وزارت علوم - مطبوعات 9 مهر 97
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت 12:26
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
7773066 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه شروع
1397/07/08
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : اعطای ماموریت های محلی به دانشگاه ها به آن معنا نیست که رشد و توسعه آنها محدود می شود ، باید از ظرفیت دانشگاه های کوچک و اعضای هیات علمی جوان برای حل مسائل استفاده کرد .
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : اعطای ماموریت های محلی به دانشگاه ها به آن معنا نیست که رشد و توسعه آنها محدود می شود ، باید از ظرفیت دانشگاه های کوچک و اعضای هیات علمی جوان برای حل مسائل استفاده کرد .
«منصور غلامی» برای پاسخ به سوال نادر قاضی پور نماینده ارومیه و محمد حسین فرهنگی نماینده تبریز در مورد این که چرا در سطح بندی و اجرای برنامه آمایش آموزش عالی(طرح آمایش) برخی دانشگاه های معتبر کشور را در مراکز استان ها و برخی شهرستان ها ، محلی اعلام کردید ، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس حضور یافت .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سوال اظهارداشت : این وزارتخانه طبق قانون برنامه ششم توسعه و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که در اواخر اسفند 94 تصویب شد موظف به ساماندهی آموزش عالی کشور شده است .
غلامی افزود : وزارت علوم در کارگروه های تخصصی متعدد و با بررسی های میدانی ، منطقه بندی دانشگاه های مختلف را انجام داد و در تعاریف ماموریت گرا و هم ماموریت های علمی برای مراکز علمی تعاریف خاصی را ارائه کرد .
وی تصریح کرد : وزارت علوم در راهبردها برای فعالیت های بین المللی دانشگاه ها تکلیف کرده که از ظرفیت دانشگاه ها برای حضور در عرصه های بین المللی استفاده شود که در این زمینه دانشگاه های بزرگ تعریف شدند .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : تعریف بین المللی به معنای ساقط شده تعریف ملی و منطقه ای نیست ، بنابراین آنها نیز می توانند ماموریت های منطقه ای داشته باشند ، لذا در تعاریف مطرح شده ، دانشگاه های استانی به عنوان منطقه ای و ملی معرفی شده و دانشگاه های جوانی که در کنار دانشگاه های بزرگ استان وجود دارد ، به عنوان محلی معرفی شده اند .
غلامی همچنین اظهار داشت : در برنامه ساماندهی آموزش عالی بر لزوم حمایت از دانشگاه های کوچک با ماموریت های محلی تاکید شده است ، هر دانشگاه ماموریت های محلی خود را دارد بدان معنا است که انتظار از دانشگاه ها در محل استقرار خود نسبت به حل مسائل و مشکلات مبتلا به در آن منطقه تاثیرگذار باشد .
وی همچنین گفت : طبیعتا اعضای هیات علمی دانشگاه ها ، تحصیلات تکمیلی لازم برای حل مشکلات منطقه و محل را دارند ، در این زمینه تلاش کردیم در دانشگاه های کوچک از اساتید جوان ، نخبه و دانشمند استفاده کنیم تا نسبت به حل مسائل اهتمام ورزند ، ما از این ظرفیت استفاده کردیم چنان که نمونه های دیگری در حل مسائل و مشکلات به دانشگاه ها سپرده شد .
وزیر علوم ادامه داد : ماموریت های محلی داده شده به دانشگاه ها به آن معنا نیست که رشد و توسعه آن دانشگاه محدود شود .
ما از ظرفیت های دانشگاه به بهترین شکل استفاده می کنیم .
غلامی افزود : ما باید کمک کنیم تا از ظرفیت دانشگاه های کوچک و اعضای هیات علمی جوان برای حل مسائل منطقه استفاده شود .
البته وزارت علوم در دادن رشته و پذیرش دانشجو در دانشگاه های محلی و منطقه ای محدودیتی ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه شروع
1397/07/08

**نمایندگان از پاسخ های وزیر علوم قانع نشدندنادر قاضی پور نماینده ارومیه نیز با طرح سوال از وزیر علوم گفت : راهکاری غیر از استفاده از توان داخلی نخبگان دانشگاهی برای رفع مشکلات کشور وجود ندارد ، ولی این اتفاق رخ نداده است .
وی ادامه داد : طبق اخبار ، وزارت علوم مشغول اجرای طرح آمایش آموزش عالی است و سطح بندی دانشگاه ها و منطقه بندی کشور را هم انجام داده است البته بنده با توزیع عادلانه منابع ، ایجاد فرصت های برابر و استفاده از مزیت های منطقه ای و کاهش تمرکزگرایی و موضوعات ملی و فرااستانی موافقم ، اما نوع اجرای مصوبات دارای ایراداتی است که موجب تحقق عکس اهداف مذکور شده است .
نماینده مردم ارومیه در مجلس ادامه داد : مگر قرار نبود با منطقه بندی دانشگاه ها خود مناطق تصمیم بگیرند؟ با محلی اعلام شدن دانشگاه ها ، تکلیف هیات علمی رشته های ملی که تعطیل خواهند شد ، چه می شود آیا فکری برای هزاران استادی که بیکار می شوند ، شده است؟پس از سخنان وزیر علوم ، قاضی پور نماینده سوال کنندده اعلام کرد از پاسخ های این وزیر قانع نشده است و آن را به رای مجلس گذاشت .
نمایندگان مجلس نیز با 53 رای موافق ، 132 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر پاسخ های غلامی را قانع کننده ندانستند .
**مجوز جدیدی برای تاسیس مراکز آموزش عالی از سال 92 صادر نشده است منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناری در ادامه جلسه علنی امروز مجلس در پاسخ به سوال محمدرضا صباغیان و سید جواد ابطحی نمایندگان بافق و خمینی شهر درباره دلیل گسترش بی رویه دانشگاه ها و برنامه های این وزارتخانه برای ساماندهی آموزش عالی در کشور اظهارداشت : مجوز جدیدی برای تاسیس مراکز آموزش عالی از سال 92صادر نشده مگر این که یک مرکز آموزش عالی با لحاظ مصوبه شورای عالی اداری تبدیل وضعیت شده باشد .
وی ادامه داد : روند توسعه آموزش عالی به لحاظ کمی در دو دهه اول انقلاب به نحوی بوده که در مجموع 65 موسسه دولتی و 75 موسسه غیردولتی وجود داشت ، اما از سال 84 تا 92 این تعداد افزایش قابل توجهی داشته است .
وی افزود : دلیل افزایش این تعداد ، اقبال عمومی مردم به تحصیل در دانشگاه ها بود ، در پاسخ به این اقبال ، حرکت وسیعی برای گسترش مراکز آموزش عالی انجام شد .
وزیر علوم یادآور شد : در سال های 90 و 91 افزایش دانشجو در پذیرش صورت گرفته ، اما با کاهش جمعیت داوطلبان برای ورود به دانشگاه ، اقبال دانشجویان به مراکز آموزش عالی کوچک کم شده است .
غلامی تصریح کرد : دربازه زمانی 8 الی 9 سال دو هزار و 800 موسسه ایجاد شد ، اما از سال 92 به بعد مجوز جدیدی برای تاسیس مرکز آموزش عالی صادر نشده ، مگر این که یک مرکز آموزش عالی با لحاظ مصوبه شورای عالی اداری تبدیل وضعیت شده است .
وی با بیان این که به بحث محدود سازی ایجاد واحدهای دانشگاهی توجه شده است ، اظهار داشت : پژوهشگاه ها که وظیفه انجام کارهای پژوهشی را دارند ، علی رغم اینکه وظیفه قانونی آنان کارهای تحقیقی بود به پذیرش دانشجو اقدام کردند که این موضوع مهار شد .
وی تصریح کرد : در پنج سال گذشته تلاش برای افزایش واحدهای دانشگاهی و موسسات آموزشی انجام شده است .
وزیر علوم یادآور شد : یکی از مهم ترین اقدامات انجام شده جلوگیری از توسعه کمی و توجه به بخش پژوهش است به همین جهت مشوق هایی برای دانشگاه های کوچک و متوسط در کنار آموزش که به پژوهش توجه می کنند قرار داده شده است .
غلامی گفت : مجموع مصوباتی که در شورای گسترش در مجموعه ارزیابی وزارت علوم که با حجم زیاد و دقت فراوان و قابل عرضه در زمان مناسب صورت گرفته در راستای عدم ادامه توسعه کمی و استفاده از ظرفیت ها برای هم افزایی در کنار هم و قرار دادن دانشگاه ها استفاده شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه شروع
1397/07/08

وی با تاکید بر این که باید ارتقاء کیفی مورد توجه ویژه قرار گیرد ، اظهار داشت : از نمایندگان تقاضا دارم که وزارت علوم را برای انجام هر چه بهتر این برنامه یاری کنند .
**نمایندگان در سوال دوم نیز از پاسخ های وزیر علوم قانع نشدند محمدرضا صباغیان نماینده بافق و مهریز نیز با طرح سوال خود گفت : بسیاری از رشته ها در دانشگاه های کشور حذف و در حال ادغام است که این مسئله به خودی خود اقدام خوبی در شرایط کنونی است ، اما با توجه به اینکه این گسترش بی رویه پیش از این و بدون کار کارشناسی صورت گرفته است .
وی تصریح کرد : امروز با حذف و ادغام دانشگاه ها بسیاری از نیروهای دانشگاهی بلاتکلیف شده اند .
صباغیان گفت : برخی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی قادر به تامین هزینه های خود نیستند ، البته برخی از مراکز علمی وارد امور اقتصادی شده اند که هیچ ربطی به کار آموزش عالی و دانشگاهی ندارد .
وی ادامه داد : گسترش بی رویه دانشگاه ها در مقطع زمانی سال های 84 تا 92 با سیاست های خاصی که در آن زمان اعمال می شد ، صورت پذیرفت ، ولی از سال 92 تا 95 نیز شاهد بودیم که ایجاد 1800 ظرفیت در مقطع دکتری و 4300 ظرفیت در رده کارشناسی ارشد نیز با تصمیم دولت محقق شد .
نهایتا نمایندگان با 58 رای موافق ، 130 رای مخالف و 3 رای ممتنع از 222 نماینده حاضر اعلام کردند که از پاسخ های وزیر علوم قانع نشدند و غلامی امروز دو کارت زرد از مجلس گرفت .
/ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
خراسان
1397/07/09
> معاون فرهنگی دانشگاه تهران از تبرئه بیش از70 درصد دانشجویان بازداشتی این دانشگاه در دادگاه تجدیدنظر خبر داد و گفت : «وضعیت چند دانشجوی باقی مانده نیز آذرماه جاری مشخص خواهد شد.
> معاون فرهنگی دانشگاه تهران از تبرئه بیش از70 درصد دانشجویان بازداشتی این دانشگاه در دادگاه تجدیدنظر خبر داد و گفت : «وضعیت چند دانشجوی باقی مانده نیز آذرماه جاری مشخص خواهد شد .
