وزارت علوم - مطبوعات 28 مرداد 97
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 12:0
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
7400909 روزنامه آفرينش
7400908 روزنامه آفرينش
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
7400659 روزنامه آواي خراسان جنوبي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/05/28
> سوم دی ماه سال گذشته معاون سابق حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت که اقدامات بسیاری برای حقوق شهروندی دانشجویان انجام شده است که تدوین لایحه صیانت از حریم دانشگاه و مؤسسات آموزشی و پژوهشی یکی از آنهاست .
> سوم دی ماه سال گذشته معاون سابق حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت که اقدامات بسیاری برای حقوق شهروندی دانشجویان انجام شده است که تدوین لایحه صیانت از حریم دانشگاه و مؤسسات آموزشی و پژوهشی یکی از آنهاست .
محمد روشن تأکید کرد : مسئولان وزارت علوم این لایحه را تدوین کرده و ما هم برای بررسی و تصویب به هیأت وزیران ارسال خواهیم کرد که با تصویب آن در مجلس ما بیش از پیش شاهد صیانت از حریم دانشگاه ها خواهیم بود .
سال 92 همزمان با انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بسیاری از دانشجویان و دانشگاهیان از حسن روحانی خواستند تا سایه نهادهای امنیتی را از سر دانشگاه کم کند .
روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری هم رئیس جمهوری دستور داد تا منشور حقوق شهروندی نوشته شود که بخشی از این منشور به حقوق دانشگاه و دانشجویان می پردازد .
همان روزها جمعی از استادان هم از لایحه حمایت از حقوق شهروندی رئیس جمهوری حمایت و اعلام کردند «با مقررات پلیسی نمی شود دانشگاه که محیطی علمی است را کنترل کرد .
دانشگاه محل فکر است و ما از دانشجو و دانشگاهی می خواهیم که نظر بدهد .
فکر کند و نقاد باشد .
باید بدانیم اگر دانشجو اعتصاب می کند و اعتراضی دارد پشت تمام واکنش هایش فکری است .
» با این همه محمد روشن درباره این لایحه اعلام کرد : حقوق شهروندی دانشجویان و دانشگاهیان را پیگیری می کنیم و تدوین «لایحه صیانت از حریم دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی» به پایان رسیده است .
منصور غلامی وزیرعلوم ، درباره اینکه چه زمانی لایحه صیانت از حریم دانشگاه اجرایی می شود به خبرنگار«ایران» گفت : در جریان این موضوع نیستم و معتقدم با همین قوانین موجود هم می توانیم از حریم دانشگاه صیانت کنیم .
در سوی دیگر ، علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم به خبرنگار «ایران» گفت : هنوز دولت لایحه صیانت از حریم دانشگاه را به مجلس نداده است و فکر هم می کنم در دولت هم هنوز مطرح نشده است .
وی تأکید کرد : اگر چنین موضوعی در وزارت علوم به تصویب رسیده باشد باید در کمیسیون هم موضوعش مطرح شود و ما چنین موضوعی را تاکنون نشنیده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/05/28
> روز گذشته در نشست معاونان پژوهشی دانشگاه های کشور در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری مساله پژوهش در دانشگاه و خروجی آن در کشور به بحث گذاشته شد که بسیاری از حاضران کمبود بودجه را عامل دلسردی در این زمینه می دانستند.
> مدت هاست که برای تامین بودجه دانشگاه ها توسط فعالیت های پژوهشی شان بحث هایی مطرح می شود .
این موضوع حتی تاثیرش را در بودجه سال 97 دانشگاه ها نیز گذاشت و آن طور که در لایحه بودجه 1397 به تصویب شورای نگهبان رسید ، تامین 18 درصدی اعتبارات و بودجه دانشگاه ها از محل فعالیت های پژوهشی که منجر به اقتصادی شدن آن شده باشد ، اعمال شد .
فارغ از اینکه این کار دانشگاه را چابک تر می کند و باعث ایجاد راهکار تبدیل علم تئوری به عملی می شود اما بسیاری از مدیران دانشگاه ها نظرات متفاوتی دارند و عنوان می کنند برای فعالیت پژوهشی در کشور چندین مساله باید همزمان در نظر گرفته شود .
این موضوع را روز گذشته معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاه های وزارت علوم عنوان کردند که ابتدا باید برای ارائه پژوهش های کاربردی بودجه مناسب در اختیار پژوهشگر گذاشت ، اینکه فرد بخواهد برای یک طرح دانشگاه عمر و سرمایه اش را قرار دهد اصلا مشوق خوبی نیست؛ چراکه با این کار اساتید را به سمت آموزشی شدن سوق داده ایم و اگر حتی افرادی از هیات علمی دانشگاه را که اشتیاق به فعالیت پژوهشی داشته باشند ببینید و با آنها گفت وگو کنید به این نکته خواهید رسید که وقتی با نبود بودجه روبه رو شده اند دلسرد و بی انگیزه پژوهش و فعالیت را رها کرده و از ادامه مسیر خودداری کرده اند .
برخی دیگر از معاونان انتظار داشتند فارغ از مساله تامین بودجه باید پشتیبانی نیز صورت گیرد و مثال هایی نیز از دانشگاه های خود برای جمع حاضر و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم که حضور داشت ، عنوان کردند .
یکی از آنها می گفت : «ما در دانشگاه روی مساله آب تحقیق کردیم و دستگاهی نیز ساخته شد که می توانست برف های زمستان را به صورت آب آشامیدنی در تابستان و بهار به شبکه آبی کشور تزریق کند ، به این صورت که برف ها را جمع آوری کرده و به محل دستگاه انتقال داده می شود و پس از انجام آزمایش ها آنها را ذوب می کرد و دوباره به وسیله لوله کشی یا تانکر به شبکه آبی همان منطقه انتقال داده می شد ، اما متاسفانه هرساله شاهد آن هستیم که وقتی برف می بارد شهرداری با کامیون در شهر و جاده تردد می کند و با پاشیدن نمک و ماسه روی آن تمام این نعمت را از بین می برد؛ حتی تحقیقات دانشجویان و اعضای هیات علمی ما نشان داد که در اثر همین کار ، نمک در زمین فرو می رود و آن منطقه کم کم حاصلخیزی خود را از دست می دهد و به تدریج روی چرخه آب نیز تاثیر گذاشته و حتی در بارش های آنجا نیز دخالت می کند .
