وزارت علوم - فاقد عنوان
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 13:11
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1397/05/30
> مهر : رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتایج نهایی آزمون دکتری سال 97 هفته آینده اعلام می شود.
> زمان اعلام نتایج کنکور دکتری 97 مهر : رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتایج نهایی آزمون دکتری سال 97 هفته آینده اعلام می شود.
دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با مهر افزود: تعداد 234 هزار و 706 داوطلب در آزمون دکتری «Ph.
D» (نیمه متمرکز) سال 97 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ثبت نام کردند که از این تعداد، 187 هزار و 821 داوطلب در جلسه آزمون حاضر بودند.
وی گفت: پذیرفته شدگان از میان داوطلبان آزمون دکتری که مجاز به انتخاب رشته شدند و پس از کسب حد نصاب لازم، مراحل مصاحبه، بررسی سوابق علمی و پژوهشی و.
دانشگاه ها را با موفقیت به پایان رساندند، اعلام می شوند.
رئیس سازمان سنجش یادآور شد: نتایج نهایی آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.
D) نیمه متمرکز سال 1397 هفته آینده (هفته اول شهریورماه 97) منتشر می شود.
آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (Ph.
D) نیمه متمرکز سال 1397 روز چهارم اسفندماه 96 در 117 حوزه امتحانی در 55 شهر کشور برگزار شد.
کپی شد کلمات کلیدی: آموزش عالی سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کنکور مصاحبه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه فرهیختگان
1397/05/30
> هفته پیش بود که انتخاب رشته داوطلبان در رشته های باآزمون و بدون آزمون به پایان رسید و در مجموع 592 هزار و 722 نفر در این دو شیوه پذیرش ثبت نام کردند تا بخت خود را برای ورود به دانشگاه مدنظرشان امتحان کنند.
> هفته پیش بود که انتخاب رشته داوطلبان در رشته های باآزمون و بدون آزمون به پایان رسید و در مجموع 592 هزار و 722 نفر در این دو شیوه پذیرش ثبت نام کردند تا بخت خود را برای ورود به دانشگاه مدنظرشان امتحان کنند.
البته در این میان کار برای 550 هزار و 824 نفری که در رشته های باآزمون انتخاب رشته کردند و همین چند وقت پیش نیز از سد کنکور عبور کرده بودند، کمی سخت تر است؛ داوطلبانی که 60.
48 درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته را تشکیل می دهند و این آمار نشان می دهد 39.
52 درصد از جمعیت 910 هزار و 563 نفری اصلا دست به انتخاب رشته نزده اند.
البته عدم انتخاب رشته از سوی این افراد در حالی است که امسال از میان یک میلیون و 12 هزار و 327 ثبت نام کننده در کنکور 97، تنها 910 هزار و 713 نفر در جلسه حاضر شدند و 99.
98 درصد از حاضران نیز مجاز به انتخاب رشته شده بودند.
جمعیت شرکت کننده در کنکور و سپری کردن مراحل مختلف از سوی آنها برای رسیدن به صندلی دلخواه شان در دانشگاه مورد علاقه خود، به حدی بالا است که هرساله حرف و حدیث ها پیرامون کنکور مبنی بر از بین بردن عدالت آموزشی به خاطر شیوه پذیرش در دانشگاه ها به میان آید و راهکارهای مختلفی نیز از سوی کارشناسان برای جایگزین کنکور بیان شود؛ راهکارهایی که تا الان به جایی نرسیده اند و همگی در حد ایده باقی مانده اند، اما مساله اصلی درباره داوطلبان 97 که خواهان ورود به دانشگاه هستند، این است که اکثر آنها به رغم امکان پذیرش در دانشگاه ها از طریق انتخاب رشته بدون آزمون، حاضر به این کار نشده اند و با وجود همه سختی های پیش رویشان شانس خود را در ماراتن کنکور امتحان کردند؛ موضوعی که با نگاه ساده به آمارهای منتشرشده درباره تعداد داوطلبان کنکور، مجازشدگان به انتخاب رشته، داوطلبانی که موفق به انتخاب رشته شدند و تفاوت داوطلبان در انتخاب رشته باآزمون و بدون آزمون می توان به صحت و سقم آن رسید.
