وزارت علوم - مطبوعات 5 آذر 97
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت 12:53
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8207325 روزنامه فرهیختگان
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8206170 روزنامه آفرينش
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/03
> ایسنا : وزیر علوم برای پاسخ به سوالات دو نماینده در جلسات علنی هفته جاری مجلس حضور پیدا می کند .
> وزیر علوم در مجلس حاضر می شود ایسنا : وزیر علوم برای پاسخ به سوالات دو نماینده در جلسات علنی هفته جاری مجلس حضور پیدا می کند .
جلسه علنی هفته جاری مجلس شورای اسلامی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه برگزار می شود که غلامی وزیر علوم در مجلس به سوالات محمد فیضی نماینده اردبیل و محسن بیگلری نماینده بانه پاسخ می دهد .
مجلس شورای اسلامی هفته جاری میزبان پرویز فتاح رییس کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) برای ارائه گزارش عملکرد کمیته امداد است .
همچنین ادامه بررسی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی درباره ی آسیب شناسی وضعیت شاغلان و بیکاران با رویکرد حمایتی ، رسیدگی به تقاضای عده ای از نمایندگان درباره رسیدگی به طرح جامع مدیریت شهری طبق اصل 85 و بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از میزان مطالبات غیرقابل وصول و مشکوک الوصول بانکی کشور در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است .
بررسی گزارش کمیسیون صنایع درباره تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در بعد داخلی و خارجی از سال 1394 تا 1396 و گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضا تحقیق و تفحص از عملکرد گمرک در موضوع واردات و صادرات ، مبارزه با قاچاق کالا ، تخلفات مالی ، عدم رعایت قواین و ضوابط و غیره از دیگر موارد کاری مجلس شورای اسلامی است .
بررسی گزارش کمیسیون برنامه درباره عملکرد منابع و مصارف (دریافت ها و پرداخت ها) در قانون بودجه 1396 ، بررسی تقاضای عده ای از نمایندگان مبنی بر تشکیل کمسیون ویژه زنان ، جوانان و خانواده و رسیدگی به کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص بررسی عملکرد بنگاه های اقتصادی صندوق بازنشستگی کشوری در دستور کار مجلس شورای اسلامی است .
بررسی طرح تنظیم برخی از مقررات مالی ، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ، بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی و لایحه حمایت کودکان و نوجوانان و رسیدگی به گزارش حقوقی درباره ی رد طرح اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد .
همچنین نمایندگان شش طرح شامل اصلاح قانون بودجه سال 1397 ، ساماندهی بازار خودرو ، اصلاح ماده 3 و الحاق یک ماده به قانون نحوه ی پیگیری تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ، معافیت وزارتخانه ها و موسسات دولتی از پرداخت هزینه های ثبتی ، استفساریه ماده 36 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ، اصلاح تبصره ماده 26 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست و استفساریه بند 2 ماده 2 قانون مالیات های مستقیم را مورد بررسی قرار می دهند .
بررسی لوایح حوادث غیرمترقبه کشور ، اصلاح بند 3 ماده 2 قانون مالیات های مستقیم ، لایحه اهداف ، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان و بررسی طرح های اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولید و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده 104 قانون مالیات های مستقیم ، الحاق دو تبصره به بند «د» ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه و اصلاح ماده 133 قانون مالیات های مستقیم از دیگر موارد کاری هفته جاری مجلس شورای اسلامی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/03

بررسی لوایح تشکیل وزارتخانه های رفاه و تامین اجتماعی ، تشکیل وزارتخانه های رفاه و تامین اجتماعی و کار و تعاون ، اصلاح قانون نحوه ی استفاده از خانه های سازمانی ارتش و طرح های استفساریه جز شش بند «ث» ، ماده 88 قانون برنامه ، الزامات اجرایی توزیع و عرضه سوخت و سی ان جی در کشور ، الحاق یک تبصره به ماده 98 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و اصلاح جدول حوزه های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها در دستور کار مجلس قرار گرفته شده است .
کلمات کلیدی : بازنشستگی گردشگری و صنایع دستی مالیات مبارزه با قاچاق کالا وزارت آموزش و پرورش.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1397/09/05
> چهار کنکور سراسری کشوری شامل آزمون کارشناسی ارشد سال 97 و آزمون دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) سال 97 ، آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی و آزمون دکتری تخصصی علوم پایه ، بهداشت و داروسازی و دندانپزشکی 97 با توجه به سیاست شورای سنجش و پذیرش دانشجو مرحله تکمیل ظرفیت ندارد.
> چهار کنکور سراسری کشوری شامل آزمون کارشناسی ارشد سال 97 و آزمون دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) سال 97 ، آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی و آزمون دکتری تخصصی علوم پایه ، بهداشت و داروسازی و دندانپزشکی 97 با توجه به سیاست شورای سنجش و پذیرش دانشجو مرحله تکمیل ظرفیت ندارد .
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از متوقف شدن برنامه تکمیل ظرفیت دانشگاه ها از سال آینده خبر داد و گفت : «امسال به دلیل برخی مسائل مجبور شدیم به تعدادی از دانشگاه ها مجوز تکمیل ظرفیت ارائه دهیم ، اما برخی دانشگاه ها نیز بدون توجه به مسائل قانونی اقدام به پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت کردند که این موضوع خلاف قانون است .
» ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با «مهر» اظهار داشت : «برای کنکور کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور مرحله تکمیل ظرفیت نخواهیم داشت .
» وی افزود : «مرحله تکمیل ظرفیت تنها برای دانشگاه فرهنگیان در کنکور سراسری اجرا می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1397/09/04
> رییس دانشگاه تهران بر ضرورت تقویت همکاری های مشترک علمی بین دانشگاه های ایران و روسیه تاکید کرد و گفت : در حال حاضر این همکاری ها در عرصه تبادل دانشجو و استاد رضایت بخش است اما فعالیت های علمی مشترک کمتر صورت گرفته که باید تقویت شود .
> رییس دانشگاه تهران بر ضرورت تقویت همکاری های مشترک علمی بین دانشگاه های ایران و روسیه تاکید کرد و گفت : در حال حاضر این همکاری ها در عرصه تبادل دانشجو و استاد رضایت بخش است اما فعالیت های علمی مشترک کمتر صورت گرفته که باید تقویت شود .
دکتر محمود نیلی گفت : ایران و روسیه به عنوان دو همسایه ، سابقه همکاری بس طولانی و تاریخی در حوزه های اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و علمی داشته اند .
وی در ادامه خاطر نشان کرد : تفکر ما بر این است که همکاری های علمی و آکادمیک یکی از بارزترین و ماندگارترین جلوه های همکاری است ، زیرا در این نوع همکاری دانشجویان و استادان که مدیران آینده کشور هستند می توانند همکاری های بلندمدتی را بین دو ملت برقرار کنند .
زمینه های کنونی آموزشی در حوزه های مربوط به روسیه در دانشگاه تهران ناکافی است رئیس چهارمین اجلاس روسای دانشگاه های برتر ایران و روسیه ، زمینه های کنونی آموزشی در حوزه های مربوط به روسیه در دانشگاه تهران را ناکافی دانست و گفت : اولین زمینه همکاری آموزش زبان روسی بوده اما این همکاری در زمینه های دیگر نیز رو به گسترش است که از آن جمله مطالعات روسیه در دانشکده مطالعات جهان است .
وی در ادامه عنوان کرد : تشکیل دبیرخانه دائمی اتحادیه دانشگاه های ایران و روسیه و تاسیس شعبه ایرانی روسکی میر نمونه هایی از عزم دانشگاه تهران برای گسترش همکاری های مشترک با دانشگاه های روسی است که امیدواریم در آینده توسعه بیشتری داشته باشد .
دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به نشست های بین دانشگاه های ایران و روسیه عنوان کرد : این نشست ها اغلب یک روزه بوده به همین دلیل فرصت کافی برای بحث و بررسی همکاری ها فراهم نشده است .
بنابراین پیشنهاد مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه دولتی مسکو این بود که یک موضوع مشترک در دستور کار این اجلاس قرار گیرد به طوری که دانشگاه های مختلف رهنمودهای خود را ارائه دهند تا کارها به نحو مطلوب پیش برود .
استادان و دانشجویان دانشگاه های ایران و روسیه به تولید مقالات مشترک توجه داشته باشند دکتر نیلی احمدآبادی برخورداری از مقالات مشترک بین دانشگاه های مختلف را یکی از شاخص های ارتقای رتبه دانشگاه ها ذکرکرد و از استادان و دانشجویان دانشگاه های ایران و روسیه خواست که به تولید مقالات مشترک توجه داشته باشند زیرا موضوعات مشترک زیادی برای تولید این نوع مقالات وجود دارد .
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت پارک های علم و فناوری خاطرنشان کرد : دانشگاه تهران اولین پارک دانشگاهی علم و فناوری را در ایران راه اندازی کرد تا تولیدات علمی را به محصولات صنعتی تبدیل کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
آرمان امروز
1397/09/03
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی (نیمه متمرکز) سال 98 از روز سه شنبه ششم آذر آغاز می شود و در روز دوشنبه 12 آذر پایان می پذیرد .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از مهر ، حسین توکلی افزود : ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی سال 98 در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی صورت می گیرد .
وی افزود : از 245 کد رشته امتحانی 62 کد رشته در گروه علوم انسانی ، 46 کد رشته در گروه علوم پایه ، 60 کد رشته در گروه فنی مهندسی ، 35 کد رشته در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ، 7 کد رشته در گروه هنر ، 26 کد رشته در گروه دامپزشکی و 9 کد رشته در گروه زبان های خارجی پذیرش دانشجو دارند .
وی یادآور شد : ثبت نام برای آزمون دکتری تخصصی نیمه متمرکز سال 98 برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه ، شبانه ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه آزاد اسلامی ، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان دانشگاه های سراسر کشور از روز سه شنبه 6 آذر از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور آغاز می شود .
مهلت ثبت نام روز دوشنبه 12 آذر پایان می پذیرد .
توکلی خاطرنشان کرد : داوطلبان واجد شرایط می توانند با مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام که همزمان با آغاز ثبت نام روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و همچنین اطلاعیه تکمیلی سازمان سنجش که امروز شنبه سوم آذر در سایت سازمان منتشر می شود ، در مهلت تعیین شده شخصا به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و نسبت به تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
بهار
1397/09/03
> گروه جامعه : مشاور عالی سازمان سنجش آمار نهایی ثبت نام در دوره های کاردانی نظام جدید و کاردانی به کارشناسی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی را اعلام کرد .
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اعلام این خبر گفت : براساس اطلاعیه های سازمان در رابطه با تکمیل ظرفیت و همچنین پذیرش دانشجو در ظرفیت های جدید دانشگاه پیام نور موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دوره کاردانی نظام جدید که پذیرش در دوره های مذکور صرفا براساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد و پردیس های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی سال 98 به شرح ذیل داوطلبان واجد شرایط ثبت نام و انتخاب رشته نمودند : دانشگاه پیام نور تعداد 37 هزار و 717 نفر ، موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی 14 هزار و 141 نفر ، کاردانی 4 هزار 276 نفر ثبت نام و انتخاب رشته کردند .
کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 4 هزار و 432 نفر ثبت نام و انتخاب رشته کردند .
فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی 31 هزار 425 نفر ثبت نام کردند .
وی در خصوص ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد گفت : دفترچه های آزمون مقطع کارشناسی ارشد هم زمان با ثبت نام آن از روز سه شنبه همین هفته 6 آذرماه سال 97 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جهان صنعت
1397/09/05
> صفحه بورس : گروه بورس درخواست راه اندازی یک صندوق به ارزش 600 میلیارد تومان از طرف ستاد اجرایی فرمان امام در حال بررسی است.
> صفحه بورس : گروه بورس درخواست راه اندازی یک صندوق به ارزش 600 میلیارد تومان از طرف ستاد اجرایی فرمان امام در حال بررسی است .
امیر هامونی مدیرعامل فرابورس گفت : یک بخش از بحران مالی سال های 2007 و 2008 ناشی از اعطای تسهیلات مالی و وام های متعدد با نرخ ثابت از سوی هلدینگ ها به شرکت های تابعه و زیرمجموعه آنها بود که در مسیر خروج از این بحران ، مساله مشارکت هلدینگ ها با شرکت های زیرمجموعه و استارت آپ ها و توجه به بحث نوآوری و خلق ارزش به عنوان شاهراه عبور از بحران مالی در استراتژی هلدینگ ها مدنظر قرار گرفت که نتایج درخشانی نیز در پی داشت .
خلق ارزشامیر هامونی به توجه بیش از پیش هلدینگ ها به بحث نوآوری و خلق ارزش پس از بحران مالی سال های 2007 و 2008 اشاره کرد و گفت : در سه ماهه دوم سال 2018 بالغ بر 70 میلیارد دلار ارزش سرمایه گذاری شرکت هایVC در حوزه تامین مالی نوآوری است که این موضوع از اهمیت برنامه ریزی و سرمایه گذاری ها در این بخش حکایت می کند .
وی همچنین سال 2018 را سال عرضه اولیه استارت آپ های بزرگ در بورس های دنیا نامید و گفت : طی این سال بیش از 80 استارت آپ که پشتوانه رشد و توسعه آنها صندوق های جسورانه هستند در بورس های دنیا عرضه اولیه شدند .
به گفته مدیرعامل فرابورس با تغییر نگرش ایجادشده در هلدینگ ها ، واحدهای تحقیق و توسعه در بسیاری از آنها به شرکت های بزرگVC (CVC) تبدیل شدند زیرا تحقیقات نشان داده است تاثیر بهره وری و افزایش سودآوری و کاهش هزینه های CVC ها نسبت به واحدهای R&D در این مجموعه ها بیش از سه برابر است و این اتفاق می تواند در ایران نیز بیفتد کمااینکه برخی از هلدینگ های بورسی در کشور نیز به سمت راه اندازی CVC ها حرکت کرده اند .
کسب وکارهای نوآورهامونی با بیان اینکه کسب وکارهای نوآور موجب توسعه تکنولوژیکی شرکت های زیرمجموعه هلدینگ ها ، ترویج فرهنگ خلاقیت و نوآوری و توسعه موقعیت های سرمایه گذاری هلدینگ ها می شوند به دیگر مزایا و تاثیرات متقابل کسب وکارهای نوآور بر هلدینگ ها اشاره کرد و افزود : افزایش سودآوری با سرمایه گذاری در کسب و کارهای با پتانسیل رشد بالا ، ایجاد صنایع مربوط به فناوری های نوین در کنار صنایع گذشته ، متنوع سازی سبد سرمایه گذاری هلدینگ ها ، توسعه محصول و بازار شرکت های زیر مجموعه با استفاده از تکنولوژی های خلق شده توسط کسب و کارهای نوآور ، افزایش کارایی و بهره وری منابع و گسترش نوآوری و خلاقیت در بین مدیران و کارکنان از دیگر نتایج مثبت ناشی از تاثیرات متقابل کسب وکارهای نوآور بر هلدینگ هاست .
