وزارت علوم - خبرگزاري ها 15 مهر 97
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت 13:42
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
1397/07/15
10:35
> دکتر منصورغلامی ، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در راس هیاتی برای حضور در پانزدهمین اجلاس علم و فناوری در جامعه که با حضور شینزو آبه نخست وزیر ژاپن برگزار می شود ، وارد کیوتوی ژاپن شد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، برگزاری میزگرد وزیران علوم و فناوری با شرکت وزرای علوم 20 کشور به ریاست وزیر علوم و فناوری ژاپن وبا سخنان کوچی امی رئیس پانزدهمین اجلاس علم و فناوری از جمله برنامه های مهم این سفر بود .
دکتر غلامی در این میزگرد به ارائه گزارشی از روند علم و فناوری و دستاوردهای آن و توسعه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در سطح کشور پرداخت .
وی همچنین بر ضرورت بین المللی سازی آموزش ، انجام مبادلات دانشگاهی و علمی بدون محدودیت برای توسعه علم و فناوری و تحقق جهش علمی و چرخش مغزها ، انتقال بین المللی علوم میان دانشمندان و فناوران و برداشتن مرزها ومحدودیت های موجود برای تحقق توسعه پایدار تاکید کرد .
وی گفت : علم و دانش پدیده ای بین المللی است که متعلق به همه مردم در سراسر جهان است و تحمیل تحریم و محدودیت های علمی و اقتصادی در تباین با حقوق بشر و توسعه پایدار قرار داشته و برای ما قابل قبول نیست .
در ادامه برنامه های این اجلاس و پس از اتمام " میزگرد وزرای علوم و فناوری جهان" که به دنبال دستیابی به توسعه پایدار در جهان با استفاده از علم و فناوری است ، دکتر غلامی در نشست "تغییرات آب و هوا" سخنرانی می کند .
ر .
ب 45/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آفتاب آنلاین
1397/07/15
12:01
> منصور غلامی وزیر علوم در راس هیاتی در پانزدهمین اجلاس علم و فناوری در جامعه که در کشور ژاپن درحال برگزاری است ، شرکت کرد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم ، در این اجلاس میزگرد وزیران علوم و فناوری با حضور وزرای علوم 20 کشور به ریاست وزیر علوم و فناوری ژاپن برگزار شد .
منصور غلامی وزیر علوم در این میزگرد به ارائه گزارشی از روند علم و فناوری و دستاوردهای آن و توسعه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در سطح کشور پرداخت .
وی همچنین بر ضرورت بین المللی سازی آموزش ، انجام مبادلات دانشگاهی و علمی بدون محدودیت برای توسعه علم و فناوری و تحقق جهش علمی و چرخش مغزها ، انتقال بین المللی علوم میان دانشمندان و فناوران و برداشتن مرزها ومحدودیت های موجود برای تحقق توسعه پایدار تاکید کرد .
وزیر علوم گفت : علم و دانش پدیده ای بین المللی است که متعلق به تمام مردم در سراسر جهان است و تحمیل تحریم و محدودیت های علمی و اقتصادی در تباین با حقوق بشر و توسعه پایدار قرار داشته و برای ما قابل قبول نیست .
در ادامه برنامه های این اجلاس و پس از اتمام «میزگرد وزرای علوم و فناوری جهان» که به دنبال دستیابی به توسعه پایدار در جهان با استفاده از علم و فناوری است ، دکتر غلامی در نشست «تغییرات آب و هوا» سخنرانی می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
مهر
1397/07/15
09:15
> طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز عالی کشور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بررسی می شود .
> به گزارش خبرنگار مهر ، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در هفته جاری برنامه هایی با حضور وزرای علوم و آموزش پرورش دارد .
از وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و وزیر آموزش و پرورش و معاونین و مسئولین استانی جهت بررسی گزارش سفر استان گلستان دعوت به عمل آمده است .
دعوت از سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش های فنی و حرفه ای کشور به منظور ارائه گزارش از نحوه اجرای قانون نظام جامع فنی و حرفه ای و مهارتی کشور از دیگر برنامه های کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در هفته جاری است .
همچنین بررسی طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز عالی کشور در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی قرار دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
مجلس نیوز
1397/07/14
14:06
> عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه مجوز 1300نفر از واجدین شرایط برای استخدام در دانشگاه فنی وحرفه ای صادر شده ، از قول وزیر علوم و رئیس دانشگاه فنی وحرفه ای نیز برای حل مشکل استخدام حق التدریسان خبر داد .
> محمد دامادی در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره برخی از مشکلات اساتید ، حقالتدریسان و دانشجویان دانشگاههای فنیوحرفهای ، عدم ساماندهی آنها و وضعیت نامناسب تجهیزات و امکانات این دانشگاهها ، گفت : با وجود آنکه ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه کشور بر ساماندهی مربیان حقالتدریسی دانشگاههای فنیوحرفهای تاکید دارد اما بسیاری از حقالتدریسان این دانشگاه نسبت به وضعیت فعلی خود معترض هستند .
مجوز 1300نفر از واجدین شرایط برای استخدام در دانشگاه فنی و حرفهای صادر شده نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق گزارش وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری مجوز 1300 نفر از واجدین شرایط برای استخدام صادر شده است ، افزود : متاسفانه برخی حقالتدریسان این دانشگاه برای آزمون استخدامی سال جاری ثبت نام کردهاند اما به دلیل آنکه حقالتدریس بوده و به صورت ثابت و دائم تدریس نداشته یا در مقطعی با این کار فاصله گرفتهاند آنها را جزء واجدین شرایط استخدام ندانسته و امکان جذب به آنها نمیدهند که این کار منصفانه نیست .
قول وزیر علوم و رئیس دانشگاه فنی وحرفهای برای حل مشکل استخدام حقالتدریسان وی با اشاره به صحبتهای خود با وزیر علوم و رئیس دانشگاه فنی وحرفهای و قول آنها برای حل مشکل این افراد ، توضیح داد : طبق قانون افرادی که پیش از سال 90 تدریس میکردند و شرایط استخدام را دارا هستند باید با تائید هیات امناء استخدام شوند .
دامادی با بیان اینکه مجوز 1300نفر از واجدین شرایط برای استخدام در دانشگاه فنیوحرفهای صادر شده از قول وزیر علوم و رئیس دانشگاه فنی وحرفهای برای حل مشکل استخدام حقالتدریسان خبر داد .
تاکنون استخدام 400 نفر در دانشگاههای فنی و حرفهای قطعی شده/دغدغه پرداخت مطالبات بازنشستگان دامادی با اشاره به اینکه رئیس دانشگاه فنی و حرفهای خبر از قطعی شدن استخدام 400 نفر را تاکنون داده است ، به برخی از مشکلات دانشگاه فنی و حرفهای در حوزه اعتبارات اشاره کرد و افزود : از آنجایی که ردیف بودجه دانشگاه فنی و حرفهای علیرغم گذشت چندین سال جدایی این دانشگاه از وزارت آموزش و پرورش همچنان در فصل بودجه این وزارتخانه قرار دارد پرداخت مطالبات بازنشستگان به دغدغه و مشکل عمیق تبدیل شده است .
ضرورت فرصتهای مطالعاتی اساتید با شرکتهای دانشبنیان عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین حمایت وزارت علوم از مسئولان دانشگاه فنی و حرفهای برای تدوین آییننامه ارتقای اساتید متناسب با شرایط دانشگاه و تسهیل برای ایجاد فرصتهای مطالعاتی اساتید با شرکتهای دانشبنیان و سایر نهادهایی که سبب ارتقای سطح علمی و مهارتی آنها میشود را ضروری دانست . /
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
همشهری آنلاین
1397/07/14
19:30
> اجتماع آموزش همشهری آنلاین : معاون پژوهشی وزیر علوم گفت : برای تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی که از ابتدای سال 98 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می کنند ، گذراندن فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت الزامی است .
> شرط جدید برای تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی اجتماع>آموزش همشهری آنلاین : معاون پژوهشی وزیر علوم گفت : برای تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی که از ابتدای سال 98 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می کنند ، گذراندن فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت الزامی است .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم ، مسعود برومند از ابلاغ شیوهنامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی دانشگاهها و موسسات پژوهشی در جامعه و صنعت خبر داد و گفت : این شیوهنامه در راستای برقراری ارتباط قوی و منسجم میان دانشگاه یا پژوهشگاهها با بخشهای جامعه و صنعت در تمامی حوزههای علمی و عملیاتیسازی یافتههای اعضای هیات علمی و آشنایی آنها با نیازهای واقعی صنعت و جامعه تدوین شده است .
معاون پژوهشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد : فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت زمینه مناسبی را برای ارتقای توانمندیها و مهارتهای آنها در کسب دانش بومی و انتقال یافتههای پژوهشی به جامعه فراهم میسازد .
برومند تاکید کرد : مطابق با این شیوهنامه ، در زمان فرصت مطالعاتی ، عضو هیات علمی در واحد عملیاتی دولتی یا غیردولتی (شامل بخشهای صنعتی ، اجتماعی و فرهنگی ، اقتصادی ، خدماتی و کشاورزی) یا مراکز پژوهشی مرتبط با صنایع و رشتههای فعال موسسه حضور پیدا میکند .
وی عنوان کرد : به منظور حفظ انسجام و جلوگیری از بروز مشکل در وظایف واحدهای سازمانی در موسسه باید ظرفیت اعزام اعضای هیات علمی به گونهای تعیین شود که خللی به وظایف آموزشی و پژوهشی موسسه وارد نشود .
معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه این شیوهنامه از ابتدای سال 98 لازمالاجراست ، افزود : بر اساس بندهای «د» ماده 12 و 14 آییننامه استخدامی برای تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی که از ابتدای سال 98 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز میکنند گذراندن فرصت مطالعاتی درجامعه و صنعت الزامی است .
برومند خاطرنشان کرد : بر اساس این شیوهنامه دوره فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت برای اعضای هیات علمی در دوره پیمانی دست کم 6 ماه تمام وقت یا 12 ماه نیمه وقت و در دوره رسمی آزمایشی 3 ماه تمام وقت یا 6 ماه نیمه وقت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1397/07/14
18:35
> تهران ایرنا معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست مشترک با معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر توسعه فرهنگ قرآن در کشور و دانشگاه ها تاکید کرد .
> به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزیر علوم از جشنواره قرآن و عترت دانشجویان به عنوان یکی از بادوام ترین و پرمخاطب ترین جشنواره های دانشگاهی کشور نام برد که در سطوح دانشگاهی ، منطقه ای ، سراسری ، ملی برگزار می شود .
وی همچنین از جشنواره قرآن و عترت اساتید به عنوان یکی دیگر از فعالیت های قرآنی در معاونت فرهنگی نام برد و از برگزاری جشنواره کارکنان در سال آینده خبر داد .
وی بر ارتباط و پیوند بین برنامه های قرآنی و مباحث آموزشی و فعال کردن بیشتر دانشگاه ها در زمینه نمایشگاه قرآن و فعالیت های دینی و قرآنی تاکید کرد .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از تشکیل کمیسیون توسعه فعالیت های قرآنی خبر داد و افزود : ماموریت معاونت فرهنگی و اجتماعی در برنامه های قرآنی ، از جمله فعالیت های تبلیغی و ترویجی است .
عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست به وجود نقطه اتصال در برنامه های این معاونت و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اشاره کرد و خواستار مشارکت جدی تر و حضور پرشورتر دانشگاهیان ونقش برجسته دانشگاه در نمایشگاه قران کریم در ماه مبارک رمضان شد .
وی همچنین از جشنواره پایان نامه های قرآنی و جشنواره غدیر به عنوان بستر مناسب به منظور اجرای برنامه های مشترک بین دو دستگاه نام برد .
معاون وزیر ارشاد افزود : باتوجه به ماهیت کار این وزارتخانه که در حوزه تبلیغی و ترویجی است ، فعالیت های علمی و پژوهشی می طلبد که در وزارت علوم انجام گیرد به همین دلیل باید تفاهم نامه ای در زمینه فعالیت های مشترک امضا شود .
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز همچنین از ابلاغ دستور العمل سی و چهارمین دوره جشنواره قرآن و عترت در مهر ماه به دانشگاهها خبر داد و گفت : ایجاد دبیرخانه هیات اندیشه ورز دینی و قرآنی در معاونت فرهنگی و اجتماعی و بر تعامل بیشتر دستگاه ها در این زمینه می انجامد .
**9103**9129 انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی وزارت علوم وزارت ارشاد فرهنگ قرآنی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1397/07/14
17:49
> تهران ایرنا معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان با تشریح وضعیت دوره های کوتاه مدت فرصت تحقیقاتی دانشجویان دکتری گفت : اعزام برای فرصت های تحقیقاتی دانشجویان دکتری با وجود مشکلات ارزی و وقفه ایجاد شده ادامه خواهد یافت .
> به گزارش گروه دانشگاه ایرنا ، مجتبی صدیقی روز شنبه به جایگزینی دوره ها به جای اعزام برای بورس کامل خارج به عنوان سیاست اصولی و قطعی وزارت علوم اشاره کرد و ادامه داد : از طریق دوره های 6 ماهه ، بخشی از پژوهش رساله های دکتری با هماهنگی استادان راهنمای داخل و خارج در یکی از دانشگاه های معتبر خارج صورت می گیرد .
وی افزود : به ویژه در پروژه هایی با تحقیقات کاربردی که به تجهیزات خاصی نیاز دارند مورد استقبال وسیع دانشجویان دکتری و استادان آنها قرار گرفته ، به همین منظور در سال های اخیر ، با تلاش وزارت علوم ، آمار اعزام برای این دوره های کوتاه مدت به طور قابل توجهی افزایش یافته است .
براساس گزارش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، صدیقی تصریح کرد : در سال جاری با توجه به سیاست های ارزی ، تا پایان شهریور ماه 97 با ارز 4200 تومانی این اعزام ها با افزایش کمیت ادامه پیدا کرد؛ به گونه ای که در 6 ماهه نخست سال 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش اعزام داشتیم .
وی خاطر نشان کرد : با توقف پرداخت ارز به نرخ قبل ، در کنار پیگیری های وزارت برای تأمین مابه التفاوت ریالی ارز به نرخ جدید ، یک راه ، توقف اعزام ها از ابتدای مهرماه بود که مشکلات زیادی را برای دانشجویان ایجاد می کرد و راه دیگر با پیش بینی های قبلی ، استفاده از پس انداز محدود ارز 6 ماه اول برای اعزام دانشجویانی که ویزا اخذ کرده یا می کنند و مهلت کمی دارند ، بود و اینکه از آنها خواسته شود طول دوره را کاهش دهند تا تعداد بیشتری از دوستان شان بصورت موقت از این امکان محدود استفاده کنند تا با تأمین اعتبار در آینده ، بتوان شرایط را مشابه گذشته ادامه داد .
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود : این روند موقتی بوده و امیدوار هستیم پیگیری های مداوم ، علیرغم مشکلات تأمین اعتبار در اواسط سال (با توجه به عدم پیش بینی در اعتبارات مصوب) به نتیجه برسد .
وی گفت : درهرحال تداوم این امتیاز برای دانشجویان دکتری با توجه به تأثیر آن در افزایش کیفیت پایان نامه ها از سیاست های وزارت علوم است؛ همانگونه که در چند سال گذشته روند صعودی بهره مندان نشان می دهد که دوره های کوتاه مدت از اولویت برخوردار بوده است .
**9103**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی اعزام به خارج وزارت علوم دکتری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایلنا
1397/07/14
16:17
> معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان با تشریح وضعیت دوره های کوتاه مدت فرصت تحقیقاتی دانشجویان دکتری تاکید کرد : با وجود مشکلات ارزی و وقفه ایجاد شده ، اعزام برای فرصت های تحقیقات دانشجویان دکتری ادامه خواهد یافت .
> معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان با تشریح وضعیت دوره های کوتاه مدت فرصت تحقیقاتی دانشجویان دکتری تاکید کرد : با وجود مشکلات ارزی و وقفه ایجاد شده ، اعزام برای فرصت های تحقیقات دانشجویان دکتری ادامه خواهد یافت .
به گزارش ایلنا ، مجتبی صدیقی به جایگزینی این دوره ها به جای اعزام برای بورس کامل خارج به عنوان سیاست اصولی و قطعی وزارت علوم اشاره و تأکید کرد که از طریق این دوره های 6 ماهه ، بخشی از پژوهش رساله های دکترا با هماهنگی اس تادان راهنمای داخل و خارج در یکی از دانشگاه های معتبر خارج صورت می گیرد و به ویژه در پروژه هایی با تحقیقات کاربردی که به تجهیزات خاصی نیاز دارند مورد استقبال وسیع دانشجویان دکتری و استادان آنها قرار گرفته است .
به همین منظور در سال های اخیر ، با تلاش وزارت علوم ، آمار اعزام برای این دوره های کوتاه مدت به طور قابل توجهی افزایش یافته است .
وی گفت : در سال جاری با توجه به سیاست های ارزی ، تا پایان شهریور ماه 97 با ارز 4200 تومانی این اعزام ها با افزایش کمیت ادامه پیدا کرد؛ به گونه ای که در 6 ماهه نخست سال 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش اعزام داشتیم .
با توقف پرداخت ارز به نرخ قبل ، در کنار پیگیری های وزارت برای تأمین مابه التفاوت ریالی ارز به نرخ جدید ، یک راه ، توقف اعزام ها از ابتدای مهر ماه بود که مشکلات زیادی را برای دانشجویان ایجاد می کرد و راه دیگر با پیش بینی های قبلی ، استفاده از پس انداز محدود ارز 6 ماه اول برای اعزام دانشجویانی که ویزا اخذ نموده یا می نمایند و مهلت کمی دارند بود و اینکه از آنها خواسته شود طول دوره را کاهش دهند تا تعداد بیشتری از دوستان شان موقتاً از این امکان محدود استفاده کنند تا انشاءا .
با تأمین اعتبار بتوان شرایط را مشابه گذشته ادامه داد .
رئیس سازمان امور دانشجویان تأکید کرد که این روند موقتی بوده و امیدوار هستیم پیگیری های مداوم ، علیرغم مشکلات تأمین اعتبار در اواسط سال (با توجه به عدم پیش بینی در اعتبارات مصوب) به نتیجه برسد .
