وزارت علوم - مطبوعات 19 آبان 97
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت 13:39
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8080810 روزنامه آفرينش
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8080828 روزنامه آفرينش
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
بهار
1397/08/17
> گروه جامعه : کنکوری های سال 98 می توانند بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو و طبق تاثیر مثبت سوابق تحصیلی پذیرش رشته و دانشگاه مورد نظر را دریافت کنند .
> در آزمون سراسری سال 98 میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداکثر 30 درصد و با تاثیر مثبت اعمال می شود .
شب گذشته ، چهاردهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد .
این جلسه به منظور رای گیری و بررسی مجدد برای شرایط پذیرش داوطلبان کنکور سال آینده شکل گرفت .
پیش از این اعلام شده بود که سوابق تحصیلی برای پذیرش داوطلبان در آزمون سال آینده به صورت قطعی اعمال می شود ، اما داوطلبان کنکور به هیچ عنوان زیر بار این مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو نرفتند و در صفحه اینستاگرام وزیر علوم بارها و بارها درخواست تجدید نظر در این مصوبه را داشتند .
حال با رای گیری قطعی که شب گذشته در جلسه یاد شده صورت گرفت ، خیال کنکوری ها برای سال آینده راحت شد چرا که سوابق تحصیلی آنها با تاثیر مثبت ، دربهای دانشگاه را به روی شان می گشاید .
داوطلبان شرکت در آزمون سراسری آینده لازم است به دو موضوع در رابطه با پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی خود توجه کنند .
**شرایط پذیرش داوطلبان نظام جدید دارندگان دیپلم ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 98 و در نظام آموزشی جدید (3 3 6) دریافت کرده اند و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی می شوند .
سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3 3 6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی لحاظ خواهد شد .
**مدل قبولی دیپلم های نظام قدیم دارندگان دیپلم ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 84 تا 97 در نظام آموزشی قبلی دریافت کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند .
سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب ، با تاثیر مثبت اعمال می شود .
**سوابق تحصیلی موثر در پذیرش پیش دانشگاهی ها داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91 1390 دریافت کرده و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی اند .
سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (پایه دوازدهم سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر پنج درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت اعمال می شود .
در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر 30 درصد است و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ خواهد شد .
سایر دیپلمه ها (غیر از بندهای الف و ب) مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند .
**85 درصد ظرفیت پذیرش با سوابق حداقل 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز و موسسات آموزش عالی کشور از سال 98 به بعد «صرفاً با سوابق تحصیلی» و خارج از فرایند آزمون سراسری انجام می شود .
آیین نامه اجرایی این مصوبه حداکثر تا یک ماه آینده در سازمان سنجش آموزش کشور تهیه و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو و قبل از شروع ثبت نام آزمون سراسری سال 1398 اطلاع رسانی خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
بهار
1397/08/17

میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی برای پذیرش رشته های با آزمون در آزمون سراسری سال 99 و بعد از آن ، حداکثر ظرف یک ماه توسط کارگروه بررسی ، جمع بندی و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آرمان امروز
1397/08/15
> پس از مدت ها که میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 98 به صورت 30 درصد قطعی اعلام شده بود ، این مصوبه به تاثیر مثبت تغییر کرد تا راه برای پذیرش بدون آزمون هموارتر شود .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از مهر ، موضوع تاثیر سوابق تحصیلی و میزان تاثیر قطعی و مثبت بودن آن در ماه های اخیر به یکی از دغدغه های مهم داوطلبان کنکور سراسری بدل شده بود .
به دلیل سابقه نامناسب آموزش و پرورش در برگزاری امتحانات نهایی و لو رفتن سئوالات امتحانی و همچنین نامتوازن بودن سیستم آموزشی دوره متوسطه در کشور ، نگرانی والدین و کنکوری ها نسبت به تاثیر قطعی معدل ناشی از این امتحانات موجب شده بود که دانش آموزان و داوطلبان نسبت به تاثیر قطعی و یا مثبت بودن سوابق تحصیلی حساسیت ویژه پیدا کنند .
بر اساس ماده 5 قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور» مصوب سال 1392 پذیرش دانشجو در دانشگاه ها به روش ظرفیت رشته ـ محل و تقاضای داوطلبان بر اساس «سابقه تحصیلی» یا «سابقه تحصیلی و آزمون (عمومی یا عمومی ـ اختصاصی)» صورت می گیرد .
تبصره 1 این ماده قانون می گوید : وزارت آموزش و پرورش مسئولیت ارائه سابقه تحصیلی برای دانش آموزان و متقاضـیان ورود به دانشگاه را بر عهده دارد .
وزارت آموزش و پرورش موظف است در اجرای این تبصره تغییرات لازم را در تشکیلات اداری خود به تصویب مراجع ذی ربط برساند .
در تبصره 2 سـازمان سـنجش آموزش کشور مـسئولیت سنـجش داوطـلبان را بر عهده دارد .
همچنین تبصره 3 اذعان می کند تعیین روش پذیرش دانشجو در دانشگاه براساس ظرفیت رشته ـ محل ها و تقاضای داوطلبان به صورت سالانه تعیین و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور قبل از ثبت نام اعلام می شود .
تبصره 4 ماده 5 این قانون یادآور می شود : در پذیرش دانشجو تأثیر سابقه تحصیلی سالانه به صورت تدریجی و صعودی است و پس از پنج سال حداقل 85 % ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی خواهد بود .
همچنین تبصره 5 تاکید دارد : در سال اول اجرای این قانون تأثیر سابقه تحصیلی در پذیرش داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی هستند حداقل 25 % است .
تیرماه؛ تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 دکتر ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در تیر ماه 97 به خبرنگار مهر گفت : میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 98 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی 30 درصد قطعی است .
بر اساس جلسه روز یکشنبه 17 تیرماه 97 کمیته سنجش و پذیرش دانشجو میزان سوابق تحصیلی دانش آموزان در امتحانات نهایی را 30 درصد قطعی تصویب شد .
پس از آن دانش آموزان اعتراضات خود را در فضای مجازی اعلام کردند و نمایندگانی از آنها به مجلس شورای اسلامی مراجعه کردند و دغدغه خود را با نمایندگان در میان گذاشتند .
شهریورماه؛ اعلام جزئیات سوابق تحصیلی در کنکورهای 98 و 99 سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در 26 شهریورماه 97 برگزار و جزئیات سوابق تحصیلی در کنکورهای 98 و 99 اعلام شد .
در این جلسه تصویب شد در آزمون سراسری سال 1398 ، میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداکثر 30 درصد است و 20 درصد با تاثیر قطع
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آرمان امروز
1397/08/15
ی و 10 درصد با تاثیر مثبت اعمال می شود به طوری که : الف آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 و در نظام آموزشی جدید (3 3 6) اخذ کرده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3 3 6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است که 20 درصد به صورت تأثیر قطعی و 10 درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
ب آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند .
سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91 1390 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند .
سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (پایه دوازدهم سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است .
در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر 30 درصد است که 20 درصد به صورت تأثیر قطعی و 10 درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
همچنین در آزمون سراسری سال 1399 میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداکثر 30 درصد با تاثیر قطعی اعمال می شود .
به طوری که : الف آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 و بعد از آن در نظام آموزشی جدید (3 3 6) اخذ کرده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3 3 6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
ب آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند .
سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر قطعی و برای داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91 1390 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند .
سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (پایه دوازدهم سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
اما این مصوبات هم از حجم اعتراضات دانش آموزان و داوطلبان نکاست و داوطلبان با هجوم به صفحه های مجازی مسئولان آموزش و پرورش و وزارت علوم با هشتگ های خاصی خواستار تغییر تاثیر قطعی به مثبت شدند .
نمایندگان دانش آموزان یادآور می شدند تا زمانی که امتحانات استاندارد برگزار نشود و نظام آموزش متوسط از توانمندی لازم برای سلامت امتحانات نهایی و همسانی آموزشی برخوردار نباشد ، تاثیر قطعی به ضرر دانش آموزان مناطق دور افتاده و محروم و به نفع کسانی است که با دوپینگ کلاس کنکور و هزینه های سرسام آور در رشته های پرمتقاضی قبول می شوند .
آبان ماه ؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آرمان امروز
1397/08/15
تشکیل جلسه فوق العاده برای تاثیر مثبت معدل در کنکور 98 قاسم احمدی لاشکی ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : مقرر شد جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو به منظور تغییر تاثیر قطعی معدل به تاثیر مثبت در کنکور 98 تشکیل شود .
وی افزود : مقرر شد شورای سنجش و پذیرش دانشجو حداکثر تا دو هفته آینده جلسه فوق العاده را تشکیل دهد و موضوع تاثیر قطعی معدل در کنکور 98 در آن جلسه مطرح شود و اعضای شورا برای تاثیر مثبت به توافق برسند و تاثیر مثبت را اعلام کنند .
در همین زمان وزیر علوم اعلام کرد : برای رفع نگرانی ها به زودی موضوع تاثیر معدل در پذیرش آزمون سراسری سال 98 را در شورای سنجش و پذیرش مطرح خواهم کرد .
منصور غلامی ، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد : جمع زیادی از دانش آموزان داوطلب تحصیل در دانشگاه ها و خانواده آنها در مورد تاثیر معدل در پذیرش آزمون سراسری سال 98 درخواست تاثیر مثبت معدل را دارند .
به زودی موضوع را در جلسه شورای سنجش و پذیرش که تنها مرجع رسمی تصمیم گیری در این موضوع است ، مطرح خواهم کرد تا تصمیم لازم برای رفع نگرانی ها اتخاذ شود .
تعیین تکلیف نهایی تأثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو با دستور کار برای تصمیم گیری درباره کنکور سراسری ، امروز 14 آبان با حضور وزیران علوم و آموزش و پرورش و سایر اعضا برگزار شد و مصوب شد که سوابق تحصیلی متقاضیان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از طریق آزمون سراسری در سال 1398 با «حداکثر 30 درصد تأثیر مثبت» درنظر گرفته شود .
در این جلسه که با حضور وزیران علوم ، تحقیقات و فناوری ، آموزش و پرورش و اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو برگزار شد ، موارد ذیل به تصویب رسید : 1 در پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از سال 98 به بعد حداقل 85 درصد ظرفیت کل آموزش عالی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی و خارج از فرایند کنکور سراسری انجام می شود .
آیین نامه اجرایی این مصوبه حداکثر تا یک ماه آینده در سازمان سنجش آموزش کشور تهیه و جهت تصویب به شورای سنجش و پذیرش ارائه می شود .
این آیین نامه باید قبل از ثبت نام کنکور سراسری اطلاع رسانی شود .
2 در پذیرش دانشجو برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور به روش پذیرش با آزمون در سال 1398 ، سوابق تحصیلی با حداکثر 30 درصد تاثیر مثبت ملاک قرار می گیرد .
3 به منظور پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای سال 1399 به بعد در رشته محل های با آزمون ، میزان و نحوه سوابق تحصیلی ، حداکثر ظرف یک ماه توسط کارگروه تهیه و برای تصویب و اعلام به شورای سنجش و پذیرش ارائه شود .
پذیرش داوطلبان در 85 درصد رشته ها بدون حضور در کنکور با تعیین تکلیف سوابق تحصیلی در کنکور ، مقرر شد آیین نامه اجرایی به منظور فراهم کردن شرایط پذیرش دانشجو خارج از فرآیند کنکور سراسری تهیه شود .
به همین منظور پذیرش در 85 درصد رشته ها و ظرفیت کل آموزش عالی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی صورت می گیرد و دیگر حتی داوطلبان نیازی به ثبت نام و حضور در جلسه کنکور ندارند .
به این ترتیب ضمن کاهش استرس داوطلبان ، تنها افرادی که برای رشته های پرمتقاضی تلاش می کنند می توانند در جلسه کنکور حضور پیدا کنند و ضمن کاهش جمعیت داوطلبان کنکور ، زمینه برای کیفیت بخشی به آموزش عالی نیز فراهم می شود .
کلیات رشته هایی که داوطلبان می توانند بدون کنکور در سال 98 در آن ادامه تحصیل دهند تا یک ماه آینده در شورای سنجش و پذیرش نهایی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/08/18
> رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : پذیرش دانشجویان ایرانی که به دلیل مشکلات ارزی از دانشگاه های خارج به داخل کشور منتقل شده اند در بهمن انجام می شود .
> رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : پذیرش دانشجویان ایرانی که به دلیل مشکلات ارزی از دانشگاه های خارج به داخل کشور منتقل شده اند در بهمن انجام می شود .
مجتبی صدیقی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه های داخل به دلیل مشکلات ارزی گفت : در حال حاضر حدود 400 نفر از دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارجی به داخل کشور منتقل شده اند ، عموم این دانشجویان در مقطع کارشناسی هستند و فرایند پذیرش این دانشجویان در دانشگاه ها آغاز شده است .
وی افزود : دانشجویانی که زودتر برای انتقال به داخل کشور اقدام کرده اند ، فرایند پذیرش آنها در مهر ماه سال جاری آغاز شده و دانشجویانی که کمی دیرتر اقدام به این کار کرده اند از بهمن ماه در دانشگاه ها پذیرش می شوند .
رئیس سازمان امور دانشجویان درپاسخ به این سئوال که بیشتر این دانشجویان متمایل هستند در کدام دانشگاه ها پذیرش شوند ، افزود : این دانشجویان هر کدام می توانند 5 دانشگاه را انتخاب کنند بنابراین دانشگاه خاصی نیست که بیشتر تقاضا ها مختص آن دانشگاه باشد و براساس اولویت و شرایط دانشگاه ، این دانشجویان در دانشگاه ها پذیرش می شوند .
صدیقی تاکید کرد : دانشجویان خارج از کشور تا پایان امسال می توانند از این تسهیلات استفاده کنند .
به گزارش مهر ، بعد از ایجاد نوسانات در حوزه ارز و اعلام سیاست های جدید ارزی ، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور و دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های خارج را داشتند برای تامین ارز دانشجویی با مشکل مواجه شدند .
از این رو وزارت علوم برای حل این مشکل موضوع انتقال دانشجویان غیرپزشکی مشغول به تحصیل در دانشگاه های خارجی به داخل را مطرح و این آیین نامه را اصلاح کرد که به شرح زیر است : با توجه به شرایط ارزی کشور و بنا به دستور وزیر علوم با متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج کشور برای انتقال به داخل کشور مساعدت بیشتری صورت خواهد گرفت .
بنا بر اصلاحیه آئین نامه جدید ، متقاضیان انتقال به دانشگاه های داخل در تمام مقاطع تحصیلی تنها با گذراندن یک ترم تحصیلی در دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در خارج از کشور می توانند درخواست انتقال به دانشگاه های داخل را در سامانه سازمان امور دانشجویان ثبت کنند .
متقاضیان انتقال به دانشگاه های داخل کشور می توانند از طریق پورتال سازمان به نشانی portal .
saorg .
ir درخواست و مدارک خود را ارسال کنند .
تسهیلات فوق صرفا در سال 97 قابل اجرا بوده و برای دانشجویانی است که قبل از سال 97 در دانشگاه های خارج از کشور ثبت نام کرده باشند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/08/18
> قائم مقام وزیر علوم تشریح کرد؛ راه های تقویت و گسترش همکاری های علمی ایران و مالزی در دیدار دکتر حسین سالار آملی ، در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم و ذاکی بن ذکریا معاون سازمان امور تحصیلی مالزی گسترش همکاری های علمی و تحقیقاتی ایران و مالزی مورد بررسی قرار گرفت .
> قائم مقام وزیر علوم تشریح کرد؛ راه های تقویت و گسترش همکاری های علمی ایران و مالزی در دیدار دکتر حسین سالار آملی ، در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم و ذاکی بن ذکریا معاون سازمان امور تحصیلی مالزی گسترش همکاری های علمی و تحقیقاتی ایران و مالزی مورد بررسی قرار گرفت .
به گزارش ایسنا ، در این دیدار دکتر سالار آملی ، ضمن تشریح ظرفیت ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی ایران در سطح ملی و بین المللی ، به بیان سیاست های کلان حوزه بین الملل وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران در سه محور : انتقال دانش و تجاری سازی تحقیقات ، توسعه و تقویت دوره های فنی و حرفه ای و بین المللی سازی مجموعه آموزش عالی کشور پرداخت .
