وزارت علوم - مطبوعات 14 آذر 97
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت 12:35
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8289097 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8289092 روزنامه آفرينش
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/09/14
> علی ایوبی : در آستانه روز دانشجو ، رئیس جمهور با یک تیر دو نشان زد؛ هم به زادگاه خود ، سمنان ، سفر کرد و هم مراسم 16 آذر را در دانشگاه علوم پزشکی سمنان برگزار کرد .
سخنرانی رؤسای جمهور در دانشگاه های خارج تهران در روز دانشجو عرف نیست و همین سبب شد تا حضور حسن روحانی در دانشگاه سمنان این گونه تعبیر شود که او ترجیح داده این مراسم را دور از حواشی رایج که در مراسم سخنرانی رؤسای جمهور رخ می دهد ، طی کند؛ هرچند او سال گذشته این سنت را بنا کرد که در چنین روزی در دانشگاهی خارج از تهران سخنرانی کند .
روحانی 22 مهر امسال در دانشگاه تهران در مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور شرکت کرده بود که البته همان مراسم هم به دلیل اینکه پشت درهای بسته برگزار شد ، با حاشیه هایی همراه بود .
اما سنت سخنرانی رؤسای جمهور در روز دانشجو از کجا آغاز شد؟ شرایط و فضای دهه 60 و نیمه دوم به گونه ای بود که رؤسای جمهور به مناسبت روز دانشجو برنامه ای برای حضور در دانشگاه ها نداشته باشند؛ اما بعد از دوم خرداد 76 ، فضای سیاسی و اجتماعی کشور تغییر کرد .
> مبدع سخنرانی در روز دانشجو; در سال 77 ، یک سال و نیم پس از روی کار آمدن دولت اصلاحات و اقبال جوانان و دانشجویان به این دولت ، محمد خاتمی روز دانشجو را فرصت مناسبی دانست که میان دانشجویان «دانشگاه صنعتی شریف» برود .
هرچند او در همان سال و در سالگرد دوم خرداد ، به دانشگاه تهران رفته بود که این سخنرانی با استقبال و تشویق دانشجویان همراه شده بود .
خاتمی در آن سخنرانی از اهمیت اجرای قانون گفته بود و دانشجویان هم فرصت پیدا کردند سؤالات خود را از رئیس دولت اصلاحات بپرسند .
; خاتمی سال 78 به علت بیماری با چند روز تأخیر به «دانشگاه علم و صنعت» رفت .
این سخنرانی چند ماه بعد از واقعه کوی دانشگاه برگزار شد و او در آن از دانشجویان خواست دنبال قهرمان نباشند .
شعارهای تند دو گروه از دانشجویان موافق و مخالف دولت از نکته های جذاب آن مراسم بود .
; او یک سال بعد به دانشگاه «تربیت مدرس» رفت و گفت مواظب باشیم وقتی یک گروه با رأی اکثریت روی کار می آید ، اقلیت را کنار نزند .
; رئیس دولت اصلاحات تا سال 83؛ یعنی آخرین سال دولت دوم خود ، به مراسم روز دانشجو نرفت؛ اما همان سخنرانی آخر که در «دانشگاه تهران» برگزار شد ، با حواشی زیادی همراه بود .
فضا در آن زمان به نفع اصلاحات نبود و رئیس دولت در فشار .
خاتمی در آن مراسم بیشتر به سؤالات دانشجویان پاسخ داد و وقتی شعارها و اعتراض ها از حد معمول فراتر رفت ، گفت : «کاری نکنید که بگویم بیرونتان کنند .
آدم باشید .
آدم هایی که تحمل دیگران را ندارند ، خدا نکند به قدرت برسند .
در همه چیز انحراف ایجاد کرده اید ، حالا آمده اید اینجا نمی خواهید که ما حرف بزنیم» .
او یک سال بعد در روز دانشجو با ایسنا مصاحبه و از 16 آذر سال83 به عنوان باشکوه ترین روز دانشجو در دوران هشت ساله ریاست جمهوری خود یاد کرد .
; احمدی نژاد ، کمترین حضور در مراسم روز دانشجو; محمود احمدی نژاد در سال 84 سکان دولت را در دست گرفت و یک سال بعد برای سخنرانی در روز دانشجو ، «دانشگاه صنعتی امیرکبیر» را انتخاب کرد .
هرچند جو مراسم اصلا به نفع او تمام نشد و دانشجویان به شدت به او اعتراض کردند .
احمدی نژاد همان شب در وبلاگ خود نوشت : «جلسه امروز نشانه وجود آزادی در دانشگاه بود» .
با این حال او سال بعد ترجیح داد در روز دانشجو کنفرانس خبری برگزار کند .
احمدی نژاد بالاخره و برای آخرین بار در سال 91 در مراسم روز دانشجو شرکت کرد و به «دانشگاه صنعتی شریف» رفت .
او با دو بار شرکت در مراسم 16 آذر ، کمترین حضور را نسبت به رؤسای دولت قبل و بعد خود دارد .
; روحانی و سنت سخنرانی در خارج از تهران; سال 92 ، حسن روحانی دولت را از محمود احمدی نژاد تحویل گرفته بود .
او سنت حضور رؤسای جمهور در مراسم روز دانشجو را احیا کرد و در 16 آذر همان سال ، «دانشگاه شهیدبهشتی» را برای سخنرانی برگزید .
روحانی در آن سخنرانی گفت دانشگاه خانه احزاب نیست ، اما کارگاه سیاست است .
او جمله معروف خود در زمان انتخابات را نیز تکرار کرد و گفت : «سانتریفیوژ باید بچرخد ، اما زندگی مردم و اقتصاد هم باید بچرخد» .
بعد از سال ها جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان نیز برگزار شد و روحانی در پاسخ به دانشجویان که شعار می دانند : «فضای امنیتی نمی خواهیم» ، گفت : «کلیت این حرف که درست است ، ما می دانیم علم و دانش و تحقیق در سایه دوربین نمی شود» .
; در سال 93 ، رئیس جمهوری به «دانشگاه علوم پزشکی ایران» رفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/09/14

او در سخنرانی خود به طعنه گفت : «دانشجو باید منتقد ، دیده بان و ناظر باشد و اگر نگذاشتند جایی انتقاد کند ، لااقل نسبت به دولت انتقاد کند .
فعلا دیوار دولت از همه دیوارها کوتاه تر است و هرکس به هر مناسبتی از گوجه فرنگی تا انرژی هسته ای ، نقدش را نسبت به دولت روا می دارد» .
از حواشی این مراسم ، پیام بسیج دانشجویی بود که به علت اینکه نماینده آنها نتوانست سخنرانی کند ، به صورت کتبی منتشر شد .
رئیس جمهوری یک سال بعد در روز دانشجو به «دانشگاه صنعتی شریف» رفت و گفت دانشگاه نیازمند فضای امن و نه فضای امنیتی است .
در این مراسم ، درگیری ای نیز بین دانشجویان موافق و مخالف دولت در فاصله نزدیک به حسن روحانی صورت گرفت .
; حسن روحانی سال بعد و در آخرین سال دولت اولش ، به «دانشگاه تهران» رفت .
حواشی و سخنان نمایندگان تشکل های دانشجویی در این مراسم چنان تند بود که برخی آن را با حواشی آخرین حضور خاتمی در این دانشگاه مقایسه کردند .
نماینده انجمن اسلامی دانشگاه تهران از اینکه روحانی توانسته سایه شوم جنگ و تحریم را از سر ملت ایران بردارد تشکر کرد ، اما مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران به رئیس جمهوری توصیه کرد از این پس بیشتر به آخرت خویش مشغول باشد و سودای ریاست دولت دوازدهم را از سر خارج کند .
روحانی در دولت دوم خود سنت شکنی کرد و به جای حضور در دانشگاهی در تهران به «دانشگاه سیستان و بلوچستان» رفت .
هرچند آنجا هم برای او بدون حاشیه نبود .
رئیس جمهوری در این مراسم با ابراز خوشحالی از اینکه روز دانشجو را خارج از مرکز برگزار می کند ، گفت که دانشگاه نقاد می خواهیم و ستاره مربوط به آسمان است؛ نه دانشگاه .
با این حال برخی تشکل های دانشجویی این دانشگاه در نامه ای به وزیر علوم ، از اینکه به تشکل های منتقد دولت فرصت بیشتری داده نشده ، انتقاد کردند و عده ای دیگر از دانشجویان فضای دانشگاه در این روز را پادگانی خواندند .
; رئیس جمهوری ، امسال نیز تصمیم گرفت به سنت خود وفادار باشد و مراسم روز دانشجو را خارج از تهران برگزار کند .
او «دانشگاه علوم پزشکی سمنان» را در نظر گرفت و در آنجا به سخنرانی پرداخت .
تشکل های مختلف دانشجویی نیز در حضور حسن روحانی به بیان دیدگاه های خود پرداختند .
رئیس جمهوری در دانشگاه سمنان : شرایط کشور بحرانی نیست؛ اما بسیار سخت و مشکل است به گزارش ایسنا ، رئیس جمهوری عصر دیروز با اشاره به اینکه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه ، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است ، گفت : «نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آینده کشور است» .
او در واکنش به سخنان مطرح شده از سوی نمایندگان و قشرهای مختلف دانشجویی و تشکل های دانشجویی ، عنوان کرد : «چه زمانی ما چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما با آزادی کامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد کند .
نقد حتما حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آینده کشور خواهد بود» .
رئیس جمهور با بیان اینکه اداره کشور و جامعه حتی زمانی که دشمن غدار و ستمگری مانند آمریکا و صهیونیسم و هیچ دشمن و مشکلی نداشته باشیم ، کار پیچیده و سختی است ، گفت : «اگر قرار است جلوی آمریکا بایستیم ، مشکلات و زخمی شدن و زخمی کردن هم جزء این رویارویی است و این طور نیست که برای ما همیشه پیروزی بدون هزینه باشد .
هم بدر داریم و هم احد .
در سنگر ماندن مانند در خانه ماندن نیست .
در جنگ باید خود را آماده کنیم .
میدان جنگ فشار و سختی دارد و باید سختی های فراوان را هم تحمل کنیم» .
; آشکار است چه کسانی و با چه مجوزی; در دی 96 به خیابان آمدند; او با طرح این سؤال که چه کسانی مجوز مؤسسات اعتباری و بانک های خصوصی و خصولتی را صادر کردند ، گفت : «از کسانی سراغ بگیرید که سه میلیارد دلار پول نفت را بردند و خوردند .
در چه زمانی بود که مال باختگان این مؤسسات اعتباری به خیابان آمدند .
چه کسی باعث شد که مردم آن همه زجر ببینند و چه کسانی مال مردم را تاراج کردند و ظلم کردند .
وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آنها بایستد ، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه 90امضایی فرستادند که به اینها دست نزنید» .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/09/14

روحانی عنوان کرد : «یک سری بیماری های مزمن اقتصادی کنار هم جمع شد و متأسفانه مجبور شدیم 30 هزار میلیارد تومان از خزانه به مال باختگان این مؤسسات پرداخت کنیم که این مبلغ به معنای 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی است .
همچنین چه کسانی و با چه مجوزی در سال 96 به خیابان آمدند و شعار دادند و ناآرامی های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند که البته همه اینها آشکار است» .
; چه کسی به آمریکا اعتماد کرده است؟; او در پاسخ به انتقادات دانشجویان که بحث اعتماد به آمریکا را مطرح می کردند ، افزود : «شما می گویید چرا به آمریکا اعتماد کردید .
چه کسی اعتماد کرده است؟ مگر ما در برابر کسی که مذاکره می کند حتما باید اعتماد داشته باشیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که بعد از جنگ با او مذاکره کردیم؟ در دوران امام راحل وزیر خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاکره کرد .
مگر ما در آن دوره به صدام اعتماد داشتیم که مذاکره کردیم؟» .
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مذاکره ما درست بوده است ، گفت : «این مذاکرات به اتفاق همه مسئولان ، اعم از دولت ، رهبری ، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این کار را کردیم و بسیار هم کار درستی بوده است» .
روحانی با بیان اینکه قبل از برجام دنیا ایران را محکوم می کرد و امروز آمریکا را افزود : «برجام راه را برای نفت ، تجار و بانک ها باز کرد و سرمایه زیادی وارد کشور شد .
آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار کنیم؟ ما امروز پیروزیم و اگر کسی فکر می کند آمریکا پیروز است ، اشتباه می کند» .
رئیس جمهور در پاسخ یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه دولت چه کار کرده است ، عنوان کرد : «شما هم باید بگویید دانشگاه برای کشور چه کار کرده است .
چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم .
امروز روز آزمایش همه ماست .
همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم ، مشکلات اقتصادی و توطئه های خارجی بایستیم .
این طور نیست که دولت ، مردم و مجلس به تنهایی اقدام کنند .
همه باید در کنار هم باشیم و دست به دست هم دهیم» .
; راه مبارزه با پول شویی ، شفافیت است; او به موضوع FATF اشاره کرد و گفت : «البته فعلا در این مرحله بحث FATF نداریم .
آنچه امروز داریم چهار لایحه در مورد پول شویی و تروریسم مالی است .
رؤسای قوا به اتفاق لوایح چهارگانه مرتبط را تأیید کرده اند؛ راه حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و FATF خوب باشد یا بد ، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است .
نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد؛ ما به تصویب این لوایح چهارگانه نیاز داریم .
باید با پول شویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است» .
; روحانی با طرح این سؤال که می خواهیم با بانک های دنیا همکاری کنیم یا نه؟ یادآور شد : «در حال حاضر که آمریکا این همه فشار آورده است ، ده ها بانک دنیا از کشورهای دوست که با آنها تعامل داریم ، به ما اعلام کردند که اگر در FATF عضو نباشید ، نمی توانیم همکاری کنیم .
شرایط امروز کشور بحرانی نیست ، اما بسیار سخت و مشکل است .
معضلات و مشکلات فراوانی داریم .
شما هم عنوان می کنید که در دانشگاه ها مشکلات وجود دارد و این درست است .
من به دکتر غلامی وزیر علوم که اینجا حضور دارند ، بارها گفته ام روبه روی زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد» .
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه من امروز اینجا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم ، گفت : «این جمع برای این بود که شما آزادانه مطالب خود را بیان کنید و من هم خواسته های شما را بشنوم .
نمی گوییم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمینه ها موفق بوده است» .
; روحانی خطاب به دانشجویان تأکید کرد : «شما البته باید دولت و قدرت را در کشور نقد کنید زیرا قدرت اگر نقد نشود ، فسادآفرین است .
همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم .
بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد .
راه حل پیشنهاد بدهید .
شما دانشجو هستید و اینجا مرکز تحقیقات و علم است .
در انتقاد از مشکلات اقتصادی که مطرح می کنید راه حل هم ارائه دهید» .
; فضای مجازی ، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است; رئیس جمهور با بیان اینکه ما به دنبال شفافیت بوده ایم ، گفت : «فضای مجازی در اختیار مردم ، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شرق
1397/09/14

