وزارت علوم - مطبوعات 6 آذر 97
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت 13:22
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8215404 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
8217130 روزنامه ايران
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
8216670 خراسان
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
8217491 روزنامه ايران
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
دنیای اقتصاد
1397/09/05
> ایسنا : وزیر علوم در مورد لغو برنامه "من بهشتی ام" در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت : به دلیل اینکه این برنامه یک برنامه درون دانشگاهی است ، باید در داخل دانشگاه بررسی شود .
> غلامی : بررسی علت لغو برنامه من بهشتی ام بر عهده دانشگاه است ایسنا : وزیر علوم در مورد لغو برنامه "من بهشتی ام" در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت : به دلیل اینکه این برنامه یک برنامه درون دانشگاهی است ، باید در داخل دانشگاه بررسی شود .
منصور غلامی در حاشیه جشنواره ملی حرکت در اصفهان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا اظهار کرد : این برنامه با مجوز دانشگاه برگزار شده است و اکنون دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه اصفهان در حال بررسی این اتفاق هستند که در وهله نخست باید از تکرار چنین اتفاقاتی جلوگیری کرد و در مرحله بعد با خاطیان برخورد جدی شود .
وی درخصوص برگزاری جشنواره ملی حرکت در دانشگاه اصفهان گفت : آخرین دستاوردهای علمی دانشجویان دانشگاه های مختلف کشور در قالب یازدهمین جشنواره ملی حرکت در اصفهان عرضه می شود که فرصتی برای انتقال ایده ها و تمرینی جدی برای دانشجویان است تا ایده های خود را با استفاده از مبانی علمی به دستاوردهای فناورانه ، منتقل و در سطح جامعه کاربردی کنند .
وزیر علوم با بیان اینکه این جشنواره زمینه ورود دانشجویان به صحنه علملیاتی و کاربردی کردن ایده های علمی را فراهم می آورد ، تصریح کرد : تاکنون اقدامات بسیار ارزنده ای در این زمینه در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری سراسر کشور انجام شده و به صورت کاربردی در کشور در حال اجرا است .
غلامی ادامه داد : سایر فعالیت های علمی دانشجویان در هفته پژوهش با سطح بالا ارائه می شود که افراد می توانند سیر تکاملی خود را پیگیری کنند .
وزیر علوم با اشاره به اینکه در سال های قبل تعداد زیادی از این ایده ها به ایجاد شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ختم شده است ، ابراز امیدواری کرد روز به روز تعداد بیشتری از جوانان علاقمند بتوانند به مراحل بعدی پژوهش در کشور راه یابند .
وی بر لزوم حمایت وزارت علوم از این حوزه تاکید کرد و گفت : گروه های آموزشی ، حامی این انجمن های علمی هستند ، وزارت علوم در این مرحله بیشتر به عنوان هماهنگ کننده است ، اما ایده های معرفی شده در این جشنواره از سوی دانشگاه ها و معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم حمایت می شوند تا در بتوانند در سطح استاندارد عرضه شوند .
غلامی در خصوص حمایت از استارتاپ های نوپا در کشور ، تصریح کرد : دانشگاه ها منابع مالی محدودی دارند ، اما صندوق حمایت از پژوهشگران می تواند از ایده های دانشجویان حمایت کند .
البته ایده ها باید دارای شرایط حداقلی باشند و در مرحله بعد مورد حمایت دانشگاه ها قرار گیرند .
به گزارش ایسنا ، یازدهمین جشنواره ملی حرکت به همت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اصفهان با تاکید بر 2 بخش ارتباط با صنعت و بازار و گسترش ارتباطات بین المللی ، از امروز پنجم آذرماه در دانشگاه اصفهان گشایش یافت .
نمایشگاه در قالب 105 غرفه از آثار و دستاوردهای انجمن های علمی دانشگاه های برتر سراسر کشور تا هفتم آذر در حال برگزاری است .
کلمات کلیدی : اصفهان جامعه دانشگاه علوم پزشکی علوم تحقیقات و فناوری وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/09/05
> مرکز سنجش اعلام کرد؛ تمدید مهلت ثبت‎نام تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری پزشکی در اطلاعیه جدید مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شد : به دلیل عدم دریافت ظرفیت‎های نهایی ، زمان انتخاب رشته محل در آزمون دستیاری پزشکی تا تاریخ 8 آذرماه 97 تمدید شده‏است .
> مرکز سنجش اعلام کرد؛ تمدید مهلت ثبت‎نام تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری پزشکی در اطلاعیه جدید مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام شد : به دلیل عدم دریافت ظرفیت‎های نهایی ، زمان انتخاب رشته محل در آزمون دستیاری پزشکی تا تاریخ 8 آذرماه 97 تمدید شده‏است .
پذیرش در این مرحله منحصرا جهت متقاضیان سهمیه بومی است .
آغاز ثبت نام مراسم ازدواج دانشجویی ثبت‎نام بیست و دومین مراسم ازدواج دانشجویی در قالب دوره طرح ملی ازدواج دانشجویی همسفر تا بهشت آغاز شد و تا پایان دی ماه سال جاری ادامه دارد .
به گزارش دانشگاه علامه طباطبایی ، طبق اعلام ستاد ازدواج دانشجویی کشور این مراسم در مشهد مقدس برگزار می شود .
زوج‏های واجد شرایط برای ثبت‏نام می‏توانند به سایت رسمی ستاد ازدواج به نشانی http : //ezdevaj .
org مراجعه نمایند .
تاریخ عقد مجاز برای ثبت‏نام اولیه در این مراسم در بازه زمانی یکم فروردین 96 تا یکم دی ماه 97 اعلام شده است .
در مواردی که هر دو زوج دانشجو هستند تنها یکی از آنها به عنوان داوطلب اصلی باید ثبت‏نام کند .
دانشجویان تا یک هفته از ثبت‏نام ، مدارک لازم را برای تائید به دفتر نهاد دانشگاه یا دفتر استانی مربوطه ارائه کنند تا ثبت‏نام قطعی شود .
ویرایش اطلاعات ثبت نام شده توسط خود داوطلب و تنها قبل از تائید ثبت نام مقدور است .
زوج‏های دانشجویی که در مراسم سال گذشته ثبت‏نام کرده و موفق به تشرف نشده اند و یا زوجی که سال گذشته ثبت‏نام کردند اما مدارکشان مورد تایید نبود می توانند با ارائه مدارک خود به دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه ها و انتخاب کاروان به این سفر مشرف شوند .
وزیر علوم خبرداد؛ لزوم توجه به ایده های نو و حرکت های پویا در دانشگاه‏ها وزیر علوم گفت : دانشجویان می توانند ترویج کننده اتصال دانشگاه و صنعت شوند و تشکیل انجمن های علمی در دانشگاه ها یکی از اقدامات اثربخش است .
منصور غلامی در جشنواره ملی حرکت در دانشگاه اصفهان ، اظهار داشت : حلقه اتصال ایده های نو و حرکت های شکلی پویا در دانشگاه های کشور راهی به سمت کاربردی کردن نتایج علمی در سطح کشور است .
آغاز حرکت و ارتباط صنعت با دانشگاه از جرقه های فکری آغاز می شود و برای رسیدن به اثرات وسیع تر نیاز به همفکری و هم افزایی و مشارکت بیشتر اجتماعی است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به ورود صنعت و بخش خصوصی در کنار این جشنواره ها ، اظهار کرد : حضور کسانی که طالب ایده های علمی هستند هر ساله در دانشگاه پررنگ تر می شود .
از جمله اثرات این ارتباط ثبت قراردادهای بخش صنعت با پژوهش های دانشگاهی است .
غلامی دانشجویان حاضر در جشنواره حرکت را بخشی از جامعه علمی دانست و گفت : دانشجویان می توانند ترویج کننده اتصال دانشگاه و صنعت شوند .
اینکه حاصل تحصیلات دانشگاهی بتواند راهی برای رفع نیازهای کشور شود ، به شکل ویژه در چنین جشنواره هایی نمود پیدا می کند .
در واقع جشنواره ملی حرکت نماد اعتماد دانشجویان خارجی به فناوری های داخل ایران است .
موسسه پژوهش و برنامه ریزی اعلام کرد؛ آمار اعضای هیات علمی زن به تفکیک استان‏ها براساس آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی وزارت علوم سال گذشته تحصیلی 91 هزار و 553 عضو هیات علمی زن با مرتبه‏های مختلف به تدریس اشتغال داشته‏اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/09/05

بر اساس آماری که توسط موسسه پژوهش و برنامه‏ریزی آموزش عالی ایران منتشر شده‏است ، در سال تحصیلی 1396 1395 ، تعداد 275 هزار و 749 نفر در موسسات آموزش عالی کشور به تدریس اشتغال داشته‏اند که از این تعداد کادر آموزشی تمام وقت و پاره وقت موسسات آموزش عالی ، 33 .
2 درصد زن و 66 .
8 درصد را مردان تشکیل می دهند .
این جدول شامل اعضای هیات علمی بورسیه و نیمه وقت دانشگاه آزاد اسلامی نیز می‎شود .
در سال تحصیلی 96 95 استان‏های هرمزگان 31 .
6 درصد ، کرمان 30 .
8 درصد و فارس 28 .
7 درصد بیشترین سهم اعضای هیات علمی تمام وقت زن را در بین استان های کشور داشته اند .
استان های کهگیلویه و بویر احمد 15 .
25 درصد ، کردستان 15 .
8 درصد و قم 16 .
6 درصد کمترین اعضای هیات علمی تمام وقت زن را در بین استان های کشور داشته اند .
توضیح معاون وزیر بهداشت درباره اخذ تعهد محضری از دانشجویان معاون حقوقی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اخذ تعهد خدمت از دانشجویان رزیدنت صرفا برای پوشش مناطق دور افتاده و فاقد نیروی انسانی متخصص در کشور است ، گفت : میزان تعهدات افراد با سهمیه آزاد حداکثر یک برابر و سهمیه بومی مناطق محروم سه برابر مدت تحصیل است .
