وزارت علوم - مطبوعات 14 آبان 97
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت 13:31
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8052323 روزنامه آفرينش
روساي دانشگاه ها
8052633 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8053256 خراسان
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه شروع
1397/08/13
> استاد فرشچیان ، هنر را نوعی عبادت می داند و معتقد است جلوه ای از پرستش خداوندگار در هنر ، متجلی می شود .
> استاد فرشچیان ، هنر را نوعی عبادت می داند و معتقد است جلوه ای از پرستش خداوندگار در هنر ، متجلی می شود .
ما که می رسیم استاد هنوز نیامده است .
مسئولان دانشگاه فرشچیان در حیاط منتظر رسیدن او هستند .
می رسد؛ آرام از ماشین پیاده می شود .
مثل عکس هایش مهربان است و گرم .
از سر در دانشگاه که می گذرد تا وارد حیاط شود به 20 سال تلاش و پیگیری اش برای تاسیس دانشگاهی فکر می کنم که قرار است آموزش هنرهای اسلامی ایرانی را با اخلاق و حکمتی که شایسته آن است به هم بیامیزد .
به 20 سال پیگیری طرحی می اندیشم که از نگرانی استاد نسبت به آینده هنرهای اسلامی ایرانی و منسوخ شدن آموزش های استاد شاگردی ، نشات گرفت .
او می دانست این هنر می تواند همانند خودِ استاد جهانی شود اما آموزش هایی که از جنس این هنر نبود مجال رشدی به آن نداد و حتی به لبه پرتگاه نیستی و نابودی کشاندش .
20 سال دغدغه ، 20 سال پیگیری مداوم ، 20 سال همراهی استادانی که چون او دل نگران فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی بودند و در نهایت دانشگاهی که 30 مهرماه تاسیس شد .
استاد فرشچیان در نخستین مصاحبه پس از افتتاح دانشگاهش به گرمی ما را پذیرفت و به سوالاتمان در مورد دانشگاه پاسخ گفت .
سال ها برای تاسیس این دانشگاه پیگیری کردید و حالا این تلاش ها به ثمر رسیده است .
این دانشگاه قرار است چه هدفی را محقق کند؟ فرشچیان : این دانشگاه باید مکانی اسوه و نمونه برای ایران باشد و بتواند استاد پرورش دهد و افرادی که از این دانشکده فارغ التحصیل می شوند دیگر نیازی به کمک دولت و استخدام این نهاد نداشته باشند .
در اینجا قصد پرورش استادکار داریم؛ به عنوان مثال در اصفهان کاروانسرایی به نام عباسی بود که مهندسی آن را تحویل گرفت و با فکر و مدیریتی که داشت هتل عباسی را ساخت که در دنیا بی نظیر است و این دانشگاه باید آدم های به این سبک را پرورش دهد که اندیشه طراحی و سازنده دارند و به جای فلسفه بافی ، خودشان اقدام به انجام کار بگیرند و مدیریت داشته باشند و آستین ها را بالا بزنند و کار را آغاز کنند .
اگر اینطور شود این دانشگاه رسالت خود را انجام داده است در غیر اینصورت تبدیل به مکانی معمولی می شود که آرام آرام ماهیت آن تغییر خواهد کرد .
شما از بزرگانی هستید که با توجه به اصالت هنر ایرانی شیوه نگرش جدیدی به هنر دادید و آن را جهانی کردید فرشچیان : خدا کند ، سعی کردم این کار را انجام بدهم نمی دانم این اتفاق افتاد یا خیر؟ البته که موفق بودید اما آیا این ایده جهانی کردن برای این دانشگاه هم وجود دارد؟ فرشچیان : صد در صد بنیاد دانشکده بر این اساس گذاشته شده است ، اینجا باید دنیا را به خود جذب کند دنیا باید به اینجا نگاه کند که چنین فضایی در ایران وجود دارد (پلی باشد مثل فرانسه) .
هنر ایرانی ، پتانسیل جهانی شدن را دارد دولتمردان باید آن را اشاعه می دادند که شاید مجالی برای انجام آن نداشته اند اما هنر ایران باید جهانی می شده است .
باید از این دانشگاه بعد از چند سال ، یَل و متخصص در همه رشته های امور هنری خارج شود وگرنه این دانشکده برای اینکه فلسفه ببافند و وقت بگذرانند ساخته نشده است .
هنر نو ایران در دنیا رشد و نمو نکرده است .
من دو سال می شود که در حال ساخت این دانشکده هستم به نظر من کار باید ورای حرف باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه شروع
1397/08/13

به عنوان مثال اگر می خواهند بنیادی را بسازند باید آستین بالا بزنند و از ب بسم الله تا آخر آن را طراحی کنند که تنها به اینجا ختم نمی شود ، باید فعالیت اجرایی را بشناسد و طرح ارائه شده قابل اجرا باشد و تمامی روند اجرایی متقبل و متضمن شود تا بتواند حاصل کاملی را به وجود بیاورد و این میسر نیست مگر کسانی که از این دانشگاه خارج می شوند دانش ، آگاهی و فداکاری داشته باشند و عاشق باشند؛ عاشق هنر و ارائه آن تا خودشان کار کنند و فلسفه بافی را کنار بگذارند وگرنه ضرورتی نداشت این دانشکده ساخته شود .
در گذشته در اداره هنرهای ملی ، استادکارهای بزرگی کار می کردند اما این افراد فوت کردند مشابه و مثل آنها هم وجود ندارد حالا کو تا استادهای دیگری به وجود بیایند و کار کنند و افرادی بیرون بیایند که کارآمد و مبدع باشند و بتوانند سیما و چهره شهر را تغییر دهند .
آیا در این دانشکده همانند زمان های گذشته روش آموزشی اخلاق ، معرفت و حکمت از استاد به شاگرد اعمال می شود .
فرشچیان : تمامی این مسائل تحت نظارت دکتر نامور مطلق خواهد بود و در حد مقدور من نیز در خدمتشان هستم بدون توجه به حرف های انحرافی که برخی از به زبان می آورند و سلیقه های اختصاصی خود که دارند اما باید حاصل این دانشکده را ببینند و قطعا نامور با درایتی که دارد این کار را انجام خواهد داد .
نقاشی شما با رنگ ها و انحناهایی دارد که بارها شنیده ایم که دنیای دیگری را به ما نشان می دهد این دنیا کجاست؟ فرشچیان : فکر نمی کنم کار من به دور از این دنیا باشد .
منظورم فضای کاری متفاوتی است که دارید؟ فرشچیان : من سال ها کار کردم و مطالعه داشتم .
افرادی که می خواهند از دانشکده فارغ التحصیل شوند باید سواد هنری داشته باشند ، مطالعه کنند ، رساله بنویسند این دانشکده عاشق می خواهد تا در این فضا پا بگیرد ولی اگر بخواهد به عنوان مدرسه ای مدتی به اینجا بیایند و بعد به دنبال کار خود بروند این دانشکده نمی تواند کمکی به آنها کند ، این عشق چه از فارغ التحصیلان این دانشکده باشد چه از هنرستان ها فرقی نمی کند کسانی که خارج می شوند باید عاشق باشند این دانشکده باید فضایی معنوی و جستجوگرانه برای آنها باشد .
من برای فعالیت های خودم سعی کردم خیلی زیاد مطالعه داشتم حتی در سن و سالی که من هستم نزدیک به 90 سالگی خواب ندارم چون واقعا عاشق و دیوانه کار هستم .
شب های بسیاری از دو نیمه شب از خواب بیدار می شوم و حتی تا بعد از نماز صبح کار می کنم وگرنه نمی توان به نتیجه رسید .
کسی که به این دانشکده می آید باید بداند هنر ، عبادت است نوعی از پرستش خدا که از این طریق انجام می شود و تنها پول و ارتزاق نیست .
نمی دانم شاید بیان من آنطور که حس می کنم نیست (شاید نمی توانم حسم را به درستی بیان کنم) و افراد دیگر بهتر بتوانند تجزیه و تحلیل کنند اما دانشجویان باید عاشق به اینجا بیایند و عاشق از اینجا خارج شوند تبدیل به سمبل ، اسوه و یَل شوند وگرنه تنها فارغ التحصیل شدن از اینجا به کار کسی نمی آید .
این همه فارغ التحصیل از دانشکده های مختلف که حداقل من ندیدم کاری کرده باشند کارستان ، شاید هم سواد من نرسیده است .
10 سال پیش نگرانی از آینده هنر اسلامی و ایرانی و هویت زیبایی شناسی هنرهای ملی در یکی از هشت گروه تخصصی فرهنگستان هنر مطرح شد .
استاد فرشچیان یکی از آن چهره های شاخصی بود که با حساسیت فراوان نسبت به بقای هنر ایرانی طرح تاسیس دانشگاهی را در مقابل نظام آموزشی نارسی که هنرهای اصیل ما را در آستانه انقراض قرار داده بود ، مطرح کرد .
به گفته بهمن نامور مطلق سرپرست این دانشگاه که از ابتدا به عنوان نماینده استاد فرشچیان برای تأسیس این دانشگاه انتخاب شده بود ، تلاش شد برای نیل به هدف ، برنامه ای مطالعاتی ایجاد شود تا یک دانشگاه نه مثل سایر دانشگاهها بلکه «دانشگاهی نو» با استفاده از «سنت» و «پسا سنت» تاسیس شود و پس از تحقیقات لازم ، طرحی مدون و به شورای عالی انقلاب فرهنگی برده شد .
این طرح در شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی که در آن زمان جلسات آن در فرهنگستان هنر تشکیل می شد ، ارائه و سپس آن را به وزارت علوم پیشنهاد شد و در نهایت در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه شروع
1397/08/13

تاسیس دانشگاه هنرهای ایرانی اسلامی فرشچیان به دلیل تغییر دولت ها و مسائلی از این دست ، معطل ماند تا اینکه در دولت یازدهم این میل دوباره به وجود آمد و افراد بیشتری در شورای عالی انقلاب فرهنگی از آن استقبال کردند و امیدوار به راه اندازی این دانشگاه شدند .
دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان روز 30 مهرماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، رئیس هیات موسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از هنرمندان ، استادان و شخصیت های فرهنگی و دانشگاهی افتتاح شد .
/ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/08/14
> هجدهمین جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در دوره سرپرست جدید به ریاست دکتر ولایتی و با حضور حجت الاسلام رستمی ، دکتر طهرانچی ، دکتر رهبر ، دکتر جاسبی ، دکتر عزیزی ، دکتر شریعتی نیاسر(نماینده وزارت علوم) و .
برگزار شد .
> دانشگاه آزاد اسلامی دارای چهار رکن هیات موسس ، هیات امنا ، رئیس دانشگاه و شورای دانشگاه است .
هیات امنای دانشگاه که ازجمله عالی ترین مراجع تصمیم گیری برای این دانشگاه است ، هرچند ماه یک بار با حضور اعضا تشکیل جلسه می دهد تا مهم ترین مسائل دانشگاه در آن بررسی شود .
در حال حاضر براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با 10 نفر تشکیل می شود .
دیروز هم هیات امنای مرکزی به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی و محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه و فرهاد رهبر و اکثریت اعضا برگزار شد تا هم درخصوص امور پژوهشی دانشگاه بحث و تبادل نظر شود و هم امور آموزشی و فرهنگی و .
مورد بررسی قرار گیرد .
یکی از نکات جلسه حضور مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به عنوان عضو هیات امنا بود .
پیش از این محمد محمدیان ، رئیس سابق نهاد در این جلسات حضور پیدا می کرد که پس از انتصاب رستمی به عنوان رئیس جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، او از این پس در جلسات هیات امنا حضور خواهد داشت .
