وزارت علوم - مطبوعات 2 آبان 97
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت 13:29
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
7974267 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
7965658 وطن امروز
7974127 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي آموزش عالي
7975335 روزنامه ايران
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/02
> آیین افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان دوشنبه بعدازظهر با حضور این چهره ماندگار و جمعی از وزرا ، پیشکسوتان عرصه هنر و مدیران هنری در ساختمان شماره 97 دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
> آیین افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان دوشنبه بعدازظهر با حضور این چهره ماندگار و جمعی از وزرا ، پیشکسوتان عرصه هنر و مدیران هنری در ساختمان شماره 97 دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد .
طرح اولیه ایجاد دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی از سال ها پیش توسط استاد محمود فرشچیان مطرح شده بود .
او بر این باور بود که هنرهای سنتی مغفول مانده و باید برای بقای آن فکری کرد .
حالا این دانشگاه با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی برای تربیت هنرمندان و اساتید این حوزه آغاز به کار کرد .
منصور غلامی ، وزیر علوم در این مراسم طی سخنانی گفت : «جای تشکر دارد که دانشگاه آزاد اسلامی و آقای دکتر ولایتی برای تاسیس دانشگاه استاد فرشچیان قدم پیش گذاشتند .
» او اظهار کرد : «یک ماه پیش که تلفنی محضر استاد فرشچیان صحبت کوتاهی داشتم ، از این برنامه اطلاع نداشتم .
» او با اشاره به شیوه آموزش استاد شاگردی افزود : «استاد فرشچیان موجب فخر ایران و ایرانی است .
جای تشکر دارد که دانشگاه آزاد اسلامی و آقای دکتر ولایتی قدم پیش گذاشتند .
وزارت علوم هم از هر نوع حرکت نو و روش های تکمیلی اصلاح کننده در آموزش به خصوص در حیطه هنر استقبال می کند .
هنرشناس با کلاس تربیت می شود ، اما هنرمند نه .
انتخاب دانشجو یا هنرجو از طریق سوال و جواب های معمول ممکن نیست چون آن قابلیت و ظرفیت به این روش شناخته نمی شود .
هر کسی کنار استاد است ، قرار است موجب فخر او شود پس از اول باید ظرفیت داشته باشد و در کنار یک چشمه جوشان هنر این ظرفیت را به فعلیت برساند .
» او در پایان افزود : «امیدواریم این دانشگاه بتواند الگوی خوبی برای تربیت هنرمندان باشد و ما هم هر کاری از دست مان بربیاید انجام خواهیم داد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/08/02
> روز گذشته خبری از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس منتشر شد مبنی بر اینکه تاثیر قطعی معدل در کنکور 98 اعمال نخواهد شد که در پی آن داوطلبان واکنش های فراوانی در شبکه های اجتماعی ابراز کردند.
> روز گذشته خبری از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس منتشر شد مبنی بر اینکه تاثیر قطعی معدل در کنکور 98 اعمال نخواهد شد که در پی آن داوطلبان واکنش های فراوانی در شبکه های اجتماعی ابراز کردند .
کارن خانلری ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دراین باره در گفت وگو با «فرهیختگان» گفت : «پیشنهاد این موضوع را روز گذشته 170 نماینده به کمیسیون آموزش ارائه دادند ، البته به نظر من این طرح خوبی است .
البته این موضوع تا زمانی که یک سازوکار منسجم آموزشی یکسان ، برای تمام کشور و همه افرادی که از امکانات یکسانی برخوردار نیستند ، خوب است .
» او ادامه داد : «در کمیسیون طرحی را آماده کردیم که روز گذشته هم قرائت شد؛ در این طرح سازمان سنجش ملزم شد با کمک تاثیر مثبت در کنکور ، از تضییع حق داوطلبانی که ممکن است با در نظر گرفتن تاثیر قطعی معدل ضایع شود ، جلوگیری کند .
اگر تاثیر قطعی رتبه داوطلب را پایین می آورد باید آن را در نظر نگیرند و تاثیر مثبت اعمال شود ، به عبارتی نباید رتبه آنها با این کمبود معدل ، پایین بیاید .
» خانلری ادامه داد : «در کمیسیون این مساله بحث شد و وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش هم با کلیات آن موافق بودند ، اما منتظریم که حل این مساله از طرف شورای سنجش شکل بگیرد تا اینکه در صحن علنی مجلس مطرح و سپس تبدیل به قانون شود .
البته دوستان قول دادند که در شورای عالی سنجش هم این مساله طرح شود و آنجا تصمیم گیری کنند ، البته امیدواریم به مجلس و تصویب و آن داستان ها نکشد .
» او با اشاره به اینکه سازمان سنجش هم موافق صددرصد تاثیر مثبت است ، افزود : «آقای خدایی هم محاسباتی را که انجام داده بود نشان می داد طرح تاثیر قطعی ، به نفع برخی داوطلبان نیست .
» عضو کمیسیون آموزش ادامه داد : «وزیر آموزش و پرورش در جلسه حضور نداشت اما فکر نمی کنم دکتر بطحایی مخالفتی با این نکته داشته باشند .
» او گفت : «من خودم از کسانی بودم که به قانون حذف کنکور رای دادم و به شدت موافق از بین رفتن این رانت هستم ، چراکه کنکور در کشور به جز در رشته های خاصی که رقابت در آنها بالاست ، برای دیگر رشته ها نیازی نیست اما شرط عملیاتی شدن این موضوع آن است که باید آموزش در کشور یکسان سازی شود ، یعنی برگزاری امتحانات ، نمره دادن ها و خیلی از مسائل باید همسان باشند؛ چراکه سازوکار سوابق آموزشی مشخص و معینی در کشور وجود ندارد .
» خانلری با اشاره به اینکه حذف کنکور نیاز به جایگزین مناسب دارد ، عنوان کرد : «ما برای آنکه بتوانیم زمینه حذف کنکور را فراهم کنیم باید سازوکار مناسبی را تعریف کنیم و منسجم و درست آن را اعمال کنیم که این مساله به حوزه آموزش و پرورش مربوط می شود که به نظر نمی رسد کار بسیار مشکلی باشد ولی مشکل اصلی در سرویس آموزشی است که به دانش آموزان ارائه می شود؛ چراکه این سرویس در سراسر کشور یکسان نیست و مدارس غیرانتفاعی و مافیای آموزشی خیلی خوب عمل کرده اند و کلاس و کتاب هایی ارائه می دهند که در مناطق محروم وجود ندارد ، حتی در یک شهر بزرگ بین طبقات مختلف اجتماعی این عدالت آموزشی برقرار نیست . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/08/01
> افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه هنرهای اسلامی – ایرانی استاد فرشچیان افتتاح شد .
> افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان دانشگاه هنرهای اسلامی – ایرانی استاد فرشچیان افتتاح شد .
در این مراسم منصور غلامی وزیر علوم ، محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد ، علی اکبر ولایتی رئیس هیئت امنای هیئت موسس دانشگاه آزاد ، سید عباس صالحی وزیر ارشاد و محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند .
دانشگاه فرشچیان پس از تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی با همکاری دانشگاه آزاد راه‎اندازی شده است .
عضو کمیسیون آموزش خبر داد؛ وزیر علوم برای بررسی تأثیر معدل در کنکور به مجلس می‎رود عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت : وزیر علوم به عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای موضوع تاثیر قطعی معدل در کنکور به مجلس می آید .
قاسم احمدی لاشکی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود : طرح تاثیر معدل در کنکور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بررسی شد و اعضای کمیسیون در نظرات مختلف گفتند که که به دلیل اینکه قانونی در زمینه تاثیر معدل کنکور وجود دارد با وزیر علوم به عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش که حق رای در این زمینه دارد رایزنی صورت گیرد .
وی گفت : وزیر علوم به همراه معاون آموزشی وزارت علوم و رئیس سازمان سنجش که دارای حق رای در شورای سنجش و پذیرش دانشجو هستند به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دعوت شده اند تا در این زمینه وزیر علوم اعضای شورا را توجیه کند که تاثیر قطعی معدل به مصلحت نیست .
عضو کیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : در واقع اگر شورای سنجش و پذیرش دانشجو این نظر که تاثیر سوابق تحصیلی از قطعی به مثبت تغییر کند و به این نتیجه برسند که تاثیر معدل در کنکور 98 به صورت تاثیر مثبت اعمال شود ، ما دیگر طرح جدیدی در مجلس مطرح نمی کنیم .
وی افزود : ما پذیرفتیم که منتظر بمانیم و در صورتی که موفقیتی در این زمینه حاصل نشد و شورای سنجش و پذیرش در جلسه فوق العاده به نتیجه نرسیدند ما در مجلس طرح تغییر تاثیر سوابق تحصیلی از قطعی به مثبت را به صحن علنی می بریم .
احمدی لاشکی یادآور شد : البته بحث دیگر این است که آموزش و پرورش هنوز نتوانسته است تعهد بدهد که دروس پایه دوم متوسط یعنی کلاسهای 10 ، 11 و 12 را به صورت امتحانات نهایی برگزار خواهد کرد .
وی گفت : حرف ما این است که تا زمانی که امتحانات نهایی به صورت سراسری برگزار نشود تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور باید به صورت مثبت اعمال شود .
امتحانات نهایی هم باید به صورت استاندارد طرح شود و هم به صورت یکنواخت تصحیح شود .
یعنی تصحیح ورقه در استان های مختلف باید با یک برنامه هماهنگ انجام شود .
نماینده نوشهر در مجلس شورای اسلامی گفت : مهمترین نکته برای امتحانات نهایی تضمین امنیت امتحانات است که باید از سوی آموزش پرورش پذیرفته شود .
اگر این شروط پذیرفته شود ما هم موافق هستیم که کنکور حذف شود .
اما تا زمانی که امنیت امتحانات را ایجاد نکرده‎‏ایم بهتر است تاثیر سوابق تحصیلی به صورت تاثیر مثبت و پذیرش از طریق کنکور سراسری باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/08/01
> ایسنا : یک عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه در جلسه امروز کمیسیون وزرای پیشنهادی وزارتخانه های صنعت ، معدن ، و تجارت و راه و شهرسازی حضور داشتند ، اظهار کرد : وزرا برنامه های آینده خود را بیان کرده و از آنها دفاع کردند .
> حضور وزرای پیشنهادی راه و صنعت در کمیسیون آموزش ایسنا : یک عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه در جلسه امروز کمیسیون وزرای پیشنهادی وزارتخانه های صنعت ، معدن ، و تجارت و راه و شهرسازی حضور داشتند ، اظهار کرد : وزرا برنامه های آینده خود را بیان کرده و از آنها دفاع کردند .
ضیاءالله اعزازی ملکی در گفت وگو ایسنا ، در خصوص جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : در جلسه امروز کمیسیون وزرای پیشنهادی وزارتخانه های صنعت ، معدن ، و تجارت و راه و شهر سازی حضور داشتند .
وزرا برنامه های آینده خود را بیان کرده و از آنها دفاع کردند ، نمایندگان هم نقطه نظرات خود را مطرح کردند .
وی افزود : همچنین در ادامه جلسه طرح تاثیر قطعی معدل با حضور وزیرعلوم ، نماینده سازمان سنجش بررسی شد ، قرار شد این موضوع توسط وزیر علوم در شورای سنجش پیگیری شود تا مشخص شود و در صورت به نتیجه رسیدن هماهنگی های لازم انجام شود .
کلمات کلیدی : راه و شهرسازی صنعت صنعت معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1397/08/02
> بخش خبری : 17 نفر از پذیرفته شدگان حائز رتبه های برتر (زیر 100 کشوری بدون استفاده از سهمیه) آزمون سراسری سال 1397 دیروز با حضور رئیس بنیاد شهید و رئیس سازمان سنجش تقدیر تقدیر شدند.
> بخش خبری : 17 نفر از پذیرفته شدگان حائز رتبه های برتر (زیر 100 کشوری بدون استفاده از سهمیه) آزمون سراسری سال 1397 دیروز با حضور رئیس بنیاد شهید و رئیس سازمان سنجش تقدیر تقدیر شدند .
حجت الاسلام سید محمدعلی شهیدی نماینده ولی فقیه ، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم با اشاره به این که دانش آموزان و دانشجویان شاهد و ایثارگر مسیر ایثار پدران خود را در عرصه علمی کشور ادامه می دهند گفت : خداوند دلیل بعثت پیامبران به خصوص پیامبر اسلامی (ص) را ابتدا تزکیه و خودسازی وبعد تعلیم می داند و قرآن کریم نیز اول بر تزکیه و خودسازی تاکید می کند ، زیرا علم بدون تزکیه هم برای فرد و هم برای جامعه مشکل ساز است .
وی افزود : افتخار می کنیم که تعداد زیادی از داوطلبان کنکور سراسری بدون استفاده از سهمیه رتبه زیر 100 را کسب کردند با این حال ممکن است در محیط دانشگاه به شما بگویند از سهمیه ایثارگری استفاده کرده اید و توانسته اید به این رتبه برسید درحالیکه خودتان زحمت کشیده ، تحصیل کرده و این رتبه را به دست آورده اید .
اما در همین سطح هم نمانید اگر می خواهید رشد کنید و برای آینده مفید باشید ، باید با دو بال علم و اخلاق حرکت کنید .
علم و تزکیه تنها ثروتی است که هیچ پایان و انتهایی ندارد و باید همواره در جهت افزایش آن ها تلاش کرد .
وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) گفت : ایشان می فرمایند در روزی که ترازوی عدل الهی گسترده شود ، خون شهدا و جوهر قلم اندیشمندان سنجیده می شود و مشخص می شود که جوهر قلم اندیشمندان سنگین تر از خون شهداست ، زیرا شهدا نیز به واسطه تعلیم و تربیت عالمان به مرحله والای شهادت رسیده اند .
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود : دانشجویان برتر شاهد و ایثارگر باید ارتباط خوبی با بنیاد و به خصوص دفتر دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر داشته باشند تا به خوبی از ظرفیت های این عزیزان استفاده شود .
دانشجویان و دانش آموزان برتر شاهد و ایثارگر باعث افتخار ما هستند و باعث افزایش آبروی جامعه معزز ایثارگران می شوند .
حجت الاسلام شهیدی دانشگاه را خانه دوم دانشجویان دانست و گفت : شما عزیزان باید کمال استفاده را از محیط علمی دانشگاه ها داشته باشید و صاحب اندیشه و رای باشید تا مطالب را با استدلال بپذیرید و بتوانید علم را به دیگران نیز منتقل کنید .
وی با تاکید بر اهمیت علم و دانش در دنیای امروز گفت : امروز تعیین کننده تمام معادلات دنیا علم و دانش است و کشورهایی دارای قدرت هستند که از نظر علمی در سطح بالایی باشند .
شما عزیزان نیز چهره درخشان علمی کشورمان هستید و باید بکوشید از فرصت های خود برای علم آموزی به خوبی استفاده کنید .
دکتر ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز در این مراسم با قدر دانی از تلاش و کوشش علمی فرزندان شاهد و ایثار گر گفت : باعث افتخار است که صاحبان اصلی انقلاب و نظام سخت کوشانه درصد اعتلای نام شهدا و ایثارگران در عرصه علم و دانش هستند .
وی افزود : در آزمون سراسری سال 96 بیش از 60 هزار دانشجوی شاهد و ایثارگر در آزمون شرکت کردند که این رقم در سال جاری به 118 هزار نفر رسید در سال 95 در میان پذیرش شدگان نهایی دانشگاه ها 91/2 درصد از خانواده ایثارگران بودند که این رقم در سال96 به 10درصد و در سال جاری به 5/12 درصد رسیده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
جمهوری اسلامی
1397/08/02

خدایی با اشاره به این که در کنکور سال جاری 403 نفر حائز رتبه زیر 100 شدند که 28 نفرشان و در رتبه زیر 500 هم 161 نفر از آنها بدون استفاده از سهمیه ، از خانواده شاهد و ایثار گر بودند .
رئیس سازمان سنجش به دانشجویان شاهد و ایثار گر هم توصیه کرد : در این مرحله کار خود را پایان یافته ندانند بلکه در محیط دانشگاه نیز باید سرامد بقیه دانشجویان باشید تا ثابت کنید بی دلیل به رتبه های برتر کنکور دست نیافتید .
حجت الاسلام حسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید نیز گفت : در سال 97 حدود 46 هزار دانش آموز ایثارگر تحت پوشش طرح شاهد در سراسر کشور قرار دارند که در هزار و 347 مدرسه مشغول تحصیل هستند .
