وزارت علوم - مطبوعات 20 شهريور 97
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ساعت 11:33
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7605310 آرمان امروز
7602523 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
7602567 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
7604158 روزنامه ايران
روساي آموزش عالي
7604680 روزنامه ايران
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قانون
1397/06/20
> عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم کشور از انصراف حدود 90 دانشجوی افغانستانی از تحصیل در ایران به علت بالا رفتن قیمت ارز خبر داده و گفته : طبق آمار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری حدود 12 هزار دانشجوی افغانستانی در ایران مشغول به تحصیل هستند ، اما طبق آمار سفارت افغانستان این تعداد 17 هزار نفر قلمداد شده است.
> عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم کشور از انصراف حدود 90 دانشجوی افغانستانی از تحصیل در ایران به علت بالا رفتن قیمت ارز خبر داده و گفته : طبق آمار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری حدود 12 هزار دانشجوی افغانستانی در ایران مشغول به تحصیل هستند ، اما طبق آمار سفارت افغانستان این تعداد 17 هزار نفر قلمداد شده است .
به طور کلی 12 تا 17 هزار دانشجو افغانستانی در سیستم آموزشی کشور ما مشغول به تحصیل هستند که حدود 10 هزار نفر از آن ها از طریق کنکور وارد دانشگاه شدند .
به تعبیر دیگر این دانشجویان ساکن ایران و در سیستم آموزشی ما تحصیل کردند و سپس وارد دانشگاه شدند .
نکته مهم این است که ما در مواجهه با دانشجویان افغانستانی مانند دانشجویان بین المللی برخورد می کنیم ، حال چه آنها ساکن ایران باشند و چه از خارج از کشور برای تحصیل به ایران آمده باشند ، اما تعداد زیادی از این دانشجویان قبلا در خاک ایران بودند و یا حتی در ایران متولد شده اند .
ضمن اینکه بیشتر این دانشجوها باید به عنوان دانشجوی آزاد و با شهریه تحصیل کنند ، نکته اینجاست که شهریه آن ها به صورت ارزی محاسبه می شود .
صلواتی با بیان پنج برابر شدن شهریه این دانشجویان به نسبت سال گذشته افزود : با توجه به تحولات ارزی که به وجود آمده و رشد چشمگیر قیمت ارز و کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی یک مشکل حاد اقتصادی برای دانشجویان اتباع خارجی به ویژه دانشجویان افغانستانی که بیشترین جامعه آماری دانشجویان خارجی کشور ما هستند ، به وجود آمده است .
در این میان از سایر کشورهای همجوار دانشجویان زیادی در کشور ما مشغول به تحصیل هستند ، اما بزرگ ترین جامعه دانشجویی در ایران را دانشجویان افغانستانی تشکیل می دهند .
شهریه این دانشجویان که با دلار محاسبه می شود ، با بالا رفتن قیمت دلار به طور متوسط نسبت به سال گذشته پنج برابر شده است و این مساله باعث شد؛ مشکلات بسیار جدی برای این دسته از دانشجویان پیش بیاید .
نکته مهم این است که بیشترین مشکل برای دانشجویان افغانستانی در رشته پزشکی به وجود آمده است .
بنابر اطلاعی که من از سفارت افغانستان به دست آوردم در حال حاضر حدود 80 تا 90 دانشجوی افغانستانی به دلیل اینکه قادر به پرداخت شهریه نیستند از ادامه تحصیل خود انصراف داده اند .
این شهریه به طور متوسط دو هزار و 700 دلار است که با قیمت آزاد ارز امروز بالاتر از 36 میلیون تومان است که برای دانشجویان افغانستانی هزینه بسیار سنگینی است .
البته وزارت علوم در تلاش است این مشکل را حل کند ، اما در عین حال بخشی از کار این دانشجویان به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیز مربوط می شود .
همچنین موضوعی تحت عنوان استقلال«عمل دانشگاه ها» مطرح شده که امیدواریم از این طریق بتوان مساله را حل کرد ، زیرا اگر دانشجویان نتوانند مشکلات شان را حل کنند از ادامه تحصیل محروم خواهند شد .
در نشستی که چندی پیش با منتخبان دانشجویان افغانستانی در ایران داشتیم ، این گلایه از سوی دانشجویان مطرح بود که چرا باید شهریه ما به شکل ارزی پرداخت شود؟ البته این مساله مربوط به قبل از تحولات ارزی می شود و حالا این مشکل به اوج خود رسیده است .
با توجه به سطح حقوق و درآمدی که این افراد دارند ، پرداخت شهریه برای آن ها اکنون به مرحله غیرممکن رسیده است .
ضمن اینکه مشکل شهریه ها دامنگیر دیگر دانشجویان بین المللی ساکن ایران نیز خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قانون
1397/06/20

از آنجا که بیشترین آمار دانشجویان اتباع خارجی در ایران را دانشجویان افغانستانی تشکیل می دهند ، این مشکل برای این افراد پررنگ تر خواهد بود .
پیش از این مشکلات دانشجویان بین المللی در داخل کشور به مسائل آیین نامه ای یا قانونی مربوط می شد .
در این میان مهم ترین موضوع برای دانشجویان افغان مساله رفت و آمد و مدارک اقامتی بوده ، اما الان چالش اقتصادی نیز به دیگر مشکلات این افراد اضافه شده است .
صلواتی با اشاره به کاهش سهم ایران در استفاده از دانشجویان بین المللی به نسبت رقبایش گفت : من از مسئولان درخواست می کنم هرچه سریع تر برای این موضوع فکر اساسی کنند ، زیرا ما در شرایط منطقه ای در قیاس با رقبایی مثل ترکیه و عربستان که در تلاش هستند ، سهم بیشتری از دانشجویان بین المللی داشته باشند ، وضعیت خوبی نداریم و این مساله باعث می شود که شرایط کشور نامساعدتر هم بشود و ما به نوعی با ترک تحصیل ، خروج از تحصیل و یا مهاجرت دانشجویان افغانستانی از کشور مواجهه شویم که این باز هم سهم ما را از سبد دانشجویان بین المللی کاهش می دهد .
همین مساله برای دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند نیز پیش خواهد آمد .
اگر تا پیش از این بحث جا به جایی دانشجویان به داخل و خارج از کشور ابعاد اجتماعی ، فرهنگی و شغلی داشته است ، از این پس نیز بحران غالب اقتصادی نیز به آن اضافه شده است .
به عنوان مثال در حال حاضر تامین هزینه های آزمون زبان آیلتس دشوار شده و به مرز سه میلیون تومان رسیده است .
اگر بخواهیم دیگر هزینه ها اعم از ترجمه و ترخیص مدارک و .
را در نظر بگیریم ، هزینه آمادگی برای درخواست تحصیلی به حدود چند ده میلیون تومان می رسد .
در کنار آن هزینه های تحصیل دانشجویان ایرانی خارج از کشور گاهی به بیش از چند صد میلیون تومان خواهد رسید .
او با اشاره به نیمه پر لیوان و ارائه راهکار برای استفاده از این شرایط بیان کرد : این مساله یک نیمه پر هم می تواند داشته باشد به این صورت که هزینه تحصیل در کشور ما نسبت به دیگر کشورها پایین تر است و می توانیم از این طریق جاذبه تحصیلی ایجاد کنیم به شرط اینکه سیستم آموزش عالی ما بتواند به شکل فعال در عرصه تبلیغات و معرفی دوره ها و رشته ها کار کند .
ناگفته نماند چندی پیش وزیر علوم به ظرفیت خالی دانشگاه ها اشاره کرد که باعث تعطیلی برخی واحدها شده است .
یکی از اهداف کشورهای دنیا برای جذب دانشجو پرکردن صندلی ها ی خالی سیستم آموزشی و ایجاد شغل است به عنوان مثال در آمریکا به ازای هر دو دانشجوی بین المللی یک شغل ایجاد می کنند .
ما نیز می توانیم با جذب دانشجویان با دریافت شهریه ارزی کم برای حل این بحران کمک کنیم ، اما برای آن دسته از دانشجویان اتباع خارجی که اینجا به دنیا آمده اند یا خانواده های شان در ایران ساکن هستند و درآمد ریالی دارند ، این موضوع چالش بزرگی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/20
> فرهیختگان : دغدغه های مالی دانشگاه ها و تامین بودجه مورد نیاز آنها همه ساله با حاشیه هایی همراه است ، ولی امسال بنابر شرایط خاص اقتصادی کشور ، شرایط برای دانشگاه ها حالت ویژه ای دارد و افزایش قیمت بسیاری از کالاها اعم از ملزومات مورد نیاز دانشگاه ها باعث شده دانشگاه ها که اصلی ترین منبع تامین بودجه آنها از محل فروش نفت است ، در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید به تکاپو بیفتند و دغدغه های خود را برای این مهم به گوش دولتمردان برسانند و برگزاری دو نشست روسای دانشگاه ها آن هم با شخص دوم اجرایی کشور نشان دهنده نگرانی دانشگاه ها برای سپری کردن سال تحصیلی جدید است.
> فرهیختگان : دغدغه های مالی دانشگاه ها و تامین بودجه مورد نیاز آنها همه ساله با حاشیه هایی همراه است ، ولی امسال بنابر شرایط خاص اقتصادی کشور ، شرایط برای دانشگاه ها حالت ویژه ای دارد و افزایش قیمت بسیاری از کالاها اعم از ملزومات مورد نیاز دانشگاه ها باعث شده دانشگاه ها که اصلی ترین منبع تامین بودجه آنها از محل فروش نفت است ، در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید به تکاپو بیفتند و دغدغه های خود را برای این مهم به گوش دولتمردان برسانند و برگزاری دو نشست روسای دانشگاه ها آن هم با شخص دوم اجرایی کشور نشان دهنده نگرانی دانشگاه ها برای سپری کردن سال تحصیلی جدید است .
روز گذشته بود که بار دیگر روسای دانشگاه های کشور ظرف کمتر از یک ماه با اسحاق جهانگیری و وزیر علوم جلسه گذاشتند تا نشان دهند بدون پشتوانه دولتی و تزریق بودجه نفت به آنها ممکن است حیات شان به خطر بیفتد و نتوانند از عهده رسالت خود بربیایند ، هرچند در این نشست نفر دوم دولت به ارائه راهکارهای عملیاتی از سوی دانشگاه ها برای برون رفت از وضعیت فعلی کشور تاکید ویژه ای داشت ، اما صحبت های سه تن از روسای دانشگاه های علم و صنعت ، علامه طباطبایی و تهران ، حاکی از آن بود که دانشگاه های کشور در حال حاضر درگیر تامین نیازهای اولیه خود هستند و دولت در ابتدا باید مشکل دانشگاهیان را برطرف کند .
باید در همه قراردادهای بین المللی یک شریک دانشگاهی وجود داشته باشد عدم امید به آینده در جامعه و تاکید بر شرایط خاص اقتصادی این روزهای کشور ، وجه مشترک صحبت های هر سه رئیس دانشگاه در این نشست بود ، به گونه ای که جبارعلی ذاکری ، رئیس دانشگاه علم و صنعت به عنوان اولین سخنران این نشست با اشاره به بحران ذهنی و عدم اطمینان به آینده ، نیاز به همفکری بین دولت و مجموعه های مولد را اصلی ترین راهکار برای برون رفت از وضعیت فعلی عنوان کرد و گفت : «امیدوارم دفتری در دولت برای دانشگاه ها ایجاد شود تا اعتماد به دانشگاه و واگذاری ماموریت های فکری به آ نها از اولویت های اصلی قرار گیرد .
» هرچند او به مشکلات مالی این روزهای دانشگاه ها اشاره نکرد ، اما اجباری کردن وجود یک شریک دانشگاهی در تمامی قراردادهای بین المللی ، واگذاری بیشتر امور به خود دانشگاهیان و همچنین تمرکزگرایی این مراکز به موضوعات آموزشی و حمایت دولت از طرح های کلان دانشگاهی ازجمله درخواست های او از اسحاق جهانگیری به عنوان یکی از اعضای اصلی هیات دولت بود .
دانشگاه ها به تزریق بودجه به مراکز پژوهشی و آموزشی وابسته به دستگاه های دولتی انتقاد دارند حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی دومین فردی بود که در این نشست پشت تریبون رفت؛ صحبت های او به جنبه های مختلف دانشگاه معطوف شده بود ، اما آنچه بین سخنانش خودنمایی می کرد ، انکار کامل نقش دانشگاه ها در عرصه های اقتصادی بود ، چراکه رئیس دانشگاه علامه معتقد است ماموریت اصلی دانشگاه ها باید آموزش باشد و بیان مسائلی مانند دانشگاه ها در اقتصاد جهانی کارآفرین هستند ، تنها باعث از بین رفتن رسالت اصلی این مراکز می شود .
رئیس دانشگاه علامه به عنوان یکی از دانشگاه های علوم انسانی کشور از سیاست های بودجه ای طی سال های اخیر به شدت انتقاد کرد و گفت : «در تخصیص هزینه ها به گونه ای رفتار کرده ایم که امروزه دانشمندان ما ناراحت هستند ، هرچند شاید هفت تا هشت هزار میلیارد تومان نیز برای دانشگاه ها هزینه شود ، اما باید نگاه مان به دانشگاه ها تغییر کند؛ چراکه ما در حال نگهداری از استعدادهای کشور هستیم .
» یکی از مسائل مهمی که از سوی او مطرح می شود ، مسائل ارزی کشور است؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/20
موضوعی که از نظر او باعث زمین خوردن ارتباطات بین المللی دانشگاه ها می شود و اختصاص بودجه به مراکز پژوهشی مرتبط با دستگاه های دولتی را از سیاست های غلط این روزها عنوان می کند .
حتی در زمان جنگ نیز دولت ها ارز مورد نیاز برای فرصت مطالعاتی را فراهم می کردند محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران اما نگاه ویژه تری به مسائل اقتصادی این روزهای دانشگاه ها داشت و نادیده گرفتن این مراکز در حوزه های مختلف را باعث ایجاد شرایط فعلی می دانست؛ او که در ابتدای صحبت هایش اصلی ترین دغدغه این روزهای روسای دانشگاه ها در آغاز سال تحصیلی را تامین نیازهای دانشجویان در حوزه تغذیه ، خوابگاه ، افزایش نرخ ارز در بازار و .
عنوان کرد ، می گوید : «آموزش عالی در کشور ما تکه تکه شده است و این موضوع به هیچ عنوان به نفع دانشگاه ها نیست ، چراکه تمام دغدغه آموزش عالی در حوزه آموزش متمرکز شده است ، در حالی که باید دستاوردهای علمی و فناوری مراکز بالفعل شوند .
» او ایجاد شرایط فعلی را به خاطر عدم ارتباط صنعت و دانشگاه می داند و معتقد است : «پیشرفت هایی که در حوزه های نظامی به دست آورده ایم ، تنها به خاطر وجود این ارتباط است ، به همین دلیل باید بودجه امسال به طوری تخصیص داده شود که بتوان گفتمان ارتباط بین صنعت و دانشگاه را در عرصه عمل اجرایی کرد .
» رئیس دانشگاه تهران در صحبت هایش به وضعیت نابسامان اشتغال نیز نیم نگاهی دارد و شرط اصلی ایجاد اشتغال پایدار را تنها حضور دانشگاه ها در تمام طراحی ها و الگوهای مرتبط با این حوزه می داند .
البته موضوع فرصت های مطالعاتی و حرکت در ریل علمی دنیا نیز از نظر او دور نماند و تامین ارز مورد نیاز برای انجام این کار را از اصلی ترین وظایف دولت ها دانست و گفت : «حتی در زمان جنگ نیز دولت ها ارز بورسیه ها را تامین می کردند و قطعا اگر در این شرایط نتوانیم دانشجویان دکتری و اساتید را برای فرصت های مطالعاتی به خارج از کشور اعزام کنیم ، از قافله عقب می مانیم .
» مسئولان دولتی در بودجه 98 حمایت ویژه از دانشگاه ها داشته باشند بعد از صحبت های این سه رئیس دانشگاه ، منصور غلامی هم از صحبت های آنها حمایت کرد و اعمال سیاست های غلط در طول سالیان را باعث ایجاد مشکلات فعلی در دانشگاه ها دانست .
او که اصلی ترین آسیب آموزش عالی امروز کشور را توسعه کمی بدون توجه به مسائل کیفی می داند ، گفت : «متاسفانه توسعه کمی ما در آموزش عالی بسیار زیاد بوده و برخی مراکز نیز فاقد استانداردهای لازم هستند ، از این رو تعداد مراکز آموزش عالی ما از دوهزار و 500 یا 800 واحد ، به حدود دوهزار واحد آموزشی رسیده و همچنان به دنبال اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی در کشور هستیم؛ چراکه گسترش کمی مراکز باعث شده بود بودجه بین مراکزی تقسیم شود که برخی از آنها هیچ گونه رشدی را از لحاظ کیفی نداشته اند .
» بالاترین مقام وزارت علوم از عزم جدی این وزارتخانه برای ساماندهی آموزش عالی سخن به میان آورد و گفت : «طبیعتا اگر در روند اجرای ساماندهی آموزش عالی به این نتیجه برسیم که برخی از مجموعه ها نیازمند ادغام و حتی انحلال هستند آن را انجام خواهیم داد؛ همچنین درخصوص اشتغال دانش آموختگان نیز طرح اشتغال پذیری را اجرایی کرده ایم .
» وزیر علوم همانند روسای دانشگاه ها اصلی ترین دغدغه دانشگاه ها در آستانه شروع سال تحصیلی را مسائل مالی می داند و معتقد است : «هرچند بالاخره دانشگاه ها خودشان را برای این سال آماده کرده اند ، اما امیدواریم در آینده پیش رو به ویژه در تنظیم اعتبارات بودجه سال 98 مسئولان و دولت حمایت ویژه ای از دانشگاه ها داشته باشند .
» نام بردن از مشارکت دانشگاه ها در پروژه های وزارت نفت و سازمان محیط زیست از دیگر صحبت های وزیر علوم بود که باز هم نیم نگاهی به وضعیت بودجه ای داشت؛ چراکه او معتقد است شرط فعالیت مناسب و تاثیرگذار پارک های علم و فناوری ، اختصاص بودجه سال 97 به آنهاست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/20

