وزارت علوم - مطبوعات 10 آذر 97
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت 14:25
1
فهرست اخبار
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8238075 روزنامه ايران
8235927 روزنامه آفرينش
8246874 روزنامه آفرينش
8247979 اطلاعات
8237653 خراسان
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8247545 روزنامه فرهیختگان
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه نوآوران
1397/09/07
> تاکید وزیر علوم بر ضرورت حمایت بخش خصوصی از صاحبان فکر و دانش آموختگان دانشگاهی.
> تاکید وزیر علوم بر ضرورت حمایت بخش خصوصی از صاحبان فکر و دانش آموختگان دانشگاهی وزیر علوم بر ضرورت حمایت بخش خصوصی و خیرین از صاحبان فکر ، اندیشه و دانش آموختگان دانشگاهی تاکید کرد و گفت : خوشبختانه این فرهنگ در حال حاضر توسعه یافته و حرکت های خوبی از سوی بخش خصوصی و خیرین در حمایت از صاحبان ایده و اندیشه صورت می گیرد .
نوآوران آنلاین دکتر غلامی در آیین اختتامیه دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان که امروز در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد ، اظهار کرد : خوشبختانه توجه به توسعه علم و فناوری ، حرکت به سمت نوآوری و توجه به جوانان اندیشمند کشور عزیزمان ، یک فرهنگ گسترده ای را در بین علاقه مندان به این مرز بوم ایجاد کرده است؛ این نگاه های ارزشمند ، منجر به روزهای باشکوه توسعه مبتنی بر اندیشه های جوان ، نوآوری ذهن های خلاق اندیشمندان جوان کشورمان و حمایت های مراکز علمی و فناوری شده است .
وی با بیان اینکه این نشست به همت اشخاص علم دوست ، دانش پرور و علاقه مند به کشور و خارج از بدنه دولت و از دل مردم شکل گرفته است ، افزود : این همت عالی که در کشور بین خیرین به معنای عام و به خصوص علاقه مندان به حوزه های علم و دانش شکل گرفته ، فرصت مغتنمی است تا ما را از نشستن صرفاً بر سر سفره دولت دور کند و به سمت بازوان توانمند و ذهن های خلاق جوانان متوجه سازد .
وزیر علوم ، با مروری بر دستاوردهای علمی و خلاقیت در عرصه های مختلف دانش در 10 سال گذشته در کشورمان خاطرنشان کرد : در این بازه زمانی شاهد حرکت های پرشتابی در حوزه های علم ، دانش ، فناوری و نوآوری بوده ایم که نشان دهنده آن است که داریم ظرفیت های خود را می یابیم .
وی با اشاره به برگزاری دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان افزود : استفاده از این فرصت ها که با حضور علاقه مندان حامی علم و دانش شکل می گیرد ، قطعاً تداوم این حرکت ها و سرعت آنها را می تواند دوچندان کرده و فرصتی است که جوانان را در مسیر توسعه کشور و اتصالشان به مراکز علمی و دانشگاهی حفظ کند .
غلامی تصریح کرد : در سال های پیش رو باید ارتباط بهتری میان دانشگاه ها و دانش آموختگان و صاحبان فکر و اندیشه شکل گیرد؛ قطعاً دانشگاه ها و اساتید با حمایت فکری دانشجویان ، به شکوفایی و تعمیق این اندیشه ها و اثرگذاری آنها کمک شایانی می کنند .
وزیر علوم با بیان اینکه این جشنواره فرصت مغتنمی برای وزارت علوم ، دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی است ، عنوان کرد : توصیه می کنم این رویکردها را بخصوص با حضور بخش خصوصی و صاحبان فکر و اندیشه که از میان جوانان دانش آموخته دانشگاه ها هستند ، مکرر شکل گرفته و حمایت شوند .
وی در پایان ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره افزود : در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری هم به نمایندگی از جامعه علمی کشور و هم به عنوان عضوی از دولت ، امیدواریم بتوانیم در کنار شما به این حرکت های پرشور ، شتابنده و بالنده کمک کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/09/10
> شیراز – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : معاون دانشجویی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه وجود دانشگاه های پراکنده ، بدون هماهنگی و برنامه منسجم قابل قبول نیست ، گفت : شاهد مقاومت برخی مراکز استان ها درحوزه آمایش آموزش عالی هستیم.
> شیراز – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : معاون دانشجویی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه وجود دانشگاه های پراکنده ، بدون هماهنگی و برنامه منسجم قابل قبول نیست ، گفت : شاهد مقاومت برخی مراکز استان ها درحوزه آمایش آموزش عالی هستیم .
مجتبی صدیقی ، در آیین معارفه رئیس دانشگاه صنعتی شیراز افزود : باید همگان بدانند که در زمینه آمایش آموزش عالی بحث حذف و انحلال مطرح نیست .
رئیس سازمان امور دانشجویان کشور اظهار داشت : گاه توسعه کمی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بی هدف صورت گرفته است و دیگر نمی توان با ادامه این وضعیت سیستم آموزش عالی را همچون گذشته اداره کرد به همین سبب آمایش آموزش عالی براساس دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی با جدیت درحال پیگیری است .
صدیقی ، آمایش آموزش عالی را مهم ترین هدف وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری خواند و گفت : ابلاغ و اجرای ماموریت گرایی و توسعه کاملا هدفمند بسیار دشوار است اما بدون تردید هیچ مشکلی برای استادان ، کارمندان و دانشجویان ایجاد نخواهد کرد .
معاون دانشجویی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه تدوین و ابلاغ ماموریت های دانشگاه ها نیز در چارچوب آمایش آموزش عالی قرار می گیرد ، اظهار داشت : در توسعه رشته ها و ظرفیت ها باید دقت کافی داشت و این موضوع امروز در حوزه تحصیلات تکمیلی آغاز شده است .
وی ، ادامه داد : هرم جمعیت دانشجویی تغییر کرده است به گونه ای که امروزه صندلی های خالی در آموزش عالی وجود دارد و افزون بر این ، کمیت آموزش عالی در برخی نقاط کاهش یافته است و این فرصت خوبی را مهیا ساخته تا به مقوله کیفیت پرداخته شود .
صدیقی بیان کرد : امروز دانش آموختگان باید همزمان با حضور علمی بین المللی ، نیاز های کشور را بشناسند و در راستای آن گام بردارند .
صدیقی اضافه کرد : اینکه دانشجوی دوره دکتری بیکار داشته باشیم درست نیست ، بنابراین اگر در شرایط کنونی جامعه امکان پذیرش این تعداد دانش آموخته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود ندارد ، نباید به بحران های روانی دامن زد و بیش از این در این مقاطع دانشجو پذیرفت .
صدیقی ، همچنین توجه به نیازهای مردم ، منطقه و کشور را از اولویت ها و ملزومات تربیت دانشجو در کشور دانست و افزود : دانشجوی امروز باید در رفع مشکلات کشور یاریگر باشد ، به ویژه در شرایط دشوار کنونی و با اینکه به یک تعهد بین المللی پایبند بوده ایم ، کشوری قلدرمآبانه قصد دارد با زورگویی دنیا را به دنبال خود بکشد .
صدیقی گفت : هم اکنون در کنار توسعه ظرفیت خوابگاه ها ، شاهد ارتقای کیفیت هم بوده ایم و دولت در حوزه تغذیه و تهیه مواد اولیه غذایی ، کمک های شایانی انجام داده است .
صدیقی اضافه کرد : امیدواریم در بودجه سال 1398عام گرایی حاکم نشود و حقوق استادان را جزو حقوق های نجومی محسوب نکنند بلکه توجه و ارزش گذاری براساس تخصص صورت گیرد چرا که جبران از دست دادن هر استاد قابلی به علت مشکلات مالی دشوار است .
در ادامه این آیین ، محمدمهدی علویان مهر به عنوان رئیس دانشگاه صنعتی شیراز معرفی و از خدمات جلیل مقدسی رئیس پیشین این دانشگاه تقدیر شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/09/09
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
تفاهم
1397/09/08
> معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اقدامات این وزارتخانه درباره مقابله با تقلب علمی را تشریح کرد و گفت : تبلیغ پایان نامه فروشی توسط اپراتورهای موبایل ممنوع شد .
> حسین سیمایی صراف در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اجرای «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» گفت : تقلب علمی پدیده شومی است که فقط مختص نظام آموزش عالی و دانشگاهی ما نیست ، در پیشرفته ترین دانشگاه ها ، دقیق ترین و سختگیرانه ترین دانشگاه های دنیا با پدیده تقلب مواجه هستیم .
وی ادامه داد : منتهی ، متاسفانه در برخی از کشورها مثل کشور ما ، این پدیده رواج زیادی پیدا کرده است و باید در یک تحقیق علمی مشخص شود که دلایل شیوع پدیده تقلب علمی در نظام دانشگاهی ما چیست؟ آنچه که به وزارت علوم مرتبط می شود این است که این وزارتخانه ، عزم جدی برای مقابله با تقلب دارد به همین دلیل ، در تبیین لایحه ای به نام «لایحه مقابله با تقلب و پیشگیری» پیش قدم شد .
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم بابیان اینکه لایحه مذکور تحت عنوان «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» به مجلس ارسال شد ، افزود : این قانون سال 96 به تصویب رسید ، مطابق این قانون ، وزارتخانه های علوم و بهداشت با همکاری وزارت دادگستری مکلف شدند که آیین نامه اجرای قانون را تهیه کنند .
بررسی آیین نامه اجرای «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» در دولت وی ادامه داد : دراین مورد نیز دوباره وزارت علوم پیش قدم شد و با حضور حقوق دانان ، استادان دانشگاه و جامعه شناسان ، آیین نامه این قانون را تدوین کرد ، درتدوین این آیین نامه از وزارت بهداشت نیز درخواست کرد تا در جلسات حضور داشته و از وزارت دادگستری نیز کمک گرفت و در نهایت آیین نامه اجرای «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» با امضاء وزیر علوم به دولت ارسال شد و اکنون در دستور کار کمیسیون علمی دولت قرار دارد ، امیدواریم این کمیسیون تسریع کرده و در اسرع وقت موضوع را بررسی کند تا سهم دولت به تصویب برسد .
همکاری معاونت های مختلف وزارت علوم در بحث تقلب علمی سیمایی صراف خاطرنشان کرد : اجرای قانون متوقف به تصویب آیین نامه نیست و بخش های از این قانون در بخشنامه ای توسط معاونت حقوقی ، آموزشی و اداری مالی وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شده است .
نشست وزارت علوم با معاون دادستان کل کشور و رئیس پلیس اماکن وی ادامه داد : علاوه بر کارهایی که انجام شده ما یک نشست با معاون دادستان کل کشور و رئیس پلیس اماکن داشته و از آنها درخواست کردیم ، با پدیده پایان نامه فروشی به عنوان یک جرم مشهود مقابله کنند ، چون در جرایم مشهود ، نیازی به اقدام زیان دیده از جرم نیست .
همکاری وزارت علوم و نیروی انتظامی برای مقابله با تقلب علمی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود : قرار است یک تفاهم نامه بین نیروی انتظامی و وزارت علوم دراین خصوص منعقد شود که وزارت علوم پیش نویس این تفاهم نامه را تهیه کرده و امیدواریم بزودی این جلسه را با حضور دادستان کل کشور و فرمانده نیروی انتظامی این جلسه را در وزارت علوم برگزار کنیم .
سیمایی صراف ادامه داد : این تفاهم نامه که امضا شود ، حدود مسئولیت نیروی انتظامی بیشتر مشخص شده و قوه قضائیه نیز به ما کمک خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
تفاهم
1397/09/08

درکنار این اقدامات ما به وزرایی که دراین موضوع می توانند به وزارت علوم کمک کنند ، مکاتبه کرده ایم .
مکاتبه وزیر علوم با وزرای کشور و ارتباطات برای مقابله با تقلب علمی وی یادآورشد : نامه ای با امضاء وزیرعلوم به وزیر کشور ارسال و تقاضا شده که به نیروی انتظامی و سایر زیر مجموعه ها دستور داده شود تا در موضوع مقابله با تقلب علمی ، اقدامات آشکارتر و متراکم تری انجام گیرد .
درخواست وزارت علوم از وزارت ارتباطات برای اجتناب از تبلیغ پایان نامه فروشی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود : همچنین به وزیر ارتباطات نامه زده و درخواست کرده ایم به شرکت های تلفن همراه اطلاع دهند ، تا از تبلیغ پایان نامه فروشی و تقلب در تهیه آثار علمی اجتناب شود .
ارسال نامه به اپراتورهای تلفن همراه; وی ادامه داد : همچنین به صورت مستقیم به اپراتورهای موبایل نامه زده و مفاد قانون را یادآوری کرده و به آنها اطلاع داده ایم که تبلیغ موسسات و سایر انواع خبرهایی که به نحوی به تقلب در تهیه آثار علمی دامن بزند ، جرم است و قانون برای آنها مسئولیت کیفری مشخص کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/09/08
> معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت : تبلیغ پایان نامه فروشی توسط اپراتورهای موبایل ممنوع شد .
> معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت : تبلیغ پایان نامه فروشی توسط اپراتورهای موبایل ممنوع شد .
حسین سیمایی صراف ، با بیان اینکه لایحه ای تحت عنوان «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» به مجلس ارسال شده است به مهر ، افزود : این قانون سال 96 به تصویب رسید ، مطابق این قانون ، وزارتخانه های علوم و بهداشت با همکاری وزارت دادگستری مکلف شدند که آیین نامه اجرای قانون را تهیه کنند .
وی ادامه داد : دراین مورد نیز دوباره وزارت علوم پیش قدم شد و با حضور حقوقدانان ، استادان دانشگاه و جامعه شناسان ، آیین نامه این قانون را تدوین کرد ، درتدوین این آیین نامه از وزارت بهداشت نیز درخواست کرد تا در جلسات حضور داشته و از وزارت دادگستری نیز کمک گرفت و در نهایت آیین نامه اجرای «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» با امضای وزیر علوم به دولت ارسال شد و اکنون در دستور کار کمیسیون علمی دولت قرار دارد ، امیدواریم این کمیسیون تسریع کرده و در اسرع وقت موضوع را بررسی کند تا سهم دولت به تصویب برسد .
سیمایی صراف خاطرنشان کرد : ما یک نشست با معاون دادستان کل کشور و رئیس پلیس اماکن داشته و از آنها درخواست کردیم ، با پدیده پایان نامه فروشی به عنوان یک جرم مشهود مقابله کنند ، چون در جرایم مشهود ، نیازی به اقدام زیان دیده از جرم نیست .
وی افزود : قرار است یک تفاهمنامه بین نیروی انتظامی و وزارت علوم دراین زمینه منعقد شود که وزارت علوم پیش نویس این تفاهمنامه را تهیه کرده و امیدواریم بزودی این جلسه را با حضور دادستان کل کشور و فرمانده نیروی انتظامی در وزارت علوم برگزار کنیم .
همچنین به وزیر ارتباطات نامه زده و درخواست کرده ایم به شرکت های تلفن همراه اطلاع دهند تا از تبلیغ پایان نامه فروشی و تقلب در تهیه آثار علمی اجتناب شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
جوان
1397/09/07
> همه ما تا به حال از مسیر چهارراه ولیعصر تا میدان انقلاب تردد داشته ایم .
مسیری که مملو از مؤسساتی است که با صدای بلند و آزادانه در حال انجام تبلیغات گسترده فروش مقاله و پایان نامه هستند ، به گونه ای که یک دانشجو در این مسیر به راحتی می تواند رزومه پژوهشی خود را تکمیل و پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری را اخذ کند !.
> همه ما تا به حال از مسیر چهارراه ولیعصر تا میدان انقلاب تردد داشته ایم .
مسیری که مملو از مؤسساتی است که با صدای بلند و آزادانه در حال انجام تبلیغات گسترده فروش مقاله و پایان نامه هستند ، به گونه ای که یک دانشجو در این مسیر به راحتی می تواند رزومه پژوهشی خود را تکمیل و پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری را اخذ کند ! آنچه گفتیم تحت عنوان جرم مشهود بوده که به پیامک های اپراتور های تلفن همراه هم رسیده است .
موضوعی که طبق گفته معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ممنوعیت قانونی آن در مکاتباتی به وزارت ارتباطات گوشزد شده است .
هرچند که قانون سعی دارد تمام قد مقابل «پایان نامه فروشی» ایستادگی کند ، اما این در حالی است که اصل ماجرا به نفس «علم فروشی» بر می گردد .
پدیده ای که به صورت مشهود و غیرمشهود از سوی فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی صورت می گیرد ، بی آنکه اصل ماجرا یعنی ریشه کن کردن بیکاری این افراد مورد توجه قرار گیرد .
فارغ التحصیل دکتری از دانشگاه تهران بود .
چند ماهی به دنبال شغل مناسب می گشت .
به همه دوستان و اطرافیان سپرده بود ، اما نتیجه ای نگرفت جز چند کلاس محدود و البته غیرمرتبط با رشته تخصصی ، آن هم برای تدریس در دانشگاه علمی کاربردی که یک ترم بود و ترم دیگر نبود .
افزون بر این ، حقوق دریافتی (شما بخوانید نون بخور نمیر) هم به صورت ترمی پرداخت می شد نه ماهانه ! بین همین رابطه های کاری نه چندان موفق بود که بار ها و بار ها پیشنهاد های مختلف پایان نویسی را رد کرد .
