وزارت علوم - مطبوعات 3 مهر 97
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت 13:9
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
7709107 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قانون
1397/07/02
> سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره جلسه امروز این کمیسیون گفت : لایحه رتبه بندی معلمان به دولت ارائه می شود .
> قانون سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره جلسه امروز این کمیسیون گفت : لایحه رتبه بندی معلمان به دولت ارائه می شود .
به گزارش قانون به نقل از ایلنا ، میرحمایت میرزاده درباره جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت : جلسه امروز در دو بخش با حضور وزیر آموزش و پروش تشکیل شد که در بخش اول وزیر محترم درباره برنامه های آغاز سال تحصیلی و همچنین نظام رتبه بندی وضعیت لایحه معلمان توضیحاتی را ارائه کردند .
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد : وزیر آموزش و پروش گفتند که این لایحه آماده شده و قرار است که به دولت ارائه کنند ما هم از ایشان خواستیم که این کار را زودتر انجام دهند تا به صحن برسد برای بودجه بندی سال 98 در کمیسیون مربوطه مورد بررسی قرار گیرد .
وی ادامه داد : در بخش دوم جلسه نیز در خدمت وزیر علوم بودیم ، ایشان به همراه معاونین خود توضیحاتی در خصوص آمایش آموزش عالی کشور و سرزمین ارائه کردند .
میرزاده افزود : وزیر علوم اطمینان خاطر دادند که تمامی تلاش خود را برای آمایش سرزمین ، آمایش آموزش عالی در دانشگاه ها و استفاده از ظرفیت های منطقه ای خواهند کرد .
وی گفت : وزیر علوم اطمینان خاطر دادند که تمرکز بر منطقه ای کردن دانشگاه ها دارند .
میرزاده درخصوص اینکه آیا در مورد لایحه جدید دولت درباره تحصیل دانشجویان ستاره دار از وزیر علوم سوال شد یا خیر ، گفت : خیر هیچ نماینده ای در این خصوص از وزیر سوال نکرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/07/02
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت متبوع را با حفظ سمت به عنوان مجری پروژه های مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی؛ بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی برای ارزش آفرینی و کارآفرینی ، طراحی الگوی تغییر نقش دانشگاه ها در حل مشکلات کلان ، دستگاهی و بنگاه های اقتصادی کشور و گسترش آموزش عالی مهارتی و سامان دهی نظام صلاحیت حرفه ای منصوب کرد.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حکمی مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت متبوع را با حفظ سمت به عنوان مجری پروژه های مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی؛ بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی برای ارزش آفرینی و کارآفرینی ، طراحی الگوی تغییر نقش دانشگاه ها در حل مشکلات کلان ، دستگاهی و بنگاه های اقتصادی کشور و گسترش آموزش عالی مهارتی و سامان دهی نظام صلاحیت حرفه ای منصوب کرد .
در متن حکم غلامی خطاب به معاون پژوهش و فناوری آمده است : "به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی و با استناد به تصویب نامه شماره 29868 مورخ 9 خردادماه 1397 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ، به موجب این حکم به سمت مجری پروژه های مصوب به شرح ذیل منصوب می شوید : 1 بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی برای ارزش آفرینی و کارآفرینی 2 طراحی الگوی تغییر نقش دانشگاه ها در حل مشکلات کلان ، دستگاهی و بنگاه های اقتصادی کشور 3 گسترش آموزش عالی مهارتی و سامان دهی نظام صلاحیت حرفه ای انتظار می رود طرح ها در چارچوب منشور تدوین ، برنامه عملیاتی آنها طبق زمان بندی ، اجرا و اقدامات به طور مستمر به دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارش شود .
بدین منظور ، تمام معاونت ها و مدیران وزارت متبوع و دستگاه های تابعه به نحو بایسته همکاری و هماهنگی خواهند کرد .
امید است با عنایت و توفیق الهی و تلاش جنابعالی و همکاران اهداف طرح ها تحقق یابد .
"منبع : ایلنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
تفاهم
1397/07/03
> قائم مقام وزیر علوم درامور بین الملل می گوید : براساس آخرین رتبه بندی مرکز مطالعات علوم و فناوری لایدن در سال جاری میلادی ، 22 درصد دانشگاه های ایران در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته اند .
> حسین سالار آملی در نخستین مجمع عمومی شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام ، اظهار کرد : در مقطع تحصیلات تکمیلی 18 درصد دانشگاه های ایران در لیست برترین دانشگاه ها قرار گرفته اند .
وی افزود : همچنین 1 .
95 درصد پژوهش های سطح جهان توسط دانشگاه های ایران در حال تولید است و یک درصد مقالات پر استناد جهان به ایران تعلق دارد .
; ** آماده شدن چندین ماهواره کوچک; این مقام مسئول در وزارت علوم گفت : چند ماهواره کوچک در حال طراحی است و برای پرتاب در مدار قرار گرفته است .
وی ادامه داد : از چند سال گذشته تعداد دو هزار شرکت دانش بنیان در ایران فعال هستند و; تجاری سازی تحقیقات و پژوهش جزء سیاست های ایران است .
سالار آملی در ادامه گفت : پیش از اینکه به اهمیت توسعه پایدار در 40 سال گذشته; پی ببریم ، علم و فناوری برای ما از اهمیت زیادی برخوردار بود و منابع انسانی در این زمینه نقش کلیدی ایفا کردند .
; ** سیاستگذاری در حوزه علم و فناوری; قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سیاستگذاری در حوزه علم و فناوری ، گفت : در این زمینه باید; آگاهی های ایران افزایش یابد ، بدون حمایت اعضای مجمع عمومی شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام امکان ندارد به این سطح دست یابیم .
وی تاکید کرد : هم اکنون حدود پنج میلیون دانشجو در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل هستند و ما باید در زمینه علم و فناوری که نقش کلیدی در زندگی دارد ، اقدامات بیشتری انجام دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/02
> معاون آموزشی وزارت علوم : تدوین طرح سامان دهی پذیرش دانشجویان دکتری در دانشگاه ها معاون آموزشی وزارت علوم از تدوین طرح ساماندهی پذیرش دانشجویان دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در این وزارتخانه خبر داد و گفت : این طرح اواسط مهر ماه جاری تدوین و برای اجرا به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد .
> معاون آموزشی وزارت علوم : تدوین طرح سامان دهی پذیرش دانشجویان دکتری در دانشگاه ها معاون آموزشی وزارت علوم از تدوین طرح ساماندهی پذیرش دانشجویان دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در این وزارتخانه خبر داد و گفت : این طرح اواسط مهر ماه جاری تدوین و برای اجرا به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد .
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به مهمترین رویکرد وزارت علوم همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت : یکی از مهمترین آیین نامه های وزارت علوم که اخیرا به دانشگاه ها ابلاغ شده "آیین نامه یکپارچه سازی آموزش عالی" است که در حال حاضر به دانشگاه ها ابلاغ شده و این مراکز در حال اجرایی کردن آن هستند .
وی در ادامه تصریح کرد : یکی دیگر از موضوعات مهم و مورد توجه در بحث آموزش عالی تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور است که این موضوع از طرف شورای سنجش و پذیرش لازم الاجرا شده است .