مدیرعامل فرابورس پیشنهاداتی برای بهره گیری هر چه بیشتر از ابزارهای تامین مالی و راهبری کسب وکارهای نوآور در فضای بازار سرمایه ارائه کرد که شامل صندوق های سرمایه گذاری جسورانه ، راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری خصوصی و صندوق های سرمایه گذاری در صندوق ها بود .
هامونی با بیان اینکه کره جنوبی نمونه بسیار مناسبی برای صندوق های جسورانه به منظور در اختیار قرار دادن منابع به صندوق های Fund OF Funds است ، عنوان کرد : در هیات مدیره سازمان بورس مقررات صندوق های سرمایه گذاری در صندوق ها به تصویب رسیده و در حال حاضر درخواست راه اندازی یکی از این صندوق ها به ارزش 600 میلیارد تومان از طرف ستاد اجرایی فرمان امام ارائه شده است تا این صندوق در هلدینگ دانش بنیان برکت تاسیس شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جهان صنعت
1397/09/05

تامین مالی آموزش عالی مدیرعامل فرابورس همچنین در دومین همایش «تحلیل مسائل و تامین منابع مالی در آموزش عالی کشور» به اقدامات بازار سرمایه در تجهیز منابع برای دانشگاه ها اشاره کرد و گفت : چند سالی است که در بازار سرمایه اقداماتی را به منظور تامین منابع مالی برای دانشگاه ها آغاز کرده ایم و درصددیم برای جذب هرچه بهتر منابع ، موانع حقوقی و فقهی در این مسیر را رفع کنیم .
به گفته وی بودجه بسیاری از دانشگاه های معتبر در جهان نظیر هاروارد ، ییل ، پرینستون و .
مدت هاست که از طریق «وقف» تامین می شود و ما نیز در بازار سرمایه به دنبال راه اندازی صندوق وقف هستیم که تا رفع مسائل حقوقی و فقهی آن ، صندوق های نیکوکاری را برای دو دانشگاه الزهرا و تهران راه اندازی کرده ایم .
وی با اشاره به خالص ارزش دارایی های این دو صندوق بیان کرد : تا تاریخ 29 آبان ماه 1397 ارزش صندوق نیکوکاری دانشگاه الزهرا رقم 5 میلیارد و 560 میلیون تومان و دانشگاه تهران رقم یک میلیارد و 520 میلیون تومان بوده است .
اگرچه این ارقام برای بودجه این دانشگاه ها بسیار اندک است اما سرآغاز راهی است که بزرگ ترین دانشگاه های دنیا برای تامین منابع مالی خود مدت هاست در پیش گرفته و در آن موفق بوده اند .
وضعیت اوراق وقفامیر هامونی به سایر اقداماتی که ماحصل آن به تامین هر چه بیشتر منابع مالی برای دانشگاه ها و سیستم آموزش عالی کشور می انجامد اشاره کرد و افزود : اخیرا دستورالعمل اوراق وقف توسط کمیته فقهی سازمان بورس نیز مصوب شده و براساس آن می توانیم پروژه های پژوهشی و دانشگاهی را از طریق پذیره نویسی این اوراق در بازار اولیه تامین مالی کنیم .
البته در تلاشیم این اوراق تنها محدود به پذیره نویسی در بازار اولیه نشود بلکه به عنوان یک ورقه بهادار قابل معامله و برای تامین مالی بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار گیرد .
نقش صندوق های جسورانهوی همچنین با بیان اینکه به تازگی شاهد تصویب اساسنامه صندوق های سرمایه گذاری خصوصی در سازمان بورس بودیم ، اظهار کرد : این صندوق ها اقدام به سرمایه گذاری روی شرکت های غیر سهامی و سهامی عامی که در بورس ها پذیرش نشده اند ، می کنند و از طریق این صندوق ها و نیز صندوق های جسورانه می توان در شرکت های دانش بنیان تحت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک های علم و فناوری سرمایه گذاری کرد و موجب رشد و بلوغ آنها شد .
وی در نهایت عنوان کرد : هم اکنون چندین درخواست تاسیس صندوق های سرمایه گذاری خصوصی به فرابورس اعلام شده که با راه افتادن آنها مسیر تازه ای در خصوص تامین مالی نوآوری و بعضا شرکت های کوچک و دارای اشکالات ساختاری گشوده خواهد شد .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/09/04
> ارائه دروس هوش مصنوعی در 44 دانشگاه انگلیس در کشور انگلستان دروس و دوره های هوش مصنوعی در 44 دانشگاه این کشور ارائه می‏شود .
> ارائه دروس هوش مصنوعی در 44 دانشگاه انگلیس در کشور انگلستان دروس و دوره های هوش مصنوعی در 44 دانشگاه این کشور ارائه می‏شود .
جعفر مهرادگفت : پروژه‏های تحقیق و توسعه فراوانی در دانشگاه‏های کشور انگلیس انجام می‏شود به نحوی که دروس و دوره‏های هوش مصنوعی در 44 دانشگاه این کشور ارائه می‏شود .
وی افزود : در بین این دانشگاه‏ها 8 دانشگاه آکسفورد ، یونیور سیتی کالج لندن ، ادینبورگ ، امپریال کالج لندن ، بریستول ، کمبریج ، باث و کنت برترین دانشگاه‎های انگلستان در زمینه هوش مصنوعی هستند .
مهراد تاکید کرد : آمار‏هایی که در این زمینه منتشر شده نشان می‏دهد که در فاصله سال‏های 2015 تا 2017 توسعه دهندگان هوش مصنوعی در شهر لندن دست به سرمایه گذاری های کلان زده اند ، طوری که سرمایه گذاری در این حوزه به بیش از 200 درصد افزایش یافته است .
مهراد عنوان کرد : جذب و نگهداری نخبگان هوش مصنوعی توسط کمپانی‏های بزرگ فناوری بسیار چالش برانگیز شده اما لندن با دارا بودن تعداد زیادی از نخبگان هوش مصنوعی مرزهای فناوری و کاربردهای آن را گسترش داده است .
وی تاکید کرد : به طور کلی ، شواهد حاکی از آن است که انگلستان در بین کشورهای جهان بعد از ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد نخبگان را در هوش مصنوعی در اختیار دارد .
این چهره ماندگار کشور گفت : پیش‏بینی می‏شود که هوش مصنوعی تا سال 2030 بالغ بر 15 تریلیون دلار به اقتصاد جهان کمک خواهد کرد .
وی افزود : بر اساس وب سایت کاریابی Indeed ، لندن در سال 2018 در هر یک میلیون شغل ، تعداد 868 متخصص هوش مصنوعی استخدام کرده است .
معاون آموزشی دانشگاه خبرداد؛ دوره های کهاد دانشگاه خوارزمی گسترش می‎یابد معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی از گسترش دوره‏های «کهاد» این دانشگاه خبر داد محمد حسین عبداللهی با اشاره به دوره کهاد دانشگاه خوارزمی گفت : دوره کهاد دانشگاه خوارزمی از مهر سال 97 با 3 رشته به صورت پایلوت آغاز به کار کرد .
وی با بیان اینکه دانشگاه خوارزمی قصد دارد دوره کهاد این دانشگاه را گسترش دهد ، افزود : استقبال دانشجویان از این دوره ها بسیار خوب بوده است .
معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی افزود : در حال حاضر دانشکده‏های مختلف دانشگاه ، ظرفیت خود را برای استفاده از این دوره‎ها اعلام کرده‏اند ، امیدواریم با شناختن این دوره و امتیازاتش بتوانیم آن را گسترش دهیم .