در نهایت خلأ یافتن شغل بود که وی را مجبور کرد تا همین راه را انتخاب کند .
«علم فروشی» ! گرفتن پول نقد از یک طرف و نگارش مقاله علمی پژوهشی و پایان نامه هم از سوی دیگر قصه کوتاه و تلخ این فارغ التحصیل دکتری بود که همچنان در جست وجوی یک شغل ثابت و متناسب با رشته تحصیلی است .
همین چند روز پیش بود که تعریف می کرد از ماه ها قبل برای نگارش پایان نامه باید با وی هماهنگ کنند و وقت بگیرند .
این فرد و سایر فارغ التحصیلان شبیه این فرد مشتی نمونه خروار هستند که ماحصل سال ها تلاش خود برای علم آموزش را به تاراج می گذارند .
امثال این ها علم و اندیشه خود را به دلیل کسب درآمد و بیکاری می فروشند ، در حالی که قربانی نداشتن «روابط خاص» یا «ژن خوب» هستند .
افرادی که بی شک می توانند عضو هیئت علمی یک دانشگاه شوند و به جای علم فروشی ، دانسته های خود را با دانشجویان به اشتراک بگذارند .
اما همچنان قوانینی تصویب می شود که ناظر به یک بعد تقلب علمی آن هم «پایان نامه فروشی» است .
طبق گفته معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ، مکاتباتی بین این وزارتخانه با وزرای کشور و ارتباطات برای مقابله با تقلب علمی صورت گرفته است .
طبق آنچه حسین سیمایی صراف گفته است : براساس نامه وزیر علوم به وزیر ارتباطات ، درخواست شده به شرکت های تلفن همراه اطلاع دهند تا از تبلیغ پایان نامه فروشی و تقلب در تهیه آثار علمی اجتناب شود .
همچنین به صورت مستقیم به اپراتور های موبایل نامه زده و مفاد قانون را یادآوری کرده و به آن ها اطلاع داده ایم که تبلیغ مؤسسات و سایر انواع خبر هایی که به نحوی به تقلب در تهیه آثار علمی دامن بزند ، جرم است و قانون برای آن ها مسئولیت کیفری مشخص کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
جوان
1397/09/07

تأکید بر پدیده پایان نامه فروشی به عنوان یک جرم مشهود در حالی که هیچ کس به نفس «علم فروشی» توجهی نمی کند ، علم فروشی که یکی از مبنا ها و ملاک های آن فقدان شغل مناسب برای فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی است .
نرخی که به تازگی طبق گفته یکی از نمایندگان مجلس افزون بر 40درصد عنوان شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/09/07
> وزیر علوم : همکاری وزارت علوم ، ارتباطات و کشور برای مقابله با تقلب علمی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اقدامات این وزارتخانه درباره مقابله با تقلب علمی را تشریح کرد و گفت : تبلیغ پایان‎نامه فروشی توسط اپراتورهای موبایل ممنوع شد .
> وزیر علوم : همکاری وزارت علوم ، ارتباطات و کشور برای مقابله با تقلب علمی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اقدامات این وزارتخانه درباره مقابله با تقلب علمی را تشریح کرد و گفت : تبلیغ پایان‎نامه فروشی توسط اپراتورهای موبایل ممنوع شد .
حسین سیمایی صراف با اشاره به اجرای قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی گفت : تقلب علمی پدیده شومی است که فقط مختص نظام آموزش عالی و دانشگاهی ما نیست ، در پیشرفته‏ترین دانشگاه‏ها ، دقیق‏ترین و سختگیرانه ترین دانشگاه های دنیا با پدیده تقلب مواجه هستیم .
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با بیان اینکه لایحه مذکور تحت عنوان قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی به مجلس ارسال شد ، افزود : این قانون سال 96 به تصویب رسید ، مطابق این قانون ، وزارتخانه های علوم و بهداشت با همکاری وزارت دادگستری مکلف شدند که آیین نامه اجرای قانون را تهیه کنند .
بررسی آیین نامه اجرای قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی در دولت وی ادامه داد : دراین مورد نیز دوباره وزارت علوم پیش قدم شد و با حضور حقوق دانان ، استادان دانشگاه و جامعه شناسان ، آیین نامه این قانون را تدوین کرد ، درتدوین این آیین نامه از وزارت بهداشت نیز درخواست کرد تا در جلسات حضور داشته و از وزارت دادگستری نیز کمک گرفت و در نهایت آیین نامه اجرای قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی با امضاء وزیر علوم به دولت ارسال شد و اکنون در دستور کار کمیسیون علمی دولت قرار دارد .
همکاری معاونت های مختلف وزارت علوم در بحث تقلب علمی سیمایی صراف خاطرنشان کرد : اجرای قانون متوقف به تصویب آیین نامه نیست و بخش‏های از این قانون در بخشنامه‏ای توسط معاونت حقوقی ، آموزشی و اداری مالی وزارت علوم به دانشگاه‏ها ابلاغ شده است .
نشست وزارت علوم با معاون دادستان کل کشور و رئیس پلیس اماکن وی ادامه داد : علاوه بر کارهایی که انجام شده ما یک نشست با معاون دادستان کل کشور و رئیس پلیس اماکن داشته و از آنها درخواست کردیم ، با پدیده پایان‏نامه فروشی به عنوان یک جرم مشهود مقابله کنند ، چون در جرایم مشهود ، نیازی به اقدام زیان دیده از جرم نیست .
همکاری وزارت علوم و نیروی انتظامی برای مقابله با تقلب علمی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود : قرار است یک تفاهم نامه بین نیروی انتظامی و وزارت علوم دراین خصوص منعقد شود که وزارت علوم پیش‏نویس این تفاهم‏نامه را تهیه کرده و امیدواریم بزودی این جلسه را با حضور دادستان کل کشور و فرمانده نیروی انتظامی این جلسه را در وزارت علوم برگزار کنیم .
مکاتبه وزیر علوم با وزرای کشور و ارتباطات برای مقابله با تقلب علمی وی یادآورشد : نامه‏ای با امضاء وزیرعلوم به وزیر کشور ارسال و تقاضا شده که به نیروی انتظامی و سایر زیر مجموعه ها دستور داده شود تا در موضوع مقابله با تقلب علمی ، اقدامات آشکارتر و متراکم تری انجام گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/09/07

درخواست وزارت علوم از وزارت ارتباطات برای اجتناب از تبلیغ پایان نامه فروشی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود : همچنین به وزیر ارتباطات نامه زده و درخواست کرده‏ایم به شرکت‏های تلفن همراه اطلاع دهند ، تا از تبلیغ پایان نامه فروشی و تقلب در تهیه آثار علمی اجتناب شود .
ارتقای کیفی موسسات آموزش عالی استانی کلید خورد گروه های هیئت نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم ، تحقیقات و فناوری استانی ، طی سه ماه گذشته در راستای ارتقای کیفیت آموزش عالی از 44 موسسه آموزش عالی بازدید کردند .
به گزارش خبرنگار مهر ، ساماندهی آموزش عالی یک تکلیف قانونی است و اجرای آن از سال تحصیلی جدید آغاز شده .
با توجه به گسترش نسبتاً وسیع آموزش‏عالی و وجود حساسیت‎ها در این خصوص ، انجام نظارت و ارزیابی در همه برنامه‏های در حال اجرا در دانشگاه ها ، جهت ارتقای کیفیت بسیار مهم است .
همچنین برای ارتقای استانداردهای موجود در دانشگاه‏ها به نتایج ارزیابی هیئت های نظارت و ارزیابی استانی نیاز است .
برهمین اساس هیئت نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم ، تحقیقات و فناوری استانی فعالیت خود را آغاز کرده و طی ماه های مهر ، آبان و آذر ، از 44 موسسه آموزش عالی بازدید کرده است .
گروه های اعزامی هیئت نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم ، تحقیقات و فناوری خراسان رضوی ، در آبان‏ماه سال جاری ، 17 بازدید از مراکز و واحدهای آموزش عالی و زیرمجموعه های آن استان انجام داده است .
این بازدیدها شامل 5 دانشگاه یا دانشکده دولتی ، 6 مرکز آموزش علمی – کاربردی ، 1 مؤسسه آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی ، 1 واحد دانشگاه پیام نور ، 3 دانشکده از دانشگاه آزاد اسلامی و 1 پژوهشکده بوده است .
نتیجه بازدیدها پس از طرح گزارش های بازدید در کارگروه های تخصصی و هیأت نظارت استانی به مراکز و واحدهای مربوط اعلام خواهد شد .
گروه های اعزامی این هیئت ، در مهرماه نیز از 20 مؤسسه آموزش عالی بازدید کرده بود .
همچنین بر اساس اعلام هیأت نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت استان آذربایجان‏غربی ، در آذرماه جاری ، گروه‏های اعزامی این هیأت از 7 موسسه آموزش عالی استان بازدید کرده است که شامل 3 واحد و مرکز دانشگاه پیام نور ، 2 واحد دانشگاه آزاد اسلامی ، 1 دانشگاه فرهنگیان و 1 آموزشکده فنی و حرفه ای می شود .
رئیس دانشگاه آزاد خبر داد؛ حمایت از فعالیت‏های دانشجویان در روز دانشجو رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت : از فعالیت های دانشجویان این دانشگاه برای پاسداشت روز دانشجو حمایت می کنیم .
محمد مهدی طهرانچی گفت : در چارچوب قواعد کلی نظام از برنامه های دانشجویان برای روز 16 آذر حمایت می کنیم .
وی افزود : در دانشگاه آزاد علاقه داریم که شور و نشاط و شعار و شعور دانشجویی همزمان مورد توجه قرار گیرد .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد : ما به دنبال ایجاد نشاط دانشجویی هستیم بنابراین در روز دانشجو علاوه بر فعالیت تشکل‏های دانشجویی برنامه‏هایی نیز از سوی معاونت فرهنگی این دانشگاه برگزار خواهد شد .
طهرانچی عنوان کرد : دانشجویان باید مراسم روز 16 آذر را پاس بدارند و ما نیز از فعالیت های آنها در چارچوب قوانین و مقررات حمایت می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمد تقی نظرپور
قانون
1397/09/10
> گروه جامعه.
> ما همه از زلزله می ترسیم و هر روز هم ترس مان بیشتر می شود .
زلزله کرمانشاه را می بینیم و مردمی که کابوس شان هرچند وقت یک بار تکرار می شود .
گفته اند اگر در تهران زلزله بیاید ، آدم ها در یک مرحله کشته نمی شوند و این حادثه در چند نوبت قربانی خواهد گرفت .
طبق آماری که سال گذشته علی بیت اللهی ، رییس پژوهشکده زلزله مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی به ایسنا داده ، گفته است : «طبق مستندات تاریخی ، گسل ری یا گسل شمال تهران می توانند زمین لرزه ای با شدت 7 تا 7 .
5 ریشتر را ایجاد کنند و مطمئنا آمار کشته ها و مجروحان حدود یک میلیون نفر خواهد بود؛ چرا که در مناطق مختلف شهر تهران بافت های فرسوده داریم .
از حدود 1 .
1 میلیون پلاک 200 هزار پلاک یعنی یک پنجم ساختمان های تهران در بافت فرسوده متراکم با معابر تنگ ، ساختمان های فرسوده و کوچک ، منطقه نفوذناپذیر ، ریزدانه و غیرمستحکم قرار دارد» .
از آنجا که شهر تهران روی گسل ها قرار دارد ، خطر زلزله های شدیدتر در آن بسیار زیاد است .
بیت اللهی در ادامه صحبت هایش گفته است : «گسل ها را به عنوان چشمه های زلزله در همه جای دنیا پذیرفته اند .
هرجا آثاری از شکسته های زمین می بینیم ، مشخص است که این شکستگی ها در زمانی باعث زلزله شده اند .
وقتی می بینیم در طول شمال غرب تا شمال شرق تهران خط گسل شمال تهران ، خط گسل ری ، خط گسل پردیسان یا خط گسل نیاوران را داریم قبول می کنیم که منطقه تهران از نظر لرزه ای بسیار فعال است» .
جرقه هایی که در زلزله فاجعه می آفرینند علمک های گاز را در شهرهای مختلف ایران و تهران ده ها سال قبل نصب کردند و این در حالی است که همین علمک ها در بیشتر شدن تعداد کشته های مربوط به زلزله تهران نقش زیادی دارند .
رییس پژوهشکده زلزله مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی گفته است بعضی فقط تخریب ساختمان ها را در نظر می گیرند؛ در حالی که در زلزله تهران مسائل ثانویه زیادی داریم که قابل پیش بینی نیستند .
در نظر گرفتن این مسائل باعث تشدید کشته ها می شود .
برای مثال ما علمک های گاز را داریم که به دیوارهای منازل متصل هستند .
این علمک ها ممکن است گسیخته شوند ، بشکنند و گاز نشت کند .
بنابراین شرکت گاز باید به فکر تمهیدات ایمنی باشد .
نمونه خطرناک بودن نشت گاز را در ریزش شهران دیدیم .
جایگاه هایی مثل پمپ بنزین ها ، پمپ های گاز و دیگر تاسیسات نیز خطرات خود را دارند .
برج های بلند تهران اجازه امدادرسانی سریع را در مواقع زلزله نمی دهد و این در حالی است که تجهیزات امداد هوایی هم در وضعیت مناسبی قرار ندارند و حتی بحرانی اند .
در معابر 6 متری و هشت متری شهر تهران برج های مرتفع احداث شده که امدادرسانی به این ها حالتی را در ذهن ایجاد می کند که قابل تصور نیست .
بنابراین تعداد کشته های ثانویه زلزله احتمالی تهران به شدت می تواند بالا برود .
بهترین کار برای کم شدن تعداد کشته های حادثه این است که تا جایی که می توانیم با آموزش های درست تبعات و کشته های ناشی از زلزله را کم کنیم .
اقدامات بسیار زیادی می توان انجام داد اما کاری که در همه سال ها و در تمام کشورهای دنیا اتفاق می افتد ، مانورهایی است که برای پیشگیری از زلزله در مدارس برگزار می شود .
هفته گذشته نیز این مانور مانند هر سال در مدارس کشور با شعار «مدرسه ایمن ـ جامعه تاب آور» در تمامی مدارس شهر تهران برگزار شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمد تقی نظرپور
قانون
1397/09/10

به گزارش ایسنا استاندار مرکزی نیز در یکی از مدارس این استان در کنار دانش آموزان حاضر شد و گفت : بلایای طبیعی قابل پیشگیری نیستند ، اما امید است روزی برسد که کمترین خسارت را در این حوادث داشته باشیم و اگر بخواهیم به این هدف دست یابیم باید آموزش و تمرین را برای عکس العمل درست و به موقع در مواجهه با این گونه بلایا جدی بگیریم .
سیدعلی آقازاده در بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی که به صورت همزمان در مدارس استان برگزار شد ، اظهار کرد : ایران در کمربند بلایای طبیعی کره زمین قرار گرفته است و می توان گفت کلکسیونی از بلایای طبیعی اعم از خشکسالی ، سیل ، زلزله و بسیاری دیگر ، در پهنه این کشور قابل رخ دادن است .
وی افزود : بر این اساس ، آموزش و آماده باش برای مقابله و عکس العمل درست و به موقع در برابر چنین بلایایی در ایران یک ضرورت است .
آقازاده با بیان اینکه با گسترش جمعیت و تمرکز و تراکم آن در شهرها ، خسارات بلایای طبیعی در این مناطق بیشتر است ، اظهار کرد : متاسفانه کسانی که در ساختمان های غیراستاندارد زندگی می کنند در مواقع بروز این گونه بلایا بیشترین آسیب را متحمل می شوند .
وی افزود : اگر این واقعیت تلخ راکه ایران در مرکز آسیب های کره زمین واقع شده است ، بپذیریم ، باید این نکته را هم بپذیریم که به ساختمان های محکم و شهرهای عاری از هرگونه پدیده دست ساز غیراستاندارد نیاز داریم ، از طرفی آموزش های مستمر و آماده باش نیز در این شرایط عنصری مهم و اساسی است که باید به آن بپردازیم .
آقازاده با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه که در سالگرد زلزله سال گذشته این استان و تقریبا با همان قدرت رخ داد ، گفت : حادثه قبلی حدود هزار فوتی و حادثه اخیر حدود هزار مصدوم در پی داشت و این تغییرات نشان دهنده تاثیر این گونه آموزش ها ، هشدارها و آماده باش هاست که باید جدی گرفته شوند .
وی دلیل برگزاری این گونه مانورها در مدارس و دانشگاه ها را اهمیت دانشجویان و دانش آموزان به عنوان سرمایه های کشور بیان کرد و افزود : از طرفی این قشر ضمن فراگیری این آموزش ها می توانند آن را به خوبی در زمان لازم به کار بسته و به افراد خانواده نیز منتقل کنند و خانواده را در آماده باش نگه دارند .
آقازاده با تاکید بر آمادگی نیروهای امدادی کشور و استان اعم از هلال احمر ، نیروی انتظامی ، راهنمایی و رانندگی ، اورژانس و .