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم ، امضای یادداشت تفاهم همکاری ، تدوین نقشه راه و برنامه اجرایی همکاری های علمی ، تبادل استاد ، محقق ، دانشجو و فرصت های مطالعاتی ، تبادل بورس کوتاه مدت و تأسیس شعبه دانشگاهی در مالزی از جمله مواردی بود که در این دیدار در خصوص زمینه های همکاری دو طرف مورد بررسی قرار گرفت .
معاون آموزشی دانشگاه خبر داد تصویب شیوه نامه آموزشی دانشگاه علم و صنعت معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت از تصویب شیوه نامه آموزشی این دانشگاه و اجرایی کردن آن تا کمتر از یک ماه آینده خبر داد .
دکتر ابوالفضل واحدی ضمن بیان این مطلب ، به تشریح جزییات تدوین شیوه نامه آموزشی دانشگاه علم و صنعت پرداخت و اظهار کرد : وزارت علوم سابقا آیین نامه های آموزشی جداگانه ای برای دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تدوین و به دانشگاه ها ابلاغ کرده بود ، اخیرا نیز آیین نامه ای را تحت عنوان "آیین نامه آموزشی یکچارچه" به دانشگاه ها ابلاغ کرده است .
این آیین نامه به نوعی کلیات مربوط به مسایل آموزشی را شامل می شود .
وی تصریح کرد : بر اساس "آیین نامه آموزشی یکچارچه" بسیاری از موارد و جزییات تصمیم گیری های آموزشی در اختیار دانشگاه ها قرار داده می شود تا این مراکز بر اساس شرایط ، امکانات و مقتضیات خود در خصوص آن تصمیم بگیرند ، به عبارتی شیوه نامه اجرایی آموزشی را متناسب با وضعیت خود تغییر دهند که در حال حاضر تعدادی از دانشگاه ها تدوین این شیوه نامه را به اتمام رسانده اند .
معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد : این دانشگاه نیز مراحل اولیه شیوه نامه فوق را تدوین کرده و اصلاحات نسخه های اول تا چهارم نیز صورت گرفته و منتظریم تا در شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت مطرح و تصویب شود .
واحدی در پایان با تاکید بر اینکه شیوه نامه اجرایی آیین نامه آموزشی کمتر از یک ماه آینده تصویب می شود ، گفت : به نظر من تصویب آن گام موثری است تا قوانین یکپارچه ، هم راستا و هم سو در عرصه آموزشی در دانشگاه وجود داشته باشند .
ضمن اینکه کلیات آن در دانشگاه های مختلف توسط وزارت علوم اعلام شده ، اما مقرر شده برای اقدامات اجرایی و تصمیم گیری های جزئی و موردی هر دانشگاهی بنا بر مقتضات خود تصمیم بگیرد .
ثبت نام جشنواره سراسری تیتر 11 از 20 آبان‏ماه فرآیند ثبت نام و ارسال آثار جشنواره رسانه و نشریات دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور با نام "تیتر 11" از 20 آبان ماه 1397 آغاز خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/08/18

به گزارش ایسنا ، یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور به میزبانی وزرات علوم ، تحقیقات ، فناوری و با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و با شعار «آگاهی ، شفافیت ، مسئولیت» برگزار خواهد شد .
طبق اعلام سایت یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی ، دانشجویان متقاضی شرکت در این جشنواره از 20 آبان تا 20 آذر ماه سال 97 فرصت دارند تا نسخه الکترونیکی آثار خویش را صرفاً از طریق سامانه www .
titr11 .
ir ارسال نمایند .
پایان نامه و رساله های دانشجویان در زمینه اوراسیا حمایت می شوند مرکز مطالعات اورسیای مرکزی دانشگاه تهران از پایان نامه ها کارشناسی ارشد و رساله های دکتری در زمینه اوراسیا حمایت می کند .
به گزارش خبرنگار مهر ، مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران از فعالیت های آموزشی پژوهشی در حوزه اوراسیای مرکزی حمایت می کند .
این مرکز اقدام به راه اندازی سامانه طرح های پژوهشی با هدف دریافت پیشنهاد انجام طرح های پژوهشی ، تالیف و ترجمه کتاب کرده که پژوهشگران حوزه مطالعات اوراسیای مرکزی ، می توانند برای ارسال آثار خود در خصوص مسائل اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی ، امنیتی و روابط خارجی در کشورهای این منطقه ، به آدرس http : //cces .
ir مراجعه کنند .
دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که طرح پژوهشی خود را به تصویب گروه های آموزشی رسانده اند ، می توانند تا پایان آذرماه درخواست خود را همراه با طرح پژوهشی پایان نامه/ رساله برای بررسی در شورای علمی مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی به این مرکز ارسال کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
اطلاعات
1397/08/18
> رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : پذیرش دانشجویان ایرانی که به دلیل مشکلات ارزی از دانشگاه های خارج به داخل کشور منتقل شده اند در بهمن انجام می شود .
مجتبی صدیقی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه های داخل به دلیل مشکلات ارزی گفت : درحال حاضر حدود 400نفر از دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارجی به داخل کشور منتقل شده اند ، عموم این دانشجویان در مقطع کارشناسی هستند و فرآیند پذیرش این دانشجویان در دانشگاه ها آغاز شده است .
وی افزود : دانشجویانی که زودتر برای انتقال به داخل کشور اقدام کرده اند ، فرآیند پذیرش آنها در مهرماه سال جاری آغاز شده و دانشجویانی که کمی دیرتر اقدام به این کار کرده اند از بهمن ماه در دانشگاه ها پذیرش می شوند .
رئیس سازمان امور دانشجویان درپاسخ به این سئوال که بیشتر این دانشجویان متمایل هستند در کدام دانشگاه ها پذیرش شوند ، افزود : این دانشجویان هر کدام می توانند ? دانشگاه را انتخاب کنند .
بنابراین دانشگاه خاصی نیست که بیشتر تقاضا ها مختص آن دانشگاه باشد و براساس اولویت و شرایط دانشگاه ، این دانشجویان در دانشگاه ها پذیرش می شوند .
صدیقی تاکید کرد : دانشجویان خارج از کشور تا پایان امسال می توانند از این تسهیلات استفاده کنند .
به گزارش مهر ، بعد از ایجاد نوسانات در حوزه ارز و اعلام سیاست های جدید ارزی ، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور و دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های خارج را داشتند برای تامین ارز دانشجویی با مشکل مواجه شدند .
از این رو وزارت علوم برای حل این مشکل موضوع انتقال دانشجویان غیرپزشکی مشغول به تحصیل در دانشگاه های خارجی به داخل را مطرح و این آیین نامه را اصلاح کرد که به شرح زیر است : با توجه به شرایط ارزی کشور و بنا به دستور وزیر علوم با متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج کشور برای انتقال به داخل کشور مساعدت بیشتری صورت خواهد گرفت .
بنا بر اصلاحیه آئین نامه جدید ، متقاضیان انتقال به دانشگاه های داخل در تمام مقاطع تحصیلی تنها با گذراندن یک ترم تحصیلی در دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در خارج از کشور می توانند درخواست انتقال به دانشگاه های داخل را در سامانه سازمان امور دانشجویان ثبت کنند .
نسخه مناسب چاپ.
> رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : پذیرش دانشجویان ایرانی که به دلیل مشکلات ارزی از دانشگاه های خارج به داخل کشور منتقل شده اند در بهمن انجام می شود .
مجتبی صدیقی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه های داخل به دلیل مشکلات ارزی گفت : درحال حاضر حدود 400نفر از دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارجی به داخل کشور منتقل شده اند ، عموم این دانشجویان در مقطع کارشناسی هستند و فرآیند پذیرش این دانشجویان در دانشگاه ها آغاز شده است .
وی افزود : دانشجویانی که زودتر برای انتقال به داخل کشور اقدام کرده اند ، فرآیند پذیرش آنها در مهرماه سال جاری آغاز شده و دانشجویانی که کمی دیرتر اقدام به این کار کرده اند از بهمن ماه در دانشگاه ها پذیرش می شوند .
رئیس سازمان امور دانشجویان درپاسخ به این سئوال که بیشتر این دانشجویان متمایل هستند در کدام دانشگاه ها پذیرش شوند ، افزود : این دانشجویان هر کدام می توانند ? دانشگاه را انتخاب کنند .
بنابراین دانشگاه خاصی نیست که بیشتر تقاضا ها مختص آن دانشگاه باشد و براساس اولویت و شرایط دانشگاه ، این دانشجویان در دانشگاه ها پذیرش می شوند .
صدیقی تاکید کرد : دانشجویان خارج از کشور تا پایان امسال می توانند از این تسهیلات استفاده کنند .
به گزارش مهر ، بعد از ایجاد نوسانات در حوزه ارز و اعلام سیاست های جدید ارزی ، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور و دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های خارج را داشتند برای تامین ارز دانشجویی با مشکل مواجه شدند .
از این رو وزارت علوم برای حل این مشکل موضوع انتقال دانشجویان غیرپزشکی مشغول به تحصیل در دانشگاه های خارجی به داخل را مطرح و این آیین نامه را اصلاح کرد که به شرح زیر است : با توجه به شرایط ارزی کشور و بنا به دستور وزیر علوم با متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج کشور برای انتقال به داخل کشور مساعدت بیشتری صورت خواهد گرفت .
بنا بر اصلاحیه آئین نامه جدید ، متقاضیان انتقال به دانشگاه های داخل در تمام مقاطع تحصیلی تنها با گذراندن یک ترم تحصیلی در دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در خارج از کشور می توانند درخواست انتقال به دانشگاه های داخل را در سامانه سازمان امور دانشجویان ثبت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
جوان
1397/08/18
> براساس تازه ترین مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، از سال 98 به بعد حداقل 85 درصد ظرفیت کل آموزش عالی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی و «خارج از فرآیند کنکور سراسری» پذیرش می شود .
اکنون این پرسش مطرح است ، تضمینی وجود دارد که پذیرش از سوابق ، مافیای دیگری ایجاد نکند؟ آیا این مصوبه هم به سرنوشت قانون حذف کنکور مصوب سال86 دچار می شود؟.
> براساس تازه ترین مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، از سال 98 به بعد حداقل 85 درصد ظرفیت کل آموزش عالی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی و «خارج از فرآیند کنکور سراسری» پذیرش می شود .
اکنون این پرسش مطرح است ، تضمینی وجود دارد که پذیرش از سوابق ، مافیای دیگری ایجاد نکند؟ آیا این مصوبه هم به سرنوشت قانون حذف کنکور مصوب سال86 دچار می شود؟از سوی دیگر برای گزینش برخی از رشته های غیر معروف فقط سوابق تحصیلی مد نظر است .
این تصمیم از سوی سازمان سنجش است و تصمیم داخلی دانشگاه هم نیست ، اما دانشجویان می توانند برای رشته های پر طرفدار هم کنکور بدهند که معنی اش بازگشت به همان ریل فرسوده سابق است .
جالب اینکه دانشگاه ها هم از این تصمیم ناراضی اند؛ چراکه نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و کیفیت ورودی ها را پایین می آورد .
پیش بینی اشتباه دبیر شوراادعای محقق شدن حذف کنکور با 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها ، در حالی است که می توان گفت : از تعبیر «روغن ریخته را نذر امامزاده کردن» برای این استدلال استفاده کرده اند .
در واقع در نظر گرفتن مجموع ظرفیت دانشگاه های غیردولتی و شهریه ای (آزاد ، علمی کاربردی ، غیرانتفاعی ، پیام نور ، پردیس ها و واحد های بین المللی) با ظرفیت دانشگاه های دولتی نوعی آمارسازی است .
زیرا بسیاری از این دانشگاه ها با صندلی های خالی و بدون متقاضی مواجه هستند و عملاً نباید به عنوان تلاش برای حذف کنکور گزارش شوند .
جالب اینکه رئیس سازمان سنجش چندی پیش گفته بود که «عدم امکان استفاده از سوابق تحصیلی مانعی در حذف نهایی کنکور است .
» حال آنکه رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش وپرورش با اشاره به اینکه روح حاکم بر قانون سنجش و پذیرش دانشجو حذف کنکور است ، اعلام کرده بود که «سوابق هر سه سال دوره متوسطه در کنکور 98 اعمال خواهدشد .
» اکنون ، اما مشخص شده که سخن این مقام آموزش و پرورش ، از رئیس سازمان سنجش که دبیر «شورای سنجش و پذیرش دانشجو» هم هست ، معتبرتر بود .
در حسرت عدالت آموزشیدر صورتی که ملاک پذیرش ، سوابق تحصیلی دانش آموزان باشد ، در هر سال بیش از هزار دانش آموز با معدل 20 در هر گروه تحصیلی موفق به اخذ دیپلم می شوند .
چنانچه تمام این هزار نفر متقاضی رشته های پر طرفدار در دانشگاه های برتر باشند ، امکان پذیرش تمامی این دانش آموزان وجود ندارد .
از طرف دیگر آموزش و پرورش به دانش آموزان فرصت داده چنانچه نمره و معدل شان در هر پایه تحصیلی پایین باشد ، امکان شرکت مجدد در آزمون و اصلاح و جبران نمرات پایین فراهم شود .
در چنین شرایطی تراکم دانش آموزان با معدل بالا و 20 به چندین برابر یک سال خواهد رسید .
سؤالات امتحانی آموزش و پرورش چه به صورت آزمون های مستمر و چه آزمون های پایانی از استاندارد ، ضرایب دشواری و پایایی یکسانی برخوردار نیستند .
در نتیجه باتوجه به ضعف این آزمون ها عدالت آموزشی هم برقرار نیست .
کنکور های متعدد در راه است ! مکانیزم پذیرش و انتخاب دانشجو توسط دانشگاه ها هم از ابهامات بزرگ است؛ چراکه هر کدام از دانشگاه هایی که متقاضیان بیشتری دارند ، شرایط و امتحانات خاصی را برای انتخاب دانشجویان شان در نظر خواهند گرفت که در نتیجه دانش آموزان به جای یک کنکور در سال مجبور خواهند شد به تعداد دانشگاه و رشته مورد تقاضاشان آزمون هایی با شرایط مختلف داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
جوان
1397/08/18

تجمع داوطلبان در گروه علوم تجربی در سال های اخیر مشکلاتی را ایجاد کرده و بیش از 60 درصد شرکت کنندگان از گروه علوم تجربی نشان می دهد هدایت تحصیلی به صورت کامل در آموزش و پرورش شکست خورده و این نهاد از پس این امر مهم برنیامده است .
حال آنکه آموزش صحیح هدایت تحصیلی ، زیربنای آموزش عالی مدرن و عدالت آموزشی است .
غیبت مکانیزم های عادلانهبه طور کلی می توان گفت که فلسفه بنیادین آموزش و پرورش کشف و شناسایی استعداد ها و هدایت آن ها در مسیر درست است .
انتظار این نیست که همه دانش آموزان به دانشگاه راه یابند .
بلکه دانش آموزان بایستی متناسب با علایق ، ویژگی های شخصیتی ، فرصت ها و ظرفیت های موجود در مسیر های شغلی مناسب قرار بگیرند .
بنابراین چنانچه زمینه سازی ، معرفی و تواناسازی افراد برای انواع مسیر های شغلی (اعم از ورود به بازارکار ، ادامه تحصیل و کارآفرینی) انجام شود ، در مجموع رقابت برای قبولی در رشته های پر طرفدار به هیچ وجه قابل حذف نیست و بایستی مکانیزم منطقی و مؤثری برای انتخاب و پذیرش دانشجو وجود داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/08/18
> جواد رضایی دوشنبه 14 آبان در نشست خبری ، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور بیان کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور وظیفه تربیت نیروی متخصص و کارآمد را بر عهده دارد که در رشد و توسعه کشور بسیار موثر است .
> جواد رضایی دوشنبه 14 آبان در نشست خبری ، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور بیان کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور وظیفه تربیت نیروی متخصص و کارآمد را بر عهده دارد که در رشد و توسعه کشور بسیار موثر است .
صالحی عمرانی ادامه داد : 178 آموزشکده فنی و حرفه ای در کشور وجود دارد که تعداد 170 هزار دانشجو در 100 رشته کاردانی و60 رشته کارشناسی ناپیوسته در آن مشغول به تحصیل می باشند .