قانون اساسی دستاورد بزرگ انقلاب است ، اگر به همه آن عمل شود مشکلات هم حل می شود و رئیس جمهور باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهد» .
; او با بیان اینکه شما پای صندوق های رأی رفته اید و رأی داده اید ، 40 میلیون نفر رأی دادند که رئیس جمهور بتواند به تخلف قانون اساسی تذکر دهد ، افزود : «در مسائل بسیار مهم اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی؛ قانون اساسی مسیر همه پرسی از مردم را به عنوان یک ظرفیت پیش رو گذاشته است و اشاره دارد در این گونه مسائل اختلافی موضوع را به رأی عمومی بگذارید .
البته باید مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کند» .
; روحانی تأکید کرد : «برای ما هیچ بن بستی وجود ندارد ، قانون اساسی برای ما راه را گشوده است .
من نقد شما را دنبال خواهم کرد ، شما هم به تذکر خود ادامه دهید و مطمئنا با وحدت ، اتحاد و یگانگی قطعا آمریکا را شکست خواهیم داد» .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14
> عصر روز گذشته سالن جابربن حیان دانشگاه علوم پزشکی سمنان میزبان حسن روحانی ، رئیس جمهور بود تا وی به مناسبت روز دانشجو ، این بار میهمان دانشجویان سمنانی باشد.
> عصر روز گذشته سالن جابربن حیان دانشگاه علوم پزشکی سمنان میزبان حسن روحانی ، رئیس جمهور بود تا وی به مناسبت روز دانشجو ، این بار میهمان دانشجویان سمنانی باشد .
این دومین باری است که یک دانشگاه غیرتهرانی در مراسم گرامیداشت 16 آذر میزبان رئیس جمهور می شود .
سال گذشته حسن روحانی دانشگاه سیستان وبلوچستان را برای حضور میان دانشگاهیان انتخاب کرده بود .
سنت حسنه ای که دیگر روسای جمهور چندان روی خوشی به آن نشان نمی دادند یا لااقل در سال های ابتدایی ریاست جمهوری شان پایبند آن بودند ، اما تا امسال یعنی پنجمین سال دولت روحانی این سنت ادامه داشته است .
در این جلسه تعدادی از دانشجویان نیز فرصت سخنرانی نزد رئیس جمهور را پیدا می کنند؛ هرچند برخی فعالان دانشجویی نسبت به آنچه مهندسی شدن این برنامه می دانند ، انتقادهایی دارند با این حال با شدت و ضعف در سال های گذشته این فرصت برای دانشجویان فراهم شده است .
البته هرچه از عمر دولت می گذرد شیب انتقاد از دولت هم بیشتر می شود به طوری که برخی تشکل های دانشجویی که پیش تر حامی دولت بودند یا حتی توسط همین دولت ساخته و پرداخته شدند ، حالا ژست مخالفت با دولت می گیرند .
دیروز نیز فضای سالن جابربن حیان دانشگاه علوم پزشکی سمنان متاثر از همین فضای انتقادی بود .
حتی جمعی از دانشجویان هنگام ورود روحانی به سالن شعار «تورم ، گرانی ، پاسخگو باش روحانی» سر دادند .
شعارها و بعضا دست نوشته های آنان مورد توجه رسانه ها نیز قرار گرفت .
یک دانشجو روی کاغذی نوشته بود «شوخیه مگه وعده بدی نتونی/ تو باید پای حرف خودت بمونی» یا دانشجوی دیگری که نوشته بود «نه سبزیم نه بنفشیم ، تو دنیا می درخشیم» .
بخشی از حاضران در سالن از عدم تحقق وعده های رئیس جمهور انتقاد می کردند و عده ای نیز درخواست هایی مبنی بر آزادی زندانیان مطرح می کردند؛ با این حال انتقاد نسبت به وضعیت معیشتی یا ضعف عملکرد دولت در سخنان دانشجویانی که سخنرانی کردند ، پررنگ تر بود .
امیرحسن نظری ، نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه سمنان در این مراسم گفت : «آقای رئیس جمهور ، دولت شما در حالی پنج سالگی خود را پشت سر گذاشته که کلید به اصطلاح تدبیر شما در گشودن بسیاری از قفل های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی ناکام بوده است .
» او البته از فراهم شدن این فرصت و اینکه یک دانشجو مقابل یک مقام بلندپایه کشور آزادانه سخن می گوید و نقد می کند ، تشکر کرد و گفت : «یادتان می آید که می گفتید آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کنم که دیگر به یارانه احتیاجی نباشد؟ شد؟ می گفتید اعتبار را به پاسپورت ایرانی برمی گردانم و به پول ملی عزت می دهم؟ شد؟ می گفتید با آمدن برجام تمامی تحریم ها بالمره و در روز اجرای توافق لغو خواهد شد؟ شد؟ شما فرزند عزیز این انقلابید .
می خواهید با کمک هم از مشکلات عبور کنیم؟ ! بسم الله ! به دانشگاه و جوانان دانشگاهی اعتماد کنید .
دوستان را باید در سختی ها شناخت .
آنان که تا دیروز دولت فخیمه جناب تان را رحم اجاره ای خود می خواندند امروز بی رحمانه دم از عبور از شما می زنند و اکنون این ما مردمیم که برادرانه و دوستانه ، همچون گذشته بی هیچ چشمداشت دست یاری به سمت شما دراز کرده ایم و به رغم انتقادهایمان ، یک تار موی شما را به هزارهزار نفر از اجانب نمی فروشیم .
» زهرا امینی به عنوان نماینده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود نیز مقابل رئیس جمهور سخنرانی کرد و گفت : «احساس می کنیم رئیس جمهور به نام تعامل با تمامی ساختار قدرت برای عدم سنگ اندازی آنان و پیشبرد مسیر دولت ، عملا از اهداف خود کیلومترها دور مانده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14

» او گفت : «ما تشکل های دانشجویی نه تنها 11 نفر ، بلکه چندین 11 نفر را به پای صندوق های رای آوردیم و امروز نه تنها آن 11 نفرها ، بلکه خودمان هم می پرسیم که تحقق وعده ها چه شد؟ آقای روحانی آیا وعده های اقتصادی را به یاد دارید؟ ثبات بازار ارز ، کنترل نرخ تورم ، کاهش نرخ بیکاری و .
امروز کار به جایی رسیده است که بانگ اعتراض کارگران هفت تپه و فولادگران خوزستان به گوش می رسد .
» او این پیشنهاد را مطرح کرد که برای مطالبات دانشجویان از رئیس جمهور پیشنهاد پیگیری مطالبات دانشجویان و تشکیل کمیته ای برای ارتباط مستقیم دانشجویان با رئیس جمهور و ارائه پیشنهاد بازنگری در قانون اساسی را مطرح می کنیم .
» محمدحسین عرب سرخی ، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان در این مراسم گفت : «جناب آقای روحانی ! دلار به چند برابر قیمت افزایش پیدا می کند .
مشکل کجاست؟ یادتان هست ، خودتان گفتید «عدم مشورت ، خودشیفتگی و عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور» ، همان دلاری که گفتید نگرانش نباشید ! همین امر باعث شد سفره مردم کوچک تر و به گواه آمار ها ، قدرت خرید نصف شود .
» او انتقادهایی نسبت به اظهارات وزیر امور خارجه درباره وجود پولشویی و عدم اثبات آن ، تکفیری خطاب کردن دانشجویان توسط وزیر بهداشت و عدم اقدام عملی وزیر مسکن در ساخت مسکن اجتماعی نیز بیان کرد و گفت : «جناب آقای روحانی ! دیگر عنصر گمشده دولت تان شفافیت است .
از مجموع 1225 دستگاه و نهاد دولت تنها 514 دستگاه به سامانه انتشار آزاد اطلاعات پیوسته اند .
از سوی دیگر پافشاری شما بر پیوستن به گروه اقدام ویژه مالی یا همان FATF نشان دهنده تناقضاتی در دولت شماست .
یادتان هست که گفتید در روز اجرای توافق تمامی تحریم ها به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق؟ برجام جوانمرگ شد ، اما هنوز از سر تابوت آن بلند نشده اید .
» جهانگیری مقصد بعدی سخنان این دانشجو بود که گفت : «شرایط به گونه ای است که دولت دوازدهم ، دولتی تنهاست ! اعضای کابینه مسئولیت تصمیمات شان را نمی پذیرند تا جایی که حتی خود را بی اختیار در انتخاب منشی خود می دانند؛ یا حتی دوستان و همراهان سابق تان که خود را تضمین شما می دانستند از شما عبور کرده اند و کارنامه دولت را یک فاجعه تاریخی می خوانند و برخلاف ما منتقدان بی شناسنامه ، آن شناسنامه داران می گویند «رذیلانه ترین دروغ آن است که بگوییم تورم 40 درصدی امروز حاصل تحریم است .
» جریانات اصلاح طلب از اینکه در پیوند با شما آینده سیاسی خود را تباه کرده اند ، پشیمانند .
ما که جزء پروژه عبور و مرور نبوده و نخواهیم بود ، در این شرایط آمده ایم تا خلأ یک منتقد منصف را پر کنیم .
» احمدرضا زراعتی ، دبیر شورای صنفی دانشگاه صنعتی شاهرود در این مراسم گفت : «ما به عنوان شورای صنفی ، فریاد حق طلبی دانشجو هستیم .
فارغ از هر جناح سیاسی معتقد به نظام و رهبری ، حقوق دانشجویان را دنبال می کنیم اما .
وزارت علوم درراستای پولی شدن آموزش عالی حرکت می کند ، به تعداد دانشجویان شبانه اضافه می شود و سنوات دانشجویان افزایش می یاید .
اعتراض دانشجویان به این موضوع وجود دارد .
» او گفت : «بسیار خوشحال شدیم که در این موقعیت دانشگاه های این استان را برای حضور انتخاب کردید؛ کاش نگاه همگانی به دانشگاه ها بین مسئولان هم وجود داشت .
فقط چند دانشگاه بزرگ در این کشور وجود ندارد .
» به گزارش «ایسنا» ، زراعتی با انتقاد از شرایط صنفی دانشگاه ها گفت : «به سیاست افزایش دانشجو هر ساله در دانشگاه ها انتقاد داریم .
افزایش دانشجو بد نیست اما با امکانات هماهنگی ندارد .
» امیررضا اسماعیل آخوندی از دانشگاه دامغان نیز فرصت سخنرانی یافت و گفت : «ما شاهد این هستیم که استادان ما نسبت به وضعیت دانشجویان بی تفاوتند و برای توسعه صنعت اشتیاقی ندارند و گرفتن مدرک ISI و رفتن به خارج از کشور کعبه آمال شان است و گرفتن پست و سمت آرزوی شان .
آقای روحانی شما با وعده های بسیاری وارد گود انتخابات شدید و درشرایط سخت اقتصادی سکان کشور را در دست گرفتید تا هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ زندگی .
اما الان اوضاع را می بینید .
کافی است به میان مردم بیایید تا ببینید با چه مشقتی زندگی می کنند .
ما از شما و تمام مسئولان توقع اصلاح داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14

حرف آخر اینکه منتظریم ببینیم شعار روحانی متشکریم را در سال 1400 چگونه تکرار می کنیم .
» یاشار صادقی ، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی سمنان در سخنانی در این مراسم گفت : «متاسفانه در همین لحظه که من با شما صحبت می کنم در برخی دانشگاه ها مراسم جشن برگزار کرده اند و این درحالی است که درهمان دانشگاه ها ، مجوز برگزاری مراسم سیاسی لغو شده است .
آقای روحانی مگر قرار نبود نهادهای امنیتی و نظامی از دانشگاه و دانشجو دور شوند؟ مگر قرار نبود دانشگاه ها امن باشند نه امنیتی؟» حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی پس از شنیدن سخنان دانشجویان پشت تریبون قرار گرفت و با اشاره به اینکه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه ، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است ، اظهار داشت : «چه زمانی ما چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما با آزادی کامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد کند .
نقد حتما حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آینده کشور خواهد بود .
» به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، روحانی در واکنش به سخنان مطرح شده از سوی دانشجویان گفت : «به ثمر رساندن طرح تحول سلامت ، کار آسانی نبود ، اینکه در پنج سال گذشته حقوق کارکنان و کارمندان بیش از تورم بوده ، کار آسانی نیست و اینکه دریافتی ها و مستمری ها نسبت به پنج سال گذشته پنج برابر شده ، کار آسانی نبود .
روند تورمی از 40 درصد سال 92 به هشت درصد در سال 96 رسید .
اگر قرار است جلوی آمریکا بایستیم ، مشکلات و زخمی شدن و زخمی کردن هم جزء این رویارویی است و این طور نیست که برای ما همیشه پیروزی بدون هزینه باشد؛ هم بدر داریم و هم احد .
» او ادامه داد : «ما بین سال های 92 و 96 از تورم 40 درصد به هفت یا هشت درصد رسیدیم .
حال سوال اینجاست چه شد که در سال 96 با مشکل تورمی جدید مواجه شدیم .
اولین عامل بیماری های مزمن گذشته در اقتصاد بود .
چه زمانی بود که مالباختگان این موسسات اعتباری به خیابان آمدند .
چه کسی باعث شد مردم آن همه زجر ببینند .
وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آنها بایستد ، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه 90 امضایی فرستادند که به اینها دست نزنید .
مجبور شدیم 30 هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان این موسسات پرداخت کنیم که این مبلغ به معنای 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی است .
همچنین چه کسانی و با چه مجوزی در سال 96 به خیابان آمدند و شعار دادند و ناآرامی های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند که البته همه اینها آشکار است .
در کنار این عوامل ، دشمن ترین افراد با ایران در آمریکا قدرت را به دست گرفتند .
البته ما هیچ زمانی اعتماد صددرصد به آمریکا و دیگران نداشته و نداریم .
اعتماد ما همیشه نسبی بوده است .
پیغمبر اسلام هم در مکه با کفار قرارداد (صلح حدیبیه) امضا کرد ولی اعتماد هم به آنها نداشت .
فتح المبین مربوط به همین قرارداد است؛ اما همان هایی که با پیغمبر(ص) قرار داد امضا کردند ، نقض عهد کردند .
ما هم اگر طرف مان نقض عهد کرده تکلیف و وظیفه دیگری داریم .
شما می گویید چرا به آمریکا اعتماد کردید .
چه کسی اعتماد کرده است؟ مگر ما برابر کسی که مذاکره می کند حتما باید اعتماد داشته باشیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که بعد از جنگ با او مذاکره کردیم؟ در دوران امام راحل وزیر امور خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاکره کرد .
مگر ما در آن دوره به صدام اعتماد داشتیم که مذاکره کردیم؟ این مذاکرات به اتفاق همه مسئولان اعم از دولت ، رهبری ، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این کار را کردیم و بسیار هم کار درستی بود .
» روحانی با بیان اینکه «قبل از برجام دنیا ایران را محکوم می کرد و امروز آمریکا را» ، گفت : «برجام راه را برای نفت ، تجار و بانک ها باز کرد و سرمایه زیادی وارد کشور شد .
آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار کنیم؟ وزیر نفت بلد بود چگونه با توتال قرارداد ببندد .
یک شرکت چینی هم در کنار توتال بود که امروز با خروج توتال کار را به دست گرفته است .
اگر کسی فکر می کند آمریکا پیروز است ، اشتباه می کند .
امروز ایران در عرصه بین المللی پیروز است و ترامپ شکست خورده و آمریکا در شورای امنیت تنها مانده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14

