وزارت علوم - مطبوعات 22 آبان 97
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت 13:54
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
8106954 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
8106953 روزنامه آفرينش
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه شروع
1397/08/21
> هیات پارلمانی سوریه برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران صبح امروز دوشنبه وارد تهران شد .
> هیات پارلمانی سوریه برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران صبح امروز دوشنبه وارد تهران شد .
ریاست این هیات 15 نفره را محمد حسین راغب الحسین نایب رییس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران برعهده دارد .
این هیات در نخستین برنامه خود قرار است امروز با احمد سالک نایب رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه دیدار و گفت وگو کند .
اعضای این هیات همچنین عصر امروز با فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی دیدار می کنند .
اعضای هیات پارلمانی سوریه فردا قرار است با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ، کمال دهقانی فیروزآبادی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس و حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس و مدیر کل امور بین الملل مجلس دیدار و گفت وگو کنند .
هیات پارلمانی سوریه فردا همچنین با علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل دیدار می کنند و در روز چهارشنبه نیز چهارشنبه نیز از بیت امام خمینی(ره) در جماران و مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد دیدار می کنند .
اعضای این هیات همچنین فردا قرار است با منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و امیر امینی معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس گروه اقتصادی ایران و سوریه دیدار و گفت وگو کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/08/22
> ایسنا : دستیار ویژه وزیر علوم در حقوق شهروندی از الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت : در صورت تصویب این تبصره الحاقی موانع و مشکلات بسیاری از دانشجویان ستاره دار برای تحصیل در دانشگاه ها حل خواهد شد و تنها معیار گزینش دانشجو توانمندی های علمی می شود .
> مشکل دانشجویان ستاره دار حل می شود؛ به زودی ایسنا : دستیار ویژه وزیر علوم در حقوق شهروندی از الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت : در صورت تصویب این تبصره الحاقی موانع و مشکلات بسیاری از دانشجویان ستاره دار برای تحصیل در دانشگاه ها حل خواهد شد و تنها معیار گزینش دانشجو توانمندی های علمی می شود .
دکتر فریدون جعفری در گفت و گو با ایسنا ، از تدوین الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو توسط وزارت علوم خبر داد و گفت : این تبصره 18 شهریور ماه 97 به تصویب هیات وزیران رسیده است و منتظر تصویب نهایی آن در مجلس شورای اسلامی هستیم .
وی در ادامه تصریح کرد : در صورت تصویب نهایی لایحه الحاق تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو تنها معیار گزینش دانشجو در دانشگاهای کشور فقط صلاحیت ها و تخصص های علمی خواهد بود و دیگر هیچ عاملی نمی تواند مانع گزینش دانشجویان در دانشگاه ها شود .
دستیار ویژه وزیر علوم در حقوق شهروندی خاطرنشان کرد : البته الحاقیه فوق یک تبصره دارد که در آن مواردی که فرد مرتکب جرایمی شده است نظیر جرایم سازمان یافته و یا جرایمی که در قانون مجازات اسلامی ما در صورت قطعیت به عنوان مجازات یاد می شود فرد مدتی از یکسری حقوق محروم می شود در غیر این صورت هیچ شرط و مانعی نباید مانع پذیرش دانشجویان در دانشگاه های کشور شود .
دکتر جعفری اظهارکرد : در حال حاضر منتظر تصویب لایحه فوق در مجلس هستیم با توجه به اینکه چون این لایحه دو فوریتی نیست ، باید منتظر اعلام وصول آن در مجلس باشیم و نمی توانیم زمانی برای تصویب آن اعلام کنیم .
مدیرکل دفتر بازرسی و شکایت وزارت علوم در پایان با تاکید بر اینکه با تصویب لایحه فوق مشکل بسیاری از دانشجویان ستاره دار رفع و امکان تحصیل آن ها در دانشگاه ها فراهم خواهد شد ، گفت : این لایحه برای دانشجویانی که مجرم و یا مشکلات محکومیتی داشته باشند تاثیر ندارد ، اما دانشجویانی که ستاره دار هستند و یا به دلیل فعالیت های سیاسی در صرف ادعا برای تحصیل با مشکلاتی مواجه شده اند مشکلشان حل خواهد شد .