» نظرات مسعود برومند ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم دراین باره تا حدودی با نظرات معاونان تفاوت داشت ، البته در بعضی موارد نیز نظرات آنها را تایید کرد .
او می گوید : «باید به کارآفرینی اعتقاد داشته باشیم .
در کشور ما نفت به فروش می رود و از این طریق ارتزاق می کنیم اما باید رویکردمان را تغییر دهیم و در این تغییر مسیر از توسعه واقعی که همان توسعه اقتصاد دانش بنیان است ، استفاده کنیم .
» برومند البته با اشاره به طرحی که قرار است به کمک برخی معضلات معاونت پژوهشی نیز بیاید ، گفت : «همه معاون های پژوهش و فناوری از نبود بودجه گلایه دارند اما آنها باید خودشان هم کمی تلاش کنند و فقط به فکر بودجه دولتی نباشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/05/28

ما طرح سازوکار تخصیص اعتبار پژوهشی (ستاب) را به صورت آزمایشی از ابتدای مهرماه در دانشگاه ها اجرایی خواهیم کرد که اولویت اجرای این طرح از حوزه علوم انسانی خواهد بود و در ابتدا برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پسادکتری برنامه ریزی شده است؛ البته در ابتدا بودجه اندکی از سوی معاونت پژوهشی وزارت علوم برای اجرای این طرح اختصاص خواهد یافت ، اما امیدواریم از سال آینده که قرار است این طرح به صورت نهایی اجرا شود ، بتوانیم از سوی سازمان برنامه و بودجه اعتبار بیشتری برای آن کسب کنیم .
» برومند در پایان نیز به همه معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها یک نسخه از مصوبه اخیر هیات وزیران داد که در آن آیین نامه اجرایی بند «ط» تبصره «9» ماده واحده قانون بودجه سال 1397کل کشور شرح داده شده است .
در ابلاغیه این آیین نامه به دستگاه های دولتی تاکید شده است : «خزانه داری کل کشور باید برای فعالیت جهاد دانشگاهی حساب اختصاصی ایجاد کند و شرکت ها ، بانک ها و موسسه ها در راستای حل مسائل و مشکلات از قبیل توسعه و ارتقای فناوری و نوآوری ، افزایش بهره وری ، اصلاح ساختار ، کاهش هزینه های تولید و توسعه بازار از پروژه های پژوهش کاربردی از طریق اعضای هیات علمی ، پژوهشگران و فناوران ، اجرای پایان نامه های تحصیلات تکمیلی و پروژه های پسادکتری و پروژه های تحقیقاتی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی غیرشاغل تحت نظارت یکی از مراکز دانشگاهی یا جهاد دانشگاهی استفاده کنند که از این طریق می توان به بخش پژوهش و فناوری دانشگاه ها کمک هایی کرد .
» البته مشخص نیست این مصوبه چقدر ضمانت اجرایی دارد تا پژوهشگران را ترغیب به فعالیت در این زمینه کند .
وی اضافه کرد : «در این طرح نیازهای کشور به صورت فراخوان اعلام می شود و اعضای هیات علمی براساس فعالیت های پژوهشی خود و دانشجویان شان این اولویت ها را انتخاب و اجرا خواهند کرد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
فرصت امروز
1397/05/27
> برگزاری سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک های علم و فناوری و مناطق نوآوری به میزبانی اصفهان ، هم اندیشی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و بهره مندی 7 واحد پیام نور از مراکز رشد و نوآوری از جمله اخبار دانشگاه های کشور است.
> برگزاری سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک های علم و فناوری و مناطق نوآوری به میزبانی اصفهان ، هم اندیشی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و بهره مندی 7 واحد پیام نور از مراکز رشد و نوآوری از جمله اخبار دانشگاه های کشور است .
به گزارش ایرنا ، سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک های علم و فناوری و مناطق نوآوری رویداد مهم علمی و دانشگاهی کشور است که روزهای یازدهم تا چهاردهم شهریور امسال با حمایت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در شهر اصفهان برگزار می شود .
نشست هم اندیشی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها از رویدادهای مهم دانشگاهی کشور است که شنبه 27 مرداد با حضور مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار می شود .
در این نشست موضوعاتی مانند «بهره برداری از ظرفیت های قانونی بودجه سال 1397 دانشگا ه ها و موسسات آموزش عالی» ، «ماموریت گرایی دانشگاه ها و ایفای نقش در حل چالش های منطقه و کشور» ، آموزش عالی مهارتی و نظام صلاحیت حرفه ای ، رصد اشتغال دانش آموختگان دانشگاهها و توسعه و تقویت نهادهای واسط توسعه فناوری(شتابدهنده ها ، مراکز رشد و .
) مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
اعضای هیات علمی
قدس
1397/05/27
> معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد : این طرح برای دیگر اعضای هیات علمی به صورت اختیاری خواهد بود و امتیاز مثبت برای آنها خواهد داشت .
> به گزارش قدس آنلاین ، مسعود برومند صبح امروز در نشست معاونان پژوهشی دانشگاه های کشور در وزارت علوم گفت : از سال 98 اعضای هیات علمی جوان کشور باید 6 ماه دوره های تخصصی مربوط به دروسی که خوانده اند را بگذرانند .
وی افزود : این دوره ها به صورت نیمه وقت و تمام وقت خواهد بود و برای شرایط استخدامی این افراد الزام آور است .
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد : این طرح برای دیگر اعضای هیات علمی به صورت اختیاری خواهد بود و امتیاز مثبت برای آنها خواهد داشت .
برومند با اشاره به اجرای طرح ساز و کار اختصاص بودجه های پژوهشی در وزارت علوم گفت : از ابتدای مهر ماه این طرح اجرا می شود .
وی افزود : این طرح در تمامی حوزه ها از جمله علوم انسانی ، فنی و مهندسی و هنر نیازهای کشور را به صورت فراخوان اعلام می کند و اعضای هیات علمی برای رفع این نیازها گرنت علمی دریافت خواهند کرد .
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد : طی چهار هفته آینده اولین ویرایش این طرح به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ارسال خواهد شد .
برومند اظهار داشت : موضوع توسعه کارآفرینی ، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری از برنامه های معاونت پژوهشی وزارت علوم به شمار می رود که در این راستا به موضوع افزایش کیفیت توجه خواهد شد .
