وزارت علوم - مطبوعات 28 مهر 97
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت 13:58
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7929616 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
7937772 روزنامه آواي خراسان جنوبي
7937545 روزنامه آفرينش
7937548 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/28
> ایرنا : نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر شورای عالی میراث فرهنگی گفت : مجلس با تصویب وزارت میراث فرهنگی به دنبال برطرف کردن ضعف عدم ثبات مدیریت در این سازمان است .
پروانه سلحشوری اظهار کرد : «انتظار پیشرفت با عدم ثبات مدیریت در سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بیهوده است . »
> ثبات مدیریت ، نتیجه مطلوب وزارتخانه شدن «میراث فرهنگی» ایرنا : نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر شورای عالی میراث فرهنگی گفت : مجلس با تصویب وزارت میراث فرهنگی به دنبال برطرف کردن ضعف عدم ثبات مدیریت در این سازمان است .
پروانه سلحشوری اظهار کرد : «انتظار پیشرفت با عدم ثبات مدیریت در سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بیهوده است .
» او تاکید کرد : «این سازمان از بحران بی ثباتی مدیریتی رنج می برد و هم اکنون نیز مشخص نیست که علی اصغر مونسان به عنوان رئیس این سازمان باقی می ماند یا فرد دیگری جایگزین او می شود .
» این نماینده مردم تهران ادامه داد : «هیچ یک از مدیرانی که در گذشته به میراث فرهنگی آمدند جز مرعشی ، متخصص نبودند؛ چگونه می شود در یک حوزه کاملا تخصصی مدیران غیرتخصصی می گمارند؟ در حالی که مثلا در وزارت علوم هیچ وقت این طور نبوده و همیشه یک استاد تمام باید وزیر علوم باشد .
» سلحشوری اضافه کرد : «حتی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری که من از طرف مجلس عضو ناظر آن هستم نیز در شرایط فعلی که رئیس آن رئیس جمهوری است در این دو سال کلا دو یا سه بار تشکیل جلسه داده؛ در حالی که شورای عالی آموزش و پرورش هر دو هفته یک بار تشکیل جلسه می دهد .
» او تاکید کرد : «وقتی این موضوع را با رئیس سازمان میراث فرهنگی مطرح کردم ، او پاسخ داد که ما دستور جلسه نداریم؛ واقعا اگر وزارتخانه میراث فرهنگی داشتیم هم می توانستند بگویند ما دستور کار نداریم؟» این نماینده مجلس خاطرنشان کرد : «یک عزم فرابخشی و یک باور به اقتصاد فرهنگ باید وجود داشته باشد که اکنون وجود ندارد .
غیر از گردشگری زیارتی ما در سایر شاخه های گردشگری افت داشته ایم؛ در شرایطی که این نتیجه برای کشوری با میراث فرهنگی غنی و اقلیم متنوع عدم بهره وری محسوب می شود یعنی هیچ کاری نکرده ایم .
» او گفت : «البته وزارتخانه ها و دستگاه های مرتبط دیگر هم دخیل هستند و باید به میدان بیایند؛ مثلا توسعه گردشگری سلامت نیاز به همکاری وزارت بهداشت دارد .
» کلمات کلیدی : اقتصاد صنایع دستی و گردشگری مجلس شورای اسلامی وزارت علوم وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وطن امروز
1397/07/26
> گروه سیاسی : حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر حکیم انقلاب اسلامی صبح دیروز (چهارشنبه) در دیدار بیش از 2 هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی ، تلاش و فعالیت ده ها هزار نخبه در سراسر ایران را ترسیم کننده تصویری امیدبخش و واقعی از کشور خواندند و با اشاره به نقش و تأثیرگذاری نخبگان جوان در برنامه ریزی صحیح برای آینده ، پیشرفت علمی ایران و جلو بردن مرزهای دانش بشری ، «تعامل متقابل ، دوجانبه و جدی تر نخبگان و نظام ، مراقبت هوشمندانه و استفاده صحیح از گنجینه نیروی انسانی نخبه ، و تقویت هویت ملی و آرمانخواهی در مجموعه نخبگان کشور» را ضروری خواندند و تأکید کردند : تصویرسازی غلط و منفی و ناامیدکننده از اوضاع ایران ، مهم ترین دستور کار امروز دشمن است اما به فضل الهی تصویر واقعی کشور در مجموع ، نقطه مقابل تصویرسازی نظام سلطه است.
> گروه سیاسی : حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر حکیم انقلاب اسلامی صبح دیروز (چهارشنبه) در دیدار بیش از 2 هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی ، تلاش و فعالیت ده ها هزار نخبه در سراسر ایران را ترسیم کننده تصویری امیدبخش و واقعی از کشور خواندند و با اشاره به نقش و تأثیرگذاری نخبگان جوان در برنامه ریزی صحیح برای آینده ، پیشرفت علمی ایران و جلو بردن مرزهای دانش بشری ، «تعامل متقابل ، دوجانبه و جدی تر نخبگان و نظام ، مراقبت هوشمندانه و استفاده صحیح از گنجینه نیروی انسانی نخبه ، و تقویت هویت ملی و آرمانخواهی در مجموعه نخبگان کشور» را ضروری خواندند و تأکید کردند : تصویرسازی غلط و منفی و ناامیدکننده از اوضاع ایران ، مهم ترین دستور کار امروز دشمن است اما به فضل الهی تصویر واقعی کشور در مجموع ، نقطه مقابل تصویرسازی نظام سلطه است .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری ، رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود ، دیدار با نخبگان جوان را امیدبخش و شادی آفرین خواندند و با اشاره به سخنان تعدادی از جوانان نخبه گفتند : این مطالب عمدتاً بسیار متین و متقن و کاملاً مورد تأیید بنده بود و مسؤولان محترم باید با جدیت آنها را پیگیری کنند .
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تأثیرگذاری ملی و فراملی نخبگان از زوایای مختلف ، افزودند : وجود ده ها هزار نخبه ، از یک منظر نشانگر «تصویر صحیح و واقعی از کشور» و مایه خرسندی و احساس امید است ، ضمن آنکه با بهره مندی از نخبگان قطعاً چارچوب های برنامه ریزی برای مسائل کشور باید ارتقا یابد و از دیدگاه های آنان استفاده شود .
ایشان خاطرنشان کردند : از نظرات نخبگان جوان ، فعال ، دلسوز و بانشاط و پای کار در بخش های مختلف از جمله نفت ، استفاده و برای تبدیل اقتصاد نفتی به اقتصاد مستقل و دانش پایه و اقتصاد مقاومتی ، برنامه ریزی شود .
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأثیر نخبگان در «پیشرفت علمی کشور» گفتند : بهره گیری صحیح و مناسب از دانش و توانایی های نخبگان موجب پیشرفت علم در کشور و در نتیجه رسیدن به موضع عزت و اقتدار و کاهش آسیب پذیری ها خواهد شد .
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند : اگر از لحاظ علمی پیشرفت کنیم ، تهدید دشمنان تمدنی ، سیاسی و اقتصادی ما دائمی نخواهد بود و کاهش خواهد یافت .
ایشان یکی دیگر از عرصه های تأثیرگذاری نخبگان کشور را «ایفای نقش در شکستن مرزهای جهانی دانش» دانستند و افزودند : در قرون اخیر ، سهم ما در جلو بردن مرزهای دانش بسیار کم بوده است و باید با استفاده از ظرفیت بالای نخبگان جوان کشور ، مرزهای اکتشاف و دانش جهانی را توسعه دهیم .
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند : جوانان باید با مطالعه تاریخ ، از دوران تلخ 200 ساله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که به دلیل بی اعتنایی به استعدادها و نخبگان ، کشور دچار عقب ماندگی شد ، مطلع شوند و قدر دوران کنونی را بدانند .
ایشان با تأکید بر اینکه در دوران قاجار و پهلوی ، ایران یکی از عقب مانده ترین کشورها از لحاظ دانش روز بود ، افزودند : درحالی که جمعیت ایران حدود یک درصد جمعیت جهان است ، سهم ما در تولید علم در دوران پهلوی ، یک دهم درصد بود اما اکنون سهم ایران در تولید علم در دنیا به حدود 2 درصد رسیده است که به این حد نیز نباید قانع بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وطن امروز
1397/07/26

رهبر انقلاب اسلامی به یک نمونه دیگر از بی اعتنایی به علم و دانش در دوران پهلوی اشاره کردند و گفتند : از زمان تأسیس دانشگاه تهران به عنوان اولین دانشگاه کشور در سال 1313 تا سال 1357 که 44 سال می شود ، تعداد دانشجویان کل کشور ، 150 هزار نفر بود اما اکنون که 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد ، تعداد دانشجویان کشور بیش از 4 میلیون نفر است .
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه چنین مقایسه هایی ، تفاوت 2 حکومت و 2 نظام را به روشنی نشان می دهد ، خاطرنشان کردند : علت عمده عقب ماندگی علمی و اخلاقی و سیاسی کشور در آن دوران تاریک ، وجود حکمرانان بی کفایت ، دنیاطلب ، وابسته و بی عرضه بود که در مقابل ملت تکبر می فروختند و به فکر مصالح آنان نبودند اما در مقابل بیگانه تا کمر خم می شدند .
ایشان تأکید کردند : همه ما باید به دلیل رهایی از آن دوران تلخ و پیشرفت های کنونی ، سپاسگزار نظام جمهوری اسلامی و امام بزرگوار باشیم .
رهبر انقلاب اسلامی سپس چند توصیه درباره نخبگان بیان کردند .
نخستین توصیه ایشان «لزوم تعامل دوجانبه میان نخبگان و نظام مدیریت کشور» بود که در این زمینه گفتند : از یک طرف مسؤولان باید جدی تر به دنبال تعامل با نخبگان و ارائه خدمات و رفع موانع کار آنان باشند و از طرف دیگر نخبگان نیز باید همه ظرفیت های خود را در اختیار پیشرفت کشور قرار دهند .
حضرت آیت الله خامنه ای منابع انسانی خوب و نخبه متحرک و پیش رونده را یک گنجینه و ثروت عظیم خواندند و تأکید کردند : این ثروت همانند هر گنجینه دیگری در معرض طمع و چپاول نظام سلطه است تا ضمن آنکه از این ثروت برای خود بهره می برد ، درخصوص علم و فناوری یعنی داشته های ثروت آفرین و قدرت آفرین نیز انحصار ایجاد کند .
ایشان «حذف فیزیکی نخبگان» را یکی از روش های نظام سلطه برای خارج کردن این گنجینه از چنگ ملت ها برشمردند و با اشاره به ترور دانشمندان هسته ای کشور گفتند : علاوه بر حذف فیزیکی ، «امحای فرهنگی یا مشغول کردن نخبگان به امور دیگر» ، از دیگر روش های نظام سلطه برای گرفتن این ثروت عظیم کشور است ، بنابراین مسؤولان و نخبگان باید هوشیار و مراقب باشند .
حضرت آیت الله خامنه ای ، راه مقابله با فریب های نظام سلطه برای مجموعه نخبگی کشور را «تقویت هویت ملی و آرمان خواهی در میان نخبگان» دانستند و خاطرنشان کردند : جوان نخبه ما باید به ایرانی و مسلمان بودن ، هویت ملی ، آرمان ها و تاریخ بسیار شرافتمندانه خود افتخار کند .
ایشان تأکید کردند : یکی از برنامه های دشمن ، آرمان زدایی و هویت زدایی است که همه باید مراقب و متوجه این نقطه تهاجم باشند .
یکی دیگر از توصیه های رهبر انقلاب اسلامی به نخبگان ، «مراقبت برای غافل نشدن از مسؤولیت های خود در قبال مردم و مسائل مهم کشور» بود .
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند : نخبه نباید در فضای تخصصی خود غرق شود و به مسائل جامعه همچون «استقلال ، عدالت ، پیشرفت و آسیب های اجتماعی» اعتنایی نداشته باشد .
ایشان خطاب به نخبگان تأکید کردند : اگر شما نخبگی را در زیر پرچم «عدالت خواهی و استقلال و هویت ملی» انجام دهید ، قطعاً ارزش آن بیشتر خواهد بود .
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی ، سیاسی و امنیتی علیه ایران عزیز ، افزودند : یک نخبه نمی تواند به این جنگ بی تفاوت باشد .
رهبر انقلاب اسلامی با تشبیه جنگ تبلیغاتی و رسانه ای بسیار شدید دشمن به جنگ تحمیلی ، افزودند : امکانات تبلیغاتی ما مانند اوایل دفاع مقدس ، اندک است اما همان گونه که در آن نبرد پیروز شدیم ، به فضل الهی در این جنگ هم بدون تردید پیروز خواهیم شد .
ایشان «تصویرسازی غلط» را مهم ترین کار امروز دشمن برای اغوای افکار عمومی جهان و ایران برشمردند و خاطرنشان کردند : نخبه جوان ما باید در این رویارویی سنگین ، وظیفه خود را برای پیروزی و سرافرازی ایران انجام دهد .
حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنان شان ، این دستور کار را برای نخبگان جوان ترسیم کردند : «تلاش علمی زیر پرچم عدالت خواهی ، انحصارشکنی ، ستم ستیزی و حساسیت و رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم» .
رهبر انقلاب اسلامی همچنین در بیان چند نکته درباره بنیاد نخبگان ، ضمن تشکر از زحمات بنیاد ، کار و تلاش شبانه روزی را به مسؤولان آن توصیه مؤکد کردند و افزودند : در شناسایی ، جذب ، هدایت ، ساماندهی ، شنیدن سخن نخبگان و درمان دردهای آنان ، شب و روز نشناسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وطن امروز
1397/07/26

«پرهیز از روزمرگی ، همراه با ابتکار دائم و نوسازی روش ها در بخشی که هدایت نخبگان را در بنیاد بر عهده دارد» ، «برنامه ریزی دقیق و صحیح برای فعالیت های هویت بخش» ، «استفاده از دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه ها» ، «استفاده از شرکت های دانش بنیان و مراقبت درباره تنزل نیافتن ضوابط این شرکت ها» از دیگر توصیه های رهبر انقلاب به مسؤولان بنیاد نخبگان بود .
ایشان همچنین استفاده از نخبگان در چیدمان مدیریت های میانی کشور را مهم خواندند و افزودند : ممکن است جوانان نخبه تجربه سطوح اول مدیریتی را نداشته باشند اما سطح مدیریت های میانی حتماً به جوانان نخبه نیاز دارد .
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان شان با رد تصوری که دانشگاه ها را در خدمت مسائل کشور نمی داند ، خاطرنشان کردند : در 4 دهه اخیر ، جوانان دانشگاهی در صنایع مهم کشور نقش اول را داشته اند .
ایشان «هوا فضا» ، «علوم زیستی» ، «سدسازی» ، «صنعت دفاعی» ، «صنعت هسته ای در ابعاد گوناگون آن» ، «سلول های بنیادی» ، «زیست فناوری» و «ساخت داروهای نوترکیب» را از جمله عرصه ها و صنایعی برشمردند که دانشگاه ها در شکل گیری و پیشرفت آنها نقش ارزنده ای داشته اند .
رهبر انقلاب اسلامی در عین حال افزودند : البته در کار دانشگاه ها نقص های زیادی وجود دارد که باید رفع شود و نخبگان جوان نیز امروز برخی از آنها را بیان کردند .
حضرت آیت الله خامنه ای دانشگاه ها را به «اهتمام به پژوهش» در همه سطوح فراخواندند و افزودند : ارتباط متقابل و پرمنفعت دانشگاه با صنعت جدی تر گرفته شود .
رهبر انقلاب در همین زمینه خاطرنشان کردند : با گسترش ارتباط با صنعت و شناسایی نیازها به گونه ای عمل کنید که همانند برخی از کشورها ، هر پایان نامه دانشجویی یک حامی از بخش خصوصی یا دولتی داشته باشد .
«ضرورت به روزرسانی نقشه جامع علمی» پس از 9 سال از تدوین آن و لحاظ کردن مسائل جدید در این نقشه ، نکته دیگر ایشان خطاب به مسؤولان بود .
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با تأکید بر «ضرورت ارتباط علمی با کشورهایی که در مسیر رشد جهشی قرار دارند» ، افزودند : اینگونه کشورها عمدتاً در آسیا هستند ، بنابراین باید نگاه مان به شرق باشد نه به غرب ، ضمن اینکه نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن ، منت کشیدن و کوچک شدن فایده ای ندارد .
رهبر انقلاب با تأکید بر تعامل دانشگاه ها با دولت برای شناخت نیازها و اولویت ها ، از اقدام گروه های مختلف اساتید دانشگاهی و صاحب نظران از جمله اساتید بسیجی در نوشتن نامه به مسؤولان و ارائه راه حل مشکلات اقتصادی ابراز مسرت کردند و افزودند : نمی دانیم دولت چقدر به این راه حل ها عمل می کند اما احساس مسؤولیت اساتید و همچنین نخبگان جوان و خوشفکر در قبال مشکلات کشور بسیار خرسندکننده است .
حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنان شان بار دیگر به تلاش پرحجم دشمن برای تصویرسازی منفی از اوضاع ایران اشاره کردند و افزودند : نوسانات ارزی و مشکلات معیشتی وجود دارد اما در مجموع تصویر واقعی کشور ، به کوری چشم دشمنان ، عکس تصویری است که بیگانگان سلطه طلب از ایران عزیز ترسیم می کنند .
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی ، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گزارش هایی از شرایط علمی کشور و نخبگان بیان کردند .
همچنین 11 تن از نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور به بیان دغدغه ها و دیدگاه های خود در مسائل مختلف علمی ، پژوهشی ، مدیریتی و فناوری پرداختند .
آقایان مصطفی زمانیان مؤسس شرکت دانش بنیان در زمینه تدوین سندهای راهبردی ، سیدابوالفضل میررضی دارنده مدال نقره المپیاد ادبیات ، مصطفی اسماعیلی شایان دانشجوی دکترای مهندسی انرژی های تجدیدپذیر ، احمد آبنیکی دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف ، امین جهان بخشی دانشجوی پسادکترا و عضو بنیاد
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وطن امروز
1397/07/26
ملی نخبگان و علی نظامی دارنده مدال نقره المپیاد فیزیک کشوری و خانم ها الهام حیدری ، برگزیده جایزه دکتر کاظمی آشتیانی ، سارا محمدی نفر برتر مسابقات جهانی ریاضی و المپیاد زیست شناسی ، منصوره نادری پور برنده جایزه بنیاد ملی نخبگان ، نکو پناهی دارنده مدال طلای المپیاد شیمی و زینب اکبری دانشجوی نمونه کشوری و دارنده مدال نقره المپیاد دانش آموزی ، این نکات و محورها را مورد تأکید قرار دادند : لزوم حضور جوانان نخبه در عرصه تصمیم گیری و مدیریت کشور لزوم تدوین برنامه راهبردی و نظام نامه عالمانه در حوزه تربیت غیررسمی انتقاد از تحول صوری و برخورد دستوری با مقوله تحول در علوم انسانی اهمیت توجه مسؤولان به نخبگان در آموزش و پرورش و هموار کردن مسیر فعالیت آنان پژوهش ها و پایان نامه های دانشگاهی باید در خدمت نیازهای کشور و بهتر شدن زندگی مردم باشد .
توجه به این نکته که ایجاد درآمد مالی و اشتغال نیازمند رونق تولید و بهره وری است .
انتقاد از کمبود بودجه برای اجرای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی لزوم توسعه امکانات مراکز درمانی در حاشیه شهرها انتقاد از استفاده نکردن از فناوری های مجازی برای حل مشکلات کشور لزوم مراقبت از زبان فارسی و پرهیز از کم توجهی رسانه ای در حوزه زبان فارسی در پایان این دیدار ، نماز ظهر و عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابرار اقتصادی
1397/07/26
> شکیل یک ستاد مرکزی برای نظارت بر کیفی سازی آموزشی در وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از دانشگاه های کشور خر داد .
> شکیل یک ستاد مرکزی برای نظارت بر کیفی سازی آموزشی در وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از دانشگاه های کشور خر داد .
دولتی گرمسار اظهار داشت : دانشگاه ها در ایران به اندازه منصور غامی در جمع دانشجویان دانشگاه مات این وزارتخانه بر کیفی سازی آموزش متمرکز شده است .
کافی از نظر کمی رشد داشتند از این رو اقدا در کشور تریح کرد : در حال حار مراکز دانشگاهی فاقد دانشجو وی با اشاره به تعدد مراکز دانشگاهی حداقل مراکز دانشگاهی با دانشجوی زیرظرفیت نیز وجود دارد .
و یا ی ترین مطالبات وزارخانه علوم برشمرد و گفت : ستاد نظارت وزیر علوم کیفی سازی آموزشی را یکی از جد نه به طور جدی پیگیر بحث کیفیت آموزشی در دانشگاه ها است .
و ارزیابی وزارتخا تلزم رشد کیفی آموزش ارزیابی و خاطرنشان کرد : خوشبختانه غامی هرگونه توسعه دانشگاهی را مس تی دانشگاه های بزرگ غیردولتی نیز از کیفیت قابل قبولی کیفیت آموزشی در دانشگاه های دولتی و ح برخوردار است .
اینکه یکی از مشکات دانشگاه های دولتی در ایران وابستگی زیاد وزیر علوم تحقیقات و فناوری با بیان ه دانشگاه های دولتی دارای ردیف بودجه خاص خود هستند اما به اعتبارات دولتی است افزود : اگرچه هم می رود که مسئوان استانی نیز به این دانشگاه ها کمک کنند .
انتظار ا یک دانشگاه جوان نامید و گفت : این دانشگاه در این چند سال غامی دانشگاه دولتی گرمسار ر ه به ظرفیت های شهرستان می تواند پیرفت بیشری نیز داشته رشد قابل توجهی داشته و با توجه باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/07/26
> مقام معظم رهبری در دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی : برنامه دشمن تصویرسازی غلط از ایران است ادامه از صفحه 2 / حضرت آیت ا.
> مقام معظم رهبری در دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی : برنامه دشمن تصویرسازی غلط از ایران است ادامه از صفحه 2 / حضرت آیت ا .
خامنه ای با تأکید بر اینکه چنین مقایسه هایی ، تفاوت دو حکومت و دو نظام را به روشنی نشان می دهد ، خاطرنشان کردند : علت عمده عقب ماندگیِ علمی و اخلاقی و سیاسی کشور در آن دوران تاریک ، وجود حکمرانان بی کفایت ، دنیاطلب ، وابسته و بی عرضه بود که در مقابل ملت تکبر می فروختند و به فکر مصالح آنان نبودند اما در مقابل بیگانه تا کمر خم می شدند .
ایشان تأکید کردند : همه ما باید به دلیل رهایی از آن دوران تلخ و پیشرفت های کنونی ، سپاسگزار نظام جمهوری اسلامی و امام بزرگوار باشیم .
توصیه های مقام معظم رهبری به نخبگان مقام معظم رهبری سپس چند توصیه در خصوص نخبگان بیان کردند .
اولین توصیه ایشان «لزوم تعامل دو جانبه میان نخبگان و نظام مدیریت کشور» بود که در این زمینه گفتند : از یک طرف مسئولان باید جدی تر به دنبال تعامل با نخبگان و ارائه خدمات و رفع موانع کار آنان باشند و از طرف دیگر نخبگان نیز باید همه ظرفیت های خود را در اختیار پیشرفت کشور قرار دهند .
حضرت آیت ا .
خامنه ای منابع انسانی خوب و نخبه متحرک و پیش رونده را یک گنجینه و ثروت عظیم خواندند و تأکید کردند : این ثروت همانند هر گنجینه دیگری در معرض طمع و چپاول نظام سلطه است تا ضمن آنکه از این ثروت برای خود بهره می برد ، درخصوص علم و فناوری یعنی داشته های ثروت آفرین و قدرت آفرین نیز انحصار ایجاد کند .
ایشان «حذف فیزیکی نخبگان» را یکی از روش های نظام سلطه برای خارج کردن این گنجینه از چنگ ملت ها برشمردند و با اشاره به ترور دانشمندان هسته ای کشور گفتند : علاوه بر حذف فیزیکی ، «امحای فرهنگی و یا مشغول کردن نخبگان به امور دیگر» ، از دیگر روش های نظام سلطه برای گرفتن این ثروت عظیم کشور است ، بنابراین مسئولان و نخبگان باید هوشیار و مراقب باشند .
حضرت آیت ا .
خامنه ای ، راه مقابله با فریب های نظام سلطه برای مجموعه نخبگی کشور را «تقویت هویت ملی و آرمانخواهی در میان نخبگان» دانستند و خاطرنشان کردند : جوان نخبه ما باید به ایرانی و مسلمان بودن ، هویت ملی ، آرمان ها و تاریخ بسیار شرافتمندانه خود افتخار کند .
ایشان تأکید کردند : یکی از برنامه های دشمن ، آرمان زدایی و هویت زدایی است که همه باید مراقب و متوجه این نقطه تهاجم باشند .
یکی دیگر از توصیه های مقام معظم رهبری به نخبگان ، «مراقبت برای غافل نشدن از مسئولیت های خود در قبال مردم و مسائل مهم کشور» بود .
حضرت آیت ا .
خامنه ای گفتند : نخبه نباید در فضای تخصصی خود غرق شود و به مسائل جامعه همچون «استقلال ، عدالت ، پیشرفت و آسیب های اجتماعی» اعتنایی نداشته باشد .
ایشان خطاب به نخبگان تأکید کردند : اگر شما نخبگی را در زیر پرچم «عدالتخواهی و استقلال و هویت ملی» انجام دهید ، قطعا ارزش آن بیشتر خواهد بود .
حضرت آیت ا .
خامنه ای با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی ، سیاسی و امنیتی علیه ایران عزیز افزودند : یک نخبه نمی تواند به این جنگ بی تفاوت باشد .
مقام معظم رهبری با تشبیه جنگ تبلیغاتی و رسانه ای بسیار شدید دشمن به جنگ تحمیلی افزودند : امکانات تبلیغاتی ما مانند اوایل دفاع مقدس ، اندک است اما همانگونه که در آن نبرد پیروز شدیم ، به فضل الهی در این جنگ هم بدون تردید پیروز خواهیم شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/07/26

