وزارت علوم - مطبوعات 24 شهريور 97
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ ساعت 13:50
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7636980 دنياي اقتصاد
7635156 روزنامه آفرينش
7635106 روزنامه آواي خراسان جنوبي
7625179 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
7636690 روزنامه فرهیختگان
7635155 روزنامه آفرينش
7615684 روزنامه فرهیختگان
روساي دانشگاه ها
7625572 كيهان
روساي واحدهاي دانشگاهي
7637271 آرمان امروز
7627316 آرمان امروز
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روساي آموزش عالي
7627353 آرمان امروز
7625178 روزنامه آفرينش
روساي موسسه يا سازمان وابسته
7626128 روزنامه فرهیختگان
7634408 فرصت امروز
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
7626783 روزنامه ايران
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/06/24
> باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش کپی برداری از پایان نامه بین دانشجویان اظهار کرد : این موضوع در حال پیگیری است .
وی با بیان اینکه کپی برداری از پایان نامه ها در دانشگاه های دولتی وجود ندارد ، گفت : متاسفانه این مساله در مراکز غیردولتی اتفاق می افتد .
> بررسی پایان نامه های تقلبی باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش کپی برداری از پایان نامه بین دانشجویان اظهار کرد : این موضوع در حال پیگیری است .
وی با بیان اینکه کپی برداری از پایان نامه ها در دانشگاه های دولتی وجود ندارد ، گفت : متاسفانه این مساله در مراکز غیردولتی اتفاق می افتد .
کلمات کلیدی : علوم تحقیقات و فناوری کپی برداری نامه پایان تقلبی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/06/23
> با حکم وزیر علوم؛ سرپرست دو دانشگاه منصوب شدند وزیر علوم طی احکام جداگانه ای سرپرست دو دانشگاه "صنعتی بیرجند" ، "صنعتی ارومیه" را منصوب کرد .
> با حکم وزیر علوم؛ سرپرست دو دانشگاه منصوب شدند وزیر علوم طی احکام جداگانه ای سرپرست دو دانشگاه "صنعتی بیرجند" ، "صنعتی ارومیه" را منصوب کرد .
دکتر منصور غلامی وزیر علوم طی احکام جداگانه دکتر محمدرضا شیدائی را به سمت سرپرست "دانشگاه صنعتی ارومیه" و دکتر سید حجت هاشمی را به سمت سرپرست "دانشگاه صنعتی بیرجند" منصوب کرد .
دکتر هاشمی دانش آموخته کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه فردوسی مشهد ، کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکتری از دانشگاه شفیلد انگلستان و استاد مهندسی مکانیک دانشگاه بیرجند است .
دکتر محمدرضا شیدائی متولد سال 1345 در شهرستان خوی ، دانش آموخته کارشناسی مهندس عمران از دانشگاه تهران و دانش‎آموخته مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی سازه دانشگاه تبریز است .
وی استاد تمام رشته مهندسی عمران – سازه دانشگاه ارومیه است و تاکنون راهنمایی ، مشاوره و داوری بیش از 40 عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری را بر عهده داشته و بیش از 80 عنوان مقاله علمی – پژوهشی ، ISI و همایش در مجلات معتبر داخل و خارج کشور به چاپ رسانده است .
برای سال تحصیلی 97 98 صورت می گیرد؛ برگزاری دوره مشترک ادبیات فرانسه بین دانشگاه فردوسی و سوربن با موافقت وزارت علوم و رایزنی های صورت گرفته از سال تحصیلی 97 98 دوره مشترک ادبیات فرانسه میان دانشگاه های فردوسی مشهد و سوربن فرانسه برگزار می شود .
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد ، بر اساس این توافق برای سال جاری 3 دانشجو پذیرش خواهد شد و دانشجویان پذیرفته شده یک سال از دوره تحصیلی خود را در دانشگاه سوربن فرانسه پشت سر خواهند گذاشت و در پایان مدرک دکتری مشترک از سوی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه سوربن دریافت خواهند کرد .
همچنین دوره آموزشی در دانشگاه سوربن رایگان بوده و دانشجویان از امکانات اقامتی آن دانشگاه بهره مند می شوند .
دانشگاه فردوسی مشهد از معدود دانشگاه های کشور است که موفق به برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های معتبر بین المللی است و از سال 96 دوره دکتری مشترک دیگری در رشته مدیریت گرایش رفتار سازمانی با دانشگاه ورشو لهستان برگزار کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/06/23
> طی حکمی از سوی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری سیدحجت هاشمی به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی بیرجند منصوب شد .
> طی حکمی از سوی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری سیدحجت هاشمی به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی بیرجند منصوب شد .
به گزارش تسنیم ، منصور غلامی طی حکمی سید حجت هاشمی را به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی بیرجند منصوب کرد .
هاشمی ، عضو هیئت ممیزه دانشگاه بیرجند از سال 1391 تا 1393 ، رئیس کمیسیون تخصصی مهندسی دانشگاه بیرجند از سال 1391 تا 1393 ، مسئول پژوهشی دانشکده مهندسی دانشگاه بیرجند (سال 1376) ، مدیر پژوهشی دانشگاه بیرجند (سال 77 78) و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند (88 تا 90) بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21
> چند روز پیش بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی حجت الاسلام مصطفی رستمی را به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها منصوب کردند.
> چند روز پیش بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی حجت الاسلام مصطفی رستمی را به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها منصوب کردند .
رستمی در پایان ریاست 13 ساله حجت الاسلام محمد محمدیان در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه ها جایگزین او شد .
در همین راستا دیروز آیین معارفه رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و تکریم حجت الاسلام محمدیان ، رئیس سابق این نهاد در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد و حکم رهبر انقلاب به رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری اهدا شد .
حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ، علی اکبر رشاد ، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ، مخبردزفولی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، روسای دانشگاه های تهران و صنعتی شریف ، سیدمحمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دبیران و اعضای اتحادیه های دانشجویی و تنی چند از مسئولان دستگاه های فرهنگی و آموزشی در این مراسم حضور داشتند .
گزیده سخنان مطرح شده در آیین معارفه رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها را در زیر می خوانید .
حجت الاسلام محمدی گلپایگانی ، رئیس دفتر مقام معظم رهبری : نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری باید سنگ صبور دانشجویان باشد بنده حامل سلام گرم حضرت آقا به همه شما هستم و ایشان همه شما را سلام رساندند .
دوستان درمورد جناب آقای محمدیان مستوفا صحبت کردند و قطعا کسانی که با ایشان همراه بوده اند بیش از من آقای محمدیان را می شناسند ، اما آنچه بنده در زمان حضور ایشان در دفتر رهبر معظم انقلاب شاهد بودم چیزی جز حسن خلق و دلسوزی نبوده است .
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری یک نهاد مقدس است از این رو کسانی که در این نهاد مقدس مشغول خدمت هستند باید آن گونه که پیامبر عمل کرده ، عمل کنند .
باید در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری اخلاق خوش پیامبر(ص) الگو باشد؛ چراکه این نهاد با جوانانی در ارتباط است که به صورت گسترده تحت هجمه ماهواره ها هستند ، بنابراین آنها هیچ پناهی جز روحانیت ندارند ، از این رو باید حوصله داشته باشیم و به مانند پیامبر با آنها خوشرو و خوش اخلاق برخورد کنیم .
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری باید سنگ صبور دانشجویان باشد و درددل و حرف آنها را بشنود .
راز موفقیت شما در نهاد و انجام وظیفه خطیری که برعهده دارید شنیدن حرف و درددل دانشجویان است .
با هزینه نمی توان دل ها را متوجه خود کرد و اگر می خواهید دل ها را متوجه خود سازید باید با مردم با روی باز برخورد کنید .
از ابزار موفقیت این است که زبان در تبلیغ کند نشود از این رو باید از قدرت تبلیغ استفاده کرد .
جوانان آماده شنیدن نصایح هستند از این رو باید اساس کار نهاد مبتنی بر احادیث اهل بیت علیهم السلام و قرآن باشد .
در هر حال اگر این گونه عمل کنیم آنچه را انجام می دهید ذخیره آخرت شما خواهد بود .
حجت الاسلام محمدیان ، رئیس سابق نهاد رهبری در دانشگاه ها : کناره گیری کردم تا مجموعه نهاد بالنده تر شود اگر از این مسئولیت کناره گیری کردم ، نه برای خستگی بود؛ چراکه خدمت در نظام اسلامی خستگی ندارد و نه برای پیشنهاد پست و مقام بالاتر بود؛ چراکه خدمت در دانشگاه بهترین خدمت به شمار می رود و نه برای این بود که نسبت به آینده ناامید هستم؛ چراکه معتقدم آینده نظام بسیار امیدبخش تر از گذشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

تنها دلیل کناره گیری ، اعتقاد شخصی ام بود که مدت زمان خدمت در این سمت را بین هشت تا 10 سال می دیدم و هر مقدار ابتکار و خلاقیت می تواند در این مدت ظهور و بروز پیدا کند؛ لذا باید جای خود را به افراد تازه نفس و جوان بدهم؛ چراکه محیط دانشگاه بیش از هر جایی به نیروی جوان نیاز دارد .
من برای کناره گیری پیش قدم شدم که مجموعه نهاد بالنده تر از گذشته به فعالیت خود ادامه دهد .
مهم ترین رویکردی که ما در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها انجام دادیم ، تقویت نگاه راهبردی به مسائل فرهنگی و دانشگاهی بود و تلاش کردیم این نگاه را در دفاتر نهاد در دانشگاه ها تقویت کنیم؛ چراکه دانشگاه ها پیچیده ترین محیط فرهنگی کشور به شمار می آیند .
همه ما بر سر سفره انقلاب نشسته ایم و ما بدون استثنا مدیون انقلابیم و هیچ طلبی از انقلاب نداریم؛ بلکه همه بدهکار آن هستیم و اگر عزت و افتخاری داریم همه به دلیل پرچم انقلابی است که به وسیله امام(ره) و پس از آن رهبر معظم انقلاب به اهتزاز درآمده است .
اصلی ترین مسئولیت ما انقلابی ماندن و عمل کردن به این انقلاب است ، هویت ما به انقلابی بودن و وفادار ماندن و پای این انقلاب ایستادن است و اگر ارزشی داریم به این هویت وابسته است .
اگر این روحیه انقلابی را از ما بگیرند یا این روحیه خدشه دار شود ما حتی در زمینه تولید علم و پیشرفت و تمدن و هر آنچه نیاز کشور است ، درمانده می شویم .
حجت الاسلام رستمی ، رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها : برای رسیدن به خروجی مطلوب دانشگاه خستگی ممنوع است در شرایط کنونی آنچه وجهه همت دشمن و تلاش حزب شیطان متوجه آن شده است؛ هدف قرار دادن نقاط قوت نظام است .
نقطه قوت نظام اسلامی همراهی و همدلی بین مردم و امت است و قطعا دانشگاه نهادی است که توانمندی حمایت از نقاط قوت نظام را دارد .
دانشگاه به عنوان موتور پیشران در حرکت به سمت قله های موفقیت می تواند و شایسته است در دفاع از جامعه و کشور تلاش کند .
دانشگاه سکولار و برمبنای لیبرال دموکراسی متولد شد ، اما آنچه در ایران عملا اتفاق افتاد ، چیز دیگری بود .
در تمام صحنه ها و اتفاقات کشور ، دانشگاه همواره پیشرو یا همراه بوده است و هر زمانی که کشور نیاز داشت این دانشگاه بود که نیازها را برطرف کرد .
آنچه مقام معظم رهبری از دانشگاه مطالبه می کنند دانشگاهی است که دانشجویان پرکار ، فرزانه ، صالح و بانشاط تربیت کند و خروجی آن انسان های توانمند و مدیران آینده کشور باشد .
اگر تصورمان از خروجی دانشگاه این موارد است ، پس دغدغه رهبری را ادا نکرده ایم .
نهاد رهبری با سه دسته مخاطب استادان ، دانشجویان ، مدیران و کارکنان دانشگاه ها مواجه است؛ برای رسیدن به این هدف خستگی و ناامیدی ممنوع است .
اطمینان داریم که وعده های خدا برای این ملت به رغم جفاها ، کم کاری ها و خستگی هایی که وجود دارد محقق می شوند و آینده ازآن حزب الله است .
مدال افتخاری که رهبر معظم انقلاب به حجت الاسلام محمدیان داده اند خستگی را از تن ایشان و مجموعه نهاد رهبری درآورد .
اینکه حضرت آقا ، وی را فردی دلسوز و تلاش گر دانسته اند ، ارج می نهیم .
قطعا حجت الاسلام محمدیان مجاهد ، بی تکلف ، مشورت پذیر و قاطع بود .
منصور غلامی ، وزیر علوم : دانشجویان ایرانی به عنوان نماد علم در دنیا شناخته شده اند امروز ذکر خیر و تقدیری از بزرگواری های حجت الاسلام محمدیان داریم و سال هایی که در محضر او بودیم به خصوص در دو سال استفاده زیادی از ویژگی های اخلاقی و عنایت او به خانواده دانشگاهیان بردیم .
ایشان خود را متعلق به خانواده دانشگاهیان می دانست و می داند و این تعلق با حس مسئولیت عمیق بوده و راه حل های او همواره برای مشکلات دانشگاه ها راهگشا بوده است .
حجت الاسلام محمدیان توانست این حس را به مسئولان نهاد در دانشگاه ها منتقل کرده و این عملکرد در دانشگاه ها نمود داشته است که یک اثر ماندگار خواهد بود .
رشد و ارتقای جایگاه علمی کشور نشان می دهد ما امروزه در دنیا حرف برای گفتن داریم .
محققان ، اساتید و دانشجویان ما به عنوان نماد علمی در دنیا شناخته شده اند .
این نگاه ، یک نگاه بین المللی است و بخشی از آن وظایفی بوده که تاکنون انجام شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

در یک برهه ای این وظیفه را برعهده دانشگاه گذاشتیم ، اما در حال حاضر تلاش برای حل مشکلات جامعه و فارغ التحصیلان و اشتغال پذیری آنها در حال انجام است و دانشگاه می تواند منشأ تحولات باشد .
دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه ها در حوزه های مختلف یادآور این چارچوب مشخص است و همیشه از حمایت های ویژه نهاد در دانشگاه ها برخوردار بوده ایم .
کسب تجربیات از حجت الاسلام محمدیان فرصت خوبی بود و برای حجت الاسلام رستمی آرزوی توفیق دارم .
سیدحسن قاضی زاده هاشمی ، وزیر بهداشت : پیوند روحانیت و دانشگاه اهمیت ویژه ای دارد پیوند روحانیت و دانشگاه اهمیت ویژه ای دارد و اگر ارتباط این دو نهاد با یکدیگر کاهش یابد ، من مقصر اصلی را روحانیت می دانم؛ چراکه روحانیت باید اصرار بیشتری به ارتباط با دانشگاه داشته باشند .
جایگاه معلمی و پیامبرگونه روحانیت باعث می شود انتظار بیشتری از آنها داشته باشیم؛ هرچند دانشگاه ها نیز باید برای این ارتباط تلاش کنند .
در ماده دوم اساسنامه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به ایجاد و گسترش فضای معنوی ، رشد فضایل اخلاقی در دانشگاه ها و حمایت فکری تشکل های دانشگاهی اشاره شد که موجب تقویت روحیه خودباوری و تقویت ارتباط حوزه و دانشگاه می شود که این مساله باید بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد .
در دوره ای که همه جریانات فکری در دانشگاه ها حضور داشتند و فضای غالب در دانشگاه ها فضای الحاد بود این گوهرهای درخشان توانستند در جمع های دانشجویی حتی شده جمع های یک تا سه نفره حاضر شوند و برای تعمیق رابطه روحانیت با جامعه و منور کردن قلوب دانشجویان گام بردارند که این تلاش ها نتیجه مطلوب را در انتها نشان داد .
هرچقدر ارتباط بین روحانیت و دانشجویان بیشتر شود ، توفیق بیشتری حاصل شده و روحانیون زیر بیرق اسلام و رسول الله که مظهر رحمت و رحمانیت و بخشندگی هستند ، دانشجویان را جمع می کنند .
امیدواریم در دوره جدید که دکتر رستمی عهده دار این مسئولیت بزرگ شد ، اتفاقات بهتری بیفتد و ما شاهد تشکیل کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها باشیم .
دکتر طهرانچی ، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی : حجت الاسلام محمدیان با شجاعت پای تحول دانشگاه آزاد اسلامی ایستاد بی شک علم در ایران اسلامی مایه اقتدار است و جایگاه امروز کشور حاصل رویکردی است که پس از انقلاب از جانب معمار انقلاب حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذاری شد و توسط رهبر معظم انقلاب ادامه یافت .
اگر امروز به دانشگاه های کشورمان افتخار می کنیم که توانسته ایم از نظر تعداد دانشجو جزء 10 کشور اول دنیا باشیم و در شتاب علمی نیز علمدار بودیم به خاطر این نگاه و رویکرد بود که در انجام آن نقش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری را نمی توان منکر شد .
من در گذشته زمانی که مدیر یک دانشگاه دولتی بودم با حجت الاسلام محمدیان ارتباط داشتم .
در یک سال و نیم گذشته که با ایشان بیشتر از قبل همکاری داشتم ، مهربانی و سلوک مهربانانه ایشان را از نزدیک شاهد بودم که دانشجویان را با تمام وجود دوست داشتند .
ایشان این محبت را نصب العین فعالیت های خودشان قرار دادند و با مهربانی و تلاش بسیار این ارتباط را حفظ می کردند .
ایشان با شجاعت پای علم و تحول دانشگاه آزاد اسلامی ایستاد .
در دوره ای که دانشگاه آزاد اسلامی تقریبا با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری فاصله بزرگی داشت با مجاهدت ها و تلاش های خود این فاصله را کم کرد و با وجود آنکه سلامتی ایشان به خطر می افتاد ، دست از تلاش نکشیدند .
محمدرضا مخبردزفولی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی : مشارکت نهاد رهبری در تصویب حدود 60 طرح وزارت علوم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها فقط مسئولیت فرهنگی ندارد ، بلکه در سایر زمینه های انقلابی و ملی نقش ایفا کرده است و در این راستا نقش حجت الاسلام محمدیان ، در بسیاری از مسائل بی بدیل بوده است .
ما اسناد راهبردی مهمی را در کشور تصویب کرده ایم که در تصویب آنها با خیلی از مجموعه های دانشگاهی همفکری انجام داده ایم و حجت الاسلام محمدیان نیز در این راستا حضور فعال داشته است .
50 تا 60 طرح در وزارت علوم و در گروه های 16گانه تصویب شده اند و نهاد رهبری در تصویب این طرح ها مشارکت داشته تا به اجرا برسند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

حجت الاسلام محمدیان در مسائل مربوط به دانشجویان که گاهی در مجموعه های دانشجویی اتفاق افتاده ، مشفقانه و مهربانانه برای دانشجویان پدری کرده و تلاش می کرد مشکلات آنها حل شده و گرفتاری ای برایشان پیش نیاید .
همچنان شاهد گرفتاری ها ، کمبودها و نقصان ها هستیم و هنوز به یک درصد تولید ناخالص داخلی برای تحقیق ، پژوهش و علم نرسیده ایم؛ این در حالی است که ما در دانشگاه ها و در مجموعه های مختلف می توانیم کارهای مهمی انجام دهیم .
حجت الاسلام محمدیان در بسیاری از زمینه ها ولو که تخصص او هم نبوده با دغدغه نقش ایفا کرده است .
بخشی از این کارها تصویب نقشه جامع علمی کشور بوده که ذیل آن چندین سند بسیار مهم شکل گرفته و ستادهای مختلفی را زیرنظر معاونت علمی مصوب کرده است .
محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران : ضرورت همکاری در رفع چالش دانشگاه ها جایگاه ویژه دانشگاه تهران می طلبد که میزبان این مراسم ویژه باشد .
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها باید منویات مقام معظم رهبری را در دانشگاه پیاده کند ، به همین دلیل جایگاه ویژه ای در دانشگاه دارد و مواجهه آن با مشکلات از جنبه معنوی بسیار زیاد است .
نقش فرهنگی نهاد در دانشگاه ها حضور در شورای عالی انقلاب فرهنگی و برگزاری دروس معارف در دانشگاه هاست .
ارتباطی که نهاد با بدنه روحانیت در دانشگاه ایجاد می کند جایگاه ویژه ای به این نهاد می دهد .
مسئولیت آن ، مسئولیت بزرگی است ، از این رو فردی مورد توجه رهبری قرار می گیرد و حکم این مسئولیت را از ایشان دریافت می کند .
حجت الاسلام محمدیان تعامل بسیار خوبی به ویژه با دانشگاه تهران داشت و ما همواره از توجهات ایشان برخوردار می شدیم .
موضوعات زیادی در دانشگاه هاست و دانشجویان با مشکلات زیادی مواجه می شدند فارغ از اینکه ایشان چقدر در این زمینه موفق بودند تشکر ویژه دارم و از بیانات حجت الاسلام رستمی و نگاه ایشان به دانشگاه نیز لذت بردم و امیدوارم خدمات ادامه دار حجت الاسلام محمدیان و توجه حجت الاسلام رستمی در دانشگاه ها را شاهد باشیم .
در سایه این همکاری هاست که دانشگاه ها موفق خواهند شد .
کسانی که مسئولیت ها را برعهده می گیرند باید بدانند در دانشگاه ها چالش های زیادی وجود دارد به خصوص در بحث بودجه که باید همکاری و همدلی وجود داشته باشد .
امین سلیمی ، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی : حجت الاسلام والمسلمین محمدیان از رهبری هزینه نمی کرد آفت اصلی در نهاد رهبری این است که اساسا کجا قرار داریم و با چه کسی طرف هستیم؟ حجت الاسلام محمدیان فهم خوبی از جایگاه دانشجویان ، تشکل های دانشجویی و نهاد رهبری دارد؛ فهمی که متاسفانه اکثر دفاتر نهاد رهبری از آن بی بهره هستند .
سال 95 خدمت ایشان رسیدم و شمشیر را از رو بستم و با تندی انتقادهایی به دفاتر نهاد وارد کردم .
ایشان با لحنی پدارنه گفتند شاید این مواردی که می گویید شامل 20 دفتر نهاد شود و بنده با لحن تندی عرض کردم مسئولان این 20 دفتر باید تغییر کنند که انصافا ایشان یکی از معاونت های خود را مامور کردند تا به صورت موردی مطالبات را پیگیری کنند .
خوشبختانه برخلاف برخی نهادهای انتصابی دیگر کدمحوری در رویه آقای محمدیان وجود نداشت و از رهبر انقلاب هزینه نمی کرد .
برخی عملکرد خود را پای نظرات رهبری می گذارند و مدام می گویند آقا فرموده باید این گونه شود یا این گونه نشود؛ اما محمدیان انتصاب به رهبری را هیچ گاه مانع فعالیت تشکل های دانشجویی نمی کرد .
نکته ای که متاسفانه حتی بین دانشجویان و مسئولان وجود دارد .
نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها در دوران وی هیچ گاه این آفت را نداشت .
یک ساختمان سه طبقه متعلق به تشکل هاست که همان جا امور خود را پیش می برند .
مطمئن باشید از جانب ما به انقلاب ضربه ای نمی رسد ، تشکل ها جای هیچ کس را تنگ نمی کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21
> چند روز پیش بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی حجت الاسلام مصطفی رستمی را به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها منصوب کردند.
> چند روز پیش بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی حجت الاسلام مصطفی رستمی را به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها منصوب کردند .
رستمی در پایان ریاست 13 ساله حجت الاسلام محمد محمدیان در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه ها جایگزین او شد .
در همین راستا دیروز آیین معارفه رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و تکریم حجت الاسلام محمدیان ، رئیس سابق این نهاد در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد و حکم رهبر انقلاب به رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری اهدا شد .
حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ، علی اکبر رشاد ، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ، مخبردزفولی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، روسای دانشگاه های تهران و صنعتی شریف ، سیدمحمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دبیران و اعضای اتحادیه های دانشجویی و تنی چند از مسئولان دستگاه های فرهنگی و آموزشی در این مراسم حضور داشتند .
گزیده سخنان مطرح شده در آیین معارفه رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها را در زیر می خوانید .
حجت الاسلام محمدی گلپایگانی ، رئیس دفتر مقام معظم رهبری : نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری باید سنگ صبور دانشجویان باشد بنده حامل سلام گرم حضرت آقا به همه شما هستم و ایشان همه شما را سلام رساندند .
دوستان درمورد جناب آقای محمدیان مستوفا صحبت کردند و قطعا کسانی که با ایشان همراه بوده اند بیش از من آقای محمدیان را می شناسند ، اما آنچه بنده در زمان حضور ایشان در دفتر رهبر معظم انقلاب شاهد بودم چیزی جز حسن خلق و دلسوزی نبوده است .
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری یک نهاد مقدس است از این رو کسانی که در این نهاد مقدس مشغول خدمت هستند باید آن گونه که پیامبر عمل کرده ، عمل کنند .
باید در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری اخلاق خوش پیامبر(ص) الگو باشد؛ چراکه این نهاد با جوانانی در ارتباط است که به صورت گسترده تحت هجمه ماهواره ها هستند ، بنابراین آنها هیچ پناهی جز روحانیت ندارند ، از این رو باید حوصله داشته باشیم و به مانند پیامبر با آنها خوشرو و خوش اخلاق برخورد کنیم .
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری باید سنگ صبور دانشجویان باشد و درددل و حرف آنها را بشنود .
راز موفقیت شما در نهاد و انجام وظیفه خطیری که برعهده دارید شنیدن حرف و درددل دانشجویان است .
با هزینه نمی توان دل ها را متوجه خود کرد و اگر می خواهید دل ها را متوجه خود سازید باید با مردم با روی باز برخورد کنید .
از ابزار موفقیت این است که زبان در تبلیغ کند نشود از این رو باید از قدرت تبلیغ استفاده کرد .
جوانان آماده شنیدن نصایح هستند از این رو باید اساس کار نهاد مبتنی بر احادیث اهل بیت علیهم السلام و قرآن باشد .
در هر حال اگر این گونه عمل کنیم آنچه را انجام می دهید ذخیره آخرت شما خواهد بود .
حجت الاسلام محمدیان ، رئیس سابق نهاد رهبری در دانشگاه ها : کناره گیری کردم تا مجموعه نهاد بالنده تر شود اگر از این مسئولیت کناره گیری کردم ، نه برای خستگی بود؛ چراکه خدمت در نظام اسلامی خستگی ندارد و نه برای پیشنهاد پست و مقام بالاتر بود؛ چراکه خدمت در دانشگاه بهترین خدمت به شمار می رود و نه برای این بود که نسبت به آینده ناامید هستم؛ چراکه معتقدم آینده نظام بسیار امیدبخش تر از گذشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

