وزارت علوم - مطبوعات 24 مهر 97
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت 13:30
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7912120 روزنامه ايران
7911494 روزنامه فرهیختگان
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
7907863 روزنامه جام جم
روساي آموزش عالي
7911573 امتياز
7911619 روزنامه فرهیختگان
7910286 روزنامه آفرينش
7910285 روزنامه آفرينش
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/07/24
> یکشنبه این هفته حسن روحانی در دانشگاه تهران حاضر شد تا سال تحصیلی را به صورت رسمی آغاز کند .
او بخش کوتاهی از سخنرانی خود را به موضوع «دانشجویان ستاره دار» اختصاص داد و تأکید کرد : «دولت لایحه ای را به مجلس فرستاده تا اساس سنجش و ورود به همه مقاطع تحصیلی ، تنها صلاحیت علمی باشد و سایر مقررات موجود ، ملغی گردد .
امیدوارم این لایحه توسط نمایندگان ملت به تصویب برسد تا دیگر دانشجوی ستاره دار نداشته باشیم» .
این دقیقا متنی است که دیروز نیز حساب رسمی حسن روحانی در توییتر بازنشر کرد .
> فاطمه سعیدی روز گذشته با اشاره به پیگیری های انجام شده برای ورود دانشجویان ستاره دار به دانشگاه ، توضیح داد : «با پیگیری های انجام شده و همکاری وزارت علوم و وزارت اطلاعات و همچنین پیگیری های دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، مشکل ثبت نام این دانشجویان حل شد و امروز آنها در کلاس های درس حاضرند» .
; به گزارش «خانه ملت» عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد : «بر اساس قانون اساسی هیچ فردی نباید از حق تحصیل محروم شود مگر در صورت مرتکب شدن به جرائم خاص؛ بنابراین ما نمی توانیم کسی را از تحصیل محروم کنیم و تحصیل حق افراد است» .
او در انتها افزود : «تعداد این دانشجویان بالغ بر 15 نفر بوده که با حل مشکلشان ، امروز بدون هیچ نقصی در تحصیل می توانند تحصیل کنند» .
; لایحه حق تحصیل; به موازات اخبار و موضع گیری ها درباره دانشجویانی که امسال ستاره دار شدند ، لایحه ای در هیئت وزرا تصویب شد که تأکید آن بر حل مسئله دانشجویان ستاره دار بود .
این لایحه به «برخورداری همگان از حق تحصیل در دوره های آموزش عالی» معروف شد .
چندی بعد از به تصویب رسیدن این لایحه ، طراح آن ، یعنی معاونت حقوقی ریاست جمهوری ، گفت : «بعد از اینکه موضوع دانشجویان ستاره دار مطرح شد ، گزارشی را سال گذشته بر اساس قانون اساسی به آقای رئیس جمهور ارائه دادیم و راه حل هایی را نیز بیان کردیم .
؛ مراجع تصمیم گیری متعدد ، آیین نامه ها و بخش نامه هایی را که در آنها نکات محدودکننده وجود دارد ، هم بررسی کردیم .
وقتی درباره دانشجویان ، به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی استعلام می شود ، از تمام این مقررات استفاده شده و مرجع مورد نظر موظف است از این مقررات بهره بگیرد .
گفتنی است که ما بخشی از این مقررات محدودکننده را تا پیش از این گزارش نمی دانستیم» .
لعیا جنیدی در ادامه توضیح می دهد که تا به حال برای محروم کردن دانشجویان از تحصیل هیچ نیازی به حکم قطعی نبود و دولت دقیقا به همین منظور لایحه ای تصویب کرد .
با وجود این ، لایحه مورد بحث استثنائاتی نیز برای «حق تحصیل» قائل شده که خود محل مناقشه است .
به گزارش «ایسنا» ، لعیا جنیدی در ادامه به همین نکته اشاره می کند و می گوید لایحه در ابتدا به طور مطلق آماده شده بود ، اما هیئت وزرا با توجه به حساسیت های نهادهای دیگر استثنائاتی بر آن افزودند .
این استثنائات البته موکول شده اند به حکم قطعی داده شده و آن هم در جرائمی خاص که به گمان جنیدی مصداق بیرونی آنها تقریبا صفر است .
با وجود این ، منتقدان این گونه نمی اندیشند و وجود استثنا را مترادف با به رسمیت شناخته نشدن حق تحصیل می دانند .
از این گذشته ، برخی از نمایندگان شانس این لایحه را برای عبور از شورای نگهبان پایین ارزیابی کرده و به این اعتبار حرکت دولت را نمادین توصیف کردند .
; دانشجویان پرونده دار را به یاد آر; اگرچه از سال های 84 به بعد کلمه «ستاره دار» آرام آرام جای خود را در ادبیات عامه پیدا کرد ، متأسفانه از دی ماه 96 به بعد نیز ترکیباتی مانند«دانشجویان بازداشت شده» یا «دانشجویان پرونده دار» در جراید ظهور و بروز پیدا کردند .
در اعتراضات دی ماه دانشجویان متعددی دستگیر شدند .
در میان آنها اما گروهی متفاوت بودند؛ ضابط قضائی این دسته از دانشجویانی که اغلب در دانشگاه های تهران و در دانشگاه تهران تحصیل می کنند ، وزارت اطلاعات بود .
آن زمان رسانه ها و برخی از نمایندگان پیگیر وضعیت این دانشجویان شدند و در نهایت توانستند آنها را به قید وثیقه آزاد کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/07/24

همان زمان محمدعلی کامفیروزی ، وکیل دادگستری و از فعالان دانشجویی سابق ، تأکید کرد که بنا بر اتهاماتی که در جریان تفهیم اتهام به این دسته از دانشجویان وارد شده است ، باید منتظر احکام سنگینی بود .
او مکررا بر این نکته پای فشرد که این اتهامات از سوی نهاد امنیتی مطرح شده و تا این موضوعات وارد مرحله قضائی نشده باید کاری کرد .
حالا تمام احکام اولیه صادر شده اند؛ احکامی چون هشت ، شش و پنج سال حبس برای عده ای که بیشترشان متولد دهه 70 هستند .
شاید بتوان بدترین قسمت کارنامه دولت در مواجهه با دانشجویان را این نقطه دانست .
اگر دولت به دنبال کارنامه قابل قبولی در زمینه تعامل با فعالان دانشجویی است ، قطعا باید همه تلاش خود را برای ابطال یا کاهش حداکثری احکام این دانشجویان انجام دهد .
چندی پیش بود که دادستان تهران گفت درصورتی که گزارش های نهادهای امنیتی درباره این دانشجویان تغییر کند ، شاید در احکام آنها تجدیدنظر شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
قانون
1397/07/24
> بالاو پایین شدن نرخ دلار ، تحصیل دانشجویانی را که در دانشگاه های خارج از کشور درس می خواندند ، دچار مشکل کرد.
> بالاو پایین شدن نرخ دلار ، تحصیل دانشجویانی را که در دانشگاه های خارج از کشور درس می خواندند ، دچار مشکل کرد .
در این میان دانشجویان دکتری بخشی از این گروه هستند که مشکلات شان بعد از ماه ها حل نشد و همچنان ادامه پیدا کرد .
چندی پیش نیز مجتبی صدیقی ، رییس سازمان امور دانشجویان کشور گفته بود دانشجویان دکتری مشکلات ارزی فراوانی دارند اما همچنان اعزام آن ها به خارج از کشور وجود دارد .
در این میان دانشجویانی بودند که در ترم های اول تحصیل و روزهایی که باید در دانشگاه حاضر می شدند از تحصیل انصراف دادند آن هم به یک دلیل : بی پولی و نداشتن ارز دانشجویی .
حالا بعد از ماه ها وزیر علوم خبر داده که مشکل ارز دانشجویان دکتری حل شده است .
منصور غلامی در صحبت هایش تاکید کرد که ارز دانشجویان دکتری برای اعزام به فرصت های مطالعاتی تامین شده است .
او با بیان اینکه تاکنون ارز مورد نیاز برای بیش از 50 درصد ظرفیت های اعزام به فرصت های مطالعاتی پیش بینی شده است ، افزود : « برای تامین مابقی این ارز نیازمند حمایت دولت هستیم» .
دکتر منصور غلامی در حاشیه نشست روسا و معاونان مراکز و واحدهای دانشگاه علمی کاربردی که دیروز به مناسبت بیست و ششمین سالگرد این دانشگاه در ساختمان مرکزی دانشگاه علمی کاربردی برگزار شد ، گفت : ارز دانشجویانی که برای فرصت های مطالعاتی دوره دکتری اعزام می شوند در حال حاضر مشکلات شان حل شده است و به تدریج ظرفیت هایی که پیش بینی شده از ارز مورد نیاز تامین شده است .
وزیر علوم در ادامه صحبت هایش افزود : هنوز حدود 6 ماه از سال 97 گذشته است و بیش از 50 درصد ظرفیت های پیش بینی شده برای اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی تامین شده و مابقی ظرفیت ها نیز تامین خواهد شد .
اگرچه ما نیازمند حمایت دولت در این زمینه هستیم .
منصور غلامی با تاکید بر اینکه دولت باید مابه التفاوت ریالی ارز مورد نیاز دانشگاه ها را تامین کند ، گفت : با توجه به اینکه در بودجه سال جاری ارز مورد نیاز با نرخ پیش بینی شده در قانون بودجه برنامه ریزی شده است و برای آن ریال مشخص شده اما الان که قرار است با نرخ بیشتری ارز را استفاده کنیم باید مابه التفاوت ریالی آن نیز تامین شود؛ اگرچه رییس سازمان برنامه و بودجه نیز قول هایی در این زمینه داده است که امیدواریم بتوانیم از حمایت های وی در این زمینه بهره مند شویم .
این در حالی است که رییس سازمان امور دانشجویان در خردادگفته بود : «با وجود مشکلات ارزی و وقفه ایجاد شده ، اعزام برای فرصت های تحقیقاتی دانشجویان دکتری ادامه خواهد یافت .
مجتبی صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان با تشریح وضعیت دوره های کوتاه مدت فرصت تحقیقاتی دانشجویان دکتری تاکید کرد : با وجود مشکلات ارزی و وقفه ایجاد شده ، اعزام برای فرصت های تحقیقات دانشجویان دکتری ادامه خواهد یافت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
قانون
1397/07/24

وی به جایگزینی این دوره ها به جای اعزام برای بورس کامل خارج به عنوان سیاست اصولی و قطعی وزارت علوم اشاره و تاکید کرد : از طریق این دوره های 6 ماهه ، بخشی از پژوهش رساله های دکتری با هماهنگی استادان راهنمای داخل و خارج در یکی از دانشگاه های معتبر خارج صورت می گیرد .
رییس سازمان امور دانشجویان افزود : این دوره ها به ویژه در پروژه هایی با تحقیقات کاربردی که به تجهیزات خاصی نیاز دارند ، مورد استقبال وسیع دانشجویان دکتری و استادان آن ها قرار گرفته است .
به همین منظور در سال های اخیر ، با تلاش وزارت علوم ، آمار اعزام برای این دوره های کوتاه مدت به طور قابل توجهی افزایش یافته است .
وی گفت : در سال جاری با توجه به سیاست های ارزی ، تا پایان شهریور 97 با ارز 4200 تومانی این اعزام ها با افزایش کمیت ادامه پیدا کرد؛ به گونه ای که در 6 ماهه نخست سال 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش اعزام داشتیم .
با توقف پرداخت ارز به نرخ قبل ، در کنار پیگیری های وزارت برای تامین مابه التفاوت ریالی ارز به نرخ جدید ، یک راه ، توقف اعزام ها از ابتدای مهر بود که مشکلات زیادی را برای دانشجویان ایجاد می کرد .
صدیقی ادامه داد : راه دیگر با پیش بینی های قبلی ، استفاده از پس انداز محدود ارز 6 ماه اول برای اعزام دانشجویانی که ویزا اخذ کرده یا می کنند و مهلت کمی دارند بود و اینکه از آن ها خواسته شود طول دوره را کاهش دهند تا تعداد بیشتری از دوستان شان از این امکان محدود استفاده کنند تا با تامین اعتبار بتوان شرایط را مشابه گذشته ادامه داد .
رییس سازمان امور دانشجویان افزود : این روند موقتی بوده و امیدوار هستیم پیگیری های مداوم ، باوجود مشکلات تامین اعتبار در اواسط سال (با توجه به عدم پیش بینی در اعتبارات مصوب) به نتیجه برسد .
درهرحال تداوم این امتیاز برای دانشجویان دکتری با توجه به تاثیر آن در افزایش کیفیت پایان نامه ها از سیاست های وزارت علوم است؛ همان گونه که در چند سال گذشته روند صعودی بهره مندان نشان می دهد که دوره های کوتاه مدت از اولویت برخوردار بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
خراسان
1397/07/24
> راه اندازی تابلوی معاملات استارت آپ ها تا 2 ماه آینده حاجیان مدیر عامل فرابورس ایران از راه اندازی تابلوی استارت آپ ها تا دوماه آینده خبر داد وگفت : صندوق سرمایه گذاری جسورانه با سرمایه 150 میلیارد تومان در حوزه فین تک و سرمایه گذاری در داخل بورس طی این هفته در فرابورس پذیره نویسی می شود و تا دوماه آینده شاهد راه اندازی تابلوی معاملات استارت آپ ها خواهیم بود.
> وزیر علوم خبر داد : مشکل ارز فرصت های مطالعاتی حل شد وزیر علوم با تاکید بر این که ارز دانشجویان دکترا برای اعزام به فرصت های مطالعاتی تامین شده است ، افزود : تاکنون ارز مورد نیاز برای بیش از 50 درصد ظرفیت های اعزام به فرصت های مطالعاتی پیش بینی شده دانشجویان دکترا تامین شده و برای تامین بقیه آن نیازمند حمایت دولت هستیم .
به گزارش ایسنا ، غلامی گفت : با توجه به این که در بودجه امسال ارز مورد نیاز با نرخ پیش بینی شده در قانون بودجه برنامه ریزی شده است و برای آن ریال مشخص شده اما الان که قرار است با نرخ بیشتری ارز را استفاده کنیم باید مابه التفاوت ریالی آن نیز تامین شود اگرچه سازمان برنامه و بودجه نیز قول هایی در این زمینه داده که امیدواریم بتوانیم از حمایت های وی بهره مند شویم .
