وزارت علوم - مطبوعات 16 مهر 97
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت 12:56
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7840866 روزنامه آفرينش
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
7831934 وطن امروز
روساي واحدهاي دانشگاهي
7840970 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/07/15
> شرکت وزیر علوم در اجلاس علم و فناوری ژاپن منصور غلامی وزیر علوم در راس هیاتی در پانزدهمین اجلاس علم و فناوری در جامعه که در کشور ژاپن درحال برگزاری است ، شرکت کرد .
> شرکت وزیر علوم در اجلاس علم و فناوری ژاپن منصور غلامی وزیر علوم در راس هیاتی در پانزدهمین اجلاس علم و فناوری در جامعه که در کشور ژاپن درحال برگزاری است ، شرکت کرد .
به گزارش وزارت علوم ، در این اجلاس میزگرد وزیران علوم و فناوری با حضور وزرای علوم 20 کشور به ریاست وزیر علوم و فناوری ژاپن برگزار شد .
منصور غلامی وزیر علوم در این میزگرد به ارائه گزارشی از روند علم و فناوری و دستاوردهای آن و توسعه دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی در سطح کشور پرداخت .
وی همچنین بر ضرورت بین‎المللی‎سازی آموزش ، انجام مبادلات دانشگاهی و علمی بدون محدودیت برای توسعه علم و فناوری و تحقق جهش علمی و چرخش مغزها ، انتقال بین المللی علوم میان دانشمندان و فناوران و برداشتن مرزها ومحدودیتهای موجود برای تحقق توسعه پایدار تاکید کرد .
وزیر علوم گفت : علم و دانش پدیده ای بین المللی است که متعلق به تمام مردم در سراسر جهان است و تحمیل تحریم و محدودیتهای علمی و اقتصادی در تباین با حقوق بشر و توسعه پایدار قرار داشته و برای ما قابل قبول نیست .
جزئیات آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید با ابلاغ آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت جزئیات زمان و نحوه حضور و حمایت ها از متقاضیان شرکت در این آیین نامه تشریح شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، آیین نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت ابلاغ شد که براساس آن نحوه حضور اعضای هیات علمی جدید و اساتید با سابقه مشخص شد .
در این آیین نامه آمده است : «عضو هیات علمی متقاضی استفاده از فرصت مطالعاتی نباید در دو سال گذشته رکود علمی داشته باشد .
دوره فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت برای اعضای هیات علمی در دوره پیمانی دست کم 6 ماه تمام وقت یا 12 ماه نیمه وقت و در دوره رسمی آزمایشی 3 ماه تمام وقت یا 6 ماه نیمه وقت است .
براساس بندهای «د» ماده 12 و 14 آیین نامه استخدامی برای تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی که از ابتدای سال 98 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می کنند گذراندن فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت الزامی است .
اعضای هیات علمی دارای مرتبه علمی دانشیار و استادی نیز با گذراندن دوره های تمام وقت 3 ماهه یا پاره وقت 6 ماهه از مزایای تشویقی فرصتها بهره مند می شوند .
موسسه می تواند آیین نامه ترفیع خود را به گونه ای اصلاح کند که امتیازات مربوطه برای استادان و دانشیاران اعزام شونده به فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شود .
برای استفاده مجدد از فرصت مطالعاتی(جز فرصت مطالعاتی الزامی در دوره های پیمانی و رسمی آزمایشی) یابد دست کم 5 برابر زمان دوره فرصت مطالعاتی قبلی از اتمام آن دوره گذشته باشد .
مدت استفاده از مرخصی بدون حقوق نیز به این مدت اضافه می‎شود .
در موارد بسیار خاص با تشخیص هیات رئیسه در خصوص اینکه عضو هیات علمی از تجربه کافی در صنعت یا جامعه برخوردار است یا در رشته‎هایی که امکان فرصت مطالعاتی فراهم نباشد موسسه شرایط جایگزین تعیین و اجرا می کند .
