وزارت علوم - فاقد عنوان
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ ساعت 16:13
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آنا
1397/06/26
10:02
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: عقلانیت خوبی بر محیط های دانشجویی و فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها حاکم است و وزارت علوم به حمایت های خود از توسعه تشکل های دانشجویی ادامه خواهد داد.
> منصور غلامی در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در رابطه با عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ترویج کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها به عنوان یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: موضوع کرسی های آزاداندیشی چند سالی است در دانشگاه ها مطرح بوده و با توجه به وظایف معاونت های فرهنگی وزارت علوم، این کرسی ها در دانشگاه های مختلف شکل می گیرند.
وزیر علوم با بیان اینکه هرچند ترویج کرسی های آزاداندیشی با فراز و نشیب هایی همراه بوده است، تصریح کرد: دلیل آن به نگرانی های غیرواقعی از طرح مطالب مختلف در این جمع ها باز می گردد و یا گاهی ممکن است در فرایند اجرایی نقص وجود داشته باشد.
وی با اشاره به این مطلب که در یک سال گذشته حمایت های خوبی از کرسی های آزاداندیشی وجود داشته است، گفت: فضاهای مطمئنی در بیشتر دانشگاه ها فراهم شده و با استقبال خوبی از طرف اساتید و دانشجویان روبه رو بوده و می توانم در فرصت مناسب به صورت آماری اطلاعات مرتبط با آن را ارائه بدهم اما باید تأکید کنم، امروز فضای دانشگاه ها برای ترویج کرسی های آزاداندیشی مناسب و خوب است.
غلامی در پاسخ به پرسشی دیگر در رابطه با عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در توسعه تشکل های دانشجویی، بیان کرد: تعداد تشکل های دانشجویی در مقایسه با دو سال گذشته رشد داشته و تنوع سلایق مختلف را میان این تشکل ها شاهد هستیم.
وی افزود: با توجه به آئین نامه های حاکم بر تشکل های دانشجویی، خوشبختانه شاهد یک فضای قانون مند و منظم هستیم و برون دادهای مناسب و مختلفی وجود داشته است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از هزار و 200 نشست، سخنرانی، مناظره و کرسی های نقد را در دانشگاه ها داشته ایم که به هیچ وجه با تنش همراه نبوده اند و این نشان می دهد، عقلانیت خوبی بر محیط های دانشجویی و فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها حاکم است و وزارت علوم به حمایت های خود از توسعه تشکل ها ادامه خواهد داد.
انتهای پیام/4079.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وزارت علوم
1397/06/26
14:54
> با حضوردکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مجتمع خوابگاهی فجر دانشگاه تبریزبه بهره برداری رسید.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکتر حسین امامعلی پور، معاون دانشجویی دانشگاه تبریز با اعلام این خبر گفت: در راستای تجمیع و متمرکز کردن خوابگاه های دانشجویی در داخل دانشگاه تبریز، صبح امروز و با حضور قائم مقام وزیر علوم، مجتمع خوابگاهی فجر ویژه دانشجویان پسر این دانشگاه به بهره برداری رسید.
دکتر امامعلی پور، افزود: این مجتمع در زیربنایی به مساحت 8350 متر مربع و با هزینه ای بالغ بر 80 میلیارد ریال در 5 طبقه و 207 اتاق چهار تخته توسط مدیریت امور فنی و نظارت بر طرح های عمرانی ساخته شده است.
معاون دانشجویی دانشگاه تبریز گفت: در این سرای دانشجویی تمامی اتاق ها به یخچال، آشپزخانه با سیستم کامل پخت و پز، اتاق مطالعه، تلویزیون و اینترنت پر سرعت مجهز است.
حضور در آیین تکریم و معارفه رئیس سابق و سرپرست دانشگاه تبریز از دیگر برنامه های قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این سفر است. ر
ب 45/ ع.
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
افکار
1397/06/26
14:03
> عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش گفت: مجلس در حال پیدا کردن راهکاریی برای خروج دانشجویان خارجی است تا تعداد آنها کاهش پیدا نکند.
> به گزارش افکارنیوز، قاسم احمدی لاشکی عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس؛ با اشاره به خروج دانشجویان خارجی از ایران به دلیل افزایش قیمت دلار گفت: نمی توان به راحتی خروج این دانشجویان را پذیرفت و باید میزان جذب دانشجویان خارجی را در کشور بالا برد.
وی با بیان اینکه مطابق برنامه پنج ساله ششم توسعه سهم دانشجویان خارجی در کشور باید افزایش یابد، افزود: براساس اعلام معاون آموزشی وزیر علوم سهم دانشجویان خارجی در کشور باید 5 درصد باشد، اما عملا این رقم حتی یک درصد هم نیست و با شرایط پیش آمده همین تعداد را هم نمی توان حفظ کرد و بسیاری از دانشجویان به ویژه تبعه افغان به دلیل ناتوانی در تامین ارز از ایران خارج می شوند.
احمدی لاشکی بیان کرد: سازمان امور دانشجویی وزارت علوم باید برای حفظ دانشجویان خارجی تلاش کند و اکنون بهترین زمان برای جذب آنهاست، زیرا قیمت دلار افزایش یافته و در مقابل اعتبار پول کشورمان کاهش یافته است لذا می توان با کمک مسئولان درباره این موضوع تدابیری اندیشید.
نایب دوم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس اظهار کرد: دانشگاه خصوصی واسدای ژاپن برای جذب دانشجویان خارجی بیشترین تدابیر را داشته است به طوری که حتی رستورانی با غذای حلال برای دانشجویان مسلمان خود آماده کرده یا از سه استاد ایرانی دانشگاه شریف برای حضور در هیئت علمی خود استفاده کرده است.
وی همچنین با اشاره به انصراف دانشجویان تبعه افغان از تحصیل در دانشگاه ها به دلیل افزایش قیمت دلار گفت: وزارت بهداشت و درمان در همکاری با وزارت علوم و تحقیقات و هچنین کمیسیون آموزش در حال پیدا کردن راهکاریی برای این موضوع هستند تا تعداد دانشجویان خارجی کاهش پیدا نکند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
نسیم آنلاین
1397/06/26
11:53
> رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی بر لزوم حمایت بیشتر از این دانشگاه تأکید کرد و گفت: اینکه دانشجویان و طلاب اهل سنت با فقه خودشان در این دانشگاه تحصیلات آکادمیک دارند، فرصت ارزشمندی است.
> به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاریرئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و معاونین دانشگاه با حضور در مجلس شورای اسلامی با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کردند.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در این دیدار گفت: این دانشگاه با رهنمون مقام معظم رهبری و در راستای تحقق اصول 11 و 12 قانون اساسی در سال 1371 با هیات امنایی وزین از جمله آیت الله شهید سید محمدباقر حکیم، آیت اللهواعظ زاده خراسانی و آیت الله محمدعلی تسخیری تاسیس شد.
طی دیدار معظم له با اعضای هیات امنا، ماموریت این دانشگاه گسترش تقریب گرایی و رفع تخاصم های میان مسلمانان و ایجاد زمینه خوش بینی و تعامل پیروان مذاهب اسلامی اعلام شده است؛ طوری که معظم له در این دیدارها تاکید کردند که از ابتدای انقلاب نیاز به چنین دانشگاهی وجود داشته است .
وی افزود: دانشگاه مذاهب اسلامی توانسته در این مدت با تاسیس شعب دانشگاه در سنندج، بندر عباس و زاهدان، قم، بوشهر و گلستان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی از میان برادران و خواهران چند نسل از دانش آموختگان با روحیه تقریبی را به جهان اسلام تحویل دهد که بسیاری از آنها هم اکنون کرسی های استادی بهترین دانشگاه ها را در اختیار دارند.
بسیاری نیز از مدیران ارشد و متخصصان علمی - فرهنگی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند و برخی نیز سمت های مهم دانشگاه را برعهده دارند.
فارغ التحصیلان دانشگاه مذاهب اسلامی مروجان خوبی در تقریب بین مذاهب هستندحجت الاسلام والمسلمینمختاری اظهار کرد: شیوه پذیرش دانشجو در دانشگاه مذاهب اسلامی، مانند سایر دانشگاه های دولتی و روزانه از طریق شرکت در کنکور است، البته غیر از شیوه معمول پذیرش در دانشگاه ها، برگزاری آزمون جذب اختصاصی طلاب شیعه و اهل سنت است که در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می شود تا نیروهای برجسته، صاحب خلاقیت و ابتکار و علاقه مند به کار تقریب در همه مذاهب اسلامی، در آن شرکت کنند و در صورت قبولی، دانشجوی دانشگاه مذاهب شوند.
هدف اصلی و تمام تلاش این دانشگاه آن است که دانشجویانی که فارغ التحصیل می شوند، بتوانند در تقریب بین مذاهب، مبلغ و مروج خوبی باشند و به عنوان کار شناس در حوزه های علمیه یا مراکز دانشگاهی، مشغول فعالیت شوند.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی به ویژگی دیگر دانشگاه مذاهب اسلامی اشاره کرد و گفت: این دانشگاه دو حیث دارد.
یک حیث دانشگاهی و آکادمیک و یک حیث حوزوی.
بنابراین دانشگاه و یک موسسه علمی- آموزشی که تامین کننده این دو هدف باشد، تا پیش از این وجود نداشته است.
دانشگاه های فراوانی در کشور وجود دارند که در زمینه علوم انسانی قدم های مثبت و ارزنده ای را برداشته اند اما دانشگاه مذاهب اسلامی این ویژگی را دارد که در مباحث علوم انسانی- اسلامی، به نظریه پردازی مشغول می شود.
وی یادآور شد: دانشجویان این دانشگاه، در رشته های مختلف که مربوط به همه مذاهب اسلامی از اهل سنت و تشیع هستند، مشغول به تحصیل می شوند و پس از فارغ التحصیلی، به متخصصان و کار شناسان در حوزه علوم انسانی- اسلامی تبدیل می شوند که می توانند برای جامعه، آن اسلام ناب را که امام (ره) فرموده بودند به خوبی تبیین و تشریح کنند؛ آن اسلامی که منادی الفت و رافت و مهربانی است که انسان ها را به نور دعوت کرده و از ظلمت می رهاند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
نسیم آنلاین
1397/06/26
11:53

دانشگاه مذاهب اسلامی مصداق بارز و نمونه عینیوحدت و تقریبحجت الاسلام والمسلمینمختاریافزود: کسی که دانش آموخته دانشگاه مذاهب است و سال ها در این دانشگاه زندگی مسالمت آمیز اسلامی را در کنار برادران دینی خود و در فضایی علمی تجربه می کند و از آنجا که در این حوزه ها متخصص است در تنویر افکار جامعه به ویژه نسل جوان می تواند نقش به سزایی داشته باشد.
به اعتقاد بنده دانشگاه مذاهب اسلامی مصداق بارز و نمونه عینی و نماد حقیقی وحدت و تقریب؛ آن هم در یک فضای علمی و عملی است و در دنیا مشابه آن وجود ندارد؛ چراکه وقتی در نشست ها و همایش های بین المللی این مدل و روش را که ابتکار جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم انقلاب است، معرفی می کنیم بسیار مورد استقبال واقع می شود.