» پیش از این نیز حجت الاسلام رستمی رئیس جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از ورود این نهاد به مسئله دانشجویان بازداشتی خبر داده و گفته بود : با پیگیری های انجام شده بخش قابل توجهی از پرونده های دانشجویی با حسن نظر مدیران ارشد و میانی دستگاه قضایی به شکل مناسبی در حال حل شدن است .
درعین حال به گزارش ایسنا ، روز گذشته دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن بیان این مطلب به تشریح آخرین وضعیت پرونده های دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران پرداخت و افزود : همان طور که قبلا نیز اعلام شده است دادگاه تجدیدنظر بسیاری از دانشجویان بازداشتی وقایع دی ماه 1396 تا پایان شهریورماه برگزار شده و تنها شش نفر از این دانشجویان هنوز بر احکام بدوی هستند و به دادگاه تجدیدنظر نرفته اند .
وی از تبرئه بیش از 70 درصد دانشجویان دانشگاه تهران در دادگاه تجدیدنظر خبر داد و گفت : خوشبختانه حدود 25 نفراز دانشجویان در دادگاه تجدیدنظر تبرئه شدند یا احکام تعلیقی و سبکی را دریافت کردند و امیدوار هستیم دانشجویان باقی مانده نیز به همین صورت بتوانند در دادگاه تجدیدنظر تبرئه شوند یا احکام سبک دریافت کنند .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با تاکید بر این که هیچ دانشجوی بازداشتی این دانشگاه مشکلی برای ثبت نام و حضور در کلاس درس ندارد ، اظهار کرد : خوشبختانه تمامی دانشجویانی که با مشکل امنیتی مواجه بودند ، چه کسانی که به دادگاه تجدیدنظر رفتند یا کسانی که هنوز در دادگاه بدوی هستند منعی برای حضور در کلاس درس و دانشگاه ندارند و همه این دانشجویان می توانند طبق روال عادی ثبت نام و سرکلاس های درس حضور پیدا کنند .
سرسنگی تصریح کرد : به احتمال زیاد دادگاه تجدیدنظر چند دانشجوی باقی مانده نیز آذرماه امسال برگزار می شود و امیدوار هستیم مسئولان قوه قضاییه همان طور که نهایت مساعدت و همراهی را با دانشجویان دیگر داشتند در خصوص آن ها نیز همراهی لازم را داشته باشند .
ضمن این که نباید تلاش های رئیس دانشگاه تهران ، وزیر علوم ، مسئولان قوه قضاییه و دیگر نهادهای امنیتی را در به حداقل رساندن آسیب به دانشجویان نادیده گرفت .
معاون وزیر علوم : مجموع احکام صادر شده برای 12 تا 14 دانشجوست در همین باره دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم در گفت و گو با فرهیختگان درباره وضعیت دانشجویان بازداشت شده در حوادث دی ماه سال گذشته اظهار کرد : در مرحله اول بحث بازداشتی ها و آزادی آن ها مطرح بود که مربوط به هفته های پایانی نیم سال اول و آغازین نیم سال دوم سال تحصیلی 97 96 می شود .
تلاش های زیادی شد تا دانشجویان بازداشتی به موقع آزاد شوند و بتوانند در آزمون های پایان نیم سال اول سال تحصیلی خود شرکت کنند که از این لحاظ با تلاش و هماهنگی های به عمل آمده ، 37 درصد دانشجویان در روز های اول دستگیری تبرئه یا با دریافت تعهد آزاد شدند .
وی افزود : 51 درصد با قید وثیقه آزاد شدند و حکم دادگاه بدوی هم برای آن ها صادر نشده است .
اما برای برخی دانشجویان ، پرونده قضایی تشکیل و زمان دادگاه بدوی تعیین و برای تعدادی نیز احکامی صادر شد که تعداد آن ها در ابتدا پنج نفر بود ، ولی در مجموع احکام صادر شده برای 12 تا 14 نفر از دانشجویان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/08
> لایحه حق تحصیل ، مصداق جرم را روشن تر می کند.
> چند روزی می شود که از آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه ها می گذرد و دانشگاه ها در تدارک استقبال از ورودی های جدید هستند .
اما کمتر دانشجویی است که نداند دوره دانشجویی صرفا محدود به امور آموزشی نمی شود و اگر دوره دانشجویی آمیخته با فعالیت های فرهنگی اجتماعی باشد ، زمینه رشد و ارتقای اجتماعی دانشجویان نیز تسهیل می شود .
اما اقدام فرهنگی صرفا متکی به اقدامات داوطلبانه دانشجویی نیست و مسئولان هم باید زمینه کار فرهنگی اجتماعی در دانشگاه ها را فراهم کنند .
به همین جهت در آستانه بازگشایی دانشگاه ها با دکتر غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم گفت وگو کردیم .
گفت وگویی که از حال و روز فرهنگی دانشگاه ها شروع شد اما موضوعاتی همچون وضعیت دانشجویانی که با احکام قضایی مواجه شده اند و چالش های پایان سال تحصیلی گذشته هم به میان آمد .
دکتر غفاری یک موضوع را در کنشگری دانشجویی مورد تاکید قرار داد؛ اینکه «اولا همه تشکل ها و مجموعه های دانشجویی باید در چارچوب آیین نامه ها فعالیت کنند و هر مجموعه ای در اساسنامه خود نوع فعالیتش ذکر شده که باید براساس آن ، درخواست کنشگری و پذیرش خود را بدهد و طبق همان فعالیت نیز هیات مربوطه مجموعه دانشجویی را پذیرفته و به آن موافقت اصولی و مجوز فعالیت دهد و طبیعی است که هر مجموعه دانشجویی از دایره فعالیت خود خارج شود ، دانشگاه باید به این مساله ورود پیدا کند .
» وضعیت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها را درحال حاضر چطور ارزیابی می کنید؟ آیا حال فرهنگی دانشگاه ها خوب است؟ دانشگاه میدانی است که در آن چندگانگی امور جریان دارد که امر فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی از جمله آن است .
به تعبیری علاوه بر امر آموزشی و پژوهشی به عنوان کارویژه های اصلی ، کارویژه های دیگری هم به صورت پیدا و ناپیدا مطرح هستند؛ اما در اینجا بحث مان درباره عرصه فرهنگی و اجتماعی است که باید بگوییم اگر خواسته باشیم حال وهوای فرهنگی دانشگاه ها را معنا کنیم در وهله اول باید ببینیم سرزندگی و پویایی امر فرهنگی و اجتماعی در عرصه دانشگاه چه وضعیتی به خود گرفته است؟ به صورت مشخص تر زمانی که صحبت از امر فرهنگی و فعالیت های این حوزه می شود ، در ذهن مجموعه فعالیت هایی که به صورت فوق برنامه در عرصه فرهنگی شکل می گیرد ، نقش می بندد و این بخش ، قسمت پیدای فعالیت های حوزه فرهنگی است ولی بی تردید این عرصه یک بخش ناپیدا نیز دارد که به نوعی مناسبات و سیر و سلوک زندگی دانشجویی را رقم می زند .
بی شک اگر زمانی که دانشجویان به صورت شبانه روزی در قالب زیست های روزانه و شبانه فعالیت می کنند را در نظر بگیریم یا به عبارت دیگر زمان هایی که دانشجویان در میدان دانشگاه و خوابگاه های دانشجویی در اختیار دارند را مدنظر قرار دهیم ، بخشی از این زمان مصروف فعالیت های اجتماعی و فرهنگی می شود ، پس در میدان دانشگاه به ویژه برای دانشجویان خوابگاهی این مساله پررنگ تر است و فعالیت فرهنگی را در زیست شبانه و روزانه دانشگاهیان چه در خوابگاه ها و چه در داخل دانشگاه ها شامل می شود .
نمود فعالیت های اجتماعی و فرهنگی دانشجویان در حوزه فعالیت های فوق برنامه است که بالطبع جزء فعالیت های جمعی نیز محسوب می شود و بنابر این از جانب تشکل ها ، کانون ها ، حلقه ها و .
نمود پیدا می کنند ، حال سوال این است که سمت وسوی این فعالیت ها به کدام جهت است؟ می دانیم که در دانشگاه ها ما با طیف متنوعی از دانشجویان روبه رو هستیم؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/08
چراکه دانشگاه به نوعی جامعه را نمایندگی می کند و همان طور که در جامعه با تکثر و لایه های فکری متفاوتی روبه رو هستیم ، در دانشگاه نیز این مساله را داریم و در راستای همین موضوع با سلایق و ذائقه ها و جهت گیری های مختلفی مواجه هستیم که نوع فعالیت های فوق برنامه دانشجویان را نیز تعیین می کند و به همین خاطر وقتی سراغ تشکل های اسلامی هم می رویم ، باز در ذیل این مفهوم می بینیم تشکل های مختلفی داریم که در آنها سلایق مختلفی جاری است .
زمانی که سراغ کانون ها ، حلقه های فکری و ادبی هم می رویم این مساله را شاهد هستیم و طبیعی است که از یک سو هر چه این مجموعه ها پرشمارتر باشند ، فعالیت فرهنگی نیز افزون تر و گرمی و طراوت بیشتری خواهند داشت و از سوی دیگر هر چه این انجمن ها و تشکل ها جمعیت بیشتری را تحت پوشش خود داشته باشند ، اقدامات و فعالیت های آنها بازنمایی و نیز ضریب نفوذ بیشتری خواهند داشت .
ما امروزه در دانشگاه ها باتوجه به اینکه در آستانه آغاز و شروع سال تحصیلی جدید قرار داریم ، می بینیم که فضای فرهنگی دانشگاه ها چندان بی رونق نیستند ، با این حال باید توجه داشته باشیم که انتظارات و مطالبات از این عرصه نیز کم نیستند و امروز به ویژه برای دانشگاه های نسل جدید که این باور و انتظار از آنها وجود دارد که دانشجویان آنها در کنار مهارت و تخصصی که از طریق کسب دانش و حرفه تخصصی شان به دست می آورند ، باید به مهارت های اجتماعی و فرهنگی نیز مسلح شوند و خود این مساله باعث شده که ضرورت ورود و توجه به فعالیت های فرهنگی نیز بیش از گذشته شود و این انتظار وجود دارد که فضای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در کنار فعالیت های آموزشی و پژوهشی ، از سرزندگی و رونق مضاعفی برخوردار شود و این امکان نیز به نوعی برای این دسته از فعالیت ها فراهم است که البته نیاز به یک سری مشوق ها ، تسهیلات و فراهم سازی فرصت برای رونق بخش بیشتری به این فعالیت ها نیز وجود دارد .
به فضای متکثر فرهنگی در دانشگاه ها به درستی اشاره کردید؛ معاونت فرهنگی وزارت علوم برای رونق بخشیدن به این فعالیت های متکثر فرهنگی و اجتماعی در آستانه سال تحصیلی جدید چه برنامه هایی دارد؟ باید به این نکته اشاره کنیم که فعالیت های فرهنگی و اجتماعی که در دانشگاه ها صورت می گیرد ، فعالیت های داوطلبانه ای بوده و جویش و جوشش آنها برآمده از متن و فضای دانشگاه هاست .
