وزارت علوم - مطبوعات 11 مهر 97
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت 13:34
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
7795776 روزنامه آفرينش
7796994 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
جوان
1397/07/10
> جوان آنلاین : نمایشگاه تخصصی دستاورد های طرح مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیرو های مسلح در حاشیه سومین جلسه شورای عالی سیاستگذاری قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیرو های مسلح روز گذشته با حضور جمعی از وزرا و روسای دستگاه های اجرایی و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی کشور در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد .
> جوان آنلاین : نمایشگاه تخصصی دستاورد های طرح مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیرو های مسلح در حاشیه سومین جلسه شورای عالی سیاستگذاری قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیرو های مسلح روز گذشته با حضور جمعی از وزرا و روسای دستگاه های اجرایی و فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی کشور در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر ، این نمایشگاه با هدف عرضه و نمایش دستاورد های برخی دستگاه های اجرایی کشور از جمله جمعیت هلال احمر و نیز تبادل تجربیات و هم اندیشی سازمان های مختلف در امر کمک به مهارت آموزی کارکنان و سربازان وظیفه در ایجاد شرایط اشتغال برای جوانان در طول خدمت مقدس نظام وظیفه دایر و مورد استقبال مقامات حاضر در جلسه شورای سیاستگذاری قرار گرفت .
سردار سرلشگر باقری ، رئیس ستاد کل نیرو های مسلح و سردار سرتیپ فرحی فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه این ستاد و نیز دکتر علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر که پیش از این در تفاهم نامه ای به منظور ارائه آموزش همگانی به بیش از 500 هزار تن از کارکنان وظیفه نیرو های مسلح در حوزه آمادگی در برابر مخاطرات اعلام آمادگی کرده بودند ، از جمله بازدید کنندگان نمایشگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیرو های مسلح ، از جمله غرفه معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری هلال احمر بودندو در این زمینه توضیحات لازم در زمینه فعالیت ها و دستاورد های آموزشی و پژوهشی هلال احمر از سوی دکتر احمد سلطانی ، مدیرکل آموزش عمومی ، پایه و همگانی این معاونت ارائه شد .
سردار باقری ، رئیس ستاد کل نیرو های مسلح در بازدید از غرفه جمعیت هلال احمر اظهار کرد : توانایی و ظرفیت هلال احمر در خصوص آموزش همگانی قابل تحسین است و ستاد کل نیرو های مسلح بستر مناسب را برای آموزش های لازم در این بخش به کارکنان وظیفه و سربازان تحت نطر خود در دوره های آموزشی ابتدای خدمت فراهم کرده است .
وی ابراز امیدواری کرد که تفاهم نامه مشترک ستادکل نیرو های مسلح با جمعیت هلال احمر موجب ارتقای آموزش کارکنان وظیفه و آمادگی آنان در برابر انواع مخاطرات ، حوادث و بلایا شود .
دکتر علی اصغر پیوندی ، رئیس جمعیت هلال احمر نیز در بازدید از این نمایشگاه و شرکت در سومین جلسه شورای عالی سیاستگذاری قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیرو های مسلح گفت : ارائه آموزش های امداد و کمک های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات به مردم ، وظیفه جمعیت هلال احمر است ، اما این مجموعه به تنهایی و بدون کمک سایر نهاد ها نمی تواند این رسالت مهم را محقق کند .
وی افزود : به این منظور جمعیت هلال احمر با ستاد کل نیرو های مسلح برای آموزش سالانه حدود 400 تا 600 هزار مشمول خدمت سربازی که وارد سیستم نظام وظیفه یا فرایند معافیت از خدمت می شوند ، تفاهم نامه همکاری امضا کرده که به زودی اجرایی خواهد شد .
دکتر پیوندی افزود : سربازان وظیفه براساس این تفاهم نامه ، دوره های 40 تا 50 ساعته امداد و کمک های اولیه را در بدو خدمت خود می گذرانند تا بتوانند در دوره خدمت و پس از آن در صورت نیاز؛ به خود ، خانواده و جامعه خدمت و امدادرسانی داشته باشند .
وی با اشاره به تجربه مشابه جمعیت هلال احمر در بخشی از مدارس کشور در قالب طرح دانش آموز آماده در روز های سخت (دادرس) ، تاکید کرد : اگر بتوانیم این گونه آموزش ها را در جامعه به درستی فراگیر کنیم ، مردم برای پیشگیری از حوادث توانمند شده و خسارات ناشی از حوادث به شدت کاهش پیدا می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
جوان
1397/07/10

وی گفت : برای فراگیر شدن این آموزش ها در جامعه ، آموزش گروه هایی مانند سربازان و سایر کادر نیرو های مسلح ، دانش آموزان ، دانشجویان ، کارگران و اصناف مختلف در تعامل با سازمان ها و نهاد های ذیربط واجد اهمیت است .
دکتر کاظم شریفی ، معاون آموزش ، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه هلال احمر از دیرباز در عرصه ارائه آموزش های همگانی تحت عنوان آموزش عمومی امداد و کمک های اولیه پیشتاز بوده است گفت : از حدود دو سال گذشته آموزش های آمادگی در مخاطرات هم به آموزش های همگانی جمعیت هلال احمر اضافه شده که برای کاهش آثار حوادث و سوانح و بلایا اهمیت بسیار دارد .
وی با بیان اینکه سالانه بیش از 500 هزار نفر از هموطنان در قالب دوره های حضوری و نیمه حضوری و دوره های پایه داوطلبی از آموزش کمک های اولیه هلال احمر بهره می برند ، عنوان کرد : علاوه بر این تعداد با اجرای طرح دادرس (دانش آموزان آماده در روز های سخت) که از سال 91 و به همت سازمان جوانان جمعیت هلال احمر آغاز شده است ، سالانه بیش از 300 هزار دانش آموز نیز از این آموزش ها بهره مند شدند .
معاون آموزش ، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر افزود : در مرحله اجرای آزمایشی آموزش آمادگی در مخاطرات (طرح خادم) در 2 سال گذشته در سراسر کشور به بیش از 270 هزار نفر به صورت غیرحضوری و به حدود 500 هزار خانوار به صورت حضوری این آموزش ها ارائه شده است .
وی به مصوبه هیات دولت در زمینه تکلیف هلال احمر برای تدوین طرح جامع آموزش همگانی مقابله با حوادث و تعیین نقش سازمان ها و دستگاه های اجرایی اشاره و اظهار کرد : تفاهم نامه هلال احمر با ستاد کل نیرو های مسلح یکی از اقدامات مهم در زمینه تحقق این مصوبه به شمار می آید و تفاهم نامه های مشابه با سایر دستگاه های اجرایی نیز در دستور کار است .
گفتنی است امیر سرلشگر رحیم موسوی ، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران ، دکتر سورنا ستاری ، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ، محمود حجتی ، وزیر جهاد کشاورزی ، دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، سید محمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش ، سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری ، فرمانده نیروی انتظامی و .
از جمله شرکت کنندگان در سومین جلسه شورای عالی سیاستگذاری قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیرو های مسلح بودند که از این نمایشگاه بازدید کردند .
در این نمایشگاه علاوه بر جمعیت هلال احمر ، نهاد های دیگری همچون وزارت دفاع ، ارتش ، سپاه ، ناجا ، ستاد کل نیرو های مسلح و برخی وزارتخانه ها همچون صنعت ، معدن و تجارت ، علوم و تحقیقات ، اموزش و پرورش و جهاد کشاورزی نیز دستاورد های خود در امر مهارت اموزی کارکنان وظیفه را به نمایش گذاشتند .
منبع : سایت هلال احمر.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
دنیای اقتصاد
1397/07/11
> علی شیرین آبادی/ کارشناس ارشد برنامه ریزی رفاه اجتماعی عزیز مارامایی/ کارشناس ارشد برنامه ریزی رفاه اجتماعی در گذشته ها داشتن تحصیلات و به خصوص تحصیلات تکمیلی در میان عموم مردم دارای وجهه و اهمیت زیادی بوده است و تصور عموم بر این بوده ، شخصی که برخوردار از تحصیلات دانشگاهی باشد هم دارای شغل مناسب و هم دارای آبرو و احترام در میان مردم خواهد شد .
اما طبق شواهد و قرائن پس از دهه 1380 این وضعیت دگرگون شد و پدیده ناگوار و اسفباری به نام بیکاری تحصیل کردگان دانشگاهی در فضای عمومی جامعه حاکم شد .
> چالش های ادامه تحصیل برای نسل جوان علی شیرین آبادی/ کارشناس ارشد برنامه ریزی رفاه اجتماعی عزیز مارامایی/ کارشناس ارشد برنامه ریزی رفاه اجتماعی در گذشته ها داشتن تحصیلات و به خصوص تحصیلات تکمیلی در میان عموم مردم دارای وجهه و اهمیت زیادی بوده است و تصور عموم بر این بوده ، شخصی که برخوردار از تحصیلات دانشگاهی باشد هم دارای شغل مناسب و هم دارای آبرو و احترام در میان مردم خواهد شد .
اما طبق شواهد و قرائن پس از دهه 1380 این وضعیت دگرگون شد و پدیده ناگوار و اسفباری به نام بیکاری تحصیل کردگان دانشگاهی در فضای عمومی جامعه حاکم شد .
اگر در گذشته ها که تشویق از سوی خانواده ها و بزرگ ترها برای علم آموزی و تحصیل و نیز ترغیب نوجوانان و جوانان برای رفتن به دانشگاه ها فراوان بود تا اینکه مشاغل مناسب و درخور توجه و احترام در میان مردم به دست آورند ، اما هم اکنون این طرز تفکر و دیدگاه دگرگون شده است .
آمار سالانه صدها هزار ورودی به دانشگاه ها و در سوی دیگر رکود وضعیت اقتصادی و نامساعد بودن بازار کار و نیز کوچک سازی دولت و آمار پایین استخدام های دولتی که با مشقات زیادی همراه است سبب شده است که پدیده ناخوشایند بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی تا سالیان متمادی در میان جوانان و خانواده های آنان ریشه بدواند و سبب افسردگی ، ناامیدی و سلب انگیزه و اعتماد به نفس برای جوانان شود .
