وزارت علوم - فاقد عنوان
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ ساعت 15:49
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آرمان امروز
1397/06/26
> پرونده ارز دانشجویی در شش ماه اول سال97 بسته شد.
> پرونده ارز دانشجویی در شش ماه اول سال97 بسته شد.
از مهر سال جاری وزارت علوم با توجه به مشخص بودن نرخ ارز و محل های دسترسی آن فقط پیگیر ارز دانشجویان بورسیه اعزامی این وزارتخانه خواهد بود.
به گزارش مهر، بعد از ایجاد نوسانات در حوزه ارز و اعلام سیاست های جدید ارزی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور و دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های خارج را داشتند برای تامین ارز دانشجویی با مشکل مواجه شدند و برای تامین ارز دانشجویی در سامانه سازمان امور دانشجویان ثبت نام کردند.
درحالی این دانشجویان در انتظار ارز دانشجویی هستند که اخیرا بانک مرکزی اعلام کرده، پرداخت ارز دانشجویی بابت نیم سال اول تحصیلی سال 2018 و تا تاریخ 31 شهریور 1397 قابل پرداخت بوده و پس از تاریخ مذکور ارز دانشجویی به نرخ بازار و از طریق دو بانک پرداخت می شود.
همچنین براساس بخشنامه ای دیگر از بانک مرکزی، بانک های عامل مجازند از محل ارزهای خریداری شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز دانشجویی اعم از شهریه و اقامت به نرخ بازار با اخذ مدارک مثبته شامل تاییدیه وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(حسب مورد)، صورتحساب دانشگاه محل تحصیل که اصالت و اعتبار آن توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل تایید شده باشد، اقدام کنند.
دانشجویان واجدشرایط، ارز دریافت کردند مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در این مورد، گفت: تمام دانشجویان واجد شرایطی که برای شش ماه اول سال درخواست ارز داشته و ثبت نام خود را تکمیل کرده بودند، ارز دریافت کرده اند.
او ادامه داد: اگر دانشجوی واجد شرایطی براساس ضوابط موجود هنوز ارز دریافت نکرده، تا قبل از پایان شهریور97 به بانک ها معرفی شده و ارز دریافت می کند.
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: پرونده ارز دانشجویی شش ماه اول سال بسته شده است.
پیگیری ارز دانشجویان بورسیه در پیگیری هایی که درباره آخرین وضعیت ارز دانشجویی انجام شد، منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در مورد وضعیت ارز دانشجویی در شش ماه دوم سال گفت: ارز دانشجویی با نرخ جدید تخصیص می یابد.
او ادامه داد: در مقطعی که شرایط محدودیت دسترسی ارز برای دانشجویان و خانواده های آنان وجود داشت، وزارت علوم خارج از وظایف قبلی خود به این موضوع ورود پیدا کرد و با کمک بانک مرکزی به عنوان محور قرار گرفت تا این نگرانی ها کم شود.
وزیر علوم افزود: از مهر سال جاری با توجه به اینکه نرخ ارز و محل های دسترسی آن مشخص است، وزارت علوم صرفا برای دانشجویان که خود به عنوان بورسیه اعزام کرده است، پیگیری های لازم را انجام می دهد.
او تاکید کرد: حتی برای دانشجویان بورسیه هم ارز با نرخ جدید تامین می شود، دانشگاه ها و وزارت علوم باید ما به التفاوت ریالی آن را تامین کنند.
وزیر علوم با بیان اینکه پرداخت ارز برای دانشجویان در شش ماهه دوم سال براساس بخشنامه اخیر بانک مرکزی و نرخ جدید خواهد بود، گفت: وزارت علوم فقط پیگیر ارز دانشجویان بورسیه است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
ابتکار
1397/06/26
> معصومه معظمی خبر آمد قرار است به واسطه مصوبه هیات وزیران جلوی ممنوعیت حق تحصیل «دانشجویان ستاره دار» گرفته شود.
> معصومه معظمی خبر آمد قرار است به واسطه مصوبه هیات وزیران جلوی ممنوعیت حق تحصیل «دانشجویان ستاره دار» گرفته شود.
به واسطه این مصوبه از این پس هیچکس را نمی توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی از تحصیل محروم کرد.
خبری که به خودی خود برای برخی دانشجویان که سال های زیادی به دلیل ستاره دار بودن، از حق تحصیل محروم بوده اند از اهمیت بالایی برخوردار است.
دانشجوی ستاره داری که طی سال های طولانی حتی وجودش توسط برخی مسئولان انکار می شد و تازه چند سالی است که با روی کار آمدن دولت روحانی و مجلس دهم برخی نمایندگان از جمله فاطمه سعیدی و محمود صادقی نمایندگان تهران برای حل مشکل آنها گام هایی برداشته اند.
وزارت علوم هم به دنبال این پیگیری ها وعده هایی برای برداشتن ستاره های مقابل نام این دانشجویان داده است.
هر چند که با وجود این وعده در سال تحصیلی جدید و اعلام نتایح کنکور ارشد و دکترا، باز هم افرادی هستند که با بهانه هایی مثل نقص پرونده مواجه شده و اجازه ثبت نام به آنها داده نشده است و به اصطلاح «ستاره دار» شده اند.
اصطلاح «ستاره دار» از تابستان 1385 در اولین سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مطرح شد.
زمانی که تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد، با دیدن ستاره هایی در مقابل نام خود و پرس وجو متوجه شدند با محرومیت های تحصیلی مواجه شده اند.
یا حتی دانشجویانی که اغلب به دلایل غیرعلمی و صرفا انتقاد از عملکرد مسئولان مشمول این محکومیت می شدند و علت محرومیت بسیاری از آنها شرکت در تجمعات دانشجویی و انجام فعالیت های غیرعلمی بود.
ستاره هایی که دردسر آفرینندموضوع دانشجویان ستاره دار را تا قبل از سال 88 مسئولان وقت به راحتی بیان می کردند ولی پس از سال 88 و شرایط خاصی که به وجود آمد و افزایش تعداد این دانشجویان محروم از تحصیل، به دلیل ملاحظات سیاسی باز هم صحبت از ستاره های این دانشجویان، به حد انکار رسید.
در حالی که طبق اصول متعدد قانون اساسی محروم کردن دانشجویان از حق ادامه تحصیل نقض صریح اصول قانون اساسی است.