وی عنوان کرد : در حال حاضر دستاوردهای خوبی در پارک های علم و فناوری و پژوهشگاه ها داریم اما نیازمند یک جهش وسیع هستیم .
معاون پژوهشی وزارت علوم اضافه کرد : تمرکز بر چالش های ملی کشور به خصوص چالش های زیست محیطی از اولویت های وزارت علوم است که در این راستا برنامه ریزی های لازم را انجام خواهیم داد .
برومند با اشاره به جایگاه ارتباط صنعت و دانشگاه گفت : باید بستری فراهم شود تا اعضای هیات علمی در همه حوزه های تخصصی خود بتوانند ارتباط دقیق و مستمر با بخش ها ، دستگاه ها و سازمان های مربوطه خود داشته باشند .
وی عنوان کرد : در حال حاضر طرح های صنعتی در دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور اجرا می شود اما باید موضوع افزایش کیفیت را در این پروژه ها مد نظر قرار دهیم که در این راستا نیازمند مدیران تحقیقاتی هستیم بنابراین باید برای تربیت این مدیران آموزش های لازم را ارائه کنیم .
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد : تمرکز بر برنامه محور کردن فعالیت های پژوهشی از دیگر اولویت های وزارت علوم است چرا که نباید فعالیت های پژوهشی بر اساس وظایف روزمره دنبال شود .
برومند با بیان اینکه شناسایی توانمندی اساتید ، دانشجویان و دانشگاه ها در مناطق مختلف کشور بسیار مورد توجه است افزود : ما نمی خواهیم دو دانشگاه تهران یا صنعتی شریف داشته باشیم بلکه هر دانشگاهی باید اولویت ها و برنامه های خود را به صورت منطقه ای و ملی دنبال کند .
وی اظهار داشت : شکل گیری تیم های پژوهشی بسیار مورد اهمیت است چرا که چالش های کشور نسبت به گذشته متفاوت تر شده و برای رفع آنها نیازمند فناوری های گوناگون و تیم های تخصصی هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
اعضای هیات علمی
قدس
1397/05/27

معاون پژوهشی وزارت علوم اضافه کرد : یکی از نیازهای امروز وزارت علوم ایجاد نظام آماری است که در حال حاضر با معاونت های مختلف وزارت علوم صحبت کردیم و قرار است یک نظام آماری یکپارچه در این وزارتخانه تشکیل شود .
منبع : مهر انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
مهدی کشمیری
تفاهم
1397/05/28
> مدیرکل فناوری وزارت علوم گفت : برنامه داریم روند اعطای مجوز به مراکز رشد از سوی وزارت علوم را تغییر دهیم .
> به گزارش خبرنگار مهر ، مهدی کشمیری ظهر امروز در نشست معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاه های کشور در وزارت علوم گفت : برنامه داریم از رویه اعطای مجوز اصولی و قطعی به مراکز رشد عبور کنیم .
وی افزود : در این راستا برنامه داریم مجوز راه اندازی مراکز رشد را بر اساس مجوز با دوره محدود و یا مجوز راه اندازی یکساله به این مراکز اعطا کنیم .
مدیرکل فناوری وزارت علوم اظهارداشت : بر اساس این رویه اگر مرکز رشدی کارایی لازم را نداشته باشد پس از مدتی فعالیت وی به اتمام می رسد .
کشمیری تاکید کرد : در حال حاضر 200 مرکز رشد که از سوی وزارت علوم مجوز دریافت کرده اند در کشور فعالیت می کنند .
وی بیان کرد : همچنین 43 پارک علم و فناوری نیز که از سوی وزارت علوم مجوزهای لازم را دریافت کرده اند مشغول به فعالیت بوده که در شرکت های مستقر در این مراکز 35 هزار نفر شاغل هستند .
وی عنوان کرد : حدود 4600 شرکت و واحد فناور در پارک های علم و فناوری وزارت علوم مستقر هستند که یک چهارم این شرکت ها و واحدها دانش بنیان بوده و در مجمع این شرکت ها یک سوم کل شرکت های دانش بنیان کشور را به خود اختصاص داده اند .
مدیرکل فناوری وزارت علوم اظهارداشت : درآمد پارک های علم و فناوری طی سالهای گذشته حدود 7500 میلیارد تومان بوده است .
وی تاکید کرد : همچنین پارک های علم و فناوری 530 میلیون دلار صادرات داشته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
تفاهم
1397/05/28
> مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اجرای طرح مهارت آموزی دانشجویان در دانشگاه ها ، گفت : دانشگاه ها ملزم هستند وضعیت فارغ التحصیلان را از نظر جذب بازار کار رصد کنند .
> به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا ، محمد سعید سیف شنبه (27 مرداد) در نشست هم اندیشی معاونان پژوهشی دانشگاه های کشور که امروز در وزارت علوم برگزار شد ، اظهار کرد : بر اساس تفاهم نامه موجود ، دانش آموختگان دانشگاه ها که در دوره های مهارت آموزی سازمان و فنی و حرفه ای کشور شرکت کرده و امتیازات لازم را کسب کنند می توانند به عنوان «سرباز آزمایشگاه» ، «سرباز محقق» و «سرباز مربی» بخشی از طول دروه خدمت سربازی خود را در محیط های دانشگاهی و پژوهشی طی کنند .
وی افزود : در بررسی های آماری مشخص شد که 37 درصد مراجعه کنندگان به مراکز آموزشی سازمان فنی و حرفه ای ، فارغ التحصیل دانشگاه هستند و بر همین اساس تصمیم گرفته شد تفاهم نامه ای میان وزارت علوم و سازمان و حرفه ای امضا شود و دانشجویان در حین تحصیل ، مهارت شغلی کسب کنند .
دکتر سیف گفت : البته دانشگاه ها منتظر تصمیم های وزارت علوم نمانده و خودشان طرح های مختلفی در خصوص «افزایش مهارت اشتغال پذیری دانشجویان» ارائه و اجرا کرده اند که در این زمینه دانشگاه های صنعتی شریف ، خوارزمی ، صنعتی امیرکبیر ، علامه طباطبایی و صنعتی بهبهان تجربیات موفقی دارند و می توانند این تجربیات را به سایر دانشگاه ها منتقل کنند .
مروری بر وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود : بر اساس تکالیف ابلاغ شده ازسوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت علوم ، رصد میزان اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه ها در دستور کار وزارت علوم قرار گرفت و در اسفندماه سال 1396 به دانشگاه ها ابلاغ شد .
