وزارت علوم - مطبوعات 2 مهر 97
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت 13:1
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
7696501 روزنامه آفرينش
7696507 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
7698870 روزنامه فرهیختگان
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/07/02
> ایسنا : قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت علوم به جد از حقوق دانشجویان دفاع می کند ، افزود : با وجود اینکه تعداد کمی از دانشجویان بیرون دانشگاه دستگیر شدند اما وزیر علوم به جد پیگیر است تا احکام آنها تقلیل یابد .
> وزارت علوم از حقوق دانشجویان دفاع می کند ایسنا : قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت علوم به جد از حقوق دانشجویان دفاع می کند ، افزود : با وجود اینکه تعداد کمی از دانشجویان بیرون دانشگاه دستگیر شدند اما وزیر علوم به جد پیگیر است تا احکام آنها تقلیل یابد .
عبدالرضا باقری شامگاه گذشته در آئین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه ملایر ، با بیان اینکه این امر در دانشگاه ملایر رقم خورد ، افزود : سیاست های اعتدال و تدبیر دکتر روحانی علاوه بر وزارت علوم ، باید در تمامی دانشگاه ها نیز دنبال شود .
وی با بیان اینکه وزیر علوم به عهد و پیمانی که با رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس بسته ، پایبند است و همان سیاست های دکتر روحانی را پیش می برد ، اظهار کرد : طی یک سال گذشته پیامد اتخاذ این سیاست ، ایجاد فضای علمی در دانشگاه ها و فضای نقد و گفتگو بوده است .
رؤسای دانشگاه ها نباید به جناح های سیاسی وابسته باشند رئیس مرکز هیئت های امنا و ممیزه مرکزی وزارت علوم با بیان اینکه همواره تلاش شده تا رؤسای دانشگاه ها از بین برجسته ترین افراد جامعه علمی انتخاب شوند ، عنوان کرد : محیط دانشگاه ، فضای قواسالاری و جنجال نیست بلکه محیط نقد ، اظهارنظر و گفتگو است .
وی با تأکید بر اینکه تلاش بر این است تا افرادی را برای مدیریت دانشگاه ها انتخاب کنیم که مستقل بوده و وابسته به جناح های سیاسی نباشند ، ادامه داد : هرگز نباید در مورد مدیریت جدید دانشگاه پیش داوری و قضاوت کرد بلکه باید اجازه داد تا در عمل کار صورت گیرد و سیاست های دولت اجرایی شود .
باقری با بیان اینکه منتقدان باید در کنار دولت باشند ، گفت : نباید در سایه القائات نادرست قرار گرفت بلکه باید اجازه دهیم افکار و ایده های نو ، بروز کنند و همه نظرها شنیده شود به طوریکه تحقق این امر امروز مورد نیاز جامعه دانشگاهی کشور است چرا که دانشگاه ها باید در مسیر درست ، حرکت علمی و رو به رشد داشته باشند .
وی تصریح کرد : در شرایط کنونی دانشگاهیان باید همانند دوران دفاع مقدس به کمک بخش های تولید ، صنعت و خدمات بیایند و کاستی های موجود را مرتفع سازند .
وی با تأکید بر اینکه محیط های علمی و دانشگاه های ما نیازمند فضایی آرام و بانشاط است تا بتوانیم سیاست های وزارت علوم را در دانشگاه ها پیش ببریم ، به رشد و توسعه علمی ایران طی سال های اخیر اشاره کرد .
محیط های دانشگاه ها به سمت اشتغالزایی پیش رود قائم مقام وزیر علوم بیان کرد : محیط دانشگاه ها باید به سمت اشتغالزایی و تربیت فارغ التحصیلانی پیش برود که از مهارت های کافی برخوردار باشند و این امر یکی از اولویت های اصلی ما در سالتحصیلی جدید است .
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در سایه وحدت و همدلی می توانیم مشکلات موجود ، توطئه های دشمنان و تحریم ها را از بین ببریم ، گفت : انتقادهای منصفانه به طور قطع می تواند سازنده و راهگشا باشد .
وی با بیان اینکه دانشگاه هایی که دارای بیشترین نیروی متخصص و کارشناس هستند ، باید برای برون رفت از شرایط سخت کنونی کشور تلاش کنند ، اظهار کرد : دانشجویان منتقد سرپرست جدید دانشگاه ملایر باید شرایط موجود را درک کنند ، در کنار مدیریت دانشگاه باشند و برای توسعه و رشد دانشگاه همکاری و مساعدت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/07/02

باقری در ادامه با اشاره به اینکه سرپرست جدید دانشگاه ملایر دارای مدارک علمی بالا ، چهره ای شناخته شده و بومی منطقه ، فردی متخصص ، متعهد و ملزم به اجرای سیاست های دولت است ، اظهار کرد : از او انتظار داریم نظرها و انتقادهای دانشجویان را مورد توجه قرار دهد و از توان و ظرفیت آنان در پیشبرد و توسعه دانشگاه استفاده کند .
وی تصریح کرد : مدیریت دانشگاه یکی از حساس ترین و تأثیرگذارترین مشاغل است بنابراین افرادی که در این مسند هستند باید از هرگونه نقد استقبال کنند و نباید در اتاق های شیشه ای به دور از دسترس مردم تصمیم بگیرند .
باقری با تأکید بر اینکه مدیر دانشگاه ملایر باید این مرکز آموزش عالی را در مسیر توسعه علم و فناوری پیش برد و درک درستی از شرایط جوانان داشته باشد ، از تلاش های دکتر «محمد ملکی» ، رئیس سابق دانشگاه ملایر تقدیر کرد و یادآور شد : او در آموزش عالی منشأ خدمات زیادی بود و باید همچنان از تجربه ها و نظراتش استفاده شود .
ایجاد بستر مناسب برای شکوفایی استعدادهای دانشجویان در دانشگاه ملایر سرپرست جدید دانشگاه ملایر نیز تقارن شروع سالتحصیلی با هفته شکوهمند دفاع مقدس را تقارن نیکویی دانست و گفت : این تقارن فضای دانشگاه را به یاد و خاطره شهیدان ، متبرک ساخته و امید است سرآغازی بر یک حرکت پرشتاب علمی و شکوفایی کشور باشد .
دکتر خسرو سایوند افزود : امیدواریم سالی که آن را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامیده اند ، بتوانیم با پیروی از منویات مقام معظم رهبری و با توجه ویژه به فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی ، در تولید محصولات ایرانی و ارتقاء کیفیت کالاها نقش موثری داشته باشیم .
وی اظهار کرد : دانشگاه ملایر به عنوان یک دانشگاه جوان و در حال توسعه ، تمام اهتمام خود را برای ارتقاء سطح کیفی آموزش و پژوهش و ایجاد بستری مناسب در جهت تقویت انگیزه های تحصیلی و رشد و شکوفایی استعدادهای دانشجویان پرتلاش این مرز و بوم به کار می گیرد .
سایوند ادامه داد : اتمام پروژه های عمرانی نظیر ساختمان پژوهشکده انگور و کشمش ، کتابخانه مرکزی دانشگاه ، آمفی تئاتر مرکزی و ساختمان دانشکده فنی و مهندسی از دیگر برنامه های دانشگاه است که با جدیت در حال پیگیری است .
وی گفت : مجموع این اقدامات به همراه داشتن اعضای هیئت علمی و کارمندان متعهد و متخصص و همت و حمیت دانشجویان پرتلاش ، سبب استمرار موفقیت های ارزشمند دانشگاه می شود .
سرپرست دانشگاه در بخش دیگری از سخنانش ضمن محکوم کردن حادثه کور تروریستی اهواز ، خاطرنشان کرد : دانشگاهیان دانشگاه ملایر شهادت مظلومانه و ناجوانمردانه تعدادی از هموطنان و جمعی از فرزندان غیور و دلاور کشور را خدمت خانواده و همرزمان آنان در نیروهای مسلح و ملت شهیدپرور ایران اسلامی تسلیت عرض می کند و انتظار داریم مسببان این حادثه سریع تر بسزای عمل خود برسند .
کلمات کلیدی : حقوق خانواده علوم تحقیقات و فناوری مشکلات وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/01
> معاون آموزشی وزارت علوم : کنکور به صورت کامل حذف شدنی نیست به گزارش خبرنگار مهر ، مجتبی شریعتی نیاسر؛ معاون آموزشی وزارت علوم در نشست خبری در وزارت علوم گفت : از دو سال پیش نظام رتبه بندی ملی را مطرح کردیم ، موسسات متناسب با مقیاس عملکردی در چند سطح ، سطح بندی شده اند و این به معنی درجه بندی نیست به معنای هم قیاس قرار دادن مراکز است .
> معاون آموزشی وزارت علوم : کنکور به صورت کامل حذف شدنی نیست به گزارش خبرنگار مهر ، مجتبی شریعتی نیاسر؛ معاون آموزشی وزارت علوم در نشست خبری در وزارت علوم گفت : از دو سال پیش نظام رتبه بندی ملی را مطرح کردیم ، موسسات متناسب با مقیاس عملکردی در چند سطح ، سطح بندی شده اند و این به معنی درجه بندی نیست به معنای هم قیاس قرار دادن مراکز است .