راه اندازی تابلوی معاملات استارت آپ ها تا 2 ماه آینده حاجیان مدیر عامل فرابورس ایران از راه اندازی تابلوی استارت آپ ها تا دوماه آینده خبر داد وگفت : صندوق سرمایه گذاری جسورانه با سرمایه 150 میلیارد تومان در حوزه فین تک و سرمایه گذاری در داخل بورس طی این هفته در فرابورس پذیره نویسی می شود و تا دوماه آینده شاهد راه اندازی تابلوی معاملات استارت آپ ها خواهیم بود .
امیر هامونی مدیر عامل فرابورس ایران گفت : روز گذشته عرضه اولیه سهام یک شرکت دانش بنیان در بورس کلید خورد و طی آن تعداد 35 میلیون سهم از کل سهام این شرکت برای نخستین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس عرضه شد .
این ناشر به عنوان شرکت دانش بنیان تولید کننده داروی ضد سرطانی ، به روش ثبت سفارش ، عرضه اولیه خود را انجام داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/07/24
> حل مشکل ثبت نام دانشجویان ستاره دارعضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از حل مشکل ثبت نام دانشجویان ستاره دار ورودی سال 97 به دانشگاه های کشور در مقطع ارشد خبر داد .
به گزارش خانه ملت ، فاطمه سعیدی با اشاره به پیگیری های انجام شده برای ورود دانشجویان ستاره دار به دانشگاه ، توضیح داد : این دانشجویان که نمره و تراز علمی لازم را برای ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد کسب کرده بودند ، در زمان ثبت نام در سامانه دانشگاه با گزینه ای با عنوان نقص پرونده مواجه شده و ثبت نام آنها دچار مشکل شده بود .
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با یادآوری ملاقات های حضوری صورت گرفته با این دانشجویان ، اظهار داشت : با پیگیری های انجام شده و همکاری وزارت علوم و وزارت اطلاعات و همچنین پیگیری های دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، مشکل ثبت نام این دانشجویان حل شد و امروز آنها در کلاس های درس حاضر هستند .
عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد : بر اساس قانون اساسی هیچ فردی نباید از حق تحصیل محروم شود مگر در صورت مرتکب شدن جرایم خاص ، بنابراین ما نمی توانیم کسی را از تحصیل محروم کنیم و تحصیل حق افراد است .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد : تعداد این دانشجویان بالغ بر 15 نفر بوده که با حل مشکل شان ، امروز بدون هیچ نقصی در تحصیل می توانند تحصیل کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
جمهوری اسلامی
1397/07/24
> بیرجند خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : اجلاسیه شهدای دانشجو و اساتید خراسان جنوبی در محل حسینیه جماران بیرجند برگزار گردید.
> بیرجند خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : اجلاسیه شهدای دانشجو و اساتید خراسان جنوبی در محل حسینیه جماران بیرجند برگزار گردید .
در این آئین باشکوه که نماینده ولی فقیه در استان خراسان جنوبی ، مدیران ادارات و نهادها ، خانواده های ایثارگران ، اساتید و دانشجویان دانشگاههای بیرجند شرکت داشتند وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اظهارداشت : شهدا چراغ هدایت ما هستند که جایگاه آنها در دل همه دانشگاهیان و مسیرشان مسیر اهل دانش و تقوا است دکتر منصور غلامی عنوان داشت : پایمردی و سرافرازی شهدا ، ایثارگران و جانبازان باعث اقتدار نظام اسلامی است و شهدا الگوهای خوب و مطمئنی برای جوانان ما هستند .
غلامی با بیان اینکه نیروهایی که در دفاع مقدس پیروزی آفریدند در صفحه تاریخ ماندگارند افزود : جوانان شهر بیرجند سابقه ایثارگری دارند که یاد شهدای دانشجو و دانشگاهی استان را گرامی می داریم .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : شناخت سیره شهدا از برنامه های پیش روی جوانان انقلابی است .
وی خاطرنشان کرد : باید قدر فرصت ها را بیش از گذشته بدانیم و با بزرگداشت شهدا و بهره برداری از جایگاه شهدا که راه پیش رو و برنامه های زندگی جوانان ، مسئولین و آحاد ملت است .
حجت الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های کشور نیزدر اجلاسیه شهدای دانشجو و اساتید کنگره 2هزار شهید استان با اشاره به اتفاق بزرگی که در کشور ما ، منطقه و جهان در اثر انقلاب اسلامی رخ داده اظهار داشت : انقلاب اسلامی جریان خطرناکی در برابر نظام لیبرال دموکراسی است چون هم عزت و شرافت به ایران می دهد و هم شعار عزت را در دنیا مطرح می کند .
وی ابراز داشت : بسیاری از وقایع تاریخ و اتفاقاتی که برای کشور افتاده ، به جوانان منتقل نشده است که لازم است جوانان ، بسیاری از وقایع تاریخی کشور را بدانند .
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور گفت : دشمن می خواهد تلاش را از جوانان بگیرد اما فرهنگ شهادت طلبی ما باطل السحر است و همه نقشه های دشمن را نابود می کند و جوانان ما با جانفشانی خود جواب دشمن را می دهند .
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور گفت : دانشگاه های بیرجند از 600 دانشجویی که در زمان دفاع مقدس داشتند ، 120 دانشجو را به جبهه اعزام کردند و این یعنی این که با فرهنگ شهادت آشنا و روبرو هستیم در صورتی که جبهه غربی می گوید هر کس نسبت به خود مسئول است و به کسی کار ندارد .
رستمی با بیان اینکه تا زمانی که مشعل دین فروزان است ، ایران بیمه است تصریح کرد : دین اسلام ، انسان را به سطحی می رساند که نسبت به همه مردم مسئول هستیم و باید برای دفاع از وطن و کشور خود تلاش کنیم .
احمد خامسان رئیس دانشگاه بیرجند دیگر سخنران این مراسم اظهار کرد : ان شاءالله که این اجلاسیه آغازی باشد برای ادامه راه شهدا و دانشجویان با تحصیل و علم آموزی به قلّه های رفیع علم و دانش دست پیدا کنند .
وی عنوان داشت : امید است تلاش کنیم که ارزش ها و آرمان های شهدا را عملی کرده و ادامه دهنده راه آن ها باشیم .
رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به حضور روسای دانشگاه های خراسان جنوبی در این اجلاسیه بیان کرد : جمع روسای دانشگاه ها که هم اکنون سکان داران دانشگاه های استان هستند ، همه این ها در جبهه ها بوده اند و بسیاری بعد از اتمام جنگ تحصیل کردند و هم اکنون در خط مقدم تحصیل ، دانش و خدمت بی منت و صادقانه هستد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/07/24
> بیرجند خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : استاندار خراسان جنوبی در جلسه شورای اداری استان گفت : خراسان جنوبی به عنوان اولین استان توانست ستاد استانی شورای توسعه و امنیت شرق و غرب را در سطح کشور تشکیل دهد.
> بیرجند خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : استاندار خراسان جنوبی در جلسه شورای اداری استان گفت : خراسان جنوبی به عنوان اولین استان توانست ستاد استانی شورای توسعه و امنیت شرق و غرب را در سطح کشور تشکیل دهد .
محمد مهدی مروج الشریعه با بیان اینکه شورای توسعه و امنیت شرق و غرب کشور به همت وزیر کشور احیا شد ، افزود : بعد از تشکیل این ستاد در سطح کشور ، کمیته های زیرمجموعه این شوار نیز تشکیل و با دستورکارهای مشخص فعالیت دارند .
وی یادآور شد : با توجه به نگاه ویژه ای که مقرر است به استان هایی که در این شورا در منطقه شرق و غرب کشور قرار می گیرند ازسوی کشور صورت گیرد ، دستگاه های تخصصی در حوزه اقتصادی پروژه های خود را که ماهیت اقتصادی و امنیتی دارند هرچه سریع تر پیشنهاد نمایند .
مروج الشریعه ، به برخی مشوق های سرمایه گذاری در این استان ها اشاره کرد و ادامه داد : در کمیته اقتصادی این شورا مقرر شد برای سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در استان های 9 گانه منطقه شرق کشور را دارند تا 50 درصد نرخ سود تسهیلات بانکی معاف شوند .
استاندار خراسان جنوبی ، این شوار را فرصت مغتمی برای توسعه مناطق مرزی کشور در منطقه شرق و غرب کشور برشمرد و خاطر نشان ساخت : فرمانداران باید از فرصت ایجاد شده نهایت استفاده را برای تهیه و معرفی پروژه های مرتبط با این حوزه ببرند تا بتوان در راستای تقویت زیرساخت های امنیتی در این استان تلاش جدی صورت داد .
مروج الشریعه ، به تهیه سند آمایش استان با همکاری دانشگاه بیرجند اشاره کرد و ادامه داد : این سند بسیار مناسبی برای تصمیم گیری در حوزه های زیرساختی و مدیریتی است چرا که براساس توانمندی ها ، ظرفیت ها و تنگناهای استان تهیه شده است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری هم در این جلسه تاکید کرد : مدیران و مسئولان استانی با دانشگاهیان مشورت کنند و از ظرفیت های فرهیختگان دانشگاهی برای حل مسائل و مشکلات استان ها و شهرستان ها بهره گیرند دکتر منصورغلامی با بیان اینکه تمام تلاش های مجموعه دولت در شرایط فعلی به سمت و سوی کاهش مشکلات ماه های اخیر است ، اظهار داشت : نقش دانشگاه ها در حل مشکلات کشور به عنوان یک شاخص قرار داده شده و مراکز علمی و آموزشی در کشور اگر بخواهند توجیه داشته باشند باید در جامعه تاثیرگذار باشند .
وی با بیان اینکه باید از ظرفیت ها برای توسعه آموزش عالی دراین استان و کل کشور استفاده کرد ، گفت : در این خصوص استان خراسان جنوبی از ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی برخوردار است .
وزیر علوم با بیان اینکه استان خراسان جنوبی از لحاظ تعداد و کثرت مراکز آموزش عالی ، جزو استان های پر مرکز نیست ، افزود : در این استان در حوزه توزیع مراکز آموزش عالی بیشتر واحدهای دانشگاه های پیام نور ، فنی و حرفه ای و مراکزجامع علمی و کاربردی شکل گرفته است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد : باید به دانشگاه ها در سطح کشور اعتماد شده و از آن ها در موارد مختلف مشورت گرفته شود .
وی افزود : شاید در برخی از مناطق دانشگاه ها ارتباط ضعیف تری داشته باشند اما عملکرد قابل قبولی در همکاری میان دانشگاه با سایر نهادها و سازمان ها وجود دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/07/24

وزیر علوم با اشاره به اینکه عملکرد دانشگاه ها در عین حال که قابل توجه است اما هنوز کمتر از آن انتظار واقعی است ، افزود : هر جا مشتری پای سفارش تحقیقاتی بوده ، دانشگاه ها با قوت کارها را انجام داده اند .
دکترغلامی با بیان اینکه درحال حاضرتعداد دانشجویان کم شده و دانشگاه ها ساماندهی مجدد می شوند و طرح آمایش مورد توجه قرار گرفته است ، تصریح کرد : وزارت علوم برای 20 سال آینده در حوزه آموزش عالی برنامه ریزی کرده است .
وی افزود : امیدواریم از نگاه آموزشی به مراکز علمی و دانشگاهی خارج شویم و باید نگاه ما بر رفع نیاز جامعه متمرکز شود .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری یادآور شد : جمعیت علمی قوی در کشور وجود دارد و حضور ما در سطح بین الملل درخشان بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/24
> منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در آیین بیست وششمین سالگرد تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی درباره گلایه های روسای دانشگاه های کشور و عدم تخصیص میانگین 10 درصدی از کل بودجه 6 ماهه سال جاری گفت : «تخصیص بودجه های دولتی وابسته به صندوق و خزانه دولت است و هرموقع دولت پول دار شود ، سخاوتمندانه هم به زیربخش هایش تزریق مالی خواهد داشت ، اما وقتی دچار کمبود بودجه شود ، سختگیری بیشتری برای تخصیص بودجه خواهد داشت.
> منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در آیین بیست وششمین سالگرد تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی درباره گلایه های روسای دانشگاه های کشور و عدم تخصیص میانگین 10 درصدی از کل بودجه 6 ماهه سال جاری گفت : «تخصیص بودجه های دولتی وابسته به صندوق و خزانه دولت است و هرموقع دولت پول دار شود ، سخاوتمندانه هم به زیربخش هایش تزریق مالی خواهد داشت ، اما وقتی دچار کمبود بودجه شود ، سختگیری بیشتری برای تخصیص بودجه خواهد داشت .
» او با بیان اینکه هرساله رشد بودجه برای آموزش عالی در دانشگاه ها وجود داشته است ، گفت : «اعتقاد من تخصیص بودجه بیشتری به دانشگاه ها و آموزش عالی است؛ چراکه نیاز آنها به ویژه در بخش های علمی و پژوهشی بسیار بیشتر از بودجه ای است که به آنها داده می شود؛ اما امیدواریم سال جاری بودجه بیشتری را بتوانیم از دولت گرفته تا نظام آموزش عالی را بیشتر تقویت کنیم .
» غلامی درباره ارز دانشجویی و تخصیص آن به دانشگاه ها هم افزود : «ارز دانشجویانی که برای فرصت های مطالعاتی دوره دکتری اعزام می شوند حل شده و به تدریج به آنها داده می شود ، چون ظرفیت خاصی هرساله به این بخش داده می شود ، 50 درصد آن با توجه به گذشت 6 ماه از سال گذشته به خارج از کشور اعزام شدند و قرار است پشتیبانی از ظرفیت باقی مانده هم صورت گیرد .
» او با بیان اینکه در این بخش نیاز به حمایت ویژه دولت داریم ، افزود : «ارز مورد نیازمان را در بودجه با نرخ پیش بینی شده داشتیم ، اما وقتی قرار است با نرخ بیشتری از این ارز استفاده کنیم این مابه التفاوت باید تامین شود ، اما رئیس سازمان برنامه و بودجه قول تامین این موضوع را به وزارت علوم و آموزش عالی داده و امیدواریم همچنان از حمایت های آنها بهره مند شویم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/23
> مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها دیروز با حضور رئیس جمهور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.
> مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها دیروز با حضور رئیس جمهور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد .
در این مراسم علاوه بر رئیس جمهور ، وزرای علوم و بهداشت سخنرانی کردند .
روسای دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران هم دیگر سخنرانان این مراسم بودند .
البته یک عضو هیات علمی و یک دانشجو نیز به نمایندگی از جامعه دانشگاهی کشور پشت تریبون رفته و به ایراد سخنرانی پرداختند .
