وزارت علوم - فاقد عنوان
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ساعت 13:28
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
دنیای اقتصاد
1397/06/27
> ایسنا : تصور کنید فرزند «کنکوری» ای دارید که دست کم یک سال و یا بعضا چندسال برای ورود به دانشگاه تلاش کرده، اغلب زمان خود را به تست زدن اختصاص داده است.
بار اضطراب آزمون های آزمایشی را به دوش کشیده و نهایتا در مرحله اول کنکور رتبه خوبی کسب کرده و منتظر اعلام نتایج نهایی است؛ اما به جای مشاهده رشته و دانشگاه قبولی با این پیغام در سایت سازمان سنجش مواجه می شود:« وضعیت علمی شما تحت بررسی و پس از آن نتایج به اطلاع داوطلب خواهد رسید.»
> چه کسانی از نظر سازمان سنجش مشکوک هستند؟ ایسنا : تصور کنید فرزند «کنکوری» ای دارید که دست کم یک سال و یا بعضا چندسال برای ورود به دانشگاه تلاش کرده، اغلب زمان خود را به تست زدن اختصاص داده است.
بار اضطراب آزمون های آزمایشی را به دوش کشیده و نهایتا در مرحله اول کنکور رتبه خوبی کسب کرده و منتظر اعلام نتایج نهایی است؛ اما به جای مشاهده رشته و دانشگاه قبولی با این پیغام در سایت سازمان سنجش مواجه می شود:« وضعیت علمی شما تحت بررسی و پس از آن نتایج به اطلاع داوطلب خواهد رسید.
» هر سال تعدادی از داوطلبان کنکور بعد از اعلام نتایج به جای مشاهده رشته و دانشگاه قبولی خود با عبارت «وضعیت علمی شما تحت بررسی و پس از آن نتایج به اطلاع داوطلب خواهد رسید» روبه رو می شوند.
در این راستا دکتر ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش، در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: هر ساله سازمان سنجش به نتایج تعدادی از داوطلبان، بر اساس سوابق تحصیلی، نتایج داوطلبان در کنکور سال های گذشته، گزارش های حفاظت آزمون، بررسی های فنی و علمی داوطلب مشکوک می شود و تا مشخص شدن نتایج بررسی ها، نتیجه قطعی برای این داوطلبان اعلام نمی شود.
به گفته دکتر خدایی بررسی ها نشان می دهد گروهی از داوطلبانی که بعد از اعلام نتایج نهایی با پیغام«وضعیت علمی شما تحت بررسی و پس از آن نتایج به اطلاع داوطلب خواهد رسید» روبه رو می شوند افرادی هستند که برای دو یا چندمین بار در کنکور شرکت کرده اند و رتبه یا رتبه های گذشته شان یا سوابق تحصیلی آن ها تفاوت فاحشی با رتبه فعلی شان دارد.
در همین ارتباط برادر یکی از داوطلبانی که بنا بر نظر کمیسیون تشکیل شده در سازمان سنجش، باید دوباره آزمون دهد در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه این فرد در سال های گذشته چند بار کنکور داده ولی به دلایل مختلف نتوانسته بود رتبه های خوبی کسب کند اما امسال با صرف هزینه های هنگفت و کلاس های خصوصی برای درس های مختلف رتبه سه رقمی به دست آورده، گفت: وقتی رتبه ها اعلام شد ما جشن گرفتیم؛ ولی هنگامی که نتایج نهایی روی سایت قرار گرفت با عبارت «مردود و نیاز به بررسی بیشترتوسط شعبه کرج» روبه رو شدیم و بعضی ها تصور کردند خواهرم تخلفی در آزمون انجام داده، لذا به نوعی با آبروی ما بازی شد.
حالا بعد از پیگیری هایی که در کرج و تهران کردیم به ما گفته شده باید دوباره آزمونی برگزار شود و خواهرم باید 70 درصد درصدهای کنکوری که در تیرماه داده را کسب کند تا نتیجه او مورد قبول واقع شود.
وی که برای پیگیری وضعیت و اعتراض به سازمان سنجش مراجعه کرده معتقد است: این عادلانه نیست که خواهرش دوباره آن همه اضطراب را تحمل کند و اگر قرار است امتحان مجدد گرفته شود باید همه افرادی که جهش رتبه داشتند هم آزمون بدهند نه این که از میان 600 هزار نفر صرفا به 50 یا 60 نفر مشکوک شوند.
