وزارت علوم - مطبوعات 12 آبان 97
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت 13:17
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8038048 روزنامه آواي خراسان جنوبي
8023748 وطن امروز
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
8030080 روزنامه آفرينش
روساي دانشگاه ها
8038143 روزنامه آفرينش
8038149 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
8030084 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/08/11
> دکتر سید مهدی رحیمی ، با حکم وزیر علوم ، به مدت دو سال به عنوان نماینده این وزارتخانه در هیئت نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه بیرجند منصوب شد .
> دکتر سید مهدی رحیمی ، با حکم وزیر علوم ، به مدت دو سال به عنوان نماینده این وزارتخانه در هیئت نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه بیرجند منصوب شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
تفاهم
1397/08/10
> غلامی با تاکید به توجه بیش از پیش به اقتصاد دانش بنیان گفت : شرکت های نوپا اصلی ترین مسیر برای تبدیل دانش به ثروت هستند .
> حمایت دوچندان وزارت علوم از شرکت های دانش بنیان به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در شرایط اقتصادی امروز کشور که برخی مشکلات بوجود آمده اند باید به دنبال میانبرهایی باشیم که به کمک آن ها اقتصاد کشور را نجات دهیم و شاید بهترین راهکار حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان و به حرکت درآوردن چرخ شرکت ها باشد؛ وجود بیش از 3 هزار شرکت دانش بنیان فعال نشانگر راه افتادن چرخ های اقتصاد دانش بنیان است؛ اقتصادی که به کمک این شرکت ها توانسته است بخشی از نیازهای کشور را برطرف کند .
همه ما می دانیم محور اصلی شرکت های دانش بنیان بر پایه دانش جوانان ، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی شکل گرفته است و البته نقش پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و کارآفرینی در دانشگاه ها به ایجاد شرکت های دانش بنیان و تیم های استارت آپی کمک بسزایی کرده است و بسیاری از شرکت هایی که امروز توانسته اند رشد بالایی داشته باشند و به درآمدهای بسیاری دست پیدا کنند از دل همین مراکز دانشگاهی بیرون آمده اند .
وزارت علوم تحقیقات و فناوری به عنوان متولی اصلی کمک به شرکت های دانش بنیان دانشگاهی است و تا به امروز فعالیت های بسیاری را برای کمک به شرکت ها و دانشجویان فناور داشته است و هر روز شاهد افزایش این شرکت ها و رونق گرفتن پارک ها هستیم .
در همین راستا منصور غلامی وزیر علوم در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به حمایت هایی که وزارت علوم از شرکت های دانش بنیان به عمل می آورد گفت : مسیر تبدیل دانش به ثروت از طریق شرکت های دانش بنیان به نتیجه می رسد و تلاش ما در وزارتخانه دوچندان کردن این حمایت هاست .
وی با بیان اینکه تا به امروز حمایت های خوبی از شرکت های دانش بنیان شده است ، اظهار کرد : باید بسترهای حمایتی از شرکت ها را افزایش دهیم و یکی از برنامه های اصلی وزارت علوم افزایش حمایت ها در راستای کمک به شرکت های دانش بنیان است .
غلامی درباره نقش کلیدی شرکت های دانش بنیان در زمان اعمال تحریم های جدید علیه ایران گفت : راهکار وزارت علوم عبور از این تحریم ها و حرکت به سمت بهره مندی از توانمندی علمی فناوران است .
تعامل وزارت علوم و سایر نهادهای دولتی برای حل مشکل واردات شرکت های دانش بنیان وی با اشاره به تعاملات وزارت علوم با سایر نهادهای دولتی گفت : برخی از شرکت های دانش بنیان در زمینه واردات دچار مشکلاتی هستند که برای حل آنها با سایر وزارتخانه ها و نهادهای دولتی هماهنگی های لازم انجام خواهد گرفت و پیگری های لازم انجام می شود .
وزیر علوم با بیان اینکه متخصصان داخلی کمک زیادی به حل مشکلات می کنند اظهار کرد : خوشبختانه حمایت دولت از شرکت های دانش بنیان روز به روز افزایش پیدا می کند و به تناسب همین حمایت ها ما نیز در وزارتخانه باید تسهیلات متنوعی را برای کمک به فناوران فعال در شرکتهای دانش بنیان در نظر بگیریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
تفاهم
1397/08/10

وی درباره حمایت از شرکت های دانش بنیان با توجه به تحریم های موجود ، گفت : راهکار وزارت علوم ، عبور از تحریم هاست و حرکت در مسیر توانمندی های علمی و فناوری یکی از راهکارهای متخصصان داخلی ماست و به نظر من باید به شکل های مختلفی از این شرکت ها حمایت شود .
وی ادامه داد : خوشبختانه دولت حمایت های خود را از شرکت های دانش بنیان افزایش داده و مسیر تبدیل دانش به ثروت از طریق این شرکت ها بهتر شده است .
وزیر علوم اضافه کرد : تلاش ما این است که با توجه به اینکه مسیر تبدیل دانش به ثروت باید مشخص شود؛ از طریق این شرکت ها بهتر به نتیجه می رسیم ، حمایت های خود را دوچندان خواهیم کرد .
غلامی ادامه داد : شرکت های دانش بنیان نمونه ای است که تاکنون حمایت های خوبی در این زمینه از این شرکت ها شده است و به نظرم باید این شرکت ها را به طور وسیع تری در کشور حمایت کنیم و یکی از برنامه های وزارت علوم ، حمایت های مختلف از این شرکت هاست .
وزیر علوم در خصوص واردات نمونه های خارجی محصولات تولیدی شرکت های دانش بنیان ، گفت : چند شرکت دانش بنیان مسائلی در مورد هماهنگی با سایر وزارتخانه ها مطرح کردند که حتما این موضوع پیگیری خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
وطن امروز
1397/08/09
> وزیر علوم اعلام کرد تعیین تکلیف نحوه تأثیر معدل در کنکور 98 «برای رفع نگرانی ها بزودی موضوع تاثیر معدل در پذیرش آزمون سراسری سال 98 را در شورای سنجش و پذیرش مطرح خواهم کرد» .
> وزیر علوم اعلام کرد تعیین تکلیف نحوه تأثیر معدل در کنکور 98 «برای رفع نگرانی ها بزودی موضوع تاثیر معدل در پذیرش آزمون سراسری سال 98 را در شورای سنجش و پذیرش مطرح خواهم کرد» .
به گزارش مهر ، منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در صفحه اینستاگرام خود با اعلام این مطلب گفته است : تعداد زیادی از دانش آموزان داوطلب تحصیل در دانشگاه ها و خانواده آنها درباره تاثیر معدل در پذیرش آزمون سراسری سال 98 ، درخواست تاثیر مثبت معدل را دارند .
وی خاطرنشان کرد : افراد غیرمرتبط با موضوع از این فضا بهره برداری شخصی کرده و اذهان داوطلبان عزیز را درگیر اختلاف نظرها می کنند .
با توجه به بررسی ها و محاسباتی که به طور فنی انجام گرفته است بزودی موضوع را در جلسه شورای سنجش و پذیرش که تنها مرجع رسمی تصمیم گیری در این موضوع است مطرح خواهم کرد تا تصمیم لازم برای رفع نگرانی ها اتخاذ شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قدس
1397/08/10
> وزرای کار ، اطلاعات ، کشور و نیرو میهمان جلسات هفته آینده کمیسیون های تخصصی مجلس هستند .
> به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین ، دستورکار کمیسیونهای تخصصی مجلس در هفته آینده مشخص شد .
دستورکار کمیسیونهای تخصصی به شرح زیر است : **کمیسیون اصل نودم (90) قانون اساسی نشست اعضا ثابت کمیسیون برای پرونده ها و شکایات واصله به کمیسیون **کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس ادامه بررسی طرح الحاق دو تبصره به ماده 119 قانون آیین نامه داخلی مجلس **کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی بررسی نحوه پیگیری اجرای قوانین در حوزه فضای کسب و کار با حضور معاون قوانین مجلس شورای اسلامی ، وزارت امور اقتصادی و دارایی ، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ، دیوان محاسبات کشور ، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، اتاق های ایران ، تعاون و اصناف بررسی و جمع بندی گزارش تقاضای واصله مربوط به واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی درخصوص نقض قانون و مقررات **کمیسیون آموزش و تحقیقات جلسه کمیته آموزش عالی و پزشکی جهت بررسی نهایی مشکلات آزمون دانشگاه آزاد اسلامی با حضور مسئولین دانشگاه آزاد ، معاون آموزشی وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، رئیس سازمان سنجش و معاون مرکز پژوهش های مجلس دعوت از رئیس ستاد توسعه و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت ارائه گزارش .
دعوت از رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی جهت ارائه گزارش **کمیسیون اجتماعی بررسی لایحه اصلاح و دائمی نمودن قانون مدیریت خدمات کشوری دعوت از وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی جناب آقای شریعتمداری به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه های آتی وزارتخانه بررسی طرح استفساریه تبصره (1) قانون اصلاح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان بررسی طرح ممنوعیت اشتغال به بیش از یک شغل .
