وزارت علوم - مطبوعات 20 آبان 97
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت 13:19
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8090828 دنياي اقتصاد
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8090591 روزنامه ايران
روساي دانشگاه ها
روساي آموزش عالي
8091278 آرمان امروز
روساي موسسه يا سازمان وابسته
8089314 روزنامه آفرينش
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/08/20
> فرآیند ثبت نام دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز دانشجویی از روز شنبه در سامانه سجاد(سامانه جامع اموردانشجویان) آغاز شد .
> تخصیص ارز دانشجویی آغاز شد فرآیند ثبت نام دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز دانشجویی از روز شنبه در سامانه سجاد(سامانه جامع اموردانشجویان) آغاز شد .
به گزارش «ایرنا» دانشجویان ایرانی که خارج از کشور مشغول به تحصیل بوده و به دنبال دریافت ارز هستند ، می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی سجاد به نشانی Portal .
saorg .
ir برای بارگذاری مدارک اقدام کنند .
سازمان امور دانشجویان تنها موظف به تایید وضعیت تحصیلی دانشجویان است و روند و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی صورت می گیرد .
اداره اعزام با هزینه شخصی در سازمان امور دانشجویان پیش از این اعلام کرده بود که ارز دانشجویی تنها در بازه زمانی اول مهرماه تا 29 اسفندماه امسال به متقاضیان تعلق می گیرد .
طبق بخشنامه بانک مرکزی ، مبنای نرخ ارز درخصوص حواله های ارزی ، نرخ ارز حواله مندرج در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) و در مورد اسکناس ، نرخ ارز اسکناس مندرج در سامانه مذکور خواهد بود .
با توجه به تغییر سامانه ارزی از سامانه مشارکت دانشجویی (نشا) به سامانه سجاد ، تمام دانشجویان ابتدا در سامانه جدید (سجاد) ثبت نام کرده و سپس درخواست ارز دانشجویی کنند .
ارز دانشجویی به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد .
همچنین تخصیص ارز دانشجویی برای مقطع کارشناسی به این شکل مصوب شد : تنها دانشجویانی که آغاز به تحصیل آنها قبل از 31 اردیبهشت ماه امسال باشد ، امکان درخواست ارز دانشجویی را دارند .
پیش از این منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از تقاضای 400 دانشجوی ایرانی خارج از کشور برای تحصیل در دانشگاه های داخل خبر داده بود .
کلمات کلیدی : ارز بانک مرکزی علوم تحقیقات و فناوری کارشناسی ارشد نرخ ارز.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه ایران
1397/08/20
> ثبت نام دریافت ارز دانشجوییمجتبی صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد : ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی ازدیروز و از طریق سامانه سجاد آغاز شد .
> ثبت نام دریافت ارز دانشجوییمجتبی صدیقی ، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد : ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی ازدیروز و از طریق سامانه سجاد آغاز شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم؛ بر اساس بخشنامه شماره 233452/97 مورخ 7 آبان 97 اداره سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ، به اطلاع همه دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی می رساند ، متقاضیان می توانند از روز 19 آبان 97 فرم های لازم به همراه مدارک مورد نیاز را تکمیل و در سامانه سجاد به نشانی portal .
saorg .
ir بارگذاری کنند .
متقاضیان دریافت ارز دانشجویی به این نکته توجه داشته باشند که ارز دانشجویی فقط در بازه زمانی یکم مهر تا 29 اسفند 97 تعلق می گیرد ، همچنین طبق بخشنامه شماره 233452/97 مورخ 8 مهر 97 بانک مرکزی ، مبنای نرخ ارز در خصوص حواله های ارزی ، نرخ ارز حواله مندرج در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) و در مورد اسکناس ، نرخ ارز اسکناس مندرج در سامانه مذکور خواهد بود .
با توجه به تغییر سامانه ارزی از سامانه مشارکت دانشجویی (نشا) به سامانه جامع دانشجویی سجاد ، همه دانشجویان متقاضی در مرحله اول در سامانه جدید (سامانه سجاد) ثبت نام و در مرحله بعدی درخواست ارز دانشجویی کنند ، البته طبق بخشنامه بانک مرکزی ، ارز دانشجویی به مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و برای مقطع کارشناسی فقط دانشجویانی که شروع به تحصیل آنها قبل از 31 اردیبهشت 97 است می توانند درخواست کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای
روزنامه آفرینش
1397/08/19
> رئیــس دانشــگاه فنــی و حرفه ای از گسترش ارتباط این دانشگاه با بخش خصوصی خبر داد .
> رئیــس دانشــگاه فنــی و حرفه ای از گسترش ارتباط این دانشگاه با بخش خصوصی خبر داد .
ابراهیم صالحی عمران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گسترش ارتباط دانشگاه فنی و حرفه ای با بخش خصوصی گفت : من معتقدم این دانشگاه باید در ارتباط با بخش های خصوصی فعال تر باشد و خود را به بخش خصوصی ، بازار کار ، واحدهای صنعتی بیشتر نزدیک کند .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای افزود : البته در یک دوره ای دولت نیز نیاز به کادر اداری داشت ، ولی در حال حاضر با رشد آموزش عالی ، نیاز است که علاوه بر دولت به فکر بخش خصوصی نیز باشیم .
وی افزود : برای همین ما برنامه تجاری سازی آموزش ، گسترش ارتباط با اصناف ، شرکت های دانش بنیان و شهرک های صنعتی را در دستور کار خود داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
هفت صبح
1397/08/19
> عضو کمیسیون آموزش مجلس می گوید : با وجود قول رئیس دانشگاه آزاد ، پذیرش دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد همچنان با اشکال مواجه است و همه دانشجویان تعیین تکلیف نشده اند .
> عضو کمیسیون آموزش مجلس می گوید : با وجود قول رئیس دانشگاه آزاد ، پذیرش دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد همچنان با اشکال مواجه است و همه دانشجویان تعیین تکلیف نشده اند .
مسئله دانشجویان پزشکی در دانشگاه آزاد همچنان حل نشده است و هنوز برخی از افرادی که ثبت نام کردند و امکان تحصیل آنها سلب شد ، با مشکلاتی در این دانشگاه مواجه هستند .
