وزارت علوم - مطبوعات 15 مهر 97
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت 12:41
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
7830769 روزنامه آفرينش
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
7830676 روزنامه آواي خراسان جنوبي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
قانون
1397/07/14
> وزیر علوم می گوید با تصویب لایحه دولت در صحن علنی مجلس ، دیگر دانشجوی ستاره دار به آن معنایی که در گذشته وجود داشته ، نخواهیم داشت .
> قانون وزیر علوم می گوید با تصویب لایحه دولت در صحن علنی مجلس ، دیگر دانشجوی ستاره دار به آن معنایی که در گذشته وجود داشته ، نخواهیم داشت .
به گزارش قانون به نقل از خانه ملت منصور غلامی درباره لایحه دولت به منظور حلّ مشکل دانشجویان ستاره دار گفت : این لایحه به منظور حل مشکل گزینش دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی آماده شد و روی این لایحه با توجه به مصوبات قبلی و مصوبات در حال اجرا کار حقوقی انجام شد؛ ولی نکاتی در آن مصوبات بود که بخش حقوقی اعلام کرد این موارد در مصوبه باید لحاظ شود .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : به ضرس قاطع می گویم به ندرت ممکن است دانشجویی شامل آن قیودی باشد که در این لایحه آمده؛ لذا به نظر من اگر این لایحه در صحن علنی مجلس تصویب شود مشکل دانشجویان را تا حد نزدیک به نهایت حل می کند .
وی در توضیح سخنان خود گفت : بعد از این دانشجوی ستاره دار به آن معنایی که در مدت گذشته وجود داشته ، نخواهیم داشت .
وزیر علوم درباره عطف به ماسبق شدن این موضوع درباره دانشجویان ستاره دار قبلی گفت : آن موضوع تقریبا حل شده است غلامی ادامه داد : موارد خاصی که در این لایحه صراحت دارد همچون مسائل حقوقی و قضایی همچنان ممنوعیت و محدودیت دارند ولی به ندرت برای دانشجویان پیش خواهد آمد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره عطف به ماسبق شدن این موضوع درباره دانشجویان ستاره دار قبلی گفت : آن موضوع تقریبا حل شده است .
به گزارش خانه ملت؛ لایحه " الحاق یک تبصره به ماده (5) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال 1392 " از سوی دولت آماده شده که ناظر به برخورداری همگان از حقّ تحصیل در دوره های آموزش عالی و حل مسئله دانشجویان ستاره دار است .
/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
اعتماد
1397/07/15
> معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان با تشریح وضعیت دورههای کوتاهمدت فرصت تحقیقاتی دانشجویان دکتری تاکید کرد : با وجود مشکلات ارزی و وقفه ایجاد شده ، اعزام برای فرصتهای تحقیقات دانشجویان دکتری ادامه خواهد یافت.
> معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان با تشریح وضعیت دورههای کوتاهمدت فرصت تحقیقاتی دانشجویان دکتری تاکید کرد : با وجود مشکلات ارزی و وقفه ایجاد شده ، اعزام برای فرصتهای تحقیقات دانشجویان دکتری ادامه خواهد یافت .
مجتبی صدیقی به جایگزینی این دورهها به جای اعزام برای بورس کامل خارج به عنوان سیاست اصولی و قطعی وزارت علوم اشاره و تاکید کرد که از طریق این دورههای 6 ماهه ، بخشی از پژوهش رسالههای دکترای با هماهنگی استادان راهنمای داخل و خارج در یکی از دانشگاههای معتبر خارج صورت میگیرد و به ویژه در پروژههایی با تحقیقات کاربردی که به تجهیزات خاصی نیاز دارند ، مورد استقبال وسیع دانشجویان دکتری و استادان آنها قرار گرفته است .
به همین منظور در سالهای اخیر ، با تلاش وزارت علوم ، آمار اعزام برای این دورههای کوتاهمدت بهطور قابل توجهی افزایش یافته است .
وی گفت : در سال جاری با توجه به سیاستهای ارزی تا پایان شهریور ماه 97 با ارز 4200 تومانی این اعزامها با افزایش کمیت ادامه پیدا کرد؛ به گونهای که در 6 ماهه نخست سال 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30درصد افزایش اعزام داشتیم .
با توقف پرداخت ارز به نرخ قبل ، در کنار پیگیریهای وزارت برای تامین مابهالتفاوت ریالی ارز به نرخ جدید ، یک راه ، توقف اعزامها از ابتدای مهرماه بود که مشکلات زیادی را برای دانشجویان ایجاد میکرد و راه دیگر با پیشبینیهای قبلی ، استفاده از پسانداز محدود ارز 6 ماه اول برای اعزام دانشجویانی که ویزا اخذ کرده یا میکنند و مهلت کمی دارند ، بود و اینکه از آنها خواسته شود طول دوره را کاهش دهند تا تعداد بیشتری از دوستانشان موقتا از این امکان محدود استفاده کنند تا انشاءالله با تامین اعتبار بتوان شرایط را مشابه گذشته ادامه داد .
ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/14
> معاون پژوهشی وزارت علوم : ابلاغ آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت معاون پژوهشی وزیر علوم از ابلاغ شیوه نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در جامعه و صنعت خبر داد .
> معاون پژوهشی وزارت علوم : ابلاغ آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت معاون پژوهشی وزیر علوم از ابلاغ شیوه نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در جامعه و صنعت خبر داد .
به گزارش وزارت علوم ، مسعود برومند گفت : برای تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی که از ابتدای سال 98 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می کنند ، گذراندن فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت الزامی است .
وی افزود : این شیوه نامه در راستای برقراری ارتباط قوی و منسجم میان دانشگاه یا پژوهشگاه ها با بخش های جامعه و صنعت در تمامی حوزه های علمی و عملیاتی سازی یافته های اعضای هیات علمی و آشنایی آنها با نیازهای واقعی صنعت و جامعه تدوین شده است .
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد : فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت زمینه مناسبی را برای ارتقای توانمندی ها و مهارت های آنها در کسب دانش بومی و انتقال یافته های پژوهشی به جامعه فراهم می سازد .
برومند تاکید کرد : مطابق با این شیوه نامه ، در زمان فرصت مطالعاتی ، عضو هیات علمی در واحد عملیاتی دولتی یا غیردولتی (شامل بخش های صنعتی ، اجتماعی و فرهنگی ، اقتصادی ، خدماتی و کشاورزی) یا مراکز پژوهشی مرتبط با صنایع و رشته های فعال موسسه حضور می یابد .
وی عنوان کرد : به منظور حفظ انسجام و جلوگیری از بروز مشکل در وظایف واحدهای سازمانی در موسسه باید ظرفیت اعزام اعضای هیات علمی به گونه ای تعیین شود که خللی به وظایف آموزشی و پژوهشی موسسه وارد نشود .
معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه این شیوه نامه از ابتدای سال 98 لازم الاجراست ، افزود : بر اساس بندهای «د» ماده 12 و 14 آیین نامه استخدامی برای تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی که از ابتدای سال 98 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می کنند گذراندن فرصت مطالعاتی درجامعه و صنعت الزامی است .
