وزارت علوم - مطبوعات 21 مهر 97
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت 13:2
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7882056 روزنامه آواي خراسان جنوبي
7872940 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
7882019 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي واحدهاي دانشگاهي
7881897 روزنامه آفرينش
7862836 وطن امروز
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/07/20
> کاوش وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با استقبال استاندار ، نمایندگان استان در مجلس و دیگر مسئولان عصر دیروز وارد بیرجند شد .
> کاوش وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با استقبال استاندار ، نمایندگان استان در مجلس و دیگر مسئولان عصر دیروز وارد بیرجند شد .
دکتر منصور غلامی در بدو ورود در گلزار شهید گمنام دانشگاه بیرجندحضور یافت و با قرائت فاتحه یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را گرامی داشت .
نشست با استاندار خراسان جنوبی ، رؤسای دانشگاه ها و شورای دانشگاه بیرجند ، شرکت در اجلاسیه شهدای دانشجو ، بازدید از دانشگاه صنعتی بیرجند ، افتتاح و بازدید از نمایشگاه دستاوردهای فناوری دانشگاه بیرجند و پارک علم و فناوری ، شرکت در شورای اداری و دیدار با نماینده ولی فقیه در استان ، از دیگر برنامه های سفر آقای غلامی است .
بهره برداری از 4 طرح عمرانی 4 طرح عمرانی با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، عصر روز گذشته در دانشگاه بیرجند به بهره برداری رسید .
این طرح ها شامل سرای دانشجویان متأهل با نام پروفسور بهفروز ، احداث و تجهیز ساختمان مرکز تحقیقاتی سیستم های هوشمند توان و انرژی ، ساختمان آزمایشگاه برق و کامپیوتر و مرکز مشاوره و درمان دانشگاه بیرجند با مجموع زیربنای 2 هزار و 425 مترمربع است که برای ساخت این طرح ها در مجموع 3 میلیارد و 168 میلیون و 700 هزار تومان هزینه شده است .
بخشی از این هزینه را خیران پرداخت کرده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/18
> با حضور رئیس جمهور؛ برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه تهران مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی روز یکشنبه 22 مهرماه با حضور رئیس جمهور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می شود .
> با حضور رئیس جمهور؛ برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه تهران مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی روز یکشنبه 22 مهرماه با حضور رئیس جمهور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می شود .
به گزارش دانشگاه تهران ، این مراسم قرار است با حضور وزرای علوم و بهداشت و جمعی از اساتید دانشجویان برگزار شود .
قرار است در این مراسم از نفرات برتر کنکور سراسری نیز تقدیر شود .
دیدار دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در توکیو با وزیر علوم دکتر منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری که برای شرکت در پانزدهمین اجلاس علم و فناوری کیوتو ، به ژاپن سفر کرده است در ادامه برنامه های سفر و در محل سفارت ایران در توکیو با تعدادی از دانشجویان ایرانی دیدار و گفتگو کرد .
به گزارش ایسنا ، در این جلسه که با حضور مرتضی رحمانی موحد سفیر کشورمان ، دکتر سالار آملی معاون بین‎الملل وزیر علوم ، دکتر کی نژاد عضو شورای انقلاب فرهنگی و دکتر کرمی مدیر کل امور بین‎الملل وزارت امور خارجه برگزار شد ، ابتدا دکتر سالار آملی به پیشرفتهای کشورمان در زمینه تولید علم ، ایجاد پارکهای فناوری و تربیت اساتید اشاره کرد .
در ادامه دانشجویان به ضرورت الگو برداری از ساختار پژوهشی ژاپن ، رفاه پژوهشی ، ارائه خدمات بیشتر به فرصتهای مطالعاتی ، آمادگی انجمن علمی ایسیج جهت ایجاد ارتباطات بین دانشگاههای ژاپن و ایران و پر کردن خلاء رایزن علمی در ژاپن تاکید کردند .
دکتر غلامی وزیر علوم نیز طی سخنانی اظهار کرد : فضای جلسه بیانگر کمک مجموعه علمی به بخش های مختلف کشور است .
وی رسالت وزارت علوم را ایجاد بستر ارتباطی قوی بین نخبگان کشورهای مختلف فارغ از مسائل سیاسی برشمرد و انجام پروژه های مشترک را از یک طرف سبب علاقمندی به همکاری دو طرف و از سوی دیگر سبب معرفی ظرفیتها و توان علمی کشور عنوان کرد که این امر به کاهش نگرانیهای سیاسی دیگران کمک می‎کند .
وزیر علوم نهادینه شدن همکاری با مراکز تحقیقاتی را بسیار مهم دانست و بیان کرد که این ارتباطات سبب انتقال تجربه می شود .
وی در پایان سخنان خود به تشریح عملکرد علمی و ساماندهی دانشگاههای کشور پرداخت و بر ضرورت توسعه روابط علمی بین‎المللی تاکید کرد .
به منظور ارائه اطلاعات بیشتر؛ تعویق در بررسی طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت : با توجه به نیاز به اطلاعات کامل در زمینه کنکور ، بررسی طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها فعلا به تعویق افتاد .
سیدحمایت میرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و دستور جلسه طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی افزود : با توجه به اینکه از سازمانهای مربوطه از جمله سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش در جلسه حضور نداشتند ، فعلا بررسی موضوع به تعویق افتاد .
وی افزود : نیاز به اطلاعات کامل درباره کنکور و تاثیر سوابق در مناطق مختلف وجود داشت و با حضور اعضای سازمانهای مربوطه ، این اطلاعات اخذ می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/18

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد : به همین منظور به پیشنهاد تعدادی از نمایندگان و به منظور جمع‎آوری اطلاعات بیشتر بررسی طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به تعویق افتاد .
وی اظهار داشت : احتمالا این موضوع در دستور کار دو هفته آینده کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار می‎گیرد .
در دانشگاه علم وصنعت؛ تشریح شرایط معادل سازی واحدهای آموزشی معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت کیفیت آموزشی را یکی از مهم ترین سیاست های این دانشگاه عنوان کرد و گفت : روند معادل سازی واحدهای آموزشی دانشجویان علم و صنعت نیز با توجه به شرایط و رویکرد کیفی‎نگری صورت می‎گیرد .
دکتر ابوالفضل واحدی در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با اشاره به تشریح روند تطبیق و معادل سازی واحدهای درسی برای دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ، اظهار کرد : براساس آیین نامه وزارت علوم ، دانشگاه ها این اختیار را دارند که واحدهای درسی دانشجویان را بر اساس معیارها و شرایطی معادل سازی کنند ، بر همین اساس کمیته ای با عنوان "ارزیابی و تطبیق واحدهای آموزشی" در دانشگاه علم و صنعت تشکیل شده است که درخصوص واحدهای درسی دانشجویان تصمیم‎گیری می کند .
وی در ادامه تصریح کرد : شرایطی نظیر دانشجو با توجه به سوابق تحصیلی خود مجاز به تحصیل در رشته جدید باشد ، دانشجو از طربق آزمون سراسری وارد دانشگاه یا موسسه آموزش عالی قبلی شده باشد ، دروس گذرانده شده قبلی از نظر تعداد واحد درسی کمتر از تعداد واحد درسی دوره جدید نباشد ، محتوای آموزشی دروس گذرانده شده حداقل 80 درصد با محتوای دروس مشابه در رشته جدید مطابقت داشته و نمره هر یک از دروس کمتر از 12 نباشد و برخی موارد دیگر از جمله شرایط کلی معادل سازی واحدهای درسی گذرانده شده پذیرفته شدگانی که قبلا دروسی را در یکی از واحدهای دانشگاهی و یا سایر موسسات آموزش عالی معتبر داخل یا خارج از کشور گذرانده اند ، است .
معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت همچنین تاکید کرد : این دانشگاه شرایط معادل سازی واحدهای درسی تمامی دانشجویان ورودی که نیاز به این معادل سازی دارند ، حتی اگر از دانشگاه های سطح یک و حتی پردیس نیز پذیرفته شده باشند را بررسی و مجدد تصمیم گیری می کند ، چرا که معتقد هستیم نوع زیرنظام آموزشی ، زمان گذراندن واحد درسی ، تعداد دانشجویان حاضر در یک کلاس ، نوع استاد و غیره در کیفیت آموزشی آن واحد آموزشی تاثیرگذار است .
دکتر واحدی در پایان خاطرنشان کرد : البته تعداد دانشجویانی که در دانشگاه علم و صنعت با معادل سازی واحدهای آموزشی آنها موافقت نشده است ، بسیار اندک هستند ، اما بطور کلی آنچه که برای این دانشگاه اهمیت دارد ، کیفیت آموزشی دانشجویان است که در سیاست های خود با جدیت آن را دنبال می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه جام جم
1397/07/18
> وزیر علوم گفت : بانک مرکزی فقط در مقطعی تایید وزارت علوم را به عنوان شرط برای تهیه ارز دانشجویان خارج از کشور در نظر گرفته بود؛ ولی اکنون این وزارتخانه دیگر مسؤولیتی ندارد .
منصور غلامی درباره وضعیت کنونی ارز دولتی برای دانشجویان افزود : دیگر ارز دانشجویی به آن معنا وجود ندارد؛ ضمن آن که برای ارز آزاد نیز دیگر وزارت علوم نقشی در این میان ندارد .
وی عنوان کرد : هر دانشجوی محصل در خارج از کشور ، قبل از این به هر شکلی که ارز خود را تامین می کرد هنوز هم همان روال دایر است .
> غلامی بیان کرد : زمانی دسترسی به ارز به صورت آزاد و خارج از بانک ممنوع بود یا مقدور نبود ، لذا برخی خانواده هایی که فرزندان آنها در خارج از کشور تحصیل می کردند ، به وزارت علوم مراجعه داشتند که قادر به تهیه ارز مورد نیاز به لحاظ قانونی نبودند؛ ما هم با بانک مرکزی در این باره صحبت کردیم و مقرر شد وزارت علوم واسطه تأمین ارز آنها شود .
/ مهر.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
جهان اقتصاد
1397/07/18
> مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران :.
> مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران : گروه تولید_مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت : 365 فعالیت فناورانه که می تواند منشا تحول در کشور باشد ، شناسایی شده است و در 3 سال آینده باید 2 هزار استارت آپ در نواحی و شهرک های صنعتی مستقر شود .
صادق نجفی درمراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران که با هدف آموزش ، مشاوره و انتقال فناوری های پیشرفته منعقد شد ، افزود : 31 هزار و 500 واحد صنعتی را تا 3 سال آینده باید نوسازی و بهسازی کنیم .
معاون وزیر صمت افزود : بیش از 84 هزار واحد صنعتی در کشور وجود دارد که 92 درصد آن کوچک و متوسط است .
به گفته وی اگر برای کارآفرین و بنگاه دار فضای لازم را به وجود آوریم ، موفق خواهیم شد و امیدواریم این نشست پایه گذار یک حرکت علمی در کشور باشد .
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با بیان اینکه جایی که بهره وری پایین ، رقابت مشکل و هزینه تمام شده تولید بالاست ، باید به سمت استفاده از فناوری های نوین رفت ، اضافه کرد : 2٫5 درصد از رشد اقتصادی باید در حوزه بهره وری و تکنولوژی باشد .
نجفی با تأکید بر این موضوع که باید راه ها و روش های نوین را بیابیم ، گفت : به عنوان نمونه قطعات ماشین آلات و تجهیزات واحدهای تولیدی غیرفعال و راکد را می توانیم به دیگر کشورها بفروشیم و ارزآوری داشته باشیم .
وی با انتقاد از این موضوع که خسارت نقدینگی که در جامعه ایجاد شده است ، را تولیدکننده می دهد ، تصریح کرد : این گونه تفاهم نامه ها باید خروجی کاربردی داشته باشند و اکنون که در شرایط خاصی قرار داریم اهمیت این موضوع دوچندان می شود .
معاون وزیر صمت با اعلام اینکه کارگروهی برای عملیاتی کردن این تفاهم نامه باید تشکیل شود ، افزود : در استانهایی مانند گلستان ، مرکزی و آذربایجان شرقی واحدهایی را شناسایی کردیم که به عنوان پایلوت می توانند در این تفاهم نامه مفید واقع شوند .
نجفی به استقرار 2 هزار استارت آپ در نواحی و شهرک های صنعتی در 3 سال آینده اشاره و تصریح کرد : برای استقرار شرکتهای دانش بنیان در درون شهرکهای صنعتی تسهیلات ویژه ای به صورت 60 ماه تقسیط در نظرگرفته شده است .
وی همچنین یادآور شد : حدود 8 هزار دانشجوی ارشد و دکترا به صورت عملی در واحدهای صنعتی در قالب طرح کارورزی مشغول به کار هستند .
**پژوهشکده ها بازوی تحقیقاتی شهرک های صنعتی معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نیز در این مراسم گفت : این سازمان مولود انقلاب است و در سال 1359 راه اندازی شد که تاکنون 31 دوره جشنواره خوارزمی را نیز برگزار کرده است .
عشوری ارزیابی اختراعات ، حمایت از شرکت های دانش بنیان و نوپا و ارتباط دانشگاه با صنعت را از وظایف این سازمان دانست و افزود : 7 پژوهشکده داریم و امیدواریم کمک های علمی و تحقیقاتی خود را به صنایع کوچک و متوسط عرضه کنیم .