برای بررسی کارنامه آماری کنکور امسال باید کمی به عقب برگردیم؛ زمانی که یک میلیون و 12 هزار و 327 داوطلب برای رقابت در کنکور امسال ثبت نام کردند، ولی تنها 910 هزار و 713 داوطلب در جلسه حضور پیدا کردند و از این تعداد نیز تنها 0.
02 درصد مجاز به انتخاب رشته نشدند، اما فقط 550 هزار و 824 نفر در انتخاب رشته باآزمون شرکت کردند؛ انتخاب رشته ای که قطعا ملاک اصلی آن نمره آزمون و سوابق تحصیلی داوطلب خواهد بود و همین موضوع کار را برای رسیدن به صندلی دانشگاه سخت تر می کند.
اما طرف دیگر ماجرا بحث انتخاب رشته بدون آزمون است که به رغم ظرفیت بالایی که امسال موسسات آموزشی کشور برای پذیرش دانشجو از این طریق در نظر گرفته اند، تنها 41 هزار و 898 نفر در پذیرش دانشجو صرفا با سوابق تحصیلی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ثبت نام و انتخاب رشته کردند؛ آماری که به مراتب کمتر از انتخاب رشته با آزمون است و این حاشیه را ایجاد می کند که گویی خود داوطلبان نیز علاقه چندانی به حذف کنکور ندارند و می خواهند همچنان با پشت سر گذاشتن آزمون های سخت وارد دانشگاه شوند.
شاید در ابتدای امر تفاوت در تعداد داوطلبانی که در انتخاب رشته باآزمون و بدون آزمون ثبت نام کردند، چندان به چشم نیاید، اما وقتی به ظرفیت پذیرش در نظر گرفته شده برای این دو شیوه پذیرش نگاه کنیم، متوجه اهمیت قضیه می شویم؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه فرهیختگان
1397/05/30
تعداد بالای ثبت نام کنندگان در رشته های باآزمون و در مقابل ظرفیت کم پذیرش دانشجو از این طریق و از سوی دیگر تعداد کم ثبت نام کنندگان در انتخاب رشته بدون آزمون و در مقابل ظرفیت بالای پذیرش براساس سوابق تحصیلی این گونه القا می کند که گویی داوطلبان چندان نسبت به رد شدن از کنکور برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود بی تمایل هم نیستند.
البته موضوع عدم استقبال داوطلبان از رشته های بدون آزمون تنها مختص امسال نیست، چراکه سال گذشته نیز نزدیک به 48 هزار نفر از داوطلبان در این آزمون ها ثبت نام کرده بودند، در حالی که 422 هزار و 233 نفر از داوطلبان سال گذشته شانس خود را در رشته های باآزمون امتحان کردند.
براساس آنچه در دفترچه انتخاب رشته درباره ظرفیت پذیرش دانشجو در گروه های مختلف آزمایشی آمده، در گروه علوم ریاضی و فنی ظرفیت پذیرش دانشجو منحصرا براساس سوابق تحصیلی 176 هزار و 486 نفر و براساس نمره آزمون و سوابق تحصیلی 59 هزار و 737 نفر، در گروه علوم تجربی ظرفیت براساس صرفا سوابق تحصیلی 120 هزار و 387 نفر و طبق نمره آزمون و سوابق تحصیلی 54 هزار و 571 نفر، در گروه علوم انسانی ظرفیت طبق سوابق تحصیلی 250 هزار و 734 نفر و براساس نمره آزمون و سوابق تحصیلی 57 هزار و 420 نفر و در گروه های هنر و زبان نیز ظرفیت منحصرا براساس سوابق تحصیلی به ترتیب 14 هزار و 398 نفر و 19 هزار و 870 نفر بوده است.
حال اگر نگاهی کلی به قضیه داشته باشیم، باید بگوییم که تنها 180 هزار و 959 نفر از 550 هزار و 824 نفری که در انتخاب رشته باآزمون شرکت کرده اند، می توانند به دانشگاه راه پیدا کنند، در حالی که در پذیرش براساس سوابق تحصیلی تنها 41 هزار و 898 نفر شرکت کرده اند، اما ظرفیت پذیرش دانشجو از این طریق 539 هزار و 977 نفر است.