مجید دری، دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه علامه یکی از همین دانشجویان محروم از تحصیل است که سال گذشته در واکنش به اظهارات منصور غلامی، وزیر علوم که منکر وجود دانشجویان ستاره دار شده و گفته بود: «در حال حاضر هیچ دانشجوی ستاره داری در کشور نداریم»، مقابل وزارت علوم پلاکارد به دست ایستاد و اعلام کرد که 10 سال است ستاره دارد و در اعتراض به این روند تحصن کرد.
او در گفت وگو با «ابتکار» اعلام کرد که با وجود وعده هایی که سال گذشته وزیر علوم مبنی بر حل مشکل او داده است هنوز هم ستاره دار و محروم است.
این دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه علامه در این باره توضیح داد: «از سال 86 در بحث بسته شدن انجمن های اسلامی تجمع و تحسنی در دانشگاه داشتیم که 2 ترم من را تعلیق کردند و طبق قانون داخلی دانشگاه هم باز خود دانشگاه من را 2 ترم دیگر تعلیق کرد.
این موضوعات به اتفاقات سال 88 رسید و در این ماجراها 5 سال نبودم و وقتی بیرون آمدم دیگر کسی جوابم را نداد.
در نهایت گفتند از نظر آموزشی سنواتم پرشده است، ولی هیچ نامه مکتوبی مبنی بر اخراج به من ندادند.
به آموزش دانشگاه مراجعه کردم ولی در پرونده تحصیلی من هیچ سابقه تحصیلی وجود نداشت.
» دری ادامه داد: «سال گذشته وقتی مقابل وزارت علوم تحصن کردم، وزیر علوم به من قول داد که مشکل ستاره دار بودنم را تا بهمن ماه 96 حل کند ولی با گذشته یک سال همچنان مشکل محرومیتم از تحصیل به قوت خود باقی است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
ابتکار
1397/06/26

با وجود پیگیری های فراوان تیرماه امسال از وزارت علوم با من تماس گرفتند و گفتند که به جای دانشگاه علامه به پیام نور بروم ولی من این مسئله را قبول نکردم.
در نهایت قرار شد تا شهریور مسئله را حل کنند و با من تماس بگیرند که هنوز هیچ تماسی گرفته نشده است.
همچنان منتظرم وزیر علوم به وعده و قول خود در این باره عمل کند.
» ابراز نگرانی از ستاره های دانشجویان فرقه ها و دراویشاین دانشجوی ستاره دار با ابراز نگرانی از وضعیت سایر دانشجویان محروم از تحصیل به «ابتکار» گفت: «برخی از دانشجویانی که قبل از 86 ستاره دار شده بودند هنوز مشکل شان حل نشده است.
همچنین دانشجویان بهایی یا حتی اخیرا دراویش هم در هر مقطعی که هستند از تحصیل محروم یا ستاره دار می شوند.
حتی اخیرا شنیده ام که حدود 40 نفر از دانشجویان اهل کتاب که فرقه فکری- مذهبی هستند ستاره دار شده اند و اجازه ورود به دانشگاه به آنها داده نشده است.
» دری همچنین تاکید کرد: «دانشجویانی هم که در اعتراضات اخیر یا آنهایی که در اقدامات پیشگیرانه بازداشت شده اند، احکام سنگین گرفتند و قرار بود احکام شان اجرا نشود، ولی اجازه ورود به دانشگاه را ندارند و در شرایط خطرناکی هستند.
قرار بود وزارت علوم به آنها کمک کند ولی این اتفاق نیفتاده است و نیازمند کمک و حمایت دولت و مجلس و قوه قضائیه هستند.
»البته به نظر می رسد با تصویب لایحه حمایتی دولت در خصوص حق تحصیل برای همه، قرار است خبرهای خوشی به گوش برسد که مستلزم کمک و حمایت مجلس و خصوصا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است.
در جلسه هفته گذشته هیات وزیران، یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور جهت تقدیم به مجلس الحاق و به تصویب رسید.
به موجب این اصلاحیه حق آموزش جزو حقوق اساسی افراد است و هیچکس را نمی توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم کرد.
در برخورداری از حق آموزش در مقاطع تحصیلی افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی مستثنی هستند.
لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری درباره لایحه اخیر معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای حمایت از حق تحصیل دانشجویان اظهار کرده است: «بعد از اینکه موضوع دانشجویان ستاره دار مطرح شد، گزارشی را سال گذشته بر اساس قانون اساسی به آقای رئیس جمهوری ارائه دادیم و راه حل هایی را نیز بیان کردیم.
مراجع تصمیم گیری متعدد، آیین نامه ها و بخشنامه ها که در آنها نکات محدود کننده وجود دارد را هم بررسی کردیم.
وقتی در مورد دانشجویان به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی استعلام می شود از تمام این مقررات استفاده شده و مرجع مورد نظر موظف بوده تا از این مقررات بهره بگیرد.
لازم به ذکر است که ما بخشی از این مقررات محدود کننده را تا پیش از این گزارش نمی دانستیم.
»جنیدی خاطرنشان کرد: «نظر معاونت حقوقی این بود که به طور مطلق آموزش برای همه است و هرگونه مقررات مغایر، ملغی است.
دستگاه های مرتبط در نظرخواهی که ما از آنها کرده بودیم نظرات شان را بیان کردند.
» وی تصریح کرد: «هیات دولت هم سر جمع این موضوعات را تعدیل کرد و الان اصل را بر حق آموزش قطعی گذاشته است.
در یکی دو الی سه جرم خیلی سنگین، آن هم در صورت حکم قطعی بر محکومیت و نه اتهام ، استعلامات و عقاید فرد؛ دانشجو از تحصیل باز می ماند.
»اسلام برای علم آموزی ارزش قائل است البته در این باره محمد قمی، عضو فراکسیون آموزش و تحقیقات مجلس به «ابتکار» گفت: «اسلام برای علم ارزش قائل است و تاکید دارد ز گهواره تا گور دانش بجوی.
هیچ دینی مثل اسلام به تحصیل توجه نکرده است.
در صدر اسلام وقتی یک غیرمسلمان اسیر می شد در صورتی که 10 نفر مسلمان را با سواد می کرد آزاد می شد.
پس علم آموزی برای همه لازم است و ما هم در نظام اسلامی حق تحصیل را برای همه لازم و ضروری می دانیم.
» نماینده مردم پاکدشت در مجلس ادامه داد: «البته الان هم در کشور دکتر زرتشتی و کارشناس حقوقی یهودی و مهندس مسیحی و .
داریم که به کشور خدمت می کنند و منعی برای تحصیل آنها وجود نداشته است ولی برخی افراد معاند و معارض اگر علیه نظام اسلحه بردارند، باید با آنها برخرد شود.