کلمات کلیدی : حقوق دانشجو قانون مجلس شورای اسلامی وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
روزنامه آفرینش
1397/08/21
> رئیس دانشگاه : دانشگاه خوارزمی به بودجه ویژه نیاز دارد رئیس دانشگاه خوارزمی برای حضور در فرآیند بین المللی شدن ، خواستار اختصاص بودجه ویژه برای رفع فرسودگی دانشگاه و ایجاد زیرساخت های لازم شد .
> رئیس دانشگاه : دانشگاه خوارزمی به بودجه ویژه نیاز دارد رئیس دانشگاه خوارزمی برای حضور در فرآیند بین المللی شدن ، خواستار اختصاص بودجه ویژه برای رفع فرسودگی دانشگاه و ایجاد زیرساخت های لازم شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، عزیزالله حبیبی در نشست رئیس و اعضای هیئت علمی دانشگاه خوارزمی با محمدباقر نوبخت ، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که در حاشیه بازدید از طرح های عمرانی این دانشگاه صورت گرفت ، گفت : دانشگاه خوارزمی در سال 1297 تشکیل شد و سال 90 بود که اسم این دانشگاه به دانشگاه خوارزمی تغییر یافت و در سال 93 دانشکده های علوم مالی ، مدیریت و اقتصاد در این دانشگاه ادغام شدند .
حبیبی درباره انتظارات دانشگاه از دولت گفت : درخواست افزایش بودجه دانشگاه متناسب با ساختار جدید دانشگاه ، تخصیص اعتبار برای نوسازی تجهیزات آموزشی دانشگاه ، اختصاص بودجه برای پرداخت دیون دانشگاه ، اختصاص بودجه برای فعالیت های دانشگاه و اتمام پروژه های آن از جمله انتظاراتی است که این دانشگاه از سازمان برنامه و بودجه دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/08/21
> دادرس مقدم رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه نخستین همایش ملی نماز ، هویت و جوانان آذر در دانشگاه بیرجند برگزار می شود ، گفت : باید دلایل حضور کمرنگ جوانان و دانشجویان در نمازهای جماعت ریشه یابی شود .
> دادرس مقدم رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه نخستین همایش ملی نماز ، هویت و جوانان آذر در دانشگاه بیرجند برگزار می شود ، گفت : باید دلایل حضور کمرنگ جوانان و دانشجویان در نمازهای جماعت ریشه یابی شود .
خامسان روز گذشته در دیدار اعضای کمیته داوران همایش ملی نماز دانشگاه بیرجند با نماینده ولی فقیه اظهار کرد : صف های کم نماز جماعت دانشگاه زیبنده نیست و امید است برگزاری همایش ملی نماز ، هویت و جوانان منشأ خیری باشد تا نماز باشکوه بیشتری برگزار شود .
خامسان بیان کرد : محور این همایش در موضوعات روانشناسی ، اخلاقی ، اجتماعی و عرفان اسلامی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
تعادل
1397/08/22
> سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره شرایط دانشجویانی که در زمره دریافت کنندگان ارز دانشجویی هستند توضیحاتی ارایه کرد .
> گروه بانک و بیمه | سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره شرایط دانشجویانی که در زمره دریافت کنندگان ارز دانشجویی هستند توضیحاتی ارایه کرد .
سیدحمایت میرزاده در گفت وگو با خانه ملت درباره آغاز ثبت نام ارز دانشجویی ، گفت : مشکلات دانشجویان ایرانی خارج از کشور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور مسوولان وزارتخانه های علوم و بهداشت مورد بررسی قرار گرفت اگرچه مسوولان این وزارتخانه ها محدودیت هایی برای تامین ارز موردنیاز دانشجویان دارند اما اعضای کمیسیون معتقدند دانشجویانی که پیش از نابسامانی های ارزی برای ادامه تحصیل از کشور خارج شده اند را نمی توان به حال خود رها کرد و باید برای آنها راهکاری در نظر گرفت .
