وزارت علوم - مطبوعات 27 مرداد 97
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 11:58
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7383377 خراسان
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
7391301 روزنامه آفرينش
7381852 روزنامه آفرينش
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آرمان امروز
1397/05/25
> وزیر علوم گفت : تنظیم و ساماندهی در پذیرش دانشجو به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام شده و در بخش سازمان ها و دستگاه های آموزشی و پژوهشی نیز ماموریت ها تعریف شده است.
> وزیر علوم گفت : تنظیم و ساماندهی در پذیرش دانشجو به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام شده و در بخش سازمان ها و دستگاه های آموزشی و پژوهشی نیز ماموریت ها تعریف شده است .
منصور غلامی افزود : هم افزایی روابط عمومی ها و مراکز اطلاع رسانی اقدام مناسبی است و می تواند به پیشبرد و ارتقای عملکردها و فعالیت های دولت و دستگاه های اجرایی و بازتاب دقیق دستاوردها و خدمات آنها برای مردم کمک کند .
او ادامه داد : وزارت علوم خانه تمام مجموعه ها ، دستگاه ها و نهادهایی است که روزی مدیران و کارکنان آنها مقطعی از دوران تحصیل خود را در دانشگاه ها طی کرده اند .
به گزارش مهر ، او با اشاره به اینکه ، بیش از دو سال است که مباحث اجرایی همچون دروس ، رشته ها و برنامه های دوره های مختلف به داخل ستاد رسیده و تا حدودی مورد بازنگری نیز قرار گرفته است ، افزود : تنظیم و ساماندهی در پذیرش دانشجو به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام شده و در بخش سازمان ها و دستگاه های آموزشی و پژوهشی نیز وارد مرحله ای شده ایم که ماموریت ها تعریف شده و در آینده ای نزدیک به سمت و سوی اجرایی شدن هدایت می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
خراسان
1397/05/25
> ایران وزیر علوم در گفت و گو با این روزنامه در پاسخ به این سوال که آیا با قوه قضاییه بر سر تبرئه دانشجویان بازداشتی دی ماه به توافقی رسیده اید ، گفت : هنوز نتیجه نهایی نشده است .
> ایران وزیر علوم در گفت و گو با این روزنامه در پاسخ به این سوال که آیا با قوه قضاییه بر سر تبرئه دانشجویان بازداشتی دی ماه به توافقی رسیده اید ، گفت : هنوز نتیجه نهایی نشده است .
فقط این جمله را بگویم که به نتایج خوبی رسیدیم .
وزارت علوم این قدرت و نفوذ را دارد که بتواند احکام سنگین دانشجویان را بشکند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/05/24
> روزنامه ایران : 8 ماهی که غلامی وزیر علوم بر صندلی وزارت علوم تکیه زده؛ دانشگاه و دانشگاهیان فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته اند؛ از سرو صدای ستاره دار شدن دانشجویان تا موضوع بورسیه های غیر قانونی که حالا می خواهند به دانشگاه برگردند .
> وزیر علوم : هیچ دانشجویی نباید ستاره دار باشد روزنامه ایران : 8 ماهی که غلامی وزیر علوم بر صندلی وزارت علوم تکیه زده؛ دانشگاه و دانشگاهیان فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته اند؛ از سرو صدای ستاره دار شدن دانشجویان تا موضوع بورسیه های غیر قانونی که حالا می خواهند به دانشگاه برگردند .
هشت ماهی است که بر صندلی وزارت علوم تکیه زده؛ همان روزهایی که نامش بر زبان ها افتاد بسیاری با شک و تردید نوشتند و گفتند که منصور غلامی چگونه می خواهد سکان چنین وزارتخانه مهم و پر چالشی را بر عهده بگیرد؛ البته پر بیراه هم نمی گفتند در این 8 ماهی که غلامی وزیر علوم بوده دانشگاه و دانشگاهیان فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته اند؛ از سرو صدایی که برای ستاره دار شدن دانشجویان در مهرماه سال گذشته گرفته تا بازداشت دانشجویان در اعتراضات دی ماه همان سال یا موضوع بورسیه های غیر قانونی که حالا می خواهند به دانشگاه برگردند .
منصور غلامی چند روز پیش در طبقه شانزدهم اتاق کارش در وزارت علوم درباره آنچه در این ماه ها گذشته ، همچون احضار دوباره دانشجویان ، پیگیری احکام دانشجویان بازداشتی و بازگشت بورسیه های غیر قانونی به «ایران» پاسخ داد که در زیر می خوانید : ** شما در دیداری که با فراکسیون امید مجلس داشتید اعلام کردید که من همان غلامی دوران اصلاحات هستم .
فکر می کنید در این 8 ماهی که در وزارت علوم بودید توانستید خواسته ها و برنامه هایتان را اجرایی کنید؟ فرد وقتی می تواند مؤثر باشد که عوامل و مؤلفه های اطراف هم در مقیاس زمانی همان مؤلفه ها باشد .
من تغییری نکردم اما امکانات و شرایطی که حالا دارم و مسئولیتی که برعهده ام است متفاوت تر از آن دوران است .
با این حال تلاش کردم که تفکراتم درباره دانشگاه ، دانشجو و هیأت علمی همان باشد که بود .
فکر می کنم زمان زیادی برای ارزیابی عملکرد ندارم ولی فکر می کنم در بازه زمانی نه چندان دور بشود ارزیابی کرد .
اما بنده تمام تلاشم را می کنم و در همان مسیر هم حرکت می کنم .
** شما پیش از رأی اعتماد گفته بودید در دوره مدیریت من در دانشگاه هیچ دانشجویی به خاطر فعالیت سیاسی تنبیه انضباطی نشده بود .
آیا در طول دوره وزارت هم می توانید چنین قولی بدهید؟ بارها تأکید کردم که برخورد انضباطی با دانشجویان فعال سیاسی در دانشگاه به خاطر فعالیت های سیاسی انجام نشود اما این بدان معنا نیست که هر دانشجوی فعال سیاسی هر تخلفی را انجام دهد و اگر تخلفی کرد نباید با او برخورد شود .
بالاخره یک دانشجویی در زندگی اش ممکن است دچار تخلفی شود که از نظر قوانین هم جرم است .
بنده معتقدم دانشجو به دلیل فعالیت سیاسی در دانشگاه نباید مورد برخورد قرار بگیرد .
باید بدانیم که ما علاوه بر اینکه دانشجو ، استاد و کارمند دانشگاه هستیم یک شهروند ایرانی هستیم و باید مقید به رعایت قوانین و جامعه باشیم .
نمی توانم بگویم چون استاد دانشگاه هستم هیچ کس نباید با من کار داشته باشد .
** چند روز پیش اعلام کردید که اخبار خوشی برای دانشجویانی دارید که احکام سنگین از قوه قضائیه گرفته اند .
به ما بگویید آیا با قوه قضائیه بر سر تبرئه دانشجویان به توافقی رسیده اید؟ هنوز نتیجه نهایی نشده است .
بنده همچنان پیگیر مسأله دانشجویان هستم .
هر روز هم نشستی با همکاران که پیگیر این موضوع هستند دارم .
گزارشات خوبی درباره وضعیت دانشجویان درگیر این موضوع دریافت کرده ام .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/05/24

فقط این جمله را بگویم که به نتایج خوبی رسیدیم .
محور پیگیری وزارت علوم است .
برای پیگیری این موضوع هم در وزارت علوم کارگروه فعال تشکیل شده است .
بنده علاوه بر نشست هایی که با مسئولان قوه قضائیه داشتم از این کارگروه هم خواستم تا فعالیت جدی تری در زمینه شناسایی دانشجویان بازداشتی داشته باشد .
مسئولان لیست افراد بازداشتی را مشخص کردند .
وضعیت هر دانشجو مشخص شده است و با خانواده های این دانشجویان هم حرف زده ایم .
با این همه امیدواریم که بتوانیم تعدیل در احکام داشته باشیم .
البته سعی هم کرده ایم که احکام سنگین دانشجویان را سبک تر کنیم .
امیدواریم این تلاش های ما نتیجه دهد .
** وزارت علوم این قدرت و نفوذ را دارد که بتواند احکام سنگین دانشجویان را بشکند؟ بله این نفوذ را دارد و مطمئنم که به نتیجه هم می رسیم .
** هم اکنون دانشجویی بازداشتی داریم؟ یادم نیست احتمالاً وجود دارد اما در حال رایزنی هستیم که بتوانیم آنهایی را که در بازداشت هستند آزاد کنیم .
** دانشجویان بازداشتی اعتراضات دی ماه آزاد شدند؟ یک نفر از دانشجویان به خاطر وثیقه آزاد نشده بود که هم اکنون در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم این فرد را هم آزاد کنیم .
** شاید لایحه صیانت از حریم دانشگاه بتواند نگاه امنیتی بر دانشگاه را تعدیل کند .
تدوین این لایحه به کجا رسید؟ فعلاً چیزی نوشته نشده است .
با همین قوانین موجود هم می توانیم از دانشجویان حمایت کنیم .
** چقدر دانشجویان در صفحه اینستاگرام شما این مشکلات را با شما در میان می گذارند؟ مسائل بازداشتی دانشجویان در صفحه من مطرح نشد ، اما معمولاً دانشجویان مشکلات خودشان را با من مطرح می کنند .
هر شب نگاه می کنم به بعضی ها جواب می دهم .
بسیاری از مواقع اگر تصمیمی برای دانشجویان بگیریم در این صفحه دانشجویان سریع نظراتشان را می نویسند و من هم پیگیری می کنم در حقیقت بازخوردهای کارم را در اینجا می بینیم .
** این روزها بحث افرادی که بورسیه های غیر قانونی شدند دوباره داغ شده ، خبرهایی آمده که برخی از افرادی که در سال های قبل در بهترین دانشگاه های کشور بورسیه شده اند حالا نسبت به احکام خود به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و خواستند در دانشگاه هایی که دلشان می خواهند عضو هیأت علمی شوند .
در این باره قبل از حضور من در وزارتخانه برای این افراد تعیین تکلیف شده بود این هم به این معناست که پرونده هر فرد تعیین تکلیف شده است و همه آنهایی که به نوعی غیرقانونی تحصیل کرده اند می دانند که چه احکامی برایشان صادر شده است .
برخی از این افراد براساس پرونده هایی که داشتند محروم از تحصیل شدند و برخی دیگر هم ادامه تحصیلشان با هزینه خودشان بوده است و دیگر دولت هزینه ای بابت این افراد نمی دهد .
هنوز هم برخی از این افراد فارغ التحصیل نشده اند .
با این همه عده ای هم بودند که حداقل شرایط را برای تحصیل داشتند و اینها افراد مأمور به تحصیل بودند که بعد از تمام شدن تحصیل شان به محل کارشان برمی گردند .
البته بررسی سطح علمی و ارزیابی های مختلف این افراد بر عهده دانشگاه است که تا حالا هم مشکل خاصی به ما گزارش نشده است .
البته تعیین تکلیف هم شده اند .
یک تعدادی هم هستند که فارغ التحصیل شدند ، مشکلی به عنوان بورسیه شدن نداشتند ولی متقاضی جذب در دانشگاه ها هستند اینها منتظر جذب بودند که طبیعی است بعد از گذشت چند سال دانشگاه ها اعلام کردند که رشته هایی که برخی از بورسیه ها خواندند به کارشان نمی آید و نیاز به برخی از رشته ها ندارند .
لذا این فرآیند طبیعی است .
دو مورد از این افراد به دیوان عدالت اداری شکایت کردند که ما باید همان جایی که قبلاً می رفتیم ، برویم و دانشگاه هم گفته من دیگر نیاز به هیأت علمی در این رشته ندارم ولی اینها اصرار دارند که به همان دانشگاه بروند .
** جواب وزارت علوم چیست؟ به هر حال این افراد از امتیازاتی استفاده کرده اند درسشان را خوانده اند .
هم اکنون باید تابع نظر وزارت علوم و نیاز دانشگاه باشند .
نه اینکه با پافشاری بخواهند بگویند که ما می خواهیم به همین دانشگاه برویم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/05/24

البته یک مورد هم دیوان عدالت اداری حکم داده که فرد به همان دانشگاهی که می خواهد برود .
با این حال حوزه معاونت حقوقی ما تلاش زیادی کرده تا موضوع را پیگیری کند تا دیگر این احکام را نبینیم .
** آقای دکتر ! برخی از فعالان دانشجویی اعلام کردند که پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد احضار شدند تا از آنها تعهد بگیرند .
آیا در این احضارها باز هم شاهد این خواهیم بود که دانشجویانی ستاره دار شوند؟ از نظر ما نباید هیچ دانشجویی ستاره دار باشد و روال هم مثل سال گذشته است .
ممکن است دانشجویی به خاطر سوابقی که دارد احضار شود و توضیحی دهد و مشکل برطرف شود .
به نظرم روی این موضوع نباید حساسیت نشان داد این احضار و توضیح به معنای محرومیت نیست .
** یعنی امسال دانشجوی ستاره دار داریم یا نداریم؟ نمی دانم .
امیدوارم نداشته باشیم .
** درباره کرسی های آزاد اندیشی دانشگاه ها باید بگویم متأسفانه دانشجویان و استادان دانشگاه ترسی دارند که اگر در این جلسات شرکت کنند و نظراتشان را آزادانه بیان کنند کمیته انضباطی آنها را احضار می کند و برایشان پرونده تشکیل می دهد .
آقای وزیر ! بالاخره باید دانشجویان بدون واهمه نظراتشان را بگویند یا نه در دانشگاه سکوت کنند .
ما توصیه به مسئولان داشتیم که دانشگاه محل تضارب آرا باشد و معاون فرهنگی هم این موضوع را پیگیری می کند البته جلساتی هم با دفاتر نمایندگی رهبری در دانشگاه داشتیم و از آنها هم خواستیم که فضا را مطمئن کنند و تا حدود زیادی این اتفاق افتاده است .
دانشگاه ها و دانشجویان مشکلی در اظهار نظر در کرسی های آزاد اندیشی ندارند .
البته گزارشی هم دریافت نکردم که کمیته انضباطی دانشجویی یا استادی را به خاطر فعالیت در کرسی های آزاد اندیشی احضار کرده باشد .
البته به نسبت انتظار ما جلسات کرسی ها کافی نبوده و فکر می کنم باید بیشتر باشد .
** درباره استادان در یک سال گذشته شاهد برخی رفتارهای متفاوت در دانشگاه آزاد بودیم آن طور که منتقدان می گویند دانشگاه آزاد در حال پاکسازی استادان آزاد اندیش خود است البته اخراج برخی از استادان این ادعای منتقدان را ثابت کرده است .
نظر شما در این باره چیست؟ دانشگاه آزاد کاملاً غیر دولتی است اما در بحث جذب اعضای هیأت علمی تابع قوانین وزارت علوم است .
آیین نامه های پژوهشی و آموزشی ما هم همین را می گوید .
درباره اخراج برخی از استادان در دانشگاه آزاد باید بگویم در مقطعی این دانشگاه به هر دلیلی قرارداد های پاره وقت یا تمام وقت با اعضای هیأت علمی دانشگاه های دولتی می بست و در دوره جدید هم این قرارداد ها را ملغی اعلام کرد .
در این باره خود دانشگاه تصمیم می گیرد .
اما چون بحث برخورد خاص با استادان مطرح شد ما ورود کردیم که نباید این نوع برخوردها انجام شود و ما با مسئولان دانشگاه آزاد نشست داشتیم که باید اعضای هیأت علمی تمام وقت داشته باشند .
در شورای عالی گسترش هم اعلام کردیم که اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد باید استانداردهای لازم ما را داشته باشند .
اما اینکه دانشگاه آزاد می خواهد استادان خاص را وارد سیستم خودش کند باید با مسئولان این دانشگاه صحبت کرد .
** افزایش سهم سوابق تحصیلی در کنکور 98 سر زبان ها افتاده ، بسیاری از داوطلبان ورود به کنکور به 30 درصد سوابق تحصیلی کنکور انتقاد دارند و این را ظلم به نخبه می دانند .
شما در کمیته کنکور هستید آیا نمی خواهید در این باره تصمیم گیری دوباره ای داشته باشید؟ باید یک بحث را مشخص کنم دانشگاه های ما می خواهند دانشجو بپذیرند و داوطلب ورود به دانشگاه نباید بگوید که چگونه آزمونی برگزار کنیم .
یا اینکه بگوید سازمان سنجش چه آزمونی برگزار کند .
ما می گوییم که از شما این چنین امتحان می گیریم و می گوییم شما باید شرایط ما را داشته باشید تا بتوانید قبول شوید .
** خب این کمیته می خواست استرس را کاهش دهد و کنکور را حذف کند .
با این جواب استرس ها چند برابر می شود؟ هر آزمونی استرس دارد شما مسابقه شنا هم بروید استرس دارید .