ولی اینکه کسی نظر و عقیده سیاسی خود را ابراز کرده و حالا هم پشیمان است، نباید به دلیل بیان عقیده سیاسی او را از تحصیل محروم کرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
ابتکار
1397/06/26

»بنابراین با توجه به صحبت های سال گذشته رئیس جمهوری در روز 16 آذر و حمایت از دانشجویان ستاره دار که گفت: «جای ستاره در آسمان است نه در دانشگاه» و همچنین لایحه و مصوبه اخیر هیات دولت در حمایت از حق تحصیل برای همه آحاد جامعه و دانشجویان ستاره دار، به نظر می رسد که دولت روحانی در تلاش است مسئله ستاره های دانشجویان محروم از تحصیل را حل کند و باید دید که سایر نهادها تا چه حد علاقه مند به همراهی با دولت در این زمینه هستند.
قمی، عضو فراکسیون امید هم درباره احتمال حمایت مجلس از لایحه فوق به «ابتکار» گفت: «احتمال حمایت مجلس از این لایحه وجود دارد چرا که در مورد تعلیق حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد توسط شورای نگهبان مجلس ایستادگی کرد و مجمع تشخیص مصلحت حکم به بازگشت این فرد اقلیت مذهبی به شورای شهر شهر یزد را داد.
احتمال حمایت نمایندگان از این لایحه هم بسیار زیاد و امیدوارکننده است.»
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
قدس
1397/06/26
> کارنامه داوطلبان کنکور سراسری امروز دوشنبه 26 شهریورماه منتشر می شود.
> به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: کارنامه نتیجه نهایی داوطلبان آزمون سراسری امروز دوشنبه 26 شهریورماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.
وی افزود: برای تمام پذیرفته شدگان و همچنین آن دسته از داوطلبانی که فرم انتخاب رشته اینترنتی خود را تکمیل نکرده اند ولی پذیرفته نشده اند، کارنامه علمیحاوی رتبه داوطلب در هر یک از کدرشته های انتخابی در بین متقاضیان کدرشته مزبور در سهمیه مربوط، با توجه به نمره کل وی در همان کدرشته و همچنین رتبه آخرین نفر پذیرفته شده در هر یک از کدرشته های انتخابیو اطلاعات مفید دیگر امروز دوشنبه مورخ 26 شهریور در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان قرار داده خواهد شد.
توکلی گفت: با توجه به کنترل های متعدد و بررسی های انجام شده از صحت نتایج اعلام شده اطمینان حاصل شده است؛ مع الوصف، داوطلبانپس از دریافت کارنامه نتایج نهایی آزموناز طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان درصورتی که درخصوص مندرجات کارنامه یا انتخاب رشته خود سوال یا تقاضایی داشته باشند، می توانندحداکثر تا 15 مهرماه منحصراً از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی در سایت سازمان اقدام نمایند و از ارسال نامه پستی و مراجعه حضوری اکیداً خودداری کنند.
وی تأکید کرد: بدیهی است به تمام مواردی که از طریق دیگری یا بعد از تاریخ 15 مهرماه واصل شود، به هیچ وجه ترتیب اثر داده نخواهد شد.
لازم به تاکید است تمام درخواست های مربوط به اشتباه در انتخاب رشته صرفاً برای پذیرش در نیمسال دوم دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بررسی خواهد شد.
منبع: فارس انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1397/06/26
> بحث انتقال دانشجویان ایرانی از خارج به دانشگاه های کشور چند وقتی است که سر و صداهای زیادی را به راه انداخته و مسئولان وزارتین علوم و بهداشت اظهارنظرهای متفاوتی را نسبت به این موضوع داشتند که در تازه ترین آنها، مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان روز گذشته در گفت وگو با «ایسنا» اعتبار تسهیلات جدید برای انتقال این دانشجویان به داخل کشور را تنها منوط به سال تحصیلی جدید عنوان کرد و گفت: «براساس اصلاح آیین نامه جدید، دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که در دانشگاه های خارجی مشغول تحصیل هستند، پس از گذراندن یک نیمسال تحصیلی در دانشگاه مورد تایید وزارت علوم، می توانند برای تحصیل در دانشگاه های داخلی درخواست خود را ارائه دهند.
> بحث انتقال دانشجویان ایرانی از خارج به دانشگاه های کشور چند وقتی است که سر و صداهای زیادی را به راه انداخته و مسئولان وزارتین علوم و بهداشت اظهارنظرهای متفاوتی را نسبت به این موضوع داشتند که در تازه ترین آنها، مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان روز گذشته در گفت وگو با «ایسنا» اعتبار تسهیلات جدید برای انتقال این دانشجویان به داخل کشور را تنها منوط به سال تحصیلی جدید عنوان کرد و گفت: «براساس اصلاح آیین نامه جدید، دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که در دانشگاه های خارجی مشغول تحصیل هستند، پس از گذراندن یک نیمسال تحصیلی در دانشگاه مورد تایید وزارت علوم، می توانند برای تحصیل در دانشگاه های داخلی درخواست خود را ارائه دهند.
» او شروع سال تحصیلی دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور که قصد انتقال به دانشگاه های داخلی را داشته باشند، قبل از مهرماه جاری دانست.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/26
> فرهیختگان: آزمون کارشناسی ارشد امسال در 132 کدرشته در روزهای پنجشنبه و جمعه، ششم و هفتم اردیبهشت ماه 97 در 74 شهر و 177 حوزه امتحانی برگزار شد؛ آزمونی که در آن 170 هزار نفر در دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته کردند.
> فرهیختگان: آزمون کارشناسی ارشد امسال در 132 کدرشته در روزهای پنجشنبه و جمعه، ششم و هفتم اردیبهشت ماه 97 در 74 شهر و 177 حوزه امتحانی برگزار شد؛ آزمونی که در آن 170 هزار نفر در دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته کردند.
انتخاب رشته این مقطع تحصیلی هم از جمعه، 15 تیرماه آغاز شد و تا ساعت 24 روز پنجشنبه، 28 تیر ادامه داشت.
براساس آنچه مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرده بودند، تعداد رشته محل های دوره کارشناسی ارشد امسال 6 هزار و 919 کدرشته محل و ظرفیت های پذیرش نیز همانند سال گذشته است.
همان زمان یعنی تیرماه بود که اعلام شد نتایج نهایی این آزمون شهریورماه اعلام خواهد شد.
حالا دانشگاه آزاد اسلامی طبق رویه معمول نتایج رشته های تحصیلی کارشناسی ارشد را به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال کرده، با این حال سازمان سنجش در اطلاعیه ای به رغم انتظار داوطلبان برای مشاهده نتایج از تاخیر در اعلام نتایج گفت.