برادر این داوطلب کنکوری ضمن انتقاد از شیوه بررسی ها و با بیان اینکه قانع نشده می گوید: « آیا سازمان سنجش کارنامه فردی که معدل 20 داشته اما رتبه کنکورش 60 هزار بوده هم بررسی می کند و فرصت آزمون مجدد را در اختیارش می گذارد؟» وی با اعلام اینکه به نتیجه کمیسیونی که دو روز قبل تشکیل شده بود معترض هستند اما پاسخ درستی به اعتراض آن ها داده نشده می افزاید: ما به این که شکایت خود را به دیوان عدالت اداری ببریم هم فکر می کنیم؛ اما نمی دانیم که نتیجه ای می گیریم یا نه.
وی ادامه داد: ما به مسئولان سازمان سنجش هم گفته ایم که اگر مدرکی دارند که نشان می دهد تخلفی توسط این داوطلب صورت گرفته او را تا هر چند سال که می خواهند محروم کنند ولی وقتی مدرکی نیست، این بی عدالتی است که دوباره از او آزمون بگیرند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
دنیای اقتصاد
1397/06/27

مشکوک اعلام شدن کارنامه داوطلبان و برگزاری آزمون مجدد اتفاق تازه ای نیست؛ احتمالا ماجرای جوان کرمانشاهی را که سال 88 کنکور داد و در گروه علوم تجربی و زبان رتبه یک کسب کرد و کارنامه وی به دلیل معدل پایین از سوی سازمان سنجش مشکوک اعلام شد شنیده اید.
رستگار رحمانی در نهایت مجدد آزمون داد به گفته خودش این بار دروسی را هم که در آزمون اصلی100 درصد نزده بود، 100 زد.
ایسنا در این راستا تلاش کرد با برخی از افرادی که «کارنامه مشکوک» برایشان اعلام شده اما نهایتا نتیجه قبولی آن ها تایید شد صحبت کند اما آنها حاضر به مصاحبه نشدند و عده ای دیگر هم هم چنان پیگیر تجدیدنظر هیات های بدوی رسیدگی هستند.
اما قانون در این باره چه نظری دارد؟ بنابر ماده 11 قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری که در سال 84 به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید چنانچه با بررسی های فنی و علمی، بین نمرات و رتبه اکتسابی داوطلبی و سوابق تحصیلی وی «مغایرت های غیرمتعارف، مشهود و اساسی» از قبیل عدم تطابق معدل دیپلم و دوره پیش دانشگاهی با رتبه و نمره اکتسابی در آزمون وجود داشته باشد، با تایید هیات های بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمون ها از داوطلب در یک یا چند درس عمومی و اختصاصی امتحان مجدد گرفته می شود و تعیین وضعیت نهایی آزمون این داوطلب، براساس نتایج حاصل از امتحان مجدد بر عهده هیات های بدوی است.
نکته ای که در برگزاری این آزمون مجدد وجود دارد این است که این آزمون ها در اواخر پاییز یعنی نزدیک زمان پایان ترم تحصیلی دانشگاه ها برگزار می شود و بسیاری ازدانشگاه ها در رشته های پرطرفدار در نوبت دوم پذیرش دانشجو ندارند و چنانچه داوطلبان نمره قبولی در این آزمون ها کسب کنند باید دید که سازمان سنجش چه تمهیداتی برای ورود این افراد به دانشگاه ها و رشته های مورد نظرشان می اندیشد.
با وجود توضیحات رئیس سازمان سنجش در این باره، به نظر می رسد اطلاع رسانی دقیق و همراه با جزئیات هم به خانواده ها و هم مخاطبان اخبار درباره رویه هیات های بدوی و ساز و کار آنها برای رسیدن به یقین درباره گرفتن امتحان مجدد می تواند به بسیاری از شائبه ها و سئوالات پاسخ دهد، همچنین موجب شود عدالت درباره داوطلبانی که با این مساله روبرو شده اند بهتر اجرا شود.
کلمات کلیدی: خانواده دیپلم سازمان سنجش شورای نگهبان کنکور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه فرهیختگان
1397/06/27
> حواشی کنکور سراسری تمامی ندارد، حواشی ای که این بار به بحث تقلب برخی داوطلبان شرکت کننده در این آزمون اشاره دارد.