وی با اعلام اینکه پژوهشکده ها می توانند بازوی تحقیقاتی شهرک های صنعتی باشند ، تصریح کرد : در ابلاغیه وزیر علوم این سازمان موظف به حمایت از صنعت در خصوص توانمندسازی صنعت و ارتقای صنعت با استفاده از روش های نوین و آموزش در جنبه های مختلف شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
دنیای اقتصاد
1397/07/21
> تسنیم : معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم جزئیات مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها در دانشگاه تهران را تشریح کرد .
> جزئیات حضور روحانی در دانشگاه تهران تسنیم : معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم جزئیات مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها در دانشگاه تهران را تشریح کرد .
غلامرضا غفاری ، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، در گفت وگو با تسنیم با اشاره به حضور رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزشی اظهار داشت : این مراسم صبح فردا یکشنبه 22 مهرماه با حضور وزرای علوم ، بهداشت و آموزش پزشکی در تالار شهید امینی دانشگاه تهران برگزار می شود .
وی با اشاره به جزئیات این برنامه یادآور شد : سخنرانی رئیس جمهور اصلی ترین برنامه این مراسم است .
وزرای علوم ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیز طبق سنوات گذشته در این مراسم انجام می شود .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درباره احتمال سخنرانی نمایندگان دانشجویی در این مراسم گفت : سخنرانی دانشجویان در این مراسم هنوز قطعی نشده اما احتمالا یکی از اعضای هیئت علمی و یکی از دانشجویان به نمایندگی از اساتید و دانشجویان در این جلسه سخنرانی کنند .
کلمات کلیدی : دانشگاه تهران درمان و آموزش پزشکی فرهنگی و اجتماعی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/07/20
> دادرس مقدم مراسم تودیع رئیس سابق دانشگاه صنعتی بیرجند و معارفه سرپرست جدید دانشگاه عصر روز گذشته با حضور شمس بخش مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و عبادی نماینده مردم بیرجند در مجلس برگزار شد .
> دادرس مقدم مراسم تودیع رئیس سابق دانشگاه صنعتی بیرجند و معارفه سرپرست جدید دانشگاه عصر روز گذشته با حضور شمس بخش مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و عبادی نماینده مردم بیرجند در مجلس برگزار شد .
در این مراسم هاشمی سرپرست جدید دانشگاه با اشاره به اقدامات موثر روسای سابق ، از زحمات مهرشاد رئیس پیشین دانشگاه قدردانی کرد .
مهرشاد رئیس سابق دانشگاه صنعتی بیرجند نیز ضمن تشکر از کارکنان و اساتید دانشگاه ، گفت : مطمئن هستم حضور دکتر هاشمی به این دانشگاه عزت و احترام خواهد داد و دانشگاه جایگاه اصلی خود را در کشور پیدا خواهد کرد .
عبادی نیز در این مراسم خواستار توجه بیشتر به این دانشگاه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/18
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت : در سال تحصیلی جدید دانشجویان تحت پوشش وام ویژه دکتری افزایش می یابد و تعداد بیشتری از دانشجویان می‎توانند از این وام استفاده کنند .
> رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت : در سال تحصیلی جدید دانشجویان تحت پوشش وام ویژه دکتری افزایش می یابد و تعداد بیشتری از دانشجویان می‎توانند از این وام استفاده کنند .
ذوالفقار یزدان‎مهر در گفتگو با خبرنگار مهر ، با اشاره به پرداخت وام ویژه دکتری در سال تحصیلی جدید گفت : در سال تحصیلی جدید نیز وام ویژه دکتری طبق روال گذشته پرداخت می شود .
وی درباره افزایش مبلغ وام ویژه دکتری افزود : مبلغی که به عنوان وام ویژه دکتری ارائه می شود همان بوده و تغییری نکرده است منتهی در سال جدید سعی کرده‏ایم منابع بهتری را برای وام ویژه دکتری پیش‏بینی کنیم تا دانشجویان بیشتری را پوشش دهیم .
یزدان‏مهر افزود : وام ویژه دکتری به منظور حمایت مالی از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در جهت انطباق با نیازهای اساسی کشور ، گسترش نهضت تولید علم ، حل علمی مشکلات کشور ، تقویت و تسهیل حضور و تلاش تمام وقت دانشجویان دکتری در دانشگاه ها ، پرداخت می شود .
مبلغ وام برای تمام دانشجویان ماهیانه حدود 7 میلیون ریال است که پرداخت آن به صورت هر سه ماه یک بار به مبلغ 21 میلیون ریال صورت می گیرد .
اخیرا رئیس سازمان امور دانشجویان نیز اعلام کرد : اعتبارات وام ویژه دانشجویان دکتری در حال حاضر به دو برابر افزایش یافته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/07/20
> عملیات اجرایی طرح خیرساز کارگاه های مهارت آموزی ، کارآفرینی و اشتغال دانشگاه بیرجند روز گذشته با حضور مشاور وزیر و دبیر ستاد خیرین آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری آغاز شد .
> عملیات اجرایی طرح خیرساز کارگاه های مهارت آموزی ، کارآفرینی و اشتغال دانشگاه بیرجند روز گذشته با حضور مشاور وزیر و دبیر ستاد خیرین آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری آغاز شد .
به گزارش ایرنا ، مدیرعامل بنیاد حامیان دانشگاه بیرجند در حاشیه این آیین گفت : برآورد اعتبار این طرح به مساحت 500 مترمربع ، 250 میلیون تومان است که 110 میلیون تومان توسط خیر نیک اندیش دکتر زنگویی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تامین شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
روزنامه آفرینش
1397/07/20
> رئیس دانشگاه مطرح کرد؛ راهکارهای دانشگاه خواجه نصیر برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نوسانات ارزی و نحوه صدور ویزا را از جمله موانع بین المللی سازی دانشگاه ها عنوان کرد و گفت : برای گام نهادن در این عرصه می توان اقداماتی چون برگزاری دوره های مشترک ، جذب دانشجویان خارجی از طریق کریدورهای ایجاد شده و همکاری با نهادهای بین المللی که نیاز به ارز زیادی ندارند ، اجرایی کرد .
> رئیس دانشگاه مطرح کرد؛ راهکارهای دانشگاه خواجه نصیر برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نوسانات ارزی و نحوه صدور ویزا را از جمله موانع بین المللی سازی دانشگاه ها عنوان کرد و گفت : برای گام نهادن در این عرصه می توان اقداماتی چون برگزاری دوره های مشترک ، جذب دانشجویان خارجی از طریق کریدورهای ایجاد شده و همکاری با نهادهای بین المللی که نیاز به ارز زیادی ندارند ، اجرایی کرد .
به گزارش ایسنا ، دکتر علی خاکی صدیق در نشست "فرآیند بین المللی سازی دانشگاه" با بیان اینکه این نشست سومین جلسه برای بررسی راهکارهای بین المللی سازی دانشگاه خواجه نصیر است ، اظهار کرد : با برنامه ریزی های انجام شده برخی از دانشکده های این دانشگاه عملکرد خوبی در این زمینه داشته اند ، ولی برخی از دانشکده ها اطلاعات کاملی از روند بین المللی سازی دانشگاه ندارند .
وی مشکلات ارزی و ناپایداری های کشور را از جمله موانع بین المللی سازی دانشگاه عنوان کرد و یادآور شد : این وضعیت از واقعیات جامعه ما است و ما چه بخواهیم و چه نخواهیم ، باید در مسیر بین المللی شدن قرار گیریم .
هر چند که این چالش ها بر این روند تاثیرگذار است .
خاکی صدیق با تاکید بر اینکه نوسانات ارزی فعالیت های ما در حوزه بین المللی سازی را تحت تاثیر قرار می دهد ، اظهارکرد : این مسئله ای است که همه دانشگاه های کشور با آن مواجه هستند و برداشت من این است که دانشگاه ها در این شرایط سخت باید برنامه های خود را تنظیم کنند و در این صورت در دراز مدت به موفقیت دست خواهند یافت .
رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با اشاره به تعطیلی همکاری های بین المللی در برخی از دانشگاه ها ، تاکید کرد : استراتژی این دانشگاه بر تعطیلی همکاری های بین المللی نیست و می خواهیم با برنامه ریزی هایی که اجرایی می شود بر همکاری های بین المللی خود بیفزاییم .
مذاکره و استفاده از ظرفیت های دارالتقریب و جامعه المصطفی خاکی صدیق یکی از راه های برون رفت آموزش عالی کشور از چالش های ارزی و وارد شدن به مسیر بین المللی شدن را تقویت و توسعه روابط بین الملل عنوان کرد و یادآور شد : در این راستا می توانیم برنامه هایی را پیاده سازی کنیم که نیاز به ارز ندارد و فارغ از نوسانات ارزی می توانیم اقدام به تقویت روابط بین الملل خود کنیم .
وی انتشار مقالات مشترک را از جمله این راهکارها عنوان کرد و گفت : این اقدام با حداقل هزینه ارزی و از طریق دانشجوهای دکتری می توانیم اجرایی کنیم .
رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر جذب دانشجویان خارجی را از دیگر راهکارها در این زمینه عنوان کرد و گفت : در این راستا معاونت بین الملل این دانشگاه کریدورهایی برای جذب دانشجویان خارج ایجاد کرده است ، ضمن آنکه ما می توانیم از ظرفیت های موسسات چون دارالتقریب استفاده کنیم .
به گفته وی دانشگاه خواجه نصیر مذاکراتی را با دارالتقریب آغاز کرده که در قالب کنفرانسی که در آذر ماه سال جاری برگزار می شود ، در صدد است اقدام به جذب دانشجویانی از کشورهای اسلامی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه امام صادق
وطن امروز
1397/07/18
> انتصاب رئیس جدید دانشگاه امام صادق(ع) طی حکمی از سوی آیت الله آملی لاریجانی ، حجت الاسلام سعدی به عنوان رئیس جدید دانشگاه امام صادق علیه السلام منصوب شد .
> انتصاب رئیس جدید دانشگاه امام صادق(ع) طی حکمی از سوی آیت الله آملی لاریجانی ، حجت الاسلام سعدی به عنوان رئیس جدید دانشگاه امام صادق علیه السلام منصوب شد .
به گزارش «وطن امروز» ، بنا بر تصویب هیات امنای جامعه الامام الصادق (ع) ، با توجه به پایان دوره ریاست جناب حجت الاسلام مهدوی کنی ، طی حکمی از سوی آیت الله آملی لاریجانی رئیس هیات امنای جامعه الامام الصادق علیه السلام ، حجت الاسلام حسین علی سعدی برای یک دوره 3 ساله به عنوان رئیس دانشگاه امام صادق علیه السلام تعیین شد .
آیت الله آملی لاریجانی در این جلسه از خدمات حجت الاسلام محمدسعید مهدوی کنی در 3 سال گذشته تقدیر و تشکر کرد .
رئیس جدید دانشگاه امام صادق علیه السلام پیش از این رئیس دانشکده الهیات ، معارف اسلامی و ارشاد این دانشگاه بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/07/19
> ایرنا نوشت : طبق اعلام رسمی سایت دانشگاه تهران ، حسن روحانی رئیس جمهوری 22 مهرماه در این دانشگاه حضور می یابد .
مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت : برنامه رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور طبق سال های گذشته در سالن علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می شود .
> روحانی یکشنبه به دانشگاه تهران می رود ایرنا نوشت : طبق اعلام رسمی سایت دانشگاه تهران ، حسن روحانی رئیس جمهوری 22 مهرماه در این دانشگاه حضور می یابد .
مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفت : برنامه رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور طبق سال های گذشته در سالن علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می شود .
کلمات کلیدی : آموزش عالی حسن روحانی دانشگاه تهران معاون روحانی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/20
> اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های نیمه متمرکز کنکور 97 پس از انجام مراحل مصاحبه ، معاینه و سایر مراحل گزینش در دهه دوم دی ماه 97 منتشر می شود .
> اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های نیمه متمرکز کنکور 97 پس از انجام مراحل مصاحبه ، معاینه و سایر مراحل گزینش در دهه دوم دی ماه 97 منتشر می شود .
به گزارش مهر ، جزئیات مصاحبه ، معاینه و یا آزمون عملی برای معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت رشته های مختلف تحصیلـی نیمه متمرکز دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و رشته های تحصیلی مقطع کاردانی گروه آموزش پزشکی پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 1397 اعلام شد .
با توجه به ضوابط و کسب حد نصاب نمره علمی لازم ، هر داوطلب در هر دوره از هر گروه آزمایشی (1 و یا 2 گروه آزمایشی) ، حداکثر در 2 کدرشته نیمه متمرکز با توجه به اولویت های انتخابی برای انجام آزمون عملی ، مصاحبه و یا معاینه از سوی سازمان معرفی می شود .
معرفی شدگان رشته های نیمه متمرکز نیازی به انتخاب رشته مجدد ندارند .
فقط لازم است در مراحل مختلف مصاحبه ، معاینه و سایر مراحل گزینش و یا آزمون عملی (مثل رشته علوم ورزشی ، مربیگری ورزشی و آموزش تربیت بدنی) شرکت کنند .
پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی متمرکز کنکور 97 چنانچه در ردیف معرفی شدگان رشته های نیمه متمرکز قرار گرفته اند و در صورت شرکت در مصاحبه ، معاینه و یا آزمون عملی رشته و یا رشته های نیمه متمرکز ، در این رشته ها پذیرفته شوند قبولی قبلی آنان در رشته متمرکز لغو شده و باید در رشته قبولی نیمه متمرکز ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهند و امکان بازگشت به رشته قبولی متمرکز میسر نیست .
کلیه معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت باید قبل از مراجعه به موسسه ذیربط ، برای اطلاع از برنامه زمان و مکان ، مدارک مورد نیاز و شرایط عمومی و اختصاصی جهت انجام مراحل مصاحبه ، معاینه و یا سایر مراحل گزینش حتماً به پایگاه اطلاع رسانی موسسه محل مصاحبه مراجعه کنند .
اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف تحصیلی نیمه متمرکز پس از انجام مراحل مصاحبه ، معاینه و سایر مراحل گزینش و پس از گزینش علمی نهایی در دهه دوم دی ماه سال جاری فقط از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید .
«برنامه زمان و مکان مراجعه معرفی شدگان چند برابرظرفیت رشته های مختلف تحصیلی نیمه متمرکز » کدرشته علوم ورزشی و مربیگری ورزشی دوره های روزانه ، شبانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و آموزش تربیت بدنی پردیس های دانشگاه فرهنگیان معرفی شدگان برای شرکت در سایر مراحل (آزمون عملی) باید نسبت به پرداخت مبلغ 250 هزار ریال بابت هزینه آزمون عملی به صورت اینترنتی در سایت سازمان سنجش به وسیله کارت های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است از 18 تا 25 مهر اقدام کنند .
داوطلبان ضرورت دارد برای اطلاع از زمان و محل برگزاری آزمون عملی ، محل اخذ گواهی سلامت کامل جسم و روان و میزان هزینه اخذ این گواهی ، به اطلاعیه سازمان سنجش که یکشنبه 6 آبان منتشر خواهدشد ، مراجعه کنند .
در صورت عدم پرداخت هزینه آزمون عملی ، برای آنان کارت ورود به جلسه صادر نخواهد شد و موجب حذف آنان از آزمون عملی و گزینش نهایی خواهد شد .
معرفی شدگان چندبرابرظرفیت رشته های نیمه متمرکز آموزش تربیت بدنی پردیس های دانشگاه فرهنگیان وابسته به وزارت آموزش و پرورش علاوه بر شرکت در آزمون عملی برای شرکت در مصاحبه تخصصی و بررسی صلاحیت های عمومی که در دو قسمت مجزا توسط آموزش و پرورش استان محل اقامت داوطلب برگزار خواهد شد ، شرکت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/20

کدرشته موسیقی نظامی (کد 18610) دانشگاه هنر(محل تحصیل پردیس کرج) بورسیه ارتش جمهوری اسلامی ایران معرفی شدگان برای شرکت در مراحل مصاحبه آزمون عملی و سایر مراحل گزینش باید نسبت به پرداخت مبلغ 400 هزار ریال هزینه آزمون عملی به صورت اینترنتی در سایت سازمان سنجش به وسیله کارت های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است در روزهای 18 تا 25 مهرماه اقدام کنند .
زمان و محل برگزاری آزمون عملی در اطلاعیه یکشنبه 6 آبان 97 اعلام می شود .
با توجه به اینکه این رشته محل بورسیه ارتش جمهوری اسلامی است معرفی شدگان علاوه بر انجام آزمون عملی ، باید برای شرکت در مراحل گزینش و جدول برنامه زمان بندی مربوطه اقدام کنند .
کدرشته دانشگاه اطلاعـات و امنیت ملی از متقاضیان کلیه رشته های تحصیلی دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی متعاقباً و بصورت مستقیم از سوی دانشگاه فوق برای انجام مراحل مصاحبه ، معاینه و سایر مراحل مختلف گزینش دعوت بعمل خواهد آمد ، به عبارت دیگر در این مرحله اسامی برای این کد رشته ها اعلام نمی شود .
کدرشته پرستاری (کد 18507) دانشکده پرستاری بانک ملی ایران معرفی شدگان رشته پرستاری دانشکده پرستاری بانک ملی ایران ، لازم است برای انجام مراحل مصاحبه ، معاینه و سایر مراحل گزینش با در دست داشتن اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه ، کارنامه سازمان سنجش و کارنامه پیش دانشگاهی از 20 تا 23 آبان ماه 97 مطابق جدول اعلام شده در اطلاعیه به آدرس تهران ، خیابان فردوسی جنوبی ، محوطه ادارات مرکزی بانک ملی ایران ، دانشکده پرستاری مراجعه کنند .
تاریخ و زمان انجام مصاحبه و مدارک لازم جهت انجام گزینش از تاریخ 21 مهر 97 به بعد در سایت دانشکده پرستاری به این نشانی زیر قرار می گیرد .
http : //www .
bminuco .
com کدرشته کاردانی فوریت های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های علوم پزشکی بقیه اله (عج) و ارتش معرفی شدگان رشته های تحصیلی کاردانی فوریت های پزشکی (کد 18547 بورسیه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و کدهای 18548 و 18549 بورسیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) در دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله(عج) تهران و دندانپزشکی (کد18517) سهمیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش ، لازم است برای انجام مراحل مختلف گزینش در روز دوشنبه 14 آبان 97 به دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا .
(عج) مراجعه کنند .
داوطلبان در خصوص موانع استخدامی معاینات به سایت دانشگاه مراجعه کنند .
(www .
bmsu .
ac .
ir) کدرشته تربیت مروج سیاسی و مربیگری عقیدتی مرکز آموزش عالی تربیت مربی عقیدتی سیاسی سپاه قم داوطلبانی که اسامی آنان در ردیف معرفی شدگان چند برابر ظرفیت کد رشته های تحصیلی فوق در مرکز آموزش عالی تربیت مربی عقیدتی سیاسی سپاه قم اعلام شده لازم است برای آگاهی از مراحل مصاحبه ، معاینه و سایر مراحل گزینش به آدرس اینترنتی مرکز به نشانی زیر مراجعه کنند .
www .
smc .
ac .
ir کدرشته های علوم پزشکی بورسیه نیروی انتظامی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش معرفی شدگان کدرشته های تحصیلی کدرشته های پزشکی ، دندانپزشکی و کاردانی فوریتهای پزشکی (کدهای 18510 ، 18516و18539) بورسیه نیروی انتظامی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران باید در روزهای 25 و 26 مهر با مراجعه به نشانی زیر جهت ثبت نام اولیه ، انجام معاینات اولیه پزشکی ، مصاحبه ، آزمون آمادگی جسمانی به هسته گزینش استان محل سکونت خود (مرکز استان) مراجعه کنند .
www .
gozinesh .
police .
ir کدرشته های بورسیه ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معرفی شدگان رشته های پزشکی (کدهای 18508و 18509) ، دندانپزشکی (کدهای 18514و18515) ، علوم آزمایشگاهی (کدهای 18518و18519) ، تکنولوژی پرتوشناسی (کدهای 18512و18513) ، فناوری اطلاعات سلامت (کدهای18520و18521) ، هوشبری (کدهای18608و18609) ، کاردانی فوریتهای پزشکی (کد 18538و18540) ، اتاق عمل(کدهای 18501 و18502) ، پرستاری (کدهای18503و18506) ، موسیقی نظامی (کد 18610) و پزشکی (کد18511) بورسیه ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی باید طبق اطلاعیه اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/20

معرفی شدگان هر یک از این رشته ها لازم است برای انجام مراحل گزینش با در دست داشتن مدارک اعلام شده مطابق جدول زمان بندی در روزهای اول ، 5 ، 6 و 7 آبان به مدیریت گزینش و استخدام نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به آدرس تهران ، میدان حر ، خیابان امام خمینی(ره) نرسیده به چهارراه کمالی مراجعه کنند .
کدرشته های کاردانی علوم پزشکی پذیرش صرفا با اعمال سوابق تحصیلی در دانشگاه های علوم پزشکی معرفی شدگان رشته های تحصیلی کاردانی فوریت های پزشکــی ، هوشبری ، بهداشت محیط ، بهداشت عمومی گرایش های مبارزه با بیماریها و بهداشت خانواده ، علوم آزمایشگاهی که صرفا با اعمال سوابق تحصیلی در دانشگاه های علوم پزشکی پذیرش شده اند لازم است برای اطلاع از برنامه زمان و مکان ، مدارک مورد نیاز و شرایط عمومی و اختصاصی جهت انجام مراحل مصاحبه ، معاینه و یا سایر مراحل گزینش ، به پایگاه اطلاع رسانی موسسه محل معرفی چندبرابر ظرفیت خود مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
اعتماد
1397/07/21
> روشن است که کابینه دوم آقای روحانی تحت تاثیر فشارهای سیاسی از کابینه اول ضعیفتر بود و همگام با انتظار افکار عمومی و وعدههای انتخاباتی آقای روحانی چیده نشد.
> روشن است که کابینه دوم آقای روحانی تحت تاثیر فشارهای سیاسی از کابینه اول ضعیفتر بود و همگام با انتظار افکار عمومی و وعدههای انتخاباتی آقای روحانی چیده نشد .
بسیار شنیدهایم که برخی از وزیران فعلی جزو گزینههای چندم ایشان بودند و بر اساس مصلحتسنجیهای غیرمعتبر برگزیده شده بودند .
همان ابتدا هم مشخص بود که شرایط کشور ایجاب میکند که مدیران کارکشته ، شجاع ، آگاه و با انگیزه بالای آرمانی به میدان آورده شوند اما اکنون این نیاز بسیار بیشتر خود را نشان میدهد وحجت را برهمگان تمام کرده است .
وزیری که از تیتر یک روزنامه یا فشار کانونهای قدرت و ثروت و ایجاد یک هیاهوی مصنوعی بترسد و برنامه مهمی را تعطیل کند و ضروریات کشور را به تعویق بیندازد هرگز لایق وزارت نیست و جز خسارت چیزی متوجه مردم نخواهد کرد .
برای نمونه آقای رییسجمهور خوب میداند که در پیروزی ایشان ، دانشجویان و دانشگاهیان تا چه حد موثر و تعیینکننده بودند ، آیا رواست که برای رضایت برخی از همان کانونهای فشار ، وزیری به مدیریت آموزش عالی گماشته شود که با روحیه آرمانگرایی و آزادیخواهی دانشگاهیان سازگار نباشد و با انتصابات خود تحرک و شور و شوق علمی و سیاسی را از فضاهای آموزشی بستاند؟ آقای رییسجمهور باید در این زمینه مقاومت بیشتری از خود بروز دهد و با انتخاب و تغییری شایسته و مطابق با شعارهای انتخاباتی خویش همراهی دانشگاه و دانشجویان را در این شرایط بحرانی از آن خود کند .
اگر در اقتصاد نیازمند مردان و زنان قدرتمند و پاکدست و مدیر و مدبر و نترس و بزرگ هستیم در عرصههای علمی که عمق استراتژیک دولت است مدیر آزاده ، با اراده مستقل ، دانشمند و تحولگرا میخواهیم تا خمودگی را از دانشگاه دور کند و شادابی علمی و سیاسی را به مراکز آموزش عالی بازگرداند .
اگر یکی از اقشار جامعه بتواند در شرایط بحرانی در توجیه مردم و آگاهی بخشی به آنها موثر باشد همانا دانشگاهیان و دانشجویان هستند .
میلیونها دانشجو چون از محضراستادان خود بیرون میآیند به خانهها و خیابانها و محافل مختلف روانه میشوند و میتوانند مصالح ومنافع و ضروریات کشور و حفظ مرزهای جغرافیایی و فرهنگی ایران عزیز را به عمق جامعه نفوذ دهند .
اگر دانشگاه ما آگاه و با انگیزه و شاداب و پرتحرک و میداندار باشد ، میتوان با قاطعیت از رفع خطرها و دفع خصومتها مطمئن بود و کشور را بیمه شده آگاهی و تعهد دانست .
باید دانشگاه را داشته باشیم تا نبض جامعه در دستمان باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/07/20
> گروه علم و فناوری : آزمون کارشناسی ارشد سال 98 در اردیبهشت 98 برگزار می شود و داوطلبان می توانند با اطلاع از رشته های امتحانی جدید در این آزمون ثبت نام کنند .
> ثبت نام برای آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 از روز جمعه 16 آذر 97 آغاز می شود و تا روز یکشنبه 25 آذر 97 ادامه دارد .
آزمون این دوره در روزهای پنجشنبه 5 و جمعه 6 اردیبهشت سال 98 برگزار می شود .
رشته ها و مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 اعلام شده است که نسبت به سال گذشته با حذف و اضافه هایی همراه است .
گروه علوم انسانی : رشته اقتصاد نفت و گاز با گرایش های 1) تجارت نفت و گاز ، 2) نهادها و سیاست های بین الملل در نفت و گاز ، 3) حقوق تجاری و قراردادهای بین المللی نفت و گاز و 4) مدیریت مالی نفت و گاز به مجموعه علوم اقتصادی اضافه شد .
رشته آموزش زبان فارسی از مجموعه زبان شناسی حذف شده است .