اختیارات و وظایف هیات امنا هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی وظایفی را نیز دارد؛ تصویب سازمان و تشکیلات دانشگاه و آیین نامه های مالی و اداری که از طرف رئیس دانشگاه پیشنهاد می شود یکی از این وظایف و اختیارات است .
تصویب بودجه دانشگاه و پیشنهاد طرح های توسعه آن به وزارتین علوم ، و بهداشت ، همچنین تعیین خزانه دار دانشگاه از دیگر اختیارات این رکن دانشگاه است .
عزل رئیس دانشگاه ، جلب کمک های مالی و امکانات و تصویب مقررات مربوط به اعضای هیات علمی و کارکنان اداری دانشگاه و تعرفه حقوق و دستمزد و مزایا از دیگر اختیارات اعضای هیات امنای دانشگاه است .
پیشنهاد هر نوع تاسیس ، توسعه یا انحلال واحدهای دانشگاه به وزارتین علوم ، بهداشت و همچنین پیشنهاد میزان شهریه دانشجویان و آیین نامه چگونگی دریافت آن جهت تصویب حسب مورد به وزارتین علوم و بهداشت ، از دیگر وظایف آن است .
اعضای هیات امنا سه نفر از اعضای هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه وزیر بهداشت وزیر علوم رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها و سه نفر از اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه ها در مرتبه دانشیاری یا بالاتر به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی اعضای هیات امنا را تشکیل می دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/08/14
> نتایج آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تولیمو» اعلام شد نتایج صد و سی و یکمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تولیمو» اعلام شد .
> نتایج آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تولیمو» اعلام شد نتایج صد و سی و یکمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته «تولیمو» اعلام شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، صد و سی و یکمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته ، صبح روز پنجشنبه 26 مهر 97 به طور همزمان در 15 شهر برگزار شد .
داوطلبان می توانند با ورود به سایت سازمان سنجش و وارد کردن اطلاعات پرونده و فردی کارنامه خود را مشاهده کنند .
معاون وزیر علوم مطرح کرد؛ اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت : قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل حال دانشگاه ها نمی شود ولی از 2 نفر رئیس بازنشسته دانشگاه یک نفر تغییر کرده است .
حسین سیمائی صراف در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین اقدامات وزارت علوم در اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت : با وجود اینکه این قانون شامل حال دانشگاه ها نمی شود ، اما چون وزارت علوم اصل قانون را مناسب و منطقی می داند از قانون مجلس استقبال کرده و آن را اجرایی کرده ایم .
وی ادامه داد : دو نفر از روسای دانشگاه‎ها بازنشسته بوده و از دوره قبل به عنوان رئیس دانشگاه منصوب شده بودند که جایگزین یکی از این روسا معرفی شده و کارهای مربوط به جایگزینی رئیس بازنشسته دیگر دانشگاه نیز در حال انجام است .
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تاکید کرد : در دوره وزارت دکتر غلامی ، هیچ بازنشسته ای به سمت ریاست دانشگاه انتخاب نشده است .
رئیس سازمان سنجش : دانشگاه آزاد آمار دقیق پذیرفته شدگان پزشکی را اعلام کند رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : دانشگاه آزاد باید آماری دقیق از تعداد پذیرفته شدگان در رشته های پزشکی و پیراپزشکی ارائه دهد .
به گزارش خانه ملت ، دکتر ابراهیم خدایی در نشست کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت : دانشگاه آزاد باید آماری دقیق از تعداد پذیرفته شدگان در رشته های پزشکی و پیراپزشکی ارائه دهد .
براساس برآوردها به نظر می رسد این دانشگاه تنها برای رشته پزشکی حدود 4 هزار نفر ظرفیت اعلام کرده است .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه برخی از پذیرفته شدگان در دانشگاه آزاد از دانشگاه های دولتی به منظور ثبت نام در دانشگاه آزاد انصراف داده اند ، عنوان کرد : اعتراض پذیرفته شدگان همچنان به قوت خود باقی است .
نشست کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی که به منظور بررسی نهایی مشکلات آزمون دانشگاه آزاد با حضور مسئولان دانشگاه آزاد ، معاون آموزشی وزارتخانه های علوم و بهداشت ، رئیس سازمان سنجش و معاون مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد .
امروز؛ انتخابات شورای صنفی دانشگاه خواجه نصیر برگزار می شود انتخابات شورای صنفی دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی امروز 14 آبان ماه برگزار می شود .
به گزارش خبرنگار مهر ، انتخابات شورای صنفی دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از ساعت 9 صبح امروز 14 آبان ماه آغاز و تا ساعت 17 ادامه دارد .
برای افزایش مشارکت دانشجویان و تسهیل در روند برگزاری این انتخابات به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه گلستان انجام می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/08/14

انتخابات با مشارکت 25 درصد از کل جمعیت هر واحد ، رسمیت می یابد .
زمان ارسال اسامی متقاضیان طرح سربازی در دانشگاه ها اعلام شد مرکز نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی وزارت علوم اعلام کرد : فهرست اسامی متقاضیان واجد شرایط «طرح سربازی» دانشگاه ها باید هر 2ماه یکبار به ستاد کل نیروهای مسلح ارسال شود .
به گزارش خبرنگار مهر ، مرکز نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی ، خطاب به متقاضیان استفاده از قانون نحوه تامین هیات علمی ، در دانشگاه ها موسسات آموزش عالی اعلام کرد : براساس اعلام ستاد کل نیروهای مسلح ، ضروریست ، هر دو ماه یکبار و 45 روز قبل از سررسید برگه های آماده به خدمت ، فهرست اسامی متقاضیان واجد شرایط «طرح سربازی» به آن ستاد ارسال شود .
لذا دانشگاه ها باید ضمن توجه به مدت زمان اعلام شده ، مدارک مشمولین که دفترچه آماده به خدمت با تاریخ یک اسفند 97 و بعد از آن را دریافت کرده اند ، از طریق سامانه Hes بارگذاری و ارسال کنند .
بدیهی است در صورت عدم رعایت مهلت زمان فوق ، لازم است متقاضیان راسا نسبت به تمدید دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت اقدام و از طریق سامانه مجدداً ارسال کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/08/13
> گروه خبر نماینده مردم شهرستان های فردوس ، بشرویه ، سرایان و طبس در مجلس شورای اسلامی گفت : کارآفرینی در بخش زغال سنگ باید مورد توجه قرار گیرد .
> گروه خبر نماینده مردم شهرستان های فردوس ، بشرویه ، سرایان و طبس در مجلس شورای اسلامی گفت : کارآفرینی در بخش زغال سنگ باید مورد توجه قرار گیرد .
روز گذشته رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور به خراسان جنوبی سفر کرد .
امیرحسنخانی در دیدار با رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور و بازدید از دانشکده فنی و حرفه ای پسران طبس گفت : حوزه زغال سنگ کمک خوبی به استان و شهرستان دارد و لازم است بخش کارآفرینی زغال سنگ و تربیت نیروی متخصص در این زمینه مورد توجه بیشتر قرار گیرد .
به گفته وی در بخش صنایع دستی و گردشگری نیز دختران هنرمندی درطبس هستند که نیاز به آموزش فنی دارند و ما نیز تلاش خواهیم کرد تا در بودجه 98 به این بخش توجه بیشتری شود .
فرماندار ویژه طبس نیز در این دیدار توجه به افزایش رشته های مرتبط به حوزه گردشگری ، معدنی و جوار ریلی را مهم دانست و خواستار افزایش رشته های مرتبط با فنی وحرفه ای خواهران و برادران در این شهرستان شد .
دکتر صالحی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور نیز در جلسه جمع بندی سفر به طبس گفت : دانشگاه فنی و حرفه ای یک دانشگاه ویژه است که در بخش اشتغال نقش مهم و مؤثر خود را ایفا کرده است .
وی تاکید کرد : کارگاه ها و آزمایشگاه های دانشگاه های فنی و حرفه ای در طبس نیاز به ارتقا و بهسازی دارد .
به گفته وی فضای آموزشی طبس برای آموزش آقایان و بانوان را مناسب دیدم ولی کارگاه ها و آزمایشگاه ها نیازمند تکمیل ، ارتقا و بهسازی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/08/13
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان جنوبی از امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علمی کاربردی استان و دانشگاه غرجستان کابل خبر داد .
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان جنوبی از امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علمی کاربردی استان و دانشگاه غرجستان کابل خبر داد .
به گزارش تسنیم ، فورگی نژاد در نشست همکاری متقابل آموزشی این دانشگاه با دانشگاه غرجستان کابل و موسسه تحقیقات علمی فراه افغانستان اظهار کرد : قدم های اولیه برای ایجاد بستر روابط بین المللی بین ایران و کشور همسایه برداشته شده است .
وی با اشاره به اینکه این تعامل و همکاری نه فقط در زمینه آموزشی بلکه در زمینه اقتصادی و تبادل کالا هم می تواند مؤثر باشد ، یادآور شد : بازارچه دوکوهانه می تواند ظرفیت مناسبی برای این همکاری باشد .
رئیس دانشگاه غرجستان کابل نیز با بیان این که غرجستان دانشگاهی نوپا در افغانستان است ، تاکید کرد : هدف اولیه این سفر شناسایی ظرفیت ها و نیازهای طرفین در عرصه آموزشی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه شروع
1397/08/13
> رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه آغاز دور جدید تحریم های آمریکا علیه کشور ایران جنبه تبلیغاتی دارد .
> رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه آغاز دور جدید تحریم های آمریکا علیه کشور ایران جنبه تبلیغاتی دارد ، گفت : یکی از اهداف اعمال تحریم علیه ایران قطع ارتباطات بین المللی دانشگاه های این کشور در عرصه جهانی است که البته در این زمینه به اهداف مورد نظر نخواهند رسید و دانشگاه ها باید در شرایط کنونی برای بی اثر کردن این تحریم ها بیش از گذشته نقش آفرینی کنند .
دکتر محمود نیلی احمدآبادی گفت ، در خصوص آثار ناشی از تحریم های آمریکا علیه کشورمان که از امروز اجرایی می شود ، افزود : اوج تحریم های آمریکا علیه کشور ما در گذشته اتفاق افتاده است و تحریم هایی که از امروز شروع می شود بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد اما ما به عنوان دانشگاه باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا مشکلاتی که ممکن است به دنبال این تحریم ها و فشارها ایجاد شود را حل کنیم .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه تحریم های آمریکا اقتصاد و رفاه مردم را نشانه گرفته است ، گفت : هر اندازه ما بتوانیم به تولید و حل مشکلات اقتصادی جامعه بیشتر کمک کنیم به همان اندازه نیز آثار ناشی از تحریم های بی رحمانه را کاهش داده ایم که در این زمینه ما تلاش کرده ایم اساتید رشته های مختلف از اقتصاد و .
را از بین 13 دانشگاه برتر کشور گرد هم بیاوریم و بتوانیم چالش های کشور را بررسی ، در نتیجه برای رفع مشکلات مردم به خصوص در حوزه های اقتصاد ، معیشت و تولید کمک کنیم .
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه کشور آمریکا با اعمال تحریم های بی رحمانه می خواهد تبادلات علمی دانشگاه های ایران با دانشگاه های دنیا را تحت تاثیر قرار بدهد ، گفت : آمریکا می خواهد ارتباطات علمی محققان و دانشمندان کشورهای دیگر را از ورود به ایران محروم کند .
در حالیکه این هدف آنها محقق نخواهد شد ، چرا که در حال حاضر ما تعاملات بین المللی بسیار خوبی در عرصه های علمی و آموزشی با دانشگاه های برتر دنیا داریم همچنان که دو هفته گذشته در نشست بین المللی دانشگاه تهران که در کیش برگزار شد ، تعدادی زیادی از محققین و دانشمندان کشورهای اروپایی به ایران آمدند و در این نشست شرکت داشتند و نشست امروز ایران شناسی و اسپانیا نیز بیانگر بی اثر ماندن تلاش های آمریکا در به حاشیه کشاندن جامعه علمی از ورود به ایران است .