وی تصریح کرد : براساس ابلاغ وزارت علوم ، روسای دانشگاه ها باید آمار اشتغال دانش آموختگان خود را که چهار سال از زمان فارغ التحصیلی آنان گذشته باشد به وزارت علوم ارسال کنند و تا کنون 50 دانشگاه و موسسه آموزش عالی آمار خودرا ارسال کرده اند .
دکتر سیف گفت : اگر هر دانشگاه بتواند با 20 درصد فارغ التحصیلان خود ارتباط گرفته و وضعیت اشتغال آنان را مشخص کند در مجموع خواهیم توانست یک جمع بندی و الگوی خوبی از وضعیت اشتغال دانشگاهیان را ترسیم کنیم .
وی اظهار کرد : براساس تجزیه و تحلیل چهار رشته «علوم ریاضی ، برق ، عمران و مکانیک» در آمار ارسالی 18 دانشگاه ، میزان اشتغال فارغ التحصیلان در رشته ریاضی ، 39 ، در رشته برق 54 ، در رشته عمران 57 و در رشته مکانیک 59 درصد است .
سیف در پایان گفت : لینک مربوط به «آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی» در سامانه مپفا معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم قرار داده شده است و مسئولان دانشگاه ها به آسانی می توانند از این طریق آمار خودرا ارسال کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/05/27
> مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم : جزییات استفاده دانشگاه ها از منابع تبصره 9 پژوهشی در سال 97 مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور وزارت علوم جزییات و نحوه استفاده دانشگاه ها و مراکز پژوهشی از تبصره 9 پژوهشی سال 97 را تشریح کرد .
> مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم : جزییات استفاده دانشگاه ها از منابع تبصره 9 پژوهشی در سال 97 مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور وزارت علوم جزییات و نحوه استفاده دانشگاه ها و مراکز پژوهشی از تبصره 9 پژوهشی سال 97 را تشریح کرد .
به گزارش ایسنا ، دکترعبدالساده نیسی در نشست هم‏اندیشی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها در وزارت علوم ، به نحوه استفاده از ظرفیت های "تبصره 9 "قانون بودجه سال 97 اشاره کرد و گفت : شرکت های سود ده ، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت قادر به استفاده از این تبصره هستند و منابع آن 40 درصد از هزینه امور پژوهشی هر یک از شرکت ها ، بانک ها و موسسه ها است و کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری دارای ردیف بودجه ای در قانون می توانند از آن استفاده کنند .
وی در ادامه افزود : خزانه موظف است حساب خاصی را برای واریز منابع موضوع این آیین نامه ظرف دو هفته بعد از ابلاغ آن تعیین و اعلام کند و شرکت ها و موسسه ها موظف هستند در پایان هر سه ماه معادل 25 درصد از مبلغ منابع موضوع این آیین‎نامه را به حساب فوق واریز کنند .
دکتر نیسی در خصوص منابع موضوع این آیین نامه درراستای حل مشکلات شرکت ها و موسسه ها گفت : منابع موضوع این آیین‏نامه در مواردی از قبیل پروژه های پژوهش کاربردی از طریق اعضای هیئت علمی ، اجرای پایان نامه های تحصیلات تکمیلی و پروژه های تحقیقاتی دانش‏آموختگان تحصیلات تکمیلی غیر شاغل هزینه می شود .
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه افزود : حداقل 60 درصد مبلغ هر پروژه باید به دانشجویان یا پژوهشگران پسا دکتری یا دانش‏آموختگان پژوهشگر فعال پرداخت شود .
نیسی همچنین به 10 درصد دیگر از منابع موضوع این آیین نامه اشاره کرد و افزود : شرکت ها ، بانک ها و موسسه ها می توانند حداکثر تا 10 درصد از منابع موضوع این آیین نامه را از طریق دانشگاه ها و موسسات پژوهشی که براساس اساسنامه وابسته به وزارتخانه یا سازمان ذیربط بوده و دارای ردیف بودجه ای هستند ، هزینه کنند .
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به طراحی سامانه ای در این خصوص گفت : توافقنامه های منعقده بین شرکت ها ، بانک ها و موسسه ها باید در سامانه ای که توسط دبیر خانه شورای عتف تعیین و به کار گرفته شده ، ثبت شود و مطابقت آن با این آیین نامه به تایید دبیرخانه رسیده و به سازمان برنامه و بودجه اعلام شود .
نیسی در پایان با اشاره به آدرس سامانه در سایت معاونت پژوهش و فناوری گفت : ابتدا شرکت ها ، پروژه ها و اولویت ها را در سامانه مپفا ، سامانه سجاد بخش بند ط تبصره 9 ثبت می کنند و سپس ، یک حساب کاربری برای دانشگاه ها تعریف می شود و دانشگاه ها و مراکزآموزش عالی در این خصوص باید نماینده خود را به معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم اعلام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه آفرینش
1397/05/27
> توافق وزارت علوم و ستاد نیروهای مسلح؛ اجرای طرح «سرباز مهارت» برای فارغ التحصیلان دانشگاهی مدیرکل دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه وزارت علوم گفت : طرح سرباز مهارت با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و قرارگاه مهارت افزایی اجرا خواهد شد .
> توافق وزارت علوم و ستاد نیروهای مسلح؛ اجرای طرح «سرباز مهارت» برای فارغ التحصیلان دانشگاهی مدیرکل دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه وزارت علوم گفت : طرح سرباز مهارت با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و قرارگاه مهارت افزایی اجرا خواهد شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، محمدسعید سیف در نشست معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاهها در وزارت علوم گفت : طبق توافقی که میان وزارت علوم و ستاد کل نیروهای مسلح و قرارگاه مهارت افزایی منعقد شده است برنامه داریم طرح سرباز مهارت را اجرایی کنیم .
وی افزود : پیش بینی شده در این طرح حدود 700 نفر از فارغ التحصیلان حضور یابند .
مدیرکل دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه وزارت علوم خاطرنشان کرد : در این طرح حدود 300 فارغ التحصیل به صورت سرباز آزمایشگاه ، 300 فارغ التحصیل به صورت سرباز پژوهش و 100 فارغ التحصیل به صورت سرباز مربی فعالیت خواهند کرد .
سیف اظهار داشت : این طرح در حال بررسی است و امیدواریم به زودی نهایی شود .