برومند خاطرنشان کرد : بر اساس این شیوه نامه دوره فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت برای اعضای هیات علمی در دوره پیمانی دست کم 6 ماه تمام وقت یا 12 ماه نیمه وقت و در دوره رسمی آزمایشی 3 ماه تمام وقت یا 6 ماه نیمه وقت است .
کمک به افزایش شناخت اعضای هیات علمی موسسه ها از فضای کار واقعی در جامعه و صنعت ، تقویت ارتباط موسسه با جامعه و صنعت ، همچنین گسترش همکاری های پایداری علمی و پژوهشی بین موسسه و واحد عملیاتی ، استفاده مفید و موثر از امکانات ، آزمایشگاه ها و تجهیزات واحدهای عملیاتی ، جهت دهی به پژوهش های موسسه و گسترش دانش و فناوری کاربردی مورد نیاز جامعه و صنعت و انتقال و ترویج یافته های جدید دانش و فناوری موسسه به جامعه و صنعت با هدف ارتقای توان علمی و فنی واحدهای عملیاتی برخی از اهداف این شیوه نامه است .
تصویب آئین نامه انتخاب رساله و پایان نامه برتر دانشجویی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از تصویب آئین نامه انتخاب رساله و پایان نامه برتر دانشجویی در این دانشگاه خبر داد و گفت : رساله‎ها و پایان نامه‎های برتر دانشجویی انتخاب و تشویق خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/14

به گزارش دانشگاه محقق اردبیلی ، عزیز حبیبی با اشاره به تصویب آئین نامه انتخاب رساله و پایان نامه برتر دانشجویی در دانشگاه محقق اردبیلی ، گفت : به منظور تشویق دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه و ارتقای سطح علمی و کاربردی پایان نامه ها ، همزمان با هفته پژوهش در آذر ماه هر سال ، رساله‏ها و پایان نامه‏های برتر دانشجویی انتخاب خواهند شد .
وی با اشاره به شرایط احراز رساله و پایان نامه برتر دانشجویی ، افزود : حل یکی از مشکلات کشور در قالب رساله و یا پایان نامه با تائید بی قید و شرط دستگاه اجرایی استفاده‎کننده ، چاپ یا پذیرش حداقل سه مقاله علمی – پژوهشی مستخرج از رساله دکتری ، چاپ یا پذیرش حداقل یک مقاله علمی پژوهشی مستخرج از پایان نامه کارشناسی ارشد ، ابداع ، اختراع یا ثبت اثر هنری مستخرج از پایان نامه یا ارسال با تائید مراجع ذیصلاح و ارائه کرسیهای نظریه‎پردازی ، نقد و مناظره مصوب مراجع ذیصلاح و مستخرج از پایان نامه یا رساله پنج شرطی هستند که پایان نامه یا رساله دانشجویان داوطلب با داشتن یکی از این شرایط می‎تواند منتخب شود .
وی ادامه داد : سه پایان نامه در دوره کارشناسی ارشد و دو رساله دکتری از هر گروه علمی(هر کدام از گروههای چهارگانه علوم پایه ، فنی و مهندسی ، علوم انسانی و کشاورزی و منابع طبیعی) انتخاب خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/14
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، سقف مبلغ و تعداد نیمسال قابل پرداخت وام شهریه به دانشجویان برای هر مقطع تحصیلی را اعلام کرد و گفت : ثبت نام وام شهریه از یک آبان آغاز می شود .
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، سقف مبلغ و تعداد نیمسال قابل پرداخت وام شهریه به دانشجویان برای هر مقطع تحصیلی را اعلام کرد و گفت : ثبت نام وام شهریه از یک آبان آغاز می شود .
ذوالفقار یزدان‎مهر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش وام شهریه دانشجویان در سال تحصیلی جدید گفت : وام شهریه در ردیف متفرقه قرار دارد و برای همین ، متاسفانه برخورد خوبی با آن نشده و تخصیص خوبی داده نمی‎شود .
وی ادامه داد : امسال از محل درآمد اختصاصی صندوق با یک بانک تفاهمنامه ‎ای امضا کردیم که در مجموع 320 میلیارد تومان است و حدود 100 میلیارد تومان آن عملیاتی می شود .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خاطرنشان کرد : این وام به دانشجویان شهریه پرداز دانشگاههای آزاد اسلامی ، پیام نور ، غیرانتفاعی و علمی و کاربردی پرداخت می شود .
وی با بیان اینکه امسال نسبت به سال قبل پوشش دهی صندوق رفاه برای ارائه وام شهریه گسترش پیدا می کند ، افزود : دانشجویان بیشتری می‎توانند وام شهریه دریافت کنند .
افزایش مبلغ وام شهریه دانشجویان کاردانی غیرانتفاعی یزدان مهر خاطرنشان کرد : مبلغ وام دانشجویان غیرانتفاعی در مقطع کاردانی هر ترم 300 هزار تومان بود که به 500 هزار تومان در هر ترم افزایش یافت امیدواریم با تخصیص دولت و کمکهایی که سازمان برنامه و بودجه وعده داده ، روند خوبی دراین زمینه داشته باشیم .
آغاز ثبت نام وام شهریه از یک آبان 97 وی ادامه داد : مهلت ثبت نام وام شهریه دانشجویی از تاریخ یک آبان 97 آغاز شده و تا 30 آذر 97 ادامه خواهد داشت ، مراکز آموزش عالی می توانند پس از تخصیص اعتبار در سامانه صندوق رفاه دانشجویان (فاز 2) تا سقف اعتبار پیش بینی شده نسبت به ثبت نام دانشجویان متقاضی واجد شرایط اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه جام جم
1397/07/14
> نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با اشاره به سیاست کیفی سازی آموزش عالی وزارت علوم گفت : به دنبال اجرای این سیاست تاکنون حدود ده دانشگاه و موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی در سراسر کشور تعطیل شده است .
> به گزارش ایسنا ، محمد حسین طیرانی با اشاره به اجرای طرح تجمیع ، انحلال یا توقف فعالیت برخی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی توسط وزارت علوم به منظور کیفی سازی اظهار کرد : بر این اساس مقرر شده مؤسسات غیرانتفاعی آموزش عالی در استان خراسان رضوی تعطیل شود و دو واحد دیگر نیز تجمیع خواهند شد .
وی با تاکید بر این که ما بشدت به جذب هیات علمی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی نیازمندیم ، ادامه داد : حدود ده هیات علمی طی سال جاری در رشته های مهندس پزشکی ، کامپیوتر ، عمران ، زبان ، حسابداری ، شهرسازی و روان شناسی جذب خواهیم کرد .
نایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی یادآور شد : درخصوص حذف واژه غیرانتفاعی بزودی نتیجه خواهیم گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/14
> آخرین مهلت شرکت در تکمیل ظرفیت رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی آزمون سراسری 97 در مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی 30 مهرماه 97 است .