طبیعی است وقتی فعالیتی داوطلبانه و از روی اراده کنشگران و عاملان اجتماعی است ، تکثر و تنوع را نیز به همراه خود دارد و سیاست ما بر این است که امکان و فرصت لازم را برای انتخاب دانشجویان مبنی بر اینکه بتوانند قابلیت ها و کنشگری خودشان را نشان دهند فراهم کنیم و به همین منظور نیز جلساتی را در آستانه شروع سال تحصیلی جدید با معاونان فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه ها داشتیم تا هم تبادل تجارب ، دستاوردها ، کاستی ها ، تنگناها ، موانع و ظرفیت ها را داشته باشیم و هم ستاد سیاست ها و راهبردهایی که می توانند به رونق فعالیت های فرهنگی و اجتماعی کمک کنند را با مجموعه صف در میان گذاشته تا با تعاطی فکری و تعامل لازم بیشترین استفاده از منابع و فرصت ها در اختیار قرار گیرد .
درباره موانعی که بر سر راه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان وجود دارد به صورت مصداقی توضیح می دهید؟ آیین نامه های ما درمواردی کمی حالت سختگیرانه دارند که البته آن نیز بدان دلیل است که فعالیت های انجام شده از پاکیزگی و مصونیت بیشتری برخوردار بوده و با اطمینان بیشتری انجام شوند ، اما سعی شده که با توجه به تجربه ای که از خود دانشگاه ها به دست آمده ، بازنگری هایی در آنها صورت بگیرد و قطعا بازنگری هایی هم صورت گرفته و قرار است در آینده ادامه داشته باشد و این اقدام براساس نوع نگاهی که از خود دانشگاه ها ، مسئولان و کسانی که در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی فعالیت دارند ، نشأت گرفته و بر همین مبنا در حال بازنگری در شیوه ها و رویه هایی هستیم که امکان و تسهیل بیشتری را برای انجام و صورت بندی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی فراهم کنند .
بازنگری هایی که عنوان کردید هم در حوزه تشکل های دانشجویی و هم نشریات دانشجویی است؟ بله ، البته در این بازنگری از پیشنهادها و نقطه نظرهای مطرح شده از جانب دانشجویان ، تشکل های دانشجویی و کارشناسان حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها که ارتباط بیشتری را با عرصه و میدان عمل این فعالیت ها دارند ، استفاده شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/08

ما چند نوع آیین نامه در بحث نشریات داریم ، منظورتان بازنگری در همه آیین نامه ها اعم از دستورالعمل اجرایی و شیوه نامه برگزاری انتخابات است؟ بله؛ ما هم شیوه نامه برگزاری انتخابات داریم که با توجه به مسائل و تجاربی که در برگزاری آخرین انتخابات در دانشگاه اصفهان وجود داشته ، این کار صورت گرفته است؛ البته پیش از آن نیز جلساتی را در ستاد داشتیم و نمایندگان دانشگاه های ستادی و دیگر مجموعه ها نکاتی را مطرح کردند و از طرف دیگر با توجه به گزارش ها و ارزیابی هایی که از همه جشنواره ها تهیه می کنیم ، شیوه نامه برگزاری انتخابات بازنگری شده و در اختیار مجموعه ها نیز قرار گرفته تا آنها نیز نظرات خود را بیان کنند .
یکی از مشکلاتی که ما در این حوزه داشتیم مربوط به دانشگاه های ستادی است؛ از قبیل دانشگاه پیام نور ، دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه فنی وحرفه ای؛ چراکه این دانشگاه ها گستردگی زیادی داشته و جمعیت دانشجویی قابل توجهی را نیز تحت پوشش دارند و فعالیت هایی را نیز در حوزه نشریات دانشجویی انجام می دهند و از آنجایی که انتخابات باید ابتدا در سطح دانشگاه ها صورت بگیرد و بعد به مراحل بالاتری بیاید و چون برای این مجموعه ها جمع کردن مدیران برای برگزاری انتخابات کار مشکلی است ، تصمیم گرفتیم به سمت فراهم سازی امکان الکترونیکی شدن انتخابات حرکت کنیم تا از مشکلات موجود کاسته شود .
از سوی دیگر مسائل مربوط به نشریات نیز بحث های حقوقی ای دارد که از مشاوران حقوقی استفاده کردیم و نقطه نظرات آنها نیز در حال جمع بندی است که درنهایت باید آنها را با مجموعه هایی که پای کار هستند ، در میان بگذاریم تا بتوانیم بازنگری لازم را انجام دهیم؛ درنهایت قرار است مکانیسم و سازوکاری فراهم شود و در اختیار مجموعه قرار بگیرد که کاستی و تنگنای کمتری داشته باشد و بیشتر تسهیل کننده و رونق بخش فعالیت و کنشگری دانشجویان در عرصه های یاد شده باشد .
روند برگزاری انتخابات نشریات در شیوه نامه جدیدی که سال گذشته برای اولین بار اجرا شد ، تسهیل شده بود که جای تشکر دارد؛ اما نکاتی وجود داشت از جمله اینکه دانشجویان می گفتند چطور فردی که در دانشگاه خود نتوانسته رای لازم برای حضور در کمیته ناظر بر نشریات را کسب کند اما می تواند در شورای ناظر وزارت علوم که نهادی مرجع محسوب می شود ، امکان حضور داشته باشد ! آیا در بازنگری ای که اشاره کردید ، باز هم قرار بر تسهیل بیشتر این فرآیند خواهد بود؟ وقتی شیوه نامه ای نوشته می شود تا زمانی که به مرحله اجرا نرسد ، تنگناها و معایب آن نشان داده نمی شود و بعد از اینکه ظرف یک یا دو سال اجرایی شد ، تنگناها و نکات دیده نشده خود را نشان می دهد .
افزون بر این عرصه فرهنگی و اجتماعی ، عرصه ای پرتغییر و پویاست .
علاوه بر ساخت ها و سلایق و ذائقه های تازه و جدید نیز تغییرات متنی و زمینه ای متأثر از فضا و زمانه و همین طور بازنگری های زودبه زود و پیوسته در شیوه نامه که تنظیم مسیر و جهت کنش ها را عهده دارند ، طلب می کند .
در نتیجه در راستای تسهیل بیشتر کارها و امور ، نیاز به بازنگری در آن وجود دارد .
با این حال باز هم این شیوه نامه بدون مشکل نبوده و بر این مبنا در حال آماده سازی دوباره آن هستیم و هدف نیز صرفا این است که امکان مشارکت و فعالیت های بیشتر که مدنظر مسئولان دانشگاهی و خود دانشجویان است ، فراهم شود .
آقای دکتر؛ اگر الان شما یک فعال دانشجویی بودید ، به معاونت فرهنگی وزارت علوم چه انتقادی مطرح می کردید؟ همه عرصه ها می توانند همواره مورد بازخوانی و نقد قرار بگیرند و من اگر در جایگاهی که عنوان کردید ، قرار داشتم بحث مسائل مالی را اصلا مطرح نمی کردم ، البته نه اینکه این موضوع اصلا اهمیت ندارد ، قطعا هر گاه قرار است فعالیتی صورت بگیرد نیاز به کمک های مالی است ولی شخصا بیشتر انتظار داشتم که مواردی به لحاظ محتوایی و تجاربی که در دانشگاه های مختلف و حتی بیرون از کشور برای انجام فعالیت های فرهنگی وجود دارد ، مورد توجه قرار بگیرد و مهم تر اینکه انتظار داشتم به نوعی به توانایی ها و قابلیت هایی که در دانشجویان وجود دارد ، بیشتر اعتنا شود .
از معاونت فرهنگی می خواستم اجازه دهند تا دانشجو کنشگری خودش را داشته باشد و از طرف دیگر دانشجویان را نیز متوجه حقوق ، مسئولیت و تکالیف شان کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/08

الان به عنوان معاون فرهنگی وزیر علوم چه انتظاری از فعالان دانشجویی دارید؟ مهم ترین انتظاری که از دانشجویان دارم این است که توانمندی های اجتماعی ، فرهنگی و اخلاقی خود را در کنار توانایی های دانشی ، مهارتی و تخصصی رشته تحصیلی شان تقویت کنند .
به تعبیری بی توجه به کسب و تقویت سرمایه های فرهنگی ، اجتماعی و اخلاقی خود نباشند و نسبت به کیستی ، جایگاه و کنشگری خود در مناسبات اجتماعی و فرهنگی درنگ بیشتری داشته باشند .
از فرصت ها و زمان های خود به شایسته ترین وجه ممکن استفاده کنند و با آموزه وقت طلا است و زمان سپری شده دیگر امکان بازگشت ندارد ، زندگی کنند .
برای همه کسانی که تجربه زیست دانشگاهی را دارند دوره دانشجویی دوره بی بدیلی در چرخه زندگی آنهاست .
این دوره را نباید دست کم بگیریم و از آن غافل باشیم و صرفا نوعی گذار عمر در قالب زندگی روزمرگی تلقی کنیم .
بیشتر از اینکه به طول این دوره بیندیشیم به عرض ، پهنا و عمق این دوره توجه کنیم .
دانشجوی فعال کسی است که همیشه در اندیشه و نگران داشتن وقت کم یا کم آوردن زمان است؛ در نتیجه مدیریت زمان برای او پیوسته مطرح است و برای تمامی امور خود برنامه دارد .
وقت و زمان بدون برنامه ندارد ، حتی زمانی که به عنوان زمان فراغت لحاظ می کند .
مدنظر و خو گرفتن به بازکاوی ، خود اندیشی و محاسبه خویشتن در کنار نقادی و اندیشیدن در باب گذشته ، حال و آینده انتظاری است که به عنوان یک فرد آگاه و اندیشه ورز باید در خود درونی کنیم .
به نظر شما مرز این کنشگری یک دانشجو در فضای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها کجاست؟ اگر ما بخواهیم دانشجو را براساس حقوق و وظایفی که عهده دار است ، موردتوجه قرار دهیم در درجه اول دانشجو تکالیف آموزشی و پژوهشی دارد و بعد از آن باید مابقی زمان خودش را در حوزه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی سپری کند؛ چراکه این کار هم به نفع خود فرد و هم دانشگاه و جامعه است و تجربه نشان داده اگر ما بحث توانمندی و داشتن قابلیت و مهارت را مطرح می کنیم ، این موضوع یک امر اکتسابی است و همان طور که در حوزه آموزشی و پژوهشی می گوییم اگر دانشجویان ممارست بیشتری در این حوزه ها داشته باشند ، بالطبع توانمندتر خواهند بود ، در عرصه فرهنگی و اجتماعی نیز همین گونه است .
تجربه نشان داده به میزانی که دانشجویان ما کنشگران فعال تری هستند ، علاوه بر اینکه توانمندی و مهارت بیشتری دارند ، مقابل آسیب ها و مسائل اجتماعی نیز از قدرت و توان بیشتری برخوردار بوده و مصونیت بیشتری خواهند داشت .