دعوت از وزیر نیرو جهت پاسخگویی به سوال های قاضی پور دعوت از وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جهت پاسخگویی به سوال پژمانفر و جاسمی **کمیسیون اقتصادی انتخابات اعضای کمیسیون اقتصادی برای ، ناظر اجرای ماده (37) قانون مالیات بر ارزش افزوده ناظر در کارگروه اجرای ماده (39) قانون مالیات بر ارزش افزوده رای گیری درخصوص تقاضای تعدادی از نمایندگان برای تحقیق و تفحص از ، نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان بررسی لایحه اصلاح قانون امور گمرکی نشست با مدیرعامل بانک صنعت و معدن و معاونین ایشان با موضوع بررسی آخرین وضعیت تامین مالی طرح های اقتصادی با بانک صنعت و معدن و نیز بررسی راهکارهای افزایش سرمایه نظام بانکی بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران **کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دعوت از وزیر اطلاعات جهت بررسی سوال نمایندگان انتخاب نمایندگان جهت عضویت در مجامع و هیات ها به شرح ذیل : هیات نظارت بر مسافرت های خارجی کارکنان دولت کمیته اجرا و پیگیری و هماهنگی های لازم جهت حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین مستند دبیرخانه دائمی کنفرانس های بین المللی فلسطین هیات امنا موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی **کمیسیون انرژی بررسی گزارش اجرای ناقص قانون «اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی» و عدم رعایت شئونات در اجرای آیین نامه اجر
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
قدس
1397/08/10
ایی شیوه قیمت گذاری بنگاه ها درخصوص «واگذاری شرکت پالایش نفت کرمانشاه گزارش مدیران و مسئولین محترم شرکت های سرمایه گذاری پتروشیمی درخصوص آخرین وضعیت صادرات واحدهای پتروشیمی و چگونگی وصول ارز خاصل از فروش دعوت از وزیر نیرو برای پاسخ به سوال نمایندگان **کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات بررسی منابع و مصارف (دریافت ها و پرداخت ها) هفت ماهه قانون بودجه سال 1397 کل کشور رسیدگی به جزئیات طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه گذاری مردمی جمع بندی نهایی طرح لغو احکام و مجوزهای ناظر به استثنای وزارتخانه ها ، موسسات و سازمان های مستلزم ذکر یا تصریح نام از شمول قوانین و مقررات عمومی **کمیسیون بهداشت و درمان ارائه گزارش عملکرد سازمان پدافند غیرعامل کشور درخصوص اجرای بند (ر) ماده (74) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه با حضور سردار جلالی و تیم همراه بررسی وضعیت تعرفه خدمات پزشکی ، مطالبات بیمه ای بخش های درمانی خصوصی ، اجرای صحیح قانون تعهدات خدمت پزشکی و ارائه گزارش عملکرد سازمان نظام پزشکی در اجرای احکام قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه **کمیسیون شوراها و امور داخلی ادامه بررسی پیش نوس اصلاح قانون انتخابات مجلس با حضور نمایندگان شورای نگهبان ، وزارت کشور ، وزارت اطلاعات ، معاونت قوانین و مرکز پژوهش های مجلس بررسی طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس بررسی طرح استفساریه تبصره یک اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با حضور نمایندگان وزارت کشور ، شورای عالی استان ها ، معاونت قوانین و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی انتخاب شش نفر از اعضای کمیسیون جهت عضویت در کمیسیون مشترک لایحه میزان و نحوه جریمه نقدی و توقف دارندگان وسایل نقلیه و واحدهای مشمول متمرد انتخاب هشت نفر از اعضای کمیسیون جهت عضویت در کمیسیون مشترک لایحه درآمدهای پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها ادامه بررسی طرح درآمدهای پایدار شهرداری های کشور دعوت از عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برای بررسی درخواست استیضاح جمعی از نمایندگان مجلس بررسی پیش نویس طرح اصلاح قانون انتخابات ، وظایف و تشکیلات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران **کمیسیون صنایع و معادن بررسی وضعیت بازار و صنعت خودرو انتخاب و معرفی دو نفر از نمایندگان جهت عضویت در هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار جهت انتخاب یک نفر در صحن علنی مجلس بررسی طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان با حضور معاونین ذی ربط سازمان برنامه و بودجه ، وزارتخانه های راه و شهرسازی ، کشور ، شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و مرکز پژوهش های مجلس جمع بندی طرح الحاق یک ماده به قانون مالیات های مستقیم (مقابله با سوداگری و کاهش التهابات بازار مسکن) معرفی دو نفر از اعضای کمیسیون برای تعیین ناظر در شورای عالی ساماندهی انتقال پایتخت و شش نفر از اعضا برای عضویت در کمیسیون مشترک بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها **کمیسیون فرهنگی بررسی لایحه اصلاح قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده ادامه بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده **کمیسیون قضایی و حقوقی بررسی طرح ساماندهی و زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها بررسی لایحه قضازدایی و حذف برخی عناوین مجرمانه از قوانین بررسی طرح اصلاح ماده 242 قانون آیین نامه دادرسی کیفری بررسی طرح نحوه پیگیری و رسیدگی به ارجاعات نظارتی مجلس **کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی رسیدگی به درخواست تقاضای تعدادی از نمایندگان در اجرای ماده 214 قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت جهاد کشاورزیدرباره ، چگونگی اجرای قانون اصلاح استخدام مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی واردات محصولات کشاورزی و دامی با استفاده از ارز و تنظیم بازار تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان امور عشایر ایران .
منبع : تسنیم انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمد تقی نظرپور
دنیای اقتصاد
1397/08/12
> ایسنا : معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت : وام مسکن اعضای هیات علمی دانشگاه ها به مبلغ دو میلیارد و پانصد میلیون ریال افزایش یافت .
> افزایش وام مسکن اعضای هیات علمی دانشگاه ها ایسنا : معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت : وام مسکن اعضای هیات علمی دانشگاه ها به مبلغ دو میلیارد و پانصد میلیون ریال افزایش یافت .
دکتر محمد تقی نظرپور اظهار کرد : به درخواست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با تایید شورای پول و اعتبار ، تسهیلات خرید و ساخت مسکن اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از مبلغ یک میلیارد ریال به مبلغ دو میلیارد و پانصد میلیون ریال افزایش یافت .
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر نظرپور افزود : با توجه به جلسات متعدد با مدیران بانک مرکزی و بر اساس تصمیمات شورای پول و اعتبار ، با افزایش تسهیلات مسکن تا سقف دویست و پنجاه میلیون تومان با دوران بازپرداخت حداکثر 20 ساله موافقت به عمل آمد .
کلمات کلیدی : آموزش عالی روابط عمومی شورای پول و اعتبار مسکن وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/08/09
> از سوی رییس صندوق رفاه دانشجویان اعلام شد؛ تخصیص اعتبار لازم برای تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به اعتبار 95 میلیارد تومانی صندوق رفاه برای تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی طی دو سال اخیر ، گفت : در سال جاری بیش از 199 خوابگاه دانشجویی تعمیر و به رتبه های بالاتر ارتقا یافتند .
> از سوی رییس صندوق رفاه دانشجویان اعلام شد؛ تخصیص اعتبار لازم برای تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به اعتبار 95 میلیارد تومانی صندوق رفاه برای تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی طی دو سال اخیر ، گفت : در سال جاری بیش از 199 خوابگاه دانشجویی تعمیر و به رتبه های بالاتر ارتقا یافتند .
مهندس ذوالفقار یزدانمهر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : در راستای اجرای سیاست های برنامه ششم توسعه کشور و به منظور جبران کمبود ظرفیت سراهای دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی کشور ، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از سال 96 طرح پرداخت یارانه سود و کارمزد جهت احداث ، تکمیل و خرید سراهای دانشجویی به وسیله بخش غیردولتی و دانشگاه ها را در دستور کار خود قرار داده است .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان برای تکمیل ، ساخت و خرید سراهای دانشجویی شامل خوابگاه های متاهلی نیز خواهد بود ، تصریح کرد : این صندوق برای افزایش ظرفیت و تکمیل پروژه های خوابگاهی ، در سال 95 طرح افزایش ظرفیت سراهای دانشجویی را به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه داد و در بودجه سال های 96 و 97 مبلغ 95 میلیارد تومان بودجه برای این طرح تامین نمود ضمن اینکه تا سقف 500 میلیارد تومان نیز از طریق هم افزایی منابع با بانک عامل هم افزایی انجام داد .
رییس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد : اخذ مصوبه هیات امنای صندوق رفاه دانشجویان ، تدوین و ابلاغ دستورالعمل اجرایی به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، تشکیل کارگروه منتخب ، کمیته فنی و تخصصی به منظور بررسی طرح های احداث و تکمیل سراهای دانشجویی و همچنین ارجاع به کمیسیون دائمی هیات امنا از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه افزایش ظرفیت خوابگاهی دانشجویان است .
یزدانمهر تاکید کرد : طی سالهای اخیر تعداد 52 دانشگاه و مرکز آموزش عالی طرح توجیهی فنی و اقتصادی احداث ، تکمیل و خرید سراهای دانشجویی به صندوق رفاه ارائه نموده اند که پس از بررسی و تطبیق طرح ها با قوانین ، مقررات و شاخص های تعیین شده ، کمیسیون دائمی هیات امنای صندوق 12 طرح احداث و 1 طرح تکمیل سرای دانشجویی را تصویب نمود .
وی در پایان با بیان اینکه در سال آینده برای موارد خاص موضوع بستر سازی قانونی خرید سرای دانشجویی در دستور کار صندوق قرار دارد ، گفت : در سال جاری نیز 199 سرای خوابگاهی با اعتبار 19 میلیارد تومان مورد تعمیر و تجهیز قرار گرفته و به رتبه های بالاترارتقا یافتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/08/11
> با حضور استاد فرشچیان صورت گرفت؛ بررسی اساسنامه دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی جلسه بررسی ره نگاشت و اساسنامه دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با حضور سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ، استاد محمود فرشچیان و رئیس این دانشگاه برگزار شد .