تنها دلیل کناره گیری ، اعتقاد شخصی ام بود که مدت زمان خدمت در این سمت را بین هشت تا 10 سال می دیدم و هر مقدار ابتکار و خلاقیت می تواند در این مدت ظهور و بروز پیدا کند؛ لذا باید جای خود را به افراد تازه نفس و جوان بدهم؛ چراکه محیط دانشگاه بیش از هر جایی به نیروی جوان نیاز دارد .
من برای کناره گیری پیش قدم شدم که مجموعه نهاد بالنده تر از گذشته به فعالیت خود ادامه دهد .
مهم ترین رویکردی که ما در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها انجام دادیم ، تقویت نگاه راهبردی به مسائل فرهنگی و دانشگاهی بود و تلاش کردیم این نگاه را در دفاتر نهاد در دانشگاه ها تقویت کنیم؛ چراکه دانشگاه ها پیچیده ترین محیط فرهنگی کشور به شمار می آیند .
همه ما بر سر سفره انقلاب نشسته ایم و ما بدون استثنا مدیون انقلابیم و هیچ طلبی از انقلاب نداریم؛ بلکه همه بدهکار آن هستیم و اگر عزت و افتخاری داریم همه به دلیل پرچم انقلابی است که به وسیله امام(ره) و پس از آن رهبر معظم انقلاب به اهتزاز درآمده است .
اصلی ترین مسئولیت ما انقلابی ماندن و عمل کردن به این انقلاب است ، هویت ما به انقلابی بودن و وفادار ماندن و پای این انقلاب ایستادن است و اگر ارزشی داریم به این هویت وابسته است .
اگر این روحیه انقلابی را از ما بگیرند یا این روحیه خدشه دار شود ما حتی در زمینه تولید علم و پیشرفت و تمدن و هر آنچه نیاز کشور است ، درمانده می شویم .
حجت الاسلام رستمی ، رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها : برای رسیدن به خروجی مطلوب دانشگاه خستگی ممنوع است در شرایط کنونی آنچه وجهه همت دشمن و تلاش حزب شیطان متوجه آن شده است؛ هدف قرار دادن نقاط قوت نظام است .
نقطه قوت نظام اسلامی همراهی و همدلی بین مردم و امت است و قطعا دانشگاه نهادی است که توانمندی حمایت از نقاط قوت نظام را دارد .
دانشگاه به عنوان موتور پیشران در حرکت به سمت قله های موفقیت می تواند و شایسته است در دفاع از جامعه و کشور تلاش کند .
دانشگاه سکولار و برمبنای لیبرال دموکراسی متولد شد ، اما آنچه در ایران عملا اتفاق افتاد ، چیز دیگری بود .
در تمام صحنه ها و اتفاقات کشور ، دانشگاه همواره پیشرو یا همراه بوده است و هر زمانی که کشور نیاز داشت این دانشگاه بود که نیازها را برطرف کرد .
آنچه مقام معظم رهبری از دانشگاه مطالبه می کنند دانشگاهی است که دانشجویان پرکار ، فرزانه ، صالح و بانشاط تربیت کند و خروجی آن انسان های توانمند و مدیران آینده کشور باشد .
اگر تصورمان از خروجی دانشگاه این موارد است ، پس دغدغه رهبری را ادا نکرده ایم .
نهاد رهبری با سه دسته مخاطب استادان ، دانشجویان ، مدیران و کارکنان دانشگاه ها مواجه است؛ برای رسیدن به این هدف خستگی و ناامیدی ممنوع است .
اطمینان داریم که وعده های خدا برای این ملت به رغم جفاها ، کم کاری ها و خستگی هایی که وجود دارد محقق می شوند و آینده ازآن حزب الله است .
مدال افتخاری که رهبر معظم انقلاب به حجت الاسلام محمدیان داده اند خستگی را از تن ایشان و مجموعه نهاد رهبری درآورد .
اینکه حضرت آقا ، وی را فردی دلسوز و تلاش گر دانسته اند ، ارج می نهیم .
قطعا حجت الاسلام محمدیان مجاهد ، بی تکلف ، مشورت پذیر و قاطع بود .
منصور غلامی ، وزیر علوم : دانشجویان ایرانی به عنوان نماد علم در دنیا شناخته شده اند امروز ذکر خیر و تقدیری از بزرگواری های حجت الاسلام محمدیان داریم و سال هایی که در محضر او بودیم به خصوص در دو سال استفاده زیادی از ویژگی های اخلاقی و عنایت او به خانواده دانشگاهیان بردیم .
ایشان خود را متعلق به خانواده دانشگاهیان می دانست و می داند و این تعلق با حس مسئولیت عمیق بوده و راه حل های او همواره برای مشکلات دانشگاه ها راهگشا بوده است .
حجت الاسلام محمدیان توانست این حس را به مسئولان نهاد در دانشگاه ها منتقل کرده و این عملکرد در دانشگاه ها نمود داشته است که یک اثر ماندگار خواهد بود .
رشد و ارتقای جایگاه علمی کشور نشان می دهد ما امروزه در دنیا حرف برای گفتن داریم .
محققان ، اساتید و دانشجویان ما به عنوان نماد علمی در دنیا شناخته شده اند .
این نگاه ، یک نگاه بین المللی است و بخشی از آن وظایفی بوده که تاکنون انجام شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

در یک برهه ای این وظیفه را برعهده دانشگاه گذاشتیم ، اما در حال حاضر تلاش برای حل مشکلات جامعه و فارغ التحصیلان و اشتغال پذیری آنها در حال انجام است و دانشگاه می تواند منشأ تحولات باشد .
دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه ها در حوزه های مختلف یادآور این چارچوب مشخص است و همیشه از حمایت های ویژه نهاد در دانشگاه ها برخوردار بوده ایم .
کسب تجربیات از حجت الاسلام محمدیان فرصت خوبی بود و برای حجت الاسلام رستمی آرزوی توفیق دارم .
سیدحسن قاضی زاده هاشمی ، وزیر بهداشت : پیوند روحانیت و دانشگاه اهمیت ویژه ای دارد پیوند روحانیت و دانشگاه اهمیت ویژه ای دارد و اگر ارتباط این دو نهاد با یکدیگر کاهش یابد ، من مقصر اصلی را روحانیت می دانم؛ چراکه روحانیت باید اصرار بیشتری به ارتباط با دانشگاه داشته باشند .
جایگاه معلمی و پیامبرگونه روحانیت باعث می شود انتظار بیشتری از آنها داشته باشیم؛ هرچند دانشگاه ها نیز باید برای این ارتباط تلاش کنند .
در ماده دوم اساسنامه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به ایجاد و گسترش فضای معنوی ، رشد فضایل اخلاقی در دانشگاه ها و حمایت فکری تشکل های دانشگاهی اشاره شد که موجب تقویت روحیه خودباوری و تقویت ارتباط حوزه و دانشگاه می شود که این مساله باید بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد .
در دوره ای که همه جریانات فکری در دانشگاه ها حضور داشتند و فضای غالب در دانشگاه ها فضای الحاد بود این گوهرهای درخشان توانستند در جمع های دانشجویی حتی شده جمع های یک تا سه نفره حاضر شوند و برای تعمیق رابطه روحانیت با جامعه و منور کردن قلوب دانشجویان گام بردارند که این تلاش ها نتیجه مطلوب را در انتها نشان داد .
هرچقدر ارتباط بین روحانیت و دانشجویان بیشتر شود ، توفیق بیشتری حاصل شده و روحانیون زیر بیرق اسلام و رسول الله که مظهر رحمت و رحمانیت و بخشندگی هستند ، دانشجویان را جمع می کنند .
امیدواریم در دوره جدید که دکتر رستمی عهده دار این مسئولیت بزرگ شد ، اتفاقات بهتری بیفتد و ما شاهد تشکیل کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها باشیم .
دکتر طهرانچی ، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی : حجت الاسلام محمدیان با شجاعت پای تحول دانشگاه آزاد اسلامی ایستاد بی شک علم در ایران اسلامی مایه اقتدار است و جایگاه امروز کشور حاصل رویکردی است که پس از انقلاب از جانب معمار انقلاب حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذاری شد و توسط رهبر معظم انقلاب ادامه یافت .
اگر امروز به دانشگاه های کشورمان افتخار می کنیم که توانسته ایم از نظر تعداد دانشجو جزء 10 کشور اول دنیا باشیم و در شتاب علمی نیز علمدار بودیم به خاطر این نگاه و رویکرد بود که در انجام آن نقش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری را نمی توان منکر شد .
من در گذشته زمانی که مدیر یک دانشگاه دولتی بودم با حجت الاسلام محمدیان ارتباط داشتم .
در یک سال و نیم گذشته که با ایشان بیشتر از قبل همکاری داشتم ، مهربانی و سلوک مهربانانه ایشان را از نزدیک شاهد بودم که دانشجویان را با تمام وجود دوست داشتند .
ایشان این محبت را نصب العین فعالیت های خودشان قرار دادند و با مهربانی و تلاش بسیار این ارتباط را حفظ می کردند .
ایشان با شجاعت پای علم و تحول دانشگاه آزاد اسلامی ایستاد .
در دوره ای که دانشگاه آزاد اسلامی تقریبا با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری فاصله بزرگی داشت با مجاهدت ها و تلاش های خود این فاصله را کم کرد و با وجود آنکه سلامتی ایشان به خطر می افتاد ، دست از تلاش نکشیدند .
محمدرضا مخبردزفولی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی : مشارکت نهاد رهبری در تصویب حدود 60 طرح وزارت علوم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها فقط مسئولیت فرهنگی ندارد ، بلکه در سایر زمینه های انقلابی و ملی نقش ایفا کرده است و در این راستا نقش حجت الاسلام محمدیان ، در بسیاری از مسائل بی بدیل بوده است .
ما اسناد راهبردی مهمی را در کشور تصویب کرده ایم که در تصویب آنها با خیلی از مجموعه های دانشگاهی همفکری انجام داده ایم و حجت الاسلام محمدیان نیز در این راستا حضور فعال داشته است .
50 تا 60 طرح در وزارت علوم و در گروه های 16گانه تصویب شده اند و نهاد رهبری در تصویب این طرح ها مشارکت داشته تا به اجرا برسند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

حجت الاسلام محمدیان در مسائل مربوط به دانشجویان که گاهی در مجموعه های دانشجویی اتفاق افتاده ، مشفقانه و مهربانانه برای دانشجویان پدری کرده و تلاش می کرد مشکلات آنها حل شده و گرفتاری ای برایشان پیش نیاید .
همچنان شاهد گرفتاری ها ، کمبودها و نقصان ها هستیم و هنوز به یک درصد تولید ناخالص داخلی برای تحقیق ، پژوهش و علم نرسیده ایم؛ این در حالی است که ما در دانشگاه ها و در مجموعه های مختلف می توانیم کارهای مهمی انجام دهیم .
حجت الاسلام محمدیان در بسیاری از زمینه ها ولو که تخصص او هم نبوده با دغدغه نقش ایفا کرده است .
بخشی از این کارها تصویب نقشه جامع علمی کشور بوده که ذیل آن چندین سند بسیار مهم شکل گرفته و ستادهای مختلفی را زیرنظر معاونت علمی مصوب کرده است .
محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران : ضرورت همکاری در رفع چالش دانشگاه ها جایگاه ویژه دانشگاه تهران می طلبد که میزبان این مراسم ویژه باشد .
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها باید منویات مقام معظم رهبری را در دانشگاه پیاده کند ، به همین دلیل جایگاه ویژه ای در دانشگاه دارد و مواجهه آن با مشکلات از جنبه معنوی بسیار زیاد است .
نقش فرهنگی نهاد در دانشگاه ها حضور در شورای عالی انقلاب فرهنگی و برگزاری دروس معارف در دانشگاه هاست .
ارتباطی که نهاد با بدنه روحانیت در دانشگاه ایجاد می کند جایگاه ویژه ای به این نهاد می دهد .
مسئولیت آن ، مسئولیت بزرگی است ، از این رو فردی مورد توجه رهبری قرار می گیرد و حکم این مسئولیت را از ایشان دریافت می کند .
حجت الاسلام محمدیان تعامل بسیار خوبی به ویژه با دانشگاه تهران داشت و ما همواره از توجهات ایشان برخوردار می شدیم .
موضوعات زیادی در دانشگاه هاست و دانشجویان با مشکلات زیادی مواجه می شدند فارغ از اینکه ایشان چقدر در این زمینه موفق بودند تشکر ویژه دارم و از بیانات حجت الاسلام رستمی و نگاه ایشان به دانشگاه نیز لذت بردم و امیدوارم خدمات ادامه دار حجت الاسلام محمدیان و توجه حجت الاسلام رستمی در دانشگاه ها را شاهد باشیم .
در سایه این همکاری هاست که دانشگاه ها موفق خواهند شد .
کسانی که مسئولیت ها را برعهده می گیرند باید بدانند در دانشگاه ها چالش های زیادی وجود دارد به خصوص در بحث بودجه که باید همکاری و همدلی وجود داشته باشد .
امین سلیمی ، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی : حجت الاسلام والمسلمین محمدیان از رهبری هزینه نمی کرد آفت اصلی در نهاد رهبری این است که اساسا کجا قرار داریم و با چه کسی طرف هستیم؟ حجت الاسلام محمدیان فهم خوبی از جایگاه دانشجویان ، تشکل های دانشجویی و نهاد رهبری دارد؛ فهمی که متاسفانه اکثر دفاتر نهاد رهبری از آن بی بهره هستند .
سال 95 خدمت ایشان رسیدم و شمشیر را از رو بستم و با تندی انتقادهایی به دفاتر نهاد وارد کردم .
ایشان با لحنی پدارنه گفتند شاید این مواردی که می گویید شامل 20 دفتر نهاد شود و بنده با لحن تندی عرض کردم مسئولان این 20 دفتر باید تغییر کنند که انصافا ایشان یکی از معاونت های خود را مامور کردند تا به صورت موردی مطالبات را پیگیری کنند .
خوشبختانه برخلاف برخی نهادهای انتصابی دیگر کدمحوری در رویه آقای محمدیان وجود نداشت و از رهبر انقلاب هزینه نمی کرد .
برخی عملکرد خود را پای نظرات رهبری می گذارند و مدام می گویند آقا فرموده باید این گونه شود یا این گونه نشود؛ اما محمدیان انتصاب به رهبری را هیچ گاه مانع فعالیت تشکل های دانشجویی نمی کرد .
نکته ای که متاسفانه حتی بین دانشجویان و مسئولان وجود دارد .
نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها در دوران وی هیچ گاه این آفت را نداشت .
یک ساختمان سه طبقه متعلق به تشکل هاست که همان جا امور خود را پیش می برند .
مطمئن باشید از جانب ما به انقلاب ضربه ای نمی رسد ، تشکل ها جای هیچ کس را تنگ نمی کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/06/21
> با حکم وزیر علوم؛ رییس دانشگاه صنعتی همدان ابقا شد دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر محمود نیلی را به مدت چهار سال در سمت ریاست دانشگاه صنعتی همدان ابقا کرد .
> با حکم وزیر علوم؛ رییس دانشگاه صنعتی همدان ابقا شد دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر محمود نیلی را به مدت چهار سال در سمت ریاست دانشگاه صنعتی همدان ابقا کرد .
با حکم وزیر علوم؛ رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی داراب منصوب شد دکتر منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر حسین امین را به سمت «رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی داراب» منصوب کرد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر غلامی وزیر علوم در نامه جداگانه ای از خدمات دکتر مهدی نجفی ، رئیس سابق دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی داراب در زمان تصدی ریاست این دانشکده قدردانی کرد .
جزئیات پذیرش امریه سربازی در دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه شریف با مساعدت ستاد فرماندهی کل قوا تعداد 15 فارغ التحصیل نخبه را به صورت امریه سربازی پذیرش می‎کند .
هدف از پذیرش این افراد به صورت امریه سربازی ، رفع نیازهای تخصصی دانشگاه صنعتی شریف در آزمایشگاهها ، کارگاهها ، سایتهای کامپیوتری ، خدمات فناوری دانش بنیان و انجام پروژه های پژوهشی است .
فارغ التحصیلان نخبه‎ای که تاریخ اعزام آنها یکم آبان ماه ، یکم دی ماه و یکم اسفندماه است می‎توانند درخواست امریه سربازی در دانشگاه صنعتی شریف را ارائه کنند .
متقاضیان باید دارای برگ اعزام بدون مهر غیبت بوده و حداقل در یک مقطع تحصیلی دانش‎آموخته این دانشگاه باشند .
داوطلبان نمی‎توانند متقاضی استفاده از کسر خدمت سربازی و یا ترخیص در ضمن خدمت باشند .
گزینش نهایی براساس مصاحبه حضوری و بررسی سوابق تحصیلی و وضعیت تاهل و پس از احراز صلاحیت عمومی داوطلبان صورت می‎گیرد .
امریه افراد پذیرفته شده پس از تصویب ستاد فرماندهی کل قوا صادر خواهد شد .
اهدای نشان «خورشید تابان» ژاپن به استاد دانشگاه شریف نشان «خورشید تابان» به همراه نقش گل از سوی دولت ژاپن به پاس فعالیتهای فرهنگی و علمی به رضا یوسفی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف اعطا شد .
به گزارش دانشگاه صنعتی شریف ، در مراسمی که در سفارت ژاپن در تهران برگزار شد نشان خورشید تابان از سوی دولت ژاپن به رضا یوسفی استادیار مرکز کارگاههای آموزشی دانشگاه صنعتی شریف اعطا شد .
این جایزه اردیبهشت ماه سال جاری به ایشان تعلق گرفت و وی تنها ایرانی است که موفق به دریافت نشان خورشید تابان ، انوار زرین به همراه نقش گل (کیوکو جیتسو شوجوشو به زبان ژاپنی) شده است .
این عضو هیات علمی دانشگاه شریف دارای سمتهای مختلف از جمله رئیس کانون دانش آموختگان ژاپن در ایران بوده که این کانون از جمع ایرانیهایی که با دریافت بورس دولت ژاپن در این کشور درس خوانده اند تشکیل شده است .
وی همچنین رایزن فرهنگی و فناوری علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن بوده است .
سازمان سنجش خبر داد؛ به تعویق افتادن برگزاری آزمون (GRE (SUBJECT اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره به تعویق افتادن آزمون (GRE (SUBJECT مورخ 24/06/1397 (SEP .
15 .
2018) منتشر شد .
در این اطلاعیه آمده است؛ بدینوسیله به اطلاع داوطلبان آزمون (GRE (SUBJECT میرساند براساس اعلام مؤسسه ETS آزمون مذکور به جای شنبه 97/06/24 در تاریخ (SEP .
29 .
2018) برابر با شنبه 97/07/07 برگزار خواهد شد .
ضمناً موضوع تغییر تاریخ این آزمون از سوی مؤسسه ETS به ایمیل داوطلبان ارسال گردیده و یا ارسال خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/06/24
> 2 رئیس دانشگاه حسین سیمائی صراف ، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در این باره گفته است : «در دوره وزارت دکتر غلامی هیچ بازنشسته ای رئیس دانشگاه نشده است .
> 2 رئیس دانشگاه حسین سیمائی صراف ، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در این باره گفته است : «در دوره وزارت دکتر غلامی هیچ بازنشسته ای رئیس دانشگاه نشده است .
از روسای دانشگاه ها دو نفر بازنشسته هستند که از دوره های قبل منصوب شده اند .
» در این زمینه با وجود اینکه وزیر علوم گفته است تنها یکی از این دو نفر مشمول قانون هستند ، به نظر می رسد با قانون جدید هر دوی این افراد باید پست ریاست دانشگاه را تحویل دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/06/23
> معاون وزیر علوم : اختصاص صدردصدی بودجه دانشگاه ها تا پایان سال جاری معاون اداری مالی وزارت علوم گفت : بر اساس قول سازمان برنامه و بودجه و مجموعه دولت ، بودجه دانشگاه ها تا پایان سال به صورت صددرصد اختصاص خواهد یافت .
> معاون وزیر علوم : اختصاص صدردصدی بودجه دانشگاه ها تا پایان سال جاری معاون اداری مالی وزارت علوم گفت : بر اساس قول سازمان برنامه و بودجه و مجموعه دولت ، بودجه دانشگاه ها تا پایان سال به صورت صددرصد اختصاص خواهد یافت .
محمدتقی نظرپور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اختصاص بودجه دانشگاهها گفت : تخصیص بودجه دانشگاه ها تا الان 40 درصد بوده و بایستی تا شش ماه دوم سال ، 50 درصد پرداخت می شد .
وی ادامه داد : به ما قول داده شده است با توجه به اینکه آغاز سال تحصیلی جدید پیش رو است قبل از مهرماه دو تا سه درصد بودجه دانشگاهها نیز پرداخت شود تا دانشگاهها بتوانند این شرایط بحرانی را پشت سر بگذارند .
معاون اداری مالی وزارت علوم افزود : هم مجموعه دولت و هم سازمان برنامه و بودجه به ما قول دادند تا انتهای سال جاری صد درصد بودجه را به دانشگاه ها اختصاص دهند .
به گزارش مهر ، برخی از روسای دانشگاههای بزرگ اعلام کرده بودند تا نیمه اول سال جاری بودجه 97 دانشگاه ها تا میزانی که باید اختصاص نیافته و این مسئله دانشگاهها را با مشکل مواجه کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21
> چند ماهی می شود که نوسانات ارزی باعث ایجاد نگرانی های زیادی در بین همه آحاد مردم شده و هرکس به نوبه خود نگران وضعیت پیش رو است.
> چند ماهی می شود که نوسانات ارزی باعث ایجاد نگرانی های زیادی در بین همه آحاد مردم شده و هرکس به نوبه خود نگران وضعیت پیش رو است .
اما شاید در این میان دانشجویان بیش از دیگران از این مساله ضرر دیده اند؛ دانشجویانی که بنا به دلایل مختلف تحصیل در خارج از کشور را برای خود انتخاب کرده اند ، حال با مشکلات عدیده ای برای تامین ارز موردنیاز خود روبه رو هستند و هر بار شرایط جدیدی پیش روی آنها قرار می گیرد و همین موضوع باعث شده جمعی از دانشجویان نتوانند به هدف خود برسند و از رفتن به دانشگاه های خارجی بازبمانند .
البته این تنها بخشی از ماجرا است و این روزها بحث بازگشت دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور ، حواشی زیادی را به همراه آورده است؛ حواشی ای که زمزمه هایش اولین بار از رسانه ملی و برنامه «حالا خورشید» رضا رشیدپور به گوش رسید و کم کم منجر به واکنش مسئولان مختلف آموزش عالی و اظهارنظرهای مختلف در این حوزه شد .
مجید حسینی ، استاد دانشگاه تهران اولین فردی بود که با نام بردن از 19 سهمیه ای که بیشترین سود را برای ژن های خوب به همراه می آورد ، به موضوع تحصیل دانشجویان در خارج از کشور انتقاد کرد و آن را خلاف عدالت آموزشی دانست؛ موضوعی که به رغم قانونی بودن و ذکر آن در تبصره های آموزشی ، اما شرایط را برای تحصیل گروهی خاص از افراد جامعه آن هم در دانشگاه های خوب کشور فراهم می کند و از سوی دیگر راه را برای فعالیت موسسات غیرمجاز هموارتر .
در حقیقت یکی از مطالب عنوان شده از سوی این استاد دانشگاه معطوف به بخشنامه ایجاد تسهیلات برای فرزندان اعضای هیات علمی بود که براساس آن ، فرزندان آنها که پذیرفته شدگان آزمون سراسری هستند ، می توانند از دانشگاه مبدا به یکی از دانشگاه های محل خدمت یکی از والدین خود یا در صورت نبودن آن رشته در آن شهر به نزدیک ترین دانشگاه شهر محل خدمت والدین خود ، با تعیین سازمان در همان مقطع و گروه آزمایشی و دارا بودن حدنصاب انتقال یابند .
البته این بخشنامه تبصره هایی هم دارد که طبق یکی از آنها در صورتی که فرزند هیات علمی حدنصاب لازم برای انتقال را نداشته باشد ، دانشگاه مقصد که باید در شهر محل خدمت والدین باشد ، می تواند وی را به عنوان میهمان بپذیرد که تبدیل میهمان به انتقال دائم مشروط به احراز وضعیت علمی مناسب طی حداقل دو ترم اول تحصیلی به تشخیص دانشگاه مقصد است .
نکته قابل تامل درباره انتقال دانشجویانی که می خواهند از خارج کشور به ایران بیایند ، این است که امکان ورود به رشته های پرطرفدار و بعضا حساس نیز برای آنها فراهم است ، به گونه ای که طبق مصوبه شورای انتقال فرزندان و همسران ماموران نظام جمهوری اسلامی (فرزندان و همسران دیپلمات ها) که می خواهند برای تحصیل به کشور بازگردند ، می توانند در مقطع کارشناسی ، با گذراندن حداقل 36 واحد درسی یا معـادل آن در دانشگاه های کشور تحصیل کنند .
همچنین این افراد برای انتقال در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته ، حـداقل ١٦ واحـد درسـی با حداقل میانگین کـل نمـرات سه از چهار (یـا معـادل آن براساس تشـخیص شورای انتقال) و در مقطــع کارشناسی ارشد پیوســته و دکتــری عمــومی پزشــکی ، داروســازی ، دندانپزشــکی و دامپزشکی با گذراندن حداقل ٥٢ واحد درسی و بـا حداقل معدل سه از چهار (یا معادل آن براساس تشخیص شورای انتقال) در دانشگاه مبدا می توانند به تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور بپردازند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

