وزارت علوم - مطبوعات 17 مهر 97
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت 13:38
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/17
> معاون آموزشی وزیر علوم درآخرین اظهارنظرهای خود درباره وضعیت آموزش عالی ، اعتبار مدارک دانشگاه های مختلف و موضوع ادغام موسسات آموزش عالی با دانشگاه نکاتی را مطرح کرد.
> معاون آموزشی وزیر علوم درآخرین اظهارنظرهای خود درباره وضعیت آموزش عالی ، اعتبار مدارک دانشگاه های مختلف و موضوع ادغام موسسات آموزش عالی با دانشگاه نکاتی را مطرح کرد .
مجتبی شریعتی نیاسر در گفت وگو با مهر درباره اینکه چه تعداد از موسسات آموزش عالی نیازمند ادغام با دانشگاه های دیگر هستند ، گفت : «این موضوع درحال بررسی بوده و بعد از جمع بندی نهایی اعلام می شود .
» او ادامه داد : «ولی درمجموع می توان گفت ، حدود 50درصد مراکز آموزش عالی دولتی زیرخط استاندارد قرار داشته و نیازمند کمک هستند .
» معاون آموزشی وزارت علوم گفت : «ساماندهی آموزش عالی مختص این مراکز است تا بتوانند رشد کنند و شیوه رشد آنها متفاوت است که شامل ادغام ، تجمیع و حتی تغییر ماموریت می شود .
» شریعتی نیاسر «ساماندهی» را یکی از برنامه های ویژه وزارت علوم در سطح کشور عنوان کرد و افزود : «ساماندهی در سه وجه ، ساماندهی موسسات غیردولتی در قالب ادغام ، تجمیع و تغییر ماموریت ، ساماندهی رشته ها در سه گروه کم متقاضی ، پرمتقاضی و همتراز با تاکید بر اولویت دانشگاه های دولتی و ساماندهی محتوایی در زمینه های مختلف و ازجمله بازنگری در دادن مجوز دوره های تحصیلات تکمیلی و افزودن شاخص های جدید در این زمینه انجام خواهد گرفت .
» او همچنین درحاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه شهید چمران اهواز در جمع خبرنگاران گفت : «به تازگی در فضای رسانه ای مطالبی منتشر شده مبنی بر اینکه مدارک تحصیلی برخی مراکز دانشگاهی ممکن است از اعتبار کمتری برخوردار باشد که تاکید می کنم هیچ دستگاه اجرایی کشور و هیچ مرکز دانشگاهی مجاز نیست اعلام کند که مدرک یک دانشگاه یا زیرنظام آموزش عالی مورد تایید آنها نیست .
» او افزود : «از نظر ما مدارک همه دانشگاه های کشور از ارزش یکسانی در مرتبه استخدامی برخوردار هستند و مجموعه نظام آموزش عالی از نظر اعتباری یکسان هستند ، اما اگر یک دستگاه اجرایی به دلایل مختلفی می خواهد از دانش آموختگان یک دانشگاه بیشتر استفاده کند طبیعی است ، چون درهمه جای دنیا و ایران هم وجود دارد اما هیچ دستگاه اجرایی مجاز نیست اعتبار یک مرکز دانشگاهی را نادیده بگیرد یا خدشه ای به آن وارد کند .
» معاون آموزشی وزارت علوم ، ادامه داد : «امروزه در دانشگاه های ما باید شیوه های آموزش متحول شود ، اگر در گذشته شیوه آموزشی این بود که فردی در کسوت استاد و معلم ، مطالبی را در کلاس ارائه دهد و دانشجو آنها را یادداشت کرده و در امتحانات شرکت کند ، این شیوه باید امروز تغییر کند؛ چراکه ما در همه زمینه ها به دنبال نوآوری هستیم .
یکی از این زمینه ها نیز شیوه های آموزش است .
» شریعتی نیاسر گفت : «امسال در سیستم آموزش عالی سال مهارت افزایی و ارتقای اشتغال پذیری است ، به همین منظور برای دانشجویان نیز برنامه ای تنظیم و به دانشگاه ها ابلاغ شده تا متوجه شوند شرایط امروز با گذشته متفاوت است و دیگر کسی که در دانشگاه تحصیل می کند ، نمی تواند در منزلگاه خود منتظر شود تا استخدام شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/17

» او ادامه داد : «افراد باید خود راهکارهای کارآفرینی را بیاموزند و مهارت های عمومی را کسب کنند .
توجه ما به مهارت افزایی و ارتقای اشتغال پذیری در سال جاری به این معناست که اگرچه دستگاه آموزش عالی مسئول اشتغالزایی نیست اما مسئول ارتقای اشتغال پذیری است و باید در این زمینه تلاش کند .
» شریعتی نیاسر ادامه داد : «به دانشگاه ابلاغ شده است که از وقت آزاد دانشجویان برای ارائه دروس اختیاری استفاده کند .
به این ترتیب تا دو درس به صورت رایگان در محدوده سنوات مجاز تحصیل به دانشجویان ارائه می شود .
نمره این دروس نیز در معدل موثر است .
دانشجویان باید برای درس هایی که دانشگاه ها ارائه می دهند ، به آنها مراجعه کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16
> روز گذشته و بعد از گذشت حدود دو ماه از شروع بازنگری در آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت ، جزئیات جدید این آیین نامه منتشر شد؛ آیین نامه ای که باید منتظر نحوه اجرای آن بود .
> فرهیختگان : اعزام اعضای هیات علمی و دانشجویان دکتری برای سپری کردن فرصت مطالعاتی در کشوری دیگر چند ماهی است که دستخوش تغییراتی شده؛ تغییراتی که سرمنشأ آنها به نوسانات ناگهانی بازار ارز و عدم توانایی وزارت علوم و دانشگاه ها برای تامین بودجه موردنیاز اعزام این افراد برمی گردد ، نوساناتی که نه تنها دانشجویان بلکه اساتید و اعضای هیات علمی را نیز درگیر کرده بود ، موضوعی که درنهایت به خاطر عدم ارائه راهکار عملی از سوی مسئولان آموزش عالی باعث تجمع دانشجویان دکتری مقابل وزارت علوم در روز چهارشنبه 11 مهر شد .
هرچند این تجمع نیز بدون حضور مسئولان مربوطه در جمع دانشجویان و پاسخگویی به آنها خاتمه پیدا کرد ، اما بیانیه منتشرشده از سوی آنها نشان از عزم جدی شان برای پیگیری این موضوع داشت؛ بیانیه ای که در بخشی از آن این طور آمده است : «همه دانشجویانی که امروز در اینجا هستند ، چه آنهایی که نامه حمایت مالی دارند و چه آنهایی که هنوز نامه حمایت مالی برایشان صادر نشده ، هزینه های گزافی جهت اعزام به فرصت مطالعاتی متحمل شده اند و در این مدت با اساتید بزرگی در رشته خود در سراسر جهان ارتباط برقرار کرده اند که با برنامه ریزی شما مسئولان دیگر همه آنها از بین رفته است .
در صورت انصراف دوستانی که دعوتنامه از اساتید برجسته دنیا دریافت کرده اند ، دیگر هیچ کس به دانشجویان ایرانی بهایی نخواهد داد و اعتبار کشور ایران زیر سوال خواهد رفت .
اگر تحریم و نوسانات ارزی برای کشور سنگین بوده و صدمات زیادی را به همراه آورده ، چرا باید دانشجویان دکتری ، به طور مستقیم صدمات تحریم و نوسانات ارزی را متحمل شوند و سازمان امور دانشجویان و وزارت علوم از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند؟» در حالی که مسئولان مختلف وزارت علوم در برابر این تجمع دانشجویی سکوت کرده و بعد از گذشت نزدیک به یک هفته هیچ واکنشی نسبت به آن نداشتند ، اما وضعیت فرصت مطالعاتی اساتید و اعضای هیات علمی متفاوت بوده و دلیل این تفاوت هم به خاطر انتشار جزئیات آیین نامه فرصت مطالعاتی از سوی وزارت علوم در روز گذشته است؛ آیین نامه ای که اولین بار در روز پایانی شهریورماه سال 1389 ابلاغ شد .