هرچند این آمار این طور نشان می دهد که داوطلبان هنوز ترجیح می دهند سرنوشت خود را ظرف چند ساعت برگزاری کنکور رقم بزنند، اما ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش در گفت وگو با «فرهیختگان» درباره این موضوع می گوید: «داوطلبی که در کنکور شرکت کرده، الان شانس خود را هم از طریق انتخاب رشته باآزمون و هم بدون آزمون امتحان می کند، در حالی که در انتخاب رشته بدون آزمون صرفا داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده اند، می توانند حضور داشته باشند.
» او در توضیح بیشتر این مساله اظهار می کند: «قطعا همه افراد بالاترین حد را برای خود دوست دارند، اما اگر بالاترین برای آنها محقق نشود، پایین ترین را در نظر می گیرند.
به عبارت دیگر، امروز 90 درصد ظرفیت آموزش عالی ما بدون کنکور است، اما همه داوطلبان می گویند شانس مان را در 10 درصد رقابت کنکور نیز امتحان می کنیم و اگر نتوانستند از این طریق به موفقیت برسند، از طریق 90 درصد دیگر اقدام می کنند.
» رئیس سازمان سنجش کشور معتقد است: «صرفا با این فرض که تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در انتخاب رشته بدون آزمون کمتر از تعداد داوطلبان باآزمون است، نمی توان به این تحلیل رسید که داوطلبان هنوز به کنکور علاقه مند هستند و این تحلیل درستی نیست.
» هرچند خدایی اعتقادی به علاقه داوطلبان یا عدم علاقه مندی آنها به این موضوع براساس آمار انتخاب رشته ندارد، اما نباید فراموش کرد که همه حتی اگر نیمی از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته در کنکور شده اند نیز در انتخاب رشته بدون آزمون شرکت می کردند، قطعا آمار متفاوت تری را شاهد بودیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1397/05/30
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان اعلام کرد: «به هر کارگاه مهارت محور 100 میلیون و به هر دانشجوی اسکان یافته در این کارگاه ها 10 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه ارائه می شود.
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان اعلام کرد: «به هر کارگاه مهارت محور 100 میلیون و به هر دانشجوی اسکان یافته در این کارگاه ها 10 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه ارائه می شود.
» ذوالفقار یزدان مهر در گفت وگو با «مهر» با اشاره به حمایت صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از کارگاه های مهارت محور گفت: «مقرر شده به هر کارگاه مهارت محور دانشگاه فنی و حرفه ای 100 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه اختصاص داده و به دانشجویان آن کارگاه ها اگر از مسیر کانون علمی و مراکز رشد هدایت و معرفی شده باشند، 10 میلیون تومان تسهیلات ارائه شود.
» او ادامه داد: «این تسهیلات برای تجاری سازی علم در اختیار این کارگاه ها و دانشجویان قرار می گیرد تا آثار تولیدی خود را به بازار ارائه دهند.
» رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: «صندوق رفاه از این کارگاه ها حمایت می کند تا بتوانند محصولات و آثار خود را به فروش برسانند، برخی از آنها گروه های 10 نفره ای تشکیل داده و در این خصوص اقدام کرده اند و برخی نیز آثار خود را به دیگر کشورها صادر کرده و به فروش می رسانند.»
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/30
> طرح تحول دانشگاه آزاد اسلامی براساس نظام تربیتی تدوین می شود.
> نخستین جلسه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی دیروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی و با حضور معاونان دانشگاه برگزار شد.
دکتر طهرانچی در ابتدای این جلسه با قدردانی از زحمات دکتر فرهاد رهبر در دوره ریاست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «در ابتدا وظیفه خود می دانم از زحمات دکتر رهبر تشکر کنم.
ان شاءالله از حضور ایشان در تحول و طرح هایی که داریم، استفاده خواهیم کرد.
» سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نظام آموزشی این دانشگاه نیازمند تغییر است، گفت: «انتظاری که از ما می رود تنها اداره دانشگاه آزاد اسلامی نیست، بلکه تحول این دانشگاه است.
» وی با تاکید بر اینکه نیمی از آموزش عالی کشور برعهده دانشگاه آزاد اسلامی است، خاطرنشان کرد: «همه ما در این دانشگاه قرار است به طور جدی کار کنیم و در مقابل دشمنان خارجی و داخلی که قصد ایجاد یاس و ناامیدی در کشور را دارند، جهاد اکبر انجام دهیم، پس طبیعی است زمانی که ما امیدآفرینی کنیم، دشمنان بیکار نخواهند نشست.