درهرحال تداوم این امتیاز برای دانشجویان دکترا با توجه به تأثیر آن در افزایش کیفیت پایان نامه ها از سیاست های وزارت علوم است؛ همانگونه که در چند سال گذشته روند صعودی بهره مندان نشان می دهد که دوره های کوتاه مدت از اولویت برخوردار بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایلنا
1397/07/14
14:51
> معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ابلاغ شیوه نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در جامعه و صنعت خبر داد و گفت : برای تبدیل وضعیت اعضای هیئت علمی که از ابتدای سال 1398 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می کنند ، گذراندن فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت الزامی است .
> معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ابلاغ شیوه نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی در جامعه و صنعت خبر داد و گفت : برای تبدیل وضعیت اعضای هیئت علمی که از ابتدای سال 1398 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می کنند ، گذراندن فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت الزامی است .
به گزارش ایلنا ، برومند با اعلام این خبر اظهار داشت : این شیوه نامه در راستای برقراری ارتباط قوی و منسجم میان دانشگاه یا پژوهشگاه با بخش های جامعه و صنعت در همه حوزه های علمی و عملیاتی کردن یافته های اعضای هیئت علمی و آشنایی آنان با نیازهای واقعی صنعت و جامعه تدوین شده است .
وی افزود : فرصت های مطالعاتی اعضای هیئت علمی مؤسسه در جامعه و صنعت زمینه مناسبی را برای ارتقای توانمندی ها و مهارت های آنان در کسب دانش بومی و انتقال یافته های پژوهشی به جامعه فراهم می سازد .
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد : مطابق با این شیوه نامه ، در طی فرصت مطالعاتی ، عضو هیئت علمی در واحد عملیاتی دولتی یا غیردولتی (شامل بخش های صنعتی ، اجتماعی و فرهنگی ، اقتصادی ، خدماتی و کشاورزی) یا مراکز پژوهشی مرتبط با صنایع و رشته های فعال مؤسسه حضور می یابد؛ به منظور حفظ انسجام و جلوگیری از بروز مشکل در وظایف واحدهای سازمانی در مؤسسه باید ظرفیت اعزام اعضای هیئت علمی به گونه ای تعیین شود که خللی به وظایف آموزشی و پژوهشی مؤسسه وارد نشود .
برومند با بیان اینکه این شیوه نامه از ابتدای سال 1398 لازم الاجراست افزود : بر اساس بندهای «د» ماده 12 و 14 آیین نامه استخدامی برای تبدیل وضعیت اعضای هیئت علمی که از ابتدای سال 1398 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می کنند گذراندن فرصت مطالعاتی درجامعه و صنعت الزامی است .
وی خاطرنشان کرد : بر اساس این شیوه نامه دوره فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت برای اعضای هیئت علمی در دوره پیمانی دست کم 6 ماه تمام وقت یا 12 ماه نیمه وقت و در دوره رسمی آزمایشی 3 ماه تمام وقت یا 6 ماه نیمه وقت است .
کمک به افزایش شناخت اعضای هیئت علمی مؤسسه ها از فضای کار واقعی در جامعه و صنعت ، تقویت ارتباط مؤسسه با جامعه و صنعت ، همچنین گسترش همکاری های پایداری علمی و پژوهشی بین مؤسسه و واحد عملیاتی ، استفاده مفید و مؤثر از امکانات ، آزمایشگاه ها و تجهیزات واحدهای عملیاتی ، جهت دهی به پژوهش های مؤسسه و گسترش دانش و فناوری کاربردی مورد نیاز جامعه و صنعت و انتقال و ترویج یافته های جدید دانش و فناوری مؤسسه به جامعه و صنعت با هدف ارتقای توان علمی و فنی واحدهای عملیاتی برخی از اهداف این شیوه نامه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ورزش دانشگاهی
آفتاب آنلاین
1397/07/15
11:30
> با حضور معاونان وزارت علوم و وزارت ورزش صبح فردا مراسم روز جهانی ورزش دانشگاهی برگزار می شود .
> به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ، بیستم سپتامبر از سوی یونسکو به عنوان روز جهانی ورزش دانشگاهی معرفی شده است و به همین خاطر فردا مراسمی از ساعت 9 صبح با حضور معاونان وزارت ورزش و وزارت علوم در دانشگاه پیام نور برگزار می شود .
شعار این روز «ستاره های امروز ، رهبران فردا» است و با هدف تأکید بر اهمیت ورزش دانشگاهی و نقش دانشگاه به عنوان عامل تحکیم و توسعه کیفیت تربیت بدنی و ورزش در جامعه در نظر گرفته شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دانشجویان دکتری
همشهری آنلاین
1397/07/14
20:06
> اجتماع آموزش همشهری آنلاین : رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : با وجود مشکلات ارزی و وقفه ایجاد شده؛ اعزام برای فرصت های تحقیقاتی دانشجویان دکتری ادامه خواهد یافت .
> تکذیب توقف کامل فرصت های مطالعاتی دانشجویان دکتری | اعزام ها ادامه دارد اجتماع>آموزش همشهری آنلاین : رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : با وجود مشکلات ارزی و وقفه ایجاد شده؛ اعزام برای فرصت های تحقیقاتی دانشجویان دکتری ادامه خواهد یافت .
به گزارش مهر ، مجتبی صدیقی با تشریح وضعیت دورههای کوتاه مدت فرصت تحقیقاتی دانشجویان دکتری تاکید کرد : با وجود مشکلات ارزی و وقفه ایجاد شده ، اعزام برای فرصتهای تحقیقات دانشجویان دکتری ادامه خواهد یافت .
وی به جایگزینی این دورهها به جای اعزام برای بورس کامل خارج به عنوان سیاست اصولی و قطعی وزارت علوم اشاره و تأکید کرد : از طریق این دورههای 6 ماهه ، بخشی از پژوهش رسالههای دکتری با هماهنگی استادان راهنمای داخل و خارج در یکی از دانشگاههای معتبر خارج صورت میگیرد .
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود : این دورهها به ویژه در پروژههایی با تحقیقات کاربردی که به تجهیزات خاصی نیاز دارند مورد استقبال وسیع دانشجویان دکتری و استادان آنها قرار گرفته است .
به همین منظور در سالهای اخیر ، با تلاش وزارت علوم ، آمار اعزام برای این دورههای کوتاه مدت به طور قابل توجهی افزایش یافته است .
وی گفت : در سال جاری با توجه به سیاستهای ارزی ، تا پایان شهریور ماه 97 با ارز 4200 تومانی این اعزامها با افزایش کمیت ادامه پیدا کرد؛ به گونهای که در 6 ماهه نخست سال 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش اعزام داشتیم .
با توقف پرداخت ارز به نرخ قبل ، در کنار پیگیریهای وزارت علوم برای تأمین مابهالتفاوت ریالی ارز به نرخ جدید ، یک راه ، توقف اعزامها از ابتدای مهر ماه بود که مشکلات زیادی را برای دانشجویان ایجاد میکرد .
صدیقی خاطرنشان کرد : راه دیگر با پیشبینیهای قبلی ، استفاده از پسانداز محدود ارز 6 ماه اول برای اعزام دانشجویانی که ویزا اخذ کرده یا میکنند و مهلت کمی دارند بود و اینکه از آنها خواسته شود طول دوره را کاهش دهند تا تعداد بیشتری از دوستانشان موقتاً از این امکان محدود استفاده کنند تا با تأمین اعتبار بتوان شرایط را مشابه گذشته ادامه داد .
رئیس سازمان امور دانشجویان تأکید کرد : این روند موقتی بوده و امیدوار هستیم پیگیریهای مداوم ، علیرغم مشکلات تأمین اعتبار در اواسط سال (با توجه به عدم پیشبینی در اعتبارات مصوب) به نتیجه برسد .
در هر حال تداوم این امتیاز برای دانشجویان دکتری با توجه به تأثیر آن در افزایش کیفیت پایاننامهها از سیاستهای وزارت علوم است؛ همانگونه که در چند سال گذشته روند صعودی بهرهمندان نشان میدهد که دورههای کوتاه مدت از اولویت برخوردار بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
وزارت علوم
1397/07/15
12:18
> مراسم روز جهانی ورزش دانشگاهی با حضور معاونان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت ورزش و جوانان صبح فردا (دوشنبه) در دانشگاه پیام نور برگزار می شود .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ، این آیین پیرو نامگذاری بیستم سپتامبر به عنوان روز جهانی ورزش دانشگاهی از سوی سازمان ملل متحد (یونسکو) ، با توجه به نقش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در توسعه و صلح جهانی و به منظور تقویت مشارکت دانشجویان در عرصه های اجتماعی و مسئولیت پذیری از طریق فعالیت های داوطلبانه با هدف تأکید بر اهمیت ورزش دانشگاهی و نقش دانشگاه به عنوان عامل تحکیم و توسعه کیفیت تربیت بدنی و ورزش در جامعه ، با شعار "ستاره های امروز ، رهبران فردا" برگزار خواهد شد .
این مراسم با همکاری اداره کل تربیت بدنی دانشگاه پیام نور و با حضور معاونان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزارت ورزش و جوانان ، رئیس دانشگاه پیام نور ، روسای فدراسیون های ورزشی ، مدیران بخش های آموزش عالی و مسئولان و دانشجویان دانشگاه پیام نور برگزار می شود .
ل .
م 54/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای
آفتاب آنلاین
1397/07/15
12:01
> رییس دانشگاه فنی و حرفه ای از اختصاص بیش از 21 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال 1396 دانشگاه خبر داد .
> دکتر ابراهیم صالحی عمران در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : خوشبختانه پیگیری های مستمر دانشگاه فنی و حرفه ای برای دریافت اختصاص اعتبار پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال 1396 این دانشگاه نتیجه داد ، بطوریکه رییس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور پرداخت این پاداش را تا آذر ماه سال جاری صادر کرد .
وی در ادامه تصریح کرد : بر اساس تاکیدات رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ، تامین اعتبار پاداش بازنشستگان دانشگاه فنی و حرفهای در سه مرحله و به صورت مساوی طی ماه های مهر ، آبان و آذر توسط خزانه داری کل کشور تأمین و تخصیص می شود .
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای خاطر نشان کرد : مبلغ اختصاصی برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال 1396 دانشگاه مبلغ 21 میلیارد و 400 میلیون تومان است که این مبلغ به ترتبیب تاریخ بازنشستگی به 180 بازنشسته فنی و حرفه ای پرداخت خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
وزارت علوم
1397/07/15
12:03
> نخستین نشست مشترک هم اندیشی علمی بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استادانی از دانشگاه های لهستان ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، ترکیه ، سوریه ، آمریکا ، کانادا ، الجزایر ، ژاپن و ایرانیان مقیم خارج از کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکتر سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این نشست گفت : در یک دانشگاه ، صرفاً هدف ، تولید علم و مقاله نیست بلکه رفع نیازهای کشور و حرکت به سوی تکنولوژی آینده باید از اولویت های دانشگاه ها باشد .
به گفته وی بایوتکنولوژی ، نفت ، گاز ، مدیریت منابع آب ، مواد و نانوتکنولوژی ، اینترنت اشیاء و کلان داده از جمله موضوعات این نشست هم اندیشی است و جزو نیازها و اولویت های کشور می باشد و امید است مقدمه ای برای همکاری بین استادان و دانشگا ه های ایرانی و خارجی حاضر در نشست باشد .
دکتر معتمدی ، یکی از مهم ترین بخش های توسعه علمی کشورها را همکاری های علمی بین المللی دانشگاه ها دانست و افزود : خوشبختانه دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه صنعتی امیر کبیر در سال های اخیر در این جهت حرکت خیلی خوبی را داشته است و در برنامه راهبردی خود نیز جایگاه خاصی را برای روابط بین الملل قائل شده است .
وی با بیان اینکه دانشگاه های کشور در سال 2017 بر اساس آمار جهانی ، رتبه نخست منطقه ای و رتبه شانزدهم را در توسعه علم در جهان دارا می باشند افزود : دانشگاه صنعتی امیرکبیر با 14 هزار دانشجو که بیش از نیمی از آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول تحصیل هستند با تولید 4 .
18 مقاله به ازای هر استاد که رقم بسیار خوبی در شاخص های جهانی است مقام نخست را در بین دانشگاه های کشور داشته است .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد : در سه سال گذشته ، تعداد مقاله های مشترک این دانشگاه با استادان خارجی از 518 به 890 مقاله افزایش پیدا کرده و رشد استنادات مقاله های علمی دانشگاه نیز به همین نسبت افزایش یافته است .
به گفته وی ، در رتبه بندی های بین المللی نیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر از جهت های مختلف از جمله امتیازی که مربوط به روابط بین الملل دانشگاه می شود بیش از 2برابر در سال 2018 نسبت به 2017 رشد داشته است .
این نشست با حضور 30 استاد خارجی از دانشگاه ها و موسسه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی 13 کشور جهان برگزار شد .
ل .
م 54/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
شما و اقتصاد
1397/07/14
24:20
> شما و اقتصاد : سیاست گذاران ، صاحب نظران و فعالان اقتصادی در همایش چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری های وابسته حضور یافتند .
در این همایش چالش های صنایع یاد شده ، الزامات توسعه آن ها و رسیدن به اهداف برنامه ششم مورد بررسی قرار گرفتند .
> به گزارش شما و اقتصاد : دکتر نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران از سخنرانان این همایش بود .
وی بزرگترین چالش صنایع کشور را عدم وجود رابطه معنادار میان تولید ، آموزش و پژوهش دانست .
سایر چالش های این صنعت نیز عبارتند از : عدم توازن در زنجیره تولید ، نسبت بالا نیروی انسانی به ظرفیت تولید ، پایین بودن بهره وری تولید ، عدم تولید محصولات با ارزش افزوده بالا و تکنولوژی های پیشرفته .
در کشور ما ، صنعت اقتصادی فکر می کند؛ دانشگاه نیز در مرز دانش حرکت می کند .
درنتیجه این دو راه هیچ زمام به هم نمی رسند .
نیلی تاکید کرد : دلیل موفقیت صنایع دنیا را باید متصل بودن به اقتصاد جهانی دانست .
چراکه صنایع پیشرفته در بازار جهانی سود می برند ، در چنین شرایطی ، پژوهش هایی که در دانشگاه انجام می شود ، خریدار خواهد داشت .
بنابراین الگوی یکپارچه ای در سیاست های کلان برای همکاری میان دانشگاه و صنعت نیاز است .
بر همین اساس نیز دانشگاه تهران با هدف همکاری با صنعت همکاری خود را با ایمیدرو ، در قالب موسسه یونیدرو آغاز کرده است .
این دست همکاری ها می تواند نقطه شروعی باشد و باید قوانین لازم برای تداوم آن تدوین و تصویب شوند .
قیمت گذاری دستوری ، بزرگترین چالش صنایع هاشم زایی ، نماینده مجلس شورای اسلامی ، بزرگترین چالش صنایع را قیمت گذاری دستوری دانست و افزود : این مشکل همچنان وجود دارد و سود آن تنها به جیب دلالان می رود .
وی تاکید کرد : زمینه رانت را ایجاد نکنید تا در ادامه ناچار به دستگیری رانت خوران باشید .
اجرای سیاست های غلط طی 40 سال گذشته ، مانع از جذب سرمایه خارجی به کشور شده است .
استراتژی های داخلی کشور بدون نظرات کارشناسی گرفته شده و صدمات عدیده ای را به صنایع وارد کرده است .
در چنین شرایطی ، حداقل انتظاری که از دولت و مسئولان می رود ، این است که جلوی سودی که صنایع از فروش صادراتی و دریافت ارز می گیرند را نگیرید .
چرا که ارز ناشی از صادرات ، می تواند در مسیر توسعه واحدهای تولیدی ، هزینه شود .
هاشم زایی گفت : ما در دوران دولت های مختلف ، چندین بار سابقه تک نرخی کردن ارز را داشتیم و عواقب آن را مشاهده کردیم .
بنابراین ، تک نرخی کردن مجدد ارز ، قابل پذیرش نبود چراکه همگان به عواقب آن واقف بودند .
اگر سیاسی ها اجازه دهند ، ایران پیشرفت می کند کرباسیان ، رئیس هیات عامل ایمیدرو که از دیگر سخنرانان این همایش بود ، گفت : اگر سیاسی ها اجازه دهند ، بدون شک ایران و صنایع آن پیشرفت می کنند وی افزود : با توجه به موارد مطرح شده در این همایش ، اینطور به نظر می رسد که تدوین استراتری و همچنین تدوین نقشه راهی برای صنایع غیر آهنی در کشور ضروری به نظر می رسد .
یکی از مهمترین اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه معدن و صنایع معدنی ، تبیین جایگاه واقعی این بخش در میان سیاست گذاران و سرمایه داران بود .
تا جاییکه در حال حاضر بیش از 20 درصد صادرات غیرنفتی کشور به بخش معدن و صنایع معدنی تعلق دارد .
باید خاطرنشان ساخت ، این حوزه سهم بسزایی در ارزش افزوده و اشتغال زایی کشور دارد .
کما اینکه بیش از 23 درصد ارزش بورس کشور ، در اختیار شرکت های معدنی و صنایع معدنی است .
البته باید خاطرنشان ساخت که بدون شک قابلیت ارتقا این جایگاه وجود دارد .
بر همین اساس نیز صادرات در حوزه معدن و صنایع معدنی باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد .
چرا که با حذف صادرات ، این بخش با رکود مواجه خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
شما و اقتصاد
1397/07/14
24:20

کرباسیان افزود : سهم قابل توجهی از صنایع معدنی و فلزی دنیا در اختیار چین است ، بنابراین با اتخاذ تصمیمات منطقی ، می توان این حوزه را از تحریم نجات داد .
این روزها جنگ تجاری آمریکا با چین ، اروپا ، روسیه و .
به موازات هم جریان دارد .
این جنگ تجاری به صورت مستقیم در حوزه فلزات غیرآهنی اثرگذار است .
این موضوعات باید مورد بررسی دقیق قرار گیرند و تحلیل شوند .
به گفته کرباسیان ، ایران در حوزه مس جایگاه مناسبی در تولید ، صادرات و اجرای پروژه ها در اختیار دارد .
