وزارت علوم - مطبوعات 30 مهر 97
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت 13:18
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7955930 روزنامه آفرينش
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
7956902 خراسان
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه جام جم
1397/07/29
> وزیر علوم در پی مشکلات ارزی از انتقال بیش از 400 نفر از دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارج به داخل کشور خبر داد که عمده این دانشجویان در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند .
> به گزارش مهر ، منصور غلامی درباره آخرین وضعیت انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه های داخل به دلیل مشکلات ارزی گفت : ما برای کمک به دانشجویانی که تحصیل در خارج از کشور را انتخاب کرده اند بویژه در مقطع کارشناسی ، مصوب کرده ایم که این دانشجویان بتوانند درخواست انتقال به داخل کشور را ارائه دهند .
وی ادامه داد : برخلاف این که در آیین نامه قبلی عنوان شده بود برای انتقال دانشجو به دانشگاه های داخل ، دانشجو باید دو ترم تحصیل کرده باشد ، ما برای این مقطع صرفا برای سال 97 ، اعلام کردیم آنهایی که یک ترم تحصیل کرده و حتی ثبت نام قطعی کرده اند نیز می توانند به دانشگاه های داخل کشور منتقل شوند .
وزیر علوم افزود : بر همین اساس با دانشگاه ها صحبت کردیم و اکنون دانشگاه های داخل کشور آمادگی پذیرش این دانشجویان را دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
کیهان
1397/07/29
> مرکز تحقیقات سیستم های هوشمند توان و انرژی با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دانشگاه بیرجند افتتاح شد .
> مرکز تحقیقات سیستم های هوشمند توان و انرژی با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دانشگاه بیرجند افتتاح شد .
این مرکز شامل سه بخش پایش شبکه های انرژی ، آزمایشگاه شبیه ساز سیستم قدرت و مرکز کنترل و بهره برداری نیروگاه هیبرید در مرکز خراسان جنوبی است .
اجرای این پروژه به مساحت 425 مترمربع سال 1395 در دانشگاه بیرجند آغاز شد که برای احداث ساختمان آن یک میلیارد و 500 میلیون ریال ابلاغی استان و یک میلیارد و 580 میلیون ریال از محل درآمدهای اختصاصی هزینه شده است .
شرکت توانیر برای آزمایشگاه شبیه ساز این مرکز سه میلیارد ریال کمک کرد همچنین برای احداث نیروگاه خورشیدی 2 میلیارد ریال توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک میلیارد ریال از اعتبارات مدیریت سبز دانشگاه هزینه شده است .
آزمایشگاه برق و کامپیوتر علی اکبر فلاحی نیز با حضور وزیر علوم در دانشگاه بیرجند به بهره برداری رسید .
ساخت این مجموعه به مساحت 650 مترمربع سال 1394 در دانشگاه آغاز شد و 10 میلیارد و 370 میلیون ریال توسط کمک های خیرین ، ردیف های متمرکز وزارتخانه و درآمدهای اختصاصی تامین و هزینه شده است .
همچنین مرکز مشاوره و درمان دانشگاه بیرجند به مساحت 700 مترمربع که ساخت آن سال 1393 آغاز شد ، با هزینه کرد پنج میلیارد و 517 میلیون ریال به بهره برداری رسید .
سرای دانشجویان متاهل دانشگاه بیرجند نیز از سوی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افتتاح شد .
برای احداث این ساختمان به مساحت 650 مترمربع 6 میلیارد و 800 میلیون ریال هزینه شده است .
عملیات اجرایی این پروژه سال 1394 آغاز شد و با مشارکت خیرین ، صندوق رفاه دانشجویان و درآمدهای اختصاصی به بهره برداری رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/30
> دنیای اقتصاد : نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 120 رای موافق ، 65 رای مخالف و 9 رای ممتنع از 238 نماینده حاضر با مسکوت ماندن 6 ماهه طرح اصلاح قانون برنامه و بودجه موافقت کردند .
> طرح اصلاح قانون برنامه و بودجه 6 ماه مسکوت ماند دنیای اقتصاد : نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 120 رای موافق ، 65 رای مخالف و 9 رای ممتنع از 238 نماینده حاضر با مسکوت ماندن 6 ماهه طرح اصلاح قانون برنامه و بودجه موافقت کردند .
به گزارش «ایرنا» مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود یکی از متقاضیان مسکوت ماندن این طرح با اشاره به عدم تصویب این طرح در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد : علت تصویب نشدن این طرح در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ، تعلل یا قصور اعضای کمیسیون نبود بلکه ما نتوانستیم در مورد این طرح به جمع بندی برسیم .
وی گفت : این طرح با حضور کارشناسان اقتصادی در کمیسیون بودجه بررسی شد ، ولی اداره قوانین مجلس به این طرح 21 ایراد گرفت از این رو ما آن را در کمیسیون بودجه تصویب نکردیم و اعتقاد داریم باید در آن بازنگری انجام شود .
تشکیل کارگروهی برای بررسی CFT در خبری دیگر رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تشکیل کارگروهی بین دولت ، مجلس ، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت برای بررسی CFT خبر داد .
حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با «ایسنا» درباره برخی گمانه زنی ها راجع به احتمال رد CFT از سوی شورای نگهبان گفت : شورای نگهبان مختار است این لایحه را رد یا تایید کند .
هنوز شورا در این باره نظر نداده ، ولی من فکر می کنم میل عمومی به این است که ما مصوبه ای داشته باشیم که بدون وارد شدن خلل به منافع ملی در عین حال امکان همکاری بین المللی برای ایران فراهم شود .
تذکر در مورد مرزبانان ربوده شده ازسوی دیگر نادر قاضی پور ، نماینده ارومیه و علیرضا محجوب نماینده تهران هم در تذکری به وزیران کشور ، اطلاعات ، دفاع و پشتیبانی نیروی مسلح و امور خارجه خواستار سرعت بخشیدن به آزادی 14 نفر از مرزبانان میرجاوه با استفاده از تمام راه های ممکن شدند .
عارف مامور حل اختلاف وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد همچنین صدیف بدری نماینده اردبیل ، علی اکبری نماینده شیراز ، علی جلیلی نماینده مراغه ، سید قاسم جاسبی نماینده کرمانشاه ، سید جواد حسینی کیا نماینده سنقر ، سید فاطمه ذوالقدر و فاطمه حسینی و پروانه سلحشوری نمایندگان تهران به همراه هفت نفر از نمایندگان دیگر در تذکری به منصور غلامی وزیر علوم خواستار تعیین تکلیف دانشجویان پذیرفته شده در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد رشته پزشکی در دانشگاه آزاد شدند .
این دانشجویان در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد پذیرفته شده و پس از پرداخت شهریه ، از ادامه حضور آنها در دانشگاه آزاد جلوگیری شد .
درهمین راستا ، روزگذشته علی لاریجانی از محمدرضا عارف خواست تا هر چه سریع تر مساله به وجود آمده را در کمیسیون آموزش و تحقیقات رسیدگی کند .
طرح دوفوریتی مستثنی کردن بازنشستگان منتفی شد در خبری دیگر از مجلس ، سید فرید موسوی رئیس فراکسیون جوانان مجلس از بسته شدن پرونده طرح دوفوریتی مستثنی کردن برخی مدیران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان خبر داد و گفت : چنین طرحی در دستور کار مجلس قرار ندارد .
پیگیری ترمیم حقوق کارکنان دولت در خبری دیگر فاطمه حسینی ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : با توجه به شرایط موجود باید اصلاحی در قانون بودجه صورت گیرد تا حقوق کارکنان دولت ترمیم شود ، اینکه دولت لایحه بیاورد یا نمایندگان طرح بدهند طی هفته جاری مشخص خواهد شد و ما به عنوان کمیسیون اقتصادی پیگیر موضوع خواهیم بود .
حسینی درخصوص احتمال ارائه طرح افزایش حقوق کارکنان دولت افزود : اگر اقدامی برای ارائه لایحه نشود ، مجلس در این خصوص اقدام خواهد کرد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/07/30
زیرا قابل قبول نیست که تورم افزایش داشته باشد ولی حقوق کارکنان براساس قانون بودجه و با روال قبلی باقی بماند .
کلمات کلیدی : برنامه و بودجه بودجه قانون کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جهان صنعت
1397/07/30
> صفحه ایران : گروه سیاسی تشریح مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی از سوی رییس مجلس ، ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد ، قرائت نامه معرفی وزرای پیشنهادی رییس جمهور به مجلس ، گلایه ها و انتقادها از دولت در معرفی وزرا ، موافقت مجلس با کلیات طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت زندان ها و.
> صفحه ایران : گروه سیاسی تشریح مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی از سوی رییس مجلس ، ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد ، قرائت نامه معرفی وزرای پیشنهادی رییس جمهور به مجلس ، گلایه ها و انتقادها از دولت در معرفی وزرا ، موافقت مجلس با کلیات طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت زندان ها و .
از جمله مهمترین اخبار مجلس شورای اسلامی بود .
جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و بررسی طرح یک فوریتی ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها ، بررسی طرح یک فوریتی اصلاح قانون بودجه و .
در دستور کار نمایندگان قرار گرفت .
رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه غیرعلنی به تشریح آخرین تصمیمات جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا پرداخت .
در ادامه دو نفر از نمایندگان مجلس خواستار ورود مجلس به مشکلات به وجود آمده بین وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد شدند و لاریجانی نیز از عارف خواست تا هر چه سریع تر مساله به وجود آمده را در کمیسیون آموزش و تحقیقات رسیدگی کند .
در همین راستا یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از بررسی مشکلات دانشجویان پذیرفته نشده دانشگاه آزاد در کمیسیون آموزش و با حضور مسوولان وزارت علوم و بهداشت خبر داد .
در تذکرات کتبی نمایندگان به مسوولان اجرایی نیز بر بررسی علت انصراف اجباری هزاران دانشجوی پذیرفته شده در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد تاکید شد .
از طرفی حسن کامران در جلسه علنی مجلس در جریان طرح سوال خود از وزیر نیرو در خصوص علت جاری نشدن حق آبه کشاورزان شرق اصفهان در رودخانه زاینده رود و به غارت رفتن حق آبه این کشاورزان با تاکید بر اینکه حق آبه ، حق الناس است گفت : دولت نمی تواند حق آبه را بفروشد و آب شرب را نباید به بخش صنعت اختصاص داد .
کامران در نشست علنی گفت : قانون حق آبه مربوط به 5 خرداد 1343 است و موضوع مربوط به امروز نیست ، لذا وزارت نیرو مجوز قانونی نداشته که آن را تغییر دهد .
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصول 40 ، 47 ، 57 و 59 قانون اساسی تصریح کرد : اخیرا نیز مصوبات شورای عالی آب و شورای عالی هماهنگی آب ، قوانین بالادستی را مورد تاکید قرار داده اند اما در این حوزه صرفا گفتاردرمانی شده است .
وی با بیان اینکه اگر آب نیست ، باید برای همه نباشد و اگر هست باید به تناسب تقسیم شود ، ادامه داد : امسال 55 میلیون مترمکعب به ذخایر زاینده رود اضافه شد .
کامران گفت : حق آبه ، حق الناس است و حکومت هم نمی تواند آن را بفروشد ، ضمن آنکه براساس قانون برای شرب و صنعت هم نمی توان از حق آبه استفاده کرد و این موضوع از زمان صفویه مطرح بوده ، اما در سال های اخیر و از دولت های نهم و دهم و یازدهم و دوازدهم ، هیچ یک سهم حق آب را تامین نکرده اند .
رضا اردکانیان وزیر نیرو در پاسخ به سوال حسن کامران مبنی بر اینکه چرا حق آبه کشاورزان شرق اصفهان به غارت رفته است و چرا در سال جاری حق آبه کشاورزان شرق اصفهان در رودخانه زاینده رود جاری نمی شود گفت : تاثیر کم بارشی در سال های اخیر به ویژه سال گذشته موجب محدودیت در بخش های مختلف شد و سهم آب شرب و آب کشاورزی از سد زاینده رود کاهش یافت .
سهم آب صنعت هم کاهش یافت اما با استفاده از پساب ها آب مورد نیاز صنعت جبران شد .
وی افزود : در حق آبه ها کار فشرده ای در سال های اخیر در وزارت نیرو آغاز شده است .
قوانین ، اسناد تاریخی ، قانون اصلاحات ارضی و اثر حق آبه بر آن ، برنامه های توسعه و تغییرات طبیعی و انسانی را مدنظر قرار دادیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جهان صنعت
1397/07/30

تغییرات مصارف در حوزه های آبریز به دلیل طرح های توسعه و سرمایه دولت در طرح های تامین آب ، دستگاه قانونگذاری ، شورای عالی آب و دستگاه های اجرایی را به این جمع رساند که باید سیاستگذاری دقیقی در این حوزه داشته باشیم .
اردکانیان ادامه داد : در نشست 12 آبان شورای هماهنگی حوضه زاینده رود برنامه های وزارت نیرو برای تامین حق آبه آب کشاورزان منطقه مشخص می شود .
وزیر نیرو افزود : طبق ماده 19 قانون توزیع عادلانه آب ، تامین آب بخش های مختلف آغاز شده است و بررسی های دقیق حقوقی آغاز شده تا حقوق مردم به نحو مقتضی استیفا شود .
وی ادامه داد : طبق ماده 10 قانون تشکیل وزارت جهادکشاورزی ، تصمیمات شورای عالی آب با تایید هیات وزیران یا کمیسیون مندرج در اصل 138 قانون اساسی ، برای دستگاه های ذی ربط لازم الاجراست .
اردکانیان یادآور شد : در سال های 93 تا 95 برای آب کشاورزی آب مورد نیاز کشاورزان فراهم بود اما در سال 96 چنین امکانی وجود نداشت در سال 1397 شرایط بهتر برای تامین آب کشاورزی برای کشت پاییزه فراهم می شود .
اردکانیان ابراز امیدواری کرد : برای سال جاری در وضعیت بهتری بتوانیم برای تامین آب در فصل پاییز ، حق آبه ها را به نتیجه برسانیم .
در نهایت نمایندگان پس از استماع سوال نماینده اصفهان و توضیحات وزیر نیرو پاسخ وزیر را قانع کننده ندانستند .
در ادامه کار مجلس ، طرح یک فوریتی اصلاح قانون برنامه و بودجه با درخواست جمعی از نمایندگان مجلس شش ماه مسکوت ماند .
این طرح بستر اجرایی شدن بودجه عملیاتی را به وجود می آورد .
همچنین مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها موافقت کرد و نمایندگان ، ناظران مجلس در شورای عالی استاندارد ، بیمه و صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران را انتخاب کردند .
در پایان جلسه علنی مجلس چند سوال از وزرای کشاورزی و نفت در مجلس نیز اعلام وصول شد .
مخالفت با همه اقدامات دولت به نااطمینانی ها دامن می زندحیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی از ناطقان دیروز مجلس در سخنانی گفت : تذکر به دولت برای رفع مشکلات معیشتی و انجام برنامه ریزی از سوی بسیاری از سیاستمداران مطرح می شود اما راه حلی ارائه نمی شود .
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد : وضعیت فعلی معلول چند عامل است؛ اولین عامل ناشی از شیطنت رییس جمهور آمریکاست ، مگر می شود بدون واقع بینی اثرات تصمیمات مخرب ترامپ را خنثی کرد .
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود : چرا با بزرگنمایی ضعف ها به دنبال نادیده گرفتن اثرات مخرب تحریم اقتصادی هستیم .
باید بپذیریم عمده مشکلات ناشی از بدعهدی آمریکاست .
با توجه به فرمایشات امام راحل هرچه فریاد دارید باید بر سر آمریکا بکشید .
باید وحدت در کشور حفظ شود ، از عوامل دیگر وضعیت اقتصادی ، نااطمینانی مردم است چرا که در فضای هیجانی اقدام به خرید طلا و کالا می کنند .
بحث های سیاسی و مخالفت با هر اقدام دولت به این نااطمینانی ها دامن می زند .
نکته دیگر اینکه نیروها و احزاب مومن به جمهوری اسلامی برای کسب اطمینان مجدد مردم چه کردند؟ عابدی تصریح کرد : شوربختانه به حفظ سرمایه های اجتماعی توسط جناح های سیاسی توجه نشده است .
مدیریت و برنامه ریزی دولت در راستای تقویت اقتصاد مقاومتی با توجه به توصیه های مقام معظم رهبری راهگشاست .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/29
> سفر وزیر علوم به کرمانشاه برای افتتاح پروژه های دانشگاهی وزیر علوم برای افتتاح پروژه های دانشگاهی به کرمانشاه سفر می‎کند .
> سفر وزیر علوم به کرمانشاه برای افتتاح پروژه های دانشگاهی وزیر علوم برای افتتاح پروژه های دانشگاهی به کرمانشاه سفر می‎کند .
وزیر علوم امروز دوشنبه 30 مهرماه به منظور افتتاح طرح های عمرانی و دانشگاهی استان کرمانشاه و بازدید از مراکز آموزش عالی به این استان سفر می کند .
به گزارش وزارت علوم ، وزیر علوم در این سفر از دانشگاههای رازی و صنعتی کرمانشاه بازدید و پروژه های عمرانی آماده بهره برداری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این استان را افتتاح می کند .
بهره‎برداری از دانشکده برق و کامپیوتر و دانشکده علوم و مهندسی کشاورزی دانشگاه رازی ، بازدید از بخشهای مختلف پردیس تاق بستان و پردیس کشاورزی دانشگاه رازی و همچنین دیدار از دانشگاه صنعتی کرمانشاه از جمله برنامه‎های غلامی در این سفر است .
برگزاری نشستهای جداگانه با شورای دانشگاههای رازی و صنعتی کرمانشاه و روسای دانشگاه ها و اعضای هیات علمی این استان و نشست با اعضای انجمنها و تشکلهای اعضای هیات علمی و دانشجویی از دیگر برنامه های وزیر علوم در سفر به کرمانشاه به شمار می‎رود .