و فرمانداری ها و بخشداری ها برای خدمات رسانی به موقع و عکس العمل سریع در مواقع بروز بلایای طبیعی اظهار کرد : با این همه اگر افراد نیز نسبت به آمادگی های لازم در برابر بلایای طبیعی آگاه باشند ، خسارت کمتری را تجربه خواهند کرد .
او در ادامه گفت : براساس آمارهایی که هنوز ثابت نشده این گونه حوادث سالانه هزار میلیارد تومان به کشور ما خسارت وارد می کند و این منهای حوادث رانندگی است که سالیانه حدود 20 هزار تلفات و سه برابر این تعداد معلول و مصدوم برجای می گذارد که بسیاری از آن ها سرپرست خانوار هستند .
همچنین اسماعیل نجار ، رییس ستاد بحران کشور نیز در یکی ازدبیرستان های تهران حاضر شد و برای دانش آموزان در باب زلزله سخنرانی کرد .
این در حالی است که ستاد بحران کشور در بحران هایی مانند پلاسکو و زلزله کرمانشاه ضعیف ترین نقش را برای امدادرسانی و کمک به مردم داشته است .
نجار با اشاره به اینکه دانش آموزان امروز این مانور را با آمادگی بالا و با کیفیت در کشور اجرا کردند ، گفت : این قشر در انتقال پیام های آموزشی به کانون خانواده و اجتماع نقش مهمی داردو باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد .
نجار افزود : آموزش به مردم برای مقابله با زلزله باید از طریق رسانه ها مورد توجه قرار گیرد زیرا این آگاهی بخشی موجب کاهش خسارت های جانی و مالی ناشی از زلزله در کشور می شود .
وی با بیان اینکه در مانور امروز دانش آموزان در خروج اضطراری ، پناهگیری ، اسکان ، خدمات اورژانسی و اجتماعی ، اطفای حریق و امداد و نجات خوب عمل کردند ، ادامه داد : این آمادگی بالا در همه مدارس با این کیفیت وجود ندارد و هر سال با مشارکت دستگاه های مسئول در این زمینه به دنبال افزایش آموزش ها در مدارس هستیم .
وی گفت : اولین قدم در مانورهای زلزله این است که دانش آموزان مخاطره را بشناسد تا با مطالعه بیشتر بتوانند آمادگی روحی ، روانی ، فیزیکی ومهارتی خود را در مقابله با حوادث به خصوص زلزله بالا ببرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمد تقی نظرپور
قانون
1397/09/10

رییس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد : باید رفتار صحیح هنگام وقوع حوادثی چون زلزله را به مردم آموخت و مردم اولین کاری که در زمان زلزله باید انجام دهند ، پناهگیری صحیح است .
لزوم مناسب سازی مدارس برگزاری مانورهای زلزله در مدارس در حالی برگزار می شود که در زلزله کرمانشاه نزدیک به 30درصد مدارس کشور تخریب شد .
این آمار را مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه اعلام کرد و گفت : 30 مدرسه در زلزله سال گذشته کرمانشاه در سرپل ذهاب تخریب شده است .
به گزارش باشگاه خبرنگاران یزدان پناه مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت : 30 مدرسه در زلزله سال گذشته کرمانشاه در سرپل ذهاب تخریب یا دچار خسارت شد که از این تعداد 14 واحد آموزشی در مناطق شهری و بقیه در مناطق روستایی دچار خسارت یا تخریب شده اند .
همچنین رییس سازمان نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس کشور نیز گفته است : 78 مدرسه مشتمل بر 415 کلاس درس در زلزله اخیر غرب کشور در استان کرمانشاه آسیب دیده اند که غیر قابل استفاده هستند .
محمد تقی نظرپور با بیان اینکه 78 فضای آموزشی با 415 کلاس درس در استان کرمانشاه تخریب شده است ، افزود : مدارس تخریب شده بالای 25 سال قدمت دارند و هیچ کدام از مدارس نوساز و مقاوم سازی شده ، آسیبی ندیده اند .
رییس سازمان نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس کشور به شهرستان های زلزله زده ، سرپل ذهاب ، ثلاث باباجانی ، قصر شیرین ، دالاهو و گیلانغرب اشاره کرد و گفت : بیشترین مدارس آسیب دیده مربوط به شهرستان ثلاث باباجانی است که 39 باب مدرسه مشتمل بر 158 کلاس درس آسیب جدی دیده اند که این تعداد مدارس 22 درصد کل مدارس این شهرستان است .
با هماهنگی های انجام شده با خیرین مدرسه ساز از هفته آینده کار ترمیم ، پاکسازی و همچنین احداث مدارس آسیب دیده آغاز می شود .
هنوز معلوم نیست طرح نوسازی مدارس کی به ثمر می رسد و این در حالی است که بسیاری از مناطق کشور مدرسه ندارند یا مدارسی با حداقل امکانات که برای دانش آموزان پر از خطرهای جانی است .
حوادثی که هر چند وقت یک بار اخبار آن در رسانه ها منتشر می شود و دانش آموزانی که فوت می شوند ، گویای این وضعیت فاجعه بار است .
در مواقع زلزله چه کار کنیم؟ با انجام دادن برخی از اقدامات می توان میزان خسارت زلزله را کم کرد؛به طوری که آسیب های جانی کمتر باشد .
این در حالی است که زمین لرزه ها همگی به یک نوع رفتار نمی کنند .
ممکن است یک زلزله بزرگ بیاید و بعد پس لرزه ای نباشد یا اینکه چند پس لرزه بیاید و بعد زلزله بزرگی رخ ندهد .
هنوز علم زلزله شناسی توانایی پیش بینی دقیق ندارد .
اما بیشتر از رفتار زمین لرزه ها ، رفتار شهروندان است که می تواند تیتر اخبارِ فردا را تعیین کند .
قبل ، بعد و هنگام زلزله باید چگونه رفتار کنیم؟ قبل از وقوع زلزله حرکت زمین به ندرت علت واقعی مرگ یا آسیب است .
بیشترین تلفات ، ناشی از فروپاشی ساختارهای جزیی ، سقوط اجسامی مانند سرازیر شدن دودکش ها ، سقوط آجر ، گچ سقف و وسایل روشنایی است .
بسیاری از این موقعیت ها با رعایت چند راهکار ساده ، قابل پیشگیری و اجتناب است .
اشیای سنگین تر را روی قفسه های پایین تر قرار دهید تا از شکستگی و آسیب شخصی جلوگیری شود .
هر چیزی که ممکن است سرازیر شود ، مانند قفسه های سنگین ، لوازم خانگی و مبلمان را نزدیک دیوار قرار دهید .
قاب عکس های سنگین یا آینه ها را بالای تخت نگذارید .
حتی الامکان از آویزان کردن گلدان ها از سقف بپرهیزید؛ چرا که امکان دارد از قلابی که به آن متصل شده اند ، بیرون بیایند .
برای جلوگیری از شکستن لوله ها و آتش سوزی ، بخاری آبی خود را به داربست یا تسمه های مخصوص آویزان کنید .
محل همه سوییچ های مهم و سوپاپ های مسدودکننده را بشناسید و راه های خاموش کردن یا بستن آن ها را به یاد داشته باشید .
برای این کار می توانید از یک تعمیرکار نزدیک محل سکونت تان کمک بگیرید .
یک چراغ قوه ، یک رادیو قابل حمل با باتری های تازه ، یک جعبه کمک های اولیه و یک کپسول آتش نشانی (کلاس C که برای اطفای هرگونه حریقی از جمله آتش سوزی هایی که با برق ، گریس و گاز ایجاد شده اند ، کاربرد دارد) ، آبِ شیرین برای مصرف حداقل سه روز ، کنسروهای غذا و یک آچار قابل تنظیم برای بستن شیر گاز و آب در اختیار داشته باشید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمد تقی نظرپور
قانون
1397/09/10

هنگام زلزله در وقتِ وقوع زلزله ممکن است در عرض یک یا دو ثانیه تکان خفیفی را که به صورت تدریجی شدیدتر می شود ، تجربه کنید که باعث افتادن یا سقوط شما شود .
ممکن است تکان هایی که حس می کنید ، شبیه زمانی باشد که کامیونی با خانه شما برخورد کرده است .
یک یا دو ثانیه بعد ، شما تکان ها را به تمامی احساس می کنید و همان طور که در مثال اول ذکر شد ، ممکن است تغییر مکان از اتاقی به اتاقی دیگر غیرممکن باشد .
آرامش خود را حفظ کنید و هرجا هستید ، همان جا بمانید .
اگر داخل خانه هستید ، روی زمین دراز بکشید .
زیر یک میز محکم یا وسیله ای شبیه به آن پناه بگیرید .
تا وقتی که تکان ها تمام نشده همان جا بمانید .
اگر میزی نزدیک تان وجود ندارد ، دولا شوید و سر و صورت تان را با دست بپوشانید و در نزدیک ترین گوشه ساختمان پناه بگیرید .
اگر زیر میز پناه گرفته اید ، سر و گردن خود را بپوشانید و تا تمام شدن لرزه ها همان جا بمانید .
از پنجره ها ، بناهای آجری (مثل شومینه) ، قفسه کتاب ، کابینت ظرف های چینی و آینه ها فاصله بگیرید .
اگر بیرون از خانه هستید از ساختمان ها ، درختان و تیرهای چراغ برق ، فاصله بگیرید .
اگر درحال رانندگی هستید ، دور از گذرگاه ها حرکت کنید؛ به آرامی در یک منطقه امن توقف کنید و در وسیله نقلیه خود بمانید .
از پل ها دور بمانید و به رادیو گوش دهید .
اگر در یک ساختمان بلند هستید همان جا و در همان طبقه بمانید .
زیر یک میز پناه بگیرید و از دیوارهای بیرونی و پنجره ها فاصله بگیرید .
از آسانسور استفاده نکنید .
پس از زلزله انتظار وقوع پس لرزه را داشته باشید .
این پس لرزه های ثانویه معمولا ضعیف تر از لرزه های اصلی هستند ولی می توانند در ساختارهای ضعیف خرابی به بار بیاورند .
امکان دارد در ساعات اولیه یا روزها ، هفته ها و حتی ماه ها بعد از زلزله اصلی به وقوع بپیوندند .
برای محافظت کردن پاهای تان از خرده شیشه های شکسته ، کفش مناسب بپوشید .
جراحت های خود را بررسی کنید و اگر لازم بود از جعبه کمک های اولیه استفاده کنید .
اگر بوی گاز استشمام کردید یا لوله شکسته ای به چشم تان خورد ، شیرفلکه اصلی را ببندید و تا زمانی که اداره برق ، خانه شما را بررسی نکرده است از گاز و برق خانه استفاده نکنید .
کبریت نزنید و از شیرگاز یا کلید برق تا زمانی که از عدم نشتی گاز اطمینان حاصل نکرده اید ، استفاده نکنید .
قبل از استفاده از دستشویی ، شبکه فاضلابی را بررسی کنید .
سینک و وان حمام را تخلیه کنید .
داروهای ریخته شده ، سفید کننده ها ، بنزین و سایر مایعات قابل اشتعال را پاک کنید .
برای حفظ ایمنی و پیش بینی خطرات احتمالی ، آسیب های وارد شده به ساختمان یا مثلا ترک های دودکش را چک کنید .
برای وقوع پس لرزه هایی که می توانند باعث خرابی ساختارهای ضعیف شوند ، آمادگی داشته باشید .
برای دریافت اطلاعات و دستورالعمل های ایمنی به رادیو گوش دهید و از تلفن به جز در موارد اضطراری استفاده نکنید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سیمایی صراف
روزنامه فرهیختگان
1397/09/10
> حسین سیمایی صراف ، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت : «دانشگاه به عنوان بزرگ ترین نهاد آموزش در کشور ما با یک تأخیر طولانی نسبت به سایر کشورهای دنیا تاسیس شد و از ابتدای شکل گیری تاکنون که دوره توسعه دانشگاه است با فراز و نشیب های فراوانی روبه رو بوده است.
> حسین سیمایی صراف ، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت : «دانشگاه به عنوان بزرگ ترین نهاد آموزش در کشور ما با یک تأخیر طولانی نسبت به سایر کشورهای دنیا تاسیس شد و از ابتدای شکل گیری تاکنون که دوره توسعه دانشگاه است با فراز و نشیب های فراوانی روبه رو بوده است .
» معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود : «دانشگاه سه ماموریت آموزش ، پژوهش و پرورش را برعهده دارد که دانشگاه های ما در بعد آموزش سابقه خوبی دارند ، آنها در دو دهه اخیر با رشد ناگسیخته و ناموزونی روبه رو بوده اند که نیاز به ساماندهی دارد .
» معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت : «در سال 1384 تعداد 75 موسسه غیردولتی آموزشی وجود داشت که در سال 1392 علی رغم فراهم نبودن زیرساخت های لازم با رشد پنج برابری به 352 موسسه افزایش یافت .
» سیمایی صراف افزود : «ایران هم اکنون در مقایسه با چین با آن وسعت و جمعیت فراوان از نظر تعداد دانشگاه برابری می کند ، 2800 واحد دانشگاهی در ایران وجود داشت که با مصوبه دولت حدود 300 واحد کاهش یافته است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سیمایی صراف
روزنامه آفرینش
1397/09/09
> دانشگاه تربیت مدرس اعلام کرد؛ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس براساس آیین‎نامه استعدادهای درخشان در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشجو می پذیرد .
> دانشگاه تربیت مدرس اعلام کرد؛ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس براساس آیین‎نامه استعدادهای درخشان در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشجو می پذیرد .
داوطلبان واجد شرایط برای پذیرش دوره‎های کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه تربیت مدرس باید تا 20 آذرماه نسبت به ثبت نام الکترونیکی از طریق سامانه جامع دانشگاهی گلستان به نشانیgolestan .
modares .
ac .
ir اقدام کنند .
نتیجه بررسی اولیه درخواست داوطلبان تا پایان آذرماه اعلام می‎شود .
نتیجه نهایی پذیرش دوره‎های کارشناسی ارشد استعدادهای درخشان این دانشگاه تا پایان بهمن‎ماه از طریق سایت دانشگاه تربیت مدرس به نشانی www .
modares .
ac .
ir اعلام خواهد شد .
با حکم معاون وزیر علوم؛ سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم منصوب شد معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم را منصوب کرد .
حسین سیمایی صراف معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی رسول صدیقی بنابی را به عنوان سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم منصوب کرد .
رسول صدیقی بنابی سرپرست جدید دفتر امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، زاده 1331 شهر بناب (استان آذربایجان شرقی) بوده و در مجالس سوم ، چهارم ششم و مجلس هفتم به عنوان نماینده شهر بناب حضور داشته و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس بوده است .
از سایر مسئولیت های وی می‎توان به ، استادی دانشگاه صنعتی شریف ، مشاوره وزیر نیرو ، عضو شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری ، مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد .
دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد؛ جزئیات شرایط واگذاری خوابگاه به دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد : یکی از ملاک های واگذاری خوابگاه به دانشجویان این دانشگاه ، آدرس ارائه شده به سازمان سنجش در هنگام ثبت‎نام آزمون های سراسری است .
دانشگاه شهید بهشتی خطاب به داوطلبان آزمون های سراسری و دانشجویان خوابگاهی اعلام کرد : نظر به اینکه یکی از ملاک‎های واگذاری خوابگاه به دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی ، آدرس ارائه شده به سازمان سنجش در هنگام ثبت نام آزمون های سراسری است ، بنابراین ضروری است دانشجویان و داوطلبان در هنگام ثبت‎نام آدرس صحیح و دقیق خود را اعلام کنند .
دانشگاه یادآور شده است : دانشجویان خوابگاهی در صورت درج آدرس خوابگاه بومی محسوب می‎شوند و مسئولیت هر گونه ارائه آدرس به عهده فرد بوده و بر اساس مقررات خاص آن رفتار خواهد شد و تغییر آن مقدور نخواهد بود .
رییس اداره رفاه دانشجویی دانشگاه صنعتی بیرجند اعلام کرد؛ جزئیات شرایط پرداخت وام دانشجویی رییس اداره رفاه دانشجویی دانشگاه صنعتی بیرجند گفت : صندوق رفاهی دانشگاه ها با توجه به پارامترهای مختلف در هر ترم به دانشجویان مبلغی را به عنوان وام اختصاص می دهد .
مهدی علی آبادی گفت : برای دانشجویان دوره های روزانه وام ازدواج به مبلغ دو میلیون تومان از سوی صندوق رفاه دانشجویی پرداخت می شود .
وی ادامه داد : دانشجویان دوره های روزانه و شبانه برای تهیه وام دانشجویی باید در ابتدای ورود یک سند تعهد محضری آماده کنند که برای تمام مقاطع بعدی نیز معتبر است و پس از تایید صندوق رفاه می توانند وام خود را دریافت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سیمایی صراف
روزنامه آفرینش
1397/09/09

رییس اداره رفاه دانشجویی دانشگاه صنعتی بیرجند با بیان اینکه مبلغ وام برای دانشجویان روزانه و شبانه متفاوت است ، اظهار کرد : برای دانشجویان روزانه وام تحصیلی به مبلغ 450 هزار تومان در نیم سال اول و 500 هزار تومان در نیم سال دوم درنظر گرفته شده است .
علی آبادی ادامه داد : وام مسکن به مبلغ 450 هزار تومان برای دانشجویانی که از خوابگاه های خودگردان استفاده می کنند یا خانه تهیه کرده باشند در هر دو ترم تعلق می گیرد .