معتقدیم شرکت ملی صنایع مس ایران باید از حالت انحصاری خارج شده و خصوصی تر باشد .
وی گفت : معدن 2 هزار ساله نخلک با همکاری بخش خصوصی و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران توانست در 5 ماهه نخست سال جاری 100درصد افزایش تولید را به ثبت رساند .
سرمایه گذاری در حوزه آلومینیوم با وجود مشکلاتی از قبیل تامین مواد اولیه موفقیت آمیز بوده و طرح آلومینیوم جنوب تا پایان سال جاری افتتاح می شود .
وی تصریح کرد : طرح احداث 2 کارخانه پودر آلومینیوم با مشارکت ایمیدرو و بخش خصوصی فعال شده است و برنده مناقصه طرح گینه نیز طی 2 ماه آینده مشخص می شود و نگرانی تامین پودر آلومینیوم برطرف می شود .
اکنون میزان ذخیره بوکسیت از 15میلیون تن به 35 میلیون تن افزایش یافته است اما هنوز در این حوزه کمبود وجود دارد .
کرباسیان با اشاره به تولید سالانه7 تن طلا در کشور گفت : در بخش طلا نیز طی 2 هفته آینده عملیات فاز 2 طلای زرشوران آغاز می شود .
یکی از افتخارات ایمیدرو در دوره جدید بحث اکتشافات بود که با همکاری وزارت صمت و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی عملیات مقدماتی اکتشاف 270هزار کیلومتر مربع انجام و 200هزار کیلومتر مربع ژئوفیزیک هوایی صورت گرفت .
این میزان اکتشاف یک رکورد تاریخی است و اطلاعات خوبی را در این حوزه فراهم می کند .
ایران ، بهشت مواد معدنی عالی ، معاون اکتشاف شرکت ملی صنایع مس ایران به نمایندگی از بنی اسدی راد ، مدیرعامل شرکت مس به سخنرانی پرداخت : در شرایطی که اغلب بنگاه های صنایع معدنی و فلزی بر زنجیره فولاد متمرکز هستند؛ برگزاری نخستین همایش فلزات غیر آهنی به فال نیک گرفته می شود .
فلزات پایه همچون مس ، نیکل ، آلومینیوم ، سرب ، روی ، قلع و نیکل ، نقش موثری را در بازار جهانی ، به خود اختصاص داده اند .
در کشور ما 68 نوع ماده معدنی وجود دارد .
مس ، دومین عنصر فلزی با ارزش کشف شده در کشور ماست .
ذخایر قطعی مس کشف شده کشور ، 22 میلیون تن برآورد می شود .
در واقع ، 3 درصد از ذخایر مس دنیا در ایران واقع شده اند .
طی 6 ماه نخست سال جاری ، شرکت ملی مس ، 55 درصد اهداف تولید خود را محقق کرد .
مس محتوی تولید شده در کشور طی 6 ماه یاد شده ، 153 هزار تن برآورد شده است .
(یعنی 8 درصد بالاتر از برنامه شرکت) .
وی افزود : شرکت ملی مس در حال تبدیل شدن به شرکتی بزرگ در جهان است .
امید است که این مجموعه تولیدی ، در افق 1404 ، به یکی از 10 شرکت بزرگ تولیدکننده کشور بدل شود .
در همین راستا این شرکت اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است که عبارتند از : توجه به اکتشاف ، کمک به بهره برداری از معادن کوچک ، توجه ویژه به محیط زیست ( در همین راستا به زودی کارخانه اسید این شرکت به بهره برداری می رسد) ، افزایش بهره وری آب و انرژی ، افزایش تعامل با دولت و مسئولان منطقه ای و اجرای مسّولیت های اجتماعی ، استفاده از دانش روز دنیا .
بدون شک ، آینده روشن تری در انتظار شرکت ملی مس خواهد بود .
در ادامه ، پنل تخصصی با حضور کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو ، سرقینی معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صمت ، سعدمحمدی عضو هیات مدیره ایمیدرو ، بنی اسدی راد مدیرعامل شرکت ملی مس و بهرامن رئیس خانه معدن ایران برگزاری شد .
بنی اسدی راد ، مدیرعامل شرکت ملی مس در پاسخ به سوال پنل تخصصی درخصوص طرح های توسعه شرکت مس ، عنوان کرد : 16 هزار میلیارد تومان برای ادامه طرح های توسعه شرکت ملی مس تا تحقق اهداف سند ششم چشم انداز توسعه ، نیاز است .
قرار بود شرکت ملی مس برای ادامه طرح های توسعه خود از فاینانس250 میلیون یورویی بانک دانمارکی استفاده کند .
اما با اعمال تحریم های جدید ، بیمه ای که تضمین این فاینانس را بر عهده داشت ، انصراف داد و این جذب سرمایه کنسل شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
شما و اقتصاد
1397/07/14
24:20

بنابراین در شرایط کنونی ، تداوم طرح های توسعه باید با تکیه بر منابع داخلی باشد .
بنی اسدی راد افزود : یکی از مهم ترین اقدامات انجام گرفته توسط شرکت ملی مس در سال جاری ، خرید به صورت تضمینی از معادن کوچک و متوسط است .
این اقدام با مدیریت ایمیدرو و ایمپاسکو در حال اجراست .
با توجه به موارد یاد شده ، امید است بتوان معادن کوچک را با سرمایه داخلی رونق داد و گردش ارزشمندی در این زنجیره حاصل شود .
شرکت ملی مس در نیمه نخست سال جاری ، 115 هزار تن کاتد تولید کرد .
60 هزار تن از این تولید در بازار داخل عرضه شده است .
همچنین باید خاطرنشان ساخت که در مدت یاد شده با هدف تامین نیاز داخلی ، صادرات محصولات جانبی مس به صفر کاهش یافته است .
استانداردهای حاکم بر بخش معدن ، نیازمند تحولات جدی هستند اردشیر سعدمحمدی در این پنل ، گفت : در بحث استاندارد معدن به لحاظ فنی و علمی ، مسیر طولانی در پیش داریم و باید کار بسیار جدی در این حوزه صورت گیرد .
وی افزود : معادنی قابل رقابت هستند که حداقل استاندارد در استخراج را رعایت کنند .
وی افزود : متاسفانه قیمت تمام شده تولید مواد معدنی در ایران نسبت به استانداردهای جهانی بالاست .
به عنوان مثال ، قیمت تمام شده تولید سرب و روی در دنیا حدود 1350 دلار است اما در ایران بیش از 2 هزار دلار است .
استراتژی های حاکم بر معدن و صنایع معدنی ما ، سیاست زده هستند فرشید سلطان زاده ، مدیرعامل شرکت فلزات و مواد از دیگر سخنرانان این همایش بود .
وی تاکید کرد : سیاست های حاکم بر بخش معدن و صنایع معدنی کشور ، مبتنی بر اقتصاد نیستند؛ بلکه این استراتژی ها ، سیاست زده هستند .
سلطانزاده به ارایه گرارشی از صنایع فلزی غیرآهنی کشور پرداخت : ایران در تولید مس معدنی در رتبه 16 قرار دارد و در جایگاه 24 تولید کاتد مس است .
رتبه ایران در تولید آلومینا 23 و در تولید آلومینیوم 21 است .
رتبه تولید روی معدنی کشور 16 و جایگاه تولید فلز روی 10 است .
ایران در رتبه 14 تولید سرب معدنی و جایگاه 20 تولید فلز سرب قرار دارد .
سهم حاشیه سود در صنایع یاد شده عبارت است از : سهم حاشیه سود صنعت مس : 90 درصد بخش تغلیظ ، 7 درصد بخش ذوب ، 3 درصد بخش پالایش .
طی 3 دهه گذشته با قوت گرفتن عملکرد کشورهای آسیای شرقی همچون چین در بخش پالایش ، تجارت کنسانتره افزایش یافته است .
محدود شدن سودآوری در بخش ذوب ، موجب شده تا کشورهایی با ذخیره معدنی بالا ، به صادرات کنسانتره تمایل بیشتری نشان دهند؛ به ویژه که اغلب مصرف کننده های بزرگ کاتد هم نیستند .
این کشورها ترجیح می دهند ، سرمایه خود را در بخش اکتشاف متمرکز کنند .
در همین راستا باید خاطرنشان ساخت ، آمریکا که در رده دومین مصرف کننده بزرگ کاتد مس جهان قرار دارد ، یکی از بزرگ ترین واردکنندگان این محصول به شمار می رود .
سهم حاشیه سود صنعت آلومینیوم : 7 درصد بوکسیت ، 41 درصد آلومینا ، 52 درصد آلومینیوم بر همین اساس نیز ، تجارت آلومینا نسبت به بوکسیت طی سال های اخیر ، در اولویت قرار گرفته است .
سهم حاشیه سود در صنعت روی : ذوب : 24 درصد ، معدن : 76 درصد خام فروشی مدیرعامل شرکت فلزات و مواد در ادامه با اشاره به واژه خام فروشی گفت : با وجود استفاده متعدد از این کلمه ، هنوز تعریف دقیقی از آن ارایه نشده است .
در زنجیره تولید ، هر حلقه ای از این زنجیره ، ماده اولیه حلقه بعدی است بنابراین چنین نام گذاری ابهام بسیاری به دنبال دارد .
وی افزود : متاسفانه سیاست های حاکم بر بخش معدن کشور ، مبتنی بر اقتصاد نیستند .
شرکت های مشاوره اقتصادی ایران ، هم رده با شرکت های مشاوره معتبر دنیا نیستند و همین ضعف مشکلاتی را پدید آورده است .
کشورهای دنیا براساس پتانسیل ها و مزیت هایی که دارد ، با سایر کشورها در تعامل هستند ما نیز نباید از این قضیه مثتثنی باشیم چراکه حتی منابع مالی برای تولید همه چیز را نداریم .
لازم است برخی موارد و اهداف تعیین شده کشور به ویژه در حوزه صنایع معدنی و فلزی مورد بازبینی قرار گیرند و به آن ها فکر شود .
این موارد عبارتند از : تعریف دقیق ماده خام ، سرمایه گذاری های اشتباهی که انجام گرفته اند و برخورد صحیح در قبال آن ها ، باید به صنایع معدنی در حوزه های مختلف ، متفاوت نگاه کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
شما و اقتصاد
1397/07/14
24:20

تدوین استراتژی جدید در تمامی بخش های معدن و صنایع معدنی ضروری است .
صدالبته که تدوین سیاست های جدید به مطالعات عمیق تری نیاز دارد .
چالش های بازار فلزات غیرآهنی در ادامه ، میزگرد تخصصی با موضوع چالش های بازار فلزات غیرآهنی در کشور برگزاری شد .
فرشید سلطانزاده ، مدیریت این میزگرد را بر عهده گرفت .
سلطانزاده یکی از چالش های اصلی که صنایع معدنی به ویژه صنایع غیر فلزی با آن مواجه هستند را ظرفیت های مازاد ایجاد شده به خصوص در صنایع پایین دست که اغلب به بخش خصوصی تعلق دارد ، دانست .
سیاست گذاری های اشتباه دولت و قیمت گذاری دستوری بازارنوی معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران ، سیاست گذاری های اشتباه دولت و قیمت گذاری دستوری را مهمترین علت چالش احداث واحدهای مازاد پایین دستی در حوزه مس دانست تا جاییکه طی سال هایی که ظرفیت تولید مس کشور ، تولید 200 هزار تن کاتد بود ، برای برخی صنایع پایین دست مس تا 1 میلیون تن ، ظرفیت ایجاد شد .
این شرکت ها طی سال های اخیر به دلیل غیر اقتصادی بودن ، امکان فعالیت نداشتند .
اما در مواردی مشابه موقعیت کنونی (با رشد نرخ ارز) این شرکت های تعطیل ، وارد مدار تولید می شوند و در ادامه بازار کاذب و قاچاق کالا شکل می گیرد .
رحمتی مدیر امور سهام و مجامع شرکت ملی مس ایران درخصوص صنعت آلومینیوم کشور اینطور گفت : میزان تولید و مصرف در صنعت آلومینیوم کشور تاکنون در حالت بالانس بوده است .
با راه اندازی آلومینیوم جاجرم با ظرفیت 40 هزار تن و سالکو با ظرفیت 300 هزار تن ، مجموع ظرفیت این صنعت به 800 هزار تن می رسد که 50 درصد این ظرفیت مازاد خواهد بود .
وی افزود : قیمت گذاری دستوری ، فاجعه ای است که طی یک دهه اخیر ، برای دومین بار شکل گرفته است .
این روند همچنان ادامه دارد و با ارایه دستورالعمل ها سعی در جبران آن وجود دارد .
پناهی به عنوان نماینده بورس کالا افزود : بورس کالا ، محل عرضه و تقاضا است .
کشف قیمت واقعی براساس عرضه و تقاضا اجرا می شود .
وی افزود : بورس کالا خدمات ویژه ای همچون رینگ صادراتی ، قرارداد آتی و .
در نظرگرفته است؛ هرچند که این خدمات ، منوط به شرایط کشف قیمت منصفانه هستند .
سلطانزاده با پرسشی از اعضای پنل دلایل مورد استقبال قرار نگرفتن رینگ صادراتی بورس کالای کشور را در فضای بین المللی جویا شد .
رحمتی در پاسخ به این پرسش گفت : در بورس های دنیا ، امکان اعمال سلیقه وجود ندارد و قیمت ها به صورت لحظه ای تعیین می شود .
در بورس کالای ایران ، قیمت ها براساس میانگین قیمت روز یا هفته گذشته ، تعیین می شود .
این دست موارد ضعف بورس کالای ایران هستند و مانعی در مسیر همکاری های بین المللی .
وی افزود : یک بار برای همیشه ، اجازه دهیم بورس کالا در ایران براساس مکانیزم عادلانه و بین المللی عمل کند .
خضری در همین خصوص افزود : بورس کالای ایران ، به مثابه شرکت بازرگانی دولتی عمل می کند .
کما اینکه در حال حاضر مشاهده میشود که بنا به دستور وزیر صنعت ، معدن و تجارت در حال حاضر تنها تولیدکنندگان ، امکان خرید از بورس کالا را دارند .
این مقررات در بازار جهانی حاکم نیستند .
وی گفت : کشور ما با نقدینگی عظیمی مواجه است .
چرا این سرمایه جذب کامودیتی ها نمی شود؟ در ادامه نیز تاکید کرد : یکی از دلایل اصلی عدم جذب خارجی ها به رینگ صادراتی بورس کالا ، نبود ساز و کارهای متناسب با استانداردهای جهانی است .
مصرف کنندگان در هیچ کجای دنیا ، به صورت نقدی خرید نمی کنند و از ال سی استفاده می کنند ، هرچند سازوکار استفاده از ال سی در کشور ما وجود ندارد .
برچسب ها چالش های توسعه صنایع غیر آهنی بررسی شد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه سمنان
ایسنا
1397/07/14
19:22
> رئیس دانشگاه سمنان گفت : در سفر اخیر به کشور مجارستان ، مقرر شد در قالب انعقاد تفاهم نامه ای با دانشگاه بوداپست ، همکاری های علمی و پژوهشی دو دانشگاه گسترش یابد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر مسعود نصیری زرندی با بیان اینکه دانشگاه های مجارستان خواستار همکاری علمی با دانشگاه سمنان هستند ، اظهار کرد : موضوعات همکاری های طرفین این تفاهم نامه در حال آماده سازی است که پس از اتمام کار امضا و مبادله خواهد شد .
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، نمایندگان کارگروه ملی همکاری های علمی ایران و مجارستان در سفر به کشور مجارستان به بررسی همکاری های دانشگاه های ایران به ویژه دانشگاه های عضو کارگروه و دانشگاه های مجارستان پرداختند .
رئیس دانشگاه سمنان نیز که به عنوان یکی از نمایندگان این کارگروه ملی به کشور مجارستان سفر کرده است ، گفت : در این سفر که در حاشیه برگزاری کنفرانس رؤسای دانشگاه های مجارستان و گروه دانشگاه های برزیلی با عنوان دانشگاه های جهانی در قرن 21 انجام شد ، گروه ایرانی نشست های مختلفی با رؤسای دانشگاه های بوداپست ، دانشگاه سگد مجارستان ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوداپست و رئیس اتحادیه دانشگاه های کشور مجارستان داشتند .
وی افزود : در دیدار نمایندگان کارگروه ملی همکاری های علمی ایران و مجارستان با مسئولان دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست هیأت ایرانی شامل رؤسای دانشگاه های یزد ، سمنان و علوم پزشکی شیراز درخصوص همکاری های آتی کارگروه با این دانشگاه ها به بحث و تبادل نظر پرداختند و رؤسای دانشگاه های سمنان و شیراز از توانمندی های علمی و اولویت های پژوهشی دانشگاه های خود گفتند .
نصیری به محورهای این نشست اشاره کرد و افزود : هیات ایرانی در نشست مذکور به اولویت هایی همچون مدیریت آب ، انرژی پاک ، شهر هوشمند ، فناوری های نوین در مهندسی شیمی و پزشکی اشاره کردند که رئیس دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست با استقبال از هیات ایرانی برای همکاری این دانشگاه با دانشگاه های ایران اعلام آمادگی کرد .
وی اظهار کرد : در پایان این دیدار پیشنهاد عقد تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی بین دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست و دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه سمنان مطرح و مورد استقبال طرفین واقع شد .
رئیس دانشگاه سمنان ادامه داد : دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوداپست دیگر برنامه این گروه بود که در این جلسه با قدردانی اعضای هیأت از تلاش ها و حمایت های ارزنده سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست در جهت گسترش و تقویت مناسبات علمی میان دو کشور ، اقدامات و مذاکرات انجام شده جمع بندی شده و برنامه های آتی کارگروه ملی همکاری های علمی ایران و مجارستان مورد بحث و تبادل نظر واقع شد .
وی افزود : در این دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران بر همکاری سفارت ایران در بوداپست و تقویت و تسهیل تبادلات علمی دو کشور تاکید کرد و پیگیری های لازم را برای اجرایی شدن توافقات اخیر خواستار شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه سمنان
وزارت علوم
1397/07/14
16:31
> رئیس دانشگاه سمنان گفت : در سفر هفته گذشته به کشور مجارستان ، مقرر شد در قالب انعقاد تفاهم نامه ای با دانشگاه بوداپست ، همکاری های علمی و پژوهشی دو دانشگاه گسترش یابد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان ، دکتر مسعود نصیری زرندی با بیان اینکه دانشگاه های مجارستان خواستار همکاری علمی با دانشگاه سمنان هستند ، اظهار داشت : موضوعات همکاری های طرفین این تفاهم نامه در حال آماده سازی است که پس از اتمام کار امضا و مبادله خواهد شد .