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان : عدم تخصیص کامل بودجه 6 ماهه اول سال به دانشگاه ها رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان گفت : تاکنون تخصیصهای بودجه ای مربوط به 6 ماهه اول سال به دانشگاهها به طور کامل پرداخت نشده است .
محمود مدرس هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : باید تا پایان 6 ماهه اول سال 50 درصد بودجه به دانشگاه اختصاص می ‎یافت اما تاکنون حدود 38 درصد تخصیص داده شده است .
وی افزود : درحال حاضر 12 درصد بودجه دانشگاه پرداخت نشده که این میزان عدم تخصیص فشار زیادی به دانشگاهها وارد می کند .
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان تاکید کرد : برای تخصیص کامل بودجه 6 ماهه اول سال صحبت های زیادی صورت گرفته و نامه نگاری انجام شده اما هنوز این بودجه به صورت کامل پرداخت نشده است .
مدرس هاشمی گفت : دانشگاهها از نظر بودجه به شدت تحت فشار هستند و امیدواریم در این شرایط توجه بیشتری به دانشگاه شود .
درآمدزاترین دانشگاه ها و رشته ها در انگلیس رشته های اقتصاد دانشگاه های کمبریج و آکسفورد انگلیس در میان پولسازترین رشته های دانشگاهی است .
به گزارش ایسنا و به نقل از تلگراف ، اگر از شما بپرسند که به نظرتان مدراک کدام دانشگاه ها در انگلیس بیشترین درآمدها را برای فارغ التحصیلانشان به ارمغان خواهند آورد ، احتمالا جواب شما مدارک "آکسبریج" در رشته های حقوق و یا اقتصاد خواهد بود .
"آکسبریج"( Oxbridge) لقبی برای دو دانشگاه قدیمی جهان ، کمبریج و آکسفورد است .
دانشگاه "آکسفورد" در شهر آکسفورد انگلیس قرار دارد و قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان به شمار می آید .
این دانشگاه دومین دانشگاه قدیمی جهان نیز است .
دانشگاه "کمبریج" نیز در شهر "کمبریج" انگلیس است و دومین دانشگاه قدیمی در منطقه انگلیسی زبان و سومین دانشگاه قدیمی در جهان به شمار می آید .
از آنجا که دانشگاه آکسفورد نیز قدمتی بسیار دارد ، از این رو به این دو دانشگاه ، "دانشگاه های باستان" می گویند و نام آنها را" آکسبریج" نهاده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/07/29

در آینده ممکن است علاوه بر رشته های اقتصاد و حقوق ، مدارک رشته های پزشکی ، دامپزشکی و دندان پزشکی این دو دانشگاه نیز به رشته های پولساز اضافه شوند .
این مطلب درست است که برخی از رشته ها در برترین دانشگاه ها می توانند برای پس از فارغ التحصیلی دانشجو پولساز باشند .
ولی برخی از پولسازترین مشاغل و رشته ها مربوط به دانشگاه هایی است که کمتر شناخته شده اند به عنوان مثال ، رشته مهندسی رایانه و یا مدیریت کسب و کار از دانشگاه های مختلف از این رشته ها هستند .
ولی مسئله این است که درآمدزا بودن یک رشته همه چیز نیست .
باید توجه کرد که آیا ارزش دارد دانشجو برای یک رشته هزینه گزافی را بپردازد یا خیر؟ حا به بررسی و مقایسه درآمدزایی رشته های مختلف در بازه زمانی پنج سال پس از فارغ التحصیلی دانشجویان می پردازیم .
در سال 2009 تا 2010 میلادی درآمدزایی سالیانه فارغ التحصیلان رشته اقتصاد دانشگاه "کمبریج" 68 هزار و 600 پوند بوده است .
در همین سال ، فارغ التحصیلان رشته "کسب وکار" دانشگاه "آکسفورد" 67 هزارو 200 پوند درآمد داشته اند .
فارغ التحصیلان رشته اقتصاد دانشگاه "سنت اندروز" نیز 61 هزار و 300 پوند درآمد داشته اند .
فارغ التحصیلان دوره های دانشگاهی "گروه راسل" و "آکسبریج" پس از گذشت 5 سال از فارغ التحصیلی در زمره پردرآمدترین شغل ها هستند .
پردرآمدترین رشته ها پس از گذشت 5 سال از فارغ التحصیلی دانشجویان ، به این ترتیب است : 1 رشته اقتصاد دانشگاه"کمبریج" با 68 هزار و 600 پوند 2 رشته "کسب وکار" دانشگاه "آکسفورد" با 67 هزار و 200 پوند 3 رشته اقتصاد دانشگاه "سنت اندروز" با 61 هزار و 300 پوند 4 رشته اقتصاد دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه لندن با 61 هزار و 100 پوند 5 رشته علوم کامپیوتر " کالج سلطنتی لندن" با 60 هزار پوند 6 رشته حقوق دانشگاه "کمبریج" با 58 هزار و 300 پوند 7 رشته حقوق دانشگاه "آکسفورد" با 56 هزار و 600 پوند 8 رشته مدیریت کسب و کار دانشگاه "کمبریج" با 56 هزار و 300 پوند 9 رشته علوم کامپیوتر دانشگاه "آکسفورد" با 55 هزار و 800 پوند 10 رشته علوم ریاضی دانشگاه کالج لندن با 55 هزار و 400 پوند همچنین 10 رشته برتر دانشگاهی ، یک سال پس از فارغ التحصیلی به ترتیب زیر است : 1 رشته مهندسی و فناوری دانشگاه کالج "Havering" با 43 هزار و 200 پوند .
2 رشته علوم کامپیوتر "کالج سلطنتی لندن" با 39 هزار و 900 پوند .
3 رشته پزشکی و دندانپزشکی "کالج سلطنتی لندن" با 36 هزار و 500 پوند .
4 رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه "برایتون" با 36 هزار و 400 پوند .
5 رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه "واریک" با 36 هزار و 200 پوند .
6 رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه "ساوتهمپتون" با 36 هزار و 100 پوند .
7 رشته پزشکی و دندانپزشکی "کالج کینگ لندن" با 36 هزار پوند .
8 رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه "لیورپول" با 35 هزار و 900 پوند .
9 رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه "هال" با 35 هزار و 900 پوند .
10 رشته اقتصاد "دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی دانشگاه لندن" با 35 هزار و 900 پوند .
آمارها حاکی از آن است فارغ التحصیلان رشته های هنر کمترین درآمدها را داشته اند .
این یافته ها و آمارها توسط وزارت آموزش و پرورش این کشور منتشر می شود تا ارزش اقتصادی رشته ها و دانشگاه ها با یکدیگر مقایسه شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
فرصت امروز
1397/07/30
> مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : مردم بدون وابستگی و دخالت دولت در امور و با تکیه بر استعداد خود می توانند کارآفرین شوند .
> فاطمه داداشیان امروز یکشنبه در سومین جشنواره بانوان کارآفرین برگزیده و آینده پژوه در خانه اندیشمندان علوم انسانی ، درباره اهمیت کارآفرینی در توسعه کشور اظهار کرد : ملت ایران دارای جمعیتی توسعه گراست که با تلاش و کوشش های مکرر و نادیده گرفتن سیستم های فرسوده اجرایی سعی در پیشرفت و پویایی جامعه دارند .
; وی افزود : جامعه یک موجود زنده است بنابراین در صورت عدم توانایی مسئولان در ساماندهی امور ، مردم باید راه درست زندگی را بیابند .
; مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم با اشاره به نقش مهم مردم در کارآفرینی و توسعه کسب و کارها ، گفت : هیچ ملتی مانند ایران در نقصان امور دولت را محکوم نمی کند چرا که مردم از نقش تأثیرگذار خود در گسترش مشاغل غافل هستند .
; داداشیان به تمایل زنان به حضور در جامعه از زمان های بسیاردور اشاره کرد یادآورشد : تنهای آرزوی بانوان در دوران مشروطه رفتن به مکتب و هم پای مردان بودن در جامعه بود .
; وی ادامه داد : زنان همیشه تمایل داشتند که با حضور در صحنه های مختلف نقشی تأثیرگذار در مسیر پیشرفت کشور داشته باشند ، از این رو بسیاری از مردان روشنفکر و توسعه گرا با علم درست نسبت به وضعیت کشور به بانوان برای حضور در عرصه های مختلف کشور کمک های قابل توجهی کردند .
; مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم افزود : بیکاری جمعیت گسترده بانوان در جامعه نه تنها امکان ایجاد فقر و فساد در جامعه را مهیا می کند بلکه سبب عدم بهره برداری از نیروهای جوان و شکوفایی استعدادها در مسیر پیشرفت کشور نیز می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه الزهرا
دنیای اقتصاد
1397/07/29
> ایرنا : دانشگاه الزهرا (س) در اطلاعیه ای درباره اقدامات این دانشگاه جهت رفع تصرف از املاک دولتی مورد بهره برداری توضیحاتی ارائه کرد .
