وزارت علوم - مطبوعات 21 شهريور 97
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت 11:53
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7616163 تعادل
7614555 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
7615900 روزنامه ايران
7614554 روزنامه آفرينش
روساي دانشگاه ها
7616274 تعادل
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
جمهوری اسلامی
1397/06/21
> بخش خبری : مراسم معارفه حجت الاسلام رستمی رئیس جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و تکریم از حجت الاسلام محمدیان رئیس سابق این نهاد با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری ، جمعی از مسئولان آموزش عالی و مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های مختلف ، نمایندگان تشکل های استادی و دانشجویی در دانشگاه تهران برگزار شد.
> بخش خبری : مراسم معارفه حجت الاسلام رستمی رئیس جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و تکریم از حجت الاسلام محمدیان رئیس سابق این نهاد با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری ، جمعی از مسئولان آموزش عالی و مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های مختلف ، نمایندگان تشکل های استادی و دانشجویی در دانشگاه تهران برگزار شد .
در این مراسم ، رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت : اخلاق مداری ، پذیرفتن دانشجویان با روی خوش و شنیدن درد و دل آنها راز موفقیت در انجام رسالت نهاد نمایندگی ولی فقیه است .
آقای محمد محمدی گلپایگانی در آئین تکریم و معارفه روسای نهاد نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه ها افزود : دانشجویان در دانشگاه ها آماده پذیرش نصیحت ها و حرف های شما روحانیون هستند پس فرصت حضور در دانشگاه را غنیمت شمارید .
رئیس دفتر مقام معظم رهبری در ادامه اساس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها را عمل به قرآن و احادیث اهل بیت(ع) دانست و خطاب به دانشگاهیان ونمایندگان ولی فقیه در دانشگاه ها ، افزود : به طور قطع آنچه انجام داده اید ذخیره آخرتتان خواهد بود .
وی از روسای نهادهای نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها خواست که همواره پرشور و خستگی ناپذیر به خدمت مفید و موثر خود در دانشگاه ها ادامه دهند .
وی ضمن تشکر از خدمات حجت الاسلام محمدیان رئیس پیشین نهاد رهبری در دانشگاه ها گفت : آنچه که من از ایشان در دفتر مقام معظم رهبری دیدم ، حسن خلق ، مهربانی و دلسوزی بود .
رئیس دفتر مقام معظم رهبری در ادامه حکم مقام معظم رهبری را در انتصاب رئیس جدید این نهاد قرائت کرد .
آقای گلپایگانی در بخش دیگر سخنان خود در توصیه به نمایندگان نهاد ولی فقیه در دانشگاه ها ، افزود : شما با نسل جوان و پرشوری مواجه و رو به رو می شوید که همواره مورد تهاجم و هجمه انواع توطئه های دشمنان هستند .
دانشجویان پناهی به غیر از اساتید و روحانیت ندارند .
دانشگاه خود را در کنار نهاد نمایندگی ولی فقیه می داندوزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در مراسم تکریم و معارفه نمایندگان قدیم و جدید ولی فقیه در دانشگاه ها گفت : خانواده دانشگاه وظایف خود را در چارچوب اهداف و برنامه های انقلاب اسلامی متمرکز کرده است و از این رو خود را در کنار نهاد نمایندگی ولی فقیه می داند .
منصور غلامی افزود : از ابتدای انقلاب اسلامی وظیفه تربیت دانشمندان فرهیخته برعهده دانشگاه بود که این وظیفه به خوبی محقق شده است .
وزیر علوم در ادامه یادآور شد : همواره فعالیت دانشگاه ها در چارچوب سخنان مقام معظم رهبری است و نگاه جامع نهاد ولی فقیه در دانشگاه ها همراه دانشگاهیان است .
غلامی ضمن تشکر از رویکرد جوانگرایانه مقام معظم رهبری ، اظهار کرد : امیدوارم حجت الاسلام رستمی این جوان فاضل و توانمند با استفاده از تجربیات حجت الاسلام محمدیان تاثیر مثبتی در عملکرد دانشگاه خواهد داشت .
وی همچنین گفت : توفیق حضور در محضر حجت الاسلام محمدیان با عنایت به ویژگی های اخلاقی وی داشته ام .
غلامی با تقدیر از توجه حجت الاسلام محمدیان به خانواده دانشگاه گفت : ایشان به معنای واقعی خود را متعلق به خانواده دانشگاه می داند و این حس را به دفاتر نمایندگی نهاد رهبری منتقل کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
جمهوری اسلامی
1397/06/21

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ادامه اظهار کرد : حل مشکلات جامعه و توانمند سازی در حوزه های دانش آموختگان و افزایش اشتغال از وطایف دانشگاه است که تمام این موضوعات با همدلی دانشگاهیان به ویژه نهاد ولی فقیه در دانشگاه ها صورت گرفته است .
غلامی در ادامه سخنانش با بیان اینکه ، تولید علم در منطقه حرفی برای گفتن دارد و رشد پژوهش ها و توجه به دانشمندان و محققین به عنوان نماد توجه جمهوری اسلامی به علم و پژوهش است ، افزود : بیشتر تحقیقات دانشمندان ما مرجع دانشمندان جهان است .
دستیابی به نقطه مطلوب مسئولیت دانشگاه ها ضروری استهمچنین رئیس دفتر جدید نهاد رهبری در این مراسم با تاکید بر اینکه هنوز نقطه مطلوب اهداف و مسئولیت های دانشگاهی در کشور دست نیافتیم ، گفت : تلاش می کنیم این فاصله با شکل گیری ارتباط نزدیک و همدلی دفاتر نهاد رهبری با دانشگاهیان رفع شود .
حجت الاسلام رستمی خاطرنشان کرد : در فضای کنونی دشمن نقاط قوت نظام اسلامی کشورمان را و خستگی ناپذیری مسئولین و مردم این کشور را هدف قرار داده اند ، در واقع نقطه قوتی که این نظام دارد ، از یک سو معنویت است که با هیچ قدرت مادی قابل مقایسه نمی باشد و ازسوی دیگر همدلی ، همراهی و یکدلی امت و نظام است .
باید دید کدام نقطه و کانونی در جامعه ایران این توانمندی را دارد که از این نقاط قوت و قدرت حمایت کنند؟وی در ادامه دانشگاه ها را یکی از کانون های مهم و تاثیرگذار در حمایت از نقاط قوت نظام جمهوری اسلامی و همچنین جامعه توصیف کرد و گفت : دانشگاه ها و مراکز علمی به عنوان موتور نیرومحرکه و پیشرفت کشور که به سمت قله های تمدن در حرکت هستند ، می توانند در توسعه هر چه بیشتر جامعه نقش کلیدی و موثری را ایفا نماید .
رئیس دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ها همچنین خاطرنشان کرد : زمانی دانشگاه ها را لیبرال بنیان نهادند ولی در عمل آنچه که اتفاق افتاد این بود که این مراکز در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و پس از پیروزی همواره در عرصه های مختلف برای توسعه و تقویت آرمان های انقلابی پیشگام شده اند و هر زمان که کشور نیاز داشت ، دانشگاه ها حضور پیدا کرده اند و نقش اصلی خود را ایفا نمودند .
رستمی یادآور شد : درحال حاضر اقتدار صنعت دفاعی کشور که ماکی بر دانش برآمده از دل دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی است و همچنین موفقیت های عرصه دیپلماسی و فضای سیاسی یکی از نمونه های موفق نقش آفرینی دانشگاه ها در شرایط فعلی است .
وی تاکید کرد : اگر بررسی کنیم که آیا دانشگاه ها به آن نقطه ای که مطلوب و مدنظر است و رهبری معظم انقلاب نیز مسئولیت هایی که برای این مراکز عنوان نمودند ، رسیده اند یا نه باید گفت : خروجی های حاصل از این مراکز علمی با آن نقطه مطلوب هنوز فاصله دارد و دانشگاه ها باید بتوانند در همه عرصه ها پیشقدم بوده و دانش آموختگان بانشاط ، فرزانه و انقلابی تربیت کنند؛ چرا که خروجی های این مراکز مدیران آینده و انسان های توانمند کشور هستند .
به گفته رستمی ، دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه ها باید تلاش کنند که این مراکز به نقطه مطلوب و مورد نظر رهبری در عرصه های علمی ، اخلاقی و معنویت دست یابند .
در واقع ما در محیط های دانشگاهی با سه گروه دانشجو ، مدیران و اساتید مواجه هستیم که هر کدام از آنها دغدغه ها و مطالبه های متفاوتی دارند و همکاران دفاتر نهاد رهبری باید بتوانند به این مطالبه ها پاسخ بدهند .
وی در پایان با تاکید بر اینکه خستگی ، توقف و ناامیدی برای دانشگاه ها و دانشگاهیان مفهوم و معنایی ندارند ، خاطرنشان کرد : ایمان دارم وعده های خدا در خصوص جامعه مومن با وجود همه دشمنی ها ، ناراستی ها ، کم کاری ها ، خیانت ها و ناکاری ها اتفاق خواهد افتاد .
بنابراین تلاش می کنیم این مکان های مهم و موثر به آن رسالت و اهداف ترسیم شده دست یابند .
همچنین رئیس سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در مراسم تکریم و معارفه نمایندگان قدیم و جدید ولی فقیه در دانشگاه ها گفت : بزرگترین مسیولیت امروز وفاداری به انقلاب است چرا که با از دست دادن روحیه انقلابی خود نمی توانیم در تولید علم هم پیشرفت کنیم .
حجت الاسلام محمدیان درباره کناره گیری از ریاست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، اظهار کرد : علت کناره گیری من از این پست خستگی ، گرفتن پست بهتر و نا امیدی نسبت به آینده نیست چرا که خدمت به جمهوری اسلامی خستگی ناپذیراست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
جمهوری اسلامی
1397/06/21

وی در ادامه اظهارات خود افزود : پستی بهتر از انجام وظیفه در دانشگاه وجود ندارد و همچنین ناامیدی نسبت به آینده جمهوری اسلامی بی معناست چرا که آینده ای بسیار روشن را در پیش داریم .
محمدیان ادامه داد : دانشگاه ها به نیروهای تازه نفس و جوان برای تحول های اساسی و فرهنگی نیاز دارند بنابراین تصمیم گرفتم جای خود را به نیرویی جوان و تازه نفس بدهم .
محمدیان با اشاره به ضعف نگاه راهبردی به مسائل فرهنگی ، یادآور شد : اگر بتوانیم مشکلات فرهنگی را به درستی تشخیص و در اولویت قرار دهیم ، ابزار های فرهنگی برای حل مشکلات بسیار است .
وی با اشاره به تقویت نگاه راهبردی به مسائل فرهنگی در سال های گذشته ، افزود : تلاش های بسیاری انجام دادیم تا نگاه راهبردی در دانشگاه ها که از پیچیده ترین ساختار فرهنگی است را تقویت کنیم .
محمدیان خاطر نشان کرد : از رهبر انقلاب برای اعتمادشان نسبت به خود تشکر می کنم و بسیار خوشحالم که در این جایگاه انجام وظیفه کردم چرا که همه ما مدیون انقلاب هستیم و اگر توفیق ، عزت نفس و احترامی بدست آوردیم زیر سایه انقلاب بوده است .
رئیس دانشگاه تهران نیز در این مراسم اظهار کرد : دانشگاه ها با چالش های بسیار ویژه ای در بحث بودجه مواجه هستند که این مشکلات تنها با همدلی اهالی دانشگاه ها مرتفع خواهدشد .
محمود نیلی احمدی درباره جایگاه نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، اظهار کرد : بی شک افرادی که در این جایگاه قرار می گیرند ، دارای شخصیت والایی هستند چرا که مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
خراسان
1397/06/21
> وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری در جلسه معارفه رئیس جدید نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه های سراسر کشور ، ضمن تشکر از رهبر انقلاب برای میدان دادن به یک فرد جوان در این حوزه ، بیان کرد : از رهبر انقلاب سپاس گزاریم ، زیرا شخصیت جوانی مانند آقای رستمی را که از محضر فرهیخته ای همچون آقای محمدیان کسب فیض کردند ، در این جایگاه قرار دادند.
> وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری در جلسه معارفه رئیس جدید نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه های سراسر کشور ، ضمن تشکر از رهبر انقلاب برای میدان دادن به یک فرد جوان در این حوزه ، بیان کرد : از رهبر انقلاب سپاس گزاریم ، زیرا شخصیت جوانی مانند آقای رستمی را که از محضر فرهیخته ای همچون آقای محمدیان کسب فیض کردند ، در این جایگاه قرار دادند .
امیدواریم با همراهی ایشان تجربیات مفید و ارزشمندی را در آینده دنبال کنیم .
رستمی : دانشگاه در شرایط فعلی با نقطه مطلوب فاصله دارد حجت الاسلام مصطفی رستمی ، رئیس جدید نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها نیز با اشاره به شرایط فعلی کشور یادآور شد : در فضای کنونی آن چه ملت ما با آن مواجه است ، دشمنانی هستند که به عنوان حزب شیطان نقاط قوت نظام اسلامی را هدف قرار داده اند و به دنبال این هستند که این نقاط قوت را از ما بگیرند .
وی با اشاره به ظرفیت نقش آفرینی دانشگاه و وضعیت فعلی دانشگاه های ما در الگودهی به جامعه یادآور شد : به نظر می رسد ، دانشگاه ما در شرایط فعلی با نقطه مطلوب فاصله دارد .
بنابراین باید تلاش کنیم با حضور و کمک شما و دانشجویان پرکار ، با نشاط و فرزانه که می توانند به مدیران آینده کشور تبدیل شوند ، این فاصله را پر کنیم .
روحانیت مقصر ارتباط موثر با جوانان است قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیز طی سخنانی اظهار کرد : معتقدم وقتی جمهوری اسلامی ایران به قدرت رسید که وحدت حوزه و دانشگاه شکل گرفت .
بنده به عنوان کسی که در مشهد تلاش های مقام معظم رهبری را در ارتباط با دانشجویان و جوانان دیده ام ایشان را سمبل این تلاش می دانم و معتقدم مادامی که بین روحانیت معظم و جوانان ارتباط موثر و خوبی برقرار باشد و حوزه و دانشگاه در یک مسیر و یک جهت باشند ، مشکلات قابل حل است .
وی گفت : معتقدم اگر این ارتباط کمتر شود ، با تمام احترامی که برای روحانیت قائل هستم ، مقصر این موضوع را روحانیت می دانم ، زیرا جایگاه روحانیت پیامبرگونه است و از آن ها انتظار بیشتری می رود .
گلپایگانی : روحانیون و استادان سنگ صبور دانشجویان باشند به گزارش تسنیم ، در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری هم درباره شخصیت حجت الاسلام محمدیان رئیس سابق نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها اظهار کرد : آن چه من در دفتر مقام معظم رهبری در جلسات هفتگی با ایشان مشاهده کردم ، چیزی جز حسن خلق و دلسوزی نبود .
وی خطاب به استادان و مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری یادآور شد : آن چه پیامبر عمل کرد و موفق شد مانند کتاب درسی پیش روی همه ما قرار دارد .
اولین نکته در این زمینه اخلاق خوش پیامبر است .
شما نیز به عنوان استادان و روحانیون معظم با نسل جوان روبه رو هستید .
جوانان ما امروز در مواجهه با صدها شبهه از سوی رسانه ها ، ماهواره ها و شبکه های مختلف هستند .
آن ها در این شرایط هیچ پناهی جز روحانیون معظم و استادان بزرگوار ندارند بنابراین در قبال آن ها باید حوصله به خرج داد و شما باید سنگ صبور دانشجویان باشید .
محمدیان : همه ما بدهکار انقلاب هستیم حجت الاسلام محمد محمدیان ، رئیس سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها هم طی سخنانی گفت : خدا را شاکرم که مسئولیت نهاد را به فردی فاضل و جوان از مجموعه انقلاب واگذار کرد .
آقای رستمی یکی از شایسته ترین افراد برای این مسئولیت است که از دل خود نهاد آمده و علاوه بر شخصیت علمی و فضیلت ، از اخلاق بسیار خوبی برخوردار است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
خراسان
1397/06/21

وی افزود : هرچه داریم از انقلاب است ، همه ما بدهکار انقلاب هستیم و طلبی از انقلاب نداریم .
اگر عزتی داریم و توفیقی پیدا کردیم به خاطر پرچمی است که به وسیله امام(ره) و بعد خلف صالح شان در کشور به اهتزاز درآمده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
تعادل
1397/06/21
> تقدیر وزیر علوم از رهبر معظم انقلاب برای انتخاب مدیران جوان؛ ایرنا وزیرعلوم ، از رهبر معظم انقلاب برای میدان دادن به یک فرد جوان در نهاد.
> تقدیر وزیر علوم از رهبر معظم انقلاب برای انتخاب مدیران جوان؛ ایرنا وزیرعلوم ، از رهبر معظم انقلاب برای میدان دادن به یک فرد جوان در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور قدردانی کرد .
منصور غلامی در جلسه معارفه رییس جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور طی سخنانی درباره شخصیت حجت الاسلام محمدیان اظهار داشت : آقای محمدیان با تمام وجود خود را متعلق به خانواده دانشگاهیان می دانست و این مساله گویای حس مسوولیت پذیری و عمیق بودن وظیفه شناسی در شخصیت ایشان است .
غلامی بیان کرد : از رهبر معظم انقلاب سپاسگزاریم ، شخصیت جوانی مانند آقای رستمی که از محضر فرهیخته ای همچون آقای محمدیان کسب فیض کردند را در این جایگاه قرار دادند .
امیدواریم با همراهی ایشان تجربیات مفید و ارزشمندی را در آینده دنبال کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/06/20
> وزیر علوم؛ تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست مجتمع آموزش عالی زرند را منصوب کرد .
> وزیر علوم؛ تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست مجتمع آموزش عالی زرند را منصوب کرد .
به گزارش وزارت علوم؛ منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی ، علی الهی را به سمت سرپرست مجتمع آموزش عالی زرند منصوب کرد .
الهی دانش آموخته دانشگاه شهید باهنر کرمان در رشته زمین شناسی و استادیار پایه 33 مجتمع آموزش عالی زرند است .
از سوابق اجرایی ، الهی می توان به 12 سال ریاست در بخش معدن و معاونت اداری و مالی مجتمع آموزش عالی زرند اشاره کرد .
وی تاکنون علاوه بر راه اندازی 4 واحد آزمایشگاه تخصصی ، 25 مقاله علمی در کنفرانس های علمی ارائه کرده و راهنمایی 15 پایان نامه کارشناسی ارشد را برعهده داشته است .
همکاری نظام مهندسی معدن ، عضویت در هیئت مدیره نظام مهندسی معدن استان کرمان به عنوان عضو علی البدل و تدوین 15 طرح اکتشاف و گزارش پایان اکتشاف از جمله فعالیت های دکتر الهی در کرمان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/06/20
> با حکم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری؛ سرپرست دانشگاه گنبد کاووس منصوب شد وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست دانشگاه گنبد کاووس را منصوب کرد .
> با حکم وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری؛ سرپرست دانشگاه گنبد کاووس منصوب شد وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست دانشگاه گنبد کاووس را منصوب کرد .
به گزارش وزارت علوم ، منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی ، ابوالفضل طهماسبی را به سمت «سرپرست دانشگاه گنبد کاووس» منصوب کرد .
ابوالفضل طهماسبی متولد 1354 در شهر مشهد مقدس ، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی – مرتعداری از دانشگاه تربیت مدرس و دکتری علوم مرتع از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان است .
طهماسبی استادیار پایه 24 گروه مرتع و آبخیز داری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه گنبدکاووس است و تاکنون راهنمایی و مشاوره بیش از 20 پایان نامه کارشناسی ارشد ، چاپ بیش از 15 مقاله در مجلات معتبر علمی داخلی و بین المللی ، ارائه بیش از 60 مقاله در همایش ها و کنفرانس های ملی و بین المملی و عضویت در انجمن علمی مرتبط با رشته تحصیل خود از سوابق علمی و پژوهشی وی است .
از سوابق اجرایی و مدیریتی ، طهماسبی می توان به مدیریت واحد کتابخانه و اینترنت دانشگاه گنبد کاووس و مدیریت امور آموزشی و عضویت در کمیسیون موارد خاص این دانشگاه ، مدیریت امور آموزشی ، پژوهشی و سرپرستی دانشگاه علمی کاربردی گرگان ، مدیریت امور داخلی نشریه علمی و پژوهشی حفاظت زیست بوم گیاهان ، کارشناس رسمی دادگستری در رشته کشاورزی و منابع طبیعی و عضو فعال نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر استان گلستان اشاره کرد .
آغاز فراخوان جذب هیئت علمی از امروز رییس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم از آغاز فراخوان جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از امروز 21 شهریور خبر داد و گفت : ثبت نام در این فراخوان به مدت یک ماه ادامه دارد .
حجت الاسلام رضوان طلب در گفت وگو با ایسنا با اعلام این مطلب ، اظهار کرد : امسال فراخوان جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها در دو مرحله شهریور ماه و بهمن برگزار می شود که فراخوان بهمن 96 ماه به پایان رسید و در طی آن 800 نفر به عنوان هیئت علمی جذب دانشگاه های کشور می شوند .
وی در ادامه تصریح کرد : مقدمات فراخوان جذب اعضای هیئت علمی شهریور ماه امسال نیز فراهم شد و دانشگاه ها نیازهای خود را به وزارت علوم اعلام کردند .
این فراخوان از امروز 21 شهریور آغاز می شود و به مدت یک ماه ادامه دارد .
رییس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم همچنین به جزئیات فراخوان جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها اشاره کرد و گفت : همه دانشگاه های دولتی و غیردولتی (به جز دانشگاه آزاد اسلامی که فراخوان مستقل دارد) ، می توانند در فراخوان جذب هیئت علمی حضور داشته باشند و براساس بررسی های انجام شده حدودا هشت تا 10 برابر امکان وزارت علوم برای جذب اعضای هیئت علمی (از نظر بودجه ، امکانات و سهمیه استخدامی) از سوی دانشگاه ها اعلام نیاز صورت گرفته است .
دکتر رضوان طلب همچنین در خصوص ظرفیت پذیرش اعضای هیئت علمی در فراخوان این دوره گفت : تقریبا در هر فراخوان جذب اعضای هیئت علمی تعداد 800 تا 1500 نفر از 10 سال پیش در دانشگاه ها پذیرش صورت می گرفت .
پیش بینی ما این است که اگر قول های دولت در خصوص سهمیه استخدام نیرو در وزارت علوم محقق شود ، در این فراخوان نیز 800 نفر جذب دانشگاه ها شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/06/20