بعد از مطرح شدن این مسائل در رسانه ها ، مسئولان وزارت بهداشت در صف اول واکنش به این مساله قرار گرفتند و با انتشار اطلاعیه ای نه تنها دست موسسات غیرمجاز را بستند ، بلکه خیال دانشجویان را نیز از بابت شرایط آسان برای ورود به دانشگاه های برتر کشور برای همیشه راحت کردند؛ بخشنامه ای که در بخشی از آن آمده بود : «شرط گذراندن 36 واحد درسی از سوی داوطلبان در دانشگاه های خارج از کشور تنها شامل افرادی می شود که قبل از تیرماه امسال تحصیل خود را شروع کرده باشند و انتقال نیز صرفا از دانشگاه هایی صورت می گیرد که مورد تایید وزارت بهداشت باشد که فهرست این دانشگاه ها هم سالیانه در سایت مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت منتشر می شود .
» این مرکز در اطلاعیه خود به داوطلبان توصیه کرده بود : «برای انتقال ، داشتن شرط حداقل معدل ، شامل معدل کتبی دیپلم حداقل 16 و معدل پیش دانشگاهی حداقل 17 ، الزامی است و افرادی که معدل دیپلم و پیش دانشگاهی لازم را ندارند ، واجد شرایط نبوده و از اقدام به آغاز تحصیل در دانشگاه های خارجی به امید انتقال به دانشگاه های داخلی خودداری کنند .
» البته موضوع سهولت برای بازگشت دانشجویان ایرانی خارج به داخل کشور تنها مختص وزارت علوم نیست ، بلکه مسئولان آموزشی وزارت بهداشت نیز در این زمینه دست به کار شدند و آن طور که باقر لاریجانی ، معاون آموزشی این وزارتخانه روز گذشته به «ایسنا» گفته بود ، وزارت بهداشت با یک اقدام نسبتا پیشگیرانه تلاش کرده بعد از بررسی های لازم ، تعداد واحدهای موردنیاز برای اینکه افراد داخل کشور بیایند را کاهش دهد تا افرادی که رفته اند و با این مشکل روبه رو شده اند ، ساده تر بتوانند برگردند .
هرچند این مقام مسئول نیم نگاهی به مشکلات دانشگاهی داخلی نیز دارد و شرط تحصیل دانشجویان ایرانی خارج در دانشگاه های ایران را توانایی مالی آنها می داند ، اما به گفته او ، این وزارتخانه برای کسانی که از این پس و در ابتدای سال2019 می خواهند برای تحصیل به خارج از کشور بروند ، باید با برنامه ریزی اقدام کند .
با همه این تفاسیر چند سوال درباره بازگشت دانشجویان خارج رفته در شرایط فعلی مطرح می شود که مسئولان در اظهارنظرهای خود هیچ پاسخ درستی به آنها نداده اند و شاید اصلی ترین آن عدم رعایت عدالت آموزشی باشد؛ چراکه این شائبه ایجاد می شود با بازگشت دانشجویان و تحصیل آنها در دانشگاه های معتبر کشور ، وضعیت داوطلبانی که به دلیل عدم ظرفیت دانشگاه ها نتوانسته اند در رشته مورد نظر خود تحصیل کنند ، چه می شود؟ همچنین تاکید مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر بازگشت دانشجویان و همچنین حمایت از دانشگاه های علوم پزشکی با پرداخت هزینه این گمانه را تقویت می کند که گویی مسئولان این وزارتخانه بیش از آنکه به فکر راحتی و سهولت دانشجویان باشند ، به دنبال صندلی فروشی هستند؛ موضوعی که تا به حال جواب درستی به آنها داده نشده است .
هرچند ابتدا این گونه تصور می شد که ماجرای انتقال دانشجویان ایرانی خارج به داخل کشور در همین جا تمام می شود ، اما بعد از انتشار ابلاغیه جدید وزارت علوم مبنی بر اینکه شرط انتقال این دانشجویان تنها گذراندن یک ترم در دانشگاه های خارجی است ، بار دیگر سر و صدا در این زمینه بلند شد؛ موضوعی که روسای دانشگاه های مهم کشور و همچنین معاون آموزشی وزیر علوم نگاه متفاوتی نسبت به آن دارند و نه تنها آن را مشکلی برای عدالت آموزشی نمی دانند ، بلکه معتقدند این کار به آموزش عالی کشور نیز کمک کرده و دانشگاه ها کاملا در انتخاب یا رد دانشجویان خارجی مختارند .
آموزش عالی پاسخگوی همه نیازهای علمی کشور است مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم درباره شرایط جدیدی که این وزارتخانه برای ورود دانشجویان ایرانی خارج به دانشگاه های کشور در نظر گرفته است ، به «فرهیختگان» می گوید : «ترامپ سیاست هایی را اتخاذ کرده تا بتواند براساس آنها به کشورمان فشار وارد کند ، اما ما به عنوان متولی آموزش عالی مقتدرانه اعلام می کنیم هیچ مشکلی در حوزه پاسخگویی به نیازهای علمی کشور نداریم و می توانیم به همه نیازهای خود پاسخ دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

» او در توضیح این مساله می گوید : «از این رو به همه دانشگاه های کشور ابلاغ کرده ایم دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند ، می توانند حداقل یک ترم بعد از تحصیل به دانشگاه های معتبر خودمان آمده و در آنجا تحصیل کنند .
البته سطح علمی این دانشجویان نیز همانند دانشجویانی که در داخل تحصیل می کنند ، مورد ارزیابی قرار می گیرد و مشکلی در این حوزه وجود ندارد .
» شرایط ارزی باعث ایجاد تسهیلات جدید برای دانشجویان ایرانی خارج شده است سیداحمد معتمدی ، رئیس دانشگاه امیرکبیر نیز مقوله بازگشت دانشجویان ایرانی خارج به کشور را امری متداول در دنیا می داند و معتقد است : «بحث انتقال از خارج به داخل ، میهمانی و انتقالی از داخل به خارج را همیشه داشته ایم و موضوع جدیدی نیست و حتی شرایط دانشگاه ها برای پذیرش یا عدم پذیرش دانشجویان نیز مربوط به امروز نبوده و قرار هم نیست دانشگاه ها از ضوابط خود در شرایط فعلی عدول کنند .
» او می گوید : «البته پیش تر دانشجویی که در خارج از کشور تحصیل می کرد ، باید یک سال و حتی دو سال را آنجا می گذراند و بعد اقدام به انتقال به داخل کشور می کرد ، اما امروزه با توجه به شرایط خاصی که در بحث ارزی داریم ، تسهیلات جدیدی برای آنها در نظر گرفته شده که بعد از گذراندن یک ترم بتوانند به کشور بازگردند .
البته این بدان معنی نیست که همه دانشجویان بتوانند جذب دانشگاه شوند ، چراکه اگر دانشجوی ضعیفی به دانشگاهی مانند امیرکبیر بیاید هم نمی تواند در تحصیل خود موفق باشد ، از این رو دانشگاه ها بررسی های علمی خود را برای سنجش دانشجو انجام می دهند .
» رئیس دانشگاه امیرکبیر در توضیح بیشتر این مساله تصریح می کند : «ما مولفه هایی از جمله دبیرستان محل تحصیل دانشجو ، معدل دیپلم ، سطح علمی دانشگاهی که او در خارج از کشور درس می خواند ، معدل ترم و .
را برای سنجش سطح علمی دانشجو مورد بررسی قرار می دهیم و قطعا اگر دانشجویی از لحاظ علمی در جایگاه دانشگاه مان نباشد ، او را پذیرش نخواهیم کرد .
البته باید این مساله را هم بگویم که تعداد دانشجویانی که قرار است از خارج به دانشگاه امیرکبیر بیایند ، یک درصد از جمعیت دانشجویان ما را نیز شامل نمی شود .
» بازگشت دانشجویان ایرانی خارج به کشور موضوع جدیدی نیست محمود فتوحی فیروزآباد ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف دلیل انتخاب سیاست جدید وزارت علوم برای سهولت بازگشت این دسته از دانشجویان را مشکلات ارزی این روزهای کشور می داند و به «فرهیختگان» می گوید : «با شرایط فعلی امکان ادامه تحصیل برای این دسته از دانشجویان با مشکل مواجه شده و به همین دلیل وزارت علوم این موضوع را به دانشگاه ها ابلاغ کرده که اگر دانشجویان می خواهند به کشور بازگردند ، بتوانند در دانشگاه های داخل چه در پردیس های اصلی و چه بین المللی به ادامه تحصیل بپردازند .
» او همکاری دانشگاه ها در این زمینه را امری طبیعی تلقی می کند و ادامه می دهد : «البته هر دانشگاهی ارزیابی خاص خود را برای جذب یا رد این دانشجویان دارد ، چراکه هیچ کدام از دانشگاه های کشور مجبور به جذب حتمی دانشجویان نیستند .
البته این بدان معنی نیست که حتما از آنها آزمونی گرفته می شود ، بلکه پرونده علمی داوطلب مورد ارزیابی قرار می گیرد و بعد از آن تصمیم گیری خواهد شد .
» دانشگاه ها در پذیرش یا رد دانشجویان ایرانی خارج آزادند محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران نیز این مساله را چندان مهم نمی داند و معتقد است : «انتقال دانشجویان ایرانی خارج به داخل کشور موضوع جدیدی نیست و شروط این کار نیز از گذشته وجود داشته است ، هرچند ابتدا دانشجویان باید دو ترم یا یک سال را بگذرانند که امروز بنا به شرایط کشور این موضوع تغییر کرده است .
» رئیس دانشگاه تهران می گوید : «هرچند این وضعیت از گذشته وجود داشته ، اما دست دانشگاه ها نیزدر پذیرش و رد دانشجویان باز بوده و دانشگاه ها اجباری برای این کار نداشته و ندارند .
قطعا ما نیز ابتدا پرونده دانشجویی را که قرار است به دانشگاه مان بیاید ، مورد بررسی قرار می دهیم و اگر شرایط تحصیل را داشته باشد ، اجازه تحصیل به او در پردیس های خودگردان داده می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سیمایی صراف
روزنامه فرهیختگان
1397/06/24
> حسین سیمایی صراف ، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در مراسم تودیع و معارف رئیس جدید دانشگاه حضرت معصومه(س) قم گفت : «آمارها نشان می دهد که متقاضیان زیادی برای دانشگاه های تک جنسیتی وجود دارد.
> حسین سیمایی صراف ، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در مراسم تودیع و معارف رئیس جدید دانشگاه حضرت معصومه(س) قم گفت : «آمارها نشان می دهد که متقاضیان زیادی برای دانشگاه های تک جنسیتی وجود دارد .
» او ادامه داد : «دانشگاه های تک جنسیتی نه فقط در کشور ما ، بلکه در بسیاری از کشورهای غربی نیز وجود دارد و باید در کشور اسلامی با انگیزه بیشتری مورد توجه قرار گیرد .
» سیمایی صراف در ادامه ، تاریخچه آموزش عالی در کشور و کمبود نیروی متخصص در دوران قبل از انقلاب را مورد توجه قرار داد و گفت : «پس از انقلاب اسلامی این کمبود مرتفع شد تا جایی که در حال حاضر در برخی بخش ها از لحاظ کمی مازاد نیروی انسانی متخصص و از لحاظ کیفی مازاد تخصص را شاهد هستیم .
» سیمایی صراف اضافه کرد : «این غنا در نیروی متخصص ایجاب می کند که آموزش عالی کشور پا را فراتر از حوزه آموزش نهاده و به سوی توسعه دانشگاه های کارآفرین حرکت کند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سیمایی صراف
قدس
1397/06/23
> در اسلام نداریم که مثلا شهرها در فقه به دارالاسلام به دارالاسلام مذهبی و غیر مذهبی تقسیم شوند .
چنین چیزی نداریم البته چالش هایی داریم و فکر می کنیم شهر مذهبی هنجارهای خاصی از لحاظ فقهی دارد اما چنین نیست و در دارالاسلام ، مشهد مانند تهران است و این دو شهر فرقی در فقه باهم ندارد .
> به گزارش قدس آنلاین ، اگر پذیرفته ایم که یک قانون اساسی ، قانون مدنی و .
در کشور وجود دارد نمی توانیم شهری مانند مشهد را از شمول برخی قوانین کشور استثناء نماییم .
"معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم" گفت : در دارالاسلام ، شهر مشهد فرقی از لحاظ فقهی با تهران و سایر شهرهای کشور ندارد .
حسین سیمایی صراف در دومین همایش منشور حقوق شهر نشینی با موضوع حقوق شهر نشینی ، مبانی فقهی و ظرفیت های حقوقی که در تالار شهردر مشهد مقدس برگزار شد ، در مورد مبانی فقهی حقوق شهرنشینی اظهار داشت : وقتی منشور حقوق شهروندی رییس جمهور در حال رونمایی بود عده ای انتقادهایی وارد کردند .
یکی این بود که حرف زیاد زده شده است و حالا نوبت عمل است و ما نیازی به این متن ها و جلسات نداریم .
وی افزود : پاسخ ما این بود که هنوز ادبیات ما در این مورد غنی نشده است .
در کشور ما حقوق بشر و شهروندی بر مسائل ما منطبق نشده است .
لذا وقتی پیشنهاد این جلسه داده شد ، موضوعات و مواردی که به نظر می رسد در باب حقوق شهروندی مبهم است را مطرح می کنیم .
سیمایی صراف در مورد چالش های فقهی و عرفی حقوق شهرنشینی برای توسعه آن گفت : مسئله ورود غیر مسلمانان به اماکن مذهبی یکی از این چالش ها است مانند ورود گردشگران غیر مسلمان به حرم مطهر و مساجد که باعث شده گردشگران غیر مسلمان در مشهد وجود نداشته باشند و به کرمان و اصفهان بروند اما در ترکیه گردشگران غیر مسلمان به مساجد وارد می شوند و مسلمانان هم به کلیسا اجازه ورود دارند .
وی ادامه داد : مقوله دیگر آزادی های مذهبی و محدودیت در بجا آوردن مناسک مذهبی برای سایر ادیان است .
ساخت معابد ، انجام دسته جمعی مناسک و عبادات در معابد سایر ادیان در مشهد سخت تر است البته این موضوع در همه جای ایران نیز صادق است .
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه سوء استفاده از آزادی بیان در شدت تحدید افکنی در مورد سایر ادیان نیز دیگر مشکل موجود است ، بیان کرد : ما از آزادی بیان برای به حاشیه بردن سایر ادیان در کشورمان استفاده می کنیم .
سیمایی صراف عنوان کرد : حق عبور و مرور و ترافیک روان برای گردشگران تحت تاثیر مناسک مذهبی نادیده گرفته می شود و برگزاری این مناسک ، رفت و آمد را برای گردشگران مشکل می کند مانند نماز جمعه که عبور و مرور را برای گردشگران و حتی اطرافیان ساکن در محدوده برگزاری این مناسک هم سخت می کند .
وی با اشاره به اینکه تعطیلات زیاد در شهرهای مذهبی که حقوق گردشگران را تحت الشعاع قرار می دهد از دیگر چالش های پیش روست ، ادامه داد : مدیریت اماکن متبرک یکی از مسائل موجود است و این سئوال مطرح است که آیا باید مدیریت این اماکن در اختیار حاکم شرع و منصوبانش باشد و یا مدیریت اماکن به شهروندان دیگر نیز می رسد و اینکه راهکار برای خروج از انحصار این اماکن از دست یک سلیقه و گروه چیست؟ معاون حقوق و پارلمانی وزارت علوم ابراز کرد : در شهرهای مذهبی چالشی با عنوان حق بر شادی است و محدودیت هایی که برای آن ایجاد می شود مانند محدودیت جشن های خیابانی و کنسرت و .
وجود دارد که باید از طریق فقهی و اخلاقی به سمت رفعش حرکت کنیم .
سیمایی صراف در مورد ریشه این چالش ها نیز گفت : آیا شهر مذهبی از لحاظ فقهی قوانین خاصی دارد مثلا کسانی که در مشهد ، مکه و مدینه و قم و .
زندگی می کنند فقه برای این شهرها احکام خاصی قائل شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سیمایی صراف
قدس
1397/06/23