مدت دوره فرصت مطالعاتی در شرایط پاره وقت براساس میزان حضور عضو هیات علمی در واحد عملیاتی محاسبه می‎شود .
عضو هیات علمی در طول دوره از حمایتها و تسهیلات واحد عملیاتی متبوع بهره‎مند می‎شود .
موسسه‎ها به صلاحدید در مدت فرصت مطالعاتی برای گسترش دوره‎ها از عضو هیات علمی خود پشتیبانی مالی می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/07/15

» آخرین فرصت جدیدالورودها برای استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان دانشجویان جدید الورود فقط تا 30 مهر 97 فرصت دارند تا با مراجعه به وبگاه بنیاد ملی نخبگان برای استفاده از تسهیلات دانشجویی این بنیاد ، ثبت نام کرده و تشکیل پرونده دهند .
به گزارش خبرنگار مهر ، دانشجویان جدیدالورود سال تحصیلی 98 97 برای بهره‏مندی از جایزه تحصیلی بنیاد ملی نخبگان تا 30 مهر 97 فرصت دارند ثبت نام کرده و تشکیل پرونده دهند .
دانشجویان جدیدالورود واجد شرایط در سال تحصیلی 98 97 میتوانند به وبگاه بنیاد ملی نخبگان استان تهران به نشانیTehran .
bmn .
ir مراجعه کرده و ضمن مشاهده اطلاعیه چگونگی بهره‎مندی از جایزه تحصیلی بنیاد ملی نخبگان از سایر اخبار و اطلاعات مرتبط آگاهی یابند .
براساس این گزارش ، 30 مهر97 آخرین فرصت دانشجویان برای ثبت نام در وبگاه بنیاد ملی نخبگان برای بهره مندی از جایزه تحصیلی بنیاد ملی نخبگان است .
طی یک نظرسنجی؛ آکسفورد به عنوان معتبرترین دانشگاه انگلیس انتخاب شد مرکز نظرسنجی بین المللی "YouGov" یک نظرسنجی از دانشگاههای انگلیس انجام داد و معتبرترین دانشگاه انگلیس را از مردم این کشور جویا شد .
به گزارش ایسنا و به نقل از آکسفورد استیودنت ، مرکز نظرسنجی بین المللی "YouGov" اخیرا یک نظرسنجی راجع به دانشگاهها در انگلیس انجام داده است که در این نظرسنجی دانشگاه "آکسفورد" به عنوان معتبرترین دانشگاه انگلیس برگزیده شد .
در این نظرسنجی ، نظرات یک هزار و 640 بزرگسال انگلیسی گردآوری شد .
سوال نظرسنجی این بود : به نظر شما معتبرترین دانشگاه انگلستان چه دانشگاهی است؟ پاسخ اکثر این افراد ، دانشگاه "آکسفورد" بود .
"آکسفورد" توانست 41 درصد از آراء را به خود اختصاص دهد .
دانشگاه "کمبریج" نیز 23 درصد از آراء را از آن خود کرد .
جالب توجه است که گزینه"نمی دانم" نسبت به دانشگاه "کمبریج" میزان بیشتری را کسب کرد و 30 درصد از جمع آراء شد .
در ین نظرسنجی آکسفورد ، 18 درصد بیشتر از کمبریج رای کسب کرد .
در این بررسی از افراد جامعه با گروه های سنی متفاوتی نظرسنجی صورت گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
وطن امروز
1397/07/15
> اعلام سقف مبلغ وام شهریه دانشجویان رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم سقف مبلغ و تعداد نیم سال قابل پرداخت وام شهریه به دانشجویان برای هر مقطع تحصیلی را اعلام کرد و گفت : ثبت نام وام شهریه از یک آبان آغاز می شود .
> اعلام سقف مبلغ وام شهریه دانشجویان رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم سقف مبلغ و تعداد نیم سال قابل پرداخت وام شهریه به دانشجویان برای هر مقطع تحصیلی را اعلام کرد و گفت : ثبت نام وام شهریه از یک آبان آغاز می شود .