در مجموعه الهیات و معارف اسلامی علوم قرآن و حدیث گرایش عرفان اسلامی به رشته علوم حدیث اضافه شد .
رشته های معارف قرآن و تفسیر قرآن مجید از این مجموعه حذف شده است .
رشته فلسفه دین از مجموعه فلسفه حذف و به مجموعه الهیات و معارف اسلامی فلسفه و کلام اضافه شد .
رشته های مدیریت نظارت و بازرسی ، مدیریت دادگستری ، حقوق دادرسی اداری از مجموعه حقوق حذف شد .
تربیت مربی علوم سیاسی که پذیرش دانشجو در آن فقط برای مرکز آموزش عالی تربیت مربی عقیدتی سیاسی قم وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت می پذیرد به مجموعه علوم سیاسی و روابط بین الملل اضافه شد .
گرایش ارتباطات اجتماعی تبلیغات فرهنگی به تبلیغ و ارتباطات فرهنگی تغییر کرد .
مدیریت خدمات اجتماعی در مجموعه مددکاری اجتماعی اضافه شد .
گرایش های هوشمندی کسب و کار ، مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات و مدیریت فناوری اطلاعات به مجموعه مدیریت اضافه شد و گرایش مستغلات از رشته مالی همین مجموعه حذف شد .
در رشته مدیریت سازمان های دولتی گرایش های مالی و اقتصادی ، منابع انسانی و روابط کار و برنامه ریزی و نظارت حذف شد .
گرایش انرژی به رشته مدیریت کسب و کار در مجموعه مدیریت کسب و کار و امور شهری اضافه شد .
مجموعه فرماندهی مدیریت انتظامی حذف شد و به فرماندهی و مدیریت انتظامی از 9 رشته به یک رشته تغییر یافت .
گروه های علوم پایه و فنی و مهندسی : گرایش های جامد و مایع رشته شیمی پیشرانه از مجموعه شیمی حذف و به یک گرایش شیمی پیشرانه بدل شد .
رشته آمار رسمی به مجموعه آمار اضافه شد .
رشته بیوانفورماتیک مجموعه ریاضی اضافه شد .
گرایش جنگ الکترونیک خاص دانشگاه های نظامی و امنیتی به رشته مهندسی برق در مجموعه مهندسی برق اضافه شد .
رشته مهندسی تسلیحات از مجموعه مهندسی شیمی حذف شده است .
رشته ساختمان های هوشمند به مجموعه مهندسی عمران اضافه شد .
همچنین رشته مهندسی سیستم های میکرو و نانوالکترو مکانیک به مجموعه مهندسی مکانیک اضافه شد .
گرایش های سیستم محرکه خودرو ، طراحی سیستمهای دینامیکی خودرو ، سازه بدنه خودرو ، طراحی و ساخت خودروهای نظامی ، جوش از رشته مهندسی مکانیک در مجموعه مهندسی مکانیک حذف شده است .
همچنین گرایش های معماری سازمانی ، مدیریت سیستم های اطلاعاتی ، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات ، شبکه های ارتباطی و کامپیوتری ، قرآن کاوی رایانشی ، سامانه های شبکه ای ، سیستم های چندرسانه ای در رشته مهندسی فناوری اطلاعات به مجموعه مهندسی فناوری اطلاعات اضافه شده است .
مجموعه ایمنی صنعتی با حذف رشته ایمنی صنعتی به مجموعه ایمنی ، بهداشت و محیط زیست تغییر یافت .
گروه هنر : رشته مدیریت ساخته ها به مجموعه هنرهای ساخت و معماری اضافه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/07/20

گرایش های طراحی ، تولید ، مواد اولیه و رنگرزی ، پژوهش در فرش به رشته فرش در مجموعه فرش اضافه شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
اطلاعات
1397/07/20
> ارومیه خبرنگاراطلاعات : دانشگاه ارومیه برای اولین بار در فهرست رتبه بندی معتبر جهانی تایمز قرار گرفت .
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام این خبر را اعلام کرد وبا اشاره به اعلام نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز 2019 ، از رشد 60 درصدی حضور دانشگاه های ایرانی در این رتبه بندی خبر داد .
دهقانی افزود : در رتبه بندی 2019 تایمز شاهد حضور 29 دانشگاه ایرانی در جمع 1258 دانشگاه برتر جهان هستیم .
بنا بر این گزارش ، دانشگاه ارومیه نیز یکی از دانشگاه هایی است که در فهرست نتایج رتبه بندی تایمز در سال 2019 دیده می شود .
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت : در رتبه بندی اخیر در سال 2019 با ورود 11 دانشگاه جدید شاهد حضور 29 دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع 1258 دانشگاه برتر جهان از 86 کشور هستیم و دانشگاه های کاشان ، علوم پزشکی مشهد ، صنعتی شیراز ، شهید مدنی آذربایجان ، علوم پزشکی ایران ، مازندران ، علوم پزشکی شهید بهشتی ، خوارزمی ، شهید باهنر کرمان ، صنعتی شاهرود و ارومیه از جمله دانشگاههای ایران هستند که برای اولین بار در رتبه بندی تایمز حضور یافته اند .
سرپرست ISC گفت : پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال 2004 مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است .
این رتبه بندی از 13 شاخص در قالب 5 معیار کلی آموزش با وزن 30 درصد ، پژوهش با وزن 30 درصد ، استنادات با وزن 30 درصد ، وجهه بین المللی با وزن 5ر7 درصد و ارتباط با صنعت با وزن 5ر2 درصد بهره گرفته است .
نسخه مناسب چاپ.
> ارومیه خبرنگاراطلاعات : دانشگاه ارومیه برای اولین بار در فهرست رتبه بندی معتبر جهانی تایمز قرار گرفت .
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام این خبر را اعلام کرد وبا اشاره به اعلام نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز 2019 ، از رشد 60 درصدی حضور دانشگاه های ایرانی در این رتبه بندی خبر داد .
دهقانی افزود : در رتبه بندی 2019 تایمز شاهد حضور 29 دانشگاه ایرانی در جمع 1258 دانشگاه برتر جهان هستیم .
بنا بر این گزارش ، دانشگاه ارومیه نیز یکی از دانشگاه هایی است که در فهرست نتایج رتبه بندی تایمز در سال 2019 دیده می شود .
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت : در رتبه بندی اخیر در سال 2019 با ورود 11 دانشگاه جدید شاهد حضور 29 دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع 1258 دانشگاه برتر جهان از 86 کشور هستیم و دانشگاه های کاشان ، علوم پزشکی مشهد ، صنعتی شیراز ، شهید مدنی آذربایجان ، علوم پزشکی ایران ، مازندران ، علوم پزشکی شهید بهشتی ، خوارزمی ، شهید باهنر کرمان ، صنعتی شاهرود و ارومیه از جمله دانشگاههای ایران هستند که برای اولین بار در رتبه بندی تایمز حضور یافته اند .
سرپرست ISC گفت : پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال 2004 مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است .
این رتبه بندی از 13 شاخص در قالب 5 معیار کلی آموزش با وزن 30 درصد ، پژوهش با وزن 30 درصد ، استنادات با وزن 30 درصد ، وجهه بین المللی با وزن 5ر7 درصد و ارتباط با صنعت با وزن 5ر2 درصد بهره گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نشریه دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/19
> هفته سوم مهرماه نیز به پایان رسید و نشریات دانشجویی ، هنوز هم با انتشار محتواهایی به دنبال جذب نودانشجویان دانشگاه خود هستند.
> هفته سوم مهرماه نیز به پایان رسید و نشریات دانشجویی ، هنوز هم با انتشار محتواهایی به دنبال جذب نودانشجویان دانشگاه خود هستند .
بررسی چندین نشریه معتبر دانشجویی نشان می دهد موضوعات مرتبط با دانشجویان جدیدالورود ، مشکلات خوابگاهی و مسائل دانشجویی از پرتکرارترین سوژه های نشریات در هفته جاری بوده اند .
در این شماره نیز محتوای برتر 10 نشریه دانشجویی از نگاه نگارنده مورد بررسی قرار گرفته است .
در طول هفته فعالان نشریات دانشجویی با ارسال فایل نشریات خود به آدرس mhayati@ می توانند در پایان هفته مطالب برتر خود را در این صفحه بخوانند .
تعریف ویکی پدیایی از دانشجو شماره چهارم نشریه دانشجویی «الف»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی ایران در مطلبی طنز با عنوان «مقدمه ای بر زندگی» پیرامون زندگی دانشجویی نوشته است : لوکا مودریچ در مقدمه کتاب جنین شناسی در سفر می نویسد : «دانشجو آن نیست که می خواند و می خواناند ، بلکه آن است که می خوابد و می خاراند .
» وی با این مقدمه و نیز اشاره به «خوش تر آن باشد که خواب دلبران ، خط رو خط گردد به خواب چاکران» از آغاز یک زندگی جدید به نام زندگی دانشجویی ، پرده برمی دارد و اما زندگی دانشجویی به عنوان یکی از پرمخاطره ترین و جذاب ترین دوران زندگی یک فرد به دو قسمت کلی تقسیم می شود : یک زمانی که فرد در دانشگاه به سر می برد و دو زمانی که فرد در خوابگاه به پا می برد .
در قسمت اول ، هنوز تعریف مشخصی از دانشگاه وجود ندارد اما براساس تعریف ویکی پدیا و آناتومی گری «دانشگاه مکانی است که گاه دانش است و هرگاه که به آن قدم بگذاری باید از دانش ، گاهدانت پر شود که اگر پر شد ، شا گاهید و اگر پر نشد بی گاهید .
» اما این تعریف غربی بوده و می نویسند «دانشگاه را محلی نامند که خروسکان با شلوار گشاد و سبیل فابریک به آن وارد و پس از چندین سال طی تعریق با شلوار جین پاره و ریشی محزون از آن خارج می شوند .
» قسمت دوم دانشجویی دوران زندگی در خوابگاه است .
کلا خوابگاه نیز تعریف واحدی ندارد و ضمن سانسور تعریف غربی آن فقط به تعریف شرقی آن می پردازیم .
لیوون جائه ، دروازه بان کره جنوبی ، خوابگاه را این گونه معرفی می کند : «دروازه ای است هفت متری با 6 بازیکن ، چهار نفر روی تخت ، یک نفر روی زمین و یک نفر هم همیشه در .
صبح هرچه زودتر بیدار شوی خوش بوتر و خوش تیپ تری و اگر خواب بمانی ، باید با کفش ساکنان دروازه مجاور بری دانشگاه .
» این تعریف با تمام جامع بودنش یک کارت زرد از علیرضا فغانی دریافت کرد که دلیل آن وقت کشی بازیکن شماره چهار در دستشویی بود که باعث شد سه نفر از سرویس جا بمانند .
درکل خوابگاه محیطی است که مساحت آن با فرمول قاعده ضربدر ارتفاع به دست می آید که قاعده آن بی قاعدگی و ارتفاع آن چهار طبقه است که آسانسور هم ندارد .
اذن دخول و خروجش کارت دانشجویی و نیتش هم فقط استراحت صرفا برای تقویت عضلات خرخونی است .
لازمه ماندن در خوابگاه این است که مجنون باشی .
اما این خود باز بستگی به میزان سنوات تحصیلی دانشجو دارد .
» از مهر جا نمانند شماره چهل و هفتم نشریه دانشجویی «باران»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان راه امید دانشگاه اصفهان در مطلبی با عنوان «از مهر جا نمانند» پیرامون مساله دانشگاه نوشته است : «با شروع مهر می توان تفاوت چشمگیری را در سطح شهر حس کرد .
علاوه بر شروع پاییز و تغییر فصل تفاوت دیگری احساس می شود که ناشی از دوباره جان گرفتن مدارس ، دانشگاه ها و مراکز آموزشی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نشریه دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/19

فرآیند تحصیل می تواند یک حق برای هر فرد به حساب بیاید .
حقی که با عواملی مانند مذهب ، جنسیت ، موقعیت اجتماعی ، عقاید سیاسی و اجتماعی متفاوت نباید از هیچ فردی گرفته شود یا دستخوش تغییر شود .
در ایران طی کردن مراحل تحصیل و ورود به مقاطع آموزش عالی به یک عمل همگانی و همه گیر تبدیل شده است .
به این معنا که تقریبا تمام دانشجویان مقطع متوسطه پس از گذراندن این دوره خود را در جایی به غیر از دانشگاه تصور نمی کنند؛ و پذیرفته شدن در دانشگاه مورد نظرشان به هدفی تبدیل شده است که برایش تلاش های زیادی می کنند و گاهی نیازمند هزینه های بسیاری به منظور شرکت در کلاس های آموزشی است .
این شرایط می تواند جنبه وقت کشی نیز به خود بگیرد .
به طوری که سیاست های موجود افراد را تشویق به ادامه تحصیل در دانشگاه می کند تا به این ترتیب به جای آن که خود را بیکار بنامند ، مشغول تحصیل بوده و لقب دانشجو داشته باشند .
در این موضوع هیچ شکی نیست که دانشجو بودن یک فرصت فوق العاده برای کسب مهارت لازم برای ورود به بازار کار است اما دو موضوع می تواند باعث شود که ما به دانشگاه به عنوان محلی برای سرگرم بودن نگاه کنیم؛ یکی ، نبود گزینه جایگزین به جای دانشگاه برای قشر نوجوان پس از اخذ مدرک دیپلم و دیگری ، نبود فرصت های شغلی کافی پس از فارغ التحصیلی که این مورد دوم می تواند از سویی زنگ خطری باشد برای اشباع شدن رشته های تحصیلی گوناگونی که اتفاقا طرفدار زیادی نیز دارد .