در گذشته ها تب و تاب کنکور و ورود به دانشگاه ها یک دغدغه اضطراب آور برای داوطلبان و اعضای خانواده آنها بود اما هم اکنون اشتغال و بیکار نماندن جای آن را گرفته است .
جوانانی که با هزار امید و آرزو در فضا و وضعیت کنونی به فکر ادامه تحصیل در دانشگاه ها هستند آیا از فردای خود آگاهی دارند؟ پاسخ این پرسش کاملا منفی است .
اگر در گذشته ها شخصی که دارای تحصیلات عالی بود قابل انتظار بود که در مدت زمان نه چندان کوتاهی مشغول به فعالیت شود ، اما هم اکنون شخصی که دانشگاه رفته ممکن است تا سال های سال خانه نشین شود و چشم امیدش به اخبار و اطلاعیه های جذب و استخدام باشد .
وضعیت هنگامی اسفبارتر است که صدها هزار جوان دارای مدارک تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در کشور هستند و چشم به آینده ای دوخته اند که اندک امیدی می توان به آن داشت .
هم اکنون کسی دیگر دغدغه و نگرانی از این ندارد که آیا می تواند به دانشگاه راه پیدا کند یا نه ، بلکه به لطف همت مسوولان ذی ربط و توسعه بی حساب و کتاب انواع مختلف دانشگاه ها ، هر کسی که اراده دانشگاه رفتن را داشته باشد تنها با یک ثبت نام این امر محقق می شود .
به گونه ای که طبق صحبت های رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ، در سال 1397 از مجموع یک میلیون و 11 هزار داوطلب متقاضی کنکور سراسری ورود به دانشگاه ها ، حدود 75 درصد این افراد شانس قبولی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را دارند و با احتساب پذیرفته شدگان کنکور دانشگاه آزاد ، تمام داوطلبان می توانند وارد دانشگاه ها شوند .
ولی آیا پیدا کردن شغل برای نقش آفرینی هم مانند دانشگاه رفتن آسان است؟ خیر ، این گونه نیست .
آنجا که افراد با یک ثبت نام اینترنتی و شرکت در کنکور و پذیرش در دانشگاه های پولی به آسانی وارد دانشگاه شده و پس از چند سال مدارک در ظاهر ارزشمند دانشگاهی می گیرند ، اما عکس قضیه در یافتن شغل حاکم است .
شغل پیدا کردن آن هم شغل مناسب کاری بسیار مشقت آور و طولانی مدت و نگران کننده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
دنیای اقتصاد
1397/07/11

زیرا تا وقتی که هر کس بخواهد شغل در خور شأن و مناسب تحصیلاتش پیدا کند باید هفت خوان رستم را بگذراند که کاری بسیار مشقت بارتر از دانشگاه رفتن است .
با این وضعیت آیا می توان بهایی برای ادامه تحصیلات پرداخت کرد .
قطعا پاسخ منفی است .
البته جز معدودی رشته های دانشگاهی که وضعیت مناسبی در بازار کار دارند غالب مدارک رشته های دانشگاهی باید در قفسه ها و کمدهای منازل نگهداری شود .
در طول سالیان گذشته که مانورها ، هیاهوها ، برنامه ها و اقدامات زیادی در رشد کمی آموزش عالی توسط مسوولان انجام شده است ، ثمره ای جز بیکاری ، خانه نشینی و افسردگی برای جوانان تحصیلکرده نداشته است و حال باید بگوییم ادامه تحصیل به چه قیمتی تمام می شود .
آیا جز از دست دادن فرصت گرانبهای جوانی و نشاط و شادابی این دوران نتیجه بهتری از تحصیلات عالیه می توان تصور و پیش بینی کرد .
به نظر می رسد هم اکنون وقت آن رسیده است که افکار و نگاه ها را از دانشگاه و دانشجو برداریم و بگذاریم خود این حوزه شرایط بغرنج خود را سامان دهد .
زیرا مداخله بیش از حد در این حوزه نه تنها هیچ پیامد مطلوبی ندارد بلکه آثار مخربی همچون بیکاری فزاینده ای به بار آورده است .
اگر نگاهی گذرا به وضعیت پذیرش دانشجو و آموزش عالی در کشورهای توسعه یافته بیندازیم متوجه می شویم که همواره با توجه و مطابق با نیازهای کشورشان آموزش عالی را تنظیم کرده اند و اگر رشد بی حساب و کتاب دانشگاه ها ، عملکرد بسیار مطلوبی تلقی می شد ، قطعا چنین کشورهایی از دهه های گذشته چنین سیاستی را اجرا می کردند .
اگر دانش آموزان را به عنوان آینده سازان این مرز و بوم تلقی کنیم که آینده کشور به دستان آنان ساخته خواهد شد ، خواهیم دید که دیگر انگیزه و انرژی مضاعف برای ادامه تحصیل در دانشگاه ها به جز چند رشته معدود که در گروه های پزشکی و بهداشت هستند ، در میان آنان وجود ندارد .
حال وقتی چنین دانش آموزانی همنوعان بزرگ تر از خود را مشاهده می کنند که با وجود چندین سال تلاش در کسب مدرک دانشگاهی افسرده و ناامید هستند آیا می توان این دانش آموزان را تشویق و ترغیب به ادامه تحصیل کرد؟ آیا نمی شد هزینه های کلانی را که از بودجه عمومی صرف رشد دانشگاه ها و مخارج بی شمار آنها در طول سال های تحصیلی شده است ، صرف توسعه اشتغال و حرفه آموزی کرد تا هم سن ورود به بازار کار کاهش یابد و هم جوانان از بیکاری در رنج نباشند و هم قدری به اقتصاد در رکود کشور کمک کرد؟ گرچه بالا بردن سواد و تحصیلات عموم مردم یک کشور امری مطلوب و موثر تلقی می شود ، اما صرف هدایت به سوی دانشگاه ها به منظور بالا بردن سطح سواد امری مذموم است .
سواد و تحصیلات غیر از تحصیلات دانشگاهی است .
تحصیلات دانشگاهی تنها در صورتی قابل قبول و مطلوب است که در حوزه مختص خود به کار گرفته شود و اگر چنین نباشد قطعا عملکرد نامطلوب و زیان آوری است که هم به بهای از دست رفتن جوانی جوانان و هم به بهای اتلاف هزینه های بسیار برای آموزش و مخارج کلان دانشگاه ها ، تمام می شود .
از بحث مطرح شده می توان چنین نتیجه گیری کرد که شرایط و وضعیت آموزش عالی کشور در حالت بغرنجی به سر می برد و هر گونه مداخله بیشتر منجر به آثار ناگوار دیگری می شود .
همان گونه که بحث شد در وضعیت کنونی ادامه تحصیل بیشتر اتلاف عمر برای نوجوانان و جوانان به نظر می رسد .
حال که کشور با مازاد فراوان نیروی تحصیلکرده روبه رو است ، آیا ضروری نیست روی کسب و کار و اشتغال همت و تلاش مضاعف کرد؟ کلمات کلیدی : افسردگی بیکاری تحصیلات تکمیلی جامعه نسل جوان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/10
> برای اساتید تازه استخدام شده؛ فرصت مطالعاتی در صنعت اجباری شد مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم گفت : اجرای آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت برای اساتید تازه استخدام شده اجباری خواهد بود .
> برای اساتید تازه استخدام شده؛ فرصت مطالعاتی در صنعت اجباری شد مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم گفت : اجرای آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت برای اساتید تازه استخدام شده اجباری خواهد بود .
محمدسعید سیف در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت نهایی شده و طی چند روز آینده به دانشگاه ها ابلاغ می شود .
وی افزود : براساس این آیین نامه اساتید از 3 ماه تا یک سال در دستگاه های دولتی ، خصوصی و صنایع مشغول به فعالیت می شوند که در این مدت وزارت علوم حقوق این اساتید را پرداخت می کند .
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم تاکید کرد : براساس این آیین نامه اجرای فرصت مطالعاتی در صنعت برای اساتیدی که از سال 98به بعد استخدام می‎شوند اجباری خواهد بود .
سیف خاطرنشان کرد : همچنین اجرای این برنامه برای دیگر اعضای هیات علمی به صورت تشویقی است که اساتید با حضور در این برنامه از امتیازات لازم ارتقا برخوردار می شوند .
وی عنوان کرد : با اجرای این آیین نامه اساتید می‎توانند نیازهای کشور را شناسایی کرده و زمینه رفع این نیازها را در محیطهای درس ، تدریس کنند .
تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه فردوسی و دانشگاه های آلمانی درراستای برنامه دانشگاه فردوسی مشهد برای گسترش روابط با دانشگاه های معتبر اروپایی ، دو تفاهم نامه با دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان و دانشگاه علوم کاربردی یوهانیوم (FHJ) اتریش به امضا رسید .
به گزارش ایسنا ، در راستای برنامه دانشگاه فردوسی مشهد برای گسترش روابط با دانشگاه های معتبر اروپایی ، دو تفاهم نامه با دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان و دانشگاه علوم کاربردی یوهانیوم (FHJ) اتریش به امضا رسید که این دو دانشگاه از دانشگاه های معتبر بین المللی اروپا هستند .
امضای این تفاهم نامه ها با دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان و دانشگاه علوم کاربردی یوهانیوم (FHJ) اتریش انجام شد .
محور اساسی این تفاهم نامه ها تبادل استاد و دانشجو در قالب طرح های پژوهشی مشترک است .
امکانات مازاد دانشگاه ها در اختیار مراکز علمی و آموزشی قرار گیرد استاندار خراسان شمالی با تاکید بر این که دانشگاههای استان امکانات خوبی در اختیار دارند ، گفت : این دانشگاهها باید امکانات مازاد خود را در اختیار بقیه مراکز علمی و آموزشی قرار دهند .