لذا این استرس بخشی اش مربوط به رقابت است .
شاید دانشگاه ها در آینده نزدیک بخواهند مستقل دانشجو بپذیرند .
اینکه داوطلبان جمع بشوند و بگویند شما نباید اینجوری امتحان بگیرید اصلاً درست نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/05/24

وزارت آموزش و پرورش با یک کار کارشناسی به این جمع بندی رسیده است و وزارتخانه آموزش و پرورش پیشنهاد دهنده بوده است .
آنها می گویند این شاخص مطمئن است .
با این حال هنوز فرصت هست و ما می توانیم بیشتر روی سوابق تحصیلی کار کنیم .
کپی شد کلمات کلیدی : آموزش و پرورش جامعه معاون وزارت آموزش و پرورش وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/05/26
> رئیس صندوق رفاه خبر داد : پرداخت یک مرحله دیگر وام ضروری ویژه دکتری تا پایان امسال رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از پرداخت یک مرحله دیگر وام ضروری ویژه دکتری تا پایان سال 97 خبرداد و گفت : در 3 ماه اول سال جاری 1 .
> رئیس صندوق رفاه خبر داد : پرداخت یک مرحله دیگر وام ضروری ویژه دکتری تا پایان امسال رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از پرداخت یک مرحله دیگر وام ضروری ویژه دکتری تا پایان سال 97 خبرداد و گفت : در 3 ماه اول سال جاری 1 .
6 میلیارد تومان وام ضروری ویژه دکتری پرداخت شده است .
ذوالفقار یزدان مهر در گفتگو با مهر با اشاره به وام ویژه دکتری گفت : درسال گذشته بیش از 166 میلیارد تومان وام ویژه دانشجویان دکتری ، به تعداد بیش از 72 هزار (نفر وام) ، پرداخت شده که نسبت به سال 95 بیش از 186 درصد رشد داشته است .
وی همچنین با اشاره به افزایش 48 درصدی اعتبار وام های ضروری و 38 درصدی وام تحصیلی افزود : اعتبار وام تحصیلی از 134 میلیارد تومان در سال 96 با رشد 38 درصدی در سال 97 به مبلغ 165 میلیارد تومان رسیده است .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود : همچنین وام ویژه دکتری با هم افزایی یکی از بانک ها به 225 میلیارد تومان افزایش یافته است و روند پرداخت وام های تحصیلی و ضروری ویژه دکتری و همچنین وام ضروری سایر مقاطع در سال 97 بدون محدودیت اعتباری ادامه خواهد داشت .
یزدان مهر ادامه داد : درسه ماهه اول سال 97 ، مبلغ 19 میلیارد تومان وام تحصیلی ویژه دکتری ، به تعداد 10500نفر و مبلغ 1 .
6 میلیارد تومان وام ضروری ویژه دکتری ، به تعداد 2015 نفر و مبلغ 9 .
3 میلیارد تومان وام ضروری عادی سایر مقاطع به تعداد 15000نفر پرداخت شد .
وی یادآورشد : وام ضروری ویژه دکتری تا پایان سال 97 یک مرحله دیگر نیز پرداخت می شود .
رئیس دانشگاه امیرکبیر : توجه به چالش های مهم کشور در برنامه راهبردی دانشگاه امیرکبیر رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت : در برنامه راهبردی دانشگاه امیرکبیر به چالش های مهم کشور توجه شده است .
احمد معتمدی در گفتگو با آنا ، درباره ارجاع چالش های اصلی کشور به دانشگاه ها ، اظهار کرد : دانشگاه امیرکبیر در برنامه راهبردی خود چالش های مهم کشور را مورد توجه قرار داده است تا در حوزه های مختلف به این موضوعات توجه بیشتری شود .
وی افزود : در تعریف دوره های جدید درسی ، خرید امکانات جدید و بودجه دانشگاه به این موضوعات توجه خواهیم کرد و براساس آن حرکت می کنیم .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از تشکیل اسکرول ها در این دانشگاه خبر داد و گفت : اسکرول ها متشکل از دانشکده ها و پژوهشکده ها هستند که موضوعات مختلف نظیر نفت و انرژی ، محیط زیست و آب به هر یک از اسکرول ها واگذار شده است .
معتمدی ادامه داد : اکنون هم به دنبال پروژه های کاربردی برای دانشگاه هستیم تا در حل چالش های کشور اثرگذار باشد .
دلیل این اولویت بندی از سوی ما این است که این چالش ها در اسناد بالادستی کشور مورد تاکید قرار گرفته است .
وی اضافه کرد : جهت گیری اصلی ما در دانشگاه ها بر این موضوعات است البته نه به این معنا که بقیه کارها تعطیل شود بلکه بیشتر به این معناست که عمده فعالیت ها را به این حوزه ها سوق دهیم .
رئیس دانشگاه امیرکبیر درباره پایان نامه های کاربردی گفت : پایان نامه ای خوب است که برگرفته از قرارداد صنعتی باشد .
پس برای غنی تر شدن پایان نامه ها باید قراردادهای صنعتی استادان را افزایش دهیم .
در دنیا به طور معمول این اتفاق می افتد و دولت ها سرمایه گذاری می کنند ولی در ایران این روند کمتر دیده می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/05/26

وی ادامه داد : در دانشگاه امیرکبیر سعی کردیم قراردادهای صنعتی را افزایش دهیم و به تبع آن پایان نامه های کاربردی نیز افزایش یافته است .
ثبت نام پذیرش دانشجوی دکتری شعبه امارات پیام نور تا 30 مرداد دانشگاه پیام نور اعلام کرد : ثبت نام نوبت ششم پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی شعبه امارات دانشگاه پیام نور تا 30 مرداد ماه ادامه دارد .
به گزارش دانشگاه پیام نور ، ثبت نام نوبت ششم پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی مرکز بین الملل دانشگاه پیام نور شعبه امارات برای نیمسال اول تحصیلی 98 97 از 24 مردادماه آغاز شده و تا 30 مردادماه سال جاری ادامه دارد .
متقاضیان ثبت نام می توانند ، با مراجعه به نشانی اینترنتی http : //azmoon .
pnu .
ac .
ir/Portal/Home/ نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
قدس
1397/05/25
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از پرداخت یک مرحله دیگر وام ضروری ویژه دکتری تا پایان سال 97 خبرداد و گفت : در 3 ماه اول سال جاری 1 .
6 میلیارد تومان وام ضروری ویژه دکتری پرداخت شده است .
> به گزارش قدس آنلاین ، ذوالفقار یزدان مهر با اشاره به وام ویژه دکتری گفت : درسال گذشته بیش از 166 میلیارد تومان وام ویژه دانشجویان دکتری ، به تعداد بیش از 72 هزار (نفر وام) ، پرداخت شده که نسبت به سال 95 بیش از 186 درصد رشد داشته است .
وی همچنین با اشاره به افزایش 48 درصدی اعتبار وام های ضروریو 38 درصدی وام تحصیلی افزود : اعتبار وام تحصیلی از 134 میلیارد تومان در سال 96 با رشد 38 درصدی در سال 97 به مبلغ 165 میلیارد تومان رسیده است .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود : همچنین وام ویژه دکتری با هم افزایی یکی از بانک ها به 225 میلیارد تومان افزایش یافته است و روند پرداخت وام های تحصیلی و ضروری ویژه دکتری و همچنین وام ضروری سایر مقاطع در سال 97 بدون محدودیت اعتباری ادامه خواهد داشت .
یزدان مهر ادامه داد : درسه ماهه اول سال 97 ، مبلغ 19 میلیارد تومان وام تحصیلی ویژه دکتری ، به تعداد 10500نفرو مبلغ 1 .
6 میلیارد تومان وام ضروری ویژه دکتری ، به تعداد 2015 نفرو مبلغ 9 .
3 میلیارد تومان وام ضروری عادی سایر مقاطع به تعداد 15000نفر پرداخت شد .
وی یادآورشد : وام ضروری ویژه دکتری تا پایان سال 97 یک مرحله دیگر نیز پرداخت می شود .
منبع : مهر انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/05/24
> رئیس صندوق رفاه خبر داد؛ اعتبار وام ازدواج دانشجویی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت : در سال گذشته در راستای ترویج فرهنگ ازدواج و حمایت از ازدواج دانشجویی 11 .
> رئیس صندوق رفاه خبر داد؛ اعتبار وام ازدواج دانشجویی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت : در سال گذشته در راستای ترویج فرهنگ ازدواج و حمایت از ازدواج دانشجویی 11 .
6 میلیارد تومان وام به بیش از 5 هزار نفر پرداخت شد .
ذوالفقار یزدان مهر در گفتگو با مهر با اشاره به برخی از مهمترین برنامه های صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت : در دوسال اخیر به منظور افزایش اثر بخشی وام های دانشجویی و رفع نیازهای دانشجویان ، مبالغ وام های دانشجویی از 25 تا 500 درصد رشد داشته است .
وی ادامه داد : از ابتدای سال 96 تاکنون صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم بیش از 417 میلیارد تومان ، انواع وام به دانشجویان پرداخت کرده است .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم یادآورشد : صندوق رفاه دانشجویان درسال 96 به 100 درصد متقاضیان وام های دانشجویی به غیر از شهریه ، تسهیلات پرداخت کرده است .
وی افزود : مبلغ 1 .
7 میلیارد تومان وام تغذیه ، به تعداد 10 هزار و 173 نفر در سه ماهه اول سال 97 پرداخت شده است .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم یادآورشد : همچنین درسال 96 مبلغ 3 .
2 میلیارد تومان به تعداد 3 هزار و 526 نفر در قالب وام عتبات پرداخت شده است .
وی ادامه داد : در سال 96 و در راستای ترویج فرهنگ ازدواج و حمایت از ازدواج دانشجویی 11 .
6 میلیارد تومان به تعداد 5 هزارو 843 نفر در قالب وام ازدواج پرداخت شد .
یزدان مهر ادامه داد : افتتاح اولین جاده تندرستی در دانشگاه شهید باهنر کرمان ، اجرای طرح ارتقای سراهای دانشجویی سطوح 3 و 4 با تخصیص اعتباری بالغ بر 18 میلیارد تومان در تابستان 97 و اجرای طرح ارتقای آشپرخانه ها و تجهیزات آنها در دانشگاه های سطح 3 با تخصیص اعتباری بالغ بر 18 میلیارد تومان در تابستان 97 از دیگر برنامه هایی بود که اجرا شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
فرصت امروز
1397/05/24
> هفت مرکز رشد و نوآوری پیام نور کشور در قالب تفاهم نامه این دانشگاه با معاونت علمی ریاست جمهوری روز چهارشنبه به صورت ویدئو کنفرانس از محل دانشگاه پیام نور مازندران در ساری آغاز به کار کرد.
> هفت مرکز رشد و نوآوری پیام نور کشور در قالب تفاهم نامه این دانشگاه با معاونت علمی ریاست جمهوری روز چهارشنبه به صورت ویدئو کنفرانس از محل دانشگاه پیام نور مازندران در ساری آغاز به کار کرد .
به گزارش خبرنگار ایرنا ، در این مراسم که با حضور دکتر محمدرضا زمانی ، رئیس دانشگاه پیام نور کشور و اسماعیل قادری فر ، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد ، دانشگاه های پیام نور واحد شهرهای یزد ، کرج ، کرمان ، اصفهان ، اردبیل ، تبریز و ساری صاحب مرکز رشد و نوآوری شدند .
رئیس دانشکاه پیام نور کشور هدف از ایجاد مراکز رشد و نوآوری در این دانشگاه را ترغیب دانشجویان و استادان به انجام فعالیت های کارآفرینی مبتنی بر نوآوری و توانمندسازی آنان برای ایجاد شرکت های دانش بنیان و همچنین تقویت ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت عنوان کرد .
زمانی با بیان اینکه با راه اندازی این هفت مرکز ، شمار دانشگاه پیام نور دارای مراکز رشد و نوآوری به 10 واحد رسیده که در مراکز استان ها فعال است ، گفت : باید با وفاق و همدلی جایگاه دانشگاه را ارتقا دهیم .
وی افزود : دانشگاه پیام نور با ظرفیت گسترده دانشجویی و اعضای هیات علمی مجرب و دیگر نیروهای انسانی کارآمد بستر توسعه جامعه را فراهم می کند .
زمانی گفت : دانشگاه پیام نور در سال های گذشته مقوله آموزشی را بیشتر مورد توجه قرار می داد ، اما با مطرح شدن نسل سوم فعالیت دانشگاه ها ، این دانشگاه هم تلاش کرده است تا دانشگاه را از نسل دوم به نسل سوم ارتقا بدهد .
وی توضیح داد : در نسل سوم دانشگاه ها ، مباحث پژوهشی ، فناوری ، ارتباط با صنعت با هدف تبدیل علم به ثروت مورد توجه جدی وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و همسو با این رویکرد دانشگاه پیام نور نیز فعالیت های دانش بنیان را ایجاد کرده است .
زمانی گفت : همه مراکز علمی و دانشگاهی باید فعالیت هایی را انجام بدهند تا جامعه از منافع علمی دانشگاه ها بهره مند شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم+غلامی
اطلاعات
1397/05/26
> رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بر اهمیت توسعه فعالیت های بین المللی دانشگاه ها تاکید کرد .
دکتر علی خاکی صدیق در گفت وگو با خبرنگار ایسنا گفت : یکی از پارامترهای مهم دانشگاه ها بحث دیپلماسی علمی است .
وی بخش عمده ای از گسترش دیپلماسی علمی را نیز بر عهده دانشگاه ها دانست .
خاکی صدیق در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به اهمیت حمایت از تولید داخلی اظهار کرد : بحث حمایت از تولید داخلی ، در سال های اخیر در وزات علوم پیگیری شده و دانشگاه ها در این راستا ، باید با توجه توان داخلی شان کیفیت کار خود را بالا ببرند .
وی درباره نامه اخیر وزیر علوم به روسای دانشگاه ها مبنی بر حمایت از تولید داخلی ، اظهار کرد : این نامه تاکید بر سیاست هایی است که تا به حال وجود داشته و استنباط من این نیست که موضوع جدیدی غیر از شروع نکردن طرح های عمرانی جدید در آن مطرح شده باشد .
وی درباره علت نیاز دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به پروژه های عمرانی جدید ، توضیح داد : با توجه به رشد تعداد اعضای هیئت علمی ، دانشجوها و دانشکده ها در طول ? ? سال گذشته ، اکنون از نظر فضا با کمبود شدید مواجهیم .
دکتر خاکی صدیق یادآور شد : در حال حاضر اعضای هیئت علمی دانشکده هایی مثل برق و کامپیوتر ، مهندسی مواد ، از نظر مکان استقرار در مضیقه اند و باید برای آنها تدبیری اندیشید .
رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه در ? ? سال گذشته چهار دانشکده به این دانشگاه اضافه شده ، اظهار کرد : وقتی دانشکده ها مستقل و بزرگ تر می شوند و نیرو جذب می کنند ، به فضای بیشتری نیاز خواهند داشت .
وی درباره توصیه اخیر وزیر علوم مبنی بر استفاده از ظرفیت های اساتید بازنشسته ، گفت : در حال حاضر نیز با همکاران بازنشسته که علاقه مند به همکاری با دانشگاه هستند ، بنا بر تشخیص دانشکده ها مبنی بر سودمند بودن همکاری با آن ها ، همکاری می کنیم .
لزوم بازنگری در دروس علوم پایه رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با تاکید بر اهمیت علوم پایه در کشور ، گفت : دانشکده های علوم پایه ما باید برای بازنگری در مباحث مورد تدریس شان رسالتی داشته باشند .
دکتر خاکی صدیق افزود : شاید در حال حاضر دیگر نیازی نباشد دانشگاه ما روی برخی از زمینه های ریاضی و فیزیک کار کند .
شاید اگر یک یا دو دانشگاه در کشور در زمینه ریاضیات محض به صورت تخصصی کار کنند ، کافی باشد و لزومی ندارد که ما هم در این زمینه کار کنیم .
دکتر خاکی صدیق با بیان اینکه بخش عمده سیاست گذاری برای تحقق این مسائل بر عهده دانشگاه ها است ، گفت : ما در دانشگاه تا حدی این مسئله را شروع کرده ایم ، البته کار کردن در این زمینه بسیار سخت است ، زیرا برای همکارانی که سال ها در زمینه ای کار کرده اند؛ بسیار مشکل است که تغییر جهت دهند ، اما در استخدام های جدیدمان به این مسئله دقت می کنیم و همکاران را هم تشویق می کنیم که به سمت این حوزه های جدید یعنی حوزه های بین رشته ای در علوم پایه حرکت کنند .
نسخه مناسب چاپ.
> رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بر اهمیت توسعه فعالیت های بین المللی دانشگاه ها تاکید کرد .