دکتر نیلی خاطرنشان کرد : وجود ارتباطات گسترده علمی بین دانشگاه های ایران و اروپا با وجود تحریم های آمریکا بیانگر این است که کشور آمریکا علی رغم تلاش های تبلیغاتی زیادی که انجام داده است ، توانسته مبادلات علمی و دانشگاهی کشور ما را در عرصه های جهانی تحت تاثیر قرار بدهد .
رئیس دانشگاه تهران در پایان از برنامه این دانشگاه برای توسعه تبادلات علمی و آموزشی با دانشگاه های کشور اسپانیا خبر داد و گفت : بر اساس طرحی که تدوین کردیم قرار است تعداد زیادی از دانشجویان و اساتید کشور ما و اسپانیا برای برای تدریس و آموزش گرد هم بیایند و همین طور دانشجویان زیادی از اسپانیا برای تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه تهران حضور پیدا کنند .
/ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه نوآوران
1397/08/13
> تحریم های اخیر آمریکا علیه ایران جنبه تبلیغاتی دارد/دانشگاه ها در بی اثرکردن تحریم ها نقش دارند.
> رئیس دانشگاه تهران در واکنش به آغاز تحریم ها : تحریم های اخیر آمریکا علیه ایران جنبه تبلیغاتی دارد/دانشگاه ها در بی اثرکردن تحریم ها نقش دارند رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه آغاز دور جدید تحریم های آمریکا علیه کشور ایران جنبه تبلیغاتی دارد ، گفت : یکی از اهداف اعمال تحریم علیه ایران قطع ارتباطات بین المللی دانشگاه های این کشور در عرصه جهانی است که البته در این زمینه به اهداف مورد نظر نخواهند رسید و دانشگاه ها باید در شرایط کنونی برای بی اثر کردن این تحریم ها بیش از گذشته نقش آفرینی کنند .
نوآوران آنلاین دکتر محمود نیلی احمدآبادی در خصوص آثار ناشی از تحریم های آمریکا علیه کشورمان که از امروز اجرایی می شود ، افزود : اوج تحریم های آمریکا علیه کشور ما در گذشته اتفاق افتاده است و تحریم هایی که از امروز شروع می شود بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد اما ما به عنوان دانشگاه باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا مشکلاتی که ممکن است به دنبال این تحریم ها و فشارها ایجاد شود را حل کنیم .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه تحریم های آمریکا اقتصاد و رفاه مردم را نشانه گرفته است ، گفت : هر اندازه ما بتوانیم به تولید و حل مشکلات اقتصادی جامعه بیشتر کمک کنیم به همان اندازه نیز آثار ناشی از تحریم های بی رحمانه را کاهش داده ایم که در این زمینه ما تلاش کرده ایم اساتید رشته های مختلف از اقتصاد و .
را از بین 13 دانشگاه برتر کشور گرد هم بیاوریم و بتوانیم چالش های کشور را بررسی ، در نتیجه برای رفع مشکلات مردم به خصوص در حوزه های اقتصاد ، معیشت و تولید کمک کنیم .
رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه کشور آمریکا با اعمال تحریم های بی رحمانه می خواهد تبادلات علمی دانشگاه های ایران با دانشگاه های دنیا را تحت تاثیر قرار بدهد ، گفت : آمریکا می خواهد ارتباطات علمی محققان و دانشمندان کشورهای دیگر را از ورود به ایران محروم کند .
در حالیکه این هدف آنها محقق نخواهد شد ، چرا که در حال حاضر ما تعاملات بین المللی بسیار خوبی در عرصه های علمی و آموزشی با دانشگاه های برتر دنیا داریم همچنان که دو هفته گذشته در نشست بین المللی دانشگاه تهران که در کیش برگزار شد ، تعدادی زیادی از محققین و دانشمندان کشورهای اروپایی به ایران آمدند و در این نشست شرکت داشتند و نشست امروز ایران شناسی و اسپانیا نیز بیانگر بی اثر ماندن تلاش های آمریکا در به حاشیه کشاندن جامعه علمی از ورود به ایران است .
دکتر نیلی خاطرنشان کرد : وجود ارتباطات گسترده علمی بین دانشگاه های ایران و اروپا با وجود تحریم های آمریکا بیانگر این است که کشور آمریکا علی رغم تلاش های تبلیغاتی زیادی که انجام داده است ، توانسته مبادلات علمی و دانشگاهی کشور ما را در عرصه های جهانی تحت تاثیر قرار بدهد .
رئیس دانشگاه تهران در پایان از برنامه این دانشگاه برای توسعه تبادلات علمی و آموزشی با دانشگاه های کشور اسپانیا خبر داد و گفت : بر اساس طرحی که تدوین کردیم قرار است تعداد زیادی از دانشجویان و اساتید کشور ما و اسپانیا برای برای تدریس و آموزش گرد هم بیایند و همین طور دانشجویان زیادی از اسپانیا برای تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه تهران حضور پیدا کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه آفرینش
1397/08/14
> رئیس دانشگاه علم و فرهنگ با موثر دانستن نقش "بنیاد کسب و کار" در اشتغال دانشجویان این دانشگاه بر ضروت تشکیل چنین مراکزی در سایر دانشگاه ها تاکید کرد و گفت : تمامی دانشگاه ها به مرکزی نیاز دارند تا دانشجویان را با بازار کار رشته ای که در آن مشغول به تحصیل اند آشنا کرده و فضای مناسبی را برای آن ها فراهم کند تا دانشجویان بتوانند هم برای خودشان و هم برای دیگران اشتغال ایجاد کنند .
> رئیس دانشگاه علم و فرهنگ با موثر دانستن نقش "بنیاد کسب و کار" در اشتغال دانشجویان این دانشگاه بر ضروت تشکیل چنین مراکزی در سایر دانشگاه ها تاکید کرد و گفت : تمامی دانشگاه ها به مرکزی نیاز دارند تا دانشجویان را با بازار کار رشته ای که در آن مشغول به تحصیل اند آشنا کرده و فضای مناسبی را برای آن ها فراهم کند تا دانشجویان بتوانند هم برای خودشان و هم برای دیگران اشتغال ایجاد کنند .
سعید هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا درباره بنیاد کسب و کار دانشگاه علم و فرهنگ توضیح داد : یکی از برنامه های ما در راستای ایجاد دانشگاه های نسل سوم ایجاد بستری بود که از طریق آن بتوانیم مجموعه ای از مهارت های مختلف را برای دانشجویان فراهم کنیم .
وی با بیان اینکه این بنیاد از حدود 2/5 سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده است ، یادآور شد : هدف ما این است که با توجه به رشته های مختلف تحصیلی دانشجویان ، این مجموعه بتواند توانمندی های عمومی و تخصصی لازم برای آنان را فراهم کند تا بتوانند وارد بازار کار شوند .
رئیس دانشگاه علم و فرهنگ با بیان اینکه بنیاد کسب و کار نقش مهمی در آماده سازی دانشجویان برای فعالیت در بازار کار دارد ، درباره استقبال دانشجویان رشته های مختلف این دانشگاه از بنیاد کسب و کار گفت : استقبال دانشجویان رشته های علوم انسانی ، گردشگری و هنر از این بنیاد نسبت به رشته های فنی بهتر بوده است .
وی افزود : با ایجاد پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی این حلقه کامل شد تا دانشجویان بتوانند با دانشی که دارند ، برای ایجاد کسب و کارهای مبتنی بر دانش فعالیت کنند و خوشبختانه با وجود این پارک در حوزه های علوم انسانی ، هنر و گردشگری به ما کمک زیادی خواهد شد .
وی یادآور شد : بنیاد کسب و کار مختص دوران دانشجویی است و افراد در دوره دانش آموختگی می توانند در صورت علاقه ، وارد پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی شوند .
رئیس دانشگاه علم و فرهنگ با بیان اینکه یکی از مشکلات فعلی ، بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است ، گفت : خوشبختانه بیشتر دانش آموختگان این دانشگاه پس از فارغ التحصیلی جذب بازار کار می شوند .
به گزارش ایسنا ، آموزش یک عنصر پیشن نیاز در تعیین و تقویت شرایط و چارچوب کارآفرینی برای توسعه اقتصادی است و یکی از ظرفیت های دانشگاه ها افزایش کارآفرینی دانش آموختگان از طریق برنامه ها و آموزش های دانشگاهی است .
با توجه به توسعه کمی آموزش عالی در کشور ، چند سالی است که مسئله اشتغال فارغ التحصیلان به یکی از دغدغه های اساسی تبدیل شده است ، در همین راستا سیاست های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در چند سال گذشته ، مبتنی بر ترغیب دانشگاه ها برای تبدیل شدن به دانشگاه های نسل سوم و یا کارآفرین بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
بانی فیلم
1397/08/14
> دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی با ابلاغ حکمی معاون هنری این دوره از جشنواره را منصوب کرد .
> به گزارش رسیده ، امین مختاری دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی با صدور حکمی مجتبی آدمیان را به عنوان معاون هنری این دوره منصوب کرد .
در متن حکم مختاری به آدمیان آمده است : «نظر به شایستگی ، تعهد و تجربه های ارزشمند جنابعالی در عرصه تئاتر دانشگاهی ، به موجب این حکم به عنوان معاون هنری بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران منصوب می شوید .
انتظار می رود با بهره مندی از نظر اساتید و کنش گران برجسته تئاتر و استفاده از ظرفیت های جوانان دانشگاهی ، زمینه مناسب برای ارتقای کیفی آثار جشنواره بیست و دوم فراهم شود .
امید است در سایه ایزد منان با در نظر داشتن عدالت در انجام وظایف محوله موفق باشید .
» مجتبی آدمیان دانشجوی کارشناسی رشته ادبیات نمایشی در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است .
وی سمت های مختلفی همچون مدیر مرکز تئاتر تجربی دانشجویان دانشگاه تهران ، نایب دبیر انجمن علمی دانشجویی نمایش دانشگاه تهران ، معاون اجرایی بیست و یکمین و مدیر انتشارات و آموزش بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران ، مدیر هنری و سردبیر کاتالوگ هفدهمین جشنواره تئاتر تجربه را عهده دار بوده است .
آدمیان همچنین کارگردانی و بازیگری نمایش های مختلف را در کارنامه خود دارد .
بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398 به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در بخش های مختلف الف : مناطق «تئاتر صحنه» و ب : سراسری و بین المللی «تئاتر صحنه» ، «تجربه های اجرا» ، «نمایشنامه نویسی (جایزه اکبر رادی)» ، «پژوهش (جایزه فرهاد ناظر زاده کرمانی)» ، «ترجمه نمایشنامه» ، «عکس ، پوستر و تیزر» ، «غیر رقابتی» ، «کارگاه ها و درس گفتارها» ، «مدرسان» ، «جشنواره جشنواره ها» و «پایان نامه های برگزیده» ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار خواهد شد .
بخش تئاتر صحنه مناطق نیز نیمه اول اسفند ماه سال 1397 میزبان هنرمندان فعال عرصه تئاتر دانشگاهی خواهد بود .
اشتراک گذاری در :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
بهار
1397/08/14
> گروه اقتصادی : وضعیت بازارکار ایران در تابستان امسال نشان می دهد که دراین فصل همراه با رشد نرخ بیکاری نرخ مشارکت نیز رشد داشته است .
براساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران بررسی نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت) جمعیت 10 ساله و بیشتر نشان می دهد که 40 .
9 درصد جمعیت در سن کار (10 ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند .
> همچنین نتایج نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کم تر بوده است .
بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می دهد که این شاخص ، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان 1396)0 .
2 درصد افزایش داشته است .
بررسی نسبت اشتغال جمعیت 10 ساله و بیشتر بیانگر آن است که 35 .
9 درصد از جمعیت در سن کار شاغل بوده اند .
این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است .
دراین فصل نرخ مشارکت برای مردان برابر با 65 .
2 درصد بوده که با رشد 0 .
2 درصدی بیش از 317 هزار نفر به این جمعیت افزوده است .
همچنین نرخ مشارکت زنان نیز 16 .
3 درصد اعلام شده که با رشدی نصف مردان 77 هزار و 726 نفر بیشتر شده اند .
رشد 158 هزار نفری شاغلان جمعیت شاغلین ١٠ ساله و بیشتر نیز در این فصل ٢٣ میلیون و ٩٥٦ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٥٨ هزار نفر افزایش داشته است .
بدین ترتیب 35 .
9 درصد از جمعیت در سن کار کشور شاغل بوده اند که با وجود رشد عددی تعداد شاغلان 0 .
1 درصد از سهم شاغلان کاسته شده است .
از بیش از 23 میلیون شاغل کشور 19 میلیون و 613 هزار نفر را مردان تشکیل می دهند که 110 هزار و 697 نفر به تعداد آنها افزوده شده است .
سهم زنان نیز این جمعیت 4 میلیون و 341 هزار نفر بوده که رشد 47 هزار و 425 نفری را نشان می دهد .
بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد که درتابستان ١٣٩٧ ، بخش خدمات با ٤٩,٥ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است .
در مراتب بعدی بخش های صنعت با ٣١ .
٦ درصد و کشاورزی با ١٨ .
٩ درصد قرار دارند .
سهم زنان و مردان در بیکاری بررسی نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیشتر نشان می دهد که ١٢,٢ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) ، بیکار بوده اند .
روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به تابستان ١٣٩٦ به میزان ٠ .
٧ درصد افزایش داشته است و جمعیت بیکار کشور با ٢٣٧ هزار نفر افزایش به ٣ میلیون و ٣٢٦ هزار نفر رسیده است .
درحالی که نرخ کل بیکاری برای کشور 12 .
2 درصد بوده این نرخ برای مردان 10 .
3 درصد ولی برای زنان 19 .
8 درصد بوده است .
براین اساس از کل جمعیت بیکاران 2 میلیون و 251 هزار و 723 نفر را مردان تشکیل می دهند که 207 هزار و یک نفر زیاد شده اند .
جمعیت زنان بیکار نیز دراین فصل یک میلیون و 75 هزار و 131 نفر بوده که تعداد آنها 30 هزار و 300 نفرافزایش یافته است .
درالگوی بیکاری کشور نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله به 27 .
2 درصد رسیده است که بیش از دو برابر نرخ بیکاری کل کشور است .
براین اساس 826 هزار و 364 نفر از جوانان این رده سنی بیکار بوده اند که با وجود رشد نرخ بیکاری آنها 15 هزار و 736 نفر از تعداد آنها کم شده است .
دراین رده نرخ بیکاری جوانان مرد 23 .
6 درصد و زنان 40 .
3 درصد اعلام شده است .
درحالی که بیکاران جوان مرد 20 هزار و 730 نفر افزایش یافته اند 36 هزار و 466 نفر از جمعیت جوانان زن بیکار کاسته شده است .
نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله حاکی از آن است که ٢٤,٩ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ١٣٩٧ بیکار بوده اند .
بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد ، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان١٣٩٦) ٠ .
٨ درصد افزایش یافته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
بهار
1397/08/14

زمانی که نرخ بیکاری را درمیان فارغ التحصیلان دانشگاهی بررسی کنیم به نرخ 18 .
7 درصد می رسیم که این نرخ برای مردان 13 .
5 و برای زنان 28 .
8 درصد بوده است .
بدین ترتیب درمجموع یک میلیون و 313 هزار و 96 فارغ التحصیل در تابستان امسال بیکار بوده اند که 96 هزار و 273 نفر به تعداد آنها افزوده شده است .
سهم مردان از این بیکاری نیز 622 هزار نفر است که بیش ا ز 75 هزار نفر بیشتر شده اند .
زنان فارغ التحصیل نیز در مجموع 690 هزار نفر بوده که 20 هزار نفر بیشتر شده اند .
بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می دهد که درتابستان ١٣٩٧ ، ١٠ درصد جمعیت شاغل ، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری ، رکود کاری ، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر و .
) کم تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند .
این در حالی است که ٤١ درصد از شاغلین ١٠ ساله و بیش تر ، ٤٩ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند .
افرادی که بدون دریافت مزد برای یکی از اعضای خانوار خود که با وی نسبت خویشاوندی دارند ، کار می کنند(کارکنان فامیلی بدون مزد)؛ کارآموزانی که در دوره کارآموزی فعالیتی در ارتباط با فعالیت مؤسسه محل کارآموزی انجام می دهند ، یعنی مستقیماً در تولید کالا یا ارائه خدمات سهیم هستند؛ محصلانی که در هفته مرجع مطابق تعریف ، کار کرده اند و تمام افرادی که در نیروهای مسلح به صورت کادر دائم یا موقت خدمت می کنند(نیروهای مسلح شامل پرسنل کادر ، درجه داران و سربازان وظیفه نیروهای نظامی و انتظامی) ازجمله گروه های افراد شاغل محسوب می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/08/14
> گروه علم و فناوری : با گسترش استفاده از هوش مصنوعی روند آموزش عالی نیز تغییر می کند .
> تاثیر فیس بوک ، گوگل و آمازون روی آموزش عالی چیست؟این پلتفرم ها و صدها پلتفرم دیگر از هوش مصنوعی نشات می گیرند که از این میان می توان به کلان داده ها ، پردازش زبان ، اتوماسیون و فناوری رباتیک اشاره کرد .
این ماشین های هوشمند پتانسیل بالقوه ی بالایی دارند .
شرکت های تحقیقاتی معتقدند که تا سال 2020 این الگوریتم ها تاثیر مستقیمی روی کار یک میلیارد کارگر در جهان خواهند گذاشت .
شرکت مشاوره ای مک کینزی که معتبرترین شرکت مشاوره مدریت جهانی است ، معتقد است تولید ناخالص جهانی در نتیجه هوش مصنوعی 14 درصد افزایش خواهد یافت .
هوش مصنوعی تاثیرات قابل توجهی نیز در تحقیقات می گذارد .
به عنوان مثال هوش مصنوعی به محققان کمک می کند که بسیاری از ترکیبات بالقوه را به عنوان منابع جدید دارویی شناسایی کنند .
ربات ها نیز می توانند برای آزمایش این داروها استفاده شوند و نمونه های دارویی روی آن ها به کار گرفته شود .
ربات ها سبب افزایش سرعت و کارایی غربالگری می شوند .
بنابراین کارهای ما تحت تاثیر هوش مصنوعی تغییر خواهد کرد .
آیا هوش مصنوعی می تواند تحصیلات عالی را نیز دستخوش تغییرات کند؟ دانشگاه ام آی تی (MIT) اخیرا دانشکده هوش مصنوعی و محاسبات در این دانشگاه ایجاد کرد .
در دهه گذشته رشته های تحصیلی و مدارک جدیدی در این حوزه ایجاد شده است .
این روند ادامه دارد و دوره های جدیدی نیز ایجاد خواهد شد .
آلمان هم اکنون یک دوره جدیدی برای دانشجویان پزشکی خود برگزار می کند .
این دوره با نام پزشکی در عصر دیجیتال مطرح می شود و بر مهارت های کلیدی دیجیتالی پزشکان که نیاز پیدا خواهند کرد تمرکز می کند .
در این دوره ها نحوه ارتباط بین پزشکان و بیماران در عصر اینترنت ارائه داده می شود .
از دیگر موضوعات تدریسی در این کلاس ها استفاده از داده ها و بانک بیماران ، سیستم های جراحی رباتیک و پزشکی از راه دور است .
پزشکی از راه دور یا دورپزشکی به کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات برای فراهم آوردن مراقبت سلامت و خدمات و حمایت از بیمار یا امدادشونده در زمانی که فاصله جغرافیایی بین دو گروه فراهم کننده و گیرنده خدمات پزشکی وجود داشته باشد گفته می شود .
برآورد شده است که به دلیل توسعه هوش مصنوعی و فناوری رباتیک تا سال 2022 کارمندان نیاز خواهند داشت که مهارت های بیشتری بیاموزند و تحت آموزش قرار بگیرند .
در آینده ای نزدیک نیروی کار میان انسان و ماشین ها تقسیم خواهد شد و این وظیفه را هوش مصنوعی و ربات ها به عهده خواهند گرفت .
بنابراین آموزش عالی نیز باید در راستای سازگاری با این فناوری ها براید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/08/14
> زهرا کریمیاقتصاددانمرکز آمار ایران نرخ بیکاری تابستان امسال را 12 .
> زهرا کریمیاقتصاددانمرکز آمار ایران نرخ بیکاری تابستان امسال را 12 .
2 درصد اعلام کرده است در حالی که در جدول بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر ، بیکاری جوانان 15 تا 29 سال و بیکاری جمعیت 10 ساله فارغ التحصیلان دانشگاه نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان است .
البته بیکاری بالای زنان بحث تازه ای نیست .
فی المثل در همین آمار ، بیکاری فارغ التحصیلان مرد دانشگاه ها 13 .
5 درصد است در حالی که این آمار در زنان 28 .
8 است اما اینکه چرا بیکاری زنان دو برابر مردان است ، بحث تازه ای نیست نه در ادبیات بازار کار جهان و نه کشورهای در حال توسعه و خاورمیانه .
اما این میزان اختلاف در نرخ بیکاری زنان و مردان ریشه های فرهنگی اجتماعی دارد .
در یک جامعه سنتی تلقی عمومی این است که مردان نان آور خانواده هستند و زنان نیروی کار درجه دوم محسوب می شوند و اگر مرد و زنی در شرایط مساوی از یک بنگاه درخواست کار کنند ، مردان شانس بیشتری برای به دست آوردن شغل دارند .
از آن سو می بینیم که حتی گاه زنان تحصیلکرده هم در این جوامع بر این باور صحه می گذارند که مردها باید در اولویت تصاحب فرصت های شغلی قرار گیرند؛ در صورتی که این تحلیل از زاویه دید کلان درست نیست .
در سطح کلان افراد شایسته می توانند به افزایش بهره وری و تولید یاری رسانند و به این ترتیب حتی بر فرصت های شغلی بیفزایند و در مقابل کسانی که شایستگی ندارند و فرصت های شغلی را اشغال می کنند ، ممکن است بهره وری و تولید را کاهش دهند و در نتیجه فرصت های شغلی را از میان ببرند .
کارفرماها هم در این میان استدلال های خود را دارند از جمله اینکه فرزندآوری و مسئولیت های خانوادگی زنان سبب می گردد که زنان نیروی کار قابل اعتمادی برای کارفرما نباشند .
حال اگر شرایط اقتصادی در وضع مطلوبی هم نباشد .
به علاوه مشاغل به دو گروه «مردانه» و «زنانه» تقسیم شده است .
بسیاری از مشاغل مانند رانندگی تاکسی و اتوبوس ، مهندسی ساختمان ، کارشناسی جنگل ، کار در بسیاری از کارخانه ها و .
مردانه به حساب می آیند و مشاغل محدودی که در واقع تداوم وظایف خانگی زنان هستند ، از جمله آموزش و بهداشت و مراقبت از کودکان و سالخوردگان مشاغل زنانه شناخته می شوند .
از هر سو که به بازار کار بنگرید ، فرصت های شغلی برای زنان بسیار محدود است .