» رئیس جمهور درمورد تورم در سال جاری گفت : «ما دو راه بیشتر نداریم ، یا باید در برابر آمریکا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آنها را قبول کنیم تا تحریم ها برداشته شود یا باید بایستیم و مقاومت کنیم .
سال گذشته آمریکا هشت بار مستقیم و امسال سه بار غیرمستقیم درخواست مذاکره داشت ، برمبنای عزت مردم نپذیرفتم .
» رئیس جمهور گفت : «شما هم باید بگویید دانشگاه برای کشور چه کار کرده است چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم .
امروز روز آزمایش همه ماست .
» رئیس جمهور به موضوع اف ای تی اف اشاره کرد و گفت : «البته فعلا در این مرحله بحث اف ای تی اف نداریم ، آنچه امروز داریم چهار لایحه درمورد پولشویی و تروریسم مالی است .
روسای قوا به اتفاق ، لوایح چهارگانه مرتبط را تایید کرده اند؛ راه حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و اف ای تی اف خوب باشد یا بد؛ زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است .
ما به تصویب این لوایح چهارگانه نیاز داریم .
باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است .
در حال حاضر که آمریکا این همه فشار آورده است ، ده ها بانک دنیا از کشورهای دوست که با آنها تعامل داریم ، به ما اعلام کرده اند که اگر در اف ای تی اف عضو نباشید ، نمی توانیم همکاری کنیم .
» روحانی یادآور شد : «من به دکتر غلامی ، وزیر علوم که اینجا حضور دارد بارها گفته ام روبه روی زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد .
شما البته باید دولت و قدرت را در کشور نقد کنید زیرا قدرت اگر نقد نشود ، فسادآفرین است .
همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم .
بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد .
راه حل پیشنهاد بدهید .
هرجا دست به دست هم داده ایم ، موفق شده ایم .
در سال 2017 میان 25 کشور پیشرفته دنیا از نظر سرعت رشد علمی مقام اول را کسب کرده ایم و این موفقیت دانشگاه است .
در این دولت برای اولین بار در برداشت گاز از پارس جنوبی از قطری ها پیشی گرفته ایم و این افتخار دانشگاه ، صنعت و مهندسان ایرانی است .
فضای مجازی در اختیار مردم ، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است .
» رئیس جمهور با بیان اینکه 40 میلیون نفر رای دادند که رئیس جمهور بتواند به تخلف قانون اساسی تذکر دهد ، گفت : «در مسائل بسیار مهم اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی قانون اساسی مسیر همه پرسی از مردم را به عنوان یک ظرفیت پیش رو گذاشته است و اشاره دارد در این گونه مسائل اختلافی موضوع را به رای عمومی بگذارید .
البته باید مجلس تصویب و شورای نگهبان آن را تایید کند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/09/14
> بخش خبری : نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز با اختصاص 10 هزار میلیارد ریال برای تسویه بدهی پیمانکاران ، تکمیل راه ها و طرح های نیمه تمام روستایی موافقت کردند.
> بخش خبری : نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز با اختصاص 10 هزار میلیارد ریال برای تسویه بدهی پیمانکاران ، تکمیل راه ها و طرح های نیمه تمام روستایی موافقت کردند .
نمایندگان در این جلسه موادی از طرح قانون بودجه سال 97 کل کشور را تصویب کردند .
نمایندگان ماده 2 این طرح را با 177 رای موافق ، 13 رای مخالف و 12 رای ممتنع از 233 نماینده حاضر تصویب کردند که براساس این ماده به دولت اجازه داده می شود در صورت درخواست متقاضیان ، مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی که در چهارچوب قوانین و مقررات تا پایان سال 96 ایجاد شده و همچنین مطالبات نهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت های دولتی تابعه وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی بابت یارانه قیمت های تکلیفی از دولت که در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط تا پایان سال 95 ایجاد شده است را با بدهی اشخاص یاد شده به بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی که در چهارچوب قوانین و مقررات تا تاریخ های یاد شده ایجاد شد از طریق تسویه بدهی های بانک ها و موسسات غیر بانکی به بانک مرکزی ، تا مبلغ یک میلیون میلیارد ریال انجام دهد .
با تصویب مجلس ، این تسویه به صورت جمعی خرجی از طریق انتشار اسناد تسویه خزانه و براساس مطالبات شرکت های تولیدکننده برق از شرکت های تابعه وزارت نیرو در حکم مطالبات آنها از دولت خواهد بود .
نمایندگان همچنین ماده 3 این طرح را با 178 رای موافق ، 11 رای مخالف و 11 رای ممتنع از 231 رای نماینده حاضر تصویب کردند .
براساس آن ، استفاده از اسناد خزانه اسلامی برای تملک اراضی مربوط به همان طرح در طرح ها و پروژه های ملی و استانی در چهارچوب قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و این قانون بلامانع است ، همچنین به منظور انجام تعهدات مندرج در بند ه این تبصره و تادیه سایر بدهی های دولت ، سقف اوراق موضوع این بند حداکثر تا شصت درصد از محل کاهش سقف اوراق موضوع بند ب آن افزایش می یابد .
مجلس مقرر کرد : مبلغ 10 هزار میلیارد ریال ناشی از این افزایش بابت تسویه بدهی پیمانکاران و طرح توسعه و تکمیل راه روستایی و عشایری و کمک به تکمیل پروژه های نیمه تمام طرح های هادی و بهسازی معابر روستاها به نسبت هفتاد درصد و سی درصد اختصاص می یابد .
نمایندگان همچنین ماده 4 این طرح را با 191 رای موافق ، 16 رای مخالف و 2 رای ممتنع از 223 نماینده حاضر تصویب کردند که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشمول مفاد ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 2 مبنی بر واریز مالیات علی الحساب و سود سهام بودجه مصوب به صورت یک دوازدهم در هر ماه است .
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده 6 این طرح را نیز با 180 رای موافق ، 10 رای مخالف و 3 رای ممتنع از 233 نماینده حاضر تصویب کردند که بر این اساس ، سازمان هدفمندی مکلف است وجوه دریافتی بابت آب بها و بهای برق مصرفی را ظرف دو هفته به حساب شرکت های ذی ربط واریز کند ، مبلغ سی و دو هزار میلیارد ریال مربوط به عوارض شهرداری ها و دهیاری ها از محل فروش فراورده های نفتی موضوع ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز شود تا به نسبت پرداخت مصارف و منابع موجود براساس مقررات قانونی توزیع شود .
همچنین براساس این بند سازمان برنامه و بودجه مکلف است از محل منابع این جا به جای نسبت به تامین و واریز سیزده و نیم درصد حق بیمه کلیه رانندگان حمل و نقل عمومی درون و برون شهری به مبلغ بیست و دو هزار میلیارد ریال اقدام کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/09/14

نمایندگان ماده 8 این طرح را با 178 رای موافق ، 10 رای مخالف و 4 رای ممتنع از 230 نماینده حاضر تصویب کردند که بر این اساس سقف بخشودگی سود تسهیلات زیر یک میلیارد ریال مشروط به بازپرداخت اصل تسهیلات و بخشش جریمه های متعلقه ، هفتاد و سه هزار و دویست میلیارد ریال تعیین می شود .
هر یک از مشمولین بخشودگی سود تسهیلات زیر یک میلیارد ریال می توانند از زمان تصویب این قانون صرفا یک فقره از بخشودگی سود تسهیلات موضوع این بند استفاده کند ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است بدون رعایت مبلغ حداکثر تسویه مطالبات بانک مرکزی از بانک ها به تفکیک هر بانک مندرج در جدول ضمیمه تبصره 35 قانون اصلاح بودجه سال 95 کل کشور به اجرای طرح بخشودگی سود تهیلات زیر یک میلیارد ریال اقدام کند ، تسهیلات اتحادیه مرکزی تعاونی های عشایری ایران در صورت بازپرداخت اصل آن ، مشمول بخشودگی سود و جریمه استفاده از مفاد این حکم می شود .
* شروط مجلس برای بخشودگی سود تسهیلاتنمایندگان مجلس همچنین شروطی را برای بخشودگی سود تسهیلات در سال جاری مشخص کردند .
نمایندگان مجلس در ادامه بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال 97 تصویب کردند که متن زیر به بند ط تبصره 16 الحاق شود .
بر این اساس سقف بخشودگی سود تسهیلات زیر یک میلیارد ریال مشروط بازپرداخت اصل تسهیلات و بخشش جریمه های متعلقه 73 هزار و 200 میلیارد ریال تعیین می گردد .
هر یک از مسئولین بخشودگی سود تسهیلات زیر یک میلیارد ریال می تواند از زمان تصویب این قانون صرفا یک فقره از بخشودگی سود تسهیلات موضوع این بند استفاده کند .
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است بدون رعایت مبلغ حداکثر تسویه مطالبات بانک مرکزی در بانک ها به تفکیک هر بانک مندرج در جدول ضمیمه تبصره 35 قانون اصلاح بودجه 95 کل کشور به اجرای طرح بخشودگی سود تسهیلات زیر میلیارد ریال اقدام کند .
تسهیلات اتحادیه مرکزی تعاونی های عشایری ایران در صورت بازپرداخت اصل آن مشمول بخشودگی سود و جریمه و استفاده از مفاد این حکم می شود .
* سازمان هدفمندی مکلف به پرداخت بهای آب و برق ظرف مدت دو هفته شدنمایندگان مجلس در مصوبه دیگری سازمان هدفمندی را مکلف کردند«وجوه دریافتی بابت آب بها و بهای برق مصرفی را مطابق جدول ، در فاصله دو هفته به حساب شرکت های ذیربط واریز کنند .
نمایندگان با اصلاح تبصره 14 قانون بودجه سال 97 ، سازمان هدفمندی را مکلف کردند «وجوه دریافتی بابت آب بها و بهای برق مصرفی را مطابق جدول ، در فاصله دو هفته به حساب شرکت های ذیربط واریز نمایند .
مبلغ 32 هزار میلیارد ریال مربوط به عوارض شهرداری ها و دهیاری ها از محل فروش فرآورده های نفتی موضوع ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده مندرج در جدول ، به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور ، به نسبت پرداخت مصارف و منابع موجود واریز می شود تا براساس مقررات قانونی توزیع گردد» .
همچنین به موجب مصوبه مجلس ، سازمان برنامه و بودجه مکلف شد «از محل منابع این جابجایی نسبت به تامین و واریز 13 .
5 درصد حق بیمه کلیه رانندگان حمل و نقل عمومی درون و برون شهری به مبلغ 22 هزار میلیارد ریال اقدام کند» .
* ارجاع بندی از قانون مربوط «مسکن مهر» به کمسیون برنامه و بودجهنمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی دیروز ، ماده ای از طرح اصلاح قانون بودجه در مورد مسکن 99 ساله را به کمیسیون برنامه ارجاع کردند .
در جریان بررسی طرح اصلاح قانون بودجه سال 97 بند 5 این طرح به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد .
براساس بند 5 این طرح ، به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده می شد در صورت درخواست مالکین اعیانی نسبت به واگذاری قطعی زمینهای اجاره ای 99 ساله پروژه های مسکن مهر با شرایط «نقد» و «نقد و اقساط» حداکثر 5 ساله اقدام و درآمد حاصله را حسب مورد به حساب دستگاه ذیربط نزد خزانه واریز کنند .
100 درصد درآمد حاصله صرف اجرای طرح های زیربنایی و روبنایی مسکن مهر همان شهر خواهد شد .
نمایندگان با 179 رای موافق ، 7 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 243 نماینده حاضر در مجلس با ارجاع این ماده به کمیسیون برنامه و بودجه موافقت کردند .
رئیس مجلس اعلام کرد : باید نرخ موضوع این قانون مشخص شود زیرا درحال حاضر برای دولت ابهامی در خصوص قیمت آن ایجاد شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/09/14