دکتر علی خاکی صدیق در گفت وگو با خبرنگار ایسنا گفت : یکی از پارامترهای مهم دانشگاه ها بحث دیپلماسی علمی است .
وی بخش عمده ای از گسترش دیپلماسی علمی را نیز بر عهده دانشگاه ها دانست .
خاکی صدیق در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به اهمیت حمایت از تولید داخلی اظهار کرد : بحث حمایت از تولید داخلی ، در سال های اخیر در وزات علوم پیگیری شده و دانشگاه ها در این راستا ، باید با توجه توان داخلی شان کیفیت کار خود را بالا ببرند .
وی درباره نامه اخیر وزیر علوم به روسای دانشگاه ها مبنی بر حمایت از تولید داخلی ، اظهار کرد : این نامه تاکید بر سیاست هایی است که تا به حال وجود داشته و استنباط من این نیست که موضوع جدیدی غیر از شروع نکردن طرح های عمرانی جدید در آن مطرح شده باشد .
وی درباره علت نیاز دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به پروژه های عمرانی جدید ، توضیح داد : با توجه به رشد تعداد اعضای هیئت علمی ، دانشجوها و دانشکده ها در طول ? ? سال گذشته ، اکنون از نظر فضا با کمبود شدید مواجهیم .
دکتر خاکی صدیق یادآور شد : در حال حاضر اعضای هیئت علمی دانشکده هایی مثل برق و کامپیوتر ، مهندسی مواد ، از نظر مکان استقرار در مضیقه اند و باید برای آنها تدبیری اندیشید .
رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه در ? ? سال گذشته چهار دانشکده به این دانشگاه اضافه شده ، اظهار کرد : وقتی دانشکده ها مستقل و بزرگ تر می شوند و نیرو جذب می کنند ، به فضای بیشتری نیاز خواهند داشت .
وی درباره توصیه اخیر وزیر علوم مبنی بر استفاده از ظرفیت های اساتید بازنشسته ، گفت : در حال حاضر نیز با همکاران بازنشسته که علاقه مند به همکاری با دانشگاه هستند ، بنا بر تشخیص دانشکده ها مبنی بر سودمند بودن همکاری با آن ها ، همکاری می کنیم .
لزوم بازنگری در دروس علوم پایه رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با تاکید بر اهمیت علوم پایه در کشور ، گفت : دانشکده های علوم پایه ما باید برای بازنگری در مباحث مورد تدریس شان رسالتی داشته باشند .
دکتر خاکی صدیق افزود : شاید در حال حاضر دیگر نیازی نباشد دانشگاه ما روی برخی از زمینه های ریاضی و فیزیک کار کند .
شاید اگر یک یا دو دانشگاه در کشور در زمینه ریاضیات محض به صورت تخصصی کار کنند ، کافی باشد و لزومی ندارد که ما هم در این زمینه کار کنیم .
دکتر خاکی صدیق با بیان اینکه بخش عمده سیاست گذاری برای تحقق این مسائل بر عهده دانشگاه ها است ، گفت : ما در دانشگاه تا حدی این مسئله را شروع کرده ایم ، البته کار کردن در این زمینه بسیار سخت است ، زیرا برای همکارانی که سال ها در زمینه ای کار کرده اند؛ بسیار مشکل است که تغییر جهت دهند ، اما در استخدام های جدیدمان به این مسئله دقت می کنیم و همکاران را هم تشویق می کنیم که به سمت این حوزه های جدید یعنی حوزه های بین رشته ای در علوم پایه حرکت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
فرصت امروز
1397/05/26
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم از راه اندازی کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرینی استان قم برای تسهیل مهارت آموزی و اشتغال درست دانشجویان خبر داد.
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم از راه اندازی کلینیک مشاوره شغلی و کارآفرینی استان قم برای تسهیل مهارت آموزی و اشتغال درست دانشجویان خبر داد .
محمد حسن نادری در نشست خبری که بعد از ظهر چهارشنبه در دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم برگزار شد ، با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی یک دانشگاه مهارت محور است ، اظهار کرد : دانشگاه جامع علمی کاربردی از جمله نسل سوم دانشگاه ها است و ماهیت کارآفرینی دارد .
به گزارش مهر ، وی با اشاره به اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم با 400 هزار دانشجو ، 10 درصد دانشجویان کشور را به خود اختصاص داده است ، افزود : این دانشجویان در کنار 5 درصد از دانشجویان مهارتی سایر دانشگاه ها رقم 15 درصدی دانشجویان مهارتی دانشگاه های کشور را تشکیل می دهند .
به گفته رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم بر اساس برنامه ششم توسعه تعداد دانش آموزان مهارتی دانشگاه های قم باید به 30 درصد افزایش پیدا کند یعنی باید رقم فعلی دو برابر شود .
وی افزود : این نسبت در کشورهای پیشرفته دنیا 50 درصد است که با آن فاصله بسیاری داریم و برای اینکه به یک کشور توسعه یافته بدل شویم باید نیروی علمی و مهارتی ما بیش از این باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/05/27
> ایسنا : رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه وضعیت پرونده های دانشجویان بازداشتی این دانشگاه هنوز نامشخص است ، گفت : همچنان دادگاه این دانشجویان برگزار می شود و ما امیدوار هستیم کمترین احکام و مجازات برای این افراد صادر شود .
> آخرین خبرها از وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی ایسنا : رییس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه وضعیت پرونده های دانشجویان بازداشتی این دانشگاه هنوز نامشخص است ، گفت : همچنان دادگاه این دانشجویان برگزار می شود و ما امیدوار هستیم کمترین احکام و مجازات برای این افراد صادر شود .
محمود نیلی احمدآبادی در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به تشریح آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران اشاره کرد و افزود : این دانشجویان درخواست تجدید نظر در احکام خود را اعلام کردند و دانشگاه تهران در این زمینه کاملا با دانشجویان همکاری کرد و بطوری که اگر وکیلی نیاز داشتند ، در اختیار آنها قرار داد و مکاتباتی نیز با مسئولان نظام در خصوص کاهش احکام و یا تبرئه آنها انجام داد .
در واقع همه مسئولان از جمله وزارت علوم پیگیر وضعیت دانشجویان بوده و هستند .
وی در ادامه تصریح کرد : در حال حاضر این دانشجویان همچنان به دادگاه احضار می شوند و ما به شدت پیگیر وضعیت آنها هستیم .
امیدواریم قوه قضاییه خواسته عمومی مبنی بر کاهش احکام یا تبرئه این دانشجویان را مورد توجه قرار بدهد .
رییس دانشگاه تهران در پایان خاطر نشان کرد : در پی مذاکراتی که با مسئولان مربوطه در خصوص وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی داشتیم ، به نظر می رسد این مسئله قابل حل است ، اما در نهایت باید منتظر تصمیم نهایی دادگاه تجدید نظر باشیم و اینکه وضعیت این دانشجویان قبل از آغاز سال تحصیلی جدید مشخص می شود یا نه ، بستگی به زمان برگزاری دادگاه تجدید نظر دارد .
کپی شد کلمات کلیدی : دانشگاه تهران قوه قضاییه وزارت علوم دانشجویان وضعیت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
هفت صبح
1397/05/27
> رییس دانشگاه تهران به تشریح آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت : این دانشجویان درخواست تجدید نظر در احکام خود را اعلام کردند و دانشگاه تهران در این زمینه کاملا با دانشجویان همکاری کرد و بطوری که اگر وکیلی نیاز داشتند ، در اختیار آنها قرار داد و مکاتباتی نیز با مسئولان نظام در خصوص کاهش احکام و یا تبرئه آنها انجام داد .
در واقع همه مسئولان از جمله وزارت علوم پیگیر وضعیت دانشجویان بوده و هستند .
در حال حاضر این دانشجویان همچنان به دادگاه احضار می شوند و ما به شدت پیگیر وضعیت آنها هستیم .
امیدواریم قوه قضاییه خواسته عمومی مبنی بر کاهش احکام یا تبرئه این دانشجویان را مورد توجه قرار بدهد .
> رییس دانشگاه تهران به تشریح آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت : این دانشجویان درخواست تجدید نظر در احکام خود را اعلام کردند و دانشگاه تهران در این زمینه کاملا با دانشجویان همکاری کرد و بطوری که اگر وکیلی نیاز داشتند ، در اختیار آنها قرار داد و مکاتباتی نیز با مسئولان نظام در خصوص کاهش احکام و یا تبرئه آنها انجام داد .
در واقع همه مسئولان از جمله وزارت علوم پیگیر وضعیت دانشجویان بوده و هستند .
در حال حاضر این دانشجویان همچنان به دادگاه احضار می شوند و ما به شدت پیگیر وضعیت آنها هستیم .
امیدواریم قوه قضاییه خواسته عمومی مبنی بر کاهش احکام یا تبرئه این دانشجویان را مورد توجه قرار بدهد .
دکتر محمود نیلی احمدآبادی در پایان خاطر نشان کرد : در پی مذاکراتی که با مسئولان مربوطه در خصوص وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی داشتیم ، به نظر می رسد این مسئله قابل حل است ، اما در نهایت باید منتظر تصمیم نهایی دادگاه تجدید نظر باشیم و اینکه وضعیت این دانشجویان قبل از آغاز سال تحصیلی جدید مشخص می شود یا نه ، بستگی به زمان برگزاری دادگاه تجدید نظر دارد .
منبع : ایسنا بازدید اپلیکیشن 8 , بازدید سایت 8.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خلیج فارس
جمهوری اسلامی
1397/05/27
> بوشهر – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : مدیر کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت : با استفاده از ظرفیت مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه خلیج فارس برای هوشمند سازی بندر بوشهر استفاده می شود.
> بوشهر – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : مدیر کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت : با استفاده از ظرفیت مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه خلیج فارس برای هوشمند سازی بندر بوشهر استفاده می شود .
سیاوش ارجمندزاده درنشست با رئیس دانشگاه خلیج فارس افزود : این دانشگاه در بخش پژوهش و مطالعات کاربردی هوشمندسازی و گردشگری دریایی استان بوشهر قادر به ایفای نقش تاثیرگذاری است .
وی بیان کرد : یکی از جنبه های اصلی و موثر در پروژه های هوشمندسازی بنادر مطرح دنیا استفاده از ظرفیت های دانشگاهی است که این مهم در دستور کار ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز قرار گرفته است .
ارجمندزاده ادامه داد : در این ارتباط باتوجه به تعامل خوب انجام شده کارگروه هوشمندسازی بندر به دانشگاه معرفی شده و برای تحقق این مهم زمینه بازدیدهایی جهت آشنایی با فعالیت ها و زیرساخت های بنادر استان بوشهر برای اعضای کمیته دانشگاه خلیج فارس فراهم شده است .
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اظهارداشت : باتوجه به اهمیت کاهش مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست دریایی در هوشمندسازی بندر بوشهر این موضوع مورد توجه ویژه واقع می شود .
ارجمندزاده ادامه داد : یک از مهمترین برنامه های این اداره کل در سال جاری توسعه مطالعات کاربردی در زمینه توسعه گردشگری دریایی است که در این راستا کارگروهی متشکل از دانشگاه و این اداره کل تشکیل می شود .
وی گفت : این کارگروه علاوه بر شناسایی ظرفیت های گردشگری استان بوشهر می تواند به تعریف پروژه های کاربردی دیگری اقدام کند که با حمایت سازمان بنادر و دریانوردی زمینه اجرا چنین پروژه های فراهم است .
رئیس دانشگاه خلیج فارس نیز گفت : در تسریع مطالعات کاربردی و حرکت به سمت بندر هوشمند در هر زمینه آماده همکاری با اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر هستیم .
عبدالمجید مصلح افزود : افراد انتخاب شده در کارگروه دانشگاهی هوشمندسازی بندر بوشهر ازنیروهای توانمند ، با انگیزه و علاقمند به این موضوع هستند .
وی ادامه داد : اکنون دانشگاه با همکاری دستگاه های اجرایی دیگر و با رویکرد مطالعات کاربردی و نه فقط پژوهشی درحال انجام پروژه های در سطح استان بوشهر است .
مصلح تاکید کرد : دانشگاه خلیج فارس با توجه به نقش و اهمیت دریا در معیشت مردم استان بوشهر توجه و تمرکز بر روی مطالعات و پژوهش های دریا محور را از وظیفه های اصلی خود می داند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
جمهوری اسلامی
1397/05/25
> معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت ایجاد ساز و کار های لازم برای ارتباط وثیق و نظام مند میان دولت با نخبگان و مردم گفت : رسالت امروز همه مسئولان اجرایی ، دانشگاهیان و نخبگان و مردم همراهی و همکاری برای عبور موفق کشور از شرایط خطیر کنونی است.
> معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت ایجاد ساز و کار های لازم برای ارتباط وثیق و نظام مند میان دولت با نخبگان و مردم گفت : رسالت امروز همه مسئولان اجرایی ، دانشگاهیان و نخبگان و مردم همراهی و همکاری برای عبور موفق کشور از شرایط خطیر کنونی است .
دکتر اسحاق جهانگیری در جلسه هم اندیشی با روسای 13 دانشگاه برتر کشور و برخی از اساتید دانشگاه با اشاره به جنگ تبلیغی و روانی آمریکا و رسانه های وابسته آنان علیه ملت ایران اظهار داشت : دشمنان تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا با یک جنگ روانی و رسانه ای ، افکار عمومی در ایران را با تشویش ، نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده کشور و نظام مواجه سازند .
وی افزود : دشمنان سرمایه اجتماعی کشور را نشانه گرفته اند که همه دلسوزان کشور باید با وحدت و همدلی نگذارند سرمایه اجتماعی کشور دچار فرسایش شود .
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد : امروز مردم و به ویژه نسل جوان نسبت به آینده نگرانی هایی دارند و تلاش ما باید بر محوریت رفع نگرانی مردم و ایجاد امید و نشاط در جامعه متمرکز شود .
جهانگیری تاکید کرد : در فضای بی اعتمادی و ناامیدی نسبت به آینده هر نوع سیاست گذاری و برنامه ریزی برای کشور با مشکل مواجه می شود بنابراین ایجاد امید و اعتماد نسبت به آینده کشور باید اولویت همه ما باشد .
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به آگاهی دولت از وجود ضعف در ساختار ارتباطی دولت با نخبگان و مردم گفت : باید این اختلال ارتباطی با کمک صاحبنظران و هم اندیشی دولت با نخبگان مرتفع و مناسبات ارتباطی میان دولت و نخبگان و مردم تقویت شود تا بتوانیم جنگ روانی دشمن را با شکست مواجه کنیم .
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد : در شرایط حساس کنونی باید به سمتی حرکت کنیم که نخبگان ، دانشگاهیان و دانشگاه ها بتوانند نقش واقعی خود را در کشور ایفا کنند و به کانون حل و فصل مشکلات و مسائل کشور تبدیل شوند .
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به این که پس از برجام کشور در مسیر توسعه قرار گرفت و به دنبال جذب و تامین منابع مالی برای رفع نیازهای دانشگاه ها و نوسازی و تجهیز بخش های مختلف علمی و اقتصادی در مسیر توسعه کشور بودیم ، خاطرنشان کرد : اولویت نخست همه ما در شرایط تحریم باید تلاش برای اداره مطلوب کشور به نحوی باشد که به زندگی مردم کمترین آسیب وارد شود چرا که آمریکا در تلاش است با اعمال فشارهای مختلف بر جامعه ما را به عقب نشینی و تسلیم وادار کند اما به فضل الهی و با تلاش و همت مردم و مسئولین این مشکلات را به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت و از این شرایط عبور خواهیم کرد .
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با چهار ماه ابتدای سال گذشته هم به لحاظ فروش نفت و درآمدهای ارزی و هم به لحاظ اختصاص ارز برای تامین نیازهای اساسی کشور در وضعیت مطمئن تری هستیم تاکید کرد : همه تدابیر لازم برای مواجهه با شرایط مختلف اندیشیده شده است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد .
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت وحدت مسئولان کشور و قوای سه گانه در مدیریت شرایط خطیر کنونی و تسهیل فرایندهای تصمیم گیری و اجرایی تصریح کرد : خوشبختانه با تدبیر رهبر معظم انقلاب و تشکیل جلسات مستمر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا شاهد وحدت رویه در مواجهه با مسائل مختلف کشور هستیم و دولت نیز در این راستا آمادگی لازم را برای اصلاح فرایندهای تصمیم گیری و اجرایی متناسب با شرایط مختلف را دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
جمهوری اسلامی
1397/05/25

دکتر جهانگیری همچنین حل و فصل اختلافات داخلی را ضروری خواند و گفت : همه نخبگان سیاسی و اجتماعی و گروه ها و جریان های سیاسی مختلف باید برای انسجام و وحدت در کشور بیش از پیش تلاش کنند تا اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم .
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از سیاست های خصمانه آمریکا علیه کشورمان و خروج غیرقانونی از برجام تصریح کرد : به تصدیق غالب نخبگان کشور در مقطع کنونی با توجه به سیاست های خصمانه و توام با بی احترامی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مذاکره با این کشور پذیرفتنی نیست .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست با اشاره به فضاسازی های انجام شده توسط دشمنان علیه کشور در خصوص موضوعات مختلف سیاسی نظیر برجام و رژیم حقوقی دریای خزر خواستار بسترسازی و حضور دانشگاهیان برای توضیح مسائل سیاسی و حقوقی به افکار شد و گفت : اگر نتوانیم در این مسائل روشنگری لازم را انجام دهیم و با ایجاد شوک های مثبت روانی و رسانه ای به جامعه ، افکار عمومی را همراه نکنیم ، کشور با مشکل مواجه خواهد شد .
رئیس دانشگاه امیرکبیر هم در این جلسه با بیان اینکه وحدت مسئولان در داخل کشور باید نمود عینی داشته باشد ، بر برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت برای تامین نیازهای جامعه تاکید کرد و گفت : خوشبختانه در محافل علمی بدون توجه به سوداگری های بازار تحقیقات و امور پژوهشی به خوبی درحال انجام است .
در این نشست رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به برخی نگرانی ها در میان اساتید دانشگاه و دانشجویان در خصوص وضعیت کنونی کشور ، گفت : دولت باید با ارتباط قوی تر با محافل دانشگاهی این نگرانی ها و دغدغه ها را مرتفع کند .
رئیس دانشگاه تهران نیز موضوع تقویت تعامل دستگاهها با یکدیگر و استفاده از تجارب دانشگاهی برای حل و فصل موضوعات پیش رو را یادآور شد و خواستار همکاری بیشتر دستگاههای حاکمیتی با نهادهای علمی شد .
وی ارائه راهکار ازسوی دانشگاهها را منوط به در اختیار داشتن اطلاعات دقیق از مسائل و مشکلات پیش روی دولت دانست و اظهار داشت : در صورت ارتباط بیشتر مسئولان اقتصادی با دانشگاهیان می توان برای برون رفت از مسائل موجود به راه حل های اجرایی رسید .
در ادامه این جلسه روسای دانشگاههای تهران ، صنعتی شریف ، علم و صنعت ایران ، خواجه نصیرالدین طوسی ، شهید بهشتی ، علامه طباطبائی ، امیرکبیر ، تربیت مدرس ، صنعتی اصفهان ، شیراز ، تبریز و اصفهان نیز هر کدام در سخنانی با تاکید بر این که ظرفیت های بزرگی در دانشگاه های کشور برای برون رفت از مشکلات وجود دارد ، آمادگی خود را برای همراهی با دولت و ارائه پیشنهادات راهگشا به منظور حل بحران های فعلی اعلام کردند .
روسا و اساتید دانشگاه های حاضر در جلسه همچنین ضمن بیان دغدغه ها و مشکلات خود تصریح کردند : مسائل و مشکلات اقتصادی و چالش های پیش روی کشور نظیر ترمیم سرمایه اجتماعی ، بیکاری ، مسائل زیست محیطی ، آب و آسیب های اجتماعی از طریق ارتباط نظام مند بدنه کارشناسی دولت با بدنه علمی دانشگاه ها قابل حل و فصل است .
تاکید بر قانونگرایی ، ضرورت جلب اعتماد مردم و نمایش همبستگی دستگاه ها و قوای سه گانه ، روشنگری درباره ابعاد تحریم ها و ظرفیت های کشور ، استفاده از توانمندی اساتید و دانشجویان برای ترسیم چشم انداز روشن نسبت به آینده کشور با توجه به واقعیت ها ، برخورد با مفسدان اقتصادی ، چگونگی ایجاد ارتباط نظام مند میان مسئولان و نخبگان و همکاری برای تزریق امید و اعتماد به جامعه از مهمترین مباحث مطرح شده در این جلسه بود .
در این جلسه مقرر شد روسای دانشگاههای حاضر طی جلسه ای ساز و کار ایجاد ارتباط نظام مند دولت با نخبگان و دانشگاه ها را با محوریت دکتر رضا فرجی دانا مشاور رئیس جمهور تعیین و به دولت پیشنهاد کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/05/24
> فارس : معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت ایجاد ساز و کار های لازم برای ارتباط وثیق و نظام مند میان دولت با نخبگان و مردم گفت : رسالت امروز همه مسئولان اجرایی ، دانشگاهیان و نخبگان و مردم همراهی و همکاری برای عبور موفق کشور از شرایط خطیر کنونی است .
> جهانگیری : در مقایسه با 4 ماه ابتدای سال گذشته در وضعیت مطمئن تری هستیم فارس : معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت ایجاد ساز و کار های لازم برای ارتباط وثیق و نظام مند میان دولت با نخبگان و مردم گفت : رسالت امروز همه مسئولان اجرایی ، دانشگاهیان و نخبگان و مردم همراهی و همکاری برای عبور موفق کشور از شرایط خطیر کنونی است .
اسحاق جهانگیری در جلسه هم اندیشی با روسای 13 دانشگاه برتر کشور و برخی از اساتید دانشگاه با اشاره به جنگ تبلیغی و روانی آمریکا و رسانه های وابسته آنان علیه ملت ایران اظهار داشت : دشمنان تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا با یک جنگ روانی و رسانه ای ، افکار عمومی در ایران را با تشویش ، نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده کشور و نظام مواجه سازند .
وی افزود : دشمنان سرمایه اجتماعی کشور را نشانه گرفته اند که همه دلسوزان کشور باید با وحدت و همدلی نگذارند سرمایه اجتماعی کشور دچار فرسایش شود .
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد : امروز مردم و به ویژه نسل جوان نسبت به آینده نگرانی هایی دارند و تلاش ما باید بر محوریت رفع نگرانی مردم و ایجاد امید و نشاط در جامعه متمرکز شود .
جهانگیری تاکید کرد : در فضای بی اعتمادی و ناامیدی نسبت به آینده هر نوع سیاست گذاری و برنامه ریزی برای کشور با مشکل مواجه می شود بنابراین ایجاد امید و اعتماد نسبت به آینده کشور باید اولویت همه ما باشد .
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به آگاهی دولت از وجود ضعف در ساختار ارتباطی دولت با نخبگان و مردم گفت : باید این اختلال ارتباطی با کمک صاحبنظران و هم اندیشی دولت با نخبگان مرتفع و مناسبات ارتباطی میان دولت و نخبگان و مردم تقویت شود تا بتوانیم جنگ روانی دشمن را با شکست مواجه کنیم .
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد : در شرایط حساس کنونی باید به سمتی حرکت کنیم که نخبگان ، دانشگاهیان و دانشگاه ها بتوانند نقش واقعی خود را در کشور ایفا کنند و به کانون حل و فصل مشکلات و مسایل کشور تبدیل شوند .
جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه پس از برجام کشور در مسیر توسعه قرار گرفت و به دنبال جذب و تأمین منابع مالی برای رفع نیازهای دانشگاه ها و نوسازی و تجهیز بخش های مختلف علمی و اقتصادی در مسیر توسعه کشور بودیم ، خاطرنشان کرد : اولویت نخست همه ما در شرایط تحریم باید تلاش برای اداره مطلوب کشور به نحوی باشد که به زندگی مردم کمترین آسیب وارد شود چرا که آمریکا در تلاش است با اعمال فشارهای مختلف بر جامعه ما را به عقب نشینی و تسلیم وادار کند اما به فضل الهی و با تلاش و همت مردم و مسئولین این مشکلات را به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت و از این شرایط عبور خواهیم کرد .
جهانگیری با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با 4 ماه ابتدای سال گذشته هم به لحاظ فروش نفت و درآمدهای ارزی و هم به لحاظ اختصاص ارز برای تأمین نیازهای اساسی کشور در وضعیت مطمئن تری هستیم تاکید کرد : همه تدابیر لازم برای مواجهه با شرایط مختلف اندیشیده شده است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد .
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت وحدت مسئولان کشور و قوای سه گانه در مدیریت شرایط خطیر کنونی و تسهیل فرایندهای تصمیم گیری و اجرایی تصریح کرد : خوشبختانه با تدبیر رهبر معظم انقلاب و تشکیل جلسات مستمر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا شاهد وحدت رویه در مواجهه با مسایل مختلف کشور هستیم و دولت نیز در این راستا آمادگی لازم را برای اصلاح فرایندهای تصمیم گیری و اجرایی متناسب با شرایط مختلف را دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/05/24

جهانگیری همچنین حل و فصل اختلافات داخلی را ضروری خواند و گفت : همه نخبگان سیاسی و اجتماعی و گروه ها و جریان های سیاسی مختلف باید برای انسجام و وحدت در کشور بیش از پیش تلاش کنند تا اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم .
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از سیاست های خصمانه آمریکا علیه کشورمان و خروج غیرقانونی از برجام تصریح کرد : به تصدیق غالب نخبگان کشور در مقطع کنونی با توجه به سیاست های خصمانه و توأم با بی احترامی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مذاکره با این کشور پذیرفتنی نیست .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست با اشاره به فضاسازی های انجام شده توسط دشمنان علیه کشور در خصوص موضوعات مختلف سیاسی نظیر برجام و رژیم حقوقی دریای خزر خواستار بسترسازی و حضور دانشگاهیان برای توضیح مسائل سیاسی و حقوقی به افکار شد و گفت : اگر نتوانیم در این مسائل روشنگری لازم را انجام دهیم و با ایجاد شوک های مثبت روانی و رسانه ای به جامعه ، افکار عمومی را همراه نکنیم ، کشور با مشکل مواجه خواهد شد .
وی هم در این جلسه با بیان اینکه وحدت مسئولان در داخل کشور باید نمود عینی داشته باشد ، بر برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت برای تامین نیازهای جامعه تاکید کرد و گفت : خوشبختانه در محافل علمی بدون توجه به سوداگری های بازار تحقیقات و امور پژوهشی به خوبی در حال انجام است .
در این نشست رییس دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به برخی نگرانی ها در میان اساتید دانشگاه و دانشجویان در خصوص وضعیت کنونی کشور ، گفت : دولت باید با ارتباط قوی تر با محافل دانشگاهی این نگرانی ها و دغدغه ها را مرتفع کند .
رئیس دانشگاه تهران نیز موضوع تقویت تعامل دستگاهها با یکدیگر و استفاده از تجارب دانشگاهی برای حل و فصل موضوعات پیش رو را یادآور شد و خواستار همکاری بیشتر دستگاههای حاکمیتی با نهادهای علمی شد .
وی ارائه راهکار از سوی دانشگاهها را منوط به در اختیار داشتن اطلاعات دقیق از مسائل و مشکلات پیش روی دولت دانست و اظهار داشت : در صورت ارتباط بیشتر مسئولان اقتصادی با دانشگاهیان می توان برای برون رفت از مسائل موجود به راه حل های اجرایی رسید .
در ادامه این جلسه روسای دانشگاههای تهران ، صنعتی شریف ، علم و صنعت ایران ، خواجه نصیرالدین طوسی ، شهید بهشتی ، علامه طباطبائی ، امیرکبیر ، تربیت مدرس ، صنعتی اصفهان ، شیراز ، تبریز و اصفهان نیز هر کدام در سخنانی با تأکید بر اینکه ظرفیت های بزرگی در دانشگاه های کشور برای برون رفت از مشکلات وجود دارد ، آمادگی خود را برای همراهی با دولت و ارائه پیشنهادات راهگشا به منظور حل بحران های فعلی اعلام کردند .
روسا و اساتید دانشگاه های حاضر در جلسه همچنین ضمن بیان دغدغه ها و مشکلات خود تصریح کردند : مسایل و مشکلات اقتصادی و چالش های پیش روی کشور نظیر ترمیم سرمایه اجتماعی ، بیکاری ، مسایل زیست محیطی ، آب و آسیب های اجتماعی از طریق ارتباط نظام مند بدنه کارشناسی دولت با بدنه علمی دانشگاه ها قابل حل و فصل است .
تأکید بر قانونگرایی ، ضرورت جلب اعتماد مردم و نمایش همبستگی دستگاه ها و قوای سه گانه ، روشنگری درباره ابعاد تحریم ها و ظرفیت های کشور ، استفاده از توانمندی اساتید و دانشجویان برای ترسیم چشم انداز روشن نسبت به آینده کشور با توجه به واقعیت ها ، برخورد با مفسدان اقتصادی ، چگونگی ایجاد ارتباط نظام مند میان مسئولان و نخبگان و همکاری برای تزریق امید و اعتماد به جامعه از مهمترین مباحث مطرح شده در این جلسه بود .
در این جلسه مقرر شد روسای دانشگاههای حاضر طی جلسه ای ساز و کار ایجاد ارتباط نظام مند دولت با نخبگان و دانشگاه ها را با محوریت دکتر رضا فرجی دانا مشاور رییس جمهور تعیین و به دولت پیشنهاد کنند .
کپی شد کلمات کلیدی : اصفهان دولت رئیس جمهور کارشناسی نخبگان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1397/05/24
> هفت تن از روسای دانشگاه های سطح یک کشور با محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ، دیدار و گفتگو کردند .
> هفت تن از روسای دانشگاه های سطح یک کشور با محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه ، دیدار و گفتگو کردند .
به گزارش دانشگاه تهران ، روسای دانشگاه های تهران ، علامه طباطبایی ، شهیدبهشتی ، تربیت مدرس ، صنعتی شریف ، صنعتی امیرکبیر و شیراز با وزیر امور خارجه دیدار و درباره مسائل بین المللی دانشگاه ها در شرایط کنونی کشور گفتگو کردند .
محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در این دیدار ضمن قدردانی از توجه وزیر امور خارجه به مسائل دانشگاه و همکاری های صورت گرفته در این حوزه با اشاره به فعالیت ها و اقدامات انجام شده توسط دانشگاه های سطح یک برای حل مسائل ملی بر اهمیت برگزاری جلسات و نشست های تخصصی تاکید کرد .
وی با اشاره به برگزاری جلسات تخصصی در حوزه های مختلف از قبیل اقتصاد ، سیاست و علوم اجتماعی که در چندین نوبت با حضور صاحب نظران و استادان این دانشگاه ها انجام شده ، گفت : نتایج به دست آمده از این جلسات که حاصل ساعت ها گفتگو و تحلیل تخصصی بوده ، همراه با راه حل های ممکن برای حل مشکلات در اختیار مسئولان و مقامات مربوطه قرار گرفته است .
رئیس دانشگاه تهران گسترش فعالیت های بین المللی و برقراری ارتباط با دانشگاه های مهم اروپایی و آمریکایی در پسابرجام را از دستاوردهای فعالیت های تیم دیپلماسی وزارت امور خارجه عنوان کرد و افزود : در پسابرجام ما شاهد گسترش ارتباطات بین المللی دانشگاه ها بودیم که برگزاری جلسات و نشست های مشترک با دانشگاه های مهم اروپایی و آمریکایی از جمله این ارتباطات است .
نیلی احمدآبادی با تاکید بر ضرورت گسترش تبادلات علمی و بین المللی گفت : گسترش دیپلماسی علمی به عنوان راهکاری مهم و تاثیرگذار برای کمک به حل مشکلات کشور در عرصه بین الملل از طریق همین تبادلات علمی صورت می گیرد .
وی آمادگی دانشگاه های سطح یک کشور را برای مشارکت در کارگاه های تخصصی به منظور حل مشکلات جامعه اعلام کرد .
روسای دانشگاه های سطح یک حاضر در جلسه نیز دیدگاه های خود را در خصوص مسائل مهم دانشگاهی در حوزه بین الملل بیان داشتند .
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز ضمن استقبال از دیدگاه های روسای دانشگاه های سطح یک کشور تاکید کرد که این دیدگاه ها بررسی و وزارت متبوع در حل مسائل و مشکلات مطرح شده در این جلسه همکاری لازم را به عمل خواهد آورد .
وی پیشنهاد کرد که کمیته ای برای پیگیری مسائل دانشگاه ها در حوزه بین الملل تشکیل شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
فرصت امروز
1397/05/24
> فرصت امروز : قانونگرایی ، روشنگری درباره ابعاد تحریم ها و ظرفیت های کشور ، برخورد با مفسدان اقتصادی ، ارتباط نظام مند دولت با نخبگان ، همکاری برای تزریق امید و اعتماد به جامعه و.
> فرصت امروز : قانونگرایی ، روشنگری درباره ابعاد تحریم ها و ظرفیت های کشور ، برخورد با مفسدان اقتصادی ، ارتباط نظام مند دولت با نخبگان ، همکاری برای تزریق امید و اعتماد به جامعه و .