وی تصریح کرد : همچنین وام ضروری به مبلغ 600 هزار تومان و وام های دیگر مانند تغذیه به مبلغ 120 هزار تومان و وام عتبات نیز به دانشجویان واجد شرایط اعطا می شود .
افزایش مبلغ وام دانشجویی علی آبادی با بیان اینکه مبلغ وام شهریه دانشجویان دوره های شبانه امسال افزایش یافته و به مبلغ 500 هزار تومان رسیده است ، تصریح کرد : پس از تعلق گرفتن وام ، مبلغ آن به عنوان شهریه به حساب دانشگاه می رود .
وی افزود : صندوق رفاه به دانشگاه ها با توجه به پارامترهای مختلف مانند درجه دانشگاه ، منطقه و غیره در هر ترم به دانشجویان مبلغی را به عنوان وام اختصاص می دهد .
رییس اداره رفاه دانشجویی دانشگاه صنعتی بیرجند با بیان اینکه دانشجویان در هر 8 ترم تحصیلی خود می توانند از این وام ها برخوردار شوند ، تصریح کرد : از زمان تشکیل دادن پرونده توسط دانشجو ، در طول یک ماه این مبلغ به دانشجو تعلق می گیرد .
علی آبادی یادآور شد : دانشجویان پس از فارغ التحصیلی مبلغ ده درصد از وام خود را پرداخت می کنند و مابقی آن برای پسران پس از سربازی به صورت 60 قسط و برای دختران پس از 9 ماه پرداخت می شود .
ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه آزاد از 15 آذرماه آغاز می‎شود ثبت نام برای نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان در نیمسال دوم تحصیلی 97 98 دانشگاه آزاد از 15 آذرماه آغاز می‎شود .
مهلت ثبت‎نام برای نقل و انتقال و میهمانی نیمسال دوم تحصیلی 97 98 دانشگاه آزاد از 15 آذرماه آغاز و تا یکم دی ماه ادامه دارد .
متقاضیان برای ثبت درخواست خود باید به سامانه منادا به نشانی www .
monada .
iau .
ir مراجعه کنند .
پیگیری وضعیت دانشجویان صرفا از طریق سامانه منادا انجام می‎شود و نیازی به مراجعه حضوری به واحدهای مبدا ، مقصد و سازمان مرکزی دانشگاه نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اطلاعات
1397/09/09
> سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم منصوب شد معاون حقوق و امور مجلس وزارت علوم تحق قات و فناور با صدور حکم سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم را منصوب کرد .
به گزارش مهر ، حس ن س ما صراف معاون حقوق و امور مجلس وزارت علوم ، تحق قات و فناور با صدور حکم رسول صد ق بناب را به عنوان سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم منصوب کرد .
پ ش از ا ن ، حجت الاسلام و المسلم ن س د محمدرضا حس ن ، سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم بود .
رسول صد ق بناب سرپرست جد د دفتر امور مجلس وزارت علوم تحق قات و فناور ، زاده شهر بناب (استان آذربا جان شرق ) بوده و در مجالس سوم ، چهارم ، ششم و مجلس هفتم به عنوان نما نده شهر بناب حضور داشته و عضو کم س ون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس بوده است .
از سا ر مسئول ت ها و م توان به : استاد دانشگاه صنعت شر ف ، مشاورت وز ر ن رو ، عضو شورا عال علوم ، تحق قات و فناور ، مشاور رئ س سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد .
نشست روسا دانشگاه ها تهران با استاندار برگزار شد رئ س دانشگاه علم و صنعت گفت : جلسه مشترک روسا دانشگاه ها استان تهران با استاندار تهران برگزار شد .
جبارعل ذاکر در گفتگو با مهر گفت : جلسات مشترک روسا دانشگاه ها استان تهران و استاندار تهران به صورت فصل برگزار م شود که در ا ن جلسات مشکلات و مسائل دانشجو ان مطرح م شود .
و افزود : در ا ن جلسه مباحث کل درخصوص اعتبارات سال جار و بودجه سال آ نده دانشگاه ها مورد بررس قرار گرفت .
رئ س دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد : همچن ن در ا ن جلسه وضع ت فعال ت تشکل ها دانشجو دانشگاه ها ن ز ارائه و بررس شد .
جبارعل ذاکر خاطرنشان کرد : در ا ن جلسه برنامه ها دانشگاه ها برا روز دانشجو ن ز مطرح شد .
و گفت : همچن ن مشکلات دانشگاه ها با برخ دستگاه ها اجرا ن ز مانند سازمان آب ، برق و گاز مطرح و قرار شد که هماهنگ لازم از سو استاندار و معاونان و برا رفع ا ن مشکلات صورت گ رد .
تشخ ص سر ع عفونت با حسگر ابداع دانشمند ا ران دکتر محمد ظر ف ، استاد ار دانشگاه بر ت ش کلمب ا کانادا موفق به ابداع ک ز ست حسگر شده است که م تواند در کمتر ن زمان ممکن وجود باکتر ها را در نمونه ها آزما شگاه اعلام کند .
به گزارش ا سنا و به نقل از گ زمگ ، به طور معمول تع ن ا نکه آ ا باکتر مضر در نمونه ها آزما شگاه ب مار وجود دارد ا نه ، دو تا پنج روز طول م کشد .
در ا ن زمان ، هر گونه عفونت که در بدن ب مار باشد م تواند خ ل بدتر شده و پ شرفت کند .
اما اکنون ک حسگر جد د که به دست ک دانشمند ا ران توسعه افته ، قادر به تجز ه و تحل ل نمونه ها در زمان واقع است .
نمونه اول ه ا ن دستگاه جمع و جور و ارزان ، با همت دانشمندان دانشگاه بر ت ش کلمب ا کانادا و با همکار محققان دانشگاه کلگر (Calgary) ساخته شده است .
ا ن ز ست حسگر با ارسال ک س گنال ما کروو و .
گ گاهرتز از م ان ک نمونه آزما شگاه ما ع موجود در ک کانال م کروس ال کار م کند و با تجز ه و تحل ل تغ رات دامنه رزونانس و فرکانس آن س گنال ، حسگر قادر است هم باکتر را شناسا کند و هم غلظت آن را در نمونه اندازه گ ر کند .
هنگام که ا ن دستگاه رو نمونه ها ما ع حاو غلظت ها مختلف از باکتر ا .
کول (E .
coli) در سطوح pHمختلف آزما ش شد ، تقر با بلافاصله نتا ج دق ق تول د کرد .
ک مقاله در مورد ا ن تحق ق که توسط محمد ظر ف استاد ار دانشگاه مذکور ارائه شده ، به تازگ در مجلهNature Scientific Reports منتشر شده است .
نسخه مناسب چاپ.
> سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم منصوب شد معاون حقوق و امور مجلس وزارت علوم تحق قات و فناور با صدور حکم سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم را منصوب کرد .
به گزارش مهر ، حس ن س ما صراف معاون حقوق و امور مجلس وزارت علوم ، تحق قات و فناور با صدور حکم رسول صد ق بناب را به عنوان سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم منصوب کرد .
پ ش از ا ن ، حجت الاسلام و المسلم ن س د محمدرضا حس ن ، سرپرست دفتر امور مجلس وزارت علوم بود .
رسول صد ق بناب سرپرست جد د دفتر امور مجلس وزارت علوم تحق قات و فناور ، زاده شهر بناب (استان آذربا جان شرق ) بوده و در مجالس سوم ، چهارم ، ششم و مجلس هفتم به عنوان نما نده شهر بناب حضور داشته و عضو کم س ون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس بوده است .
از سا ر مسئول ت ها و م توان به : استاد دانشگاه صنعت شر ف ، مشاورت وز ر ن رو ، عضو شورا عال علوم ، تحق قات و فناور ، مشاور رئ س سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد .
نشست روسا دانشگاه ها تهران با استاندار برگزار شد رئ س دانشگاه علم و صنعت گفت : جلسه مشترک روسا دانشگاه ها استان تهران با استاندار تهران برگزار شد .
جبارعل ذاکر در گفتگو با مهر گفت : جلسات مشترک روسا دانشگاه ها استان تهران و استاندار تهران به صورت فصل برگزار م شود که در ا ن جلسات مشکلات و مسائل دانشجو ان مطرح م شود .
و افزود : در ا ن جلسه مباحث کل درخصوص اعتبارات سال جار و بودجه سال آ نده دانشگاه ها مورد بررس قرار گرفت .
رئ س دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد : همچن ن در ا ن جلسه وضع ت فعال ت تشکل ها دانشجو دانشگاه ها ن ز ارائه و بررس شد .
جبارعل ذاکر خاطرنشان کرد : در ا ن جلسه برنامه ها دانشگاه ها برا روز دانشجو ن ز مطرح شد .
و گفت : همچن ن مشکلات دانشگاه ها با برخ دستگاه ها اجرا ن ز مانند سازمان آب ، برق و گاز مطرح و قرار شد که هماهنگ لازم از سو استاندار و معاونان و برا رفع ا ن مشکلات صورت گ رد .
تشخ ص سر ع عفونت با حسگر ابداع دانشمند ا ران دکتر محمد ظر ف ، استاد ار دانشگاه بر ت ش کلمب ا کانادا موفق به ابداع ک ز ست حسگر شده است که م تواند در کمتر ن زمان ممکن وجود باکتر ها را در نمونه ها آزما شگاه اعلام کند .
به گزارش ا سنا و به نقل از گ زمگ ، به طور معمول تع ن ا نکه آ ا باکتر مضر در نمونه ها آزما شگاه ب مار وجود دارد ا نه ، دو تا پنج روز طول م کشد .
در ا ن زمان ، هر گونه عفونت که در بدن ب مار باشد م تواند خ ل بدتر شده و پ شرفت کند .
اما اکنون ک حسگر جد د که به دست ک دانشمند ا ران توسعه افته ، قادر به تجز ه و تحل ل نمونه ها در زمان واقع است .
نمونه اول ه ا ن دستگاه جمع و جور و ارزان ، با همت دانشمندان دانشگاه بر ت ش کلمب ا کانادا و با همکار محققان دانشگاه کلگر (Calgary) ساخته شده است .
ا ن ز ست حسگر با ارسال ک س گنال ما کروو و .
گ گاهرتز از م ان ک نمونه آزما شگاه ما ع موجود در ک کانال م کروس ال کار م کند و با تجز ه و تحل ل تغ رات دامنه رزونانس و فرکانس آن س گنال ، حسگر قادر است هم باکتر را شناسا کند و هم غلظت آن را در نمونه اندازه گ ر کند .
هنگام که ا ن دستگاه رو نمونه ها ما ع حاو غلظت ها مختلف از باکتر ا .
کول (E .
coli) در سطوح pHمختلف آزما ش شد ، تقر با بلافاصله نتا ج دق ق تول د کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اطلاعات
1397/09/09

ک مقاله در مورد ا ن تحق ق که توسط محمد ظر ف استاد ار دانشگاه مذکور ارائه شده ، به تازگ در مجلهNature Scientific Reports منتشر شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
خراسان
1397/09/08
> ایرانی ها روزانه یک ساعت و ٤ دقیقه در شبکه های اجتماعی طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار یکی از طرح های آماری جدید مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه آمار و اطلاعات مربوط به فعالیت های فرهنگی و رفتارهای خانوارهای کشور و استفاده از نتایج آن در برنامه ریزی های فرهنگی کشور در سال96 ، در نقاط شهری و روستایی برای افراد 15 ساله و بیشتر اجرا شد.
> ایرانی ها روزانه یک ساعت و ٤ دقیقه در شبکه های اجتماعی طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار یکی از طرح های آماری جدید مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه آمار و اطلاعات مربوط به فعالیت های فرهنگی و رفتارهای خانوارهای کشور و استفاده از نتایج آن در برنامه ریزی های فرهنگی کشور در سال96 ، در نقاط شهری و روستایی برای افراد 15 ساله و بیشتر اجرا شد .
به گزارش ایلنا ، طبق نتایج حاصل از این طرح که در سال 96 اجرا شده ، سرانه حضور افراد 15 ساله و بیشتر در شبکه های اجتماعی ، یک ساعت و ٤ دقیقه در روز بوده است .
تبلیغ پایان نامه فروشی توسط اپراتورهای موبایل ممنوع شد معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ، اقدامات این وزارتخانه درباره مقابله با تقلب علمی را تشریح کرد و گفت : تبلیغ پایان نامه فروشی توسط اپراتورهای موبایل ممنوع شد .
به گزارش مهر ، حسین سیمایی گفت : به صورت مستقیم به اپراتورهای موبایل نامه زده و مفاد قانون را یادآوری کرده و به آن ها اطلاع داده ایم که تبلیغ موسسات و دیگر انواع خبرهایی که به نحوی به تقلب در تهیه آثار علمی دامن بزند ، جرم است و قانون برای آن ها مسئولیت کیفری مشخص کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
تصویب رشته
اطلاعات
1397/09/09
> سرویس خبر : بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تا پایان بهمن ماه امسال بیش از یک هزار فرصت شغلی در استان لرستان ایجاد می کند .
به گزارش معاونت توسعه کارآفرینی اجتماع محور بنیاد برکت ، این بنیاد ایجاد اشتغال در شهرهای دلفان ، پل دختر ، کوهدشت و رومشکان لرستان را به عنوان یکی از استان های محروم کشور در قالب طرح های اشتغالزایی اجتماع محور آسمان (آیین نامه سرمایه گذاری های مردمی و اشتغال نیروی انسانی) و سحاب (سرمایه گذاری های حمایتی اقتصادی برکت) در دستور کار خود دارد .
تا به امروز 350 فرصت شغلی در زمینه پرورش دام سبک در این شهرستان ها به مرحله اجرایی رسیده است و 700 اشتغال دیگر نیز تا بهمن به بهره برداری خواهد رسید .
‏ فرآیند اشتغالزایی در استان لرستان از مرداد امسال با حضور بنیاد برکت و تشکیل کمیته توسعه اشتغال در شهرهای این استان به ریاست فرماندار و عضویت تمامی دستگاه های اجرایی مؤثر در این حوزه کلید خورده است .
‏ با تصویب رشته های مستعد در زمینه کارآفرینی ، با توجه به ظرفیت های منطقه و پس از آغاز شناسایی متقاضیان در مناطق محروم روستایی ، نزدیک به 2500 نفر انتخاب و وارد فرآیند اهلیت سنجی توسط تسهیل گران بنیاد برکت شدند که از این تعداد ، 350 نفر واجد شرایط به بانک عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند .
‏ میانگین تسهیلات درنظر گرفته شده برای هر متقاضی 250 میلیون ریال به شکل وام قرض الحسنه و با تنفس پرداخت 4 ماهه است .
همچنین فاز دوم این طرح ، تا پایان بهمن ماه امسال با ایجاد 700 فرصت شغلی دیگر اجرایی خواهد شد .
* تقدیر از بنیاد برکت در همایش تکریم خیرین مدرسه ساز کشور بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در همایش تکریم خیرین مدرسه ساز کشور در مشهد مقدس ، به دلیل راه اندازی نهضت مدرسه سازی در کشور تقدیر شد .
مدیرعامل بنیاد برکت در حاشیه این مراسم از بهره برداری از یک هزار و 110 مدرسه برکت با بیش از 6 هزار کلاس درس در کشور خبر داد .
‏ مهندس جعفری اضافه کرد : با توجه به دغدغه های مقام معظم رهبری در زمینه مدرسه سازی و توسعه فضاهای آموزشی و دل نگرانی ایشان بابت تعلیم و تربیت کودکان و ارتقای عدالت آموزشی در روستاها و مناطق محروم کشور ، می کوشیم فضاهای آموزشی ایمن ، مجهز و شایسته دانش آموزان ایرانی را فراهم سازیم .
‏ وی تأکید کرد : بنیاد برکت در راستای تحقق این مهم ، تاکنون 1110 مدرسه با بیش از 6 هزار کلاس درس را برای دانش آموزان مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ساخته و به بهره برداری رسانده است .
هم اکنون نیز 500 مدرسه با 3 هزار کلاس درس در حال ساخت است که این روند تا ساختن 2 هزار مدرسه برکت ادامه می یابد و این نهضت با جدیت هم چنان ادامه خواهد یافت .
‏ به گفته مدیرعامل بنیاد برکت ، این بنیاد تاکنون در فرآیند مدرسه سازی بالغ بر 9 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام داده است .
جعفری با اشاره به آثار اجتماعی و فردی مشارکت در امور خیریه گفت : تمامی سعی ما ترغیب جامعه به سمت اعمال خیر حتی در ابعاد کوچک است ، زیرا به طور قطع با توسعه این رویکرد بسیاری از مسایل و مشکلات در سطح کشور از میان خواهد رفت .
‏ وی گفت : بنیاد برکت به تاز گی توسعه مشارکت های مردمی را در برنامه های خود قرار داده است تا کسانی را که تمایل به مشارکت در فعالیت های عام المنفعه این بنیاد دارند ، همراهی کند که در این خصوص و در حوزه مدرسه سازی ، نخستین مدرسه مشارکتی با حضور یکی از خیرین ، آماده بهره برداری شده است .
نسخه مناسب چاپ.