ایرناپلاس در گفت وگویی با فاطمه سعیدی ، نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت این دانشجویان را جویا شده است .
**هنوز مشکل همه دانشجویان حل نشده است فاطمه سعیدی ، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره پیگیری مشکلات دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد که ثبت نام آنها با مشکل مواجه شده بود گفت : در مورد دانشجویان دانشگاه آزاد که به آنها قبولی اعلام شده بود و با مشکل مواجه شده بودند ، دوباره اطلاعیه داده شده بود که در ذخیره ها ثبت نام کنید .
تا جایی که خبر دارم و پیگیری کردم هنوز مشکل همه بچه ها طبق قولی که رئیس دانشگاه آزاد داده بود ، حل نشده است .
وی افزود : وزرای علوم و بهداشت باید در مذاکره ای این مشکلی که دانشگاه آزاد به وجود آورده را حل کنند .
مسئله ، نیاز به مساعدت و افزایش برخی ظرفیت ها دارد .
**رئیس دانشگاه آزاد هنوز پاسخ قانع کننده ای به افکار عمومی نداده است عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره پاسخ منطقی دانشگاه آزاد به افکار عمومی گفت : انتظار داشتیم آقای طهرانچی طبق قولی که داده بود ، در گفت وگویی با مردم در مورد این تخلف فاحش در دانشگاه آزاد توضیح دهد .
عزل کردن رئیس یک واحد یا جابه جایی نیروهای دانشگاه آزاد جواب مناسبی برای مردم نیست و می خواهیم بدانیم چه اتفاقی در دانشگاه آزاد رخ داده است و چه چیزی باعث شده ظرفیت های رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی که رشته های حساس با طرفداران زیاد هستند ، چندین برابر اعلام شود .
وی افزود : یقین داریم تخلفاتی در اعلام نتایج صورت گرفته و همان طور که خود آقای طهرانچی گفتند قرار بود مصاحبه ای انجام دهند و در این مورد با مردم صحبت کنند و متخلفان را معرفی کنند و فکر می کنم با عزل و نصب افراد ، مسئله برای مردم حل نمی شود .
با وجود اینکه پنج جلسه در کمیسیون داشتیم و مسئولان دو وزارتخانه و رئیس دانشگاه آزاد حاضر شدند ، متأسفانه هنوز به نتیجه ای نرسیدند و مشکل حل نشده است .
مسئولان دانشگاه آزاد قول دادند که در این هفته مشکل را رفع و رجوع کنند و رضایت کسانی که اعلام پذیرش شدند را جلب کنند .
منتظر جلسه مجدد با آقای طهرانچی هستیم که گزارشی از ایشان بخواهیم .
**باید برای مسئله دانشگاه آزاد پیگیری قضایی انجام شود سعیدی در مورد پیگیری این مسئله از دولت گفت : به نظرم این مسئله باید در هیأت دولت با مدیریت آقای جهانگیری و یا دستور آقای روحانی حل شود و مشکلی نیست که بتوانیم آ را با چند جلسه حل کنیم .
این مشکل خیلی عمیقی است که تخلف فاحش رخ داده و چندهزار نفر دانشجو و خانواده های آنان را درگیر کرده است .
این دانشجویان به لحاظ روحی مشکل پیدا کرده اند و با چند جلسه قابل حل نیست و باید در سطح دولت پیگیری شود .
وی درباره برخورد با تخلف و ارجاع پرونده متخلفان این پرونده به مراجع قضایی گفت : از آقای طهرانچی این مسئله را پیگیری کردم و گفتند پیگیری قانونی در حال انجام است و پرونده تشکیل شده که حتماً به جرایم رسیدگی شود .
چون بحث رشته های علوم پزشکی فراتر از این چند ذخیره اعلام کردن است و شامل مسائل دیگری است که احتمالاً با آموزشگاه های بیرون هم در ارتباط است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
هفت صبح
1397/08/19

آقای طهرانچی قول دادند پیگیری قانونی انجام می دهند و به عزل و نصب اکتفا نمی کنند ، منتظریم ببینیم چه اتفاقی رخ خواهد داد .
**کنکور یک تجارت خاموش است عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد ارتباط مشکلات پذیرش در دانشگاه ها با مسئله کنکور و حذف آن گفت : به عنوان یک معلم و کسی که با دانشجویان در ارتباط بودم ، معتقد به حذف کنکور هستم ، چون تجارتی در فرآیند برگزاری کنکور به وجود آمده است که درآمد آن با هیچ تجارتی قابل مقایسه نیست .
این یک تجارت خاموش است که متأسفانه دست در جیب اولیا و مردم می کند و به راحتی کاسبی می کنند .
وی افزود : با حذف کنکور ، خیلی از این مسائل حل خواهد شد .
حذف کنکور زیرساخت هایی لازم دارد که اول از همه آموزش و پرورش باید آن را فراهم و عدالت آموزشی را برقرار کند که وقتی می گوییم حذف کنکور ، تأثیر معدل و سابقه تحصیلی تمام دانش آموزان در تمام کشور از یک امکانات و خدمات در آموزش و پرورش بهره گرفتند یا خیر .
در آن صورت است که حذف کنکور را حتماً پیگیری خواهیم کرد که مصوبه قانونی مجلس است .
تأثیر مثبت معدل امسال در مجلس مصوب شد و شورای عالی انقلاب فرهنگی موافقت کرد که این ها گام هایی برای حذف کنکور است .
**صدا و سیما با روح و روان کنکوری ها بازی نکند سعیدی در مورد مافیای کنکور گفت : یکی از مزایای حذف کنکور ، حذف مافیای تجارت کنکور است که برگزار کننده کلاس ها و ناشر کتاب های کنکور هستند و امیدوارم این اتفاق رخ دهد تا خانواده های ما این قدر متضرر نشوند .
یکی از نهادهایی که باید در این زمینه وارد شود صدا و سیما است و ما از آنها خواستیم با روح و روان بچه ها بازی نکنند و خانواده ها را تحریک نکند که از این آموزشگاه ها و کتاب ها استفاده کنند .