» او با بیان اینکه حرکت دانشگاه آزاد اسلامی باید رسیدن به تمدن نوین اسلامی بر پایه میراث تاریخی علمی و تجربه گرانقدر اسلامی باشد، گفت: «باید به این موضوع توجه داشته باشیم که همه کارها ازجمله تحقیق و علم نیازمند مدیریت سازمان یافته است و بدون برنامه ریزی نمی شود کارها را پیش برد.
» عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: «مقام معظم رهبری سال 95 در دیدار با نخبگان علمی تاکید کردند که «نباید اجازه دهیم این حرکت علمی آسیب ببیند.
این حرکت علمی دشمن دارد، اگر این حرکت علمی دچار دشمنی ها شود و ما نفهمیم و از آن مراقبت نکنیم، یک نتیجه بسیار سنگین و تلخ خواهد داشت.
آن نتیجه عبارت است از ایجاد یاس در نیروهای جوان کشور؛ اگر این به وجود آمد، درست کردن و رفو کردنش دیگر به این آسانی ها نیست.
اگر این جوان ها مایوس و ناامید شوند، به این آسانی نمی شود آنها را برگرداند.
من به شما عرض کنم که بنده در دفاع از جامعه نخبگان و از حرکت علمی کشور تا نفس دارم ذره ای کوتاه نخواهم آمد و می دانم که این حرکت، حرکت بابرکتی است و ان شاءالله عاقبت به خیر است.
» طهرانچی ادامه داد: «زمانی که مقام معظم رهبری این گونه به حرکت علمی تاکید دارند و می گویند من تا نفس دارم ذره ای کوتاه نخواهم آمد، ما باید چه بگوییم؟ باید با همه وجود جلوی مایوس شدن و ناامیدی نیروی جوان را بگیریم.
» سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «مقام معظم رهبری در دیداری که ماه رمضان با جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه ها داشتند، فرمودند: یکی از مراکز مهم تربیت قوه عاقله کشور، دانشگاه است.
در این فرآیند ساختن و پرورش دادن قوه عاقله برای اداره کشور، استاد نقش ویژه ای دارد.
اگر دانشگاه بخواهد این نقش را درست ایفا کند، یک الزاماتی دارد؛ یکی عبارت است از درگیر شدن با مسائل کشور، یعنی دانشگاه خودش را از مسائل کشور جدا نداند و مسائل و چالش های کشور برای دانشگاه مسائل واقعی و حقیقی و اصلی باشد.
دوم، تربیت فرهنگی و اخلاقی و هویتی دانشجویان است، یعنی فراتر از تعلیم، مساله تربیت آن هم با جهت گیری اخلاقی و معنوی و تلطیف روحی و دمیدن روح احساس هویت در مجموعه جوان دانشجو.
سوم، یک صیرورت دائمی در محیط دانشگاه، یک تحول مستمر و دائمی در محیط دانشگاه.
» طهرانچی اضافه کرد: «زمانی که مقام معظم رهبری این بیانات را می فرمایند، به معنای این است که ایشان همه گزارش ها را گرفته اند و با فصاحت و نخبگی که دارند به ما تاکید می کنند که باید این سه اقدام را انجام دهیم، پس ما اگر ولایت مدار هستیم باید به فرمایشات ایشان عمل کنیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/30

» استاد تمام دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینکه ما دو برنامه جدی در دانشگاه آزاد اسلامی خواهیم داشت، گفت: «یکی از این برنامه ها برای 6 ماه آینده است.
دشمن در حال ناامید کردن جوانان کشور است، پس نیاز است ما یک جریان سازی در مقابل جریانی که قصد ایجاد ناامیدی بین جوانان دارد، راه بیندازیم.
» او ادامه داد: «زمانی که مقام معظم رهبری، دانشگاه آزاد اسلامی را به دکتر ولایتی سپردند، از ایشان خواستند تدبیر لازم را نسبت به تحول دانشگاه در پیش بگیرند.
با توجه به این موضوع، دکتر ولایتی به طور جدی بخش اعظم وقت خود را به دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص دادند.
» عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «ما در دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال بازگشت به وضع گذشته یا حفظ وضع موجود نیستیم و تلاش هم نداریم که تبدیل به دانشگاهی چون صنعتی شریف و.
شویم، بلکه می خواهیم خلق آفرینش آینده را داشته باشیم و در عین اینکه سازمان آموزشی هستیم، سازمانی فرهنگی، تربیتی، پژوهشی و کارآفرین باشیم، چراکه ایجاد اشتغال بر ما واجب تر از هر امری است.
» سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی علم و فناوری از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: «مقام معظم رهبری در بند اول این سیاست ها به موضوع «جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علمی و فناوری در جهان» تاکید کرده اند.
مدیریت ما در دانشگاه آزاد اسلامی باید مانند دوران دفاع مقدس باشد.
» دکتر طهرانچی تربیت نیروی انسانی، افزایش دانش مستندشده، حل مساله و تعالی فردی، اجتماعی و فضای عمومی را به عنوان چهار رکن اصلی فعالیت های خود برشمرد و گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی فقط تعالی فردی ندارد، بلکه به دنبال تعالی اجتماعی و فضای عمومی کشور خواهد بود و ریل گذاری ما براساس این چهار رکن است که باید برای آن نظام جدید ایجاد کنیم.
» استاد تمام دانشگاه شهیدبهشتی افزود: «اگر ما اعلام کنیم که دانشگاه آزاد اسلامی دوهزار جوان را برای عضویت هیات علمی جذب می کند، می توانیم امید را بین جوانان زنده کنیم و بنده معتقدم ما هر حرکت اساسی که در دانشگاه آزاد اسلامی انجام دهیم، تحولات ما روی میز اتاق ایران در آمریکا تحلیل خواهد شد و این گونه نیست که ما بخواهیم خط ریل دانشگاه آزاد اسلامی را تغییر دهیم و آنها کاری انجام ندهند.
» عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: «زمانی که یک نماینده مجلس توئیتی را منتشر می کند، ترامپ به آن واکنش نشان می دهد، پس قطعا آنها نسبت به اقدامات و تحولات دانشگاه آزاد اسلامی ساکت نخواهند نشست.
» سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از نحوه فعالیت دانشگاه ها در کشور گفت: «متاسفانه دانشگاه های ما تنها دانش تخصصی می آموزانند و دانش مهارتی و اجتماعی را به جوانان نمی آموزند.
دانشگاه آزاد اسلامی هم به منظور توسعه محوری در شهرهای مختلف گسترش پیدا کرد و نگاه مسئولان آن به دانشگاه، برگزاری کلاس های درس بوده است.
» دکتر طهرانچی با طرح این پرسش که چرا در علم مدیریت نباید دکتری حرفه ای تربیت کنیم، گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی باید به سمت تربیت مدیران حرفه ای حرکت کند، به طوری که بتواند مدیریت نهادی و بخشی تحویل جامعه دهد.
» عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برای ایجاد تحول در آموزش عالی نباید خود را محدود به قوانین کنیم، گفت: «خوشبختانه فاصله ما برای تصویب مقررات با هیات امنا کوتاه است و اعتقاد بنده این است که قوانین و ساختار، ابزار ما برای اداره دانشگاه است نه اینکه ما ابزاری برای اجرای قوانین باشیم، پس با این رویکرد می توانیم در دانشگاه آزاد اسلامی و نظام آموزش عالی کشور تحول آفرین باشیم.
» سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از نظام تربیت نیروی انسانی در کشور تاکید کرد: «یکی از سنگ بناهای کجی که غربی ها برای ما گذاشتند، نامگذاری دوره تحصیل دانشگاه به عنوان «آموزش عالی» است.
ما در دوران تحصیل مدرسه از عنوان «آموزش و پرورش» استفاده می کنیم، اما به دوره دانشگاه «آموزش عالی» گفته می شود که این اولین تحریف است.
» استادتمام دانشگاه شهیدبهشتی افزود: «دومین تحریف هم به دوره کارشناسی برمی گردد که به آن «لیسانس» می گویند، در صورتی که دوره کارشناسی در ادامه دوران دبیرستان و مدرسه قرار دارد.