* طرح استیضاح وزیر علوم به هیات رئیسه مجلس ارائه شدعضو هیات رئیسه مجلس گفت : طرح استیضاح منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیش از 80 امضای نمایندگان به هیات رئیسه مجلس ارائه شد .
علی اصغر یوسف نژاد گفت : این طرح استیضاح برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع شد .
وی گفت : عدم وجود برنامه و سیاست های کلان پژوهشی و فناوری در چهارچوب اسناد بالادستی و اقتصاد مقاومتی و عدم اجرای پژوهش های کلان کشوری تحت نظارت شورای عتف ، عدم توجه به آموزش های فنی و حرفه ای و رشته های مهارتی و عدم تعیین تکلیف حق التدریسان فنی و حرفه ای علی رغم تکلیف قانونی در برنامه ششم توسعه و بی توجهی به آموزش در دانشگاهها و عدم توسعه رشته های میان رشته ای در دانشگاه های کشور و عدم به روز رسانی رشته های دانشگاهی از محورهای این طرح استیضاح است .
وی گفت : نابسامانی در اجرای طرح آمایش سرزمین و اجرای سلیقه ای و عملکرد نامناسب شورای گسترش آموزش عالی در دادن مجوز رشته به ویژه به مراکز آموزش عالی غیر انتفاعی و عدم رعایت استاندارد در جذب هیات علمی برای موسسات غیر انتفاعی و گسترس مقطع تحصیلات تکمیلی بدون داشتن هیات علمی ، ضعف شدید مدیریتی و نظارتی وزیر در ستاد وزارت علوم و انتصابات دانشگاه های کشور و نداشتن برنامه مناسب برای ایفای نقش در اقتصاد مقاومتی باوجود دراختیار داشتن زبده ترین متخصصین کشور از دیگر محورهای این طرح استیضاح است .
وی گفت : تضعیف شدید دانشگاه پیام نور به بهانه آمایش سرزمین و منطقه ای نمودن دانشگاه بر خلاف نظر نمایندگان مجلس و عدم تعیین تکلیف اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور همانند دستیاران آموزشی ، مشروط و پیمانی پس از گذشت 10 سال و محدود کردن رشته های تحصیلات تکمیلی آن دانشگاه ، عدم حمایت از دانشجویان دوره دکتری و مشکلات شدید معیشتی و عدم حمایت مالی از پایان نامه های دکتری و عدم برخورد قاطع با موضوع مقاله پایان نامه و مدرک فروشی و محور قرار دادن مقاله ای اس ای در ارتقای اعضای هیات و تضعیف نقش پروژه های کاربردی و حل مسائل جامعه در ارتقاء اعضای هیات علمی و نبود برنامه مدون برای رفع موانع ارتباط دانشگاه ، صنعت و جامعه و عدم پیگیری جدی برای جذب اعتبارات عمرانی ، تجهیزات و پرداخت معوقات و دیون دانشگاههای کشور نیز از دیگر محورهای این طرح استیضاح است .
* ابطحی : 6 نفر از استیضاح کنندگان ظریف امضای خود را پس گرفتند استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه هفته گذشته با 24 امضا به هیات رئیسه مجلس ارائه شد ، اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه یکشنبه این هفته که با حضور ظریف برگزار شد ، مقرر کردند که در مورد استیضاح وزیر امور خارجه تا 2 هفته دیگر بررسی های بیشتری انجام شود .
حسینعلی حاجی دلیگانی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس طراح این استیضاح است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/09/14
> چه کسی باعث شد که مردم آن همه زجر ببینند و چه کسانی مال مردم را تاراج کردند و ظلم کردند .
> چه کسی باعث شد که مردم آن همه زجر ببینند و چه کسانی مال مردم را تاراج کردند و ظلم کردند .
وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آنها بایستد ، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه 90 امضایی فرستادند که به اینها دست نزنید .
روحانی خاطرنشان کرد : یکسری بیماری های مزمن اقتصادی کنار هم جمع شد و متأسفانه مجبور شدیم30 هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان این مؤسسات پرداخت کنیم که این مبلغ به معنای 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی است .
همچنین چه کسانی و با چه مجوزی در سال 96 به خیابان آمدند و شعار دادند و ناآرامی های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند که البته همه اینها آشکار است .
روحانی در پاسخ به انتقادات دانشجویان که بحث اعتماد به امریکا را مطرح می کردند ، گفت : شما می گویید چرا به امریکا اعتماد کردید .
چه کسی اعتماد کرده است؟ مگر ما در برابر کسی که مذاکره می کند حتماً باید اعتماد داشته باشیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که بعد جنگ با او مذاکره کردیم؟ در دوران امام راحل وزیر خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاکره کرد .
مگر ما در آن دوره به صدام اعتماد داشتیم که مذاکره کردیم؟ رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه مذاکره ما درست بوده است ، گفت : این مذاکرات به اتفاق همه مسئولین ، اعم از دولت ، رهبری ، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این کار را کردیم و بسیار هم کار درستی بوده است .
روحانی با بیان اینکه «قبل از برجام دنیا ایران را محکوم می کرد و امروز امریکا را» ، گفت : برجام راه را برای نفت ، تجار و بانک ها باز کرد و سرمایه زیادی وارد کشور شد .
آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار کنیم؟رئیس جمهوری در مورد انعقاد قراردادهای نفتی با شرکت توتال و خروج این شرکت از کشور بعد از خروج امریکا از برجام ، گفت : وزیر نفت بلد بود چگونه با توتال قرارداد ببندد .
یک شرکت چینی هم در کنار توتال بود که امروز با خروج توتال کار را به دست گرفته است .
رئیس جمهوری در ادامه در مورد تورم در سال جاری گفت : ما دو راه بیشتر نداریم ، یا باید در برابر امریکا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آنها را قبول کنیم تا تحریم ها برداشته شود یا باید بایستیم و مقاومت کنیم .
سال گذشته امریکا 8 بار مستقیم و امسال 3 بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت ، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم .
رئیس جمهوری در پاسخ یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه دولت چکار کرده است ، گفت : شما هم باید بگویید دانشگاه برای کشور چکار کرده است .
چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم .
امروز روز آزمایش همه ماست .
روحانی تأکید کرد : همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم ، مشکلات اقتصادی و توطئه های خارجی بایستیم .
این طور نیست که دولت ، مردم و مجلس به تنهایی اقدام کنند .
همه باید در کنار هم باشیم و دست به دست هم دهیم .
به تصویب اف ای تی اف نیاز داریمرئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اف ای تی اف اشاره کرد و اظهار داشت : البته فعلاً در این مرحله بحث اف ای تی اف نداریم .
آنچه امروز داریم ، 4 لایحه در مورد پولشویی و تروریسم مالی است .
رؤسای قوا به اتفاق لوایح 4 گانه مرتبط را تأیید کرده اند؛ راه حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و اف ای تی اف خوب باشد یا بد ، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است .
وی افزود : نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد ما به تصویب این لوایح 4 گانه نیاز داریم .
باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/09/14

رئیس جمهوری با طرح این سؤال که می خواهیم با بانک های دنیا همکاری کنیم یا نه؟ گفت : در حال حاضر که امریکا این همه فشار آورده است ، ده ها بانک دنیا از کشورهای دوست که با آنها تعامل داریم ، به ما اعلام کردند که اگر در اف ای تی اف عضو نباشید ، نمی توانیم همکاری کنیم .
روحانی در ادامه سخنان خود ، یادآور شد : شرایط امروز کشور بحرانی نیست ، اما بسیار سخت و مشکل است .
معضلات و مشکلات فراوانی داریم .
شما هم عنوان می کنید که در دانشگاه ها مشکلات وجود دارد و این درست است .
من به دکتر غلامی وزیر علوم که اینجا حضور دارد ، بارها گفته ام روبه روی زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد .
نقد نباشد فساد می آیدرئیس جمهوری با تأکید بر اینکه من امروز اینجا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم ، گفت : این جمع برای این بود که شما آزادانه مطالب خود را بیان کنید و من هم خواسته های شما را بشنوم .
نمی گوییم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمینه ها موفق بوده است .
روحانی خطاب به دانشجویان تأکید کرد : شما البته باید دولت و قدرت را در کشور نقد کنید زیرا قدرت اگر نقد نشود ، فسادآفرین است .
همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم .
رئیس جمهوری در عین حال تصریح کرد : بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد .
راه حل پیشنهاد بدهید .
شما دانشجو هستید و اینجا مرکز تحقیقات و علم است .
در انتقاد از مشکلات اقتصادی که مطرح می کنید راه حل هم ارائه دهید .
رئیس جمهوری با بیان اینکه ما به دنبال شفافیت بوده ایم ، اظهار داشت : فضای مجازی در اختیار مردم ، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است .
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد : قانون اساسی دستاورد بزرگ انقلاب است ، اگر به همه آن عمل شود ، مشکلات هم حل می شود و رئیس جمهوری باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهد .
رئیس جمهوری با بیان اینکه شما پای صندوق های رأی رفته اید و رأی داده اید 40 میلیون نفر رأی دادند که رئیس جمهوری بتواند به تخلف قانون اساسی تذکر دهد ، گفت : در مسائل بسیار مهم اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی؛ قانون اساسی مسیر همه پرسی از مردم را به عنوان یک ظرفیت پیش رو گذاشته است و اشاره دارد در این گونه مسائل اختلافی موضوع را به رأی عمومی بگذارید .
البته باید مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کند .
روحانی تأکید کرد : برای ما هیچ بن بستی وجود ندارد ، قانون اساسی برای ما راه را گشوده است .
من نقد شما را دنبال خواهم کرد شما هم به تذکر خود ادامه دهید و مطمئناً با وحدت ، اتحاد و یگانگی قطعاً امریکا را شکست خواهیم داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
خراسان
1397/09/14
> رئیس جمهور که دیروز به سمنان رفته بود ، در یک جلسه چالشی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان به سؤالات و اعتراضات آنان پاسخ داد.
> رئیس جمهور که دیروز به سمنان رفته بود ، در یک جلسه چالشی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان به سؤالات و اعتراضات آنان پاسخ داد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور و مهر ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه شنبه در دانشگاه علوم پزشکی سمنان گفت : آن چه امروز در این جمع می بینم به معنای پیروزی دانشگاه است و به معنای پیروزی همان جنبشی است که از سال 32 آغاز شد و در سال های بعد تا 57 به کمال رسید ، کی ما چنین فضایی را داشته ایم که دانشجوی ما با آزادی و با لحنی که خودش مناسب می داند ، دولت را نقد کند و این نقد حتماً حق شماست چراکه نقد دلسوزانه به نفع ما خواهد بود .
روحانی با اشاره به این که اداره کشور و جامعه کار پیچیده و سختی است ، گفت : به ثمر رساندن طرح تحول سلامت کار آسانی نیست ، این که در طول پنج سال گذشته حقوق کارمندان و کارگران بیش از تورم بوده کار آسانی نیست ، امروز در جامعه دریافتی افراد نسبت به پنج سال پیش پنج برابر شده است .
فریاد تورم 10برابری یک دانشجو رئیس جمهور در پاسخ به فریاد فردی که از تورم 10 برابری سخن گفت ، تأکید داشت : تورم را نه من شایسته آن هستم که بگویم چند درصد است و نه دیگری ، ما مرکزی در این کشور داریم که نامش بانک مرکزی و مرکز آمار است این افراد باید آمار تورم را بگویند .
روحانی بیان کرد : ما نمی خواهیم بگوییم که شرایط مطلوب است اگر ما مدعی هستیم که باید در برابر آمریکا بایستیم باید بدانیم که جنگ ، زخمی شدن و ایستادگی دارد در جنگ هم ما زخمی می شویم و هم دشمن .
چه کسانی و با چه مجوزی در سال 96 به خیابان آمدند و شعار دادند؟ رئیس جمهور همچنین با طرح این سوال که چه شد که در سال 96 ما با مشکل تورم جدید مواجه شدیم و از کجا این امر نشئت گرفت؟ افزود : یک سری بیماری های مزمن اقتصادی کنار هم جمع شد و متأسفانه مجبور شدیم 30 هزار میلیارد تومان از خزانه به مال باختگان این موسسات پرداخت کنیم که این مبلغ به معنای 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی است .
همچنین چه کسانی و با چه مجوزی در سال 96 به خیابان آمدند و شعار دادند و ناآرامی های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند که البته همه این ها آشکار است .
وی افزود : آن هایی که مال مردم را تاراج و به مردم ظلم کردند و آن زمانی که دولت یازدهم رفت در برابرشان بایستد همان ها رو درروی ما ایستادند و نامه 90 امضا برای ما آمد که به این ها دست نزنیم ، بنابراین ما چه می توانستیم کنیم؟ ما در برابر این مسئله چه باید می کردیم؟ پاسخ روحانی به فریادهای دختر دانشجو درباره حقوق های نجومی وی در پاسخ به یک دختر دانشجو که فریاد زد حقوق های نجومی پس چه؟ بیان کرد : کل حقوق نجومی چند میلیارد تومان است اما شما بروید ببینید پرونده سه میلیارد دلاری که پول نفت را خوردند متعلق به چه کسانی بود؟ هیچ زمانی اعتماد 100 درصد به آمریکا و دیگران نداشته ایم و نداریم وی تأکید کرد : در کنار این عوامل ، دشمن ترین افراد با ایران در آمریکا قدرت را به دست گرفتند .
البته ما هیچ زمانی اعتماد 100 درصد به آمریکا و دیگران نداشته ایم و نداریم .
اعتماد ما همیشه نسبی بوده است .
پیغمبر اسلام(ص) هم در مکه با کفار قرارداد (صلح حدیبیه) امضا کرد ولی اعتماد هم به آن ها نداشت .
فتح المبین مربوط به همین قرارداد است .
اما همان هایی که با پیغمبر(ص) قرارداد امضا کردند ، نقض عهد کردند .
ما هم اگر طرفمان نقض عهد کرد ، تکلیف و وظیفه دیگری داریم .
دکتر روحانی در پاسخ به انتقادات دانشجویان که بحث اعتماد به آمریکا را مطرح می کردند ، گفت : شما می گویید چرا به آمریکا اعتماد کردید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
خراسان
1397/09/14

