وزارت علوم - مطبوعات 15 آبان 97
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت 13:12
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8065722 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8065723 روزنامه آفرينش
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8067376 روزنامه ايران
8070466 شهروند
8067636 خراسان
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
بهار
1397/08/15
> گروه جامعه : جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو با دستور کار برای تصمیم گیری درباره کنکور سراسری ، امروز 14 آبان با حضور وزیران علوم و آموزش و پرورش و سایر اعضا برگزار شد .
> در چهاردهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که عصر امروز در محل وزارت علوم برگزار شد ، مصوب شد که سوابق تحصیلی متقاضیان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از طریق آزمون سراسری در سال 1398 با «حداکثر 30 درصد تأثیر مثبت» درنظر گرفته شود .
وزارت علوم اعلام کرد : در این جلسه که با حضور وزیران علوم ، تحقیقات و فناوری ، آموزش و پرورش و اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو برگزار شد ، موارد ذیل به تصویب رسید : 1 در پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از سال 98 به بعد حداقل 85 درصد ظرفیت کل آموزش عالی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی و خارج از فرایند کنکور سراسری انجام می شود .
آیین نامه اجرایی این مصوبه حداکثر تا یک ماه آینده در سازمان سنجش آموزش کشور تهیه و جهت تصویب به شورای سنجش و پذیرش ارائه می شود .
این آیین نامه باید قبل از ثبت نام کنکور سراسری اطلاع رسانی شود .
2 در پذیرش دانشجو برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور به روش پذیرش با آزمون در سال 1398 ، سوابق تحصیلی با حداکثر 30 درصد تاثیر مثبت ملاک قرار می گیرد .
3 به منظور پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای سال 1399 به بعد در رشته محل های با آزمون ، میزان و نحوه سوابق تحصیلی ، حداکثر ظرف یک ماه توسط کارگروه تهیه و برای تصویب و اعلام به شورای سنجش و پذیرش ارائه شود .
دکتر منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری امروز در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام یادآور شده بود : ذکر یک نکته را جهت استحضار دانش آموزان ضروری می دانم؛ مدتی است از طرق مختلف درخواست دانش آموزان گرامی که مانند فرزندانم عزیز هستند ، مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت تاثیر معدل به دستم می رسد .
وی ادامه داده بود : من هم با دغدغه مندی و جدیت دنبال نتیجه مطلوب برای این موضوع هستم تا آنچه به نفع دانش آموزان است را اجرایی کنم .
این را بدانید که هیچ مصلحتی بجز آرامش روحی ، سربلندی و موفقیت شما ، برای ما وجود ندارد و بزودی تصمیم نهایی را به اطلاع شما عزیزان خواهم رساند .
پیش از این دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرده بود : با توجه به جلسه ای که در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برگزار شد و جمع بندی نظرات نمایندگان و بررسی موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 98 قرار شد که شورای سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل جلسه فوق العاده بدهد .
وی اضافه کرده بود : جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش در 14 آبان با حضور اعضای شورا برگزار می شود .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شده بود : در این جلسه دو دستور کار مطرح می شود که یکی از آنها مربوط به میزان تاثیر سوابق تحصیلی و معدل داوطلبان در کنکور 98 است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آرمان امروز
1397/08/15
> وزیر علوم گفت : برخی اقدام به بهره برداری شخصی از تاثیر مثبت معدل در کنکور کرده اند.
> وزیر علوم گفت : برخی اقدام به بهره برداری شخصی از تاثیر مثبت معدل در کنکور کرده اند .
منصور غلامی در صفحه فضای مجازی خود به نگرانی دانش آموزان درباره تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور پاسخ داد که به این شرح است : « با توجه به اینکه جمع زیادی از دانش آموزان داوطلب تحصیل در دانشگاه و خانواده های محترم آ نها در مورد تاثیر معدل در پذیرش آزمون سراسری سال 98 درخواست تاثیر مثبت معدل را دارند و بعضا هم افراد غیرمرتبط با موضوع از این فضا بهره برداری شخصی کرده و اذهان داوطلبین عزیز را درگیر اختلاف نظر ها می کنند ، با توجه به بررسی ها و محاسباتی که به طور فنی انجام گرفته ، بزودی موضوع را در جلسه شورای سنجش و پذیرش که تنها مرجع رسمی تصمیم گیری در این موضوع است ، مطرح خواهم کرد تا تصمیم لازم برای رفع نگرانی ها اتخاذ شود .
» این در حالی است که تاکنون اقدامات متعدد برای مهار کنکور انجام شده است ، اما تمامی این اقدامات نتوانسته کارساز باشد .
چندی قبل هم وزیر آموزش وپرورش صراحتا اعلام کرد که زورمان به کنکور نمی رسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/08/14
> تسنیم نوشت : معاون اول رئیس جمهور گفت : اطلاع رسانی دقیق و علمی درباره محصولات تراریخته امری ضروری است .
> دستور جهانگیری درباره محصولات تراریخته تسنیم نوشت : معاون اول رئیس جمهور گفت : اطلاع رسانی دقیق و علمی درباره محصولات تراریخته امری ضروری است .
نهمین جلسه شورای ملی ایمنی زیستی عصر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد .
اسحاق جهانگیری با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی دقیق و به موقع در خصوص محصولات اصلاح شده ژنتیکی(تراریخته) ، گفت : لازم است دبیرخانه شورای ملی ایمنی زیستی اطلاع رسانی شفافی درباره جزئیات و بررسیهای علمی صورت گرفته در خصوص این محصولات انجام دهد .
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دبیرخانه شورا مسئولیت سنگینی در زمینه آگاهی بخشی به جامعه درباره محصولات تراریخته بر عهده دارد ، تصریح کرد : با توجه به برخی اخبار و تبلیغات منفی در خصوص محصولات تراریخته ، دبیرخانه شورا باید در خصوص سلامت محصولات تراریخته ، این موضوع را به صورت دقیق و علمی برای مردم و دستگاه های نظارتی ذیربط تبیین و آنها را قانع کند تا نگرانی و دغدغه های موجود نسبت به سلامت جامعه برطرف شود .
جهانگیری با تاکید بر اینکه انجمن های علمی فعال در زمینه محصولات تراریخته باید از دستاوردهای علمی خود با صراحت دفاع کنند ، افزود : برخی مخالفت ها که نسبت به کشت محصولات تراریخته در رسانه ها منتشر می شود ناشی از نگرانی دستگاههای مختلف نسبت به سلامت مردم است که اگر دبیرخانه شورا بتواند با استفاده از مستندات علمی آنها را متقاعد کند و به آنان اثبات کند که کشت این محصولات با منافع ملی و مصالح مردم در تضاد نیست ، نه تنها مخالفت ها برطرف می شود بلکه شاهد همکاری این دستگاه ها خواهیم بود .
در این جلسه که وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند ، دبیر شورا گزارشی از روند اجرای مصوبات جلسات پیشین و نیز وضعیت اجرای پروژه توانمندسازی ایمنی زیستی ارائه کرد .
وی همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه کاری تحقق سیاست ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی ارائه کرد و به بیان توضیحاتی در خصوص وضعیت اعزام هیات جمهوری اسلامی ایران در نهمین اجلاس متعاهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا در آبان ماه پرداخت .
بررسی پیش نویس سند ملی زیست فناوری و اصلاح آیین نامه اجرایی بند ب ماده 7 قانون ایمنی زیستی از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیماتی نیز اتخاذ شد .
کلمات کلیدی : تبلیغات رسانه سازمان حفاظت محیط زیست علوم تحقیقات و فناوری معاون اول رئیس جمهور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
روزنامه آفرینش
1397/08/14
> توضیحات وزیر علوم به دانش آموزان درباره وضعیت تاثیر معدل وزیر علوم گفت : درخواست دانش آموزان مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت تاثیر معدل به دستم می رسد ، دنبال نتیجه مطلوب برای این موضوع هستم تا آنچه به نفع دانش آموزان است را اجرایی کنم .
> توضیحات وزیر علوم به دانش آموزان درباره وضعیت تاثیر معدل وزیر علوم گفت : درخواست دانش آموزان مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت تاثیر معدل به دستم می رسد ، دنبال نتیجه مطلوب برای این موضوع هستم تا آنچه به نفع دانش آموزان است را اجرایی کنم .
به گزارش خبرنگار مهر ، منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در صفحه اینستاگرام خود خطاب به دانش آموزان اعلا کرد : ذکر یک نکته را جهت استحضار دانش آموزان ضروری می دانم؛ مدتی است از طرق مختلف درخواست دانش آموزان گرامی که مانند فرزندانم عزیز هستند ، مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت تاثیر معدل به دستم می‎رسد .
وی ادامه داد : من هم با دغدغه مندی و جدیت دنبال نتیجه مطلوب برای این موضوع هستم تا آنچه به نفع دانش آموزان است را اجرایی کنم .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : این را بدانید که هیچ مصلحتی بجز آرامش روحی ، سربلندی و موفقیت شما ، برای ما وجود ندارد و بزودی تصمیم نهایی را به اطلاع شما عزیزان خواهم رساند .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد؛ حمایت مالی از دانشجویان فعال فرهنگی ورزشی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت : با در نظر گرفتن 3 بسته حمایتی 100 میلیون تومانی از افتخارآفرینی دانشجویان فعال عرصه های قرآنی ، فرهنگی و ورزشی تقدیر خواهد شد .
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، دومین نشست هم اندیشی با جوانان بهشتی با حضور دکتر محمد آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه در سالن تربیت بدنی برگزار شد .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این نشست با تقدیر از فعالیت های قرآنی ، فرهنگی و ورزشی دانشجویان علوم پزشکی شهید بهشتی ، گفت : علاوه بر ارتقای حمایت دانشگاه از فعالیتهای فرهنگی دانشجویان ، با در نظر گرفتن 3 بسته حمایتی 100 میلیون تومانی از افتخارآفرینی دانشجویان فعال عرصه های قرآنی ، فرهنگی و ورزشی تقدیر خواهد شد .
در ادامه مراسم دکتر مهدی کدخدازاده معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به گزارش یکساله فعالیت های این حوزه خاطرنشان کرد : طی یک سال گذشته مشارکت دانشجویان در فعالیت‎های فرهنگی از 6 درصد به 24 درصد رشد یافته است .
وی همچنین اختصاص دادن اتاق های مستقل در خوابگاه دانش ویژه نو دانشجویان برای نخستین بار ، راه اندازی و گسترش فعالیت اثرگذار گروه دانشجویی در بحث رسانه را از دیگر اقدامات مهم این معاونت در سال جاری دانست .
کدخدازاده تاکید کرد : مدیریت تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با رویکرد علمی و آکادمیک به ورزش توانست رتبه های برتر را کسب کند .
در این نشست با حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از دانشجویان دارای رتبه برتر در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت ، نهمین جشنواره سیمرغ و سیزدهمین المپیاد ورزشی دانشجویان با اهدای لوح و جوایزی تقدیر به عمل آمد .
پرداخت معوقات پاداش پایان خدمت اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت : معوقات پاداش پایان خدمت دوسال گذشته اعضای علمی و غیر هیات علمی دانشگاه ها پرداخت شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
روزنامه آفرینش
1397/08/14

به گزارش وزارت علوم ، محمدتقی نظرپور گفت : با پیگیری های مستمر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با مساعدت های ویژه سازمان برنامه و بودجه کشور و خزانه داری کل کشور ، روند اجرایی پرداخت معوقات پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی سال 1395 آغاز و طی این هفته و حداکثر تا هفته آینده ، تمام معوقات تسویه خواهد شد .
معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم اظهار کرد : پاداش پایان خدمت اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم که تا تاریخ 20 اسفندماه سال 1396 بازنشسته شده اند ، پرداخت شده و بازنشستگانی که از تاریخ 20 لغایت 29 اسفندماه سال 1396 به افتخار بازنشستگی نائل شده اند ، پاداش خود را تا پایان آذرماه سال جاری دریافت خواهند کرد .
جذب عضو هیات علمی جدید در دانشگاه پیام نور متوقف شد رئیس دانشگاه پیام نور از توقف جذب هیات علمی جدید در این دانشگاه خبر داد و گفت : تنها در صورت نیاز عضو هیات علمی جدید جذب خواهد شد .
محمد رضا زمانی در گفتگو با خبرنگار مهر از ساماندهی اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت : دانشگاه پیام نور درحال حاضربرنامه ای برای جذب هیات علمی جدید ندارد .
وی ادامه داد : البته اگر دانشگاه در رشته هایی به هیات علمی نیاز داشته باشد برحسب نیاز ، هیات علمی جذب خواهد شد ، ولی در حال حاضر برنامه ای برای جذب هیات علمی جدید نداریم .
رئیس دانشگاه پیام نور خاطرنشان کرد : اکنون 4 هزار عضو هیات علمی در دانشگاه پیام نور مشغول فعالیت هستند .