وی با اشاره به اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای دارای 1000 عضو هیئت علمی و کادر آموزشی در کشور است ، افزود : دانشگاه فنی و حرفه ای در زمینه ایجاد اشتغال عملکرد خوبی داشته است و میزان اشتغال دانش آموختگان به طور معمول80 درصد و در بعضی از رشته ها 100 درصد هم بوده است .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور از ایجاد آموزشکده های دختران در شهرستان های طبس و قاین در کنار آموزشکده های موجود پسر این شهرستان ها خبر داد و اظهار کرد : تفاهم نامه با استانداری تنظیم شده است و حدود 6 میلیارد تومان برای اتمام پروژه های عمرانی دانشگاه فنی و حرفه ای در استان تقبل شده که این موضوع نشان از عزم استان برای پیشرفت در زمینه آموزش و تربیت نیروی کارآمد دارد .
17 رشته کارشناسی جدید به آموزشکده های فنی و حرفه ای استان اضافه شده است صالحی عمرانی گفت : 63 رشته در دانشکده های فنی و حرفه ای استان وجود دارد که از این تعداد 20 رشته کارشناسی ، 43 رشته کاردانی می باشد ، همچنین 7 آموزشکده ، شامل 3 دانشکده دختران و 4 دانشکده پسران در استان فعالیت می کنند .
وی از اضافه شدن 17 رشته کارشناسی جدید به آموزشکده های فنی و حرفه ای استان خبر داد و گفت : این رشته ها در مهر سال جاری دانشجو پذیرش کرده اند .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور بیان کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای باید با صنعت رابطه مستقیم داشته باشد و نیروی انسانی را برای صنعت تربیت کند ، در این راستا در سراسر کشور تفاهم نامه هایی با سازمان صنعت و معدن ، شهرک های صنعتی ، اتاق های بازرگانی و .
امضا شده است تا با توجه به نیازمندی ها ، سرفصل های آموزشی به دانشجویان ارائه شود .
صالحی عمرانی عنوان کرد : آموزش عالی برای افزایش بهره وری باید خود را به روز رسانی کند که این موضوع در دانشگاه فنی و حرفه ای کلید خورده و ضمن شناسایی رشته های مورد نیاز ، سرفصل های جدیدی تعریف شده تا نیاز بخش های مختلف را پوشش دهد .
وی با اشاره به آموزش مربیان و اساتید دانشگاه فنی و حرفه ای ، گفت : تفاهم نامه ای با یکی از دانشگاه های آلمان بسته شده است که بر اساس آن مربیان در خصوص انرژی های نو ، محیط زیست و فناوری های نوین برای آموزش به این کشور اعزام خواهند شد ، در آینده نیز مرکز آموزش مربیان در تهران راه اندازی خواهد شد که دغدغه آن به روز رسانی مدرسان و اساتید دانشگاه خواهد بود .
دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور سطح بندی می شود رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور بیان کرد : دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور با توجه به شاخص های آموزشی در 5 رتبه سطح بندی خواهد شد و این امکان را به دانشجویان می دهد تا با اطلاع کامل دانشگاه مورد تحصیل را انتخاب کنند و همچنین باعث ارتقای کیفی آموزش در دانشکده های فنی و حرفه ای کشور خواهد شد .
صالحی عمرانی اظهار کرد : در حوزه بین الملل تعدادی از دانشکدهای فنی و حرفه ای که دارای زیرساخت های مناسب ، کارگاه های مجهز و امکانات آموزشی مناسب بوده اند ، انتخاب شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/08/18

وی از کلنگ زنی ساختمان آموزشی به مساحت 1500 مترمربع با اعتبار 3 .
5 میلیارد تومان و همچنین افتتاح 2 کارگاه به مساحت 1800 مترمربع در دانشکده فنی و حرفه ای ابن حسام بیرجند خبر داد .
برای ایجاد رشته های فرآوری محصولات استراتژیک ، باید مسئولان و صاحبان صنایع استان اعلام نیاز کنند رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه در دانشکده های فنی و حرفه ای استان 3 هزار و 200 دانشجو در حال تحصیل هستند ، در مورد ایجاد رشته هایی در خصوص فرآوری محصولات استراتژیک استان بیان کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای استان در این زمینه آمادگی دارد ولی برای ایجاد این رشته ها باید مسئولان و صاحبان صنایع استان اعلام نیاز کنند .
صالحی عمرانی با اذعان به اینکه یکی از مشکلات دانشگاه فنی و حرفه ای در استان کمبود خوابگاه می باشد ، افزود : بعضی از استان ها در زمینه خوابگاه مشکل دارند و استان خراسان جنوبی فقط در شهرستان بیرجند این مشکل وجود دارد و چون پروژه جدیدی است نیاز به کار بیشتری دارد .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان نیز از افتتاح 1600 متر ساختمان آموزشی ، 900 متر خوابگاه ، 600 متر سلف سرویس و 250 متر کارگاه با تجهیز کامل در شهرستان قاین خبر داد و افزود : در شهرستان قاین همچنین کارگاه ماشین افزار با اعتبار 350 میلیون تومان راه اندازی شده است که با انعقاد قرارداد با صنایع ، دانشجویان علاوه بر آموزش ، کار تولیدی نیز انجام می دهند .
نخعی بیان کرد : به علت تغییرات نظام جدید آموزش و پرورش دوره تحصیل هنرستان از سه سال به چهار سال در سال جاری افزاش داشته ، همچنین در دوره کاردانی ورودی نداشتیم که امیدواریم با اضافه شدن 17 کد رشته جدید در سال آینده مشکل عزیزان برطرف گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
ابتکار
1397/08/19
> شهردار کرج گفت : شهرداری کرج یکی از منضبط ترین شهرداری های کشور در تعامل با بانک شهر بوده است.
> شهردار کرج گفت : شهرداری کرج یکی از منضبط ترین شهرداری های کشور در تعامل با بانک شهر بوده است .
علی اصغر کمالی زاده در برنامه «گفت و گوی ویژه خبری» ضمن قدردانی از عملکرد محمدرضا احمدی نژاد سرپرست سابق شهرداری کرج ، افزود : کلانشهر کرج با مشکلات متعددی روبرو است که رشد نامتوازن جمعیت به این مشکلات دامن می زند .
شهردار کرج با اعلام اینکه در شرایط کنونی عددِ میزان تقاضا نسبت به ارایه خدمات بیشتر است ، گفت : امیدواریم در دوره جدبد بتوانیم با کمک و همراهی مردم و دستگاه های اجرایی خدمات ارزنده ای به شهروندان ارائه کنیم .
رای حداکثری اعضای شورا نقطه قوت است کمالی زاده به اعتماد حداکثری اعضای شورای شهر کرج در انتخاب وی به عنوان شهردار کرج نیز اشاره کرد و گفت : این اعتماد علاوه بر سنگین کردن بار مسئولیت ، نقطه قوتی برای اداره شهر خواهد بود .
وی با اشاره به برنامه های ارائه شده خود ، افزود : کرج در بخش های فرهنگی ، اجتماعی ، محیط زیست ، عمران و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی نیازمند اقدامات اساسی است .
شهردار کرج توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی را یکی از دغدغه های مجموعه مدیریت شهری دانست و ادامه داد : در حالی طی 10 سال گذشته ناوگان حمل و نقل عمومی کرج با بیش از یک هزار دستگاه اتوبوس و میانگین سنی زیر 5 سال مسافرین درون شهری را جابه جا می کرده که این رقم در حال حاضر به 360 دستگاه اتوبوس با میانگین سنی بیش از 9 سال رسیده است .
کمالی زاده فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی را از مهمترین مشکلات این کلانشهر عنوان کرد و افزود : برنامه ریزی خوبی برای تامین منابع مالی و بهبود وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی شهر انجام شده است .
این مسئول ادامه داد : امیدوارم با ارائه بسته های تشویقی شاهد فعالیت و حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در این حوزه باشیم .
کرج یکی از منضبط ترین شهرداری های کشور است وی در پاسخ به این سوال که بدهی مالی شهرداری به بانک شهر به چه میزانی است ، گفت : شهرداری کرج یکی از منضبط ترین شهرداری های کشور در تعامل با بانک شهر بوده است ، این مجموعه حداقل ترین میزان تسهیلات را از این بانک دریافت و کمترین اوراق مشارکت را عرضه کرده است .
شهردار کرج تصریح کرد : برخی کلانشهرها نظیر قم و اهواز 3 برابر شهرداری کرج اوراق مشارکت عرضه کرده اند .
به گفته کمالی زاده؛ اولین مشکل شهر کرج تامین منابع مالی است که بیشترین وقت و انرژی مجموعه مدیریت شهری صرف این موضوع می شود .
وی از صاحبان سرمایه خواست با توجه به ظرفیت های ویژه کرج نسبت به سرمایه گذاری اقدام کنند تا با مشارکت جمعی شهر با شتاب بیشتری در مسیر توسعه و آبادانی حرکت کند .
رفع مشکلات زیست محیطی دغدغه مجموعه مدیریت شهری است شهردار کرج رفع مشکلات زیست محیطی را از موضوعات حائز اهمیت دانست و یادآور شد : مشکلات زیست محیطی با همکاری همه دستگاه ها امکان پذیر خواهد بود .
این مسئول در پاسخ به این سوال که شهرداری کرج چه برنامه ای برای زیباسازی شهری و بهسازی ورودی های شهر دارد ، گفت : در تلاش هستیم با توسعه فضای سبز شهر را در بُعد بازآفرینی توانمند کنیم .
کمالی زاده با تاکید بر آن که کرج نیازمند آراستگی شهری است ، ادامه داد : مثل تمام شهرهای معتبر جهان کرج به هارمونی شهری نیاز دارد که تا کنون از این موضوع دور بوده است .
شهردار کرج نصب تابلوهای متعدد تبلیغاتی را سبب آشفتگی بصری و ایجاد مزاحمت برای شهروندان دانست و ادامه داد : باید از سیستمی واحد ، زیبا و تخصصی در این حوزه استفاده کرد تا آرامش روحی و روانی به شهروندان بازگردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
ابتکار
1397/08/19

به گفته شهردار کرج ، ایجاد پیاده راه های زیبا موجب بازآفرینی شهری و حفظ حریم امن برای شهروندان می شود .
کمالی زاده در ادامه با اشاره به بازآفرینی خیابان آزادی رجایی شهر (ایجاد پیاده راه خیابان اصلی گوهردشت) ، گفت : کسبه این مسیر با انسداد کامل و ایجاد پیاده راه مطلق در این محدوده موافق نبودند اما طرح تعریض پیاده راه و ایجاد بستر لازم برای تردد ناوگان حمل و نقل عمومی مورد موافقت کاسبان این منطقه قرار گرفته است .
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه 12 میلیارد تومان اعتبار برای احداث پیاده راه محدوده پل صفوی تا اتوبان کرج _ قزوین در محور شرقی رودخانه کرج در نظر گرفته شده است ، یادآور شد : احداث فضای سبز عمودی در این منطقه ، بازپیرایی و سنگ فرش کوچه باغ کلاک برای هدایت مردم به حریم رودخانه و تبدیل روخانه از فضای بی دفاع شهری به فضای باز آفرینی از دیگر برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد .
شهردار کرج با اشاره به اینکه برای تولید ثروت در شهر باید با بهسازی سیما و منظر شهری مورد توجه باشد ، اظهار کرد : پیرو برنامه های یاد شده در حوزه سیما و منطر شهری ، عملیات بهسازی ورودی غربی کرج ، لکه گیری آسفالت ، نظافت شهری و توسعه فضای سبز محدوده میدان حصارک انجام شده است .
ایجاد باغ کتاب در دانشگاه خوارزمی کمالی زاده با بیان اینکه شهرداری کرج در نظر دارد در نشستی با رئیس دانشگاه خوارزمی ، نمایندگان مردم کرج در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی شهر مجموعه ای تحت عنوان باغ کتاب در دانشگاه خوارزمی احداث کند ، ادامه داد : این اقدام با استقبال بی نظیر اصحاب فرهنگ ، قلم ، علم و پژوهش همراه خواهد شد .
به گفته کمالی زاده شهردار کرج ، جانمایی ترمینال درحوزه غربی کرج برای تسهیل در تردد مسافرین و شهروندان از دیگر برنامه های در دستور کار مجموعه مدیریت شهری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه شروع
1397/08/15
> رئیس ایرانی هشتمین کنگره «ایرانشناسی در اسپانیا» بر ضرورت برگزاری سلسله برنامه های فرهنگی با هدف تعمیق و توسعه روابط بین ایران و اسپانیا در حوزه فرهنگ تاکید کرد .
> رئیس ایرانی هشتمین کنگره «ایرانشناسی در اسپانیا» بر ضرورت برگزاری سلسله برنامه های فرهنگی با هدف تعمیق و توسعه روابط بین ایران و اسپانیا در حوزه فرهنگ تاکید کرد .
سید احمد رضا خضری مشاور رئیس دانشگاه تهران روز در حاشیه دومین روز از برگزاری کنگره ایرانشناسی اسپانیا در گفت وگو با خبرنگار گروه برون مرزی ایرنا ، ضمن ابراز رضایت از برگزاری موفق کنگره «ایرانشناسی در اسپانیا» ، سطح کیفی مقالات ارائه شده در این رخداد فرهنگی را عالی توصیف و بر ضرورت برگزاری رویدادهای فرهنگی بیشتری از این دست ، تاکید کرد .
از آنجا که بحث ایرانشناسی در اسپانیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی همچون اتریش ، انگلستان ، روسیه و غیره هنوز جایگاه شایسته خود را باز نیافته است ، بر اشتراکات فرهنگی مردم ایران و اسپانیا ، تاکید کرد .
وی افزود : بجای معطوف شدن به برگزاری فقط یک یا چند برنامه بطور موردی و مقطعی ، لازم است این گونه برنامه ها بطور منظم و سلسله وار برگزار شود تا شاهد تاثیر ملموس آن بر تقویت مناسبات ایران و اسپانیا در حوزه فرهنگ باشیم .
رایزن فرهنگی پیشین ایران در مادرید با یادآوری این نکته که مرکز ایرانشناسی هنوز در اسپانیا وجود ندارد ، افزود : لذا نهادهای ذیربط چون مرکز ترویج زبان فارسی و دانشگاه ها باید برای تقویت مقوله ایران شناسی در این کشور اروپایی وارد عمل شوند .
خضری به به فعالیت های گسترده دانشگاه تهران در حوزه فرهنگ اشاره و خاطرنشان کرد که امروز دانشگاه تهران دارای بخش زبان اسپانیولی و همچنین مطالعات آمریکای لاتین است که می تواند نقش مهمی در تقویت مناسبات فرهنگی ایران و اسپانیا ایفا کند .
وی همچنین ضمن اشاره به تبادلات فرهنگی موثر صورت گرفته در گذشته ، بر ضرورت برگزاری هفته های فرهنگی و دوره های موقت و امانت گرفتن آثار فرهنگی برای معرفی آن به علاقمندان فرهنگ در خارج از کشور تاکید کرد .
هشتمین کنگره ایرانشناسی اسپانیا در روزهای 13 و 14 آبانماه در تهران و به میزبانی دانشگاه برگزار شد .
/ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
عصر اقتصاد
1397/08/19
> عصراقتصاد : موضوع تاثیر سوابق تحصیلی و میزان تاثیر قطعی و مثبت بودن آن در سال های اخیر به یکی از دغدغه های مهم داوطلبان کنکور سراسری بدل شده بود.
> عصراقتصاد : موضوع تاثیر سوابق تحصیلی و میزان تاثیر قطعی و مثبت بودن آن در سال های اخیر به یکی از دغدغه های مهم داوطلبان کنکور سراسری بدل شده بود .
مرداد ماه سال 1392 رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفته بود : تلقی حذف کنکور یک اشتباه است و مهم ترین نکته قانون سنجش و پذیرش دانشجو این است که در طی پنج سال 85 درصد ظرفیت آموزش عالی به پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی اختصاص می یابد .
قانون می گوید طی 5 سال آینده 85 درصد ظرفیت کل ظرفیت آموزش عالی اعم از دانشگاه آزاد ، پیام نور ، غیر انتفاعی و همه زیرنظام های پذیرش از مقطع دیپلم صرفا با سوابق تحصیلی موجود و آنچه ایجاد می شود پذیرش می شوند .
قانون نمی گوید در 5 سال آینده تاثیر درصد سوابق تحصیلی به 85 درصد افزایش می یابد .