به گزارش ایسنا ، محمدرضا خباز در کمیسیون دانشجویی خراسان شمالی اظهار کرد : باید با هماهنگی معاونت سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری برآوردی از امکانات دانشگاهها انجام گیرد تا دانشگاهها از امکانات مازاد یکدیگر با خبر شوند و با تاکید بر هم افزایی بتوانند از این امکانات و تجهیزات استفاده کنند .
وی استفاده از امکانات مازاد دانشگاهها را درراستای استفاده بهینه و افزایش بهره وری دانست و تصریح کرد : استفاده از امکانات مازاد دانشگاهها می‎تواند در امر توسعه و پیشرفت این حوزه نقش مهمی را ایفا کند زیرا برای احداث فضاهای جدید در دانشگاهها ضمن آن که باید اعتبارات میلیاردی هزینه شود ، نیازمند یک کار انقلابی ، سریع و اعتقادی هستیم که بسیار نیز زمانبر خواهد بود .
استاندار خراسان شمالی همچنین مشکل کمبود خوابگاه برای دانشجویان را یکی از مهمترین مشکلات این قشر دانست و افزود : برای حل این مشکل مهم ، باید خیران این حوزه را شناسایی کرد تا ما را در بحث احداث خوابگاه دانشجویی کمک کنند و باید بدانیم که کاری محال و غیر ممکن نداریم لذا باید همت مضاعف به خرج داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/10

وی از دانشجویان به عنوان آینده سازان این کشور یاد کرد و افزود : در هفته اخیر با تعدادی از مدیران از جاده منتهی به سایت دانشگاههای مرکز استان بازدیدی انجام دادیم که در این بازدید ضمن استماع مشکلات این حوزه ، تصمیمات مهمی در قالب زمانبندی مشخصی اتخاذ شد .
دکتر خباز ، موضوعاتی همچون خوابگاه ، راه دسترسی دانشگاهها ، ایاب و ذهاب دانشجویان ، روشنایی محور و حمل زباله‎ها را از اهم مشکلات موجود در حوزه دانشگاههای یادشده برشمرد که ضمن پیش‎بینی اعتبارات مورد نیاز هریک از این مشکلات در یک بازه زمانی مشخص به سرانجام خواهد رسید .
استاندار خراسان شمالی درخصوص مشکل دیگر دانشگاهها که هزینه آب بهای مصرفی در خوابگاههای دانشجویی غیردولتی است ، گفت : این مشکل باید در کشور و به شکل ملی حل شود یا این که در استان به طرق مختلف حل کنیم هر چند که در سفر اخیر وزیر علوم به این استان وی قول مساعد حل این مشکل را داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/07/11
> دنیای اقتصاد : سیاست گذاران ، صاحب نظران و فعالان اقتصادی روز گذشته در اولین همایش چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری های وابسته با بررسی چالش های این صنایع ، الزامات توسعه و رسیدن به اهداف برنامه ششم را بررسی کردند .
ایران در حالی دارای منابع و بازارهای بالقوه در حوزه فلزات غیرآهنی (همچون آلومینیوم ، مس ، سرب و روی و طلا) است که کمتر از صنعت فولاد مورد توجه قرار گرفته است .
> سیاست گذاران ، صاحب نظران و فعالان اقتصادی در همایش «دنیای اقتصاد» شناسایی کردند 9 دست انداز توسعه صنایع غیرآهنی دنیای اقتصاد : سیاست گذاران ، صاحب نظران و فعالان اقتصادی روز گذشته در اولین همایش چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری های وابسته با بررسی چالش های این صنایع ، الزامات توسعه و رسیدن به اهداف برنامه ششم را بررسی کردند .
ایران در حالی دارای منابع و بازارهای بالقوه در حوزه فلزات غیرآهنی (همچون آلومینیوم ، مس ، سرب و روی و طلا) است که کمتر از صنعت فولاد مورد توجه قرار گرفته است .
عکس : دنیای اقتصاد علاوه بر این ، ارزیابی صاحب نظران حاکی از آن است که توسعه فلزات غیرآهنی در حال حاضر با 9چالش اصلی روبه رو است .
«نبود استراتژی مشخص در هر شاخه به رغم نقش موثر در ایجاد ارزش افزوده» ، «ساختار ناهمگن در بخش دولتی و خصوصی و ضعف حضور بخش خصوصی» ، «عدم دسترسی به اطلاعات صحیح به ویژه در واحدهای بخش خصوصی» ، «نبود اطلاعات شفاف ، در دسترس و قابل اعتماد از وضعیت بازار» ، «بازدهی نامطلوب نسبت به مقیاس» ، «به روز نبودن برخی فناوری های موجود» ، «تراکم نیروی انسانی و بهره وری پایین» ، «کمبود منابع مالی برای توسعه و نوسازی» و «مشکلات زیرساخت ها ، آب ، برق ، حمل و نقل» سرفصل های اصلی ضدتوسعه فلزات غیرآهنی در کشور است؛ موانعی که روز گذشته مورد تایید متولیان دولتی نیز قرار گرفت تا آنها از لزوم تهیه نقشه راهی برای فلزات غیرآهنی سخن بگویند .
به اعتقاد آنها ، در حال حاضر سند جامع فولاد تدوین شده و در حوزه زغال سنگ نیز نقشه جامعی به وزیر صنعت ، معدن و تجارت ارائه شده است ، اما در سایر حوزه ها برنامه ای تدوین نشده است .
این خلأ در حالی است که صاحب نظران معتقدند به منظور تدوین برنامه جامع در این صنایع ، ابتدا باید مطالعات میدانی و کاملی در زمینه های ذخایر و نتایج اکتشافات ، بازارهای داخلی و بین المللی ، انتخاب بازارهای هدف صادراتی ، زیرساخت ها ، فناوری های نو ، شیوه های تامین منابع مالی و جذب سرمایه ، همچنین تولید محصول با ارزش افزوده بالاتر انجام شود .
از سوی دیگر وعده کاهش دخالت دولت در بورس کالا از دیگر خبرهای این همایش بود که مورد تبادل نظر نمایندگان بخش خصوصی و دولتی قرار گرفت .
در ابتدای این همایش علیرضا بختیاری ، مدیر مسوول گروه رسانه ای «دنیای اقتصاد» با بیان اینکه فعالیت اقتصادی در ایران با چالش های فراوانی همراه است که صنایع غیرآهنی هم از این مساله مستثنی نیستند ، اظهار کرد : برخی از این چالش ها مربوط به همه فعالیت های اقتصادی است و برخی مخصوص این صنایع .
فرصت های توسعه صنایع غیرآهنی در ایران بر کسی پوشیده نیست؛ اما استفاده از این فرصت ها در گرو بسترسازی و مواجهه با چالش هایی است که توسعه این صنایع استراتژیک را با مانع مواجه می کند .
به گفته بختیاری ، این چالش ها شامل فهرستی طولانی اعم از وضعیت زیرساخت ها ، محدودیت های جذب سرمایه خارجی به این صنایع استراتژیک ، فقدان تعریف دقیق از نقش دولت در توسعه این صنایع ، عدم توجه به رقابت پذیری جهانی ، عدم ثبات مقرراتی برای حضور در بازارهای جهانی ، ورود و دخالت دولت در امر قیمت گذاری و کم اثر شدن نقش بورس کالا است .
از سوی دیگر مساله تامین مالی ، مهیا نبودن شرایط لازم برای رشد بخش خصوصی قدرتمند و تحریم های یکجانبه بین المللی از دیگر چالش ها است .
مدیر مسوول گروه رسانه ای «دنیای اقتصاد» افزود : البته مساله اصلی وجود این چالش ها نیست ، بلکه وزن متفاوت این چالش ها در ذهن سیاست گذاران ، فعالان صنایع غیرآهنی و صاحب نظران توسعه صنعتی است که تمرکز روی اولویت را با مشکل مواجه می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/07/11

بختیاری با بیان اینکه حل ریشه ای مشکلات اقتصادی کشور در گرو تعامل فکری سه گروه اصلی ذی صلاح در تصمیم سازی برای مسائل اقتصادی شامل سیاست گذاران ، صاحب نظران و فعالان اقتصادی است ، گفت : این تعامل فکری باعث می شود که در اتخاذ تصمیمات اقتصادی هم به معضلات واقعی فعالان اقتصادی توجه شود و هم مبانی کارشناسی و پشتوانه تئوریک این تصمیمات مورد توجه واقع شود .
وی با اشاره به اینکه گروه رسانه ای «دنیای اقتصاد» همواره تلاش کرده بستر لازم برای ایجاد یک فضای منطقی هم اندیشی و تعامل فکری را در رسانه های خود ایجاد کند ، گفت : با این رویکرد امکان خروج از دور باطل تصمیم گیری در خلأ فراهم می آید .
تصویر آماری از فلزات غیرآهنی محمد ابکاء ، مدیرعامل شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک نیز در این همایش مهم ترین چالش های فلزات غیرآهنی را برشمرد و گفت : «نبود استراتژی مشخص در هر شاخه با وجود نقش موثر در ایجاد ارزش افزوده» ، «ساختار ناهمگن در بخش دولتی و خصوصی و ضعف حضور بخش خصوصی» ، «عدم دسترسی به اطلاعات صحیح به ویژه در واحدهای بخش خصوصی» ، «نبود اطلاعات شفاف در دسترس و قابل اعتماد از وضعیت بازار» ، «ﺑﺎزدﻫﯽ نامطلوب ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﻘﯿﺎس» ، «به روز نبودن ﺑﺮﺧﯽ ﻓناوری های موجود» ، «تراکم نیروی انسانی و بهره وری پایین» ، «کمبود منابع مالی برای توسعه و نوسازی» ، «مشکلات زیر ساخت ها از جمله آب ، برق ، حمل و نقل» می شود .