در پایان مراسم نیز از رتبه های برتر کنکور سراسری تقدیر شد .
رئیس جمهور : هر روز لیست قیمت اجناس را می بینم رئیس جمهور در این مراسم با بیان اینکه اگر امروز نقصی از مدیران گرفته می شود و نقدی به آنها وارد است ، باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه است ، گفت : «دانشگاه نقش مهمی برای آینده و مدیریت جامعه دارد .
» به گزارش «مهر» ، حسن روحانی گفت : «دانشگاه ها باید نقاد و پرسشگر باشند .
باید دولت را نقد کنند .
هیچ تردیدی نیز وجود ندارد .
نمی خواهم بگویم مردم مشکل ندارند .
شاید شما هفته ای یک بار یا دوهفته ای یک بار قیمت اجناس را ببینید ، اما من به عنوان رئیس جمهور هر روز لیست قیمت اجناس را می بینم و می دانم وضعیت زندگی مردم چگونه است؛ مخصوصا افرادی که حقوق ثابت دارند .
» او ادامه داد : «در برابر مشکلات و شرایط جدید نباید تسلیم شرایط شویم .
باید به یکدیگر امید بدهیم و کمک کنیم .
ما از این مسیر عبور خواهیم کرد .
» رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه در حال حاضر بدترین ها دور هم در کاخ سفید جمع شده اند ، گفت : «آنها جنگ روانی آغاز کرده اند و جنگ اقتصادی را به عنوان هدف میان مدت خود قرار داده اند اما جنگ برای موضوع کارآمدی نظام ، هدف سوم آنان و مشروعیت زدایی از نظام ، هدف نهایی آنان است .
» رئیس جمهور یادآور شد : «ترامپ ، شورای امنیت را به ریاست خودش برگزار کرد تا ضربه مجددی به ایران بزند و سیاست های خودش را نسبت به ایران تایید کند ، اما همه 14 عضو دیگر در شورای امنیت سازمان ملل از برجام تعریف کرده اند .
» امروز اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا ایستاده است او با اشاره به اینکه ممکن است برخی افراد بگویند اروپایی ها حتی نمی توانند شرکت های خود را راضی کنند ، گفت : «همه دولت های اروپایی پشت ایران هستند ، اما خود ما هم گاهی حریف شرکت های دولتی و خصوصی خود نمی شویم .
» او ادامه داد : «در ماجرای ارز ، ما هر روز با شرکت های خصوصی و دولتی مساله داریم و در اروپا هم این گونه نیست که همه شرکت ها و بانک های اروپا که اغلب خصوصی هستند پشت دولت خود باشند؛ چراکه آنان سود و زیان خود را محاسبه می کنند .
» روحانی تصریح کرد : «اشکال ما از رسانه ها و فضای مجازی است ، زمانی که شرکت های اروپایی برای عقد قرارداد به ایران می آیند ، توجهی به آنان نمی شود اما زمانی که خارج می شوند ، رسانه ها همه آنها را قید می کنند در حالی که زمانی منکر حضور آنان در ایران بودند .
» اگر راه حل بهتری دارید ، به ما یاد دهید روحانی تصریح کرد : «دولت به تنهایی قادر نیست در این زمینه همه گره ها را باز کند .
همه ما باید دست به دست همدیگر دهیم .
شما دانشگاهیان باید در خط مقدم باشید .
امروز در هیچ کجای دنیا ، دانشجوی تحصیلات تکمیلی بدون گذراندن دو امتحان نمی تواند به این مرحله وارد شود؛ اول باید مسلط به فضای مجازی باشد تا بتواند از این وسیله استفاده کند و دوم باید شیوه تحقیق را بداند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/23

» رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه در برخی دانشگاه های ما صرفا آزمون آشنایی با یک زبان خارجی را به عنوان حق ورود دانشجو به سطح بالاتر در نظر می گیرند ، اظهار کرد : «در این رابطه اشکالی نمی توان گرفت؛ چراکه به هر حال در فضای مجازی همه چیز به زبان فارسی نوشته نشده است .
» او با بیان اینکه ما در جنگ اقتصادی آغازگر و مقصر جنگ نبودیم ، ادامه داد : «اگر این دولت در این مقطع سر کار نبود ، اتفاق دیگری می افتاد .
همین مشکلات وجود داشت اما به جای آنکه ما در برابر آمریکا صرفا بایستیم ، مجبور بودیم در برابر تمام دنیا بایستیم .
» روحانی افزود : «به نظر من مدیران جدیدی که در دولت دوازدهم روی کار آمدند ، اگر قوی تر از مدیران سابق نبوده باشند ، ضعیف تر نبوده اند .
اگر همه مردم به یکدیگر کمک می کردند ، چنین مشکلاتی را که امروز دارند ، نداشتند .
اگر برخی با ارز دولتی 4200 تومان که برای خرید کالا و در اختیار قرار دادن آن به نسبتی ارزان تر در بازار داخلی دریافت کرده بودند ، تقلب نمی کردند و امروز کارشان به دادگاه نمی کشید ، ما شرایط دیگری داشتیم یعنی یک عده سوءاستفاده گر منافع شخصی خود را بر منافع کشور و نظام ترجیح دادند که این مشکل بزرگی است .
» شما دانشگاهی ها در مشکلات اقتصادی به ما کمک کنید روحانی گفت : «وضعیت صادرات ما امروز بهتر از گذشته شده است به نحوی که حتی ما می خواهیم برخی کالاها صادر نشود ، اما چنین چیزی امکان پذیر نیست .
یعنی با توجه به اینکه نوساناتی را در بازار ارز شاهد هستیم ، برخی کالاها به صورت قاچاق از مرز ما خارج می شود .
یعنی یک زمانی کولبرها از آن طرف مرز وارد می شدند و امروز از ایران به آن سوی مرزها می روند .
» رئیس جمهور با بیان اینکه به رغم وجود مشکلات جدید ، فرصت های جدیدی هم پیش پای ما قرار گرفته است ، بیان کرد : «در اقتصاد کشور برخی گره ها وجود دارد که شما دانشگاهی ها می توانید به ما کمک کنید؛ چراکه این مشکلات می تواند در صنایع داروسازی ، نساجی ، کشاورزی و سایر بخش های دیگر باشد که ناچار هستیم برخی مواد و قطعات مورد نیاز را از خارج از کشور وارد کنیم .
» رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت : «دانشگاه های ما نباید همین طور بدون برنامه ریزی در رشته های مختلف دانشجو بپذیرند؛ چراکه در برخی حوزه ها به اندازه کافی افراد قابل داریم .
بنابراین نیازی به پذیرش دانشجوهای جدید در آن رشته ها نیست .
» او تاکید کرد : «دانشگاه باید برای خلاقیت دانشجویان باشد؛ چراکه خلاقیت از بین نمی رود .
باید کاری کنیم که هم مشکلات اقتصادی کشور را حل کنیم و هم در رشته هایی که نیاز است ، دانشجو جذب کنیم .
پول ملت را باید در جایی صرف کنیم که نیاز مردم در آن باشد و مردم باید راضی باشند .
» دانشگاه نباید مرکز فعالیت احزاب باشد روحانی ادامه داد : «دانشگاه باید به تولید و فناوری بچسبد و پارک های علم و فناوری باید به دانشگاه ها وصل شوند و دانشگاه مرکز فعالیت احزاب نباشد .
دانشگاه محل علم و پژوهش است ، اشکالی ندارد دانشجو و دانشگاه به احزاب کمک کنند ، اما مکان دانشگاه برای این کار نیست .
» روحانی با بیان اینکه اخیرا در دولت لایحه ای را تصویب کردیم که به نظر من تسهیل و تعمیم آموزش عالی را زیاد می کند ، عنوان کرد : «براساس این لایحه هرکس خواست درس بخواند نباید اصول زیادی پیش روی او بگذاریم .
در این لایحه که به مجلس فرستادیم و مربوط به 18 شهریورماه امسال است ، اساس سنجش ها و ورودی ها در همه مقاطع جز مسائل علمی ، چیز دیگری نخواهد بود .
» رئیس جمهور افزود : «در این لایحه کسانی که در جرائم سنگین مانند جرائم سازمان یافته جاسوسی ، قاچاق انسان و .
اگر تبعات اجتماعی در دادگاه دارند ، محروم می شوند؛ اما غیر از این مورد همه موارد باید بتوانند وارد دانشگاه شوند و امیدواریم این لایحه تصویب شود و مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد .
» او تاکید کرد : «شما می خواستید ستاره کم شود ، ما آسمان با ستاره را برداشتیم و شرایط سهلی را برای ورود دانشجویان در مقاطع مختلف با این لایحه ایجاد کردیم که من کمتر دیدم راجع به آن در رسانه ها و حتی دانشگاه ها بحث شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/23

» دانشگاه امن می خواهیم ، نه دانشگاه امنیتی روحانی با بیان اینکه دانشگاه امن می خواهیم نه دانشگاه امنیتی ، دانشگاه باانضباط و قانون مدار می خواهیم نه دانشگاه حزبی ، تصریح کرد : «دانشگاه باید از این عقود رها شود ، دانشگاه محل علم و نقادی و پرسشگری و البته محل پاسخ به بسیاری از سوالات است .
» وزیر علوم : ایجاد فضای آرام و بدون تنش در دانشگاه ها شرط اساسی توسعه علمی وزیر علوم هم در این مراسم طی سخنانی با بیان اینکه دانشگاه به عنوان بخش عاقله نظام همواره مدافع عقلانیت و سیاست های بخردانه و مدبرانه بوده است ، گفت : «ایجاد فضای آرام و بدون تنش در دانشگاه ها شرط اساسی برای توسعه علمی است .
نهاد دانشگاه بلوغ خود را در برابر همه تحرکات و هجمه های خارج از دانشگاه نشان داده است .
» منصور غلامی با بیان اینکه دانشگاه فقط مرکز تولید دانش فنی و مادی نیست؛ بلکه مرکزی بی بدیل برای تفکر و تولید دانش ، بینش و مسئول انتقال سنت های فکری ، ارزش های اجتماعی و فرهنگ ملی و دینی است ، گفت : «بر این مبنا جدا از اینکه دانشگاه نهادی علمی است ، نهادی اجتماعی و فرهنگی با کارویژه جامعه پذیری و فرهنگ پذیری عمل می کند .
مهم ترین کارویژه دانشگاه ، تولید انسان دانشگاهی و فرهیخته است؛ انسانی که طلایه دار و پیشاهنگ معرفت و فرهنگ است .
» کسب رتبه اول رشد علمی جهان در سال 2017 او افزود : «در سال 2017 بین 25 کشور برتر تولیدکننده علم دنیا ، ایران با رشد 8 .
9 درصدی رتبه اول رشد علمی را کسب کرده و کشور های روسیه و چین به ترتیب با رشد 6 .
6 و 4 .
3 درصدی در رتبه های دوم و سوم قرار گرفته اند و با توجه به جایگاه مکتسبه ، رقابت علمی ایران دیگر در مجموعه کشورهای در حال توسعه نیست ، بلکه در گردونه رقابت با کشورهای توسعه یافته است .
» وزیر علوم در ادامه با اشاره به رشد تولید علم در ایران برمبنای مدارک و مقالات ثبت شده در پایگاه های معتبر جهانی گفت : «این رشد طی سال های 2012 تا 2017 صعودی بوده است ، به گونه ای که در سال 2017 در مقایسه با سال 2012 رشد 34 درصدی را تجربه کرده ایم .
» او با بیان اینکه ایران در تولید علم میان کشور های منطقه و کشورهای اسلامی رتبه اول را دارد و بین کشورهای جنبش عدم تعهد بعد از هند رتبه دوم را دارد ، گفت : «شاخص ارزیابی کیفیت تولیدات علمی ، میزان استناد و ارجاع به تولیدات علمی است که از این بابت نیز موفقیت خوبی داشته ایم و رتبه کشور از 30 در سال 2012 به 22 در سال 2017 ارتقا پیدا کرده است .
» غلامی تغییر جایگاه دانشگاه های کشور در نظام های معتبر بین المللی را حائز توجه دانست و گفت : «در رتبه بندی تایمز در سال 2013 تنها یک دانشگاه از کشور ایران حضور داشت که در سال 2018 ، 18 دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور دارند و در رتبه بندی لایدن نیز در سال 2013 فقط پنج دانشگاه از ایران حضور داشتند که در سال 2018 این حضور به 22 دانشگاه افزایش یافته است .
» وزیر علوم دیپلماسی علمی را از ارکان کلیدی مراودات و تعاملات بین المللی دانست و گفت : «دیپلماسی علمی بی تردید در تولید و حفظ سرمایه اجتماعی بین المللی نقش بسزایی دارد و این مهم هم در گرو سعی و تلاش خستگی ناپذیر عالمان دانشگاهی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است .
» آمادگی دانشگاه ها برای کمک به دولت در همه زمینه های دانشی و سیاستی او با بیان اینکه امروز دانشگاه ها آماده کمک به دولت در همه زمینه های دانشی و سیاستی هستند تا کشور با اقتدار بیشتر در عرصه های داخلی و بین المللی دستاوردهای بیشتری را کسب کند ، گفت : «دانشگاه سختی های کار دولت و الزام های حاکم به شرایط تحریم را می داند و بر این باور است که در این شرایط هیچ فرصتی را نباید از دست داد .
حتی از تحریم ، با سعی و تلاش مجدانه باید دل در گرو نیل به خوداتکایی ، رفع وابستگی و تقویت استقلال علمی کشور قرار دهیم و استفاده از نیروهای بومی و داخلی و حمایت از تولیدات علمی ، دانشی و صنعتی داخلی را وجه همت خود قرار دهیم .
» غلامی با تاکید بر اینکه دانشجویان نیازمند داشتن قدرت ، معنا ، تاثیر ، خلاقیت ، زایش ، تعلق دانشگاهی و مشارکت در دانشگاه و فرآیند فرهیختگی هستند ، گفت : «حساسیت های سیاسی غیرمتعارف ، مساعد حوزه فعالیت های علمی و فرهنگی دانشگاه ها نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/23

» استفاده از ظرفیت تشکل ها در توانمندسازی دانشجویان وزیر علوم بهره گیری از ظرفیت های حوزه فرهنگی و دانشجویی در قالب تشکل ها و انجمن های دانشجویی را موثر دانست و گفت : «عملکرد این تشکل ها که در عرصه های علمی ، صنفی ، دینی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی فعالیت دارند در توانمندسازی دانشجویان و ایجاد رونق ، نشاط و امید بیشتر در فضاهای آموزشی کارساز است .