ایشان «تصویرسازی غلط» را مهم ترین کار امروز دشمن برای اغوای افکار عمومی جهان و ایران برشمردند و خاطرنشان کردند : نخبه جوان ما باید در این رویارویی سنگین ، وظیفه خود را برای پیروزی و سرافرازی ایران انجام دهد .
حضرت آیت ا .
خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان این دستور کار را برای نخبگان جوان ترسیم کردند : «تلاش علمی زیر پرچم عدالتخواهی ، انحصارشکنی ، ستم ستیزی و حساسیت و رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم» .
مقام معظم رهبری همچنین در بیان چند نکته درباره بنیاد نخبگان ، ضمن تشکر از زحمات بنیاد ، کار و تلاش شبانه روزی را به مسئولان آن توصیه مؤکد کردند و افزودند : در شناسایی ، جذب ، هدایت ، ساماندهی ، شنیدن سخن نخبگان و درمان کردن دردهای آنان شب و روز نشناسید .
«پرهیز از روزمرگی همراه با ابتکار دائم و نوسازی روشها در بخشی که هدایت نخبگان را در بنیاد برعهده دارد» ، «برنامه ریزی دقیق و صحیح برای فعالیت های هویت بخش» ، «استفاده از دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه ها» ، «استفاده از شرکت های دانش بنیان و مراقبت درباره تنزل نیافتن ضوابط این شرکت ها» از دیگر توصیه های مقام معظم رهبری به مسئولان بنیاد نخبگان بود .
ایشان همچنین استفاده از نخبگان در چیدمان مدیریت های میانی کشور را مهم خواندند و افزودند : ممکن است جوانان نخبه تجربه سطوح اول مدیریتی را نداشته باشند اما سطح مدیریت های میانی حتما به جوانان نخبه نیاز دارد .
حضرت آیت ا .
خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان با رد تصوری که دانشگاه ها را در خدمت مسائل کشور نمی داند ، خاطرنشان کردند : در چهار دهه اخیر جوانان دانشگاهی در صنایع مهم کشور نقش اول داشته اند .
ایشان «هوا فضا» ، «علوم زیستی» ، «سدسازی» ، «صنعت دفاعی» ، «صنعت هسته ای در ابعاد گوناگون آن» ، «سلول های بنیادی» ، «زیست فناوری» و «ساخت داروهای نو ترکیب» را از جمله عرصه ها و صنایعی برشمردند که دانشگاه ها در شکل گیری و پیشرفت آنها نقش ارزنده ای داشته اند .
مقام معظم رهبری در عین حال افزودند : البته در کار دانشگاه ها نقص های زیادی وجود دارد که باید رفع شود و نخبگان جوان نیز امروز برخی از آنها را بیان کردند .
حضرت آیت ا .
خامنه ای دانشگاه ها را به «اهتمام به پژوهش» در همه سطوح فراخواندند و افزودند : ارتباط متقابل و پر منفعت دانشگاه با صنعت جدی تر گرفته شود .
مقام معظم رهبری در همین زمینه خاطرنشان کردند : با گسترش ارتباط با صنعت و شناسایی نیازها به گونه ای عمل کنید که همانند برخی از کشورها ، هر پایان نامه دانشجویی یک حامی از بخش خصوصی یا دولتی داشته باشد .
«ضرورت به روزرسانی نقشه جامع علمی» پس از 9 سال از تدوین آن و لحاظ کردن مسائل جدید در این نقشه ، نکته دیگر ایشان خطاب به مسئولان بود .
حضرت آیت ا .
خامنه ای همچنین با تأکید بر «ضرورت ارتباط علمی با کشورهایی که در مسیر رشد جهشی قرار دارند» ، افزودند : اینگونه کشورها عمدتا در آسیا هستند ، بنابراین باید نگاهمان به شرق باشد نه به غرب ، ضمن اینکه نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن ، منت کشیدن و کوچک شدن فایده ای ندارد .
مقام معظم رهبری با تأکید بر تعامل دانشگاه ها با دولت برای شناخت نیازها و اولویت ها ، از اقدام گروه های مختلف اساتید دانشگاهی و صاحبنظران از جمله اساتید بسیجی در نوشتن نامه به مسئولان و ارائه راه حل مشکلات اقتصادی ابراز مسرت کردند و افزودند : نمی دانیم دولت چقدر به این راه حل ها عمل می کند اما احساس مسئولیت اساتید و همچنین نخبگان جوان و خوشفکر در قبال مشکلات کشور بسیار خرسند کننده است .
حضرت آیت ا .
خامنه ای در پایان سخنانشان بار دیگر به تلاش پرحجم دشمن برای تصویرسازی منفی از اوضاع ایران اشاره کردند و افزودند : نوسانات ارزی و مشکلات معیشتی وجود دارد اما در مجموع تصویر واقعی کشور ، به کوری چشم دشمنان ، عکس تصویری است که بیگانگان سلطه طلب از ایران عزیز ترسیم می کنند .
پیش از سخنان مقام معظم رهبری ، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گزارش هایی از شرایط علمی کشور و نخبگان بیان کردند .
همچنین 11 تن از نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور به بیان دغدغه و دیدگاه های خود در مسائل مختلف علمی ، پژوهشی ، مدیریتی و فناوری پرداختند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/07/26

در پایان این دیدار ، نماز ظهر و عصر به امامت مقام معظم رهبری اقامه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/26
> مصطفی زمانیان ، دکتری سیاستگذاری دانشگاه تهران هم یکی از سخنرانان روز گذشته دیدار نخبگان با رهبر انقلاب بود.
> مصطفی زمانیان ، دکتری سیاستگذاری دانشگاه تهران هم یکی از سخنرانان روز گذشته دیدار نخبگان با رهبر انقلاب بود .
او درباره صحبت هایش گفت : «محور صحبت های من انگاره های نادرست در مسیر توسعه فناوری در سه محور بود .
اولین موضوع من نخبه پروری است ، به این معنا که کل کشور و نظام حاکمیت بسیج شده اند که برمبنای سند امور نخبگان خودشان را در برابر مطالبات جامعه نخبگانی بروز بدهند .
به تعبیری نظام برنامه ریزی امور نخبگان ما یک نظام حق مدار و قرار است پاسخی به امور نخبگان دهد .
» او در ادامه افزود : «نکاتی که به حضرت آقا نوشتیم این بود که این نقاط باید تکلیف گرا باشند .
نخبگان به واسطه آنچه خداوند به آنها عطا کرده باید بار بیشتری در مشکلات کشور بردارند و عملا به این معنا است که نظام حکمرانی کشور باید نه تنها در قبال نخبگانی نظام حقوق حق مداری باشد بلکه یک نظام کاملا مطالبه گر .
نه تنها باید یک نظام پاسخگو باشد بلکه باید یک نظام مطالبه گر باشد و مرتب نخبگان را در معرض مسائل کشور قرار دهد که آنها بتوانند حل کنند ، لذا پیشنهاد اول مان در خدمت رهبری این بود که ما با توجه به نیاز نخبگان سندی را تحت عنوان سند مسئولیت های اجتماعی نخبگان تدوین کنیم که داخل آن این مباحث مطرح شود .
» زمانیان در ادامه با اشاره به پیشنهاد دوم خود نیز گفت : «پیشنهاد دوم ، موضوع فناوری های ثروت آفرین بود ، به این معنا که امروز در ادبیات دولتمردان و سیاستگذاران هرچه بگردید همه می گویند ما توسعه فناوری را برای افزایش ثروت ملی نگه داریم .
این در حالی است که کشوری مثل ایران قرار است مقابل ابرقدرت ها بایستد و باید در باور و عمل ثابت کند که توسعه اش برای افزایش قدرت و اقتدارش است .
به عبارت دیگر ، علمی که فناوری تولید و آن فناوری ثروت ایجاد می کند ، آن ثروت باید برای افزایش اقتدار ملی باشد .
لذا کسی که فکر کند ما در توسعه دانش بنیان به دنبال این هستیم که مساله نخبگان را به پولسازی برسانیم ، این خطای مهلکی است که دارد اتفاق می افتد .
» او در پایان نیز گفت : «وزیر علوم مصاحبه می کند و می گوید ماموریت وزارت علوم تبدیل علم به ثروت است ، این بزرگ ترین خطاست .
ما نباید این مولفه قدرت را از فضای توسعه فناوری جدا کنیم .
نکته بعدی اینکه ما یک سری فناوری نهادینه شده در روح و اعتقاد ایرانیان داریم که این ریشه در اعتقادات دینی و ایدئولوژی ما دارد .
مثالی که خدمت آقا زدم و ایشان نیز تایید کردند ، این بود که اربعین یک فناوری است و آن هم یک فناوری پیچیده که توانسته است ساماندهی 20 میلیون زائر را حل کند و اگر تمام ملت های دنیا جمع می شدند ، نمی توانستند به این شکل این خیل مردمی را ساماندهی کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/26
> حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر «ضرورت ارتباط علمی با کشورهایی که در مسیر رشد جهشی قرار دارند» ، فرمودند : «این گونه کشورها عمدتا در آسیا هستند ، بنابراین باید نگاهمان به شرق باشد نه به غرب؛ ضمن اینکه نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن ، منت کشیدن و کوچک شدن فایده ای ندارد . »
> مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان و استعدادهای برتر علمی : در ارتباطات علمی نگاه به کشورهای شرق باشد حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر «ضرورت ارتباط علمی با کشورهایی که در مسیر رشد جهشی قرار دارند» ، فرمودند : «این گونه کشورها عمدتا در آسیا هستند ، بنابراین باید نگاهمان به شرق باشد نه به غرب؛ ضمن اینکه نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن ، منت کشیدن و کوچک شدن فایده ای ندارد .
» عکس : Khamenei .
ir حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (چهارشنبه) در دیدار با بیش از 2هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی ، تلاش و فعالیت ده ها هزار نخبه در سراسر ایران را ترسیم کننده تصویری امیدبخش و واقعی از کشور خواندند و با اشاره به نقش و تاثیرگذاری نخبگان جوان در برنامه ریزی صحیح برای آینده ، پیشرفت علمی ایران و جلو بردن مرزهای دانش بشری ، «تعامل متقابل ، دوجانبه و جدی تر نخبگان و نظام ، مراقبت هوشمندانه و استفاده صحیح از گنجینه نیروی انسانی نخبه و تقویت هویت ملی و آرمان خواهی در مجموعه نخبگان کشور» را ضروری خواندند و تاکید کردند : تصویرسازی غلط و منفی و ناامید کننده از اوضاع ایران مهم ترین دستور کار امروز دشمن است اما به فضل الهی تصویر واقعی کشور در مجموع ، نقطه مقابل تصویرسازی نظام سلطه است .
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود ، دیدار با نخبگان جوان را امیدبخش و شادی آفرین خواندند و با اشاره به سخنان تعدادی از جوانان نخبه گفتند : این مطالب عمدتا بسیار متین و متقن و کاملا مورد تایید بنده بود و مسوولان محترم باید با جدیت آنها را پیگیری کنند .
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تاثیرگذاری ملی و فراملی نخبگان از زوایای مختلف افزودند : وجود ده ها هزار نخبه ، از یک منظر ، نشانگر «تصویر صحیح و واقعی از کشور» و مایه خرسندی و احساس امید است ، ضمن آنکه با بهره مندی از نخبگان قطعا چارچوب های برنامه ریزی برای مسائل کشور باید ارتقا یابد و از دیدگاه های آنان استفاده شود .
ایشان خاطرنشان کردند : از نظرات نخبگان جوان ، فعال ، دلسوز و با نشاط و پای کار در بخش های مختلف از جمله نفت ، استفاده و برای تبدیل اقتصاد نفتی به اقتصاد مستقل و دانش پایه و اقتصاد مقاومتی ، برنامه ریزی شود .
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تاثیر نخبگان در «پیشرفت علمی کشور» گفتند : بهره گیری صحیح و مناسب از دانش و توانایی های نخبگان موجب پیشرفت علم در کشور و در نتیجه رسیدن به موضع عزت و اقتدار و کاهش آسیب پذیری ها خواهد شد .
حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند : اگر از لحاظ علمی پیشرفت کنیم ، تهدید دشمنان تمدنی ، سیاسی و اقتصادی ما دائمی نخواهد بود و کاهش خواهد یافت .
ایشان یکی دیگر از عرصه های تاثیرگذاری نخبگان کشور را «ایفای نقش در شکستن مرزهای جهانی دانش» دانستند و افزودند : در قرون اخیر ، سهم ما در جلو بردن مرزهای دانش بسیار کم بوده است و باید با استفاده از ظرفیت بالای نخبگان جوان کشور ، مرزهای اکتشاف و دانش جهانی را توسعه دهیم .
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند : جوانان باید با مطالعه تاریخ ، از دوران تلخ 200 ساله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که به دلیل بی اعتنایی به استعدادها و نخبگان ، کشور دچار عقب ماندگی شد ، مطلع شوند و قدر دوران کنونی را بدانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/26

ایشان با تاکید بر اینکه در دوران قاجار و پهلوی ، ایران یکی از عقب مانده ترین کشورها از لحاظ دانش روز بود ، افزودند : درحالی که جمعیت ایران حدود یک درصد جمعیت جهان است ، سهم ما در تولید علم در دوران پهلوی ، 1/ 0 درصد بود اما اکنون سهم ایران در تولید علم در دنیا به حدود 2 درصد رسیده است که به این حد نیز نباید قانع بود .
رهبر انقلاب اسلامی به یک نمونه دیگر از بی اعتنایی به علم و دانش در دوران پهلوی اشاره کردند و گفتند : از زمان تاسیس دانشگاه تهران به عنوان اولین دانشگاه کشور در سال 1313 تا سال 1357 که 44 سال می شود ، تعداد دانشجویان کل کشور ، 150 هزار نفر بود اما اکنون که 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد ، تعداد دانشجویان کشور بیش از چهار میلیون نفر است .
حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه چنین مقایسه هایی ، تفاوت دو حکومت و دو نظام را به روشنی نشان می دهد ، خاطرنشان کردند : علت عمده عقب ماندگی علمی ، اخلاقی و سیاسی کشور در آن دوران تاریک ، وجود حکمرانان بی کفایت ، دنیاطلب ، وابسته و بی عرضه بود که در مقابل ملت تکبر می فروختند و به فکر مصالح آنان نبودند اما در مقابل بیگانه تا کمر خم می شدند .
ایشان تاکید کردند : همه ما باید به دلیل رهایی از آن دوران تلخ و پیشرفت های کنونی ، سپاسگزار نظام جمهوری اسلامی و امام بزرگوار باشیم .
رهبر انقلاب اسلامی سپس چند توصیه درخصوص نخبگان بیان کردند .
اولین توصیه ایشان «لزوم تعامل دوجانبه میان نخبگان و نظام مدیریت کشور» بود که در این زمینه گفتند : از یک طرف مسوولان باید جدی تر به دنبال تعامل با نخبگان و ارائه خدمات و رفع موانع کار آنان باشند و از طرف دیگر نخبگان نیز باید همه ظرفیت های خود را در اختیار پیشرفت کشور قرار دهند .
حضرت آیت الله خامنه ای منابع انسانی خوب و نخبه متحرک و پیش رونده را یک گنجینه و ثروت عظیم خواندند و تاکید کردند : این ثروت همانند هر گنجینه دیگری در معرض طمع و چپاول نظام سلطه است تا ضمن آنکه از این ثروت برای خود بهره می برد ، درخصوص علم و فناوری یعنی داشته های ثروت آفرین و قدرت آفرین نیز انحصار ایجاد کند .
ایشان «حذف فیزیکی نخبگان» را یکی از روش های نظام سلطه برای خارج کردن این گنجینه از چنگ ملت ها برشمردند و با اشاره به ترور دانشمندان هسته ای کشور گفتند : علاوه بر حذف فیزیکی ، «امحاء فرهنگی یا مشغول کردن نخبگان به امور دیگر» ، از دیگر روش های نظام سلطه برای گرفتن این ثروت عظیم کشور است ، بنابراین مسوولان و نخبگان باید هوشیار و مراقب باشند .
حضرت آیت الله خامنه ای راه مقابله با فریب های نظام سلطه برای مجموعه نخبگی کشور را «تقویت هویت ملی و آرمان خواهی در میان نخبگان» دانستند و خاطرنشان کردند : جوان نخبه ما باید به ایرانی و مسلمان بودن ، هویت ملی ، آرمان ها و تاریخ بسیار شرافتمندانه خود افتخار کند .
ایشان تاکید کردند : یکی از برنامه های دشمن ، آرمان زدایی و هویت زدایی است که همه باید مراقب و متوجه این نقطه تهاجم باشند .
یکی دیگر از توصیه های رهبر انقلاب اسلامی به نخبگان ، «مراقبت برای غافل نشدن از مسوولیت های خود در قبال مردم و مسائل مهم کشور» بود .
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند : نخبه نباید در فضای تخصصی خود غرق شود و به مسائل جامعه همچون «استقلال ، عدالت ، پیشرفت و آسیب های اجتماعی» اعتنایی نداشته باشد .
ایشان خطاب به نخبگان تاکید کردند : اگر شما نخبگی را در زیر پرچم «عدالت خواهی و استقلال و هویت ملی» انجام دهید ، قطعا ارزش آن بیشتر خواهد بود .
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی ، سیاسی و امنیتی علیه ایران عزیز افزودند : یک نخبه نمی تواند به این جنگ بی تفاوت باشد .
رهبر انقلاب اسلامی با تشبیه جنگ تبلیغاتی و رسانه ای بسیار شدید دشمن به جنگ تحمیلی افزودند : امکانات تبلیغاتی ما مانند اوایل دفاع مقدس ، اندک است اما همان گونه که در آن نبرد پیروز شدیم ، به فضل الهی در این جنگ هم بدون تردید پیروز خواهیم شد .
ایشان «تصویرسازی غلط» را مهم ترین کار امروز دشمن برای اغوای افکار عمومی جهان و ایران برشمردند و خاطرنشان کردند : نخبه جوان ما باید در این رویارویی سنگین ، وظیفه خود را برای پیروزی و سرافرازی ایران انجام دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/26