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامیبیان کرد: یکی از اهداف راهبردی دانشگاه مذاهب اسلامی تحقق رهنمود رهبر معظم انقلاب در " مواجهه فعال و مبتکرانه با فضای مجازی در سطح ملی و جهانی و توسعه آن به میزان آمادگی قطعی نظام ( از نظر فنی و محتوایی) برای استفاده از فرصت ها و مقابله با تهدیدات آن"، لذا بر اساس مصوبه هیات امنای دانشگاه برنامه ریزی و هدف گذاری شده است.
پس از اخذ موافقت از وزارت علوم تحقیقات، تحقیقات و فناوری ارائه الکترونیکی در 2 رشته فقه و حقوق حنفی و شافعی داشته باشد.
لاریجانی: باید حمایت های لازم از دانشگاه مذاهب اسلامی صورت گیرددر ادامه این دیدار علی لاریجانی؛ رئیس مجلس شورای اسلامیگفت: با توجه به این که دانشگاه مذاهب اسلامی با پایبندی بر اصول دین و رویکرد تقریب و وحدت جهان اسلام، تداوم بخش آموزه های پیامبر اکرم (ص) و کار حوزه های علمیه اسلامی در صدر اسلام است و امکان تحصیلات تکمیلی را برای دانشجویان و طلاب فراهم کرده است خصوصاً که دانشجویان و طلاب اهل سنت با فقه خودشان در این دانشگاه تحصیلات آکادمیک دارند، فرصت ارزشمندی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید حمایت های لازم از این دانشگاه صورت گیرد و وزیر محترم علوم نیز باید حمایت لازم را داشته باشند.
در خصوص آموزش مجازی نیز با وزیر علوم صحبت می کنم همکاری داشته باشند تا دانشگاه مذاهب اسلامی نیز بتواند از فرصت ارزشمند آموزش مجازی استفاده کند.
منبع: تسنیممسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سیمایی صراف
مهر
1397/06/26
11:18
> معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مسلما سیاست وزارت علوم الزام بر تشکیل دانشگاه های مردانه و زنانه نیست.
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره وزارت علوم، حسین سیمایی صراف، در واکنش به برخی فضاسازی های رسانه ای و سوء برداشت ها از سخنانش در آیین تودیع و معارفه رییس دانشگاه حضرت معصومه (س) اظهار داشت: درخصوص اظهارات بنده درباره وظیفه وزارت علوم در پاسخگویی به برخی نیازها و مطالبات جامعه از طریق دانشگاه های تک جنسیتی؛ برخی افراد در رسانه های مجازی این موضع را در مقابل دیدگاه های رئیس جمهوری قرار دادند؛ در حالی که موضع رئیس جمهور در باب نقد مقوله «تفکیک جنسیتی» بوده است و دیدگاه های معاون حقوقی وزارت علوم درباره موضوع «دانشگاه تک جنسیتی»، این دو مقوله کاملاً مجزا از هم هستند.
وی ادامه داد: اینجانب در همان سخنرانی، تفاوت دو مفهوم «تفکیک جنسیتی» و «تک جنسیتی» را بیان و تفکیک جنسیتی را قابل تأمل دانستم، ولی از دانشگاه تک جنسیتی به استناد نظرات کارشناسی، تجربه موفق دنیا، سابقه آن در قبل از انقلاب و تقاضای خانواده ها و بانوان دفاع کرده و تشریح کردم که بانوان حق انتخاب دارند.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم خاطرنشان کرد: امروزه در اروپا، آمریکا، آسیا و خاورمیانه دانشگاه های تک جنسیتی فراوانی فعال هستند و بانوان حق انتخاب دانشگاه مختلط یا تک جنسیتی را دارند؛ بر این اساس انتشار خبر مزبور، بیشتر مغالطه است تا مقابله.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
آفتاب آنلاین
1397/06/26
11:10
> رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: سازمان سنجش اعلام کرده است که نتایج پذیرش دوره های کارشناسی ارشد 97 دانشگاه آزاد امروز اعلام می شود.
> امیررضا شاهانی، رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اعلام نتایج دوره های کارشناسی ارشد سال 97 گفت: سازمان سنجش اعلام کرده است که امروز نتایج اعلام می شود.
روز گذشته ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش به مهر گفته بود: نتایج پذیرش دانشجوی دانشگاه آزاد در کنکور ارشد 97 فردا 26 شهریور اعلام می شود و داوطلبانی که در زمان مقرر با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده اند می توانند نتایج نهایی پذیرفته شدگان رشته محلهای این دانشگاه را فردا دوشنبه 26 شهریور از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش مشاهده کنند.
این در حالی است که همزمان با اعلام رئیس سازمان سنجش، علیرضا رهایی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اعلام کرد: نتایج دوره های کارشناسی ارشد سال 97 دانشگاه آزاد امشب ( 25 شهریورماه) اعلام خواهد شد.
مسئولان امر دلیل تناقض گویی برای زمان دقیق اعلام نتایج و تأخیر در آن را به درستی اعلام نکرده اند.
همچنین تا این لحظه نه دانشگاه آزاد و نه سازمان سنجش ساعت دقیق زمان اعلام نتایج نهایی دوره های مذکور را اعلام نکرده و بلاتکلیفی و سردرگمی داوطلبان همچنان ادامه دارد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
تسنیم
1397/06/26
11:40
> مراسم تکریم و معارفه حبیب دانش منش به عنوان رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان فارس برگزار شد.
> به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، در این مراسم که صبح امروز برگزار شد و با قدردانی از خدمات محمدباقر احمدی رئیس سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی فارس همراه بود، مشاوراستاندار فارس در اموردانشگاه ها اظهار داشت: اگر می خواهیم مسیر علمی را به خوبی طی کنیم باید دانشگاه ها به سمت کارآفرینی حرکت کنند.
رزمجو افزود: امروز نسل آموزش و پژوهش محور را پشت سرگذاشته ایم و معتقدیم باید دانشگاه های ما کارآفرین باشد که در این راستا باید یک برنامه ریزی سنجیده علمی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در موضوع دانشگاه های استان فارس آمایش آموزش عالی استان یک اولویت است خاطرنشان کرد: در این راه از دانشگاه جامع درخواست داریم کارآفرینی و کیفیت را مورد توجه قرار دهند.
مشاور استاندار فارس در امور دانشگاه ها با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید از مدیران دانشگاه های فعال در استان درخواست کرد، مراسم بازگشایی دانشگاه ها را به بهترین شیوه ممکن برگزار کنند.
رزمجو همچنین از فعالیت های پیش رو دانشگاه های استان فارس در فصل پاییز را برگزاری روز دانشجو و پس از آن هفته پژوهش و فناوری عنوان کرد و گفت: در این زمینه درخواست حضور فعال دانشگاه های استان به ویژه مراکز علمی کاربردی هستیم.
وی با بیان اینکه امروز دو دانشگاه شیراز و علوم پزشکی از دانشگاه های طراز اول فارس در عرصه ملی و بین المللی به شمار می روند بیان کرد: این دانشگاه ها باید به عنوان الگو مورد توجه سایر دانشگاه ها قرار گیرند.
در این مراسم حبیب دانش منش رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان فارس نیز اظهار داشت: ارتقاء مهارت ها یکی از اولویت هایی است که در بخش های مختلف پیگیری می شود تا در پی آن به اقتصاد دانش بنیان دست یابیم.
وی با بیان اینکه رسیدن به خودکفایی یک اصل مهم در حوزه علم و فناوری است گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی نقطه قوت وزارت علوم است و از دانشگاه هایی است که می تواند در زمینه کار آفرینی ورود کرده و به اهداف خود دست یابد.
دانش منش بیان کرد: همچنین مهارت آموزی برای ارتقاء کیفیت محصولات ایرانی در کنار اقتصاد دانش بنیان از موضوع هایی است که در دانشگاه علمی کاربردی می توان به آن پرداخت تا به خوبی دستاوردهای ما در کشور نمود پیدا کند.
در این مراسم همچنین حجت الاسلام شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان فارس در سخنانی کوتاهی به بیان اهمیت توجه به موضوع های مختلف و مرتبط با مسئولیت و وظیفه مدیران پرداخت.
انتهای پیام/ن.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه خوارزمی
آریا
1397/06/26
10:47
> خبرگزاری آریا- استاندار البرز در دیدار با رییس دانشگاه خوارزمی در خصوص مسائل و موانع این دانشگاه و همچنین درخواست ارائه راهکار برای حل موارد مطروحه دیدار و گفتگو کرد.
> خبرگزاری آریا- استاندار البرز در دیدار با رییس دانشگاه خوارزمی در خصوص مسائل و موانع این دانشگاه و همچنین درخواست ارائه راهکار برای حل موارد مطروحه دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا، دکترمحمدعلی نجفی در این دیدار به ظرفیت های بزرگ علمی و پژوهشی استان پرداخت و افزود: البرز جوان ترین استان کشور است ولی قدیمی ترین دانشگاه های کشور را در دل خود جای داده است.
وی ادامه داد: استقرار مراکز علمی و تحقیقاتی و دانشگاهی بزرگ کشور در این استان، البرز را به قطب علم و فناوری کشور تبدیل کرده است.
دکترنجفی گفت: دستگاه های اجرایی استان موظف به حل موانع و مشکلات دانشگاه خوارزمی هستند که در این راستا اتخاذ تدابیر لازم برای راه اندازی ایستگاه مترو خوارزمی در دستور کار قرار دارد.
رییس دانشگاه خوارزمی نیز در این دیدار در خصوص موانع و مشکلات دانشگاه بویژه در حوزه عمرانی، موضوعاتی را مطرح کرده و از استاندار البرز درخواست ارائه راهکار مناسب برای حل آنها را داشت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه اصفهان
آفتاب
1397/06/26
14:25
> کمر آدمو می شکونه،باید کار کنه این دانشجو، ولی 24 ساعت کمه برای کار و درس،باید دنبال کاری باشی که هر جایی که بودی بتونی کار کنی،لازم نباشه یه زمون خاصی کار کنی که حتی نتونی به درسات برسی و مشروط بشی! ما کاری رو بهتون معرفی می کنیم که هم پول خوبی داره هم لازم نیست براش وقت چند ساعاتی بزارید.
> آفتاب نیوز : این یک آگهی تبلیغاتی برای جذب دانشجویانِ نیازمند کار است که در سایت های کاریابی به وفور دیده می شود.
یک تبلیغات شاید دلسوزانه و جذاب برای دانشجویی که می داند باید حین تحصیل، کار کند و هزینه های دانشگاه رفتن را تامین کند.
به گزارش آفتاب‎نیوز؛ تفاوتی نمی کند کدام دانشگاه ما را می پذیرد، دولتی باشد یا غیردولتی و شهریه پرداز؛ به هر حال باید هزینه های تحصیل را خودِ دانشجو تامین کند به خصوص در شرایطی که خانواده امکان حمایت مالی از فرزند دانشجوی خود را ندارند.