> آخرین مهلت شرکت در تکمیل ظرفیت رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی آزمون سراسری 97 در مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی 30 مهرماه 97 است .
به گزارش خبرنگار مهر ، با توجه به درخواست مؤسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی مبنی بر عدم تکمیل ظرفیت پذیرش رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 1397 ، مرحله تکمیل ظرفیت برای این موسسات اجرا می شود .
داوطلبان علاقمند به تحصیل در رشته های تحصیلی مؤسسات ذیربط (اعم از داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1397 ثبت نام کرده و یا نکرده اند) می‎توانند به منظور اطلاع از رشته های تحصیلی و مؤسسات پذیرنده دانشجو در این مرحله به لینک جستجوی عنوان مؤسسه و کدرشته مندرج در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش مراجعه کنند .
این داوطلبان همچنین می توانند به پایگاه اطلاع رسانی مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی مراجعه کرده و ضمن مشخص کردن رشته و مؤسسه مورد علاقه خود ، با به همراه داشتن مدارک اعلام شده و با توجه به موارد مربوط تا 30 مهرماه 97 به مؤسسه آموزش عالی محل پذیرش رشته مورد تقاضا مراجعه کنند .
کلیه متقاضیان باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 97 دارای مدرک دیپلم کامل متوسطه نظام قدیم (دوره چهارساله) یا پیش دانشگاهی و یا کاردانی (فوق دیپلم) بوده باشند .
تبصره : در صورت امکان تشکیل کلاس برای نیمسال دوم سال تحصیلی جاری از سوی مؤسسه مورد تقاضا ، آن دسته از داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 30 بهمن 97 موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی شوند ، می توانند در رشته و یا رشته های تحصیلی مربوط متقاضی شوند .
تمامی داوطلبان باید در زمان ثبت نام از طریق مؤسسه مربوط ، بابت هزینه ثبت نام نسبت به پرداخت مبلغ 220 هزار ریال (22 هزار تومان) از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان سنجش اقدام کنند .
هر داوطلب منحصراً می تواند در یک گروه آزمایشی و یک کدرشته محل متقاضی شود .
بدیهی است در صورت ثبت نام داوطلب در دو کدرشته و یا در دو مؤسسه ، اطلاعات وی از بانک اطلاعات پذیرفته شدگان یکی از موسسات بر اساس ضوابط این سازمان حذف خواهد شده و هیچگونه اعتراضی در این خصوص پذیرفته نخواهد شد .
آن دسته از داوطلبانی که قبلاً در ردیف پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال 1397 (مرحله شهریور ماه) قرارگرفته اند ، چنانچه در این مرحله متقاضی ثبت نام و ادامه تحصیل باشند و در یکی از مؤسسات ثبت نام کنند ، قبولی قبلی آنها در شهریورماه لغو خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/14
> معاون دانشجویی دانشگاه تهران از تصویب نهایی طرح "دانشگاه عاری از دخانیات" این دانشگاه تا پایان مهر خبر داد و گفت : این طرح سه ماه بعد از ابلاغ در تمامی محیط های دانشگاه تهران اجرایی خواهد شد .
> معاون دانشجویی دانشگاه تهران از تصویب نهایی طرح "دانشگاه عاری از دخانیات" این دانشگاه تا پایان مهر خبر داد و گفت : این طرح سه ماه بعد از ابلاغ در تمامی محیط های دانشگاه تهران اجرایی خواهد شد .
دکترحسن به نژاد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ، ضمن اعلام این مطلب به آخرین وضعیت اجرای طرح عاری از دخانیات در دانشگاه تهران اشاره کرد و افزود : در طرح دانشگاه بدون دخانیات ، تلاش ما این است که بتوانیم دانشجویان را در اجرای این طرح همراهی کنیم ، بنابراین برخلاف دانشگاه های دیگر که در اجرای این طرح تصمیم مدیریتی گرفته اند ، ما در دانشگاه تهران تلاش کردیم از تشکل ها ، شوراها ، شوراهای صنفی ، انجمن های علمی و غیره .
نمایندگانی را از بین دانشجویان در شورای سیاست گذاری طرح فوق دعوت کنیم و در حقیقت بر آن اساس ، در خصوص دانشگاه "بدون دخانیات" برنامه ریزی داشته باشیم .
وی در ادامه تصریح کرد : یکی از مزیت های مشارکت دانشجویان در برنامه ریزی های اجرای طرح "دانشگاه بدون دخانیات" این بود که ما مطمئن خواهیم بود که دانشجویان در اجرای آن همراه خواهند بود و با توجه به اینکه مجبور بودیم در خصوص تصمیم گیری های اجرای طرح یکسری فعالیت های اقناعی انجام دهیم و به دانشجویان اعلام می کردیم بیشتر برنامه های ما در این زمینه تشویقی و بدون نگاه انضباطی خواهد بود و به این صورت دانشجویان در اجرای آن همراه شدند .
معاون دانشجویی دانشگاه تهران همچنین از تصویب طرح "دانشگاه عاری از دخانیات" در کمیته دانشجویی دانشگاه خبر داد و گفت : این طرح تا پایان مهر ماه جاری در هیات رییسه دانشگاه مطرح و تصویب خواهد شد و سپس بعد از ابلاغ آیین نامه آن ، دانشگاه سه ماه فرصت دارد در خصوص جزییات و نحوه اجرا تصمیم گیری کند .
وی اضافه کرد : بعد از تصویب نهایی طرح فوق در تمامی فضاهای دانشگاه تهران از جمله خوابگاه ها اجرایی خواهد شد ، در واقع ما آئین نامه ابلاغی وزارت علوم در این زمینه را منطبق با نظرات دانشجویی مجددا تدوین کردیم و اجرایی خواهیم کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/14
> دکتر فاضلی : کل گفتمان علم سنجی زیر سوال است/ فاجعه است که رئیس دانشگاه حرمتش بیشتر از استاد دانشگاه باشد دکتر آیت اللهی : اگر از این طرف ایرادهای فرمالیزم را می گیریم از آن طرف در آنارشیسم نیفتیم.
> آموزش عالی ایران در سال های اخیر بسیار کوشیده است در یک سازماندهی میزان مقالات منتشرشده در نشریات علمی جهان را از نظر کمی توسعه دهد .
این موضوع حتی در قالب بازنویسی آیین نامه ارتقای اساتید هم بروز و ظهور یافت .
همین وضعیت بارها از سوی استادان و سیاستگذاران علم به گفت وگوهای مناقشه برانگیزی کشیده شده و همچنان مناقشه بین این دو گروه پابرجاست .
در همین رابطه مجله تصویری علوم انسانی زاویه نشستی را با حضور دکتر نعمت الله فاضلی (دانشیار پژوهشکده مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) و دکتر حمیدرضا آیت اللهی (استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی) با عنوان «پرسش از نگارش به زبان جهانی علم» برگزار کرد .
متن تلخیص شده این گفت وگو از منظرتان می گذرد .