» او افزود : «کرسی های آزاداندیشی ، فرصتی مناسب برای دانشجویان و دانشگاهیان است تا در یک فضای علمی و به دور از هیجان ، پیرامون مسائل عرصه عمومی جامعه گفت وگو کنند .
این کرسی ها امکانی برای رشد عقلانیت ارتباطی و گفت وگوهای انتقادی و سازنده است و از رهگذر آنها می توان آستانه تحمل و مدارا را بالا برد و در محیط دانشگاهی فضای پرامید و بانشاط ایجاد کرد .
» او در ادامه تقاضامحور ساختن رساله های تحصیلات تکمیلی ، ارتباط بیشتر با صنعت و جامعه از طریق فراهم سازی فرصت حضور اعضای هیات علمی جوان در بخش های فنی و اجرایی مربوط به رشته و حوزه تخصصی شان را توجه به امر مهارت های تکمیلی و کمک به فرآیند کارآفرینی در محیط های دانشگاهی دانست .
وزیر بهداشت : مسئولیت گمراهی دانشگاهیان با مسئولان است وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هم در این مراسم با بیان اینکه دانشگاهیان هزاران سوال از مسئولان نظام و جامعه روحانیت دارند که بی پاسخ مانده است ، اظهار کرد : «باید به این سوالات پاسخ داده شود و مسئولیت گمراهی دانشگاهیان و جامعه برعهده مسئولانی است که این سوالات را بی پاسخ می گذارند .
» سیدحسن قاضی زاده هاشمی ادامه داد : «کتمان نمی کنیم که امروز هزاران سوال از مسئولان نظام و جامعه روحانیت در دانشگاه ها وجود دارد که بی پاسخ مانده است و برخلاف سال های ابتدایی انقلاب اسلامی که بهشتی ، مطهری ، مفتح ، روحانی و آیت الله خامنه ای در دانشگاه ها حضور می یافتند و به سوالات مختلف پاسخ می دادند ، امروز متقلبان و انقلابی نماها در دانشگاه ها حضور دارند .
» وزیر بهداشت در ادامه صحبت های خود به بیان برخی دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش و پژوهش پرداخت و گفت : «تعداد دانشجویانی که در زمان انقلاب در دانشگاه ها حضور داشتند 200 هزار نفر بود اما امروز این تعداد به چهارمیلیون نفر رسیده است .
تا سال 57 تعداد دانشجویان دوره دکتری حرفه ای 10 هزار نفر بود اما اکنون این تعداد به 70 هزار نفر افزایش یافته است .
همچنین دانشجویان در آن دوران در 400 رشته مقطع تحصیل می کردند که این تعداد امروز به 3000 رشته مقطع افزایش یافته است .
» در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اتفاقات بسیاری در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی رخ داده است .
در شروع دولت یازدهم از نظر شاخص فناوری در آغاز دولت یازدهم رتبه صدوبیست وهشتم را داشتیم اما امروز در این زمینه به جایگاه شصت و هشتم در دنیا رسیده ایم .
در عین حال در موضوع مرجعیت علمی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است ، در حوزه تحقیقات علوم پزشکی در دو سال گذشته استنادات به مقالات علوم پزشکی ، رشد 400 درصدی داشته است .
» رئیس دانشگاه تهران : باید فضای نقد سازنده در دانشگاه ها ایجاد شود رئیس دانشگاه تهران هم با تاکید بر اینکه کشور نیازمند اصلاحات ویژه در عرصه اقتصادی است ، گفت : «مسائل و مشکلات اقتصادی کشور فقط ریشه اقتصادی ندارند بلکه محصول اقدامات و سیاست های سال های گذشته است .
بنابراین باید این مشکلات و چالش ها با همفکری و همراهی دانشگاهیان برطرف شود .
» به گزارش «ایسنا» ، محمود نیلی احمدآبادی گفت : «خوشبختانه تعداد دانشگاه های ایران که جزء هزار دانشگاه برتر دنیا هستند طی پنج سال اخیر از یک یا دو دانشگاه به بیش از 20 دانشگاه در برخی رتبه بندی های مختلف جهان افزایش یافته است .
» او ادامه داد : «ادامه افزایش انتشار مقالات در نشریات معتبر نمایه شده و استنادات که جایگاه شانزدهم را برای کشور به ارمغان آورده است ، گسترش همکاری های علمی و بین المللی در تهران و دانشگاه ها و نهادهای علمی معتبر دنیا را می توان ازجمله دیگر موفقیت های کشور در حوزه علم و فناوری به شمار آورد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/23

» نیلی به نقش دیپلماسی علمی و عمومی هم اشاره کرد و گفت : «موفقیت های علمی و درخشان کشور و افزایش تبادلات علمی دانشجویی و هیات علمی باعث شده است تصویر مثبتی از ایران در ذهن جهانیان به ویژه متفکران و دانشمندان کشورها شکل گیرد و قطعا این موضوع یکی از موانع اجماع جهانی علیه ایران بوده اند ، بنابراین دیپلماسی عمومی و سیاسی ازجمله توانمندی های دانشگاه ها است که می تواند در خدمت دیپلماسی کشور قرار گیرد .
» او همچنین به تاثیر تحریم ها در بروز مشکلات اشاره کرد و گفت : «مسائل اقتصادی موجود کشور فقط ریشه اقتصادی نداشته و تنها محصول اقدامات و سیاست های سال های اخیر نیست بلکه ناشی از انباشته شدن نقصان و اقدامات و سیاست های سال های گذشته نیز است .
بنابراین ضمن آنکه لازم است شرایط فعلی را به شکلی بهینه مدیریت کرد و با همکاری همه قوا و مردم این مشکلات را پشت سر گذاشت اما کشور نیازمند اصلاحات اساسی در توسعه اقتصادی است .
برای برون رفت از این شرایط لازم است راهکارهای ضروری را به کار بگیریم .
» رئیس دانشگاه تهران در پایان گفت : «اگر مایل به افزایش نقش دانشگاه ها در حل مسائل کشور و به دنبال افزایش کیفیت آموزش عالی هستیم باید اقتدار آموزش عالی در اموری مانند برنامه ریزی و سیاستگذاری و نظارت را به آن برگردانیم .
باید فضای بهتری برای مشارکت قانونمند دانشجویان برای نقد سازنده فراهم کنیم و اجازه دهیم مشارکت و همفکری را در فضای دانشگاه تجربه کنند ، اگرچه معتقدم فضای مشارکت و نقد در دانشگاه ها تا حد زیادی بهبود یافته است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/07/23
> وزیر علوم با تاکید بر اینکه ارز دانشجویان دکتری برای اعزام به فرصت های مطالعاتی تامین شده است گفت : تاکنون ارز مورد نیاز برای بیش از 50 درصد ظرفیت های اعزام به فرصت های مطالعاتی پیش بینی شده دانشجویان دکتری تامین شده و برای تامین مابقی آن نیازمند حمایت دولت هستیم .
> وزیر علوم با تاکید بر اینکه ارز دانشجویان دکتری برای اعزام به فرصت های مطالعاتی تامین شده است گفت : تاکنون ارز مورد نیاز برای بیش از 50 درصد ظرفیت های اعزام به فرصت های مطالعاتی پیش بینی شده دانشجویان دکتری تامین شده و برای تامین مابقی آن نیازمند حمایت دولت هستیم .
به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی در حاشیه نشست روسا و معاونین مراکز و واحدهای دانشگاه علمی کاربردی که به مناسبت بیست و ششمین سالگرد این دانشگاه در ساختمان مرکزی دانشگاه علمی کاربردی برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه برنامه اجرایی برای تجمیع دو دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه ای نداریم گفت : هر دو دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه ای برای اینکه بتوانند در زمینه های مختلف با امکاناتی که دارند بتوانند مهارت آموزی کنند حمایت خواهیم کرد .
وی در ادامه تصریح کرد : دانشگاه علمی کاربردی بیشتر متکی به استفاده از ظرفیت های بخش های غیردولتی است اما دانشگاه فنی و حرفه ای با اعتبارات دولتی اداره می شود بنابراین جایگاه استفاده از امکانات غیردولتی در این دانشگاه ها جایگاه بسیار ویژه ای است که باید تلاش کنیم در خیلی از زمینه های علمی از آن استفاده نماییم .
وزیر علوم همچنین در حمایت های وزارت علوم از دانشگاه علمی کاربردی و تلاش برای تکمیل ظرفیت های این دانشگاه در حوزه جذب دانشجو اشاره کرد و گفت : دانشگاه علمی کاربردی ظرفیت و امکانات خوبی در اختیار دارد به خصوص با بازنگری که در سیستم مدیریتی و اساسنامه های مراکز و واحدهای این دانشگاه صورت گرفته در شرایط فعلی این ظرفیت بسیار تقویت نیز شده است .
بنابراین ما حمایت خواهیم کرد که بتوان از کل ظرفیتی که برای پذیرش دانشجو در این دانشگاه وجود دارد استفاده شود .
دکتر غلامی ادامه داد : البته درخصوص به کارگیری ظرفیت های دانشگاه علمی کاربردی یک طرف بحث امکانات و ظرفیت های این دانشگاه مطرح است و در طرف دیگر تلاش هایی که باید از طرف دانشگاه و جامعه صورت بگیرد تا اقبال و گرایش داوطلبان برای تحصیل در این دانشگاه زیاد شود ، اهمیت بسیاری دارد بنابراین باید رویکرد تبلیغی درخصوص آموزش های مهارتی برای جوانان جویای کار در جامعه شکل بگیرد .
وی درخصوص گلایه دانشگاه ها از عدم تخصیص به موقع بودجه این مراکز نیز گفت : بودجه های دولتی معمولا وابسته به صندوق دولت هستند بنابراین دولت هروقت پولدار شود مقداری سخاوتمند خواهد شد و هر زمانی که کم پول شود مجبور می شود مقداری سخت گیری بیشتری در راستای تخصیص بودجه داشته باشد .
با این وجود ما طی دو سال اخیر رشد بودجه را برای دانشگاه ها داشته ایم اگرچه ممکن است مدنظر این مراکز بیشتر از این میزان تخصیص داده شده باشد و من نیز اعتقاد دارم نیاز آنها برای فعالیت های مختلف به خصوص در حوزه علمی و پژوهشی نیز بیشتر است اما امیدوارم امسال هم بتوانیم تاثیرگذاری بیشتری در این حوزه داشته باشیم .
وزیر علوم به آخرین وضعیت تخصیص ارز به دانشگاه ها اشاره کرد و گفت : ارز دانشجویانی که برای فرصت های مطالعاتی دوره دکتری اعزام می شوند در حال حاضر مشکلاتشان حل شده است و به تدریج ظرفیت هایی که پیش بینی شده از ارز مورد نیاز تامین شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/07/23

دکتر غلامی خاطرنشان کرد : با وجود اینکه حدود شش ماه از سال 97 گذشته است بیش از 50 درصد ظرفیت های پیش بینی شده برای اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی تامین شده و مابقی ظرفیت ها نیز تامین خواهد شد .
اگرچه ما نیازمند حمایت دولت در این زمینه هستیم .
وی در پایان با تاکید بر اینکه دولت باید مابه التفاوت ریالی ارز موردنیاز دانشگاه ها را تامین کند گفت : با توجه به اینکه در بودجه سال جاری ارز موردنیاز را با نرخ پیش بینی شده در قانون بودجه برنامه ریزی شده است و برای آن ریال مشخص شده اما الان که قرار است با نرخ بیشتری ارز را استفاده کنیم باید مابه التفاوت ریالی آن نیز تامین شود اگرچه رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز قول هایی در این زمینه داده است که امیدواریم بتوانیم از حمایت های وی در این زمینه بهره‎مند شویم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/07/23
> ایسنا : وزیر علوم با تاکید بر اینکه ارز دانشجویان دکتری برای اعزام به فرصت های مطالعاتی تامین شده است گفت : تاکنون ارز مورد نیاز برای بیش از 50 درصد ظرفیت های اعزام به فرصت های مطالعاتی پیش بینی شده دانشجویان دکتری تامین شده و برای تامین مابقی آن نیازمند حمایت دولت هستیم .
> مشکل ارز دانشجویان دکتری حل شد ایسنا : وزیر علوم با تاکید بر اینکه ارز دانشجویان دکتری برای اعزام به فرصت های مطالعاتی تامین شده است گفت : تاکنون ارز مورد نیاز برای بیش از 50 درصد ظرفیت های اعزام به فرصت های مطالعاتی پیش بینی شده دانشجویان دکتری تامین شده و برای تامین مابقی آن نیازمند حمایت دولت هستیم .
دکتر منصور غلامی در حاشیه نشست روسا و معاونین مراکز و واحدهای دانشگاه علمی کاربردی که امروز به مناسبت بیست و ششمین سالگرد این دانشگاه در ساختمان مرکزی دانشگاه علمی کاربردی برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه برنامه اجرایی برای تجمیع دو دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه ای نداریم گفت : هر دو دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه ای برای اینکه بتوانند در زمینه های مختلف با امکاناتی که دارند بتوانند مهارت آموزی کنند حمایت خواهیم کرد .
وی در ادامه تصریح کرد : دانشگاه علمی کاربردی بیشتر متکی به استفاده از ظرفیت های بخش های غیردولتی است اما دانشگاه فنی و حرفه ای با اعتبارات دولتی اداره می شود بنابراین جایگاه استفاده از امکانات غیردولتی در این دانشگاه ها جایگاه بسیار ویژه ای است که باید تلاش کنیم در خیلی از زمینه های علمی از آن استفاده نماییم .
وزیر علوم همچنین در حمایت های وزارت علوم از دانشگاه علمی کاربردی و تلاش برای تکمیل ظرفیت های این دانشگاه در حوزه جذب دانشجو اشاره کرد و گفت : دانشگاه علمی کاربردی ظرفیت و امکانات خوبی در اختیار دارد به خصوص با بازنگری که در سیستم مدیریتی و اساسنامه های مراکز و واحدهای این دانشگاه صورت گرفته در شرایط فعلی این ظرفیت بسیار تقویت نیز شده است .
بنابراین ما حمایت خواهیم کرد که بتوان از کل ظرفیتی که برای پذیرش دانشجو در این دانشگاه وجود دارد استفاده شود .