**کار دانشجویی، یک سنت قدیمیکارِ دانشجویی، چند سالی است میان دانشجویان در تمام دانشگاه های کشور، رونق زیادی دارد.
عده ای از دانشجویان بر اساس قوانین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بخش های مختلف دانشگاه همکاری می کنند و حداقل و حداکثر 100 تا 250 هزار تومان بسته به مقطع تحصیلی، حقوقی دریافت می کنند.
اما به نظر نمی رسد این رقم حتی کفاف هزینه های یک نصفه روز از زندگی دانشجو را بدهد.
**آگهی های جذاب برای درآمدزاییبه دنبال رضایت بخش نبودن شرایط کار دانشجویی در دانشگاه ها، تعداد زیادی از دانشجویان برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی، دست به دامان آگهی های تبلیغاتی می شوند.
با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان به هزار و یک آگهی جذاب برای به کارگیری دانشجویان دست یافت که ابتدای این گزارش به نمونه ای از آن اشاره شد.
از کار نیمه وقت در کافی شاپ گرفته تا انجام امور دفتری و پاس کردن چک های بانکی شرکت ها.
همکاری با یک شرکت خصوصی برای بسته بندی جعبه های کادویی تا کار در دفتر املاکی و نشان دادن خانه های رهن و اجاره ای به مشتریان،کار در آشپزخانه و فروش اینترنتی غذاهای خانگی، بازار کاری است که این روزها سفره ای برای روزی حلال دانشجویان در اینترنت پهن کرده است.
**نحوه تبلیغ توانایی دانشجویان برای کاریابییکی از سایت های کاریابی، بخشی را برای دانشجویان جویای کار در نظر گرفته است.
در این سایت، با درخواست های تعداد زیادی از دانشجویان مواجه می شویم که از کاردانی تا دکتری به دنبال کار نیمه وقت هستند.
یک دانشجوی مهندسی در دانشگاه شهید بهشتی که 20 سال سن دارد، برای جمع کردن پول عروسی جویای کار است و خود را کاربلد و حرفه ای در تمام امور می داند.
دانشجوی دیگری که در مقطع کاردانی تحصیل می کند، این طور در رزومه خود نوشته است که سه سال سابقه فروشندگی و دو سال سابقه اپراتوری دارد و به دنبال کار نیمه وقت است.
دانشجویی که در مقطع کارشناسی تحصیل می کند و متاهل است در قسمت درخواست شغل اعلام کرده که تنها یک روز را برای تحصیل و دانشگاه وقت گذاشته و می تواند سایر ایام هفته را مشغول به کاری باشد.
دانشجویی هم است که از امور دفتری گرفته تا کمک حسابداری را انجام می دهد.
مهارت در نقد رمان، متون ادبی و اشعار، یکی از مهارت هایی است که دانشجوی دکتری در رزومه خود نوشته تا بتواند کاری دست و پا کند.
حتی یک دانشجوی دانشگاه دولتی هم به دنبال کار نیمه وقت است تا هزینه های جزوه و کتاب را فراهم سازد.
نیازمند شغل، پاره وقت، چهار روز در هفته و یا شبانه، تمام ایام هفته، مسلط به کار با کامپیوتر و مبانی شبکه، مسلط به گوشی، تبلت و شبکه های اجتماعی، مسلط به انجام امور اداری، شرکتی، یک سال سابقه کار در املاک و یک سال سابقه کار در نمایشگاه اتومبیل، در صورت نیاز ضامن معتبر هم در دسترس است.
این رزومه یک دانشجوی مهندسیی پرتو پزشکی با 22 سال سن است که خود را فعال و آموزش پذیر می داند و با تبلیغ توانایی های خود به دنبال یک شغل مناسب دیگر می گردد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه اصفهان
آفتاب
1397/06/26
14:25

به نظر می رسد بازارهای اینترنتی برای همکاری با دانشجویان، شرایط بهتری در نظر گرفته اند از این نظر که هر چند به خاطر دانشجو بودن، امکان بیمه کردن کارمندان خود را ندارند اما دست کم می توانند تا حدی نیازهای مالی آنها را با پرداخت های بالای 500 هزار تومان در حداقل ممکن، برطرف سازند.
البته نیروهای دانشجو هم به علت روزآمدن بودن و آشنایی پیشرفته با امور کامپیوتری و اینترنتی حتی حسابداری، طرفداران کمی در بازار کار ندارند.
**کار دانشجویی در دانشگاه بی مشتری ماندبخشی از این تبلیغات نشان دهنده عدم استقبال دانشجویان از شرایط کاری در نظر گرفته شده در درون دانشگاه است چرا که می دانند در مقابل چند ساعت کار، پرداختِ مناسبی در انتظارشان نیست.
**کار کردن دانشجویان مثبت است اما.
محمد یزدی دانشیار دانشکده علوم زمین دانشگاه بهشتی نظر خود را در خصوص کار دانشجویی در خارج از دانشگاه بیان کرد و گفت: اصل موضوع یعنی کار کردن دانشجویان، کاملاً مثبت است.
من هم که خارج از کشور تحصیل می کردم، از این دست موارد زیاد دیدم.
به عنوان مثال همکلاسی خودم در مقطع دکتری، بعد از ساعت چهار عصر لباس کار می پوشید و کارهای بهداشتی دانشکده را انجام می داد.
در مقابل این کار مبلغی دریافت می کرد و اتفاقاً این کار را برای خودش آر نمی دانست.
وی، نهادینه سازی فرهنگِ کار میان دانشجویان و دانشگاه را ضروری دانست و تاکید کرد: شاید عده زیادی از دانشجویان بخواهند کار کنند اما بگویند کار نیست.
متاسفانه کار دانشجوییِ درون دانشگاه ها در سیستم اداری دچار مشکل است و وزارت علوم می تواند نسبت به اصلاح این چارچوب اقدام کند.
مشکل در میزان پرداختی به دانشجویان یکی از مباحثی بود که از سوی این استاد دانشگاه مطرح شد.
یزدی بر این باور است که اگر قرار باشد کار دانشگاه را دانشجو بهتر انجام می دهد اما طبق قانون نمی توان دستمزد مناسبی به آنان پرداخت کرد که این اشکال سیستم اداری است.
یزدی در دوره ای که معاون دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی بود میزان کار دانشجویی را در این دانشگاه به سه برابر حد خود رساند و دانشجویان بیشتری در دانشگاه مشغول به کار شدند.
اما این روند در تمام دانشگاه ها تعمیم نیافته و به نظر می رسد هر دانشگاه با توجه به قانون مصوب برای کار دانشجویی، روش های خود را برای کار دانشجویی داشته باشد.
** کار دانشجویی؛ آری یا خیر؟بر اساس این گزارش، می توان دو موضوع را در خصوص کار دانشجویی در دانشگاه مطرح ساخت که شاید یکی از آسیب های تجربه شده در دانشگاه ها باشد.
نخست اینکه، به باور برخی استادان اگر دانشجو وارد سیستم اداری دانشگاه شود از درس و هدف اصلی دور می شود.
دوم اینکه اگر تا دیروز رابطه دانشجو کارمندی در دانشگاه وجود داشت، این رابطه پس از شاغل شدن دانشجو تبدیل به رابطه همکاری می شود که شاید برای دانشجو حاشیه هایی به دنبال داشته باشد.
یزدی در بخش دیگری از گفت و گو کار دانشجویی را برای دانشگاه هم به صرفه دانست و توضیح داد: سپردن برخی امور دانشگاه به دانشجو از نظر اقتصادی به صرفه است حتی در برخی امور اداری، دانشجو خیلی بهتر از کارمندان کار را انجام می دهد اما هنوز این موضوع بعد از سال ها تبدیل به روال نشده است.
وی در این باره پیشنهادی مطرح کرد و گفت: دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حتی دانشگاه آزاد اسلامی می توانند ساز و کار اداری برای این موضوع تنظیم کنند.
**چند می گیری کار کنی؟!حق الزحمه ای که به دانشجویان بابت کار در دانشگاه پرداخت می شود، با توجه به هر مقطع تحصیلی متفاوت است.
دانشجوی کارشناسی 100 هزار تومان، دانشجوی کارشناسی ارشد 150 هزار تومان و دانشجوی دکتری 250 هزار تومان بابت 50 ساعت کار در دانشگاه دریافت می کنند و به نظر می رسد این مبلغ طی سال های گذشته و با وجود افزایش مشکلات اقتصادی، روند افزایشی به خود نگرفته است.
این مبالغ از بودجه های معاونت دانشجویی دانشگاه ها پرداخت می شود که البته فرایند اداری این دستمزدها با مشکل مواجه است.
استاد دانشگاه شهید بهشتی در بخش آخر گفت و گوی خود به نمونه های دیگری از کار دانشجویی در خارج از کشور اشاره کرد و افزود: در بسیاری از دانشگاه های اروپایی، دانشجویان بخش زیادی از کارها را با هزینه کمتر انجام می دهند.
آنها در آزمایشگاه، رستوران و کمک در اداره خوابگاه با مسئولان همکاری می کنند و حتی اکثر کتابخانه های دانشگاهها در خارج توسط دانشجویان اداره می شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه اصفهان
آفتاب
1397/06/26
14:25

**واکنش دانشجویان به کار دانشجوییسوالی که شاید به ذهن متبادر شود این است چرا دانشجویان تمایلی به همکاری پاره وقت در دانشگاه ندارند و تمام تلاش شان این است که برای بازار کار غیر دانشگاهی کار کنند.
خبرنگار نظر چند دانشجو را پرسیده است.
این افراد برای پس انداز شهریه و هزینه های دانشگاه، سه ماه تابستان را به جای گذراندن واحدهای تابستانی، مشغول به کار در حرفه های مختلف شدند.
محمد سنادی زاده دانشجوی مهندسی عمران در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اگر قانون کار دانشجویی در دانشگاه ها اصلاح و حقوقی مثل پرداخت های خارج از دانشگاه برای کار در داخل دانشگاه در نظر گرفته می شد، فکر می کنم بیشتر دانشجویان از این موضوع استقبال کنند.
اما دو مشکل وجود دارد،نخست اینکه پرداخت ها به قدری ناچیز و غیرقابل قبول است که کسی به کار کردن در دانشگاه فکر هم نمی کند، مگر دانشجویی که شخصاً و بدون چشم داشت مالی این کار را انجام دهد.
مشکل دوم در عدم سازگاری کار دانشجویی با روحیه دانشجو است.
این دانشجو که کار در کافی شاپ را برای خودش جالب و حتی نوعی واکاوی شخصیت افراد دانست، تاکید کرد که خودش ترجیح می دهد ایام فراغت و بیکاری اش را در کافی شاپ ها مشغول به کار باشد تا در دانشگاه.
چون مراکز خارج از دانشگاه، شخصیت اجتماعی تری به دانشجو می دهد و البته در مقابل حداقل هشت ساعت کار، حقوقی معادل یک میلیون تومان دریافت می کند.