اساسا «فرم واحد جهانی در حوزه علوم انسانی» چه معنایی دارد و چه ضرورت و مطلوبیتی می تواند داشته باشد؟ فاضلی : بحث مقاله نویسی ابعاد گسترده و پیچیده ای هم به لحاظ سیاستگذاری و هم به لحاظ معرفت شناختی دارد .
نکته ای که شما بحث کردید ، جنبه معرفت شناختی دارد .
این بحثی است که توماس کوهن در کتاب «ساختار انقلاب های علمی» مطرح می کند .
آنجا هم یک استدلال فلسفی و معرفت شناختی می کند و می گوید در ریاضیات و علوم طبیعی زبان دانش زبان انتزاعی ، فشرده و به لحاظ نمادین محدود است یعنی می توانید با یک فرمول ریاضی بحث گسترده ای را توضیح دهید و در حوزه علوم انسانی و اجتماعی چون علوم ، مفهومی هستند و به لحاظ زبانی نیاز به شرح و بسط های وسیع دارد ، به همین دلیل رسانه اصلی که main stream علم را تشکیل می دهد در ریاضیات ، منطق ، علوم طبیعی ، فیزیک ، شیمی و .
مقاله است؛ اما در علوم اجتماعی ، انسانی و فلسفه ، رسانه اصلی کتاب monograph [یا تک نگاری] است ولی کوهن نمی گوید [که دراین حوزه ها] مقاله جایگاه ندارد بلکه منظور از این باید ، باید معرفت شناختی است .
به لحاظ تاریخی مقاله بوده است و یکی از ژانرهای مدرن علم هم هست و خیلی هم توسعه پیدا کرده ولی رسانه اصلی علوم انسانی و علوم اجتماعی نیست .
نکته دوم این است که از سال های 1380 به بعد این «مقاله نویسی» در ایران تبدیل به «policy» اصلی «سازماندهی علم در تمام رشته های علوم انسانی در ایران» شد و چالش ها و مشکلاتی ایجاد کرد .
با توجه به آن مشکلات ، معتقدم این سیاست ، سیاست درستی نبود ، به خصوص آنجایی که تمایزها و تفاوت های بین [علوم طبیعی و ریاضی با] علوم انسانی و علوم اجتماعی نادیده گرفته شد .
نکته دیگر [این است که] اگر وزارت علوم می خواهد یک سیاست علم داشته باشد که براساس آن توسعه علمی اتفاق بیفتد ، اشکالی ندارد که بخواهد در قسمتی از این توسعه علمی از فرم «مقاله نویسی» حمایت کند؛ اما تقلیل دادن مفهوم توسعه علمی به شاخص های آماری و بعد تقلیل آن به آرتیکل های ایندکس شده در موسسات بین المللی مثل ISI ، از گفتمان علم سنجی بیرون آمده است .
این گفتمان امروزه [دیگر] آن جایگاه [سابق] را ندارد ولی دو دهه پیش این گفتمان آمد و عده ای که دانش آموخته علم سنجی بودند به وزارت علوم آمدند و [طبق] این [تلقی از علم و رشد علمی ، کار] را همین طور جلو می برند .
کل علم سنجی برای توضیح وضعیت و کیفیت علوم انسانی ، گفتمان ناکارآمدی است؛ نه فقط درمورد شاخص های [مربوط به] مقاله[نویسی ، ] بلکه سایر ابعاد علم سنجی [هم] قابلیت و ظرفیت این را ندارد [که] وضعیت و کیفیت پیشرفت علم را در علوم انسانی و علوم اجتماعی در ایران و هرجای دیگر دنیا توضیح دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/14

بنابراین کل آن گفتمان زیرسوال است [و مساله فقط مقاله نویسی در ایران نیست] .
نکته آخر اینکه از نظر من یک سوءتفاهم بزرگ در وزارت علوم و در سیاست علمی شکل گرفت و آن این است که علوم انسانی را به کالا تقلیل دادیم و خواستیم از طریق کالایی کردن علوم انسانی ، وضعیت علوم انسانی را بسنجیم .
اولا وضعیت علوم را نمی سنجند ، وضعیت علوم را می شود تحلیل و تفسیر کرد و توضیح داد .
ولی اگر خواستید آن را بسنجید در واقع شما علم را سرکوب و تحقیر کرده اید و خلاقیت را از جایگاه خود بیرون آوردید .
دوم اینکه با کالایی و کمی کردن علوم انسانی عملا در آن علوم خلاقیت کشی کرده ایم .
علاوه بر این اساسا این تصور که علوم انسانی را براساس پژوهش بسنجیم هم از خطاهای بزرگ 20 سال اخیر بود .
در همه جای دنیا ، رسالت اصلی علوم انسانی پژوهش نیست .
سیطره گفتمان پژوهش در علوم انسانی ، از فجایع بود .
علوم انسانی کارکرد دارد .
این کارکردها عمدتا به رشد و بالندگی انسان در جامعه مربوط می شوند .
سیطره پژوهش علوم انسانی را از مسیر خودش که صورت گرفتن گفت وگو در جامعه و رشد آدم ها و تربیت شهروند بود [خارج کرد] .
وظیفه اصلی دانشگاه پژوهش نیست بلکه دانشگاه ، پژوهش «هم» انجام می دهد .
آقای دکتر آیت اللهی اشاره ای کنید که این فرم واحد برای علم چه معنا و ضرورتی دارد .
آیت اللهی : موضوع مقاله و تولید علم و نحوه تولید علم ، در جامعه ما بین دو قطب می گردد .
یک قطب فرمالیزم است یعنی بتوانید به صورت فرمالیستی بگویید که آیا علم داریم یا نداریم .
فرمالیزم [یعنی اصالت دادن به فرم هایی جهت] «ارتقا» و «امتیاز» .
این قالب ها معمولا دچار مشکلاتی هم هست .
هیچ وقت شما یک قالب ثابتی که بتواند این کار [سنجش علم] را بکند نخواهید داشت .
کسانی آمدند این را مورد نقد قرار دادند اما متاسفانه مشکلی که بیشتر از همه [در کار] است این است که عده ای [در احتراز از فرمالیزم] از آن سمت [بام ، یعنی] آنارشیسم افتادند .
ما مشکلی به نام آنارشیسم علمی پیدا کرده ایم .
می گویند علم باید «تک نگاری» باشد .
چرا باید [لزوما] این [فرم] درست باشد؟ می گویند چون فایده های بیشتری دارد .
افراد دیگر می گویند یک راه دیگر وجود دارد که آن فایده های بیشتری دارد ! در این گونه موارد خیلی ها ادعاهای زیادی برای علمی بودن حرف شان می کنند .
من می گویم چیزی [را به عنوان ملاک] بگویید که بتوانم با آن ملاک [ارزیابی کنم که] آیا این [مدعیات] ارزش علمی دارد یا خیر .
یکی از مسائل مهم علم ، مقبولیت است .
مقبولیت علم یعنی وقتی شما یک ایده را می پردازید این ایده تا وقتی خودش باشد نقشی ایفا نمی کند به محض اینکه در معرض تداول قرار گرفت و این طرف و آن طرف رفت ، ارزش پیدا می کند .