> توضیح دانشگاه الزهرا درباره تصرف املاک دولتی ایرنا : دانشگاه الزهرا (س) در اطلاعیه ای درباره اقدامات این دانشگاه جهت رفع تصرف از املاک دولتی مورد بهره برداری توضیحاتی ارائه کرد .
در گزارش این دانشگاه آمده است : 54 سال پیش شاید هیچ کس تصور نمی کرد ، مرکز عالی دختران در حد فاصل وصال ایرانشهر و طالقانی روزی به دانشگاهی بزرگ به نام الزهرا در میدان ونک تبدیل شود ، دانشگاهی که از آن سال تاکنون به اندازه عمر خود ، تحولات عمرانی بسیاری را پشت سرگذاشته است .
حال دانشگاه الزهرا با وسعتی معادل 14 هکتار ، به دنبال الحاق سایر زمین های خود در منطقه ونک است؛ حق قانونی این دانشگاه برای تصاحب اموال خود از یک سو و نگرانی از آوارگی همسایگان سالخورده ، مسئله ای است که در روزهای اخیر توجه بسیاری را به سوی خود جلب کرده است .
در سال 1317 در ده ونک منازلی برای سکونت کارکنان مجتمع راه آهن یک واحد صنعتی ساخته شد و مقررشد تا خانه های هم اطراف کارخانه به عنوان مسکن به کارگران تعلق گیرد؛ این کارخانه وظیفه تولید نیمکت و اقلام آموزشی را به عهده داشت .
در سال 1353 کارخانه تغییر کاربری داد و به کارخانه تجهیزات ایمنی راه ها تبدیل شد .
به گفته اهالی این واحدها ، هنگام تسویه حساب واحد صنعتی همه چیزبه جز منازل ، از آنها پس گرفته می شود ، آنها هم همچنان دلخوش به ماهانه ای که بابت مسکن از حقوق آنان کسر می شد ، به تصور اینکه صاحب خواهند شد و حال ، باید از آنجا بروند .
اما این تمام ماجرا نیست ، روی دیگر سکه از این قرار است که از سال 1382 به دنبال درخواست دانشگاه الزهرا از وزارت علوم برای گسترش فضا ، اسناد این واحدهای مسکونی دولتی برای بهره برداری از 13هزار متر زمین در اختیار این دانشگاه دخترانه قرار گرفت این درحالی است که مستاجران چند سال بعد با اخطار دادگاه برای تخلیه ازاین مسئله مطلع شدند .
در دوره محمود احمدی نژاد ماجرا به شورای حل اختلاف کشیده شد؛ اهالی ده ونک در همان سال ها و در اعتراض به این اتفاق در خیابان پاستور تجمع کردند .
بعد از رایزنی دولت با ساکنان این خانه ماجرا مسکوت ماند و اطلاعیه ای برای اهالی محل و ساکنان صادر نشد .
حال دوباره آهنگ تخلیه ساکنین این منطقه نواخته شده و مستاجران باید با خانه های خود خداحافظی کنند و برای 6 ماه به پردیس بروند .
مهناز ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا بتازگی نیز در گفت و گو با گروه دانشگاه ایرنا با اشاره به کمبود فضای فیزیکی دانشگاه برای ایجاد دانشکده های مستقل ، تأکید کرد : از دیگر مشکلات دانشگاه الزهرا فاصله دور این دانشگاه با استانداردهای وزارت علوم است که امیدواریم این مشکلات به زودی برطرف شود .
وی با اشاره به بهره برداری از زمین های اطراف دانشگاه الزهرا ، خاطر نشان کرد : تمام اهداف آموزشی و پژوهشی در گرو زیر ساخت ها است که بی شک یکی از این مباحث توسعه فیزیکی دانشگاه است .
ملانظری افزود : در حال حاضر استادان و دانشجویان چند رشته مجزا با هم از یک ساختمان استفاده می کنند که قرار است برای رفع این مشکل سه دانشکده مجزا در دانشگاه ایجاد کنیم .
رئیس دانشگاه الزهرا یادآور شد : حمایت برنامه های آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها ، منوط به زیر ساخت مناسب است که توسعه فضای فیزیکی را نیز شامل می شود ، ما توانسته ایم در یک سال گذشته قدم های بسیاری درارتقای پهنای باند دانشگاه برداریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه الزهرا
دنیای اقتصاد
1397/07/29

این سخنان رییس دانشگاه الزهرا (س) در حالی بیان می شود که هراز گاهی شاهد اعتراضات شهروندان آن منطقه در مقابل ساختمان شهرداری تهران هستیم به گونه ای که در روزهای نخست مهرماه جاری نیز برخی از ساکنان خانه های اطراف دانشگاه الزهرا(س) واقع در محله ده ونک در اعتراض به آنچه گسترش محیط فیزیکی این دانشگاه خواندند مقابل شورای شهر تهران تجمع کردند .
تجمع کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند و می گفتند احضاریه سلب مالکیت خانه هایشان «با قیمتی کمتر از ارزش واقعی ملک خود» به دستشان رسیده و به این شکل اعتراضشان را نشان دادند .
در گزارش دانشگاه الزهرا آمده است : املاک رفع تصرف شده از قبل از انقلاب به نام دولت بوده است و در سال 82 و به استناد مصوبه هیات وزیران بهره برداری از تمامی شش دانگ از پلاک ثبتی 1925/70 از بهره بردار سابق به دانشگاه الزهرا(س) منتقل شده است .
بخشی از ملک مذکور شامل 12 هزار و 760 متر مربع خانه های سازمانی است که در تصرف اشخاص حقیقی قرار داشته است .
بعضی از متصرفان کارگران و بازماندگان آنها از دستگاه بهره بردار پیشین بودند که این املاک به عنوان خانه های سازمانی در اختیار آنها قرار گرفته بود و بعضی نیز از طریق غیر قانونی آن را تصرف کرده بودند .
در این ارتباط دعاوی متعددی مبنی بر رفع تصرف علیه ایشان پیش از انتقال بهره برداری املاک به دانشگاه نیز طرح شده بود .
دانشگاه از سال ها قبل اقدام به مذاکره با متصرفین برای تخلیه واحدها کرد اما در نهایت منتج به صدور احکام قطعی خلع ید از سوی مراجع قضایی شد .
بنابراین در اجرای احکام قطعی قضایی ، ساکنین باید در مهلت های مقرر واحدهای تصرفی را تخلیه می کردند که تاکنون تعدادی اقدام به تخلیه و تحویل واحدها کرده اند و مواردی که تخلیه نکرده اند ، اعمال قانون شده و خواهد شد .
علی رغم آنکه دانشگاه هیچ گونه الزامی قانونی برای تامین هزینه اسکان متصرفین فاقد مسکن نداشته است اما به دلائل انسانی با کمک خیرین به افرادی که واحدها را تخلیه کرده و تحویل داده اند کمک هزینه مسکن پرداخت کرده است .
» کلمات کلیدی : دانشگاه الزهرا تصرف اموال دولتی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رئیس سازمان سنجش
جوان
1397/07/29
> دود رقابت ناتمام سازمان سنجش با آموزش و پرورش در آشفته کردن کنکور به چشم دانش آموزان و خانواده هایشان می رود.
> براساس مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، سهم سوابق تحصیلی در کنکور 98 ، به صورت 30 درصد و قطعی اعمال خواهد شد .
با این تصمیم جدید دکان دو نبشی به نام ترمیم کنکور هم از سوی آموزش و پرورش برای مؤسسات کنکورچی باز شده است .
در این روش کسانی که نمرات پایینی در هر درسی در دوره متوسطه کسب کرده اند ، می توانند در یکی از امتحانات شهریور ، دی یا خرداد به همراه دانش آموزان دوره بزرگسالان شرکت کنند و با پرداخت حدود 50 هزارتومان برای هر درس دوباره امتحان بدهند و نمره و معدل شان را ترمیم کنند تا در کنکور موفق تر شوند ! بسیاری از دانش آموزان و کارشناسان آموزشی در فضای مجازی اعتراضات زیادی به ترمیم معدل به راه انداختند .
آن ها معتقدند ، چه طور شورای سنجش و پذیرش کنکور (با سکانداری رئیس سازمان سنجش) تأثیر 30 درصدی قطعی معدل در کنکور را بدون پیوست های لازم تصویب کرده اند؟ ! این قانون بدون پیوست بی عدالتی در حق دانش آموزان نخبه است .
ترمیم معدل یکی از همین نتایج غیرعادلانه است که این شیوه برای پرکردن جیب آموزش و پرورش و مؤسسات کنکورچی است .
دو روی یک سکههر سال اخباری از برگزاری ناسالم امتحانات نهایی است .
با اجرایی شدن تأثیر 30 درصدی نمرات امتحان نهایی در کنکور و داستان ترمیم معدل ، نمره فروشی در مدارس افزایش پیدا می کند و غیرانتفاعی ها هم دیگر شرایط خاص تری برای ثبت نام دانش آموزان در نظر می گیرند و البته شهریه های غیرانتفاعی ها هم بیش از پیش افزایش می یابد؛ ضمن اینکه در این مصوبه دانش آموزان مناطق محروم اصلاً دیده نشده اند .