اما با توجه به اینکه ین موضوع اعتراضاتی از سوی داوطلبان را به همراه داشت ، تصمیم به بازنگری این تبصره داریم و در این زمینه اگر تغییری حاصل شود به اطلاع داوطلبان خواهیم رساند؛ ضمن اینکه تاکنون در این زمینه تصمیم گیری نشده و در صورت اتخاذ مواضع جدید از کنکور سال آینده اجرایی خواهد شد .
معاون آموزشی وزارت علوم از تدوین طرح ساماندهی دانشجویان دکتری در این وزارتخانه خبر داد و گفت : تلاش می کنیم تا اواسط مهرماه جاری طرح ساماندهی دوره های دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تدوین و به دانشگاه ها ابلاغ شود .
دکتر شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد : فاز اول طرح ساماندهی دوره های تحصیلی در وزارت علوم اجرایی شده است و امیدوار هستیم با تدوین طرح فوق ، پذیرش دوره های دکتری را نیز ساماندهی کنیم .
وی در پایان خاطرنشان کرد : در حال حاضر ظرفیت پذیرش دانشجویان دوره دکتری سالیانه تعداد 24 هزار نفر است و در سال نیز حدود 20 هزار دانشجوی دکترا فارغ التحصیل می شود .
رئیس دانشگاه خبر داد؛ فعالیت بیش از 50 مرکز و نمایندگی دانشگاه پیام نور در خارج کشور رئیس دانشگاه پیام نورگفت : بیش از 50 مرکز و نمایندگی دانشگاه پیام نور در سایر کشورها فعال بوده و همه علاقمندان به تحصیل در سیستم آموزشی ایران را پوشش می‎دهد .
به گزارش خبرنگار مهر ، محمدرضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور در نشست مجمع عمومی دانشگاههای جهان اسلام که به میزبانی دانشگاه پیام نور برگزار شد ، ضمن گرامیداشت شهدای حمله تروریستی اهواز گفت : دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی جمهوری اسلامی ایران است و 500 مرکز واحد در سراسر کشور دارد .
زمانی اظهار داشت : حدود 400 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکترای این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/02

رئیس دانشگاه پیام نور خاطرنشان کرد : حدود 4 هزار عضو هیئت علمی با این دانشگاه همکاری می‎کنند .
سیستم این دانشگاه نظام آموزشی باز است با شیوه آموزشی ترکیبی .
وی افزود : منابع درسی این دانشگاه در تمام کشور یکسان است و امتحانات پایان هر ترم به صورت همزمان و یکسان در همه رشته‎ها برگزار می‎شود .
زمانی تصریح کرد : محتوای درسی این دانشگاه بسیار محتوای خوبی است و هم به صورت محتوای کتاب و محتوای الکترونیکی ارائه می‎شود .
وی افزود : این دانشگاه بیش از 50 مرکز و نمایندگی در سایر کشورها دارد و به دنبال این است که هر علاقه‎مند به تحصیلی را در سیستم آموزشی ایران در هرجایی پوشش دهد .
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل : 22 درصد دانشگاه های ایران بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند قائم مقام امور بین الملل وزارت علوم با اشاره به حمایت ایران از دانشگاه های مجازی جهان اسلام گفت : 22 درصد دانشگاه های ایران بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند .
به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام امور بین الملل وزارت علوم گفت : از 40 سال قبل ، قبل از اینکه ما به اهمیت توسعه پایدار پی ببریم علم و فناوری برای ما اهمیت داشت و در راس آن موضوع منابع انسانی قرار دارد که به اعتقاد ما منابع انسانی نقش کلیدی در توسعه پایدار ایجاد می کند .
وی ادامه داد : همچنین سیاستگذاری در عرصه علم و فناوری برای ما بسیار حائز اهمیت است بنابراین باید در این عرصه آگاهیهای ما افزایش یابد و ما بدون حمایت اعضای این مجمع نمی توانیم به این سطح برسیم .
ما بر این باوریم که علم و فناوری نقش کلیدی در زندگی ما دارد در حال حاضر حدود 5 میلیون دانشجو در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل هستند که یک میلیون نفر از آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند .
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : براساس رتبه بندی لایدن در سال 2018 ، 22 درصد دانشگاه های ایران بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند و در مقطع تحصیلات تکمیلی 18 درصد دانشگاههای ایران جزو دانشگاه های برتر معرفی شدند .
1 .
95 درصد تمامی پژوهشهای سطح جهان توسط ایران تولید می شود و یک درصد مقالات پراستناد مربوط به کشور ماست .
قائم مقام امور بین الملل وزارت علوم اظهار کرد : در عرصه علم و فناوری نیز هم‎اکنون پیگیر چندین ماهواره کوچک هستیم که برای پرتاب در مدار قرار دارند .
در عرصه نانوفناوری نیز با هدف اقتصادی کردن آن فعالیت می‎کنیم .
وی ادامه داد : بیش از دو هزار شرکت دانش‎بنیان در حال فعالیت هستند و سیاست ما برای آینده اقتصادی کردن و تجاری سازی تحقیقات و پژوهشهای ماست .
وی ادامه داد : از دیگر اهداف ما ایجاد پلی بین دانشگاه و صنعت است .
وی ادامه داد : علاوه بر ایجاد ارتباط بین دانشگاه و صنعت استفاده از یادگیری مجازی و راه دور برای آموزش از دیگر سیاستهایی است که ما آن را پیگیری کرده و برای توسعه آن سرمایه‎گذاری می‎کنیم متاسفانه بسیاری از کشورهای اسلامی تنها یک درصد یا کمتر از یک درصد از تولید ناخالص ملی خود را به تحقیق و پژوهش اختصاص می‎دهند این در حالی است که کشورهای اروپایی تا 4 درصد از تولید ناخالص ملی خود را به این امر اختصاص می‎دهند ما باید بیشتر در این حوزه سرمایه گذاری کنیم اگر می‎خواهیم موفق‎تر باشیم .
وی از دیگر اولویتهای جمهوری اسلامی ایران به بین المللی‎سازی دانشگاهها و ارتقای همکاری با دانشگاه های کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت : این برای ما خیلی مهم است ما معتقدیم این دانش و فناوری که در اختیار ایران است باید در اختیار تمام کشورهای اسلامی قرار گیرد و ما فناوری خود را به دیگر کشورها صادر کنیم .
کشورهای اسلامی باید از ظرفیتهای یکدیگر در حوزه فناوری و آموزشی استفاده کنند و می‎توانند به ما کمک کنند و باید مطمئن باشیم می‏توانیم حمایت سایر کشورهای اسلامی را داشته باشیم .