همچنین به دانشگاهها اجازه داده شده است امکان تعامل با دانشگاههای معتبر دنیا را فراهم کنند .
وی در ادامه به پروژه ارتقای دانشگاه به تراز بین المللی اشاره کرد و گفت : این پروژه همچنان پیش می رود ، عملکرد این دانشگاهها در سال 95 و 96 ارزیابی شده است و متناسب با امتیازاتی که کسب کرده‎اند تامین اعتبار می‏شوند .
همچنین از آنها خواستیم در هیئت امنا بین 3 تا 5 درصد درآمد اختصاصی خود را به این پروژه اختصاص دهند .
شریعتی نیاسر در ادامه به ساماندهی موسسات آموزش عالی اشاره کرد و گفت : این مصوبه طرح آمایش آموزش عالی است و به زودی برنامه ساماندهی موسسات اعلام می‎شود .
وی تصریح کرد : به واسطه این ساماندهی برخی از موسسات باید در یکدیگر ادغام یا تجمیع شوند و برخی تحت حمایت یک دانشگاه بزرگ به عنوان دانشگاه معین ادامه فعالیت دهند این موضوع در کمیسیون آموزش مجلس بررسی می‏شود .
وی در ادامه به ساماندهی دوره‎های تحصیلی اشاره کرد و گفت : ساماندهی دوره‏های تحصیلی نیز تا مقطع دکتری شروع شده است .
وی درباره حذف کنکور نیز گفت : کنکور به صورت کامل حذف شدنی نیست و البته این موضوع به زودی امکان پذیر نیست و باید به صورت مرحله ای انجام شود و طرح حذف مرحله ای کنکور برای دانشجویانی که به طور طبیعی بدون شرکت در کنکور و با اعمال معدل پذیرش می‎شوند باید اجرایی شود ، از سال آینده فاز اول آن اجرایی می‎شود .
وی ادامه داد : بیش از 85 درصد داوطلبان با تکیه بر سوابق تحصیلی پذیرش می شوند و بیشتر برای اینکه در رشته های پرمتقاضی خود را محک بزنند در کنکور شرکت می کنند .
شریعتی نیاسر به موسسات وابسته به دستگاههای اجرایی اشاره کرد و گفت : طبق مصوبه شورای عالی اداری برخی از موسسات وابسته به دستگاههای اجرایی از پذیرش دانشجو منع شدند و برخی از موسسات از این قاعده مستثنی هستند که می توان به دانشگاههای علوم انتظامی ، دانشگاههای غیردولتی وابسته به حوزه علمیه و برخی مراکز شورای عالی اداری اشاره کرد .
سایر دانشگاهها تا پایان آذر ماه فرصت دارند که تعیین تکلیف شوند .
معاون آموزشی وزیر علوم به اعضای هیئت علمی کل کشور توصیه کرد : با توجه به شرایط سختی که پیش رو داریم سعی کنند علاوه بر آموزشهای علمی و تخصصی نقش تربیتی و اخلاقی نیز داشته باشند و تلاش کنند علاوه بر آموزش تخصصی کمک فکری نیز به دانشجویان بدهند که بعد از فارغ‎التحصیلی در جامعه با امیدواری پیش روند و دانشگاهها به نشاط و برنامه شاد توجه بیشتری کنند و از هر حرکت و سیاستی که منجر به ناامید شدن نسل جوان شود پرهیز کنند .
وی همچنین به مراکز غیردولتی مانند دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی‎ها اشاره کرد و گفت : رویکرد درآمدزایی از محل شهریه باید تغییر کند و این مراکز باید این رویکرد را تغییر دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/01

وقتی تکیه بر شهریه باشد این دانشگاهها به دنبال دانشجویان بیشتر هستند و چون دانشجویان زیادی نیستند باعث می‎‏شود این مراکز برای ادامه فعالیت دچار مشکل شوند .
با حکم وزیر بهداشت؛ سرپرست دانشکده علوم پزشکی اسدآباد منصوب شد وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در حکمی دکتر فرید یوسفی را به عنوان سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی اسدآباد منصوب کرد .
به گزارش وزارت بهداشت ، دکتر فرید یوسفی استادیار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی جندی شاپور اهواز است .
همچنین دکتر سیدحسن هاشمی در پیامی از خدمات دکتر محمد محبوبی در مدت تصدی سرپرستی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی اسدآباد قدردانی کرد .
رئیس دانشگاه خبر داد؛ تعیین تکلیف اساتید پیمانی مشروط پیام نور تا پایان مهر رئیس دانشگاه پیام نور گفت : پرونده حدود 600 نفر از اساتید پیمانی مشروط این دانشگاه در هیات مرکزی جذب در دست بررسی است و در صورت عدم بروز مشکل تا پایان مهر ماه تعیین تکلیف نهایی می شوند .
محمد رضا زمانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت اساتید پیمانی مشروط دانشگاه پیام نور گفت : دانشگاه پیام نور دارای 900 استاد پیمانی مشروط بود .
وی ادامه داد : درحال حاضر حدود 250 نفر از این اساتید تعیین تکلیف شده و تعیین تکلیف حدود 600 نفر دیگر از این اساتید در دستور کار هیات مرکزی جذب دانشگاه پیام نور قرار دارد .
امیدواریم برای این افراد نیز مشکل پیش نیاید و تا اواخر مهر تعیین تکلیف نهایی شوند .
رئیس دانشگاه پیام نور خاطرنشان کرد : یک تعداد محدودی از این اساتید یعنی کم تر از 100 نفر نیز در حال تکمیل پرونده هستند ما امیدواریم تا پایان ترم مشکلی به نام پیمانی مشروط نداشته باشیم .
برگزاری دهمین استارتاپ تریگر دانشگاه شریف دهمین رویداد استارتاپ تریگر با موضوع "کاربرد فناوری های نوین در محصولات ، خدمات مالی و بانکی" مهرماه جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود .
به گزارش ایسنا ، استارتاپ تریگر یک رویداد آموزشی– رقابتی فشرده به مدت 6 روز ، با هدف ایجاد یک محیط سازنده برای خلق و پرورش ایده های کارآفرینانه است .
در این رویداد ، آموزش های ضروری برای تبدیل ایده به یک استارتاپ خوب در کارگاه های آموزشی به شرکت کنندگان ارائه می شود .
همچنین امکان تیم سازی برای صاحبان ایده و یا پیوستن به تیم ها برای برنامه نویسان ، مدیران تجاری ، گرافیست ها و یا متخصصان دیگر از طریق برنامه های شبکه سازی مقدور است .
طراحی ، برنامه ریزی و برگزاری رویداد استارتاپ تریگر برعهده ستاک (ستاد توسعه ی ایده های کارآفرینانه) است و مرکز کارآفرینی ، شتاب دهنده شریف و مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف حامیان این رویداد هستند .
آخرین مهلت ثبت نام در استارتاپ تریگر 10 دانشگاه صنعتی شریف 7 مهرماه اعلام شده است و رقابت نهایی تیم های شرکت کننده در این استارتاپ تریگر طی روزهای 28 مهرماه الی 4 آبان ماه برگزار خواهد شد .
علاقه مندان می توانند برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به نشانی setak .
sharif .
ir مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه جام جم
1397/07/01
> معاون آموزشی وزیر علوم اعلام کرد : تحصیل همزمان برای تمام زیرنظام های آموزش عالی مجاز شد ، دانشگاه های آزاد ، غیرانتفاعی و پیام نور در صورت احراز شرایط اولیه می توانند تحصیل همزمان داشته باشند .
> به گزارش مهر ، مجتبی شریعتی نیاسر افزود : سال تحصیلی جدید را با طرح سال مهارت افزایی و ارتقای اشتغال پذیری تعریف کرده ایم و طرحی به دانشگاه ها در چهار بند ابلاغ شده است که توجه به ضرورت دروس عملی و کاربردی در دوره کارشناسی ، تقویت و تعریف دروس اختیاری برای دانش آموزان تا دو درس اختیاری متناسب با نیاز بازار و نوع رشته به صورت رایگان به دانشجویان ارائه شود .
وی افزود : برای حمایت از این طرح دو برنامه داریم ، به دانشگاه ها اجازه داده شده است با تصویب هیات امنا 2 درصد از درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها به مهارت افزایی دانشجویان کارشناسی اختصاص داده شود .
همچنین تامین اعتباری با موافقت سازمان برنامه و بودجه درنظر گرفته شده که به موجب آن 140 میلیارد تومان برای کمک به دانشگاه هایی که در مهارت افزایی نقش دارند ، ارائه شود .
معاون آموزشی وزیر علوم به ظرفیت دانشگاه ها در سال 97 اشاره و بیان کرد : در مقطع دکتری 11 هزار و 60 نفر ، در مقطع کارشناسی ارشد 188 هزار و 882 نفر ، در مقطع کارشناسی 413 هزار و 844 نفر ، در مقطع کاردانی به کارشناسی 60 هزار و 350 نفر و فنی و حرفه ای 35 هزار و 94 نفر ظرفیت سال97 بوده است .