اگر به گذشته برگردیم این گونه درمی یابیم که امروز با شرایطی که در آن قرار داریم ، یک دانش آموخته صرفا باید کسی باشد که تخصص رشته خودش را داشته باشد که طبیعتا در درجه اول این مساله به ذهن متبادر می شود و انتظار نیز همین است ، اما این موضوع کفایت نمی کند و باورم این است که اگر دانشجویی بخواهد زندگی خودش را بعد از دوران تحصیل و زمان ورودش به جامعه به درستی به پیش ببرد ، نیازمند یک سری توانمندی هایی است و این قابلیت ها که اتفاقا قابلیت فنی و حرفه ای دانشجو را نیز پرثمرتر می کند ، تنها از طریق مهارت های فرهنگی و اجتماعی اش به دست می آید .
به عبارت دیگر این مهارت ها همان سرمایه فرهنگی و اجتماعی است که دانش آموخته از دوران دانشجویی خود کسب کرده و این سرمایه ها نیز ناظر بر شبکه های ارتباطی و دوستان دانشجو است و وجود این شبکه به ویژه شبکه های اجتماعی مفید که کنشگری واقعی و موثر را رقم می زنند ، صرفا با فعالیت و تعامل اجتماعی بیشتر در دانشگاه ها ایجاد می شود و سرمایه فرهنگی ناظر بر قدرت زبانی ، بیان ، تعامل و اندیشه ورزی است و افزون بر آن مجموعه ای از مدارک و نمادهایی که فرد در کنار مدرک اصلی تحصیلی خود کسب می کند که در مجموع باعث می شود مهارت فردی و حرفه ای برای شخص موثرتر باشد و در نتیجه چنین دانشجویی به راحتی می تواند در بدنه سیستم های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی کشور جذب شود ، چراکه به او قابلیت پذیرش و مورد پذیرش قرار گرفتن را می دهد .
در واقع اعتقاد دارید که مرز فعالیت های دانشجویی این است که خللی در حوزه آموزش دانشجویان ایجاد نشود و دیگر اینکه حدود قانونی رعایت شود؟ طبیعی است فعالیت های فرهنگی و اجتماعی برای ما هزینه هایی را به دنبال دارد که این هزینه ها دو دسته اند ، برخی از آنها هزینه هایی هستند که پیامد مثبتی را به همراه خود دارند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/08
یعنی کسی که می خواهد فعالیت فرهنگی و اجتماعی را در مقابل فعالیت های فوق برنامه خود داشته باشد ، طبیعی است که باید هزینه مضاعفی را صرف کند که بخشی از آن مربوط به وقت گذاشتن و صرف زمان است و قطعا این شخص باید زمانی این فرصت را اختصاص دهد که کاملا از عهده وظایف و تکالیف آموزشی و پژوهشی خود بر بیاید و اگر قرار باشد دانشجویی این وقت خود را صرف فعالیت های فرهنگی و اجتماعی کند ، این موضوع امر مثبتی به شمار نمی آید؛ چراکه دانشجو از فعالیت های اصلی خود فاصله گرفته و به فعالیت های فوق برنامه ورود کرده است ، گویی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی او را از فعالیت های اصلی اش باز داشته اند .
اما گاهی دانشجو از فرصت فعالیت های فوق برنامه به گونه ای استفاده می کند که در او طراوت ، انگیزه ، تحرک و خودپندارانه مثبتی را ایجاد می کند که تسهیل کننده و رونق بخش فعالیت های آموزشی و پژوهشی اش می شوند .
در این باره می گوییم فعالیت های فوق برنامه نه تنها مزاحم فعالیت های آموزشی و پژوهشی نیست بلکه به رونق بیشتر این دو عرصه نیز کمک می کند .
از طرف دیگر هر فعالیتی که قرار است انجام شود به ویژه در حوزه های فرهنگی و اجتماعی ، یک فعالیت داوطلبانه محسوب می شود ولی چون این فعالیت ها در یک میدان ، برای یک نهاد و در یک فضا صورت می گیرند ، قطعا این فضا و میدان برای انجام و مشخص کردن مرزهای این فعالیت ها ، دستورالعمل و آیین نامه هایی را تعریف می کند که توجه به آنها باعث می شود هزینه مضاعفی را برای انجام شان پرداخت نکنیم؛ چراکه هزینه های مضاعف بالطبع به ضرر دانشجو چه در دوران تحصیل و چه برای دوره بعد از دانش آموختگی اش خواهد بود .
در نتیجه باید به این مساله توجه کنیم که در چه فضا و میدان و چه زمانه ای ، فعالیت فرهنگی و اجتماعی خودمان را سامان دهیم ، فعالیت ها نباید به گونه ای باشد که منجر به ایجاد آسیب دیگری شود؛ چراکه فعالیت های داوطلبانه جمعی باید به گونه ای باشند که سود داشته و باعث ایجاد آگاهی و شناخت تازه ای شود و از بروز یک واقعه ناخوشایند پیشگیری کرده و توانمندی ای را نیز در فرد ایجاد کند ، بنا نیست فعالیت های فرهنگی و اجتماعی به گونه ای انجام شود که آسیبی برای مجموعه دیگر ایجاد کند ، قطعا در این صورت این فعالیت ها با دستورالعمل همخوانی نداشته و در چنین موقعیتی هزینه هایی را برای خود فرد و تشکل ایجاد خواهند کرد .
آقای دکتر سال گذشته تحصیلی به شکل آرامی تمام نشد تا جایی که در چند دانشگاه شاهد بروز اعتراضاتی به احکام قضایی برخی دانشجویان بودیم .
از طرفی امسال مسئولان دانشگاه ها اعلام کردند که با مشکلات مالی مواجه هستند و در همین رابطه هم در کمتر از یک ماه با م.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
عصر اقتصاد
1397/07/08
> عصر اقتصاد : معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه تخصصی شدن و ساماندهی رشته های دانشگاهی نیازمند کمک دانشگاه ها است گفت : هیچ برنامه ای در وزارت علوم بدون مشورت دانشگاه ها به انجام نمی رسد.
> عصر اقتصاد : معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه تخصصی شدن و ساماندهی رشته های دانشگاهی نیازمند کمک دانشگاه ها است گفت : هیچ برنامه ای در وزارت علوم بدون مشورت دانشگاه ها به انجام نمی رسد .
مجتبی شریعتی نیاسر پیش از ظهر امروز در نشست معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه 5 به میزبانی دانشگاه ایلام اظهار داشت : ساماندهی ارتقای وضعیت موجود با پایش رشته های دانشگاهی انجام می شود .
معاون آموزشی وزارت علوم گفت : مناظق دانشگاهی دارای دو مامویت مهم و حساس تصمیم سازی و تصمیم گیری هستند که این دو ماموریت تصمیم گیری و تصمیم سازی نتیجه اش ارتقاء وضعیت موجود است .
وی ساماندهی رشته های دانشگاهی برنامه ای بی سابقه در وزارت علوم دانست و خاطر نشان کرد : طرح تجمیع و ارتقای برخی رشته های دانشگاهی برای ارتقای کیفیت در وزارت علوم از اهمیت ویژه برخوردار است .
کمک به ارتقای دانشگاه و کیفیت آموزشی نیز از اهداف پایش رشته های دانشگاهی مورد نظر معاون آموزشی وزارت علوم بود که در این راستا وی افزود : در ادغام ها واحدهای زیر خط فقر باهم ادغام و با نام جدید فعالیت می کنند واولویت با ادغام است تاحذف .
شریعتی نیاسر تخصصی شدن و سامان رشته های دانشگاهی را نیازمند کمک و ارائه مشاوره روئسای دانشگاه ها دانست و گفت : هیچ برنامه ای در وزارت علوم بدون مشورت دانشگاه ها به انجام نمی رسد .
معاون آموزسی وزارت علوم در پایان از روئسای دانشگاه ها خواست و گفت : در برنامه های تصمیم گیری و تصمیم سازی مشارکت فعال داشته باشند تا کیفیت آموزشی را ارتقا دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/08
> معاون آموزشی وزارت علوم گفته است : «حدود 100 هزار دانشجوی دکتری در کشور داریم و سالانه 20 هزار نفر فارغ التحصیل دکتری را تحویل جامعه می دهیم و اکثریت این افراد هم به خاطر عضویت در هیات علمی دانشگاه ها دکتری گرفته اند که سالانه نهایتا پنج هزار نفر از آنها جذب و بقیه سر بار دولت می شوند.
> معاون آموزشی وزارت علوم گفته است : «حدود 100 هزار دانشجوی دکتری در کشور داریم و سالانه 20 هزار نفر فارغ التحصیل دکتری را تحویل جامعه می دهیم و اکثریت این افراد هم به خاطر عضویت در هیات علمی دانشگاه ها دکتری گرفته اند که سالانه نهایتا پنج هزار نفر از آنها جذب و بقیه سر بار دولت می شوند .
» دکتر شریعتی همچنین گفته است : «تعداد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در ایران 80 میلیونی بیش از کشور 5/1 میلیاردی چین است .
» با این صورت بندی ، حل مساله و نسخه ساماندهی آموزش عالی در ایران یک راه بیشتر ندارد و آن کاهش یا لااقل توقف سرعت رشد تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی است تا آنچه رشد و توسعه بی رویه آموزش عالی خوانده می شود ، مهار شود .
بر همین اساس بود که در روزهای پایانی سال گذشته شورای گسترش آموزش عالی طی مصوبه ای به دانشگاه ها ، ایجاد رشته محل های جدید در مقطع دکتری تخصصی را برای تمام آموزش عالی اعم از دولتی و غیردولتی برای سال 98 97 ممنوع کرد .
این گزاره در کنار آسیب های پدیده کنکور و رقابت سنگین برای ورود به رشته ها و دانشگاه های برتر ، با مقبولیت افکارعمومی نیز مواجه شده است؛ اما این موضوع به این سادگی ها هم نیست؛ لااقل در تجربه جهانی سیاست هایی به غیر از توقف توسعه کمی دیده می شود و البته عقل سلیم ، منکر رشد کمی بدون کیفیت نیست ، با این حال درباره آمارهای ارائه شده چند نکته قابل ذکر وجود دارد .
اول؛ تفاوت کالج با دانشگاه چندی پیش دکتر رضا منصوری ، معاون پژوهشی وزارت علوم دولت اصلاحات که در جریان مناقشه دکتر مهدی گلشنی در دانشگاه صنعتی شریف دست به قلم شده بود ، به بیان خاطره جالبی پرداخت و نوشت : «این سال ها بارها گفته ام ما در ایران دانشگاه نداریم ، بلکه مجموعه ای از کالج ها یا آموزشگاه هایی داریم که از بد روزگار مجبور شده اند دکتری هم بدهند .