رییس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم از اختصاص سهمیه بیشتر به دانشگاه های بزرگ برای جذب اعضای هیئت علمی خبر داد و تصریح کرد : دانشگاه های نوپا و مناطق محروم نیز اولویت بیشتری برای استخدام نیرو خواهند داشت .
به طور کلی در سال 97 ، 1600 نفر به عنوان هیئت علمی جذب دانشگاه ها خواهند شد .
معاون وزیر علوم اعلام کرد؛ سقف افزایش شهریه دوره های شبانه و پردیس های پولی معاون آموزشی وزارت علوم حداکثر شهریه دوره های شبانه و پردیس های دانشگاهی را در سال تحصیلی جدید 20 تا 25 درصد اعلام کرد .
مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر ، درباره شهریه دوره های شبانه و پردیس های خودگردان دانشگاه ها گفت : بخشنامه ای در رابطه با شهریه به دانشگاه ها ابلاغ کرده ایم .
وی ادامه داد : براساس این بخشنامه ، دانشگاهها حداکثر 20 تا 25 درصد با تصویب هیئت امناء می توانند افزایش شهریه داشته باشند .
معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه میزان شهریه دوره های مذکور براساس مصوبات هیئت امنا مشخص می شود ، خاطرنشان کرد : اگر هیئت امنای دانشگاهی شهریه را بیشتر از میزانی که وزارت علوم مشخص کرده اعلام کند ، با آن برخورد می شود .
وی افزود : برای اینکه سقف افزایش شهریه را معاونت آموزشی وزارت علوم تعیین کرده و میزان آن در هیئت امنا ولی حد آن توسط وزارت علوم مشخص می شود .
معاون آموزشی وزارت علوم گفت : بیشتر تمرکز ما بر روی دانشگاه های دولتی است و البته وقتی دانشگاه دولتی می گوییم ، عملا منظورمان همان دوره شبانه است ، چون دوره روزانه دانشگاه ها شهریه ندارند ، شهریه پردیس های دانشگاهی نیز در هیئت امنا تعیین می شود .
راه اندازی سامانه جدید پذیرش دانشجویان غیرایرانی دانشگاه تهران سامانه جدید پذیرش دانشجویان غیرایرانی دانشگاه تهران زیر نظر معاونت بین الملل و با همکاری پردیس کیش دانشگاه تهران توسط مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران راه اندازی شد .
به گزارش دانشگاه تهران ، این سامانه درراستای توسعه هویت بین الملل دانشگاه تهران و فراهم سازی بستر مناسب برای تحصیل دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه تهران به صورت تماما انگلیسی برای سهولت کار این دانشجویان ، طراحی و پیاده سازی شده است .
این سامانه ( http : //admission .
ut .
ac .
ir/en ) به نحوی طراحی شده که متقاضیان تمامی مراحل ثبت درخواست ، ارسال مدارک را می توانند به صورت الکترونیکی و غیرحضوری انجام دهند و در هر لحظه از روند پیشرفت درخواست خود آگاهی یابند .
ثبت نام در سامانه و تشکیل پروفایل کاربری( Sign up ) ، امکان ثبت پیش نویس ( Draft ) و بازگشت برای تکمیل درخواست ، امکان پیگیری مرحله به مرحله هر درخواست ( Tracking ) ، امکان ارسال پست الکترونیکی به کاربر بعد از تغییر هر مرحله ، امکان درج چندین توصیه نامه در فرم ثبت نام و امکان درخواست خوابگاه همزمان با ثبت درخواست پذیرش برخی از امکانات این سامانه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
جوان
1397/06/20
> وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری از رهبر انقلاب برای میدان دادن به یک فرد جوان در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه های سراسر کشور قدردانی کرد .
> جوان آنلاین : منصور غلامی وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری در جلسه معارفه رئیس جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه های سراسر کشور طی سخنانی درباره شخصیت حجت الاسلام محمدیان اظهار داشت : آقای محمدیان با تمام وجود خود را متعلق به خانواده دانشگاهیان می دانست و این مسئله گویای حس مسئولیت پذیری و عمیق بودن وظیفه شناسی در شخصیت ایشان است .
وی با بیان اینکه جامعه دانشگاهی کشور وظایف خود را در چارچوب منویات رهبری انقلاب دنبال می کند ، افزود : در این چارچوب جایگاه دفاتر نهاد نمایندگی دیده شده است و باید گفت : تلاش ها و زحمات این دفاتر در رشد علمی کشور موثر است .
وزیر علوم در ادامه با اشاره به سابقه آشنایی خود با حجت الاسلام رستمی یادآور شد : ایشان در همدان جزو اساتید فاضل و بسیار توانمند دانشگاه بودند .
امیدواریم با ادامه این مسیر و سابقه ای که در این مجموعه داشتند ، بتوانند مسیری را که حجت الاسلام محمدیان طی کردند ، با کسب تجربه در حضور آقای محمدیان در این مسیر موفق عمل کنند .
غلامی ضمن تشکر از رهبر انقلاب برای میدان دادن به یک فرد جوان در این حوزه ، بیان کرد : از رهبر انقلاب سپاسگذاریم ، شخصیت جوانی مانند آقای رستمی که از محضر فرهیخته ای همچون آقای محمدیان کسب فیض کردند را در این جایگاه قرار دادند .
امیدواریم با همراهی ایشان تجربیات مفید و ارزشمندی را در آینده دنبال کنیم .
**طهرانچی : محمدیان برای دانشگاه آزاد بسیار زحمت کشید در ادامه طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد نیز یادآور شد : اگر امروز در وضعیت علمی به جایگاهی رسیده ایم که جزو 10 کشور اول در پیشرفت علمی قرار داریم زحمات و تلاش های مهمی کشیده شده است که نقش نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها را نمی توان نادیده گرفت .
وی با اشاره به شخصیت حجت الاسلام محمدیان گفت : ایشان با تمام وجود دانشجویان را دوست داشت و در نقش پدری مهربان ، مجاهدت و فداکاری های زیادی در این مسیر به خرج داد .
آقای محمدیان با شجاعت پای علم و تحول در دانشگاه آزاد ایستاد و تلاش کرد این دانشگاه را که با این نهاد فاصله داشت با سلوک مهربانانه خود و دلسوزی برای تک تک دانشجویان به آن نزدیک کند .
در این کار حتی سلامت خود را در معرض خطر قرار داد .
قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیز طی سخنانی اظهار داشت : معتقدم وقتی جمهوری اسلامی ایران به قدرت رسید که وحدت حوزه و دانشگاه شکل گرفت .
بنده به عنوان کسی که در مشهد تلاش های مقام معظم رهبری را در ارتباط با دانشجویان و جوانان می دیدم ایشان را سمبل این تلاش می دانم و معتقدم مادامی که بین روحانیت معظم و جوانان ارتباط موثر و خوبی برقرار باشد و حوزه و دانشگاه در یک مسیر و یک جهت باشند ، مشکلات قابل حل است .
وی گفت : معتقدم اگر این ارتباط کمتر شود با تمام احترامی که برای روحانیت قائلم مقصر این موضوع را روحانیت می دانم ، زیرا جایگاه روحانیت پیامبرگونه است و از آن ها انتظار بیشتری می رود .
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد : مادامی که این سلوک و رفتار این عزیزان با دانشجویان و جوانان در جامعه به شکل مستمر وجود داشته باشد دانشگاه ما نیز موفق خواهد بود و می توانیم ایرانی آبادتر و مدیرانی ارزشی تر در جامعه داشته باشیم .
وی در پایان اظهار امیدواری کرد با حضور حجت الاسلام رستمی در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور این اتفاق رخ دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه نوآوران
1397/06/20
> تهیه نقشه های گودبرداری ساختمان پلاسکو.
> در نشست خبری شهرسازی مطرح شد : تهیه نقشه های گودبرداری ساختمان پلاسکو سخنگوی شورای شهر تهران گفت : دو هفته پیش نفشه های گودبرداری ساختمان جایگزین پلاسکو به شهرداری ارائه شده است و به زودی بقیه نقشه ها نیز ارائه می شود .
نوآوران آنلاین علی اعطا در نشست خبری کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران که به عملکرد یک ساله این کمیسیون اختصاص داشت گفت : در کمیته معماری شورای شهر تهران زیرمجموعه کمیسیون شهرسازی و معماری موارد متعددی طی یک سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است که از آن جمله می توان به پیگیری های این کمیته برای اجرای مصوبه خانه معمار که مربوط به شورای قبل است اشاره کرد که بر اساس این مصوبه قرار بود خانه استاد لرزاده در منطقه 7 به خانه معمار تبدیل شود .
وی افزود : متاسفانه برخلاف مصوبه شورای قبل و در دو سال اخیر در شهرداری تهران این موضوع محقق نشد و در پیگیری هایی که جدیدا انجام شده است پیش بینی می شود به زودی خانه استاد لرزاده به خانه معمار تبدیل و از این فضا استفاده شود .
اعطا تصریح کرد : در کمیته معماری نشست های مفصلی با حضور مهندسان مشاور برگزار شده و از نقطه نظرات آنها برای این حوزه استفاده می شود که بسیاری از این نقطه نظرات تبدیل به مستندسازی شده است و در آینده می توان از آنها به نحو مطلوب استفاده کرد .
سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد : بحث توسعه فضای همگانی به واسطه ساخت پلازا را در دستور کار داریم که مطالعات آن در سه ماهه گذشته انجام شده است ، قرار است فضاهایی که پتانسیل لازم را دارند شناسایی شده و به عنوان فضاهای فعال شهری به پلازا تبدیل شوند که پلازای مقابل موزه سینما یکی از مکان هایی است که این طرح در آن اجرایی می شود .
وی در ادامه به طرح جایگزین مصوبه برج باغات اشاره کرد و گفت : ما شهرداری تهران را طی یک طرح الزام به ارائه طرحی جایگزین در این بخش کرده ایم که پیش بینی می شود طی یکی دو هفته آینده این موضوع در صحن شورا تسریع و به پایان برسد .
وی گفت : همچنین ما شهرداری تهران را ملزم به ارائه برنامه عملیاتی ایمن سازی ساختمان های بلندمرتبه کرده ایم و شهرداری 6 ماه فرصت داشت تا این لایحه را به شورا ارائه کند که بر اساس زمانبندی 5 ماه از این فرصت البته به دلیل بی ثباتی مدیریت شهری سپری شده است و امیدواریم با ثبات مدیریتی در شهرداری تهران و بویژه در معاونت شهرسازی در اسرع وقت این لایحه در اختیار شورا قرار بگیرد .
سخنگوی شورای شهر تهران گفت : همچنین ارائه گزارش میزان طرح تفصیلی که در تاریخ 28 آذر 96 در شورای شهر به تصویب رسید و شهرداری ملزم به ارائه این گزارش شد ، هنوز به سرانجام نرسیده است که امیدواریم این موضوع هر چه زودتر توسط شهرداری تهران پیگیری و اجرا شود .
اعطا افزود : یکی از موضوعاتی که در طول یک سال گذشته در کمیسیون معماری مورد توجه قرار گرفت بحث مرکز آموزش درجه داری 06 بود که اگر ورود کمیسیون نبود این موضوع سرنوشت دیگری پیدا می کرد که با پیگیری های کمیسیون شهرسازی و معماری و کمیته مربوطه این موضوع به گونه ای پیش رفت که متوقف شد تا بتوانیم در اینده تصمیم گیری در این بخش انجام بدهیم تا تاثیرات مخربی در منطقه نگذارد .
وی افزود : یکی از موضوعاتی که در کمیته معماری مورد توجه قرار گرفته موضوع بافت های تاریخی است که البته در سال اول ما به طور کامل به این موضوع نرسیدیم اما در سال دوم این موضوع را در دستور کاری خود قرار داده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه نوآوران
1397/06/20

سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به نتایج اجرای مصوبه برج باغات طی یک دهه اخیر در شهر تهران گفت : برای حدود 430 قطعه زمین در یک دهه گذشته پروانه صادر شد که به ازای 100 پروانه در این خصوص 130 هکتار از باغات تهران به زیر ساخت رفت و عوارض ناشی از محل صدور پروانه ها در این مدت یک درصد از درآمدهای صدور پروانه شهرداری تهران بوده است که این موضوع از جهات بسیاری قابل بررسی قرار دارد .
اعطا گفت : در نهایت و با توجه به شرایط نابسامان در حوزه مالی شهرداری تهران تلاشی را نیز برای حفظ باغات و صیانت از آنها صورت گرفت که در این زمینه باید تمهیداتی برای مشارکت صاحبان باغات انجام می شد و بر همین اساس شورای شهر تهران در مرحله ابتدایی اقدام به لغو مصوبه برج باغات و در نهایت از شهرداری تهران خواستیم پیشنهادات خود را برای جایگزین این طرح به شورا ارائه کند .
وی گفت : در پیشنهاد جایگزین شهرداری تهران در بحث مصوبه برج باغات به موضوعات مختلفی از جمله تشویقات ، فضای کاربردی و جلوگیری از ساخت و ساز در بحث باغات اشاره شده است و امیدواریم با تصویب پیشنهاد شهرداری در بحث باغات بتوانیم به نحو مطلوب تر از آن استفاده کنیم .
در پیشنهاد جدید شهرداری تهران ماکسیسم تراکم در باغات 80 درصد است که در مقایسه با مدیریت سابق که این عدد به 600 تا 800 درصد رسید قابل توجه است .
ضمن اینکه در پیشنهاد جدید قطع اشغال ، طبقات و زیرزمین به طور محسوس کاهش پیدا کرده است .
قطعا این پیشنهاد باعث تخریب باغات نمی شود ضمن اینکه ما باید بتوانیم در بحث ساخت و ساز در باغات نیز از روش های جدید استفاده کنیم .
ضمن اینکه در این بستر به دنبال جذب سرمایه گذار در باغات خواهیم بود .
وی با اشاره به دیدگاهی که معتقد است نباید هیچ ساخت و سازی در باغ ها صورت بگیرد به شوخی گفت : باغی که در آن ساخت و ساز نشود به درد سیزده به در می خورد .
اعطا با بیان اینکه پیش بینی می شود طی یک دو هفته دیگر پیشنهاد لایحه شهرداری به شورا ارسال شود گفت : کار کارشناسی در این خصوص در شورا زمان نخواهد برد و ما بعد از تصویب این لایحه در صحن شورا آن را برای تایید به شورای عالی شهرسازی ارسال خواهیم کرد .
وی همچنین در خصوص طرح توسعه دانشگاه تهران گفت : در این زمینه تعدادی از این اهالی نسبت به این طرح معترض بودند و ما نیز با توجه به اعتراض شهروندان بنا را در این گذاشتیم که جلسه ای را با حضور رئیس دانشگاه جلسه ای را در صحن شورا برگزار کردیم و در این خصوص تبادل نظر انجام بگیرد .
سخنگوی شورای شهر تهران گفت : پیش از حضور رئیس دانشگاه تهران نیز ما جلساتی را با ذینفعان و اهالی دانشگاه تهران برگزار خواهیم کرد تا موضوع کاملا روشن و شفاف شود و ما به عنوان نمایندگان مردم مکلف به رعایت حقوق آنها و انتقال مشکلات آنها هستیم .
اعطا گفت : قرار بود رئیس دانشگاه تهران هفته آینده در صحن شورا حاضر و درخصوص طرح توسعه دانشگاه تهران بحث و تبادل نظر شود که این موضوع به تعویق افتاده و هم اکنون ما اعتراضات مردمی را در کمیسیون مورد بررسی قرار خواهیم داد و در آینده در خصوص طرح توسعه دانشگاه تهران با حضور رئیس این دانشگاه تصمیم گیری خواهیم کرد .
وی در گفت : در بحث توسعه دانشگاه تهران چند موضوع مورد توجه باید قرار بگیرد .
یکی اینکه تبدیل بافت مسکونی به فضای آموزشی و همچنین بحث بارگیری و تراکم که این موارد مورد انتقاد اهالی منطقه نیز قرار گرفته است .
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص پلاسکو نیز توضیح داد : هر روز گزارش تازه ای در خصوص میزان مقصران این حادثه به شورا می رسد اما در خصوص مجوز های لازم برای ساخت بنای جایگزین ، 2 هفته پیش نقشه های گودبرداری ها به شهرداری ارائه شد و به زودی بقیه نقشه های نیز ارائه می شود .
او ادامه داد : در حال حاضر پی ساختمان قدیم در حال تخلیه است .
فردی که خودسوزی کرد چه مشکلی در حوزه شهرسازی داشت در این جلسه زهرا نژادبهرام با اشاره به پیگیری های کمیسیون شهرسازی و معماری درباره پرونده فردی که هفته پیش در مقابل شهرداری تهران خودسوزی کرد و در نهایت درگذشت اظهار کرد : این پرونده مربوط به دوره مدیریت قبلی است .
وی تصریح کرد : با توجه به تغییر کاربری ملک این فرد ، مدیریت قبلی پیشنهاد می دهد که رضایت ذینفعان را به دست بیاورد و همچنین با توافق بر ارائه مبلغ مورد نظر می تواند ملکش را تغییر کاربری بدهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه نوآوران
1397/06/20