دانشجویان نباید بدون حمایت رها شوند نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود : دانشجویان به امید ارز دانشجویی برای ادامه تحصیل از کشور خارج شده اند حال به دلیل افزایش نرخ ارز مشکلات بسیاری برای این افراد ایجاد شده بنابراین نمی توانند با دلایلی مانند نابسامانی های ارزی و گرانی آنها را به حال خود رها کنیم در جلسات کمیسیون آموزش مقرر شد ارز مناسب برای این افراد در نظر گرفته شود .
دانشجویان به امید ارز دانشجویی برای ادامه تحصیل از کشور خارج شده اند حال به دلیل افزایش نرخ ارز مشکلات بسیاری برای این افراد ایجاد شده بنابراین نمی توانند با دلایلی مانند نابسامانی های ارزی و گرانی آنها را به حال خود رها کنیم شرایط پرداخت ارز دانشجویی وی با بیان اینکه براساس صحبت های انجام گرفته در کمیسیون آموزش مقرر شد مسوولان وزارت علوم مساعدت های لازم را برای تخصیص ارز دانشجویی به دانشجویان خارج از کشور انجام دهند ، اظهار کرد : این ارز تنها به دانشجویانی اختصاص پیدا می کند که از یک سو پیش از نابسامانی های ارزی از کشور خارج شده اند و از سوی دیگر در مراکز و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ادامه تحصیل دهند .
در صورتی که به دانشجویان مراکز غیرمعتبر ارز دانشجویی تخصیص داده شود به نوعی مدرک آنها تایید شده و انتظارات و توقعات جدیدی ایجاد می شود .
سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس تاکید کرد : افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند باید بدانند ارز دانشجویی به آنها اختصاص پیدا نمی کند و با اطلاع از این امر برنامه ریزی های خود را انجام دهند .
راهکار ساماندهی وضعیت دانشجویان خارج از کشور میرزاده همچنین با اشاره به راهکارهای آموزش عالی برای ساماندهی وضعیت دانشجویان خارج از کشور ، ادامه داد : در آخرین جلسه کمیسیون آموزش ، تحقیقات و فناوری با مسوولان وزارت های علوم و بهداشت شرایط و تمهیدات لازم برای بازگشت دانشجویان ایرانی خارج از کشور به داخل و ادامه تحصیل آنان مشخص شد .
بسیاری به کشور بازگشته اند سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد : براساس تصمیم وزارت بهداشت دانشجویانی که 36 واحد را گذرانده اند می تواند پس از بازگشت به ایران در دانشگاه های داخلی ادامه تحصیل دهند همچنین براساس تصمیم وزارت علوم ، تحقیقات این افراد می توانند پس از گذراندن یک ترم در دانشگاه های داخلی ادامه تحصیل دهند که خود کمک بزرگی برای دانشجویان خارج از کشور است تاکنون بسیاری از این دانشجویان به کشور بازگشته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
تعادل
1397/08/22

کاهش نرخ ارز ادامه دارد روز دو شنبه 21 آبان 97 ، نرخ انواع ارز و سکه با روند با ثبات و کاهشی مواجه شد بطوریکه برخی فعالان بازار ارز اعلام کردند که تعدادی از صرافی ها و مراکز مختلف صرافی در تهران و کشورهای منطقه ، قیمت هر دلار امریکا را به 13 هزار و 530 تا 14 هزار تومان و هر یورو به را 16 هزار و 600 تومان معامله کرده اند و درهم نیز بین 3680 تا 3760 تومان در این مراکز فروخته شده است .
براین اساس ، نرخ دلار حدود 300 تومان نسبت به روز یکشنبه کاهش داشته است .