در تبصره 1 2 3 این آیین نامه که امروز مورد بازنگری قرار گرفته ، درباره فرصت مطالعاتی داخل کشور این طور آمده است : «در این نوع فرصت مطالعاتی عضو هیات علمی منتخب برای تقویت و افزایش توانمندی های پژوهشی یا انجام مطالعه و تحقیق در یک موضوع خاص در سایر موسسات و مراکز تحقیقاتی و صنعتی معتبر به تشخیص موسسه یا در دانشگاه محل خدمت خود به مطالعه و تحقیق می پردازد .
در این نوع فرصت مطالعاتی باید موافقت موسسه میزبان برای انجام فرصت مطالعاتی کسب شود .
» هرچند جزئیات جدید آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت مربوط به اعضای هیات علمی و اساتید تنها یک روز است که به دانشگاه ها ابلاغ شده ، اما موضوع بازنگری درباره آن به ماه ها پیش برمی گردد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16
زمانی که مقام معظم رهبری 20 خردادماه در دیدار با اساتید دانشگاه های کشور درباره اجرای آن این طور گفته بودند : «صنعت زمینه دیگری برای ورود پیشرفت آفرین و رونق بخش دانشگاه ها است و دانشگاه باید از نزدیک با مشکلات صنعت آشنا شود و آنها را حل کند تا نیاز نباشد برای حل مشکلات صنعت نفت یا صنعت برق ، چشم به بیگانگان بدوزیم .
» 20 روز بعد از بیان صحبت های رهبری ، محسن شریفی ، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی پژوهشی وزارت علوم از اجرای فرصت مطالعاتی اساتید آن هم در صنعت سخن به میان آورد؛ طرحی که برای تحقق آن نیازمند بازنگری در آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید بود و این کار از همان زمان آغاز و درنهایت بعد از گذشت بیش از دو ماه به دانشگاه ها ابلاغ شد .
نکته جالب درباره گذراندن فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت آن است که به گفته شریفی ، از همان ابتدا و به نتیجه رسیدن بازنگری ها ، بسیاری از وزارتخانه ها اعم از نیرو و کشاورزی از اجرای آن استقبال کردند؛ آیین نامه ای که در صورت اجرای درست آن می تواند گره های زیادی را از مشکلات صنعت کشور باز کند .
از همان ابتدای طرح بازنگری در آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت ، زمزمه ها درباره تاثیرگذاری بالای این آیین نامه در راستای حل بسیاری از مشکلات کشور و همچنین برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه مطرح شد ، به گونه ای که محمدسعید سیف ، مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم در 10 مهرماه در گفت وگویی از شناسایی نیازهای کشور و رفع آنها در محیط های درسی آن هم به خاطر اجرای این آیین نامه خبر داد و از اجباری بودن طی این دوره از سوی اساتیدی که از سال 98 به بعد استخدام می شوند ، سخن گفت؛ اجباری که قطعا می تواند تاثیرات مثبتی درخصوص رفع مشکلات صنعت داشته باشد .
البته پیش تر عبدالرضا باقری ، قائم مقام وزیر علوم در گفت وگو با «مهر» اجرای این آیین نامه را در راستای انتقال خدمات اعضای هیات علمی به صنعت و جامعه تدوین عنوان می کند و می گوید : «طبق این آیین نامه اعضای هیات علمی که از سال جدید استخدام می شوند ، در دوره پیمانی ، 6 ماه به صورت تمام وقت و در دوره رسمی و آزمایشی ، سه ماه باید در یکی از مراکز اجرایی ، تحقیقاتی یا صنعتی متناسب با رشته تحصیلی شان فرصت مطالعاتی طی کرده و با بازار کار متناسب با آن رشته آشنا شوند .
» با همه این تفاسیر ، با انتشار جزئیات آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید وضعیت چگونگی گذراندن دوره ها از سوی اساتید در صنعت به طور موردی مشخص شد؛ آیین نامه ای که شرایطی را برای گذراندن این دوره از سوی اساتید و اعضای هیات علمی تعیین می کند و یکی از آنها نداشتن رکود علمی از سوی عضو هیات علمی شرکت کننده در فرصت مطالعاتی طی دو سال گذشته است؛ البته این تنها شرط آیین نامه نیست؛ بلکه در بخش دیگری از این آیین نامه این طور آمده : «برای استفاده مجدد از فرصت مطالعاتی (جز فرصت مطالعاتی الزامی در دوره های پیمانی و رسمی آزمایشی) باید دست کم پنج برابر زمان دوره فرصت مطالعاتی قبلی از اتمام آن دوره گذشته باشد .
مدت استفاده از مرخصی بدون حقوق نیز به این مدت اضافه می شود .
» یکی از مهم ترین بخش های این آیین نامه نیز مربوط به دوران حضور اساتید و اعضای هیات علمی در صنعت است؛ موضوعی که در آیین نامه درباره اش این طور نوشته شده : «دوره فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت برای اعضای هیات علمی در دوره پیمانی دست کم 6 ماه تمام وقت یا 12ماه نیمه وقت و در دوره رسمی آزمایشی سه ماه تمام وقت یا 6 ماه نیمه وقت است .
همچنین اعضای هیات علمی دارای مرتبه علمی دانشیار و استادی نیز با گذراندن دوره های تمام وقت سه ماهه یا پاره وقت 6ماهه از مزایای تشویقی فرصت ها بهره مند می شوند و مدت دوره فرصت مطالعاتی در شرایط پاره وقت براساس میزان حضور عضو هیات علمی در واحد عملیاتی محاسبه می شود .
» البته آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت بخش ویژه ای نیز دارد؛ بخشی که در آن تصریح شده است : «در موارد بسیار خاص با تشخیص هیات رئیسه درخصوص اینکه عضو هیات علمی از تجربه کافی در صنعت یا جامعه برخوردار است یا در رشته هایی که امکان فرصت مطالعاتی فراهم نباشد ، موسسه شرایط جایگزین تعیین و اجرا می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16

» آیین نامه درباره حمایت از اعضای هیات علمی که در فرصت مطالعاتی شرکت می کنند نیز نکاتی را مطرح کرده است؛ اینکه عضو هیات علمی در طول دوره از حمایت ها و تسهیلات واحد عملیاتی متبوع بهره مند می شود و همچنین موسسه ها به صلاحدید در مدت فرصت مطالعاتی برای گسترش دوره ها از عضو هیات علمی خود پشتیبانی مالی می کنند ، از جمله این مباحث محسوب می شود .
به رغم اینکه آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت در ابتدای مسیر قرار دارد و نمی توان صرف ابلاغ آن به دانشگاه ها ، درباره ماحصل آن صحبت کرد ، اما نکته قابل ذکر درباره اش آن است که این آیین نامه می تواند مسیرهای تازه ای را برای حل مشکلات صنعت در کشور باز کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
رئیس صندوق رفاه دانشجویان
تفاهم
1397/07/17
> مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با ابلاغ شیوه نامه ای ، نحوه پرداخت و بازپرداخت وام شهریه دانشجویی در تفاهمنامه منعقد شده با بانک قرض الحسنه مهر ایران را اعلام کرد .
> به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران ، براساس مفاد این شیوه نامه ، فهرست تایید شده متقاضیان وام شهریه در هر نیم سال تحصیلی از طریق صندوق رفاه دانشجویان برای پرداخت به بانک قرض الحسنه مهر ایران ارسال می شود .
دانشجویان هر مقطع صرفاً می توانند در یک رشته تحصیلی از وام شهریه استفاده کنند و لازم است تا ثبت نام در حداقل تعداد واحد های تحصیلی و طبق مقررات آموزشی صورت پذیرد .
