وزارت علوم - فاقد عنوان
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت 13:25
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایرنا
1397/05/30
08:05
> تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری با دعوت از دانشگاه ها برای کمک به حل مشکلات در اداره امور کشور گفت: دانشگاه ها نظرات خوبی در کمک به رفع چالش ها دارند .
> اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از ایرنا در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه اظهار داشت: مشکلاتی داریم که دانشگاه ها می توانند حلال آنها بوده و کمک کننده باشند .
وی درعین حال با بیان این جمله که این اشکال به دولت وارد است که با نخبگان دانشگاه ارتباط ضعیفی دارد، افزود: اگر گروه دانشگاه ایرنا بتواند راهی برای بهره گیری از نظرات نخبگان پیدا کند بسیار کمک کننده است.
به اعتقاد جهانگیری، گروه تازه تاسیس دانشگاه ایرنا می تواند در طرح مسائل و مشکلات، بهره گیری از نظرات نخبگان و انعکاس آن ، ارتباط تنگاتنگی میان دانشگاه و دولت ایجاد کند.
وی افزود: گروه دانشگاه ایرنا می تواند برای مسائل مبتلا به دولت پاسخ تهیه کرده و در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و دیگر حوزه ها، انعکاس دهد.
گروه دانشگاه ایرنا روز هشتم مرداد جاری با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.
**6984**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی دانشگاه ها جهانگیری دولت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آنا
1397/05/30
12:08
> دبیر اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل گفت: نوزدهمین نشست سالیانه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل امسال از دوم تا هفتم شهریورماه در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار می شود.
> به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، محمدرضا گلرومفرد دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در نشست خبری نوزدهمین نشست سالانه این اتحادیه که صبح امروز برگزار شد، گفت: نوزدهمین نشست سالیانه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل امسال از دوم آغاز خواهد شد و در افتتاحیه این نشست، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان، استاندار کرمانشاه و رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه حضور دارند.
وی در ادامه افزود: بر طبق سنوات گذشته صبح ها کمیسیون های پنج گانه و کمیسیون آموزش تشکل ها، روابط عمومی، تبلیغات و فرهنگی برگزار و بعد از ظهرها میهمانان سیاسی و لشگری و کشوری سخنرانی خواهند داشت.
وی با اشاره به حضور نمایندگان اهل سنت در این نشست، گفت: در مقطع کنونی نقش وحدت و مقاومت بسیار حائز اهمیت است و از سوی دیگر اختلافات کلیدی در جوامع مسلمان دیده می شود و این مسئله توسط برخی کشورهای اسلامی دامن زده شده است و متأسفانه وحدت نادیده گرفته شده است.
وی در ادامه افزود: ایران به عنوان پرچم دار جمع کردن کشورها کنار هم پا به عرصه گذاشته و اقدامات زیادی انجام داده و سبب هم گرایی شده است.
ما هم به عنوان اتحادیه انجمن های اسلامی به عنوان مجموعه ای مؤثر احساس وظیفه کرده و بر جمع بندی و وحدت رویه و مقاومت تأکید می کنیم و به همین دلیل از دو تن از چهره های شاخص اهل سنت حجت الاسلام مولوی نذیر احمد سلامی از نمایندگان خبرگان و علمای برجسته جهان اسلامی از سیستان و بلوچستان و ماموسا مصطفی شیرزادی امام جمعه مریوان دعوت کردیم تا با حضور در این مراسم مباحث وحدت آفرین را مطرح کنند.
ادامه دارد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آفتاب آنلاین
1397/05/30
10:10
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: شورای سنجش و پذیرش دانشجو به منظور بررسی تاثیر سوابق تحصیلی در سال 98 و مصوبه تاثیر قطعی جلسه فوق العاده برگزار می کند.
> دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: گزارش کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ارائه شد.
کمیته آموزش عالی برای کنکور سال 98 به شورای سنجش و پذیرش دانشجو پیشنهاد داد با توجه به اینکه اولین سال اعمال قوانین نظام جدید متوسط است و همچنین توجه به نامه 175 نماینده مجلس مجددا تشکیل جلسه بدهد.
وی افزود: این جلسه به منظور بررسی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 98 و مصوبه شورای سنجش و پذیرش تشکیل می شود و تاثیر سوابق تحصیلی را در جهت تاثیر مثبت بازنگری کند.
رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: لذا در مدت کوتاهی در آینده، جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل می دهیم و موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور را مجددا مطرح می کنیم و هرچه شورا تصمیم بگیرد اعلام می شود.
وی درباره اصلاح ماده 90 برنامه ششم توسعه مربوط به سهمیه های ایثارگران گفت: اصلاح ماده 90 برنامه ششم توسعه مربوط به سهمیه های ایثارگران به کمیته آموزش عالی محول شد تا هر چه سریع تر بررسی کنند و به کمیسیون آموزش ارائه دهند.
خدایی افزود: اینکه اصلاح ماده 90 به کنکور 97 برسد یا خیر بستگی به نوع مصوبه مجلس دارد.