معضل قطعیت سوابق تحصیلی و ترمیم معدل ، دو روی یک سکه هستند؛ از آنجایی که به گفته مسئولان سازمان سنجش حدود یک میلیون نفر هر ساله در آزمون سراسری شرکت می کنند و از این تعداد ، حدود 400 تا 500 هزار نفر از سنوات قبلی و پشت کنکوری ها هستند .
احتمالاً منهای آن حدود پنج هزار نفری که معدل 20 دارند و نیازی به ترمیم ندارند ، حدود 495 هزار نفر است که می توانند در پروسه ترمیم معدل شرکت کنند .
صد ها میلیارد درآمدزاییبا محاسبه تعداد دروسی که 10 درس می شود با سقف داوطلبان پشت کنکوری غیر از معدل 20 ، مبلغی حدود 300 میلیارد تومان نصیب آموزش وپرورش از این روش ترمیمی خواهد شد .
بر فرض اینکه نصف پشت کنکوری ها می خواهند معدل شان را ترمیم کنند و از این مقدار تقریبی 250 هزار نفر برای 10 درس ، باز هم مبلغی حدود 100 میلیارد تومان روانه جیب آموزش وپرورش خواهد شد .
اکنون باید منتظر واکنش وزارت آموزش وپرورش و مجلس شورای اسلامی در این موضوع بود .
آیا همچون سیاست افزایش ساعت کاری معلمان این موضوع هم در راستای هزینه کرد کم و درآمدزایی اتفاق می افتد و البته مانند سیاست هایی نظیر رشد مدارس غیردولتی و پولی سازی مدارس ، گامی در راستای بی عدالتی آموزشی خواهد بود؟ فارغ از مزد و تلاش ! اعمال ضریب 30درصدی قطعی برای سابقه تحصیلی ، نه تنها به داوطلبان دارای معدل 20هم کمک نمی کند ، بلکه رتبه کنکور آن ها را نیز پایین می آورد .
باید گفت : نه تنها ضریب تأثیر قطعی 30درصد بلکه ضریب تأثیر قطعی 50درصد سابقه تحصیلی نیز به رتبه کنکور داوطلبان کمکی نمی کند .
فقط در صورتی که ضریب تأثیر قطعی سابقه تحصیلی بالاتر از ضریب تأثیر کنکور باشد ، مثلاً ضریب تأثیر قطعی سابقه تحصیلی 60 و ضریب تأثیر کنکور 40شود (ضرایبی که سه سال آخر رژیم گذشته بر سنجش و پذیرش دانشجو حاکم بود) ، آنگاه دارندگان معدل بالا در امتحانات نهایی مزد خود را از کوشش درس خواندن و یادگیری مطالب (نه تست زدن های مبتنی به انواع ترفند) خواهند گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رئیس سازمان سنجش
جوان
1397/07/29

بی توجهی مدیران به وظایفبراساس روح ، هدف و متن قانون سنجش و پذیرش دانشجو (مصوب 10/6/92) قرار بود سابقه تحصیلی ، پس از پنج سال محور اصلی سنجش و پذیرش دانشجو باشد و میزان تأثیر کنکور در پذیرش دانشجو به حداقل خود (10تا 15درصد) کاهش یابد .
تفسیر غلط و منفعت طلبانه رئیس سازمان سنجش از این قانون و سوء استفاده آموزش و پرورش با ایجاد دکان «ترمیم معدل» موجب شده در سال های گذشته برخلاف روح ، هدف و متن قانون ، ضریب تأثیر کنکور به 100افزایش و ضریب تأثیر سابقه تحصیلی به صفر کاهش یابد .
نادیده گرفتن ضرورت افزایش ضریب تأثیر سابقه تحصیلی و نبود کیفیت یکسان تحصیلی در سیستم آموزشی کشور موجب شده در همان پاشنه قبلی بچرخد .
یعنی مدیران آموزش و پرورش و سازمان سنجش با بی توجهی به وظایف شان موجب شده اند ، از طرفی کنکور همچنان یکه تازی کند و از طرفی راه برای طرح های درآمدزایی همچون ترمیم معدل باز باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/29
> نشست خبری آیین گشایش دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با حضور بهمن نامورمطلق سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان ، محمدحسین ایمانی خوشخو رئیس کمیته هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و حسن بلخاری رئیس انجمن آثار مفاخر فرهنگی کشور برگزار شد.
> نشست خبری آیین گشایش دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با حضور بهمن نامورمطلق سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان ، محمدحسین ایمانی خوشخو رئیس کمیته هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و حسن بلخاری رئیس انجمن آثار مفاخر فرهنگی کشور برگزار شد .
بهمن نامورمطلق ، سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان در این نشست با بیان اینکه امروز شاهد نخستین گام راه اندازی یک دانشگاه بومی هستیم ، گفت : «قصد ما ارائه یک الگوی بومی از دانشگاه برای هنر است و امیدواریم با یک ساختار استاد شاگردی ، هنرمندانی ایرانی و اسلامی پرورش دهیم که از هنرهای خود صیانت کنیم .
» او افزود : «این دانشگاه براساس نظام سنتی راه اندازی می شود اما قرار نیست به گذشته برگردد بلکه بنا دارد تجربیات گذشته را با تجربیات جهان امروز آمیخته و یک الگوی تازه برای پرورش و تربیت استادان هنر ایرانی ارائه دهد .
» نامورمطلق با بیان اینکه در دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان ، کمیت دانشجو از اهمیت چندانی برخوردار نیست ، تصریح کرد : «ما در این دانشگاه استادان را پرورش می دهیم و واژگان نو را که نشان از تحول دارد ، تدوین می کنیم .
این دانشگاه قرار نیست مقابل دانشگاه های دولتی قرار گیرد بلکه در کنار آنها ، تکمیل کننده راه آنها خواهد بود .
» دانشگاه استاد فرشچیان کانون کرسی های نظریه پردازی در حوزه هنر اسلامی ایرانی سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با اشاره به اینکه تاسیس این دانشگاه امید تازه ای بین هنرمندان ایجاد خواهد کرد ، گفت : «قرار است این دانشگاه کانون کرسی های نظریه پردازی در حوزه هنر اسلامی ایرانی باشد .
» او گفت : «در حال حاضر مشغول تدوین چشم انداز ، نظام نامه و آیین نامه جذب استاد و دانشجو در دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان هستیم که مقرر شده در مرحله اول سه دانشکده نگارگری و هنرهای وابسته ، دانشکده هنرهای خوشنویسی و دانشکده صنایع دستی راه اندازی شود .
هدف ما تمرکززدایی و رسیدن به هنرها در زادگاه خود و با اساتید درجه یک خواهد بود .
» نامورمطلق از افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان در روز دوشنبه و با حضور استاد محمود فرشچیان و دکتر محمدمهدی طهرانچی ، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد .
او در ادامه با بیان اینکه سرزمینی که ما در آن زندگی می کنیم ، سرزمین دانشگاه ها و هنرهاست ، گفت : «قدیمی ترین دانشگاه در یونسکو به نام جندی شاپور ثبت شده که مایه مباهات و افتخار است .
» او با بیان اینکه ایرانیان در حوزه دانشگاه همواره مولف ، خلاق ، دانشگاه ساز و دانشگاه پرور بوده اند ، اظهار داشت : «با حضور مدرنیته در ایران ، متاسفانه مولف بودن خود را در بسیاری از موارد ازجمله دانشگاه از دست داده ایم .
ساختار دانشگاه غربی گرچه دارای دستاوردهایی بود اما نواقصی نیز در پی داشت ازجمله اینکه آنچه مربوط به فرهنگ ما می شد ، در دانشگاه دچار وقفه شد .
» هدف دانشگاه استاد فرشچیان تربیت هنرمند خلاق ، مولف و حکیم است نامورمطلق با تاکید بر اینکه دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان برای رفع یکی از حلقه های گمشده نظام آموزشی تاسیس می شود ، تصریح کرد : «هنرمندان ما سال هاست نسبت به تضعیف خلق هنری نگران هستند .
درواقع خلق هنر دچار یک وقفه شده و به همین جهت نیازمند تغییر ساختار آموزشی بودیم .
در این تغییر ساختار ، باید ساختاری ایجاد شود که پاسخگوی نیازهای بومی ما بوده و هنرمند خلاق ، مولف و حکیم تربیت کند .
از این رو تاسیس دانشگاه استاد فرشچیان ضروری به نظر می رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/29

» سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با اشاره به پیشینه تاسیس این دانشگاه گفت : «طرح تاسیس دانشگاه استاد فرشچیان 20 سال پیش در فرهنگستان هنر رقم خورد و در گروه هنرهای سنتی طرح اولیه آن نوشته و به منظور بررسی و تصویب ، به شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم فرستاده شد .
» او افزود : «طرح تاسیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان در دولت یازدهم در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی ، به مرحله اجرایی رسید .
