وزارت علوم - مطبوعات 4 مهر 97
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت 12:0
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
7710488 وطن امروز
روساي واحدهاي دانشگاهي
7722242 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
7722240 روزنامه آفرينش
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/07/04
> وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری گفت : با پیگیری های انجام شده مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان دانشگاه ها ، موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری در سال های 95 و 96 تامین اعتبار شده است.
> وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری گفت : با پیگیری های انجام شده مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان دانشگاه ها ، موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری در سال های 95 و 96 تامین اعتبار شده است .
منصورغلامی افزود : اعتبار پاداش پایان خدمت بازنشستگان وزارت علوم طی ماه های مهر ، آبان و آذر توسط خزانه داری کل کشور پرداخت خواهد شد .
تخصیص اعتبار بازنشستگان وزارت علوم ، پیرو پیگیری های حضوری و مکاتبات وزیر علوم با رئیس سازمان برنامه و بودجه در چند ماه اخیر صورت گرفته است .
غلامی در نامه ای که تیرماه امسال خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه ارسال کرد ، افزایش اعتبارات متمرکز این وزارتخانه از جمله ابلاغ 3500 میلیارد ریال برای پرداخت پاداش پایان خدمت اعضای هیئت علمی و غیرهیئت علمی را خواستار شده بود .
همچنین وزیر علوم دربخش پایانی این نامه ، "لزوم توجه به شان ارزنده خانواده آموزش عالی به منظور پاسداشت زحمات بازنشستگان معزز" را یادآور و "اقدام عاجلِ سازمان برنامه و بودجه برای ابلاغ اعتبار معادل 3,500 میلیارد ریال به این وزارت از محل ردیف های مرتبط ذیلِ جدول شماره (9) قانون بودجه سال 1397" را خواستار شده بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قانون
1397/07/03
> عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دولت به دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور گفته است باید ارز ثانویه تهیه کنند ، گفت : کمیسیون آموزش به دنبال راه حلی برای ممانعت از این اقدام دولت است .
> قانون عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دولت به دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور گفته است باید ارز ثانویه تهیه کنند ، گفت : کمیسیون آموزش به دنبال راه حلی برای ممانعت از این اقدام دولت است .
به گزارش قانون به نقل از خانه ملت ، محمدمهدی زاهدی با اشاره به ضرورت تخصیص ارز 4200هزار تومانی به دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور ، گفت : دولت باید به دانشجویانی که از چند سال قبل تحصیل خود را آغاز کرده و دانشگاه آن ها مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری قرار گرفته است ارز دولتی دهد چراکه آن ها براساس همین ارز برای ادامه تحصیل خود برنامه ریزی کرده اند اما متاسفانه دولت زیر بار این مسئله نمی رود و تمامی دانشجویان در حال تحصیل در خارج از کشور را مجبور به تهیه ارز ثانویه برای ادامه تحصیل خود کرده است .
بازگشت تمامی دانشجویان زیر نظر وزارت بهداشت به کشور امکان پذیر نیست نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمک به دانشجویان برای بازگشت به کشور و ادامه تحصیل در داخل اقدام خوبی است اما این اتفاق حداقل درخصوص رشته های زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی میسر نخواهد شد ، ادامه داد : دولت باید تمام تلاش خود را برای حمایت از افرادی که از گذشته دانشجو بوده اند انجام داده و بهانه نیاورد اما افرادی که در سال جاری دانشجو می شوند با توجه به قیمت روز ارز یا همان ارز ثانویه اقدام به ثبت نام برای آغاز تحصیل در دیگر کشورها کنند .
دولت زیر بار اختصاص ارز دولتی به دانشجویان نمی رود اما این مسئله مورد انتقاد کمیسیون آموزش است بنابراین به دنبال پیدا کردن راه حلی برای جلوگیری از این اقدام هستیم .
اصرار دولت به تهیه ارز ثانویه توسط دانشجویان خارج از کشور وی تاکید کرد : دولت به دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور گفته است باید ارز ثانویه تهیه کنند اما این مسئله مورد انتقاد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است بنابراین در هفته های آتی با دعوت از وزیر علوم به دنبال پیدا کردن راه حلی برای جلوگیری از این اقدام هستیم .
حفظ دانشجویان خارجی داخل ایران مهم است اما اولویت ارزی با دانشجویان ایرانی است عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص خروج دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ایران به ویژه دانشجویان افاغنه که ارز خود را از داخل کشور تهیه می کردند اما اکنون با مشکل رو به رو شده اند ، گفت : اگرچه حفظ این دانشجویان از اهمیت بسیاری برخوردار است چراکه علاوه بر ارتقاء جایگاه دانشگاه های ایران ارزآوری و درآمدزایی را به دنبال دارد اما اولویت اختصاص ارز دولتی یا ارزان تر باید با دانشجویانی ایرانی خارج از کشور باشد . /
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/04
> ایسنا : معاون آموزشی وزیر علوم گفت : رشته ها نیازمند ساماندهی هستند و برای حل این مشکل نیز مدیران دانشگاه ها باید پیشقدم شوند و پیشنهادات خود را ارائه دهند .
> توضیحات معاون وزیر علوم درباره 2 طرح تجمیع و ادغام ایسنا : معاون آموزشی وزیر علوم گفت : رشته ها نیازمند ساماندهی هستند و برای حل این مشکل نیز مدیران دانشگاه ها باید پیشقدم شوند و پیشنهادات خود را ارائه دهند .
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه 5 در دانشگاه ایلام ، اظهار کرد : مدیریت منطقه ای و ساماندهی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دو برنامه مهم وزارت علوم است که در پرتو مدیریت منطقه ای دانشگاه های مناطق دارای دو ماموریت تصمیم سازی و تصمیم گیری خواهند شد .
وی با بیان اینکه اشراف مدیران دانشگاه ها به مناطق بیشتر از ستاد است و تصمیم سازی آنان می تواند به تصمیم گیری های ستاد کمک کند ، تصریح کرد : این تصمیم در وزارت علوم بی سابقه است و می تواند کمک قابل توجهی به دانشگاه ها کند .
معاون آموزشی وزیر علوم درباره موضوع ساماندهی هم اظهار کرد : هدف ساماندهی ارتقای وضعیت موجود است و دارای دو مدل ادغام و تجمیع است که در ادغام ، موسسات زیر خط استاندارد حذف نمی شوند ، بلکه در یک واحد بزرگ تر ادغام می شوند .
شریعتی گفت : در طرح تجمیع از دو موسسه که هر دو زیر خط استاندارد هستند ، یک موسسه با نامی جدید تاسیس می شود .
وی تخصصی شدن و تغییر ماموریت ها را از دیگر برنامه های وزارت علوم برای دانشگاه ها با توجه به شرایط موجود دانست و تصریح کرد : رشته ها نیازمند ساماندهی هستند و برای حل این مشکل نیز مدیران دانشگاه ها باید پیشقدم شوند و پیشنهادات خود را ارائه دهند .
شریعتی نیاسری تاکید کرد : هیچ برنامه تحولی در وزارت علوم بدون مشارکت دانشگاه ها امکان پذیر نیست و همه دانشگاه ها باید در این زمینه کمک کنند .
کلمات کلیدی : آموزش عالی استاندارد معاون معاون وزیر وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/07/04
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم می گوید : باید این قدرت را پیدا کنیم تا کنش ها را در بستر اجتماعی آن تحلیل کنیم ، نباید این تصور ایجاد شود که مطالبات بر خلاف اصول امنیتی است ، محدود کردن دانشگاه به دلیل نگرانی های امنیتی با فلسفه و انتظار ما از دانشگاه همخوانی ندارد.
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم می گوید : باید این قدرت را پیدا کنیم تا کنش ها را در بستر اجتماعی آن تحلیل کنیم ، نباید این تصور ایجاد شود که مطالبات بر خلاف اصول امنیتی است ، محدود کردن دانشگاه به دلیل نگرانی های امنیتی با فلسفه و انتظار ما از دانشگاه همخوانی ندارد .
ایرنا نوشت؛ غلامرضا غفاری درباره وضعیت دانشجویان بازداشتی توضیح داد : بعد از ناآرامی های دی ماه ، تعدادی از دانشجویان بازداشت شدند .
بیش از 50 درصد آنها همان روزهای اول آزاد شدند و مسائل زیادی درباره آنها مطرح نبود ، اما تعدادی دیگر به قید تعهد آزاد و برخی به شعبات قضایی ارجاع داده شده و برای آنها حکم صادر شد .
به دنبال صدور احکام ، سوای از پیگیری های جدی وزارتخانه ، و با همکاری بین مجموعه های مختلف توفیقاتی در این زمینه حاصل شد .
وی افزود : نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری هم در این پیگیری ها نقش مهمی ایفا کرد .
وزیر و معاونان با رئیس قوه قضائیه هم با دادستان کل و هم با دادستان تهران جلسه داشتند و از مجموعه دولت هم حضور داشتند و آنها هم بحث های حقوقی را انتقال داده بودند .
غفاری خاطر نشان کرد : نکته مثبت این پیگیری ها این بود که عمده دستگیری ها در بیرون از دانشگاه صورت گرفته بود ، اما آنها توانستند به دانشگاه برگردند .
این نتیجه ارتباطاتی بود که با مجموعه های قضایی برقرار شد تا هیچ دانشجویی برای ادامه تحصیلش دچار مشکل نشود ، اما طبیعی است وقتی فردی به حبس محکوم می شود باید دوره زندان خود را طی کند .
نقشی که وزارت علوم در اینجا می تواند ایفا کند این است که شرایطی را فراهم کند تا فرد پس از آزادی ، بتواند تحصیلاتش را ادامه دهد .