وی تاکید کرد : ما به دنبال این هستیم تا با برگزاری دوره کهاد ، دانشجویان را در کنار دوره‏های رسمی که طی می‏کنند ، توانمند سازیم .
به گزارش مهر ، دوره کهاد ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه خوارزمی است .
دانشجویان دانشگاه خوارزمی (ورودی 95 و 96) که دارای معدل بالاتر از 14 بوده و در نیمسال‏های قبل مشروط نشده‏اند می‏توانند از این طرح بهره‏مند شوند .
دانشجویان در این طرح با گذراندن دروس بین 18 تا 24 واحد از رشته دیگر ، گواهی کهاد رشته مربوطه را که می‎تواند برای اشتغال آن‏ها در آینده مفید باشد را دریافت کنند .
در واقع دانشجویان ضمن دوران تحصیل مهارت‏ها را می آموزند .
از سوی سازمان سنجش اعلام شد؛ آخرین تغییرات مواد امتحانی کنکور کارشناسی ارشد 98 اصلاحیه مجموعه ها و مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، پیرو انتشار اطلاعیه 15 مهرماه 97 درباره جداول رشته های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 ، تغییراتی در مفاد جداول برخی از رشته های امتحانی صورت گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/09/04

جداول نهایی به صورت کامل در دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون (دفترچه شماره 1) درج خواهد شد .
اصلاحات مجموعه‏ها و مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در سایت سازمان سنجش منتشر شده است .
بر اساس این اصلاحیه در مجموعه امتحانی 1106 علوم ورزشی رشته «روانشناسی ورزشی بدون گرایش» به عنوان رشته ردیف ششم این مجموعه امتحانی اضافه شد .
آموزش زبان ژاپنی در مجموعه امتحانی 1128 به مجموعه‎های امتحانی گروه آزمایشی «علوم انسانی» همانند سال قبل اضافه شد .
آزمون این کد رشته امتحانی منحصراً در شهر تهران برگزار خواهد شد .
عناوین دروس امتحانی و ضرایب دروس در دفترچه ذکر شده است .
در مجموعه امتحانی 1131 مطالعات جهان ، برای رشته گرایش «مطالعات جهان گرایش مطالعات جنوب آفریقا» درس شماره 15 با عنوان «تاریخ و فرهنگ جنوب آفریقا» به زبان انگلیسی اضافه شد .
پذیرش در این رشته به صورت خاص با شرایط تسلط کامل به زبان و همراه با مصاحبه (به زبان تخصصی رشته) خواهد بود .
در مجموعه امتحانی 1156 آماد ، در قسمت توضیحات پذیرش دانشجو ، دانشگاه علوم انتظامی امین نیز به عنوان پذیرنده اضافه شد .
پذیرش دانشجو در این رشته ، فقط برای دانشگاه جامع امام حسین (ع) ، دانشگاه شهید ستاری و دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر و دانشگاه علوم انتظامی امین فقط از میان برادران انجام خواهد شد .
در مجموعه امتحانی 1208 ریاضی تغییراتی در ضرایب برخی دروس امتحانی اعمال شد .
به این ترتیب در رشته گرایش «ریاضی کاربردی گرایش رمز و کد» ضریب درس 3 ، در رشته گرایش «ریاضی کاربردی گرایش ریاضیات زیستی» ضریب دروس 5 و 6 ، در رشته «آموزش ریاضی» ضریب دروس 2 ، 3 و 4 ، در رشته گرایش «محاسبات نرم گرایش ساختارهای جبر منطقی» ضریب دروس 2 و 3 ، در رشته «بیوانفورماتیک» ضریب دروس 5 و 6 اصلاح شدند .
در مجموعه امتحانی 1218 مجموعه تاریخ و فلسفه علم در قسمت عناوین دروس امتحانی ، «زبان تخصصی (انگلیسی) به «زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)» تغییر یافت .
اسامی دانشجویان مشمول جایزه بنیاد ملی نخبگان اعلام شد اسامی اولین فهرست دانشجویان مشمول جایزه های تحصیلی بنیاد ملی نخبگان سال تحصیلی 98 1397 اعلام شد .
اولین فهرست اسامی مشمولین جایزه های تحصیلی بنیاد ملی نخبگان سال تحصیلی 98 1397 اعلام شد و این دانشجویان می توانند ضمن مراجعه به سایت اینترنتی بنیاد به آدرس tehran .
bmn .
ir و آشنایی با فرایند استفاده از جوایز مذکور ، جهت بارگذاری مدارک در سامانه سینا به کارشناسان معین دفتر استعدادهای درخشان دانشکده خود ، مراجعه کنند .
همچنین فهرست های بعدی مشمولین جوایز تحصیلی بنیاد نخبگان به تدریج و از طریق سایت این بنیاد اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1397/09/04
> ایسنا : اصلاحیه مجموعه ها ، مواد امتحانی و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 منتشر شد .
> اعلام مواد امتحانی و ضرایب کنکور ارشد 98 ایسنا : اصلاحیه مجموعه ها ، مواد امتحانی و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 منتشر شد .
به دنبال انتشار اطلاعیه 15 مهرماه 97 درباره جداول رشته های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 ، تغییراتی در مفاد جداول برخی از رشته های امتحانی صورت گرفت .
بر این اساس جداول نهایی به صورت کامل در دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون (دفترچه شماره 1) درج خواهد شد .
بر اساس آخرین اصلاحیه در مجموعه امتحانی 1106 علوم ورزشی رشته «روانشناسی ورزشی بدون گرایش» به عنوان رشته ردیف ششم این مجموعه امتحانی اضافه شد .
همچنین آموزش زبان ژاپنی در مجموعه امتحانی 1128 به مجموعه های امتحانی گروه آزمایشی علوم انسانی اضافه شد و آزمون این کد رشته امتحانی منحصراً در شهر تهران برگزار خواهد شد .
در مجموعه امتحانی 1131 مطالعات جهان ، برای رشته گرایش «مطالعات جهان گرایش مطالعات جنوب آفریقا» درس شماره 15 با عنوان «تاریخ و فرهنگ جنوب آفریقا» به زبان انگلیسی اضافه شد .
پذیرش در این رشته به صورت خاص با شرایط تسلط کامل به زبان و همراه با مصاحبه (به زبان تخصصی رشته) خواهد بود .
در مجموعه امتحانی 1131 نیز برای رشته گرایش «مطالعات جهان گرایش مطالعات جنوب آفریقا» درس شماره 15 با عنوان «تاریخ و فرهنگ جنوب آفریقا به زبان انگلیسی به مجموعه عناوین دروس امتحانی اضافه شد و پذیرش در این رشته به صورت خاص با شرایط تسلط کامل به زبان و همراه با مصاحبه (به زبان تخصصی رشته) خواهد بود .
همچنین در مجموعه امتحانی 1156 آماد ، دانشگاه علوم انتظامی امین نیز به عنوان پذیرنده اضافه شد .
پذیرش دانشجو در این رشته ، فقط برای دانشگاه جامع امام حسین (ع) ، دانشگاه شهید ستاری و دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر و دانشگاه علوم انتظامی امین فقط از میان برادران انجام خواهد شد .
همچنین اصلاحات مجموعه ها و مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است و داوطلبان برای اطلاع از جزییات آن می توانند به آدرس اینترنتی این سازمان به نشانی www .
sanjesh .
org مراجعه کنند .
کلمات کلیدی : سازمان سنجش آموزش کشور کنکور 98 دفترچه کنکور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/09/05
> اگر دانشجو را به عنوان یکی از شاخص های اصلی در توسعه یافتگی نظام آموزش یک کشور بدانیم ، وجود اعضای هیات علمی برجسته و توانمند در انتقال مفاهیم آموزشی و پژوهشی جایگاه پراهمیت تری خواهد داشت .