اینها مهم ترین موضوعاتی بود که شامگاه سه شنبه در نشست هم اندیشی معاون اول رئیس جمهور با روسای 13 دانشگاه برتر کشور مطرح شد ، اما به جرات مهم ترین موضوع مطرح شده در این نشست ، چگونگی ارتباط با نخبگان و ایجاد ساز و کار ی برای گفت وگوی نظام مند دولت با نخبگان و مردم بود و در پایان هم قرار شد تا روسای دانشگاه ها در جلسه ای سازوکار ایجاد این ارتباط نظام مند میان دولت و نخبگان را با محوریت دکتر رضا فرجی دانا ، مشاور رئیس جمهور تعیین کرده و سپس به دولت پیشنهاد کنند .
معاون اول رئیس جمهور در ابتدای این نشست ، با تأکید بر ضرورت ایجاد ساز و کار های لازم برای ارتباط نظام مند میان دولت با نخبگان و مردم گفت : رسالت امروز همه مسئولان اجرایی ، دانشگاهیان و نخبگان و مردم همراهی و همکاری برای عبور موفق کشور از شرایط خطیر کنونی است .
اسحاق جهانگیری با اشاره به جنگ تبلیغی و روانی آمریکا و رسانه های وابسته آنان علیه ملت ایران گفت : دشمنان تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا با یک جنگ روانی و رسانه ای ، افکار عمومی در ایران را با تشویش ، نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده کشور و نظام مواجه سازند .
دشمنان سرمایه اجتماعی کشور را نشانه گرفته اند که همه دلسوزان کشور باید با وحدت و همدلی نگذارند سرمایه اجتماعی کشور دچار فرسایش شود .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، معاون اول رئیس جمهور ادامه داد : امروز مردم و به ویژه نسل جوان نسبت به آینده نگرانی هایی دارند و تلاش ما باید بر محوریت رفع نگرانی مردم و ایجاد امید و نشاط در جامعه متمرکز شود .
در فضای بی اعتمادی و ناامیدی نسبت به آینده هر نوع سیاست گذاری و برنامه ریزی برای کشور با مشکل مواجه می شود بنابراین ایجاد امید و اعتماد نسبت به آینده کشور باید اولویت همه ما باشد .
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به آگاهی دولت از وجود ضعف در ساختار ارتباطی دولت با نخبگان و مردم گفت : باید این اختلال ارتباطی با کمک صاحبنظران و هم اندیشی دولت با نخبگان مرتفع و مناسبات ارتباطی میان دولت و نخبگان و مردم تقویت شود تا بتوانیم جنگ روانی دشمن را با شکست مواجه کنیم .
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد : در شرایط حساس کنونی باید به سمتی حرکت کنیم که نخبگان ، دانشگاهیان و دانشگاه ها بتوانند نقش واقعی خود را در کشور ایفا کنند و به کانون حل و فصل مشکلات و مسائل کشور تبدیل شوند .
جهانگیری همچنین با اشاره به این که پس از برجام کشور در مسیر توسعه قرار گرفت و به دنبال جذب و تأمین منابع مالی برای رفع نیازهای دانشگاه ها و نوسازی و تجهیز بخش های مختلف علمی و اقتصادی در مسیر توسعه کشور بودیم ، خاطرنشان کرد : اولویت نخست همه ما در شرایط تحریم باید تلاش برای اداره مطلوب کشور به نحوی باشد که به زندگی مردم کمترین آسیب وارد شود ، چرا که آمریکا در تلاش است با اعمال فشارهای مختلف بر جامعه ما را به عقب نشینی و تسلیم وادار کند اما به فضل الهی و با تلاش و همت مردم و مسئولین این مشکلات را به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت و از این شرایط عبور خواهیم کرد .
او با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با چهار ماه ابتدای سال گذشته هم به لحاظ فروش نفت و درآمدهای ارزی و هم به لحاظ اختصاص ارز برای تأمین نیازهای اساسی کشور در وضعیت مطمئن تری هستیم ، تاکید کرد : همه تدابیر لازم برای مواجهه با شرایط مختلف اندیشیده شده است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
فرصت امروز
1397/05/24

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت وحدت مسئولان کشور و قوای سه گانه در مدیریت شرایط خطیر کنونی و تسهیل فرآیندهای تصمیم گیری و اجرایی تصریح کرد : خوشبختانه با تدبیر رهبر معظم انقلاب و تشکیل جلسات مستمر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا شاهد وحدت رویه در مواجهه با مسائل مختلف کشور هستیم و دولت نیز در این راستا آمادگی لازم را برای اصلاح فرآیندهای تصمیم گیری و اجرایی متناسب با شرایط مختلف را دارد .
جهانگیری همچنین حل و فصل اختلافات داخلی را ضروری خواند و گفت : همه نخبگان سیاسی و اجتماعی و گروه ها و جریان های سیاسی مختلف باید برای انسجام و وحدت در کشور بیش از پیش تلاش کنند تا اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم .
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از سیاست های خصمانه آمریکا علیه کشورمان و خروج غیرقانونی از برجام تصریح کرد : به تصدیق غالب نخبگان کشور در مقطع کنونی با توجه به سیاست های خصمانه و توأم با بی احترامی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مذاکره با این کشور پذیرفتنی نیست .
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی نیز در این نشست با اشاره به فضاسازی های انجام شده توسط دشمنان علیه کشور درخصوص موضوعات مختلف سیاسی نظیر برجام و رژیم حقوقی دریای خزر خواستار بسترسازی و حضور دانشگاهیان برای توضیح مسائل سیاسی و حقوقی به افکار شد و گفت : اگر نتوانیم در این مسائل روشنگری لازم را انجام دهیم و با ایجاد شوک های مثبت روانی و رسانه ای به جامعه ، افکار عمومی را همراه نکنیم ، کشور با مشکل مواجه خواهد شد .
رئیس دانشگاه امیرکبیر هم در این جلسه با بیان اینکه وحدت مسئولان در داخل کشور باید نمود عینی داشته باشد ، بر برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلندمدت برای تامین نیازهای جامعه تاکید کرد و گفت : خوشبختانه در محافل علمی بدون توجه به سوداگری های بازار تحقیقات و امور پژوهشی به خوبی در حال انجام است .
در این نشست رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به برخی نگرانی ها در میان اساتید دانشگاه و دانشجویان درخصوص وضعیت کنونی کشور ، گفت : دولت باید با ارتباط قوی تر با محافل دانشگاهی این نگرانی ها و دغدغه ها را مرتفع کند .
رئیس دانشگاه تهران نیز موضوع تقویت تعامل دستگاه ها با یکدیگر و استفاده از تجارب دانشگاهی برای حل و فصل موضوعات پیش رو را یادآور شد و خواستار همکاری بیشتر دستگاه های حاکمیتی با نهادهای علمی شد .
وی ارائه راهکار از سوی دانشگاه ها را منوط به در اختیار داشتن اطلاعات دقیق از مسائل و مشکلات پیش روی دولت دانست و اظهار داشت : در صورت ارتباط بیشتر مسئولان اقتصادی با دانشگاهیان می توان برای برون رفت از مسائل موجود به راه حل های اجرایی رسید .
در ادامه این جلسه روسای دانشگاه های تهران ، صنعتی شریف ، علم و صنعت ایران ، خواجه نصیرالدین طوسی ، شهید بهشتی ، علامه طباطبائی ، امیرکبیر ، تربیت مدرس ، صنعتی اصفهان ، شیراز ، تبریز و اصفهان نیز هر کدام در سخنانی با تأکید بر این که ظرفیت های بزرگی در دانشگاه های کشور برای برون رفت از مشکلات وجود دارد ، آمادگی خود را برای همراهی با دولت و ارائه پیشنهادات راهگشا به منظور حل بحران های فعلی اعلام کردند .
روسا و اساتید دانشگاه های حاضر در جلسه همچنین ضمن بیان دغدغه ها و مشکلات خود تصریح کردند : مسائل و مشکلات اقتصادی و چالش های پیش روی کشور نظیر ترمیم سرمایه اجتماعی ، بیکاری ، مسائل زیست محیطی ، آب و آسیب های اجتماعی از طریق ارتباط نظام مند بدنه کارشناسی دولت با بدنه علمی دانشگاه ها قابل حل و فصل است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
قانون
1397/05/24
> معاون اول رییس جمهوری گفت : به تصدیق غالب نخبگان کشور در مقطع کنونی با توجه به سیاست های خصمانه و توأم با بی احترامی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مذاکره با این کشور پذیرفتنی نیست .
> قانون معاون اول رییس جمهوری گفت : به تصدیق غالب نخبگان کشور در مقطع کنونی با توجه به سیاست های خصمانه و توأم با بی احترامی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مذاکره با این کشور پذیرفتنی نیست .
به گزارش قانون به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری ، اسحاق جهانگیری شامگاه سه شنبه در جلسه هم اندیشی با روسای 13 دانشگاه برتر کشور و برخی از اساتید دانشگاه با اشاره به جنگ تبلیغی و روانی آمریکا و رسانه های وابسته آنان علیه ملت ایران اظهار داشت : دشمنان تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا با یک جنگ روانی و رسانه ای ، افکار عمومی در ایران را با تشویش ، نگرانی و ناامیدی نسبت به آینده کشور و نظام مواجه سازند .
وی افزود : دشمنان سرمایه اجتماعی کشور را نشانه گرفته اند که همه دلسوزان کشور باید با وحدت و همدلی نگذارند سرمایه اجتماعی کشور دچار فرسایش شود .
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد : امروز مردم و به ویژه نسل جوان نسبت به آینده نگرانی هایی دارند و تلاش ما باید بر محوریت رفع نگرانی مردم و ایجاد امید و نشاط در جامعه متمرکز شود .
جهانگیری تاکید کرد : در فضای بی اعتمادی و ناامیدی نسبت به آینده هر نوع سیاست گذاری و برنامه ریزی برای کشور با مشکل مواجه می شود بنابراین ایجاد امید و اعتماد نسبت به آینده کشور باید اولویت همه ما باشد .
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به آگاهی دولت از وجود ضعف در ساختار ارتباطی دولت با نخبگان و مردم گفت : باید این اختلال ارتباطی با کمک صاحبنظران و هم اندیشی دولت با نخبگان مرتفع و مناسبات ارتباطی میان دولت و نخبگان و مردم تقویت شود تا بتوانیم جنگ روانی دشمن را با شکست مواجه کنیم .
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد : در شرایط حساس کنونی باید به سمتی حرکت کنیم که نخبگان ، دانشگاهیان و دانشگاه ها بتوانند نقش واقعی خود را در کشور ایفا کنند و به کانون حل و فصل مشکلات و مسایل کشور تبدیل شوند .
جهانگیری با بیان این که پس از برجام کشور در مسیر توسعه قرار گرفت ، یادآور شد : به دنبال جذب و تأمین منابع مالی برای رفع نیازهای دانشگاه ها و نوسازی و تجهیز بخش های مختلف علمی و اقتصادی در مسیر توسعه کشور بودیم وی ادامه داد : اولویت نخست همه ما برای اداره مطلوب کشور با توجه به شرایط تحریم به نحوی باشد که به زندگی مردم کمترین آسیب وارد شود چرا که آمریکا در تلاش است با اعمال فشارهای مختلف بر جامعه ما را به عقب نشینی و تسلیم وادار کند اما به فضل الهی و با تلاش و همت مردم و مسئولین این مشکلات را به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت و از این شرایط عبور خواهیم کرد .
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با چهار ماه ابتدای سال گذشته هم به لحاظ فروش نفت و درآمدهای ارزی و هم به لحاظ اختصاص ارز برای تأمین نیازهای اساسی کشور در وضعیت مطمئن تری هستیم تاکید کرد : همه تدابیر لازم برای مواجهه با شرایط مختلف اندیشیده شده است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد .
معاون اول رییس جمهوری با تأکید بر اهمیت وحدت مسئولان کشور و قوای سه گانه در مدیریت شرایط خطیر کنونی و تسهیل فرایندهای تصمیم گیری و اجرایی تصریح کرد : خوشبختانه با تدبیر رهبر معظم انقلاب و تشکیل جلسات مستمر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا شاهد وحدت رویه در مواجهه با مسایل مختلف کشور هستیم و دولت نیز در این راستا آمادگی لازم را برای اصلاح فرایندهای تصمیم گیری و اجرایی متناسب با شرایط مختلف را دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
قانون
1397/05/24

جهانگیری همچنین حل و فصل اختلافات داخلی را ضروری خواند و گفت : همه نخبگان سیاسی و اجتماعی و گروه ها و جریان های سیاسی مختلف باید برای انسجام و وحدت در کشور بیش از پیش تلاش کنند تا اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم .
معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از سیاست های خصمانه آمریکا علیه کشورمان و خروج غیرقانونی از برجام تصریح کرد : به تصدیق غالب نخبگان کشور در مقطع کنونی با توجه به سیاست های خصمانه و توأم با بی احترامی دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مذاکره با این کشور پذیرفتنی نیست .
**سخنان رییسان دانشگاه ها رییس دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست با اشاره به فضاسازی های انجام شده توسط دشمنان علیه کشور در خصوص موضوعات مختلف سیاسی نظیر برجام و رژیم حقوقی دریای خزر خواستار بسترسازی و حضور دانشگاهیان برای توضیح مسائل سیاسی و حقوقی به افکار شد و گفت : اگر نتوانیم در این مسائل روشنگری لازم را انجام دهیم و با ایجاد شوک های مثبت روانی و رسانه ای به جامعه ، افکار عمومی را همراه نکنیم ، کشور با مشکل مواجه خواهد شد .
رییس دانشگاه امیرکبیر هم در این جلسه با بیان اینکه وحدت مسئولان در داخل کشور باید نمود عینی داشته باشد ، بر برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت برای تامین نیازهای جامعه تاکید کرد و گفت : خوشبختانه در محافل علمی بدون توجه به سوداگری های بازار تحقیقات و امور پژوهشی به خوبی در حال انجام است .
در این نشست رییس دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به برخی نگرانی ها در میان اساتید دانشگاه و دانشجویان در خصوص وضعیت کنونی کشور ، گفت : دولت باید با ارتباط قوی تر با محافل دانشگاهی این نگرانی ها و دغدغه ها را مرتفع کند .
رییس دانشگاه تهران نیز موضوع تقویت تعامل دستگاهها با یکدیگر و استفاده از تجارب دانشگاهی برای حل و فصل موضوعات پیش رو را یادآور شد و خواستار همکاری بیشتر دستگاههای حاکمیتی با نهادهای علمی شد .
وی ارائه راهکار از سوی دانشگاهها را منوط به در اختیار داشتن اطلاعات دقیق از مسائل و مشکلات پیش روی دولت دانست و اظهار داشت : در صورت ارتباط بیشتر مسئولان اقتصادی با دانشگاهیان می توان برای برون رفت از مسائل موجود به راه حل های اجرایی رسید .
در ادامه این جلسه روسای دانشگاههای تهران ، صنعتی شریف ، علم و صنعت ایران ، خواجه نصیرالدین طوسی ، شهید بهشتی ، علامه طباطبائی ، امیرکبیر ، تربیت مدرس ، صنعتی اصفهان ، شیراز ، تبریز و اصفهان نیز هر کدام در سخنانی با تأکید بر این که ظرفیت های بزرگی در دانشگاه های کشور برای برون رفت از مشکلات وجود دارد ، آمادگی خود را برای همراهی با دولت و ارائه پیشنهادات راهگشا به منظور حل بحران های فعلی اعلام کردند .
روسا و اساتید دانشگاه های حاضر در جلسه همچنین ضمن بیان دغدغه ها و مشکلات خود تصریح کردند : مسایل و مشکلات اقتصادی و چالش های پیش روی کشور نظیر ترمیم سرمایه اجتماعی ، بیکاری ، مسایل زیست محیطی ، آب و آسیب های اجتماعی از طریق ارتباط نظام مند بدنه کارشناسی دولت با بدنه علمی دانشگاه ها قابل حل و فصل است .
تأکید بر قانونگرایی ، ضرورت جلب اعتماد مردم و نمایش همبستگی دستگاه ها و قوای سه گانه ، روشنگری درباره ابعاد تحریم ها و ظرفیت های کشور ، استفاده از توانمندی اساتید و دانشجویان برای ترسیم چشم انداز روشن نسبت به آینده کشور با توجه به واقعیت ها ، برخورد با مفسدان اقتصادی ، چگونگی ایجاد ارتباط نظام مند میان مسئولان و نخبگان و همکاری برای تزریق امید و اعتماد به جامعه از مهمترین مباحث مطرح شده در این جلسه بود .