وی ادامه داد : مهلت ثبت نام برای موسسات غیرانتفاعی از امروز به مدت یک ماه تمدید می شود .
دانشگاه آزاد نیز از 24 شهریور ثبت نامش را تمدید کرده بود .
شریعتی نیاسر با اشاره به آمار دانشگاه آزاد گفت : دانشگاه آزاد ظرفیتش را 6919 رشته محل اعلام کرده بود که بیش از 96 درصد رشته محل ها در بررسی های دفتر گسترش تایید و به سازمان سنجش نیز منعکس شد و دانشجویان می توانند انتخاب رشته کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/07/01
> معاون آموزشی وزیر علوم اعلام کرد : تحصیل همزمان برای تمام زیرنظام های آموزش عالی مجاز شد .
> معاون آموزشی وزیر علوم اعلام کرد : تحصیل همزمان برای تمام زیرنظام های آموزش عالی مجاز شد .
دانشگاه های آزاد ، غیرانتفاعی و پیام نور در صورت احراز شرایط اولیه می توانند تحصیل همزمانداشته باشند .
مجتبی شریعتی نیاسر دیروز در نشست خبری در وزارت علوم با اشاره به آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها گفت : اختیارات زمان آغاز سال تحصیلی به دانشگاه ها واگذار شده است ، برخی از دانشگاه ها از هفته گذشته و برخی نیز از فردا بر اساس شرایط اقلیمی و جغرافیایی خود سال تحصیلی را آغاز می کنند .
آیین نامه آموزشی یکپارچه به دانشگاه ها ابلاغ شده است و برخی از اختیارات آموزشی به دانشگاه ها واگذار شده و دانشگاه ها موظف شده اند شیوه نامه مواردی که به آنها تفویض شده را تدوین کرده و به وزارت علوم ارائه دهند .
معاون آموزشی وزیر علوم افزود : سال تحصیلی جدید را با طرح سال مهارت افزایی و ارتقای اشتغال پذیری تعریف کرده ایم و طرحی به دانشگاه ها در چهار بند ابلاغ شده است که توجه به ضرورت دروس عملی و کاربردی در دوره کارشناسی ، تقویت و تعریف دروس اختیاری برای دانش آموزان تا دو درس اختیاری متناسب با نیاز بازار و نوع رشته به صورت رایگان به دانشجویان ارائه شود .
وی افزود : برای حمایت از این طرح دو برنامه داریم ، به دانشگاه ها اجازه داده شده است با تصویب هیأت امنا دو درصد از درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها به مهارت افزایی دانشجویان کارشناسی اختصاص داده شود .
همچنین تأمین اعتباری با موافقت سازمان برنامه و بودجه درنظر گرفته شده که به موجب آن 140 میلیارد تومان برای کمک به دانشگاه هایی که در مهارت افزایی نقش دارند ، ارائه شود .
مهلت ثبت نام برای مؤسسات غیرانتفاعی از امروز به مدت یک ماه تمدید می شود .
دانشگاه آزاد نیز از 24 شهریورماه ثبت نامش را تمدید کرده بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/07/01
> توضیح رئیس سازمان دانشجویان درباره شهریه دانشجویان مقیم و غیرمقیم رئیس سازمان امور دانشجویان میزان شهریه دانشجویان غیرایرانی مقیم ایران و دانشجویانی که از کشورهای خارجی پذیرش می‎شوند را تشریح کرد .
> توضیح رئیس سازمان دانشجویان درباره شهریه دانشجویان مقیم و غیرمقیم رئیس سازمان امور دانشجویان میزان شهریه دانشجویان غیرایرانی مقیم ایران و دانشجویانی که از کشورهای خارجی پذیرش می‎شوند را تشریح کرد .
مجتبی صدیقی درگفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شهریه دانشجویان غیرایرانی گفت : دو دسته دانشجوی غیر ایرانی داریم که یک دسته ، دانشجویانی هستند که با خانواده در ایران مقیم هستند ، این افراد از طریق کنکور سراسری به دانشگاهها معرفی می شوند و شهریه آنها 80 درصد دانشجویان شبانه است و تغییر خاصی هم در آن ایجاد نشده و همان روند سابق دنبال می شود .
وی ادامه داد : دسته دیگر دانشجویانی هستند که از کشورهای خارجی پذیرش شده اند .
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : دانشگاهها مجازند از این دانشجویان با تصویب هیئت امنا به صورت ارزی یا ریالی شهریه دریافت کنند البته متناسب با تغییرات نرخ ارز که وجود دارد هیئت امنا تصمیم می گیرند که این شهریه را به ریال یا ارز دریافت کند .
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد : دانشگاهها مساعدت لازم را خواهند داشت تا دانشجویان خارجی را نگه دارند ، چون می دانیم در سطح منطقه هم برای پذیرش دانشجویان خارجی رقابت وجود دارد ، طبیعی است دانشگاهها تلاش می کنند دانشجویان را نگه دارند .
برای رشته های پزشکی و غیرپزشکی؛ ضوابط جذب هیئت علمی دانشگاه آزاد شرایط و ضوابط جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد در سامانه جذب این دانشگاه با نام «ساجد» اعلام شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، شرایط عمومی استخدام اعضای هیئت علمی مطابق مصوبه 608 ، 19 تیرماه سال 86 شورای عالی انقلاب فرهنگی است .
برای متقاضیان زیرگروه غیرپزشکی شرط سنی برای دارندگان مدرک دکتری تخصصی حداکثر 40 سال است .
برای متقاضیان زیرگروه پزشکی شرط سنی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و دانشجویان دوره دکتری تخصصی حداکثر 35 سال و برای دارندگان مدرک دکتری تخصصی حداکثر 45 سال است .
رشته تحصیلی متقاضی در دو مقطع آخر تحصیلی باید همخوانی داشته باشد .
حداقل معدل برای مقاطع کارشناسی14 ، کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای 16 و دکتری تخصصی 17 (با اعمال ضریب تطبیق معدل) است .
متقاضیان باید از یکی از دانشگاه های معتبر خارجی (500 دانشگاه برتر براساس رتبه بندی QS) یا معتبر داخلی حضوری دانش آموخته باشند و بروندادهای علمی آنها در مجلات علمی معتبر به چاپ رسیده باشد .
لازم است رشته تخصصی و شرایط متقاضی با اعلام نیاز درج شده در سامانه جذب دانشگاه همخوانی داشته باشد .
متقاضی دارای حداقل مدرک مورد نیاز در رشته مربوطه (درج شده در جدول اعلام نیازها) باشد .
اعلام نیازهای درج شده در سامانه جذب ، استانی بوده و هیئت مرکزی جذب یا هیئت اجرایی جذب محل خدمت متقاضی را مشخص می‎کند .
اولویت جذب با متقاضیان بومی همان استان است .
ثبت نام در سامانه جذب ، حقی را برای استخدام متقاضیان ایجاد نمی کند و جذب وی پس از تائید صلاحیت ها و طی شدن فرآیند امکانپذیر است .
متقاضیان مشمول بند پ ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه کشور (قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران) ملزم به بارگذاری مستندات مربوطه در سامانه جذب خواهند بود .
اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی (اعم از قراردادی ، پیمانی یکساله ، پیمانی ، رسمی آزمایشی ، رسمی قطعی و .
) مجاز به شرکت در فراخوان جذب دانشگاه نیستند .
متقاضی نباید هیچ گونه تعهدی به دیگر سازمان ها ، ارگان ها و .
داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/07/01

بازنشسته های دیگر سازمان ها ، ارگان ها و .
مجاز به شرکت در فراخوان نیستند .
مسئولیت صحت اطلاعات وارد شده به عهده متقاضی بوده و در هر مرحله ای که هرگونه مغایرت مشاهده شود ، درخواست وی منتفی خواهد شد .
وزارت علوم اعلام کرد؛ ضرورت چاپ مقالات دانش آموختگان خارج در نشریات معتبر اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم بر ضرورت چاپ مقالات دانش آموختگان در نشریات معتبر تاکید کرد .
به گزارش سازمان امور دانشجویان ، از این پس ، تمام دانش آموختگانی که طبق ضوابط ، جهت ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی ملزم به ارائه مقاله هستند ، باید نسخ چاپ شده مقالات در نشریات علمی پژوهشی معتبر خارجی را در هنگام تشکیل پرونده ارائه دهند .
فهرست نشریات خارجی معتبر به همراه ضوابط مربوط به مقالات در پایگاه اطلاع رسانی این اداره کل به نشانی grad .
saorg .
ir قابل مشاهده است .
در خصوص نشریات علمی پژوهشی معتبر داخلی ، ارائه گواهی پذیرش قطعی مقاله (با ذکر نوبت دقیق چاپ) کماکان جهت تشکیل پرونده امکان پذیر است .