> حواشی کنکور سراسری تمامی ندارد، حواشی ای که این بار به بحث تقلب برخی داوطلبان شرکت کننده در این آزمون اشاره دارد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور روز گذشته با تاکید بر اینکه کارنامه تعداد 59 داوطلب کنکور امسال نیاز به بررسی های بیشتر داشت، گفت: «در سازمان سنجش نتایج داوطلبان براساس سوابق تحصیلی، نتایج داوطلبان در کنکور سال های گذشته، گزارش های حفاظت آزمون، بررسی های فنی و علمی داوطلب صورت می گیرد و هرجا مشکوک به تقلب شویم، نتایج وضعیت داوطلب مجددا بررسی می شود.
» او گفت: «بر اساس نتایج آزمون سراسری امسال وضعیت 59 داوطلب نیاز به بررسی های بیشتر داشت و درنهایت پس از بررسی های بیشتر وضعیت 34 نفر روز گذشته، یکشنبه 25 شهریورماه تایید و اعلام شد؛ ولی هیات بدوی تخلفات آزمون ها رای داد که 25 نفر دیگر از داوطلبان فوق باید مجدد آزمون بدهند و در سازمان سنجش آزمون جداگانه ای از این افراد گرفته می شود.
» خدایی تصریح کرد: «از روز گذشته اطلاع رسانی را آغاز کرده ایم که این 25 نفر در چه تاریخی و در چه دروسی موظفند مجددا آزمون دهند و وضعیت آنها تا آبان ماه امسال تعیین تکلیف خواهد شد.»
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
بهار
1397/06/27
> گروه جامعه: اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 97 اعلام شد.
> سازمان سنجش آموزش کشور اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 97 را منتشر کرد.
داوطلبان می توانند با ورود به سایت سازمان سنجش، بر روی لینک «سامانه جامع آزمون تحصیلات تکمیلی سال 1397 ( مشاهده نتایج دانشگاه آزاد اسلامی ) کلیک کنند.
داوطلبانی که در زمان مقرر با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به انتخاب رشته اقدام کردند می توانند هم اکنون نتایج نهایی پذیرفته شدگان رشته محلهای این دانشگاه از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش مشاهده کنند.
پذیرفته شدگان برای اطلاع از تاریخ و نحوه ثبت نام لازم است به سامانه اطلاع رسانی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس: sanjesh.
iau.ac
ir مراجعه کنند.
داوطلبانی که هم در ردیف پذیرفته شدگان یکی از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و هم در ردیف پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته اند توجه داشته باشند که منحصراً می توانند در یکی از کدرشته محلهای قبولی ثبت نام کنند و به عبارتی مجاز به ثبت نام در هر دو محل قبولی نیستند در غیر این صورت مطابق ضوابط با آنها رفتار خواهد شد.
چنانچه داوطلبان درخصوص اعلام نتایج این دانشگاه سوالی داشته باشند لازم است موضوع را از طریق مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی پیگیری کنند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/27
> سازمان سنجش روز یکشنبه (25 شهریور) در اطلاعیه ای اعلام کرد: «با توجه به وصول نتایج رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد از سوی دانشگاه آزاد اسلامی در تاریخ 24 شهریورماه، نتایج 26 شهریور اعلام می شود.
> سازمان سنجش روز یکشنبه (25 شهریور) در اطلاعیه ای اعلام کرد: «با توجه به وصول نتایج رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد از سوی دانشگاه آزاد اسلامی در تاریخ 24 شهریورماه، نتایج 26 شهریور اعلام می شود.
» با انتشار چنین خبری گمان بر این بود که در همان ساعت های ابتدایی دیروز (26 شهریور) دانشجویان از نتایج خود آگاهی پیدا کنند اما این اتفاق نیفتاد.
عدم انتشار نتایج کنکور ارشد 97 دانشگاه آزاد اسلامی، واکنش های بسیاری را به دنبال داشت؛ بسیاری از کاربران در فضای مجازی دراین باره ابراز نگرانی کرده اند و برخی رسانه ها عدم انتشار نتایج را کار یکی از معاونان وزارت علوم می دانند.
یکی از این رسانه ها اعلام کرده بود دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی کافی برای اعلام نتایج نهایی و ثبت نام از دانشجویان پذیرفته شده را دارد؛ اما مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش از تایید نهایی نتایج امتناع می کنند.