در این جلسه مقرر شد روسای دانشگاههای حاضر طی جلسه ای ساز و کار ایجاد ارتباط نظام مند دولت با نخبگان و دانشگاه ها را با محوریت دکتر رضا فرجی دانا مشاور رییس جمهوری تعیین و به دولت پیشنهاد کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آرمان امروز
1397/05/27
> عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه باید برای رکود سیاسی در دانشگاه ها ، انجمن های علمی و نشریات علمی دانشجویی فکری کرد ، چون برای جامعه دانشجویی مضر است ، تصریح کرد : برخی فکر می کنند اگر فضای دانشگاه را غیرسیاسی کنیم به سمت علمی شدن حرکت می کند.
> عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه باید برای رکود سیاسی در دانشگاه ها ، انجمن های علمی و نشریات علمی دانشجویی فکری کرد ، چون برای جامعه دانشجویی مضر است ، تصریح کرد : برخی فکر می کنند اگر فضای دانشگاه را غیرسیاسی کنیم به سمت علمی شدن حرکت می کند .
در حالی که این اشتباه بزرگی است ، چون وقتی نشاط دانشجویان را گرفته ایم در فضای علمی هم تاثیر منفی می گذارد .
محمود صادقی افزود : فعالیت های سیاسی دانشجویان دچار نوعی رکود است و تحرک و پویایی در بین تشکل های دانشجویی در همه طیف ها از جمله اصولگرا و اصلاح طلب دیده نمی شود ، مساله ای که نیازمند بررسی است .
او درباره تاثیر رکود فعالیت های دانشجویی روی نشریات آنها نیز گفت : از خطرات بسته شدن فضای سیاسی دانشگاه این است که افراد از حالت شناسنامه دار به بی شناسنامه تبدیل می شوند و مخاطرات شکل گیری فعالیت های زیرزمینی وجود دارد .
صادقی گفت : سرخوردگی بین اقشار مختلف دانشجویی ایجاد شده و این موضوع را می توانیم در نشریات مختلف دانشجویی نیز مشاهده کنیم .
او ادامه داد : با فعال بودن تشکل ها نشریات دانشجویی نیز فعال هستند که باید دلایل غیرفعال بودن نشریات دانشجویی ارزیابی شود ، از آن جمله می توان به سرخوردگی از فضای سیاسی اجتماعی دانشگاه اشاره کرد .
صادقی خاطرنشان کرد : هزینه هایی که فعالان و نشریات دانشجویی با آن مواجه هستند ، به خصوص مسائل خارج از دانشگاه ، آنها را به سمت نوعی سکون و رکود هدایت کرده است .
صادقی گفت : این موضوع که گفته می شود دانشجو فقط باید درس بخواند ، فکر نادرستی است؛ در حالی که اگر دانشجو فقط درس بخواند ، فردگرا شده و در آینده احساس مسئولیت نمی کنند به همین دلیل نیازمند بازنگری سیاست ها در زمینه سیاسی شدن دانشگاه ها هستیم تا به دانشگاه اجازه تنفس و نشاط را بدهیم و سپس آثار این نشاط را در نشریات و حتی محافل علمی خواهیم دید .
او ادامه داد : دانشجویان علاقه مند به فعالیت های سیاسی در انجمن های علمی نیز فعال هستند و اینگونه نیست که اگر فضای دانشگاه بسته باشد ، دانشجویان از نظر علمی رشد می کنند .
به گزارش جماران ، صادقی با بیان اینکه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس محورهایی در این زمینه در حال پیگیری است ، تصریح کرد : باید توجه بیشتری به تشکل های دانشجویی به ویژه در آستانه سال تحصیلی جدید شده و قبل از آغاز سال تحصیلی جدید اقدامات مثبتی در این زمینه صورت گیرد .
گفتنی است بر اساس بیانات رهبری ، دانشجویان باید در کنار درس و تحصیل نسبت به آنچه که در جامعه می گذرد و اتفاقات سیاسی جامعه حساس باشند ، چراکه این دانشجو ها هستند که سکانداران سیاسی آینده کشور هستند و طبیعتا دانشگاه محیطی است برای اینکه دانشجو بتواند مهمترین تجربه های سیاسی خود را انجام دهد .
بنابراین فضای دانشگاه ها باید به نحوی باشد که تشکل های سیاسی از همه جناح ها فعالیت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/05/27
> سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : «باید رشته های بدون کنکور پیش از کنکور اطلاع رسانی شود.
> سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : «باید رشته های بدون کنکور پیش از کنکور اطلاع رسانی شود .
» سیدحمایت میرزاده درباره اقبال کم داوطلبان کنکور سراسری به رشته های بدون آزمون دانشگاه ها گفت : «خانواده ها و دانش آموزان اطلاع دقیقی از رشته های بدون آزمون ندارند .
ظاهرا اراده جدی و محکمی هم در این زمینه وجود ندارد که این رشته ها به داوطلبان کنکور شناسانده شود .
باید این موارد پیش از کنکور اطلاع رسانی شود .
» سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی دلیل این امر را منافع اقتصادی عده ای دانست و گفت : «خیلی از افراد و موسسات می دانند که اگر 85 درصد ظرفیت بدون آزمون دانشگاه ها معرفی شود ، منافع شان به خطر می افتد چراکه مراجعان به کلاس های کنکور کاهش می یابد و اگر دانش آموزان بدانند که تعداد زیادی رشته و دانشگاه نیازی به کنکور ندارد و می توانند در شهر و روستای خود درس بخوانند ، درآمد مالی عده ای به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد .
» او تاکید کرد : «در این شرایط حتما ظرفیت 85 درصدی رشته های بدون آزمون در کنکور سراسری پر خواهد شد و عده ای که علاقه به رقابت دارند می توانند در آن 15 درصد باقی مانده با یکدیگر رقابت کنند .
» او گفت : «موسسه ها با اینکه می دانند هر داوطلبی که به آنها مراجعه می کند چقدر توان دارد ، بازهم او را به تلاش بی نتیجه وادار می کنند که به سود و منفعت خود دست یابد .
امیدوارم روزی برسد که سازمان سنجش این موضوع را در دستورکار خود قرار دهد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قدس
1397/05/26
> ٢٦ دی ٩٥ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی برنامه ششم توسعه ، اصلاحاتی را در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ایجاد کردند که به موجب آن دولت ، بنیاد شهید و امور ایثارگران مؤظف شدند ، خدمات جدیدی را به جانبازان زیر ٢٥ درصد ، همسران و فرزندان آنان ، رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه و همسران و فرزندان آنان ارائه دهند .
از مهم ترین این خدمات می توان به ایجاد ظرفیت جدید در استخدام ارگان های اجرایی ، خدمات شهری و ظرفیت در پذیرش انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد اشاره کرد .
> پس از رایزنی های فراوان برای اعمال اصلاحات و در نظر گرفتن نظرات گوناگون 30 خرداد 1397 و در راستای اجرای ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور مبنی بر ایجاد و اعمال سهمیه پنج درصد برای جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد ، همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه برای داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون سراسری فراهم شد .
قانونی که زمینه اعتراض و تجمع شماری از دانشجویان و خانواده های آن ها را فراهم ساخت .
سهمیه های غیرکارشناسی به دانش آموز آسیب می زند مهدی بهلولی؛ کارشناس آموزش و پرورش در توضیح این مشکلات می گوید : سیاست های کلان و غلط مشکلات بسیاری را به آموزش و پرورش تحمیل می کند .
یکی از این سیاست های تحمیلی ، مسئله سهمیه بندی هاست .
دانش آموزی که سهمیه ایثارگری دارد با رتبه کنکور 34 هزار و پس از اعمال 30 درصد به رتبه 340 تبدیل می شود ، البته این رتبه به میزان ایثارگری بستگی دارد .
بعد این دانش آموز می تواند در دانشگاه های خاص و رده بالای کشور و رشته هایی خاص که نیاز به علم و دانش زیادی دارد ، پذیرفته شود .
نمونه های بسیاری از این افراد وجود دارند که پس از اندک زمانی به دلیل عدم همخوانی توانایی خود با دیگران مجبور به تغییر رشته یا ترک تحصیل شده اند .
او اضافه می کند : امتیازهای غیرآموزشی و غیرکارشناسی که به آن ها داده می شود ، هم دانش آموز را به اشتباه تربیت کرده و اثر تربیتی بدی بر روح و روان او می گذارد و هم اینکه سبب می شود آن ها انگیزه انجام کار جدی را از دست دهند .
این کارشناس تعلیم و تربیت با بیان اینکه ایثارگران برای سربلندی کشور خدمت کرده و باید برای آن ها امکانات خاصی در نظر گرفت ، تأکید می کند : برای ارائه این خدمات نباید از امتیازات و سهمیه های غیر دانشی و غیر علمی که بنیانی ندارد و سبب کم سوادی می شود ، استفاده کرد .
شاید یکی از بهترین راهکارها در این زمینه ایجاد کلاس های جبرانی و خدمات آموزشی قبل از کنکور باشد تا از نظر علمی و با تلاش خودشان بهترین رتبه های دانشگاهی را کسب کنند .
بهلولی تأکید می کند : آموزش و پرورش باید موضع خود را در این مورد شفاف بیان کند .
اینکه آیا از نظر علمی می توان از این سهمیه ها دفاع کرد یا نه؟ اگر نمی شود راهکارش را تغییر دهد یا اگر قرار است حمایت کند ، به صورت درست این حمایت انجام شود .
سهمیه بندی از سیاست های آموزشی ، اجتماعی و اقتصادی نشأت می گیرد در حالی که بحث افزایش سهمیه ها این روزها واکنش های زیادی مانند تجمع مقابل وزارت علوم یا مجلس شورای اسلامی به همراه داشته و واکنش های زیادی در فضای مجازی ایجاد کرده ، یک تحلیلگر مسائل آموزش کشور از سهمیه به سازوکارهایی تعبیر می کند که در ایران و برخی دیگر از کشورها ، همچون چین و اسپانیا ، اجرا می شود .
مجتبی همتی فر می گوید : به طور عام «سهمیه» تبعیض مثبت یا منفی محسوب می شود .
سهمیه بندی براساس منطقی است که معمولاً از سیاست های آموزشی و اجتماعی و حتی اقتصادی کشورها نشأت می گیرد .
ایجاد توازن و عدالت از جمله این سیاست هاست که می تواند بنا به گستره معنایی آن ، انواع سهمیه ها را براساس آن طراحی کرد .
سهمیه به عنوان تبعیض ، می تواند ناظر به یک منطقه یا یک قشر خاص اعمال شود .
مانند سهمیه ویژه قهرمانان ورزشی برای تحصیل در رشته های تربیت بدنی یا سهمیه برای جبران صدمات جسمی و روانی خانواده هایی که در حوادثی مانند زلزله یا جنگ و .
آسیب دیده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قدس
1397/05/26

بر این اساس می توان از انواع مختلف سهمیه در پذیرش دانشجو سخن گفت .
او به عنوان نمونه یکی از انواع آن را در نظر گرفتن سهمیه ای برای برخی از مناطق و استان ها در رشته یا دانشگاهی خاص دانسته و توضیح می دهد : منطق پشتیبان چنین سهمیه ای این نگرش است که پیشرفت اقتصادی و اجتماعی هر منطقه به نیروی انسانی آن است ، بنابراین برای پیشرفت مناطق محروم باید بر ارتقای نیروی انسانی آن تمرکز کرد .
از آنجاکه احتمال برگشت دانشجویان به منطقه محل زندگی خود بیشتر است ، اختصاص سهمیه خاص دانشجویان آن منطقه به رشته های تحصیلی مورد نیاز آنجا می تواند سیاست پیشرفت آن منطقه باشد .
البته مقدمه چنین سیاستی ، این است که برای رشته های تحصیلی در هر منطقه ، نیازسنجی انجام شود و بین سوابق و نیازهای منطقه با رشته های دانشگاه ها رابطه ای برقرار باشد .
به طور مثال در منطقه ای که معدن یا کشاورزی زیاد است ، سهمیه ای برای پذیرش دانشجوی بومی آن مناطق در رشته های مرتبط در نظر گرفته شود .
همین را می توان درباره سهمیه جنسیتی هم مطرح کرد .
اِعمال انواع سهمیه رشته ای لازم است همتی فر تأکید می کند : با توجه به مسائل کنونی جامعه ، اِعمال انواع سهمیه رشته ای لازم به نظر می رسد .
برای رفع بیکاری مهم است که بین رشته ها و نیازهای منطقه درصدی از سهمیه ها را دخالت دهیم .
به همین منظور خلاقیت فرد را در نظر بگیریم و افراد خلاق و توانمند آن منطقه در رتبه بالاتری نسبت به افراد مناطق دیگر در پذیرش آن رشته قرار گیرند .
در برخی کشورها مانند چین ، هر کدام از استان ها در برخی رشته ها سهمیه ای دارند تا نیروی انسانی منطقه به لحاظ فرهیختگی بتواند سطحی بالاتر کسب کرده و پیشرفت کند .
سهمیه سنی هم مؤلفه ای است که در کشورهایی مانند اسپانیا اعمال می شود ، از جمله درصدهایی از سهمیه را برای سنین مختلف مثلاً بالای 45 سال در نظر می گیرند .
این سهمیه به سیاست های جمعیتی آن جامعه بستگی دارد که مایل است بر کدام بخش از جامعه برای دستیابی به تحصیلات دانشگاهی تأکید کند .
این دکترای آموزش توضیح می دهد : در نظر گرفتن سهمیه ای برای افراد برخوردار از تجربه عملی و سابقه کاری مثبت در حوزه مربوطه هم می تواند یک نوع از سهمیه باشد که بویژه در رشته هایی مهارتی و فنی معنا دارد .
در کشورهایی مانند آلمان سهمیه هایی این چنینی قائل شده اند و داشتن تجربه کاری در رشته های مهندسی به عنوان یک امتیاز در پذیرش در دانشگاه ها مورد توجه قرار می گیرد .
در نظر گرفتن تجربه عملی به عنوان سهمیه برای قبولی در رشته های تربیت معلم نیز در عموم کشورها شایع است .
بر این اساس باید توجه کنیم که در ایران ، نمی توان از انواع سهمیه بندی های مذکور غفلت کرد و چه بسا آن ها برای وضع کنونی ما لازم هم باشند .
بنابراین در سیاست های پذیرش دانشجو باید دقیق تر ، هدفمندتر و مطابق با سیاست های کلان کشور در حوزه های اقتصادی ، جمعیتی ، فرهنگی و علمی از ابزار انواع سهمیه ها استفاده کنیم؛ سیاست هایی که ممکن است بنا به شرایط ، در دوره ای اعمال شود یا نشود .
به عنوان مثال ذیل قائل شدن تبعیض مثبت برای خانم های متأهل با سیاست جمعیتی کنونی کشور و در نظر گرفتن سهمیه ای برای کسانی که تجربه عملی در رشته ای دارند ، ناظر به بحران بیکاری می تواند جهت دهنده باشند .
در مورد اخیر اشتغال پس از دانش آموختگی به دلیل برخورداری از تجربه و مهارت قبلی محتمل تر است .
ایده هایی برای بهره گیری بهتر از سهمیه ها همتی فر در ادامه با اشاره به اینکه بخشی از سهمیه ها برای جبران شرایط پیش آمده ناشی از بحران های اجتماعی و طبیعی است ، می گوید : در ایران این نوع سهمیه مذکور با درصدهای مختلف در پذیرش دانشجو اعمال می شود .
نکته قابل تأمل سهمیه اختصاصی به افراد منتسب به خانواده های عزیزانی است که در دفاع مقدس هشت ساله یا پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی بویژه در نیروهای نظامی به فیض ایثارگری نایل شده اند و آن را می توان بخشی از اقدام های حمایتی و قدردانی از خانواده های مذکور دانست .
او اضافه می کند : یکی از تفاوت های این نوع از سهمیه با دیگر سهمیه ها این است که در سهمیه ایثارگری ، درصد اختصاص به خانواده های ایثارگران برای پذیرش در دانشگاه مازاد بر ظرفیت معمولی دانشگاه هاست و از این نظر حقی از دیگر افراد جامعه ضایع نمی شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قدس
1397/05/26

به عنوان مثال با لحاظ سهمیه 30 درصدی ایثارگری عملاً دانشگاه علاوه بر پذیرش 30 دانشجو در یک رشته خاص ، 9 دانشجو نیز از خانواده های ایثارگر می پذیرد که البته احراز شرایط علمی لازم نیز بنا به ضوابط مدنظر قرار دارد .
این کارشناس آموزش و پرورش برای اصلاح قانون سهمیه ها راهکارهایی نیز دارد .
او می گوید : هرچند اختصاص چنین ظرفیتی برای ایثارگرانی که به کشور خدمتی کرده اند و نظام باید نسبت به آن ها ایفای نقش کرده و محبت های آن ها را جبران کند ، لازم به نظر می رسد ، اما برای نزدیکی بیشتر به عدالت ، بویژه عدالت تربیتی شاید بهتر باشد برای جبران آسیب ها و خسارت های معنوی و مادی تحمیلی به خانواده ایثارگران ، به جای سهمیه بر توانمندسازی علمی در دوره تحصیل و قبل از کنکور تأکید کرد .