دکتر ابراهیم گلمکانی ، با بیان اینکه براساس ماده 1 آیین نامه اجرایی تبصره ماده 7 قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیل جوانان ایرانی که از تحصیلات رایگان استفاده می‏کنند ، مکلفند برابر مدت تحصیل رایگان خود در ایران خدمت کنند ، افزود : براساس این ماده قانونی از ظرفیت فارغ التحصیلان در جهت تامین نیروی متخصص در مناطق محروم کشور استفاده می شود .
معاون حقوقی وزیر بهداشت گفت : تا زمانی که تعهد به خدمت فرد تمام نشود ، مدرک تحصیلی او در گرو وزارت بهداشت است اما اگر دانشجویی در طول دوره تحصیل به بیماری صعب العلاج دچار و به تایید شورای عالی وزارت بهداشت برسد ، این فرد می‏تواند از اجرای تعهد خدمت معاف شود .
معاون حقوقی وزیر بهداشت ادامه داد : اگر دانشجویی از تحصیل انصراف دهد و عذر قابل قبولی برای آن نداشته باشد ، طبق تعهد باید هزینه مدت تحصیل را پرداخت کند .
گلمکانی در پایان به طرح خدمت پزشکان متاهل اشاره کرد و افزود : خوشبختانه وزارت بهداشت از سال 95 تمهیداتی برای زوجین در نظر گرفته است بر مبنای اینکه اگر فردی با همسر خود در یک زمان فارغ التحصیل شوند ، هر دو نفر برای گذراندن طرح به یک منطقه اعزام می شوند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/09/06
> نکته اول این است که هیئت نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها ، مهم ترین سازمان و نظام نظارت بر رسانه هاست .
در این هیئت ، مقامات و اشخاص مختلفی عضویت دارند که فقط یک نفر از آنان نماینده مدیران مسئول است؛ توجه به این نکته اهمیت نماینده مدیران مسئول در این هیئت را نمایان می کند .
از طرف دیگر ، به موجب قانون مطبوعات ، نماینده مدیران مسئول از سوی خود مدیران مسئول انتخاب می شود؛.
> بنابراین این انتخابات امری جدی و مهم برای سرنوشت رسانه هاست و نمی توان آن را ساده تلقی کرد .
در شرایط دشواری که مطبوعات ، خبرگزاری ها و و ب سایت های خبری در آن به سر می برند ، نماینده منتخب مدیران مسئول در هیئت نظارت می تواند نقش مهمی را برای اجرای درست قانون در این هیئت بر عهده بگیرد .
ضامن اصلی انتخاب یک مدیرمسئول حرفه ای و مطلع از دشواری های مدیریت رسانه ، در انتخابات مدیران مسئول است .
از گذشته این انتخابات طبق آیین نامه ای انجام می شد که به تصویب هیئت وزیران رسیده بود .
در این آیین نامه ، در ماده 33 ذکر شده است : «جلسه انتخاب نماینده مدیران مسئول با حضور اکثریت مطلق مدیران مسئول رسمیت می یابد و اخذ رأی به صورت مخفی خواهد بود و نماینده انتخابی باید اکثریت مطلق آرای حاضران را به دست آورد» .
سال ها انتخابات مدیران مسئولان در هیئت نظارت با همین منوال انجام شد .
در لایحه سال 95 یک تبصره به ماده 33 اضافه شد که در آن آمده است : «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است ظرف یک سال .
تمهیدات لازم برای الکترونیکی شدن انتخابات مدیران مسئول را فراهم آورد» .
در دوره گذشته انتخابات مدیران مسئول و انتخابات کنونی ، کلمه «الکترونیکی» به انتخابات مجازی عملا تغییر پیدا کرده است .
این تغییر از منظر حقوقی قابل نقد و محل اشکال جدی است .
آنچه در این دو دوره انجام شده ، به این ترتیب است که مدیران مسئول واجد شرایط رأی دادن ، در هر نقطه ای که حضور داشته باشند ، در هر محل یا هر شهر و حتی هر کشوری ، رأی خود را از طریق شبکه جهانی اینترنت اعلام می کنند .
این شیوه انتخابات در واقع انتخابات مجازی است ، نه انتخابات الکترونیکی .
در واژه شناسی انتخابات ، انتخابات الکترونیکی به انتخاباتی گفته می شود که رأی دهنده با حضور در حوزه رأی گیری ، رأی خود را به جای آنکه روی کاغذ نوشته و در صندوق بیندازد ، از طریق دستگاهی که به آن POS می گویند ، ثبت می کند .
در انتخابات الکترونیکی ، فرد در محل حضور یافته و احراز هویت می شود .
تفاوت انتخابات کاغذی و انتخابات الکترونیکی صرفا در شیوه ثبت اسم کاندیدای مدنظر است .
چه در انتخابات به شیوه سنتی کاغذی و چه در انتخابات به شیوه مدرن الکترونیکی ، رأی دهنده در حوزه رأی گیری حاضر می شود ، با ارائه مدارک شناسایی معتبر احراز هویت می شود ، رأی خود را ثبت می کند و رأی او مخفی می ماند .
این ویژگی ها کاملا قطعی و خدشه ناپذیر است؛ کمااینکه در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری و مباحثی که در وزارت کشور درباره برگزاری انتخابات الکترونیکی مطرح شده نیز عینا همین شکل و شیوه مدنظر بوده است .
تبدیل انتخابات الکترونیکی به مجازی ، اشتباهی بزرگ است که کاملا با مقررات مندرج در آیین نامه مصوب هیئت وزیران مخالف است .
طبق ماده 33 آیین نامه ، اولا باید مکان و زمان معینی برای برگزاری انتخابات تعیین شود ، ثانیا رأی دهندگان باید در محل «حاضر» باشند و ثالثا اکثریت مطلق «حاضران» ، تعیین کننده برنده انتخابات است .
اجرای انتخابات به شکل اینترنتی عملا و به خطا ، ناسخ تمام ماده 33 است؛ زیرا در انتخابات اینترنتی به شکلی که در این دو انتخابات برگزار شده است ، هیچ مکانی برای حضور وجود ندارد و کسی در جلسه ای حضور پیدا نمی کند؛ چراکه اساسا جلسه ای برگزار نمی شود .
طبق آیین نامه ، باید اکثریت حاضران رأی بدهند تا فردی انتخاب شود ، اما در انتخابات اینترنتی اصلا حاضرانی وجود ندارد .
از نظر اصول تفسیر قانون ، تبصره باید در توضیح و اجرای اصل ماده ، تفسیر شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/09/06

مجری یا قاضی یا مفسر قانون نمی تواند یک تبصره را طوری تفسیر کند که اصل ماده را از بین ببرد و آن را کلا بلاموضع کند .
وقتی آیین نامه اجرائی قانون مطبوعات از کلمات مرسوم و شناخته شده ای که معنای آنها در عرف خاص و عام کاملا روشن است ، استفاده می کند ، تبصره این ماده نیز باید آن مفاهیم را رعایت کند .
سال هاست که آموزش عالی ما با پدیده بسیار زشت تجارتی کثیف به شکل فروش پایان نامه ، مقاله و مقاله سازی مواجه شده است .
این پدیده هم زمان با رشد شگفت انگیز ایران از نظر تولید عددی مقالات و همچنین گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی افزایش یافت .
این دزدان با چراغ به حدی بی پرده هستند که صبح ها که به دانشگاه می روم ، زیر پایم پر است از پوسترهای تبلیغی آنها .
دانشگاه محیطی مقدس است و اینکه آدم ببیند در اطراف آن پر است از دلالان مقاله و پایان نامه ، حال آدم بد می شود .
قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی در تاریخ 31/5/1396 مصوب و برای اجرا ابلاغ شده است .
در ماده واحده این قانون «تهیه ، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبیل رساله ، پایان نامه ، مقاله ، طرح پژوهشی ، کتاب ، گزارش یا سایر آثار مکتوب و یا ضبط شده پژوهشی ، علمی و یا هنری اعم از الکترونیکی و یا غیرالکترونیکی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل با هدف ارائه کل اثر و یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود جرم بوده و مرتکب یا مرتکبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت مشمول مجازات می شوند» .
در تبصره 7 این قانون برای دانشجویان ، اخراج دانشجو یا ابطال پایان نامه و رساله یا مدرک تحصیلی و برای اعضای هیئت علمی تنزل رتبه یا پایه ، اخراج و لغو قرارداد پیش بینی شده است .
; سؤال این است که چرا مسئولان وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه ها از ابزارهای قانونی برای پاکسازی محیط های دانشگاهی از دانشجویان و اعضای هیئت علمی متخلف و از همه مهم تر باندهای فروش و عرضه مقاله و پایان نامه ، با وجود ارتکاب به جرم آشکار اقدامی نمی کنند .
انتظار این بود که بعد از تصویب این قانون ضابطان قضائی بساط این لکه های ننگ و آلودگی ها را پاک کنند .
این برای ما زیبنده نیست که راسته فرهنگی روبه روی دانشگاه که محل فروش کتاب و پاتوقی برای اهل فرهنگ بود ، محل جولان دلالان و نوع جدیدی از قاچاقچی گری در عرصه علم و فرهنگ باشد .
; نگارنده به عنوان یک دانشگاهی باسابقه که به سومین دهه کار حرفه ای خود وارد می شوم ، ریشه این مشکلات را در سیاست گذاری های غلط و نداشتن درک درست از جایگاه و نقش علم می دانم .
علم در ایران سابقه ای بسیار طولانی دارد .
درست در زمانی که اروپا در اوج قرون وسطا بود ، علم در جامعه ایران با ورود اسلام احترام و جایگاه خود را تقویت کرد .
علم جدید که بعد از تأسیس دارالفنون به ایران آمد ، اگرچه طبق نقشه راه بزرگانی مانند امیرکبیر به دنبال مدرن کردن ایران و استفاده از فواید آن برای توسعه ایران بود ، اما خیلی زود مسیر خود را به سوی ایجاد یک طبقه اجتماعی (دکتران و مهندسان) در سلسله مراتب طبقات گذشته (حاکمان ، نظامیان ، دهقانان ، بازاریان و روحانیان) عوض کرد .
