اردبیلی بر اساس صلاحدید خود این اعتبارات را در پروژه های مدنظر خود هزینه خواهد کرد .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در نشستی با حضورمهندس اکبر بهنامجو استاندار اردبیل ، دکترمحمد تقی نظرپور معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دکترعزیز حبیبی ینگجه رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ، توافقات اولیه دراین زمینه انجام پروژه های عمرانی مورد نظر این دانشگاه انجام گرفت و صورت جلسه ای به امضا طرفین رسید .
براساس این توافق مقررشد در سال جاری مبلغ 60 میلیارد ریال توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و 60 میلیارد ریال هم توسط استانداری اردبیل برای توسعه فعالیت های عمرانی دانشگاه محقق اردبیلی تامین اعتبار شود .
همچنین مطابق این صورتجلسه مقررشد در سال 98 ، مبلغ 180 میلیارد ریال جهت توسعه فعالیت های عمرانی دانشگاه محقق اردبیلی به صورت مشترک توسط وزارت علوم و استانداری اردبیل از محل منابع بودجه 98 این دو مجموعه تامین اعتبار شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمدتقی نظرپور
ایسنا
1397/05/23
14:40
> معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از اختصاص اعتبار 300 میلیارد ریالی به دانشگاه محقق اردبیلی برای تکمیل و شروع پروژه های عمرانی جدید خبر داد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر محمدتقی نظرپور در سفر به دانشگاه محقق اردبیلی اظهارکرد : با توجه به نبود استخر در این دانشگاه با وجود رشته تحصیلی تربیت بدنی ، لزوم احداث استخر در این دانشگاه محقق اردبیلی احساس می شود چرا که با ایجاد استخر دراین دانشگاه ، علاوه بر دانشجویان رشته تربیت بدنی برای گذراندن دروس خود ، دانشجویان ، استادان و کارمندان دانشگاه هم می توانند از این فضا استفاده کنند .
وی در ادامه تصریح کرد : نیمی ازهزینه ساخت استخر دانشگاه محقق اردبیلی و همچنین نیمی ازهزینه شروع عملیات احداث ساختمان جدید دانشکده فنی و مهندسی را وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تامین اعتبار می کند و دیگر هزینه های این پروژه ها را هم استانداری اردبیل تامین اعتبار خواهد کرد .
در ادامه مهندس اکبر بهنامجو استاندار اردبیل نیز گفت : 300 میلیارد ریال اعتبار فوق مورد توافق با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای دانشگاه محقق اردبیلی طی سال جاری و سال آینده تامین اعتبار می شود و مسئولان دانشگاه محقق اردبیلی بر اساس صلاحدید خود این اعتبارات را در پروژه های مدنظر خود هزینه خواهد کرد .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در نشستی با حضورمهندس اکبر بهنامجو استاندار اردبیل ، دکترمحمد تقی نظرپور معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دکترعزیز حبیبی ینگجه رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ، توافقات اولیه دراین زمینه انجام پروژه های عمرانی مورد نظر این دانشگاه انجام گرفت و صورت جلسه ای به امضا طرفین رسید .
براساس این توافق مقررشد در سال جاری مبلغ 60 میلیارد ریال توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و 60 میلیارد ریال هم توسط استانداری اردبیل برای توسعه فعالیت های عمرانی دانشگاه محقق اردبیلی تامین اعتبار شود .
همچنین مطابق این صورتجلسه مقررشد در سال 98 ، مبلغ 180 میلیارد ریال جهت توسعه فعالیت های عمرانی دانشگاه محقق اردبیلی به صورت مشترک توسط وزارت علوم و استانداری اردبیل از محل منابع بودجه 98 این دو مجموعه تامین اعتبار شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
مهر
1397/05/24
08:48
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از کاهش اعزام دانشجویان بورسیه به خارج از کشور خبر داد و گفت : سالانه حداکثر حدود 50 تا 60 نفر بورسیه به خارج اعزام می شوند .
> مجتبی صدیقی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره روند اعزام دانشجویان بورسیه به خارج از کشور بعد از اعمال تحریم ها گفت : در حال حاضر تعداد کمی دانشجوی بورسیه به خارج از کشور اعزام می شود .
وی ادامه داد : به جای این کار ، بیشتر دانشجویان به فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت 6 تا 9 ماهه اعزام می شوند .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افزود : ممکن است در بحث ویزا مشکل و محدودیت هایی در برخی کشورها باشد ، ولی هنوز چیزی مشهود نیست و دانشجویان به دوره های کوتاه مدت اعزام می شوند .
وی تاکید کرد : در مورد بورس نگرانی نداریم چون تعداد زیادی بورسیه اعزام نمی کنیم ، سالانه حداکثر حدود 50 تا 60 نفر بورسیه به خارج اعزام می شوند که تاکنون مشکلی ایجاد نشده است .
به گزارش مهر ، اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم برای سال 97 پیش بینی کرده است سهمیه های فرصت های کوتاه مدت تحقیقاتی افزایش یابد .
براساس گزارش عملکرد اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم ، احکام بورس داخل در سال های 93 تا 96 نشان می دهد ، این احکام از 597 به 183 حکم ، کاهش یافته است .
همچنین احکام بورس خارج از 28 حکم در سال 93 به 23 حکم در سال 96 رسیده است .
فرصت کوتاه مدت تحقیقاتی (داخل و خارج) نیز از 800 فرصت به یک هزار و 827 فرصت رسیده و افزایش یافته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
خبرآنلاین
1397/05/24
10:18
> جامعه آموزش ایلنا نوشت : رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم به عضویت معدل 12ها در هیات علمی با حکم قضایی واکنش نشان داد .
> حجت السلام محمدرضا رضوان طلب درباره احکام صادره از سوی دیوان عدالت اداری مبنی بر برقراری برخی از بورسیه های لغو شده و همچنین موظف شدن دانشگاه ها به استخدام برخی از این افراد در هیئت علمی گفت : اینکه دیوان عدالت اداری در این امر ورود کرده حتما جز وظایفش بوده است و دخالتی در کار آنها نداریم .
او در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه طبق ماده 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی براینکه دیوان عدالت اداری نمی تواند در امور علمی ورود کند ، چطور در این امر ورود کرده است؟ گفت : این نکته را ما همیشه در لوایح عنوان می کنیم ، ولی برای ورود به یک پرونده ، ما همواره در دفاعیه ذکر می کنیم که آیا آن دادگاه و شعبه خاص صلاحیت ورود به موضوع مورد نظر را دارد یا نه ، این تشخیص و این صلاحیت از نظر قانونی به عهده قاضی مربوطه است و به طور مثال قاضی در حکم ذکر می کند ، صلاحیت این شعبه از نظر ما محرز است و دیگر نظر ما ممورد توجه قرار نمی گیرد ، در صورتی که ما در دفاعیه موارد را ذکر کرده بودیم .
او ادامه داد : طبیعتا ما برای این امر استدالال های خودمان را داریم و آنها هم برای خودشان یک سری توجیحات دارند ، اما حرف ما مانع ورود آنها نمی شود .
رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در پاسخ به این سوال که حضور افراد با سطح علمی پایین در هیات علمی به دانشگاه آسیب نمی زند؟ گفت : هر فردی متوجه می شود که بالاخره یک هم ترازی باید در اینجا صورت بگیرد .
این گونه مواقع مفروضات اولیه ما این است که دستگاه مبدا و مقصد باید هم تراز هم باشند .
فرض کنید یک شخص با کسب مدل 19 از دانشگاه های استانی فارغ التحصیل شد ، درخواست عضویت هیات علمی در دانشگاه شریف یا تربیت مدرس را داشته باشد در حالی که تحصیلاتش را هم در یکی از دانشگاهای رسمی و دولتی استانی انجام داده است ، در اینجا از نظر هیات مرکزی ، مبدا و مقصد هم تراز نسیتند ، مگر اینکه فرد متقاضی یک سری فعالیت های پژوهشی داشته باشد و یا یک برجستگی در رزومه علمی اش موجود باشد تا بتواند این خلاء را جبران کند ، در غیر اینصورت آن خلاء کاملا دیده می شود .