ذوالفقار یزدان مهر با اشاره به افزایش وام شهریه دانشجویان در سال تحصیلی جدید به مهر گفت : این وام به دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه های آزاد اسلامی ، پیام نور ، غیرانتفاعی و علمی و کاربردی پرداخت می شود .
بر اساس اعلام یزدان مهر ، در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تا 4 نیم سال تحصیلی با سقف 5 میلیون ریال ، در مقطع کارشناسی تا 8 نیم سال با سقف 5 میلیون ریال ، در مقطع ارشد تا 4 نیم سال تحصیلی با سقف 11 میلیون و 500 هزار ریال و در مقطع دکترا تا 8 نیم سال تحصیلی با سقف 25 میلیون ریال پرداخت می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/07/15
> *با حکم رئیس دانشگاه بیرجند ، امید ربیعی مطلق ، عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند ، به عنوان رئیس جدید دانشکده علوم ریاضی و آمار دانشگاه منصوب شد .
> *با حکم رئیس دانشگاه بیرجند ، امید ربیعی مطلق ، عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند ، به عنوان رئیس جدید دانشکده علوم ریاضی و آمار دانشگاه منصوب شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/07/16
> گروه جامعه : آزمون های یوس و ست برای تمام دانشگاه های کشور ترکیه در تمام رشته ها اردیبهشت هر سال برگزار می شود .
> پاشنه در این دانشگاه ها با اسم رمز 2 هزار تا 13 هزار و 500 لیر شهریه سالانه به روی پذیرفته شدگان ایرانی باز می شود .
این به جز هزینه هایی است که مؤسسات آموزشی فعال از داوطلبان می گیرند و خود تا 11 میلیون تومان می رسد .
به این رقم هزینه های سفر و اقامت برای شرکت در آزمون را هم اضافه کنید .
کنکور ترکیه حتی در ایران هم برگزار می شود ، آن هم با مجوز رسمی ! در حالی که دولت در رتق و فتق بازار مانده و مشغول تنفس مصنوعی دادن به برجام است و مجلس نیز کمر همت برای بررسی و تصویب FATF بسته ، خارجی ها هم مهندسی نیروی انسانی کشور را در دست گرفته اند .
دمیدن بر آتش مهاجرت و وعده های بورسیه های تحصیلی و رهایی از عرصه های بزرگ آزمون های سراسری مقاطع مختلف ، بخشی از پروژه ای است که در غفلت مسئولان در حال انجام است .
در حالی که در سال های اخیر مسئولان با اذعان بر اثرات مخرب آموزشی و تربیتی کنکور و مانع تراشی های این غول پیر بر سر آموزش و پرورش حذف آن را هدف گرفته اند ، اما از آنجا که این آزمون کهنه کار با حمایت مافیای کنکور به اژد های هفت سر تبدیل شده ، هر سرش را که می زنیم چند سر دیگر در می آورد .
آزمون یوس و ست و تومر سر های دیگر کنکور خودمان هستند که جلوی در ورودی دانشگاه های ترکیه خفته اند و کهنه سربازان تست زنی تربیت شده آموزش و پرورش ایران قصد شکست آن ها را کرده اند .
در این راه تعدادی از مؤسسات کنکوری هم زحمت سودجویی از این مسیر را به عهده گرفته اند و داوطلبان را برای این آزمون ها آماده می کنند .
در این راستا آماده سازی داوطلبان ایرانی برای شرکت در آزمون را مؤسساتی بر عهده گرفته اند که به سرعت در حال گسترش فعالیت خود هستند .
استقبال پولی دانشگاه های ترکیه از دانشجویان ایرانی «جوان» با فعال ترین مؤسسه آموزشی در زمینه برگزاری آزمون های یوس و ست تماس گرفت و طبق اظهارات مدیر این مؤسسه ، برای تمام دانشگاه های کشور ترکیه ، در تمام رشته ها برگزار می شود .