فرصتی که علمای دیگر هم ببینند [و] آن را متوجه قرار بدهند و هر فرد دیگری بتواند آن را ارزیابی کند و یک ارزیابی برای کار خود داشته باشیم .
اگر بخواهیم چنین کاری را انجام دهیم ، دوباره مجبور می شویم یک نوع فرمالیزم را بپذیریم .
وقتی که مسئولیت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی را پذیرفتم اولین کاری کردم این بود که به همه اعضای هیات علمی گفتم در طول این مثلا 25 ، 30 سال ، بگویید چه کردید؟ ! برای برخی 25 سال گذشته است اما یک کار علمی مشخص از آنها منتشر نمی شود ولی به عنوان هیات علمی شناخته می شوند ! تحقیق کردیم و دیدیم یک طرح تحقیقاتی یکی دو ساله به ایشان داده و یک سال هم آن را تمدید کرده اند و الان 10 سال است که هنوز جواب نداده و به ما می گوید که «نمی توان به جواب های علوم انسانی این گونه نگاه کرد ! » متاسفانه این طور بود که هیچ کس دنبال هیچ کاری نمی رفت .
حواس ما باید جمع باشد که اگر از این طرف ایرادهای فرمالیزم را می گیریم ، از آن طرف در آنارشیسم نیفتیم .
گاهی اوقات کتاب هایی درمی آید و مفصل هم هست ولی شما 600 صفحه کتاب می خوانید پنج صفحه بیشتر مطلب ندارد .
چه کسی می خواهد بگوید کدام کتاب ارزش دارد؟ اصطلاحا باید [اثر علمی را] در معرض داوری کسانی قرار دهیم که قبلا با این علم سروکار داشته اند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/14
یعنی فضای علمی را می دانند ، نوع کار را می بینند بعد می دانند که این کار آیا [مشتمل بر] یک ایده جدید [یا] نکته عمیقی است؟ و یک تعامل بیشتر انسانی را به وجود آورده یا خیر؟ این یعنی یک سری افراد باید بیایند در مورد کار من قضاوت کنند و قضاوت کردن اینها همانی است که معمولا در مقالات علمی پژوهشی پیش می آید .
مقاله را به دو نفر داور متخصص و صاحب نظر می دهند بدون اینکه این داور این افراد را بشناسد .
ما از این وضع ناگزیریم .
یکی از مشکلات مادر این مورد ، «ملاک» است .
خیلی ها مرتبا می گویند مقالات علمی پژوهشی به درد نمی خورد [بلکه] باید دانشگاه مان پیشرفت کند و .
به آنها می گویم مبنای پیشرفت را بفرمایید .
مثلا می گویند کارهایی که بتواند یک مشکل مملکت را حل کند .
[پاسخ این است که] این مطلب در آیین نامه ارتقا آمده است ولی آیا همه چیز باید مشکلی از مشکلات جامعه را حل کند؟ چه کسی می خواهد تشخیص دهد که کاری مشکل جامعه را برطرف می کند [یا خیر] .
اغلب افرادی که این موضوع را مطرح می کنند ، جایگزین درست و حسابی [برای روش علم سنجی موجود] ندارند .
فاضلی : کسانی که در وزارت علوم و دانشگاه ها هستند [هم] تا حدودی از همین منطق صحبت می کنند .
آقای دکتر گفتند برای اینکه آنارشیسم در علم نباشد باید یک معیاری برای اعتبار و روایی آن باشد .
اولین نکته این است که معیار اعتبار روایی علم را فرم و قالب ارائه آن تعیین نمی کند؛ حال چه کتاب ، مجله یا هر چیز دیگر باشد .
فرم و اعتبار دانش را استدلال و روش تعیین می کند .
گرچه با روش هم مشکل دارم ولی می پذیرم یکی از بحث ها ، بحث روش است .
ایشان به درستی به نکته ای اشاره کردند ولی به آن وفادار نماندند .
گفتند که اجتماع علمی باید تعیین کند چه چیزی علم است و چه چیزی علم نیست .
علم و ناعلم را اجتماع علمی باید تعیین کند ، من با این موافق هستم .
اجتماع علمی به یک ایده اعتبار می دهد .
فیلسوف و جامعه شناس سخنی می گوید ، ادعایی طرح می کند ، این ادعا پذیرفته ، گفت وگو و بحث می شود .
فرض کنید مثلا در سیدجواد طباطبایی دیدگاهی راجع به ایران دارد و در مورد آن بحث و گفت وگو شده است .
در رشته های مختلف هم کار ما همین است که ادعا کنیم و بعد این ادعا ، اگر به در بازار علم خریدار پیدا کرد ، [علمی محسوب] می شود ولی این خریدار که از طریق مقاله و کتاب و سازوکاری که آقای دکتر فرمودند نیست؛ یعنی خریداری از طریق یک سازوکار مکانیکی و مدیریتی صورت نمی گیرد .
اینکه بگوییم مجلات علمی پژوهشی را داوری کردن ، پس در واقع اجتماع علمی است [درست نیست] ! تعیین مقبولیت و اعتبار آنجایی است که به صورت شفاف در حوزه عمومی ، داوران یعنی کسانی که دیدگاه رقیب را مطرح می کنند می آیند و می گویند : «آقایان دکتر سیدجواد طباطبایی ، دکتر عبدالکریم سروش یا محققان و نویسندگان فلسفه یا جامعه شناسی ، شما این ایده را مطرح کردید ، به این ایده شما این نقض ها و نقدها وارد است .
» یک دیدگاه رقیب مطرح می شود .
آن پشت در های بسته در مجلات علمی و پژوهشی انجام و توسط داوران ناشناخته اعلام نمی شود .
اجتماع علمی از طریق «گفت وگوی علمی» اعتبار دانش را تعیین می کند ، نه از طریق سازوکار مدیریتی ، نه از طریق فرم های داوری ، نه فقط در ایران .
در سال 2015؛ چون علم اقتصاد در مجموعه علوم انسانی از همه به science نزدیک تر است؛ 93درصد مقالات علم اقتصاد که در ایالات متحده منتشر شده بود ، فاقد هرگونه کارایی و ارزش معرفتی بود؛ توسط معتبرترین ژورنال ها هم منتشر شده بود .
در حوزه های دیگر هم همین طور است و داده هایش موجود است .
این سازوکار ، تعیین کننده اعتبار و روایی دانش نیست .
آیت اللهی : ما از کجا بفهمیم این حرف علمی است یا ایده جدیدی است؟ آقای سروش کتاب هایشان زیاد است خیلی هم مورد بحث قرار گرفته است ولی در هر کدام از مطالب ایشان که نگاه کنید ، ایشان استدلالی نداشته است .
یک ادیب است که یک سری مسائل را با ادبیات گفته است .
ایده هایی را مطرح کرده است ولی ایده هایش هیچ کدام ارزش اینکه شما بخواهید به آن ارجاع بدهید ، ندارد .