او گفت : اینکه محل تحصیل فرد از نظر رنکینگ بین المللی به نسبت دانشگاه مقصد ضعیف باشد ، در رزومه او به وضوح دیده می شود و باید به نوعی توجیه و پوشانده شود .
رای هیات مرکزی بر این اساس است و معمولا جایی که هم ترازی وجود نداشته باشد ، رای مثبت صادر نمی شود .
حالا این برای دادگاه رای و نظر هیات مرکزی حجت داشته باشد یا نه به عهده دادگاه است و ما وارد کار قضایی نمی شویم .
رضوان طلب در خصوص عضویت معدل 12ها در هیات علمی با حکم قضایی گفت : از نظر ما کسی که قرار است؛ تایید شود باید فرآیندهای جذب را طی کند ، ما هم استدلال های خودمان را در این خصوص به دادگاه ارائه می کنیم .
طبق مصوبه 630 شواری عالی انقلاب فرهنگی و همچنین ماده 64 مقررات آیین دادرسی دیوان عدالت اداری پذیرفت که ورود به مسائلی که تخصصی است ، جز از راه کمیته های تخصصی آن ممکن نیست و ما این را در لوایح می آوریم ، اما اینکه در آخر حکم چگونه صادر شود ، در اختیار ما نیست .
او بیان کرد : وقتی قاضی حکم را صادر کرد ، ما مخاطب نیستم که نظر بدهیم ، چون دادگاه حکم را مستقیما متوجه رئیس دانشگاه می کند و طبیعی است که رئیس دانشگاه هم نمی تواند حکم را اجرا نکند ، اما اگر راهکار قانونی برای درخواست تجدید نظر داشته باشد و یقین دارد که خلاف قانون است ، می تواند راهکار قانونی اش را طی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
خبرآنلاین
1397/05/24
10:18

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در پایان با تاکید بر زشت بودن این اقدام گفت : برای خود آن فرد هم زشت است که در آینده در دانشگاه وقتی این مساله مطرح شود بپرسند ، فلان شخص چه کاره است ، بگویند با حکم دادگاه عضو هیات علمی شده است .
این اصلا خوب نیست ، ولی بالاخره آقایان تشخیص دادند که این کار جزو صلاحیت هایشان است و آن را انجام می دهند ، ما هم باید سکوت کنیم .
42238.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
ایلنا
1397/05/24
09:20
> رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم به عضویت معدل 12ها در هیات علمی با حکم قضایی واکنش نشان داد .
> رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم به عضویت معدل 12ها در هیات علمی با حکم قضایی واکنش نشان داد .
حجت السلام محمدرضا رضوان طلب (رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم) در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره احکام صادره از سوی دیوان عدالت اداری مبنی بر برقراری برخی از بورسیه های لغو شده و همچنین موظف شدن دانشگاه ها به استخدام برخی از این افراد در هیئت علمی گفت : اینکه دیوان عدالت اداری در این امر ورود کرده حتما جز وظایفش بوده است و دخالتی در کار آنها نداریم .
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه طبق ماده 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی براینکه دیوان عدالت اداری نمی تواند در امور علمی ورود کند ، چطور در این امر ورود کرده است؟ گفت : این نکته را ما همیشه در لوایح عنوان می کنیم ، ولی برای ورود به یک پرونده ، ما همواره در دفاعیه ذکر می کنیم که آیا آن دادگاه و شعبه خاص صلاحیت ورود به موضوع مورد نظر را دارد یا نه ، این تشخیص و این صلاحیت از نظر قانونی به عهده قاضی مربوطه است و به طور مثال قاضی در حکم ذکر می کند ، صلاحیت این شعبه از نظر ما محرز است و دیگر نظر ما ممورد توجه قرار نمی گیرد ، در صورتی که ما در دفاعیه موارد را ذکر کرده بودیم .
او ادامه داد : طبیعتا ما برای این امر استدالال های خودمان را داریم و آنها هم برای خودشان یک سری توجیحات دارند ، اما حرف ما مانع ورود آنها نمی شود .
رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در پاسخ به این سوال که حضور افراد با سطح علمی پایین در هیات علمی به دانشگاه آسیب نمی زند؟ گفت : هر فردی متوجه می شود که بالاخره یک هم ترازی باید در اینجا صورت بگیرد .
این گونه مواقع مفروضات اولیه ما این است که دستگاه مبدا و مقصد باید هم تراز هم باشند .
فرض کنید یک شخص با کسب مدل 19 از دانشگاه های استانی فارغ التحصیل شد ، درخواست عضویت هیات علمی در دانشگاه شریف یا تربیت مدرس را داشته باشد در حالی که تحصیلاتش را هم در یکی از دانشگاهای رسمی و دولتی استانی انجام داده است ، در اینجا از نظر هیات مرکزی ، مبدا و مقصد هم تراز نسیتند ، مگر اینکه فرد متقاضی یک سری فعالیت های پژوهشی داشته باشد و یا یک برجستگی در رزومه علمی اش موجود باشد تا بتواند این خلاء را جبران کند ، در غیر اینصورت آن خلاء کاملا دیده می شود .
وی تصریح کرد : اینکه محل تحصیل فرد از نظر رنکینگ بین المللی به نسبت دانشگاه مقصد ضعیف باشد ، در رزومه او به وضوح دیده می شود و باید به نوعی توجیه و پوشانده شود .
رای هیات مرکزی بر این اساس است و معمولا جایی که هم ترازی وجود نداشته باشد ، رای مثبت صادر نمی شود .
حالا این برای دادگاه رای و نظر هیات مرکزی حجت داشته باشد یا نه به عهده دادگاه است و ما وارد کار قضایی نمی شویم .
رضوان طلب در خصوص عضویت معدل 12ها در هیات علمی با حکم قضایی گفت : از نظر ما کسی که قرار است؛ تایید شود باید فرآیندهای جذب را طی کند ، ما هم استدلال های خودمان را در این خصوص به دادگاه ارائه می کنیم .
طبق مصوبه 630 شواری عالی انقلاب فرهنگی و همچنین ماده 64 مقررات آیین دادرسی دیوان عدالت اداری پذیرفت که ورود به مسائلی که تخصصی است ، جز از راه کمیته های تخصصی آن ممکن نیست و ما این را در لوایح می آوریم ، اما اینکه در آخر حکم چگونه صادر شود ، در اختیار ما نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
ایلنا
1397/05/24
09:20

وی بیان کرد : وقتی قاضی حکم را صادر کرد ، ما مخاطب نیستم که نظر بدهیم ، چون دادگاه حکم را مستقیما متوجه رئیس دانشگاه می کند و طبیعی است که رئیس دانشگاه هم نمی تواند حکم را اجرا نکند ، اما اگر راهکار قانونی برای درخواست تجدید نظر داشته باشد و یقین دارد که خلاف قانون است ، می تواند راهکار قانونی اش را طی کند .
رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در پایان با تاکید بر زشت بودن این اقدام گفت : برای خود آن فرد هم زشت است که در آینده در دانشگاه وقتی این مساله مطرح شود بپرسند ، فلان شخص چه کاره است ، بگویند با حکم دادگاه عضو هیات علمی شده است .
این اصلا خوب نیست ، ولی بالاخره آقایان تشخیص دادند که این کار جزو صلاحیت هایشان است و آن را انجام می دهند ، ما هم باید سکوت کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایسنا
1397/05/24
01:55
> با توجه به اینکه اینکه نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی تا پایان مرداد ماه اعلام خواهد شد رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در گفت وگویی با ایسنا به دغدغه های وزارت متبوع خود در انتخاب هرچه شایسته تر اعضای هیات علمی به عنوان یکی از ارکان آموزش عالی پاسخ گفت و ضمن تشریح روند بررسی پرونده های متقاضیان ، از مشکلات و چالش های موجود و همچنین دغدغه های داوطلبان عضویت در هیات علمی دانشگاه ها و راهکار وزارت علوم برای کاهش این دغدغه ها سخن گفت .