» او در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران حاضر درخصوص زمان جذب دانشجو به طور رسمی در دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان گفت : «در حال حاضر کارگروه های مختلفی در حال نوشتن نظام نامه این دانشگاه هستند .
درصورت اتمام تدوین نظام نامه و مقدمات لازم ، از ترم آینده یا سال آینده اقدام به جذب دانشجو خواهیم کرد .
البته پس از تاسیس این دانشگاه ، کارگاه هایی برای تدوین ساختار و منابع دروس تشکیل خواهد شد .
» بلخاری : در دانشگاه استاد فرشچیان از نظام ترمی واحدی استفاده نمی کنیم در ادامه حسن بلخاری ، رئیس انجمن آثار مفاخر فرهنگی کشور و عضو شورای عالی سیاستگذاری راهبردی دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان در این نشست با توضیح حکمت هنرهای اسلامی ایرانی گفت : «حکمت در فرهنگ ما ایرانیان آمیختگی مطلق و توأمان اندیشه و عمل است .
» او با بیان اینکه دانشگاه استاد فرشچیان در نوع خود دانشگاه کاملا جدیدی است ، تصریح کرد : «ما در این دانشگاه از نظام ترمی واحدی که در برخی موارد به مسلخ بردن خلاقیت افراد است ، استفاده نخواهیم کرد .
» رئیس انجمن آثار مفاخر فرهنگی کشور با تشکر از طهرانچی برای پذیرفتن حمایت از دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان گفت : «دکتر طهرانچی پذیرفت که این دانشگاه نظام نامه خود را داشته باشد تا بتواند افرادی را تربیت کند که قبل از آنکه صاحب تکنیک های هنری باشند ، از معنا ، معنویت ، هویت و فرهنگ برخوردار شوند .
» ایمانی خوشخو : در دانشگاه استاد فرشچیان خبری از اعطای مدرک به روش معمول نیست محمدحسین ایمانی خوشخو ، رئیس کمیته هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو شورای عالی سیاستگذاری راهبردی دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان نیز در ادامه این نشست با اشاره به تاسیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی گفت : «در دو ماه گذشته مقدمات کار به طور ویژه و جدی انجام شده و قرار است از دوشنبه هفته جاری این دانشگاه به طور رسمی کار خود را آغاز کند .
» او با بیان اینکه دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان یک مدل نو و جدید است ، گفت : «در این دانشگاه خبری از اعطای مدرک به روش معمول نیست ، بلکه اجازه نامه هایی که مورد تایید آموزش عالی است ، صادر خواهد شد .
» سرپرست دانشگاه هنرهای ایرانی اسلامی استاد فرشچیان در گفت وگو با «فرهیختگان» : دانشگاه استاد فرشچیان می تواند یک مدل برای کشورهای شرقی باشد دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حمایت رئیس هیات موسس و هیات امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شد و قرار است فردا (دوشنبه) با حضور استاد فرشچیان و پیشکسوتان عرصه هنر و مدیران هنری افتتاح شود .
این دانشگاه کار خود را در سه رشته هنری خوشنویسی ، نگارگری و صنایع دستی آغاز خواهد کرد .
در همین راستا بهمن نامورمطلق ، سرپرست این دانشگاه در گفت وگو با «فرهیختگان» از خلأ های عرصه هنر در کشور می گوید .
او می گوید : «کمبودهایی در کلیت آموزش هنر در کشور وجود داشت که این کمبودها باعث شد در عرصه هنر ، هنرشناس تربیت شود و هنرمند کمتر داشته باشیم .
به خصوص هنرمند در عرصه هنرهای ایرانی سنتی .
» به گفته او ، چنین کمبودی موجب شد هنرمند ایرانی اسلامی در کشور کمتر تربیت شود .
نامورمطلق توضیح داد : «این نقیصه در کل نظام آموزشی ما وجود دارد و البته فقط متعلق به فرهنگ ما نیست بلکه در کشورهای دیگر شرقی نیز این مشکل وجود داشته است .
معتقدم دانشگاه استاد فرشچیان می تواند یک مدل برای کشورهای شرقی باشد؛ یعنی کشورهایی که هنر آنها در خطر است و دیگر نمی توانند هنرمند تربیت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/29

» سرپرست دانشگاه هنرهای ایرانی اسلامی استاد فرشچیان می گوید : «به همین جهت نیازمند این بودیم که روی این حلقه گمشده سیستم آموزشی کار کرده و مدلی را طراحی و معرفی کنیم .
مطمئنم اگر روی این موضوع خوب کار شود و مورد حمایت قرار بگیرد در آینده می تواند به عنوان یک الگوی تازه برای تربیت هنرمندان هنرهای سنتی شرقی به ویژه اسلامی ایرانی مورد اقتباس بقیه جوامع هم قرار بگیرد .
» نامورمطلق از حضور اساتیدی همچون استاد فرشچیان در این دانشگاه هم صحبت به میان آورد و توضیح داد : «استاد فرشچیان پیوند عناصر گوناگون است .
پیوند عنصر ایرانی و اسلامی ، پیوند گذشته و حال ، پیوند مهارت و معنویت و پیوند حکمت و زیبایی .
چنین افرادی با این خصوصیات هرچند قرن یک بار ظهور پیدا می کنند که یکی از این افراد استاد فرشچیان است .
خوشبختانه (البته کمی دیر) جامعه ما این فهم و درک را داشته که برای این هنرمند که هنوز در قید حیات است دانشگاهی افتتاح کند تا بتوانیم سبک ایشان را در دانشگاه تدریس کنیم .
این موضوع از خوش اقبالی های دوره ماست و امیدوارم این دانشگاه بتواند رسالت اصلی خود را که تربیت افرادی مثل استاد فرشچیان است ، انجام دهد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/29
> تقریبا تا 20 سال پیش آمریکا و انگلیس و پس از آن دیگر کشورهای اروپایی بودند که در سطح برتر علمی جهان قرار داشتند؛ اما در سال های گذشته با تغییر سیاست های علمی و پژوهشی دیگر کشورها توانستند این فاصله را یا به حداقل برسانند یا حتی در بعضی علوم از رقیب دیرینه خود پیشی بگیرند.
> تقریبا تا 20 سال پیش آمریکا و انگلیس و پس از آن دیگر کشورهای اروپایی بودند که در سطح برتر علمی جهان قرار داشتند؛ اما در سال های گذشته با تغییر سیاست های علمی و پژوهشی دیگر کشورها توانستند این فاصله را یا به حداقل برسانند یا حتی در بعضی علوم از رقیب دیرینه خود پیشی بگیرند .
جالب اینکه حالا دانشگاه هایی در عرصه علمی جهان عرض اندام می کنند که نه در آمریکا و اروپا بلکه در آسیا قرار دارند .
به عنوان مثال کشور چین که در سال 1996 در رتبه نهم دنیا قرار داشت در طول 21 سال اخیر تولیدات علمی خود را 17 برابر کرده و حالا با فاصله اندکی در جایگاه دوم قرار گرفته؛ این در حالی است که آمریکا 20 سال قبل چهاربرابر رقیب بعدی خود تولیدات علمی داشت و حالا این فاصله با چین به حداقل میزان خود (1 .
2 برابر نسبت به چین) رسیده است .
چین در حوزه هایی چون مهندسی شیمی ، علوم پایه ، علوم کامپیوتر ، انرژی و علوم مهندسی و .
از آمریکا هم پیشی گرفته است و حالا 62 درصد شرکت های جهانی چین را مکانی «جذاب تر» نسبت به آمریکا برای تسهیلات تحقیق و توسعه جدید می دانند .
در سوی دیگر این روسیه است که رقیب سنتی آمریکا در حوزه های علمی است و حالا 24 دانشگاه در روسیه در بالاترین رتبه بندی جهانی دانشگاه ها در سال 2018 قرار گرفته اند؛ 97 دانشگاه روسی در لیست QS جزء برترین دانشگاه های جهان قرار دارند و 10 دانشگاه روسیه بین 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند .
روسیه به علت حضور در رتبه بندی EECA به دیگر کشورها طعنه می زند .
دانشگاه های روسیه در رنکینگ BRICS با بهترین عملکرد اجرایی در کشورهای در حال توسعه اقتصادی ثبت شده است .
به گزارش «اسپوتنیک» براساس برآوردهای موسسه انگلیسی QS نام 10 دانشگاه روسیه در فهرست 50 دانشگاه برتر کشورهای عضور بریکس در سال 2018 قرار گرفته اند .
در این رتبه بندی که شامل 300 دانشگاه است ، 68 موسسه آموزش عالی از روسیه ، 94 دانشگاه از چین و 65 دانشگاه از هند قرار دارند .
براساس گزارش رسانه ها ، در طول دهه گذشته روسیه 390 بیلیون روبل (معادل 6 .
3 بیلیون دلار آمریکا) بین سال های 2011 تا 2015 به خرید تجهیزات و ابزارآلات فنی برای دانشگاه های خود و ارتقای آموزش دانشگاه ها اختصاص داده است .