همچنین 158 هزار دانشجو و 2 هزار و 405 نفر طلبه ایثارگر در حوزه های علمیه تحصیل می کنند .
در این مراسم همچنین جمعی از دانشجویان شاهد و ایثار گر نظرات خود را در باره آموزش پیش از دانشگاه برای عدم استفاده از سهمیه اعلام کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
وطن امروز
1397/08/01
> گروه اجتماعی : مرحله تکمیل ظرفیت برای کنکورهای کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) و کارشناسی ارشد گروه پزشکی و دکترای تخصصی علوم پایه و بهداشت در سال 97 اجرا نمی شود.
> گروه اجتماعی : مرحله تکمیل ظرفیت برای کنکورهای کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) و کارشناسی ارشد گروه پزشکی و دکترای تخصصی علوم پایه و بهداشت در سال 97 اجرا نمی شود .
به گزارش مهر ، نتایج 4 کنکور کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور و همچنین کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی و دکترای تخصصی علوم پایه ، بهداشت و داروسازی و دندانپزشکی در شهریورماه 97 اعلام شده است .
ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در این باره اظهار داشت : برای کنکور کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور مرحله تکمیل ظرفیت نخواهیم داشت .
وی افزود : مرحله تکمیل ظرفیت تنها برای دانشگاه فرهنگیان در کنکور سراسری اجرا می شود .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد : تکمیل ظرفیت برای مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور به دلیل پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در کنکور سراسری شامل این موضوع نمی شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
کیهان
1397/08/01
> مراسم تجلیل از رتبه های برتر زیر 100 کشوری آزمون سراسری سال 1397 ویژه شاهد و ایثارگر با حضور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد .
> به گزارش «ایثار» ، حجت الاسلام سید محمدعلی شهیدی دیروز در مراسم تجلیل از رتبه های برتر (زیر 100 کشوری) آزمون سراسری سال 1397 ویژه شاهد و ایثارگر با اشاره به عدم استفاده دانشجویان برتر شاهد و ایثارگر از سهمیه در کنکور گفت : باید به این نکته توجه کنیم اگرچه در قانون برای ایثارگران سهمیه در نظر گرفته شده است ، با این حال بسیاری از دانش آموزان شاهد و ایثارگر به دلیل پشتوانه علمی خوبی که دارند بدون استفاده از این سهمیه به رتبه های بالای کنکور می رسند .
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این مراسم گفت : 46 هزار دانش آموز ایثارگر در سال 1397 تحت پوشش طرح شاهد هستند و در حال حاضر شاهد فعالیت 1347 مدرسه شاهد در سراسر کشور هستیم .
همچنین 158 هزار دانشجوی شاهد و ایثارگر در دانشگاه ها و دو هزار و 405 طلبه ایثارگر نیز در حوزه های علمیه در حال مشغول به تحصیل هستند .
حجت الاسلام محمد حسن کاویانی راد درخصوص آمارهای تحصیلی ایثارگران نیز اظهارداشت : 60 درصد دانش آموزان و 20 درصد دانشجویان شاهد و ایثارگر از نظر تحصیلی جزو ممتازین محسوب می شوند .
در آزمون دستیاری پزشکی سال جاری نیز دو نفر از ایثارگران موفق شدند بدون استفاده از سهمیه ، رتبه های زیر 10 را کسب کنند و 20 درصد از کل پذیرفته شدگان این آزمون نیز از ایثارگران بودند .
در حال حاضر 2800 نفر از ایثارگران عضو هیئت های علمی هستند و 7 هزار نخبه شاهد و ایثارگر نیز شناسایی شده اند .
کاویانی راد افزود : 60 هزار ایثارگر در سال 1397 در آزمون سراسری دانشگاه ها شرکت کردند که در مجموع پذیرفته شدگان شاهد 12 درصد رشد بودیم .
همچنین در طول سه سال اخیر 58 نفر از ایثارگران موفق به کسب رتبه های زیر 100 کنکور شده اند .
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور نیز در این مراسم به ذکر آمارهایی درخصوص جامعه ایثارگری پرداخت و گفت : داوطلبان کنکور سراسری مربوط به خانواده معظم شهدا در سال 1397 دارای 14 درصد رشد ، ایثارگران 25 درصد به بالا 10 درصد ، ایثارگران زیر 25 درصد نیز دارای 85 درصد رشد بودند .
گفتنی است ، در این مراسم از 17 نفر از پذیرفته شدگان آزمون سراسری سال 1397 که بدون استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر در گروه های آزمایشی حائز رتبه های برتر کشوری زیر 100 شدند ، تقدیر به عمل آمد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
بهار
1397/08/01
> گروه جامعه : ثبت نام برای دریافت وام شهریه دانشجویان دانشگاه های وزارت علوم از امروز یکم آبان آغاز می شود و تا 30 آذر ادامه دارد .
> صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم طی بخشنامه ای به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اعلام کرد که مهلت ثبت نام برای دریافت وام شهریه دانشجویی از امروز اول آبان آغاز و این مهلت تا 30 آذر 97 ادامه دارد .
بر اساس بخشنامه ابلاغی صندوق رفاه وزارت علوم تمامی مراکز آموزش عالی می توانند پس از تخصیص اعتبار در سامانه این صندوق تا سقف اعتبار پیش بینی شده نسبت به ثبت نام دانشجویان متقاضی واجد شرایط برای دریافت وام شهریه اقدام کنند .
همچنین صندوق رفاه دانشجویان سقف مبلغ پرداختی وام شهریه به دانشجویان 2 میلیون 500 ، دانشجویان کارشناسی ارشد یک میلیون 150 هزار ، کارشناسی و کاردانی نیز 500 هزار تومان تعیین شده است که دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی چند ماهه می توانند این وام را در 30 و 24 ماهه به صندوق رفاه بازگردانند .
مهندس ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان نیز از افرایش میزان وام شهریه در سال جاری خبر داد و اعلام کرد : امسال با یکی از بانک های دولتی هم افزایی داشته ایم تا وام قرض الحسنه بیشتری به دانشجویان ارائه دهیم .
به گفته وی ، سال گذشته وام شهریه ای که پرداخت شد ، 73 میلیارد تومان بود ، امسال اعتبار وام شهریه به بیش از 158 میلیارد و 600 میلیون تومان افزایش یافته و می توانیم دانشجویان بیشتری را پوشش دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
اعتماد
1397/08/02
> جناب آقای الیاس حضرتی مدیر مسوول محترم روزنامه اعتماد با سلام و احترام به دنبال انتشار مطلبی با عنوان «ملاحظات مهم ترمیم کابینه» به قلم آقای محمد کاظمی در روزنامه وزین اعتماد (مورخ 21/7/97) جوابیه ذیل به منظور تنویر افکار عمومی و جلوگیری از ایجاد ابهام و تردید در اذهان مخاطبان محترم روزنامه تقدیم حضورتان می شود .
خواهشمند است وفق قانون مطبوعات دستور فرمایید در سریع ترین زمان ممکن و در همان صفحه در روزنامه درج گردد .
> 1 در سرتاسر یادداشت آقای محمد کاظمی ، نماینده مردم شریف ملایر در مجلس شورای اسلامی در روزنامه اعتماد با عنوان «ملاحظات مهم ترمیم کابینه» (مورخ 21مهرماه 1397) ، ادعاها و اتهام های فراوانی بدون ارائه هیچ گونه مستند و دلیل متقن به صورت کاملا شعاری مطرح شده اند که محل تامل جدی است ، چگونه یک نماینده محترم مجلس که در نهاد اصلی قانونگذاری کشور مشغول وضع قوانین مهم و ضروری برای پیشبرد امور اساسی مردم است ، در آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، اینگونه و بدون ارائه هیچ سند و مدرک دقیق ، معتبر و متقنی برای .
ایجاد فشار علیه یکی از وزارتخانه های مهم و کلیدی یعنی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و فراتر از آن علیه دولت و شخص رییس محترم جمهوری دست به قلم می برد و در شرایط حساس امروز جامعه ایران ، به تشویش اذهان عمومی و ایجاد یأس و ناامیدی در میان مردم شریف ایران که خود در جایگاه نمایندگی آنان در مجلس شورای اسلامی نشسته است دامن می زند .
2 در این یادداشت ادعا شده است : «کابینه دوم آقای روحانی تحت تاثیر فشارهای سیاسی از کابینه اول ضعیف تر بود و همگام با انتظار افکار عمومی و وعده های انتخاباتی آقای روحانی چیده نشد .
» این عبارت توهین آمیز علیه رییس محترم جمهوری منتخب مردم ، در حالی عنوان می شود که دکتر روحانی در جلسه دفاع از وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و در موارد دیگر بارها تاکید کرده است که «در معرفی کابینه تحت فشار هیچ جناح ، حزب و فردی نبوده ام .
» دکتر روحانی با اشاره به اینکه «این روزها بسیار در فضای حقیقی و در فضای مجازی شایع است که بنده در معرفی وزرا تحت فشار بوده ام» ، خاطرنشان کرد ، در معرفی وزیران تحت فشار هیچ جناح ، حزب و تشکلی نبودم .
همه جناح ها و احزاب و گروه ها ، پیشنهاداتی به بنده داشتند اما هیچ فشاری بر رییس جمهور در این زمینه نبوده است .
(پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، 24مرداد ماه 1396) 3 در بخشی از این یادداشت ادعا شده است : «وزیری که از تیتر یک روزنامه یا فشار کانون های قدرت و ثروت و ایجاد یک هیاهوی مصنوعی بترسد و برنامه مهمی را تعطیل کند و ضروریات کشور را به تعویق بیندازد هرگز لایق وزارت نیست و جز خسارت چیزی متوجه مردم نخواهد کرد .
» در این بخش نیز تنها به عبارت های کلی ، کلیشه ای و بدون سند و مدرک اشاره شده و دقیقا مشخص نیست ، کدام برنامه مهم از دستور کار وزارت علوم کنار گذاشته شده و چه ضرورت هایی در این عرصه به تعویق افتاده است؟ چرا شفاف با مردم سخن نمی گویید؟ در این بین ، ادعاها و اتهام زنی ها علیه وزیر محترم علوم که خود برخاسته از نهاد دانشگاه بوده و سال ها جزء مدیران ارشد دانشگاهی در دوران پرافتخار این وزارتخانه محسوب می شود ، در حالی مطرح می شود که رشد شاخص های مهم علم و فناوری در کشور و نیز توسعه فعالیت های دانشجویی و فرهنگی همگی موید عملکرد مطلوب وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می باشد .
4 استفاده ابزاری از رسانه های عمومی برای طرح مطالب غیرواقعی ، سیاه نمایی و زیر سوال بردن خدمات دولت به منظور رسیدن به نظرات شخصی ، موضوع اصلی این یادداشت است که در صورت تکرار ، جزییات و سوابق آن برای عموم اطلاع رسانی خواهد شد .
علیرضا عبداللهی نژاد مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم; تحقیقات و فناوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
وطن امروز
1397/08/01
> حمایت مالی از دانشجویان رشته های مهارتی در استان گلستان رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان گلستان گفت : با هماهنگی استاندار و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، حمایت مالی از دانشجویان رشته های مهارتی در استان انجام می شود.
> حمایت مالی از دانشجویان رشته های مهارتی در استان گلستان رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان گلستان گفت : با هماهنگی استاندار و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، حمایت مالی از دانشجویان رشته های مهارتی در استان انجام می شود .
امیراحمد دهقانی در بازدید از مراکز دانشگاهی گنبدکاووس اظهار داشت : به منظور تشویق داوطلبان رشته های مهارتی علمی کاربردی با تخصیص اعتبار در بودجه 98 از دانشجویان حمایت مالی می کنیم .
وی تصریح کرد : براساس برنامه ششم توسعه کشور در پایان برنامه باید 30 درصد دانشجویان کشور یعنی حدود 2/1 میلیون نفر در رشته های مهارتی مشغول به تحصیل باشند که در حال حاضر این میزان حدود نصف است .
دهقانی تاکید کرد : اگر بخواهیم کشور رونق پیدا کند باید به رشته های مهارتی توجه ویژه کنیم که لازمه آن استفاده از دانشگاه های علمی کاربردی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1397/08/01
> پیرو انتشار مطلبی تحت عنوان «جولان ساختارشکنان در دانشگاه علامه» منتشره در شماره 22028 روزنامه کیهان ، دانشگاه علامه طباطبایی ، جوابیه ای را به شرح زیر صادر نمود که عیناً منعکس می گردد : پیرو انتشار مطلبی با عنوان «جولان ساختارشکنان در دانشگاه علامه» اعلام نکاتی جهت تنویر افکار عمومی ضروری است : 1 قطب بندی هایی از جنس انقلابی و غیرانقلابی در خانواده بزرگ دانشگاه علامه طباطبائی جائی نداشته و همه اعضای این دانشگاه افرادی متعهد به ارزش های اسلامی و ملی و شهروندانی مسئول هستند که در مقابل قانون با یکدیگر برابرند .
> پیرو انتشار مطلبی تحت عنوان «جولان ساختارشکنان در دانشگاه علامه» منتشره در شماره 22028 روزنامه کیهان ، دانشگاه علامه طباطبایی ، جوابیه ای را به شرح زیر صادر نمود که عیناً منعکس می گردد : پیرو انتشار مطلبی با عنوان «جولان ساختارشکنان در دانشگاه علامه» اعلام نکاتی جهت تنویر افکار عمومی ضروری است : 1 قطب بندی هایی از جنس انقلابی و غیرانقلابی در خانواده بزرگ دانشگاه علامه طباطبائی جائی نداشته و همه اعضای این دانشگاه افرادی متعهد به ارزش های اسلامی و ملی و شهروندانی مسئول هستند که در مقابل قانون با یکدیگر برابرند .
از این منظر ارزش هایی مانند تعهد به انقلاب یا اسلام ، قابل مصادره به نفع کسی و امتیاز انحصاری گروهی در مقابل دیگران نیست که با تأسی به آن ، مطالبه امتیازاتی داشته یا تفوقی بر سایرین را دنبال کنند .
سیاست مدیریت دانشگاه در سال های اخیر ، همواره این بوده که هم ، مانع فشارهای بیرونی بر جامعه دانشگاهیان علامه باشد و هم از فشار بخشی بر بخش های دیگر در درون دانشگاه جلوگیری کند .
2 مطابق قانون ، عناوین برنامه هایی که تشکل های اسلامی در دانشگاه برگزار می کنند ، نیز مدعوین و مهمانان آنها همگی در هیئت نظارت بر تشکل های اسلامی با حضور مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ، نماینده وزیر علوم و رئیس دانشگاه مجوز می گیرند .
در مواردی که شکایت هایی در این زمینه وصول شده ، پس از طی مسیر قانونی من جمله تشکیل هیئت منصفه و رسیدگی مطابق ضوابط و مقررات ، به صدور احکام توسط هیئت نظارت و اجرای آن انجامیده است .
البته در صدور هر حکمی احتمالاً ممکن است برخی آن را مطابق سلیقه و یا توقعات خود ارزیابی نکنند ، اما عدالت و قانون بر معیاری غیر از سلایق استوار است .
3 تشکل های اسلامی ، «تریبون رسمی دانشگاه» محسوب نمی شوند و دانشگاه صرفاً بسترها و استلزامات برگزاری برنامه های این تشکل ها را در چارچوب ضوابط و مقررات فراهم می کند .
دانشگاه در مقابل آنچه از تریبون این برنامه ها گفته می شود ، نه موضعی دارد و نه مسئولیتی؛ مسئولیت دانشگاه صرفاً متوجه اجرای درست و دقیق فرایندهایی اجرایی و قانونی در مراحل اعطای مجوز ، اجرا و نهایتاً رسیدگی به تخلفات است که قانون ، تکلیف آنها را مشخص کرده است .
4 فعالیت های تشکل های اسلامی دانشجویان ، محدود به مواردی که مغرضانه در گزارش مذکور به آنها اشاره شده ، نیست .
در سال تحصیلی 96 97 در مجموع ، 186 برنامه توسط تشکل های اسلامی دانشگاه برگزار شده که بسیج دانشجویی با 71 عنوان برنامه ، بیشترین سهم را در این برنامه ها داشته است .
آیا این نشانه «فضایی غیرعادی» و نگران کننده است؟ برگزاری 186 برنامه توسط تشکل های اسلامی دانشجویان با کمترین حواشی ، مطابق فرمایش مقام معظم رهبری ، نشانه نشاط سیاسی در فضای دانشگاه بوده و آماری تحسین برانگیز است که می بایست توسط مسئولان فرهنگی مورد تشویق قرار گیرد .