چه کسی اعتماد کرده است؟ مگر ما در برابر کسی که مذاکره می کند حتماً باید اعتماد داشته باشیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که بعد از جنگ با او مذاکره کردیم؟ در دوران امام راحل وزیر خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاکره کرد .
مگر ما در آن دوره به صدام اعتماد داشتیم که مذاکره کردیم؟ سال گذشته آمریکا 8 بار مستقیم و امسال 3 بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت رئیس جمهور در ادامه درباره تورم طی امسال گفت : ما دو راه بیشتر نداریم ، یا باید در برابر آمریکا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آن ها را قبول کنیم تا تحریم ها برداشته شود یا باید بایستیم و مقاومت کنیم .
سال گذشته آمریکا هشت بار مستقیم و امسال سه بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت که بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم .
شما هم بگویید دانشگاه برای کشور چه کرده است؟ رئیس جمهور در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر این که دولت چه کار کرده است ، گفت : شما هم باید بگویید دانشگاه برای کشور چه کار کرده است .
چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم .
امروز روز آزمایش همه ماست .
دکتر روحانی تأکید کرد : همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم ، مشکلات اقتصادی و توطئه های خارجی بایستیم .
این طور نیست که دولت ، مردم و مجلس به تنهایی اقدام کنند .
همه باید در کنار هم باشیم و دست به دست هم دهیم .
FATF خوب یا بد ، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع FATF اشاره و اظهار کرد : البته فعلاً در این مرحله بحث FATFنداریم .
آن چه امروز داریم ، چهار لایحه درباره پول شویی و تروریسم مالی است .
روسای قوا به اتفاق لوایح چهارگانه مرتبط را تایید کرده اند؛ راه حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و FATF خوب باشد یا بد ، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است .
دکتر روحانی افزود : نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده درباره این لوایح راه بیفتد .
ما به تصویب این لوایح چهارگانه نیاز داریم .
باید با پول شویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است .
رئیس جمهور با طرح این سوال که آیا می خواهیم با بانک های دنیا همکاری کنیم یا نه؟ گفت : هم اکنون که آمریکا این همه فشار آورده است ، ده ها بانک دنیا از کشورهای دوست که با آن ها تعامل داریم ، به ما اعلام کردند که اگر در FATF عضو نباشید ، نمی توانیم همکاری کنیم .
بارها به وزیر علوم گفته ام جلوی زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد دکتر روحانی در ادامه سخنان خود ، یادآور شد : شرایط امروز کشور بحرانی نیست ، اما بسیار سخت و مشکل است .
معضلات و مشکلات فراوانی داریم .
شما هم می گویید که در دانشگاه ها مشکلات وجود دارد و این درست است .
من به دکتر غلامی وزیر علوم که این جا حضور دارند ، بارها گفته ام جلوی زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد .
رئیس جمهور با تأکید بر این که من امروز این جا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم ، گفت : این جمع برای این بود که شما آزادانه مطالب خود را بیان کنید و من هم خواسته های شما را بشنوم .
نمی گوییم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمینه ها موفق بوده است .
رئیس جمهور همچنین با بیان این که ما به دنبال شفافیت بوده ایم ، اظهار کرد : فضای مجازی در اختیار مردم ، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است .
سخنان صریح نمایندگان دانشجویان در حضور رئیس جمهور همچنین به گزارش خبرگزاری دانشجو ، در این نشست امیرحسن نظری نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه سمنان طی سخنانی در حضور رئیس جمهور گفت : دولت شما در حالی پنج سالگی خود را پشت سر گذاشته که کلید به اصطلاح تدبیر شما در گشودن بسیاری از قفل های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی ناکام بوده است .
سرمایه های اقتصادی و انسانی و معنوی که در این پنج سال تباه شدند بر هیچ کس پوشیده نیست .
از سقوط ارزش پول ملی و بیکاری جوانان گرفته تا تعطیلی صد ها واحد تولیدی که بعضی از آن ها حتی در زمان جنگ جهانی نیز فعال بودند ، جای بسی تأمل است که تفکرات دولت شما توانست بلایی را بر سر اقتصاد کشور بیاورد که حتی جنگ جهانی نیز نتوانست ! وی دربخش دیگری تأکید کرد : آقای روحانی ! زمین خوردن شما زمین خوردن ماست .
شما فرزند عزیز این انقلابید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
خراسان
1397/09/14

می خواهید با کمک هم از مشکلات عبور کنیم؟ ! بسم ا .
به دانشگاه و جوانان دانشگاهی اعتماد کنید .
مدیران لایق؛ نه آنان که در لفظ ، بلکه آنان را که از عمق جان به اقتصاد مقاومتی معتقدند به کار بگیرید .
محمد حسین عرب سرخی ، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان هم در سخنان خود گفت : یادتان هست که گفتید وظیفه اصلی دولت ، خدمت بی منت به مردم است؟ در این سال ها آجر روی آجر یک خانه نگذاشتید ! حتی در طرح خیالی مسکن اجتماعی خودتان ! دست آخر هم وزیر مسکنی که برند کابینه تان بود و به او افتخار می کردید نامه ای نوشت و سیاست های شما را به چالش کشید و رفت ! وی همچنین گفت : همان دلاری که گفتید نگرانش نباشید ! همان باعث شد سفره مردم کوچک تر و به گواه آمار ها قدرت خرید نصف شود .
در عین حال اگر چه برخی گزارش ها حاکی از تحریم این نشست از سوی تشکل های دانشجویی اصلاح طلب بود ، زهرا امینی نماینده انجمن اسلامی اصلاح طلب دانشگاه آزاد شاهرود در سخنان خود تأکید کرد : متاسفانه دانشگاه آزاد پس از فوت آیت ا .
هاشمی رفسنجانی با مشکلات عدیده ای رو به رو شده است .
برخوردهای هدفمند با تشکل های منتقد دانشجویی ، اخراج استادان مطرح به دلیل مواضع متفاوت و تبدیل دانشگاه به جولانگاهی برای عرض اندام عناصر خارج از دانشگاه ، کار را به جایی رسانده است که نام دانشگاه آزاد عملا پارادوکسی خنده دار شده است .
وی افزود : امروز رئیس جمهور نه تنها از مشکلات سخن نمی گوید ، بلکه از کنار آنان به راحتی می گذرد .
این موضوع سبب ریزش پایگاه اجتماعی دولت می شود ، اما هنوز هم وقت برای پاسخ گویی هست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/09/14
> به وزیر علوم بارها گفته ام روبروی زندانی کردن دانشجویان به بهانه های سیاسی بایستد سال گذشته امریکا 8 بار مستقیم و امسال 3 بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت ، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم چه کسانی و با چه مجوزی در سال 96 به خیابان آمدند و ناآرامی های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند بپرسید چه کسانی مؤسسات اعتباری پدید آوردند و اجازه تاراج مال مردم را دادند؟ دولت ناچار شد 30 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای مالباختگان پرداخت کند اف ای تی اف خوب باشد یا بد ، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است فضای مجازی در اختیار مردم ، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است از کسانی سراغ بگیرید که 3 میلیارد دلار پول نفت را بردند و خوردند رئیس جمهور باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهدامروز که گزارش های مربوط به مراسم ویژه گرامیداشت روز دانشجو با حضور رئیس جمهوری منتشر می شود ، حتماً بسیاری از آنها که منتقد برگزاری این مراسم خارج از تهران بودند ، در ادعا و نظر خود تجدید نظر می کنند .
> به وزیر علوم بارها گفته ام روبروی زندانی کردن دانشجویان به بهانه های سیاسی بایستد سال گذشته امریکا 8 بار مستقیم و امسال 3 بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت ، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم چه کسانی و با چه مجوزی در سال 96 به خیابان آمدند و ناآرامی های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند بپرسید چه کسانی مؤسسات اعتباری پدید آوردند و اجازه تاراج مال مردم را دادند؟ دولت ناچار شد 30 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای مالباختگان پرداخت کند اف ای تی اف خوب باشد یا بد ، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است فضای مجازی در اختیار مردم ، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است از کسانی سراغ بگیرید که 3 میلیارد دلار پول نفت را بردند و خوردند رئیس جمهور باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهدامروز که گزارش های مربوط به مراسم ویژه گرامیداشت روز دانشجو با حضور رئیس جمهوری منتشر می شود ، حتماً بسیاری از آنها که منتقد برگزاری این مراسم خارج از تهران بودند ، در ادعا و نظر خود تجدید نظر می کنند .
از چند روز پیش که زمزمه های برگزاری روز دانشجو خارج از تهران و در سمنان منتشر شد ، برخی آن را به فرار دولت از انتقادات تند دانشجویی تعبیر و پیش بینی کردند که فضای دانشگاه های شهرستان ها سیاسی نیست و لذا مطالبات دانشجویان به زبان آورده نمی شود .
اما آنچه دیروز در دانشگاه علوم پزشکی سمنان رخ داد و بخصوص محتوای سخنان نمایندگان تشکل های دانشجویی خط بطلانی بود بر این قبیل پیش بینی ها .
دانشجویان از طیف های مختلف و بدون لکنت زبان رئیس جمهوری و دولت را به نقد کشیدند .
در مقابل روحانی اما ناخرسند نبود و اتفاقاً بر این حق قانونی دانشجویان تأکید کرد چه به تعبیر او اگر نقد نباشد ، فساد پیدا می شود .
روحانی تصریح کرد که مذاکره با امریکا در قالب برجام به معنای اعتماد به کاخ سفید نبوده است چنان که بعد از پایان جنگ با صدام هم مذاکره کردیم در عین حال که به او اعتماد نداشتیم .
لوایح 4 گانه مرتبط با اف ای تی اف را نیز نیاز کشور خواند و گفت که نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است .
او با اشاره به اینکه در کشور بن بستی نداریم اصل همه پرسی در قانون اساسی و اختیار رئیس جمهوری برای تذکر نسبت به تخلفات از قانون اساسی را یادآور شد .
رئیس جمهوری با بیان اینکه بارها از وزیر علوم خواسته که در برابر زندانی کردن دانشجویان به بهانه های سیاسی بایستد از دانشجویان خواست که به نقد و تذکر خود ادامه دهند و او هم نقدها را دنبال خواهد کرد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با اشاره به اینکه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه ، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است ، اظهار داشت : نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آینده کشور است .
روحانی گفت : در سال های 32 و 42 و سال های بعد ، دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز با رهبری و هدایت امام(ره) هدف بسیار بلندی را به ثمر رساندند .
افتخار دارم در دوره نهضت اسلامی طلبه حوزه علمیه و همچنین دانشجوی دانشگاه تهران بودم و فضای ایستادگی و مبارزه را در دو محیط ، با همه وجودم درک کردم .
رئیس جمهوری خطاب به دانشجویان خاطرنشان کرد : آنچه امروز در این جمع می بینم ، به معنای پیروزی دانشگاه و جنبش دانشجویی است که در سال 32 آغاز شد و در سال 57 به کمال رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/09/14

روحانی در واکنش به سخنان مطرح شده از سوی نمایندگان و قشرهای مختلف دانشجویی و تشکل های دانشجویی ، گفت : چه زمانی ما چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما با آزادی کامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد کند .
نقد حتماً حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آینده کشور خواهد بود .
رئیس جمهوری با بیان اینکه اداره کشور و جامعه حتی زمانی که دشمن غدار و ستمگری چون امریکا و صهیونیسم و هیچ دشمن و مشکلی نداشته باشیم ، کار پیچیده و سختی است ، گفت : به ثمر رساندن طرح تحول سلامت ، کار آسانی نبود ، اینکه در 5 سال گذشته حقوق کارکنان و کارمندان بیش از تورم بوده ، کار آسانی نیست و اینکه دریافتی ها و مستمری ها نسبت به 5 سال گذشته 5 برابر شده ، کار آسانی نبوده است .
وی با اشاره به اینکه روند تورمی از 40 درصد سال 92 به 8 درصد در سال 96 رسید ، اظهار داشت : اگر قرار است جلوی امریکا بایستیم؛ مشکلات و زخمی شدن و زخمی کردن هم جزو این رویارویی است و این طور نیست که برای ما همیشه پیروزی بدون هزینه باشد .
هم بدر داریم و هم احد .
رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه میدان جنگ فشار و سختی دارد ، گفت : در سنگر ماندن مانند در خانه ماندن نیست در جنگ باید خود را آماده کنیم .
میدان جنگ فشار و سختی دارد و باید سختی های فراوان را هم تحمل کنیم .
روحانی تأکید کرد : به اعتراف همه متخصصان ، اقتصاد ما در بین سال های 92 و 96 از تورم 40 درصد به 7 یا 8 درصد رسیدیم .
حال سؤال اینجاست که چه شد که در سال 96 با مشکل تورمی جدید مواجه شدیم .
اولین عامل بیماری های مزمن گذشته در اقتصاد بود که در یک مقطع آثار آن روشن تر و آشکارتر شد .
رئیس جمهوری با طرح این سؤال که چه کسانی مجوز مؤسسات اعتباری و بانک های خصوصی و خصولتی را صادر کردند ، گفت : در چه زمانی بود که مالباختگان این مؤسسات اعتباری به خیابان آمدند .
چه کسی باعث شد که مردم آن همه زجر ببینند و چه کسانی مال مردم را تاراج کردند و ظلم کردند .
وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آنها بایستد ، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه 90 امضایی فرستادند که به اینها دست نزنید .
روحانی خاطرنشان کرد : یکسری بیماری های مزمن اقتصادی کنار هم جمع شد و متأسفانه مجبور شدیم30 هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان این مؤسسات پرداخت کنیم که این مبلغ به معنای 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی است .
همچنین چه کسانی و با چه مجوزی در سال 96 به خیابان آمدند و شعار دادند و ناآرامی های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند که البته همه اینها آشکار است .
روحانی در پاسخ به انتقادات دانشجویان که بحث اعتماد به امریکا را مطرح می کردند ، گفت : شما می گویید چرا به امریکا اعتماد کردید .
چه کسی اعتماد کرده است؟ مگر ما در برابر کسی که مذاکره می کند حتماً باید اعتماد داشته باشیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که بعد جنگ با او مذاکره کردیم؟ در دوران امام راحل وزیر خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاکره کرد .
مگر ما در آن دوره به صدام اعتماد داشتیم که مذاکره کردیم؟ رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه مذاکره ما درست بوده است ، گفت : این مذاکرات به اتفاق همه مسئولین ، اعم از دولت ، رهبری ، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این کار را کردیم و بسیار هم کار درستی بوده است .
روحانی با بیان اینکه «قبل از برجام دنیا ایران را محکوم می کرد و امروز امریکا را» ، گفت : برجام راه را برای نفت ، تجار و بانک ها باز کرد و سرمایه زیادی وارد کشور شد .
آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار کنیم؟رئیس جمهوری در مورد انعقاد قراردادهای نفتی با شرکت توتال و خروج این شرکت از کشور بعد از خروج امریکا از برجام ، گفت : وزیر نفت بلد بود چگونه با توتال قرارداد ببندد .
یک شرکت چینی هم در کنار توتال بود که امروز با خروج توتال کار را به دست گرفته است .
رئیس جمهوری در ادامه در مورد تورم در سال جاری گفت : ما دو راه بیشتر نداریم ، یا باید در برابر امریکا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آنها را قبول کنیم تا تحریم ها برداشته شود یا باید بایستیم و مقاومت کنیم .
سال گذشته امریکا 8 بار مستقیم و امسال 3 بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت ، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم .
رئیس جمهوری در پاسخ یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه دولت چکار کرده است ، گفت : شما هم باید بگویید دانشگاه برای کشور چکار کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/09/14

چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم .
امروز روز آزمایش همه ماست .
روحانی تأکید کرد : همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم ، مشکلات اقتصادی و توطئه های خارجی بایستیم .
این طور نیست که دولت ، مردم و مجلس به تنهایی اقدام کنند .
همه باید در کنار هم باشیم و دست به دست هم دهیم .
به تصویب اف ای تی اف نیاز داریمرئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اف ای تی اف اشاره کرد و اظهار داشت : البته فعلاً در این مرحله بحث اف ای تی اف نداریم .
آنچه امروز داریم ، 4 لایحه در مورد پولشویی و تروریسم مالی است .
رؤسای قوا به اتفاق لوایح 4 گانه مرتبط را تأیید کرده اند؛ راه حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و اف ای تی اف خوب باشد یا بد ، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است .
وی افزود : نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد ما به تصویب این لوایح 4 گانه نیاز داریم .
باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است .
رئیس جمهوری با طرح این سؤال که می خواهیم با بانک های دنیا همکاری کنیم یا نه؟ گفت : در حال حاضر که امریکا این همه فشار آورده است ، ده ها بانک دنیا از کشورهای دوست که با آنها تعامل داریم ، به ما اعلام کردند که اگر در اف ای تی اف عضو نباشید ، نمی توانیم همکاری کنیم .
روحانی در ادامه سخنان خود ، یادآور شد : شرایط امروز کشور بحرانی نیست ، اما بسیار سخت و مشکل است .
معضلات و مشکلات فراوانی داریم .
شما هم عنوان می کنید که در دانشگاه ها مشکلات وجود دارد و این درست است .
من به دکتر غلامی وزیر علوم که اینجا حضور دارد ، بارها گفته ام روبه روی زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد .
نقد نباشد فساد می آیدرئیس جمهوری با تأکید بر اینکه من امروز اینجا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم ، گفت : این جمع برای این بود که شما آزادانه مطالب خود را بیان کنید و من هم خواسته های شما را بشنوم .
نمی گوییم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمینه ها موفق بوده است .
روحانی خطاب به دانشجویان تأکید کرد : شما البته باید دولت و قدرت را در کشور نقد کنید زیرا قدرت اگر نقد نشود ، فسادآفرین است .
همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم .
رئیس جمهوری در عین حال تصریح کرد : بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد .
راه حل پیشنهاد بدهید .
شما دانشجو هستید و اینجا مرکز تحقیقات و علم است .
در انتقاد از مشکلات اقتصادی که مطرح می کنید راه حل هم ارائه دهید .
رئیس جمهوری با بیان اینکه ما به دنبال شفافیت بوده ایم ، اظهار داشت : فضای مجازی در اختیار مردم ، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است .
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد : قانون اساسی دستاورد بزرگ انقلاب است ، اگر به همه آن عمل شود ، مشکلات هم حل می شود و رئیس جمهوری باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهد .
رئیس جمهوری با بیان اینکه شما پای صندوق های رأی رفته اید و رأی داده اید 40 میلیون نفر رأی دادند که رئیس جمهوری بتواند به تخلف قانون اساسی تذکر دهد ، گفت : در مسائل بسیار مهم اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی؛ قانون اساسی مسیر همه پرسی از مردم را به عنوان یک ظرفیت پیش رو گذاشته است و اشاره دارد در این گونه مسائل اختلافی موضوع را به رأی عمومی بگذارید .
البته باید مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کند .
روحانی تأکید کرد : برای ما هیچ بن بستی وجود ندارد ، قانون اساسی برای ما راه را گشوده است .
من نقد شما را دنبال خواهم کرد شما هم به تذکر خود ادامه دهید و مطمئناً با وحدت ، اتحاد و یگانگی قطعاً امریکا را شکست خواهیم داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جوان
1397/09/13
> رئیس جمهور ، پویایی جنبش دانشجویی را ثمره فداکاری سه دانشجوی آرمانخواه دانست و با بیان اینکه دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز ، هدف بزرگی را به رهبری امام (ره) محقق کردند ، تصریح کرد : مسئولان نماینده واقعیت امروز جامعه و دانشجویان نماینده آینده مطلوب تر و ایران آزادتر و آبادتر هستند .
> رئیس جمهور ، پویایی جنبش دانشجویی را ثمره فداکاری سه دانشجوی آرمانخواه دانست و با بیان اینکه دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز ، هدف بزرگی را به رهبری امام (ره) محقق کردند ، تصریح کرد : مسئولان نماینده واقعیت امروز جامعه و دانشجویان نماینده آینده مطلوب تر و ایران آزادتر و آبادتر هستند .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری ، دکتر حسن روحانی عصر سه شنبه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان ، با اشاره به اینکه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه ، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است ، اظهارداشت : نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آینده کشور است .
دکتر روحانی در واکنش به سخنان مطرح شده از سوی نمایندگان و قشر های مختلف دانشجویی و تشکل های دانشجویی ، گفت : چه زمانی ما چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما با آزادی کامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد کند .
نقد حتماً حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آینده کشور خواهد بود .
رئیس جمهور با بیان اینکه اداره کشور و جامعه حتی زمانی که دشمن غدار و ستمگری ، چون امریکا و صهیونیسم و هیچ دشمن و مشکلی نداشته باشیم ، کار پیچیده و سختی است ، گفت : به ثمر رساندن طرح تحول سلامت ، کار آسانی نبود ، اینکه در پنج سال گذشته حقوق کارکنان و کارمندان بیش از تورم بوده ، کار آسانی نیست و اینکه دریافتی ها و مستمری ها نسبت به پنج سال گذشته پنج برابر شده ، کار آسانی نبوده است .
دکتر روحانی با اشاره به اینکه روند تورمی از 40 درصد سال 92 به 8 درصد در سال 96 رسید ، اظهارداشت : اگر قرار است جلوی امریکا بایستیم؛ مشکلات و زخمی شدن و زخمی کردن هم جزو این رویارویی است و اینطور نیست که برای ما همیشه پیروزی بدون هزینه باشد .
هم بدر داریم و هم احد .
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه میدان جنگ فشار و سختی دارد ، گفت : در سنگر ماندن مانند در خانه ماندن نیست در جنگ باید خود را آماده کنیم .
میدان جنگ فشار و سختی دارد و باید سختی های فراوان را هم تحمل کنیم .
دکتر روحانی تأکید کرد : به اعتراف همه متخصصان اقتصاد ما در بین سال های 92 و 96 از تورم 40 درصد به 7 یا 8 درصد رسیدیم .
حال سؤال اینجاست که چه شد در سال 96 با مشکل تورمی جدید مواجه شدیم .
اولین عامل بیماری های مزمن گذشته در اقتصاد بود که در یک مقطع آثار آن روشن تر و آشکارتر شد .
رئیس جمهور با طرح این سؤال که چه کسانی مجوز مؤسسات اعتباری و بانک های خصوصی و خصولتی را صادر کردند ، گفت : از کسانی سراغ بگیرید که 3 میلیارد دلار پول نفت را بردند و خوردند .
در چه زمانی بود که مالباختگان این مؤسسات اعتباری به خیابان آمدند .
چه کسی باعث شد که مردم آن همه زجر ببینند و چه کسانی مال مردم را تاراج و ظلم کردند .
وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آن ها بایستد ، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه نود امضایی فرستادند که به این ها دست نزنید .
رئیس جمهور تصریح کرد : در کنار این عوامل ، دشمن ترین افراد با ایران در امریکا قدرت را به دست گرفتند .
البته ما هیچ زمانی اعتماد صد در صد به امریکا و دیگران نداشته و نداریم .
اعتماد ما همیشه نسبی بوده است .
پیغمبر اسلام (ص) هم در مکه با کفار قرارداد (صلح حدیبیه) امضا کرد ، ولی اعتماد هم به آن ها نداشت .
فتح المبین مربوط به همین قرارداد است .
اما همان هایی که با پیغمبر (ص) قرار داد امضا کردند نقض عهد کردند .
ما هم اگر طرفمان نقض عهد کرده تکلیف و وظیفه دیگری داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جوان
1397/09/13

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مذاکره ما درست بوده است ، گفت : این مذاکرات به اتفاق همه مسئولان ، اعم از دولت ، رهبری ، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این کار را کردیم و بسیار هم کار درستی بوده است .
دکتر روحانی با بیان اینکه «قبل از برجام دنیا ایران را محکوم می کرد و امروز امریکا را» ، گفت : برجام راه را برای نفت ، تجار و بانک ها باز کرد و سرمایه زیادی وارد کشور شد .
آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار کنیم؟رئیس جمهور در ادامه در مورد تورم در سال جاری گفت : ما دو راه بیشتر نداریم ، یا باید در برابر امریکا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آن ها را قبول کنیم تا تحریم ها برداشته شود و یا باید بایستیم و مقاومت کنیم .
سال گذشته امریکا هشت بار مستقیم و امسال سه بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت ، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم .
دکتر روحانی تأکید کرد : ایران به دنبال استقلال و آزادی است و از تحریم ها نهراسیده و در مقابل دشمن می ایستیم .
رئیس جمهور در پاسخ یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه دولت چه کار کرده است ، گفت : شما هم باید بگویید دانشگاه برای کشور چه کار کرده است .
چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم .
امروز روز آزمایش همه ماست .
دکتر روحانی تأکید کرد : همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم ، مشکلات اقتصادی و توطئه های خارجی بایستیم .
اینطور نیست که دولت ، مردم و مجلس به تنهایی اقدام کنند .
همه باید در کنار هم باشیم و دست به دست هم دهیم .
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع FATF اشاره کرد و اظهار داشت : البته فعلاً در این مرحله بحث FATF نداریم .
آنچه امروز داریم چهار لایحه در مورد پولشویی و تروریسم مالی است .
رؤسای قوا به اتفاق لوایح چهارگانه مرتبط را تأیید کرده اند؛ راه حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و FATF خوب باشد یا بد ، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است .
دکتر روحانی افزود : نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد ما به تصویب این لوایح چهارگانه نیاز داریم .
باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است .
رئیس جمهور با طرح این سؤال که می خواهیم با بانک های دنیا همکاری کنیم یا نه ، گفت : در حال حاضر که امریکا این همه فشار آورده است ، ده ها بانک دنیا از کشور های دوست که با آن ها تعامل داریم ، به ما اعلام کردند که اگر در FATF عضو نباشید ، نمی توانیم همکاری کنیم .
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود ، یادآور شد : شرایط امروز کشور بحرانی نیست ، اما بسیار سخت و مشکل است .
معضلات و مشکلات فراوانی داریم .
شما هم عنوان می کنید که در دانشگاه ها مشکلات وجود دارد و این درست است .
من به دکتر غلامی وزیر علوم که اینجا حضور دارند ، بار ها گفته ام روبه روی زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد .
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه من امروز اینجا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم ، گفت : این جمع برای این بود که شما آزادانه مطالب خود را بیان کنید و من هم خواسته های شما را بشنوم .
نمی گوییم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمینه ها موفق بوده است .
دکتر روحانی خطاب به دانشجویان تأکید کرد : شما البته باید دولت و قدرت را در کشور نقد کنید ، زیرا قدرت اگر نقد نشود ، فسادآفرین است .
همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم .
رئیس جمهور در عین حال تصریح کرد : بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد .
راه حل پیشنهاد بدهید .
شما دانشجو هستید و اینجا مرکز تحقیقات و علم است .
در انتقاد از مشکلات اقتصادی که مطرح می کنید راه حل هم ارائه دهید .
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد : قانون اساسی دستاورد بزرگ انقلاب است ، اگر به همه آن عمل شود مشکلات هم حل می شود و رئیس جمهور باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهد .
رئیس جمهور با بیان اینکه شما پای صندوق های رأی رفته اید و رأی داده اید 40 میلیون نفر رأی دادند که رئیس جمهور بتواند به تخلف قانون اساسی تذکر دهد ، گفت : در مسائل بسیار مهم اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی؛ قانون اساسی مسیر همه پرسی از مردم را به عنوان یک ظرفیت پیش رو گذاشته است و اشاره دارد در اینگونه مسائل اختلافی موضوع را به رأی عمومی بگذارید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جوان
1397/09/13