برای ایجاد توسعه درون زا نیازمند دانشگاه های فعال هستیم اسحاق جهانگیری به عنوان آخرین سخنران این مراسم بعد از شنیدن صحبت های دانشگاهیان به نقش اصلی این مراکز برای برون رفتن از شرایط ویژه کشور اشاره داشت و از این مراکز به عنوان اصلی ترین نهاد ارائه دهنده راهکار خروج از وضعیت فعلی یاد کرد .
او که در میان صحبت هایش به شرایط خاص دانشگاه ها از لحاظ مالی اذعان داشت ، اما بیشتر صحبت هایش معطوف به اهمیت جایگاه دانشگاه ها و نخبگان به عنوان کانون انسجام ملی بود .
جهانگیری با بیان اینکه همه جامعه دست نیاز به سوی دانشگاه ها دراز کرده اند ، گفت : «در شرایط خطیر فعلی چشم امید برای ایجاد تغییر به کانون های مختلف و در راس آنها دانشگاه هاست و این مراکز باید راهکارهای عبور از شرایط دشوار را ارائه دهند؛ سهم دانشگاه در این وضعیت به حدی است که حتی مقام معظم رهبری نیز در بحث اقتصاد به مقوله نامه و پیشنهاد دانشگاهیان اشاره کرده اند .
» نفر دوم دولت ، لازمه برداشتن گام بزرگ در راستای حرکت به سمت پیشرفت کشور را مطالبه گری از دانشگاه ها می داند و معتقد است : «یکی از اصلی ترین نقاط اقتصاد مقاومتی توجه به ظرفیت های داخلی است و به تبع آن برای ایجاد توسعه درون زا نیز نیازمند داشتن دانشگاه فعال هستیم و توسعه علمی کشور می تواند ضامن اصلی بقای ما باشد که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود .
» نگاه خاص جهانگیری به دانشگاه ها به عنوان کانون های فکری و انتقادی جامعه ، باعث مطرح شدن مطالبات دولت از سوی دانشگاه ها شد ، مطالباتی که در صدر آن حساس بودن این مراکز به مسائل جامعه ، منطقه و جهان و ارائه راهکارهای مناسب برای حل این مسائل بود .
او در بخش پایانی صحبت هایش به سراغ موضوع اصلی این روزهای جامعه که همان جنگ اقتصادی و رسانه ای آمریکا با کشورمان است ، رفت و نخبگان و دانشگاه ها را خط اول مبارزه در این جنگ دانست و گفت : «دانشگاه می تواند کانون تقویت انسجام ملی در کشور باشد ، البته مشکلاتی دارند که حتما باید به آنها پرداخت .
به رغم محدودیت ها اما سعی کرده ایم نگذاریم بودجه دانشگاه ها کمتر شود .
البته با توجه به تاثیری که در آینده بر صادرات نفت ما ایجاد خواهد شد ، امیدواریم به اندازه نیاز حیاتی و ضروری نفت بفروشیم که به معنای کاهش بودجه در سال آینده است .
» هرچند صحبت های حاضران در این جلسه بیشتر پیرامون مشکلات مالی دانشگاه ها و از سوی دیگر مطالبه دولتمردان از دانشگاه ها برای رفع مشکلات فعلی گذشت ، اما برگزاری دومین دوره از این نشست ها نشان می دهد که دانشگاه ها همچنان به بودجه نفت وابسته اند و بیشتر هم و غم شان برطرف شدن نیازهای جاری شان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/20
> منصور غلامی ، وزیر علوم در نشست روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره احکام صادرشده برای دانشجویان گفت : «این احکام در حال پیگیری است و نتایج خوبی در این خصوص حاصل شده و امیدواریم در روزهای آینده این نتایج از طرف این دانشجویان یا از طرق دیگر اطلاع رسانی شود.
> منصور غلامی ، وزیر علوم در نشست روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره احکام صادرشده برای دانشجویان گفت : «این احکام در حال پیگیری است و نتایج خوبی در این خصوص حاصل شده و امیدواریم در روزهای آینده این نتایج از طرف این دانشجویان یا از طرق دیگر اطلاع رسانی شود .
دستگاه قضایی در این خصوص همکاری و همراهی خوبی را با ما داشته است ، بنابراین نباید نگرانی جدی در این خصوص وجود داشته باشد .
» به گزارش «فارس» غلامی در پاسخ به سوالی دیگر درخصوص انتصاب سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی افزود : «امیدوارم و از این دانشگاه انتظار دارم همکاری بیشتری نسبت به گذشته با آموزش عالی و وزارت علوم داشته باشد و انتظار رعایت قواعد و ضوابط از آقای طهرانچی که روزگاری رئیس یکی از دانشگاه های بزرگ تهران بوده است ، داریم .
» او درخصوص تخصیص ارز دانشجویی تصریح کرد : «این تخصیص با نرخ ارز جدید صورت خواهد گرفت و چون محدودیت تخصیص ارز برای دانشجویان و خانواده های آنان وجود داشت خارج از وظایف مان نامه ای را به بانک مرکزی نوشته و از آنها کمک خواستیم که البته آنها هم برای کاهش نگرانی ها این ارز را به نرخ دولتی در اختیارمان قرار دادند ، اما از مهرماه سال جاری با توجه به اینکه نرخ ارز و دسترسی آن مشخص است وزارت علوم صرفا برای دانشجویان اعزامی بورسیه پیگیری های لازم را انجام خواهد داد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آرمان امروز
1397/06/20
> انتقاد وزیر علوم از حکم استخدام بورسیه های جنجالی تایید صلاحیت برای جذب استاد ، موضوع علمی و تخصصی است وزیر علوم در واکنش به رای دیوان عالی عدالت اداری برای جذب تعداد 72 نفر از بورسیه ها در دانشگاه ها ، گفت : در خصوص بحث دیوان عدالت اداری دو نکته وجود دارد .
> انتقاد وزیر علوم از حکم استخدام بورسیه های جنجالی تایید صلاحیت برای جذب استاد ، موضوع علمی و تخصصی است وزیر علوم در واکنش به رای دیوان عالی عدالت اداری برای جذب تعداد 72 نفر از بورسیه ها در دانشگاه ها ، گفت : در خصوص بحث دیوان عدالت اداری دو نکته وجود دارد .
ما اعتقاد داریم که احکام قضائی وقتی نهایی شد ، لازم الاجراست ، این مشخص است اما یک نگاه دیگر هم داریم که در بحث تعیین صلاحیت های علمی جایی که احیانا فردی به دلیل عدم تایید صلاحیت علمی مناسب برای یک شغل از جمله استادی دانشگاه تشخیص داده نمی شود .
این موضوع به حکم قضائی نباید کشیده شود .
دکتر منصور غلامی در ادامه با تاکید بر این که تایید صلاحیت برای جذب استادی در دانشگاه ها یک موضوع علمی و تخصصی است ، اظهار کرد : امیدوار هستیم دیوان عدالت اداری در رابطه با مواردی که در خصوص تایید صلاحیت های علمی است ، در این موضوع ورود پیدا نکند و بگذارد هیات های جذب این موضوع را بررسی کنند ، چرا که هیات ها ، هیات های مستقلی هستند که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفته اند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری همچنین خاطرنشان کرد : ما به هیچ عنوان استنکاف و عدم توجه به قانون را قبول نداریم ، اما تلاش داریم مباحثی نظیر جذب هیات علمی ها با راهکارهای قانونی حل و فصل شود .
غلامی با تاکید بر این که ارکان پرونده های دانشجویان بازداشتی در مراحل نهایی پیگیری ها قرار دارد ، تاکید کرد : خوشبختانه نتایج خوبی در این زمینه گرفته ایم .
امیدوار هستیم در روزهای آینده وضعیت این دانشجویان از طریق خود آنها و یا به شکل های دیگری بررسی شود اگرچه این پرونده ها مراحل پایانی خود را طی می کنند .
وی در پایان خاطرنشان کرد : قوه قضائیه همکاری های بسیار خوبی در بحث دانشجویان بازداشتی با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری داشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/06/20
> معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور مطرح کرد : وزیر علوم قول داده است مشکلات تمامی دانشجویان ستاره دار یا اکثریت آنها حل شود.
> معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور مطرح کرد : وزیر علوم قول داده است مشکلات تمامی دانشجویان ستاره دار یا اکثریت آنها حل شود .
معصومه ابتکار در خصوص پخش تصاویر ورزشکاران زن از صداوسیما که اخیرا نسبت به این موضوع اعتراضاتی مطرح شده است ، گفت : در این دوره خوشبختانه بعضی از بازی ها پخش شد ، البته متاسفانه به صورت زنده شاهد پخش آن نبودیم .
وی افزود : خوشبختانه در مواردی که با بعضی شرایط ، شاهد پخش بازی ها بودیم با نتایج خوبی از سوی جامعه مواجه شده ایم .
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با بیان اینکه پیگیر برخی از زندانیان زن دانشجو است ، اظهار کرد : در کنار آقای غلامی درحال تلاش برای رفع این موضوع هستیم .
وزیر علوم قول داده است مشکلات تمامی این دانشجویان یا اکثریت آنها حل شود .
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور تصریح کرد : درخصوص دانشجویانی که ستاره دار شده اند یا آنهایی که از قبل زندانی شده اند قول هایی داده شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/06/20
> معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه یکی از اصلی ترین مولفه های قدرت هر کشور دانش و توانمندی علمی آن کشور است ، گفت : توسعه علمی کشور که کانون اصلی آن دانشگاه ها هستند ضامن اصلی بقای کشور است.
> معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه یکی از اصلی ترین مولفه های قدرت هر کشور دانش و توانمندی علمی آن کشور است ، گفت : توسعه علمی کشور که کانون اصلی آن دانشگاه ها هستند ضامن اصلی بقای کشور است .
اسحاق جهانگیری روز گذشته در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت تهران برگزار شد با اشاره به اینکه کشور امروز در شرایط خطیری قرار گرفته است ، اظهار داشت : البته این به معنای آن نیست که همه عواملی که وجود دارند تهدید هستند بلکه فرصت های خوبی نیز می توان از دل شرایط سخت بیرون آورد و از آن استفاده کرد .
معاون اول رئیس جمهور افزود : بعد از هر سختی ، آسانی است و خداوند وعده داده که روزهای سخت ماندگار نیست و به دنبال شرایط سخت حتماً آسانی خواهیم داشت .
وی ادامه داد : تجربه کشورهای مختلف نیز نشان می دهد که تحولات بزرگ از دل شرایط دشوار بیرون آمده است و بسیاری از جنگ ها و شرایط سختی که کشورها با آن مواجه بوده اند ، به نتایج و اتفاق مهم و مثبت برای آنها تبدیل شده است .
دکتر جهانگیری اظهار داشت : وقتی کشور در شرایط سخت و خطیر قرار دارد ، چشم امید جامعه به کانون هایی برای مواجهه با این شرایط دوخته می شود که در راس آنها دانشگاه ها و نخبگان قرار دارند که می توانند راهکارهایی برای عبور از شرایط سخت ارائه دهند .
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر ضرورت توجه به پیشنهادات و راهکارهایی که ازسوی دانشگاهیان ارائه شده است ، افزود : مقام معظم رهبری تاکید داشتند که پیشنهادات مطرح شده ازسوی دانشگاهیان و نخبگان برای عبور از شرایط پیش رو بسیار مهم است و از دولت خواستند که به این پیشنهادات توجه ویژه داشته باشد .
وی ادامه داد : رئیس جمهور محترم نیز همواره بر لزوم توجه به نظرات و پیشنهادات نخبگان و دانشگاهیان تاکید دارند و من نیز در یک ماه اخیر دو جلسه با روسای دانشگاه های کشور داشته ام که همه اینها نشان از توجه دولت به نخبگان و دانشگاهیان کشور است .
دکتر جهانگیری به مسئولیت سنگین و خطیر دانشگاه ها در عبور از شرایط پیش روی کشور اشاره و خاطر نشان کرد : دانشگاه ها باید دیده شوند و مورد توجه قرار گیرند و باید از آنان راهکارهای عملی برای برون رفت از شرایط فعلی مطالبه کرد .
معاون اول رئیس جمهور محور توسعه همه جانبه و پایدار را توسعه ملی و درون زا دانست و اظهار داشت : یکی از اصلی ترین محورهای اقتصاد مقاومتی نیز این است که باید به ظرفیت های داخلی و درون زا توجه داشته باشیم و از ظرفیت های درونی کشور برای توسعه استفاده کنیم .
البته در این سیاست ها ارتباط با جامعه بین الملل و استفاده از تجربیات خارجی نیز مدنظر قرار گرفته است .
وی با تاکید بر اهمیت توسعه ملی در مقطع فعلی گفت : مدار اصلی این توسعه بر عهده نیروی انسانی و دانش است که کانون اصلی این دو مولفه دانشگاه های کشور هستند .
دکتر جهانگیری با اشاره به سخن حکیم ابوالقاسم فردوسی که چند قرن پیش گفت توانا بود هر که دانا بود ، تصریح کرد : امروز پس از پشت سر گذاشتن تحولات و پیشرفت های متعدد ، گفته می شود که به تازگی وارد عصر دانایی شده ایم و باید بدانیم که یکی از مولفه های اصلی قدرت ، دانش و علم است و در رویکردهای اقتصاد مقاومتی نیز به اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از محورهای اصلی توجه شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/06/20

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه های کشور باید به موضوع مهم توسعه علم و فناوری به صورت جدی توجه کنند ، افزود : امروز دیگر کسی به دانشگاه ها به عنوان یک مجموعه فیزیکی نگاه نمی کند بلکه دانشگاه ها را کانون فکر و عقل نقاد جامعه می شناسند .
وی اضافه کرد : انتظار ما از دانشگاه های نقاد که مراکز توسعه علم و فناوری هستند این است که به مسائل پیرامونی خود و مسائل جامعه ، منطقه و جهان حساس باشند و راهکارهایی برای حل مسائل ارائه دهند .
جهانگیری با اشاره به مدیریت حاکم بر آمریکا و تلاش دولت این کشور برای فشار بر ملت ایران ، خاطر نشان کرد : البته آنها به دنبال اقدام نظامی نیستند چون از عواقب مخرب آن بر دنیا آگاهی دارند اما وارد نبردی از نوع نرم علیه ملت ایران شده اند و از طریق فشار اقتصادی و فشار رسانه ای تلاش می کنند تا افکار عمومی کشور ما را تحت تاثیر قرار دهند .
معاون اول رئیس جمهور افزود : ده ها اتاق فکر در طول سالهای گذشته بر این موضوع تمرکز کرده اند که چگونه می توانند تاثیر مخربی که مدنظر آنان است را بر ملت ایران بگذارند و در این شرایط ما نیازمند قدرت نرم تاثیر گذار هستیم تا بتوانیم از این چالش ها عبور کنیم .
وی با بیان اینکه وقتی آمریکا اقتصاد ما را هدف قرار می دهد تصمیمات صرف اقتصادی نمی تواند با آنها مقابله کند ، گفت : آمریکا در تلاش است که فروش نفت ایران را به صفر برساند و با تحریم بانک ها و حمل و نقل ایران از دسترسی ما به منابع مالی و نیز واردات کالا به کشور جلوگیری کند که البته دولت با وجود همه سختی ها و دشواری ها به دنبال راهکارهایی برای خنثی سازی برنامه های آنها است .
جهانگیری افزود : تلاش دیگر آمریکا این است که برای مردم ایران آینده ای نامطمئن ترسیم کند و این گونه در ایران القا کند که اگر سریعاً نسبت به خرید کالا اقدام نکنید ممکن است که کالاها نایاب شوند .
معاون اول رئیس جمهور افزود : آنها در تلاش هستند که در داخل کشور اتفاقاتی در جهت خواست آنها رخ دهد تا بتوانند به نتایج دلخواه خود برسند که در این شرایط ما باید اقداماتی انجام دهیم که توطئه دشمنان خنثی شود و در این راه نخبگان کشور بیش از دولت و مسئولین دارای نقش و مسئولیت هستند .
وی تصریح کرد : دشمن تلاش می کند تا اعتماد و امید مردم را نسبت به کشور و مسئولین از بین ببرد و این وظیفه ماست که امید و اعتماد مردم نسبت به آینده را تقویت کنیم که البته این امر از نخبگان و صاحب نظران کشور بر می آید .
دکتر جهانگیری با یادآوری دوران جنگ تحمیلی و همسویی همه جناح ها و قوا در کشور در خصوص جنگ ، اظهار داشت : همه جناح ها و قوای مختلف با وجود مواضع مختلفی که داشتند جنگ را موضوع اول می دانستند و معتقد بودند که این موضوع نباید از دستور کار خارج شود ضمن آنکه مردم نیز در سخت ترین شرایط از خودگذشتگی هایی می کردند که در تاریخ به ثبت رسیده است .
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد : در شرایط امروز کشور نیز باید مسئله اصلی این باشد که چگونه در برابر طراحی های دشمن بتوانیم مقاومت کنیم و از این پیچ خطرناک عبور دهیم .
ما قادر خواهیم بود ملت ایران را با این سابقه تمدنی و تاریخی با کمک نخبگان نسبت به آینده امیدوار و مطمئن سازیم .
وی افزود : نسبت به اینکه چقدر در تقویت امید و اعتماد مردم و نیز اداره کشور به شکل قابل قبول موفق باشیم به همان میزان دوره سخت پیش رو می تواند کوتاهتر و یا طولانی تر باشد .
اگر بتوانیم اداره کشور را به شکل قابل قبولی انجام دهیم به گونه ای که آمریکا احساس کند شکست خورده است این دوران سخت می تواند در همین سال 97 به پایان برسد .
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود برخی ابرچالش ها در کشور نظیر کمبود منابع آب و مسائل زیست محیطی گفت : متاسفانه امروز در برخی شهرها و روستاهای کشور تامین آب شرب مناسب به مسئله ای جدی تبدیل شده و انتظار ما از دانشگاه ها این است که چالش های جدی آینده ایران را به موضوعات پایان نامه های دانشگاهی تبدیل کنند تا از این طریق راهکارهای عملی و علمی برای حل چالش ها ارائه گردد .
معاون اول رئیس جمهور به محدودیت بودجه دولت با وجود درآمدهای نفتی و درآمدهای مالیاتی اشاره کرد و افزود : متاسفانه صندوق های بازنشستگی وضعیت اسف باری دارند و در هیچ جای دنیا مانند ایران نیست که حقوق بازنشستگان پس از بازنشستگی همچنان توسط دولت پرداخت شود و فقط ردیف بودجه ای آن به ردیف دیگری انتقال پیدا کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/06/20

امروز تقریباً حقوق صد در صد بازنشستگان نیروهای مسلح و حدود 80 درصد بازنشستگان کشوری توسط دولت پرداخت می شود و این روند همچنان ادامه دارد .
وی شرایط فعلی کشور را شرایطی استثنایی توصیف کرد و از دانشگاهیان خواست از کنار مسائل کشور ساده عبور نکنند .
معاون اول رئیس جمهور از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری خواست در معیار رتبه بندی دانشگاه ها میزان مشارکت آنها را در حل و فصل مسائل کشور مورد توجه قرار دهد .
دکتر جهانگیری بر ضرورت نقش آفرینی هر چه بیشتر بخش خصوصی تاکید کرد و اظهار داشت : اقتصاد هیچ کشوری بدون محوریت بخش خصوصی به توسعه نرسیده و در ایران نیز باید شرایط مناسب را برای فعالیت بخش خصوصی سالم فراهم کنیم .
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی سودجویی ها که توسط برخی افراد به نام بخش خصوصی انجام می شود ، افزود : متاسفانه در کنار فعالیت بخش خصوصی سالم ، عده ای نیز به نام بخش خصوصی تلاش می کنند زمانی که مردم در فشار هستند از این شرایط بهره برداری کرده و سود بیشتری کسب کنند .
وی تصریح کرد : بخش خصوصی باید سود معقول و منطقی داشته باشد اما باید منافع ملی و مصحلت عمومی را نیز در نظر بگیرد و عواقب اقدامات خود را در شرایط سخت کشور مدنظر قرار دهد .
جهانگیری با تاکید بر اینکه باید تفاهم و انسجام در کشور وجود داشته باشد ، یکی از کانون های ایجاد انسجام را دانشگاه و نخبگان برشمرد و افزود : برای اینکه مردم به آینده امید داشته باشند باید افق روشنی برای آنها ترسیم شود که دانشگاه ها می توانند در این زمینه نقش مهمی ایفا کنند .
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه البته دانشگاه ها با مشکلات و مسائلی نیز مواجه هستند ، خاطر نشان کرد : نمی توان نسبت به مشکلات دانشگاه ها بی تفاوت بود و دولت همواره تلاش کرده علی رغم محدودیت بودجه و با وجود کاهش درآمدها مشکلات دانشگاه ها را مرتفع سازد .
وی خاطر نشان کرد : اینکه آمریکا می گوید میزان فروش نفت ایران را به صفر می رساند حرف بیجایی است اما احتمال آنکه میزان فروش نفت کاهش پیدا کند وجود دارد و این موضوع در میزان بودجه دستگاه ها نیز تاثیرگذار خواهد بود که البته امیدوارم دولت بتواند به گونه ای عمل کند که دانشگاه ها دغدغه جدی نداشته باشند .
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به نیاز دانشگاه ها به ارز برای برخورداری از فرصت های مطالعاتی ، مجلات علمی و تجهیزات آزمایشگاهی ، اظهار داشت : دولت با استفاده دانشگاه ها از تسهیلات مالی خارجی برای تامین نیازهای تحقیقاتی و تجهیزات آزمایشگاهی موافقت دارد اما به دلیل اتفاقات بوجود آمده در نرخ ارز انتظار داریم دانشگاه ها نیز در حد امکان ، هزینه های غیرضرور خود را کاهش دهند .
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به اهتمام ویژه دولت نسبت به ایجاد فرصت های شغلی به تصمیم روز گذشته نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی سرای قوای سه گانه اشاره و تصریح کرد : در جلسه دیروز این شورا مقرر شد یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برداشت شود و در زمینه اشتغال البته در بخش هایی که اولویت دارند هزینه شود .
در این مراسم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نیز گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص طرح ساماندهی آموزش عالی کشور ارائه و اظهار امیدواری کرد با تکمیل اقدامات انجام شده بزودی این طرح در سطح کشور ارائه شود .
دکتر غلامی همچنین با تاکید بر اهمیت موضوع اشتغال دانش آموختگان دانشگاه ها گفت : وزارت علوم طرح اشتغال پذیری دانش آموختگان دانشگاه ها را آغاز کرده تا فارغ التحصیلان دانشگاهی بتوانند به افرادی کارآفرین تبدیل شوند .
در این مراسم همچنین روسای دانشگاه های علم و صنعت ، تهران و علامه طباطبایی هر کدام در سخنانی به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند و از آمادگی دانشگاه ها برای همراهی با دولت در حل مسائل پیش روی کشور خبر دادند .
گفتنی است معاون اول رئیس جمهور پیش از حضور در این مراسم در محل یادمان شهدای دانشگاه علم و صنعت تهران حضور یافت و با مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قانون
1397/06/19
> عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم کشور از انصراف حدود 90 دانشجوی افغانستانی از تحصیل در ایران به علت بالا رفتن قیمت ارز خبر داد .
> قانون عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم کشور از انصراف حدود 90 دانشجوی افغانستانی از تحصیل در ایران به علت بالا رفتن قیمت ارز خبر داد .
به گزارش قانون به نقل از ایلنا ، بهرام صلواتی (عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم و مدیرگروه مهاجرت پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف) با اشاره به تاثیر بالا رفتن نرخ ارز بر ادامه تحصیل دانشجویان اتباع خارجی به ویژه دانشجویان افغانستانی گفت : طبق آمار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری حدود 12 هزار دانشجوی افغانستانی در ایران مشغول به تحصیل هستند ، اما طبق آمار سفارت افغانستان این تعداد 17 هزار نفر قلمداد شده است .
به طور کلی 12 تا 17 هزار دانشجو افغانستانی در سیستم آموزشی کشور ما مشغول به تحصیل هستند که حدود 10 هزار نفر از آنها از طریق کنکور وارد دانشگاه شدند .
به تعبیر دیگر این دانشجویان ساکن ایران و در سیستم آموزشی ما تحصیل کردند و سپس وارد دانشگاه شدند .
وی ادمه داد : نکته مهم این است که ما در مواجهه با دانشجویان افغانستانی مانند دانشجویان بین المللی برخورد می کنیم ، حال چه آنها ساکن ایران باشند و چه از خارج از کشور برای تحصیل به ایران آمده باشند ، اما تعداد زیادی از این دانشجویان قبلا در خاک ایران بودند و یا حتی در ایران متولد شده اند .
ضمن اینکه بیشتر این دانشجوها باید به عنوان دانشجوی آزاد و با شهریه تحصیل کنند ، نکته اینجاست که شهریه آنها به صورت ارزی محاسبه می شود .
صلواتی با بیان 5 برابر شدن شهریه این دانشجویان به نسبت سال گذشته افزود : با توجه به تحولات ارزی که به وجود آمده و رشد چشمگیر قیمت ارز و کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی یک مشکل حاد اقتصادی برای دانشجویان اتباع خارجی به ویژه دانشجویان افغانستانی که بیشترین جامعه آماری دانشجویان خارجی کشور ما هستند ، به وجود آمده است .
در این میان از سایر کشورهای همجوار دانشجویان زیادی در کشور ما مشغول به تحصیل هستند ، اما بزرگترین جامعه دانشجویی در ایران را دانشجویان افغانستانی تشکیل می دهند .
شهریه این دانشجویان که با دلار محاسبه می شود ، با بالا رفتن قیمت دلار به طور متوسط نسبت به سال گذشته 5 برابر شده است و این مساله باعث شد؛ مشکلات بسیار جدی برای این دسته از دانشجویان پیش بیاید .
مدیر گروه مهاجرت پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد : نکته مهم این است که بیشترین مشکل برای دانشجویان افغانستانی در رشته پزشکی به وجود آمده است .
بنابر اطلاعی که من از سفارت افغانستان بدست آوردم در حال حاضر حدود 80 تا 90 دانشجوی افغانستانی به دلیل اینکه قادر به پرداخت شهریه نیستند از ادامه تحصیل خود انصراف داده اند .
این شهریه به طور متوسط دو هزار و 700 دلار است که با قیمت آزاد ارز امروز بالاتر از 36 میلیون تومان است که برای دانشجویان افغانستانی هزینه بسیار سنگینی است .
وی ادامه داد : البته وزارت علوم در تلاش است این مشکل را حل کند ، اما در عین حال بخشی از کار این دانشجویان به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیز مربوط می شود .
همچنین موضوعی تحت عنوان استقلال "عمل دانشگاه ها" مطرح شده که امیدواریم از این طریق بتوان مساله را حل کرد ، زیرا اگر دانشجویان نتوانند مشکلاتشان را حل کنند از ادامه تحصیل محروم خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قانون
1397/06/19