البته بروز تخلف و انحراف احتمالی ، در برنامه هایی که مستقیماً توسط خود دانشجویان برگزار می شود و مسئولان دانشگاه صرفاً در مقام نظارت قرار دارند ، اجتناب ناپذیر است ، اما این موارد معدود ، استثنائاتی است که قاعده کلی را نفی نمی کنند؛ اگرچه با همین موارد معدود نیز ، برخورد قانونی صورت گرفته است .
5 به شهادت بسیاری از کسانی که در محیط های آموزشی و دانشگاه های مختلفی فعالیت دارند ، وضعیت پوشش و حجاب در دانشگاه علامه طباطبائی در مقایسه با سایر دانشگاه ها و نیز در مقایسه با وضعیت عمومی جامعه ، وضعیت بسیار مطلوبی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم+غلامی
کیهان
1397/08/01

در تمامی موارد تخلف از آیین نامه پوشش ، برخورد قانونی مناسب مطابق با ضوابط و مقررات با متخلفان صورت گرفته و گزارش نتایج آن در حراست و شورای انضباطی به مراجع ذی صلاح نیز ارسال شده است .
اما در دانشگاهی با 16000 دانشجو ، آیا تخلف از آیین نامه پوشش و نه کشف حجاب توسط کمتر از نیم درصد (0/03) از دانشجویان ، قابل تعمیم به وضعیت کلی دانشگاه با تعبیر «تبدیل شدن به امری طبیعی» است؟ و آیا برخورد با آن در چارچوب ضوابط و مقررات و از طریق شورای انضباطی دانشگاه ، مصداق قانون شکنی است؟6 مدیریت دانشگاه همچنان مفتخر است که در استیفا و احقاق حقوق تمام استادانی که در دوره قبل ، برخلاف قوانین از ادامه فعالیت در دانشگاه محروم شدند و یا دانشجویانی که برخلاف قوانین ، از حق تحصیل محروم شدند ، از هیچ تلاشی در چارچوب ضوابط و مقررات فروگذار نکرده است .
البته پذیرش دانشجویان صرفاً از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و فرایندهای قانونی صورت می پذیرد و در این زمینه ، دانشگاه مکلف به پذیرش تمام افرادی است که توسط این سازمان معرفی می شوند .
7 در خصوص جذب اعضای هیئت علمی جدید نیز ، استادان از طریق فراخوان های رسمی وزارت علوم و با مصاحبه های علمی تخصصی و عمومی جذب دانشگاه شده اند و در این فرایند روشن و شفاف ، همه ضوابط و مقررات رعایت شده است .
8 مدیریت دانشگاه ، مسئولیت و وظیفه ذاتی خود می داند در جهت حل مسائل و مشکلات امنیتی و حقوقی که دانشجویان به دلیل فعالیت های سیاسی و اجتماعی در داخل و خارج از دانشگاه با آن روبرو می شوند ، تلاش نماید .
این پیگیری ها همواره فارغ از محتوای اتهامات و جرائم و در چارچوب فرایندهای قانونی و با احترام به صلاحیت نهادهای امنیتی و قضایی بوده است .
9 در حوزه نشریات ، طبقه بندی میان نشریات انقلابی یا غیرانقلابی ، موضوعیت نداشته و همه ذیل عنوان نشریات دانشجویی و تحت یک دستورالعمل نظارت می شوند .
سیاست کلان دانشگاه ، ارائه یک الگوی تربیتی در این زمینه بوده و در خلال سال های اخیر حتی یک عنوان نشریه دانشجوئی توقیف نشده است .
حتی در موضوع مورد اشاره ، علیرغم ده ها شکایت ثبت شده از نشریه مربوطه و تعدد موارد اتهامی ، به ویژه تهمت های متوجه شخص معاون فرهنگی دانشگاه که استادی بسیجی و از جانبازان عزیز دفاع مقدس هستند کمیته ناظر بر نشریات با ملاحظه حداکثر تخفیف ، تنها مدیر مسئول نشریه را از ادامه کار برای مدت شش ماه محروم کرد و نشریه مذکور به فعالیت خود ادامه داده است .
مسئولان دانشگاه نسبت به وضعیت حال و آینده دانشگاه ، حساس و هوشیار بوده و مطابق گذشته ، اجازه نخواهند داد فضای آرام و رو به پیشرفت علمی و همراه با نشاط سیاسی دانشگاه ، توسط جریان هایی سیاسی که منافع کوتاه مدت خود را در برهم خوردن این فضای سالم ، پرنشاط و به دور از حواشی مخرب بر امر آموزش و پژوهش می بینند ، مخدوش شود .
روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبائی* اگرچه احساس وظیفه مسئولان دانشگاه علامه در پاسخگویی به مشکلات موجود در دانشگاه متبوعشان شایسته تقدیر است ، اما همان گونه که در متن جوابیه هویداست ، صادرکنندگان آن تلویحاً تمامی موارد مطروحه در مطلب کیهان را تایید نموده و سعی داشته اند تا رخداد چنین مسائلی در دانشگاه‎شان را طبیعی جلوه دهند .
این درحالی است که گزارش مذکور نه براساس ظن و گمان ، که بر مبنای تجربیات ملموس و مشاهدات عینی دانشجویان همان دانشگاه تهیه و تنظیم گردیده و بدون هیچ قصد و غرضی ، به بیان واقعیات جاری در دانشگاه علامه پرداخته شده است .
با این وجود امید است تا دست اندرکاران دانشگاه علامه ، با رفع موانع و جبران کاستی‎ها ، بیش از پیش در راستای اعتلای این دانشگاه قدم بردارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه پیام نور
قدس
1397/08/01
> رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی گفت : تبلیغات موسسات آموزشی در خصوص پذیرش فراگیر این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد غیرقانونی است .
> به گزارش قدس آنلاین ، عزیزالله نژادعلی روز سه شنبه افزود : دانشگاه پیام نور برای هیچیک از موسسات آموزشی مجوزی به منظور ثبت نام داوطلبان و یا ادامه تحصیل آنها صادر نکرده بلکه بارها اعلام کرده است فعالیت همه موسسات آموزشی که با استفاده از نام و اعتبار این دانشگاه فعالیت و تبلیغ می کنند غیرقانونی است .
وی اظهار داشت : هم اینک از مجموع دو هزار و 103 دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور خراسان رضوی 927 نفر در حوزه فراگیر در 65 رشته مشغول تحصیل هستند .
رئیس دبیرخانه منطقه 9 دانشگاه پیام نور ادامه داد : داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون حوزه فراگیر مقطع کارشناسی ارشد پیام نور می توانند تا روز ششم آبان ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
وی گفت : این آزمون روز 23 آذر ماه آتی برگزار می شود و پذیرفته شدگان از نیمسال دوم سال تحصیلی جاری به عنوان دانشجو می توانند در دانشگاه مشغول تحصیل شوند .
نژادعلی افزود : جزئیات نحوه شرکت در دوره های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور صرفا از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org و پرتال دانشگاه پیام نور به نشانی www .
pnu .
ac .
ir اعلام شده است .
دانشگاه پیام نور با هیچ موسسه ای در این زمینه همکاری ندارد .
دانشگاه پیام نور خراسان رضوی دارای 30 مرکز و واحد دانشگاهی ، 25 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی تا دکترا است .
منبع : ایرنا انتهای پیام /*.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
روزنامه جام جم
1397/08/01
> واژه «پهپاد» مخفف پرنده هدایت پذیر از دور است که در گذشته به هواپیماهای بدون سرنشین اطلاق می شد .
اما امروزه پهپادها به بحث داغ حوزه فناوری تبدیل شده است .
> هزینه های به نسبت پایین ، مصرف پایین انرژی ، انعطاف پذیری ، سرعت بالا و قابل دسترس بودن از ویژگی های مهم این فناوری است که هرروز کاربرد تازه ای برای آن تعریف می شود .
علاوه بر این پهپادها می توانند جایگزین بسیار مناسبی برای پیک های موتوری و خودرویی در شهرها باشند تا در هنگام بروز بلایای طبیعی ، روند عملیات امداد و نجات را تسریع کنند .
به این موارد ، کاربرد سریع و آسان پهپادها در کشاورزی ، حمل ونقل و اطفای حریق را نیز باید افزود که مورد آخر همه ساله خسارت های زیادی به منابع طبیعی کشور بخصوص جنگل های استان های شمالی وارد می کند .
بتازگی گروهی از پژوهشگران دانشگاه جامع علمی کاربری شهرستان سیمرغ موفق به بومی سازی تولید پهپادهایی شده اند که قابلیت هایی چون سمپاشی ، اطفای حریق و نجات غریق دارد .
رئیس دانشگاه علمی کاربردی شهرستان سیمرغ به نمایندگی از یک گروه پنج نفره که مبدع اولین پهپاد نجات غریق و پهپاد سمپاش در کشور هستند ، درخصوص اختراع کاربردی صورت گرفته در این دانشگاه به جام جم گفت : امروزه در پایش های هوایی به جای استفاده از بالگرد ، از پهپاد استفاده می شود و موفقیت آمیز بودن هرگونه عملیات امداد و نجات منوط به زمان طلایی آن است که این امر با بهره گیری از پهپادها تسریع می شود .
دکتر رضا خسروی هدف از طراحی این پهپاد را سهیم شدن در ارتقای کیفی خدمات رسانی در مواقع اضطرار و اورژانسی عنوان کرد و افزود : پهپاد نجات غریق با قابلیت حمل جلیقه نجات و سه تیوپ همزمان ، از بهترین نمونه های تولید داخل است که برای اولین بار در مرکز رشد فناوری دانشگاه علمی کاربردی شهرستان سیمرغ ساخته شده و از لحاظ کیفی با نمونه های مشابه خارجی رقابت می کند .
این پهپاد می تواند با ژنراتورهایی که روی آن نصب شده ، در اورژانس های هوایی ، انتقال دارو و واحدهای خونی مورد استفاده قرار بگیرد .
وی درخصوص ابداع اولین پهپاد سمپاش نیز توضیح داد : این دستگاه با استفاده از روش مه پاش و با قابلیت حمل بار تا وزن 50 کیلوگرم قادر به سمپاشی مزارع کشاورزی در سطح وسیع است که با روش فوق علاوه بر صرفه جویی در مصرف سموم شیمیایی از آلودگی های زیست محیطی و سمی شدن سفره های آب زیرزمینی نیز جلوگیری می شود .
دکتر خسروی در ادامه با اشاره به این که همه ساله شاهد وقوع آتش سوزی در جنگل های شمال کشور هستیم ، تأکید کرد : لزوم به کارگیری پهپادهای آتش نشان در شرایط نامناسب جوی و مناطق ناهموار بیش از پیش احساس می شود .
این پهپادها مجهز به موتور چهارچرخ بوده که با هدایت اپراتور از طریق مرکز کنترل ، قادر به انجام عملیات آتش بر هستند که جایگزین مناسبی برای روش سنتی شیارزنی با دست است .
وی یادآور شد : مرکز رشد فناوری دانشگاه در حال طراحی نسل جدیدی از پهپادهای حامل سرنشین است که با قابلیت حمل بار تا وزن صد کیلوگرم و حمل مایعات تا 500 لیتر در حوزه کسب و کار بسیار موثر خواهد بود .
گفتنی است پهپاد سمپاش طراحی شده در این دانشگاه از نوع هگزاکوپتر مجهز به شش موتور است که قطر بدنه آن 180 سانتی متر و وزن آن 20 کیلوگرم است .
این پهپاد با بردی به شعاع پنج کیلومتر قابلیت حمل 50 کیلوگرم بار را دارد .
این در حالی است که با انجام مطالعات و تحقیق و توسعه بیشتر ، امکان ارتقای برد و تحمل بار این پهپاد امکان پذیر است .
پهپاد آتش نشان نیز با همین مشخصات و با ظرفیت حمل کپسول های آتش نشانی تا وزن 50 کیلوگرم در حال آزمایش های اولیه برای انجام عملیات اطفای حریق است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
روزنامه جام جم
1397/08/01

به گفته رئیس دانشگاه علمی کاربردی شهرستان سیمرغ ، این دو طرح توسط متخصصان مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه علمی کاربردی سیمرغ و به سرگروهی مهندس مسیح شاکری ساخته شده است که پهپاد نوع اول (سمپاش) بارها به صورت آزمایشی در اراضی کشاورزی شهرستان سیمرغ وارد عملیات شده و نتیجه عملیاتش موفقیت آمیز بوده است .
به گفته دکتر خسروی ، مرکز رشد فناوری دانشگاه علمی کاربردی سیمرغ آمادگی عقد قرارداد برای همکاری و برگزاری کلاس های آموزشی با شرکت های متقاضی را اعلام می کند .
مشکل تاخیر در صدور مجوزها رئیس دانشگاه علمی کاربردی شهرستان سیمرغ از فعالیت دو مرکز رشد فناوری در این دانشگاه خبر داد و تصریح کرد : تاکنون بیش از 30 استارت آپ از این مرکز آموزشی وارد بازار کار شده اند و مرکز نوآوری پهپاد دانشگاه با هدف ایجاد اکوسیستم نوآوری درصدد سرمایه گذاری های بیشتر در این زمینه است .
وی تاخیر در صدور مجوزها و خواب سرمایه را مهم ترین مشکل توسعه این طرح دانست و افزود : با این که قیمت تمام شده محصولات ما نصف نمونه های خارجی است ، متاسفانه همچنان شرکت های داخلی ترجیح می دهند با تولیدکننده های خارجی قرارداد ببندند .
این در حالی است که در شرایط اقتصادی کنونی و با افزایش نرخ ارز و دلار ، حمایت از تولیدات داخلی اصلی ترین راه برون رفت از بحران مالی و بالا بردن انگیزه تولید و تحقیقات علمی در کشور خواهد بود .
آمادگی دانشگاه علمی کاربردی مازندران برای توسعه فناوری پهپادها ناصر جعفری ، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی مازندران ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با شرکت های داخلی و خارجی ، از انجام فعالیت ها و آزمایش های تخصصی در زمینه توسعه فناوری پهپادها خبر داد و به جام جم گفت : دولت باید از طرح های اقتصادی که منجر به کارآفرینی می شود ، حمایت کند ، افزود : دانشگاه جامع علمی کاربردی مازندران با همکاری پارک علم و فناوری استان می تواند گام های بلندی در راستای بهبود کیفیت طرح های ارائه شده و اختراعات در دست دانشجویان و کادر تخصصی دانشگاه بردارد تا نیاز کشور به وارد کردن محصولات مشابه خارجی برطرف شود .
لزوم استفاده از پهپادها در بحران علی اصغر احمدی ، مدیرکل مدیریت بحران استان مازندران نیز در این رابطه به جام جم گفت : در دنیای امروز استفاده از فناوری و در زمان بحران ناشی از وقوع حوادث و بلایای طبیعی گریزناپذیر است ، اما آنچه باعث نگرانی بوده ، تامین بموقع اعتبارات برای خرید این تجهیزات است .
احمدی با تاکید بر جبران ناپذیر بودن آتش سوزی در جنگل های هیرکانی افزود : حفاظت از جنگل های هیرکانی شمال کشور به عهده اداره کل منابع طبیعی و سازمان حفاظت محیط زیست است که متاسفانه به دلیل نداشتن ادوات مناسب ، در بسیاری از موارد قادر به مهار آتش در زمان کوتاه نیست و همه ساله بخش وسیعی از این جنگل ها دچار حریق شده و بسیاری از گونه های نادر درختی را در کام خود فرو می برد .
وی در ادامه اظهار کرد : پهپادها علاوه بر تسریع در روند شناسایی مناطق آسیب دیده ، در مدیریت و نظارت بر بسیاری از بحران های طبیعی و غیرطبیعی از قبیل آتش سوزی ، زلزله ، سیلاب ، قاچاق چوب ، شکار غیرمجاز ، برداشت غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه ها ، فعالیت معادن و .
بسیار موثر بوده و اداره کل مدیریت بحران مازندران درصدد است در صورت تامین اعتبار ، هر چه سریع تر با مرکز فناوری دانشگاه علمی کاربردی سیمرغ قرارداد همکاری ببندد .
مدیرکل مدیریت بحران استان مازندران در پایان یادآور شد : معرفی پهپادها و فرهنگسازی در راستای به کارگیری صحیح این فناوری از دیگر وظایف اداره کل مدیریت بحران است تا سایر نهادهای دولتی و غیردولتی اعم از هلال احمر ، محیط زیست ، راهداری ها ، جهاد کشاورزی و .
علاوه بر آشنایی با موارد مصرف آن در مسیر کارآفرینی و حمایت از تولید داخلی گام بردارند .