البته باید مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کند .
دکتر روحانی تأکید کرد : برای ما هیچ بن بستی وجود ندارد ، قانون اساسی برای ما راه را گشوده است .
من نقد شما را دنبال خواهم کرد ، شما هم به تذکر خود ادامه دهید و مطمئناً با وحدت ، اتحاد و یگانگی قطعاً امریکا را شکست خواهیم داد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه نوآوران
1397/09/13
> به وزیر علوم گفته ام مقابل زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد.
> روحانی : نقد دولت ، حق دانشجوست به وزیر علوم گفته ام مقابل زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد رئیس جمهوری گفت : زمانی سازمان ملل ، آژانس بین المللی انرژی اتمی و دادگاه لاهه ما را محکوم می کردند اما امروز همه دنیا اقدام آمریکا در خروج از برجام را محکوم کرده و در برابر این کشور ایستاده اند و این یک پیروزی سیاسی است که باید به آن افتخار کنیم .
نوآوران آنلاین حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه در جمع دانشجویان استان سمنان به مناسبت روز دانشجو در حالی که به برخی عوامل مشکلات امروز کشور اشاره می کرد ابراز داشت : دشمن ترین افراد در آمریکا نسبت به ایران قدرت را در دست گرفتند البته آن ها هیچ گاه با مردم ایران دوستی نداشتند و ما نیز هیچگاه به آمریکا و دیگران اعتماد 100 درصدی نداشتیم و اعتمادها همیشه نسبی بوده است .
رئیس جمهور ادامه داد : پیامبر (ص) نیز با کفار مکه قراردادی را امضا کردند چرا که آن را به مصلحت جامعه اسلام می دیدند و این همان فتح مبین قرآن برای قرارداد صلح است؛ همان ها که با پیامبر (ص) قرارداد امضا کردند نقض عهد کردند لذا ممکن است با بیگانه ای قراردادی ببندیم و او هم نقض کند و ما هم تکلیف و وظیفه دیگری داریم .
اهم اظهارات روحانی به شرح زیر است : * ممکن است برخی بگویند چرا به آمریکا اعتماد کردیم ، که به امریکا اعتماد کرد؟ مگر با صدام مذاکره می کردیم اعتماد داشتیم؟ روحانی ادامه داد : دو سال در دوران امام (ره) که ایشان هنوز زنده بودند وزیر خارجه وقت با عراقی ها در دوران حکومت صدام مذاکره کرد ، مگر ما آن موقع به صدام اعتماد داشتیم؟ *ما وارد یک مذاکره شدیم که کاملا درست بوده و همه مسئولان دولت ، رهبری ، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان روی آن اتفاق داشتند و همه هم معتقد بودند بسیار هم کار درستی بوده است .
وی تاکید کرد : فرض بر این می گیریم که تمام آثار برجام برای سال های 94 و 95 بوده و برای دو سال فایده داشته است ، آیا برای آن دو سال خوب بوده یا بد؟ *زمانی در این کشور نفت یک میلیون بشکه فروخته می شد ، این میزان را به دو میلیون و بعد به دو و نیم میلیون بشکه تبدیل کردیم ، با همین پول نفت دانشگاه ساخته می شد ، جاده ها آسفالت می شد و هواپیما خریدیم و خیلی خوب بود اما در مسیر این قرارداد یکی از طرفین از پیمان خارج شد و تازه مثل قبل و به شرایط سال 91 و 92 رسیدیم حال باید ببینیم چه تفاوتی حاصل شد؟ و در این توافق به کجا رسیدیم؟ *در قالب این توافق راه را برای تجار ، بانک ها ، کشتیرانی ، فروش نفت و پتروشیمی و فولاد باز کردیم و کشور دو سال تنفس کرد ، سرمایه و میلیاردها دلار پول وارد کشور شد حال در این شرایط یکی از این افرادی که برجام را امضا کرده بود از تعهد خود خارج شد ، فرض بگیریم آمریکا خارج شده و برجام همین الان یک بیمار بستری است .
* همه چهره های زیبای جنبش دانشجویی در سراسر کشور از فداکاری سه دانشجو نشات می گیرد و این پیام مهمی برای ما بر شمرده می شود که اگر یک تعداد انسان در کنار هم برای دستیابی به هدف بلند ایستادگی کنند خداوند اثر آن را برای سال ها و شاید همه تاریخ در اذهان مردم بگذارد .
در سال 32 و 42 و سال های بعد دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز با رهبری امام راحل هدف بسیار بلندی را به ثمر رسانده بود و خود در دوران نهضت اسلامی طلبه حوزه و هم دانشجوی دانشگاه بوده و فضای ایستادگی و مبارزه را در هر دو محیط با همه وجود خود لمس کرده ام .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه نوآوران
1397/09/13

* آن چه در این جمع می بینتم به معنای پیروزی دانشگاه است و پیروزی جنبشی که از سال 32 آغاز شد و در سال های بعد تا 57 به کمال رسید و هم چنین فضایی را نداشتیم که دانشجو با راحتی و آزادی با لحنی که خود مناسب می داند دولت را نقد کند و نقد دولت حق دانشجو است .
از امروز خود را برای آینده مدیریت کشور آماده کنید ، اداره کشور و جامعه کار دشواری است حتی زمانی که دشمن ستمگری چون آمریکا و صهیونیست را نداشته باشیم .
* به ثمر رساندن طرح تحول سلامت کار آسانی نیست ، این که در 5 سال گذشته حقوق کارمندان و کارگران بیشتر از تورم بوده است کار آسانی نیستف این که در جامعه اقشار تحت فشار امروز دریافتی و مستمری شان نسبت به 5 سال پیش حدود 5 برابر شده است نیز کار آسانی نیست .
* در مورد نرخ تورم نه من شایسته آن هستم که بگویم چند درصد است و فکر می کنم دیگری این حق را داشته باشد که نظر دهد چرا که مرکزی در کشور به نام بانک مرکزی و مرکز آمار داریم که کارشان این است با استفاده از دانشجویانی که تخصص دارند ، مدیریت بر عهده دارند و شب و روز تلاش می کنند آمار تورم را ارائه کند .
نمی گویم شرایط امروز شرایط مطلوبی است ، اگر مدعی هستیم در برابر آمریکا باید بایستیم ، جنگ زد و خورد و زخمی شدن دارد و این گونه نیست همیشه پیروزی برای ما یا برای دشمن باشد ، هم جنگ بدر و هم جنگ احد داریم و باید در میدان جنگ خود را آماده کنیم .
*زخمی شدن در میدان جنگ فشار و سختی دارد و تحمل سختی های فراوان در جبهه وجود دارد و در سنگر ماندن مثل در خانه ماندن نیست ، سختی های بسیار بزرگی دارد .
از شما می پرسم از سال 92 که مسئولیت اجرا را بر عهده گرفتیم با کمک مردم تا اواسط 96 آیا روند تورم کاهنده بوده است یا خیر؟ این روند به اعتراف همه عقلای عالم و متخصص اقتصاد از 40 درصد به 7 و 8 درصد رسید .
*در سال 96 چه شد که با مشکل تورم جدید مواجه شدیم؟ علت آن چند عامل بود ، اولین مورد بیماری های مزمن گذشته ای بود که در یک مقطعی آثارش روشن تر و آشکارتر شد ، چه کسی مجوز موسسات اعتباری را داد؟ و بانک های خصولتی و خصوصی در چه دروه ای و چه زمانی ایجاد شد؟ ورود عده ای در سال 96 به خیابان ها از مالباختگان آغاز شد که باعث شد مردم آن همه زجر ببینند .
* میلیون ها نفر و صدها هزار خانواده مالشان تاراج و به مردم ستم و ظلم شد و آن زمان که دولت یازدهم رفت در برابر آن ها بایستد همان ها که در این منافع شریک بودند رو در روی ما ایستادند ، نامه 90 امضا دادند که به این ها دست نزنید .
ما در برابر این مشکلات چه می کردیم؟ دیدیم که عده ای در سال گذشته چه شعاری دادند و کار به کجا رفت؟ ریشه آن هایی که ناآرامی های مضر برای منافع ملی در خیابان ها به راه انداختند روشن و همه این ها برای ما آشکار است .
رئیس جمهوری در حالی در جمع دانشجویان دانشگاه سمنان در دانشگاه علوم پزشکی این استان سخنرانی کرد که تعدادی از وزیران کابینه هم چون وزیر علوم و کشور او را همراهی می کردند .
تعدادی از دانشجویان دانشگاه های سمنان نیز در این دیدار به بیان دیدگاه ها و نظرهای خود در زمینه مسائل دانشگاه ها و مسائل روز کشور پرداختند .
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز سه شنبه وارد استان سمنان شد و تا فردا برنامه های مختلفی در این استان دارد .
سخنرانی مردمی در جمع مردم شاهرود ، شرکت در اجلاس سراسری نماز ، سخنرانی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان استان و حضور در شورای اداری استان سمنان از جمله برنامه های رئیس جمهوری در این سفر دو روزه است .
همزمان با سفر کاروان تدبیر و امید به استان سمنان ، جمعی از وزرای کابینه روحانی نیز برای افتتاح و آغاز عملیات اجرای ده ها طرح مختلف به شهرستان ها سفر خواهند کرد .
روحانی پیش از این در فروردین ماه 95 همراه با کاروان تدبیر و امید به استان سمنان سفر کرده بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/09/13
> وزیر علوم تاکید کرد؛ لزوم حمایت دانشگاه ها ازفعالیت های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان وزیر علوم گفت : قطعا دانشگاه ها کمک خواهند کرد تا فرصت فراهم شود که دانشجویان حضور بیشتری در فعالیت های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی دانشگاه ها داشته باشند .
> وزیر علوم تاکید کرد؛ لزوم حمایت دانشگاه ها ازفعالیت های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان وزیر علوم گفت : قطعا دانشگاه ها کمک خواهند کرد تا فرصت فراهم شود که دانشجویان حضور بیشتری در فعالیت های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی دانشگاه ها داشته باشند .
دکتر منصور غلامی ضمن بیان این مطلب به رویکرد وزارت علوم در خصوص روز دانشجو و فعالیت های سیاسی دانشجویان اشاره و اظهار کرد : هر ساله خوشبختانه برنامه های متنوعی در دانشگاه ها به بهانه روز دانشجو در ماه دانشجو من آذرماه را ماه دانشجو می نامم برگزار می شود .
در واقع با توجه به تعدد و تراکم برنامه هایی که دانشجویان در دانشگاه های مختلف کشور برگزار می کنند و این برنامه ها در موضوعات مختلف سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و .
برگزار می شود ، حرکت و جنبش بسیار خوبی را در بین دانشجویان شاهد هستیم که در کنار مشغله های درسی نگاه و تفکرات آنها را در مورد مسائل کشور در زمینه های مختلف به اشتراک می گذارند .
وی در ادامه تصریح کرد : برنامه ها و فعالیت های دانشجویان در آذرماه و روز دانشجو فرصتی را فراهم می کند تا آنها به بهانه های مختلف پای صحبت اساتید و صاحب نظران مختلف بنشینند و قطعا این یکی از برکات است و برای نسل جوانی که آینده کشور در دست آنها است فرصت مغتنمی را فراهم خواهد کرد و ما باید کمک کنیم این شرایط به خوبی با آرامش خاطر فراهم شود .
وزیر علوم در خصوص دلایل بی تفاوتی یا بی انگیزگی دانشجویان برای حضور در انواع فعالیت های دانشجویی و سیاسی گفت : خوشبختانه دانشجویان فعال زیاد داریم اما شاید گاهی این بحث صورت می گیرد که جمعیت کمتری از دانشجویان ما در فعالیت های اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی شرکت می کنند که بخشی به شرایط اجتماعی و نسل جدید و اینکه خانواده ها تمام تلاش خود را گذاشته اند که درس بخوانند و از دوران کودکی کمتر برای حضور در فعالیت های اجتماعی تشویق شدند .
طبعا این عادتی که در بین آنها شکل گرفته در دوره دانشجویی نیز تاثیرگذار خواهد شد .
وی در پایان خاطرنشان کرد : برای مراسم روز دانشجو هر دانشگاهی که دعوت شوم در آن دانشگاه حضور پیدا می کنم ، اما با توجه به اینکه رئیس جمهور در این هفته به سفر استانی خواهند رفت بنابراین ممکن است در یکی از دانشگاه های استان محل سفر رییس جمهور حضور پیدا کنم .
رئیس دانشگاه شریف : فرصت‎های مطالعاتی نباید به دلیل نرخ ارز متوقف شود رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت : نباید فرصت های مطالعاتی اساتید به دلیل مشکل نرخ ارز متوقف شود .
محمود فتوحی در نشست خبری در دانشگاه تهران در خصوص وضعیت پروژه ارتقا 5 دانشگاه و 5 پژوهشکده کشور به تراز بین المللی گفت : هر یک از این دانشگاه ها برنامه های خود را ارائه دادند و برای اجرای این برنامه ها یک ناظر برای این مراکز تعیین شده است .
وی اظهار داشت : اندکی بودجه تاکنون برای اجرای این پروژه در اختیار دانشگاه های معتبر قرار گرفته اما مبلغ آن کم بوده و قرار است تخصیص های بیشتری در این زمینه اعطا شود .
فتوحی در خصوص ایجاد رشته‎های میان رشتهای تصریح کرد : در دانشگاه صنعتی شریف رشته های میان رشته‎ای مهندسی اعصاب و اقتصاد انرژی تصویب شده و قرار است در این رشتهها دانشجوی دکتری پذیرش شود .
وی خاطرنشان کرد : در شرایط فعلی نیازمند بازنگری کلی در برنامه‎های آموزشی دانشگاهها هستیم که دانشگاه شریف این روند را آغاز کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
روزنامه آفرینش
1397/09/13