نژادبهرام گفت : این فرد پس از ارائه توافق ذینفعان و جلب موافقت شورای معماری شهرسازی ، برای دریافت سند اقدام می کند و شهرداری در دوره جدید با توجه به فوت یکی از ذینفعان از فرد می خواهد که رضایت ذینفعان را تجدید کند و در این اقدام ورثه نمی پذیرند و تمایلی به تغییر کاربری شان نمی دهند و این امر منجر می شود که اتفاق ناخوشایندی رخ دهد .
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران ادامه داد : سوالی که مطرح است که چرا در دوره قبل مدیریت شهری پس از دریافت مبلغ مورد نظر و پذیرش شورای معماری شهرسازی ، اقدامات این فرد بی نتیجه مانده و علت این تاخیر چه بوده است؟ که چرا پایان کار در دوره قبل صورت نگرفته است؟ وی در ادامه نشست خبری با اشاره به موضوع بافت فرسوده و اهمیت و نوسازی آن بیان کرد : در این زمینه ستاد بازآفرینی شهر تهران فعالیت های متعددی را درخصوص نوسازی و با حمایت دولت در دستور کار خود قرار داده است .
نژادبهرام با اشاره به فعالیت 22 ستاد بازآفرینی در مناطق به ریاست شهرداران مناطق بیان کرد : منطقه 10 بیشترین بافت فرسوده و بیشترین نوسازی را داشته است .
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه در فرآیند نوسازی ساختمان های فرسوده باید تشویقات و تسهیلاتی در اختیار شهروندان قرار بگیرد گفت : یکی از مواردی که در بحث نوسازی بافت های فرسوده مشکل ساز است سندهای قولنامه ای و وقفی برخی از املاک است .
وی همچنین درخصوص آخرین وضعیت طرح توسعه دانشگاه تهران گفت : در این زمینه جلسات متعددی برگزار شده است که هفته گذشته نیز در منطقه مربوطه جلسه ای با نمایندگان مجلس برگزار شد و قرار شد نمایندگان جلسه ای را نیز با وزیر علوم درخصوص طرح توسعه دانشگاه تهران داشته باشند و در نهایت ما به یک جمع بندی در این زمینه برسیم .
نژاد بهرام همچنین درخصوص وضعیت گود رها شده برج میلاد گفت : در این زمینه نامه نگاری هایی به ناجا و با توجه به ادعای آنها درخصوص حقوق مکتسبه در این زمینه دارند شده است و در واقع ما نگرانی های خود را در زمینه رها شدن این گود به آنها اعلام کرده ایم که البته جلساتی در این زمینه برگزار شده و امیدواریم هر چه زودتر تکلیف این برج رها شده مشخص شود .
نژادبهرام در مورد بسته شدن درهای باغ ملی به روی مردم گفت : شهرداری در حوزه باغ ملی هزینه های زیادی کرده تا مردم از این فضا استفاده کنند اما هر از چندگاهی به بهانه های مختلف درهای آن را می بندد و متاسفانه باید اعلام کنم که دستگاه های اجرایی تعهدات قبلی خود را در زمان اجرا فراموش می کنند و تمام سعی خود را خواهند داشت تا مشکل ایجاد کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/06/21
> حسین سالار آملیقائم مقام وزیر علوم در امور بین المللنکته بسیار مهم در مهاجرت دانشجویان این است که بر اساس آمارهای ما دانشجویان کیفی از کشور خارج می شوند .
> حسین سالار آملیقائم مقام وزیر علوم در امور بین المللنکته بسیار مهم در مهاجرت دانشجویان این است که بر اساس آمارهای ما دانشجویان کیفی از کشور خارج می شوند .
معمولاً دانشجویانی که اقدام به تسویه حساب می کنند ، می خواهند به خارج از کشور برای ادامه تحصیل یا هر کار دیگری بروند .
آمار تسویه حساب دانشجویان به نسبت سال گذشته با شیب کوچکی افزایش پیدا کرده است ، آنهایی که این کار را انجام می دهند ، علاقه رفتن به خارج از کشور دارند .
با این همه برخلاف آن چیزی که رایج است ، من فکر می کنم؛ دانشجویان ما خیلی اقدام به مهاجرت نمی کنند ، اما نگرانی اصلی ما بابت خروج و مهاجرت دانشجویان کیفی دانشگاه های معتبر کشور است ، وگرنه درصد مهاجرت دانشجویان دانشگاه های ما نسبت به دانشجویان کشورهای دیگر درصد بالایی نیست و نمی توان گفت که کشور ما یک کشور اعزام کننده و مهاجر فرست دانشجو به خارج از کشور است .
نمی گویم که در آمارها علاقه برای رفتن به خارج از کشور دیده نمی شود ، اما آمار مهاجرت دانشجویان ما از متوسط آمار جهانی کمتر است .
باز هم تأکید می کنم ، نگرانی ما از مهاجرت دانشجویان با کیفیت است .
ما شرایطی که در کشور ایجاد کرده ایم ، این است که دانشجویان نخبه و دارای استعداد برتر بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند ، لذا این یکی از مواردی است که این دسته از دانشجویان دیگر نیازی نیست ، برای تحصیل در مقاطع بعدی به خارج از کشور بروند .
ما هم البته در این زمینه و برای جذب دانشجویان و نخبگان برنامه هایی داریم .
در سال گذشته چندین هیأت دانشگاهی از کشورهای مختلف جهت پژوهش ، دوره های آموزشی مشترک ، تبادل استاد و دانشجو وارد کشور شدند .
سال قبل 2 هزار و200 ویزای ورود به ایران برای بازدید از دانشگاه های کشور با همکاری وزارت علوم صادر شد که به طور میانگین در هر هفته 11 هیأت سه تا پنج نفری را در بر می گیرد .
ما باید دقت کنیم در موضوع علم و فناوری نباید مرزبندی شود و مسئولان باید چرخه بین المللی را جدی بگیرند .
چرخه علم و فناوری در دنیا شکل گرفته است که ما باید نهایت استفاده را از این چرخه داشته باشیم و نگذاریم کشورهای دیگر محدودیتی برای حضور ما در این چرخه ایجاد کنند .
بر این اساس در سال گذشته 417 طرح تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه ها داشتیم که این خود بیانگر روند رو به رشد طرح های آموزشی و پژوهشی مشترک بین المللی است .
هم اکنون 55 هزار و 308دانشجوی خارجی در ایران مشغول به تحصیل هستند که بر مبنای برنامه ششم توسعه تا سال 1400 دانشجویان خارجی به 80 هزار دانشجو افزایش می یابد و تا این سال باید 1/8درصد از دانشجویان دانشگاه های کشور را دانشجویان خارجی تشکیل دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی صدیقی+رییس سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/06/20
> معاون آموزشی دانشگاه اعلام کرد؛ زمان ثبت نام دانشگاه شهید مدنی آذربایجان معاون آموزشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان گفت : ثبت نام اینترنتی دانشجویان پذیرفته شده در آزمون سراسری مقاطع مختلف دانشگاه شهید مدنی آذربایجان از هفته دوم شهریور ماه آغاز شده است .
> معاون آموزشی دانشگاه اعلام کرد؛ زمان ثبت نام دانشگاه شهید مدنی آذربایجان معاون آموزشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان گفت : ثبت نام اینترنتی دانشجویان پذیرفته شده در آزمون سراسری مقاطع مختلف دانشگاه شهید مدنی آذربایجان از هفته دوم شهریور ماه آغاز شده است .
منصور ایمان پور در گفت وگو با ایسنا ، با بیان این مطلب اظهار کرد : ثبت نام ها به صورت اینترنتی بوده و ثبت دانشجویان دکتری هفته دوم و دانشجویان ارشد از هفدهم شهریور ماه شروع شده است .
زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دوره کارشناسی نیز متعاقباً اعلام خواهد شد .
وی در ادامه گفت : در صورت بروز مشکلی حین ثبت نام اینترنتی ، پذیرفته شدگان می توانند همزمان با شروع کلاس ها از تاریخ بیست و چهارم شهریور ماه ، با مراجعه حضوری نسبت به حل مشکل اقدام کنند .
معاون آموزشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان بیان کرد : دانشجویان ورودی سال های مختلف می توانند از تاریخ 17 تا 22 شهریور ماه برای انتخاب واحد به سایت دانشگاه مراجعه کنند .
ایمان پور ، تعداد دانشجویان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان را6517 نفر عنوان کرد و گفت : 1301 نفر از این تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد و 308 نفر دانشجوی دکتری هستند و پیش بینی می شود با ورود پذیرفته شدگان سال 97 ، تعداد دانشجویان ما به هفت هزار نفر برسد .
وی در پایان از برگزاری جلسات توجیهی همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در سطح دانشکده ها خبر داد .
زمان حذف و اضافه اعلام شد؛ امروز؛ آخرین مهلت انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال اول سال تحصیلی 98 97 دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی امروز چهارشنبه 21 شهریورماه به پایان می رسد .
به گزارش دانشگاه آزاد اسلامی ، براساس تقویم آموزشی سال تحصیلی 98 1397 دانشگاه آزاد اسلامی شروع کلاسهای نیمسال اول از تاریخ24 شهریورماه خواهد بود .
تاریخ حذف و اضافه دانشجویان از 7 تا 12 مهر است و کلاسهای درسی نیمسال اول در تاریخ 13 دی به پایان خواهد رسید .
همچنین امتحانات نیمسال اول سال تحصیلی 98 97 دانشگاه آزاد اسلامی از 15 تا 27 دی ماه برگزار می‎شود .
رییس سازمان امور دانشجویان خبر داد؛ افزایش اختیارات معاونین دانشجویی دانشگاه ها از ابتدای مهر رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از افزایش میزات اختیارات معاونین دانشجویی دانشگاه ها و استقلال نسبی آنها از ابتدای مهرماه جاری خبر داد .
به گزارش ایسنا ، مجتبی صدیقی در نشست روسای دانشگاه ها ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری که در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد ، تصریح کرد : با هدف تقویت حوزه رفاهی دانشجویی دانشگاه ها از مهرماه سال جاری اختیارات معاونان دانشجویی دانشگاه ها افزایش می یابد و معاونت های دانشجویی از یک استقلال نسبی برخوردار و امور مالی جدا خواهند داشت .
وی ادامه داد : ایجاد مرکز خدمات دانشجویی در دانشگاه ها با استفاده از تجربه تاسیس سازمان امور دانشجویان صورت می گیرد و این مراکز با استفاده از ظرفیت هیات های امنا دانشگاه خواهند توانست با دست بازتری در حوزه خدمات دانشجویی مانند مسکن و تغذیه عمل کنند .
صدیقی افزایش اختیارات معاونان دانشجویی و ایجاد مرکز خدمات دانشجویی در دانشگاه ها را در مسیر تحقق هدفمندی یارانه های دانشجویی اعلام کرد و گفت : با اجرایی شدن این اهداف مدیریت دانشگاه ها فرصت بیشتری برای پرداختن به امور آموزشی و پرورشی خواهند داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی صدیقی+رییس سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/06/20