در صورت ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی این دسته از متقاضیان ، ارائه نسخه چاپ شده مقالات مذکور جهت صدور ارزشنامه ضروری است مدیر دانشجویی دانشگاه خبر داد؛ بهسازی خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی مشهد مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت : در تابستان امسال خوابگاههای دانشجویی با هزینه بیش از 30 میلیارد ریال تحت پوشش طرح بهسازی و بازسازی قرار گرفتند .
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، امیررضا صالح مقدم با اعلام این خبر افزود : با توجه به قدمت و فرسودگی خوابگاههای دانشجویی و براساس مصوبه هیئت رییسه دانشگاه ، پروژه بهسازی خوابگاههای دانشجویی برای پیگیری مورد تصویب واقع شد .
وی گفت : تلاشهای مضاعفی صورت گرفت که روند بازسازی خوابگاهها به نتیجه‎ای مطلوب و استاندارد برای اسکان دانشجویان برسد .
مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اسکان دانشجویان از 24 شهریور آغاز شده است ، تاکید کرد : در کنار اسکان دانشجویان قدیمی دانشگاه ، بخشی از خوابگاه بهارستان 2 ، 3 و گلستان برای اقامت دانشجویان جدید دانشگاه اختصاص داده شده است که پس از مراحل نام‎نویسی اولیه اسکان داده می شوند .
صالح مقدم با اشاره به تعداد دانشجویانی که اسکان داده می‎شوند ، گفت : برای تمام دانشجویان دختر و پسر متقاضی خوابگاه ورودی 97 98 آمادگی اسکان خوابگاهی را خواهیم داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه پیام نور
قدس
1397/07/02
> دانشجویان دانشگاه پیام نور خراسان رضوی از این پس می توانند شهریه خود را به صورت اقساطی پرداخت کنند .
> به گزارش قدس آنلاین ، رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی گفت : زمینه پرداخت اقساطی شهریه بهتسهیل پرداخت شهریه دانشگاه های پیام نور خراسان رضوی سه طریق توسط دانشجویان مقاطع کارشناسی تا دکترا در این دانشگاه فراهم شده است .
عزیزالله نژادعلی افزود : درشیوه اول پرداخت ، دانشجویان در ابتدای نیمسال شهریه ثابت را به طور کامل و شهریه متغیر را تا پایان نیمسال به صورت اقساط سه ماهه پرداخت می کنند .
وی گفت : در شیوه دوم ، صندوق رفاه دانشجویان هر سال بودجه ای را در اختیار دانشگاه پیام نور قرار می دهد که بر این اساس به دانشجویان مقطع کارشناسی در هر نیمسال سه میلیون ریال ، مقطع کارشناسی ارشد 15 میلیون ریال و مقطع دکترا 25 میلیون ریال تسهیلات با دوره بازپرداخت 9 ماهه اختصاص می یابد .
نژادعلی افزود : شیوه سوم که امسال برای اولین بار اجرا می شود ، پرداخت تسهیلات با کارمزد 2 درصد از بانک انصار است که در هر نیمسال برای دانشجویان مقطع کارشناسی هشت میلیون و 500 هزار ریال ، مقطع کارشناسی ارشد 25 میلیون ریال و مقطع دکترا 75 میلیون ریال پرداخت می شود .
منبع : صداو سیما انتهای خبر/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه شروع
1397/07/01
> رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در یادداشتی با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت که هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم کند .
> رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در یادداشتی با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت که هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم کند .
متن یادداشت محمدرضا عارف که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام و به مناسبت آغاز سال تحصیلی مدارس و مراکز آموزش عالی منتشر کرده است ، به شرح زیر است : «آغاز سال تحصیلی جدید را به دانش آموزان ، معلمان ، دانشجویان و استادان عزیز تبریک می گویم .
بر این باورم که اگر به دنبال شکل دادن جامعه ای سالم ، عقلانی ، با عطوفت و یکپارچه هستیم ، نقطه آغاز آن تربیت صحیح اجتماعی دانش آموزانی است که شکل دهندگان اصلی جامعه فردا خواهند بود .
به همین دلیل نقش معلمان و مربیان آموزش و پرورش ، بسیار مهم ، حیاتی و تاثیرگذار است .
کشور ما از دیرباز به داشتن نعمت وجود معلمان شریف ، متعهد ، عالم و کوشا به خود می بالیده و این نعمتی است که باید آن را قدر دانست و در راه توسعه جامعه از آن بهره برد .
امیدوارم مدیران عالی وزارت آموزش و پرورش ، توجه به مطالبات ، خواسته ها و وضعیت معلمان را با جدیت پیگیری کنند ، تا این قشر فهیم با دلگرمی بیشتری امر تعلیم و تربیت نسل آینده ما را دنبال کند .
و اما دانشگاه که منشاء تحولات عظیم در جامعه است .
دانشگاه نهادی است که در کنار نقش آفرینی در توسعه علمی هر کشور ، جایگاهی رفیع و بی بدیل را در توسعه اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و حتی اقتصادی ، از آن خود کرده است .
اما متاسفانه باید بگویم که مرجعیت دانشگاه و دانشگاهیان به مانند گذشته نیست و باید آسیب شناسی شود که چرا دانشگاهی که زمانی رهبریِ تحولات را بر عهده داشت امروزه در رخوت و سکون به سر می برد .
چرا تشکلهای دانشجویی به مانند گذشته پایگاه بالایی در بین دانشجویان ندارند .
به نظر من جنبش دانشجویی در مقطع فعلی نتوانست همسو با جنبش اجتماعی نقش هدایت گری را داشته باشد .
یکی از دلایل رکود فعالیت های دانشجویی متاسفانه هزینه دار بودن اینگونه فعالیت هاست .
هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم کند .
هیچ نهادی حق ندارد نقد نهادهای حاکمیتی توسط دانشجویان را به عنوان براندازی تلقی کند .
دست هایی در کار بود که مرجعیت دانشگاه و دانشگاهیان را در جامعه کمرنگ کنند که متاسفانه تا حدودی موفق شده اند .
جنبش دانشجویی اگر روشن و واقع بین باشد ، می تواند تا حدود زیادی نقش مرجعیت خود را مجددا احیا کند .
باید بتواند هم زبان با جامعه ، شرایط زمانی و مکانی را درک کند و نیازهای واقعی جامعه را دریابد و شعارهای خود را مطابق با آن نیازها تطبیق بدهد .
جنبش دانشجویی معطوف به قدرت نیست .
در عین حال که برای روی کار آمدن قدرتِ سالم تلاش می کند ، همواره به عنوان نقاد قدرت باقی می ‏ماند تا جلوی خودکامگی را بگیرد .
دانشگاهیان باید به شعارها و معیارهای اصیل انقلاب پایبند باشند .
دانشجو باید بتواند ضمن پیگیری مواضع انقلاب ، ‏ آرمان ‏ها و اهداف ، اگر هم نقد می ‏کند در همین چارچوب حرکت کند .
»/ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/01
> کتاب آمار آموزش عالی ایران در سال تحصیلی 96 1395 توسط موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی منتشر شد .
> کتاب آمار آموزش عالی ایران در سال تحصیلی 96 1395 توسط موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی منتشر شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ، کتاب آمار آموزش عالی ایران در سال تحصیلی 96 1395 را منتشر کرد .
این کتاب شامل شش فصل است که در هر فصل آن به بررسی یکی از بخش های نظام آموزش عالی پرداخته شده است در فصل اول تا فصل سوم آن آمار ثبت نام شدگان ، دانشجویان و دانش آموختگان به تفکیک ، جنسیت ، وابستگی ، شیوه آموزشی و .
ارائه شده است .
در فصل چهارم کتاب آمار آموزشگران دانشگاهی به تفکیک نوع خدمت ، مرتبه علمی ، جنسیت ، وابستگی به تصویر کشیده شده است .
فصل پنجم کتاب شامل آمار کارکنان غیر آموزشی است که به تفکیک مدرک تحصیلی ، جنسیت ، و وابستگی ، ارائه شده است .
در فصل ششم ، فصل آخر کتاب روند رشد برخی از اقلام آماری در دوره ده ساله بررسی شده است .
همچنین در بخش پایانی کتاب برای آن دسته از علاقمندان و پژوهشگرانی که نیاز به جزئیات بیشتری دارند جداول و نمودارهای بسیاری از ویژگی های نظام آموزش عالی ایران استخراج شده و در لوح فشرده ای ضمیمه کتاب شده است .
جامعه آماری این کتاب ، شامل تمام موسسات آموزش عالی کشور که مورد تایید شورای گسترش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی که در سطحی بالاتر از دیپلم متوسطه دانشجو دارند و به دانش آموختگان خود مدرک دانشگاهی مورد قبول مراجع ذی صلاح اعطا می کنند است .
همچنین در این کتاب ، تعاریف و مفاهیم استاندارد مصوب کمیته آمار بخشی علوم تحقیقات و فناوری ملاک عمل بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
بهار
1397/07/02
> گروه جامعه : مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی اعلام کرده که نرخ بیکاری در سال 1396 نسبت به سال قبل 0 .