وی افزود : با تمام فشارها ، مصاحبه ها و توییت ها ، هیچ عکس العملی از سوی صدا و سیما برای کم کردن تبلیغات کنکور انجام نشده است .
صداوسیمایی که وظیفه فرهنگ سازی در کشور را دارد و از بیت المال و مالیات عمومی استفاده می کند ، این رفتار را دارد ، از بقیه نهادها چه انتظاری می توانیم داشته باشیم؟ صدا و سیما در حال فرهنگ سازی برای استفاده از این کلاس ها ، کتاب ها و تجارت کنکور است و از آن حمایت می کند .
وقتی صداوسیمای کشور که وظیفه فرهنگی دارد ، ساعت هایی که برای مردم هزینه دارد را به تبلیغ کنکور اختصاص می دهد ، چه انتظاری باید از دیگران داشته باشیم .
بازدید اپلیکیشن 5 , بازدید سایت 5.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
امتیاز
1397/08/20
> جمعیت شاغل فارغ التحصیل طی یکسال گذشته ، با رشد 96 هزار نفری به بیش از یک میلیون و313 هزار و 390 نفر افزایش پیدا کرد؛ همچنین بیکاری جوانان 15 تا 29ساله بیش از 58 هزار و 500 نفر رشد داشته است.
> جمعیت شاغل فارغ التحصیل طی یکسال گذشته ، با رشد 96 هزار نفری به بیش از یک میلیون و313 هزار و 390 نفر افزایش پیدا کرد؛ همچنین بیکاری جوانان 15 تا 29ساله بیش از 58 هزار و 500 نفر رشد داشته است .
به گزارش مهر ، تغییرات یکساله شاخص های عمده بازار کار به استناد جداول آماری مرکز آمار ایران نشان می دهد ، جمعیت مشارکت اقتصادی کشور به عنوان یکی از شاخص های مهم و تاثیرگذار در نرخ اشتغال و بیکاری ، با رشد مواجه بوده است که این افزایش ، سیگنال مثبتی به بازار کار است؛ چراکه رشد «شاخص فعال اقتصادی» به معنای افزایش مجموع جمعیت شاغل و بیکار کشور بوده و تمایل افراد برای ورود به بازار کار و فعالیت اقتصادی است .
بر این اساس ، جمعیت 10 ساله و بیشتر کشور که در طبق تعاریف آماری در سن کار قرار دارند ، در تابستان امسال با افزایش حدود 760 هزار نفری نسبت به تابستان سال گذشته ، به 66 میلیون و 777 هزار و 600 نفر رسیده است .
البته هر چند این میزان ، از جمعیت کشور در سن کار قرار دارند ، اما لزوما همه این افراد «نه شاغل هستند و تمایلی برای ورود به بازار کار دارند»؛ این گروه از افراد در جمعیت «غیرفعال اقتصادی» قرار می گیرند که به دلایل مختلف از جمله داشتن درآمدهای غیرکاری (دریافت سود بانکی ، درآمد از محل اجاره واحد مسکونی یا مواردی از این دست) تمایلی برای ورود به بازار کار ندارند .
بنابراین ، آنچه که مبنای محاسبه شاخص های اشتغال و بیکاری در یک گروه هدف است ، بررسی سهم هر یک از گروه شاغلان یا بیکاران نسبت به «جمعیت 27 میلیون و 282 هزار نفر فعال اقتصادی» است .
بر این اساس ، شاخص مشارکت اقتصادی حاکی از رشد 395 هزار و 400 نفری طی یکساله گذشته از تابستان 96 تا تابستان 97 دارد؛ به این ترتیب که نرخ این شاخص از 40 .
7 درصد در تابستان سال گذشته به 40 .
9 درصد در تابستان 97 رسیده است .
سرعت رشد بیکاری بیشتر از رشد اشتغال گزارش ها حکایت از آن دارد که از مجموع جمعیت 27 میلیون و 282 هزار و 500 نفری فعال اقتصادی ، 23 میلیون و 955 هزار و 600 نفر در گروه شاغلان و بالغ بر 3 میلیون و 326 هزار و 800 نفر در گروه بیکاران قرار دارند؛ این آمار نشان می دهد طی یکسال گذشته ، هر چند جمعیت شاغل کشور رشد داشته است؛ اما رشد جمعیت بیکار با سرعت بیشتری نسبت به اشتغال حرکت کرده است .
به این ترتیب ، جمعیت شاغل در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته 158 هزار و 123 نفر افزایش و جمعیت بیکار نیز در این بازه یکساله 237 هزار و 301 نفر رشد داشته است .
به همین دلیل ، به رغم افزایش جمعیت اشتغال در کشور ، اما نرخ بیکاری همچنان سیر صعودی دارد و 0 .
7 درصد نسبت به تابستان 96 رشد داشته است .
افزایش 96 هزار نفری جمعیت بیکار در گروه جمعیت بیکاران نیز ، یک میلیون و 773 هزار و 514 نفر در گروه سنی 15 تا 29 سال قرار دارند؛ همچنین حدود یک میلیون و 313 هزار و 400 نفر از جمعیت بیکار کشور از فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور هستند که این میزان در تابستان سال گذشته ، یک میلیون و 217 هزار و 123 نفر بوده است؛ بنابراین جمعیت بیکار فارغ التحصیل کشور طی یکسال گذشته حدود 96 هزار و 270 نفر رشد داشته است .
در حال حاضر ، بیکاران فارغ التحصیلان کشور ، 39 .
5 درصد از کل جمعیت بیکار کشور را تشکیل می دهند که 0 .
1 درصد در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته ، رشد را نشان می دهد .
همچنین جمعیت شاغل فارغ التحصیل 23 .
8 درصد از کل جمعیت شاغل را به خود اختصاص می دهد که این سهم در تابستان سال گذشته 21 .
1 درصد بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
امتیاز
1397/08/20

بنابراین سرعت رشد اشتغال فارغ التحصیلان نسبت جمعیت بیکاران فارغ التحصیل بیشتر بوده است .