صلواتی اضافه کرد : در نشستی که چندی پیش با منتخبین دانشجویان افغانستانی در ایران داشتیم ، این گلایه از سوی دانشجویان مطرح بود که چرا باید شهریه ما به شکل ارزی پرداخت شود؟ البته این مساله مربوط به قبل از تحولات ارزی می شود و حالا این مشکل به اوج خود رسیده است .
با توجه به سطح حقوق و درآمدی که این افراد دارند ، پراخت شهریه برای آنها اکنون به مرحله غیرممکن رسیده است .
ضمن اینکه مشکل شهریه ها دامن گیر دیگر دانشجویان بین المللی ساکن ایران نیز خواهد شد .
عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم کشور تاکید کرد : از آنجا که بیشترین آمار دانشجویان اتباع خارجی در ایران را دانشجویان افغانستانی تشکیل می دهند ، به طبع این مشکل برای این افراد پررنگ تر خواهد بود .
وی تصریح کرد : پیش از این مشکلات دانشجویان بین المللی در داخل کشور به مسائل آیین نامه ای یا قانونی مربوط می شد .
در این میان مهم ترین موضوع برای دانشجویان افغان مساله رفت و آمد و مدارک اقامتی بوده ، اما الان چالش اقتصادی نیز به دیگر مشکلات این افراد اضافه شده است .
صلواتی با اشاره به کاهش سهم ایران در استفاده از دانشجویان بین المللی به نسبت رقبایش گفت : من از مسئولان درخواست می کنم هرچه سریعتر برای این موضوع فکر اساسی کنند ، زیرا ما در شرایط منطقه ای در قیاس با رقبایی مثل ترکیه و عربستان که در تلاش هستند ، سهم بیشتری از دانشجویان بین المللی داشته باشند ، وضعیت خوبی نداریم و این مساله باعث می شود که شرایط کشور نامساعدتر هم بشود و ما به نوعی با ترک تحصیل ، خروج از تحصیل و یا مهاجرت دانشجویان افغانستانی از کشور مواجهه شویم که این باز هم سهم ما را از سبد دانشجویان بین المللی کاهش می دهد .
مدیر گروه مهاجرت پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد : همین مساله برای دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند نیز پیش خواهد آمد .
اگر تا پیش از این بحث جا به جایی دانشجویان به داخل و خارج از کشور ابعاد اجتماعی ، فرهنگی و شغلی داشته است ، زین پس نیز بحران غالب اقتصادی نیز به آن اضافه شده است .
صلواتی ادامه داد : به عنوان مثال در حال حاضر تامین هزینه های آزمون زبان آیلتس دشوار شده و به مرز سه میلیون تومان رسیده است .
اگر بخواهیم دیگر هزینه ها اعم از ترجمه و ترخیص مدارک و .
را در نظر بگیریم ، هزینه آمادگی برای درخواست تحصیلی به حدود چند ده میلیون تومان می رسد .
در کنار آن هزینه ‎های تحصیل دانشجویان ایرانی خارج از کشور گاها به بیش از چند صد میلیون تومان خواهد رسید .
او با اشاره به نیمه پر لیوان و ارائه راهکار برای استفاده از این شرایط بیان کرد : این مساله یک نیمه پر هم می تواند داشته باشد به این صورت که هزینه تحصیل در کشور ما نسبت به دیگر کشورها پایین تر است و می توانیم از این طریق جاذبه تحصیلی ایجاد کنیم به شرط اینکه سیستم آموزش عالی ما بتواند به شکل فعال در عرصه تبلیغات و معرفی دوره ها و رشته ها کار کند .
ناگفته نماند چندی پیش وزیر علوم به ظرفیت خالی دانشگاه ها اشاره کرد که باعث تعطیلی برخی واحدها شده است .
وی افزود : یکی از اهداف کشورهای دنیا برای جذب دانشجو پرکردن صندلی ها ی خالی سیستم آموزشی و ایجاد شغل است به عنوان مثال در آمریکا به ازای هر دو دانشجوی بین المللی یک شغل ایجاد می کنند .
ما نیز می توانیم با جذب دانشجویان با دریافت شهریه ارزی کم برای حل این بحران کمک کنیم ، اما برای آن دسته از دانشجویان اتباع خارجی که اینجا به دنیا آمده اند یا خانواده هایشان در ایران ساکن هستند و درآمد ریالی دارند ، این موضوع چالش بزرگی است .
عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم در پایان اظهار داشت : با وجود این شرایط تعاملات بین المللی سیستم آموزشی و پژوهشی ما برای حضور در کنفرانس ها و مجامع علمی ، چاپ و انتشار مقالات ، کتاب ها و .
که با دلار محاسبه می شود ، تحت شعاع قرار خواهد گرفت و حتی ممکن است تا یکی دو سال آینده باعث کاهش شدید حضور در مجامع و جریانات علمی شود که از الان باید برای حل آن برنامه ریزی های مدونی انجام داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/06/19
> وزیر علوم خبر داد؛ تغییر آئین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی با محوریت صنعت و جامعه وزیر علوم از تغییرات آئین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی خبر داد و گفت : این تغییرات برای تأثیرگذاری اعضای هیئت علمی در صنعت و جامعه صورت گرفته و در سال تحصیلی جدید به دانشگاهها ارسال می شود .
> وزیر علوم خبر داد؛ تغییر آئین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی با محوریت صنعت و جامعه وزیر علوم از تغییرات آئین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی خبر داد و گفت : این تغییرات برای تأثیرگذاری اعضای هیئت علمی در صنعت و جامعه صورت گرفته و در سال تحصیلی جدید به دانشگاهها ارسال می شود .
به گزارش خبرنگار مهر ، منصور غلامی در نشست روسای دانشگاهها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارکهای علم و فناوری که با حضور معاون اول رئیس جمهور در دانشگاه علم و صنعت در حال برگزاری است ، گفت : ما در حوزه‎های مختلف آموزش عالی سه بخش مهم را در حوزه مدیریت مورد توجه قرار داده ایم .
وی افزود : در حوزه پژوهش و فناوری تلاشمان این است که رویکرد گسترده تری نسبت به سالهای قبل داشته باشیم .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : بر این اساس ما در بحث آئین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی تغییراتی را برای تأثیرگذاری بیشتر فعالیت اعضای هیئت علمی در حوزه صنعت و جامعه ایجاد کرده ایم که این تغییرات در حوزه ماده سه در رابطه با فعالیت های پژوهشی در حال انجام است که در سال تحصیلی جدید به دانشگاهها ارسال خواهد شد .
غلامی یادآور شد : ما با وزارتخانه ها و نهادهای مختلف فعالیتهای مشترکی را آغاز کرده‎ایم .
یکی از نهادها سازمان حفاظت محیط زیست است که به صورت کنسرسیوم با حضور چند دانشگاه این فعالیتها آغاز شده و به چالشهای پیش روی سازمان حفاظت محیط زیست می پردازد .
همکاری دانشگاهها با این سازمان بسیاری از نگرانیها را در این حوزه برطرف خواهد کرد .
وی تصریح کرد : ما همچنین با وزارت نفت نیز در زمینه اکتشافات و برخی دیگر زمینه ها همکاری داریم .
برخی از دانشگاه هایی که با وزارت نفت همکاری می کنند از دانشگاههای شهرستان هستند و این نشان از ظرفیت دانشگاههای شهرستان ما است .
غلامی در ادامه به پارکهای علم و فناوری اشاره کرد و خاطرنشان کرد : 43 پارک علم و فناوری فعال هستند که ما حمایت‎های برنامه‎ای و پشتیبانی از این پارکها داریم و در بودجه 97 نیز نگاه مثبتی به بودجه پارکها داشتیم و امیدواریم با اختصاص این بودجه پارکها بتوانند از آن استفاده کنند .
هفته آینده؛ بازنگری قانون تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور معاون آموزشی وزیر علوم از بازنگری قانون تاثیر قطعی سوابق تحصیلی کنکور 98 در هفته آینده خبر داد .
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو در خصوص تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور که قرار بود هفته پیش ، هفدهم شهریور برگزار شود ، به دلیل مقارن بودن با هفته دولت برگزار نشد .
وی در ادامه تصریح کرد : این جلسه فوق درخصوص بازنگری قانون فوق هفته آینده ، 26 شهریور برگزار می شود که در این جلسه تصمیمات نهایی در این خصوص اتخاذ خواهد شد .
معاون آموزشی وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد : قرار است قانون تاثیر قطعی و مثبت در کنکور به صورت مجدد در این جلسه بررسی شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
عصر اقتصاد
1397/06/19
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در مورد حکم بورسیه ها در دیوان عدالت اداری گفت : روند تایید صلاحیت های علمی یک بررسی تخصصی است و نباید دیوان عدالت اداری به آن ورود کند.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در مورد حکم بورسیه ها در دیوان عدالت اداری گفت : روند تایید صلاحیت های علمی یک بررسی تخصصی است و نباید دیوان عدالت اداری به آن ورود کند .
منصور غلامی روز دوشنبه در حاشیه نشست روسای دانشکاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری در پاسخ به سوال خبرنگاران اظهار کرد : احکام قضایی وقتی نهایی شده و همه مراحلش طی شود ، برای همگان لازم الاجراست که امری مسجل به شمار می رود اما وزارت علوم بر این باور است که در مسئله تایید صلاحیت های علمی ، جایی که احیانا فردی به دلیل عدم تایید صلاحیت مناسب برای یک شغل از جمله استادی دانشگاه تشخیص داده نمی شود؛ دیگر نباید به حکم قضایی کشیده شود .
وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری افزود : این در واقع یک بررسی علمی و تخصصی است که امیدواریم دیوان عدالت اداری در مواردی که مرتبط به بحث صلاحیت های علمی است؛ ورود پیدا نکند .
امیدوارم این کار دیگر صورت نگیرد و بگذاریم هیات های جذب که به صورت مستقل زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفته اند؛ آن را بر عهده بگیرند .
غلامی اظهار کرد : اگر مواردی هم بوده به شکل قانونی حل و فصل شود چرا که وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری قطعا استنکاف و عدم توجه به قانون را قبول ندارد و تلاش می شود تا مباحثی نظیر جذب هیات علمی ها با راهکارهای قانونی حل و فصل شود .
** پیگیری احکام دانشجویان بازداشتی دی ماه 96 وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر احکام دانشجویان بازداشتی در حوادث دی ماه سال گذشته نیز گفت : در حال پیگیری بوده و نتایج مناسب و مطلوبی هم در این رابطه کسب شده که امیدواریم در روزهای آینده نتایج از طرف دانشجویان و یا به شکل دیگر اطلاع رسانی شود .
وی خاطرنشان کرد : قوه قضاییه همکاری های بسیار خوبی در مسئله دانشجویان بازداشتی با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری داشته است ، اگر چه این موضوع در حوزه قوه قضاییه بود اما همکاری خوبی با وزارت علوم صورت گرفت؛ نگرانی جدی در این زمینه وجود ندارد .
** آمادگی دانشگاه ها برای شروع سال تحصیلی وزیر علوم در مورد وضعیت دانشگاه های کشور در آستانه سال تحصیلی جدید گفت : دانشگاه های کشور با توجه به تجربیات گذشته و نیز با توجه به امکانات موجود آمادگی کامل دارند که در حوزه های مختلف دانشجویان جدید الورود و سال های قبل را پذیرش کنند .
وی افزود : طی سه ماه تعطیلی حوزه آموزشی ، همکاران ما در دانشگاه ها در زمینه ارتقا خوابگاه ها و دیگر خدماتی که به دانشجویان مربوط می شود ، فعالیت کردند .
** دانشگاه آزاد در قالب قوانین همکاری کند غلامی در مورد سرپرست جدید دانشگاه آزاد نیز با بیان اینکه محمد مهدی طهرانچی تازه منصوب و توسط هیات امنای این دانشگاه انتخاب شده اند ، تصریح کرد : امیدواریم دانشگاه آزاد مانند گذشته در چارچوب قوانین آموزش عالی با وزارت علوم همکاری داشته باشد و انتظار ما رعایت قوانین و مقررات است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تاکید کرد : طهرانچی رئیس یکی از دانشگاه های بزرگ تهران بوده و این انتظار از وی مضاعف است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
عصر اقتصاد
1397/06/19