طاهره آزاده ور دانشجوی طراحی دوخت است که در یک مزون لباس کار می کند.
طاهره سه ماه تابستان را به جای پاس کردن واحدهای تابستانی به یک مزون رفته تا علاوه بر آشنایی با این حرفه، به سواد عملی خود در رشته طراحی دوخت بیفزاید.
طاهره که اهل مشهد است و برای تحصیل در تهران زندگی می کند، گفت: برای حرفه من در دانشگاه، کار خاصی نیست مگر اینکه در امور دفتری و کتابخانه ای و اداری مشغول شوم که با رشته و روحیات من سازگار نیست.
تمایل ندارم از الان در حرفه ای کار کنم که هیچ سنخیتی با رشته تحصیلی ام ندارد.
وی افزود: آنطور که از دوستانم شنیده ام، بابت کار در دانشگاه مبلغی زیر 300 هزار تومان دریافت می کنند که نه تنها به موقع پرداخت نمی شود بلکه مشکلات مالی یک روز را هم برطرف نمی کند.
من در یک مزون لباس کار می کنم که حقوق ماهانه ام به عنوان کارآموز و البته گاهی کارمند، 900 هزار تومان است.
شاید مبلغ کافی نباشد اما بد هم نیست.
**مصائب بازار کار در آیندهشاید بتوان مسئله کار دانشجویی را در یک قالب دیگر هم بررسی کرد و آن شرایط بازار کار آینده آنها بعد از اتمام درس است.
از این نظر که اجبار دانشجویان به کار در دوران دانشجویی، ممکن است همسو با رشته تحصیلی نباشد و حتی بعد از دانش آموختگی در همان حرفه بمانند که بحث عدم سنخیت رشته تحصیلی و بازار کار مطرح می شود.
هوشنگ طالبی حبیب آبادی رئیس دانشگاه اصفهان نظر خود را در مورد کار دانشجویی در محیط خارج و داخل دانشگاه مطرح ساخت و گفت: شاید بتوان مشکلات مالی کار دانشجویی را با یک افزایش، برطرف کرد.
وی بر این باور است که کار دانشجویی در دانشگاه برای دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی از جنبه کارآموزی می تواند اهمیت داشته باشد.
اما برخی دانشجویان متاهل، مجبور به تامین هزینه هستند که به علت مکفی نبودن حق الزحمه کار دانشجویی باید در خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند.
این را می دانیم که دستمزدها حداقلی است اما این یک قانون بوده و نمی توان از آن عدول کرد.
**افزایش ظرفیت سازی کار دانشجوییرئیس دانشگاه اصفهان، پیشنهاد افزایش ظرفیت سازی برای ایجاد زمینه های کار در دانشگاه ها را مطرح ساخت و تاکید کرد: کار دانشجویی، نوعی سرمایه گذاری برای دانشگاه است و مبالغی که در قبال ساعات کاری به دانشجویان پرداخت می شود، هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.
طالبی البته در مورد دانشجویان دکتری به یک مورد اشاره کرد و گفت: برای دانشجویان دکتری زمینه های همکاری را در حق التدریس، آزمایشگاه و حل تمرین فراهم کرده ایم.
مدیریت کار دانشجویی در دانشگاه ها در چارت سازمانی معاونت دانشجویی دانشگاه ها قرار دارد.
در همین زمینه، عبدالمجید خوشنود معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: نظر ما در معاونت دانشجویی این است که کار دانشجویی در قالب حل تمرین و کمک به فعالیت در حوزه های مختلف دانشگاهی، صورت بگیرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه اصفهان
آفتاب
1397/06/26
14:25

وی در مورد منابع مالی در نظر گرفته شده برای کار دانشجویان در دانشگاه، تاکید کرد: تامین منابع مالی برای پرداخت دستمزد به دانشجویان از روند کندی برخوردار است و ما با منابع محدودی مواجهیم.
** یک پیشنهاد برای جذب دانشجویاناین مقام مسئول در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی افزود: اولویت دانشگاه بر کار خارج از دانشگاه نیست و اگر قرار باشد دانشجو خدماتی ارائه دهد این وقت و انرژی را برای دانشگاه خود صرف کند.
اما متاسفانه فرایندهای مرتبط با کار دانشجویان، پیچیده و دست و پای مسئولان را بسته است.
خوشنود ادامه داد: حقوقی که برای دانشجویان در نظر گرفته شده متوسط 200 هزار تومان است که در این رقم در مورد دانشجویان کارشناسی کاملاً غیرقابل توجه است.
در همین زمینه، معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در پاسخ به پرسش خبرنگار مبنی بر ارائه راهکاری برای حل این موضوع، توضیح داد: ما پیشنهادی را به سازمان امور دانشجویان مبنی بر متمرکز کردن رسیدگی به قانون کار دانشجویی ارائه داده ایم.
پیشنهاد این است که کار دانشجویی به صورت متمرکز به سازمان امور دانشجویان یا صندوق رفاه دانشجویان واگذار شود.
این موضوع نیاز به تمرکزگرایی دارد چرا که دانشگاه ها در تامین منابع مالی با مشکل مواجه هستند و با عملی شدن آن، بار سنگینی از دوش دانشگاه ها برداشته می شود.
به گفته خوشنود، این پیشنهاد فعلاً توسط سازمان امور دانشجویان در حال بررسی است که البته نظر مثبتی نسبت به آن دارند و فکر می کنم یکی از بهترین راهکارها برای بهبود اوضاع کار دانشجویی باشد.
**قانونی که نیازمند پوست اندازی استبه نظر می رسد، قانون کار دانشجویی نیازمند یک پوست اندازی تاثیرگذار است.
قانونی که علاوه بر تامین قسمتی از آینده شغلی دانشجویان با به کارگیری آنان در بدنه دانشگاه، می تواند آنها را از حضور در بازارهای کارِ متفرقه بازدارد و به سوی همکاری هدفمند، علمی، آموزشی و فرهنگی در دانشگاه سوق دهد.
برای رسیدن به این هدف، در وهله نخست اصلاح قانون کار دانشجویی، ضروری است.
قانونی که سال های سال تغییر نکرده و با وجود افزایش مشکلات اقتصادی و معیشتی در کشور، این دستمزد منطقی نیست.
منبع: خبرگزاری ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه ایلام
مهر
1397/06/26
12:59
> ایلام-رئیس دانشگاه ایلام گفت: پدیده های اجتماعی را نمی شود به تنهایی حل کرد.
> به گزارش خبرگزاری مهر، محمد علی اکبری در نشست تخصصی مطالعه کاربردی پدیده خودکشی در استان ایلام در دانشگاه ایلام اظهار داشت: یکی از شعارهای اصلی دانشگاه ایلام، دانشگاه مسئولیت گراست و در یکی از محورهایی که دانشگاه در آن ورود کرده و مسئولیت پذیرفته، حوزه اجتماعی است که در این راستا واحد استانی شبکه جامعه و دانشگاه در استان راه اندازی شد تا دانشگاه در خدمت مردم استان باشد.
وی ادامه داد: برگزاری این نشست تخصصی در راستای همان وظیفه اجتماعی است که خوشبختانه مورد استقبال اساتید، صاحب نظران و مدیران اجرایی قرار گرفت.
رئیس دانشگاه ایلام تأکید کرد: پدیده های اجتماعی را نمی شود به تنهایی حل کرد و برای همین باید مسئولین اجرایی، نمایندگان مجلس و دانشگاه ها با همراهی و همکاری همدیگر راهکار مناسب را اتخاذ کرده و اجرا نمایند که لازمه این امر باور داشتن و اعتماد به نهاد علم است که خوشبختانه با حضور اساتید صاحب نام و متخصص در سطح دانشگاه های استان می توان از این ظرفیت بزرگ استفاده کرد.
علی اکبری تصریح کرد: هر حقیقتی را نمی شود بصورت کامل در رسانه ها بازتاب داد، که این امر نه تنها کمکی به حل معضلات و مشکلات نخواهد کرد، بلکه ممکن است بر مشکلات موجود هم بیفزاید و برای همین صاحبان رسانه ها باید در این قبیل مسائل سراغ متخصصین ذیربط بروند و با استفاده از نظرات آنان ضمن اینکه اطلاع رسانی لازم را داشته باشند، با ارائه راهکار لازم و امید دادن به مردم در حل این معضلات گام بردارند.
در این نشست، دکتر کوروش سایه میری، دکتر فتح الله محمدیان، دکتر امید علی باپیری و دکتر علی ایار به ایراد سخنرانی درباره پدیده خودکشی و مسائل مربوط به آن در استان ایلام پرداختند که اهم مسائل حول محور تبیین آمار مربوط به خودکشی، واکاوی علل مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این پدیده، استراتژی های موفق در پیشگیری از خودکشی، بررسی نقش خانواده ها در پیشگیری از این پدیده و نحوه همکاری سازمان ها و نهادهای مختلف در مقابله با آن از جمله محورهای مورد نظر سخنرانان این نشست بود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه ارومیه
تسنیم
1397/06/26
10:59
> رئیس دانشگاه ارومیه گفت: با ساخت نیروگاه خورشیدی در داخل دانشگاه ارومیه، نیروی برق مصرفی این دانشگاه تأمین می شود.
> رحیم حب نقی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با تبریک فرارسیدن سال تحصیلی جدید به دانشجویان اظهار داشت: امسال هم طبق روال سال های قبل کمیته استقبال از دانشجویان جدیدالورود تشکیل شده و سعی شده تا این مراسم ها و این استقبال ها بهتر از دوره های گذشته باشد تا نواقص و ایرادات قبلی را نداشته باشد.
وی افزود: سعی شده است که از سیستم الکترونیکی به جای دستی استفاده شود تا خانواده ها هنگام ثبت نام احساس خستگی نکرده و با کوچک ترین مشکلی مواجه نشوند.
رئیس دانشگاه ارومیه با اعلام خبر ساخت نیروگاه خورشیدی در داخل دانشگاه ارومیه بیان کرد: در ورودی دانشگاه، نیروگاه خورشیدی نصب شده است که اولاً یک نماد علمی و نشانه ای از توانایی دانشگاه است و ثانیاً یک پروژه تحقیقاتی است چرا که می تواند 20 درصد از برق مصرفی دانشگاه را تأمین بکند.
وی با یادآوری خرید تجهیزات جدید آزمایشگاهی تصریح کرد: در چند سال اخیر از بعد تجهیزات آزمایشگاهی، دانشگاه پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده و علی‍رغم مشکلات مالی در تمامی دانشکده ها تجهیزات نوین آزمایشگاهی خریداری شده تا از نظر کیفی نیز دانشگاه پیشرفت بکند.
حب نقی افزود: کارهای مربوط به راه اندازی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ارومیه تقریباً رو به اتمام است و ان شاءالله این طرح هم به زودی با حضور مسئولان وزارتی افتتاح می شود.