به گزارش تعادل ، نرخ دلار در مراکز مختلف و بازارها و صرافی های مختلف بین 13500 تا 14000 تومان معامله شده و نشان می دهد که تمایل نرخ دلار به کاهش و قرار گرفتن در کانال 13 هزار تومان روبه افزایش است .
نرخ درهم نیز بین 3680 تا 3760 تومان معامله شده که نسبت به روز یکشنبه کاهش یافته است .
از سوی دیگر ، سایت سنا میانگین نرخ ارز روز شنبه را برای دلار 14020 ، لیرترکیه 2677 ، یورو 16072 ، درهم 3845 ، یوآن 2074 و پوند 18175 تومان اعلام کرده است .
در شرایطی که نرخ هر اونس طلا نیزدر بازار جهانی با 5 دلار کاهش به 1206 دلار رسیده ، نرخ طلا و سکه نیز کاهش یافته است .
سکه امامی با قیمت 4 میلیون و 310 هزار تومان ، سکه بهار آزادی 4 میلیون و 100 هزار تومان ، نیم سکه 2 میلیون و 170 هزار تومان ، ربع سکه 1 میلیون و 195 هزار تومان ، سکه گرم 685 هزار تومان ، آب شده نقدی 17 عیار مثقالی یک میلیون و 740 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار به قیمت 402 هزار تومان معامله شدبا توجه به روند نزولی بودن نرخ روزهای قبل ، برخی دلالان تلاش دارند که با مطرح کردن موضوع عدم امکان اصلاح cft به ایجاد هیجان در بازار بپردازند .
براین اساس ، برخی کارشناسان معتقدند که دلار سلیمانیه 14170 و دلار تهران 14300 شد و از طرفی دلار فردایی هرات 13950تومان بود ، اگر روند بازار نزولی شود مهم ترین حمایتی که از دلار صورت می گیرد در 14200 تومان است و عبور پر قدرت از آن ما را به 13800 هم می تواند برساند ولی اگر جهت برگردد و صعودی شود اولین مقاومت برای دلار 14600 و بعدی 14800 تومان خواهد بود .
موانع موجود برای به کارگیری ارزهای دیجیتال در ایران عبدی ، کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خانه ملت می گوید : یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در حال حاضر مانع فعالیت بازرگانان با ارزهای دیجیتال است ، مشکل قانون اجباری بودن تحویل ارز پس از صادرات است .
بر اساس پیمان سپاری ارزی که از اردیبهشت ماه سال جاری برای تمام بازرگانان اجباری شده است ، بازرگانان باید عین رقم صادراتی خود را به صورت حواله در اختیار وارد کنندگان قرار دهند که اگر این عملیات نقل و انتقال با ارزهای دیجیتال صورت گیرد عملا قانون پیمان سپاری ارز غیرقابل اجراست .
وی تاکید می کند : همچنین به دلیل غیرقانونی اعلام شدن خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ظاهر اشخاصی که می خواهند در داخل کشور آن را نقد کنند به همین بهانه ارزش کمتری برای ارزهای دیجیتال پرداخت می کنند .
این کارشناس اقتصادی همچنین معتقد است : آخرین دلیلی که باعث می شود نتوان از ارزهای دیجیتال در ایران استفاده کرد نپذیرفتن این ارزها در اسناد گمرکی و ترخیص است ، این یعنی اگر پیش فاکتور با ارز دیجیتال باشد عملا هیچ تعریفی در عملیات های بازرگانی ایران ندارد .
سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین درباره به کارگیری ارزهای دیجیتال به خبرگزاری خانه ملت می گوید : استفاده از ظرفیت ارزهای دیجیتال نیازمند بررسی های همه جانبه است و علت سکوت بسیاری از کشورها در قبال بلاک چین و ظرفیت ارزهای دیجیتالی را باید نا مشخص خواندن مبدا و چگونگی تصمیم گیری برای ارزش آن دانست .