وزیر علوم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رییس جمهوری برای آغاز سال تحصیلی جدید به کدام دانشگاه خواهد رفت نیز اظهار کرد : هنوز مشخص نیست ، رییس جمهوری در کدام دانشگاه برای آغاز سال تحصیلی حضور خواهد داشت .
منبع : ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه جام جم
1397/06/19
> با اصلاح آیین نامه انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور به داخل کشور ، انتقال این دسته از دانشجویان تسهیل شد .
با توجه به شرایط ارزی کشور و بنا به دستور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج کشور برای انتقال به داخل کشور مساعدت بیشتری صورت خواهد گرفت .
/مهر.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/06/19
> ایسنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که دیوان عالی عدالت اداری در موضوع جذب هیات علمی در دانشگاه ها که یک بحث تخصصی و علمیاتی است ، ورود پیدا نکند ، گفت : رای اخیر این دیوان در خصوص 72 نفر از افراد بورسیه برای جذب در دانشگاه ها لازم الاجرا است ، اما تاکید می کنیم که این دیوان در موارد جذب هیات علمی که یک موضوع تخصصی است ، ورود پیدا نکند .
> پرونده دانشجویان بازداشتی در مراحل نهایی ایسنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که دیوان عالی عدالت اداری در موضوع جذب هیات علمی در دانشگاه ها که یک بحث تخصصی و علمیاتی است ، ورود پیدا نکند ، گفت : رای اخیر این دیوان در خصوص 72 نفر از افراد بورسیه برای جذب در دانشگاه ها لازم الاجرا است ، اما تاکید می کنیم که این دیوان در موارد جذب هیات علمی که یک موضوع تخصصی است ، ورود پیدا نکند .
دکتر منصور غلامی در حاشیه نشست رؤسای دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و پارکهای علم و فناوری که امروز (دوشنبه) در دانشگاه علم و صنعت در حال برگزاری است ، در واکنش به رای دیوان عالی عدالت اداری برای جذب تعداد 72 نفر از بورسیه ها در دانشگاه ها ، گفت : در خصوص بحث دیوان عدالت اداری دو نکته وجود دارد .
ما اعتقاد داریم که احکام قضایی وقتی نهایی شد ، لازم الاجرا است ، این مشخص است؛ اما یک نگاه دیگر هم داریم که در بحث تعیین صلاحیت های علمی جایی که احیانا فردی به دلیل عدم تایید صلاحیت علمی مناسب برای یک شغل از جمله استادی دانشگاه تشخیص داده نمی شود ، این موضوع به حکم قضایی نباید کشیده شود .
وی در ادامه با تاکید بر این که تایید صلاحیت برای جذب استادی در دانشگاه ها یک موضوع علمی و تخصصی است ، گفت : امیدوار هستیم دیوان عدالت اداری در رابطه با مواردی که در خصوص تایید صلاحیت های علمی است ، در این موضوع ورود پیدا نکند و بگذارد هیات های جذب این موضوع را بررسی کنند ، چرا که هیات ها ، هیات های مستقلی هستند که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفته اند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری همچنین خاطر نشان کرد : ما به هیچ عنوان استنکاف و عدم توجه به قانون را قبول نداریم ، اما تلاش داریم مباحثی نظیر جذب هیات علمی ها با راهکارهای قانونی حل و فصل شود .
غلامی با تاکید بر این که ارکان پرونده های دانشجویان بازداشتی در مراحل نهایی پیگیری ها قرار دارد ، گفت : خوشبختانه ما نتایج خوبی در این زمینه گرفته ایم .
امیدوار هستیم در روزهای آینده وضعیت این دانشجویان از طریق خود آنها و یا به شکل های دیگری بررسی شود؛ اگر چه این پرونده ها مراحل پایانی خود را طی می کنند .
وی در پایان خاطر نشان کرد : قوه قضاییه همکاری های بسیار خوبی در بحث دانشجویان بازداشتی با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری داشته است ، اگر چه این موضوع در حوزه قوه قضاییه بود و در اختیار وزارت علوم و قوه اجرایی قرار نداشت ، اما همکاری خوبی از طریق مسئولان قضایی با وزارت علوم صورت گرفت .
کلمات کلیدی : دانشگاه علم و صنعت شورای عالی انقلاب فرهنگی علوم تحقیقات و فناوری فناوری وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
شریعتی نیاسر
بهار
1397/06/20
> گروه اقتصادی : معاون آموزشی وزارت علوم از بیکاری 17 تا 40 درصدی فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور خبر داد و گفت : سالیانه 20 هزار دانشجوی دکتری فارغ التحصیل می شوند که 15 هزار نفر آنها مازاد نیاز کشور است و باید جلوی این افسارگسیختگی در دانشگاه ها گرفته شود .
> دکتر شریعتی نیاسر در نشستی در دانشگاه علم و صنعت ، با اشاره به اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت : میانگین بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی بین 17 تا 40 درصد است که این امر نشان دهنده آن است که ما باید در مجموع حدود 40 تا 50 درصد از دانشجویان را بدون شغل در نظر گرفته و مورد توجه قرار دهیم .
وی افزود : ایجاد دانشگاه های آزاد ، پیام نور و علمی کاربردی در سطح وسیع در آن زمان سبب افزایش بیش از حد نیاز جامعه به مراکز دانشگاهی و فارغ التحصیلان شد که متاسفانه امروزه نیز چالش های موجود در حوزه آموزش عالی از آنها بی تاثیر نیست .
شریعتی نیاسر با بیان اینکه اکنون شکل گیری مراکز مختلف آموزش عالی غیر استاندارد ، سبب بروز مشکلاتی از قبیل بیکاری فارغ التحصیلان شده است ، اظهار کرد : در گذشته ما تا این حد با مشکل بیکاری مواجه نبوده ایم .
البته باید به این موضوع توجه کرد که بیکاری فارغ التحصیلان صرفا به دلیل فقدان شغل در کشور نیست بلکه بخشی از آن به دلیل نداشتن قابلیت های لازم در دانشجویان است .
وی با اشاره به اینکه سالانه 20 هزار فارغ التحصیل مقطع دکتری به جامعه تحویل داده می شود در صورتی که 15 هزار نفر از آنها مازاد هستند ، افزود : باید جلوی این افسارگسیختگی گرفته شود .
وی تصریح کرد : باید کاری کنیم که دانشجویان علاوه بر مهارت های تخصصی متناسب با رشته خود در دانشگاه ها ، مهارت های عمومی را هم فراگیرند .
معاون آموزشی وزارت علوم همچنین بر لزوم رصد دانش آموختگان و تقویت انجمن فارغ التحصیلان تاکید کرد .
وی ضمن بیان اینکه در بحث مهارت افزایی تلاش ما این است که اقدامات تسریع شود اما تعجیل صورت نگیرد و با بخش صنعت تعامل پیدا کند به بحث اشتغال دانشجویان نیز اشاره کرد و گفت : بحث اشتغال موضوعی همگانی است و منحصرا به آموزش عالی مربوط نمی شود لذا همه دستگاه ها و نهادها باید در این حوزه فعالیت و حمایت کنند .
دکتر شریعتی نیاسر در خصوص محورهای مورد توجه سال تحصیلی جدید ، عنوان کرد : یکی از نکات مورد توجه امسال ، صرفه جویی در مسائل آموزشی است که به عنوان شعار سال نیز در نظر گرفته شده است .
بر همین اساس باید تلاش کنیم تا رشته های کم اقبال و رشته های تخصصی فاقد اعتبار را حذف کنیم .
امیدواریم با سیاست های اتخاد شده ، اقدامات موثری در حوزه آموزش عالی و رفع مسائل مرتبط با آن انجام شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/06/19
> رئیس دانشگاه پیام نور خبر داد؛ اعطای وام برای کل مبلغ شهریه دانشجویان پیام نور رئیس دانشگاه پیام نور از تسهیلات جدید این دانشگاه برای پرداخت شهریه دانشجویان خبر داد .
> رئیس دانشگاه پیام نور خبر داد؛ اعطای وام برای کل مبلغ شهریه دانشجویان پیام نور رئیس دانشگاه پیام نور از تسهیلات جدید این دانشگاه برای پرداخت شهریه دانشجویان خبر داد .
به گزارش ایسنا ، محمدرضا زمانی اظهار کرد : دانشجویان دانشگاه پیام نور کم ترین میزان شهریه را پرداخت می کنند ، ولی باز این میزان از شهریه برای دانشجویان دغدغه است و به همین دلیل با تعامل و امضای تفاهم نامه دانشگاه با بانک انصار علاوه بر اخذ وام از صندوق رفاه ، دانشجویان می توانند تمامی شهریه خود را در طول تحصیل بدون محدودیت با استفاده از وام بانکی دو درصد کارمزد در مقاطع مختلف پرداخت کنند .
وی افزود : طبق این تفاهم نامه دانشجویان یک بار برای کل دوران تحصیل خود به بانک انصار مراجعه و پس از بازکردن حساب و تشکیل پرونده با شرایط آسان ، اقدام به ثبت نام و انتخاب واحد کرده و به طور خودکار در سیستم گلستان مبلغ کل شهریه دانشجو در ترم مربوطه توسط بانک انصار پرداخت می شود و دانشجو صرفا اقساط شهریه خود را با کارمزد دو درصد به بانک انصار پرداخت می کند .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، زمانی یادآور شد : از آنجا که اکثر قریب به اتفاق دانشجویان این دانشگاه از مناطق کم برخوردار کشور هستند ، این تفاهم نامه با هدف پایان دغدغه خانواده ها برای پرداخت شهریه امضا شد تا دانشجویان با فراغت بیشتری به تحصیل بپردازند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه ایران
1397/06/20
> دولت گامی مهم برای رفع ممنوعیت تحصیل دانشجویان برداشت.
> مولاوردی در گفت وگو با «ایران» : با تصویب این مصوبه دیگر دانشجویی محروم از تحصیل نمی شود رئیس دانشگاه تهران : این مصوبه وعده حذف ستاره دارها را محقق می کند همراه با گفتارهایی از نمایندگان مجلس و تعدادی از دانشجویانستاره دار و .
تنها یک اصلاح ساختاری می توانست معضلی به نام دانشجویان ستاره دار و دغدغه ای به نام ممنوع التحصیلی را برای همیشه رفع کند .
تصویب لایحه «الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور» در دولت ، همان اصلاح ساختاری است که سال ها به یک خواست همه گیر تبدیل شده بود .
درصورت تبدیل این لایحه به قانون ، دیگر دانشجویان مستعد ، پس از سال ها تلاش ، گذشتن از سد کنکور و پیروزی بر دیگر رقبای دانشجوی خود ، به دلیل مبهمی به نام «نقص در پرونده» از ادامه تحصیل باز نمی مانند .
حالا دولت به مجلس پیشنهاد داده است تا در قانون سنجش و پذیرش دانشجو تصریح شود که تنها می توان از تحصیل افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته ، قاچاق انسان ، محاربه و جاسوسی ممانعت کرد و نه بیش از آن .
این استثناها ، روی دیگری از مصوبه دولت را باز می کند و آن ، حقوق شهروندی است .
مصوبه دولت هرچند به نام دانشجویان ستاره دار شناخته خواهد شد ، اما رویکردی فراگیر به نام حقوق شهروندی را نیز دارد .
زیرا مطابق مستثنیات این قانون ، درهای دانشگاه های ایران برای شهروندان دیگری از این سرزمین هم گشوده خواهد شد؛ شهروندانی که هر یک به دلایلی از تحصیل محروم می شدند .
بر این اساس ، مصوبه دولت را می توان سنگ بنای مهمی برای رفع تبعیض های آموزشی و تحصیلی دانست ، سنگ بنایی که نام دولت «تدبیر و اعتدال» بر آن حک شده است .
زیرا همگان اذعان دارند که این لایحه ، آن هم در این زمان ، کاری سترگ و گامی بزرگ است .
صفحات 3 ، 1و21 را بخوانید.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/06/20
> محمودنگهبان سلامیعضو کمیسیون آموزش مجلسموضوع دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل یکی از آسیب های مهم کشور در حوزه حقوق شهروندی و همین طور آموزش عالی بود که می بایست بسیار قبل از این حل و فصل می شد .
> محمودنگهبان سلامیعضو کمیسیون آموزش مجلسموضوع دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل یکی از آسیب های مهم کشور در حوزه حقوق شهروندی و همین طور آموزش عالی بود که می بایست بسیار قبل از این حل و فصل می شد .
اما همین امروز هم گام هایی که دولت در جهت اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور برداشته گام هایی مهم و اساسی هستند .
اما اینکه دولت برای بازگرداندن حق دانشجویان محروم از تحصیل مجبور به تهیه لایحه شده خود می تواند بیانگر پیچیدگی موضوع باشد .
چرا که در واقع هیچ قانون و آیین نامه اجرایی در کشور نبود که زمینه محروم شدن دانشجویان از حق تحصیل در بیش از یک دهه گذشته را توجیه کند و در واقع این اقدام در تمام این سال ها اقدامی فراقانونی و حتی غیرقانونی بود که انجام می گرفت .
در یک شرایط عادی می شد انتظار داشت که دولت بدون درگیر شدن در فرآیندهای قانونگذاری و قانون نویسی ، تنها با تکیه بر اختیارات و دایره نفوذ خود این روند را تغییر دهد .
اما اینکه دولت بعد از پنج سال این مسیر را انتخاب کرده نمایانگر آن است که در آن سوی میدان تمایل ها و تلاش ها برای حفظ وضع موجود و استمرار روند ستاره دار کردن دانشجویان جدی و پیگیرانه است .
همچنین این مسأله می تواند حکایت از قدرت نفوذ و اعمال سلیقه حامیان این روند داشته باشد که خواسته گروهی خود را در مقام یک چارچوب اجرایی فراگیر به فضای علمی کشور تحمیل کرده اند .
بازگرداندن حق تحصیل به دانشجویان ستاره دار و محروم شده از همان سال 92 یکی از شعارهای دولت آقای روحانی بوده است .
هرچند شاید خیلی ها و از جمله خود این دانشجویان انتظار داشتند که خواسته برحقشان از همان سال های ابتدایی ورود آقای روحانی به پاستور رنگ واقعیت بگیرد اما به هر دلیلی و از جمله فشارهای قابل درک هواداران محدود کردن فضای دانشگاه این اتفاق رخ نداد .
اکنون بعد از 5 سال شاید برای بسیاری از طالبان این حق ، لایحه دولت برای اصلاح قانون با هدف بازگرداندن دانشجویان ستاره دار به دانشگاه اقدامی دیر باشد اما این تمام تصویری نیست که می تواند بواسطه اقدام دولت ساخته شود .
واقعیت روشن تری که در این خصوص باید مورد توجه قرار بگیرد اعتماد به حس امید ، گام برداشتن در مسیر آن و مأیوس نشدن از سختی های پیش رو است .
به سرانجام رسیدن لایحه دولت و تبدیل آن به قانون بدون شک گام مهم و بزرگی است در خصوص احقاق حقوق حقه دانشجویان به عنوان قشری از جامعه .
از این منظر در شرایطی که تلاش هایی خواسته یا ناخواسته در جهت نا امیدسازی مردم از وضعیت کشور و ایجاد ابهام در چشم انداز آینده جامعه در جریان است ، به نظر می رسد گام هایی چون تلاش دولت برای بازگرداندن حق تحصیل به دانشجویان ستاره دار نه تنها نیازمند بیان گسترده در سطح عمومی است بلکه می طلبد بقیه بخش های حاکمیت همچون مجلس و شورای نگهبان نیز در جهت تثبیت این لایحه در مقام یک قانون قطعی گام های بعدی را همسو با دولت بردارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/06/20
> هدی هاشمیخبرنگارهیأت دولت دیروز یک مصوبه مهم داشت که بر اساس آن ، هیچ کس دیگربه خاطر عقایدش ممنوع از تحصیل نمی شود .
> هدی هاشمیخبرنگارهیأت دولت دیروز یک مصوبه مهم داشت که بر اساس آن ، هیچ کس دیگربه خاطر عقایدش ممنوع از تحصیل نمی شود .
موضوع محرومیت از تحصیل دانشجویان به دلایل غیر از موضوعات علمی و تحصیلی در سال های اخیر ، همواره یکی از دغدغه های دانشجویان و محصلان دانشگاه ها در آستانه سال تحصیلی جدید بوده است .
امسال هم دوباره برخی داوطلبان این آزمون در فضای مجازی اعلام کردند که محروم از تحصیل شدند .
آنها با گذاشتن کارنامه تحصیلی شان در شبکه های مجازی نوشتند که سازمان سنجش در توضیحات زیر کارنامه تحصیلی شان درج کرده که به علت نقص پرونده پذیرفته نشدند و در صورت تمایل برای بررسی وضعیت شان به سازمان سنجش مراجعه کنند .
موضوعی که حالا مورد انتقاد جمعی از دانشگاهیان قرار گرفته است .
آنها اعلام کردند در این سال ها هر وزیری که آمده اولین وعده اش برگرداندن دانشجویان ستاره دار به دانشگاه بود و در نهایت این ستاره دارها هستند که هر ساله نامشان بر زبان می آید .
همین موضوعات موجب شد تا هیأت دولت مصوبه ای را به تصویب برساند که بر اساس آن هیچ کس را نمی توان به راحتی محروم از تحصیل کرد .
دراین مصوبه برخورداری از آموزش حق همگان دانسته شده مگر آنکه افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته ، قاچاق انسان ، محاربه و جاسوسی باشند .
این یعنی دیگر افراد به جرم عقایدشان از تحصیل محروم نمی شوند .
موضوعی که شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی هم بر آن تأکید می کند و به خبرنگار«ایران» می گوید : با تصویب این مصوبه در مجلس شورای اسلامی دیگر شاهد این نیستیم که برخی دانشجویان محروم از تحصیل شوند .
درباره دانشجویانی که اعلام کردند که امسال محروم از تحصیل شدند در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم آنها را به دانشگاه برگردانیم .
دانشجویان ستاره دار چه کسانی هستند؟تابستان 85 بود که تعدادی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد ، با دیدن ستاره هایی در کنار نام خود در کارنامه کنکور متوجه وضعیت خاص خود برای محدودیت و محرومیت از تحصیل شدند .
در آن روزها خیلی ها اعتراض کردند .
کامران دانشجو ، وزیر علوم دولت احمدی نژاد اعلام کرد که ستاره دار کردن دانشجویان مربوط به زمان آنها نیست ، از زمان فرد دیگری شروع شد و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز دارد .
گرچه جواب این ادعا را جعفر توفیقی وزیرعلوم دولت اصلاحات داده بود : «این مسأله در دوره اصلاحات وجود نداشت .
ممکن بود در آزمون های ورودی برخی دانشجویان ستاره دار باشند ، منتها مفهوم ستاره دار به معنی منع از تحصیل یا منع از فعالیت نبود بلکه مفهوم ستاره دار به معنی بازبینی مجدد پرونده بود .
البته این مسأله در دوره اصلاحات هیچ گاه به عنوان یک مشکل سیاسی مطرح نبوده است .
» با این همه درباره محرومیت از تحصیل دانشجویان یک منبع آگاه در سازمان سنجش به خبرنگار «ایران» می گوید : سازمان سنجش هیچ گونه استعلامی از وضعیت دانشجویان ندارد .
استعلام از وضعیت پذیرفته شدگان دوره های تحصیلات تکمیلی از نهادهای اطلاعاتی ، کمیته انضباطی دانشگاه ها و نیروی انتظامی انجام می شود ، بر اساس نتایج این استعلام ها پذیرفته شدگان می توانند با تعهد یا بدون آن ادامه تحصیل دهند که در این سال ها برخی ها هم تعهد دادند و به دانشگاه ها آمدند .
وی تأکید می کند : در حقیقت استعلام از وضعیت دانشجویان قانون مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و ربطی به دولت ها ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/06/20

اگر در هیأت مرکزی گزینش استاد و دانشجو نهادهای خاص اعلام کنند که دانشجویی نباید ادامه تحصیل دهد وزارت علوم نمی تواند در برابر این موضوع مقاومت کند .
آنها هم مجبورند که محرومیت را برای دانشجو درنظر بگیرند و به سازمان سنجش هم اعلام می کنند که در کارنامه دانشجو بنویسیم که نقص پرونده دارد .
او می گوید : اگر مجلس ورود و این مصوبه هیأت دولت را تأیید کند یک گشایش بزرگی برای دانشجویان ستاره دار بدست خواهد آمد و ما دیگر شاهد نخواهیم بود که این تعداد از دانشجویان محروم از تحصیل باشند .
البته این موضوع مورد توجه دولت هم هست ، برای همین رئیس جمهوری لایحه ممنوعیت از تحصیل را امضا کرده است .
کسی دیگر دلواپس ستاره دار شدن نباشدمدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم درباره محرومیت از تحصیل دانشجویان و این مصوبه مهم دولت به «ایران» می گوید : از زمان روی کار آمدن دولت اعتدال رئیس جمهوری بارها و بارها در جلساتی که با مسئولان حقوق شهروندی داشتند اعلام کردند که موضوع محرومیت از تحصیل برخی دانشجویان را به طور جدی پیگیری کنند .
البته در این باره منشور حقوق شهروندی هم نوشته شد اما از آنجایی که باز هم در آستانه سال تحصیلی شاهد این هستیم که برخی دانشجویان محروم از تحصیل می شوند رئیس جمهوری با امضای این مصوبه این پیام را به دانشگاهیان داد که دیگر دلواپس ستاره دار شدن نباشند .
فریدون جعفری تأکید می کند : البته در طول این یک سالی که بنده این مسئولیت را پذیرفتم فقط یک مورد محرومیت از تحصیل در این سازمان ثبت شده است اما ما معتقدیم که همین یک مورد هم نباید وجود داشته باشد .
وی تأکید می کند : مطمئن هستم که مجلس شورای اسلامی در این زمینه با دولت همراهی می کند و همان طور که در اصل قانون هم آمده است اصل آزادی تحصیل و آزادی انتخاب رشته برای همگان باشد .
وی درباره این موضوع که آیا با تصویب این قانون نهادهای امنیتی می توانند مشکلی را برای محرومیت از تحصیل دانشجویان ایجاد کنند؟ اظهار می کند : قطعاً نهادهای امنیتی در کار دانشگاه و وزارت علوم دخالتی نمی کنند ، هر اقدامی در دانشگاه بر اساس قوانین مجلس شورای اسلامی و شورای انقلاب فرهنگی است .
ما نمی توانیم بگوییم که نهادهای امنیتی در کار دانشگاه دخالتی می کنند ، حق تحصیل برای همگان است این موضوع حتی در منشور حقوق شهروندی هم آمده است اما در کنار همه این مسائل در مصوبه رئیس جمهوری هم آمده که اگر فردی صلاحیت علمی داشته باشد می تواند در دانشگاه ادامه تحصیل دهد .
در این میان رئیس دانشگاه تهران هم در گفت و گو با خبرنگار «ایران» تأکید می کند : وعده حذف ستاره دارها مدت ها مطرح شده است .
با این مصوبه هیأت دولت یک قدم به رسیدن به این وعده نزدیک تر شده ایم .
دانشگاهیان بشدت از این موضوع حمایت می کنند و امیدواریم در سال آینده دانشجویی محروم از تحصیل نشود .
محمود نیلی احمدآبادی می گوید : در دانشگاه تضارب آرا وجود دارد و ما نمی توانیم تک صدایی در دانشگاه داشته باشیم .
دانشجویان باید وارد بحث های سیاسی و اجتماعی شوند ، باید آزادی عمل داشته باشند .
این موضوع نه تنها خواسته ما بلکه خواسته اصلی دولت است و فکر می کنم با این مصوبه باز هم شاهد شور و نشاط بیشتری در فضای دانشجویی باشیم .
هیچ کس را نمی توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی از تحصیل محروم کردهیأت وزیران لایحه الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب و آن را به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد .
به موجب این اصلاحیه حق آموزش جزء حقوق اساسی افراد است و هیچ کس را نمی توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم کرد .
در برخورداری از حق آموزش در مقاطع تحصیلی افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته ، قاچاق انسان ، محاربه و جاسوسی مستثنی هستند .
هیأت وزیران لایحه الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
روزنامه آفرینش
1397/06/19
> با اصلاح آئین نامه انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور به داخل کشور ، انتقال این دسته از دانشجویان تسهیل شد .
> با اصلاح آئین نامه انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور به داخل کشور ، انتقال این دسته از دانشجویان تسهیل شد .
به گزارش سازمان امور دانشجویان ، با توجه به شرایط ارزی کشور و بنا به دستور وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، با متقاضیان تحصیل در دانشگاههای خارج کشور برای انتقال به داخل کشور مساعدت بیشتری صورت خواهد گرفت .
بنا بر اصلاحیه آئین‎نامه جدید ، متقاضیان انتقال به دانشگاه های داخل در تمام مقاطع تحصیلی تنها با گذراندن یک ترم تحصیلی در دانشگاههای مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در خارج از کشور می توانند درخواست انتقال به دانشگاه های داخل را در سامانه سازمان امور دانشجویان ثبت کنند .
متقاضیان انتقال به دانشگاههای داخل کشور می توانند از طریق پورتال سازمان به نشانی portal .
saorg .
ir درخواست و مدارک خود را ارسال کنند .
این تسهیلات صرفا در سال 97 و برای دانشجویانی است که قبل از سال 97 در دانشگاههای خارج از کشور ثبت نام کرده باشند ، قابل اجرا است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
قانون
1397/06/20
> معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه به هر میزانی که امید مردم به آینده را افزایش دهیم ، دوره شرایط سخت امروز کاهش می یابد ، اظهار کرد : اگر در زمینه افزایش امید مردم به آینده به خوبی عمل کنیم ، شرایط سخت در همین سال 97 پایان می یابد.
> معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه به هر میزانی که امید مردم به آینده را افزایش دهیم ، دوره شرایط سخت امروز کاهش می یابد ، اظهار کرد : اگر در زمینه افزایش امید مردم به آینده به خوبی عمل کنیم ، شرایط سخت در همین سال 97 پایان می یابد .
به گزارش ایسنا ، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری صبح دوشنبه در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد ، با تاکید بر اینکه کشور در مقطع خاصی قرار گرفته و دست نیاز همه جامعه به سمت دانشگاه ها دراز است ، اظهار کرد : امروز کشور در شرایط خطیر و دشواری قرار دارد البته این به معنای آن نیست که همه عوامل موجود تهدید هستند بلکه به آن معناست که می توان در همین شرایط سخت نیز فرصت های خوبی ایجاد و از آن ها استفاده کرد .
وی با بیان اینکه بعد از هر مشکلاتی آسانی نیز به دنبال خواهد آمد ، خاطرنشان کرد : ما به وعده ای که خدای متعال در این زمینه داده ، اعتقاد داریم این شرایط نیز نیازمند حرکت کردن با دقت است .
تجربه کشورهای مختلف نشان می دهد که تحولات بزرگ از دل شرایط دشوار بیرون می آید .
جهانگیری با اشاره به وظایف و رسالت های دانشگاهیان در شرایط سخت کشور اظهار کرد : در این شرایط دانشگاهیان و نخبگان مورد توجه جامعه قرار می گیرند و این انتظار وجود دارد که آن ها با اتخاذ راهکارهایی شرایط را برای برون رفت کشور از مشکلات ایجاد کنند .
وی با تأکید بر اینکه اگر به دنبال توسعه همه جانبه و پایدار هستیم باید بدانیم که محور این توسعه ، توسعه درون زا است ، خاطر نشان کرد : در سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی ، مهم ترین و اصلی ترین نقطه کانونی توجه به ظرفیت های داخلی کشور است ، بنابراین در مقطع فعلی توسعه ملی و توسعه درون زا ، مهم ترین موضوع مورد توجه کشور است و در این توسعه مدار اصلی بر عهده نیروی انسانی ، دانش و فناوری های داخلی و به طور کلی دانشگاه ها است .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به رویکردهای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی گفت : یکی از رویکردهای اقتصاد مقاومتی ، رویکرد دانش بنیان است .
توسعه داخلی کشور که کانون آن دانشگاه ها هستند ، ضامن اصلی بقای ماست و ما باید به صورت جدی به آن بپردازیم .
امروز دیگر کسی به دانشگاه ها به عنوان یک مجموعه فیزیکی نگاه نمی کند بلکه همگان دانشگاه ها را به عنوان کانون های فکری و نقادی جامعه می دانند .
جهانگیری ادامه داد : بنابراین انتظارمان از دانشگاه ها که مرکز نقادی و توسعه علم و فناوری کشور هستند آن است که نخبگان این مراکز علمی نسبت به مسائل پیرامون خود ، جامعه و همچنین منطقه ای که در آن قرار گرفته ایم و موقعیت جهانی ما بسیار حساس باشند .
وی اظهار کرد : امروز به عنوان ایران در دنیا در شرایطی قرار گرفته ایم که مدیریتی بر آمریکا به عنوان یک قدرت جهانی حاکم شده که فکر می کند باید با ما وارد نبردی نه از نوع جنگ نظامی بلکه از نوع نرم شود و می خواهد با قدرت نرم خود با کشورمان وارد چالش شود .
آن ها فکر می کنند که دارای اقتصاد برتر و قدرت رسانه ای برتری هستند و می توانند با استفاده از این قدرت ها ایران را زمین گیر کند و افکار عمومی ملت ما را به نوعی تحت تأثیر قرار دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
قانون
1397/06/20