به گزارش مهر ، عزت اله کردمیرزا دبیر هیات اجرایی جذب اعضای علمی دانشگاه پیام نور اخیرا اعلام کرد : در آخرین جلسه هیات مرکزی جذب از مجموع 52 پرونده مربوط به همکاران علمی با مدرک دکتری که تحت عنوان پیمانی مشروط در سال های گذشته در دانشگاه پیام نور جذب شده بودند ، 44 پرونده پس از بررسی ، موفق به اخذ تائیدیه شد و 8 پرونده باقی مانده نیز برای بررسی مجدد و رفع نواقص ارجاع شد تا پس از احراز شرایط لازم ، مجدداً بررسی شوند .
وی افزود : از مجموع پرونده های همکاران علمی با وضعیت تحت عنوان پیمانی مشروط تاکنون 238 پرونده منتهی به صدور حکم پیمانی قطعی و یا بر حسب تسهیلاتی که مقنن به ایثارگران اختصاص داده است ، به رسمی ، تبدیل وضعیت شده اند که از نظر ما مختومه و مابقی نیز در حال پیگیری است .
دبیر هیات اجرایی جذب اعضای علمی دانشگاه پیام نور درخصوص عملکرد حوزه جذب طی 7 ماه اخیر گفت : از آغاز سال 97 تاکنون ، تعداد 123 پرونده از پیمانی به رسمی آزمایشی ، تعداد 31 پرونده از رسمی آزمایشی به رسمی قطعی ، تعداد 43 پرونده از طریق ارتقای مرتبه و 5 پرونده طبق تسهیلات قانونی ایثارگران منتهی به صدور حکم رسمی قطعی شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
روزنامه آفرینش
1397/08/14
> با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم صورت گرفت؛ رونمای از سامانه مدیریت نشریات دانشجویی در راستای تسهیل ارائه خدمات ، ارزیابی و نظارت مطلوب ، «سامانه مدیریت نشریات دانشجویی» با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم رونمایی شد .
> با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم صورت گرفت؛ رونمای از سامانه مدیریت نشریات دانشجویی در راستای تسهیل ارائه خدمات ، ارزیابی و نظارت مطلوب ، «سامانه مدیریت نشریات دانشجویی» با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم رونمایی شد .
به گزارش معاونت فرهنگی وزارت علوم ، غلامرضا غفاری در آیین رونمایی از «سامانه مدیریت نشریات دانشجویی» با اشاره به فعالیت بیش از 4000 نشریه دانشجویی در کشور ، از این عرصه به عنوان زمینه مشارکت حداکثری دانشجویان در امور فرهنگی یاد کرد .
در ادامه این آیین ، مهندس عسگری ، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت : «سامانه مدیریت نشریات دانشجویی» امکان ارزیابی نشریات دانشجویی را بر اساس آیین نامه های شورای ناظر نشریات دانشجویی فراهم می کند .
وی افزود : نشریات دانشجویی ویترین دغدغه های دانشجویی هستند و مسئولان فرهنگی باید از روش ممکنی برای حمایت از این نشریات استفاده کنند که راه اندازی این سامانه نیز در راستای تسهیل امور مدیران مسئول نشریات دانشجویی و مسئولان و کارشناسان کمیته نظارت بر نشریات صورت گرفته است .
در ادامه این نشست ، حمید محمدزاده ، رئیس دانشگاه علم و فناوری مازندران به عنوان مجری طراحی و ساخت «سامانه مدیریت نشریات دانشجویی» توضیحاتی در خصوص بخش های مختلف و مکانیسم های فنی این سامانه ارائه کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/08/15
> مهر رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور در سفر به فردوس و در جلسه ای با مسئولان شهرستان فردوس با اشاره به اینکه در استان خراسان جنوبی چهار آموزشکده داریم ، اظهار کرد : پایه های مهارتی مانند هنرستان های کار و دانش در استان قوی نیست .
> مهر رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور در سفر به فردوس و در جلسه ای با مسئولان شهرستان فردوس با اشاره به اینکه در استان خراسان جنوبی چهار آموزشکده داریم ، اظهار کرد : پایه های مهارتی مانند هنرستان های کار و دانش در استان قوی نیست .
صالحی سیاست این دانشگاه را فراهم کردن فرصت آموزش برابر در کشور برای همه برشمرد و گفت : شناسنامه برای کلیه دانشگاه های تابعه تهیه و فرصت های نابرابر آموزشی درکشور را استخراج خواهیم کرد .
وی اضافه کرد : از 173 مرکز در کشور ، 52 مرکز متعلق به خواهران بوده که امسال شورای گسترش پنج مرکز دیگر را نیز به بخش خواهران اضافه کرده است .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور تاکید کرد : تمام تلاش ما راه اندازی مرکز خواهران در شهرستان فردوس است و باید با مطالعه علمی تر رشته های به روز را در دانشگاه فنی و حرفه ای ایجاد کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
بودجه دانشگاه
قدس
1397/08/14
> رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت : رسالت دانشگاه علوم اسلامی رضوی تخصصی کردن مطالعات حوزوی است و در مجاورت با بارگاه منور امام رضا(ع) قرار گرفتن در تحقق این امر ظرفیت بالایی را فراهم کرده است .
> به گزارش قدس آنلاین ، حجت الاسلام سیدحسن وحدتی شبیری در نشست خبری با اصحاب رسانه که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد ، اظهار کرد : شخصیت های علمی جهان اسلام از سفر به مشهد و تدریس در این دانشگاه بسیار استقبال می کنند و به دانشجویان این دانشگاه مدرک رسمی از سوی وزارت علوم داده می شود و فارغ التحصیلان در بخش های مختلف فرهنگی و اجتماعی کشور مشغول به خدمت خواهند شد .
شبیری بیان کرد : دانشگاه علوم اسلامی رضوی با دیگر مراکز علمی کشور تفاوت هایی دارد و این دانشگاه در بستر حوزه علمیه شکل گرفته و فضای فیزیکی این دانشگاه از مدرسه علمیه میرزا جعفر ، مدرسه حسنیه و مدرسه باقریه با قدمت 400 سال تشکیل شده است و بخش هایی از حوزه علمیه مشهد مقدس را شامل می شود .
وی با بیان اینکه اولین مرکز تخصصی وقف ، نذر و زیارت تاسیس شده ، افزود : در آذر ماه سال جاری آزمون مقطع دکتری دانشگاه علوم اسلامی رضوی در رشته های حقوق ، علوم قرآن ، حدیث و فلسفه ویژه بانوان برگزار می شود .
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی عنوان کرد : تمام ورودی های دانشگاه علوم اسلامی باید طلبه باشند و لازم به ذکر است که در این دانشگاه رشته های کاربردی مانند حقوق ، علوم قرآن و احادیث ، اقتصاد و .
تدریس می شود و نیز رشته های دیگری هم وجود دارد که به دلیل نرسیدن دانشجویان به حد نصاب ، در حال حاضر این رشته ها شکل نگرفتند اما با تاسیس پردیس خواهران کلاس های آن تشکیل خواهد شد .
وی با بیان اینکه در دوره جدید مدیریت دانشگاه ، برنامه گرایی را سرلوحه تمام فعالیت های خود خواهد کرد ، گفت : برای دانشگاه علوم اسلامی در کنار توسعه رشته های علوم انسانی مراکز تحقیقاتی تاسیس خواهیم کرد و بین آموزش ، پژوهش و اجرا ارتباط برقرار می کنیم و اولین مرکز تخصصی وقف ، نذر و زیارت را تاسیس کردیم که در این مرکز رشته هایی را مطالعه می کنیم که نیاز اوقاف و آستان قدس رضوی را به مسائل علمی برآورده کند .
وحدتی شبیری عنوان کرد : در دانشگاه علوم اسلامی رشته اقتصاد وقف را پیش بینی کردیم تا موقوفات بهره وری داشته باشند .
همچنین رشته فقه و امور وقف را طراحی نمودیم و به دنبال ایجاد رشته مدیریت اجرای وقف هستیم تا در آینده کشور اتکای بیشتری به موسسات خیریه و وقف داشته باشد .
وی اضافه کرد : مرکز تحقیقات راهبردی را برای دانشگاه علوم اسلامی پیش بینی کردیم تا پروژه های تحقیقاتی را سرو سامان دهیم و دانشگاه را به سمتی هدایت کنیم تا در جهان اسلام یک برند باشد و نیز اشتیاق خواهران به فراگیری تحصیل و معرفت در جامعه اسلامی یک واقعیت اجتماعی است که در این راستا پردیس خواهران دانشگاه آغاز به کار خواهد کرد که در آذرماه سال جاری کنکور دکتری در سه رشته حقوق ، علوم قرآن و حدیث و فلسفه در بین بانوان دارای مدرک کارشناسی ارشد یا سطح سه حوزه برگزار می شود .
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با بیان اینکه به دنبال تاسیس حوزه علمیه برای آستان قدس رضوی هستیم که مطالعات اولیه آن در حال انجام است و ورودی های این حوزه از فارغ التحصیلان دانشگاه ها خواهد بود ، خاطرنشان کرد : سرانه هر دانشجو در سال جاری 13 میلیون تومان و بودجه دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سال جاری 22 میلیارد تومان است که تا کنون بیش از 6 میلیارد تومان آن جذب شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
بودجه دانشگاه
قدس
1397/08/14

وی با بیان اینکه سالانه 12 نفر برای طرح پزشک مبلغ جذب می شوند تا در نقاط مختلف جهان اسلام علاوه بر ارائه خدمات پزشکی ، معارف اسلامی را نیز توسعه دهند ، افزود : برای طرح پزشک مبلغ طی 5 سال قراردادی با دانشگاه آزاد بسته شده است و 10 نفر در رشته های پزشکی ، پیراپزشکی و دو نفر در رشته دندانپزشکی بوده که دانشجویان رسمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی هستند .
طرح پزشک مبلغ را نیز آغاز کردیم و براساس آن ، افرادی را از جهان اسلام جذب می کنیم تا در آینده پزشکانی آشنا با معارف اسلامی باشند و در نقاط مختلف جهان اسلام علاوه بر ارائه خدمات پزشکی ، معارف اسلامی را نیز توسعه دهند .
وی عنوان کرد : در مطالعات فقهی و علمی به این نتیجه دست پیدا کردیم که به جزء اموال غیرمنقول مادی یا اموال منقولی که امکان وقف وجود دارد ، اموال غیرمادی و فکری نیز وقف شود که مرکز تخصصی وقف دانشگاه علوم اسلامی رضوی بر روی آن کار می کند و جرقه این حرکت را دانشمندی که 6 اختراع ثبت شده در سطح جهانی دارد و قصد وقف اختراعات خود را داشت ، روشن کرد که از آن استقبال کردیم .
وحدتی شبیری اظهار کرد : فعالیت های بین المللی را از آغازین سال های تاسیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در نظر داشتیم و تعداد قابل توجهی دانشجو از کشورهای مختلف جهان اسلام در این دانشگاه تحصیل کردند و به دنبال این هستیم که پذیرش دانشجویان در این امر سرعت بیشتری پیدا کند .
وی بیان کرد : در دانشگاه علوم اسلامی رضوی به فکر اشتغال فارغ التحصیلان هستیم که در این خصوص کارگروهی به صورت تخصصی به مساله اشتغال دانشجویان می پردازد و عمده نیروهای آستان قدس رضوی از دانشگاه علوم اسلامی رضوی تامین می شود .
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص بانکداری اسلامی ، تصریح کرد : ما به لحاظ تاسیس بانکداری اسلامی مقدم از دیگر کشورها هستیم اما دیگر کشورها پیشی گرفتند و مالزی به عنوان مرکز بانکداری اسلامی شناخته می شود .
وی ادامه داد : دانشگاه علوم اسلامی مجوز خود را در رشته بانکداری اسلامی از وزارت علوم دریافت کرد که تاکنون عده ای از دانشجویان پذیرفته شدند و بانکداری اسلامی یکی از پروژه های حاصل تاسیس است و اینکه بانکی مورد نظر مراجع تقلید است که بر احسان و خیرخواهی باشد و باید پایه کار آن موقوفات بوده و هدف آن سودآوری مادی نباشد بلکه به رفع مشکلات مردم جامعه اهمیت دهد .
1141 دانشجو در حال آموزش در 24 رشته هستند حجت الاسلام محمد امامی ، معاون آموزشی دانشگاه علوم اسلامی رضوی ، در ادامه نشست طی سخنانی ، گفت : 1141 دانشجو در دانشگاه علوم اسلامی رضوی به تحصیل مشغول هستند که آموزش 24 رشته را در برمی گیرد و در دانشگاه علوم اسلامی رضوی 24 رشته در حال اجراست که 6 رشته آن در مقطع دکتری ، 5 رشته کارشناسی و 13 رشته کارشناسی ارشد است و به طور کلی 1141 نفر دانشجو در حال تحصیل هستند .
وی افزود : 105 نفر در مقطع دکتری ، 324 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 714 نفر هم در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند و 3025 نفر فارغ التحصیل در مقاطع مذکور داشتیم که عموما فارغ التحصیلان در مشاغل متناسب رشته خود مشغول به کار شدند .