باید در انتظار باشیم که آنچه مصوب می شود تا چه میزان قابلیت اجرایی دارد.
وی یادآور شد: اگر مصوبه مربوط به کف نمره باشد، در هر مرحله ای قبل از اعلام نتایج قابل اعمال در کنکور 97 است.
اما ممکن است در اصلاحیه تغییر و جابجایی گروه ها باشد و یا گروه های جدید تعریف شود که اگر ما اطلاعات آن را نداشته باشیم از نظر اجرایی مشکلاتی را در پی خواهد داشت.
رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: ما در انتظار مصوبه اصلاحیه خواهیم بود و در صورتی که قابلیت اجرایی داشته باشد آن را برای کنکور 97 اعمال می کنیم.
وی گفت: کمیته آموزش عالی پیشنهاد خود را به کمیسیون آموزش مجلس ارائه می دهد و کمیسیون آن را برای تصویب به صحن علنی می فرستد.
پیشنهاد اولیه اصلاح کف حد نصاب نمره بود که در انتظار می مانیم که پیشنهاد کمیته آموزش عالی به کمیسیون ارائه شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آنا
1397/05/30
06:45
> رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران گفت: باید جراحی های عمیق در حوزه پژوهشگاه ها صورت بگیرد و تا این اتفاق صورت نگیرد، پژوهشگاه های ما به هسته اصلی خود باز نمی گردند.
> مهدی نکومنش در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با اشاره به مشکلات عمیق مدیریتی در سطح پژوهشگاه ها، گفت: پژوهشگاه های کشور بر اساس مطالعه دقیق و صحیح طراحی نشدند و با اینکه عمده پژوهشگاه های ما پس از انقلاب شکل گرفتند اما باز هم نیاز به بررسی و تغییرات دارند.
رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ادامه داد: باید جراحی های عمیق در حوزه پژوهشگاه ها صورت بگیرد و تا این اتفاق صورت نگیرد، پژوهشگاه های ما به هسته اصلی خود باز نمی گردند.
نکومنش اظهار کرد: البته پژوهشگاه پلیمر توانسته با مدیریت صحیح، الگویی برای سایر پژوهشگاه ها باشد و می خواهیم این نحوه مدیریت را در بدنه وزارت علوم نیز به وجود بیاوریم.
رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران درباره تحقق بودجه ستاد ویژه اقتصاد مقاومتی توضیح داد: تاکنون این بودجه به پژوهشگاه ها و دانشگاه های برتری که در برنامه ستاد ویژه اقتصاد مقاومتی برای بین المللی شدن انتخاب شدند؛ تخصیص داده شده است.
وی درپایان خاطرنشان کرد: من در کمیته مرکزی ستاد ویژه اقتصاد مقاومتی با دفتر معاون آموزشی وزیر علوم ارتباط دارم و از نزدیک شاهد فعالیت ها و دغدغه های این ستاد برای تخصیص بودجه و پیشروی طرح ها بوده ام.
انتهای پیام/4060.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
آنا
1397/05/30
11:57
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از پذیرش 89 درصدی داوطلبان کنکور سراسری سال جاری از طریق سوابق تحصیلی خبر داد.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، جلسه 700 کمیسیون مشورتی روز یکشنبه 21 مرداد در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گزارشی از برگزاری آزمون سراسری سال 1397 و تغییرات پیش رو برای آزمون 1398 توسط ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ارائه شد.
طبق این گزارش در سال جاری 479 حوزه در داخل کشور و 25 حوزه در خارج از کشور اقدام به برگزاری آزمون کرده اند.
همچنین تأکید شد بر اساس تبصره 1 و 4 ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور که حداقل 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور را بر مبنای سابقه تحصیلی در نظر گرفته بود، این میزان در سال جاری با ظرفیت محقق شده است.
در ادامه اشاره شد برخلاف سال های گذشته که تأثیر سوابق تحصیلی به صورت تأثیر مثبت در کارنامه کنکور لحاظ می شد، طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش در سال 1398 تأثیر قطعی سوابق تحصیلی لحاظ خواهد شد.
ورود یادگیری های مفهومی به آزمون کنکور با توجه به اهداف سند تحول بنیادین آموزش وپرورش، هدایت تحصیلی بر اساس مطالبات نقشه جامع علمی کشور، تشکیل شورای راهبری آموزش در کشور، توجه به مؤلفه های مربوط به عدالت آموزشی در فرآیند کنکور ازجمله نظرات و پیشنهاد های مطرح شده اعضا در این کمیسیون بود.
انتهای پیام/4060.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
دانا
1397/05/30
10:13
> رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتیجه آزمون کارشناسی ارشد در هفته دوم شهریور خبر داد.
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتیجه آزمون کارشناسی ارشد در هفته دوم شهریور خبر داد.
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: از تعداد 575 هزار و 6 داوطلب که در جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال 97 شرکت کرده بودند تعداد 573 هزار و 949 داوطلب پس از اعلام نتیجه اولیه، مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد 287 هزار و 421 نفر زن و 286 هزار و 528 نفر مرد هستند، به عبارت دیگر از میان داوطلبان حاضر 99.