> با حضور استاد فرشچیان صورت گرفت؛ بررسی اساسنامه دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی جلسه بررسی ره نگاشت و اساسنامه دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با حضور سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ، استاد محمود فرشچیان و رئیس این دانشگاه برگزار شد .
به گزارش دانشگاه آزاد اسلامی ، محمد مهدی طهرانچی در این جلسه با اشاره به حصول قطعی یاری اهل بیت (ع) در صورت وجود اخلاص در کار گفت : تا زمانی که ریل و ساختار دانشگاه ها را تغییر نداده ایم ، چیزی تغییر نخواهد کرد و تمام تغییرات شبیه تغییر دکوراسیون است .
وی افزود : برای اینکه ریل را تغییر دهیم ، دانشگاه استاد فرشچیان را یک قدم اصلی و اساسی تلقی می کنیم .
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد : خوشبختانه استاد فرشچیان ، اساتید قابلی را دور هم جمع کرده است و ما نیز در کنار این جمع تلاش خواهیم کرد یک موتور محرک در یک ریل جدید برای این دانشگاه باشیم و هر چقدر دوستان تلاش کنند به تبع آن ما نیز حمایت خواهیم کرد .
طهرانچی اظهار داشت : ره نگاشت دانشگاه را که متشکل از 14 بند است به نیت 14 معصوم بررسی و تصویب خواهیم کرد .
وی تاکید کرد : وزیر علوم اساسنامه دانشگاه اسلامی ایرانی استاد فرشچیان را از من خواست تا ظرفیت های اساسنامه را بررسی کنند .
سرپرست دانشگاه آزاد گفت : باید نظامات اداری و سیستم آموزشی مدنظر استاد فرشچیان را به تایید وی تثبیت کرده و اساسنامه دانشگاه را در قالبی جدید و با نظام آموزشی جدید ارائه کنیم .
بهمن نامور مطلق رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی اسلامی استاد فرشچیان ضمن تاکید بر ایرادات سیستم آموزش هنر در کشور و لزوم بازخوانی نظام آموزشی گفت : نظام آموزشی کشور ما ربع رشیدی ها ، دارالفنون ها و جندی شاپورهایی داشته و اساتید برجسته ای در آنها مشغول تربیت شاگردانی بوده اند .
وی گفت : توسعه درست ، نگاه کردن به ظرفیت های آموزشی کشور است و باید به این دیدگاه برگردیم و امید داریم با حضور استاد فرشچیان و توجه سرپرست دانشگاه آزاد این نهضت راه اندازی و تا سال های سال ادامه پیدا کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آفرینش
1397/08/11
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خبر داد؛ ارائه آموزش های مجازی کوتاه مدت به سربازان رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از آمادگی این دانشگاه برای ارائه آموزش های مجازی کوتاه مدت به سربازان خبر داد .
> رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای خبر داد؛ ارائه آموزش های مجازی کوتاه مدت به سربازان رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای از آمادگی این دانشگاه برای ارائه آموزش های مجازی کوتاه مدت به سربازان خبر داد .
ابراهیم صالحی عمران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت برگزاری دوره های آموزشی مهارتی ویژه سربازان نظام وظیفه گفت : حدود یکماه پیش نشستی با ستاد کل نیروهای مسلح دراین خصوص صورت گرفت تا این کار صورت گیرد .
وی تاکید کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای همکاری مستمری با ستاد کل نیروهای مسلح دارد و براساس تفاهم نامه منعقد شده ، قرار بر این بود ، سربازان طی گذارندن خدمت سربازی ، اوقات فراغت خود را به مهارت آموزی اختصاص دهند .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای افزود : با توجه به این مسئله که دوره های دانشگاه فنی و حرفه ای مقطع دار بوده و در مقاطع کاردانی و کارشناسی است ، سربازان با توجه به محدودیت هایی که دارند ، نمی توانند از این دوره ها استفاده کنند اما سربازان می توانند از دوره های آموزش های مجازی کوتاه مدت دانشگاه که به تازگی راه اندازی شده ، استفاده کنند .
صالحی عمران افزود : علاوه بر دوره های آموزشی مجازی کوتاه مدت ، سربازان برای مهارت آموزی می توانند از کارگاه ها ، تجهیزات و رشته های این دانشگاه استفاده کنند .
سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی مطرح کرد؛ اسکان دانشجویان دختر در خوابگاه دانشگاه محقق اردبیلی سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی گفت : در سال جاری 100 درصد دانشجویان دختر متقاضی خوابگاه این دانشگاه در خوابگاه های دولتی اسکان داده شدند .
به گزارش دانشگاه محقق اردبیلی ، معرفت سیاه کوهیان با بیان اینکه امسال دانشجویان متقاضی خوابگاه این دانشگاه نسبت به سال گذشته 58 درصد افزایش داشتند اما 100 درصد دانشجویان دختر متقاضی خوابگاه این دانشگاه در خوابگاه های دولتی اسکان داده شدند .
وی با بیان اینکه امسال اسکان 550 دانشجوی دختر و 400 دانشجوی پسر ورودی جدید مقطع کارشناسی مدیریت شد ، افزود : دانشگاه محقق اردبیلی در راستای حمایت از دانشجویان ، تامین رفاه آنها و ایجاد بستر مناسب برای تحصیل ، 85 درصد دانشجویان دختر را در داخل دانشگاه اسکان داده و امیدواریم با تمهیدات اندیشیده شده به زودی شاهد انتقال 15 درصد باقیمانده نیز به داخل دانشگاه باشیم .
سرپرست معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه در حال حاضر دو هزار و 700 دانشجوی این دانشگاه در خوابگاه های دانشجویی ساکن هستند ، تاکید کرد : از این تعداد 2 هزار و 400 نفر در خوابگاه های دولتی ساکن هستند و مابقی دانشجویان در خوابگاه های خارج از دانشگاه اسکان داده شدند .
سیاه کوهیان با بیان اینکه در سال تحصیلی حدود 52 میلیارد ریال وام صندوق رفاه به دانشجویان پرداخت شده است ، خاطرنشان کرد : در پرداخت این نوع وام شاهد رشد 25 درصدی هستیم ، به طوریکه در سال تحصیلی قبل میزان پرداخت این وام حدود 40 میلیارد ریال بوده است .
وی با بیان اینکه در یک سال گذشته توسط معاونت سابق فرهنگی و دانشجویی و مدیر امور دانشجویی بالغ بر دو میلیارد و 100 میلیون ریال وام قرض الحسنه و بلاعوض به دانشجویان این دانشگاه پرداخت شده است ، گفت : همچنین نزدیک 3 میلیارد ریال وام نیز از طریق خیرین دانشگاهی و استانی برای تامین جهیزیه دانشجویان متاهل کمک شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آفرینش
1397/08/11

سه رشته جدید در حوزه مطالعات زنان تدوین و تصویب شد رئیس کارگروه مطالعات زنان شورای تحول علوم انسانی از تدوین دو رشته جدید خبر داد و گفت : دکتری «مطالعات حقوق خانواده» پس از تصویب به وزارت علوم ارسال شد .
محمد اسحاقی در گفتگو با خبرنگار مهر ، با اشاره به آخرین وضعیت بازنگری رشته مطالعات زنان و برنامه های این کارگروه گفت : در حال حاضر کارگروه مطالعات زنان شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی درصدد تدوین یک رشته جدید در مقطع کارشناسی تحت عنوان «مدیریت خانواده» است .
وی ادامه داد : در حال حاضر سرفصل های این رشته تدوین شده و پس از طی مراحل نهایی در دانشگاه ها ارائه می شود .
رئیس کارگروه مطالعات زنان شورای تحول علوم انسانی خاطرنشان کرد : همچنین یک رشته دیگر نیز در مقطع کارشناسی ارشد ، در حوزه «مبانی جنسیت» تدوین شده و مراحل نهایی خود را طی می کند .
وی افزود : در مقطع دکتری نیز رشته «مطالعات حقوق خانواده» نیز پس از بررسی در کارگروه در شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی به تصویب رسیده و برای ابلاغ به دانشگاه ها ، به وزارت علوم ارسال شده است .
شرایط اعطای وام به دانشجویان نیازمند دانشگاه اراک اعلام شد خیرین دانشگاهی به دانشجویان نیازمند دانشگاه اراک وام اعطا می کنند .
به گزارش خبرنگار مهر ، از سوی خیرین و از طریق صندوق قرض الحسنه دانشجویی به تعدادی از دانشجویان دانشگاه اراک که نیاز مالی دارند وام قرض الحسنه پرداخت می شود .
دانشجویان متقاضی باید تقاضای خود را برای دریافت این وام ها تا 20 آبان ماه به دفتر بنیاد مردمی حامی توسعه دانشگاه ارائه کنند .
درخواست های دانشجویان از سوی مسئولان مربوطه بررسی و رسیدگی خواهد شد .
هر دانشجو می تواند متقاضی یکی از وام های تغذیه ، خوابگاه و یا شهریه باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه زابل
روزنامه ایران
1397/08/12
> مریم طالشیگزارش نویسبرقِ پنل ها روی پشت بام ، تصویر روستایی مدرن را پیش رو نمایان می کند .
> مریم طالشیگزارش نویسبرقِ پنل ها روی پشت بام ، تصویر روستایی مدرن را پیش رو نمایان می کند .
روستا که نه ، قُرقُری دیگر شهر است؛ سه ماهی می شود .
نو شهری از توابع هیرمند ، شمال سیستان و بلوچستان .
اینکه آدم بگوید در یک روز آفتابی به قُرقُری رسیده ام ، چیز عجیبی نیست .
اینجا همیشه آفتابی است مگر روزهایی که شدت طوفان نمی گذارد چیزی جز گرد و خاک دیده شود .
در یک روز آفتابی به قُرقُری می رسم .