معاون آموزش دانشگاه علوم اسلامی رضوی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه طرح توسعه خود را ارائه داده و در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد رشته ای جدیدی در نظر گرفته شده است ، خاطرنشان کرد : در سال جاری مجوز 4 رشته جدید از وزارت علوم دریافت شده که در 3 رشته علوم اقتصادی گرایش بانکداری اسلامی ، حکمت اشراق و دانش اجتماعی مسلمین دانشجو جذب شده است .
امامی عنوان کرد : رشته های ارتباطات ، مدیریت و علوم سیاسی بخشی از برنامه توسعه است و در زمینه وقف رشته های اقتصاد و فقه وقف ، حقوق و مدیریت وقف در دست مطالعه است و تاکنون در زمینه وقف از هشت پایان نامه دفاع شده و در سال جاری هم پنج عنوان پایان نامه جدید تدوین شده که تا انتهای سال این تعداد تصویب خواهد شد .
منبع : ایکنا انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آرمان امروز
1397/08/15
> آرمان : دانشگاه آزاد پس از رحلت آیت ا.
> آرمان : دانشگاه آزاد پس از رحلت آیت ا .
هاشمی و کنار گذاشتن فرزندان ایشان از این دانشگاه دیگر آن سرزندگی و فعالیت همیشگی را ندارد و چنان به نظر می رسد که گویی وظیفه آنها نه گسترش این دانشگاه بلکه هاشمی زدایی است .
عملکرد آنها چنان ضعیف است که اخبار منفی زیادی درباره آن منتشر می شود که در میان آنها اخبار کذب هم وجود دارد ، اما این حجم اخبار درباره دانشگاه آزاد که جز اعتلای کشور وظیفه ای برای خود متصور نبود قابل تأمل است .
روزی خبر می رسد گشت ارشاد در نزدیکی واحدی از این دانشگاه بوده است .
روز دیگر پوششی برای دانشجویان اعلام می شود که انتقاداتی را به دنبال دارد و حالا هم کشف فساد مالی بزرگ در پرونده پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد .
دیروز عضو کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس با اشاره به کشف فساد مالی در پرونده پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد ، گفت : بهتر است دانشگاه به جای پرداختن به مسائلی مانند پوشش دانشجو به مسائل اصلی بپردازد .
محمود صادقی با اشاره به دستورالعمل ضوابط تعیین مصادیق مجاز و غیرمجاز پوشش و ظاهرآرایی در دانشگاه آزاد که از سوی رئیس دانشگاه به واحدها ابلاغ شده است ، گفت : رعایت شئونات برای همه افراد لازم و ضروری بوده ولی این مساله بیشتر مساله ای شخصی و فردی است که تا حدی که به حقوق دیگران مربوط می شود باید رعایت شود .
نماینده تهران با تأکید بر اینکه دغدغه اصلی دانشگاه آزاد باید توسعه علمی به جای پرداختن به مسائلی از این دست باشد ، افزود : به ویژه دانشگاه آزاد که به صورت مستقیم با پول مردم اداره می شود بیشتر باید به خواست مردم توجه داشته باشد .
دانشگاه آزاد و تزلزل مدیریتی عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد : در مقطع کنونی با تغییرات مدیریتی دانشگاه آزاد ، تزلزلی در مدیریت دانشگاه ایجاد شده که دغدغه اصلی مدیران در این شرایط باید ثبات شرایط باشد .
صادقی اضافه کرد : در شرایطی که مسائلی مثل پذیرش چندبرابری دانشجو بیشتر از ظرفیت مجاز در دانشگاه آزاد در رشته پزشکی وجود دارد باید مسئولان دانشگاه تلاش خود را معطوف به حل این موضوعات کنند نه موضوعات جانبی مانند نحوه پوشش دانشجو .
کشف فساد مالی وی تأکید کرد : بر اساس اطلاعات واصله به کمیسیون آموزش در موضوع پذیرش چند برابری دانشجوی پزشکی در دانشگاه آزاد فساد رخ داده و مبالغی جابه جا شده که این مسائل موضوع را حساس تر کرده و ابعاد آن را بسیار گسترده نشان داده است .
رئیس فراکسیون شفاف سازی مجلس با بیان اینکه البته ابعاد مختلف این مساله از سوی مدیران دانشگاه آزاد در جلسات رسمی باز نمی شود که فضا به طور کامل شفاف باشد ، گفت : همه این مسائل بیانگر این است که مدیریت دانشگاه آزاد ، مدیریت توانمندی نیست و بی ثباتی نیز در این دانشگاه به افزایش مشکلات دامن زده است .
صادقی با یادآوری اینکه فرهاد رهبر ، اصلاحاتی را در اصلاح هرم هیأت علمی دانشگاه آزاد و قطع ارتباط با اساتید مدعو در دانشگاه آزاد آغاز کرده بود که به دلیل نبود ثبات در مدیریت همه این موارد ناقص می ماند ، افزود : متأسفانه نوعی نگاه سیاسی در دانشگاه آزاد حاکم شده که تمام مسائل را تحت شعاع خود قرار داده و مواردی مانند هاشمی زدایی در دانشگاه آزاد پیگیری می شود .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : متأسفانه برخی تلاش دارند هر اثری از آیت ا .
هاشمی مؤسس دانشگاه آزاد را از این دانشگاه محو کنند و تمام تلاش خود را روی این مساله منعطف کرده اند و از مسائل اصلی باز مانده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/08/15
> واکنش یک نماینده به مقررات جدید پوشش در دانشگاه آزادخبر اول اینکه ، عضو کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس با اشاره به کشف فساد مالی در پرونده پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد ، گفت : بهتر است دانشگاه به جای پرداختن به مسائلی مانند پوشش دانشجو به مسائل اصلی بپردازد .
> واکنش یک نماینده به مقررات جدید پوشش در دانشگاه آزادخبر اول اینکه ، عضو کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس با اشاره به کشف فساد مالی در پرونده پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد ، گفت : بهتر است دانشگاه به جای پرداختن به مسائلی مانند پوشش دانشجو به مسائل اصلی بپردازد .
به گزارش خانه ملت ، محمود صادقی با یادآوری اینکه بر اساس اطلاعات واصله به کمیسیون آموزش در موضوع پذیرش چند برابری دانشجوی پزشکی در دانشگاه آزاد فساد رخ داده و مبالغی جابه جا شده ، افزود : متأسفانه نوعی نگاه سیاسی در دانشگاه آزاد حاکم شده که تمام مسائل را تحت شعاع خود قرار داده و مواردی مانند «هاشمی زدایی» در دانشگاه آزاد پیگیری می شود .
صادقی همچنین با اشاره به دستورالعمل ضوابط تعیین مصادیق مجاز و غیرمجاز پوشش در دانشگاه آزاد ، رعایت شئونات را ضروری اما شخصی و فردی دانست و افزود : «دغدغه اصلی دانشگاه آزاد باید توسعه علمی به جای پرداختن به مسائلی از این دست باشد .
»ترکیه به دنبال بازداشت رضا ضرابشنیدیم که ، مقامات ترکیه دستور بازداشت رضا ضراب ، تاجر طلا را که علیه یک بانکدار این کشور در نیویورک شهادت داده بود ، صادر کرده اند .
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز ، رضا ضراب 34 ساله ، یک ایرانی ترکی دوتابعیتی ، شاهد دولتی دادگاه مهمت هاکان آتیلا ، معاون سابق مدیر کل «هالک بانک» ترکیه بوده که به جرم کمک به ایران برای دور زدن تحریم های امریکا محاکمه شده بود .
یک دادگاه در استانبول ، روز دوشنبه دستور بازداشت رضا ضراب ، تاجر طلا ، را به اتهام بازسازی غیرقانونی یک ویلای تاریخی شخصی و همچنین نقض قانون حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی ترکیه صادر کرده است .
این در حالی است که ضراب در سال 2016 توسط امریکا به جرم کمک به ایران برای دور زدن تحریم های ایالات متحده بازداشت و سال گذشته مجرم شناخته شد و مشخص نیست که آیا ترکیه می تواند تا پایان نیافتن حبس ضراب در امریکا ، در قبال حکم جدید وی کاری انجام دهد یا نه .
بازداشت یک روزنامه نگار اصلاح طلبدست آخر اینکه ، مسعود کاظمی روزنامه نگار اصلاح طلب روز گذشته بازداشت شد .
به گزارش امتداد ، هنوز علت دستگیری و نهاد بازداشت کننده این روزنامه نگار مشخص نیست .
کاظمی سابقه کار در روزنامه هایی چون شرق و قانون را در کارنامه خود دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/08/14
> ایرنا : تصمیم برای حذف کنکور از اواخر دهه هشتاد در مجلس شورای اسلامی گرفته شده و به دولت ابلاغ شده است ، اما هیچ دولتی نتوانسته آن را اجرا کند و همچنان کنکور به موقع و با دقت بسیار برگزار می شود .
> پیامک های تهدیدآمیز برای جلوگیری از حذف کنکور ایرنا : تصمیم برای حذف کنکور از اواخر دهه هشتاد در مجلس شورای اسلامی گرفته شده و به دولت ابلاغ شده است ، اما هیچ دولتی نتوانسته آن را اجرا کند و همچنان کنکور به موقع و با دقت بسیار برگزار می شود .
شاید درآمد بالای مؤسسات کنکور به حدی زیاد شده است که می توانند نهادهای مختلفی را با خود همراه کنند تا جلوی حذف فرآیند کنکور گرفته شود .
هیچ دولتی نتوانسته تاکنون کنکور را حذف کند چندان از واقعیت دور نیست که بخشی از باقی ماندن کنکور بر جای خود به دلیل کمک رسانه ها به کلاس های آمادگی کنکور و بازتولید اهمیت استفاده از خدمات مؤسسات کنکور است .
در این میان ، صداوسیما به عنوان رسانه ای که مخاطبان فراوانی دارد و حتی در دوردست ترین نقاط نیز به سادگی امکان دسترسی به آن وجود دارد ، اهمیت کنکور را در نظر خانواده ها افزایش می دهد .
عملکرد این رسانه به دلیل درآمد قابل توجهی است که از مؤسسات کنکور برای پخش تیزرهای تبلیغاتی و یا فروش آنتن تلویزیون به دست می آورند .
فرآیند کنونی آمادگی برای کنکور ، در آموزش مؤثر نیست داوود محمدی ، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی درباره درآمدهای حاصل از مؤسسات کنکور به ایرناپلاس می گوید : در رابطه با کنکور مرتباً در کمیسیون بحث می شود و قانونی داریم که در مجلس قبل تصویب شده که کنکور به تدریج حذف شود و امتحانات دانش آموزان در دوره متوسطه جایگزین آن شود .
در حاشیه آن هم مسائل مرتبط با درآمدهای مؤسسات کنکور بحث می شود و در کنار آن کتاب های کمک درسی ، کلاس کنکور و .
مورد توجه است و ارزیابی می شود که در روند آموزش مؤثر هستند یا خیر ، به نفع آموزش کشور هستند و تا چه حدی تأثیر دارند .
وی افزود : واقعیت این است که در قالب کلاس های کنکور و کتاب های کمک درسی ، تبلیغات هم وجود دارد .
رقم این تبلیغات بسیار بالاست و صدا و سیما که به دنبال منابع درآمد می گردد طبیعی است که به سراغ این تبلیغات برود .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد اهمیت پرداختن به مسئله مؤسسات کنکور گفت : بحثی که رسانه و مجلس باید به آن بپردازد این است که کلاس های کنکور ، کتاب های کمک درسی و توصیه هایی که به خانواده ها می شود باید باعث رشد آموزشی و توسعه کشور شود .
وی افزود : در مورد حذف کنکور علاوه بر اصل مسئله باید روی مسئله کلاس ها و کتاب ها بحث و بررسی شود .
مسائل مرتبط با صدا و سیما و تبلیغات کنکور از مسائل بعدی آن است که باید در فضای آموزش کشور به آن بپردازیم .
من به عنوان معلمی که سی سال تدریس کرده و با روند کار آشناست ، این فرآیند را در آموزش مؤثر نمی دانم و این نوع کتاب ها و کلاس ها ، آمادگی موقتی در افراد به وجود می آورد تا تست بزنند و در کنکور شرکت کنند ، اما این فرآیند برای توانمندی علمی ، خلاقیت و آمادگی برای آموزش عالی مفید نیست .
تبلیغات صدا و سیما باید برای جامعه مفید باشد محمدی در مورد عملکرد صدا و سیما در تبلیغ مؤسسات کنکور و در پاسخ به بازتولید نیاز به کنکور گفت : بحث را تا حدودی گسترده تر می کنم ، شرکتی به نام پدیده شاندیز داشتیم که به معضل اقتصادی کشور تبدیل شد و همچنان مسئله آن لاینحل است و تعداد زیادی از خانواده ها سرمایه شان را در آنجا سرمایه گذاری کردند ، تبلیغات این مؤسسه هم با صدا و سیما بود .
وی افزود : تبلیغات صدا و سیما باید به سمتی برود که برای جامعه مفید باشد .