متأسفانه دو بال اصلی علم که شامل شناخت حقایق علمی و استفاده از علم در تعیین ضوابط و اصول زندگی اجتماعی ، مدیریتی ، اقتصادی ، صنعتی ، بهداشتی و رفاهی است موفقیت لازم را نداشت .
به عقیده نگارنده وابستگی اقتصادی ما به درآمدهای نفتی و کم رنگ بودن شایسته سالاری و توانمندی علمی در کسب جایگاه مدیریتی از عوامل اصلی این ناکامی است .
به همین دلیل «علم واقعی» به «ظاهر علمی» تبدیل شد و فارغ التحصیلی از دانشگاه بُعدی تجملی (لاکچری) در شخصیت و روابط اجتماعی ایجاد کرد .
فارغ التحصیلان دانشگاهی از کارکردن بی نیاز شدند و از این طریق راحت تر به درآمدهای نفتی دسترسی پیدا کردند .
; گسترش بی حساب و کتاب دانشگاه ها و راه اندازی دوره های تحصیلات تکمیلی در دهه های 80 و 90 و دستورالعمل های دانشگاه ها برای ارتقا و ترفیع اعضای هیئت علمی ، مقاله نویسی دستوری را در صدر برنامه های دانشگاه ها قرار داد .
این روند مسابقه ای غیرمنطقی برای بالابردن تعداد (و نه کیفیت مقالات) ، بدون اختصاص بودجه مناسب پژوهشی در دانشگاه ها راه انداخت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/09/06

مدیران و سیاست گذاران علمی که آشنایی چندانی با ماهیت علم مدرن نداشتند ، به اشتباه ارتقای علمی کشور را برابر افزایش شمار مقالات دانستند ، بدون آنکه بدانند مقاله هم مانند خودرو و ساختمان و هر تولید دیگری اگر بی کیفیت باشد ، می تواند باعث کشتن و سوختن شما شود یا روی شما خراب شود .
ولی وقتی بقای اعضای هیئت علمی یا پیمودن پله های ترقی شمارش مقاله شد ، افراد بدون رعایت هنجارها و ضوابط اخلاق علمی شروع به انتشار مقاله و گرفتن مدارج کارشناسی ارشد و دکترا کردند و یکی یکی دانشیار و استاد شدند .
دزدی علمی چه در بین اعضای هیئت علمی و چه در بین دانشجویان شدت گرفت و هرکس به وسع و استعداد خود دنبال راهی برای چاپ مقاله رفت .
چاپ مقاله شانس گرفتن پذیرش و بورس از خارج را هم افزایش داد و هزاران فارغ التحصیل ما توانستند با این مقالات به راحتی راهی غرب شوند .
اما زود دستشان و حداقل بخشی از تقلبات علمی رو شد .
شکل و نوع تقلبات به حدی متنوع و خلاقانه بود که دزدان حرفه ای توانستند حتی سر مجلات معتبر را در داوری مقاله کلاه بگذارند .
مجلات معتبر بین المللی مانند ساینس و نیچر که زمانی پیشرفت های علمی ما را برجسته کرده بودند ، گزارش هایی از موارد و آمار بالای مقالات تقلبی و پس داده شده را منتشر کردند .
حتی مقالات تقلبی برخی مقامات رو شد .
در آخرین مورد مجله ساینس ، ایران را در صدر مقالات چاپ شده ای قرار داد که بعد از انتشار دوباره حذف (retract) شدند .
اما مقاله سازان حرفه ای دست بردار نیستند .
آنها که سر مجلات خارجی را در انتشار مقاله کلاه گذاشته بودند برای بهره مندشدن از مزایای آنها خود برای ارتقا دست به بی اخلاقی ترین روش ها زدند و هیئت های ممیزی را که کار خود را به درستی انجام می دادند ، تحت فشار قرار دادند .
تعداد کسانی که موفق شدند از فیلترها عبور کنند ، کم نبودند و یکی از آنها در معتبرترین دانشگاه کشور ده ها دانشجوی دکترا را تحت سرپرستی داشت .
; حال چه باید کرد؟ پاسخ این سؤال فرصت بیشتری از این یادداشت می طلبد .
مهم ترین کاری که باید انجام داد ، با توجه به مصوبه مجلس این است که هر چه زودتر باید صورت زشت دلالان مقاله و پایان نامه را از محیط های فرهنگی پاکسازی کرد .
اما پاکسازی اصلی و خشکاندن ریشه این فساد به برنامه ای دقیق نیاز دارد تا مشتریان این باندها کاهش پیدا کنند .
اینکه وزیر علوم اخیرا خواستار کاهش تعداد دانشگاه ها شده ، خبر خوشی است .
تا رسیدن به یک رابطه منطقی بین تعداد پژوهشگران و بودجه های علمی راهی طولانی در پیش است .
مهم ترین اقدام فعال شدن کمیته های اخلاق در دانشگاه هاست .
این کمیته ها باید از افراد سالم و دارای سابقه درخشان علمی تشکیل شوند و کسانی را که به هر شکلی توانسته اند از نقص های آیین نامه ای یا بی توجهی کمیته ها کسب درجه کنند ، طبق قانون از مزایای آن محروم یا حتی اخراج کنند .
انجمن ها ، مراجع و شخصیت های علمی نیز باید برای حفظ حرمت علم و قلم برای پاکسازی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی از متقلبان – حتی با شکایت به مراجع قانونی – اقدام کنند تا در آینده محیط های علمی ما از وجود چنین افرادی پاک شود .
مجلات و رسانه ها باید با نقد حرفه ای جای متقلبان یا مقاله سازان را تنگ کنند .
; نیاز به شرح نیست افرادی که در کسوت معلمی و شغل انبیایی ، حرمت قلم را که خداوند به آن سوگند می خورد پاس نمی دارند ، شایستگی تربیت فرزندان ما را ندارند .
چنین افرادی با دادن اطلاعات نادرست به برنامه ریزان کشور سلامت اخلاقی ، اقتصادی و اجتماعی جامعه را به خطر می اندازند .
زمانی که چنین آشکار روبه روی محیط های علمی دزدان با چراغ دزدی و تقلب علمی را رواج می دهند ، آن وقت چه انتظاری از لایه های دیگر جامعه داریم که سر مردم کلاه نگذارند و دست در جیبشان نکنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/09/06
> سال هاست که آموزش عالی ما با پدیده بسیار زشت تجارتی کثیف به شکل فروش پایان نامه ، مقاله و مقاله سازی مواجه شده است .
این پدیده هم زمان با رشد شگفت انگیز ایران از نظر تولید عددی مقالات و همچنین گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی افزایش یافت .
این دزدان با چراغ به حدی بی پرده هستند که صبح ها که به دانشگاه می روم ، زیر پایم پر است از پوسترهای تبلیغی آنها .
دانشگاه محیطی مقدس است و اینکه آدم ببیند در اطراف آن پر است از دلالان مقاله و پایان نامه ، حال آدم بد می شود .
> قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی در تاریخ 31/5/1396 مصوب و برای اجرا ابلاغ شده است .
در ماده واحده این قانون «تهیه ، عرضه و یا واگذاری آثاری از قبیل رساله ، پایان نامه ، مقاله ، طرح پژوهشی ، کتاب ، گزارش یا سایر آثار مکتوب و یا ضبط شده پژوهشی ، علمی و یا هنری اعم از الکترونیکی و یا غیرالکترونیکی توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل با هدف ارائه کل اثر و یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود جرم بوده و مرتکب یا مرتکبان علاوه بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت مشمول مجازات می شوند» .
در تبصره 7 این قانون برای دانشجویان ، اخراج دانشجو یا ابطال پایان نامه و رساله یا مدرک تحصیلی و برای اعضای هیئت علمی تنزل رتبه یا پایه ، اخراج و لغو قرارداد پیش بینی شده است .
; سؤال این است که چرا مسئولان وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه ها از ابزارهای قانونی برای پاکسازی محیط های دانشگاهی از دانشجویان و اعضای هیئت علمی متخلف و از همه مهم تر باندهای فروش و عرضه مقاله و پایان نامه ، با وجود ارتکاب به جرم آشکار اقدامی نمی کنند .
انتظار این بود که بعد از تصویب این قانون ضابطان قضائی بساط این لکه های ننگ و آلودگی ها را پاک کنند .
این برای ما زیبنده نیست که راسته فرهنگی روبه روی دانشگاه که محل فروش کتاب و پاتوقی برای اهل فرهنگ بود ، محل جولان دلالان و نوع جدیدی از قاچاقچی گری در عرصه علم و فرهنگ باشد .
; نگارنده به عنوان یک دانشگاهی باسابقه که به سومین دهه کار حرفه ای خود وارد می شوم ، ریشه این مشکلات را در سیاست گذاری های غلط و نداشتن درک درست از جایگاه و نقش علم می دانم .
علم در ایران سابقه ای بسیار طولانی دارد .
درست در زمانی که اروپا در اوج قرون وسطا بود ، علم در جامعه ایران با ورود اسلام احترام و جایگاه خود را تقویت کرد .
علم جدید که بعد از تأسیس دارالفنون به ایران آمد ، اگرچه طبق نقشه راه بزرگانی مانند امیرکبیر به دنبال مدرن کردن ایران و استفاده از فواید آن برای توسعه ایران بود ، اما خیلی زود مسیر خود را به سوی ایجاد یک طبقه اجتماعی (دکتران و مهندسان) در سلسله مراتب طبقات گذشته (حاکمان ، نظامیان ، دهقانان ، بازاریان و روحانیان) عوض کرد .
متأسفانه دو بال اصلی علم که شامل شناخت حقایق علمی و استفاده از علم در تعیین ضوابط و اصول زندگی اجتماعی ، مدیریتی ، اقتصادی ، صنعتی ، بهداشتی و رفاهی است موفقیت لازم را نداشت .
به عقیده نگارنده وابستگی اقتصادی ما به درآمدهای نفتی و کم رنگ بودن شایسته سالاری و توانمندی علمی در کسب جایگاه مدیریتی از عوامل اصلی این ناکامی است .