در این راستا ، پرونده تمامی تسهیلات پس از مراجعه به شعبه در همان مرحله اول توسط دانشجو و ضامن تکمیل و تسهیلات هر نیمسال تحصیلی ، حسب اعلام صندوق ، بدون نیاز به حضور مجدد پرداخت می شود .
همچنین ، مجموع تسهیلات اعطایی به هر دانشجو تا سقف یکصد میلیون ریال ، با یک نفر ضامن معتبر و مازاد بر آن تا سقف دویست میلیون ریال با معرفی دو ضامن معتبر می باشد .
شایان ذکر است ، سقف مبلغ و تعداد نیمسال تحصیلی قابل پرداخت وام شهریه به دانشجو برای هر یک از مقاطع تحصیلی مطابق جدول زیر تعیی می شود و در صورت تغییر در مبلغ ئ تعداد نمیسال تحصیلی قابل پرداخت وام مزبور ، مراتب به صورت کتبی توسط صندوق به بانک قرض الحسنه مهر ایران ابلاغ خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
آموزش عالی
روزنامه جام جم
1397/07/16
> ما در حوزه علمیه در نحوه تتبع ، مطالعه و تحقیق تا حدودی دچار افراط و تفریط هستیم و البته انعکاس بیرونی این قضیه نیز به لحاظ عملی محسوس است .
مقصود از افراط و تفریط در حوزه ها و محورهایی است که طلبه ها مطالعه می کنند .
گاهی بعضی از طلاب و فضلا فقط به مطالعات فقه و اصول می پردازند .
به گفته شهید مطهری ، این مطالعات عموما جنبه تقلیدی دارد نه جنبه نوآوری و نواندیشی که این خود آفتی است .
البته دانشگاه ها نیز به این آفت مبتلا هستند ، اما از حوزه ها کمتر انتظار مطالعات تقلیدی می رود .
زیرا معمولا از قدیم ، تولید اندیشه های نو در دانش های اسلامی متعلق به حوزه ها بوده است .
> از زمان شیخ طوسی به بعد آنچه مشاهده می شود بزرگان ما در مباحث مختلف در حوزه های گوناگون علوم انسانی ایده پردازی می کردند و از کتاب و سنت به مطاله آنچه اقتضای نیاز جامعه بویژه نسل جوان بود می پرداختند و با نگاه های نو ، متناسب با زمانه نظراتشان را ارائه می کردند .
باید توجه داشت یکی از خصایص و ویژگی های مراکز علمی این است که ایده های جدید ارائه کنند و مولد باشند ، این در حالی است که این نوزایی مستلزم وجود شرایط و بسترهای مناسب است؛ بنده معتقدم بسترهای لازم برای تولید فکر در جامعه را باید از بخش های آموزشی و آن هم از دوران ابتدایی ورود به حوزه آغاز کرد .
از جمله معایب نظام آموزشی ما تأکید صرف بر آموزش است ، این در حالی است که آموزش باید در کنار پژوهش صورت گیرد ، از این رو باید روحیه مسأله محوری را که در پژوهش برجسته می شود نه تنها در سطوح آموزش عالی بلکه در سطوح ابتدایی حوزه نیز تسری داد .
وقتی این نگاه نهادینه شود ، فرد در هر موضوع و مساله ای ، پرسشی خواهد داشت .
خاصیت علم نافع این است که همراه با پرسشگری باشد .
همچنین ارتقای کیفی علوم انسانی از جمله مهم ترین اهداف پژوهش است؛ لذا همان گونه که اروپا از علم دانشمندان اسلامی بهره برد و علم جدید را طرح کرد ، پژوهشگران داخلی نیز باید برنامه هایی را برای سامان بخشی به علوم انسانی در نظر گیرند .
برای تحقق این مهم باید از همه ظرفیت ها بهره گرفت؛ زیرا توقف در مسائل سنتی و اصرار بر روش شناسی سنتی در تولید علم ، حوزه های معرفتی کشور را از پویایی فکر و اندیشه دور خواهد کرد .
در زمان ما متاسفانه بخشی از طلاب و فضلا فقط به مباحث فقه و اصول می پردازند ، فارغ از این که از سایر مسائل علوم انسانی مانند کلام ، فلسفه و .
که مورد نیاز جامعه است ، اطلاعاتی داشته باشند .
امروزه در بسیاری ازمسائل در زمینه های گوناگون سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی شبهاتی وجود دارد که گاهی طلبه ها از آن بی خبرند یا کم اطلاع هستند ، در حالی که این مسائل از مطالبات جدی نسل جوان امروز ماست .
از طرف دیگر غالبا در حوزه ها دیده می شود سراغ تخصصی کردن علوم اسلامی رفته اند ، اما از فقه و اصول فاصله گرفته اند .
مثلا طلبه ای در حوزه تاریخ اسلام یا حقوق یا اقتصاد مطالعاتی دارد ولی وقتی از فقه و اصول سوال می شود بی اطلاع است .
البته در حوزه علمیه فقه و اصول باید در صدر مطالعات قرار گیرد و لااقل امهات مباحث اصول و فقه در اختیار طلبه باشد .
لذا از جمله تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سفرشان به قم این نکته بود که طلاب علاوه بر آشنایی به علوم متداول روز ، نسبت به دروس فقه و اصول هم اهتمام جدی داشته باشند .
هیچ وقت نباید یک طلبه از فقه و اصول فاصله بگیرد و این کمترین انتظار از یک طلبه است که فقه و اصول را ولو در حد مکاسب و کفایه بداند .
از طرفی نباید مطالعات را آنچنان در فقه و اصول محدود کرد که از مباحث دیگر مثل تاریخ اسلام ، کلام ، علوم قرآنی و سایر موضوعات علوم اسلامی و به روز غافل شد .
از یک طلبه ای که فلسفه اسلامی کار کرده است ، انتظار نمی رود اقتصاد اسلامی بداند ولی این انتظار می رود که فقه و اصول بداند .
این که حوزه را به حوزه سکولار متهم کردند ، خیلی بی انصافی است .
مدتی است بخشی از بزرگان حوزه به مباحثی می پردازند که پاسخگوی نیاز جامعه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
آموزش عالی
روزنامه جام جم
1397/07/16

الان در حوزه علمیه قم ، مباحثی نظیر فقه مدیریت ، فقه اقتصاد ، فقه فرهنگ و فقه رسانه توسط مدرسین برجسته تدریس و تحقیق می شود و شاگردانی در این عرصه ها تربیت می شوند که در آینده می توانند نقش موثری در تنویر افکار جامعه بویژه نسل جوان داشته باشند .
همچنین اغلب استادان در مباحث فقه به مباحث روز می پردازند و تعمیم دادن سکولار به تمام حوزه ها ظلم به خدمات چند صد ساله حوزه های علمیه است .
در این که باید حوزه ها به سمت مسائل کاربردی بروند و این که بیشتر استادان به دنبال آن هستند مباحثی را مطرح کنند که برای جامعه مفید باشد ، بحثی نیست و باید آن را بپذیریم .
البته افراد سکولار همیشه مضر جامعه هستند و باید آنها را معرفی کرد ولی این چنین نیست که عموما حوزه به این سمت و سو برود .
باید حوزه را به سمت فقه جواهری هدایت کرد که امام(ره) بر آن تاکید داشتند .
در فقه جواهری عنصر زمان و مکان در آن نقش آفرین است و امروز اگر یک طلبه فاضلی بخواهد به جامعه خدمت کند و عنصر زمان و مکان را در مسیر مطالعاتی اش در حوزه فقه و اصول مد نظر قرار نداده باشد ، خود به خود مطالعه اش بی اثر است .
این مسائل را امام(ره) و بزرگان دین به ما یاد داده اند .
امام راحل(ره) مقدمات و شرایط اجتهاد پویا را با محاوره های عرفی و به دور از دقت های عقلی ، لازم دانسته اند .