وی افزود : اگر نرخ آسیب های اجتماعی را با بیرون از دانشگاه مقایسه کنیم شاهد خواهیم بود آسیب های دانشگاه خیلی کمتر از بیرون دانشگاه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
اعتماد
1397/07/04
> معاون آموزشی وزیر علوم گفت : مصوبه پذیرش دانشجویان ایرانی خارج از کشور در دانشگاههای داخل (به دلیل مشکلات ارزی) فقط تا اسفند ماه سال جاری لازم الاجرا است.
> معاون آموزشی وزیر علوم گفت : مصوبه پذیرش دانشجویان ایرانی خارج از کشور در دانشگاههای داخل (به دلیل مشکلات ارزی) فقط تا اسفند ماه سال جاری لازم الاجرا است .
مجتبی شریعتی نیاسر در گفتوگو با خبرنگار مهر درباره شائبه دور زدن کنکور با جذب دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور ، در دانشگاههای داخل ، گفت : مصوبهای که در این خصوص ابلاغ شده تا اسفند ماه سال جاری لازم الاجرا است .
وی ادامه داد : البته وزارت علوم کلیت قضیه را ابلاغ کرده و جزییات آن در دانشگاهها تعریف میشود ، بهطور قطع دانشگاهها زیر بار این موضوع نمیروند تا دانشجویی ضعیف که ضعیفتر از جایگاه دانشگاه است را جذب کنند .
معاون آموزشی وزارت علوم خاطرنشان کرد : تمام این موارد به دانشگاهها تفویض اختیار شده و اعتبار دانشگاه محل تحصیل دانشجو نیز بسیار مهم است .
وی ادامه داد : وزارت علوم اعلام کرده است که این دانشجویان باید در دانشگاه درسی بخوانند که معتبر باشد و میزان اعتبار آن نیز توسط دانشگاهها ارزیابی میشود .
شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد : ازطرفی نیز باید مشکل مالی دانشجویان متقاضی انتقال به دانشگاههای داخل کشور محرز شود ، شرایط به خوبی پیشبینی شده ، ممکن است چنین ذهنیتی ایجاد شود ولی هدف این طرح دورزدن کنکور نیست ، مراقبتهای لازم توسط دانشگاهها صورت میگیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/07/03
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم جزئیات ثبت نام بیست و هفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه را تشریح کرد و گفت : ثبت نام از دهه دوم مهر ماه آغاز می شود .
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم جزئیات ثبت نام بیست و هفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه را تشریح کرد و گفت : ثبت نام از دهه دوم مهر ماه آغاز می شود .
به گزارش سازمان امور دانشجویان ، مجتبی صدیقی ضمن اعلام فراخوان دور جدید جشنواره دانشجوی نمونه افزود : ثبت نام بیست و هفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه از دهه دوم مهر ماه آغاز می شود .
وی ادامه داد : تمام دانشجویان متقاضی دانشگاه های دولتی ، غیرانتفاعی و پژوهشگاههای تابعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، همچنین دانشگاههای پیام نور و فرهنگیان می توانند با مراجعه به سایت http : //portal .
saorg .
ir/ نسبت به ثبت نام در این جشنواره اقدام کنند .
رئیس سازمان امور دانشجویان یادآور شد : جشنواره دانشجوی نمونه در سال 96 ، 4 هزار و 352 درخواست در مرحله اولیه ثبت نام داشته که از این بین 1 هزار و 439 درخواست ثبت نهایی شده و جمعا 220 نفر در مرحله دانشگاهی به دبیرخانه مرکزی معرفی شدند .
وی ادامه داد : از تعداد مذکور ، 92 نفر آن مربوط به دانشجویان وزارت علوم و 128 نفر دانشجویان وزارت بهداشت بودند که در نهایت 40 نفر به عنوان برگزیدگان مرحله کشوری در اسفند ماه سال گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهور مورد تقدیر قرار گرفتند .
صدیقی خاطرنشان کرد : جشنواره سال 97 که بیست و هفتمین دوره رقابت میان متقاضیان این جشنواره است براساس زمان بندیهای پیش بینی شده در هفته دوم مهرماه آغاز و در پایان همین سال با برگزاری مراسم تجلیل به پایان خواهد رسید .
وی ادامه داد : همانند سالهای گذشته تمام مراحل ثبت نام و مرحله داوری دانشگاهی و داوری مرحله کشوری در سامانه الکترونیکی انجام می پذیرد و فرایند داوری جشنواره دانشجوی نمونه در دو مرحله دانشگاهی و کشوری برگزار می شود .
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود : نخست دانشجویان در سطح دانشگاه به رقابت می پردازند و آن دسته از دانشجویانی که برترین امتیازات را براساس آیین نامه و صرف نظر از حد نصابهای آن کسب کرده اند به عنوان برگزیدگان دانشگاهی مورد تقدیر دانشگاه قرار می گیرند .
وی یادآورشد : آن تعداد از متقاضیان که شرایط معرفی به مرحله دوم را کسب کرده اند به دبیرخانه مرکزی معرفی می شوند .
صدیقی گفت : جشنواره دانشجوی نمونه در سطح دانشگاههای تابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در پنج گروه علوم انسانی ، فنی و مهندسی ، علوم پایه ، کشاورزی و دامپزشکی ، هنر در مقاطع مختلف انجام می شود که پس از ارزیابی داوران کشوری در نهایت دانشجویان نمونه کشوری انتخاب و معرفی می شوند .
وی یکی از شروط پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی در جشنواره دانشجوی نمونه را کسب نمره لازم آزمون زبان عنوان کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
وطن امروز
1397/07/03
> رئیس دانشگاه پیام نور گفت : بیش از 50 مرکز و نمایندگی دانشگاه پیام نور در سایر کشورها فعال بوده و همه علاقه مندان به تحصیل در سیستم آموزشی ایران را پوشش می دهد.
> رئیس دانشگاه پیام نور گفت : بیش از 50 مرکز و نمایندگی دانشگاه پیام نور در سایر کشورها فعال بوده و همه علاقه مندان به تحصیل در سیستم آموزشی ایران را پوشش می دهد .
محمدرضا زمانی در نشست مجمع عمومی دانشگاه های جهان اسلام که به میزبانی دانشگاه پیام نور در حال برگزاری است ، گفت : دانشگاه پیام نور بزرگ ترین دانشگاه دولتی ایران است و 500 مرکز در سراسر کشور دارد .
زمانی اظهار داشت : حدود 400 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی ، ارشد و دکترای این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
وزارت علوم
فرصت امروز
1397/07/03
> دانشگاه فنی و حرفه ای در گزارشی اعلام کرد توسعه کارآفرینی و اشتغال زایی برای جوانان رسالت اصلی این دانشگاه بوده و در گستره ملی عهده دار تربیت نیروی انسانی ماهر و متعهد است.
> دانشگاه فنی و حرفه ای در گزارشی اعلام کرد توسعه کارآفرینی و اشتغال زایی برای جوانان رسالت اصلی این دانشگاه بوده و در گستره ملی عهده دار تربیت نیروی انسانی ماهر و متعهد است .
به گزارش روز ایرنا ، در این گزارش که به عملکرد شش ماهه این دانشگاه پرداخته آمده است : در تابستان امسال 100 میلیارد ریال برای اجرای طرح تحول در خوابگاه ها و سلف سرویس ها و مراکز تابعه تخصیص یافته است .
در ادامه آمده است : با نظارت مستمر دانشگاه بر اجرای مطلوب این طرح و با تامین اعتبار تعمیرات و تجهیزات در خوابگاه ها و سلف سرویس ها بر مبنای اعلام نیاز مراکز و دستورالعمل نحوه هزینه کرد اعتبارات ، سعی شد تا فضای ایمن و آرامی برای گذراندن اوقات دانشجویان در سال تحصیلی جدید در خوابگاه رقم زده شود .
برگزاری موفق مسابقات فرهنگی و هنری و ورزشی دانشجویان فنی و حرفه ای در تابستان امسال و کسب عناوین نایب قهرمانی دانشگاه فنی و حرفه ای در المپیاد ورزشی دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و مقام دوم بخش دانشگاهی شانزدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از دیگر برنامه های این دانشگاه به شمار می آید .
از این رو برنامه ریزی بلند مدت و گسترده ای در زمینه ارتقای برنامه های فرهنگی ، هنری و ورزشی برای دانشجویان ترسیم شده است .
پیگیری مسئولین دانشگاه در راستای تجهیز کارگاه ها و آزمایشگاه های مراکز در فاز اول به مبلغ 227 میلیارد ریال ، دریافت مجوز برنامه ریزی آموزش های عالی فنی و حرفه ای از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دریافت مجوز ایجاد 328 رشته کارشناسی جدید در مراکز از جمله اقدامات صورت گرفته است .
همچنین رونمایی از سند راهبردی دانشگاه ، برگزاری طرح سفیران جوان اقتصاد مقاومتی (سجا3) ، رسیدگی به 1496 پرونده متقاضیان جذب هیأت علمی کارشناسی ارشد و دکترای فراخوان سال های 95 و 96 و برگزاری دوره آموزشی نوآوری برای اساتید و مدرسین با همکاری دانشگاه لایپزیک آلمان از جمله اقدامات مهم صورت گرفته دانشگاه فنی و حرفه ای در سال جاری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/07/03
> جواد رضایی روز گذشته در نشست خبری رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان بیان کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای کشور در سال1390 طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با تمام امکانات و 173 آموزشکده ، به وزارت علوم ملحق شد .