این موضوعات که البته بخش قابل توجهی از آنان مربوط به سیاست های دولت است ، روی سخن را به سمت دولتمردانی متمایل می کند که بالا بردن فرصت های شغلی باید از اولویت های قابل توجه آنان به حساب آید .
مسائل ذکرشده محدود به قبل یا بعد از دوره تحصیلات عالی نمی شود .
دانشجویان زیادی هستند که در دوران تحصیل در دانشگاه با مشکلات زیادی روبه رو می شوند .
این مشکلات ارتباط مستقیم با عقاید آنان دارد .
عقایدی که جنبه انتقادی داشته و لزوما با دیگر اندیشه ها یکسان و یکسو نبوده است .
این مشکلات و محرومیت ها به علت برخورداری از هوش پایین یا نداشتن مهارت کافی نیست ، بلکه از تفاوت نظرها و عقاید سرچشمه می گیرد و برچسب های مختلف بر آنان زده می شود و آنها را مجبور به ترک تحصیل و محروم ماندن از دانشگاه می کند .
» خبر خوب برای خوابگاهی های پولدار شماره سی و چهارم نشریه دانشجویی «دیده بان» ، نشریه دانشجویی انجمن اسلامی دانشجویان آزادیخواه دانشگاه شهید بهشتی در مطلبی با عنوان «خبر خوب برای خوابگاهی های پولدار» به بررسی بلیت های هواپیما پرداخته و نوشته است : «سقوط هواپیما خبر بدی است ، اما خوشحالم که خبر سقوط بلیت هواپیما را به شما می دهم .
بعد از سقوط ارزش دلار در هفته گذشته ، همه ما انتظار پایین آمدن قیمت هایی را داریم که بلافاصله با گرانی دلار بالا رفتند .
آنهایی که تاثیرپذیری از افزایش قیمت دلار را در کمتر از یک هفته نشان داده و سریع نرخ ها را تغییر دادند ، حالا باید نشان بدهند که افزایش قیمت های اعمال شده واقعا به خاطر بالا رفتن دلار بوده یا دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود بودند؟ در این بین شرکت های هواپیمایی در کاهش قیمت ها پیشقدم شدند و اولین خبر خوش بعد از پایین آمدن دلار را به مشتریان شان دادند .
تقریبا دو ماه پیش وقتی که بسته ارزی دولت به اجرا درآمد و ارز مسافرتی 4200 تومانی حذف شد ، شرکت های هواپیمایی قیمت بلیت هواپیما را تقریبا دو برابر کردند ، چراکه خرج سفر آنها که قبلا با دلار 4200 تومانی تامین می شد ، یک دفعه دچار بازار ثانویه و دلار هشت هزار تومانی شده بودند .
شرکت های هواپیمایی هم با این ادعا که دوبرابر شدن نرخ دلار خرج سفرها را دوبرابر کرده است ، بلافاصله قیمت های خود را تغییر دادند .
همین اتفاق باعث شد هواپیماهای داخلی با کاهش مسافر روبه رو شوند و شاهد پروازهایی بودیم که صندلی خالی در آنها به طرز عجیبی توجه ها را به خود جلب می کرد .
بعد از یکی دو هفته سازمان هواپیمایی کشوری برای اولین بار نرخ پروازهای داخلی را مصوب و در یک جدول 196 ردیفی ، نرخ تمامی پروازها را با دلار هشت هزار تومانی تعیین کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نشریه دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/19

نر خ هایی که در این فهرست منتشر شده بودند ، قرار بود به صورت پله ای در مصوبه های بعدی کاهش پیدا کنند ، اما هرگز نرخ جدیدی به تصویب سازمان هواپیمایی کشوری نرسید .
حتی آخر شهریورماه که موعد کاهش قیمت فرارسیده بود ، سازمان هواپیمایی کشوری با یک غافلگیری ، همان نرخ های قبلی را تا پایان مهرماه تمدید کرد .
» محدودیت های یک رشته پرطرفدار شماره پنجم نشریه دانشجویی «رویان» ، نشریه دانشجویی دانشکده مهندسی هوافضا ، دانشگاه صنعتی شریف در مطلبی با عنوان «محدودیت های هوافضایی» به محدودیت های گرایش هوافضا پرداخته و نوشته است : «یقینا یکی از مهم ترین تفاوت های دانش هوافضا ، چه در بعد آکادمیک و چه در کاربردهای صنعتی ، محدودیت هایی هست که کمتر در سایر گرایش های علوم و فنون مهندسی به چشم می خورد .
مهندسان هوافضا در گرایش های جامدات ، سیالات ، کنترل و .
با چالش اندازه ، وزن ، شرایط خاص محیط های عملیاتی و بسیاری عوامل دیگر دست به گریبان هستند که مشابه آن مثلا در گرایش مهندسی مکانیک کمتر وجود دارد .
به عنوان مثال به منظور طراحی یک پیچ برای سازه هوایی نه تنها باید محدودیت های آلیاژی برای تحمل اشکال مختلف نیروی اعمال شده را درنظر گرفت بلکه باید پارامترهای تغییرات محیطی و فاکتورهای ترکیبات شیمیایی از لحاظ واکنش با دیگر مواد ، علاوه بر سیکل های بالاتر ارتعاشی و شاید ده ها فاکتور دیگر نیز مورد نظر طراح هوافضا باشد .
شکل دیگر محدودیت برای افرادی که در رشته هوافضا تحصیل می کنند یا فعالیت صنعتی دارند ، خاص بودن فضای مانور و خلاقیت به دلیل تبعیت از قوانین اعمال شده است .
در دهه های گذشته تقریبا قوانینی مانند استانداردهای تست و طراحی مکانیک بدون تغییر یا بسیار جزئی بوده ولی آژانس های فضایی و هوانوردی به صورت روزانه مقرراتی برای افزایش کیفیت ، ایمنی و کاهش هزینه اعمال می کنند .
به عنوان مثال اگرچه در مراحل طراحی هواپیما ، مهندسان هوافضا مانند سایر علوم مهندسی از طراحی با عمر طولانی شروع کردند ولی به دلیل سوانح و اعمال مقررات محدودتر نیازمند به درنظر گرفتن شرایط ویژه ای شدند .
مثلا مجبور به طراحی هایی شدند که اگر سازه قابلیت و توانایی خود را از دست بدهد ، جایگزینی برای آن وجود داشته باشد .
» انتخاب واحد در 4 حرکت شماره شصت و پنجم نشریه دانشجویی «سخن انجمن»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در مطلبی با عنوان «انتخاب واحد در چهار حرکت» پیرامون مساله انتخاب واحد نوشته است : «یه مساله ای که الان درگیرش نیستین ولی چهارماه دیگه یخه شما نو ورودا رو عین بختک میچسبه یه موجودیه که بهش میگن انتخاب واحد .
قصد داریم تو این چند سطری که در ادامه میخونین این موجود رو بهتون بشناسونیم و طرز مواجه شدن با اونو بهتون بیاموزیم : 1 پرس وجو از سال بالایی ها برای شناسایی استادای گلاب ! ؛ قطعا میخواین بدونین که گلاب به کدوم استادا اطلاق میشه؟ باید خدمت انور و باسعادت شما عرض کنم که هنوز در کاربردای واژه گلاب بین علما اختلاف وجود داره ولی چیزی که همه بزرگان روی اون صحه میذارن اینه که اولا حضور و غیاب نکنه یا اینکه براش مهم نباشه ، ثانیا «تی ای» سه پیچ نداشته باشه ، ثالثا آخر ترم با یکی دو تا تحقیق پاس کنه .
یه چیزم داخل پرانتز بگم : (در انتخاب اون سال بالایی هایی که میخواین ازشون مشورت بگیرین بسیار دقت کنین که رَنک نباشن) این قسمتو پسرا فقط بخونن ! «به این دقت کنین که یه استاد میتونه برای یه عده تو دسته گلابا باشه ولی در عین حال برای شما ابن ملجم مرادی باشه .
» 2 اولویت بندی واحد ها؛ اول فلان بعد بهlان و .
و .
و .
و .
(توصیه بسیار مهم ! به داشتن یه برنامه اکتفا نکنین و احتمال بروز هر اتفاق ناگواریو هر چند یک در میلیون دست کم نگیرید .
) 3 همراه داشتن حداقل یک یا دو عدد سال بالایی در روز انتخاب واحد؛ ترجیحا «بابا» یا «مامانتون» باشه بهتره .
(اونایی که تا الان مامان یا باباشونو پیدا کردن که هیچ اما محض اطلاع اون دسته از عزیزانی که هنوز تو باغ نیومدن باید بگم علاوه بر مامان بابای واقعیتون یه مامان یا بابای دانشگاهی هم دارید که شماره دانشجویی اونا عین مال شماست با این تفاوت که به جای 97 اولش ، اونا 96 دارن .
همین .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نشریه دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/19

اما شاید این سوال براتون پیش بیاد که من چطور مامان یا بابام رو پیدا کنم یا اصلن بدونم مامان دارم یا بابا؟ برای این سوال پاسخ های فراوانی به اقتضای شرایط وجود داره .
» کمپینِ نوظهور تحریم شریفپلاس شماره جدید نشریه دانشجویی «میدان انقلاب»؛ نشریه بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در مطلبی با عنوان «امید به تاریخ» پیرامون افتتاح فوت کورت این دانشگاه نوشته است : «سوم مهرماه بود که گروه «تحریم شریفپلاس» ، به سوپرگروه ارتقا یافت .
به دنبال آن ، سیل اد کردن ها و دعوت ها هم شروع شد .
ادمین ها و راه اندازان گروه (که اکثرا از بچه های مکانیکی هستند) از همان ابتدا تلاش برای سازماندهی گروه و به نتیجه رساندن آن را داشتند .
چراکه در صورت بازخورد نگرفتن پس از چند روز ، کمپین از دست شان خارج می شود و جمع کردنش هم با خداست .
در این چند بند ، مختصرا به توضیح و توصیف این جنبش می پردازیم .
از همان دقایق اول ، مشخص شد که اختلاف نظر برای بهبود وضعیت شریفپلاس به شدت وجود دارد .
عده ای معتقدند که این مجموعه باید به طور کامل تحریم شود .
عده کمی گام را فراتر گذاشته و به افرادی که از آن استفاده می کنند ، بدوبیراه می گویند ، عده ای منتظرند تا شورای صنفی کاری بکند ، عده ای مقصر را دانشجویان می دانند و .
خلاصه اینکه نظرات بسیار متفاوتی وجود دارد و یکی کردن این همه نظر متناقض به این سادگی ها نیست .
برای حل این مشکل ، تعداد خوبی نظرسنجی برای سنجش دیدگاه های اعضای کمپین (و نه عموم دانشجویان) در گروه قرار گرفت .
مثل نظرسنجی در مورد راهکارهای پیشنهادی دانشجویان یا نظر آنها در مورد کیفیت غذای سلف ها در مقایسه با شریفپلاس .
مشخص است که این نظرسنجی ها به هیچ وجه بیانگر نظر عموم دانشجویان نیست و صرفا بیانگر نظرات افراد این گروه است .
همین شد که شورای صنفی (که از اوایل تاسیس گروه در جریان بود) ، گوگل فرمی طراحی کرد و نظر دانشجویان را پرسید .
» اشتباه اصلی را اصلاح طلبان انجام دادند شماره سی و هشتم نشریه دانشجویی «وقایع اتفاقیه»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان مصاحبه ای را با ضیا نبوی از بازداشتی های اخیر داشته ، او در بخشی از مصاحبه خود گفته است : «فعالیت انجمن ما را باید به دو دوره تقسیم کرد ، تا سال 84 فعالیت ما قانونی بود ولی بعد از آن فعالیت مان غیرقانونی بود .
تا زمانی که قانونی بودیم محور فعالیت ها سخنرانی ، نشریه ها ، نمایشگاه کتاب ، بودرها ، تریبون های آزاد و برنامه هایی از این دست بود .
از سال 84 به بعد که انجمن غیرقانونی اعلام شد جنگیدن برای باز نگه داشتن انجمن بود ، بیشتر تجمع و تحصن و کارهای خبری و رسانه ای کردن بود که البته یکی از برنامه هایی که ادامه داشت جلسات بحث انجمن بود یعنی حتی بعد از اینکه غیرقانونی شدیم هر هفته دو بار جلسات مان را برگزار می کردیم در دفتر انجمن یا اگر جمعیت مان بیشتر بود در چمن های دانشگاه .
اکثر فعالیت هایمان به این نحو بود .
سال 84 که تحریم انتخابات بود برای تحریم ها تلاش کردیم و سال 88 هم تلاش برای مشارکت بود .
مطالبات ما خیلی جدی تر از آن بود که اصلاح طلبی بتواند به آنها جواب بدهد .
در واقع تحلیل ما این بود که آقای خاتمی و دنباله ایشان و اصلاح طلبی توان پاسخگویی به آن خواسته های دموکراتیکی را که ما داشته ایم ندارند ، خواست ما در آن زمان یک دموکراسی مستقیم بود .