ایشان بر فحص وبررسی دیدگاه های فقهی فقهای شیعه ، بویژه در قرون اولیه برای شناسایی شهرت قدما و نیز شناخت فتاوی فقهای اهل سنت در جهت حل تعارض اخبار تأکید کرده اند .
همچنین در سال های آخر عمر ، وقتی از اجتهاد پویا سخن گفتند ، اعلمیت به معنای خاص فقهی را برای مدیریت جامعه کافی ندانسته ، فرمودند : «اگر فردی در علوم معهود حوزه ها هم اعلم باشد ، ولی نتواند مصلحت جامعه را تشخیص دهد یا نتواند افراد صالح و مفید را از افراد ناصالح تشخیص دهد و بینش صحیح اجتماعی ، سیاسی و قدرت تصمیم گیری نداشته باشد ، این فرد در مسائل حکومتی و سیاسی مجتهد نیست و نمی تواند زمام جامعه را به دست گیرد .
» این نکته نیز حائزاهمیت است که متاسفانه امروزه حوزه علمیه از دروس اخلاق بهره کمی می برد .
آیت ا .
مشکینی(ره) ، آیت ا .
بهاءالدینی(ره) و سایر بزرگان اخلاق که تاثیر دروس اخلاق آنها تا مدت ها روی طلاب نمایان بود ، یکی از ثمرات و برکات حوزه به شمار می رفت .
متاسفانه این دروس امروزه کمرنگ شده است .
حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه و رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جهان صنعت
1397/07/17
> صفحه جامعه : ایلنا عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از درخواست تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد خبر داد.
> صفحه جامعه : ایلنا عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از درخواست تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد خبر داد .
محمود صادقی ، درباره نظارت بر نحوه هزینه کرد درآمدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت : از آنجا که دانشگاه آزاد یک دانشگاه غیردولتی است ، قانونا نهادهای نظارتی مثل دیوان محاسبات و سازمان بازرسی امکان نظارت بر آن را ندارند ، بنابراین غیر از سازوکار درونی خودش از بیرون نظارتی روی درآمدهای این دانشگاه وجود ندارد .
او ادامه داد : در رابطه با کیفیت آموزشی دانشگاه آزاد ، وزارت علوم می تواند نظارت داشته باشد به خصوص در بحث تصویب رشته ها که در شورای عالی گسترش می تواند با لحاظ کردن استانداردها نظارت خود را اعمال کند .
او همچنین با اشاره به اینکه وزارت علوم همچنین سعی می کند نظارت هایی در زمینه اعضای هیات علمی و رتبه های آنان انجام دهد ، گفت : در مجموع دانشگاه آزاد زیر بار نظارت وزارت علوم نمی رود .
از همین رو تعدادی از نماینده های مجلس تقاضای تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد کرده اند تا روی کیفیت آموزشی تحصیلات تکمیلی این نظارتی صورت بگیرد .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : در جلسه ای که هفته گذشته با سرپرست دانشگاه آزاد آقای طهرانچی داشتیم ، من شخصا این مساله را در خصوص توسعه بی رویه تحصیلات تکمیلی مطرح کردم ، چر که معتقدم خیلی از واحدهای دانشگاه آزاد به خصوص در دوره های تکمیلی از کیفیت لازم برخوردار نیستند .
او با اشاره به تغییر جهت دانشگاه آزاد اضافه کرد : شاید دانشگاه آزاد به گونه ای به سمت کسب وکار رفته تا اینکه بخواهد یک مرکز آموزشی باکیفیت باشد .
البته من این را در مورد همه رشته ها نمی گویم ، زیرا در برخی رشته ها پیشرفت های خوبی را در این دانشگاه شاهد بوده ایم ، ضمن اینکه این دانشگاه معمولا خارج از استانداردهای وزارت علوم است و نظارت کافی روی آن صورت نمی گیرد .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16
> روز گذشته آخرین نتایج سیستم رتبه بندی دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی تایمز 2019 منتشر شد که در آن تعدادی از دانشگاه های کشور هم وجود داشتند.
> روز گذشته آخرین نتایج سیستم رتبه بندی دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی تایمز 2019 منتشر شد که در آن تعدادی از دانشگاه های کشور هم وجود داشتند .
تا چند سال پیش تنها دو دانشگاه در این رتبه بندی بودند و هیچ نام و نشانی از دیگر دانشگاه ها نبود .
حالا در این رتبه بندی که براساس اولویت های آموزشی ، پژوهشی و تحقیقاتی و دیگر معیارها سنجیده شده ، تعداد دانشگاه های ایرانی افزایش پیدا کرده است .
سیستم رتبه بندی دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی تایمز ، یکی از مشهورترین نظام های رتبه بندی بین المللی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است که در سال 1960 تاسیس شد و اولین رتبه بندی خود را در سال 2004 با همکاری تایمز و کیواس منتشر کرد .
پایگاه بین المللی تایمز با 50 سال تجربه به عنوان منبع تحلیلی مهمی در شاخص های آموزشی دنیا شناخته می شود .
این رتبه بندی از 13 شاخص در قالب پنج معیار کلی آموزش شامل فضای آموزشی (30 درصد از نمره کل) ، پژوهش (30 درصد از نمره کل) ، استنادها (30 درصد از نمره کل) ، درآمد صنعتی (2 .
5 درصد از نمره کل) و وجهه بین المللی (7 .
5 درصد از نمره کل) تقسیم می شود .
هرساله و پس از انتشار این رتبه بندی ، وضعیت دانشگاه های کشور که در آن قرار گرفته اند نسبت به سال گذشته مطلوب تر است؛ صعود دانشگاه های ایران در فهرست رتبه بندی تایمز در حالی است که از سال 2012 تا 2014 میلادی از ایران تنها یک دانشگاه و در سال 2015 فقط دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در این رتبه بندی حضور داشتند که در آخرین رتبه بندی 29 دانشگاه ایرانی در آن وجود داشت در حالی که حتی در سال 2017 ، 18 موسسه ایرانی در رتبه بندی جهانی تایمز جزء برترین موسسات علمی قرار گرفتند و این تعداد در سال 2016 ، 13 موسسه بود .
اما در رتبه بندی تایمز در سال 2019 ، دانشگاه های کاشان ، علوم پزشکی مشهد و صنعتی شیراز که برای اولین بار حضور دارند ، رتبه های خوبی کسب کرده اند؛ با این حال دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با بازه رتبه ای 400 351 و دانشگاه صنعتی امیرکبیر و نیز دانشگاه کاشان با قرار گرفتن در بازه های رتبه ای 600 501 بین دانشگاه های برتر در این نظام رتبه بندی قرار دارند .
به این ترتیب از 29 دانشگاه کشور یک دانشگاه در رتبه یک (صنعتی نوشیروانی بابل) ، دو دانشگاه در رتبه دو (صنعتی امیرکبیر و کاشان) ، هشت دانشگاه در رتبه چهار (علم وصنعت ، صنعتی اصفهان ، علوم پزشکی مشهد ، صنعتی شریف ، صنعتی شیراز ، تبریز ، تهران ، علوم پزشکی تهران) ، 10 دانشگاه در رتبه 12 (شهیدمدنی آذربایجان ، فردوسی مشهد ، گیلان ، علوم پزشکی ایران ، اصفهان ، خواجه نصیرالدین طوسی ، مازندران ، شهیدبهشتی ، علوم پزشکی شهیدبهشتی و شیراز) و هشت دانشگاه در رتبه 22 (الزهرا ، بیرجند ، خوارزمی ، باهنر کرمان ، صنعتی شاهرود ، ارومیه ، یزد و زنجان) قرار دارند .