با کشف و ثبت هزاران امامزاده ، بسیاری از شهرها هم مشمول عنوان شهر مذهبی شده اند .
وی تاکید کرد : ما با مراجعه به فقه اسلامی دریافتیم که سرزمین ها به دو عنوان دارالاسلام و دارالکفر تقسیم شده اند البته در اسلام نیز این تقسیم وجود ندارد بلکه در قوانین فقهی باب شده است و اجتهاد فقیهان بوده است .
حتی در این مورد هم اخلاف نظر وجود دارد .
پایان پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
آرمان امروز
1397/06/22
> ایلنا : معاون آموزشی وزارت علوم شروط این وزارتخانه برای ورود دانشجویان ایرانی از خارج به داخل کشور را تشریح کرد.
> ایلنا : معاون آموزشی وزارت علوم شروط این وزارتخانه برای ورود دانشجویان ایرانی از خارج به داخل کشور را تشریح کرد .
مجتبی شریعتی نیاسر در پاسخ به سوالی درباره شرایط ورود دانشجویان ایرانی از خارج به داخل کشور با توجه به درخواست ها در این زمینه بعد از بالا رفتن نرخ ارز گفت : ما شرایط را به همه دانشگاه ها ابلاغ کردیم و اطلاعیه ای هم در زمینه چگونگی شرایط بازگشت و نحوه ثبت نام دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور درس می خوانده اند ، ارائه شده است .
او در این باره توضیح داد : کسانی که حداقل یک ترم در دانشگاه های خارج از کشور درس خوانده باشند ، می توانند به داخل کشور بیایند ، البته آن دسته از دانشجویانی که در دانشگاه های معتبر تحصیل کرده اند و منظور از دانشگاه معتبر هم دانشگاهی است که شاخص های وزارت علوم را داشته باشند .
شریعنی نیاسر خاطرنشان کرد : راه ورود این دانشجویان به داخل نیز از دو مسیر است؛ یک راه به این صورت است که دانشجویان می توانند؛ مستقیما به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند و در صورتی که دانشگاه آنها را پذیرفت ، اطلاعات و مشخصات دانشجو را به ما می دهند و ما بررسی می کنیم که آیا این فرد مورد تایید برای ثبت نام در دانشگاه مذکور هست یا خیر؟ او در خصوص روش دوم ثبت درخواست این دسته از دانشجویان بیان کرد : روش دیگر به این صورت است که دانشجویان می توانند از طریق سامانه ای که در معاونت دانشجویی تعریف شده ، درخواست خود را وارد سامانه کنند و هر دو وجه امکان پذیر است ، ولی در هر صورت تصمیم نهایی را معاونت دانشجویی وزارتخانه می گیرد .
به گزارش ایلنا ، معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد : البته این تصمیم در رابطه با بازگشت دانشجویان ایرانی فقط تا پایان سال 97 اجرایی می شود و بعد از سال 97 کسی مشمول این قانون نمی شود .
فعلا هیچ آماری از اینکه چه تعداد دانشجو از خارج کشور به ایران بازگشته اند ، نداریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
ابتکار
1397/06/22
> معاون آموزشی وزارت علوم شروط این وزارتخانه برای ورود دانشجویان ایرانی از خارج به داخل کشور را تشریح کرد.
> معاون آموزشی وزارت علوم شروط این وزارتخانه برای ورود دانشجویان ایرانی از خارج به داخل کشور را تشریح کرد .
به گزارش ایلنا ، مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در پاسخ به سوالی درباره شرایط ورود دانشجویان ایرانی از خارج به داخل کشور با توجه به درخواست ها در این زمینه بعد از بالا رفتن نرخ ارز گفت : ما شرایط را به همه دانشگاه ها ابلاغ کردیم و اطلاعیه ای هم در زمینه چگونگی شرایط بازگشت و نحوه ثبت نام دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور درس می خوانده اند ، ارائه شده است .
وی خاطرنشان کرد : راه ورود این دانشجویان به داخل نیز از دو مسیر است؛ یک راه به این صورت است که دانشجویان می توانند؛ مستقیما به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند و در صورتی که دانشگاه آنها را پذیرفت ، اطلاعات و مشخصات دانشجو را به ما می دهند و ما بررسی می کنیم که آیا این فرد مورد تایید برای ثبت نام در دانشگاه مذکور هست یا خیر؟او در خصوص روش دوم ثبت درخواست این دسته از دانشجویان بیان کرد : روش دیگر به این صورت است که دانشجویان می توانند از طریق سامانه ای که در معاونت دانشجویی تعریف شده ، درخواست خود را وارد سامانه کنند و هر دو وجه امکان پذیر است ، ولی در هر صورت تصمیم نهایی را معاونت دانشجویی وزارتخانه می گیرد .
معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد : البته این تصمیم در رابطه با بازگشت دانشجویان ایرانی فقط تا پایان سال 97 اجرایی می شود و بعد از سال 97 کسی مشمول این قانون نمی شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
روزنامه فرهیختگان
1397/06/22
> تفاهمنامه همکاری بین بانک انصار و دانشگاه پیام نور امضا شد.
> تفاهمنامه همکاری بین بانک انصار و دانشگاه پیام نور امضا شد .
بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهمنامه ای هفت ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تامین بخشی از هزینه های دوران تحصیل دانشجویان و ارائه خدمات بانکی امضا کردند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی و تبلیغات دکتر ابراهیمی ، مدیرعامل بانک انصار و دکترمحمدرضا زمانی ، رئیس دانشگاه پیام نور طی دیداری که در محل دانشگاه پیام نور داشتند ضمن تاکید بر لزوم توسعه همکاری های دوجانبه ، تفاهمنامه ای یک ساله را که براساس آن اعطای تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان در سقف هزینه شهریه ثبت نام و شروط دیگر مندرج در تفاهمنامه صورت می گیرد ، امضا کردند .
شایان ذکر است که در نشست مسئولان بانک انصار و دانشگاه پیام نور طرفین از وجود زمینه های مشترک همکاری سخن گفته و بر لزوم استفاده از این زمینه ها در راستای ارتقای تحصیلی هموطنان عزیز و به ویژه دانشجویان کم بضاعت تاکید کردند .
اداره کل روابط عمومی و تبلیغات.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
کیهان
1397/06/21
> * بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه ای 7 ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تامین بخشی از هزینه های دوران تحصیلی دانشجویان و ارائه خدمات بانکی امضاء کردند .
> * بانک انصار و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه ای 7 ماده ای را با هدف حمایت و کمک به دانشجویان دانشگاه پیام نور در تمام مقاطع تحصیلی از طریق تامین بخشی از هزینه های دوران تحصیلی دانشجویان و ارائه خدمات بانکی امضاء کردند .
به گزارش اداره کل روابط عمومی و تبلیغات ، دکتر ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار و دکتر محمدرضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور طی دیداری در محل دانشگاه پیام نور ضمن تاکید بر لزوم توسعه همکاری های دو جانبه ، تفاهم نامه ای یک ساله را که براساس آن اعطای تسهیلات قرض الحسنه به دانشجویان در سقف هزینه شهریه ثبت نام و شروط دیگر مندرج در تفاهم نامه صورت می گیرد امضا کردند .
شایان ذکر است که در نشست مسئولان بانک انصار و دانشگاه پیام نور طرفین از وجود زمینه های مشترک همکاری سخن گفته و بر لزوم استفاده از این زمینه ها در راستای ارتقای تحصیلی هموطنان عزیز و به ویژه ، دانشجویان کم بضاعت تاکید کردند . *
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/06/24
> ایلنا : رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی گفت : چون دادگاه ها بدوی بوده و احکام دانشجویان قطعی نیست ، از نظر ما محدودیتی برای ادامه تحصیل شان محدویتی وجود ندارد .
> آخرین وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی ایلنا : رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی گفت : چون دادگاه ها بدوی بوده و احکام دانشجویان قطعی نیست ، از نظر ما محدودیتی برای ادامه تحصیل شان محدویتی وجود ندارد .
محمود نیلی احمدآبادی درباره آخرین وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران در آستانه سال تحصیلی جدید گفت : با دادگستری ، قوه قضاییه ، نهادهای امنیتی و وزارت علوم به شدت مساله را دنبال می کنیم تا باعث شود ، تجدیدنظر واقعی روی این احکام سنگین در دادگاه تجدیدنظر صورت بگیرد ، در این صورت و امکان پذیر بودن این امر امیدواریم همه تبرئه شوند ، در غیر اینصورت امید داریم که دانشجویان با حداقل احکام و بیشتر با احکام تعلیقی مواجه شوند .
نیلی با اشاره به اینکه باید به دانشجویان فرصت خطاکردن داد ، گفت : معتقدیم اگر هم دانشجویان اشتباهی کرده اند ، ناشی از شرایط عمومی اجتماع و ناشی از جوانی آنان بوده است .
باید به دانشجویان فرصت خطا کردن را بدهیم و امیدواریم در احکام بدوی حتما تجدیدنظر جدی رخ بدهد .
احکام دانشجویان قطعی نیست از نظر ما محدودیتی برای ادامه تحصیل شان وجود ندارد رئیس دانشگاه تهران در خصوص تعیین تکلیف دانشجویان تا پایان شهریور و نیز تحصیل این افراد گفت : چون دادگاه ها بدوی بوده و احکام دانشجویان قطعی نیست ، آنان درس شان را می خوانند ، به هر حال از نظر ما برای ادامه تحصیل شان محدویتی وجود ندارد .
گفته شده که تا پایان شهریور وضعیت دانشجویان تعیین تکلیف می شود ، اما در اختیار ما نیست ، بلکه در اختیار دادگاه ها است .
دادگاه ها هم مسائل خودشان را دارند ما هم امیدواریم تا شهریور نهایی شود و نتایج دادگاه هم خوب باشد .
برگزاری جلسه با دانشگا های سطح یک برای آسیب شناسی وضعیت اقتصادی آسیب ها مطرح و راه حل ها ارائه شده است او همچنین با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای آسیب شناسی وضعیت اقتصادی جامعه گفت : چندین جلسه با اساتید دانشگاه های سطح یک داشته ایم و مطالبی در این زمینه ارائه و جمع بندی کردیم .
در این جلسات آسیب ها مطرح و راه حل ها ارائه شد .
در این راستا دانشگاه اقتصاد نیز در این زمینه گزارشی را تهیه و ارسال کرده است .
رئیس دانشگاه تهران ادامه داد : جلسه دیگری را خواهیم داشت که سومین جلسه و در ادامه جلسات قبلی است .
اساتید اقتصادی دانشگاه های مختلف و همچنین مسئولان سازمان برنامه و بودجه هم در جلسات ما حضور دارند .
او با اشاره به اینکه بحث های مربوط به آسیب های اجتماعی هم در این جلسات مطرح می شود و راهکارهای مورد نظر را ارائه می دهیم ، گفت : البته مسائلی که اکنون در جامعه مطرح است ، پیچیده تر از حوزه اقتصاد است؛ یعنی بحث های سیاسی ، اجتماعی و .
نیز در این راستا وجود دارند .
از همین رو ما سعی داریم ، سایر بخش ها و حوزه ها را هم در این جلسات وارد کنیم .
کلمات کلیدی : اقتصاد دانشگاه تهران سازمان برنامه و بودجه قوه قضاییه وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
آرمان امروز
1397/06/24
> حصارکشی دانشگاه شهیدبهشتی شنیده شد که رئیس دانشگاه شهیدبهشتی گفت : با کمک شهرداری و استانداری موضوع حصار کشی زمین های غرب دانشگاه اجرا خواهد شد .
> حصارکشی دانشگاه شهیدبهشتی شنیده شد که رئیس دانشگاه شهیدبهشتی گفت : با کمک شهرداری و استانداری موضوع حصار کشی زمین های غرب دانشگاه اجرا خواهد شد .
حسن صدوق گفت : بخشی از دانشگاه شهیدبهشتی حصار ندارد و به دلیل اینکه زمین های این بخش شیب دارد برای افزایش مسائل امنیتی قرار است با همکاری شهرداری و استانداری این زمین ها حصار کشی شود .
وی افزود : زمان حصار کشی قسمت غربی دانشگاه هنوز مشخص نشده و قرار است بودجه لازم تامین شود .
رئیس دانشگاه شهید بهشتی درخصوص موضوع ترافیک اطراف دانشگاه شهیدبهشتی نیز تاکید کرد : با شورای شهر تهران جلسه داشتیم و قرار است پروژه هایی را برای رفع این مشکل اجرایی کنند .
وی تاکید کرد : قرار است ایستگاه مترو نیز در نزدیکی دانشگاه احداث شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه الزهرا
روزنامه فرهیختگان
1397/06/24
> وقتی اسم طرح توسعه دانشگاه به میان می آید ، در وهله اول اسم دانشگاه تهران در ذهن ها نقش می بندد؛ دانشگاهی که طرح توسعه ای آن چند سالی است حاشیه ساز شده و مشکلاتی را نیز برای ساکنان اطراف این دانشگاه ایجاد کرده است ، اما روز گذشته خبری درباره زمین های اطراف دانشگاه الزهرا ، به عنوان یکی دیگر از دانشگاه های مهم کشور رسانه ای شد؛ خبری که اولین زمزمه های آن از روزهای پایانی مرداد امسال شروع شد و سرعت تغییرات و تخریب خانه هایی که در زمین های متعلق به دانشگاه صورت گرفته ، به قدری سریع بود که حتی صاحبخانه ها نیز تصور آن را نمی کردند.
> وقتی اسم طرح توسعه دانشگاه به میان می آید ، در وهله اول اسم دانشگاه تهران در ذهن ها نقش می بندد؛ دانشگاهی که طرح توسعه ای آن چند سالی است حاشیه ساز شده و مشکلاتی را نیز برای ساکنان اطراف این دانشگاه ایجاد کرده است ، اما روز گذشته خبری درباره زمین های اطراف دانشگاه الزهرا ، به عنوان یکی دیگر از دانشگاه های مهم کشور رسانه ای شد؛ خبری که اولین زمزمه های آن از روزهای پایانی مرداد امسال شروع شد و سرعت تغییرات و تخریب خانه هایی که در زمین های متعلق به دانشگاه صورت گرفته ، به قدری سریع بود که حتی صاحبخانه ها نیز تصور آن را نمی کردند .
ماجرا از آنجا شروع شد که 27 مردادماه امسال حکم تخلیه و تخریب چند ساختمان که در زمین های این دانشگاه در محله ده ونک واقع شده بودند ، اجرایی شد تا بعد از 40 سال تعیین تکلیف وضعیت 90 ملک این محوطه که سند نداشتند ، به دست قانون سپرده شود ، هرچند اثبات مالکیت دانشگاه الزهرا بر زمین های اطرافش به سال 82 و ارائه سندی از سوی رئیس وقت این دانشگاه بازمی گردد ، اما نکته قابل توجه در این باره آن است که به رغم اذعان خود اهالی بر نداشتن سند ، ادعای دانشگاه الزهرا را نیز قبول ندارند؛ به گونه ای که یکی از مالکان در این باره به «مهر» گفته بود : «این خانه ها سال 1317 ساخته شد .
پدران ما کارگر کارخانه های شماره پنج ونک بودند؛ همان ها که سال 53 رفتند زیر نظر وزارت راه .
اینجا پیش تر باغ مقبره بود؛ یک کوره دهات .
برای اینکه اینجا رونق بگیرد ، یکسری خانه ساخته شد و مستوفی الممالک زمینی را اهدا کرد که بعدها دانشگاه در سال 43 به اسم مدرسه عالی دختران یعنی 26 سال بعد از بنای این خانه ها افتتاح شد .
حالا دانشگاه مدعی است این 90 خانه متعلق به آنهاست .
» بعد از کش و قوس هایی که بر سر تخلیه و تخریب پنج خانه صورت گرفت و همچنین وضعیت نامشخص 85 ملک دیگر ، مهناز ملانظری ، رئیس دانشگاه الزهرا در گفت وگو با «ایسنا» از اطلاع رسانی به ساکنان این خانه ها آن هم از 40 سال پیش مبنی بر تملک دانشگاه بر این زمین ها سخن به میان آورد و گفت : «از همان 40 سال پیش ساکنان این خانه ها تصور می کردند منازل متعلق به آنها است؛ اما آنها هیچ سندی برای ادعای خود ندارند ، در واقع این ساکنان کارگران کارخانه های اطراف ونک بوده اند ، نه اینکه منازل به خود آنها تعلق داشته باشد .
» او که دلیل دانشگاه را برای بازپس گیری زمین ها ، جبران کمبود فضای دانشگاه می داند ، در توضیح بیشتر حکم صادرشده این طور می گوید : «رای دادگاه صادر شد و در سال 97 حکم تخلیه به ساکنان این منازل ابلاغ شده است و این حکم یک ماه قبل از اجرا به تمامی آنها اطلاع داده شده و آنها یک ماه فرصت داشتند این منازل را تخلیه کنند ، ضمن اینکه ما در فرآیند تخلیه با مدیران این سازمان ها مذاکره کردیم که اغلب آنها املاکی جز منازلی که ساکن بودند در اختیار داشتند .
» بنا بر آنچه ملانظری می گوید ، بهره برداری از زمین های اطراف دانشگاه که 12 هزار مترمربع ملک دولتی است ، به دانشگاه واگذار شده و ساکنان تنها تا یک ماه آینده فرصت تخلیه را دارند ، با این حال تلاش می کنیم از ساکنانی که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند ، حمایت شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1397/06/22
> محمود نیلی احمدآبادی درباره عدم جذب 22 نفر از بورسیه ها طبق اعلام دیوان عدالت اداری گفت : «در حال حاضر دراین باره حضور ذهن ندارم ، اما اگر کسی بورسیه هم شود دانشگاه تهران تعهد استخدام ندارد.
> محمود نیلی احمدآبادی درباره عدم جذب 22 نفر از بورسیه ها طبق اعلام دیوان عدالت اداری گفت : «در حال حاضر دراین باره حضور ذهن ندارم ، اما اگر کسی بورسیه هم شود دانشگاه تهران تعهد استخدام ندارد .
» رئیس دانشگاه تهران ادامه داد : «اگر کسی بورسیه شود باید به گروه مراجعه کند ، اگر تحصیلات ، کیفیت تحصیلات و موضوع تحصیل وی متناسب با نیاز دانشگاه باشد ، جذب می شود ولی اگر مواردی را که مطرح شد نداشته باشد ، جذب نمی شود .
» دیوان عدالت اداری اخیرا اعلام کرد بود تا پایان سال 1396 تعداد 328 فقره دادخواست با موضوع اعتراض به اقدامات و تصمیمات وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و برخی از دانشگاه های دولتی مبنی بر لغو بورس یا خودداری از جذب پذیرفته شدگان بورسیه به دیوان عدالت اداری تقدیم شده است که از مجموع 328 شکایت واصله تا پایان سال 1396 ، 72 فقره شکایت وارد تشخیص داده شد که وزارت علوم و دانشگاه های طرف شکایت باید براساس احکام صادره اقدام مقتضی را انجام دهند و 256 فقره شکایت غیروارد تشخیص داده شد .
همچنین از 72 مورد شکایت که وارد تشخیص داده شده است ، 22 فقره شکایت مربوط به دانشگاه های تهران و بقیه مربوط به سایر دانشگاه های کشور بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1397/06/22
> کمتر از 10 روز دیگر تا آغاز سال تحصیلی جدید زمان باقی مانده است اما مهم ترین دغدغه این روزهای مسئولان دانشگاه ها ، دغدغه های مالی است ! شاید همین دغدغه هاست که باعث شده در کمتر از یک ماه گذشته روسای دانشگاه های بزرگ تهران و کشور دو بار با نفر دوم دولت ، یعنی اسحاق جهانگیری دیدار کنند و از مشکلات بودجه ای و مالی گلایه کنند.
> کمتر از 10 روز دیگر تا آغاز سال تحصیلی جدید زمان باقی مانده است اما مهم ترین دغدغه این روزهای مسئولان دانشگاه ها ، دغدغه های مالی است ! شاید همین دغدغه هاست که باعث شده در کمتر از یک ماه گذشته روسای دانشگاه های بزرگ تهران و کشور دو بار با نفر دوم دولت ، یعنی اسحاق جهانگیری دیدار کنند و از مشکلات بودجه ای و مالی گلایه کنند .
هر چند روسای دانشگاه ها سعی کردند به نوعی شکل کار را رعایت کنند و ریشه مشکلات امروز دانشگاه را در جای دیگری مثلا در اینکه «ارتباط قوی بین دانشگاه ها و صنایع شکل نگرفته است .
» یا اینکه «فشارهای سیاسی باعث شده ماموریت اصلی را فراموش کنیم .
» تعریف کنند اما بالاخره چه زمانی می خواهد این نق زنی بودجه ای در این زمینه تمام شود؟ ! پیش تر نیز با تشدید نوسانات ارزی ، رئیس یکی از دانشگاه های بزرگ تهران خواستار دلار جهانگیری معروف شده بود و از اینکه چرا به کالایی مثل چای ، ارز دولتی تعلق می گیرد اما برای فرصت های مطالعاتی اساتید خیر ، انتقاد کرده بود .
دکتر حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی رسما در همین اجلاس روسای دانشگاه ها گفته است : «در این شرایط نوسانات ارزی و با وضعیت بودجه های فعلی مطمئنا ارتباطات بین المللی دانشگاه ها با سر زمین می خورد ! » یا اینکه گفته است : «ما باید پاسخگوی همه مسائل پیش پاافتاده از لباس دانشجو گرفته تا غذا ، دیوار خوابگاه ، صحبت های استاد در کلاس و .
در دانشگاه باشیم .
» یا اینکه دکتر نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران گفته است : «متاسفانه امروزه شرایط به گونه ای است که بزرگ ترین دغدغه رئیس دانشگاه به موضوعاتی نظیر خوابگاه ، تغذیه ، افزایش نرخ ارز در بازار و سایر هزینه های جاری تبدیل شده است ، درحالی که در سایر دانشگاه های دنیا این موضوعات ، مسائل بسیار پیش پاافتاده به شمار می روند ، در شرایط فعلی بازار ارز باید نرخ ارز یا اختلاف ریالی آن به دانشگاه ها داده شود و ما معتقد هستیم این عدد ، عدد بزرگی نیست؛ چراکه در زمان جنگ هم ، دولت ارز دولتی به دانشگاه ها پرداخت می کرد .
» البته ما هم از اینکه دغدغه مسئولان دانشگاهی محدود به این موارد است ، خرسند نیستیم اما به عقیده نگارنده ریشه مشکلات در جای دیگری است .
ماجرا این است که از ابتدای تاسیس دانشگاه در ایران ، بدون تعارف دست دانشگاه ها در جیب دولت ها بوده است و دانشگاه ها چون خیال شان از شیر نفتی که همیشه باز بوده ، راحت بوده؛ برای اینکه روی پای خودشان بایستند ، کاری نکرده اند .
البته اقداماتی شده و پیشرفت هایی صورت گرفته که حق و انصاف است از آنها هم بگوییم اما این تنوع بخشی به سبد مالی دانشگاه ها هیچ گاه به اندازه ای نبوده است که دانشگاه ها از وابستگی به اقتصاد نفتی خلاص شوند ، حالا بماند که گاهی اوقات درآمدزایی دانشگاه ها اشتباه فهم شده و دانشگاه ها به جای درآمدزایی از فروش محصولات علمی خود ، به فروش صندلی و اجاره دانشگاه ها و اخذ شهریه از دروس جبرانی و اقداماتی از این دست روی آورده اند ! جالب اینکه ر
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1397/06/22
وسای دانشگاه های بزرگ و مدیران آموزش عالی همواره از استقلال دانشگاه ها هم سخن گفته اند و این استقلال را به معنی استقلال دانشگاه ها از نهادهای بیرون دانشگاه تعریف کرده اند که البته این معنا هم در جای خود قابل تامل و مهم است و باید برای تحقق آن تلاش کرد اما یک بار این سوال را هم از خودمان بپرسیم دانشگاه ها چه زمانی از اقتصاد نفتی مستقل می شوند؟ چه زمانی از اتکای مالی به دولت ها مستقل می شوند که با یک جابه جایی در روسای جمهور آمریکا و تصمیمات تحریمی و ارزی ، تا این حد در رفع نیاز برق و آب مستاصل نشوند؟ چرا استقلال دانشگاه را استقلال مالی تعریف نمی کنیم و همواره پای سیاست را وسط می کشیم؟ دکتر حسین سلیمی در همین اجلاس اخیر از اینکه یکی از مسئولان سازمان برنامه و بودجه کشور در جمع روسای دانشگاه ها عنوان کرده دانشگاه ها به حفره های بزرگ هزینه ای در کشور تبدیل شده اند ! و بودجه هفت تا هشت هزار میلیارد تومانی هم جوابگوی آنها نیست ، گلایه می کند و خواستار ارتباط ارگانیک دانشگاه ها با دولت بیش از هر زمان دیگری می شود .
اما به راستی آقای دکتر تا همین حد کافی نیست؟ ! آیا کافی نیست همه دولت های جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته ، صرفا تامین کننده بودجه دانشگاه ها بوده اند و دانشگاه ها آن طور که باید هیچ خدمت قابل لمسی ارائه نداده اند .
البته شکی نیست که دانشگاه ها به مثابه مأمنی برای نگهداری از برترین استعدادهای کشور هستند اما تا کی باید این ارتباط ارگانیک از جهت تامین مالی از سوی دولت ها ادامه پیدا کند؟ دانشگاه های وابسته به شیر نفت امسال دچار مشکل خواهند شد؛ شکی در آن نیست اما همین مقطع می تواند یک فرصت طلایی باشد تا برای همیشه از این اقتصاد نفتی رهایی پیدا کنند .
شاید این نوسانات ارزی فرصت خوبی باشد تا به این فکر کنند که با تقویت شرکت های دانش بنیان خود ، با کاربردی سازی پایان نامه ها و ترمیم آیین نامه ارتقای اساتید از این وابستگی نفتی خلاصی یابند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
آرمان امروز
1397/06/22
> تشکیل کمیته ای از 13 دانشگاه برتر ایلنا : رئیس دانشگاه صنعتی شریف از تشکیل کمیته ای با حضور 13 دانشگاه برتر برای حل بحران های اقتصادی و اجتماعی کشور خبر داد .
> تشکیل کمیته ای از 13 دانشگاه برتر ایلنا : رئیس دانشگاه صنعتی شریف از تشکیل کمیته ای با حضور 13 دانشگاه برتر برای حل بحران های اقتصادی و اجتماعی کشور خبر داد .
فتوحی فیروزآباد با توضیح درباره جزئیات این کمیته بیان کرد : بنده هفته گذشته طرح تشکیل این کمیته را در هیات رئیسه دانشگاه مطرح کردم و در حال حاضر این کمیته در شرف تشکیل است .
ضمن اینکه از دانشکده های مهندسی مان و همان طور دانشکده های مدیریت و اقتصاد نیز در این کمیته حضور دارند ، زیرا این دانشکده ها بیشتر می توانند در مسائل اجتماعی کمک کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه ایران
1397/06/22
> رئیس دانشگاه صنعتی شریف از تشکیل کمیته ای با حضور 13 دانشگاه برتر برای حل بحران های اقتصادی و اجتماعی کشور خبر داد .
> رئیس دانشگاه صنعتی شریف از تشکیل کمیته ای با حضور 13 دانشگاه برتر برای حل بحران های اقتصادی و اجتماعی کشور خبر داد .
محمود فتوحی فیروزآباد ، درباره تعامل با دانشگاه های دیگر برای تشکیل این کمیته به ایلنا گفت : 13 دانشگاه برتر کشور تصمیم گرفتند کارگروه های مختلفی را در زمینه هایی که مورد نیاز فعلی کشور است ، تشکیل بدهند .
در واقع از این طریق دانشگاه های مختلف می توانند با هم در این چندخوشه و چند موضوع مختلف همکاری کنند ، البته دانشگاه صنعتی شریف هم پیگیر است تا این کار را انجام دهد .
وی با اشاره به تحلیل خود از شرایط موجود کشور گفت : کشور در شرایط سخت و خطیری قرار گرفته و اکنون برای حل مشکلات باید با هم همکاری کنیم .
بالطبع در این میان یکی از ارگان هایی که برای برون رفت از این شرایط بسیار می تواند مؤثر و در عین حال کمک کننده باشد ، دانشگاه ها هستند .
در همین زمینه یک کمیته را تشکیل دادیم تا بتواند نظرات راهگشا و راهکارهای مختلفی در ارتباط با مسائل صنعت و همچنین مسائل مدیریتی و اقتصادی به دولت ارائه دهد .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه جو ناامیدی در سطح کشور حاکم شده و باید برای رفع آن برنامه ریزی شود ، گفت : این جو ناامیدی در بخش های مختلف جامعه و حتی در دانشگاه هم تا حد کمی وجود دارد ، اما امیدواریم که بتوان با کمک این نوع کمیته ها و همکاری ها مشکلات را مرتفع کرد تا بتوانیم سال تحصیلی را با شادابی ، تلاش و کوشش هرچه بیشتر از طریق دانشجویان و استادان شروع کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
آرمان امروز
1397/06/21
> رئیس دانشگاه صنعتی شریف از تشکیل کمیته ای با حضور 13 دانشگاه برتر برای حل بحران های اقتصادی و اجتماعی کشور خبر داد .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از ایلنا ، محمود فتوحی فیروزآباد (رئیس دانشگاه صنعتی شریف) با اشاره به تحلیل خود از شرایط موجود کشور بیان داشت : کشور در شرایط سخت و خطیری قرار گرفته و اکنون برای حل مشکلات باید با هم همکاری کنیم .
به طبع در این میان یکی از ارگان هایی که برای برون رفت از این شرایط بسیار می تواند ، موثر و در عین حال کمک کننده باشد ، دانشگاه ها هستند .
در این شرایط مهم ترین وظیفه دانشگاه ها اثربخشی آن هاست که در سطح جامعه نقش به سزایی خواهد داشت .
وی ادامه داد : ما نیز در دانشگاه صنعتی شریف چه پیش از بروز این اتفاقات و دشواری ها و چه امروز که مشکلات نمود بیشتری پیدا کرده ، تلاش و کوشش خود را کرده ایم تا بتوانیم به نوعی در حل مسائل کشور اثرگذار باشیم .
در همین راستا یک کمیته را تشکیل دادیم تا این کمیته بتواند نظرات راهگشا و راهکارهای مختلفی در ارتباط با مسائل صنعت و همچنین مسائل مدیریتی و اقتصادی به دولت ارائه دهد .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه جو ناامیدی در سطح کشور حاکم شده و باید برای رفع آن برنامه ریزی شود ، گفت : این جو ناامیدی در بخش های مختلف جامعه و حتی در دانشگاه هم تا حد کمی وجود دارد ، اما امیدواریم که بتوان با کمک این نوع کمیته ها و همکاری ها مشکلات مرتفع شود تا بتوان سال تحصیلی را با شادابی ، تلاش و کوشش هرچه بیشتر از طریق دانشجویان و اساتید شروع کنیم و با یک امیدواری کارهای مربوط به دانشگاه را آغاز کنیم .
فتوحی با توضیح درباره جزئیات این کمیته بیان کرد : من هفته گذشته طرح تشکیل این کمیته را در هیات رئیسه دانشگاه مطرح کردم و در حال حاضر این کمیته در شرف تشکیل است .
ضمن اینکه از دانشکده های مهندسی مان و همینطور دانشکده های مدیریت و اقتصاد نیز در این کمیته حضور خواهند داشت ، زیرا این دانشکده ها بیشتر می توانند در مسائل اجتماعی کمک کنند .
وی تصریح کرد : مشکل ما در کشور هم در حوزه اقتصادی و صنعتی است و هم مسائل اجتماعی و روحیات مردم را شامل می شود که به طور کلی مردم در کشور با آن مواجه هستند .
البته دانشگاه ما رشته علوم انسانی را کمتر دارد ، اما در حدی که بتوانیم تلاش می کنیم ، با دانشگاه های این حوزه نیز ارتباط داشته باشیم و راهکار ارائه دهیم .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پایان در پاسخ به این سوال که شما برای تشکیل این کمیته با دانشگاه های دیگر هم تعامل خواهید داشت؟ گفت : بله ، 13 دانشگاه برتر کشور تصمیم گرفتند کارگروه های مختلفی را در زمینه هایی که مورد نیاز فعلی کشور است ، تشکیل بدهند .
در واقع از این طریق دانشگاه های مختلف می توانند با هم در این چندخوشه و چند موضوع مختلف همکاری کنند ، البته دانشگاه صنعتی شریف هم پیگیر است تا این کار را انجام دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قانون
1397/06/22
> عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از ورود دیوان عدالت ادارای به موضوع تأیید صلاحیت هیأت علمی دانشگاه ها انتقاد و تصریح کرد : این موضوع باید در کمیسیون آموزش و شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیدگی شود .
> قانون عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از ورود دیوان عدالت ادارای به موضوع تأیید صلاحیت هیأت علمی دانشگاه ها انتقاد و تصریح کرد : این موضوع باید در کمیسیون آموزش و شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیدگی شود .
به گزارش قانون به نقل از خانه ملت ، محمود صادقی با اشاره به ورود دیوان عدالت اداری به موضوع صلاحیت های علمی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها ، تصریح کرد : بررسی صلاحیت علمی اشخاص در خصوص قانونی بودن یا نبودن بورسیه های تحصیلی فرآیندی دارد که این موضوع از وظایف وزارت علوم است .
در موضوع اخیر فقط تأیید مدرک تحصیلی این افراد که بدون آزمون بورس شده اند ، مطرح نیست بلکه امروز همین افراد پس از فارغ التحصیلی می خواهند عضو هیأت علمی دانشگاه ها شوند نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی افزود : تأیید صلاحیت های علمی اساتید و اعضای هیأت علمی نیز فرآیندی دارد که هیأت جذب و گروه آموزشی مربوطه این بررسی ها را انجام می دهد ولی هیچ یک از این فرآیندها و مراحل در موضوع اخیر طی نشد .
وی با اشاره به اتفاقات اخیر روی داده و صدور حکم دیوان عدالت اداری در خصوص هیأت علمی شدن برخی افراد ، گفت : در موضوع اخیر فقط تأیید مدرک این افراد که بدون آزمون بورس شده اند ، مطرح نیست بلکه امروز همین افراد پس از فارغ التحصیلی می خواهند عضو هیأت علمی دانشگاه ها شوند .
برخی با حکم قضایی عضو هیأت علمی دانشگاه شدند عضو فراکسیون امید مجلس اضافه کرد : بالغ بر 70 نفر از افراد بورس به دیوان عدالت شکایت کرده اند و طبق آخرین اطلاعات 15 نفر آن ها در دانشگاه تربیت مدرس ، حکم تدریس و عضویت در هیأت علمی گرفته اند .
عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش مجلس افزود : این در حالی است که برای هیأت علمی شدن در هر دانشگاهی ، ابتدا خود دانشگاه باید نیاز به هیأت علمی داشته باشد و ثانیا فرد به لحاظ علمی و اخلاقی صلاحیت استاد شدن را داشته باشد و این مسئله را وزارت علوم باید تشخیص دهد؛ ولی این افراد با حکم قضایی می خواهند استاد و عضو هیأت علمی شوند .
قاضی شخصا برای اجرای حکم به دانشگاه آمد وی تصریح کرد : نکته عجیب این است که هفته گذشته قاضی اجرای احکام دیوان عدالت در اقدامی بی سابقه شخصا با همراهانش به دانشگاه تربیت مدرس رفته و خواستار اجرای حکم شده و عنوان کرده باید برای فردی که رأی صادر شده است ، اتاق اختصاص دهید و واحد درسی برای وی در نظر بگیرد .
این نماینده مردم در مجلس افزود : جالب تر اینکه فردی که به عنوان استاد برای دانشگاه تعیین شده خواستار این است که در مقطع دکتری مشغول به تدریس شود که این مهم برای فردی که تازه وارد دانشگاه شده ، نشدنی است و در واقع این وقایع به سخره گرفتن علم ، دانش و سیستم آموزش عالی کشور است .
وی افزود : این اقدام از دانشگاه تربیت مدرس آغاز شده و به نظر می رسد این دانشگاه الگویی برای اجرای این احکام قضایی در سایر دانشگاه ها خواهد بود .
صادقی افزود : همچنین رئیس دانشگاه نیز پیش از اجرای حکم قضایی احضار و به او گفته می شود که در صورت عدم اجرای حکم قاضی ، حکم انفصال از خدمت او صادر خواهد شد و وی مجبور به اجرای حکم دیوان است .
شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش به موضوع ورود کند عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد : از سوی دیگر علاوه بر دانشجویان که تهدید کرده اند سر کلاس این اساتید نخواهند رفت ، سایر اعضای هیأت علمی دانشگاه نیز تهدید به استعفا کرده اند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قانون
1397/06/22
بنابراین ضرورت دارد این مسئله در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و در این رابطه تصمیمگیری شود . /
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/22
> 1 سرانجام کنکور 97 با اعلام نهایی نتایج این آزمون به پایان رسید و 409 هزار و 353 نفر در رشته های تحصیلی دوره های روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان ، ظرفیت مازاد و دانشگاه فرهنگیان محل تحصیل خود را شناختند.
> 1 سرانجام کنکور 97 با اعلام نهایی نتایج این آزمون به پایان رسید و 409 هزار و 353 نفر در رشته های تحصیلی دوره های روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان ، ظرفیت مازاد و دانشگاه فرهنگیان محل تحصیل خود را شناختند .
این آزمون در روزهای هفتم و هشتم تیرماه 97 برگزار شد و تعداد یک میلیون و 54 هزار و 218 نفر در آزمون ثبت نام کردند که از این میان ، تعداد 910 هزار و 767 نفر در جلسه آزمون حاضر بودند .
از این تعداد 910 هزار و 251 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از بین آنها 592 هزار و 922 نفر انتخاب رشته کرده بودند .
2 پس از اعلام نتایج نهایی ، سازمان سنجش در اطلاعیه ای روند چگونگی ثبت نام در دانشگاه ها ، اعم از جدول زمانبندی ، مدارک موردنیاز جهت ثبت نام و چگونگی ثبت نام در دوره های غیرمتمرکز را تشریح کرده است .
بر این اساس برنامه زمانی ثبت نام از پذیرفته شدگان برای آن دسته از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که برنامه زمانی برای ثبت نام در پایگاه اینترنتی خود اعلام نکرده اند به این صورت است که شنبه 24 شهریورماه افرادی که حرف اول نام خانوادگی آنها «الف ب پ ت ث ج چ» باشد ، یکشنبه «ح خ د ذ ر ز ژ س» ، دوشنبه «ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک» و سه شنبه «گ ل م ن و هـ ی» باید جهت ثبت نام به دانشگاه محل قبولی مراجعه کنند .
البته تعدادی از دانشگاه ها نیز زمان بندی جداگانه ای را برای این ثبت نام ها در نظر گرفته اند .
3 از نکات قابل تامل دیگر این اطلاعیه ، صفر شدن پذیرش چند دانشگاه غیرانتفاعی است ، به طوری که براساس اعلام دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم درخصوص حذف پذیرش دانشجو در موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی فرهمند (لاریجان) ، نژند (ارومیه) ، دیلمان (لاهیجان) ، ابرار (تهران) ، ثامن (نیشابور) ، شمس تبریزی (خوی) ، مجازی رایانه ای (تهران) ، صدرالمتالهین (تهران) و شکوه شرق (زاهدان) ، در کدرشته محل های موسسات مذکور هیچ داوطلبی به عنوان پذیرفته شده نهایی اعلام نخواهد شد .
به طور نمونه مرکز آموزشی صدرالمتالهین که به صدرا معروف است ، از پرحاشیه ترین مراکز آموزشی طی یک سال گذشته بوده و برگزاری کلاس ها در یک محیط غیراستاندارد اعتراضات زیادی را در پی داشت .
4 از دیگر نکات مهم این اطلاعیه برای پذیرفته شدگان صرفا با سوابق تحصیلی است .
بر این اساس ارائه اصل کارنامه تحصیلی برای هر یک از پذیرفته شدگانی که دارای مدرک دیپلم متوسطه نظام جدید (سال سوم نظام جدید آموزش متوسطه) با امضا و ممهور به مهر دبیرستان یا سازمان آموزش و پرورش برای دیپلمه های (ریاضی فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی) سال های 1396 و قبل آن که امتحانات آنان به صورت کتبی و سراسری برگزار شده است ، در هنگام ثبت نام ضروری است .
5 و نکته آخر اینکه نتایج مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی متعاقبا اعلام خواهد شد و بدیهی است داوطلبانی که هم در ردیف پذیرفته شدگان یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و هم در ردیف پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی قرار می گیرند ، توجه داشته باشند که منحصرا می توانند در یکی از کدرشته محل های قبولی ثبت نام کنند و به عبارتی مجاز به ثبت نام در هر دو محل قبولی نیستند ، در غیر این صورت مطابق ضوابط با آنها رفتار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/06/21
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف تحصیلی متمرکز آزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف تحصیلی متمرکز آزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
در قسمتی از این اطلاعیه آمده است؛ با حمد و سپاس به درگاه خداوند متعال ضمن عرض تبریک و تهنیت به خواهران و برادران عزیزی که در آزمون سراسری سال 1397 پذیرفته شده اند ، بدین وسیله به اطلاع می رساند نتیجه پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف تحصیلی دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه) ، دانشگاه پیام نور ، پردیس های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی ، موسسات غیرانتفاعی و غیردولتی ، رشته های تحصیلی مجازی ، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور و همچنین اسامی پذیرفته شدگان مرحله پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی برای دانشگاه ها ، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی ، دانشگاه پیام نور و دوره های مجازی در سال تحصیلی 98 1397 که گزینش آنها به روش متمرکز صورت گرفته است ، جمعاً به تعداد 409353 نفر در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی : www .
sanjesh .
org قرار گرفته است .
قابل توجه کلیه داوطلبان کلیه پذیرفته شدگان برای اطلاع از نحوه ثبت نام ، تاریخ ثبت نام و مدارک لازم برای ثبت نام (علاوه بر مدارک مندرج در این اطلاعیه) ضرورت دارد ابتدا به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی محل قبولی خود مراجعه نمایند .
بدیهی است در صورتی که دانشگاه یا موسسه محل قبولی برنامه زمانی مشخصی را برای ثبت نام در سایت خود درج ننموده باشد ، پذیرفته شدگان این قبیل موسسات لازم است مطابق جدول برنامه زمانی ثبت نام از پذیرفته شدگان مندرج در این اطلاعیه برای ثبت نام به محل قبولی مراجعه نمایند .
بدیهی است عدم مراجعه به موقع پذیرفته شدگان برای ثبت نام به منزله انصراف قطعی از تحصیل آنها تلقی خواهد شد .
نتایج دانشگاه آزاد متعاقباً اعلام می شود نتایج مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی متعاقباً از طریق سایت آن دانشگاه اعلام خواهد شد و بدیهی است داوطلبانی که هم در ردیف پذیرفته شدگان یکی از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و هم در ردیف پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی قرار می گیرند توجه داشته باشند که منحصراً می توانند در یکی از کدرشته محلهای قبولی ثبت نام نمایند و به عبارتی مجاز به ثبت نام در هر دو محل قبولی نمی باشند در غیر این صورت مطابق ضوابط با آنها رفتار خواهد شد .
به اطلاع می رساند که هرگونه تغییرات منعکس شده به این سازمان پس از اعلام نتایج اولیه از قبیل اصلاح سوابق تحصیلی واصله از سوی وزارت آموزش و پرورش و یا اعمال سهمیه از سوی ارگانهای ذیربط و .
در نتیجه نهایی داوطلبان ذینفع اعمال گردیده است .
بدیهی است داوطلبان می توانند همزمان با انتشار کارنامه نتیجه نهایی (در تاریخ 97/06/26) کارنامه نتیجه مرحله اول اصلاح شده خود را نیز مشاهده نمایند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/06/21

