وزارت علوم - فاقد عنوان
یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ساعت 13:14
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
7648399 آرمان امروز
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/06/25
> ایسنا : رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های داخلی باید حداقل یک نیم سال در دانشگاه خارجی مورد تایید این وزارتخانه تحصیل کرده باشند، گفت: اصلاح آیین نامه جدید انتقال دانشجویان در دانشگاه های داخل و ایجاد تسهیلات لازم برای ورود آنها به کشور فقط برای سال تحصیلی جاری اعتبار دارد.
> شرایط انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه های داخلی ایسنا : رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با تاکید بر اینکه دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های داخلی باید حداقل یک نیم سال در دانشگاه خارجی مورد تایید این وزارتخانه تحصیل کرده باشند، گفت: اصلاح آیین نامه جدید انتقال دانشجویان در دانشگاه های داخل و ایجاد تسهیلات لازم برای ورود آنها به کشور فقط برای سال تحصیلی جاری اعتبار دارد.
دکتر مجتبی صدیقی در گفت وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به تشریح جزئیات آیین نامه جدید انتقال دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های داخل پرداخت و افزود: بر اساس اصلاح آیین نامه جدید دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که در دانشگاه های خارجی مشغول تحصیل هستند، پس از گذراندن یک نیم سال تحصیلی در دانشگاه مورد تایید وزارت علوم می توانند برای تحصیل در دانشگاه های داخلی درخواست خود را ارائه دهند.
وی در ادامه تصریح کرد: شروع تحصیل دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور که قصد انتقال به دانشگاه های داخلی داشته باشند، باید قبل از مهرماه جاری باشد و تسهیلات فعلی برای انتقال این دانشجویان فقط مختص سال تحصیلی 97 است.
معاون وزیر علوم خاطر نشان کرد: اصلاح آیین نامه فوق به دلیل مشکلات ارزی و تامین آن برای دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های خارجی صورت گرفته و دانشجویان باید بدانند که این آیین نامه صرفا برای سال جاری اعتبار دارد و شرایط انتقال دانشجو از دانشگاه های خارجی برای سال های آینده مجددا از طریق وزارت علوم اعلام می شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم خاطر نشان کرد: براساس آیین نامه سابق یکی از شرایط انتقال دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های داخلی این بود که این افراد بتوانند حداقل دو نیم سال در دانشگاه مورد تایید خارجی وزارت علوم تحصیل کرده باشند که این شرط در شرایط فعلی به یک نیم سال کاهش پیدا کرد.
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه در حال حاضر شرایط به گونه ای پیش رفت که خانواده ها در تامین ارز دانشجویان در خارج از کشور با محدودیت و مشکل مواجه شدند که امیدوار هستیم اتخاذ تمهیدات جدید وزارت علوم بتواند دغدغه های آنها را کاهش دهد.
وی با بیان اینکه میزان درخواست ها برای تحصیل در دانشگاه های داخلی افزایش یافته است، گفت: اگرچه ما در گذشته با درخواست های زیادی برای انتقال در دانشگاه های داخلی از سوی دانشجویان مواجه بودیم، اما با تسهیلات جدید و محدودیت های ارزی میزان تقاضای دانشجویان از 400 تقاضا افزایش خواهد یافت.
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پایان به نحوه درخواست دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های داخلی اشاره کرد و گفت: متقاضیان می توانند درخواست خود را از طریق این سازمان ثبت کنند و ما نیز تمامی درخواست ها را به دانشگاه های هم سطح با دانشگاه مورد تحصیل در کشور خارجی ارسال می کنیم تا درخصوص انتخاب محل دانشگاه فرد تصمیم گیری شود.
در واقع ما درخواست دانشجویان را به چندین دانشگاه داخلی ارسال می کنیم و هر دانشگاهی که حاضر به پذیرش دانشجوی مورد نظر شد، به دانشجو اعلام خواهیم کرد.
کلمات کلیدی: آیین نامه خانواده مشکلات وزارت علوم وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
جهان صنعت
1397/06/25
> صفحه جامعه: ایلنا- رییس دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی گفت: چون دادگاه ها بدوی بوده و احکام دانشجویان قطعی نیست، از نظر ما برای ادامه تحصیل شان محدویتی وجود ندارد.
> صفحه جامعه: ایلنا- رییس دانشگاه تهران با اشاره به آخرین وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی گفت: چون دادگاه ها بدوی بوده و احکام دانشجویان قطعی نیست، از نظر ما برای ادامه تحصیل شان محدویتی وجود ندارد .