در واقع هدف ما پیدا کردن راه یک گذار دموکراتیک در کوتاه مدت بود و با این تحلیل ما به نظر خودمان نمی توانستیم ، در انتخاباتی شرکت کنیم که نظارت استحقاقی درش نیست .
احتمالا آینده هم نخواهد داشت ، به معنای گذار دموکراسی و خب با این منطق ما انتخابات را تحریم کرده بودیم و رفراندوم هم شعار اصلی ما بود که دل مان می خواست از اساس برای تغییر دموکراتیک در حاکمیت اجماع کنیم .
اما اکنون که به قضیه نگاه می کنیم آنچه می خواستیم اگر چه بد نبود اما در حد وسع و توان مان نبود .
با شرایط عینی کشور هماهنگی نداشت و مهم تر از آن به موازنه قوا نمی خورد .
اساسا ما قدرت اینکه چنین تغییری را ایجاد کنیم ، نداشتیم .
ما از آن گروهی که فکر می کنند چون ما انتخابات را تحریم کردیم شکست خوردیم ، نیستیم .
ما یک عامل خیلی خیلی کوچک سیاست بودیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نشریه دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/19

شاید اشتباه اساسی را خود اصلاح طلبان انجام دادند که روی یک کاندیدای خاص اجماع نکردند و این اشتباه بزرگی بود .
» عذاب الیم جزوه نویسی شماره 97 نشریه دانشجویی «درددل» ، نشریه دانشجویی مستقل دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مطلبی با عنوان «عذاب الیم جزوه نویسی» با مطرح کردن سوالی با عنوان «جزوه نویسی بهتر است یا رفرنس؟» نوشته است : «دردسرها از همان ترم اول ورود به دانشگاه شروع می شود ! هر استادی در کلاس حضور پیدا می کند و دو یا سه منبع با حجم حداقل 350 صفحه که خود پر از اصطلاحات عجیب و غریب تخصصی است را به دانشجویان ترم اول پزشکی معرفی می کند .
دانشجو هم طبق عادت معمول دبیرستان با هزینه ای گزاف منابع را برای هر درس خریداری می کند .
برای هر درس تخصصی به طور میانگین 400 صفحه که در کل ترم حدود 1200 صفحه به علاوه سه یا چهار درس عمومی مجموعا 2000 صفحه مطلب را جلوی چشمان خود می گذارد و با خود می گوید همه را می خوانم ! البته در این میان کسانی که با ترم های بالاتر مشورت کرده اند ، سعی می کنند از همان ابتدا برای ورودی گروهی به نام جزوه نویسی بسازند تا تمام حرف های استاد را به جزوهای کم حجم تبدیل کنند و به اصطلاح مدیریت زمان بهتری داشته باشند .
ترم آغاز می شود ، اساتید تدریس را آغاز می کنند و دانشجوها هم چند جلسه ای همراه با استاد پیش می روند ، اما اندک اندک مشکلات بروز می کند .
دانشجویان درمی یابند که برای مشکلات خوابگاه ، دردسرهای دانشگاه ، کارهای اداری و بسیاری معضلات دیگر زمان در نظر نگرفته اند و حالا یک هفته به امتحان پایانی مانده و تنها 30 درصد رفرنس معرفی شده را مطالعه کرده اند ، آن هم فقط یک بار به طوری که عملا از آن کتاب هیچ نمی دانند .
گروهی دیگر که بی خیال تر بوده اند ، تازه جزوه ها را سفارش می دهند و می بینند که نه تنها بدخط نوشته شده اند ، بلکه پر از غلط های علمی هستند و به کل سردرگم می شوند .
اساتید هم برای جبران این سردرگمی دانشجویان ، سوالات را از همان گفته های سر کلاس طراحی می کنند و در برخی موارد نمره ای کلی هم به دانشجویان اضافه می کنند تا حداقل بیشتر از 30 نفر مردود نشوند .
از طرفی دیگر دانشجویان جزوه نویس نیز معمولا نمی توانند به موقع جزوه ها را آماده کرده و به تکثیر بفرستند و اعتراضات و هتاکی های سایر دانشجویان به سمت شان سرازیر می شود .
جزوه نویسان هم از اینکه برای بقیه جزوه می نویسند و بقیه زمان بیشتری برای خوشگذرانی و لذت بردن از تفریحات شان دارند آزرده خاطر شده و حاضر به ادامه همکاری نمی شوند .
نماینده ها هم برای حل این اختلافات یا مجبور می شوند همه را ملزم به جزوه نویسی کنند که خود دردسرها را چند برابر می کند یا اینکه مشابه دولت های سال های 1357 1356 مدام استعفا می دهند تا حداقل کمتر مورد اهانت و بی احترامی قرار بگیرند .
» جنبش دانشجویی و ابوذر زمان بودن شماره نهم نشریه دانشجویی «میم الف»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور در مطلبی با عنوان «ابوذریم» نوشته است : «دور تا دور حوض پارک مسعودیه این رضاخان بود که برای اولین گروه دانشجویان ایرانی اعزام به خارج از کشور سخن می راند .
در کنارش به حالت تعظیم تیمورتاش وزیر داخله و آن طرف.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
ابتکار
1397/07/19
> فرامرز مسعودی ، مدیر پروژه «طرح استاندارد کتابخانه‏های عمومی ایران» از ثبت استاندارد کتابخانه‏های عمومی ایران در فدراسیون بین‏المللی انجمن ها و موسسات کتابداری (ایفلا) خبر داد.
> فرامرز مسعودی ، مدیر پروژه «طرح استاندارد کتابخانه‏های عمومی ایران» از ثبت استاندارد کتابخانه‏های عمومی ایران در فدراسیون بین‏المللی انجمن ها و موسسات کتابداری (ایفلا) خبر داد .
به بهانه فرارسیدن روز جهانی استاندارد (22 مهرماه) و تدوین طرح «استاندارد کتابخانه های عمومی ایران» با سفارش و نظارت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اجرای انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران ، فرامرز مسعودی ، مدیر این پروژه در گفت‏وگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‏های عمومی کشور به تشریح روند تدوین این طرح پرداخت .
فرامرز مسعودی ، مدیر پروژه طرح استاندارد کتابخانه های عمومی ایران ، در معرفی این طرح گفت : طرح استاندارد کتابخانه های عمومی ، طرحی پژوهشی است که در سامانه طرح های پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز ثبت شده است؛ هدف این طرح تعریف و تدوین 7 استاندارد برای کتابخانه های عمومی ایران است؛ این طرح طی قراردادی بین نهاد کتابخانه های عمومی کشور و انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در مهرماه 1396 ، آغاز شد .
علاوه بر نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان کارفرمای طرح ، سایر سازمان‏های متولی کتابخانه های عمومی شامل کتابخانه های زیرمجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ، کتابخانه های زیرمجموعه ستاد عالی کانون‏های فرهنگی هنری مساجد کشور و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تدوین این طرح مشارکت می کنند .
به گزارش مهر ، وی در اشاره به پیشینه تدوین این طرح گفت : طرح تدوین استاندارد کتابخانه های عمومی از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور مطرح شد و پس از انتشار فراخوان نهاد برای دریافت پروپوزال در این زمینه در سال 1395 ، انجمن کتابداری ایران با داشتن شرایط لازم ، برای تدوین این طرح انتخاب و از آن زمان مذاکرات آغاز و منجر به تنظیم قرارداد شد .
مسعودی در تعریف استاندارد و ضرورت استانداردسازی کتابخانه های عمومی گفت : استاندارد بیان ویژگی ها و یا الزاماتی برای یک محصول یا فرایند است که چارچوب ها را برای تولید محصول و یا انجام اقدام مشخص می کند .
استاندارد‏ها با تعریف حداقل ها کیفیت را تعیین و مسیر ارتقای محصول و یا فرایند را مشخص می کنند .
با وجود استاندارد در حوزه کتابخانه های عمومی و تعریف چارچوب ها ، از انجام فعالیت های سلیقه ای در این مراکز فرهنگی جلوگیری شده و کتابخانه ها به لحاظ مفهومی و کارایی به یکدیگر نزدیک شده ، یکپارچه و هماهنگ می شوند .
وی در ادامه به ویژگی های طرح استاندارد کتابخانه های عمومی ایران اشاره کرد و گفت : نخستین بار است که برای کتابخانه های عمومی در سطح ملی استانداردی تدوین می شود؛ استانداردهای موجود در این طرح با توجه به ویژگی های کتابخانه های عمومی ایران تدوین می شود در حالی که تاکنون استانداردهای موجود ترجمه محور بوده است .
پس از بررسی کتابخانه های عمومی در کشور ، برای حصول اطمینان از جامعیت این استانداردها و قابلیت اجرای آن در کتابخانه های عمومی ، از افراد متخصص و کتابداران کتابخانه های عمومی دعوت به همکاری شد و حدود 50 تن از اساتید و متخصصان به صورت مستقیم در مراحل مختلف طرح همکاری داشتند؛ علاوه بر این پیش نویس استانداردی که به مرحله نهایی رسید ، جهت نظرسنجی برای حدود 200 نفر از متخصصان و اساتید در سراسر کشور ارسال و پس از جمع بندی و بررسی نظرات ، تغییرات مورد نیاز در پیش نویس اعمال شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
ابتکار
1397/07/19

مسعودی ادامه داد : طرح استاندارد کتابخانه های عمومی ایران شامل 7 استاندارد برنامه های کتابخانه عمومی است که عبارتند از خدمات اطلاعاتی ، خدمات مشتریان ، روابط عمومی و بازاریابی ، کارکنان کتابخانه عمومی ، مجموعه کتابخانه عمومی و ساعت کاری .
برای تدوین این طرح منابع زیادی همچون 12 سند بالادستی (شامل قانون تاسیس کتابخانه‏های عمومی ، آیین نامه های اجرایی ، قوانین شورای انقلاب فرهنگی و .
) ، استانداردهای جهانی و نزدیک به 60 استاندارد مربوط به کشورهای مختلف جمع آوری ، بعضا ترجمه و مطالعه شد .
این طرح قابل توسعه است؛ یعنی استانداردها به گونه‏ای تدوین شده که کتابخانه های عمومی را گامی به جلو می برد و صرفا بر اساس شرایط موجود نیست .
همچنین در تدوین این طرح مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان و نیز افرادِ با نیازهای ویژه در نظر گرفته شده و از این نظر ، طرح جامعیت دارد .
وی تصریح کرد : یکی از مهمترین معیارها در تدوین استانداردهای بومی ، بحث افعال وجهی است؛ در تعریف استانداردها عموما از واژه های «باید» ، «می تواند» و «توصیه می شود» استفاده می شود که به لحاظ بار معنایی متفاوت هستند .
در واقع با توجه به شرایط کتابخانه های عمومی باید تصمیم گرفت که انجام اقدام مورد نظر در کتابخانه اجباری باشد و یا برای اجرای آن به کتابدار قدرت اختیار داده شود .
تشخیص اینکه در خصوص کدام اقدام از«باید» و کجا از «می تواند» و «توصیه می شود» استفاده شود ، فرایندی چالش برانگیز است .
مسعودی تصریح کرد : 16 مهرماه نخستین استاندارد طرح استاندارد کتابخانه های عمومی ایران ، تحت عنوان «استاندارد برنامه های کتابخانه عمومی» پس از تایید و تصویب اعضای هیات مدیره انجمن کتابداری ، به صورت رسمی به نهاد کتابخانه های عمومی کشور ، تحویل داده شد .
مدیر پروژه طرح استاندارد کتابخانه های عمومی ایران با اشاره به ثبت جهانی این طرح ، گفت : فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری (ایفلا) در برنامه ای استراتژیک ، تحت عنوان «نقش کتابخانه ها در توسعه و پیشرفت جوامع» ، از اقدامات موثر انجمن ها و موسسات کتابداری در پیشرفت جوامع ، حمایت می کند .
طرح استاندارد کتابخانه های عمومی ایران نیز بهمن ماه 1396 به عنوان اقدامی موثر در بخش حمایت جهانی ایفلا از برنامه های توسعه ، ثبت شده و مورد حمایت این فدراسیون قرار گرفته است .
لازم به ذکر است ، روز شنبه 21 مهرماه جلسه معرفی طرح استاندارد کتابخانه عمومی ایران از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با حضور ذی نفعان از سازمان ها و نهادهای مرتبط با امر اداره کتابخانه های عمومی و دبیران تدوین این طرح در سالن جلسات نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
جوان
1397/07/18
> سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از ارتقای 15 مرتبه ای زبان فارسی از رتبه سی ام به رتبه پانزدهم در جهان خبر داد .
> سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از ارتقای 15 مرتبه ای زبان فارسی از رتبه سی ام به رتبه پانزدهم در جهان خبر داد .
محمدجواد دهقانی گفت : بررسی نقشه جامع علمی کشور از یک سو و همچنین تأکیدات رهبری انقلاب در دیدار های مختلف با اعضای هیئت علمی دانشگاه و متخصصان زبان فارسی بیش از پیش اهمیت این زبان را به عنوان زبان علمی بین المللی آشکار می سازد .