به همین دلیل «علم واقعی» به «ظاهر علمی» تبدیل شد و فارغ التحصیلی از دانشگاه بُعدی تجملی (لاکچری) در شخصیت و روابط اجتماعی ایجاد کرد .
فارغ التحصیلان دانشگاهی از کارکردن بی نیاز شدند و از این طریق راحت تر به درآمدهای نفتی دسترسی پیدا کردند .
; گسترش بی حساب و کتاب دانشگاه ها و راه اندازی دوره های تحصیلات تکمیلی در دهه های 80 و 90 و دستورالعمل های دانشگاه ها برای ارتقا و ترفیع اعضای هیئت علمی ، مقاله نویسی دستوری را در صدر برنامه های دانشگاه ها قرار داد .
این روند مسابقه ای غیرمنطقی برای بالابردن تعداد (و نه کیفیت مقالات) ، بدون اختصاص بودجه مناسب پژوهشی در دانشگاه ها راه انداخت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/09/06

مدیران و سیاست گذاران علمی که آشنایی چندانی با ماهیت علم مدرن نداشتند ، به اشتباه ارتقای علمی کشور را برابر افزایش شمار مقالات دانستند ، بدون آنکه بدانند مقاله هم مانند خودرو و ساختمان و هر تولید دیگری اگر بی کیفیت باشد ، می تواند باعث کشتن و سوختن شما شود یا روی شما خراب شود .
ولی وقتی بقای اعضای هیئت علمی یا پیمودن پله های ترقی شمارش مقاله شد ، افراد بدون رعایت هنجارها و ضوابط اخلاق علمی شروع به انتشار مقاله و گرفتن مدارج کارشناسی ارشد و دکترا کردند و یکی یکی دانشیار و استاد شدند .
دزدی علمی چه در بین اعضای هیئت علمی و چه در بین دانشجویان شدت گرفت و هرکس به وسع و استعداد خود دنبال راهی برای چاپ مقاله رفت .
چاپ مقاله شانس گرفتن پذیرش و بورس از خارج را هم افزایش داد و هزاران فارغ التحصیل ما توانستند با این مقالات به راحتی راهی غرب شوند .
اما زود دستشان و حداقل بخشی از تقلبات علمی رو شد .
شکل و نوع تقلبات به حدی متنوع و خلاقانه بود که دزدان حرفه ای توانستند حتی سر مجلات معتبر را در داوری مقاله کلاه بگذارند .
مجلات معتبر بین المللی مانند ساینس و نیچر که زمانی پیشرفت های علمی ما را برجسته کرده بودند ، گزارش هایی از موارد و آمار بالای مقالات تقلبی و پس داده شده را منتشر کردند .
حتی مقالات تقلبی برخی مقامات رو شد .
در آخرین مورد مجله ساینس ، ایران را در صدر مقالات چاپ شده ای قرار داد که بعد از انتشار دوباره حذف (retract) شدند .
اما مقاله سازان حرفه ای دست بردار نیستند .
آنها که سر مجلات خارجی را در انتشار مقاله کلاه گذاشته بودند برای بهره مندشدن از مزایای آنها خود برای ارتقا دست به بی اخلاقی ترین روش ها زدند و هیئت های ممیزی را که کار خود را به درستی انجام می دادند ، تحت فشار قرار دادند .
تعداد کسانی که موفق شدند از فیلترها عبور کنند ، کم نبودند و یکی از آنها در معتبرترین دانشگاه کشور ده ها دانشجوی دکترا را تحت سرپرستی داشت .
; حال چه باید کرد؟ پاسخ این سؤال فرصت بیشتری از این یادداشت می طلبد .
مهم ترین کاری که باید انجام داد ، با توجه به مصوبه مجلس این است که هر چه زودتر باید صورت زشت دلالان مقاله و پایان نامه را از محیط های فرهنگی پاکسازی کرد .
اما پاکسازی اصلی و خشکاندن ریشه این فساد به برنامه ای دقیق نیاز دارد تا مشتریان این باندها کاهش پیدا کنند .
اینکه وزیر علوم اخیرا خواستار کاهش تعداد دانشگاه ها شده ، خبر خوشی است .
تا رسیدن به یک رابطه منطقی بین تعداد پژوهشگران و بودجه های علمی راهی طولانی در پیش است .
مهم ترین اقدام فعال شدن کمیته های اخلاق در دانشگاه هاست .
این کمیته ها باید از افراد سالم و دارای سابقه درخشان علمی تشکیل شوند و کسانی را که به هر شکلی توانسته اند از نقص های آیین نامه ای یا بی توجهی کمیته ها کسب درجه کنند ، طبق قانون از مزایای آن محروم یا حتی اخراج کنند .
انجمن ها ، مراجع و شخصیت های علمی نیز باید برای حفظ حرمت علم و قلم برای پاکسازی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی از متقلبان – حتی با شکایت به مراجع قانونی – اقدام کنند تا در آینده محیط های علمی ما از وجود چنین افرادی پاک شود .
مجلات و رسانه ها باید با نقد حرفه ای جای متقلبان یا مقاله سازان را تنگ کنند .
; نیاز به شرح نیست افرادی که در کسوت معلمی و شغل انبیایی ، حرمت قلم را که خداوند به آن سوگند می خورد پاس نمی دارند ، شایستگی تربیت فرزندان ما را ندارند .
چنین افرادی با دادن اطلاعات نادرست به برنامه ریزان کشور سلامت اخلاقی ، اقتصادی و اجتماعی جامعه را به خطر می اندازند .
زمانی که چنین آشکار روبه روی محیط های علمی دزدان با چراغ دزدی و تقلب علمی را رواج می دهند ، آن وقت چه انتظاری از لایه های دیگر جامعه داریم که سر مردم کلاه نگذارند و دست در جیبشان نکنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
روزنامه ایران
1397/09/06
> ایسناناهماهنگی بین مسئولان و مردمعزیزالله حبیبی ، رئیس دانشگاه خوارزمی : مردم و مسئولان در مقابله با تحریم ها در سال های گذشته بخوبی حرکت کردند و همسو بودند ، اما به نظر می آید امسال شاهد برخی ناهماهنگی ها بین برخی افراد ، تشکل ها ، گروه ها و نهادهای اقتصادی هستیم که متأسفانه به مسائل دامن زده اند .
> ایسناناهماهنگی بین مسئولان و مردمعزیزالله حبیبی ، رئیس دانشگاه خوارزمی : مردم و مسئولان در مقابله با تحریم ها در سال های گذشته بخوبی حرکت کردند و همسو بودند ، اما به نظر می آید امسال شاهد برخی ناهماهنگی ها بین برخی افراد ، تشکل ها ، گروه ها و نهادهای اقتصادی هستیم که متأسفانه به مسائل دامن زده اند .
به نظرم این مسأله در بعد ملی شکننده است و در چند ماه گذشته شواهدش را هم دیده ایم ، از همین رو باید اصلاح شود .
من فکر می کنم اگر همه ارکان نظام و نهادهای مختلف در جهت خوداتکایی و مهندسی معکوس حرکت کنند ، می توان به نتایج مؤثری دست یافت ، کما اینکه اقتصاد مقاومتی همواره شعار ما بوده و در سال های آینده نیز می تواند محور کار قرار بگیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
جمهوری اسلامی
1397/09/06
> بخش خبری : سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی با حضور 3000 محقق و سرمایه گذار ایرانی و 8 کشور خارجی از فردا تا 10 آذر در سالن اجلاس سران برگزار می شود.
> بخش خبری : سومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی باز ساختی با حضور 3000 محقق و سرمایه گذار ایرانی و 8 کشور خارجی از فردا تا 10 آذر در سالن اجلاس سران برگزار می شود .
دکتر امیرعلی حمیدیه ، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری دیروز با بیان خبر فوق افزود : علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی طی سال های اخیر به عنوان یکی از علوم راهبردی و تاثیرگذار در حوزه پزشکی رشد بسیار چشمگیری یافته است به گونه ای که از این دانش به عنوان انقلاب جدید در حوزه پزشکی یاد می شود .
وی با اشاره به این که 20 کارگاه آموزشی از سوم آذرماه جاری فعالیت خود را در چند نقطه از تهران آغاز کرده است ، افزود : براساس مطالعات بازار گردش مالی در حوزه بازار سلول های بنیادی و مهندسی بافت روند صعودی قابل توجهی داشته ، به طوری که از حدود 7 میلیارد دلار در ده سال پیش به 20 میلیارد دلار در سال 2015 رسیده است .
حمیدیه تاکید کرد : براساس گزارش آینده پژوهی یک شرکت خارجی فعال در زمینه سلول های بنیادی ، این بازار تا سال 2030 به حدود 170 میلیارد دلار می رسدوی با اشاره به استقبال گسترده پژوهشگران و سرمایه گذاران با ثبت نام 3000 نفری افزود : برگزاری این جشنواره ملی و کنگره بین المللی فرصت مغتنمی برای مدیران و تصمیم سازان بخش سلامت کشور ، اساتید ، پژوهشگران حوزه های علوم پزشکی ، علوم پایه و فنی و مهندسی ، صاحبان صنایع و سرمایه حوزه دارو و تجهیزات پزشکی ، کارآفرینان و تولیدکنندگان و سایر فعالان این حوزه است تا با حضور موثر و ارائه ایده های علمی و مبتنی بر فناوری ، راه را برای شکل گیری دانشگاه های نسل سوم هموار سازند و در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، برگ زرین دیگری بر افتخارات نظام اسلامی بیفزایند .
وی افزود : در کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی علاوه بر نخبگان علمی ایرانی خارج از کشور ، محققانی از کشورهای هلند ، فرانسه ، ژاپن ، ایتالیا ، سوییس ، کانادا و .
شرکت دارند .
حمیدیه گفت : در این جشنواره و نمایشگاه حاشیه آن دستاوردهای علمی ده سال اخیر در حوزه پزشکی بازساختی و فناوری سلولی عرضه می شود که پیشرفت شگرف جمهوری اسلامی ایران را آشکار خواهد کرد دانشمندان جوانی که اکنون با ایجاد شرکت های تولیدی دانش بنیان مرزهای دانش را درمی نوردید ند و بارقه های امید را برای درمان بیماری های صعب العلاج در دل مبتلایان روشن نمودند .