محمود نیلی احمدآبادی درباره آخرین وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران در آستانه سال تحصیلی جدید بیان کرد: با دادگستری، قوه قضاییه، نهادهای امنیتی و وزارت علوم به شدت مساله را دنبال می کنیم تا باعث شود تجدیدنظر واقعی روی این احکام سنگین در دادگاه تجدیدنظر صورت گیرد، در این صورت و امکان پذیر بودن این امر امیدواریم همه تبرئه شوند.
در غیر این صورت امید داریم که دانشجویان با حداقل احکام و بیشتر با احکام تعلیقی مواجه شوند .
نیلی با اشاره به اینکه باید به دانشجویان فرصت خطا کردن داد، ادامه داد: معتقدیم اگر هم دانشجویان اشتباهی کرده اند، ناشی از شرایط عمومی اجتماع و ناشی از جوانی آنان بوده است .
باید به دانشجویان فرصت خطا کردن را بدهیم و امیدواریم در احکام بدوی حتما تجدیدنظر جدی رخ دهد .
رییس دانشگاه تهران در خصوص تعیین تکلیف دانشجویان تا پایان شهریور و نیز تحصیل این افراد خاطرنشان کرد: چون دادگاه ها بدوی بوده و احکام دانشجویان قطعی نیست، آنان درس شان را می خوانند.
به هر حال از نظر ما برای ادامه تحصیل شان محدودیتی وجود ندارد .
گفته شده تا پایان شهریور وضعیت دانشجویان تعیین تکلیف می شود اما در اختیار ما نیست بلکه در اختیار دادگاه هاست .
دادگاه ها هم مسائل خودشان را دارند ما هم امیدواریم تا شهریور نهایی شود و نتایج دادگاه هم خوب باشد .
ارسال دیدگاه نام: ایمیل: دیدگاه:.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
روزنامه فرهیختگان
1397/06/25
> مصوبه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی درباره انتقال و تغییر رشته توأم با انتقال از دانشگاه های دولتی به پردیس های خودگردان (مازاد و بین الملل) دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد.
> مصوبه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی درباره انتقال و تغییر رشته توأم با انتقال از دانشگاه های دولتی به پردیس های خودگردان (مازاد و بین الملل) دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد.
این مصوبه به روسای دانشگاه ها و دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، دانشگاه شاهد، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس مرکز آموزشی، درمانی و تحقیقاتی قلب و عروق شهیدرجایی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس و رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ابلاغ شده است.
براساس این مصوبه «انتقال از دانشگاه های دولتی به پردیس های خودگردان (مازاد و بین الملل) در صورت دارا بودن شرایط انتقال مطابق مفاد آیین نامه آموزشی با رعایت ضوابط مربوط بلامانع است.
» ، «انتقال از پردیس های خودگردان (مازاد و بین الملل) به دانشگاه های دولتی ممنوع است.
» ، «تغییر رشته توأم با انتقال از دانشگاه های دولتی به پردیس های خودگردان (مازاد و بین الملل) درصورت دارا بودن شرایط انتقال و شرایط تغییر رشته مطابق با مفاد آیین نامه آموزشی با رعایت ضوابط مربوط بلامانع است.»
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
آرمان امروز
1397/06/25
> آرمان- سحر افشاری: تغییرات یکساله بازار کار در گروه فارغ التحصیلان دانشگاهی نشانگر افزایش جمعیت فعال به بیش از هفت میلیون نفر و اشتغال 385 هزار نفر در سال 96 است.
گفته می شود که افزایش جمعیت فعال نشانه مثبتی در شاخص های اقتصادی محسوب می شود.
در همین راستا محمدباقر نوبخت گفته است: در تلاش هستیم فرصت های شغلی را تا یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی افزایش دهیم.
همچنین روز گذشته، یادداشت تفاهمی به منظور اجرایی شدن برنامه های اشتغال با موضوع «ایجاد فرصت های شغلی جدید در سال 1397» بین سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد شد.
> طبق نتایج آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران و مقایسه آماری شاخص های بازار کار در گروه فارغ التحصیلان دانشگاهی از مقطع فوق دیپلم تا دکتری تخصصی، جمعیت فعال در این گروه از شش میلیون و 687 هزار و 147نفر در سال 95 به هفت میلیون و 111 هزار و 260نفر در سال 96 رسیده است؛ بنابراین جمعیت فعال فارغ التحصیلان دانشگاهی در طول یک سال 424 هزار و 113نفر رشد داشته است.
جمعیت فعال مجموع جمعیت بیکار و شاغل را شامل می شود که رشد این شاخص از نشانه های مثبت در شاخص های اقتصادی محسوب می شود چراکه افرادی که در خارج از این گروه قرار می گیرند یا شاغل نیستند یا به هر دلیلی تمایلی به ورود به بازار کار ندارند.