پیامبر اسلام(ص) نیز می فرمایند تا 21 سالگی فرزندان خود را تربیت کنید، بعد از آن آنچه تربیت شده اند، می مانند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/05/30

» سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی برای تربیت نیروی انسانی خاطرنشان کرد: «ما با دارا بودن مدارس سما و واحدهای دانشگاهی، می توانیم از 6 سالگی تربیت فرزندان کشور را داشته باشیم.
ما می خواهیم طرح تحول دانشگاه آزاد اسلامی را براساس نظام تربیتی تدوین کنیم، چراکه در آموزش لایحه استراتژیک نداریم و از خارجی ها کپی برداری کرده ایم.
در پژوهش هم لایحه تاکتیک نداریم و فقط لایحه اجرا داریم که حتی برنامه و نظام موضوعات هم مشخص نشده است.
» دکتر طهرانچی در پایان با بیان اینکه کمترین تغییرات را در دانشگاه آزاد اسلامی خواهیم داشت، گفت: «دکتر ضیائی، رئیس سابق حوزه ریاست و روابط عمومی را در دوره جدید در کمک ساختار دانشگاه آزاد اسلامی در نظر خواهیم گرفت و دکتر کاظمی که از افراد خوش فکر حوزه مدیریت دانش است و در واحد تهران مرکزی در طرح برنامه های علمی همکاری داشت، مدیریت حوزه ریاست و روابط عمومی را برعهده خواهد گرفت.»
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
اعتماد
1397/05/30
> گروه اجتماعی درست در همان ساعت هایی که خبر برکناری فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه آزاد در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد، بخش تکمیلی خبر با تیتر «طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد شد» از راه رسید.
> گروه اجتماعی درست در همان ساعت هایی که خبر برکناری فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه آزاد در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد، بخش تکمیلی خبر با تیتر «طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد شد» از راه رسید.
24 ساعت بعد مراسم معارفه محمد مهدی طهرانچی در جمع هیات امنای این دانشگاه رسما برگزار شد.
در عکس های منتشر شده از این جلسه نشانی از حضور فرهاد رهبر نیست.
«اگر دانشگاه را همانند یک قطار تصور کنید و ما تنها بخواهیم سوار قطار شویم و دکورهای داخلی قطار را تغییر دهیم و به طور مثال بگوییم اگر تا دیروز فلان فیلم در قطار نمایش داده می شد، امروز فیلم دیگری را نشان خواهیم داد، این قطار سر از مسیر خودش درمی آورد و هیچ اتفاقی در آن رخ نخواهد داد؛ از این رو ما باید ریل گذاری ها را تغییر داده و الگوهای ذهنی حاکم بر دانشگاه آزاد اسلامی را عوض کنیم؛ چراکه به این نتیجه رسیده ایم که الگوهای فعلی برای کار دیگری ساخته شده بودند و اگر الگوها را تغییر ندهیم، این قطار از همان مسیر خودش سر در خواهد آورد.
نگاه اصلی بنده که نظر هیات امنا هم هست و در برنامه ام به این هیات ارایه خواهم داد، بیشتر معطوف به تغییر ریل گذاری خواهد بود.
» اینها بخشی از صحبت های سرپرست تازه دانشگاه آزاد اسلامی است که در روزنامه فرهیختگان (متعلق به دانشگاه آزاد) به چاپ رسیده است.
از او سوال شده است که منظور از تغییر ریل گذاری چیست و در کجا قرار است خود را نشان دهد؟ پاسخ طهرانچی به این سوال کلی اینگونه است: «مسلما ریل گذاری ها به گونه ای است که در سال بتوانیم آنها را با شاخص های سالانه اندازه گیری کنیم؛ ما نمی توانیم بگوییم که تحول یک امر طولانی است و مثالی هم که در این زمینه وجود دارد، امیرکبیر است.
به عبارت دیگر او سه سال و اندی بیشتر در کشور کار نکرد، ولی چنان ریل گذاری ها را تغییر داد که سال های سال وقتی می خواهیم نخست وزیر موفقی را مثال بزنیم، اسم او را می بریم.