وی گفت : بهره مندی از حضور بالغ بر 1500 نفر از اساتید ، نخبگان و کارشناسان برجسته کشور در حوزه های پزشکی ، علوم پایه ، فنی مهندسی در قالب 20 کارگروه تخصصی در سطح ملی ، جلب مشارکت نخبگان ایرانی شاغل در دانشگاه های کشور ، بخشی از ویژگی های این جشنواره است که سبب جذب سرمایه جدید در این حوزه خواهد شد .
حمیدیه افزود : با توجه به جایگاه بالای این فناوری در دنیا و اهمیت درمانی و ارزش اقتصادی آن ، همچنین قرار گرفتن علوم سلول های بنیادی در میان اولویت های فصل سوم سند نقشه جامع علمی کشور ، مسلماً افزایش سرمایه گذاری های مادی و معنوی در این حوزه می تواند باعث کسب جایگاه شایسته تری در سطح منطقه و جهان در افق 1404 شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
جوان
1397/09/05
> تکمیل هرم هیئت علمی پاشنه آشیل فعالیت دانشگاه فرهنگیان است و تمام بی توجهی ها به این دانشگاه مستقیم و غیرمستقیم به همین مسئله برمی گردد .
> تکمیل هرم هیئت علمی پاشنه آشیل فعالیت دانشگاه فرهنگیان است و تمام بی توجهی ها به این دانشگاه مستقیم و غیرمستقیم به همین مسئله برمی گردد .
به بیان دیگر خروجی سهل و ممتنع حاصل فرآیند یاددهی یادگیری سهل و ممتنع ، دانشگاه فرهنگیان را از جایگاه مترقی خود به یک مجموعه زیان ده تبدیل کرده است که در برخی موارد دولت ها به چشم سربار به آن می نگرند .
این نگاه به ویژه از خارج به داخل آموزش و پرورش بسیار فراگیرتر است و کار دانشگاه فرهنگیان وقتی بیخ پیدا می کند که ردپای نگاه هزینه ای به این دانشگاه به مراکز تصمیم گیر و بودجه ریز می رسد .
چنانچه در سال های اخیر رویکرد سازمان مدیریت و برنامه ریزی به دانشگاه فرهنگیان آکنده از تحقیر و بی توجهی بوده است .
نکته قابل تأمل در به وجود آمدن هرم ناموزون هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان این است که قانون برای حفظ و ارتقای کیفی و کمی اعضای هیئت علمی و پویایی علمی آن برنامه دارد و دانشگاه مأموریت گرای تربیت مدرس را به عنوان مسئول تربیت کادر علمی و آموزشی و پژوهشی مورد نیاز دانشگاه فرهنگیان معرفی کرده است .
این در حالی است که سال هاست دانشگاه تربیت مدرس به خاطر عملکرد خارج از اساسنامه خود از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی یا سایر نهاد های نظارتی مورد بازخواست قرار نگرفته است .
در ماده 11 نسخه نهایی اساسنامه دانشگاه تربیت مدرس که سال 86 تصویب شد ، آمده است : دانشگاه دارای دوره های آموزشی و تحقیقاتی برای تربیت استاد و محقق خواهد بود .
همچنین این اساسنامه تصریح دارد : دانش آموختگان دانشگاه براساس اعلام نیاز وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به استخدام دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و دیگر مراکز آموزش عالی درخواهند آمد .
مدت تحصیل این دانشجویان جزو سوابق خدمت ایشان محسوب خواهد شد .
این ماده 16 مغضوب ! علاوه بر این و طبق ماده 16 اساسنامه دانشگاه تربیت مدرس ، دانشجویان دانشگاه موظفند تمام وقت خود را به تحصیل و انجام وظایف آموزشی و پژوهشی اختصاص دهند و دانشگاه طبق ضوابطی که از طرف شورای دانشگاه پیشنهاد و به تصویب مراجع ذی ربط خواهد رسید ، حقوق ماهانه به ایشان پرداخت خواهند کرد .
در تبصره این ماده نیز آمده است : با توجه به شرایط و گزینش ویژه این دانشگاه طبق اساسنامه ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و صندوق رفاه دانشجویان موظفند ، هر سال برای هر یک از دانشجویان مقطع دکتری کمک هزینه تحصیلی برابر با حقوق و مزایای مربی پایه یک به ازای فعالیت های آموزشی و پژوهشی در بودجه دانشگاه پیش بینی و به دانشگاه به موجب ردیف مجزا تخصیص دهند .
گویا همین ماده 16 و تبصره آن علت اصلی نادیده گرفتن بی قانونی دانشگاه تربیت مدرس از سوی اعضای هیئت امنا که رئیس جمهور و معاون اول وی ، وزرای بهداشت و علوم عضو آن هستند ، است .
ماده 17 اساسنامه دانشگاه تربیت مدرس تأکید دیگری بر مأموریت این دانشگاه در تربیت اعضای هیئت علمی دانشگاه هاست .
این ماده می گوید : گزینش عمومی دانشجویان در دانشگاه تربیت مدرس طبق ضوابط گزینش استاد انجام می شود .
همچنین ماده 21 به صورت شفاف وظیفه اصلی دانشگاه تربیت مدرس را تربیت استاد و محقق معرفی می کند .
بر این اساس وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری مسئولیت اجرای این اساسنامه را بر عهده دارد و باید چگونگی پیشرفت کار را هر سال یکبار به شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
جوان
1397/09/05

یک اشانتیون به پژوهشگراین در حالی است که نه تنها دانشگاه تربیت مدرس براساس اساسنامه عمل نمی کند و خارج از وظیفه خود مانند سایر دانشگاه ها دانشجو می پذیرد ، بلکه روند خارج از چارچوب آن توجه هیچ نهاد نظارتی را به خود جلب نکرده است .
ضمن اینکه اعضای دولتی هیئت امنای این دانشگاه ترجیح می دهند این خروج از قانون را به بهای بار مالی اضافی آن نادیده بگیرند .
در این رابطه محمود مهرمحمدی ، سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان معتقد است : آموزشگری مانند یک اشانتیون به کسی که پژوهشگری کرده است ، داده می شود و چنین ذهنیتی که هر کس پژوهشگر خوبی بود آموزشگر خوبی هم هست ، وجود دارد .
این امر کیفیت یاددهی یادگیری را تحت الشعاع قرار می دهد .
وی با اشاره به اینکه ضرورت انجام پژوهش هایی ، پیرامون روش های مختلف آموزش و تدریس در آموزش عالی که موجب ارتقای کیفیت فرآیند یاددهی و یادگیری می شود احساس می شود ، گفت : وزارت علوم باید با اختصاص بودجه ویژه ، سهمی برای اتفاقات اینچنینی در نظر بگیرند .
به باور مهرمحمدی ، وزنی که آیین نامه ارتقای هیئت علمی به پژوهش می دهد بالاتر از آموزشگری و مواردی مانند خلاقیت در امر آموزش است .
باید ردپایی از تربیت معلم در همه دانشگاه ها وجود داشته باشد .
بهترین دپارتمان های ریاضی و هنر و .
برای تربیت معلم ریاضی و هنر و .
وجود دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
قدس
1397/09/05
> کتاب های آموزشی و آموزشگاه های علمی هیچ گونه هزینه ای بر سیستم دولتی مخصوصا وزارت آموزش و پرورش تحمیل نکرده ، بلکه بازوی کمکی و مالی آن نیز هستند و خلأ های سیستم آموزش دولتی را پوشش می دهند و مانع بروز آثار منفی و خسارت های مادی و معنوی خواهند شد .
> به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین ، با مراجعه به فرهنگ های لغت ، "مافیا "به معنی باند خلافکاران و تبهکاران و تروریست های مخفی آمده است .
آیا ناشران آموزشی و دست اندرکاران کنکور تبهکار هستند؟ ! آیا افرادی که در تدارک کتاب و آموزش و فرهنگ هستند ، تروریست محسوب می شوند؟ آیا کاری خلاف ، غیر اخلاقی و غیر قانونی انجام می دهند؟هیچ کدام از اهالی آموزش و کنکور فعالیتی را مخفی و زیرزمینی انجام نمی دهند ، بلکه مجوز نشر و کتاب را از وزارت ارشاد می گیرند ، مجوز آموزشگاه های کنکور از وزارت آموزش و پرورش صادر می شود ، مجوز آزمون های آزمایشی را وزارت آموزش و پرورش یا سازمان سنجش می دهد ، کتاب های خود را در کتابفروشی ها و مدارس عرضه می کنند ، تبلیغات خود را در صدا و سیمای جمهوری اسلامی انجام می دهند و .
همان طور که می بینید هیچ کاری بدون مجوز از دستگاه های دولتی متولی ، انجام نشده و مخفیانه و دور از چشم و آگاهی انزار عمومی نیست .
کتاب ها و آموزشگاه های کنکور یاور دانش آموزان ، مکمل کتاب های درسی و قشر دلسوز و فرهیخته معلمان هستند و آن ها را برای کسب نمرات و نتایج مطلوب در امتحانات و کنکور هدایت می کنند .
کتاب های آموزشی و آموزشگاه های علمی هیچ گونه هزینه ای بر سیستم دولتی مخصوصا وزارت آموزش و پرورش تحمیل نکرده ، بلکه بازوی کمکی و مالی آن نیز هستند و خلأ های سیستم آموزش دولتی را پوشش می دهند و مانع بروز آثار منفی و خسارت های مادی و معنوی خواهند شد .
در کشورهای پیشرفته به جای تولید کتاب های درسی توسط وزارت متولی آموزش آن کشور ، از کتاب های ناشران آموزشی برای تدریس در مدارس استفاده می شود .
که نشان از اعتماد به ناشران و معلمان ، قبول کمی و کیفی محصولات آنان ، خصوصی سازی علمی و .
کتاب های آموزشی ، هیچ گاه کتاب های درسی را نفی نمی کنند ، بلکه آن را تایید ، تکمیل و تفسیر نیز می کنند .