> دکترمحمدرضا رضوان طلب در گفت وگوی تفصیلی با ایسنا ، به میزان استقلال دانشگاه ها در جذب هیات علمی اشاره کرد و افزود : از سال 1384 تا پایان اردیبهشت ماه سال 97 برحسب آمار موجود در مرکز جذب24 هزار و 546 پرونده متقاضیان جذب پیمانی از دانشگاه‏ ها برای تأیید نهایی به وزارت علوم ارجاع شده است که صرفاً 496 مورد از آن در وزارت متبوع تائید نشد یعنی طبق این آمار 98 درصد موارد تأیید شده است .
بنابراین این آمار سهم دخالت وزارت علوم در گزینه های دانشگاه ‏ها را روشن می کند .
وی در ادامه تصریح کرد : کنشگر اصلی و قطعی جذب ، دانشگاه ها هستند که اعلام نیاز می کنند و صلاحیت ها را به صورت ورود ماهوی تعیین می کنند ، بنابراین وزارت علوم صلاحیت ها را بررسی نمی کند بلکه صحت کار دانشگاه ها و انطباق آن را بر موازین و بر آیین وحدت رویه بررسی می نماید ، به عبارت دیگر ورود وزارت علوم به بررسی پرونده ها به صورت شکلی است نه ماهوی .
دکتر رضوان طلب با بیان اینکه ایده استقلال دانشگاه ها در امر جذب کاملاً محقق شده و اکثر دانشگاه های کشور از روند فعلی جذب راضی هستند و آن را منطقی تلقی می کنند ، افزود : بعضی از دانشگاه ها که خواستار استقلال در مورد انتخاب عضو هیأت علمی هستند ، دنبال تک صدایی رییس دانشگاه می باشند .
این مدیران می کوشند در هیأت جذب و هیأت ممیزه ، معاونت ها ، مسئولیت دانشکده ها و در تمامی سمت ها کسی که آنان می پسندند مسئولیت بگیرد و اگر کسی در بین اعضاء موجود در یک مورد با رأی آنان در شورا و هیأتی مخالفت کند ، می کوشند او را حذف کنند .
آیا شما نام این را استقلال دانشگاه ها می گذارید و آیا در کشورهای اروپایی چنین مدلی در مدیریت وجود دارد .
تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی به گفته رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم ، برخی از دانشگاه ها گـزارش مـی دهند که رییس دانشگاهی پرونده های جذب را که تمام مراحل آن سپری شده نزد خود نگهداری می کند تا شخصا با داوطلب مصاحبه انجام بدهد تا اگر او پسندید همه چیز مورد تأیید باشد .
بنابراین چه رأی هیأت اجرایی مثبت باشد یا منفی ، ما این نوع منطق مدیریتی را ناصواب می دانیم ، اگرچه از اهتمام رییس دانشگاه به مسئله جذب قدردانی می کنیم .
بنابراین ما معتقدیم دانشگاه ها یعنی کارگروه های تخصصی به این موضوع ورود کنند و انتخاب اعضای هیأت علمی باید صرفاً بر اساس شاخص های علمی و صلاحیت های حرفه ای و شایستگی برای منصب استادی صورت گیرد .
بیشتر شاخص های جذب هیات علمی جهانی است دکتر رضوان طلب با بیان اینکه بیشتر شاخص های جذب هیات علمی در بخش صلاحیت های عمومی تعاریف بین المللی دارد و مورد وفاق همه دانشگاه های جهان است ، افزود : کسی نباید در این زمینه تشخیص شخصی خود را جایگزین سیستم و سازمان کند .
وزارت علوم نیز درکار تشخیص صلاحیت ‏ها دخالت نمی کند ولی حق نظارت در مدل مدیریتی جهانی برای رده ستادی همه جا محفوظ است چرا که نظارت و اجرا نمی تواند در یک لایه متمرکز شود .
سلب حق نظارت بر اجرای موازین عدالت از رده مافوق به معنی رضایت به خودمحوری و ساختارشکنی در نظام سازمانی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایسنا
1397/05/24
01:55

رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم گفت : هر سازمان نیاز به نظام قانون گذاری دارد که یک رده مستقل باشد تا بر حسن اجرای قانون نظارت کند و این نظام در جایگاه و لایه مستقل از رده اجرایی فعالیت می کند و باید در حین حفظ استقلال در رده اجرایی مستقر باشد ، اما نباید قانون گذار ، ناظر و مجری در یک لایه قرار گیرد .
بعضاً می گویند مگر دانشگاه ها خودشان عقل ندارند که نظامی نظارتی در این مکان ها مستقر شوند که به نظر من این ایده کم لطفی و به معنی انکار نظام مدیریتی چندلایه ای جهانی است .
برداشت ناصحیح از استقلال دانشگاه ها در روند جذب به گفته وی ، اگر واقعاً استقلال دانشگاه به معانی فوق تسری یافته باشد باید اصولاً وزارت علوم حذف شود و همه دانشگاه ها بدون انضمام با یکدیگر ، مستقلاً هریک همه امور خود را تعیین کنند .
این در حالیست که تنها مسئله انتخاب اعضای هیأت علمی نیست که دانشگاه ها باید در آن استقلال داشته باشند بلکه در همه چیز باید استقلال دانشگاه ها تضمین شود .
چرا در مورد سایر مسائل آموزش عالی به اندازه انتخاب عضو هیأت علمی دعوای ضرورت استقلال دانشگاه ها مطرح نمی شود؟ وقتی مسئله به انتخاب عضو هیأت علمی می رسد ، آنقدر این مسئله را تکرار می کنند که گویی که چه اتفاق بدی افتاده است .
دکتر رضوان طلب ادامه داد : جذب اعضای هیأت علمی و واگذاری کرسی تدریس در هرجا انجام شود احتمال ظلم و تبعیض که مردم از آن بیش از هرچیزدیگر رنجیده می شوند ، در آن وجود دارد .
چه مرجعی باید به دادخواهی داوطلبان رسیدگی کند؟ هم اکنون در قانون ، حق نظارتی که برای وزارت علوم پیش بینی شده است برای دادخواهی و رسیدگی به شکایت و اعمال وحدت رویه و تقسیم عادلانه فرصت ها است .
اعضای هیأت مرکزی جذب هم شخصیت های علمی و برخواسته از همین دانشگاه ها هستند که معمولاً سابقه وزارت ، معاونت رییس جمهور و ریاست دانشگاه را دارند و یا در حال حاضر در سمت معاون وزیر فعالیت می کنند ، این افراد از سیستم های خدماتی و کارگری غیر مرتبط نیستند که شگفتی پدید آورد .
علت طولانی بودن روند جذب اعضای هیات علمی وی در خصوص طولانی بودن دوره رسیدگی به درخواست متقاضیان عضویت هیأت علمی نیز اظهار کرد : همواره این مسئولیت طولانی شدن دوره رسیدگی به پرونده ها به وزارت علوم و مرکز جذب اعضای هیأت علمی نسبت داده می شد و هرچه ما مظلومانه از خود دفاع می کردیم و می گفتیم که این توقف ها در رده های جذب است نه در وزارت؛ کمتر مقبول می افتاد .
در واقع ما از شهریور سال 94 همه فرایندها را سامانه ای کردیم و برای همه ایستگاه ها کنتور نصب کردیم که توقف های منطبق با جدول زمانی مجاز در آن به صورت سبز و توقف های مازاد بر جدول زمانی با رنگ قرمز در آن نمایش داده می شود ، با این مستند سازی مظلومیت سیستم جذب مبرهن شد .
به گفته این مقام مسئول در وزارت علوم ، رسیدگی به پرونده های جذب بطور کلی باید طی 4 تا 5 ماه صورت بگیرد که 3ماه دوره رسیدگی در دانشگاه ها و مابقی در وزارت علوم اتفاق می افتد .
بطور کلی میانگین دوره رسیدگی در دانشگاه ها در مورد 4259 پرونده که در سال 96 به دانشگاه ها ارجاع شده است؛ برحسب آمار دقیق سامانه 265 روز و میانگین توقف همین پرونده ها در وزارت علوم 35 روز بوده است .