» صبح روزی که خبر برکناری رهبر رسید، روزنامه فرهیختگان تیتر زد: «انتظار از دانشگاه آزاد تحول اساسی است» و در مطلبی به قول حمیدرضا مقدم فر، رییس دفتر نظارت بر امور فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نوشت: «برای اولین بار در بودجه این دانشگاه دوهزار میلیارد ریال برای جذب اعضای هیات علمی جوان اختصاص یافت که تحول مهمی در این زمینه بود که اساس این تصمیم هیات امنا این بود که با توجه به کثرت فارغ التحصیلان نخبه دانشگاه ها از این ظرفیت استفاده شود؛ اما با وجود تذکرات متعدد شاهد بی توجهی به این انتظارات بوده ایم.
دکتر ولایتی و هیات امنا عمیقا به دنبال تحول هستند اما شرایط یک سال گذشته نتوانسته این تحول را محقق کند.
» در مطلبی که صبح روز برکناری رهبر منتشر شد، 15 بار نام علی اکبر ولایتی، رییس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی تکرار شده بود؛ کسی که روز گذشته از زحمات یک سال گذشته فرهاد رهبر تشکر و برای دکتر محمدمهدی طهرانچی به عنوان منتخب هیات امنا آرزوی توفیق کرد.
صحبت از تغییر ریل گذاری دانشگاه آزاد که از زبان طهرانچی بیان شد به نظر می رسد که بیشتر به هماهنگی بیشتر میان رییس جدید دانشگاه آزاد با رییس هیات موسس و امنای این دانشگاه اشاره دارد.
از بدو انتصاب ولایتی پس از فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی، روند تغییرات در دانشگاه آزاد چنان محسوس بود که برخی از منتقدان او در مورد جریان هاشمی زدایی از دانشگاه آزاد صحبت کردند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
اعتماد
1397/05/30

ابتدا به نظر می رسید انتخاب فرهاد رهبر که در زمان ریاستش بر دانشگاه تهران به یکی از چهره های مشهور همگام با محمود احمدی نژاد در بدنه آموزش عالی شهرت پیدا کرده بود، در راستای همین تغییر رویه دانشگاه آزاد باشد اما حالا برکناری او نشان از این دارد که شاید این میزان از تغییر در این دانشگاه هم برای رییس حال حاضر هیات امنا کافی نباشد.
زمزمه های اختلاف میان فرهاد رهبر با هیات امنای دانشگاه آزاد قبل تر هم رسیده بود اما مدیرکل روابط عمومی این دانشگاه در توییتر خود نوشت: «دروغ می گویند تا از کار باز بمانیم؛ با قدرت به کار ادامه می دهیم.
دروغگوها بدانند که استعفای فرهاد رهبر در کار نیست.
» اما روز یکشنبه مشخص شد که گزینه برکناری در کار است.
اسفند سال گذشته بود که یک منبع آگاه به «اعتماد آنلاین» گفت که فرهاد رهبر نسبت به دخالت های علی اکبر ولایتی در امور مختلف این دانشگاه معترض است اما تاکنون با استعفایش موافقت نشده است.
روز گذشته هم یکی از نزدیکان به بدنه مدیریتی دانشگاه آزاد در گفت وگو با «اعتماد» تاکید کرد که علی اکبر ولایتی گزینه هایی که طبق نظر او پیش نروند را برنمی تابد.
محمدمهدی طهرانچی، رییس سابق دانشگاه شهید بهشتی از جمله کسانی بود که با روی کار آمدن دولت روحانی تا مدت ها توانست جایگاه خود را در این دانشگاه حفظ کند و به سرعت صدرالدین شریعتی، رییس سابق دانشگاه علامه طباطبایی و بعد فرهاد رهبر، رییس سابق دانشگاه تهران برکنار نشد.
حالا چهره ای که توانست هم در دولت احمدی نژاد و هم در دولت روحانی ریاست دانشگاه شهید بهشتی را بر عهده داشته باشد، این بار به دانشگاه آزاد آمده است.
مدتی زمان لازم است تا بشود میان دو نظر کاملا متفاوت صاحب نظران تصمیم گرفت: محمدمهدی طهرانچی رویکردی منطقی تر و چارچوب پذیرتر از فرهاد رهبر دارد یا آمده است که بدون چون و چرا سیاست ها و خط مشی تغییر اساسی دانشگاه آزاد را زیر نظارت مستقیم علی اکبر ولایتی پیاده کند؟.
1
فهرست