همچنین بررسی شاخص سهم اشتغال افراد در عمده فعالیت های اقتصادی حاکی از آن است که 49 .
5 درصد جمعیت شاغل کشور معادل 11 میلیون و 856 هزار و 579 نفر در فعالیت های اقتصادی مرتبط با بخش خدمات مشغول به کار هستند که این میزان ، تقریبا بدون تغییر مانده و فقط 0 .
1 درصد نسبت به تابستان سال گذشته افزایش داشته است .
پس از بخش کشاورزی ، فعالیت های مرتبط با بخش صنعت با سهم 31 .
6 درصدی بیشترین جمعیت شاغل کشور را به خود اختصاص می دهد .
به این ترتیب که 31 .
6 درصد از جمعیت شاغل کشور معادل 7 میلیون و 562 هزار نفر در فعالیت های صنعتی شاغل هستند .
در بخش کشاورزی نیز ، 4 میلیون و 535 هزار و 700 نفر شاغل هستند که 18 .
9 درصد از جمعیت شاغل را شامل می شود .
این میزان در تابستان سال گذشته نیز 18 .
9 درصد بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
آرمان امروز
1397/08/20
> آغاز ثبت نام ارز دانشجویی فرایند ثبت نام دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز دانشجویی از روز شنبه نوزدهم آبان ماه در سامانه سجاد (سامانه جامع امور دانشجویان) آغاز شد .
> آغاز ثبت نام ارز دانشجویی فرایند ثبت نام دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز دانشجویی از روز شنبه نوزدهم آبان ماه در سامانه سجاد (سامانه جامع امور دانشجویان) آغاز شد .
به گزارش مهر ، دانشجویان ایرانی که خارج از کشور مشغول به تحصیل بوده و به دنبال دریافت ارز هستند ، با مراجعه به سامانه اینترنتی سجاد به نشانی portal .
saorg .
ir برای بارگذاری مدارک اقدام کنند .
سازمان امور دانشجویان تنها موظف به تایید وضعیت تحصیلی دانشجویان است و روند و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی صورت می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جهان صنعت
1397/08/20
> صفحه صنعت و معدن : مهر جمعیت شاغل فارغ التحصیل طی یک سال گذشته ، با رشد 96 هزار نفری به بیش از یک میلیون و313 هزار و 390 نفر افزایش پیدا کرد؛ همچنین بیکاری جوانان 15 تا 29ساله بیش از 58 هزار و 500 نفر رشد داشته است.
> صفحه صنعت و معدن : مهر جمعیت شاغل فارغ التحصیل طی یک سال گذشته ، با رشد 96 هزار نفری به بیش از یک میلیون و313 هزار و 390 نفر افزایش پیدا کرد؛ همچنین بیکاری جوانان 15 تا 29ساله بیش از 58 هزار و 500 نفر رشد داشته است .
تغییرات یک ساله شاخص های عمده بازار کار به استناد جداول آماری مرکز آمار ایران نشان می دهد ، جمعیت مشارکت اقتصادی کشور به عنوان یکی از شاخص های مهم و تاثیرگذار در نرخ اشتغال و بیکاری ، با رشد مواجه بوده است که این افزایش ، سیگنال مثبتی به بازار کار است؛ چراکه رشد «شاخص فعال اقتصادی» به معنای افزایش مجموع جمعیت شاغل و بیکار کشور بوده و تمایل افراد برای ورود به بازار کار و فعالیت اقتصادی است .
بر این اساس ، جمعیت 10 ساله و بیشتر کشور که در طبق تعاریف آماری در سن کار قرار دارند ، در تابستان امسال با افزایش حدود 760 هزار نفری نسبت به تابستان سال گذشته ، به 66 میلیون و 777 هزار و 600 نفر رسیده است .
البته هر چند این میزان ، از جمعیت کشور در سن کار قرار دارند ، اما لزوما همه این افراد «نه شاغل هستند و تمایلی برای ورود به بازار کار دارند»؛ این گروه از افراد در جمعیت «غیرفعال اقتصادی» قرار می گیرند که به دلایل مختلف از جمله داشتن درآمدهای غیرکاری (دریافت سود بانکی ، درآمد از محل اجاره واحد مسکونی یا مواردی از این دست) تمایلی برای ورود به بازار کار ندارند .
بنابراین ، آنچه که مبنای محاسبه شاخص های اشتغال و بیکاری در یک گروه هدف است ، بررسی سهم هر یک از گروه شاغلان یا بیکاران نسبت به «جمعیت 27 میلیون و 282 هزار نفر فعال اقتصادی» است .
بر این اساس ، شاخص مشارکت اقتصادی حاکی از رشد 395 هزار و 400 نفری طی یک ساله گذشته از تابستان 96 تا تابستان 97 دارد؛ به این ترتیب که نرخ این شاخص از 7/40 درصد در تابستان سال گذشته به 9/40 درصد در تابستان 97 رسیده است .
سرعت رشد بیکاری بیشتر از رشد اشتغالگزارش ها حکایت از آن دارد که از مجموع جمعیت 27 میلیون و 282 هزار و 500 نفری فعال اقتصادی ، 23 میلیون و 955 هزار و 600 نفر در گروه شاغلان و بالغ بر 3 میلیون و 326 هزار و 800 نفر در گروه بیکاران قرار دارند؛ این آمار نشان می دهد طی یک سال گذشته ، هر چند جمعیت شاغل کشور رشد داشته است؛ اما رشد جمعیت بیکار با سرعت بیشتری نسبت به اشتغال حرکت کرده است .
به این ترتیب ، جمعیت شاغل در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته 158 هزار و 123 نفر افزایش و جمعیت بیکار نیز در این بازه یک ساله 237 هزار و 301 نفر رشد داشته است .
به همین دلیل ، به رغم افزایش جمعیت اشتغال در کشور ، اما نرخ بیکاری همچنان سیر صعودی دارد و 7/0 درصد نسبت به تابستان 96 رشد داشته است .