دکتر غلامی ادامه داد : البته درخصوص به کارگیری از ظرفیت های دانشگاه علمی کاربردی یک طرف بحث امکانات و ظرفیت های این دانشگاه مطرح است و در طرف دیگر تلاش هایی که باید از طرف دانشگاه و جامعه صورت بگیرد تا اقبال و گرایش داوطلبان برای تحصیل در این دانشگاه زیاد شود ، اهمیت بسیاری دارد بنابراین باید رویکرد تبلیغی درخصوص آموزش های مهارتی برای جوانان جویای کار در جامعه شکل بگیرد .
وی درخصوص گلایه دانشگاه ها از عدم تخصیص به موقع بودجه این مراکز نیز گفت : بودجه های دولتی معمولا وابسته به صندوق دولت هستند بنابراین دولت هروقت پولدار شود مقداری سخاوتمند خواهد شد و هر زمانی که کم پول شود مجبور می شود مقداری سخت گیری بیشتری در راستای تخصیص بودجه داشته باشد .
با این وجود ما طی دو سال اخیر رشد بودجه را برای دانشگاه ها داشته ایم اگرچه ممکن است مدنظر این مراکز بیشتر از این میزان تخصیص داده شده باشد و من نیز اعتقاد دارم نیاز آنها برای فعالیت های مختلف به خصوص در حوزه علمی و پژوهشی نیز بیشتر است اما امیدوارم امسال هم بتوانیم تاثیرگذاری بیشتری در این حوزه داشته باشیم .
وزیر علوم به آخرین وضعیت تخصیص ارز به دانشگاه ها اشاره کرد و گفت : ارز دانشجویانی که برای فرصت های مطالعاتی دوره دکتری اعزام می شوند در حال حاضر مشکلاتشان حل شده است و به تدریج ظرفیت هایی که پیش بینی شده از ارز مورد نیاز تامین شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/07/23

دکتر غلامی خاطر نشان کرد : با وجود اینکه حدود شش ماه از سال 97 گذشته است بیش از 50 درصد ظرفیت های پیش بینی شده برای اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی تامین شده و مابقی ظرفیت ها نیز تامین خواهد شد .
اگرچه ما نیازمند حمایت دولت در این زمینه هستیم .
وی در پایان با تاکید بر اینکه دولت باید مابه التفاوت ریالی ارز مورد نیاز دانشگاه ها را تامین کند گفت : با توجه به اینکه در بودجه سال جاری ارز مورد نیاز را با نرخ پیش بینی شده در قانون بودجه برنامه ریزی شده است و برای آن ریال مشخص شده اما الان که قرار است با نرخ بیشتری ارز را استفاده کنیم باید مابه التفاوت ریالی آن نیز تامین شود اگرچه رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز قول هایی در این زمینه داده است که امیدواریم بتوانیم از حمایت های وی در این زمینه بهره مند شویم .
کلمات کلیدی : ارز جامعه دولت رشد سازمان برنامه و بودجه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/24
> ​ مسعود شمس بخش ، مشاور وزیر علوم در گفت وگو با یکی از رسانه ها با بیان اینکه در 6 ماهه نخست امسال به 21 هزار نفر از دانشجویانی که در خارج از کشور با هزینه شخصی تحصیل می کردند ، ارز دانشجویی با قیمت 4200 تومان پرداخت شد ، گفت : «برای سال آینده مشکلی درخصوص پرداخت ارز دانشجویی نخواهیم داشت.
> ​ مسعود شمس بخش ، مشاور وزیر علوم در گفت وگو با یکی از رسانه ها با بیان اینکه در 6 ماهه نخست امسال به 21 هزار نفر از دانشجویانی که در خارج از کشور با هزینه شخصی تحصیل می کردند ، ارز دانشجویی با قیمت 4200 تومان پرداخت شد ، گفت : «برای سال آینده مشکلی درخصوص پرداخت ارز دانشجویی نخواهیم داشت .
» او ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : «ارز دانشجویی شامل دو دسته از دانشجویان می شود .
ارز دانشجویی شامل دانشجویان آزادی می شود که در خارج از کشور در مقاطع تحصیلی مختلف با هزینه شخصی تحصیل می کنند .
» مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم افزود : «به این دسته از دانشجویان که 21 هزار نفر بودند یک دوره 6 ماهه ارز دانشجویی با قیمت 4200 تومانی پرداخت شد .
» شمس بخش ادامه داد : «طی این مرحله به افرادی که ثبت نام کرده بودند و مدارک آنان نشان می داد که در دانشگاه های معتبر تحصیل می کنند ، ارز دانشجویی پرداخت شد اما از حالا به بعد باید از ارز آزاد استفاده کنند .
» او ادامه داد : «دانشجویان بورسیه وزارت علوم که در خارج از کشور هستند نیز شهریه و مقرری آنان تا آخر سال جاری پرداخت شده و هیچ گونه نگرانی نباید داشته باشند .
» مشاور وزیر علوم بیان کرد : «همچنین به دانشجویان دکتری داخل کشور که برای دوره های 6 ماهه به خارج از کشور می رفتند نیز با آنکه جزء تعهدات نیست که حتما باید اعزام شوند اما به عنوان عاملی که سبب افزایش ارتقای سطح دکتری وزارت علوم بود ، ارز دانشجویی پرداخت شد .
» شمس بخش با بیان اینکه به این دانشجویان تا آخر شهریورماه امسال ارز 4200 تومانی پرداخت شده است ، افزود : «ارز دانشجویی از اول مهر پرداخت نشده؛ چراکه بانک مرکزی این پول را در اختیار وزارت علوم قرار نداده است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/07/23
> ​مشاور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال ، به 21 هزار نفر از دانشجویانی که در خارج از کشور با هزینه شخصی تحصیل می کردند ، ارز دانشجویی با قیمت 4200 تومان پرداخت شد ، گفت : برای سال آینده مشکلی در خصوص پرداخت ارز دانشجویی نخواهیم داشت .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از ایسنا ، مسعود شمس بخش ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : ارز دانشجویی شامل دو دسته از دانشجویان می شود .
ارز دانشجویی شامل دانشجویان آزادی می شود که در خارج از کشور در مقاطع تحصیلی مختلف با هزینه شخصی تحصیل می کنند .
مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری بیان کرد : به این دسته از دانشجویان که 21 هزار نفر بودند یک دوره شش ماهه ارز دانشجویی با قیمت 4200 تومانی پرداخت شد .
شمس بخش ادامه داد : طی این مرحله به افرادی که ثبت نام کرده بودند و مدارک آنان نشان می داد که در دانشگاه های معتبر تحصیل می کنند ، ارز دانشجویی پرداخت شد اما از اکنون به بعد باید از ارز آزاد استفاده کنند .
وی تصریح کرد : دانشجویان بورسیه وزارت علوم که در خارج از کشور هستند ، نیز شهریه و مقرری آنان تا آخر سال جاری پرداخت شده و هیچ گونه نگرانی نباید داشته باشند .
مشاور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بیان کرد : همچنین به دانشجویان دکتری داخل کشور که برای دوره های شش ماهه به خارج ازر کشور می رفتند نیز با آنکه جز تعهدات نیست که حتما باید اعزام شوند اما به عنوان عاملی که سبب افزایش ارتقاء سطح دکتری وزارت علوم بود ، ارز دانشجویی پرداخت شد .
شمس بخش با بیان اینکه به این دانشجویان تا آخر شهریورماه امسال ارز 4200 تومانی پرداخت شده است ، افزود : ازر دانشجویی از اول مهر پرداخت نشده چرا که بانک مرکزی این پول را در اختیار وزارت علوم قرار نداده است .
وی اظهار کرد : در حال رایزنی هستیم که بتوانیم معادل ریالی ارزی که در اختیار وزارت علوم قرار می دهند را از دولت بگیریم .
مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد : در شش ماهه نخست امسال حدود هزار نفر از دانشجویان با این ارز اعزام شدند و سال گذشته این تعداد ، 1500 نفر بوده اند .
شمس بخش یادآور شد : برای سال آینده مشکلی در خصوص ارز دانشجویی نخواهیم داشت چرا که در بودجه ، معادل ریالی دلار لحاظ شده است و وزارت علوم مشکلی در این خصوص نخواهد داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
وزیر علوم
جوان
1397/07/23
> رئیس دانشگاه علمی کاربردی دولت را مروج اصلی مدرک گرایی در کشور دانست و گفت : دولت برای آموزش هر دانشجوی نظری حدود 40 میلیون تومان هزینه می کند .
این در حالی است که حاضر به تقبل پرداخت 30 درصد از شهریه های دانشجویان مهارتی علمی کاربردی نیست .
> جوان آنلاین : محمدحسین امید در مراسم نشست معاونین و روسای مراکز علمی کاربردی که امروز به مناسبت بیست و ششمین سالگرد این دانشگاه برگزار شد ، گزارشی از مهمترین برنامه های اجرایی این دانشگاه طی سال های اخیر ارائه داد و گفت : دانشگاه علمی کاربردی 26 سال پیش با هدف توسعه آموزش های مهارتی در کشور تاسیس شد و در این مدت بخش اصلی آموزش های مهارتی در این دانشگاه اجرایی می شود .
اگرچه ما به برنامه ها و عملکردهای خود به طور مطلق راضی نیستیم اما به عنوان دانشگاه نسل سوم در مقایسه با سایر دانشگاه ها به وظایف خود در عرصه مهارت آموزی بهتر عمل کرده ایم .
توسعه بی رویه و نامطلوب مراکز علمی کاربردی وی در ادامه تصریح کرد : همانطور که عنوان شد دانشگاه علمی و کاربردی فعالیت خود را ابتدا با 26 مرکز آموزشی شروع کرد و در دوره ای تعداد این مراکز به بیش از 1100 مرکز افزایش پیدا کرد و البته توسعه مطلوب و معقولی در دانشگاه علمی کاربردی اتفاق نیفتاد به همین دلیل برنامه ساماندهی مراکز آموزش عالی را در دستورکار خود قرار دادیم .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی خاطر نشان کرد : در راستای اجرای طرح ساماندهی مراکز علمی و کاربردی به منظور نظم بخشی فعالیت ها و ماموریت گرایی این دانشگاه پیش قدم شدیم و در این مسیر تعداد مراکز علمی کاربردی از 1100 به حدود 900 مرکز کاهش پیدا کرد .
یعنی 200 مرکز علمی کاربردی تعطیل شدند .
تعطیلی نیمی از مراکز علمی کاربردی امید خاطر نشان کرد : با توجه به اجرای مصوبه شورای عالی اداری کشور که در آن تاکید شده بود مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه های دولتی حذف شوند ، این مصوبه در دانشگاه اجرا شد که در اثر آن 378 مرکز تعطیل شدند و تعداد کل مراکز به 559 مرکز کاهش یافت که از این تعداد 287 مرکز خصوصی ، 57 مرکز متعلق به شرکت ها و دستگاه های تولیدی هستند که به صورت خصوصی اداره می شوند و 219 مرکز هم به نهادهای عمومی و غیردولتی نظیر نیروهای مسلح تعلق دارد .
ضرورت آموزش یک میلیون و 200 دانشجوی مهارتی تا سال 99 رئیس دانشگاه علمی کاربردی به تاکید برنامه ششم توسعه کشور برای افزایش تعداد دانشجویان مهارتی کشور به 30 درصد اشاره کرد و گفت : براساس این برنامه باید تا پایان اجرای آن که دو سال دیگر تمام می شود باید دانشجویان مهارتی به 30 درصد کل دانشجویان کشور برسد .
اگر در حال حاضر تعداد دانشجویان کل کشور حدود چهار میلیون نفر باشد باید تا سال 99 حدود یک میلیون و 200 هزار دانشجوی مهارتی در کشور داشته باشیم .
آمار 500 هزار نفری دانشجویان مهارتی در کشور وی همچنین تاکید کرد : در حال حاضر مجموع دانشجویان مهارتی کشور در دو دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه ای حدود 500 هزار نفر است در حالی که ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی در حال حاضر حدود یک میلیون و 200 هزار دانشجو می باشد یعنی ما همین الان نیز آمادگی پذیرش 30 درصد دانشجویان مهارتی کشور را داریم که البته با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه فنی و حرفه ای این آمار به بیش از یک میلیون و 500 هزار دانشجو می رسد .
امسال کمترین ورودی را داشتیم رئیس دانشگاه علمی کاربردی با تاکید بر اینکه در سال جاری کمترین میزان ورودی دانشجو در دانشگاه را داشتیم گفت : برای سال تحصیلی 97 98 حدود 400 هزار ظرفیت از سوی دانشگاه برای پذیرش دانشجو اعلام شد که کمتر از 50 هزار دانشجو ثبت نام کرده و وارد دانشگاه شدند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
وزیر علوم
جوان
1397/07/23

کاهش کد رشته محل های علمی کاربردی از 14 هزار به حدود 6000 امید با اشاره به حذف حدود نصفی از کد رشته محل های دانشگاه علمی و کاربردی طی سال های اخیر برخلاف رویه معمول سایر دانشگاه که کد رشته محل های خود را افزایش می دهند تعداد کد رشته های محل های دانشگاه علمی و کاربردی از 14 هزار و حدود 8000 کد رشته محل کاهش یافت که البته با حذف مراکز علمی و کاربردی وابسته به دستگاه های دولتی این آمار تعداد به حدود 6000 کد رشته محل رسید .
تحصیل حدود 40 درصد دانش آموزان در آموزش های مهارتی وی به دلایل کاهش میزان ورودی دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی در سال جاری اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه امسال نظام جدید آموزش و پرورش نظام 6 .
3 .
3 است هنوز دانش آموزان تحصیل خود را تمام نکردند به همین دلیل آمار ورود به دانشگاه در مقایسه با سال های گذشته کمتر شده است .
برآورد می شود با توجه به اینکه در سال آینده 40 درصد خروجی های آموزش و پرورش در نظام مهارتی آموزش دیدند میزان ورودی به دانشگاه علمی کاربردی سال آینده افزایش پیدا کند .
هزینه های سنگین تحصیل در آموزش های مهارتی رئیس دانشگاه علمی کاربردی ادامه داد : بحث دیگر درخصوص کاهش ورود دانشجویان به دانشگاه علمی کاربردی این است که هزینه های آموزش های مهارتی در کشور بالا است .
درواقع اگر ما برای این نوع آموزش ها هزینه نکنیم آموزش با کیفیتی نخواهیم داشت و اگر هم هزینه داشته باشیم استقبال برای ورود به رشته های مهارتی با کاهش مواجه می شوند و در حال حاضر نیز مراکز علمی کاربردی با حداقل هزینه ها در کشور اداره می شود .