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان این دستور کار را برای نخبگان جوان ترسیم کردند : «تلاش علمی زیر پرچم عدالت خواهی ، انحصارشکنی ، ستم ستیزی و حساسیت و رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم .
» رهبر انقلاب اسلامی همچنین در بیان چند نکته درباره بنیاد نخبگان ، ضمن تشکر از زحمات بنیاد ، کار و تلاش شبانه روزی را به مسوولان آن توصیه موکد کردند و افزودند : در شناسایی ، جذب ، هدایت ، ساماندهی ، شنیدن سخن نخبگان و درمان کردن دردهای آنان شب و روز نشناسید .
«پرهیز از روزمرگی همراه با ابتکار دائم و نوسازی روش ها در بخشی که هدایت نخبگان را در بنیاد برعهده دارد» ، «برنامه ریزی دقیق و صحیح برای فعالیت های هویت بخش» ، «استفاده از دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه ها» ، «استفاده از شرکت های دانش بنیان و مراقبت درباره تنزل نیافتن ضوابط این شرکت ها» از دیگر توصیه های رهبر انقلاب به مسوولان بنیاد نخبگان بود .
ایشان همچنین استفاده از نخبگان در چیدمان مدیریت های میانی کشور را مهم خواندند و افزودند : ممکن است جوانان نخبه تجربه سطوح اول مدیریتی را نداشته باشند اما سطح مدیریت های میانی حتما به جوانان نخبه نیاز دارد .
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان با رد تصوری که دانشگاه ها را در خدمت مسائل کشور نمی داند ، خاطرنشان کردند : در چهار دهه اخیر جوانان دانشگاهی در صنایع مهم کشور نقش اول را داشته اند .
ایشان «هوا فضا» ، «علوم زیستی» ، «سدسازی» ، «صنعت دفاعی» ، «صنعت هسته ای در ابعاد گوناگون آن» ، «سلول های بنیادی» ، «زیست فناوری» و «ساخت داروهای نوترکیب» را از جمله عرصه ها و صنایعی برشمردند که دانشگاه ها در شکل گیری و پیشرفت آنها نقش ارزنده ای داشته اند .
رهبر انقلاب اسلامی در عین حال افزودند : البته در کار دانشگاه ها نقص های زیادی وجود دارد که باید رفع شود و نخبگان جوان نیز امروز برخی از آنها را بیان کردند .
حضرت آیت الله خامنه ای دانشگاه ها را به «اهتمام به پژوهش» در همه سطوح فراخواندند و افزودند : ارتباط متقابل و پرمنفعت دانشگاه با صنعت جدی تر گرفته شود .
رهبر انقلاب در همین زمینه خاطرنشان کردند : با گسترش ارتباط با صنعت و شناسایی نیازها به گونه ای عمل کنید که همانند برخی از کشورها ، هر پایان نامه دانشجویی یک حامی از بخش خصوصی یا دولتی داشته باشد .
«ضرورت به روزرسانی نقشه جامع علمی» پس از 9 سال از تدوین آن و لحاظ کردن مسائل جدید در این نقشه ، نکته دیگر ایشان خطاب به مسوولان بود .
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با تاکید بر «ضرورت ارتباط علمی با کشورهایی که در مسیر رشد جهشی قرار دارند» ، افزودند : این گونه کشورها عمدتا در آسیا هستند ، بنابراین باید نگاهمان به شرق باشد نه به غرب ، ضمن اینکه نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن ، منت کشیدن و کوچک شدن فایده ای ندارد .
رهبر انقلاب با تاکید بر تعامل دانشگاه ها با دولت برای شناخت نیازها و اولویت ها ، از اقدام گروه های مختلف استادان دانشگاهی و صاحب نظران از جمله استادان بسیجی در نوشتن نامه به مسوولان و ارائه راه حل مشکلات اقتصادی ابراز مسرت کردند و افزودند : نمی دانیم دولت چقدر به این راه حل ها عمل می کند اما احساس مسوولیت استادان و همچنین نخبگان جوان و خوشفکر در قبال مشکلات کشور بسیار خرسند کننده است .
حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان بار دیگر به تلاش پرحجم دشمن برای تصویرسازی منفی از اوضاع ایران اشاره کردند و افزودند : نوسانات ارزی و مشکلات معیشتی وجود دارد اما در مجموع تصویر واقعی کشور ، به کوری چشم دشمنان ، عکس تصویری است که بیگانگان سلطه طلب از ایران عزیز ترسیم می کنند .
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی ، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گزارش هایی از شرایط علمی کشور و نخبگان بیان کردند .
همچنین 11 تن از نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور به بیان دغدغه و دیدگاه های خود در مسائل مختلف علمی ، پژوهشی ، مدیریتی و فناوری پرداختند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/26

آقایان : مصطفی زمانیان ، موسس شرکت دانش بنیان در زمینه تدوین سندهای راهبردی سیدابوالفضل میررضی ، دارنده مدال نقره المپیاد ادبیات مصطفی اسماعیلی شایان ، دانشجوی دکترای مهندسی انرژی های تجدیدپذیر احمد آبنیکی ، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف امین جهان بخشی ، دانشجوی پسادکترا و عضو بنیاد ملی نخبگان علی نظامی ، دارنده مدال نقره المپیاد فیزیک کشوری و خانم ها : الهام حیدری ، برگزیده جایزه دکتر کاظمی آشتیانی سارا محمدی ، نفر برتر مسابقات جهانی ریاضی و المپیاد زیست شناسی منصوره نادری پور ، برنده جایزه بنیاد ملی نخبگان نکو پناهی ، دارنده مدال طلای المپیاد شیمی و زینب اکبری ، دانشجوی نمونه کشوری و دارنده مدال نقره المپیاد دانش آموزی این نکات و محورها را مورد تاکید قرار دادند : لزوم حضور جوانان نخبه در عرصه تصمیم گیری و مدیریت کشور لزوم تدوین برنامه راهبردی و نظام نامه عالمانه در حوزه تربیت غیررسمی انتقاد از تحول صوری و برخورد دستوری با مقوله تحول در علوم انسانی اهمیت توجه مسوولان به نخبگان در آموزش و پرورش و هموار کردن مسیر فعالیت آنان پژوهش ها و پایان نامه های دانشگاهی باید در خدمت نیازهای کشور و بهتر شدن زندگی مردم باشد توجه به این نکته که ایجاد درآمد ملی و اشتغال نیازمند رونق تولید و بهره وری است انتقاد از کمبود بودجه برای اجرای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی لزوم توسعه امکانات مراکز درمانی در حاشیه شهرها انتقاد از استفاده نکردن از فناوری های مجازی برای حل مشکلات کشور لزوم مراقبت از زبان فارسی و پرهیز از کم توجهی رسانه ای در حوزه زبان فارسی .
در پایان این دیدار ، نماز ظهر و عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد .
مهم ترین محورهای بیانات رهبر معظم انقلاب تصویرسازی غلط و منفی و ناامید کننده از اوضاع ایران مهم ترین دستور کار امروز دشمن است تصویر واقعی کشور در مجموع ، نقطه مقابل تصویرسازی نظام سلطه است برای تبدیل اقتصاد نفتی به اقتصاد مستقل و دانش پایه و اقتصاد مقاومتی ، برنامه ریزی شود اگر از لحاظ علمی پیشرفت کنیم ، تهدید دشمنان تمدنی و سیاسی و اقتصادی ما دائمی نخواهد بود جوانان باید با مطالعه تاریخ ، از دوران تلخ 200 ساله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که به دلیل بی اعتنایی به استعدادها و نخبگان ، کشور دچار عقب ماندگی شد ، مطلع شوند و قدر دوران کنونی را بدانند نخبه نباید در فضای تخصصی خود غرق شود و به مسائل جامعه همچون «استقلال ، عدالت ، پیشرفت و آسیب های اجتماعی» اعتنایی نداشته باشد در ارتباطات علمی نگاه به کشورهای شرق باشد؛ نتیجه نگاه به غرب جز معطلی و منت نیست امکانات تبلیغاتی ما مانند اوایل دفاع مقدس ، اندک است اما همان گونه که در آن نبرد پیروز شدیم ، به فضل الهی در این جنگ هم بدون تردید پیروز خواهیم شد .
در شناسایی ، جذب ، هدایت ، ساماندهی ، شنیدن سخن نخبگان و درمان کردن دردهای آنان شب و روز نشناسید .
ممکن است جوانان نخبه تجربه سطوح اول مدیریتی را نداشته باشند اما سطح مدیریت های میانی حتما به جوانان نخبه نیاز دارد «هوا فضا» ، «علوم زیستی» ، «سدسازی» ، «صنعت دفاعی» ، «صنعت هسته ای در ابعاد گوناگون آن» ، «سلول های بنیادی» ، «زیست فناوری» و «ساخت داروهای نوترکیب» از جمله عرصه ها و صنایعی است که دانشگاه ها در شکل گیری و پیشرفت آنها نقش ارزنده ای داشته اند .
البته در کار دانشگاه ها نقص های زیادی وجود دارد که باید رفع شود و نخبگان جوان نیز امروز برخی از آنها را بیان کردند .
با گسترش ارتباط با صنعت و شناسایی نیازها به گونه ای عمل کنید که همانند برخی از کشورها ، هر پایان نامه دانشجویی یک حامی از بخش خصوصی یا دولتی داشته باشد .
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری کلمات کلیدی : آیت الله خامنه ای دولت رشد مشکلات نخبگان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/07/25
> وزیر علوم : 90 درصد از فارغ التحصیلان مقطع دکتری شاغل هستند وزیر علوم گفت : حدود 50 درصد از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی شاغل هستند و در مقطع کارشناسی ارشد این عدد به 70 و در مقطع دکتری این عدد به 90 بالغ شده است .
> وزیر علوم : 90 درصد از فارغ التحصیلان مقطع دکتری شاغل هستند وزیر علوم گفت : حدود 50 درصد از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی شاغل هستند و در مقطع کارشناسی ارشد این عدد به 70 و در مقطع دکتری این عدد به 90 بالغ شده است .
به گزارش خبرگزاری مهر ، جلسه 110 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ، به ریاست محمدرضا مخبر دزفولی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد .
در ابتدای این جلسه منصور غلامی ، گفت : با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و تحریمهای اعمال شده علیه کشورمان ، عزم و اراده خوبی برای تحول در اقتصاد کشور مشاهده می‎شود .
وی افزود : در جلسه اخیر شورای عتف ، روند اجرای طرحهای بزرگ ملی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات خوبی گرفته شد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ادامه داد : قطعاً با توجه به تدوین بودجه سال آینده در دولت حمایتهای اعتباری خوبی از این روند صورت خواهد گرفت .
غلامی گفت : در زمینه علم و فناوری هماهنگی خوبی در میان دستگاه های مسئول وجود دارد .
وی افزود : حدود 50 درصد از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی شاغل هستند و در مقطع کارشناسی ارشد این عدد به 70 و در مقطع دکتری این عدد به 90 بالغ شده است .
ثبت نام دانشجویان تکمیل ظرفیت پیام نور با پرداخت نصف شهریه ثابت معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور گفت : دانشجویان مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه پیام نور می توانند با پرداخت فقط نصف شهریه ثابت ثبت نام کنند .
به گزارش دانشگاه پیام نور ، حسن علیزاده با عنوان اینکه تمام دانشجویان پیام نور می توانند با استفاده از تسهیلات وام بانک مورد تعهد دانشگاه با سود یک و چهاردهم درصد و همچنین وام صندوق رفاه شهریه ثابت و متغیر خود را پرداخت و ثبت نام کنند .
معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور اظهار داشت : با وجودی که شهریه دانشگاه پیام نور بسیار پایین تر از دیگر دانشگاههای شهریه‎ای است ، اما مدیریت دانشگاه به دنبال رفع دغدغه های مالی خانواده ها و دانشجویان بوده و تسهیلات بسیاری را برای دانشجویان فراهم آورده است .
دبیر ستاد نقشه علمی : تدوین سیاست های اجرایی بهبود وضعیت اشتغال دانش آموختگان دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت : قرار شد ، ستاد آماری از وضعیت اشتغال دانش‎آموخته ها تهیه کند تا تدوین سیاستهای اجرایی بهبود وضعیت اشتغال دانش آموختگان آغاز شود .
به گزارش خبرنگار مهر ، منصور کبگانیان در حاشیه جلسه یکصدودهم ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با ارائه گزارشی از جلسه مذکور در جمع خبرنگاران گفت : در این جلسه سه محور اساسی مطرح شد که مهم ترین آن مربوط به گزارشی از جلسه هفته گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد .
وی با بیان اینکه در این جلسه گزارشی از پیشرفتهای علم ، فناوری و چالشهای آن در کشور ارائه شد ، افزود : رئیس جمهور در آن جلسه مذکور به صورت جدی و مستحکم بر ایفای نقش نخبگان و مراکز دانشگاهی در حل مسایل کشور تاکید کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/07/25

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ادامه داد : رئیس جمهور همچنین در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها در دانشگاه تهران بر همان مساله تاکید کرد و به نظر می‏رسد هیات دولت این سیاست را جدی در دستور کار قرار داده است که برای شورای عالی انقلاب فرهنگی ، نخبگان و دانشگاهها فرصت است؛ زیرا همیشه مطرح می‎شد دانشگاهها توانایی حل مسایل کشور را دارند ولی به دلایل مختلفی ممانعت وجود دارد .
وی ادامه داد : برای اجرا شدن مطالبات اخیر ریاست جمهوری؛ یعنی استفاده از دانشگاهها ، مراکز تحقیقاتی و پارکهای علم و فناوری در حل مسائل کشور و عبور از موانع تحریم ، مقرر شد کمیسیون پژوهش ، فناوری و اقتصاد دانش‎بنیان در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با حضور دستگاههای ذیربط تشکیل شود .
کبگانیان خاطرنشان کرد : رئیس جهاد دانشگاهی در همین راستا در جلسه امروز پیشنهاد کرد خریدهای کلان دولتی از محصولات داخلی انجام شود ، که این امر به رغم تاکید رهبری هنوز رعایت نمی‎شود با هدف رفع مشکل دانشجویان خارج؛ آمادگی دانشگاه تربیت مدرس برای بررسی انتقال دانشجویان ایرانی دانشگاه تربیت مدرس درخواست انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاههای خارج به این دانشگاه را بررسی می‏کند .
دانشگاه تربیت مدرس اعلام کرده است که باتوجه به شرایط جدید نحوه تامین هزینه‎های تحصیلی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور و مشکلات و تنگناهای پیش آمده آماده بررسی درخواست انتقال دانشجویان در تمامی رشته‏های دایر در این دانشگاه است .
این دانشگاه درخواست انتقال دانشجویان در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی را در مجموعه ای از رشته های علوم انسانی ، مدیریت ، حقوق ، علوم پایه پزشکی ، فنی و مهندسی ، کشاورزی و منابع طبیعی ، علوم پایه و هنر و معماری بررسی خواهد کرد .
دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاههای ممتاز و خیلی خوب مندرج در لینک ارزشیابی مدارک خارج از کشور وبگاه سازمان امور دانشجویان وزارت علوم که قبل از سال 1397 ثبت نام کرده و حداقل یک نیمسال تحصیلی را با شرایط مورد نظر دانشگاه با موفقیت گذرانده باشند می‏توانند در سال جاری متقاضی انتقال به این دانشگاه شوند .
داوطلبان می‎توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه دانشگاه به نشانی www .
modares .
ac .
ir مراجعه و از لینک مربوط به مدیریت برنامه‎ریزی ، گسترش و بازنگری از فهرست رشته‏های دایر در دانشگاه مطلع و نسبت به دریافت تقاضانامه انتقال برای تکمیل و نحوه تسلیم مدارک و اعلام نتیجه بررسی درخواست مطلع شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/28
> ایسنا : رئیس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر اینکه وضعیت ارز فرصت مطالعاتی خارج از کشور به دانشجویان دکتری هنوز مشخص نیست ، گفت : شرایط کشور به گونه ای است که دانشجویان دارای ویزا برای اعزام به خارج باید با قبول شرایط جدید وزارت علوم در زمینه دریافت ارز ، همراهی آگاهانه و مسئولانه داشته باشند .
مطمئنا اگر ارز مورد نیاز و مابه التفاوت ریالی آن سریعا تامین می شد به دانشجویان اختصاص می دادیم .
> تمهیدات وزارت علوم برای تخصیص ارز دانشجویی ایسنا : رئیس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر اینکه وضعیت ارز فرصت مطالعاتی خارج از کشور به دانشجویان دکتری هنوز مشخص نیست ، گفت : شرایط کشور به گونه ای است که دانشجویان دارای ویزا برای اعزام به خارج باید با قبول شرایط جدید وزارت علوم در زمینه دریافت ارز ، همراهی آگاهانه و مسئولانه داشته باشند .
مطمئنا اگر ارز مورد نیاز و مابه التفاوت ریالی آن سریعا تامین می شد به دانشجویان اختصاص می دادیم .
دکتر مجتبی صدیقی در گفت وگو با ایسنا ، در پاسخ به برخی از نگرانی های دانشجویان متقاضی استفاده از فرصت های مطالعاتی خارج از کشور ، ضمن ابراز تاسف از عدم توجه برخی دانشجویان به شرایط کشور و توضیحات مکرری که در این خصوص داده شده ، اظهار کرد : مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که ارز مورد نیاز برای اعزام دانشجویان در 6 ماهه دوم سال جاری ، در اختیار وزارت علوم قرار نگرفته و تعیین تکلیف نشده است وتخصیص ارز دانشجویی با نرخ 4200 تومان پایان شهریور ماه جاری به اتمام رسید و به طور کلی از این تاریخ به بعد تخصیص ارز با مبلغ فوق برای دانشجویان و دانشگاه ها قطع شد و بر اساس تصمیم دولت ارز با این نرخ فقط به کالاهای اساسی و دارو اختصاص می یابد .
وی در ادامه تصریح کرد : نرخ جدید و قطعی ارز دانشگاهها هنوز از سوی بانک مرکزی به وزارت علوم ابلاغ نشده است و البته در صورت اعلام نرخ جدید ما باید مابه التفاوت ریالی آن را از سازمان برنامه و بودجه کشور دریافت نماییم .
چرا که بودجه سال 97 دانشگاهها و وزارت علوم بر اساس ارز با نرخ حدود 3700 تومان بسته شده و اگر نرخ جدیدی اعلام شود باید تفاوت ریالی آن نیز در اختیار وزارت علوم قرار بگیرد .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم خاطر نشان کرد : این سازمان برای اول مهر به بعد 2 راه در پیش رو داشت یا قطع اعزام ها تا تعیین تکلیف اعتبارات ارزی و ریالی(که در این صورت برای عده ای که از قبل اقدام کرده و با زحمت ویزا گرفته بودند مشکل ایجاد می شد) و یا از محل صرفه جویی هایی های ارزی تعدادی دیگر از دانشجویان قبلی متقاضی استفاده از فرصت های مطالعاتی دارای نامه حمایت مالی که ویزا گرفته یا می گیرند را با کمک این ارز با نرخ قبلی به خارج اعزام نماید .
وی ادامه داد : البته برای بهره مندی تعداد دانشجوی بیشتر از این اعتبار محدود ، درصد و میزان ارز اختصاص یافته به این دانشجویان مقداری کاهش می یابد تا دانشجویان با کوتاه کردن دوره فرصت مطالعاتی خود ، اجازه دهند این امتیاز فعلا قطع نشود .
لذا ما راه دوم را انتخاب کردیم و با آینده نگری و نیز با افزایش دو برابری کمک هزینه ریالی بلیط و پرداخت آن به دانشجویان ، تلاش کردیم محدودیت ناگزیر را کمتر کنیم .
وی با رد برخی ادعاهای ناقص در خصوص پرداخت ارز به دانشجویان متقاضی ، تاکید کرد : باهمین میزان پرداخت و بر اساس تجربه قبلی این سازمان ، دانشجویان می توانند مدت بیشتری از آنچه حدس می زنند اقامت داشته باشند .
ضمن آنکه میزان پرداختی برای کشورهای مختلف بین 60 تا 75 درصد میزان قبل است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/28