به گفته خدایی بر این اساس کنکور حذف نمی شود و این تلقی غلطی است چرا که حتی کنکور عمومی یا آسان نیز بر اساس میزان تقاضا در آن رشته ها تعیین می شود .
در 15 درصد رشته های پر رقابت بحث های جدی برای عدالت آموزشی وجود دارد و از همین رو در یکی از این تبصره های قانون آموزش و پرورش مکلف شده است که سازوکارهای عدالت آموزشی را فراهم کند .
هفته گذشته پس از گذشت 5 سال از وعده پذیرش 85 درصدی داوطلبان بدون کنکور در دانشگاه ها ، وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت : بر اساس مصوبه عصر دوشنبه (14 آبان ماه) شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، از سال 98 به بعد حداقل 85 درصد ظرفیت کل آموزش عالی صرفا از طریق سوابق تحصیلی و «خارج از فرایند کنکور سراسری» پذیرش می شود .
سید محمد بطحایی در مطلب دیگری در صفحه شخصی خود در فضای مجازی به پخش مسابقه فوتبال در مدارس اشاره کرد و گفت : پخش مسابقه فوتبال در مدارس سراسر کشور تشویق و حمایت بسیاری از مردم و مسؤولان را به دنبال داشت؛ اما روی دیگر آن ، مظلومیت آموزش و پرورش و نبود حداقل امکانات برای تکرار چنین برنامه هایی است .
وی تصریح کرد : وقت جبران این کمبودها در فصل بودجه ریزی سال 98 است که همت عالی خیرین ، مسئولان ، نمایندگان و حمایت اصحاب رسانه و فعالان اجتماعی را می طلبد .
از همه رسانه ها ، فعالان فضای مجازی ، آقایان فردوسی پور و رشیدی پور برای نمایش شادی و نشاط فرزندانم متشکرم .
تکلیف کنکوری ها روشن شد بر اساس ماده 5 قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور» مصوب سال 1392 پذیرش دانشجو در دانشگاه ها به روش ظرفیت رشته ـ محل و تقاضای داوطلبان بر اساس «سابقه تحصیلی» یا «سابقه تحصیلی و آزمون (عمومی یا عمومی ـ اختصاصی)» صورت می گیرد .
تبصره 1 این ماده قانون می گوید : وزارت آموزش و پرورش مسئولیت ارائه سابقه تحصیلی برای دانش آموزان و متقاضـیان ورود به دانشگاه را بر عهده دارد .
وزارت آموزش و پرورش موظف است در اجرای این تبصره تغییرات لازم را در تشکیلات اداری خود به تصویب مراجع ذی ربط برساند .
در تبصره 2 سـازمان سـنجش آموزش کشور مـسئولیت سنـجش داوطـلبان را بر عهده دارد .
همچنین تبصره 3 اذعان می کند تعیین روش پذیرش دانشجو در دانشگاه براساس ظرفیت رشته ـ محل ها و تقاضای داوطلبان به صورت سالانه تعیین و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور قبل از ثبت نام اعلام می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
عصر اقتصاد
1397/08/19

تبصره 4 ماده 5 این قانون یادآور می شود : در پذیرش دانشجو تأثیر سابقه تحصیلی سالانه به صورت تدریجی و صعودی است و پس از پنج سال حداقل 85 % ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی خواهد بود .
همچنین تبصره 5 تاکید دارد : در سال اول اجرای این قانون تأثیر سابقه تحصیلی در پذیرش داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی هستند حداقل 25 % است .
تیرماه؛ تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در تیر ماه 97 به مهر گفته بود : میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 98 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی 30 درصد قطعی است .
بر اساس جلسه روز یکشنبه 17 تیرماه 97 کمیته سنجش و پذیرش دانشجو میزان سوابق تحصیلی دانش آموزان در امتحانات نهایی را 30 درصد قطعی تصویب شد .
پس از آن دانش آموزان اعتراضات خود را در فضای مجازی اعلام کردند و نمایندگانی از آنها به مجلس شورای اسلامی مراجعه کردند و دغدغه خود را با نمایندگان در میان گذاشتند .
شهریورماه؛ اعلام جزئیات سوابق تحصیلی در کنکورهای 98 و 99 سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در 26 شهریورماه 97 برگزار و جزئیات سوابق تحصیلی در کنکورهای 98 و 99 اعلام شد .
در این جلسه تصویب شد در آزمون سراسری سال 1398 ، میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداکثر 30 درصد است و 20 درصد با تاثیر قطعی و 10 درصد با تاثیر مثبت اعمال می شود به طوری که : الف آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 و در نظام آموزشی جدید (3 3 6) اخذ کرده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3 3 6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است که 20 درصد به صورت تأثیر قطعی و 10 درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
ب آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند .
سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91 1390 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند .
سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (پایه دوازدهم سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است .
در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر 30 درصد است که 20 درصد به صورت تأثیر قطعی و 10 درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
همچنین در آزمون سراسری سال 1399 میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداکثر 30 درصد با تاثیر قطعی اعمال می شود .
به طوری که : الف آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 و بعد از آن در نظام آموزشی جدید (3 3 6) اخذ کرده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3 3 6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
ب آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
عصر اقتصاد
1397/08/19

سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر قطعی و برای داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91 1390 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند .
سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (پایه دوازدهم سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
اما این مصوبات هم از حجم اعتراضات دانش آموزان و داوطلبان نکاست و داوطلبان با هجوم به صفحه های مجازی مسئولان آموزش و پرورش و وزارت علوم با هشتگ های خاصی خواستار تغییر تاثیر قطعی به مثبت شدند .
نمایندگان دانش آموزان یادآور می شدند تا زمانی که امتحانات استاندارد برگزار نشود و نظام آموزش متوسط از توانمندی لازم برای سلامت امتحانات نهایی و همسانی آموزشی برخوردار نباشد ، تاثیر قطعی به ضرر دانش آموزان مناطق دور افتاده و محروم و به نفع کسانی است که با دوپینگ کلاس کنکور و هزینه های سرسام آور در رشته های پرمتقاضی قبول می شوند .
آبان ماه ؛ تشکیل جلسه فوق العاده برای تاثیر مثبت معدل در کنکور 98 قاسم احمدی لاشکی ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت : مقرر شد جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو به منظور تغییر تاثیر قطعی معدل به تاثیر مثبت در کنکور 98 تشکیل شود .
وی افزود : مقرر شد شورای سنجش و پذیرش دانشجو حداکثر تا دو هفته آینده جلسه فوق العاده را تشکیل دهد و موضوع تاثیر قطعی معدل در کنکور 98 در آن جلسه مطرح شود و اعضای شورا برای تاثیر مثبت به توافق برسند و تاثیر مثبت را اعلام کنند .
در همین زمان وزیر علوم اعلام کرد : برای رفع نگرانی ها به زودی موضوع تاثیر معدل در پذیرش آزمون سراسری سال 98 را در شورای سنجش و پذیرش مطرح خواهم کرد .
منصور غلامی ، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد : جمع زیادی از دانش آموزان داوطلب تحصیل در دانشگاه ها و خانواده آنها در مورد تاثیر معدل در پذیرش آزمون سراسری سال 98 درخواست تاثیر مثبت معدل را دارند .
به زودی موضوع را در جلسه شورای سنجش و پذیرش که تنها مرجع رسمی تصمیم گیری در این موضوع است ، مطرح خواهم کرد تا تصمیم لازم برای رفع نگرانی ها اتخاذ شود .
تعیین تکلیف نهایی تأثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو با دستور کار برای تصمیم گیری درباره کنکور سراسری ، روزدوشنبه 14 آبان با حضور وزیران علوم و آموزش و پرورش و سایر اعضا برگزار شد و مصوب شد که سوابق تحصیلی متقاضیان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از طریق آزمون سراسری در سال 1398 با «حداکثر 30 درصد تأثیر مثبت» درنظر گرفته شود .
در این جلسه که با حضور وزیران علوم ، تحقیقات و فناوری ، آموزش و پرورش و اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو برگزار شد ، موارد ذیل به تصویب رسید : 1 در پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از سال 98 به بعد حداقل 85 درصد ظرفیت کل آموزش عالی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی و خارج از فرایند کنکور سراسری انجام می شود .
آیین نامه اجرایی این مصوبه حداکثر تا یک ماه آینده در سازمان سنجش آموزش کشور تهیه و جهت تصویب به شورای سنجش و پذیرش ارائه می شود .
این آیین نامه باید قبل از ثبت نام کنکور سراسری اطلاع رسانی شود .
2 در پذیرش دانشجو برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور به روش پذیرش با آزمون در سال 1398 ، سوابق تحصیلی با حداکثر 30 درصد تاثیر مثبت ملاک قرار می گیرد .
3 به منظور پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای سال 1399 به بعد در رشته محل های با آزمون ، میزان و نحوه سوابق تحصیلی ، حداکثر ظرف یک ماه توسط کارگروه تهیه و برای تصویب و اعلام به شورای سنجش و پذیرش ارائه شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
عصر اقتصاد
1397/08/19

با تعیین تکلیف سوابق تحصیلی در کنکور ، مقرر شد آیین نامه اجرایی به منظور فراهم کردن شرایط پذیرش دانشجو خارج از فرآیند کنکور سراسری تهیه شود .
به همین منظور پذیرش در 85 درصد رشته ها و ظرفیت کل آموزش عالی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی صورت می گیرد و دیگر حتی داوطلبان نیازی به ثبت نام و حضور در جلسه کنکور ندارند .
به این ترتیب ضمن کاهش استرس داوطلبان ، تنها افرادی که برای رشته های پرمتقاضی تلاش می کنند می توانند در جلسه کنکور حضور پیدا کنند و ضمن کاهش جمعیت داوطلبان کنکور ، زمینه برای کیفیت بخشی به آموزش عالی نیز فراهم می شود .
کلیات رشته هایی که داوطلبان می توانند بدون کنکور در سال 98 در آن ادامه تحصیل دهند تا یک ماه آینده در شورای سنجش و پذیرش نهایی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/19
> با اعلام مجدد تاثیر مثبت 30 درصدی معدل در کنکور سال 98 بار دیگر چالش حذف همیشگی کنکور مطرح شده است ، به همین بهانه دیدگاه صاحب نظران را بررسی کرده ایم .
> ساعاتی به شروع تعطیلات آخر هفته گذشته نمانده بود که شورای سنجش و پذیرش در جلسه فوق العاده ای تکلیف «تاثیر معدل قطعی یا مثبت» کنکور سراسری سال 98 را مشخص کرد که طبق مصوبه این شورا ، دو نکته مهم دیده می شود : 1 پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از سال 98 به بعد ، (85درصد ظرفیت کل آموزش عالی) صرفا از طریق سوابق تحصیلی و خارج از فرآیند کنکور سراسری انجام می شود .
2 در پذیرش دانشجو برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور (به روش پذیرش با آزمون در سال 1398) ، سوابق تحصیلی با حداکثر 30 درصد تاثیر مثبت ملاک قرار می گیرد .
تاثیر مثبت معدل در کنکور سراسری سال 98 درحالی لحاظ می شود که قانون پیشین (تاثیر20 درصدی قطعی و 10 درصدی مثبت) با انتقادات فراوانی از سوی داوطلبان و تعدادی از نمایندگان مجلس روبه رو شده بود ، البته از طرف دیگر عده ای از کارشناسان کنکور معتقد بودند لحاظ کردن تاثیر معدل قطعی در راستای همان حذف کنکور صورت گرفته و از جایی به بعد باید این قانون لحاظ شود .
به هر حال کنکور سال 98 نیز مانند سال 97 برگزار خواهد شد و قرار است از سال 99 تصمیم هایی اتخاذ شود .
شیوه پذیرش؛ محل اعتراضات همین مساله بهانه خوبی است تا بار دیگر مزایا و معایب حذف کنکور با شیوه های فعلی مورد بازخوانی قرار گیرد .
انتقادات و اعتراضات به کنکور عمدتا از سه منظر مطرح شده و در این سه دسته قابل فهم است .
برخی از منظر اقتصادی و مدیریتی معتقدند کنکور به دلیل عدم تناسبی که بین پذیرش دانشجو و بازار کار ایجاد می کند و تابع عرضه و تقاضای آزاد نیست ، هزینه های سنگینی به فرد و خانواده وارد می کند ، درحالی که نتیجه ای جز اضطراب و جلوگیری از خلاقیت و آزادی فکری و بیکاری فارغ التحصیلان ندارد .
راه حل هایی هم مانند پرداخت شهریه و عدم دخالت های دولتی و پیروی از نظام عرضه و تقاضا را پیشنهاد می کنند .
دسته دوم از منظر اجتماعی معتقدند کنکور و شیوه پذیرش دانشجو ، فرآیندهای اجتماعی شدن و کسب مهارت های زندگی را در مدارس تخریب و بازار سرمایه ای برای موسسات کنکور ایجاد می کند و به تبع آن عدالت در برخی فرآیند ها مانند سهمیه ها و گزینش های سیاسی یا ایدئولوژیک یا بومی گزینی مخدوش می شود .
همچنین راه حل هایی مانند حذف فرآیند سیاسی و ایدئولوژیک و توجه به عدالت آموزشی و نیازهای جامعه و حذف شهریه و پول در شیوه پذیرش دانشجو را هم توصیه می کنند .
دسته سوم از منظر محتواگرایی و بومی سازی معتقدند کنکور منجر به نوعی فن زدگی و کمی گرایی شده و فرمالیسم ایجاد می کند .
علم اهمیت خود را از دست داده و تکنیک های تست زنی و موفقیت باعث حافظه گرایی می شود .
همچنین مقاله زدگی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مورد انتقاد آنهاست .
راه حل هایی مانند استقلال دانشگاه ها در پذیرش دانشجو و تاسیس رشته ها و مساله مندی و توجه به محتوای علمی و تحصیلی هنگام پذیرش از جمله توصیه های این گروه از صاحبنظران است .
نکته مهم در این زمینه ، اجماع صاحبنظران بر ضرورت تغییر وضعیت فعلی پذیرش دانشجو در دانشگاه های ایران است ، درصورتی که همچنان در زمینه سازوکار بدیل آن جمع بندی و اجماعی وجود ندارد و به همین دلیل در عرصه اجرا نیز با وجود تاکید بسیار بر حذف کنکور ، همچنان نشانی از عملیاتی شدن آن نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/19

ما برای کنکور مقالات و پایان نامه هایی در سال های گذشته تا به امروز داشته ایم و بخش هایی از برخی کتاب ها هم در سال های اخیر به این موضوع پرداخته اما هیچ کتاب جامع و معتبری در زمینه کنکور که مطالعات تخصصی در حوزه نظریات کارشناسان و بررسی تجارب جهانی و آسیب های شیوه فعلی و مهم تر از همه جایگزین های مناسب کنکور انجام داده باشد و در این خصوص راهکارهای عملیاتی پیشنهاد دهد ، وجود ندارد .
در واقع تا زمانی که ایده منسجمی در زمینه کنکور تدوین نشده ، چطور می توان انتظار تحقق آن را داشت؟ مانع خلاقیت و شکوفایی فردی کنکور و فضای حاکم بر آن ، هم بر دانش آموزان و داوطلبان ورود به دانشگاه و هم برای دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه تاثیرگذار است .
در یک تحقیق از میان دانش آموزان پیش دانشگاهی ، کارشناسان برنامه ریزی ، دبیران و دانشجویان ، گویه «کنکور مانع تحقیق درمسائل مورد علاقه دانش آموزان است» ، حدود ٨٠ درصد پاسخ زیاد و بسیار زیاد داشته است و همچنین گویه «کنکور مانع خلاقیت و ابتکار دانش آموزان است» ، حدود ٧٠ درصد پاسخ زیاد و بسیار زیاد داشته است .
(حج فروش 1381) آسیب های روانی در پژوهشی آمده است : «پیامد تنش های عصبی کنکور حتی درصورت قبولی در دانشگاه ، رفع نمی شود و سطح سلامت عمومی پذیرفته شدگان به نسبت دانش آموزان سال سوم و پیش دانشگاهی افت کرده است .
» همچنین در همین تحقیق آمده است : «بالاترین میزان افسردگی دختران به ویژه دختران پذیرفته شده حائز اهمیت است .
به عبارت دیگر دختران پذیرفته شده در دانشگاه با وجود موفقیت در کنکور همچنان دچار افسردگی بوده اند .