باد هست اما شدت گرد و خاک از روز قبل کمتر است .
خانه های تازه ساز در کنار تک و توک بناهای قدیمی قرقری که گنبدهای بادگیر دارند ، شاید اینجور به نظر برساند که نشانه های روستایی کم کم دارد از این تازه شهر پاک می شود .
یعنی مردم به استقبال شهرنشینی رفته اند؟ از چنین وضعیتی خوشحالند؟ اصلاً جریان پنل ها یا همان به قول مردم قرقری صفحه های خورشیدی چیست؟بعد از ظهر است و در قُرقُری تقریباً رفت و آمدی مشاهده نمی شود .
اینجا جنب و جوش هیرمند را ندارد .
با زابل هم که فاصله اش از آن 33 کیلومتر است ، مشابهت خاصی ندارد غیر از همان خانه های گنبدی که در حاشیه و خود شهر زابل هم می شود نمونه شان را دید .
قرقری شبیه روستاهای مجاور هم نیست .
در واقع نه شبیه روستاست و نه شبیه شهر .
میدان اصلی قُرقُری همان میدانگاهی است که به محض پیدا شدن تابلوی ورودی ، مقابل چشم قرار می گیرد .
یک مغازه خواربار فروشی در منتهی الیه سمت راست که بسته است و یکی دیگر آنسوتر و آن طرف خیابان که آن هم باز نیست .
مغازه ها محلی هستند و صاحبانشان هم لابد می دانند مردم چه زمانی برای خرید می آیند و اگر خرید فوری هم پیش بیاید ، راه دسترسی به مغازه دار زیاد سخت نیست ، مثل محمود سارانی صاحب یکی از خواربار فروشی ها که بعد از تماس می گوید زابل است و خودش را زود می رساند تا هر کمکی می تواند بکند .
برای اینکه بفهمم جریان پنل های انرژی خورشیدی چیست ، ساده ترین راه این است که بروم درِ یکی از خانه ها را بزنم .
درِ خانه ای نیمه باز است و زنی داخل حیاط دیده می شود .
خانه اش یک طبقه و کوچک است و صفحه اُریب شفاف ، با سادگی خانه نامأنوس به نظر می رسد .
مرضیه سام البته فکر مأنوس و نامأنوس بودنش را نکرده .
وقتی یک سال پیش آمدند و با معتمدان قُرقُری که آن موقع هنوز روستا بود برای نصب پنل ها صحبت کردند ، مرضیه هم یکی از 60 نفری بود که برای استفاده از انرژی خورشید اعلام آمادگی کرد .
معنی اش این است که غیر از خانه او ، 59 خانه دیگر روستا حالا پنل ها را روی پشت بامشان نصب کرده اند تا از آفتابی که به گفته خودشان یک عمر فقط سر و صورتشان را سوزانده و آبشان را خشکانده ، بهره ای ببرند .
مرضیه می گوید : «یک سال پیش ثبت نام کردیم .
45 هزار تومان دادیم برای ثبت نام .
یک 300 تومان هم دادیم برای نصب .
دو ماه پیش آمدند نصب کردند .
160 هزار تومان هم دوباره دادیم برای کنتور .
گفته اند برق مان رایگان می شود .
»طایفه های بِزی ، کوهکن ، جانپور ، سنچولی و سارانی از جمله طایفه های ساکن در قُرقُری هستند .
مهدی کوهکن ، خانه اش تازه ساز است .
ساختمان یک طبقه وسط حیاط خاکی قرار گرفته که هنوز در ندارد .
مرد کت را روی لباس محلی می پوشد و به استقبال می آید .
زنش همراه دختر کوچکی که بعداً می فهمم اسمش سحر و ناشنواست ، دنبالش می آیند .
داخل خانه سفیدکاری شده و تا نیمه دیوار را کاشی آبی براق کار کرده اند که قشنگ است .
پنل هم که روی پشت بام نصب شده .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه زابل
روزنامه ایران
1397/08/12

مرد می گوید : «اینها هنوز که فعال نشده .
یک 300 هزار تومان داده ایم ، یک 50 هزار تومان و یک 160 هزار تومان که برای فیوز 25 آمپر کنتور است .
قرار است یک کنتور دیگر هم بیاورند که هنوز نیاورده اند .
وام گرفتیم خانه را ساختیم اما زیر بار قرضش مانده ایم .
»زن به شوهرش اشاره می کند و می گوید : «کمرش را هم عمل کرده ، بیکار است .
آن موقع که سالم بود خودم شهر به شهر باهاش می رفتم کارگری .
الان بچه هایم مدرسه می روند ، دیگر نمی شود .
کمرش هم که خراب است .
»سحر با چشم های درشت به من زل زده .
8 ساله است و کلاس دوم .
یک خواهر و یک برادر دارد .
مادرش در حالی که موهای دختر را نوازش می کند ، می گوید : «الان این بچه نیاز به سمعک دارد .
رفته ایم بهزیستی سمعک چینی داده اند که به درد نمی خورَد .
بچه مدرسه می رود ، سمعک را از گوشش درمی آورم چون آنقدر در سرش صدا می پیچد که اذیت می شود .
خانه هم که می آید ، یکریز جیغ می زند .
هیچی ، می رود مدرسه چیزی اما متوجه نمی شود .
گفته اند باید سمعک هوشمند بخریم که آن هم قیمتش 3 میلیون تومان است .
با این بیکاری از کجا بیاوریم؟ ! درآمد ما فقط یارانه است .
امسال یارانه بچه کوچکم را قطع کرده اند .
می گویند بچه بیاورید ، آن هم اینطور .
از بیرون فکر می کنند وضع مردم قُرقُری خوب است و ما اینجا پولداریم .
کسی برای کمک نمی آید ، چون فکر می کنند ما هیچ مشکلی نداریم .
»در مسیر خروج از قُرقُری ، شهرداری قرار دارد؛ ساختمانی کوچک و نوساز حالا جای دهیاری قبلی است و دهیار ، حالا شهردار .
علیرضا سراوانی شهردار قرقری می گوید : «از تاریخ اول تیرماه ابلاغ شد که شهر شود .
قبل از آن و در زمانی که قرقری روستا بود ، به عنوان پایلوت در شهرستان هیرمند انتخاب شد که پنل های انرژی خورشیدی در آن نصب شود .
در کل 20میلیون تومان برای هر خانه هزینه اش می شود که 10 میلیون آن را خود سپاه داده و 10 میلیون را به عنوان وام بدون بهره به مردم داده اند که به حساب پست بانک ریخته شده و از آن طریق به حساب پیمانکار ریخته می شود .
»مردم قرقری شغل کشاورزی و دامداری و صیادی داشته اند که حالا با وجود خشکسالی ، تمام این مشاغل تعطیل شده و به گفته شهردار ، بیشتر از نیمی از جمعیت هزار و 350 نفری شهر بیکارند .
آنها هم که شغل دارند ، یا به صورت خیلی محدود کشاورزی می کنند و یا برای کارگری به شهرهای دیگر رفت و آمد دارند .
با این وجود چطور از پس پرداخت قسط وام برمی آیند؟سراوانی در جواب این سؤال می گوید : «دولت با مردم قرارداد خرید تضمینی برق بسته است .
قرار است از سود فروش برقی که تولید و وارد مدار می شود ، قسط ها پرداخت شود .
اگر مشکلی پیش نیاید و همه چیز طبق برنامه پیش برود ، برای این مردم سود هم در آخر ماه می مانَد و کمک بزرگی بهشان می شود .
تا حالا هم باید کار شروع می شد و تولید برق صورت می گرفت اما به خاطر همین طوفان و گرد و خاک ، عقب افتاده است .
»موسی بهلولی ، رئیس دانشگاه زابل هم چندی پیش در این باره گفته بود که شرایط استفاده از پنل های خورشیدی برای تولید برق در شمال و مرکز استان با توجه به کم آبی و پدیده خشکسالی و کویری و باد خیز بودن بسیار مناسب است زیرا در این استان مصرف برق بخصوص در فصل تابستان بالاست و از این طریق می توان میزان تولید برق را افزایش داد و با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان از نیروگاه های اصلی که تولید برق دارد دور است ، استفاده از این انرژی ها در این استان بسیار به صرفه است .
موقع خروج از قرقری ، از شدت باد کم می شود .
«آب ، فقط آب .
» این را از مردم قرقری زیاد می شنوم؛ اینکه اگر آب داشته باشیم ، همه چیز داریم .
اما از سرزمین آب و آفتاب ، فقط آفتابش مانده .
حالا قرار است از آفتابی که به قول خودشان فقط سر و صورتشان را سوزانده و آبشان را خشکانده ، بهره ای ببرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
روزنامه آفرینش
1397/08/09
> ارائه گزارشی از وضعیت دانشگاه خوارزمی به معاون رئیس جمهور رئیس دانشگاه خوارزمی در دیدار با معاون رئیس جمهور مشکلات و درخواست های این دانشگاه را ارائه و خواستار حمایت و رسیدگی به درخواست ها شد .
> ارائه گزارشی از وضعیت دانشگاه خوارزمی به معاون رئیس جمهور رئیس دانشگاه خوارزمی در دیدار با معاون رئیس جمهور مشکلات و درخواست های این دانشگاه را ارائه و خواستار حمایت و رسیدگی به درخواست ها شد .
به گزارش دانشگاه خوارزمی ، عزیزالله حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی به منظور ارایه گزارش وضعیت دانشگاه به ویژه از نظر بودجه و نیازهای اعتباری ، با محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه دیدار کرد .