نمایندگان کارگروه ملی همکاری های علمی ایران و مجارستان در سفر به کشور مجارستان به بررسی همکاری های دانشگاه های ایران به ویژه دانشگاه های عضو کارگروه و دانشگاه های مجارستان پرداختند .
رئیس دانشگاه سمنان نیز که به عنوان یکی از نمایندگان این کارگروه ملی به کشور مجارستان سفر کرده است گفت : در این سفر که در حاشیه برگزاری کنفرانس رؤسای دانشگاه های مجارستان و گروه دانشگاه های برزیلی با عنوان دانشگاه های جهانی در قرن 21 انجام شد ، گروه ایرانی نشست های مختلفی با رؤسای دانشگاه های بوداپست ، دانشگاه سگد مجارستان ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوداپست و رئیس اتحادیه دانشگاه های کشور مجارستان داشتند .
وی افزود : در دیدار نمایندگان کارگروه ملی همکاری های علمی ایران و مجارستان با مسئولان دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست هیأت ایرانی شامل رؤسای دانشگاه های یزد ، سمنان و علوم پزشکی شیراز درخصوص همکاری های آتی کارگروه با این دانشگاه ها به بحث و تبادل نظر پرداختند و رؤسای دانشگاه های سمنان و شیراز از توانمندی های علمی و اولویت های پژوهشی دانشگاه های خود گفتند .
دکتر نصیری به محورهای این نشست اشاره کرد و افزود : هیئت ایرانی در نشست مذکور به اولویت هایی همچون مدیریت آب ، انرژی پاک ، شهر هوشمند ، فناوری های نوین در مهندسی شیمی و پزشکی اشاره کردند که رئیس دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست با استقبال از هیئت ایرانی برای همکاری این دانشگاه با دانشگاه های ایران اعلام آمادگی کرد .
وی اظهار داشت : در پایان این دیدار پیشنهاد عقد تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی بین دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست و دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه سمنان مطرح و مورد استقبال طرفین واقع شد .
رئیس دانشگاه سمنان ادامه داد : دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوداپست دیگر برنامه این گروه بود که در این جلسه با قدردانی اعضای هیأت از تلاش ها و حمایت های ارزنده سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست در جهت گسترش و تقویت مناسبات علمی میان دو کشور ، اقدامات و مذاکرات انجام شده جمع بندی شده و برنامه های آتی کارگروه ملی همکاری های علمی ایران و مجارستان مورد بحث و تبادل نظر واقع شد .
وی افزود : در این دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران بر همکاری سفارت ایران در بوداپست و تقویت و تسهیل تبادلات علمی دو کشور تاکید و خواستار پیگیری های لازم برای اجرایی شدن توافقات اخیر شد .
ل .
م 54/ ر .
ب 45.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مهر
1397/07/14
15:50
> رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت : در سه سال گذشته ، تعداد مقاله های مشترک این دانشگاه با استادان خارجی از 518 به 890 مقاله افزایش پیدا کرده است .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، سیداحمد معتمدی در نخستین نشست مشترک هم اندیشی علمی بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استادانی از دانشگاه های لهستان ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، ترکیه ، سوریه ، آمریکا ، کانادا ، الجزایر ، ژاپن و ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت : خوشبختانه دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال های اخیر در در راستای فعالیت های بین المللی حرکت خوبی را داشته اند .
وی افزود : دانشگاه های کشور در سال 2017 بر اساس آمار جهانی ، رتبه نخست را در توسعه علم در جهان کسب کرده اند و مقام شانزدهم را دارند .
به گفته رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، این دانشگاه در بین 13 دانشگاه برتر کشور قرار دارد .
معتمدی گفت : دانشگاه صنعتی امیرکبیر با 14 هزار دانشجو که بیش از نیمی از آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند با تولید 4 .
18 مقاله به ازای هر استاد که رقم بسیار خوبی در شاخص های جهانی است مقام نخست را در بین دانشگاه های کشور داشته است .
وی خاطرنشان کرد : در سه سال گذشته ، تعداد مقاله های مشترک این دانشگاه با استادان خارجی از 518 به 890 مقاله افزایش پیدا کرده و استنادات این مقاله نیز رشد یافته است .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت : در رتبه بندی های بین المللی نیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر از جهت های مختلف از جمله امتیازی که مربوط به روابط بین الملل دانشگاه می شود بیش از 2برابر در سال 2018 نسبت به 2017 رشد دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی
مهر
1397/07/14
14:24
> رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از تصویب آئین نامه انتخاب رساله و پایان نامه برتر دانشجویی در این دانشگاه خبر داد و گفت : رساله ها و پایان نامه های برتر دانشجویی انتخاب و تشویق خواهند شد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه محقق اردبیلی ، عزیز حبیبی با اشاره به تصویب آئین نامه انتخاب رساله و پایان نامه برتر دانشجویی در دانشگاه محقق اردبیلی ، گفت : به منظور تشویق دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه و ارتقای سطح علمی و کاربردی پایان نامه ها ، همزمان با هفته پژوهش در آذر ماه هر سال ، رساله ها و پایان نامه های برتر دانشجویی انتخاب خواهند شد .
وی با اشاره به شرایط احراز رساله و پایان نامه برتر دانشجویی ، افزود : حل یکی از مشکلات کشور در قالب رساله و یا پایان نامه با تائید بی قید و شرط دستگاه اجرایی استفاده کننده ، چاپ یا پذیرش حداقل سه مقاله علمی – پژوهشی مستخرج از رساله دکتری ، چاپ یا پذیرش حداقل یک مقاله علمی پژوهشی مستخرج از پایان نامه کارشناسی ارشد ، ابداع ، اختراع یا ثبت اثر هنری مستخرج از پایان نامه یا ارسال با تائید مراجع ذیصلاح و ارائه کرسی های نظریه پردازی ، نقد و مناظره مصوب مراجع ذیصلاح و مستخرج از پایان نامه یا رساله پنج شرطی هستند که پایان نامه یا رساله دانشجویان داوطلب با داشتن یکی از این شرایط می تواند منتخب شود .
وی ادامه داد : سه پایان نامه در دوره کارشناسی ارشد و دو رساله دکتری از هر گروه علمی(هر کدام از گروه های چهارگانه علوم پایه ، فنی و مهندسی ، علوم انسانی و کشاورزی و منابع طبیعی) انتخاب خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزارت علوم
ایرنا
1397/07/15
08:40
> تهران ایرنا رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر درباره انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور به دلیل مشکلات ارزی به دانشگاه های داخلی گفت : وزارت علوم تسهیلاتی را فراهم و بخشنامه ای به دانشگاه ها در ارتباط با انتقال این دانشجویان صادر کرد .
> سیداحمد معتمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا افزود : اگر درخواست هایی در این ارتباط به دانشگاه ارجاع شود و دانشجویان متقاضی شرایط علمی دانشگاه را احراز کنند از سوی دانشگاه صنعتی امیر کبیر بررسی می شود .
معتمدی گفت : هر دانشگاهی در این ارتباط ضوابطی دارد که بر اساس این ضوابط با دانشجویان متقاضی همکاری خواهد شد .
به گفته وی ، انتقال دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور به دانشگاه های داخلی همه ساله انجام می شود و این انتقال ها طبق ضوابط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است .
معتمدی افزود : احتمالا با تامین نیازهای ارزی تعداد دانشجویان انتقالی بیشتر خواهد شد .
رئیس دانشگاه امیر کبیر با بیان این که پروسه تامین ارز مورد نیاز دانشگاه ها در حال انجام است گفت : این امر پروسه کوتاه مدتی نیست و چند ماه زمان می برد ، اما قول های خوبی در این زمینه داده شده که امید است تا پایان امسال محقق شود .
با اشاره به تاثیر نوسانات نرخ ارز در خرید تجهیزات و سفرهای علمی دانشگاه ها افزود : بخشی از رفع این مشکل به دانشگاه ها برمی گردد و بخش دیگر با سازمان برنامه و بودجه است .
وی از انجام مکاتبات با معاون اول رییس جمهوری در این ارتباط و صدور دستور جبران کسری این بخش ، از سوی اسحاق جهانگیری خبر داد .
رئیس دانشگاه امیر کبیر درباره موفقیت های علمی کشور هم گفت : فاصله دانشگاه ها و بخش علمی کشور با شاخص های جهانی نسبت به دیگر بخش ها اعم از تولیدی و خدماتی زیاد نیست .
به گفته معتمدی ، بخش های علمی و دانشگاه های کشور موفق ترین بخش ها در کسب شاخص های بین المللی هستند .
وی در عین حال تصریح کرد : هر چند که ارتباط ها با دانشگاه های خارجی و اعزام استادان وجوددارد اما روابط بین الملل یکی از نقاط ضعف ما است .
معتمدی خاطرنشان کرد : استادان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در سال 2017 ، 819 مقاله مشترک با استادان خارجی داشتند که به طور متوسط بیش از یک و نیم مقاله به ازای هر استاد است .
به گفته رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر ، این دانشگاه رتبه نخست کشور را بدین لحاظ دارد .
معتمدی گفت : اگر چه مسایل سیاسی بر بخش های علمی اثرگذار است اما تاثیرات آن کمتر بوده و دانشگاه تلاش می کند مشکلات به حداقل برسد .
**6984** 1200 انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی دانشگاه ها دانشکاه صنعتی امیر کبیر ارز.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دانا
1397/07/15
08:58
> عضو کمیسیون آموزش مجلس با تاکید بر اینکه حذف کنکور برای رشته های خاص و پرطرفدار غیرممکن است ، گفت : برای سنجش و گزینش متقاضیان ورود به دانشگاه بایستی علاوه بر نتایج امتحانات نهایی فیلتر دیگری مانند کنکور در نظر گرفته شود .
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حبیب اله دهمرده در گفتوگو با خانه ملت با اشاره به تصمیم شورای سنجش و پذیرش در رابطه با تاثیر قطعی 20 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال 98 ، گفت : از آنجایی که آموزش و پرورش تاکنون زیرساختهای لازم برای برگزاری امتحانات نهایی استاندار را آماده نکرده نمیتوان تاثیر قطعی معدل در کنکور را اعمال کرد .
حذف کنکور برای رشتههای خاص و پرطرفدار غیرممکن است نماینده مردم زابل ، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کیفیت آموزشی در نقاط مختلف کشور متفاوت است و عدالت آموزشی برقرار نیست ، افزود : علیرغم اینکه نمایندگان با حذف کنکور موافق هستند اما برای برخی از رشتههای خاص که پرطرفدار است نمیتوان آزمون سراسری را حذف کرد .
برای سنجش و گزینش متقاضیان ورود به دانشگاه بایستی علاوه بر نتایج امتحانات نهایی فیلتر دیگری مانند کنکور در نظر گرفته شود این نماینده مردم در مجلس بیان کرد : در رشته های پرطرفدار مانند رشته پزشکی که ظرفیت داشگاه محدود است و از سوی دیگر تعداد بسیاری از دانش آموزان توانستهاند نمره کامل به دست آورند چگونه می توان براساس نتیجه امتحانات و نمرات ، افراد را برای ورود به دانشگاه برگزید بنابراین بجز در نظر گرفتن نتیجه امتحانات بایستی فیلتر دیگری برای سنجش داوطلبان در نظر گرفت .
تاثیر قطعی معدل در کنکور ارتباطی با قانون قانون سنجش و پذیرش ندارد وی با بیان اینکه قانون سنجش و پذیرش در حال حاضر در حال اجراست و تاثیر قطعی معدل در کنکور ارتباطی با این قانون ندارد ، اظهار کرد : 80 درصد ظرفیت رشتههای دانشگاهی براساس سوابق تحصیلی تکمیل می شود و خواسته قانونگذار تحقق پیدا کرده است .
عضو کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری مجلس با تاکید بر اینکه از طریق معدل نمیتوان دانشجو را برای ورود به دانشگاه پذیرفت ، خاطرنشان کرد : برای جلوگیری از تضییع حقوق افراد باید برای رشته های پرطرفدار علاوه بر معدل فیلتر دیگری نیز برای سنجش و ارزیابی توانایی متقاضیان ورود به دانشگاه تعریف شود .
تاثیر قطعی معدل در کنکور به دانش آموزان المپیادی آسیب میزند دهمرده با بیان اینکه براساس کارشناسی های صورت گرفته تاثیر قطعی معدل در کنکور به دانش آموزان المپیادی آسیب میزند و از قبولی آنان در رشته های متناسب با تواناییشان جلوگیری می کند ، عنوان کرد : نمی توان بی سبک و سیاق معدل تاثیر قطعی معدل در کنکور را اعمال کرد .
آیا جذب دانشجو توسط دانشگاهها در کشور ما عملی است؟ وی در پاسخ به اینکه آیا جذب دانشجو توسط دانشگاهها در کشور ما عملی است ، توضیح داد : در دوره های دکتری تا حدودی زیادی این اختیارات به دانشگاه ها داده شده اما در مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی این کار باید با تامل و بررسی انجام شود .
مورد اعتماد ترین آزمون برای جذب دانشجو آزمونی است که سازمان سنجش برگزار می کند عضو کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری مجلس ادامه داد : در دورهای این نوع گزینش در مقطع کارشناسی ارشد اعمال شد اما از آنجایی که نحوه اجرا مناسب نبود ادامه پیدا نکرد مناسب ترین و مورد اعتمادترین راه آزمونی است که سازمان سنجش برگزار میکند .
بیشتر بخوانید :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
آفتاب آنلاین
1397/07/15
10:30
> رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی از به صفر رسیدن ظرفیت 12 مرکز غیر انتفاعی در سال جاری به دلیل عدم رعایت استانداردهای آموزشی خبر داد .
> علی آهومنش در گفت وگو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب بحث صندلی های خالی را معضل گریبان گیر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور دانست و گفت : متاسفانه این موضوع به عنوان یک بحث عمومی تمامی دانشگاه ها از جمله دانشگاه های دولتی و همچنین سایر دانشگاه های غیر دولتی را به خود مشغول کرده است به طوریکه ما در حال حاضر شاهد ریزش ورود دانشجو در دانشگاه هایی نظیر پیام نور ، غیر انتفاعی ، علمی کاربردی ، فنی و حرفه ای ، آزاد و .
هستیم .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه 50 درصد ظرفیت دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی در سال جاری خالی از دانشجو ماند ، گفت : بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت علوم تعداد 420 هزار دانشجو در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی مشغول تحصیل هستند و این در حالی است که بیش از 50 درصد ظرفیت مراکز برای سال جاری خالی از دانشجو مانده است .
رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی همچنین خاطرنشان کرد : بر اساس برآوردی که صورت گرفت حدود 80 تا 100 هزار ظرفیت جدید پذیرش دانشجو در این موسسات برای سال جاری تعریف شده بود که متاسفانه با افت شدید ورود دانشجو مواجه شدیم .
دکتر آهومنش همچنین از امکان ثبت نام از طریق تکمیل ظرفیت در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی برای سال جاری خبر داد و گفت : بر اساس تصمیم وزارت علوم تنها موسسات غیرانتفاعی می توانند از طریق تکمیل ظرفیت اقدام به پذیرش دانشجو نمایند .
به طوریکه دانشجویان می توانند در رشته ها و مراکز مورد نظر خود ثبت نام و پذیرش آنها بعد از بررسی سازمان سنجش آموزش کشور و از طریق سوابق تحصیلی صورت می گیرد .
به گفته وی ، تمامی دانشجویانی که در کنکور سراسری 97 شرکت کرده و یا حتی شرکت نکرده اند در فرصت تکمیل ظرفیت موسسات غیرانتفاعی می توانند با ارائه مدارک لازم نسبت به انتخاب رشته و موسسه مورد نظر خود اقدام کنند .
رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی همچنین از به صفر رسیدن ظرفیت بیش از 12 موسسه در سال جاری خبر داد و گفت : در مجموع 358 موسسه غیر انتفاعی در کشور فعال هستند که پس از بررسی های انجام گرفته ظرفیت پذیرش دانشجو در 12 موسسه به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم به صفر رسید و این مراکز در صورت رعایت استانداردهای اعلام شده می توانند مجددا اقدام به پذیرش دانشجو کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
ایسنا
1397/07/15
05:05
> رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی از به صفر رسیدن ظرفیت 12 مرکز غیر انتفاعی در سال جاری به دلیل عدم رعایت استانداردهای آموزشی خبر داد .
> علی آهومنش در گفت وگو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب بحث صندلی های خالی را معضل گریبان گیر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور دانست و گفت : متاسفانه این موضوع به عنوان یک بحث عمومی تمامی دانشگاه ها از جمله دانشگاه های دولتی و همچنین سایر دانشگاه های غیر دولتی را به خود مشغول کرده است به طوریکه ما در حال حاضر شاهد ریزش ورود دانشجو در دانشگاه هایی نظیر پیام نور ، غیر انتفاعی ، علمی کاربردی ، فنی و حرفه ای ، آزاد و .
هستیم .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه 50 درصد ظرفیت دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی در سال جاری خالی از دانشجو ماند ، گفت : بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت علوم تعداد 420 هزار دانشجو در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی مشغول تحصیل هستند و این در حالی است که بیش از 50 درصد ظرفیت مراکز برای سال جاری خالی از دانشجو مانده است .
رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی همچنین خاطرنشان کرد : بر اساس برآوردی که صورت گرفت حدود 80 تا 100 هزار ظرفیت جدید پذیرش دانشجو در این موسسات برای سال جاری تعریف شده بود که متاسفانه با افت شدید ورود دانشجو مواجه شدیم .
دکتر آهومنش همچنین از امکان ثبت نام از طریق تکمیل ظرفیت در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی برای سال جاری خبر داد و گفت : بر اساس تصمیم وزارت علوم تنها موسسات غیرانتفاعی می توانند از طریق تکمیل ظرفیت اقدام به پذیرش دانشجو نمایند .