» (معتمدی عبداله .
تاثیر کنکور بر سلامت عمومی ، عزت نفس و نشانه های اختلالات روانی راه نیافتگان به دانشگاه .
فصلنامه پژوهش و برنامه ریزی در آموزش عالی ، 1385) آسیب های مهارتی کنکور باعث شده فرصت آموزش بسیاری از مهارت های لازم جوانان از بین رفته و سایر نیازهای جوان در حاشیه قرار بگیرد .
«یکی از مسائل هرروزه من با فرزندم که به مدرسه ابتدایی می رود ، این است که چگونه فرصت داشته باشد کتاب بخواند ، ورزش کند و از زندگی و فراغت خود لذت ببرد .
مدرسه در مقابل برنامه های عادی زندگی قرار گرفته است و نه تنها زمان کلاس و درس بلکه زمان فراغت فرزندان را نیز مدیریت می کند؛ گویی چیزی را آموزش می دهد که به کلی جدا از چیزهایی است که کودک یا نوجوان برای زندگی عادی به آنها نیاز دارد؛ گویی مدرسه ، مزاحم زندگی عادی ماست .
» (عباس کاظمی ، کتاب از نردبان تا سایبان ، 1396).
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
بهار
1397/08/15
> گروه جامعه : بر اساس تصمیم شورای سنجش و پذیرش ، سوابق تحصیلی در کنکور سراسری به صورت «30 درصد تأثیر مثبت» لحاظ خواهد شد .
> در چهاردهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که عصر دوشنبه در وزارت علوم برگزار شد ، مصوب شد که سوابق تحصیلی متقاضیان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از طریق آزمون سراسری در سال 1398 با «حداکثر 30 درصد تأثیر مثبت» در نظر گرفته شود .
طبق تصمیم این شورا آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 و در نظام آموزشی جدید (3 3 6) اخذ کرده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم ، سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3 3 6) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
همچنین آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 تا 1397 در نظام آموزشی قبلی اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم ، سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت و داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91 90 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (پایه دوازدهم سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت اعمال می شود .
در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر 30 درصد است و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
شورای سنجش و پذیرش اعلام کرد که سایر دیپلمه ها (غیر از دیپلمه های فوق) مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند .
همچنین بنا بر تصمیم این شورا در پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از سال 98 به بعد حداقل 85 درصد ظرفیت کل آموزش عالی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی و خارج از فرایند کنکور سراسری انجام می شود .
آیین نامه اجرایی این مصوبه حداکثر تا یک ماه آینده در سازمان سنجش آموزش کشور تهیه و جهت تصویب به شورای سنجش و پذیرش ارائه می شود .
این آیین نامه باید قبل از ثبت نام کنکور سراسری اطلاع رسانی شود و به منظور پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای سال 1399 به بعد در رشته محل های با آزمون ، میزان و نحوه سوابق تحصیلی ، حداکثر ظرف یک ماه توسط کارگروه تهیه و برای تصویب و اعلام به شورای سنجش و پذیرش ارائه شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
بهار
1397/08/19
> گروه اقتصادی : جمعیت شاغل فارغ التحصیل طی یکسال گذشته ، با رشد 96 هزار نفری به بیش از یک میلیون و313 هزار و 390 نفر افزایش پیدا کرد؛ همچنین بیکاری جوانان 15 تا 29ساله بیش از 58 هزار و 500 نفر رشد داشته است .
> تغییرات یکساله شاخص های عمده بازار کار به استناد جداول آماری مرکز آمار ایران نشان می دهد ، جمعیت مشارکت اقتصادی کشور به عنوان یکی از شاخص های مهم و تاثیرگذار در نرخ اشتغال و بیکاری ، با رشد مواجه بوده است که این افزایش ، سیگنال مثبتی به بازار کار است؛ چراکه رشد «شاخص فعال اقتصادی» به معنای افزایش مجموع جمعیت شاغل و بیکار کشور بوده و تمایل افراد برای ورود به بازار کار و فعالیت اقتصادی است .
بر این اساس ، جمعیت 10 ساله و بیشتر کشور که در طبق تعاریف آماری در سن کار قرار دارند ، در تابستان امسال با افزایش حدود 760 هزار نفری نسبت به تابستان سال گذشته ، به 66 میلیون و 777 هزار و 600 نفر رسیده است .
البته هر چند این میزان ، از جمعیت کشور در سن کار قرار دارند ، اما لزوما همه این افراد «نه شاغل هستند و تمایلی برای ورود به بازار کار دارند»؛ این گروه از افراد در جمعیت «غیرفعال اقتصادی» قرار می گیرند که به دلایل مختلف از جمله داشتن درآمدهای غیرکاری (دریافت سود بانکی ، درآمد از محل اجاره واحد مسکونی یا مواردی از این دست) تمایلی برای ورود به بازار کار ندارند .
بنابراین ، آنچه که مبنای محاسبه شاخص های اشتغال و بیکاری در یک گروه هدف است ، بررسی سهم هر یک از گروه شاغلان یا بیکاران نسبت به «جمعیت 27 میلیون و 282 هزار نفر فعال اقتصادی» است .
بر این اساس ، شاخص مشارکت اقتصادی حاکی از رشد 395 هزار و 400 نفری طی یکساله گذشته از تابستان 96 تا تابستان 97 دارد؛ به این ترتیب که نرخ این شاخص از 40 .
7 درصد در تابستان سال گذشته به 40 .
9 درصد در تابستان 97 رسیده است .
سرعت رشد بیکاری بیشتر از رشد اشتغال گزارش ها حکایت از آن دارد که از مجموع جمعیت 27 میلیون و 282 هزار و 500 نفری فعال اقتصادی ، 23 میلیون و 955 هزار و 600 نفر در گروه شاغلان و بالغ بر 3 میلیون و 326 هزار و 800 نفر در گروه بیکاران قرار دارند؛ این آمار نشان می دهد طی یکسال گذشته ، هر چند جمعیت شاغل کشور رشد داشته است؛ اما رشد جمعیت بیکار با سرعت بیشتری نسبت به اشتغال حرکت کرده است .
به این ترتیب ، جمعیت شاغل در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته 158 هزار و 123 نفر افزایش و جمعیت بیکار نیز در این بازه یکساله 237 هزار و 301 نفر رشد داشته است .
به همین دلیل ، به رغم افزایش جمعیت اشتغال در کشور ، اما نرخ بیکاری همچنان سیر صعودی دارد و 0 .
7 درصد نسبت به تابستان 96 رشد داشته است .
افزایش 96 هزار نفری جمعیت بیکار در گروه جمعیت بیکاران نیز ، یک میلیون و 773 هزار و 514 نفر در گروه سنی 15 تا 29 سال قرار دارند؛ همچنین حدود یک میلیون و 313 هزار و 400 نفر از جمعیت بیکار کشور از فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور هستند که این میزان در تابستان سال گذشته ، یک میلیون و 217 هزار و 123 نفر بوده است؛ بنابراین جمعیت بیکار فارغ التحصیل کشور طی یکسال گذشته حدود 96 هزار و 270 نفر رشد داشته است .
در حال حاضر ، بیکاران فارغ التحصیلان کشور ، 39 .
5 درصد از کل جمعیت بیکار کشور را تشکیل می دهند که 0 .
1 درصد در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته ، رشد را نشان می دهد .
همچنین جمعیت شاغل فارغ التحصیل 23 .
8 درصد از کل جمعیت شاغل را به خود اختصاص می دهد که این سهم در تابستان سال گذشته 21 .
1 درصد بوده است .
بنابراین سرعت رشد اشتغال فارغ التحصیلان نسبت جمعیت بیکاران فارغ التحصیل بیشتر بوده است .
همچنین بررسی شاخص سهم اشتغال افراد در عمده فعالیت های اقتصادی حاکی از آن است که 49 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
بهار
1397/08/19

5 درصد جمعیت شاغل کشور معادل 11 میلیون و 856 هزار و 579 نفر در فعالیت های اقتصادی مرتبط با بخش خدمات مشغول به کار هستند که این میزان ، تقریبا بدون تغییر مانده و فقط 0 .
1 درصد نسبت به تابستان سال گذشته افزایش داشته است .
پس از بخش کشاورزی ، فعالیت های مرتبط با بخش صنعت با سهم 31 .
6 درصدی بیشترین جمعیت شاغل کشور را به خود اختصاص می دهد .
به این ترتیب که 31 .
6 درصد از جمعیت شاغل کشور معادل 7 میلیون و 562 هزار نفر در فعالیت های صنعتی شاغل هستند .
در بخش کشاورزی نیز ، 4 میلیون و 535 هزار و 700 نفر شاغل هستند که 18 .
9 درصد از جمعیت شاغل را شامل می شود .
این میزان در تابستان سال گذشته نیز 18 .
9 درصد بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
شهروند
1397/08/19
> شهروند| عبارت دهکده جهانی و صفر و یک های معروف را بارها از زبان آدم های دنیای معاصر شنیده ایم.
> شهروند| عبارت دهکده جهانی و صفر و یک های معروف را بارها از زبان آدم های دنیای معاصر شنیده ایم .
افرادی که معتقدند بی سوادان دنیای حاضر ، آدم هایی هستند که کامپیوتر نمی دانند .
با این حال ، در ایران وضع کمی متفاوت است و براساس گزارشی که مرکز آمار ایران به تازگی منتشر کرده ، دانش آموختگان رشته کامپیوتر پس از محیط زیستی ها بیکارترین های ایران هستند .
این گزارش تاکید می کند که نرخ بیکاری تحصیلکرده های رشته کامپیوتر در ایران 40 درصد است و با این حساب چیزی حدود نیمی از فارغ التحصیلان این رشته بیکارند ! البته کارفرمایان معتقدند که فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر در ایران مهارت های کافی ندارند و تنها یک سری تئوری هایی را می دانند که فقط به درد روی کاغذ می خورد و نه بازار کار .
کاریابی های تهران به «شهروند» می گویند اگر کسی در رشته کامپیوتر سرآمد و باتجربه باشد ، در بازار کار ایران می تواند تا حدود 15 میلیون تومان در ماه درآمد به دست آورد ، اما اگر منظورتان از فارغ التحصیل رشته کامپیوتر یک اپراتور ساده است که دم دستی ترین برنامه ها را می داند ، باید روی درآمد یک تا 1 .
5 میلیون تومانی در ماه حساب کند .
پولسازترین در جهان ، بیکارترین در ایران کامپیوتر براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد ، امسال هم در فهرست پولسازترین رشته های جهان قرار گرفت ، اما در ایران وضع پولسازی با این رشته چندان تعریفی ندارد .
رقابت برای تصاحب مشاغل مختلف بعد از فارغ التحصیلی هیچ گاه به اندازه امروز نبوده است .
مرکز آمار در تازه ترین گزارش خود نرخ بیکاری تابستان 97 را 12 .
2 درصد اعلام کرده که از رشد 0 .
7 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال حکایت می کند .
البته شرایط برای فارغ التحصیلان دانشگاهی کمی بدتر است ، به طوری که آمارها نشان می دهد در تابستان امسال 18 .
7 درصد جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند .
البته همه فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی هم شرایط مشابهی ندارند و دانش آموختگان علوم کامپیوتر با نرخ بیکاری 40 درصدی را می توان جزو بدشانس ترین جست وجوگران شغل دانست .
محمد یکی از فارغ التحصیلان رشته علوم کامپیوتر که معتقد است مبانی آموزش داده شده در این رشته بسیار مبتدی و قدیمی است ، می گوید : «گویی در ایران علم و صنعت با هم هیچ ارتباطی ندارند .
تئوری هایی که در دانشگاه ها تدریس می شود ، هیچ کدام برای فردی که می خواهد سرکار برود ، مناسب نیست و این تصور که بتواند صرفا با اتکا به مباحثی که در دانشگاه یاد گرفته ، شغل مناسبی پیدا کند ، کاملا اشتباه است .
» به گفته او ، فارغ التحصیلان این رشته ها به طور معمول بین 1 .
5 تا 2 .
5 میلیون تومان درآمد دارند و به عنوان کارمندهای ساده در ادارات استخدام می شوند .
اما درحالی فارغ التحصیلان رشته های علوم کامپیوتر از پایین بودن دستمزد خود گله می کنند که علوم کامپیوتر در میان رشته های پولساز دنیا قرار گرفته است .
بیکاری 40 درصد دانش آموختگان علوم کامپیوتر چند سالی می شود که در آمارهای اعلام شده وزارت کار درباره بیشترین فارغ التحصیلان بیکار ، نام فارغ التحصیلان رشته های کامپیوتری و زیرشاخه های آن به چشم می خورد .
آنگونه که آمارها نشان می دهد حدود 40 درصد فارغ التحصیلان این رشته که بیشتر آنها را زنان تشکیل می دهند ، بیکار هستند .
با وجود این آمار نگران کننده ، متقاضیان ورود به این رشته همچنان نرخی صعودی دارد و دانشگاهیان این حوزه روز به روز بیشتر می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
شهروند
1397/08/19

آمارها نشان می دهد که تا پایان سال 95 علوم کامپیوتر 14 هزار و 677 فارغ التحصیل دارد که از این تعداد 5 هزار و 402 نفرشان در دسته بندی فعال از نظر اقتصادی قرار دارند .
فعالانی که 3 هزار و 165 نفرشان شاغل و 2 هزار و 237 نفرشان بیکار هستند .
جالب است بدانید که 70 درصد فارغ التحصیلان این رشته یعنی 9 هزار و 274 نفر از نظر اقتصادی غیرفعال هستند .
چقدر درآمد می توانید داشته باشید؟ میزان درآمد کارکنان در رشته های کامپیوتر در ایران هیچ حساب وکتابی ندارد .
کافی است سری به نیازمندی های روزنامه ها بزنید تا ببینید .
از یک میلیون و 200 هزار تومان تا 13 میلیون تومان حقوق های پیشنهادی است که به فارغ التحصیلان رشته های کامپیوتر (علوم کامپیوتر و مهندسی) داده می شود .
اگر می خواهید یک کارمند اداری ساده باشید ، کافی است به فتوشاپ ، کورل و sql مسلط باشید و قادر به بارگذاری اطلاعات در وب باشید .
در این صورت اگر کمی خوش شانس باشید می توانید ماهانه 2 .
5 میلیون تومان درآمد کسب کنید ، البته در بیشتر مواقع بخت با شما یار نیست و دریافتی شما ماهانه بین 1 .
2 تا 2 میلیون خواهد بود .
دستمزد در حوزه برنامه نویسی ، توسعه نرم افزار و وب البته در بخش کارشناسان حوزه نرم افزار و کامپیوتر ، مخابرات ، الکترونیک ، خدمات آنلاین ، تجارت الکترونیک در رده سازمانی افراد براساس سابقه کار و میزان تحصیلات طبقه بندی شده اند؛ به طور نمونه کارشناسان با مدرک دانشگاهی از دانشگاه های آزاد به طور میانگین 2 .
6 و با مدرک دانشگاهی دانشگاه های سراسری 3 میلیون تومان دستمزد دریافت می کنند .
میزان دریافت دستمزد افرادی که از صفر تا 15 سال سابقه کار دارند نیز بین 2 .
5 تا 3 .
5 میلیون تومان است .
دستمزد افراد در این گروه با مدرک کارشناسی 2 .
8 و مدرک کارشناسی ارشد 3 .
5 میلیون است و درصورت آشنایی به زبان انگلیسی در سطح پیشرفته 3 .
8 ، متوسط 3 و ابتدایی 2 .
7 میلیون تومان دریافت می کنند .
در این گروه در رده سازمانی مدیر ناظر افراد با مدرک دانشگاهی از دانشگاه آزاد 4 .
4 و مدرک دانشگاهی دانشگاه های سراسری 5 .
5 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند ، همچنین میانگین دریافتی افراد باسابقه کار صفر تا 15سال به بالا 2 .
5 تا 5 میلیون تومان است .
افراد با مدرک کارشناسی ارشد 1/ 5 و کارشناسی 2/ 4 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
افراد با میزان آشنایی پیشرفته به زبان انگلیسی 2/ 5 و در سطح متوسط 4/ 4 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
در این بخش در میان مدیران گروه افراد با سابقه کار 7 تا 15 سال به طور میانگین 8 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
نتیجه این آمار می تواند نشانگر آن باشد که میزان دستمزد افراد در حوزه آی تی که در شرکت های خصوصی و دولتی مشغول به کارند ، بر پایه میزان آشنایی افراد به زبان انگلیسی و نیز مدرک دانشگاهی متفاوت است ، اما همچنان این گروه از شاغلان جزیی از پرمخاطب ترین مشاغل برای جذب نیرو و پرداخت دستمزد به شمار می روند .