این که صرفاً نگاه اقتصادی باشد و بگوید می خواهم منبع درآمد داشته باشم تا مخارج را تأمین کنم و از طرفی مشکلاتی را به وجود آورد ، درست نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/08/14

این مسئله یا باید به شکل قانونی دنبال و حل شود یا باید نهادهایی که رسانه را مدیریت و یا نظارت می کنند ، مثل خود مجلس ، تذکر دهند که این برنامه ها مفید نیست و این سیاست گذاری اشتباه است .
باید برای دستگاه عظیم صدا و سیما که در حال اطلاع رسانی است و مردم به خروجی آن اطمینان دارند سیاست گذاری شود ، تا مفید باشد .
باید کار بیشتری در این مسئله انجام شود تا اگر مضراتی برای جامعه دارد حل شود .
پیامک های تهدیدآمیز برای جلوگیری از حذف کنکور علیرضا سلیمی ، نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی در مورد بحث کنکور و درآمدهای آن به ایرناپلاس می گوید : در مجلس قانون تصویب شده و دولت های مختلف از اجرای این قانون طفره می روند .
از سال 1389 قانون حذف کنکور در مجلس تصویب شده است ، دولت ابتدا درخواست کرد در فرآیندی پنج ساله این کار را انجام دهد ، سپس دو سال مهلت گرفتند و مجدد یک سال دیگر زمان خواستند .
وی افزود : متأسفانه نمی دانیم که به چه دلیل وزرای مختلف از زیر بار اجرای این قانون طفره می روند .
حتی ممکن است وزیر موافق حذف کنکور باشد ، اما یک مجموعه موجب اجرا نشدن این قانون است .
در اینجا یک مافیا شکل گرفته که گردش مالی عجیب و غریب بیش از هفت ، هشت هزار میلیارد تومانی دارد که به هر دلیل اجازه نمی دهد کنکور حذف شود .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد اقدامات لازم برای حذف کنکور گفت : با وجود اقداماتی که برای اجرای این قانون انجام شده است ، به قدری در رسانه های مختلف (دیداری ، شنیداری ، مکتوب و یا فضای مجازی) هیاهو شده است که کنکور حذف نشود که حتی کار به تهدید نمایندگان انجامیده است .
پیامک های مختلفی به نمایندگان می زنند ، ده ها هزار پیامک به نمایندگان می زنند که نشان می دهد موضوع از یک جایی فرماندهی می شود و اجازه اجرایی شدن قانون حذف کنکور را نمی دهد .
اعتقاد داریم که دولت باید شجاعت به خرج دهد و یک بار این مسئله را ساماندهی کند و این استرس و اضطرابی که در خانواده ها به دلیل کنکور وجود دارد برداشته شود .
کنکور در زمان رقابت بر سر حضور در دانشگاه توجیه داشت وی افزود : کنکور یک زمانی توجیه داشت که بر سر حضور در دانشگاه رقابت بود .
الان گفته می شود بیش از 300هزار صندلی خالی در دانشگاه داریم ، اما زمانی صندلی خالی در دانشگاه نداشتیم و متقاضیان ده ها برابر بودند .
الان که صندلی خالی داریم و هرکسی اراده کند می تواند در یک دانشگاه با توجه به شرایط درس بخواند ، باید چاره اندیشی جدیدی شود .
کار به جایی رسیده است که دانشگاه دست دراز کرده به سمت جذب دانشجو و حتی دانشگاه های برتر هم به دنبال جذب دانشجو هستند .
به نظرم این مسئله باید هر چه سریع تر ساماندهی شود و اگر قانون اشکال دارد ، دولت لایحه بیاورد و قانون را اصلاح کنیم .
دولت باید افکار عمومی را قانع کند .
به تبع به هر کیفیت درآمدی از این طریق نصیب رسانه ها اعم از صدا و سیما و .
می شود وقتی فضا به این ترتیب است رسانه ها هم از آن استفاده می کنند .
سلیمی در پاسخ به سؤالی در مورد درآمد رسانه ملی از این طریق و بازتولید نیاز به کنکور گفت : این موضوع مثل بحث تبلیغات مؤسسات غیرمجاز اعتباری است ، وقتی مجوز از طریق نهادی قانونی صادر می شود ، در صدا و سیما هم تبلیغ می شود .
دولت یا باید بودجه صدا و سیما را کامل بدهد که نیاز به تبلیغ نداشته باشد و درآمد را حذف کند یا وقتی مجوز صادر شد صدا و سیما هم از آن استفاده می کند .
وی افزود : معتقدم با یک مجموعه ای از عوامل روبه رو هستیم که نمی توانیم یک نقطه را بگیریم و نقاط دیگر را رها کنیم .
نگاه نقطه ای نباید داشته باشیم ، به این ایراد واقف هستم و قبول دارم ولی این نگاه نقطه ای را قبول ندارم و باید در این زنجیره همه اصلاح شوند .
کلمات کلیدی : کنکور مافیا پیامک تهدید.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/08/14
> مهلت ثبت نام و پذیرش بدون آزمون دانشگاه‎ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسـته سال 1397 تا 27 آبان تمدید شد .
> مهلت ثبت نام و پذیرش بدون آزمون دانشگاه‎ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسـته سال 1397 تا 27 آبان تمدید شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، با توجه به درخواست مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی غیرانتفاعی مبنی بر عدم تکمیل ظرفیت پذیرش رشته های تحصیلی و براساس موافقت دفتر گسترش آموزش عالی مبنی بر پذیرش دانشجو در رشته های دارای پذیرش با سوابق تحصیلی (معدل کل دوره کاردانی) در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1397 تمدید شد .
داوطلبان علاقه مند به تحصیل در رشته های تحصیلی مؤسسات غیردولتی (اعم از داوطلبانی که در آزمون مذکور ثبت نام کرده و یا ثبت نام نکرده اند) می توانند برای ثبت نام در رشته های تحصیلی مورد علاقه به لینک جستجوی عنوان مؤسسه و کدرشته محل های اطلاعیه در سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانیwww .
sanjesh .
org مراجعه کنند .
رشته های پذیرنده دانشجو در لینک جستجوی مورد نظر اعلام شده است و داوطلبان با توجه به توضیحات اعلام شده و با به همراه داشتن مدارک مندرج در اطلاعیه ، از تاریخ 15 تا 27 آبان 97 می توانند به مؤسسه آموزش عالی محل پذیرش رشته تحصیلی مورد تقاضا مراجعه کنند .
در این مرحله ، پذیرش دانشجو برای مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیر انتفاعی منحصراً در رشته های تحصیلی پذیرش براساس سوابق تحصیلی (معدل کل دوره کاردانی) مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته های تحصیلی و اطلاعیه های آزمون مربوط صورت می پذیرد .
متقاضیان باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 97 دارای مدرک کاردانی (فوق دیپلم) باشند و لازم است مدارک خود را کنترل کنند .
تبصره : در صورتی که تشکیل کلاس برای نیمسال دوم سال تحصیلی 98 1397 از سوی مؤسسه میسر باشد ، ثبت نام از داوطلبانی که تا تاریخ 30 بهمن 97 مدرک تحصیلی کاردانی (فوق دیپلم) خود را اخذ می کنند ، به صورت مشروط و با شروع تحصیل از بهمن ماه 1397 پس از ارائه مدرک مربوط بلامانع است .
تمامی داوطلبان باید در زمان ثبت نام از طریق مؤسسه مربوط ، بابت هزینه ثبت نام نسبت به پرداخت مبلغ 270 هزار ریال (27 هزار تومان) از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان سنجش اقدام کنند .
هر داوطلب می تواند صرفاً متقاضی یک کد رشته محل در یک مؤسسه باشد .
در صورت ثبت نام داوطلب در دو کدرشته و یا در دو مؤسسه ، اطلاعات وی از بانک اطلاعات پذیرفته شدگان یکی از موسسات بر اساس ضوابط سازمان سنجش حذف خواهد شد و هیچگونه اعتراضی در این خصوص پذیرفته نخواهد شد .
تمامی متقاضیان «مرد» باید در زمان ثبت نام و شرکت در این مرحله از پذیرش دانشجو ، از نظر نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند .
پس از انجام ثبت نام ، افراد به عنوان پذیرفته شده مشروط (در مؤسسه ای که به آن مراجعه کرده اند) تلقی می شوند و شروع به تحصیل آنان تا زمان تأیید نهایی این سازمان به صورت مشروط خواهد بود .
مدارک مورد نیاز شامل اصل شناسنامه و یک برگ تصویر از تمام صفحات آن ، اصل کارت ملی و دو برگ تصویر پشت و روی آن ، شش قطعه عکس تمام رخ 4×3 تهیه شده در سال جاری ، مدرک وضعیت نظام وظیفه (برای برادران) ، اصل حکم مرخصی سالانه برای کارمندان دولت یا موافقت رسمی و بدون قید و شرط سازمان متبوع است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/08/14

همچنین اصل یا گواهی مدرک کاردانی (فوق دیپلم) ، اصل حکم استخدامی و یا گواهی کارمندان رسمی و یا پیمانی وزارتخانه ها ، سازمان ها و ارگان های دولتی ، تأییدیه تسویه حساب با صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از دیگر مدارک ثبت نام است .
ثبت نام و ادامه تحصیل دارندگان مدرک معادل کاردانی که دارای شرایط مندرج در دفترچه راهنمای این آزمون باشند ، بلامانع است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
شهروند
1397/08/15
4
39 درصد بیکاران دانش آموختگان دانشگاهی هستند در تابستان 97 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران 39 . 5 درصد بوده است . مطابق آمارگیری نیروی کار تابستان 97 ، بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی نشان می دهد 18 . 7 درصد جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند . این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
فناوران
1397/08/15
> تغییر روند آموزش عالی با هوش مصنوعی با گسترش استفاده از هوش مصنوعی روند آموزش عالی نیز تغییر می کند .
> تغییر روند آموزش عالی با هوش مصنوعی با گسترش استفاده از هوش مصنوعی روند آموزش عالی نیز تغییر می کند .
ایسنا تاثیر فیس بوک ، گوگل و آمازون روی آموزش عالی چیست؟ این پلتفرم ها و صدها پلتفرم دیگر از هوش مصنوعی نشات می گیرند که از این میان می توان بهکلان داده ها ، پردازش زبان ، اتوماسیون و فناوری رباتیک اشاره کرد .
این ماشین های هوشمند پتانسیل بالقوه ی بالایی دارند .
شرکت های تحقیقاتی معتقدند که تا سال 2020 این الگوریتم ها تاثیر مستقیمی روی کار یک میلیارد کارگر در جهان خواهند گذاشت .
شرکت مشاوره ای مک کینزی که معتبرترین شرکت مشاوره مدریت جهانی است ، معتقد است تولید ناخالص جهانی در نتیجه هوش مصنوعی 14 درصد افزایش خواهد یافت .
هوش مصنوعی تاثیرات قابل توجهی نیز در تحقیقات می گذارد .
به عنوان مثال هوش مصنوعی به محققان کمک می کند که بسیاری از ترکیبات بالقوه را به عنوان منابع جدید دارویی شناسایی کنند .
ربات ها نیز می توانند برای آزمایش این داروها استفاده شوند و نمونه های دارویی روی آن ها به کار گرفته شود .
ربات ها سبب افزایش سرعت و کارایی غربالگری می شوند .
بنابراین کارهای ما تحت تاثیر هوش مصنوعی تغییر خواهد کرد .
آیا هوش مصنوعی می تواند تحصیلات عالی را نیز دستخوش تغییرات کند؟ دانشگاه ام آی تی (MIT) اخیرا دانشکده هوش مصنوعی و محاسبات در این دانشگاه ایجاد کرد .
در دهه گذشته رشته های تحصیلی و مدارک جدیدی در این حوزه ایجاد شده است .
این روند ادامه دارد و دوره های جدیدی نیز ایجاد خواهد شد .
آلمان هم اکنون یک دوره جدیدی برای دانشجویان پزشکی خود برگزار می کند .
این دوره با نام پزشکی در عصر دیجیتال مطرح می شود و بر مهارت های کلیدی دیجیتالی پزشکان که نیاز پیدا خواهند کرد تمرکز می کند .
در این دوره ها نحوه ارتباط بین پزشکان و بیماران در عصر اینترنت ارائه داده می شود .
از دیگر موضوعات تدریسی در این کلاس ها استفاده از داده ها و بانک بیماران ، سیستم های جراحی رباتیک و پزشکی از راه دور است .
پزشکی از راه دور یا دورپزشکی به کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات برای فراهم آوردن مراقبت سلامت و خدمات و حمایت از بیمار یا امدادشونده در زمانی که فاصله جغرافیایی بین دو گروه فراهم کننده و گیرنده خدمات پزشکی وجود داشته باشد گفته می شود .
برآورد شده است که به دلیل توسعه هوش مصنوعی و فناوری رباتیک تا سال 2022 کارمندان نیاز خواهند داشت که مهارت های بیشتری بیاموزند و تحت آموزش قرار بگیرند .