ضمن اینکه یک دانشجوی علمی کاربردی برای تحصیل در نیم سال خود خود یک میلیون تومان هزینه پرداخت می کند .
هزینه 40 میلیونی دولت برای آموزش یک دانشجوی نظری امید با تاکید بر اینکه دولت بیشترین هزینه ها را برای آموزش های نظری صرف می کند ، گفت : به طور میانگین سالیانه حدود 10 میلیون تومان برای یک دانشجوی نظری از سوی دولت هزینه می شود که با در نظر گرفتن چهار سال تحصیل آنها این آمار به حدود 40 میلیون تومان می رسد اما برای آموزش های مهارتی کشور که اشتغال پذیری بالاتری دارند ، دولت پرداخت 30 درصد هزینه های این دانشجویان را تقبل نمی کند .
دولت مروج اصلی رواج مدرک گرایی در کشور رئیس دانشگاه علمی کاربردی خاطر نشان کرد : ما تصور می کنیم که روحیه مدرک گرایی در کشور توسط خود دولت ترویج داده می شود .
این در حالی است که اگر برای آموزش های مهارتی سرمایه گذاری لازم صورت بگیرد بسیاری از مشکلات کشور در حوزه اشتغال رفع خواهد شد .
درخواست کمک 100 میلیاردی برای حمایت از آموزش های مهارتی دکتر امید خاطرنشان کرد : تمام کمکی که ما از دولت در حوزه آموزش مهارتی داشته ایم 100 میلیارد تومان بود که این میزان کمتر از یک درصد اعتبار آموزش عالی کشور می شود و البته توجهی برای تحقق آن هم صورت نمی گیرد .
60 درصد آموزش های علمی کاربردی عملی هستند رئیس دانشگاه علمی کاربردی به تفاوت آموزش های مهارتی و نظری در کشور اشاره کرد و خاطر نشان کرد : در آموزش های نظری کمتر از 25 درصد آموزش ها کاربردی و مهارتی هستند و بیش از 75 درصد آن آموزش های نظری به شمار می روند اما در آموزش های مهارتی بیش از 60 درصد و در برخی رشته ها نیز بیش از 70 درصد از آموزش ها عملی هستند به طوری که ما برای دو واحد درسی مختلف حدود 512 ساعت کار عملی ارائه می دهیم و اگر کمک های خوبی از سوی دولت به تقویت این آموزش ها صورت بگیرد می توانیم به هدف خود که در برنامه ششم توسعه نیز تاکید شده است دست یابیم .
خواستار پذیرش دانشجو از طریق تکمیل ظرفیت هستیم دکتر امید خواستار امکان پذیرش دانشجوی علمی و کاربردی از طریق تکمیل ظرفیت از وزیر علوم شد و خاطر نشان کرد : در حال حاضر با 250 هزار دانشجو در دانشگاه علمی و کاربردی در کمترین آمار دانشجو قرار داریم و اگر وزیر علوم همانطور که با پذیرش دانشجو از طریق تکمیل ظرفیت در دانشگاه های پیام نور ، آزاد و غیرانتفاعی موافقت نمودند این امکان را برای دانشگاه علمی و کاربردی فراهم کند ، می توانیم بخشی از ظرفیت خالی خود را از طریق پذیرش دانشجو پر کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
وزیر علوم
جوان
1397/07/23

نسبت 30 به 70 دوره کاردانی و کارشناسی در دانشگاه علمی کاربردی وی ادامه داد : ما در دانشگاه علمی کاربردی حدود 840 برنامه یا رشته مقطع داریم که 450 دوره کاردانی فعال است که البته پذیرش در دوره کارشناسی ارشد متوقف شد و مابقی رشته ها در دوره کارشناسی فعال هستند بنابراین سیاست ما در این دانشگاه رعایت 30 به 70 دوره می باشد به طوری که 70 درصد دانشجویان باید در دوره کاردانی و 30 درصد آنها در دوره کارشناسی تحصیل کنند .
مدرسان دانشگاه علمی کاربردی ارزیابی می شوند رئیس دانشگاه علمی کاربردی از برنامه جدی این دانشگاه در پالایش و ارزیابی مدرسان خبر داد و گفت : در حال حاضر تعداد 55 هزار مدرس با دانشگاه همکاری می کنند که از این تعداد 50 هزار مدرس از گذشته در دانشگاه حضور داشتند .
البته طی سه سال اخیر پالایشی در جذب مدرسان دانشگاه علمی کاربردی اتفاق افتاد و ما توانستیم در سال 95 جذب مدرسان را از طریق فراخوان صورت بدهیم .
به طوری که از 46 هزار مدرس که در این فراخوان ثبت نام کردند کمتر از 6000 نفر و به نوعی 15 درصد متقاضیان جذب دانشگاه شدند .
خاتمه به کار 25 درصد مدرسان علمی کاربردی امید ادامه داد : یکی از برنامه های ما این است که تمام 50 هزار مدرس قدیمی علمی کاربردی را پالایش کنیم که این برنامه در برخی استان ها اجرایی شده و 25 درصد آنها از ادامه فعالیت منع شدند .
چهار ماموریت اصلی مراکز علمی کاربردی وی همچنین با تاکید بر اینکه ماموریت مراکز علمی کاربردی در چهار حوزه کشاورزی ، فرهنگی و هنر ، خدمات و صنعت مشخص شد ، گفت : مراکز علمی کاربردی باید در یکی از این چهار حوزه تعریف شده دانشجو پذیرش کند .
51 مرکز علمی کاربردی صاحب اساسنامه شدند رئیس دانشگاه علمی کاربردی همچنین با تاکید بر اینکه 90 درصد مراکز این دانشگاه درخواست اساسنامه دادند گفت : تعریف اساسنامه برای مراکز این دانشگاه یکی از مهمترین اقداماتی بود که صورت گرفت .
به طوری که بدون وجود اساسنامه این مراکز وضعیت بسیار بی ثباتی داشتند و حتی گاه اقدام به فروش سرمایه های خود می کردند که خوشبختانه موضوع تدوین اساسنامه مراکز نهایی شده به طوری که روز گذشته 51 مرکز اساسنامه خود را دریافت نمودند تا تکلیفشان با شفافیت و دقت کامل معلوم شود و تا پایان سال نیز مابقی مراکزی که درخواست اساسنامه را دادند صاحب اساسنامه خواهند شد .
امید خاطرنشان کرد : متاسفانه سال گذشته به دلیل اینکه مراکز علمی کاربردی اساسنامه نداشتند نتوانستیم اعتبار 200 میلیارد تومانی که از بودجه سالیانه برای کمک و بازسازی مراکز خود درخواست داده ایم را دریافت کنیم که امیدواریم امسال با وجود تعریف اساسنامه برای آن مراکز بتوانیم این بودجه را دریافت نماییم .
فرصت یکساله مراکز بی کیفیت علمی کاربردی برای ارتقاء رئیس دانشگاه علمی و کاربردی با تاکید بر اینکه مراکزی که در برنامه سطح بندی رتبه چهار را دریافت کردند یکسال فرصت دارند ارتقا یابند گفت : براساس برنامه سطح بندی مراکز علمی و کاربردی واحدهایی که در سطح چهار قرار گرفته اند یکسال فرصت دارند وضعیت خود را به رتبه سه یا پایین تر ارتقا دهند در غیر این صورت تعطیل خواهند شد .
در مقابل مراکزی که در سطح دو قرار گرفته اند از مشوق هایی نظیر تخفیف یک سومی بالاسری بهره مند می شوند .
ضرورت اجرای نظام صلاحیت حرفه ای در کشور امید در پایان بر ضرورت اجرای نظام صلاحیت حرفه ای در کشور تاکید کرد و گفت : خوشبختانه ما در دانشگاه علمی کاربردی اداره کلی با این عنوان را تصویب و دستورالعمل آن را نیز نهایی کردیم .
امیدوارم با جدی گرفته شدن این نظام دانشجویان خود را مکلف به یادگیری و مهارت آموزی کنند .
ضمن اینکه در این راستا با نیروهای مسلح نیز رایزنی نموده ایم تا تمامی سربازان بتوانند تحت آموزش های پودمانی علمی کاربردی قرار بگیرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه جام جم
1397/07/23
> فاطمه سعیدی ، نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس و عضو کمیسیون آموزش مجلس در بخشی از گفت وگویش با خبرگزاری خانه ملت درباره کنکور ، به نقد عملکرد صداوسیما در حوزه تبلیغات این مقوله پرداخته است :.
> در کدام کشور از نفرات برتر در تبلیغات استفاده می شود در حالی که در صداوسیمای ایران این افراد از کلاس های این موسسات تعریف و تمجید می کنند و موفقیت خود را در گرو آن می دانند .
از مالیات پرداختی مردم برای اداره رسانه ملی هزینه می شود حال چرا باید بیشتر تبلیغات این سازمان در حوزه کنکور ، کتاب های کمک درسی و کلاس های آموزشی باشد؟ گرچه صداوسیما برای تامین نیازهای خود به اسپانسر نیاز دارد ، اما نباید با تبلیغات خود روح و روان فرزندان ما را خدشه دار کرده و جیب عده ای دیگر را پر کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه پیام نور
جمهوری اسلامی
1397/07/24
> شیراز خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس دانشگاه پیام نور کشور با اشاره به ضرورت آمایش آموزش عالی ، ابراز داشت : آمایش در دانشگاه پیام نور از انتهای سال 1396 آغاز شده است و براساس آن تا دو سال آینده اختیارات متمرکز سازمان به مراکز استانی تفویض می شود.
> شیراز خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : رئیس دانشگاه پیام نور کشور با اشاره به ضرورت آمایش آموزش عالی ، ابراز داشت : آمایش در دانشگاه پیام نور از انتهای سال 1396 آغاز شده است و براساس آن تا دو سال آینده اختیارات متمرکز سازمان به مراکز استانی تفویض می شود .
محمدرضا زمانی در جمع خبرنگاران ابراز داشت : موضوع آمایش درسال 1395 در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و بر این اساس دانشگاه پیام نور نیز مکلف است هم در رابطه با واحدها ، هم رشته ها و هم زیر نظام ها آمایش انجام دهد .
رئیس عالی دانشگاه پیام نور افزود : همچنین دبیرخانه هایی در هر منطقه آموزشی تشکیل می شود که بر روند واگذاری اختیارات و اجرای صحیح آن نظارت می کند .
وی بعد دیگر آمایش را مربوط به تغییرات در رشته های دانشگاهی دانست و بیان داشت : به جای رشته هایی که داوطلب یا بازار کار ندارند ، گرایش های بین رشته ای تعریف می شود و این کار حدود 2 سال زمان می برد و به صورت تدریجی اعمال خواهد شد .
زمانی بیان کرد : دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی کشور است و حدود چهارصد هزار دانشجو در کشور در همه مقاطع و در همه رشته ها جز پزشکی به تحصیل می پردازند .
وی افزود : حدود چهار هزار عضو هیات علمی در موضوع آموزش و پژوهش در این دانشگاه فعالیت می کنند و بیش از ده هزار کارمند نیز مجموعه دانشگاه را از نظر اداری پشتیبانی می کنند .
رئیس دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه حدود 500 مرکز و واحد در داخل کشور داریم ، بیان داشت : همچنین در بیش از 50 کشور مختلف هم مرکز واحد و نمایندگی داریم و فرصت ادامه تحصیل را برای آنها که دوست دارند در سیستم آموزشی ایران تحصیل کنند فراهم می کنیم .
این مقام مسئول استقبال دانشجویان خارجی را در برخی سرشته ها مانند زبان فارسی و علوم قرآنی چشمگیر دانست .
وی علت این گستردگی را استوار بودن سیستم این دانشگاه در بحث آموزش و آزمون خواند که به صورتی یک نواخت در همه رشته ها و همه مراکز اعمال می شود .
زمانی در ادامه از امکان انتقال حوزه آزمون در مناطق مختلف کشور سخن گفت و بیان داشت : با توجه به سیستم یک نواخت آزمون در مواقع امتحانی سه میلیون نفر آزمون متقاضی به صورت همزمان امتحان می دهند .
رئیس عالی دانشگاه پیام نور گفت : این دانشگاه درحال جایگزینی سیستم محتوای الکترونیکی به جای کاغذی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
بانی فیلم
1397/07/23
> بانی فیلم ، گروه تلویزیون : مدتی است که بحث حذف کنکور و متعاقبا برچیده شدن کلاس های کنکور که به نوعی سودآوری برای این موسسات آموزشی دارد ، در همه رسانه ها مطرح می شود .
در برنامه های تلویزیونی هم بارها با حضور مهمانانی این موضوع بررسی شده است .
اما از آنجایی که تبلیغاتی از این دست پول بسیاری به تلویزیون تزریق می کند ، همچنان این تبلیغات از این رسانه در حال پخش است .
تا جایی که صدای برخی از نمایندگان مجلس هم در آمده است .
از جمله این اواخر که فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش مجلس نسبت به این قضیه واکنش نشان داد .
وی در گفت و گو با یکی از سایتهای خبری با اعتراض به این اقدام صداوسیما عنوان کرد : در کدام کشور از نفرات برتر در تبلیغات استفاده می شود درحالی که در صداوسیمای ایران این افراد از کلاس های این موسسات تعریف و تمجید می کنند و موفقیت خود را در گرو آن می دانند؛ از مالیات پرداختی مردم برای اداره رسانه ملی هزینه می شود .
حال چرا باید بیشتر تبلیغات این سازمان در این حوزه باشد؟ ! وی همچنین متذکر شد که صداوسیما برای تامین نیازهای خود نباید با روح و روان فرزندان این کشور بازی کند و باعث به جیب زدن پول های کلانی برای عده ای شود !.
> اشتراک گذاری در :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
امتیاز
1397/07/24
> بانک تجارت بلوک 2.
> طرح اساتید بانک رفاه تمدید شد مهلت زمانی پرداخت تسهیلات در قالب طرح اساتید بانک رفاه تمدید شد .
به گزارش امتیاز؛ در راستای تکریم از جامعه علمی کشور ، مهلت زمانی پرداخت تسهیلات در قالب طرح اساتید تا پایان شهریور ماه سال 1398 تمدید شد .