ما از دانشگاه مجازی بین کشورهای اسلامی حمایت می‏کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/03
> اولین روز از هفته جاری بود که مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم از امکان تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی آن هم برای همه زیرنظام های آموزشی کشور خبر داد؛ موضوعی که تا پیش از این تنها مختص دانشجویانی بود که در دانشگاه های سراسری کشور تحصیل می کردند و می توانستند رشته دوم خود را در یکی از زیرنظام های دیگر آموزشی دنبال کنند ، اما با سیاست جدید این وزارتخانه همه دانشجویان ممتاز در همه دانشگاه های کشور امکان تحصیل همزمان را خواهند داشت ، مصوبه ای که بر اساس آن این امکان نیز برای دانشجویان فراهم شده که حداکثر دو ترم بعد از قبول شدن در مقطع بالاتر امکان اتمام رشته دوم خود را نیز داشته باشند و علاوه بر آن دانشجویانی که در سطح جهانی به مدال هایی غیر از طلا و نقره رسیده اند نیز می توانند مانند دانشجویان نمونه در دو رشته تحصیل کنند.
> اولین روز از هفته جاری بود که مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم از امکان تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی آن هم برای همه زیرنظام های آموزشی کشور خبر داد؛ موضوعی که تا پیش از این تنها مختص دانشجویانی بود که در دانشگاه های سراسری کشور تحصیل می کردند و می توانستند رشته دوم خود را در یکی از زیرنظام های دیگر آموزشی دنبال کنند ، اما با سیاست جدید این وزارتخانه همه دانشجویان ممتاز در همه دانشگاه های کشور امکان تحصیل همزمان را خواهند داشت ، مصوبه ای که بر اساس آن این امکان نیز برای دانشجویان فراهم شده که حداکثر دو ترم بعد از قبول شدن در مقطع بالاتر امکان اتمام رشته دوم خود را نیز داشته باشند و علاوه بر آن دانشجویانی که در سطح جهانی به مدال هایی غیر از طلا و نقره رسیده اند نیز می توانند مانند دانشجویان نمونه در دو رشته تحصیل کنند .
البته این مقام مسئول در وزارت علوم شرط تحصیل همزمان برای دانشجویان دانشگاه های آزاد اسلامی ، غیرانتفاعی و پیام نور را احراز شرایط اولیه از سوی این زیرنظام ها عنوان می کند؛ موضوعی که از ابتدای امسال در دستور کار مسئولان مختلف دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته بود و آن طور که صادق رحمتی ، مدیرکل برنامه ریزی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در خرداد ماه امسال به «فرهیختگان» گفته بود : «این مساله را در دستور بررسی قرار داده ایم و به زودی این موضوع را مصوب خواهیم کرد تا استعدادهای درخشان بتوانند در مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد اسلامی به صورت همزمان در دو رشته تحصیل کنند .
» تنها یک ماه بعد از صحبت های مدیرکل برنامه ریزی آموزشی ، علیرضا رهایی ، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی از تصویب شیوه نامه برای ادامه تحصیل همزمان در دو رشته در این دانشگاه ویژه استعدادهای درخشان سخن به میان می آورد و عنوان می کند : «این شیوه نامه قبلا در وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده بود اما اجرای این ضوابط در دانشگاه آزاد اسلامی باتوجه به اینکه تمامی دانشجویان مشمول پرداخت شهریه هستند ، یکی از موضوعات مهم به شمار می رود .
» اما صادق رحمتی ، مدیرکل برنامه ریزی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت وگو با «فرهیختگان» درباره آخرین وضعیت این شیوه نامه این طور می گوید : «در شورای برنامه ریزی دانشگاه بر کلیت این موضوع توافق شده تا ما بتوانیم در راستای تحصیل همزمان استعدادهای درخشان در مقاطع کاردانی و کارشناسی شرایط را فراهم کنیم ، البته در همین زمینه از این شورا مجوز گرفته ایم تا اختیارات شورای هماهنگی بیشتر شود و یکی از این اختیارات تدوین همین شیوه نامه است .
» او ادامه می دهد : «در اولین جلسه شورای هماهنگی بحث این شیوه نامه مطرح خواهد شد ، به عبارت دیگر یا در جلسه یکشنبه هفته آینده یا جلسه ماه آینده این شورا ، شیوه نامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و از آنجا که بخش هایی از آن نیازمند تغییر است ، بعد از اعمال ، شیوه نامه برای اجرا به تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ خواهد شد .
» مدیرکل برنامه ریزی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه قطعا شیوه نامه تحصیل همزمان در دو رشته برای سال تحصیلی امسال اجرایی خواهد شد ، می گوید : «البته بعد از تصویب این شیوه نامه در شورای هماهنگی ، وزارت علوم را در جریان جزئیات آن قرار خواهیم داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/03

» با همه این تفاسیر ، همچنان سوالاتی درباره چگونگی تحصیل همزمان در ذهن دانشجویان مشمول این قانون وجود دارد که در ذیل نگاهی داریم به 6 سوال پرتکرار مطرح شده در این حوزه .
1 .
شاید یکی از اصلی ترین سوالاتی که درباره تحصیل همزمان مطرح می شود ، امکان تحصیل دانشجویان در رشته های خاص مانند رشته پزشکی باشد که آیین نامه مختص این موضوع درباره اش این طور پاسخ می دهد .
امکان تحصیل همزمان فقط مختص دوره کارشناسی بوده و بر همین اساس دانشجویان نمی توانند در رشته پزشکی به صورت همزمان تحصیل کنند .
2 .
یکی از مهم ترین سوالاتی که در این حوزه مطرح شده درباره مسائل مربوط به شهریه بوده و اینکه آیا دانشجویان ممتاز مشغول به تحصیل همزمان ملزم به پرداخت شهریه هستند؟ بر اساس آنچه در آیین نامه آمده است : دریافت شهریه از دانشجویان ممتازی که در نظام آموزشی روزانه تحصیل می کنند و مایل به استفاده از تسهیلات تحصیل همزمان در دو رشته تحصیل هستند ، مجاز نیست؛ اما موسسه های آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی و نیز در نظام پذیرش نوبت دوم ، درخصوص پرداخت یا عدم پرداخت شهریه می توانند طبق دستورالعمل اجرایی موسسه اقدام کنند .
3 .
موضوع چگونگی انتخاب رشته دوم برای تحصیل همزمان هم از سوالات پرتکرار در این حوزه به شمار می رود .
سوالی که پاسخش طبق آیین نامه به این شرح است که محدودیتی در انتخاب رشته دوم وجود ندارد ، اما اولویت انتخاب رشته دوم با رشته گروه های علوم انسانی ، هنر و علوم پایه و رشته های مکمل رشته اول خواهد بود .
4 .
نحوه انتخاب دانشگاه محل تحصیل برای رشته دوم هم از اصلی ترین سوالات دانشجویان در این زمینه است که آیین نامه به آن این گونه پاسخ می دهد .
دانشجویان می توانند درخواست تحصیل همزمان در دانشگاه دیگری را داشته باشند ، اما اولویت در انتخاب رشته دوم ، رشته های موجود در دانشگاه محل تحصیل دانشجو است که با تایید گروه آموزشی رشته دوم انجام می شود .
5 .
میانگین کل دانشجو برای ورود به رشته دوم نیز از دیگر سوالات محسوب می شود و اینکه اگر دانشجویی میانگین کلش کمتر از 17 باشد ، مشکلی در این خصوص خواهد داشت یا خیر؟ میانگین کل 17 به همراه سایر شرایط مندرج در آیین نامه شرط استفاده از تسهیلات تحصیل همزمان است و دانشجو پس از ورود به رشته دوم مشمول همه ضوابط و مقررات آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی وزارت متبوع است .