شاید جالب باشد که بدانید رتبه دانشگاه نوشیروانی بابل بهتر از دانشگاه امیرکبیر است و این دانشگاه در سال 2018 دانشگاه نوشیروانی بابل همچنان در صدر جدول بوده است اما این بار افت هم داشته که با این حال همچنان بالا تر از دانشگاه امیرکبیر قرار گرفته است ، در ادامه ، این رتبه بندی نشان می دهد دانشگاه نوشیروانی بابل در سال 2018 از 100 امتیاز کلی 42 امتیاز کسب کرده در حالی که دانشگاه امیرکبیر با اختلاف زیاد رتبه 21 را به دست آورده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16

ازجمله دیگر شاخص های مهم باید در شاخص استنادات به دانشگاه نوشیروانی بابل اشاره کرد به طوری که رتبه ای با عدد 99 را نشان داده و دانشگاه امیرکبیر در حدود رتبه 35 ایستاده است .
در رتبه بندی سال 2019 ، دانشگاه علم و صنعت با یک پله سقوط به جایگاه چهارم آمده و دانشگاه کاشان در جایگاه سوم قرار گرفته است .
نکته قابل توجه دیگر ، قرار گرفتن دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و دانشگاه شیراز بالاتر از دانشگاه تهران است که در رتبه بندی سال 2018 جایگاه پایین تری داشته اند .
اما حال و روز رتبه های برخی دانشگاه های برتر و تهرانی قابل تامل است .
رتبه دانشگاه شریف طبق این نظر سنجی کاهش پیدا کرده به طوری که از رتبه ششم در رتبه بندی 2018 به رتبه هفت در رتبه بندی 2019 سقوط کرده است ، یادانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی که در سال 2018 در رتبه پنج بوده با سقوط 12 پله ای به رتبه 17 رسیده است .
دانشگاه تهران نیز وضع مشابهی دارد اما باید دید چرا دانشگاه شریف ، تهران ، خواجه نصیر و .
که جزء دانشگاه های پرطرفدار کشور هستند ، سیر نزولی را به جای سیر صعودی در پیش گرفته اند؟ ! دانشگاه شریف در شاخص Teaching یا تدریس با اینکه از سال 2012 تا 2013 صعود مناسبی داشته ، در سال های 2014 تا 2017 با سقوط بدی روبه رو بوده است و درنهایت در سال 2018 دوباره سیر صعودی را در پیش گرفته است اما با شیبی بسیار ملایم و کم که همین موضوع در کاهش رتبه 2019 تاثیر گذاشته است که در research یا پژوهش هم از سال 2013 تا 2018 نزول را تجربه کرده که در citation یا استنادات هم از سال 2014 تا 2016 شاهد یک روند نزولی بوده است .
اما در شاخص industry income یا صنعت درآمدی این دانشگاه در سال 2012 تا 2013 در اوج بوده است که متاسفانه بعد از آن تا سال 2017 شاهد یک سیر نزولی با شیب فراوان بوده است ، به صورتی که نزدیک به کمترین میزان خود رسیده بود ، اما در سال 2018 تا 2019 دارای رشدی ضعیف و کم بوده است .
وضعیت در دانشگاه تهران هم چندان تعریفی ندارد به نوعی که در رتبه بندی 2018 در جایگاه هشتم قرار داشته اما در رتبه بندی 2019 به رتبه دهم سقوط کرده که باید این مساله را در شاخص industry income یا درآمد صنعتی دید؛ چراکه شاخص این بخش دانشگاه تهران بین سال های 2013 تا 2018 با سیر نزولی همراه بوده و در شاخص تدریس هم از سال 2016 تا 2018 وضعیت نامطلوبی داشته است .
این دانشگاه همچنین در شاخص research یا تحقیق و پژوهش هم وضعیت خوبی نداشته است به گونه ای که از سال 2016 تا 2017 سیر نزولی را سپری کرده هرچند بعد از آن تا سال 2018 سیری صعودی داشته و پس از آن با شیب نسبتا صفر ادامه داده است .
دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اما شاهد سقوط فراوانی بوده؛ چراکه در رتبه بندی 2018 در جایگاه پنجم قرار دارد اما در آخرین رتبه بندی تایمز به جایگاه دوازدهم تنزل پیدا می کند که عامل در شاخص تدریس در سال های 2013 تا 2017 و شاخص درآمد صنعتی از سال 2018 تا 2019 سیر نزولی را در پیش گرفته اند .
دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اما در شاخص industry income یا صنعت درآمدی پیش از سال 2016 هیچ عکس العملی نداشته اما پس از آن و در سال 2017 رشدی نسبتا مطلوب نسبت به گذشته را در پیش نگرفته است .
در شاخص تدریس یا Teaching بین سال های 2016 تا 2018 به کمترین حد رشد خود رسیده که پس از آن در سال 2019 و آخرین رتبه بندی تایمز کمی رشد داشته که در شاخص research یا پژوهش و تحقیق هم وضعیت نامناسبی را گذرانده است به نحوی که سیر رشد متوقف شده و به صورت خطی ادامه داده است ، با این حال در شاخص citation یا استنادات ، این دانشگاه در سال های 2016 تا 2017 رشد داشته که پس از آن با کاهش رشد و سیر نزولی روبه رو بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16
> مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در بخشی از جلسه دیروز خود با روسای دفاتر استانی ، معاونان و مدیران ستادی نهاد رهبری دانشگاه های کشور گفت : «به بحث اربعین باید در دو بعد توجه کنیم؛ بعد اول اصل تسهیل تشرف دانشجویان و زائران است.
> مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در بخشی از جلسه دیروز خود با روسای دفاتر استانی ، معاونان و مدیران ستادی نهاد رهبری دانشگاه های کشور گفت : «به بحث اربعین باید در دو بعد توجه کنیم؛ بعد اول اصل تسهیل تشرف دانشجویان و زائران است .
در این حوزه کارهایی انجام شده است .
خیرین و دستگاه های مسئول در این بعد وارد شده اند و اقدامات خوبی هم از سوی وزارت علوم و دانشگاه ها انجام شده است .
» او افزود : «در زمینه حمایت از حضور حداکثری دانشجویان نیز کارهایی از قبیل ارائه وام برای دانشجویان زائر ، استفاده از سرویس دانشگاه برای حمل ونقل دانشجویان تا مرز و خلاصه هر کاری را که می شود باید انجام دهیم تا دانشجویان بتوانند راحت تر در این سفر معنوی همراه شوند .
» رستمی به بیان دومین بعد نگاه به اربعین پرداخت و گفت : «بعد دوم ، جریان سازی و فضاسازی از تشرف دانشجویان است؛ یعنی هر دانشجو صرف نظر از اینکه مشرف می شود یا نمی شود ، این شور و شوق و تب و تاب درونش به وجود آید که این فصل ، فصل اربعینی هاست .
به عنوان مثال مراسم بدرقه برای کاروان ها برگزار یا هنگام نماز از دانشجویان زائر التماس دعا خواسته شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16
> این جمله را حتما بارها شنیده اید : «اینجا حساب کتاب دارد» ، جمله ای که نشان از التزام به یک اصول و قواعدی ، حتی در آنارشیست ترین مکان های عمومی مثل مترو یا یک استادیوم ورزشی می دهد.
> این جمله را حتما بارها شنیده اید : «اینجا حساب کتاب دارد» ، جمله ای که نشان از التزام به یک اصول و قواعدی ، حتی در آنارشیست ترین مکان های عمومی مثل مترو یا یک استادیوم ورزشی می دهد .
حالا فکر کنید وارد دانشگاه شده اید ، فضای علمی ای که دارای چارچوب خاص خود است و نیروی انسانی حاضر در این محیط ، ذیل قوانین موجود باید رفتار کند .
پس تا اینجا التزام به «قانون» یک امر روشن است ، اما آن سوی ماجرا نیز قابل بررسی می تواند باشد؛ به این معنی که یک دانشجو اگر از «حقوق اساسی» خود باخبر باشد می تواند در وهله اول به تکالیف و حقوق خود اشراف داشته باشد و در مرحله بعد حس پاسخگویی را در مدیران و مسئولان دانشگاهی بیشتر کند که همه این موارد باعث ایجاد شفافیت و زمینه ساز فعالیت های علمی ، فرهنگی و توسعه مشارکت اجتماعی در دانشگاه شود .