> جواد رضایی روز گذشته در نشست خبری رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان بیان کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای کشور در سال1390 طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با تمام امکانات و 173 آموزشکده ، به وزارت علوم ملحق شد .
محمود نخعی ادامه داد : دانشگاه فنی و حرفه ای با 174هزار و 868 دانشجو در کل کشور یکی از دانشگاه های بزرگ دولتی محسوب می شود که در آن علاوه بر آموزش علوم پایه و تخصصی ، مهارت های فنی نیز به دانشجویان آموزش داده می شود و 75 درصد از فارغ التحصیلان وارد بازار کار می شوند .
4 هزار و 200 نفر در دانشگاه فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی در حال تحصیل هستند وی با اشاره به اینکه 4 هزار و 200 نفر در دانشگاه فنی و حرفه ای استان در حال تحصیل هستند ، ادامه داد : به دنبال افزایش رشته های کارشناسی هستیم که خوشبختانه با پیگیری ها رشته های کارشناسی از 3 به 17 رشته افزایش داشته است که شامل کارشناسی برق ، عمران ، کامپیوتر ، معدن ، مکانیک خودرو ، معماری ، حسابداری ، فرش و طراحی دوخت می باشد .
همچنین در 45 رشته کاردانی نیز دانشجو پذیرش می شود .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان با بیان اینکه 365 کد رشته کارشناسی در کشور مجوز جذب دانشجو گرفته است ، ارائه نشدن بعضی از رشته های کارشناسی در دفترچه انتخاب رشته در هفته اول ثبت نام را یکی از مشکلات دانست و ادامه داد : این رشته ها در هفته دوم ثبت نام دانشجویان به صورت ضمیمه در دفترچه انتخاب رشته اضافه شده که اگر از ابتدا در لیست رشته ها قرار می گرفت دانشجویان بیش تری ثبت نام می کردند .
محمود نخعی همچنین از 1479 دانشجوی دختر و 1520 دانشجوی پسر مشغول به تحصیل در مرکز استان خبر داد .
وی ادامه داد : قریب به 650 دانشجو در رشته های کارشناسی پذیرفته شده اند که ثبت نام شدگان نهایی تا پنجم مهر مشخص خواهد شد .
وی ادامه داد : با توجه به اینکه نظام آموزش و پرورش ، نظام 6 .
3 .
3 شده و هنرجویان هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش امسال خروجی نداشته اند لذا کنکور دانشگاه فنی و حرفه ای در مقطع کاردانی پذیرفته شدگان آن از سنوات گذشته بوده لذا در بعضی از کد رشته های کاردانی پذیرش دانشجو کم بوده که در جلسه شورای دانشگاه تدابیری برای تجمیع رشته های مشترک در استان انجام خواهد شد .
ایجاد رشته کاردانی آسانسور و پله برقی برای اولین بار در کشور نخعی اظهار کرد : ایجاد رشته های تحصیلی با توجه به نیازهای منطقه ای ، یکی از ویژگی هایی است که وزارت علوم برای دانشگاه فنی وحرفه ای در نظر گرفته است .
وی با اشاره به اینکه رشته کاردانی آسانسور و پله برقی برای اولین بار در کشور در خراسان جنوبی ایجاد شده ، ادامه داد : ایجاد رشته های مرتبط با نیازهای استان بسیار مهم است که اگر دانشگاه ها به این سمت حرکت کنند ، مشکل اشتغال استان برطرف خواهد شد .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان با بیان اینکه در رشته های فنی دانش آموزان از ابتدای تحصیل علاوه بر آموزش های تئوری به صورت عملی نیز با بازار کار آشنا می شوند ، تصریح کرد : شرکت ایمیدرو در دانشکده فنی و حرفه ای شهرستان طبس برای تربیت نیروی فنی و همچنین آموزش پرسنل سرمایه گذاری کرده و تجهیزات به روزی در آموزشکده قرار داده شده تا دانشجویان از همان ابتدا با تجهیزات صنعتی کار کرده و به شرایط بازار کار آشنا شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/07/03

هزینه یک میلیارد و 100 میلیون تومان برای بازسازی و نوسازی کارگاه ها نخعی افزود : دانشکده های فنی استان از تجهیزات بسیار خوبی برخوردار هستند و در شهرستان ها نیز اعتبارات خوبی برای بازسازی و نوسازی آزمایشگاه ها و کارگاه ها توسط سازمان مرکزی اختصاص داده شده است .
وی با اشاره به اینکه تجهیزات برای کارگاه های منطبق با نیازهای منطقه ای خریداری می شود ، افزود : برای بازسازی و نوسازی کارگاه در استان ، یک میلیارد و 100 میلیون تومان هزینه شده است .
خریداری دستگاه CNC برای آموزشکده فنی و حرفه ای شهرستان قاین رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان از خریداری دستگاه CNC برای آموزشکده فنی و حرفه ای قاین خبر داد و گفت : با توجه به این موضوع برای تولید قطعات با یکی از شرکت های صنعتی قرارداد بسته شده است و دانشجویان در کنار تحصیل کار تولیدی انجام می دهند ، در این خصوص تفاهم نامه هایی با صنایع کوچک و بزرگ شهرک صنعتی ، اتاق بازرگانی ، اتاق صنایع و وزارت آموزش و پرورش صورت گرفته و در حال پیگیری می باشد .
وی همچنین از جذب اعتبار عمرانی به مبلغ یک میلیارد و 771 میلیون تومان برای دانشگاه فنی و حرفه ای استان خراسان جنوبی در سال 1396خبر داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه آفرینش
1397/07/03
> رییس دانشگاه خبر داد؛ کاهش فرصت های مطالعاتی دانشگاه شریف در سال جاری رییس دانشگاه صنعتی شریف از کاهش فرصت های مطالعاتی اساتید و دانشجویان این دانشگاه در سال جاری خبر داد و گفت : متاسفانه شرایط فعلی سیاسی و تحریم ها برنامه فرصت مطالعاتی دانشجویان و اساتید دانشگاه شریف را با محدودیت مواجه کرده است .
> رییس دانشگاه خبر داد؛ کاهش فرصت های مطالعاتی دانشگاه شریف در سال جاری رییس دانشگاه صنعتی شریف از کاهش فرصت های مطالعاتی اساتید و دانشجویان این دانشگاه در سال جاری خبر داد و گفت : متاسفانه شرایط فعلی سیاسی و تحریم ها برنامه فرصت مطالعاتی دانشجویان و اساتید دانشگاه شریف را با محدودیت مواجه کرده است .
دکتر محمود فتوحی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : دانشگاه صنعتی شریف از گذشته برنامه های مدونی برای فرصت مطالعاتی اساتید و دانشجویان دوره دکتری این دانشگاه تدوین کرده است چرا که ارتباط متقابلی بین آنها با دانشگاه های خارجی وجود داشت که با تدوین برنامه مشخص این ارتباط برای سال جاری نیز در دانشگاه شریف تداوم خواهد داشت .
وی در ادامه تصریح کرد : البته بعد از تحریم های فعلی و شرایط سختی که برای کشور ایجاد شده است فرصت های مطالعاتی دانشجویان و اساتید ادانشگاه شریف با مشکلات و محدودیت هایی مواجه شده است اما تلاش ما این است که به اشکال مختلف مسایل و موانع موجود در این زمینه را کاهش دهیم .
رییس دانشگاه صنعتی شریف خاطر نشان کرد : سال تحصیلی جدید این دانشگاه از 24 شهریور ماه جاری آغاز شده است و بر اساس برنامه زمانی تدوین شده قرار بود ساختمان کلاس های درس دانشجویان مهر ماه به بهره برداری برسد که متاسفانه این ساختمان با تاخیر یک ماه از افتتاح می شود و فعالیت آن از بهمن ماه آغاز خواهد شد .
دکتر فتوحی همچنین یادآور شد : در حال حاضر گود برداری ساخت دانشکده عمران دانشگاه شریف که توسط یک خیر ساخته می شود ، آغاز شده است و دانشکده مهندسی مکانیک نیز در صورت تامین منابع مالی تا پایان سال افتتاح خواهد شد .
حضور مراکز رشد دانشگاهی و پارک های علمی و فناوری در نمایشگاه «ایپاس 2018» به گزارش آفرینش ، هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی ، امنیتی و ایمنی "ایپاس 2018" با حضور مراکز رشد دانشگاهی چون دانشگاه تربیت مدرس ، دانشگاه خوارزمی ، مدیریت فناوری و توسعه نوآوری امیرکبیر ، مرکز رشد دانشگاه قم ، مرکز رشد فناوری های پیشرفته شریف ، پژوهشگاه مواد و انرژی ، مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه الزهرا و .
از 9 تا 12 مهرماه جاری در محل مصلای تهران برگزار می شود .
علیرضا علی آبادی؛ دبیر نمایشگاه در ارتباط با حضورمراکز رشد دانشگاه هی و پارک های علمی و فناوری و شرکت های دانش بنیان در این نمایشگاه گفت : کمک به جذب بیشتر کارآموزان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار کار و ایجاد شغل ، نوسازی و انتقال فناوری و استفاده از اکتشافات علمی جدید ، ایجاد واحدهای صنایع کوچک و متوسط فنی و تخصصی که بتوانند در بازار کار رقابت پذیر باشند و افزایش بازدهی نیروی کار بالقوه از طرح های این نمایشگاه است که با هدف ترغیب هیات علمی دانشگاه ها و واحدهای پژوهشی برای فعالیت های بیشتر در رفع نیاز ایمنی و امنیت جامعه ، تجاری سازی یافته های پژوهشی در گروه کالایی مربوط به نمایشگاه و افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها و واحدهای پژوهشی در حوزه صنایع امنیتی و ایمنی ، برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
کیهان
1397/07/03
> صرفه جویی در هزینه های دانشگاه ، اگرچه اقدامی مثبت به نظر می رسد که نتیجه اش می تواند تزریق منابع مالی ناشی از آن در دیگر بخش ها و رفع برخی کمبودها باشد ، اما به جهاتی نگران کننده هم به نظر می رسد ، درست مثل اقدامی که اخیرا در دانشگاه بهشتی در دستور کار قرار گرفته و معلوم نیست آیا از عواقب منفی آن پیشگیری به عمل آمده یا خیر .