6 درصد کاهش یافته است .
> مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به بررسی وضع فعالیت اقتصادی جمعیت فارغ التحصیل یا درحال تحصیل دوره های آموزش عالی در سال گذشته و تعیین نرخ بیکاری با استفاده از داده های آمارگیری نیروی کار سال 1396 پرداخته است .
بر اساس این گزارش ، نرخ بیکاری در سال 1396 نسبت به سال قبل به میزان 0 .
6 درصد کاهش داشته است و در بین گروه های عمده رشته تحصیلی ، بیش ترین نرخ بیکاری مربوط به گروه حفاظت محـیط زیسـت با 37 .
5 درصد ، علوم حیاتی و زیستی با 28 .
4 درصد ، معماری و ساختمان سازی با 26 .
2 درصد و علوم طبیعی و فیزیکی با 25 .
7 درصد است .
همچنین گروه بهداشت با 8 .
7 درصد کمترین نرخ بیکاری را دارد .
موضوع بیکاری فارغ التحصیلان در سال های اخیر از اهمیت خاصی برخوردار شده و با توجه به رشد روزافزون جمعیت تحصیلکرده که نتیجه افزایش بیش از حد ظرفیت دانشگاه ها بوده ، به یک چالش اساسی تبدیل شده است .
درحال حاضر نزدیک به 5 .
6 میلیون دانشجوی در حال تحصیل آماده ورود به بازار کار و 4 .
7 میلیون فارغ التحصیل بیکار در کشور وجود دارد و سالانه بیش از 1 .
5 میلیون متقاضی کار نیز وارد بازار کار می شوند و خسارتی که از محل تحصیل کردگان بیکار به کشور وارد می شود ، قابل محاسبه نیست .
سالهاست که دانشگاه ها با ایجاد و آموزش رشته های مختلف در حال تشویق جوانان برای ورود به عرصه های تحصیلی هستند ، بی آنکه پژوهشی کاربردی در این باره صورت گرفته باشد که آیا تحصیلات آکادمیک و تئوریک توان حل نیازهای بازار کار را دارند؟سلیمان پاک سرشت ـ معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی می گوید بیش از 40 درصد مهارت آموزان کشور را دانش آموختگان دانشگاهی در مقاطع مختلف تشکیل می دهند .
او تاکید دارد که 40 تا 50 درصد افرادی که با هدف اشتغال در دوره های مهارتی سازمان آموزش های فنی و حرفه ای کشور شرکت می کنند ، جذب بازار کار می شوند .
پاک سرشت از آماده سازی پلت فرمی برای اتصال بنگاه ها ، کاریابی ها و مؤسسات آموزش فنی و حرفه ای خبر داده و می افزاید : با طراحی این پلت فرم ، فرصت های شغلی برای افراد بیکار و جویای کار فراهم شده تا بتوانند آموزش های متناسب با بازار کار را فرا گیرند .
این در حالی است که معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور 42 درصد بیکاران کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی می داند که با وجود هزینه های زیادی که برای آموزش آن ها صرف شده اقدامی برای حل معضل بیکاری آن ها صورت نگرفته است .
به اعتقاد سعید نمکی ، امروز 42 درصد از بیکاران در مقطع لیسانس یا فراتر از آن هستند ، درصورتی که منابع مالی زیادی برای آموزش آن ها اختصاص یافته است ، از این رو باید برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان و فراهم کردن فرصت اشتغال آن ها فکری اساسی اندیشید .
بر اساس گزارش مرکز آمار و مطالعات راهبردی وزارت کار ، نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل دوره های عالی در سال 1396 برای گروه مردان و زنان در کل کشور 19 .
4 درصد ، برای گروه مردان 13 .
5 درصد و برای گروه زنان 30 .
4 درصد بوده است .
12 .
5 میلیون نفر جمعیت فارغ التحصیل دانشگاهی از حدود 12 .
5 میلیون نفر جمعیت فـارغ التحصـیل یـا در حـال تحصـیل دوره هـای عـالی حدود 7 .
1 میلیون نفر معادل 56 .
9 درصد ، فعال اقتصادی هستند که از این تعداد 5 .
7 میلیون نفر معادل 80 .
6 درصد شاغل و 1 .
4 میلیون نفر معادل 19 .
4 درصد بیکارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
بهار
1397/07/02

هم چنین 5 .
4 میلیون نفر معادل 42 .
1 نفر غیرفعال اقتصادی هستند .
در سال 1396 درمقایسه با سال 1395 بیش از 424 هزار نفر به جمعیت فعال این گروه اضافه شده است .
هم چنین حدود 385 هزار نفر به جامعه شاغلان و بیش از 39 هزار نفر به جامعه بیکاران افزوده شده است .
نرخ بیکاری در سال 1396 نسبت به سال قبل به میزان 6 .
0 درصد کاهش داشته است .
اما در بین گروه های عمده رشته تحصیلی ، بیش ترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به گروه های حفاظت محـیط زیسـت با 37 .
5 درصد ، علوم حیاتی(زیستی ) با 28 .
4 درصد ، معماری و ساختمان سازی با 26 .
2 درصد و علوم فیزیکی (طبیعی) با 25 .
7 درصد است .
هم چنین کم ترین نرخ بیکاری به گروه بهداشت با 8 .
7 درصد تعلق دارد .
علی اصلانی ـ فعال حوزه کار ، بیکاری دانش آموختگان را اصلی ترین مشکل حال کشور می داند می گوید : بخش اعظمی از فارغ التحصیلان به دلیل آنکه آموزش های لازم برای ورود به بازار کار را ندیده اند ، نتوانسته اند متناسب با نیاز بازار برای خود شغلی پیدا کنند .
او می گوید در بسیاری از رشته های دانشگاهی که جوانان از آن ها فارغ التحصیل می شوند ، بازار کاری وجود ندارد و منطبق نبودن رشته های تحصیلی با نیاز بازار کار مشکلی است که گریبان بسیاری از دانش آموختگان را گرفته است .
به گفته رییس کانون شورای اسلامی کار البرز ، ذائقه فارغ التحصیلان دانشگاهی به دلایل مختلفی از قبیل تحصیلات بالا ، مدرک و دستمزد بیش تر تغییر کرده و به سادگی هر شغلی را قبول نمی کنند ، به همان نسبت واقعیت های بازار کار هم تغییر یافته و نظام عرضه و تقاضا در تعادل با همدیگر پیش نمی رود .
طبق گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، از کل جمعیت دارای تحصیلات عالی و یا درحال تحصـیل دوره هـای عـالی کشـور ، 52 .
6 درصـد را مـردان تشـکیل داده اند که از این میزان ، 70 .
7 درصـد فعـال و 29 .
3 درصد غیرفعال اقتصادی هستند .
همچنین ازکل جمعیت دارای تحصیلات عـالی و یـا در حـال تحصـیل دوره هـای عـالی کشـور ، 47 .
4 درصـد را زنـان تشـکیل داده اند که از این میزان 41 .
6 درصد فعال و 58 .
4 درصد غیرفعال اقتصادی هستند .
استان های دارای بیش ترین بیکار براساس مطالعات به دست آمده ، بالاترین نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا درحـال تحصـیل دوره هـای عـالی بـه ترتیـب بـه استان های کرمانشاه با 36 .
2 درصد ، چهارمحـال و بختیـاری با 27 .
1 درصد و کرمان با 25 .
7 درصد اختصاص دارد .
کم ترین نرخ بیکاری نیز مربوط به استان قم با 11 .
3 درصد است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/02
> پنجمین همایش دانشجویی فلسفه همزمان با روز جهانی فلسفه 30 آبان از سوی گروه و انجمن علمی دانشجویی فلسفه دانشگاه تربیت مدرس با همکاری اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی فلسفه کشور برگزار می شود.
> پنجمین همایش دانشجویی فلسفه همزمان با روز جهانی فلسفه 30 آبان از سوی گروه و انجمن علمی دانشجویی فلسفه دانشگاه تربیت مدرس با همکاری اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی فلسفه کشور برگزار می شود .
علاقه مندان می توانند مقالات خود را به منظور ارزیابی به spc .
tmu@gmail .
com ارسال کنند .
مهلت ارسال مقالات تا 10 آبان است و این تاریخ تمدید نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه آفرینش
1397/07/01
> از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری نهمین دوره فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی در 10 حوزه اولویت دار اعلام شد .
> از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری نهمین دوره فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی در 10 حوزه اولویت دار اعلام شد .
به گزارش ایسنا ، ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در راستای اهداف و اولویت های راهبردی برای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی در سطح کشور نهمین فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی را با تمرکز جدی بر مسائل شناختی فراگیر جامعه در نیمه دوم پاییز امسال اعلام می کند .
تاکنون هشت مرحله فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی از سوی این ستاد اعلام شد و در این فراخوان ها ، بیش از 130 طرح پژوهشی و مطالعاتی در حوزه علوم و فناوری های شناختی در مراکز علمی کشور تحت پوشش حمایت های این ستاد قرار گرفتند .