همچنین نامه های حمایت حداکثر 6 ماه اعتبار دارد و دانشجویی نمی تواند با این نامه بر اساس ضوابط جاری 3 سال دنبال اعزام باشد ! دکتر صدیقی خاطرنشان کرد : تلاش داریم در شرایط فعلی ابتدا مشکل دانشجویانی که ویزای خود را برای اعزام به فرصت تحقیقاتی خارج از کشور دریافت کرده اند رفع شود و ارز مورد نیاز به آنها در حد امکان تعلق بگیرد تا این که وضعیت نرخ ارز و ریال برای سایر دانشجویان در مابقی سال تعیین شود .
وی در ادامه خاطر نشان کرد : ما بارها به این دانشجویان تاکید کردیم که شرایط کشور به گونه ای است که باید همراهی آگاهانه و مسئولانه داشته باشند .
مطمئنا اگر ارز مورد نیاز و مابه التفاوت ریالی آن سریعا تامین می شد به دانشجویان اختصاص می دادیم .
معاون وزیر علوم همچنین تاکید کرد : در 3 هفته اخیر حدود 60 نفر از دانشجویان که ویزا اخذ نموده با شرایط کنونی ، ارز و ریال خود را دریافت کرده و اعزام شدند .
وی همچنین وجود دوره های فرصت های تحقیقاتی دانشجویان را یک امتیاز مفید و ضروری توصیف کرد و گفت : ما برگزاری این دوره ها را برای دوره های دکترا مفید می دانیم و تلاش خواهیم کرد توقفی در اعزام دانشجویان صورت نگیرد و ضمن تلاش برای سال جاری ، این موضوع را در بودجه سال 98 نیز پیگیری می کنیم .
امیدواریم همراهی لازم در این زمینه صورت گیرد .
معاون وزیر علوم با تاکید بر این که از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 900 نفر از دانشجویان متقاضی استفاده از فرصت های تحقیقاتی به خارج از کشور اعزام شده اند ، گفت : تصور ما این بود که در سال جاری بتوانیم با اعتبارات مصوب حدود1800 تا 2000 دانشجو را به خارج از کشور اعزام کنیم اما به دلیل تغییرات پیش بینی نشده نرخ ارز ، سهمیه ی جدیدی برای 6 ماهه دوم به دانشگاهها اختصاص داده نشد .
دکتر صدیقی در پایان خاطر نشان کرد : مجموعه وزارت علوم حداکثر تلاش خود را برای حل مشکل ارز و ریال مورد نیاز به کار خواهد بست و از دانشجویان نیز انتظار توجه بیشتر به شرایط کنونی کشور و همراهی آگاهانه دارد .
کلمات کلیدی : ارز بودجه سازمان برنامه و بودجه نرخ ارز وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
خراسان
1397/07/26
> معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ابلاغ آیین نامه بازنگری شده تشکیل قطب های علمی به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خبر داد.
> معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ابلاغ آیین نامه بازنگری شده تشکیل قطب های علمی به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خبر داد .
به گزارش ایسنا ، دکتر برومند گفت : بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری ، جایگاه جهانی کشور در علم و فناوری باید ارتقا یابد و جمهوری اسلامی با کسب مرجعیت علمی به قطب علمی و فناوری در جهان اسلام تبدیل شود .
براین اساس آیین نامه تشکیل قطب های علمی با هدف ارتقای جایگاه علم وفناوری کشور ، کسب مرجعیت علمی و فناوری ، بستر سازی برای مشارکت مراکز علمی در سطح ملی و بین المللی به دانشگاه ها ابلاغ شد .
وی تصریح کرد : در ماده 12 این آیین نامه درخصوص سازوکار تأمین اعتبار پژوهشی قطب های علمی (ستاپ قطب های علمی) آمده است که حمایت مالی از قطب های علمی بر اساس ارزیابی عملکرد سالانه و گزارش پیشرفت کار آن ها خواهد بود .
به این منظور 50درصد اعتبارات مربوط به ردیف قطب های علمی در لایحه بودجه هر سال ، برای اجرای برنامه های مصوب قطب های علمی از طریق موسسه در اختیار قطب مربوط قرار می گیرد و 50درصد باقی مانده در قالب فراخوانی عمومی در سطح قطب های علمی به پروژه های برگزیده واگذار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه پیام نور
قدس
1397/07/26
> همدان صفی آله صفایی از کسب عنوان های برتر دانشجویان این دانشگاه در 22 امین جشنواره قرآن و عترت استان کرمانشاه خبر داد .
> به گزارش خبرنگار قدس آنلاین ، صفی آلله صفایی رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان گفت : امسال بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان پیام نور به میزبانی کرمانشاه برگزار شد و تیم 5 نفره اعزامی دانشجویان و اساتید دانشگاه پیام نور استان همدان موفق به کسب چهار مقام برتر شدند .
وی اظهار داشت : این دوره از رقابت ها با حضور 250 نفر از دانشجویان و اساتید برتر راه یافته از دانشگاه های پیام نور سراسر کشور و با رقابت بیش از 15 هزار دانشجو و استاد در رشته های آوایی و کتبی برگزار شد .
رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان افراد حایز رتبه این مسابقات را از دانشگاه پیام نور همدان حامد قاسمی یمین مقام سوم کشور در رشته حفظ 10 جزء ، شهین امیری مقام اول کشور در رشته مفاهیم نهج البلاغه ، سعیده صلواتی اول کشور در رشته آشنایی با تفسیر قرآن کریم از مرکز تویسرکان و محمد جوکار مقام اول کشور در رشته آشنایی با سیره معصومین(ع) از مرکز ملایر نام برد .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کوثر بجنورد
خراسان
1397/07/28
> محمد آگاهی تعدادی از دانشجویان دانشگاه کوثر بجنورد ، صبح پنج شنبه بنا به دلیل نامعلومی دچار مسمومیت شدند که تعدادی از آنان در اورژانس بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد تحت مداوا قرار گرفتند و تعدادی نیز به مراکز درمانی خصوصی مراجعه کردند.
> محمد آگاهی تعدادی از دانشجویان دانشگاه کوثر بجنورد ، صبح پنج شنبه بنا به دلیل نامعلومی دچار مسمومیت شدند که تعدادی از آنان در اورژانس بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد تحت مداوا قرار گرفتند و تعدادی نیز به مراکز درمانی خصوصی مراجعه کردند .
در حالی که گفته می شود 105 نفر از دانشجویان دچار مسمومیت شدند اما رئیس دانشگاه کوثر اعلام کرد که 17 دانشجو مراجعه مجدد داشتند .
به گزارش خراسان ، در پی مراجعه 13 نفر از دانشجویان غیر بومی دانشگاه بجنورد و مستقر در خوابگاه دانشجویی این دانشگاه به اورژانس بیمارستان امام رضا(ع) ، مرکز بهداشت بجنورد این موضوع را تحت بررسی قرار داد .
بر اساس اعلام این مرکز ، افراد مراجعه کننده دچار درد شکمی بودند اما حال همگی شان مساعد بود و با درمان سرپایی مرخص شدند .
این مرکز از آب و مواد غذایی مصرف شده توسط دانشجویان نمونه برداری و اعلام نتیجه آزمایش ها را به این هفته موکول کرده است .
در همین باره دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اعلام کرد : تا عصر جمعه 90 دانشجو به بیمارستان های بجنورد و 15 دانشجو نیز به درمانگاه های این شهر مراجعه کردند .
به گزارش خبرنگار ما ، برخی دانشجویان خوابگاه دانشجویی کوثر غذای سلف سرویس این دانشگاه در چهارشنبه شب را عامل این مسمومیت دانستند .
رئیس دانشگاه کوثر بجنورد ظهر دیروز در گفت و گو با خبرنگار ما ، تعداد مسمومان این حادثه را 84 نفر اعلام کرد و گفت : 71 نفر از این تعداد در بیمارستان تحت مداوا قرار گرفتند که 17 نفر از این تعداد بعد از مرخص شدن بازگشت مجدد داشتند .
«حسینی» افزود : 13 نفر دیگر از دانشجویان نیز در دیگر مراکز درمانی تحت مداوا قرار گرفتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/07/27
> کاری روز پنجشنبه گذشته رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند و تعدادی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه از روزنامه آوای خراسان جنوبی بازدید کردند .
> کاری روز پنجشنبه گذشته رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند و تعدادی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه از روزنامه آوای خراسان جنوبی بازدید کردند .
رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند با اشاره به اینکه کار فرهنگی عشق و جسارت می خواهد ، افزود : 21 سال حضور فعال و پویا در عرصه خبر نشانگر این است که روزنامه آوا سرمایه برای استان است .
سید حجت هاشمی تاکید کرد : روزنامه آوا با پرسنل زبده و کارآمد توانسته به صورت دقیق و مستمر با همه مشکلات با ثبات در عرصه فرهنگی کار کند .
وی خاطر نشان کرد : از سال 1397 تا 1402 ماموریت گرا خواهیم بود تا با توان مالی موجود به حل مشکلات منطقه از جمله خشکسالی ، بی آبی و مواد مخدر برویم .
هاشمی افزود : با تعامل سازنده دانشگاه صنعتی با روزنامه می توان برای حل مشکلات دانشجویان و ظرفیت های صنعتی استان قدم برداشت .
وی با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی بیرجند متشکل از 3 دانشکده ، 8 گروه تخصصی و 2 گروه علوم و معارف است ، گفت : این دانشگاه بیش از 2400 دانشجو و 70 نفر هیئت علمی دارد و در سال جدید 470 دانشجوی جدید الورود و کارکنان حدود 90 نفر است .
کمبود خوابگاه برای دختران دانشجو دانشگاه صنعتی بیرجند وی کمبود خوابگاه مناسب برای دانشجویان دختر را از مشکلات این دانشگاه برشمرد و افزود : این دانشگاه ابتدا برای حدود 400 دانشجوی پسر راه اندازی شده که امروز بیش از 2400 دانشجو دارد که برخی از آنها دانشجویان دختر هستند .
وی خاطر نشان کرد : خوابگاه های خودگردان در شهر علاوه بر مشکلاتی که دارد برای ایاب و ذهاب دانشجویان هم سخت است که امیدواریم با همت خیران و مسئولان این مشکل حل شود .
رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند با بیان اینکه در کشور 21 دانشگاه صنعتی وجود دارد ، تاکید کرد : در شرق کشور تنها خراسان جنوبی دارای دانشگاه صنعتی است که معرف استانی فرهنگی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد
روزنامه آفرینش
1397/07/27
> اعلام رتبه بندی دانشگاه های برتر در اقتصادهای نوظهور موسسه کیواس رتبه بندی سال 2019 دانشگاههای بریکس (اقتصادهای نوظهور رو به توسعه) را اعلام کرد .
> اعلام رتبه بندی دانشگاه های برتر در اقتصادهای نوظهور موسسه کیواس رتبه بندی سال 2019 دانشگاههای بریکس (اقتصادهای نوظهور رو به توسعه) را اعلام کرد .
جعفر مهراد ، بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : کیو اس رتبه بندی 2019 دانشگاه های بریکس را منتشر کرد .
بریکس شامل 5 کشور برزیل ، روسیه ، هندوستان ، چین و آفریقای جنوبی است .
وی افزود : در این رتبه بندی 399 دانشگاه از کشورهای یاد شده به عنوان دانشگاههای برتر بریکس معرفی شده است .
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام عنوان کرد : رتبه بندی بریکس که توسط موسسه کیو اس انجام می‎‏شود از سال 2013 به طور سالانه منتشر می‎شود .
مهراد گفت : هدف بریکس معرفی موسسات علمی برتر در اقتصاد های نوظهور رو به توسعه سریع است .
وی تاکید کرد : پنج دانشگاه نخست رتبه بندی بریکس به چین تعلق دارد و به ترتیب شامل دانشگاههای شینگهوا ، پکن ، فودان ، علوم و فناوری چین و ژجیانگ است .
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاکید کرد : در این رتبه بندی دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو رتبه ششم را در اختیار دارد و دانشگاه شانگهای جیایو تونگ چین نیز رتبه هفتم را بدست آورده است .
مهراد تاکید کرد : همچنین انستیتو فناوری هند در بمبئی در مکان هشتم قرار دارد و رتبه دانشگاه نانجینگ چین 9 و رتبه انستیتو علوم هند 10 است .
وی افزود : در مجموع 101 دانشگاه از دانشگاههای برتر روسیه در جدول دانشگاههای برتر بریکس قرار دارد .
استاد علم اطلاعات و دانش‎شناسی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد : 10 دانشگاه برتر روسیه در این رتبه بندی شامل دانشگاههای لومونوسف مسکو ، دولتی سنت پیترزبورگ ، دولتی نوووسیبرسک ، دولتی تومسک ، دولتی انستیتو فیزیک و فناوری مسکو ، ملی تحقیقات هسته ای ، فنی بومان مسکو ، ملی تحقیقات مدرسه عالی اقتصاد ، پلی تکنیک تومسک و انستیتو دولتی روابط بین الملل مسکو دانشگاه MGIMO است .
مهراد تاکید کرد : در این رتبه بندی از آفریقای جنوبی 13 دانشگاه به عنوان دانشگاه ممتاز معرفی شده اند که 10 دانشگاه برتر آفریقای جنوبی شامل دانشگاههای کیپ تاون ، ویت واترز راند ، پرتوریا ، استلین بوش ، ژوهانسبورگ ، رودز ، وسترن کیپ ، نورت وست و فری استیت است .
وی اضافه کرد : در مجموع برتری دانشگاه های چین در این رتبه بندی آشکار است .
چین در این رتبه بندی دارای 99 دانشگاه برتر است که از 10 دانشگاه نخست بریکس 7 دانشگاه به چین تعلق دارد .
استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز تاکید کرد : برترین دانشگاه برزیل ، دانشگاه سائوپائولو و حائز رتبه 14 است .
این دانشگاه از حیث شاخصهای شهرت آموزشی و اعتبار محل استخدام فارغ‎التحصیلان آن امتیاز کامل 100 را بدست آورده است .
مهراد گفت : از کشور هندوستان تعداد 75 دانشگاه در میان دانشگاههای برتر بریکس قرار دارد که 10 دانشگاه نخست هندوستان در این رتبه بندی شامل انستیتو فناوری هند در بمبئی ، انستیتو علوم هند ، انستیتو فناوری هند در مدرس ، انستیتو فناوری هند در دهلی ، انستیتو فناوری هند در کانپور ، دانشگاه حیدرآباد ، دانشگاه دهلی ، انستیتو فناوری هند در روکی و انستیتو فناوری هند در گواهاتی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد
روزنامه آفرینش
1397/07/27

وی افزود : در رتبه بندی دانشگاه های بریکس از 8 شاخص عمده شامل شهرت دانشگاه ، اعتبار محل استخدام فارغ‎التحصیلان ، نسبت مقاله به هر عضو هیات علمی ، نسبت استناد به هر مقاله ، اعضای هیات علمی دارای مدرک دکتری ، نسبت اعضای هیات علمی بین المللی و نسبت دانشجویان بین المللی استفاده می‎شود .
با تصویب مصوبه ای؛ فراهم شدن امکان تدریس محققان پسادکتری در دانشگاه علم و صنعت معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت از تصویب مصوبه ای به منظور استفاده از ظرفیت محققان پسا دکتری برای ارائه واحدهای آموزشی و تدریس در این دانشگاه خبر داد .
دکتر ابوالفضل واحدی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : شورای آموزشی تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت به منظور استفاده از ظرفیت های علمی محققان پسادکتری که به عنوان پژوهشگر وارد این دانشگاه شده و در عرصه پژوهشی با این دانشگاه همکاری می کنند موافقت کرد تا آنها بتوانند در نیمسال های تحصیلی که در دانشگاه حضور دارند ، واحدهای آموزشی ارائه دهند و تدریس داشته باشند .
وی در ادامه تصریح کرد : براساس تصمیم فوق محققان پسادکتری دانشگاه علم و صنعت می توانند در پایان نامه های پسا دکتری به عنوان مشاور حضور داشته باشند ، در واقع یکی از مزیت های مصوبه فوق این است که هم از تجارب این پژوهشگران استفاده خواهد شد و هم اینکه ممکن است دانشگاه براساس ظرفیت مناسب از آنها برای جذب اعضای هیات علمی استفاده کند .
معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد : مصوبه استفاده از ظرفیت های محققان پسادکتری دانشگاه از مهر جاری در دانشگاه علم و صنعت اجرایی می شود و حدود 30 نفر از محققان پسا دکتری که در دانشگاه مشغول فعالیت های پژوهشی هستند که تمامی این افراد می توانند از این مصوبه بهره ببرند .
برای گسترش فعالیت های علمی؛ دانشگاه‎های فردوسی و حما در سوریه تفاهم‎نامه همکاری منعقد کردند دانشگاههای فردوسی و حما در سوریه درراستای گسترش فعالیتهای علمی و آموزشی تفاهم نامه همکاری منعقد کردند .
به گزارش دانشگاه فردوسی مشهد ، محمد کافی؛ رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم به اولویت کشورهای منطقه برای گسترش روابط علمی دانشگاهی اشاره کرد و با توجه به ظرفیت های مناسب دانشگاه حما ، آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای مشارکت در فعالیت های عمرانی و طرح های علمی پژوهشی کشور سوریه را اعلام کرد .
زیاد سلطان؛ رئیس دانشگاه حماه سوریه نیز در این مراسم با اشاره به پیشرفت های علمی فناوری کشور ایران و جایگاه ممتاز دانشگاه فردوسی مشهد ، خواستار اجرایی شدن تفاهم نامه امضاشده میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه حما در جنبه های مختلف شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1397/07/25
> رییس دانشگاه تهران از نشست مشترک دانشگاه های کشور با 20 دانشگاه برتر روسیه در ایران طی آذر ماه امسال خبر داد و گفت : اگر مابه التفاوت ارز مورد نیاز برای برگزاری این نوع برنامه ها از سوی دولت تامین نشود ، ارتباطات بین المللی دانشگاه ها با محدودیت مواجه خواهد شد .
> رییس دانشگاه تهران از نشست مشترک دانشگاه های کشور با 20 دانشگاه برتر روسیه در ایران طی آذر ماه امسال خبر داد و گفت : اگر مابه التفاوت ارز مورد نیاز برای برگزاری این نوع برنامه ها از سوی دولت تامین نشود ، ارتباطات بین المللی دانشگاه ها با محدودیت مواجه خواهد شد .
دکتر محمود نیلی احمدآبادی در گفت وگو با ایسنا دانشگاه تهران را نخستین مرکز آموزش عالی مدرن در ایران با سابقه تاریخی 164 سال توصیف کرد و افزود : این دانشگاه با داشتن 300 هزار دانش آموخته و 49 هزار دانشجویی که 60 درصدشان در سطح تحصیلات تکمیلی هستند ، نقش منحصر به فردی در توسعه اجتماعی ، فرهنگی ، فنی و اقتصادی این کشور داشته است .
وی در ادامه تصریح کرد : نشست مشترک دانشگاه های برتر ایران با حضور 20 دانشگاه برتر و تراز اول کشور روسیه آذر ماه امسال در ایران برگزار می شود که بررسی راه های توسعه همکاری های مشترک ، ارزیابی وضعیت فعالیت ها و ارتباطات دانشگاه های دو کشور و برنامه های آینده را در این نشست مرور خواهیم کرد .
رییس دانشگاه تهران تبادل دانشجو و استاد بین دانشگاه های ایران و روسیه را کند ارزیابی کرد و گفت : اگر چه روند فعلی ارتباطات و تعاملات کند است ، اما در حال حاضر دانشجویانی از دو کشور در دانشگاه های ایران و روسیه تحصیل می کنند .
دکتر نیلی با بیان اینکه این دانشگاه یک دانشگاه پیشگام در عرصه فعالیت های بین المللی است ، گفت : دانشگاه تهران با ارائه برنامه های مشترک با دانشگاه های سطح بالای جهان یکی از دانشگاه های بین المللی محسوب می شود و بیشترین کمک به تولید دانش در ایران از سوی این دانشگاه است .
به طوری که بیش از 10 درصد از مقالات منتشرشده ایران در مجلات علمی جهان به اعضای هیات علمی و دانشجویان این دانشگاه تعلق دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
اعضای هیات علمی
روزنامه آفرینش
1397/07/27
> معاون دانشگاه خبر داد؛ رایزنی دانشگاه پیام نور برای سرانه ای شدن بودجه معاون اداری و مالی دانشگاه پیام نور از رایزنی برای سرانه‎ای شدن بودجه این دانشگاه خبر داد و گفت : در لایحه بودجه 98 درخواست دانشگاه اختصاص بودجه براساس سرانه دانشجویی است .
> معاون دانشگاه خبر داد؛ رایزنی دانشگاه پیام نور برای سرانه ای شدن بودجه معاون اداری و مالی دانشگاه پیام نور از رایزنی برای سرانه‎ای شدن بودجه این دانشگاه خبر داد و گفت : در لایحه بودجه 98 درخواست دانشگاه اختصاص بودجه براساس سرانه دانشجویی است .
به گزارش خبرگزاری مهر ، حسن علیزاده با عنوان اینکه هیچ نیرویی در دانشگاه پیام نور تعدیل نخواهد شد ، گفت : علیرغم تراکم نیروی انسانی در دانشگاه پیام نور هیچ نیرویی حتی شرکتی تعدیل نخواهد شد .
وی گفت : در حال رایزنی هستیم تا در لایحه بودجه سال 98 ، بودجه دانشگاه پیام نور را براساس سرانه دانشجویی قرار دهیم تا بخشی از دغدغه‎های مالی کاهش یابد .
معاون اداری ، مالی و عمرانی دانشگاه با تاکید بر لزوم توجه ویژه به هزینه‎ها گفت : خوشبختانه استانهای سمنان و همدان در زمینه صرف بودجه تخصصی به اساتید مدعو عملکرد مثبتی داشته‎اند و با بهره‎مندی از اعضای هیات علمی توانستند در بودجه مورد نظر مدیریت صحیحی داشته باشند و از این رو مورد تشویق قرار گرفتند و مبلغ مازاد ، در قالب پاداش بهره‎وری به کارکنان این استانها پرداخت شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزارت علوم
قانون
1397/07/28
> دانشگاه سوره دوشنبه هفته آینده 25 ساله می شود.
> دانشگاه سوره دوشنبه هفته آینده 25 ساله می شود .
در ربع قرن فعالیت این دانشگاه یک هزار و 60 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 11 هزار و 635 نفر در مقاطع کاردانی و کارشناسی از آن فارغ التحصیل شده اند و چهار هزار و 280 دانشجو نیز الان در مقاطع ارشد و کارشناسی در آن مشغول به تحصیل هستند .
«جواد محمد پورقاضی» معاون پژوهشی دانشگاه سوره در این باره با اشاره به برگزاری آیین ویژه گرامیداشت 25 سالگی سوره می گوید : میهمانان مراسم ویژه سالروز بنیان گذاری دانشگاه سوره ، مقامات وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، نمایندگان مجلس ، شخصیت های دانشگاهی و فرهنگی و هنری و دانش آموختگان و دانشجویان دانشگاه خواهند بود و نمایشگاهی از فعالیت های دانشگاه نیزدر بیرون از محوطه دانشگاه برای اطلاع و آگاهی عموم دایر است .
در نمایشگاه نمونه هایی از فعالیت های دانشجویان سوره در قالب صنایع دستی ، فیلم ، انیمیشن ، عکس و نقاشی و کتاب و نشریات تخصصی منتشره توسط دانشکده های مختلف دانشگاه ارائه شده است .
دانشگاه سوره در سال 72با هدف «احیای حکمت دینی و معنوی به وسیله هنر ، شناسایی ، احیا و اعتلای هنرهای ملی و مذهبی ، مردمی کردن هنر در جامعه اسلامی و تجلی هر چه بیشتر اندیشه دینی در آثار هنری»در قالب یک موسسه آموزشی غیر دولتی و غیر انتفاعی بنیان گذاشته شد و از اسفند 92 به سطح دانشگاه ارتقا یافت .
دانشکده هنر دانشگاه سوره در حال حاضر در 10 رشته در مقطع کارشناسی ارشد ، 10 رشته در مقطع کارشناسی و یک رشته کارشناسی ناپیوسته دانشجو دارد .
در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه سوره هم اکنون دانشجویان در سه رشته در مقطع ارشد ، سه رشته در مقطع کارشناسی و در مقطع کارشناسی ناپیوسته در یک رشته ادامه تحصیل می دهند .
دانشکده فرهنگ و ارتباطات سوره سه رشته در مقطع ارشد ، سه رشته در مقطع کارشناسی و دو رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ناپیوسته دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1397/07/28
> آخرین مهلت شرکت در تکمیل ظرفیت رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی آزمون سراسری 97 در موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی 30 مهرماه 97 است.
> آخرین مهلت شرکت در تکمیل ظرفیت رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی آزمون سراسری 97 در موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی 30 مهرماه 97 است .
به گزارش مهر ، داوطلبان علاقمند به تحصیل در رشته های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی می توانند رشته های تحصیلی کنکور 97 که پذیرش در آنها صرفاً براساس سوابق تحصیلی است را انتخاب کنند .
داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1397 ثبت نام کرده و یا نکرده اند می توانند با مراجعه به لینک جستجوی عنوان موسسه و کدرشته مندرج در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش ، مراجعه کنند .
این داوطلبان همچنین می توانند به پایگاه اطلاع رسانی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی مراجعه کرده و ضمن مشخص کردن رشته و موسسه مورد علاقه خود ، با به همراه داشتن مدارک اعلام شده تا 30 مهرماه 97 به موسسه آموزش عالی محل پذیرش رشته مورد تقاضا مراجعه کنند .
کلیه متقاضیان باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 97 دارای مدرک دیپلم کامل متوسطه نظام قدیم (دوره چهارساله) یا پیش دانشگاهی و یا کاردانی (فوق دیپلم) بوده باشند .
تمامی داوطلبان باید در زمان ثبت نام از طریق موسسه مربوط ، بابت هزینه ثبت نام نسبت به پرداخت مبلغ 220 هزار ریال (22 هزار تومان) از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان سنجش اقدام کنند .
هر داوطلب منحصراً می تواند در یک گروه آزمایشی و یک کدرشته محل متقاضی شود .
بدیهی است در صورت ثبت نام داوطلب در دو کدرشته و یا در دو موسسه ، اطلاعات وی از بانک اطلاعات پذیرفته شدگان یکی از موسسات براساس ضوابط این سازمان حذف خواهد شده و هیچگونه اعتراضی در این خصوص پذیرفته نخواهد شد .
آن دسته از داوطلبانی که قبلاً در ردیف پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال 1397 (مرحله شهریور ماه) قرارگرفته اند ، چنانچه در این مرحله متقاضی ثبت نام و ادامه تحصیل باشند و در یکی از موسسات ثبت نام کنند ، قبولی قبلی آنها در شهریورماه لغو خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رییس دانشگاه الزهرا
اعتماد
1397/07/28
> از همان زیر عنوان راهی ناهموار و روندی کند میتوان به اصلیترین مطلبی که کتاب ارتقای زنان به رتبه استادی در دانشگاههای ایران میخواهد بیان کند را پی برد.
> از همان زیر عنوان راهی ناهموار و روندی کند میتوان به اصلیترین مطلبی که کتاب ارتقای زنان به رتبه استادی در دانشگاههای ایران میخواهد بیان کند را پی برد .
در چند دهه اخیر نسبت زنان عضو هیات علمی دانشگاهها که با مرتبه استادیاری مشغول تدریس هستند مدام افزایش پیدا کرده است و در مقابل خط رشد زنان به عنوان استاد تمام با حرکتی آهسته و مستقیم بر روی خطی نسبتا ثابت پیش میرود .
این خط مستقیم که فارغ از افزایش زنان دانشجو و عضو هیات علمی حرکت مستقل خودش را پی میگیرد نشان از شکافی است که مدام بیشتر و بیشتر میشود .
زنان به دانشگاه میروند ، درس میخوانند ، عضو هیات علمی میشوند ، سالها در کسوت معلمی دانشگاه راهشان را ادامه میدهند اما گویا برای رسیدن به مرتبه استاد تمامی سرشان به سقفی شیشهای میخورد که از جایی که ما ایستادهایم دیده نمیشود .
ماجرای تالیف کتاب ارتقای زنان به رتبه استادی در دانشگاههای ایران هم از همینجا شروع شد ، از خط مستقیمی که لجبازانه دارد به همان روند بیتغییر خود ادامه میدهد و انگار قصد سر برداشتن و بالا رفتن در نمودار مراتب علمی را ندارد .
دکتر ژاله شادیطلب سالهاست که در بدنه دانشگاه نظارهگر این حرکت کند بوده است .
آن خط بدون تغییر سبب شد که با همراهی همکارانش پژوهشی را آغاز کند تا به دلایل این افزایش شکاف میان جایگاه زنان در سمت استادیاری و استاد تمامی برسد .
بهار امسال نتایج این پژوهش در قالب کتابی از سوی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به چاپ رسید .
شادیطلب در گفتوگویش با اعتماد از نقش فرهنگ غالب جامعه در سازوکار دانشگاهها گفته است : مردها در فضای مردانه همهجا راحتتر هستند .
وقتی یک زن وارد آن فضا میشود برنامه همیشگیشان را به هم میریزد .
قطعا در دانشگاه بیشتر رعایت میکنند اما یادتان نرود مگر این روسای دانشکدهها از کجا آمدهاند؟ از کره مریخ که نیامدهاند ! قطعا از همان اعضای هیات علمی هستند و بچههایی که با این فرهنگ بزرگ شدهاند .
آنچه او در این کتاب به آن دست یافته است حاصل پژوهش کیفی و گفتوگو با مردان عضو هیات علمی و البته زنانی است که به سقف شیشهای برخوردهاند ، برخی روزنهای برای عبور یافتهاند و برخی هنوز در انتظارند .
خلاصه دریافتههای شما در پژوهش ارتقای زنان به رتبه استادی را میتوان از همان زیر عنوان راهی ناهموار و روندی کند دریافت .
قوانین مربوط به ارتقای زنان در رتبههای دانشگاهی که در تالیف کتاب از آن استفاد کردید مربوط به چه سالی است؟ ما دو جلد کتاب قوانین وزارت علوم را از خودشان گرفتیم و به استناد آخرین مجموعهای که در مورد ارتقاها و کمیتهها ازآن استفاده میکردند ، گزارش ما هم نوشته شد .
آخرین نسخه این قوانین شامل استخدام ، جذب و ارتقا مربوط به سال 1392 است و در سال 95 اصلاحیه این قوانین منتشر شد .
مطالعات ما شامل بخشنامهها و قوانین مربوط به سال 80 تا 95 بود و البته به استناد سال 95 عمل کردیم .
باید این توضیح را بدهم که طرح با این هدف شروع نشد که به قوانین نگاه کنیم چون واقعیت این است که قوانین مربوط به حوزه حقوقی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رییس دانشگاه الزهرا
اعتماد
1397/07/28