در گروه شاغلان، در سال 95 مجموع جمعیت شاغل دارای تحصیلات دانشگاهی پنج میلیون و 346 هزار و 977نفر بود که این جمعیت تا پایان سال گذشته به پنج میلیون و 732 هزار و 271نفر رسید؛ به عبارتی جمعیت شاغل فارغ التحصیل در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن 385 هزار و 294نفر افزایش یافت.
همچنین مقایسه شاخص بیکاری در جمعیت فارغ التحصیل جامعه نشان می دهد، جمعیت بیکار کشور در سال 96 به میزان 38 هزار و 819 نفر نسبت به سال 95 افزایش داشته است.
به این ترتیب که جمعیت یک میلیون و 340 هزار و 170نفری بیکار فارغ التحصیل در سال 95، به یک میلیون و 378 هزار و 989نفر بیکار تحصیلکرده در سال 96 رسید.
هرچند جمعیت بیکار هم در طول یک سال رشد داشته است اما سرعت رشد جمعیت شاغل نسبت به جمعیت بیکار قابل توجه بوده است.
البته افزایش جمعیت شاغل صرفا نسبت به رشد جمعیت بیکار قابل توجه بود در حالی که این افزایش جمعیت شاغل نسبت به تقاضای بازار کار و خروجی سالانه فارغ التحصیلان از دانشگاه ها فاصله دارد، به طوری که طبق برآوردهای سازمان برنامه و بودجه در سال جاری 680 هزار نفر از جمعیت جویای کار کشور از فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و 70 درصد فرصت های شغلی باید به دانش آموختگان دانشگاهی اختصاص یابد.
برنامه جامع مقابله با تحریم طبق آمار منتشرشده، تعداد فارغ التحصیلان بیکار افزایش چشم گیری داشته است و آنطور که معصومه آقاپورعلیشاهی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس پیش بینی کرده است آخر مهر سونامی بیکاری ایجاد می شود.
با این حال، رئیس سازمان برنامه و بودجه روز گذشته از تدوین برنامه جامع مقابله با تحریم شامل پنج بسته اجرایی خبر داد و گفت: در قالب یکی از بسته ها، یک میلیارد دلار اعتبار برای حفظ اشتغال موجود اختصاص می یابد.
به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت در مراسم امضای دو تفاهمنامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی کردیم که به طور متوسط سالانه بین 700 تا 750 هزار نفر نیروی کار جدید وارد بازار کار شوند.
او افزود: با ادامه روال گذشته حداکثر همین تعداد را بتوانیم اشتغال زایی کنیم در حالی که ما بیش از سه میلیون و 200 هزار نفر بیکار داریم.
اینکه تلاش کنیم نسبت به گذشته که 200 هزار نفر وارد بازار کار می شدند و الان 70 هزار نفر وارد بازار کار می شوند، فرصت شغلی ایجاد کنیم پس تکلیف بیکاران قبلی چه می شود؟ بنابراین تصمیم بر ایجاد بیش از یک میلیون شغل به صورت سالانه گرفته شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: به طور مشخص در بهار امسال 711 هزار نفر وارد بازار کار شدند و تلاش کردیم با انواع اقدامات همچون استمرار طرح های عمرانی که 25 هزار میلیارد تومان پول بابت این طرح ها پرداخت کردیم که بیش از پنج برابر افزایش اعتبار داشته است، نتیجه این شد که از این 711 هزار نفر حدود 756 هزار نفر مشغول به کار شدند، یعنی بیشتر از ظرفیت پیش بینی شده.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
آرمان امروز
1397/06/25

نوبخت تصریح کرد: اما 40 هزار نفر در برابر سه میلیون و 200 هزار نفر چندان به چشم نمی آید.
او با اشاره به تامین اعتبار این برنامه اشتغال زایی، گفت: برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی، تصمیم بر این شد که 20 درصد از اعتبارات طرح های عمرانی یعنی 12 هزار و 300 میلیارد تومان، 12 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و 300 میلیارد تومان از منابع بانکی برخوردار شویم.
این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از بسته ها، بسته حمایت از تولید است، گفت: برای حمایت از واحدهای تولیدی که در حال تهدید هستند، دو کار باید انجام دهیم: دنبال کردن ایجاد فرصت شغلی جدید و جلوگیری از ریزش نیروی کار فعلی.
این کار نیاز به منابع دارد که با مجوز از شوای هماهنگی سران سه قوه، می توانیم یک میلیارد دلار ویژه برای حفظ اشتغال موجود و برای تلاش در راستای اجرای بخشی از تبصره18 استفاده کنیم.
نوبخت ادامه داد: امروز یک اقدام برای مقابله با تحریم و حمایت از واحدهای تولیدی را در نظر داریم که منابع این مساله را نیز به صورت نقد در دست داریم.