6 .
تحصیل همزمان در دو رشته در مقاطع بالاتر از کارشناسی به ویژه دکتری سوال مهم و پرتکرار دیگری محسوب می شود که آیین نامه درباره اش این طور می گوید : به دلیل خاص بودن مقطع تحصیلی دکتری امکان تحصیل همزمان در دو رشته برای این مقطع فراهم نیست و دانشجویان دوره دکتری پیوسته نمی توانند از تسهیلات تحصیل همزمان در دو رشته استفاده کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1397/07/03
> مجتبی صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ضمن اعلام فراخوان دور جدید جشنواره دانشجوی نمونه افزود : «ثبت نام بیست وهفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه از دهه دوم مهرماه آغاز می شود.
> مجتبی صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ضمن اعلام فراخوان دور جدید جشنواره دانشجوی نمونه افزود : «ثبت نام بیست وهفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه از دهه دوم مهرماه آغاز می شود .
» او ادامه داد : «تمام دانشجویان متقاضی دانشگاه های دولتی ، غیرانتفاعی و پژوهشگاه های تابعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، همچنین دانشگاه های پیام نور و فرهنگیان می توانند با مراجعه به سایت portal .
saorg .
ir نسبت به ثبت نام در این جشنواره اقدام کنند .
رئیس سازمان امور دانشجویان یادآور شد : «جشنواره دانشجوی نمونه در سال 96 ، چهارهزار و 352 درخواست در مرحله اولیه ثبت نام داشته که از این بین هزار و 439 درخواست ثبت نهایی شده و جمعا 220 نفر در مرحله دانشگاهی به دبیرخانه مرکزی معرفی شدند .
» صدیقی گفت : «از تعداد مذکور ، 92 نفر آن مربوط به دانشجویان وزارت علوم و 128 نفر دانشجویان وزارت بهداشت بودند که درنهایت 40 نفر به عنوان برگزیدگان مرحله کشوری در اسفندماه سال گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهوری مورد تقدیر قرار گرفتند .
» صدیقی افزود : «جشنواره سال 97 که بیست وهفتمین دوره رقابت میان متقاضیان این جشنواره است ، براساس زمان بندی های پیش بینی شده در هفته دوم مهرماه آغاز خواهد شد و در پایان همین سال با برگزاری مراسم تجلیل به پایان می رسد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
عصر اقتصاد
1397/07/02
> معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع و دبیر هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری طی حکمی دکتر محمد رضائیان را به عنوان مدیرکل دبیرخانه هیات مرکزی گزینش کارکنان این وزارتخانه منصوب کرد.
> معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع و دبیر هیأت مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری طی حکمی دکتر محمد رضائیان را به عنوان مدیرکل دبیرخانه هیات مرکزی گزینش کارکنان این وزارتخانه منصوب کرد .
در این حکم خطاب به رضائیان آمده است : نظر به تعهد و تجارب جناب عالی به موجب این حکم ، به عنوان مدیرکل دبیرخانه هیات مرکزی گزینش کارکنان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری منصوب می شوید .
امید است با استعانت از خداوند متعال و بهره گیری از قوانین و مقررات و منویات مقام معظم رهبری (مدظله) ، همدلی و همفکری با اعضاء و کارکنان هیات مرکزی و هسته های گزینش کارکنان ، ضمن پیگیری وظایف مصرح در قانون و آیین نامه اجرایی گزینش ، ارتقای اخلاق اسلامی ، نظم در امور ، همکاری و همیاری با سایر مسئولان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اولویت های زیر موفق و مؤید باشید .
شفاف سازی در روند گزینش کارکنان ، صیانت از حقوق مردم و داوطلبان استخدام ، تعمیم عدالت استخدامی و پاسخگو نمودن گزینش کارکنان وزارت علوم ، ایجاد سازوکارهای توانمندسازی همکاران گزینش در حوزه صف و ستاد ، اصلاح و ساماندهی ساختار و فرآیندهای گزینش با بهره گیری از فناوری اطلاعات به منظور چابک سازی امور در هسته های گزینش کارکنان تابعه ، استقرار نظام نظارت و ارزیابی از عملکرد هسته های گزینش کارکنان به منظور بهبود کیفیت امورمحوله .
منبع : ایلنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/03
> دنیای اقتصاد – سمنان : رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود با بیان اینکه این دانشگاه با بیش از 200سازمان ملی و شرکت بزرگ قرارداد علمی دارد تاکید کرد : سال گذشته با حضور وزیر علوم و وزیر نفت قرارداد همکاری دانشگاه با وزارت نفت پیرامون حوزه اکتشاف به امضا رسید و این به معنای گام نهادن دانشگاه در حل مشکلات کشور است .
> رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود خبر داد انعقاد 200 قرارداد علمی دنیای اقتصاد – سمنان : رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود با بیان اینکه این دانشگاه با بیش از 200سازمان ملی و شرکت بزرگ قرارداد علمی دارد تاکید کرد : سال گذشته با حضور وزیر علوم و وزیر نفت قرارداد همکاری دانشگاه با وزارت نفت پیرامون حوزه اکتشاف به امضا رسید و این به معنای گام نهادن دانشگاه در حل مشکلات کشور است .
دکتر محمدمهدی فاتح با تاکید بر اینکه به رشد قابل توجهی در تولید علم دست یافته ایم ، گفت : مقالات آی .
اس .
آی طی سال 2017 به 513 مقاله رسید که احتمال می دهیم تا پایان سال میلادی به 700مقاله برسد که درواقع بالای دو مقاله برای هر هیات علمی در این دانشگاه جای بسی تقدیر است .
رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود بابیان اینکه شعار این دانشگاه حرکت به سوی کارآفرینی است ، اظهار کرد : با توجه به اینکه طبق آمار کشوری 25 درصد بیکاران را فارغ التحصیلان جامعه شامل می شود از این رو این دانشگاه با برگزاری 18 کارگروه تخصصی و تشکیل اتاق های فکر و همایش های مختلف کوشید تا توانمندسازی دانشجویان را در دستور کار خود قرار دهد .
فاتح در ادامه تصریح کرد : مرکز رشد دانشگاه با پارک علم و فناوری به صورت مشترک ایجاد و 14 شرکت فناور در آن مستقر شد ، اما دانشگاه از این رهگذر نمی تواند همه فارغ التحصیلان را مشغول به کار کند و این مهم اقتضا می کند تا نهادهای دیگر نیز به این قضیه ورود جدی تری داشته باشند .
وی افزود : منابع مالی دانشگاه از طریق دانشجویان شبانه ، قراردادهای پژوهشی ، اماکن در اختیار بخش خصوصی و سپرده های دانشگاه تامین می شود که به رغم تخصیص 70 درصدی به جای 100درصدی با رشد نسبی 10 درصدی مواجه بودیم که چندان چشمگیر نیست ، ولی با همه این تفاسیر این دانشگاه توانسته گلیم خود را از آب بیرون بکشد و بهترین خدمات را به شهر ارائه کند .
رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود با بیان اینکه این دانشگاه در سال 96 به همراه 53 دانشگاه دیگر در جمع موثرترین های جهان قرار گرفت ، افزود : یکی از اعضای هیات علمی این دانشگاه توانست عنوان دانشمند یک درصد برتر جهان را کسب کند که با توجه به بسترسازی های انجام شده افزایش حضور این چهره ها در مراکز معتبر دنیا دور از انتظار نخواهد بود .
فاتح ضمن بیان اینکه در دانشگاه صنعتی شاهرود پنج طرح نیمه تمام شامل اجرای فاز دوم ورزشگاه آزادی ، خوابگاه خواهران ، پژوهشکده اتوماسیون و هوش مصنوعی ، دانشکده کشاورزی و دانشکده برق وجود دارد ، اظهار کرد : تکمیل آنها نیازمند تامین اعتبارات لازم خواهد بود و با توجه به اینکه برخی از آنها از منابع سفر ریاست جمهوری برای تکمیل این طرح ها منظور شده است انتظار می رود با تخصیص آنها از سوی نهادهای ذی ربط بتوانیم گام موثرتری برای خدمت به پیشرفت کشور برداریم .
وی بیشترین دغدغه این دانشگاه را تامین خوابگاه مجهز برای دانشجویان دانست و گفت : اکنون 2776 دانشجو در خوابگاه های ملکی و 1146 نفر در خوابگاه های خودگردان اسکان داده شده اند که با اضافه شدن خوابگاه عظیما به این مجموعه درمجموع یک هزار تخت خوابگاهی برای دانشجویان اضافه شده است .
وی سرمایه گذاری حوزه آموزش عالی را راهی برای حل معضلات کشور دانست و گفت : خوشبختانه تعداد دانشجویان این دانشگاه نسبت به مدت مشابه 10 درصد رشد داشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/03

فاتح با بیان اینکه در شرایطی که برخی دانشگاه های کشور با عدم استقبال دانشجویان مواجه هستند ، ولی این دانشگاه برای سال تحصیلی جدید 10درصد رشد داشت ، اظهار کرد : در مقطع کارشناسی 1173 دانشجو تاکنون ثبت نام کردند و با توجه پایان یافتن ثبت نامی ها در مقطع ارشد و دکترا به ترتیب 760 و 107دانشجو وارد این دانشگاه شدند .
وی با بیان اینکه در دانشگاه صنعتی شاهرود نسبت کارمند به هیات علمی 81/ 0درصد است ، افزود : در این دانشگاه نسبت سرانه دانشجو به استاد 26 به یک و سرانه مقاله علمی پژوهشی 6/ 2 درصد گزارش شد که این آمارها نشان می دهد نسبت به برنامه های مصوب جلوتر هستیم .
رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود با بیان اینکه این دانشگاه با ماموریت توسعه ، آموزش ، پژوهش و فناوری در حال فعالیت است ، گفت : این رویه دانشگاه برای حفظ استقلال خود به شمار می رود ، زیرا دارای هیات امنای مستقل ، هیات ممیزه و هیات جذب مستقل است و این دانشگاه به صورت مستقل اداره می شود .
کلمات کلیدی : استقلال دانشجو مشکلات نفت وزارت نفت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
بهار
1397/07/03
> گروه جامعه : نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از طرح جدید نمایندگان برای حذف کنکور خبر داد و گفت : بر اساس این طرح مصوبه سال 95 مجلس اصلاح می شود .
> قاسم احمدی لاشکی اظهار داشت : طرح مجلس به نوعی اصلاحیه است بر آخرین مصوبه مجلس شورای اسلامی که در 26 اردیبهشت 95 به تصویب رسیده بود .
البته پیش از آن مصوباتی در سال های 86 و 92 نیز داشتیم اما این طرح جدید ، مصوبه آخر را اصلاح می کند .
وی گفت : جزئیات طرح این است که تا زمانی که در سه پایه 10 ، 11 و 12 در مقطع متوسطه دوم امتحانات نهایی برگزار نشود ، سوابق تحصیلی برای دانش آموزان به صورت مثبت درنظر گرفته شود .
از تاریخی که امتحانات نهایی و استاندارد برای این سه پایه برگزار شد ، می توان از آن تاریخ به بعد تاثیر سوابق تحصیلی را به صورت قطعی درنظر گرفت .
نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی گفت : طرح مراحل نهایی اش را طی می کند و به زودی به هیات رئیسه مجلس و اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی ارائه می شود و پس از کنترل نهایی ، این طرح با دو فوریت به صحن علنی مجلس می رود .
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : ما با حذف کنکور موافق هستیم .
کنکور را موضوع خوبی برای کشور نمی دانیم و علاقمند هستیم که حذف شود اما برخورد احساسی با این موضوع را نمی پسندیم و تا جایگزین مناسب برای کنکور نداشته باشیم حذف اش را به هیچ عنوان عاقلانه نمی دانیم .
وی افزود : سالی نزدیک به یک میلیون نفر با یکدیگر در کنکور رقابت می کنند و ما در نهایت افراد را بر اساس میزان دانسته هایشان در مراکز آموزش عالی توزیع می کنیم .
ولی اگر قرار باشد صرف سوابق تحصیلی را حساب کنیم آیا سوابق تحصیلی در حال حاضر موجود است؟ در حالی که این سوابق موجود نیست .
احمدی لاشکی گفت : امسال اولین سالی است که نظام جدید آموزش پرورش (سیستم 6 3 3) آمده و کامل شده است .
دوره متوسطه سه پایه دارد پایه 10 ، پایه 11 و پایه 12 .
در همین زمان حتی یک درس برای سوابق تحصیلی این دانش آموزان وجود ندارد .
تازه قرار است خردادماه امتحان نهایی برای یک سری دروس در پایه 12 برگزار شود .
وی اضافه کرد : آیا امتحانات استاندارد خواهد بود؟ ، آیا سلامت امتحانات تامین خواهد شد؟ آیا در این امتحانات نحوه تصحیح اوراق به صورت یکنواخت خواهد بود؟ بنابراین باید اشکالات را مورد توجه قرار دهیم .
اینکه تاثیر را قطعی لحاظ کنیم برای دانش آموزان کار عاقلانه ای نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قانون
1397/07/03
> مصطفی پهلوانی/ روزنامه نگار.
> 1) در بیش از یک دهه اخیر ، شروع مهر و آغاز سال تحصیلی با مساله ستاره داری برخی از دانشجویان همراه بوده است .
در دوره دولت حسن روحانی اما روال کم و بیش بدین گونه بوده که سازمان سنجش ، کارنامه گروهی از پذیرفته شدگان را ارائه نمی داد و پس از پیگیری های آنان و همراهی دولت و مجلس ، بخش عمده ای از آن ها به دانشگاه راه می یافتند .
امسال نیز به نظر می رسد همین روند در حال طی شدن است؛ به طوری که در هفته گذشته آمارهایی درباره افرادی که به خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی ستاره دار شده اند ، از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد و شنیده های اخیر حاکی از حل مشکل تعدادی از دانشجویانی است که به دلایل سیاسی از ورود به دانشگاه جا مانده اند .