82 درصد مجاز به انتخاب رشته شدند.
وی افزود: براساس تقویم برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 97، انتخاب رشته این آزمون در دهه دوم خردادماه انجام شد.
خدایی اظهار داشت: نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد در هفته دوم شهریورماه از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام میشود.
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
شبستان
1397/05/30
12:16
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان لرستان، با اشاره به نقش اساتید در تقویت کیفیت آموزشی، افزود: اساتید دانشگاه جامع پالایش می شوند.
> سعید فرح بخش، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان لرستان، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، گفت: از بدو تاسیس این دانشگاه در استان لرستان تاکنون بیش از 33 هزار نفر در رشته های مختلف فارغ التحصیل شده اند.
وی با اشاره به برنامه ریزی دانشگاه علمی کاربردی برای کیفیت بخشی به آموزش های ارائه شده، افزود: کیفیت الزامانی دارد که یکی از این الزامات بحث مدرسین است.
فرح بخش، در این راستا طرح تقویت سطح علمی اساتید مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: سعی شده است مدرسینی به کار گرفته شوند که فرآیند جذب را از جهات مختلف چون مصاحبه علمی و بررسی رزومه را طی کرده باشند.
وی تصریح کرد: با اجرای این طرح برای اولین با توجه به ظرفیت های استان و توانمندهای موجود حدود 210 مدرس از بهترین های داوطلبان در دانشگاه علمی کاربردی استان لرستان به کار گرفته شد.
فرح بخش، افزود: برای تقویت کیفیت آموزشی همچنین مدرسین فعلی مراکز دانشگاهی علمی کاربردی پلایش می شوند و مدرسینی به کار گرفته می شوند که این فرآیند شامل مصاحبه علمی در کارگروه راه اندازی شده را طی کند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یک هزار و 800 مدرس با دانشگاه علمی کاربردی استان همکاری می کنند، اذعان داشت: با اجرای طرح پالایش با توجه به نقش مدرسین در کیفیت بخشی آموزشی، برخی از این مدرسین کنار گذاشته می شوند.
سازمان ها و نهادهای دولتی از داشتن دانشگاه منع شده اند رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان، با اشاره به طرح واگذاری مراکز دولتی، بیان کرد: طبق مصوبه دولت سازمان ها و دستگاه های دولتی از داشتن دانشگاه منع شده اند.
فرح بخش، ادامه داد: طبق قانون مراکز دانشگاهی علمی کاربردی که ویژه دستگاه ها و نهادهای دولتی راه اندازی شده اند، تا پایان سال 97 می توانند دایر باشند و در سال 98 این مراکز به شکل دولتی نمی توانند کار کنند.
وی با بیان اینکه این مراکز طبق قانون و با نظارت دانشگاه جامع به بخش خصوصی واگذار می شوند، افزود: تاکنون در استان لرستان هیچ ارگان دولتی این واگذاری را انجام نداده است.
پایان پیام/85.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
شبستان
1397/05/30
11:37
> سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه نظام آموزشی این دانشگاه نیازمند تغییر است گفت: انتظاری که از ما می رود تنها اداره دانشگاه آزاد اسلامی نیست، بلکه تحول این دانشگاه است.
> به گزارش خبگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نخستین جلسه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی و با حضور معاونان دانشگاه برگزار شد.
طهرانچی در ابتدای این جلسه با قدردانی از زحمات دکتر فرهاد رهبر در دوره ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در ابتدا وظیفه خود میدانم از زحمات دکتر رهبر تشکر کنم.
انشاءالله از حضور ایشان در تحول و طرحهایی که داریم، استفاده خواهیم کرد.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه نیمی از آموزش عالی کشور بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی است، خاطرنشان کرد: همه ما در این دانشگاه قرار است به طور جدی کار کنیم و در مقابل دشمنان خارجی و داخلی که قصد ایجاد یأس و ناامیدی در کشور را دارند، جهاد اکبر انجام دهیم، پس طبیعی است زمانی که ما امیدآفرینی کنیم، دشمنان بیکار نخواهند نشست.
وی با بیان اینکه حرکت دانشگاه آزاد اسلامی باید رسیدن به تمدن نوین اسلامی بر پایه میراث تاریخی علمی و تجربه گرانقدر اسلامی باشد، گفت: باید به این موضوع توجه داشته باشیم که همه کارها از جمله تحقیق و علم نیازمند مدیریت سازمان یافته است و بدون برنامهریزی نمیشود کارها را پیش برد.
عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری سال 95 در دیدار با نخبگان علمی تاکید کردند که نباید اجازه دهیم این حرکت علمی آسیب ببیند.
این حرکت علمی دشمن دارد، اگر این حرکت علمی دچار دشمنیها شود و ما نفهمیم و از آن مراقبت نکنیم، یک نتیجه بسیار سنگین و تلخ خواهد داشت.