> چندی پیش رئیس دانشگاه شهید بهشتی از صرفه جویی 2 میلیارد تومانی این دانشگاه با ساماندهی اساتید حق التدریسی خبر داد و گفت : یکی از مهمترین برنامه های دانشگاه شهید بهشتی سامان دهی حق التدریسان این دانشگاه است تا با اجرای این برنامه هزینه حق التدریسی ها کاهش یابد و بتوانیم از حضور اساتید استفاده بهینه داشته باشیم .
او همچنین یادآور شد : در حال حاضر اجرای برنامه ساماندهی حق التدریسی های دانشگاه آغاز شده و تاکنون بیش از 2000 ساعت ساماندهی صورت گرفته و براساس آن معادل دو میلیارد تومان در دانشگاه صرفه جویی هزینه ای صورت گرفته است .
حال با توجه به صرفه جویی 20 میلیارد ریالی (2 میلیارد تومانی) که اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی برای دانشگاه شهید بهشتی به همراه داشته است سایر دانشگاه های کشور هم می توانند این طرح را اجرایی کنند .
نگاهی به تازه ترین آمار منتشر شده از سوی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نشان می دهد که 2 هزار و 569 دانشگاه در کشور وجود دارد که اگر در هر کدام از این دانشگاه ها ، طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی اجرایی شود می توان شاهد صرفه جویی قابل ملاحظه ای در نظام آموزشی کشور باشیم .
البته نمی توان انتظار داشت که در برخی مراکز علمی کاربردی یا فنی حرفه ای که تعداد دانشجویان به 500 دانشجو هم نمی رسد ، با اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی شاهد صرفه جویی 2 میلیارد تومانی باشیم ، اما می توان پیش بینی کرد که در صورت فراگیرشدن این طرح در مراکز آموزشی تحت نظارت وزارت علوم ، هزینه های دانشگاه ها کاهش چشمگیری داشته باشد .
با صرفه جویی در هزینه های دانشگاه ها با توجه به ساماندهی اساتید حق التدریسی ، منابع مالی به دست آمده از اجرای این طرح می تواند در سایر بخش ها از جمله بهبود خدمات آزمایشی ، ورزشی و .
مورد استفاده قرار گیرد .
البته ناگفته نماند که پیش از اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی در دانشگاه شهید بهشتی ، سال گذشته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از اجرای طرح تعاون استانی در این دانشگاه خبر داد ، طرحی که براساس آن قرار است که تعداد اعضای هیئت علمی حق التدریس در دانشگاه آزاد کاهش یابد .
با توجه به اینکه 32 تا 38 هزار عضو هیئت علمی حق التدریس با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری داشته و دارند ، انتظار می رود که با اجرای طرح تعاون و همچنین افت تعداد دانشجویان این دانشگاه ، حدود 25 درصد تعداد اعضای هیئت علمی حق التدریس دانشگاه کاهش یابد .
در این میان اگرچه ساماندهی یا کاهش اساتید حق التدریسی دانشگاه ها (سراسری ، آزاد ، علمی کاربردی و .
) می تواند به صرفه جویی در منابع مالی دانشگاه ها منجر شود ، اما این موضوع هم نباید نادیده گرفته شود که هم اکنون تعداد استاد به دانشجو در دانشگاه های ایران ، رقم قابل قبولی نیست و درحالی که این نسبت باید یک به 12 تا یک به 18 باشد در دانشگاه های ایران این نسبت 1 به 69 است و اگر ساماندهی اساتید حق التدریسی دانشگاه ها به قیمت وخیم ترشدن نسبت تعداد استاد به دانشجو تمام شود نمی توان از اجرای این طرح استقبال کرد اگرچه نمی توان از صرفه جویی ریالی حاصل از این طرح چشم پوشی کرد ، اما با توجه به تاثیرات منفی اجرای این طرح در بخش آموزش نمی توان آن را تایید کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
کیهان
1397/07/03

در این میان و با وجود اثر مثبت و اثر منفی اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریس نباید حقوق این قشر از جامعه دانشگاهی را هم نادیده گرفت ، اساتید حق التدریسی دانشگاه های کشور بار ها نسبت به وضعیت نامناسب شغلی خود ابراز نارضایتی کرده اند ، سال گذشته بود که جمعی از مدرسان حق التدریس دانشگاه های ایران در نامه ای سرگشاده به مدیر کل امور دانشجویان نوشتند که به دلیل نبود فرصت شغلی مناسب و به دلیل مشکلات معیشتی ناچار به انتخاب این شغل شده اند .
در نامه آنها آمده بود که ملزومات اولیه یک شغل از جمله حقوق مناسب ، امنیت شغلی ، مزایا و حتی پوشش بیمه تأمین اجتماعی را دارا نیستند و با وجود آنکه سال هاست در جامعه آکادمیک کشور مشغول به فعالیت هستند و همگی از قشر تحصیل کرده جامعه و دارای مدارک کارشناسی ارشد و دکتری و عموما از فارغ التحصیلان دانشگاه های داخل کشور هستند ، اما از کمترین حقوق شغلی برخوردارند .
در واقع اجرای طرح ساماندهی اساتید حق التدریسی اگرچه می تواند به صرفه جویی میلیاردی در دانشگاه های کشور و افزایش منابع مالی بخش های آزمایشگاهی ، ورزشی و .
منجر شود ، اما عملیاتی شدن این طرح می تواند آفت هایی هم داشته باشد یکی اینکه می تواند به کاهش کیفیت آموزشی دانشگاه ها منجر شود و دیگر اینکه حق و حقوق این قشر ضعیف جامعه دانشگاهی را با خطرات بیشتری مواجه کند .
اینجاست که به ضرورت پیشبرد این طرح با برنامه مدون و مشخص خواهیم رسید .
ضرورتی برای دوری جستن و کاهش تبعات منفی آنکه اگر ندید گرفته شود ، ممکن است اجرای این طرح با کاهش کیفیت آموزش و تضعیف بیشتر جایگاه اساتید حق التدریس همراه شود که در آن صورت باید عطایش را به لقایش بخشید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/03
> ابلاغ دستورالعمل یازدهمین دوره جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دستورالعمل برگزاری «یازدهمین دوره جشنواره سراسری نشریات دانشجویی» با عنوان «تیتر 11» و با شعار «عینیت در خبر ، انصاف در تحلیل ، آزادی در بیان» به دانشگاه های کشور ابلاغ شد .
> ابلاغ دستورالعمل یازدهمین دوره جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دستورالعمل برگزاری «یازدهمین دوره جشنواره سراسری نشریات دانشجویی» با عنوان «تیتر 11» و با شعار «عینیت در خبر ، انصاف در تحلیل ، آزادی در بیان» به دانشگاه های کشور ابلاغ شد .
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی ، یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی با عنوان «تیتر 11» و با همکاری وزارت خانه های علوم و بهداشت با هدف ظرفیت سازی در فعالان و علاقمندان نشریات دانشجویی و توسعه کمی و کیفی نشریات دانشجویی برگزار می شود .
این جشنواره در سه بخش رقابتی ، نمایشگاهی و برنامه ‎های جنبی برگزار خواهد شد که در بخش رقابتی آثار برتر ، نشریات برتر ، فضای مجازی ، بخش ویژه (نویسنده برتر و نشریه برتر) انتخاب و معرفی می شوند .
براساس اعلام دبیرخانه این جشنواره تمامی فرآیندهای این جشنواره اعم از دریافت آثار و داوری به صورت الکترونیک صورت می گیرد .
متقاضیان شرکت‎کننده در جشنواره نشریات دانشجویی «تیتر 11» می‎توانند از 21 مهرماه تا 21 آبان ماه سال جاری نسخه الکترونیکی آثار خود را در سامانه دبیرخانه یازدهمین جشنواره نشریات دانشجویی به نشانی titr11 .
ir بارگذاری کنند .
جزئیات طرح جدید مجلس برای حذف کنکور نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از طرح جدید نمایندگان برای حذف کنکور خبر داد و گفت : بر اساس این طرح مصوبه سال 95 مجلس اصلاح می شود .
قاسم احمدی لاشکی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت : طرح مجلس به نوعی اصلاحیه است بر آخرین مصوبه مجلس شورای اسلامی که در 26 اردیبهشت 95 به تصویب رسیده بود .
البته پیش از آن مصوباتی در سال های 86 و 92 نیز داشتیم اما این طرح جدید ، مصوبه آخر را اصلاح می‎کند .
وی گفت : جزئیات طرح این است که تا زمانی که در سه پایه 10 ، 11 و 12 در مقطع متوسطه دوم امتحانات نهایی برگزار نشود ، سوابق تحصیلی برای دانش آموزان به صورت مثبت درنظر گرفته شود .
از تاریخی که امتحانات نهایی و استاندارد برای این سه پایه برگزار شود ، می‎توان تاثیر سوابق تحصیلی را به صورت قطعی درنظر گرفت .
نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی گفت : طرح مراحل نهایی اش را طی می کند و به زودی به هیات رئیسه مجلس و اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی ارائه می شود و پس از کنترل نهایی ، این طرح با دو فوریت به صحن علنی مجلس می‎رود .