وقتی ما همین آمار را به اطلاع دانشگاه ها رساندیم و برابر دستور مقام عالی وزارت از دانشگاه ها دلیل انباشت غیرمتعارف را سؤال کردیم؛ برخی از دانشگاه ها که مدعی برتری هستند با فرافکنی ، پاسخ های کاملا نامقبولی دادند و در فاصله کوتاهی نسبت به انبوهی از پرونده ها که بیش از یک سال انباشت شده بودند و پاسخی در مورد آن ها در سامانه ثبت نشده بود نیز توضیحاتی دادند که «عدم احراز شرایط اولیه دانشگاه» اولین پاسخی است که از سوی این مراکز ارسال شد که جای تأمل دارد که چگونه یک باره و بدون توضیح که با کدام شرایط اولیه دانشگاه ، تقاضای این داوطلبان تطبیق ندارد این پرونده ها را غربال کردند ولی به هرحال پرونده این افراد مختومه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایسنا
1397/05/24
01:55

رضوان طلب در پاسخ به این سئوال که آیا شما مواردی دارید که احکام هیأت مرکزی در رده هایی متوقف شده باشد و ترتیب اثری بر آن داده نشده باشد ، گفت : تاکنون 5 مورد استنکاف در سوابق آراء هیأت مرکزی از رده های اجرایی ثبت شده است که زمینه اقدامات قانونی آن فراهم شده است و نسبت به حدود 15 پرونده فرایند رسیدگی در میان راه از سوی دانشگاه ها متوقف شده است که وقتی از دانشگاه ها می پرسیم دلیل توقف فرایند چیست؟ در جواب پاسخی نمی دهند .
ضرورت برخورد با دانشگاه های متخلف در برابر تخلف جذب هیات علمی وی ادامه داد : در برابر نظر مقام عالی وزارت علوم باید موارد فوق از استنکاف دانشگاه ها به هیأت مرکزی جذب گزارش شود و سپس از مسئولینی که احکام را اجرا نکرده اند توضیح خواسته شود و اگر عذر قابل قبول و موجهی که موردپذیرش هیأت مرکزی جذب باشد ارائه نشد؛ برخورد قانونی صورت گیرد .
نقش بازرسی کل کشور در فرایند جذب هیات علمی رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در خصوص نقش بازرسی کل کشور نیز ، روی فرایند جذب هیات علمی نیز افزود : تعامل مناسبی بین مرکز جذب و نماینده سازمان بازرسی کل کشور در وزارت علوم وجود دارد و نظارت نسبتاً دقیقی از سوی بازرسی در مورد فرایندهای جذب اعمال می شود .
معمولاً این نظارت ها بر اساس شکایت ذینفعان است؛ اخیراً اطلاع پیدا کردیم در مورد قضاوت یکی از هیأت های اجرایی جذب و داوری آنان در مورد اولویت یک متقاضی که از نظر سازمان بازرسی اولویت وی احراز نشده است پرونده ای در بازرسی تشکیل شده است و نتایج برای بررسی اتهام 9 نفر اعضای هیأت اجرایی جذب در این مورد به هیأت انتظامی مرکزی وزارت علوم ارجاع شده و پرونده آنان در هیأت انتظامی در دست رسیدگی است .
پرونده های جذبی که در دیوان عدالت اداری بررسی می شوند وی در پاسخ به این سئوال که چه پرونده هایی در مورد استخدام اعضای هیأت علمی در دیوان عدالت اداری رسیدگی می شود نیز افزود : معمولاً هرکس به دیوان عدالت اداری مراجعه و ثبت شکایت کند ، دیوان به شکایت او رسیدگی می کند ولی نوع رسیدگی و صدور رأی یا قرار متفاوت است زیرا اولاً ما مصوبه ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم که دیوان عدالت اداری را از ورود به تشخیص صلاحیت های علمی و عمومی داوطلبان منع می کند و این مسئله را در حوزه وظایف هیأت های مربوطه می داند .
مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد صراحت دارد و برابر نظرحکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)این مصوبات حکم قانون دارد؛ مضافاً بر اینکه در ماده 64 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری نیز آمده است .
متقاضیان هیات علمی نظام قضایی را وارد پرونده جذب نکنند وی با تاکید بر اینکه شایسته است متقاضیان عضویت هیأت علمی قبل از پایان یافتن مراحل رسیدگی و تجدیدنظر پرونده ها در شبکه هیأت های اجرایی ، مرکزی و عالی جذب که در آن حداقل 5 مرحله تجدیدنظر دیده شده مسئله را به نظام قضایی نکشانند ، خاطر نشان کرد : در واقع انتخاب عضوهیأت علمی و حضور در این خانواده اگر از ابتدا با رأی دادگاه شکل بگیرد ، آینده خوش یمنی ندارد و صحیح نیست که یک عده براساس صلاحیت های علمی و بررسی های درون سازمانی عضو هیأت علمی شوند ویک عده به استناد حکم قضایی برپیکره اعضای هیأت علمی تحمیل گردند و منتخب دادگاه برای عضویت هیأت علمی باشند .
این برند و برچسب برای همیشه به حیثیت آنان لطمه وارد می کند .
اساتید و دانشجویان به دیده حقارت و تحمیل به آنان می نگرند و این کار موجب انشقاق و دو دستگی در پیکره آموزش عالی می شود لذا قانون گذار و شورای عالی انقلاب فرهنگی ، نظام قضایی را از ورود به این عرصه ها منع کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایسنا
1397/05/24
01:55

معترضان روند جذب هیات علمی چه روندی را طی کنند؟ ​به گفته این مقام مسئول ، براساس مقررات جذب و آیین نامه رسیدگی به شکایات مصوب هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر پرونده داوطلبی در هیأت اجرایی جذب در دانشگاه مواجه با رأی عدم اولویت شد ، داوطلب می تواند از همان هیأت اجرایی در فاصله دو ماه از ابلاغ رأی به وی درخواست تجدیدنظر و اعمال ماده 20 نماید و برحسب این ماده هیأت اجرایی مجدداً با ترکیبی که دو نفر از اعضا را هیأت مرکزی تغییر می دهد تشکیل جلسه می دهد و اگر رأی قبلی تأیید شد ، متقاضی می تواند درخواست اعمال ماده 21 نماید و پرونده برای رسیدگی مجدد به هیأت مرکزی در وزارت علوم ارجاع می شود و اگر این رأی هم به نفع داوطلب نبود ، می تواند از هیأت عالی جذب درخواست تجدیدنظر نماید و پس از پایان مراحل اگر رأیی برحسب فرایند جذب به نفع متقاضی صادر شد اما دانشگاه از انجام آن رأی هیأت مرکزی یا هیأت عالی جذب خودداری کرد ، از نظر ما داوطلب در این مرحله می تواند به دیوان عدالت اداری مراجعه نماید .
دکتر رضوان طلب گفت : غربالگری متقاضیان جذ در دانشگاه ها و دبیرخانه هیأت های اجرایی جذب انجام می شود و صورت قانونی آن فقط در مواردی است که دانشگاه شرایط اختصاصی را در سامانه قبل از انجام فراخوان اعلام کرده باشد و شرایط داوطلب با این شرایط یا با شرایط عمومی متقاضیان تطبیق نکند .
در این صورت از سوی دبیرخانه هیأت اجرایی جذب روی سامانه پیامی به داوطلب داده می شود که با شرطی(که باید حتماً مشخص شود آن شرط چیست) ، شرایط داوطلب تطابق ندارد .
ولی متأسفانه در بسیاری از موارد دانشگاه ها یک جمله کلیشه ای انتخاب می کنند" عدم احراز شرایط دانشگاه" و بسیاری از پرونده ها را با همین جمله کلیشه ای و بدون توضیح اینکه کدام شرط را داوطلب احراز نکرده است؛ پرونده او را رد می کنند که این نوعی تضییع حقوق شهروندی و حق مکتسبه داوطلبان است .