> سرویس خبر : بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تا پایان بهمن ماه امسال بیش از یک هزار فرصت شغلی در استان لرستان ایجاد می کند .
به گزارش معاونت توسعه کارآفرینی اجتماع محور بنیاد برکت ، این بنیاد ایجاد اشتغال در شهرهای دلفان ، پل دختر ، کوهدشت و رومشکان لرستان را به عنوان یکی از استان های محروم کشور در قالب طرح های اشتغالزایی اجتماع محور آسمان (آیین نامه سرمایه گذاری های مردمی و اشتغال نیروی انسانی) و سحاب (سرمایه گذاری های حمایتی اقتصادی برکت) در دستور کار خود دارد .
تا به امروز 350 فرصت شغلی در زمینه پرورش دام سبک در این شهرستان ها به مرحله اجرایی رسیده است و 700 اشتغال دیگر نیز تا بهمن به بهره برداری خواهد رسید .
‏ فرآیند اشتغالزایی در استان لرستان از مرداد امسال با حضور بنیاد برکت و تشکیل کمیته توسعه اشتغال در شهرهای این استان به ریاست فرماندار و عضویت تمامی دستگاه های اجرایی مؤثر در این حوزه کلید خورده است .
‏ با تصویب رشته های مستعد در زمینه کارآفرینی ، با توجه به ظرفیت های منطقه و پس از آغاز شناسایی متقاضیان در مناطق محروم روستایی ، نزدیک به 2500 نفر انتخاب و وارد فرآیند اهلیت سنجی توسط تسهیل گران بنیاد برکت شدند که از این تعداد ، 350 نفر واجد شرایط به بانک عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند .
‏ میانگین تسهیلات درنظر گرفته شده برای هر متقاضی 250 میلیون ریال به شکل وام قرض الحسنه و با تنفس پرداخت 4 ماهه است .
همچنین فاز دوم این طرح ، تا پایان بهمن ماه امسال با ایجاد 700 فرصت شغلی دیگر اجرایی خواهد شد .
* تقدیر از بنیاد برکت در همایش تکریم خیرین مدرسه ساز کشور بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در همایش تکریم خیرین مدرسه ساز کشور در مشهد مقدس ، به دلیل راه اندازی نهضت مدرسه سازی در کشور تقدیر شد .
مدیرعامل بنیاد برکت در حاشیه این مراسم از بهره برداری از یک هزار و 110 مدرسه برکت با بیش از 6 هزار کلاس درس در کشور خبر داد .
‏ مهندس جعفری اضافه کرد : با توجه به دغدغه های مقام معظم رهبری در زمینه مدرسه سازی و توسعه فضاهای آموزشی و دل نگرانی ایشان بابت تعلیم و تربیت کودکان و ارتقای عدالت آموزشی در روستاها و مناطق محروم کشور ، می کوشیم فضاهای آموزشی ایمن ، مجهز و شایسته دانش آموزان ایرانی را فراهم سازیم .
‏ وی تأکید کرد : بنیاد برکت در راستای تحقق این مهم ، تاکنون 1110 مدرسه با بیش از 6 هزار کلاس درس را برای دانش آموزان مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ساخته و به بهره برداری رسانده است .
هم اکنون نیز 500 مدرسه با 3 هزار کلاس درس در حال ساخت است که این روند تا ساختن 2 هزار مدرسه برکت ادامه می یابد و این نهضت با جدیت هم چنان ادامه خواهد یافت .
‏ به گفته مدیرعامل بنیاد برکت ، این بنیاد تاکنون در فرآیند مدرسه سازی بالغ بر 9 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام داده است .
جعفری با اشاره به آثار اجتماعی و فردی مشارکت در امور خیریه گفت : تمامی سعی ما ترغیب جامعه به سمت اعمال خیر حتی در ابعاد کوچک است ، زیرا به طور قطع با توسعه این رویکرد بسیاری از مسایل و مشکلات در سطح کشور از میان خواهد رفت .
‏ وی گفت : بنیاد برکت به تاز گی توسعه مشارکت های مردمی را در برنامه های خود قرار داده است تا کسانی را که تمایل به مشارکت در فعالیت های عام المنفعه این بنیاد دارند ، همراهی کند که در این خصوص و در حوزه مدرسه سازی ، نخستین مدرسه مشارکتی با حضور یکی از خیرین ، آماده بهره برداری شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه کردستان
تعادل
1397/09/08
> بجنورد|نماینده مردم بجنورد در مجلس از انتخاب استاندار خراسان شمالی خبر داد .
«علی قربانی» اظهار کرد :.
> استاندار خراسان شمالی معرفی شد بجنورد|نماینده مردم بجنورد در مجلس از انتخاب استاندار خراسان شمالی خبر داد .
«علی قربانی» اظهار کرد : طبق خبر اعلام شده «محمدعلی شجاعی» به عنوان استاندار خراسان شمالی انتخاب شده است .
وی افزود : وی معاون استانداری اصفهان را برعهده داشته است .
پس از استعفای «محمدرضا خباز» به عنوان استاندار بازنشسته خراسان شمالی ، «محمود پورعیسی» سرپرستی استانداری را برعهده داشت .
گاومیش های رو به افزایش با تولید شیر بیشتر رشت| معاون امور دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت : جمعیت گاو میش در گیلان رو به افزایش است .
میر حجت علی اکبرنژاد گفت : گاومیش در بسیاری از نقاط گیلان یافت می شود ، اما قطب تولید و پرورش این دام در شهرستان های صومعه سرا ، تالش و رضوانشهر است .
گاومیش در اقتصاد خانوارهای روستایی این شهرستان ها جایگاه ویژه ای دارد .
تعداد و پراکندگی جغرافیایی آن هر سال در حال افزایش است .
معاون امور دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان ادامه داد : در حال حاضر 18هزار راس گاومیش در گیلان وجود دارد .
شیر گاومیش به دلیل کیفیت بالایی که دارد باید 4تا 5هزار تومان فروخته شود ، اما به دلیل نبود یک مرکز مستقل جمع آوری شیر گاومیش در گیلان ، در حال حاضر شیر گاومیش همانند شیر گاو در استان هر لیتر 2هزار تومان از گاومیش داران خریداری می شود .
او با اشاره به اینکه روزانه از هر راس گاومیش بیش از 6 لیتر شیر گرفته می شود ، تصریح کرد : در نظر داریم با تلقیح مصنوعی و انتقال جنین ، گاومیش هایی در گیلان پرورش یابند که 12لیتر در روز شیر تولید کنند .
قاچاق دام زنده عامل نوسانات قیمت گوشت خرم آباد| مدیر توسعه ، بازرگانی و تنظیم بازار جهاد کشاورزی لرستان گفت : نوسانات قیمت گوشت در استان به خاطر قاچاق دام زنده است .
عظیم دادگر در جلسه مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اظهار کرد : تمرکز ما در مورد سه موضوع اساسی نظیر دام زنده ، قاچاق سوخت ، مرغ و کالاهای اساسی و نهاده های کشاورزی است و بیشتر بر روی مورد سوم تمرکز داریم .
او ادامه داد : در حوزه قاچاق دام ، در مبادی مرز انتقال از طریق کامیون صورت می گیرد که بازرسی برعهده ناجاست ، عشایر یا دفترچه عشایری دارند و یا مجوز دامپزشکی ، چنانچه این دو مورد را نداشته باشند جابه جایی دام از سوی آنها قاچاق حساب می شود .
دادگر با بیان اینکه قاچاق دام به سرعت اتفاق می افتد ، بیان کرد : اینکه هر روز با قیمت گوشت درگیر هستیم به خاطر خروج شدید دام زنده در استان است .
هوشمندسازی شبکه های انرژی سنندج| رییس دانشگاه کردستان هوشمند سازی شبکه های انرژی را در ارتقای محیط زیست موثر عنوان کرد و گفت : این اتصال موجب محقق و گشودن افق های جدید و قابلیت های جدید به سیستم های سنتی پیشین شده است .
فردین اخلاقیان در کنفرانس شبکه های هوشمند انرژی که در دانشگاه کردستان برگزار شد ، اظهار کرد : شبکه های هوشمند طبق باور عمومی به سیستم های الکترونیکی اطلاق می شود که برای توسعه نیاز به هوشمندتر شدن دارد .
از پیش نیازهای توسعه شبکه های انرژی تولید و جمع آوری داده است که در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و باعث ایجاد اتصال سیستم سنتی آنالوگ به دیجیتال شده است .
شناسایی یک میلیارد و 100 میلیون تن ذخایر معدنی زاهدان| رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت (صمت) سیستان و بلوچستان گفت : ذخیره شناسایی شده مواد معدنی این استان تاکنون بیش از یک میلیارد و 100 میلیون تن برآورد شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه کردستان
تعادل
1397/09/08

نادر میرشکار دیروز اظهار داشت : از ذخایر معدنی شناسایی شده سیستان و بلوچستان بیش از 720 میلیون تن آن دارای پروانه بهره برداری و 380 میلیون تن آن آماده واگذاری به سرمایه گذاران است .
او مهم ترین مواد معدنی سیستان و بلوچستان را شن و ماسه ، خاک رس ، آهک و مارن ، لوماشل ، شیل و ماسه سنگ ، گرانیت ، مرمر ، آنتیموان ، کرومیت ، منگنز ، مس ، آهن و تیتانیوم عنوان کرد .
عملیات اجرایی راه آهن خرمشهر بندر امام آغاز شد اهواز| عملیات اجرایی گام نخست راه آهن خرمشهر بندر امام خمینی روز چهارشنبه با حضور مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در خرمشهر آغاز شد .
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند دیروز در آیین آغاز عملیات اجرایی این طرح در سخنانی گفت : برای اتصال مسیر 120کیلومتری خط ریلی خرمشهر به بندر امام خمینی هشت هزار میلیارد ریال اعتبار تعریف شده که در صورت تحقق یکی از مهم ترین پروژه های ملی در کشور خواهد بود .
اسماعیل زمانی افزود : گام نخست این طرح ریلی که به طول هشت کیلومتر مرز شلمچه را به شهرک صنعتی خرمشهر متصل می کند با اعتبار یکهزار و 170 میلیارد ریال و در مدت 18 ماه اجرا می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه نوآوران
1397/09/07
> تاکید رئیس دانشگاه تهران بر لزوم رفع موانع رشد خلاقیت ها و توجه به محتوای فناوری ها.
> تاکید رئیس دانشگاه تهران بر لزوم رفع موانع رشد خلاقیت ها و توجه به محتوای فناوری ها رییس دانشگاه تهران بر ضرورت رفع موانع رشد خلاقیت ها و توجه به محتوای فناوری ها در ایران تاکید کرد و گفت : ظرفیت های علم و فناوری زیادی در ایران وجود دارد و مسئولیت ما ایجاد یک محیط آزاد و با نشاط برای رشد خلاقیت ها و نوآوری ها است .
نوآوران آنلاین دکتر محمود نیلی احمدآبادی در آیین اختتامیه دومین جشنواره دانشمندان و اندیشمندان جوان که امروز در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد؛ گفت : در ایران ساختارهای آموزشی ، پژوهشی خوبی را برای حمایت از علم و فناوری داریم ولی نکته مهم تر رفع موانع رشد خلاقیت ها و توجه به محتوای فعالیت های فناورانه است .
رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد : ظرفیت های علم و فناوری زیادی در ایران وجود دارد و مسئولیت ما ایجاد یک محیط آزاد و با نشاط برای رشد خلاقیت ها و نوآوری ها است .
وی افزود : دنیا همواره در حال تغییرات است که این تغییرات ریشه در خلاقیت و ذات انسان دارد و در طول تاریخ شاهد تحولات زیادی در دنیا بوده ایم ولی تحولات دوران معاصر با گذشته قابل مقایسه نیست و در عین رشد سریع تحولات شاهد تاثیرات عمیق آنها بر زندگی بشر هستیم .
دکتر نیلی با اشاره به اینکه تحولات دوران معاصر متکی بر افراد خاص و ممتاز نیست گفت : دوران امروز دوران فعالیت گروهی متکی بر دانش است زیرا پیچیدگی ها و تخصص های علوم بسیار بیشتر از گذشته است .
وی گفت : دانشگاه تهران به عنوان بزرگ ترین دانشگاه کشور سعی دارد زیست بوم های مناسبی را برای حمایت از فعالیت های فناورانه جوانان فراهم کند که پارک علم و فناوری یکی از این فضاهای حمایت از دانش آموختگان نوآور است .
دکتر محمد کمره ای ، رئیس هیات مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران و رئیس دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان نیز با اعلام اینکه صاحبان 570 ایده برای حضور در این جشنواره ثبت نام کرده بودند ، گفت : از میان 45 ایده که وارد مرحله داوری کسب و کار در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران شد ، درنهایت 6 ایده به عنوان برگزیده نهایی و 4 ایده به عنوان شایسته تقدیر انتخاب شدند .
وی افزود : پارک علم و فناوری دانشگاه تهران امکانات و فضای استقرار را برای ایده های برگزیده فراهم خواهد کرد تا صاحبان این ایده ها با استفاده از اعتبار پژوهشی بنیاد نیکوکاری جمیلی به عنوان موسس این جشنواره ، بتوانند محصولات تجاری قابل ارائه به بازار تولید کنند .
در ادامه ابراهیم جمیلی رئیس هیات امنای بنیاد نیکوکاری جمیلی و رئیس شورای سیاستگذاری دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان نیز نیز گفت : توجه به علوم پایه یکی از مبانی رشد کشورهای توسعه یافته است و به همبن علت ، جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان برای حمایت از رشته های علوم پایه راه اندازی شد .
وی گفت : علاوه بر توجه خاص به علوم پایه ، آشنا ساختن جوانان خلاق کشور با بخش خصوصی و کارآفرینی ، از دیگر اهداف راه اندازی جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان بوده است .
جمیلی گفت : تقویت روحیه کارتیمی و نظم پذیری از جمله فوایدی بود که شرکت کنندگان در جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان به ویژه در مرحله استارت آپ ویکند سه روز در دانشگاه تهران از آن بهره مند شدند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/09/10
> نمایندگان مجلس به فرهیختگان می گویند : تصویب یک فوریت طرح تعیین تکلیف استخدامی دانشگاه های غیردولتی در مجلس خلاف اختیارات قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی است و موجب تبعیض میان دانشگاه های دولتی و غیردولتی می شود .
> چهارشنبه هفته گذشته بود که یک فوریت طرح تعیین تکلیف استخدامی دانشگاه های غیردولتی از سوی بهارستان نشینان تصویب شد .
طرحی که البته برای بررسی به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع شد .
درصورت تصویب نهایی این طرح در ساختمان مخروطی بهارستان ، روابط استخدامی ، در تمام دانشگاه های غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی تابع قانون کار بوده و هرگونه اختلاف فردی بین اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه های غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی با هیات امنای این دانشگاه ها در صلاحیت هیات های تشخیص و حل اختلاف خواهد بود .
این طرح درحالی یک فوریت آن به تصویب مجلس رسیده است که دانشگاه ها به دلیل جایگاه خاص خود زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می کنند و طبق اساسنامه تمام دانشگاه ها ، چه دانشگاه های دولتی و چه غیردولتی ، افراد در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و با اختیار هیات امنای دانشگاه به استخدام دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و دیگر مراکز آموزش عالی درخواهند آمد .
سال 67 بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی ، قانون تشکیل هیات های امنای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی را به تصویب رساند .
به موجب بند «ن» ماده 7 این قانون ، تصویب مقررات استخدامی اعضای هیات علمی به هیات امنای دانشگاه ها واگذار شده است .
در دیگر کشورها هم وضع بر همین منوال است؛ درواقع اداره محیط دانشگاه ها در تمام کشورها به هیات امنای آن واگذار می شود تا امور علمی و اداری با سرعت و دقت بیشتری بررسی شود .
طبق قانون وزارت علوم نیز دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی دارای شخصیت مستقل هستند و برابر ضوابط و آیین نامه های خاص مالی و معاملاتی ، اداری ، استخدامی و تشکیلاتی که به تصویب هیات امنا می رسد ، اداره می شوند .
به طور مثال در اساسنامه دانشگاه علوم قضایی تصویب آیین نامه های مالی معاملاتی ، اداری ، استخدامی و تشکیلاتی دانشگاه از وظایف هیات امنای این دانشگاه است .
یا در اساسنامه دانشگاه تربیت مدرس نیز پس از اصلاحاتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در آن انجام داده است ، دانش آموختگان دانشگاه ، براساس اعلام نیاز وزارتخانه های علوم و بهداشت در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به استخدام دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و دیگر مراکز آموزش عالی درخواهند آمد .
دانشگاه آزاد اسلامی هم از این قاعده مستثنی نیست .
دانشگاه آزاد به عنوان بزرگ ترین دانشگاه حضوری جهان یک سوم بار آموزش عالی کشور را بر عهده دارد .
براساس بند «ح» ماده 12 اساسنامه این دانشگاه ، تصویب مصوبات مربوط به اعضای هیات علمی و کارکنان اداری دانشگاه و تعرفه حقوق و دستمزد و مزایا در قالب مقررات و در سطحی پایین تر از قانون برعهده هیات دانشگاه آزاد اسلامی گذاشته شده است .