معاون اول رییس جمهوری گفت : ده ها کانون فکر در آمریکا طی سال های گذشته با اقدامات ، رصدها و پژوهش های خود به دنبال راهی برای زمین گیر کردن جمهوری اسلامی ایران بودند و به این نتیجه رسیدند که این اقدام باید از طریق جنگ نرم به وقوع بپوندد اما ما در مقابل آن ها حتما قدرت نرم مهم و تأثیرگذاری خواهیم داشت که بتوانیم از چالش های ایجاد شده عبور کنیم .
رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ادامه داد : زمانی که آن ها اقتصاد ما را مورد هدف قرار می دهند این گونه نیست که تصمیمات اقتصادی ما بتواند با اقدام آن ها مقابله کند؛ آن ها می گویند باید منابع درآمدهای نفتی ایران را مورد هدف قرار دهند .
در این شرایط ما نیز به عنوان دولت باید به گونه ای رفتار کنیم و نفت خود را بفروشیم که نیازهای خود را تأمین نماییم .
گرچه راهکارهای اتخاذ شده از سوی ما در این زمینه ممکن است پیچیده و پرهزینه باشد اما باید این کار را انجام دهیم .
ما باید فکرمان را به کار بیندازیم و راهکارهایی برای تأمین منابع مورد نیاز خود اتخاذ کنیم .
جهانگیری با اشاره به مورد هدف قرار دادن سیستم حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا اظهار کرد : با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای مورد نیاز ما از طریق سیستم حمل و نقل دریایی وارد کشور می شود ، آمریکایی ها نیز به دنبال آن هستند تا این سیستم را از پای بیندازند .
در این شرایط ما باید با اقدامات خود تلاش کنیم تا مانع این گونه کارشکنی ها شویم .
وی با بیان اینکه تلاش بعدی آمریکا ترسیم آینده ای نامطمئن برای مردم ایران است ، خاطر نشان کرد : آمریکایی ها به دنبال آن هستند که شرایطی در کشور ایجاد شود و به مردم بگویند که اگر فلان کالا را در خانه خود نگهداری نکنید ، ممکن است چند وقت دیگر پیدا نشود .
در مجموع قدرتی به کار برده می شود تا بتواند منجر به انجام اقداماتی در کشور شود تا نتایج مورد نظرشان حاصل شود .
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد : در مقابله با این اقدامات ما نیز باید به گونه ای عمل کنیم تا نتایج مورد نظرمان حاصل شود .
در این زمینه بیش از دولت و مسئولان ، نخبگان و دانشگاهیان وظایف مهمی بر عهده دارند؛ اگر دشمن به سمت به مخاطره انداختن اعتماد مردم به مجموعه نظام و دولت و آینده شان است ، ما نیز باید برعکس آن ها عمل کنیم و این کار تنها از نخبگان و صاحب نظران کشور برمی آید .
جهانگیری با تأکید بر اینکه به همین دلیل است که می گوییم راهکار مسائل اقتصادی ، سیاسی است ، ادامه داد : اینکه می گوییم راهکار مشکلات کشور سیاسی است به معنای آن نیست که یک گروه بروند و گروه دیگر بیایند بلکه منظورمان همانی است که در دوران جنگ نیز تحقق یافت؛ در آن زمان همه راهکار پایان جنگ را سیاسی می دانستند .
گرچه در همان مقطع نیز انتخابات ها برگزار می شد و رقابت های سیاسی وجود داشت اما همه جناح ها و مسئولان مختلف سیاست شان این بود که موضوع جنگ از دستور کار خارج نشود .
وی گفت : امروز نیز در شرایطی هستیم که نیازمند مقاوم کردن مردم در مقابل طراحی های دشمن هستیم تا بتوانیم از این پیچ خطرناک به خوبی عبور کنیم .
ملتی که تعداد بسیاری دانشمند و نخبه دارد حتما می تواند کاری کند تا امید به جامعه بازگردد و مشکلات برطرف شود .
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه به هر مقدار که بتوانیم اعتماد را در داخل کشور ایجاد و کشور را در وضع خوبی اداره کنیم که آمریکایی ها احساس کنند شکست خورده اند ، زمان دوران سختی که در آن قرار داریم کوتاه خواهد شد ، اظهار کرد : می توانیم با خود اداره کردن کشور و همچنین اتخاذ راهکارهای مناسب از سوی دولت و پای کار آمدن دانشگاهیان دوران سختی را که امروز در آن قرار گرفته ایم کوتاه کنیم .
این دوران با انجام اقدامات لازم حتی در همین سال 97 نیز می تواند پایان یابد .
به گزارش ایسنا ، اسحاق جهانگیری در ادامه صحبت های خود در جمع روسای دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری به برخی ابرچالش های پیش روی کشور اشاره و خاطر نشان کرد : امروز کشور با ابرچالش هایی نظیر آب ، مسائل محیط زیستی ، تأمین هزینه های اداره کشور و بودجه و همچنین صندوق های بازنشستگی مواجه است .
برای حل این ابرچالش ها دانشگاهیان می توانند و باید پای کار بیایند و به دولت کمک کنند .
دانشگاه ها با پایان نامه های دانشجویان باید به سمت حل چالش ها و ابرچالش های اصلی پیش روی کشور حرکت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
قانون
1397/06/20

وی همچنین با تأکید بر لزوم همدلی و همراهی بخش خصوصی با مردم به انتقاد از اقدامات برخی از فعالان بخش خصوصی پرداخت و گفت : کجای دنیا این گونه بوده که عده ای به اسم بخش خصوصی زمانی که احساس می کنند مردم در شرایطی سخت قرار گرفته اند ، از شرایط سوءاستفاده کنند تا به سود بیشتر دست یابند .
در چنین شرایط سختی که کشور با آن مواجه است بخش خصوصی سالم باید به دنبال انجام اقداماتی باشد که از نتایج آن خدمت بهتری به مردم ارائه شود .
معاون اول رییس جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به معیارهای رتبه بندی دانشگاه ها در کشور تأکید کرد : در معیارهای رتبه بندی دانشگاه ها و شناسایی دانشگاه های برتر ، یکی از معیارهایی که باید مورد توجه قرار بگیرد ، میزان مشارکت دانشگاه ها و مراکز علمی در حل و فصل مسائل جامعه باید باشد .
اگر به دنبال حل مسائل جامعه هستیم ، دانشگاه ها باید محور قرار بگیرند تا انسجام ملی در جامعه تقویت شود و امید مردم به آینده افزایش یابد .
جهانگیری با بیان اینکه دانشگاه ها حتما مشکلاتی دارند که باید به آن ها پرداخته شود ، اظهار کرد : تاکنون تلاش کرده ام که با وجود محدودیت های بودجه ای که با آن ها مواجه هستیم ، نگذارم بودجه دانشگاه ها از حدی که تصویب شده کمتر شود ، این در حالی است که در بخش های دیگر بودجه کمتری تخصیص می یابد .
وی همچنین با اشاره به دغدغه برخی از دانشگاهیان درباره تخصیص ارز به دانشگاهیان با بیان اینکه بی شک فرصت های مطالعاتی باید فراهم شود و مجلات علمی و تجهیزات آزمایشگاهی در اختیار دانشگاهیان قرار بگیرد ، خاطر نشان کرد : دولت تلاش می کند تا با استفاده از هر خط اعتباری که در اختیار دارد ، نیاز دانشگاهیان را تأمین کند .
از سوی دیگر نیز دانشگاهیان باید در موارد غیرضروری صرفه جویی هایی انجام دهند .
معاون اول رییس جمهوری در پایان با تأکید بر اینکه ما نمی خواهیم ارتباط علمی دانشگاهیان با دنیا قطع شود ، گفت : در دولت اصرار داریم که تحت هیچ عنوانی شرکت های فعال در بخش دانش بنیان با محدودیت های اعتباری مواجه نشوند .
همه دانشگاهیان و نخبگان علمی مطمئن باشند که دولت در حد توان خود برای برطرف کردن مشکلات دانشگاه ها تلاش خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آرمان امروز
1397/06/20
> تردیدی نیست که بار سنگین شرایط نامطلوب کشور در این روزها بر دوش دلسوزان و افراد با تجربه پاستور است که اسحاق جهانگیری در جامه معاون اول رئیس جمهور نمونه ای از این مردان است.
> تردیدی نیست که بار سنگین شرایط نامطلوب کشور در این روزها بر دوش دلسوزان و افراد با تجربه پاستور است که اسحاق جهانگیری در جامه معاون اول رئیس جمهور نمونه ای از این مردان است .
او بارها نشان داده که حاضر است برای آرامش و پیشرفت کشور از خودگذشتگی کند که نمونه بارز آن کنار رفتن از انتخابات ریاست جمهوری به نفع روحانی بود .
پس از آن هم هیچ گاه رئیس جمهور را تنها نگذاشت و به رغم گلایه هایی که وجود داشت اما در سنگر خدمت به مردم باقی ماند .
او با تجربه و تبحر اقتصادی که دارد بارها به ارائه راهکارهایی برای خروج از مشکلات پرداخته است ، اما بیش از همه به امید تاکید دارد؛ امیدی که سبب صبوری جامعه برای رسیدن به آینده روشن است .
معاون اول رئیس جمهور دیروز در نشست روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، محور سخنرانی خود را وضعیت فعلی کشور و برنامه های دشمن برای ضربه زدن به اعتماد مردم انتخاب کرده بود و البته دست همراهی به سوی دانشگاهیان دراز کرد .
کاهش شرایط سخت اسحاق جهانگیری با بیان اینکه به هر میزانی که امید مردم به آینده را افزایش دهیم ، دوره شرایط سخت امروز کاهش می یابد ، اظهار کرد : اگر در زمینه افزایش امید مردم به آینده به خوبی عمل کنیم ، شرایط سخت در همین سال 97 پایان می یابد .
وی با تاکید بر اینکه کشور در مقطع خاصی قرار گرفته و دست نیاز همه جامعه به سمت دانشگاه ها دراز است ، اظهار کرد : امروز کشور در شرایط خطیر و دشواری قرار دارد؛ البته این به معنای آن نیست که همه عوامل موجود تهدید هستند بلکه به آن معناست که می توان در همین شرایط سخت نیز فرصت های خوبی ایجاد و از آنها استفاده کرد .
وی با بیان اینکه بعد از هر مشکلاتی آسانی نیز به دنبال خواهد آمد ، خاطرنشان کرد : ما به وعده ای که خدای متعال در این زمینه داده ، اعتقاد داریم این شرایط نیز نیازمند حرکت کردن با دقت است .
تجربه کشورهای مختلف نشان می دهد که تحولات بزرگ از دل شرایط دشوار بیرون می آید .
جهانگیری با اشاره به وظایف و رسالت های دانشگاهیان در شرایط سخت کشور اظهار کرد : در این شرایط دانشگاهیان و نخبگان مورد توجه جامعه قرار می گیرند و این انتظار وجود دارد که آنها با اتخاذ راهکارهایی شرایط را برای برون رفت کشور از مشکلات ایجاد کنند .
وی اظهار کرد : امروز به عنوان «ایران» در دنیا در شرایطی قرار گرفته ایم که مدیریتی بر آمریکا به عنوان یک قدرت جهانی حاکم شده که فکر می کند باید با ما وارد نبردی نه از نوع جنگ نظامی بلکه از نوع نرم شود و می خواهد با قدرت نرم خود با کشورمان وارد چالش شود .
آنها فکر می کنند که دارای اقتصاد برتر و قدرت رسانه ای برتری هستند و می توانند با استفاده از این قدرت ها ایران را زمینگیر کنند و افکار عمومی ملت ما را به نوعی تحت تأثیر قرار دهند .
کارشکنی آمریکا معاون اول رئیس جمهوری گفت : ده ها کانون فکر در آمریکا طی سال های گذشته با اقدامات ، رصدها و پژوهش های خود به دنبال راهی برای زمینگیر کردن جمهوری اسلامی ایران بودند و به این نتیجه رسیدند که این اقدام باید از طریق جنگ نرم به وقوع بپوندد ، اما ما در مقابل آنها حتما قدرت نرم مهم و تأثیرگذاری خواهیم داشت که بتوانیم از چالش های ایجاد شده عبور کنیم .
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ادامه داد : زمانی که آنها اقتصاد ما را مورد هدف قرار می دهند این گونه نیست که تصمیمات اقتصادی ما بتواند با اقدام آنها مقابله کند؛ آنها می گویند باید منابع درآمدهای نفتی ایران را مورد هدف قرار دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آرمان امروز
1397/06/20

در این شرایط ما نیز به عنوان دولت باید به گونه ای رفتار کنیم و نفت خود را بفروشیم که نیازهای خود را تأمین نماییم .
گرچه راهکارهای اتخاذ شده از سوی ما در این زمینه ممکن است پیچیده و پرهزینه باشد ، اما باید این کار را انجام دهیم .
ما باید فکرمان را به کار بیندازیم و راهکارهایی برای تأمین منابع مورد نیاز خود اتخاذ کنیم .
آمریکایی ها به دنبال آن هستند تا این سیستم را از پای بیندازند .
در این شرایط ما باید با اقدامات خود تلاش کنیم تا مانع اینگونه کارشکنی ها شویم .
وی با بیان اینکه تلاش بعدی آمریکا ترسیم آینده ای نامطمئن برای مردم ایران است ، خاطر نشان کرد : آمریکایی ها به دنبال آن هستند که شرایطی در کشور ایجاد شود و به مردم بگویند که اگر فلان کالا را در خانه خود نگهداری نکنید ، ممکن است چند وقت دیگر پیدا نشود .
در مجموع قدرتی به کار برده می شود تا بتواند منجر به انجام اقداماتی در کشور شود تا نتایج مورد نظرشان حاصل گردد .
مشکل اقتصادی؛ راهکار سیاسی جهانگیری با تأکید بر اینکه می گوییم راهکار مسائل اقتصادی ، سیاسی است ، ادامه داد : اینکه می گوییم راهکار مشکلات کشور سیاسی است به معنای آن نیست که یک گروه بروند و گروه دیگر بیایند بلکه منظورمان همانی است که در دوران جنگ نیز تحقق یافت؛ در آن زمان همه راهکار پایان جنگ را سیاسی می دانستند .
گرچه در همان مقطع نیز انتخابات ها برگزار می شد و رقابت های سیاسی وجود داشت ، اما همه جناح ها و مسئولان مختلف سیاست شان این بود که موضوع جنگ از دستور کار خارج نشود .
وی گفت : امروز نیز در شرایطی هستیم که نیازمند مقاوم کردن مردم در مقابل طراحی های دشمن هستیم تا بتوانیم از این پیچ خطرناک به خوبی عبور کنیم .
ملتی که تعداد بسیاری دانشمند و نخبه دارد حتما می تواند کاری کند تا امید به جامعه بازگردد و مشکلات برطرف شود .
به هر مقدار که بتوانیم اعتماد را در داخل کشور ایجاد و کشور را در وضع خوبی اداره کنیم که آمریکایی ها احساس کنند شکست خورده اند ، زمان دوران سختی که در آن قرار داریم کوتاه خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/06/20
> لایحه دولت برای الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ، دارای متنی ساده ، اما با فراگیری بسیار است .
> لایحه دولت برای الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ، دارای متنی ساده ، اما با فراگیری بسیار است .
زیرا به موجب این اصلاحیه ، حق آموزش جزو حقوق اساسی افراد برشمرده شده و هیچ کس را نمی توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر ، از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم کرد .
از این رو ، به نظر می رسد دولت در این لایحه ، به مسأله تحصیل نه فقط از منظر دانشجویان ستاره دار ، بلکه از منظر حقوق شهروندی نگریسته است .
این ارزیابی ای است که سیدفاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون امید به دست می دهد .
وی معتقد است که این لایحه گام بلندی در جهت رفع تبعیض و ایجاد عدالت آموزشی خواهد بود .
گفت و گو با نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس را بخوانید .
ارزیابی شما از لایحه جدید دولت برای حل و فصل مسأله دانشجویان ستاره دار چیست؟متأسفانه مسأله دانشجویان ستاره دار همواره مطرح بوده و در سال های متمادی ، می دیدیم یا می شنیدیم که دانشجویان و جوانان بسیاری در کشور از تحصیل که حق طبیعی آنان است ، محروم می شدند .
این اتفاق درحالی افتاد که قاطبه این دانشجویان ، در زمینه تحصیلی جزو دانشجویان خوب دانشگاه ها بوده و به همین دلیل می توانستند در رقابت با سایر دانشجویان ، در کنکورها و دستیابی به مقاطع بالاتر ، موفق شوند .
اما مشاهده می کردیم که اتفاقاً همین دانشجویان ، حال یا به دلیل فعالیت های سیاسی یا رویکردها و اظهارنظرهای خاصی که داشته اند ، اغلب بدون دلیل مشخص ، از ادامه تحصیل محروم می شدند .
این امر مشکلات بسیاری را برای این جوانان یا کشور ایجاد می کرد ، از جمله اینکه این دانشجویان می توانستند جمعی از فارغ التحصیلان آینده و سازندگان فردای ایران را تشکیل دهند که با ستاره دار شدن آنان ، این اتفاق نمی افتاد .
به لحاظ فردی هم مسیر زندگی این افراد دستخوش تغییرات جدی می شد و آنان لطمات جدی را تحمل می کردند .
از این رو ، در همه این سال ها به طرق مختلف ، اعم از لابی ، رایزنی یا اقدامات رسمی و غیررسمی ، تلاش می شد ممنوعیت تحصیلی این دانشجویان ، آن هم به صورت فردی ، رفع شود .
اما لایحه جدید دولت ، یک بار برای همیشه ، این مسأله را نه به صورت فردی ، بلکه به صورت فرایندی حل می کند ، به این معنی که درصورت تبدیل این لایحه به قانون ، ما دیگر مشکلی سر راه دانشجویان برای طی مقاطع تحصیلی بالاتر نخواهیم داشت .
بنابراین ، بار دیگر ابراز امیدواری می کنم که با تصویب این لایحه ، ما دیگر دانشجوی ستاره دار نداشته باشیم و اگر مسأله یا مشکلی هم هست ، تنها در حد تذکر به دانشجویان باشد؛ نه اینکه آنان از ادامه تحصیل منع شوند .
با توجه به این توضیحات ، لایحه دولت می تواند یک بار برای همیشه کمک کند تا این مشکلات سر راه دانشجویان و ممانعت تحصیلی ، بویژه مقاطع بالاتر را از راه بردارد .
باوجود استقبال شما از این لایحه ، برخی همچنان با عینک بدبینی به این مصوبه می نگرند .
پاسخ شما چیست؟با نگاهی به متن این مصوبه ، می توان دریافت که مسأله فراتر از صرف ستاره دار شدن دانشجویان است و زمینه گسترده تری به نام حقوق شهروندی را دربر می گیرد .
همچنین با قیودی که در این لایحه پیش بینی شده است ، تنها افرادی که محکومیت های سنگین دارند از حق تحصیل محروم می شوند .
این امر نه تنها یک بار برای همیشه مسأله تحصیل و ستاره دار شدن را ضابطه مند می کند ، بلکه بسیار فراتر از مسائلی مانند فعالیت های سیاسی و صنفی رفته و افراد بیشتری مشمول آن خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/06/20