> اگر دانشجو را به عنوان یکی از شاخص های اصلی در توسعه یافتگی نظام آموزش یک کشور بدانیم ، وجود اعضای هیات علمی برجسته و توانمند در انتقال مفاهیم آموزشی و پژوهشی جایگاه پراهمیت تری خواهد داشت .
به عبارت ساده تر ، وجود اعضای هیات علمی در نظام آموزشی هر کشوری می تواند شاخصی تعیین کننده در باشگاه پیچیده علمی باشد .
طبق آخرین آمارها ، ایران بیش از 80 هزار عضو هیات علمی در دانشگاه های خود دارد ، این آمار گرچه با توجه به جمعیت حدود چهار میلیون و 200 هزار نفری دانشجو ، نسبت مناسبی ندارد ، اما وظیفه جهت دهی فعالیت های پژوهشی و آموزشی دانشگاه ها توسط همین اساتید دنبال می شود .
همین مساله باعث شده تا سیاستگذاران نظام دانشگاهی کشور به نحوی بتوانند فعالیت اساتید را براساس اسناد بالادستی جهت دهی کنند که آیین نامه ارتقای اساتید مهم ترین ابزار این جهت دهی است؛ آیین نامه ای که همه شئون اساتید دانشگاه اعم از اعتبار علمی ، پژوهشی و رتبه علمی او به آن گره خورده و معیاری برای سنجش ارتقای علمی است .
این آیین نامه طی دو دهه اخیر با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده است .
یک بار در سال 83 ، یک بار در سال 85 ، یک بار سال 89 و سال 95 تغییرات فرمی و محتوایی زیادی در آن با توجه به نیازهای روز دانشگاه ها صورت گرفته است که به نظر می رسد باردیگر این آیین نامه با توجه به «شتاب» علمی و فناوری باید دستخوش تغییر قرار گیرد؛ موضوعی که طی ماه های اخیر و با انتقاداتی که برخی از اساتید ذیل آیین نامه فعلی دارند ، قابل پیش بینی و پیگیری است .
البته جرقه این تغییر را می توان در خردادماه سال جاری عنوان کرد؛ جایی که رهبر انقلاب در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه با اشاره به لزوم بازبینی در آیین نامه ارتقای اساتید گفتند : «یک مساله هم مساله مقاله محوری است که اشاره کردم باید مقاله ها در جهت حل مسائل کشور باشد .
مسیر ساده تولید مقاله برای ارتقای اساتید هم خودش یک مشکل است؛ در آیین نامه ارتقا ، مقاله برای ارتقای اساتید یک نقش بسیار اساسی دارد؛ خب این مسیری ساده است .
مقداری کار را دقیق تر باید انجام داد؛ یعنی ارتقا را صرفا مبتنی بر مقاله نباید کرد؛ کارهای اساسی تری وجود دارد که می تواند ملاک ارتقا باشد .
» جالب اینجاست که ایشان در سال 85 نیز به همین موضوع اشاره می کنند و می گویند : «یک نکته دیگر که اشاره ای هم در صحبت های آقایان بود ، مساله ملاک ارتقای اعضای هیات های علمی است .
این ملاک ها چیست؟ خب ، حالا مقاله و مجلات ISI و امثالهم ، همه حرف های خوب و درستی است؛ لیکن اینها تنها ملاک نیست .
حالا خود این مقالات درج شده در مجلات ISI هم همیشه ملاک نیست .
آن چنانکه اهل فن و افراد مطلع به بنده گزارش می دهند ، اینها سطوح مختلفی دارد و آنچنان نیست که صرف این معنا یک ملاک دائمی به حساب بیاید .
لیکن ملاک های دیگری هم وجود دارد؛ مثلا فرض کنید پرورش دانشجو .
» همین بیانات رهبری باعث شد وزارت علوم چندی بعد اعلام کند کارگروهی برای اصلاح آیین نامه فعلی با محور حل مشکلات کشور شکل گرفته است .
در این میان بررسی نقاط ضعف و قوت این آیین نامه در فضای مجزا از کارگروه پیش بینی شده ، قطعا می تواند موارد گزاره های تازه ای برای اعضای کارگروه قرار دهد که البته طی ماه های اخیر این مساله به صورت پراکنده توسط برخی از اساتید و روسای دانشگاه ها مورد بررسی قرار گرفته است .
در ادامه سعی شده 10 چالش دقیق و اصلی آیین نامه فعلی مورد بررسی قرار گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/09/05

در بررسی صورت گرفته سعی شده است از نظرات اساتید نیز استفاده شود .
1 ترکیب بودن 2 وزارت دانشگاهی یکی از ابهامات آیین نامه فعلی یکی بودن ارتقای اعضای هیات علمی آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت با همتایان خود در وزارت علوم است؛ مساله ای که در آیین نامه سال 89 نیز دیده می شود .
هرچند نحوه امتیازدهی به فعالیت اعضای هیات علمی در جداول جداگانه ای تفکیک شده است و از این رو تفاوتی بین امتیازدهی به فعالیت آموزشی و پژوهشی جامعه پزشکان با اصحاب دیگر علوم قائل شده اند ، اما یکسان انگاری در فاکتورهای ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی «وزارتین» نشان از تفاوت های اساسی بین شاخه های علوم در سطح کلان مدیریت دانش دارد؛ به طوری که نقدهای اساسی بین یکسان انگاری فعالیت علمی یک استاد فلسفه با مهندسی شیمی در آیین نامه های قبلی همچنان وارد بوده و اکنون نیز هست .
یکسان انگاری جدید ، یعنی قائل نبودن تفاوت های بنیادین در بین رشته های پزشکی در کنار رشته های فنی ، مهندسی و علوم انسانی اقدامی ابهام آمیز است .
(علی ابراهیمی/ مهر) 2 نگاه یکسان به همه دانشگاه ها براساس عقیده بسیاری از اساتید ، آیین نامه فعلی ارتقا ، نگاه یکسانی به همه دانشگاه ها در حوزه های آموزشی و پژوهشی دارد ، در صورتی که این مساله می تواند سد جدی در اولویت های یک دانشگاه در یک منطقه باشد .
به طور ساده تر ، برخی از دانشگاه های کشور با اهداف خاصی تاسیس شده اند که طبعا باید نظام ارزیابی در این دانشگاه ها متفاوت باشد .
دانشگاه هایی که تحت نظر یک مجموعه خاص دولتی ایجاد می شوند ، از این جمله اند .
همچنین طی فعالیت برخی دانشگاه ها ، توان تحقیقاتی برخی اساتید دانشگاه در برخی حوزه ها متمرکز می شود که سبب می شود این دانشگاه ها در آن زمینه سرآمد شده و به نوعی قطب علمی کشور تلقی شوند .
محمود فتوحی ، رئیس دانشگاه شریف در این باره می گوید : «ایراد کلی آیین نامه این است که یک نسخه برای همه دانشگاه ها و همه رشته ها نوشته شده؛ در حالی که نمی توان گفت روش ارتقای یک استاد دانشگاه باید در رشته های مختلف علوم انسانی ، فنی و ریاضی و پزشکی یکسان باشد .
البته نمی توان به تعداد اعضای هیات علمی آیین نامه ارتقا نوشت ، ولی می توان آیین نامه های ارتقا را برای گروهی از رشته های تخصصی تر تدوین کرد ، انتظار داریم هر رشته کار خود را انجام دهد .
» 3 عدم تفکیک مناطق جغرافیایی عدم تفکیک مناطق جغرافیایی یکی دیگر از چالش های اصلی این آیین نامه محسوب می شود ، به طوری که نیازمندی های مناطق مختلف کشور با یکدیگر متفاوت است و برخی مناطق بومی نیازهای بومی خاصی دارند .