ما در ابتدا به دنبال این بودیم که چرا سهم زنانی که در دانشگاههای ما به رتبه استاد تمامی رسیدهاند اینقدر کم است؟ در دنیا بر اساس مروری که بر کشورهای مختلف داشتیم ، در همین سه دهه یعنی دهههای 80 ، 90 و سالهای بعد از 2000 سهم زنان از حدود 25 درصد به 50 درصد رسیده است ، در برخی از کشورهای دنیا سهم زنان استاد تمام به 50 درصد رسیده و پیشرفت در این حوزه بیشتر مربوط به سه دهه اخیر است .
پس چرا در دانشگاههای ایران این سهم کمتر از 5 درصد و حدود رقم 3 .
8 درصد است .
این عدد به هیچ وجه قابل مقایسه با سایر کشورها نیست ، نه لزوما کشورهای پیشرفته اروپایی بلکه حتی در کشورهای در حال توسعه مانند فیلیپین و قزاقستان هم سهم زنان بسیار بالا بود .
از روی همین بود که به سوال اصلی رسیدیم که سهم زنان در هیاتهای علمی دانشگاههای ایران که به مقام استاد تمامی رسیدهاند چرا در مقایسه با سایر کشورها و در طول 40 سال اخیر اینقدر پایین است؟ یعنی علاوه بر جغرافیا ، زمان را هم در نظر داشتیم چون تصور این بود حالا در یک دهه اول پس از انقلاب هر اتفاقی که افتاده ، در 30 سال گذشته که در دنیا این موضوع رو به پیشرفت بوده در ایران چه اتفاقی افتاده .
اطلاعات ما نشان میداد که در ایران عملا حتی در یک مقطعی کاهش هم داشتهایم که تصور اولیه ما این بود که شاید در این مقطع تعدادی از اساتید بازنشسته شدهاند .
چه مقطعی کاهش وجود داشت؟ سال 86 و 87 .
تصورمان این بود که ممکن است کسانی که از قبل انقلاب وارد دانشگاه شده بودند در این سالها بازنشست شدهاند اما بعد این سوال پیش آمد که چرا بعدش هیچ اتفاقی نیفتاده و میزان رسیدن زنان به مرحله استاد تمامی رو یک خط مستقیم جلو میرود .
این دلیل اصلی برای جلبتوجه ما به موضوع بود ، رفتیم دنبال اینکه بفهمیم در حالی که این همه دختر دارند از دانشگاهها فارغالتحصیل میشوند و هیات علمی دانشگاهها مرتب در حال جذب هستند و زنان هم در حال استخدام در دانشگاه هستند .
نمودار را که نگاه کنید سهم استادیاران زن یک روند فزاینده دارد اما خط رسیدن آنها به استاد تمامی تقریبا ثابت است و اختلاف میان تعداد استادیاران زن با استادتمامهای زن به جای کاهش ، دارد افزایش پیدا میکند .
برای پاسخ به این سوال فکر کردیم به چه چیزهایی باید نگاه کنیم تا دلیلش را بفهمیم .
اولینش این بود که سراغ زنان عضو هیات علمی برویم ، دوم اینکه به سراغ مردان عضو هیات علمی برویم تا ببینیم آنها چه فکر میکنند و سوم اینکه آیا شرایط ارتقا به استاد تمامی در سه دهه اخیر تغییر پیدا کرده و حالا شرایط تا این حد سخت و پیچیده شده؟ و اگر هم سخت شده چرا مردها استاد تمام میشوند و زنان نمیشوند .
چهارم اینکه آیا در قوانین ما چیزی هست که باعث این اتفاق شده یا نه .
از همه این راهها شروع به پیشروی کردیم تا ببینیم کجا میخوریم به آن دیواری که سد راه شده .
در مرحله اول سراغ زنانی رفتیم که به مرتبه استاد تمامی رسیده بودند و بعد سراغ زنانی که با وجود بیش از 15 یا 20 سال سابقه کار در دانشگاه به این رتبه نرسیدهاند تا ببینیم هر کدام برای رسیدن و نرسیدنشان به این رتبه چه دلایلی ارایه میدهند .
در جریان این پژوهش کیفی به این نتیجه رسیدیم که در واقع زنانی که به مقام استادی رسیدهاند اتفاقا برخلاف تصور عمومی و کلیشهای موجود در رشتههای علوم انسانی بیشتر نیستند و در رشتههای برق ، مکانیک و کامپیوتر تعداد آنها بیشتر است ، به نظرم بیشترین زنان استاد تمام را در دانشگاه شریف پیدا کردیم .
بعد به سراغ زنانی که استاد نشدهاند رفتیم ، کسانی که همانطور که گفتیم 15 یا گاهی 20 سال در دانشگاه بودهاند .
میدانید که ماندگاری در یک رتبه تعداد سالهای مشخصی دارد مثلا از استادیاری به دانشیاری حداقل 5 سال است ، از دانشیاری به استادی حداقل 7 سال است یعنی ارتقا در کمتر از این بازههای زمانی اتفاق نمیافتد .
وقتی با کسانی که با وجود داشتن این حداقل سالها همچنان از رتبه استادی بازمانده بودند صحبت کردیم دیدیم که دلایل سهم کم زنان بیش از اینکه مربوط به تواناییها یا رشته تحصیلی فرد باشد ، ناشی از فضای فرهنگی حاکم بر دانشگاه و انتخابها و انتصابهاست .
به عنوان مثال وقتی کسی در دانشگاه به مقام رییس دانشکده میرسد ، خودش یک امتیازاتی دارد ، از واحدهای تدریس کم میشود و در مقابل یک امتیازاتی میگیرید که حکم امتیاز پستهای اجرایی را دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رییس دانشگاه الزهرا
اعتماد
1397/07/28

امتیازها برای ارتقای اساتید به آموزشی ، پژوهشی و اجرایی تقسیم میشوند .
باید حداقلی در پژوهش و حداقلهایی در آموزش داشته باشید اما حقیقت این است که امتیاز امور اجرایی دست شما نیست ، اجرا آنجاست که شما را به سمتی منصوب میکنند ، بنابراین وقتی منصوب نمیشوید عملا آن امتیاز را نمیگیرید؛ امتیازی که در ارتقای شما تاثیرگذار است .
وقتی زنان رییس دانشکده ، رییس دانشگاه ، معاون پژوهشی و آموزشی و .
نمیشوند یعنی عملا امتیاز از دست میدهند و شانسشان برای ارتقا کم میشود .
این یک دلیل خیلی روشن بود چون مگر چند زن رییس دانشگاه میشوند؟ آن موقع فقط رییس دانشگاه الزهرا بود و الان هم احتمالا همان است .
یک دلیل دیگر تعداد مقالات شماست و اینکه اگر کیفیت بالایی داشته باشد و در مجلات معتبر چاپ شود برای شما امتیاز بین 5 تا 7 امتیاز دارد که بر اساس کیفیت مقاله و مجلهای که در آن منتشر شده میتوانید کف یا سقف امتیاز را بگیرید .
اما حداقل و حداکثر امتیاز بستگی به این دارد که اول چه کسانی دارند مقاله شما را بررسی میکنند و چه شناختی از مقاله شما دارند .
تعدادی به عنوان اعضای کمیته منتخب مینشینند و پرونده ارتقای شما را در دست دارند و به صورت ذهنی (subjective) آن را ارزیابی میکنند که به این مقاله 5 بدهیم یا هفت .
اتفاقی که میافتد این است که اولا باید تعداد مقاله کافی داشته باشید و کسی که پروندهاش را برای ارتقا میفرستد میداند که چند مقاله باید داشته باشد اما اینکه به مقاله شما حداقل یا حداکثر نمره را بدهند یک فرآیند خیلی ذهنی است ، میتوانند کمترین یا بیشترین امتیاز را بدهند و جای اعتراض هم ندارد .
مگر برای رتبهبندی مقالهها معیار تعریفشده وجود ندارد؟ نه ! فرض بر این است که اعضای آن کمیته همرشتههای شما هستند ، مثلا کمیته مرکب است از اعضایی که جامعهشناسی خواندهاند .
ولی واقعیت این است که در همین جامعهشناسی آنقدر موضوعات و رشتههای فرعی وجود دارد که هیچ کدام از ما نمیتوانیم ادعا کنیم که من هر چیزی که در این حوزه وجود دارد را میشناسم .
الان مطالعات جنسیت یک رشته سناخته شده در دنیاست و در ایران هم دانشگاه تربیت مدرس مقطع دکترای آن را دارد .
از طرفی اغلب کمیتهها را مردها تشکیل میدهند ، فکر میکنید چند درصد از آقایان اصلا در حوزه مطالعات جنسیت چیزی خواندهاند یا مقالهای نوشتهاند و اصلا با این رشته آشنا هستند؟ بنابراین وقتی اعضای چنین کمیتهای همه مرد هستند و از رشتههای جامعهشناسی سیاسی و دین و .
اما به حوزه مقاله شما تسلط کافی ندارند چقدر میتوانند بگویند این مقاله به درد میخورد یا نه؟ در کمیتههای منتخب برای ارتقا به مقام استادی علیالاصول باید کسانی از همان رشتهای بنشینند که شما در موردش مقاله نوشتهاید اما در عمل چنین چیزی وجود ندارد .
ما الان یک متخصص مطالعات جنسیت در ایران نداریم ، به همین سادگی ! حالا فضای فرهنگی را هم به آن اضافه کنید .
این فضا چگونه است؟ بسیاری از استادان دانشگاههای ما کسر شأن خود میدانند که بگویند ما در مورد یا در حوزه زنان کار میکنیم ، از نظر فرهنگی برایشان افت دارد ، چه زن باشند چه مرد .
اصولا کار و پژوهش و مقاله نوشتن در حوزه زنان از نظر اعضای هیات علمی ، اکثریت مردان و تعدادی از زنان ، افت است .
این تجربه شخص شماست یا .
؟ نه این تجربه کسانی است که من با آنها صحبت کردهام .
اگر میخواستم در مورد تجربه فردی خودم بنویسم کتاب کلا چیز دیگری میشد .
وقتی نگاه اینگونه است که برخی از رشتهها به درد میخورند و برخیشان نه ، این مشکلات پیش میآید .
فرقی نمیکند در مورد چه رشتهای حرف بزنیم .
شما فرض کنید استاد فیزیک هستید و مقالهای در فلسفه نوشتهاید که چاپ هم شده ، اعضای کمیته منتخب هم کسانی هستند که فیزیک خواندهاند و اصلا فکر میکنند فلسفه به درد نمیخورد و تسلطی هم بر آن ندارند .
این مقاله کجا باید نمره بیاورد؟ منتهی وقتی به زنان میرسیم موضوع حادتر میشود .
خیلی از زنان عضو هیات علمی قلبا دوست دارند در حوزه زنان و روی مساله هویت ، خشونت خانگی ، روابط خانوادگی و .
کار کنند اما چون میدانند وقتی این مقاله چاپ شود و به دست کمیته برسد احتمالا پایینترین حد نمره را میآورد این کار را نمیکنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رییس دانشگاه الزهرا
اعتماد
1397/07/28

با خودشان میگویند من که دارم وقت میگذارم ، پس مقاله را در حوزهای بنویسم که امتیاز داشته باشد .
یعنی این اتفاق آنقدر آشکارا رخ میدهد که حتی در قصد یک استاد زن برای تعیین موضوع مقاله هم تاثیر میگذارد؟ بله ، بله .
برای همین این پیچیدگی وجود دارد که منِ استاد اگر حوزه مورد علاقهام زنان باشد ، جو فرهنگی دانشکدهها به من بابت کارهای علمیام امتیازی نمیدهد .
در بهترین حالت من یک اکتیویست هستم و حتی گاهی به شما نشان میدهند که از نظرشان شما پژوهشگر ، اندیشمند یا معلم نیستید .
برای همین در کمیتههای منتخب به افرادی نیاز داریم که به حوزههای مورد نظر مسلط باشند یا دستکم نگرش منفی به آن نداشته باشند و مثلا این قضاوت منفی را در ذهن نداشته باشند که : اینکه مدام در حوزه زنان کار میکند ! در جریان این پژوهش کسی که حتی در رشته فنی استاد تمام شده و مثلا مقالهاش در حوزه کامپیوتر بوده میگفت که چون من زن بودم پروندهام به جای اینکه مثل بقیه شش ماه در کمیته بماند ، سه سال ماند .
یعنی به صرف زن بودن این آدم ، جو فرهنگی حتی بر روی رعایت نوبت پرونده او هم تاثیر میگذارد .
ضمن اینکه تعدادی از زنان که در رشتههای فنی استاد شده بودند صراحتا از تبعیضهایی که کمیته در دادن امتیازها قایل شده بودند برای من گفتهاند و تعدادی از آنها را نوشتهام .
اما وقتی به حوزه علوم انسانی میآییم همه اینها پررنگتر میشود .
ببینید مقاله فیزیک را نمیتوانند خیلی کاری کنند اما در رشتههایی مثل روانشناسی ، مردمشناسی ، اقتصاد و .
این قضایا پررنگتر میشود .
اعضای این کمیتهها را چه کسی مشخص میکند؟ رییس دانشکده .
و چرا اعضای کمیتهها را اغلب مردان تشکیل میدهند؟ برای اینکه رییس دانشکده هم اغلب مرد است ، به همین سادگی .
رییس دانشکده با مردها راحتتر از زنان کار میکند و این موضوع همه جا هست .
یعنی فقط حرف دانشگاه نیست ، در تمام وزارتخانهها مردان با هم راحتتر کار میکنند چون وقتی مردان دور هم هستند راحتتر میتوانند بگویند و بخندند .
اتفاقا میخواستم دانشگاه را مستثنی کنم چون دست کم تصوری که در مورد جایگاه دانشگاه هست تصور متفاوتی از وزارتخانهها و ادارههاست .
مردها در فضای مردانه همهجا راحتتر هستند .
وقتی یک زن وارد آن فضا میشود برنامه همیشگیشان را به هم میریزد .
قطعا در دانشگاه بیشتر رعایت میکنند اما یادتان نرود مگر این روسای دانشکدهها از کجا آمدهاند؟ از کره مریخ که نیامدهاند ! قطعا از همان اعضای هیات علمی هستند و بچههایی که با این فرهنگ بزرگ شدهاند .
چرا فکر میکنیم اگر کسی عضو هیات علمی شده حتما با بقیه فرق دارد؟ واقعا فرقی ندارند .
در کتاب و در بحث دشواری تجمیع امتیازهای مثبت برای رسیدن زنان به رتبه استادی ، به چنین موضوعی اشاره کرده بودید یعنی تاثیر شبکههای غیررسمی مردان .
بله دقیقا به همان موضوع اشاره دارد .
خب اینجاست که بحث قوانین وسط میآید چون قوانین هستند که میتوانند کمی نقش امتیازهای غیررسمی مردان را کمتر کنند .
وقتی قوانین را مینویسند مثلا ذکر میشود که کمیته منتخب متشکل از هفت نفر از اعضای هیات علمی دانشکده است که حداقل به رتبه دانشیاری رسیده باشند .
البته اگر دانشیار به تعداد کافی نباشد میتوانند از استادیاران هم انتخاب کنند .
حالا اینکه یک استادیار در جلسهای بنشیند که قرار است پرونده ارتقای یک نفر را به استاد تمامی ارزیابی کند خودش خیلی مساله است اما خب در برخی دانشگاهها ، به خصوص آنها که تازه تشکیل شدهاند دانشیار به اندازه کافی ندارند .
به هر حال در قانون گفته شده هفت نفر با رتبه علمی دانشیاری ، دیگر نگفتهاند که زن باشد یا مرد و البته لزومی هم ندارد که این را ذکر کند ، اگر آن رییس دانشکده به این فکر کند که در دانشکده من 5 زن هست و 45 آقا ، من از بین زنان هم یک نفر را انتخاب کنم .
این دیگر نظر رییس دانشکده است و رییس دانشکده کسانی را انتخاب میکند که با خودش جور هستند .
در کشورهای دیگر وقتی دیدند در دانشکدهها این اتفاق میافتد که انتخابها به سمت مردان میرود ، آمدند قانون فرصتهای برابر را چاپ کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رییس دانشگاه الزهرا
اعتماد
1397/07/28