افزایش 96 هزار نفری جمعیت بیکار در گروه جمعیت بیکاران نیز ، یک میلیون و 773 هزار و 514 نفر در گروه سنی 15 تا 29 سال قرار دارند؛ همچنین حدود یک میلیون و 313 هزار و 400 نفر از جمعیت بیکار کشور از فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور هستند که این میزان در تابستان سال گذشته ، یک میلیون و 217 هزار و 123 نفر بوده است؛ بنابراین جمعیت بیکار فارغ التحصیل کشور طی یک سال گذشته حدود 96 هزار و 270 نفر رشد داشته است .
در حال حاضر ، بیکاران فارغ التحصیلان کشور ، 5/39 درصد از کل جمعیت بیکار کشور را تشکیل می دهند که 1/0 درصد در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته ، رشد را نشان می دهد .
همچنین جمعیت شاغل فارغ التحصیل 8/23 درصد از کل جمعیت شاغل را به خود اختصاص می دهد که این سهم در تابستان سال گذشته 1/21 درصد بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جهان صنعت
1397/08/20

بنابراین سرعت رشد اشتغال فارغ التحصیلان نسبت جمعیت بیکاران فارغ التحصیل بیشتر بوده است .
همچنین بررسی شاخص سهم اشتغال افراد در عمده فعالیت های اقتصادی حاکی از آن است که 5/49 درصد جمعیت شاغل کشور معادل 11 میلیون و 856 هزار و 579 نفر در فعالیت های اقتصادی مرتبط با بخش خدمات مشغول به کار هستند که این میزان ، تقریبا بدون تغییر مانده و فقط 1/0 درصد نسبت به تابستان سال گذشته افزایش داشته است .
پس از بخش کشاورزی ، فعالیت های مرتبط با بخش صنعت با سهم 6/31 درصدی بیشترین جمعیت شاغل کشور را به خود اختصاص می دهد .
به این ترتیب که 6/31 درصد از جمعیت شاغل کشور معادل 7 میلیون و 562 هزار نفر در فعالیت های صنعتی شاغل هستند .
در بخش کشاورزی نیز ، 4 میلیون و 535 هزار و 700 نفر شاغل هستند که 9/18 درصد از جمعیت شاغل را شامل می شود .
این میزان در تابستان سال گذشته نیز 9/18 درصد بوده است .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
وطن امروز
1397/08/19
> گروه اجتماعی : بر اساس اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، ثبت نام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی امروز شنبه 19 آبان ماه از طریق سامانه سجاد آغاز می شود.
> گروه اجتماعی : بر اساس اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ، ثبت نام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی امروز شنبه 19 آبان ماه از طریق سامانه سجاد آغاز می شود .
به گزارش مهر ، تمام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی می توانند از امروز فرم های لازم را به همراه مدارک مورد نیاز تکمیل و در سامانه سجاد به آدرس portal .
saorg .
ir بارگذاری کنند .
لازم است متقاضیان دریافت ارز دانشجویی به نکاتی توجه داشته باشند .
ارز دانشجویی در بازه زمانی اول مهر 97 تا 29 اسفند 97 یعنی از مهر تا اسفند 1397 تعلق می گیرد .
طبق بخشنامه بانک مرکزی ، مبنای نرخ ارز درباره حواله های ارزی ، نرخ ارز حواله مندرج در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) و درباره اسکناس ، نرخ ارز اسکناس مندرج در سامانه مذکور خواهد بود .
همچنین با توجه به تغییر سامانه ارزی از سامانه مشارکت دانشجویی (نشا) به سامانه جامع دانشجویی سجاد ، تمام دانشجویان متقاضی در مرحله اول در سامانه جدید (سامانه سجاد) ثبت نام کرده و در مرحله بعدی درخواست ارز دانشجویی کنند .
طبق بخشنامه بانک مرکزی ، ارز دانشجویی به مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و برای مقطع کارشناسی تنها دانشجویانی که شروع به تحصیل آنها قبل از 31 اردیبهشت 97 بوده ، می توانند درخواست کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
دنیای اقتصاد
1397/08/19
> ایسنا : ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی مورد نیاز دانشجویان ایرانی خارج از کشور آغاز شد .
> آغاز ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی ایسنا : ثبت نام برای دریافت ارز دانشجویی مورد نیاز دانشجویان ایرانی خارج از کشور آغاز شد .
فرآیند ثبت نام دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز دانشجویی از امروز شنبه ، 19 آبان ماه در سامانه سجاد آغاز شده و متقاضیان این ارز می توانند از امروز نسبت به ثبت نام برای دریافت ارز اقدام کنند .
دانشجویان ایرانی که خارج از کشور مشغول به تحصیل بوده و به دنبال دریافت ارز هستند ، می توانند از امروز ( 19 آبان ماه) با مراجعه به سامانه اینترنتی سجاد به نشانی portal .
saorg .
ir برای بارگذاری مدارک خود اقدام کنند .
بر اساس بخش نامه بانک مرکزی ، سازمان امور دانشجویان تنها موظف به تایید وضعیت تحصیلی دانشجویان است و روند و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) بر اساس بخش نامه های بانک مرکزی انجام می شود .
انتهای پیام کلمات کلیدی : ارز بانک مرکزی آغاز دانشجویی ثبت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه نوآوران
1397/08/19
> آغاز ثبت نام ارز دانشجویی از امروز.
> آغاز ثبت نام ارز دانشجویی از امروز فرآیند ثبت نام دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز دانشجویی از امروز شنبه نوزدهم آبان ماه در سامانه سجاد (سامانه جامع امور دانشجویان) آغاز شد .
نوآوران آنلاین فرآیند ثبت نام دانشجویان ایرانی خارج از کشور برای دریافت ارز دانشجویی از امروز شنبه در سامانه سجاد (سامانه جامع امور دانشجویان) آغاز شد .
دانشجویان ایرانی که خارج از کشور مشغول به تحصیل بوده و به دنبال دریافت ارز هستند ، از امروز 19 آبان ماه با مراجعه به سامانه اینترنتی سجاد به نشانی Portal .
saorg .
ir برای بارگذاری مدارک اقدام کنند .