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : ما با حذف کنکور موافق هستیم .
کنکور را موضوع خوبی برای کشور نمی دانیم و علاقمند هستیم که حذف شود اما برخورد احساسی با این موضوع را نمی پسندیم و تا جایگزین مناسب برای کنکور نداشته باشیم حذف اش را به هیچ عنوان عاقلانه نمی‎دانیم .
وی افزود : سالی نزدیک به یک میلیون نفر با یکدیگر در کنکور رقابت می کنند و ما در نهایت افراد را براساس میزان دانسته هایشان در مراکز آموزش عالی توزیع می کنیم .
ولی اگر قرار باشد صرف سوابق تحصیلی را حساب کنیم آیا سوابق تحصیلی در حال حاضر موجود است؟ در حالی که این سوابق موجود نیست .
احمدی لاشکی گفت : امسال اولین سالی است که نظام جدید آموزش پرورش (سیستم 6 3 3) آمده و کامل شده است .
دوره متوسطه سه پایه دارد پایه 10 ، پایه 11 و پایه 12 .
در همین زمان حتی یک درس برای سوابق تحصیلی این دانش‎آموزان وجود ندارد .
تازه قرار است خردادماه امتحان نهایی برای یک سری دروس در پایه 12 برگزارشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/03

وی اضافه کرد : آیا امتحانات استاندارد خواهد بود؟ ، آیا سلامت امتحانات تامین خواهد شد؟ آیا در این امتحانات نحوه تصحیح اوراق به صورت یکنواخت خواهد بود؟ بنابراین باید اشکالات را مورد توجه قرار دهیم .
اینکه تاثیر را قطعی لحاظ کنیم برای دانش‏آموزان کار عاقلانه ای نیست .
گسترش همکاری علمی دانشگاه فردوسی با دانشگاه فدراسیون روسیه امکان تبادل علمی و آموزشی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه دولتی ملل فدراسیون روسیه (RUDN) در نشست مشترک مدیران دو دانشگاه بررسی شد .
به گزارش ایسنا ، جلسه بررسی زمینه های همکاری دانشگاه RUDN فدراسیون روسیه با دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور رؤسای دانشکده کشاورزی و انستیتوی علوم کشاورزی و محیط زیست این دانشگاه و اعضای هیئت رئیسه دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد .
در این جلسه که به صورت ویدئوکنفرانس انجام شد ، تعدادی از اعضای هیئت علمی دو دانشگاه نیز حضور داشتند .
حاصل این نشست منجر به توافقاتی در خصوص تبادل اساتید ، تبادل دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ، تعریف پروژه های مشترک پژوهشی و امکان استفاده از تجهیزات و مراکز تحقیقاتی طرفین و .
شد .
براساس اعلام روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد ، در گام نخست مقرر شد که سوابق ، زمینه های مطالعاتی و تحقیقاتی اساتید دانشکده کشاورزی و انستیتو کشاورزی و محیط زیست دانشگاه RUDN مبادله شود تا پس از تعمق و وارسی ، فرآیند همکاری های مشترک آغاز و سپس سند راهبردی این همکاری با جزئیات کامل تدوین شود .
سرپرست دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی منصوب شد رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با صدور حکمی دکتر محسن دالبند؛ دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه را به عنوان سرپرستی دانشکده دندانپزشکی این دانشگاه منصوب کرد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، دکتر محسن دالبند که فارغ التحصیل دندانپزشکی عمومی سال 71 و تخصص جراحی فک و صورت سال 79 از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی است ، پیش از این معاون اداری و مالی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و رییس و موسس بخش جراحی فک و صورت بیمارستان امام حسین(ع) بوده است .
از دیگر سوابق اجرایی دکتر دالبند می توان به ریاست دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان ، معاونت اداری و مالی دانشگاه علوم پزشکی همدان ، ریاست مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان ، مدیر گروه جراحی فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی همدان و همچنین ریاست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد و ریاست مرکز بهداشت نورآباد وابسته به دانشگاه علوم پزشکی لرستان اشاره کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/04
> اگر به تاثیر اندیشه ها و نظریات در واقعیت های رخ داده در عرصه دانشگاهی کشور اعتقاد داشته باشیم ، در این صورت نقش کتاب به عنوان بستر اصلی تبیین و توضیح منسجم دیدگاه های اندیشمندان ایرانی حوزه دانشگاه پژوهی و مطالعات آموزش عالی برجسته می شود.
> اگر به تاثیر اندیشه ها و نظریات در واقعیت های رخ داده در عرصه دانشگاهی کشور اعتقاد داشته باشیم ، در این صورت نقش کتاب به عنوان بستر اصلی تبیین و توضیح منسجم دیدگاه های اندیشمندان ایرانی حوزه دانشگاه پژوهی و مطالعات آموزش عالی برجسته می شود .
این نظریات در دو سه دهه اخیر تاثیراتی بر ساختار و محتوا و چشم اندازهای آموزش عالی ایران داشته است .
البته هر اندیشمند و پژوهشگر در چارچوب کتابی ممکن است دیدگاه خاص خود را مطرح کند ، اما فقط سه جریان همان گونه که در یادداشت های گذشته نگارنده آمده است توانسته اند تبدیل به جریان فکری پررنگ و با تاثیرگذاری جدی شوند .
جریان اول مکتب دانشکده اقتصاد و مدیریت است .
این جریان بیشتر تاکید بر تجاری سازی ، ارتباط صنعت و دانشگاه ، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و کارآفرینی ، نظام زنجیره نوآوری و حاکمیت عرضه و تقاضا در پژوهش و امثال آن دارد .
جریان دوم مکتب دانشکده علوم اجتماعی است .
این جریان بر اهمیت نگاه انتقادی به تجاری سازی و دانشگاه پولی ، استقلال دانشگاه و حاکمیت فرآیندهای دموکراتیک و دانشگاه اجتماعی ، آموزش رایگان ، عدالت آموزشی و نقد کالایی سازی تاکید دارد .
جریان سوم مکتب دانشکده علم و دین است .
این جریان نیز بر تاثیر وحدت حوزه و دانشگاه ، بومی سازی و اسلامی شدن علم ، فرهنگ و تمدن غنی ایرانی و اسلامی و سنت های تامین مالی اسلامی تاکید دارد .
البته همه کتاب های منتشرشده این عرصه در سه جریان فوق قابل قرارگیری نیستند ، اما سعی خواهیم کرد برخی از مهم ترین آثار این جریانات را معرفی کنیم .
دانشکده علم و دین جامعه شناسی معرفت و علم نویسنده : حمید پارسانیا ناشر : سازمان تبلیغات اسلامی سال انتشار : 1385 جامعه شناسی معرفت و علم نویسنده : حمید پارسانیا ناشر : سازمان تبلیغات اسلامی سال انتشار : 1385 ارزیابی انتقادی نهاد علم نویسنده : عماد افروغ ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 13954 از علم سکولار تا علم دینی نویسنده : مهدی گلشنی ناشر : پژوه ش گ اه ع ل وم ان س ان ی و م طال ع ات ف ره ن گ ی سال انتشار : 1385 یک رویا و دو بستر : تنش زدایی از دانشگاه و علوم انسانی نویسنده : خسرو باقری ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1396 وحدت حوزه و دانشگاه نویسنده : علیرضا اعرافی ناشر : موسسه فرهنگی هنری اشراق و عرفان سال انتشار : 1390 دانشکده علوم اجتماعی گاه و بی گاهی دانشگاه در ایران نویسنده : مقصود فراستخواه ناشر : نشر آگاه سال انتشار : 1396 نخبگان دانش : مشارکت یا مهاجرت؟ نویسنده : محمدامین قانعی راد ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1396 علوم انسانی و اجتماعی در ایران نویسنده : نعمت الله فاضلی ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1396 روایتی از کلاس های درس دانشگاهی نویسنده : عباس کاظمی ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1395 دانشگاهی که بود .
نویسنده : ناصر فکوهی ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1396 دانشگاهی ایرانی (درآمدی بر جامعه شناسی آموزش عالی) نویسنده : غلامرضا ذاکر صالحی ناشر : کویر سال انتشار : 1383 دانشکده اقتصاد و مدیریت آموزش عالی؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/04
چالش ها و راهبردها نویسنده : حمید شفیع زاده ناشر : مجمع تشخیص مصحلت نظام سال انتشار : 1391 دانشگاه کارآفرین ، ارتباط دانشگاه ، صنعت و جامعه نویسندگان : محسن نیازی و محمد کارکنان نصرآبادی ناشر : سخنوران سال انتشار : 1389 درآمدی به بررسی عملکرد سیستم های دانشگاهی نویسنده : محمد یمنی دوزی سرخابی ناشر : دانشگاه شهید بهشتی سال انتشار : 1382 درآمدی بر توسعه آموزش عالی در ایران نویسنده : نعمت الله عزیزی ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1385 کارآفرینی دانش آموختگان دانشگاهی نویسنده : نسرین جزنی ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1386 گفتمان میان رشته ای دانش نویسنده : علی خورسندی طاسکوه ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1387.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1397/07/04
> ملایر خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : سرپرست پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر گفت : 85 مقاله از سراسر کشور به چهارمین کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران به میزبانی این شهرستان ارسال شده است.
> ملایر خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : سرپرست پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر گفت : 85 مقاله از سراسر کشور به چهارمین کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران به میزبانی این شهرستان ارسال شده است .
روح الله کریمی اظهار داشت : از این تعداد 60 مقاله مورد پذیرش قرار گرفت که خلاصه مقاله ها در کتابچه ای چاپ و در روز کنفرانس توزیع می شود .