بنابراین تصویب این طرح در مجلس که فقط دانشگاه های غیردولتی و در رأس آن دانشگاه آزاد اسلامی را نشانه گرفته است ، شائبه سیاسی بودن را در اذهان ایجاد می کند .
به اذعان بسیاری از کارشناسان آموزش عالی کشور و البته بسیاری از نمایندگان مردم در خانه ملت ، تصویب چنین قانونی ، شأن اعضای هیات علمی را نشانه رفته است؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/09/10
چراکه دانشگاه ، کارگاه نیست که روابط استخدامی کارکنان و اعضای هیات علمی با قانون کار سنجیده شود .
شأن دانشگاه را پایین نیاوریم اسدالله عباسی ، نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با «فرهیختگان» در مخالفت با تصویب چنین طرحی تاکید کرد که نباید با تصویب این طرح ، شأن دانشگاه را پایین آورد .
او معتقد است با تصویب این طرح ، فلسفه وجودی شورای عالی انقلاب فرهنگی زیر سوال خواهد رفت .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت : «در کشور در قانون کار مشکل داریم؛ یعنی قانون کارمان ناقص است و قرار بود لایحه قانون کار در کمیسیون اجتماعی بررسی شده و مجددا اصلاح قانون کار جدیدی ابلاغ شود که متاسفانه تاکنون این اتفاق نیفتاده است .
» او معتقد است قانون کاری که درحال حاضر وجود دارد مربوط به کارگران و کارفرمایان است .
او تاکید کرد : «اگر بخواهیم مساله دانشگاه ها را زیر نظر قانون کار ببریم ، یقینا با قانونی که شورای عالی انقلاب فرهنگی برای همه دانشگاه ها درنظر گرفته است ، تداخل ایجاد می کند .
ما نمی توانیم دانشگاه های دولتی را از غیردولتی تفکیک کنیم .
در وهله اول باید مشخص شود که آیا اختیارات مجلس در این زمینه وجود دارد یا اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی .
پیش از این مجلس و قانون اساسی این اختیار را به شورای عالی انقلاب فرهنگی داده است .
» نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد : «شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور العمل می دهد .
در دانشگاه ها هیات انتظامی وجود دارد و اگر تخلفی از سوی هیات علمی صورت گیرد ، توسط هیات انتظامی به آن رسیدگی می شود .
هیات انتظامی مستقر در دانشگاه ها ترکیبی از افراد مختلف از دستگاه های نظارتی ، بازرسی ، شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده دانشجو و اساتید است و اگر مواردی باشد ، آنها رسیدگی می کنند .
» مغایر با قانون اساسی و برنامه توسعه عباسی با بیان اینکه تصویب این طرح مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد ، گفت : «شأن و منزلت دانشگاه ها ، اساتید و کارکنان دانشگاه و همچنین قلمرو فعالیت و ماموریت آنها متفاوت از فعالیت ها و ماموریت کسانی است که در کارگاه ها و شرکت ها فعالیت می کنند .
درست است همکاران ما این طرح را پیشنهاد دادند و یک فوریت آن نیز به تصویب رسیده است اما درادامه احتمالا با مشکلاتی مواجه خواهد شد؛ چراکه این طرح مغایر با قانون اساسی و حتی مغایر با برنامه های توسعه است و احتمال اینکه در مرحله نهایی ، دو سوم رای مجلس را بخواهد ، وجود دارد .
» عضو کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد : «به نظر می آید که با صرف تصویب این طرح قادر نخواهیم بود مشکلات اساتید و کارکنان دانشگاه را حل کنیم .
البته باید به مشکلات آنها رسیدگی شود اما در این طرح اشکالاتی وجود دارد که در کمیسیون آموزش و تحقیقات به آن خواهیم پرداخت .
» تبعیض بین دانشگاه های دولتی و غیردولتی او با بیان اینکه علت تصویب این طرح هرچه باشد ، تبعیض بین دانشگاه های دولتی و غیردولتی خواهد بود ، ادامه داد : «اگر بخواهیم تصمیمی درباره دانشگاه بگیریم ، این تصمیم باید درباره تمام دانشگاه ها باشد و نمی توان دانشگاه ها را تفکیک کرده و بگوییم دانشگاه آزاد اسلامی زیر نظر قانون کار و دانشگاه های دیگر زیر نظر هیات امنای خود باشند .
» عباسی تاکید کرد : «با این حال ، ما در کمیسیون آموزش ، این طرح را هم از نظر کارشناسان مرکز پژوهش ها ، شورای عالی انقلاب فرهنگی ، شورای نگهبان و اعضای کمیسیون بررسی کرده و به جمع بندی خواهیم رسید .
از نظر کمیسیون آموزش مجلس این امکان وجود ندارد که جلوی اختیارات قانون و دستورات شورای عالی انقلاب فرهنگی را بگیریم؛ چراکه در این صورت فلسفه وجودی شورای عالی انقلاب فرهنگی زیر سوال خواهد رفت .
شورای عالی انقلاب فرهنگی متولی امور دانشگاه هاست و به همین دلیل به نظر می رسد تداخل در قانون به مصلحت دانشگاه های ما نیست .
» تصویب یک فوریت طرح به معنای تصویب آن نیست میرحمایت میرزاده ، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس نیز در گفت وگو با «فرهیختگان» ، گفت : «این لایحه هنوز در کمیسیون های تخصصی مربوطه بررسی نشده است و تصویب یک فوریت آن به معنای تصویب یک طرح نیست و تنها در نوبت بررسی صحن علنی مجلس قرار گرفته است تا زودتر تکلیف آن مشخص شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آرمان امروز
1397/09/10
> بر اساس نتایج یک پژوهش که اخیرا منتشر شده است ، افزایش شدید در نرخ بیماری های روانی میان دانشجویان انگلیسی مشاهده می شود.
> بر اساس نتایج یک پژوهش که اخیرا منتشر شده است ، افزایش شدید در نرخ بیماری های روانی میان دانشجویان انگلیسی مشاهده می شود .
به گفته محققان ، دانشجویان در حال حاضر حداقل پنج برابر بیش از دانشجویان 10 سال قبل مبتلا به بیماری های سلامت روان هستند .
تجزیه و تحلیل موسسه تحقیقات سیاست عمومی بیانگر آن است ، در سال تحصیلی 2016 2015 ، بیش از 15 هزار دانشجوی سال اولی دچار بیماری های متعدد سلامت روان بوده اند .
این آمار در سال 2006 ، تنها سه هزار نفر بوده است؛ این پژوهش سطح نگران کننده ای از سلامت روانی دانشجویان انگلیسی را افشا کرده است .
روسای دانشگاه های انگلیس می گویند : «سلامت روان دانشجویی یک اولویت استراتژیک است که لازم است برای بهبود آن هرچه زودتر اقداماتی صورت گیرد» .
ارقام به دست آمده از پژوهش های آموزش عالی انگلیس نشان می دهد ، دانشجویان دختر به میزان قابل توجهی بیش از پسران از اختلالات سلامت روان رنج می برند .
نرخ مبتلایان به بیمارها ی سلامت روان در میان پسران سه برابر و در میان دختران بیش از پنج برابر به نسبت یک دهه گذشته افزایش یافته است .
محققان باور دارند ، به علت ناکامی در نحوه جمع آوری دقیق داده ها نرخ مبتلایان به اختلالات سلامت روان بالاتر از آنچه که منتشر شده ، است .
بررسی ها همچنین حاکی از آن است ، در سال 2015 بیش از هزار و 180 دانشجو به دلیل اختلالات سلامت روان دانشگاه را ترک کرده اند ، این نرخ به نسبت پنج سال قبل از آن با افزایش 210 درصدی روبه رو بوده است .
به گزارش فارس ، در پنج سال گذشته نرخ تقاضای خدمات مشاوره ای در دانشگاه ها با بیش از 94 درصد رشد مواجه بوده؛ اختلالات سلامت روان در حالی رو به افزایش است که خدمات مشاوره ای به میزان چشمگیری افزایش یافته است .
افزایش احساس ناامیدی و افسردگی کارشناسان اعتقاد دارند بدتر شدن شرایط اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری در سال های اخیر از مهم ترین دلایل افزایش بیماری های روحی و روانی در بین دانشجویان است .
بیشتر دانشجویان امیدی برای پیدا کردن شغل بعد از پایان تحصیلات خود ندارند ، حس می کنند ، لحظه به لحظه درس خواندن در سال های تحصیلی بی ثمر بوده و فقط زمانشان را به هدر داده اند ، این باعث افزایش احساس ناامیدی و افسردگی در بین دانشجویان شده است .
یک روانشناس بالینی مرداد 96 ، با بیان اینکه برخی از دانشجویان ممکن است در روابط زناشویی ، خانوادگی ، کاری و برخورد با همکلاسی های خود دچار مشکل شوند ، گفته بود : لازم است گام های اساسی در این حوزه برداشته شود و جوانب مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد .
به گزارش ایسکانیوز ، علیرضا عابدین با اشاره به دلایل عمده اختلالات نسل جدید گفت : طی دهه های گذشته آمادگی این را نداشته ایم که فرزندان مان را آماده مشکلات قرن 21 کنیم و والدین در این زمینه به اندازه کافی آموزش و تعلیمات لازم را نداشته اند ، زیرا خودشان نیز فاقد این مهارت ها بودند در چنین شرایطی نمی توانیم انتظار داشته باشیم که آمادگی با مشکلات را به نسل بعدی ارائه دهند .
همچنین به گفته رئیس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد ، نوع مشکلات و شدت مسائل روحی و روانی دانشجویان مطابق با آنچه که در مطالعات دانشجویی مراکز مشاوره جهان بیان شده است ، شدیدتر و متنوع تر شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آرمان امروز
1397/09/10

زهرا طبیبی با تاکید بر اینکه دانشجویان با مسائل روانشناختی از آموزش و پرورش وارد دانشگاه می شوند ، ادامه داد : بر اساس یک دسته بندی کلی عده ای از دانشجویان برای ارتقای توانمندی های فردی و مهارت های اجتماعی خود به مرکز مشاوره رجوع می کنند و عده ای دیگر برای رفع مشکلات و مسائل چالشی زندگی که خود به تنهایی قادر به رفع آنها نیستند ، به مرکز مشاوره مراجعه می کنند .
او مسائل تحصیلی و برنامه ریزی تحصیلی و نیز ناآشنایی با شیوه های مطالعه در دانشگاه را مهمترین مشکلات روحی و روانی که دانشجویان با آن مواجه می شوند اعلام کرد و توضیح داد : مسائل تحصیلی و برنامه ریزی تحصیلی و نیز ناآشنایی با شیوه های مطالعه در دانشگاه است و بعد از آن مسائل ارتباطی با جنس مخالف ، خانواده ها و سپس مشکلات اضطرابی مثل اضطراب صحبت کردن در جمع یا اضطراب فراگیر است .
به گزارش ایسنا ، دانشجویان مراجعه کننده به مرکز مشاوره سال به سال افزایش داشته است .
البته این ارجاع صرفا نشان دهنده افزایش روزافزون آسیب ها و مشکلات در بین دانشجویان نیست ، بلکه دانشجویان به بلوغ فکری دست یافته اند که در مورد مشکلات و موانعی که در تحصیلات و زندگی مواجه می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/09/09
> ثبت نام برای آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز Ph .
> ثبت نام برای آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز Ph .
D سال 1398 تا 12 آذر ادامه دارد .
رشته‏ها و گرایش‎های جدید در دفترچه راهنمای ثبت نام اعلام شد .
ثبت نام منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www .
sanjesh .
org انجام خواهد پذیرفت .
دفترچه راهنمای ثبت‏نام حاوی رشته‎ها ، ضرایب دروس و گرایش‎ها در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده است .
از 245 کد رشته امتحانی این دوره از آزمون دکتری ، 62 کد رشته در گروه علوم‏انسانی ، 46 کد رشته در گروه علوم‏پایه ، 60 کد رشته در گروه فنی‎مهندسی ، 35 کد رشته در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ، 7 کد رشته در گروه هنر ، 26 کد رشته در گروه دامپزشکی و 9 کد رشته در گروه زبان‏های خارجی پذیرش دانشجو دارند .
بر اساس جدیدترین تغییرات گرایش‏های اعلام شده کد رشته‏های امتحانی ، در کدرشته برنامه‎ریزی درسی رشته برنامه‎ریزی آموزش از راه دور ، در کدرشته روانشناسی رشته خانواده و سلامت جنسی ، در کدرشته حقوق جزا و جرم شناسی رشته فقه و حقوق جزا (پذیرش دانشجو منحصراً در دانشگاه شهید مطهری) ، در کدرشته حقوق خصوصی رشته فقه و حقوق خصوصی (پذیرش دانشجو منحصراً در دانشگاه شهید مطهری) به مجموعه این رشته‏ها اضافه شده است .
همچنین در کدرشته علوم سیاسی و روابط بین الملل رشته مطالعات جهان برای بریتانیا ، روسیه و فرانسه ، در کدرشته مدیریت صنعتی نیز رشته مالی اضافه شده است .
شایان ذکر است ، آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز PhD سال 1398 برای پذیرش در دوره های روزانه ، نوبت دوم ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس‎خودگردان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی در روز جمعه سوم اسفند برگزار می‎شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/09/09
> گروه جامعه : ثبت نام برای آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه متمرکز Ph .
D) سال 1398 تا 12 آذر ادامه دارد .
رشته ها و گرایش های جدید در دفترچه راهنمای ثبت نام اعلام شد .
> آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه متمرکز Ph .
D) سال 1398 برای پذیرش در دوره های روزانه ، نوبت دوم ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی در روز جمعه سوم اسفند برگزار می شود .
ثبت نام برای آزمون ورودی دکتری (نیمه متمرکز Ph .
D) سال 1398 از 6 آذر 97 آغاز شده است و در روز دوشنبه 12 آذر 97 پایان می پذیرد .
ثبت نام منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی : www .
sanjesh .
org انجام خواهد پذیرفت .
دفترچه راهنمای ثبت نام حاوی رشته ها ، ضرایب دروس و گرایش ها در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده است .
از 245 کد رشته امتحانی این دوره از آزمون دکتری ، 62 کد رشته در گروه علوم انسانی ، 46 کد رشته در گروه علوم پایه ، 60 کد رشته در گروه فنی مهندسی ، 35 کد رشته در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ، 7 کد رشته در گروه هنر ، 26 کد رشته در گروه دامپزشکی و 9 کد رشته در گروه زبان های خارجی پذیرش دانشجو دارند .
بر اساس جدیدترین تغییرات گرایش های اعلام شده کدرشته های امتحانی ، در کدرشته برنامه ریزی درسی رشته برنامه ریزی آموزش از راه دور ، در کدرشته روانشناسی رشته خانواده و سلامت جنسی ، در کدرشته حقوق جزا و جرم شناسی رشته فقه و حقوق جزا (پذیرش دانشجو منحصراً در دانشگاه شهید مطهری) ، در کدرشته حقوق خصوصی رشته فقه و حقوق خصوصی (پذیرش دانشجو منحصراً در دانشگاه شهید مطهری) به مجموعه این رشته ها اضافه شده است .
همچنین در کدرشته علوم سیاسی و روابط بین الملل رشته مطالعات جهان برای بریتانیا ، روسیه و فرانسه ، در کدرشته مدیریت صنعتی نیز رشته مالی اضافه شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/09/09
> مهر : ثبت نام برای آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه متمرکز Ph .
D) سال 1398 تا 12 آذر ادامه دارد .
رشته ها و گرایش های جدید در دفترچه راهنمای ثبت نام اعلام شد .
> جدیدترین تغییرات رشته های دکتری 98 اعلام شد مهر : ثبت نام برای آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه متمرکز Ph .
D) سال 1398 تا 12 آذر ادامه دارد .
رشته ها و گرایش های جدید در دفترچه راهنمای ثبت نام اعلام شد .
آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه متمرکز Ph .
D) سال 1398 برای پذیرش در دوره های روزانه ، نوبت دوم ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی در روز جمعه سوم اسفند برگزار می شود .
ثبت نام برای آزمون ورودی دکتری (نیمه متمرکز Ph .
D) سال 1398 از 6 آذر 97 آغاز شده است و در روز دوشنبه 12 آذر 97 پایان می پذیرد .
ثبت نام منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی : www .
sanjesh .
org انجام خواهد پذیرفت .
دفترچه راهنمای ثبت نام حاوی رشته ها ، ضرایب دروس و گرایش ها در 7 گروه آموزشی و 245 کد رشته امتحانی بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده است .
از 245 کد رشته امتحانی این دوره از آزمون دکتری ، 62 کد رشته در گروه علوم انسانی ، 46 کد رشته در گروه علوم پایه ، 60 کد رشته در گروه فنی مهندسی ، 35 کد رشته در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ، 7 کد رشته در گروه هنر ، 26 کد رشته در گروه دامپزشکی و 9 کد رشته در گروه زبان های خارجی پذیرش دانشجو دارند .
بر اساس جدیدترین تغییرات گرایش های اعلام شده کدرشته های امتحانی ، در کدرشته برنامه ریزی درسی رشته برنامه ریزی آموزش از راه دور ، در کدرشته روانشناسی رشته خانواده و سلامت جنسی ، در کدرشته حقوق جزا و جرم شناسی رشته فقه و حقوق جزا (پذیرش دانشجو منحصراً در دانشگاه شهید مطهری) ، در کدرشته حقوق خصوصی رشته فقه و حقوق خصوصی (پذیرش دانشجو منحصراً در دانشگاه شهید مطهری) به مجموعه این رشته ها اضافه شده است .