پذیرفته شدگان ایرانی بین 2 هزار تا 13 هزار و 500 لیر در سال بسته به دانشگاه و رشته پذیرفته شده باید شهریه بدهند .
البته این هزینه در مقاطع بالاتر متفاوت خواهد بود و آزمون ورودی در آن ها نیز با عنوان ALES برگزار می شود .
وقتی درباره مجوز این مؤسسه و دامنه فعالیت های آن سؤال می کنم ، آقای مدیر پاسخ می دهد : ما مجوز تولید محتوای آموزشی از وزارت ارشاد را داریم و دانشجو اعزام نمی کنیم .
وی همچنین در مورد نحوه برگزاری آزمون می افزاید : اگر امکان حضور داشته باشید که در کشور ترکیه آزمون می دهید ، در غیر این صورت به شکل غیرحضوری و اینترنتی شرکت می کنید .
مدیر مؤسسه ادامه می دهد : برای بهره مندی از خدمات این مؤسسه آموزشی در سطح آزمون یوس که ویژه ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است ، 9 میلیون تومان باید هزینه کنید .
وی ادامه داد : این به جز یک میلیون و 750 هزار تومانی است که بابت جزوه ها و محتوای آموزشی می پردازید .
بررسی فعالیت رو به گسترش این مؤسسات نشان می دهد که ظرفیت سازی آن ها به گونه ای است که راه را برای سایر کشور ها و دانشگاه های خارجی به منظور جذب دانشجویان و نخبگان ایرانی هموار می کند و این یعنی خالی شدن تدریجی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از نخبه های علمی و آن به نوبه خود یعنی خالی شدن بازار کار از متخصصان و این یعنی خالی شدن آینده از سرمایه های انسانی .
علاوه بر این که به کاهش کیفیت دانشگاه های داخل و از دست دادن امتیاز گردشگری علمی می انجامد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/07/16

یوسی ها بیشتر داوطلب دندانپزشکی و پزشکی هستند در مقابل ورود آسان به دانشگاه های ترکیه باعث می شود دانشجویان ایرانی کشور همسایه ترکیه را برای دور زدن کنکور و بازگشت به کشور برای ادامه تحصیل در رشته ها و دانشگاه های پرمخاطب انتخاب کنند و با این کار هزینه دور زدن کنکور حتی برای پولدار ها هم کاهش پیدا کند .
چنانچه طبق آمار مؤسسه ای که با «جوان» گفتگو کرد ، بالاترین تقاضا برای شرکت در آزمون یوس متعلق به داوطلبان رشته های دندانپزشکی و پزشکی است .
حالا هر چقدر هم که وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی آن را رد و تکذیب کنند .
از آنجا که تبعات اجتماعی و فرهنگی بی ثباتی اقتصادی همیشه ماندگارتر از پیامد های پولی و مالی است .
نوسانات اخیر بازار در کشور ما هم فضا را مستعد سودجویی پدرخوانده های کنکور کرده است ، به طوری که نه تنها کنکور داخلی قصدحذف شدن ندارد بلکه کنکور های متعددی در کشورمان برگزار می شود .
بسیاری از این کنکور ها متعلق به سایر کشورهاست .
این در حالی است که گزارش های منتشر شده در هفته های گذشته حاکی از این است که ایران ظرف 30 سال آینده دیگر جوان نخواهد بود و بهره وری از نیروی انسانی جزو اولویت های مدیریتی آینده کشور به شمار می رود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/15
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص جداول رشته های امتحانی و مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 منتشر شد .
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص جداول رشته های امتحانی و مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 منتشر شد .
در بخشی از این اطلاعیه آمده است؛ بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 میرساند ، براساس قانون "سنجش و پذیرش دانشجو در دورههای تحصیلات تکمیلی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی" مصوب 94/12/18 مجلس محترم شورای اسلامی و همچنین مصوبات "شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی" آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 با شرایط زیر برگزار خواهد شد .