وی افزود : این کنفرانس ملی به مدت 2 روز در چهارم و پنجم مهرماه امسال به همت انجمن علوم باغبانی ایران و دانشگاه ملایر برگزار می شود .
سرپرست پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر بیان کرد : این کنفرانس در 20 محور شامل بهینه سازی روش های تغذیه و آبیاری در تاکستان ها ، مدیریت تربیت و هرس انگور ، مکانیزاسیون باغ های انگور ، اصلاح و بیوتکنولوژی در انگور ، مباحث نوین در تاکداری و تنش های محیطی و اثرات آن بر انگور برگزار می شود .
کریمی برند سازی در انگور و کشمش ، چالش های پیش روی صنعت انگور ایران ، بهینه سازی روش های تهیه کشمش ، ارزش دارویی و غذایی انگور ، شیره و کشمش ، جایگاه انگور و کشمش در اشتغال و اقتصاد مقاومتی ، چالش های بازاریابی و صادرات کشمش و کاربرد انگور در طراحی فضای سبز شهری را از دیگر محورهای این کنفرانس عنوان کرد .
وی ادامه داد : همچنین میز تخصصی کشمش توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت همزمان با برگزاری کنفرانس ملی انگور و کشمش برگزار می شود که از مسئولان کشوری ، استانی و یک سخنران ویژه دعوت به عمل آمده است .
کریمی گفت : در روز نخست برگزاری کنفرانس ملی انگور و کشمش مقاله های علمی به صورت سخنرانی ارائه و تمام یافته های جدید حوزه انگور و کشمش به زبان ساده به کشاورزان و باغداران ارائه می شود .
وی اظهار داشت : در روز دوم کنفرانس همایش ملی خوشه برتر انگور برگزار و در پایان کنفرانس نیز یک کارگاه عملی هرس در باغ تحقیقاتی پژوهشکده انگور و کشمش اجرا می شود .
سرپرست پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر با بیان اینکه این کنفرانس و همایش خوشه برتر انگور در راستای رویداد بین المللی همدان 2018 برگزار می شود ابراز امیدواری کرد : در این کنفرانس شاهد حضور پرشور مسئولان ، اساتید دانشگاه ها ، باغداران و محققان این حوزه باشیم .
گفتنی است؛ پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر به عنوان پژوهشکده مستقل ملی و دارای مصوبه اصولی از شورای گسترش آموزش عالی از سال 91 فعالیت خود را آغاز کرد .
اضافه می شود؛ امسال برای چهارمین سال است که پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر با حضور اساتید این صنعت و باغداران و کشاورزان نسبت به برگزاری این کنفرانس ملی اقدام می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/04
> اگر به تاثیر اندیشه ها و نظریات در واقعیت های رخ داده در عرصه دانشگاهی کشور اعتقاد داشته باشیم ، در این صورت نقش کتاب به عنوان بستر اصلی تبیین و توضیح منسجم دیدگاه های اندیشمندان ایرانی حوزه دانشگاه پژوهی و مطالعات آموزش عالی برجسته می شود.
> اگر به تاثیر اندیشه ها و نظریات در واقعیت های رخ داده در عرصه دانشگاهی کشور اعتقاد داشته باشیم ، در این صورت نقش کتاب به عنوان بستر اصلی تبیین و توضیح منسجم دیدگاه های اندیشمندان ایرانی حوزه دانشگاه پژوهی و مطالعات آموزش عالی برجسته می شود .
این نظریات در دو سه دهه اخیر تاثیراتی بر ساختار و محتوا و چشم اندازهای آموزش عالی ایران داشته است .
البته هر اندیشمند و پژوهشگر در چارچوب کتابی ممکن است دیدگاه خاص خود را مطرح کند ، اما فقط سه جریان همان گونه که در یادداشت های گذشته نگارنده آمده است توانسته اند تبدیل به جریان فکری پررنگ و با تاثیرگذاری جدی شوند .
جریان اول مکتب دانشکده اقتصاد و مدیریت است .
این جریان بیشتر تاکید بر تجاری سازی ، ارتباط صنعت و دانشگاه ، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و کارآفرینی ، نظام زنجیره نوآوری و حاکمیت عرضه و تقاضا در پژوهش و امثال آن دارد .
جریان دوم مکتب دانشکده علوم اجتماعی است .
این جریان بر اهمیت نگاه انتقادی به تجاری سازی و دانشگاه پولی ، استقلال دانشگاه و حاکمیت فرآیندهای دموکراتیک و دانشگاه اجتماعی ، آموزش رایگان ، عدالت آموزشی و نقد کالایی سازی تاکید دارد .
جریان سوم مکتب دانشکده علم و دین است .
این جریان نیز بر تاثیر وحدت حوزه و دانشگاه ، بومی سازی و اسلامی شدن علم ، فرهنگ و تمدن غنی ایرانی و اسلامی و سنت های تامین مالی اسلامی تاکید دارد .
البته همه کتاب های منتشرشده این عرصه در سه جریان فوق قابل قرارگیری نیستند ، اما سعی خواهیم کرد برخی از مهم ترین آثار این جریانات را معرفی کنیم .
دانشکده علم و دین جامعه شناسی معرفت و علم نویسنده : حمید پارسانیا ناشر : سازمان تبلیغات اسلامی سال انتشار : 1385 جامعه شناسی معرفت و علم نویسنده : حمید پارسانیا ناشر : سازمان تبلیغات اسلامی سال انتشار : 1385 ارزیابی انتقادی نهاد علم نویسنده : عماد افروغ ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 13954 از علم سکولار تا علم دینی نویسنده : مهدی گلشنی ناشر : پژوه ش گ اه ع ل وم ان س ان ی و م طال ع ات ف ره ن گ ی سال انتشار : 1385 یک رویا و دو بستر : تنش زدایی از دانشگاه و علوم انسانی نویسنده : خسرو باقری ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1396 وحدت حوزه و دانشگاه نویسنده : علیرضا اعرافی ناشر : موسسه فرهنگی هنری اشراق و عرفان سال انتشار : 1390 دانشکده علوم اجتماعی گاه و بی گاهی دانشگاه در ایران نویسنده : مقصود فراستخواه ناشر : نشر آگاه سال انتشار : 1396 نخبگان دانش : مشارکت یا مهاجرت؟ نویسنده : محمدامین قانعی راد ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1396 علوم انسانی و اجتماعی در ایران نویسنده : نعمت الله فاضلی ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1396 روایتی از کلاس های درس دانشگاهی نویسنده : عباس کاظمی ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1395 دانشگاهی که بود .
نویسنده : ناصر فکوهی ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1396 دانشگاهی ایرانی (درآمدی بر جامعه شناسی آموزش عالی) نویسنده : غلامرضا ذاکر صالحی ناشر : کویر سال انتشار : 1383 دانشکده اقتصاد و مدیریت آموزش عالی؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/04
چالش ها و راهبردها نویسنده : حمید شفیع زاده ناشر : مجمع تشخیص مصحلت نظام سال انتشار : 1391 دانشگاه کارآفرین ، ارتباط دانشگاه ، صنعت و جامعه نویسندگان : محسن نیازی و محمد کارکنان نصرآبادی ناشر : سخنوران سال انتشار : 1389 درآمدی به بررسی عملکرد سیستم های دانشگاهی نویسنده : محمد یمنی دوزی سرخابی ناشر : دانشگاه شهید بهشتی سال انتشار : 1382 درآمدی بر توسعه آموزش عالی در ایران نویسنده : نعمت الله عزیزی ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1385 کارآفرینی دانش آموختگان دانشگاهی نویسنده : نسرین جزنی ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1386 گفتمان میان رشته ای دانش نویسنده : علی خورسندی طاسکوه ناشر : پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی سال انتشار : 1387.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
فرصت امروز
1397/07/03
> دانشجویان جدید سال تحصیلی 98 1397 می توانند با مطالعه آیین نامه «پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور» بنیاد ملی نخبگان از تسهیلات ویژه آن بهره مند شوند.
> دانشجویان جدید سال تحصیلی 98 1397 می توانند با مطالعه آیین نامه «پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور» بنیاد ملی نخبگان از تسهیلات ویژه آن بهره مند شوند .
به گزارش ایسنا ، بنیاد ملی نخبگان براساس آیین نامه «پشتیبانی از فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان مستعد تحصیلی کشور» ، تسهیلات ویژه ای شامل راتبه دانشجویی ، اعتبار آموزش یاری ، پژوهش یاری ، فن یاری ، اعتبار توان مندی آموزشی ، کارآفرینی و اعتبار ارتباطات علمی را به دانشجویان مستعد دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور اعطا می کند .
دانشجویان هر یک از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور که واجد شرایط مذکور در «شیوه نامه اعطای جایزه های تحصیلی به دانشجویان صاحب استعداد برتر در سال تحصیلی 98 1397» هستند ، می توانند در این رقابت شرکت کنند .
ثبت نام دانشجویان نوورود دانشگاه ها (ورودی مهرماه 1397 در مقاطع تحصیلی مختلف) از اول مهرماه 97 آغاز شده و فرصت نهایی آنان برای تکمیل پرونده و ارائه درخواست ، سی ام مهر ماه جاری است .
دانشجویان نوورود مقطع کارشناسی و دکترای حرفه ای ، صرفاً در صورت داشتن حداقل یکی از شرایط دارندگان مدال طلا یا نقره کشوری در المپیادهای ملی دانش آموزی ، دارندگان رتبه اول تا 100 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها در گروه ریاضی و فنی ، دارندگان رتبه اول تا 100 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها در گروه علوم تجربی ، دارندگان رتبه اول تا 80 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها در گروه علوم انسانی و دارندگان رتبه اول تا 40 کشوری در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها در گروه هنر مشمول تسهیلات دانشجویی بنیاد در سال تحصیلی 98 97 می شوند .