سازمان امور دانشجویان تنها موظف به تأیید وضعیت تحصیلی دانشجویان است و روند و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی صورت می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
بانی فیلم
1397/08/19
> انجمن علمی انیمیشن دانشگاه تهران با همکاری استودیو گنبدکبود به مناسبت هفته انیمیشن برنامه های متنوع و مفصلی را تدارک دیده که از آن جمله می توان به برگزاری پرسش و پاسخ با ران دایموند تهیه کننده بین المللی انیمیشن ، نمایش پیام ویدئویی اختصاصی کنستانتین برونزیت هنرمند برجسته روس ، برگزاری مسابقه داستان نویسی برای سریال روبی و جوجه ها (سریال منتخب جشنواره انسی 2018) و پرسش و پاسخ با محمدرحیم لیوانی مدیر مرکز صبا اشاره کرد .
به گزارش رسیده ، کارگاه ها و نشست های هفته انیمیشن در دانشگاه تهران از 19 تا 23 آبان ساعت 13 تا 17 برگزار می شود و ورود برای عموم آزاد است .
> این برنامه ها به شرح زیر است : شنبه 19 آبان مراسم افتتاحیه و ورکشاپ استودیو گنبدکبود با محوریت ایده یابی ، تبدیل ایده به استوری بورد ، شخصیت پردازی و اهمیت آن در اولین روز هفته انیمیشن برگزار می شود .
همچنین مسابقه داستان نویسی و ایده پردازی برای سریال انیمیشنی روبی و جوجه ها از برنامه های دیگر این مراسم است .
مهلت ارسال آثار از همین روز تا 22 آبان خواهد بود و اسامی برندگان تا پایان آذر 97 اعلام خواهد شد .
ساخت و تولید دو طرح برگزیده بادرج نام برنده در تیتراژ به همراه اعطای لوح تقدیر و جایزه نقدی به ارزش 7 میلیون ریال به هر کدام از برندگان ، جوایزی است که برای این مسابقه در نظر گرفته شده است .
یکشنبه 20 آبان کارگاه بازیگری و خلاقیت با حضور هادی حجازی فر بازیگر مطرح سینما برگزار می شود .
همچنین میزگرد بزرگ انیمیشن با عنوان فرصت ها و چالش های تحصیل آکادمیک با حضور اساتید چهار دانشگاه معتبر کشور از جمله محمد علی صفورا از دانشگاه تربیت مدرس ، بابک نکویی از دانشگاه تهران ، کیارش زندی از دانشگاه سوره و علیرضا گلپایگانی از دانشگاه هنر برگزار می شود .
دوشنبه 21 آبان ارتباط ویدئویی و جلسه پرسش و پاسخ با ران دایموند پخش کننده و تهیه کننده بین المللی انیمیشن و برگزار کننده برنامه بین المللی The Animation Show of Shows که 19 سال متوالی برگزار می شود ، به همراه پخش گزیده ای از آثار راه یافته به نوزدهمین دوره این برنامه بین المللی از جمله برنامه های روز دوشنبه است .
همچنین در این روز آثار و مستندهای دیده نشده از میشل دودک هنرمند برنده اسکار با اجازه رسمی از پخش کننده و نیز آثاری و مستندهایی از کنستانتین برونزیت هنرمند برجسته روس و نامزد اسکار به نمایش در خواهند آمد .
گفتگو با محمدرحیم لیوانی مدیر مرکز صبا درباره صنعت انیمیشن از دیگر برنامه های روز دوشنبه خواهد بود .
سه شنبه 22 آبان کارگاه کارگردانی با حضور صفی یزدانیان برگزار خواهد شد و نیز پیام ویدئویی اختصاصی کنستانتن برونزیت به نمایش در خواهد آمد .
چهارشنبه 23 آبان کارگاه آموزشی برای نگارش پورتفلیو موثر جهت همکاری با کمپانی های انیمیشن سازی و ادامه تحصیل در خارج از کشور با حضور بابک نکویی یکی از برنامه های آخرین روز هفته انیمیشن در دانشگاه تهران است و در ادامه مراسم اختتامیه به همراه نمایش اختصاصی برخی آثار انیمیشنی و تقدیر از اساتید برگزار خواهد شد .
عموم علاقمندان می توانند برای شرکت در این برنامه به نشانی تهران ، خیابان انقلاب اسلامى ، دانشگاه تهران ، پردیس هنرهاى زیبا ، تالار ایران ، تالار آوینی مراجعه کنند .
اشتراک گذاری در :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
بهار
1397/08/19
> گروه اقتصادی : براساس اعلام سازمان امور دانشجویان ، ثبت نام دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی از امروز شنبه 19 آبان آغاز می شود .
> با توجه به بخشنامه شماره 233452/97 مورخ 97/8/7 اداره سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ، بدینوسیله به اطلاع کلیه دانشجویان شاغل به تحصیل واجد شرایط دریافت ارز دانشجویی می رساند ، متقاضیان می توانند از امروز شنبه 97/8/19 فرم های لازم به همراه مدارک مورد نیاز را تکمیل و در سامانه سجاد بارگذاری کنند .
سازمان امور دانشجویان تنها موظف به تأیید وضعیت تحصیلی دانشجویان بوده ، روند و ضوابط پرداخت ارز (نوع ، میزان و نرخ) براساس بخشنامه های بانک مرکزی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
شهروند
1397/08/20
> روز گذشته ایسنا خبری مبنی بر تحمیل 1300 دانشجوی جدید به دانشگاه تهران منتشر کرد.
> روز گذشته ایسنا خبری مبنی بر تحمیل 1300 دانشجوی جدید به دانشگاه تهران منتشر کرد .
در این خبر به نقل از معاون دانشجویی دانشگاه تهران ، دکتر حسین به نژاد ، اعلام شده بود که این جریان «بدون اطلاع قبلی و تقاضای دانشگاه تهران» شکل گرفته است .
جریان به این دلیل ابعاد وسیع تری پیدا می کند که دانشجویان امسال به جهت مشکلی که معاون دانشجویی عنوان کرده ، با مشکل خوابگاه مواجه شده اند .