لذا ضرورت دارد تمامی متقاضیان ورود به دوره های فوق در کلیه رشته های امتحانی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی در رشته های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی در این آزمون شرکت نمایند .
لازم به ذکر است پذیرش براساس قانون مذکور و مطابق این اطلاعیه و شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش آزمون مذکور (که در زمان ثبتنام توسط این سازمان منتشر می‎شود) ، صورت خواهد گرفت .
عناوین رشته های امتحانی ، رشته و گرایشهای پذیرنده دانشجو ، دروس امتحانی هر رشته و ضرایب هر درس مطابق جدول زیر است : سایر شرایط و ضوابط 1 تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی میتوانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی در آزمون ورودی شرکت نمایند .
2 دارندگان مدرک معادل دوره کارشناسی در صورتی که مشمول آئین نامه ابلاغی شماره 2/77633 مورخ 92/05/28 توسط معاون آموزشی وزارت متبوع باشند ، میتوانند در آزمون شرکت نمایند .
3 مؤسسات برای پذیرش دانشجو در مهرماه از داوطلبانی می توانند پذیرش به عمل آورند که حداکثر تا سی و یکم شهریورماه همان سال (سال 1398) فارغ التحصیل شوند .
تاریخ فارغ التحصیلی برای داوطلبانی که شروع تحصیل آنان در صورت وجود ظرفیت نیمسال دوم است ، سی ام بهمن ماه همان سال (سال 1398) خواهد بود .
4 پذیرفته شدگان قطعی (نهایی) رشته های دوره روزانه سال 1397 چه در دانشگاه محل قبولی ثبت نام کرده و چه ثبت نام نکرده باشند اجازه ثبت نام و شرکت در آزمون سال 1398 را نخواهند داشت .
5 تمامی داوطلبان در تمامی رشته های امتحانی یک دفترچة سوال و یک پاسخنامه دریافت خواهند کرد .
6 در رشته های امتحانی برنامه ریزی شهری ، منطقه ای و مدیریت شهری (کد 1350) ، طراحی شهری (کد 1351) ، معماری (کد 1352) ، نمایش عروسکی (کد 1356) ، هنرهای نمایشی و سینما (کد 1357) ، هنرهای تصویری و طراحی (کد 1358) ، هنرهای موسیقی (کد 1360) ، طراحی صنعتی (کد 1362) ، طراحی پارچه و لباس (کد 1364) از داوطلبانی که با توجه به نمره اکتسابی ، مجاز به انتخاب رشته شده و فرم انتخاب رشته اینترنتی را نیز تکمیل نموده باشند ، تا چند برابر ظرفیت آزمون عملی/تشریحی/پروژه به عمل خواهد آمد .
7 سایر شرایط و ضوابط در دفترچة راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد ناپیوسته) درج خواهد شد .
8 هر داوطلب علاوه بر رشته امتحانی اصلی ، در صورت داشتن شرایط (طبق مندرجات دفترچه راهنما که در زمان ثبت نام منتشر می گردد) می تواند در یکی از رشته های امتحانی شناور که (در جدول رشته های امتحانی با علامت * مشخص شده) ، به عنوان رشته امتحانی دوم ثبت نام نماید .
فایل جداول مربوط به مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 در متن همین اطلاعیه بر روی سایت سازمان سنجش قابل دریافت می باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/07/15
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص تاریخ و زمان اعلام اسامی معرفی شدگان رشته های تحصیلی نیمه متمرکز آزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص تاریخ و زمان اعلام اسامی معرفی شدگان رشته های تحصیلی نیمه متمرکز آزمون سراسری سال 1397 منتشر شد .