براساس اعلام روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان ، دانشجویان متقاضی می توانند اطلاعات خود را به همراه تصاویر مدارک مثبته ، در سامانه اطلاعاتی بنیاد به نشانی https : //sina .
bmn .
ir بارگذاری یا به روزرسانی کنند و پس از آن ، حداکثر تا تاریخ 30 مهرماه جاری گزینه «درخواست بررسی پرونده برای بهره مندی از تسهیلات دانشجویی» را در بخش : ثبت درخواست ها» سامانه انتخاب کنند و مهلت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد .
متقاضیان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت بنیاد ملی نخبگان به نشانی https : //www .
bmn .
ir/fa IR مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
کیهان
1397/07/03
> همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی دانشگاهیان کشور نیز پا به پای ملت مسلمان و عزادار ایران به سوگ نشستند .
> با وجود همزمانی عاشورا و تاسوعا با روزهای پایانی تعطیلات تابستانی ، فریاد «یا ابا عبدالله» دانشجویان در فضای دانشگاه ها طنین انداز شد .
پرچم های برافراشته ، تکایای دانشگاهی ، دسته های عزاداری دانشجویان و پخت و توزیع نذورات ، فضای معنوی ویژه ای بر دانشگاه ها حاکم کرد .
دانشجویان نیز امسال نیز با وجود تعطیلی دانشگاه ها مثل سال های گذشته به سوگ اباعبدالله نشستند اما آنچه فضای امسال را با سال های گذشته متفاوت کرد طرح های جدید و متفاوت دانشگاهیان در حوزه اجتماعی و فرهنگی بود .
دانشگاهیان در میان عزاداری های خود از امور فرهنگی و اجتماعی هم غافل نبودند و طرح های جدیدی را ارائه کردند .
* پویش دانشجویی «ترک با معرفت چهار گناه»دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در طرحی به مناسبت آغاز ماه محرم الحرام اقدام به برگزاری پویش «حسینی باشیم» کرده اند .
این پویش در ایام ماه های محرم و صفر با محوریت چله ترک با معرفت گناه حول چهار گناه غرور ، غیبت ، ناامیدی و نگاه حرام برگزار می شود .
متقاضیان شرکت در این پویش حداقل یک موضوع را انتخاب کرده و از مطالب مربوط به آن در کانال استفاده می کنند به این صورت که در طول چهل روز کتاب ، جزوات ، فایل صوتی و تصویری برای بهره مندی شرکت کنندگان در کانال قرار داده خواهد شد تا با معرفت بیشتر به ترک گناه همت گماشته شود .
در طول دوره صوت استاد اخلاق در دانشگاه علم و صنعت در کانال قرار داده خواهد شد .
شرکت کنندگان در طول دوره اگر مرتکب گناه انتخابی شدند مبلغی را به عنوان صدقه با نیت سلامتی امام عصر (عج) اختصاص می دهند .
در انتها صدقات جمع آوری شده و به خیریه اهدا خواهد شد .
در انتهای پویش به قید قرعه به شرکت کنندگان جوایز نفیسی اهدا خواهد شد .
* معرفی فرهنگ سوگواری اقلیم توسط دانشگاهیانپویش «جلوه گاه حسینی معرف فرهنگ سوگواری اقلیم شما» از سوی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود .
این پویش به منظور معرفی فرهنگ سوگواری اقلیم های مختلف راه اندازی شده است .
تمام دانشگاهیان می توانند ضمن عکاسی موبایلی از آداب ، رسوم و سنن عزاداری منطقه خود ، با ارسال این تصاویر در این پویش شرکت کنند .
این تصاویر با نام افراد ارسال کننده و نام منطقه مورد نظر در شبکه های اجتماعی مرتبط با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر خواهد شد .
به 3 تصویر برتر ، جوایزی به رسم یادبود تعلق خواهد گرفت .
* برگزاری دوره مجازی «بصیرت حسینی»در دانشگاه هاشناخت و درک عظمت حادثه عاشورا و قیام امام حسین(علیه السلام) در تحولات جهان اسلام ضروری است و تأثیر بسزایی در بینش سیاسی ، نگرش فکری و چارچوب اعتقادی جوانان و دانشجویان دارد لذا مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان وابسته به نهاد (مقام معظم رهبری در دانشگاه ها) ، 10سوگواره فرهنگی آموزشی «بصیرت حسینی» را برای آشنایی هرچه بیشتر و بهتر دانشگاهیان و ارتقای سطح دانش و بینش و شور وشعور انقلابی فراگیران نسبت به شخصیت و نهضت سالار شهیدان حضرت امام حسین (علیه السلام) و آشنایی با اهداف و پیامهای قیام عاشورا برگزار می کند .
در این سوگواره آموزشی درس هایی متعدد با هدف تبیین عمیق تر ابعاد سیاسی و اجتماعی حادثه عاشورا و تثبیت نگاه نو به نهضت امام حسین(علیه السلام)توسط مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان ارائه شده است .
درس «آفتاب در مصاف» به منظور شناخت عمیق تر از سلوک سیاسی اجتماعی امام حسین(ع) ، اهداف قیام عاشورا و ثمرات این قیام سرنوشت ساز در جامعه اسلامی می پردازد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
کیهان
1397/07/03

این درس که شامل منتخبی از گفتارهای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره ی امام حسین علیه السلام و تحلیل وقایع قبل و بعد از عاشورای سال 61 هجری قمری است که به روش تحلیلی ارائه شده است .
درس «نگاهی نو بر نهضت حسینی» با هدف آموزش مخاطبان دانشگاهی در راستای تعمیق و تدقیق معارف عاشورایی از نگاه شهید مرتضی مطهری متناسب با نیازهای روز جامعه ، تدوین و ارائه شده است .
درس «گفتارهایی پیرامون عاشورا به بررسی شبهاتی پیرامون عزاداری محرم الحرام ، زمینه های قیام عاشورا و هدف از آن می پردازد .
درس «تاریخ زندگی امامین حسنین علیهما السلام» به بیان تاریخ زندگانی این دو امام می پردازد که از مطالب درس آموز و تاثیرگذار در زندگی بشریت است .
مطالبی که در این درس عنوان می شود عبارت از آیاتی از قرآن در شان امام حسن(ع) ، پذیرش صلح از طرف امام حسن(ع) ، دوران امامت امام حسین(ع) ، خروج امام حسین(ع) علیه حکومت یزید تا شب عاشورا است .
«واجبِ فراموش شده» درسی است که به آشنایی با مسئله امر به معروف و نهی از منکر پرداخته است .
این درس با هدف آموزش مسائل و واکاوی ابعاد مختلف این فریضه بزرگ الهی و ارتباط عمیق آن با نهضت تاریخی حضرت امام حسین (علیه السلام) ارائه شده است .
درس «چگونه نماز خوب بخوانیم» توسط علیرضا پناهیان در3جلسه تهیه شده و به موضوع چگونگی نماز خوب خواندن می پردازد در این درس استاد با پرداختن به جایگاه نماز خوب خواندن و انواع نماز سعی دارد تا فراگیر را با نماز بیشتر آشنا کند و کیفیت نماز را بیافزاید .
درس «آداب و احکام زیارت» به تبیین و بررسی چرایی و آثار معنوی زیارت پرداخته و با اشاره به آداب و مناسک آن بر اساس روایات ائمه معصومین(ع) و بزرگان دین ، چگونگی به جا آوردن یک زیارت با معرفت را به مخاطبین می آموزاند .
درس «آشنایی با امام شناسی» به بحث امامت از جوانب مختلفی چون تبیین ، اثبات ، دلایل حقانیت امام از منظر شیعه ، تعریف عصمت و تفاوت آن با عدالت پرداخته و در نهایت به اثبات ولایت امیرالمومنین (ع) بطور خاص بیان می گردد .
«گفتاری پیرامون عاشورا» ، «نگاه نو به نهضت حسینی» ، «تاریخ زندگی امامین حسنین(علیهماالسلام)» ، «واجب فراموش شده» ، «انسان 250 ساله» ، «آشنایی با امام شناسی» ، «چگونه نماز خوب بخوانیم؟» و «آداب واحکام زیارت» با هدف آموزش مخاطب دانشگاهی در راستای تعمیق و تدقیق معارف عاشورایی متناسب با نیازهای روز جامعه تهیه و تدوین کرده است .
برگزاری این سوگواره از اول محرم الحرام آغاز و تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت و به برگزیدگان ، هدایای فرهنگی اهدا خواهد شد .
سامانه آموزش مجازی دانشگاهیان با بیش از 170 درس مجازی در زمینه های معرفتی ، فرهنگی ، مهارتی از 3 سال پیش تا کنون راه اندازی شده که با استقبال بیش از 700هزار نفر از دانشجویان و استادان و کارکنان دانشگاه ها مواجه شده است دانشجویان جهت کسب اطلاعات بیشتر از محتوا ونحوه برگزاری این سوگواره می توانند به وب سایت آموزش مجازی دانشگاهیان به نشانی ec .
nahad .
ir یا دفاتر نهاد در دانشگاه های سراسر کشور مراجعه کنند .
* برپایی مسابقه سوگواره عاشورائیاندر دانشگاه خواجه نصیربا توجه به استقبال دانشجویان ، کارکنان و اساتید این دانشگاه در سال های گذشته از مسابقه سوگواره عاشورائیان ، هفتمین دوره مسابقه شعر و عکس عاشورائیان برگزار می شود .