در آینده ای نزدیک نیروی کار میان انسان و ماشین ها تقسیم خواهد شد و این وظیفه را هوش مصنوعی و ربات ها به عهده خواهند گرفت .
بنابراین آموزش عالی نیز باید در راستای سازگاری با این فناوری ها براید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/08/15
> ایسنا : بعدازظهر روز گذشته شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دومین جلسه اضطراری خود ، اعمال تاثیر نمرات امتحانات نهایی در کنکور سال 98 را از تاثیر 30 درصدی «قطعی» به حالت «مثبت» برگرداند .
> تاثیر معدل در کنکور 98 مثبت شد ایسنا : بعدازظهر روز گذشته شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دومین جلسه اضطراری خود ، اعمال تاثیر نمرات امتحانات نهایی در کنکور سال 98 را از تاثیر 30 درصدی «قطعی» به حالت «مثبت» برگرداند .
فلسفه و علت افزایش سهم سوابق تحصیلی و تاثیر آن بر رقابت های کنکوری چیست؟ تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری مصوبه مجلس است .
طبق قانون ، اعمال سوابق باید به نحوی باشد که بتدریج 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها از طریق سوابق تحصیلی پر شود که سهم سوابق تحصیلی در آن 100 درصد است ، اما برای باقی رشته ها دو روش دیگر در قانون آمده که یکی اعمال سابقه تحصیلی و کنکور عمومی و دیگری اعمال سابقه تحصیلی و کنکور عمومی و اختصاصی است .
در هر صورت سابقه تحصیلی در کنکور ، اثرگذار و قانونی است .
به همین جهت مادامی که کنکور برقرار باشد سابقه تحصیلی هم در آن اعمال می شود و به این معناست که هر چه سهم سابقه تحصیلی افزایش یابد ، سهم نمره کنکور در گزینش کم می شود .
در اوایل سال جاری طبق مصوبه شورای برنامه ریزی آزمون ورودی دانشگاه و مراکز آموزش عالی مقرر شد تأثیر سوابق تحصیلی که طی چند سال اخیر 30 درصد و به صورت «مثبت » اعمال می شد به 30 درصد «قطعی» برای سال تحصیلی 98 برسد که طبق گفته برخی کارشناسان و صاحبنظران چنین تصمیمی موجب افزایش التهاب و تب کنکور می شد .
کشمکش و اختلاف نظر میان نهادهای مربوط از جمله آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس در پی این مصوبه در چند ماه اخیر شدت گرفت و واکنش های بسیاری را از سوی داوطلبان کنکور به دنبال داشت تا جایی که عمادی ، سرپرست معاونت آموزش متوسطه آموزش و پرورش اعلام کرد که « فضای تندی علیه قانون سنجش و پذیرش دانشجو با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی بوجود آمده است که می دانیم این فضاسازی ها توسط چه کسانی اتفاق می افتد که ناشی از فشار پول و قدرت است که می خواهند بازار کنکور را گرم نگه دارند .
به نظر می رسد نمایندگان از طرف گروه هایی تحت فشار قرار گرفته اند و حتی پیام های مختلف تهدیدآمیز برای برخی از آنها ارسال شده است تا قانون سنجش و پذیرش دانشجو که قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 92 است و پنج سال از اجرایی شدن آن می گذرد را مورد بازنگری قرار دهند .
» از سوی دیگر ، خادمی نماینده مجلس با بیان اینکه با تاثیر قطعی معدل در کنکور کسی که معدلش20 است به دانشگاه می رود و در رشته های خوب قبول می شود و کسی که معدلش 80/ 19 شود این شانس را از دست خواهد داد گفت : «بر اساس این طرح به کسی که معدلش 20 است بالاترین رتبه را می دهند و به کسی که 80/ 19 شد رتبه پایینی تعلق می گیرد و اختلاف بین این دو فرد به قدری زیاد می شود که فردی که معدلش 80/ 19 شده شانس انتخاب رشته های خوب را ندارد .
» علیرغم نظرات و موضع گیری های متفاوت پیرامون این جریان ، در نهایت اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو روز گذشته به مثبت شدن تاثیر سوابق تحصیلی رای دادند .
هامون سبطی ، کارشناس حوزه آموزش در این باره به ایسنا گفت : وعده حذف کنکور از شعارهای تبلیغاتی دولت هشتم بود و در حد شعار ، کارکرد خوبی داشت اما در حد شعارباقی ماند و خواهد ماند .
وی افزود : به دلیل کم بودن ظرفیت پذیرش دانشگاه های دولتی همیشه رقابتی سخت برای دستیابی به تحصیلات رایگان و باکیفیت این دانشگاه ها میان حدود یک میلیون جوان ایرانی وجود داشته است .
شعار حذف کنکور با افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه های دولتی محقق می شود که خود درگرو به وجود آمدن صدها هزار فرصت شغلی جدید در بازار کار کشور است که این مهم نیز وابسته به تمهیدات سیاسی و اقتصادی در سطح کلان و ملی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/08/15

این کارشناس حوزه آموزش با تاکید بر این که حذف کنکور فعلا ممکن نیست اما اصلاح یا تبدیل آن امکان پذیر است گفت : شخصا اصلاح ساختاری کنکور را بهترین و عملی ترین اقدام می دانم اما وزارت آموزش و پرورش خواهان تبدیل آن یعنی جایگزینی نتایج آزمون سراسری با نمرات امتحانات نهایی است .
سبطی ادامه داد : این مهم وقتی امکان پذیر است که امتحانات نهایی در سه سال پایانی دوره متوسطه برگزار شود تا مانند امسال با تجمع هزاران نمره بیست در دروس گوناگون رو به رو نشویم و این نمرات قدرت تفکیکی لازم را برای رتبه بندی جوانان نخبه داشته باشد؛ اما متاسفانه وزارت آموزش و پرورش براساس گزارش معاونت وزارت علوم و تحقیقات ، رسما از برگزاری امتحانات نهایی در کلیه دروس سه سال پایانی متوسطه ، خودداری کرده است .
وی افزود : با این حال آموزش و پرورش قصد دارد به اسم مبارزه با مافیای کنکور و حذف کنکور ، نمرات یک سال از سه سال تحصیل دانش آموزان را ملاک انتخاب آنها برای ورود به دانشگاه های دولتی قرار دهد .
وی ادامه داد : این عمل از نظر ریاضی غیرممکن است و دلیل پافشاری وزارت آموزش و پرورش بر این خواسته تامل برانگیز است .
این فعال حوزه آموزش با بیان اینکه پافشاری بر این خواسته غیرمنطقی باعث بروز ناامیدی شدیدی میان داوطلبان ورود به دانشگاه ها شده و نتیجه اش راهی شدن برخی جوانان به دانشگاه های کشورهای دیگر نظیر چک ، ترکیه و روسیه بوده و برای جوانانی که این امکان را ندارند ، ترک تحصیل ، افسردگی و سرخوردگی اجتماعی و دست کشیدن از تلاش برای راهیابی به دانشگاه های دولتی را به همراه داشته است ، گفت : در این میان موسسات آموزشی فعال در صدا و سیما و چند ناشر سوداگر نیز با استقبال از این طرح ، بازار کاذب جدیدی را در کنار بازار کنکور برای خود مهیا کردند .
سبطی ادامه داد : این سودجویان به تولید بسته های ارتقای معدل و کتب حل المسائل در تیراژهای بالا دست زده اند .
وی با اشاره به مصوبه دیوان عدالت اداری در سال 94 مبنی بر خلاف بودن تاثیر نمرات یک سال تحصیلی در نتایج کنکور اظهار کرد : اما دوستداران تاثیر این نمرات با تغییر قانون سنجش و پذیرش دانشجو این امکان را به شورای سنجش و پذیرش دانشجو دادند که با توجه به ضوابطی ، تاثیر نمرات امتحانات نهایی را حتی اگر به طور کامل در سه سال پایانی متوسطه برگزار نشده باشد به شکل قطعی در نتایج کنکور اعمال کند که قانونی کارشناسی نشده و فاجعه بار بود .
این کارشناس حوزه آموزش همچنین با اشاره به شکل گیری پویش هایی برای آگاه سازی مسئولان و مردم درباره پیامدهای فاجعه بار و غیرقابل کنترل این نوع مداخله در نمرات کنکور و همراهی نمایندگان مجلس ، امامان جمعه ، رسانه های عدالت خواه و هزاران دانش آموز و دانشجو گفت : با تلاش های صورت گرفته کاستی ها و عواقب این حرکت نسنجیده و عجولانه آشکار و باعث شد شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دومین جلسه اضطراری خود که عصر روز گذشته برگزار شد اعمال تاثیر نمرات امتحانات نهایی را در کنکور سال 98 به حالت مثبت برگرداند .
وی افزود : طبیعتا پس از برگزاری امتحانات نهایی در سه سال پایانی متوسطه به شکل استاندارد و ایمن امکان تبدیل این تاثیر از حالت مثبت به حالت قطعی وجود دارد .
کلمات کلیدی : ترکیه دانشجو کارشناسی کنکور وزارت آموزش و پرورش.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خراسان
1397/08/15
> 39درصد بیکاران کشور دانش آموخته دانشگاهی هستند در تابستان 97 سهم جمعیت بیکار دانش آموخته آموزش عالی از کل بیکاران 39.
> 39درصد بیکاران کشور دانش آموخته دانشگاهی هستند در تابستان 97 سهم جمعیت بیکار دانش آموخته آموزش عالی از کل بیکاران 39 .
5 درصد بوده است .
به گزارش تسنیم ، مطابق آمارگیری نیروی کار تابستان 97 ، بررسی نرخ بیکاری جمعیت 10ساله و بیشتر دانش آموخته آموزش عالی نشان می دهد 18 .
7 درصد جمعیت فعال دانش آموخته آموزش عالی بیکار بوده اند .
این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است .
بررسی روند تغییرات این نرخ حاکی از کاهش 0 .
8 درصدی در تابستان 97 نسبت به فصل مشابه سال قبل است .
سهم اشتغال ناقص نشان می دهد که 10 درصد جمعیت شاغل ، دارای اشتغال ناقص بوده اند .
این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است .
سهم اشتغال ناقص در تابستان 97 نسبت به فصل مشابه سال قبل 0 .
8 درصد افزایش داشته است .
بررسی سهم شاغلان 10 ساله و بیشتر با ساعت کار معمول 49 ساعت و بیشتر نشان می دهد 41 درصد شاغلان ، به طور معمول ، 49 ساعت و بیشتر در هفته کار می کنند .
این شاخص که یکی از نماگرهای کار شایسته است نشان می دهد که درکشور سهم زیادی از شاغلان بیشتر از استاندارد کار می کنند .
این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل 0 .
2 درصد افزایش داشته است .
در تابستان97سهم جمعیت بیکار دانش آموخته آموزش عالی از کل بیکاران39 .
5 درصد بوده است .
این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است .
بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 0 .
1 درصد افزایش داشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
دنیای اقتصاد
1397/08/14
> مهر : سازمان امور دانشجویان در باره شرایط ثبت نام ارز دانشجویی اطلاعیه ای صادر کرد .
> اطلاعیه سازمان امور دانشجویان درباره ارز دانشجویی مهر : سازمان امور دانشجویان در باره شرایط ثبت نام ارز دانشجویی اطلاعیه ای صادر کرد .
طبق بخشنامه بانک مرکزی مبنای نرخ ارز درخصوص حواله های ارزی ، نرخ ارز حواله مندرج در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) و در مورد اسکناس ، نرخ ارز اسکناس مندرج در سامانه مذکور است و ارز دانشجویی صرفاً در بازه زمانی یک مهر 97 تا 29 اسفند 97 از مهر تا اسفند 1397 تعلق می گیرد .
باتوجه به تغییر سامانه ارزی از سامانه مشارکت دانشجویی (نشا) به سامانه جامع دانشجویی سجاد ، کلیه دانشجویان متقاضی در مرحله اول در سامانه جدید (سامانه سجاد) ثبت نام کرده و در مرحله بعدی درخواست ارز دانشجویی کنند .
طبق بخشنامه بانک مرکزی ، ارز دانشجویی به مقاطع دکتری ، کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و برای مقطع کارشناسی ، تنها دانشجویانی که شروع به تحصیل آنها قبل از 31 اردیبهشت 97 بوده است ، می توانند درخواست کنند .
سازمان امور دانشجویان فقط موظف به تأیید وضعیت تحصیلی دانشجویان بوده و مراحل و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) براساس دستورالعمل های بانک مرکزی بر عهده بانک های عامل است .
با توجه به اینکه کلیه فرآیندها و خدمات به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه انجام می شود ، نیازی به مراجعه حضوری نیست .
کلمات کلیدی : ارز بانک مرکزی کارشناسی کارشناسی ارشد نرخ ارز.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/08/15
> چندی پیش بخش اول گفتاری از دکتر نعمت الله فاضلی ، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در روزنامه «فرهیختگان» منتشر شد.
> چندی پیش بخش اول گفتاری از دکتر نعمت الله فاضلی ، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در روزنامه «فرهیختگان» منتشر شد .