همچنین بخش فلزات غیر آهنی نیازمند مطالعه و کارهای میدانی در بخش های «ذخایر و نتایج اکتشافات» ، «بازارهای داخلی و بین المللی» ، «انتخاب بازارهای هدف صادراتی» ، «بررسی زیرساخت ها» ، «فناوری های نو» ، «شیوه های تامین منابع مالی و جذب سرمایه» و «تولید محصول با ارزش افزوده بالاتر به ویژه در صنعت مس» است .
وی به تشریح برخی آمارهای داخلی و خارجی در حوزه صنایع غیرآهنی پرداخت و گفت : سهم ارزش افزوده فلزات اساسی در 10 صنعت اول ایران با 9/ 14 درصد در رتبه دوم قرار دارد و در بخش اشتغال با 6/ 10 درصد رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است و در بخش سرمایه گذاری با 11 درصد سهم در رتبه دوم قرار داریم .
همچنین در بخش اشتغال سنگ آهن 9/ 22 درصد ، مس 6/ 11 درصد ، سرب و روی 7/ 2 درصد ، طلا 7/ 0 درصد و بوکسیت 6/ 0 درصد سهم را به خود اختصاص داده اند .
وی ادامه داد : در زمینه ذخایر طلا 294 تن ، بوکسیت 35 میلیون تن ، مس 22 میلیون تن و در سرب و روی 14 میلیون تن ذخایر داریم .
همچنین سهم ما از ذخایر بین المللی به این شرح است : در بخش مس 1/ 3 درصد (رتبه هشتم) ، سرب و روی 4/ 4 درصد (رتبه دوازدهم) و در بخش بوکسیت 1/ 0 درصد و طلا 6/ 0 درصد است که نشان می دهد وضعیت مناسبی در این بخش نداریم .
باید بر اساس برنامه 1404 در تولید مس به 450 هزار تن و در تولید طلا به 12 تن و در تولید آلومینیوم به 1500هزار تن دست پیدا کنیم .
این در حالی است که برای سرب و روی چشم اندازی برای 1404 تعریف نشده است .
البته در 7 سال گذشته در این بخش مقداری افزایش تولید داشته ایم ولی در تولید مس و آلومینیوم کاهش داشته ایم .
ابکاء افزود : در دنیا طی سال های 2016 و 2017 حدود 3300 تن طلا ، 58 میلیون تن آلومینیوم ، 23 میلیون تن مس ، 11میلیون تن سرب و 13 میلیون تن روی تولید شده است .
اما از نظر ذخایر جهانی در بخش روی با 9/ 0 درصد در رتبه بیست و دوم ، در سرب با 7/ 0 درصد در رتبه بیست و یکم ، در مس با 7/ 0 درصد در رتبه بیست و سوم ، در آلومینیوم با 6/ 0 درصد در رتبه بیست و یکم و در طلا با 21/ 0 درصد در رتبه پنجاه و سوم قرار داریم .
بر اساس بررسی پتانسیل های صادراتی با ریسک های اقتصادی و سیاسی به این نتیجه رسیدیم که ما در روی 302 هزار تن ، در سرب 110 هزار تن و در آلومینیوم 205 هزار تن فرصت و پتانسیل صادراتی داریم .
همچنین در مس بیش از 450 هزار تن فرصت صادراتی داریم ، مس ایران از نظر کیفی در دنیا یکی از بهترین ها است و صنایع «های تک» به دنبال مس ایران هستند .
مسیر متفاوت دانشگاه و صنعت هم مسیر نبودن دانشگاه و صنعت یکی از مواردی است که در این همایش از سوی رئیس دانشگاه تهران مورد ارزیابی قرار گرفت؛ به گفته محمود نیلى احمدآبادی بخش صنعت و دانشگاه هیچ گاه نتوانسته اند در یک مسیر قرار گیرند به همین دلیل در این خصوص نیازمند یک نهاد بی طرف هستیم تا بتوانیم به یک نتیجه یکپارچه برسیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/07/11

به گفته رئیس دانشگاه تهران ، این مشکل فقط شامل ایران نمی شود بلکه در تمام دنیا این چالش وجود دارد و در این خصوص می توانیم به مسائل زیست محیطی و عدم امکان سنجی درست برای جانمایی صنایع اشاره کرد؛ این چالش ها در شرایطی است که با قرار گرفتن صنعت و دانشگاه در یک مسیر می توان گفت بخش اعظمی از این چالش ها برطرف خواهد شد .
نیلى احمدآبادى در ادامه با اشاره به نتایج بررسی انجمن متالورژى درخصوص چالش های صنعت فولاد و مس نیز عنوان کرد : ارزیابی های صورت گرفته از وضعیت این دو صنعت در سال های 95 94 نشان می دهد که برای عبور از چالش های این بخش باید یک الگوی یکپارچه برای صنعت و دانشگاه که لازمه آن تدوین یک بند قانونی است ، در نظر گرفت .
اظهار نظری که مورد توجه عبدالرضا هاشم زائی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس قرار گرفت ، به طوری که وی در بخشی از صحبت های خود از آمادگی مجلس برای هر گونه همکاری در زمینه طرح های علمی خبر داد و عنوان کرد در صورتی که دولت در این خصوص لایحه ای به مجلس ارائه کند ، نمایندگان این آمادگی را دارند که به آن رای دهند .
اما به گفته رئیس دانشگاه تهران این دو صنعت در حال حاضر درگیر چالش های بسیاری هستند که بسیاری از آنها میان صنعت فولاد و مس مشترک است؛ در این خصوص می توان به «قدیمى بودن تکنولوژى ، تجهیزات و فناوری ها ، چالش های زیست محیطی ، بازاریابی ، شبکه های حمل و نقل ، انرژی و آب ، کیفیت نیروی کار (عدم استفاده از نیروی کار تحصیل کرده) ، عدم توازن در صنایع بالادستی و پایین دستی(عدم توازن تولید) ، عدم تولید محصول نسبت به ارزش افزوده ، نبود رابطه معنی دار بین تولید و پژوهش و .
» اشاره کرد .
به گفته نیلى احمدآبادى یکی از راهکارهای عبور از این چالش ورود به پارک های فناوری و همکاری با بخش صنعت است .
وضعیت صنعت مس محمدباقر عالی ، معاون توسعه و اکتشاف شرکت ملی مس نیز در ادامه این همایش بیان کرد : ایران دارای 68 نوع ماده معدنی و در این میان مس نیز دومین عنصر با ارزش معدنی در ایران است .
در واقع حوزه مس با 22 میلیون تن ذخیره قطعی ، حدود 3 درصد از ذخایر جهان را بر عهده دارد .
وی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال با تولید 153هزار تن مس محتوا ، 8درصد بالاتر از برنامه بوده ایم ، اظهار کرد : امیدوار هستیم بتوانیم رکورد سال گذشته را بهبود بخشیم .
وی در ادامه با اشاره به اینکه امیدواریم در چشم انداز 1404 در میان 10 شرکت مس بزرگ جهان قرار داشته باشیم ، اظهار کرد : در این راستا باید اقدامات عملی انجام شود که شامل توجه بیشتر به اکتشافات ، کمک به بهره برداری معادن کوچک مقیاس ، توجه به محیط زیست ، افزایش بهره وری در مصرف آب و انرژی ، افزایش تعامل با دولت و مسوولان منطقه ای به همراه توجه ویژه به فناوری است .
وی همچنین با اشاره به دور جدید تحریم ها اظهار کرد : همکاران ما در صنایع ملى مس پیش از آغاز تحریم ها راهکارهاى عملى را براى مقابله بررسى و کارگروه هایى تشکیل دادند .
هدف این کارگروه ها افزایش کارکرد بهینه و تقویت زیرساخت ها و تبدیل شدن به صنعت سبز است .
سیاست های غلط اقتصادی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس نیز در این همایش با به چالش کشیدن سیاست های اقتصادی ، به دخالت دولت در قیمت گذاری انتقاد کرد و گفت : در ابتدای انقلاب نیز قیمت گذاری از سوی دولت صورت می گرفت ، اما به مرور زمان این روش تغییر کرد و محاسبه قیمت گذاری به روش جهانی تغییر کرد بنابراین رانتی که در جیب برخی از دلالان می رفت به تولید برگشت؛ اما در حال حاضر شاهد بازگشت به روش قبل هستیم که این امر ایجاد رانت را به همراه داشته است .
عبدالرضا هاشم زائی در ادامه با انتقاد از اینکه چرا باید تنگ نظری داشته باشیم تا تولیدکننده از مسیر فروش ارز حاصل از صادرات نتوانند به سود برسد ، افزود : جذب سرمایه خارجی را با سیاست های غلط بسته ایم ، داخل کشور را نیز که با مقررات بی ثبات اداره می کنیم با این شرایط تولید کننده سرمایه مورد نیاز خود را از چه مسیری باید تامین کند؛ با این شرایط امکان فروش ارز حاصل از صادرات نیز گرفته شده است و امکان سرمایه گذاری وجود ندارد .
تک نرخی کردن دلار با نرخ 4200 تومان یکی دیگر از انتقادات مطرح شده از سوی این نماینده مجلس است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/07/11

وی در این خصوص گفت : با وجود تجربه تک نرخی کردن دلار با نرخ 1226 تومان و تبعاتی که به همراه داشت ، اما دولت روی تک نرخی کردن دلار با نرخ 4200 تومان تاکید کرد .
این در حالی بود که اکثر کارشناسان اقتصادی با این موضوع مخالف بودند و معلوم نیست که با چه مکانیزمی این نرخ تعیین و اعلام شد .
روش پیش گرفته از سوی دولت درخصوص تک نرخی کردن دلار در حالی است که طی ماه های اخیر رانت زیادی ایجاد شد؛ اما سوالی که در این میان مطرح است این است که آیا سرمایه گذاری نیز در کشور صورت گرفت؟ یکی دیگر از انتقادات مطرح شده از سوی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به سیاست غلط دولت در بازار بازمی گردد .
این نماینده مجلس با خطاب قرار دادن دولت به این نکته اشاره کرد که نباید زمینه رانت را ایجاد کنیم و بعد رانت خوار را بگیریم .
این عضوکمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس همچنین درخصوص چالش مدیریتی موجود در کشور به دو نکته اشاره کرد و افزود : باید در هیات مدیره ها از مدیران تخصصی استفاده شود و در زمینه خصوصی سازی نیز مدیریت را خصوصی کنید ، نه مالکیت را .
نبود نقشه راه در فلزات غیرآهنی مهدی کرباسیان ، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز در همایش چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری های وابسته عنوان کرد : یکی از افتخارات وزارت صنعت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در دولت های یازدهم و دوازدهم ، ارتقای جایگاه معدن و صنایع معدنی در بین مردم ، سیاست گذاران و تصمیم گیران است .
به گفته این مقام مسوول ، در پنج سال گذشته معدن و صنایع معدنی و جایگاه آن در اقتصاد و توسعه کشور ، جدی گرفته شده است؛ به طوری که اکنون بیش از 23 درصد ارزش بورس کشور متعلق به شرکت های معدنی و صنایع معدنی است و 20 درصد از صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است و به دلیل ارزش افزوده بالایی که در این بخش وجود دارد ، می تواند در بخش اشتغال تاثیرگذار باشد .
کرباسیان ادامه داد : ایران کشوری معدنی است و این جایگاه می تواند بیش از پیش ارتقا یابد .
باوجود تحریم های ظالمانه آمریکا و نام بردن از آلومینیوم و مس در تحریم های اقتصادی ، اما حوزه معدن و صنایع معدنی می تواند با وجود همه مشکلات روی پای خود بایستد؛ معتقدیم ضربه پذیری این حوزه در صورت توجه و تدبیر نسبت به سایر حوزه های صنعتی و اقتصادی کمتر است .
رئیس هیات عامل ایمیدرو بر لزوم توجه به صادرات در این حوزه نیز تاکید کرد و هشدار داد : هرگونه کم توجهی به صادرات می تواند این بخش را وارد رکود و چالش های جدی کند .
وی افزود : فراموش نکنیم 50 درصد تولید انواع محصولات معدنی در جهان در اختیار چینی ها است و می توان با اخذ تصمیم های منطقی ، تحریم ها را کم اثر کرد .
کرباسیان به جنگ تجاری آمریکا با چین ، روسیه و اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت : این جنگ تجاری به طور مستقیم در حوزه فلزات غیرآهنی نیز تاثیرگذار است و باید در این زمینه و همچنین رشد بهره دلار تحلیل هایی انجام داد که چقدر در اقتصاد تاثیرگذار خواهد بود .
وی تاکید کرد : باید از اخذ تصمیم های شتابزده و هیجانی در حوزه معدن و صنایع معدنی کشور پرهیز کرد .
به گفته این مقام مسوول ، ایران با وجود زیرساخت های مختلف نفت ، گاز ، معدن ، راه آبی و نیروی انسانی تحصیلکرده ، آماده جهش اقتصادی است و چنین پتانسیل هایی در جهان وجود ندارد .
معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت تاکید کرد : باید سیاست را هر چه بیشتر در حوزه اقتصاد کمرنگ کنیم و اجازه دهیم اقتصادی ها کار خود را انجام دهند؛ زیرا اگر سیاسیون بگذارند این کشور می تواند جهش کند؛ سیاسیونی که هرچند دلسوزند؛ اما در پاره ای موارد منافع ملی را در نظر نمی گیرند .
وی خواستار آن شد تا سیاسیون اجازه دهند اقتصادی ها این روزها بیشتر حرف بزنند؛ زیرا در حالی مدام دم از بخش خصوصی می زنند که حتی اجازه نمی دهند بخش اقتصاد دولتی حرف بزند .
رئیس ایمیدرو در بخش دیگری از صحبت هایش گفت : امروز در حوزه فولاد و زغال سنگ از طرح های جامع و نقشه راه جامع برخورداریم؛ اما در سایر حوزه ها از جمله فلزات غیرآهنی چنین نقشه هایی تهیه نشده و جای آنها خالی است .
وی ادامه داد : پژوهش و آموزش و توجه به آنها یکی از مباحث جدی است که در حوزه معدن و صنایع معدنی کمرنگ است و باید توجه بیشتری به آن کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/07/11

به گفته این مقام مسوول ، امروز مجلس شورای اسلامی در حوزه معدن و صنایع معدنی کمک کننده است و آمادگی برای همراهی دارد .
کرباسیان ، یکی از افتخارات ایمیدرو در چند سال گذشته را توجه به مقوله توسعه اکتشافات معدنی در کشور برشمرد .
وی همچنین بر لزوم حمایت از معادن کوچک و اقتصادی کردن آنها تاکید کرد و افزود : معادن روباز کشور به پایان رسیده است و باید کم کم به سمت تجمیع معادن کوچک حرکت کنیم تا فعالیت در این حوزه را اقتصادی کنیم .
وعده کاهش مداخله در بورس کالا کلمات کلیدی : اقتصاد ایران سرب و روی صنعت فولاد فلزات.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
کیهان
1397/07/10
> یکی از مهم ترین تمهیدات دین اسلام در راستای دور اندیشی و تامین آینده مسلمین و فرزندانشان پایه ریزی سنت حسنه وقف است ، چنان که وقتی به قرآن کریم و روایات اهل بیت (ع) و سنت عملی ایشان رجوع می کنیم ، اهمیت دو چندان این سنت زیبا را در می یابیم .
> احکام وقف در کنار آداب مربوط به زیارت و نذورات از کهن ترین و دیربازترین رفتارهای بشری در بین ادیان و آیین های مذهبی مختلف به شمار می رود و تاریخ ایران زمین نیز سرشار از اهتمام ارزنده مردمان این دیار بویژه در زمینه علمی و ترویج دانش است .
ربع رشیدی و موقوفات آن ، یکی از مثال های بارز در دیرپایی سنت وقف علمی در ایران است .
به گفته مدیرکل اسناد و ثبتی معاونت اوقافی ، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه ، قدیمی ترین موقوفه در کشور را مربوط به یک هزار و 118 سال پیش در اصفهان دانست که قاضی القضات مصر نیز آن را مهر کرده و بعد از آن به این وقف عمل شده است .
وقف ، این کهن ترین سنت زیبای بشری هم اکنون نیز از جایگاه ارزشمندی در بین ایرانیان برخوردار است به گونه ای که بسیاری از مراکز آموزشی و درمانی کشور زیر چتر حمایتی موقوفه هایی هستند که به این امر اختصاص یافته اند .
بر پایه این گزارش در بسیاری از دانشگاه های کشور نیز موسسه های خیریه ای وجود دارد که با تامین بخشی از هزینه های مالی دانشگاه ها سعی در افزایش بالندگی علمی جوانان این دیار کهن دارند؛ به گونه ای که به گفته معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه هم اکنون 500 دانشگاه در استان های مختلف موقوفه هستند .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران در همین زمینه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : وقف ریشه فرهنگی عمیقی در کشور دارد و افراد با نیات مختلف تمام یا بخشی از امکاناتشان را در راستای این کار خیر وقف می کنند .
مجید سرسنگی گفت : خوشبختانه در این راستا دانشگاه ها هم مستثنی نبوده اند به گونه ای که به طور مثال دانشگاه تهران تعداد زیادی وقف نامه از همان سال های تاسیس خویش تا الان دارد .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران افزود : هر چند که واقفین زیادی در کشور بوده و هستند که ملک و اموالشان را وقف امور آموزشی و پژوهشی کرده اند اما متاسفانه به لحاظ عملکرد نه چندان مناسب و مطلوب متولیان پذیریش وقف ، متاسفانه اهتمام مردم به این مهم در 2 دهه اخیر کم رنگ تر شده است .
وی ادامه داد : گاهی واقفین احساس می کنند که نیاتشان آن گونه که شایسته است؛ متجلی نمی شود و همین امر سبب کم رنگ شدن موقوفه های علمی در این سال ها شده است .
سرسنگی خاطرنشان کرد : البته عمده موقوفه های دانشگاه تهران در راستای فعالیت های علمی و فرهنگی بوده است که به طور نمونه باغ موزه نگارستان بخشی از مجموعه آثار هنرمندان را که وقف شده اند؛ در دل خود جای داده است .
وی اظهار داشت : منیر فرمانفرمائیان چندی پیش 51 اثر خویش را وقف دانشگاه تهران کرده بود؛ این نخستین تالار موزه ای یک هنرمند زن در تاریخ هنر ایران به شمار می رود .
این مسئول گفت : دانشگاه تهران هم در قبال این بزرگ منشی موظف شد در باغ نگارستان ، مجموعه ای را به نام ایشان نامگذاری کند و تا زمانی که پایه های این دانشگاه پا برجاست آثار وی همچون نگینی در این دانشگاه بدرخشد .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه افزود : معتقدم باید کارها و اقدامات جدی تر دیگری در راستای وقف با توجه به شرایط کنونی انجام دهیم .
چرا که یکی از راهکاری موثر عبور دانشگاه ها و مراکز علمی کشور از مسایل جدی کمبود اعتبارات مالی همین موقوفه ها هستند .
وی از دیگر اثرات حسنه وقف در مراکز آموزش عالی را پیوند خوردن دانشگاه به مردم و جامعه دانست و گفت : شهروندان در انجام این مهم دانشگاه ها را همچون اموال خویش دانسته و امکاناتشان را صرف ارتقای علمی و آموزشی کشور خواهند کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
کیهان
1397/07/10

سرسنگی با بیان اینکه وقف علمی به صورت مستقیم صرف توسعه و سرافرازی کشور می شود ، یادآور شد : متاسفانه در حوزه ترویج این فرهنگ حسنه دچار کم کاری هایی بوده ام به گونه ای که بسیاری از افراد نمی دانند که برای وقف کردن اموال و امکانات سخت افزاریشان چه اقداماتی را باید انجام دهند .