بنابراین در آنجا وقتی شما به عضویت کمیته انتخاب نشوید ، چون قانون میگوید که باید فرصتهای برابر وجود داشته باشد میتوانید اعتراض کنید اما اینجا جای اعتراضی نیست چون قانون میگوید هفت نفر به انتخاب رییس دانشکده و تایید رییس دانشگاه ، تمام شد و رفت ! اینجا ما قانون فرصتهای برابر نداریم بنابراین از نظر قانونی به رییس دانشکده هم ایرادی وارد نیست .
اما این هم تمام مساله نیست .
مثلا برای اینکه در دانشگاهها به پژوهش اهمیت بیشتری بدهند و استادان را به نوشتن مقاله تشویق کنند ، در امتیازدهی به پژوهش ، آموزش و اجرا ، امتیازدهی را به نفع پژوهش تغییر دادهاند .
بنابراین اگر استادی کار پژوهشی بکند و به خصوص اگر با کار پژوهشیاش منابع مالی را به سمت دانشگاه بیاورد امتیاز بیشتری میگیرد .
حالا فکر کنید که این منابع مالی از کجا میآید؟ مثلا من در دانشکده پزشکی یک کار پژوهشی میکنم و پولش را وزارت بهداشت میدهد ، این برای من امتیاز بیشتری خواهد داشت اما ما میدانیم که در این کشور دسترسی به این منابع با رابطه است و نه ضابطه .
یعنی اینطور نیست که وزارت بهداشت میخواهد یک طرح بدهد آن را به رقابت همگانی بگذارد و هر کسی که مایل است پروپوزال بدهد و بعد این طرحها بدون نام تهیهکننده آن بررسی و بهترینش انتخاب شود .
اینجا اگر شما در وزارت بهداشت کسی را بشناسید میتوانید پروژه را بگیرید .
وقتی میگویم وزارت بهداشت منظورم فقط یک نمونه است به جایش بگذارید وزارت نفت ، وزارت نیرو و .
همه چیز به این بستگی دارد که کی چه کسی را میشناسد تا بر مبنای آن بتوانید پول را به دانشگاه بیاورید .
خیلی وقتها این اتفاق از طریق دانشجوها میافتد .
مثلا استادی 20 سال یا 30 سال است که در دانشگاه است و دانشجویانش مدیرکل و معاون وزیر و وزیرند و حالا به احترام اینکه ایشان استادشان بوده به او طرح پژوهشی یا حتی پست میدهند .
بنابراین وقتی به پژوهش وزن بیشتری میدهید به خصوص وقتی که بتواند منابع مالی جذب کند ، من به عنوان یک زن ته خط قرار میگیرم چون آقایان هستند که هم را میشناسند و به هم امتیاز میدهند .
به ندرت پیش میآید که زنان از این روابط منجر به جذب گرنت و پول برای دانشگاه برخوردار باشند .
میگویید پژوهش امتیاز بیشتری دارد و من نمیتوانم از آن محل گرنت بیاورم ، پس باید با منابع دانشگاه که امتیاز گزینه قبلی را ندارد این کار را انجام دهم ، به فرض اینکه این کار را کردم ، به هر حال امتیاز من کمتر از بقیه است .
حالا یک گزینه دیگر هم به این حوزه اضافه کردهاید .
اگر اعتباری که میآورید امتیاز بینالمللی باشد امتیازتان خیلی بیشتر است .
اعتبار بینالمللی شامل چه میشود؟ از آژانسهای سازمان ملل بودجه بگیرید یا بانک جهانی و IMF (صندوق بینالمللی پول) .
خب در جایی که من به آن آژانسها دسترسی ندارم و امکان دسترسیام محدود است شانس را مردان بیشتر دارند .
چرا من دسترسی محدود دارم؟ خیلی ساده ، چون سفرهای شرکت در کنفرانسهای خارجی و فرصتهای مطالعاتی برای مردان بیشتر از زنان است .
طبق قوانین زن اگر بخواهد یک سال یعنی یک یا دو ترم برای فرصت مطالعاتی برود به شوهر و بچههایش هزینهای پرداخت نمیکنند .
اگر من بخواهم بروم خرجم را دانشگاه میدهد اما خرج شوهر و بچههایم را باید خودم بدهم .
در صورتی که اگر آقایان بخواهند بروند غیر از خرج خودشان خرج دو بچه هم به آنها داده میشود .
حالا به نظرتان مردان فرصت بیشتری برای رفتن به فرصت مطالعاتی دارند یا منِ زن؟ به فرض اینکه شوهر من حاضر شود یک سال کارش را ول کند و با من بیاید ، به فرض اینکه بچههایم در شرایطی باشند که با م.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/07/28
> فرزانه اسکندریان«بررسی آمار جست وجوی کاربران گوگل در کلیدواژه «مهاجرت» نشان می دهد که در یک سال اخیر ، از اوایل آگوست 2017 (مرداد 96) تا آگوست 2018 (مرداد 98) میزان جست وجوی کلیدواژه «مهاجرت» در ایران افزایش قابل توجهی داشته است .
> فرزانه اسکندریان«بررسی آمار جست وجوی کاربران گوگل در کلیدواژه «مهاجرت» نشان می دهد که در یک سال اخیر ، از اوایل آگوست 2017 (مرداد 96) تا آگوست 2018 (مرداد 98) میزان جست وجوی کلیدواژه «مهاجرت» در ایران افزایش قابل توجهی داشته است .
» علاوه بر این ، اخبار زیادی از مهاجرت نخبگان منتشر شده است از جمله اینکه «سالانه 150 هزار نخبه از کشور خارج می شوند» ، «ایران سالانه 150 هزار میلیارد دلار از خروج نخبگان زیان می دهد» ، «طبق آمار صندوق بین المللی پول [IMF] در سال 2009 ، ایران از نظر فرار مغز ها در بین 91 کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده است و سالانه تا 180 هزار نفر با تحصیلات عالیه از ایران مهاجرت می کنند .
» ، «بیش از 40 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکارند» و «20 هزار دکتر بیکار داریم» «هر نخبه مهاجر یک میلیون دلار به کشور میزبان می برد» البته این اخبار ناقدان جدی هم داشته است که با وجود پذیرش روند رشد مهاجرت در ایران در سال های اخیر ، اما این آمار و ارقام را تأیید نمی کنند .
«سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از جمله مسئولانی است که این آمار را «دروغ بزرگ» می خواند و برای مدعیانی که «رتبه نخست خروج مغزها» را به ایران نسبت داده اند ، در صورت اثبات ادعا و ارائه سند از مبادی معتبر قانونی بین المللی ، مبلغ یک میلیارد ریال معادل صد میلیون تومان جایزه در نظر گرفته است ! این خبر انگیزه ای برای ما شد تا موضوع «مهاجرت نخبگان و علل و راهکارهای مهار آن» را با دکتر موسی اکرمی به بحث بگذاریم .
اکرمی ، استادتمام فلسفه علم واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است که در زمینه فلسفه ، فیزیک و فلسفه سیاسی هم پژوهش های قابل تأملی دارد .
او در این گفت وگو ضمن ابراز نگرانی از افزایش «خواست مهاجرت» در میان شهروندان از جمله نخبگان ، پیشنهادهایی را برای مهار و معکوس کردن این روند ، با ما در میان گذاشت .
اخیراً اخبار ضد و نقیض بسیاری درباره مهاجرت نخبگان منتشر شد .
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اعلام کرده بود در سال 2017 حدود 20 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه های ایرانی در خارج از کشور زندگی می کنند ، که در مقایسه با دیگر کشورها آمار قابل توجهی است .
به نظر شما ، خاستگاه این حرکت از کجا نشأت می گیرد؟از اوایل دهه شصت ما با موجی از مهاجرت تحصیلکرده ها روبه رو بودیم که دلیل عمده آن هم تغییر و تحولات سیاسی بود که در جامعه رخ داد .
قاعدتاً وقتی افت و خیزهای سیاسی در جامعه زیاد می شود «افق آینده» برای افراد جامعه مبهم می شود و این امر ، یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت نخبگان می تواند باشد .
البته بخشی از مهاجرت نخبگان به دلیل ادامه تحصیل یا انجام تحقیقات علمی یا یافتن شغل نسبتاً بهتر است .
اما شاهد بودیم که برخی از افراد با وجود اینکه شرایط کار مناسب در محیط آکادمیک را داشتند ، باز ترجیح دادند در کشوری دیگر حتی در محیط غیرآکادمیک کار کنند .
یکی از دلایل چنین انتخاب هایی ، این است که نخبگان به دنبال معیارهای دیگری چون «آرامش در زندگی» یا «آینده ای پیش بینی پذیر» برای خود و فرزندانشان هستند و می بینند در داخل کشور برای رسیدن به آن با چالش هایی مواجهند .
بنابراین ترجیح می دهند در جای دیگری خواسته خود را جست وجو کنند .
برخی تحلیلگران بر این باورند که خروج نخبگان از کشور باعث می شود آنان «انتزاعی اندیش» شوند؛ چرا که در شرایطی قرار می گیرند که با وضعیت بالفعل جامعه ما فاصله دارد و به همین دلیل ، بیشتر به موضوعات و مباحثی می پردازند که دغدغه مردم داخل کشور نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/07/28

از این رو ، کم کم جایگاه مرجعیت شان را به عنوان «نخبگان اجتماعی فکری جامعه» از دست می دهند .
آیا شما هم از نخبگان خارج از کشور چنین تحلیلی دارید؟بله ، نکته درستی است؛ بویژه کسانی که در حوزه علوم انسانی ، هنر و ادبیات کار می کنند ، با جدا شدن از کشور پیوند نزدیک خود را با مسائل جامعه و مردم از دست می دهند و با گذر زمان پیوندشان با کشور سست تر می شود .
این نکته حتی درباره کسانی که دغدغه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی هم دارند صادق است .
آنان از کشور خود به عنوان خاستگاه موضوع فعالیت یا مسأله خاصی که باید به آن بپردازند دور می شوند .
زمانی که فرد ارتباطش را با عناصری که موضوع تفکر یا کنشگری او هستند ، از دست بدهد ، اطلاع و احساس و ادراک و تأثیرگذاری اش غیرمستقیم خواهد شد .
به یک تعبیر ، او به فرزندی می ماند که بندنافش از پیکر مام وطن گسسته شده باشد و دیگر نمی تواند از جامعه خود تغذیه کند .
بنابراین تحلیل های او نیز دیگر واقعی نخواهد بود ، دیگر نمی تواند واقع بینی لازم را به عنوان کنشگر سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و مدنی یا به عنوان هنرمند داشته باشد .
از این رو ، اغلب اطلاعات و تحلیل نخبگانی که به خارج از کشور مهاجرت می کنند در رابطه با مسائل ایران نادقیق یا به قول شما «انتزاعی» است و چندان نسبتی با مسائل و دغدغه های جامعه کنونی ما ندارد .
آیا پیوند «سرمایه انسانی» با «سرمایه اقتصادی» می تواند از افزایش روند مهاجرت در کشور و در نتیجه از «سیالیت سرمایه انسانی» جلوگیری کند؟ منظورم از «سیالیت سرمایه انسانی» این است که نخبگان خود را متعلق به یک مکان نمی دانند و هرجا که شرایط شغلی و زندگی بهتری برایشان فراهم باشد به آنجا مهاجرت می کنند؛ چه پیشنهادی دارید که چنین اتفاقی نیفتد؟چندین دهه است که این اتفاق در سطح جهان به عللی مانند تحقق گونه ای از دهکده جهانی و وجود امکانات بهتر در جاهای دیگر رخ داده است .
انسان سعی می کند جایی زندگی کند که شرایط زیست بهتری داشته باشد .
پارامترهای تشکیل دهنده «زندگی خوب» فقط پارامترهای اقتصادی نیستند .
انسان نیازهای گوناگون فرهنگی ، اجتماعی ، هنری و بالاتر از همه عاطفی دارد .
هم دولت ها و هم خود شهروندان در کوشش برای جلوگیری از مهاجرت باید به نیاز عاطفی بهای بسیار بدهند .
انسان به پیوند با بستگان ، نزدیکان ، دوستان و همچنین محیطی که در آن بزرگ شده نیاز دارد .
سخن گفتن به زبان مادری نیز از جمله عناصر تأثیرگذار و مهم اجتماعی برای زندگی خوب است .
پس اگر فردی قصد مهاجرت می کند تا در شرایط سیاسی و اجتماعی بهتری زندگی کند ، باز هم تمام خواسته های او ، مانند علاقه به فرهنگ ، تاریخ و موسیقی کشورش برآورده نخواهد شد .
در سال های گذشته ، شنیده و خوانده و دیده ایم که ایرانی های بسیاری در حالی که از زندگی اقتصادی و آرامش فکری قابل قبولی در خارج از کشور بهره می برده اند ، ولی همیشه نگاهی به عقب داشتند و منتظر بودند شرایطی فراهم شود تا در کشور خود زندگی کنند یا امکان رفت وآمد به کشور برایشان فراهم شود .
من تردید ندارم که اگر شرایط مساعد اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی حاکم شود ، آنها ترجیح می دهند در کشور خود زندگی کنند ، حتی اگر شرایط اقتصادی داخل تا حدی بدتر از خارج کشور باشد .
بنابراین ، سیاستگذاران موظفند شرایطی را ایجاد کنند تا «سیالیت منابع انسانی» به ضرر منافع ملی کشور و زیست فردی مردم نباشد .
باید میان تمام عوامل اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی پیوند ایجاد شود .
در شرایطی که امکان مهاجرت و جست وجوی «زندگی بهتر» در جاهای مناسب تر وجود دارد سیالیت تا حدی طبیعی است ، اما هنگامی که در شرایط ناپایداری هستیم ، سیالیت تبدیل به امواج سنگین و ویرانگری نه تنها برای فرد و جامعه مبدأ ، حتی برای جامعه مقصد می شود .
به نظر می رسد مهاجرت نخبگان با روند توسعه در یک کشور نسبت مستقیم دارد چنانکه فرار مغزها ، فرار سرمایه های مادی و معنوی را به همراه خواهد داشت که در این صورت مسیر توسعه را برای جامعه طولانی تر خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/07/28

حال پرسش ما این است که نظام آموزش عالی و به طور خاص دانشگاه ها چطور می توانند در این پروسه تأثیر مثبت داشته باشند و از روند مهاجرت نخبگان جلوگیری کنند؟دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بخشی از سامانه آموزشی و پرورشی اند و به خودی خود عامل اصلی حفظ نخبگان در کشور نیستند .
نخبگان به طور طبیعی ترجیح می دهند در کشور خود آموزش ببینند و پرورش بیابند و سپس کار کنند .
ولی زمانی که دست به تصمیم گیری می زنند محیط های مناسب تری را برای زندگی خود و فرزندان خود انتخاب می کنند .
فرهنگ در این بین چه نقش و جایگاهی دارد؟«فرهنگ» به معنای مثبت آن ، هوایی است که در آن نفس می کشیم و هرگاه دریغ یا آلوده شود سریعاً پی فضای مناسب می رویم .
بسیاری با وجود برخورداری از موقعیت مناسب اقتصادی ، خودآگاه یا ناخودآگاه فضای فرهنگی ناسالم را حس کرده اند و از ایران خارج شده اند تا از فضای فرهنگی برخوردار از حداقل معیارهای فرهنگی حاکم بر روابط میان انسان ها بهره مند شوند .
بنابراین فضای فرهنگی مناسب می تواند مانعی مؤثر در جلوگیری از روند رشد بی رویه مهاجرت باشد .
کارگزاران و سیاستگذاران چگونه می توانند «حس تعلق خاطر» را در نخبگان مهاجر ما زنده نگاه دارند و آنان را ترغیب به بازگشت و خدمت به جامعه کنند؟این بحث نه تنها شامل نخبگان بلکه شامل تمام ایرانیان دور از وطن می شود .
همه باید از شرایط بهینه برای زندگی برخوردار باشند .
ازاین رو ، لازم است ساختار سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی کشور به گونه ای باشد که در همه سطوح تعهد به تحقق شعارها و آرمان های انسانی انقلابی که صورت گرفت عملی شود .
کسانی که مسئولیت سنگین اداره کشور در سه قوه را به دوش دارند باید در نهادینه شدن روابط دموکراتیک ، قانون گرایی ، رفع تبعیض ، مبارزه با فساد و ویژه خواری ، برابری در برابر قانون و تصدی مشاغل در چارچوب شایسته سالاری بکوشند .
متأسفانه ، کشور دچار التهابات بسیاری شده است و این می تواند انگیزه ها را برای مهاجرت در همه سطوح جامعه بویژه در نخبگان بالا ببرد .
از این رو ، باید همچون کاری که شما در روزنامه ایران می کنید دلایل و انگیزه های مهاجرت را بررسی و آسیب شناسی کنیم تا ببینیم از کدام اهداف و آرمان هایمان فاصله گرفته ایم و چه خواست های اجتماعی را نامحقق گذاشته ایم که این روزها دوباره بحث خروج نخبگان پررنگ شده است .
گاهی امر مهاجرت چنان در یک جامعه برجسته و پررنگ می شود که حتی به عموم مردم هم سرایت می کند و آنان هم در جست وجوی راهی برای خارج شدن از شرایط موجود می گردند .
این مسأله بسیار دردناک است .
ما امیدواریم کشور پاینده و سرفراز بماند و در دستیابی به شرایط بهینه زیست فردی و اجتماعی در سطح جهان بدرخشد چنانکه هر شهروندی از زندگی در این جامعه احساس افتخار کند .
پیشنهاد شما برای کند کردن روند مهاجرت در جوامع چیست؟اگر ساختار «دموکراتیک» و «قانون گرایی» و «مبارزه با فساد» و «شایسته سالاری» به طور جدی در تمام وجوه زندگی اجتماعی حاکم شود ، بی شک روند مهاجرت معکوس خواهد شد .
در جوامعی که نهادهای انتخابی و دموکراتیک و حقوق شهروندی ضعیف اند و افراد چندان حق دخالت در سرنوشت خود و بیان عقاید در فضای مدارا و عقلانیت را ندارند ، افراد آن جامعه بیشتر به مهاجرت فکر خواهند کرد .
جامعه ای متعادل است که مواجهه مسئولان با همه افراد ، با هر اندیشه و جایگاه اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی یکسان باشد .
اگر این شرایط فراهم شود ، همه مردم احساس تعلق خاطر به کشورشان خواهند کرد و نسبت به کشور ادای دین می کنند و برای سرافرازی و توسعه آن حتی حاضر به فداکاری هستند؛ نخبگان نیز ترجیح می دهند در کشورشان بمانند و خدمت به بشریت به معنای عام را در همان زادبوم خود انجام دهند .
نخبگان در وضعیت سیاسی فرهنگی اجتماعی اقتصادی مطلوب و پایدار از زندگی در کشورشان لذت خواهند برد و در وطنی چون ایران با دیرینه فرهنگی و تاریخی درخشان با افتخار زندگی خواهند کرد .
آیا روند مهاجرت در کشور به حدی رسیده است که شما را به عنوان یک فرد آکادمیک ، نگران کرده باشد؟بله .
متأسفانه به این نقطه یا آستانه رسیده ایم .
سال ها است که این حرکت یک سویه شیب نگران کننده ای یافته است .
برخی از مسئولان با بی مسئولیتی عجیب این مهاجرت را «فرار مغزها» نمی دانند و به یکسویگی آن توجه ندارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/07/28