همچنین در کدرشته علوم سیاسی و روابط بین الملل رشته مطالعات جهان برای بریتانیا ، روسیه و فرانسه ، در کدرشته مدیریت صنعتی نیز رشته مالی اضافه شده است .
کلمات کلیدی : سازمان سنجش آموزش کشور کنکور دکتری سال 98.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
قدس
1397/09/09
> در آستانه فرارسیدن هفته پژوهش ، نام 16 دانشمند ایرانی در میان پژوهشگران پراستناد دنیا قرار گرفت .
> به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین ، هفته گذشته خبری از جعفرمهرادبنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام منتشر شد که بیانگر حضور دانشمندان ایرانی در میان دانشمندان بزرگ جهان بود .
مهرادبا اشاره به اینکه کلاریویت انالیتیکس سالانه فهرستی روزآمد از دانشمندان پر استناد را معرفی می کند ، گفت : پژوهشگرانپراستنادکه به 21 رشته موضوعی و در کشورهای مختلف تعلق دارند ، در یک خصیصه مشترک هستند و آن انتشار مقاله های علمی متعددی است که در گروه یک درصد برتر مقالاتپراستناددر رشته تخصصی و سال انتشار قرار دارند .
وی با بیان اینکه تعداد پژوهشگرانپراستنادسال 2018 در فهرست کلاریویت انالیتیکس بیش از 4 هزار نفر است و سال پیش تعداد این دانشمندان 3 هزار و 300 نفر بود ، گفت : در بین 4058 پژوهشگرپراستناددر 21 رشته موضوعی تعداد 194 دانشمند یا 4/8 درصد ، تنها در دو رشته Essential Science Indicators قرار دارند .
تعداد 24 دانشمندپراستنادنیز از کشورهای آمریکا ، اروپا ، آسیا و خاورمیانه تنها در 3 رشته موضوعی فعالیت دارند .
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان اینکه در میان پژوهشگرانپراستنادسال 2018 تعداد 17 برنده جایزه نوبل وجود دارد ، گفت : ده کشوری که بیشترین تعداد دانشمندان پر استناد را در اختیار دارند به ترتیب آمریکا با 2639 نفر ، انگلستان با 546 نفر ، سرزمین اصلی چین با 482 نفر ، آلمان با 356نفر ، استرالیا با 245نفر ، هلند با 189 نفر ، کانادا با 166 نفر ، فرانسه با 157 نفر ، سوئیس با 133 نفر و اسپانیا با 115 نفر هستند .
به گفته بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ، سعید عباس بندی از دانشگاه بین المللی امام خمینی ، اخوان از دانشگاه صنعتی اصفهان ، مهدی دهقان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، داووددومیریگنجی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ، مهراورنگقائدی از دانشگاه یاسوج ، مفید گرجی بند پی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ، سید مهدی جعفری از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان ، حسن کریمی از دانشگاه صنعتی قوچان ، امید ماهیان از دانشگاه فردوسی مشهد ، مرتضی محمودی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، سید فاضل نبوی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم ، سید محمود نبوی از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم ، طاهر نیکنام از دانشگاه صنعتی شریف ، مسعود رضایی از دانشگاه تربیت مدرس ، محسن شیخ الاسلامی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ومحمد والی پور از دانشگاه آزاد اسلامی ایران از جمهوری اسلامی ایران 16 دانشمندپراستناددر بین 4058 پژوهشگر هستند .
* اصلاح مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد 98 سازمان سنجش آموزش کشور پیرو انتشار اطلاعیه 15مهرماه97 درباره جداول رشته های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 ، تغییراتی در مفاد جداول برخی از رشته های امتحانی صورت داد .
برایناساس ، جداول نهایی به صورت کامل در دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون (دفترچه شماره 1) درج خواهد شد .
اصلاحات مجموعه ها و مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در سایت سازمان سنجش منتشر شده است .
* ابلاغ دستورالعمل عملیاتی وسایل پرنده بدون سرنشین کنترل از راه دور با توجه به گسترش کاربری پهپادها و چالش های ناشی از خلأ غیرنظامی ، کارگروهپهپاد غیرنظامی دستورالعملی تهیه کرده و به تصویب سازمان هواپیمایی کشوری رسانده است .
هدف از تدوین این سند ، ایجاد یکپارچگی برای پذیرش پهپاد و عملیات پرواز ایمن این نوع از وسایل پرنده و توسعه زیرساخت ها برای طراحی و ساخت این نوع وسایل پرنده در کشور است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
قدس
1397/09/09

این شیوه نامه با هدف تحقق اهدافی چون «نظارت بر فعالیت پروازی پهپادها با کاربرد غیرنظامی» ، «توسعه زیرساخت های مناسب برای استفاده از مزایای بکارگیری پهپادهای غیرنظامی» ، «ارتقاء ایمنی تمام پروازها در فضای کشور» ، ساماندهی عملیات پرواز پهپادهای غیرنظامی به منظور پیشگیری از بروز سوانح احتمالی و ایجاد مخاطرات امنیتی» و «ایجاد بانک اطلاعاتی پهپادهای غیرنظامی در کشور» اجرایی می شود .
دامنه کاربرد این شیوه نامه درباره فعالیت پهپادها برای پهپادهای عمومی ، آموزشی ، تفریحی و سرگرمی و خدماتی اجرایی می شود .
این پهپادها در حوزه های مختلفی چون «پایش عبور و مرور زمینی و دریایی» ، «مقابله با آتش سوزی» ، «تجسس ، نجات و امدادرسانی» ، «پایش شرایط جوی و آب و هوا» ، «پایش اقدامات مرتبط با بلایای طبیعی زلزله ، سیل ، آتش سوزی ، طوفان و غیره» ، «حفاظت از محیط زیست» ، «خدمات کشاورزی» ، «زمین شناسی و اکتشاف معدن» ، « فیلمبرداری ، عکسبرداری و نقشه برداری» ، «پایش خطوط آب و برق و گاز» ، فعالیت های علمی و تحقیقاتی» ، « حمل بار و پست» و « دیگر خدمات تفریحی ، گردشگری ، ورزشی مورد تایید سازمان تحقیقاتی» کاربرد دارد .
مسئولیت اجرای این دستورالعمل بر عهده دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی است .
* دانشگاه آزاد و معاونت علمی 2 تفاهم نامه همکاری امضا کردند معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دو تفاهم نامه همکاری به منظور حمایت از توسعه ثبتپتنتو همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور امضا کردند .
بیژن رنجبر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی تفاهم نامه هایی با عنوان «همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور» و «حمایت از توسعه ثبت اختراع بین المللی» را با علی مرتضیبیرنگقائم­ مقام در امور بین الملل و رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست­ جمهوری و مهدی الیاسی معاون سیاست­ گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا کرد .
* رونمایی از طرح پژوهشی برای رفع چالش های کشور بیژن رنجبر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد در مراسم رونمایی از سامانه طرح پایش که صبح امروز در هتل فرهیختگان دانشگاه آزاد برگزار شد ، گفت : این طرح گام اساسی در تحول دانشگاه های کشور است .
وی با بیان اینکه شناسایی حوزه های مهم علمی اهمیت دارد اظهار کرد : در راستای حل مسائل کشور باید از طرح های فناورانه استفاده کرد و این کار نیازمند شبکه سازی علنی و حضور موثر نخبگان است .
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد ادامه داد : طرح های فناورانه باید متناسب با ارزش های انقلاب و شرایط علنی کشور باشد و توانایی حل مسائل علمی را داشته باشد .
رنجبر با اشاره به موفقیت علمی کشور گفت : دانشگاه ها دارای کارایی لازم نیستند و در حوزه پژوهشی راهبردهای مناسبی وجود ندارد و دانش افزوده همگرا از پژوهش ها به دست نمی آید .
وی ادامه داد : برنامه های آموزشی پژوهشی بر اساس راهبردهای مختلفی پیش بینی شده اند اما در پژوهش برنامه منسجمی جود ندارد .
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد درباره دانشجویان و پژوهشگران گفت : تمام دانشجویان می توانند با بهره گیری از این شبکه ارزیابی دقیقی از آسیب ها داشته باشید و الگوهای مناسبی برای پیاده سازی آنها طراحی کنند .
رنجبر با اشاره به طرح پایش گفت : این طرح برای حل مسائل علمی ، اقتصادی ، سیاسی و تمام حوزه های کشور بوجود آمده است و به کمک آن می توان به رفع چالش های کشور پرداخت .
وی با بیان اینکه در این طرح به حل مسائل کشور پرداخته می شود گفت : در این طرح 50 چالش مشخص شدند و 8 مورد آن رفع شدند و تبدیل هدفمند چالش ها به موضوعات پایان نامه و رساله ها از جمله برنامه های اساسی است .
* مقررات وظیفه عمومی برای داوطلبان آزمون دکتری 98 براساس اعلام رسمی سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی ، داوطلبان مرد لازم است به هنگام پذیرش در دانشگاه (قبولی قطعی و ثبت نام) ، شرایطی لازم وضعیت مشمولیت و مقررات وظیفه عمومی را داشته باشند ، در غیر این صورت مجاز به ادامه تحصیل نخواهد بود .
داوطلبانآزموندکتری بایدکارت پایان خدمت هوشمند یاکارت معافیت دایم هوشمند (کفالت ، پزشکی ، ایثارگران ، موارد خاص) داشته باشند .
افرادی که تاریخ اعزام به خدمت آنان قبل از اعلام قبولی دانشگاه است باید در تاریخ مقرر (مندرج در برگ اعزام) به خدمت اعزام شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
قدس
1397/09/09

بدیهی است در صورت قبولی در دانشگاه و دارا بودن سایر شرایط و ضوابط ، برایادامهتحصیل از خدمت ترخیص خواهند شد .
در غیر این صورت غایب محسوب شده و مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود .
دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی که تا 31 شهریور 98 در سنوات مجاز تحصیل فارغ التحصیل می شوند ، اجازه ثبت نام را دارند ، همچنینفارغ التحصیلانمقطع کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی که در سقف سنوات مجاز فارغ التحصیل شده و از تاریخ فراغت از تحصیل آنها تا زمان پذیرش در مقطع دکتری تخصصی ، بیش از یک سال سپری نشده و وارد غیبت نشده باشند .
کارکنان متعهد خدمت درسازمان ها یا وزارتخانه ها با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت بالاترین مقام اجرایی سازمان مربوط برای ادامه تحصیل وکارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت سازمان مربوط برای ادامه تحصیل می توانند ادامه تحصیل دهند .
طلاب علوم دینی دارنده مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی و دارای معافیت تحصیلی حوزوی در صورتی که مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان یا اصفهان تأیید کند که طلبه قادر است ضمن اشتغال به تحصیل در حوزه ، به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل کند ، با همان معافیت تحصیلی حوزه ، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است .
بدیهی است هر موقع حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلبه ای را لغو یا خاتمه یافته اعلام کند ، ادامه تحصیل وی در دانشگاه منوط به اجازه سازمان وظیفه عمومی و صدور معافیت تحصیلی دانشگاهی است .
این دسته از دانشجویان برای ثبت نام در هر ترم تحصیلی باید نامه موافقت حوزه علمیه مربوط و معافیت تحصیلی حوزوی را ارائه کنند .
مشمولان دارای برگه معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت (پزشکی ، کفالت) در مدمت اعتبار آن باید مجوز لازم برای ثبت نام در دانشگاه را از معاونت وظیفه عمومی استان محل استقرار دانشگاه اخذ کرده و با احراز سایر شرایط و مقررات وظیفه عمومی در دانشگاه ثبت نام و ادامه تحصیل دهند .
همچنین کارکنان وظیفه (در حال خدمت) فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی در سنوات مجاز تحصیلی و بدون غیبت اولیه ، پس از اعلام قبولی از سوی دانشگاه ، با ارائه گواهی اشتغال به خدمت ، مشروط به اینکه قبلاً دانشجوی اخراجی نبوده و سابقه فرار از خدمت نیز نداشته باشند ، برای ادامه تحصیل پس از احراز سایر شرایط از طریق دفاترخدماتالکترونیکپلیس +10 ترخیص خواهند شد .
البتهکارکنان وظیفه ای که خدمت آنها تا 31 شهریور 98 به اتمام می رسد ، مجاز به شرکت در آزمون هستند ولی باید پس از قبولی و زمان ثبت نام در دانشگاه ، کارت پایان خدمت هوشمند ارائه کنند .
مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نیستند و در صورت شرکت در آزمون و قبولی در دانشگاه معافیت تحصیلی برای آنان صادر نشده و دانشگاه ها مجاز به ثبت نام از آنها نیستند همچنینفارغ التحصیلاندوره دکتری تخصصی ناپیوسته (Ph .
D) هم اجازه شرکت مجدد در این آزمون را ندارند ، دانشجویان اخراجی دانشگاه ها نیز تا پایان خدمت دوره ضرورت یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نیستند .
سنوات تحصیلی مجاز در مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته (Ph .
D) حداکثر شش سال است ، دانشجویان باید برای اخذ معافیت تحصیلی در مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته ، با برگ درخواست معافیت تحصیلی مقطع فوق به یکی از دفاتر پلیس +10 شهرستان محل استقرار دانشگاه مراجعه کنند؛ در غیر این صورت مجاز به ادامه تحصیل نبوده و از ادامه تحصیل آنان جلوگیری می شود .
* هشدار اعضای ستاد نقشه جامع علمی درباره ضرورت پیشرفت در علم فضایی منصور کبگانیان دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور در حاشیهیکصدودوازدهمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران گفت : در این جلسه گزارش علم و فناوری ارائه شد که آمار خوبی از ارتقای رتبه زبان فارسی به عنوان زبان علم بود و از سال 2001 تا 2017 ، 15 رتبه در این حوزه ارتقا داشتیم .
وی افزود : بر این اساس راهکارهایی ارائه شد که این ارتقا تداوم پیدا کند و مقالاتی با زبان فارسی تولید شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
قدس
1397/09/09

کبگانیان ادامه داد : همچنین بحثی درباره نشستن دومین مریخ نورد آمریکایی در سطح این سیاره بود که تذکراتی بهمسؤولانسازمان های مربوطه داده شد که از تکنولوژی فضایی کشور که در گذشته رشد خوبی را داشتیم حمایت شود و رکود علمی در این حوزه نداشته باشیم .
دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور گفت : اشتغال فارغالتحصیلاننیز مورد بررسی قرار گرفت و معاونت پژوهشی این وزارت خانه گزارش ارائه شد که رصد وزارت علوم به درستی صورت گرفته و مزیت این آمار این است که ساعت کار نبود بلکه داشتن بیمه اشتغال معیار اصلی است که مورد استفاده قرار گرفته است البته در این بررسی تاکید شد که آموزش عالی مسؤول اشتغال نیست و باید راه حل این مشکل را به سازمان های مربوطه ارائه دهد .
تصمیم گیری راجع به راهکارها و سیاست های اشتغال در جلسه دیگری بررسی می شود .
* انتصابات با حکم علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی معاون تسهیلات و تجاری سازی ، سرپرست معاونت توسعه ، سرپرست معاونت برنامه ریزی و مشاور عالی صندوق منصوب شدند .
طی احکامی جداگانه از سوی علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ، رضا قربانی به سمت معاون تسهیلات و تجاری سازی ، یاسر عرب نیا به سمت سرپرست معاونت توسعه ، روح الله ذوالفقاری به سمت سرپرست معاونت برنامه ریزی وحمیدرضاشاهوردی به سمت مشاور عالی رئیس هیئت عامل در صندوق نوآوری و شکوفایی منصوب شدند .
پیش از اینحمیدرضاشاهوردی معاونت توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی را بر عهده داشت .
همچنین با توجه به رویکرد جدید در اعطای تسهیلات و چابک سازی صندوق مسئولیت فعالیت های جاری معاونت نوآوری به رضا قربانی و مسئولیت فعالیت های معاونت ارتباطات و بین الملل به یاسر عرب نیا سپرده شد .
رئیس هیات عامل صندوق از خدمات شایسته غلامحسین رحیمی و سید مصطفی صفوی نیز تقدیر و تشکر به عمل آورد .
منبع : فارس انتهایپیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/08
> دوره دکتری بالاترین دوره تحصیلی آموزش عالی است که به اعطای مدرک تحصیلی می انجامد و رسالت آن تربیت افرادی است که با نوآوری در زمینه های مختلف علوم و فناوری در رفع نیازهای کشور و گسترش مرزهای دانش موثر باشند.
> دوره دکتری بالاترین دوره تحصیلی آموزش عالی است که به اعطای مدرک تحصیلی می انجامد و رسالت آن تربیت افرادی است که با نوآوری در زمینه های مختلف علوم و فناوری در رفع نیازهای کشور و گسترش مرزهای دانش موثر باشند .
شیوه آموزشی پژوهشی دوره ای که محتوای برنامه آن مشتمل بر واحدهای درسی ، کارهای پژوهشی و پایان نامه است .
شیوه پژوهش محور دوره دکتری تخصصی است که با محوریت پژوهش و مشتمل بر اخذ واحدهای آموزشی محدود و ارائه رساله برگزار می شود .