آن نتیجه عبارت است از ایجاد یأس در نیروهای جوان کشور؛ اگر این به وجود آمد، درست کردن و رفو کردنش دیگر به این آسانیها نیست.
اگر این جوان ها مأیوس شوند و ناامید شوند، به این آسانی نمیشود آنها را برگرداند.
من به شما عرض کنم که بنده در دفاع از جامعه نخبگان و از حرکت علمی کشور تا نفس دارم ذره ای کوتاه نخواهم آمد و میدانم که این حرکت، حرکت بابرکتی است و انشاء الله عاقبت به خیر است.
طهرانچی ادامه داد: زمانی که مقام معظم رهبری اینگونه به حرکت علمی تاکید دارند و میگویند من تا نفس دارم ذرهای کوتاه نخواهم آمد، ما باید چه بگوییم؟ باید با همه وجود جلوی مأیوس شدن و ناامیدی نیروی جوان را بگیریم.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: مقام معظم رهبری در دیداری که ماه رمضان با جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه ها داشتند، فرمودند: یکی از مراکز مهم تربیت قوه عاقله کشور، دانشگاه است.
در این فرآیند ساختن و پرورش دادن قوه عاقله برای اداره کشور، استاد نقش ویژه ای دارد.
اگر دانشگاه بخواهد این نقش را درست ایفا کند، یک الزاماتی دارد.
یکی عبارت است از درگیر شدن با مسائل کشور، یعنی دانشگاه خودش را از مسائل کشور جدا نداند و مسائل کشور، چالش های کشور برای دانشگاه مسائل واقعی و حقیقی و اصلی باشد.
دوم؛ تربیت فرهنگی و اخلاقی و هویتی دانشجویان است، یعنی فراتر از تعلیم، مسئله تربیت آن هم با جهت گیری اخلاقی و معنوی و تلطیف روحی و دمیدن روح احساس هویت در مجموعه جوان دانشجو.
سوم؛ یک صیرورت دائمی در محیط دانشگاه، یک تحول مستمر و دائمی در محیط دانشگاه.
طهرانچی اضافه کرد: زمانی که مقام معظم رهبری این بیانات را می فرمایند، به معنای این است که ایشان همه گزارشها را گرفتهاند و با فصاحت و نخبگی که دارند به ما تاکید میکنند که باید این سه اقدام را انجام دهیم، پس ما اگر ولایتمدار هستیم باید به فرمایشات ایشان عمل کنیم.
استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه ما دو برنامه جدی در دانشگاه آزاد اسلامی خواهیم داشت، گفت: یکی از این برنامه ها برای شش ماه آینده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
شبستان
1397/05/30
11:37

دشمن در حال ناامید کردن جوانان کشور است، پس نیاز است ما یک جریان سازی در مقابل جریانی که قصد ایجاد ناامیدی بین جوانان دارد، راه بیاندازیم.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که مقام معظم رهبری، دانشگاه آزاد اسلامی را به دکتر ولایتی سپردند، از ایشان خواستند تدبیر لازم نسبت به تحول دانشگاه را در پیش بگیرند.
با توجه به این موضوع، دکتر ولایتی به طور جدی بخش اعظم وقت خود را به دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص دادند.
عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: ما در دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال بازگشت به وضع گذشته یا حفظ وضع موجود نیستیم و تلاش هم نداریم که تبدیل به دانشگاهی چون صنعتی شریف و.
شویم، بلکه می خواهیم خلق آفرینش آینده را داشته باشیم و در عین اینکه سازمان آموزشی هستیم، سازمانی فرهنگی، تربیتی، پژوهشی و کارآفرین باشیم، چرا که ایجاد اشتغال بر ما واجب تر از هر امری است.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی علم و فناوری از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری در بند اول این سیاست ها به موضوع جهاد مستمر علمی با هدف کسب مرجعیت علمی و فناوری در جهان تاکید کرده اند.
مدیریت ما در دانشگاه آزاد اسلامی باید مانند دوران دفاع مقدس باشد.
طهرانچی تربیت نیروی انسانی، افزایش دانش مستند شده، حل مسئله و تعالی فردی، اجتماعی و فضای عمومی را به عنوان چهار رکن اصلی فعالیت های خود برشمرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی فقط تعالی فردی ندارد، بلکه به دنبال تعالی اجتماعی و فضای عمومی کشور خواهد بود و ریلگذاری ما براساس این چهار رکن است که باید برای آن نظام جدید ایجاد کنیم.
استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی افزود: اگر ما اعلام کنیم که دانشگاه آزاد اسلامی دو هزار جوان را برای عضویت هیات علمی جذب می کند، می توانیم امید را در بین جوانان زنده کنیم و بنده معتقدم ما هر حرکت اساسی که در دانشگاه آزاد اسلامی انجام دهیم، تحولات ما روی میز اتاق ایران در آمریکا تحلیل خواهد شد و اینگونه نیست که ما بخواهیم خط ریل دانشگاه آزاد اسلامی را تغییر دهیم و آنها کاری انجام ندهند.
عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: زمانی که یک نماینده مجلس توئیتی را منتشر می کند، ترامپ به آن واکنش نشان میدهد، پس قطعاً آنها نسبت به اقدامات و تحولات دانشگاه آزاد اسلامی ساکت نخواهند نشست.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از نحوه فعالیت دانشگاهها در کشور، گفت: متاسفانه دانشگاههای ما تنها دانش تخصصی می آموزند و دانش مهارتی و اجتماعی را به جوانان نمی آموزند.
دانشگاه آزاد اسلامی هم به منظور توسعه محوری در شهرهای مختلف گسترش پیدا کرد و نگاه مسئولان آن به دانشگاه، برگزاری کلاس های درس بوده است.
طهرانچی با طرح این پرسش که چرا در علم مدیریت نباید دکترای حرفهای تربیت کنیم؟ گفت: دانشگاه آزاد اسلامی باید به سمت تربیت مدیران حرفهای حرکت کند، به طوری که بتواند مدیریت نهادی و بخشی تحویل جامعه بدهد.
عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برای ایجاد تحول در آموزش عالی نباید خود را محدود به قوانین کنیم، گفت: خوشبختانه فاصله ما برای تصویب مقررات با هیات امنا کوتاه است و اعتقاد بنده این است که قوانین و ساختار، ابزار ما برای اداره دانشگاه است نه اینکه ما ابزاری برای اجرای قوانین باشیم، پس با این رویکرد، می توانیم در دانشگاه آزاد اسلامی و نظام آموزش عالی کشور تحولآفرین باشیم.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از نظام تربیت نیروی انسانی در کشور، تاکید کرد: یکی از سنگ بناهای کجی که غربیها برای ما گذاشتند، نامگذاری دوره تحصیل دانشگاه به عنوان آموزش عالی است.
ما در دوران تحصیل مدرسه از عنوان آموزش و پرورش استفاده میکنیم، اما به دوره دانشگاه آموزش عالی گفته میشود که این اولین تحریف است.
استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی افزود: دومین تحریف هم به دوره کارشناسی برمیگردد که به آن لیسانس میگویند، در صورتی که دوره کارشناسی در ادامه دوران دبیرستان و مدرسه قرار دارد.
پیامبر اسلام (ص) نیز می فرمایند تا 21 سالگی فرزندان خود را تربیت کنید، بعد از آن آنچه تربیت شده اند، می مانند.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ظرفیتهای دانشگاه آزاد اسلامی برای تربیت نیروی انسانی، خاطرنشان کرد: ما با دارا بودن مدارس سما و واحدهای دانشگاهی، می توانیم از 6 سالگی تربیت فرزندان کشور را داشته باشیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
شبستان
1397/05/30
11:37

ما می خواهیم طرح تحول دانشگاه آزاد اسلامی را براساس نظام تربیتی تدوین کنیم، چرا که در آموزش لایحه استراتژیک نداریم و از خارجی ها کپی برداری کرده ایم.
در پژوهش هم لایحه تاکتیک نداریم و فقط لایحه اجرا داریم که حتی برنامه و نظام موضوعات هم مشخص نشده است.
طهرانچی در پایان با بیان اینکه کمترین تغییرات را در دانشگاه آزاد اسلامی خواهیم داشت، گفت: دکتر ضیائی رئیس سابق حوزه ریاست و روابط عمومی را در دوره جدید در کمک ساختار دانشگاه آزاد اسلامی در نظر خواهیم گرفت و دکتر کاظمی که از افراد خوش فکر حوزه مدیریت دانش است و در واحد تهران مرکزی در طرح برنامه های علمی همکاری داشت، مدیریت حوزه ریاست و روابط عمومی را بر عهده خواهند گرفت.
پایان پیام/55.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
دانا
1397/05/30
11:25
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی از اضافه شدن 9 کد رشته جدید به رشته های دانشگاه علمی کاربردی استان مرکزی خبر داد.
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهدی رئوفی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛گفت: در پذیرش مهرماه امسال9 کد رشته جدید به رشته های دانشگاه علمی کاربردی استان مرکزی اضافه شده است.
رئوفی با اشاره به اینکه این رشته ها در مقاطع کاردانی و کارشناسی است اظهار کرد: در پذیرش های جدید امسال ورودی مهرماه 8 رشته در مقطع کاردانی و یک رشته در مقطع کارشناسی به رشته های این دانشگاه اضافه شده است.
وی ادامه داد: ممیزی انرژی صنعت، مربی گری فوتسال، گازرسانی، کنترل ترافیک، امور محله، تسویه آب و پساب صنایع غذایی، عمران-ترافیک شهری، عمران-شهرسازی در مقطع کاردانی و مدیریت ایستگاه پلیس در مقطع کارشناسی به رشته های دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی اضافه شده اند.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان مرکزی با اشاره به جایگاه آموزش های مهارتی در جامعه و پویایی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: ماهیت این دانشگاه به گونه ایست که به راحتی می توان متناسب با نیاز مناطق مختلف در کشور رشته های جدید تدوین نمود و با ایجاد فضایی مهارتی متناسب با این رشته ها اقدام به تربیت نیروهای کاردان کنند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه علمی کاربردی در استان مرکزی در 21 مرکز فعالیت دارد بیان کرد: بیش از 5 هزار دانشجو در رشته های مختلف در این دانشگاه در استان مشغول به تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی اضافه کرد: تا کنون برای 30 هزار و 486 نفر دانشنامه صادر شده است.