بیشتر تحصیلکردگان یا نخبگان به کشور برنمی گردند .
در موارد اندک شماری که نخبگانی به کشور برمی گردند دیر یا زود پشیمان شده ، کشور را دوباره ترک می کنند .
آنان با جاذبه اندک و دافعه بسیار از سوی نهادهای ذیربط روبه رو می شوند .
من نیز به عنوان یک شهروند به آینده کشورم می اندیشم و نگران مسأله مهاجرت نخبگان و حتی مهاجرت قلبی و احساسی کسانی هستم که نمی توانند به طور فیزیکی از کشور بروند .
همه دلسوزان باید بکوشند تا اراده جدی برای ایجاد شرایط بهینه پدید آید و کشور از وضعیت پرالتهاب کنونی و فضای گریز و افق ناروشن آینده خارج شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
ابتکار
1397/07/28
> ایمیدرو در اولین کنفرانس بین المللی مدیریت دانش با رویکرد توسعه KM4D تندیس برنز دریافت کرد.
> ایمیدرو در اولین کنفرانس بین المللی مدیریت دانش با رویکرد توسعه KM4D تندیس برنز دریافت کرد .
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) ، در اولین کنفرانس بین المللی مدیریت دانش با رویکرد توسعه KM4Dمحمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات تندیس برنز مدیریت دانش ایمیدرو را به غلامرضا ملاطاهری مدیرآموزش ، پژوهش و فناوری ایمیدرو اهدا کرد .
انجمن مدیریت ایران با توجه به نقش مرجعیت علمی خود و جهت ترویج ، اشاعه و توسعه کارکردهای مدیریت دانش ، با همکاری انجمن مدیریت دانش اتریش جایزه مدیریت دانش را هم زمان با برگزاری کنفرانس بین المللی مدیریت دانش با رویکرد توسعه (KM4D) برگزارکرد .
این کنفرانس برای نخستین بار در ایران و با همکاری انجمن مدیریت ایران و انجمن مدیریت دانش اتریش و شرکای بین المللی مدیریت دانش در دانشگاه خاتم برگزار شد .
در پایان نیز وزیر ارتباطات به برگزیدگان جایزه مدیریت دانش تندیس اهدا کرد .
شناسایی سازمان های دانشی ، ایجاد فضای ارتباطی میان سازمان های دانشی ، تشویق سازمان های دانشی در راستای توسعه ، ایجاد فضای هم افزایی در کشور در جهت رشد و توسعه اقتصادی و توسعه پایدار وهمچنین شناسایی مزیت های برتر سازمان ها و ایجاد پایگاه دانشی در کشور از جمله اهداف برگزاری این کنفرانس است .
در میان اعضای هیات علمی این کنفرانس اسامی اساتید بین المللی همچون آندریاس برندنر Andreas Brandner ، رئیس انجمن مدیریت دانش اتریش ، سارا کامینگsarah Cummings ، رئیس انجمن مدیریت دانش هلند و پاول کراس Pave Kraus رئیس انجمن مدیریت دانش سوئیس به چشم می خورد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
جهان صنعت
1397/07/28
> صفحه صنعت و معدن : ایسنا معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزیر صنعت از انعقاد تفاهمنامه توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار با وزارت علوم خبر داد و گفت : طرح فوق به منظور ارتباط موثر دانشگاه و نیروی انسانی دانش محور با بنگاه های تولیدی و صنعتی تدوین شده و در راستای انجام تحقیقات تقاضامحور مورد حمایت وزارت صنعت ، معدن و تجارت قرار گرفته است.
> صفحه صنعت و معدن : ایسنا معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزیر صنعت از انعقاد تفاهمنامه توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار با وزارت علوم خبر داد و گفت : طرح فوق به منظور ارتباط موثر دانشگاه و نیروی انسانی دانش محور با بنگاه های تولیدی و صنعتی تدوین شده و در راستای انجام تحقیقات تقاضامحور مورد حمایت وزارت صنعت ، معدن و تجارت قرار گرفته است .
برات قبادیان به وجود یک میلیون و 200 هزار دانشجوی ارشد و دکتری و به تبع آن همین تعداد پایان نامه اشاره کرد و توضیح داد : در کشور 98 هزار بنگاه صنعتی و تولیدی وجود دارد که باید در تدوین پایان نامه ها به راه حل مشکلات علمی و فنی این بنگاه ها بپردازیم .
وی از انعقاد تفاهمنامه ای برای توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار با وزارت علوم خبر داد و تشریح کرد : طرف عرضه در این طرح منابع انسانی دانش محور و طرف دیگر 98 هزار بنگاه صنعتی و تولیدی هستند که باید مشکلات آنها فهرست بندی شده و پایان نامه ها بر اساس مسائل این بنگاه ها تعریف شود .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
روزنامه همشهری
1397/07/26
> حضرت آیت الله خامنه ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز گذشته در دیدار با بیش از 2هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی ، تلاش و فعالیت ده ها هزار نخبه در سراسر ایران را ترسیم کننده تصویری امیدبخش و واقعی از کشور خواندند و با اشاره به نقش و تأثیرگذاری نخبگان جوان در برنامه ریزی صحیح برای آینده ، پیشرفت علمی ایران و جلو بردن مرزهای دانش بشری ، «تعامل متقابل ، دوجانبه و جدی تر نخبگان و نظام ، مراقبت هوشمندانه و استفاده صحیح از گنجینه نیروی انسانی نخبه و تقویت هویت ملی و آرمانخواهی در مجموعه نخبگان کشور» را ضروری خواندند و تأکید کردند : تصویرسازی غلط و منفی و ناامید کننده از اوضاع ایران مهم ترین دستور کار امروز دشمن است اما به فضل الهی تصویر واقعی کشور درمجموع ، نقطه مقابل تصویرسازی نظام سلطه است.
> حضرت آیت الله خامنه ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز گذشته در دیدار با بیش از 2هزار نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی ، تلاش و فعالیت ده ها هزار نخبه در سراسر ایران را ترسیم کننده تصویری امیدبخش و واقعی از کشور خواندند و با اشاره به نقش و تأثیرگذاری نخبگان جوان در برنامه ریزی صحیح برای آینده ، پیشرفت علمی ایران و جلو بردن مرزهای دانش بشری ، «تعامل متقابل ، دوجانبه و جدی تر نخبگان و نظام ، مراقبت هوشمندانه و استفاده صحیح از گنجینه نیروی انسانی نخبه و تقویت هویت ملی و آرمانخواهی در مجموعه نخبگان کشور» را ضروری خواندند و تأکید کردند : تصویرسازی غلط و منفی و ناامید کننده از اوضاع ایران مهم ترین دستور کار امروز دشمن است اما به فضل الهی تصویر واقعی کشور درمجموع ، نقطه مقابل تصویرسازی نظام سلطه است .
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود ، دیدار با نخبگان جوان را امیدبخش و شادی آفرین خواندند و با اشاره به سخنان تعدادی از جوانان نخبه گفتند : این مطالب عمدتا بسیار متین و متقن و کاملا مورد تأیید بنده بود و مسئولان محترم باید با جدیت آنها را پیگیری کنند .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری ، حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تأثیرگذاری ملی و فراملی نخبگان از زوایای مختلف افزودند : وجود ده ها هزار نخبه ، از یک منظر ، نشانگر «تصویر صحیح و واقعی از کشور» و مایه خرسندی و احساس امید است ، ضمن آنکه با بهره مندی از نخبگان قطعاً چارچوب های برنامه ریزی برای مسائل کشور باید ارتقا یابد و از دیدگاه های آنان استفاده شود .
ایشان خاطرنشان کردند : از نظرات نخبگان جوان ، فعال ، دلسوز و بانشاط و پای کار در بخش های مختلف ازجمله نفت ، استفاده و برای تبدیل اقتصاد نفتی به اقتصاد مستقل و دانش پایه و اقتصاد مقاومتی ، برنامه ریزی شود .
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأثیر نخبگان در «پیشرفت علمی کشور» گفتند : بهره گیری صحیح و مناسب از دانش و توانایی های نخبگان موجب پیشرفت علم در کشور و در نتیجه رسیدن به موضع عزت و اقتدار و کاهش آسیب پذیری ها خواهد شد .
شکستن مرزهای جهانی دانش حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند : اگر از لحاظ علمی پیشرفت کنیم ، تهدید دشمنان تمدنی و سیاسی و اقتصادی ما دائمی نخواهد بود و کاهش خواهد یافت .
ایشان یکی دیگر از عرصه های تأثیرگذاری نخبگان کشور را «ایفای نقش در شکستن مرزهای جهانی دانش» دانستند و افزودند : در قرون اخیر ، سهم ما در جلو بردن مرزهای دانش بسیار کم بوده است و باید با استفاده از ظرفیت بالای نخبگان جوان کشور ، مرزهای اکتشاف و دانش جهانی را توسعه دهیم .
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند : جوانان باید با مطالعه تاریخ ، از دوران تلخ 200ساله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی که به دلیل بی اعتنایی به استعدادها و نخبگان ، کشور دچار عقب ماندگی شد ، مطلع شوند و قدر دوران کنونی را بدانند .
ایشان با تأکید بر اینکه در دوران قاجار و پهلوی ، ایران یکی از عقب مانده ترین کشورها از لحاظ دانش روز بود ، افزودند : درحالی که جمعیت ایران حدود یک درصد جمعیت جهان است ، سهم ما در تولید علم در دوران پهلوی ، یک دهم درصد بود اما اکنون سهم ایران در تولید علم در دنیا به حدود 2درصد رسیده است که به این حد نیز نباید قانع بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
روزنامه همشهری
1397/07/26

رهبر انقلاب اسلامی به یک نمونه دیگر از بی اعتنایی به علم و دانش در دوران پهلوی اشاره کردند و گفتند : از زمان تأسیس دانشگاه تهران به عنوان نخستین دانشگاه کشور در سال1313 تا سال1357 که 44سال می شود ، تعداد دانشجویان کل کشور ، 150هزار نفر بود اما اکنون که 40سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد ، تعداد دانشجویان کشور بیش از 4میلیون نفر است .
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه چنین مقایسه هایی ، تفاوت 2 حکومت و 2 نظام را به روشنی نشان می دهد ، خاطرنشان کردند : علت عمده عقب ماندگی علمی و اخلاقی و سیاسی کشور در آن دوران تاریک ، وجود حکمرانان بی کفایت ، دنیاطلب ، وابسته و بی عرضه بود که در مقابل ملت تکبر می فروختند و به فکر مصالح آنان نبودند اما در مقابل بیگانه تا کمر خم می شدند .
ایشان تأکید کردند : همه ما باید به دلیل رهایی از آن دوران تلخ و پیشرفت های کنونی ، سپاسگزار نظام جمهوری اسلامی و امام بزرگوار باشیم .
توصیه هایی به نخبگان رهبر انقلاب اسلامی سپس چند توصیه درخصوص نخبگان بیان کردند .
نخستین توصیه ایشان «لزوم تعامل دوجانبه میان نخبگان و نظام مدیریت کشور» بود که در این زمینه گفتند : از یک طرف مسئولان باید جدی تر به دنبال تعامل با نخبگان و ارائه خدمات و رفع موانع کار آنان باشند و از طرف دیگر نخبگان نیز باید همه ظرفیت های خود را در اختیار پیشرفت کشور قرار دهند .
حضرت آیت الله خامنه ای منابع انسانی خوب و نخبه متحرک و پیش رونده را یک گنجینه و ثروت عظیم خواندند و تأکید کردند : این ثروت همانند هر گنجینه دیگری در معرض طمع و چپاول نظام سلطه است تا ضمن آنکه از این ثروت برای خود بهره می برد ، درخصوص علم و فناوری یعنی داشته های ثروت آفرین و قدرت آفرین نیز انحصار ایجاد کند .
ایشان «حذف فیزیکی نخبگان» را یکی از روش های نظام سلطه برای خارج کردن این گنجینه از چنگ ملت ها برشمردند و با اشاره به ترور دانشمندان هسته ای کشور گفتند : علاوه بر حذف فیزیکی ، «امحای فرهنگی و یا مشغول کردن نخبگان به امور دیگر» ، از دیگر روش های نظام سلطه برای گرفتن این ثروت عظیم کشور است ، بنابراین مسئولان و نخبگان باید هوشیار و مراقب باشند .
حضرت آیت الله خامنه ای ، راه مقابله با فریب های نظام سلطه برای مجموعه نخبگی کشور را «تقویت هویت ملی و آرمانخواهی در میان نخبگان» دانستند و خاطرنشان کردند : جوان نخبه ما باید به ایرانی و مسلمان بودن ، هویت ملی ، آرمان ها و تاریخ بسیار شرافتمندانه خود افتخار کند .
ایشان تأکید کردند : یکی از برنامه های دشمن ، آرمان زدایی و هویت زدایی است که همه باید مراقب و متوجه این نقطه تهاجم باشند .
یکی دیگر از توصیه های رهبر انقلاب اسلامی به نخبگان ، «مراقبت برای غافل نشدن از مسئولیت های خود در قبال مردم و مسائل مهم کشور» بود .
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند : نخبه نباید در فضای تخصصی خود غرق شود و به مسائل جامعه همچون «استقلال ، عدالت ، پیشرفت و آسیب های اجتماعی» اعتنایی نداشته باشد .
ایشان خطاب به نخبگان تأکید کردند : اگر شما نخبگی را زیر پرچم «عدالتخواهی و استقلال و هویت ملی» انجام دهید ، قطعاً ارزش آن بیشتر خواهد بود .
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی ، سیاسی و امنیتی علیه ایران عزیز افزودند : یک نخبه نمی تواند به این جنگ بی تفاوت باشد .
دستور کار نخبگان رهبر انقلاب اسلامی با تشبیه جنگ تبلیغاتی و رسانه ای بسیار شدید دشمن به جنگ تحمیلی افزودند : امکانات تبلیغاتی ما مانند اوایل دفاع مقدس ، اندک است اما همانگونه که در آن نبرد پیروز شدیم ، به فضل الهی در این جنگ هم بدون تردید پیروز خواهیم شد .
ایشان «تصویرسازی غلط» را مهم ترین کار امروز دشمن برای اغوای افکار عمومی جهان و ایران برشمردند و خاطرنشان کردند : نخبه جوان ما باید در این رویارویی سنگین ، وظیفه خود را برای پیروزی و سرافرازی ایران انجام دهد .
حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان این دستور کار را برای نخبگان جوان ترسیم کردند : «تلاش علمی زیر پرچم عدالتخواهی ، انحصارشکنی ، ستم ستیزی و حساسیت و رسیدگی به مسائل و مشکلات مردم» .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
روزنامه همشهری
1397/07/26

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در بیان چند نکته درباره بنیاد نخبگان ، ضمن تشکر از زحمات بنیاد ، کار و تلاش شبانه روزی را به مسئولان آن ، توصیه مؤکد کردند و افزودند : در شناسایی ، جذب ، هدایت ، ساماندهی ، شنیدن سخن نخبگان و درمان کردن دردهای آنان شب و روز نشناسید .
«پرهیز از روزمرگی همراه با ابتکار دائم و نوسازی روش ها در بخشی که هدایت نخبگان را در بنیاد برعهده دارد» ، «برنامه ریزی دقیق و صحیح برای فعالیت های هویت بخش» ، «استفاده از دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه ها» ، «استفاده از شرکت های دانش بنیان و مراقبت درباره تنزل نیافتن ضوابط این شرکت ها» از دیگر توصیه های رهبر انقلاب به مسئولان بنیاد نخبگان بود .
ایشان همچنین استفاده از نخبگان در چیدمان مدیریت های میانی کشور را مهم خواندند و افزودند : ممکن است جوانان نخبه تجربه سطوح اول مدیریتی را نداشته باشند اما سطح مدیریت های میانی حتماً به جوانان نخبه نیاز دارد .
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان با رد تصوری که دانشگاه ها را در خدمت مسائل کشور نمی داند ، خاطرنشان کردند : در 4دهه اخیر جوانان دانشگاهی در صنایع مهم کشور نقش اول را داشته اند .
ایشان «هوا فضا» ، «علوم زیستی» ، «سدسازی» ، «صنعت دفاعی» ، «صنعت هسته ای در ابعاد گوناگون آن» ، «سلول های بنیادی» ، «زیست فناوری» و «ساخت داروهای نوترکیب» را از جمله عرصه ها و صنایعی برشمردند که دانشگاه ها در شکل گیری و پیشرفت آنها نقش ارزنده ای داشته اند .
رهبر انقلاب اسلامی در عین حال افزودند : البته در کار دانشگاه ها نقص های زیادی وجود دارد که باید رفع شود و نخبگان جوان نیز امروز برخی از آنها را بیان کردند .
حضرت آیت الله خامنه ای دانشگاه ها را به «اهتمام به پژوهش» در همه سطوح فراخواندند و افزودند : ارتباط متقابل و پرمنفعت دانشگاه با صنعت جدی تر گرفته شود .
رهبر انقلاب در همین زمینه خاطرنشان کردند : با گسترش ارتباط با صنعت و شناسایی نیازها به گونه ای عمل کنید که همانند برخی از کشورها ، هر پایان نامه دانشجویی یک حامی از بخش خصوصی یا دولتی داشته باشد .
نقشه جامع علمی کشور به روز شود «ضرورت به روزرسانی نقشه جامع علمی» پس از 9سال از تدوین آن و لحاظ کردن مسائل جدید در این نقشه ، نکته دیگر ایشان خطاب به مسئولان بود .
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با تأکید بر «ضرورت ارتباط علمی با کشورهایی که در مسیر رشد جهشی قرار دارند» ، افزودند : اینگونه کشورها عمدتاً در آسیا هستند ، بنابراین باید نگاهمان به شرق باشد نه به غرب ، ضمن اینکه نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن ، منت کشیدن و کوچک شدن فایده ای ندارد .
رهبر انقلاب با تأکید بر تعامل دانشگاه ها با دولت برای شناخت نیازها و اولویت ها ، از اقدام گروه های مختلف اساتید دانشگاهی و صاحب نظران ازجمله اساتید بسیجی در نوشتن نامه به مسئولان و ارائه راه حل مشکلات اقتصادی ابراز مسرت کردند و افزودند : نمی دانیم دولت چقدر به این راه حل ها عمل می کند اما احساس مسئولیت اساتید و همچنین نخبگان جوان و خوشفکر در قبال مشکلات کشور بسیار خرسند کننده است .
حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان بار دیگر به تلاش پرحجم دشمن برای تصویرسازی منفی از اوضاع ایران اشاره کردند و افزودند : نوسانات ارزی و مشکلات معیشتی وجود دارد اما در مجموع تصویر واقعی کشور ، به کوری چشم دشمنان ، عکس تصویری است که بیگانگان سلطه طلب از ایران عزیز ترسیم می کنند .
در پایان این دیدار ، نماز ظهر و عصر به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
تشکل دانشجویی
اعتماد
1397/07/26
> هفتهای که گذشت ، هفته دانشگاه بود و دانشجویان.
> هفتهای که گذشت ، هفته دانشگاه بود و دانشجویان .
رییسجمهور روز یکشنبه به دانشگاه تهران رفت و به مناسبت آغاز سال تحصیلی در جمع مسوولان سخنرانی کرد ، موضعگیریها و واکنشها به سخنان روحانی و همچنین برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی امسال در ادامه هفته تا همین دیروز ، از جمله موضوعات مهم خبری بود تا اینکه رهبری انقلاب نیز روز گذشته در دیدار با نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی به ایراد سخنرانی پرداختند .
اینها و البته شاید مهمتر از آن ، برخی اخبار و نارضایتیها که مدتی است از جانب دانشجویان به گوش میرسد ، انگیزهای شد برای بررسی موضوعات و مسائل دانشگاه .
موضوعاتی در گسترهای گسترده از همان بحث قدیمی آزادی فعالیتهای سیاسی و صنفی دانشجویان ، نحوه فعالیتهای تشکلهای دانشجویی ، مسائل مربوط به بازداشت تعدادی از دانشجویان و برخورد قضایی و صدور احکام بعضا سنگینی که این اواخر بیشتر به گوش میرسد و روند پولیسازی یا بهزعم برخی منتقدان رهاسازی دانشگاههای کشور که با وجود اعتراضات دانشجویان ، به شدت در حال پیشرفت بوده است .
موضوعی که البته لزوما مربوط به دانشگاه نبوده و کلیت نظام آموزشی اعم از دانشگاهها و مدارس را دربرمیگیرد و حال ، آنچنان که بانک جهانی از درصد افزایش تعداد دانشآموزان دوره متوسطه مدارس غیردولتی سراسر دنیا ، در سالهای 1998 تا 2017 گزارش کرده ، شیب مثبت این درصد در کشور ما ، شدیدترین شیب است و ظرف 19 سال ، به 15درصد رسیده است .
روندی که از زمان دولت آیتالله هاشمیرفسنجانی و بخصوص زیرنظر محمدعلی نجفی وزیر آموزش و پرورش وقت دنبال شد و تا امروز ادامه یافته است .
برای بررسی اینها سراغ محمدعلی کامفیروزی رفتیم .
یکی از فعالان دانشجویی پرکار سالهای گذشته و از معدود فعالان این حوزه که فضای دانشگاههای کشور را در ادوار مختلف ، از دانشگاه خاتمی تا احمدینژاد را از نزدیک لمس کرده و حالا چند سالی است دانشگاه روحانی را نیز به عنوان یک دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرمشناسی دانشگاه تهران تجربه میکند .
این فعال دانشجویی که پیش از این به نمایندگی از مدیران مسوول نشریات دانشجویی در کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه و شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم عضویت داشته ، حالا هم صاحب امتیاز ، مدیرمسوول و سردبیر نشریه دانشجویی داد است ، میگوید : البته که فضای حاکم بر دانشگاهها در دوران احمدینژاد به هیچ عنوان با اوضاع کنونی قابل مقایسه نیست و گشایشهایی در این فضا صورت گرفته اما به همان نسبت نیز نمیتوان اوضاع امروز را با سالهای خوب دانشگاه در دولت خاتمی مقایسه کرد و آنچه باید مدنظر قرار داد ، انتظاری است که در میان دانشگاهیان از هر دولت شکل گرفته و میگیرد .
برای ورود به بحث ، در صورت امکان تصویری عمومی از فضای حاکم بر دانشگاهها در دولتهای احمدینژاد و روحانی ارایه کنید؟ من ورودی سال 80 در مقطع کارشناسی و سال 90 در مقطع ارشد و سال 93 در مقطع دکتری در دانشگاه تهران هستم؛ یعنی کم و بیش مشاهدات مستقیمی از وضعیت دانشگاه در 5 دولت قبلی داشتم .
هرچند این مشاهدات و تجربیات در همه دورهها یکسان نبوده که خب به دلیل یکسان نبودن میزان فعالیت من در این دورههاست .
اما به هر حال برداشت شخصی من از مشاهده وضعیت فعالیتهای دانشجویی در هر 3 دوره ، این است که سالهای انتهایی دهه 70 و سالهای اولیه دهه 80 ، با ادوار دیگر فعالیت دانشجویی اصلا قابل مقایسه نیست .
میزان آزادیهای سیاسی اجتماعی و میزان مشارکت دانشگاه و دانشگاهیان در مسائل و اتفاقات روز و حجم تلاش دانشگاهیان برای اثرگذاری در آن سالها بینظیر بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
تشکل دانشجویی
اعتماد
1397/07/26

هرچند به هر حال از نیمه دوم دولت دوم آقای خاتمی ، برخورد با دانشجویان شدت گرفت و منازعات درونی در نهادهای دانشجویی بالا گرفت و از طرف دیگر اصلاحطلبان نتوانستند یا نخواستند برخی مطالبات اجتماعی را پاسخگو باشند و دانشجویان در پیگیری برخی مطالباتشان به بنبست خوردند و .
به نظرم ، همه اینها دست در دست هم داد و موجب ایجاد رکود و یأس در فضای دانشگاه شد .
در دولت آقای احمدینژاد اما وضعیت به کلی تغییر کرد؛ بسیاری از تشکلها و نشریات دانشجویی تعطیل و توقیف شدند .
پروندههایی برای دانشجویان در نهادهای انضباطی و قضایی تشکیل شد و بسیاری از دانشجویان ستارهدار اخراج شدند .
بسیاری از اساتید بازنشسته اجباری یا اخراج شدند و روند پولی شدن دانشگاهها که از دولت آقای خاتمی آغاز شده بود ، با شدت و حدّت بیشتری پی گرفته شد .
در کل برای فردی مثل من که از سال 85 دیگر به دانشگاه تهران نیامده بودم ، وقتی دوباره در سال 90 وارد دانشگاه شدم ، وضعیت شوکآور بود .
واقعا همه چیز عوض شده بود و حتی تقریبا فضایی برای فعالیت دانشجویی وجود نداشت .
شخصا به یاد دارم که چطور با معدود نهادهای دانشجویی منتقد برخورد میکردند؛ مثلا با یک نشریه دانشجویی بهخاطر اینکه مطلبی درباره خشونتهای پنهان خانگی منتشر کرده بود ، برخورد شد ، یا بر نشریات دانشجویی نظارت پیش از انتشار میشد؛ یعنی اصلا اجازه نمیدادند نشریه بدون تایید خودشان منتشر شود .
خیلی از انجمنها و کانونها تعطیل یا تعلیق شدند؛ فضایی کاملا امنیتی و راکد حاکم بود .
وضعیت به قدری وخیم بود که حتی بسیج دانشجویی هم علیه رییس دانشگاه بیانیه میداد و از فضای بسته و برخوردهای سلیقهای انتقاد میکرد .
در سال 92 وقتی آقای روحانی با آن شعارها رای آورد ، دانشجوها احساس کردند که فضای جدیدی برای فعالیت دانشجویی باز شده است .
اتفاقا پس از آغاز به کار دولت روحانی تا یک زمانی ، دولت اقدامات قابلتوجهی برای بازتر شدن فضای دانشگاه انجام داد؛ دهها تشکل دانشجویی مجوز گرفت .
دهها انجمن علمی و کانون فرهنگی تاسیس شد .
صدها نشریه دانشجویی فعال شدند و شوراهای صنفی مجددا آغاز به کار کردند .
برنامههای بسیاری در دانشگاهها برگزار شد .
اما به هر حال ، این فضا چندان ادامه نداشت .
ارزیابی شما از میزان آزادیهای سیاسی در دانشگاهها ، فعالیتهای تشکیلاتی و سیاسی یا صنفی دانشجویان و همچنین مشکلات پیشروی دانشگاهها و دانشجویان در دوران احمدینژاد و روحانی چگونه است؟ روشن است که در دولت آقای احمدینژاد ، نهتنها ارادهای برای بازتر شدن فضای دانشگاه وجود نداشت ، بلکه تعمدا میخواستند فضا بسته و بستهتر شود ، این واقعیت را که نمیتوان کتمان کرد .
اما در عین حال ، در دولت آقای روحانی هم جز در برخی مسائل موردی ، اراده کلانی برای صیانت از فضای بازی که در طول سالهای اول دولت یازدهم و البته با تلاش و همراهی دانشجویان ایجاد شد ، وجود ندارد .
ممکن است به مواردی از این کاستیها در دولت روحانی اشاره کنید؟ ببینید ، مثلا درست است که در این دولت منشور حقوق دانشجویی نوشته شد اما آیا ریزبهریز اجرا هم شد؟ اگر برگزاری اجتماعات حق دانشجو است ، پس چرا با همکاری وزارت اطلاعات یا برخی نهادهای درون دانشگاه ، برای دانشجویانی که در دیماه 96 و .
تجمع کردند ، پرونده تشکیل شد؟ اگر نظارت پیش از انتشار بر نشریات دانشجویی ممنوع است ، پس چرا هنوز در بسیاری دانشگاهها انجام میشود و دولت و وزارت علوم هم اقدامی جدی برای توقف آن ، انجام نمیدهد؟ اگر تاکید دولت بر تشکیل و تقویت نهادهای صنفی دانشجویی است ، پس چرا مقررات شوراهای صنفی را به گونهای اصلاح کردهاند که عملا امکان تشکیل و تاسیس شوراهای صنفی در بسیاری از دانشگاهها از بین برود؟ اگر قرار بر توسعه فعالیتهای فرهنگی در دانشگاه است ، پس چرا هنوز کانونهای فرهنگی مطالعاتی یا اصلا همین کانونهای موسیقی ، در اخذ مجوز یا انجام بدیهیترین فعالیتهایشان مشکلات عجیب و غریبی دارند؟ انتقادات دانشجویان به دولت و رییسجمهور بیدلیل نیست؛ با گفتاردرمانی و سخنرانی که مشکلات حل نمیشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
تشکل دانشجویی
اعتماد
1397/07/26