دانشگاه ها در خصوص دلیل عدم احراز صلاحیت متقاضیان جذب کلی گویی نکنند به گفته وی ، حقوق مکتسبه هیچ مبنای حقوقی و ماده قانونی و ترجمان و ترمینولوژی معتبری ندارد ولی مصطلح شده است؛ ما از همکاران در دانشگاه ها می خواهیم با دارندگان تحصیلات عالیه و خردمندان و دانایان جامعه با کلی گویی و سلیقه ای برخورد نکنند ، بلکه شفاف ، دقیق و قانونمند به آنان دلایل عدم احراز اولویت آنان را در مرحله غربالگری مطرح و کرامت آنان را لحاظ فرمایند؛ ما با کلی گویی مخالفیم .
البته پس از طرح پرونده در هیأت اجرایی یا هیأت مرکزی ، ملاک ، رأی اعضا هیأت اجرایی و هیأت مرکزی است و در آنجا دلایل موافقت و مخالفت از اعضا پرسیده نمی شود .
این وظیفه هیأت تشخیصی است که با توجه به کل محتوای پرونده ارائه می شود .
مثل نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پس از صحبت های موافق و مخالف و گزارش مخبر کمیسیون مربوطه و نظرات کارشناسی محققان مرکز پژوهش های مجلس ، آنچه معتبر است تعداد آرا است و از نمایندگان ، کسی نمی پرسد چرا رأی مثبت دادید و یا چرا رأی منفی دادید .
صلاحیت های علمی متقاضیان جذب باید بی طرفانه باشد رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم ادامه داد : بعد از غربالگری هیات علمی ، متقاضیان جذب در یک رقابت علمی بررسی می شوند که همه متقاضیان باید در رقابت علمی شرکت داده شوند و اختبار علمی صد در صد بی طرفانه صورت گیرد و نتایج آن به هیأت اجرایی جذب داده شود و رأی هیأت اجرایی نیز رسماً توسط دبیر از طریق سامانه به اطلاع داوطلب برسد و اعتراض وی برابر مقررات و در فرصت مقرر در آیین نامه رسیدگی به شکایات با ترتیب مشخص شده در قانون بررسی و رسیدگی شود .
اگر به کسی از طریق تلفن گفته شود شما در اولویت قرار نگرفتید این روش ، ناصحیح و مسئولیت آفرین است .
حق الناس مسئله ای است که هم در دنیا و هم در آخرت گریبان گیر افراد می شود و دست اندرکاران باید از عواقب آن بیمناک باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایسنا
1397/05/24
01:55

نحوه پاسخگویی به نگرانی های متقاضیان جذب دانشگاه ها دکتر رضوان طلب در خصوص نحوه پاسخ گویی به متقاضیان جذب دانشگاه ها در خصوص اشکالات و نگرانی های آنها از روند جذب نیز گفت : بهترین و مهم ترین راه پیگیری سئوالات در این زمینه از طریق سامانه جذب وزارت علوم است که سؤال و جواب ها و اعتراضات از این طریق پاسخ گفته می شود ، در واقع مسئول تنظیم جواب ها و پاسخگویی همه موارد دبیرهیأت اجرایی جذب در دانشگاه است و باید از روی سامانه به دقت هیچ سؤال و اعتراضی را بی پاسخ نگذارند .
وزارت علوم فقط باید به رابطین دبیرخانه های جذب پاسخ دهد .
اما ما یک بخش پاسخگویی در وزارت متبوع داریم که تمام مراجعات آن چه به صورت تلفنی یا حضوری ضبط و تصویربرداری می شود و کارشناسان موظف به پاسخگویی صحیح و کامل متقاضیان هستند و روزانه غیر از پاسخ های تلفنی و حضوری صدها نامه نوشتاری را نیز پاسخ می دهند؛ اما پاسخگویی کارشناسان معاونت های مرکز جذب که باید کار کارشناسی پرونده ‏ها را انجام دهند به ارباب رجوع حضوری ممنوع و خلاف مقررات است و متقاضیان نباید توقع داشته باشند در غیر از قسمت پاسخگویی ، در بخش های مختلف مرکز جذب پذیرش شوند چرا که اصولاً ستاد ، کار اجرایی و ارباب رجوع ندارد؛ لذا دانشگاه ها باید انتظام در مسئله پاسخگویی را به عهده بگیرند و از ارجاع داوطلبان به مرکز جذب جداً خودداری نمایند و خودشان به مسائل متقاضیان رسیدگی کنند و اگر کاری نیاز به پیگیری حضوری دارد؛ (که چنین نیست و همه کارهای مرکز سامانه ای و مکاتباتی است .
)پیگیری حضوری صرفا از طریق رابطین میسر می شود و پذیرش داوطلبان در قسمت های کارشناسی مرکزجذب ، شبهاتی را پیش می آورد که به صلاح داوطلب و به صلاح کارشناسان مرکز جذب نیست که این مواجهه و ارتباط مستقیم بین داوطلب و کارشناس پرونده به صورت حضوری صورت گیرد .
وضعیت فارغ التحصیلان بورسیه در دانشگاه ها بعد از اتمام دوره وی در پاسخ به این سئوال که به استناد چه مقرراتی فارغ التحصیلان بورسیه پس از اتمام دوره بورسیه برای عضویت هیأت علمی باید فرایند جذب را طی کنند ، گفت : در وظایف هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی مصوب هیأت عالی جذب در بند 7 آمده است « بررسی و تایید صلاحیت علمی و عمومی راتبه های متقاضی عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی» واضح است که عضویت هیأت علمی و اخذ بورسیه تحصیلی دومقوله کاملا جدا ازهم هستند .
راتبه ها کمک هزینه تحصیلی می گیرند تا قدرت پیدا کنند دوره تحصیلی خود را به پایان ببرند وقتی فراغت از تحصیل یافتند و مدرک تحصیلی دکتری برای آنان صادر شد در این زمان به بلوغی رسیده اند که بتوانند متقاضی عضویت هیأت علمی شوند و قبل از آن اصلا صلاحیت درخواست عضویت هیأت علمی ندارند .
این مقام مسئول ادامه داد : در سند محضری که تمام بورسیه ها با اداره کل بورس ها با اداره کل بورس ها امضا می کنند این جمله آمده است : «تحصیل در مقطع مندرج در این سند و کلیه مزایای ناشی از آن را برای صرفا امتیازی اعطایی از سوی وزارت به نمایندگی از جمهوری اسلامی دانسته و آن را حقی برای خود تلقی نمی نمایند .
بر همین اساس حق سلب این امتیاز و فسخ یک جانبه این قرارداد و مزایای ناشی از آن برای وزارت و سازمان در هر زمانی وجود داشته و متقابلا حق هرگونه اعتراض نسبت به تصمیمات مأخوذه دراین حوزه را از خود سلب می نمایم .
» به استناد همین سند محضری احکام زیادی تا قبل از سال 95 از دادگاه ها در مورد بورسیه ها صادر شده که در آن آمده است : « بورس ، قراردادی است یک طرفه که فرد بورسیه تعهد خدمت به دستگاه دهنده بورس دارد و متعهد له الزامی به استفاده خدمتی از تعهد(فرد بورسیه) ندارد ، من نمی دانم چگونه یکباره این قرارداد بورس که از گذشته متن واحد داشته در ارزیابی قضات محترم از یک طرفه به دو طرفه تبدیل شد و این تفاوت شگفت آور را در آراء پیش آورد .
وی تاکید کرد : باید دید که کدام یک از دانشجویان ما که از کشورها و دانشگاه های خارج بورسیه دریافت می کنند توقع استخدام دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایسنا
1397/05/24
01:55

در حالی که در موضوع مشابه بالغ بر 20 پرونده وجود دارد که دادگاه برای خود قرار عدم صلاحیت رسیدگی صادر کرده و در متن حکم آورده اند که « به موجب مصوبه 630 جلسه مورخ 12 شهریور سال 87 شورای عالی انقلاب فرهنگی ، تصمیماتی که از سوی هیأت و کمیته های تخصصی فعال در وزارتخانه های علوم و بهداشت در رابطه با امور و شئون شغلی صادرشده باشد قابل رسیدگی در دیوان نیست .