زمان انتشار کارنامه برای کلیه پذیرفته شدگان و همچنین آن دسته از داوطلبانی که فرم انتخاب رشته اینترنتی خود را تکمیل نموده اند ولی پذیرفته نشده اند ، کارنامه علمی حاوی رتبه داوطلب در هر یک از کدرشته های انتخابی در بین متقاضیان کدرشته مزبور در سهمیه مربوط ، با توجه به نمره کل وی در همان کدرشته و همچنین رتبه آخرین نفر پذیرفته شده در هر یک از کدرشته های انتخابی و اطلاعات مفید دیگر در روز دوشنبه مورخ 97/06/26 در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان قرار داده خواهد شد .
با توجه به کنترل های متعدد و بررسی های انجام شده از صحت نتایج اعلام شده اطمینان حاصل شده است؛ مع الوصف ، داوطلبان پس از دریافت کارنامه نتایج نهایی آزمون از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان درصورتی که درخصوص مندرجات کارنامه و یا انتخاب رشته خود سوال و یا تقاضایی داشته باشند ، می توانند حداکثر تا 97/07/15 منحصراً از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی در سایت سازمان اقدام نمایند و از ارسال نامه پستی و مراجعه حضوری اکیداً خودداری نمایند .
بدیهی است به کلیه مواردی که از طریق دیگری و یا بعد از تاریخ 97/07/15 واصل شود ، به هیچ وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد .
لازم به تاکید است کلیه درخواستهای مربوط به اشتباه در انتخاب رشته صرفاً برای پذیرش در نیمسال دوم دانشگاهها و موسسات آموزش عالی بررسی خواهد شد .
جدول برنامه زمانی ثبت نام از پذیرفته شدگان برای آن دسته از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که برنامه زمانی برای ثبت نام در سایت اینترنتی خود اعلام ننموده اند ، در سایت سازمان سنجش در متن همین اطلاعیه قابل مشاهده داوطلبان می باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
قانون
1397/06/21
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد : نتایج نهایی داوطلبان کنکور سراسری بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد .
> قانون مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد : نتایج نهایی داوطلبان کنکور سراسری بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد .
به گزارش قانون به نقل از ایسنا ، دکتر حسین توکلی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت : بر اساس برنامه زمانی اعلام شده فهرست اسامی 409 هزار و 353 نفر پذیرفته شده آزمون سراسری سال 1397 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی امروز سه شنبه 20 شهریور بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org قرار گرفت .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد : از تعداد 409 هزار و 353 پذیرفته شده تعداد 234 هزار و 838 نفر زن و 174 هزار و 515 داوطلب پذیرفته شده مرد هستند .
وی ادامه داد : از مجموع پذیرفته شدگان نهایی کنکور سراسری امسال 190 هزار و 527 نفر در رشته های با آزمون و 218 هزار و 826 نفر در رشته های تحصیلی که پذیرش در آنها بر اساس سوابق تحصیلی می باشد پذیرفته شده اند .
توکلی در ادامه خاطرنشان کرد : از مجموع 409 هزار و 353 نفر پذیرفته شده آزمون امسال تعداد 101 هزار و 349 داوطلب در رشته های علوم ریاضی و فنی ، تعداد 167 هزار و 785 نفر در رشته های علوم تجربی ، تعداد 115 هزار و 918 نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی ، تعداد 10 هزار و 347 نفر در گروه آزمایشی هنر و 13 هزار و 954 نفر در گروه آزمایشی زبان های خارجی پذیرفته شده اند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان تاکید کرد : داوطلبانی که اسامی آنها در ردیف پذیرفته شدگان نهایی این آزمون قرار می گیرد ، باید با توجه به مندرجات اطلاعیه ای که در این خصوص امروز به همراه اسامی پذیرفته شدگان منتشر خواهد شد ، ضمن مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ذیربط و کسب اطلاع از برنامه زمانی و مدارک مورد نیاز در زمان مقرر برای ثبت نام به موسسه محل قبولی خود مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
ابتکار
1397/06/24
> فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی از دستگیری 2 متهم پرونده فروش سئوالات آزمون به تعدادی از دانشجویان در مشهد خبر داد.
> فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی از دستگیری 2 متهم پرونده فروش سئوالات آزمون به تعدادی از دانشجویان در مشهد خبر داد .
به گزارش میزان ، سردار قادر کریمی گفت : نماینده حقوقی یکی از دانشگاه های دولتی مشهد با تنظیم شکوائیه ای مبنی بر افشای سئوالات آزمون گروه تخصصی یکی از رشته های تحصیلی این مرکز آموزشی خواستار پیگیری سریع موضوع شد .
فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی افزود : با توجه به اهمیت موضوع ، دستورات لازم برای پیگیری پرونده صادر شد و کارآگاهان مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی خراسان رضوی ماموریت یافتند تحقیقات علمی خود در این رابطه را آغاز کنند .
سردار کریمی گفت : بررسی های اولیه کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی حاکی از آن بود که افرادی با سوء استفاده از موقعیت شغلی خود در مرکز آموزشی مذکور به صورت مخفیانه و کاملا ماهرانه اقدام به برداشت سئوالات از سیستم دانشگاه کرده اند و سپس با گرفتن مبالغی ، سئوالات را به وسیله فرد دیگری به دانشجویان فروخته اند .
وی خاطر نشان کرد : از آنجا که افشای سئوالات آزمون در این مرکز آموزش عالی باعث خدشه دار شدن اعتماد عمومی و همچنین نارضایتی شدید دانشجویان شده بود ، تحقیقات پرونده به صورت ویژه ادامه یافت و کارآگاهان پس از بررسی های دقیق کارشناسی و اقدامات گسترده اطلاعاتی ، یکی از عاملان افشای سئوالات آزمون را شناسایی و پس از هماهنگی مقام قضائی و حراست مرکز آموزش ، این فرد دستگیر شد .
سردار کریمی گفت : متهم که تصور می کرد هیچ سرنخی از خود برجای نگذاشته و از لو رفتن موضوع شوکه شده بود در بازجویی های به عمل آمده ، لب به اعتراف گشود و بیان کرد که با همکاری خانمی جوان (که هر 2 از افراد مرتبط با سیستم مرکز آموزشی مورد نظر بودند) سئوالات را با استفاده از درگاه USB از دانشگاه خارج و اقدام به فروش این سئوالات به چند نفر از دانشجویان به مبلغ یکصد میلیون ریال کرده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آرمان امروز
1397/06/22
> تجمع اعضای هیات علمی پیام نور شنیده شد که صبح دیروز تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور در اعتراض به حکم دانشگاه مبنی بر تسویه حساب اعضای هیات علمی مذکور تا پایان شهریورماه ، مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند .
یکی از اعضای هیات علمی معترض دانشگاه پیام نور گفت : برای 120نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه حکم تسویه حساب صادر کرده اند و این اعضا تا پایان شهریورماه باید تسویه کنند .
وی ادامه داد : برای ترم جدید نیز درسی برای این اعضای هیات علمی تعیین نکرده اند؛ درواقع 120نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور را به بهانه هایی مانند معدل پایین ، محل اخذ مدرک در دانشگاه های آزاد و غیرانتفاعی ، امتیاز پایین پژوهشی و .
اخراج کرده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
خراسان
1397/06/22
> کتاب «افسران جنگ نرم» ، مجموعه رهنمودها و بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی با موضوع دانشگاه ها ، دانشجویان ، استادان و تشکل های دانشجویی ، به تازگی از سوی انتشارات «قدر ولایت» منتشر شده است.
> کتاب «افسران جنگ نرم» ، مجموعه رهنمودها و بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی با موضوع دانشگاه ها ، دانشجویان ، استادان و تشکل های دانشجویی ، به تازگی از سوی انتشارات «قدر ولایت» منتشر شده است .
به گزارش ایبنا ، «افسران جنگ نرم» ، عبارتی است که رهبر انقلاب ، نخستین بار در سال 88 ، در دیدار دانشجویان و نخبگان علمی از آن استفاده کردند و دانشجویان را با این عنوان نام بردند .
در این کتاب ، امیدها ، انتظارات ، نگرانی ها و ویژگی های مدنظر و مطالبات رهبری از دانشگاه ها و دانشجویان بررسی شده است .
کتاب «افسران جنگ نرم»در 15 فصل و چهار پیوست تهیه و تنظیم شده و شهاب الدین رحمانی آن را ویرایش کرده است .
در این کتاب ، زیر نویس های متعددی برای توضیحات لازم در زمینه اصطلاحات ، حوادث و اشخاصی که مقام معظم رهبری از آن ها نام برده اند ، آمده است .
ازجمله ویژگی های کتاب ، به روزبودن و کامل بودن مسائل و مطالب مطرح شده و اهمیت آن برای دانشگاه ها و نظام اسلامی در حال حاضر است .
لوازم و شاخصه های ایفای نقش مثبت دانشگاه ها در سرنوشت کشور ، ضرورت داشتن قدرت تحلیل سیاسی و بصیرت ، ویژگی های مثبت و منفی دانشجویان و دانشگاه ها ، جنبش دانشجویی و نقاط مثبت و منفی آن ، تولید علم و تحقیق و پژوهش در دانشگاه ها و سرعت تولید علم و شاخص های آن ، نقشه جامع علمی کشور و بایدها و نبایدهای آن ، تهاجم فرهنگی به دانشجویان و دانشگاه ها ، دانشگاه و وحدت با حوزه و اسلامی شدن دانشگاه ها ، ارتباط صنعت و دانشگاه و شرکت های دانش بنیان ، دانشگاه مورد انتظار انقلاب ، عنوان فصل های این کتاب است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21
> عکس و فیلم هایش این روزها در فضای مجازی پر است ، هر شخصی که کوچک ترین شناختی از او دارد ، سعی می کند با دو خط کپشن (توضیحاتی درمورد یک عکس یا فیلم در فضای مجازی) بهترین تعریف را از خدمات داوطلبانه و جهادی او داشته باشد.
> عکس و فیلم هایش این روزها در فضای مجازی پر است ، هر شخصی که کوچک ترین شناختی از او دارد ، سعی می کند با دو خط کپشن (توضیحاتی درمورد یک عکس یا فیلم در فضای مجازی) بهترین تعریف را از خدمات داوطلبانه و جهادی او داشته باشد .
چهره اش آرام ، ولی سختکوش است و به حاشیه هایی که پیرامون حرفه او وجود دارد ، اهمیتی نمی دهد .
اعتقاد دارد هرکس باید کار خودش را به نحو احسن انجام دهد تا دید سایر مردم هم به آن کار مثبت شود .
در پزشکی تخصص دارد .
عضو هیات علمی و استاد دانشگاه تهران است و سابقه کاری اش ، بیش از 20 سال جراح عمومی و سرطان سینه است .
لعبت گرانپایه ، پزشک واقف و فداکار ایرانی به مدت پنج سال به همراه یک تیم پزشکی ، در 54 هزار ویزیت و یک هزار و 500 جراحی رایگان در مناطق محروم کشور شرکت کرده است .
به منظور آشنایی بیشتر و باخبر شدن از چگونگی این خدمت رسانی در مناطق محروم با او به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می توانید این گفت وگو را بخوانید .
از آغاز فعالیت گروه جهادی درمانی مدد بگویید .
از خرداد سال 90 گروه مدد (مجمع داوطلبان درمانگر) تشکیل شد ، از رشته ها و تخصص های مختلف که اعضای هیات علمی دانشگاه ها هستند و مطب خصوصی هم دارند ، در این گروه عضو هستند .
برخی افراد دسترسی به امکانات مناطق شهری و بزرگ تر و مرکز استان ها ندارند؛ همه ما به نیت اینکه بتوانیم کاری کنیم ، وارد این گروه شدیم .
درنهایت این سفرها شروع شد و بنده مسئول تیم گروه مدد شدم و تا الان 29 سفر داشتیم و هفته آینده قصد داریم سفر سی ام گروه را به روستاهای اطراف قم داشته باشیم .
در این 29 سفر در حیطه رشته های مختلف ، حدود 54 هزار ویزیت و 1500 جراحی در زمینه های متفاوت درمانی داشته ایم .
خودم حدود 300 جراحی انجام داده ام و از تمام ویزیت هایی که در گروه انجام شده ، حدود سه هزار نسخه ویزیت مربوط به من است .
بیماران در مجموعه رشته های مختلف شامل ارتوپدی ، زنان ، چشم ، گوش ، حلق و بینی ، اطفال ، قلب ، داخلی ، رادیولوژی و دندانپزشکی و .
ویزیت می شوند .
هدف تان از این کار جهادی چه بوده است؟ ما دِینی روی دوش خودمان احساس می کردیم ، مناطقی هستند که هم دسترسی جاده ایشان خوب نیست و هم دسترسی به پزشکان متخصص سخت یا ناممکن است و از نظر مالی مشکل دارند .
سعی کردیم خودمان به آن مناطق برویم و خدمات انجام دهیم و همه اقدامات به صورت رایگان بوده است .
نه از نظام پزشکی و نه از جای دیگری هیچ گونه وجهی دریافت نکردیم و همه کارهایی که برای بیماران انجام دادیم ، رایگان بوده است .
خیران هم به شما کمک کرده اند؟ در چند سفر ، یک سری از خیران کمک مالی داشتند و دارو هم تهیه کردیم و به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار دادیم ، ولی در بقیه سفرها خود بیماران داروها را تهیه می کردند .
همچنین جراحی و ویزیت در تمامی این مناطق به صورت رایگان انجام شده است .
البته در بعضی سفرها مثل ورزقان ، سرپل ذهاب که مناطق زلزله زده بودند ، غیر از کارهای درمانی ، توزیع لباس و مواد غذایی هم داشتیم که هزینه هایشان به عهده خودمان بود .
چه چیزی باعث شد از این راه به نیازمندان کمک کنید؟ پشت این هدف انگیزه مالی داشتید؟ با همین ویزیتِ تعرفه دولتی که تعیین شده است ، اگر ضرب و جمع کنید ، می بینید این رقم از نظر مادی مدنظر ما نبوده است و جراحی هایی که ما انجام دادیم ، حدودا چقدر می شود؟ به طور مثال حساب کنید یک عمل کیسه صفرا در تهران چند میلیون می شود؟ حالا تعداد عمل هایی که در این مناطق انجام داده ایم ، محاسبه کنید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