دانش آموزانی که به دنبال نتایج مطلوبی در کنکور هستند قاعدتا به حجم کم کتب درسی ، ساعات محدود آموزشی و فضای پر ازدحام مدارس نمی توانند اکتفا کنند و باید با متمرکز شدن بر فعالیت های بیش تر ، تمرینات مستمر و مطالعه مطالب مازاد ، قدم هایی بزرگ تر برداشته و زمانی بیش تر بگذارند تا به منابع کامل تری دسترسی داشته باشند .
کار و تمرین بیشتر فقط برای درس نیست و هر کس در هر زمینه ای بخواهد پیروز شود می بایست بیش از حالت عادی و با پشتکار ، برنامه ریزی و مطالعه بیشتر فعالیت کند .
برای مثال می توانیم فعالیت های یک ورزشکار را بررسی کنیم که با تمرین های مداوم و آموزش مربی ، به تنهایی شانس موفقیت ندارد ، لذا برای این که خود را در معرض آزمون قرار داده و با محیط کارزار ورزشی آشنا شود ، مسابقاتی دوستانه و تدارکاتی برگزار می شود تا برای رسیدن به هدف ، آمادگی کامل را کسب کند ، درست همانند آن ، کنکورهای آزمایشی .
لازم به ذکر است آمار میلیونی اشتغال زایی مستقیم در بخش کارکنان خود و شعبات شان و غیرمستقیم مانند چاپخانه ها ، صحافان ، لیتوگرافان و کتابفروشان و .
این موسسات است؛ همچنین گردش مالی ، چرخش پولی و پویایی و کشف منابع انسانی که می تواند در کمک به اقتصاد پویا و ملی تاثیر به سزایی داشته باشد .
تخریب و تهدید ناشران آموزشی و برگزار کنندگان آزمون های آزمایشی و آموزشگاه های درسی جدای از تاثیر منفی بر شان ، شخصیت و شغل فرهنگی ایشان ، دور از شان مسئولین و همکاران آموزشی و فرهنگی کشور است و این گونه ادبیات با اهالی آموزش و فرهنگ که تمام سرمایه و زندگی خود را وقف این امر نموده اند شایسته نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
قدس
1397/09/05

در آخر پیشنهاد می شود که با ایجاد یک کارگروه اجتماعی و انجام تحقیقات میدانی در میان خانواده ها ، دانش آموزان در حال ورود به دانشگاه ، دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه ها و اساتید با تجربه سیستم آموزش عالی و آموزش و پرورش کشور به نتیجه ای علمی در جهت اثبات تاثیر مطلوب فعالیت های گروه های آموزشی فرهیخته کشور که در راستای ایجاد یک فضای امن آموزشی برای تشویق دانش آموزان برای ورود به دانشگاه فراهم می کنند ، دست یافت .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
بهار
1397/09/06
> گروه جامعه : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری سال 98 از امروز سه شنبه 6 آذر خبر داد .
> دکتر حسین توکلی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : ثبت نام برای شرکت در آزمون دوره دکتری (پی اچ دی نیمه متمرکز) سال 1398 در هفت گروه آزمایشی و 245 کد رشته امتحانی شامل 62 کد رشته امتحانی گروه علوم انسانی ، 46 کد رشته امتحانی گروه علوم پایه ، 60 کد رشته امتحانی گروه فنی و مهندسی ، 35 کد رشته امتحانی گروه کشاورزی و منابع طبیعی .
هفت کد رشته امتحانی گروه آزمایشی هنر ، 26 کد رشته امتحانی گروه آزمایشی دامپزشکی و 9 کد رشته امتحانی زبان برای پذیرش دانشجو در دوره های روزانه ، نوبت دوم (شبانه) ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور ، مراکز آموزشی غیردولتی وغیرانتفاعی و پردیس های خودگردان دانشگاه ها از امروز سه شنبه ششم آذرماه 1397 از طریق سایت مرکز سنجش به نشانی www .
sanjesh .
org آغاز می شود و روز دوشنبه 12 آذرماه پایان می یابد .
به گفته توکلی ، با توجه به ضوابط ، هر داوطلب بر اساس علاقه فقط در یک کدرشته متناسب با رشته فارغ التحصیلی در کارشناسی ارشد خود می تواند در این آزمون ثبت نام کند .
وی ادامه داد : داوطلبان می توانند پس از مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام که امروز همزمان با شروع ثبت نام در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و اطلاعیه تکمیلی این سازمان که روز شنبه 3 آذر بر روی سایت منتشر شده است ، در مهلت تعیین شده شخصا نسبت به تکمیل تقاضانامه اینترنتی ثبت نام اقدام کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه افزود : کارت ورود به جلسه آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 از روز سه شنبه 30 بهمن 97 توزیع می شود .
وی همچنین تاکید کرد : داوطلبان از روز سه شنبه 30 بهمن تا ساعت 12 پنجشنبه 2 اسفند می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به دریافت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند .
توکلی در پایان خاطر نشان کرد : بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 98 روز جمعه 3 اسفند 97 در حوزه های امتحانی مربوط برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
نقشه جامع علمی
خراسان
1397/09/06
> خیز ایران برای تصاحب سهم 2درصدی بازار سلول های بنیادی جهان حاجیان دبیر ستادتوسعه علوم وفناوری های سلول بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به گردش مالی 20میلیارددلاری بازارجهانی سلول های بنیادی گفت : ایران نیز همسو باتوسعه این فناوری هادرسطح جهانی به ظرفیت های بالایی در این عرصه رسیده است وطبق برنامه ریزی ها بنا داریم تا دو سال دیگر یک تا 2درصد سهم بازار سلول های بنیادی جهان را به دست آوریم.
> خیز ایران برای تصاحب سهم 2درصدی بازار سلول های بنیادی جهان حاجیان دبیر ستادتوسعه علوم وفناوری های سلول بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به گردش مالی 20میلیارددلاری بازارجهانی سلول های بنیادی گفت : ایران نیز همسو باتوسعه این فناوری هادرسطح جهانی به ظرفیت های بالایی در این عرصه رسیده است وطبق برنامه ریزی ها بنا داریم تا دو سال دیگر یک تا 2درصد سهم بازار سلول های بنیادی جهان را به دست آوریم .
دکتر امیرعلی حمیدیه روزگذشته در نشست خبری جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول بنیادی همچنین افزود : براساس مطالعات طی سال های اخیر گردش مالی در حوزه بازار سلول های بنیادی و مهندسی بافت روند صعودی قابل توجهی داشته ، به طوری که از حدود هفت میلیارددلار در سال 2009 به 20 میلیارد دلاردرسال 2015 رسیده است وبر اساس گزارش آینده پژوهی یک شرکت خارجی فعال در زمینه سلول های بنیادی ، این بازار تا سال 2030 به حدود 170 میلیارد دلار می رسد .
وی با بیان این که ایران ازلحاظ تولیدمقالات در حوزه سلول بنیادی حائز رتبه اول در بین کشورهای اسلامی است افزود : با توجه به جایگاه بالای این فناوری دردنیا و قرار گرفتن علوم سلول های بنیادی در میان اولویت های فصل سوم سند نقشه جامع علمی کشور ، افزایش سرمایه گذاری های مادی و معنوی به منظور ارتقای جایگاه ایران در منطقه و جهان در افق 1404 دردستورکار قرارگرفته است .
ثبت روزانه 10 تا 15 شکایت از جراحان زیبایی حاجیان عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور گفت : بر اساس آمار موجود روزانه 10 تا 15 شکایت از جراحان زیبایی در کشور به ثبت می رسد که بیشتر مربوط به جراحی بینی است .
ایرج خسرونیا صبح روز گذشته در حاشیه نشست هم اندیشی روسای51 انجمن علمی پزشکی کشور ومعاونت صدای سازمان صدا و سیما ، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره بیشترین موارد شکایت های ثبت شده از پزشکان گفت : اکنون بیشترین شکایت بیماران از جراحان پلاستیک و زیبایی است .
وی اظهار کرد : بسیاری از افرادی که برای جراحی زیبایی به ویژه بینی به پزشک مراجعه می کنند دچار مشکلات روحی و روانی هستند و پس از عمل تصور می کنند هنوز بینی شان دچار مشکل است و شکایت می کنند .
ثبت نام 157هزار متقاضی کارت سوخت در3ساعت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که در سه ساعت 157 هزار نفر برای دریافت کارت بانکی متصل به کارت سوخت ثبت نام کرده اند و 330 میلیارد تومان تا کنون صرفه جویی شده ، افزود : پس از الزامی شدن استفاده از کارت سوخت ظرف دو ساعت کارت بانکی متصل به کارت سوخت ، در جایگاه های عرضه سوخت قابل استفاده است .
به گزارش فارس ، آذری جهرمی در نشست مشترک با رئیس مجلس که با موضوع تشریح زیرساخت های دولت الکترونیکی برگزار شد همچنین اظهار کرد : از 8 صبح امروز(دیروز) تا ساعت 11 حدود 157 هزار مراجعه مردمی به سامانه سهمیه سوخت داشتیم که با این کار کارت سوخت به کارت بانکی مردم متصل شده است و اگر هزینه تردد برای هر مراجعه حضوری را 10 هزار تومان در نظر بگیریم تا کنون 330 میلیارد تومان برای صدور کارت سوخت صرفه جویی شده است ، علاوه بر این که مردم نیز این شیوه اداره کشور را قضاوت می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
تصویب رشته
تعادل
1397/09/06
> بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تا پایان بهمن ماه بیش از یک هزار فرصت شغلی را در استان لرستان ایجاد می کند .
> بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) تا پایان بهمن ماه بیش از یک هزار فرصت شغلی را در استان لرستان ایجاد می کند .
به گزارش «تعادل» از معاونت توسعه کارآفرینی اجتماع محور بنیاد برکت ، این بنیاد ایجاد اشتغال در شهرهای دلفان ، پلدختر ، کوهدشت و رومشکان لرستان را به عنوان یکی از استان های محروم کشور در قالب طرح های اشتغال زایی اجتماع محور آسمان (آیین نامه سرمایه گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی) و سحاب (سرمایه گذاری حمایتی اقتصادی برکت) در دستور کار خود دارد .