وی معتقد است : بیت کوین و ارزهای دیجیتال نمی توانند بستری برای دور زدن تحریم ها باشند اما مسیرهای فرعی قابل تاملی به شمار می روند که سیاست گذار پولی و مالی با سنجیدن جوانب مختلف می تواند میزان استفاده از آن را بررسی و اعلام کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/08/21
> مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان خارج وزارت علوم از اعزام یک هزار و 300 نفر از دانشجویان دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور از ابتدای سال جاری خبر داد .
> مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان خارج وزارت علوم از اعزام یک هزار و 300 نفر از دانشجویان دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور از ابتدای سال جاری خبر داد .
ابراهیم حاجی زاده در گفتگو با خبرنگارمهر ، درباره اعزام دانشجویان دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور گفت : از ابتدای سال جاری حدود یک هزار و 300 نفر از دانشجویان دکتری به فرصت مطالعاتی خارج از کشور اعزام شده اند .
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان خارج وزارت علوم افزود : همچنین براساس برنامه ریزی هایی که انجام شده ، در صورت مطلوب شدن و گشایش وضعیت ارزی ، سهمیه های جدید برای استفاده دانشگاه ها اعلام می شود .
به گزارش مهر ، اخیرا ، مجتبی صدیقی درباره حذف فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری ورودی سال های 94 و 95 گفت : فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری حذف نشده است ، دانشجویان ورودی 95 سال آینده نیز فرصت دارند .
وی ادامه داد : فرصت مطالعاتی ورودی های 94 نیز با همان شرایط اعلام شده ارائه می شود ، دانشجویانی که از سازمان امور دانشجویان حمایت مالی دارند به فرصت مطالعاتی اعزام می شوند .
معاون دانشجویی وزیر علوم افزود : پیگیری های سازمان امور دانشجویان از سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی ادامه دارد امیدواریم که به نتیجه مطلوب برسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/08/21
> داود محمدی با اشاره به فعالیت غیر شفاف صندوق نوآوری و شکوفایی طی سال های گذشته ، گفت : البته تأسیس این صندوق فی النفسه برای حمایت از نوآوران ، فناوران و شرکت های دانش بنیان ، قابل ستایش است و باید تا جایی که می توان از این صندوق ها در صورت فعالیت شفاف حمایت شود.
> داود محمدی با اشاره به فعالیت غیر شفاف صندوق نوآوری و شکوفایی طی سال های گذشته ، گفت : البته تأسیس این صندوق فی النفسه برای حمایت از نوآوران ، فناوران و شرکت های دانش بنیان ، قابل ستایش است و باید تا جایی که می توان از این صندوق ها در صورت فعالیت شفاف حمایت شود .
نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعا کمیسیون آموزش برای این صندوق ها ردیف اعتباری حمایتی در بودجه‎های سنواتی در نظر می ‎گیرد ، گفت : البته به دلیل فعالیت غیر شفاف این صندوق در گذشته اعضای کمیسیون تقاضای بررسی ماده 236 در رابطه با فعالیت این صندوق را به جریان انداخته اند که کمیته تخصصی فعالیت های مالی این صندوق را بررسی و وضعیت آن را به کمیسیون گزارش خواهد کرد .
محمدی تأکید کرد : اعضای کمیسیون قول دادند که مشروط به شفاف بودن مراودات مالی ، در بودجه سالیانه از صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت و ردیف بودجه ای را به این شرط برای این صندوق در نظر گیرند .
صندوق نوآوری حلقه مفقوده حمایت از نوآوران را تکمیل کندوی با بیان اینکه البته مدیریت جدید این صندوق برنامه های بسیاری برای حمایت واقعی از نخبگان و شرکت های دانش بنیان دارد ، افزود : در حال حاضر کشور دارای فارغ التحصیلان بسیاری است که با توانمندی علمی بالا و اجرایی بالا فضای کار ندارند که این حلقه مفقوده را این صندوق باید تکمیل کند .