این ایده البته باید از جوانب مختلف مورد بررسی قرار گیرد و شاید در حالت واقعی ، باید به ترکیب معقولی از این دو راهکار برسیم .
خلاصه اینکه لازم است سیاست های جامع تر و هدفمندتری برای پذیرش دانشجو از جمله در سهمیه ها داشته باشیم؛ سیاست هایی مرتبط و همسو با سیاست های کلان بخش های مختلف اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی .
بر این اساس چه بسا به انواعی از سهمیه برای داوطلبان بر اساس قشر ، منطقه و جنسیت و .
برسیم .
آیا سهمیه ها ساماندهی می شوند؟ به گفته محمدمهدی زاهدی ، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، به منظور رسیدگی به اعتراضات و تجمعات اخیر و حواشی پیش آمده در سهمیه ایثارگران ، مقرر شد در کارگروه ویژه اصلاح سهمیه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی این طرح پیگیری و اصلاحیه ای بر آن اعمال شود .
کارگروهی برای رفع اشکالات موجود در تخصیص سهمیه ها و ایجاد فضایی برابر و یکسان برای رقابت هزاران داوطلب ورود به دانشگاه ها که تا به امروز از خروجی این کارگروه اطلاعی در دست نیست .
کارگروهی که البته تماس یک هفته ای ما با آن ها نیز ثمری نداشت و همچنان منتظر اعلام نظر عالی ترین کارگروه تصمیم گیری در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای این موضوع هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/05/26
> ایرنا : عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی می گوید : فعالیت های سیاسی دانشجویان دچار نوعی رکود است تحرک و پویایی در بین تشکل های دانشجویی در همه طیف ها از جمله اصولگرا و اصلاح طلب دیده نمی شود ، مسئله ای که نیازمند بررسی است .
> صادقی : فضای سیاسی دانشگاه ها دچار رکود شده ایرنا : عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی می گوید : فعالیت های سیاسی دانشجویان دچار نوعی رکود است تحرک و پویایی در بین تشکل های دانشجویی در همه طیف ها از جمله اصولگرا و اصلاح طلب دیده نمی شود ، مسئله ای که نیازمند بررسی است .
محمود صادقی در گفت وگو با ایرنا ، درباره تاثیر رکود فعالیت های دانشجویی بر روی نشریات آنها نیز گفت : از خطرات بسته شدن فضای سیاسی دانشگاه این است که افراد از حالت شناسنامه دار به بی شناسنامه تبدیل می شوند و مخاطرات شکل گیری فعالیت های زیر زمینی وجود دارد .
دبیر انجمن اسلامی اساتید دانشگاه های کشور گفت : سرخوردگی بین اقشار مختلف دانشجویی ایجاد شده و این موضوع را می توانیم در نشریات مختلف دانشجویی نیز مشاهده کنیم .
وی ادامه داد : با فعال بودن تشکل ها نشریات دانشجویی نیز فعال هستند که باید دلایل غیر فعال بودن نشریات دانشجویی ارزیابی شود ، از آن جمله می توان به سرخوردگی از فضای سیاسی اجتماعی دانشگاه اشاره کرد .
عضو ناظر مجلس در شورای سنجش تکمیلی دانشجو خاطر نشان کرد : هزینه هایی که فعالان و نشریات دانشجویی با آن مواجه هستند ، بخصوص مسایل خارج از دانشگاه ، آنها را به سمت نوعی سکون و رکود هدایت کرده است .
وی با بیان اینکه باید برای رکود سیاسی در دانشگاه ها فکری کرد چون برای جامعه دانشجویی بسیار مضرر است ، تصریح کرد : در حوزه انجمن های علمی و نشریات علمی دانشجویی نیز وضعیت به همین شکل است و برخی فکر می کنند اگر فضای دانشگاه را غیرسیاسی کنیم به سمت علمی شدن حرکت می کند درحالی که این اشتباه بزرگی است چون وقتی نشاط دانشجویان را گرفته ایم در فضای علمی هم تاثیر منفی می گذارد .
نماینده مردم تهران در مجلس گفت : این موضوع که گفته می شود دانشجو فقط باید درس بخواند ، فکر بسیار غلطی است؛ درحالی که اگر دانشجو فقط درس بخواند ، فرد گرا شده و در آینده احساس مسئولیت نخواهد کرد به همین دلیل نیازمند بازنگری سیاست ها در زمینه سیاسی شدن دانشگاه ها هستیم تا به دانشگاه اجازه تنفس و نشاط را بدهیم و سپس آثار این نشاط را در نشریات و حتی محافل علمی را خواهیم دید .
وی ادامه داد : دانشجویان علاقه مند به فعالیت های سیاسی در انجمن های علمی نیز فعال هستند و این گونه نیست که اگر فضای دانشگاه بسته باشد ، دانشجویان از نظر علمی رشد می کنند .
صادقی با بیان اینکه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس محورهایی در این زمینه در حال پیگیری است ، تصریح کرد : باید توجه بیشتری به تشکل های دانشجویی بخصوص در آستانه سال تحصیلی جدید شده و قبل از آغاز سال تحصیلی جدید اقدامات مثبتی در این زمینه صورت گیرد .
کپی شد کلمات کلیدی : جامعه دانشجو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مردم تهران در مجلس.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
ابتکار
1397/05/25
> عضو کمیسیون آموزش مجلس رونق کرسی های آزاداندیشی ، قانونمند کردن بورسیه ها ، سوق دادن دانشجویان به سمت شرکت های دانش بنیان و مهارت آموزی را راهکارهای جلوگیری از افزایش مهاجرت دانشجویان دانست.
> عضو کمیسیون آموزش مجلس رونق کرسی های آزاداندیشی ، قانونمند کردن بورسیه ها ، سوق دادن دانشجویان به سمت شرکت های دانش بنیان و مهارت آموزی را راهکارهای جلوگیری از افزایش مهاجرت دانشجویان دانست .
فریده اولادقباد در گفت وگو با خانه ملت با اشاره به آمار ارائه شده از سوی وزارت علوم درباره خروج دانشجویان از کشور ، گفت : یکی از چالش های پیش روی دانشگاه عدم ارتباط دانشگاه ها با صنعت ، مجلس و حتی قوه قضاییه است؛ چراکه باید از دانشگاه به عنوان مغز متفکر بهره برداری شود و اگر این اتفاق نیفتد به یقین دچار مرگ مغزی خواهد شد و به یک زندگی نباتی می رسد .
نماینده مردم تهران مجلس ادامه داد : عدم استفاده از ظرفیت نخبگان در راستای پیشرفت علاوه بر نابودی این ظرفیت ، کشور هیچ یک از شاخص های رشد و توسعه را کسب نخواهد کرد .
وی افزود : باید به دانشجویان بها داد تا بتوانند پیشنهادات و انتقادات خود را درخصوص تمامی مسائل اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و .
ارائه دهند و این کرسی ها به رونق برسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/27
> تولیت آستان قدس رضوی با اعلام شروع چندین پروژه بزرگ توسط این آستان در زمینه فناوری های نوین کشاورزی از جمله اصلاح بذر و تولید نهال ، بر اهمیت راهبردی این فناوری ها در استقلال اقتصادی کشور تاکید کرد.
> تولیت آستان قدس رضوی با اعلام شروع چندین پروژه بزرگ توسط این آستان در زمینه فناوری های نوین کشاورزی از جمله اصلاح بذر و تولید نهال ، بر اهمیت راهبردی این فناوری ها در استقلال اقتصادی کشور تاکید کرد .
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی ضمن بازدید از موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی ، با اعضای هیات علمی و مدیران چند پروژه نوین کشاورزی از جمله اصلاح بذر و تولید نهال گفت وگو کرد و در جریان روند مطالعاتی و اجرایی این پروژه ها قرار گرفت .
تولیت آستان قدس رضوی درجریان این بازدید با تاکید بر اینکه جهاد امروز ، جهاد اقتصادی و مجاهدت در عرصه تولید و اشتغال و تلاش برای کاهش وابستگی به بیگانگان است ، تصریح کرد : «ظرفیت های عظیم ایران اسلامی اعم از سرمایه های مادی و انسانی به گونه ای است که باوجود همه فشارهای دشمنان ، بن بستی در عرصه های مختلف اقتصادی وجود ندارد .
همان گونه که مقام معظم رهبری تاکید کردند هیچ مشکلی در کشور نیست که راه حل نداشته باشد و اگر ما راهبردهای درستی در پیش بگیریم ، می توانیم وابستگی خود را به خارج کاهش دهیم و هم سهم مناسبی از بازار و منطقه در اختیار بگیریم .
» وی با اشاره به اهمیت استراتژیک فناوری های نوین کشاورزی در جهت استقلال و خودکفایی کشور گفت : «تنوع اقلیمی ایران به گونه ای است که اگر بتوانیم علاوه بر ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی ، حلقه تولید ، توزیع و تجارت این محصولات را به خوبی تکمیل کنیم ، می توانیم به نقطه برتر برسیم و بازار منطقه را از آن خود کنیم .
» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، فناوری اصلاح بذر را یکی از فناوری های مهم برای ارتقای کمیت و کیفیت کشاورزی کشور خواند و با اشاره به شروع پروژه های علمی در این زمینه در مجموعه کشت و صنعت آستان قدس رضوی ، افزود : «برخی قدرت های جهانی تلاش می کنند با انحصاری کردن فناوری هایی نظیر اصلاح بذر ، سلطه اقتصادی خود را بر سایر کشورها تداوم بخشند و به همین دلیل وظیفه نهاد ها و دستگاه های مختلف است که در جهت شکستن این انحصار علمی تلاش کنند تا در آینده ، کشور محتاج به بیگانه نباشد .
» وی یکی از سیاست های مهم آستان قدس رضوی را ورود به پروژه های ارتقای فناوری های نوین در حوزه کشاورزی از جمله اصلاح بذر عنوان کرد و از مدیران موسسه کشت و صنعت آستان قدس و نیز اعضای هیات علمی همکار این موسسه خواست با تلاش مضاعف و بهره گیری از همه ظرفیت ها ، پروژه های علمی اقتصادی پیشران در حوزه کشاورزی را نهایی و زمینه بهره گیری عمومی از فناوری های به دست آمده را فراهم کنند .
در این بازدید دکتر وریدی ، مدیرعامل مجموعه کشاورزی ، دامپروری و صنایع تبدیلی آستان قدس رضوی ، مهندس اورعی ، مدیرعامل موسسه کشت و صنعت آستان قدس رضوی ، دکتر سیدحسین نعمتی و دکتر رضا توکلی افشار ، اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد در اظهاراتی آخرین دستاوردهای حاصل شده در زمینه ارتقای محصولات کشاورزی و اصلاح بذر در موسسه کشت و صنعت آستان قدس رضوی را تشریح کردند .
همچنین در حاشیه این بازدید حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با گروهی از کارگران موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه دیدار کرد و از نزدیک در جریان فعالیت ها و درخواست های آنان قرار گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/27
> فرهیختگان : کنکور از آن مباحثی است که حرف و حدیث ها پیرامون آن هیچ گاه تمام نمی شود؛ چه در ماه ها و روزهای نزدیک به برگزاری آن حواشی این آزمون در صدر رسانه ها قرار می گیرد و چه بعد از برگزاری آزمون و در زمان انتخاب رشته بحث ها درباره آن دوباره بالا می گیرد که البته این بار مباحث مطرح شده کمی متفاوت می شود و بیشتر حول محور سهمیه ها و بهره مندی تعدادی از داوطلبان برای ورود به دانشگاه می چرخد؛ موضوعی که چندی پیش حتی به رسانه ملی نیز کشیده شد و برنامه «حالا خورشید» که چندین قسمت را به موضوع کنکور اختصاص داده بود ، این بار سراغ موضوع عدالت آموزشی رفت و مجید حسینی ، استاد دانشگاه تهران نیز مطالبی را مبنی بر عدم وجود عدالت در این حوزه مطرح کرد و از وجود 19 سهمیه به خصوص سهمیه مربوط به اعضای هیات علمی انتقاد کرد؛ مطالبی که در ذیل به آنها پرداخته شده است.
> فرهیختگان : کنکور از آن مباحثی است که حرف و حدیث ها پیرامون آن هیچ گاه تمام نمی شود؛ چه در ماه ها و روزهای نزدیک به برگزاری آن حواشی این آزمون در صدر رسانه ها قرار می گیرد و چه بعد از برگزاری آزمون و در زمان انتخاب رشته بحث ها درباره آن دوباره بالا می گیرد که البته این بار مباحث مطرح شده کمی متفاوت می شود و بیشتر حول محور سهمیه ها و بهره مندی تعدادی از داوطلبان برای ورود به دانشگاه می چرخد؛ موضوعی که چندی پیش حتی به رسانه ملی نیز کشیده شد و برنامه «حالا خورشید» که چندین قسمت را به موضوع کنکور اختصاص داده بود ، این بار سراغ موضوع عدالت آموزشی رفت و مجید حسینی ، استاد دانشگاه تهران نیز مطالبی را مبنی بر عدم وجود عدالت در این حوزه مطرح کرد و از وجود 19 سهمیه به خصوص سهمیه مربوط به اعضای هیات علمی انتقاد کرد؛ مطالبی که در ذیل به آنها پرداخته شده است .
اولین مبحثی که از سوی این استاد دانشگاه مطرح شد ، موضوع شیوه پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور بود؛ مساله ای که حسینی درباره اش عنوان کرده بود : «این نوع شیوه پذیرش دانشجو به تولید نابرابری و بی عدالتی در کشور منجر شده است .
به طور مثال رتبه 1 تا 40 کنکور سراسری امسال ، 32درصدشان از دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی هستند و ماهانه هزینه ای حدود یک میلیون و 500 هزارتومان خرج تحصیل شان می شود .
» این استاد دانشگاه برای اثبات این مساله در حالی عنوان می کند که براساس بررسی هایش در سال 95 ، اکثر رتبه های کنکور زیر صد سال 95 پایتخت نشین بودند که اگر نگاهی به نوع مدرسه نفرات برتر کنکور طی چند سال اخیر داشته باشیم و در کنار آن نیز نیم نگاهی به جمعیت دانش آموزان در مدارس غیرانتفاعی ، متوجه می شویم که اگر خانواده ای می خواهد فرزندش در آینده به یکی از دانشگاه های برتر کشور راه یابد ، باید در دوران مدرسه و به ویژه دبیرستان دست به جیب شده و با صرف هزینه هایی بعضا گزاف آینده فرزندش را تضمین کند .
19 سهمیه ای که سهم برترین ها از آن بیش از سایرین است البته این صحبت ها تنها بابی برای ورود حسینی به موضوع ناعدالتی آموزشی بود ، چراکه او در بخش دیگری از صحبت هایش به وجود 19 مدل سهمیه برای رسیدن به صندلی های دانشگاه ها اشاره می کند و می گوید : «از این تعداد سهمیه تنها دو یا سه سهمیه مربوط به خانواده شهدا و ایثارگران است و بخش دیگری از آن به سهمیه مربیگری ، هیات علمی و دیپلمات ها بازمی گردد و مطابق یکی از مصوبات شورای انتقال فرزندان ماموران دولت جمهوری اسلامی شاغل به خدمت در کشورهای بیگانه ، فرزندان آنها می توانند با گذراندن 36 واحد درسی در آن کشور ، به کشور بازگشته و در یکی از دانشگاه های مطرح کشور تحصیل کنند؛ در حال حاضر نیز 700 نفر از داوطلبان رشته پزشکی در یکی از دانشگاه های دسته چندم کشور مجارستان در حال تحصیل هستند و با گذراندن تعداد محدودی واحد می توانند در یکی از دانشگاه های مطرح کشورمان به تحصیل بپردازند .
» شاید در ابتدا بیان این صحبت ها از سوی یکی از اساتید کشور آن هم روی آنتن زنده رسانه ملی چندان خوشایند نباشد و عده ای مدعی شوند که این موضوع واقعیت ندارد ، اما وقتی سراغ مصوبات مربوط در این زمینه می رویم ، متوجه صحت و سقم آن می شویم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/27

به عبارت دیگر ، براساس آنچه در بخشنامه ایجاد تسهیلات برای فرزندان اعضای هیات علمی آمده ، فرزندان آنها که پذیرفته شدگان آزمون سراسری هستند می توانند از دانشگاه مبدا به یکی از دانشگاه های محل خدمت یکی از والدین خود یا در صورت نبودن آن رشته در آن شهر به نزدیک ترین دانشگاه شهر محل خدمت والدین خود ، با تعیین سازمان در همان مقطع و گروه آزمایشی و دارا بودن حدنصاب انتقال یابند؛ البته این بخشنامه تبصره هایی هم دارد که طبق یکی از آنها در صورتی که فرزند هیات علمی حدنصاب لازم برای انتقال را نداشته باشد ، دانشگاه مقصد که باید در شهر محل خدمت والدین باشد ، می تواند وی را به عنوان میهمان بپذیرد که تبدیل میهمان به انتقال دائم مشروط به احراز وضعیت علمی مناسب طی حداقل دو ترم اول تحصیلی به تشخیص دانشگاه مقصد است .