در این گفتار ، فاضلی به تحلیل وضعیت دانشگاه پژوهی یا مطالعات دانشگاهی در ایران پرداخته و گفته بود با آغاز موج جدیدی از گسترش دانشگاه و توسعه نهادهای آموزش عالی ، دانشگاه تبدیل به نهادی توده ای و همگانی شد که همه گروه های اجتماعی امکان ورود به آن را پیدا کردند و در این نوع دانشگاه جدید کیفیت آموزشی از چالش های اصلی در سراسر جهان از جمله ایران شده است .
وی همچنین با اشاره به شکل گیری نوعی هژمونی رسانه ای در مطالعات دانشگاهی توضیح داده بود افرادی که آشنایی حداقلی با حوزه دانشگاه و مطالعات آموزش عالی ندارند ، در زمینه دانشگاه پژوهی اظهارنظر می کنند ، درحالی که گفت وگوی جدی انتقادی و میان رشته ای در مطالعات دانشگاه پژوهی وجود ندارد .
عدم وجود پیوند و گفت وگوی انتقادی با گفتمان جهانی دانشگاه پژوهی ، دست نخورده ماندن بسیاری از دستورکارهای دانشگاهی و آموزش عالی ، وجود چالش در مطالعات تاریخی و مطالعات فرهنگی و انسان شناسی دانشگاه ، عدم تاثیرگذاری مطالعات دانشگاهی بر فرآیند رهبری و مدیریت آموزش عالی از دیگر موارد اشاره شده در این گفتار بود .
بخش دوم این گفتار معطوف به پیشنهادهایی برای آینده نهاد دانشگاه است .
وی در بخشی از این گفتار می گوید : «در ایران مطالعات دانشگاهی در سال های اخیر شروع به بازشدن و الهام گرفتن از مطالعات جهانی کرده است .
این روند با ترجمه کتاب ها از زبان انگلیسی ایجاد شده است .
اگرچه ما شدیدا به این گشودگی و استفاده از مطالعات دانشگاهی در جهان و غرب نیازمندیم اما از آنجا که ایران به عنوان یک کشور شرقی و درحال توسعه با آسیایی ها و مسلمانان شباهت های بیشتری دارد ، لذا ما نیازمند آشنایی بیشتر با دانشگاه های کشورهای اسلامی ، شرقی و آسیایی هستیم .
متاسفانه در روند کنونی توسعه مطالعات دانشگاهی در ایران ، این مطالعات تطبیقی هنوز شکل نگرفته است .
ما نه تنها درباره دانشگاه های آمریکای لاتین ، هند و آسیای شرقی ، اطلاعات کمی داریم بلکه درباره دانشگاه های ترکیه و کشورهای غربی هم اطلاعات مان ناقص است .
» متن این گفتار را در ذیل می خوانید .
نگاهی به آینده مطالعات دانشگاهی در سال های اخیر در ایران همان طور که توضیح دادیم ، درحال تکوین و توسعه است .
تا اینجا من تلاش کردم برخی چالش هایی که در مسیر شکل گیری و توسعه این مطالعات در ایران وجود دارد را تا حدودی توصیف و تحلیل کنم .
در ادامه می خواهم چشم انداز آینده و تحولاتی که ضرورتا ما به آن نیاز داریم را توضیح دهم .
مطالعات دانشگاهی در ایران از جهات گوناگونی آمادگی دارد تا به تحولاتی که اشاره می کنم ، پاسخ دهد .
امروزه دانشگاه در ایران از گستره جغرافیایی خوبی برخوردار است .
در تمام شهرهای بزرگ و کوچک ، نهادهای آموزش عالی اعم از دولتی ، آزاد ، غیرانتفاعی ، پیام نور و مجازی شکل های گوناگونی دارند .
مطالعات دانشگاهی در ایران اگر بخواهد پاسخگوی نیازهای ملی و همه جانبه ما باشد باید الگوهای مطالعات و یک دستورکار فکری را مدنظر قرار دهد تا تنوع امروز دانشگاه ها را در برگیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/08/15

محدود به دانشگاه های تهرانی نشویم یکی از مشکلاتی که اکنون برای مطالعات دانشگاهی در ایران وجود دارد ، محدود کردن آنها به دانشگاه های دولتی استان تهران آن هم بر مبنای داده های تجربی از دانشگاه های بزرگ شهر تهران است .
ما برای آنکه مسائل و چالش هایی را که دانشگاه با آن روبه رو است بشناسیم ، باید با مطالعه نقش و جایگاهی که دانشگاه در هر منطقه از ایران ایفا می کند به این امر بپردازیم .
مطالعات دانشگاهی در ایران درصورتی می تواند از وضعیت نوعی مطالعات نظری و .
عملی بیرون آید که به صورت منطقه ای یا محلی درآمده و در بستر اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی خاص دانشگاه ها مطالعه کند و چالش های آن را توضیح دهد .
در تمام دوره های گذشته مطالعات دانشگاهی در ایران به صورت کلی یا به بیان دقیق تر به شکل مطالعات دانشگاهی در بستر ایران زمین رشد کرده است .
این نوع مطالعات اگرچه توجه به نهاد دانشگاه را فراهم کرده است اما همچنان از پاسخگویی به پرسش های بنیادینی که ما برای بهبود وضعیت آموزش و پژوهش و مدیریت و سیاستگذاری آموزش عالی نیاز داریم ، ناتوان است .
دسته بندی کلی از مطالعات انجام شده پیرامون دانشگاه مطالعات دانشگاهی در ایران عمدتا در چند محور کلی تاکنون گسترش یافته است .
همان طور که پیش تر اشاره کردیم ، این مطالعات بیشتر به صورت کلی و ذیل مقولات دیگر گنجانده شده است : الف : مطالعات علم که ما امروز در زمینه رشته های تحصیلی ، آموزش عالی با آن سروکار داریم ، به نوعی بر پایه تجزیه و تحلیل علم در ایران است .
منظور از وضعیت علم این است که این مطالعات حول سوالاتی هستند مانند اینکه علم بومی چه ویژگی هایی دارد؟ چگونه می توان میزان خلق ، آفرینش و تولید علم را ارتقا داد؟ چگونه می توان از علم برای بهبود اقتصاد یا کیفیت جامعه و حل مسائل آن استفاده کرد؟ در واقع پرسش هایی درباره وضعیت علمی و فلسفی جدید و میراث فرهنگی ما وجود دارد .
مطالعات علم یا علم پژوهی که در تمام دهه های اخیر در حوزه های گوناگون فلسفی ، شناختی ، تاریخی گسترش پیدا کرده اند ، می توانند کمک کنند تا مبانی نظری روشن تری برای بهبود وضعیت علم و دانشگاه داشته باشیم .
مطالعات علمی نمی تواند پرسش های نهاد دانشگاه را که به آنها اشاره کردیم ، به طور دقیق پاسخ دهد .
این مطالعات یعنی علم پژوهی ، قادر نیست به تنهایی به نیاز ها و مسائلی که نهاد دانشگاه دارد ، پاسخ درخور و قابل قبولی ارائه کند .
درنتیجه به دنبال گسترش علم پژوهی در دهه های اخیر ما به نوعی شاهد سیطره و هژمونی علم پژوهی هستیم .
اگر می خواهیم مطالعات دانشگاهی را گسترش دهیم ، باید نوعی چشم انداز انتقادی به علم پژوهی ارائه کنیم؛ چشم اندازی که درآن مطالعات دانشگاهی ، قلمرو مطالعاتی متمایز از علم پژوهی باشد ، در غیر این صورت حتی مطالعات علم پژوهی نیز ناقص خواهد بود .
مطالعات علم پژوهی چه زمانی مفید است؟ مطالعات دانشگاهی نتوانسته به طور همزمان با مطالعات علم پژوهی گسترش یابد .
مطالعات علم پژوهی ، زمانی می تواند به صورت عملی برای جامعه ما مفید باشد که همگام با آن ، مطالعات دانشگاهی رشد یابد و از درون مطالعات دانشگاهی است که می توانیم دستاوردهای علم پژوهی را مشخص کنیم .
مطالعات دانشگاهی در حالت کنونی آن در زیر سایه علم پژوهی قرار گرفته و این موضوع باعث نوعی فهم کژتابانه از آموزش عالی شده است .
اگر ما این واقعیت را در نظر داشته باشیم که مطالعات علم پژوهی ماهیتا و عمدتا حوزه بحث های نظری ، فلسفی و مفهومی را شکل می دهد ، در آن صورت می توانیم این نکته تلخ را بیشتر دریابیم که چرا به رغم برگزاری انبوهی از همایش ها ، نشست ها ، انتشار کتاب ها و مقالات بسیار در 40 سال گذشته ، ما نتوانسته ایم آرزوهای خود را برای توسعه علمی تحقق بخشیم .
ما باید به این آگاهی انتقادی برسیم که علم پژوهی بدون توسعه مطالعات دانشگاهی نمی تواند زمینه توسعه علمی را فراهم کند .
از طرف دیگر علم پژوهی در ایران در دهه های اخیر نتوانسته رشد متوازنی پیدا کند .
عمده مطالعات علم پژوهی ما حول وحوش مسائل فلسفی سامان پیدا کرده است .
از این رو پرسش های دیگری که در حوزه علم پژوهی با آن مواجهیم ، مانند پرسش های جامعه شناسی ، اقتصادی ، تاریخی و پرسش های دیگر ، هم پای پرسش های فلسفی و سیاسی ما رشد پیدا می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/08/15

درنتیجه این رشد نامتوازن علم پژوهی ، ما از درون این مطالعات نتوانسته ایم دریچه ای به مطالعات دانشگاهی باز کنیم .
ما برای آینده نیازمند این هستیم که محققان به نکاتی که درباره مطالعات دانشگاهی و علم پژوهی و پیوند های آن اشاره کردم ، توجه کنند و آن را گسترش دهند .
مطالعات دانشگاهی در دهه های اخیر این امکان را داشته تا رشته های علوم تربیتی و مطالعات برنامه درسی و برخی رشته های حوزه های دیگر را تجربه کند ، به عنوان مثال امروزه باید آگاهی بیشتری در حوزه یادگیری یاددهی داشته باشیم .
هم اکنون پیشرفت هایی در زمینه برنامه درسی و بسط مطالعاتی در زمینه سیاستگذاری دانشگاه ها داشته ایم و با مطالعات در زمینه وضعیت دانشجویان و استادان ، برگ های اولیه آن شکل گرفته است .
این مطالعات نتوانسته برای ما به صورت قلمرو های انباشته دربیاید .
مطالعات دانشگاهی مستلزم این است که حوزه های گوناگونی را شکل دهد .
دانشگاه مانند دانشجویان ، کارکنان ، اساتید ، تکنولوژی های آموزش عالی ، هرکدام باید به صورت زیرمجموعه های مطالعات دانشگاهی در آید و شاخه های علمی این مطالعات گسترش پیدا کند .
ما در زمینه مطالعه درباره استادان یا پژوهش در این زمینه ، پیشرفت های بسیار محدودی داشته ایم .
بسیاری از ایده ها و مساله ها ، موقعیت ها و چالش هایی که آنها با آن مواجهند ، راه ها و روش های بالندگی استادان و حتی پرسش های صنفی در این زمینه ، ازجمله نیازهای معرفتی ، حرفه ای و شغلی آنها ، همه پرسش هایی مهم در زمینه مطالعات دانشگاهی هستند که درباره آنها دانش و تجربه اندکی داریم ، به همین ترتیب در حوزه کارکنان دانشگاه نیز مطالعات ویژه ای شکل نگرفته است .
ما دانش و چشم انداز های ناچیزی درباره کارکنان دانشگاه ها در اختیار داریم .
امروزه به دلیل گستردگی دانشگاه ها گروه کثیری به عنوان کارشناس ، کارمند ، مدیر و کارگزار در دانشگاه فعالیت می کنند و عملکرد آنها تاثیر جدی بر شیوه عملکرد دانشگاه دارد .
مطالعات دانشگاهی درصورتی می تواند در راستای حل مسائل جامعه قرار گیرد که مطالعات کارکنان رشد یابد و به پرسش های کلیدی ما بر ای بهبود سازمان و مدیریت دانشگاه پاسخ دهد .
همچنین ما درباره مطالعات دانشجویان ، که از مهم ترین زیرمجموعه های مطالعات دانشگاهی است ، از توسعه کمی و کیفی قابل قبولی برخوردار نیستیم .
البته مطالعات دانشجویان از سایر مطالعات توسعه یافته تر است؛ به دلیل نیاز مبرمی که به ویژگی های کمی دانشجویان داشته ایم یا به دلیل چالش ها و آسیب های رفتاری بین دانشجویان تحقیقات ارزشمندی انجام شده است اما این تحقیقات همچنان پراکنده است و از نظر کارکردی از نقصان جدی رنج می برد .
با توجه به این نکات ، مطالعات دانشجویان باید در اولویت مطالعات دانشگاهی قرار گیرد .
تمام حوزه های دانشگاه نیازمند مطالعات جدی است نزدیک به چهار میلیون دانشجو در کشور درحال تحصیل هستند و به لحاظ جمعیت باید آن را بدنه اصلی نیروی جوان و خلاق کشور دانست .