البته حسین به نژاد در گفت وگوی خود تأکید کرده که صددرصد دانشجویان دوره روزانه دانشگاه تهران در خوابگاه اسکان پیدا کرده اند؛ اما به برخی دانشجویان نوبت شبانه خوابگاه تعلق نگرفته است .
سهمیه ها چگونه وارد شده اند؟ به نژاد در گفت وگوی خود تصریح کرده که برخی از دانشجویان تحمیلی با کمک سهمیه ایثارگران پذیرفته شده اند و به سفارش تعدادی از سازمان های حمایتی بوده اند .
به نژاد در ادامه به افتتاح خوابگاه جدید با کمک خیرین و سیستم های بانکی اشاره کرده اما طبیعتا چنین پروژه هایی قادر نخواهد بود که به سرعت اسکان دانشجویان بی خوابگاه را برطرف کند .
معاون دانشجویی همچنین در انتقادی صریح به سازمان سنجش عنوان کرده : «متاسفانه امسال به دلیل افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه تهران که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور در دقیقه 90 اتفاق افتاد در حوزه خدمات دانشجویی با مشکلاتی مواجه شدیم و در نتیجه نتوانستیم به همه تقاضاها پاسخ مثبت بدهیم .
» از آنجا که جمعیت دانشجویان خوابگاهی دانشگاه تهران 12 هزار نفر برآورد شده و اینچنین مشکلی قاعدتا به جهت ناهماهنگی نهادهای مختلف ایجاد شده است ، خبرنگار «شهروند» با روابط عمومی سازمان سنجش کشور تماس گرفت که آنها خواستار زمانی برای بررسی خبر مربوطه شدند .
همچنین آنها در پاسخ به «شهروند» اعلام کردند که تا فردا نسبت به اعلام این خبر که از سوی معاونت دانشجویی دانشگاه تهران عنوان شده ، واکنش نشان خواهند داد .
روابط عمومی سازمان سنجش همچنین تأکید کرد که واکنش خود را به زودی در قالب جوابیه ای رسمی و به شکل عمومی منتشر خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/08/19
> براساس آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی؛ علوم انسانی بیشترین دانش آموخته را دارد براساس آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ، بیشترین تعداد دانش آموختگان در همه شیوه های آموزشی مربوط به گروه علوم انسانی بوده است .
> براساس آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی؛ علوم انسانی بیشترین دانش آموخته را دارد براساس آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ، بیشترین تعداد دانش آموختگان در همه شیوه های آموزشی مربوط به گروه علوم انسانی بوده است .
به گزارش خبرنگار مهر ، بر اساس آماری که توسط موسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ایران منتشر شده است ، تعداد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی به تفکیک شیوه آموزش ، نوع تحصیل ، وابستگی مرکز و جنسیت در سال تحصیلی 95 1394 ، 798736 نفر از موسسات آموزش عالی کشور دانش آموخته شده اند .
این آمار در کتابی با عنوان آمار آموزش عالی ایران منتشر شده است .
توزیع درصد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی به تفکیک جنسیت توزیع درصد دانش آموختگان به تفکیک جنسیت در سال تحصیلی 95 1394 نشان می دهد از مجموع 798736 نفری که از موسسات آموزش عالی کشور دانش آموخته شده اند ، 41 .
63درصد (332513 نفر) آنان را زنان و 58 .
37 درصد (466223 نفر) را مردان تشکیل می دهند .
آمار دانش آموختگان موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی براساس توزیع درصد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی کشور به تفکیک وابستگی مرکز ، 57 .
82 درصد (461833 نفر) از دانش آموختگان از موسسات آموزش عالی بخش دولتی و 42 .
18 درصد (336903 نفر) از موسسات آموزش عالی بخش غیردولتی فارغ التحصیل شده اند .
تحصیل بیش از 86 درصد دانش آموختگان به شیوه حضوری براساس توزیع درصد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی به تفکیک شیوه آموزش ، از 798736 نفر دانش آموخته موسسات آموزش عالی بخش دولتی و بخش غیردولتی ، 86 .
04 درصد (687223 نفر) به شیوه حضوری ، 12 .
94 درصد (103379 نفر) به شیوه نیمه حضوری و 1 .
02 درصد (8134 نفر) به شیوه غیرحضوری دانش آموخته شده اند .
تحصیل بیش از 89 درصد دانش آموختگان به صورت روزانه براساس توزیع درصد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی بر حسب نوع تحصیل ، 89 .
35 درصد (713676 نفر) از دانش آموختگان به صورت روزانه ، 4 .
64 درصد (37039 نفر) شبانه ، 3 .
51 درصد (28075 نفر) فراگیر ، 1 .
02 درصد (8134 نفر) الکترونیکی ، 0 .
81 درصد (6462 نفر) پودمانی ، 0 .
49 درصد (3925 نفر) پردیس و 0 .
18 درصد (1425 نفر) نیمه حضوری دانش آموخته شده اند .
توزیع درصد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی کشور به تفکیک دوره (مقطع) تحصیلی براساس توزیع درصد دانش آموختگان دوره های (مقطع) تحصیلی را در سال تحصیلی 95 1394 ، 24 .
5 درصد (195685 نفر) آنان از دوره تحصیلی کاردانی ، 57 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/08/19

14 درصد (456415 نفر) کارشناسی ، 16 .
58 درصد (132444 نفر) کارشناسی ارشد ، 0 .
73 درصد (5803 نفر) دکتری حرفه ای و 1 .
05 درصد (8389 نفر) دکتری تخصصی دانش آموخته شده اند .
بیشترین تعداد دانش آموختگان درهمه شیوه های آموزشی براساس توزیع تعداد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی کشور به تفکیک شیوه آموزش ، گروه تحصیلی ، وابستگی مرکز و جنسیت در سال تحصیلی 95 1394 ، بیشترین تعداد دانش آموختگان در همه شیوه های آموزشی (حضوری ، نیمه حضوری و غیرحضوری) مربوط به گروه تحصیلی علوم انسانی بوده است .