وی اظهار داشت : همچنین بایستی مسیر موقوفه کردن را هم برای شهروندان ساده تر کنیم و نباید افراد در سیستم های دانشگاه ها از دهلیزهای پیچیده عبور کنند چرا که برخی در نهایت عطای این کار خیر را به لقایش می بخشند .
معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت : باید ارتباط دانشگاهیان در این زمینه افزایش یابد و به سمت جامعه هدف بروند و نباید منفعلانه رفتار کنیم و سبک و سیاق همانند گذشته باشد .
سرسنگی خاطرنشان کرد : اگر جامعه توجیه به اهمیت کار دانشگاه شود و اطمینان حاصل کند که به نیات واقفین به صورت کامل عمل می شود؛ شاید در آینده بخش عمده افرادی که امکانات مالی و سخت افزاری دارند برای وقف به سمت و سوی دانشگاه ها و مراکز علمی گام بردارند .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز در گفت و گو با ایرنا درخصوص سابقه دانشگاه صنعتی شریف برای تنوع بخشی به درآمدها از جمله استفاده از وقف هم اظهارداشت : خوابگاه های طرشت 2 و 3 و خوابگاه احمدی روشن همچنین زمین موقوفه ای در منطقه قلعه حسن خان به ابعاد 18 هکتار که مکانی برای اجرای پروژه های نمونه سازی و طرح های نیمه صنعتی دانشگاه است؛ از جمله موقوفات این دانشگاه هستند .
محمود فتوحی با بیان اینکه مرکز تحقیقات عصبی هوشمند موفقیان در خیابان خارک نیز از دیگر موقوفات دانشگاه است ، تصریح کرد : ارزش موقوفه های دانشگاه تاکنون بالغ بر 100 میلیارد تومان است .
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پایان به ضرورت تنوع بخشی در تامین منابع درآمدی دانشگاه ها تاکید کرد و گفت : وقف علمی به عنوان یکی از این راه ها موجب نزدیک و اتصال دانشگاه و مردم است زیرا میزان رضایتمندی جامعه را از عملکرد مرکز دانش اندوزی نشان می دهد .
محمود فتوحی با اشاره به بررسی تجربیات دانشگاه های موفق در جذب کمک های خیرین افزود : در پی این بررسی ها متوجه شدیم اگر خود خیرین عهده دار این فعالیت باشند ، بهتر جواب می گیریم و دانشگاه تنها دو نقش باید ایفا کند؛ یکی اینکه نیازهای خود را به صورت مدون و مستدل بیان کند و با توجه به موانع قانونی و حقوقی تسهیل کننده این فعالیت ها باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کاشان
روزنامه آفرینش
1397/07/10
> معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور : دانشجویان بدهکار هم می توانند از وام شهریه استفاده کنند معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور اعلام کرد : وام شهریه علاوه بر دانشجویان ورودی جدید ، به دانشجویان قدیم دانشگاه نیز که تاکنون موفق به تسویه شهریه خود نشده و بدهکار هستند ، تعلق می گیرد .
> معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور : دانشجویان بدهکار هم می توانند از وام شهریه استفاده کنند معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور اعلام کرد : وام شهریه علاوه بر دانشجویان ورودی جدید ، به دانشجویان قدیم دانشگاه نیز که تاکنون موفق به تسویه شهریه خود نشده و بدهکار هستند ، تعلق می گیرد .
به گزارش ایسنا ، دکتر حسن علیزاده ضمن اعلام این مطلب و با عنوان اینکه تسهیلات ویژه شهریه به تمامی دانشجویان دانشگاه در تمامی مقاطع اختصاص می‎یابد ، افزود : طبق تسهیلات جدید و قرارداد دانشگاه با بانک انصار ، دانشجویان دانشگاه پیام نور اعم از ورودی جدید و قدیم ، دیگر دغدغه پرداخت شهریه و دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات پایان ترم را نخواهند داشت .
وی تصریح کرد : کلیه دانشجویانی که در پرداخت کل شهریه خود با مشکل مواجه هستند می‎توانند به نزدیکترین شعبه بانک انصار مراجعه کرده و از تسهیلات ویژه شهریه ، با کارمزد یک و چهار دهم درصد با مهلت بازپرداخت 6 ماهه بهره‏مند شوند .
معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور اظهار داشت : آن دسته از دانشجویانی که نمی توانند در مهلت 6 ماه معین شده از سوی بانک انصار ، مبلغ وام شهریه خود را تسویه نمایند ، می توانند شهریه ثابت را از وام بانک انصار و شهریه متغیر را طریق وام صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم که بازپرداخت آن بعد از فراغت از تحصیل است ، پرداخت کنند .
دکتر علیزاده یادآور شد : دانشجویانی که مایل به استفاده از وام و تسهیلات بانک انصار نیستند اما برای پرداخت شهریه متغیر نیاز به مهلت تا زمان امتحانات دارند نیز می‎توانند با پرداخت شهریه ثابت ثبت نام نموده و شهریه متغیر را به صورت اقساط با مراجعه به سیستم گلستان تا زمان امتحانات پایان ترم به صورت هفتگی ، ماهانه و یا هر طور که مایل هستند ، تسویه کنند .
تسهیلات ویژه برای دانشجویان خاص معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور با اشاره به تسهیلات ویژه این دانشگاه برای دانشجویان خاص در مناطق محروم گفت : آن دسته از دانشجویانی که عدم توانایی مالی برای پرداخت شهریه آنها توسط دانشگاه محل تحصیل محرز شده است ، با همکاری دانشگاه و همچنین بنیاد علوی شرایط تحصیل برای آنها فراهم می شود .
تسهیلات ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر مطابق قوانین و مقررات بنیاد شهید و امور ایثارگران به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، دکتر علیزاده همچنین درمورد شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر گفت : دانشجویان شاهد و ایثارگر بدون پرداخت شهریه منعی برای ثبت نام در دانشگاه ندارند و طبق قوانین و مقررات بنیاد شهید و امور ایثارگران می‎توانند از تسهیلات رایگان دانشگاه پیام نور بهره‎مند شوند .
برگزاری دوره های کارآفرینی برای دانشجویان کارشناسی دانشگاه کاشان رئیس دانشگاه کاشان گفت : از مهرماه امسال دوره های کارآفرینی برای دانشجویان دوره کارشناسی این دانشگاه برگزار می‎شود .
عباس زراعت در گفتگو با مهر گفت : از مهرماه امسال با همکاری سازمان فنی و حرفه ای استان دوره های کارآفرینی با هدف توسعه اشتغال فارغ‎التحصیلان در دانشگاه کاشان برگزار می شود .
وی افزود : دانشجویان شرکت کننده در این دوره ها مدارکی از سوی سازمان فنی و حرفه ای دریافت می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کاشان
روزنامه آفرینش
1397/07/10

رئیس دانشگاه کاشان تاکید کرد : آموزشهای این دوره ها به صورت تئوری و عملی ارائه می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری
قدس
1397/07/10
> گفت : طی 7 ماه اخیر ذخیره سازی کالاهای مورد نیاز مردم شامل برنج ، روغن ، شکر ، گندم و مرغ منجمد در استان انجام شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد .
> به گزارش قدس آنلاین ، نشست روسای دانشگاه های شبکه جامع دانشگاه های خراسان رضوی با حضور جمعی از مسؤولان استانی و شهرستانی در محل سالن جلسات دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد .
استاندار خراسان رضوی در این نشست بابیان اینکه مهم ترین هدف اصلی تشکیل شبکه جامع دانشگاه های استان افزایش سطح علمی در مراکز علمی خراسان رضوی است؛ گفت : طی چهار سال اخیر در حوزه پژوهشی دانشگاه های خراسان رضوی تحول عظیمی ایجاد شده و نمایشگاه های هفته پژوهش ، نخبگان و پژوهشگران استان جزء استان های پیشرو و برتر در سطح کشور بوده است .
علیرضا رشیدیان در موضوع تبدیل دانشگاه های ما به دانشگاه های نسل سوم و چهارم در راستای کارآفرینی و نوآوری حرکت های خوبی انجام شده است؛ افزود : با توجه به اینکه خراسان رضوی یکی از تولیدکنندگان گاز در سطح کشور است ، مقدار زیادی گوگرد تولید می شد و پژوهشگران و دانشمندان خراسانی موفق شدند ، محصولات دانش بنیان را در آزمایشگاه ها تولید کنند .
وی ادامه داد : همکاری میان صنعت ، معدن و تجارت با مجموعه های دانشگاهی یکی از خواسته های ما بوده که خوشبختانه در این حوزه فعالیت های خوبی انجام شده است .
استاندار خراسان رضوی با اشاره به ورود دانشگاه ها به حوزه اشتغال زایی و کارآفرینی؛ بیان کرد : فارغ التحصیلانی که از دانشگاه ها خارج می شوند ، نباید دغدغه اشتغال نداشته باشد ، بلکه بتوانند برای جامعه ظرفیت های اشتغال زایی ایجاد کنند .
رشیدیان با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به خراسان رضوی؛ تصریح کرد : رئیس جمهور در نشست نهایی سفر اعلام کردند که مزیت و ظرفیت های زیادی در این استان وجود دارد و نباید بگذاریم یک جوان بیکار بماند ، ولی به شرطی که رابطه و تعامل علمی برقرار شود .
وی تأکید کرد : دانشگاه ها در حل معضلات اجتماعی ، اقتصادی و دیگر حوزه ها مشارکت تأثیرگذاری داشته اند و مسؤولان شهرستانی باید از ظرفیت فرهیختگان برای پیشبرد اهداف توسعه استفاده کنند .
استاندار خراسان رضوی گفت : در حال حاضر ، کشور ما درگیر معضلات و مشکلات اقتصادی است و آمریکایی ها جنگ اقتصادی علیه ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی به راه انداخته اند .
رشیدیان افزود : اصل و اساس تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران اسلامی ایجاد مشکل برای مردم است و موضوعی در داخل کشور نباید مانع روند توسعه و پیشرفت خراسان رضوی شود ، بلکه دانشگاه ها باید مصداق عملی ما می توانیم باشد .