لازم به ذکر است ثبت نام دوره های کاردانی دانشگاه از 22 مردادماه آغاز شده و تا 1 شهریورماه ادامه خواهد داشت، همچنین ثبت نام دوره های کارشناسی این دانشگاه از امروز آغاز خواهد شد و تا 4 شهریورماه علاقمندان فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور با نشانی www.
sanjesh.
org نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
آنا
1397/05/30
12:50
> تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی شریف و سازمان منطقه آزاد چابهار با هدف هم افزایی در مسیر تحقق توسعه اقتصادی و صنعتی منطقه آزاد چابهار و توانمندسازی ارکان مختلف سازمان منطقه آزاد چابهار به امضا رسید.
> به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه شریف، هدف از امضای تفاهم نامه گسترش توان ملی در ارائه و اجرای راه حل های تخصصی طرح های توسعه ای منطقه آزاد چابهار بود که با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فی مابین محمود فتوحی فیروزآباد رئیس دانشگاه صنعتی شریف و عبدالرحیم کردی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار به امضاء رسید.
سازمان منطقه آزاد چابهار و دانشگاه صنعتی شریف برای برنامه ریزی توسعه اقتصادی، راه اندازی منطقه ویژه علم و فناوری، انسجام و تقویت هسته های فناور، ایجاد کریدور انتقال فناوری در منطقه، و تحقق مأموریت های آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه بین المللی چابهار، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
سیاست گذاری مفاد موردتفاهم توسط شورای راهبری و نظارت، و اجرای مصوبات شورا توسط کمیته اجرایی با شروع سال تحصیلی جدید محقق خواهد شد از مهم ترین بخش های این تفاهم راه اندازی دفتر مطالعات توسعه چابهار در دانشگاه صنعتی شریف است.
این تفاهم نامه در حضور مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و معاونین دبیرخانه مبادله شد.
انتهای پیام/4060.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خواجه نصیر
ایران اکونومیست
1397/05/30
10:14
> رئیس دانشگاه خواجه نصیر گفت: با وجود طرح تجمیع دانشکده ها، 16 سال است که هیچ طرح عمرانی در دانشگاه انجام نشده است.
> ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست، علی خاکی صدیق رئیس دانشگاه خواجه نصیر گفت: این دانشگاه در طول حدود 16 سال گذشته هیچ پروژه عمرانی مصوبی در سطح دانشگاه انجام نداده زیرا بنا بوده است که این دانشگاه تجمیع شود وی ادامه داد: البته اگر بخواهیم طرحی را در دانشگاه خواجه نصیر آغاز کنیم این طرح نباید بر پایه منابع دولتی باشد به طوری که باید از امکانات دانشگاه ها استفاده شود.
رئیس دانشگاه خواجه نصیر ادامه داد: با توجه به رشد تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و دانشکده ها در طول 15 سال گذشته اکنون از نظر فضا با کمبود شدید مواجه ایم .
خاکی صدیق اضافه کرد: در شرایط فعلی اعضای هیئت علمی دانشکده هایی نظیر برق، مهندسی مواد و کامپیوتر از نظر مکان استقرار در حالت مضیقه اند و باید برای آنها تدبیر خاصی اتخاذ شود.
وی اظهار کرد: زمانی که دانشگاه ها مستقل و بزرگ تر می شوند و نیروی زیادی جذب می کنند قطعاً به محیطی بیشتر نیاز خواهند داشت.
همکاری با اساتید بازنشسته در دانشگاه رئیس دانشگاه خواجه نصیر در ادامه در خصوص اساتید بازنشسته نیز گفت: در حال حاضر با همکاران بازنشسته ای که علاقمند به همکاری با این دانشگاه هستند همکاری لازم را انجام می دهیم.
خاکی صدیق رشته های علوم پایه را مورد توجه خواند و گفت: جایگاه علوم پایه مشخص است و اگر ما علوم پایه ضعیفی داشته باشیم مسائل پژوهشی و حتی سرویس دهی به دانشکده های مهندسی هم دچار مشکل می شود به طوری که درس هایی که در 10 سال گذشته در دانشگاه ها تدریس می شد در حال حاضر مورد نیاز ما نیست یعنی بخشی از آن تغییر کرده و مفاهیم جدیدتری وارد آن شده است.
وی گفت: این مفاهیمی است که به روش های تدریس جدیدی نیازمندند و باید برای آنها حوزه های جدیدتری باز شود.