منِ دانشجو باور نمیکنم که از طرفی رییس دولت سخنرانی کند و از لزوم فضای آزاد و امن در دانشگاه بگوید و از طرف دیگر در وزارت اطلاعات همان دولت ، دانشجوها به بهانههای مختلف احضار شوند .
دانشجوها به خود آقای روحانی هم گفتهاند .
همین افطاری امسال آقای روحانی با دانشجویان ، چند نفر از دانشجوها مستقیما به آقای روحانی گفتند که وزارت اطلاعات دولت شما در تشکیل پرونده برای دانشجویان سهیم است اما متاسفانه ایشان در پاسخ ، از خود سلب مسوولیت میکند .
اتفاقا همین سخنرانی اخیر رییسجمهور در دانشگاه تهران هم چندان مورد استقبال دانشجویان قرار نگرفت و انتقادهایی مطرح شد .
بله ! امسال هم آقای روحانی همان باید و نبایدها را مجددا تکرار کرد و از امیددرمانی گفت .
اما این امیددرمانی ، درحالی که در همین چندماهه گذشته مجددا چند نفر داشجو احضار یا بازداشت شده یا بیش از 10 نشریه دانشجویی توقیف شده و با تشکلهای دانشجویی همچنان برخورد میشود ، چه فایدهای دارد؟ امیددرمانی برای دانشجویان در زندان ، برای روحاله مردانی ، برای خشایار دهقان ، برای نجمه واحدی ، برای رویا صغیری و امثال آنها چه دستاوردی خواهد داشت؟ ! با دروغدرمانی که نمیشود مشکلات کشور و دانشگاه را حل کرد .
شما ببینید در مراسم چند روز پیش ، حتی یک نفر از فعالان دانشجویی نتوانست جلوی رییسجمهور صحبت کند .
تعارف که نداریم ، این یعنی رییسجمهور حتی نمیخواهد حرفهای فعالان دانشجویی را بشنود و همچنان اصرار دارد با یکسری صحبتهای به ظاهر قشنگ و یک امیدواری واهی ، مملکت را بچرخاند .
امروز فعالان دانشجویی برای اجرای یک برنامه ساده دانشجویی یا یک برنامه موسیقی خیلی معمولی ، برای انتشار یک نشریه دانشجویی ، حتی گاهی برای برگزاری یک کارگاه یا محفل دانشجویی یا برگزاری یک برنامه ادبی ، دچار مشکلات متعددی هستند .
تازه اگر بتوانند از هفتخوان موافقت با برنامه و حمایت مالی و .
بگذرند ، باید تا روز اجرای برنامه دست به دعا باشند که جایی بیرون یا درون دانشگاه نامهای نزند یا تماسی نگیرد و برنامه لغو نشود .
اگر از این خوان هم عبور کردند ، همواره نگران این هستند که به خاطر این فعالیتها به زندگی و درس و شغل آنها لطمهای وارد نشود .
واقعا یک دانشجو با چه توجیه منطقی و عقلانی میتواند در این فضا فعالیت کند؟ در ماههای گذشته شاهد انتقاداتی از سوی دانشجویان نسبت به صدور بعضی احکام سنگین برای فعالان دانشجویی بودیم .
باتوجه به اینکه قوه قضاییه مستقل از دولتها عمل میکند و صدور این احکام نیز در حیطه اختیارات این قوه است ، به نظر شما دولت میتواند در این راستا تاثیرگذار باشد؟ باید ببینیم چه نهادهایی به عنوان ضابط دادگستری در تشکیل این پروندهها موثر بودهاند؟ خب نقش وزارت اطلاعات در این میان غیرقابل انکار است .
از آن طرف نقش وزارتخانههای علوم ، بهداشت و کشور در عدم مقاومت در مقابل افزایش برخوردها با دانشجویان انکارناپذیر است .
درمجموع نقش دولت در عدم ایستادگی در برابر افزایش برخوردها قابل کتمان نیست .
بالاخره در قانون اساسی ، تامین آزادیهای سیاسی و اجتماعی وظیفه دولت است .
اگر اینطور نیست پس چرا دولت این همه مخارج صرف برگزاری کنگره حقوق شهروندی و .
میکند؟ پس وظیفه دستیارهای حقوق شهروندی در دولت چیست؟ تعلل و کوتاهی دولت در صیانت از حریم دانشگاه و دفاع از آزادیهای سیاسی و اجتماعی و حقوق شهروندی دانشجویان مسالهای نیست که بتوان آن را انکار کرد .
البته این درست است که قوه قضاییه مستقل است ، اما به هر حال اینگونه هم نیست که قوا امکان اثرگذاری و تذکر و مراوده با یکدیگر را نداشته باشند .
به هر حال وقتی یک دانشجو ماهها در زندان است ، از رییسجمهور انتظار میرود که دستکم به سوگندی که بنا بر اصل 121 قانون اساسی یاد کرده ، پایبند بماند و از حقوق و آزادیهای اشخاص دفاع کند و پیگیری کند یا حداقل حرفی بزند .
از آن طرف با وجود گذشت بیش از 5 سال از دولت روحانی ، ما همچنان میشنویم که لایحهای در دولت برای صیانت از حریم دانشگاه در حال تدوین است اما همچنان خبری از آن نیست .
درباره دانشجویان ستارهدار چه؟ در اینجا که دیگر کار دست دولت است ، اما هنوز هم مشکل به صورت کامل حل نشده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
تشکل دانشجویی
اعتماد
1397/07/26

مثال موردیاش آقای امیر رییسیان وکیل دادگستری است که دانشگاه علامه از چندسال پیش باوجود نامهنگاری مسوولان دولتی ، حاضر به پذیرش ایشان نشد .
امسال هم مجددا در کنکور شرکت کرد و در یکی از دانشگاههای دولتی قبول شد اما باز ستارهدار شد و همچنان بلاتکلیف است .
یا آقای مهدی بیگدلی که برای پذیرش در دوره دکتری در دانشگاه آزاد با مشکل مشابهی مواجه شده است؛ امثال این موارد باز هم هست .
درباره دیگر ستارهدارها که دولت و وزارتخانههای علوم و اطلاعات و سازمان سنجش مسوول این کارند .
از آن طرف هم آقای روحانی به جای حل بنیادین مشکل و تلاش برای نقض مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خود شورا ، از تصویب لایحهای (آن هم با ایرادات مهم) در هیات دولت میگوید که حتی در صورت تصویب در مجلس ، در شورای نگهبان به دلیل تعارض با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مداخله در حوزه اختیارات این شورا ، رد خواهد شد .
ببینید دولت واقعا به دنبال حل بنیادین مشکلات نیست؛ تنها میخواهد از خودش سلب مسوولیت کند .
یکی از انتقادات دانشجویان در سالهای گذشته ، بحث پولیشدن دانشگاه است .
درباره این رویکرد در اداره دانشگاه چه نظری دارید؟ ! این بحث پولی شدن از دولت دوم آقای خاتمی شروع و در دولتهای بعد هم با جدیت پیگیری شد .
البته آثار مخربش را هم گذاشته است؛ تغییر بافت دانشگاهها و افزایش فشار اقتصادی بر دانشجویان و افت کیفیت آموزش و همین جو حاکم بر دانشگاهها ، تنها بخشی از آثار مخرب سیاستهای تجاریسازی آموزش عالی است .
افزایش کرسیهای پولی و مصوباتی که هر روز درباره سنوات تحصیلی توسط دانشگاهها بر دانشجویان تحمیل میشود و افزایش هزینههای خدمات رفاهی و در نظر گرفتن جریمههای عجیب و غریب یا دریافت پول از دانشجویان به هر بهانهای ، عملا دانشگاه را از کارکرد اصلیاش که آموزش و پژوهش است ، دور کرده و تبدیل به یک محل درآمدزایی کرده است .
در این فضا دانشجو بیش از آنکه به دنبال فعالیت علمی باشد ، دغدغه این را دارد که به هر نحو شده ارشد خود را در 4نیمسال تمام کند و اصلا مجالی هم برای فعالیتهای مدنی پیدا نمیکند .
مهمتر از همه ، اینکه در این فضا ، برابری برای دسترسی به فرصتهای آموزشی از بین رفته و بافت غالب دانشجویان در بسیاری دانشگاهها به گونهای تغییر کرده که دیگر دغدغههای اجتماعی و فعالیتهای اصلاحی اولویت یا اهمیت آنچنانی ندارد .
در مراسم چند روز پیش ، حتی یک نفر از فعالان دانشجویی نتوانست جلوی رییسجمهور صحبت کند .
تعارف که نداریم ، این یعنی رییسجمهور حتی نمیخواهد حرفهای فعالان دانشجویی را بشنود و همچنان اصرار دارد با یکسری صحبتهای به ظاهر قشنگ و یک امیدواری واهی ، مملکت را بچرخاند .
درست است که در این دولت منشور حقوق دانشجویی نوشته شد اما آیا ریزبهریز اجرا هم شد؟ اگر برگزاری اجتماعات حق دانشجو است ، پس چرا با همکاری وزارت اطلاعات یا برخی نهادهای درون دانشگاه ، برای دانشجویانی که در دیماه 96 و .
تجمع کردند ، پرونده تشکیل شد؟ سالهای انتهایی دهه 70 و سالهای اولیه دهه 80 ، با ادوار دیگر فعالیت دانشجویی اصلا قابل مقایسه نیست .
میزان آزادیهای سیاسی اجتماعی و میزان مشارکت دانشگاه و دانشگاهیان در مسائل و اتفاقات روز و حجم تلاش دانشگاهیان برای اثرگذاری در آن سالها بینظیر بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/07/28
> تأیید جعلی بودن مدرک«سید مهدی هاشمی» از سوی وزارت علومخبر اول اینکه ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جعلی بودن مدرک «سید مهدی هاشمی» رئیس سابق نظام مهندسی و نماینده تهران در مجلس نهم را تأیید کرد .
> تأیید جعلی بودن مدرک«سید مهدی هاشمی» از سوی وزارت علومخبر اول اینکه ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جعلی بودن مدرک «سید مهدی هاشمی» رئیس سابق نظام مهندسی و نماینده تهران در مجلس نهم را تأیید کرد .
به گزارش ایرنا ، در نامه این وزارتخانه به عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی آمده است : طبق بررسی های به عمل آمده در حوزه معاونت آموزشی وزارت متبوع و همچنین نامه مدیرکل امور آموزشی دانشگاه امام حسین(ع) مدرک تحصیلی دوره کارشناسی نامبرده مورد تأیید نیست و بالطبع ادامه تحصیل ایشان در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی که مهم ترین شرط آن داشتن مدرک دوره تحصیلی پایین تر است ، محقق نبوده و جای اشکال دارد .
همچنین تحصیل نامبرده در دوره دکتری که مهرماه سال تحصیلی 92 91 شروع و در تاریخ 7/11/92 به اتمام رسیده هم به لحاظ مقررات آموزشی دوره های تحصیلات تکمیلی و هم به لحاظ محل تحصیلی نامبرده (پژوهشگاه منحله شاخص پروژه) که بدون مجوز شورای گسترش آموزش عالی انجام شده غیرقانونی است .
لذا مدارک تحصیلی ارائه شده در مورد نامبرده از اعتبار لازم برخوردار نیست .
عباس آخوندی ، وزیر راه و شهرسازی با توجه به جعلی بودن مدارک دانشگاهی هاشمی اقدام به لغو پروانه اشتغال به کار مهندسی وی کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1397/07/28
> وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جعلی بودن مدرک «سید مهدی هاشمی» را تایید و اعلام کرد : مدرک دکتری وی هم به لحاظ مقررات آموزشی دوره های تحصیلات تکمیلی و هم به لحاظ محل تحصیلی نامرده (پژوهشگاه منحله شاخص پروژه) که بدون مجوز شورای گسترش آموزش عالی انجام شده غیرقانونی است.
> وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جعلی بودن مدرک «سید مهدی هاشمی» را تایید و اعلام کرد : مدرک دکتری وی هم به لحاظ مقررات آموزشی دوره های تحصیلات تکمیلی و هم به لحاظ محل تحصیلی نامرده (پژوهشگاه منحله شاخص پروژه) که بدون مجوز شورای گسترش آموزش عالی انجام شده غیرقانونی است .
به گزارش ایلنا ، چندی پیش وزارت راه و شهرسازی در راستای مبارزه با فساد در سیستم نظام مهندسی استان تهران اقدام به شفاف سازی های گسترده کرد که در این بین جعلی بودن مدارک «سیدمهدی هاشمی» رئیس سابق سازمان نظام مهندسی و رئیس کمیسیون عمران مجلس در دوره نهم اعلام شد .
دانشگاه امام حسین بلافاصله در نامه ای خطاب به حراست سازمان نظام مهندسی استان تهران اعلام کرد که مدرک وی در رشته کارشناسی عمران با تاریخ فارغ التحصیلی 03/08/1372 از این دانشگاه مورد تایید نیست .
عباس آخوندی ، وزیر راه و شهرسازی هم با توجه به جعلی بودن مدارک دانشگاهی هاشمی اقدام به لغو پروانه اشتغال به کار مهندسی وی کرد .
هاشمی هم در واکنش به این اقدام آخوندی ضمن اینکه اعلام کرد مدرکش جعلی نیست ، مدعی شد این مدرک خود را به دستگاه های اجرایی ارائه نکرده است که بلافاصله فرم اطلاعات هاشمی در عضویت سازمان نظام مهندسی منتشر شد که در آنجا مدرک عمرانش ثبت شده بود .
این بار وزارت تحقیقات ، فناوری و علوم هم جعلی بودن مدارک تحصیلی مهدی هاشمی را تایید کرده و در نامه ای خطاب به وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که؛ طبق بررسی های به عمل آمده در حوزه معاونت آموزشی وزارت متبوع و همچنین نامه مدیرکل امور آموزشی دانشگاه امام حسین(ع) مدرک تحصیلی دوره کارشناسی نامبرده مورد تایید نیست و بالطبع ادامه تحصیل ایشان در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی که مهم ترین شرط آن داشتن مدرک دوره تحصیلی پایین تر است ، محقق نبوده و جای اشکال دارد .
همچنین تحصیل نامبرده در دوره دکتری که مهر ماه سال تحصیلی 91 92 شروع و در تاریخ 7/11/92 به اتمام رسیده هم به لحاظ مقررات آموزشی دوره های تحصیلات تکمیلی و هم به لحاظ محل تحصیلی نامرده (پژوهشگاه منحله شاخص پروژه) که بدون مجوز شورای گسترش آموزش عالی انجام شده غیرقانونی است .
لذا مدارک تحصیلی ارائه شده در مورد نامبرده از اعتبار لازم برخوردار نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/07/26
> ایلنا : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جعلی بودن مدرک «سید مهدی هاشمی» را تایید و اعلام کرد : مدرک دکتری وی هم به لحاظ مقررات آموزشی دوره های تحصیلات تکمیلی و هم به لحاظ محل تحصیلی نامرده (پژوهشگاه منحله شاخص پروژه) که بدون مجوز شورای گسترش آموزش عالی انجام شده غیرقانونی است .
> توضیح وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک نماینده سابق مجلس ایلنا : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جعلی بودن مدرک «سید مهدی هاشمی» را تایید و اعلام کرد : مدرک دکتری وی هم به لحاظ مقررات آموزشی دوره های تحصیلات تکمیلی و هم به لحاظ محل تحصیلی نامرده (پژوهشگاه منحله شاخص پروژه) که بدون مجوز شورای گسترش آموزش عالی انجام شده غیرقانونی است .
چندی پیش وزارت راه و شهرسازی در راستای مبارزه با فساد در سیستم نظام مهندسی استان تهران اقدام به شفاف سازی های گسترده کرد که در این بین جعلی بودن مدارک «سیدمهدی هاشمی» رییس سابق سازمان نظام مهندسی و رییس کمیسیون عمران مجلس در دوره نهم اعلام شد .
دانشگاه امام حسین بلافاصله در نامه ای خطاب به حراست سازمان نظام مهندسی استان تهران اعلام کرد که مدرک وی در رشته کارشناسی عمران با تاریخ فارغ التحصیلی 03/08/1372 از این دانشگاه مورد تایید نیست .
عباس آخوندی ، وزیر راه و شهرسازی هم با توجه به جعلی بودن مدارک دانشگاهی هاشمی اقدام به لغو پروانه اشتغال به کار مهندسی وی کرد .
هاشمی هم در واکنش به این اقدام آخوندی ضمن اینکه اعلام کرد مدرکش جعلی نیست ، مدعی شد این مدرک خود را به دستگاه های اجرایی ارائه نکرده است که بلافاصله فرم اطلاعات هاشمی در عضویت سازمان نظام مهندسی منتشر شد که در آنجا مدرک عمرانش ثبت شده بود .
این بار وزارت تحقیقات ، فناوری و علوم هم جعلی بودن مدارک تحصیلی مهدی هاشمی را تایید کرده و در نامه ای خطاب به وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که؛ طبق بررسی های به عمل آمده در حوزه معاونت آموزشی وزارت متبوع و همچنین نامه مدیرکل امور آموزشی دانشگاه امام حسین (ع) مدرک تحصیلی دوره کارشناسی نامبرده مورد تایید نیست و بالطبع ادامه تحصیل ایشان در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی که مهم ترین شرط آن داشتن مدرک دوره تحصیلی پایین تر است ، محقق نبوده و جای اشکال دارد .
همچنین تحصیل نامبرده در دوره دکتری که مهر ماه سال تحصیلی 91 92 شروع و در تاریخ 7/11/92 به اتمام رسیده هم به لحاظ مقررات آموزشی دوره های تحصیلات تکمیلی و هم به لحاظ محل تحصیلی نامرده (پژوهشگاه منحله شاخص پروژه) که بدون مجوز شورای گسترش آموزش عالی انجام شده غیرقانونی است .
لذا مدارک تحصیلی ارائه شده در مورد نامبرده از اعتبار لازم برخوردار نیست .
کلمات کلیدی : آموزش عالی تحصیلات تکمیلی شاخص مهدی هاشمی وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
اعضای هیات علمی
ابرار
1397/07/26
> آبان فرصت دانش آموختگان کارشناسی و کارشناسی ارشد تا 8 دارند نسبت به امریه سربازی وزارت علوم اقدام کنند .
به گزارش ایسنا ، مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم بر اساس مجوزهای اخذ شده.
> آبان فرصت دانش آموختگان کارشناسی و کارشناسی ارشد تا 8 دارند نسبت به امریه سربازی وزارت علوم اقدام کنند .
به گزارش ایسنا ، مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم بر اساس مجوزهای اخذ شده در نظر دارد در راستای تکمیل سهمیه نیروی امریه خود از بین دانش آموختگان کارشناسی و کارشناسی ارشد واجد به صورت امریه خدمت سربازی در مراکز تابع استان ها و تهران در رشته های مورد نیاز دعوت به همکاری کند .
متقاضیان امریه سربازی وزارت علوم که تمایل دارند به عنوان امریه در مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم خدمت آبان ماه 1397 فرصت دارند سربازی خود را سپری کنند ، تا 8 با مراجعه به سایت این مرکز نسبت به ثبت درخواست و مدارک مورد نیاز اقدام کنند .
همچنین نتایج اولیه متقاضیان جذب امریه سربازی در وزارت علوم 11 آبان ماه اعام می شود .
خانواده ایثارگران (فرزند یا برادر شهدا ، جاویدااثرها ، جانبازان ، ماه سابقه جبهه) ، ایتام ، آزادگان و فرزند رزمندگان با حداقل 6 افراد متاهل ، افراد معاف از رزم ، افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی ، نخبگان ، استعدادهای برتر ، حافظان قرآن ماه سابقه بسیجی فعال و دارای و قاریان برتر ، دارای حداقل 6 شرایط مورد اشاره در فراخوان (قسمت مهارتهای مورد نیاز) در اولویت ثبت نام در سرباز امریه وزارت علوم قرار دارن.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/27
> صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری طرح محاسبه هزینه تمام شده اسکان و تغذیه دانشجویان را بررسی و اجرا می کند .
> صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری طرح محاسبه هزینه تمام شده اسکان و تغذیه دانشجویان را بررسی و اجرا می کند .
به گزارش خبرنگار مهر ، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری در نظر دارد طرح محاسبه هزینه تمام شده اسکان و تغذیه دانشجویان را بررسی و اجرا کند .
برای همین از روسای دانشگاهها درخواست کرد اگر در این زمینه اقداماتی را معمول داشته اند ، گزارش آن را به صندوق رفاه دانشجویان ارسال کنند .
درغیراین صورت مولفه‎های موثر در تعیین هزینه‎های تمام شده این دو نوع خدمات را با ذکر مقدار کمی و قیمتی به این صندوق اعلام کنند .
1
فهرست