بر این اساس ، تا به امروز 350 فرصت شغلی در زمینه پرورش دام سبک در این شهرستان ها به مرحله اجرایی رسیده و 700 اشتغال دیگر نیز تا بهمن ماه به بهره برداری خواهد رسید .
فرآیند اشتغال زایی در استان لرستان از مرداد ماه امسال با حضور بنیاد برکت و تشکیل کمیته توسعه اشتغال در شهرهای مختلف این استان به ریاست فرماندار و عضویت تمامی دستگاه های اجرایی موثر در این حوزه کلید خورده است .
با تصویب رشته های مستعد در زمینه کارآفرینی ، با توجه به ظرفیت های منطقه و پس از آغاز شناسایی متقاضیان در مناطق محروم روستایی ، نزدیک به 2500 نفر انتخاب و وارد فرآیند اهلیت سنجی توسط تسهیل گران بنیاد برکت شدند که از این تعداد ، تا به امروز 350 واجد شرایط به بانک عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند .
میانگین تسهیلات درنظر گرفته شده برای هر متقاضی 250 میلیون ریال به شکل وام قرض الحسنه و با تنفس پرداخت 4 ماهه است .
همچنین فاز دوم این طرح ، تا پایان بهمن ماه با ایجاد 700 فرصت شغلی دیگر اجرایی خواهد شد .
گفتنی است ، اشتغال آفرینی بنیاد برکت در قالب طرح های اجتماع محور آسمان و سحاب ، فرآیندی چندمرحله ای است که در آن ، ایجاد کسب وکارهای پایدار و ماندگار با مهارت آموزی و استانداردسازی به کمک تسهیل گران مدنظر قرار دارد .
اشتغال آفرینی ، محرومیت زدایی و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی مناطق محروم و کمتر توسعه یافته از جمله رسالت ها و فعالیت های عمده بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
تصویب رشته
سیاست روز
1397/09/05
> بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تا پایان بهمن ماه بیش از یک هزار فرصت شغلی را در استان لرستان ایجاد می کند .
> بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تا پایان بهمن ماه بیش از یک هزار فرصت شغلی را در استان لرستان ایجاد می کند .
به گزارش معاونت توسعه ی کارآفرینی اجتماع محور بنیاد برکت ، این بنیاد ایجاد اشتغال در شهرهای دلفان ، پل دختر ، کوهدشت و رومشکان لرستان را به عنوان یکی از استان های محروم کشور در قالب طرح های اشتغال زایی اجتماع محور آسمان (آیین نامه ی سرمایه گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی) و سحاب (سرمایه گذاری حمایتی اقتصادی برکت) در دستور کار خود دارد .
بر این اساس ، تا به امروز 350 فرصت شغلی در زمینه ی پرورش دام سبک در این شهرستان ها به مرحله ی اجرایی رسیده و 700 اشتغال دیگر نیز تا بهمن ماه به بهره برداری خواهد رسید .
فرآیند اشتغال زایی در استان لرستان از مرداد ماه امسال با حضور بنیاد برکت و تشکیل کمیته ی توسعه ی اشتغال در شهرهای مختلف این استان به ریاست فرماندار و عضویت تمامی دستگاه های اجرایی مؤثر در این حوزه کلید خورده است .
با تصویب رشته های مستعد در زمینه ی کارآفرینی ، با توجه به ظرفیت های منطقه و پس از آغاز شناسایی متقاضیان در مناطق محروم روستایی ، نزدیک به 2500 نفر انتخاب و وارد فرآیند اهلیت سنجی توسط تسهیل گران بنیاد برکت شدند که از این تعداد ، تا به امروز 350 واجد شرایط به بانک عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند .
میانگین تسهیلات درنظر گرفته شده برای هر متقاضی 250 میلیون ریال به شکل وام قرض الحسنه و با تنفس پرداخت 4 ماهه است .
هم چنین فاز دوم این طرح ، تا پایان بهمن ماه با ایجاد 700 فرصت شغلی دیگر اجرایی خواهد شد .
گفتنی است ، اشتغال آفرینی بنیاد برکت در قالب طرح های اجتماع محور آسمان و سحاب ، فرآیندی چندمرحله ای است که در آن ، ایجاد کسب وکارهای پایدار و ماندگار با مهارت آموزی و استانداردسازی به کمک تسهیل گران مدنظر قرار دارد .
اشتغال آفرینی ، محرومیت زدایی و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی مناطق محروم و کم تر توسعه یافته از جمله رسالت ها و فعالیت های عمده ی بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/09/06
> احسان بداغیخبرنگار پارلمانیعلی لاریجانی ، رئیس مجلس دیروز آمار مهمی را مطرح کرد مبنی بر اینکه باید اطلاعات 2 هزار و 500 دستگاه در دولت الکترونیک قرار می گرفت ، اما تنها اطلاعات 260 دستگاه در دولت الکترونیک قرار گرفته است .
> احسان بداغیخبرنگار پارلمانیعلی لاریجانی ، رئیس مجلس دیروز آمار مهمی را مطرح کرد مبنی بر اینکه باید اطلاعات 2 هزار و 500 دستگاه در دولت الکترونیک قرار می گرفت ، اما تنها اطلاعات 260 دستگاه در دولت الکترونیک قرار گرفته است .
قبل تر هم آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات در این رابطه به وضعیت دستگاه های مختلفی چون قوه قضائیه ، نیروی انتظامی ، اتاق اصناف ، شهرداری ها ، بانک ها و حتی برخی از وزارتخانه های دولتی مانند وزارت علوم اشاره کرده بود که علی رغم ایجاد یک شبکه داخلی هنوز به دولت الکترونیک نپیوسته اند .
دولت الکترونیک در واقع مجموعه ای منحصر به دستگاه اجرایی نیست و در مفهوم واقعی خود می تواند «حکومت هوشمند» معنی دهد .
بر این اساس هیچ بخشی از حاکمیت نباید و نمی تواند خود را مستثنی از اتصال به این مجموعه بداند .
چنانچه قوانین مختلف و از جمله قانون برنامه ششم هم بر همین موضوع تأکید دارد .
وزیر ارتباطات شهریورماه امسال در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که نهادهایی چون دستگاه قضایی یا نیروی انتظامی با این استدلال که جدا و مستقل از دولت هستند از پیوستن به این شبکه سر باز می زنند .
لزوم تحکیم دولت الکترونیک و نقش آن در کاهش مفاسد اداری و افزایش بهره وری امری قطعی و اثبات شده است .
در چنین شرایطی جدای از اینکه عدم الحاق به دولت الکترونیک نادیده گرفتن بخشی از قوانین کشور است مسأله دیگری نیز می تواند در میان باشد و آن هم اینکه چرا برخی از دستگاه ها با «غیر خودی» فرض کردن قوه مجریه به عنوان یکی از قوای سه گانه حاکمیت جمهوری اسلامی از اجرای سازوکاری که به شکل جدی در کاهش فساد و افزایش ضریب بهره وری و همین طور تسهیل امور شهروندان مؤثر است ، سر باز می زنند؟ چنین رفتاری فقط در چارچوبی قابل پذیرش است که مجموعه ای مجموعه دیگر را به چشم یک نهاد موازی ، رقیب و حتی متقابل ببیند .
در حالی که دولت در ساختار جمهوری اسلامی نه موازی و نه مقابل دیگر نهادهاست ، بلکه همه این مجموعه ها در کنار همدیگر به عنوان مکمل عمل می کنند .
دولت الکترونیک با مفهوم «حکومت هوشمند» تنها در شرایطی شکل خواهد گرفت که همه اجزا برای یک همکاری پیش رونده اجماع عملی حاصل کنند .
در ادامه همین بحث است که توقع افزایش شفافیت ، توفیق بیشتر در مبارزه با فساد ، افزایش میزان بهره وری نظام اداری کشور و همین طور ارتقای رضایتمندی شهروندان از خدمات کل حاکمیت و نه فقط دولت ، تابعی از میزان همکاری نهادها در همین زمینه می شود .
نهادهایی که گاه در مقام منتقد کارنامه دولت در همین زمینه ها ظاهر می شوند آیا خود پاسخی به معطل گذاشتن سهم شان در توسعه «دولت الکترونیک» که به هدف های یاد شده منجر می شود ، دارند؟ به عبارتی آیا می توان از عدم توفیق دولت در ایجاد شفافیت انتقاد کرد و در کنار آن چشم برعدم توجه به وظایف خود در همین رابطه بست؟ اینکه به گفته رئیس مجلس حدود یک دهم از دستگاه ها موظف به ارائه اطلاعات به دولت الکترونیک کار خود را در این رابطه انجام داده اند می تواند مؤید این باشد که تمایل به عدم شفافیت و یا حداقل بی توجهی به شفافیت عملی ، گستره ای به مراتب وسیع تر از قوه مجریه را در سطح نهادهای حاکمیتی در برمی گیرد .
بدتر اینکه به نظر می رسد بخشی از این وضعیت حاصل این دیدگاه در برخی دستگاه ها است که دولت را نه به عنوان بخش مکمل خود در حاکمیت و قدرت اجرایی کشور ، بلکه نهادی رقیب می بینند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
قدس
1397/09/05
> رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی مشهدفقدان شناسنامه برای میوه ها و سبزیجات را از چالشهای ایمنی غذا ذکر و بیان کرد : شناسنامه دار کردن میوه ها و سبزیجات با هدف تضمین سلامت و ایمنی غذایی امری حیاتی و ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد .
> به گزارش قدس آنلاین ، دکتر قدیر رجب زاده ‘ایمنی غذایی’ را به معنای حصول اطمینان از فقدان هرگونه آلودگی میکروبی ، انگلی و یا شیمیایی در غذای مورد مصرف جامعه ذکر و بیان کرد : به عنوان مثال نبود شناسنامه منجر به فقدان اطلاعات در خصوص اینکه محصولات از چه زمینهایی برداشت شده و یا منابع آبیاری آنها چه بوده ، می شود .