دیروز علیرضا رهایی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: «نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی در اولین ساعات روز شنبه (24 شهریور) جهت انجام بررسی های لازم به سازمان سنجش آموزش کشور تحویل داده شده است.
» با این اوصاف به نظر می رسد سازمان سنجش با انتشار به موقع اسامی می تواند کمی از بار نگرانی داوطلبان را کاهش دهد.
به گفته معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی، نتایج این دوره آزمون کارشناسی ارشد، توسط سازمان سنجش آموزش کشور و سپس با درج در سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس azmoon.
org اعلام خواهد شد و ثبت نام داوطلبان از روز سه شنبه، 27 شهریور آغاز می شود و تا روز شنبه، 31 شهریور ادامه دارد.
طبق آنچه علیرضا رهایی گفته است، نتایج یکشنبه شب (25 شهریور) اعلام خواهد شد.
دیروز هم پروانه مافی، نماینده مجلس در پیام توئیتری خود در اعتراض نسبت به کارشکنی وزارت علوم در اعلام نتایج کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی نوشت: «بند سه قانون اساسی دولت را موظف به به کارگیری همه امکانات خود برای تسهیل و تعمیم آموزش عالی می کند، از همین رو تأخیر وزارت علوم در اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی تخلف است و توسط مجلس پیگیری خواهد شد.
» از سوی دیگر روز گذشته نتایج کارشناسی در سایت آزمون منتشر شد.
برخی داوطلبان پرسش هایی در این خصوص و اعلام نتایج کارشناسی ارشد داشتند که برای رفع ابهام و پاسخ به سوالات داوطلبان به سراغ امیررضا شاهانی، رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی رفتیم و زمان دقیق اعلام نتایج را از او جویا شدیم.
شاهانی در گفت وگو با «فرهیختگان» درباره زمان اعلام نتیجه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 97 دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «نتایج امشب (یکشنبه 25 شهریور) اعلام و سازمان سنجش کشور نیز نتایج را اعلام خواهد کرد و ما هم نتایج را در سایت مان قرار خواهیم داد.
» او ادامه داد: «تاکید دکتر طهرانچی، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی نیز بر این بود که نتایج نهایی انتخاب رشته کارشناسی ارشد امشب مشخص شود.
» شاهانی درخصوص ابهاماتی که درباره سایت به وجود آمده است نیز توضیح داد: «سایت دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر هیچ مشکلی ندارد، البته امروز صبح مشکلی را به دلایل زیرساختی داشتیم و دلیلش هم آن بود که به یک باره ترافیک بازدید از سایت به شدت افزایش پیدا کرد و به همین دلیل سایت دانشگاه حدود یک ساعتی با مشکل روبه رو بود که اکنون این مساله برطرف شده است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/26

» او درباره عدم مشخص بودن وضعیت قبولی قطعی یا ذخیره بودن داوطلبان مقطع کارشناسی نیز توضیح داد: «در رشته پزشکی داوطلبان می توانستند وضعیت قبولی را ببینند، اما بحث قطعی یا ذخیره بودن داوطلب نیز تا امروز صبح مشخص می کنیم که کدام داوطلب وضعیت قطعی و کدام ذخیره را دارد، بعد از آن داوطلبانی که قبولی قطعی دارند باید طی امروز و فردا نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند و مابقی نیز باید طبق روال سابق فرم های مربوط به را پر کنند و روز شنبه برای ثبت نام مراجعه کنند؛ چراکه در ابتدا باید مشخص شود آنهایی که قبولی قطعی داشته اند برای ثبت نام مراجعه می کنند یا خیر.»
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
قدس
1397/06/26
> محمد جواد دهقانی با بیان اینکه بیش از 2 درصد علم دنیا توسط پژوهشگران و دانشگاه های ایرانی تولید می شود، گفت: 22 درصد از سهم کل کشورهای اسلامی با بالاترین میزان تولید از آن جمهوری اسلامی ایران است.
> به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، محمد جواد دهقانیرئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در خصوص آخرین وضعیت تولید علم و فناوری در جمهوری اسلامی ایران و رتبه آن در بین کشورهای دنیا گفت: در حال حاضر بیش از 2 درصد علم دنیا توسط پژوهشگران و دانشگاه های ایرانی تولید می شود.
وی افزود: 22 درصد سهم کل کشورهای اسلامی یعنی چیزی حدود یک چهارم آن توسط جمهوری اسلامی ایران آن هم با بالاترین میزان تولید در بین این کشورها حکایت از جایگاه علمی ویژه ایران است.
رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح کرد: سال گذشته میزان تولید علم در جمهوری اسلامی ایران در دنیا کسب رتبه شانزدهم بوده است.
وی خاطرنشان کرد: مهمترین مسئله موجود در بحث فناوری آن است که ایران در بخش ثبت گزارشات علمی در کل پایگاه های بین المللی دقیق تر عمل کرده است و دلیلش آن بوده که برنامه ریزی های لازم از سوی سیاست گذاران علمی کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه ویژه به گزارشات این بخش بوده است در حالیکه به بخش های دیگر توجهی نکرده ایم.
دهقانی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: در آئین نامه ارتقاء اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و حتی دفاع از پایان نامه ها و تزهای دانشجویان تحصیلات تکمیلی یکی از مدارکی که از آنها درخواست می شود تعداد مقالات ISI و محل درج آن است اما متاسفانه در بحث فناوری توجه لازم برای ارائه و ثبت گزارشات آن در پایگاه های بین المللی صورت نگرفته است که بخشی از دلیل آن به مأموریت خاص برخی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی باز می گردد.
رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: با آنکه در جبهه تحقیق در دنیا سهم خوبی با عملکردی مناسب داریم ولی این فرهنگ که باید تحقیقات و پژوهش هایمان را هم ثبت کنیم را نداریم.
وی تصریح کرد: در استفاده از علوم تولیدی و تبدیل آن به فناوری و سپس ثروت تفاوت زیادی با میزان تولید علم و مقالات ISI داریم که حتی این امر به عدم اعلام آن به جامعه بین المللی باز نمی گردد.
دهقانی خاطرنشان کرد: باید سیاست گذاری های لازم جهت اهمیت دادن به تولید فناوری و شاخص های لازم در آن صورت گیرد تا دانشگاه ها به این سمت حرکت کنند.
در حال حاضر به دست آوردن ثروت از فناوری آن هم از طریق شرکت های دانش بنیان برای جمهوری اسلامی ایران بسیار اهمیت دارد.