همه این موارد باعث شده است وزارت علوم اقدام به تدوین و انتشار منشور حقوق دانشجویی کند؛ منشوری که حول چهار محور «آموزشی و پژوهشی» ، « فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی» ، «صنفی و رفاهی» و «انضباطی» تقسیم بندی شده است .
آنچه که در ادامه آمده ، ساده شده این قوانین و اشاره به مهم ترین حقوق اساسی یک دانشجو است : حقوق انتخاب واحد و مسائل مرتبط حق انتخاب واحد دانشجو می تواند در دوره های کاردانی و کارشناسی هر نیمسال ، حداقل 12 و حداکثر 20 واحد درسی انتخاب کند .
حداکثر واحد مجاز انتخابی در دوره تابستان ، 6 واحد درسی است .
در این دوره ، درصورتی که دانشجو برای فراغت از تحصیل ، فقط دو درس نظری باقی مانده داشته باشد ، می تواند آن دو درس را به صورت معرفی به استاد در آن نیمسال یا دوره تابستان بگذراند .
در دوره کارشناسی ارشد ، دانشجو می تواند در هر نیمسال حداقل هشت و حداکثر 14 واحد انتخاب کند .
حق برخورداری از ارزشیابی عادلانه و اعتراض به نمره مدرس هر درس موظف است گزارش نمره ارزیابی نهایی دانشجویان را ظرف مدت 10 روز ، از تاریخ برگزاری امتحان نیمسال آن درس به اداره آموزش دانشکده یا واحد مربوط اعلام کند .
دانشجویی که تقاضای تجدیدنظر به نمره ارزیابی درسی داشته باشد ، می تواند ظرف مدت یک هفته از تاریخ اعلام نمره ، تقاضای تجدیدنظر کتبی خود را به اداره آموزش دانشکده یا واحد مربوطه تسلیم کند .
مدرس هر درس نیز موظف است ظرف مدت یک هفته از تاریخ دریافت تقاضای تجدیدنظر دانشجویان به اعتراضات رسیدگی و اشتباهات احتمالی را برطرف و نمره قطعی را به اداره آموزش دانشکده یا واحد مربوطه اعلام کند[ .
] .
نمره درس پس از قطعی شدن غیرقابل تغییر است .
حق فرصت جبران نظام آموزش عالی برای دانشجویانی که نتوانسته اند به حد نصاب ارزشیابی در آزمون ها دست یابند ، فرصت جبران قائل شده است .
دانشجویی که در یک یا چند درس نمره قبولی کسب نکند ، چنانچه در نیمسال های بعدی دروس فوق را با حداقل نمره 14 بگذراند ، نمره قبلی در کارنامه دانشجو فقط ثبت و باقی می ماند؛ اما در معدل نیمسال کل محاسبه نخواهد شد .
در دوره کارشناسی ارشد نیز چنانچه میانگین کل دانشجویی پس از گذراندن تمام واحدهای آموزشی دوره کمتر از 14 باشد ، دانشجو اجازه دفاع نداشته و تنها یک نیمسال با رعایت سقف سنوات مجاز تحصیلی به وی فرصت داده می شود تا با اخذ مجدد حداکثر 10 واحد از درس هایی که با نمره کمتر از 14 گذرانده است ، میانگین کل واحدهای گذرانده را به حداقل 14 برساند؛ در این صورت اجازه دفاع از پایان نامه به وی داده می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16

در دوره دکتری نیز درصورتی که ارزشیابی رساله مردود اعلام شود با تایید هیات داوران حداکثر یک نیمسال در سقف مدت مجاز تحصیل به دانشجو اجازه داده می شود تا دوباره در جلسه دفاع شرکت و از رساله خود دفاع کند .
حقوق آموزشی و پژوهشی 1 حق مرخصی دانشجو می تواند درصورت موافقت موسسه در دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ، یک نیمسال و در دوره کارشناسی پیوسته ، دو نیمسال از مرخصی تحصیلی استفاده کند .
مرخصی زایمان و مرخصی استعلاجی (به تشخیص پزشک معتمد موسسه) ، دو نیمسال تحصیلی و بدون احتساب در سنوات است .
بررسی سایر مصادیق مرخصی تحصیلی (مانند ماموریت همسر یا والدین و .
) تا دو نیمسال تحصیلی و بدون احتساب در سنوات مجاز در اختیار شورای آموزشی دانشگاه است .
دانشجوی دوره کارشناسی ارشد در هر سه شیوه (آموزشی ، پژوهشی و آموزشی پژوهشی) می تواند حداکثر یک نیمسال از مرخصی تحصیلی استفاده کند که جزء سنوات تحصیلی دانشجو به حساب می آید .
بررسی سایر مصادیق مرخصی تحصیلی مانند مرخصی زایمان ، مرخصی پزشکی درصورت تایید پزشک معتمد موسسه ، ماموریت همسر یا والدین بدون احتساب در سنوات تحصیلی در اختیار موسسه است .
حق تغییر رشته و گرایش دانشجویان دوره های کاردانی و کارشناسی پیوسته با داشتن برخی شرایط فقط برای یک بار در طول دوره تحصیل می توانند از یک رشته یا گرایش به رشته یا گرایش دیگر تحصیلی در همان دانشگاه ، تغییر رشته یا گرایش دهند .
تغییر رشته در دوره کارشناسی ارشد ممنوع است .
حق میهمان شدن و انتقالی میهمانی و انتقال دانشجو در دوره های کاردانی و کارشناسی مطابق آیین نامه میهمانی و انتقال انجام می گیرد .
تغییر رشته ، انتقال و میهمانی دانشجو در دوره کارشناسی ارشد ممنوع است .
حق انتخاب استاد راهنما و موضوع پایان نامه دانشجو حق دارد استاد راهنما را به گروه آموزشی پیشنهاد دهد و نهایی شدن این پیشنهاد ، منوط به موافقت استاد راهنما و تصویب گروه آموزشی خواهد بود .
استاد راهنما می تواند از داخل یا خارج موسسه باشد .
همچنین دانشجو حق دارد موضوع پایان نامه را با هماهنگی استاد راهنما انتخاب کند و به شورای تحصیلات تکمیلی پیشنهاد دهد که تصویب آن بر عهده شورا خواهد بود .
حقوق آموزشی و پژوهشی 2 حق ورود به تحصیل هر شهروندی که شرایط عمومی ورود به آموزش عالی برابر مصوبات و مقررات مراجع ذی صلاح را داشته باشد و طبق مقررات وزارت علوم ، توانمندی علمی اش محرز شود ، حق ورود به نظام آموزش عالی را دارد .
طبق موارد مصرح در دفترچه کنکور ، شرایط عمومی ورود به آموزش عالی عبارت است از : 1 اعتقاد به اسلام یا یکی از ادیان مصرح (کلیمی ، مسیحی و زرتشتی) در قانون اساسی 2 نداشتن عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران 3 عدم احراز فساد اخلاقی 4 برخورداری از توانایی جسمی متناسب با رشته یا رشته های انتخابی .
حق ادامه تحصیل موسسه اجازه ندارد دانشجو را از ادامه تحصیل منع کند ، مگر به دلایل تحصیلی در چارچوب آیین نامه های آموزشی یا به دلایل انضباطی در چارچوب آیین نامه و شیوه نامه انضباطی مرجع رسیدگی به مورد اول (اخراج تحصیلی) معاونت آموزشی و مورد دوم (اخراج انضباطی) شورای انضباطی مرکزی وزارت علوم است .
به جز موارد گفته شده ، هیچ نهاد یا شورای دیگری حق صدور حکم اخراج دانشجویان را ندارد .
حق ادامه تحصیل درصورت محکومیت قضایی در تمامی جرائم ، درصورت محکومیت قضایی که منتهی به بازداشت موقت یا حبس شده باشد ، چنانچه حکم انضباطی محرومیت از تحصیل صادر نشود ، مدت بازداشت یا حبس ، جزء سنوات دانشجو محسوب نشده و پس از پایان مدت محکومیت ، می تواند ادامه تحصیل داده و دانشگاه باید به نحو مقتضی نسبت به ادامه تحصیل دانشجو مساعدت کند .