فضای کمیسیون آموزش مچ گیری نیست بلکه تسهیل در حمایت از نخبگان استعضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد : فضای کمیسیون مچ گیری و کارشکنی در فعالیت صندوق نیست بلکه قصد حمایت از نخبگان و هزینه کرد درست اعتبارات صندوق بر اساس اهداف ، برنامه و اساسنامه صندوق است .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : البته بررسی ماده 236 در رابطه با عملکرد گذشته صندوق به این معنا نیست که صندوق در گذشته مرتکب تخلفاتی شده بلکه فقط قرار است بررسی ‎هایی در زمینه وجود تخلف در این صندوق کلید بخورد و گزارش نهایی آن نیز به کمیسیون ارجاع خواهد شد .
منبع : خانه ملت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
شهروند
1397/08/22
> معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده می گوید : «حضور زنان در پست های مدیریتی میانی در سطح کشور گسترش یافته است.
> معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده می گوید : «حضور زنان در پست های مدیریتی میانی در سطح کشور گسترش یافته است .
» به گفته معصومه ابتکار«در حال حاضر میانگین مدیران زن در کشور در حدود 16 درصد است و این روند در سطح استان ها تا 60 درصد در طول یک سال گذشته افزایش داشته است .
حضور پررنگ زنان در آموزش عالی قابل تامل و بیانگر آینده ای روشن برای زنان ایرانی است .
درحال حاضر بیش از 57 درصد آموزش عالی ایران در اختیار دختران و سهم زنان از اعضای هیأت علمی دانشگاه ها حدود 27 درصد است .
» ابتکار می گوید : «تمرکز معاونت در حوزه ارتقای مشارکت اقتصادی زنان از طریق توسعه کارآفرینی و ترغیب زنان به حضور در کسب و کارهای خرد و کوچک زیاد است و در این فرآیند از مشارکت و تبادل تجربه از کشورهای مختلف بهره می بریم .
».
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
صبا
1397/08/21
> هنرجویان شرکت کننده ادوار مختلف جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) که طی سال های 96 و 97 ، در رشته موسیقی مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها پذیرفته شده اند ، مورد قدردانی قرار خواهند گرفت .
> به گزارش «صبا»؛ با تصمیم ستاد برگزاری جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) تمامی هنرجویان شرکت کننده ادوار مختلف این رویداد موسیقایی که طی سال های 96 و 97 در رشته موسیقی مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها پذیرفته شده اند ، در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرم تجلیل می شوند .
دبیرخانه جشنواره با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده تمامی هنرجویانی که طی دوره های قبلی و فعلی جشنواره موسیقی نوای خرم شرکت کرده و پس از آن نیز موفق به پذیرش در رشته موسیقی یکی از مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها شدند ، می توانند ضمن تماس با دبیرخانه جشنواره موسیقی نوای خرم و ارائه تصویر کارت دانشجویی خود نسبت به ثبت نام در فهرست این بخش اقدامات لازم را انجام دهند .
پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) با هدف ارتقای سطح هنری و موسیقایی و و استفاده از نمونه ها و الگو های موجود در هنر ایرانی برای هنرمندان گروه سنی زیر 18 سال ، هشتم تا تا بیست و دوم آذر ماه سال سال 97 در فرهنگسرای نیاوران تهران و تالار وحدت برگزار می شود .
در این دوره از جشنواره که با همکاری دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میزبان دوستداران موسیقی اصیل ایرانی است ، نوازندگان تمامی سازها ، خوانندگان و همچنین گروه های موسیقی کودک و نوجوان داوطلب (کمتر از 18 سال) با اجرای یکی از تصانیف و یا قطعات بی کلام استادان روح الله خالقی ، مجید وفادار ، مهدی خالدی ، علی تجویدی ، همایون خرّم ، حبیب الله بدیعی ، پرویز یاحقی و اسدالله ملک که به شکل رسمی عرضه شده ، به صورت تک خوانی ، تک نوازی ، هم خوانی ، هم نوازی و گروه نوازی در این جشنواره شرکت خواهند کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
روزنامه آفرینش
1397/08/21
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی : انتخاب رئیس دانشگاه آزاد تعیین تکلیف می شود دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : به زودی موضوع انتخاب رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین تکلیف خواهد شد .