وی در پایان گفت: ایران از نظر رشد علم در سال 2017 در مقایسه با سال قبل از آن رتبه اول دنیا را در اختیار دارد.
منبع: فارس انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
قانون
1397/06/26
> معاون حقوقی رییس جمهور لایحه«برخورداری همگان از حق تحصیل در دوره های آموزش عالی و حل مساله دانشجویان ستاره دار» را یک گام روبه جلو در حل مشکلات مربوط به این موضوع دانست.
> معاون حقوقی رییس جمهور لایحه«برخورداری همگان از حق تحصیل در دوره های آموزش عالی و حل مساله دانشجویان ستاره دار» را یک گام روبه جلو در حل مشکلات مربوط به این موضوع دانست.
لعیا جنیدی در ارتباط با لایحه اخیر معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای حمایت از حق تحصیل دانشجویان به ایسنا گفت: بعد از اینکه موضوع دانشجویان ستاره دار مطرح شد، گزارشی را سال گذشته بر اساس قانون اساسی به رییس جمهور ارائه دادیم و راه حل هایی را نیز بیان کردیم.
وی ادامه داد: مراجع تصمیم گیری متعدد، آیین نامه ها و بخش نامه ها که در آن ها نکات محدودکننده وجود دارد را هم بررسی کردیم.
وقتی در مورد دانشجویان به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی استعلام می شود از تمام این مقررات استفاده شده و مرجع مورد نظر موظف بوده از این مقررات بهره گیرد.
لازم به ذکر است که ما بخشی از این مقررات محدود کننده را تا پیش از این گزارش نمی دانستیم.
جنیدی خاطرنشان کرد: در آن مقررات محدود کننده اصلا نیاز نبود که حکم قطعی برای دانشجو وجود داشته باشد و از تحصیل باز بماند؛ ما لایحه ای نوشتیم تا به این موضوعات رسیدگی کنیم.
وی افزود: نظر معاونت حقوقی این بود که به طور مطلق آموزش برای همه است و هرگونه مقررات مغایر، ملغی است.
دستگاه های مرتبط در نظرخواهی که ما از آن ها کرده بودیم نظرات شان را بیان کردند.
آن ها در جلسات حضوری که داشتیم تعدادی از محدودیت هایی که اعمال می کردند را مطرح کردند.
بعد استعلام کردیم و سه بار هم استعلامات را پیگیری کردیم و تا روزی که لایحه تصویب شد جواب استعلامات نیامد.
جنیدی گفت: ما با در نظر گرفتن آن چیزی که دستگاه ها گفته بودند به علاوه محدودیت های مد نظر آن ها که در جلسات حضوری بیان کرده بودند را به هیات دولت منعکس کردیم.
یعنی گفتیم نظر ما این است اما در جلسات حضوری هم چنین محدودیت هایی هم توسط نهادهای حاضر در جلسات مطرح شده است.
وی تصریح کرد: هیات دولت هم سر جمع این موضوعات را تعدیل کرد و الان اصل را بر حق آموزش قطعی گذاشته است.
در چند جرم خیلی سنگین، آن هم در صورت حکم قطعی بر محکومیت و نه اتهام ، استعلامات و عقاید فرد؛ دانشجو از تحصیل باز می ماند.
جنیدی در ارتباط با جرایم مطرح شده یادآور شد: در مصوبه هیات دولت جاسوسی، محاربه و قاچاق انسان مشروط بر محکومیت قطعی کیفری آن هم فقط برای تحصیلات تکمیلی در دوران محکومیت اجتماعی به طور محدود و با دو سه قید دیگر طرح شده است.
وی همچنین گفت: مصداق بیرونی این جرایم تقریبا صفر است، چراکه دولت یک موضوع بسیار حداقلی آن هم قابل احراز و محکومیت قطعی را مد نظر قرار داده است.
معاون حقوقی رییس جمهور گفت: ما در معاونت حقوقی لایحه را بسیار مطلق نوشته بودیم و هیچ شرطی نگذاشته بودیم اما در هیات دولت ملاحظات دستگاه های دیگر هم در نظر گرفته شد.
انصافا هیات دولت هم موارد جزیی و بسیار محدود را آن هم به آن ترتیبی که گفتم بیان کرد؛یعنی قیدهای بسیار ناچیزی که مصداقش وجود ندارد.
جنیدی تاکید کرد: من معتقد هستم این لایحه گام بسیار بزرگ و رو به جلویی است.
من فکر می کنم درجه تحمل اجتماعی هم از اینکه هست بالاتر برود ممکن است قیدها هم منتفی شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
تعادل
1397/06/26
> معاون حقوقی رییس جمهور لایحه«برخورداری همگان از حق تحصیل در دوره های آموزش عالی و حل مساله دانشجویان ستاره دار» را یک گام روبه جلو در حل مشکلات مربوط به این موضوع دانست.
> معاون حقوقی رییس جمهور لایحه«برخورداری همگان از حق تحصیل در دوره های آموزش عالی و حل مساله دانشجویان ستاره دار» را یک گام روبه جلو در حل مشکلات مربوط به این موضوع دانست.
لعیا جنیدی در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با لایحه اخیر معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای حمایت از حق تحصیل دانشجویان اظهار کرد: بعد از اینکه موضوع دانشجویان ستاره دار مطرح شد، گزارشی را سال گذشته بر اساس قانون اساسی به آقای رییس جمهور ارایه دادیم و راه حل هایی را نیز بیان کردیم.
او ادامه داد: مراجع تصمیم گیری متعدد، آیین نامه ها و بخشنامه ها که در آنها نکات محدود کننده وجود دارد را هم بررسی کردیم.
وقتی در مورد دانشجویان به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی استعلام می شود از تمام این مقررات استفاده شده و مرجع مورد نظر موظف بوده تا از این مقررات بهره بگیرد.
او تصریح کرد: هیات دولت هم سر جمع موضوعات را تعدیل کرد و الان اصل را بر حق آموزش قطعی گذاشته است.
در یکی دو الی سه جرم خیلی سنگین، آن هم در صورت حکم قطعی بر محکومیت و نه اتهام، استعلامات و عقاید فرد؛ دانشجو از تحصیل باز می ماند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه فرهیختگان
1397/06/26
> سنوات تحصیلی یکی از معضلات همیشگی دانشجویان و دانشگاه ها بوده است در واقع معنی سنوات آن طور که در قانون آمده، این است که هر دانشجو مجاز است تا تعداد مشخصی ترم و سال درس بخواند و پس از آن یکسری از امکانات دانشگاه روزانه از او گرفته می شود که اصطلاحا به این فرد «دانشجوی سنواتی» گفته می شود.