در فراخوان جدید خرید تجهیزات خارجی از سوی ستاد مورد حمایت قرار نمی گیرد .
این امر در راستای تقویت و حمایت از تجهیزات ساخت داخل صورت می گیرد .
دریافت طرح ها در نهمین فراخوان ، در دو گروه انجام می شود .
طرح های گروه اول شامل پایان نامه ها و رساله های دانشجویی دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه شناختی و در چارچوب اولویت های این حوزه و طرح های گروه دوم شامل طرح های پژوهشی و توسعه فناوری در حوزه علوم پایه می شود .
حوزه های اولویت دار حوزه های اولویت دار این فراخوان شامل "بازتوانی و ارتقای توانمندی های شناختی ، "پژوهش های کاربردی و بنیادی در آموزش و پرورش شناختی" ، "پژوهش های کاربردی و بنیادی در علوم شناختی زبان (زبانشناسی شناختی)" ، "پژوهش های شناختی مبتنی بر نگاشت مغز" ، "توسعه ابزارها و فناوری های مطالعه رفتار زمانی شبکه ای مغز" ، "پژوهش های شناختی در حوزه های بالینی و علوم اعصاب شناختی" ، "توسعه فناوری های شناختی مرتبط با ارتباط بین مغز و ماشین و مغز با مغز" ، "مطالعات بنیادی و نظریه پردازی در حوزه علوم شناختی" ، "مدل سازی شناختی" و "روانشناسی شناختی" تعیین شده است .
براساس اعلام ستاد علوم شناختی ، محققان ، اساتید و علاقه مندان به فعالیت در حوزه های علوم شناختی در فراخوان جدید ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی می توانند طرح های پژوهشی خود را جهت بررسی طرح ها و برخورداری از چتر حمایتی ستاد در نیمه دوم پاییز امسال همزمان با اعلام فراخوان از طریق کارتابل کاربری خود در سایت ستاد ارائه دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
اعتماد
1397/07/01
> اول مهرماه است ، روز بازگشایی مدارس ، دانشگاهها.
> اول مهرماه است ، روز بازگشایی مدارس ، دانشگاهها .
بیش از سه و نیم میلیون دانشجوی ایرانی از امروز بار دیگر به تحصیل در موسسات مختلف آموزش عالی مشغول میشوند ، دانشگاهها و موسساتی با اسامی متنوع چون دانشگاههای معهود و مرسوم تا دانشگاه پیام نور و دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه فنی و حرفهای و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی .
ما همه این عناوین را بدون در نظر گرفتن تفاوتهای جدی و اساسی ذیل عنوان کلی دانشگاه میشناسیم و کسانی که در آنها فعالیت میکنند را دانشجو و استاد خطاب می کنیم ، بدون توجه به این واقعیت انکارناپذیر که دانشگاه و دانشجو در سالهای اخیر ، تحولاتی ژرف و اساسی را از سر گذراندهاند و دانشگاه امروزی ، به لحاظ موقعیت ، جایگاه ، کارویژهها و کمیت و کیفیت اقبالی که از سوی جامعه نسبت به آن هست ، با دهههای پیش متفاوت است .
عباس کاظمی ، معتقد است که دانشگاه دیگر نه نردبانی برای ارتقای اجتماعی بلکه سایبانی است که از سویی به دولتمردان اجازه میدهد با آن به مثابه سدشکنی در برابر سیل عظیم بیکاران مواجه شوند و از سوی دیگر به دانشجویان مجال ، تا در آن به آینده خود بیندیشند؛ ضمن آنکه به ویژه در مقاطع بالای تحصیلی بسیاری از متقاضیان دانشگاه ، نه جوانانی جویای شغل و مهارت ، که مخاطبانی هستند که یا در جستوجوی معنایی برای زندگی هستند یا به فضای عمومی دانشگاه برای معاشرت فکر میکنند ، یا صرفا به مدرک میاندیشند تا در مراتب اداری ارتقای شغلی یابند و یا .
به تعبیر این جامعهشناس اما آنچه در تمام ادوار دانشگاه ایرانی مشترک بوده ، اولا گسست آن از جامعه و ثانیا فقدان نگرشی است که دست کم به دانشجویان مهارتی یاد بدهد؛ به دیگر سخن دانشگاههای ما حتی در رشتههایی چون جامعهشناسی و فلسفه نیز پژوهشگر پرورش نمیدهند و دانشجویان را تنها به چرخه نمره و مدرک گرفتن سوق میدهند .
گفتوگوی مفصل حاضر با دکتر کاظمی ، پژوهشگر نامآشنای عرصه مطالعات فرهنگی و مطالعات دانشگاه ، به بهانه انتشار مجلدی دیگر از مجموعه تاملات صاحبنظران ایرانی در باب آموزش عالی از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با عنوان دانشگاه از نردبان تا سایبان صورت گرفت .
کاظمی در این گفتوگو ضمن بحث از تحولی خوشایند در میان اصحاب علوم اجتماعی و اقبال آنها به مسائل مبتلابه جامعه ، به رونق مطالعات دانشگاهی در ایران اشاره میکند و سپس به بحث مفصل از برخی معضلات نظام آموزش عالی ما میپردازد .
او معتقد است روند جهانی تودهای شدن دانشگاه در ایران به دلیل جابهجایی میان پولیشدن و خصوصیشدن و عدم ارتباط سازمند میان بخش خصوصی صنعت و تجارت با دانشگاهها رو به افول میگذارد؛ اتفاقی که شاید دانشگاه را به کارکرد قدیمی خود یعنی پرورش پژوهشگر سوق بدهد .
اگر موافق باشید بحث را با شکل کتاب آغاز کنیم که شامل شماری از مقالات و گفتارهای شما درباره دانشگاه است .
شما همیشه از مفهوم بنیامینی منظومه استفاده میکنید .
آیا میتوان این کتاب را مثل کتاب پیشین شما یعنی امر روزمره در جامعه پساانقلابی کتابی با ساختار منظومهای ، شامل جستارها و گفتارها حول برخی دغدغههای محوری در زمینه دانشگاه خواند؟ البته من کتاب دانشگاه از نردبان تا سایبان را برخلاف کتاب امر روزمره در جامعه پساانقلابی منظومهای نمیبینم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
اعتماد
1397/07/01

آن کتاب به خصوص فصل زندگی سیاسی اشیا را منظومهای تعریف میکنم ، زیرا انتخاب من آنجا بر اساس فهم خودم از مفهوم منظومه (consolation) یا به تعبیر دقیقتر برخی فلکالافلاک ، دو دلیل داشت ، یکی استراتژی سیاسیام برای تدوین کتاب بود تا بتوانم یک پیام را برسانم و برخی موانع را دور بزنم .
وقتی نویسنده نتواند مستقیم سر اصل مطلب برود ، باید به شیوهای طرح بحث کند که در آن شیوه بتواند برخی از فیلترهای فضای رسمی را دور بزند .
دلیل دوم این بود که برخی مسائل به قدری پیچیده هستند که اگر بخواهیم از متن آنها صحبت کنیم ، نمیتوانیم یک سیستم فکری برای آن تعریف کنیم و باید بتوانیم از جاهای مختلف نمونهبرداری کنیم تا در نهایت بتوانیم تصویری کلی یا کلیتی از آن ارایه دهیم .
بنابراین روایت منظومهنگرانهای که در کتاب امر روزمره در جامعه پساانقلابی انتخاب شد ، نوعی خوانش انتقادی از جامعه بعد از انقلاب از رهگذر چیزهای به ظاهر بیاهمیت بود .
بنابراین گزینش روش منظومهنگری در آن کتاب ، عامدانه بود .
مساله دیگر بحث درباره نوع و شیوه نگارش است .
شیوه نگارش در کتاب حاضر تا حدودی عامهپسندتر و ساده فهمتر از شیوه نگارش دانشگاهی است .
این کتاب به مجموعهای اختصاص دارد که در آن نوشتهها و آثار هر یک از پژوهشگران حوزه دانشگاه گردآوری شده است .
یعنی مجموعه نوشتارها و مصاحبهها و گفتارهای هر یک از پژوهشگران علوم اجتماعی در ایران در حدود دو دهه اخیر ، حول محور علم و آموزش عالی و دانشگاه گردآوری شده است؛ البته این آثار بیانگر مداخلات یک فرد دانشگاهی در حوزه دانشگاه نیست ، بلکه نشاندهنده آثار یک فرد دانشگاهی در حوزه عمومی است .
بنابراین این آثار به این معنا نیست که ما از نوشتارهای دانشگاهی بینیاز هستیم ، کارهای آکادمیک جای خود را دارند .
برای مثال الان با شماری از دوستان در حال انجام پروژهای در زمینه مراکز خرید هستم .
اگر آن کتاب منتشر شود ، خواهید دید که به شیوه کتابی دانشگاهی نوشته شده است ، یعنی ایدههایی نظری آن را پشتیبانی میکند ، ساختار و روش تحقیق دارد و .