در یک مقاله ای مغالطه های [بحث سروش از تجربه دینی و وحی] را مشخص کرده ام .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/14

شما می گویید فرم تعیین نمی کند [بلکه] استدلال تعیین می کند ، از کجا بفهمیم این مطلب استدلال است؟ [در باب فرمایش شما راجع به] اجماع علمی ، من می گویم هر مساله ای را که می گویید یک جوری مشخص کنید من به طور عملی بتوانم [آن را در کار بیاورم] .
فاضلی : همان طور که اشاره کردم داوری هایی که در ژورنال ها انجام می شود به ویژه در ایران و بیرون ایران فرق نمی کند ، مبنا و معیار «علمی بودن یا نبودن مقالات» نیست .
آیت اللهی : من این را قبول ندارم ، این ادعای شماست ! فاضلی : خیر ، این عین واقعیت است و برای شما به لحاظ نظری استدلال می کنم و هم به لحاظ تجربی [مصادیقی می آورم] .
همچنین بگویید گواه بر چیست؟ فاضلی : چون آقای دکتر فیلسوف هستند من اول بگویم دونالد گیلیس کتاب «پژوهش چگونه باید سامان یابد؟» را منتشر کرده (چون فیلسوف علم است از ایشان مثال می زنم) و توضیح می دهد مدیریت گرایی در بزرگ ترین دانشگاه های دنیا مثل کمبریج ، دارد فلسفه را عقیم می کند .
مثالش «ویتگنشتاین» است .
ویتگنشتاین هیچ مقاله علمی پژوهشی ننوشت ، «راسل» هم هیچ مقاله علمی پژوهشی ننوشت .
در نیمه اول قرن بیستم سازمان علم به معنای مدیریت گرایی اصلا وجود نداشت .
اتفاقا دونالد گیلیس بحث می کند از آن زمان که این سازمان علم به این شکل ایجاد شد ، دانشگاه های بزرگ مثل هاروارد ، کمبریج ، برکلی و .
با افت شدید در خلاقیت روبه رو شدند .
نکته دوم یعنی می خواهم به تاریخ علم برگردیم ، اینکه حتی یک نمونه از دانشگاه ها و علم نمی توانید بیاورید که معیار دانش را داوری داوران یک مقاله در یک مجله کرده باشند؛ یعنی حتی یک مورد به لحاظ تجربی وجود ندارد که بگویید این مقاله به دلیل اینکه داوران فلان مجله انتخابش کرده اند اعتبار پیدا کرده است ، عکسش هست .
آیت اللهی : ولی من بالعکس می گویم حتی در هیچ کشور دنیا نیست که این چنین چیزی نباشد .
فاضلی : خیر چنین چیزی نیست ، الان می گویم .
آیت اللهی : ادعاست .
فاضلی : حتی یک مورد هم نیست .
آلن سوکال برای آنکه این داستان مجلات علمی را رسوا کند (البته او غرضش این بود که نقدهای پست مدرن را به چالش بکشد) ، به مهم ترین مجله علوم اجتماعی Social texts مقاله ای فرستاد که پر از چرندیات بود .
این مقاله در معتبرترین مجله ایندکس شده علوم اجتماعی چاپ شد .
قرار بود اعلام کنید که اگر گواه بر اعتبار نیست ، گواه بر چه چیزی است؟ آیت اللهی : من موافقم با اینکه مجلات علمی و پژوهشی خیلی های شان دچار مشکل هستند .
فاضلی : خیر ، من می خواهم بگویم به لحاظ تئوریک کل قضیه زیر سوال است .
آیت اللهی : من این را قبول دارم که خیلی از مجلات علمی پژوهشی از این طریقی که کار می کنند دچار خیلی درگیری ها هستند .
پارتی بازی و انواع کارهای مختلف می کنند و این اقتضای ذاتی فرمالیزم است .
ولی صحبت من بر سر این است که تمام اشکالات مجلات علمی پژوهشی قبول؛ ولی یک چیزی جای[گزین] این [سازوکار] بگویید .
فاضلی : چون شما اول دست روی این [مطلب] گذاشتید که اینها [یعنی این سازوکار مجلات] روایی و اعتبار علم را تعیین می کنند؛ که گفتم چنین چیزی نیست .
همین قدر که [می پذیرید] این حرف ، حرف نادرستی است ، خوب است .
انتشار مقاله ای در یک ژورنال معتبر جهانی دال بر علمیت آن مقاله هست یا خیر؟ آیت اللهی : نسبت به سایر ملاک ها بله .
نسبت به آنارشیسم بله .
در آنارشیسم وقتی می گویند این مطلب ، مطلب علمی است مثلا گتیه یک مقاله دارد 2 ، 3 صفحه که تمام فلسفه تحلیلی را به هم ریخته است .
این دال بر ارزش علمی مقاله نیست .
ارزش علمی آن ارزش مبادله ای آن است .
به خاطر همین در مجلات علمی پژوهشی یک ضریبی به نام IF تعیین می کنند ، یعنی ببینند این چقدر در تداول ، قرار گرفته است .
ملاکی بدهید که بتوانیم در جامعه ارائه اش بدهیم .
در ایران کاری به نام کرسی های نظریه پردازی راه افتاد .
فرمی راه انداختند به نام کرسی نظریه پردازی که یک نفر آدم می آید نظریه خودش را می گوید بعد یکی داوری ، یکی نقد و نمی دانم چه کار می کنند بعد آن را محک می زنند که بله این نظریه جدیدی بوده است .
خب بعد چه کار کنیم؟ هیچ چیز .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/14

نظریه جدید را روی طاقچه می گذارند ! ولی کسی به آنها ارجاع نمی دهد ! یعنی آن چیزی که مهم است اینکه الان این کتابی که نوشتم نظریه ای که الان وارد کردم در دانشگاه ها مورد بحث قرار بگیرد ، برخی اوقات به آن فحش دهند .
باید شما مکانیسم های طبیعی را که می تواند نشان دهد که یک ایده به صورت طبیعی در جامعه مورد توجه قرار گرفته است ، ایده نویی بوده است ، استدلال جدید و موضوع بهتری بوده است؛ این را باید مشخص کنید .
معتقدم اغلب افرادی که این مساله را مطرح می کنند هیچ چنین ایده ای نمی دهند .
[می گویند] باید ببینیم چه به درد مملکت می خورد؛ باید ببینیم این کار چقدر باعث پیشرفت کشور می شود .
لغت های «به درد مملکت» ، «پیشرفت کشور» ، «چقدر حرف های نو هست» ، اینها حرف هایی است که نمی توانم [برایش] ملاکی داشته باشم که [ببینم] آیا درست می گویند یا نادرست .
فاضلی : در یک قسمت با آقای دکتر آیت اللهی هم سخن هستم اینکه اگر من بیایم به مجلات علمی پژوهشی نقد کنم این به معنای موجه کردن ، کسانی که کار نمی کنند یا خلاقیت ندارند اینها نیست .
یا اثری را منتشر نمی کنند .
فاضلی : نقدی که الآن دارد صورت می گیرد به معنای دفاع کردن از موضع افراد غیرخلاق و ناکارآمد در نظام آموزش عالی کشور نیست .