هنگامی که مدیری از دانشگاه استنفورد در مصاحبه ای گفت کالج شریف یکی از بهترین کالج های دنیاست ، چقدر ما خوش مان آمد و این کلام او را این گونه ترجمه کردیم : دانشگاه شریف از بهترین های دنیاست ! و چقدر ناآگاهانه پز دادیم ! » در ایران به برخی کالج ها و موسسات آموزشی با جمعیت زیر هزار نفر هم دانشگاه می گوییم حال اینکه بسیاری از آنها درنهایت یک دانشسرا هستند؛ با این حال وقتی گفته می شود ایران بیش از چین دانشگاه دارد با احتساب تمام این ارقام است .
حال آنکه در واقعیت تعداد دانشگاه های ما بسیار کمتر از چین است .
برخی کشورهای اروپایی نظیر نروژ ، سوئد ، دانمارک ، فنلاند و نیز برخی کشورهای پیشرفته آسیایی مانند سنگاپور و کره جنوبی زیر ١٠٠ دانشگاه تاسیس کرده اند ، با این حال ژاپن ٩٨٧ دانشگاه دارد .
شمار دانشگاه ها در استرالیا و نیوزیلند نیز زیر ٥٠٠ است .
آمریکا با ٣١٠ میلیون جمعیت ، سه هزار و ٢٨٠ دانشگاه دارد .
چین نیز با یک میلیارد و ٣٩٧ میلیون جمعیت ، دوهزار و ٤٨١ دانشگاه دارد و هند یک میلیارد و ٢٧٤ میلیون نفری ، هزار و ٦٢٠ دانشگاه دایر کرده است .
با این حال در ایران تنها 141 دانشگاه دولتی (زیرمجموعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) و 400 واحد دانشگاه آزاد اسلامی در 31 استان کشور ثبت شده است .
ضمن اینکه در شاخصه های رشد آموزش عالی ، این جمعیت دانشجویی است که اهمیت دارد ، نه تعداد واحد دانشگاهی .
دوم؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/08
نقص سیستم در جذب فارغ التحصیلان مسئولان آموزش عالی از اینکه فارغ التحصیلان دکتری باید برای عضویت در هیات علمی دانشگاه ها جذب شوند ، گلایه کرده و استدلال می کنند که باید تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی کاهش یابد ، اما این یک سیاست پارادوکسیکال است .
اینکه یک سیستم خودش می خواهد محصولش را مصرف کند ، درواقع اشکال در عدم برنامه ریزی برای استفاده بهینه از دانشجویان دکتری است .
این سوال به قوت خود باقی است در حالی که در کشورهای دنیا نهایتا 30 درصد (در انگلستان حدود 45 درصد از فارغ التحصیلان دکتری در شغل های پژوهشی ، 25 درصد در صنعت و تنها حدود 30 درصد از این دانشجویان در دانشگاه ها مشغول به کار می شوند) از دانشجویان دکتری جذب آموزش عالی می شوند ، چرا در ایران بیش از 75 درصد باید هیات علمی شوند؟ اما این به این معنا نیست که تعداد آنها را کم کنیم ! چراکه مسئولان آموزش عالی برای استفاده بهینه غیر از جذب هیات علمی ، برنامه ریزی نمی کنند؟ اگر تمایل دانشجویان دکتری به عضویت در هیات علمی است ، علت در عدم وجود زمینه های شغلی دیگر است .
از سوی دیگر در ایران حدود چهارمیلیون دانشجو مشغول به تحصیلند و اگر نسبت یک به 20 را به عنوان نسبت استاندارد دانشجو به استاد بپذیریم ، در این صورت به 200 هزار عضو هیات علمی نیازمندیم و این در حالی است که مجموع اعضای هیات علمی دانشگاه های دولتی به علاوه دانشگاه آزاد اسلامی حدود 80 هزار عضو هیات علمی است ! سوم؛ یک شاخص مهم یک سنجه مهم برای ارزیابی رشد علمی کشورها ، میزان نسبت محققان بر جمعیت است .
به عنوان مثال در کشوری مانند فنلاند این نسبت هفت هزار محقق بر میلیون جمعیت است .
اگر این نسبت را به دلیل جمعیت کم فنلاند ملاک قرار ندهیم و متوسط جهانی آن یعنی چهارهزار بر میلیون جمعیت را در نظر بگیریم ، در آن صورت در ایران 80 میلیونی ما به حدود 320 هزار محقق نیازمندیم .
(یعنی از هر 1000 نفر ، چهارنفر محقق) این در حالی است که هم اکنون حدود 80 هزار عضو هیات علمی (در تمام دستگاه های آموزش عالی) و حدود 100 هزار دانشجوی دکتری داریم و بعید است که تمام این تعداد محقق علمی محسوب شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
روزنامه فرهیختگان
1397/07/08
> آن طور که گزارش میدانی خبرنگار فرهیختگان از روند جذب هیات علمی ها نشان می دهد ، ملاک های دیگری غیر از شرایط عمومی آیین نامه مرکزی جذب هیات علمی بر گزینش این افراد تاثیر می گذارد .
> هفته گذشته رئیس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم خبری که مدت ها بین دانشجویان و افرادی را که برای جذب در هیات علمی دانشگاه ها اقدام می کردند ، تایید کرد .
سال هاست که افراد متقاضی جذب در دانشگاه ها خبرهایی را در گوشه و کنار رسانه ها و محافل خصوصی مبنی بر اینکه در انتخاب افراد برای هیات علمی شدن در دانشگاه ها شایستگی ملاک نیست بلکه منافع شخصی افراد و گروه ها باید لحاظ شود ، بیان می کردند اما تقریبا واکنش های خاصی از طرف مسئولان امر به این موضوع نمی شد تا اینکه هفته گذشته محمدرضا رضوان طلب ، رئیس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم در گفت وگو با «ایسنا» پرده از ماجرای این موضوع برداشت و گفت : «با کمال صراحت می گوییم گزارش های متعددی از گروه ها و دانشکده ها به ما می رسد که حاکی از وجود تیم بندی هایی است که بین اساتید وجود دارد و عنصر سیاسی هم در آن دخالت چندانی ندارد ، بلکه برخی اساتید صرفا به تبع «منافع شخصی» قضاوت می کنند و به کسی برای عضویت در گروه رای می دهند که بعدا بتوانند از رای او برای ریاست بر گروه ، دانشکده و دانشگاه استفاده یا تحقیقات خود را مشترک و به نام آنان ثبت کنند .
» رضوان طلب در ادامه این گفت وگو بیان کرد : «اعلام برخی شرایط نظیر «دانشجویان متعهد به پژوهشگاه ها» ، «سابقه همکاری با موسسه یا دانشگاه» ، «پذیرش صرفا از اعضای هیات مدیره موسسه» یا نمونه هایی مثل این «فراخوان» که جهت ارتقا و تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی موسسه است و سایران مجاز به انتخاب نیستند ، ازجمله موارد تخلف در روند جذب فراخوان هیات علمی به شمار می روند که از سوی برخی دانشگاه ها اعلام می شوند؛ لذا آنان را از حضور و شرکت در فراخوان این مرحله محروم کردیم .
» «فرهیختگان» طی گزارش های میدانی و گفت وگو با برخی اعضای هیات علمی دانشگاه های بزرگ تهران ، جزئیات جذب اساتید دانشگاه را از زبان آنان بازگو می کند .
او که در ابتدا خواست نامی از او برده نشود ، گفت : «اینکه آقای رضوان طلب این موضوع را بیان کرده است جای خوشحالی دارد؛ چراکه آنها به عنوان نهاد تصمیم گیرنده وضعیت اعضای هیات علمی بالاخره این موضوع را که سال هاست به ناحق درخصوص اعضای هیات علمی روا داشته می شود ، رسما اعلام کرده اند اما باید پرسید وقتی ما مرکز جذب اعضای هیات علمی را زیرمجموعه وزارت علوم تعریف می کنیم و به صورت رسمی هم در رسانه ها اعلام می شود که تبدیل وضعیت اساتید فقط به صورت مرکزی امکان پذیر است ، چرا این تخلفات رخ می دهد؟» او در ادامه با اشاره به اینکه این مساله در دانشگاه های بزرگ بیشتر اتفاق می افتد ، گفت : «این تخلف در دانشگاه های بزرگ آنقدر واضح و علنی رخ می دهد که شخص حذف شده اعتراض هم می کند ، اما کسی یا مسئولی پاسخگو نیست ، یعنی هرچه دانشگاه بزرگ تر و نامدار تر باشد امکان انجام تخلف بزرگ تر در حوزه جذب اعضای هیات علمی وجود دارد؛ به طور مثال سال گذشته در دانشگاه .
(یکی از دانشگاه های بزرگ تهران) اول مصاحبه علمی انجام می دادند سپس صلاحیت علمی را چک می کردند و این خنده دار است آن هم برای یکی از دانشگاه های بزرگ تهران که افراد برای دانشجوشدن در آن سر و دست می شکنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا رضوان طلب
روزنامه فرهیختگان
1397/07/08

» «فرهیختگان» در ادامه با استاد یکی از دانشگاه های مطرح کشور تماس گرفت تا با او هم در این زمینه گفت وگو کند ، اما وی حاضر به صحبت در این زمینه نشد و فقط این نکته را تایید کرد که دانشگاه ها برای منافع شخصی جذب هیات علمی را آن طور که خودشان می خواهند ، تغییر می دهند و متاسفانه افرادی که در دایره آن تیم مصاحبه کننده تعریف نشوند ، هیچ وقت شانسی برای جذب ندارند .
یکی دیگر از اساتید اما درباره موضوع جذب هیات علمی دانشگاه ها مورد جالبی را برای «فرهیختگان» بیان کرد .
او گفت : «یکی از وزرا در یکی از دانشگاه های بزرگ تهران یک دانشکده با هزینه همان وزارتخانه ساخت و آن را تجهیز کرد که بعدا معلوم شد آن وزیر از دانشگاه به عنوان هیات علمی انتخاب شده است در حالی که بسیاری از اساتید حق التدریس آن دانشکده رزومه علمی قوی تری داشتند .
» پس از این گفت وگو ها نوبت به دانشجویانی رسید که در مقطع دکتری فارغ التحصیل شده بودند و پس از چند سال کار و فعالیت تحقیقاتی ، شرایط جذب هیات علمی را داشتند و برای این امر اقدام هم کرده بودند اما با درهای بسته روبه رو شده بودند در حالی که به گفته خودشان تعدادی از همکلاسی هایشان چون از قبل با یکی از اساتید پروژه هایی انجام داده بودند موفق شدند جذب هیات علمی شوند .
یکی از دانشجویان دانشگاه غرب کشور در این زمینه به «فرهیختگان» گفت : «واقعیت در موضوع جذب هیات علمی ها خیلی بیشتر از آن چیزی است که آقای رضوان طلب مطرح کرده است ، درواقع در این فرآیند دو اتفاق رخ می دهد؛ اول اینکه اگر فردی برای جذب مراجعه کند اگر هم تیمی یا دانشجوی خودشان باشد و در آینده به درد افراد و گروه بخورد به راحتی از فیلتر ها عبور می کند و قبول می شود و درمورد دوم که همکلاسی خودم بود دیدم که چون یک استاد حق التدریسی بود تمام ظرفیتش را برای تدریس به کار نمی برد؛ چراکه در گروه افرادی به عنوان هیات علمی حضور داشتند که از سطح علمی پایین تری برخوردار بودند و اگر می خواستند آن استاد حق التدریس را به هیات علمی تبدیل وضعیت کنند باید سطح علمی پایین تر از خودشان باشد چون ممکن است آن فرد دیده شود و دانشجوها بیشتر به سمت این استاد بروند .