در قسمتی از این اطلاعیه آمده است؛ پیرو اطلاعیه مورخ 97/06/20 بدین وسیله به اطلاع کلیه متقاضیان رشته های نیمه متمرکز آزمون سراسری سال 1397 می رساند که اسامی معرفی شدگان رشته های تحصیلی مربوط به همراه اطلاعیه حاوی برنامه زمانی انجام مراحل مصاحبه و سایر مراحل گزینش در روز چهارشنبه مورخ 97/07/18 از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانیwww .
sanjesh .
org اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
تشکل دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/15
> سال تحصیلی جدید در حالی چند روزی است با سامان یافتن فعالیت های آموزشی دانشگاه ها آغاز شده است که فعالیت های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه ها نیز به تبع بازگشایی دانشگاه ها حال و هوای دیگری پیدا کرده و تشکل های دانشجویی این روزها بیشتر درگیر معرفی فعالیت های خود به دانشجویان جدیدالورود و تلاش برای جذب بدنه تازه وارد در تشکل های دانشجویی هستند.
> سال تحصیلی جدید در حالی چند روزی است با سامان یافتن فعالیت های آموزشی دانشگاه ها آغاز شده است که فعالیت های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه ها نیز به تبع بازگشایی دانشگاه ها حال و هوای دیگری پیدا کرده و تشکل های دانشجویی این روزها بیشتر درگیر معرفی فعالیت های خود به دانشجویان جدیدالورود و تلاش برای جذب بدنه تازه وارد در تشکل های دانشجویی هستند .
این مناسبت انگیزه ای شد تا نگارنده به عنوان یک فعال سابق دانشجویی برخی مطالب و دغدغه هایی را که عموما در مجموعه های دانشجویی نادیده انگاشته می شوند با فعالان دانشجویی در میان بگذارد .
واقعیت آنکه وقتی شور و حرارت مجموعه های دانشجویی برای تشکیل ستاد استقبال از دانشجویان جدیدالورود یا تکاپوی تشکل های دانشجویی در اردوهای مخصوص این دانشجویان که عموما در مهرماه بخش عمده ای از وقت فعالان دانشجویی را به خود معطوف می کند ، می بینید دو موضوع بیشتر در ذهن پررنگ می شود که پیرامون کمیت و کیفیت نیروی انسانی در مجموعه تشکل های دانشجویی است .
مساله ای که معمولا از سوی فعالان دانشجویی به عنوان یکی از معضلات محیط دانشجویی تلقی می شود ، نیروی انسانی فعال در تشکل های دانشجویی است؛ این مساله آن قدر برای فعالان دانشجویی اهمیت دارد که برای کسب توفیق در جذب نیروی انسانی ، کارگاه های مختلفی نیز در طول سال برگزار می کنند .
اما خوب است فعالان دانشجویی جدا از فرضیات گذشته و آنچه تاکنون آموخته اند ، روی این سوال تامل بیشتری کنند و به جمع بندی برسند که آیا میزان نیاز یک تشکل برای جذب نیروی انسانی پیش از آغاز سال تحصیلی مشخص شده؟ یا هر تعداد دانشجویی که خواهان فعالیت در یک مجموعه دانشجویی باشند ، امکان فعالیت شان وجود دارد؟ و اگر بر فرض همه دانشجویان یک دانشگاه مقابل دفتر یک تشکل دانشجویی صف بکشند و خواهان عضویت و فعالیت در تشکل دانشجویی شوند ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا احتمال می دهند تعداد بالای نیروی انسانی باعث بروز بحران در آن مجموعه دانشجویی می شود؟این فرضیه که برای ایجاد یک فهم مشترک با بزرگ نمایی همراه بود در ابعاد کوچک تر نیز به نوعی صدق می کند و مجموعه های دانشجویی عموما با بحران مدیریت نیروی انسانی عضو و فعال روبه رو هستند و توانایی فعال کردن اعضای اسمی خود را به دلایل گوناگون ازجمله خلأ ایده و راهبرد صحیح ندارند که بعضا منجر به بحرانی شدن این مجموعه ها نیز شده است ، به طوری که این مجموعه های دانشجویی به دلیل عدم توانمندی فعال کردن همان ظرفیت موجود ، زمینه سرخوردگی و بعضا جدایی یا پشیمانی از حضور و اتلاف عمر را در نیروی انسانی خود فراهم می کنند .