اتفاقا برعکس بحث من بر سر دفاع از کسانی است که کار خلاقه می کنند و این کار خلاقه لزوما در فرمالیزم مجلات علمی پژوهشی نمی گنجد .
استدلالم هم این است که تاریخ علم این است .
منتهی آقای دکتر از فلسفه بیرون آمده اند و از منظر مدیریتی سازمان علم را بررسی می کنند و می پرسند اگر ما این مجلات علمی و پژوهشی را کنار بگذاریم ، چطور می توانیم جلوی آنارشیسم را بگیریم؟ چند پاسخ دارد : اول اینکه نمی گویم مجلات علمی پژوهشی را کنار بگذاریم [بلکه می گویم] زیاده روی در امر موجه نکنیم .
مجله [اعم] از مجله علمی پژوهشی؛ قالب علم و دانشگاهی برای گفت وگو و .
می تواند باشد و خواهد بود .
مقاله چیزی است که در درون تاریخ علم شکل گرفته ، مجله هم همین طور .
چه وزارت علوم ، سازمان دهی کند ، چه نکند جزء ساختار مولفه های وجودی ساختار علم است ، منتهی زیاده روی کردن در این امر بحران ایجاد کرده است .
اینکه بگوییم اصالت علم به این است که داوران مجله علمی پژوهشی [آن را] تایید کنند ، این زیاده روی است .
اینکه بگوییم برای نظام آموزش عالی ، مقاله علوم طبیعی فرم را تعیین می کند ، این زیاده روی است .
از اساس فرم مقاله نویسی را برای علوم انسانی برمی تابید؟ فاضلی : اولا مقاله نویسی که یک فرم ندارد؛ ده ها جور فرم دارد .
اتفاقا یکی از مشکلات مان همین است که فکر کرده ایم مقاله علمی پژوهشی یک فرم دارد .
ریتزر در یکجا این را بحث می کند .
در کتابم «فرهنگ و دانشگاه» ارجاعاتش را آوردم که می گوید برخی از ژورنال های آمریکایی دهه 40 ، یک فرم مقاله نویسی به نام فرم پژوهشی شکل دادند ، اما این فرم مثل مک دونالد به سرعت در جهان تکثیر و [تبدیل] یک استبداد آکادمیک شد .
درحالی که در خود آمریکا این طور نیست .
آیت اللهی در ایران هم نیست .
فاضلی : خیر در ایران هست .
آیت اللهی : در شورای نشریات علمی مسئول مجلات علوم انسانی بودم .
آن موقع اصرار داشتیم که قالب های متعدد بگذاریم .
فاضلی : واقعیت را بحث کنیم ! راهنمایی که اول مجلات گذاشتند را نگاه کنید؛ تمام مجلات علمی پژوهشی در 95درصد آیتم هایشان یکسان هستند .
من برای شما به سادگی می گویم ، من که 30 سال است می نویسم برای مجله مقاله می فرستم و به همین دلیل ک.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/07/14
> حسینی صبح دیروز جلسه شورای شهر بیرجند با موضوع بررسی نامه های کمیسیون عمران برگزار شد .
> حسینی صبح دیروز جلسه شورای شهر بیرجند با موضوع بررسی نامه های کمیسیون عمران برگزار شد .
همچنین رئیس پارک علم و فناوری مهمان این جلسه شورا بود .
ناصری رئیس پارک علم و فناوری ، ضمن ارائه گزارشی از نحوه عملکرد این مجموعه ، بیان کرد : در کشورهای توسعه یافته شهرداری ها و شوراها مسئولیت راه اندازی پارک های علم و فناوری را بر عهده دارند اما در این جا ، دولت فقط تخصیص ساختمان اصلی را بر عهده گرفته و تامین مکان استقرار مراکز رشد را در هر شهرستان بر عهده فرماندار ، شورا ، شهردار ، خیران و سمن ها قرار داده است .
وی به مرکز رشد جامع بیرجند که پذیرای شرکت ها در همه رسته ها است ، اشاره کرد و افزود : متاسفانه اکنون مکانی مناسب برای پوشش تمام شرکت ها نداریم .
به گفته وی هنگام صحبت با بسیاری از ادارت و تقاضا برای استفاده از مکان های بلا استفاده ، تصور می کنند قصد داریم کادر اداری را توسعه دهیم ، این در حالی است که اکنون در استان فقط 20 پرسنل داریم و اگر ساختمانی گرفته شود فقط برای استقرار شرکت ها استفاده خواهد شد .
خراسان جنوبی بی بهره از اعتبارات خود ! رئیس پارک علم و فناوری از تسهیلاتی که وزارت علوم به طرح های شرکت های بزرگ دانش بنیان و فناور می دهد ، خبر داد و گفت : به دلیل نبود مرکز رشد ، شرکت ها توانایی پیشرفت و ارائه طرح های بزرگ را ندارند و همین موضوع موجب می شود اعتباری که سهم استان است در استان های دیگر مانند اصفهان ، سیستان و بلوچستان و کرمان هزینه شود و خراسان جنوبی هیچ بهره ای نبرد .
ناصری از شهردار تقاضا کرد : درصورت ممکن ، مکان های بلااستفاده شهرداری را برای استقرار شرکت ها به پارک اختصاص دهد .
وی همچنین خواستار همکاری های غیر نقدی ، از جمله بخشیدن عوارض و تخلفات ، ارائه قیر ، سیمان و ماشین آلات شهرداری و کمک در نقشه های مهندسی شد و افزود : درباره تبلیغات برای رویدادهای کارآفرینی نیز خواستار همکاری شهرداری هستیم ، زیرا که ایجاد فرهنگ کارآفرینی و استارتآپی در این شهر احساس می شود .
وی به محصولات شرکت های دانش بنیان و فنآور استان اشاره و ادامه داد : ضمن این که خود شهرداری اولویت استفاده خود را از این محصولات قرار دهد ، مکانی را در مرکز شهر برای برپایی نمایشگاه محصولات شرکت ها اختصاص دهد .
قول های انجام نشده حاجی رضایی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری هم ، با بیان این که تنها نهاد دولتی هستیم که وظیفه دارد فقط از بخش خصوصی حمایت کند ، خاطرنشان کرد : با این حال از ابتدای راه اندازی این مجموعه در تاریخ 28 اردیبهشت 90 تاکنون ، مجموع حمایت ها منفی 20 میلیون تومان بوده است .
وی توضیح داد : در ابتدای راه اندازی پارک قرار بود وزارت اعتباری را در اختیار ما قرار بدهد که پس از ابلاغ به استانداری ، 20 میلیون تومان آن داده نشده است ، و از آن زمان تاکنون حمایت دیگری نداشتیم .
به گفته وی قرار بود ساختمان فرمانداری قدیم (استانداری فعلی) به همراه یک میلیارد تومان در اختیار پارک قرار گیرد که این امر نیز محقق نشد .