اماامسال ، یک مورد دیگرنیز به تلاش ها برای حل این موضوع افزوده شد و آن تصویب لایحه الحاق یک تبصره به ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در دولت برای حل کامل این قضیه بود؛ حرکتی که در همین مدت کوتاه با استقبال صاحب نظران و افکار عمومی مواجه شده است .
ظاهرا حسن روحانی و مشاورانش که این روزها تحت فشارهای مختلفی قرار دارند ، می خواهند یک بار و برای همیشه خود را از زیر بار انتقادات و کنایه های رسانه ها و افکار عمومی برای عدم اجرای یکی از جدی ترین شعارهای انتخاباتی خود رها کنند .
اما احتمالا دولت هم می داند که مسیر سختی تا تصویب و ابلاغ این لایحه دارد .
به نظر می رسد حتی اگر این لایحه به سلامت از مسیر مجلس عبور کند ، شورای نگهبان سد مستحکمی در برابر آن باشد .
البته که از حالا نباید نظر اعضای شورای نگهبان را درباره محتوای لایحه پیش بینی کرد اما می دانیم که تاکنون بارها این شورا به دلیل تناقض مصوبات مجلس شورای اسلامی با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی آن ها را رد کرده است .
در واقع بنا به تفسیر شورای نگهبان ، به رغم اینکه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با قانون اساسی و اصول شرع مقدس تطبیق داده نمی شود اما بر مصوبات نمایندگان مردم حتی اگر منطبق با قانون و اسلام باشد ، ارجحیت دارد .
سوالی که این جا مطرح می شود این است که آیا دولت نمی داند مساله دانشجویان مستند به تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی است یا دارد روی رویارویی مجمع تشخیص با شورای عالی انقلاب فرهنگی حساب باز می کند؟ اگر دولتی ها گمان می کنند شورای عالی در نهایت از مصوبه قبلی خود کوتاه آمده و با مجمع تشخیص همراهی خواهد کرد ، پس چرا از ابتدا دولت مسیر این شورا را انتخاب نکرد؟ برای پاسخ به این پرسش باید قدری به عقب برگردیم .
2) دست کم از آبان 1363 که شورای عالی انقلاب فرهنگی با افزوده شدن اعضای حقوقی و البته گسترده شدن دایره اختیارات و وظایف جایگزین ستاد انقلاب فرهنگی شد ، این شورا به ریاست رییس جمهور و عموما طبق نظر او اداره می شد .
دوره دوم دولت خاتمی و در روزگار صف آرایی نهادهای انتخابی و انتصابی در برابر هم ، نخستین نشانه ها از مقاومت شورای عالی در برابر دولت دیده شد که عموما درباره سیاست های وزارت علوم انجام گرفت .
اما روند استقلال این نهاد از دیگر قوا از سال 1384 و جایگزینی محمدرضا مخبر دزفولی به جای محمدعلی کی نژاد به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قانون
1397/07/03

بزرگ شدن دبیرخانه که با جهش نجومی بودجه این نهاد همراه بود ، به سودای فراقوه ای بودن شورای عالی کمک شایانی کرد و در مدت کوتاهی به این شورا اجازه داد که نهادهای اقماری خود را افزایش دهد و اسناد بالادستی متعددی را در دستور کار خود قرار دهد و البته در دولت دهم که اختلافات فرهنگی تیم احمدی نژاد با دیگر اصولگرایان افزایش یافت ، برخی از پروژه هایی که دولت برای خود هزینه زا می دانست را مستقلا پیگیری کند .
اختلافات تا آنجا ادامه یافت که احمدی نژاد دوره اش را به پایان رساند بی آن که تعدادی از مهم ترین اسناد شورای عالی مانند «سند مهندسی فرهنگی»و«سند عفاف و حجاب» را که در دوره او تصویب شده بود ، ابلاغ کند .
با این همه تعدادی از شوراهای اقماری مهم در این دوره تشکیل شد که دولتی ها در آن نقش بسیار کم رنگی دارند .
یک نمونه آن «شورای تحول و ارتقای علوم انسانی» به ریاست غلامعلی حداد عادل است که از سال 1388 در حال تدوین سرفصل های رشته های علوم انسانی است و بدون دخالت دولت به دانشگاه ها ابلاغ می شود .
مورد بی سابقه دیگر ، «ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور» است که با حضور وزرای مختلف عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اما تحت ریاست دبیر شورا تشکیل می شود ! دردولت حسن روحانی هر چند روند رو به فزونی اختیارات دبیرخانه شورا متوقف شد ولی از تعداد کمیسیون های دبیرخانه و شوراهای اقماری شورای عالی کاسته نشد .
همین ظرفیت اما کافی بود که با روی کار آمدن اعتدال گرایان ، تندروها جبهه ای را درون شورای عالی انقلاب فرهنگی علیه دولت باز کنند .
تنها در یک مورد ، در سال 1393 تندروها آنچنان سرسختانه روند جانشینی روسای دانشگاه های کشور با مدیران دولت احمدی نژاد را بلوکه کردند که دولتی ها مجبور شدند با مشقات فراوان طرحی را به تصویب برسانند که طبق آن تایید روسای پیشنهادی رییس جمهور به هیاتی کوچک تر واگذار می شد .
حتی تغییرات کوچک در ترکیب شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاییز 93 به سود دولت هم نتوانست اکثریت این شورا را به هواداران آن ها بدهد .
از همین جهت ، سیاست دولت یازدهم و دوازدهم در برخورد با شورای عالی ، بیش از هر چیز کنترل و مدارا بوده است .
همین امر منجر شد دولت از هیچ تحرکی در فضای شورای عالی استقبال نکند .
حتی اگر به قیمت باقی ماندن 13 ساله دکتر مخبر دزفولی ، این فارغ التحصیل دامپزشکی دانشگاه تهران در جایگاه دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون رای گیری مجدد تمام شود .
3) حال یک بار دیگر به پرسش بخش ابتدایی متن برگردیم .
چرا دولت مسیر سخت تر را برای لایحه حق تحصیل انتخاب کرده است؟ هواداران دولت امیدوارند که با تصویب لایحه دولت ، راهی که یک بار بر سر عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد طی شد ، این بار بر سر قضیه ستاره دارها انجام شود .
اما آنچه این دو مساله را از هم تفکیک می کند ، همراهی گروه مهمی از میانه روهای درون حاکمیت با عضویت غیرمسلمان ها در شورای شهر بود .
دولت باید وقت و انرژی زیادی برای همگرایی در حاکمیت در این قضیه که دست کم امروز از فهرست حساسیت های افکار عمومی دور شده ، ایجاد کند .
چیزی که اگر خیلی پیشتر ، در شورای عالی انقلاب فرهنگی که بخشی از حوزه وظایف رییس جمهور است ، انجام می گرفت ، حالا نیاز به پرداختن به آن در شرایط طاقت فرسای کنونی نبود .
شاید بتوان گفت که دولت و همچنین فراکسیون امید که وعده اصلاحات مترقی در این لایحه را داده است ، احتمالا بیش از نیاز به تصویب آن ، به نمایش تحرک درباره مساله ستاره دارها نیاز دارد تا بتواند پاسخگوی بدنه هوادار و البته منتقد خود باشد .