دهقانی اظهار داشت : به منظور نیل به این مهم ، سیاستگذاران عرصه پژوهش و همچنین پژوهشگران توجه بیشتری به انتشار آخرین دستاورد های دانشمندان به زبان فارسی کرده اند و پژوهشگران نیز در سال های اخیر با انتشار مقالات بیشتر در مجلات معتبر نمایه شده فارسی در پایگاه بین المللی اسکوپوس توانسته اند جایگاه و اهمیت زبان فارسی را بیش از پیش پررنگ تر نشان دهند .
با نگاهی جامع و تحلیلی به وضعیت زبان فارسی از سال 1997 تا انتهای سال 2017 در پایگاه بین المللی اسکوپوس نشان می دهد که انتشار مدارک علمی به زبان فارسی در دو دهه گذشته بیش از 40 برابر و رتبه جهانی زبان فارسی نیز با 15 پله ارتقا از رتبه سی ام به پانزدهم رسیده است .
وی افزود : با بررسی مدارک ثبت شده از نظر تعداد انتشارات زبان فارسی در سال های 2017 1997 ، در پایگاه اسکوپوس رشد چشم گیری مشاهده می شود .
در بازه زمانی 1997 تا 2000 مدرکی به زبان فارسی در پایگاه اسکوپوس نمایه نشده است .
در واقع از سال 2001 ظهور زبان فارسی به عنوان زبان علم در پایگاه استنادی فوق بوده و تعداد 42 مدرک به زبان فارسی در سال 2001 نمایه شده و روند افزایشی آن در طول سال ها ادامه و عملاً تعداد مدارک فوق از سال 2012 به بیش از هزار رسیده است .
سرپرست ISC گفت : در حال حاضر تعداد مدارک نمایه شده به زبان فارسی در سال 2017 به میزان 1834 مدرک افزایش یافته ، مقایسه تعداد مدارک ثبت شده نشان می دهد که در بازه زمانی یاد شده تعداد انتشارات فارسی بیش از 40 برابر افزایش یافته است .
بنابراین میزان رشد متوسط سالانه کمیت تولید علم به زبان فارسی در دو دهه اخیر برابر با 25 درصد بوده است .
دهقانی خاطرنشان کرد : مقایسه رتبه زبان فارسی در میان سایر زبان های دنیا از نظر تعداد مدارک نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس نشان می دهد که زبان فارسی از نظر تعداد مدارک نمایه شده در پایگاه اسکوپوس در میان سایر زبان ها در سال 2001 دارای رتبه سی ام بوده و در گذر زمان همواره رو به رشد بوده است .
چنانچه در پایان سال 2017 زبان فارسی رتبه پانزدهم در میان تمامی زبان ها را کسب کرد ، پیشرفت قابل ملاحظه زبان فارسی از نظر افزایش تعداد انتشارات حاکی از توجه درست پژوهشگران به اهمیت این زبان به عنوان زبان علمی در سطح بین المللی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
قدس
1397/07/18
> سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از ارتقای 15 مرتبه ای زبان فارسی از رتبه سی ام به رتبه پانزدهم در جهان خبر داد .
> به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین ، محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در حاشیه مراسم افتتاحیه سیزدهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی که هم زمان با بیست و دومین مراسم یادروز حافظ و به میزبانی دانشگاه شیراز از 18 تا 20 مهرماه 1397برگزار می شود از ارتقاء 15 مرتبه ای زبان فارسی از رتبه سی ام به رتبه پانزدهم در جهان خبر داد .
وی گفت : بررسی نقشه جامع علمی کشور از یک سو و همچنین تأکیدات رهبری انقلاب در دیدارهای مختلف با اعضاء هیأت علمی دانشگاه و متخصصان زبان فارسی بیش از پیش اهمیت این زبان را به عنوان زبان علمی بین المللی آشکار می سازد .
دهقانی اظهار داشت : به منظور نیل به این مهم ، سیاستگذاران عرصه پژوهش و همچنین پژوهشگران توجه بیشتری به انتشار آخرین دستاوردهای دانشمندان به زبان فارسی نموده اند و پژوهشگران نیز در سال‏های اخیر با انتشار مقالات بیشتردر مجلات معتبر نمایه شده فارسی در پایگاه بین المللی اسکوپوس توانسته اند جایگاه و اهمیت زبان فارسی را بیش از پیش پر رنگ تر نشان دهند .
با نگاهی جامع و تحلیلی وضعیت زبان فارسی از سال 1997تا انتهای سال 2017 در پایگاه بین المللی اسکوپوس نشان می‏دهد که انتشار مدارک علمی به زبان فارسی در دو دهه گذشته بیش از 40 برابر و رتبه جهانی زبان فارسی نیز با 15 پله ارتقاء ، از رتبه سی ام به پانزدهم رسیده است .
وی افزود : با بررسی مدارک ثبت شده از نظر تعداد انتشارات زبان فارسی در سالهای 2017 1997 ، در پایگاه اسکوپوس رشد چشمگیری مشاهده می شود .
در بازه زمانی 1997 تا 2000 مدرکی به زبان فارسی در پایگاه اسکوپوس نمایه نشده است .
در واقع از سال 2001 ظهور زبان فارسی بعنوان زبان علم در پایگاه استنادی فوق بوده و تعداد 42 مدرک به زبان فارسی در سال 2001 نمایه شده و روند افزایشی آن در طول سالها ادامه و عملا تعداد مدارک فوق از سال 2012 به بیش از 1000 رسیده است .
سرپرست ISC گفت : در حال حاضر تعداد مدارک نمایه شده به زبان فارسی در سال 2017 به میزان 1834 مدرک افزایش یافته است .
مقایسه تعداد مدارک ثبت شده نشان می دهد که در بازه زمانی یاد شده تعداد انتشارات فارسی بیش از 40 برابر افزایش یافته است .
بنابراین میزان رشد متوسط سالانه کمیت تولید علم به زبان فارسی در دو دهه اخیر برابر با 25 درصد بوده است .
دهقانی خاطرنشان کرد : مقایسه رتبه زبان فارسی در میان سایر زبان های دنیا از نظر تعداد مدارک نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس نشان می دهد که زبان فارسی از نظر تعداد مدارک نمایه شده در پایگاه اسکوپوس در میان سایر زبان ها در سال 2001 دارای رتبه سی ام بوده و در گذر زمان همواره رو به رشد بوده است چنانچه در پایان سال 2017 زبان فارسی رتبه پانزدهم در میان تمامی زبان ها را کسب نموده است .
پیشرفت قابل ملاحظه زبان فارسی از نظر افزایش تعداد انتشارات حاکی از توجه درست پژوهشگران به اهمیت این زبان به عنوان زبان علمی در سطح بین المللی است .
وی افزود : پایگاه استنادی اسکوپوس با در نظر گرفتن مجموعه ای از قوانین و مقررات؛ مجلاتی به 58 زبان گوناگون در دنیا نمایه می کند .
سهم (درصد) انتشارات به زبان های مختلف در بازه زمانی 2017 1997 حاکی از آن است که نزدیک به نود درصد (4/89 درصد) انتشارات نمایه شده در این پایگاه به زبان انگلیسی است .
از 6/10 درصد باقی مانده برای سایر زبان ها ، زبان های چینی ، آلمانی ، فرانسه و اسپانیایی رتبه های دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
قدس
1397/07/18

از 58 زبانی که مجلات شان در اسکوپوس نمایه می شود زبان فارسی در سالهای 2016 و 2017 رتبه 15 داشته و در دو دهه گذشته در مجموع رتبه 22 را از نظر تعداد مقالات نمایه شده به خود اختصاص داده است .
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت : براساس داده های مستخرج از پایگاه "[1] Scimago " تعداد 171 مجله به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شده و مقالات آنها در حوزه های موضوعی مختلف و به زبانهای متفاوت فارسی و انگلیسی در پایگاه اسکوپوس نمایه شده است .
از این تعداد نشریه ، حدود 67 نشریه در حوزه های مختلف علمی مقالات خود را به زبان فارسی منتشر می نمایند .
بررسی ها حاکی از آن است که در پایگاه اسکوپوس در بازه زمانی 2017 1997 ؛ مجموعا 12946 مقاله به زبان فارسی در 67 مجله نمایه شده در این پایگاه ، منتشر شده است .
بررسی مجلاتی که بیشترین مقالات به زبان فارسی در پایگاه استنادی اسکوپوس دارند نشان می دهد که مجله دانشکده پزشکی اصفهان با 1933 مقاله رتبه نخست ، مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران با 1704 مقاله رتبه دوم و مجله زنان ، مامایی و نازایی ایران با 708 رتبه سوم را داشته اند .
دهقانی در پایان گفت : علیرغم رشد زبان فارسی به عنوان زبان علم بین الملل ، به نظر می رسد لازم است گام‏های بزرگی در این زمینه برداشته شود .
یکی از مناسب ترین راه های عملی برای گسترش زبان فارسی سرمایه گذاری در صنعت نشر حرفه ای و تشویق نشریات و کنفرانس های علمی فارسی به عنوان زبان علم است .
بازار نشر علم دنیا یک بازار انحصاری بوده به گونه ای که تنها هفت ناشر بین المللی بیش از 50 درصد مقالات دنیا را منتشر می کنند ، بنابراین توسعه زبان فارسی به عنوان زبان علم بین المللی نیازمند سرمایه گذاری ، برنامه ریزی ، آموزش و تشویق مؤلفه‏ های اثرگذار در نشر علم است .
منبع : فارس انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
بانی فیلم
1397/07/18
> پس از نشست های متعدد دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی با دبیران کانون های تئاتر و انجمن های علمی دانشجویی رشته نمایش ، تقویم اجرایی جشنواره تنظیم و منتشر شد .
> به گزارش رسیده ، پس از برگزاری چندین نشست هم اندیشی میان امین مختاری دبیر این دوره از جشنواره با دبیران کانون ها و انجمن های علمی تئاتر دانشگاهی همچون؛ کانون نمایش دانشگاه هنر ، کانون نمایش دانشگاه تهران ، کانون سینما و تئاتر دانشگاه تربیت مدرس ، انجمن تئاتر دانشکده هنر و معماری ، کانون تئاتر دانشگاه امیرکبیر ، کانون تئاتر دانشگاه سوره ، انجمن علمی نمایش دانشگاه تهران ، انجمن علمی بازیگری و کارگردانی دانشگاه هنر ، انجمن علمی بازیگری دانشگاه تربیت مدرس ، کانون تئاتر دانشگاه علم و صنعت ، نمایندگان دانشگاه جامع علمی و کاربردی و مدیر مرکز تئاتر تجربی دانشگاه تهران برگزار گردید ، تقویم اجرایی جشنواره بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران منتشر شد .
در این نشست ها علاوه بر تقویم اجرایی که تنظیم و تایید گردید ، در رابطه با فرآیند بازخوانی و انتخاب طرح ها ، بازبینی مرحله اول جشنواره ، اضافه کردن بخش های تازه به فراخوان و آسیب شناسی دوره های متاخر جشنواره بحث و تبادل نظر شد .
همچنین در رابطه با فرآیند انتخاب اعضای دبیرخانه و ستاد اجرایی دوره بیست و دوم؛ با اعلام دبیر جشنواره مقرر شد طی هفته ی آتی ، فراخوان عمومی برای جذب دانشجویان فعال جهت مشارکت در برگزاری جشنواره و همراهی در امور اجرایی منتشر شود .
علاقه مندان می توانند برای دریافت متن کامل تقویم اجرایی به وبسایت جشنواره مراجعه کنند .
بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران در اردیبهشت ماه سال 1398 و به دبیری امین مختاری برگزار می شود .
اشتراک گذاری در :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
قدس
1397/07/18
> رئیس بنیاد سلامت رضوی از تشکیل صندوق حمایت از مخترعان و مبتکران در آستان قدس رضوی خبر داد .
> به گزارش قدس آنلاین به نقل از آستان نیوز ، محمود شبستری رئیس بنیاد سلامت رضوی اظهار داشت : این معاونت از طرح ها و ایده های ارزنده دانشمندان و نخبگان علمی کشور در راستای ارتقای سطح علمی ایران اسلامی و خدمات رسانی ویژه به مردم کشور حمایت می کند .
وی به تشکیل صندوق حمایت از مخترعان و مبتکران در مجموعه آستان قدس رضوی اشاره و بیان کرد : این صندوق با اعتباری ویژه در آستان قدس تشکیل شده و علاقه مندان می توانند طرح های پژوهشی قابل انجام خود را به معاونت علمی آستان قدس رضوی یا مستقیم سازمان اقتصادی رضوی ارائه دهند .
این طرح ها توسط تیمی از کارشناسان بررسی می شود .
شبستری حرکت در راستای ایجاد مرجعیت علمی در خراسان را یکی از اهداف مهم معاونت علمی آستان قدس رضوی دانست و افزود : با همکاری این معاونت و نهادهای علمی مانند دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) ، دانشگاه علوم اسلامی رضوی ، دانشگاه فردوسی ، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی ، کمیته علمی در مشهد تشکیل شده است تا از ظرفیت استادان و دانش جویان استان و حتی دیگر دانشگاه های کشور در این مسیر استفاده شود .
وی گفت : کمیته دانشجویی ای نیز در حوزه خدمات رسانی به زائران با معاونت علمی آستان قدس رضوی همکاری علمی دارد .
ایده های سازنده دانشجویان به سمت این صندوق پژوهشی هدایت خواهد شد .