اکنون سوال مهم این است که این کشورها برای موفقیت خود چه سیاست هایی را در حوزه آموزش عالی اتخاذ کرده اند؟ شاید پاسخ این سوال را بتوان در گزارش انجمن جهانی اقتصاد یافت .
این گزارش نشان می دهد در سال 2016 چین 4 .
7 میلیون دانش آموخته در حوزه های علوم ، فناوری ، مهندسی و ریاضی (و هند رتبه دوم است که 2 .
6 میلیون دانش آموخته جدید) را در اختیار داشت در حالی که این رقم در آمریکا حدود 570 هزار نفر بود .
این گزارش پیش بینی کرده بود تعداد فارغ التحصیلان 25 تا 34 ساله در چین تا سال 2030 با افزایش 300 درصدی در مقایسه با افزایش 30 درصدی در اروپا و ایالات متحده مواجه شود .
براساس این گزارش ، تا سال 2030 چین و هند می توانند بیش از 60 درصد فارغ التحصیلان در اقتصادهای بزرگ را تشکیل دهند .
چین فقط در سال 2010 به 1 .
1 میلیون نفر و بیش از چهاربرابر رقم آمریکا مدرک کارشناسی اعطا کرده است .
بخش دیگری از این گزارش به تعداد دانشگاه ها در چین اشاره دارد .
آمریکا با ٣١٠ میلیون جمعیت ، سه هزار و ٢٨٠ دانشگاه دارد .
چین نیز با یک میلیارد و ٣٩٧ میلیون جمعیت ، دوهزار و ٤٨١ دانشگاه دارد و هند یک میلیارد و ٢٧٤ میلیون نفری ، هزار و ٦٢٠ دانشگاه دایر کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/07/29

باید توجه داشت که دانشگاه تعریف خاص خود را دارد و برخلاف ایران ، به هر موسسه آموزشی عنوان دانشگاه اطلاق نمی شود .
گزارش انجمن جهانی اقتصاد نشان می داد چین به طور میانگین هر هفته یک دانشگاه ساخته و نویسنده این گزارش از این واقعه با عنوان «یک انقلاب خاموش» یاد کرده بود .
اما از سوی دیگر یک شاخص مهم که در رشد چین موثر بوده ، شاخص اندازه نیروی کار دانشمند است .
در سال 1982 ، نیروی کار علمی چین 1 .
2 میلیون نفر بود اما تا سال 2010 ، این رقم به 3 .
2 میلیون نفر افزایش یافت .
هرچند این رقم به تعداد نیروی کار علمی در آمریکا نرسید اما با توجه به حجم بسیار بزرگ جمعیت چین در مقایسه با آمریکا (4 .
3 میلیون نفر) این رقم قابل توجه است .
البته در کنار رشد در کمیت تعداد دانشگاه ها و فارغ التحصیلان ، اتفاق دیگری در حوزه به کارگیری آنها در زمینه های تحقیقاتی رخ داده است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد .
به عنوان مثال و به گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نسبت هزینه های تحقیق و توسعه (R D) چین به ایالات متحده به شدت افزایش یافته و از پنج درصد در سال 1991 به 44 درصد در سال 2010 رسیده است .
درباره توجه جدی کشورهای شرقی جهان به مقوله علم و فناوری بیشتر خواهیم نوشت ، اما شاید در همین حد کفایت کند که چرا رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با جمعی از نخبگان به توجه جدی به این کشورها رهنمود دادند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/30
> فرهیختگان : چند سالی است که انتظارات از دانشگاه ها تغییر کرده است؛ دانشگاه هایی که تا چندی پیش صرفا بحث آموزش به دانشجویان را دنبال می کردند ، در شرایط فعلی دنیا باید در بحث کاربردی سازی علوم نیز وارد شوند.
> فرهیختگان : چند سالی است که انتظارات از دانشگاه ها تغییر کرده است؛ دانشگاه هایی که تا چندی پیش صرفا بحث آموزش به دانشجویان را دنبال می کردند ، در شرایط فعلی دنیا باید در بحث کاربردی سازی علوم نیز وارد شوند .
هرچند این مهم برای همه محافل آکادمیک در دنیا صدق می کند ، اما شرایط دانشگاه های کشور متفاوت تر است؛ دانشگاه هایی که به خاطر وجود تحریم ها و شرایط اقتصادی کشور باید بتوانند باری از دوش ایران بردارند و در همین زمینه اکثر دانشگاه ها سعی در برداشتن گام هایی دارند؛ گام هایی که برخی از آنها همین امروز به ثمر رسیده و برخی دیگر نیاز به زمان بیشتری دارد .
ساخت قطعا مصرفی آزمایشگاهی از سوی دانشگاه ارومیه یکی از همان قدم هایی است که شاید در ابتدا چندان بزرگ نیاید ، اما به اندازه خود می تواند در خروج ارز و همچنین بی اثر کردن تحریم ها اثرگذار باشد .
فرهاد فرهنگ پژوه ، رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ارومیه در این باره به «فرهیختگان» می گوید : «در دانشگاه تصمیم گرفته شد امکانات راکد دانشگاه مورد استفاده قرار بگیرد ، از این رو بعد از بررسی هایی که انجام دادیم ، مشخص شد دستگاه تزریقی که حدود 9 سال بلااستفاده مانده ، در دانشگاه وجود دارد .
البته ابتدا قرار به فروش آن دستگاه گرفته شد که بعدا از این قرار منصرف شده و تصمیم به تولید قطعات مصرفی موردنیاز دانشجویان تحصیلات تکمیلی گرفته شد .
» آنطور که او می گوید ، میکروتیوب ها از قطعاتی هستند که این دانشجویان به صورت روزانه آن را مورد استفاده قرار می دهند و تولید آن نیز در کشور بسیار محدود است؛ به همین دلیل ساخت میکروتیوب های 2 تا نیم سی سی را به خط تولید برده و به صورت پایلوت نیز میکروتیوب 2سی سی را آغاز کردیم؛ قطعه ای که یک وسیله عمومی است و در آزمایشگاه ها برای نگهداری سرم خون و مواد بیولوژیک استفاده می شود .
رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ارومیه با بیان اینکه دانشجویان رشته های پزشکی ، علوم آزمایشگاهی ، دامپزشکی و .
مصرف کنندگان اصلی این قطعه هستند ، ادامه می دهد : «بعد از اینکه طرح تولید این قطعه را در تابستان به دانشگاه ارائه داده و آنها را برای تولید آن متقاعد کردیم ، ابتدا هشت میلیون تومان برای ساخت قالب این قطعه هزینه کردیم ، اما بعد از اینکه مشخص شد این قالب نمی تواند میکروتیوب هایی باکیفیت نمونه خارجی را تولید کند ، بار دیگر با هزینه 20 میلیونی قالبی از جنس استیل برای این کار سفارش دادیم و بعد از آن خط تولید این قطعه آغاز به کار کرد .
» مشغول به کار شدن پنج نفر از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری رشته ساخت و تولید دانشگاه ارومیه در این پروژه یکی دیگر از دستاوردهای راه اندازی خط تولید میکروتیوب ها بوده است .
فرهنگ پژوه ادامه می دهد : «به وزارت علوم نیز اعلام آمادگی کرده ایم که دانشگاه ارومیه می تواند نیاز دانشگاه های علوم پزشکی کشور و تمامی زیرمجموعه های وزارت بهداشت و کشور را در حوزه میکروتیوب های 2سی سی تامین کند ، هرچند تا الان جوابی از سوی این وزارتخانه دریافت نکرده ایم .
» او درباره تفاوت هزینه قطعه داخلی با نمونه خارجی اش این طور توضیح می دهد : «میکروتیوب های 2سی سی در بسته های 500تایی به فروش می رسد که قبل از افزایش نرخ ارز قیمت خارجی آن 25 هزار تومان و الان نزدیک به 80 هزار تومان است ، اما قیمت خرید نمونه ای که توسط دانشگاه ارومیه تولید می شود ، در حال حاضر 30 هزار تومان است و اختلافی حدود 50 هزار تومانی در هر بسته آن وجود دارد؛ در حالی که هیچ تفاوتی از لحاظ کیفیت در نمونه داخلی و خارجی آن نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/07/30

» فرهنگ پژوه با بیان اینکه میکروتیوب ها یکبارمصرف هستند ، با این حال در برخی موارد می توان چند بار از آنها استفاده کرد ، می گوید : «اصلی ترین کارکرد این قطعه برای انتقال سرم خونی از محل آزمایشگاه گیری به آزمایشگاه های مرجع است ، به همین دلیل می گوییم این قطعات یکبارمصرف هستند ، به عبارت دیگر نقل و انتقالات سرم خونی توسط میکروتیوب ها انجام می شود .
» رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ارومیه می گوید : «هرچند پیش تر شرکت های خصوصی در کشورمان اقدام به تولید این میکروتیوب ها می کردند ، اما تعداد آنها بسیار محدود بوده و نیاز کشور را برآورده نمی کرد .
از سوی دیگر دانشگاه ما به عنوان اولین مجموعه دانشگاهی کشور توانسته خط تولید این قطعه را راه اندازی کرده و توانایی رفع نیاز کشور را نیز دارد .