در وضعیت کسادی و رکود وضع بسیار بدتر می شود چون فرصت های شغلی جدید بشدت محدود می شود و خواه ناخواه همین مشاغل ناکافی هم با تبعیض جنسیتی سهمیه بندی می شود .
بنابراین در وضعیت کنونی بازار کار ایران ، زنان مجبورند یا از بازار کار خارج شوند یا مدت های طولانی در جست وجوی شغل باشند و در نهایت به کارهایی با دستمزد پایین رضایت بدهند .
نرخ های بالای بیکاری زنان نشانگر گرایش شدید زنان به حضور در بازار کار ، بویژه در میان زنان تحصیلکرده است .
از سوی دیگر آمارها نشان می دهد که نرخ بیکاری فارغ التحصیلان مرد دانشگاه های ما نیز از نرخ بیکاری عمومی کشور بالاتر است؛ در حالی که بسیاری از فارغ التحصیلان مرد عملاً در مشاغلی حضور دارند که به یک معنا جزو مشاغل کوتاه مدت و کاذب به شمار می روند نظیر رانندگی در اپلیکیشن های اینترنتی حمل و نقل شهری و انواع مشاغل خرده فروشی که هیچ کدام به تخصص دانشگاهی نیازی ندارد .
اما چون دختران فارغ التحصیل دانشگاه ها امکان فعالیت در بسیاری از این گونه مشاغل را ندارند؛ شرایط در بازار کار برای آنان وخیم تر و در نتیجه فاصله نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده نسبت به فارغ التحصیلان مرد بسیار بیشتر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/08/14

امروز آمار غیر رسمی نشان می دهد که حدود یک میلیون نفر راننده در یکی از اپلیکیشن های تاکسی اینترنتی فعالیت می کنند و مقدار قابل توجهی از این راننده ها فارغ التحصیلان مرد دانشگاه ها هستند که به خاطر توقعات و فشارهای اقتصادی در مشاغلی جذب می شوند که عملاً با تخصص آنها همخوانی ندارد ، بنابراین اتفاق عجیبی نیست که می بینیم امروز پسران فارغ التحصیل که مدرک کارشناسی ارشد دارند ، قطعات تلفن همراه می فروشند یا تعمیرات موبایل انجام می دهند .
در نهایت آنچه می توان گفت اینکه در وضعیت بحرانی بازار اشتغال کشور هجوم مردها به سمت فعالیت های غیر تخصصی کوتاه مدت و ناایمن به خاطر انتظارات سنتی و عرفی موجود از آنها طبیعی به نظر می رسد و درست از همین ناحیه است که فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان دختر بسیار محدود می شود .
امروز زنان 70 درصد دانشجویان دانشگاه ها را تشکیل می دهند و عملاً خود دانشگاه هم به پناهگاه بیکاران تحصیلکرده تبدیل شده است ، این یعنی حتی تحصیلات صورتی از بیکاری پنهان است .
گرچه نمی توان چندان آموزش عالی را در این باره مذمت کرد به خاطر اینکه وقتی فشار تقاضا از سوی جامعه برای تحصیل وجود دارد آموزش عالی هم توسعه پیدا می کند و این توسعه بیشتر رنگ و بوی توسعه کمی را به خود می گیرد اما آنچه در این باره قابل تحلیل است ، اینکه اقتصاد ما توان ایجاد شغل را ندارد .
از آن سو خانواده ها می خواهند در حد توان از فرزندان خود حمایت کنند و وقتی این دو عامل را در کنار هم قرار می دهیم می بینیم تمایل برای بالا بردن سطح تحصیلات و مهارت ها طبیعی است ، گرچه حتی اگر رأی به توقف توسعه کمی دانشگاه ها بدهیم پرسش این خواهد بود : تکلیف 4 میلیون جوان بیکار در بازار کاری که ظرفیت پذیرش این لشکر میلیونی را ندارند ، چیست؟ در چنین وضعیتی معلوم است که بازار فرصت های شغلی تخصصی تا چه اندازه محدود است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/08/14
> وضعیت بازارکار ایران در تابستان امسال نشان می دهد که دراین فصل همراه با رشد نرخ بیکاری نرخ مشارکت نیز رشد داشته است .
> وضعیت بازارکار ایران در تابستان امسال نشان می دهد که دراین فصل همراه با رشد نرخ بیکاری نرخ مشارکت نیز رشد داشته است .
براساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران بررسی نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت) جمعیت 10 ساله و بیشتر نشان می دهد که 40 .
9 درصد جمعیت در سن کار (10 ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند .
همچنین نتایج نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کم تر بوده است .
بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور نشان می دهد که این شاخص ، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان 1396)0 .
2 درصد افزایش داشته است .
بررسی نسبت اشتغال جمعیت 10 ساله و بیشتر بیانگر آن است که 35 .
9 درصد از جمعیت در سن کار شاغل بوده اند .
این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است .
دراین فصل نرخ مشارکت برای مردان برابر با 65 .
2 درصد بوده که با رشد 0 .
2 درصدی بیش از 317 هزار نفر به این جمعیت افزوده است .
همچنین نرخ مشارکت زنان نیز 16 .
3 درصد اعلام شده که با رشدی نصف مردان 77 هزار و 726 نفر بیشتر شده اند .
رشد 158 هزار نفری شاغلانجمعیت شاغلین ١٠ ساله و بیشتر نیز در این فصل ٢٣ میلیون و ٩٥٦ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٥٨ هزار نفر افزایش داشته است .
بدین ترتیب 35 .
9 درصد از جمعیت در سن کار کشور شاغل بوده اند که با وجود رشد عددی تعداد شاغلان 0 .
1 درصد از سهم شاغلان کاسته شده است .
از بیش از 23 میلیون شاغل کشور 19 میلیون و 613 هزار نفر را مردان تشکیل می دهند که 110 هزار و 697 نفر به تعداد آنها افزوده شده است .
سهم زنان نیز این جمعیت 4 میلیون و 341 هزار نفر بوده که رشد 47 هزار و 425 نفری را نشان می دهد .
بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد که درتابستان ١٣٩٧ ، بخش خدمات با ٤٩,٥ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است .
در مراتب بعدی بخش های صنعت با ٣١ .
٦ درصد و کشاورزی با ١٨ .
٩ درصد قرار دارند .
سهم زنان و مردان در بیکاریبررسی نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیشتر نشان می دهد که ١٢,٢ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) ، بیکار بوده اند .
روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به تابستان ١٣٩٦ به میزان ٠ .
٧ درصد افزایش داشته است و جمعیت بیکار کشور با ٢٣٧ هزار نفر افزایش به ٣ میلیون و ٣٢٦ هزار نفر رسیده است .
درحالی که نرخ کل بیکاری برای کشور 12 .
2 درصد بوده این نرخ برای مردان 10 .
3 درصد ولی برای زنان 19 .
8 درصد بوده است .
براین اساس از کل جمعیت بیکاران 2 میلیون و 251 هزار و 723 نفر را مردان تشکیل می دهند که 207 هزار و یک نفر زیاد شده اند .
جمعیت زنان بیکار نیز دراین فصل یک میلیون و 75 هزار و 131 نفر بوده که تعداد آنها 30 هزار و 300 نفرافزایش یافته است .
درالگوی بیکاری کشور نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله به 27 .
2 درصد رسیده است که بیش از دو برابر نرخ بیکاری کل کشور است .
براین اساس 826 هزار و 364 نفر از جوانان این رده سنی بیکار بوده اند که با وجود رشد نرخ بیکاری آنها 15 هزار و 736 نفر از تعداد آنها کم شده است .
دراین رده نرخ بیکاری جوانان مرد 23 .
6 درصد و زنان 40 .
3 درصد اعلام شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه ایران
1397/08/14

درحالی که بیکاران جوان مرد 20 هزار و 730 نفر افزایش یافته اند 36 هزار و 466 نفر از جمعیت جوانان زن بیکار کاسته شده است .
نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله حاکی از آن است که ٢٤,٩ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ١٣٩٧ بیکار بوده اند .
بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد ، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان١٣٩٦) ٠ .
٨ درصد افزایش یافته است .
1 .
3 میلیون فارغ التحصیل بیکارزمانی که نرخ بیکاری را درمیان فارغ التحصیلان دانشگاهی بررسی کنیم به نرخ 18 .
7 درصد می رسیم که این نرخ برای مردان 13 .
5 و برای زنان 28 .
8 درصد بوده است .
بدین ترتیب درمجموع یک میلیون و 313 هزار و 96 فارغ التحصیل در تابستان امسال بیکار بوده اند که 96 هزار و 273 نفر به تعداد آنها افزوده شده است .
سهم مردان از این بیکاری نیز 622 هزار نفر است که بیش ا ز 75 هزار نفر بیشتر شده اند .
زنان فارغ التحصیل نیز در مجموع 690 هزار نفر بوده که 20 هزار نفر بیشتر شده اند .
بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می دهد که درتابستان ١٣٩٧ ، ١٠ درصد جمعیت شاغل ، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری ، رکود کاری ، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر و .
) کم تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند .
این در حالی است که ٤١ درصد از شاغلین ١٠ ساله و بیش تر ، ٤٩ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند .
افرادی که بدون دریافت مزد برای یکی از اعضای خانوار خود که با وی نسبت خویشاوندی دارند ، کار می کنند(کارکنان فامیلی بدون مزد)؛ کارآموزانی که در دوره کارآموزی فعالیتی در ارتباط با فعالیت مؤسسه محل کارآموزی انجام می دهند ، یعنی مستقیماً در تولید کالا یا ارائه خدمات سهیم هستند؛ محصلانی که در هفته مرجع مطابق تعریف ، کار کرده اند و تمام افرادی که در نیروهای مسلح به صورت کادر دائم یا موقت خدمت می کنند(نیروهای مسلح شامل پرسنل کادر ، درجه داران و سربازان وظیفه نیروهای نظامی و انتظامی) ازجمله گروه های افراد شاغل محسوب می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خراسان
1397/08/14
> مرکز آمار ایران خبر داد : افزایش نرخ بیکاری تابستان 97 به 12.
> مرکز آمار ایران خبر داد : افزایش نرخ بیکاری تابستان 97 به 12 .
2 درصد نتایج ارزیابی شاخص های عمده بازار کار در تابستان امسال منتشر شد که نشان می دهد نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان امسال نسبت به تابستان 96 ، دو دهم درصد افزایش یافته و به 40 .
9 درصد رسیده است .
با این حال ، نرخ بیکاری نیز 7 دهم درصد زیاد شده و به 12 .
2 درصد افزایش یافته است .
به گزارش مرکز آمار ایران ، بررسی شاخص های عمده بازار کار کشور در تابستان امسال نشان می دهد که نرخ مشارکت جمعیت در سن کار (10 ساله و بیشتر) ، 0 .
2 درصد نسبت به تابستان سال گذشته افزایش یافته است .
بدین ترتیب این نرخ از 40 .
7 درصد در تابستان 96 به 40 .
9 درصد در سه ماهه دوم امسال رسیده است .
این گزارش ، نرخ بیکاری جمعیت فعال را 12 .
2 درصد اعلام کرده که نسبت به رقم مشابه در تابستان سال گذشته ، 0 .
7 درصد افزایش را نشان می دهد .
طبق این گزارش ، جمعیت بیکار در تابستان امسال ، به میزان 237 هزار و 301 نفر از جمعیت بیکار در تابستان سال 96 بیشتر بوده است .
جمعیت شاغلان 10 ساله و بیشتر نیز در این فصل 23 میلیون و 956 هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 158 هزار و 123 نفر افزایش را نشان می دهد .
همچنین نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله در تابستان امسال 27 .
2 درصد و نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 ساله 24 .
9 درصد بوده که هر دو به ترتیب نسبت به تابستان 96 ، 3 دهم و 8 دهم درصد افزایش یافته است .