بدیهی است که نسبت همه دانشگاه های کشور با مسائل مذکور به یک میزان نبوده و وظیفه نیز به یک نسبت نیست .
اساسا حل برخی مسائل بومی نیازمند حضور در منطقه مربوطه است که این امر برای دانشجویان و اساتید مناطق بومی به راحتی مقدور می شود .
پس می توان ادعا کرد که دانشگاه های مناطق مختلف کشور به تناسب نیازهای بومی منطقه خود ، باید برخی از تحقیقات خود را به سمت حل نیازهای منطقه ای سوق بدهند .
مثلا دانشگاهی که در نزدیک منطقه دریایی جنوب کشور قرار دارد ، می تواند روی آبزیان فعالیت تحقیقاتی کند و به صنعتگران این حوزه چه در بخش های تخصصی همچون تغذیه و پزشکی و .
چه در بخش های مدیریتی همچون بازاریابی و بسته بندی و .
کمک کند .
4 ابهام در انتظارات جدی از اساتید یکی دیگر از ابهامات آیین نامه فعلی نامعلوم بودن انتظارات علمی و پژوهشی از اساتید است .
البته گرچه با توجه به اینکه مدل دقیق ارزیابی علم و فناوری در نظام آموزشی تدوین نشده است ، مشخص نیست که با اجرای این آیین نامه ، انتظارات هر بخش از اساتید چیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/09/05

مثلا مشخص نیست در بندهای مرتبط به تالیف و ترجمه کتاب چه انتظاراتی از اساتید باید لحاظ شود ، یا در ماده یک این آیین نامه که به موضوعات فرهنگی اختصاص دارد ، معلوم نیست ذکر عبارت «تدوین کتاب ، مقاله و تولید اثر بدیع و ارزنده هنری با رویکرد اسلامی در حوزه های فرهنگی ، تربیتی و اجتماعی» که چهار امتیاز به آن اختصاص داده شده چه تکلیف دقیقی به یک استاد دارد و انتظار از این فعالیت چیست؟ یا در بند یک ماده 2 که مربوط به فعالیت های آموزشی است ، انتظار از یک استاد در رعایت نظم و انضباط درسی و شئون آموزشی چیست؟ 5 علاقه به ISI از کجا نشات می گیرد؟ مهم ترین و چالش برانگیزترین ایرادات آیین نامه ارتقا ، تاکید بر مقاله محوری است که ظهور و بروز جدی آن در انتشار مقالات ISI است ! چرا این ذوق و شوق در انتشارات مقالات ISI وجود دارد؟ پاسخ را باید در این بخش از آیین نامه ارتقای اساتید یافت .
گرچه آیین نامه فعلی نسبت به آیین نامه های دیگر مساله کاربردی بودن مقالات را تا حدودی بهبود بخشیده است ، اما سیاست های انگیزشی کافی برای روی آوردن اساتید به نگارش صرفا مقاله در هر سطحی تعجب برانگیز است؛ ماده 3 این آیین نامه به موضوعات پژوهشی می پردازد که از طولانی ترین و تفصیلی ترین بخش این آیین نامه در چگونگی امتیازات پژوهشی محسوب می شود و اکثر آنها مبتنی بر ارائه مقاله حتی در حداقلی ترین شکل کمی خود برای ارتقای جایگاه استادی است .
نگاهی به عناوین و امتیازات این بخش (حداکثر امتیاز در نیمسال) که دارای 16 بند در بخش آموزش و 18 بند در بخش پژوهش است ، قابل توجه است؛ 1 مقاله علمی/ منتشرشده در نشریه های علمی ، پژوهشی معتبر داخلی و خارجی تا هفت امتیاز ، 2 مقاله علمی مروری منتشرشده در نشریه های معتبر تا هفت امتیاز؛ 3 مقاله های علمی و تحشیه چاپ شده در نشریه های علمی ، ترویجی داخلی معتبر تا سه امتیاز ، 4 مداخل چاپ شده در دانشنامه ها ، دایره المعارف ها و فرهنگ ها با نظر هیات داوری موردتایید هیات ممیزه تا دو امتیاز از مهم ترین آن است که مجموع امتیاز درنظر گرفته شده در این ماده در موضوع مقالات به 15 امتیاز خواهد رسید که امتیاز قابل توجهی خواهد بود .
6 وضعیت پیچیده تجاری سازی و تولید دانش در ماده 3 این آیین نامه که به فعالیت های پژوهشی می پردازد ، تنها یک بند به موضوع تولید دانش فنی ، تجاری سازی و اختراع اشاره کرده است .
این بند گرچه 10 بند داخلی دارد ، اما نحوه تخصیص امتیازات و چگونگی کسب آن دارای پیچیدگی های خاص خود است ، به طور مثال در بند 2 آن ، امتیاز طراحی سیستم ها ، روش ها و خدمات جدید به منظور حل معضلات آموزشی ، پژوهشی ، بهداشتی و درمانی 5/0 تا 4 امتیاز دارد ، یا مثلا در بند 8 آن که بیشترین ارزش را به اختراع ، اکتشاف و تولید محصولات پژوهشی و فناورانه می دهد ، از 1 تا 15 امتیاز در نظر گرفته شده است .
این مساله از یک طرف و پیچیدگی های تایید این امتیازات که بعضا باید از فیلتر چندین موسسه عبور کند ، باعث ابهاماتی پیرامون کاهش انگیزه اساتید برای ورود به مقوله تجاری سازی و تولید دانش می شود .
7 میانبر پایان نامه ها ارتقا براساس راهنما یا مشاوره پایان نامه در دوره کارشناسی ارشد و دکتری در بند 13 ماده 3 این آیین نامه قابل توجه است ، به طوری که در تبصره 2 این بند آمده است : برای ارتقا به مرتبه دانشیاری راهنمایی حداقل چهار پایان نامه کارشناسی ارشد مشروط به دایر بودن دوره کارشناسی ارشد در رشته متقاضی در موسسه محل خدمت الزامی است .
در تبصره 3 نیز آمده است : برای ارتقا به مرتبه دانشیاری اعضای هیات علمی گروه معارف ، راهنمایی حداقل چهار پایان نامه کارشناسی ارشد مشروط به دایر بودن و دانش آموخته داشتن در دوره کارشناسی ارشد رشته متقاضی در موسسه محل خدمت الزامی است .
در صورت فقدان دوره کارشناسی ارشد در رشته متقاضی اتمام یک کتاب تالیفی با یک طرح پژوهشی مصوب در رشته تخصصی متقاضی که در چارچوب اسناد ملی یا بالادستی انجام شده باشد ، کفایت می کند و برای ارتقا به مرتبه استادی راهنمایی حداقل 3 رساله دکتری مشروط به دایر بودن و دانش آموخته داشتن در دوره دکتری رشته متقاضی در موسسه محل خدمت الزامی است .
8 نبود ساختاری برای تنزل علمی اساتید یکی از ضعف های جدی این آیین نامه که در آیین نامه سال 89 نیز منتقدان به آن اشاره داشته اند ، ضعف ساختار جریمه اساتید است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/09/05

به طور کلی در آیین نامه فعلی هیچ ساختاری برای تنزل علمی اساتید در نظر گرفته نشده است و صرفا طولانی شدن ارتقای یک استاد می تواند نشان دهنده کم کاری یا ضعف علمی بوده باشد .
اصلاح و گنجاندن این نکته در آیین نامه جدید می تواند قابل تامل باشد ، به طوری که اگر استادی نتواند جایگاه علمی خود را براساس نیازهای ملی تعریف کند ، ساختار در نظر گرفته شده جایگاه علمی را کاهش می دهد .