چنانچه مدت محکومیت از مدت مجاز مقطع تحصیلی بیشتر باشد ، دانشگاه موظف است نحوه ادامه تحصیل را با موقعیت جدید آموزشی تطبیق دهد .
دانشجوی منصرف یا اخراجی از تحصیل می تواند درصورت تسویه حساب کامل با موسسه ، مجددا در آزمون شرکت کند .
حقوق اولیه حق دسترسی به آموزش عالی رایگان هرکسی حق دسترسی به آموزش عالی رایگان دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16

دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد .
حق آزادی اندیشه و بیان شهروندان از حق آزادی اندیشه و بیان برخوردارند؛ این حق شامل آزادی ابراز ، ترویج و انتشار اندیشه ها و عقاید به صورت شفاهی ، کتبی ، الکترونیکی یا به هر وسیله دیگری به انتخاب خود شهروند با رعایت قانون است .
همچنین ، تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به پذیرش یا داشتن اندیشه ای خاص مجبور یا از آن منع کرد .
حق تشکیل انجمن های سیاسی و صنفی تشکیل ، عضویت و شرکت در جمعیت ها و انجمن های سیاسی ، صنفی و اسلامی که پایبند به اصول و موازین جمهوری اسلامی اند ، آزاد است .
حق تشکیل اجتماعات تشکیل اجتماعات و تظاهرات مسالمت آمیز ، بدون حمل سلاح و به گونه ای که مخل مبانی اسلام نباشد ، آزاد است .
حق برخورداری از تامین اجتماعی برخورداری از تامین اجتماعی به صورت بیمه و .
حقی است همگانی .
حق برخورداری از سطح زندگی مناسب همه افراد حق دارند که از سطح زندگی مناسبی برخوردار باشند و قادر به برآورده کردن نیازهای اولیه خود باشند .
حقوق رفاهی برخورداری از شورای صنفی و رفاهی دانشجویان حق دارند در چارچوب قوانین ومقررات ، شورای صنفی و رفاهی داشته باشند .
این شورا مرکب از نمایندگان دانشجویان هر موسسه است که با رای مستقیم آنها ابتدا در سطح واحد (دانشکده ها) و سپس در سطح موسسه (دانشگاه) مطابق آیین نامه انتخاب می شود و وظایف تقویت زمینه های مشارکت ، همفکری ، تصمیم سازی ، برنامه ریزی و همکاری دانشجویان در امور صنفی و حفظ و پیگیری حقوق و حریم دانشجویی را در محورهای متعدد آموزشی و رفاهی خدماتی و .
برعهده دارد .
ازجمله این وظایف ارائه گزارش فصلی وضعیت صنفی رفاهی دانشجویان موسسه به شورای نظارت است .
حق حضور نمایندگان شوراهای صنفی مطابق آیین نامه شورای صنفی چهار نفر از دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های کشور به انتخاب دبیران شورا به عضویت شورای مرکزی نظارت بر عملکرد شوراهای صنفی درمی آیند .
علاوه برآن ، دو نفر از اعضای شورای صنفی نیز به عضویت شورای نظارت موسسه درمی آیند .
حق برخورداری از بیمه درمانی دانشجویان حق دارند مطابق ضوابط از بیمه خدمات درمانی در طول دوره تحصیل بهره مند شوند .
حق برخورداری از فضاها و امکانات ورزشی دانشجویان حق دارند طبق نظام نامه توسعه ورزش همگانی از سرانه فضا و امکانات ورزشی مناسب بهره مند شوند .
همچنین حق دارند در چارچوب آیین نامه انجمن های ورزشی برای تاسیس انجمن های ورزشی دانشجویی در دانشکده ها و خوابگاه ها اقدام کنند .
دو نماینده از مجموعه انجمن های ورزشی دانشجویی دختران و پسران در شورای تربیت بدنی و ورزش دانشگاه عضو خواهند بود .
حقوق رفاهی برخی گروه های خاص برخی گروه های خاص مانند دانشجویان استعداد درخشان ، دانشجویان شاهد و ایثارگر و دانشجویان متاهل برحسب شرایط خاص خود از برخی تسهیلات ویژه رفاهی برخوردارند .
چند نکته کلیدی درباره حقوق فرهنگی و اجتماعی حق عضویت و فعالیت در نهادهای اجتماعی و فرهنگی دانشجویان حق دارند در نهادهای اجتماعی و فرهنگی دانشگاه عضو شوند و در آنها فعالیت کنند .
ازجمله این نهادها ، انجمن های علمی دانشجویی و کانون های فرهنگی و هنری دانشجویان است .
دانشجویان کلیه گرایش ها و مقاطع تحصیلی یک رشته دانشگاهی ، اعضای انجمن علمی متناظر با همان رشته به شمار می روند و نیاز به ثبت نام ندارند اما فعالیت در کانون ها نیازمند عضویت داوطلبانه دانشجویان در آنهاست .
حق تاسیس نهادهای اجتماعی و فرهنگی دانشجویان حق دارند نهادهای اجتماعی متنوعی تاسیس کنند .
این نهادها می توانند در زمینه های علمی یا مذهبی ، ادبی ، هنری ، فرهنگی و اجتماعی و .
فعالیت کنند .
ازجمله مهم ترین این نهادها که سازوکار تاسیس و فعالیت در آنها مشخص است ، می توان به انجمن علمی دانشجویی و کانون فرهنگی و هنری اشاره کرد .
تشکیل انجمن علمی بین رشته ای ، شورای دبیران انجمن های علمی دانشجویی دانشکده و دانشگاه و اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی ازجمله دیگر نهادهایی است که دانشجویان حق تاسیس آنها را دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16

حمایت از انجمن های علمی دانشجویی و نظارت بر عملکرد آنها برعهده شورای حمایت و نظارت بر انجمن ها و اتحادیه های علمی دانشجویی است .
مجمع های تخصصی کانون های فرهنگی ، هنری ، اجتماعی و دینی دانشجویان دانشگاه های کشور نیز ازجمله نهادهای دیگری است که دانشجویان حق دارند آنها را تاسیس کنند .
حق فعالیت مطبوعاتی علمی ، فرهنگی و اجتماعی همه دانشجویان حق دارند برای راه اندازی نشریه به طور مستقل به دبیرخانه نشریات دانشجویی دانشگاه مراجعه کنند و پس از اخذ مجوز ، مطالب علمی ، فرهنگی و اجتماعی خود را منتشر کنند .
انجمن های علمی دانشجویی و کانون های فرهنگی نیز می توانند به عنوان شخصیت حقوقی در حوزه فعالیت خود نشریه داشته باشند .
چند واحد از حق و حقوق سیاسی حق عضویت و فعالیت در تشکل های اسلامی دانشگاهیان دانشجویان حق دارند در قالب تشکل های اسلامی به فعالیت سیاسی بپردازند .
تشکل های اسلامی می توانند هر نوع فعالیت سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی در حدود اساسنامه تشکل در داخل دانشگاه و در چارچوب ضوابط و مقررات دانشگاه و این آیین نامه و سایر قوانین موضوعه کشور داشته باشند .
تشکل ها به منظور تحقق اهداف خود می توانند در چارچوب قوانین ومقررات به برگزاری سخنرانی ، تجمع ، راهپیمایی ، میزگرد ، تریبون آزاد ، نصب تابلوها ، انتشار نشریه و راه اندازی هر نوع پایگاه اطلاع رسانی اقدام کنند .
تشکل های دانشجویی زیر نظر شورای فرهنگی و اجتماعی و هیات نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه فعالیت می کنند .
از تشکل های اسلامی با گرایش های مختلف می توان به بسیج دانشجویی ، انجمن اسلامی دانشجویان ، جنبش عدالت خواه دانشجویی ، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و جامعه اسلامی دانشجویان اشاره کرد که در این میان ، بسیج دانشجویی آیین نامه و برخی ضوابط خاص خود را دارد .