» دانشجوی دیگری از یکی از دانشگاه های شمال غرب هم در این زمینه گفت : «سال گذشته مصوب شد که از دانشجویان دکتری دانشگاه پذیرش هیات علمی صورت نگیرد که ما اعتراض کردیم؛ چراکه این یعنی خود دانشگاه هم به مدرک دکتری که خودش صادر می کند ، اعتقاد ندارد و چندان برایش نیروسازی مهم نیست .
از طرفی الان مشکل اصلی جذب ، اطاله امور اداری و روند بسیار طولانی آن است؛ به طور مثال پرونده های دو ، سه سال پیش هنوز به مرحله نهایی نرسیده اند این یعنی واقعا بررسی پرونده یک نفر دو ، سه سال زمان نیاز دارد؟» با همه این تفاسیر باید دید که در جذب هیات علمی دانشگاه ها این رویه غلط اصلاح خواهد شد یا اینکه این دیوار تا ثریا کج می رود؛ اما روز گذشته رضوان طلب در گفت وگو با «ایسکانیوز» گفته است : «هرجا متوجه شویم گروهی یا دانشگاهی تنها با اعمال شرایط خاص ، جذب یک سری افراد مشخص را در نظر دارند ، قطعا برخورد قانونی خواهیم کرد و آن دانشگاه را از سیستم جذب کنار می گذاریم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
دنیای اقتصاد
1397/07/09
> گروه بنگاه ها : در جلسه ای با حضور مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی و رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی ، طرفین درباره همکاری های همه جانبه توافق کردند .
‎ به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی ، ابوالفضل کیانی بختیاری در این جلسه گفت : این سازمان با هدف توسعه ظرفیت های مدیریت در کشور و تربیت مدیر برای بخش صنعت پایه گذاری و بخش آموزش با همین رویکرد کاربردی در سازمان ایجاد شد .
> همکاری سازمان مدیریت صنعتی و دانشگاه جامع علمی کاربردی گروه بنگاه ها : در جلسه ای با حضور مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی و رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی ، طرفین درباره همکاری های همه جانبه توافق کردند .
‎ به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی ، ابوالفضل کیانی بختیاری در این جلسه گفت : این سازمان با هدف توسعه ظرفیت های مدیریت در کشور و تربیت مدیر برای بخش صنعت پایه گذاری و بخش آموزش با همین رویکرد کاربردی در سازمان ایجاد شد .
وی افزود : در حال حاضر سازمان در 25 استان کشور دارای شبکه نمایندگی است که 7 نمایندگی دوره های جامع علمی کاربردی در حوزه های مدیریت را نیز با کیفیت برگزار می کنند .
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تصریح کرد : این سازمان آمادگی دارد علاوه بر طراحی دوره های صنعتی مشترک با دانشگاه جامع علمی کاربردی در مناطق مختلف کشور ، تورهای صنعتی مشترک داخلی و خارجی برگزار کند .
کیانی بختیاری ادامه داد : آمادگی داریم دوره های مهارت ورزی را از طریق شبیه سازی با نرم افزار انجام دهیم و می توانیم با همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی با دانشگاه های کشورهای فرانسه و آلمان دوره های مشترک کاربردی و تخصصی برگزار کنیم .
در ادامه محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه در سه سال اخیر تعداد مراکز این دانشگاه را به 600 مرکز رسانده ایم ، گفت : پنج مرکز تخصصی با توجه به نیازهای منطقه ای تاسیس کرده ایم .
در حال حاضر 25 درصد از مراکز این دانشگاه دارای محیط کار هستند و الزام کرده ایم که از سال جاری همه مراکز باید محیط کار داشته باشند .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام کرد : درخصوص شبکه نمایندگی های سازمان مدیریت صنعتی آمادگی داریم ، طبق ضوابط چنانچه دارای محیط کار و شرکت محور باشند ، دوره های پودمانی را آغاز و با همکاری سازمان گواهینامه معتبر برای دانشجویان صادر می کنیم .
کلمات کلیدی : آلمان رئیس دانشگاه روابط عمومی سازمان صنعت نرم افزار.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/07/09
> معاون فرهنگی دانشگاه تهران از تبرئه بیش از70 درصد دانشجویان بازداشتی این دانشگاه در دادگاه تجدیدنظر خبر داد و گفت : وضعیت چند دانشجوی باقی مانده نیز آذرماه جاری مشخص خواهد شد .
> معاون فرهنگی دانشگاه تهران از تبرئه بیش از70 درصد دانشجویان بازداشتی این دانشگاه در دادگاه تجدیدنظر خبر داد و گفت : وضعیت چند دانشجوی باقی مانده نیز آذرماه جاری مشخص خواهد شد .
مجید سرسنگی به ایسنا افزود : همان طور که قبلاً نیز اعلام شده است دادگاه تجدیدنظر بسیاری از دانشجویان بازداشتی وقایع دی ماه سال 1396 تا پایان شهریورماه برگزار شده و تنها شش نفر از این دانشجویان هنوز بر احکام بدوی هستند و به دادگاه تجدیدنظر نرفته اند .
وی در ادامه از تبرئه بیش از 70 درصد دانشجویان دانشگاه تهران نیز در دادگاه تجدیدنظر خبر داد و گفت : خوشبختانه حدود 25 نفراز دانشجویان در دادگاه تجدیدنظر تبرئه شدند و یا احکام تعلیقی و سبکی را دریافت کرده اند و امیدوار هستیم سایر دانشجویان باقی مانده نیز به همین صورت بتوانند در دادگاه تجدیدنظر تبرئه و یا احکام سبک دریافت کنند .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران با تأکید بر این که هیچ دانشجوی بازداشتی این دانشگاه مشکلی برای ثبت نام و حضور در کلاس درس نداشته ، اظهار کرد : خوشبختانه تمامی دانشجویانی که با مشکل امنیتی مواجه بودند چه کسانی که دادگاه تجدیدنظر رفتند و یا کسانی که هنوز در دادگاه بدوی هستند منعی برای حضور در کلاس درس و دانشگاه ندارند و همه این دانشجویان می توانند طبق روال عادی ثبت نام و سرکلاس های درس حضور پیدا کنند .
سرسنگی خاطرنشان کرد : به احتمال زیاد دادگاه تجدیدنظر چند دانشجوی باقی مانده نیز آذرماه امسال برگزار می شود و امیدوار هستیم مسئولان قوه قضائیه همان طور که نهایت مساعدت و همراهی را با دانشجویان دیگر داشتند در خصوص آنها نیز این همراهی لازم را داشته باشند .
ضمن این که نباید تلاش های رئیس دانشگاه تهران ، وزیر علوم ، مسئولان قوه قضائیه و سایر نهادهای امنیتی را در به حداقل رساندن آسیب به دانشجویان نادیده گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه اصفهان
روزنامه آفرینش
1397/07/08
> رییس دانشگاه خبر داد؛ ظرفیت فرصت مطالعاتی دانشجویان و اساتید دانشگاه اصفهان اعلام شد رییس دانشگاه اصفهان از تصمیم دانشگاه برای اعزام 50 دانشجو دکتری و 16 استاد به فرصت مطالعاتی بلند مدت در سال جاری خبر داد .
> رییس دانشگاه خبر داد؛ ظرفیت فرصت مطالعاتی دانشجویان و اساتید دانشگاه اصفهان اعلام شد رییس دانشگاه اصفهان از تصمیم دانشگاه برای اعزام 50 دانشجو دکتری و 16 استاد به فرصت مطالعاتی بلند مدت در سال جاری خبر داد .
دکتر هوشنگ طالبی در گفت وگو با ایسنا ، اظهار کرد : یکی از مهم ترین برنامه هایی که دانشگاه اصفهان برای سال جاری با جدیت پیگیری می کند بحث صرفه جویی هزینه های جاری و ریالی است که در بحث صرفه جویی ریالی سعی می کنیم به گونه ای عمل کنیم که کیفیت برنامه های دانشگاه تحت‎الشعاع قرار نگیرد و تمام فعالیت های مهم را پیگیری کنیم اما ممکن است از برگزاری کلاس های تکراری خودداری شود .
وی در ادامه به ظرفیت فرصت های مطالعاتی دانشجویان دکتری و اساتید دانشگاه اصفهان اشاره کرد وتصریح کرد : در سال جاری با اعزام 16 استاد برای فرصت مطالعاتی بلند مدت شش تا 9 ماهه موافقت شده که 9 نفر آنها عازم شده اند و مابقی اساتید به دلیل تفاوت ارزی و عدم تامین معادل ریالی افزایش ارز هنوز اعزام نشده اند و دنبال این هستیم یا مدت فرصت مطالعاتی این افراد کاهش یابد یا اینکه تعداد افراد اعزام شده کمتر و براساس اولویت‎سنجی صورت بگیرد .
رییس دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه سالیانه حدود 50 دانشجو از این دانشگاه به فرصت مطالعاتی اعزام می شوند ، گفت : برنامه های امسال به گونه ای تدوین شده است که امسال نیز همین تعداد دانشجوی دکتری اعزام شوند چرا که اعزام این افراد کمبود تجهیزات ما را که همان مسئله ارزی است ، جبران می کند و دانشگاه خود را ملزم به اعزام این افراد به فرصت های مطالعاتی می کند .
سرمایه گذاری دانشگاه علمی کاربردی برای توسعه فعالیت های بومی سرپرست دانشگاه علمی کاربردی خراسان شمالی گفت : به دنبال ایجاد فعالیتهای جدید و همکاری بیشتر با بخش خصوصی در استان هستیم به عنوان مثال خراسان شمالی قطب تولید آبنبات است ، بنابراین می خواهیم برای این فعالیتهای بومی سرمایه‎گذاری کنیم و مهارتهای لازم را نیز آموزش دهیم .
دکتر عباس پهلوانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، در رابطه با قانون منع فعالیت مراکز علمی _کاربردی دولتی خاطرنشان کرد : مراکز دولتی استان در حال حاضر دانشجوی جدید نمی‎پذیرند و فقط دانشجویان قبلی خود را دارند .
وی افزود : به دنبال راهکاری برای ادامه فعالیت مراکز دولتی موجودی که دانشجو داشته باشند و رشته های متفاوتی را نیز ارائه دهند ، خواهیم بود تا این مراکز به صورت هیئت امنایی و یا نیمه دولتی به فعالیت خود ادامه دهند .
وی خاطرنشان کرد : مرکز علمی_کاربردی شهرداری از این جهت که نیمه دولتی محسوب می شود برای ادامه فعالیت خود مشکلی نخواهد داشت و می تواند به فعالیت خود ادامه دهد .