دستمزدها در حوزه فناوری اطلاعات ، شبکه و انفورماتیک بررسی میزان حقوق و دستمزد افراد در این گروه نشان می دهد که کارشناسانی که در حوزه مخابرات الکترونیک ، خدمات آنلاین ، تجارت الکترونیک ، نرم افزار و کامپیوتر مشغول به کارند ، با داشتن مدرک از دانشگاه های آزاد به طور میانگین 5/ 2 و مدرک دانشگاه های سراسری 3/ 3 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
افراد با مدرک کارشناسی ارشد به طور میانگین 9/ 2 و با مدرک کارشناسی 6/ 2 میلیون تومان دستمزد دارند .
همچنین در این بخش افراد با سابقه کار صفر تا 15 سال به بالا به طور میانگین بین 9/ 1 تا 3/ 3میلیون تومان دستمزد دارند .
در میان مدیران ناظر در این گروه افراد با تخصص در حوزه مخابرات ، الکترونیک ، نرم افزار و کامپیوتر با مدرک دانشگاه آزاد و سراسری به طور میانگین 4 تا 5 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند ، همچنین با سابقه کار صفر تا 15 سال به بالا 4/ 2 تا 9/ 4 میلیون تومان دستمزد پرداخت می شود .
در این گروه افراد با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد 8/ 4 و با مدرک کارشناسی 9/ 3میلیون تومان دستمزد دارند .
افراد آشنا به زبان انگلیسی در سطح پیشرفته ، متوسط و ابتدایی بین 3 تا 7 میلیون تومان دستمزد دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
شهروند
1397/08/19

در نهایت در گروه سازمانی ، مدیران اصلی این بخش و در حوزه مخابرات و الکترونیک به طور میانگین 7/ 6 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
در این حوزه افراد با مدرک دانشگاه آزاد 9/ 4 و دانشگاه سراسری 3/ 6 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند ، همچنین افراد با سابقه کار 3 تا 15 سال به طور میانگین 8/ 5 تا 4/ 7میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
افراد آشنا به زبان انگلیسی در سطح پیشرفته 9میلیون تومان و در سطح متوسط 5/ 4 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند ، همچنین دارندگان مدرک کارشناسی ارشد 8/ 5 و کارشناسی 6/ 5 میلیون تومان دستمزد دریافت می کنند .
میزان بیکاران در ایران اقتصاد ایران با جمعیتی حدود ٨٠ میلیون نفر تقریبا یک درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می دهد ، در حالی که نزدیک به ٢ درصد (٩/١درصد) از جمعیت در سن کار جهان را به خود اختصاص داده است .
در شرایط حاضر وضعیت بیکاری (همانند کشورهای منطقه خاورمیانه) به گونه ای است که نرخ بیکاری در ایران با ٦/١٢درصد در سال ٩٥ بیش از دو برابر میانگین جهانی (٧/٥درصد) است که نشان می دهد در شرایط مناسبی قرار نداریم .
آنگونه که علی ربیعی ، وزیر سابق کار ، تعاون و رفاه اجتماعی گفته است : «از حدود ٢٠٠ میلیون جمعیت بیکار در دنیا ، با ٢/٣میلیون نفر بیکار ، ٦/١درصد از بیکاران جهان را به خود اختصاص داده ایم ، در حالی که تنها فقط 7درصد از شاغلان جهان مربوط به ایران است .
» دانش آموختگان کامپیوتر در بازار کار جهان امروزه مشاغل کامپیوتری دربرگیرنده برخی از سریع ترین صنایع درحال رشد است .
بسته به حرفه کامپیوتری که انتخاب می کنید تا سال 2022 فرصت های استخدامی بین 7 تا 25 درصد رشد خواهد داشت ، درحالی که این رشد برای دیگر مشاغل تا 11 درصد است .
البته براساس گزارش های بین المللی میانگین حقوق کارمندانی که در رشته های مرتبط با علوم کامپیوتر کار می کنند ، تقریبا 2 تا 2 .
5 برابر میانگین دستمزد سایر مشاغل است .
علاوه بر این مشاغل کامپیوتری از نرخ بیکاری نسبتا پایین 0 .
9 تا 4 .
2 درصدی برخوردارند .
چند درصد دانش آموختگان دانشگاهی بیکارند بر اساس آمارهای اعلامی از طرف وزارت علوم کل تعداد دانشجویان کشور در سال گذشته برابر با 4 میلیون و 348 هزار و 383 نفر بود که از این تعداد 115 هزار و 191 نفر در مقطع دکترای تخصصی ، 78 هزار و 15 نفر در مقطع دکترای حرفه ای ، 774 هزار و 766 نفر در مقطع کارشناسی ارشد ، 2 میلیون و 558 هزار و 66 نفر در مقطع کارشناسی و 822 هزار و 145 نفر در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل هستند .
آنگونه که آمارها نشان می دهد فارغ التحصیلان مقطع لیسانس با 19 .
4 درصد در صدر بیکاران دانش آموختگان دانشگاهی قرار دارند .
آمارها حکایت از این دارد که 2 .
2 درصد فارغ التحصیلان در مقطع دکترای تخصصی ، 15 .
5 درصد دانشجویان در مقطع فوق لیسانس و دکترای حرفه ای و 14 .
1 درصد دانشجویان در مقطع فوق دیپلم در کشور بیکار هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه نوآوران
1397/08/19
> تغییرات یکساله بازار کار/یک میلیون و 313هزار فارغ التحصیلان بیکار.
> تغییرات یکساله بازار کار/یک میلیون و 313هزار فارغ التحصیلان بیکار جمعیت شاغل فارغ التحصیل طی یکسال گذشته ، با رشد 96 هزار نفری به بیش از یک میلیون و313 هزار و 390 نفر افزایش پیدا کرد؛ همچنین بیکاری جوانان 15 تا 29ساله بیش از 58 هزار و 500 نفر رشد داشته است .
نوآوران آنلاین تغییرات یکساله شاخص های عمده بازار کار به استناد جداول آماری مرکز آمار ایران نشان می دهد ، جمعیت مشارکت اقتصادی کشور به عنوان یکی از شاخص های مهم و تاثیرگذار در نرخ اشتغال و بیکاری ، با رشد مواجه بوده است که این افزایش ، سیگنال مثبتی به بازار کار است؛ چراکه رشد «شاخص فعال اقتصادی» به معنای افزایش مجموع جمعیت شاغل و بیکار کشور بوده و تمایل افراد برای ورود به بازار کار و فعالیت اقتصادی است .
بر این اساس ، جمعیت 10 ساله و بیشتر کشور که در طبق تعاریف آماری در سن کار قرار دارند ، در تابستان امسال با افزایش حدود 760 هزار نفری نسبت به تابستان سال گذشته ، به 66 میلیون و 777 هزار و 600 نفر رسیده است .
البته هر چند این میزان ، از جمعیت کشور در سن کار قرار دارند ، اما لزوما همه این افراد «نه شاغل هستند و تمایلی برای ورود به بازار کار دارند»؛ این گروه از افراد در جمعیت «غیرفعال اقتصادی» قرار می گیرند که به دلایل مختلف از جمله داشتن درآمدهای غیرکاری (دریافت سود بانکی ، درآمد از محل اجاره واحد مسکونی یا مواردی از این دست) تمایلی برای ورود به بازار کار ندارند .
بنابراین ، آنچه که مبنای محاسبه شاخص های اشتغال و بیکاری در یک گروه هدف است ، بررسی سهم هر یک از گروه شاغلان یا بیکاران نسبت به «جمعیت 27 میلیون و 282 هزار نفر فعال اقتصادی» است .
بر این اساس ، شاخص مشارکت اقتصادی حاکی از رشد 395 هزار و 400 نفری طی یکساله گذشته از تابستان 96 تا تابستان 97 دارد؛ به این ترتیب که نرخ این شاخص از 40 .
7 درصد در تابستان سال گذشته به 40 .
9 درصد در تابستان 97 رسیده است .
سرعت رشد بیکاری بیشتر از رشد اشتغال گزارش ها حکایت از آن دارد که از مجموع جمعیت 27 میلیون و 282 هزار و 500 نفری فعال اقتصادی ، 23 میلیون و 955 هزار و 600 نفر در گروه شاغلان و بالغ بر 3 میلیون و 326 هزار و 800 نفر در گروه بیکاران قرار دارند؛ این آمار نشان می دهد طی یکسال گذشته ، هر چند جمعیت شاغل کشور رشد داشته است؛ اما رشد جمعیت بیکار با سرعت بیشتری نسبت به اشتغال حرکت کرده است .
به این ترتیب ، جمعیت شاغل در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته 158 هزار و 123 نفر افزایش و جمعیت بیکار نیز در این بازه یکساله 237 هزار و 301 نفر رشد داشته است .
به همین دلیل ، به رغم افزایش جمعیت اشتغال در کشور ، اما نرخ بیکاری همچنان سیر صعودی دارد و 0 .
7 درصد نسبت به تابستان 96 رشد داشته است .
افزایش 96 هزار نفری جمعیت بیکار در گروه جمعیت بیکاران نیز ، یک میلیون و 773 هزار و 514 نفر در گروه سنی 15 تا 29 سال قرار دارند؛ همچنین حدود یک میلیون و 313 هزار و 400 نفر از جمعیت بیکار کشور از فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور هستند که این میزان در تابستان سال گذشته ، یک میلیون و 217 هزار و 123 نفر بوده است؛ بنابراین جمعیت بیکار فارغ التحصیل کشور طی یکسال گذشته حدود 96 هزار و 270 نفر رشد داشته است .
در حال حاضر ، بیکاران فارغ التحصیلان کشور ، 39 .
5 درصد از کل جمعیت بیکار کشور را تشکیل می دهند که 0 .
1 درصد در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته ، رشد را نشان می دهد .
همچنین جمعیت شاغل فارغ التحصیل 23 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
روزنامه نوآوران
1397/08/19

8 درصد از کل جمعیت شاغل را به خود اختصاص می دهد که این سهم در تابستان سال گذشته 21 .
1 درصد بوده است .
بنابراین سرعت رشد اشتغال فارغ التحصیلان نسبت جمعیت بیکاران فارغ التحصیل بیشتر بوده است .
همچنین بررسی شاخص سهم اشتغال افراد در عمده فعالیت های اقتصادی حاکی از آن است که 49 .
5 درصد جمعیت شاغل کشور معادل 11 میلیون و 856 هزار و 579 نفر در فعالیت های اقتصادی مرتبط با بخش خدمات مشغول به کار هستند که این میزان ، تقریبا بدون تغییر مانده و فقط 0 .
1 درصد نسبت به تابستان سال گذشته افزایش داشته است .
پس از بخش کشاورزی ، فعالیت های مرتبط با بخش صنعت با سهم 31 .
6 درصدی بیشترین جمعیت شاغل کشور را به خود اختصاص می دهد .
به این ترتیب که 31 .
6 درصد از جمعیت شاغل کشور معادل 7 میلیون و 562 هزار نفر در فعالیت های صنعتی شاغل هستند .
در بخش کشاورزی نیز ، 4 میلیون و 535 هزار و 700 نفر شاغل هستند که 18 .
9 درصد از جمعیت شاغل را شامل می شود .
این میزان در تابستان سال گذشته نیز 18 .
9 درصد بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
قدس
1397/08/19
> فرآیند ثبت نام دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز دانشجویی از امروز شنبه نوزدهم آبان ماه در سامانه سجاد (سامانه جامع امور دانشجویان) آغاز شد .
> به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین ، فرآیند ثبت نام دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز دانشجویی از امروز شنبه در سامانه سجاد (سامانه جامع امور دانشجویان) آغاز شد .
دانشجویان ایرانی که خارج از کشور مشغول به تحصیل بوده و به دنبال دریافت ارز هستند ، از امروز 19 آبان ماه با مراجعه به سامانه اینترنتی سجاد به نشانیPortal .
saorg .
irبرای بارگذاری مدارک اقدام کنند .
سازمان امور دانشجویان تنها موظف به تأیید وضعیت تحصیلی دانشجویان است و روند و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی صورت می گیرد .
منبع : مهر انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
جهان صنعت
1397/08/19
> صفحه اقتصاد : براساس اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، ثبت نام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی از امروز از طریق سامانه سجاد آغاز می شود.
> صفحه اقتصاد : براساس اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، ثبت نام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی از امروز از طریق سامانه سجاد آغاز می شود .
تمام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی می توانند از امروز فرم های لازم به همراه مدارک مورد نیاز را تکمیل و در سامانه سجاد به آدرس portal .
saorg .
ir بارگذاری کنند .
ارز دانشجویی صرفا در بازه زمانی یک مهر تا 29 اسفند 97 یعنی از مهر تا اسفند 1397 تعلق می گیرد .
طبق بخشنامه بانک مرکزی ، مبنای نرخ ارز درخصوص حواله های ارزی ، نرخ ارز حواله مندرج در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) و در مورد اسکناس ، نرخ ارز اسکناس مندرج در سامانه مذکور خواهد بود .
باتوجه به تغییر سامانه ارزی از سامانه مشارکت دانشجویی (نشا) به سامانه جامع دانشجویی سجاد ، تمام دانشجویان متقاضی در مرحله اول در سامانه جدید (سامانه سجاد) ثبت نام و در مرحله بعدی درخواست ارز دانشجویی کنند .
طبق بخشنامه بانک مرکزی ، ارز دانشجویی به مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و برای مقطع کارشناسی فقط دانشجویانی که شروع به تحصیل آنها قبل از 31 اردیبهشت 97 بوده ، می توانند درخواست کنند .
سازمان امور دانشجویان فقط موظف به تایید وضعیت تحصیلی دانشجویان بوده ، مراحل و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) براساس دستورالعمل بانک مرکزی و بر عهده بانک های عامل (تجارت و سامان) است .
با توجه به اینکه تمام فرآیندها و خدمات به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه انجام می شود ، نیازی به مراجعه حضوری نیست .
برای کسب اطلاع و پیگیری از وضعیت درخواست ، متقاضی می تواند به پروفایل و ایمیل شخصی اعلام شده مراجعه کند .
متقاضیان جهت ارتباط با پشتیبانی سامانه ، از گزینه درخواست پشتیبانی سامانه سجاد در منوی خدمات استفاده کنند .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/08/18
> براساس اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، ثبت نام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی از امروز شنبه 19 آبان ماه از طریق سامانه سجاد آغاز می شود .
> براساس اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، ثبت نام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی از امروز شنبه 19 آبان ماه از طریق سامانه سجاد آغاز می شود .
به گزارش خبرنگار مهر ، تمام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی می توانند از امروز شنبه 19 آبان 97 فرمهای لازم به همراه مدارک مورد نیاز را تکمیل و در سامانه سجاد به آدرس portal .
saorg .
ir بارگذاری کنند .
لازم است متقاضیان دریافت ارز دانشجویی به نکات زیر دقت لازم را داشته باشند .
ارز دانشجویی صرفاً در بازه زمانی یک مهر 97 تا 29 اسفند 97 یعنی از مهر تا اسفند 1397 تعلق می گیرد .
طبق بخشنامه بانک مرکزی ، مبنای نرخ ارز درخصوص حواله های ارزی ، نرخ ارز حواله مندرج در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) و در مورد اسکناس ، نرخ ارز اسکناس مندرج در سامانه مذکور خواهد بود .
باتوجه به تغییر سامانه ارزی از سامانه مشارکت دانشجویی (نشا) به سامانه جامع دانشجویی سجاد ، تمام دانشجویان متقاضی در مرحله اول در سامانه جدید (سامانه سجاد) ثبت نام کرده و در مرحله بعدی درخواست ارز دانشجویی کنند .
طبق بخشنامه بانک مرکزی ، ارز دانشجویی به مقاطع دکتری ، کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و برای مقطع کارشناسی فقط دانشجویانی که شروع به تحصیل آنها قبل از 31 اردیبهشت 97 بوده ، می توانند درخواست کنند .