با این حال ، با وجود این که افزایش تعداد بیکاران جوان در سن 15 تا 29 ساله ، 58 هزار و 542 نفر اعلام شده ، رقم بیکاران جمعیت جوان 15 تا 24 ساله ، با کاهش 15 هزار و 736 نفری روبه رو شده است .
در این میان ، نرخ بیکاری دانش آموختگان آموزش عالی روند کاهشی داشته که مثبت ارزیابی می شود .
بیکاری در بین این قشر ، از 19 .
5 درصد در تابستان 96 ، به 18 .
7 درصد در تابستان امسال رسیده است .
با این حال ، کماکان به تعداد بیکاران در این بخش ، 96 هزار و 273 نفر افزوده شده که منطقاً باید به دلیل افزایش نرخ مشارکت این بخش اتفاق افتاده باشد .
گزارش مرکز آمار نشان می دهد در شرایطی که سهم کشاورزی از کل اشتغال در تابستان 97 نسبت به سال قبل ثابت مانده اما سهم صنعت کم و سهم خدمات زیاد شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/14
> دغدغه ای که در گذشته درمورد پرورش علمی و اخلاقی دانشجویان وجود داشت ، امروز کمرنگ شده است.
> دغدغه ای که در گذشته درمورد پرورش علمی و اخلاقی دانشجویان وجود داشت ، امروز کمرنگ شده است .
بخشی از استادان ما امروز درگیر شغل و مقام دانشگاهی و تالیف مقالات علمی برای ارتقای جایگاه استادی خود شده اند و به نوعی وظایف تربیتی و پرورشی را تا حد زیادی به فراموشی سپرده اند .
بنده بیش از 48 سال است که در دانشگاه ها و سیستم آموزش عالی ایران حضور دارم و در این راستا تاکید می کنم که در گذشته وضعیت ما اینچنین نبوده است .
امروز چون از «فرهنگ» غافل شده ایم ، فقط آموزش در دانشگاه های ما حاکم شده است ، بنابراین از بحث «پرورش» به صورت کامل غافل شده ایم .
من مقاله ای را در سال 1363 تالیف کردم آن زمان از ستاد انقلاب فرهنگی استعفا داده بودم و فقط در کمیته های شورا عضویت داشتم در آن مقاله توضیح داده بودم که ما در بحث «پرورش» غفلت داریم و در محیط های دانشگاهی ما به این بحث مهم توجه نمی شود و فقط در پی گسترش «آموزش» هستیم .
در گذشته همان طور که استادان رعایت احترام یکدیگر را می کردند ، برای دانشجویان هم ارج و قرب بسیاری قائل بودند و دانشجویان هم کاملا مراعات شأن استادان را می کردند؛ اما امروز این مساله با کاستی های فراوانی مواجه شده است .
غفلت از «فرهنگ» امروز به عنوان مثال برخی استادان فیزیک ما احساس می کنند که اینشتین زمانه هستند؛ لذا یک نوع حالت استکباری در دانشگاه حاکم شده است که به نظر بنده علت اصلی این مساله غفلت از «فرهنگ» است .
همه فکر ها به سمت غرب است و به نظرم هویت ملی و مذهبی ما تضعیف شده است .
به یکی از مدارس تیزهوشان کشور برای سخنرانی دعوت شده بودم؛ بعد از سخنرانی خواستم از دانش آموزان پرسیده شود که اساسا چرا درس می خوانند؛ معلمان جواب من را ندادند چون چند دانش آموز در آنجا حاضر بودند .
بعد از جلسه هنگام ناهار ، باز این مساله را با دبیران آن مدرسه در میان گذاشتم؛ چون کسی از دانش آموزان حضور نداشت ، بیان کردند بخش زیادی از دانش آموزان تیزهوشان به این دلیل درس می خوانند تا بعد از ورود به یکی از دانشگاه های معتبر داخل کشور ، از ایران خارج شوند؛ این مساله نشان دهنده این مهم است که احساس تعلق به کشور در نسل جدید کمرنگ شده است .
به نظر من دلیل اصلی آن ، ضعیف بودن یا اصلا نبود توجه به بحث پرورش دانش آموزان و دانشجویان در مدرسه و دانشگاه است .
در دولت توجه لازم به مدارس و دانشگاه ها وجود ندارد .
ما حتی به فارغ التحصیلان خودمان هم توجهی نداریم که در آینده اینها چه شغلی خواهند داشت و به چه صورت از تخصص آنها استفاده خواهد شد .
اینها همه معضلاتی است که نتایج آن به خوبی امروز قابل رویت است .
البته مسئولان هم در آنچه گفته شد بسیار مقصرند؛ به خصوص مسئولان آموزش عالی کشور ، چون تا امروز شایسته سالاری در حوزه آموزش عالی کشور حاکم نبوده است .
هرکسی که با مسئولان در این حوزه ارتباط داشته برای مصادر مختلف آن به کار گرفته شده است .
به نظر بنده این روند قابل ادامه نیست و باید اصلاح شود؛ اما مسئولان از این مساله غافل هستند و این گونه مسائل برای آنها تبدیل به یک امر عادی شده و هرچه هم به آنها تذکر داده می شود ، تاثیری ندارد .
مهارت محوری محصلان علوم انسانی امروز مهارت محوری و پرورش مهارت ها در دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها اهمیت بالایی دارد .
در حوزه علوم انسانی هم در کنار رشته های فنی و مهندسی و پزشکی ، باید شرایط مهارت محوری دانشجویان را فراهم آورد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/14

در این حوزه باید به مدد دانش دانشجویان و فارغ التحصیلان این حوزه ، فرهنگ سازی پیشرفته و درست در کشور انجام شود ، این امر مستلزم مهارت محوری در این شاخه از علوم خواهد بود .
البته تا امروز این مساله به درستی اتفاق نیفتاده و معتقدم اصلا فرهنگ سازی درستی در کشور صورت نگرفته است .
بستر سازی برای اقدامات فرهنگی اما برای این مهم در مرحله اول باید معلمان دبیرستان و استادان دانشگاه را به درستی تامین مالی کنند تا به دلیل مشکلات معیشتی مجبور نباشند در چند شغل غیرمرتبط کار کنند .
همچنین باید از دوران مدرسه و دبیرستان نسبت به فرهنگ و آیین و دین در محصلان جوان حساسیت و علاقه ایجاد کرد؛ البته به صورت صحیح و حساب شده نه شعاری و بی اساس و پایه .
الان در غرب و بسیاری از کشورهای دنیا این اتفاق می افتد و همه آنها به هویت ملی خود افتخار می کنند .
بنده متاسفانه در طول این سال ها عرق و احساس علاقه به هویت ملی را در جوانان نمی بینم یا اینکه بسیار کمرنگ می بینم .
مثلا در کشورهایی چون چین ، کره یا ژاپن ، عرق ملی جوانان بسیار بالاست ، اما در کشور پهناوری مثل ایران با این سابقه فرهنگی و تمدنی و با این عظمت و گستردگی ، متاسفانه بسیار کمرنگ است .
در یک برنامه از عده ای جوان پرسیده شد مصراع «سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز» از کیست؟ کسی جوابی نداد ! یا از عده ای جوان پرسیده شد که همسایگان شرقی ایران چه کشور هایی هستند؛ متاسفانه فقط یک نفر از آن جمع توانست نام یک کشور شرق ایران را بر زبان جاری کند؛ اما وقتی می پرسیم که در فلان کشور اروپایی یا آمریکایی چه خبر است ، بلافاصله پاسخ می دهند ! متاسفانه این حاصل توجه بیش از حد نسل فعلی به غرب و غافل بودن آنها از فرهنگ و تمدن عظیم ایرانی و اسلامی است که باید برای آن فکری کرد و چاره ای اندیشید .
گلایه هایی که جدی گرفته نمی شوند اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی به درستی فضای فرهنگی و دانشگاهی کشور را رصد می کرد؛ اقدامات جدی تری صورت می گرفت؛ به نظر من رصد اطلاعاتی درستی در این زمینه از طرف شورا صورت نمی گیرد و در نتیجه اطلاعات صحیحی از وضعیت فرهنگی و سیستم آموزش عالی کشور نزد اعضای این شورا وجود ندارد .
شایسته است افرادی از طرف این شورا به صورت منظم در دانشگاه ها حضور داشته باشند و فضای فکری ، آموزشی و تربیتی دانشگاه ها را به صورت خاص و اتمسفر فرهنگی کشور را به صورت عام ، رصد و بررسی کنند .
گاهی بنده گزارش های جدی از وضعیت فعلی را در شورا ارائه کرده و گلایه های اساسی خود را از این وضعیت مطرح کرده ام ، ولی جدی گرفته نشده است .
باید هرچه زودتر برای این وضعیت فکری کرد ، چون در غیر این صورت در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/14
> نگاهی به جزئیات رتبه بندی اخیر USNEWS نشان می دهد دانشگاه آزاد اسلامی در برخی رشته ها بالا تر از دانشگاه های بزرگ دولتی است و در رتبه اول قرار دارد .
> قرارگیری در رتبه بندی و آمایش عملکرد در دوره های متوالی یکی از مسائل مهم دانشگاه ها برای نشان دادن جایگاه برتر علمی بین دیگر مراکز آموزش عالی است ، موضوعی که بسیاری از دانشگاه های مطرح جهان اقدامات زیادی را برای قرارگیری در نظام های رتبه بندی انجام می دهند تا نظر دانشجویان ، محققان ، اساتید برتر ، شرکت های بزرگ صنعتی و مراکز اندیشه ای را به خود جلب کنند .
یکی از این نظام ها که چند سالی است مرجع بسیاری از مراکز علمی در رتبه بندی دانشگاه ها بوده ، موسسه «یواس نیوز» است .
این موسسه در آخرین رتبه بندی خود که اخیرا آن را منتشر کرده ، از ایران 27 دانشگاه را در 22 رشته موضوعی رتبه بندی کرده است؛ طبق این رتبه بندی ، دانشگاه های برتر ایران به ترتیب تهران ، آزاد اسلامی ، صنعتی شریف ، صنعتی اصفهان ، صنعتی امیرکبیر ، علوم پزشکی تهران ، تربیت مدرس ، علم و صنعت ایران ، فردوسی مشهد و تبریز ، نوشیروانی بابل ، علوم پزشکی مشهد ، علوم پزشکی شهیدبهشتی ، اصفهان ، علوم پزشکی ایران ، کاشان ، رازی ، علوم پزشکی اصفهان ، گیلان ، علوم پزشکی تبریز و شهیدباهنر کرمان هستند .
البته برای دانشگاه های بوعلی سینا ، سمنان ، صنعتی شاهرود ، علوم پزشکی شیراز ، صنعتی شیراز و یاسوج نیز که اسامی آنها ذیل کشور ایران قرار دارد ، در سطح ملی و جهانی رتبه ای لحاظ نشده است بلکه این دانشگاه ها تنها در تعدادی از رشته های موضوعی موفق به کسب رتبه شده اند .
37 پله صعود اما نگاهی به تغییرات جایگاهی دانشگاه های برتر ایران در این رتبه بندی قابل توجه است ، به طوری که دانشگاه تهران با کسب امتیاز 48 .
6 و رتبه جهانی 438 ، مقام برترین دانشگاه ایران را ازآن خود کرده است .
دانشگاه آزاد اسلامی نیز که در سال 2018 میلادی رتبه جهانی 497 را به دست آورده بود در رتبه بندی جدید با امتیاز 47 .
7 و رتبه 460 عنوان دومین دانشگاه برتر ایران را کسب کرده است که این مساله حکایت از صعود 37 پله ای این دانشگاه دارد .
دانشگاه صنعتی شریف سومین دانشگاه برتر کشور در این رتبه بندی موفق به کسب امتیاز 44 .
7 شده است .