ایجاد نظام جامع صلاحیت حرفه ای در کشور وی با اشاره به لزوم ایجاد نظام جامع صلاحیت حرفه ای در کشور گفت : در حال حاضر موضوع صلاحیت حرفه ای در کشور وجود ندارد و در این زمینه فعالیتهای پراکنده ای انجام می شود .
سیف افزود : در پژوهشکده مطالعات فناوری موضوع ایجاد نظام صلاحیت حرفه‎ای آغاز شده و امیدواریم به زودی در این زمینه به نتیجه دست یابیم .
وی با اشاره به لزوم ساماندهی دوره‏های کارآموزی در دانشگاهها نیز گفت : طی سالهای اخیر از این فرصت به خوبی استفاده نشده اما ساماندهی این موضوع از ضروریات است و آغاز شده است .
مدیرکل دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه وزارت علوم عنوان کرد : 37 درصد افرادی که در مراکز فنی و حرفه‎ای دوره دیده‎اند فارغ التحصیل دانشگاهی بوده اند که این امر نشان می‎دهد دانشجویان به موضوع آموزشهای مهارتی توجه می کنند .
معاون پژوهشی وزارت علوم خبر داد؛ شرط جدید برای جذب اساتید جوان معاون پژوهشی وزارت علوم گفت : برنامه داریم به اعضای هیات علمی جوان آموزشهای لازم برای ورود به عرصه تدریس را ارائه کنیم .
به گزارش خبرنگار مهر ، مسعود برومند در نشست معاونان پژوهشی دانشگاه های کشور در وزارت علوم گفت : از سال 98 اعضای هیات علمی جوان کشور باید 6 ماه دوره‏های تخصصی مربوط به دروسی که خوانده‏اند را بگذرانند .
وی افزود : این دوره‎ها به صورت نیمه وقت و تمام وقت خواهد بود و برای شرایط استخدامی این افراد الزام‏آور است .
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد : این طرح برای دیگر اعضای هیات علمی به صورت اختیاری خواهد بود و امتیاز مثبت برای آنها خواهد داشت .
برومند با اشاره به اجرای طرح ساز و کار اختصاص بودجه‎‏های پژوهشی در وزارت علوم گفت : از ابتدای مهر ماه این طرح اجرا می شود .
وی افزود : این طرح در تمامی حوزه‎‏ها از جمله علوم انسانی ، فنی و مهندسی و هنر نیازهای کشور را به صورت فراخوان اعلام می کند و اعضای هیات علمی برای رفع این نیازها گرنت علمی دریافت خواهند کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه آفرینش
1397/05/27

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد : طی چهار هفته آینده اولین ویرایش این طرح به دانشگاهها و مراکز پژوهشی ارسال خواهد شد .
برومند اظهار داشت : موضوع توسعه کارآفرینی ، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری از برنامه های معاونت پژوهشی وزارت علوم به شمار می رود که در این راستا به موضوع افزایش کیفیت توجه خواهد شد .
وی عنوان کرد : در حال حاضر دستاوردهای خوبی در پارکهای علم و فناوری و پژوهشگاهها داریم اما نیازمند یک جهش وسیع هستیم .
معاون پژوهشی وزارت علوم اضافه کرد : تمرکز بر چالش های ملی کشور به خصوص چالش های زیست محیطی از اولویتهای وزارت علوم است که در این راستا برنامه ریزی های لازم را انجام خواهیم داد .
برومند با اشاره به جایگاه ارتباط صنعت و دانشگاه گفت : باید بستری فراهم شود تا اعضای هیات علمی در همه حوزه‎های تخصصی خود بتوانند ارتباط دقیق و مستمر با بخشها ، دستگاهها و سازمانهای مربوطه خود داشته باشند .
وی عنوان کرد : در حال حاضر طرحهای صنعتی در دانشگاهها و پژوهشگاههای کشور اجرا می‎شود اما باید موضوع افزایش کیفیت را در این پروژه‎ها مدنظر قرار دهیم که در این راستا نیازمند مدیران تحقیقاتی هستیم بنابراین باید برای تربیت این مدیران آموزشهای لازم را ارائه کنیم .
امروز؛ آخرین مهلت ثبت‎نام در دوره های کاردانی فنی و حرفه ای براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ، مهلت ثبت‎نام در دوره های کاردانی فنی و حرفه ای دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی امروز یکشنبه 28 مرداد 97 پایان می‎یابد .
شرایط و ضوابط ، تاریخ و نحوه ثبت‎نام متقاضیان پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهر ماه سال 1397 اعلام شد و ثبت‎نام متقاضیان برای پذیرش در این دوره‎ها تا امروز یکشنبه 28 مرداد 97 ادامه دارد .
کلیه داوطلبان متقاضی ثبت‎نام که دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند ، می توانند در پذیرش این دوره ها ثبت‎نام و شرکت کنند .
تاکنون 11 هزار و 365 نفر در این دوره‏ها ثبت‎نام کرده‏اند .
گزینش دانشجو در هر یک از کدرشته محل های تحصیلی براساس معدل کل مندرج در گواهینامه معتبر دیپلم ، نوع دیپلم و سهمیه های آزاد ، شاغل ، رزمندگان ، بومی بودن و با توجه به صلاحیت های عمومی داوطلبان براساس ضوابط دانشگاه جامع علمی کاربردی و مصوبات مربوط صورت می گیرد .
با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می شود ، داوطلبان لازم است به وسیله کارت های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است ، با مراجعه به پایگاه اطلاع‎رسانی سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 220 هزار ریال (22 هزار تومان) به عنوان وجه ثبت نام ، کارت اعتباری (شماره سریال 12 رقمی) دریافت کنند .
ضمنا دفترچه راهنمای پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی سال 97 همزمان با شروع ثبت نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
فرصت امروز
1397/05/27
> رئیس دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه همه مراکز علمی و دانشگاهی باید فعالیت هایی را انجام دهند تا جامعه از منافع علمی دانشگاه ها بهره مند شود ، افزود : دانشگاه ها باید در حل معضلات منطقه کارآفرینی و گره گشایی کنند و علم را در منطقه خود براساس ظرفیت ها به مرحله عملیاتی کارآفرینی و رونق اقتصادی برساند.
> رئیس دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه همه مراکز علمی و دانشگاهی باید فعالیت هایی را انجام دهند تا جامعه از منافع علمی دانشگاه ها بهره مند شود ، افزود : دانشگاه ها باید در حل معضلات منطقه کارآفرینی و گره گشایی کنند و علم را در منطقه خود براساس ظرفیت ها به مرحله عملیاتی کارآفرینی و رونق اقتصادی برساند .