برگزاری دوره دکتری پژوهش محور مشروط به داشتن طرح پژوهشی تقاضامحور (طرح پژوهشی دارای کارفرمای مشخص که برابر قرارداد ، اجرای آن به موسسه واگذار و اعتبارات کامل آن به همراه هزینه های نظارت بر آن توسط کارفرما تامین و نتیجه کار نیز تحویل گرفته می شود) با کارفرمای مشخص است .
طرح واره منظور از طرح واره ، طرح اولیه رساله متقاضیان رشته محل های پژوهش محور است که در راستای طرح پژوهشی تقاضامحور که از طرف موسسه اعلام شده است توسط داوطلب تهیه و تدوین و در زمان انجام مصاحبه و بررسی سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری به صورت مکتوب ارائه می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
روزنامه آفرینش
1397/09/07
> اشتغال بیشتر دانش آموختگان زن نسبت به مردان در استان تهران در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ضمن ادامه بررسی سیاست های اشتغال دانش آموختگان ، این نکته مطرح شد که در استان تهران زنان دانش آموخته بیشتری به نسبت مردان دانش آموخته ، شاغل هستند .
> اشتغال بیشتر دانش آموختگان زن نسبت به مردان در استان تهران در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ضمن ادامه بررسی سیاست های اشتغال دانش آموختگان ، این نکته مطرح شد که در استان تهران زنان دانش آموخته بیشتری به نسبت مردان دانش آموخته ، شاغل هستند .
به گزارش ایسنا ، در یکصد و دوازدهمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که به ریاست دکتر محمد مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد و به بحث و بررسی پیرامون ادامه سیاست های اشتغال دانش آموختگان اختصاص داشت ، گزارش تهیه شده در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ارائه شد .
در این گزارش با تشریح اهداف و روش های این پژوهش ، نحوه پیمایش اطلاعات و آمار موجود در پایگاه های آماری کشور از منظر اشتغال و از طریق شماره ملی نیز تشریح شد .
در بخش دیگری از این گزارش و در بخش آمایش اشتغال کشور بر اساس جنسیت این نکته مطرح شد که در استان تهران زنان دانش آموخته بیشتری به نسبت مردان دانش آموخته ، شاغل هستند .
در ادامه گزارش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با دسته بندی رشته های دانشگاهی در 6 دسته علوم انسانی ، علوم پایه ، فنی و مهندسی ، کشاورزی ، هنر و علوم پزشکی ، تعداد فارغ التحصیلان شاغل و نسبت آن به کل فارغ التحصیلان مورد بررسی قرار گرفت .
بر اساس اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، پس از ارائه این گزارش ، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادی خود پرداختند که اهم آن شامل تعریف دقیق از مفهوم اشتغال ، در نظر گرفتن تفاوت در رشته های مختلف از منظر اشتغال ، جلوگیری از تجاری شدن آموزش و مهار کنکور و راه اندازی باشگاه های دانش آموختگان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه آفرینش
1397/09/07
> ثبت نام وام ضروری ویژه دکتری روزانه ورودیهای 94 و 95 آغاز شده و تا 20 آذر 97 ادامه خواهد داشت .
> ثبت نام وام ضروری ویژه دکتری روزانه ورودیهای 94 و 95 آغاز شده و تا 20 آذر 97 ادامه خواهد داشت .
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در راستای حمایت بیشتر از دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره دکتری ، پرداخت وام ضروری ویژه دکتری را اجرایی کرد .
پرداخت این وام به دانشجویان دکتری روزانه ورودی 96 به قبل امکان پذیر است ، سامانه دانشجویی برای ثبت تقاضای دانشجویان تا پایان نیمسال تحصیلی فعال است و ضرورت دارد تمام متقاضیان نسبت به تقاضای خود در سامانه در موعد اعلام شده ، اقدام کنند .
مبلغ وام ضروری ویژه دکتری 3 میلیون تومان است و دانشجویان دکتری واجد شرایط صرفا یکبار در طول دوره تحصیل می‏توانند از این وام استفاده کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/09/07
> مدیر اجتماعی دانشگاه بیرجند گفت : 5 انجمن علمی دانشگاه بیرجند در یازدهمین جشنواره ملی حرکت خوش درخشیدند .
> مدیر اجتماعی دانشگاه بیرجند گفت : 5 انجمن علمی دانشگاه بیرجند در یازدهمین جشنواره ملی حرکت خوش درخشیدند .
*.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1397/09/08
> ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آغاز ثبت نام آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1398 ، گفت : روز دوشنبه ، 12 آذرماه آخرین مهلت ثبت نام در این آزمون خواهد بود .
> آخرین مهلت ثبت نام در آزمون دکتری 98 ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آغاز ثبت نام آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 1398 ، گفت : روز دوشنبه ، 12 آذرماه آخرین مهلت ثبت نام در این آزمون خواهد بود .
دکتر حسین توکلی در گفت وگو با ایسنا ، با اعلام این خبر اظهار کرد : اطلاع رسانی ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز سال 1398 از روز سه شنبه ، 6 آذرماه 97 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www .
sanjesh .
org آغاز شده و در روز دوشنبه ، 12 آذرماه 97 پایان می پذیرد .
وی تصریح کرد : تا ساعت 9 صبح امروز پنجشنبه ، 8 آذرماه 97 تعداد 14 هزار و 398 نفر برای شرکت در این دوره از آزمون ثبت نام کرده اند .
توکلی یادآور شد : به تمام داوطلبانی که علاقه مند به ثبت نام هستند ، اکیدا توصیه می شود که با مراجعه به سایت سنجش و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای ثبت نام حداکثر تا پایان روز دوشنبه ، 12 آذر ماه نسبت به ثبت نام برای شرکت در این آزمون اقدام کنند .
کلمات کلیدی : سازمان سنجش آموزش کشور آزمون دکتری ثبت مهلت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/09/07
> برنامه زمانی انجام مراحل مصاحبه اختصاصی و سایر مراحل گزینش معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های تحصیلـی پردیس های دانشگاه فرهنگیان در تکمیل ظرفیت کنکور 97 اعلام شد .
> برنامه زمانی انجام مراحل مصاحبه اختصاصی و سایر مراحل گزینش معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های تحصیلـی پردیس های دانشگاه فرهنگیان در تکمیل ظرفیت کنکور 97 اعلام شد .
به گزارش خبرنگار مهر ، برنامه زمانی مصاحبه اختصاصی رشته های مختلف تحصیلـی دارای شرایط خاص پردیس های دانشگاه فرهنگیان در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سال 97 و همچنین اعلام زمان مصاحبه تخصصی و بررسی صلاحیت عمومی از معرفی شدگان رشته نیمه متمرکز آموزش تربیت بدنی پردیس های دانشگاه فرهنگیان در کنکور 97 اعلام شد .
اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف تحصیلی متمرکز و نیمه متمرکز پردیس های دانشگاه فرهنگیان پس از انجام مراحل مصاحبه ، معاینه و سایر مراحل گزینش علمی نهایی در دهه دوم دی ماه سال جاری از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید .
انجام مصاحبه و بررسی صلاحیت های عمومی معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت رشته های تحصیلی پردیس های دانشگاه فرهنگیان در دو بخش مجزا انجام خواهد شد .
آن دسته از داوطلبانی که اسامی آنان در ردیف معرفی شدگان چند برابرظرفیت هر یک از رشته های تحصیلی پردیس‏های دانشگاه فرهنگیان در مرحله تکمیل ظرفیت و همچنین معرفی شدگان رشته نیمه متمرکز که در آزمون عملی رشته ذیربط شرکت کرده اند باید پس از تهیه نسخه پرینت فرم اطلاعات فردی (فرم شماره 1) آن را تکمیل کنند .
این افراد باید همراه با تکمیل دقیق فرم مربوط و الصاق یک قطعه عکس اقدام و به همراه تصویر صفحات شناسنامه و کارت ملی حداکثر ظرف مدت 48 ساعت از تاریخ اعلام اسامی در سایت ، به وسیله پست پیشتاز به هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل اقامت خود (جدول شماره 2 نشانی و شماره تلفن هسته ها) پیوست اطلاعیه ارسال و یا به صورت حضوری ارائه کنند .
تکمیل نکردن فرم اطلاعات و یا ارسال نکردن به موقع آن به هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل اقامت ، به منزله انصراف از تحصیل در دانشگاه های مذکور بوده و برابر مقررات تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد شد .
معرفی شدگان دقت کنند که موظفند علاوه برحضور در مصاحبه اختصاصی براساس استان بومی ، طبق بخش نحوه تکمیل و ارسال فرم مشخصات بررسی صلاحیت های عمومی گزینش حداکثر ظرف مدت 48 ساعت از زمان انتشار فهرست اسامی معرفی شدگان ، جهت طی مراحل بررسی صلاحیت های عمومی گزینش به هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل اقامت خود (نشانی مندرج در جدول پیوست) با در دست فرم شماره (1) و سایر مدارک مربوط مراجعه کنند .
حضور نیافتن در مهلت مقرر برای انجام مصاحبه و سایر مراحل گزینش آن به هر دلیل ، به منزله انصراف از تحصیل در رشته های مورد نیاز آموزش و پرورش در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجائی تلقی می شود و مسئولیت آن صرفاً به عهده داوطلب خواهد بود .
مصاحبه جزئی از شرایط قانونی در مراحل آزمون سراسری برای پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی است .
انجام مصاحبه تخصصی صرفاً در مهلت مقرر مندرج در اطلاعیه سازمان سنجش امکان پذیر است .
انجام مصاحبه مجدد و یا تمدید مهلت اعلام شده ، تحت هر شرایطی به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود .
پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت و رشته های نیمه متمرکز آزمون سراسری سال 1397 ، منحصراً برای پردیس های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی صرفاً براساس شرایط و ضوابط مندرج در صفحات 2 و 3 بخش پیوست ها دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 97 و اطلاعیه 20 آبان 97 سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/09/07

کسب نمره علمی کل 6500 و بالاتر در زیرگروه مربوط برای مجاز شدن در انتخاب رشته ، داشتن حداقل معدل کل 15 در دوره متوسطه دوم (معدل سه پایه اول ، دوم و سوم) ، بومی‏بودن در کد رشته محل انتخابی ، برخورداری از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی ، داشتن حداکثر سن 22 سال تمام در بدو ورود به دانشگاه متولدین 1 مهر 75 به بعد از جمله این شرایط است .
حداقل معدل و حداکثر سن تحت هر شرایطی تغییر نخواهد کرد .
در کلاس هایی که به حد نصاب لازم (حداقل 20 نفر) برای تشکیل در پردیس محل قبولی نرسد دانشگاه فرهنگیان به تشخیص خود نسبت به جابجایی پذیرفته شدگان در سطح پردیس های کشور اقدام خواهد کرد .
پذیرفته شدگان هیچگونه اعتراضی را نخواهند داشت در غیر این صورت قبولی آنان کان لم یکن تلقی خواهد شد .
انتقال و جابجایی در بین پردیس های دانشگاه فرهنگیان ممنوع است .
پذیرفته شدگان متمرکز کنکور 97 در هر یک از کدرشته‏های تحصیلی بورسیه و یا شرایط خاص که به دستگاه های اجرایی تعهد خدمت دارند و همچنین پذیرفته شدگان رشته‏های تحصیلی دانشگاه‏های فرهنگیان و تربیت دبیر شهیدرجایی که متعهد خدمت به وزارت آموزش و پرورش هستند ، مجاز به ثبت نام و شرکت در گزینش رشته‏های تحصیلی مرحله تکمیل ظرفیت نیستند .
در صورت معرفی به آموزش و پرورش از مراحل مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی حذف خواهند شد .
جهت شرکت در مصاحبه ، به همراه داشتن اصل و تصویر مدارک (کارت ملی ، شناسنامه ، دفترچه درمانی ، درصورت وجود ، دیپلم و یا گواهی تأیید شده که معدل کل در آن قید شده است) و یک قطعه عکس 4 ×3 که در سال جاری گرفته شده باشد ترجیحاً عکسی که موقع ثبت نام در آزمون از طریق پست الکترونیکی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال شده است) الزامی است .
زمان مصاحبه اختصاصی معرفی شدگان از روز شنبه 17 آذر تا روز سه شنبه 27 آذر 97 (صبح از ساعت 8 تا 13 و بعد از ظهر 14 تا 18) است .
زمان دقیق انجام مصاحبه معرفی شدگان توسط پردیس مجری مصاحبه تعیین خواهد شد و معرفی شدگان لازم است قبل از تاریخ 17 آذر 97 از طریق سایت اینترنتی و تلفن پردیس مجری مصاحبه و یا با مراجعه حضوری از روز و زمان دقیق زمان مصاحبه خود مطلع شوند .
براساس جدول تعرفه های آزمون سراسری ، موضوع مصوبه هیئت وزیران در جلسه 19 آذر 96 به شماره ابلاغی 118015/ت 54754 هـ مورخ 25 آذر 96 هر یک از داوطلبان معرفی شده برای هزینه انجام فرایند مصاحبه ، مبلغ 270 هزار ریال به حسابی که در زمان مصاحبه تخصصی اعلام می شود واریز کرده و اصل فیش واریزی را به مرکز مجری مصاحبه تخصصی تحویل دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ابتکار
1397/09/10
> رئیس کارگروه مطالعات زنان و خانواده شورای تحول و ارتقای علوم انسانی از تهیه و تدوین برنامه و سرفصل دروس گرایش «مطالعات جنسیت» در مقطع کارشناسی ارشد خبر داد.
> رئیس کارگروه مطالعات زنان و خانواده شورای تحول و ارتقای علوم انسانی از تهیه و تدوین برنامه و سرفصل دروس گرایش «مطالعات جنسیت» در مقطع کارشناسی ارشد خبر داد .
محمد اسحاقی در گفت وگو با ایرنا در مورد آخرین وضعیت رشته ها و گرایش های جدید در دوره کارشناسی ارشد گفت : گرایش «مطالعات جنسیت» برای مقطع کارشناسی ارشد در کارگروه مطالعات زنان و خانواده مراحل تدوین و نهایی شدن را طی می کند .
اسحاقی درخصوص علت راه اندازی این گرایش تحصیلی جدید توضیح داد : یکی از موضوعات مهم در حوزه مطالعات زنان و خانواده ، بحث جنسیت است و در این گرایش ، مباحث مهمی بر مبناهای فلسفی ، کلامی ، اجتماعی ، فرهنگی و تقنینی گنجانده می شود .
وی ادامه داد : عدالت جنسیتی ، شاخص های عدالت جنسیتی ، تاثیر جنسیت در قانون گذاری و جامعه از محورهای مهمی است که در گرایش مطالعات جنسیت بررسی خواهد شد .
به گفته معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، گرایش تحصیلی مطالعات جنسیت به منظور برطرف کردن خلاء جدی در مباحث علمی ، آموزشی و پژوهشی مرتبط با حوزه جنسیت در کشور طراحی شده است .
وی همچنین از تصویب و ابلاغ گرایش «مطالعات حقوق خانواده» در مقطع دکتری خبر داد و افزود : گرایش جدید مطالعات حقوق خانواده در مقطع دکتری پس از تهیه و تدوین در کارگروه مطالعات زنان و خانواده ، در شورای تحول و ارتقای علوم انسانی تصویب و به وزارت علوم ابلاغ شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/09
> ایسنا : هیات نظارت بر فعالیت تشکل های سیاسی فرهنگی دانشگاه ارومیه جوابیه ای صادر کرد .
> ممنوعیت برگزاری مراسم روز دانشجو صحت دارد؟ ایسنا : هیات نظارت بر فعالیت تشکل های سیاسی فرهنگی دانشگاه ارومیه جوابیه ای صادر کرد .
هیات نظارت بر فعالیت تشکل های سیاسی فرهنگی دانشگاه ارومیه در پی اظهارات دبیر یکی از تشکل های دانشجویی با عنوان : جلوگیری از برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه ارومیه و انعکاس این خبر در فضای مجازی جوابیه ای صادر کرد .
متن این جوابیه بدین شرح است : «هیات نظارت دانشگاه ارومیه با برگزاری مراسم روز دانشجو توسط این تشکل مخالفت نکرده است و برابر تصمیم هیات نظارت ، این تشکل مجاز است مراسم روز دانشجوی خود را بصورت مناظره اجرا کند .
لازم به توضیح است که سال گذشته هیات نظارت سه نفره با رسیدگی به شکایت هایی که از مسئولین و فعالیت های این تشکل شده بود چنین مقرر کرد که تشکل مذکور تا یک سال مراسم سخنرانی خود را بصورت مناظره برگزار کند .
در ضمن هیات نظارت مرکزی وزارت علوم تا کنون هیچ حکم تجدید نظری در این خصوص صادر نکرده است .
لذا حکم سال گذشته هیات نظارت دانشگاه (به عنوان هیات بدوی) قطعی تلقی شده به قوت خود باقی می باشد .
توضیح اینکه زمان اجرای حکم یاد شده در آینده نزدیکی به اتمام رسیده و فعالیت های این تشکل به حالت عادی باز خواهد گشت .
» کلمات کلیدی : دانشجو فضای مجازی وزارت علوم هیات تشکل.
1
فهرست