وی در پاسخ به سؤال تسنیم درباره نگرانی خانواده ها از امکانات رفاهی دانشگاه ارومیه گفت: از نظر امکانات رفاهی دانشگاه در شرایط بسیار مطلوبی به سر می برد و خانواده ها نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.
رئیس دانشگاه ارومیه افزود: با کمک مسئولان مربوطه در معاونت دانشجویی، تمامی خوابگاه های دانشگاه از نظر امکانات جانبی نظیر موکت، یخچال، تخت‍خواب و دیگر لوازم جانبی نوسازی شده اند تا خوشبختانه از نظر کیفیت در جایگاه متوسط و متوسط به بالا بگیرند و از نظر تغذیه هم امسال تمامی وعده ها سه منوی غذایی دارند تا هر دانشجو بتواند غذای باب میل خود را با اختیار انتخاب بکند.
انتهای پیام/ ز.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ایرنا
1397/06/26
10:55
> تهران - ایرنا - رییس دانشگاه تهران گفت: جذب تعداد زیاد دانشجویان خارجی، راهکار مناسبی برای بهبود وضعیت ارز در دانشگاه ها است.
> محمود نیلی احمد آبادی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا در عین حال افزود: افزایش نرخ ارز و عدم پرداخت آن به دانشگاه ها باعث کاهش بودجه می شود.
به اعتقاد رئیس دانشگاه تهران، کمبود ارز باعث می شود تا دانشگاه ها مانند قبل توانایی اعزام اساتید و دانشجویان را برای استفاده از فرصت های مطالعاتی به کشورهای خارجی نداشته باشند .
نیلی ادامه داد: درخواست دانشگاهیان پرداخت ارز با نرخ دولتی و یا مابه التفاوت آن می باشد، که خواسته جدی تمام دانشگاه ها است.
وی خاطر نشان کرد: در صورتی که بودجه مورد نیاز ارزی تامین نشود ، دانشگاه فقط می تواند یک سوم دانشجویان را به خارج از کشور اعزام کند که این مسئله بسیار روی تحصیلات تکمیلی اثر منفی می گذارد.
به اعتقاد نیلی احمد آبادی، افزایش رتبه علمی دانشگاه در سطح بین المللی جزو برنامه های مداوم دانشگاه تهران است که در حال حاضر طبق یک برنامه پنج ساله به آن عمل می شود از این رو حمایت های بودجه ای نیز تاثیر بسیاری در بهبود جایگاه دانشگاه دارد .
** در حال حاضر به طرح های دانشگاهی بیشتر توجه می شودرییس دانشگاه تهران در خصوص ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه، گفت: دانشگاه همیشه نظرات خود را به شیوه های مختلف به سازمان های دولتی اعلام می کند اما در حال حاضر به طرح های دانشگاهی بیش از گذشته توجه می شود.
وی ادامه داد: 13 دانشگاه مطرح تهران با هم تصمیم گرفته اند که هر دانشگاهی مسئول یک بخش از مشکلات و مسائل کشور باشد.
نیلی با اشاره به اینکه دانشگاه تهران به موضوع اقتصاد کلان وارد شده است، اظهار کرد: ازاعضای هیات علمی دانشگاه های دیگر و مدیران سازمان برنامه و بودجه برای تشکیل کارگروهی دعوت شده که در آن نظرات دانشگاهیان به این سازمان منتقل می شود.
همچنین وی در خصوص افزایش همکاری دانشگاه و دولت برای رفع مشکلات کشور گفت: باید دانشگاه ها به صورت کارشناسی و تخصصی از تصمیمات دولت مطلع شوند و نظرات خود را به وزارتخانه ها منتقل کنند.
**تمهیدات شروع سال تحصیلی رئیس دانشگاه تهران همچنین از آمادگی این دانشگاه برای آغاز سال تحصیلی جدید خبرداد و گفت : تلاش براین بود تا با بهسازی و تجهیز بخشی از ملزومات آنها همچون خوابگاه و رستوران وضعیت رفاهی بهتری را برای آنها فراهم کنیم که به دلایلی چون کمبود بودجه هنوز به سرانجام نرسیده ات.
وی در پایان این موضوع را نیز گفت که افزایش ظرفیت پذیرش توسط سازمان سنجش بیش از تقاضای دانشگاه ها، ممکن است تامین امکانات را دچار مشکل کند.ش
ع **1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی دانشگاه دانشجویان خارجی ارز.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی
نسیم آنلاین
1397/06/26
09:22
> رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان این که تلاش می کنیم قطب های مهم تربیت معلم را در استان اردبیل راه اندازی کنیم، از برنامه ریزی برای ایجاد 31 دانشگاه جامع ملی تربیت معلم در مراکز استان ها خبر داد.
> به گزارش ایسنا، حسین خنیفر در نشست با رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه استان اردبیل از لحاظ دسترسی به سایر استان ها و آب و هوا دارای شرایط مطلوبی است، گفت: تلاش می کنیم قطب های مهم تربیت معلم را در استان اردبیل راه اندازی کنیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه فرهنگیان در 10 استان کشور دارای مقطع تحصیلات تکمیلی است، افزود: تصمیم داریم مقطع تحصیلات تکمیلی را در استان اردبیل نیز رونق بخشیم.
خنیفر با بیان اینکه توسعه دانشگاه فرهنگیان در استان اردبیل در سرلوحه کار ما قرار دارد، تصریح کرد: معلمی که دوره های فنون تدریس، کارورزی، مشاوره و غیره را سپری نکند، نمی تواند معلم خوبی باشد که در این راستا برنامه ریزی های مناسبی انجام گرفته است.
رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور با بیان اینکه کار معلمی یک اتفاق نیست، بلکه یک توفیق است، تاکید کرد: ما به دنبال تربیت معلم قیمتی هستیم، نه اینکه به هر قیمتی معلم تربیت کنیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر جلوی دوره های یک ماهه و دو ماهه گرفته شده و اجازه نمی دهیم معلمی با این دوره ها وارد کلاس درس شود، خاطرنشان کرد: با تمهیدات انجام شده این دوره ها به یک سال افزایش یافته اند.
خنیفر همچنین از تلاش برای ایجاد 31 دانشگاه جامع ملی تربیت معلم در مراکز استان ها خبر داد.
رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور ضمن تقدیر از مساعدت دانشگاه محقق اردبیلی به دانشگاه فرهنگیان، گفت: ما مدیون دانشگاه محقق اردبیلی هستیم و امیدواریم با افزایش همکاری های میان دو دانشگاه شاهد اقدامات ماندگار در استان اردبیل باشیم.
عزیز حبیبی، رئیس دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به سابقه فعالیت های رئیس دانشگاه فرهنگیان، افزود: حضور دکتر خنیفر در دانشگاه فرهنگیان قطعا منشا خیر و برکت برای این دانشگاه خواهد بود.
وی با اشاره به فعالیت های ارزشمند دانشگاه فرهنگیان، گفت: حضور مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان نیز نشان از اهمیت و توجه ایشان به این دانشگاه و ادای احترام به معلمان بود.
حبیبی با بیان اینکه ما تربیت یافته معلمان هستیم، تاکید کرد: در همین راستا برای تربیت معلمان آینده کشور نیز به نحو احسن تلاش می کنیم.
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی همچنین از آمادگی این دانشگاه برای میزبانی برنامه های فرهنگی دانشگاه فرهنگیان خبر داد.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی، رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان اردبیل نیز با بیان اینکه در مدت دو سال فعالیت در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان استان اردبیل فعالیت فرهنگی خوبی انجام شد، گفت: جای خرسندی است که در دانشگاه فرهنگیان اعتماد خاصی به نهاد رهبری وجود دارد.
وی با تاکید بر توسعه همه جانبه دانشگاه فرهنگیان استان اردبیل، افزود: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برای تربیت نسل سالم دارای دغدغه است که امیدواریم در مسائلی همچون ماده 28 به نهاد مسئولیت داده شود.
حسنی ایجاد مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان استان را ضروری دانست و گفت: معلم ها برای کشور ما ماندگار هستند و ما نیز باید قدردان آنها باشیم.
انتهای پیام منبع: ایسنامسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
ورزش دانشگاهی
وزارت علوم
1397/06/26
15:05
> مراسم بزرگداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی با همکاری اداره کل تربیت بدنی دانشگاه پیام نور نیمه دوم مهرماه برگزار می شود.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، نشست ستاد هماهنگی و برنامه ریزی روز جهانی ورزش دانشگاهی با حضور دکترمحمدرضا دهخدا رئیس فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و دکتر ناجی معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور، در سالن شورای این دانشگاه برگزار و مقرر شد با توجه به روز بیست سپتامبر که همزمان با عاشورا حسینی است این مراسم نیمه دوم مهرماه برگزار شود.
بر اساس مصوبات سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو در نوامبر 2016 در پاریس، برای نخستین بار، بیستم سپتامبر هر سال از سوی این سازمان به عنوان روز جهانی ورزش دانشگاهی با هدف تایید اهمیت ورزش در دانشگاه ها و نقش دانشگاه در جامعه به عنوان عاملی برای تحکیم و توسعه کیفیت تربیت بدنی و ورزش در خدمت شهروندان نامگذاری شده است.
فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی (فیزو) از فدراسیون های عضو و کشورهای عضو یونسکو دعوت کرده این روز را با توجه به فرهنگ خود و نیازهای خاص با تمرکز به مقوله ورزش دانشگاهی برگزار کنند.
همچنین فدراسیون بین المللی ورزش های دانشگاهی شعار این دوره را "ستاره های امروز، رهبران فردا " انتخاب کرده است.
در این نشست بشیریان دبیر کل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، دکتر نصیرزاده مدیر کل تربیت بدنی دانشگاه پیام نور و مسئولان انجمن های ورزشی دانشگاهی حضور داشتند. ر
ب 45/ ع.
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
آنا
1397/06/26
14:28
> ستاد استقبال از نودانشجویان واحد علوم و تحقیقات همزمان با آغاز ثبت نام حضوری از دانشجویان جدیدالورود مقاطع مختلف تحصیلی، در محل فضای نمایشگاهی این واحد دانشگاهی برپا شد.
> به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ستاد استقبال از نودانشجویان واحد علوم و تحقیقات همزمان با آغاز ثبت نام حضوری از دانشجویان جدیدالورود مقاطع مختلف تحصیلی، در محل فضای نمایشگاهی این واحد دانشگاهی برپا شد.
بخش های مختلف واحد علوم و تحقیقات در این ستاد، براساس خدماتی که در حوزه های دانشجویی، فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، مالی و.
به دانشجویان ارائه می کنند، اطلاعاتی را در قالب بروشور در اختیار دانشجویان جدیدالورود قرار می دهند.
ایستگاه پایش و سنجش توانمندی ها، مهارت ها و علایق نودانشجویان سال تحصیلی 98 97 که توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد علوم و تحقیقات برپا شده است از پرمخاطب ترین غرفه های دایر در این نمایشگاه است.