ما با دید مادی به این داستان نگاه نکردیم .
قسمی که در پایان دوره پزشکی خوردیم این بوده که بتوانیم به نیازمندان کمک کنیم .
متاسفانه اینکه می گویند پزشکان تنها به فکر درآمد هستند ، هجمه هایی است که توسط شما رسانه ای ها انجام شده و این طرز تفکر در مردم به وجود آمده است و گرنه قبلا حریم و حرمتی بین درمانگرها و پزشکان و بیماران بود؛ در گذشته هم همین روابط مالی وجود داشت و پزشکان براساس شرایط بیماران در نظر می گرفتند که آیا از بیماران ویزیت بگیرند یا نه؟ همین الان خیلی از همکاران هستند که وقتی مریضی از نظر مالی در مضیقه است ، به منشی اطلاع می دهند که وجه ویزیتش را برگرداند؛ این روش از آن زمان مرسوم بوده ، نه اینکه تازه اتفاق افتاده باشد .
متاسفانه بعضی رسانه ها ، سایت ها و شبکه های خبری اگر اشتباهی از سوی یک پزشک در منطقه ای رخ داده باشد ، شروع به بزرگنمایی کردند؛ مانند بعضی مسائلی که در همه شغل ها وجود دارد ، به طور مثال این همه اختلاس های میلیاردی شده است ، آیا کسی راجع به آنها حرفی می زند؟ یا فقط دغدغه ها مربوط به وجود کارتخوان در مطب پزشکان است؟ بالاخره داشتن کارتخوان به مالیات پزشکان ارتباط دارد؟ کارتخوان هیچ ارتباطی با مالیات ندارد .
مگر قدیم که کارتخوان وجود نداشت ، مالیات نمی دادیم؟ مالیات می دادیم و هر سال براساس رشته پزشکان و توافق نظام پزشکی با اداره مالیات درصدی اضافه می شد که مثلا من جراح هر سال 20 درصد به مالیاتم اضافه می شد و هیچ ربطی هم به کارتخوان و تعداد ویزیت ندارد .
متاسفانه برداشت من این است که بعضی ها به این مساله دامن می زنند؛ برای اینکه گروه هایی که حریم و حرمت داشتند و اقبالی بین مردم داشتند مثل پزشکان ، معلمان ، رشته های خاصی که مردم از آنها حرف شنوی داشتند ، حرمت آنها بریزد و در واقع مردم را روبه روی هم قرار می دهند تا بتوانند از آب گل آلود ماهی بگیرند و کار خودشان را انجام دهند .
از شما به عنوان یک بانوی واقف و فداکار یاد می شود ، خانواده تان در پرورش دادن این صفت در شما نقش داشته اند؟ با توجه به اینکه تنها برادرم شهید شد و رفتاری که مادرم از طفولیت ما داشتند ، اینکه گاهی اوقات خودمان چیزی نداشتیم ولی مادرم هر چند اندک ، به فرد نیازمند می بخشید .
بهترین سرمایه ای که برای مادرم وجود دارد ، نعمت فرزند است؛ و آن هم تک پسر .
وقتی چنین گذشتی از ایشان یا بقیه مادران شهدا می بینیم که از جان و مال و فرزند گذشتند ، این کوچک ترین کاری است که ما توانستیم انجام دهیم و امیدوارم خداوند از ما قبول کند .
قصد دارید تا چه زمانی در مناطق محروم حضور داشته باشد؟ وقتی می بینیم در مناطق مختلفی ، محرومیت وجود دارد ، سعی مان این است که این مناطق را پوشش دهیم .
مگر اینکه احساس کنیم واقعا نیازی نیست که در آن زمان آرامش می یابیم و در همان محلی که فعالیت داشتیم ، می مانیم و تا زمانی که ببینیم محرومیت وجود دارد ، تلاش مان این است که این کار را ادامه بدهیم .
توصیه شما به دیگر پزشکان چیست؟ من فکر می کنم هر کس در هر رشته ای که هست ، پزشکان در رابطه با ویزیت بیماران و کارهایی که می توانند انجام دهند ، یک معلم در آموزش ، نجار و بنا و .
نسبت به همان رشته و تخصصی که دارند ، باید بخشی از این توانایی را در اختیار دیگران قرار دهند و این توزیع و تقسیم دانش و مهارت افراد است که باعث ایجاد تعادل در جامعه است .
به غیر از جایزه جهانی گوهرشاد ، جوایز دیگری هم دریافت کرده اید؟ بله ، در جشنواره استاد یلدا هم جایزه گرفتم که این جایزه هم در بخش فعالیت های اجتماعی بوده است .
نقش رسانه ها در اینکه این اقدامات را در بین سایر رشته های کاری ترویج بدهند ، چگونه می بینید؟ وقتی این روشنگری ها برایشان اتفاق می افتد و بازتاب پیدا کند ، افراد متخصص در حوزه پزشکی و پیراپزشکی یا مردم عادی می خواهند کمک کنند ولی نمی دانند از چه راهی می توانند کمک کنند و وقتی این اطلاعات به آنها می رسد ، احتمالا آنها هم ترغیب می شوند چنین اقداماتی را انجام دهند .
به طور مثال وقتی ما به منطقه ای به نام دهگلان در کردستان رفتیم ، نظام پزشکی آن منطقه از کار ما الگو برداری کرد؛ متخصصانی که در آن منطقه بودند ، به صورت ماهانه در قالب یک اکیپ هماهنگ به قسمت های مختلف منطقه رفتند و این کار را ادامه دادند ، همین طور در کرمانشاه .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

من فکر می کنم این بازتاب های رسانه ای و اطلاع رسانی ها برای همکاران ما الگویی ایجاد کند که آنها هم این کار را انجام دهند .
از طرفی برای مردم هم جالب است بشنوند پزشکان به فکرشان هستند و اگر دیدگاه های منفی در ذهن شان هم وجود داشته باشد ، برطرف شود .
کلام آخر؟ شما و اصحاب رسانه ، خودتان را موظف بدانید که حقایق را بیشتر مطرح کنید و اگر نکات منفی ای به ناحق به ذهن مردم وارد شده ، آنها را برطرف کنید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21
> در سال های اخیر آثار منتشر شده در حوزه دانشگاه پژوهی و مطالعات آموزش عالی افزایش یافته و از سویی دیگر بحث های متنوعی پیرامون اداره دانشگاه ها از سوی افراد مختلف طرح شده است.
> در سال های اخیر آثار منتشر شده در حوزه دانشگاه پژوهی و مطالعات آموزش عالی افزایش یافته و از سویی دیگر بحث های متنوعی پیرامون اداره دانشگاه ها از سوی افراد مختلف طرح شده است .
همین موضوع منجر شد پیشنهاد یک گفت وگو در این باره یعنی ، گفتمان ها و جریان های فکری متنوعی که درباره آینده دانشگاه ایرانی نظریه پردازی می کنند را با دکتر نعمت الله فاضلی ، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که خود از منظر نوعی گفتمان اجتماعی و انتقادی به دانشگاه و آموزش عالی نگاه می کند ، مطرح کنیم .
با این حال دکتر فاضلی ترجیح داد به جای گفت وگو به سوال های ما در این باره پاسخ دهد .
این نکته ها و سوال های بسیار دیگری از قبیل اینکه «آیا دانشگاه و آموزش عالی بدون مطالعات دانشگاه و دانشگاه پژوهی قابل ارتقای اساسی است؟ تفاوت های بنیادین جریان های فکری درباره دانشگاه ایرانی چیست؟ عملکرد مدیران و رهبران آموزش عالی تا چه حد متاثر از این جریان هاست؟ چهره های اصلی دانشگاه پژوهی در ایران و آثار جریان ساز کدام است؟ نسبت جریان های فکری با نظریه پردازان جهانی دانشگاه و آموزش عالی چگونه است؟ علل افزایش تولید آثار این حوزه در سال های اخیر چیست؟ نقش و وظایف رسانه ها در به عرصه عمومی آوردن مطالعات دانشگاه پژوهی چیست؟ شاخص ها و معیارهای انتخاب مدیران و رهبران آموزش عالی چه باید باشد؟ دولت تا چه میزان در عرصه تصمیم گیری های دانشگاهی از متخصصان مطالعات آموزش عالی بهره می برد؟ مطالعات دانشگاه در تاریخ آموزش عالی ایران چه تاثیراتی بر فرآیند های دانشگاهی کشور داشته است؟ به هر یک از جریان های فکری رقیب در ترسیم آینده دانشگاه ایرانی چه نقد هایی وارد است؟ جریان های مطلوب جهت مبنا قرارگرفتن در سیاستگذاری های آینده دانشگاه ایرانی چیست؟ راهکارهای بهبود وضعیت دانشگاه پژوهی در ایران چگونه است؟» اینها از جمله سوالاتی بود که در اختیار دکتر فاضلی قرار دادیم و نتیجه یک گفتار نسبتا طولانی در این باره شد .
دکتر فاضلی که خود از منظر نوعی گفتمان اجتماعی و انتقادی به دانشگاه و آموزش عالی نگاه می کند ، در میان بحث به چالش های متنوعی اشاره کرده است .
اما مهم ترین انتقاد مورد اشاره پیروی نکردن مسئولان ارشد دانشگاهی و آموزش عالی در ایران از دانش کارشناسی این حوزه یعنی دانشگاه پژوهی و مطالعات آموزش عالی است .
نکته ای که شاید مهم ترین مساله امروز دانشگاه ماست .
زمانی که خود دانشگاهیان به آثار و دستاوردهای علمی و تخصصی دانشگاه اعتماد ندارند ، چطور می توان انتظار داشت سایر حوزه های کشور راه حل مسائل خود را از دانشگاه جست وجو کنند .
وزارت علوم باید توضیح دهد هنگام انتخاب مدیران و روسای دانشگاه ها چه مقدار به این امر اهتمام دارد .
متن این گفتار در ادامه خواهد آمد .
تاملی درباره جریان شناسی دانشگاه پژوهی در ایران مطالعات دانشگاه یا دانشگاه پژوهی موضوعی است که در این گفتارها می خواهم آن را در کانون توجه قرار داده و روایتی از روند تکوین توسعه و تحول آن در ایران ارائه کنم .
مطالعات دانشگاه هنوز با این چالش روبه رو است که نتوانسته است نام و عبارت شناخته شده ای در میان مطالعات آکادمیک پیدا کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