به گزارش ایسنا ، دکتر زمانی با بیان اینکه با راه اندازی هفت مرکز رشد و نوآوری دانشگاه پیام نور ، شمار دانشگاه های پیام نور دارای مراکز رشد و نوآوری فعال در استان ها به 10 واحد رسیده است ، گفت : باید با وفاق و همدلی جایگاه دانشگاه را ارتقا دهیم .
وی افزود : دانشگاه پیام نور با ظرفیت گسترده دانشجویی و اعضای هیات علمی مجرب و دیگر نیروهای انسانی کارآمد ، بستر توسعه جامعه را فراهم می کند .
رئیس دانشگاه پیام نور گفت : دانشگاه پیام نور در سال های گذشته مقوله آموزش را بیشتر مورد توجه قرار می داد ، اما با مطرح شدن نسل سوم فعالیت دانشگاه ها ، این دانشگاه هم تلاش کرده است تا دانشگاه را از نسل دوم به نسل سوم ارتقا دهد .
وی توضیح داد : در نسل سوم دانشگاه ها ، مباحث پژوهشی ، فناوری ، ارتباط با صنعت با هدف تبدیل علم به ثروت مورد توجه جدی وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و همسو با این رویکرد دانشگاه پیام نور نیز فعالیت های دانش بنیان را ایجاد کرده است .
دکتر زمانی اظهار داشت : نقش آفرینی دانشگاه پیام نور در سرمایه گذاری منطقه خود باید گسترده تر شود ، چراکه معتقدیم دانشگاه ها یکی از حلقه های سرمایه گذاری در هر منطقه هستند .
رئیس دانشگاه پیام نور بر تداوم نقش آموزشی این دانشگاه نیز تاکید کرد و گفت : در حال حاضر این دانشگاه دارای 500 هزار دانشجو ، 4هزار عضو هیات علمی و 10 هزار کارمند است .
وی جهت دهی علمی دانشگا ه ها به سمت بین المللی شدن را ضروری دانست و افزود : دیپلماسی علمی را در عرصه بین المللی با هدف مبادله استاد ، جذب دانشجو و انجام طرح های پژوهشی مشارکتی باید گسترش دهیم .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، زمانی وضعیت علمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه را مناسب و سرآمد دانست و گفت : دانشگاه های کشور می توانند در برخی از کشورهای منطقه فارسی زبان نظیر افغانستان دانشجو جذب کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/05/28
> انتخاب نوشت : رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه وضعیت پرونده های دانشجویان بازداشتی این دانشگاه هنوز نامشخص است ، گفت : همچنان دادگاه این دانشجویان برگزار می شود و ما امیدوار هستیم کمترین احکام و مجازات برای این افراد صادر شود .
محمود نیلی احمدآبادی در گفت وگو با «ایسنا» افزود : این دانشجویان درخواست تجدید نظر در احکام خود را اعلام کردند و دانشگاه تهران در این زمینه کاملا با دانشجویان همکاری کرد؛ به طوری که اگر وکیلی نیاز داشتند ، در اختیار آنها قرار داد و مکاتباتی نیز با مسوولان نظام درخصوص کاهش احکام یا تبرئه آنها انجام داد .
در واقع همه مسوولان از جمله وزارت علوم پیگیر وضعیت دانشجویان بوده و هستند .
وی در ادامه تصریح کرد : در حال حاضر این دانشجویان همچنان به دادگاه احضار می شوند و ما به شدت پیگیر وضعیت آنها هستیم .
> وضعیت نامشخص پرونده دانشجویان بازداشت شده دی ماه انتخاب نوشت : رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه وضعیت پرونده های دانشجویان بازداشتی این دانشگاه هنوز نامشخص است ، گفت : همچنان دادگاه این دانشجویان برگزار می شود و ما امیدوار هستیم کمترین احکام و مجازات برای این افراد صادر شود .
محمود نیلی احمدآبادی در گفت وگو با «ایسنا» افزود : این دانشجویان درخواست تجدید نظر در احکام خود را اعلام کردند و دانشگاه تهران در این زمینه کاملا با دانشجویان همکاری کرد؛ به طوری که اگر وکیلی نیاز داشتند ، در اختیار آنها قرار داد و مکاتباتی نیز با مسوولان نظام درخصوص کاهش احکام یا تبرئه آنها انجام داد .
در واقع همه مسوولان از جمله وزارت علوم پیگیر وضعیت دانشجویان بوده و هستند .
وی در ادامه تصریح کرد : در حال حاضر این دانشجویان همچنان به دادگاه احضار می شوند و ما به شدت پیگیر وضعیت آنها هستیم .
کپی شد کلمات کلیدی : دانشگاه تهران دی ماه وزارت علوم دانشجویان وضعیت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه ایران
1397/05/28
> رئیس دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه وضعیت پرونده های دانشجویان بازداشتی این دانشگاه هنوز نامشخص است ، گفت : همچنان دادگاه این دانشجویان برگزار می شود و ما امیدوار هستیم کمترین احکام و مجازات برای این افراد صادر شود .
> رئیس دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه وضعیت پرونده های دانشجویان بازداشتی این دانشگاه هنوز نامشخص است ، گفت : همچنان دادگاه این دانشجویان برگزار می شود و ما امیدوار هستیم کمترین احکام و مجازات برای این افراد صادر شود .
محمود نیلی احمدآبادی ضمن بیان این مطلب به تشریح آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران در گفتگو با ایسنا افزود : این دانشجویان درخواست تجدید نظر در احکام خود را اعلام کردند و دانشگاه تهران در این زمینه کاملاً با دانشجویان همکاری کرد به طوری که اگر وکیلی نیاز داشتند ، در اختیار آنها قرار داد و مکاتباتی نیز با مسئولان نظام در خصوص کاهش احکام یا تبرئه آنها انجام داد .
در واقع همه مسئولان از جمله وزارت علوم پیگیر وضعیت دانشجویان بوده و هستند .
وی در ادامه اظهار داشت : در حال حاضر این دانشجویان همچنان به دادگاه احضار می شوند و ما بشدت پیگیر وضعیت آنها هستیم .
امیدواریم قوه قضائیه خواسته عمومی مبنی بر کاهش احکام یا تبرئه این دانشجویان را مورد توجه قرار بدهد .