> سنوات تحصیلی یکی از معضلات همیشگی دانشجویان و دانشگاه ها بوده است در واقع معنی سنوات آن طور که در قانون آمده، این است که هر دانشجو مجاز است تا تعداد مشخصی ترم و سال درس بخواند و پس از آن یکسری از امکانات دانشگاه روزانه از او گرفته می شود که اصطلاحا به این فرد «دانشجوی سنواتی» گفته می شود.
به طور معمول تفاوت امکاناتی که دانشجوی سنواتی با دانشجوی عادی دارد، عبارت است از: افزایش هزینه خوابگاه، غذا و حتی ترم تحصیلی و نکته اینجاست هرچند سال یک بار سقف مجاز تحصیل کوچک و کوچک تر می شود و دانشجویان هم به تبع آن، معترض تر و اعتراضات بزرگ و بزرگ تر می شوند؛ به این صورت که تا چندین سال قبل دانشجویان کارشناسی سراسری می توانستند تا 12 ترم درس بخوانند، اما بعدا این قانون به 10 ترم کاهش پیدا کرد و از سال 95 نیز به هشت ترم، یعنی اگر دانشجویان فقط چند واحد افتاده یا حذف شده داشته باشند، قاعدتا به ترم 9 می رسند و باید شهریه ای معادل شهریه شبانه دانشگاه ها پرداخت کنند که حتی این قانون در دانشگاه ها متفاوت است.
به طور مثال دانشجویان ورودی 1393 دانشگاه امیرکبیر سنوات پنج ساله دارند؛ یعنی 10 ترم.
اما دانشجویان ورودی 1394 با کاهش یک ترمی سنوات یعنی 9 ترم شدن روبه رو شدند که برای دانشجویان بعد از ورودی 1394 طول دوران کارشناسی مجاز به چهار سال یعنی هشت ترم کاهش یافت.
با این تفاسیر اعتراض دانشجویان به اجرای قانون سنوات دانشجویی بیش از یک سال است که در دانشگاه های مختلف ادامه داشته و دانشجویان دانشگاه های مختلف از جمله صنعتی امیرکبیر، تهران، صنعتی شریف، اصفهان، شهید بهشتی و تربیت مدرس به اجرای قانون سنوات و به تبع آن پولی شدن آموزش عالی اعتراض داشتند که همچنان این اعتراض ها گاهی در دیگر دانشگاه ها نیز به گوش می رسد.
همین مساله باعث شد تعدادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی برخی دانشگاه ها نیز نسبت به اجرایی شدن قانون سنوات اعتراض کنند.
در واقع دانشجویان کارشناسی ارشد از ترم پنج و دانشجویان دکتری از ترم 9 باید هزینه ای اضافه بر هزینه ای که در طول ترم پرداخت می کردند را به دانشگاه بپردازند و این روزها یکی یکی بر لیست دانشگاه هایی که این قانون را اجرایی می کنند، اضافه می شود.
کارشناسی ارشد تیغ تیز سنوات برای ارشدی ها براساس قانون در دوره کارشناسی ارشد نیز دانشجو باید در طول سه سال تحصیلی یا 6 نیمسال تحصیلش را تمام کند و اگر این اقدام انجام نشود، دانشجو وارد سنوات می شود که برای استفاده از تسهیلات صندوق رفاه، خدمات رفاهی، خوابگاه و تغذیه شامل محدودیت هایی می شود و ادامه تحصیلش دیگر رایگان نیست که این امر هزینه های زیادی برای دانشجو به همراه خواهد داشت، ضمن اینکه باید شهریه ای که دانشجویان شبانه پرداخت می کنند، این دانشجویان سنواتی نیز پرداخت کنند.
براساس همین قانون، بیشترین اعتراضات دانشجویی مربوط به سنوات در همین دوره کارشناسی ارشد بوده است که در سال گذشته اتفاق افتاد.
این دانشجویان خواستار آن بودند که چون در مقطع کارشناسی ارشد معمولا دانشجویان درگیر شغل و فعالیت های دیگر نیز هستند دیرتر می توانند روند رسیدن به پایان نامه و دفاع را انجام دهند.
البته در بعضی دانشگاه ها نیز این اعتراضات بود و گاهی یک ترم تحصیلی هم اضافه شد، اما در این میان وزارت علوم توپ را در زمین دانشگاه ها انداخت و رای نهایی درخصوص وضعیت سنوات را به هیات امنای دانشگاه ها سپرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه فرهیختگان
1397/06/26

کاردانی و کارشناسی به محدوده سنوات نزدیک می شوید طول دوره و سنوات مجاز تحصیلی حداکثر مدت مجاز تحصیل برای دوره کاردانی پنج ترم یا 5/2 سال، کارشناسی ناپیوسته پنج سال (10 نیمسال) و برای کارشناسی پیوسته چهار سال یا هشت نیمسال تعیین شده است، در صورتی که دانشجو نتواند در مدت های مجاز واحدهای دوره را تکمیل کند، وارد سنوات شده و تمام هزینه های دانشجوی شبانه را باید بپردازد.
ممکن است این سوال برای بعضی افراد به وجود آمده باشد که پس از آنکه دانشجو به سنوات وارد شد، چند نیمسال تحصیلی می تواند ادامه تحصیل بدهد؟ قانون سنوات در اینجا به وضوح اعلام نکرده است، اما اگر دانشجویی نتواند در یک سال تحصیلی درسش را تمام کند، وارد مساله غیبت سربازی می شود و پس از فارغ التحصیلی به مشکل خواهد خورد که دانشجو برای همان سال تحصیلی هم باید از معاون وظیفه عمومی اجازه کسب کند.
در صورت عدم تکمیل سقف دوره در مدت فوق، دانشجو به عنوان اخراجی به حوزه نظام وظیفه معرفی می شود و ادامه تحصیل پس از ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در حین خدمت سربازی یا پس از آن با رعایت سایر مقررات تا 10 سال بلامانع است، اما اگر دانشجو در مدت سربازی ثبت نام نکند، مدت خدمت جزء حداکثر سنوات محسوب نخواهد شد.
اما برای آن دسته دانشجویانی که مشکل نظام وظیفه نداشته باشند، مطابق ماده 14 از بخش دوم آیین نامه آموزشی سنوات مجاز دانشجویان دوره کارشناسی که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند 20 نیمسال است و برابر تبصره یک از ماده فوق دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، حداکثر سنوات مجاز آنها در دوره کارشناسی 12 نیمسال است.