به طوریکه دانشجویان می توانند در رشته ها و مراکز مورد نظر خود ثبت نام و پذیرش آنها بعد از بررسی سازمان سنجش آموزش کشور و از طریق سوابق تحصیلی صورت می گیرد .
به گفته وی ، تمامی دانشجویانی که در کنکور سراسری 97 شرکت کرده و یا حتی شرکت نکرده اند در فرصت تکمیل ظرفیت موسسات غیرانتفاعی می توانند با ارائه مدارک لازم نسبت به انتخاب رشته و موسسه مورد نظر خود اقدام کنند .
رئیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی همچنین از به صفر رسیدن ظرفیت بیش از 12 موسسه در سال جاری خبر داد و گفت : در مجموع 358 موسسه غیر انتفاعی در کشور فعال هستند که پس از بررسی های انجام گرفته ظرفیت پذیرش دانشجو در 12 موسسه به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم به صفر رسید و این مراکز در صورت رعایت استانداردهای اعلام شده می توانند مجددا اقدام به پذیرش دانشجو کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
ایسنا
1397/07/15
09:54
> معاون پژوهشی دانشگاه لرستان با تاکید بر هزینه بر بودن برخی پژوهش ها ، اظهار کرد : باید دستگاه های اجرایی اعتماد و اعتقاد درستی به پژوهش داشته باشند تا کارها به سرانجام برسد .
> دکتر محمد فیضیان در گفت وگو با ایسنا ، بیان کرد : برای حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری که پایان نامه های هزینه بر دارند پژوهانه را از دو به چهار میلیون تومان افزایش داده ایم و دانشجویان رشته هایی مانند کشاورزی ، زمین شناسی ، شیمی ، بیوتکنولوژی و زیست می توانند برای تامین هزینه های پژوهش خود از این حمایت ها استفاده کنند؛ چنانچه هزینه پژوهش آنها بیشتر شود نیز می توانند از گرنت استاد راهنما استفاده کنند .
وی تاکید کرد : هزینه های برخی پایان نامه ها بین 50 تا 100 میلیون تومان است .
باید برای تامین این هزینه ها بین پژوهشگران و دستگاه های اجرایی همکاری ایجاد شود .
فیضیان اضافه کرد : با همکاری موسسه خاک شناسی تهران و دانشگاه لرستان پایان نامه ای که در مورد خاک های دلیجان و گلپایگان بود انجام دادیم که بخش عمده ای از هزینه ها را موسسه خاک شناسی تهران تقبل کرده است .
وی گفت : کارهای بیولوژیک را روی محصول لوبیا در دست اقدام داریم؛ با توجه به اینکه لرستان دومین استان از لحاظ تولید این محصول بوده این کار در حال انجام است .
معاون دانشگاه لرستان اظهار کرد : در انجام پایان نامه های تقاضامحور در تمام دنیا از دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری در این راستا استفاده می شود .
فیضیان عنوان کرد : برای معضل و مشکلات جامعه در حوزه تولید ، صنعت می توان از ظرفیت دانشجویان دکتری استفاده کرد و البته مدیران دستگاه های اجرایی در این بین باید خواهان باشند .
این مسئول اظهار کرد : دانشجویان دکتری هر دانشگاهی ظرفیت خوبی هستند ، باید دستگاه های اجرایی اعتماد و اعتقاد درستی به پژوهش داشته باشند تا کارها به سرانجام برسد و باید بپذیریم که پژوهش حلال همه مشکلات جامعه است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
مهر
1397/07/15
09:10
> با ابلاغ آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت جزئیات زمان و نحوه حضور و حمایت ها از متقاضیان شرکت در این آیین نامه تشریح شد .
> به گزارش خبرنگار مهر ، آیین نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت ابلاغ شد که براساس آن نحوه حضور اعضای هیات علمی جدید و اساتید با سابقه مشخص شد .
در این آیین نامه آمده است : «عضو هیات علمی متقاضی استفاده از فرصت مطالعاتی نباید در دو سال گذشته رکود علمی داشته باشد .
دوره فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت برای اعضای هیات علی در دوره پیمانی دست کم 6 ماه تمام وقت یا 12 ماه نیمه وقت و در دوره رسمی آزمایشی 3 ماه تمام وقت یا 6 ماه نیمه وقت است .
براساس بندهای «د» ماده 12 و 14 آیین نامه استخدامی برای تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی که از ابتدای سال 98 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می کنند گذراندن فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت الزامی است .
اعضای هیات علمی دارای مرتبه علمی دانشیار و استادی نیز با گذراندن دوره های تمام وقت 3 ماهه یا پاره وقت 6 ماهه از مزایای تشویقی فرصت ها بهره مند می شوند .
موسسه می تواند آیین نامه ترفیع خود را به گونه ای اصلاح کند که امتیازات مربوطه برای استادان و دانشیاران اعزام شونده به فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شود .
برای استفاده مجدد از فرصت مطالعاتی(جز فرصت مطالعاتی الزامی در دوره های پیمانی و رسمی آزمایشی) یابد دست کم 5 برابر زمان دوره فرصت مطالعاتی قبلی از اتمام آن دوره گذشته باشد .
مدت استفاده از مرخصی بدون حقوق نیز به این مدت اضافه می شود .
در موارد بسیار خاص با تشخیص هیات رئیسه در خصوص اینکه عضو هیات علمی از تجربه کافی در صنعت یا جامعه برخوردار است یا در رشته هایی که امکان فرصت مطالعاتی فراهم نباشد موسسه شرایط جایگزین تعیین و اجرا می کند .
مدت دوره فرصت مطالعاتی در شرایط پاره وقت براساس میزان حضور عضو هیات علمی در واحد عملیاتی محاسبه می شود .
عضو هیات علمی در طول دوره از حمایت ها و تسهیلات واحد عملیاتی متبوع بهره مند می شود .
موسسه ها به صلاحدید در مدت فرصت مطالعاتی برای گسترش دوره ها از عضو هیات علمی خود پشتیبانی مالی می کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
ایکنا
1397/07/14
16:44
> گروه فعالیت های قرآنی چهاردهمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه های علمی و کاربردی کشور از فردا یکشنبه 15 مهرماه در اصفهان آغاز می شود .
> به گزارش ایکنا ازاصفهان ، چهاردهمین جشنواره قرآن وعترت دانشجویان دانشگاههای علمی و کاربردی کشور در دو محور مسابقات و بخش جشنوارهای و با شرکت 13 هزار نفر از دانشجویان ، اساتید و کارکنان دانشگاه جامع غلمی کاربردی سراسر کشور برگزار میشود .
این مسابقات برای سه گروه دانشجویان ، مدرسان و کارکنان دانشگاهها و در شش بخش آوایی (قرائت ، ترتیل ، حفظ دو جزء ، حفظ 5 جزء ، حفظ 10 جزء ، حفظ 20 جزء ، حفظ کل قرآن کریم ، دعا و مناجاتخوانی اذان ، تواشیح وهم خوانی قرآن کریم)؛ بخش کتبی (آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم ، آشنایی با مفاهیم نهجالبلاغه ، آشنایی با مفاهیم صفیحه سجادیه ، آشنایی با احادیث اهل بیت(ع) ، آشنایی با سیره معصومین(ع) ، حفظ موضوعی قرآن کریم ، احکام پرسمان معارفی سبک زندگی اسلامی ایرانی)؛ بخش پژوهشی (مقاله قرآن وعترت ، تلخیص کتاب ، ایده قرآنی ، کارآفرینی)؛ بخش فناوری (تولید نرم افزار ، اپلیکیشن ، ربات ، کانالهای مجازی قرآنی)؛ بخش ادبی(شعر ، داستاننویسی ، نمایشنامهنویسی ، فیلمنامه نویسی)؛ بخش هنری (خوشنویسی ، نقاشی ، عکس ، تذهیب ، فیلم کوتاه ، معرق ومنبت ، طراحی پوستر) برگزار میشود .
مراسم افتتاحیه این جشنواره فردا یکشنبه 15 مهرماه از ساعت 18 و 30 دقیقه در باشگاه فرهنگیان اصفهان برگزار میشود .
مسابقات این جشنواره نیز روز دوشنبه 16 مهرماه از ساعت 8 صبح الی 19 عصر در باشگاه فرهنگیان اصفهان برگزار میشود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آفتاب آنلاین
1397/07/14
16:30
> مدیر اداره فعالیت های دینی ، ادبی و هنری جهاد دانشگاهی البرز از برگزاری سلسله نشست های «بررسی مسائل اجتماعی ـ اقتصادی ایران» در دانشگاه خوارزمی خبر داد .
> به گزارش ایسنا ، جمشید ندافی با بیان اینکه سلسله نشست های بررسی مسائل اجتماعی و اقتصادی ایران به همت اداره فعالیت های دینی ، ادبی و هنری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز برگزار می شود؛ گفت : در این نشست ها به مسائل انسان در جامعه امروز ایران پرداخته می شود و موضوع محوری آن تحلیل چالش های زندگی انسان مدرن ایرانی در محیط اجتماعی است .
وی با اشاره به اهداف این نشست ها خاطر نشان کرد : انسان مدرن ایرانی ، فرصت ها و هزینه ها را به هر سمتی سوق می دهد تا زندگی بهتری داشته باشد ولی به موفقیت کامل دست نمی یابد؛ بنابراین ، هدف ، آگاهی بخشی و راهنمایی دانشجویان برای پیدا کردن راه ها و مسیرهایی برای زندگی موفق است تا رضایت نسبی را بتوانند به دست آورند .
ندافی اظهار کرد : این سلسله نشست در هشت جلسه و با تحلیل پنج موضوع اجرا می شود .
وی ادامه داد : «آنچه با پول نمی توان خرید» موضوع نخست این نشست ها است که کالایی شدن جامعه را مورد تحلیل قرار می دهد؛ «رنج اجتماعی انسان مدرن» نیز دومین موضوع است که مشکلاتی که جامعه مدرن برای انسان ایجاد کرده و می کند را مورد بررسی قرار می دهد .
این مسئول افزود : «اخلاق مدنی» که رفتار انسان در جامعه را مورد کندو کاو قرار می دهد؛ «عدم وجود فهم مشترک بین نسل ها» که به مطالعه شکاف بین نسل ها می پردازد و در نهایت ، «سرمایه اجتماعی در ایران» که اعتماد اجتماعی و داشته مردم به عنوان یک ملت را مورد توجه قرار می دهد؛ موضوعات سوم تا پنج این سلسله نشست هستند .
ندافی در ادامه گفت : این نشست ها با تبیین و مدیریت علمی دکتر حمزه نوذری و با همکاری دکتر صلاح الدین قادری ، دکتر رضا صفری شالی و دکتر علیرضا کریمی اعضای هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی ارائه خواهد شد .
وی در پایان توضیح داد : مباحث به صورت هفتگی در روزهای دوشنبه ساعت 12 : 15 برگزار می شود که از 23 مهرماه به مدت هشت هفته ، در سالن اجتماعات فرهنگ دانشگاه خوارزمی واقع در حصارک کرج اجرا خواهد شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
ایثار
1397/07/15
09:58
> اکبر خدابخشی عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا ، 26 ماه آزادگی و دارای 30 درصد جانبازی است .
> به گزارش ایثار همدان ، اکبر خدابخشی یکی از سرآمدان ایثارگر 31 ماه سابقه حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل را دارد .
خدابخشی به هنگام انجام گشت شناسایی در خاک عراق محاصره وبه اسارت در آمده است .
وی دوران ابتدایی تا دبیرستان را در شهرستان تویسرکان و دوران تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه بوعلی سینای همدان ، آزاد اراک و پونای هندوستان گذراند .
این سرآمد ایثارگر عضو هیئت علمی وزارت علوم و فناوری است و ارائه مقالات در کنفرانس ها و چاپ مقالات در مجلات علمی با بیش از 60 عنوان را در کارنامه خود دارد .
توصیه این سرآمد ایثارگر به جامعه ایثارگری تلاش در جهت کسب علوم وایجاد تشکل های تخصصی هدفمند است .
وی این کار را پاسخ جامعه ایثارگری به هجمه های زیاد به این قشر می داند ومعتقد است نباید تلاش وکوشش ایثارگران در جامعه کم رنگ شود .
ایثارهمدان برای این آزاده عزیز آرزوی موفقیت روزافزون دارد .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
آفتاب آنلاین
1397/07/15
09:50
> معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس از جذب دانشجو در دوره های دکتری پیوسته این دانشگاه خبر داد و گفت : مجوز ایجاد دوره دکتری پیوسته دو رشته علوم پایه را گرفته ایم ، اما تلاشمان این است که در رشته های فنی و پزشکی نیز بتوانیم برای دکتری پیوسته دانشجو جذب کنیم تا دانشجو بعد از دوره لیسانس مستقیما وارد دوره دکتری شود .
> محمدرضا کلباسی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، درباره زمان جذب دانشجو در این دوره در دانشگاه تربیت مدرس اظهارکرد : مجوز برگزاری دوره دکتری پیوسته اخذ شده است و از مهر 98 شروع به جذب دانشجو در این دوره ها خواهیم کرد .
کلباسی درباره مهم ترین برنامه های آموزشی این دانشگاه اظهارکرد : بحث توسعه دوره های بین الملل و جذب دانشجویان خارجی از مهم ترین برنامه های این دانشگاه است که در این راستا دانشگاه طرحی را با عنوان "طرح تحول راهبردی" مصوب کرده است .
وی درباره اهداف این طرح توضیح داد : در این طرح هدف دانشگاه این است که رتبه دانشگاه به سطح 200 دانشگاه برتر دنیا ارتقاء یابد .
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس افزود : پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه از بین حدود دو هزار و 500 دانشگاه در کل کشور انتخاب شده و از آن ها خواسته شده که فعالیت های خاص تری را انجام دهند تا رتبه خود به 200 دانشگاه برتر جهان ارتقاء دهند .
کلباسی یادآور شد : در حال حاضر این دانشگاه رتبه حدود 400 را دارد و باید تلاش زیادی کرد تا در رده 200 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد .
وی تصریح کرد : در این راستا همه معاونت های دانشگاه بسیج شده اند و پروژه ها ، طرح ها و کارهایی انجام می دهند تا نهایتا در پنج سال آینده این ارتقاء انجام گیرد .
ایجاد تسهیلات برای جذب دانشجویان خارجی معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه حضور دانشجویان بین المللی از مواردی است که رتبه دانشگاه ها را در سطح بین الملل ارتقاء می دهد گفت : برنامه ریزی وسیعی کرده ایم که با اعمال تخفیف در شهریه ها ، گرفتن بورس از وزارت علوم و یا بورس کردن دانشجویان از طرف دانشگاه بتوانیم حضور دانشجویان بین المللی را در دانشگاه تسهیل کنیم .
کلباسی ادامه داد : در حال تلاشیم تا دانشجویان برتر و با کیفیت دنیا خصوصا کشورهای اطرافمان را جذب کنیم .
وی یادآور شد : در این راستا از هفته گذشته تخفیف شهریه دانشجویان خارجی مصوب کردیم تا با توجه به کیفیت علمی دانشجویان بین 30 تا 50 درصد تخفیف در شهریه شامل آن ها شود .
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد : در حال حاضر یکی از دغدغه های دانشجویان این است که خیلی از دانشگاه ها ، شهریه دانشجویان بین المللی را به صورت دلار اخذ می کنند ، به همین خاطر با توجه به آشفتگی هایی که در بازار ارز وجود دارد ، تصویب کردیم دریافت شهریه از دانشجویان خارجی به صورت ریالی انجام شود .
راه اندازی دوره های ارشد یک ساله زبان انگلیسی وی درباره دیگر برنامه های آموزشی این دانشگاه گفت : راه اندازی دوره های ارشد یک ساله به زبان انگلیسی از دیگر اقداماتی است که در حال پیگیری آن هستیم .
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس درباره این دوره ها توضیح داد : این دوره های یک ساله بسیار فشرده و کاربردی اند که در بسیاری از دانشگاه های جهان مرسوم هستند .
در حال حاضر دانشجویان برای گذراندن دوره ارشد بین دو تا سه سال و نیم زمان صرف می کنند ، اما با برگزاری این دوره ها درطی یک سال امکان گذراندن دوره ارشد فراهم می شود .
کلباسی درباره زمان برگزاری این دوره ها در دانشگاه تربیت مدرس اظهارکرد : هدف ما این بود که از مهر 97 در این مقطع دانشجو جذب کنیم ، اما چون مجوزهای لازم برای این کار اخذ نشده بود ، جذب دانشجو به مهر 98 موکول شد .
وی درباره تعداد رشته های این دوره ها گفت : در این دانشگاه 170 رشته در مقطع ارشد و 130 رشته در مقطع دکتری وجود دارد که آماده برگزاری این دوره های فشرده برای حدود 50 تا 60 رشته مختلف هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
آفتاب آنلاین
1397/07/15
09:50

گسترش رشته های میان رشته ای معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس توسعه رشته های میان رشته ای را از دیگر برنامه های دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد و گفت : دانشکده فناوری های بین رشته ای را در سال 96 راه اندازی کردیم که علاوه بر 16 دانشکده دیگر دانشگاه تربیت مدرس به صورت مستقل در حال فعالیت است و در سه رشته با عناوین ساختمان های هوشمند ، علوم داده و علوم آب دانشجو جذب کرده است و قصد داریم این دانشکده را توسعه داده و رشته های کم بازده تر و کم متقاضی تر را به مرور کم رنگ کنیم و به جای آن ها رشته های پرمتقاضی تر را توسعه دهیم .
جذب اساتید خارجی در دانشگاه تربیت مدرس معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس جذب اساتید خارجی را از دیگر برنامه های دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد و گفت : این اساتید در دوره های کوتاه مدت در حد 10 تا 15 روز هم به تدریس و هم در مشاوره به دانشجویان و هم راه اندازی آزمایشگاه ها کمک می کنند .
همچنین با جذب این اساتید خارجی در اعزام دانشجو به صورت متقابل به کشورهای دیگر همکاری ایجاد می شود .
کلباسی درباره تعداد اساتید خارجی وابسته فعال در این دانشگاه توضیح داد : در حال حاضر حدود هفت نفر رسما عضو وابسته این دانشگاه شده اند و در حال برنامه ریزی برای جذب حداقل 50 استاد هستیم .