وی ادامه داد : انقلاب اسلامی چندین آموزه مهم مانند خداباوری به عنوان پیام برای ملت ایران آورده است و کشور ما طی 40 سال اخیر تحولات خوبی در حوزه های علوم نانو ، سلول های بنیادین و هسته ای ایجاد کرده و با توجه به توطئه های دشمنان ، رشد و توسعه کشور نباید متوقف شود .
استاندار خراسان رضوی بیان کرد : دانشگاه ها به عنوان مرکز رشد و توسعه علمی باید به سرعت فعالیت اضافه کنند و به دشمن نشان دهند که فشارهای آن ها سبب جهش بیشتر ما در حوزه های علمی و فناوری می شود .
رشیدیان تصریح کرد : امروز انتظار ما از شرکت های دانش بنیان ، مراکز رشد ، شهرک علم و فناوری و مراکز پژوهشی این است که نقاطی که دشمن می خواهد ما را تحت فشار بگذارد ، دانشمندان و پژوهشگران باید ورود پیدا کنند .
وی گفت : همه تولیدکنندگان در حوزه های صنعتی ، پزشکی ، کشاورزی و درمانی که به دلیل تحریم های اقتصادی از واردات محصول مورد نیاز محروم هستند ، باید نمایشگاهی در سطح خراسان رضوی تشکیل شود تا دانشگاه ها محصولات مورد نیاز را به مرحله تولید برسانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری
قدس
1397/07/10

استاندار خراسان رضوی افزود : برای تحقق شعار امسال بایدهمه تهدیدات دشمن را به فرصت تبدیل کنند و در راستای حمایت از کالای ایرانی مشکلات تولید کالای ساخت داخل کشور را بشناسیم .
رشیدیان ادامه داد : طی هفت ماه اخیر ذخیره سازی کالاهای مورد نیاز مردم شامل برنج ، روغن ، شکر ، گندم و مرغ منجمد در خراسان رضوی انجام شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد .
وی با اشاره به ذخیره سازی داروی مورد نیاز بیماران در خراسان رضوی؛ گفت : داروهایی که در داخل کشور به تولید می رسید ، برای مدت 6 ماه آینده ذخیره سازی شده ، ولی برای داروهای خاص ممکن بود که دچار مشکل شویم ، اما اساتید دانشکده داروسازی مشهد اعلام کردند می توانند داروهای خاص را به تولید برسانند .
وجود بیش از 30 هزار دانشجو در دانشگاه های سبزوار فرماندار ویژه سبزوار نیز با بیان اینکه یکی از ظرفیت های این شهرستان وجود بیش از 30 هزار دانشجو در دانشگاه های سبزوار است؛ گفت : در حال حاضر ، بیش از 800 عضو هیات علمی در سبزوار وجود دارد که به عنوان یکی از اوایل توسعه در بالندگی علمی و پژوهشی محسوب می شود .
احمد برادران افزود : در حوزه تصمیم گیری یکی از مهم ترین اهداف ما ، ایجاد وحدت میان دانشگاه با جامعه است .
وی ادامه داد : در حوزه برنامه ریزی با ابتکار استاندار خراسان رضوی شورای هماهنگی روسای دانشگاه های استان ایجاد شده که خروجی این نشست ها ارتباط و همسویی قابل قبولی با روسای دانشگاه ها را به دنبال دارد .
فرماندار ویژه سبزوار بیان کرد : برای نخستین بار با همکاری دانشگاه حکیم سبزواری سند توسعه سبزوار تهیه و تدوین شده است .
برادران گفت : همچنین برای نخستین بار سند توسعه روستایی برای سه روستای سبزوار تدوین شده که حرکت جدیدی در سطح استان بوده و این ابتکار در استان تبدیل به فرهنگ شده است .
وی افزود : موضوع شهر هوشمند نیز برای نخستین بار در سطح برش شهرستانی با همکاری وزارت ارتباطات در سبزوار در دستور کار گرفته است .
فرماندار ویژه سبزوار یادآور شد : اتاق مشترک دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی در سبزوار تشکیل شده که نقش مهمی در برقراری ارتباط موثر میان این دو حوزه دارد .
تحصیل 120 دانشجوی خارجی در دانشگاه حکیم سبزواری رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز با بیان اینکه 264 عضو هیات علمی تمام وقت و بیش از 200 مدرس در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند؛ گفت : دانشگاه فرصت های بین المللی خوبی با فرانسه ، ایتالیا ، آمریکا ، کانادا و افغانستان داشته است .
علی اصغر مولوی با بیان اینکه دانشگاه حکیم ترکیبی از اساتید جوان و با تجربه است؛ افزود : 10 دانشکده ، یک مرکز پژوهشی و یک مرکز رشد در دانشگاه برای 8 هزار 367 دانشجو در سه مقطع فراهم شده است .
وی با بیان اینکه یکی از اولویت های دانشگاه جذب دانشجویان خارجی است؛ ادامه داد : درحال حاضر حدود 120 نفر دانشجو خارجی در دانشگاه حکیم مشغول به تحصیل هستند .
رئیس دانشگاه حکیم سبزواری افزود : تقویت زیرساخت ها و همکاری های بین المللی و استاندارهای بین المللی از دیگر موضوعات مورد تاکید است .
مولوی بیان کرد : تابستان سال 97 بیش از 67 نفر از اعضای هیات علمی خارج از کشور ، در دانشگاه های دیگر یا در فرصت ارتباط با صنعت و جامعه حضور داشتند .
منبع : فارس انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
اعتماد
1397/07/11
> وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، اسامی پنج دانشگاه ، مرکز و پردیسی که فعالیت غیر مجاز در حوزه آموزش عالی داشتند را اعلام کرد.
> وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، اسامی پنج دانشگاه ، مرکز و پردیسی که فعالیت غیر مجاز در حوزه آموزش عالی داشتند را اعلام کرد .
وزارت علوم به منظور اطلاعرسانی و صیانت از حقوق شهروندی ، فعالیتهای غیر مجاز در حوزه آموزش عالی را اطلاعرسانی میکند .
براساس این ، فعالیت آموزشی دانشگاه صنایع و معادن ، پردیس بین المللی توسعه علوم و فنون فارابی پردیس بین الملل رهپویان علم و صنعت ، مرکز آموزش خانه صنعت و معدن خراسان رضوی و واحد و شعب موسوم به مرکز آموزش مدیریت جزیره کیش غیر مجاز است .
براساس این گزارش ، هرگونه فعالیتی تحت عنوان دانشگاه صنایع و معادن فاقد وجاهت قانونی است .
دفتر گسترش آموزش عالی اعلام کرده است ، تا کنون هیچگونه مجوزی برای ایجاد شعبه تحت عنوان دانشگاه صنایع و معادن و یا نمایندگی اعطا نکرده است .
همچنین براساس بررسیهای بهعمل آمده ، فعالیت واحد موسوم به پردیس بین المللی توسعه علوم و فنون فارابی در حوزه آموزش عالی فاقد مجوزهای قانونی است .
فعالیت واحد موسوم به پردیس بین الملل رهپویان علم و صنعت در حوزه آموزش عالی نیز فاقد مجوزهای قانونی اعلام شده است .
همچنین فعالیت واحد موسوم به مرکز آموزش خانه صنعت و معدن خراسان رضوی در حوزه آموزش عالی فاقد مجوزهای قانونی است .
براساس بررسیهای بهعمل آمده ، فعالیت واحد و شعب موسوم به مرکز آموزش مدیریت جزیره کیش نیز در حوزه آموزش عالی فاقد مجوزهای قانونی است .
مهر.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
تفاهم
1397/07/11
> تهران ایرنا وزیر نیرو از استقبال موسسه های پژوهشی این وزارتخانه در جذب دانش آموختگان دکتری در حوزه صنعت خبر داد .
> رضا اردکانیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با تاکید بر ضرورت تعامل و همکاری بیش از پیش دستگاه های اجرایی با دانشگاه ها در راستای توسعه و پیشرفت کشور گفت : وزارت نیرو درصدد افزایش تخصیص منابع مالی به بخش صنعت است و این وزارتخانه این روزها به ارتباطی دامنه دار تر با بخش دانشگاهی فکر می کند .
; وزیر نیرو با بیان اینکه در حال مذاکره با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری برای همکاری بیشتر دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی با موسسه های پژوهشی هستیم افزود : از این رو ، دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دوره دکتری می توانند بعد از گذراندن دوره آموزش در دانشگاه ها ، سال های تحقیق و پژوهش خود را در وزارت نیرو بگذرانند .
; اردکانیان تصریح کرد : بر این اساس ، دانشجویان در پروژه های تحقیقاتی صنعت که پروژه های واقعی کشور محسوب می شود ، مشغول به کار خواهند شد .
; وی اظهارداشت : ما روی این دانشجویان به عنوان نیروهای متخصص در بخش صنعت حساب می کنیم و علاقمند هستیم در صورت تمایل آنها ، بعد از اتمام دوران تحصیل در وزارت نیرو مشغول به کار شوند .
; وزیر نیرو خاطرنشان کرد : در تلاش هستیم ، مدیریت را به سمت و سویی سوق دهیم که از طریق فراخوان ، فرصت برابری برای تمام نیروهای تخصصی کشور به خصوص نیروهای جوان ایجاد شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
روزنامه آفرینش
1397/07/10
> صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، مبالغ مصوب ماهانه 25 وام دانشجویی را برای سال تحصیلی جدید 98 97 اعلام کرد .
> صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، مبالغ مصوب ماهانه 25 وام دانشجویی را برای سال تحصیلی جدید 98 97 اعلام کرد .
به گزارش خبرنگار مهر ، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم مبالغ مصوب 25 وام دانشجویی به صورت ماهانه را در سال تحصیلی 98 97 اعلام کرد .
دانشجویان مستعد کم بضاعت در اولویت قرار دارند .