این رسانه مدعی شده بود این مسئولان منتظرند با توجه به هم پوشانی نتایج ارشد دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های سراسری، حداکثر دانشجویان در دانشگاه های غیرانتفاعی ثبت نام کنند.
تاخیر سازمان سنجش موجب نگرانی داوطلبان شده است؛ چراکه تعطیلات آخر هفته عملا آنها را در بلاتکلیفی بیشتری قرار می دهد.
این در حالی است که سازمان سنجش می توانست حداقل یک روز زودتر نتایج را اعلام کند.
تاخیر سازمان سنجش کار را به نمایندگان مجلس نیز کشاند و آنها را به واکنش واداشت.
پروانه مافی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در توئیتر خود اعلام کرد: «بند سه اصل سوم قانون اساسی دولت را موظف به به کارگیری همه امکانات خود برای تسهیل و تعمیم آموزش عالی می کند، از همین رو تاخیر وزارت علوم در اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی تخلف است و توسط مجلس پیگیری خواهد شد.
» تاخیر در نتایج یکی از مهم ترین دوره های تحصیلی در حالی است که تنها پنج روز به آغاز سال تحصیلی جدید باقی مانده و همین موضوع اضطراب بسیاری از داوطلبان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی را دوچندان کرده است، زیرا نمی توانند انتخاب هایشان را با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین انتخاب را داشته باشند.
آن طور که «ایسکانیوز» گزارش داده است: «از سوی دیگر شنیده ها از گذشته تاکنون حاکی از آن است که مالکیت برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در اختیار افرادی است که ارتباط نزدیکی با برخی مسئولان آموزش عالی دارند.
» این رسانه وجود برخی منفعت طلبی های شخصی و جناحی را در فرآیند اعلام نتایج موثر می داند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه الزهرا
وطن امروز
1397/06/27
> تا پایان 6 ماه نخست سال تنها حدود 38 درصد از 50 درصد بودجه دانشگاه ها محقق شده است.
> گروه اجتماعی: دانشگاه های کشور در حالی به استقبال آغاز سال تحصیلی می روند که عدم تخصیص کامل و بموقع بودجه، کام آنها را تلخ کرده است.
سال تحصیلی 98-97 به نحوی آغاز می شود که روسای دانشگاه های کشور از کمبود بودجه به دلیل عدم تخصیص ها تا پایان 6 ماه نخست سال گلایه های زیادی دارند.
دانشگاه ها علاوه بر مشکلات مالی که چندین سال است بر دوش آنها گذاشته شده، امسال با وضعیت جدیدی به دلیل افزایش یکباره قیمت محصولات، کالاها و خدمات نیز مواجه شدند که این امر فعالیت این مراکز را با معضل جدی مواجه کرده است.
به گزارش مهر، بر اساس اعلام روسای دانشگاه های کشور تا پایان 6 ماه اول سال جاری باید 50 درصد بودجه این مراکز از سوی دولت اختصاص داده می شد اما تاکنون به صورت میانگین حدود 38 درصد بودجه محقق شده است.
دانشگاه ها نمی توانند در هزینه های خود صرفه جویی زیادی داشته باشند، چرا که هزینه کرد این مراکز ارتباط مستقیمی با سلامت و معیشت دانشجویان دارد، بنابراین روسای دانشگاه ها در هر شرایط مالی تلاش دارند بتوانند هزینه های این نوع خدمات را تامین کنند اما اکنون دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه تهران که جامع ترین و بزرگ ترین دانشگاه کشور به شمار می رود، با مشکل تامین بودجه برای تغذیه دانشجویان مواجه است.
دغدغه تأمین تغذیه دانشجویان در همین باره، محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران معتقد است این دانشگاه در آستانه سال تحصیلی جدید در زمینه تامین تغذیه دانشجویان خود با مشکل مواجه است.
وی افزود: قیمت اقلام مختلف در بازار بشدت افزایش یافته، بنابراین در سال تحصیلی جدید با موضوع مشکل تامین تغذیه دانشجویان مواجه هستیم.
رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: تاکنون حدود 38 درصد از 50 درصد بودجه 6 ماه اول سال به این دانشگاه اختصاص داده شده و همین امر موجب شده با مشکلات مالی زیادی مواجه شویم.