در این ایستگاه، توانمندی ها و علایق دانشجویان جدیدالورود در حوزه های هنری، ادبی، مهارت های زندگی و.
جمع آوری می شود.
این ایستگاه پایش با هدف ذائقه سنجی فرهنگی دانشجویان جدیدالورود برپا شده است تا مجریان فعالیت های فرهنگی بتوانند بر اساس سیاست های کلی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و با بهره گیری از ذائقه های دانشجویی، به برنامه ریزی بپردازند.
حوزه فرهنگی و دانشجویی واحد علوم و تحقیقات همچنین با احصای رشته های ورزشی تخصصی نودانشجویان، سوابق فعالیت های ورزشی آنها را جمع آوری می کند.
تشکل های دانشجویی، کانون های فرهنگی و انجمن های علمی دانشجویی نیز در این ستاد استقبال، با توزیع فرم های عضویت بین دانشجویان جدیدالورود در صدد عضوگیری از آنها هستند.
بسیج دانشجویی، کانون کارآفرینی واحد علوم و تحقیقات، شاخه دانشجویی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و.
این فرم ها را توزیع می کنند.
در حال حاضر 58 انجمن علمی دانشجویی در واحد علوم و تحقیقات فعال است که معاونت فرهنگی و دانشجویی به منظور افزایش تعداد این انجمن ها، قوانین و مدارک موردنیاز برای تشکیل این انجمن ها را در دسترس دانشجویان قرار داده است.
همچنین در این ستاد، نحوه ارائه درخواست مجوز برای راه اندازی نشریات دانشجویی نیز به اطلاع جدیدالورودها می رسد.
نحوه صدور و کاربردهای کارت دانشجویی از دیگر مواردی است که به دانشجویان جدیدالورود اطلاع رسانی می شود.
کارت دانشجویی برای دانشجویان واحد علوم و تحقیقات چندمنظوره است و برای ورود به ساختمان های واحد، اتوماسیون تغذیه، پارکینگ، کتابخانه و مجموعه ورزشی فتح واحد علوم و تحقیقات مورد استفاده قرار می گیرد.
کارت دانشجویی توسط اداره رفاهی واحد علوم و تحقیقات صادر می شود و دانشجویان برای دریافت آن باید به امور دانشجویی دانشکده محل تحصیل مراجعه کنند.
انتهای پیام/4007.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آنا
1397/06/26
13:30
> تغییر زمان نه تنها سیستم آموزشی را دگرگون کرده؛ بلکه دانشجویان امروزی را نیز تغییر داده است.
> به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از ان پی آر، تعریف فرهنگ عام آمریکا از دانشجویان گروهی از تازه فارغ التحصیلان دبیرستانی است که در کمپ دانشگاه زندگی می کنند، کلاس های تاریخ هنر می گذراندند و چهار سال بعد با یک مدرک آموزش عالی فارغ التحصیل می شوند.
اما روایت زندگی در کمپ و تحصیل در سیستم آموزش عالی بسیار متفاوت تر است.
چیزهایی که در فیلم ها می بینیم یا در سایت های خبری می خوانیم تحریف شده اند تا با دیدگاه نخبگان، روزنامه نگاران، دانشمندان و سیاست مداران هماهنگ شوند.
دانشجویان امروزی غیرمتعارف و غیرسنتی هستند؛ البته مدتی می شود که این گونه هستند.
به گفته متخصصان، این پدیده جدیدی نیست و از سال 1996 وجود داشته است.
دانشمندان با انجام تحقیقات و بررسی های بسیار خصوصیات نسل دانشجویان امروزی آمریکا را به دست آورده اند.
اکثر دانشجویان غیرمتعارف آمریکایی یک یا چند مورد از ویژگی های زیر را دارند.
آنها از نظر مالی مستقل از والدین خود هستند، به صورت نیمه وقت به دانشگاه یا کالج می روند، به صورت تمام وقت کار می کنند، تحصیلات عالی را بلافاصله از دبیرستان شروع نمی کنند، فرزند دارند یا به شکل دیگری مشغول خانواده هستند.
مرکز ملی آمار آموزش و پرورش آمریکا اخیراً گزارشی درباره 17 میلیون دانشجوی ثبت نام کرده در مقطع کارشناسی منتشر کرده است که به شرح زیر است: از هر پنج دانشجو یک نفر حداقل 30 سال سن دارد، حدود نیمی از آنها از نظر مالی از والدین خود مستقل هستند، از هر چهار نفر یک نفر دارای فرزند است، 47 درصد از آنها به صورت نیمه وقت به دانشگاه می روند، یک چهارم از دانشجویان قبل از شروع دانشگاه یک سال را استراحت می کنند، از هر پنج دانشجو دو نفر به دانشگاه های منطقه ای می روند، 44 درصد از آنها والدینی دارند که هیچ وقت نتوانسته اند دوره کارشناسی را کامل کنند.
انتهای پیام/4056/4021/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
نسیم آنلاین
1397/06/26
12:05
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: پرونده ارز دانشجویی در 6 ماه اول سال97 بسته شد، از مهر ماه پیگیر ارز دانشجویان بورسیه اعزامی این وزارتخانه خواهیم بود.
> مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علومدر گفت وگو با خبرنگارحوزه دانشگاهیگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛تمام دانشجویان واجد شرایطی که برای 6 ماه اول سال درخواست ارز داشتند و ثبت نام خود را تکمیل کرده بودند، ارز دریافت کرده اند.
وی ادامه داد: اگر دانشجوی واجد شرایطی بر اساس ضوابط موجود هنوز ارز دریافت نکرده باشد، تا قبل از پایان شهریور 97 به بانک ها معرفی می شود و ارز دریافت خواهد کرد.
صدیقی تصریح کرد: پرونده ارز دانشجویی 6 ماه اول سال بسته شده است.
انتهای پیام/ دریافت ارزهای دانشجویی در 6 ماهه اول سال منبع: باشگاه خبرنگاران جوانمسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
تیتر یک
1397/06/26
10:50
> رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان اینکه بیش از 2 درصد علم دنیا توسط پژوهشگران و دانشگاه های ایرانی تولید می شود، گفت: 22 درصد از سهم کل کشورهای اسلامی با بالاترین میزان تولید از آن جمهوری اسلامی ایران است.
> گروه دانش تیتریک، محمد جواد دهقانیرئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در خصوص آخرین وضعیت تولید علم و فناوری در جمهوری اسلامی ایران و رتبه آن در بین کشورهای دنیا گفت: در حال حاضر بیش از 2 درصد علم دنیا توسط پژوهشگران و دانشگاه های ایرانی تولید می شود.
وی در توضیح بیشتر افزود: 22 درصد سهم کل کشورهای اسلامی یعنی چیزی حدود یک چهارم آن توسط جمهوری اسلامی ایران آن هم با بالاترین میزان تولید در بین این کشورها حکایت از جایگاه علمی ویژه ایران است.
رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح کرد: سال گذشته میزان تولید علم در جمهوری اسلامی ایران در دنیا کسب رتبه شانزدهم بوده است.
وی خاطرنشان کرد: مهمترین مسئله موجود در بحث فناوری آن است که ایران در بخش ثبت گزارشات علمی در کل پایگاه های بین المللی دقیق تر عمل کرده است و دلیلش آن بوده که برنامه ریزی های لازم از سوی سیاست گذاران علمی کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه ویژه به گزارشات این بخش بوده است در حالیکه به بخش های دیگر توجهی نکرده ایم.
دهقانی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: در آئین نامه ارتقاء اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و حتی دفاع از پایان نامه ها و تزهای دانشجویان تحصیلات تکمیلی یکی از مدارکی که از آنها درخواست می شود تعداد مقالات ISI و محل درج آن است اما متاسفانه در بحث فناوری توجه لازم برای ارائه و ثبت گزارشات آن در پایگاه های بین المللی صورت نگرفته است که بخشی از دلیل آن به مأموریت خاص برخی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی باز می گردد.
رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: با آنکه در جبهه تحقیق در دنیا سهم خوبی با عملکردی مناسب داریم ولی این فرهنگ که باید تحقیقات و پژوهش هایمان را هم ثبت کنیم را نداریم.
وی تصریح کرد: در استفاده از علوم تولیدی و تبدیل آن به فناوری و سپس ثروت تفاوت زیادی با میزان تولید علم و مقالات ISI داریم که حتی این امر به عدم اعلام آن به جامعه بین المللی باز نمی گردد.
دهقانی خاطرنشان کرد: باید سیاست گذاری های لازم جهت اهمیت دادن به تولید فناوری و شاخص های لازم در آن صورت گیرد تا دانشگاه ها به این سمت حرکت کنند.
در حال حاضر به دست آوردن ثروت از فناوری آن هم از طریق شرکت های دانش بنیان برای جمهوری اسلامی ایران بسیار اهمیت دارد.
وی در پایان گفت: ایران از نظر رشد علم در سال 2017 در مقایسه با سال قبل از آن رتبه اول دنیا را در اختیار دارد.
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
ایکنا
1397/06/26
09:24
> گروه فرهنگی ــ سرپرست جهاددانشگاهی استان زنجان از برگزاری چهارمین سوگواره ملی میعادگاه عاشورایی دانشجویان در این استان خبر داد و گفت: علاقه مندان تا 13 مهرماه برای ارسال آثار فرصت دارند.
> کامران جعفری، سرپرست جهاددانشگاهی زنجان در گفتوگو با ایکنا از زنجان، اظهار کرد: معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی زنجان برای چهارمین سال متوالی میزبان سوگواره ملی میعادگاه عاشورایی دانشجویان است که با موضوع عاشورا و نهضت حسینی و بخش ویژه زنجان پایتخت شور و شعور حسینی برگزار میشود.
وی با اشاره به اینکه دریافت آثار برای این سوگواره از هفتم مردادماه آغاز شده است، بیان کرد: علاقهمندان برای شرکت در این رویداد ملی میتوانند آثار خود را تا 13 مهرماه در قالب شعر، عکس، قطعه ادبی شامل دلنوشته و نثر و نیز قطعه تصویری شامل کلیپ، نماهنگ و فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
سرپرست جهاددانشگاهی زنجان دانشجو بودن یا اینکه تنها شش ماه از فارغالتحصیلی فرد گذشته باشد را شرط لازم برای شرکت در این سوگواره برشمرد و گفت: علاقهمندان برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر میتوانند به پایگاه اطلاعرسانی این رویداد به نشانی www.
roozevaghee.
ir مراجعه کنند.
وی ادامه داد: در هر بخش سه تن از داوران و شخصیتهای ملی، کار داوری را انجام میدهند که پس از جمع امتیازها، به نفرات اول تا سوم هر بخش تندیس و لوح تقدیر به همراه جوایز نفیس اهدا میشود و نفرات شایسته تقدیر نیز لوح و جوایزی دریافت میکنند.
جعفری ترویج فرهنگ عاشورایی، توسعه و تعمیق باورهای دینی در بین نسل جوان، استفاده از ابزار هنر در بیان وقایع دینی و مواردی از این دست را از جمله اهداف برگزاری سوگواره ملی میعادگاه عاشورایی دانشجویان برشمرد.