گاهی به آن دانشگاه پژوهی و گاهی مطالعات دانشگاه می گویند و گاهی بدون نام در میان رشته های دانشگاهی مانند جامعه شناسی دانشگاه ، فلسفه دانشگاه ، روان شناسی دانشگاه ، اقتصاد دانشگاه از آن نام برده می شود .
مطالعات دانشگاه در ایران می گویند به عنوان قلمروی مطالعاتی شکل گرفته و دستاوردهایی به بار آورده است ، هرچند این قلمروی پژوهشی از انسجام و انتظام معرفت شناختی و روش شناختی برخوردار نیست .
همین چالش هاست که ایجاب می کند به این قلمروی مطالعاتی بپردازیم و به توسعه و رسمیت یافتن آن اقدام کنیم .
مطالعات دانشگاه به گمان من می تواند عنوان مناسبی برای این قلمروی دانش باشد؛ زیرا واژه مطالعات که در دهه های اخیر به جای رشته به کار می رود ، واژه مناسب تری برای توصیف این موضوع است .
مطالعات امروزه برای مطالعات فرهنگی ، زنان ، جوانان ، حقوق بشر ، کودکان و بسیاری از حوزه های دیگر به کار می رود .
منظور از مطالعات این است که ما از مجموعه ای از مفاهیم ، روش ها و دستاوردهای دانش در رشته های مختلف استفاده می کنیم تا با تلفیق دانش های رشته های مختلف مساله مورد نظر را توصیف ، تحلیل و تحقیق کنیم .
دانشگاه که یکی از ساحت های مهم جوامع امروزی است ، لاجرم نیازمند ارزیابی و تحقیق است .
دانشگاه همچون ابژه شناخت می تواند و باید یک قلمروی مطالعاتی را به خود اختصاص دهد؛ چراکه دانشگاه خود بستر مطالعه و اندیشه ورزی است و نمی تواند خودش را موضوع مطالعه قرار ندهد .
دانشگاه مانند شهر ، اقتصاد و صنعت و مانند هر موضوع بزرگ دیگری دارای ابعاد گوناگون اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و .
است و طبیعتا همه دانش های انسانی و اجتماعی به آن می پردازند .
باتوجه به این نکته ها می توان گفت مطالعات دانشگاه عنوان مناسبی برای قلمروی پژوهش هایی است که نهاد دانشگاه و آموزش عالی موضوع آن است .
البته بسیاری از کشورهای جهان به جای «مطالعات دانشگاه» از واژه «مطالعات آموزش عالی» استفاده می کنند .
مطالعات آموزش عالی را می توان نام دیگر مطالعات دانشگاه دانست؛ چراکه موضوع آن چیزی نیست جز موسسه های آموزش و پژوهش در جامعه که در سطوح عالی علم و دانش فعالیت می کنند .
مطالعات دانشگاه با توجه به توضیحاتی که اشاره کردیم در ایران به ویژه در چند دهه اخیر شکل گرفته و توسعه یافته است .
پرسش هایی بدون پاسخ درباره دانشگاه اما پرسش های گوناگونی که به آنها توجه نکرده ایم و پرسش های اولیه ای که برای مطالعات دانشگاه به آنها شدیدا نیازمند هستیم ، از این نوعند : مطالعات دانشگاه چیست؟ چه ویژگی هایی دارد و در ایران این مطالعات از چه مسائل و موضوعاتی صحبت می کند و از چه ویژگی های محلی ای برخوردار است؟ مطالعات دانشگاه در جامعه چه نیاز ها و پرسش هایی را توانسته و می تواند پاسخ دهد؟ مطالعات دانشگاه برای اینکه بتواند کارآمد و موثر در خدمت توسعه علمی قرار گیرد به چه چیزهایی نیاز دارد؟ و با چه چالش هایی روبه رو است؟ مطالعات دانشگاه تاکنون چه دستاوردها و پیشرفت هایی داشته و اکنون چگونه می توانیم این دستاوردها و پیشرفت ها را از حیث عملی در مدیریت آموزش عالی بکار ببریم؟ مطالعات دانشگاه در ایران امروز چه پیوندی با تحولات جامعه و نظام دانشگاه و آموزش عالی دارد؟ چگونه می توان روابط میان مطالعات دانشگاه و توسعه آموزش عالی را تحکیم بخشید؟ این پرسش ها و پرسش های بسیار دیگری در زمینه مطالعات دانشگاه اکنون در برابر ماست .
اما تاکنون کسی اقدام به تفسیر و تحلیل در این خصوص نکرده است .
اخیرا پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم کتابی را با نام پژوهش در آموزش عالی که به همت ملکوم تایت نوشته شده ، منتشر و ترجمه کرده است که یکی از محققان صاحب نام این حوزه است و روایت بسیار گسترده ای از مطالعات آموزش عالی در اروپا ارائه می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

این کتاب نشان دهنده این واقعیت است که مطالعات آموزش عالی امروز در جهان بسیار گسترش و توسعه یافته است ، مرور کوتاهی بر این کتاب نشان می دهد ما اگر بخواهیم به تصویری توسعه یافته از مطالعات دانشگاه دست یابیم ، نیازمند توجه و سرمایه گذاری در این زمینه درکشور هستیم .
بسیاری از موضوعاتی که ملکوم تایت در این کتاب مفصل ارائه کرده است ، هنوز در ایران هیچ گونه تحقیق و گزارشی مشابه آنها منتشر نشده است .
این درحالی است که نهاد دانشگاه در ایران مانند اروپا از گستردگی بسیار چشمگیری برخوردار است .
همچنین ما در زمینه چالش ها و مسائلی که با آن روبه رو هستیم ، چالش های عمیق و پرهزینه ای داریم و به ناچار باید دانشگاه را بیش از این در دستور کار مطالعات خود قرار دهیم .
باتوجه به این نکته ها در این گفتار تلاش می کنم روایتی در این زمینه ارائه کنم .
این روایت هرچند اجمالی و محدود است اما گمان می کنم شاید بتواند آغاز خوبی برای طرح مساله مطالعات دانشگاه در ایران باشد .
هدف من از این گفتارها چیزی جز طرح مساله نیست .
اگر آموزش عالی را توصیف و ارزیابی دقیق کنیم ، بسیاری از دانشجویان در رشته های مختلف برای پایان نامه و رساله خود به مطالعه دانشگاه محل تحصیل خود می پردازند و قلمروی مطالعه به نوعی دانشگاه ، دانشجویان و اساتید هستند ، لذا همه این تحقیقات را می توان به نوعی تحت عنوان مطالعات دانشگاه قرار داد .
ما هنوز هیچ گونه فهرست یا نمایه ای ازاین نوع مطالعات نداریم .
همچنین در سال های اخیر ، در برخی رشته ها مانند علوم تربیتی و مدیریت آموزش عالی فعالیت های چشمگیری در زمینه مطالعات دانشگاه انجام شده است .
همان گونه که خواهید دید در این زمینه فعالیت های گوناگون انجام شده است و گفتمان های مختلفی وجود دارد .
من در این گفتارها نشان خواهم داد ، گفتمان علم پژوهی ، مدیریت آموزش عالی و مطالعات اجتماعی دانشگاه به نحوی قابل توجهی رشد یافته اند .
در این گفتارها تلاش می کنم ضمن ارائه توصیف مطالعات دانشگاه ، نشان دهم با وجود این مطالعات دانشگاه ما نتوانستیم پابه پای توسعه دانشگاه ها مطالعات دانشگاه را گسترش دهیم .
همچنین تلاش می کنم تا این واقعیت را نشان دهم که مطالعات دانشگاه با وجود این مساله با چالش های دیگری نیز روبه رو است .
هدف من این است که مساله مطالعات دانشگاه را محل توجه قرار دهم و این قلمروی پژوهشی را بهبود بخشم .
من در اینجا عمدتا تلاش می کنم از تجربه زیسته خودم به عنوان فردی که در آموزش عالی در بیش از ربع قرن تدریس می کنم و همچنین محققی که در حوزه آموزش عالی و دانشگاه کارهای مطالعاتی انجام داده ام ، کمک بگیرم .
تاکنون در کتاب های مختلف مانند فرهنگ و دانشگاه و علوم انسانی و اجتماعی و همچنین در کتاب ابعاد سیاسی فرهنگ و بسیاری از مقالات متعددم تلاش کردم نهاد آموزش عالی و دانشگاه را در ایران را توصیف و تحلیل کنم .
همچنین در سال های اخیر تعداد زیادی سخنرانی درباره مساله دانشگاه در ایران انجام داده ام .
باتوجه به این تجربه ها تلاش می کنم تصویری کلی و اجمالی از مطالعات دانشگاه و دانشگاه پژوهی در ایران ارائه کنم .
من در فرآیند تحقیق و نوشتن درباره آموزش عالی با بسیاری از محققان این حوزه همنشینی و همدلی و همزبانی داشته ام .
این مراودات به من این امکان را می دهد که تا حدودی برخی ویژگی های مطالعات دانشگاه را به گونه ای که بر من ظاهر شده است ، برای شما توضیح دهم .
گفتارهایی که درباره دانشگاه و آموزش عالی ارائه می کنم ، عمدتا بیش از آنکه آنها را نوعی تحقیق نظام مند و روشمند و نوعی ارزیابی و تامل در این زمینه بدانیم ، باید گفت تاملات مردم نگار ایرانی ای است که چندین سال درباره وضعیت آموزش عالی و دانشگاه در ایران می اندیشد ، می نویسد و سخن می گوید .
طبیعتا این تاملات زمینه را برای فراهم آوردن تاملات بیشتر مهیا می کند .
امیدوارم محدودیت هایی که در این روایت وجود دارد را در نظر بگیریم تا محققان دیگری برای توسعه مساله مطالعات دانشگاه در ایران اقدام و کوشش کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

پیامدهای همگانی شدن دانشگاه و نهاد آموزش عالی در نیمه دوم قرن بیستم یعنی سال پس از جنگ جهانی دوم موج جدیدی از گسترش دانشگاه و توسعه نهاد آموزش عالی در اکثر جوامع و کشور ها آغاز شد و با این گسترش دانشگاه تبدیل به نهادی توده ای و همگانی شد که همه گروه های اجتماعی امکان این را پیدا کردند ، در یکی از رشته های دانشگاهی ادامه تحصیل بدهند .
این موضوع منجر به این شد که در بسیاری از جوامع از جمله ایران بیش از 30 درصد دیپلمه ها فرصت تحصیل در دانشگاه را پیدا کنند .
این تحول یعنی همگانی شدن دانشگاه و نهاد آموزش عالی پیامد های گسترده ای برای جوامع و برای آموزش عالی داشت .
معمولا محققان آموزش عالی دو نوع دانشگاه را از هم تفکیک می کنند .
در دانشگاه نخبه گرا که قبل از نیمه قرن بیستم رواج داشت معمولا گروه ها و افراد خاص جامعه که از سرمایه های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی برخوردار بودند ، می توانستند به دانشگاه راه پیدا کنند .
دانشگاه نخبه گرا که سابقه آن به قرن سیزدهم میلادی بازمی گردد در نیمه قرن بیستم رو به افول نهاد و جای خود را به دانشگاه توده گرا داد .
البته درتاریخ ، دانشگاه دوره های مختلفی را به خود دیده است و با تغییرات اجتماعی و اقتصادی زمینه حضور گروه های بیشتری از جامعه در دانشگاه فراهم شد اما تا سال های 1950 میلادی همچنان دانشگاه نخبه گراست .
در مرحله جدید یعنی ظهور دانشگاه توده گرا همان گونه که بیان شد ، پیامدهای گسترده ای برای جوامع و نهاد آموزش عالی داشت .
برای مثال با شکل گیری دانشگاه توده گرا بسیاری از ارزش های نهادی دانشگاه به چالش کشیده شد .
در دانشگاه نخبه گرا هدف عمدتا پی جویی حقیقت و گسترش مرزهای علم محض و ناب بود .
در این دانشگاه ها به دلیل حضور گروه های برجسته و با سرمایه خاص نوع مدیریت دانشگاه به شیوه متفاوتی بود .
هم جمعیت استادان و دانشجویان اندک بود و هم هزینه اقتصادی اداره دانشگاه قابل کنترل ساده و آسان بود .
همچنین جوامع می توانستند دانشگاه نخبه گرا را صرفا محلی برای تربیت نیروی متخصص و نخبه که هم در حوزه علم و فناوری و هم در حوزه سیاست و رهبری جامعه مشارکت دارند ، تلقی کنند .
با شکل گیری دانشگاه توده گرا تمام این تصورات و رسالت ها به چالش کشیده شد .
از سوی دیگر کسانی که در دانشگاه توده گرا تحصیل می کنند ، لزوما به منظور علم محض و پی جویی حقیقت دانشگاه را انتخاب نکردند .
بسیاری از آنها هدف های اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی مختلف و متضادی را دنبال می کنند .
از این رو در دانشگاه توده گرای جدید لزوما با کشف حقیقت و تولید علم سروکار نداریم بلکه با خیل انبوه دانشجویان و اساتید و کارکنانی مواجه هستیم که کشف حقیقت برای آنها ارزش چندانی ندارد .
آنها می خواهند از طریق دانشگاه راهی برای زندگی کردن و به دست آوردن تجربه تازه وگذران امور زندگی و کسب شغل پیدا کنند .
چنین خیل انبوه دانشجویان ، چالش های جدی ای برای اداره سازمان دانشگاه ایجاد کرده است و امروزه نیازمند بودجه بسیار چشمگیری هستند .
عدم توانایی دولت ها در تامین مالی دانشگاه ها در دانشگاه نخبه گرا دولت ها به سادگی توانایی تامین بودجه دانشگاه را داشتند ، اما در دانشگاه توده گرا هیچ دولتی قادر به تامین کل بودجه دانشگاهی نیست .
نیازمند امکانات رفاهی ، آموزشی و تامین نیازهای سیاسی و اجتماعی هستند که دیگر نمی توانند با تکیه به بودجه دولتی نیازهای خود را تامین کنند .
لذا دانشگاه ها در همه جای دنیا با بحران مالی مواجه هستند .
در واکنش به این بحران مالی ، دانشگاه های خصوصی و غیردولتی به وجود آمدند و در کنار دانشگاه های دولتی هویت پیدا کردند .
علاوه بر این طبیعتا دانشگاه توده گرا با خیل عظیم دانشجویان و اساتید با بحران های آموزشی مختلفی مواجه شدند .
سیستم های ارزشیابی و کنترل کیفیت دیگر نمی توانند با تکیه بر نیروهای نخبه درونی که از درون خانواده ها و گروه های اجتماعی برخاسته اند ، به دانشگاه نگاه کنند .
ارزشیابی و کنترل کیفیت در این دانشگاه ها طبیعتا نوع جدیدی از مدیریت آموزشی را طلب می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21

دراین نوع دانشگاه توده گرای جدید کیفیت آموزشی از چالش های اصلی در سراسر جهان از جمله ایران شده است .
گذشته از این حضور انبوه نسل جوان در دانشگاه ها باعث تغییر جایگاه دانشگاه در جامعه شده است .
دانشگاه امروزه مانند مدرسه بخشی از زندگی عمومی نسل جوان است .
همان گونه که کودکان در سن 6 سالگی وارد مدرسه می شوند ، نسل جوان هم بعد از دیپلم به طور طبیعی وارد دانشگاه می شوند .
امروزه حداقل تا کسب مدرک کارشناسی به عنوان بخش اجتناب ناپذیر از زندگی نسل جوان تلقی می شود .
دانشگاه توده گرا با چالش هایی هم مواجه شده است .
چالش های سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و آموزشی گوناگون که فهرست کردن این چالش ها در اینجا امکان پذیر نیست و خود نیازمند نگارش انبوهی از مقاله ها و کتاب هاست .
شکل گیری دانشگاه پژوهی در جامعه ایرانی نکته ای که در اینجا باید به آن توجه کرد ، این است که دانشگاه توده گرا پیامد مهمی برای گفتمان دانشگاه برای جهان و ایران داشت و آن شکل گیری مطالعات دانشگاه یا دانشگاه پژوهی در سراسر جهان از جمله ایران است .
در دهه های اخیر در ایران با گسترش دانشگاه توده گرا ، فراگیر یا همگانی ما لاجرم با مساله دانشگاه به صورت کاملا جدیدی مواجهیم؛ مساله نهاد دانشگاه و کارکردهای تاریخی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی آن .
جامعه امروز ما به عنوان یکی از مساله ها یا کلان مساله های جامعه امروز ما در آمده است .
منظور از کلان مساله این است که موقعیت نهاد آموزش عالی ، کارکردها ، رسالت ها ، اهداف و وظایف آن در کلیت نظام سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی ایران به عنوان امری مناقشه انگیز ، پرتنش ، مبهم و امر گفت وگویی در آمده است .
امروزه نه تنها مدیران دانشگاه ها و سیاستمداران و نه تنها مخاطبان علوم انسانی و اجتماعی بلکه خانواده ها و افراد عادی درگیر گفت وگو درباره دانشگاه هستند .
در این گفت وگو کم و بیش مباحثی مثل اینکه چرا به دانشگاه می رویم؟ دانشگاه چه کاری می تواند برای ما انجام دهد؟ چه مشکلات فردی و اجتماعی ما را می تواند بر طرف کند؟ و پرسش هایی از این نوع که چرا باید انبوهی از فضا و زمین های کشور را به دانشگاه ها اختصاص دهیم؟ چرا باید میلیون ها جوان جامعه را درگیر دانشگاه کنیم؟ یا پرسش از اینکه بهتر نیست به جای آنکه بهترین سال های عمر خود را در کلاس های دانشگاه بگذرانیم ، آن را در کارگاه ها و مزارع و فضا های شغلی به سر ببریم؟ پرسش هایی از این نوع در ذهن و ضمیر بسیاری از افراد عادی جامعه ما مطرح است و ما را با خود درگیر می کند .
از این رو در موقعیت مساله مند جدید دانشگاه ، همه ما با پرسش از دانشگاه مواجه شده ایم .
البته این پرسش ها در دهه های گذشته به شیوه های متفاوتی مطرح می شد .
در سه دهه پیش که دانشگاه توده گرای جدید در حال تکوین بود ، همه مردم کم و بیش درگیر کنکور بودند و رقابت سنگینی برای ورود به دانشگاه وجود داشت .
در همین وضعیت بود که موسسه های آموزشی ورود به کنکور گسترش یافتند و از اهمیت اقتصادی و اجتماعی چشمگیری برخوردار شدند .
در آن زمان پرسش ما این بود که چگونه از حق دانشگاه به عنوان یکی از حقوق شهروندی استفاده کنیم؟ این رقابت برای ورود به دانشگاه ادامه داشت اما در چهار ، پنج سال اخیر با اشباع شدن جامعه از نیاز به دانشگاه و تغییراتی که ایجاد شده ، دیگر پرسش از کنکور اهمیت خود را از دست داده است .
در دهه های گذشته نوعی پرسش سیاسی نیز از دانشگاه قد برافراشت .
در جامعه ای که احزاب سیاسی فراگیر در جامعه ما شکل نگرفته ، دانشگاه ها واجد کارکردهای سیاسی شده اند .
شکل گیری نهاد های سیاسی و امنیتی مانند بسیج و حراست و دیگر نهادها ناظر به این موقعیت مساله مند دانشگاه در ایران بود .
گذشته از این باید به خاطر داشت نهاد آموزش عالی از ابتدا یعنی همان سال 1230 که میرزا تقی خان امیرکبیر موفق شد دارالفنون را در ایران شکل دهد ، ما با این نکته مواجه شدیم که دانشگاه مهم ترین نهاد پیوند دهنده جامعه ایران با جهان جدید شده است و تمامی چالش های جامعه ایران درخصوص سنت و تجدد با دانشگاه در ایران نیز گره خورد .
نهاد آموزش عالی در ایران معاصر علاوه بر پرسش های دیگر با پرسش معاصر ما نیز روبه رو بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/21
> تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور صبح روز گذشته در اعتراض به قطع همکاری این دانشگاه با 120 نفر از اعضای هیات علمی تا پایان شهریورماه مقابل سازمان مرکزی دانشگاه تجمع کردند.
> تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور صبح روز گذشته در اعتراض به قطع همکاری این دانشگاه با 120 نفر از اعضای هیات علمی تا پایان شهریورماه مقابل سازمان مرکزی دانشگاه تجمع کردند .
این اعتراض پس آن شکل گرفت که دانشگاه پیام نور نامه تسویه حساب برخی اعضای هیات علمی این دانشگاه تا آخر شهریورماه سال جاری را به استان های محل خدمت آنها ارسال کرده است .
یکی از اعضای هیات علمی معترض دانشگاه پیام نور می گوید : «برای 120 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه حکم تسویه حساب صادر کرده اند و این اعضا تا پایان شهریورماه باید تسویه کنند در حالی که علت های اعلام شده از سوی دانشگاه اصلا منطقی و قانونی نیست و برای ترم جدید نیز درسی برای این اعضای هیات علمی تعیین نکرده اند ، درواقع 120 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور را به بهانه هایی مانند معدل پایین ، محل اخذ مدرک در دانشگاه های آزاد و غیرانتفاعی ، امتیاز پایین پژوهشی و .
اخراج کرده اند .
» به گفته معترضان ، هنوز هیچ یک از مسئولان دانشگاه پیام نور پاسخی مبنی بر دلیل تسویه حساب آنها تا پایان شهریورماه ارائه نداده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
خراسان
1397/06/24
> رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت : با برگزاری آزمون اختصاصی جذب طلاب شیعه و سنی ، در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ، حدود 600 طلبه ، در قالب 14 رشته محل ، در این دانشگاه جذب می شوند.
> رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت : با برگزاری آزمون اختصاصی جذب طلاب شیعه و سنی ، در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ، حدود 600 طلبه ، در قالب 14 رشته محل ، در این دانشگاه جذب می شوند .
به گزارش ایرنا ، حجت الاسلام محمد حسین مختاری گفت : علاوه بر جذب دانشجویان این دانشگاه ، از طریق آزمون سراسری دانشگاه ها ، در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ، برای جذب طلاب شیعه و اهل سنت نیز ، در استان های قم ، کردستان ، هرمزگان و سیستان و بلوچستان ، مجوز برگزاری آزمون اختصاصی صادر شده است .
مختاری گفت : پذیرش دانشجویان طلبه شیعه و سنی ، در استان های گلستان و بوشهر هم ، به تازگی به آمار دیگر استان های برگزار کننده آزمون اختصاصی مذکور ، اضافه شده است .
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد : برای طلاب مدارس علوم دینی اهل سنت که فاقد مدرک سطح یک یا دو هستند ، امتیاز ویژه ای در نظر گرفته شده است؛ این عده از طلاب درصورت موفقیت در آزمون جذب اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی ، می توانند با شرکت در آزمون مجدد دانشگاه ، مدرک مورد تایید شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت را دریافت کنند .
به گفته رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی ، طلاب اهل سنت ، در صورت قبولی در آزمون اختصاصی ، از شهریه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور و شرایط خاص مزایای بورسیه این شورا ، بهره مند خواهند شد .
به گفته مختاری ، طلاب تحت پوشش شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ، مجاز به شرکت در این آزمون مجدد هستند .
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی یادآور شد : براساس مجوز وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور ، این دانشگاه از میان طلاب حوزه های علمیه شیعه و مدارس علوم دینی اهل سنت ، از طریق آزمون اختصاصی ، در سال تحصیلی 98 97 در سه مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد .
مختاری با تشریح رشته محل های آزمون جذب اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی ، در سال تحصیلی 98 97 ، اظهارکرد : در مقطع کارشناسی ، رشته های فقه و حقوق امامیه ، فقه و حقوق شافعی ، فقه و حقوق حنفی؛ در مقطع کارشناسی ارشد رشته های فقه مقارن و حقوق جزای اسلامی ، فقه مقارن و حقوق خصوصی اسلامی ، تاریخ اسلام ، فقه مقارن و حقوق عمومی اسلامی و در مقطع دکترای رشته تاریخ اسلام آزمون برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/06/21
> جزئیات ثبت نام و شرکت در آزمون بین‎المللی زبان آلمانی (TELC) اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره تاریخ برگزاری و نحوه نام نویسی دومین آزمون بین‎المللی زبان آلمانی مرکز تلک (TELC) در سال 1397 منتشر شد .
> جزئیات ثبت نام و شرکت در آزمون بین‎المللی زبان آلمانی (TELC) اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره تاریخ برگزاری و نحوه نام نویسی دومین آزمون بین‎المللی زبان آلمانی مرکز تلک (TELC) در سال 1397 منتشر شد .
در قسمتی از این اطلاعیه آمده است؛ بدین وسیله به اطلاع می رساند با توجه به هماهنگی های بعمل آمده با دانشگاه FHM آلمان و مرکز تلک ، مقرر شده است برای دومین بار در جمهوری اسلامی ایران آزمون زبان آلمانی مرکز تلک (TELC) که یک آزمون تعیین سطح به زبان آلمانی بوده و در کشور آلمان ، سراسر اروپا و جهان نیز برگزار می شود ، توسط مراکز مجاز به شرح زیر در سطح A2 برگزار شود .
1 پردیس دانشگاه شهید بهشتی .
2 سازمان مدیریت صنعتی .
3 موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام .
مدرک و گواهی حاوی نتیجه آزمون ، توسط مرکز تلک و دانشگاه FHM در آلمان صادر خواهد شد .
مدرک آزمون تلک (TELC) معادل مدرک آزمون گوته و مورد تایید سفارت آلمان در ایران است .
این گواهی به عنوان دانش پایه برای اخذ پذیرش و ادامه تحصیل و کار در دانشگاههای آلمانی زبان اروپا به خصوص برای دوره های پیش آمادگی PSP برای پنج گروه هدف به شرح ذیل کاربرد دارد و مورد قبول همه شرکت ها و مراکز دولتی جهت پذیرش کار و مهاجرت می باشد .
دوره PSP یک دوره پیش آمادگی شامل 65 درصد زبان آلمانی تخصصی و 35 درصد موضوعات فرهنگی و تخصصی ادغام در محیط کاری و فرهنگی آلمان برای پنج گروه هدف می‎باشد : 1 دیپلمه‎هایی که قصد معادل‎سازی مدرک دیپلم ایرانی خود به دیپلم آلمانی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در همه دانشگاههای آلمانی را دارند ، که خود به سه دسته تقسیم می‎‏شوند : 1 1 دیپلمه‎هایی که می خواهند در رشته های مهندسی ادامه تحصیل بدهند (PSP technic) .
1 2 دیپلمه هایی که می خواهند در رشته های علوم انسانی ادامه تحصیل بدهند ( PSP business) .
1 3 دیپلمه هایی که قصد ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی را دارند ، ( PSP medicine) .
2 افرادی که با مدرک کارشناسی می خواهند وارد دوره کارشناسی ارشد بشوند (در رشته دلخواه) .
3 افرادی که با مدرک کارشناسی ارشد می خواهند وارد دوره دکتری به زبان آلمانی بشوند .
4 پزشکان و یا افرادی که با مدرک دکتری قصد ادامه تحصیل و اخذ تخصص و یا یافتن کار در بیمارستان و غیره دارند .
برای این گروه علاوه بر دوره PSP ، دانش علوم پزشکی آنان نیاز به تایید دارد .
5 کلیه صاحبان مشاغل و افراد دارای مهارت ، فارغ از این که در چه رشته‎ای تحصیل کرده‎اند ، علاوه بر آموزش زبان و فرهنگ آلمانی می توانند نحوه تهیه رزومه و مصاحبه و یافتن شغل در بازار آلمان را آموزش ببینند(PSP Professional) .
همه گروههای مذکور برای اخذ ویزا و ورود به دوره های PSP در دانشگاه FHM ، نیاز به مدرک سطح A2 زبان آلمانی از مرکز تلک دارند .
ساختار و مواد آزمون تلک (TELC) : آزمون تلک شامل چهار بخش به شرح ذیل می‎باشد : بخش Listening (شنیداری ، پاسخ بصورت نوشتاری) بخش Reading (پاسخ بصورت نوشتاری) بخش Writing (پاسخ بصورت نوشتاری) بخش Speaking (گفتاری) – (ارزیابی توسط اساتید دارای گواهینامه آزمونگری از مرکز تلک و دانشگاه FHM آلمان و مورد تایید سازمان سنجش آموزش کشور صورت می گیرد) آزمون تلک بصورت کاغذی (Paper) می‎باشد ، به گونه‎ای که پاسخ همه سوالات به غیر از بخش Speaking (گفتاری) توسط داوطلب در دفترچه آزمون درج می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/06/21