درابتدای جلسه حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی ، از سیر تحولات دانشگاه تا یکصد سالگی آن و همچنین تلاش های روسای قبلی دانشگاه گزارشی ارایه کرده و سپس پیرامون محورهایی از جمله دیون ، کسری اعتبار مربوط به طرح های عمرانی و تعمیرات ابنیه ، اعتبار سال جاری ، فعالیت های بین الملل و مشکل ارز و حساب ارزی مطالبی را بیان و درخواست های دانشگاه را ارائه داد .
محمدباقر نوبخت نیز با استقبال از برنامه های دانشگاه و ضمن قول پیگیری و حمایت از درخواست های مطرح شده ، برای بازدید از دانشگاه در هفته های آتی قول مساعد داد .
دانشگاه یزد به دانشجویان برتر جایزه تحصیلی اعطا می کند دانشگاه یزد به دانشجویان برتر خود سه نوع جایزه تحصیلی آموزش و فناوری ، پژوهش و فرهنگ اعطا می کند .
به گزارش خبرنگار مهر ، مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه یزد بر اساس شیوه نامه «توانمندسازی دانشجویان ممتاز دانشگاه» تسهیلات ویژه ای در قالب سه جایزه آموزش و فناوری ، پژوهش و فرهنگ به دانشجویان ممتاز و برتر اعطا می کند .
این جوایز شامل رتبه دانشجویی ، اعتبار آموزش یاری ، اعتبار پژوهش یاری ، اعتبار توانمندی آموزشی ، اعتبار ارتباطات علمی و اعتبار توانمندی کارآفرینی است .
تمامی دانشجویان دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیلی ، می توانند از این جوایز بهره مند شوند .
برای دریافت این جایزه دانشجویان باید دارای فعالیت های ممتاز بوده و حد نصاب مورد تایید مرکز استعدادهای درخشان دانشگاه را از فعالیت های ممتازی به دست آورند .
مهلت ثبت نام برای این جایزه 15 آبان ماه به پایان می رسد .
دوره فرصت مطالعاتی برای اعضای هیات علمی؛ آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید درجامعه و صنعت ابلاغ شد با ابلاغ آیین نامه فرصت مطالعاتی اساتید در جامعه و صنعت جزئیات زمان و نحوه حضور و حمایت‎ها از متقاضیان شرکت در این آیین نامه تشریح شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، آیین نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت ابلاغ شد که براساس آن نحوه حضور اعضای هیات علمی جدید و اساتید با سابقه مشخص شد .
در این آیین نامه آمده است : «عضو هیات علمی متقاضی استفاده از فرصت مطالعاتی نباید در دو سال گذشته رکود علمی داشته باشد .
دوره فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت برای اعضای هیات علمی در دوره پیمانی دست کم 6 ماه تمام وقت یا 12 ماه نیمه وقت و در دوره رسمی آزمایشی 3 ماه تمام وقت یا 6 ماه نیمه وقت است .
براساس بندهای «د» ماده 12 و 14 آیین نامه استخدامی برای تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی که از ابتدای سال 98 دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می کنند گذراندن فرصت مطالعاتی در جامعه و صنعت الزامی است .
اعضای هیات علمی دارای مرتبه علمی دانشیار و استادی نیز با گذراندن دوره های تمام وقت 3 ماهه یا پاره وقت 6 ماهه از مزایای تشویقی فرصت‎ها بهره مند می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
روزنامه آفرینش
1397/08/09

موسسه می‎تواند آیین نامه ترفیع خود را به گونه‏ای اصلاح کند که امتیازات مربوطه برای استادان و دانشیاران اعزام شونده به فرصت مطالعاتی در نظر گرفته شود .
برای استفاده مجدد از فرصت مطالعاتی(جز فرصت مطالعاتی الزامی در دوره های پیمانی و رسمی آزمایشی) یابد دست کم 5 برابر زمان دوره فرصت مطالعاتی قبلی از اتمام آن دوره گذشته باشد .
مدت استفاده از مرخصی بدون حقوق نیز به این مدت اضافه می شود .
در موارد بسیار خاص با تشخیص هیات رئیسه در خصوص اینکه عضو هیات علمی از تجربه کافی در صنعت یا جامعه برخوردار است یا در رشته‎هایی که امکان فرصت مطالعاتی فراهم نباشد موسسه شرایط جایگزین تعیین و اجرا می کند .
مدت دوره فرصت مطالعاتی در شرایط پاره وقت براساس میزان حضور عضو هیات علمی در واحد عملیاتی محاسبه می شود .
عضو هیات علمی در طول دوره از حمایت ها و تسهیلات واحد عملیاتی متبوع بهره مند می شود .
موسسه ها به صلاحدید در مدت فرصت مطالعاتی برای گسترش دوره ها از عضو هیات علمی خود پشتیبانی مالی می‏کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزارت علوم
قدس
1397/08/11
> رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع( اظهار داشت : همزمان با دهه آخر صفر مشهدالرضا میزبان دانشجویان سراسر کشور است که با پای پیاده به زیارت حرم مطهر رضوی مشرف می شوند .
> به گزارش قدس آنلاین وبه نقل از روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)؛ دکتر مرتضی رجوعی با بیان این خبر اظهار کرد : امسال برای پنجمین سال متوالی همایش «طریق رضوی» برای دانشجویانی که زائر پیاده حضرت امام رضا (ع) هستند ، برگزار می شود و هزاران دانشجو پسر از دانشگاه های سراسر کشور همزمان با ایام شهادت امام هشتم(ع) با پای پیاده به زیارت می آیند .
وی با بیان اینکه این برنامه با هماهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و با هدف ترویج و گسترش فرهنگ رضوی و استفاده از ظرفیت رویداد ملی مذهبی پیاده روی دهه آخر صفر تدارک دیده شده است ، عنوان کرد : دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) نیز در قالب برنامه «طریق رضوی» میزبان 500 دانشجویی است که به زیارت می آیند .
به گفته رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در این برنامه ، پیاده روی متمرکز دانشجویان پسر به سمت حرم مطهر امام رضا (ع) در روز سه شنبه 15 آبان بعد از اقامه نماز صبح از مُلک آباد واقع در 35 کیلومتری مشهد مقدس در جاده نیشابور آغاز و در روز 18 آبان پایان می یابد .
وی مدت زمان پیاده روی را حدود 15 ساعت ذکر کرد و افزود : در بین مسیر دانشجویان در ایستگاه های صلواتی مردمی و آستان قدس رضوی پذیرایی می شوند .
وی از اسکان و پذیرایی رایگان دانشجویان به مدت سه روز و چهار شب در سالن ورزشی این دانشگاه با تمام امکانات مورد نیاز خبر داد و افزود : در کنار اهدای بسته های متبرک و سوغات ، ویژه برنامه فرهنگی – تبلیغی متنوعی در محل اسکان و حرم مطهر رضوی برای دانشجویان تدارک دیده شده است .
یادآور می شود؛ ویژه برنامه «طریق رضوی» از 15 تا 18 آبان ماه سال جاری تدارک دیده شده است و دانشگاه امام رضا(ع) در تمام پنج دوره برگزاری این برنامه میزبان دانشجویان سراسر کشور بوده است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
دنیای اقتصاد
1397/08/11
> اعتماد آنلاین : استان های کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری بیشترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را دارند .
رشته های حفاظت محیط زیست با 37٪ ، علوم کامپیوتر با 33٪ و علوم زیستی با 28٪ بیشترین بیکارهای دانشگاهی را دارا هستند .
نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده دو برابر مردان فارغ التحصیل دانشگاهی است .
> کدام رشته ها و استان ها بیشترین نرخ بیکاری را دارند؟ اعتماد آنلاین : استان های کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری بیشترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را دارند .
رشته های حفاظت محیط زیست با 37٪ ، علوم کامپیوتر با 33٪ و علوم زیستی با 28٪ بیشترین بیکارهای دانشگاهی را دارا هستند .
نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده دو برابر مردان فارغ التحصیل دانشگاهی است .
کلمات کلیدی : بیکاری چهارمحال و بختیاری حفاظت محیط زیست فارغ التحصیل مردان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/10
> اخیرا شورای صنفی دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس درخصوص مواردی همچون وضعیت خوابگاه های دانشگاه به ویژه خوابگاه های متاهلی ، وام مسکن متاهلان ، قیمت و کیفیت غذای دانشجویی و برخی مسائل صنفی دانشگاه اعتراضاتی را مطرح کرده اند؛ اعتراضاتی که دیروز رئیس دانشگاه به آن پاسخ گفت.
> اخیرا شورای صنفی دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس درخصوص مواردی همچون وضعیت خوابگاه های دانشگاه به ویژه خوابگاه های متاهلی ، وام مسکن متاهلان ، قیمت و کیفیت غذای دانشجویی و برخی مسائل صنفی دانشگاه اعتراضاتی را مطرح کرده اند؛ اعتراضاتی که دیروز رئیس دانشگاه به آن پاسخ گفت .
رئیس دانشگاه اعتراض در چارچوب قوانین را حق دانشجو دانست و در عین حال تجمع غیرمجاز و مخل آرامش فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه را مورد انتقاد قرار داد و گفت : «شورای صنفی دانشجویان باید در راستای حل مشکلات و درنهایت تعامل با مسئولان عمل کند .
» احمدی در گفت وگویی ، درخصوص اعتراضات اخیر دانشجویی گفت : «رویکرد دانشگاه تربیت مدرس مبتنی بر تعامل و گفت وگوی سازنده برای حل مشکلات است و در این راستا جلسات بسیاری با شورای صنفی دانشجویان برگزار شده و دانشگاه اقدامات ارزنده ای طبق مصوبات انجام داده است ، اما حل مواردی از کاستی ها مشمول صرف زمان بیشتر یا درگیر تامین بودجه است که متناسب با شرایط کنونی اقتصادی دستگاه های آموزش عالی در کشور ، امکان عملیاتی شدن خواهند داشت .