رئیس سازمان امور دانشجویان در تشریح برنامه های مهم این سازمان در سال اخیر گفت : رتبه بندی و ارتقای خوابگاه های سطح سه و چهار کشور به سطوح یک و دو ، ساخت 24 زمین چمن ورزشی مصنوعی و رتبه بندی سالن های ورزشی دانشگاه های کشور از جمله این اقدامات است .
وی با اشاره به تدارک لازم برای آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها خاطرنشان کرد : با هماهنگی ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی ، اقلام عمده مورد نیاز دانشگاه ها در زمینه تغذیه دانشجویان تهیه شده است و در استان ها توزیع خواهد شد .
صدیقی در خصوص اختصاص ارز دانشجویی به فرصت های مطالعاتی دانشجویان دکتری گفت : تا پایان شهریورماه دانشگاه ها می توانند لیست دانشجویان اعزامی به فرصت های مطالعاتی را به سازمان دانشجویان معرفی کنند و ارز با نرخ 4200 تومان دریافت کنند .
وی در پایان ، با اشاره به اتمام فاز سوم طرح پژوهشی مطالعه سیمای زندگی دانشجویان گفت : نتایج این طرح به معاونان دانشجویی ارسال شده است و از روسای دانشگاه ها انتظار می رود در شورای دانشگاه نتایج دانشگاه خود و مقایسه آن با سایر دانشگاه های کشور را بررسی کنند .
توسط معاونت آموزشی دانشگاه؛ ابلاغ سرفصل های بازنگری شده 5 رشته علوم انسانی دانشگاه آزاد معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با ابلاغ بخشنامه هایی ، سرفصلهای بازنگری شده 7 رشته مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را اعلام کرد .
به گزارش دانشگاه آزاد اسلامی ، سرفصلهای بازنگری شده برای بهره برداری در سایت مرکز برنامه ریزی درسی به آدرس www .
sep .
iau .
ir قرار داده شده است .
اجرای این سرفصلها از نیمسال اول سال تحصیلی 98 1397 برای دانشجویان ورودی سال 1397 و بعد از آن لازم الاجراست .
براساس بخشنامه های مذکور سرفصلهایی که تاکنون بازنگری شده شامل رشته های اقتصاد ، مشاوره ، هتلداری ، گردشگری ، علوم سیاسی و مهندسی معماری در مقطع کارشناسی است .
همچنین رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی ارشد نیز مورد بازنگری قرار گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
جوان
1397/06/20
> نتایج نهایی داوطلبان کنکور سراسری ساعت 18 امروز بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد .
> جوان آنلاین : ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : نتیجه نهایی داوطلبان ساعت 18 امروز بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www .
sanjesh .
org قرار می گیرد .
کنکور سراسری سال 97 در پنج گروه آزمایشی در روز های هفتم و هشتم تیرماه برگزار شد .
مرحله اول ثبت نام در کنکور 97 از اول تا شانزدهم بهمن 96 برگزار شد و تعداد 951 هزار و 85 نفر در این مرحله ثبت نام کردند .
بر اساس برنامه زمانی تعیین شده مرحله دوم ثبت نام کنکور 97 در روز های 13 تا 16 اسفندماه 96 انجام شد و در این مرحله نیز تعداد 60 هزار و 299 نفر ثبت نام کردند .
با توجه به تعداد ثبت نام کننده در مرحله اول (951 هزار و 85 نفر) و مرحله دوم (60 هزار و 299 نفر) در مجموع تعداد یک میلیون و 11 هزار و 384 نفر در کنکور 97 ثبت نام کرده اند که این تعداد نسبت به آمار ثبت نام در آزمون سراسری سال 96 تعداد 27 هزار و 25 نفر بیشتر است .
از تعداد یک میلیون و 11 هزار و 384 نفر ثبت نام کننده ، تعداد 599 هزار و 121 نفر معادل 59 .
24 درصد زن و تعداد 412 هزار و 263 نفر معادل 40 .
76 درصد مرد هستند .
همچنین تعداد 144 هزار و 437 نفر در گروه ریاضی و فنی ، تعداد 642 هزار و 228 نفر در گروه علوم تجربی ، تعداد 204 هزار و 936 نفر در گروه علوم انسانی ، تعداد 12 هزار و 249 نفر در گروه هنر و تعداد 7 هزار و 534 نفر در گروه زبان های خارجی ثبت نام کرده اند .
با توجه به اینکه داوطلبان گروه های علوم ریاضی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و زبان های خارجی می توانستند در آزمون گروه هنر نیز شرکت کنند ، در مجموع تعداد 66 هزار و 566 نفر از گروه های دیگر در گروه هنر ثبت نام کردند .
همچنین با توجه به اینکه داوطلبان گروه های علوم ریاضی ، علوم تجربی ، علوم انسانی و هنر می توانستند در آزمون گروه زبان های خارجی نیز شرکت کنند ، در مجموع تعداد 137 هزار و 997 نفر از گروه های دیگر در گروه زبان های خارجی شرکت کردند؛ بنابراین در مجموع شرکت کنندگان در گروه های غیر از گروه های آزمایشی اصلی داوطلب ، تعداد 204 هزار و 563 نفر در این بخش شرکت کردند و با توجه به آمار شرکت کنندگان در سایر گروه های آزمایشی ، برای تعداد یک میلیون و 215 هزار و 947 داوطلب کنکور 97 کارت صادر شد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
دنیای اقتصاد
1397/06/21
> گروه بنگاه ها : بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه ای 7 ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تامین بخشی از هزینه های دوران تحصیل دانشجویان و ارائه خدمات بانکی امضا کردند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی و تبلیغات ، ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار و محمدرضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور طی دیداری در محل دانشگاه پیام نور ضمن تاکید بر لزوم توسعه همکاری های دوجانبه ، تفاهم نامه ای یکساله را که براساس آن اعطای تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان در سقف هزینه شهریه ثبت نام و شروط دیگر مندرج در تفاهم نامه صورت می گیرد امضا کردند .
در نشست مسوولان بانک انصار و دانشگاه پیام نور طرفین از وجود زمینه های مشترک همکاری سخن گفته و بر لزوم استفاده از این زمینه ها در راستای ارتقای تحصیلی هموطنان و به ویژه ، دانشجویان کم بضاعت تاکید کردند .
> امضای تفاهم نامه همکاری بین بانک انصار و دانشگاه پیام نور گروه بنگاه ها : بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه ای 7 ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تامین بخشی از هزینه های دوران تحصیل دانشجویان و ارائه خدمات بانکی امضا کردند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی و تبلیغات ، ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار و محمدرضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور طی دیداری در محل دانشگاه پیام نور ضمن تاکید بر لزوم توسعه همکاری های دوجانبه ، تفاهم نامه ای یکساله را که براساس آن اعطای تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان در سقف هزینه شهریه ثبت نام و شروط دیگر مندرج در تفاهم نامه صورت می گیرد امضا کردند .
در نشست مسوولان بانک انصار و دانشگاه پیام نور طرفین از وجود زمینه های مشترک همکاری سخن گفته و بر لزوم استفاده از این زمینه ها در راستای ارتقای تحصیلی هموطنان و به ویژه ، دانشجویان کم بضاعت تاکید کردند .
کلمات کلیدی : تبلیغات دانشگاه پیام نور روابط عمومی قرض الحسنه بانک.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
تعادل
1397/06/21
> بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهمنامه ای 7ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تأمین بخشی از هزینه های دوران تحصیل دانشجویان و ارایه خدمات بانکی امضا کردند .
> امضای تفاهمنامه بانک انصار با دانشگاه پیام نور بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهمنامه ای 7ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تأمین بخشی از هزینه های دوران تحصیل دانشجویان و ارایه خدمات بانکی امضا کردند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وتبلیغات ، دکترابراهیمی مدیرعامل بانک انصار و دکترمحمدرضا زمانی رییس دانشگاه پیام نور طی دیداری در محل دانشگاه پیام نور ضمن تأکید بر لزوم توسعه همکاری های دوجانبه ، تفاهمنامه ای یکساله را که براساس آن اعطای تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان در سقف هزینه شهریه ثبت نام و شروط دیگرمندرج در تفاهمنامه صورت می گیرد امضاء کردند .
شایان ذکراست که در نشست مسئولان بانک انصار و دانشگاه پیام نور طرفین از وجود زمینه های مشترک همکاری سخن گفته و بر لزوم استفاده از این زمینه ها در راستای ارتقای تحصیلی هموطنان عزیز و به ویژه ، دانشجویان کم بضاعت تأکید کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
جوان
1397/06/20
> بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه ای 7 ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تأمین بخشی از هزینه های دوران تحصیل دانشجویان و ارایه خدمات بانکی امضاء کردند .
> بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه ای 7 ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تأمین بخشی از هزینه های دوران تحصیل دانشجویان و ارایه خدمات بانکی امضاء کردند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وتبلیغات ، دکترابراهیمی مدیرعامل بانک انصار و دکترمحمدرضا زمانی رییس دانشگاه پیام نور طی دیداری در محل دانشگاه پیام نور ضمن تأکید بر لزوم توسعه همکاری های دوجانبه ، تفاهمنامه ای یکساله را که براساس آن اعطای تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان در سقف هزینه شهریه ثبت نام و شروط دیگرمندرج در تفاهمنامه صورت می گیرد امضاء کردند .
شایان ذکراست که در نشست مسئولان بانک انصار و دانشگاه پیام نور طرفین از وجود زمینه های مشترک همکاری سخن گفته و بر لزوم استفاده از این زمینه ها در راستای ارتقای تحصیلی هموطنان عزیز و به ویژه ، دانشجویان کم بضاعت تأکید کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه نوآوران
1397/06/20
> تفاهم نامه همکاری بین بانک انصار و دانشگاه پیام نور امضاءشد.
> تفاهم نامه همکاری بین بانک انصار و دانشگاه پیام نور امضاءشد بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه ای 7 ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تأمین بخشی از هزینه های دوران تحصیل دانشجویان و ارایه خدمات بانکی امضاء کردند .
نوآوران آنلاین بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه ای 7 ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تأمین بخشی از هزینه های دوران تحصیل دانشجویان و ارایه خدمات بانکی امضاء کردند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وتبلیغات ، دکترابراهیمی مدیرعامل بانک انصار و دکترمحمدرضا زمانی رییس دانشگاه پیام نور طی دیداری در محل دانشگاه پیام نور ضمن تأکید بر لزوم توسعه همکاری های دوجانبه ، تفاهمنامه ای یکساله را که براساس آن اعطای تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان در سقف هزینه شهریه ثبت نام و شروط دیگرمندرج در تفاهمنامه صورت می گیرد امضاء کردند .
شایان ذکراست که در نشست مسئولان بانک انصار و دانشگاه پیام نور طرفین از وجود زمینه های مشترک همکاری سخن گفته و بر لزوم استفاده از این زمینه ها در راستای ارتقای تحصیلی هموطنان عزیز و به ویژه ، دانشجویان کم بضاعت تأکید کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
قانون
1397/06/21
> در یک دهه گذشته 430 پروانه ساخت در باغات صادر شد که بر همین اساس 130 هکتار از باغات تهران تخریب شد اما آورده مالی آن کمتر از یک درصد از بودجه شهرداری بود؛ این بخشی از صحبت های دیروز علی اعطا ، سخنگوی شورای شهر تهران در نشست خبری بود که گفت : می توانیم برای باغات کاربری های تفریحی ، هنری ، فرهنگی و.
> در یک دهه گذشته 430 پروانه ساخت در باغات صادر شد که بر همین اساس 130 هکتار از باغات تهران تخریب شد اما آورده مالی آن کمتر از یک درصد از بودجه شهرداری بود؛ این بخشی از صحبت های دیروز علی اعطا ، سخنگوی شورای شهر تهران در نشست خبری بود که گفت : می توانیم برای باغات کاربری های تفریحی ، هنری ، فرهنگی و .
ایجاد کنیم و امتیازاتی به مالک باغ بدهیم که ترغیب شود باغ خود را حفظ کند .
وی با بیان اینکه از این پس ساخت و سازهای سنتی که بتن ، سیمان ، میلگرد و .
در حجم وسیع استفاده شود نخواهیم داشت ، گفت : البته برای تعریف کاربری های حداقلی مثلا گالری یا تفریحی باید فضای مناسب نیز ایجاد شود و بارگزاری های حداقلی خواهیم داشت .
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه بسته های سرمایه گذاری جدید در باغات خواهیم داشت ، گفت : در طرح پیشنهادی برج باغ ، تراکم و سطح اشغال کاهش داشته و در اسرع وقت این مساله برای بررسی به صحن علنی می آید .
اعطا در ادامه در مورد سرانجام طرح توسعه دانشگاه تهران گفت : این طرح برای اهالی محل مشکلاتی ایجاد کرده و مردم منطقه از این طرح بسیار گلایه مند هستند و به زودی در جلسه ای که با حضور رییس دانشگاه تهران در صحن شورا تشکیل می شود ، در مورد این مساله صحبت خواهیم کرد .
هر چند که بنا داریم پیش از حضور وی ، جلسه ای با حضور ذی نفعان برگزار کنیم تا مسائل دسته بندی شود .
وی در ادامه در مورد طولانی شدن رسیدگی پرونده تخلفات ایران مال گفت : اگر ابعاد موضوع را با دیگر پرونده ها مقایسه کنیم ، می بینیم که رسیدگی به تخلفات طولانی نشده است .
وی با بیان اینکه ماجرا از این قرار است که در کمیسیون ماده 100 شرحی از تخلفات ایران مال را ملاحظه کردیم اما در همان مقطع گزارش های دیگری نیز از شهرداری تهران به ویژه سازمان بازرسی ارسال شد که با گزارش منطقه مغایرت داشته است و من با شهردار تهران دیدار و عنوان کردم که چرا دو گزارش مغایر از تخلفات ایران مال وجود دارد و شهردار نیز منطقه 22 و سازمان بازرسی را ملزم کرد که با همدیگر جلسه گذاشته و گزارش واحد ارائه دهند .
اعطا با بیان اینکه منطقه 22 باید فرم خلاف متعلق به پروژه ایران مال را اصلاح می کرد اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است ، گفت : البته علتی این اتفاق تعلل منطقه نبوده ، بلکه گویا سیستم برای آنها قفل بوده است .
وی با بیان اینکه بحث توسعه فضای همگانی به واسطه ساخت پلازا را در دستور کار داریم که مطالعات آن در سه ماهه گذشته انجام شده است ، گفت : قرار است فضاهایی که پتانسیل لازم را دارند شناسایی شده و به عنوان فضاهای فعال شهری به پلازا تبدیل شوند؛ مثلا فضای روبه روی موزه سینما قابلیت تبدیل به پلازا شدن را دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
قانون
1397/06/21
> آیین تودیع حجت الاسلام و المسلمین محمدیان ، رییس سابق نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و معارفه حجت الاسلام و المسلمین رستمی ، رییس جدید این نهاد روز سه شنبه 20/6/1397 با حضور حجت الاسلام و المسلمین گلپایگانی ، رییس دفتر مقام معظم رهبری در محل تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.
> آیین تودیع حجت الاسلام و المسلمین محمدیان ، رییس سابق نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و معارفه حجت الاسلام و المسلمین رستمی ، رییس جدید این نهاد روز سه شنبه 20/6/1397 با حضور حجت الاسلام و المسلمین گلپایگانی ، رییس دفتر مقام معظم رهبری در محل تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد .
در این مراسم نیلی احمدآبادی ، رییس دانشگاه تهران» طی سخنانی گفت : این تغییر مثبت و تحول مفید را به فال نیک می گیریم و برای حجت الاسلام و المسلمین محمدیان در سنگرهای دیگر خدمت به نظام آرزوی موفقیت می کنیم .
وی افزود : آنچه بنده در طول دوران همکاری با ایشان مشاهده کردم سلامت نفس و دوری از زخارف دنیا بود .
رییس دانشگاه تهران ادامه داد : البته رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها باید به این زیورهای نفسانی مزین باشد .
وی گفت : دانشگاه امروز نقش بزرگی در حل مشکلات جامعه دارد و باید دانشگاهیان در این مسیر آمادگی خود را افزایش دهند .
در پایان این مراسم حکم مقام معظم رهبری به حجت الاسلام و المسلمین رستمی اهدا و با اهدای هدایایی از حجت الاسلام و المسلمین محمدیان تقدیر شد .
گلپایگانی در این مراسم درباره شخصیت حجت الاسلام محمدیان اظهار داشت : پیش از من دوستان درباره آقای محمدیان توصیفات موسعی را اعلام کردند و موضوعی برای من باقی نگذاشتند .
بی شک این سخنان درست و به حق بوده است .
آنچه من در دفتر مقام معظم رهبری در جلسات هفتگی با ایشان مشاهده کردم ، جز حسن خلق و دلسوزی نبود .
رییس دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد : داستان کربلا در کتاب دل ما نقش بسته است .
این به دو دلیل است یکی اینکه امام حسین(ع) فردی دارای شخصیت ممتاز و برجسته است و دیگر اینکه هدف او مقدس بود و در این مسیر از همه چیز گذشت .
امام حسین (ع) در راه خود همه فداکاری ها را انجام داد و از هر چیزی که انسان به آن علقه و محبت دارد ، گذشت .
وی خطاب به استادان و مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری یادآور شد : آنچه پیامبر عمل کرد و موفق شد مانند کتاب درسی پیش روی همه ما قرار دارد .
اولین نکته در این زمینه اخلاق خوش پیامبر است .
شما نیز به عنوان استادان و روحانیون معظم با نسل جوان روبه رو هستید .
جوانان ما امروز در مواجهه با صدها شبهه از سوی رسانه ها ماهواره ها و شبکه های مختلف هستند .
آن ها در این شرایط هیچ پناهی جز روحانیون معظم و استادان بزرگوار ندارند ، بنابراین در قبال آن ها باید حوصله کرد و شما باید سنگ صبور دانشجویان باشید .
محمدی گلپایگانی با اشاره به ظرفیت قرآن و احادیث برای گذر از سختی ها یادآور شد : از فرصتی که در اختیار دارید به سادگی عبور نکنید ، حضور جوانان را قدر بدانید و از این ظرفیت برای تبلیغ استفاده کنید .
معتقدم نهاد با دو موضوع قرآن و احادیث می تواند در این مسیر به خوبی گام بردارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
خراسان
1397/06/21
> فارس رئیس دانشگاه تهران درباره شایعه اخراج دانشجویان بازداشتی متعلق به دانشگاه تهران از این دانشگاه گفت : هیچ دانشجویی از دانشگاه تهران اخراج نشده است ، ضمن این که دانشجوی بازداشتی نداریم که مربوط به حوادث دی و متعلق به این دانشگاه باشد.
> فارس رئیس دانشگاه تهران درباره شایعه اخراج دانشجویان بازداشتی متعلق به دانشگاه تهران از این دانشگاه گفت : هیچ دانشجویی از دانشگاه تهران اخراج نشده است ، ضمن این که دانشجوی بازداشتی نداریم که مربوط به حوادث دی و متعلق به این دانشگاه باشد .
محمد نیلی احمدآبادی تصریح کرد : البته استمرار بازداشت برخی دانشجویان به دلیل مسائل دراویش بوده که بحث های آن متعلق به خارج از دانشگاه و دادگاه های آن هم کاملا جداست ، اما دانشگاه تهران در مجموع دانشجویی را اخراج نکرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/06/21
> محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلسآمارهای دقیقی درباره مهاجرت نخبگان از کشور وجود ندارد بنابراین به طور دقیق نمی توان اعلام کرد که در این سال ها خروج نخبگان بیشتر بوده است یا ورود نخبگان .
> محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلسآمارهای دقیقی درباره مهاجرت نخبگان از کشور وجود ندارد بنابراین به طور دقیق نمی توان اعلام کرد که در این سال ها خروج نخبگان بیشتر بوده است یا ورود نخبگان .
به نظر می رسد در این باره باید وزارت علوم یا معاونت علمی ریاست جمهوری آمارها را به روز کنند تا کارشناسان دقیق تر درباره مهاجرت صحبت کنند .
با این همه در دوره های مختلف بر اساس اعلام دانشگاهیان ، دانشجویانی داشتیم که میل به مهاجرت داشتند و این موضوع هم دلایل خاص خودش را داشته است .
شما به این موضوعات دقت کنید هنگامی که زمینه فعالیت لازم و کافی برای نخبگان در جامعه وجود نداشته باشد و فارغ التحصیلان دانشگاهی ندانند که بعد از اتمام تحصیل در کجا باید کار کنند در سوی دیگر ، بازار اشتغال و صنعت هم ضعیف باشد در نتیجه نخبگان ترجیح می دهند که به خارج از کشور مهاجرت کنند تا بدون هیچ دغدغه ای در رشته ای که می خواهند ادامه تحصیل دهند و کار کنند .
در سوی دیگر وقتی در کشور رفاه اجتماعی و فرصت های شغلی برابر برای استادان بویژه اعضای هیأت علمی نخبه وجود نداشته باشد و استادان در دانشگاه در مضیقه باشند در نتیجه تصمیم می گیرند به کشور دیگری بروند تا در همان کشور پژوهش کنند .
کمبود امکانات در دانشگاه ها ، دسترسی نداشتن به منابع آزمایشگاهی مجهزو وجود بوروکراسی در نظام آموزش عالی هم موجب کوچ نخبگان می شود .
البته شرایط تحصیل در خارج از کشور برای داوطلبان دانشگاه ها بسیار آسانتر از دانشگاه های ایران است .
شما در خارج از کشور با دادن رزومه آموزشی خودتان می توانید در یک دانشگاه خوب پذیرش بگیرید ، اما در ایران باید هفت خان رستم کنکور را پشت سر بگذارید تا بلکه صندلی یک دانشگاه را به دست آورید .
از طرف دیگر باید قبول کنیم که جاذبه هایی که در کشورهای دیگر است و پیشنهادهایی که به نخبگان ایرانی می دهند بسیار وسوسه برانگیز است .
البته مسائل سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی کشور هم در مهاجرت بسیار تأثیر گذار است .
هنگامی که فشار سیاسی بیشتر شود میل به مهاجرت نخبگان هم بیشتر می شود و زمانی که فشار اجتماعی و سیاسی کشور کمتر باشد میل به خروج از کشور هم کمتر می شود .
این فضا داخل دانشگاه هم تأثیرگذار است زمانی که فضای دانشگاه آزاد نباشد استاد و دانشجو احساس آزادی نکنند و نتوانند سرکلاس درس انتقاد داشته باشند درنتیجه احساس سرخوردگی می کنند .
برای همین بود که در دوران اصلاحات ، آقای خاتمی برای آزادی فضای دانشگاه ها و همچنین افزایش حقوق اعضای هیأت علمی بسیار تلاش کرد ودر نتیجه این سیاست ، کاهش مهاجرت افراد را داشتیم .
منزلت استادان و نخبگان بسیار مهم است و استادان اگر منزلت و کرامت شان به هم بریزد سرخورده می شوند .
البته شرایط این روزها هم بسیار متفاوت شده است به طوری که برخی از نخبگان احساس خطر می کنند که به کشور برگردند .
این وضعیت بعد از اتفاقاتی که برای کاوه مدنی به وجود آمد خودش را نشان داد .
برخورد های امنیتی موجب شده تا سیگنال های خطرناکی به نخبگان خارج از کشور بدهیم .
بسیاری از نخبگان امیدوار بودند که فضا برای بازگشت شان باز شود تا بتوانند براحتی به کشور بیایند .
با این برخوردها پیام بدی به آنها منتقل کردیم خیلی از نخبگان در توئیتر به من پیام دادند که ما می خواستیم به کشور برگردیم اما این برخوردها موجب شد تا ناامید شویم .
به نظرم باید نشست هایی را وزیر علوم با نهادهای امنیتی داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/06/21

وزیر علوم می تواند با وزیر اطلاعات مذاکره کند .
آن دوستان هم وضعیت موجود را درک می کنند و رویکردهای امنیتی را اصلاح می کنند البته ما می دانیم که امنیت کشور نباید به خطر بیفتد و نباید امنیت ملت را فدای هر چیزی کرد اما نباید به موضوعات علمی نگاه امنیتی داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
ابتکار
1397/06/21
> یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با استقبال از لایحه دولت برای حل مشکل دانشجویان ستاره دار و پذیرش حق ادامه تحصیل برای همه دانشجویان در عین حال گفت : انتقاداتی به این لایحه وارد است که آن را در مجلس اصلاح خواهیم کرد.
> یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با استقبال از لایحه دولت برای حل مشکل دانشجویان ستاره دار و پذیرش حق ادامه تحصیل برای همه دانشجویان در عین حال گفت : انتقاداتی به این لایحه وارد است که آن را در مجلس اصلاح خواهیم کرد .
فاطمه سعیدی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به مصوبه هیات وزیران در لایحه الحاق یک تبصره به ماده (5) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور گفت : دولت لایحه ای درباره حق تحصیل برای ارائه به مجلس تصویب کرد که از آن استقبال می کنیم .
وی در عین حال با بیان اینکه «نقدهایی به این لایحه وارد است» افزود : از آن جا که بعضا این نقدها درست است ، تلاش می کنیم در قالب پیشنهادهایی در صحن علنی مجلس اصلاحاتی را اعمال کنیم .
این عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس با تاکید بر اینکه «تحصیل در تمامی مقاطع حق شهروندان است و این حق سلب شدنی نیست» گفت : متاسفانه در سال های گذشته ممنوعیت تحصیل به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اعمال می شد .
امسال نیز این مساله پیش آمد که البته تعداد داوطلبین به اصطلاح ستاره دار کمتر از سال های قبل است .
به گفته وی مساله تحصیل برخی داوطلبین در سال های قبل حل شد که خود آن ها هم تصور حل آن را نداشتند ، همراهی وزارت علوم در پیگیری های ما و تلاش شخص وزیر علوم قابل تقدیر است .
سعیدی با تاکید مجدد بر اینکه «به هیچ وجه حق تحصیل سلب شدنی نیست» گفت : طبق فراخوانی تعدادی از دانشجویان به بنده مراجعه کردند و با آن ها از نزدیک صحبت کردم .
تلاش می کنیم مشکلات آن ها را حل کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
کیهان
1397/06/20
> گروه گزارشتمام شد ! درست در جایی که باید شروع می شد ! کنکور ، آزمون پایانی 12 سال تحصیلی ا ست و به قول کنکوری ها باید دست رنج 12 سال را در چهار ساعت رقم زد تا به یک پایان خوش رسید ، اما چرا همه چیز را همین طور تربیت داده اند که در انتهای دوران تحصیل مدرسه به پایان برسیم ، نه آغازی برای یک دوران جدید؟ سال هاست که بسیاری از نوجوانان و جوانان ما به جلسه کنکور می روند تا به جای علامت زدن گزینه های خوشبختی ، آرزوهایشان را با اعلام ساعت 12 و پایان آزمون ، همان جا چال کنند .
> گروه گزارشتمام شد ! درست در جایی که باید شروع می شد ! کنکور ، آزمون پایانی 12 سال تحصیلی ا ست و به قول کنکوری ها باید دست رنج 12 سال را در چهار ساعت رقم زد تا به یک پایان خوش رسید ، اما چرا همه چیز را همین طور تربیت داده اند که در انتهای دوران تحصیل مدرسه به پایان برسیم ، نه آغازی برای یک دوران جدید؟ سال هاست که بسیاری از نوجوانان و جوانان ما به جلسه کنکور می روند تا به جای علامت زدن گزینه های خوشبختی ، آرزوهایشان را با اعلام ساعت 12 و پایان آزمون ، همان جا چال کنند .
اما از این آب گل آلود کنکور که کمتر دست جوانان با هزار امید و آرزو ، ماهی می دهد برخی ها خوب ماهی می گیرند .
آرزوهای جوانان با استعداد این سرزمین را طعمه دام های خود کرده اند و همه فصل پول های کلانی را به جیب می زنند .
به قول بعضی ها «الان نون تویِ کنکوره» ! این تنور که به دست دلال ها و مافیای کنکور نان می دهد ، نوجوانان را با آرزوهایشان در خود می سوزاند .
داستان تکراری چهار سالبرای چهار ساعت ! از همان سال های نخست دبیرستان زمزمه اش بلند می شود .
حتی حالا برخی جاها مد شده است که برای گرفتن نتیجه مناسب از این غول وبی شاخ و دم کنکور از اول دبیرستان ، دانش آموزان را به کلاس کنکور می فرستند .
دلال های کنکور با شست وشوی مغزی دانش آموزان و خانواده هایش این باور را در ذهن آنان ایجاد می کنند که اگر 4 سال به کلاس های کنکور بیاید وهر سال درس های کنکور را که خیلی هایش را در سال اول و دوم دبیرستان نه دیده است و نه خوانده است کنار کنکوری ها بخواند ، می تواند در برابر هم سن های خود در سال کنکور قوی تر باشد و نتیجه مطلوب را کسب کند .
با این اوصاف 15 ، 16 سالگی که بهترین سنین نوجوانی برای نوجوانان است به راحتی در راه کنکور تباه می شود .
اولیای دانش آموزی یک فرزندش به تازگی کنکور 97 را پشت سر گذاشته است ، در گفت و گو با گزارشگر روزنامه کیهان می گوید : « دخترم سال اول دبیرستان بود که به یک مشاوره انگیزشی برای کنکور از طرف مدرسه در یک آموزشگاه دعوت شدیم؛ یکی از مشاوران تحصیلی برجسته در آن جا حضور داشت و از اهمیت تلاش در سال های قبل کنکور حرف هایی می زد و از دانش آموزان می خواست که برای درس خواندن حرفه ای تنها به سال کنکور اکتفا نکنند ، چون در این صورت نتیجه مطلوبی به دست نمی آورند .
»وی در ادامه همین بحث می گوید : «بعد از همایش تبلیغات مربوط به برنامه کلاس هایی با عنوان نکته و تست در بین ما پخش شد و خواستند تا اولین جلسه را به صورت رایگان از این کلاس ها استفاده کنیم .
به اصرار دخترم او را به این کلاس ها فرستادم؛ وقتی که برگشت می گفت که اگر در این کلاس ها شرکت نکند هرگز نمی تواند موفق شود .
بازهم به اصرار به ثبت نام او در این کلاس ها با مبلغ گزافی تن دادم ، اما کنکورهرگز به پیش بینی فرزندم پیش نرفت .
» کم نیستند والدین و نوجوانانی که چند سالی را برای کنکور به تباهی داده اند و در آخر جز پشیمانی هیچ نتیجه ای دریافت نکرده اند .
نرخ های سر به فلک کشیدهبرای موفقیت کنکورهمواره برای دانش آموزان و خانواده های آنها کابوس بوده است؛ کابوسی که برخی از آن استفاده کرده و کیسه های بزرگی را برای جمع آوری پول خانواده ها دوخته اند .
وضعیتی که مجلس چندین نوبت برای تغییر آن دست به کار شده و طبق قانون ، آخرین مهلت برای حذف کنکور ، سال 97 اعلام شده است؛ اما مافیای کنکور نمی خواهند اجازه رقم خوردن این اتفاق را بدهند و از این روی به دنبال تغییر قانون هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
کیهان
1397/06/20