سرپرست دانشگاه علمی کاربردی خراسان شمالی اظهار کرد : باید رشته هایی در دانشگاههای علمی کاربردی ارائه شود که بازار کار مناسبی داشته باشد و دانشجو با رغبت بیشتری وارد دانشگاه شود و این اطمینان را داشته باشد که بعد از تحصیل مهارت لازم را کسب کرده است و می تواند کارآفرین باشد .
وی افزود : رویکرد جدید علمی_کاربردی مهارت افزایی است و به دنبال افزودن رشته های جدید در مراکز هستیم که بازار کار نیز داشته باشند علاوه بر آن از فعالیتهای بومی استان باشند به عنوان مثال رشته های بافت فرش کردی و ترکمن ، ابریشم بافی و موسیقی مقامی از این دسته رشته ها هستند .
دکتر پهلوانی با بیان اینکه تغییر سیاستهای کلان از توان خارج است ، اظهار کرد : ما نمی توانیم سیاستهای کلان موجود را تغییر دهیم اما به دنبال استفاده درست از شرایط موجود هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/08
> براساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در حال حاضر حدود 321 خوابگاه دانشجویی غیردولتی با ظرفیت 27 هزار نفر ظرفیت در سراسر کشور فعال بوده و دارای مجوز هستند .
> براساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در حال حاضر حدود 321 خوابگاه دانشجویی غیردولتی با ظرفیت 27 هزار نفر ظرفیت در سراسر کشور فعال بوده و دارای مجوز هستند .
به گزارش خبرنگار مهر ، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، درراستای اجرای اصل 44 قانون اساسی و کاهش تصدی گری دولت جهت تامین بخشی از نیاز خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه ها برنامه‎ریزیهایی را از طریق ظرفیتهای بخش خصوصی طراحی و عملیاتی کرد .
به همین منظور «دستورالعمل اجرایی تاسیس و اداره خوابگاه های دانشجویی غیردولتی» را در شهریور 94 با تایید وزیر علوم به دانشگاه ها ابلاغ کرد .
براساس این دستورالعمل وظیفه صدور مجوز و نظارت بر خوابگاه های دانشجویی غیر دولتی هر استان به عهده شورایی موسوم به «شورای نظارت و ارزیابی» است که از تمام معاونان و مدیران دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان تشکیل شده است .
در حال حاضر 31 شورای نظارت و ارزیابی در استان ها فعال بوده و 321 خوابگاه دانشجویی غیردولتی با 27 هزار ظرفیت دارای مجوز است .
اخیرا صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم اعلام کرد : با توجه به نزدیک شدن به پایان اعتبار 3 ساله دستوالعمل اجرایی تاسیس و اداره سراهای دانشجویی غیردولتی (خوابگاه های غیردولتی) بازنگری در مفاد دستورالعمل آن ضروری است .
بنابراین معاونان دانشجویی و روسای شورای نظارت و ارزیابی استانی دانشگاهها ، ضرورت دارد ، ضمن تشکیل جلسه ای با حضور تمام اعضاء شورای نظارت و ارزیابی سراهای غیردولتی (خوابگاه های غیردولتی) آن استان ، دیدگاه ، پیشنهاد و راهکارهای خود را به منظور بهبود ، بهینه سازی و رفع نواقص دستورالعمل مذکور به این صندوق ارسال کنند .
همچنین لیست سراهای غیر دولتی (خوابگاه های غیردولتی) دارای مجوز آن استان باید تکمیل و به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ارسال شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/07/09
> گروه جامعه : تکمیل ظرفیت رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 1397 در مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی از فردا 10 مهرماه 97 آغاز می شود .
> با توجه به درخواست مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی مبنی بر عدم تکمیل ظرفیت پذیرش رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 1397 ، مرحله تکمیل ظرفیت برای این موسسات اجرا می شود .
داوطلبان علاقمند به تحصیل در رشته های تحصیلی مؤسسات ذیربط (اعم از داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1397 ثبت نام کرده و یا نکرده اند) می توانند به منظور اطلاع از رشته های تحصیلی و مؤسسات پذیرنده دانشجو در این مرحله می توانند به لینک جستجوی عنوان مؤسسه و کدرشته مندرج در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش مراجعه کنند .
این داوطلبان همچنین می توانند به پایگاه اطلاع رسانی مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی مراجعه کرده و ضمن مشخص کردن رشته و مؤسسه مورد علاقه خود ، با به همراه داشتن مدارک اعلام شده و با توجه به موارد مربوط از تاریخ 10 مهر تا 30 دی ماه 97 به مؤسسه آموزش عالی محل پذیرش رشته مورد تقاضا مراجعه کنند .
کلیه متقاضیان باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 97 دارای مدرک دیپلم کامل متوسطه نظام قدیم (دوره چهارساله) یا پیش دانشگاهی و یا کاردانی (فوق دیپلم) بوده باشند .
تبصره : در صورت امکان تشکیل کلاس برای نیمسال دوم سال تحصیلی جاری از سوی مؤسسه مورد تقاضا ، آن دسته از داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 30 بهمن 97 موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی شوند ، می توانند در رشته و یا رشته های تحصیلی مربوط متقاضی شوند .
تمامی داوطلبان باید در زمان ثبت نام از طریق مؤسسه مربوط ، بابت هزینه ثبت نام نسبت به پرداخت مبلغ 220 هزار ریال (22 هزار تومان) از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان سنجش اقدام کنند .
هر داوطلب منحصراً می تواند در یک گروه آزمایشی و یک کدرشته محل متقاضی شود .
بدیهی است در صورت ثبت نام داوطلب در دو کدرشته و یا در دو مؤسسه ، اطلاعات وی از بانک اطلاعات پذیرفته شدگان یکی از موسسات بر اساس ضوابط این سازمان حذف خواهد شده و هیچگونه اعتراضی در این خصوص پذیرفته نخواهد شد .
داوطلبان باید در زمان ثبت اطلاعات در سامانه مربوط از طریق مؤسسات در خصوص کدرشته مورد علاقه خود دقت و توجه لازم را بعمل آورند .
بدیهی است پس از ثبت ، کدرشته محل ثبت شده برای داوطلبان قابل تغییر و یا تعویض نیست .
کلیه متقاضیان «مرد» باید در زمان ثبت نام و شرکت در این مرحله از پذیرش دانشجو ، از نظر نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند .
پس از انجام ثبت نام ، افراد به عنوان پذیرفته شده مشروط (در موسسه یا مرکز و یا واحد آموزشی که به آن مراجعه داشته اند) تلقی می شوند و شروع به تحصیل آنان تا زمان تایید نهایی این سازمان بصورت مشروط خواهد بود .
آن دسته از داوطلبانی که قبلاً در ردیف پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال 1397 (مرحله شهریور ماه) قرارگرفته اند ، چنانچه در این مرحله متقاضی ثبت نام و ادامه تحصیل باشند و در یکی از مؤسسات ثبت نام کنند ، قبولی قبلی آن ها در شهریورماه لغو خواهد شد .
مدارک مورد نیاز شامل اصل و یا گواهی مدرک تحصیلی دیپلم چهارساله نظام قدیم با امضاء و ممهور به مهر دبیرستان یا سازمان آموزش پرورش ، اصل و یا گواهی مدرک تحصیلی دیپلم نظام جدید با امضاء و ممهور به مهر دبیرستان یا سازمان آموزش و پرورش ، اصل و یا گواهی مدرک پیش دانشگاهی با امضاء و ممهور به مهر دبیرستان یا سازمان آموزش پرورش است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/07/09

گواهی اخذ مدرک کاردانی برای آن دسته از دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید که فاقد مدرک پیش دانشگاهی هستند ، اصل شناسنامه و 2 برگ کپی از صفحات آن ، اصل کارت ملی و 2 برگ کپی از آن ، شش قطعه عکس 4 3 تهیه شده در سال جاری و مدرک نظام وظیفه برای برادران مشمول از جمله مدارک ثبت نام است .
پذیرفته شدگان باید به همراه تصویر دیپلم نظام قدیم و یا گواهی پیش دانشگاهی خود ، به «دفاتر پیشخوان خدمات دولت» مراجعه و تائیدیه تحصیلی (ارزش تحصیلی) از اداره آموزش و پرورش محل تحصیل خود را درخواست کنند و رسید آن را در زمان ثبت نام به دانشگاه ارائه دهند .
کلیه پذیرفته شدگان حتماً نام رشته و مؤسسه آموزش عالی محل تحصیل خود را در فرم «دفاتر پیشخوان خدمات دولت» اعلام کنند .
داوطلبان می توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی : www .
sanjesh .
org و یا با شماره تلفن گویای : 42163 (کد 021) در میان بگذارند و از مراجعه حضوری به این سازمان خودداری کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آرمان امروز
1397/07/09
> قضاوت درباره وزارت علوم هنگامی منصفانه است که تمام ابعاد موضوع با توجه به شرایط حاکم در نظر گرفته شده باشد.
> قضاوت درباره وزارت علوم هنگامی منصفانه است که تمام ابعاد موضوع با توجه به شرایط حاکم در نظر گرفته شده باشد .
این وزارت از یک سو تحت تاثیر ، برنامه ریزی و تصمیم گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی است و سوی دیگر فضای خاصی که بر آن حاکم است و نیز متاثر از جریان های تندرویی است که وزارت علوم را به عنوان یکی از نقاط راهبردی در نظر دارند .
از سوی دیگر مشکلاتی که در دولت وجود دارد در کنار برخی سستی ها و کاستی ها در وزارت علوم تاثیرگذار است و تمام این مسائل را باید در نظر داشت .
این موضوع که برخی از نمایندگان در صحن علنی پس از طرح سوال و شنیدن پاسخ ، دوباره کارت زرد به وزیر می دهند به نظر غیرمنصفانه است و به هیچ وجه نمی تواند در راستای واقعیت امر باشد .
برخی از نمایندگان با آدرس های غلطی که به جامعه می دهند ، چه بسا به نحوی موجب گمراهی نسبت به مسائل و مشکلات اصلی بشوند .
اینگونه سوال ها در صحن علنی به نحوی می تواند انحرافی باشد .
سوالات ظاهر خوب و معقولی دارند ، اما اصل مسائل را در قسمت های دیگر باید جست وجو کرد ، چراکه این گونه رفتارها در مقابل وزارت علوم رفتار درستی نیست .
وزارت علوم مشکلات عدیده ای دارد که باید آن مشکلات را احصا کرد و مد نظر قرار داد تا بتوان به سوی سازماندهی مثبت حرکت کرد .
مشکلات موجود در دانشگاه ها کاملا قابل قبول و بسیار جدی است ، اما این مشکلات مستقیما به وزارت علوم مربوط نمی شود .
مدرک گرایی ، افزایش تعداد دانشگاه ها و دانشجوگیری از موضوعاتی است که در دانشگاه آزاد به عنوان یک مُد و رویه ایجاد شد و این موضوعات را نمی توان متوجه وزارت علوم دانست؛ چرا که این وزارت بخش و سهم مشخصی از این مشکلات را به عهده دارد .