» او تاکید کرد : «سیاه نمایی و طرح خواسته های غیراصولی ، بزرگ جلوه دادن برخی کمبودها و همچنین نادیده گرفتن تلاش های معاونت دانشجویی در حل و فصل مشکلات در این برهه حساس کنونی به دور از شأن دانشجوی تحصیلات تکمیلی است .
دانشگاهیان باید به مسئولیت های خود در قبال جامعه و دانشگاه پایبند بوده و با همکاری ، تعامل و گفت وگو برای حل مسائل موجود راهکار واقع بینانه ارائه دهند .
مسئولان دانشگاه به تمامی معضلات و کمبودها واقف هستند و در راستای رفع نواقص در کوتاه ترین زمان ممکن برنامه ریزی کرده و گام برمی دارند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/08/11
> مهلت ثبت نام برای متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال 1397 (نوبت نوزدهم) امروز شنبه 12 آبان پایان می یابد .
> مهلت ثبت نام برای متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال 1397 (نوبت نوزدهم) امروز شنبه 12 آبان پایان می یابد .
به گزارش خبرنگار مهر ، به منظور فراهم کردن تسهیلات بیشتر برای آن دسته از داوطلبانی که تاکنون در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال 1397 (نوبت نوزدهم) ثبت نام نکرده اند ، ترتیبی اتخاذ شده است که متقاضیان بتوانند تا امروز شنبه 12 آبان 97 نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند .
کلیه متقاضیان ، ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای ثبت نام و فراهم کردن مدارک و اطلاعات مورد نیاز ، به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www .
sanjesh .
org مراجعه و نسبت به ثبت نام در آزمون مذکور اقدام کنند .
ضمناً آن دسته از داوطلبانی که قبلاً ثبت نام کرده اند ، می توانند در صورت تمایل تا امروز نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود اقدام کنند .
آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال 1397 (نوبت نوزدهم) در روز جمعه 23 آذرماه 97 برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/08/11
> مهلت تکمیل ظرفیت رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی کنکور 97 در مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه پیام نور 15 آبان پایان می یابد .
> مهلت تکمیل ظرفیت رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی کنکور 97 در مراکز و واحدهای آموزشی دانشگاه پیام نور 15 آبان پایان می یابد .
به گزارش خبرنگار مهر ، با توجه به درخواست دانشگاه پیام نور مبنی بر عدم تکمیل ظرفیت پذیرش رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی کنکور سراسری 97 و با توجه به موافقت دفتر گسترش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، برای رشته های این دانشگاه تکمیل ظرفیت انجام می گیرد .
داوطلبان علاقمند به تحصیل در رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور (اعم از داوطلبانی که در کنکور 97 ثبت نام کرده و یا نکرده اند) به منظور اطلاع از رشته های تحصیلی و مراکز و واحدهای آموزشی پذیرنده دانشجو در این مرحله می توانند به لینک جستجوی عنوان مرکز/ واحد آموزشی و کدرشته مندرج در سایت سازمان سنجش و پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه پیام نور مراجعه کنند .
داوطلبان می توانند با مشخص کردن رشته و مرکز/ واحد آموزشی مورد علاقه خود ، با به همراه داشتن مدارک اعلام شده و با توجه به موارد مربوط تا 15 آبان 97 به مرکز/ واحد آموزشی محل پذیرش رشته مورد تقاضا مراجعه کنند .
تمامی متقاضیان باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 97 دارای مدرک دیپلم کامل متوسطه نظام قدیم (دوره چهارساله) یا پیش دانشگاهی و یا کاردانی (فوق دیپلم) بوده باشند .
تمامی داوطلبان باید در زمان ثبت نام از طریق مرکز/ واحد آموزشی مربوط ، بابت هزینه ثبت نام نسبت به پرداخت مبلغ 220 هزار ریال (22 هزار تومان) از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان سنجش اقدام کنند .
هر داوطلب منحصراً می تواند در یک گروه آزمایشی و یک کدرشته محل متقاضی شود .
در صورت ثبت نام داوطلب در دو کدرشته و یا در دو مؤسسه ، اطلاعات وی از بانک اطلاعات پذیرفته شدگان یکی از موسسات بر اساس ضوابط این سازمان حذف خواهد شد و هیچگونه اعتراضی در این خصوص پذیرفته نمی شود .
تمامی متقاضیان «مرد» باید در زمان ثبت نام و شرکت در این مرحله از پذیرش دانشجو ، از نظر نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند .
پس از انجام ثبت نام ، افراد به عنوان پذیرفته شده مشروط (در مرکز و یا واحد آموزشی که به آن مراجعه داشته اند) تلقی می شوند و شروع به تحصیل آنان تا زمان تایید نهایی این سازمان بصورت مشروط خواهد بود .
آن دسته از داوطلبانی که قبلاً در ردیف پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال 1397 (مرحله شهریور ماه) قرار گرفته اند ، چنانچه در این مرحله متقاضی ثبت نام و ادامه تحصیل باشند و در یکی از مراکز/واحدهای آموزشی ثبت نام کنند ، قبولی قبلی آنها در شهریورماه لغو خواهد شد .
تمامی پذیرفته شدگان باید به همراه تصویر دیپلم نظام قدیم و یا گواهی پیش دانشگاهی خود ، به «دفاتر پیشخوان خدمات دولت» مراجعه و تائیدیه تحصیلی (ارزش تحصیلی) از اداره آموزش و پرورش محل تحصیل خود را درخواست کنند و رسید آن را در زمان ثبت نام به دانشگاه ارائه دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
قانون
1397/08/12
> ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسید ن اربعین حسینی و با آرزوی قبولی زیارت زائرین محترم اباعبد ا.
> ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسید ن اربعین حسینی و با آرزوی قبولی زیارت زائرین محترم اباعبد ا .
الحسین (ع) نکات زیر را جهت تنویر افکار عمومی به عرض ملت شریف ایران و د وستد اران اهل بیت (ع) می رساند : بانک ملی ایران به پشتوانه تجربه و تخصص خود هر ساله ارز مورد نیاز زائرین اربعین حسینی ، عتبات عالیات و حجاج خانه خد ا را د ر د اخل کشور و به صورت حرفه ای و تخصصی عرضه می کند .
امسال نیز کمافی السابق عهد ه د ار این مسئولیت خطیر شد لکن به سبب عد م همکاری و همراهی بانک مرکزی عراق ، امکان انتقال د ینارهای بانک مرکزی کشورمان از عراق به د اخل کشور میسر نشد و به ناچار باید ارز زائران معزز د ر د اخل خاک عراق به ایشان عرضه می شد .
یاد آوری این نکته مهم ضروری است که با این تصمیم مهم د ولت (پرد اخت د ینار به زائران) ، د لالان ارز د ر د اخل کشور و د ر عراق که به جهت تفاوت فاحش نرخ ارز متنعم بود ند ، سود و منافع سرشار خود را از د ست می د اد ند .
قبول مسئولیت مذکور توسط بانک ملی ایران و عد م همکاری بانک مرکزی عراق د ر شرایطی رخ د اد که حد ود 100 هزار نفر از زائران گرامی وارد خاک عراق شد ه بود ند ؛ بنابراین بد ون فوت وقت به منظور د ایر کرد ن 250 باجه د ر نقاط مختلف عراق از جمله کاظمین ، نجف ، کربلا ، مناطق مرزی مهران و شلمچه با یک شرکت پیمانکار عراقی قرارد اد ی منعقد شد .
مع الاسف د ر روز اول و د وم شروع پروژه شرایط نامساعد جوی طوفان و بارند گی های شد ید د ر منطقه مرزی مهران ، امکان حمل کانکس ها و د ایر کرد ن باجه ها را مختل کرد .
اما د ر د یگر نقاط و با اضافه شد ن کارکنان بانک ملی به آن مناطق ایجاد باجه ها سرعت گرفت .
ساعاتی از د ایر شد ن باجه های تحویل ارز نگذشته بود که بانک مرکزی عراق و نیروهای امنیتی کشور مذکور ، بنا به د لایل مختلف از جمله عد م اخذ مجوزهای مربوطه و رعایت مسائل امنیتی بیش از200 باجه بانک ملی از جمله باجه های مستقر د ر فرود گاه نجف را تعطیل کرد ند .
د ر این مقطع بود که د ر یک کشور بیگانه با مشکلات پی د ر پی از این د ست مواجه شد یم و البته باید به مشکلات مذکور ، قطعی های مکرر و طولانی مد ت برق و اینترنت که ناشی از ضعف د ر زیرساخت های عراق و البته لازمه فعالیت باجه های بانکی است را اضافه کرد .
موارد فوق موجب شد که زائران محترم حسینی برای ساعاتی با صف های طولانی و معطلی مواجه شوند که البته وظیفه خود د انستیم د ر همان روز و طی اطلاعیه ای به جهت مشکلات ناخواسته و پیش آمد ه ، از این عزیزان عذرخواهی کنیم .
همزمان با اعزام بیش از 500 نفر از کارکنان بانک ملی ایران اعم از کارمند ان ، مد یران ، معاونان و اعضای هیات مد یره از طریق زمینی و هوایی ، به د نبال تعیین مکان های جد ید بود ه و با همکاری تعد اد ی از نهاد ها ، ساختمان هایی د ر اختیار بانک ملی قرار گرفت و چون برخی از آن ساختمان ها د ر شأن زائران محترم و بانک ملی ایران نبود ، به سرعت از مد ار سرویس د هی خارج شد .