مهتاب مظفری سوادکوهی جام جم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه زابل
جوان
1397/08/01
> کم آبی ، شوری خاک و وزش باد های تند ازجمله مسائلی است که تغییر الگوی کشت در منطقه شمال سیستان و بلوچستان را به امری ضروری تبدیل کرده است .
> کم آبی ، شوری خاک و وزش باد های تند ازجمله مسائلی است که تغییر الگوی کشت در منطقه شمال سیستان و بلوچستان را به امری ضروری تبدیل کرده است .
به گفته کارشناسان کشاورزی ، این مهم سبب شده است تغییر کشت زراعی به باغداری ازجمله کشت محصولاتی مانند زیتون در این منطقه در دستور کار قرار گیرد .
موضوعی که موجب شد رئیس دانشگاه زابل با اشاره به شرایط آب و هوایی منطقه سیستان و باردهی خوب درخت زیتون درشمال استان اعلام کند : «با توجه به برداشت سالانه ٢٠ تن زیتون از درختان این دانشگاه می توانیم با توسعه کشت این محصول شمال استان را به یکی از مهم ترین قطب تولید زیتون کشور تبدیل کنیم .
» با وجود گرم و خشک بودن سیستان و بلوچستان ، سختکوشی مردم این استان از جمله دلایلی است تا آن ها در زمینه تولیدات دامی و کشاورزی حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشند ، به طوری که علاوه بر تأمین نیاز های داخلی استان اضافه تولیدات خود را به سایر استان ها یا خارج از کشور صادرکنند .
در این میان ، شهرستان ایرانشهر با تولید 7 هزار تن گوشت سفید در سال و داشتن 30 هزار رأس دام سنگین و 200 هزار رأس دام سبک به عنوان یکی از عمده مراکز تولید گوشت در استان است .
همچنین تولید 40 هزار تن گندم ، 50 هزار تن خرما ، 100 هزار تن صیفی جات و 700 هزار تن علوفه این شهرستان را به عنوان یکی از مهم ترین و بارزترین قطب های تولید محصولات کشاورزی سیستان و بلوچستان تبدیل کرده است .
از طرفی تولید 30نوع خرما درکنار پرورش و تولید گل های شاخه بریده مانند گلایول در جنوب استان ، تولید پاپایا یا خربزه درختی که علاوه بر مصرف خوراکی ، قابل استفاده در صنایع تبدیلی نیز می باشد مزید بر تولیدات این استان است .
تولید «پسته» در دشت گوهرکوه شهرستان خاش وکاشت میوه های گرمسیری منحصر به فرد و مرکباتی از جمله ترنج ، پرتقال ، گریپ فروت و نارنگی ، انواع انار و میوه های جالیزی نیز از دیگر محصولاتی هستند که طعم متفاوت آن ها از سایر محصولات مشابه در سایر استان ها سبب شده است طرفداران بسیاری را به خود جلب کند .
شمال استان مستعد کاشت زیتون با وجود اینکه شمال استان سیستان و بلوچستان یکی از مهم ترین قطب های تولید محصولات کشاورزی به شمار می رود ، اما بروز خشکسالی و تغییرات اقلیمی سبب شد تا کارشناسان کشاورزی تغییر کشت محصولاتی که به آب کمتری نیاز دارند را پیشنهاد دهند .
رئیس دانشگاه زابل با تأیید این مشکلات که سد راه تولیدات برخی از محصولات کشاورزی شده است می گوید : «کم آبی ، شوری خاک و وزش باد های تند از جمله مسائلی است که موجب تغییر الگوی کشت در منطقه شمال سیستان و بلوچستان شده است .
» دکتر موسی بهلولی با بیان اینکه کاشت زیتون یکی از مواردی است که می تواند جانشین کشت های قبلی شود ، می افزاید : «بررسی های کارشناسان مرکز تحقیقات دانشگاه زابل نشان می دهد زیتون یکی از گونه هایی است که می تواند به عنوان کشت جایگزین در شمال استان مورد توجه قرار گیرد .
» هم اکنون در محدوده دانشگاه زابل بیش از 200 هکتار زیر کشت درخت زیتون است که البته این مساحت زیر کشت به صورت یکجا نیست ، چراکه علاوه بر باغات زیتون در برخی نقاط از این درختان به عنوان بادشکن استفاده می شود .
این درحالی است که کارشناسان بنا به دلایل مختلفی کاشت زیتون در منطقه سیستان را توصیه می کنند ، چراکه هم در برابر کم آبی و هم در برابر شوری آب مقاوم است .
از طرفی تنه درخت زیتون زرد روغنی بسیار بزرگ و تنومند است که می شود در منطقه سیستان جایگزینی برای درختان شورگز باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه زابل
جوان
1397/08/01

همچنین علاوه بر مقاومت در برابر باد برگ زیتون دارای فواید بسیاری است ، به طوری که از برگ درخت آن به عنوان داروی دیابت استفاده می شود و این ظرفیت در استان وجود دارد که درمنطقه سیستان مرکز فرآوری برگ زیتون راه اندازی شود .
این درحالی است که بررسی ها نشان می دهد دو نوع زیتون زرد روغنی و کروناییک برای کشت در منطقه سیستان مساعد هستند .
رئیس دانشگاه زابل با اشاره به ظرفیت بالای تولید نهال دراین مرکز علمی می گوید : «دانشگاه زابل ظرفیت تولید 300 هزار اصله نهال زیتون را دارد ، به طوری که در سال جاری نیز افزون بر 10 هزار اصله نهال از سوی این دانشگاه میان مردم توزیع شد .
» بهلولی به شرایط اقلیمی منطقه سیستان و سودآوری و باردهی خوب درخت زیتون در اقلیم شمال استان اشاره می کند و می افزاید : «در 10 سال اخیر بیش از ٥٠٠ درخت زیتون در مجتمع آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه زابل واقع در چاه نیمه کشت شده است به گونه ای که شمار زیادی از درختان زیتون دانشگاه به مرحله باردهی رسیده اند و با توجه به برداشت سالانه ٢٠ تن زیتون از درختان دانشگاه می طلبد خط تولید روغن زیتون دراین دانشگاه ایجاد شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
آموزش عالی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/08/01
> رئیس دانشگاه علمی کاربردی بیرجند از آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی مرکز بیرجند خبر داد .
> رئیس دانشگاه علمی کاربردی بیرجند از آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی مرکز بیرجند خبر داد .
*.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/08/02
> دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت : اکنون تعدادی از نمایندگان به دنبال این هستند که سابقه تحصیلی بی تاثیر شود و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد.
> دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت : اکنون تعدادی از نمایندگان به دنبال این هستند که سابقه تحصیلی بی تاثیر شود و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد .
به گزارش ایرنا ، مهدی نوید ادهم روز سه شنبه در اردوگاه شهید باهنر و در جمع خبرنگاران اظهار داشت : این پیشنهاد مغایرت صددرصد با روح قانون سال 92 دارد و باعث بی عدالتی آموزشی می شود زیرا بچه های مناطق محروم که دسترسی به مافیای کنکور ندارند و به کلاس های تست زنی نمی روند و متکی به کلاس های درس هستند ، از این رقابت باز می مانند .
وی این تصمیم را خطرناک دانست که باعث بی اعتبار کردن برنامه درسی می شود و گفت : اگر این تصمیم را نمایندگان بگیرند به این معنا است که سند نباید در مدارس اجرا شود .
دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش یادآور شد : به طور جدی از ریاست مجلس ، کمیسیون آموزش و تحقیقات و نمایندگان به عنوان یک کارشناس درخواست دارم اجازه ندهند این پیشنهاد اتفاق بیافتد و بر قانون پایبند باشند تا حضور در مدارس دانش آموزان جدی گرفته شود و سابقه تحصیلی دانش آموزان مداخله ای در پذیرش آنان در کنکور داشته باشد .
* کنکور مانع اجرا شدن سند تحول شده استنوید ادهم یکی از موانع اجرایی نشدن سند تحول بنیادین را کنکور دانست و گفت : شیوه پذیرش دانشجو به روش تستی در چند ساعت محدود آموزش و پرورش را به شدت متاثر و آسیب پذیر کرده است .
وی اظهار داشت : نگرانی ما این است که در برابر اجرای مطلوب سند تحول بنیادین کنکور یک مانع اصلی است و اجازه اجرای این سند را نمی دهد .
وی تصریح کرد : ما در سند تحول به دنبال تربیت شش ساحت تربیتی هستیم و این درحالی است که بچه ها و خانواده های آنان فقط دروس فیزیک ، ریاضی و شیمی را مطالعه می کنند و برای موضوعات سند تحول بنیادین وقت گذاشته نمی شود .
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت : به طور مثال در پایه دوازدهم 35 ساعت حضور دانش آموزان در مدارس زیاد است و باید به 24 ساعت تقلیل یابد تا دانش آموزان در زمان باقی مانده به دروس کنکور خود بپردازند که این پیشنهاد در شورای عالی پذیرفته نشد .
نوید ادهم ادامه داد : این پیشنهاد به این دلیل رد شد که باید از زمان دروس مختلف کاسته می شد در این صورت هیچ مدرسه ای نپذیرفت که از زمان دروس ریاضی و فیزیک کاسته شود بنابراین باید از زمان دروس جدید مانند مدیریت حانواده و یا مطالعات فرهنگی کاسته می شد که این دروس اصلی مورد تاکید سند تحول بنیادین است .
به گفته وی کنکور به ما اجازه نمی دهد که این تحولات اتفاق بیافتد و اخیرا بحثی در مجلس شورای اسلامی مطرح است که کمیسیون آموزش و تحقیقات بدون دعوت از کارشناسان آموزش و پرورش این بحث را پیگیری می کند .
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت : براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو سال 92 سابقه تحصیلی باید مبنا باشد و سازمان سنجش باید به صورت تدریجی این موضوع را عملیاتی کند تا سال اول حداقل 25 درصد و تا پایان 5 سال به حداقل 85درصد برسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
ابتکار
1397/08/02
> دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون تعدادی از نمایندگان مجلس به دنبال این هستند که سابقه تحصیلی در کنکور بی تاثیر شده و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد گفت : از ریاست مجلس ، کمیسیون آموزش و تحقیقات و نمایندگان درخواست دارم اجازه ندهند این پیشنهاد مصوب شود.
> دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون تعدادی از نمایندگان مجلس به دنبال این هستند که سابقه تحصیلی در کنکور بی تاثیر شده و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد گفت : از ریاست مجلس ، کمیسیون آموزش و تحقیقات و نمایندگان درخواست دارم اجازه ندهند این پیشنهاد مصوب شود .
به گزارش ایسنا ، مهدی نوید ادهم در حاشیه گردهمایی مشترک معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش ، کنکور را یکی از موانع عدم اجرای سند تحول بنیادین دانست و گفت : این شیوه پذیرش دانشجو که به روش تستی و در چند ساعت محدود انجام می شود و همین آزمون ، آموزش و پرورش را به شدت تحت تاثیر قرار داده و آسیب پذیر کرده است .
وی افزود : ما طبق سند تحول بنیادین تربیت در ساحت های شش گانه را مدنظر داریم در حالی که دانش آموزان و خانواده های آنها تنها دروسی مانند فیزیک ، ریاضی و شیمی را مطالعه می کنند .
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه از سوی دیگر در پایه دوازدهم 35 ساعت حضور دانش آموزان در مدارس را داریم که زیاد است و باید به 24 ساعت کاهش یابد تا دانش آموزان بتوانند در زمان باقی مانده برای کنکور آماده شوند گفت : با این حال این پیشنهاد در شورای عالی آموزش و پرورش پذیرفته نشد .
نویدادهم تاکید کرد : علت رد این پیشنهاد این بود که باید از زمان دروس مختلف کاسته می شد و در این صورت هیچ مدرسه ای نپذیرفت که از زمان دروس ریاضی و فیزیک کاسته شود ، بنابراین باید از زمان دروس جدید مانند مدیریت خانواده و مطالعات فرهنگی کاسته می شد در حالی که این دروس ، دروس اصلی مورد تاکید سند تحول بنیادین هستند .
وی با اشاره به اینکه کنکور به ما اجازه نمی دهد این تحولات رخ دهد ، گفت : اخیرا بحثی در مجلس شورای اسلامی مطرح است که کمیسیون آموزش و تحقیقات بدون دعوت از کارشناسان آموزش و پرورش این بحث را پیگیری می کند و آن این است که بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو سال 92 ، سابقه تحصیلی باید مبنای عمل باشد و سازمان سنجش به صورت تدریجی این موضوع را عملیاتی کند تا سال اول حداقل 25 درصد و تا پایان پنج سال به حداقل 85 درصد برسد .
نویدادهم افزود : اکنون تعدادی از نمایندگان به دنبال این هستند که سابقه تحصیلی بی تاثیر شده و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد .
این پیشنهاد مغایرت 100 درصدی با روح قانون در سال 92 دارد و باعث بی عدالتی آموزشی می شود ، زیرا دانش آموزان مناطق محروم که دسترسی به مافیای کنکور ندارند و به کلاس های تست زنی نمی روند و متکی به کلاس های درس هستند ، از این رقابت باز می مانند .
وی این تصمیم را خطرناک دانست و گفت که این تصمیم باعث بی اعتبار کردن برنامه درسی می شود .
اگر این تصمیم را نمایندگان بگیرند به زبانی بیان کردند که سند تحول نباید در مدارس اجرا شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/08/02
> چانه زنی آموزش و پرورش و مجلس بر سر تاثیر سوابق تحصیلی در «کنکور»دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش گفت : اکنون تعدادی از نمایندگان مجلس به دنبال این هستند که سابقه تحصیلی در کنکور بی تأثیر شده و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد ، از ریاست مجلس ، کمیسیون آموزش و تحقیقات و نمایندگان درخواست دارم اجازه ندهند این پیشنهاد مصوب شود .
> چانه زنی آموزش و پرورش و مجلس بر سر تاثیر سوابق تحصیلی در «کنکور»دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش گفت : اکنون تعدادی از نمایندگان مجلس به دنبال این هستند که سابقه تحصیلی در کنکور بی تأثیر شده و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد ، از ریاست مجلس ، کمیسیون آموزش و تحقیقات و نمایندگان درخواست دارم اجازه ندهند این پیشنهاد مصوب شود .
به گزارش ایسنا ، مهدی نوید ادهم در حاشیه گردهمایی مشترک معاونین و مدیران کل آموزش و پرورش ، کنکور را یکی از موانع عدم اجرای سند تحول بنیادین دانست و اظهار کرد : این شیوه پذیرش دانشجو که به روش تستی و در چند ساعت محدود انجام می شود ، آموزش و پرورش را بشدت تحت تأثیر قرار داده و آسیب پذیر کرده است .
ما طبق سند تحول بنیادین تربیت ساحت های شش گانه را مدنظر داریم در حالی که دانش آموزان و خانواده های آنها تنها دروسی مانند فیزیک ، ریاضی و شیمی را مطالعه می کنند .
او با بیان اینکه از سوی دیگر در پایه دوازدهم 35 ساعت حضور دانش آموزان در مدارس را داریم که زیاد است و باید به 24 ساعت کاهش یابد تا دانش آموزان بتوانند در زمان باقی مانده برای کنکور آماده شوند ، گفت : با این حال این پیشنهاد در شورای عالی آموزش و پرورش پذیرفته نشد .
علت رد این پیشنهاد این بود که باید از زمان دروس مختلف کاسته می شد و در این صورت هیچ مدرسه ای نپذیرفت که از زمان دروس ریاضی و فیزیک کاسته شود ، بنابراین باید از زمان دروس جدید مانند مدیریت خانواده و مطالعات فرهنگی کاسته می شد در حالی که این دروس ، دروس اصلی مورد تأکید سند تحول بنیادین هستند .
وی با اشاره به اینکه کنکور به ما اجازه نمی دهد این تحولات رخ دهد اظهار کرد : اخیراً بحثی در مجلس شورای اسلامی مطرح است که کمیسیون آموزش و تحقیقات بدون دعوت از کارشناسان آموزش و پرورش این بحث را پیگیری می کند و آن این است که بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو سال 92 ، سابقه تحصیلی باید مبنای عمل باشد و سازمان سنجش به صورت تدریجی این موضوع را عملیاتی کند تا سال اول حداقل 25 درصد و تا پایان پنج سال به حداقل 85 درصد برسد .
نویدادهم افزود : اکنون تعدادی از نمایندگان به دنبال این هستند که سابقه تحصیلی بی تأثیر شده و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد .
این پیشنهاد مغایرت 100 درصدی با روح قانون در سال 92 دارد و باعث بی عدالتی آموزشی می شود .