البته این مساله در ایران سال گذشته در لایحه مجلس ذیل قانون «پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» در نظر گرفته شده است و اساتیدی که مرتکب تخلف علمی شوند ، با تنزل رتبه علمی روبه رو خواهند شد .
9 افزایش گرایش افراد به انتحال علمی است این مورد ارتباط مستقیمی با نبود ساختار تنزل علمی اساتید خواهد داشت ، به صورت ساده وقتی برای یک استاد شرط گذاشته می شود که امتیاز پژوهشی وی برای ارتقا باید فلان امتیاز باشد ، او به دلایل مختلف قطعا به دنبال تولید سریع مقالات علمی خواهد رفت که یکی از راه های ساده این تولید مقاله ، سرقت علمی و کپی برداری است که سال گذشته این مساله به یکی از چالش های نظام آموزشی کشور تبدیل شد؛ محمدرضا سهرابی ، استاد دانشگاه علوم پزشکی و مجله انگلیسی زبان STH چندی پیش در برنامه «مناظره» گفته است : «برخی موارد سرقت علمی که در حال انجام است ، به صورت سیستمی تحت وزارت علوم و وزارت بهداشت و به طول کلی سیستم پژوهشی کشور است؛ یعنی گاهی سیستم افراد را مجبور می کند تولیدات علمی را به اجبار برای رسیدن به درجه و جایگاهی داشته باشیم بدون اینکه نیازی به آن مقالات علمی وجود داشته باشد .
» 10 ارتقای علمی اساتید همیشه مسئول یکی از نقدهایی که به این آیین نامه که در آیین نامه سال 89 نیز دیده می شود ، می توان داشت ، بند 9 ، ماده 4 (فعالیت های علمی اجرایی) است .
این بند برعهده داشتن مسئولیت در قوای سه گانه را تا 14 امتیاز در نظر گرفته است که این موضوع می تواند چالش آفرین باشد .
منتقدان معتقد هستند این امتیاز به این افراد که عمدتا با فضای علمی و دانشگاهی فاصله زیادی به دلیل نوع مسئولیت خود دارند ، در تضاد با عدالت آموزشی با اساتید دیگر است .
منتقدان معتقدند این افراد با اشغال کرسی های هیات علمی جای استعدادهای جوان را نیز گرفته اند .
روسای سه قوه ، وزرا ، معاونان ، نواب رئیس مجلس ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، نمایندگان مجلس و بسیاری دیگر از افرادی که منصب دولتی و غیردولتی دارند ، شامل این بند هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1397/09/05
> شیراز – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی وحرفه ای کشور خاطرنشان کرد : درحالی که دانشجویان سایر دانشگاه ها کارآمدی مورد نیاز را برای ورود به بازار کار بعد از فارغ التحصیلی ندارند ، بیش از 70 درصد دانشجویان فنی وحرفه ای کشور جذب بازار کار شده اند.
> شیراز – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی وحرفه ای کشور خاطرنشان کرد : درحالی که دانشجویان سایر دانشگاه ها کارآمدی مورد نیاز را برای ورود به بازار کار بعد از فارغ التحصیلی ندارند ، بیش از 70 درصد دانشجویان فنی وحرفه ای کشور جذب بازار کار شده اند .
رضا زنگنه مطلق در آیین تکریم و معارفه رئیس پیشین و سرپرست دانشگاه فنی وحرفه ای استان فارس گفت : دانشگاه فنی و حرفه ای بزرگترین دانشگاه دولتی حضوری کشور با بیش از 173 دانشکده است که اخیرا دو دانشکده به آن افزوده شده است .
وی مهمترین ماموریت و هدف دانشگاه فنی و حرفه ای کشور را تربیت نیروی انسانی مورد نیاز صنعت عنوان کرد و افزود : بیش از 200 هزار دانشجو در بیش از 150 رشته فعال در دانشگاه فنی و حرفه ای کشور مشغول به تحصیل هستند .
معاون دانشگاه فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه این دانشگاه با 6300 نفر پرسنل و 24 هزار نفر کادر آموزشی اعم از رسمی و حق التدریس خدمات خود را ارائه می کند ، گفت : 12 هزار و 700 دانشجو در فارس مشغول در 46 رشته مشغول به تحصیل هستند که 18 رشته کارشناسی است .
زنگنه مطلق با بیان اینکه تعاریف زیادی در ارتباط با دانشگاه ها ارائه شده که که تاثیرگذاری یکی از آنها است ، تصریح کرد : دانشگاه تاثیرگذار و کارآفرین باید در زمینه تولید مقالات و تولید علم ، پژوهش و توجه به حوزه فناوری را در دستور کار قرار دهد ، زیرا از نسل سوم دانشگاه ها و کارآفرین است .
وی با بیان اینکه امروزه کارآفرینی فقط در حد ایجاد شغل نیست بلکه فن آفرینی ، نوآوری و ارزش آفرینی است ، تاکید کرد : اگر کارآفرینی خلاقیت به همراه نداشته باشد مورد استقبال جامعه قرار نمی گیرد .
معاون دانشگاه فنی و حرفه ای کشور مطلق با تصریح اینکه تولید و ارائه شیوه جدید برای ارائه محصولات قدیمی است نه لزوما محصول جدید ، اظهار کرد : ایجاد بازار جدید برای خدمات و محصولات ، خلاق ، نوآور ، پیشرو بودن ، آینده نگاری ، آینده نگری ، جرات ریسک ، ایجاد اشتغال و تولید ثروت از ویژگی های کارآفرین است .
زنگنه خاطرنشان کرد : آموزش و توانمندسازی افراد ، ترویج و فرهنگسازی آن ، مشاوره و تامین سلامت در زیست بوم کارآفرینی مورد تاکید است .
وی با اشاره به اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای مهارت محور است ، گفت : اگر کمک کنیم می توانیم در این برهه این دانشگاه را به جایگاه واقعی خود برسانیم زیرا هنوز جایگاه و اقبال خود را به دست نیاورده است .
معاون دانشگاه فنی و حرفه ای کشور افزود : در تلاشیم برای دانشگاه رفرم جدید ایجاد کنیم ، چراکه دانشگاه فنی و حرفه ای تنها دانشگاهی است که مجوز گسترش رشته های خود را از وزارت علوم اخذ کرده و باید در عناوین دروس بازنگری شود تا در دوره جدید با رشته های جدید پذیرای دانشجویان باشیم .
زنگنه با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای دانشگاهی تقاضامحور است ، خاطرنشان کرد : بنا داریم دست یاری به صنعت دراز کنیم تا نیروی مورد نیاز آنها را تربیت کنیم و سهم خود را به درستی ایفا کنیم .
سرپرست جدید دانشگاه فنی وحرفه ای فارس با اشاره به اینکه تعداد زیادی از کادر آموزشی این دانشگاه بازنشسته شده اند ، گفت : درحال حاضر 10 درصد نیازهای علمی و پژوهشی دانشگاه توسط اعضای هیئت علمی برآورده می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1397/09/05

محمد جامعی در مراسم معارفه اش به عنوان سرپرست جدید دانشگاه فنی و حرفه ای فارس گفت : دانشگاه فنی و حرفه ای با رویکرد مهارت محور با کارگاه ها و سرمایه های انسانی ارزشمند ، گنج پنهانی محسوب می شود که کارکرد لازم برای دانش آموختگان را دارد و ضمن استقبال ازسوی بازار کار اخیرا ازسوی مسئولان وزارت علوم نیز مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است .