شورای انتقال یا شورای ژن های خوب ! ؟ البته این همه تبعیض موجود در کنکور و برای داوطلبان نیست ، چراکه در مصوبه شورای انتقال درخصوص شرایط انتقال دانشجویان پزشکی به داخل کشور این طور آمده که فرزندان و همسران ماموران نظام جمهوری اسلامی (فرزندان و همسران دیپلمات ها) که می خواهند برای تحصیل به کشور بازگردند ، می توانند در مقطع کارشناسی ، با گذراندن حداقل ٣٦ واحد درسی یا معـادل آن در دانشگاه های کشور تحصیل کنند .
همچنین این افراد برای انتقال در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته ، حـداقل ١٦ واحـد درسـی با حداقل میانگین کـل نمـرات سه از چهار (یـا معـادل آن براساس تشـخیص شورای انتقال) و در مقطــع کارشناسی ارشد پیوســته و دکتــری عمــومی پزشــکی ، داروســازی ، دندانپزشــکی و دامپزشکی با گذراندن حداقل ٥٢ واحد درسی و بـا حداقل معدل سه از چهار (یا معادل آن براساس تشخیص شورای انتقال) در دانشگاه مبدا می توانندبه تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور بپردازند .
موسساتی که از آب گل آلود ماهی می گیرند طبیعتا وجود چنین مصوبه ها و بخشنامه هایی باعث می شود شاهد تحصیل تعدادی از همین داوطلبان و به تبع آن فعالیت تعداد زیادی از موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور باشیم که با دادن وعده و وعید سعی در جذب چنین داوطلبانی دارند؛ موسساتی که این روزها تبلیغات زیادی نیز برای خود در فضای مجازی راه انداخته اند و انتشار پست هایی از قبیل اعزام دانشجو به کشورهای روسیه ، گرجستان ، ترکیه ، بلاروس و انتقال آنها به یکی از دانشگاه های کشور آن هم تنها در رشته های پزشکی و دندانپزشکی سر و صدای زیادی کرده و به رغم درخواست این موسسات برای دریافت مبالغ هنگفت 95 میلیون تومانی جدا از پرداخت شهریه توسط خود دانشجو ، تعداد قابل توجهی از داوطلبان حاضر به قبول درخواست این موسسات شده اند ، به امید اینکه بتوانند بعد از گذراندن چند واحد خارجی دوباره به ایران بازگردند و به اصطلاح دکتر شوند ! اطلاعیه ای که خیال تحصیل در بهترین دانشگاه های کشور را از سر داوطلبان بیرون کرد البته این پایان ماجرا نیست ، چراکه تنها دو روز بعد از پخش برنامه «حالا خورشید» از آنتن رسانه ملی ، مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت در اطلاعیه ای به شرط گذراندن 36 واحد درسی از سوی داوطلبان در دانشگاه های خارج از کشور اشاره می کند که براساس آن ، این قانون تنها شامل افرادی می شود که قبل از تیرماه امسال تحصیل خود را شروع کرده باشند و انتقال نیز صرفا از دانشگاه هایی صورت می گیرد که مورد تایید وزارت بهداشت باشد که فهرست این دانشگاه ها هم سالیانه در سایت مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت منتشر می شود .
این مرکز در اطلاعیه خود به داوطلبان توصیه کرده بود : «برای انتقال ، داشتن شرط حداقل معدل ، شامل معدل کتبی دیپلم حداقل 16 و معدل پیش دانشگاهی حداقل 17 ، الزامی است و افرادی که معدل دیپلم و پیش دانشگاهی لازم را ندارند ، واجد شرایط نبوده و از اقدام به آغاز تحصیل در دانشگاه های خارجی به امید انتقال به دانشگاه های داخلی خودداری کنند .
» قطعا انتشار این اطلاعیه باعث می شود خیال تحصیل در بهترین دانشگاه های کشور از سر افراد زیادی بیرون برود و دست موسسات غیرمجاز انتقال دانشجو به خارج از کشور نیز بسته شود؛ اما هنوز تا رسیدن به عدالت آموزشی راه زیادی مانده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه آفرینش
1397/05/26
> دانشگاه لرستان اعلام کرد؛ صدور کارت بین المللی دانشجویی و اعضای هیات علمی به صورت آنلاین دانشگاه لرستان اعلام کرد که امکان صدور کارت بین المللی دانشجویی و کارت بین المللی اعضای هیئت علمی به صورت آنلاین فراهم شده است .
> دانشگاه لرستان اعلام کرد؛ صدور کارت بین المللی دانشجویی و اعضای هیات علمی به صورت آنلاین دانشگاه لرستان اعلام کرد که امکان صدور کارت بین المللی دانشجویی و کارت بین المللی اعضای هیئت علمی به صورت آنلاین فراهم شده است .
به گزارش مهر به نقل از دانشگاه لرستان ، با توجه به اهمیت بین المللی سازی دانشگاه ها و معرفی نمایه بین المللی آن دانشگاه در سازمان جهانی ISIC ، با پیگیری های به عمل آمده امکان صدور کارت بین المللی دانشجویی و کارت بین المللی اعضای هیئت علمی به صورت آنلاین و از طریق سامانه www .
int .
isic .
ir امکان پذیر شده است .
دریافت کارت بین المللی دانشجویی به ویژه برای دانشجویان بین المللی آن دانشگاه ، ضمن سهولت در ارائه خدمات بین المللی به آنها امکان استفاده از خدمات ملی و بین المللی کارت را فراهم می کند .
همچنین دوره های مورد نیاز برای ایجاد سازگاری موثر و جامعه پذیری دانشجویان بین المللی در ایران فراهم شده و خدمات علمی ، فرهنگی و هنری به دانشجویان بین الملل آن دانشگاه ارائه می شود .
دانشجویان ایرانی دانشگاه نیز علاوه بر 35 هزار خدمت و تخفیف در ایران و جهان می توانند برای دریافت تخفیف شرکت در کنفرانس های بین المللی تنها از کارت بین المللی دانشجویی و اعضای هیات علمی بهره مند شوند .
در مسافرت های خارج از کشور نیز استفاده از کارت معتبر بین المللی ISIC توصیه می شود .
اعضای هیات علمی و دانشجویان می توانند برای ثبت نام کارت خود ، به آدرس اینترنتی www .
int .
isic .
ir مراجعه کنند .
پایان مهلت انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : آمار ثبت نام کنندگان و افرادی که براساس سوابق تحصیلی انتخاب رشته کرده اند ، 39 هزار453 نفر هستند .
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با ایلنا اعلام کرد : مهلت انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 97 پایان پذیر و براساس گزارش اولیه آمار ثبت نام کنندگان و افرادی که براساس سوابق تحصیلی انتخاب رشته کرده اند ، 39 هزار 453 نفر هستند طبیعی است که آمار نهایی متعاقبا اعلام می شود .
وی در خصوص تازه ترین آمار ثبت نام کنندگان دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : ثبت نام برای شرکت در پذیرش دوره های کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای دانشگاه جامع علمی کاربردی سال 1397 بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده ، تعداد 7 هزار و 300 نفر نسبت به انتخاب رشته و ثبت نام اقدام نموده اند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد : داوطلبان ضرورت دارد در صورتی که علاقه مند به ثبت نام در پذیرش این دوره ها هستند برابر ضوابط مندرج در اطلاعیه به موقع نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام کنند .
ثبت نام برای شرکت در پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزشی مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی مهرماه 97 از طریق سایت سنجش آموزش کشور از روز دوشنبه 22 مرداد ماه 97 آغاز و فردا یکشنبه 28 مرداد ماه 97 پایان می پذیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
بهار
1397/05/26
> گروه اقتصادی : پیش بینی می شود امسال بیش از 840 هزار نفر به جمعیت فعال کشور افزوده شود که 80 درصد آنان را جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل خواهند داد .
> جمعیت ایران در سال 1397 به بیش از 81 میلیون و 900 هزار نفر افزایش می یابد .
این افزایش عمدتا در گروه های سنی تا 9 سال و 30 تا 64 ساله روی داده و به معنای افزایش متقاضیان کار است .
بر اساس آمارها حدود 70 درصد متقاضیان جویای کار را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهد و سالانه بیش از یک میلیون نفر به بازار کار ایران افزوده می شود .
هدف گذاری برنامه ششم توسعه نیز دولت را مکلف کرده تا پایان برنامه ، نرخ بیکاری را به 0 .
8 درصد برساند و وزارت کار در این راستا طرح اشتغال فراگیر را در دستور کار قرار داده است .
کارشناسان بر این باورند که امروزه با پدیده بیکاری تجمعی مواجهیم که نشان می دهد در گذشته فرصت های شغلی بسیاری از دست رفته و آمار بیکاران از حد معمول بیشتر شده است .
به طور طبیعی خلق فرصت های شغلی جدید برای کاهش نرخ بیکاری سالانه به میزان 0 .
8 درصد در طول برنامه ششم توسعه نیازمند افزایش تعداد شاغلان به بیش از 950 هزار نفر در سال 1397 است .
به اعتقاد کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی ، بیکاری هم در سطح خرد و کلان ، پیامدهای منفی بسیاری به دنبال دارد و فرد و جامعه را با چالش ها و آسیب های متعدد روبه رو می کند .
در سطح خرد ، بیکاری ، دسترسی فرد و خانواده به امکانات مورد نیاز را کاهش می دهد؛ درنتیجه رفاه خانوار به سطحی پایین تر از سطح حداقل معیشت تنزل یافته و سایر اعضای خانواده با محدودیت بیشتری مواجه می شوند .
هادی ابوی فعال حوزه کار ، درباره آثار و پیامدهای بیکاری می گوید : فقر و تبعیض دو عامل موثر در ایجاد بیکاری هستند که با افزایش آن ها ، افراد بیکار از نظر درآمدی به شدت تنزل می یابند .
او می گوید : بیکاری موجب هدر رفتن سرمایه های انسانی یک جامعه می شود و مهاجرت گسترده و فرار مغزها را به دنبال دارد .
به اعتقاد این مقام مسئول کارگری ، بیکاری فارغ التحصیلان اثرات مخرب تری بر توسعه اقتصادی کشور دارد؛ چراکه یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت تحصیل کرده ها و فرار مغزها ، بیکاری فزاینده نیروی انسانی تحصیل کرده است و با خروج آن ها از کشور ، جامعه عملا از وجود نیروهای ماهر و متخصص باز می ماند .
ابوی همچنین افزایش نرخ بیکاری را موجب بالا رفتن بار تکفل دانسته و می افزاید : وقتی بار تکفل در خانوار بالا برود ، سطح پس انداز در جامعه به همان نسبت کاهش می یابد؛ درنتیجه این موضوع سبب می شود اقتصاد کشور برای انجام سرمایه گذاری های مورد نیاز با کمبود منابع مالی روبه رو شود و به رشد و توسعه دست نیابد .
از نگاه او ، دولت در شرایط موجود با اجرای طرح هایی نظیر کارورزی فارغ التحصیلان ، گسترش مشاغل خانگی و اجرای طرح اشتغال فراگیر تلاش می کند شتاب فزاینده بیکاری در کشور را کاهش و متقاضیان بازار کار را ساماندهی کند .
بر اساس گزارشی که معاونت برنامه ریزی توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران از چشم انداز اقتصاد ایران در سال 1397 ارائه کرده است ، دولت در قانون بودجه سال 1397 بیش از 30 هزار میلیارد ریال از منابع عمومی برای انجام مداخلات توسعه ای و کمک به طرح های سرمایه گذاری اشتغالزا در قالب بلاعوض ، یارانه سود و کارمزد تسهیلات پیش بینی کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
بهار
1397/05/26

همچنین قانون استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در سال 1397 تداوم یافته و بخش عمده ای از پرداخت منابع از طریق سیستم بانک های عامل در نیمه اول سال 1397 صورت گرفته که در جهت دهی منابع مالی به مناطق روستایی و عشایری به خصوص کسب وکارهای غیر کشاورزی و فعالیت های صنایع تبدیلی و تکمیلی در مناطق روستایی و عشایری موثر واقع شده است .
در کنار این حمایت ها ، منابع مالی لازم برای تداوم برنامه مداخلات توسعه ای دولت در بازار کار در قالب مهارت آموزی و کارورزی و همچنین طرح مشوق های بیمه سهم کارفرمایی در تبصره 18 قانون بودجه سال 1397 لحاظ شده است و با تامین اعتبار لازم برای این نوع سیاستگذاری ها انتظار می رود روند اشتغالزایی فعلی در کشور حفظ شود .
وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در راستای رفع دغدغه بیکاری و اشتغال جوانان در تلاش است با آسیب شناسی وضعیت موجود و شناسایی ظرفیت های مناطق مختلف ، شرایط بازار کار را به سمت و سوی اشتغال مولد و پایدار سوق دهد؛ بر همین اساس طرح تکاپو ، طرح اشتغال فراگیر ، طرح روستا تعاون ، ساماندهی فارغ التحصیلان دانشگاهی و حمایت از کسب و کارهای خرد و خانگی را در دستور کار قرار داده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/05/24
> ثبت نام بیش از 3 هزار داوطلب در دوره های کاردانی علمی کاربردی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از 3 هزار داوطلب در دوره های کاردانی علمی کاربردی خبر داد و گفت : مهلت ثبت نام در این آزمون تا روز یکشنبه 28 مرداد 97 ادامه دارد .
> ثبت نام بیش از 3 هزار داوطلب در دوره های کاردانی علمی کاربردی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از 3 هزار داوطلب در دوره های کاردانی علمی کاربردی خبر داد و گفت : مهلت ثبت نام در این آزمون تا روز یکشنبه 28 مرداد 97 ادامه دارد .
دکتر حسین توکلی در گفتگو با ایسنا ، با بیان این مطلب گفت : بر اساس برنامه زمانی اعلام شده ، ثبت نام متقاضیان برای پذیرش در دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی مهر ماه سال 97 از روز دوشنبه 22 مرداد آغاز شده و فرصت ثبت نام اینترنتی تا روز یکشنبه 28 مرداد 97 ادامه دارد .
کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام که دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند ، می توانند در پذیرش این دوره ها ثبت نام و شرکت کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه 3681 داوطلب در دوره های فوق ثبت نام کردند ، گفت : گزینش دانشجو در هر یک از کدرشته محل های تحصیلی براساس معدل کل مندرج در گواهینامه معتبر دیپلم ، نوع دیپلم و سهمیه های آزاد ، شاغل ، رزمندگان ، بومی بودن و با توجه به صلاحیت های عمومی داوطلبان براساس ضوابط دانشگاه جامع علمی کاربردی و مصوبات مربوط صورت می گیرد .
توکلی با بیان اینکه تعداد داوطلب در دوره های فوق ثبت نام کردند ، خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی پرداخت می شود ، داوطلبان لازم است به وسیله کارت های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است ، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 220 هزار ریال (22 هزار تومان) به عنوان وجه ثبت نام ، کارت اعتباری (شماره سریال 12 رقمی) دریافت کنند .
وی در پایان افزود : دفترچه راهنمای پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی سال 97 همزمان با شروع ثبت نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر شده است .
دانشگاه «شهرکرد» در جمع 30 دانشگاه جامع برتر کشور دانشگاه شهرکرد در بازه رتبه 30 21 دانشگاه های جامع کشور در رتبه بندی سال 96 95 پایگاه استنادی علوم جهان اسلام قرار گرفت .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهرکرد ، برای هفتمین سال متوالی رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی کشور بر اساس شاخص ها و معیارهای مصوب ششمین نشست فوق العاده وزارت آموزش عالی کشورهای اسلامی اعلام شد ، که در این رتبه بندی دانشگاه شهرکرد در بین دانشگاه های جامع در رتبه بندی سال 96 95 پایگاه استناد جهان اسلام در بازه رتبه ای 30 21 قرار گرفت .
در این رتبه بندی 182 دانشگاه و موسسه پژوهشی دولتی بر اساس 26 شاخص در قالب 5 معیار کلی پژوهش ، آموزش ، وجهه بین المللی ، تسهیلات امکانات و فعالیت های اجتماعی اقتصادی و صنعتی مورد ارزیابی قرارگرفته اند .
1
فهرست