بنابراین ، توصیه من این است که به جنبه حقوق شهروندی این مصوبه دقت شود .
این مسأله از این رو اهمیت دارد که دانشجویان قشر وسیعی از جامعه را تشکیل می دهند و مطابق این مصوبه ، تنها درصورتی می توان این قشر را از تحصیل محروم کرد که جرایم سنگین و اثبات شده ای را مرتکب شده باشد ، درحالی که اکنون تنها دلیلی که برای این منظور بیان می شود ، نقص در پرونده است که یک عنوان کلی است .
اما جرایم سنگین شده در این مصوبه برای ممنوع التحصیلی ، دامنه اطمینان بیشتری برای دانشجویان فراهم می کند .
البته به نظر من در آینده می توان دایره شمول این لایحه را گسترده تر کرد تا افراد بیشتری که استحقاق آن را دارند ، بتوانند مدارج بالاتر تحصیلی را طی کنند .
پیش بینی شما از مراحل تصویب این لایحه در مجلس چیست؟این لایحه اکنون باید مراحل قانونی خود را طی کند؛ ابتدا باید به کمیسیون قضایی ارجاع و در آن بررسی شود .
در این مرحله اگر این لایحه از سوی دولت به خوبی دفاع شود و دلایل توجیهی آن متقن و مستحکم باشد ، در کمیسیون های مربوطه در مجلس با مشکلی مواجه نخواهد شد .
رویکرد کلیت مجلس بویژه فراکسیون امید نسبت به این لایحه چه خواهد بود؟پیش بینی می شود که فرآیند تصویب این لایحه در مجلس بدون مشکل باشد ، زیرا نه تنها فراکسیون امید ، بلکه فراکسیون های دیگر هم قطعاً مخالف هستند که دانشجویی به هر دلیلی ، ولو اظهار نظرهای سیاسی یا فعالیت های خارج از دانشگاه ستاره دار شود و در مقطع بالاتر پذیرفته نشود .
بنابراین ، فکر می کنم دغدغه ادامه تحصیل دانشجویان و جلوگیری از تکرار مسأله ای به عنوان دانشجوی ستاره دار ، یک مسأله فرا فراکسیونی است و غیر از فراکسیون امید ، سایر فراکسیون های مجلس هم در این باره هم نظر و هم رأی هستند .
یکی از دغدغه های همیشگی ما ، رفع تبعیض در حوزه آموزش بویژه آموزش عالی و ایجاد عدالت آموزشی است تا دانشجویان بتوانند با رعایت برخی مسائل ، تحصیل کنند و آینده ، زندگی و منزلت اجتماعی خود را کسب کنند و شکل بدهند .
این لایحه ، پاسخ درخوری به مسأله رفع تبعیض آموزشی است .
درست به همین دلیل است که فکر می کنم در مراحل تصویب ، مشکل چندانی نخواهد داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/06/20
> پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری : هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور ، لایحه الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب کرد .
به موجب این اصلاحیه حق آموزش جزو حقوق اساسی افراد است و هیچ کس را نمی توان به به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم کرد .
در برخورداری از حق آموزش در مقاطع تحصیلی افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته ، قاچاق انسان ، محاربه و جاسوسی مستثنی هستند .
> در جلسه هیات دولت تصویب شد لایحه الحاق یک تبصره به قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه ها پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری : هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور ، لایحه الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب کرد .
به موجب این اصلاحیه حق آموزش جزو حقوق اساسی افراد است و هیچ کس را نمی توان به به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم کرد .
در برخورداری از حق آموزش در مقاطع تحصیلی افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته ، قاچاق انسان ، محاربه و جاسوسی مستثنی هستند .
کلمات کلیدی : حقوق دانشجو دولت قانون لایحه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/06/20
> دنیای اقتصاد : اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری روز گذشته در نشست روسای دانشگاه ها ، راهکارحل مشکلات اقتصادی راسیاسی دانست و برنامه های آمریکا درقبال ایران را تشریح کرد .
او همچنین در این نشست ابرچالش های پیش روی کشور را برشمرد و وضعیت صندوق های بازنشستگی کشور را اسفبار توصیف کرد .
او همچنین از دانشگاهیان برای حل این مشکلات درخواست کمک کرد .
> در نشست روسای دانشگاه ها بیان شد تفسیر معاون اول از راه حل مشکلات اقتصادی دنیای اقتصاد : اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری روز گذشته در نشست روسای دانشگاه ها ، راهکارحل مشکلات اقتصادی راسیاسی دانست و برنامه های آمریکا درقبال ایران را تشریح کرد .
او همچنین در این نشست ابرچالش های پیش روی کشور را برشمرد و وضعیت صندوق های بازنشستگی کشور را اسفبار توصیف کرد .
او همچنین از دانشگاهیان برای حل این مشکلات درخواست کمک کرد .
منبع : پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور معاون اول رئیس جمهوری دراین نشست با بیان اینکه به هر میزانی که امید مردم به آینده را افزایش دهیم ، دوره شرایط سخت امروز کاهش می یابد ، اظهار کرد : اگر در زمینه افزایش امید مردم به آینده به خوبی عمل کنیم ، شرایط سخت در همین سال 97 پایان می یابد .
اسحاق جهانگیری روزگذشته در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد ، با تاکید بر اینکه کشور در مقطع خاصی قرار گرفته و دست نیاز همه جامعه به سمت دانشگاه ها دراز است ، اظهار کرد : امروز کشور در شرایط خطیر و دشواری قرار دارد البته این به معنای آن نیست که همه عوامل موجود تهدید هستند بلکه به آن معناست که می توان در همین شرایط سخت نیز فرصت های خوبی ایجاد و از آنها استفاده کرد .
به گزارش «ایسنا» جهانگیری اظهار کرد : امروز به عنوان ایران در دنیا در شرایطی قرار گرفته ایم که مدیریتی بر آمریکا به عنوان یک قدرت جهانی حاکم شده که فکر می کند باید با ما وارد نبردی نه از نوع جنگ نظامی بلکه از نوع نرم شود و می خواهد با قدرت نرم خود با کشورمان وارد چالش شود .
معاون اول رئیس جمهوری درادامه گفت : ده ها کانون فکر در آمریکا طی سال های گذشته با اقدامات ، رصدها و پژوهش های خود به دنبال راهی برای زمین گیر کردن جمهوری اسلامی ایران بودند و به این نتیجه رسیدند که این اقدام باید از طریق جنگ نرم به وقوع بپیوندد اما ما در مقابل آنها حتما قدرت نرم مهم و تاثیرگذاری خواهیم داشت که بتوانیم از چالش های ایجاد شده عبور کنیم .
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ادامه داد : زمانی که آنها اقتصاد ما را مورد هدف قرار می دهند این گونه نیست که تصمیمات اقتصادی ما بتواند با اقدام آنها مقابله کند؛ آنها می گویند باید منابع درآمدهای نفتی ایران را مورد هدف قرار دهند .
در این شرایط ما نیز به عنوان دولت باید به گونه ای رفتار کنیم و نفت خود را بفروشیم که نیازهای خود را تامین کنیم .
گرچه راهکارهای اتخاذ شده از سوی ما در این زمینه ممکن است پیچیده و پرهزینه باشد اما باید این کار را انجام دهیم .
همچنین به گزارش خبرگزاری فارس ، معاون اول رئیس جمهوری گفت : اینکه آمریکا می گوید میزان فروش نفت ایران را به صفر می رساند حرف بیجایی است اما احتمال آنکه میزان فروش نفت کاهش پیدا کند وجود دارد .
جهانگیری با اشاره به مورد هدف قرار دادن سیستم حمل ونقل دریایی جمهوری اسلامی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا اظهار کرد : با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای مورد نیاز ما از طریق سیستم حمل ونقل دریایی وارد کشور می شود ، آمریکایی ها نیز به دنبال آن هستند تا این سیستم را از پای بیندازند .
وی با بیان اینکه تلاش بعدی آمریکا ترسیم آینده ای نامطمئن برای مردم ایران است ، خاطر نشان کرد : آمریکایی ها به دنبال آن هستند که شرایطی در کشور ایجاد شود و به مردم بگویند که اگر فلان کالا را در خانه خود نگهداری نکنید ، ممکن است چند وقت دیگر پیدا نشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/06/20

در مجموع قدرتی به کار برده می شود تا بتواند منجر به انجام اقداماتی در کشور شود تا نتایج مورد نظرشان حاصل شود .
راهکارمشکلات کشور ، سیاسی است معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد : در مقابله با این اقدامات ما نیز باید به گونه ای عمل کنیم تا نتایج مورد نظرمان حاصل شود .
در این زمینه بیش از دولت و مسوولان ، نخبگان و دانشگاهیان وظایف مهمی بر عهده دارند؛ اگر دشمن به سمت به مخاطره انداختن اعتماد مردم به مجموعه نظام و دولت و آینده شان است ، ما نیز باید برعکس آنها عمل کنیم و این کار تنها از نخبگان و صاحب نظران کشور برمی آید .
جهانگیری با تاکید بر اینکه به همین دلیل است که می گوییم راهکار مسائل اقتصادی ، سیاسی است ، ادامه داد : اینکه می گوییم راهکار مشکلات کشور سیاسی است به معنای آن نیست که یک گروه بروند و گروه دیگر بیایند بلکه منظورمان همانی است که در دوران جنگ نیز تحقق یافت؛ در آن زمان همه راهکار پایان جنگ را سیاسی می دانستند .
گرچه در همان مقطع نیز انتخابات ها برگزار می شد و رقابت های سیاسی وجود داشت اما همه جناح ها و مسوولان مختلف سیاست شان این بود که موضوع جنگ از دستور کار خارج نشود .
وی گفت : امروز نیز در شرایطی هستیم که نیازمند مقاوم کردن مردم در مقابل طراحی های دشمن هستیم تا بتوانیم از این پیچ خطرناک به خوبی عبور کنیم .
ملتی که تعداد بسیاری دانشمند و نخبه دارد حتما می تواند کاری کند تا امید به جامعه بازگردد و مشکلات برطرف شود .
ابرچالش های پیش روی کشور اسحاق جهانگیری در ادامه صحبت های خود در جمع روسای دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری به برخی ابرچالش های پیش روی کشور اشاره و خاطرنشان کرد : امروز کشور با ابرچالش هایی نظیر آب ، مسائل محیط زیستی ، تامین هزینه های اداره کشور و بودجه و همچنین صندوق های بازنشستگی مواجه است .
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، او بابیان اینکه وضعیت صندوق های بازنشستگی اسفبار است ، گفت : هیچ جای دنیا بودجه صندوق بازنشستگی را دولت تامین نمی کند شرایط اداره کشور ما استثنایی است و دانشگاهیان از این مسائل نباید ساده بگذرند .
جهانگیری تاکید کرد : برای حل این ابرچالش ها دانشگاهیان می توانند و باید پای کار بیایند و به دولت کمک کنند .
دانشگاه ها با پایان نامه های دانشجویان باید به سمت حل چالش ها و ابرچالش های اصلی پیش روی کشور حرکت کنند .
وی همچنین با تاکید بر لزوم همدلی و همراهی بخش خصوصی با مردم به انتقاد از اقدامات برخی فعالان بخش خصوصی پرداخت و گفت : کجای دنیا این گونه بوده که عده ای به اسم بخش خصوصی زمانی که احساس می کنند مردم در شرایطی سخت قرار گرفته اند ، از شرایط سوءاستفاده کنند تا به سود بیشتر دست یابند؟ در چنین شرایط سختی که کشور با آن مواجه است بخش خصوصی سالم باید به دنبال انجام اقداماتی باشد که از نتایج آن خدمت بهتری به مردم ارائه شود .
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، وی ادامه داد : مساله بودجه و دولت موضوع جدی است در جلساتی که با مقام معظم رهبری داشته ایم ایشان به موضوعات مختلفی اشاره می کنند و ما در دولت هرچه نفت می فروشیم و مالیات می گیریم به بودجه تبدیل می کنیم .
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به نقش دانشگاهیان برای حل چالش های ملی گفت : موضوع آب یکی از موضوعاتی است که به ابرچالش های کشور تبدیل شده است ، این چالش می تواند مشکلات جدی برای ما در سال های آینده ایجاد کند .
کلمات کلیدی : ایران بازنشستگی مشکلات مشکلات اقتصادی معاون اول.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/06/20
> غلامرضا ظریفیانمعاون وزیر علومدر دولت اصلاحاتمصوبه هیأت دولت مبنی بر الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور که به موجب آن حق آموزش جزو حقوق اساسی افراد بوده و هیچ‎کس را نمی توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم کرد ، یکی از مهم ترین و اساسی‎ترین موضوعاتی است که البته باید خیلی پیشتر از این ، در مورد آن اقدام می‎شد .
> غلامرضا ظریفیانمعاون وزیر علومدر دولت اصلاحاتمصوبه هیأت دولت مبنی بر الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور که به موجب آن حق آموزش جزو حقوق اساسی افراد بوده و هیچ‎کس را نمی توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم کرد ، یکی از مهم ترین و اساسی‎ترین موضوعاتی است که البته باید خیلی پیشتر از این ، در مورد آن اقدام می‎شد .
چرا که به خاطر محدودیت‎های غیراصولی که سالیان درازی است در ارتباط با دانشجویان اعمال شده ، نظام فرهنگی و علمی ما بشدت آسیب دیده است .
در واقع پدیده‎ای که به «ستاره‎دار» کردن دانشجویان موسوم و مرسوم شد ، برای جامعه ایران که یک جامعه فرهنگی است و برای نظامی که تأکید بر بنیادهای علمی و فرهنگی دارد ، بسیار خسارت‎بار بوده است .
اینکه دانشجویی در جایی دچار خطایی شود ، اگر به درستی و به طور عادلانه اقدامات او را مورد بررسی قرار داده و در نهایت در دستگاه قضایی محاکمه شود جای بحثی باقی نمی‎گذارد و طبیعتاً احکامی هم صادر خواهد شد که کمتر کسی با اجرایی شدن آن مخالفت خواهد کرد .
اما اینکه فردی را از طبیعی‎ترین و اساسی‎ترین حقوق که همانا «حق تحصیل» است محروم کنیم ، هم با قانون اساسی ما در تعارض است و هم جایی در نظام فرهنگی ما ندارد .
هر چند مصوبه هیأت دولت حتی با وجود دیرهنگام بودن باعث بسی خوشحالی است ، اما نباید به همین امر بسنده کرد .
باید کاری کرد تا بحث «ستاره‎دار» شدن دانشجویان که یقیناً به کارگیری این الفاظ و تعابیری از این دست ، جامعه ایران را آزار می‎دهد و باعث نوعی احساس بی‎عدالتی در بین قشر جویای علم می شود و به نوعی مقوله بی‎فرهنگی تبدیل شده است ، ریشه‎کن شود .
برخورد با دانشجویان خاطی چه در بیرون و چه در داخل دانشگاه سازوکار روشنی دارد .
کمیته‎های انضباطی پیگیر خطاهایی هستند که از سوی دانشجویان در داخل دانشگاه‎ها صورت می‎گیرد و اگر چنانچه دانشجویی در بیرون دانشگاه مرتکب خطایی شده هم ، باید مسیر قانونی را طی کرده و براساس حکمی عادلانه در مورد او تصمیم گرفته شود .
هیچ‎کس از بی‎قانونی حمایت نمی‏ کند؛ اما اینکه حقوق اساسی یک انسان را به اعتبار اینکه احیاناً جایی مرتکب خطایی شده یا در برخی از مواقع با تشخیص شخصی و استنباط فردی به جای طی روال قضایی و قانونی از حقوق طبیعی محروم کنند ، نه در مسیر اجرای قانون اساسی است و نه با نظام علمی و فرهنگی و شأن جمهوری اسلامی همخوانی دارد .
ایجاد فضایی که دانشجویی را به دلیل برخی فعالیت‎های سیاسی از تحصیل محروم می‎کنیم آن هم نه در یک بستر کاملاً قانونی ، فی نفسه یک مقوله ضد فرهنگ است .
مهم تر از همه اینکه محرومیت دانشجو و یا دانشجویان از حقوق اساسی به صرف فعالیت سیاسی در تعارض با نگاه بزرگان جامعه در سطوح مختلف است که همواره تأکید دارند دانشگاه و دانشجو باید نسبت به مسائل سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی کشور حساس باشد .
همین عامل سبب شده که فضای دانشگاه ‏های کشور به سمت فضای بی‎تفاوتی برود و احساس نگرانی نسبت به آینده تحصیلی افراد روزبه‎روز بیشتر شود .
حال اگر بخواهیم از احکام شدید و غلیظی که اخیراً برای برخی از دانشجویان صادر شد و مناسب هم نیست بگذریم ، این نکته را باید یادآور شد که اگر خطایی توسط دانشجویی صورت می گیرد با سازوکار کمیته انضباطی آن هم با اغماض مورد بررسی قرار می‎گیرد؛ اما نمی‎دانم چگونه است که در بیرون دانشگاه بدون طی روال قانونی آنان را از حق تحصیل محروم می‎کنیم ! به هر حال اقدام دولت یک گام بزرگی برای تحقق حقوق اساسی دانشجویان ایران است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/06/20