رتبه جهانی این دانشگاه 550 است .
دانشگاه های علوم پزشکی تهران با امتیاز 39 .
1 ، تربیت مدرس با امتیاز 35 .
9 و علم و صنعت ایران با امتیاز 34 .
7 به ترتیب حائز رتبه های ششم تا هشتم هستند .
رتبه های جهانی این سه دانشگاه به ترتیب 713 ، 805 و 837 اعلام شده است .
رتبه در رشته های موضوعی اما این موسسه در این رتبه بندی خود جایگاه دانشگاه های ایران در رشته های موضوعی را مشخص کرده است؛ براین اساس در رشته کشاورزی به ترتیب دانشگاه های تهران ، آزاد اسلامی ، تربیت مدرس و صنعتی اصفهان برتر بوده اند .
در رشته بیولوژی و بیوشیمی دانشگاه تهران در رتبه برتر قرار دارد؛ در رشته شیمی به ترتیب دانشگاه های آزاد اسلامی ، تهران ، صنعتی شریف ، نوشیروانی بابل ، یاسوج ، تربیت مدرس ، فردوسی مشهد ، صنعتی اصفهان ، اصفهان ، تبریز ، علوم پزشکی تهران و صنعتی امیرکبیر موفق به کسب رتبه شده اند؛ در پزشکی بالینی به ترتیب دانشگاه های علوم پزشکی تهران ، علوم پزشکی شهیدبهشتی و علوم پزشکی ایران موفق به کسب رتبه شده اند؛ در علوم کامپیوتر نیز به ترتیب دانشگاه های آزاد اسلامی ، تهران ، صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر حائز رتبه شده اند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/14
در رشته مهندسی دانشگاه های آزاد اسلامی ، تهران ، صنعتی شریف ، صنعتی امیرکبیر ، علم و صنعت ایران ، تبریز ، صنعتی اصفهان ، تربیت مدرس ، فردوسی مشهد ، نوشیروانی بابل ، گیلان ، سمنان ، اصفهان ، رازی ، صنعتی شیراز ، بوعلی سینا ، شهیدباهنر کرمان ، صنعتی شاهرود و کاشان برتر شده اند؛ در رشته محیط زیست و اکولوژی به ترتیب دانشگاه های تهران و آزاد اسلامی ، در رشته ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، در رشته علم مواد به ترتیب دانشگاه های صنعتی اصفهان ، صنعتی امیرکبیر ، تهران ، آزاد اسلامی ، صنعتی شریف ، علم و صنعت ایران ، تربیت مدرس و کاشان و در رشته ریاضیات به ترتیب دانشگاه های آزاد اسلامی و صنعتی امیرکبیر معرفی شده اند .
همچنین در این رتبه بندی در رشته بیولوژی مولکولی و ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران ، در رشته علوم رفتاری و اعصاب به ترتیب دانشگاه های علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهیدبهشتی ، در رشته داروسازی به ترتیب دانشگاه های علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی مشهد ، در رشته فیزیک به ترتیب دانشگاه های صنعتی اصفهان ، آزاد اسلامی ، صنعتی شریف و تهران و در رشته علوم گیاهی و حیوانی دانشگاه تهران رتبه کسب کرده اند .
جای خالی دانشگاه های دولتی در 6 رشته در این بین دانشگاه های ایران در 6 رشته موضوعی علوم انسانی و هنر ، اقتصاد و بازرگانی ، علوم زمین و میکروبیولوژی فاقد رتبه هستند؛ موضوعی که قطعا می تواند علامت سوال بزرگی جلوی دانشگاه های داخل باشد که باید دید پاسخ دانشگاه ها برای این مساله چه خواهد بود .
شاخص های «یواس نیوز» اما شاخص های رتبه بندی این موسسه چیست؟ براساس آنچه این پایگاه منتشر کرده است «یواس نیوز» از سال 2015 میلادی اقدام به رتبه بندی دانشگاه ها در سطح جهانی کرده است .
«یواس نیوز» در فهرست نتایج سال 2018 تعداد دانشگاه های مورد ارزیابی خود را از هزار دانشگاه در سال 2017 به هزار و 250 دانشگاه افزایش داده است .
بخشی از اطلاعات مورد نیاز رتبه بندی «یواس نیوز» از طریق نظرسنجی و بخشی دیگر نیز از پایگاه استنادی «وب آو ساینس» برای بازه پنج ساله 2011تا 2015 تهیه می شود .
«یواس نیوز» 13 شاخص عملکرد کمی و کیفی دانشگاه ها را در رتبه بندی بررسی می کند که عبارتند از اعتبار جهانی پژوهش ، تعداد مقالات پراستناد (10 درصد برتر) ، اعتبار منطقه ای پژوهش ، درصد مقالات پراستناد (10 درصد برتر) ، انتشارات ، همکاری های بین المللی ، تاثیر استناد نرمال شده ، درصد مقالات بین المللی ، کتاب ها و تعداد مقالات یک درصد برتر ، کنفرانس ، درصد مقالات یک درصد برتر و مجموع استناد .
جای خالی دانشگاه آزاد اسلامی در برخی رشته ها از مزیت های این موسسه در رتبه بندی دانشگاه ها ، درج رتبه بندی رشته های موضوعی است ، موضوعی که می تواند محلی برای سنجش معیار دانشگاه ها برای شناسایی ضعف و قوت ها باشد .
به طور نمونه دانشگاه آزاد اسلامی که در رتبه دوم دانشگاه های برتر ایران قرار دارد ، اگر بخواهد در سال های آینده با تحول علمی مثبت روبه رو شود می تواند حساب ویژه ای روی گروه های هنر و علوم انسانی ، بیولوژی و بیوشیمی ، پزشکی بالینی ، اقتصاد و بازرگانی ، علوم زمین ، ایمونولوژی ، علوم رفتاری و اعصاب و علوم اجتماعی به طور ویژه باز کند؛ موضوعی که قطعا می توان ضمن افزایش رتبه در ایران ، در جهان نیز دچار تحول جدی شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/08/14
> معاون دانشجویی دانشگاه تهران از اصلاح آیین نامه شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های کشور و ابلاغ آن قبل از پایان سال جاری خبر داد .
> معاون دانشجویی دانشگاه تهران از اصلاح آیین نامه شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های کشور و ابلاغ آن قبل از پایان سال جاری خبر داد .
دکتر حسین به نژاد در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب به جزئیات برگزاری انتخابات شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران اشاره کرد و افزود : این انتخابات در اردیبهشت ماه هر ساله در تمامی واحدهای دانشگاه برگزار می شود که طبق روال ، امسال نیز انتخابات شورای صنفی در 19 واحد دانشگاه تهران برگزار شد ، اما با توجه به اینکه تعدادی از واحدها به حدنصاب نرسیدند ، بنابراین دور بعد انتخابات آبان ماه جاری برگزار می شود .
وی در ادامه تصریح کرد : در اردیبهشت ماه امسال از 19 واحد دانشگاه تهران در 12 واحد ، انتخابات شورای صنفی دانشجویان به حدنصاب لازم نرسید ، در نتیجه با توجه به تداخل امتحانات دانشجویان در نیم سال دوم که در تابستان برگزار شد ، سعی می کنیم این انتخابات را مجددا آبان ماه برگزار کنیم و بطور کلی تا پایان آذر تمامی واحدهای دانشگاه تهران در صورت کسب حدنصاب لازم دارای شورای صنفی خواهند شد .
معاون دانشجویی دانشگاه تهران همچنین خاطرنشان کرد : دور دوم انتخابات شورای صنفی دانشجویان دانشگاه در دو دسته برگزار می شود که در 6 واحد آن این انتخابات برگزار و نتایج آن نیز تعیین شده و در 6 واحد دیگر نیز در حال انجام است .
اما بطور کلی تمامی واحدهای دانشگاه تهران در آذرماه صاحب شورای صنفی خواهند شد .
دکتر به نژاد خاطرنشان کرد : ثبت نام و رای گیری انتخابات شورای صنفی دانشجویان در دانشگاه تهران برای دومین سال متوالی به صورت کاملا الکترونیکی برگزار می شود که اطلاع رسانی مشارکت در این انتخابات نیز به صورت پیامکی به اطلاع دانشجویان رسید .
وی از اصلاح آیین نامه شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه های کشور و ابلاغ آن قبل از پایان سال خبر داد و گفت : آیین نامه پیشنهادی معاونین دانشجویی و دبیران مناطق در خصوص شوراهای صنفی به اطلاع وزارت علوم رسیده است و منتظر هستیم دبیران شوراهای صنفی دانشگاه ها نیز در مورد این آیین نامه جدید نظر بدهند و پس از اعلام نظر آن ها آیین نامه اصلاح شده به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد ، در واقع فرآیند اصلاح این آیین نامه در حال حاضر شروع شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/08/14
> فرمانده کل سپاه خطاب به ترامپ : هرگز مردم ایران را تهدید نکن.
> مراسم 13 آبان روز ملی استکبارستیزی دیروز در سراسر ایران برگزار شد .
اعلام تحریم های جدید امریکا علیه کشورمان در آستانه این روز و اجرایی شدن آنها همزمان با این روز ملی ، سبب شد تا حضور قشرهای مختلف مردمی در این مراسم از اهمیت بیشتری برخوردار شود .
سخنرانان در مراسم متعدد ضمن تشریح وقایع سه گانه حادث شده در این روز یعنی ، تبعید امام خمینی ، کشتار دانش آموزان در سال 57 و فتح لانه جاسوسی در سال 58 ، توطئه های ناتمام دولت های امریکا علیه ملت و نظام ایران را یادآور و البته تأکید کردند که ایستادگی ملت در برابر این هجمه های سنگین نظامی ، اقتصادی و تبلیغاتی رمز ناکام ماندن کاخ سفید بوده است .
چنانکه در قطعنامه پایانی این راهپیمایی هم تأکید شد که با همان صلابت 40 ساله در برابر توطئه های جدید و اعمال فشارهای ترامپ می ایستیم .
سردار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که سخنران مراسم تهران مقابل سفارت سابق امریکا بود ، گفت : در تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی شاهد روزها ، نصرت ها و پیروزی ها و وقایع شگفت انگیزی مانند واقعه13 آبان هستیم که با اندکی ژرف نگری دست پرقدرت الهی را در غلبه بر مشکلات در این سال ها شاهد هستیم .
به گزارش ایسنا ، وی با بیان اینکه در 13 آبان سه حادثه تاریخی و مهم رخ داده است که نشان دهنده قداست و اهمیت این روز و به قول رهبر معظم انقلاب بیانگر چالش عمیق و مستمر ملت ایران با امریکای جهان خوار است ، افزود : اولین حادثه مربوط به 13 آبان سال 43 است که شاه با دستور مستشاران و دیپلمات های مستقر در لانه جاسوسی برای مخفی نگه داشتن و خاموش کردن ندای حق طلبی امام خمینی(ره) ، دستور تبعید ایشان را به ترکیه صادر کرد و درست 15 سال بعد در سال 58 جهان شاهد خفت و خواری امریکایی ها و جبران آن حرکت سرکوبگرانه و امریکایی که می خواستند ندای حق طلبی امام(ره) را خاموش کنند ، بودند .
سرلشکر جعفری افزود : حادثه دیگری که در 13 آبان رخ داد شهادت دانش آموزان انقلابی به دستور رژیم بود که در آن حادثه تعداد زیادی از دانش آموزان در خاک و خون غلتیدند و خونشان در همان سال پیروزی انقلاب اسلامی را تضمین کرد .
وی با اشاره به فضای حاکم بر جامعه در سال های نخست انقلاب اسلامی بویژه در سال 58 ، اظهارکرد : در آن روزها شاهد استقرار دولت موقت لیبرال بودیم که امریکایی ها با آنها ارتباطاتی گرفته و مشغول توطئه بودند .