با توجه به بخشنامه‎‏های شماره 15244/97 مورخ 97/01/25 و 97214/97 مورخ 97/03/28 و در راستای اجرای تصویب نامه شماره 63793/ت55633 هـ مورخ 97/05/16 هیات محترم وزیران ، نرخ ثبت نام در آزمون بین المللی زبان آلمانی مرکز تلک (TELC) بصورت علی‎الحساب به مبلغ هیجده میلیون (18000000) ریال (معادل 189 یورو) می باشد ، بدیهی است چنانچه نرخ ارز توسط بانک مرکزی تغییر یابد و منجر به افزایش یا کاهش مبلغ ثبت نامی شود ، مراتب توسط سازمان سنجش بررسی خواهد شد و با ابلاغ به مراکز ، مابه‎التفاوت وجه ثبت‎نامی توسط مؤسسات مجری ، از داوطلبان اخذ می‎شود و یا به آنان عودت داده می شود .
سازمان سنجش آموزش کشور تنها مرجع صادر کننده مجوز فعالیت ، جهت برگزاری آزمونهای بین‎المللی در ایران می‎باشد و فعالیت مراکزی که از این سازمان مجوز اخذ نکرده‎اند ، فاقد اعتبار و غیر قانونی است .
مراکز دارای مجوز برگزاری آزمون زبان آلمانی مرکز تلک (TELC) : 1 پردیس دانشگاه شهید بهشتی : پایگاه اطلاع رسانی(وب سایت) : www .
sbu .
ac .
ir/pardis2 نشانی محل برگزاری آزمون : تهران – اتوبان شهید چمران – ولنجک – خیابان یمن – خیابان رشیدالدین فضل اله – میدان شهید شهریاری – دانشگاه شهید بهشتی – ساختمان مرکز فنّاوری اطلاعات – سایت مرکزی .
2 سازمان مدیریت صنعتی : پایگاه اطلاع رسانی(وب سایت) : www .
imi .
ir نشانی محل برگزاری آزمون : تهران – خیابان ولی عصر(ع) – نبش خیابان جام جم .
3 موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام : پایگاه اطلاع رسانی(وب سایت) : https : //CDC .
irsafam .
com نشانی محل برگزاری آزمون : تهران – میدان آرژانتین – خیابان الوند – کوچه 37 شرقی – پلاک 4 .
تاریخ ثبت نام : ثبت نام از روز سه شنبه مورخ 97/06/20 آغاز و در روز دوشنبه مورخ 97/06/26 پایان می پذیرد .
لازم به تاکید است ، ثبت نام منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاعرسانی مراکز فوق انجام خواهد شد .
تاریخ برگزاری آزمون مرحله اول : شامل آزمون کتبی بخشهای Listening ، Reading و Writing : روز سه شنبه مورخ 97/07/03 هجری شمسی برابر با 25 سپتامبر 2018 میلادی .
مرحله دوم : شامل آزمون Speaking (گفتاری) : روز چهارشنبه مورخ 97/07/04 هجری شمسی برابر با 26 سپتامبر 2018 میلادی .
ساعت و زمان شروع آزمون از طریق پایگاه خبری و اطلاع رسانی مراکز مجری ، به نحو مقتضی به داوطلبان اطلاع رسانی خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/06/21
> صد و سی امین دوره آزمون تولیمو امروز برگزار می شود .
> صد و سی امین دوره آزمون تولیمو امروز برگزار می شود .
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره تاریخ و نحوه پرینت کارت صد و سی امین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته تولیمو منتشرشد .
صد و سی امین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته ، صبح امروز پنجشنبه مورخ 97/06/22 در شهر تهران برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1397/06/21
> ایسنا : معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد از اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد این دانشگاه تا پایان هفته جاری توسط سازمان سنجش آموزش کشور خبرداد و گفت : از هفته آینده ثبت نام داوطلبان پذیرفته شده در این آزمون آغاز می شود .
> زمان اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد ایسنا : معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد از اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد این دانشگاه تا پایان هفته جاری توسط سازمان سنجش آموزش کشور خبرداد و گفت : از هفته آینده ثبت نام داوطلبان پذیرفته شده در این آزمون آغاز می شود .
علیرضا رهایی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد : نتایج پردازش شده آزمون کارشناسی ارشد امروز از سوی دانشگاه آزاد برای سازمان سنجش ارسال می شود و احتمالا در یک زمان محدودی سازمان سنجش آن را ارزیابی خواهد کرد و نتایج آزمون را اعلام می کند .
وی با اشاره به اینکه بعد از اعلام نتایج سریعا ثبت نام ها آغاز خواهد شد ، افزود : تا قبل از اتمام هفته ، نتایج از طرف سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود و ازهفته آینده ثبت نام داوطلبان شروع خواهد شد .
کلمات کلیدی : تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کارشناسی ارشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
قدس
1397/06/23
> پس از رایزنی های انجام شده دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه سوربن فرانسه و موافقت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه فردوسی مشهد از سال تحصیلی 98 1397 دوره دکتری ادبیات فرانسه را با همکاری دانشگاه سوربن فرانسه برگزار می کند .
> بر اساس این موافقت برای سال جاری 3 دانشجو پذیرش خواهد شد و دانشجویان پذیرفته شده یک سال از دوره تحصیلی خود را در دانشگاه سوربن فرانسه پشت سر خواهند گذاشت و در پایان مدرک دکتری مشترک از سوی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه سوربن دریافت خواهند کرد .
بر اساس توافق صورت گرفته دوره آموزشی در دانشگاه سوربن رایگان خواهد بود و دانشجویان از امکانات اقامتی آن دانشگاه بهره مند خواهند شد .
یادآور می شود دانشگاه فردوسی مشهد از معدود دانشگاه های کشور است که موفق به برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های معتبر بین المللی است و از سال 1396 دوره دکتری مشترک دیگری در رشته مدیریت گرایش رفتار سازمانی با دانشگاه ورشو لهستان برگزار کرده است .
پایان پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/22
> نوسانات ارزی چند ماهی است که کشور را درگیر کرده و باعث ایجاد نگرانی های زیادی در میان گروه های مختلف مردمی اعم از تولیدکننده و مصرف کننده شده است؛ نگرانی هایی که بعضا با واکنش هایی نیز از سوی جامعه روبه رو بوده و افزایش یک باره و چند برابری قیمت ها باعث شده بازار محصولات مختلف روزهای ناآرامی را سپری کنند ، هرچند اکثر افراد از این وضعیت راضی نیستند و افزایش نرخ ارز از چهار هزار تومان به بیش از 10 هزار تومان را باعث ضرر و زیان اکثر کاسبان می دانند اما در این میان هستند شرکت هایی که نه تنها این وضعیت باعث تضرر آنها نشده ، بلکه زمینه ایجاد رقابت با شرکت های بزرگ خارجی را هم برایشان فراهم کرده است؛ شرکت هایی که چند سالی است اسم شان سر زبان مسئولان مختلف به ویژه مسئولان آموزش عالی است و آنها را از اصلی ترین مولفه ها برای رسیدن به فناوری های روز می دانند.
> نوسانات ارزی چند ماهی است که کشور را درگیر کرده و باعث ایجاد نگرانی های زیادی در میان گروه های مختلف مردمی اعم از تولیدکننده و مصرف کننده شده است؛ نگرانی هایی که بعضا با واکنش هایی نیز از سوی جامعه روبه رو بوده و افزایش یک باره و چند برابری قیمت ها باعث شده بازار محصولات مختلف روزهای ناآرامی را سپری کنند ، هرچند اکثر افراد از این وضعیت راضی نیستند و افزایش نرخ ارز از چهار هزار تومان به بیش از 10 هزار تومان را باعث ضرر و زیان اکثر کاسبان می دانند اما در این میان هستند شرکت هایی که نه تنها این وضعیت باعث تضرر آنها نشده ، بلکه زمینه ایجاد رقابت با شرکت های بزرگ خارجی را هم برایشان فراهم کرده است؛ شرکت هایی که چند سالی است اسم شان سر زبان مسئولان مختلف به ویژه مسئولان آموزش عالی است و آنها را از اصلی ترین مولفه ها برای رسیدن به فناوری های روز می دانند .
پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان شاید تنها شرکت هایی باشند که از وضعیت نابسامان ارزی بیشترین سود را می برند و امکان رقابت با شرکت های بزرگ چینی که بخش بزرگی از بازارهای داخلی را در اختیار خود دارند ، پیدا کرده اند .
شاید در وهله اول این مساله تنها در حد حرف به نظر آید ، اما وقتی پای صحبت های مدیران این پارک ها و شرکت ها می نشینیم ، متوجه می شویم که امکان عرضه محصولات این شرکت ها امروزه با نرخ ارز 12 هزار تومانی فراهم شده است ، در حالی که با توجه به نرخ بالای ارز امکان واردات بسیاری از محصولات برای واردکنندگان مقرون به صرفه نبوده و همین مساله باعث می شود میل به خرید محصولات شرکت های دانش بنیان حتی از سوی واردکنندگان نیز افزایش یابد و همین مولفه موجب شده امکان رقابت محصولات این شرکت ها با کشورهای خارجی فراهم شود .
از سوی دیگر چون بزرگ ترین مصرف کننده محصولات این شرکت ها ، دولت و نهادهای وابسته به آن هستند ، بسیاری از نیازهای داخل نیز صرفا از طریق محصولات این شرکت ها تامین می شود و در حقیقت موضوع حمایت از کالای تولید داخل نیز در شرایط فعلی به طور طبیعی در اولویت قرار می گیرد .
افزایش نرخ ارز امکان رقابت را برای شرکت های دانش بنیان با خارجی ها فراهم کرده است عبدالرضا واعظی زهیر ، رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی یکی از مدیران فعال در این حوزه است که درباره تاثیرات نوسانات ارزی بر فعالیت شرکت های دانش بنیان به «فرهیختگان» می گوید : «هرچند این موضوع در بسیاری از موارد برای کشورمان یک تهدید محسوب می شود ، اما خوشبختانه در حوزه شرکت های دانش بنیان یک اتفاق مثبت است .
به عبارت دیگر ، این شرکت ها تا چندی پیش باید محصولات شان را به قیمت ارز چهار هزار تومانی به فروش می رساندند ، ولی امروز همان محصولات به قیمت ارز 12هزار تومانی فروخته می شود .
» او که فروش محصولات به قیمت ارز چهار هزار تومانی را یکی از دلایل عدم توانایی شرکت ها برای رقابت با محصولات شرکت های خارجی می داند ، معتقد است : «امروزه شرایط به گونه ای شده است که ما می توانیم با محصولات شرکت های پرمشتری مانند چینی ها رقابت کنیم و این فرصتی است که همه باید از آن استفاده کنند .
» رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی در توضیح بیشتر این مساله می گوید : «چون در گذشته ارز ارزان بود و به راحتی واردات کالاهای چینی به کشور انجام می شد ، این شرکت ها توانایی رقابت با محصولات خارجی را نداشتند ، ولی امروزه دیگر وضعیت همانند گذشته نیست؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/22
حتی اگر بخواهیم افزایش قیمت مواد اولیه موردنیاز این شرکت ها را نیز لحاظ کنیم ، قیمت نهایی آن کمتر از محصولات چینی است و فروش نیز به قیمت ارز 12 هزار تومانی صورت می گیرد و شرکت های دانش بنیان ما نه تنها در داخل بلکه برای خارج نیز فرصت های زیادی دارند .
» واعظی زهیر سیاست های دولت را یکی دیگر از مزیت های این روزهای شرکت های دانش بنیان می داند و ادامه می دهد : «از سوی دیگر سیاست های دولت نیز به سمت حمایت از تولید داخل است و اگر شرکت های ما این توانایی را داشته باشند که بتوانند محصولات موردنیاز را تولید کنند ، دولت نیز از آنها حمایت می کند؛ بالاخص که خریداری اجناس خارجی از سوی دستگاه های دولتی ممنوع است و همین موضوع به نفع شرکت های دانش بنیان تمام می شود .
» وجود شرایط فعلی ارزی در کشور باعث به تکاپو افتادن پارک های علم و فناوری در استان ها شده است؛ موضوعی که واعظی زهیر درباره اش این طور می گوید : «این پارک ها به عنوان متولی اصلی توسعه فناوری نقش مهمی در این زمینه دارند و ما نیز در استان آذربایجان شرقی برنامه مان این است که از فرصت ایجادشده نهایت استفاده را ببریم و شرکت هایی را که محصولات فناورانه دارند ، به سمت صادرات بیشتر تشویق کنیم؛ چراکه این کار نه تنها به نفع خود شرکت ها است ، بلکه برای کشور نیز ارزآوری زیادی به همراه دارد .
» دولت بزرگ ترین مصرف کننده محصولات شرکت های دانش بنیان است حسین صابری ، معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری پردیس که شرایط فعلی را به نفع شرکت های دانش بنیان ایرانی می داند ، به «فرهیختگان» این طور می گوید : «هرگاه قیمت ارز افزایش پیدا می کند ، دسترسی به آن نیز سخت می شود و به همین دلیل واردکنندگان به سمت شرکت های داخلی روی می آورند ، به گونه ای که شخصا چندین شرکت دانش بنیان را می شناسم که شرکت های بزرگ با آنها قرارداد بسته اند؛ در حالی که تا قبل از افزایش قیمت ارز ، آنها نیازهای خود را وارد می کردند .
» او مهم ترین ارزش افزوده این شرکت ها را نیروی انسانی آنها بیان می کند و ادامه می دهد : «قطعا افزایش نرخ ارز برای این شرکت ها به مراتب بهتر از شرکت هایی مانند ایران خودرو است که با هر افزایش نرخ ارزی ، قیمت مواد اولیه آنها نیز افزایش پیدا می کند و درنهایت قیمت محصول تولیدی شان نیز بالاتر می رود؛ به عبارت دیگر ، چون هیچ گاه قیمت حقوق نیروی انسانی یکباره چندین برابر نمی شود ، با افزایش نرخ ارز هزینه های این شرکت ها نیز افزایش چشمگیری ندارد .
» به گفته معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری پردیس ، اصلی ترین مصرف کننده محصولات دانش بنیان دولت است و همین موضوع باعث رونق بیشتر فعالیت این شرکت ها در شرایط فعلی می شود و افزایش نرخ ارز باعث می شود همه دستگاه های دولتی و نهادهای وابسته به آن ترجیح بدهند به جای واردات محصولات موردنیاز خود به سمت استفاده از شرکت های داخلی حرکت کنند .
» البته افزایش نرخ ارز یک مشکل هم برای این شرکت ها ایجاد می کند؛ موضوعی که صابری در توضیح آن می گوید : «با افزایش نرخ ارز ارزش حقوق افراد فعال در این شرکت ها نیز کاهش پیدا می کند و همین مساله باعث می شود افرادی که در کار خود مهارت زیادی دارند ، به شرکت های خارجی با حقوق بالاتر جذب شوند و این تنها عیب افزایش نرخ ارز برای این شرکت ها محسوب می شود .
از سوی دیگر شرکت هایی که نیازهای اولیه و سخت افزاری آنها نیز از طریق واردات تامین می شود ، با افزایش هزینه های خود روبه رو هستند ، اما در مجموع افزایش نرخ ارز به نفع شرکت های دانش بنیان تمام می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
فرصت امروز
1397/06/23
> مدیر مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی گفت مرکز رشد این پژوهشگاه در راستای فعال کردن ظرفیت ها برای استفاده حداکثری از زیرساخت های فیزیکی و حمایتی مناسب برای واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد اقداماتی انجام داده که یکی از آنها ، راه اندازی و آماده سازی فضاهای بلااستفاده در این پژوهشگاه به منظور استقرار شرکت های فعال جهت ایجاد کسب وکار و اشتغال زایی است.
> مدیر مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی گفت مرکز رشد این پژوهشگاه در راستای فعال کردن ظرفیت ها برای استفاده حداکثری از زیرساخت های فیزیکی و حمایتی مناسب برای واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد اقداماتی انجام داده که یکی از آنها ، راه اندازی و آماده سازی فضاهای بلااستفاده در این پژوهشگاه به منظور استقرار شرکت های فعال جهت ایجاد کسب وکار و اشتغال زایی است .
به گزارش ایسنا ، دکتر محمدرضا دادفر با اعلام این خبر گفت : مراکز رشد یکی از ابزارهای اقتصادی هستند که به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیلکرده ایجاد می شوند و با ارائه امکانات و تسهیلات عمومی ، زمینه پا گرفتن شرکت های جدید را فراهم می کنند .
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 26 واحد فناور و شرکت دانش بنیان ، جذب مرکز رشد این پژوهشگاه شده اند ، افزود : با همکاری واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان ، 12 اختراع در پژوهشگاه مواد و انرژی به مرحله تجاری سازی رسیده است .
مدیر مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی در ادامه اظهار کرد : استفاده از مراکز رشد ، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیت ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارائه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می شوند که دارای مکان فیزیکی و تسهیلات مشترک از جمله فضای اداری ، فنی و آزمایشگاهی همراه با خدمات حمایتی و همچنین شبکه سازی و برخی خدمات جانبی هستند .
دکتر دادفر خاطرنشان کرد : مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی با توجه به سیاست های ابلاغی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، در راستای نیل به سیاست تجاری سازی ، کارآفرینی ، انتقال تکنولوژی و تبدیل علم به ثروت تشکیل شده است که می تواند وظیفه تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و تسهیل زمینه تبدیل دستاوردهای پژوهشی به محصولات تجاری را فراهم آورد .
وی همچنین با اشاره به تاسیس یک شرکت با مشارکت پژوهشگاه مواد و انرژی ، گفت : این شرکت به منظور تسریع ، کارکرد بهتر و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در فرآیند تجاری سازی ، تاسیس شده که به عنوان یک شرکت میانجی نوآوری است و وظیفه تجاری سازی و درآمدزایی از محل انتقال فناوری را برعهده دارد .
براساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر دادفر در پایان گفت : امید است مرکز رشد پژوهشگاه بتواند با توسعه زیرساخت ها و قابلیت های خود