سازمان امور دانشجویان فقط موظف به تأیید وضعیت تحصیلی دانشجویان بوده ، مراحل و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) براساس دستورالعمل بانک مرکزی و بر عهده بانک های عامل (تجارت و سامان) است .
با توجه به اینکه تمام فرآیندها و خدمات به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه انجام می شود ، نیازی به مراجعه حضوری نیست .
متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر به قسمت سوالات متداول در سامانه سجاد مراجعه کرده و در صورتی که پاسخ مورد نظر وجود نداشت ، سوالات خود را از طریق ایمیل support@saorg .
ir ارسال کرده و پیگیری کنند .
برای کسب اطلاع و پیگیری از وضعیت درخواست ، متقاضی می تواند به پروفایل و ایمیل شخصی اعلام شده مراجعه کند .
متقاضیان جهت ارتباط با پشتیبانی سامانه ، از گزینه درخواست پشتیبانی سامانه سجاد در منوی خدمات استفاده کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/08/18
> دانشجویان و فراز و فرودهای دریافت ارز دانشجویی زهرا کیان بخت اخیرا رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده دانشجویانی که به کشور برنمی گردند ، خودشا باید دلار را به صورت آزاد بخرند .
> دانشجویان و فراز و فرودهای دریافت ارز دانشجویی زهرا کیان بخت اخیرا رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده دانشجویانی که به کشور برنمی گردند ، خودشا باید دلار را به صورت آزاد بخرند .
براساس این ، ظاهرا این توافق با وزارت علوم صورت گرفته که هر دانشجویی که یک ترم را در خارج از کشور درس خوانده ، این امکان را داشته باشد تا بتواند درس خود را در داخل کشور ادامه بدهد .
در غیر این صورت ، دانشجویان باید خودشان دلار آزاد بخرند و ارز دانشجویی به آنها تعلق نخواهد گرفت .
مسئولان گفته اند در شرایط فعلی نمی توانند با خالی کردن منابع ، عهده دار تأمین ارز دانشجویی شوند چرا که این کار در آینده ، مشکل ساز خواهد شد .
موضوع پرداخت ارز دانشجویی از موضوعاتی است که پیش تر هم زمزمه هایی درخصوص منتفی شدن آن و قطع ارز دانشجویی ، مطرح شده بود در سالهای گذشته ، برخی مسئولان با انتقاد از پرداخت این ارز ، معتقد بودند به افرادی که حداقل 12 سال با هزینه دولت تحصیل کرده و اکنون نیز برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته اند و به علاوه ، مشخص نیست پس از اتمام تحصیل در خارج ، به کشور برگردند ، نباید ارز دولتی تعلق گیرد و دانشجویان مزبور ، باید مانند بقیه مردم ، ارز موردنیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند .
این در حالی است که حذف ارز دانشجویی از لیست تخصیص ارز با نرخ مرجع به دانشجویان ، افرادی را که در برنامه های خود بر روی موضوع دریافت این نوع ارز حساب کرده بودند ، با مشکل مواجه می کند .
علیرغم همه آنچه در طول سالهای گذشته بر ارز دانشجویی گذشته و نگرانی های گاه و بیگاه دانشجویان در این خصوص ، پرداخت این نوع ارز به دانشجویان در طول سالهای گذشته ادامه یافته است .
اخیرا هم سازمان امور دانشجویان اعلام کرد طبق بخشنامه بانک مرکزی ، ارز دانشجویی به مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و برای مقطع کارشناسی ، فقط دانشجویانی که شروع به تحصیلشان قبل از 31 اردیبهشت 97 است می توانند درخواست ارز نمایند .
اما نکته مهمی که می توان در ارتباط با این موضوع بدان اشاره کرد ، این است که به نظر می رسد منطقی ترین کار و راه حل ممکن در این خصوص که می تواند کمترین فشار و ضرر را به دانشجویان وارد کند این باشد که هر تصمیمی قرار است برای سالهای آتی برای موضوع ارز دانشجویی گرفته شود ، از مدتها پیش درمورد آن زمینه سازی های لازم صورت گرفته و درواقع ، چنانچه بنا بر قطع پرداخت این ارز باشد ، اطلاع رسانی های لازم درخصوص آن مدتها پیش از اجرا ، صورت بگیرد تا دانشجویانی که برای ادامه تحصیل خود ، بر روی دریافت این ارز ، به صورت جدی حساب باز کرده اند ، به صورت ناگهانی خود را از آن محروم ندیده و دچار مشکل در این زمینه نشوند .
این موضوع ، نه فقط درمورد دریافت ارز دانشجویی ، بلکه در همه زمینه هایی که دانشجویان به نوعی با آن در ارتباطند ، صادق است و می توان آن را به صورت قانونی کلی مورد توجه قرار داد .
اینکه تصمیمات و سیاستگذاری های جدید درخصوص یک مسأله ، آن قدر با ظرافت و در طی زمان به اجرا گذاشته شود که همه کسانی که به نوعی از تصمیم تازه مذکور ، متاثر خواهند شد ، نسبت به آن آگاهی پیدا کرده و بتوانند بدون غافلگیری از تصمیم جدید ، راهکار و گزینه جایگزینی را برای حل مشکلات احتمالی که پیش خواهد آمد ، در نظر بگیرند .
در غیر این صورت ، باید همواره شاهد تصمیمات آنی و ناگهانی و وارد شدن شوک به گروهی باشیم که شرایط جدید را پیش بینی نمی کرده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه آفرینش
1397/08/18

به علاوه ، هر چند عده ای معتقدند تعلق گرفتن این ارز به دانشجویانی که به کشور برنخواهند گشت ، اقدام درستی نیست ، اما از یک منظر هم ، از آن جا که تخصیص این ارز و درواقع ، قائل شدن چنین تسهیلاتی برای دانشجویان خارج از کشور ، می تواند در تقویت وجهه علمی کشور در سطح جامعه بین المللی موثر باشد ، می تواند امر سودمندی تلقی شود .
zahrakianbakht@yahoo .
com.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
دنیای اقتصاد
1397/08/18
> مهر : براساس اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، ثبت نام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی از فردا شنبه 19 آبان ماه از طریق سامانه سجاد آغاز می شود .
> ثبت نام برای ارز دانشجویی از فردا آغاز می شود مهر : براساس اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، ثبت نام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی از فردا شنبه 19 آبان ماه از طریق سامانه سجاد آغاز می شود .
تمام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی می توانند از فردا شنبه 19 آبان 97 فرمهای لازم به همراه مدارک مورد نیاز را تکمیل و در سامانه سجاد به آدرس portal .
saorg .
ir بارگذاری کنند .
لازم است متقاضیان دریافت ارز دانشجویی به نکات زیر دقت لازم را داشته باشند .
ارز دانشجویی صرفاً در بازه زمانی یک مهر 97 تا 29 اسفند 97 یعنی از مهر تا اسفند 1397 تعلق می گیرد .
طبق بخشنامه بانک مرکزی ، مبنای نرخ ارز درخصوص حواله های ارزی ، نرخ ارز حواله مندرج در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) و در مورد اسکناس ، نرخ ارز اسکناس مندرج در سامانه مذکور خواهد بود .
باتوجه به تغییر سامانه ارزی از سامانه مشارکت دانشجویی (نشا) به سامانه جامع دانشجویی سجاد ، تمام دانشجویان متقاضی در مرحله اول در سامانه جدید (سامانه سجاد) ثبت نام کرده و در مرحله بعدی درخواست ارز دانشجویی کنند .
طبق بخشنامه بانک مرکزی ، ارز دانشجویی به مقاطع دکتری ، کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و برای مقطع کارشناسی فقط دانشجویانی که شروع به تحصیل آنها قبل از 31 اردیبهشت 97 بوده ، می توانند درخواست کنند .
سازمان امور دانشجویان فقط موظف به تأیید وضعیت تحصیلی دانشجویان بوده ، مراحل و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) براساس دستورالعمل بانک مرکزی و بر عهده بانک های عامل (تجارت و سامان) است .
با توجه به اینکه تمام فرآیندها و خدمات به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه انجام می شود ، نیازی به مراجعه حضوری نیست .
متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر به قسمت سوالات متداول در سامانه سجاد مراجعه کرده و در صورتی که پاسخ مورد نظر وجود نداشت ، سوالات خود را از طریق ایمیل support@saorg .
ir ارسال کرده و پیگیری کنند .
برای کسب اطلاع و پیگیری از وضعیت درخواست ، متقاضی می تواند به پروفایل و ایمیل شخصی اعلام شده مراجعه کند .
متقاضیان جهت ارتباط با پشتیبانی سامانه ، از گزینه درخواست پشتیبانی سامانه سجاد در منوی خدمات استفاده کنند .
کلمات کلیدی : وزارت علوم ثبت نام ارز دانشجویی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
بهار
1397/08/15
> گروه اقتصادی : سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در اطلاعیه ای جزئیات ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی را اعلام کرد .
> بر اساس اطلاعیه این سازمان ، متقاضیان باید از 19 آبان 97 فرمهای لازم به همراه مدارک مورد نیاز را تکمیل و بارگذاری کنند .
با توجه به بخشنامه شماره 233452/97 مورخ 7/8/1397 اداره سیاستها و مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ، بدینوسیله به اطلاع کلیه دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی می رساند ، متقاضیان می توانند از تاریخ 97/8/19 فرمهای لازم به همراه مدارک مورد نیاز را تکمیل و در سامانه سجاد به آدرس portal .
saorg .
ir بارگذاری کنند .
سازمان امور دانشجویان فقط موظف به تأیید وضعیت تحصیلی دانشجویان بوده ، روند و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) براساس بخشنامه های بانک مرکزی ج .
ا .
ا است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
قدس
1397/08/15
> دانشگاه به عنوان بخش مهم جامعه هر کشور موظف به ایجاد قوانینی برای رعایت پوشش لباس از سوی دانشجویان خود است؛ دانشجویان نیز ملزم به رعایت تمام و کمال این قوانین هستند .
> به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین ، هر اجتماعی مبتنی بر هر مذهب یا ایدئولوژی ، متناسب با فرهنگ و رسوم خود با وضع قانون و مقرّرات سعی در رسیدن به ایجاد نظم در میان افراد و دوام ارزش های خود دارد .
دانشگاه ، به عنوان بخشی مهم از جامعه هر کشور مؤظف به ایجاد قوانینی برای رعایت پوشش لباس از سوی دانشجویان خود است .
در همه دنیا برای پوشش دانشجویان در دانشگاه قوانینی بعضا سخت وجود دارد که دانشجویان در محیط دانشگاه ملزم به رعایت آن هستند .
طی چند روز اخیر بخشنامه ای از سوی دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر نحوه پوشش دانشجویان صادر شده است؛این دستورالعمل واکنش های مختلفی را در پی داشت؛ لذا بر آن شدیم تا دستورالعمل پوشش دانشجویی در کشورهای آمریکا ، انگلیس ، فرانسه ، ایتالیا و کانادا را به عنوان برترین های آموزش عالی جهان تحت بررسی قرار دهیم : بر اساس آنچه که در کشورهای غربی رایج است ، دانشجویان از طریق(Student handbook) یا در (Student dress code) از آنچه که باید در محیط آموزشی بپوشند ، مطلع می شوند .
در این بخش ، بیانیه ایی از سویآموزش عالی هر کشور نوشته شده است که دانشجو را از تمام بایدها و نبایدهای پوششی آگاه می کند و وی را مؤظف به اجرای تمام و کمال آن می داند .
1 .
آمریکا آموزش عالی آمریکا هر سال به دانشجویان خود یادآوری می کند ، آنچه که یک دانشجو به عنوان پوشش خود برای محیط آموزشی انتخاب می کند ، نشان دهنده باورها ، عقاید و سبک زندگی او است .
به طور کلی در دانشگاه های آمریکا ، هر دانشجو مؤظف به رعایت کلی قوانین پوشش است و اگر خارج از عرف لباسی را بپوشد ، جریمه می شود و تذکر خواهد گرفت .
اما اگر به صورت جزئی تر به قوانین پوشش نگاه کنیم ، هر دانشگاه قوانین خاص خود را دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم : * دانشگاه آدامز استفاده از «عینک دودی» ، «آدامس» و «تنباکو» ممنوع است .
* دانشگاه لایبرتی موی «دم اسبی» و هرگونه پوشش تنگ و مخالف عفت ممنوع است .
* دانشگاه لومالیندا «تی شرت» و لباس های «لی» مجاز نیست .
* دانشگاه هاردین سیمونز لباس «لی» برای دختران و شلوارهای تنگ ممنوع است .
* دانشگاه مجامع الهی جنوب غربی لباس های لی سنگ شور مجاز نیست .
* دانشگاه سنت لوئیس پوشیدن "تی شرت " و لباس های "لی" مجاز نیست .
* دانشگاه آتلانتیک فلوریدا رنگ کردن مو مجاز نیست .
* دانشگاه هاروارد دانشجویان این دانشگاه موظفند در محیط خوابگاه و رستوران بلوز ، پیراهن یا ژاکت یقه دار یا بدون یقه بپوشند .
پوشش شلوار آنها نیز بایستی بدون پارگی و ضخیم باشد .
* دانشگاه ایالتی آرکانزاس استفاده از لباس های کوتاه ، سوراخ دار ، خمره ای و بدن نما ممنوع است .
دانشجو موظف است موهای خود را تمیز و مرتب و سبیل هایش را کوتاه نگه دارد و هیچ نوع سبک مو یا استفاده از زینت آلاتی که جلب توجه کند ، مجاز نیست .
* دانشگاه ایالتی جنوب غربی میسوری استفاده از شلوارک های کوتاه ، پیراهن های رکابی ، لباس های جین (لی) پاره و چاک دار ، تردد با دمپایی یا پای برهنه بودن ، استفاده از زیور آلاتی که نیازمند سوراخ کردن اعضای بدن باشد و هر گونه خالکوبی مجاز نیست .
لازم به ذکر است مدیر قسمت «موفقیت دانشجویی» این اختیار را دارد که شیوه های آرایش مو ، صورت و پوشش غیر عادی را رد و غیر قابل قبول اعلام کند .
2 .
انگلیس * دانشگاه آکسفورد براساسی ضوابط دانشگاه آکسفورد ، هیچ دانشجویی اجازه پوشیدن لباس تنگ و خارج از عرف را ندارد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
قدس
1397/08/15
دختران اجازه پوشیدن لباس کوتاه بالای زانو ، باز و بدون آستین را ندارند .
پسران دانشجو نیز اجازه بلند کردن ریش و مدل موهای نامناسب را ندارند .
براساس قوانین جدید این دانشگاه ، تمام دانشجویان دختر و پسر موظف به انتخاب کت و شلوار یا کت و دامن بلند با پیراهن سفید هستند؛ پسران باید از پاپیون یا کراوات مشکی و سفید و دختران از جوراب مشکی استفاده کنند .
* دانشگاه بریستول طبق ضوابط این دانشگاه لباس باید حداقل بدن را از شانه تا زانو بپوشاند ، عریان کردن بخش بالای سینه ممنوع بوده و پوشیدن شلوارهای «لی» و شلوارک مجاز نیست .
همچنین لباس ها نباید حاوی علائم ، نشان ها و تصاویر برجسته باشند .
*دانشگاه کنت : در این دانشگاه از پوشیدن لباس مذهبی و فرهنگی (برای مثال یقه های مذهبی ، حجاب ، روسری) توسط دانشگاه استقبال می شود .
3 .
فرانسه * دانشگاهEcole Normale Supérieure آموزش عالی فرانسه ، تمام دانشجویان را در دانشگاه های مختلف مؤظف به رعایت قوانین پوشش کرده است؛ در این دانشگاه که اولین دانشگاه فرانسه و سی و سومین دانشگاه دنیاست ، هیچ دانشجویی مجاز به پوشیدن شلوار کوتاه نیست .
پوشیدن لباس تنگ ، کوتاه و رنگ های روشن در این دانشگاه ممنوع است .
* دانشگاهCentraleSupélec ممنوعیت جویدن آدامس ، دامن کوتاه برای دختران و شلوارک برای پسران از مهم ترین قوانین پوششی برای دانشجویان این دانشگاه است .
4 .
کانادا * دانشگاه مونترال آموزش عالی کانادا در توضیح قوانین پوشش برای دانشجویان کالج گفته است : «قوانین پوشش تنها برای نظم دهی و ایجاد امنیت روانی برای دانشجویان است» .