البته درمواردی که دانشجو در مهلت مقرر تعیین شده در آیین نامه آموزشی نتواند واحدهای خود را به اتمام برساند یا نتواند میانگین کل خود را جبران کند، در صورت داشتن وضعیت تحصیلی مناسب امکان افزایش سنوات تحصیلی میسر است.
افزایش سنوات تحصیلی صرفا با درنظر گرفتن مقطع تحصیلی دانشجو یعنی کارشناسی مقدور است و تحت هیچ عنوان افزایش سنوات مازاد برای اخذ مدرک کاردانی میسر نیست.
آن دسته از دانشجویان کارشناسی که سنوات قانونی آنها تمام شده باشد و تعداد واحدهای آنها در حدی است که امکان اخذ مدرک کارشناسی مقدور نباشد و کمتر از پنج واحد درسی تا سقف 70 واحد مصوب را لازم دارند، می توانند با درخواست کتبی از طریق اداره کل خدمات آموزشی دانشگاه نسبت به اخذ واحدهای باقیمانده اقدام کنند.
دکتری ز غوغای سنوات فارغ مدت مجاز تحصیل در دکتری تخصصی ph.
D نیز حداقل 6 و حداکثر 10 نیمسال تحصیلی بوده و تحصیل در این دوره به صورت تمام وقت است.
در صورتی که دانشجو در مدت مقرر دانش آموخته نشود، دانشگاه اختیار دارد مدت تحصیل وی را حداکثر تا دو نیمسال افزایش دهد، اما تحصیل همزمان دانشجوی این دوره در همان دوره و سایر دوره های تحصیلی ممنوع است.
باید دقت کرد که تعداد واحد های درسی دوره دکتری تخصصی 36 واحد است.
از این تعداد 12 تا 18 واحد آموزشی و 18 تا 24 واحد پژوهشی است که در برنامه درسی هر رشته تحصیلی لحاظ می شود و دانشجو برای سنواتی شدن باید حداقل 30 واحد گذرانده داشته باشد.
نمره ارزشیابی از هر درس به صورت عددی از صفر تا 20 محاسبه می شود؛ حداقل نمره قبولی در هر درس 14 و میانگین کل قابل قبول پس از گذراندن تمام واحد های آموزشی 16 است.
برای ورود به مرحله ارزیابی جامع کسب میانگین کل حداقل 16 از تمام دروس دوره الزامی است و تغییر رشته یا انتقال دانشجو دوره دکتری تخصصی در همان دانشگاه یا سایر دانشگاه های دولتی و غیردولتی ممنوع است.
ملاک دانش آموختگی گذراندن تمام واحد های دوره داشتن میانگین کل حداقل 16 و موفقیت در دفاع از رساله است.
تاریخ دانش آموختگی روز دفاع با کسب درجه قبولی از رساله است.
اگر بنا بر هر دلیلی فرد یکی از این نکات را نگذرانده باشد، به معنای فارغ التحصیل نشدن و وارد سنوات شدن است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/06/26
> نهاد آموزش قرار است چگونه شهروندی تحویل جامعه دهد؟.
> دکتر جبار رحمانیعضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگینظام های آموزشی در جهان جدید یکی از مهم ترین مکانیسم های تربیت شهروندان به شمار می روند.
آنچه طی تاریخ نهاد آموزش، در تمام سطوح از ابتدایی تا عالی، مطرح بوده لزوم توجه به ترکیب همزمان «آموزش» و «پرورش»، یا همان «تعلیم» و «تربیت» بوده است.
می توان گفت غایت اصلی تمام نهادهای آموزشی « تربیت انسانی» است و «آموزش مهارت ها و دانش» کارکرد فرعی و ثانویه آن محسوب می شود.
آنچه در کارکردهای تربیتی یک نهاد آموزشی، هم در قالب برنامه های آموزشی صریح و آشکار آن و هم در قالب برنامه های آموزشی پنهان و غیررسمی آن وجود دارد، لزوم آموزش مهارت های فکری، عاطفی و رفتاری است که به بهینه شدن زندگی و توسعه کیفیت آن در جامعه کمک می کند.
به همین سبب همیشه بحث های مفصلی در باب کیفیت محصول نظام های آموزشی در تاریخ وجود داشته است.
پرسش اصلی در اینجا، این است که «نهاد آموزش قرار است چگونه انسانی را تحویل جامعه دهد؟»در تمام سنت های نظری در باب ماهیت و غایت آموزش، یک نکته مشترک وجود داشته است و آن اینکه آموزش باید کاری برای بهتر شدن جامعه انجام دهد.
این بهتر شدن، لزوماً امر تکنیکی و مهارتی نیست، بلکه امری کیفی و اخلاقی است که می بایست منجر به بسط «انصاف»، «عدالت» و «توسعه قابلیت های انسانی» از یک سو و کاهش نابرابری ها و بی عدالتی ها از سوی دیگر شود.
از این منظر، می توان نظام آموزشی ایران هم در سطح آموزش ابتدایی و هم در سطح آموزش عالی را مورد پرسش قرار داد که غایت غالب این نهادهای آموزشی چیست؟ و به کدام سو می روند؟ برای پاسخ به این پرسش باید دو عامل مهم در سیر نهاد آموزش در ایران را در چند دهه اخیر مورد توجه قرار داد:عامل نخست اتفاقی است که در مقطع آموزش ابتدایی (از مدارس ابتدایی تا دبیرستان) رخ داده و می توان آن را ذیل ایده «کنکوری شدن آموزش» مطرح کرد.
اینکه تمام غایت نظام آموزشی ما به افزایش مهارت های لازم برای موفقیت در آزمون کنکور تقلیل یافته است.
به عبارت دیگر، سیطره کنکور بر آموزش مدارس ما، موجب شده «مهارت های زندگی»، «مهارت های اخلاقی» و «مقتضیات توسعه شخصیتی» یک شهروند مطلوب در پیشگاه نظام تست زنی کنکور قربانی شوند.
این موضوع در نهایت سبب شده اقتصاد سیاسی مافیاهای کنکوری، روح و جان دانش آموزان را قربانی خدای تست کرده و «انسان مدرسه ایرانی» را به «انسان تست زن» مبدل کنند.
عامل دوم «سیطره رویکرد مدرک گرایی» و «خصوصی سازی آموزش عالی و دانشگاه» است.
توسعه کمی آموزش عالی و سیاست خصوصی سازی آن به گونه ای بوده که برخلاف قانون اساسی کشور و ذیل توهم کارآفرینی دانشگاه ها به سمت بازاری شدن خودشان پیش بروند و وظیفه دولت برای ایجاد آموزش عالی رایگان برای مردم به فراموشی سپرده شود.