خاکی صدیق با تأکید بر علوم پایه در کشور گفت: امروز باید دانشکده های علوم پایه دانشگاه خواجه نصیر یک بازنگری در مباحث تدریسشان داشته باشند، شاید در حال حاضر دیگر نیازی نباشد دانشگاه های ما روی برخی از زمینه های ریاضی و فیزیک کار کند؛ شاید اگر یک یا دو دانشگاه در کشور در زمینه ریاضیات محض به صورت تخصصی کار کنند کافی باشد و لزومی ندارد که ما هم در این زمینه کار کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
مهر
1397/05/30
09:52
> رایزن علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در هند و شبه قاره، جهت حل مشکلات ارزی دانشجویان هند و شبه قاره نامه ای به رئیس سازمان امور دانشجویان ارسال کرد.
> به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد رضا خلیلی رایزن علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در هند و شبه قاره، جهت حل مشکلات ارزی دانشجویان هند و شبه قاره نامه ای به مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان ارسال کرده و این موضوع را پیگیری کرد.
نامه پیگیری رایزن علمی جهت حل مشکلات ارزی دانشجویان هند و شبه قاره به شرح زیر است: احتراما با توجه به شرایط جدید بوجود آمده حاصل از تحریم های ظالمانه آمریکا، دانشجویان کشور هند و شبه قاره که حدودا 4000 نفر بوده و اکثرا در کشور هند زندگی می کنند، با مشکلات زیادی مواجه هستند و شرایط ادامه تحصیل در هند و شبه قاره برای نامبردگان بسیار سخت و دشوار شده است.
موارد دانشجویان عبارتند از: در کشورهای شبه قاره هند شرایط زندگی نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی سخت تر است.
هزینه زندگی در چند سال گذشته افرایش یافته و دیگر کشوری مانند هند کشور ارزان قیمتی برای ادامه تحصیل نیست.
شهریه دانشگاه ها بسیار بالا و عدم همکاری با دانشجویان در تقسیط این شهریه ها مشکل را مضاعف کرده است.
وضعیت آب و هوایی در این کشورها مطلوب نیست و افزایش جمعیت و نبود امکانات مناسب برای زندگی و قطعی آب و برق در شهرهای کوچک و گرمی و رطوبت هوا اجازه اقامت طولانی مدت و یا مقیم شدن در این کشورها را میسر نمی سازد.
با توجه به بیکاری و جمعیت بسیار بالا و فقر این کشورها امکان کار به صورت آزاد نیز وجود ندارد.
لذا دانشجویانی که به کشورهای شبه قاره و هند برای تحصیل آمده اند، فقط و فقط هدفشان تحصیل و برگشت به میهن برای خدمتگزاری بهتر است.
به طور متوسط یک دانشجو برای زندگی خود آنهم زندگی دانشجویی نیاز به حداقل 1400 دلار در ماه دارد.
هزینه های پزشکی با توجه به عدم بیمه دانشجویان در هند، هزینه بالای اجاره منزل، هزینه بالای انرژی و برق، هزینه بالای خدمات اینترنتی و ارتباطات که لازمه زندگی امروز است و هزینه حمل و نقل و رفت و آمد با قیمت تقریبی بنزین لیتری 80 روپیه وضعیت خرج و زندگی کردن درکشورهای شبه قاره خصوصا هند را پیچیده و سخت کرده است.
کاهش بودجه دولت و دانشگاه ها در هند و کشورهای همسایه، وعدم بورس کردن دانشجویان خارجی از سوی مراکز دولتی و دانشگاهی این کشورها باعث شده است تا بیش از 90 درصد دانشجویان ایرانی خصوصا در هند با هزینه شخصی خود به این کشورها بیایند.
از نظر فرهنگی این دانشجویان نیاز دارند تا حداقل سالانه به کشور ایران مسافرت کرده و از مواهب موجود در کشور و ارتباط با خانواده و تجدید روحیه خود از این سفر استفاده کنند.
پیشنهادات با توجه به مواردی که ذکر شد از آن مقام تقاضا دارم تا در خصوص تمامی اقشار دانشجویی در هر کشور و خصوصا دانشجویان ایرانی در کشورهای شبه قاره و هند هر چه سریعتر مساعدت کرده و ارز مقرری تحصیلی و هزینه شهریه دانشگاه ها برای نامبردگان را با ارز اعلامی بانک برای مدت زمان تحصیل قانونی از سوی وزارتین تعیین و تسهیلاتی برای پرداخت سریع آنها فراهم کنند.
همچنین برای ارتباط این عزیزان با میهن اسلامی مستدعی است شرایطی فراهم کنید تا این دانشجویان بتوانند با قیمت دانشجویی و ارز اعلامی بانک مانند سنوات بسیار دور بلیط هواپیمای خود را برای یکبار در سال با تخفیفات ویژه تهیه کنند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
مهر
1397/05/30
09:52

در بحث دیپلماسی علمی به دانشحویان ایرانی دوره دکتری در خارج از کشور پیشنهاد شود چنانچه امکان داشته باشد بتوانند استاد راهنمای دوم یا مشاور از دانشگاه های ایران اخذ کنند و به تایید هر دو دانشگاه ایرانی و خارج از کشور و همچنین سازمان امور دانشجویان برسانند تا بتوانند 6 تا 9 ماه و حتی یکسال از تحصیل خود را از فرصت کوتاه مدت زیر نظر استاد ایرانی در ایران سپری کنند و این مدت جزو مدت حضورشان در دوره دکتری تلقی شود و با این طرح ارز از کشور خارج نشود، بلکه سازمان امور دانشجویان می تواند مقرری ریالی ماهانه نیز برای آنها در نظر بگیرد.