البته در آن تحقیق هم خواهید دید که روشهای متعدد به یکدیگر پیوند خوردهاند .
همچنین مشغول پروژهای در زمینه مطالعه پدیده پایاننامهنویسها در ایران هستم که در آن هم نظم پژوهشی به بیانی که اشاره شد ، وجود دارد .
بنابراین کارهای تحقیقاتی و دانشگاهی را باید از کارهای روشنفکری جدا کرد .
برای نمونه کتاب مسائل جامعهشناسی نوشته پییر بوردیو (ترجمه پیروز ایزدی) را در نظر بگیرید ، این کتاب شامل مجموعه مصاحبههای بوردیو درباره آثار دیگرش از جمله تمایز ، کنش ، انسان دانشگاهی و موضوعاتی چون ذائقه ، مد ، چیستی علوم اجتماعی و .
است .
ویژگی این کتاب ساده فهمتر بودن آن در قیاس با آثار آکادمیک بوردیو است که مخاطب آن الزاما متخصص علوم اجتماعی نیست .
بنابراین بهطور خلاصه ما در آثاری از این دست میکوشیم نوعی از علوم اجتماعی را در خیابان بین مردم و در فضای عمومی ، در میان کسانی که متخصص علوم اجتماعی نیستند ، وارد کنیم .
این آثار را باید پیوندی میان نظام دانشگاهی و نظام عمومی جامعه قلمداد کرد .
یعنی جامعهشناس میکوشد به مردم نزدیک شود و با آنها صحبت کند .
این شیوه کار را نزد پژوهشگرانی چون زندهیاد قانعیراد ، حسن محدثی ، مقصود فراستخواه ، نعمتالله فاضلی ، ناصر فکوهی و .
میبینید که میکوشند بینش جامعهشناختی را وارد جامعه کنند .
بنابراین نباید این قبیل آثار را با معیارهای صرف دانشگاهی قضاوت کرد .
با این توضیح ، اگر ممکن است به نحو اجمالی کتاب دانشگاه از نردبان تا سایبان را معرفی کنید .
این کتاب چهار بخش است و هر چه در آن پیش میروید ، میبینید که مباحث خاصتر میشود .
یعنی آموزش عالی آغاز میکند و بعد به اقلیتهای دانشگاهی که بخشی از نظام آموزش عالی جدید است میپردازد و سپس به علوم اجتماعی به عنوان بستری که در 15 10 سال اخیر در آن فکر کردم ، اختصاص مییابد و در نهایت بر فعالیتهای 6 5 سال اخیر من در زمینه مطالعات فرهنگی متمرکز میشود .
اما نخ تسبیحی در سراسر این مباحث قابل ردیابی است که همان نوع نگاهی است که من به نظریه و علوم اجتماعی و علوم انسانی و دانشگاه دارم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
اعتماد
1397/07/01

به برخی از اصحاب علوم اجتماعی اشاره کردید که غیر از کار دانشگاهی در عرصه عمومی نیز فعال هستند .
شمار این جامعهشناسان در سالهای اخیر رو به افزایش است .
حتی میبینیم که چهرههای جوانتر نیز رغبت بیشتری دارند تا با امر عمومی ارتباط یابند در حالی که مثلا در دهههای پیشین چنین نبود .
مثلا در دهههای 1350 1340 جامعهشناسی به حیطه دانشگاه محدود بود و نهایتا برخی جامعهشناسان ارتباطات محدودی به نهاد دولت داشتند .
از دهه 1360 که به خاطر ویژگیهای خاص خودش بگذریم ، میبینیم که جامعهشناسی در دهه 1370 و حتی سالهای آغازین دهه 1380 علوم اجتماعی ما سخت نظریهزده است و جامعهشناسان عمدتا مباحث نظری مطرح میکنند و گویی نمیتوانند با جامعه ارتباطی برقرار کنند .
اما الان شاهدیم که اقبال به جامعهشناسانی که از طرق مختلف و با روشهای گوناگون با حوزه عمومی ارتباط بیشتری دارند ، افزایش یافته است .
از سوی دیگر خود جامعهشناسان نیز تمایل بیشتری به برقراری این ارتباط دارند .
آیا این نشاندهنده نوعی بلوغ در علوم اجتماعی در ایران نیست؟ نسل جدیدی در میان استادان جوان و دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد علوم اجتماعی ما ظهور و بروز یافته است که فعالیتهای علمیشان را از فعالیتهای مطبوعاتی و فضای مجازی شروع میکنند .
این امر پیامدهای مختلفی دارد .
تا قبل از یک دهه پیش ، حضور در فضای مطبوعاتی به صورت تحقیرآمیز ، فعالیت ژورنالیستی تلقی و کسی که این کار را میکرد ، ژورنالیست و سطحی نامیده میشد .
در عین حال کار مطبوعاتی مخاطرات زیادی داشت .
بنابراین ورود به فضای عمومی نه فقط امتیازی در بر نداشت ، بلکه با هزینه نیز همراه بود .
برای مثال 10 سال پیش تعدادی از همکاران در دانشگاه تهران به من گفتند که شما خیلی در فضای مطبوعات حضور دارید و این امتیاز منفی تلقی میشود .
یکی از دلایل منفی که برای رفتن از دانشگاه تهران عنوان شد ، همین حضور به نظر ایشان زیاد من در فضای مطبوعات بود .
اما امروز ، نه اینکه نگاه دانشگاه به مطبوعات مثبت شده باشد ، بلکه نسل جدید احساس کرده است که بازیای که در فضای آکادمیک در جریان است ، کسلکننده است ، بازی ارتقا در مراتب دانشگاهی و رفتن از استادیاری به دانشیاری و .
بازی بی حاصلی که هیچ مخاطبی ندارد و صرفا صوری است .
اما این نسل جوان میبیند که در فضای عمومی مخاطب دارد و پاداش خود را نه از سیستم ارتقای نظام آموزش عالی بلکه از مخاطب عمومی دریافت میکند .
این برای مخاطب عمومی جذاب است .
بنابراین نسل جدید احساس کرده که چندان نمیتواند وارد بازی سلسله مراتبی سختی شود که نظام آموزش عالی و دانشگاههای ما بنا کردهاند .
در دانشگاهها برای ارتقا به مرتبه استادی فرد باید یک فرمالیسم بی روحی را طی کند که بیحاصل است .
ته ماجرا نیز این است که فرد ، استاد دانشگاه میشود ، اما کسی او را نمیشناسد و کتاب دانشگاهی و مقاله علمی پژوهشی او را نمیخواند و به آن ارجاع نمیدهد .
البته استادان جوان میدانند که باید آن راه طولانی را ناگزیر طی کنند ، اما دریافتهاند که راهی بیحاصل است و جز آن ارتقای شکننده ، پاداش مطلوب ندارد .
بنابراین به نظر من قدرت فضای عمومی بهتر درک شده است .
یعنی چنین نیست که انقلابی در دانشگاهها رخ داده باشد ، بلکه آن انقلاب در فضای عمومی و در حوزه روشنفکری و مطبوعات و امر عمومی رخ داده است .
یعنی دوستانی که در مطبوعات و فضای مجازی هستند ، آنقدر برای این فضاها جذابیت ایجاد کردهاند که نسل جدید دانشگاهی به سمت ایشان سوق یافتهاند تا به تعبیر بوردیو یک میدان (field) دیگری داشته باشند تا در آن بتوانند قدرت خودشان را تمرین (practice) کنند .
ما یک فضای دانشگاهی داریم و یک فضای روشنفکری و عمومی؛ بدیهی است که کسی که بتواند در هر دو میدان یا فضا فعالیت کند ، قدرت بیشتری دارد .
عمده مباحث شما به فرم و صورت و میدانهای کنش جامعهشناسان اختصاص داشت .
اما آیا تحولی در محتوا نیز پدید نیامده است .
یعنی چنان که در پرسش پیشین گفتم ، جامعهشناسان ما 10 سال پیش عمدتا مباحث تئوریک درباره فوکو و بوردیار و ساختارگرایی و شالوده شکنی و .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
اعتماد
1397/07/01

مطرح میکردند ، اما الان گویا این مباحث چندان مخاطب پیشین ندارد و گروه محدودی هستند که کماکان دنبال این هستند که آخرین اظهارنظرهای ژیژک و رانسیر و .
را دنبال میکنند .
مخاطب امروز جامعهشناسی عمدتا دنبال توضیحی جامعهشناختی برای وضعیت امروز و رویدادهای روز است .
این نشان میدهد که توجه علوم اجتماعی ما به مسائل جامعه در حال بیشتر شدن است .
شاید بتوان گفت علوم اجتماعی و جامعه در حال تغییر یا تصحیح یکدیگر هستند .
تحولات جامعه آن قدر زیاد و با سرعت شده است که برای جامعهشناسان جذاب است و آنها را ترغیب کرده به مسائلی بپردازند که مورد مطالبه مردم است .
بنابراین تحولات سریع و رشدیابنده جامعه علوم اجتماعی ما را متحول کرده است .