هرچند یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد بحران بی‎توجهی به قانون است اما به فرض تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون ، طبیعی است که دانشجویان می‎توانند بهتر از حقوق خود دفاع کرده و دانشگاه هم خواهد توانست در قامت حمایت از دانشجویان بلند شود .
به امید روزی که پدیده ستاره‎دار شدن دانشجویان برای همیشه ریشه‎کن شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خراسان
1397/06/20
> تصویب لایحه حل مشکل «دانشجویان ستاره دار» در دولت فارس لایحه برخورداری همگان از حقّ تحصیل در دوره های آموزش عالی و حل مسئله دانشجویان ستاره دار با پیشنهاد مورخ 3/5/1397 معاونت حقوقی و پیگیری مستمر این معاونت در تاریخ 18/6/1397 در هیئت وزیران طرح و با اعمال تغییرات مدّ نظر این هیئت به تصویب رسید .
> تصویب لایحه حل مشکل «دانشجویان ستاره دار» در دولت فارس لایحه برخورداری همگان از حقّ تحصیل در دوره های آموزش عالی و حل مسئله دانشجویان ستاره دار با پیشنهاد مورخ 3/5/1397 معاونت حقوقی و پیگیری مستمر این معاونت در تاریخ 18/6/1397 در هیئت وزیران طرح و با اعمال تغییرات مدّ نظر این هیئت به تصویب رسید .
براساس این گزارش تصویب این لایحه گام بسیار مهمی در برخورداری همگان از تحصیلات عالی و محروم نبودن از آموزش است .
امید است با تصویب این لایحه در مجلس ، حقّ بنیادین آموزش که ازجمله حقوق مقرر در فصل سوم قانون اساسی برای مردم است ، به طور کامل تثبیت شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
تعادل
1397/06/20
> برای عبور از چالش های پیش روی کشورچه باید کرد؟ این پرسشی است که معاون اول رییس جمهوری روز گذشته با طرح آن تلاش کرد تا چشم اندازی از بایدها و نبایدهای امروز کشور ارایه کند؛.
> برای عبور از چالش های پیش روی کشورچه باید کرد؟ این پرسشی است که معاون اول رییس جمهوری روز گذشته با طرح آن تلاش کرد تا چشم اندازی از بایدها و نبایدهای امروز کشور ارایه کند؛ ضرورت هایی که اقتصاد ایران برای رهایی از مشکلات دامنه دار فعلی و رسیدن به ساحل امن و امان به آنها نیاز دارد .
در پاسخ به این پرسش جهانگیری از نقش ویژه دانشگاه ها سخن گفت و اعلام کرد که برای مقابله با چالش ها هیچ عاملی به اندازه دانشگاه ها و نهادهای آموزشی اثرگذار نیستند .
دانشگاه هایی که هر بار که اهالی سیاست به نقش و اثرگذاری آنها واقف شده اند و تلاش کرده اند تا از ظرفیت های فراوان این نوع مراکز استفاده کنند؛ نتایج مطلوبی به دست آمده و هر بار که دولتمردان خود را از مشورت ها و راهنمایی های آنان بی نیاز دانسته اند ، کشور با مشکلات عدیده ای مواجه شده است .
معاون اول رییس جمهوری ، شرایط ایران را خطیر و دشوار توصیف کرد و گفت : در چنین وضعیتی چشم امید به دانشگاه ها است ، کشور را باید با همکاری آنها از دشواری ها عبور دهیم .
جهانگیری دیروز در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی و پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد ، افزود : دست نیاز همه به سمت دانشگاه ها دراز است .
او با بیان اینکه شرایط کشور خطیر و دشوار است ، ادامه داد : البته به معنای این نیست که همه عواملی که وجود دارد ، تهدید است بلکه فرصت های خوبی می توان از دل شرایط سخت بیرون آورد و همانطور که خداوند امید داده بعد از هر مشکلی آسانی است .
تجربه کشورهای مختلف و جهانی نشان داده که تحولات بزرگ از دل شرایط سخت و دشوار خارج می شود و باید به دنبال این باشیم که تحولات بزرگ در این شرایط سخت به وجود آید .
جهانگیری به پیشنهادها و راهکارهای جمعی از دانشگاهیان درمورد شرایط اقتصادی امروز کشور اشاره کرد و افزود : رهبر معظم انقلاب به دولت توصیه کردند که به این پیشنهادها باید توجه شود .
رییس جمهوری و مجموعه دولت تاکنون بارها اعلام کرده که باید از فرصت دانشگاه ها استفاده شود و به نظر من امروز دانشگاه ها در نقطه کانونی قرار گرفته اند که باید کاری کنند .
فکر می کنم رسیدن به این نقطه که درک جمعی از نیازها وجود داشته باشد و به سمت دانش و دانشگاه ها برود ، نقطه مهمی برای توسعه کشور بوده و دانشگاه کانون مهمی برای گام برداشتن در این مسیر است .
توسعه پایدار و همه جانبه جهانگیری ادامه داد : اگر به دنبال توسعه همه جانبه و پایدار هستیم محور آن می تواند توسعه درون زا و ملی باشد و مهم ترین نقطه کانونی اقتصاد مقاومتی توجه به ظرفیت های داخلی کشور است .
توسعه علمی کشور که کانون آن دانشگاه است ، ضامن اصلی بقای ما است و باید بطور جدی به آن پرداخته شود .
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد : در شرایطی قرار گرفته ایم که قدرتی به نام امریکا با مدیریتی که بر آن حاکم است ، فکر می کند با ایران با نبردی از نوع نظامی وارد نشود بلکه با نوع جنگ نرم وارد شود .
امریکا فکر می کند اقتصاد برتر را داراست و با استفاده از قدرت خود به کشورها فشار می آورد تا ایران را زمین گیر کند و از سوی دیگر از قدرت رسانه ای خود استفاده می کند تا افکار ایرانیان را به نوعی تحت تاثیر قرار دهد .
جهانگیری یادآور شد : آنها ده ها کانون فکر در طول سال ها تشکیل داده اند تا چگونه عمل کنند که به اقتصاد و ملت ایران تاثیر مخرب داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
تعادل
1397/06/20

در مقابل این اقدامات باید قدرت نرم خود را به صحنه بیاوریم و وقتی آنان اقتصاد ایران را هدف قرار می دهند ، ما به عنوان دولت راهکارهایی را فراهم کنیم تا بتوانیم از منابع خود به بهترین نحو استفاده کنیم .
او با یادآوری اینکه تامین نیازهای کشور با دشواری های زیادی روبروست ، گفت : کالایی که می خواهید از طریق سیستم حمل و نقل دریایی وارد کشور کنید دارای ویژگی هایی است و امریکایی ها تلاش دارند با هدف گذاری این سیستم را از کار بیندازند البته وظیفه دولت است که راهکارهای دیگری تعبیه کند .
تلاش بعدی آنها ترسیم شرایط آینده کشور است و بگویند که اگر کالا نخرید ، ممکن است دیگر پیدا نشود تا مردم به فروشگاه ها هجوم ببرند و این موارد مجموعه قدرتی است که به کار گرفته شده تا در داخل ایران اتفاقاتی را رقم بزنند .
افزایش امید مردم معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد : مهم ترین حرف این است که باید اقداماتی انجام دهیم که منجر به مجموعه ای از اتفاقات در کشور شود تا اعتماد و امید مردم به آینده افزایش یابد و بیش از دولت و مسوولان ، نخبگان و صاحب نظران در این زمینه مسوولیت دارند .
جهانگیری یادآور شد : اگر دشمن تلاش دارد که اعتماد و امید مردم را با مشکل رو به رو کند ، وظیفه ما این است که نقطه عکس آن را انجام دهیم تا مردم با اعتماد بیشتری به آینده به زندگی خود ادامه دهند .
وقتی گفته می شود امروز راهکار اقتصاد سیاسی است ، این طور نیست که باید گروهی بروند و گروه دیگری بیایند ، او به شرایط کشور در دوران جنگ هشت ساله اشاره و خاطرنشان کرد : جنگ تحمیلی در آن زمان موضوع اصلی بود و مردم در شرایط اقتصادی از خودگذشتگی نشان می دادند که بارها گفته شده و خاطره های آنها نوشته شده است .
امروز نیز در چنین شرایطی هستیم و نیازمندیم که موضوع اصلی کشور این باشد که چه طراحی برای مقابله با ملت از سوی دشمنان صورت گرفته و ما چگونه باید ملت را مقاوم کنیم تا از پیچ خطرناک به خوبی عبور دهیم .
جهانگیری یادآور شد : به میزانی که روی این موضوع دقت کنیم ، اعتماد را در داخل کشور افزایش دهیم و امید را تقویت و کشور را در وضعیت خوبی اداره کنیم تا امریکا احساس کند ، شکست خورده است ، زمان تحمیل این شرایط بر کشور کوتاه خواهد بود .
بخش خصوصی پیشران توسعه کشور او با یادآوری اینکه بخش خصوصی محور و پیشران توسعه کشور است ، ادامه داد : بخش خصوصی واقعی در جهت تولید زحمت می کشد ولی از طرف دیگر عده ای تحت عنوان بخش خصوصی فکر می کنند مردم در چه شرایط سختی قرار خواهند گرفت تا از آن سوءاستفاده کنند .
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه دولت باید برای بخش خصوصی که می خواهد سالم کار کند شرایط را فراهم آورد ، گفت : البته بخش خصوصی باید سود ببرد ولی باید منافع ملی را هم در نظر بگیرد وشرایط را بسنجد .
معاون اول رییس جمهوری افزود : اینکه امریکایی ها می گویند فروش نفت ایران را متوقف می کنند حرف بی جایی است اگر چه فروش نفت ایران کاهش می یابد و بودجه نسبت به سال گذشته کاهش خواهد داشت ، ولی تلاش خواهیم کرد به گونه ای جبران کنیم تا دستگاه ها دغدغه نداشته باشند .
جهانگیری همچنین درباره ارایه ارز تحصیلی به دانشگاه ها برای فرصت های مطالعاتی گفت : در مقطعی با کاهش ارز تحصیلی برای فرصت های مطالعاتی ، دانشگاه ها آسیب دیدند ولی تلاش می کنیم با استفاده از خط فاینانس حمایت های لازم را انجام دهیم و نیازهای اصلی تحقیقاتی و لوازم آزمایشگاهی دانشگاه ها را فراهم کنیم .
او از دانشگاه ها خواست در این بخش صرفه جویی لازم را داشته باشند وباردیگر تاکید کرد : دولت اجازه نخواهد داد ارتباط علمی آنها با سایر دانشگاه های دنیا قطع شود .
جهانگیری گفت : در جلسه روز گذشته سران قوا مصوب شد یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به اشتغال اختصاص یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
قانون
1397/06/19
> "لایحه الحاق یک تبصره به ماده (5) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال 1392 " از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد .
> قانون لایحه الحاق یک تبصره به ماده (5) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال 1392 از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد .
به گزارش قانون به نقل از ایسنا ، لایحه برخورداری همگان از حقّ تحصیل در دوره های آموزش عالی و حل مسئله دانشجویان ستاره دار با پیشنهاد مورخ 3 /5/ 1397 معاونت حقوقی و پیگیری مستمر این معاونت در تاریخ 18 /6/ 1397 در هیأت محترم وزیران طرح و با اعمال تغییرات مدّ نظر این هیأت به تصویب رسید .
تصویب این لایحه گام بسیار مهمی در برخورداری همگان از تحصیلات عالی و عدم محرومیت از آموزش است .
امید است با تصویب این لایحه در مجلس ، حقّ بنیادین آموزش که ازجمله حقوق مقرر در فصل سوم قانون اساسی برای مردم است ، به طور کامل تثبیت گردد .
یادآور می شود که هیأت محترم دولت تنها درخصوص محکومیت قطعی به برخی جرایم بسیار مهم محدودیت هایی قائل شده است .
این لایحه تحت عنوان لایحه الحاق یک تبصره به ماده (5) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال 1392 از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
ابتکار
1397/06/20
> معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه به هر میزانی که امید مردم به آینده را افزایش دهیم ، دوره شرایط سخت امروز کاهش می یابد ، اظهار کرد : اگر در زمینه افزایش امید مردم به آینده به خوبی عمل کنیم ، شرایط سخت در همین سال 97 پایان می یابد.
> معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه به هر میزانی که امید مردم به آینده را افزایش دهیم ، دوره شرایط سخت امروز کاهش می یابد ، اظهار کرد : اگر در زمینه افزایش امید مردم به آینده به خوبی عمل کنیم ، شرایط سخت در همین سال 97 پایان می یابد .
به گزارش ایلنا ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور ، با تاکید بر اینکه کشور در مقطع خاصی قرار گرفته و دست نیاز همه جامعه به سمت دانشگاه ها دراز است ، گفت : امروز کشور در شرایط خطیر و دشواری قرار دارد البته این به معنای آن نیست که همه عوامل موجود تهدید هستند بلکه به آن معناست که می توان در همین شرایط سخت نیز فرصت های خوبی ایجاد و از آنها استفاده کرد .
وی با بیان اینکه بعد از هر مشکلاتی آسانی نیز به دنبال خواهد آمد ، خاطرنشان کرد : ما به وعده ای که خدای متعال در این زمینه داده ، اعتقاد داریم این شرایط نیز نیازمند حرکت کردن با دقت است .
تجربه کشورهای مختلف نشان می دهد که تحولات بزرگ از دل شرایط دشوار بیرون می آید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/06/19
> معاون اول رییس جمهوری ، شرایط ایران را خطیر و دشوار توصیف کرد و گفت : در چنین وضعیتی چشم امید به دانشگاه ها است ، کشور را باید با همکاری آنها از دشواری ها عبور دهیم .
> معاون اول رییس جمهوری ، شرایط ایران را خطیر و دشوار توصیف کرد و گفت : در چنین وضعیتی چشم امید به دانشگاه ها است ، کشور را باید با همکاری آنها از دشواری ها عبور دهیم .
به گزارش ایرنا ، «اسحاق جهانگیری» در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی و پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد ، افزود : دست نیاز همه به سمت دانشگاه ها دراز است .
وی با بیان این که شرایط کشور خطیر و دشوار است ، ادامه داد : البته به معنای این نیست که همه عواملی که وجود دارد ، تهدید است بلکه فرصت های خوبی می توان از دل شرایط سخت بیرون آورد و همان طور که خداوند امید داده بعد از هر مشکلی آسانی است .
معاون اول رییس جمهوری همچنین اظهار داشت : تجربه کشورهای مختلف و جهانی نشان داده که تحولات بزرگ از دل شرایط سخت و دشوار خارج می شود و باید به دنبال این باشیم که تحولات بزرگ در این شرایط سخت به وجود آید .
جهانگیری به پیشنهادها و راهکارهای جمعی از دانشگاهیان درمورد شرایط اقتصادی امروز کشور اشاره کرد و افزود : رهبر معظم انقلاب به دولت توصیه کردند که به این پیشنهادها باید توجه شود .
وی همچنین گفت : رییس جمهوری و مجموعه دولت تاکنون بارها اعلام کرده که باید از فرصت دانشگاه ها استفاده شود و به نظر من امروز دانشگاه ها در نقطه کانونی قرار گرفته اند که باید کاری کنند .
فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی افزود : فکر می کنم رسیدن به این نقطه که درک جمعی از نیازها وجود داشته باشد و به سمت دانش و دانشگاه ها برود ، نقطه مهمی برای توسعه کشور بوده و دانشگاه کانون مهمی برای گام برداشتن در این مسیر است .
جهانگیری ادامه داد : اگر به دنبال توسعه همه جانبه و پایدار هستیم محور آن می تواند توسعه درون زا و ملی باشد و مهم ترین نقطه کانونی اقتصاد مقاومتی توجه به ظرفیت های داخلی کشور است .
وی خاطرنشان کرد : توسعه علمی کشور که کانون آن دانشگاه است ، ضامن اصلی بقای ما است و باید به طور جدی به آن پرداخته شود .
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد : البته دانشگاه ها دستاورهای خوبی داشته اند و رتبه علمی و جایگاه ایران در مقابل کشورهای توسعه یافته قابل تحسین است که این نشان می دهد دانشگاهیان به موضوع توسعه علم و فناوری توجه داشته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/06/19
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره تاریخ و زمان اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره تاریخ و زمان اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
در این اطلاعیه آمده است؛ بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال 1397 می رساند که فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های تحصیلی با آزمون و همچنین رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی (دوره های روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان ، ظرفیت مازاد و دانشگاه فرهنگیان) ، تا پایان هفته جاری از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www .
sanjesh .
orgاعلام می گردد .
از داوطلبانی که در ردیف پذیرفته شدگان نهایی این آزمون قرار می گیرند دعوت می شود با توجه به مندرجات اطلاعیه ای که در این خصوص به همراه اسامی پذیرفته شدگان منتشر خواهد شد ضمن مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی ذیربط و کسب اطلاع از برنامه زمانی و مدارک مورد نیاز در زمان مقرر برای ثبت نام به مؤسسه محل قبولی خود مراجعه نمایند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
قانون
1397/06/19
> معاون اول رئیس جمهوری ، اظهار کرد : اگر در زمینه افزایش امید مردم به آینده به خوبی عمل کنیم ، شرایط سخت در همین سال 97 پایان می یابد .
> قانون معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه به هر میزانی که امید مردم به آینده را افزایش دهیم ، دوره شرایط سخت امروز کاهش می یابد ، اظهار کرد : اگر در زمینه افزایش امید مردم به آینده به خوبی عمل کنیم ، شرایط سخت در همین سال 97 پایان می یابد .
به گزارش قانون به نقل ازایسنا ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری صبح دوشنبه در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد ، با تاکید بر اینکه کشور در مقطع خاصی قرار گرفته و دست نیاز همه جامعه به سمت دانشگاه ها دراز است ، اظهار کرد : امروز کشور در شرایط خطیر و دشواری قرار دارد البته این به معنای آن نیست که همه عوامل موجود تهدید هستند بلکه به آن معناست که می توان در همین شرایط سخت نیز فرصت های خوبی ایجاد و از آنها استفاده کرد .
وی با بیان اینکه بعد از هر مشکلاتی آسانی نیز به دنبال خواهد آمد ، خاطرنشان کرد : ما به وعده ای که خدای متعال در این زمینه داده ، اعتقاد داریم این شرایط نیز نیازمند حرکت کردن با دقت است .
تجربه کشورهای مختلف نشان می دهد که تحولات بزرگ از دل شرایط دشوار بیرون می آید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
روزنامه شروع
1397/06/19
> معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه به هر میزانی که امید مردم به آینده را افزایش دهیم ، دوره شرایط سخت امروز کاهش می یابد ، اظهار کرد : اگر در زمینه افزایش امید مردم به آینده به خوبی عمل کنیم ، شرایط سخت در همین سال 97 پایان می یابد .
> اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری صبح دوشنبه در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد ، با تاکید بر اینکه کشور در مقطع خاصی قرار گرفته و دست نیاز همه جامعه به سمت دانشگاه ها دراز است ، اظهار کرد : امروز کشور در شرایط خطیر و دشواری قرار دارد البته این به معنای آن نیست که همه عوامل موجود تهدید هستند بلکه به آن معناست که می توان در همین شرایط سخت نیز فرصت های خوبی ایجاد و از آنها استفاده کرد .
وی با بیان اینکه بعد از هر مشکلاتی آسانی نیز به دنبال خواهد آمد ، خاطرنشان کرد : ما به وعده ای که خدای متعال در این زمینه داده ، اعتقاد داریم این شرایط نیز نیازمند حرکت کردن با دقت است .
تجربه کشورهای مختلف نشان می دهد که تحولات بزرگ از دل شرایط دشوار بیرون می آید .
جهانگیری با اشاره به وظایف و رسالت های دانشگاهیان در شرایط سخت کشور اظهار کرد : در این شرایط دانشگاهیان و نخبگان مورد توجه جامعه قرار می گیرند و این انتظار وجود دارد که آن ها با اتخاذ راهکارهایی شرایط را برای برون رفت کشور از مشکلات ایجاد کنند .
وی با تأکید بر اینکه اگر به دنبال توسعه همه جانبه و پایدار هستیم باید بدانیم که محور این توسعه ، توسعه درون زا است ، خاطر نشان کرد : در سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی ، مهمترین و اصلی ترین نقطه کانونی توجه به ظرفیت های داخلی کشور است ، بنابراین در مقطع فعلی توسعه ملی و توسعه درون زا ، مهم ترین موضوع مورد توجه کشور است و در این توسعه مدار اصلی بر عهده نیروی انسانی ، دانش و فناوری های داخلی و به طور کلی دانشگاه ها است .
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به رویکردهای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی گفت : یکی از رویکردهای اقتصاد مقاومتی ، رویکرد دانش بنیان است .
توسعه داخلی کشور که کانون آن دانشگاه ها هستند ، ضامن اصلی بقای ماست و ما باید به صورت جدی به آن بپردازیم .
امروز دیگر کسی به دانشگاه ها به عنوان یک مجموعه فیزیکی نگاه نمی کند بلکه همگان دانشگاه ها را به عنوان کانون های فکری و نقادی جامعه می دانند .
جهانگیری ادامه داد : بنابراین انتظارمان از دانشگاه ها که مرکز نقادی و توسعه علم و فناوری کشور هستند آن است که نخبگان این مراکز علمی نسبت به مسائل پیرامون خود ، جامعه و همچنین منطقه ای که در آن قرار گرفته ایم و موقعیت جهانی ما بسیار حساس باشند .
وی اظهار کرد : امروز به عنوان ایران در دنیا در شرایطی قرار گرفته ایم که مدیریتی بر آمریکا به عنوان یک قدرت جهانی حاکم شده که فکر می کند باید با ما وارد نبردی نه از نوع جنگ نظامی بلکه از نوع نرم شود و می خواهد با قدرت نرم خود با کشورمان وارد چالش شود .
آن ها فکر می کنند که دارای اقتصاد برتر و قدرت رسانه ای برتری هستند و می توانند با استفاده از این قدرت ها ایران را زمین گیر کند و افکار عمومی ملت ما را به نوعی تحت تأثیر قرار دهد .
معاون اول رئیس جمهوری گفت : ده ها کانون فکر در آمریکا طی سال های گذشته با اقدامات ، رصدها و پژوهش های خود به دنبال راهی برای زمین گیر کردن جمهوری اسلامی ایران بودند و به این نتیجه رسیدند که این اقدام باید از طریق جنگ نرم به وقوع بپوندد اما ما در مقابل آن ها حتما قدرت نرم مهم و تأثیرگذاری خواهیم داشت که بتوانیم از چالش های ایجاد شده عبور کنیم .
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ادامه داد : زمانی که آن ها اقتصاد ما را مورد هدف قرار می دهند این گونه نیست که تصمیمات اقتصادی ما بتواند با اقدام آن ها مقابله کند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
روزنامه شروع
1397/06/19
آن ها می گویند باید منابع درآمدهای نفتی ایران را مورد هدف قرار دهند .
در این شرایط ما نیز به عنوان دولت باید به گونه ای رفتار کنیم و نفت خود را بفروشیم که نیازهای خود را تأمین نماییم .
گرچه راهکارهای اتخاذ شده از سوی ما در این زمینه ممکن است پیچیده و پرهزینه باشد اما باید این کار را انجام دهیم .
ما باید فکرمان را به کار بیاندازیم و راهکارهایی برای تأمین منابع مورد نیاز خود اتخاذ کنیم .
جهانگیری با اشاره به مورد هدف قرار دادن سیستم حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا اظهار کرد : با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای مورد نیاز ما از طریق سیستم حمل و نقل دریایی وارد کشور می شود ، آمریکایی ها نیز به دنبال آن هستند تا این سیستم را از پای بیاندازند .
در این شرایط ما باید با اقدامات خود تلاش کنیم تا مانع این گونه کارشکنی ها شویم .
وی با بیان اینکه تلاش بعدی آمریکا ترسیم آینده ای نامطمئن برای مردم ایران است ، خاطر نشان کرد : آمریکایی ها به دنبال آن هستند که شرایطی در کشور ایجاد شود و به مردم بگویند که اگر فلان کالا را در خانه خود نگهداری نکنید ، ممکن است چند وقت دیگر پیدا نشود .
در مجموع قدرتی به کار برده می شود تا بتواند منجر به انجام اقداماتی در کشور شود تا نتایج مورد نظرشان حاصل گردد .
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد : در مقابله با این اقدامات ما نیز باید به گونه ای عمل کنیم تا نتایج مورد نظرمان حاصل شود .
در این زمینه بیش از دولت و مسئولان ، نخبگان و دانشگاهیان وظایف مهمی بر عهده دارند؛ اگر دشمن به سمت به مخاطره انداختن اعتماد مردم به مجموعه نظام و دولت و آینده شان است ، ما نیز باید برعکس آن ها عمل کنیم و این کار تنها از نخبگان و صاحب نظران کشور برمی آید .
جهانگیری با تأکید بر اینکه به همین دلیل است که می گوییم راهکار مسائل اقتصادی ، سیاسی است ، ادامه داد : اینکه می گوییم راهکار مشکلات کشور سیاسی است به معنای آن نیست که یک گروه بروند و گروه دیگر بیایند بلکه منظورمان همانی است که در دوران جنگ نیز تحقق یافت؛ در آن زمان همه راهکار پایان جنگ را سیاسی می دانستند .
گرچه در همان مقطع نیز انتخابات ها برگزار می شد و رقابت های سیاسی وجود داشت اما همه جناح ها و مسئولان مختلف سیاست شان این بود که موضوع جنگ از دستور کار خارج نشود .
وی گفت : امروز نیز در شرایطی هستیم که نیازمند مقاوم کردن مردم در مقابل طراحی های دشمن هستیم تا بتوانیم از این پیچ خطرناک به خوبی عبور کنیم .
ملتی که تعداد بسیاری دانشمند و نخبه دارد حتما می تواند کاری کند تا امید به جامعه بازگردد و مشکلات برطرف شود .
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه به هر مقدار که بتوانیم اعتماد را در داخل کشور ایجاد و کشور را در وضع خوبی اداره کنیم که آمریکایی ها احساس کنند شکست خورده اند ، زمان دوران سختی که در آن قرار داریم کوتاه خواهد شد ، اظهار کرد : می توانیم با خود اداره کردن کشور و همچنین اتخاذ راهکارهای مناسب از سوی دولت و پای کار آمدن دانشگاهیان دوران سختی که امروز در آن قرار گرفته ایم را کوتاه کنیم .
این دوران با انجام اقدامات لازم حتی در همین سال 97 نیز می تواند پایان یابد .
اسحاق جهانگیری در ادامه صحبت های خود در جمع روسای دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری به برخی ابرچالش های پیش روی کشور اشاره و خاطر نشان کرد : امروز کشور با ابرچالش هایی نظیر آب ، مسائل محیط زیستی ، تأمین هزینه های اداره کشور و بودجه و همچنین صندوق های بازنشستگی مواجه است .
برای حل این ابرچالش ها دانشگاهیان می توانند و باید پای کار بیایند و به دولت کمک کنند .
دانشگاه ها با پایان نامه های دانشجویان باید به سمت حل چالش ها و ابرچالش های اصلی پیش روی کشور حرکت کنند .
وی همچنین با تأکید بر لزوم همدلی و همراهی بخش خصوصی با مردم به انتقاد از اقدامات برخی از فعالان بخش خصوصی پرداخت و گفت : کجای دنیا این گونه بوده که عده ای به اسم بخش خصوصی زمانی که احساس می کنند مردم در شرایطی سخت قرار گرفته اند ، از شرایط سوءاستفاده کنند تا به سود بیشتر دست یابند .
در چنین شرایط سختی که کشور با آن مواجه است بخش خصوصی سالم باید به دنبال انجام اقداماتی باشد که از نتایج آن خدمت بهتری به مردم ارائه شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
روزنامه شروع
1397/06/19

معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به معیارهای رتبه بندی دانشگاه ها در کشور تأکید کرد : در معیارهای رتبه بندی دانشگاه ها و شناسایی دانشگاه های برتر ، یکی از معیارهایی که باید مورد توجه قرار بگیرد ، میزان مشارکت دانشگاه ها و مراکز علمی در حل و فصل مسائل جامعه باید باشد .
قطعا اگر به دنبال حل مسائل جامعه هستیم ، دانشگاه ها باید محور قرار بگیرند تا انسجام ملی در جامعه تقویت شود و امید مردم به آینده افزایش یابد .
جهانگیری با بیان اینکه دانشگاه ها حتما مشکلاتی دارند که باید به آن ها پرداخته شود ، اظهار کرد : تاکنون تلاش کرده ام که با وجود محدودیت های بودجه ای که با آن ها مواجه هستیم ، نگذارم بودجه دانشگاه ها از حدی که تصویب شده کمتر شود .
این در حالی است که در بخش های دیگر بودجه کمتری تخصیص می یابد .
وی همچنین با اشاره به دغدغه برخی از دانشگاهیان درباره تخصیص ارز به دانشگاهیان با بیان اینکه قطعا فرصت های مطالعاتی باید فراهم شود و مجلات علمی و تجهیزات آزمایشگاهی در اختیار دانشگاهیان قرار بگیرد ، خاطر نشان کرد : دولت تلاش می کند تا با استفاده از هر خط اعتباری که در اختیار دارد ، نیاز دانشگاهیان را تأمین کند .
از سوی دیگر نیز دانشگاهیان باید در موارد غیرضروری صرفه جویی هایی انجام دهند .
معاون اول رئیس جمهوری در پایان با تأکید بر اینکه ما نمی خواهیم ارتباط علمی دانشگاهیان با دنیا قطع شود ، گفت : در دولت اصرار داریم که تحت هیچ عنوانی شرکت های فعال در بخش دانش بنیان با محدودیت های اعتباری مواجه نشوند .
همه دانشگاهیان و نخبگان علمی مطمئن باشند که دولت در حد توان خود برای برطرف کردن مشکلات دانشگاه ها تلاش خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
بهار
1397/06/19
> گروه سیاسی : معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه به هر میزانی که امید مردم به آینده را افزایش دهیم ، دوره شرایط سخت امروز کاهش می یابد ، اظهار کرد : اگر در زمینه افزایش امید مردم به آینده به خوبی عمل کنیم ، شرایط سخت در همین سال 97 پایان می یابد .
> اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری صبح دوشنبه در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد ، با تاکید بر اینکه کشور در مقطع خاصی قرار گرفته و دست نیاز همه جامعه به سمت دانشگاه ها دراز است ، اظهار کرد : امروز کشور در شرایط خطیر و دشواری قرار دارد البته این به معنای آن نیست که همه عوامل موجود تهدید هستند بلکه به آن معناست که می توان در همین شرایط سخت نیز فرصت های خوبی ایجاد و از آن ها استفاده کرد .
وی با بیان اینکه بعد از هر مشکلاتی آسانی نیز به دنبال خواهد آمد ، خاطرنشان کرد : ما به وعده ای که خدای متعال در این زمینه داده ، اعتقاد داریم این شرایط نیز نیازمند حرکت کردن با دقت است .
تجربه کشور های مختلف نشان می دهد که تحولات بزرگ از دل شرایط دشوار بیرون می آید .
جهانگیری با اشاره به وظایف و رسالت های دانشگاهیان در شرایط سخت کشور اظهار کرد : در این شرایط دانشگاهیان و نخبگان مورد توجه جامعه قرار می گیرند و این انتظار وجود دارد که آن ها با اتخاذ راهکار هایی شرایط را برای برون رفت کشور از مشکلات ایجاد کنند .
وی با تأکید بر اینکه اگر به دنبال توسعه همه جانبه و پایدار هستیم باید بدانیم که محور این توسعه ، توسعه درون زا است ، خاطر نشان کرد : در سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی ، مهمترین و اصلی ترین نقطه کانونی توجه به ظرفیت های داخلی کشور است ، بنابراین در مقطع فعلی توسعه ملی و توسعه درون زا ، مهم ترین موضوع مورد توجه کشور است و در این توسعه مدار اصلی بر عهده نیروی انسانی ، دانش و فناوری های داخلی و به طور کلی دانشگاه ها است .
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به رویکرد های سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی گفت : یکی از رویکرد های اقتصاد مقاومتی ، رویکرد دانش بنیان است .
توسعه داخلی کشور که کانون آن دانشگاه ها هستند ، ضامن اصلی بقای ماست و ما باید به صورت جدی به آن بپردازیم .
امروز دیگر کسی به دانشگاه ها به عنوان یک مجموعه فیزیکی نگاه نمی کند بلکه همگان دانشگاه ها را به عنوان کانون های فکری و نقادی جامعه می دانند .
جهانگیری ادامه داد : بنابراین انتظارمان از دانشگاه ها که مرکز نقادی و توسعه علم و فناوری کشور هستند آن است که نخبگان این مراکز علمی نسبت به مسائل پیرامون خود ، جامعه و همچنین منطقه ای که در آن قرار گرفته ایم و موقعیت جهانی ما بسیار حساس باشند .
وی اظهار کرد : امروز به عنوان ایران در دنیا در شرایطی قرار گرفته ایم که مدیریتی بر آمریکا به عنوان یک قدرت جهانی حاکم شده که فکر می کند باید با ما وارد نبردی نه از نوع جنگ نظامی بلکه از نوع نرم شود و می خواهد با قدرت نرم خود با کشورمان وارد چالش شود .
آن ها فکر می کنند که دارای اقتصاد برتر و قدرت رسانه ای برتری هستند و می توانند با استفاده از این قدرت ها ایران را زمین گیر کند و افکار عمومی ملت ما را به نوعی تحت تأثیر قرار دهد .
معاون اول رئیس جمهوری گفت : ده ها کانون فکر در آمریکا طی سال های گذشته با اقدامات ، رصد ها و پژوهش های خود به دنبال راهی برای زمین گیر کردن جمهوری اسلامی ایران بودند و به این نتیجه رسیدند که این اقدام باید از طریق جنگ نرم به وقوع بپوندد ، اما ما در مقابل آن ها حتما قدرت نرم مهم و تأثیرگذاری خواهیم داشت که بتوانیم از چالش های ایجاد شده عبور کنیم .
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ادامه داد : زمانی که آن ها اقتصاد ما را مورد هدف قرار می دهند این گونه نیست که تصمیمات اقتصادی ما بتواند با اقدام آن ها مقابله کند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
بهار
1397/06/19
آن ها می گویند باید منابع درآمد های نفتی ایران را مورد هدف قرار دهند .
در این شرایط ما نیز به عنوان دولت باید به گونه ای رفتار کنیم و نفت خود را بفروشیم که نیاز های خود را تأمین نماییم .
گرچه راهکار های اتخاذ شده از سوی ما در این زمینه ممکن است پیچیده و پرهزینه باشد ، اما باید این کار را انجام دهیم .
ما باید فکرمان را به کار بیاندازیم و راهکار هایی برای تأمین منابع مورد نیاز خود اتخاذ کنیم .
جهانگیری با اشاره به مورد هدف قرار دادن سیستم حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا اظهار کرد : با توجه به اینکه بسیاری از کالا های مورد نیاز ما از طریق سیستم حمل و نقل دریایی وارد کشور می شود ، آمریکایی ها نیز به دنبال آن هستند تا این سیستم را از پای بیاندازند .
در این شرایط ما باید با اقدامات خود تلاش کنیم تا مانع این گونه کارشکنی ها شویم .
وی با بیان اینکه تلاش بعدی آمریکا ترسیم آینده ای نامطمئن برای مردم ایران است ، خاطر نشان کرد : آمریکایی ها به دنبال آن هستند که شرایطی در کشور ایجاد شود و به مردم بگویند که اگر فلان کالا را در خانه خود نگهداری نکنید ، ممکن است چند وقت دیگر پیدا نشود .
در مجموع قدرتی به کار برده می شود تا بتواند منجر به انجام اقداماتی در کشور شود تا نتایج مورد نظرشان حاصل گردد .
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد : در مقابله با این اقدامات ما نیز باید به گونه ای عمل کنیم تا نتایج مورد نظرمان حاصل شود .
در این زمینه بیش از دولت و مسئولان ، نخبگان و دانشگاهیان وظایف مهمی بر عهده دارند؛ اگر دشمن به سمت به مخاطره انداختن اعتماد مردم به مجموعه نظام و دولت و آینده شان است ، ما نیز باید برعکس آن ها عمل کنیم و این کار تنها از نخبگان و صاحب نظران کشور برمی آید .
جهانگیری با تأکید بر اینکه به همین دلیل است که می گوییم راهکار مسائل اقتصادی ، سیاسی است ، ادامه داد : اینکه می گوییم راهکار مشکلات کشور سیاسی است به معنای آن نیست که یک گروه بروند و گروه دیگر بیایند بلکه منظورمان همانی است که در دوران جنگ نیز تحقق یافت؛ در آن زمان همه راهکار پایان جنگ را سیاسی می دانستند .
گرچه در همان مقطع نیز انتخابات ها برگزار می شد و رقابت های سیاسی وجود داشت ، اما همه جناح ها و مسئولان مختلف سیاست شان این بود که موضوع جنگ از دستور کار خارج نشود .
وی گفت : امروز نیز در شرایطی هستیم که نیازمند مقاوم کردن مردم در مقابل طراحی های دشمن هستیم تا بتوانیم از این پیچ خطرناک به خوبی عبور کنیم .
ملتی که تعداد بسیاری دانشمند و نخبه دارد حتما می تواند کاری کند تا امید به جامعه بازگردد و مشکلات برطرف شود .
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه به هر مقدار که بتوانیم اعتماد را در داخل کشور ایجاد و کشور را در وضع خوبی اداره کنیم که آمریکایی ها احساس کنند شکست خورده اند ، زمان دوران سختی که در آن قرار داریم کوتاه خواهد شد ، اظهار کرد : می توانیم با خود اداره کردن کشور و همچنین اتخاذ راهکار های مناسب از سوی دولت و پای کار آمدن دانشگاهیان دوران سختی که امروز در آن قرار گرفته ایم را کوتاه کنیم .
این دوران با انجام اقدامات لازم حتی در همین سال 97 نیز می تواند پایان یابد .
اسحاق جهانگیری در ادامه صحبت های خود در جمع روسای دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری به برخی ابرچالش های پیش روی کشور اشاره و خاطر نشان کرد : امروز کشور با ابرچالش هایی نظیر آب ، مسائل محیط زیستی ، تأمین هزینه های اداره کشور و بودجه و همچنین صندوق های بازنشستگی مواجه است .
برای حل این ابرچالش ها دانشگاهیان می توانند و باید پای کار بیایند و به دولت کمک کنند .
دانشگاه ها با پایان نامه های دانشجویان باید به سمت حل چالش ها و ابرچالش های اصلی پیش روی کشور حرکت کنند .
وی همچنین با تأکید بر لزوم همدلی و همراهی بخش خصوصی با مردم به انتقاد از اقدامات برخی از فعالان بخش خصوصی پرداخت و گفت : کجای دنیا این گونه بوده که عده ای به اسم بخش خصوصی زمانی که احساس می کنند مردم در شرایطی سخت قرار گرفته اند ، از شرایط سوءاستفاده کنند تا به سود بیشتر دست یابند .
در چنین شرایط سختی که کشور با آن مواجه است بخش خصوصی سالم باید به دنبال انجام اقداماتی باشد که از نتایج آن خدمت بهتری به مردم ارائه شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
بهار
1397/06/19

معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به معیار های رتبه بندی دانشگاه ها در کشور تأکید کرد : در معیار های رتبه بندی دانشگاه ها و شناسایی دانشگاه های برتر ، یکی از معیار هایی که باید مورد توجه قرار بگیرد ، میزان مشارکت دانشگاه ها و مراکز علمی در حل و فصل مسائل جامعه باید باشد .
قطعا اگر به دنبال حل مسائل جامعه هستیم ، دانشگاه ها باید محور قرار بگیرند تا انسجام ملی در جامعه تقویت شود و امید مردم به آینده افزایش یابد .
جهانگیری با بیان اینکه دانشگاه ها حتما مشکلاتی دارند که باید به آن ها پرداخته شود ، اظهار کرد : تاکنون تلاش کرده ام که با وجود محدودیت های بودجه ای که با آن ها مواجه هستیم ، نگذارم بودجه دانشگاه ها از حدی که تصویب شده کمتر شود .
این در حالی است که در بخش های دیگر بودجه کمتری تخصیص می یابد .
وی همچنین با اشاره به دغدغه برخی از دانشگاهیان درباره تخصیص ارز به دانشگاهیان با بیان اینکه قطعا فرصت های مطالعاتی باید فراهم شود و مجلات علمی و تجهیزات آزمایشگاهی در اختیار دانشگاهیان قرار بگیرد ، خاطر نشان کرد : دولت تلاش می کند تا با استفاده از هر خط اعتباری که در اختیار دارد ، نیاز دانشگاهیان را تأمین کند .
از سوی دیگر نیز دانشگاهیان باید در موارد غیرضروری صرفه جویی هایی انجام دهند .
معاون اول رئیس جمهوری در پایان با تأکید بر اینکه ما نمی خواهیم ارتباط علمی دانشگاهیان با دنیا قطع شود ، گفت : در دولت اصرار داریم که تحت هیچ عنوانی شرکت های فعال در بخش دانش بنیان با محدودیت های اعتباری مواجه نشوند .
همه دانشگاهیان و نخبگان علمی مطمئن باشند که دولت در حد توان خود برای برطرف کردن مشکلات دانشگاه ها تلاش خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/06/19
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی کد رشته محل های پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهرماه سال 1397 منتشر شد .
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی کد رشته محل های پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی مهرماه سال 1397 منتشر شد .
در این اطلاعیه آمده است؛ با حمد و سپاس به درگاه خداوند متعال ، با آرزوی موفقیت برای کلیه داوطلبان عزیز ، بدین وسیله نظر پذیرفته شدگان نهایی کدرشته محل های پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی مهرماه سال 1397 دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی را به موارد زیر معطوف می دارد : الف) بر اساس ضوابط مربوط به گزینش هر یک از رشته های تحصیلی گروه های آموزشی مختلف در پذیرش دوره های مذکور از بین داوطلبانی که حدنصاب لازم را احراز کرده اند ، براساس اولویت کدرشته محل های انتخابی و ظرفیت های تخصیص داده شده به هر سهمیه ، گزینش انجام و فهرست اسامی پذیرفته شدگان در هر کدرشته محل استخراج گردیده است .
کلیه پذیرفته شدگان می بایست در یکی از روزهای سه شنبه مورخ 97/06/20 لغایت یکشنبه مورخ 97/06/25 نسبت به بارگذاری مدارک مندرج در بند "ب" این اطلاعیه در سامانه جامع آموزشی دانشگاه به آدرس www .
edu .
uast .
ac .
ir اقدام نمایند و سپس با در دست داشتن اصل مدارک مذکور در این اطلاعیه و با توجه به کدرشته محل قبولی ، به نشانی تعیین شده در جدول شماره (5) دفترچه راهنمای پذیرش مراجعه نمایند .
تذکر مهم : کلیه پذیرفته شدگان می بایست در زمان مقرر برای ثبت نام به مرکز کد قبولی خود مراجعه نمایند بدیهی است عدم ثبت نام در تاریخ تعیین شده به منزله انصراف از تحصیل آنان تلقی خواهد شد .
ب) مدارک لازم برای ثبت نام : 1 شش قطعه عکس تمام رخ 4×3 تهیه شده در سال جاری .
2 تصویر شناسنامه و اصل آن جهت مطابقت .
3 تصویر کارت ملی و اصل آن جهت مطابقت .
4 اصل دیپلم کامل متوسطه و یا گواهی آن برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه با مهر و امضای رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه محل تحصیل به انضمام یک برگ تصویر آن .
5 اصل مدرک دیپلم نظام جدید آموزش متوسطه و یا گواهی پایان دوره سه ساله نظام جدید با مهر و امضای رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه محل تحصیل به انضمام یک برگ تصویر آن .
6 اصل فرم تأییدیه معدل جهت فارغ التحصیلانی که تاکنون گواهینامه پایان تحصیلات برای آنان صادر نشده است .
7 گواهی اشتغال به کار با امضا و مهر بالاترین مقام مسؤل ، آخرین فیش حقوقی و آخرین حکم کارگزینی یا قرارداد معتبر انجام کار (برای پذیرفته شدگان شاغل) 8 مدرکی که وضعیت نظام وظیفه داوطلبان را با توجه به بند 3 2 مقررات وظیفه عمومی مندرج در صفحات 3و4 دفترچه راهنمای پذیرش مشخص نماید (برای برادران) .
1
فهرست