اعلام نحوه توزیع «بسته حمایت غذایی اقشار کم درآمد»سرپرست وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی از تصویب کلیات «بسته حمایت غذایی اقشار کم درآمد» در جلسه یکشنبه گذشته هیأت دولت خبر داد و گفت : این بسته حمایتی در اختیار افرادی که درآمد کمتر از سه میلیون تومان دارد ، قرار خواهد گرفت .
به گزارش ایسنا ، انوشیروان محسنی بندپی افزود : مقدمات اجرای توزیع بسته حمایتی بزودی فراهم می شود و رئیس جمهوری تأکید دارند که اولین مرحله این بسته حمایت غذایی در اولین فرصت در اختیار مردم قرار بگیرد .
وی با اشاره به اینکه براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی این بسته حمایتی در اختیار افرادی که درآمد کمتر از سه میلیون تومان دارند قرار خواهد گرفت ، ادامه داد : شاخص بهره مندی از این بسته حمایتی ، درآمد سرپرست خانوار است .
به گفته او براساس تأکید رئیس جمهوری و در 10 روز اول آبان ماه فروشگاه های ویژه توزیع این بسته های حمایتی ، مشخص خواهند شد .
محسنی بندپی در ادامه اظهار کرد : این بسته ها تا پایان سال 1397 و به شکل غیرمستمر در سه مرحله و در مجموع با مبلغ 600 هزار تومان توزیع می شود و کلیه دستگاه های تأمین کننده منابع آن موظف هستند تا هرچه سریع تر منابع مورد نیاز را تأمین کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/08/02

این بسته حمایتی متناسب با تعداد اعضای خانوار تعلق خواهد گرفت و در راستای سیاست های دولت برای تأمین اقلام ضروری خانوارهاست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/08/02
> مهسا قوی قلبخبرنگارچند وقتی است که موضوع مافیای کنکور در میان اصحاب رسانه و مردم عادی مطرح شده است ، موضوعی که نمایندگان مجلس هم به آن اعتقاد دارند اما متأسفانه هنوز به اتفاق نظر واحدی در زمینه اجرایی شدن زمان حذف کنکور نرسیده اند .
> مهسا قوی قلبخبرنگارچند وقتی است که موضوع مافیای کنکور در میان اصحاب رسانه و مردم عادی مطرح شده است ، موضوعی که نمایندگان مجلس هم به آن اعتقاد دارند اما متأسفانه هنوز به اتفاق نظر واحدی در زمینه اجرایی شدن زمان حذف کنکور نرسیده اند .
همچنان کنکور مانند غولی ، کابوس شب های داوطلبان و خانواده های آنها است در حالی که حذف آن دستاورد عظیمی مانند افزایش بار علمی کشور و کاهش استرس در بین جوانان و خانواده های آنها را به دنبال دارد .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در سیستم آموزشی کشور ما ورود به دانشگاه ، منوط به قبولی در کنکور است به «ایران» می گوید : در چند سال اخیر علاوه بر دانشگاه های دولتی تعداد دانشگاه هایی مانند آزاد ، غیرانتفاعی یا علمی – کاربردی که در برخی از آنها حتی می توان بدون کنکور ادامه تحصیل داد ، با افزایش رو برو شد و تحت تأثیر این عامل با کاهش داوطلب مواجه بودیم اما هنوز داوطلبان بی شماری برای ورود به دانشگاه های مطرح کشور که در سطح علمی بالایی قرار دارند ، وجود دارد .
داوود محمدی در ادامه می افزاید : برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و گروهی از رشته های مهندسی در دانشگاه هایی مانند تهران ، شریف ، امیرکبیر ، شهیدبهشتی ، علم و صنعت و مراکز استان ها داوطلبان رقابت سخت و تنگاتنگی دارند .
او با اشاره به اینکه ظرفیت دانشگاه های مطرح کشور پایین است ، می گوید : به دلیل تعداد زیاد داوطلبان ورود به دانشگاه های سراسری ، کنکور اهمیت بالایی دارد و به همین دلیل هم مؤسساتی پدید آمدند که با روش هایی خاص قدرت تست زنی داوطلبان را بالا می برند تا آمادگی بیشتری برای کنکور داشته باشند و به اصطلاح سبب دوپینگ داوطلبان می شوند .
پایین آمدن سطح علمی دانشگاه ها با ورود دانشجوهای دوپینگیبه گفته این نماینده مجلس افراد با کمک روش هایی که مؤسسات به آنها یاد می دهند ، وارد دانشگاه می شوند بدون این که بضاعت علمی کافی داشته باشند این عده راه یافتگان به دانشگاه های سطح بالا قطعاً در طول دوران تحصیل به مشکل برمی خورند و در آینده علمی کشور هم نمی توانند گام مؤثری بردارند .
محمدی با تأکید بر اینکه مؤسسات آموزشی کنکور به جای علمی بودن ، محوری تجاری دارند ، توضیح می دهد : یکی از دلایل رشد بی اندازه و غیرمنطقی این قبیل مؤسسات تجاری این است که آموزش و پرورش سعی نکرده روش های آموزشی مناسبی داشته باشد و دانش آموزان نمی توانند تنها با تکیه بر آموزشی که در مدارس داده می شود ، به دانشگاه های سراسری وارد شوند و همین امر به مانایی این مؤسسات دامن می زند .
وی با اعلام موافقت در زمینه حذف کنکور سراسری در ادامه می گوید : کاملاً با حذف کنکور موافقم زیرا در صورت حذف کنکور ، داوطلبان سعی می کنند سطح علمی خود را بالاتر ببرند ، با حذف کنکور توانمندی های علمی داوطلب سنجیده می شود و در نهایت وی برای حضور در رشته مورد نظر باید علم کافی داشته باشد .
این نماینده مجلس شورای اسلامی ، اهتمام و جدیت وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم را در راستای اجرایی شدن حذف کنکور الزامی می داند و می افزاید : با دستیابی به این مهم ، جلوی سود زیادی که عاید این مؤسسات می شود گرفته خواهد شد و بحث تجاری بودن این مؤسسات برای همیشه حل می شود .
آیا برخی از مافیای کنکور پول گرفته اند؟این روزها شایعاتی مبنی بر این که برخی نمایندگان مجلس از مافیای کنکور برای استیضاح وزیر وجوهی دریافت کرده اند ، به گوش می رسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/08/02

داود محمدی با اشاره به اینکه خبر مذکور شایعه ای بی اساس بیش نیست ، می گوید : در مجلس در خصوص حذف کنکور نظرات مختلفی وجود دارد اما همگی متفق القول موافق حذف کنکور هستند پس همین اعتقاد جمعی ، شایعه بودن این خبر را ثابت می کند و اصل قضیه را زیر سؤال می برد .
نمایندگان مختلف در خصوص زمان حذف کنکور با سایران هم عقیده نیستند ، یعنی معتقدند حذف یکباره کنکور در این مقطع زمانی می تواند عواقب سنگینی به دنبال داشته باشد و در واقع مخالفت قطعی با این موضوع ندارند ، در حالی که با توجه به شرایط کشور به اعتقاد من باید تغییر را از یک جایی شروع کرد و به این باور رسید که حذف کنکور به هیچ داوطلبی لطمه و صدمه ای وارد نمی کند .
او برای اجرایی کردن هرچه سریعتر قانون حذف کنکور توصیه می کند : مجلس و کمیسیون باید این کار را به کارشناسان خبره واگذار کنند ، بهره مندی از متخصصان و کارشناسان در این زمینه سبب می شود تا هیچ مشکلی در روند اجرایی شدن این برنامه پیش نیاید ، البته به استدلال کارشناسان وزارت علوم هم حذف کنکور صدمه ای به هیچ فردی وارد نخواهد کرد البته مشروط به اینکه هماهنگی های لازم بین وزارت آموزش و پرورش ، وزارت علوم و سایر نهادها انجام شود .
یکی از دلایلی که آمار مراجعات داوطلبان به مؤسسات آموزشی آزاد و به قولی کلاس های کنکور در سطح شهر ، بسیار بالا است ، اعتماد مردم به رسانه ملی است .
محمدی در ادامه می افزاید : تبلیغات تلویزیونی که به صورت شبانه روزی از رسانه ملی پخش می شود یکی از عواملی است که با جلب اعتماد مردم ، خیل عظیمی را روانه مؤسسات آموزشی می کند .
مردم کاملاً به تبلیغاتی که از رسانه ملی پخش می شود ، اعتماد دارند غافل از این که این رسانه به دنبال درآمدزایی و رفع مشکلات مالی است .
در حالی که در حقیقت باید در جهت تنویر افکار عمومی و آگاهی بخشی در اذهان ، فعالیت داشته باشد .
در زمینه ریشه کنی مافیای کنکور و به دنبال آن حذف کنکور ، مجلس و متولیان امر آموزش و پرورش و وزارت علوم باید با همکاری و افشاگری های لازم بتوانند کاری درست و منطقی در کوتاه ترین زمان انجام دهند تا با اصلاح قانون بتوان سطح علمی دانشگاه ها را تا حد لازم افزایش داد .
مجوز آموزشگاه های کنکور را چه کسی صادر می کند؟در همه شبکه های تلویزیونی به صورت شبانه روزی شاهد تبلیغات گسترده ای هستیم که داوطلبان کنکور را تشویق به شرکت در کلاس های کنکور می کند .
اولین سؤالی که به ذهن خطور می کند این است که چه سازمانی مجوز فعالیت آموزشگاه های کنکور را صادر می کند؟فریده اولادقباد ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این باره به «ایران» می گوید : مافیای کنکور ، مجوز فعالیت مؤسسات و آموزشگاه های کنکور را از وزارت آموزش و پرورش می گیرد ، البته مشکل اینجا است که وزارت آموزش و پرورش مجوز ها را صادر می کند بدون اینکه بر فعالیت این آموزشگاه ها نظارت لازم داشته باشد .
وی با بیان اینکه اعتراضات خود را در زمینه پخش تبلیغات تلویزیونی در حوزه آموزشگاه های کنکور در شورای عالی آموزش و پرورش ، با نماینده مالی صدا و سیمای آموزش و پرورش مطرح کرده است ، می ا فزاید : مسأله اصلی اینجا است که دانش آموزان تمامی علوم را باید در فضای مدرسه آموزش ببینند اما متأسفانه مدارس ما با الگوهای تدریس فاصله زیادی دارند دلیل اصلی آن هم وجود کنکور است ، به دلیل وجود کنکور ، معنای یادگیری مفهومی کمرنگ شده و دانش آموزان به سمت تست زنی می روند .
او ادامه می دهد : دانش آموز به جای آن که به فکر یادگیری و بالا بردن سطح علمی خود باشد ، سرعت در تست زنی را در اولویت قرار می دهد ، در حقیقت تست زنی با سرعت بالا بعد از کنکور و در طول زندگی به هیچ درد فرد نمی خورد و در نهایت با تست زنی کلیشه ای مفهوم یادگیری معیوب می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/08/02
به گفته اولادقباد وزارت آموزش و پرورش هویت مافیای کنکور را قبول دارد و با آن مخالف است در حالی که مجوز تأسیس این مؤسسات را همین سازمان صادر می کند ! وی معتقد است : مافیای کنکور بارسنگین مالی و اشتباهات عمده یادگیری را به دنبال دارد البته در این میان تبلیغات نیز بی تقصیر نیست ، زیرا تبلیغات در رسانه ملی سبب می شود والدین در آموزشگاهی که تلویزیون آن را به صورت گسترده تبلیغ می کند ، ثبت نام کنند و باور دارند که فرزندشان با ثبت نام در فلان آموزشگاه به دلیل این که تلویزیون در حال تبلیغ آن است ، حتماً در کنکورقبول می شود و به دانشگاه خوبی وارد می شود .
همین حربه هم آموزشگاه ها را سرپا نگه داشته زیرا تنها منبع ارتزاق آنها جیب والدین است ، والدینی که هیچ ضمانتی برای قبولی فرزندشان در دانشگاه ها طلب نمی کنند .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه می کند : متأسفانه برفعالیت و عملکردهای این آموزشگاه ها نظارت دقیقی وجود ندارد واصلاً مشخص نیست چه تفاوت هایی بین آموزشگاه های غیربرند و برندهایی که تبلیغات وسیع می کنند وجود دارد ، متأسفانه در خصوص مدارک استادان بسیاری از این آموزشگا ها غلو می شود یعنی به عنوان مثال استادی که با تحصیلات دکترا یا کارشناسی ارشد در مؤسسه ای تدریس می کند ، ممکن است تنها تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده باشد ، تنها دلیل غلو در مدارک اساتید هم نبود نظارت است ، وقتی که آموزش و پرورش مجوز صادر می کند باید در حوزه نظارت هم فعال باشد که متأسفانه این طور نیست و شاهد مدارک اغراق شده زیادی در آموزشگاه های کنکور هستیم .
اولادقباد در ادامه با اظهار امیدواری از حذف کنکور در کوتاه ترین زمان ، می گوید : چنانچه مدارس در حوزه آموزش دوقطبی نشوند و همه دانش آموزان به طور یکسان بتوانند در مدارس ، علوم مختلف را فرا بگیرند و عدالت کاملاً برقرار شود می توانیم به طور جدی به حذف کنکور فکر کنیم تا با بررسی سوابق تحصیلی در کمیسیون آموزش و تحقیقات و با شرط معدل ، هر دانش آموزی بتواند در دانشگاه پذیرش شود .
البته در این خصوص باید برای دروس عمومی و اختصاصی ، سنجش و معیارهای خاص و جداگانه ای تعیین شود .
وی در ادامه با تأکید بر اینکه هدف حذف کنکور ، کاهش استرس دانش آموزان است ، می افزاید : کمیسیون آموزش و تحقیقات ، وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش و پذیرش کنکور در وزارت علوم با همکاری یکدیگر در حال تعریف سازوکاری هستند تا در نزدیکترین زمان ممکن به بهترین نحو که همانا بالا رفتن بار علمی دانش آموزان است ، شیوه اجرایی برگزاری کنکور تغییر کند .
اولادقباد درپایان با بیان اینکه متد آموزش در مدارس باید دغدغه همگان باشد ، می گوید : حلقه مفقوده در نظام آموزشی کشور ما نبود نظارت بر عملکرد آموزشگاه ها است و حضور در کلاس های کنکور هیچ سنخیتی با تدریس در مدارس ندارد و بسیاری از دانش آموزانی که رتبه های 1 تا 10 کنکور را کسب می کنند در این کلاس ها شرکت نکرده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/02
> نگاهی به نشریات دانشجویی هفته اول آبان ماه از طیف های مختلف فکری نشان می دهد که این نشریات با پایان مهرماه و قرار گرفتن دانشجویان در فضای واقعی دانشگاه ، سوژه های خود را از موضوعات «ترم اولی پسند» به مواضع فکری خود سوق داده اند.
> نگاهی به نشریات دانشجویی هفته اول آبان ماه از طیف های مختلف فکری نشان می دهد که این نشریات با پایان مهرماه و قرار گرفتن دانشجویان در فضای واقعی دانشگاه ، سوژه های خود را از موضوعات «ترم اولی پسند» به مواضع فکری خود سوق داده اند .
درادامه گزیده خوانی ده نشریه دانشجویی که در هفته جاری منتشر شده ، آمده است .
فعالان نشریات دانشجویی با ارسال فایل نشریات خود به آدرس mhayati@ می توانند مطالب برتر خود را در این صفحه ها بخوانند .
آسمان شب و باران هایش شماره جدید نشریه دانشجویی «شب آهنگ»؛ نشریه فصلنامه کانون نجوم آماتوری دانشگاه فردوسی مشهد در مطلبی با عنوان «فصل های نجومی» پیرامون مسائل کانون نجوم این دانشگاه نوشته است : «در ترم قبل و اوایل ترم جدید ، کانون نجوم آماتوری مانند همیشه با برنامه های متنوع خود جمع نجومی ها را گسترش داد .
در این سال تحصیلی ، با برگزاری نمایشگاه عکس های نجومی در دانشکده مهندسی ، رصدهای شبانه در سطح دانشگاه (میدان علوم ، محوطه خوابگاه های فجر و پردیس) و غرفه ای در جشن ورودی ها ، کار کانون آغاز شد .
برنامه نجومیزاسیون به بهانه هفته جهانی فضا ، باری دیگر همه سربه هوایان را در کنار یکدیگر جمع کرد و آنان را با برنامه های کانون برای نجومی شدن و ماندن ، آشنا کرد .
کانون نجوم آماتوری دانشگاه فردوسی مشهد با برنامه هایش در این هفته تنها نماینده مشهد در جهان بود .