این اساتید از کشورهای نروژ ، آمریکا ، آلمان ، هندوستان و اتریش جذب دانشگاه شده اند .
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس تعداد دانشجویان ورودی این دانشگاه در مقطع ارشد را 2500 نفر و در مقطع دکتری 500 نفر اعلام کرد و گفت : در حال حاضر 8 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و تعداد استادان ما نیز 750 نفر است .
بی نظمی ، نتیجه افزایش بدون هماهمنگی ظرفیت ها توسط سازمان سنجش کلباسی با انتقاد از سازمان سنجش به خاطر عدم هماهنگی با دانشگاه برای افزایش ظرفیت ها تصریح کرد : امسال سازمان سنجش به خاطر اعمال سهمیه 20 درصدی ایثارگران در دوره ای ارشد و دکتری نیز ظرفیت ها را افزایش داده است ، اما چون این افزایش ظرفیت بدون هماهنگی با ما صورت گرفته در خصوص تامین خوابگاه ، کلاس ، ازمایشگاه ها ، استاد و مسائلی از این قبیل برای دانشگاه بی نظمی ایجاد شده است .
وی ادامه داد : البته ما در حال مدیریت و حل کردن این مشکلات هستیم ، اما بهتر است سازمان سنجش تصمیماتی را که می خواهد اعمال کند با دانشگاه ها هماهنگ کند و یا اینکه حداقل این افزایش ظرفیت را در رشته هایی اعمال کند که دانشگاه برای آن ظرفیت و امکانات لازم را دارد .
معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در پایان تاکید کرد : البته ما در حال مدیریت و حل کردن این مشکلات هستیم ، اما بهتر است سازمان سنجش تصمیماتی را که می خواهد اعمال کند با دانشگاه ها هماهنگ کند و یا اینکه حداقل این افزایش ظرفیت را در رشته هایی اعمال کند که دانشگاه برای آن ظرفیت و امکانات لازم را دارد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
وزارت علوم
1397/07/14
16:28
> دانشگاه های شهرکرد و اکسترمادورای اسپانیا باهدف تبادل علمی و آموزشی و توسعه همکاری های پژوهشی ، تفاهم نامه همکاری های مشترک امضا کردند .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهرکرد ، به همت دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه شهرکرد تفاهم نامه همکاری و تبادلات علمی مشترک بین دانشگاه شهرکرد و دانشگاه اکسترمادورای اسپانیا ، به منظور توسعه تبادلات علمی_ آموزشی و همکارهای پژوهشی ، به صورت غیرحضوری به امضای دکتر سعید کریمی سرپرست دانشگاه شهرکرد و پروفسور سگوندو پریز دوران رئیس دانشگاه اکسترمادورا رسید .
این تفاهم نامه باهدف تبادل علمی و آموزشی و توسعه همکاری پژوهشی درزمینه تبادل استاد و دانشجو ، اجرای طرح های پژوهشی مشترک ، برگزاری همایش ، کارگاه ، کنفرانس مشترک ، تسهیل روند اعطای فرصت های مطالعاتی و تبادل منابع کتابخانه ای ، ظرفیت سازی علمی متقابل به امضا رسیده است .
از مهم ترین دستاوردهای این تفاهم نامه 4 ساله تمرکز ویژه بر بحث تبادل دانشجو وراه اندازی دوره های دکترای مشترک ترددی می باشد و در قالب این تفاهم نامه دو دانشگاه می توانند در اجرای دوره¬های مشترک بین ¬المللی و اولین دوره دکترای مشترک بین دانشگاه شهرکرد و یک دانشگاه اروپایی همکاری موفقیت آمیزی داشته باشند .
دکترای ترددی دوره ای است که رساله دکترای آن در دو کشور تهیه می شود و دو استاد راهنمای ایرانی و خارجی بر آن نظارت دارند و دانشجو در دو دانشگاه ثبت نام و رساله با قراردادی که به امضای دو دانشگاه می رسد ، به طور رسمی اجرایی می شود .
س .
س 51/ ر .
ب 45.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
ایران اکونومیست
1397/07/14
13:55
> معتمدی گفت : امسال با اضافه شدن حدود 400 دانشجو دکترا به دانشگاه امیرکبیر ، در مجموع هزار و 700 دانشجو دکترا خواهیم داشت .
> ایران اکونومیست به گزارش ایران اکونومیست ، سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت : در حال حاضر این دانشگاه 14 هزار دانشجو دارد که 50 درصد آنان در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول هستند .
وی با بیان اینکه 1300 دانشجوی جدیدالورود در سال جاری وارد دانشگاه امیرکبیر شده اند ادامه داد : احتمالاً تعداد این دانشجویان به هزار و 400 نفر خواهد رسید .
معتمدی در ادامه با اشاره به همکاری وزارت علوم و سازمان سنجش برای جذب تعداد بیشتری دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه اضافه کرد : بیش از 2 تا 3 هزار دانشجوی ارشد در سال جاری در دانشگاه امیرکبیر تحصیل خواهند کرد ضمن اینکه میان 300 تا 400 دانشجوی مقطع دکترا هم در سال جاری به دانشجویانمان اضافه می شود که با پیش بینی انجام شده در مجموع هزار و 700 دانشجو در مقطع دکترا در این دانشگاه تحصیل می کنند .
فعالیت بیش از 500 عضو هیات علمی در دانشگاه امیرکبیر رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت : این دانشگاه دارای 16 دانشکده است و در حال حاضر دارای بیشترین جمعیت دانشجویی می باشد به طوری که هم اکنون 550 عضو هیئت علمی در این دانشگاه مشغول هستند .
معتمدی گفت : با برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است برنامه های کارورزی بیشتری برای این دانشجویان در نظر گرفته شود ضمن اینکه افتتاح برج ابن سینا در 2 سال پیش توانست در توسعه علم و فناوری و افزایش مراکز رشد وابسته به دانشگاه امیرکبیر تأثیر زیادی داشته باشد .
رئیس دانشگاه امیرکبیر در ادامه با اشاره به رتبه بندی این دانشگاه در سطوح بین المللی و داخلی اضافه کرد : این دانشگاه اکنون در یکی از رتبه بندی های بین المللی جایگاه 400 را به خود اختصاص داده و از نظر 4 رتبه بندی بین بین المللی جایگاه اول و دوم را در میان دانشگاه های داخلی دارد و قرار است تا افق 1400 بتوانیم به رتبه 100 جهان دست یابیم .
دومین برج فن آوری دانشگاه امیرکبیر امسال راه اندازی می شود معتمدی گفت : برای حمایت از مرکز رشد و فن آوری دانشگاه قرار است دومین برج فن آوری این دانشگاه امسال راه اندازی شود و یکی از برنامه های اصلی ما مهارت افزایی و کارآفرینی دانشجویان است که البته یکی از راهکارهای مهم کشور در بخش اقتصاد مقاومتی به حساب می آید .
وی یادآور شد : در سال جاری قرار است برنامه مهارت آموزی برای دانشجویان کارشناسی ایجاد شود که این موضوع در تمامی مقاطع مهم است ولی برای مهارت افزایی و ارتقاء دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی هم برنامه ای را در نظر گرفته ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
تقریب نیوز
1397/07/14
17:43
> عباس زاده گفت : طرح تخصص گرایی پژوهش در علوم انسانی به دنبال یک فرآیند علمی و عملی است که بتوان به کمک آن ، پژوهش های اعضای هیات علمی و محققان عرصه علوم انسانی کشور را تخصصی کرد .
> به گزارشخبرگزاری تقریب ، مدتی است طرح تخصص گرایی پژوهش در علوم انسانی توسط معاونت پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مطرح شده است .
در ادامه گفتگویی که با مهدی عباسزاده معاون امور پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه درباره جزئیات این طرح انجام شده است را می خوانید .
* ضمن عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما در ابتدای کلام به اجمال پیرامون طرح تخصص گرایی پژوهش در علوم انسانی توضیح دهید .
با سلام و خسته نباشید؛ در شورای راهبردی توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر که ذیل معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری تعریف شده است ، جمع شورا به این نتیجه رسیدهاند که اگر حدود ده طرح بنیادین و مهم در عرصه مدیریت پژوهش در علوم انسانی به انجام برسد ، میتوان به ارتقای پژوهش در علوم انسانی بیشتر امیدوار بود .
یکی از این ده مورد ، طرح تخصصگرایی پژوهش در علوم انسانی است که اجرای آن به پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی واگذار شده ، به همراه طرح دیگری به نام طرح استانداردهای بین المللی پژوهش در علوم انسانی که فعلا موضوع بحث ما نیست .
برای اجرای این طرحها فازبندی صورت گرفته است .
فاز اول که به آن فاز صفر یا مرحله مطالعاتی گفته میشود ، انجام شده و ما گزارش آن را به وزارت علوم ارسال کردیم .
نظامنامه اجرایی این طرحها نیز در پژوهشگاه تنظیم و به این وزارت ارسال شده است .
* توضیح مختصری درباره طرح تخصصگرایی و اهداف و سیاستهای آن ارائه بفرمایید .
این طرح به دنبال یک فرآیند علمی و عملی است که بتوان به کمک آن ، پژوهشهای اعضای هیات علمی و محققان عرصه علوم انسانی کشور را تخصصی یعنی معطوف به حوزههای تخصص کرد .
در تعریف حوزه تخصص باید گفت که حوزه تخصص به آن حوزه معرفتی یا گرایش خاصی گفته میشود که مشتمل بر مجموعه مسائل نظاممند است که نقشه راه فعالیت پژوهشی اعضای هیات علمی و پژوهشگران را در بازه زمانی طولانی مشخص میکند و نتیجه آن منتهی میشود به تولید دانش انباشته و رسیدن به نظریههای جدید در آن حوزه علمی ، و عضو هیات علمی و محقق را به شخص مرجع در جامعه علمی تبدیل میکند .
این طرح چند هدف را دنبال میکند : اول عمقبخشیدن به تحقیقات و تواناسازی دانشگاهها و موسسات پژوهشی در جهت افزایش مرزهای معرفت و ارائه آثار علمی تخصصی متقن و معتبر .
دوم زمینه سازی برای توغل و تعمق و ارتقا و شکوفایی خلاقیت و ابتکار علمی اعضای هیات علمی و محققین .
و سوم افزایش کارایی پژوهشگاهها و موسسات پژوهشی در جهت گره گشایی و حل مسائل واقعی کشور .
سیاستهایی در این طرح مطرح است که به صورت خلاصه به آنها اشاره میکنم : 1 جامعیت ، کلاننگری و بهرهگیری از تجارب داخلی و جهانی تجاربی در داخل و خارج کشور در زمینه تخصص گرایی وجود دارد که در این طرح باید لحاظ شود .
2 این طرح به دنبال حوزههای تخصصی است که ظرفیت مطالعه و پژوهش طولانی مدت را داشته باشند .
بعضی موضوعات هستند که با یک تحقیق یا یکی دو مقاله پوشش داده میشوند و لذا ظرفیت قرار گرفتن در این طرح را ندارند .
طرح تخصص گرایی در مورد آن موضوعاتی است که قابلیت دارند که چندین سال یک محقق در آنها متمرکز باشد .
3 قلمروهای انتخابی و حوزهها و عناوین حوزه تخصص باید حائز اهمیت و روزآمد باشد و پرداختن به آنها گره از مشکلات واقعی جامعه ما باز کند .
4 موضوعات باید واجد ادبیات علمی درخور بوده و پیشینه قابل توجهی داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
تقریب نیوز
1397/07/14
17:43

* آیا این طرح با طرح تمحض اعضای هیات علمی که در پژوهشگاه ابداع و پیگیری شد همسان و هم راستاست؟ این طرح در واقع صورت ارتقایافته طرح تمحض است که چند سالی است در پژوهشگاه مطرح است .
همه اعضای هیات علمی پژوهشگاه یک حوزه تمحض دارند که در آن حوزه چند سال مشغول به فعالیتاند و همین تمرکز باعث شده که محققان ما بتوانند در برخی از حوزهها صاحبنظر یا مرجع باشند .
لذا قصد بر این شد که همین مدل با تغییراتی ارتقا یابد و برای سایر دستگاههای پژوهشی و دانشگاهها متناسبسازی شود که آنها هم بتوانند از آن استفاده کنند .
بنابراین در این طرح ، از یک افق بالاتری به موضوع گریسته شد ، به نحوی که قابلیت اعمال و اجرا در دستگاههای دیگر را هم داشته باشد .
اجزای مهم طرح تخصص گرایی عبارتند از : نقشه ذهنی (Mind map) پژوهش ، فرآیند پژوهش ، ساختار پژوهش ، تعریف اصطلاحات و مفاهیم مرتبط تخصص گرایی ، چارچوب نظری تخصص گرایی ، مطالعات ترازیابی ، مطالعات و فعالیتهای راهبردی تخصص گرایی ، برنامه عملیاتی تخصص گرایی ، دستاوردهای تخصص گرایی ، و پیشینه تخصص گرایی در جهان و ایران .
* سابقه اجرای این طرح در خارج از ایران چگونه است؟ آیا موارد مشابهی وجود دارد؟ به لحاظ تاریخی ، با گسترش علوم مختلف در جهان ، این امر که دانشمندان بتوانند در تمامی حوزهها و علوم تحقیق کنند عملا منتفی شد .
در ادوار قدیم مثلا در یونان یا ایران یا مصر یا دانش آنقدر وسیع نشده بود که از دست یک دانشمند خارج شود .
لذا ما افرادی مثل ارسطو ، ابن سینا و فارابی را داریم که به عمده علوم زمان خود احاطه داشتند .
برای مثال ابن سینا در بسیاری از رشتهها از جمله منطق ، ریاضیات ، طبیعیات ، مابعدالطبیعه ، طب و سرآمد و صاحب نظر بوده است .
به این نوع دانشمندان اصطلاحا دانشمندان متضلع یا جامع الاطراف یا دائره المعارفی (Encychlopedic) گفته میشود ، یعنی دانشمندانی که به همه یا اکثر علوم رایج زمان خود احاطه داشته اند .
اما با گسترش علوم و ناتوانی دانشمندان در تحقیق در تمامی قلمروهای همه علوم ، حوزههای تخصصی تعریف شد و هریک از دانشمندان در یک علم متمرکز شدند ، بلکه به این هم اکتفا نکردند و در خود دانش هم خرد شدند .
مثلاً در علم پزشکی شاهد تخصصهای گوناگون هستیم ، مانند گوش و حلق و بینی ، اعصاب و روان ، قلب و عروق و (این تخصصها به منزله تکههای یک پازل هستند و لذا اگر همه آنها به لحاظ کار علمی و کار پژوهشی پوشش داده شوند ، در واقع پازل کامل شده و کل این علم پوشش داده شده است) .
علت این است که آنقدر یافتههای علمی در علم پزشکی زیاد شده است که فرد نمیتواند در همه تخصصهای فوق وارد شود و اگر فقط در یک حوزه هم تخصص پیدا کند ، کار مهمی انجام داده است .
این است که روند علم ، به سمت تخصصگرایی پیش رفت .
اما تخصص گرایی در علوم انسانی دیرتر شروع شد .
شاید هنوز هم در بین دانشمندان علوم انسانی این برداشت و تصور وجود داشته باشد که آنها به اکثر حوزهها اِشراف دارند و میتوانند در آنها تحقیق کنند .
ولی حقیقت این است که اگر بخواهیم در عرصه علوم انسانی مرز دانش را توسعه دهیم ، باید در یک گرایش خاص متمرکز و متمحض شویم ، چون مباحث بسیار گسترده است و در تمامی حوزهها امکان کار پژوهشی توسط یک نفر وجود ندارد .
ظاهرا در علوم انسانی نیز باید شبیه علوم تجربی مثلا علم پزشکی به پژوهش پرداخته شود؛ یعنی هر علم ابتدا به اجزای آن خرد شود؛ هر جز میشود یک تخصص و هر محقق یک تخصص را پوشش دهد و آنگاه که این اجزا و تخصصها را در کنار یکدیگر قرار بگیرند ، در واقع گویی کل دانش مورد پژوهش واقع شده است .
همانطور که در پزشکی گفته شد که اگر تمام تخصصها کار خود را به درستی انجام دهند کل بدن انسان پوشش داده میشود ، در علوم انسانی نیز وضع تا حدودی به همین منوال است .
* آیا این طرح گذشته از علوم انسانی ، امکان بسط به سایر اقسام علوم از جمله تجربی ، ریاضی ، فنی و را نیز دارد؟ بله .
ظاهرا ایده تخصص گرایی از علوم تجربی به علوم انسانی منتقل شده است .
بنابراین اساساً حرکت ، برعکس بوده است .
علوم تجربی در دنیای امروز و در کشور ما نیز تخصص گراست ، ولی معضل اصلی در علوم انسانی است ، آنجایی که برخی از دانشمندان علوم انسانی این طور میپندارند که میتوانند در اکثر حوزههای این علوم صاحبنظر باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
تقریب نیوز
1397/07/14
17:43

طرح تخصصگرایی به ما میگوید ، بر فرض چنین امکانی ، این افراد بعید است که تبدیل به یک مرجع علمی شوند ، چون در یک گرایش ممحض نشدهاند؛ در واقع این افراد ممکن است بتوانند در مورد بسیاری از حوزهها سخن بگویند و اظهارنظر کنند ، اما به احتمال قوی تبدیل به یک مرجع علمی نخواهند شد .
* طرح تخصصگرایی با چه چالش هایی روبه روست و آیا میتواند به سلامت از آنها عبور کند؟ طرح تخصصگرایی با سه چالش مهم رو به روست .
با توضیح چالشها محلهای نزاع مشخص خواهد شد .
اولا وقتی میگوییم یک دانشمند یا محقق در یک حوزه خاص در علوم انسانی متمرکز و متمحض شود ، آیا این کار پژوهشیِ گروهی و تیمی را نفی نمیکند؟ ثانیا اکنون علوم انسانی در دنیا به سمت بینارشتهای شدن حرکت کرده است .
کمتر میشنویم در در غرب و کشورهای پیشرفته ، یک محقق برجسته فقط در حقوق یا فقط در روانشناسی و یا فقط در فلسفه پژوهش کند .
دانشمندان به این سمت رفتهاند که مسایل و موضوعاتی که در یک حوزه علمی قابل حل و پاسخگویی نیست را بررسی کنند .