شبستری ادامه داد : برگزاری کنگره پزشکان قلب ایران و اروپا با همکاری 20 کشور اروپایی و چهار انجمن علمی روز دنیا در آذرماه سال جاری در بیمارستان رضوی ، از جمله حرکت های علمی مهم مجموعه آستان قدس رضوی به شمار می رود .
رئیس بنیاد سلامت رضوی به راه اندازی دانشگاه علوم پزشکی در زیرمجموعه دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در آینده اشاره کرد و گفت : مجمع خیرین سلامت نیز در مجموعه آستان قدس رضوی شکل گرفته است تا برنامه هایی مانند احداث هشت دارالشفاء در کشور پیگیری شود .
وی با اشاره به برگزاری اولین گردهمایی بزرگ عمومی خیرین سلامت در آینده ، ابراز کرد : راه اندازی بیمارستان سیار با تجهیز اتوبوس های بیمارستانی برای خدمات رسانی به مردم اقصی نقاط کشور به ویژه در شرایط بحرانی مانند وقوع بلاهای طبیعی همچون زلزله در حال انجام است .
شبستری افزود : این بیمارستان سیار با همیاری خادم یاران سلامت رضوی گوشه و کنار کشور که توسط دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان ها با بنیاد سلامت رضوی مرتبط هستند ، در قالب یک دارالشفاء سیار به مردم خدمات پزشکی ارائه خواهد کرد .
وی گفت : در تلاش هستیم تا سامانه یکپارچه ای برای حوزه گردشگری سلامت زائران داخلی و خارجی حرم مطهر رضوی ایجاد شود تا زائران بدون دغدغه اقامت ، حمل و نقل و حتی درمان و دارو بتوانند خدمات پزشکی مناسب را دریافت کنند و با آرامش به زیارت خود بپردازند .
این سامانه با آرم رضوی و نظارت آستان قدس رضوی فعالیت خواهد کرد .
رئیس بنیاد سلامت رضوی با اشاره به راه اندازی مرکز مجهز اورژانس صحن هدایت حرم مطهر رضوی در اردیبهشت ماه سال جاری تصریح کرد : همچنین با همکاری مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی و بیمارستان رضوی ، تجهیزات پایگاه های فوریت های پزشکی بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) ارتقا داده شد تا زائران و مجاوران در آرامش بیشتری به راز و نیاز در حرم مطهر رضوی بپردازند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
بانی فیلم
1397/07/18
> مهلت شرکت در دومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران تا اول آبان ماه تمدید شد .
> به گزارش رسیده ، بر اساس فراخوان اولیه جایزه پژوهش سینمایی پژوهشگران می توانستند آثارشان را تا 20 مهر ماه به دبیرخانه جایزه تحویل دهند که به دنبال درخواست پژوهشگران برای فراهم آمدن فرصت بیشتر برای ارسال آثارشان ، مدت ارسال آثار تا اول آبان ماه 1397 تمدید شد .
این جایزه به منظور جهت دهی پژوهش ها و مطالعات سینمایی به سوی شناسایی موضوعات کلیدی و زیربنایی سینمای ایران برای تقویت رابطه با مخاطبان ، تشویق و تجلیل از تلاش های علمی و پژوهشی استادان ، دانشجویان ، اندیشمندان و خبرگان دانشگاهی و مراکز پژوهشی که سهمی از مطالعات علمی و پژوهش های خود را به سینمای ایران اختصاص داده اند و تقویت ارتباط متقابل پژوهشگران دانشگاهی و دیگر مراکز علمی پژوهشی با سینماگران و دست اندرکاران سینمای ایران برگزار می شود .
مقالات علمی پژوهشی ، پایان نامه ها و طرح های پژوهشی که در فاصله زمانی اول آبان ماه 1396 تا پایان شهریور 1397 منتشر شده باشند ، امکان شرکت در این رویداد فرهنگی را دارند .
دومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران به دبیری احمد ضابطی جهرمی نیمه دوم آذر ماه همزمان با هفته پژوهش برگزار می شود .
اشتراک گذاری در :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
فرصت امروز
1397/07/21
> معاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور کشور گفت : با هماهنگی های به عمل آمده انجمن های کارآفرینی و محیط زیستی در این دانشگاه فعال می شود .
> روابط عمومی دانشگاه پیام نور بوشهر روز پنجشنبه به نقل از محمد امین ناجی در نشست هم اندیشی با دبیران انجمن های علمی و تشکل های دانشجویی دانشگاه پیام نور استان بوشهر افزود : از این پس کارآفرینی به عنوان موضوع مشترک فرهنگی و پژوهشی این دانشگاه به شمار می رود .
; وی بیان کرد : معاونت پژوهشی به این نتیجه رسیده که برای تقویت جایگاه کارآفرینی دانشگاه باید از نیروی فرهنگی و دانشجویان فعال دراین حوزه کمک بگیرد و امیدواریم بتوانیم از بخش پژوهشی برای این موضوع بودجه بگیریم .
; ناجی گفت : بوشهر یکی از استان های پرتلاش و نشاط فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی است و در این ارتباط با تقاضای تاسیس 2 انجمن اسلامی در مراکز بوشهر و برازجان موافقت و مجوز آنها صادر شد .
; معاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور با اشاره به بودجه بندی دقیق این دانشگاه برای فعالیت های فرهنگی افزود : بودجه بندی فرهنگی انجام و سهم هر برنامه دقیق مشخص شده است .
; ناجی با اشاره به اختصاص بودجه فرهنگی دانشگاه پیام نور بیان کرد : درحال تفکیک بودجه فرهنگی از بودجه کلی هر استان هستیم که حتی تاریخ پرداخت ماهانه آن با تاریخ بودجه کلی هراستان فرق کند که امیدواریم بتوانیم به این مهم جامعه عمل بپوشانیم تا بودجه فرهنگی درمسیر اصلی خودش هزینه شود .
; وی درباره حمایت از نشریات دانشجویی گفت : در شورای فرهنگی دانشگاه مصوب شده برای هرنشریه دانشجویی بین 5 تا 6 صفحه درسه نوبت و حداکثر 50 نسخه تکثیر شود و مشکلات دانشجوها دراین زمینه حل می شود .
/ وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
پایان نامه ها
ابتکار
1397/07/19
> مهلت شرکت در دومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران تا اول آبان ماه تمدید شد.
> مهلت شرکت در دومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران تا اول آبان ماه تمدید شد .
به گزارش روابط عمومی دبیرخانه دومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران ، بر اساس فراخوان اولیه جایزه پژوهش سینمایی پژوهشگران می توانستند آثارشان را تا 20 مهر ماه به دبیرخانه جایزه تحویل دهند که به دنبال درخواست پژوهشگران برای فراهم آمدن فرصت بیشتر برای ارسال آثارشان ، مدت ارسال آثار تا اول آبان ماه 1397 تمدید شد .
مقالات علمی پژوهشی ، پایان نامه ها و طرح های پژوهشی که در فاصله زمانی اول آبان ماه 1396 تا پایان شهریور 1397 منتشر شده باشند ، امکان شرکت در این رویداد فرهنگی را دارند .
دومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران به دبیری احمد ضابطی جهرمی نیمه دوم آذر ماه همزمان با هفته پژوهش برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
ابتکار
1397/07/21
> مهلت زمانی پرداخت تسهیلات در قالب طرح اساتید بانک رفاه تمدید شد.
> مهلت زمانی پرداخت تسهیلات در قالب طرح اساتید بانک رفاه تمدید شد .
به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران؛ در راستای تکریم از جامعه علمی کشور ، مهلت زمانی پرداخت تسهیلات در قالب طرح اساتید تا پایان شهریور ماه سال 1398 تمدید شد .
جامعه هدف این طرح ، اساتید عضو هیات علمی دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری دولتی و غیر دولتی که دارای مجوز از وزارت خانه های علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بوده که در قالب عقد مرابحه بابت امور علمی و پژوهشی و سایر تسهیلات مورد نیاز در چارچوب طرح مذکور قابل پرداخت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/19
> سومین دوره مسابقه دفاع 3 دقیقه ای امسال در سه مرحله مقدماتی ، نیمه نهایی و نهایی برگزار می شود و 16 استان به طور همزمان پای کار این مسابقه خواهند بود .
> فرهیختگان : «پایان نامه» همان کلمه چندحرفی که برای بسیاری از دانشجویان استرس آور است و آنها را به یاد سختی های نگارش آن و در مرحله بعد جلسه دفاع می اندازد؛ جلسه ای که به اندازه ای دلهره آور است که به اذعان برخی دانشجویان تا زمانی که جلسه به پایان برسد و اساتید مهر تایید بر پایان نامه دانشجو بزنند ، آنها نصف عمر شده اند ! هرچند شاید دانشجویان دل خوشی از پایان نامه و قصه هایش نداشته باشند ، اما در این میان برگزاری مسابقه حتی اگر با موضوع پایان نامه باشد ، برای دانشجویان جذاب می شود؛ مساله ای که باعث برگزاری سه دوره از مسابقات «دفاع 3 دقیقه ای» شده است .
مسابقه ای که اولین بار در سال 1395 و به عنوان بخش جنبی شانزدهمین دوره جشنواره پایان نامه سال دانشجویی برگزار شد ، امسال به ایستگاه سوم رسیده است و در سومین روز از مهرماه با انتشار فراخوان شرکت در مسابقه بار دیگر دانشجویان سراسر کشور را برای به رقابت نفسگیر دعوت کرد .
دانشجویان برای شرکت در این مسابقه که با همکاری 21واحد سازمانی جهاد دانشگاهی به طور همزمان در 16 استان برگزار می شود و امسال معاونت فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی خوزستان مجری گری مرحله مقدماتی آن را برعهده گرفته است ، تا 15 آبان ماه فرصت دارند با مراجعه به دفاتر جهاد دانشگاهی در واحدهای معرفی شده ، مراجعه کنند؛ مسابقه ای که مرحله مقدماتی آن در 21 واحد دانشگاهی از قبیل تهران ، علم و صنعت ، خواجه نصیرالدین طوسی ، تربیت مدرس ، اصفهان ، صنعتی اصفهان ، صنعتی امیرکبیر ، آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، البرز ، خراسان جنوبی ، ایلام ، بوشهر ، زنجان ، کردستان ، خوزستان ، هرمزگان ، چهارمحال و بختیاری ، سیستان و بلوچستان ، همدان و یزد برگزار می شود و برگزیدگان آن به مرحله نیمه نهایی می روند .
البته دانشجویانی که در مرحله اول مسابقه شرکت می کنند ، باید خود را برای رقابت طی ماه های آبان و آذر امسال آماده کنند و دانشجویان راه یافته به مرحله نهایی نیز باید خود را برای رقابت تا 15 اسفند و درنهایت راه یافتگان به مرحله نهایی در نیمه اول اردیبهشت ماه 98 به رقابت خواهند پرداخت .
مسابقات «دفاع 3 دقیقه ای» با هدف تشویق و کمک به تقویت و پرورش مهارت های ارتباطی ، ایده پردازی ، فن بیان و خلاقیت های دانشجویی ، کمک به تکمیل چرخه تولید علم و فناوری و تبدیل آن به محصول و ثروت و برقراری ارتباط بین دانشگاه و صاحبان صنایع و سرمایه گذاری و بازاریابی ایده های دانشجویی برگزار شده و خواهد شد و امکان شرکت در آن نه تنها برای دانشجویانی که پرپوزال پایان نامه خود را تا پیش از پایان مهر 97 به تصویب رسانده اند ، بلکه برای تمامی فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و معادل حوزوی آن در همه رشته های مصوب که از ابتدای سال 1393 تا پایان شهریورماه 1397 از پایان نامه خود دفاع کرده باشند ، فراهم است .
البته در این میان پایان نامه های مقطع کارشناسی در این مسابقات شرکت داده نخواهد شد .
به رغم اینکه دانشجویان مقطع کارشناسی امکان حضور در این مسابقه را ندارند ، اما فارغ التحصیلان همه دانشگاه ها اعم از دانشگاه های وابسته به وزارت علوم و بهداشت ، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارتین می توانند در این مسابقه حضور پیدا کنند .
شاید مسابقه «دفاع 3 دقیقه ای» جزء معدود مسابقات برگزارشده در حوزه پایان نامه باشد ، اما برگزاری جشنواره ملی پایان نامه سال دانشجویی آن هم وقتی هفدهمین دوره آن سال گذشته برگزار شده است ، نشان از اهمیت توجه به این حوزه دارد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/19
جشنواره ای که آخرین بار در 6 بخش گروه علوم پایه ، کشاورزی و منابع طبیعی ، هنر و معماری ، فنی و مهندسی ، علوم پزشکی و دامپزشکی و علوم انسانی برگزار شده و در حقیقت اصلی ترین دلیل برگزاری مسابقه «دفاع 3 دقیقه ای» نیز به شمار می رود .
شاید بتوان این جشنواره و مسابقه ای که طی دو دوره در بخش جانبی این جشنواره برگزار شده را جزء مهم ترین رویدادهای سال در حوزه پایان نامه دانشجویی دانست ، اما قطعا همین دو رویداد می تواند مسیرهای تازه را در حوزه پایان نامه و بالطبع کاربردی سازی آنها و حل مشکلات صنعت و کشور باز کند .
1
فهرست