شهرداری اختیار و مکنت مالی برای همکاری ندارد/ مدیران بخشی نگر جاوید شهردار بیرجند پس از شنیدن این سخنان ، با بیان این که شهردار در کشورهای توسعه یافته نفر اول یک شهر است و نباید با این جا مقایسه کرد ، ادامه داد : بیشتر درآمد شهرداری ها از ساخت و ساز است در کلان شهرها وضع درآمد شهرداری ها خوب است اما در این جا سالیانه 70 میلیارد درآمد داریم که صرف آسفالت معابر و پروژه های دیگر می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/07/14

وی با تاکید بر این که شهرداری نه قدرت و اختیار و نه مکنت مالی برای کمک به پارک دارد ، اضافه کرد : دستگاه های اجرایی بسیاری در استان داریم که فضاهای خالی و بلااستفاده متعددی دارند ، اما بخشی نگری می شود و بسیاری از مدیران تصور می کنند اگر در دوران خود مکانی را تخصیص بدهند ، نقطه تاریکی در کارنامه شان خواهد بود .
شهردار از همکاری با پارک درباره تبلیغات محیطی سخن گفت و افزود : برای استفاده از محصولات شرکت های دانش بنیان استقبال می کنیم و آماده همکاری با این افراد هستیم .
تقی زاده رئیس شورا نیز ضمن اعلام آمادگی برای همکاری عنوان کرد : شهرداری در برگزاری همایش ها با موضوعات متناسب با مدیریت و خدمات شهری ، با پارک مشارکت خواهد داشت .
پرداخت 50 درصد از هزینه بیمه تکمیلی کارگران شرکتی شهرداری در بخش دیگری از جلسه دستور کارها مطرح شدند که اولین آن درباره صدور مجوز برای پرداخت 50 درصد از هزینه های بیمه تکمیلی کارگران شرکتی شهرداری توسط این ارگان بود که تاکنون نه شهرداری و نه پیمانکار مکلف به پرداخت آن نبودند .
این دستور کار با توجه به سختی کار کارگران مصوب شد .
دیگر دستور کار درباره توزیع و وصول عوارض نوسازی شهرداری توسط پست بود که سال گذشته 4 درصد از عوارض وصول شده به این اداره کل اختصاص داده می شد ، اما اعضای شورا این درصد را زیاد دانسته و خواهان تغییر قرارداد فی مابین شهرداری و پست شدند .
جاوید شهردار بیرجند البته با بیان این اکنون فقط 20 درصد از عوارض نوسازی شهری وصول شده است ، ادامه داد : هر چه درصد مشارکت پست را بیشتر کنیم درجه پیگیری آن ها برای وصول عوارض بیشتر خواهد شد .
وی تاثیر واگذاری کار وصول عوارض به پست را بسیار خوب عنوان کرد اما زمانی که شورا گزارشی مستند در این باره خواست ، جاوید آماری برای ارائه نداشت .
در همین راستا مقرر شد تا بررسی این موضوع به زمان ارائه آمار دقیق موکول شود .
مزایده به جای تهاتر ، وقتی که بازار فروش داغ است ! از موارد مطرح شده دیگر در این جلسه ارائه صورتجلسه کمیسیون معاملات برای برگزاری مزایده عمومی املاک شهرداری شامل دو قطعه زمین بود که مشخص شد قرار بوده این قطعات در ازای تملک مغازه هایی در مسیر تعریض طرح فرزان تهاتر شوند و اکنون به مزایده رفته و به جای زمین به مالکان پول پرداخت شده است .
یزدان شناس از اعضای شورا که مخالف این مزایده بود عنوان کرد : به مالکان زمین های در طرح تعریض گفته شده که قرار است در ازای زمین خود قطعه زمین دیگری بگیرید و حالا این حرف نقض شده است .
یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه نیز به سخنان قبلی شهردار مبنی بر این که در ازای زمین در مسیر تعریض قطعه زمین دیگری را به مالک خواهند داد ، اشاره کرد و گفت : تصور می شود شهرداری با دیدن این موضوع که بازار فروش زمین داغ است و از فروش آن زمین ها سود بیشتری می کند ، به جای تهاتر مزایده را انتخاب کرده است .
طاهری دیگر عضو شورا اما نظر دیگری داشت و از منظر حقوقی توضیح داد : شهرداری هنگامی که بخواهد زمینی را بفروشد باید مزایده و به بالاترین قیمت این کار را انجام دهد و هنگام خرید با مناقصه و به پایین ترین قیمت ، زیرا که این نهاد عمومی بوده و هر چه سود عایدش شود در نهایت برای شهر و به نفع مردم و به صورت خدمت خرج می شود .
پرداخت نقدی به جای قطعه زمین به مالکان املاک باقی مانده فرزان جاوید شهردار بیرجند نیز توضیحاتی را در این باره ارائه داد و گفت : شهرداری معامله ای نکرده است که بخواهد بر هم بزند ، ما موظفیم بر اساس قیمت کارشناسی بهای ملک در مسیر تعریض را پرداخت کنیم و زمانی که پول نداشته باشیم باید خدمتی ارائه دهیم .
اکنون نیز تصمیم بر پرداخت نقدی گرفته شد و گفتنی است که بین تهاتر و پرداخت نقدی ، یک میلیارد و 200 میلیون تومان اختلاف بوده که به حساب شهرداری برگشت کرده است .
در پایان و با توضیحات ارائه شده ، پرداخت هزینه به جای قطعه زمین به مالکان املاک باقی مانده طرح فرزان مصوب شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/14
> وام های دانشجویی از تسهیلاتی است که صندوق رفاه دانشجویی برای تامین نیاز دانشجویان در اختیار آنها می گذارد.
> وام های دانشجویی از تسهیلاتی است که صندوق رفاه دانشجویی برای تامین نیاز دانشجویان در اختیار آنها می گذارد .
وام های دانشجویی دارای انواع و شرایط مختلفی هستند که دانشجویان با توجه به نیازها و شرایط خود به گرفتن این تسهیلات اقدام می کنند .
در همین راستا صندوق رفاه دانشجویی روز پنجشنبه زمان ثبت نام و پرداخت تسهیلات رفاهی (وام های دانشجویی) نیمسال اول سال تحصیلی 98 97 را اعلام کرد .
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تقویم زمان بندی ثبت نام و پرداخت تسهیلات رفاهی نیمسال اول سال تحصیلی 98 97 را اعلام و تاکید کرد اولویت ارائه وام با دانشجویان کم بضاعت خواهد بود و از دانشگاه ها درخواست کرد اطلاع رسانی شود تا دانشجویان در بازه زمانی اعلام شده برای ثبت اطلاعات در سامانه فاز دو اقدام کرده و لیست ها به موقع به صندوق رفاه دانشجویان ارسال شود .
سامانه دانشجویی برای ثبت تقاضای دانشجویان تا پایان نیمسال تحصیلی فعال و ضروری است تمام متقاضیان نسبت به تقاضای خود در سامانه اقدام کنند و با توجه به سیاست های جدید صندوق رفاه دانشجویان ، دانشگاه های آزاد ، غیرانتفاعی و علمی کاربردی جهت دریافت وام شهریه به بانک طرف تعهد صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم مراجعه و وام شهریه دریافت کنند .
1
فهرست