ما در زمینه مطالعه دقیق و خلق دانش نظری همسو و همگام با رشد کمیت دانشجویان در کشور موفق نبوده ایم .
باتوجه به این نکات می توان گفت آینده مطالعات دانشجویان اگر بخواهد روندی کارآمد و توسعه یابنده باشد باید مواردی را که ذکر کردیم ، در نظر گرفت .
اما گمان می کنم تمام حوزه های دانشگاه نیازمند مطالعات جدی است .
حتی مطالعات مربوط به معماری دانشگاه خود در جهان به شاخه مطالعاتی جدیدی تبدیل شده است ، باید در ایران گسترش پیدا کند .
امروزه یکی از بزرگ ترین فضاهای سازماندهی شده کشور دانشگاه ها هستند .
در نقاط مختلف کشور بهترین نقاط شهر به دانشگاه ها اختصاص یافته اند .
دانشگاه ها از نظر سرمایه اقتصادی ، زمین و .
از ارزش مادی ، معنوی و نمادین چشمگیری برخوردار هستند .
دانشگاه ها در سراسر جهان در شکل دادن به سیمای شهر از نظر پیشبرد زیبایی شناسی همواره نقش کلیدی داشته اند .
متاسفانه در 40 سال گذشته توسعه فضاهای کالبدی و معمارانه از لحاظ کمی بسیار چشمگیر بوده اما از نظر زیبایی و معماری توسعه به نحو آشکاری غیرقابل قبول بوده است ، به طوری که در اکثر استان ها بر پایه ارزش های معماری نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/08/15

این امر باعث شده تا هم ما از ارزش های زیبایی شناختی دانشگاه محروم شویم و هم مهم تر از آن ، دانشگاه های فاقد فرم های معماری تاثیر منفی و مخربی بر کیفیت تجربه دانشجویان به جا بگذارند .
ما در روند آینده مطالعات دانشگاهی باید جایگاه ویژه ای برای مطالعات معماری دانشگاه اختصاص دهیم ، در بعضی از کشور ها حوزه مطالعات معماری دانشگاه ، حوزه ای توسعه یافته است .
شرط موفقیت مطالعات دانشگاهی در هر صورت مطالعات دانشگاهی زمانی می تواند کارآمد باشد که بتواند به پرسش های جامعه شناسانه ما درباره دانشگاه پاسخ دهد .
پرسش هایی از این نوع که چه نوع پیوند هایی میان دانشگاه ایرانی و جامعه ما وجود دارد و دانشگاه ها چه تاثیراتی بر تحولات اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی ما دارند؟ ما برای اینکه بتوانیم پیوند میان دانشگاه و جامعه و فرهنگ را فهم پذیرتر کنیم ، نیازمند آن هستیم که شاخه ای از مطالعات دانشگاهی را که به پرسش های کلی در این زمینه می پردازد ، توسعه دهیم .
جامعه ما تا حدودی به این پرسش ها توجه داشته اما این پرسش ها بیشتر جنبه فکری و روشنفکری دارد و در حوزه عمومی روزنامه نگاران ما ، فعالان سیاسی و اجتماعی بحث شده است .
ما برای اینکه بتوانیم پرسش جامعه و دانشگاه را به نحو دقیقی ارزیابی کنیم نیازمند مطالعات نظام مند ، روشمند و مستقلی هستیم که از لحاظ آکادمیک از اعتبار و کیفیت لازم برخوردار باشد .
از ابتدای شکل گیری دانشگاه در ایران و حتی پیش از آن از تاسیس دارالفنون ، پرسش های مربوط به پیوند و کیفیت روابط دانشگاه با ایران مطرح شد اما هیچ گاه در دستورکار جدی مطالعاتی ما قرار نگرفت .
از برخی مطالعات فردی مانند مقصود فراستخواه و محمد امین قانعی راد که بگذریم ، متاسفانه از نوعی مطالعات سامان یافته برخوردار نیستیم ، از این رو یکی از روند های توسعه آینده مطالعات دانشگاهی در ایران همین مطالعات جامعه شناسی دانشگاه است .
چالش های دانشگاه ایرانی نهاد دانشگاه در ایران درحال حاضر با چالش های بنیادینی روبه رو است .
یکی از این چالش ها این است که دانشگاه ایرانی در تاریخ یک قرن خود به نحوه آشکاری با پرسش های الهیاتی و دینی نیز مواجه بوده است .
در سال های پس از انقلاب اسلامی با توجه به ماهیت دینی نظام سیاسی ، پرسش های دینی در برابر دانشگاه قرار داشته است .
پاسخی که ما تاکنون در این زمینه داده ایم یا در قالب علم پژوهی و بحث های کلامی ، الهیاتی و فلسفی بوده است یا نوعی سیاستگذاری که سیاست و قدرت آن را بنیانگذاری کرده اند .
به همین دلیل پرسش های پیوند دین و دانشگاه و چگونگی ارتباط آنها با تاثیر و تاثر متقابل میان آنها ، تاکنون نتوانسته نوعی قلمرو مستقل برای مطالعات دانشگاهی شکل دهد .
اگر می خواهیم این مطالعات را از حالت سیاسی یا علم پژوهانه و مفهومی و انتزاعی خارج کنیم ، باید بتوانیم این پرسش را دستور کار قلمرو مطالعات مستقل قرار دهیم .
بسیاری از چالش های ما در دانشگاه تحت تاثیر پرسش چگونگی روابط بین نهاد دین و نهاد دانشگاه است .
سیطره سیاست بر این حوزه یکی از موانع توسعه این مطالعات شده است .
از طرفی محدودیت های سیاسی ، هزینه گسترش این مطالعات را بالا می برد و اجازه گسترش آن را عملا نمی دهد .
از طرف دیگر پیوندهای دین و دانشگاه در ایران امروز ما بیشتر از اینکه پرسشی محققانه باشد ، به پرسشی در حوزه سیاستگذاری تبدیل شده و سیطره عمل گرایی مانع از آن شده تا روابط آنها را با دقت بکاویم و نوعی زبان محققانه برای فهم این حوزه به وجود بیاوریم .
از همان سال های نخست شکل گیری جمهوری اسلامی ، ایده وحدت حوزه و دانشگاه به عنوان یک ایده سیاسی شکل گرفت .
این ایده اگرچه زمینه انتشار کتاب ها و مقالات گوناگون و همایش ها شد اما به دلیل هژمونی سیاسی حاکم بر این ایده نتوانستیم زمینه مطالعات انتقادی و مستقلی را در این زمینه به حد کافی گسترش دهیم .
مطالعات دانشگاهی در ایران حداقل تا زمانی که حکومت ایران مذهبی است ، نمی تواند راه خود را بدون مطالعه دقیق برای پاسخ به پرسش های نهاد های دانشگاه بیابد .
نیاز آشنایی بیشتر با دانشگاه های شرقی به جای دانشگاه های غربی مطالعات دانشگاهی در ایران در سال های اخیر شروع به بازشدن و الهام گرفتن از مطالعات جهانی کرده است .
این روند با ترجمه کتاب ها از زبان انگلیسی ایجاد شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/08/15

اگرچه ما شدیدا به این گشودگی و استفاده از مطالعات دانشگاهی در جهان و غرب نیازمندیم اما از آنجا که ایران به عنوان یک کشور شرقی و درحال توسعه با آسیایی ها و مسلمانان شباهت های بیشتری دارد ، لذا ما نیازمند آشنایی بیشتر با دانشگاه های کشورهای اسلامی ، شرقی و آسیایی هستیم .
متاسفانه در روند کنونی توسعه مطالعات دانشگاهی در ایران ، این مطالعات تطبیقی هنوز شکل نگرفته است .
ما نه تنها درباره دانشگاه های آمریکای لاتین ، هند و آسیایی شرقی ، اطلاعات کمی داریم بلکه درباره دانشگاه های ترکیه و کشورهای غربی هم اطلاعات مان ناقص است .
باید مطالعات تطبیقی درباره دانشگاه های ایران غرب و ایران و کشورهای غیرغربی را گسترش دهیم .
باتوجه به این نکات گمان می کنم بدون داشتن یک چشم انداز تطبیقی در حوزه مطالعات دانشگاهی ما قادر به فهم پذیر کردن دانشگاه در جامعه خود نیستیم .
روند آینده مطالعات دانشگاهی زمانی می تواند راه خود را باز کند که بتوانیم چالش هایی که امروز با آن مواجهیم را از نوعی چشم انداز جهانی فهم پذیرتر کنیم .
دانشگاه از همان ابتدای شکل گیری یکی از مهم ترین نهادهای جهانی ، جهانی شونده و جهانی کننده بوده است .
همه کشور ها از طریق نهاد دانشگاه نوعی تجربه جهانی را پشت سر گذاشته اند .
یکی از بنیادی ترین مطالعات دانشگاهی ، قلمرو مطالعات جهانی و دانشگاه است .
در این قلمرو جهانی شدن دانشگاه ، ما نمی توانیم صرفا خود را به اروپا و ایالات متحده محدود کنیم اما باید بتوانیم چشم اندازهای کشور های شرقی ، آفریقایی و آسیایی را هم بشناسیم .
روزنامه «فرهیختگان» به عنوان روزنامه مخصوص دانشگاه عمل کند در مجموعه بحث های انجام شده ، تلاش کردم چگونگی انجام مطالعات دانشگاهی در ایران و چشم اندازهای آینده این مطالعات را توضیح دهم .
از آنجا که رشته ها ، انجمن ها و موسسات پژوهشی در زمینه دانشگاه و آموزش عالی در ایران به وجود آمده است ، ما می توانیم امیدوار باشیم که مطالعات دانشگاهی را خوب بکاویم و آن را در کانون ارزیابی های خود قرار دهیم و مطالعات این حوزه را توسعه دهیم و راهبردها و راهکارهای بهتری برای آموزش عالی در ایران به وجود آوریم .
اما در عین حال باید این نکته را در نظر داشت که گسترش مطالعات دانشگاهی مستلزم توسعه توجه به این حوزه در عرصه عمومی نیز هست .
در بسیاری از کشورهای توسعه یافته ، روزنامه های معتبری مثل گاردین ، واشنگتن پست ، تایمز ، لوموند ، فیگارو و .
معمولا بخش ویژه ای به آموزش عالی اختصاص می دهند و مطالب مرتبط به صورت نظام مند و مستمر در آنها انعکاس پیدا می کند .
متاسفانه به رغم جایگاه دانشگاه در ایران ، چنین جایگاهی را برای آن در عرصه عمومی اختصاص ندادیم .
شاید تنها کاری که در این زمینه انجام دادیم ، انتشار روزنامه «فرهیختگان» است که به عنوان روزنامه مخصوص دانشگاه عمل می کند .
البته این روزنامه نیز به مطالبی غیر از آموزش عالی می پردازد و نمی توان گفت این روزنامه ، روزنامه آموزش عالی در ایران است .
در روزنامه های دیگر نیز به شکل پراکنده ، مصاحبه ها و مطالب مرتبط منتشر می شود اما آنها نیز جایگاه مستقل و ویژه ای برای دانشگاه ایجاد نکرده اند .
رشد و توسعه توجه به نهاد آموزش عالی در گرو این است که ما تلاش کنیم نهاد آموزش عالی را در کانون توجه افکار عمومی قرار دهیم .
از طرف دیگر مقالات و کتاب ها نیز جسته گریخته و ناکارآمد در.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
جهان صنعت
1397/08/15
> صفحه فناوری : پیش نیاز های یک اقتصاد دانش بنیان از منظر شاخص های جهانیحمید مطهری* «کامیابی ملت ها ساخته می شود ، به ارث نمی رسد.
> صفحه فناوری : پیش نیاز های یک اقتصاد دانش بنیان از منظر شاخص های جهانیحمید مطهری* «کامیابی ملت ها ساخته می شود ، به ارث نمی رسد .
» این جمله شاید کانونی ترین نتیجه ای باشد که مایکل پورتر استاد استراتژی دانشگاه هاروارد پس از یک تحقیق وسیع در اقتصاد ملت ها به آن دست یافت .
چهار سال تمرکز تحقیقاتی روی 10 کشور توسعه یافته یا در حال توسعه ، به کمک ده ها محقق خبره و مطالعه روند اقتصادی آنها در یک بازه 14 ساله و زیر نظر گرفتن بیش از 100 صنعت یا گروه صنعتی بزرگ در این کشورها ، پورتر را به مدلی رساند که امروز از آن به مدل الماس یاد می شود .
وی در این مدل تلاش می کند ضمن تعیین عوامل موثر در توفیق اقتصادی ، نقش صحیحی را برای دولت ها تعریف کند .
پورتر در مورد نقش دولت ها نگاه متفاوتی دارد .
نه بازار کاملا آزاد و نه دخالت های مستقیم دولتی ، او جایی در میانه این دو استراتژی می ایستد و معتقد است نقش دولت ها جزیی بوده و باید معطوف به تسهیل کنندگی و ترغیب کنندگی باشد .