شاید یکی از دلایل اصلی چنین رخدادی در مجموعه های دانشجویی ، عدم تعیین مشخص و شفاف خدماتی است که تشکل های دانشجویی می توانند به دانشجویان ارائه کنند و بعضا دانشجویان به دلیل عدم اطلاع از آنچه قرار است با حضورشان در این مجموعه های دانشجویی کسب کنند ، دچار برداشت ناصحیح از فعالیت های دانشجویی می شوند که احتمال سرخوردگی ها را نیز در آینده بالا می برد .
ضمن اینکه توجه به محتوا و عمق بخشی به نیروی انسانی فعال به عنوان یکی از اصلی ترین خدمات مجموعه های دانشجویی برای اعضای خود باید در نظر گرفته شود .
محتوای درست و هدایتگر در تشکل های دانشجویی آنقدر مهم است که درصورت عدم توجه به آن بی تعارف باید گفت سایر فعالیت های دانشجویی ، حتی آن اقداماتی که در برداشتی مجزا فعالیت های خوبی هستند ، خود زمینه دوری از حرکت در مسیر درست را فراهم می کنند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
تشکل دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/15
نه اینکه این فعالیت ها اعم از برگزاری مراسم فرهنگی ، سیاسی همسو با گفتمان انقلاب اسلامی در دانشگاه ها اعمال بدی باشند ، اتفاقا همه شان اقدامات خوبی هستند اما همچون حجاب نورانی عمل می کنند .
حجاب نورانی جنسش از نور است؛ یعنی وقتی به خود عمل نگاه می شود عیب و ایرادی در آن نیست ، اما حجاب هاى نور همان طور که هرکدام به اندازه سعه وجودى و قابلیت شان جلوه گاه وجه حق بوده و آن را نشان مى دهند ، در همان حال حجاب هاى وجه او نیز هستند و یحتمل در ادامه مسیر مشکل ساز می شوند و ضریب ریزش درون مجموعه تشکل های دانشجویی را بیشتر می کنند .
یکی دیگر از مسائلی که در تشکل های دانشجویی اسلامگرا حتما باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و بعضا نیازمند یک انقلاب ذهنی در این مجموعه هاست ، تعیین چشم انداز برای تربیت نیروی انسانی است .
این چشم انداز نیازمند این است تا یک مجموعه دانشجویی به این مهم توجه داشته باشد که قرار است جوان دانشجوی فعال در آن مجموعه چه وظایف و نقش هایی را در آینده و پس از دوران تحصیل برعهده گیرد؟ و قرار است یک تشکل دانشجویی کدام خلأها را در زندگی این جوان در آموزش عالی برطرف کند؟ کدام یک از این مسئولیت ها قطعی و کدام محتمل است؟ و آیا تفاوتی میان سیر تربیتی دختران و پسران دانشجو در جریان اسلامگرا وجود دارد؟ به نظر می رسد پاسخ به این جنس سوالات می تواند ظرفیت های جدیدی را پیش روی دانشجویان باز کند .
اینکه بپذیریم کمک برای تربیت یک نیروی انسانی مطلوب در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی که هم نسبت به سبک زندگی مطلوب دینی آگاهی داشته باشد و هم به آن عمل کند ، یکی از آن مباحث نادیده انگاشته شده است .
برای هر جوان دانشجویی که در مجموعه های دانشجویی فعالیت می کند برخی نقش ها و مسئولیت ها همچون همسر بودن ، پدر و مادر بودن و خصوصا برای پسران اشتغال و فعالیت به منظور کسب درآمد حلال در آینده قطعی است؛ اما کجای مجموعه دانشجویی برای این بخش از نقش های قطعی و حتمی اعضا طراحی و برنامه ای دارد؟ تشکل های دانشجویی برای اینکه اعضایشان در آینده بدون اینکه نیازمند استخدام و به کارگیری باشند و به جمعیت پشت میزنشین افزوده شوند ، باید در حوزه کارآفرینی و بخش های دانش بنیان یا تولید مطالعات ، نشست هایی را سامان دهند .