دست های پشت پرده کنکور وقتی که اذهان جامعه هدف را برای شرکت در کلاس های یک یا چند ساله شان آماده کردند ، آن گاه از قیمت های نجومی کلاس های کنکور رونمایی می کنند ، اما این در حالی است که داوطلبان و خانواده هایشان آن قدر تشنه استفاده از این کلاس ها برای کسب موفقیت هستند که هرعدد و رقمی را حاضرند بپردازند .
برخی از این موسسات زیر نظر آموزش و پرورش هستند ، اما با این حال برای کلاس هایشان قیمت های نجومی ارائه می کنند .
اما داستان قیمت های نجومی یک طرف و این که آیا اصلا واقعا کلاس ها آن گونه که وعده داده می شود ، تشکیل می شود یا خیر ، یک طرف دیگر است .
یکی از مراجعین یک مرکز آموزشی کنکور برایمان از خلف وعده های این مرکز می گوید : «درحین ثبت نام درس زیست شناسی و ریاضی اسامی اساتید مطرح این دروس ارائه شده بود و بر همین اساس در این کلاس ها ثبت نام کردم ، اما پس از گذشت چند جلسه از کلاس ها ، پشتیبان استاد به جای خودش در کلاس حضور پیدا می کرد .
» او در ادامه می گوید : « بعد از آن متوجه شدیم که این یکی از روش های کسب درآمد آموزشگاه هاست که از اسامی اساتید مطرح برای جذب افراد استفاده می کنند .
» در فضای تبلیغاتی ، برخی والدین بدون توجه به مسائل مختلف ، فرزندان خود را جهت کسب آمادگی برای شرکت در کنکور ، در موسسات کمک آموزشی ثبت نام می کنند که برخی از آنها غیر مجاز بوده و مورد تایید آموزش و پرورش نیستند .
حذف کنکورنیازمند جسارت مسئولانامروز بعضی زمینه ها برای حذف کنکور دردانشگاه ها وجود دارد که باید مسئولان برای اقدام آن جرات جسارت لازم را به خرج دهند .
اقدام قابل توجه دانشگاه آزاد اسلامی در حذف کنکور کاردانی پیوسته در سال 84 به عنوان نقطه عطفی در دوره حل معضل کنکور در کشور باقی خواهد ماند .
اقدامات مشابه دیگری را نیز می توان آغاز کرد .
در حذف کنکور کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی برای هر رشته معدل تقریبی دیپلم هنرستان اعلام شد تا دانشجویان مدارک خود را ارسال کنند و سپس بر اساس اولویت انتخاب شوند .
ممکن است این شیوه در عمل نارسایی هایی داشته باشد ، اما حداقل این حسن را داشته که داوطلبان از امکان قبولی یا عدم قبولی خود در رشته شهرها قبل از اعلام نتایج تا حد زیادی مطمئن شدند و از اضطراب و نگرانی آنان کاسته شد .
امروزه با وجود طرح های بسیاری که برای جایگزینی و کنکور وجود دارد ، اما باز هم هر بار که به مرحله اجرا می رسد ، سدهای نامشخصی مانع عمل شدن این جریان می شوند .
هر چند که آن چنان هم این سدها نامشخص نیستند و آنان که سال ها با نام کنکور و به اسم موفقیت دانش آموزان این سرزمین جیب های خودشان را پر کرده اند ، حذف کنکور برایشان یک کابوس است و هربار به نحوی مانع آن می شوند .
نتیجه یک پژوهش علمی نشان می دهد که تجدید نظردر نظام پذیرش دانشجو در آموزش عالی کشور یک ضرورت است و برای انجام آن نکاتی باید مورد توجه قرار گیرد؛ هر گونه تغییر در کنکور سراسری باید از اضطراب و نگرانی دانش آموزان و خانواده های آنان کم کند و باید از تغییراتی که این اضطراب را افزایش می دهد پرهیز کرد .
با افزایش ظرفیت آموزش‎ های فنی و حرفه ای در هنرستان های صنعتی ، آموزشکده های فنی و حرفه ای دانشگاه جامع علمی کاربردی و دوره های کاردانی دانشگاه ها باید سرنوشت دانش آموزان را به سمتی تغییر داد که از تعداد متقاضیان شرکت در کنکور سراسری کاسته شود .
تغییر در روش های کنکور و پذیرش دانشجو باید بر اساس تحقیقات علمی و به صورت تدریجی صورت گیرد و از هرگونه اقدام شتاب زده پرهیز کرد .
هر یک از گروه های درسی یا رشته های دانشگاهی متقاضیانی دارند که لزوما مشابه یکدیگر نیستند .
بنابراین ضرورتی ندارد که برای همه آنها تصمیم مشابهی گرفت .
می توان متقاضیان رشته یا شهرهایی را مطالعه کرد و آنها را به تدریج از گردونه کنکور خارج ساخت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
کیهان
1397/06/20

مافیای کنکور ، آزمون یا صنعت؟ ! این قصه داستان تکراری موسساتی است که در بستر ضعف نظارت و ضعف بدنه آموزش و پرورش ، رشد کرده اند و از غول کنکور ، غول دیگری به نام «مافیای کنکور» حاصل شده است و امروز به جایی رسیده اند که سخن از 2هزار میلیارد تومان گردش مالی سالیانه این موسسات به میان می آید ! چنان که به گفته دکتر علی عبدالعالی ، مدیر گروه ارتباط با مدارس دانشگاه علم و صنعت ، مقوله ای به اسم «کنکور آزمایشی» در سال بالغ بر هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و از محل چاپ کتاب های کمک آموزشی نیز به همین میزان پول نصیب موسسات خصوصی می کند .
پیش تر ، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش هم به موضوع مافیای کنکور اذعان کرده و گفته بود که آسیب های اقتصادی در حال حاضر ، کنکور را به «صنعت کنکور» تبدیل کرده و به تعبیر کارشناسان ، مافیای کنکور در کشور شکل گرفته است .
نوید ادهم این راهم گفته بود که مافیای کنکور با گردش مالی میلیاردی ، فرایند آموزش و پرورش را به علت توان مالی ، متاثر کرده است ، چرا که به علت توان مالی بالا ، در همه جا مداخله و کیف دانش آموزان را سنگین می کند و با استفاده از روش های آشکار و پنهان ، کتاب های خود را وارد کیف دانش آموزان می کند که همه این اتفاقات در سایه قدرت مالی رخ داده است .
در تاریخ دوازدهم مرداد 1397 برنامه مناظره ای در شبکه یک سیما در همین زمینه و تحت عنوان تأثیر معدل در پذیرش کنکور برگزار شد که در نوع خود جالب توجه بود .
در این مناظره افرادی ، چون قاسم احمدی لاشکی ، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، احمد حج فروش ، پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت ، غلامرضا کاتب ، رئیس فراکسیون اشتغال و تولید مجلس شورای اسلامی و هامون سبطی ، کارشناس آموزشی حضور داشتند .
حضور هامون سبطی به عنوان کارشناس آموزشی و مخالف تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 نیز در نوع خود جالب بود ، زیرا وی از کسانی است که به دلیل تدریس در مؤسسات کنکوری و نوشتن کتاب های کنکوری جزو ذی نفعان برگزاری کنکور است .
همچنین در این مناظره ، از مخاطبان خواسته شده بود به این پرسش دو گزینه ای پاسخ دهند : «آیا موافقید معدل دبیرستان در نتیجه کنکور تأثیر قطعی داشته باشد؟ 1 بله 2 خیر .
» در پایان برنامه 87/66 درصد پاسخ خیر را ارسال کرده بودند .
هم اکنون مافیای کنکور با استناد به نتیجه همین نظرسنجی بیان می دارند که مردم خواهان برگزاری کنکور هستند و باید قانون تغییر یابد .
باید به این مافیا گفت ، اولا بیننده این برنامه بیشتر کسانی بودند که از حذف کنکور متضرر می شدند و به همین دلیل ، بیشتر به گزینه خیر این نظرسنجی رأی دادند و دوم آنکه افرادی که در این نظرسنجی شرکت کردند ، تنها بخش کوچکی از کسانی هستند که با کنکور به نوعی در ارتباط هستند .
سوم ، مسیر تغییر هر قانونی از مجلس و شورای نگهبان عبور می کند و این دو نهاد هستند که باید تصمیم بگیرند ، قانون تغییر کند یا خیر .
اینجاست که باید به توان مافیای کنکور تأکید کرد؛ افرادی که مقابل قانون حذف کنکور می ایستند در حالی که گزارش ها نشان از آن دارد که هم اکنون بسیاری از دانشگاه های دولتی ظرفیت خالی دارند آنها قصد دارند ، با جلوگیری از حذف کنکور ، به گفته فرهاد رهبر رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی همچنان از گردش مالی 8 هزار میلیاردی کنکور که حاصل برگزاری آزمون ، کلاس ها ، فروش کتاب ها و .
است ، بهره مند بمانند و برای این منظورهر چقدر لازم باشد ، هزینه می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/06/20
> ایرنا : با اعلام نتایج کنکور سراسری 97 در ساعت 16 امروز ، تعداد 409 هزار و 353 نفر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پذیرفته شدند .
> نتایج کنکور سراسری اعلام شد ایرنا : با اعلام نتایج کنکور سراسری 97 در ساعت 16 امروز ، تعداد 409 هزار و 353 نفر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی پذیرفته شدند .
بر اساس برنامه زمانی اعلام شده ، فهرست اسامی 409 هزار و 353 نفر از پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال 1397 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی امروز بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت .
پذیرفته شدگان بر اساس مندرجات اطلاعیه ای که به همراه فهرست اسامی آنان بر روی سایت سازمان سنجش کشور قرار گرفته است ، برای ثبت نام در رشته قبولی و دانشگاه یا موسسه مورد پذیرش اقدام کنند .
فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی که تعداد آنان 409 هزار و 353 نفر در رشته های تحصیلی دوره های روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان ، ظرفیت مازاد و دانشگاه فرهنگیان) آزمون سراسری 97 از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www .
sanjesh .
org اعلام شد .
آزمون سراسری سال 97 در روزهای 7 و 8 تیرماه 97 برگزار شد و از تعداد 910 هزار و 713 نفر که در جلسه آزمون حاضر بودند تعداد 910 هزار و 563 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد بیش از 548 هزار نفر انتخاب رشته کرده اند .
کلمات کلیدی : سازمان سنجش نتایج کنکور سراسری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
بهار
1397/06/20
> گروه جامعه : نتایج کنکور سراسری 97 امروز 20 شهریور ماه 97 اعلام شد و تعداد 409 هزار و 353 نفر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قبول شدند .
> نتایج نهایی پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی امروز 20 شهریور ماه 97 اعلام شد .
فهرست اسامی پذیرفته شدگان نهایی 409 هزار و 353 نفر در رشته های تحصیلی دوره های روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان ، ظرفیت مازاد و دانشگاه فرهنگیان) آزمون سراسری 97 از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www .
sanjesh .
org اعلام شده است .
داوطلبان می توانند با ورود به سایت سازمان سنجش و درج اطلاعات پرونده ، شناسنامه ای و داوطلبی از نتیجه آزمون خود مطلع شوند .
به گزارش مهر ، آزمون سراسری سال 97 در روزهای 7 و 8 تیرماه 97 برگزار شد .
تعداد یک میلیون و 54 هزا ر و 218 نفر در آزمون ثبت نام کردند که از این میان ، تعداد 910 هزار و 767 نفر در جلسه آزمون حاضر بودند .
از این تعداد 910 هزار و 251 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از این تعداد 592 هزار و 922 نفر انتخاب رشته کرده بودند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/06/21
> معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه یکی از اصلی ترین مؤلفه های قدرت هر کشور دانش و توانمندی علمی آن کشور است ، گفت : توسعه علمی کشور که کانون اصلی آن دانشگاه ها هستند ضامن اصلی بقای کشور است .
> معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه یکی از اصلی ترین مؤلفه های قدرت هر کشور دانش و توانمندی علمی آن کشور است ، گفت : توسعه علمی کشور که کانون اصلی آن دانشگاه ها هستند ضامن اصلی بقای کشور است .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، اسحاق جهانگیری روز گذشته در نشست رؤسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و صنعت تهران برگزار شد با اشاره به اینکه کشور امروز در شرایط خطیری قرار گرفته است ، اظهار داشت : البته این به معنای آن نیست که همه عواملی که وجود دارند تهدید هستند بلکه فرصت های خوبی نیز می توان از دل شرایط سخت بیرون آورد و از آن استفاده کرد .
معاون اول رئیس جمهوری افزود : بعد از هر سختی ، آسانی است و خداوند وعده داده که روزهای سخت ماندگار نیست و به دنبال شرایط سخت حتماً آسانی خواهیم داشت .
وی ادامه داد : تجربه کشورهای مختلف نیز نشان می دهد که تحولات بزرگ از دل شرایط دشوار بیرون آمده است و بسیاری از جنگ ها و شرایط سختی که کشورها با آن مواجه بوده اند ، به نتایج و اتفاق مهم و مثبت برای آنها تبدیل شده است .
جهانگیری اظهار داشت : وقتی کشور در شرایط سخت و خطیر قرار دارد ، چشم امید جامعه به کانون هایی برای مواجهه با این شرایط دوخته می شود که در رأس آنها دانشگاه ها و نخبگان قرار دارند که می توانند راهکارهایی برای عبور از شرایط سخت ارائه دهند .
جهانگیری با اشاره به مدیریت حاکم بر امریکا و تلاش دولت این کشور برای فشار بر ملت ایران ، تصریح کرد : البته آنها به دنبال اقدام نظامی نیستند چون از عواقب مخرب آن بر دنیا آگاهی دارند اما وارد نبردی از نوع نرم علیه ملت ایران شده اند و از طریق فشار اقتصادی و فشار رسانه ای تلاش می کنند تا افکار عمومی کشور ما را تحت تأثیر قرار دهند .
فعالیت ده ها اتاق فکر علیه ایرانمعاون اول رئیس جمهوری افزود : ده ها اتاق فکر در طول سال های گذشته بر این موضوع تمرکز کرده اند که چگونه می توانند تأثیر مخربی که مدنظر آنان است را بر ملت ایران بگذارند و در این شرایط ما نیازمند قدرت نرم تأثیر گذار هستیم تا بتوانیم از این چالش ها عبور کنیم .
وی با بیان اینکه وقتی امریکا اقتصاد ما را هدف قرار می دهد تصمیمات صرف اقتصادی نمی تواند با آنها مقابله کند ، گفت : امریکا در تلاش است که فروش نفت ایران را به صفر برساند و با تحریم بانک ها و حمل و نقل ایران از دسترسی ما به منابع مالی و نیز واردات کالا به کشور جلوگیری کند که البته دولت با وجود همه سختی ها و دشواری ها به دنبال راهکارهایی برای خنثی سازی برنامه های آنها است .
جهانگیری افزود : تلاش دیگر امریکا این است که برای مردم ایران آینده ای نامطمئن ترسیم کند و این گونه در ایران القا کند که اگر سریعاً نسبت به خرید کالا اقدام نکنید ممکن است که کالاها نایاب شوند .
وی تصریح کرد : دشمن تلاش می کند تا اعتماد و امید مردم را نسبت به کشور و مسئولان از بین ببرد و این وظیفه ماست که امید و اعتماد مردم نسبت به آینده را تقویت کنیم که البته این امر از نخبگان و صاحب نظران کشور بر می آید .
جهانگیری با یادآوری دوران جنگ تحمیلی و همسویی همه جناح ها و قوا در کشور در خصوص جنگ ، اظهار داشت : در شرایط امروز کشور نیز باید مسأله اصلی این باشد که چگونه بتوانیم در برابر طراحی های دشمن مقاومت کنیم و از این پیچ خطرناک عبور کنیم .
ما قادر خواهیم بود ملت ایران را با این سابقه تمدنی و تاریخی با کمک نخبگان نسبت به آینده امیدوار و مطمئن سازیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/06/21

وی افزود : نسبت به اینکه چقدر در تقویت امید و اعتماد مردم و نیز اداره کشور به شکل قابل قبول موفق باشیم به همان میزان دوره سخت پیش رو می تواند کوتاهتر یا طولانی تر باشد .
اگر بتوانیم اداره کشور را به شکل قابل قبولی انجام دهیم به گونه ای که امریکا احساس کند شکست خورده است این دوران سخت می تواند در همین سال 97 به پایان برسد .
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود برخی ابرچالش ها در کشور نظیر کمبود منابع آب و مسائل زیست محیطی گفت : متأسفانه امروز در برخی شهرها و روستاهای کشور تأمین آب شرب مناسب به مسأله ای جدی تبدیل شده و انتظار ما از دانشگاه ها این است که چالش های جدی آینده ایران را به موضوعات پایان نامه های دانشگاهی تبدیل کنند تا از این طریق راهکارهای عملی و علمی برای حل چالش ها ارائه گردد .
وضعیت اسفبار صندوق های بازنشستگیمعاون اول رئیس جمهوری به محدودیت بودجه دولت با وجود درآمدهای نفتی و درآمدهای مالیاتی اشاره کرد و افزود : متأسفانه صندوق های بازنشستگی وضعیت اسفباری دارند و در هیچ جای دنیا مانند ایران نیست که حقوق بازنشستگان پس از بازنشستگی همچنان توسط دولت پرداخت شود و فقط ردیف بودجه ای آن به ردیف دیگری انتقال پیدا کند .
امروز تقریباً حقوق صددرصد بازنشستگان نیروهای مسلح و حدود 80 درصد بازنشستگان کشوری توسط دولت پرداخت می شود و این روند همچنان ادامه دارد .
وی شرایط فعلی کشور را شرایطی استثنایی توصیف کرد و از دانشگاهیان خواست از کنار مسائل کشور ساده عبور نکنند .
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به برخی سودجویی ها که توسط برخی افراد به نام بخش خصوصی انجام می شود ، افزود : متأسفانه در کنار فعالیت بخش خصوصی سالم ، عده ای نیز به نام بخش خصوصی تلاش می کنند زمانی که مردم در فشار هستند از این شرایط بهره برداری کرده و سود بیشتری کسب کنند .
وی تصریح کرد : بخش خصوصی باید سود معقول و منطقی داشته باشد اما باید منافع ملی و مصلحت عمومی را نیز در نظر بگیرد و عواقب اقدامات خود را در شرایط سخت کشور مدنظر قرار دهد .
نمی توان به مشکلات دانشگاه بی تفاوت بودمعاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه البته دانشگاه ها با مشکلات و مسائلی نیز مواجه هستند ، ادامه داد : نمی توان نسبت به مشکلات دانشگاه ها بی تفاوت بود و دولت همواره تلاش کرده به رغم محدودیت بودجه و با وجود کاهش درآمدها مشکلات دانشگاه ها را مرتفع سازد .
وی تصریح کرد : اینکه امریکا می گوید میزان فروش نفت ایران را به صفر می رساند حرف بیجایی است اما احتمال آنکه میزان فروش نفت کاهش پیدا کند وجود دارد و این موضوع در میزان بودجه دستگاه ها نیز تأثیرگذار خواهد بود که البته امیدوارم دولت بتواند به گونه ای عمل کند که دانشگاه ها دغدغه جدی نداشته باشند .
جهانگیری همچنین با اشاره به نیاز دانشگاه ها به ارز برای برخورداری از فرصت های مطالعاتی ، مجلات علمی و تجهیزات آزمایشگاهی ، اظهار داشت : دولت با استفاده دانشگاه ها از تسهیلات مالی خارجی برای تأمین نیازهای تحقیقاتی و تجهیزات آزمایشگاهی موافقت دارد اما به دلیل اتفاقات به وجود آمده در نرخ ارز انتظار داریم دانشگاه ها نیز در حد امکان ، هزینه های غیرضرور خود را کاهش دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/06/21
> هدی هاشمیخبرنگارسال هاست که آمارهای مختلفی از مهاجرت دانشجویان به دیگر کشورها مطرح می شود برخی این روند را یک شرایط بحرانی توصیف کرده اند و بر این باورند که تاکنون ٧٠درصد از رتبه های برتر کنکور و مدال آوران المپیادها از کشور خارج شدند و برخی دیگر هم می گویند وضعیت مهاجرت دانشجویان و نخبگان به دیگر کشورها طبیعی است و هیچ جای نگرانی در این باره وجود ندارد .
> هدی هاشمیخبرنگارسال هاست که آمارهای مختلفی از مهاجرت دانشجویان به دیگر کشورها مطرح می شود برخی این روند را یک شرایط بحرانی توصیف کرده اند و بر این باورند که تاکنون ٧٠درصد از رتبه های برتر کنکور و مدال آوران المپیادها از کشور خارج شدند و برخی دیگر هم می گویند وضعیت مهاجرت دانشجویان و نخبگان به دیگر کشورها طبیعی است و هیچ جای نگرانی در این باره وجود ندارد .
چند سالی می شود که برخی از دانشجویان بعد از پایان دوران تحصیل در مقطع کارشناسی برای ادامه تحصیلات تکمیلی خود به کشورهای پیشرفته مهاجرت می کنند و آن طور که کارشناسان می گویند بخش قابل توجهی از آنها هرگز به ایران برنمی گردند .
در حال حاضر آمار دقیقی از جمعیت ایرانی های خارج از کشور وجود ندارد اما برخی اعداد و ارقام از حضور پنج میلیون ایرانی در خارج از کشور خبر می دهد که بخش وسیعی از آنها تحصیلکرده و متخصص هستند؛ موضوعی که البته مورد توجه دولت هم قرار گرفته و مسئولان آموزشی و پژوهشی 5 سالی می شود که برنامه های خود را روی موضوع بازگشت نخبگان گذاشته اند .
در این باره میزگردی را با مهندس علی مرتضی بیرنگ معاون حوزه بین الملل معاونت علمی ریاست جمهوری و دکتر بهرام صلواتی عضو هیئت علمی موسسه مطالعات جمعیتی کشور برگزار کردیم تا به این سؤال پاسخ دهیم که آیا شیب خروج از کشور نخبگان صعودی شده و زیرساخت های کشور برای بازگشت نخبگان مهیاست یا نه .
«ایران» : موضوع مهاجرت نخبگان در چند سال گذشته بویژه از سال 88 تا به امروز نظر خیلی ها را به خود جلب کرده و خیلی ها هم نسبت به این موضوع انتقاد کرده اند .
دولتی ها می گویند که ما فرار مغزها نداریم و غیر دولتی ها می گویند نخبگان هر روز بیشتر از قبل از کشور خارج می شوند .
با این توصیف آیا ما با فرار مغزها در این ابعادی که بحرانی توصیف می شود ، مواجهیم؟ وضعیت ما الآن در دنیا چگونه است؟ چند وقت پیش هم یکی از مدیران وزارت بهداشت اعلام کرد که با این حجم از فرار مغزها ایرانیان در آینده با مشکل پایین آمدن بهره هوشی مواجه می شوند ، این حرف ها را قبول دارید؟بیرنگ : یکی از دغدغه های امروز جامعه ایران ، موضوع مهاجرت نخبگان است .
ما هم منکر موضوع مهاجرت نیستیم و با این موضوع هم دشمنی نداریم .
این را هم بگویم که نمی خواهیم مهاجرت را متوقف کنیم .
ابتدای پیروزی انقلاب ، 170 هزار دانشجو در داخل داشتیم و 100 هزار دانشجو هم در خارج از کشور تحصیل می کردند که از این تعداد دانشجو ، حدود 57 هزار دانشجو در امریکا بودند .
هم اکنون هم 4 میلیون و 800هزار دانشجو در کشور داریم و به تبع آن تعداد دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند هم بالا است .
بر اساس روند بین المللی دانشجویان خارجی در دنیا تعدادشان بسیار است ، اما اگر بخواهیم ایران را با این آمارها مقایسه کنیم ، روند دانشجویان ما به خارج از کشور زیاد نیست .
با این حال این سؤال را مطرح می کنم چرا در دهه اول انقلاب این موضوع آنقدر برای مردم مهم نبوده ، اما حالا همه درباره آن حرف می زنند؟ مدتی است که موضوع مهاجرت ، سیاسی شده و نگاه ژورنالیستی غیرمنصفانه وارد این مسأله شده است .
متأسفانه جناح های سیاسی هم هر کدام با اغراق و سیاسی کاری سعی دارند به نوعی ثابت کنند که در زمان هر کدام از دولت هایی که روی کار آمده اند ، افرادی مهاجرت کرده اند .
در صورتی که اصلاً این طور نیست .
اگر ما بخواهیم بر اساس تعداد دانشجو در امریکا حرف بزنیم ، ما اوایل پیروزی انقلاب بیشترین دانشجو را در دانشگاه های این کشور داشتیم .
اما الآن جزو 10 کشور اول در امریکا نیستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/06/21