اواخر مهرماه در برج رادکان ، علاقه مندان به آسمان شب و شهاب باران هایش ، شبی رصدی را تجربه کردند که علاوه بر استهلال ماه صفر ، آتش بازی های صورت فلکی جبار را هم محاسبه کردند .
ششم آبان ماه یک روز جهانی بود برای زنده نگه داشتن یکتا قمر کره زمین .
در این روز ، تلسکوپ نجومی ها ، ماه را به طور زنده رصد کرد .
در همین ایام ، تیم رصدی کانون نجوم آماتوری برای همکاری با جهاد دانشگاهی در برپایی شب های رصدی ، به کویر مصر اعزام شدند .
عکس های نجومی اعضای کارگروه عکاسی ، در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مجتمع کانون های فرهنگی نیز به نمایش درآمدند و عکاسان نجومی دیگر را هم کانونی کردند .
شماره پنجم شب آهنگ؛ اولین نشریه تخصصی نجوم آماتوری دانشجویی کشور ، به صاحب امتیازی کانون نجوم آماتوری در آذرماه منتشر شد و باری دیگر با تلاش سردبیر و اعضای هیات تحریریه و حمایت خوانندگان ، این نشریه در هفدهمین جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد افتخار آفرین شد .
رتبه برتر در بخش های مقالات علمی علوم پایه ، عکس ، مقالات هنری ، طرح روی جلد و رتبه دوم در بخش نشریه برتر از نگاه دانشجو و همچنین رتبه سوم در بخش نشریات برتر ، برای این نشریه و اعضایش ثبت شد .
» چرایی افزایش دلار از نگاه دیگر شماره جدید نشریه دانشجویی «سرو»؛ نشریه انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه زنجان در مطلبی با عنوان «چشم انداز اقتصادی ایران» نوشته است : «در همه دولت های سابق جمهوری اسلامی سه برابری کردن نرخ دلار و سایر ارزها در دوره دوم ریاست جمهوری رئیس جمهور های سابق نوعی رسم دیرینه شده و آقای روحانی نیز از این قضیه مستثنی نخواهد بود ، چراکه اگر خلاف این امر عمل کند دچار تابو شکنی شده است پس پیش بینی سه برابری شدن نرخ دلار در این دولت کاملا قابل پیش بینی وقابل درک است ، ولی هنوز مشکلات بسیار زیاد سیاسی بر سر افزایش بی رویه قیمت دلار و سایر ارزهاست که یک به یک قابل بررسی خواهند بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/02

از دی 96 تا شهریور 97 ، در دی 96 با افزایش قیمت دلار تا مرز چهار هزار تومان و گرانی بخشی از اجناس و همین طور اعتراض به درصد کم افزایش حقوق ها تنش بین مردم و دولت بیشتر و بیشتر شد تا جایی که منجر به شکل گیری اعتراضات گسترده ای در سطح کشور شد .
دولت آمریکا با دامن زدن به این اختلافات و جدا دانستن ملت ایران از نظام آن به این موج گرانی ها دامن زد و معطل نگه داشتن تایید یا عدم تایید برجام باعث گرانی و موج جدیدی از افزایش ها شد .
بعد از این اتفاق ، با دست و پا زدن های دولت و با تزریق مداوم ارز در بازار و در میان مردم سعی شده کمی جو را آرام کنند ، در صورتی که این راه غیرکارشناسی جز اینکه صندوق ارزی کشور را خالی تر و سرمایه مملکت را کاهش دهد مسکنی موقت بوده و فایده دیگری ندارد .
در فروردین سال 97 با خبر خروج آمریکا از برجام موج جدیدی شروع به تاختن کرد .
دولتی که خود را کاملا متکی به برجام می دانست و فکرش را نمی کرد که آمریکا این حرکت را همراه با شروع تحریم های مجدد ببیند و برنامه ای برای این اتفاق سیاسی و صدالبته اقتصادی که کاملا اساس اقتصاد ایران را هدف قرار داده است ، نداشت و باعث شد نرخ ارز روزبه روز و ساعت به ساعت دچار تغییر شود تا دلار بعد از این اتفاق به مرز هشت هزار تومان برسد .
با این رخداد آقای جهانگیری به سیمای ملی آمد و هرگونه خرید و فروش ارز را جرم و هرکس را که بالای 10 هزار دلار یا معادل آن ارزهای دیگر را به همراه داشت مفسد فی الارض دانست ، ولی این راه کاملا غیرکارشناسی شده و برخاسته از احساسی عمل کردن دولت بوده و به جز ایجاد رانت برای بعضی از شرکت های خصولتی هیچ منفعتی برای ملت ایران به همراه نداشت .
» نابیناها چطور می بینند؟ ! شماره جدید نشریه دانشجویی «گفتمان»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی در مطلبی با عنوان «به ما روشندل نگویید» گفت وگویی با یک کارمند نابینای این دانشگاه ترتیب داده و در بخشی از این مصاحبه ، او گفته است : «نگاه کنید در اصل فرق اساسی مایی که قبلا بینایی داشتیم و دنیای اطراف مان را می دیدیم با سایر دوستان عصای سفیدمون این است که ما یک تصویر قبلی از اشیا تو ذهنمون داریم و وقتی الان اشیا رو لمس می کنیم یا صداشون رو می شنویم تصویر اون شیء که قبلا تو حافظه برای ما نقش بسته جلوی چشممون ظاهر میشه و اون شیء رو برای ما ملموس می کنه اما بقیه دوستان که از بدو تولد نابینا هستند ، از دوران کودکی با کمک حس لامسه شون از همه چیز تو ذهن خودشون یک تصویری انتزاع می کنند و با کمک اون تصویر انتزاعی اشیا و مفاهیم رو درک می کنند حتی شاید جالب باشه براتون که خواب هم می بینند .
با استفاده از همین تصاویر انتزاعی که توی ذهنمون هست می تونیم تو عالم رویا با همین تصاویر سیر کنیم ، مثلا من تا حالا یک بار هم کوه دماوند را اون زمانی که بینا هم بودم از نزدیک ندیدم ، اما تا حالا چند بار اون رو تو خواب فتح کردم ، و چند بار قسمت شده که تو خواب وارد حرم حضرت امام رضا(ع) تو مشهد بشم .
دانشگاه ما آخرین دانشگاهی بود که تو دانشگاه های مادر این بخش رو تاسیس کرده؛ ما تو این بخش چند وظیفه اصلی داریم که از مهم ترین این کارها میشه به دادن کتاب صوتی و الکترونیکی به دانشجوها اشاره کرد .
همچنین یکی دیگه از وظیفه های این بخش در کل دانشگاه ها ضبط کردن کتب درسی دانشجوها و بازگرداندن کتاب ها و جزوات بچه ها به صورت بریل یا صوت است و یکی از وظایف مهم دیگر ما آماده کردن شرایط امتحان برای بچه های نابینای دانشگاهه .
خیلی ها به من میگن که سختت نیست تو دانشگاه با سیستم کار می کنی؟ اما واقعا من بدون هیچ گونه مشکلی با وجود دستگاه هایی که هست به راحتی می تونم کارام رو انجام بدم؛ مثلا من جلساتم رو مرتب می رم ، خودم با سیستم همه کارهامو انجام می دم و نامه ها رو هم خودم می زنم و تو مدت کار کردنم از همکارام کمک نمی گیرم و همیشه سعی داشتم که به طور مستقل خودم از عهده کارهام بربیام که خدا هم تو این امر بهم کمک کرده .
» سقلمه شماره جدید نشریه دانشجویی «شاخص»؛ نشریه انجمن علمی دانشجویی اقتصاد دانشگاه الزهرا در مطلبی خلاصه ای از کتاب «سقلمه» اثر ریچارد تالر را منتشر کرده و نوشته است : «فرض رفتار عقلایی از جمله نخستین مباحثی است که در هر کلاس مبانی علم اقتصاد مطرح می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/02

طبق همین اصل ساده هر کدام از ما به تنهایی ، بادقت و سرعت یک کامپیوتر می توانیم نتایج حاصل از هر کدام از گزینه های پیش روی خود را تحلیل و درخصوص انتخاب یا عدم انتخاب هر یک ، تصمیم بگیریم .
فرضی که انسان را علاوه بر آنچه گفته شد ، موجودی کاملا خودخواه نیز در نظر می گیرد و همه ما به خوبی می دانیم قبل و حتی بعد از آشنایی با این اصل ، بارها و بارها آن را زیرپا گذاشته ایم .
ایده حداکثرسازی رضایتمندی ناشی از انتخاب افراد ، ایده پرطرفدار دیگری در اقتصاد است .
بنابر این نظریه ، ما حداکثر گزینه های ممکن را در اختیار افراد قرار می دهیم و با توجه به اینکه پیشتر فرض کرده ایم انسان ها معقول و منطقی تصمیم می گیرند ، انتظار داریم هرکس بهترین تصمیم را اتخاذ کند و در انتها تصور می کنیم که با این رویکرد ، به افراد «آزادی عمل» داده ایم .
این در حالی است که هرکدام از ما به خوبی تجربه هایی درست برخلاف این را به یاد داریم .
زمانی که گزینه های زیادی برای انتخاب در دسترس بوده ، یا انتخاب اشتباه انجام داده ایم یا حتی بر مبنای شانس انتخاب کرده ایم ! ریچارد تیلر و کاس آر سانستین در کتاب «سقلمه» راهکاری برای این مساله پیشنهاد می کنند .
نویسندگان می پذیرند که آزادی عمل و انتخاب افراد باید همواره حفظ شود ، اما برای مواردی که این آزادی می تواند به ضرر افراد باشد ، راهکاری تحت عنوان «قیم مآبی آزادی خواهانه» مطرح می کنند .
در اصل با در پیش گرفتن این راهکار ، ما گزینه های پیش روی افراد را محدود نمی کنیم ، بلکه آنها را با «سقلمه» به سوی انتخاب درست ، هدایت می کنیم .
به عنوان مثال می توانیم مساله نحوه چیدمان خوراکی ها در بوفه مدرسه را در نظر بگیریم .
مسئول این چیدمان می تواند تنها با دور از دسترس قرار دادن خوراکی هایی که چندان برای سلامت دانش آموزان مفید نیستند ، بدون حذف آنها از لیست ، میزان انتخاب شان را کاهش دهد .
در این مثال ، گزینه های پیش روی دانش آموزان محدود نشد ، اما آنها با یک سقلمه ساده به سمت انتخاب صحیح هدایت شدند .
» پذیرش بی رویه دانشجو شماره جدید نشریه دانشجویی «الف»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان در مطلبی با عنوان «پذیرش بی رویه دانشجو ، کمیت فدای کیفیت» درباره پذیرش بی رویه دانشجو در دانشگاه نوشته است : «هنوز هم گاهی دانشگاه را قیف وارونه توصیف می کنند ، توصیفی که دیگر درحال رنگ باختن است؛ در گذشته چند صدهزار نفر متقاضی در ماراتنی نفسگیر شرکت می کردند و عده ای وارد دانشگاه می شدند .
در این میان عده بسیاری پشت سد کنکور می ماندند و شانس خود را دوباره امتحان می کردند و گروهی دیگر قید دانشگاه و ادامه تحصیل را می زدند و وارد بازار کار می شدند .
عده ای دیگر هم قصد سفر می کردند و با صرف هزینه های بسیاری برای تحصیل به دانشگاه های آن طرف آب می رفتند .
اما دانشگاه ما امسال توانست این قیف وارونه را به اتوبانی بدون چراغ و سرعت گیر تبدیل کند و توانست صاحب عنوان دومین دانشگاه در سطح کشور از نظر پذیرش دانشجو شود .
تحصیلات عالیه داشتن بد نیست ، اینکه سطح سواد در جامعه به بالاترین درجه خود برسد عیب ندارد ، اینکه همه جوانان پسوند دانشجو داشته باشند مایه مباهات است ، اما آیا زیرساخت ها و مسائل بعد از فارغ التحصیلی را هم در نظر گرفته ایم؟ آیا دانشجویان در بازه تحصیلی خود از حداقل های امکانات رفاهی برخوردار هستند تا بتوانند بدون دغدغه به تحصیل خود بپردازند؟ آیا دانشجویان با توجه به نیازهای بازار آموزش دیده اند؟ اما زمانی که این رشد همگام و همراه با افزایش اعضای هیات علمی ، بهبود تجهیزات آزمایشگاهی و آموزشی ، رفاهی و ورزشی در دانشگاه ها نباشد ، کیفیت آموزش و پژوهش را تحت تاثیر قرارداده و به شدت کاهش می دهد ، آنچنان که دانشگاه با چالش کمبود امکانات و منابع روبه رو می شود .
پذیرش بی حد و اندازه دانشجو در دانشگاه ها بدون توجه به ظرفیت ها و امکانات یک تراژدی است که می تواند یک فاجعه علمی را در دانشگاه ما در سال های آینده به وجود آورد ، که همین امر باری بر دوش کشور و خانواده ها و لطمات زیادی بر دانشجویانی که بار علمی کمی دارند وارد می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/02

افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو عاملی شد تا دانشگاه مهرماه خود را به درگیری برای رفع مشکلات رفاهی دانشجویان و به خصوص خوابگاه ها سپری کند و وزارت علوم نیز مجبور شد به قانونی که می گوید باید 72 درصد از خدمات رفاهی به بخش خصوصی واگذار شود ، استناد کند که متاسفانه دانشگاه از این قانون تفسیر متفاوتی دارد .
همه ساله دانشگاه یک تعدادی را به عنوان ظرفیت یک رشته به وزارت علوم معرفی می کند و دانشگاه سعی می کند ظرفیت اعلام شده براساس سیاست های وزارت باشد .
اما در دو ، سه سال اخیر به خصوص امسال ، ظرفیتی که در دفترچه کنکور اعلام شده بود بیشتر از ظرفیت اعلام شده توسط دانشگاه بود .
» به سخنرانی نیست ! شماره جدید نشریه دانشجویی «سپیدار»؛ نشریه بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در مطلبی با عنوان «به سخنرانی نیست» پیرامون سخنرانی رئیس جمهور روحانی در این دانشگاه نوشته است : «برخلاف مرحوم هاشمی رفسنجانی که در تمام سال های ریاستش بر قوه مجریه پایش یک بار هم به دانشگاه باز نشده بود ، دید و بازدید از دانشگاه و سخنرانی ابتدای سال تحصیلی به یک سنت در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی تبدیل شده است .
از قدیم نقل است که وقتی اشخاص از انجام کاری عاجز می شدند و راهی برای حل آن نداشتند ، این مثل معروف را می زدند که «همه راه ها به رم ختم می شوند» یعنی باید نزد شخصی بروی که کلید همه مشکلات نزد اوست .
شباهت این نقل تاریخی با حضور روحانی در دانشگاه نه از آن باب است که رئیس جمهور هر سال به دانشگاه می آید که پاسخ سوال ها و مشکلات جامعه را از دهان اساتید و کارشناسان و دانشجویان بشنود ، بلکه به آن معناست که رئیس جمهور هرسال می آید تا مذاکره و تعامل با دنیا را کلید حل تمام مشکلات کشور معرفی کند و اساتید و کارشناسان در جمع ، هم تایید کنند و هم به ترویج این گفتمان بپردازند .
اصولا ژست دانشگاه باوری و دانشگاه دوستی از آن وصله های ناجوری است که هیچ رقمه به روحانی و طیف غربگرای کشور نمی چسبد؛ از آن جهت که نماینده دهه 70 جریان غربگرا با شعار دموکراسی و آزادی بیان ، طاقت شنیدن انتقادهای تند را از چندعدد دانشجوی کم سن وسال نداشت و پشت تریبون دانشکده فنی دانشگاه تهران خطاب به دانشجویان معترض انجمن اسلامی ، خیلی شیک و مجلسی گفت : «آدم باشید وگرنه میگم بندازنتون بیرون .
» خاتمی البته از آزمون دموکراسی سربلند بیرون نیامد تا سندی باشد برای اثبات دموکراسی منفعت طلبانه ای که شیرینی اش به کام رفقای اصلاح طلبش خوش بیاید و طعم تلخ واقعی اش را دانشجوی از همه جا بی خبر بچشد .
روحانی نیز همان خاتمی در ورژن جدید است منتها با این تفاوت که او به دانشگاه می آید و یکجانبه سخن می گوید و می رود .
البته او یک 16 آذر چهار دقیقه ای به همه تشکل ها بدهکار است .
هر سال چهار دقیقه می گذارد تا نقد شود و بعد 40 دقیقه سفسطه می سازد و سربلند هم از جلسه بیرون می رود تا همزمان با اینکه حلوای عدالت خواهی دانشجویان را در دانشگاه پخش می کنند ، روحانی در فیلم انتخاباتی اش ژست نقدپذیری بگیرد .