وی با بیان اینکه این دانشگاه کمترین میزان انحراف از ماموریت سازمانی خود که تربیت تکنسین و نیروی متخصص و حرفه ای است داشته ، خاطرنشان کرد : در این راستا اقدامات خوبی انجام شده که کافی نیست .
سرپرست جدید دانشگاه فنی وحرفه ای فارس عنوان کرد : تلفیق برخی دانشکده های فنی و حرفه ای با دانشگاه هایی که با کمبود دانشجو مواجهند این دانشگاه را از مسیرخود دور کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اعتماد
1397/09/05
> شهریار حسین بر اگر تبلیغات تلویزیونی موسسات خصوصی آموزشی را ببینید متوجه خواهید شد تقریبا تمامی قبول شدگان تک رقمی کنکورهای سراسری ، دوره های طولانی مدتی را در این موسسات گذرانده اند .
یا اگر سری به مدارس گرانقیمت بزنید ، متوجه می شوید افرادی متعلق به خانواده های ثروتمند یا فرزندان مدیران درجه بالای کشور آنجا با هزینه های بسیار سنگین دوره های متنوعی را می بینند .
> واضح است هزینه سنگین دوره های موسسات و مدارس یاد شده به حدی است که بخش بسیار بزرگی از مردم توان پرداخت آن را ندارند .
از طرفی هر روز شاهد کاهش شدید کیفیت سخت افزاری و نرم افزاری مدارس دولتی هستیم ، در چنین شرایطی در سال های اخیر به صورت کاملا معناداری ، رشته ها و دانشگاه های تراز اول ، مختص افرادی متعلق به طبقات اجتماعی ثروتمند شده است .
این در حالی است که در اصل 30 قانون اساسی آمده است : «دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد» و همچنین در اصل 19 قانون مشروطه نیز آمده : «تاسیس مدارس به مخارج دولتی و ملتی و تحصیل اجباری باید مطابق قانون وزارت علوم و معارف مقرر شود .
» در پیش نویس قانون اساسی ، فلسفه تصویب اصل یاد شده بهتر توضیح داده شده است .
در این پیش نویس آمده است : «جمهوری اسلامی باید امکانات آموزش و پرورش را برای همه مردم کشور ، یکسان فراهم آورد تا هر کسی بتواند به فراخور استعدادش از آموزش و پرورش و رشد و شکوفایی برخوردار شود و محدودیت سد راه پیشرفت نشود .
» روشن است ، قانون اساسی ، میثاقی همگانی است که همه جامعه باید به آن احترام بگذارند و دولت به عنوان قوه مجریه خود را موظف به اجرای متن و روح قانون بداند ، اما متاسفانه سیاست های راست گرایانه دولت های مختلف در جمهوری اسلامی تا چه حد توانسته عدالت آموزشی را تحقق ببخشد؟ آیا می توان با این تفکر که هر کس بتواند پول بیشتری پرداخت کند خدمات یا در این حوزه آموزش بهتر با امکانات بیشتری می تواند دریافت کند با پیش نویس اصل یاد شده قانون اساسی تطابق داد؟ آیا دولت جمهوری اسلامی که باید مجری قانون اساسی باشد می تواند در قالب رقیب تجاری ظاهر شود؟ زمانی که پای رقابت های تجاری و کسب درآمد به حوزه آموزش وارد شد در ابتدا از منظر بسیاری مساله بدی به نظر نمی رسید ، اما رواج تفکرات راست گرایانه در دولت فضا را به سمت و سویی برد که به نظر می رسید سطح امکانات و کیفیت مدارس دولتی و کتب درسی آموزش و پرورش عامدانه کاهش می یابد تا به این روش مدارس نه چندان قوی بخش خصوصی و همچنین ناشران کتب کمک درسی هم صرفه اقتصادی خود را از دست ندهند ، واقعیت اقتصاد و مدیریت دولتی کشور ما نیز متأسفانه بر پایه شفافیت گذاشته نشده است و این خود احتمال بروز تبانی برای کاهش خدمات مدارس دولتی و همچنین کاهش کیفیت کتب درسی را افزایش می دهد .
در واقع باید اساسا این موضوع را محل بحث قرار داد که آیا هر نیاز جامعه را می توان محلی برای کسب درآمد دانست؟ آیا با سطح درآمد جامعه ما این تفکر لیبرالیستی می تواند نیاز های آموزشی جامعه را رفع کند؟ حتی اگر از اقشار فقیر جامعه با بی رحمی چشم پوشی کنیم آیا فرزند یک کارمند یا بازنشسته با شرایط کنونی حاکم بر مراکز آموزشی می تواند با فرزندان طبقه ثروتمند و مدیران رده بالا برای پذیرفته شدن در رشته و دانشگاه سطح یک ، رقابت برابر و حتی نزدیکی داشته باشد؟ متأسفانه نوع سیاستگذاری در آموزش و پرورش و نوع تخصیص بودجه هم شدیدا بر خلاف روح و حتی متن قانون اساسی و پیش نویس آن است و خود دلیلی برای اعمال تبعیض بین شهروندان جامعه شده است .
بسیاری از متفکران و نظریه پردازان توسعه معتقدند آموزش و پرورش ، موتور محرکه توسعه پایدار در هر کشور است ، آیا آموزش و پرورش ما با چنین سیاست گذاری می تواند چنان نقشی را ایفا کند؟ شوربختانه از این نوع عملکرد نه تنها نمی توان انتظار ایجاد تحرک در توسعه را داشت بلکه در عمل با اعمال تبعیض آشکار بین شهروندان منجر به هر چه فربه تر شدن طبقات اجتماعی شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اعتماد
1397/09/05

گسل ما بین این طبقات به مرور زمان آنچنان زیاد می شود که جابه جایی در بین طبقات و رشد افراد به امری غیر ممکن تبدیل شده ، جامعه ، شدیدا قطبی خواهدشد و فرد فقط با بخت و اقبال امکان رشد و تعالی خواهد داشت .
درحال حاضر سیاست گذاری ها به سمت و سویی در حرکت است که همه نهادهای عمومی را تبدیل به دکان هایی صرفا برای کسب پول و درآمد بیشتر کرده و عملا مفهوم ذاتی آنها دچار استهاله شده و سیاست گذاران آنچنان غرق در روزمرّگی و نگاه های کوتاه مدت شده اند که به نظر می آید یا جامعه را نمی بینند یا برای عموم شهروندان ، خصوصا آیندگان ارزشی قایل نیستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
فناوران
1397/09/05
> وزارت علوم اعلام کرد که از قراردادهای فروش و سرمایه گذاری که در طی نمایشگاه دستاوردهای هفته ملی پژوهش و فناوری منعقد و به عنوان قرارداد برتر شناخته شود ، درصدی از قرارداد (تا سقف 250 میلیون تومان) حمایت می کند .
> حمایت وزارت علوم از قراردادهای تجاری سازی فناوری وزارت علوم اعلام کرد که از قراردادهای فروش و سرمایه گذاری که در طی نمایشگاه دستاوردهای هفته ملی پژوهش و فناوری منعقد و به عنوان قرارداد برتر شناخته شود ، درصدی از قرارداد (تا سقف 250 میلیون تومان) حمایت می کند .
روابط عمومی وزارت علوم تخصیص یارانه تجاری سازی فناوری به قراردادهای فروش و سرمایه گذاری در نمایشگاه دستاوردهای هفته ملی پژوهش و فناوری که از 3 تا 6 دی ماه امسال برگزار می شود ، به سه شرط انجام می شود : تکمیل اطلاعات طرح یا محصول فناورانه در سامانهirantechhub .
ir ، ارسال نامه اعلام آمادگی به همراه ارسال مستندات و حضور در نمایشگاه و نهایی شدن قرارداد .
1
فهرست