برهمین اساس تمام دانشجویان دختر و پسر دانشگاه مونترال مؤظف به پوشیدن کفش مناسب برای حضور در کلاس هستند .
برای دختران این کفش باید بی پاشنه و جلوبسته باشد .
پوشیدن هر نوع لباس و شلوار «لی» پاره نیز ممنوع است .
*دانشگاه لاوال دانشجویان دانشگاه لاوال مجاز به استفاده از هیچ نوع زیورآلاتی نیستند؛ دانشجویان پسر در صورت داشتن ریش و سیبیل مؤظف به کوتاه کردن و مرتب سازی آنها هستند .
ناخن کوتاه برای دانشجویان دختر و پسر الزامی است؛ هیچ دانشجوی دختری اجازه کاشت ناخن ، استفاده از لاک یا ژل ناخن را ندارد .
همچنین سوراخ کردن متعدد گوش هم برای دختران و هم برای پسران ممنوع است .
5 .
استرالیا * دانشگاه ملی استرالیا براساس قانون وزارت علوم و تحقیقات استرالیا ، تمام دانشجویان دختر مؤظف به پوشیدن شلوار هستند و به دانشجویانی که با دامن در فضای دانشگاهی حاضر شوند ، اجازه ورود به کلاس داده نمی شود .
* دانشگاه سیدنی دانشجویان دختر در دانشگاه سیدنی ، مؤظف به پوشیدن جوراب شلواری و لباس پوشیده هستند .
برای پسران این دانشگاه ، کفش چرم براق ممنوع است و در صورتی که آنها قوانین را رعایت نکنند ، به عنوان دانشجوی بی انضباط شناخته می شوند .
منابع : https : //www .
researchgate .
net/post/Is_there_a_dress_code_at_your_university https : //www .
timesnownews .
com/health/article/people with internet addiction react the worst when wifi fails details inside/309432 https : //www .
ox .
ac .
uk/students/academic/dress ? wssl=1 http : //uk .
businessinsider .
com/students want scholars gowns banned at oxford university 2017 6 https : //www .
ccis .
edu/policies/index .
asp https : //studenthandbook .
txstate .
edu/ https : //www .
teenvogue .
com/gallery/ivy league college style https : //www .
fodors .
com/community/europe/university style france 1067081/ https : //medicine .
usask .
ca/policies/dress code policy .
php#Procedures http : //hijacked .
com .
au/dress to impress at uni منبع : فارس انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
اطلاعات
1397/08/18
> بر اساس تصم م شورا سنجش و پذ رش ، سوابق تحص ل در کنکور به صورت « درصد تأث ر مثبت» لحاظ خواهد شد .
به گزارش ا سنا ، در چهاردهم ن جلسه شورا سنجش و پذ رش دانشجو که در وزارت علوم برگزار شد ، مصوب شد که سوابق تحص ل متقاض ان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عال از طر ق آزمون سراسر در سال با «حداکثر درصد تأث ر مثبت» در نظر گرفته شود .
طبق تصم م ا ن شورا آن دسته از د پلمه ها ر اض و ف ز ک ، علوم تجرب ، علوم انسان و علوم و معارف اسلام که د پلم خود را سال و در نظام آموزش جد د ( ) اخذ کرده و امتحانات دروس پا ه دوازدهم آن ها به صورت نها ، سراسر و کشور برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحص ل بوده و سوابق تحص ل موجود د پلم (پا ه دوازدهم ، سال سوم آموزش متوسطه نظام جد د ) به م زان حداکثر درصد به نسبت سوابق تحص ل موجود داوطلب و به صورت تأث ر مثبت در نمره کل نها آنان لحاظ م شود .
همچن ن آن دسته از د پلمه ها ر اض و ف ز ک ، علوم تجرب ، علوم انسان و علوم و معارف اسلام که د پلم خود را از سال تا در نظام آموزش قبل اخذ کرده اند و امتحانات ک ا چند درس آنها به صورت نها ، سراسر و کشور برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحص ل بوده و سوابق تحص ل موجود د پلم (پا ه ازدهم ، سال سوم آموزش متوسطه نظام قد م) به م زان حداکثر درصد به نسبت سوابق تحص ل موجود داوطلب و با تاث ر مثبت و داوطلبان دارا مدرک پ ش دانشگاه ر اض و ف ز ک ، علوم تجرب ، علوم انسان ، علوم و معارف اسلام و هنر که مدرک دوره پ ش دانشگاه خود را از سال تحص ل اخذ کرده اند و امتحانات ک ا چند درس آنها به صورت نها ، سراسر و کشور برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحص ل بوده و سوابق تحص ل موجود دوره پ ش دانشگاه (پا ه دوازدهم سال آخر آموزش متوسطه نظام قد م) به م زان حداکثر درصد به نسبت سوابق تحص ل موجود داوطلب و با تاث ر مثبت اعمال م شود .
در مجموع م زان تاث ر سوابق تحص ل حداکثر درصد است و به صورت تأث ر مثبت در نمره کل نها آنان لحاظ م شود .
شورا سنجش و پذ رش اعلام کرد که سا ر د پلمه ها (غ ر از د پلمه ها فوق) مشمول اعمال سوابق تحص ل ن ستند .
همچن ن بنا بر تصم م ا ن شورا در پذ رش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عال از سال به بعد حداقل درصد ظرف ت کل آموزش عال صرفاً از طر ق سوابق تحص ل و خارج از فرا ند کنکور انجام م شود .
آ ن نامه اجرا ا ن مصوبه حداکثر تا ک ماه آ نده در سازمان سنجش آموزش کشور ته ه و برا تصو ب به شورا سنجش و پذ رش ارائه م شود .
ا ن آ ن نامه با د قبل از ثبت نام کنکور اطلاع رسان شود و به منظور پذ رش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عال برا سال به بعد در رشته محل ها با آزمون ، م زان و نحوه سوابق تحص ل ، حداکثر ظرف ک ماه توسط کارگروه ته ه و برا تصو ب و اعلام به شورا سنجش و پذ رش ارائه شود .
نسخه مناسب چاپ.
> بر اساس تصم م شورا سنجش و پذ رش ، سوابق تحص ل در کنکور به صورت « درصد تأث ر مثبت» لحاظ خواهد شد .
به گزارش ا سنا ، در چهاردهم ن جلسه شورا سنجش و پذ رش دانشجو که در وزارت علوم برگزار شد ، مصوب شد که سوابق تحص ل متقاض ان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عال از طر ق آزمون سراسر در سال با «حداکثر درصد تأث ر مثبت» در نظر گرفته شود .
طبق تصم م ا ن شورا آن دسته از د پلمه ها ر اض و ف ز ک ، علوم تجرب ، علوم انسان و علوم و معارف اسلام که د پلم خود را سال و در نظام آموزش جد د ( ) اخذ کرده و امتحانات دروس پا ه دوازدهم آن ها به صورت نها ، سراسر و کشور برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحص ل بوده و سوابق تحص ل موجود د پلم (پا ه دوازدهم ، سال سوم آموزش متوسطه نظام جد د ) به م زان حداکثر درصد به نسبت سوابق تحص ل موجود داوطلب و به صورت تأث ر مثبت در نمره کل نها آنان لحاظ م شود .
همچن ن آن دسته از د پلمه ها ر اض و ف ز ک ، علوم تجرب ، علوم انسان و علوم و معارف اسلام که د پلم خود را از سال تا در نظام آموزش قبل اخذ کرده اند و امتحانات ک ا چند درس آنها به صورت نها ، سراسر و کشور برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحص ل بوده و سوابق تحص ل موجود د پلم (پا ه ازدهم ، سال سوم آموزش متوسطه نظام قد م) به م زان حداکثر درصد به نسبت سوابق تحص ل موجود داوطلب و با تاث ر مثبت و داوطلبان دارا مدرک پ ش دانشگاه ر اض و ف ز ک ، علوم تجرب ، علوم انسان ، علوم و معارف اسلام و هنر که مدرک دوره پ ش دانشگاه خود را از سال تحص ل اخذ کرده اند و امتحانات ک ا چند درس آنها به صورت نها ، سراسر و کشور برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحص ل بوده و سوابق تحص ل موجود دوره پ ش دانشگاه (پا ه دوازدهم سال آخر آموزش متوسطه نظام قد م) به م زان حداکثر درصد به نسبت سوابق تحص ل موجود داوطلب و با تاث ر مثبت اعمال م شود .
در مجموع م زان تاث ر سوابق تحص ل حداکثر درصد است و به صورت تأث ر مثبت در نمره کل نها آنان لحاظ م شود .
شورا سنجش و پذ رش اعلام کرد که سا ر د پلمه ها (غ ر از د پلمه ها فوق) مشمول اعمال سوابق تحص ل ن ستند .
همچن ن بنا بر تصم م ا ن شورا در پذ رش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عال از سال به بعد حداقل درصد ظرف ت کل آموزش عال صرفاً از طر ق سوابق تحص ل و خارج از فرا ند کنکور انجام م شود .
آ ن نامه اجرا ا ن مصوبه حداکثر تا ک ماه آ نده در سازمان سنجش آموزش کشور ته ه و برا تصو ب به شورا سنجش و پذ رش ارائه م شود .
ا ن آ ن نامه با د قبل از ثبت نام کنکور اطلاع رسان شود و به منظور پذ رش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عال برا سال به بعد در رشته محل ها با آزمون ، م زان و نحوه سوابق تحص ل ، حداکثر ظرف ک ماه توسط کارگروه ته ه و برا تصو ب و اعلام به شورا سنجش و پذ رش ارائه شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/08/19
> از سال 1390 که دانشگاه فرهنگیان تاسیس شد ، تصمیم بر این بود ساختار جدید وکارآمدتری نسبت به تربیت معلم های سابق ارائه شود تا شاهد نسلی جدید و توانمند در میان معلمان سرزمین مان باشیم.
> از سال 1390 که دانشگاه فرهنگیان تاسیس شد ، تصمیم بر این بود ساختار جدید وکارآمدتری نسبت به تربیت معلم های سابق ارائه شود تا شاهد نسلی جدید و توانمند در میان معلمان سرزمین مان باشیم .
باتوجه به رشد تکنولوژی در قرن 21 و بالارفتن چشمگیر اطلاعات دانش آموزان نسبت به دوره های گذشته ، دیگر دوره دو ساله و ارائه مدرک فوق دیپلم به معلمان پاسخگوی نظام تربیتی جمهوری اسلامی ایران در دهه پنج انقلاب نبود .
بر همین اساس برای دانش آموختگان این دانشگاه ، دوره چهار ساله با ارائه مدرک کارشناسی طراحی و آماده شد که مورد تایید وزارت علوم هم بود .
از سال 1390 به بعد و جذب دانشجو در سال های مختلف و ورود خروجی های دانشگاه به مدارس سراسرکشور کم کم مشکلات این دوره چهار ساله نمایان شد و متاسفانه مسئولان آموزشی و پژوهشی دانشگاه به جای آنکه به ترمیم نظام چهار ساله و چابک تر سازی آن بپردازند ، در طرحی برای کاهش واحد های رشته های مختلف به ویژه رشته های علوم پایه اقدام به حذف واحد های تخصصی یا کاهش تعداد آنها کردند؛ به عنوان مثال یک درس سه واحدی به همراه یک واحد آزمایشگاه کلا به دو واحد تقلیل پیداکرد .
حال باید سوال کرد چگونه استاد آن محتوای تعریف شده برای چهار واحد را در این زمان کم جمع بندی کند که ظاهرا پاسخی از سوی مسئولان داده نشده است ، اما اخیرا طرحی جدید از طرف مسئولان دانشگاه ارائه شده که تیشه ای بر ریشه این درخت نوپای تربیت نسل جدید معلمان خواهد بود؛ طرح سه ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان با حذف 12 واحد درسی ، ادغام برخی واحد ها در یکدیگر و گذراندن 10 واحد درسی در تابستان البته درصورت تصویب در هیات امنای دانشگاه که احتمالا برای ورودی های سال بعد اجرایی خواهد شد اما در حال حاضر ابهامات این طرح بسیار زیاد است؛ از جمله اینکه با کاهش و بعضا ادغام واحدها برای تبدیل مدرک از عنوان دبیری به آموزش رشته های مختلف ، عملا در آینده احتمال عدم ادامه تحصیل برای دانشجومعلمان در بعضی رشته های تخصصی وجود خواهد داشت .
حال این سوال مطرح است : کدام 12 واحد قرار است حذف شوند؟ اگر قرار بر حذف واحدهای تخصصی است که فاجعه است و دیگر عملا امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های مادر برای دانشجومعلمان وجود نخواهد داشت و اگر واحدهای تربیتی مدنظر است که اساسا با فلسفه دانشگاه در تضاد خواهد بود و اگر آموزش های ویژه معلمی حذف شوند ، در آن صورت دیگر تفاوت این دانشگاه با سایر دانشگاه های کشور در چیست؟ در بحث ادغام واحدها ، در چارت جدید ارائه شده از سال 1395 عملا واحدی برای ادغام وجود ندارد یا به صورت کاملا مختصر در بعضی دروس مرتبط با کار معلمی که آن هم تاثیرات منفی خود را خواهد داشت .
نکته مهم دیگر این است که درصورت برگزاری کلاس ها در تابستان در این سه سال ، کارایی دانشگاه به شدت پایین خواهد آمد؛ چراکه دوری از خانواده و فشرده بودن دوره عملا راه به جایی نخواهد برد .
همچنین کار فرهنگی که از باید های اصلی دانشگاه است باتوجه به فشردگی برنامه های آموزشی کم کم رو به زوال یا تعداد محدودی کار های روتین خواهد رفت .
باید گفت با ابهامات موجود طرح پیش از اجرا شکست خورده و اجرای آن نتیجه مثبتی نخواهد داشت و توجیه اینکه این طرح برای جبران کمبود نیرو در آموزش وپرورش است ، نمی تواند دلیل خوبی برای کاهش کیفیت آموزشی دانشگاه فرهنگیان باشد .
ضمن اینکه باید به فکر جبران کمبود نیرو در آموزشی وپرورش باشیم اما این جبران با کاهش کیفیت آموزشی و تربیت معلمانی با توانایی های پایین و تسلطی اندک به موضوعات درسی و روش های تربیتی قطعا در سال های آتی مشکلات دیگری را به وجود خواهد آورد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/08/19
> براساس قوانین دانشگاه ها در دوره کارشناسی ارشد ، دانشجویان این دوره قبل از نیمسال سوم تحصیلی می توانند موضوع پایان نامه خود را با نظر استاد راهنما و تایید گروه آموزشی انتخاب کنند.
> براساس قوانین دانشگاه ها در دوره کارشناسی ارشد ، دانشجویان این دوره قبل از نیمسال سوم تحصیلی می توانند موضوع پایان نامه خود را با نظر استاد راهنما و تایید گروه آموزشی انتخاب کنند .
شرایط و نحوه انتخاب استاد راهنمای خارج از موسسه یا در رشته هایی که عضو هیات علمی یا مرتبه استادیاری وجود نداشته باشد طبق شیوه نامه موسسه انجام می شود .
انتخاب استاد مشاور به پیشنهاد استاد راهنما و تایید گروه آموزشی از اعضای هیات علمی همان گروه یا خارج از موسسه امکان پذیر است .
دانشجو پس از تدوین پایان نامه و تایید استاد راهنما موظف است با رعایت ضوابط موسسه در حضور هیات داوران از پایان نامه خود دفاع کند .
نمره پایان نامه در میانگین کل محاسبه نمی شود و ارزشیابی آن به صورت کیفی و به این شرح انجام می شود .
مردود (کمتر از 14) ، متوسط (14 15/99) ، خوب (16 17/99) و خیلی خوب (99/18 18) است .
ملاک دانش آموختگی ، داشتن میانگین حداقل 14 براساس واحدهای گذرانده آموزشی و دفاع از پایان نامه است .
چنانچه میانگین کل دانشجویی پس از گذراندن تمام واحدهای آموزشی دوره کمتر از 14 باشد دانشجو اجازه دفاع از پایان نامه را ندارد و تنها یک نیمسال با رعایت مجاز سنوات تحصیلی به وی فرصت داده می شود با اخذ مجدد حداکثر 10 واحد از درس هایی که با نمره کمتر از 14 گذرانده است ، میانگین کل واحدهای گذرانده را به حداقل برساند در این صورت اجازه دفاع از پایان نامه به وی داده می شود .
1
فهرست