اگر بخواهیم تعداد دانشجو در خارج را با تعداد دانشجو در داخل مقایسه کنیم ، بازهم از متوسطه جهانی کمتریم .
البته این موضوع باید فارغ از نگاه سیاسی و نگاه سطحی بررسی شود .
در یک سال اخیر برخی از مسئولان اعلام کردند که سالی 150 هزار نخبه از کشور خارج می شوند ، یا یک و نیم میلیون نفر در صف مهاجرت به کانادا هستند .
ما هم اکنون رویکرد تهاجمی در برابر این آمارها گرفته ایم ، بنده نامه می زنم و موضوع را پیگیری می کنم .
اگر مصاحبه درست نباشد باید مسئول مربوطه تکذیب کند .
اما باید قبول کنیم خبرهای منفی درباره مهاجرت همه را درگیر می کند و وقتی خبر منتشر شد ، خیلی ها دیگر به تکذیبیه ها اهمیتی نمی دهند ، برای همین الآن ما فکر می کنیم مهاجرت نخبگان بیشتر از قبل شده است .
منظور من این است که موضوع مهاجرت وجود دارد ، اما ما از عرف معمول جهانی کمتر هستیم .
همین جا بگویم مهاجرت ایرانی ها اصلاً بحرانی و خطرناک نیست .
«ایران» : آقای دکتر صلواتی آیا شما هم بر این باورید که این موضوع بحرانی نیست؟ پس چرا همه دانشجویان ریاضی دانشگاه شریف علاقه مند به دانشگاه های امریکا هستند؟صلواتی : نکات خوبی را اشاره کردید .
من هم معتقدم که مهاجرت وجود دارد .
اما بر این باورم که یک فضای مه آلودی در این باره است .
یک مشکل دیگر هم این که ما هیچ اتاق فکر و یا مرکزی که بتواند به شکل رسمی درباره مهاجرت فعالیت کند ، نداریم .
می خواهم بگویم یک مسأله اصلی این بوده که از ناحیه شما کم کاری شده است و نتیجه هم این که هر فردی آمارهای مختلفی می دهد .
درحالی که باید یک مرجع به طور رسمی خبرهای مربوط به مهاجرت را اعلام کند که این موضوع تاکنون اتفاق نیفتاده است .
طبق آمار کشورهای مهاجرپذیر ، حدود یک میلیون و 250 هزار نفر ایرانی که محل تولدشان ایران بوده ، در خارج هستند .
هم اکنون جمعیت بین المللی دانشجویان دنیا حدود 5 میلیون نفر است و آمار دانشجویان ایرانی در خارج از کشور حدود 53 هزار دانشجوست .
اما مسأله مهم در ارتباط با مهاجرت در کشور ، میل بالا به مهاجرت است .
«ایران» : قبول دارید از سال 88 به این طرف ، این میل بیشتر هم شده است؟صلواتی : باید روند را اندازه گیری کنم .
اگر این روند صعودی باشد بله این موضوع بیشتر شده است .
اما چون شیب افزایش دانشجویان بین المللی در دنیا به طور کلی با یک شیب صعودی بالا می رود ، این روند هم بیشتر شده ، ممکن است در یک سال خاصی در یک مقطع خاصی هم بیشتر باشد .
«ایران» : متوسط جابه جایی دانشجو در دنیا چقدر است؟صلواتی : ببینید بیش از 70 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی میل دارند به کشوری غیر از کشوری که فارغ التحصیل شده اند ، بروند و در دیگر کشورها ، کار و شغل پیدا کنند .
برهمین اساس روند جهانی به سمت جابه جایی قشر جوان در دنیا بالا است .
بر اساس تحقیقی که داشتم از دانشجویان ایرانی پرسیدم انگیزه اصلی شما برای خارج شدن از کشور چیست؟ همه آنها مسائل و مشکلاتی داشتند ، اما گفتند میل به تحصیل و تجربه درخارج از ایران بالاترین اولویت آنها است .
جامعه ایران چون جامعه جوانی است ، بنابراین جوانان میل به تجربه در سایر کشورها را هم دارند .
«ایران» : چرا؟صلواتی : باید این سؤال را بپرسیم که واقعاً چقدر اقتصاد دانش بنیان داریم که بخواهیم این میل را کم کنیم .
هرم جمعیتی نسل جوان ایرانی بالاست ، ما حجم قابل توجهی از نیروی جمعیت مان فارغ التحصیل هستند و با یک نسل جوان روبه رو هستیم که هم شغل می خواهند هم میل به تحصیل در خارج از کشور را دارند ، به نظرم باید پرسید چند درصد از صنایع ما و یا کسب و کارهای ما ، قدرت جذب نیروی تحصیلکرده و یا نیروی دانشجو را دارند .
یا این که چقدر دانشگاه های ما می توانند نیروی تحصیلکرده متناسب با شرایط بازار کار تربیت کنند؟ می توان گفت که در چند سال گذشته بیش از نیازهایمان دانشجو تربیت کردیم ، حالا یا باید این دانشجویان روی دستمان بمانند یا از کشور خارج شوند .
هم اکنون هم این اتفاق می افتد ما فقط قسمتی از دانشجویان را جذب می کنیم و مابقی به خارج از کشور تمایل پیدا می کنند .
بیرنگ : ببینید من با این بخش از حرف های شما موافقم ، اما این روند ، جهانی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/06/21

بر اساس تحقیقی که انجام دادیم اگر مثلاً دانشگاه هاروارد ، استنفورد و کلمبیا در ایران بود هم برخی از دانشجویان دوست داشتند برای تحصیل به کشورهای دیگر بروند .
صلواتی : ما مازاد سرمایه انسانی (دانشجو) داریم یا این افراد می مانند یا به خارج از کشور می روند .
خب ما با این مازاد سرمایه انسانی چه باید بکنیم؟بیرنگ : من متخصص این بحث نیستم و سیاستگذاری در این بحث هم ندارم .
باید از سیاستگذاران این موضوع را پیگیری کرد .
اما باید اشاره کنم که بسیاری از صنایع ما صنایع دانش بنیان نیستند .
ما اصلاً صنعت نداریم ، در حقیقت فقط کارخانه داریم و کارخانه داران هم اصلاً به کار پژوهشگران توجهی ندارند .
واقعاً این موضوع فاجعه است .
ما در کارخانه هایمان به صنعتگران و متخصصان توجهی نمی کنیم .
کارخانه های ما فقط کارگر می خواهند تا بتوانند مجموعه شان را حفظ کنند .
آنها متخصص نمی آورند که به وضعیت تولید رسیدگی کند .
«ایران» : به هرحال با این وضعیت ، نخبگان دلشان می خواهد در کشوری باشند که به کار آنها و تخصص آنها اهمیت داده بشود ، شما برای خارج نشدن نخبگان چه کردید؟بیرنگ : در چند سال گذشته و حتی قبل از دولت آقای روحانی ، موضوع شرکت های دانش بنیان مطرح بود ، اما در 5 سال گذشته سعی کردیم که با برنامه ، این موضوع را برای دولتمردان توضیح دهیم .
البته بسیار خوشحالم که ادبیات دانش بنیان در جامعه تقویت شده است .
یکی از بحث های مهم اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان بود که در دولت دهم به تصویب رسید .
اجرای این قانون در دولت یازدهم شروع شد و سعی کردیم موضوع را قوی تر از همیشه دنبال کنیم .
ابتدا شرکت های دانش بنیان را شناسایی کردیم و به آنها گفتیم حضورشان در کشور برای ما یک دغدغه مهم است .
در کنار این موضوع ، به مسائل مالی ، بحث های گمرکی ، سربازی نخبگانی که در این شرکت ها کار می کردند ، توسعه کسب و کار بین المللی شان و فروش هم توجه کردیم ، براین اساس معاونت علمی ریاست جمهوری سعی کرد در همه این بخش ها ، راهکار داشته باشد .
تلاش کردیم بهترین نسخه را ارائه کنیم ، باز هم می گویم شاید کار ما اشکال داشته باشد ، اما ما سعی کردیم اقداماتی برای نخبگانمان انجام دهیم .
ما براساس بازخوردی که از نخبگان می گیریم ، قوانین و مقررات را اصلاح می کنیم .
بنابراین ما سعی کردیم با توسعه شرکت های دانش بنیان ، نخبگان کشور را جذب کنیم تا از مهاجرت آنها جلوگیری شود و همین طور نخبگان خارجی را هم جذب کشور خودمان کنیم .
علاوه بر این ، توجه به شرکت های نوپا و استارتاپ ها هم از اولویت ما بوده که اتفاقاً مورد توجه رسانه های خارجی هم است .
آنها در گزارش های خود ، از انفجار استارتاپ ها در ایران می نوشتند و در گزارش های شان می خواندم که با تیتر های مختلف تأکید کرده بودند که اتفاق های عجیب و غریبی در زمینه رشد استارتاپ ها در ایران افتاده است و آنها ایران را از نظر رشد استارتاپ ها در منطقه ، اول می دانستند .
این یعنی ایران وضعیت خوبی برای نفس کشیدن نخبگان دارد .
این را هم بگویم در روزهای اولی که موضوع استارتاپ ها مطرح شد ، خیلی ها در مقابل این موضوع موضع گرفتند ، اما حالا این وضعیت خیلی بهتر شده است و حتی همان آدم ها با ما همراه شده اند .
خوشبختانه ما در خیلی از دانشگاه های کشور توانستیم مراکز نوآوری و شتاب دهنده استارتاپ ها را هم راه اندازی کنیم و بخش خصوصی را تشویق کنیم که وارد این فضا شود .
«ایران» : همه این کار ها انجام شده و ما هم قبول داریم .
اما آیا زیرساخت ها برای ماندن نخبگان فراهم است یا اینکه این برنامه شما با دولت آمده و با دولت هم می رود؟بیرنگ : ما در چند سال گذشته براساس امکاناتی که داشته ایم اقداماتی را هم انجام داده ایم .
اما منابع و بودجه ما کافی نبوده است ، با این همه فکر می کنم در این حوزه موفق بوده ایم .
هم اکنون یکی از دانشگاه های ما که خیلی هم مهاجر فرصت است ، دانشگاه صنعتی شریف است .
اما اکوسیستم کارآفرینی دانشگاه شریف در چند سال گذشته به شکلی تقویت شده است که بچه های شریف هم دیگرعلاقه ای به رفتن ندارند .
جالب اینکه در دو سال گذشته ، در اطراف دانشگاه شریف 450 شرکت جدید از سوی دانشجویان دانشگاه تأسیس شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/06/21

این شرکت ها ، شرکت های دانش بنیان هستند و آنقدر تقاضا برای برپایی ملک و دفتر در اطراف دانشگاه شریف زیاد شده که قیمت زمین در اطراف دانشگاه شریف ، 30 درصد از منطقه گران تر شده است .
چند وقت پیش هم در دانشگاه شریف ، نظرسنجی کرده بودند که البته عدد دقیق آن یادم نیست ، اما این موضوع بسیار مهم است .
شما سابق بر این از دانشجویان شریف می پرسیدید برنامه ات برای آینده چیست؟ می گفتند که پذیرش تحصیلی می گیرم و از ایران می روم ، اما هم اکنون دانشجویان جواب می دهند که بعد از لیسانس ، می خواهم استارتاپ خودم را راه اندازی کنم .
حداقل یک راهی باز شده که به دانشجویان دانشگاه های خوب بگوید تنها راه این نیست که بعد ازگرفتن لیسانس از کشور خارج شوید یا منتظر بمانید کسی شما را استخدام کند .
الآن دانشجویان متوجه شدند که می توانند یک مکان کوچکی را برای خودشان داشته باشند و طرح ها و ایده های خود را اجرایی کنند و به قول معروف آقای خودشان باشند .
البته ما قبول داریم عده ای همچنان از کشور خارج می شوند ، اتفاقاً با پیشنهادهای خوبی هم از کشور خارج می شوند .
اما می گویم که زیرساخت های مناسبی هم فراهم شده است و ما برنامه ریزی خوبی در این زمینه انجام داده ایم .
صلواتی : داغ دلمان در این بخش تازه شد .
امیدوارم یک بار به شکل جدی این موضوع از ناحیه شما مطرح شود که چه تعداد استارتاپ داریم ، اصلاً درباره گوگل های ایرانی چه اطلاعاتی داریم و اینکه چقدر وضعیت استارتاپ های شریف تقویت شده است؟ نمی گویم فقط شما این موضوع را اطلاع رسانی نکرده اید ، مطبوعات هم به این موضوعات نپرداخته اند .
می خواهم بگویم که چه فرصتی در کشور داریم ، اما اطلاع رسانی نمی شود و این یک نقطه ضعف است .
درباره مشکلات هم بگویم ، در کشور هر روز چند میلیون بشکه نفت صادر می کنیم ، اما هیچ کس به این موضوع اهمیت نمی دهد .
درباره نیروی انسانی هم چنین مشکلی وجود دارد .
سرمایه های انسانی را به طور گسترده استخراج می کنیم و چون قابلیت بهره برداری از این نیروها را نداریم ، رهایشان می کنیم ، الآن چند سال است که وارد اقتصاد دانش بنیان شده ایم .
بفرمایید چند درصد از شرکت های ما ، استارتاپ دارند .
فکر می کنم 3 هزار و 500 شرکت باشد و اگر در هر کدام از این شرکت ها ، 5 نفر شاغل باشند ، چیزی در حدود یک میلیون نفر از جمعیت دانشگر ما در این حوزه مشغول به کار هستند .
می خواهم بگویم که هنوز ظرفیت های لازم برای نیروهای دانشگاهی را آماده نکرده ایم .
وقتی ظرفیت استفاده از نیروی دانشگاهی را نداشته باشیم و سیاست های لازم را برای نخبگانمان به کار نگیریم ، از طرفی مرکز پژوهش یا اتاق فکری هم برای جایابی نخبگان و دانشگاهیان آماده نکرده باشیم ، درنتیجه با پدیده مهاجرت مواجه می شویم و شاهد این هستیم که بخشی از نخبه های ما به خارج از کشور می روند و در دانشگاه های خوب دیگر کشورها تحصیل می کنند .
جالب اینجاست که وقتی می بینیم بخشی از نیروهای خوب ما در خارج هستند ، تازه به فکر برنامه ریزی و جذب آنها می افتیم .
افرادی که روزی به خاطر مشکلات نبود جذب در بازار کار ، به خارج رفته اند ، حالا ما می خواهیم همان ها را برگردانیم .
دقت کنید ، ظرفیت دانشگاهها و هیأت علمی های ما به شکلی است که در سه یا چهار سال آینده ، هیچ جای خالی برای اعضای هیأت علمی نخواهیم داشت که این افراد بتوانند جذب دانشگاه شوند و در نتیجه به کشور برگردند .
چرا؟ چون پست هایی برای نخبگان تعریف نشده است .
شما از بازگشت نخبگان می گویید ، خب این برنامه ها خیلی خوب است ، اما عملاً همین برنامه های شما ، ظرف چند سال آینده باید تغییر کند .
حالا فرض کنید در شرایط فعلی ، این افراد برمی گردند و وارد دانشگاه می شوند ، همین دانشگاهی که خودتان می گویید اصلاً به روز نیست .
خود من از دانشگاه ایتالیا آمدم و از یک رشته بین رشته ای ، فارغ التحصیل شدم ، اما هنوز هیأت علمی ما ، فرق فردی که از یک دانشگاه خوب در رشته بین رشته ای فارغ التحصیل شده است را با یک فرد دیگر نمی داند .
مشکل بعدی نخبگانی که به کشور برمی گردند ، سرفصل قدیمی دانشکده هاست ، در حالی که این افراد در موضوع بسیار خاص تحقیق کرده و آموزش دیده اند .
مسأله مهم دیگر ، فرآیند بسیار طولانی جذب این افراد است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/06/21