جامعه هدف این طرح ، اساتید عضو هیات علمی دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی ، پژوهشی و فناوری دولتی و غیر دولتی که دارای مجوز از وزارت خانه های علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بوده که در قالب عقد مرابحه بابت امور علمی و پژوهشی و سایر تسهیلات مورد نیاز در چارچوب طرح مذکور قابل پرداخت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/24
> در حاشیه نقد و بررسی کتاب دانشگاه؛ از نردبان تا سایبان اساتید دانشگاه اطلاعات قابل تاملی از وضعیت این روزهای دانشگاه ارائه دادند.
> نقد و بررسی کتاب «دانشگاه؛ از نردبان تا سایبان» با حضور عباس کاظمی نویسنده کتاب ، تقی آزاد ارمکی منتقد اثر و جمعی از دانشجویان و علاقه مندان در پژوهشکده «مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم» برگزار شد .
دانشگاه و ساختار آن کاظمی در ابتدای نشست با اشاره به چگونگی نگاشته شدن کتاب گفت : «این کتاب مجموعه ای از نوشتار هایی است که در هفت ، هشت سال گذشته و خصوصا سه سال گذشته به نگارش درآمده و البته بخشی از مقالات آن هنوز منتشر نشده است .
» او ادامه داد : «کتاب از مفهوم آموزش عالی و دانشگاه شروع می شود و در انتها به جایی ختم می شود که تعلق خاطر زیادی در حوزه علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی داشتم .
» دانشگاه چیز دندان گیری نیست کاظمی افزود : «در این کتاب از این زاویه بحث می شود که دانشگاه چگونه متریالش تغییر کرده است و از سوی دانشگاه از زندگی مردم دل بریده و به دنبال پیشرفت و ارتقای خودش است .
از سمت دیگر تحولی که رخ می دهد این است که جامعه بیش از اندازه درگیر دانشگاه شده است و همه اقشار جامعه از پیر و جوان احساس می کنند در دانشگاه باید حضور پیدا کنند و این یعنی روزمره شدن دانشگاه و در اینجا است که می گویند نردبان بر زمین افتاد و یک سایبان به وجود آمد که برای هرکسی چیزی دارد و البته آن چیز ، چیز دندان گیری نیست .
» او افزود : «یکی از ایده هایی که مطرح شد ، ایده ماندن در دانشگاه است .
در دو دهه گذشته دانشگاه محل گذار بود و افراد می آمدند درس می خواندند و بعد به بقیه زندگی خود می پرداختند ، ولی در دهه اخیر دانشگاه تبدیل شده به جای زندگی و ایده دکتر شدن که نشان می دهد ایده های زندگی امروزی از اینجا نشأت می گیرد .
» نقش 5 درصدی ها در نظام آموزش عالی عضو پژوهشکده مطالعات فرهنگی افزود : «بخش دوم کتاب از نگاه سنت انتقادی به بخش فرودستان دانشگاهی اختصاص یافته و ساختار و سلسله مراتب دانشگاهی باعث به وجود آمدن اقلیت پنج درصدی ای شده است که این اقلیت برای همه دانشگاه تصمیم می گیرند و راه نظام علمی کشور را مشخص می کنند .
البته این پنج درصد را یک قدرت اجتماعی درون دانشگاهی می دانیم که بخش دیگر آن خارج از دانشگاه یعنی وزارت علوم ، شورای عالی انقلاب فرهنگی ، مجموعه دولت و .
هستند که از بیرون به دانشگاه فشار می آورند و استقلال دانشگاه را می گیرند .
به عبارت دیگر ، دانشگاه از دو سو مورد حمله است؛ یکی نهاد دولت یا حاکمیت و یکی ساختار های قدرت درون دانشگاه است و یکی از این پدیده هایی که ما در اینجا بررسی کردیم ، پرولتاریای دانشگاهی و پژوهشی بوده که محصول نظام نابرابری دانشگاه و قدرت های بیرون دانشگاه است .
» کاظمی افزود : «بخش سوم کتاب را به حوزه علوم اجتماعی اختصاص داده ام که نگاه و برخورد عجیب ما به علوم اجتماعی و خصوصا به علوم انسانی به امر نظریه ها است و من به این خاطر این بخش را اختصاص دادم که احساس کردم بیگانگی خاصی به حوزه نظریه ها داریم و ما آن را به مثابه بت می پرستیم .
بخش آخر کتاب را هم به مباحث مطالعات فرهنگی اختصاص دادم که در اصل یک جور خودانتقادی به خودم و همکارانم بوده است .
» سرنوشت نظریه های غربی در دانشگاه های ایران کاظمی افزود : «اگر نظریه های غربی وقتی به ایران می آیند ، نخواهند در زمینه و بافت خودشان بنشینند و شکل خودشان را ایجاد کنند ، به مسیر اشتباهی ختم می شود .
» آزاد ارمکی ، دیگر سخنران این مراسم بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/24

او در ابتدای صحبت های خود با اشاره به ویژگی های این کتاب افزود : «من این کتاب را خواندم ، کتاب بسیار خوبی است .
این کتاب چند ویژگی دارد؛ یکی از ویژگی هایش این است که به بحث مطالعات فرهنگی ختم می شود و یکی دیگر اینکه ما در کجا ایستاده ایم و استنادهای زیادی را نیز برای آن ذکر می کند .
از دیگر حسن های این کتاب این است که به تجربه های زیستی افراد مختلف پرداخته است .
» عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد : «نکته پنهانی که در این کتاب وجود دارد ، درخواست جامعه شناسانه بنیان گرا است که سعی دارد سوال مهمی بسازد و این موضوع در علم خیلی قابل اعتنا است .
» تفاوت بین دانشگاه و آموزش عالی آزاد ارمکی درخصوص مقوله جامعه شناسی افزود : «جامعه شناسی کردن الزاما کار تئوریک و حتی کار پژوهشی هم نیست .
در واقع جامعه شناسی کردن باید براساس موقعیت و میزان توانایی و امکانات وضع موجود باشد .
» وی در ادامه به نقد کتاب پرداخت و گفت : «کتاب «دانشگاه از نردبان تا سایبان» تنها یک پاراگراف به این موضوع اختصاص داده؛ هرچند در طول مطالعه کتاب این حس برای مخاطب وجود دارد ، اما استدلالی مطرح نمی شود که چطور نردبان به سایبان تبدیل شده است .
» آزاد ارمکی در ادامه گفت : «در عنوان کتاب «دانشگاه» است ، اما به آموزش عالی هم پرداخته است ، در حالی که این دو متفاوت هستند .
آموزش عالی در ایران قصه متفاوتی از دانشگاه دارد .
ما باید تکلیف این دو را نسبت به یکدیگر معلوم کنیم .
همه کار غیردانشگاهی می کنند ، مدرک می دهند ، اما کار دانشگاهی انجام نمی دهند .
دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت هستند و هریک مناسبات و قواعد متفاوتی دارند ! » او گفت : «آموزش عالی و دانشگاه در ایران بحثی جدا دارد و یکی از وظایف ما این است که به دانشگاه ها رنک بدهیم و آنها را از یکدیگر متمایز کنیم .
» مک دونالدیزه شدن و دانشگاه آزاد ارمکی افزود : «فصلی از این کتاب به بحث مک دونالیدی شدن و روزمرگی اختصاص پیدا کرده است که به نظرم این موضوع مبحثی کاملا جدا از هم بوده و این بخش از کتاب کاملا نابجا است .
» او با نقد همسو دانستن ایده مک دونالدیزه شدن و روزمره شدن دانشگاه به نویسنده کتاب گفت : «این دو جریان همسوی هم نیستند .
مک دونالدیزه شدن از عقلانیت حرف می زند که با روزمره شدن چندان همسویی ندارد .
این طور نیست که دانشگاه هم فضای مک دونالدیزه باشد که کالایی تولید می کند که مردم آن را مصرف می کنند و هم درگیر روزمرگی باشد که در آن شناوری وجود دارد و همه می توانند آن را دستکاری کنند .
» آزاد ارمکی در جمع بندی خود به برخی از پدیده های موجود در دانشگاه های کنونی اشاره کرد و گفت : «ما با درهم ریختگی کلیت نظام آموزشی روبه رو هستیم و از سوی دیگر با شارلاتانیسم علمی مواجهیم و در عین وجود مقاومت از سوی بخش هایی در دانشگاه ، همچنان مداخله در دانشگاه وجود دارد .
از سوی دیگر شاهد گنگ های اساتید و دانشجویی نیز هستیم .
به همین ترتیب با پدیده فقدان علم در دانشگاه دست و پنجه نرم می کنیم .
در حقیقت ما با تجاری سازی علم سرو کار نداریم ، بلکه مساله فقدان علم است؛ ما علم نداریم و به همین دلیل دانشگاه به مسائل اساسی کشور با تاخیر توجه می کند .
» در دانشگاه پرستیژ و پول تولید می شود اسماعیل خلیلی به عنوان دومین منتقد این کتاب ، با اشاره به بحث آخر آزاد ارمکی گفت : «چیزهایی در ایران وجود دارد اما علم نیست ، بلکه به طور مثال کیکی وجود دارد و همه می خواهند در آن سهیم باشند .
در دانشگاه پرستیژ و پول تولید می شود و فرودستانی که به مدد دانشگاه فرادست شده اند ، حالا می خواهند مجال فرادستی را از دیگر فرودستان بگیرند .
» او در ادامه گفت : «زمانی علم داریم که طرف دیگر هم ما را به رسمیت بشناسد؛ یعنی اگر ما به آنها ارجاع می دهیم ، آنها هم ما را به رسمیت بشناسند .
اما این اتفاق درباره ایران رخ نمی دهد .
من دنبال این هستم بدانم علم چگونه اتفاق می افتد؛ بنابراین در کتاب دنبال اجزای کتاب نبودم ، بلکه دنبال عباس می گشتم .
کاظمی جزء کدام یک از گروه های دانشگاهی است و از مشروعیت کدام یک دفاع می کند؟ ! او در این کتاب نگفته در جست وجوی چه چیزی بوده که وارد بازی دانشگاه شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/24

بازی قدرتمند دانشگاه که همه را در خود مستحیل کرد .
» او با اشاره به عنوان کتاب گفت : «من با این ایده موافقم که دانشگاه یک نردبان است .
دانشگاه در جایی نردبان بود که دیگر نظام شخصیت پاسخگو نبود و ایرانیان باید از جایی بالا می رفتند .
» خلیلی با اشاره به یکی از فصل های کتاب ادامه داد : «چه در نظریه زدگی و چه در دوری از نظریه نوعی هویت سازی برای خود است .
در سفر نظریه ها که دو فصل به آن اختصاص داده شده است ، خوب است موضوعی را روشن کنید که نظریه آیا این است که مسافری می خواهد در جایی برای مدتی منزل کند و بعد به جای دیگری برود یا نظریه می خواهد به ذهن مهاجرت کند و آنجا ماندگار باشد؟» در پایان جلسه نیز جمعی از شرکت کنندگان به تبادل نظر با نویسنده اثر پرداختند .
درباره «دانشگاه : از نردبان تا سایبان» بخش اول به مسائل آموزش عالی و دانشگاه می پردازد و درباره این پرسش ها تأمل می کند که دانشگاه های ما به کجا می روند؟ روزمره شدن دانشگاه ها با پدیده مک دونالدی شدن چه ارتباطی دارد؟ آیا کلاس درس ، مرده است و دانشگاه ها چیز زیادی برای آموختن به ما ندارند؟ در چند دهه گذشته ، چگونه پدیده های جدید دانشگاهی ، تحت تاثیر نظام های کنکوری شکل گرفته اند؟ به طورکلی در این بخش نشان داده می شود که چگونه با تغییر چهره دانشگاه در دهه های اخیر ، مسائل آن نیز تغییر کرده است .
محور بخش دوم کتاب ، موضوع اقلیت های جدید دانشگاهی است .
گروه بندی های جدیدی در دانشگاه ایجاد شده که توجه به آنها برای آینده ضروری است؛ پرولتاریای پژوهشی ، حق التدریسی ها ، پیمانی ها ، نوکیسه گان دانشگاهی و برون سپاران بخشی از این اقلیت ها به شمار می آیند .
توجه به این اقلیت های جدید برای جامعه ما ضروری است ، زیرا بحران ها و مسائل اجتماعی در این اقلیت های جدید ریشه دارند .
بخش سوم با عنوان نظریه زدگی و علوم اجتماعی ، به یکی از مناقشات مهمی می پردازد که در چند سال اخیر مطرح کرده ام؛ اینکه در ایران ، رویکرد علوم اجتماعی نسبت به امر نظری و مواجهه اش با آن ، بیمارگونه است و در تمنای تولید نظریه به دام پیچیده بازی با نظریات غربی افتاده است .
بخش چهارم ، سرنوشت مطالعات فرهنگی در ایران را طی یک دهه گذشته شرح می دهد .
مجموعه این مطالب به سه شکل متفاوت عرضه شده اند؛ برخی از آنها مقالاتی بوده اند که در مجلات عمومی منتشر شده اند ، برخی در قالب سخنرانی بوده اند و سعی کرده ایم ساختار آنها را حفظ کنیم و برخی نیز مصاحبه هایی هستند که در زمان های مختلف انجام داده ام .
کتاب «دانشگاه ، از نردبان تا سایبان» نوشته عباس کاظمی با شمارگان هزار نسخه در 520 صفحه به بهای 26 هزار تومان از سوی انتشارات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به چاپ رسیده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/07/23
> امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام در جشنواره دانشجویان نمونه مهلت ثبت نام برای شرکت در بیست و هفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه امروز سه شنبه 24 مهرماه به اتمام می رسد .
> امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام در جشنواره دانشجویان نمونه مهلت ثبت نام برای شرکت در بیست و هفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه امروز سه شنبه 24 مهرماه به اتمام می رسد .
ثبت نام بیست و هفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه که از 10 مهر ماه آغاز شده بود امروز سه شنبه 24 مهرماه پایان می یابد .
تمام دانشجویان متقاضی دانشگاه های دولتی ، غیر انتفاعی و پژوهشگاه های تابعه وزارت علوم همچنین دانشگاه های پیام نور و فرهنگیان می توانند از فردا با مراجعه به سایت portal .
saorg .
ir نسبت به ثبت نام در این جشنواره اقدام کنند .
در بیست و ششمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه که اسفند ماه سال گذشته برگزار شد ، تعداد 4352 درخواست در مرحله اولیه ثبت نام کردند که از این بین یک هزار و 439 درخواست ثبت نهایی شده و جمعا 220 نفر در مرحله دانشگاهی به دبیرخانه مرکزی معرفی شدند که 92 نفر آن مربوط به دانشجویان وزارت علوم و 128 نفر دانشجویان وزارت بهداشت بودند که در نهایت 40 نفر به عنوان برگزیدگان مرحله کشوری در اسفند ماه سال گذشته با حضور معاون اول رییس جمهور مورد تقدیر قرار گرفتند .