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی : انتخاب رئیس دانشگاه آزاد تعیین تکلیف می شود دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : به زودی موضوع انتخاب رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین تکلیف خواهد شد .
به گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی ، چهارمین همایش و فن بازار ملی سلامت با حضور محمدرضا مخبر دزفولی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برخی انتقادهای مطرح شده در زمینه فعالیت علمی دانشگاه ها گفت : نسبت تبدیل مقالات به محصولات فناورانه پایین است و باید این روند پیش رود و ما باید به ازای هر 200 مقاله یک فرآورده فناورانه داشته باشیم .
وی افزود : 10 سال پیش از هر 1500 مقاله یک فرآورده فناورانه داشتیم و امروز هر 600 مقاله به یک فرآورده فناورانه منجر می شود و در رتبه 34 در جهان هستیم که این رتبه برای کشور ما پائین است .
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تاکید کرد : در سال گذشته 117 پتنت ثبت کرده ایم و تا همین ماه اخیر 133 پتنت ثبت کرده ایم .
وی گفت : از هر 100 مقاله باید یک پتنت تولید شود و به سمت این هدف در حال حرکت هستیم .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون انتخاب رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هم گفت : به زودی موضوع انتخاب رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین تکلیف خواهد شد .
بر اساس مصوبه نهاد نمایندگی رهبری؛ الزام اساتید دروس معارف به اخذ مجوز تدریس بر اساس مصوبه نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها تمام اساتید معارف اسلامی ملزم به گرفتن مجوز تدریس هستند .
به گزارش خبرنگار مهر ، دانشگاه معارف اسلامی اعلام کرد : بر اساس مصوبات معاونت آموزشی و پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی (نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها) ، تمام اساتید معارف اسلامی ملزم به گرفتن مجوز تدریس هستند و شرط اخذ مجوز تدریس گذراندن کارگاه های آموزشی از جمله روش تدریس است .
برهمین اساس دانشگاه معارف اسلامی ، کارگاه روش تدریس ، ویژه دانشجویان پسر مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می کند ، این کارگاه از 2 لغایت 4 آذر با حضور صادق ملکی برگزار خواهد شد .
این کارگاه به مدت 3 روز و در مجموع 20 ساعت (مفید) است .
در صورت غیبت بیش از 2 ساعت (موجه یا غیر موجه) گواهی شرکت در کارگاه تعلق نمی گیرد و در صورت غیبت کمتر از این میزان از ساعات حضور در کارگاه کسر و در گواهی پایان دوره درج خواهد شد .
شرکت در این کارگاه کاملا رایگان است ولی در صورت ثبت نام و عدم شرکت در کارگاه مبلغ 70 هزار تومان از دانشجو دریافت می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
روزنامه آفرینش
1397/08/21
> رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت : این سازمان در تلاش است با توجه به تمام محدودیت منابعی که دارد ، رشد قابل توجهی برای بودجه دانشگاه ها در سال آینده در نظر گیرد .
> رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت : این سازمان در تلاش است با توجه به تمام محدودیت منابعی که دارد ، رشد قابل توجهی برای بودجه دانشگاه ها در سال آینده در نظر گیرد .
محمدباقر نوبخت ، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه بازدید از پروژه های دانشگاه خوارزمی گفت : نسبت به آموزش عالی با توجه به جایگاه رفیع آن همیشه در تخصیص بودجه به صورت عادلانه و متناسب با نیازهای دانشگاه تحقق بودجه صورت می گیرد .
نوبخت افزود : امسال نیز تلاش ما این است که بتوانیم نهایت تخصیص را درمورد بودجه آموزش عالی انجام دهیم .
برای بودجه سال آینده نیز سازمان برنامه و بودجه در تلاش است که رشد قابل توجهی با توجه به تمام محدودیت منابعی که دارد برای آموزش عالی در نظر بگیرد .
1
فهرست