فرآیند جذب من شخصاً 18 ماه طول کشید یعنی از زمانی که به کشور برگشتم و درخواست تدریس در دانشگاه دادم ، تا زمانی که پذیرفته شدم 18 ماه زمان برد .
«ایران» : مگر چه فرآیندی باید طی شود؟ آیا سیستم امنیتی این فرآیند را برای بررسی افراد طولانی می کند یا مسأله چیز دیگری است؟صلواتی : خب مدرک باید ارزشیابی شود .
بیرنگ : این وضعیت بررسی مربوط به وزارت علوم است و ربطی به ما ندارد .
صلواتی : گزینش و مصاحبه های مختلفی داریم ، اما در دنیا فرآیند جذب نخبگان حداکثر یک ماه است .
شما دقت کنید ، بچه هایی که برمی گردند برای امرار معاش شان مشکل دارند .
خیلی زود هم جذب سیستم آموزشی و پژوهشی نمی شوند و کار دیگری را هم بلد نیستند .
مثلاً به عنوان پژوهشگر پسا دکترا وارد محیط دانشگاهی می شوم ، چون دانشکده یا دانشگاه این احساس نیاز را در خود ندیده است ، پس نمی تواند با من تعامل کند .
یعنی ظرفیت جذب به اندازه کافی شکل نگرفته است .
همان طور که صنعت ما نیاز دارد که دانش بنیان شود ، دانشگاهها هم نیازمند جذب محققان بسیاری هستند .
الآن دانشگاه به بنده می گوید ، چه رشته ای خوانده اید؟ من می گویم یک رشته میان رشته ای در اقتصاد .
بعد دانشکده می گوید ، شما سه واحد روش تحقیق آموزش دهید یا در کتابخانه بنشینید و کتاب بخوانید تا بتوانیم جایی برای شما خالی کنیم .
ببینید در دنیا کسی نمی رود دکترا بخواند و بعد یک کار دیگر انجام دهد .
وقتی شما دکترا می گیرید که بخواهید جذب سیستم آموزشی دنیا شوید .
متأسفانه یکی از کارهایی که در چند سال اخیر انجام داده ایم ، تربیت دانشجوی دکترا بدون داشتن زیرساخت ها بوده است ، خب دانشگاهها هم قدرت جذب اعضای هیأت علمی ندارند و بازار کاری هم برایشان فراهم نیست ، بنابراین راحت ترین کار برای بچه های تحصیلات تکمیلی ، خروج از کشور است .
«ایران» : یعنی بدون برنامه می خواهیم نخبه هایمان را در کشور نگه داریم؟بیرنگ : اجازه بدهید توضیحی بدهم که ما در معاونت چه می کنیم .
سال 92 دولت تغییر کرد و دکتر ستاری معاونت علمی رئیس جمهور شد ، دکتر در گفت و گوهایشان با من تأکید کردند از سال 85 (بنیاد علمی نخبگان تأسیس شد) تمرکز اصلی روی نخبه های داخل کشور بوده و توجهی به بچه های خارج از کشور نشده است .
بنابراین خواستند تا برنامه ای بریزم و به نخبه های خارجی هم توجهی بشود .
خب از همان زمان ، کار من در بنیاد شروع شد .
ابتدا روی 4 هزار و 500 دانشجوی صنعتی شریف که در امریکا تحصیل می کردند ، یک نظرسنجی انجام دادیم که کشورهای دیگر چطور از ظرفیت متخصصان شان استفاده می کنند چراکه چین ، هند ، کره و تایوان هم فارغ التحصیلان زیادی در امریکا دارند و توانستند با برنامه ریزی بخشی از نیروهای متخصص خودشان را برگردانند .
این کشورها چندین برابر ما دانشجو در امریکا دارند ولی 2 درصد نرخ ماندگاری آنها نسبت به دانشجویان ایرانی کمتر است .
مثلاً دولت چین برنامه می ریزد به دانشجویانی که به چین برمی گردند ، خانه می دهد و چند هزار دلار برای کارآفرینی به آنها می پردازد .
اگر این کار را ما در ایران انجام دهیم ، می گویند عدالت را زیر سؤال برده ایم ، جالب اینکه با همه این اوصاف دانشجویان چینی در امریکا ماندگار می.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
عصر رسانه
1397/06/21
> با گذشت 14ماه از اجرای طرح کارورزی ویژه بکارگیری دانش آموختگان دانشگاهی ، کارفرمایان به رغم معافیت دوساله از پرداخت حق بیمه مشروط بر جذب این افراد ، از این طرح اشتغالی دولت استقبال نکردند.
> با گذشت 14ماه از اجرای طرح کارورزی ویژه بکارگیری دانش آموختگان دانشگاهی ، کارفرمایان به رغم معافیت دوساله از پرداخت حق بیمه مشروط بر جذب این افراد ، از این طرح اشتغالی دولت استقبال نکردند .
تیرماه 96 دستورالعمل اجرایی طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی ، به عنوان یکی از طرح های ذیل بسته های رونق تولید و اشتغال دولت مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ، از سوی وزیر وقت تعاون ، کار و رفاه ابلاغ شد و بر اساس این طرح ، اشتغال سالانه 150 هزار فارغ التحصیل جویای کار پیش بینی شد .
بر اساس این طرح ، «کارورز» به فرد دانش آموخته دانشگاهی جویای کار اطلاق می شود که در چارچوب استانداردهای آموزشی ، به فراگرفتن مهارت در یک بنگاه اقتصادی فعال در بخش خصوصی یا تعاونی مبادرت می کند .
در راستای اجرای این طرح که با هدف جذب فارغ التحصیلان بیکار در بازار کار و کاهش نرخ بیکاری در گروه دانش آموختگان دانشگاهی آغاز شد ، فارغ التحصیلان در دوره زمانی حداقل 4 ماه و حداکثر 6 ماه و در مناطق محروم تا 9 ماه ، تحت عنوان کارورز در یک بنگاه اقتصادی مشغول به کار می شوند و مهارت های حرفه ای مرتبط با شغل و رشته تحصیلی خود را فرا می گیرند .
فارغ التحصیلان بیکار برای شرکت در این طرح ، باید با مراجعه به سامانه کارورزی وزارت کار به نشانی karvarzi .
mcls .
gov .
ir نسبت به ثبت اطلاعات فردی و تحصیلی خود اقدام کنند تا به کارفرما و بنگاه اقتصادی مرتبط معرفی شوند .
طرح کارورزی به طور کلی چهار هدف «افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار» ، «ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش آموختگان» ، «ارتقای اخلاق و صلاحیت حرفه ای دانش آموختگان» و«فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموختگان به بنگاه اقتصادی» را دنبال می کند و بر مبنای آن ، یک سوم حداقل دستمزد یعنی ماهیانه حدود 370 هزار تومان در قالب هزینه آموزشی ، توسط دولت به کارورز پرداخت می شود؛ ضمن اینکه دولت به منظور ترغیب کارفرمایان به جذب نیروی کار فارغ التحصیل ، مشوق هایی را برای کارفرمایانی که در این طرح مشارکت کنند در نظر گرفت .
یکی از مشوق های دولت برای حمایت از این طرح ، آن است که وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به عنوان دستگاه ناظر ، بر اساس مقررات جاری صنعت بیمه و در قالب قرارداد با یکی از شرکت های بیمه گر مورد تایید بیمه مرکزی کشور ، نسبت به پوشش بیمه مسئولیت مدنی کارورزان اقدام می کند .
بر اساس این طرح ، واحدهای پذیرنده فارغ التحصیلان جویای کار ، در صورت به کارگیری و جذب کارورزان مقطع کارشناسی و بالاتر ، از مزایای پرداخت 100 درصد حق بیمه سهم کارفرما «توسط دولت» به مدت دو سال بهره مند می شوند .
حال اما با وجود گذشت 14 ماه از اجرای طرح کارورزی ، نمایندگان کارفرمایی ظاهرا از اجرای این طرح به رغم مشوق های دولت برای کارفرمایان ، استقبال نکردند که یک مقام آگاه نیز این موضوع را تایید می کند .
یک مقام مسئول درباره چرایی استقبال کم کارفرمایان از این طرح اشتغالی گفت : در مجموع تولیدکنندگان و صاحبان مشاغل از این طرح استقبال نکردند .
به گفته وی ، تاخیر در تخصیص بودجه طرح کارورزی و به تبع آن تاخیر در پرداخت هزینه کمک آموزشی از یک طرف و فضای حاکم بر کسب و کار از سوی دیگر ، باعث شده تا زیاد از این طرح استقبال نشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
عصر رسانه
1397/06/21

معافیت بیمه ای انگیزه ای برای کارفرمایان ایجاد نکرد در همین زمینه اصغر آهنی ها ، عضو هیأت مدیره کانون عالی کارفرمایان و عضو کارفرمایی شورای عالی کار درباره میزان استقبال جامعه کارفرمایی از طرح بکارگیری فارغ التحصیلان جویای کار گفت : این طرح قطعا اهداف خوبی را دنبال می کند؛ اما واقعیت این است که کارفرما برای نیروی انسانی باثبات و کارآمد خود ، هزینه می کند و معافیت بیمه ای نمی تواند انگیزه ای برای کارفرمایان در قبال جذب نیروی کار باشد .
وی با بیان اینکه معافیت بیمه ای ، انگیزه خاصی را برای کارفرمایان در قبال بکارگیری نیروی کار فارغ التحصیل فراهم نمی کند ، افزود : در حال حاضر آنچه که برای بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی اهمیت دارد ، ثبات فضای کسب و کار و بسترسازی صحیح در این فضا برای سرمایه گذاری است .
این فعال کارفرمایی گفت : در حال حاضر ، بنگاه های اقتصادی چنان با مشکلات عدیده از جمله تامین مواد اولیه مواجه هستند که این طرح ها قابل بررسی و اجرا نیستند .
آهنی ها با بیان اینکه هر دوره و مقطعی ، نیازمند سیاستگذاری های متغیر خاص خود در حوزه اقتصادی است ، افزود : تا زمانی که طرح های مختلف مطالعه دقیق نشده و مورد ارزیابی قرار نگیرند ، قطعا پس از اجرا در مقطعی کوتاه با چالش هایی مواجه می شوند .
وی با بیان اینکه وزارت کار برای اجرای طرح کارورزی هیچ نشست و جلسه ای با جامعه کارفرمایی نداشته است گفت : متاسفانه بسیاری از طرح ها در کشور ما پیش از نشست های تخصصی با شرکای اجتماعی اجرا و پس از مدتی ، با شکست مواجه می شوند .
عضو هیأت مدیره کانون عالی کارفرمایان ادامه داد : تصور می کنم پیش از هر چیز باید فضای کسب و کار با جهت گیری رونق تولید بهبود پیدا یابد و بر اساس آن ، نیازسنجی درستی از فضای کسب و کار داشته باشیم .
این عضو شورای عالی کار با اشاره به اینکه از زمان اجرای طرح کارورزی پیش از بروز شرایط ویژه اقتصادی نیز ، این طرح عامل محرکی برای اشتغال فارغ التحصیلان نبود ، گفت : در زمانی که کسب و کار دچار رکود است عملا کارفرما باید فارغ از مشوق های مالی و بیمه ای حمایتی از سوی دولت ، برای ارتقای مهارت دانش آموختگان دانشگاهی هزینه کند .
آهنی ادامه داد : یک فرد تحصیل کرده در مقطع کارشناسی قطعا شغل خاصی در یک بنگاه اقتصادی مد نظر دارد و تا زمانی که این فرد بتواند برای بنگاه اقتصادی بهره وری داشته باشد هزینه به کارفرمایان تحمیل می شود و عملا کارفرما بیش از دولت برای تربیت نیروی کار هزینه می کند .
عضو هیأت مدیره کانون عالی کارفرمایان کشور گفت : بهترین روش برای موفقیت این گونه طرح ها مشارکت با شرکای اجتماعی است که قطعا در این شرایط طرح های ارائه شده ، می توانند اثر بخشی بیشتری داشته باشند .
ریسک بالای جذب نیروی کار در فضای ملتهب کسب و کار همچنین مرتضی رجبی ، عضو دیگر هیأت مدیره کانون عالی کارفرمایان معتقد است : طرح به کارگیری فارغ التحصیلان جویای کار به رغم اینکه طرح مطالعه شده ای از سوی وزارت کار بود ، اما تاثیر چشمگیری در تحقق اهداف طرح نداشته است .
این فعال کارفرمایی در صنعت قطعه سازی گفت : همزمان با اجرای طرح کارورزی ، مشکلات اقتصادی دامن گیر بنگاه های اقتصادی شد و این مسائل بیش از هر چیز ، کارگاه های کوچک و متوسط تحت الشعاع قرار داد و جذب نیروی کار نیز تحت تاثیر قرار گرفت .
وی با اشاره به استقبال کارفرمایان از هر گونه مشوق های حمایتی از جمله مشوق های مندرج در طرح کارورزی ادامه داد : متاسفانه در نظام آموزش عالی ، آموزش های علمی بر آموزش های مهارتی غلبه دارد و این موضوع باعث می شود تا نیروی جویای کار ، مهارت کافی را برای ورود به بازار کار نداشته باشد .
از سوی دیگر ، انتظار فارغ التحصیلان دانشگاهی از دستمزد و حقوق طبیعتا بیش از کارگر ساده است ، این در حالی است که عمده این افراد توانایی فعالیت در مشاغل فنی را ندارند که این ، ناشی از ضعف در نظام آموزشی است .
رجبی ، آشنایی نیروی کار با محیط کار و ارتقای مهارت فارغ التحصیلان را از جمله مزایای طرح کارورزی اعلام کرد و در پاسخ به این سوال که به رغم این مزایا چرا کارفرمایان از این طرح استقبال نکردند ، گفت : در حال حاضر بنگاه های اقتصادی بدلیل مشکلات متعددی که در عرصه اقتصاد کشور وجود دارد ، با ظرفیت کامل فعالیت نمی کنند و در این شرایط نمی توانند ریسک جذب نیروی کار را بپذیرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
عصر رسانه
1397/06/21

عضو کانون عالی کارفرمایان گفت : فارغ از مزایا و معایب طرح کارورزی ، کارفرمایان از هر نوع مشوقی حمایت می کنند؛ چراکه حتی معافیت 25 صدم درصدی در پرداخت حق بیمه می تواند حاشیه سود کارفرمایان و صاحبان مشاغل را افزایش دهد .
وی افزود : با توجه به اینکه عمده بنگاه های اقتصادی از واحدهای خرد و متوسط هستند ، بنابراین از جذب نیروی جدید و تحمیل هزینه هراس دارند و این ریسک را نمی پذیرند؛ اما نمی توان اصل طرح را زیر سوال برد .
به نظر می رسد اکنون که بیش از یکسال از اجرای «طرح کارورزی ویژه بکارگیری فارغ التحصیلان جویای کار» می گذرد ، وزارت کار باید با مشارکت نمایندگان کارفرمایی این طرح را چکش کاری کند؛ چراکه طی 14 ماه گذشته از اجرای طرح ، شرایط اقتصادی یکی از توجیهات صاحبان مشاغل برای نپذیرفتن ریسک جذب نیروی کارورز بوده است .
بر اساس این گزارش ، طبق برآورد سازمان برنامه و بودجه از چشم انداز بازار کار ، پیش بینی شده است که جمعیت شاغل دارای آموزش عالی سالانه 686 هزار نفر افزایش یابد ، به عبارتی بیش از 70 درصد کل فرصت های شغلی ایجاد شده ، باید به دانش آموختگان دانشگاهی اختصاص یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
جوان
1397/06/20
> مراسم تکریم از حجت الاسلام محمدیان و معارفه حجت الاسلام رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها روز گذشته برگزار شد .
> مراسم تکریم از حجت الاسلام محمدیان و معارفه حجت الاسلام رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها روز گذشته برگزار شد .
حجت الاسلام مصطفی رستمی ، 12 شهریورماه با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان رئیس جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها منصوب شد .
حجت الاسلام رستمی در این مراسم گفت : خدا را سپاسگزارم که مورد عنایت رهبر انقلاب قرار گرفتم که به سرباز کوچکی ، چون من بار بزرگی را محول کردند .
این بار بزرگ بدون دعا و کمک و یاری عزیزان دانشگاهی به مقصد نخواهد رسید .
اطمینان دارم توجه حضرت آقا کمک ها و مدد های زیادی را به ما خواهد رساند .
وی اظهار داشت : کار ویژه ای رهبر انقلاب برای دانشگاه ها ترسیم کردند ، دانشگاهی که دانشجویان پرکار ، فرزانه ، صالح و بانشاط تربیت کند و خروجی آن انسان های توانمند و مدیران آینده کشور باشد ، اما در حال حاضر خواسته رهبری در خروجی دانشگاه ها برآورده نشده و با آن فاصله زیادی داریم .
مسئول نهاد رهبری در دانشگاه ها یادآور شد : ما با سه دسته مخاطبان اساتید ، دانشجویان ، مدیران و کارکنان دانشگاه ها مواجه هستیم .
این فضایی که نهاد در آن تنفس می کند به واسطه حضوری است که با افتخار و فضل خدا داشته است و باید به سمت اهداف تعالی انقلاب حرکت کند .
برای این اهداف خستگی و ناامیدی ممنوع است .
ما باور داریم که هیچ شکستی برای مجاهدت در راه خدا وجود ندارد ، اگر در این راه آسیبی به کسی برسد ، پیروزی است .
» وی با تشکر از فعالیت های حجت الاسلام محمدیان در نهاد رهبری گفت : «مدال افتخاری که حضرت آقا به ایشان دادند ، خستگی را از تن ایشان درآورد .
اینکه رهبر انقلاب حجت الاسلام محمدیان را دلسوز و تلاشگر دانستند ، ارج می نهیم و می گوییم حجت الاسلام محمدیان فردی مجاهد ، بی تکلف ، مشورت پذیر و قاطع بود .
» نهاد نمایندگی باید سنگ صبور دانشجویان باشدرئیس دفتر مقام معظم رهبری در مراسم تودیع و معارفه رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها ، ضمن قرائت حکم مقام معظم رهبری برای انتصاب حجت الاسلام رستمی به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری گفت : بنده حامل سلام گرم حضرت آقا به همه شما هستم و ایشان همه شما را سلام رساندند .
آیت الله محمدی گلپایگانی با تأکید بر اینکه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری باید سنگ صبور دانشجویان باشد و درددل و حرف آن ها را بشنود ، تصریح کرد : راز موفقیت شما در نهاد و انجام وظیفه خطیری که برعهده دارید ، شنیدن حرف و درددل دانشجویان است .
وی خطاب به مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه ها گفت : جوانان آماده شنیدن نصایح شما هستند ، از این رو باید اساس کار نهاد مبتنی بر احادیث اهل بیت علیهم السلام و قرآن باشد .
در هر حال اگر اینگونه عمل کنیم ، آنچه را انجام می دهید ذخیره آخرت شما خواهد بود .
رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی امسال خطاب به مسئولان و با توجه به توانایی های گسترده جوانان تحصیلکرده کشورمان تأکید کردند که در مدیریت هم هر جا جوان ها باشند مدیریت ، مدیریت با نشاط تری خواهد بود و توصیه ما این است که در مدیریت های مختلف ، جوان ها بیشتر به کار گرفته شوند و بیشتر مورد استفاده قرار گیرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
جوان
1397/06/20