به گونه ای که حتی در سال های اخیر سهمیه های روزانه رایگان در بسیاری از رشته ها به نفع سهمیه های شبانه یا با پرداخت پول تقلیل پیدا کنند.
طبق آمارهای موجود، بیش از 80درصد دانشجویان کشور بوسیله پرداخت شهریه به تحصیل مشغول هستند.
این بیانگر آن است که آموزش عالی نیز اسیر «خصوصی سازی» و «بازاری شدن» دانشگاه ایرانی است.
به همین دلیل بسیاری از دانشگاه های فرعی در قالب دانشگاه های علمی - کاربردی، دانشگاه های آزاد، غیرانتفاعی و حتی پیام نور به بنگاه های تولید و فروش مدرک بدل شده اند و کیفیت آموزش عالی ایرانی فدای منافع بازار مدرک دانشگاهی شده است.
در نهایت آنچه مغفول می شود «نقش تربیتی» دانشگاه است که بتواند قابلیت های ذهنی، احساسی و رفتاری دانشجویان برای آنکه شهروندی فعال برای توسعه پایدار جامعه باشند، آموزش دهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/06/26

«بازاری شدن آموزش» در قالب منطق کنکور یا مدرک گرایی دانشگاه منجر به آن می شود که دانش آموز یا دانشجو به یک مصرف کننده بازاری بدل شود که باید کالایی را بخرد و مصرف کند.
این در حالی است که آموزش در تمام سطوح باید قابلیت های کافی برای داشتن «نگاهی انتقادی» به وضع جامعه و نابرابری ها آن و همچنین قابلیت ها و انگیزش های لازم برای «مشارکت در جامعه» جهت بهبود و توسعه آن را به دانش آموز یا دانشجو منتقل کند.
با توجه به شرایط موجود در ایران به نظر می رسد نهادهای آموزشی ما باید مورد بازاندیشی جدی قرار گیرند تا بتوان نقش آنها را در جامعه و هدف و غایت آنان را مورد بازاندیشی قرار داد.
آموزش ابتدایی و آموزش عالی در ایران امروز به دنبال پرورش انسان های نابغه خاص و دارای مهارت های علمی مشخص معطوف به کنکورهای تست زنی در ورود به دانشگاه، در ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی و.
است.
این در حالی است که به تعبیر برخی از استادان، از جمله دکتر محسن رنانی، آموزش باید نخبه های نرمال و معمولی را پرورش دهد؛ نخبه هایی که علاوه بر داشتن مهارت های زندگی با کیفیت، قابلیت های مشارکت در جامعه برای ارتقای سطح زندگی مردم و توسعه شاخص های عدالت و آزادی و انصاف داشته باشند.
آنچه ذیل ایده «انسان تستی» در مدارس ما و «انسان مدرکی» در دانشگاه های ما تولید می شود، کفایت و کیفیت لازم برای توسعه اجتماعی و فرهنگی پایدار در جامعه را نداشته و گاه خود به بخشی از مشکل بدل می شود؛ زیرا وقتی خروجی های نهادهای آموزش ابتدایی و آموزش عالی افرادی فاقد مهارت های لازم برای مشارکت در جامعه و توسعه آن باشد، خود این افراد بتدریج بواسطه نقش هایی که در جامعه کسب می کنند، به آسیب و مشکل برای جامعه بدل می شوند.
بر این اساس، نهادهای آموزشی ما بدون بازاندیشی انتقادی در آنها برای اصلاح جهت گیری های کلی و غایت شان در تربیت و پرورش دانش آموزان و دانشجویان، نه تنها نقش خود در بهبود زندگی جامعه را از دست خواهند داد، بلکه خود بتدریج به عامل آسیب زا بدل خواهند شد.
محوریت یافتن مهارت های کیفی برای زندگی و شهروندی مطلوب در جامعه می تواند گامی برای اولویت بخشی به کارکردهای تربیتی و پرورشی نسبت به کارکردهای تعلیمی و آموزشی باشد.
این را هم باید مورد توجه قرار دهیم که با توجه به مختصات جامعه جدید، نهادهای آموزشی نقشی کلیدی در تولید شهروندان آینده دارند، لذا توسعه جامعه ایرانی، قطعاً از طریق نهادهای آموزشی با کیفیت میسر خواهند بود.
نهاد آموزش اصلی ترین راه نجات جامعه ایرانی است، هرچند که متأسفانه عمیقاً مغفول مانده و قربانی «اقتصاد سیاسی کنکور» و «مدرک» شده است.
به همین سبب کارکردهای آموزش در ایران بواقع مستلزم بازاندیشی و اصلاح است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/06/26
> در کنار خبرهای افزایش قسمت ملزومات مورد نیاز دانشجویی، روز گذشته صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از اعمال تخفیف 10 درصدی نرخ اجاره بها برای آن دسته از دانشجویانی خبر داد که قبل از ورود به سراهای دانشجویی اقدام به پرداخت هزینه خوابگاه خود کنند؛ بر این اساس دانشجویان درصورت پرداخت نکردن اجاره بها تا پایان نیمسال تحصیلی، مشمول جریمه دیرکرد شده و استفاده از سراهای دانشجویی در هر نیمسال منوط به تسویه بدهی گذشته (اصل و جریمه) خواهد بود.
> در کنار خبرهای افزایش قسمت ملزومات مورد نیاز دانشجویی، روز گذشته صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از اعمال تخفیف 10 درصدی نرخ اجاره بها برای آن دسته از دانشجویانی خبر داد که قبل از ورود به سراهای دانشجویی اقدام به پرداخت هزینه خوابگاه خود کنند؛ بر این اساس دانشجویان درصورت پرداخت نکردن اجاره بها تا پایان نیمسال تحصیلی، مشمول جریمه دیرکرد شده و استفاده از سراهای دانشجویی در هر نیمسال منوط به تسویه بدهی گذشته (اصل و جریمه) خواهد بود.
همچنین با توجه به بخشنامه معاون نظارت مالی و خزانه داری کل کشور درخصوص ممنوعیت استفاده از حساب های واسط در دانشگاه ها و تاکید دیوان محاسبات کشور درخصوص واریز مستقیم اجاره بهای سراهای دانشجویی به حساب خزانه داری کل کشور، جهت جلوگیری از بروز مشکلات قانونی، اجاره بهای سرای دانشجویی مربوط به نیمسال تحصیلی 98-97 به حساب صندوق رفاه نزد خزانه داری کل کشور در ابتدای نیمسال واریز شود.
1
فهرست