این دانشگاه اعلام کرد تمام اساتید ، دانشجویان و کارکنان دانشگاه می توانند در این مسابقه و در بخش های عکس و شعر شرکت کنند .
تصاویر ارسالی بخش عکس باید حداکثر 5 فرم از آیین و رسوم عزاداری در شهرهای مختلف و تصاویر زیبای خلق شده در مراسم عزاداری سالار شهیدان سال 97 باشد ضمن اینکه این عکس ها توسط خود شخص یا یکی از اعضای خانواده گرفته شده باشد .
علاقمندان شرکت کننده در بخش شعر می توانند اشعار خود را در زمینه عزاداری و قیام سالار شهیدان و درس های عاشورا ارسال کنند .
شرکت کنندگان می توانند از تاریخ 20 شهریور تا 12 آبان 1397 آثار خود را به روابط عمومی دانشگاه تحویل دهند یا به ایمیل pr@kntu .
ac .
ir ارسال کنند ، مشخصات شرکت کننده و شماره همراه وی باید حتما در ایمیل ها ضمیمه شود .
قرار است پس از ارزیابی آثار ارسالی به نفرات برگزیده جوایزی اهدا شود .
شماره تلفن های 84064532 و 84064534 آماده پاسخگویی به سؤالات است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
کیهان
1397/07/03

* برگزاری مسابقه بصیرت حسینی در دانشگاه علمی کاربردیحجت الاسلام والمسلمین وحید بلندی معاون فرهنگی نمایندگی دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه جامع علمی کاربردی از برگزاری سومین دوره مجازی «نور مبین» با عنوان «بصیرت حسینی» خبر داد .
حجت الاسلام والمسلمین وحید بلندی بیان کرد : تمام دانشجویان ، اساتید ، کارکنان و خانواده های آنها می توانند در این دوره شرکت کرده و علاوه بر بهره مندی از درسنامه های تعریف شده و محتوای آن از جوایز نقدی مسابقه نیز برخوردار شوند .
* حضور 25 کاروان دانشجویی در عتبات عالیات به نقل از خبرگزاری فارس؛ حجت الاسلام سیدمحمدرضا فقیهی رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت : در روزهای تاسوعا و عاشورا یعنی روزهای پایانی این هفته 25 کاروان از دانشجویان عزادار ایرانی در سفر عتبات عالیات حضور داشتند .
وی افزود : در این روزها 10 کاروان در شهر کربلا ، 8 کاروان در شهر نجف و 7 کاروان در شهر کاظمین بودند .
یعنی حدود 900 نفر از دانشجویان عزادار ایرانی در روزهای تاسوعا و عاشورا در این سه شهر حضور داشتند .
به گفته وی اعزام دانشجویان به عتبات عالیات تا پایان مهر ادامه دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/07/03
> نتایج صد و سی امین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته 3 مهر اعلام شد .
> نتایج صد و سی امین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته 3 مهر اعلام شد .
این دوره از آزمون زبان انگلیسی پیشرفته (Tolimo : E A 2018) صبح روز پنجشنبه 22 شهریور 97 در شهر تهران برگزار شد .
نتایج نهایی از دیروز سه شنبه 3 مهر 97 بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس : www .
sanjesh .
org قرار گرفته است و داوطلبان می‎توانند با وارد کردن اطلاعات خود شامل : شماره پرونده ، نام و نام خانوادگی ، سال تولد و شماره کارت ملی نسبت به مشاهده آن اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
فارغ التحصیلان دانشگاهی
قدس
1397/07/03
> معاون ایجاد و توسعه پارک علم و فناوری خراسان رضوی نقش پارک را تسهیل گری ارتباط بین مراکز رشد با شرکت ها بزرگ دانست .
> به گزارش قدس آنلاین ، داوود تفضلی ظهر امروز در نشست خبری دستاوردها و برنامه های آینده پارک علم و فناوری خراسان رضوی که در دفتر این پارک در مشهد برگزار شد؛ گفت : در این معاونت ، هشت مرکز رشد مشغول فعالیت هستند .
معاون ایجاد و توسعه پارک علم و فناوری خراسان رضوی با اشاره به این نکته که مرکز رشد علوم انسانی برای اولین بار در کشور در این پارک علم و فناوری تشکیل شد ، در ادامه سخنان خود به اقبال ارگان ها و سازمان ها برای تشکیل مرکز رشد اشاره کرد و افزود : بسیاری از ارگان ها به این سمت رفته اند که مرکز رشد تشکیل دهند ، البته این مراکز در ابتدای کار باید یکسری ظرفیت ها برای ادامه کار داشته و از وزارت علوم مجوز اخذ کرده باشند .
وی ضمن بیان این موضوع که چهار مرکز رشد ما در پارک از وزارت علوم مجوز قطعی فعالیت دارند؛ اضافه کرد : چنانچه ارگان ها پای کار باشند ، مراکز رشد می توانند از ظرفیت های آنان برای پیشبرد اهدافشان بهره گیرند .
تفضلی نقش پارک را تسهیل گری ارتباط بین مراکز رشد با شرکت ها بزرگ دانست و در رابطه با معافیت هایی که مراکز رشد وابسته به پارک علوم و فناوری می توانند از آنها بهره مند شوند؛ خاطرنشان کرد : معافیت ها مختص مناطق آزاد تجاری است ، با توجه به اینکه پارک های علم و فناوری نیز جزو مناطق آزاد محسوب می شوند ، تنها مراکز رشد و شرکت هایی که زیر نظر پارک هستند از این معافیت ها بهره می برند .
فعالیت 30 شرکت در حوزه فناوری های نرم در ادامه این نشست ، مدیر مراکز رشد و فناوری خراسان رضوی نیز ضمن بیان این مطلب که قلب تپنده پارک ها مراکز رشد هستند؛ گفت : عملا پذیرش اولیه ایده ها و طرح ها و هسته های تحقیقاتی که فارغ التحصیلان دارند در این بستر رشد می یابد .
سید ایمان شریعتی پارک های علم و فناوری را چتری بزرگ تر دانست که علاوه بر ارائه خدمات حمایتی و مشاوره ای ، همکاری خود را با مراکز رشد پس از گذراندن یک دوره سه ساله ادامه می دهد .
وی با اشاره به این نکته که سه مرکز رشد پارک در شهرستان های گناباد ، تربت حیدریه و نیشابور هستند؛ اضافه کرد : این مراکز توانسته اند ضمن به خدمت گیری ظرفیت های شهرستان ها به عنوان یک پارک کوچک با ساختاری مستقل فعالیت کنند .
مدیر مراکز رشد و فناوری خراسان رضویبه فعالیت های پارک در حوزه فناوری های نرم اشاره کرد و یادآور شد : در پارک علم و فناوری خراسان مرکز رشدی در حوزه فرهنگ وجود دارد که بر روی فناوری های نرم متمرکز است .
شریعتی توجه به مقوله سوغات و ارائه تولیداتی در این خصوص نمونه ای از فعالیت های این مراکز خواند و ضمن اشاره به اینکه در حوزه فناوری های نرم 30 شرکت فعالیت دارند؛ بیان کرد : این شرکت ها توانسته اند به صورت مستقیم برای حدود 300 نفر اشتغال زایی کنند که عمدتا فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند .
فعالیت 26 شرکت تحقیق و توسعه در پارک علم و فناوری خراسان رضوی در ادامه این نشست ، مدیر امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان رضوی نیز ضمن بیان این نکته که پارک های علم و فناوری بنا به رسالتی که دارند محل تولید تکنولوژی هستند؛ گفت : در این پارک ها شرکت هایی که اقدام به ایجاد کسب وکارهای جدید بر مبنای تکنولوژی می کنند ، فعالیت دارند .
سید مهدی مظلوم زاده رفع مشکلات صنعت را عمده وظیفه این شرکت ها دانست و افزود : حدود 75 شرکت در امور موسسات پارک فعالیت دارند که 26 شرکت ، واحدهای آرندی و تحقیق و توسعه محسوب می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
فارغ التحصیلان دانشگاهی
قدس
1397/07/03

وی به مزایای حضور در پارک اشاره کرد و افزود : معافیت مالیات بر عملکرد به مدت 20 سال و معافیت های گمرکی بخشی از این مزایا هستند ، البته معافیت های گمرکی مشمول شرکت های صادرات محورند که با توجه به اینکه عمده شرکت های پارک در حوزه داخل فعالیت دارند ، این معافیت مورد استفاده قرار نمی گیرد .
مدیر امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان رضوی اضافه کرد : همچنین در حوزه انون کار نیز اختیارات مشابه مناطق آزاد است که البته فضای غیر بین المللی کشور ما سبب شده از این مزیت هم استفاده چندانی نشود .
مظلوم زاده درخصوص پروژه کریدور علم و فناوری خراسان رضوی بیان کرد : نام این کریدور به منطقه ویژه علم و فناوری رضوی تغییر کرده ، اما ماهیت آن همچنان مجازی است .
وی ادامه داد : همچنین چارچوب این منطقه ویژه قرار است با عنوان یک شرکت سهامی ادامه فعالیت دهد .
مدیر امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان رضوی با بیان این نکته که پارک علم و فناوری مشارکتی حدود 40 درصدی در این منطقه ویژه دارد؛ تصریح کرد : در این منطقه هشت کانون توسعه ای پیش بینی شده که گردشگری ، سلامت و فناوری های نوین بخشی از این کانون ها محسوب می شوند .
مظلوم زاده هدف اصلی ایجاد این منطقه ویژه را ایجاد یک نگاه ویژه توسعه ای به علم و فناوری دانست .
منبع : فارس انتهای پیام/.
1
فهرست