» فرهنگ پژوه تصریح می کند : «ما در حال حاضر به فکر تولید خط تولید میکروتیوب های سی سی آر هستیم؛ قطعه ای که امروزه کاملا از خارج وارد کشور می شود و هیچ شرکت و دانشگاهی در ایران نتوانسته آن را تولید کند ، چراکه این میکروتیوب ها دارای ویژگی های خاصی هستند ، به گونه ای که قیمت هر بسته 20تایی آنها نزدیک به 400 هزار تومان است؛ به همین دلیل دانشگاه ارومیه در حال بررسی دیواره این میکروتیوب ها است و به احتمال زیاد تا سال آینده خط تولید آن را نیز در دانشگاه راه اندازی خواهد کرد .
» او با بیان اینکه قطعا راه اندازی چنین خط تولیدهایی می تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد ، می گوید : «مسئولان باید در بحث حمایت ها جدی تر عمل کنند ، چراکه ما در دانشگاه هایمان امکانات زیادی داریم که می تواند نیازهای کل کشور را تامین کند؛ امکاناتی که استفاده از آنها نیازمند سازوکارهای دولتی است؛ به عبارت دیگر امکانات دانشگاه های دولتی به حدی است که می تواند این دانشگاه ها را به خودکفایی رسانده و از خروج ارز نیز جلوگیری کند .
» رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ارومیه با انتقاد از اینکه امروزه بیشتر پولی که دولت برای پژوهش اساتید اختصاص می دهد ، صرف خرید مواد مصرفی آزمایشگاه ها می شود ، توضیح می دهد : «قطعا اگر به بخش آزمایشگاهی دانشگاه ها توجه بیشتری شود ، نه تنها دیگر نیازی به صرف هزینه های پژوهشی برای خرید ملزومات آزمایشگاهی نیست ، بلکه اساتید ما نیز دیگر احتیاجی به آزمایشگاه های دانشگاه های خارجی برای انجام پروژه های خود ندارند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم
خراسان
1397/07/30
> دلار جشنواره ها از بازار ثانویه خریداری می شود سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شنبه 28 مهر در حاشیه برگزاری آیین تجلیل از هنرمندان ارکستر سمفونیک تهران در دوران دفاع مقدس ، در جمع خبرنگاران حاضر شد و در سخنانی گفت : «برنامه ای که امشب برگزار شد ، برنامه بسیار خوبی بود که عملا فضایی را برای بازگشت به دفاع مقدس ایجاد کرد.
> دلار جشنواره ها از بازار ثانویه خریداری می شود سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شنبه 28 مهر در حاشیه برگزاری آیین تجلیل از هنرمندان ارکستر سمفونیک تهران در دوران دفاع مقدس ، در جمع خبرنگاران حاضر شد و در سخنانی گفت : «برنامه ای که امشب برگزار شد ، برنامه بسیار خوبی بود که عملا فضایی را برای بازگشت به دفاع مقدس ایجاد کرد .
این موسیقی فضایی را در کشور ایجاد کرد که این هنر بتواند در ایران به فعالیت خود که در هاله ای از ابهام بود ، ادامه دهد .
باید در آغاز دهه پنجم انقلاب دین خودمان را به موسیقی حماسی ادا کنیم» .
صالحی در پاسخ به پرسشی مبنی بر ایجاد دل نگرانی ها درباره تامین نشدن ارز برای دعوت از گروه های خارجی در جشنواره های فجر امسال گفت : «ما نکات مد نظرمان را با سازمان برنامه وبودجه در میان گذاشتیم .
البته شرایط ارزی کشور را می دانیم اما این تقاضا را داشتیم که اگر این ماجرا در بخش کالاهای اساسی قرار ندارد ، حداقل بتوانیم در فضای بازار دوم این خدمات را دریافت کنیم .
» وی درباره تمدید حکم مدیر فعلی یا انتخاب مدیریت جدید بنیاد فرهنگی هنری رودکی فقط به ذکر این نکته اکتفا کرد که هم اکنون آقای صفی پور در بنیاد رودکی حضور دارند و شما می بینید که فعالانه در این عرصه حاضر هستند .
دانشگاه استاد فرشچیان بهمن دانشجو می گیرد سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با بیان این که هدف اصلی این دانشگاه تربیت سراستادانی در حوزه هنر است ، از افتتاح رسمی این دانشگاه در 30 مهرماه امسال خبر داد .
بهمن نامور مطلق در نشست خبری آیین گشایش دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان ، اظهار کرد : «قرار است این دانشگاه در سه حوزه نگارگری و هنرهای وابسته ، خوشنویسی و صنایع دستی به فعالیت بپردازد .
» به گزارش ایسنا ، وی با بیان این که احتمالا این دانشگاه از بهمن امسال اقدام به جذب دانشجو می کند ، افزود : اگر بهمن ماه این امکان فراهم نشود ، از مهرماه سال آینده جذب دانشجو را در این دانشگاه آغاز می کنیم .
وی تاکید کرد : در این دانشگاه قرار نیست به کمیت بپردازیم و دانشجویان زیادی را پذیرش کنیم ، بلکه قرار است استادان و سراستادان را پرورش دهیم .
سعی می کنیم نظام آموزشی که قرار است در دانشگاه استفاده کنیم ، بدیع باشد .
این دانشگاه قرار نیست مقابل دانشگاه های دیگر قرار گیرد ، بلکه قرار است آن ها را تکمیل کند .
نامور مطلق با بیان این که وزیر علوم برای حمایت از این دانشگاه قول مساعد داده است ، افزود : یکی از گله مندی های ما این بود که یکی از بزرگ ترین هنرهای ما یعنی خوشنویسی حتی یک سرفصل در هیچ دانشگاهی ندارد و کیان این هنر در خطر است .
البته در خصوص صنایع دستی در حال بررسی هستیم تا مشخص شود کدام هنرها اولویت بیشتری دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کیهان
1397/07/29
> صبح دیروز ، حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان برای تفهیم اتهام درباره 14 شکایت جدید دولت ، به دادگاه رفت .
بیشترین تعداد شکایت ها از سوی نهاد ریاست جمهوری علیه مدیر مسئول کیهان مطرح شده است و شورای عالی امنیت ملی ، وزارت نفت ، وزارت صنعت و معدن ، وزارت کشور و وزارت علوم ، سایر شاکیان شریعتمداری هستند .
طی چند ماه گذشته 18 فقره شکایت دیگر نیز از سوی نهاد ریاست جمهوری علیه کیهان به دادگاه ارائه شده است و در حال حاضر فقط تعداد شکایات دولت از شریعتمداری بالغ بر 30 فقره است که در خصوص تعدادی از این شکایت ها تفهیم اتهام صورت گرفته و ادامه تفهیم اتهام درباره انبوه شکایت های دیگر ادامه دارد .
> مدیر مسئول کیهان صبح دیروز با حضور در شعبه دوم بازپرسی به پرسش های بازپرس این شعبه در خصوص تعدادی از پرونده ها پاسخ داد و ادامه بازپرسی به جلسات بعد موکول شد .
گفتنی است متن و فحوای برخی از شکایت ها به اظهارات خود آقایان مربوط می شود که کیهان فقط آن را نقل کرده است ولی ظاهرا آقایان اظهارات قبلی خود را فراموش کرده اند و از این روی باید گفت در اینگونه موارد ، از خودشان شکایت کرده اند ! تعدادی از شکایت ها نیز به خبررسانی کیهان درباره برخی از مفاسد اقتصادی ، رانت خواری ، ریخت و پاش های بیت المال ، حضور عناصر مشکوک در برخی از مسئولیت ها ، سوءاستفاده از مسئولیت ها برای دست اندازی به بیت المال ، ادامه دریافت حقوق های نجومی ، به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در برخی از مدیریت ها ، علل آشفتگی بازار ارز ، قراردادهای مشکوک و .
مربوط می شود که امروزه تشت رسوایی برخی از همان شاکیان با سر و صدای زیاد از بام افتاده است که گواه غیر قابل تردیدی بر درستی و صحت گزارش های کیهان است .
ریاست جمهوری از انتشار برخی از آمار اقتصادی در کیهان نیز شکایت کرده است و این درحالی است که کیهان آمار یاد شده را از اسناد رسمی خود دولت استخراج نموده و منتشر کرده است ، بنابراین اگر آماری را که خود ارائه کرده اند غلط می دانند و کیهان را به خاطر انتشار آن به نشر اکاذیب متهم کرده اند ، عدالت و انصاف حکم می کند که خود آقایان به اتهام نشر اکاذیب و تشویش افکار عمومی تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند ! منتظر می مانیم تا ببینیم آیا دستگاه قضایی به این وظیفه قانونی خود عمل می کند یا از کنار آن به آسانی می گذرد؟ ! تهمت ، تهمت است و نشر اکاذیب ، روزنامه و دولت ندارد ! دولت هم اگر معلوم شود که نشر اکاذیب کرده است نیز باید مجازات شود .
آیا این انتظار از دستگاه قضایی ، انتظار بی جایی است؟ !.
1
فهرست