به هرحال ، پس از 30 ساعت کار مستمر اوضاع به روال عاد ی برگشت و توانستیم یکی پس از د یگری به این مشکلات فایق آییم و سرویس د هی به صورت شبانه روزی و بد ون وقفه و کمترین زمان معطلی برای زائران محترم صورت گرفت .
مطابق اعلام بانک مرکزی ج .
ا .
ا پرد اخت ارز تا یازد هم آبان د ر کشور عراق اد امه خواهد د اشت و پس از آن تاریخ اگر زائران محترمی که به هر د لیلی نخواسته یا نتوانسته اند ارز مربوطه را د ریافت کنند ، بانک ملی ایران متعهد است عین مبلغ واریزی به همراه «کمک هزینه سفر زیارتی» را به حساب شان مسترد کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
قانون
1397/08/12

البته از برخی رسانه ها که بد ون عنایت به مشکلات عظیم پیش گفته بی محابا و غیر منصفانه علیه بانک ملی ایران و کارکنان شریف آن که بد ون هیچ منت و انتفاعی د ر سخت ترین شرایط به عاشقان حسینی خد مت صاد قانه ارائه می د اد ند مطالبی به د ور از انصاف و بعضا وارونه انتشار د اد ه اند گلایه مند هستیم .
از آن د سته از رسانه ها که صاد قانه ، منصفانه و بد ون هیچ خط و رسم سیاسی ، واقعیت ها را منعکس و روانی انجام امور د ر باجه های بانک ملی ایران را به زائران اطلاع رسانی کرد ند ، تشکر و قد رد انی می کنیم .
بنگاه های کوچک و متوسط نقش حیاتی د ر اقتصاد کشور د ارند محمد رضا قربانی ، مد یرعامل بانک د ی د ر د ید ار با عبد المحمد زاهد ی ، استاند ار قزوین به نقش حیاتی بنگاه های کوچک و متوسط د ر اقتصاد کشور تاکید کرد .
به گزارش اد اره روابط عمومی و تبلیغات بانک د ی ، محمد رضا قربانی ، مد یرعامل بانک د ی د ر د ید اری صمیمی با عبد المحمد زاهد ی ، استاند ار قزوین د رباره توسعه زمینه های همکاری د ر راستای حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط استان قزوین با یکد یگر گفت وگو کرد ند .
مد یرعامل بانک د ی د ر این د ید ار با تاکید بر اهمیت حمایت از تولید د اخلی د ر شرایط اقتصاد ی حاکم بر کشور گفت : بنگاه های کوچک و متوسط ، به د لیل د اشتن ویژگی های بارزی همچون نیاز به سرمایه اولیه محد ود ، د اشتن انگیزه بالا ، ابتکار عمل و انعطاف پذیری زیاد د ر مقابل تغییرات بازار و محیط ، موتور محرکه رشد ، نوآوری و توسعه کشور هستند .
بانک د ی با هد ف حمایت از تولید د اخلی و کالاهای ایرانی و د ر راستای رونق بخشید ن به اقتصاد ملی با طراحی بسته های اعتباری متنوع بر مبنای تامین مالی متقاضیان تسهیلات با مبالغ خرد و متوسط د ر بخش های تولید ی ، بازرگانی و خد ماتی ، مباد رت به تامین نیازهای متقاضیان تسهیلات کرد ه است .
تاکنون عملکرد بانک د ی به گونه ای بود ه است که صنایع مولد د ر اولویت ساختار اعتباری لحاظ شوند تا از این طریق بیشترین نتیجه د ر رشد تولید و اشتغال به صورت پاید ار و غیر تورمی حاصل شود .
امروزه بنگاه های کوچک و متوسط د ر راستای تحقق تولید و اشتغال هرکشور نقش مهمی را ایفا می کنند ؛ بنابراین حمایت از آن ها می تواند موجب کاهش فقر ، بیکاری و توسعه کشور شود .
عاملیت اجرای طرح های ملی باعث ظرفیت سازی بانک توسعه تعاون می شود حجت ا .
مهد یان مد یرعامل بانک توسعه تعاون روز گذشته د رنشست با مد یران این بانک با بیان مطلب فوق خاطرنشان کرد : طرح های ملی با رویکرد توسعه ای ، سبب بسترسازی مناسب د رتوسعه بخش های مختلف اقتصاد ی کشور خواهد شد و بانک توسعه تعاون به عنوان یک بانک فرابخشی با حضور د ر این طرح های ملی به افزایش ظرفیت های اشتغال کشور کمک خواهد کرد .
حمایت از این طرح ها از جمله وظایف حرفه ای بانک توسعه تعاون به شمارمی آید .
از جمله ویژگی های توسعه ای این بانک ، ارائه تسهیلات ارزان قیمت جهت فعال سازی وحمایت از بخش تعاون است که با حمایت های بیشتر د ولت د رافزایش سرمایه این بانک ، سهم بخش تعاون د راقتصاد ملی نیزافزایش خواهد یافت .
د ر حال حاضر با توجه به محد ود یت منابع ، این بانک د ر ارائه تسهیلات ویژه به تعاونگران تا رسید ن به شرایط مطلوب فاصله د ارد ، که امید واریم با حمایت های د ولت محترم د ر افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون ، ارتقای سهم بخش تعاون د ر اقتصاد ملی نیز تحقق یابد .
د انشجویان بد هکار می توانند از وام شهریه استفاد ه کنند به گزارش خبرگزاری صد ا و سیما به نقل از روابط عمومی این د انشگاه ، حسن علیزاد ه با بیان اینکه تسهیلات ویژه شهریه به تمامی د انشجویان د انشگاه د ر تمام مقاطع اختصاص می یابد ، افزود : طبق تسهیلات جد ید و قرارد اد د انشگاه با بانک انصار ، د انشجویان د انشگاه پیام نور اعم از ورود ی جد ید و قد یم ، د یگر د غد غه پرد اخت شهریه و د ریافت کارت ورود به جلسه امتحانات پایان ترم را نخواهند د اشت .
د انشجویانی که د ر پرد اخت کل شهریه خود با مشکل مواجه هستند می توانند به نزد یک ترین شعبه بانک انصار مراجعه کنند و از تسهیلات ویژه شهریه با کارمزد یک و چهار د هم د رصد با مهلت بازپرد اخت 6 ماهه بهره مند شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
قانون
1397/08/12

علیزاد ه افزود : آن د سته از د انشجویانی که نمی توانند د ر مهلت 6 ماه معین شد ه از سوی بانک انصار ، مبلغ وام شهریه خود را تسویه کنند ، می توانند شهریه ثابت را از وام بانک انصار و شهریه متغیر را از طریق وام صند وق رفاه د انشجویی وزارت علوم که بازپرد اخت آن بعد از فراغت از تحصیل است ، پرد اخت کنند .
د انشجویانی که مایل به استفاد ه از وام و تسهیلات بانک انصار نیستند اما برای پرد اخت شهریه متغیر نیاز به مهلت تا زمان امتحانات د ارند نیز می توانند با پرد اخت شهریه ثابت ثبت نام کنند و شهریه متغیر را به صورت اقساط با مراجعه به سیستم گلستان تا زمان امتحانات پایان ترم به صورت هفتگی ، ماهانه یا هر طور که مایل هستند ، تسویه کنند .
آن د سته از د انشجویانی که ناتوانی مالی برای پرد اخت شهریه آن ها توسط د انشگاه محل تحصیل محرز شد ه است ، با همکاری د انشگاه و همچنین بنیاد علوی شرایط تحصیل برای شان فراهم می شود .
برگزاری نمایشگاه بین المللی د ریایی جمهوری اسلامی ایران د بیرخانه هماهنگی ارگان های د ریایی کشور با حمایت سازمان بناد ر و د ریانورد ی به عنوان مرجع د ریایی کشور با هد ف تحقق برنامه (د ریا محور توسعه) ، نمایشگاه بین المللی د ریایی جمهوری اسلامی ایران را از 26 تا 28 آذر د ر محل نمایشگاه های بین المللی جزیره کیش برگزار می کند .
به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی ستاد برگزاری نمایشگاه بین المللی د ریایی جمهوری اسلامی ایران ، غلامرضا رضائیان رییس ستاد برگزاری این نمایشگاه گفت : نمایشگاه بین المللی د ریایی ایران جامع ترین نمایشگاه حوزه د ریایی کشور است که د ر واقع تجمیع نمایشگاه های مختلف د ریایی مناطق مختلف کشور محسوب می شود .
وی افزود : این نمایشگاه با هد ف اشاعه فرهنگ د ریایی ، ایجاد و ارتقای توسعه روابط علمی و تجاری ، افزایش سهم بازار از خد مات بند ری و د ریایی منطقه ای و جهانی ، توانمند سازی و توسعه خد مات د ریایی و د ریانورد ی ، ایجاد فرصت مناسب جهت تعامل بیشتر با نخبگان د ریایی ، استفاد ه بهینه از ظرفیت های موجود حوزه د ریایی کشورها ، ارتقای سطح علمی حوزه د ریایی و د ریانورد ی ، ترویج فرهنگ د ریا محور و جذب سرمایه گذاران خارجی و حفظ توانمند ی های د اخلی و بومی سازی صنعت د ریایی کشور برگزار می شود .
برنامه های اجرایی این نمایشگاه د ر راستای سیاست های د ولت تد بیر و امید و د بیرخانه هماهنگی ارگان های د ریایی کشور اجرا م شود .