مهلت ثبت نام در فراخوان جشنواره دانشجویان نمونه سال 97 که بیست و هفتمین دوره رقابت میان متقاضیان این جشنواره است ، براساس زمان بندی های پیش بینی شده امروز سه شنبه 24 مهرماه به پایان می رسد ، همچنین مراسم تجلیل از برگزیدگان این دوره اواخر سال جاری برگزار می‎شود .
همانند سال های گذشته تمام مراحل ثبت نام و مرحله داوری دانشگاهی و داوری مرحله کشوری در سامانه الکترونیکی انجام می پذیرد ، فرایند داوری جشنواره دانشجوی نمونه در دو مرحله دانشگاهی و کشوری برگزار می شود .
در واقع نخست دانشجویان در سطح دانشگاه به رقابت می پردازند و آن دسته از دانشجویانی که برترین امتیازات را براساس آیین نامه و صرفنظر از حد نصاب های آن کسب کرده اند ، به عنوان برگزیدگان دانشگاهی مورد تقدیر دانشگاه قرار می گیرند و آن تعداد از متقاضیان که شرایط معرفی به مرحله دوم را کسب کرده اند به دبیرخانه مرکزی معرفی می شوند .
جشنواره دانشجوی نمونه در سطح دانشگاه های تابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در پنج گروه علوم انسانی ، فنی و مهندسی ، علوم پایه ، کشاورزی و دامپزشکی و هنر در مقاطع مختلف برگزار می شود که پس از ارزیابی داوران کشوری در نهایت دانشجویان نمونه کشوری انتخاب و معرفی می شوند .
محمدرضا علم؛ معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان نیز در گفتگو با خبرنگارمهر درباره تمدید مهلت ثبت نام بیست و هفتمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه گفت : هنوز دراین خصوص تصمیم‏گیری نشده و آمار تعداد دانشجویان ثبت نام‏کننده دراین دوره جشنواره بعد از جمعبندی اعلام می‎شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/07/23
> شیوه نامه پرداخت وام شهریه به دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه های غیرانتفاعی و جامع علمی کاربردی و آزاد اعلام شد دراین شیوه نامه برخی از دانشجویان فاقد شرایط دریافت وام اعلام شدند .
> شیوه نامه پرداخت وام شهریه به دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه های غیرانتفاعی و جامع علمی کاربردی و آزاد اعلام شد دراین شیوه نامه برخی از دانشجویان فاقد شرایط دریافت وام اعلام شدند .
براساس تقویم زمانبندی نیمسال اول سال تحصیلی 98 97 و با عنایت به قرارداد منعقد شده بین صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و یک بانک درراستای هم افزایی و افزایش منابع مالی و حمایت بیشتر از دانشجویان شهریه پرداز شیوه نامه اجرایی نحوه پرداخت و بازپرداخت وام شهریه به دانشجویان دانشگاه های آزاد ، جامع علمی کاربردی و غیرانتفاعی ابلاغ شد .
مهلت ثبت نام وام شهریه دانشجویی از تاریخ یک آبان 97 لغایت 30 آذر 97 است و مراکز آموزش عالی می توانند پس از تخصیص اعتبار در سامانه صندوق رفاه دانشجویان (فاز 2) تا سقف اعتبار پیش بینی شده نسبت به ثبت نام دانشجویان متقاضی واجد شرایط اقدام کنند .
برخی از بندهای این شیوه نامه به شرح زیر است : براساس این شیوه نامه دانشجو در هر مقطع صرفاً می تواند در یک رشته تحصیلی از وام شهریه استفاده کند و مجموع تسهیلات اعطایی به هر دانشجو تا سقف یکصد میلیون ریال با یک نفر ضامن معتبر و مازاد بر آن تا سقف 200 میلیون ریال با معرفی دو ضامن معتبر می شود .
حداکثر مبلغ تسهیلات اعطایی از محل منابع بانک به هر یک از دانشجویان معرفی شده از سوی صندوق ، متناسب با مقطع تحصیلی 200 میلیون ریال است .
همچنین ، تسهیلات ارائه شده ، با کارمزد 3 درصد بوده که سالانه و براساس مانده بدهی محاسبه و اصل وام اضافه و به همراه اقساط تسهیلات پرداختی وصول می شود .
دانشجو می تواند به انتخاب خود کارمزد دوره تنفس را در ابتدای هر سال یا قبل از شروع اقساط تسهیلات یا به همراه اولین قسط پرداخت کند .
چنانچه دانشجو در میانه راه انصراف از تحصیل دهد یا به هر دلیل وضعیت تحصیل دانشجو در شرایط خاتمه یا ناتمام قرار گیرد ، ادامه ی اعطای وام (موضوع این شیوه نامه) به وی متوقف می شود .
تسهیلات وام شهریه با هزینه دانشجو و رعایت قوانین و مقررات بانک مشمول بیمه عمر می شود .
همچنین وام گیرنده و ضامن نباید در سیستم بانکی دارای بدهی در سرفصل غیرجاری و چک برگشتی باشند .
دانشجویان فاقد شرایط دریافت وام ـ دانشجو و ضامن که دارای بدهی غیرجاری (سررسید گذشته ، معوق ، مشکوک الوصول) یا چک برگشتی به صندوق یا سیستم بانکی در هر مرحله از دریافت تسهیلات باشند .
ـ دانشجویانی که مشروط یا به هر دلیل انصراف یا اخراج از تحصیل شده باشند .
ـ دانشجو خارج از سنوات تحصیلی مجاز باشد .
نحوه و شرایط پرداخت و بازپرداخت وام سقف مبلغ و تعداد نیمسال تحصیلی قابل پرداخت وام شهریه به دانشجو برای هر یک از مقاطع تحصیلی مطابق جدول زیر تعیین می شود .
در صورت تغییر در مبلغ و تعداد نیمسال تحصیلی قابل پرداخت وام مزبور ، مراتب کتباً توسط صندوق به بانک ابلاغ می شود .
مدت تنفس و بازپرداخت وام شهریه توسط دانشجو در صورت تعویق در بازپرداخت اقساط مطابق قوانین بانک مرکزی مبلغی به اصل بدهی اضافه و دریافت خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/07/23
> طی اطلاعیه ای از سوی سازمان سنجش؛ جزئیات تکمیل ظرفیت دانشگاه پیام نور اعلام شد اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با تکمیل ظرفیت رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 1397 در مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه پیام نور منتشر شد .
> طی اطلاعیه ای از سوی سازمان سنجش؛ جزئیات تکمیل ظرفیت دانشگاه پیام نور اعلام شد اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با تکمیل ظرفیت رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 1397 در مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه پیام نور منتشر شد .
در قسمتی از این اطلاعیه آمده است؛ با توجه به درخواست دانشگاه پیام نور مبنی بر عدم تکمیل ظرفیت پذیرش رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری سال 1397 و با توجه به موافقت دفتر گسترش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان علاقمند به تحصیل در رشته های تحصیلی مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه پیام نور (اعم از داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1397 ثبت نام نموده و یا ننموده اند) می رساند داوطلبان به منظور اطلاع از رشته های تحصیلی و مراکز و واحدهای آموزشی پذیرنده دانشجو در این مرحله می توانند به لینک جستجوی عنوان مرکز/واحد آموزشی و کدرشته مندرج در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان و همچنین به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه پیام نور مراجعه نموده و ضمن مشخص نمودن رشته و مرکز/واحد آموزشی مورد علاقه خود ، با به همراه داشتن مدارک ذیل و با توجه به موارد مربوط از تاریخ 97/07/22 لغایت 97/08/15 به مرکز/واحد آموزشی محل پذیرش رشته مورد تقاضا مراجعه نمایند .
1 کلیه متقاضیان می بایست حداکثر تا تاریخ 97/06/31 دارای مدرک دیپلم کامل متوسطه نظام قدیم (دوره چهارساله) یا پیش دانشگاهی و یا کاردانی (فوق دیپلم) بوده باشند .
در صورت امکان تشکیل کلاس برای نیمسال دوم سال تحصیلی جاری از سوی مرکز/واحد آموزشی مورد تقاضا ، آن دسته از داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 97/11/30 موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی گردند ، می توانند در رشته و یا رشته های تحصیلی مربوط متقاضی شوند .
2 کلیه داوطلبان می بایست در زمان ثبت نام از طریق مرکز/واحد آموزشی مربوط ، بابت هزینه ثبت نام نسبت به پرداخت مبلغ 220 ، 000 (دویست و بیست هزار) ریال از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان اقدام نمایند .
3 هر داوطلب منحصراً می تواند در یک گروه آزمایشی و یک کدرشته محل متقاضی شود .
بدیهی است در صورت ثبت نام داوطلب در دو کدرشته و یا در دو مؤسسه ، اطلاعات وی از بانک اطلاعات پذیرفته شدگان یکی از موسسات بر اساس ضوابط این سازمان حذف خواهد شده و هیچگونه اعتراضی در این خصوص پذیرفته نخواهد شد .
4 داوطلبان می بایست در زمان ثبت اطلاعات در سامانه مربوط از طریق مراکز/واحدهای آموزشی در خصوص کدرشته مورد علاقه خود دقت و توجه لازم را به عمل آورند .
بدیهی است پس از ثبت ، کدرشته محل ثبت شده برای داوطلبان قابل تغییر و یا تعویض نیست .
5 کلیه متقاضیان «مرد» می بایست در زمان ثبت نام و شرکت در این مرحله از پذیرش دانشجو ، از نظر نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند .
6 پس از انجام ثبت نام ، افراد به عنوان پذیرفته شده مشروط (در مرکز و یا واحد آموزشی که به آن مراجعه داشته اند) تلقی می شوند و شروع به تحصیل آنان تا زمان تایید نهایی این سازمان بصورت مشروط خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/07/23

7 آن دسته از داوطلبانی که قبلاً در ردیف پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال 1397 (مرحله شهریور ماه) قرار گرفته اند ، چنانچه در این مرحله متقاضی ثبت نام و ادامه تحصیل باشند و در یکی از مراکز/واحدهای آموزشی ثبت نام نمایند ، قبولی قبلی آنها در شهریورماه لغو خواهد شد .
مدارک موردنیاز 1 اصل و یا گواهی مدرک تحصیلی دیپلم چهارساله نظام قدیم با امضاء و ممهور به مهر دبیرستان یا سازمان آموزش پرورش .
2 اصل و یا گواهی مدرک تحصیلی دیپلم نظام جدید با امضاء و ممهور به مهر دبیرستان یا سازمان آموزش و پرورش .
3 اصل و یا گواهی مدرک پیش دانشگاهی با امضاء و ممهور به مهر دبیرستان یا سازمان آموزش پرورش .
4 گواهی اخذ مدرک کاردانی برای آن دسته از دارندگان مدرک دیپلم نظام جدید که فاقد مدرک پیش دانشگاهی می باشند .
5 اصل شناسنامه و 2 برگ کپی از صفحات آن .
6 اصل کارت ملی و 2 برگ کپی از آن .
7 شش قطعه عکس 4×3 تهیه شده در سال جاری .
8 مدرک نظام وظیفه برای برادران مشمول .
کلیه پذیرفته شدگان می بایست به همراه تصویر دیپلم نظام قدیم و یا گواهی پیش دانشگاهی خود ، به «دفاتر پیشخوان خدمات دولت» مراجعه و تائیدیه تحصیلی (ارزش تحصیلی) از اداره آموزش و پرورش محل تحصیل خود را درخواست نمایند و رسید آن را در زمان ثبت نام به دانشگاه ارائه دهند .
کلیه پذیرفته شدگان حتماً نام رشته و مرکز/واحد آموزشی محل تحصیل خود را در فرم «دفاتر پیشخوان خدمات دولت» اعلام نمایند .
ضمناً داوطلبان گرامی می توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی : www .
sanjesh .
org و یا با شماره تلفن گویای : 42163 (کد 021) در میان بگذارند و از مراجعه حضوری به این سازمان خودداری فرمایند .
معاون دانشجویی دانشگاه : اسکان تمام متقاضیان خوابگاه در دانشگاه خواجه نصیر معاون دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر گفت : طبق برنامه‎ریزی صورت گرفته امسال تمامی دانشجویان متقاضی در خوابگاههای این دانشگاه اسکان داده شدند .
عبدالمجید خوشنود در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : در سال جاری تمامی دانشجویان دوره های روزانه ، شبانه و سنواتی که متقاضی بودند در خوابگاه اسکان داده شدند .
وی افزود : درحال حاضر این دانشگاه دارای 2 هزار نفر ظرفیت خوابگاهی است .
معاون دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر تاکید کرد : تمامی دانشجویان متقاضی خوابگاه این دانشگاه در 30 شهریورماه اسکان داده شده‏اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
آرمان امروز
1397/07/24
> دستیار ویژه رئیس جمهور تاکید کرد : گزارش کمیته بررسی وضعیت بازداشتگاه ها و زندان ها تهیه و به رئیس جمهور ارسال شده است.
> دستیار ویژه رئیس جمهور تاکید کرد : گزارش کمیته بررسی وضعیت بازداشتگاه ها و زندان ها تهیه و به رئیس جمهور ارسال شده است .
شهیندخت مولاوردی درباره آخرین اخبار از کمیته بررسی وضعیت بازداشتگاه ها و زندان ها گفت : بنا هم نبود این مساله رسانه ای شود و مبتنی بر آن هم ان شاءا .
تصمیماتی گرفته خواهد شد .
وی درباره لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت که به قم فرستاده شده است ، اظهار کرد : خانم ابتکار در این موضوع مصاحبه ای داشتند و در آن توضیحی دادند که این لایحه در دست قوه قضائیه بوده است و ظاهرا برای مشورت از مراکز و مراجعی که مطالعات زنان را در دستور کارشان دارند ، نظر خواسته شده است و این لایحه فعلا در این مرحله است .
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی درباره نحوه پیگیری لایحه جدید دولت برای رسیدگی به وضعیت دانشجویانی که از تحصیل بازمانده اند ، عنوان کرد : در این موضوع پیشنهادهایی است که وزارت علوم آن را پیگیری می کند ولی اگر تصویب و تصمیم گیری شود حتما کمک خواهیم کرد .
1
فهرست