امروزه ، مسایل آنقدر پیچیده است که حل آنها مجموعهای از چند رشته یا گرایش یا تخصص را میطلبد .
این چنین شد که بحث بینارشتهایها در دنیا شکل گرفت .
بنابراین دومین چالشی که طرح تخصصگرایی با آن مواجه است ، این است که اگر یک فرد در یک حوزه خاص متمرکز و متمحض شود ، در این صورت از بقیه تخصصها و گرایشها باز خواهد ماند و به طریق اولی از بقیه رشتهها هم باز خواهد ماند .
در این صورت تخصصگرایی چطور با بینارشتهای شدن قابل جمع است؟ ثالثا اگر محقق در یک حوزه خاص متمرکز و متمحض شد ، از سایر گرایشها و رشتهها و بالطبع از کل دانش موردعلاقهاش باز خواهد ماند ، یعنی جامعنگری خود را از دست خواهد داد .
این در حالی است محقق باید یک نحوه نگاه جامع نیز به دانش موردعلاقه خودش داشته باشد .
بنده در اینجا در مقام پاسخ تفصیلی به این چالشها نیستم و این حقیقتا یک کار پژوهشی را طلب میکند .
اما اجمالا به نظر می رسد که تخصصگرایی با هر سه اینها قابل جمع است : در مورد چالش اول که تعارض تخصصگرایی با کارِ گروهی بود ، باید گفت که منظور از کار گروهی استفاده از ظرفیتها و کارایی علمی چند فرد متخصص در یک موضوع پژوهش است؛ لذا افرادی که با هم یک تیم پژوهشی را تشکیل میدهند ، هر یک تخصص خودشان را دارند و از همان زاویه به موضوع پژوهش نگاه می کنند .
بنابراین ، تخصصگرایی نه تنها تعارضی با کار گروهی و جمعی ندارد بلکه اساسا لازمه آن است .
راجع به چالش دوم یعنی تعارض تخصصگرایی با بینارشتهای شدن ، باید گفت که تخصصگرایی هم میتواند در یک رشته خاص واقع شود و هم میتواند خود تخصص اساسا یک موضوع بینارشتهای باشد .
لازم نیست که ما تخصصها را در یک رشته خاص تعریف کنیم ، بلکه می توانیم یک تخصص را به نحوی تعریف کنیم که اساسا موضوع آن بینارشتهای باشد .
بنابراین میشود که فرد در یک حوزه متخصص باشد و آن حوزه ماهیتا و موضوعا بینارشتهای باشد .
تخصص گرایی علاوه بر اینکه با بینارشتهایها قابل جمع است ، بلکه حتی با فرارشتهایها هم قابل جمع است .
و اما چالش سوم یا تعارض تخصصگرایی با جامعنگری علمی .
در این مورد هم میتوان گفت منظور از جامعنگری یک محقق ، دایرهالمعارفی بودن او نیست ، چون عرض کردم که این کار عملا امروزه ناممکن است .
بنابراین منظور ، داشتن یک تخصص در یک محقق است ، در عین توانایی نگاه به دانش موردعلاقهاش به مثابه یک کل؛ و نیز داشتن استعداد و توانایی بالقوه برای کار پژوهشی در حوزههای دیگر آن دانش .
به این معنی میبینیم که تخصصگرایی با جامعنگری علمی هم میتواند قابل جمع باشد .
* آیا در دانشگاهها و موسسات پژوهشی علوم انسانی کشور ، به تخصص گرایی عمل شده است؟ این سوال بسیار مهمی است ، اما برای پاسخ به آن ابتدا به یک مطالعه میدانی ، ارزیابی و آسیبشناسی جدی در این عرصه نیاز است تا مشخص شود که در دانشگاهها و دستگاههای پژوهشی علوم انسانی از این جهت چه اقداماتی انجام شده است؟ تا مطالعه جدی میدانی در این باره صورت نگیرد ، نمیتوان به صورت دقیق اظهار نظر کرد .
اما شاید این اندازه میتوان برداشت کرد که برخی از محققان علوم انسانی در کشور ما درگیر پراکنده کاری در امر پژوهش هستند و از یک گرایش علمی به گرایش دیگر و گاه حتی از یک رشته یا دانش به رشته یا دانش دیگر منتقل میشوند که این آسیب بسیار جدیتر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
تقریب نیوز
1397/07/14
17:43

حرف این طرح در واقع این است که ما این مشکل را در کشورمان به حال خود رها نکنیم .
این طرح به دنبال مدیریتکردن این مشکل است .
لذا میتوان گفت ، طرح تخصص گرایی به دنبال مدیریت فرآیند اجرای پژوهش به نحو تخصص گراست .
اگر محققی در عرصه علوم انسانی ، تشخیص داد که باید در یک حوزه خاص علمی متخصص شود تا رشد مطلوب داشته شود و تبدیل به مرجع علمی شود و عملا هم چنین کاری کرد ، که این بسیار هم برای خود او هم برای کشور ما بسیار خوب و مطلوب است .
اما اگر چنین نشد ، در اینجا وزارت علوم ، دانشگاهها و دیگر موسسات پژوهشی میتوانند این کار را تا حدی مدیریت کنند؛ برنامهریزی داشته باشند ، نظارت کنند و .
البته نمیتوان محققان را مجبور به تخصصگرایی کرد ، اما میتوان آنها نسبت به این امر توجیه کرد؛ آنها را به این کار تحریض و تشویق کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
شبستان
1397/07/14
16:13
> مهدی عباس زاده گفت : طرح «تخصص گرایی پژوهش در علوم انسانی» به دنبال یک فرآیند علمی و عملی است که بتوان به کمک آن ، پژوهش های اعضای هیات علمی و محققان عرصه علوم انسانی کشور را تخصصی یعنی معطوف به حوزه های تخصص کرد .
> خبرگزاری شبستان ، گروه اندیشه : به منظور بررسی جزئیات طرح تخصص گرایی پژوهش در علوم انسانی که به همت معاونت پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مطرح شده با مهدی عباسزاده ، معاون امور پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه گفت وگویی ترتیب داده شده که به حضورتان تقدیم می شود : طرح تخصص گرایی پژوهش در علوم انسانی چگونه در دستور کار پژوهشگاه قرار گرفت؟ در شورای راهبردی توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر که ذیل معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری تعریف شده است ، جمع شورا به این نتیجه رسیدهاند که اگر حدود ده طرح بنیادین و مهم در عرصه مدیریت پژوهش در علوم انسانی به انجام برسد ، میتوان به ارتقای پژوهش در علوم انسانی بیشتر امیدوار بود .
یکی از این ده مورد ، طرح تخصصگرایی پژوهش در علوم انسانی است که اجرای آن به پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی واگذار شده ، به همراه طرح دیگری به نام طرح استانداردهای بین المللی پژوهش در علوم انسانی که فعلا موضوع بحث ما نیست .
برای اجرای این طرحها فازبندی صورت گرفته است .
فاز اول که به آن فاز صفر یا مرحله مطالعاتی گفته میشود ، انجام شده و ما گزارش آن را به وزارت علوم ارسال کردیم .
نظامنامه اجرایی این طرحها نیز در پژوهشگاه تنظیم و به این وزارت ارسال شده است .
طرح تخصصگرایی چه اهداف و سیاست هایی را دنبال می کند؟ این طرح به دنبال یک فرآیند علمی و عملی است که بتوان به کمک آن ، پژوهشهای اعضای هیات علمی و محققان عرصه علوم انسانی کشور را تخصصی یعنی معطوف به حوزههای تخصص کرد .
در تعریف حوزه تخصص باید گفت که حوزه تخصص به آن حوزه معرفتی یا گرایش خاصی گفته میشود که مشتمل بر مجموعه مسائل نظاممند است که نقشه راه فعالیت پژوهشی اعضای هیات علمی و پژوهشگران را در بازه زمانی طولانی مشخص میکند و نتیجه آن منتهی میشود به تولید دانش انباشته و رسیدن به نظریههای جدید در آن حوزه علمی ، و عضو هیات علمی و محقق را به شخص مرجع در جامعه علمی تبدیل میکند .
این طرح چند هدف را دنبال میکند : اول عمقبخشیدن به تحقیقات و تواناسازی دانشگاهها و موسسات پژوهشی در جهت افزایش مرزهای معرفت و ارائه آثار علمی تخصصی متقن و معتبر .
دوم زمینه سازی برای توغل و تعمق و ارتقا و شکوفایی خلاقیت و ابتکار علمی اعضای هیات علمی و محققین .
و سوم افزایش کارایی پژوهشگاهها و موسسات پژوهشی در جهت گره گشایی و حل مسائل واقعی کشور .
سیاستهایی در این طرح مطرح است که به صورت خلاصه به آنها اشاره میکنم : 1 جامعیت ، کلاننگری و بهرهگیری از تجارب داخلی و جهانی تجاربی در داخل و خارج کشور در زمینه تخصص گرایی وجود دارد که در این طرح باید لحاظ شود .
2 این طرح به دنبال حوزههای تخصصی است که ظرفیت مطالعه و پژوهش طولانی مدت را داشته باشند .
بعضی موضوعات هستند که با یک تحقیق یا یکی دو مقاله پوشش داده میشوند و لذا ظرفیت قرار گرفتن در این طرح را ندارند .
طرح تخصص گرایی در مورد آن موضوعاتی است که قابلیت دارند که چندین سال یک محقق در آنها متمرکز باشد .
3 قلمروهای انتخابی و حوزهها و عناوین حوزه تخصص باید حائز اهمیت و روزآمد باشد و پرداختن به آنها گره از مشکلات واقعی جامعه ما باز کند .
4 موضوعات باید واجد ادبیات علمی درخور بوده و پیشینه قابل توجهی داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
شبستان
1397/07/14
16:13

آیا این طرح با طرح تمحض اعضای هیات علمی که در پژوهشگاه ابداع و پیگیری شد ، در یک راستا است؟ این طرح در واقع صورت ارتقایافته طرح تمحض است که چند سالی است در پژوهشگاه مطرح است .
همه اعضای هیات علمی پژوهشگاه یک حوزه تمحض دارند که در آن حوزه چند سال مشغول به فعالیتاند و همین تمرکز باعث شده که محققان ما بتوانند در برخی از حوزهها صاحبنظر یا مرجع باشند .
لذا قصد بر این شد که همین مدل با تغییراتی ارتقا یابد و برای سایر دستگاههای پژوهشی و دانشگاهها متناسبسازی شود که آنها هم بتوانند از آن استفاده کنند .
بنابراین در این طرح ، از یک افق بالاتری به موضوع گریسته شد ، به نحوی که قابلیت اعمال و اجرا در دستگاههای دیگر را هم داشته باشد .
اجزای مهم طرح تخصص گرایی عبارتند از : نقشه ذهنی (Mind map) پژوهش ، فرآیند پژوهش ، ساختار پژوهش ، تعریف اصطلاحات و مفاهیم مرتبط تخصص گرایی ، چارچوب نظری تخصص گرایی ، مطالعات ترازیابی ، مطالعات و فعالیتهای راهبردی تخصص گرایی ، برنامه عملیاتی تخصص گرایی ، دستاوردهای تخصص گرایی ، و پیشینه تخصص گرایی در جهان و ایران .
سابقه اجرای این طرح در خارج از ایران چگونه است؟ آیا موارد مشابهی وجود دارد؟ به لحاظ تاریخی ، با گسترش علوم مختلف در جهان ، این امر که دانشمندان بتوانند در تمامی حوزهها و علوم تحقیق کنند عملا منتفی شد .
در ادوار قدیم مثلا در یونان یا ایران یا مصر یا دانش آنقدر وسیع نشده بود که از دست یک دانشمند خارج شود .
لذا ما افرادی مثل ارسطو ، ابن سینا و فارابی را داریم که به عمده علوم زمان خود احاطه داشتند .
برای مثال ابن سینا در بسیاری از رشتهها از جمله منطق ، ریاضیات ، طبیعیات ، مابعدالطبیعه ، طب و سرآمد و صاحب نظر بوده است .
به این نوع دانشمندان اصطلاحا دانشمندان متضلع یا جامع الاطراف یا دائره المعارفی (Encychlopedic) گفته میشود ، یعنی دانشمندانی که به همه یا اکثر علوم رایج زمان خود احاطه داشته اند .
اما با گسترش علوم و ناتوانی دانشمندان در تحقیق در تمامی قلمروهای همه علوم ، حوزههای تخصصی تعریف شد و هریک از دانشمندان در یک علم متمرکز شدند ، بلکه به این هم اکتفا نکردند و در خود دانش هم خرد شدند .
مثلاً در علم پزشکی شاهد تخصصهای گوناگون هستیم ، مانند گوش و حلق و بینی ، اعصاب و روان ، قلب و عروق و (این تخصصها به منزله تکههای یک پازل هستند و لذا اگر همه آنها به لحاظ کار علمی و کار پژوهشی پوشش داده شوند ، در واقع پازل کامل شده و کل این علم پوشش داده شده است) .
علت این است که آنقدر یافتههای علمی در علم پزشکی زیاد شده است که فرد نمیتواند در همه تخصصهای فوق وارد شود و اگر فقط در یک حوزه هم تخصص پیدا کند ، کار مهمی انجام داده است .
این است که روند علم ، به سمت تخصصگرایی پیش رفت .
اما تخصص گرایی در علوم انسانی دیرتر شروع شد .
شاید هنوز هم در بین دانشمندان علوم انسانی این برداشت و تصور وجود داشته باشد که آنها به اکثر حوزهها اِشراف دارند و میتوانند در آنها تحقیق کنند .
ولی حقیقت این است که اگر بخواهیم در عرصه علوم انسانی مرز دانش را توسعه دهیم ، باید در یک گرایش خاص متمرکز و متمحض شویم ، چون مباحث بسیار گسترده است و در تمامی حوزهها امکان کار پژوهشی توسط یک نفر وجود ندارد .
ظاهرا در علوم انسانی نیز باید شبیه علوم تجربی مثلا علم پزشکی به پژوهش پرداخته شود؛ یعنی هر علم ابتدا به اجزای آن خرد شود؛ هر جز میشود یک تخصص و هر محقق یک تخصص را پوشش دهد و آنگاه که این اجزا و تخصصها را در کنار یکدیگر قرار بگیرند ، در واقع گویی کل دانش مورد پژوهش واقع شده است .
همانطور که در پزشکی گفته شد که اگر تمام تخصصها کار خود را به درستی انجام دهند کل بدن انسان پوشش داده میشود ، در علوم انسانی نیز وضع تا حدودی به همین منوال است .
آیا این طرح گذشته از علوم انسانی ، امکان بسط به سایر اقسام علوم از جمله تجربی ، ریاضی ، فنی و را نیز دارد؟ بله .
ظاهرا ایده تخصص گرایی از علوم تجربی به علوم انسانی منتقل شده است .
بنابراین اساساً حرکت ، برعکس بوده است .
علوم تجربی در دنیای امروز و در کشور ما نیز تخصص گراست ، ولی معضل اصلی در علوم انسانی است ، آنجایی که برخی از دانشمندان علوم انسانی این طور میپندارند که میتوانند در اکثر حوزههای این علوم صاحبنظر باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
شبستان
1397/07/14
16:13

طرح تخصصگرایی به ما میگوید ، بر فرض چنین امکانی ، این افراد بعید است که تبدیل به یک مرجع علمی شوند ، چون در یک گرایش ممحض نشدهاند؛ در واقع این افراد ممکن است بتوانند در مورد بسیاری از حوزهها سخن بگویند و اظهارنظر کنند ، اما به احتمال قوی تبدیل به یک مرجع علمی نخواهند شد .
طرح تخصصگرایی با چه چالش هایی در اجرا روبرو است؟ طرح تخصصگرایی با سه چالش مهم رو به روست .
با توضیح چالشها محلهای نزاع مشخص می شود .
اولا وقتی میگوییم یک دانشمند یا محقق در یک حوزه خاص در علوم انسانی متمرکز و متمحض شود ، آیا این کار پژوهشیِ گروهی و تیمی را نفی نمیکند؟ ثانیا اکنون علوم انسانی در دنیا به سمت بینارشتهای شدن حرکت کرده است .
کمتر میشنویم در در غرب و کشورهای پیشرفته ، یک محقق برجسته فقط در حقوق یا فقط در روانشناسی و یا فقط در فلسفه پژوهش کند .
دانشمندان به این سمت رفتهاند که مسایل و موضوعاتی که در یک حوزه علمی قابل حل و پاسخگویی نیست را بررسی کنند .
امروزه ، مسایل آنقدر پیچیده است که حل آنها مجموعهای از چند رشته یا گرایش یا تخصص را میطلبد .
این چنین شد که بحث بینارشتهایها در دنیا شکل گرفت .
بنابراین دومین چالشی که طرح تخصصگرایی با آن مواجه است ، این است که اگر یک فرد در یک حوزه خاص متمرکز و متمحض شود ، در این صورت از بقیه تخصصها و گرایشها باز خواهد ماند و به طریق اولی از بقیه رشتهها هم باز خواهد ماند .
در این صورت تخصصگرایی چطور با بینارشتهای شدن قابل جمع است؟ ثالثا اگر محقق در یک حوزه خاص متمرکز و متمحض شد ، از سایر گرایشها و رشتهها و بالطبع از کل دانش موردعلاقهاش باز خواهد ماند ، یعنی جامعنگری خود را از دست خواهد داد .
این در حالی است محقق باید یک نحوه نگاه جامع نیز به دانش موردعلاقه خودش داشته باشد .
بنده در اینجا در مقام پاسخ تفصیلی به این چالشها نیستم و این حقیقتا یک کار پژوهشی را طلب میکند .
اما اجمالا به نظر می رسد که تخصصگرایی با هر سه اینها قابل جمع است : در مورد چالش اول که تعارض تخصصگرایی با کارِ گروهی بود ، باید گفت که منظور از کار گروهی استفاده از ظرفیتها و کارایی علمی چند فرد متخصص در یک موضوع پژوهش است؛ لذا افرادی که با هم یک تیم پژوهشی را تشکیل میدهند ، هر یک تخصص خودشان را دارند و از همان زاویه به موضوع پژوهش نگاه می کنند .
بنابراین ، تخصصگرایی نه تنها تعارضی با کار گروهی و جمعی ندارد بلکه اساسا لازمه آن است .