تأخیر در تعمیر و تجهیز خوابگاه ها از سوی دیگر، دانشگاه ها در سال خدمات مختلف آموزشی، پژوهشی، رفاهی و فرهنگی به دانشجویان ارائه می دهند که تمام این خدمات مورد نیاز است و نمی توان آنها را به دلیل نبود بودجه نادیده گرفت، چرا که این نوع خدمات تاثیر مستقیمی بر روند علمی و فناوری کشور دارند.
علی خاکی صدیق، رئیس دانشگاه خواجه نصیر درباره عدم تعمیر و تجهیز خوابگاه های این دانشگاه به دلیل مشکلات مالی اظهار داشت: در آستانه آغاز سال تحصیلی، دانشگاه ها با چالش های مالی مواجه هستند.
وی افزود: تا پایان شهریور ماه باید 50 درصد بودجه به دانشگاه ها اختصاص می یافت اما تاکنون 38 درصد بودجه به این دانشگاه تخصیص داده شده است.
رئیس دانشگاه خواجه نصیر عنوان کرد: در حال حاضر به دلیل کمبودهای مالی بسیار زیاد دچار چالش هستیم.
خاکی صدیق تاکید کرد: در آستانه آغاز سال تحصیلی و بازگشایی دانشگاه ها با مشکلات جدی در زمینه خدمات رسانی به دانشجویان مواجه هستیم به نحوی که به دلیل این مشکل فرصت تابستان را برای تعمیر و تجهیز خوابگاه ها از دست دادیم.
همچنین محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس از عدم اجرای برنامه تعمیر و تجهیز خوابگاه ها در این دانشگاه به دلیل مشکلات مالی گلایه دارد.
وی عنوان کرد: تاکنون 39 درصد بودجه 6 ماه اول سال به این دانشگاه اختصاص یافته در حالی که قرار بوده تا پایان شهریورماه 45 درصد از بودجه تامین شود.
مسؤولان، دانشگاه ها را دریابند افزایش تورم و کمبود بودجه صدای دانشگاه مختص زنان کشور را نیز درآورده به نحوی که رئیس این دانشگاه معتقد است مسؤولان باید دانشگاه ها را دریابند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه الزهرا
وطن امروز
1397/06/27

مهناز ملانظری، رئیس دانشگاه الزهرا در این باره افزود: در حال حاضر تنها 38 درصد بودجه 6 ماه اول سال به این دانشگاه اختصاص داده شده و به دلیل عدم تخصیص های کامل با مشکل جدی مالی مواجه هستیم.
وی تاکید کرد: در حال حاضر مشکل جدی ما در زمینه ارائه خدمات به دانشجویان است به نحوی که به دلیل افزایش شدید نرخ ها در زمینه تامین هزینه خوابگاه های استیجاری با مشکل مواجه هستیم.
نمی توان به دانشجو گفت غذا نخور! این در حالی است که احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز معتقد است در میزان مصرف انرژی می توان صرفه جویی داشت اما درباره تغذیه و خوابگاه دانشجویان نمی توانیم صرفه جویی کنیم.
وی با اشاره به مشکلات بودجه ای دانشگاه ها گفت: نمی توان برای خوابگاه و تغذیه هزینه نکرد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: قیمت های مربوط به تغذیه بسیار بالا رفته اما نمی توانیم به دانشجویان بگوییم چیزی نخورید.
معتمدی عنوان کرد: می توانیم به کارمندان بگوییم اضافه کار نمانند اما نمی توانیم به اساتید بگوییم فعالیت علمی و آموزشی نداشته باشید.
چشم آموزش عالی به قول مسؤولان دولتی شرایط کنونی دانشگاه ها در آغاز سال تحصیلی به دلیل تخصیص نیافتن بودجه کامل 6 ماه نخست بحرانی است.
هر ساله دانشگاه ها برای آغاز سال تحصیلی خود را در زمینه های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و دانشجویی آماده می کنند اما امسال به دلیل مشکلات مالی و افزایش قیمت ها شروع فعالیت این مراکز رنگی از دغدغه و اضطراب را به خود گرفته، چرا که دانشگاه ها از تامین بودجه تغذیه، بازسازی خوابگاه ها تا پرداخت حقوق اساتید حق التدریس با مشکل مواجه هستند، بنابراین لازم است مسؤولان دولتی در تخصیص بودجه کامل دانشگاه ها برای 6 ماهه اول سال به این مراکز تدبیری بیندیشند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
شهروند
1397/06/27
> مدرک کارشناسی در دانشگاه آزاد دست کم 20 میلیون، کارشناسی ارشد 16 میلیون و دکترا 76 میلیون تومان آب می خورد.