توزیع درصد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی کشور به تفکیک گروه تحصیلی براساس توزیع درصد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی کشور در سال تحصیلی 95 1394 بر حسب گروه های تحصیلی ، 48 .
06 درصد (383878 نفر) دانش آموختگان از گروه علوم انسانی ، 4 .
59 درصد (36701 نفر) از گروه علوم پایه ، 4 .
37 درصد (34866 نفر) از گروه علوم پزشکی ، 31 .
34 درصد (250330 نفر) از گروه فنی و مهندسی ، 3 .
99 درصد (31840 نفر) از گروه کشاورزی و دامپزشکی و 7 .
65 درصد (61121 نفر) از گروه هنر ، دانش آموخته شده اند .
بیشترین تعداد دانش آموختگان گروه های تحصیلی توزیع دانش آموختگان سال تحصیلی 95 1394 به تفکیک گروه های تحصیلی ، دوره های تحصیلی و جنسیت نشان داده است .
بیشترین تعداد دانش آموختگان گروه های تحصیلی ، از دوره کارشناسی بوده است در حالی که کمترین تعداد دانش آموختگان گروه های تحصیلی علوم انسانی ، فنی و مهندسی و هنر از دوره دکترای تخصصی و کمترین تعداد دانش آموختگان گروه های علوم پایه و علوم پزشکی از دوره کاردانی است .
توزیع درصد دانش آموختگان گروه های تحصیلی به تفکیک دوره های تحصیلی توزیع درصد دانش آموختگان گروه های تحصیلی به تفکیک دوره های تحصیلی نشان می دهد .
در گروه علوم انسانی 57 .
57 درصد ، در گروه علوم پایه 62 .
73 درصد ، در گروه علوم پزشکی 59 .
57 درصد گروه فنی و مهندسی 57 .
08 درصد ، گروه کشاورزی و دامپزشکی 62 .
41 درصد ، گروه هنر 47 .
21 درصد دانش آموخته دوره کارشناسی هستند .
بیشترین دانش آموختگان مربوط به دانشگاه جامع علمی کاربردی براساس توزیع تعداد دانش آموختگان به تفکیک وابستگی مرکز ، نوع وابستگی و دوره (مقطع) تحصیلی در سال تحصیلی 95 1394 ، در بخش دولتی دانشگاه جامع علمی کاربردی با 158335 نفر بیشترین و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به سایر دستگاه های اجرایی با 4855 نفر کمترین تعداد دانش آموخته را داشته اند .
بیشترین تعداد دانش آموخته در بخش غیردولتی در بخش غیر دولتی دانشگاه آزاد اسلامی با 257735 نفر بیشترین تعداد دانش آموخته را دارا است .
توزیع درصد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی کشور به تفکیک نوع وابستگی براساس توزیع درصد دانش آموختگان موسسات آموزش عالی به تفکیک نوع وابستگی نشان می دهد ، 13 .
11 درصد (104732 نفر) از دانش آموختگان از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، 12 .
94 درصد (103337 نفر) از دانشگاه پیام نوراست .
همچنین 19 .
82 درصد (158335 نفر) از دانشگاه جامع علمی کاربردی ، 5 .
03 درصد (40203 نفر) از دانشگاه فنی و حرفه ای ، 2 .
01 درصد (16022 نفر) از دانشگاه فرهنگیان ، 4 .
3 درصد (34349 نفر) از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، هستند .
براساس این آمار ، 0 .
61 درصد (4855 نفر) از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی ، 32 .
27 درصد (257735 نفر) از دانشگاه آزاد اسلامی و 9 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/08/19

91 درصد (79168 نفر) از موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیر انتفاعی ، دانش آموخته شده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بهار
1397/08/19
> گروه جامعه : عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ، با وزارت علوم توافق شده که هر دانشجویی که یک ترم در خارج از کشور درس خوانده است بتواند آن را تبدیل کند و ادامه درس را در داخل بخواند ! علی قربانی ، به ایلنا گفت : «در غیر این صورت باید خودشان دلار آزاد بخرند چون در این شرایط نمی توانیم دلار را به آن ها بدهیم به این دلیل که باید منابع مان را خالی نکنیم که در آینده مشکل ایجاد نشود .
> گروه جامعه : عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ، با وزارت علوم توافق شده که هر دانشجویی که یک ترم در خارج از کشور درس خوانده است بتواند آن را تبدیل کند و ادامه درس را در داخل بخواند ! علی قربانی ، به ایلنا گفت : «در غیر این صورت باید خودشان دلار آزاد بخرند چون در این شرایط نمی توانیم دلار را به آن ها بدهیم به این دلیل که باید منابع مان را خالی نکنیم که در آینده مشکل ایجاد نشود .
» ! ! او همچنین با بیان این که کسی نمی داند که قیمت دلار بالاتر می رود یا نه ، گفت : «ولی انتظار ما از بانک مرکزی این بود که به عنوان متولی سیاست های پولی و ارزی کشور بتواند قیمت ارز را کنترل کند .
الان بسیاری از این شرایط انتقاد می کنند که خیلی از کالاهایی که وارداتی است با بالا رفتن قیمت دلار دوباره با افزایش قیمت مواجه می شود .
» گفتنی اینکه حتی در طول 8 سال جنگ ایران و عراق نیز چنین قوانینی در کشور به مرحله اجرا درنیامد و هیچگاه سهمیه ارزی دانشجویان خارج از ایران قطع نشد اما حالا ظاهرا برخی از دست اندرکاران کنونی کشور ، حاضرند به راحتی با احساسات هزاران جوان عمدتا نخبه ایرانی شاغل به تحصیل در خارج و خانواده های آنان بازی کرده و اولویت ارزی برای آموزش کشور را فدای ندانم کاری های خود نمایند و الا دادن ارز به دانشجویان آن هم در راستای یاری رساندن به جوانان مملکت و توسعه آموزش و تخصص کشور ، آیا حتی به اندازه درصد کمی از ریخت و پاش های پرهزینه اجرایی دولت ، ارزش ندارد؟.
1
فهرست