جوانان انقلابی و دانشجویان مسلمان پیرو خط انقلاب که تحمل دیدن چنین حرکات منحرف کننده انقلاب را نداشتند ، به صورت محدود و فقط در چند دانشگاه در تهران تصمیم گرفتند که با رعایت طبقه بندی بسیار بالا اقدام به حرکتی در این زمینه کنند .
فرمانده کل سپاه ، ادامه داد : براین اساس قرار شد تظاهرات ضدامریکایی از دانشگاه به سمت لانه جاسوسی انجام شود و فقط تعدادی از دانشجویان و مسئولان دانشگاهی می دانستند که قرار است به لانه جاسوسی حمله شود؛ وقتی جمعیت مقابل لانه جاسوسی رسید با فضاسازی و جوی که در جمعیت ایجاد شد ، به صورت طبیعی جلوه داده شد که تسخیر لانه جاسوسی از دل جمعیت برآمده و همان لحظه این تصمیم گرفته شده است .
در نتیجه دانشجویان با دلی راسخ و توکل بر خدا به لانه جاسوسی حمله کردند و ظرف زمانی محدود دیپلمات ها و جاسوسان را به اسارت خود درآوردند که این حرکت در همان لحظات نخست با تأیید بسیار قاطع امام خمینی(ره) مواجه شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/08/14

فرمانده کل سپاه تصریح کرد : در مجموع حرکات بسیار خطرناک امریکایی ها ، با اشغال لانه جاسوسی و دستگیری دیپلمات ها و جاسوسان خاتمه یافت و از آن روز ما دیگر در جمهوری اسلامی دیپلمات یا جاسوس امریکایی یا لانه ای که بتواند علیه انقلاب اسلامی برنامه ریزی کند ، نداشتیم به همین دلیل شاهد پیشرفت در ابعاد مختلف بوده ایم ، البته امریکایی ها از آن زمان در خارج کشور برنامه ریزی هایی علیه انقلاب اسلامی طراحی و اجرا کرده و می کنند ، اما این اقدام تفاوت زیادی با اینکه در کشور ما سفارتی داشته باشند و از این جا فعالیت کنند ، دارد .
سرلشکر جعفری با بیان اینکه باید به شکست های امریکا توجه کرد ، گفت : دانستن نکاتی برای حوادث امروز مهم است .
اگر سال 58 لانه جاسوسی برچیده نمی شد انقلاب ما به 40 سالگی نمی رسید و امریکا انقلاب اسلامی را با شکست روبه رو می کرد .
این موضوع برای کسانی که به دنبال مذاکره هستند قابل توجه است .
سرلشکر جعفری اظهار کرد : برخی مسئولان به ظاهر انقلابی ما از تسخیر لانه جاسوسی به وحشت افتاده بودند و توصیه می کردند گروگان های امریکایی آزاد شوند .
برخی دیگر نظرشان را اعلام نمی کردند ، اما چنین موضوعی را در دل هایشان داشتند و بعدها هم در مواضع شان این موضوع بروز و ظهور پیدا کرد .
جعفری خاطرنشان کرد : تنها عده ای از مسئولان در رأس آنها رهبر معظم انقلاب با این موضوع موافق بودند و با حضور خود در روزهای نخست در لانه جاسوسی حمایت خود را اعلام کردند .
از آنجا بود که رابطه عاشقانه جوانان با رهبر معظم انقلاب شکل گرفت و این ارتباط بعدها با حضور در جبهه ها بیشتر شد .
فرمانده سپاه در پایان گفت : غلبه بر جنگ اقتصادی هم نزدیک خواهد بود ، اما جمله پایانی ما به رئیس جمهوری عجیب و غریب امریکا این است که هرگز مردم ایران را تهدید نکن؛ چرا که هنوز ناله های نظامیان شما در طبس و ملوان های شما در خلیج فارس شنیده می شود و شما می دانید که روزانه چه مقدار از کهنه سربازان شما در امریکا از افسردگی دست به خودکشی می زنند .
ما را تهدید نظامی نکنید و از تهدید نظامی نترسانید .
پرچم امریکا به آتش کشیده شدراهپیمایی کنندگان در مراسم13 آبان با حضور در مقابل لانه جاسوسی امریکا شعار مرگ بر آل سعود ، مرگ بر امریکا و هیهات من الذله را سر دادند .
آنها پرچم امریکا را به آتش کشیدند .
در این مراسم همچنین ماکت هایی از موشک ذوالفقار به نمایش درآمد .
طبق اعلام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مراسم راهپیمایی 13 آبان سال جاری در تهران از سوی 120 خبرنگار ، عکاس و فیلمبردار خارجی پوشش داده شد .
تعدادی از خبرنگاران خارجی در مصاحبه با افراد شرکت کننده در این راهپیمایی بویژه دانشجویان و دانش آموزان نظر آنها را در مورد اعمال مجدد تحریم ها از سوی امریکا علیه ایران ، تأثیر آن بر زندگی مردم ایران و رابطه ایران و امریکا جویا شدند .
راهپیمایی کنندگان پلاکاردهایی از نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی که روی این پلاکارد واژه تورقوزآباد نوشته شده و همچنین ترامپ را در دست داشتند .
در حاشیه راهپیمایی 13 آبان بنری که روی آن تعدادی عکس صد دلاری امریکا نقش بسته بود در مسیر حرکت شرکت کنندگان در این راهپیمایی روی زمین پهن شده بود .
واکس زدن کفش راهپیمایان روی پرچم امریکا و اسرائیل غاصب با هزینه «3 مرگ بر امریکا» ، آتش کشیدن و عبور از روی پرچم این کشورها ، برگزاری کارگاه دشمن شناسی و غرفه کودکان از بخش های مختلفی بود که در راهپیمایی دیروز دایر بود .
قطعنامه روز استکبارستیزی : در برابر توطئه امریکا با همان صلابت چهل ساله می ایستیمقطعنامه تظاهرات سراسری مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی به مناسبت یوم الله 13 آبان «روز ملی مبارزه با استکبارستیزی» در پایان این مراسم در مقابل لانه جاسوسی خوانده شد .
به گزارش ایرنا ، در این قطعنامه آمده است : 1 استکبارستیزی یکی از مهم ترین شاخصه های انقلاب اسلامی و نزاع بین اسلام و کفر است که هرگز محدود به زمان خاصی نبوده و نیست لذا کماکان با عمل به وظیفه دینی و انقلابی خود ، این مبارزه مقدس را تا نابودی کامل نظام سلطه و خوی استکباری دولت سلطه جو و استعمارگر امریکا به عنوان کاملترین مصداق استکبار ادامه خواهیم داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/08/14

2 خروج عهدشکنانه امریکا از برجام و تشدید سیاست های خصمانه سردمداران جنایت پیشه ام الفساد قرن علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با تحمیل جنگ خاص از نوع روانی رسانه ای ، اقتصادی و عملی علیه ملت ، بار دیگر دشمن شماره یک و غیرقابل اعتماد بودن طاغوت اعظم ، امریکای پلید را اثبات نمود که در همین رابطه با تبعیت از مواضع حکیمانه مقتدای عظیم الشأن عزیزتر از جانمان ، مخالفت قاطع خود با تکرار هر نوع مذاکره و در هر موضوع با رژیم عهدشکن و شیطان صفت امریکا را اعلام می داریم .
3 با الهام از رهنمودهای گهربار مقام معظم رهبری ، لازمه عزت و حفظ استقلال کشور را اتکا به توانمندی های داخلی و شرط غلبه بر تنگناهای معیشتی کنونی تحمیل شده از سوی شیطان بزرگ امریکا را جامه عمل پوشاندن به معنای واقعی کلمه به اقتصاد مقاومتی در همه ابعاد دانسته و اقدامات عملی مسئولان ذیربط در این رابطه را قاطعانه خواستاریم .
4 با همان روحیه ، صلابت و ایستادگی چهل ساله در برابر چهل سال توطئه و دسیسه طاغوت اعظم ، امریکای جهانخوار علیه نظام اسلامی و به شکست انجامیدن دشمن شماره یک بشریت ، بار دیگر با استعانت از خداوند قادر متعال ، لحظه شناسی و تمرکز بر ترفند رذیلانه اخیر مصداق اَتم استکبار امریکا و جنگ تحمیلی از نوع خاص روانی رسانه ای ، اقتصادی و عملی از جمله تحریم های ظالمانه اخیر را با شکست مفتضحانه ای دیگر مواجه و ان شاءالله تعالی سرافرازانه از این پیچ تاریخی عبور خواهیم کرد .
5 استمرار حمایت از ملل تحت ستم امریکای سلطه جو و رژیم جعلی و کودک کش صهیونیستی را وظیفه دینی و انسانی خود دانسته و پشتیبانی همه جانبه مسئولان محترم نظام از جبهه مقاومت در برابر خوی استکباری نظام سلطه را خواهانیم .
6 لازمه بالندگی بیش از پیش نظام اسلامی با دستاوردهای بی بدیل چهل سال گذشته را عدم دلبستگی به قدرت های پوشالی و عهدشکن و استفاده حداکثری از توانمندی های بالقوه نسل جوان پویا ، خلاق و انقلابی دانسته و اهتمام مسئولان در تحقق این مهم را مصرانه خواهانیم .
7 شکست هیمنه پوشالی طاغوت اعظم ، امریکای جهانخوار در وقوع انقلاب دوم و تسخیر عزت آفرین لانه جاسوسی شیطان بزرگ را ارج نهاده و بار دیگر بر ضرورت عمل به وظیفه دست اندرکاران تعلیم و تربیت اعم از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش در اختصاص بخشی از محتوای کتب درسی به اسناد درس آموز لانه جاسوسی امریکای پلید را مطالبه جدی خود اعلام می داریم .
8 غلبه بر دشمن ددمنش و به شکست انجامیدن جنگ ترکیبی تحمیلی امریکای سلطه جو ، مستلزم حفظ روحیه استکبارستیزی تمامی مسئولان تحت زعامت مقتدای عظیم الشأن امت اسلامی می باشد که ضمن فراخوان تمامی مدیران نظام اسلامی برای عمل به این وظیفه دینی و انقلابی ، آمادگی تا پای جان خود برای اطاعت محض از فرامین و رهنمودهای گهربار و حکیمانه امام المسلمین رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای را اعلام می داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/08/14
> مدیر خدمات رفاهی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم درباره دلیل عدم ثبت و واریز وام دکتری توسط برخی شعب بانکی گفت : «مشکل دریافت وام از بانک طی هفته آینده حل خواهد شد.
> مدیر خدمات رفاهی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم درباره دلیل عدم ثبت و واریز وام دکتری توسط برخی شعب بانکی گفت : «مشکل دریافت وام از بانک طی هفته آینده حل خواهد شد .
» به گزارش «مهر» ، تعدادی از نمایندگان پویش اشتغال دکتری غیرپزشکی با ذوالفقار یزدان مهر ، رئیس صندوق رفاه دانشجویی و رستمیان ، مدیر خدمات رفاهی صندوق رفاه دانشجویان دیدار کردند .
رستمیان درباره ضرورت دریافت وام از بانک توسط کسانی که نزد بانک تشکیل پرونده داده اند ، توضیحاتی داد .
او گفت : «افرادی که قبلا از بانک وام دریافت کرده اند و تشکیل پرونده داده اند ، اعتبار وام دوران تحصیل آنها به بانک اختصاص داده شده است و دانشجویان جهت استفاده از وام به بانک اعلام شده مراجعه کنند .
» او درباره دلیل عدم ثبت و واریز وام دکتری توسط برخی شعب بانک مذکور گفت : «آمار دقیق متقاضیان به زودی جمع بندی و مشکل دریافت وام از بانک طی هفته آینده حل خواهد شد . »
1
فهرست