> محمد باقرزاده| اگرچه روزگاری نه چندان دور، دانشگاه آزاد اسلامی تنها دانشگاه پولی ایران بود اما چندسالی است که به سختی می توان دانشگاه یا رشته غیرپولی در ایران پیدا کرد و حالا دانشگاه های دولتی هم تبدیل به رقیب جدی برای نخستین دانشگاه پولی ایران شده اند.
پولی سازی آموزش دانشگاهی در ایران تا جایی پیش رفته که براساس آخرین اطلاعات، در سال تحصیلی جدید بیش از 80 درصد کدرشته های دانشگاه های ایران، از متقاضیان، شهریه دریافت خواهند کرد.
در این بین اما دانشگاه آزاد اسلامی، به عنوان نخستین و بزرگترین دانشگاه پولی ایران، همچنان روند صعودی شهریه های خود را حفظ کرده که با توجه به بحران اقتصادی این روزهای ایران به نظر می آید در سال تحصیلی پیش رو، بسیاری از خانواده های ایران امکان ثبت نام فرزندان خود در این دانشگاه را نخواهند داشت.
در ادامه، حداقل شهریه ای که دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکترا باید برای تحصیل و دریافت مدرک در این دانشگاه پرداخت کنند، بررسی شده است.
شهریه دانشگاه آزاد در سال 97 چقدر افزایش می یابد؟ در سال های گذشته و با رشد دوره های شبانه و پردیس های مربوط به دانشگاه های دولتی، افزایش ظرفیت های دانشگاه پیام نور و همچنین توسعه دانشگاه علمی و کاربردی میزان استقبال از دانشگاه آزاد کاهش یافته چرا که به طور متوسط شهریه این دانشگاه کمتر از دانشگاه آزاد است.
کاهش میزان استقبال از دانشگاه آزاد و سقوط تعداد دانشجویان بزرگترین دانشگاه خاورمیانه اما منجر به توقف روند صعودی شهریه این دانشگاه نشده و آن طور که سرپرست کنونی هم گفته، سال تحصیلی پیش رو هم شاهد افزایش شهریه خواهیم بود.
درباره میزان این افزایش، پیش از این محمد مهدی طهرانچی بخشنامه ای برای تمام مقاطع تحصیلی ابلاغ کرده که براساس آن، میزان شهریه به طور متوسط 5/12 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
این بخشنامه شهریه ثابت و متغیر دانشجویان را به صورت زیر اعلام می کند: «مبلغ شهریه برای دانشجویان ورودی سال 1396 و ما قبل آن بر اساس شهریه ای است که در سال 96 پرداخت کرده اند و در سال تحصیلی جدید شهریه آنان افزایش نخواهد داشت همچنین شهریه متغیر برای دانشجویان ورودی 96 و ماقبل آن به این صورت است که هر یک از دانشجویانی که در زمان مقرر انتخاب واحد کرده باشند افزایش 10 درصدی شهریه را خواهند داشت و دانشجویانی که در خارج از زمان مقرر انتخاب واحد را انجام داده باشند با 5/12 درصد افزایش شهریه مواجه می شوند.
» علاوه براین نرخ شهریه ثابت و متغیر دانشجویان جدید الورود رشته های غیرپزشکی در تمام مقاطع تحصیلی با حداکثر افزایش 5/12درصدی بر اساس مجوز استان تعیین می شود .
بر اساس این افزایش و درصورتی که یک دانشجو تمام واحدهای خود را بار اول با نمره قبولی بگذارند و شهریه در سال های بعد هم افزایش نیابد، برای دریافت مدرک کارشناسی، دست کم باید بیش از 20 میلیون پرداخت کند.
این عدد البته برای مقطع کارشناسی ارشد تا بیش از16 میلیون هم می رسد.
گرفتن مدرک دکتری از دانشگاه آزاد اما حساب و کتاب متفاوتی دارد و در کمترین حالت ممکن، باید بیش از 76 میلیون هزینه کرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/06/27
> دانشگاه آزاد اسلامی این روزها تلاش دارد تا معیشت، حقوق و رفاه دانشجویان، کارمندان و اعضای هیات علمی خود را بیش از پیش تامین کند.