وی با اشاره به اینکه اختتامیه چهارمین سوگواره ملی میعادگاه عاشورایی دانشجویان، آبانماه امسال مصادف با ایام اربعین حسینی برگزار میشود، ادامه داد: حسینیه اعظم زنجان میزبان اختتامیه این رویداد خواهد بود.
این مسئول با اشاره به اینکه در سه دوره گذشته بیش از 10 هزار اثر دانشجویی به این سوگواره ارسال شده است، اظهار کرد: تعداد آثار رسیده به سومین دوره سوگواره 3161 اثر بود.
سرپرست جهاددانشگاهی استان زنجان افزود: این آثار از 28 استان، 59 دانشگاه دولتی، 46 واحد دانشگاه آزاد اسلامی، 8 دانشگاه علومپزشکی، 28 موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی، 31 واحد دانشگاه پیامنور و 35 مرکز آموزش علمیکاربردی ارسال شده بود.
وی خاطرنشان کرد: از آثار دورههای گذشته، چهار جلد کتاب شامل سه مجموعه کتاب شعر و یک مجموعه کتاب عکس به چاپ رسیده و سه مجموعه نمایشگاهی تولید و دو مجموعه چندرسانهای نیز انتشار یافته است.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
بانک مردم
1397/06/26
08:00
> کد خبر : 105306 تاریخ انتشار : 26 شهریور 1397 Email This Post توقف پرداخت وام به دانشجویان دکتری با چراغ خاموش؟! پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: فارغ از مشکلاتی که برای دانشجویان مقطع دکتری با توقف این طرح ایجاد می شود انتقادات و سوالات بسیاری به دلایل عدم اجرای این قرارداد مطرح است.
نخستین انتقادی که به توقف پرداخت تسه.
> کد خبر : 105306 تاریخ انتشار : 26 شهریور 1397 Email This Post توقف پرداخت وام به دانشجویان دکتری با چراغ خاموش؟! پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: فارغ از مشکلاتی که برای دانشجویان مقطع دکتری با توقف این طرح ایجاد می شود انتقادات و سوالات بسیاری به دلایل عدم اجرای این قرارداد مطرح است.
نخستین انتقادی که به توقف پرداخت تسهیلات به دانشجویان دکتری در این بانک وارد می شود این است که چرا بی سروصدا و بدون انتشار خبر یا اطلاع رسانی؟ به گزارش بانک مردم به نقل از تابناک، در حالی که براساس بخشنامه 3485 صندوق رفاه دانشجویان، بانک توسعه تعاون موظف شده است که به دانشجویان دکتری در حین تحصیل، تسهیلات ماهانه، ویژه و پایان نامه پرداخت کند، اما خبر ها حاکی از آن است که این بانک به بهانه اتمام زمان قرارداد از ارایه خدمات سرباز می زند.
به گزارش «تابناک»، بر اساس قراردادی که در خردادماه سال گذشته بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضا رسید، دانشجویان دکتری برخی دانشگاه ها و پژوهشگا های علمی می توانستند به صورت ماهانه 700 هزار تومان را دریافت کنند که این مبلغ هرسه ماه به حساب دانشجو واریز می شد.
پرداخت تسهیلات به دانشجویان دکتری تنها به این وام ماهانه محدود نمی شد و یک نوع وام دیگر با نام ویژه هم در مفاد این قرارداد گنجانده شده بود که تنها به دانشجویان روزانه اختصاص می یافت که مبلغ آن 15 میلیون تومان بود و امکان افزایش مبلغ هم وجود داشت، وام پایان نامه هم به دانشجویانی تعلق می گرفت که پایان نامه آن ها تقاضا محور و کاربردی بود.
حال در شرایطی که اجرای این قرارداد می توانست تاحدودی به بهبود وضعیت زندگی و معاش دانشجویان مقطع دکتری کمک کند و برخی گره های مالی آن ها را باز کند، پرداخت این وام ها در ابتدای کار و پس از گذشت یکسال، متوقف شد.
به عبارت دیگر توقف پرداخت تسهیلات به دانشجویان دکتری در شرایطی انجام می شود که برخی از دانشجویان این مقطع، به تامین بخشی از هزینه های خود با پرداخت این نوع وام ها امیدوار بودند و حتی بر دریافت این مبالغ هم حساب باز کرده بودند، اما با توقف این طرح برنامه های آن ها با مشکل مواجه می شود.
رونمایی از تسهیلات ویژه با حضور دو وزیر و جمعی از مسئولان و توقف تسهیلات در سکوت! فارغ از مشکلاتی که برای دانشجویان مقطع دکتری با توقف این طرح ایجاد می شود انتقادات و سوالات بسیاری به دلایل عدم اجرای این قرارداد مطرح است، نخستین انتقادی که به توقف پرداخت تسهیلات به دانشجویان دکتری در این بانک وارد می شود این است که چرا این اتفاق بی سروصدا و بدون انتشار خبر یا اطلاع رسانی انجام شده است.
باید همانطور که در زمان امضای تفاهم نامه میان بانک توسعه تعاون و صندوق رفاه دانشجویی در سال گذشته، این خبر درخروجی اغلب خبرگزاری ها مشاهده شد و در بخش دانشگاه روزنامه ها به چاپ رسید، توقف اجرای طرح هم اطلاع رسانی می شد تا دانشجویان برای رفع مشکلات مالی خود به اجرای این قرارداد اکتفا نکنند.
در شرایط کنونی بانک توسعه تعاون، وزارت کار، وزارت علوم و صندوق رفاه دانشجویی باید به این سوال پاسخ دهند که چرا قراردادی که در آن حرفی از مدت زمان اجرا نشده است در همان ابتدای کار، متوقف شده است؟ کدام از یک طرفین تفاهمنامه، اتمام قرارداد را رقم زده اند؟ اگر دو طرف موافق عدم اجرای قرارداد بوده اند باید دلایل آن اطلاع رسانی شود و مشکل اصلی مشخص شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
بانک مردم
1397/06/26
08:00

در واقع این فسخ یا اتمام قرارداد با موافقت طرفین انجام شده است یا به دلیل عدم پایبندی وزارت علوم به تعهداتش، کار قرارداد را به اینجا رسانده است؟ اگر وزارت علوم در اجرای قرارداد کوتاهی کرده است باید با انجام تعهداتی جدید، طرف مقابل را به اجرای دوباره قرارداد ترغیب کند.
آیا بانک مذکور بدون هماهنگی با طرف مقابل قرارداد، دست به توقف آن کرده است؟ اگر اینگونه است، آیا بانک نباید هرچه زودتر اجرای این قرارداد را از سر بگیرد و موظف به عمل به تعهداتش شود؟ انتقاد دیگری که طرفین قرارداد باید به آن پاسخ دهند این است که چرا اجرای قراردادی که می توانست مشکلات دانشجویان دکتری را حل کند تنها یکسال اجرایی شد و هم اکنون که اجرای این قرارداد متوقف یا فسخ شده است چه جایگزینی برای این قرارداد پیش بینی شده است؟ تکلیف دانشجویان دکتری که برروی مبلغ این تسهیلات حساب باز کرده اند، چه می شود پس پیشنهاد می شود که صندوق رفاه دانشجویی هرچه سریعتر یا قرارداد را احیا کند یااینکه قرارداد جدیدی با یکی از بانک های دیگر برای تامین بخشی از هزینه های دانشجویان مقطع دکتری امضا کند.
ناگفته نماند با توجه به اینکه بهترین نوع تسهیلات پرداختی به دانشجویان، تسهیلاتی است که در حین تحصیل پرداخت می شود و بازپرداخت آن پس از اتمام تحصیل و سپری شدن دوره تنفس انجام می شود همانند وام هایی که در قرارداد میان بانک توسعه تعاون و صندوق رفاه دانشجویی امضا شد، اما تنها یکسال اجرایی شد، باید تلاش شود قرارداد جدیدی که در این زمینه امضا می شود هم چنین شرایطی را داشته باشد.
26 views.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
وزارت علوم
1397/06/26
15:07
> در راستای قرارداد دکترای مشترک سال 2016 مابین دانشگاه الزهرا(س) و دانشگاه گرونینگن هلند، فاطمه تاجیک، دانشجوی دکترای فیزیک، مراحل تحصیل، تحقیق و پژوهش خود را در این دو دانشگاه به انجام رساند.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، این دانشجو در تاریخ 14 سپتامبر 2018 از رساله خود در دانشگاه گرونینگن دفاع کرد و جلسه دفاع رساله دکترای این دانشجو در تاریخ 15 مهر ماه سال جاری در دانشگاه الزهرا (س) برگزار خواهد شد.
عنوان پایان نامه فاطمه تاجیک »Casimir Torques and Lateral Forces; Influence of Optical Properties and Surface Morphology« است.
تحقیقات این دانشجو و همکاری های بین دانشگاه الزهرا (س) و دانشگاه گرونینگن هلند و نیز موضوع رساله دکترای وی موجب استخراج تعداد شش 6 مقاله ISI شده است که سه مقاله از درجه اعتبار بالایی برخوردارند.
فاطمه تاجیک مراحل تحصیل و تحقیق و پژوهش خود را در دو دانشگاه الزهرا (س) و گرونینگن هلند با راهنمایی دکتر امیر علی مسعودی و دکتر محمد خرمی از گروه فیزیک دانشگاه الزهرا (س) و پروفسور جرج پالاسانتزاس از دانشگاه گرونینگن به انجام رساند و دکتر امیر آقا محمدی از گروه فیزیک دانشگاه الزهرا (س) نیز داوری این رساله را عهده دار بود.ل
م 54/ ر.
ب 45.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
وزارت علوم
1397/06/26
14:51
> در آستانه روز ملی شعر و ادب فارسی، نشان بین المللی استاد شهریار در آیینی در دانشگاه تبریز به 5 نفر از محققان و پژوهشگران و استادان کشورهای ترکیه، جمهوری های آذربایجان، ارمنستان و ایران اهدا شد.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکتر میر رضا مجیدی، سرپرست این دانشگاه در این آیین به جایگاه والای استاد شهریار در ارتقای شعر ترکی و فارسی درسده اخیر اشاره کرد و گفت: علت ماندگاری شعر شهریار به خاطر علاقه وی به مسایل اجتماعی و فرهنگی و در راس آنها نگاه عمیق به مسایل مذهبی و دینی و ارادت به اهل بیت (ع) است.
دکتر مجیدی، در ادامه شهریار را یکی از شخصیت های تاثیرگذار در منطقه و جهان بیان کرد و افزود: شهریار شاعری بود که بعد از رحلت خود نیز با آثار ماندگاری که برجای گذاشته است موجب هم گرایی، وحدت و همدلی کشورهای منطقه شده است.