» تفاوت راتبه ها با مامورین به تحصیل دکتر رضوان طلب گفت : راتبه ها با مأمورین به تحصیل این تفاوت را دارند که مأمورین به تحصیل ابتدا بین.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
نیرو نیوز
1397/05/24
01:55
> با توجه به اینکه اینکه نتایج نهایی فراخوان جذب هیات علمی تا پایان مرداد ماه اعلام خواهد شد رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در گفت وگویی با نیرو نیوز به دغدغه های وزارت متبوع خود در انتخاب هرچه شایسته تر اعضای هیات علمی به عنوان یکی از ارکان آموزش عالی پاسخ گفت و ضمن تشریح روند بررسی پرونده های متقاضیان ، از مشکلات و چالش های موجود و همچنین دغدغه های داوطلبان عضویت در هیات علمی دانشگاه ها و راهکار وزارت علوم برای کاهش این دغدغه ها سخن گفت .
> به گزارش نیرو نیوز ، دکترمحمدرضا رضوان طلب در گفت وگوی تفصیلی با ، به میزان استقلال دانشگاه ها در جذب هیات علمی اشاره کرد و افزود : از سال 1384 تا پایان اردیبهشت ماه سال 97 برحسب آمار موجود در مرکز جذب24 هزار و 546 پرونده متقاضیان جذب پیمانی از دانشگاه‏ ها برای تأیید نهایی به وزارت علوم ارجاع شده است که صرفاً 496 مورد از آن در وزارت متبوع تائید نشد یعنی طبق این آمار 98 درصد موارد تأیید شده است .
بنابراین این آمار سهم دخالت وزارت علوم در گزینه های دانشگاه ‏ها را روشن می کند .
وی در ادامه تصریح کرد : کنشگر اصلی و قطعی جذب ، دانشگاه ها هستند که اعلام نیاز می کنند و صلاحیت ها را به صورت ورود ماهوی تعیین می کنند ، بنابراین وزارت علوم صلاحیت ها را بررسی نمی کند بلکه صحت کار دانشگاه ها و انطباق آن را بر موازین و بر آیین وحدت رویه بررسی می نماید ، به عبارت دیگر ورود وزارت علوم به بررسی پرونده ها به صورت شکلی است نه ماهوی .
دکتر رضوان طلب با بیان اینکه ایده استقلال دانشگاه ها در امر جذب کاملاً محقق شده و اکثر دانشگاه های کشور از روند فعلی جذب راضی هستند و آن را منطقی تلقی می کنند ، افزود : بعضی از دانشگاه ها که خواستار استقلال در مورد انتخاب عضو هیأت علمی هستند ، دنبال تک صدایی رییس دانشگاه می باشند .
این مدیران می کوشند در هیأت جذب و هیأت ممیزه ، معاونت ها ، مسئولیت دانشکده ها و در تمامی سمت ها کسی که آنان می پسندند مسئولیت بگیرد و اگر کسی در بین اعضاء موجود در یک مورد با رأی آنان در شورا و هیأتی مخالفت کند ، می کوشند او را حذف کنند .
آیا شما نام این را استقلال دانشگاه ها می گذارید و آیا در کشورهای اروپایی چنین مدلی در مدیریت وجود دارد .
تخلف روسای برخی دانشگاه ها در جذب هیات علمی به گفته رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم ، برخی از دانشگاه ها گـزارش مـی دهند که رییس دانشگاهی پرونده های جذب را که تمام مراحل آن سپری شده نزد خود نگهداری می کند تا شخصا با داوطلب مصاحبه انجام بدهد تا اگر او پسندید همه چیز مورد تأیید باشد .
بنابراین چه رأی هیأت اجرایی مثبت باشد یا منفی ، ما این نوع منطق مدیریتی را ناصواب می دانیم ، اگرچه از اهتمام رییس دانشگاه به مسئله جذب قدردانی می کنیم .
بنابراین ما معتقدیم دانشگاه ها یعنی کارگروه های تخصصی به این موضوع ورود کنند و انتخاب اعضای هیأت علمی باید صرفاً بر اساس شاخص های علمی و صلاحیت های حرفه ای و شایستگی برای منصب استادی صورت گیرد .
بیشتر شاخص های جذب هیات علمی جهانی است دکتر رضوان طلب با بیان اینکه بیشتر شاخص های جذب هیات علمی در بخش صلاحیت های عمومی تعاریف بین المللی دارد و مورد وفاق همه دانشگاه های جهان است ، افزود : کسی نباید در این زمینه تشخیص شخصی خود را جایگزین سیستم و سازمان کند .
وزارت علوم نیز درکار تشخیص صلاحیت ‏ها دخالت نمی کند ولی حق نظارت در مدل مدیریتی جهانی برای رده ستادی همه جا محفوظ است چرا که نظارت و اجرا نمی تواند در یک لایه متمرکز شود .
سلب حق نظارت بر اجرای موازین عدالت از رده مافوق به معنی رضایت به خودمحوری و ساختارشکنی در نظام سازمانی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
نیرو نیوز
1397/05/24
01:55

رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم گفت : هر سازمان نیاز به نظام قانون گذاری دارد که یک رده مستقل باشد تا بر حسن اجرای قانون نظارت کند و این نظام در جایگاه و لایه مستقل از رده اجرایی فعالیت می کند و باید در حین حفظ استقلال در رده اجرایی مستقر باشد ، اما نباید قانون گذار ، ناظر و مجری در یک لایه قرار گیرد .
بعضاً می گویند مگر دانشگاه ها خودشان عقل ندارند که نظامی نظارتی در این مکان ها مستقر شوند که به نظر من این ایده کم لطفی و به معنی انکار نظام مدیریتی چندلایه ای جهانی است .
برداشت ناصحیح از استقلال دانشگاه ها در روند جذب به گفته وی ، اگر واقعاً استقلال دانشگاه به معانی فوق تسری یافته باشد باید اصولاً وزارت علوم حذف شود و همه دانشگاه ها بدون انضمام با یکدیگر ، مستقلاً هریک همه امور خود را تعیین کنند .
این در حالیست که تنها مسئله انتخاب اعضای هیأت علمی نیست که دانشگاه ها باید در آن استقلال داشته باشند بلکه در همه چیز باید استقلال دانشگاه ها تضمین شود .
چرا در مورد سایر مسائل آموزش عالی به اندازه انتخاب عضو هیأت علمی دعوای ضرورت استقلال دانشگاه ها مطرح نمی شود؟ وقتی مسئله به انتخاب عضو هیأت علمی می رسد ، آنقدر این مسئله را تکرار می کنند که گویی که چه اتفاق بدی افتاده است .
دکتر رضوان طلب ادامه داد : جذب اعضای هیأت علمی و واگذاری کرسی تدریس در هرجا انجام شود احتمال ظلم و تبعیض که مردم از آن بیش از هرچیزدیگر رنجیده می شوند ، در آن وجود دارد .
چه مرجعی باید به دادخواهی داوطلبان رسیدگی کند؟ هم اکنون در قانون ، حق نظارتی که برای وزارت علوم پیش بینی شده است برای دادخواهی و رسیدگی به شکایت و اعمال وحدت رویه و تقسیم عادلانه فرصت ها است .
اعضای هیأت مرکزی جذب هم شخصیت های علمی و برخواسته از همین دانشگاه ها هستند که معمولاً سابقه وزارت ، معاونت رییس جمهور و ریاست دانشگاه را دارند و یا در حال حاضر در سمت معاون وزیر فعالیت می کنند ، این افراد از سیستم های خدماتی و کارگری غیر مرتبط نیستند که شگفتی پدید آورد .
علت طولانی بودن روند جذب اعضای هیات علمی وی در خصوص طولانی بودن دوره رسیدگی به درخواست متقاضیان عضویت هیأت علمی نیز اظهار کرد : همواره این مسئولیت طولانی شدن دوره رسیدگی به پرونده ها به وزارت علوم و مرکز جذب اعضای هیأت علمی نسبت داده می شد و هرچه ما مظلومانه از خود دفاع می کردیم و می گفتیم که این توقف ها در رده های جذب است نه در وزارت؛ کمتر مقبول می افتاد .
در واقع ما از شهریور سال 94 همه فرایندها را سامانه ای کردیم و برای همه ایستگاه ها کنتور نصب کردیم که توقف های منطبق با جدول زمانی مجاز در آن به صورت سبز و توقف های مازاد بر جدول زمانی با رنگ قرمز در آن نمایش داده می شود ، با این مستند سازی مظلومیت سیستم جذب مبرهن شد .