جدای از دولت و شخص حسن روحانی ، به نظر می رسد محمدرضا عارف هم هر کمکی که در جایگاه رییس فراکسیون امید می تواند به تصویب این لایحه در پارلمان بکند ، می توانست به عنوان عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام دهد .
اما حتی او هم برای این کار انگیزه چندانی ندارد .
نشان به آن نشان که چند ماه پیش وقتی فراکسیون او تلاش کردند محمدمهدی زاهدی را از ریاست کمیسیون آموزش مجلس که عضو حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می شد ، به زیر بکشد ، دیگر از کناره گیری عارفانه خبری نبود و او خود بر این کرسی تکیه زد تا عارف که عضو حقیقی شورای عالی است ، یک رای را از جناح حامیان دولت در شورا بگیرد .
4) اصلاح طلبان هیچ گاه سیاست روشنی در قبال شورای عالی انقلاب فرهنگی نداشتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قانون
1397/07/03

گزاره های حقوقی یا روشنفکرانه مبنی بر اینکه این شورا در قانون اساسی جایی ندارد ، نیز تنها ایشان را از این ظرفیت مهم دور نگه داشته است .
نتیجه اینکه تندروها با پوشش رسانه ای گسترده حرکت های شورا و بده بستان سیاسی و رسانه ای با چهره های علمی و فرهنگی آن توانسته اند در بزنگاه های مهم از آن برای پیشبرد سیاست های فرهنگی خود و همچنین تحدید فضای دانشگاه ها بهره ببرند .
اصلاح طلبان اگر همچنان به استراتژی همکاری با میانه روهای درون حاکمیت اعتقاد دارند ، شورای عالی زمینه مناسبی برای طرح موضوعات مهم و تصویب آن به دور از دست اندازی شورای نگهبان و دبیر مادام العمر آن است .
برای این کار با توجه به پایان دوره اخیر شورا ، لازم است رایزنی های دولت برای انتصاب اعضا در این دوره جدی تر باشد .
اگر دولت در سال 93 توانست دو معاون رییس جمهور یعنی معاون زنان و خانواده رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه را به ترکیب شورا اضافه کند ، شاید این بار لازم باشد تمرکز روی حذف برخی چهره های تندرو چون حسن رحیم پور ازغدی گذاشته شود .
از دیگر سو ، تغییر دبیر شورا یک نیاز اولیه برای تاثیرگذاری بر ترکیب شوراهای اقماری و دستور کار آن ها که سرنوشت میلیون ها دانشجو و میلیاردها بودجه فرهنگی را تعیین می کند ، محسوب می شود .
غیرسیاسی شدن دبیرخانه با انتخاب یکی از بروکرات های دولتی قابل دسترس است .
اتفاقی که در دوره ریاست آیت ا .
اکبر هاشمی رفسنجانی بر شورا نیز سابقه دارد .
نهادی که یک روز با مصوبه خود راه دیوان عدالت اداری را بر دانشجویان ستاره دار می بندد و یک دهه بعد در برابر حکم دیوان برای پذیرفته شدگان بورسیه های غیرقانونی حاضر نیست از همان مصوبه خود دفاع کند ، سیاسی تر از آن است که دولت بتواندبدون جراحی ، خودوالبته بدنه اجتماعی حامی اش را از سیاست های فرهنگی وآموزشی آن مصون نگه دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/02
> مهر : نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از طرح جدید نمایندگان برای حذف کنکور خبر داد و گفت : بر اساس این طرح مصوبه سال 95 مجلس اصلاح می شود .
> جزئیات طرح جدید مجلس برای حذف کنکور مهر : نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از طرح جدید نمایندگان برای حذف کنکور خبر داد و گفت : بر اساس این طرح مصوبه سال 95 مجلس اصلاح می شود .
قاسم احمدی لاشکی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت : طرح مجلس به نوعی اصلاحیه است بر آخرین مصوبه مجلس شورای اسلامی که در 26 اردیبهشت 95 به تصویب رسیده بود .
البته پیش از آن مصوباتی در سال های 86 و 92 نیز داشتیم اما این طرح جدید ، مصوبه آخر را اصلاح می کند .
وی گفت : جزئیات طرح این است که تا زمانی که در سه پایه 10 ، 11 و 12 در مقطع متوسطه دوم امتحانات نهایی برگزار نشود ، سوابق تحصیلی برای دانش آموزان به صورت مثبت درنظر گرفته شود .
از تاریخی که امتحانات نهایی و استاندارد برای این سه پایه برگزار شود ، می توان تاثیر سوابق تحصیلی را به صورت قطعی درنظر گرفت .
نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی گفت : طرح مراحل نهایی اش را طی می کند و به زودی به هیات رئیسه مجلس و اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی ارائه می شود و پس از کنترل نهایی ، این طرح با دو فوریت به صحن علنی مجلس می رود .
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : ما با حذف کنکور موافق هستیم .
کنکور را موضوع خوبی برای کشور نمی دانیم و علاقمند هستیم که حذف شود اما برخورد احساسی با این موضوع را نمی پسندیم و تا جایگزین مناسب برای کنکور نداشته باشیم حذف اش را به هیچ عنوان عاقلانه نمی دانیم .
وی افزود : سالی نزدیک به یک میلیون نفر با یکدیگر در کنکور رقابت می کنند و ما در نهایت افراد را بر اساس میزان دانسته هایشان در مراکز آموزش عالی توزیع می کنیم .
ولی اگر قرار باشد صرف سوابق تحصیلی را حساب کنیم آیا سوابق تحصیلی در حال حاضر موجود است؟ در حالی که این سوابق موجود نیست .
احمدی لاشکی گفت : امسال اولین سالی است که نظام جدید آموزش پرورش (سیستم 6 3 3) آمده و کامل شده است .
دوره متوسطه سه پایه دارد پایه 10 ، پایه 11 و پایه 12 .
در همین زمان حتی یک درس برای سوابق تحصیلی این دانش آموزان وجود ندارد .
تازه قرار است خردادماه امتحان نهایی برای یک سری دروس در پایه 12 برگزار شود .
وی اضافه کرد : آیا امتحانات استاندارد خواهد بود؟ ، آیا سلامت امتحانات تامین خواهد شد؟ آیا در این امتحانات نحوه تصحیح اوراق به صورت یکنواخت خواهد بود؟ بنابراین باید اشکالات را مورد توجه قرار دهیم .
اینکه تاثیر را قطعی لحاظ کنیم برای دانش آموزان کار عاقلانه ای نیست .
کلمات کلیدی : آموزش عالی حذف کنکور رئیس مجلس شورای اسلامی کمیسیون آموزش و تحقیقات کنکور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/02
> تسهیلات دانشجویی بنیاد ملی نخبگان به دانشجویان نوورود (دانشجویان سال اول دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری) در سال تحصیلی 98 1397 اعطا می شود .
> تسهیلات دانشجویی بنیاد ملی نخبگان به دانشجویان نوورود (دانشجویان سال اول دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری) در سال تحصیلی 98 1397 اعطا می شود .
به گزارش بنیاد ملی نخبگان ، براساس آیین نامه «پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور (با عنوان سابق : آیین نامه اعطای جایزه های تحصیلی به دانشجویان صاحب استعداد برتر)» ، بنیاد ملی نخبگان تسهیلات ویژه ای را به دانشجویان مستعد دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور اعطا می کند .