وی افزود : این در حالی است که امکان دارد چنین محصولاتی با آبهای آلوده به خصوص فاضلاب صنعتی ، حاوی مقادیر بالای فلزات سنگین و یا کودهای شیمیایی آبیاری شده باشند .
رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی ادامه داد : به همین خاطر وجود ‘سامانه نظارت و ارزشیابی’ در خصوص میوه ها و سبزیجات لازم است تا مدیریت این مهم را بر عهده گیرد .
همچنین می بایست اقدامات پیشگیرانه برای کاهش آلودگی مواد غذایی در مراحل فرآوری ، خرده فروشی و حمل و نقل انجام شود .
وی به این نکته که ایمنی مواد غذایی در سطح جهان بطور مداوم در معرض تهدیدهای جدید قرار دارد اشاره و بیان کرد : تغییرات در تولید ، توزیع و مصرف مواد غذایی و نیز تغییرات محیط زیست و عوامل بیماریزای جدید ، بر مقاومت ضدمیکروبی مواد غذایی اثر می گذارند بنابراین ایمنی و سلامت غذایی را تحت تاثیر قرار می دهند .
دکتر رجب زاده افزود : به همین دلیل نیاز به تقویت سامانه های نظارت موثر ایمنی مواد غذایی بیش از پیش مشهود و ضروری است .
مصرف انواع افزودنی ، آفتکشها ، آنتی بیوتیکها و هورمونها در تولید مواد غذایی در کشورهای در حال توسعه همزمان با گسترش فناوری رشد چشمگیری داشته که منجر به اثرات سوء بر سلامت انسان از جمله بروز انواع بیماریهای کبدی ، تنفسی ، ناهنجاریهای مادرزادی و سرطانها به ویژه در کودکان شده است .
وی ادامه داد : آلودگی مواد غذایی به فلزات سنگین از جمله سرب و کادمیوم از طریق کودهای فسفاته و پسابهای صنعتی وارد گیاهان شده و با تغذیه دامها با علوفه آلوده ، این آلاینده ها از طریق شیر وارد چرخه غذایی انسان می شوند .
فلزات سمی در ارگانهای بدن انسان به ویژه کلیه ها تجمع پیدا کرده و در نتیجه باعث نارسایی کلیوی می شود .
رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی گفت : تغذیه با مواد غذایی آلوده به سم آفلاتوکسین در محصولاتی مانند گندم و آرد ، پسته ، بادام زمینی و شیر نیز باعث بروز سرطان کبد در انسان می شود .
وی سلامت آحاد جامعه را یکی مهمترین زمینه های پویایی و توسعه توصیف و بیان کرد : در این چارچوب تامین غذای سالم و مطمئن مورد نیاز افراد برای حفظ سلامت جامعه اصلی انکارناپذیر و حیاتی است زیرا غذای ناسالم موجب خساراتی جبران ناپذیر برای جامعه خواهد بود .
دکتر رجب زاده افزود : نخستین شرط دستیابی به این مهم ، سلامت مواد اولیه غذایی به خصوص میوه ها و سبزیجات در مراحل مختلف تولید از مزرعه تا سفره است .
* نشست تخصصی ایمنی مواد غذایی وی همچنین گفت : با توجه به ضرورت حیاتی و اهمیت این موضوع ‘نشست تخصصی ایمنی مواد غذایی در میوه ها و سبزیجات و فرآورده های آن’ از سوی توسط موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی برنامه ریزی شده است .
رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی زمان و مکان این نشست تخصصی را با هدف آگاهی بخشی در زمینه منابع آلاینده و باقیمانده سموم در میوه ها و سبزیجات ، 18 آذر ماه جاری در مشهد اعلام و بیان کرد : در این چارچوب وضعیت باقیمانده سموم آلی ، باقیمانده فلزات سنگین و آلودگیهای میکروبی در میوه و سبزی و فرآورده های آن در سطح کشور مورد بررسی قرار می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
قدس
1397/09/05

‘موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی’ وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری سال 1360 با نام سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی خراسان فعال شد و در پی تبدیل مراکز استانی این سازمان به پارکهای علم و فناوری فعالیت خود را با نام پژوهشکده تحقیقات توسعه فناوری ادامه داد .
این موسسه که چتر فعالیت آن کشوری است ، با 30 عضو هیات علمی و 34 دانشجوی مقطع دکترا در حوزه پژوهشهای مرتبط با حوزه علوم و صنایع غذایی در مشهد مستقر است .
میزان مصرف مناسب میوه برای هر فرد در روز دو واحد میوه متوسط است .
بر اساس اعلام واحد بهبود و اصلاح تغذیه دانشکده علوم پزشکی مشهد 84 درصد خراسانیها به میزان لازم میوه مصرف نمی کنند و فقط 14 درصد ساکنان این استان بطور روزانه مصرف حجم مناسب میوه را در برنامه تغذیه خود رعایت می کنند .
880 هزار تن سبزیجات سالانه در خراسان رضوی تولید می شود .
با محاسبه جمعیت شش میلیون و 400 هزار نفری این استان سرانه تولید سبزیجات به ازای هر نفر در خراسان رضوی 147 کیلوگرم است .
همچنین حجم تولید سالانه انواع میوه در خراسان رضوی افزون بر یک میلیون تن و سرانه تولید در این بخش 160 کیلوگرم است .
منبع : موسسه صنایع غذایی پایان پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/05
> دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی و علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت : 7 محصول جدید در حوزه سلول درمانی آماده دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو هستند .
> تولید 7 محصول جدید ایرانی در حوزه سلول درمانی دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی و علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت : 7 محصول جدید در حوزه سلول درمانی آماده دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو هستند .
امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی و علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نشست خبری سومین دوره از جشنواره سلول های بنیادی و علوم پزشکی که صبح امروز در معاونت علمی برگزار شد گفت : در 10 سال آینده این صنعت می تواند بیش از 170 هزار میلیارد تومان بازار جهانی را در اختیار داشته باشد و شرکت های چند ملیتی که در ایران کار می کنند به سمت تولید محصولات با پایه سلول رفته اند .
دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی و علوم شناختی معاونت علمی اظهار داشت : فعالیت سلول بنیادی در کشور در حال توسعه است و برای گسترش فناوری های خود به دنبال متحد کردن تمام دستگاه ها هستیم تا این علم را به ثروتی عظیم تبدیل کنیم .
وی با بیان اینکه برنامه راهبردی 10 ساله برای سلول های بنیادی ایجاد شده است ، گفت : این برنامه بر مبنای سند نقشه جامعه علمی کشور است و بسترهای مناسب برای توسعه علم و فناوری را در نظر گرفته است .
حمیدیه گفت : اکنون بیش از 1500 اعضای هیئت علمی و دانشجوی دکترا در وزارت علوم و دانشگاه ها پای کار آمده اند و به دنبال توسعه این حوزه هستند .
دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی و علوم شناختی معاونت علمی با اشاره به فعالیت سلول های بنیادی در استان های کشور گفت : بیش از 20 استان کشور در حال فعالیت در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی هستند و بسیاری از شرکت های دانش بنیان در مراکز استان ها و طی برنامه سلول های بنیانی شکل گرفته اند .
وی با اشاره به شبکه سازی سلول های بنیادی گفت : اکنون شبکه سازی برای سلول های بنیادی آغاز شده است و اولین مجموعه علمی در کشور هستیم که این برنامه را به وجود آورده است .
حمیدیه با اشاره به پیشرفت های ایران در حوزه سلول های بنیادی گفت : پیشرفت های ایران و استعداد بالای کشور سبب شده است تا اکنون از لحاظ تولید مقالات در رتبه اول میان کشورهای اسلامی بایستیم و با توجه به ارزش بالای این فناوری می توان تا افق 1404 شاهد پیشرفت های بسیاری بود .
دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی و علوم شناختی معاونت علمی درباره بخش های حاشیه ای که ذیل سومین جشنواره علوم پزشکی وسلول های بنیادی برگزار می شود ، گفت : در این جشنواره نمایشگاه محصولات دانش بنیان با مشارکت 70 شرکت برگزار می شود ، همچنین برگزاری نمایشگاه فن بازار تخصصی سلول های بنیادی ، برپایی رویداد استارت آپ سلول های بنیادی ، برگزاری بخش دانشجویی و دانش آموزی و همچنین فعالیت های بین المللی با همکاری کشورهای مختلف از جمله برنامه هایی است که در حاشیه این نمایشگاه برگزار می شوند .
وی با بیان اینکه جایزه ملی در این جشنواره به برندگان داده می شود ، گفت : به بهترین پایان نامه ایده و مقاله جایزه ملی تعلق می گیرد و در این اختتامیه از افراد برتر تقدیر خواهد شد .
حمیدیه درباره آیین نامه های حوزه سلول های بنیادی گفت : تاکنون چندین آیین نامه در حوزه سلول های بنیادی نوشته است برای مثال تدوین آیین نامه سلول بافت و ژن ، آیین نامه بند خون ناف و آیین نامه سلول های درمانی از جمله آیین نامه هایی هستند که تاکنون تدوین شده اند .
دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی و علوم شناختی معاونت علمی ادامه داد : همچنین خبر خوب این است که آیین نامه مراکز سلول درمانی و پزشکی بازساختی تدوین شده و از سوی وزیر بهداشت به امضا و ابلاغ رسیده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/05

وی درباره سهم ایران در بازارهای بین المللی گفت : سهم ما در بازار بین المللی زیاد نیست و تنها 20 میلیارد دلار بوده است اما با توجه به اینکه تنها سه سال است که در این حوزه فعال شده ایم پیشرفت مان متناسب بوده است و به دنبال دریافت سهم دو درصدی از بازار جهانی هستیم .
حمیدیه با اشاره به محصولات سلول درمانی که آماده دریافت مجوز هستند ، اظهار کرد : اکنون 7 محصول جدید در حوزه سلول درمانی آماده دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو هستند و چرخه فعالیت ما کامل است و با کمک دستگاه های مختلف چون وزارت بهداشت می توانیم پیشرفت های بیشتری داشته باشیم .
کلمات کلیدی : سازمان غذا و دارو سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سلول درمانی.
1
فهرست