در نگاه او مهم ترین وظیفه دولت ایجاد بستر هایی است که کسب وکارها بتوانند در آن به توان رقابتی دست پیدا کنند .
وی همچنین هشدار می دهد که ایجاد بسترهای لازم فرآیندی بسیار زمانبر است؛ چیزی که با منطق کوتاه مدت شرایط سیاسی جور درنمی آید .
در حالی که یک دهه در عالم سیاست زمان زیادی به حساب می آید برای بلوغ و رقابت پذیری یک صنعت زمان زیادی نیست .
از همین رو است که سیاستمدارانی که هر چهار سال در معرض تغییرند ، به روش های زودبازده گرایش پیدا می کنند .
از سوی دیگر روند چرخش جهانی از اقتصاد تولیدمحور به اقتصاد دانش محور لاجرم به تفاوت نگرش به نیروهای کار نیز منتج شده است تا جایی که آنچه دیروز «نیروی کار» نامیده می شد ، امروز «سرمایه های انسانی» خوانده می شود .
نه شرایط جغرافیایی ، نه توان مالی و نه حتی منابع طبیعی کشورها ، آنچه در اقتصاد امروز محوریت پیدا کرده سرمایه های انسانی است .
آنچنان که پژوهش ها در روند توفیق کشورهایی مانند ایرلند نشان می دهد ، شناخت واقعیت های موجود ، حتی اگر بر وفق مراد نباشد و استوار کردن سیاست های کلان بر نقاط قوت کشورها و نیز تنظیم سیاست هایی در جهت کاهش ضعف ها ، یک قدم اساسی در سیاستگذاری های کلان و اجرایی است .
از این جهت یافتن شاخص هایی که شرایط موجود را نشان دهد یک گام ضروری برای شروع هر برنامه راهبردی است .
از سال 92 «دانش بنیان» شدن اقتصاد ایران به عنوان یک راهبرد کلان ملی در سیاست های اقتصاد مقاومتی مطرح شده است .
از آنجا که اقتصادهای دانش محور بر توان و مهارت سرمایه های انسانی متکی است ، شناخت دقیق مختصات کیفی سرمایه های انسانی کشور ، پیش نیاز تصمیم سازی های آینده است .
تصویری که عموما از زبان سیاستمداران منعکس می شود وجود یک نیروی انسانی جوان ، تحصیلکرده و توانمند است ، اما این تصویر تا چه حد بر واقعیت های موجود منطبق است؟ در ادامه با مرور چندین شاخص مهم بین المللی و مقایسه آن با چند کشور آسیایی و منطقه ای و ارائه نمایی کلی از شرایط ایران ، می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که بسترهای کنونی تا چه میزان برای دانش بنیان شدن آماده است؟شاخص توسعه انسانی و آموزشی ، سازمان ملل متحدیک شاخص تحلیلی آماری است جهت بررسی توسعه یافتگی در وجوه مختلف زندگی در کشورها که هر پنج سال یک بار توسط زیرشاخه برنامه توسعه ای سازمان ملل متحد ارائه می شود .
برخی از مهم ترین عناوین مورد بحث شامل شرایط اقتصادی ، سلامتی و طول عمر ، حقوق اجتماعی و امنیت ، شرایط آموزشی تحصیلی و محیط زیست هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
جهان صنعت
1397/08/15

در گزارش سال 2015 این سازمان ، ضمن تاکید بر رابطه دو سویه کیفیت زندگی و کیفیت کار رتبه ایران در مجموع شاخص های توسعه 69 اعلام شده است .
رتبه برخی دیگر از کشورهای آسیا و خاورمیانه از این قرار است : کره جنوبی 17 ، عربستان 39 ، ترکیه72 و قطر 32 .
از طرفی اندازه گیری کمیت و کیفیت آموزشی بر مبنای زیرشاخص هایی همچون میزان سواد ، سطح تحصیلات ، بودجه و امکانات آموزشی برآورد می شود .
مطابق گزارش سال 2013 ، ایران رتبه 75 را از لحاظ توسعه آموزشی دارد .
بسیاری از کشورهای منطقه از این لحاظ به نسبت ایران شرایط بهتری دارند .
رتبه این کشورها چنین است : ترکیه 69 ، عربستان 34 ، امارات 40 .
شاخص کیفیت آموزش ، موسسه TIMSSاین موسسه از سال 1959 میلادی ، هر چهار سال یک بار با برگزاری آزمون میان دانش آموزان پایه های چهارم و هشتم ، مهارت های آنان را در حوزه های ریاضیات ، علوم و مهارت های شناختی ، منطقی و .
بررسی می کند .
گزارشات این موسسه از اصلی ترین مراجع سازمان ملل و بانک جهانی برای اندازه گیری کیفیت آموزشی و تغییرات آن است .
گزارش این موسسه کشورها را به چهار سطح عالی ، خوب ، متوسط و ضعیف تقسیم می کند .
مطابق آخرین گزارش این سازمان در سال 2011 ، نمرات دانش آموزان ایرانی در هر دو پایه چهارم و هشتم از میانگین نمرات پایین تر بوده است .
ریاضیات ، پایه چهارم : ایران 431 ، ترکیه 469 ، کره جنوبی 605ریاضیات ، پایه هشتم : ایران 415 ، ترکیه 452 ، کره جنوبی613علوم ، پایه چهارم : ایران 453 ، ترکیه 463 ، کره جنوبی 587علوم : پایه هشتم : ایران 474 ، ترکیه 483 ، کره جنوبی 560شاخص سرمایه های انسانی ، مجمع جهانی اقتصاداگر بنا به سنجش توانایی های منابع انسانی در رشد اقتصادی باشد ، این شاخص مهم ترین شاخص موجود است .
تمرکز این شاخص بر مهارت ها و دانش نیروی کار بوده و به تقسیم کردن جمعیت به پنج رده سنی (زیر 15 سال ، 15 تا 24 سال ، 25 تا 54 سال ، 54 تا 65 و بالای 65 سال) شرایطی همچون سطوح تحصیلات ، مهارت های غیرآکادمیک ، آموزش ضمن خدمت ، میزان مشارکت اقتصادی ، ارتباط با دانشگاه ها ، سرمایه گذاری روی تحقیقات ، میزان پیچیدگی محصولات تولیدی و نیز تناسب فارغ التحصیلان رشته های آموزشی را سنجیده و گزارش می کند .
راهنمایی سرمایه گذاران و کارفرمایان برای تعیین سهولت دستیابی به نیروی کار ماهر و مطلوب در یک کشور و نیز ایجاد یک تصویر صحیح برای سیاستگذاران به منظور شناسایی نقاط ضعف نیروی کار ، از اهداف این گزارش ذکر شده است .
آخرین گزارش سرمایه های انسانی مجمع جهانی اقتصاد در سال 2016 ، با سنجش حدود 46 فاکتور ، نشان می دهد ایران در رتبه 85 جهانی قرار دارد .
جایگاه برخی دیگر از کشورها از قرار زیر است : کره جنوبی32 ، ترکیه 73 ، عربستان 87 .
شاخص هزینه های تحقیقات و توسعه ، بانک جهانیاین شاخص درصدی از بودجه یک کشور است که برای تحقیقات و توسعه هزینه می شود .
این نسبت برای ایران در سال های 2008 ، 2009 و 2010 به ترتیب 7/0 ، 3/0 ، 3/0 درصد بوده است .
این درحالی است که میانگین جهانی در سال 2012 ، 17/2 درصد و برای کشوری مانند کره جنوبی 03/4 و آلمان 88/2 درصد بوده است .
شاخص های اقتصاد دانش بنیان ، بانک جهانیدر واقع متشکل از پنج عنوان اصلی شامل شاخص عملکرد ، مشوق های اقتصادی و رژیم نهادی ، آموزش و منابع انسانی ، نوآوری و ابداعات و زیرساخت های اطلاعاتی است .
برای اندازه گیری میزان توفیق یک کشور در ایجاد اقتصاد دانش بنیان یا یافتن جایگاه فعلی آن این شاخص یکی از مهم ترین نشانگرهای جهانی است .
در حال حاضر ایران درمیان کشورهای جهان در جایگاه 94 ایستاده است .
در این رده بندی رتبه ترکیه 69 ، عربستان 50 و کره جنوبی 29 برآورد شده است .
از میان پنج عنوان اصلی ایران در بخش مشوق های اقتصادی و رژیم نهادی با شاخص 73/0 و نیز نو آوری و ابداعات 02/5 ، فاصله زیادی با تراز جهانی به ترتیب 45/5 و 72/7 دارد .
شاخص مقالات منتشر شدهدر دهه اخیر با رشد قابل توجه تعداد مقالات منتشر شده ISIتوجه به آن نیز در کشور زیاد شد و حتی گاهی از آن به «تولید علم» نیز تعبیر شده است .
مطابق اعلام وبگاه SJRاز سال 2012 ایران به رتبه 19 جهانی در انتشار مقالات ISI دست یافت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
جهان صنعت
1397/08/15

همچنین ایران پس از ترکیه بزرگ ترین تولیدکننده این مقالات در منطقه شده بود .
این روند در سال های اخیر تشدید شده به طوری که در سال 2013 با سه پله صعود و پشت سر گذاشتن ترکیه ، ایران به بزرگ ترین منتشرکننده مقالات ISI در منطقه تبدیل شده و به جایگاه 16 جهانی صعود کرده است .
اما پرسش اصلی این است که آیا حجم مقالات تولید شده مقیاس مناسبی برای سنجش شرایط علمی یک کشور است؟شاخص های کیفی مانند H indexنشان می دهد برخلاف کمیت ، کیفیت مقالات ایرانی رشد چندانی نداشته و هنوز در جایگاه 42 جهانی قرار دارد .
آمارهای اشاره شده در بخش قبل نیز نشان می دهد این مقالات برای اقتصاد سودی نداشته اند و برخی برآوردها معتقدند بسیاری از این مقالات بی استفاده بوده و بیشتر ناشی از ضوابط دستوری وزارت علوم است .
از آنجا که تکیه اصلی اقتصاد دانش محور بر سرمایه های انسانی است ، مجموع شاخص های یادشده نشان می دهد تعین دانش محور شدن به عنوان یک استراتژی ملی به خصوص در حوزه نیروی انسانی ، با واقعیات موجود همخوانی نداشته و در آینده نیز چشم انداز مبهمی دارد .
برخلاف تصویری که سیاستمداران ارائه می کنند نیروی انسانی در ایران یک نقطه قوت یا مزیت رقابتی به حساب نمی آید و از همین جهت صرف بودجه های ملی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان باید به نیت تمرکز روی توسعه سرمایه های انسانی مورد بازنگری قرار گیرد و اصلاحات ساختاری در سیستم آموزشی کشور اجرایی شود ؛ فرآیندی که به ثمر نشستن آن زمان زیادی طلب می کند ، زمانی که به قول پورتر ، ممکن است در حوصله تنگ عالم سیاست نباشد .
* کارشناس ارشد مدیریت کسب وکارh .
motahary@gmail .
comمنابع : 1 عمادزاده ، مصطفی؛ شهنازی ، روح اله (1386) .
بررسی مبانی و شاخص های اقتصاد دانایی محور و جایگاه آن در کشورهای منتخب در مقایسه با ایران ، پژوهش نامه اقتصادی ، شماره (27) ، ص143 .
2 نجاتی ، محمد حسین (1392) .
مزایایی برای چاپ مقالات ISI که منجر به عطش دانشگاهیان شده است ، خبرگزاری تحلیلی خبرآنلاین ، بازیابی شده مهر 1395 از343403/ http : //www .
khabaronline .
ir/detail1 .
Educatio Index 2013, Retrieved Sep 2016, from UNDP data base .
Website : http : //hdr .
undp .
org/en/content/education index2 .
Huma developmenrepor2015, Retrieved Sep 2016, from UNDP data base .
Website : http : //report .
hdr .
undp .
org3 .
Knowledge Economy Index (World Bank), 2012 .
Retrieved Sep 2016, World Bank data base .
Website : https : //knoema .
com/WBKEI2013/knowledge economy index world bank 20124 .
Porter, M .
(1990, MARCH–APRIL) .
The competitive advantage of nations .
Harvard Business review (HBR), Retrieved Sep2016, from HBR data base .
Website : https : //hbr .
org/1990/03/the competitive advantage of nations5 .
Research and developmenexpenditure (% of GDP), Retrieved Sep 2016, World Bank data base .
Website : http : //data .
worldbank .
org/indicator/GB .
XPD .
RSDV .
GD .
ZS6 .
SCImago Journa & Country Rank (SJR), 2016 .
Retrieved July 21, 2015, from Scopus database .
Website : http : //www .
scimagojr .
com7 .
The huma capita repor2016, Retrieved Sep 2016, from World Economic Forum data base .
Website : https : //www .
weforum .
org/reports/the human capital report 20168 .
TIMSS 2011, Retrieved Sep 2016, from Nationa Center for Educatio Statistics(IES) data base .
Website : http : //timssandpirls .
bc .
edu/isc/publications .
html ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.
1
فهرست