این تسهیلات شامل راتبه دانشجویی ، اعتبار آموزش یاری ، اعتبار پژوهش یاری ، اعتبار فن یاری ، اعتبار توان مندی آموزشی ، اعتبار ارتباطات علمی و اعتبار توان مندی کارآفرینی می شود که به دانشجویان مستعد دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور اعطا می شود .
شرایط بهره مندی از این تسهیلات به شرح زیر است : دانشجویان هر یک از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور که واجد شرایط مذکور در «شیوه نامه اعطای جایزه های تحصیلی به دانشجویان صاحب استعداد برتر در سال تحصیلی 98 1397» هستند ، می توانند در این رقابت شرکت کنند .
ثبت نام دانشجویان سال های دوم و بالاتر دانشگاه ها از تاریخ 1397/4/5 آغاز شد و در تاریخ 1397/5/15به پایان رسید و ثبت نام دانشجویان سال اول دانشگاه ها از تاریخ 1397/7/1 آغاز می شود و فرصت نهایی آنان برای تکمیل پرونده و ارائه درخواست ، سی ام مهر ماه سال جاری است .
دانشجویان متقاضی اطلاعات خود را به همراه تصاویر مدارک حداکثر تا تاریخ1397/7/30 در سایت گزینه «درخواست بررسی پرونده برای بهره مندی از تسهیلات دانشجویی» را در بخش «ثبت درخواست ها»ی سامانه انتخاب کنند .
در سال اول مقطع کارشناسی ، صرفاً دانشجویانی که واجد حداقل یکی از شرایط زیر باشند ، مشمول تسهیلات دانشجویی می شوند؛ دارندگان مدال طلا یا نقره کشوری در المپیادهای ملی دانش آموزی .
دارندگان رتبه 1 تا 100 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها در گروه ریاضی و فنی .
دارندگان رتبه 1 تا 100 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها در گروه علوم تجربی .
دارندگان رتبه 1 تا 80 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها در گروه علوم انسانی .
دارندگان رتبه 1 تا 40 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها در گروه هنر .
شرایط پذیرش افرادی که مشمول جایزه شده اند دانشجویانی که به دلیل داشتن یکی از شرایط فوق ، بدون محاسبه امتیاز ، مشمول جایزه های تحصیلی بنیاد ملی نخبگان می شوند ، برای بهره مندی از این تسهیلات باید همانند سایر متقاضیان ، اطلاعات خود را در سامانه اطلاعاتی بنیاد بارگذاری یا به روزرسانی کنند .
برگزیدگان جایزه شهید احدی بنیاد ملی نخبگان ، در سال اول تحصیل در مقطع دکتری تخصصی ، بدون محاسبه امتیاز ، مشمول تسهیلات دانشجویی می شوند .
دانشجویان سال اول مقطع کارشناسی و دکتری حرفه ای باید مشخصات فردی خود را به همراه تصویر وضعیت ثبت نام در نیم سال اول سال تحصیلی 98 1397 در پورتال آموزشی دانشگاه ، در سامانه درج کنند .
دانشجویان سال اول مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی باید مشخصات فردی ، سوابق تحصیلی و فعالیت های پژوهشی خود را به همراه تصویر وضعیت ثبت نام در نیم سال اول سال تحصیلی 98 1397 در پورتال آموزشی دانشگاه در سامانه درج کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/02

همچنین سوابق درج شده در پرونده الکترونیکی خود درخصوص کسب مدال در المپیادهای دانش آموزی ، کسب رتبه برتر در آزمون های سراسری ورود به دانشگاه ، کسب رتبه برتر در المپیادهای دانشجویی و اختراعات مورد تأیید بنیاد را بررسی و در صورت نقص ، در بخش «ثبت مدارک/ اطلاعات مشترک/ افتخارات» درج کنند .
پس از بررسی پرونده ها و انتخاب برگزیدگان ، نتایج از طریق سامانه سینا به اطلاع متقاضیان خواهد رسید .
ثبت اطلاعات ، بررسی پرونده و اعلام نتایج ، صرفاً از طریق سامانه مذکور و به صورت الکترونیکی انجام می شود .
این مهلت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
فرصت امروز
1397/07/02
> رئیس بنیاد علمی نخبگان لرستان گفت توسعه استارتاپ ها در کشور یکی از قدم های مؤثر و مهم به سمت اقتصاد دانش بنیان است.
> رئیس بنیاد علمی نخبگان لرستان گفت توسعه استارتاپ ها در کشور یکی از قدم های مؤثر و مهم به سمت اقتصاد دانش بنیان است .
دکتر حمزه امیری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ، اظهار کرد : یکی از مشکلاتی که الان در کشور و در حوزه آموزش وپرورش و آموزش عالی وجود دارد این است که آموزش ها متناسب با نیاز جامعه نیست و یا به عبارتی دیگر فارغ التحصیلان ما عموماً یکسری مسائل تئوریک یاد می گیرند و پتانسیل ورود به بازار کار را ندارند .
وی اضافه کرد : این در حالی است که باید فارغ التحصیل پس از فراغت از تحصیل کسب وکاری را راه اندازی کند و این مشکل آموزش عالی کشور است درحالی که در کشورهای توسعه یافته این گونه نیست .
رئیس بنیاد علمی نخبگان لرستان بیان کرد : همه فارغ التحصیلان می خواهند جذب کارهای دولتی شوند؛ دولتی سنگین ، حجیم و کم تحرک داریم درحالی که باید دولت چابک تر باشد .
امیری با بیان اینکه کشور ما به اقتصاد نفتی وابسته است ، افزود : در کشور ما فارغ التحصیلان کارآمد نیستند درحالی که باید در فکر ورود به بازار کار و ایجاد کسب وکار برای خودشان باشند که یکی از راه های رفع این مشکل ایجاد استارتاپ است .
رئیس بنیاد علمی نخبگان لرستان با بیان اینکه توسعه استارتاپ ها در کشور یکی از قدم های مؤثر و مهم به سمت اقتصاد دانش بنیان است ، افزود : بر این اساس فارغ التحصیلان از یافته های تئوری خود متناسب با بازار کار ایده هایی را ارائه و پرورش می دهند تا بتواند محصولی را تولید کنند .
این محصولات می تواند سخت افزاری ، نرم افزاری و یا خدماتی باشد که در قالب آن برای خود و دیگران شغلی ایجاد و کسب درآمد کند .
وی با بیان اینکه کشور دارد به این سمت حرکت می کند و در دانشگاه های بزرگ کشور این حرکت آغاز و در استان ما نیز این مهم شروع شده است ، افزود : نیاز مجموعه های علمی استان و دانشگاه ها توجه بیشتری به این مقوله یعنی استارتاپ هاست .
در آموزش وپرورش به این سمت حرکت کنیم که دانش آموزان و دانشجویان با فضای کسب و کار آشنا شوند و از طریق تشکیل و برگزاری دوره های استارتاپ با مقیاس بین المللی آن آشنا و ایده های خود را بدهند و از طریق ایده ها به محصول برسند .
1
فهرست