ضمنا دانشجویان در هند نیازی به مقرری و یا شهریه به صورت ارز دلاری ندارند و اگر بشود روپیه به آنها تعلق بگیرد بسیار مناسب تر و برای آنها مقرون به صرفه تر است.
این روپیه برای مقرری و شهریه و خدمات دیگر را می توان از پول روپیه فروش نفت ایران که در بانکهای هندی است برای دانشجویان طلب کرد و قطعا این کشورها برای نشان دادن خود جهت کمک به دانشجویان ایرانی همکاری لازم را در این راستا خواهند کرد.
لذا وزارت امورخارجه ایران می بایست در این راستا فعال شده و مساعدت کند تا مستقیما روپیه از بانک های هندی برای شهریه و ارز مقرری دانشجویان ایرانی به حساب سفارت ج. ا
ایران در هند واریز گردد و آنها میزان معادل ریالی را به حساب دولت و یا سازمان امور دانشجویان برای انتقال به حسابهای مجاز در ایران پرداخت کنند.
چنانچه این امور نیز قابل تحقق یافتن نباشد، تسهیلاتی را برای انتقال سریع این دانشحویان به دانشگاههای کشور بر اساس ضوابط راحتتر و در پردیسهای بین الملل دانشگاهها اختصاص فرمایید، چرا که در آینده بسیار نزدیک این دانشجویان یا مجبور به ترک تحصیل خواهند شد و یا اینکه دانشگاههای کشورهای شبه قاره از ادامه تحصیل آنها جلوگیری خواهند کرد.
مساعدت به این قشر فرهیخته در تمامی کشورها کمک بسیار شایانی به آینده نظام و پایداری آن در عرصه های علمی و اقتصادی خواهد کرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایسنا
1397/05/30
08:50
> معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به ضرورت فراهم کردن زمینه های لازم برای حضور نخبگان و استعدادهای برتر و ممانعت از خروج آنها به خارج از کشور، خاطرنشان کرد: به راحتی نمی شود در خصوص مهاجرت نخبگان اظهار نظر کرد و باید زمینه های ورود و حضور این افراد در دانشگاه ها و سایر بخش های کشور فراهم شود.
> دکتر مسعود برومند در گفت وگویی با ایسنا، در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت مهاجرت نخبگان، از برنامه معاونت پژوهشی وارت علوم برای جمع آوری اطلاعات اساسی در خصوص آمار و وضعیت مهاجرت نخبگان از ایران در خبر داد و گفت: با جمع آوری این اطلاعات می توانیم برنامه ریزی های لازم برای حضور این افراد در دانشگاه ها و کشور را انجام دهیم.
وی با بیان این که ایجاد راهکارهای لازم برای ممانعت از خروج نخبگان از کشور یکی از اولویت های اساسی وزارت علوم به شمار می رود، اظهار کرد: معاونت پژوهشی این وزارتخانه در کنار سایر برنامه های کلیدی و اساسی خود بحث ممانعت از خروج نخبگان از کشور را مورد توجه قرار داده اما یکی از بحث های اساسی در این زمینه این است که ابتدا اطلاعات و داده های دقیقی از میزان ورود و خروج نخبگان از کشور فراهم کنیم تا دقیقا بیان کند که چه تعداد از نخبگان سالیانه از کشور مهاجرت می کنند.
معاون پژوهشی وزارت علوم با تاکید بر این که اطلاعات و آمارهای منتشر شده در خصوص خروج نخبگان از کشور ضد و نقیض بوده و قابل استناد نیست، گفت: متاسفانه این آمار بسیار ضد و نقیض است و گاهی از سوی ارگان های مختلف اعدادی بسیار بالا و گاه هم بسیار پایین تر از میزان واقعی از طریق رسانه ها منتشر می شود اما نکته مهم این است که آنچه که حوزه معاونت پژوهشی مرتبط می شود جدا از مسائل حاشیه ای این موضوع، این است که ما باید زمینه فعالیت نخبگان جامعه در کشور را فراهم کنیم چرا که اگر این زمینه ها ایجاد شود هیچ نخبه ای حاضر به مهاجرت از کشور نخواهد شد.
برومند در خصوص نقش دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در جلوگیری از مهاجرت نخبگان از کشور نیز گفت: ایجاد شرایط لازمی که بر اساس آن نخبگان و استعدادهای برتر بتوانند ایده ها و افکار خود را به مرحله بررسی و عمل برسانند و در حوزه های پژوهشی امکانات لازم برای حضور این افراد قرار داده شود، باید مورد توجه قرار گیرد؛ اگر چه مباحث دیگری نیز برای حضور این افراد در کشور باید فراهم باشد.
انتهای پیام.
1
فهرست