رئیس دانشگاه تهران گفت : در پی مذاکراتی که با مسئولان مربوطه در خصوص وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی داشتیم ، به نظر می رسد این مسأله قابل حل است ، اما در نهایت باید منتظر تصمیم نهایی دادگاه تجدید نظر باشیم و اینکه وضعیت این دانشجویان قبل از آغاز سال تحصیلی جدید مشخص می شود یا نه ، بستگی به زمان برگزاری دادگاه تجدید نظر دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
خراسان
1397/05/28
> رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این که وضعیت پرونده های دانشجویان بازداشتی این دانشگاه هنوز نامشخص است ، گفت : همچنان دادگاه این دانشجویان برگزار می شود و ما امیدوار هستیم کمترین احکام و مجازات برای این افراد صادر شود.
> رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر این که وضعیت پرونده های دانشجویان بازداشتی این دانشگاه هنوز نامشخص است ، گفت : همچنان دادگاه این دانشجویان برگزار می شود و ما امیدوار هستیم کمترین احکام و مجازات برای این افراد صادر شود .
محمود نیلی احمدآبادی در گفت وگو با ایسنا افزود : این دانشجویان درخواست تجدید نظر در احکام خود را اعلام کردند و دانشگاه تهران در این زمینه کاملا با دانشجویان همکاری کرد به طوری که اگر وکیلی نیاز داشتند ، در اختیار آن ها قرار داد و مکاتباتی نیز با مسئولان نظام در خصوص کاهش احکام یا تبرئه آن ها انجام داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
اعتماد
1397/05/28
> گروه اجتماعی| هم اکنون 4.
> گروه اجتماعی| هم اکنون 4 .
5 میلیون دانشجو در کشور داریم که یک درصد این جمعیت در خارج از ایران تحصیل می کنند .
نگاهی به آمارهای جهانی و مهاجرت دانشجویان دیگر کشورها نشان می دهد ایران جزو کشورهای مهاجرفرست نیست .
«سورنا ستاری» با بیان اینکه مهاجرت کلی ایران از میانگین جهانی بالاتر نیست ، توضیح داد : در ابتدای انقلاب اسلامی 170 هزار دانشجو در کشور داشتیم و حدود 100 هزار دانشجوی ایرانی نیز در خارج از کشور تحصیل می کردند که 56 هزار نفر آنها در آمریکا مشغول به تحصیل بودند و این یعنی بیش از 30 درصد دانشجویان ، خارج از کشور تحصیل می کردند .
رییس بنیاد ملی نخبگان ، با اشاره به جذب دانشجویان ایرانی غیرمقیم اظهار کرد : سیاست های تعامل و جذب دانشجویان ایرانی غیرمقیم از 2 سال گذشته آغاز شده است و خوشبختانه بیش از یک هزار و 100 نخبه به کشور بازگشتند که 80 درصد آنان فارغ التحصیلان برجسته ترین دانشگاه های جهان هستند .
ستاری همچنین گفت : نمی توانیم با پول از مهاجرت نخبگان جلوگیری کنیم ، آنها به دنبال آن هستند که مفید واقع شوند؛ حتی از نخبگانی که قصد بازگشت به ایران را ندارند نیز راهنمایی های لازم را دریافت و از حضور آنان استفاده خواهیم کرد .
ستاری ، به فعالیت نخبگان بازگشته به کشور در کسب وکارهای استارت آپی اشاره کرد و گفت : تعداد قابل توجهی از این افراد در استارت آپ های خود فعالیت می کنند و توانسته اند ضمن ایجاد ارزش افزوده ، درصد قابل توجهی از اشتغال را به خود اختصاص دهند .
ستاری با بیان اینکه حضور پایتخت کشورمان در جمع 50 شهر برتر فناوری و نوآوری جهان نشان دهنده ظرفیت بالای این شهر برای بدل شدن به پایتخت فناوری و نوآوری است ، تاکید کرد : تهران دارای ظرفیت خارق العاده ای است که جزو 10 شهر برتر در حوزه فناوری و نوآوری باشد و به بهترین شکل شکوفه های نوآوری پایتخت در مسیر نوآوری و فناوری بارور شوند .
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به این موضوع افزود : بهبود محیط کسب وکار حوزه نوآوری و فناوری دلیلی شده است تا بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده میزان مهاجرت نخبگان ایرانی به دیگر کشورها پیش از صدور فرمان ضدمهاجرتی ترامپ 14 درصد کاهش یافته بود .
در گزارشی به نقل از «موسسه بین المللی آموزش عالی ایالات متحده آمریکا» آمده است که تعداد دانشجویان خارجی محصل در 50 موسسه و دانشگاه برتر این کشور در سال 2017 کاهش یافته است .
وی در ادامه تشریح این وضعیت گفت : «با توجه به اهمیت موضوع نخبگان در سیاست های نظام ، ضرورت توجه دقیق تر ، علمی تر و همچنین پایش و رصد مستمر تحولات در این حوزه به شدت احساس می شود اما در اکثر موارد ، مغرضانه و با تخریب کشور ایران و از سوی افراد مارک دار و ضدنظام صورت می گیرد .
»ستاری رونق 3 هزار و 700 شرکت دانش بنیان و هزاران استارت آپ و نقش آفرینی این کسب و کارها را در سپهر اقتصاد کشور ماحصل ایجاد زیست بوم مساعد کسب وکار آنان دانست و گفت : خوشبختانه این شرکت ها با رونق کسب وکار خود توانستند سال گذشته به رقم فروش 60 هزار میلیارد تومان برسند .
ستاری خاطرنشان کرد : تنها در بحث نانو توانستیم سال گذشته به رقم فروش یک هزار و 200 میلیارد تومانی برسیم و هم اکنون از نظر مقالات حوزه نانو در رتبه چهارم جهان قرار داریم .
ایران در گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه که در سال ٢٠١٥ منتشر شد ، جزو آمار ٢٠ کشور اول مهاجرفرست نبود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
اعتماد
1397/05/28

براساس آخرین گزارش OECD ، درمجموع ٨٤٥ هزار ایرانی مهاجر در کشورهای OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) Organisation for Economic Co operation and Development OECD زندگی می کنند که معادل ١ .
٥ درصد از جمعیت کشورهای جهان است و این آمار کمتر از نصف میانگین جهانی است .