حق تاسیس تشکل های اسلامی دانشجویان با گرایش های متفاوت فکری و سیاسی از حق تاسیس تشکل های اسلامی و اتحادیه های آن برخوردارند .
دانشجویان متقاضی تاسیس تشکل اسلامی می توانند درخواست خود را به عنوان هیات موسس به هیات نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه ارائه دهند و مجوز فعالیت بگیرند .
همچنین تشکل های اسلامی دانشگاه های گوناگون می توانند درخواست خود را مبنی بر تشکیل اتحادیه تشکل های اسلامی دانشجویی به هیات نظارت مرکزی وزارت علوم ارائه دهند .
تشکل های اسلامی دانشجویی با عضویت حداقل 20 تشکل می توانند اتحادیه ای را تشکیل دهند .
حق فعالیت مطبوعاتی سیاسی دانشجویان حق دارند برای فعالیت مطبوعاتی سیاسی در قالب تشکل های اسلامی (با تایید شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه) یا به صورت مستقل از دبیرخانه کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه درخواست مجوز کنند و به نشر دیدگاه های خود در حوزه مسائل سیاسی بپردازند .
نشریات دانشگاهی از کلیه حقوق مصرح در قانون مطبوعات جمهوری اسلامی ایران برخوردارند و در انتشار مطالب و تصاویر جز درموارد اخلال به مبانی و احکام اسلام و حقوق عمومی و خصوصی مطابق قانون مطبوعات آزاد هستند نشریات دانشجویی تحت نظارت کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه فعالیت می کنند .
وقتی پایت به کمیته انضباطی باز شد حق برخورداری از رسیدگی سریع و منصفانه الف : رسیدگی به تخلفات دانشجو با رعایت حقوق وی باید در کمترین زمان ممکن انجام شود .
درصورت عدم رعایت این حق و ورود خسارت به دانشجو ، دانشگاه باید به نحوی که منافی مصالح کلی دانشگاه و سایر دانشجویان نباشد به جبران آن اقدام کند .
ب : کلیه دانشجویان در هر مقطع تحصیلی در برابر آیین نامه و شیوه نامه برابرند .
هرگونه تبعیض برمبنای جنسیت ، نژاد ، زبان ، قومیت ، مذهب ، تابعیت و امثال آن ممنوع است .
شوراها در فرآیند تصمیم گیری باید بی طرفی را رعایت کنند .
صدور رای براساس ملاحظات سیاسی یا حزبی یا هرگونه موضوع غیرمرتبط به تخلف موردبررسی ، ممنوع است .
پ : درموارد ضروری ازجمله تخلفات اخلاقی ، اخذ نظر مرکز مشاوره لازم است .
حق تجدیدنظرخواهی دانشجو حق دارد پس از دریافت حکم ، درخواست تجدیدنظر کند؛ این حق هم شامل احکام شورای انضباطی بدوی و هم شورای انضباطی تجدیدنظر است .
باتوجه به اینکه تنبیه های پیش بینی شده برای تخلفات دانشجویی در 20 بند از سبک به سنگین طبقه بندی شده و موارد متنوعی را شامل می شود ، مراجع تجدیدنظرخواهی آنها نیز متفاوت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/16

متناسب با هریک از تنبیه ها به شرح زیر ، امکان تجدیدنظرخواهی وجود دارد : 1 احکام صادره از شورای انضباطی ، ظرف مدت 10 روز اداری از تاریخ رویت حکم ، قابل اعتراض در همان شورای انضباطی بدوی است .
در این مورد ، لایحه تجدیدنظرخواهی و دفاعیات دانشجو تحویل دبیرخانه همان شورا می شود .
2 احکام صادره از شورای انضباطی بدوی ، ظرف مدت 10 روز اداری از تاریخ رویت حکم ، قابل اعتراض در شورای انضباطی تجدیدنظر است .
در این مورد ، لایحه تجدیدنظرخواهی و دفاعیات دانشجو ، تحویل دبیرخانه شورای انضباطی تجدیدنظر می شود .
3 احکام صادره از شورای انضباطی تجدیدنظر ، ظرف مدت یک ماه از تاریخ رویت حکم ، قابل اعتراض در شورای انضباطی مرکزی است .
در این مورد ، لایحه تجدیدنظرخواهی و دفاعیات دانشجو تحویل دبیرخانه شورای انضباطی مرکزی می شود .
4 کلیه احکام قطعی شوراهای انضباطی دانشگاه ها و شورای انضباطی مرکزی قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری است .
حق رسیدگی دو مرحله ای در شورای انضباطی مرکزی صدور تنبیه هایی که ناظر بر محرومیت سه ترم تحصیلی (و بالاتر) است ، فقط در صلاحیت شورای انضباطی مرکزی است .
درموارد فوق ، شورای انضباطی مرکزی ابتدا باید حکم اولیه را صادر و به دانشجو ابلاغ کند .
دانشجو ظرف مدت دو هفته پس از ابلاغ حکم ، باید دفاعیه خود را به شورای مرکزی تسلیم کند .
شورای مرکزی پس از ملاحظه دفاعیه دانشجو ، حداکثر ظرف مدت یک ماه ، حکم قطعی را صادر می کند .
حق درخواست تعلیق و تخفیف دانشجو حق دارد برای احکام خود ، تقاضای تعلیق و تخفیف کند که اعمال آن منوط به موافقت شورای انضباطی است .
در جریان رسیدگی به پرونده های انضباطی از بدو تا پایان رسیدگی ، اخذ تعهد بنابر صلاحدید هریک از شوراها مجاز است و می تواند به عنوان عامل تخفیف یا تعلیق در تنبیه یا مختومه شدن پرونده بدون درج در سوابق انضباطی لحاظ شود؛ منظور از تعلیق ، تعلیق در اجرای حکم تا پایان مدت تحصیل دانشجو است ، مشروط بر اینکه در این مدت ، دانشجو مرتکب تخلف جدیدی نشود .
بدان تا گیر نکنی حق رسیدگی به تخلفات دانشجویی در شوراهای انضباطی مرجع صالح رسیدگی به تخلفات دانشجویان ، شوراهای انضباطی است و هیچ مرجع دیگری حق دخالت در این امر را ندارد .
شوراهای انضباطی عبارتند از : شوراهای انضباطی دانشگاه (شورای انضباطی بدوی و شورای انضباطی تجدیدنظر) که در دانشگاه ها مستقر هستند و شورای انضباطی مرکزی که در وزارت علوم قرار دارد .
حق اطلاع از اتهام تخلفاتی که دانشجو به آنها متهم است ، باید در اولین فرصت به وی تفهیم شود .
دعوت از دانشجو باید به صورت کتبی و رسمی انجام شود .
چنانچه دانشجو پس از دعوت اول در دبیرخانه حاضر نشود ، باید مجددا به صورت کتبی و رسمی دعوت شود .
چنانچه دانشجو مجددا حاضر نشود ، دعوت نامه سوم به آدرس محل سکونت وی ارسال می شود .
تفهیم تخلفاتی که دانشجو به آن متهم است ، باید شفاف باشد .
حق برخورداری از اصل برائت اصل بر برائت دانشجو است .
دعوت و تفهیم اتهام دانشجو فقط درموارد مندرج در آیین نامه انضباطی مجاز است .
تفهیم اتهام به دانشجو باید با ذکر دلایل و مستنداتی انجام شود که برمبنای آنها دانشجو به تخلف متهم می شود .
دانشجو حق رویت مستندات را دارد .
متهم برای اثبات بی گناهی خود درصورت عدم دلایل کافی بر احراز و انتساب تخلف ، نیاز به ارائه هیچ گونه دلیلی ندارد .
حق دفاع دانشجو حق دارد در برابر اتهام وارده از خود دفاع کند .
1
فهرست