او با بیان اینکه یکی از ابزار های سازمان برنامه برای پیشبرد اهداف، صندوق توسعه ملی است، گفت: سازمان برنامه تنها برنامه ها را ارائه می دهد و رصد می کند و این دستگاه های اجرایی هستند که باید وارد عرصه عمل شوند، بنابراین علاوه بر طی کردن روال عادی برنامه ششم و تبصره18، از امکانات ویژه نیز برخوردار می شویم.
در راستای ایجاد فرصت های شغلی جدید در سال 1397 تفاهم دیگری با موضوع برنامه های افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص بین این سازمان با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری به امضا رسید که معاون سازمان برنامه و بودجه در این باره با بیان اینکه این سازمان در مجموع 12 برنامه را برای اشتغال زایی در نظر گرفته است، اظهار کرد: در حوزه وزارت کار شش برنامه با هدف ایجاد اشتغال برای 338 هزار نفر طرح ریزی شده است.
حمید پورمحمدی افزود: از این شش برنامه 1800 میلیارد تومان حمایت مالی می کنیم که 750 میلیارد تومان از طریق تسهیلات بانکی و 850 میلیارد تومان از طریق سازمان برنامه و بودجه تامین اعتبار می شود.
او ادامه داد: همچنین شش برنامه در حوزه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با هدف ایجاد اشتغال برای 64 هزار و 200 نفر طرح ریزی شده است که برای این شش برنامه 2020 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که 1800 میلیارد تومان از طریق تسهیلات بانکی و 220 میلیارد تومان با حمایت سازمان برنامه و بودجه کشور تامین اعتبار می شود.
ایجاد فرصت های شغلی جدید سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان اینکه حفظ و نگهداری اشتغال موجود می تواند بسیار کارساز باشد، گفت: در کنار ایجاد اشتغال جدید، حفظ بنگاه های فعلی اقتصادی از برنامه های ما در وزارت کار است.
به گزارش ایلنا، انوشیروان محسنی بندپی در جلسه مبادله تفاهمنامه برنامه های اشتغال زایی وزارت کار و معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه اشتغال زایی از مهم ترین مسائلی است که در دولت پیگیری می شود، گفت: از پاییز 93 تا زمستان 96 حدود سه میلیون نفر به جمعیت فعال کشور اضافه شدند و در این مدت دو میلیون و 100 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است و این 70 درصد جمعیت فعال کشور را شامل می شود.
او افزود: برای سال 97 ایجاد 900 هزار فرصت شغلی در دستور کار ماست که اعتبارات قابل توجهی برای آن در نظر گرفته شده و بیش از 33 هزار طرح تصویب شده است.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: هدف گذاری ما در وزارت کار این است که زمینه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را فراهم کنیم و امیدوار هستیم بتوانیم 338 هزار شغلی را که در قالب تفاهمنامه تعهد کرده ایم، محقق سازیم.
محسنی بند پی با بیان اینکه حفظ و نگهداری اشتغال موجود می تواند بسیار کارساز باشد، اظهار داشت: در کنار ایجاد اشتغال جدید، حفظ بنگاه های فعلی اقتصادی از برنامه های ما در وزارت کار است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/25
> براساس ضوابط جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، متعهدان بورسیه حق شرکت در فراخوان های غیر بورسیه را ندارند.
> براساس ضوابط جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، متعهدان بورسیه حق شرکت در فراخوان های غیر بورسیه را ندارند.
به گزارش «مهر»، براساس فراخوان مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، جذب اعضای هیات علمی در شهریورماه امسال از 21 شهریور آغاز شده و تا ششم مهرماه 97 ادامه دارد.
همه دانشگاه های دولتی و غیردولتی به جز دانشگاه آزاد اسلامی که خود فراخوان جذب مسقل دارند، می توانند در فراخوان جذب هیات علمی شرکت کنند.
فرآیند رسیدگی دانشگاه ها به تقاضاها از هفتم مهرماه 97 آغاز شده و تا هفتم دی ماه 97 ادامه خواهد داشت.
همچنین تایید نهایی مرکز جذب وزارت علوم از هشتم دی ماه 97 آغاز شده و تا بیست وسوم اسفندماه 97 ادامه خواهد داشت.
در زمان ثبت نام در فراخوان اگر مدرک مورد نیاز دکتری قید شده باشد، شخص باید دارای مدرک دکتری بوده و از ثبت نام دانشجویان دکتری جلوگیری می شود.
مگر اینکه مدرکی رسمی از دانشگاه محل تحصیل مبنی بر دفاع از پایان نامه و فارغ التحصیل بودن ارائه کند.
در مواردی که در فراخوان قید شده باشد مدرک مورد نیاز کارشناسی ارشد، شخص باید دارای مدرک کارشناسی ارشد بوده و از ثبت نام دانشجویان کارشناسی ارشد خودداری و ممانعت می شود.
1
فهرست