ثبت 970 مورد ازدواج دختران کمتر از 18 سال در کردستان حسن صومی ، مدیرکل ثبت احوال کردستان گفت : «از 4 هزار و 520 وقایع ازدواج ثبت شده در استان در 4ماهه سال جاری 970 مورد معادل 21 درصد زنان کمتر از 18 سال و در آقایان هم 36 مورد معادل 8دهم درصد کمتراز18 سال داشته اند .
همچنین در 4 ماهه نخست سال ، هزار و 181 مورد طلاق ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10درصد کاهش داشته و از این تعداد 98 مورد زنان و 3 مورد نیز مردان 18 سال و کمتر از 18 سال بوده اند .
از هزار و 181 مورد طلاق ثبت شده در سال جاری 18 .
9 درصد دوام ازدواج شان کمتر از یک سال و در مجموع 55 درصد از طلاق ها مربوط به 5 سال اول زندگی است .
قروه بیشترین و بانه و سروآباد کمترین میزان طلاق را داشته اند و میانگین سن طلاق در مردان 34 .
8 و در زنان 29 .
90 سال است .
» ایسنا تعطیلی موقت کارخانه تولی پرس یک منبع خبری در کارخانه «تولی پرس» از تعطیلی موقت این واحد تولیدی و بلاتکلیفی حدود150 کارگر این کارخانه خبر داد .
این واحد تولیدی که در زمینه تولید محصولات شوینده در شهرک صنعتی البرز در استان قزوین فعالیت دارد ، از روز شنبه 27 مرداد ماه به دلیل مشکلاتی که در زمینه تهیه مواد اولیه تولید دارد ، موقتا تعطیل اعلام شده و کارگران آن اجازه ورود به محل کارشان را ندارند .
این کارگران که به صورت میانگین بین 15 تا 20سال سابقه کار دارند ، درباره وضعیت خود می گویند : «مجموع 150 کارگر این واحد تولیدی با ورود به محل کارشان با درهای بسته کارخانه مواجه شدند .
چندین سال است شرایط تولید در کارخانه تولی پرس خوب نیست و مرتبا درهای کارخانه به روی کارگران بسته و کارگران به مرخصی های اجباری فرستاده می شوند .
» ایلنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/05/27
> کاری روز گذشته معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی و رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان و همراهان از روزنامه آوا دیدن کردند .
> کاری روز گذشته معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی و رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان و همراهان از روزنامه آوا دیدن کردند .
دکتر اخوان بهابادی یادآور شد : دانشگاه جامع علمی کاربردی از سال 1373 با رسالت تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز برای بخش های گوناگون صنایع ، معادن ، کشاورزی و خدمات فعالیت خود را آغاز کرد .
وی با بیان اینکه در سال 1375 دانشگاه اولین آزمون ورودی خود را برگزار کرد ، افزود : در راستای حرکت به سمت توسعه کیفی دانشگاه برنامه داریم و پذیرش دانشجو براساس اهداف مراکز دانشگاه انجام می شود .
اخوان بهابادیاز تلاش برای تعریف مراکز علمی کاربردی بر اساس مسیر شغلی آینده دانشجویان و فراگیران خبر داد و افزود : مراکز این دانشگاه براساس اهداف و اولویت هایی راه اندازی و تاسیس شده اند بنابراین پذیرش دانشجویان در مراکز باید متناسب با اهداف و اولویت های مراکز باشد .
وی اظهار کرد : مدرس این نهاد آموزشی باید حداقل مدرک فوق لیسانس و توانایی تدریس و تحقیق در دروس دوره های علمی کاربردی را داشته باشد .
وی با بیان اینکه در این دانشگاه برخی افراد خبره که تحصیلات دانشگاهی ندارند ولی در حرفه و دوره آموزشی آزموده هستند نیز به کار گرفته می شوند ، افزود : مدرس خبره به فردی اطلاق می شود که در یک حرفه خاص دارای تجربه ، مهارت و تسلط کافی بوده ، توانایی انتقال تجربه و تخصص خود به صورت تدریس در دروس عملی ، آزمایشگاهی کارگاهی یا تخصصی علمی کاربردی را داشته و چهره شاخص در زمینه تخصصی خود باشد .
معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی خاطرنشان کرد : مدرس تجربی نیز به فردی اطلاق می شود که در یک زمینه یا حرفه خاص دارای تجربه ، مهارت و تسلط کافی بوده ، توانایی انتقال تجربه و تخصص خود را به صورت تدریس برای دروس عملی ، آزمایشگاه و کارگاهی داشته باشد .
وی یادآور شد : مؤسسات آموزش عالی علمی کاربردی ، تطبیق درخواست دوره ها با نیازسنجی های انجام شده توسط مؤسسات ، تخصصی سازی مراکز آموزش علمی کاربردی ، حذف تقاضاهای کاذب و دوره های فاقد بازار کار و اصلاح نسبت پذیرش مقاطع کاردانی (70 درصد) به کارشناسی (30 درصد) مورد توجه جدی این معاونت بوده است .
400 هزار دانشجو در 850 مرکز علمی کاربردی مشغول به تحصیل اند معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار کرد : 400 هزار دانشجو در 850 مرکز این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند .
اخوان با بیان اینکه موضوع نظارت در دانشگاه جامع علمی کاربردی پررنگ تر خواهد شد ، گفت : برخی از مراکز این دانشگاه از اهداف و ماموریت های تاسیس خود به دلیل مشکلات مالی دور شده اند که درحال برنامه ریزی هستیم تا این مراکز به اهداف خود بازگردند .
وی با اشاره به اینکه 15 مرکز جامع علمی کاربردی در خراسان جنوبی فعال بودند که 8 تا از این مراکز در مرکز استان بودند ، افزود : از این مراکز 6 مرکز که دولتی بودند تعطیل شدند .
وی تاکید کرد : اجازه افتتاح مراکز جدید به شرط اینکه محیط واقعی آموزشی داشته باشند و امکان جذب دانشجو باشد ، داده می شود .
غلامرضا جعفرپور مقدم مدیر مسئول روزنامه آوا هم ضمن تشکر از حضور مهمانان در روزنامه آوا خاطر نشان کرد : خراسان جنوبی با توجه پیشینه فرهنگی و وجود مراکز علمی متعدد و دانش آموختگان زیاد در مدارج عالی استعداد هرگونه سرمایه گذاری در بخش علمی را دارد .
1
فهرست