» FATF؛ ضامن برجام شماره جدید نشریه دانشجویی «سلام»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه فردوسی مشهد در مطلبی با عنوان «ضامن برجام» ، FATF را ضامن اجرایی برجام نامیده و نوشته است : «اهمیت سرمایه گذاری خارجی در فعالیت های اقتصادی ، آن هم در شرایط فعلی ای که کشور با آن دست وپنجه نرم می کند ، بر کسی پوشیده نیست .
با توجه به اینکه ایران جزء کشورهایی به شمار می رود که دارای منابع طبیعی سرشار ، علی الخصوص نفت و گاز است ، گمان آن می رود که سرمایه گذاری خارجی برای ایران اهمیت زیادی نداشته باشد اما به دلیل مشکلات فراوان اقتصادی از قبیل : تورم ، توزیع ناعادلانه درآمد و بهره وری پایین ، امکان انباشت سرمایه وجود ندارد .
لذا در این شرایط لازم است از طریق جذب سرمایه های خارجی این خلأ در اقتصاد کشور پر شود .
باید توجه داشت که جلب اعتماد طرفین در یک معامله ، باعث انجام آن می شود .
بنابراین مهیا کردن شرایط برای سرمایه گذاران خارجی از شروط اساسی است که متولیان امور اقتصادی در کشور باید برای آن تلاش کنند .
یکی از مواردی که سبب ایجاد اعتماد و اطمینان برای سرمایه گذار خارجی می شود ، مساله شفافیت مالی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/02

همکاری ایران با گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی FATF در سال 95 سبب شد تا ریسک اعتباری ایران کاهش یافته و به تبع آن جذب سرمایه های خارجی افزایش یابد .
اما در این چند وقت اخیر بحث های فراوانی پیرامون اینکه پذیرفتن توصیه های FATF چه فوایدی برای کشور دارد ، شکل گرفته و حتی بعضی معتقدند همکاری با FATF به مثابه خیانت به کشور است ! وضعیت ایران در سازمان حساس است؛ چراکه اساسا FATF ، سازمانی غیردولتی است و همان طور که بیان شد معیار مناسبی برای بررسی ریسک سرمایه گذاری در کشورهای مختلف است .
لذا کشورهای مختلف برای تامین و حفاظت از منافع اقتصادی خویش نسبت به این موضوع بسیار حساس هستند و اکنون همان طور که شاهد آن هستیم ، فرقی هم نمی کند آن کشور به زعم خودمان می خواهد دوست باشد یا دشمن ، به هر صورت همه کشورها به دنبال منافع ملی خویش هستند و مساله شفافیت مالی نیز موضوع مهمی است که به این امر مربوط است .
باید گفت آن طور که به نظر می رسد ، مخالفت با سازمان بیش از آنکه از سر دلسوزی و نگرانی برای کشور باشد ، بیشتر جنبه سیاسی و جناحی پیدا کرده است .
این جنس از مخالفت ها و سروصداها را می توان در روزهای مذاکرات هسته ای به یاد آورد که چگونه عده ای آسمان و ریسمان را به هم می بافتند تا بگویند این مذاکرات و نهایتا توافق برجام ثمری نخواهد داشت اما شاهد بودیم که پس از خروج آمریکا از برجام همین افراد چگونه تغییر موضع دادند و نگران افزایش تحریم ها شدند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1397/08/02
> رشت خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : حجتالاسلام یاری بابیان اینکه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی یکی از بهترین مراکز برای کارفرهنگی است ، بر نهادینه کردن فرهنگ گفتوگو و مناظره با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها تاکید کرد.
> رشت خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : حجتالاسلام یاری بابیان اینکه دانشگاهها و مراکز آموزش عالی یکی از بهترین مراکز برای کارفرهنگی است ، بر نهادینه کردن فرهنگ گفتوگو و مناظره با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها تاکید کرد .
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان درادامه به برگزاری مرحله منطقهای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران به میزبانی گیلان اشاره کرد و گفت : برگزاری کرسیهای آزاداندیشی در فضای جوامع فرهنگی یک مقوله بسیارمهم است و موجب تضارب آرا می شود .
وی بیانات مقام معظم رهبری پیرامون شکلگیری کرسیهای آزاداندیشی و مناظره را یک ضرورت فرهنگی دانست و متذکر شد : مناظره ها باید با رعایت احترام متقابل نسبت به دیدگاههای دیگران همراه باشد تا پذیرش مسائل و انتخاب راه درست را تسهیل و ممکن کند .
این مقام مسئول استفاده حداکثری از ظرفیت دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را برای کار فرهنگی بسیار خوب ارزیابی کرد و ادامه داد : اگر مراکز دانشگاهی فرهنگ تعامل ، گفتوگو و مناظره را بین دانشجویان نهادینه کند بی تردید بسیار تاثیرگذار خواهد بود .
وی آزادانه سخن گفتن را یکی از امتیازات کرسیهای آزاداندیشی دانست و تاکید کرد : شرکتکنندگان در مناظره باید دیدگاههای خود را پیرامون مسائل مهم اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی همراه با منطق و استدلال و بر پایه اخلاق و احترام متقابل بیان و از طرح دیدگاههای غیر ضروری که تعابیر نادرستی در جامعه دارد ، خودداری کنند .
حجتالاسلام جمال یاری با بیان اینکه هدف نهایی در برگزاری مناظرههای دانشجویی باید کمک به جامعه و خروج از بنبستهای فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی باشد ، تصریح داشت : مناظرهکنندگان باید براساس مستندات علمی و عقلانی سخن بگویند و اطلاعات درستی از مسائل مورد بحث داشته باشند .
مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان درپایان با اشاره به اهتمام ائمه اطهار(ع) و شاگردان ایشان در برگزاری کرسیهای مناظره در مسائل مذهبی ، اعتقادی ، علمی ، خانوادگی و اجتماعی ، خاطرنشان کرد : برگزاری کرسیهای مناظره در دوران ائمه(ع) به ترویج و گسترش دین اسلام و مکتب اهل بیت(ع) منجر شد ، لذا ما میتوانیم از رهگذر مسابقات ملی مناظره دانشجویی مباحث علمی و فرهنگی را در جامعه تعمیق ببخشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1397/08/02
> فرآیند ثبت نام وام شهریه دانشجویی در تمام دانشگاه های کشور از دیروز(سه شنبه) آغاز شد و دانشجویان می توانند تا30 آذرماه برای دریافت وام شهریه اقدام کنند.
> فرآیند ثبت نام وام شهریه دانشجویی در تمام دانشگاه های کشور از دیروز(سه شنبه) آغاز شد و دانشجویان می توانند تا30 آذرماه برای دریافت وام شهریه اقدام کنند .
به گزارش ایرنا ، دانشجویان می باید برای دریافت این وام به دفتر صندوق رفاه دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنند .
در مقاطع کاردانی ، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی مبلغ 500 هزار تومان وام به دانشجویان پرداخت می شود .
سقف وام در دوره کارشناسی ارشد یک میلیون و 150 هزار تومان و برای دکتری مبلغ دو میلیون و 500 هزار تومان اعلام شده است .
مراکز آموزش عالی می توانند پس از تخصیص اعتبار در سامانه صندوق رفاه دانشجویان تا سقف اعتبار پیش بینی شده نسبت به ثبت نام دانشجویان متقاضی واجد شرایط اقدام کنند .
شیوه نامه اجرایی نحوه پرداخت و بازپرداخت وام شهریه دانشجویان طی تفاهم نامه ای میان صندوق رفاه دانشجویان و بانک قرض الحسنه مهر ایران به امضا رسیده است .
دانشجویان در هر مقطع صرفاً می توانند در یک رشته تحصیلی از وام شهریه استفاده کنند .
تسهیلات یادشده با کارمزد سه درصد بعد از اتمام دوران تحصیل از دانشجویان دریافت می شود .
در صورتیکه دانشجو در میانه تحصیل انصراف دهد یا به هر دلیل وضعیت تحصیل دانشجو در شرایط خاتمه یا نا تمام قرار گیرد ، ادامه اعطا وام به او متوقف می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/08/01
> ثبت نام وام شهریه دانشجویی از دیروز سه شنبه یک آبان 97 آغاز شده و تا 30 آذر 97 ادامه خواهد داشت .
> ثبت نام وام شهریه دانشجویی از دیروز سه شنبه یک آبان 97 آغاز شده و تا 30 آذر 97 ادامه خواهد داشت .
براساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، مهلت ثبت نام وام شهریه دانشجویی از دیروز یک آبان 97 آغاز شده و تا 30 آذر 97 ادامه خواهد داشت ، مراکز آموزش عالی می توانند پس از تخصیص اعتبار در سامانه صندوق رفاه دانشجویان (فاز 2) تا سقف اعتبار پیش بینی شده نسبت به ثبت نام دانشجویان متقاضی واجد شرایط اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/08/01
> تعلیق و لغو مجوز 107 موسسه اعزام دانشجو به خارج کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات معاونت بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم در جدیدترین به روزرسانی موسسات اعزام دانشجو به خارج از مجموع 236 موسسه ، مجوز 107 موسسه را لغو و تعلیق کرد .
> تعلیق و لغو مجوز 107 موسسه اعزام دانشجو به خارج کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات معاونت بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم در جدیدترین به روزرسانی موسسات اعزام دانشجو به خارج از مجموع 236 موسسه ، مجوز 107 موسسه را لغو و تعلیق کرد .
به گزارش خبرنگار مهر ، کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات معاونت بورس و امور دانشجویان خارج سازمان امور دانشجویان در بروز رسانی مهر ماه 97 ، لیست موسسات و شرکت های لغو مجوز شده و عدم تمدید اعزام دانشجو و همچنین لیست موسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج را اعلام کرد .
در این به‎‏روزرسانی ، فهرست 107 موسسه و شرکت لغو مجوز شده اعزام دانشجو و 129 موسسه مجاز اعزام دانشجو به خارج منتشر شد .
براساس این فهرست ، از مجموع 107 موسسه و شرکت لغو مجوز شده اعزام دانشجو ، مجوز تعدادی از موسسات تا اطلاع ثانوی تعلیق شده و مجوز تعدادی از موسسات لغو شده است .
همچنین از فهرست 129 موسسه مجاز اعزام دانشجو ، زمان مجوز برخی از موسسات به اتمام رسیده بود که تمدید مجوز آنها در دست بررسی است .
موسسات لغو مجوز شده اعزام دانشجو با توجه به ضوابط و مقررات ، اجازه هیچگونه فعالیت درخصوص اعزام دانشجو از قبیل مشاوره ، عقد قرارداد و .
نخواهند داشت .
بنابراین تمام متقاضیان نسبت به اقدامات این موسسات باید دقت نظر کامل داشته باشند .
پس از تاریخ لغو مجوز درصورت عقد قرارداد جهت پیگیری شکایت احتمالی خویش ، ضروری است از طریق مراجع قضایی اقدام کنند .
متقاضیان تحصیل در خارج از کشور که از طریق موسسات اعزام دانشجو اقدام می کنند ، قبل از هر اقدامی ابتدا دانشگاه معتبری را از روی لیست اداره دانش آموختگان وزارت علوم انتخاب کنند سپس به لیست موسسات خدماتی اعزام مجاز و غیر مجاز که در وب سایت اداره بورس دانشجویان خارج وزارت علوم منتشر شده به آدرسhttp : //scholarship .
saorg .
ir مراجعه کرده و هیچ آدرس دیگری را قبول نکنند .
متقاضی باید بعد از اینکه از لیست وزارت علوم ، دانشگاه و سپس موسسه معتبر را انتخاب کرد با موسسه تماس حاصل کند و موسسات موظف هستند اطلاعات و مشاره لازم را ارایه دهند و فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه خارجی را توصیف کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
صبا
1397/08/01
> دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر الوند زمان ارسال اثر را به دبیرخانه این رویداد ادبی ، تا 10 آبان ماه تمدید کرد .
> به گزارش«صبا»؛ پیش از این در فراخوان ، از تمام شاعران و ناشرانی که در زمینۀ انتشار کتاب شعر فعالیت داشتند ، خواسته شده بود که 3 نسخه از کتاب های چاپ اول خود را که در سال 1396 خورشیدی در ایران منتشر شده است ، برای دبیرخانه این جایزه بفرستند .
دبیرخانه تاکید کرده که این جایزه سراسری بوده و از تمام نقاظ کشور شاعران می توانند کتاب های شعر خود را برای شرکت در این جایزه بفرستند؛ محدودیتی نه از منظر موضوع و نه از جهت قالب ، سن و جنسیت وجود ندارد .
لازم به ذکر است که جایزه کتاب سال شعر الوند ، تلاش شاعرانه و رویکرد شخصی و متمایز شاعران را از منظر ویژگی های زیباشناختی و رفتار خلاقانه با زبان و عناصر شعری را معیاری برای برگزیده شدن می داند .
طبق این فراخوان ، جایزه ادبی «الوند» با شرایط و قواعد زیر فعالیت می کند : 1 جایزه ادبی الوند به صورت خصوصی برگزار شده ، با نهادهای فرهنگی همکاری می کند .
2 – جایزه ادبی الوند در دوره نخست فقط به کتاب شعر خواهد پرداخت و امید دارد که سال های آینده انواع دیگر ادبی هم به جایزه اضافه کند .
3 – جایزه ادبی الوند در بخش قالب ، سن ، جنسیت ، موضوع و .
محدودیتی ندارد .
4 مهلت ارسال آثار با در نظر گرفتن زمان تمدید 10 آبان ماه 97 خواهد بود .
5 – پس از داوری ها ، یک کتاب مجموعه شعر در جایزه ادبی الوند به عنوان برگزیده و دو کتاب شایسته تقدیر خواهند شد .
6 – از کتاب بعدی برگزیده جایزه ادبی الوند در حوزه نشر حمایت خواهد شد .
7 «انجمن علمی نقد ادبی ایران» نیز در اقدامی مشارکتی ، تندیس ویژه ای به یکی از کاندیدا اهداء خواهد کرد .
8 شماره تلفن 09364774014 پاسخگوی پزسش های احتمالی شرکت کنندگان خواهد بود .
9 – آدرس دبیرخانه : تهران صندوق پستی 187 13355/ تهران خیابان آزادی خیابان اسکندری جنوبی – تقاطع کلهر – پلاک 425 – طبقه 4 واحد 19.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
شهروند
1397/08/01
> با وجود آنکه بسیاری تحصیلات دانشگاهی را راهی برای کسب شغل تلقی می کنند ، آمارها نشان می دهد احتمال یافتن شغل با تحصیلات دانشگاهی رابطه عکس دارد و بیکاری دانش آموختگان آموزش عالی حدود 5برابر افراد بی سواد و کم سواد است.
> با وجود آنکه بسیاری تحصیلات دانشگاهی را راهی برای کسب شغل تلقی می کنند ، آمارها نشان می دهد احتمال یافتن شغل با تحصیلات دانشگاهی رابطه عکس دارد و بیکاری دانش آموختگان آموزش عالی حدود 5برابر افراد بی سواد و کم سواد است .
به گزارش ایرنا ، بررسی آمار نیروی کار مرکز آمار در بازه 10ساله 87 تا 96 نشان می دهد میانگین نرخ بیکاری کشور در 10 سال اخیر 11 .
86 درصد بوده است ، اما این نرخ بین افراد در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است .
اگر افراد کشور را براساس سطح تحصیلات در 3 گروه «بی سواد و کم سواد» ، «آموزش عمومی» و «آموزش عالی» قرار دهیم ، مشاهده می شود بیشترین نرخ بیکاری مربوط به دانش آموختگان آموزش عالی با حدود 19 درصد است ، درحالی که گروه «بی سواد و کم سواد» با نرخی حدود 4درصد ، کمترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده اند که این عدد فاصله قابل توجهی تا میانگین کشوری یعنی 11 .
68 درصد دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/08/01
> دبیر هیئت اجرایی جذب هیئت علمی دانشگاه پیام نور گفت : تعدادی از اعضای علمی دانشگاه پیام نور تحت عنوان های «پیمانی مشروط» ، «قراردادی» و «دستیار علمی» تبدیل وضعیت شدند .
> دبیر هیئت اجرایی جذب هیئت علمی دانشگاه پیام نور گفت : تعدادی از اعضای علمی دانشگاه پیام نور تحت عنوان های «پیمانی مشروط» ، «قراردادی» و «دستیار علمی» تبدیل وضعیت شدند .