انواع وامهایی که در سال تحصیلی جدید ارائه می شود شامل وام تحصیلی ، تحصیلی ممتاز و نمونه ، مسکن ، ضروری ، ضروری(خرید کتاب تخصصی) ، ضروری ممتاز نمونه ، ضروری مبتکر ، ضروری قهرمان ورزشی ، ضروری روشندل ، حوادث غیرمترقبه ، ودیعه مسکن ودیعه مسکن دانشجویان متاهل غیرایرانی ، ودیعه مسکن مجردی ، تغذیه ، تحصیلی دانش هسته ای ، ضروری دانش هسته ای ، مسکن دانش هسته ای ، زیارت عتبات عالیات کشور عراق ، ازدواج ، شهریه دانشگاههای دولتی و پیام نور ، شهریه غیرانتفاعی ، شهریه دانشگاه آزاد ، شهریه دانشگاه جامع علمی کاربردی ، و ویژه دکتری می شود .
براساس این گزارش ، مبلغ وام تغذیه برای تمام مشمولان به تفکیک دانشجویان خوابگاهی و غیرخوابگاهی ، هر ساله بر مبنای نرخ ژتون غذا و تعداد وعده های مصرفی دانشجویان تعیین می شود .
سامانه دانشجویی (پورتال) برای ثبت تقاضای دانشجویان تا پایان نیمسال تحصیلی فعال است ، ضروری است تمام متقاضیان نسبت به ثبت تقاضای خود در سامانه اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کیهان
1397/07/10
> براساس مصوبه جدید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه های سطح یک و دو می توانند تا سقف 40 درصد از ظرفیت های خود را به پذیرش استعداد درخشان اختصاص دهند؛ البته این سقف برای دانشگاه های سطح 3 تا 30 درصد است و سایر دانشگاه ها هم می توانند تا سقف 20 درصد از ظرفیت خود را به جذب دانشجویان استعداد درخشان اختصاص دهند .
> این تصمیمی است که به تازگی مسئولان اتخاذ کرده اند .
تصمیمی که به نظر می رسد در راستای حمایت از استعداد های درخشان و همچنین نخبگان دانشگاهی به تصویب رسیده است ، اما سؤال این است که اجرای آن تا چه حد می تواند در دستیابی به این هدف راهگشا باشد؟پیش از این و براساس قوانین حدود 10 تا 20 درصد از ظرفیت دانشگاه ها به پذیرش استعداد های درخشان اختصاص داشت و با اجرای مصوبه جدید وزارت علوم این سهم افزایش یافته است و این موضوع می تواند تاحدی به کاهش مهاجرت نخبگان دانشگاهی کمک کند اگرچه ، اما و اگر هایی در اجرای این مصوبه وجود دارد .
حمایت از استعداد های درخشان و نخبگان دانشگاهی اقدامی مثبت محسوب می شود ، اما اجرای این مصوبه نباید با نادیده گرفته شدن داوطلبانی باشد که با آزمون قصد ورود به مقطع کارشناسی ، ارشد یا دکتری را دارند .
به عنوان نمونه سهم 40 درصدی استعداد های درخشان در مقطع ارشد دانشگاه های سطح یک و دو (که تنها 20 دانشجو در هر رشته باید پذیرفته شوند) یعنی 8 صندلی به استعداد های درخشان اختصاص می یابد و داوطلبان باید برای 12 صندلی باقیمانده با یکدیگر رقابت کنند .
این موضوع در شرایطی که دانشگاه ها فقط امکان جذب تعداد محدودی دانشجو را در هررشته دارند موجب کاهش پذیرفته شدگان از طریق آزمون می شود و این موضوع می تواند انگیزه سایر دانشجویان و داوطلبان را برای تحصیل در دانشگاه های برتر کاهش دهد .
نکته دیگری که درباره اجرای مصوبه جدید وزارت علوم وجود دارد این است که اگرچه برگزاری آزمون ورودی به مقاطع مختلف تحصیلی بهترین روش برای نتیجه گیری درباره فعالیت علمی داوطلبان نیست ، اما در شرایطی که عدالت آموزشی در دانشگاه ها و مدارس کشور وجود ندارد و خدمات آموزشی به درستی تقسیم بندی نشده ، فعلا بهترین و نزدیک ترین روش برای انتخاب دانشجو در مقطع ارشد و دکتری ، برگزاری آزمون است ، پس اجرای این مصوبه می تواند تاحدی در اجرای این عدالت نسبی خدشه ایجاد کند .
ناگفته نماند که در این میان همواره نسبت به چگونگی انتخاب استعداد های درخشان در دانشگاه ها ، اما و اگر هایی وجود داشته است و دانشجویان بسیاری طی این سال ها نسبت به سازوکار انتخاب استعداد های درخشان ابراز نارضایتی کرده اند .
یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد یکی از دانشگاه های برتر کشور که از فرآیند انتخاب دانشجوی استعداد درخشان ناراضی است ، به تابناک می گوید : من و یکی از دوستانم شرایط تقریبا مشابهی را برای کسب عنوان دانشجوی استعداد درخشان را داشتیم .
او اضافه می کند : البته معدل کل دوره کارشناسی من از او بالاتر بود ، اما با این وجود دانشگاه او را به عنوان دانشجوی استعداد درخشان انتخاب کرد ضمن اینکه از لحاظ فعالیت های علمی هم به هم نزدیک بودیم و همین موضوع نارضایتی هایی را هم برای من و هم سایر دانشجویان ایجاد کرد .
این دانشجوی کارشناسی ارشد ادامه می دهد : انتخاب غیرمنصفانه استعداد های درخشان در شرایطی است که برخی از همکلاسی های من شرایط تحصیلی بهتری از منتخب دانشگاه داشتند .
این دانشجوی ارشد که با کنکور موفق به ادامه تحصیل در مقطع ارشد شده است ، اظهار می کند : اگرچه برای انتخاب دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه ها و تحصیل در مقطع بالاتر ، شرایط ویژه ای در نظر گرفته شده است ، اما دانشگاه براساس سلیقه عمل می کند و این موضوع موجب دلزدگی دانشجویان موفق برای ادامه تحصیل می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کیهان
1397/07/10

در این میان و با وجود تبعات مثبتی که اجرای مصوبه جدید وزارت علوم درکاهش مهاجرت نخبگان دارد ولی همچنان ، اما و اگر هایی درباره اجرای این مصوبه وجود دارد و باید به این موضوع توجه شود که حمایت از نخبگان باید همراه با رعایت اصول و براساس قانون انجام شود .
در واقع باید فرآیند انتخاب استعداد های درخشان شفاف سازی شود و از اعمال سلیقه اساتید و دانشگاه ها در این فرآیند جلوگیری شود ضمن اینکه به نظر می رسد بالا بودن سهم پذیرش دانشجویان نخبه در دانشگاه های برتر کشور نباید انگیزه ادامه تحصیل را در میان سایر دانشجویان کاهش دهد و دانشگاه های برتر باید سهم جداگانه ای برای پذیرش استعداد های درخشان در نظر بگیرند تا اجرای این مصوبه کمترین تبعات منفی را برای نظام آموزشی کشور به همراه داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/10
> ثبت نام بیست و هفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه از دیروز سه شنبه 10 مهر آغاز شده و تا 24 مهر ماه 97 ادامه خواهد داشت .
> ثبت نام بیست و هفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه از دیروز سه شنبه 10 مهر آغاز شده و تا 24 مهر ماه 97 ادامه خواهد داشت .
به گزارش خبرنگار مهر ، ثبت نام بیست و هفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه از روز 10 مهر 97 آغاز شد .
تمام دانشجویان متقاضی دانشگاه های دولتی ، غیرانتفاعی و پژوهشگاههای تابعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، همچنین دانشگاههای پیام نور و فرهنگیان می‎توانند با مراجعه به سایتhttp : //portal .
saorg .
ir/ نسبت به ثبت نام در این جشنواره اقدام کنند .
جشنواره دانشجوی نمونه در سال 96 ، 4 هزار و 352 درخواست در مرحله اولیه ثبت نام داشته که از این بین 1 هزار و 439 درخواست ثبت نهایی شده و جمعا 220 نفر در مرحله دانشگاهی به دبیرخانه مرکزی معرفی شدند .
از تعداد مذکور ، 92 نفر آن مربوط به دانشجویان وزارت علوم و 128 نفر دانشجویان وزارت بهداشت بودند که در نهایت 40 نفر به عنوان برگزیدگان مرحله کشوری در اسفند ماه سال گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهور مورد تقدیر قرار گرفتند .
ثبت نام جشنواره سال 97 که بیست و هفتمین دوره رقابت میان متقاضیان این جشنواره است براساس زمانبندیهای پیش بینی شده از روز سه شنبه 10 مهرماه آغاز و تا 24 مهرماه ادامه دارد .
همانند سالهای گذشته تمام مراحل ثبت نام و مرحله داوری دانشگاهی و داوری مرحله کشوری در سامانه الکترونیکی انجام می پذیرد و فرایند داوری جشنواره دانشجوی نمونه در دو مرحله دانشگاهی و کشوری برگزار می شود .
نخست دانشجویان در سطح دانشگاه به رقابت می پردازند و آن دسته از دانشجویانی که برترین امتیازات را براساس آیین نامه و صرفنظر از حد نصابهای آن کسب کرده اند به عنوان برگزیدگان دانشگاهی مورد تقدیر دانشگاه قرار می‎گیرند .
آن تعداد از متقاضیان که شرایط معرفی به مرحله دوم را کسب کرده اند به دبیرخانه مرکزی معرفی می‎شوند .
جشنواره دانشجوی نمونه در سطح دانشگاههای تابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در پنج گروه علوم انسانی ، فنی و مهندسی ، علوم پایه ، کشاورزی و دامپزشکی ، هنر در مقاطع مختلف انجام می شود که پس از ارزیابی داوران کشوری در نهایت دانشجویان نمونه کشوری انتخاب و معرفی می شوند .
یکی از شروط پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی در جشنواره دانشجوی نمونه کسب نمره لازم آزمون زبان است .
1
فهرست