از سوی دیگر خود علوم اجتماعی نیز جامعه را تغییر داده است .
یعنی علوم اجتماعی نیز مردم را آگاه کرده که دانشی هست که میتواند راجع به مسائلی که پیش از این فکر نمیکردند چندان مهم باشد ، نظر بدهند ، مثل قضیه استقبال گسترده از مرتضی پاشایی (خواننده پاپی که در جوانی درگذشت) .
در سال 1376 وقتی بازی فوتبال دو تیم ایران و استرالیا رخ داد و با آن واکنش مردم مواجه شد ، جامعهشناسان مبهوت ماندند ، زیرا ابزاری از پیش فراهم برای تحلیل این قضیه در اختیار نداشتند ، آنها به دنبال ابزارهای نظری برای توضیح آن میگشتند ، مثلا برخی میگفتند باید باختینی به قضیه نگریست .
اما الان شمار حوادث و رویدادها و تحولات اجتماعی که در جامعه ما رخ میدهد ، قابل قیاس با دهه 1360 و حتی 1370 نیست .
این تجارب منابع غنیای را برای تحلیل جامعهشناختی پدید آورده و آن را از پیش آماده کرده است .
بنابراین جامعهشناسان ما برای تحلیل جامعهشناختی این وقایع آمادهتر هستند .
از سوی دیگر نیز جامعه نیز توقع دارد که دانشی به اسم علوم اجتماعی (اعم از جامعهشناسی ، ارتباطات ، انسان شناسی ، مطالعات فرهنگی و .
) بتواند مسائل را تحلیل کند .
بنابراین من اجتماعی شدن و عینی شدن علوم اجتماعی را امری دوسویه میدانم و معتقدم الان جامعه بیشتر جامعهشناسان را میشناسد که بخشی از آن محصول حضور برخی جامعهشناسان مثل قانعیراد و محدثی ، فاضلی و فکوهی و .
در فضای مطبوعات و فضای مجازی است .
شبکههای اجتماعی در این زمینه خیلی نقش دارند ، زیرا امروز روزنامهها یا قدرت پیشین را ندارند یا بهتر است بگویم فضای مجازی آن قدر در زندگی روزمره رخنه کرده که آدمهای معمولی هم یک جامعهشناس معمولی را میبینند و صحبتهایش را میشنوند .
این موضوع این امکان را فراهم آورده که به همان میزان که افراد جامعه پزشکان را میشناسند ، جامعهشناسان را نیز بشناسند .
به همین عینیشدن دغدغههای جامعهشناسان بپردازیم .
تا پیش از این تصور میشد که آثار و گفتارهای اصحاب علوم اجتماعی ما راجع به دانشگاه بسیار اندک و انگشت شمار است .
اما مجموعه 21 جلدی (رو به افزایش است) پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی ، در زمینه مطالعات دانشگاه نشاندهنده آن است که جامعهشناسان ما اتفاقا بسیار به مقوله دانشگاه پرداختهاند؛ البته شما در مقدمه کتاب نشان دادهاید که این توجه تاریخی تقریبا هم سن خود دانشگاه دارد .
اما چرا این توجه در دو دهه اخیر چنین اوج گرفته است؟ دغدغه دانشگاه نزد اندیشمندان ما همواره حضور داشته است .
اگر به دهه 1340 و 1350 بازگردید و مجموعه کارهای صورت گرفته در زمینه دانشگاه را گردآوری کنید ، تقریبا همین میزان آثار را خواهید دید .
اما تفاوت مهم در دهههای اخیر این است که این مجموعه 21جلدی ، مربوط به فضای عمومی و مطبوعات است و در فضای دانشگاهی نیست .
کتابهای جلد زرد پژوهشکده ، حاصل کارهای دانشگاهی پژوهشگران نیست بلکه محصول فعالیت عمومی دانشگاهیان در زمینه دانشگاه است و این نشاندهنده آن است که در 15 10 سال گذشته ، دانشگاه بهطور جدی مورد توجه دانشگاهیان در فضای عمومی بوده است .
اما در فضای دانشگاه ، پژوهشها در این زمینه اندک بود ، مثل کارهای دکتر فراستخواه .
حجم این دسته آثار خیلی کم است .
چرا کم بود؟ زیرا اساسا پرداختن به دانشگاه و گفتمان دانشگاه ، یک گفتمان لوکس و دلپذیر برای دانشگاهیان نبود که راجع به آن تحقیق و نظریهپردازی کنند .
اما فضای عمومی از فضای دانشگاهی جلوتر بود .
این آثار نشاندهنده همین امر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
اعتماد
1397/07/01

البته در چند سال اخیر فضای دانشگاهی نیز به اهمیت این آثار پی برده و شاهدیم که پایاننامهها و تحقیقات و ترجمههایی در این زمینه نوشته میشود .
البته باید نقش پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی را نیز برجسته کرد .
این پژوهشکده در سه چهار سال اخیر بر موضوع دانشگاه متمرکز شده است و از چند طریق فعالیت میکند ، اول اینکه سفارش پژوهشهای مستقلی را به افراد یا گروههای مختلفی که در این زمینه علاقه دارند ، داده است ، دوم آثار خوب ترجمه نشده در این زمینه را پیدا کرده و آنها را ترجمه میکند و سوم محصولاتی که در فضای عمومی و در مطبوعات وجود داشت را گردآوری کرده است و از استادان و نویسندگان آنها خواهش کرده که آنها را به صورت کتاب ، عرضه کنند .
بنابراین نقش پژوهشکده در تقویت گفتاری که پیشتر نحیف بوده را نباید فراموش کرد .
امروزه شاهدیم که دانشگاه به یک گفتمان بدل شده است .
با این حال خود پژوهشکده به تنهایی نمیتواند این کار را بکند .
به همین دلیل باید زمینهای که در دانشگاه هست و مسائلی که هر چه پیشتر میرویم ، دانشگاه دچارش میشود ، مثل پرولتاریای پژوهشی و حقالتدریسیها و افت کیفیت تحصیلی در دانشگاهها و کالایی شدن آموزش عالی و .
را نیز باید در نظر گرفت .
یعنی در چند سال اخیر ، جدای از اینکه دانشگاه مورد توجه دانشگاهیان قرار گرفته ، مسائلش نیز بیشتر و بغرنجتر شده است؛ به نحوی که دولت باید چارهاندیشی کند که مثلا با فارغالتحصیلان بیکار چه کند ، با صندلیهای خالی چه کند و .
مسائلی از این دست .
شما در مقدمه تاکید کردهاید که این میزان از توجه به دانشگاه (که به تصریح شما سابقه نیز داشته است) ، نشاندهنده آن است که گویی ما همواره بار مسوولیت زیاده از حدی را بر دوش دانشگاه گذاشتهایم و از آن تکلیف مالایطاق طلب کردهایم .
به نظر شما این مطالبه از کجا ناشی میشود؟ من در مقدمه کتاب به کسانی چون مرحوم دکتر صناعی و مرحوم دکتر کاردان و .
دیگران اشاره کرده ام .
علت پرداختن به دهههای پیشین ، به رغم اینکه کتاب حاضر معطوف به مسائل دو دهه اخیر است ، این بود که نشان بدهم مسائل دانشگاه کماکان یکسان باقی ماندهاند .
یعنی از بدو امر نیز دانشگاه را به صورت مکانی برای تربیت کارمندانی برای نظام اداری تعریف کردند؛ به جای آنکه در کنار دانشگاه کالجها یا موسساتی بنا شود که کارآفرین و متخصص و کارگر ماهر و .
تربیت کنند .
یعنی مراکزی که افرادی را پرورش دهند که بتوانند وارد بازار کار شوند و با شغلشان بسازند ، به جای آنکه آدمهایی باشند که نگاهشان به ادارات باشد و انتظار داشته باشند که جذب شوند .
در دهههای 1330 و 1340 کسانی چون دکتر صناعی به این نکته پرداختهاند و گفتهاند که این مسیر کارمندپروری دانشگاه ، غلط است .
آنها انذار دادهاند که شما با این رویکرد غلط ، دانشگاهها را بزرگ میکنید و افراد از مدرسه وارد دانشگاه میشوند ، در حالی که هیچ تجربه عملی برای کار کردن نمییابند و فرصت پیدا نمیکنند که وقتی وارد بازار کار شدند و کالا تولید کنند یا به شرکتها و سازمانهایی که نیازی به تخصص دارند ، ورود یابند .
بر عکس راهیافتگان به دانشگاه تازه بعد از فارغالتحصیلی باید دورههای جدیدی را بگذرانند و آماده شوند؛ حتی اگر در رشتههای مهندسی و حسابداری درس خوانده باشند .
بنابراین از دید ایشان دانشگاه مسیر اشتباهی را میپیماید .
ما باید به جای گسترش آن موسسات و کالجها (که امروز فنی حرفهای خوانده میشود) ، دانشگاهی بنا کنیم که فارغالتحصیل فوق دیپلم آن بتواند مستق.
1
فهرست