> دانشگاه آزاد اسلامی این روزها تلاش دارد تا معیشت، حقوق و رفاه دانشجویان، کارمندان و اعضای هیات علمی خود را بیش از پیش تامین کند.
این دانشگاه در جدیدترین اقدام خود قصد دارد تسهیلات 20 میلیونی با کارمزد سه درصد را در اختیار دانشجویانش قرار دهد.
دیروز سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در آیین انعقاد تفاهمنامه پرداخت تسهیلات قرض الحسنه شهریه به دانشجویان که بین دانشگاه آزاد اسلامی و بانک قرض الحسنه مهر ایران صورت گرفت، با اشاره به تفاهمنامه منعقده گفت: «بر همین اساس تسهیلات حداکثر 20 میلیون تومانی به دانشجویان با کارمزد سه درصد پرداخت خواهد شد.
» به گزارش «فارس»، محمدمهدی طهرانچی گفت: «تقارن این جلسه در ایام محرم که سراسر ایران اسلامی پر از فضای ایثار و بزرگداشت امربه معروف و نهی ازمنکر است، برای ما باید درخور توجه باشد.
» او افزود: «در نظام آموزش عالی دو نوع آموزش وجود دارد که بخشی از آن نظام آموزش رایگان و بخشی از آن نظام آموزشی مبتنی بر شهریه پردازی است که متاسفانه 85 درصد این نظام آموزشی ایران شهریه پردازی است که باید برای این نظام شهریه پرداز راه حل هایی به جز اقدامات صندوق رفاه دانشجویان که البته راه حل تکلیفی برعهده دولت است، پیدا کنیم.
» اوگفت: «مردم برای تحصیل در ایران ارزش قائل هستند و این ارزش مداری منجر به آن شد که جزء 10 کشور برتر دنیا قرار داشته باشیم و البته دانشگاه آزاد اسلامی یکی از کنشگران فعال در این نظام آموزشی است.
» طهرانچی افزود: «بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای گسترش فرهنگ قرض الحسنه در کشورمان می تواند سلامت مالی و بانکداری را تضمین کند، در حالی که متاسفانه دیگر بانک ها بنگاهداری می کنند.
» سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «این دانشگاه، دانشگاهی غیردولتی است که مشتریان آن مردم به عنوان ولی نعمت بوده و جایگاه ویژه ای نزد این دانشگاه دارند؛ به همین جهت کم کردن دغدغه پرداخت شهریه دانشجویان این دانشگاه برای ما اهمیت زیادی دارد.
» او گفت: «بانک قرض الحسنه مهر ایران می تواند مانند خدماتی که دیگر بانک ها پس از بلوکه کردن مبالغی ظرف چند ماه انجام می دهند و درنهایت چند برابر این پول را به درخواست کننده وام پرداخت می کنند، داشته باشد.
» طهرانچی ادامه داد: «سقف تسهیلات در نظر گرفته شده در این تفاهمنامه که بین دانشگاه آزاد اسلامی و بانک قرض الحسنه مهر ایران منعقد شد، 20 میلیون تومان به ازای هر دانشجو است.
» او خواستار تنوع بخشی در ارائه خدمات بانک قرض الحسنه مهر ایران به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شد و افزود: «باید تیم های کارشناسی دو طرف در جلسات مستمر در این خصوص رایزنی کرده و خدمات را توسعه دهند.
» سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «اگر در 36 سال پیش که دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شد می توانستیم مناسبات بانکی این دانشگاه را طوری تضمین کنیم که دیگر لازم نباشد در ایام تحصیل دانشجویان شهریه ای از آنها دریافت شود، خیلی خوب بود.
» طهرانچی گفت: «باید پول صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به بانک قرض الحسنه مهر ایران منتقل شود که با این کار اعتبار خود را نزد این بانک افزایش داده و می توانیم تسهیلات بیشتری به دانشجویان پرداخت کنیم.
» وی اظهار امیدواری کرد در سال های آینده به جایگاهی برسیم که هیچ دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی دغدغه پرداخت شهریه را نداشته باشد تا بتوانیم در آینده پشتیبان خوبی برای ترقی آموزش کشور باشیم.
1
فهرست