روش کسب درآمد از آن مسائلی است که در سیستم آموزشی کشور کمتر سخنی از آن گفته می شود و نیازمند یک اقدام جدی در مجموعه های دانشجویی است که معمولا نه تنها مورد توجه قرار نمی گیرد ، بلکه اقدامات و انتظاراتی خلاف این برای تسهیل در روند جذب و استخدام نیز در بخشی از بدنه جریان دانشجویی حاصل می شود .
یکی دیگر از بخش هایی که در جریان دانشجویی عموما کمرنگ یا نادیده انگاشته می شود ، توجه به ظرفیت مهم دختران دانشجو است .
واقعیت آنکه جریان دانشجویی اسلامگرا بعضا در چارچوب آنچه جریان فمینیستی عمل می کند با عدم توجه به تفاوت ها و نیازهای دختران ، همان برنامه های مردانه جریان دانشجویی را برای این دسته از اعضای خود نیز دنبال می کند و از آنجاکه عموما این برنامه ها با خواسته ها و انتظارات دختران نیز همراه نیست ، منجر به انفعال اساسی بدنه مهمی از دانشجویان و در ادامه سرخوردگی آنها می شود .
کمتر شنیده می شود که تشکل های دانشجویی برای آموزش همسرداری یا تربیت فرزند براساس الگوی درست اسلامی کارگاه ها و جلساتی را در محیط دانشگاه و برای دختران دانشجو برگزار کنند؛ سوال مهم اینکه آیا برای عموم دانشجویان دختر نقشی قطعی تر و مهم تر از این نقش ها را سراغ داریم؟ و آیا همچون فمینیست ها به دنبال از هم پاشیدگی بنیان خانواده هستیم؟ پس چگونه برای این نقش مهم و اساسی زنان در تشکل دانشجویی برنامه ریزی نمی شود؟ واقعیت اینکه عموم جریان دانشجویی نیازمند یک بازتعریف از نحوه فعالیت شان در محیط دانشگاه و نحوه تربیت نیروی انسانی هستند و چه بهتر که این اقدام در آغاز سال تحصیلی صورت گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه جام جم
1397/07/16
> رئیس دانشگاه صداوسیما از انتشار نخستین مجله علمی پژوهشی در حوزه رادیو و تلویزیون با بالاترین درجه اعتبار علمی پژوهشی در این دانشگاه خبر داد .
> شهاب اسفندیاری ، رئیس دانشگاه صداوسیما در گفت وگو با فارس گفت : به تازگی اعتبار علمی پژوهشی به مجله رسانه های دیداری و شنیداری دانشگاه صداوسیما اعطا شده است و این نخستین مجله علمی پژوهشی در حوزه رادیو و تلویزیون در ایران است که توانسته بالاترین درجه اعتبار علمی و پژوهشی را از وزارت علوم تحقیقات و فناوری بگیرد .
وی با توضیحی درباره شماره های گذشته این مجله بیان کرد : شماره های قبلی این نشریه با عنوان رادیو و تلویزیون منتشر می شد ، اما با توجه به تاکید وزارت علوم روی انتخاب اسامی فارسی برای نشریات علمی پژوهشی به توصیه این وزارتخانه پیشنهاد دادیم تا عنوان رسانه های دیداری و شنیداری برای این نشریه انتخاب شود چراکه دامنه موضوعات آن به این حوزه مربوط بود و اساتید دانشگاه مقاله های حوزه خود را در این نشریه به چاپ می رساندند .
رئیس دانشگاه صداوسیما ادامه داد : با توجه به رسانه های جدیدی که در فضای مجازی داریم ، امکان انتشار مقاله های علمی پژوهشی در رسانه های جدید علاوه بر رادیو و تلویزیون نیز یک امتیاز است و دامنه موضوعاتی که در این نشریه به چاپ می رسد گسترده تر خواهد شد .
1
فهرست