نمی توان گفت سالیان سال تصمیماتی در کشور اتخاذ شده که آن تصمیمات نادرست بوده و به هنگام انباشت مشکلات آنها را فقط به یک وزارت نسبت داد .
سایر دستگاه ها و عواملی که در شرایط نقش داشته اند هم باید مسئولیت کار خود را بپذیرند؛ مانند مسائل اقتصادی .
اینکه چه عواملی در سال های گذشته موجب مشکلات اقتصادی و بانکی امروز شده ، باید بررسی شود و نمی توان فقط از یک دستگاه بازخواست کرد .
نباید آدرس غلط داد یا مسائل را به عوامل سطحی تقلیل داد .
وضعیت وزارت علوم هم همان طور است .
اگر قرار است مشکلات دانشگاه ها از قبیل ستاره دارها و برخی محدودیت هایی که وجود دارد ، مسائل مربوط به کیفیت آموزش عالی و تولید انبوه فارغ التحصیلان حل شود ، باید به نقش عوامل متعدد توجه کرد و وزارت علوم تنها یکی از آنها بوده است .
* فعال سیاسی اصلاح طلب.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر
قدس
1397/07/08
> رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر گفت : متاسفانه کاشمر از نظر میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی و فرونشست زمین در کشور رکوردارفاجعه و دارای مقام اول است .
> به گزارش قدس آنلاین ، دکتر هادی معماریان امروز هشتم مهرماه در جلسه هم اندیشی مدیریت سبز در دانشگاه ها و مراکز آموزشی که با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در محل سالن همایش های دکتر مسیح دانشوری این مرکز برگزار شد ، به تحقیقاتی که به سفارش دولت در خصوص آینده پژوهی ایران تهیه شده است اشاره کرد و گفت : در این تحقیق به 100 اولویت اول کشور در خصوص بحران هایی که با آن ها مواجه هستیم اشاره شده است .
وی با بیان اینکه تامین آب به عنوان اولین بحران در کشور اشاره شده است ، عنوان کرد : این گزارش ها توسط ان جی او ها و سازمان های مستقل آینده پژوهی تهیه شده است .
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با اشاره به اینکه هر روز بحران آب در کشور بیشتر می شود ، بیان کرد : تغییر اقلیم مردم را بسیار آزار می دهد و خشکسالی ها نفس کشاورزان را گرفته است .
وی با بیان اینکه نزاع ها بر سرآب آغاز شده است ، از ایران به عنوان یکی از کشورهای دنیا که بالاترین میزان فرسایش سالانه خاک را در دنیا دارد نام برد و گفت : این فاجعه ای است که این کشور را بسیار تهدید می کند .
معماریان بحران آلودگی هوا و ریزگردها را از دیگر بحران های تهدید کننده در کشور دانست و گفت : راهی جز توسعه پایدار و برنامه ریزی براساس اصول حفاظت محیط زیست نداریم .
وی با اشاره به اینکه در راستای توسعه پایدار برای سال 2030 بالغ بر 169 هدف و هفده هدف تعیین شده است ، عنوان کرد : در تمامی این اهداف ردپای محیط زیست دیده می شود .
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با اعلام اینکه آب و محیط زیست محور توسعه پایدار قرار گرفته اند ، افزود : در شرایط فعلی نیازمند تقویت توسعه اقتصادی مبتنی بر خلاقیت محور و نوآوری هستیم .
وی با بیان اینکه نیازمند ظرفیت سازی در حوزه ایجاد استراتژی های نوآورانه و فن آورانه در حل مسائل در راستای آرمانهای توسعه پایدار هستیم ، بیان کرد : اگر مدیرت ها را علمی کرده و براساس چارچوب و اصول حفاظت محیط زیست باشند توسعه پایدار قابل دسترسی خواهد بود .
آب ، اولویت اصلی کشور معماریان اولویت اصلی امروز کشور را آب دانست و گفت : اگر با همین روند سفره های آب زیرزمینی را تخلیه کنیم چیزی جز بیابان برای همین منطقه ترشیز به جای نخواهیم گذاشت .
وی با اشاره به اینکه بسیاری از دشت ها ممنوعه بحرانی شده و بسیاری از آبخوان ها نشست کرده و آن ها را از دست داده ایم ، بیان کرد : ضمن اینکه تنوع گونه ای کاهش یافته بسیاری از گونه های گیاهی دارویی که تا 30 سال قبل در کوه ها و دشت ها منطقه ترشیز دیده می شدند امروز آن ها را از دست داده ایم .
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر منابع محدود و تجدیدناپذیر و افزایش فرهنگ مصرفکنندگی در کشور را از دیگر مشکلات موجود دانست و افزود : دانشگاه ها یکی از مراکزی هستند که می توانند در رفع این بحران ها امین و مشاور مسئولان در سازمان های اجرایی باشند .
وی با بیان اینکه هرچند انجمن های علمی مختلف در کشور که وابسته به مراکز دانشگاهی هستند مدام هشدار می دهند اما مسئولان توجهی ندارند ، بیان کرد : در این حوزه دیگر جای آزمون و خطا نیست .
معماریان آسیب شناسی زنجیره به هم پیوسته منابع و مصارف آب ، امنیت غذایی و توسعه پایدار در حوزه دانش و فن آوری را نقش اصلی مراکز علمی و دانشگاهی دانست و گفت : متاسفانه در سال های اخیر منطقه ترشیز رکوردار فاجعه شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر
قدس
1397/07/08

وی با اشاره به اینکه طی مدت 10 سال گذشته در منطقه ترشیز بیش از 15 متر افت آبخوان و متوسط 33 سانتیمتر نشست زمین داشته ایم ، افزود : این وضعیت هشداری جدی برای همه مسئولان است که باید آن را جدی بگیرند .
شهرهایی خالی از سرمایه های انسانی و نخبگان جوان در آینده نزدیک رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با بیان اینکه اگر بخواهیم در امتداد روند کنونی جلو برویم شهری خالی از سرمایه های انسانی و نخبگان جوان خواهیم داشت ، بیان کرد : روند مهاجرت ها به گونه ای شده که شاهد آغاز مهاجرت های اکولوژیک از جنوب به شمال هستیم .
وی با اشاره به اینکه مردم جنوب کشور به خاطر ریزگردها و سخت شدن آب و هوا برای مردم در این مناطق به سمت گیلان مهاجرت کرده و اقدام به خرید زمین ها می کنند ، افزود : این اقدامات تنش های اجتماعی و تقابلات و تعارضات فرهنگی را ایجاد می کند .
معماریان با اعلام اینکه مرکز آموزش عالی کاشمر می تواند ظرفیتی برای استقرار دانایی محوری و هم گرایی و محور تحول و تغییر در نگرش و مسائل مختلف منطقه باشد ، به راهبرد جدید مرکز آموزش عالی کاشمر اشاره کرد و گفت : رسالت اصلی مرکز آموزش عالی کاشمر جدیت در حل مشکلات منطقه ای همراه با تفکرات نوین ، تولید علم و ارتقاء توان توسعه مبتنی بر نوآوری ، مسئولیت پذیری در قبال ماموریت های منطقه ای و محلی ، ظرفیت سازی و تربیت نیروی انسانی ماهر با اتکاء به ارزش های اسلامی ، ایرانی و مبانی اقتصاد مقاومتی است .
وی ماموریت راهبردی که برای مرکز آموزش عالی به تصویب رسیده و برای تصویب نهایی به وزارت علوم ارسال شده را در حوزه همبست آب ، غذا ، انرژی با رویکرد توسعه پایدار دانست و افزود : دانشگاه های سطح سه و چهار براساس طرح آمایش آموزش عالی کشور باید ماموریت گرا باشند .
رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر با بیان اینکه در شرایط کنونی متمرکز بر آموزش ها و پژوهش های کم اثر هستیم ، برتغییر رویکرد تاکید کرد و گفت : با این شیوه ای که اکنون جلو می رویم به جایی نخواهیم رسید .
در این همایش نمایشگاه عکس از فرش تاعرش با موضوع زیست محیطی متشکل از 30 قطعه عکس افتتاح شد .
همچنین افتتاح سالن همایش مرکز آموزش عالی کاشمر به نام دکتر مسیح دانشوری از پزشکان به نام کشور که متولد کاشمر هستند با ظرفیت 100 نفر از دیگر برنامه های این همایش بود .
منبع : ایسنا انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/07/08
> گروه جامعه : هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی طرح «اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور» را اعلام وصول کرد .
> هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز ، لایحه «درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها» و لایحه «میزان و نحوه جریمه نقدی و توقف دارندگان وسایل نقلیه و واحدهای مشمول تمرض موضوع تبصره 1 ماده 3 قانون هوای پاک» را اعلام وصول کرد .
همچنین طرح «اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور» (معروف به قانون حذف کنکور) نیز اعلام وصول شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/08
> ثبت نام بیست وهفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه از دهم مهرماه آغاز می شود و تا 24 مهرماه ادامه دارد و تمام دانشجویان متقاضی دانشگاه های دولتی ، غیرانتفاعی و پژوهشگاه های تابعه وزارت علوم ، همچنین دانشگاه های پیام نور و فرهنگیان می توانند با مراجعه به سایت portal.
> ثبت نام بیست وهفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه از دهم مهرماه آغاز می شود و تا 24 مهرماه ادامه دارد و تمام دانشجویان متقاضی دانشگاه های دولتی ، غیرانتفاعی و پژوهشگاه های تابعه وزارت علوم ، همچنین دانشگاه های پیام نور و فرهنگیان می توانند با مراجعه به سایت portal .
saorg .
ir نسبت به ثبت نام در این جشنواره اقدام کنند .
به گزارش «ایسنا» ، جشنواره سال 97 براساس زمان بندی های پیش بینی شده در هفته دوم مهرماه آغاز می شود و در پایان همین سال با برگزاری مراسم تجلیل به پایان خواهد رسید .
همانند سال های گذشته ، تمام مراحل ثبت نام و مرحله داوری دانشگاهی و داوری مرحله کشوری در سامانه الکترونیکی انجام می پذیرد؛ فرآیند داوری جشنواره دانشجوی نمونه در دو مرحله دانشگاهی و کشوری برگزار می شود ، درواقع نخست دانشجویان در سطح دانشگاه به رقابت می پردازند و آن دسته از دانشجویانی که برترین امتیازات را براساس آیین نامه و صرف نظر از حدنصاب های آن کسب کرده اند ، به عنوان برگزیدگان دانشگاهی مورد تقدیر دانشگاه قرار می گیرند .
جشنواره دانشجوی نمونه در سطح دانشگاه های تابعه وزارت علوم در پنج گروه علوم در مقاطع مختلف برگزار می شود که پس از ارزیابی داوران کشوری درنهایت دانشجویان نمونه کشوری انتخاب و معرفی می شوند .
1
فهرست