به گفته این مقام مسئول در وزارت علوم ، رسیدگی به پرونده های جذب بطور کلی باید طی 4 تا 5 ماه صورت بگیرد که 3ماه دوره رسیدگی در دانشگاه ها و مابقی در وزارت علوم اتفاق می افتد .
بطور کلی میانگین دوره رسیدگی در دانشگاه ها در مورد 4259 پرونده که در سال 96 به دانشگاه ها ارجاع شده است؛ برحسب آمار دقیق سامانه 265 روز و میانگین توقف همین پرونده ها در وزارت علوم 35 روز بوده است .
وقتی ما همین آمار را به اطلاع دانشگاه ها رساندیم و برابر دستور مقام عالی وزارت از دانشگاه ها دلیل انباشت غیرمتعارف را سؤال کردیم؛ برخی از دانشگاه ها که مدعی برتری هستند با فرافکنی ، پاسخ های کاملا نامقبولی دادند و در فاصله کوتاهی نسبت به انبوهی از پرونده ها که بیش از یک سال انباشت شده بودند و پاسخی در مورد آن ها در سامانه ثبت نشده بود نیز توضیحاتی دادند که «عدم احراز شرایط اولیه دانشگاه» اولین پاسخی است که از سوی این مراکز ارسال شد که جای تأمل دارد که چگونه یک باره و بدون توضیح که با کدام شرایط اولیه دانشگاه ، تقاضای این داوطلبان تطبیق ندارد این پرونده ها را غربال کردند ولی به هرحال پرونده این افراد مختومه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
نیرو نیوز
1397/05/24
01:55

رضوان طلب در پاسخ به این سئوال که آیا شما مواردی دارید که احکام هیأت مرکزی در رده هایی متوقف شده باشد و ترتیب اثری بر آن داده نشده باشد ، گفت : تاکنون 5 مورد استنکاف در سوابق آراء هیأت مرکزی از رده های اجرایی ثبت شده است که زمینه اقدامات قانونی آن فراهم شده است و نسبت به حدود 15 پرونده فرایند رسیدگی در میان راه از سوی دانشگاه ها متوقف شده است که وقتی از دانشگاه ها می پرسیم دلیل توقف فرایند چیست؟ در جواب پاسخی نمی دهند .
ضرورت برخورد با دانشگاه های متخلف در برابر تخلف جذب هیات علمی وی ادامه داد : در برابر نظر مقام عالی وزارت علوم باید موارد فوق از استنکاف دانشگاه ها به هیأت مرکزی جذب گزارش شود و سپس از مسئولینی که احکام را اجرا نکرده اند توضیح خواسته شود و اگر عذر قابل قبول و موجهی که موردپذیرش هیأت مرکزی جذب باشد ارائه نشد؛ برخورد قانونی صورت گیرد .
نقش بازرسی کل کشور در فرایند جذب هیات علمی رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در خصوص نقش بازرسی کل کشور نیز ، روی فرایند جذب هیات علمی نیز افزود : تعامل مناسبی بین مرکز جذب و نماینده سازمان بازرسی کل کشور در وزارت علوم وجود دارد و نظارت نسبتاً دقیقی از سوی بازرسی در مورد فرایندهای جذب اعمال می شود .
معمولاً این نظارت ها بر اساس شکایت ذینفعان است؛ اخیراً اطلاع پیدا کردیم در مورد قضاوت یکی از هیأت های اجرایی جذب و داوری آنان در مورد اولویت یک متقاضی که از نظر سازمان بازرسی اولویت وی احراز نشده است پرونده ای در بازرسی تشکیل شده است و نتایج برای بررسی اتهام 9 نفر اعضای هیأت اجرایی جذب در این مورد به هیأت انتظامی مرکزی وزارت علوم ارجاع شده و پرونده آنان در هیأت انتظامی در دست رسیدگی است .
پرونده های جذبی که در دیوان عدالت اداری بررسی می شوند وی در پاسخ به این سئوال که چه پرونده هایی در مورد استخدام اعضای هیأت علمی در دیوان عدالت اداری رسیدگی می شود نیز افزود : معمولاً هرکس به دیوان عدالت اداری مراجعه و ثبت شکایت کند ، دیوان به شکایت او رسیدگی می کند ولی نوع رسیدگی و صدور رأی یا قرار متفاوت است زیرا اولاً ما مصوبه ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم که دیوان عدالت اداری را از ورود به تشخیص صلاحیت های علمی و عمومی داوطلبان منع می کند و این مسئله را در حوزه وظایف هیأت های مربوطه می داند .
مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد صراحت دارد و برابر نظرحکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)این مصوبات حکم قانون دارد؛ مضافاً بر اینکه در ماده 64 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری نیز آمده است .
متقاضیان هیات علمی نظام قضایی را وارد پرونده جذب نکنند وی با تاکید بر اینکه شایسته است متقاضیان عضویت هیأت علمی قبل از پایان یافتن مراحل رسیدگی و تجدیدنظر پرونده ها در شبکه هیأت های اجرایی ، مرکزی و عالی جذب که در آن حداقل 5 مرحله تجدیدنظر دیده شده مسئله را به نظام قضایی نکشانند ، خاطر نشان کرد : در واقع انتخاب عضوهیأت علمی و حضور در این خانواده اگر از ابتدا با رأی دادگاه شکل بگیرد ، آینده خوش یمنی ندارد و صحیح نیست که یک عده براساس صلاحیت های علمی و بررسی های درون سازمانی عضو هیأت علمی شوند ویک عده به استناد حکم قضایی برپیکره اعضای هیأت علمی تحمیل گردند و منتخب دادگاه برای عضویت هیأت علمی باشند .
این برند و برچسب برای همیشه به حیثیت آنان لطمه وارد می کند .
اساتید و دانشجویان به دیده حقارت و تحمیل به آنان می نگرند و این کار موجب انشقاق و دو دستگی در پیکره آموزش عالی می شود لذا قانون گذار و شورای عالی انقلاب فرهنگی ، نظام قضایی را از ورود به این عرصه ها منع کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
نیرو نیوز
1397/05/24
01:55

معترضان روند جذب هیات علمی چه روندی را طی کنند؟ ​به گفته این مقام مسئول ، براساس مقررات جذب و آیین نامه رسیدگی به شکایات مصوب هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر پرونده داوطلبی در هیأت اجرایی جذب در دانشگاه مواجه با رأی عدم اولویت شد ، داوطلب می تواند از همان هیأت اجرایی در فاصله دو ماه از ابلاغ رأی به وی درخواست تجدیدنظر و اعمال ماده 20 نماید و برحسب این ماده هیأت اجرایی مجدداً با ترکیبی که دو نفر از اعضا را هیأت مرکزی تغییر می دهد تشکیل جلسه می دهد و اگر رأی قبلی تأیید شد ، متقاضی می تواند درخواست اعمال ماده 21 نماید و پرونده برای رسیدگی مجدد به هیأت مرکزی در وزارت علوم ارجاع می شود و اگر این رأی هم به نفع داوطلب نبود ، می تواند از هیأت عالی جذب درخواست تجدیدنظر نماید و پس از پایان مراحل اگر رأیی برحسب فرایند جذب به نفع متقاضی صادر شد اما دانشگاه از انجام آن رأی هیأت مرکزی یا هیأت عالی جذب خودداری کرد ، از نظر ما داوطلب در این مرحله می تواند به دیوان عدالت اداری مراجعه نماید .
دکتر رضوان طلب گفت : غربالگری متقاضیان جذ در دانشگاه ها و دبیرخانه هیأت های اجرایی جذب انجام می شود و صورت قانونی آن فقط در مواردی است که دانشگاه شرایط اختصاصی را در سامانه قبل از انجام فراخوان اعلام کرده باشد و شرایط داوطلب با این شرایط یا با شرایط عمومی متقاضیان تطبیق نکند .
در این صورت از سوی دبیرخانه هیأت اجرایی جذب روی سامانه پیامی به داوطلب داده می شود که با شرطی(که باید حتماً مشخص شود آن شرط چیست) ، شرایط داوطلب تطابق ندارد .