بد ون شک صنعت د ریایی و د ریانورد ی نقش راهبرد ی مهمی د ر اقتصاد ملی ، اجرای مبانی اقتصاد مقاومتی و همچنین چشم اند از افق 1404و تحقق اهد اف برنامه های توسعه کشور د ارد ؛ بنابراین برگزاری نمایشگاه بین المللی د ریایی جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش مهمی د ر این زمینه ایفا کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
جوان
1397/08/11
> با پایان یافتن راهپیمایی عظیم اربعین حسینی و با نزدیک شدن به سالروز شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت ، دلدادگان امام غریبان راه خراسان را در پیش گرفته و با پای پیاده به دیدار معشوق می شتابند .
> با پایان یافتن راهپیمایی عظیم اربعین حسینی و با نزدیک شدن به سالروز شهادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت ، دلدادگان امام غریبان راه خراسان را در پیش گرفته و با پای پیاده به دیدار معشوق می شتابند .
حالا مشهد رنگ و بوی عشق و معرفت ناب زائرانی را می گیرد که خدمت به آن ها را باید از برکات پروردگار متعال دانست .
بی شک این بار ایرانیان تمام سرزمین فارس را به مهمانپذیر بزرگ رضوی تبدیل می کنند و برای برگزاری قرار عاشقی مشهدی ها تنها نخواهند بود و تمام افراد در هر جایگاه و مقام و مسئولیتی ، نام خادم امام رضا (ع) را بر خود می نهند .
در این هفته ، مسلمانان به مهمانی بزرگی دعوت شده اند که میزبانشان ، شمس الشموس است .
صاحب خانه ای که برکتش روزی ایرانیان و رحمتش آسایش و امنیت است .
دست خالی یا دست پر ، پای پیاده یا سواره فرقی نمی کند اگر میزبان امام رضا (ع) باشد .
همه خادم امام رضا (ع) هستندبا نزدیک شدن به ایام دهه پایانی صفر و حرکت زائران پیاده به سمت خراسان رضوی ، نه فقط شرقی ترین شهر های ایران که تمام شهر های ایران ، آماده میزبانی از مهمانان حضرت می شوند و در این میان ، آستان قدس رضوی نیز به منظور ساماندهی و به کارگیری خادمان افتخاری و استفاده از ظرفیت های مردمی برای خدمت به زائران پیاده ، از طریق دبیرخانه «کانون خادمیاری فرهنگ زائر و زیارت» و تحت عنوان طرح «همه خادم الرضائیم» نسبت به ثبت نام متقاضیان اقدام کرده است .
هر چند رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی نیز با اشاره به برنامه های استقبال از زائران امام رضا (ع) توسط آستان قدس رضوی می گوید : «بیش از 40 هزار نفر در طرح «همه خادم الرضائیم» برای خدمت به زائران پیاده در دهه آخر صفر ثبت نام کرده اند .
» ، اما خادم امام رضا (ع) شدن سخت نیست .
خادمیاری فقط خدمت در محدوده صحن مقدس نیست و امروز عاشقان ثامن الحجج می توانند با تأمین و ارائه هر یک از اقلام و خدمات مورد نیاز زائران شامل کمک به برپایی ایستگاه های استقبال از زائران پیاده در مسیر های منتهی به حرم مطهر رضوی ، نذر اقلام مورد نیاز زائران پیاده مانند مواد غذایی ، وسایل گرمایشی ، پتو ، پوشاک ، اقلام فرهنگی و هر خدمت دیگر ، همچنین ارائه خدمات در ایستگاه ها و مسیر ها مانند واکس ، پذیرایی ، خدمات پرستاری و پزشکی ، خیاطی ، خدمات ویلچر ، تعمیرات کفش ، آمارگیری و سرشماری ، انتظامات مسیر نظافت و نذر مالی برای کمک به ایجاد و تجهیز مراکز پذیرایی و تهیه اقلام مورد نیاز زائران ، اسکان زائران در منازل ، تأمین خودرو برای انتقال زائران و خادمیاران ، مشاور مذهبی ، فرهنگی و خانواده ، مهدکودک و خدمات فرهنگی و آموزشی به کودکان زائر و خدمات رسانه ای نام خود را در لیست «خادمیاران رضوی» ثبت کنند .
دانشجویان در راه خراسانرئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) نیز با بیان اینکه دانشجویان سراسر کشور زائر پیاده حضرت امام رضا (ع) می شوند ، می گوید : «امسال برای پنجمین سال متوالی همایش «طریق رضوی» برای دانشجویانی که زائر پیاده حضرت امام رضا (ع) هستند ، برگزار می شود و هزاران دانشجو پسر از دانشگاه های سراسر کشور همزمان با ایام شهادت امام هشتم (ع) با پای پیاده به زیارت می آیند .
مرتضی رجوعی ادامه می دهد : «این برنامه با هماهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و با هدف ترویج و گسترش فرهنگ رضوی و استفاده از ظرفیت رویداد ملی مذهبی پیاده روی دهه آخر صفر تدارک دیده شده است .
بر همین اساس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در قالب برنامه «طریق رضوی» میزبان 400 دانشجویی است که به زیارت می آیند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
جوان
1397/08/11

» به گفته رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در این برنامه ، پیاده روی متمرکز دانشجویان پسر به سمت حرم مطهر امام رضا (ع) در روز سه شنبه 15 آبان بعد از اقامه نماز صبح از مُلک آباد واقع در 35 کیلومتری مشهد مقدس در جاده نیشابور آغاز می شود و در روز 18 آبان پایان می یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بهار
1397/08/11
> گروه علم وفناوری : سرپرست دانشگاه هنرهای سنتی ایرانی اسلامی استاد فرشچیان با بیان اینکه نظام ترمی واحدی برای تربیت استاد هنرمند سنتی ناکارآمد است ، از به کارگیری مدل استاد شاگردی به جای نظام ترمی واحدی در این دانشگاه خبر داد .
> بهمن نامور مطلق در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، درباره ظرفیت این دانشگاه برای پذیرش دانشجو توضیح داد : هنوز به دقت تعداد مشخص نشده است ، اما چون می خواهیم سراستاد تربیت کنیم احتمالا دانشگاه ما بیشتر از 100 تا 200 دانشجو در مراحل اولیه نپذیرد ، ضمن آنکه در شروع این تعداد کمتر هم خواهد بود .
وی درباره نحوه آموزش دانشجویان این دانشگاه اظهار کرد : برنامه ما این است که در اختیار هر استادی 10 دانشجو قرار دهیم و آن دانشجویان تا شش سال تحت آموزش آن استاد باشند .
حقیقتا قصد ما توسعه کمی نیست بلکه آموزش کیفی است تا دانش آموختگان این دانشگاه در آینده بتوانند آموزش های کیفی را به کمی تبدیل کنند و در مراکز خودشان هنرمند تربیت کنند .
سرپرست دانشگاه استاد فرشچیان در خصوص معیارهای پذیرش اساتید در این دانشگاه گفت : فعلا در حال تدوین آیین نامه جذب اساتید هستیم ، اما معیار اصلی مهارت و مبانی حکمی در آثار آنان است و آنچه که به عنوان معیار اصلی برای ما مطرح نیست ، بحث مدرک آکادمیک است و امیدواریم بتوانیم در این خصوص با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به توافق برسیم تا بتوانیم استادان بدون مدرک آکادمیک را در این دانشگاه جذب کنیم .
نامور مطلق درباره نظام آموزشی این دانشگاه یادآور شد : نظام ترمی واحدی برای تربیت هنرشناس ، کارشناس هنری و شاید هم گاهی برای تربیت هنرمندان مدرن خوب باشد .
برای هنرهای سنتی نیز کارکرد نظام ترمی واحدی را به کلی نفی نمی کنیم اما این نظام در حوزه تربیت استاد هنرمند سنتی ناکارآمد است و تجربه هم این را نشان داده است ، به همین جهت در دانشگاه استاد فرشچیان در حال تلاش برای راه اندازی سیستم استاد شاگردی به جای سیستم ترمی واحدی هستیم .
وی درباره برنامه های این دانشگاه برای تمرکززدایی هنرهای سنتی از مناطق مختلف کشور گفت : خوشبختانه هنرهای سنتی و صنایع دستی ما ، هنرهایی هستند که متعلق به یک جای خاص نیستند ، در هرگوشه کشور ما یک هنر متولد شده و زادگاه یکی از هنرهای ما است ، مثلا در سیستان و بلوچستان هنرهایی مانند سوزن دوزی ، حصیربافی و گلیم بافی داریم .
در اصفهان مجموعه ای از هنرها را داریم .
در خراسان جنوبی هنرهای نساجی مانند حوله بافی و برک بافی وجود دارد .
در خراسان رضوی هنرهای مربوط به سنگ هایی مانند فیروزه بسیار گسترده است .
در آذربایجان کردستان ، خوزستان و سایر مناطق و استان های کشور هنرهای بی شماری وجود دارد و به خاطر همین تنوعی که در جغرافیا و قومیت های ما وجود دارد ، بیشترین تنوع هنرهای سنتی را در دنیا داریم که از افتخارات ما است .
سرپرست دانشگاه استاد فرشچیان اضافه کرد : در سمنان و همدان سنت بسیار خوبی مانند سفالگری داریم و استادانی که در آنجا هستند برای تربیت شاگردان می توانند بسیار مفید باشند ، به خاطر همین ناچاریم که تمرکز زدایی کنیم و برای این کار ابتدا باید در تهران الگوی موفقی داشته باشیم و بعد بتوانیم این الگو را در سایر مناطق تعمیم دهیم ، البته با رشد کمی و جهشی موفق نیستیم .
به گزارش ایسنا ، دانشگاه استاد فرشچیان دانشگاه آزاد اسلامی که به تازگی افتتاح شده است ، از بهمن سال جاری و یا مهر سال آینده در سه حوزه نگارگری و هنرهای وابسته ، خوشنویسی و صنایع دستی دانشجو جذب خواهد کرد .
1
فهرست