راجع به چالش دوم یعنی تعارض تخصصگرایی با بینارشتهای شدن ، باید گفت که تخصصگرایی هم میتواند در یک رشته خاص واقع شود و هم میتواند خود تخصص اساسا یک موضوع بینارشتهای باشد .
لازم نیست که ما تخصصها را در یک رشته خاص تعریف کنیم ، بلکه می توانیم یک تخصص را به نحوی تعریف کنیم که اساسا موضوع آن بینارشتهای باشد .
بنابراین میشود که فرد در یک حوزه متخصص باشد و آن حوزه ماهیتا و موضوعا بینارشتهای باشد .
تخصص گرایی علاوه بر اینکه با بینارشتهایها قابل جمع است ، بلکه حتی با فرارشتهایها هم قابل جمع است .
و اما چالش سوم یا تعارض تخصصگرایی با جامعنگری علمی .
در این مورد هم میتوان گفت منظور از جامعنگری یک محقق ، دایرهالمعارفی بودن او نیست ، چون عرض کردم که این کار عملا امروزه ناممکن است .
بنابراین منظور ، داشتن یک تخصص در یک محقق است ، در عین توانایی نگاه به دانش موردعلاقهاش به مثابه یک کل؛ و نیز داشتن استعداد و توانایی بالقوه برای کار پژوهشی در حوزههای دیگر آن دانش .
به این معنی میبینیم که تخصصگرایی با جامعنگری علمی هم میتواند قابل جمع باشد .
آیا در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی علوم انسانی کشور ، به تخصص گرایی عمل شده است؟ این سوال بسیار مهمی است ، اما برای پاسخ به آن ابتدا به یک مطالعه میدانی ، ارزیابی و آسیبشناسی جدی در این عرصه نیاز است تا مشخص شود که در دانشگاهها و دستگاههای پژوهشی علوم انسانی از این جهت چه اقداماتی انجام شده است؟ تا مطالعه جدی میدانی در این باره صورت نگیرد ، نمیتوان به صورت دقیق اظهار نظر کرد .
اما شاید این اندازه میتوان برداشت کرد که برخی از محققان علوم انسانی در کشور ما درگیر پراکنده کاری در امر پژوهش هستند و از یک گرایش علمی به گرایش دیگر و گاه حتی از یک رشته یا دانش به رشته یا دانش دیگر منتقل میشوند که این آسیب بسیار جدیتر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
اعضای هیات علمی
شبستان
1397/07/14
16:13

حرف این طرح در واقع این است که ما این مشکل را در کشورمان به حال خود رها نکنیم .
این طرح به دنبال مدیریتکردن این مشکل است .
لذا میتوان گفت ، طرح تخصص گرایی به دنبال مدیریت فرآیند اجرای پژوهش به نحو تخصص گراست .
اگر محققی در عرصه علوم انسانی ، تشخیص داد که باید در یک حوزه خاص علمی متخصص شود تا رشد مطلوب داشته شود و تبدیل به مرجع علمی شود و عملا هم چنین کاری کرد ، که این بسیار هم برای خود او هم برای کشور ما بسیار خوب و مطلوب است .
اما اگر چنین نشد ، در اینجا وزارت علوم ، دانشگاهها و دیگر موسسات پژوهشی میتوانند این کار را تا حدی مدیریت کنند؛ برنامهریزی داشته باشند ، نظارت کنند و .
البته نمیتوان محققان را مجبور به تخصصگرایی کرد ، اما میتوان آنها نسبت به این امر توجیه کرد؛ آنها را به این کار تحریض و تشویق کرد .
پایان پیام/9.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
وزارت علوم
1397/07/14
14:10
> نرم افزار پذیرش24 ، از محصولات شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری یزد ، موفق به کسب مقام نخست رشد استارتاپ های حوزه سلامت کشور شد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری یزد ، بر اساس گزارشی که به تازگی از رشد استارتاپ های حوزه سلامت الکترونیک توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و پیشنهاد شده سرمایه گذاران در آنها سرمایه گذاری کنند ، نرم افزار پذیرش 24 توانست رتبه نخست کشور را کسب کند .
پذیرش 24 نام نرم افزار سازمانی است که مخاطب آن پزشکان و جامعه درمانی بوده و در بیمارستان ها ، مطب ها و مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد .
ل .
م 54/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایلنا
1397/07/15
09:21
> معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از اعطای رتبه علمی پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به سه نشریه دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد .
> معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از اعطای رتبه علمی پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به سه نشریه دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد .
به گزارش ایلنا ، بیژن رنجبر ، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت : با تلاش دست اندرکاران مجلات علمی دانشگاه ، سه عنوان دیگر از نشریات دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه مورخ 97/6/21 کمیسیون تایید اعتبار علمی نشریات کشور موفق به دریافت رتبه علمی پژوهشی از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری شدند .
وی با بیان اینکه نشریهJournal of Electrical Engineering Majlesi واحد شهر مجلسی یکی از نشریاتی است که موفق به دریافت رتبه پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری شده است ، گفت : این نشریه به سردبیری دکتر فرید رزازی و مدیرمسئولی دکتر محسن عشوریان در تاریخ 85/12/03 از کمیسیون بررسی و تائید مجله های علمی دانشگاه آزاد اسلامی مجوز انتشار دریافت کرده و تاکنون 42 شماره از این مجله منتشر و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود : این مجله در پایگاه بین المللی Scopus نیز نمایه شده است .
علاقمندان می توانند به منظور ارسال یا دسترسی به مقاله به آدرس سامانه مجله به نشانی www .
mjee .
org مراجعه کنند .
رنجبر با بیان اینکه دومین نشریه که توانسته رتبه پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را دریافت کند ، نشریه Journal of System Management واحد شیراز است ، اظهار داشت : این نشریه به سردبیری دکتر سیدمحمد سیدحسینی و مدیرمسئولی دکتر سیدجواد ایرانبان در تاریخ 83/11/01 از کمیسیون بررسی و تائید مجله های علمی دانشگاه آزاد اسلامی مجوز انتشار دریافت کرده و تاکنون 15 شماره از این مجله منتشر و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است .
وی خاطر نشان کرد : علاقمندان می توانند به منظور ارسال یا دسترسی به مقاله به آدرس سامانه مجله به نشانی sjsm .
iaushiraz .
ac .
ir مراجعه کنند .
رنجبر ادامه داد : نشریه Advances in Mathematical Finance and Application واحد اراک به سردبیری دکتر محمد ایزدی خواه و مدیرمسئولی دکتر مجید زنجیردار سومین نشریه ای است که توانسته رتبه پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را دریافت کند .
این نشریه در تاریخ 94/12/26 از کمیسیون بررسی و تائید مجله های علمی دانشگاه آزاد اسلامی مجوز انتشار دریافت کرده و تاکنون 8 شماره از این مجله منتشر و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است .
علاقمندان می توانند به منظور ارسال یا دسترسی به مقاله به آدرس سامانه مجله به نشانی amfa .
iau arak .
ac .
ir مراجعه کنند .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای 387 مجله علمی است که از این تعداد 112 مجله موفق به دریافت رتبه علمی پژوهشی و علمی ترویجی از وزارتین علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی شده اند ، گفت : همچنین 15 مجله علمی در پایگاه بین المللی Scopus ، یک مجله در پایگاه بین المللی ISI JCR ، 13 مجله ISI WOS ESCI ، 2 مجله ISI listed و یک مجله در پایگاه PubMed نمایه هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
مهر
1397/07/15
09:14
> معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی از اعطای رتبه علمی پژوهشی وزارت علوم به سه نشریه این دانشگاه خبر داد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی ، بیژن رنجبر گفت : سه عنوان دیگر از نشریات دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه کمیسیون تایید اعتبار علمی نشریات کشور موفق به دریافت رتبه علمی پژوهشی از وزارت علوم شدند .
وی با بیان اینکه نشریه Journal of Electrical Engineering Majlesi واحد شهر مجلسی یکی از نشریاتی است که موفق به دریافت رتبه پژوهشی وزارت علوم شده است ، گفت : این نشریه به سردبیری دکتر فرید رزازی و مدیرمسئولی محسن عشوریان در 3 اسفندماه سال 85 از کمیسیون بررسی و تائید مجله های علمی دانشگاه آزاد اسلامی مجوز انتشار دریافت کرده و تاکنون 42 شماره از این مجله منتشر و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود : این مجله در پایگاه بین المللی Scopus نیز نمایه شده است .
علاقمندان می توانند به منظور ارسال یا دسترسی به مقاله به آدرس سامانه مجله به نشانی www .
mjee .
org مراجعه کنند .
رنجبر اظهار داشت : نشریه Journal of SystemManagement واحد شیراز به سردبیری سیدمحمد سیدحسینی و مدیرمسئولی سیدجواد ایرانبان در یکم بهمن سال 83 از کمیسیون بررسی و تائید مجله های علمی دانشگاه آزاد اسلامی مجوز انتشار دریافت کرده و تاکنون 15 شماره از این مجله منتشر و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است .
وی عنوان کرد : این نشریه نیز از سوی وزارت علوم موفق به دریافت رتبه علمی پژوهشی شد .
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد خاطر نشان کرد : نشریه Advances in Mathematical Finance and Application واحد اراک به سردبیری محمد ایزدی خواه و مدیرمسئولی مجید زنجیردار سومین نشریه ای است که توانسته رتبه پژوهشی وزارت علوم را دریافت کند .
رنجبر گفت : این نشریه در 26 اسفندماه سال 94 از کمیسیون بررسی و تائید مجله های علمی دانشگاه آزاد اسلامی مجوز انتشار دریافت کرده و تاکنون 8 شماره از این مجله منتشر و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است .
وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای 387 مجله علمی است که از این تعداد 112 مجله موفق به دریافت رتبه علمی پژوهشی و علمی ترویجی از وزارت خانه های علوم و بهداشت شده اند ، گفت : همچنین 15 مجله علمی در پایگاه بین المللی Scopus ، یک مجله در پایگاه بین المللی ISI JCR ، 13 مجله ISI WOS ESCI ، 2 مجله ISI listed و یک مجله در پایگاه PubMed نمایه هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بولتن نیوز
1397/07/14
23:06
> رییس دانشگاه صدا و سیما از انتشار نخستین مجله علمی پژوهشی در حوزه رادیو و تلویزیون با بالاترین درجه اعتبار علمی و پژوهشی در این دانشگاه خبر داد .
> به گزارش بولتن نیوز ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما ، دکترشهاب اسفندیاری ، رییس دانشگاه صدا و سیما گفت : به تازگی اعتبار علمی پژوهشی به مجله رسانه های دیداری و شنیداری دانشگاه صدا و سیما اعطا شده است و این نخستین مجله علمی پژوهشی در حوزه رادیو و تلویزیون در ایران است که بالاترین درجه اعتبار علمی و پژوهشی را توانسته از وزارت علوم تحقیقات و فناوری بگیرد .
وی ادامه داد : ما در این سالها از جهت علوم و فنون رسانه ای با فقر نشریات علمی پژوهشی و کمبود آن مواجه بودیم و اساتید این حوزه با مشکل فقدان نشریات با اعتبار علمی پژوهشی روبرو بودند تا بتوانند مقاله ها و حاصل تحقیق هایشان را در حوزه رادیو و تلویزیون و رسانه های دیداری و شنیداری منتشر کنند .
اسفندیاری در ادامه افزود : ما برای کسب این اعتبار ، سه شماره آخر را جهت ارزیابی اعتبار به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ارائه کردیم و آنها در کمیسیون هایشان بررسی کرده و در تاریخ 7 مهرماه سال جاری گواهی اعطای اعتبار علمی پژوهشی به نشریه رسانه های دیداری دانشگاه صدا و سیما صادر شد .
وی با توضیحی درباره شماره های گذشته این مجله بیان داشت : شماره های قبلی این نشریه با عنوان رادیو و تلویزیون منتشر می شد ، اما با توجه به تاکید وزارت علوم روی انتخاب اسامی فارسی برای نشریات علمی پژوهشی به توصیه این وزارت خانه پیشنهاد دادیم تا عنوان رسانه های دیداری و شنیداری برای این نشریه انتخاب شود چرا که دامنه موضوعات آن به این حوزه مربوط بود و اساتید دانشگاه مقاله های حوزه خود را در این نشریه به چاپ می رساندند .
رییس دانشگاه صدا و سیما ادامه داد : با توجه به رسانه های جدیدی که در فضای مجازی داریم ، امکان انتشار مقاله های علمی پژوهشی در رسانه های جدید علاوه بر رادیو و تلویزیون نیز یک امتیاز است و دامنه موضوعاتی که در این نشریه به چاپ می رسد گسترده تر خواهد شد .
وی ضمن توضیحاتی درباره روند رو به رشد در این نشریه بیان داشت : شماره های بعدی این نشریه با اعتبار علمی پژوهشی و با عنوان رسانه های دیداری و شنیداری منتشر می شود که در سایت ما و چندین بانک اطلاعاتی (در پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی ، پایگاه اطلاعات جامع علوم انسانی ، بانک اطلاعات نشریات کشور (مگ ایران) ، سایت مرجع دانش که همه مقاله ها با شناسه اختصاصی (دی او آی) که شناسه دیجیتال مقاله های علمی پژوهشی است) قابل دریافت است .
همچنین از وزارت ارشاد مجوز نشر چاپی و الکترونیکی دریافت کردیم و امیدوارم این مجله تبدیل به مرجعی برای انتشار آخرین تحقیقات و مطالعات در حوزه رادیو و تلویزیون و رسانه های جدید باشد که دانشجوها و اساتید و پژوهشگران ما انجام می دهند .
وی با اشاره به هدف از انتشار این مجله گفت : مخاطبان این مجله ها دانشجوها ، پژوهشگران و اساتید هستند .
هدف ما این است که آخرین دستاوردهای علمی پژوهشی در آنها منتشر شود .
معاونت پژوهش و فناوری که در ساختار همه
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بولتن نیوز
1397/07/14
23:06
دانشگاه ها وجود دارد ، در سالهای گذشته با معاونت آموزشی دانشگاه صدا و سیما ادغام شده و عملا حذف شده بود و این اتفاق لطمه به حوزه پژوهش بود چرا که در دانشگاه ها آموزش کار پرحجم و پرمراجعه ای است و وقتی فردی هم کار آموزش و هم کار پژوهش را بخواهد انجام دهد ، قطعا دچار مشکل خواهد شد و ما با موافقت رئیس سازمان صدا و سیما ، معاونت پژوهشی و فناوری را در ساختار جدید احیا کردیم که بزودی ابلاغ خواهد شد و با فعالیت مجدد این معاونت امیدواریم کار پژوهشی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز توسعه پیدا کند و در حال مذاکره با نهادهایی در داخل و خارج از سازمان صدا و سیما برای قراردادهای پژوهشی هستیم .
افرادی که در خارج از این دانشگاه هستند متقاضی هستند که اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی ما موضوع های تحقیق هایشان را متناسب با نیازهای آنها تعریف کنند .
وی ادامه داد : ما از معاونت سیما ، مرکز طرح و برنامه ریزی و حوزه های فنی فهرستی از نیازهای پژوهشی دریافت کردیم .
همچنین از بیرون از سازمان هم با سازمان امور سینمایی مذاکراتی برای همکاری در حوزه پژوهشی داریم که انشاله بزودی قراردادی فی مابین منعقد می شود .
دانشگاه صدا و سیما می تواند بخشی از تحقیق هایی که آنها در حوزه سینمای ایران نیاز دارند را برایشان انجام دهد .
اسفندیاری همچنین با اشاره به همکاری با موسسه رسانه ای اوج نیز بیان داشت : سازمان رسانه ای اوج نیز از ما تقاضا داشته تا در حوزه پژوهشی و آموزشی برای تربیت فیلمنامه نویسان همکاری داشته باشیم و تفاهم نامه ای در حال امضا است و انشاله هم در حوزه پژوهشی و هم آموزشی همکاری هایی صورت خواهد گرفت .
رییس دانشگاه صدا و سیما درباره استقبال دانشجوها از شماره های گذشته این مجله گفت : در گذشته هم به دلیل اینکه تنها مجله اختصاصی در حوزه رادیو و تلویزیون بود ، هر دانشجویی که می خواست منبعی برای تحقیق هایش پیدا کند ، به این مجله مراجعه می کرد و نیازهای خود را برآورده می کرد ، هر چند هنوز اعتبار علمی پژوهشی دریافت نکرده بود ، اما مقاله هایی که در آن منتشر می شد مقاله های استادان و دانشجوهای ما بود که کیفیت بالایی داشت .
از طرفی کسانی که در حوزه رادیو و تلویزیون پژوهش داشتند این مجله را به خوبی می شناختند .
وی در پایان نیز گفت : از این به بعد به این دلیل که مجله ما امتیاز علمی پژوهشی دریافت کرده است و از طرفی هم انتشار مقاله در محله های علمی پژوهشی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی واجد امتیاز است ، طبعا ما انتظار داریم که با استقبال گسترده تری برای انتشار مقاله از خارج از دانشگاه صدا و سیما مواجه شویم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
مهر
1397/07/14
14:48
> معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور از اخذ درجه علمی – پژوهشی برای دو نشریه به زبانهای عربی و انگلیسی در حوزۀ پژوهش دانشگاه خبر داد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم ، محمد علی کریمی با اشاره به اخذ درجه علمی – پژوهشی برای دو نشریه به زبانهای عربی و انگلیسی در حوزۀ پژوهش گفت : اولین نشریۀ دانشگاه به زبان عربی با عنوان «دراسات حدیثه فی نهج البلاغه» ، به مدیرمسئولی علیرضا دل افکار و سردبیری محمدعلی آذرشب و همچنین اولین نشریۀ انگلیسی زبان در حوزۀ علوم ریاضی با عنوان «Control and Optimization in Applied Mathematics» از شمارۀ اول به مدیرمسئولی خدیجه احمدی آملی و سردبیری عقیله حیدری موفق به اخذ درجۀ علمی – پژوهشی شدند .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور از دانشگاهیان پیام نور در خواست کرد ، با ارسال مقالات علمی – پژوهشی و تقویت کیفیت نشریات در ارتقاء جایگاه پژوهشی دانشگاه مشارکت کنند .
1
فهرست