رئیس مؤسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه دانشگاه تبریز و دبیرچهارمین جشنواره بین المللی نشان فرهنگی شهریار نیز در این آیین با بیان اینکه امروزه دیپلماسی فرهنگی از دیپلماسی سیاسی و اقتصادی ماندگارتر است، اظهار داشت: ما بر این اعتقادیم که ظرفیت فرهنگی ایران اسلامی به ویژه نهادهای علمی فرهنگی خطه آذربایجان در ایران مانند دانشگاه تبریز و نیز کشورهای همسایه ایران که در یک حوزه تمدنی قرار دارند و از پیشینه فرهنگی تاریخی یکسانی برخوردارند، می تواند در ایجاد تمدن نوین اسلامی و شرقی نقش مهمی را ایفا کند.
دکتر احمد فرشبافیان در ادامه گفت: امروز دیگر شخصیت های ادبی و فرهنگی ایران و آذربایجان و ترکیه و اکثر کشورهای همسایه میان جوانان تحصیل کرده و آگاه ناشناخته نیستند.
رئیس مؤسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره به روند انتخاب نشان شهریار افزود: طبق روال سال های گذشته از 5 ماه پیش 14 نفر از استادان و محققان از ایران و کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، گرجستان، پاکستان، ارمنستان و جمهوری خود مختار نخجوان معرفی و رزومه و آثار و فعالیت های علمی و فرهنگی خود را به دیرخانه این همایش ارسال کردند که در نهایت امروز 5 شخصیت از چهار کشور برای دریافت مدال و یک نفر برای تشویق انتخاب شدند که نشان شهریار به آنها اهدا می شود.
دکتر ابراهیم اقبالی، استاد دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی و محقق و صاحبنظر در حوزه شهریار شناسی نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که در راستای ویژگی های بارز اخلاقی و شخصیتی استاد شهریار به ارایه مطالب خود پرداخت.
در پایان این مراسم، نشان بین ‎ المللی فرهنگی شهریار به پروفسور «عدنان قره اسماعیل اوغلو» از دانشگاه کریک قلعه ترکیه، پروفسور «حسن چیفتچی» از دانشگاه بینگول ترکیه، پروفسور سلیم اوغلو از جمهوری آذربایجان و پروفسور آرمانوش کوزومویان از جمهوری ارمنستان و «ابراهیم اقبالی» عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تبریز اهدا شد و همچنین در این مراسم از محمد رضا پاکروان وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان و محمد طاهری خسروشاهی دانشجوی دکتری ادبیات فارسی با اهدای لوح و تندیس تشویق و تقدیر شد. س
س 51/ ر.
ب 45.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
آنا
1397/06/26
12:36
> دستورالعمل برگزاری یازدهمین دوره جشنواره سراسری نشریات دانشجویی با عنوان تیتر 11 و با شعار عینیت در خبر، انصاف در تحلیل، آزادی در بیان به دانشگاه های کشور ابلاغ شد.
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی با عنوان تیتر 11 و با همکاری وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می شود.
این جشنواره با هدف ظرفیت سازی در فعالان و علاقه مندان نشریات دانشجویی و توسعه کمی و کیفی این نشریات برگزار می شود.
تمام دانشجویان شاغل به تحصیل کشور شامل دانشجویان دانشگاه های تابعه وزارتین بهداشت و علوم امکان حضور در این جشنواره را خواهند داشت.
یازدهمین دوره جشنواره نشریات دانشگاهی در سه بخش رقابتی، نمایشگاهی و برنامه های جانبی برگزار خواهد شد.
بخش رقابتی شامل آثار برتر، نشریات برتر، فضای مجازی، بخش ویژه (نویسنده برتر و نشریه برتر) خواهد بود.
فرآیندهای این جشنواره اعم از دریافت آثار و داوری به صورت الکترونیک صورت می گیرد.
متقاضیان شرکت در جشنواره نشریات دانشجویی تیتر 11 می توانند از تاریخ 21 مهر تا 21 آبان، نسخه الکترونیکی آثار خود را در سامانه دبیرخانه یازدهمین جشنواره نشریات دانشجویی بارگذاری کنند.
فایل دستورالعمل برگزاری جشنواره سراسری نشریات دانشجویی انتهای پیام/4007.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایرنا
1397/06/26
10:24
> پکن- ایرنا- التهابات و نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر در کنار تاثیری که بر سرمایه، مسکن، پول و کالا در کشور گذاشته است بر تحصیل و کار دانشجویان ایرانی مقیم کشورهای خارجی از جمله چین نیز بی تاثیر نبوده است.
> به گزارش ایرنا با افزایش نرخ دلار در ایران زندگی بسیاری از جمله دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های کشورهای خارجی نیز دچار مشکل شده است و آنها اکنون نگران تامین شهریه و هزینه های زندگی خود هستند.
با این حال علیرغم اینکه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نهم شهریور امسال در اطلاعیه ای از پرداخت ارز دانشجویی بابت نیمسال اول تحصیلی 2018 میلادی خبر داد اما شمار دانشجویان ایرانی مقیم چین که حدود یک هزار و 400 نفر اعلام شده همچنان نگران افزایش نرخ ارز هستند.
در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است پرداخت ارز دانشجویی بابت نیمسال اول تحصیلی سال 2018 و تا تاریخ 31 شهریور 1397 قابل پرداخت بوده و پس از تاریخ مذکور ارز دانشجویی به نرخ بازار پرداخت می شود.
بانک مرکزی 13 شهریور نیز در بخشنامه ای اعلام کرد بانک ها مجازند از محل ارز های خریداری شده، با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی به نرخ بازار و با اخذ مدارک مورد نیاز، اقدام کنند.
سارا مرادی دانشجوی ساکن پکن درباره تاثیر نوسانات بازار ارز بر شرایط تحصیل خود به ایرنا گفت: بعد از تحمل سختی ها و مشکلات زیادی توانستم در یکی از دانشگاه های چین پذیرش بگیرم اما اکنون با توجه به نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت دلار و یوان، برای تامین هزینه های دانشگاهم اعم از شهریه، هزینه مسکن و حتی هزینه زندگی با مشکل مواجه شده ام.
او می گوید برای مثال ارزش یوان واحد پول ملی چین در یک سال گذشته سه تا 4 برابر افزایش پیدا کرده است و برای دانشجویانی مثل من که خانواده هایشان از ایران برای انها پول می فرستند این هزینه ها کمرشکن است.
به گفته وی هر یوان چین تابستان سال 96 حدود پنج هزار ریال خریداری می شد اما اکنون خانواده من باید هر یوان را با قیمت 19 هزار ریال خریداری و برای من ارسال کنند.
علی قادری دیگر دانشجوی ایرانی مقیم شانگهای می گوید جدا از همه اینها، هزینه بلیط هواپیما از تهران به شانگهای یا پکن از 12 میلیون ریال به حدود 40 میلیون ریال افزایش یافته است.
او می گوید با چنین وضعی تابستان امسال نتوانستم برای دیدن خانواده به ایران برگردم چون هزینه های رفت و برگشت به ایران را نداشتم.
افزایش قیمت ارز به ویژه دلار و یوان، باعث شد تا شورای مرکزی مجامع دانشجویی مقیم چین که مجمع دانشجویان پکن، ووهان، گوانجو، نانجینگ، خفی و ججیانگ تشکیل شده است با ارسال نامه ای به وزارت علوم نسبت به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر شمول ارز دانشجویی در فهرست موارد و مصارف خدماتی واکنش نشان دهند.
آنها در این نامه نوشته اند اکثریت دانشجویان ایرانی خارج از کشور به دلایلی همچون اقامت طولانی مدت در خارج، عدم امکان داشتن شغل و درآمد مالی، پرداخت شهریه، پرداخت هزینه های سفر، عدم امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی و همچنین عدم امکان استفاده از وامهای دانشجویی متداول، تاثیر پذیری بیشتری نسبت به سایر اصناف مشمول مصارف ارز خدماتی دارند بنابراین دریافت ارز یارانه ای نقش حیاتی در کیفیت زندگی دانشجو دارد و چه بسا ممکن است در ادامه اقامت و اتمام دوره تحصیلی او نیز تاثرگذار باشد.
شورای مرکزی مجامع دانشجویی مقیم چین همچنین با انتقاد از شفاف نبودن شرایط تعلق و پوشش و مدارک مورد نیاز جهت دریافت ارز از یک طرف و اجرای بسیار ناگهانی این سیاست از طرف دیگر، می گوید بدون توجه به تفاهمات قبلی وزارتخانه های علوم و بهداشت با بانک مرکزی، پس از ابلاغ بسته سیاستی جدید ارزی، حتی دانشجویانی که به بانک های عامل معرفی و چه بسا سپرده گذاری نموده بودند، از ثبت درخواست آنها و فروش ارز جلوگیری بعمل آمده است که این خود به نوعی یک تبعیض و بلاتکلیفی آشکار تلقی می شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایرنا
1397/06/26
10:24

با این حال دانشجویان ایرانی مقیم چین خواستار استثنا شدن ردیف مربوط به دانشجویان و محققان از فهرست مصارف خدماتی و ادامه پرداخت ارز دانشجویی با نرخ دولتی هستند.
محمد طالب دبیر مجمع دانشجویان مقیم پکن می گوید ارائه تسهیلات بیشتر و یا جایگزین از جمله بلیط رایگان و یا با تخفیف بالا حداقل یکبار در سال و تخصیص کمک هزینه اسکان دانشجویان متاهل که امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی را ندارند از دیگر خواسته های دانشجویان مقیم چین از مسئولان است.
دانشجویان ایرانی مقیم چین همچنین خواستار برخورد جدی، سخت و بدون ملاحظه با سودجویان، متخلفان و سوء استفاده کنندگان از منابع ارزی کشور و تخصیص عادلانه ارز، توجه ویژه به اقشار آسیب پذیرتر و حمایت از سرمایه های علمی و فکری هستند.
**آساق**1904**1337 انتهای پیام /* برچسب ها اقتصاد چین دانشجویان ایرانی نوسانات ارزی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایستانیوز
1397/06/26
09:09
> ایستانیوز:بانک قرض الحسنه مهر ایران با­ امضای تفاهمنامه ایی با دانشگاه آزاد اسلامی، به دانشجویان معرفی شده­ این دانشگاه، تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد 3 درصد پرداخت می کند.
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)به نقل از بانک قرض الحسنه مهر ایران؛ بر اساس این تفاهمنامه که با هدف کمک به جامعه دانشجویان برای تامین بخشی از هزینه های تحصیل میان بانک قرض الحسنه مهر ایران و دانشگاه آزاد اسلامی، فردا دوشنبه 26/ 6/ 97 به امضاء می رسد، هر یک از دانشجویان این دانشگاه می توانند بر اساس ساز و کاری که دانشگاه مشخص می کند تا سقف 200 میلیون ریال از تسهیلات قرض الحسنه این بانک استفاده کنند.
گفتنی است؛ بانک قرض الحسنه مهر ایران پیش از این نیز برای حمایت از جامعه دانشجویان کشور و کمک به تامین مالی برای ادامه تحصیل افراد مستعد، تفاهم نامه هایی با صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دانشگاه پیام نور و .
منعقد کرده است.
1
فهرست