ولی متأسفانه در بسیاری از موارد دانشگاه ها یک جمله کلیشه ای انتخاب می کنند" عدم احراز شرایط دانشگاه" و بسیاری از پرونده ها را با همین جمله کلیشه ای و بدون توضیح اینکه کدام شرط را داوطلب احراز نکرده است؛ پرونده او را رد می کنند که این نوعی تضییع حقوق شهروندی و حق مکتسبه داوطلبان است .
دانشگاه ها در خصوص دلیل عدم احراز صلاحیت متقاضیان جذب کلی گویی نکنند به گفته وی ، حقوق مکتسبه هیچ مبنای حقوقی و ماده قانونی و ترجمان و ترمینولوژی معتبری ندارد ولی مصطلح شده است؛ ما از همکاران در دانشگاه ها می خواهیم با دارندگان تحصیلات عالیه و خردمندان و دانایان جامعه با کلی گویی و سلیقه ای برخورد نکنند ، بلکه شفاف ، دقیق و قانونمند به آنان دلایل عدم احراز اولویت آنان را در مرحله غربالگری مطرح و کرامت آنان را لحاظ فرمایند؛ ما با کلی گویی مخالفیم .
البته پس از طرح پرونده در هیأت اجرایی یا هیأت مرکزی ، ملاک ، رأی اعضا هیأت اجرایی و هیأت مرکزی است و در آنجا دلایل موافقت و مخالفت از اعضا پرسیده نمی شود .
این وظیفه هیأت تشخیصی است که با توجه به کل محتوای پرونده ارائه می شود .
مثل نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پس از صحبت های موافق و مخالف و گزارش مخبر کمیسیون مربوطه و نظرات کارشناسی محققان مرکز پژوهش های مجلس ، آنچه معتبر است تعداد آرا است و از نمایندگان ، کسی نمی پرسد چرا رأی مثبت دادید و یا چرا رأی منفی دادید .
صلاحیت های علمی متقاضیان جذب باید بی طرفانه باشد رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم ادامه داد : بعد از غربالگری هیات علمی ، متقاضیان جذب در یک رقابت علمی بررسی می شوند که همه متقاضیان باید در رقابت علمی شرکت داده شوند و اختبار علمی صد در صد بی طرفانه صورت گیرد و نتایج آن به هیأت اجرایی جذب داده شود و رأی هیأت اجرایی نیز رسماً توسط دبیر از طریق سامانه به اطلاع داوطلب برسد و اعتراض وی برابر مقررات و در فرصت مقرر در آیین نامه رسیدگی به شکایات با ترتیب مشخص شده در قانون بررسی و رسیدگی شود .
اگر به کسی از طریق تلفن گفته شود شما در اولویت قرار نگرفتید این روش ، ناصحیح و مسئولیت آفرین است .
حق الناس مسئله ای است که هم در دنیا و هم در آخرت گریبان گیر افراد می شود و دست اندرکاران باید از عواقب آن بیمناک باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
نیرو نیوز
1397/05/24
01:55

نحوه پاسخگویی به نگرانی های متقاضیان جذب دانشگاه ها دکتر رضوان طلب در خصوص نحوه پاسخ گویی به متقاضیان جذب دانشگاه ها در خصوص اشکالات و نگرانی های آنها از روند جذب نیز گفت : بهترین و مهم ترین راه پیگیری سئوالات در این زمینه از طریق سامانه جذب وزارت علوم است که سؤال و جواب ها و اعتراضات از این طریق پاسخ گفته می شود ، در واقع مسئول تنظیم جواب ها و پاسخگویی همه موارد دبیرهیأت اجرایی جذب در دانشگاه است و باید از روی سامانه به دقت هیچ سؤال و اعتراضی را بی پاسخ نگذارند .
وزارت علوم فقط باید به رابطین دبیرخانه های جذب پاسخ دهد .
اما ما یک بخش پاسخگویی در وزارت متبوع داریم که تمام مراجعات آن چه به صورت تلفنی یا حضوری ضبط و تصویربرداری می شود و کارشناسان موظف به پاسخگویی صحیح و کامل متقاضیان هستند و روزانه غیر از پاسخ های تلفنی و حضوری صدها نامه نوشتاری را نیز پاسخ می دهند؛ اما پاسخگویی کارشناسان معاونت های مرکز جذب که باید کار کارشناسی پرونده ‏ها را انجام دهند به ارباب رجوع حضوری ممنوع و خلاف مقررات است و متقاضیان نباید توقع داشته باشند در غیر از قسمت پاسخگویی ، در بخش های مختلف مرکز جذب پذیرش شوند چرا که اصولاً ستاد ، کار اجرایی و ارباب رجوع ندارد؛ لذا دانشگاه ها باید انتظام در مسئله پاسخگویی را به عهده بگیرند و از ارجاع داوطلبان به مرکز جذب جداً خودداری نمایند و خودشان به مسائل متقاضیان رسیدگی کنند و اگر کاری نیاز به پیگیری حضوری دارد؛ (که چنین نیست و همه کارهای مرکز سامانه ای و مکاتباتی است .
)پیگیری حضوری صرفا از طریق رابطین میسر می شود و پذیرش داوطلبان در قسمت های کارشناسی مرکزجذب ، شبهاتی را پیش می آورد که به صلاح داوطلب و به صلاح کارشناسان مرکز جذب نیست که این مواجهه و ارتباط مستقیم بین داوطلب و کارشناس پرونده به صورت حضوری صورت گیرد .
وضعیت فارغ التحصیلان بورسیه در دانشگاه ها بعد از اتمام دوره وی در پاسخ به این سئوال که به استناد چه مقرراتی فارغ التحصیلان بورسیه پس از اتمام دوره بورسیه برای عضویت هیأت علمی باید فرایند جذب را طی کنند ، گفت : در وظایف هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی مصوب هیأت عالی جذب در بند 7 آمده است « بررسی و تایید صلاحیت علمی و عمومی راتبه های متقاضی عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی» واضح است که عضویت هیأت علمی و اخذ بورسیه تحصیلی دومقوله کاملا جدا ازهم هستند .
راتبه ها کمک هزینه تحصیلی می گیرند تا قدرت پیدا کنند دوره تحصیلی خود را به پایان ببرند وقتی فراغت از تحصیل یافتند و مدرک تحصیلی دکتری برای آنان صادر شد در این زمان به بلوغی رسیده اند که بتوانند متقاضی عضویت هیأت علمی شوند و قبل از آن اصلا صلاحیت درخواست عضویت هیأت علمی ندارند .
این مقام مسئول ادامه داد : در سند محضری که تمام بورسیه ها با اداره کل بورس ها با اداره کل بورس ها امضا می کنند این جمله آمده است : «تحصیل در مقطع مندرج در این سند و کلیه مزایای ناشی از آن را برای صرفا امتیازی اعطایی از سوی وزارت به نمایندگی از جمهوری اسلامی دانسته و آن را حقی برای خود تلقی نمی نمایند .
بر همین اساس حق سلب این امتیاز و فسخ یک جانبه این قرارداد و مزایای ناشی از آن برای وزارت و سازمان در هر زمانی وجود داشته و متقابلا حق هرگونه اعتراض نسبت به تصمیمات مأخوذه دراین حوزه را از خود سلب می نمایم .
» به استناد همین سند محضری احکام زیادی تا قبل از سال 95 از دادگاه ها در مورد بورسیه ها صادر شده که در آن آمده است : « بورس ، قراردادی است یک طرفه که فرد بورسیه تعهد خدمت به دستگاه دهنده بورس دارد و متعهد له الزامی به استفاده خدمتی از تعهد(فرد بورسیه) ندارد ، من نمی دانم چگونه یکباره این قرارداد بورس که از گذشته متن واحد داشته در ارزیابی قضات محترم از یک طرفه به دو طرفه تبدیل شد و این تفاوت شگفت آور را در آراء پیش آورد .
وی تاکید کرد : باید دید که کدام یک از دانشجویان ما که از کشورها و دانشگاه های خارج بورسیه دریافت می کنند توقع استخدام دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