به گزارش دانشگاه پیام نور ، عزت اله کردمیرزا گفت : تعدادی از شاغلان دانشگاه پیام نور که با عناوینی همچون «پیمانی مشروط» ، «قراردادی» و «دستیار علمی» از سال 84 تا 92 در این دانشگاه جذب شده بودند ، تبدیل وضعیت شدند .
وی گفت : تبدیل وضعیت این دسته از اعضای هیئت علمی در حال بررسی و انجام است و خوشبختانه با مساعدت مسئولان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت علمی ، تاکنون تاییدیه تبدیل وضعیت بسیاری از آنان به پیمانی قطعی در مرتبه استادیاری اخذ شده است .
دبیر هیئت اجرایی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور افزود : با عنایت به وجود شاخصهای مصوب مراجع ذیصلاح در این خصوص ، تاکنون تائیدیه عضویت هیئت علمی تعدادی از اعضای علمی با مدرک کارشناسی ارشد به پیمانی نیز اخذ و احکام پیمانی قطعی آنها صادر شده است .
مهم ترین اولویت دانشگاه پیام نور وی یکی از مهمترین اولویتهای دانشگاه پیام نور را حفظ حداکثری اعضا و پیگیری مجوزهای استخدامی آنها عنوان کرد .
کردمیرزا تاکید کرد : با وجود نقصهایی که در پرونده تعدادی از اعضای هیئت علمی مشاهده شده ، دانشگاه در تلاش است تا با تکمیل مدارک و ارتقای وضعیت علمی شاغلان مذکور نسبت به صدور احکام پیمانی آنها اقدام کند .
وی یادآورشد : مراحل اداری پرونده این دسته از افراد نیز در حال انجام است که به محض دریافت پاسخ از دبیرخانه هیئت امنا و تطبیق پرونده‎ها با شاخصهای مصوب هیئت مرکزی جذب وزارت علوم و مرکز نظارت و ارزیابی قابل انجام خواهد بود .
الزامات تبدیل وضعیت به پیمانی قطعی دبیر هیئت اجرایی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور با اشاره به الزامات تبدیل وضعیت تاکید کرد : مجوز هیئت امنا برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد یکی از الزامات است و قاعدتا این افراد باید از شاخصهای دیگری مانند؛ اخذ مجوز استخدام در مرتبه مربی از مرکز نظارت و ارزیابی و احراز صلاحیتهای علمی و عمومی از هیئت مرکزی جذب اعضای علمی وزارت متبوع نیز برای تبدیل وضعیت به پیمانی قطعی برخوردار باشند .
مهلت اعضای هیأت علمی برای کسب شاخصهای اولیه کردمیرزا در مورد اعضای هیئت علمی که موفق به کسب شاخصهای اولیه هیئت امنا نشده اند ، گفت : با پیگیریهای صورت گرفته موفق شدیم فرصتی را از هیئت امنا برای احراز شرایط لازم که معمولا شامل سوابق آموزشی و پژوهشی می شود ، اختصاص دهیم و اگر کارکنان علمی در مهلت مقرر بتوانند شرایط آموزشی و پژوهشی را احراز کنند ، در پرونده آنها لحاظ و برای بررسی مجدد به هیئت مرکزی جذب وزارت علوم ارسال می شود .
وی از کارکنان علمی که موفق به کسب شرایط آموزشی و پژوهشی شده‎اند ، خواست تا قبل از پایان نیمسال جاری مدارک و مستندات خود را به دبیرخانه جذب تحویل دهند .
دبیر هیئت اجرایی جذب دانشگاه پیام نور از تشکیل کارگروهی در این خصوص خبر داد و گفت : این کارگروه در حال بررسی پرونده‎های کارکنان علمی ارشد با هدف مساعدت حداکثری است که به محض قطعی شدن ، نتایج به این افراد اطلاع‎‏رسانی خواهد شد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم+غلامی
شرق
1397/08/02
> شرق : عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت : تأثیر قطعی معدل برای کنکور امسال از سوی مجلس رد شد .
هدایت الله خادمی اظهار کرد : وزیر علوم در جلسه روز سه شنبه کمیسیون آموزش حضور داشت و درباره تأثیر قطعی معدل در کنکور ، بحث و تبادل نظر صورت گرفت .
پیش از این ، کمیسیون آموزش تأثیر قطعی معدل در کنکور را حداقل برای امسال رد کرده بود ، اما به دلیل برخی اختلاف نظرها ، جلسه ای با حضور وزیر علوم برگزار شد .
خادمی دراین باره گفت : بر اساس نظر کمیسیون آموزش ، تأثیر قطعی معدل برای کنکور امسال به طور کامل و قطعی رد و مقرر شد درباره این موضوع در جلسات دیگر بحث شود که مربوط به سال های آینده و طرح جدید است .
> این خبر در حالی منتشر شد که دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش با بیان اینکه اکنون تعدادی از نمایندگان مجلس دنبال این هستند تا سابقه تحصیلی در کنکور بی تأثیر شده و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد ، گفت : از ریاست مجلس ، کمیسیون آموزش و تحقیقات و نمایندگان درخواست دارم اجازه ندهند این پیشنهاد مصوب شود .
مهدی نویدادهم ، کنکور را یکی از موانع اجراشدن سند تحول بنیادین دانست و اظهار کرد : این شیوه پذیرش دانشجو که به روش تستی و در چند ساعت محدود انجام می شود ، آموزش وپرورش را به شدت تحت تأثیر قرار داده و آسیب پذیر کرده است .
ما طبق سند تحول بنیادین ، تربیت در ساحت های شش گانه را مدنظر داریم؛ در حالی که دانش آموزان و خانواده های آنها تنها دروسی مانند فیزیک ، ریاضی و شیمی را مطالعه می کنند .
دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش با بیان اینکه از سوی دیگر در پایه دوازدهم 35 ساعت حضور دانش آموزان در مدارس را داریم که زیاد است و باید به 24 ساعت کاهش یابد تا دانش آموزان بتوانند در زمان باقی مانده برای کنکور آماده شوند ، گفت : با این حال این پیشنهاد در شورای عالی آموزش وپرورش پذیرفته نشد .
او با اشاره به اینکه کنکور به ما اجازه نمی دهد این تحولات رخ دهد ، اظهار کرد : به تازگی بحثی در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است که کمیسیون آموزش و تحقیقات بدون دعوت از کارشناسان آموزش وپرورش این بحث را پیگیری می کند و آن این است که بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو سال 92 ، سابقه تحصیلی باید مبنای عمل باشد و سازمان سنجش به صورت تدریجی این موضوع را عملیاتی کند تا سال اول حداقل 25 درصد و تا پایان پنج سال به حداقل 85 درصد برسد .
نویدادهم افزود : اکنون تعدادی از نمایندگان دنبال این هستند که سابقه تحصیلی بی تأثیر شده و هیچ نقشی در پذیرش دانشجو نداشته باشد .
این پیشنهاد مغایرت صددرصدی با روح قانون در سال 92 دارد و باعث بی عدالتی آموزشی می شود؛ زیرا دانش آموزان مناطق محروم که دسترسی به مافیای کنکور ندارند و به کلاس های تست زنی نمی روند و متکی به کلاس های درس هستند ، از این رقابت باز می مانند .
او این تصمیم را خطرناک دانست و گفت این تصمیم باعث بی اعتبارکردن برنامه درسی می شود .
اگر این تصمیم را نمایندگان بگیرند ، به زبانی بیان کرده اند که سند تحول نباید در مدارس اجرا شود .
; بر اساس آخرین مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، میزان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور 98 حداکثر 30 درصد است و 20 درصد با تأثیر قطعی و 10 درصد با تأثیر مثبت اعلام می شود .
این در حالی است که تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 به مذاق دانش آموزان خوش نیامده و این را به نفع خود نمی دانند و احساس می کنند در حقشان اجحاف شده است .
هرچه نمایندگان آموزش وپرورش سعی می کنند این ماجرا را جا بیندازند ، اما تلاششان جایی میان دانش آموزان ندارد؛ حتی اگر مسئولان معتقد باشند این راهی برای کاستن از قدرت کنکور و در نهایت به نفع دانش آموزان است .
; مخالفان این طرح می گویند افرادی که معدل آنها در امتحان نهایی 20 است و چند هزار نفر دیگر نیز معدل 20 دارند ، ارزش معدل او به صورت نمره تراز در نهایت 11 هزار محاسبه می شود .
از سوی دیگر ، در آزمون سراسری ارزش رتبه یک بسیار بالاتر است و در حدود نمره تراز 15هزار ارزشیابی می شود؛ بنابراین رتبه یک کنکور حتی اگر معدلش 20 باشد ، نمره اش با تأثیر سوابق تحصیلی کاهش یافته و به 13هزار می رسد .
حالا اگر دانش آموز در درسی 19 گرفته باشد ، دیگر نفر دوم نمی شود و در آن درس افت می کند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم+غلامی
شرق
1397/08/02
چون نفرات بسیار دیگری 20 گرفته اند و نمره تراز او به زیر 10هزار می رسد و در نمره تراز کل او در کنکور تأثیر منفی شدیدی می گذارد .
آنها این قانون را بی عدالتی در حق دانش آموزان نخبه می دانند .
پیش از این ، عبدالرسول عمادی ، رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش ، درباره موج اعتراضات داوطلبان کنکور 98 به تأثیر 30درصدی و قطعی سوابق تحصیلی برای پذیرش دانشجو گفته بود : برای سال 98 تأثیر 30درصدی و قطعی سوابق تحصیلی در کنکور به قطعیت رسیده و این مسئله در شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب شده است؛ بنابراین برای کنکور 98 نمی تواند محل بحث باشد و نمی توان فرایند را تغییر داد .
به گفته او ، اگرچه استدلال افرادی که به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور معترض اند درست است ، اما قانون مصوب مجلس گفته باید تلفیقی از کنکور و سوابق تحصیلی را در پذیرش دانشجویان ملاک قرار دهیم و وزارتخانه های علوم و آموزش وپرورش مجری قانون مصوب مجلس هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کیهان
1397/08/01
> اگرچه یکی از انتقادات وارده به نظام آموزشی کشور طی سال های اخیر ، کاهش سطح کمی و کیفی دانشجویان علوم پایه بوده ، اما تاکنون گام مثبتی از سوی وزارت علوم برای حل این مشکل برداشته نشده است و به گفته مسئولان آموزش کشور هر ساله میزان گرایش داوطلبان کنکور به رشته های علوم پایه کاهش می یابد .
> اگرچه یکی از انتقادات وارده به نظام آموزشی کشور طی سال های اخیر ، کاهش سطح کمی و کیفی دانشجویان علوم پایه بوده ، اما تاکنون گام مثبتی از سوی وزارت علوم برای حل این مشکل برداشته نشده است و به گفته مسئولان آموزش کشور هر ساله میزان گرایش داوطلبان کنکور به رشته های علوم پایه کاهش می یابد .
کم رنگ شدن رشته های علوم پایه در میان سایر رشته های دانشگاهی درحالی است که نگاهی به تازه ترین آمار منتشر شده از سوی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) حکایت از آن دارد که حضور رشته های علوم پایه در تولید علم کشورمان طی سال های گذشته روند صعودی داشته و تعداد مقاله های چاپ شده در این رشته ها افزایش یافته است .
در واقع با وجود افت تعداد متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پایه ، برخی دانشجویان و اساتیدی که به تحصیل و تدریس در این رشته ها مشغولند ، همچنان با انگیزه فعالیت های علمی خود را پیش می برند .
ناگفته نماند که به گفته کارشناسان آموزشی ، ورودی های رشته های علوم پایه رتبه های پایین تری نسبت به رشته های فنی مهندسی و پزشکی دارند و به جز معدود افراد بااستعدادی که به خاطر علاقه شخصی این رشته ها را انتخاب می کنند ، سطح علمی دانشجویانی که وارد این رشته ها می شوند نسبت به گذشته ، کاهش یافته است .
یعنی در حالی که تعداد مقاله های منتشرشده مربوط به رشته های علوم پایه در همایش ها و کنفرانس های بین المللی رشد خوبی داشته ، اما تعداد دانشجویان این رشته ها کاهش یافته است و رتبه های برتر کنکور بیشتر به سمت رشته های مهندسی و پزشکی سوق پیدا کرده اند .
حال سؤال این است که دلیل افت انگیزه داوطلبان کنکور برای تحصیل در رشته های علوم پایه چیست؟ یعنی چه عواملی موجب کاهش علاقه مندی کنکوری ها برای انتخاب رشته های علوم پایه شده است؟کارشناسان آموزش معتقدند که نبود بازار کار مهم ترین علت کم رنگ شدن رشته های علوم پایه در میان رشته های مهندسی و پزشکی است و سایر عوامل همچون پول‎ساز بودن رشته ، در رتبه های بعدی قرار دارند .
چندی پیش معاون آموزشی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی درباره بی توجهی به رشته های علوم پایه از سوی کنکوری ها گفت : یکی از گزینه های مهم اشتغال برای کسانی که در رشته های علوم پایه تحصیل می کنند آموزگاری است ، اما با توجه به وجود مجموعه بزرگی همچون دانشگاه فرهنگیان ، وزارت آموزش و پرورش بیشتر اصرار دارد که نیروهایش را از آنجا جذب کند و در نتیجه جاذبه تحصیل در رشته های علوم پایه در دانشکده ها کاهش می یابد ، چون فرصت شغلی کمتری برای آنها وجود دارد .
جدا از نبود کار برای رشته های علوم پایه؛ به نظر می رسد ، چون رشته های پزشکی و مهندسی جزو پول سازترین رشته ها محسوب می شوند خانواده ها و همچنین بسیاری از دانش آموزان به تحصیل در این رشته ها علاقه مند هستند .
به نقل از تابناک؛ موضوع دیگری که در کاهش استقبال داوطلبان کنکور برای انتخاب رشته های علوم پایه موثر است ، شرایط فرهنگی خانواده ها و جامعه است ، این عامل نقشی اساسی در انتخاب رشته های مهندسی و پزشکی بازی می کند و به خاطر لقب و عناوین پرآوازه رشته پزشکی یا فنی مهندسی ، خانواده ها فرزند خود را تشویق به انتخاب این رشته ها می کنند .
نتیجتاً نبود بازار کار ، پول‎ساز نبودن ، پرآوازه بودن رشته های فنی و مهندسی و پزشکی موجب شده که سطح کمی و کیفی دانشجویان رشته های علوم پایه در سالیان اخیر کاهش یابد اگرچه در این شرایط ، این رشته ها همچنان برای برخی داوطلبان کنکور جاذبه دارند و حتی دانشجویانی هستند که به دلیل علاقه شان از رشته های فنی مهندسی تغییر رشته می دهند و علوم پایه را انتخاب می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کیهان
1397/08/01

با توجه به علاقه مند بودن برخی داوطلبان و دانشجویان برای تحصیل در رشته های علوم پایه و هم اینکه وضعیت رشته های علوم پایه از شاخص های پیشرفت کشور ها است و کشور هایی که سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه انجام می دهند ، پیشرفته تر هستند؛ پیشنهاد می شود که مسئولان وزارت علوم ضمن اینکه تعداد پذیرفته شدگان این رشته ها را با نیاز جامعه تطبیق می دهند ، فکری هم برای اشتغال فارغ التحصیلان این رشته ها داشته باشند تا بیش از این شاهد کاهش دانشجویان این رشته ها در دانشگاه ها نباشیم ، چون رشته های علوم پایه در بهبود وضعیت علمی کشور موثر هستند .
این درحالی است که رهبر فرزانه انقلاب بارها بر اهمیت علوم پایه تاکید داشته و فرموده اند : «من چندین بار راجع به علوم پایه بحث کرده ام .
من علوم پایه را خیلی مهم می دانم .
من یک وقتی گفتم علوم پایه در مقایسه با علوم کاربردی که ما داریم ، مثل یک ذخیره بانکی است در مقابل پولی که شما توی جیبتان می گذارید .
شما برای خودتان یک مقدار ذخایر بانکی دارید که پشتوانه کار شما ، مایه امید شما ، منشأ درآمدهای شما آن است .
البته یک مقدار هم پول توی جیبتان می گذارید و خرج می کنید .
نمی خواهیم جسارت کنیم؛ واقع قضیه این است .
این علوم کاربردی که امروز وجود دارد ، اینها همه اش همین پول هایی است که ما داریم خرج می کنیم .
یک ملت مجبور است مهندسی داشته باشد ، شهرسازی داشته باشد ، صنایع داشته باشد ، پزشکی داشته باشد ، سلامت و درمان داشته باشد؛ اینها پول هایی است که روزانه داریم خرج می کنیم؛ اما مایه و ریشه اصلی این علوم ، علوم پایه است .
» [13 مهر 1390].
1
فهرست