عموم انتصابات غیرنظامی رهبری ، دو حوزه اجرایی و غیراجرایی (مانند نمایندگی ولی فقیه در استان ها) را دربر می گیرد که رهبر انقلاب در روند انتصابات این دو حوزه به ویژه دسته اول ، رویکرد جوانگرایی را در دستور کار قرار داده اند ، به طوری که با احکام جداگانه ایشان از ابتدای امسال دو چهره جوان و متولد دهه 50 در دو مجموعه مهم سازمان تبلیغات اسلامی و نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها عهده دار مسئولیت شده اند .
این مسئله با انتصابات محمد قمی (متولد 1359) و مصطفی رستمی (متولد 1351) رقم خورده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/06/20
> مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : امسال در مرحله نخست 118 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری به استان ابلاغ و 100 درصد آن در بانک های عامل انعقاد قرارداد شد .
> مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : امسال در مرحله نخست 118 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری به استان ابلاغ و 100 درصد آن در بانک های عامل انعقاد قرارداد شد .
رکنی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد : از مجموع تسهیلات ابلاغی تاکنون 90 میلیارد تومان معادل 76 درصد آن پرداخت شده است .
وی بیان کرد : در مجموع از بهمن ماه 96 تاکنون 6 هزار و 200 طرح اشتغال به مبلغ حدود 2 هزار میلیارد تومان در سامانه کارا ثبت شده است .
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد : از این تعداد ، 2 هزار و 194 طرح مصوب و به بانک های عامل معرفی شده که تاکنون تسهیلات 433 طرح پرداخت شده است .
خراسان جنوبی رتبه نخست کشور در اجرای طرح مهارت آموزی وی به سایر طرح های اشتغال اشاره کرد و گفت : براساس گزارش رسیده از دفتر معاونت اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی منتهی به پایان مرداد ماه نسبت به وضعیت طرح های اشتغال در استان ها ، خراسان جنوبی حائز رتبه نخست کشور در اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی شد .
رکنی بیان کرد : براساس طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی با همکاری سازمان فنی و حرفه ای جوانان غیر شاغل 15 تا 22 سال در کارگاه های مورد نیاز بازار کار به عنوان مهارت آموز مشغول به کار می شوند .
وی افزود : افزایش سطح مهارت افراد در محیط کار واقعی و ارتقای روحیه خلاقیت و کارآفرینی در قشر جوان را می توان از اهداف اجرای این طرح عنوان کرد .
رکنی اضافه کرد : تمامی مهارت آموزان در این طرح بیمه مسئولیت مدنی دارند به همین دلیل بنگاه های پذیرنده خواهان استفاده از این طرح اشتغال هستند .
وی یادآور شد : خراسان جنوبی در نسبت تعداد مهارت آموز به سهمیه تعیین شده استان ، رتبه دوم کشور را دارد و 215 .
4 درصد تعهد استان در اجرای طرح مهارت آموزی محقق شده در حالیکه میانگین کشوری 99 .
7 درصد است .
رکنی در ارتباط با طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت : در این طرح حقوق و حق بیمه کارورز توسط دولت پرداخت شده و کارفرما هیچگونه هزینه ای به کارورز پرداخت نمی کند .
وی یادآور شد : در این طرح تمامی فارغ التحصیلان با دارا بودن شرایط لازم می توانند شرکت کنند و علاوه بر دریافت حقوق حداقلی و برخورداری از بیمه نسبت به افزایش مهارت خود اقدام کنند .
وی اظهار کرد : خراسان جنوبی در نسبت تعداد کارورز به سهمیه تعیین شده رتبه پنجم کشور را داراست بدین صورت که میانگین کشوری 12 درصد و استان 27 .
5 درصد است .
وی با اشاره به اجرای طرح اشتغال فراگیر به عنوان یکی دیگر از طرح های دولت در زمینه اشتغال گفت : در این طرح تسهیلات با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار پرداخت می شود .
رکنی افزود : در صورتیکه بنگاهی از این تسهیلات استفاده کند و اشتغال مدنظر تحقق یابد متقاضی تسهیلات می توانند از یارانه بین سه تا هفت درصد در آینده برخوردار شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/06/20
> خبر آنلاین : لایحه برخورداری همگان از حق تحصیل در دوره های آموزش عالی با هدف حل مسئله دانشجویان ستاره دار در حالی تصویب شده و موج مثبت رسانه ای را از آن خود کرده که با سه چالش عمده مواجه است؛ هنوز تبدیل به قانون نشده است ، قانون اساسی را به نحوی نقض کرده است و محرومیت از تحصیل را برای گروهی دیگر لحاظ کرده است .
> اما و اگرهای لایحه حق تحصیل برای همه خبر آنلاین : لایحه برخورداری همگان از حق تحصیل در دوره های آموزش عالی با هدف حل مسئله دانشجویان ستاره دار در حالی تصویب شده و موج مثبت رسانه ای را از آن خود کرده که با سه چالش عمده مواجه است؛ هنوز تبدیل به قانون نشده است ، قانون اساسی را به نحوی نقض کرده است و محرومیت از تحصیل را برای گروهی دیگر لحاظ کرده است .
لایحه برخورداری همگان از حق تحصیل در دوره های آموزش عالی با هدف حل مسئله دانشجویان ستاره دار در حالی تصویب شده و موج مثبت رسانه ای را از آن خود کرده که با سه چالش عمده مواجه است؛ اول اینکه این لایحه هنوز تبدیل به قانون نشده و باید به مجلس برود ، اگر تایید شد به شورای نگهبان و باز هم اگر تایید شد تبدیل به قانون شود .
دوم اینکه در بند سوم اصل سوم قانون اساسی آمده است : آموزش وپرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی از وظایفی است که به عنوان هدف برای دولت جمهوری اسلامی تعیین شده و باید همه امکانات خود را برای وصول آن به کار گیرد .
بنابراین این اصل از ابتدا در قانون اساسی بوده و ستاره دارشدن دانشجویان و محرومیت آنها از حق تحصیل غیرقانونی بوده است .
علاوه بر این بحث دانشجویان ستاره دار مربوط به مصوبه شورای انقلاب فرهنگی است و با اسناد بالادستی در تضاد است .
سوم هم اینکه در برخورداری از حق آموزش در مقاطع تحصیلی ، افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته ، قاچاق انسان ، محاربه و جاسوسی مستثنی هستند؛ بندی که قانون اساسی را زیر پا می گذارد و برای حق تحصیل محدودیت ایجاد می کند .
طبق این بند ، افراد سابقه دار و مجرم حق تحصیل ندارند و از آنجایی که میزان جرم و سابقه کیفری مشخص نشده است ، احتمال اینکه برخورد سلیقه ای با آن شود بالاست .
این در حالی است که ستاره دارشدن دانشجویان نیز همراه با برچسب هایی بوده که آنها را به نوعی مجرم قلمداد می کرده است .
در واقع این لایحه اگر به قانون تبدیل شود ، هم قانون اساسی را نقض می کند هم ممکن است همچنان حق تحصیل را از گروهی بگیرد .
چطور می شود حق تحصیل را از کسی سلب کرد؟ وقتی می گویند حق تحصیل برای همه ، یعنی این حق برای بهایی ها هم هست؛ اگر قرار است این لایحه محدودیت های تحصیل را از بین ببرد ، می تواند قدم مهمی در آموزش باشد اما ویژگی اصلاحیه اخیر دولت در خصوص سنجش و پذیرش دانشجو که عدم احراز صلاحیت دانشجویی را منوط به احکام قطعی دادگاه های کیفری دانسته است ، محرومیت دیگری را برای تحصیل به دنبال دارد .
از سویی دیگر در این لایحه از تحصیل به عنوان حقوق اساسی یاد شده است .
این لایحه که در واقع اصلاحیه لایحه مصوب سال 92 است ، تحت عنوان «لایحه الحاق یک تبصره به ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ، به زودی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد ولی این لایحه که از آن به عنوان لایحه حق تحصیل برای همگان یاد می شود با واکنش های مختلفی ازسوی مسئولان و شهروندان مواجه بود .
حسام الدین آشنا در همین خصوص در توییتر خود نوشت : «این لایحه چند کلمه ای؛ پاسخی بلند به صدای خاموش ستاره داران و بی ستاره ها در آسمان آموزش کشور است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/06/20

» جواد محمودی ، استاد حقوق نیز درباره چالش های این لایحه به ایرنا گفته است : «من فکر می کنم با توجه به سوابق مواجهه شورای نگهبان با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین با توجه به رویه عملی قانون گذاری ایران ، شورای نگهبان لوایح تقدیمی دولت مغایر را تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی تشخیص دهد و در نتیجه آنها را خلاف شرع اعلام کند و لذا مصوبه را رد خواهد کرد؛ من فکر می کنم نگاه شورای نگهبان ، به این موضوع سلبی باشد .
» او در پاسخ به این سوال که اگر تحصیل را یک حق اساسی بدانیم ، دادگاه بر چه مبنایی می تواند این حق را از کسی سلب کند ، گفته است : «اگر دادگاه تشخیص بدهد که ورود فرد به دانشگاه منجر به تکرار جرم خواهد شد ، می تواند مانع از ورود فرد به دانشگاه شود؛ اما مشخصا قانون حق تحصیل را برای همه افراد جامعه به رسمیت می شناسد ، به طوری که حتی در آیین نامه داخلی زندان ها نیز بر ایجاد شرایطی برای شرکت زندانیان در آزمون ها صحبت شده و گفته شده که باید .
در زندان ها بنابر ایین نامه داخلی باید امکان شرکت در آزمون ها باشد و لوازم تحصیل و آموزش در زندان ها مهیا باشد .
» کلمات کلیدی : آموزش عالی رسانه قانون قانون اساسی لایحه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
شهروند
1397/06/20
> متأسفانه هر سال که به آستانه مهرماه و شروع سال تحصیلی دانشگاه می رسیم ، مواجه با یکی از پدیده های تأسف آور می شویم.
> متأسفانه هر سال که به آستانه مهرماه و شروع سال تحصیلی دانشگاه می رسیم ، مواجه با یکی از پدیده های تأسف آور می شویم .
به این معنا که برخی از دانشجویان که در آزمون علمی دوره های دکترا و کارشناسی ارشد قبول می شوند ، ستاره دار معرفی شده و از حق تحصیل محروم می شوند ، بدون اینکه هیچ دادگاهی به این مسأله رسیدگی کرده باشد و این یکی از بدترین تبعیض هایی است که در جامعه ما دیده می شود .
محرومیت از تحصیل نیازمند قانون و احکام دادگاه است و بدون آن نمی توان کسی را از این حق مسلم محروم کرد .
اکنون جهان به سویی حرکت می کند که آموزش نه فقط یک حق ، بلکه یک التزام و اجبار است .
مگر می توان به صرف آنکه آرا و حتی رفتار کسی و شهروندی را نمی پسندند ، او را از تحصیل محروم کنند؟ آن هم کسی که به لحاظ علمی در رقابت شرکت کرده و پذیرفته شده و این بدان معناست که صلاحیت علمی او بیش از سایرین بوده است .
چنین محرومیتی جز آنکه موجب تحلیل رفتن استعدادهای جامعه می شود ، نتیجه دیگری ندارد .
در هرحال در سال های پیش ، آغاز سال تحصیلی همراه با دلهره و اضطراب بود که مبادا عده ای به ناحق از این حق مسلم محروم شوند تا اینکه خبر رسیده است که هیأت دولت در اقدامی پسندیده تکلیف همه را در این زمینه روشن کرده است .
براساس مصوبه دولت که در جلسه 18 شهریورماه نهایی شد ، الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تصویب شد .
به موجب این تبصره ، حق آموزش جزو حقوق اساسی افراد است و هیچ کس را نمی توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر ، از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم نمود .
تنها استثنا افرادی هستند که سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرایم سازمان یافته قاچاق انسان ، محاربه و جاسوسی هستند .
شاید لازم است که اقرار کنیم تصویب چنین حقی پس از گذشت این همه سال و با تأخیر فراوان باعث تأسف است .
اینکه کشور را از استعدادهای خود محروم کنیم یا آنها را برای ادامه تحصیل راهی کشورهای دیگر کنیم ، هیچ افتخاری ندارد .
با این حال ، همین که چنین تبصره ای و ماده ای برای ارایه به مجلس به تصویب هیأت دولت رسیده است ، جای تقدیر دارد .
دیر یا زود باید بساط این سیاست مغایر با قانون و خطرناک و غیرمنصفانه برداشته می شد تا بیش از این موجب عوارض ناخوشایند نزد جوانان و استعدادهای این کشور و خانواده هایشان نشوند .
اکنون نوبت مجلس است که با فوریت هرچه تمام تر آن را تصویب کند و جوانان مستعد این جامعه را از نگرانی بیرون آورد .
باید امکان آرامش روحی و روانی را برای همه به ویژه جوانان فراهم کرد .
مشکلات اقتصادی و بیکاری و ازدواج به اندازه کافی آزاردهنده است ، پس مشکل محرومیت از تحصیل را به آنها اضافه نکنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
شهروند
1397/06/20
> معاون اول رئیس جمهوری در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری در سراسر کشور گفت : «شرایط کشور خطیر است ، اما این به آن معنا نیست که همه عوامل تهدیدآمیز است.
> معاون اول رئیس جمهوری در نشست روسای دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری در سراسر کشور گفت : «شرایط کشور خطیر است ، اما این به آن معنا نیست که همه عوامل تهدیدآمیز است .
فرصت های خوبی در این شرایط وجود دارد .
بعد از هر مشکلی آسانی است و ما به این موضوع امید داریم .
باید با دقت و همدلی حرکت کنیم و با شرایط مواجه شویم .
چشم امید به دانشگاه ها در این شرایط بیشتر می شود .
دانشگاه ها باید راهکارهایی برای عبور از دشواری ها بدهند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
اعضای هیات علمی
هفت صبح
1397/06/21
> این روزها روان شناسان زیادی می توانند خیلی راحت روی اعصاب و روان آدم ها نظریه پردازی کنند و مشاوره بدهند .
> این روزها روان شناسان زیادی می توانند خیلی راحت روی اعصاب و روان آدم ها نظریه پردازی کنند و مشاوره بدهند .
وزارت علوم از هر دانشگاهی ، مدرک روان شناسی صادر می کند و حتی کسانی که به صورت غیر حضوری مدرک می گیرند و یک واحد عملی نمی گذرانند هم اجازه دارند در این حوزه حساس وارد شوند .
انگار حال خوشِ این روزهای مراکز مشاوره به یک دکوراسیونِ جذاب و خوش آب و رنگ بند است؛ به رنگ بندی های ملایم و تناسب در چینشِ وسایل تزئینی که در نگاه اول به هزار لبخندِ بی رمق جان می دهد .
مراکزی هم هستند که به صورت تلفنی مشاوره می دهند و به قول خودشان با استفاده از شیوه های نوین تکنولوژیک و روش های درمانی موثر ، در قبال هر دقیقه مشاوره ، 2 هزار تومان باید به حسابشان ریخته باشی البته هزینه مکالمه نیز به عهده مشاوره شونده است یعنی این مراکز با یک حساب سر انگشتی برای هر یک ساعت مشاوره ، خیلی راحت 110 هزار تومان دریافت می کنند .
جالب اینجاست که مشاوران این سایت ها نیز ظاهرا از اساتید دانشگاه های معتبر هستند طوری که تماس گیرنده وسوسه می شود برای چند دقیقه مشاوره با آن ها هر مبلغی را بپردازد .
با این حساب ، حذف دوره کارورزی و زیر پوشش بیمه قرار نگرفتن خدمات روان شناسی ، تنها بخشی از مصائب این حوزه حساس تلقی می شود و اصلا به چشم نمی آید البته آن طور که معاون انتظامی و رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای سازمان نظام روان شناسی کشور به «خبر جنوب» می گوید تعرفه ها در نظام روان شناسی هر سال توسط شورای مرکزی ، تصویب و ابلاغ می شود و عدول از تعرفه های مصوب سازمان نیز تخلف به حساب می آید و قابل پیگرد است .
به گفته دکتر محمد باقر حُبی ، سایتی با مجوز خاص به منظور مشاوره تلفنی در کشور وجود ندارد و فعالیت اعضای هیات علمی دانشگاه ها در چنین سایت هایی نیز بعید است چرا که آن ها عمدتا فعالیت های خود را در چارچوب و دستورالعمل های قانونی شکل می دهند .
وی با تاکید بر این که مردم می توانند از چنین سایت هایی به عنوان کلاهبردار شکایت کنند در عین حال این اطمینان را می دهد که تخلفات مراکزی که مجوز دارند هم قابل پیگیری است .
از نظر این مسئول ، تعرفه های نظام روان شناسی نسبت به سایر حرفه های درمانی بسیار ناچیز است و حتی خیلی مواقع از خدمات روان شناسی ، درآمد خوبی حاصل نمی شود .
به باور او مراکز مشاوره از نظر تخصصی باید درآمد معقول خود را داشته باشند و تصور این که با دریافت ویزیت های بالا در حقِ مراجعه کننده ، اجحاف می شود درست نیست چرا که اجحاف در حقِ مراجعان دقیقا در مراکزی کلید می خورد که فاقد مجوز هستند .
معاون انتظامی و رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای سازمان نظام روان شناسی کشور معتقد است وقتی برخی مردم چشم بسته وارد حریم های نا مطمئن و غیر مجازِ مشاوره می شوند از دست سازمان نظام روان شناسی هم زیاد کاری ساخته نیست .
او انتظار دارد همان طور که نظام روان شناسی کشور برای مطمئن کردن فضای مشاوره تلاش می کند مردم هم قبل از مراجعه به مراکز و سایت های مشاوره ، استعلام کنند و ببینند این ها مجوز دارند یا نه ! آموزش روان شناسان به صورت تئوری و جای خالی دوره های کارورزی هم یکی دیگر از اشکالات موجود در سیستم آموزشی است که در رشته روان شناسی بیداد می کند .
تربیت کارشناس در این رشته به صورت تئوری و تنها اکتفا به تدریس چند کتاب و مقاله ، نه تنها بر زخم هیچ کس مرهم نمی گذارد که تیر و ترکش هایش هم تا سالیان سال به زندگی مشاوره گیرنده می خورد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
اعضای هیات علمی
هفت صبح
1397/06/21

روان شناس ها اصولا شنونده های خوبی هستند طوری که در چندین جلسه اول نه حرفی می زنند و نه مداخله می کنند .
به نظر می رسد در حوزه روان شناسی ، اتفاقات عجیبی در حال رخ دادن است .
این روزها مجموعه ای از کسانی که نه مدرک مرتبط با روان شناسی دارند و نه مجوزی از سازمان نظام دریافت کرده اند فقط و فقط به این دلیل که فن بیان خوبی دارند از نا آگاهی جامعه سوء استفاده کرده و با مشاوره های نادرست ، روح و روانِ مراجعه کننده را نشانه می گیرند البته به قول معاون انتظامی و رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای سازمان نظام روان شناسی کشور ، مشاوره یک فرآیند بسیار سنگین و پیچیده است و صرف نظر از مجموعه ای از اصول مشترک و معین در خیلی از تکنیک ها و مدل های مشاوره ، رویکردهای متفاوتی وجود دارد .
از نظر این مسئول ، حرف زدن یا نزدنِ مشاور و این که دقیقا چه می کند و چه تکنیک هایی به کار می برد خیلی توسط مراجعان قابل ارزیابی نیست .
ختم کلام این که اگر کسی برای خدمات روان شناسی به مشاور تخصصی مراجعه می کند باید مثل سایر تخصص های درمانی به دانش و مهارت روان شناس هم اعتماد کند و متناسب با آن ، فرآیند مشاوره را ادامه دهد .
همه تاکید حُبی بر این است که اگر روان شناس مجوز دارد یعنی مهارت ، دانش و شایستگی های فردی و حرفه ای او بررسی گردیده و بعد اجازه مشاوره به او داده شده هر چند بخشی از این اطمینان بر می گردد به این که مراجعان نیز نسبت به وضعیت خود احساس مسئولیت کنند .
بیشترین فراوانی تخلفات در حوزه روان شناسی نیز از بی توجهی و کوتاهی مشاوران در مسئولیت هایی که در حیطه درمان به عهده شان گذاشته شده آب می خورد چنان چه به گفته این روان شناس ، پرونده خیلی از آن ها به دلیل عدم رازداری و تشخیص های اشتباه در مسیر درمان و مشاوره هر هفته در کمیته های رسیدگی به تخلفات ، بررسی و برایش حکم صادر می شود .
«عده زیادی به اصطلاح روان شناس که فاقد صلاحیت های حرفه ای و حتی مدرک تخصصی هستند این روزها با تبلیغات و نفوذ در رسانه های دیداری و شنیداری وارد فرهنگ عمومی جامعه شده و با ادعاهایی که در درمان دارند از نا آگاهی جامعه سوء استفاده کرده و کاسه اعتماد مردم را شکسته اند .
مردم هم بی آن که این ادعاها را راست آزمایی کنند و ببینند نظر مراجع ذی صلاح درباره این مشاوران چیست معمولا به آن ها مراجعه می کنند و ته ماجرا ، اعتمادشان را نسبت به کل جامعه روان شناسان از دست می دهند» ، این ها حرف های معاون انتظامی و رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای سازمان نظام روان شناسی کشور در خصوص ماجرای پیچیده این روزهای حوزه مشاوره در کشور است .
از مشاورانی که بدون تخصص و تجربه ، نمک بر زخم های مردم می پاشند تا آن ها که با مجوز و در چارچوب قانون ، گرفتار بی توجهی می شوند و دردها و رنج های مراجعه کنندگان را پیچیده تر می کنند ، گاهی پایان بندِ داستان خیلی از زندگی های زخمی را بدتر از قبل کرده اند و این اصلا کوچک نیست ! منبع : خبرآنلاین بازدید اپلیکیشن 3 , بازدید سایت 3.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه جام جم
1397/06/20
> عضو هیات علمی موسسه مطالعات جمعیتی وزارت علوم کشور از انصراف حدود 90 دانشجوی افغانستانی از تحصیل در ایران به علت بالا رفتن قیمت ارز خبر داد .
> به گزارش ایلنا ، بهرام صلواتی با اشاره به تاثیر بالا رفتن نرخ ارز بر ادامه تحصیل دانشجویان اتباع خارجی بویژه دانشجویان تبعه افغانستان گفت : طبق آمار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری حدود 12 هزار دانشجوی تبعه افغان در ایران مشغول به تحصیل هستند ، اما طبق آمار سفارت افغانستان این تعداد 17 هزار نفر قلمداد شده است .
به طور کلی 12 تا 17 هزار دانشجوی تبعه افغانستان در سیستم آموزشی کشور ما مشغول به تحصیل هستند که حدود ده هزار نفر از آنها از طریق کنکور وارد دانشگاه شده اند .
به تعبیر دیگر این دانشجویان ساکن ایران و در سیستم آموزشی ما تحصیل کرده و سپس وارد دانشگاه شده اند .
وی ادمه داد : نکته مهم این است که ما در مواجهه با دانشجویان تبعه افغانستان مانند دانشجویان بین المللی برخورد می کنیم ، حال چه آنها ساکن ایران باشند و چه از خارج از کشور برای تحصیل به ایران آمده باشند ، اما تعداد زیادی از این دانشجویان قبلا در خاک ایران بوده یا حتی در ایران متولد شده اند .
ضمن این که بیشتر این دانشجوها باید به عنوان دانشجوی آزاد و با شهریه تحصیل کنند ، نکته اینجاست که شهریه آنها به صورت ارزی محاسبه می شود .
صلواتی با بیان پنج برابر شدن شهریه این دانشجویان نسبت به سال گذشته افزود : با توجه به تحولات ارزی که به وجود آمده و رشد چشمگیر قیمت ارز و کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی یک مشکل حاد اقتصادی برای دانشجویان اتباع خارجی بویژه دانشجویان تبعه افغانستان که بیشترین جامعه آماری دانشجویان خارجی کشور ما هستند ، به وجود آمده است .
در این میان از سایر کشورهای همجوار دانشجویان زیادی در کشور ما مشغول به تحصیل هستند ، اما بزرگ ترین جامعه دانشجویی در ایران را دانشجویان تبعه افغانستان تشکیل می دهند .
شهریه این دانشجویان که با دلار محاسبه می شود ، با بالا رفتن قیمت دلار به طور متوسط نسبت به سال گذشته پنج برابر شده و این مساله مشکلات بسیار جدی برای این دسته از دانشجویان به وجود آورده است .
1
فهرست