رئیس دانشگاه شریف گفت : در حال حاضر دانشگاه ها با مشکل قیمت ارز مواجه هستند .
نباید فرصت های مطالعاتی اساتید به این دلیل متوقف شود .
برتری آکسفورد نسبت به دانشگاه‏های آمریکایی رتبه بندی نشان میدهد دانشگاه آکسفورد در دو جدول رده بندی علوم رایانه ای و دانشگاه‎های مهندسی و فناوری به رده نخست دست یافته و از همتایان آمریکایی جلو زده است .
به گزارش تایمز هایر اجوکیشن ، آکسفورد نخستین دانشگاه انگلیسی است که در صدر رتبه‎بندی موضوعی دانشگاههای برتر علوم رایانه ای و مهندسی و فناوری Times Higher Education قرار میگیرد .
درهمین راستا آکسفورد از سه دانشگاه قدرتمند آمریکایی در 2 فهرست پیشی گرفته است .
آکسفورد در رتبه بندی علوم رایانه ای از دانشگاه استانفورد و MIT پیشی گرفت .
به این ترتیب استانفورد با دو پله سقوط به رده سوم و MIT با5 پله سقوط به رده پنجم نزول کردند .
در رده بندی دانشگاه های برتر مهندسی و فناوری نیز آکسفورد به امتیاز کلی بالاتر از استانفورد دست یافت .
به این ترتیب استانفورد به رده دوم سقوط کرد و موسسه فناوری کالیفرنیا نیز با دو پله سقوط در رده چهارم قرار گرفت .
آکسفورد تنها دانشگاه اروپایی نیست که در رده بندی بخش علوم رایانه ای صعود کرده است .
موسسه فناوری زوریخ(ETH Zurich) نیز در رده بندی دو پله صعود کرد و به رده دوم رسید .
دانشگاه کمبریج نیز با پله صعود در رده چهارم قرار گرفت .
با این وجود در رده بندی مهندسی دانشگاهی کمبریج با یک پله سقوط در رده ششم و موسسهETH Zurichهمچنان در رده نهم باقی ماند .
رده بندی آکسفورد در حوزه بهبود محیط‏های آموزشی و درآمد صنعتی نیز ارتقا یافته است .
برگزاری مسابقات مناظرات دانشجویی در دانشگاه علم و فرهنگ مهندس مهدی کاظمی خالدی ، دبیر مسابقات مناظرات دانشجویی گفت : مرحله کشوری این مسابقات از 18 آذر تا 20 آذر در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار می شود .
به گزارش آفرینش ، وی با اشاره به این که 577 گروه دانشجویی در گروه های چهار نفره در مرحله استانی این مسابقات شرکت کردند ، گفت : مرحله استانی این مسابقات در 23 استان و 9 دانشگاه در شهر تهران برگزار شد و مهرماه مرحله منطقه ای در استان های چهارمحال و بختیاری ، گیلان ، خراسان رضوی و دانشگاه علم و صنعت تهران با حضور 56 تیم برپا شد .
وی ادامه داد : دانشگاه های استان چهارمحال و بختیاری با 96 تیم و بعد از آن یزد ، زنجان و هرمزگان با 32 تیم ، بیشترین تیم های شرکت کننده را داشتند .
از میان دانشگاه های تهران هم دانشگاه تهران با 12 تیم و دانشگاه علم و صنعت با 10 تیم بیشترین گروه های شرکت کننده در این مسابقات را دارا بودند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14
> فرهیختگان : روز گذشته ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و عبدالرسول عمادی ، سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با حضور در خبرگزاری فارس بر سر «مافیای کنکور» با یکدیگر به مناظره پرداختند؛ مناظره ای که هر دو نفر وجود مافیا در عرصه کنکور را رد کردند و آن طور که خدایی عنوان کرده بود ، امسال 97 درصد با سوابق تحصیلی پذیرش شده اند؛ موضوعی که نشان می دهد کنکور دیگر آن گونه که به نظر می رسد ، در بحث ورود به دانشگاه ها تاثیرگذار نیست.
> فرهیختگان : روز گذشته ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و عبدالرسول عمادی ، سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با حضور در خبرگزاری فارس بر سر «مافیای کنکور» با یکدیگر به مناظره پرداختند؛ مناظره ای که هر دو نفر وجود مافیا در عرصه کنکور را رد کردند و آن طور که خدایی عنوان کرده بود ، امسال 97 درصد با سوابق تحصیلی پذیرش شده اند؛ موضوعی که نشان می دهد کنکور دیگر آن گونه که به نظر می رسد ، در بحث ورود به دانشگاه ها تاثیرگذار نیست .
عمادی در ابتدای این مناظره درباره وجود مافیای کنکور می گوید : «کنکور واقعیتی است که چندین دهه توسط سازمان سنجش در کشور برگزار می شود ، اما در کنار آن ، فعالیت هایی نیز برای ورود به این عرصه وجود داشته که بخشی از آن سالم و بخشی نیز منجر به ایجاد رقابت های ناسالم شده است و ما از آن به مافیای کنکور تعبیر می کنیم؛ مافیایی که باعث افزایش هزینه ها ، غلبه استرس به خانواده ها و .
منجر می شود و تا زمانی که از شدت و حدت کنکور کاسته نشود ، همچنان فضای ناسالم وجود دارد .
» وی دلیل گردش مالی سنگین در کنکور را عامل ایجاد تبلیغات ناسالم در فضای عمومی و به خصوص رسانه ملی می داند و معتقد است : «رسانه ملی پالایشی نسبت به تبلیغات انجام دهد ، چراکه مافیای کنکور وجود دارد و معتقدیم اگر قانون سنجش و پذیرش کنکور اجرا شود ، می تواند تب کنکور را کنترل کند .
» خدایی اما در مقابل این صحبت ها ، واکنش متفاوتی داشت و این طور توضیح داد : «اصل بحث مافیا سازمان های جنایتکار ایتالیایی در اواخر قرن نوزدهم در جزیره سیسیل و قرن بیستم در شرق آمریکا بودند و این ادبیات از وزارت علوم بیان نشده و از سوی آموزش و پرورش بود .
در حقیقت بنده به هیچ عنوان موسسات آموزشی را با نام سازمان های جنایتکار مافیا مطرح نمی کنم .
از سوی دیگر ما اطلاعات کمی و کیفی را که برخی دوستان در این زمینه مطرح می کنند ، نداریم و خود آنها باید در این زمینه توضیح دهند .
با این حال صحبتم درباره وجود یا عدم وجود مافیا نیست ، بلکه می گویم باید به آسیب شناسی این مساله بپردازیم .
» عمادی در بخش پرسش و پاسخ این مناظره در جواب سوال «فرهیختگان» مبنی بر اینکه آموزش و پرورش زیرساخت های لازم برای برگزاری آزمون های استاندارد و کشوری در مقطع متوسطه را دارد یا خیر ، می گوید : «آنچه در قانون سنجش و پذیرش درباره سوابق تحصیلی آمده ، این است که سوابق تحصیلی مربوط به تعدادی از دروس سه سال دوره متوسطه است که به صورت نهایی برگزار می شود ، اما آموزش و پرورش نیز در بحث فرآیندهای برگزاری امتحانات نهایی هر چه جلوتر آمده ، موضوع برگزاری امن و دقیق امتحانات را پیگیری کرده ، به طوری که امروز تمام سوالات نهایی به صورت شبکه به استان های مختلف ارسال می شود و حتی بحث تصحیح برگه ها نیز به صورت الکترونیکی انجام می شود .
» او در توضیح بیشتر تصریح می کند : «دی ماه امسال فرآیند تصحیح الکترونیکی را فراهم کردیم و برگه ها بدون اینکه مصحح به برگه امتحانی دسترسی داشته باشد ، تصحیح شدند و قرار است این فرآیند برای خرداد سال آینده به طور کامل اجرایی شود .
همچنین ثبت نمرات نیز از طریق همین سامانه و بدون دخالت عامل انسانی صورت می گیرد و بعد از آن نمرات برای سازمان سنجش ارسال می شود .
از سوی دیگر چون سوالات به صورت نهایی است و تمام دانش آموزان چه آن فردی که سیستان و بلوچستان است و چه فردی که در منطقه یک تهران درس می خواند ، از محتوای سوالات اطلاع دارند و سوالات نیز به سختی کنکور نیست؛ به همین دلیل این روش کاملا عادلانه تر از کنکور است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14

به عبارت دیگر ، در کنکور به دلیل پیچیدگی های سوالات کنکور داوطلب باید به چرخه کسب مهارت های تست زنی بیفتد و طبیعی است که این امکان در منطقه یک تهران بسیار بیشتر در اختیار دانش آموز قرار دارد تا سیستان و بلوچستان ، به همین دلیل است که می گوییم برگزاری امتحانات نهایی آموزش به عدالت آموزشی نزدیک تر است .
» او درباره بحث ترمیم معدل تصریح می کند : «ما ترمیم معدل نداریم ، بلکه بحث ارتقای سابقه تحصیلی است که آن هم مربوط به نمرات دروس است نه معدل کل دیپلم افراد؛ در حقیقت دانش آموزانی که در سال های گذشته دیپلم گرفته اند و الان نمره امتحان نهایی شان در کنکور تاثیر دارد ، اگر بخواهند می توانند تنها یک بار در یک دوره امتحان نهایی شرکت کرده و نمره جدیدی را به دست آورند که این نمره مدرک دیپلم را تغییر نمی دهد .
» خدایی همچنین در پاسخ به سوال «فرهیختگان» درباره ارائه پیشنهاد به شورای سنجش و پذیرش مبنی بر انتخاب جایگزین کنکور می گوید : «تمام صحبتم این است که این شورا باید مولفه های خود را در این زمینه به درستی طراحی کند .
البته ما نیز پیشنهاد خود را در این زمینه مطرح می کنیم که یکی از آنها برگزاری کنکور از سوی خود دانشگاه ها است که مدل اجراشده در کل دنیا نیز محسوب می شود .
به عبارت دیگر ، ما کارهایی را که می توانیم انجام دهیم انجام داده ایم ، اما قرار نیست به صورت انقلابی عمل کنیم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه آفرینش
1397/09/13
> رئیس سازمان سنجش گفت : کاملا موافق حذف کنکور هستم اما باید یک جایگزین برای آن تعریف شود که اعتماد اجتماعی به آن وجود داشته باشد و بتواند عدالت آموزشی را برقرار کند .
> رئیس سازمان سنجش گفت : کاملا موافق حذف کنکور هستم اما باید یک جایگزین برای آن تعریف شود که اعتماد اجتماعی به آن وجود داشته باشد و بتواند عدالت آموزشی را برقرار کند .
به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر ابراهیم خدایی در نشست «مافیای کنکور» که در محل خبرگزاری فارس برگزار شد ، گفت : مافیا یک تعریف دارد که همه را به یاد جزیره سیسیل ایتالیا و یا دهه 60 آمریکا می اندازد ، این اصطلاح بیشتر از طرف همکاران آموزش و پرورش مطرح شده است .
سازمان سنجش یک دستگاه دولتی است و عملکردش روشن است .
کنکور از کتابهای مشخصی که منبع هستند مطرح می شود و بارها گفته ایم اگر کسی بخواهد قبول شود نیازی به موسسه رفتن ندارد .
وی افزود : اما از سال 62 به این طرف و از دو دهه اخیر رقابت زیادی بر سر دانشگاهها درگرفت و فضایی ایجاد شد که همه در یک رشته خاص یا یک دانشگاه خاص قبول شوند .
حقیقا نمی خواهم وارد این موضوع شوم چرا که اطلاعاتی ندارم .
خدایی با اشاره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو گفت : سال 92 قانون مربوط به موسسات آموزشی آزاد و غیردولتی تصویب شد که یک نکته ای که وجود دارد این است یک سری از موسسات مجاز هستند و از آموزش و پرورش ، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی مجوز می گیرند و فعالیت می کنند .
مصوبه 483 شورا درباره این آموزشگاه های آزاد می گوید که تبلیغ در صدا و سیما ، مطبوعات و روزنامه های کثیرالانتشار در صورت تایید مراجع رسمی ملزم به اخذ مجوز است .
وی افزود : در کنکور ، امتحان فی نفسه اهمیت ندارند .
ما در سازمان سنجش آزمون های مهمتری داریم .
حال با اینکه ما ظرفیت را بیشتر کردیم چه اتفاقی می افتد که کنکور همچنان مهم است .
رئیس سازمان سنجش گفت : ارتقاء حلقه متوسط جامعه به دلیل ورود به دانشگاه اتفاق افتاده است .
خوب یا بد ، 600 هزار نفر در پشت سد ورود به سه رشته تجمع می کنند .
سیستم هر کشوری که 600 هزار نفر برای 8 هزار جا بخواهند انتخاب شوند بهم می ریزد .
موافق حذف کنکور هستم وی گفت : ما باید مدل مناسب سنجش و پذیرش را پیدا کنیم .
سازمان سنجش اطلاعاتی از فعالیت این موسسات و آموزشگاه های آزاد ندارد .
رئیس سازمان سنجش گفت : کاملا موافق حذف کنکور هستم اما باید یک جایگزین برای آن تعریف شود که اعتماد اجتماعی به آن وجود داشته باشد و بتواند عدالت آموزشی را برقرار کند .
وی یادآور شد : قرار بود کنکور تا سال اول برنامه پنجم توسعه حذف شود و امتحانات نهایی سه سال آخر دبیرستان جایگزین شود .
آموزش و پرورش از سال 84 امتحانات نهایی 10 درس را برگزار می کرد .
در سال 92 و 93 ، دو درس اضافه کرد و 4 درصد هم پیش دانشگاهی اضافه کرد .
یک نفر به دیوان عدالت اداری شکایت کرد که به شرطی می توان سوابق تحصیلی را اعمال کرد که همه سوابق موجود باشد .
به همین دلیل دیوان عدالت اداری مصوبه شورای سنجش و پذیرش درباره سوابق تحصیلی را باطل کرد .
خدایی افزود : بر همین اساس مصوبه از همه دروس به تعدادی دروس اصلاح و قرار شد درصد تاثیر سوابق تحصیلی را اعمال کند .
سال 97 که سال پنجم از زمان قانون سال 92 است ما هم اکنون حدود 87 درصد با سوابق تحصیلی موجود می توانیم در دانشگاه پذیرش کنیم .
10 درصد می ماند که تنها با سوابق تحصیلی نمی توان پذیرش کرد .
وی گفت : این یک فرآیند است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
روزنامه آفرینش
1397/09/13

اگر همین امسال برای بچه ای که در سال اول دبیرستان است اعلام کنیم که امتحانات نهایی برگزار می شود تازه چهار سال بعد با 48 درصد داوطلبان مواجه ایم که سوابق تحصیلی کامل دارند .
پشت کنکوری ها را چه کنیم .
فرآیندهای آموزشی دستوری و ناگهانی نیستند .
باید مدل های مختلفی را بررسی کنیم .
رئیس سازمان سنجش گفت : اگر نتوانیم جایگزینی که مردم و داوطلبان به آن اعتماد دارند معرفی کنیم مشکل پیش می آید .
تنها با حذف گفتن ، کنکور حذف نمی شود .
وی افزود : اکنون برای سال 98 تصمیم گرفته شد که 90 درصدی که با سوابق تحصیلی پذیرفته می شوند از فرآیند ثبت نام و شرکت در کنکور خارج شوند و با تفکیک ظرفیت ها ، آنها را از پروسه کنکور خارج کنیم تا کم کم اهمیت خود را از دست بدهند .
رئیس سازمان سنجش درباره اینکه برخی می گویند اگر سازمان سنجش منحل شود مشکل کنکور حل می شود ، گفت : سازمان سنجش یک سازمان دولتی است و تنها 5 تا 7 درصد فعالیت های سازمان سنجش به کنکور ربط دارد و با اینکار مسئله ای حل نمی شود .
اگر مسئله این است که کنکور امتحان سختی است و استرس وارد می کند ، یک راه اش این است که رشته ها را اعلام کنیم و داوطلبان بروند در همان رشته ها و اهمیت کنکور کم شود .
وی افزود : اما زمانی که صف وسیعی شکل گرفته که پدرها و مادرها و کل نظام آموزشی برای این موضوع سرمایه گذاری کرده اند و تنها حرف شان این است که بچه شان دکتر شود ، نمی شود تنها با گفتن آن فرآیند را حذف کرد .
اگر می گوییم شما می توانید وارد پزشکی تهران شوید باید سازو کاری که عدالت محور باشد برای آن تعریف شود و آن را در اختیار داوطلبان قرار دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه آفرینش
1397/09/13
> رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت : دانشگاه علامه نتایج بررسی های خود در زمینه مسائل پولی و بانکی را به دولت ارائه کرده است .
> رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت : دانشگاه علامه نتایج بررسی های خود در زمینه مسائل پولی و بانکی را به دولت ارائه کرده است .
حسین سلیمی در نشست خبری در دانشگاه تهران اظهار داشت : اجلاس رؤسای دانشگاه های برتر برای اولین بار است که در کشور برگزار می شود و این اجلاس موجب شده تا به رغم تمام محدودیت ها ، شاهد ارتقای جدی در آموزش عالی و توسعه تعاملات میان دانشگاه ها باشیم .
وی افزود : این اجلاس موجب شده تا در حوزه بین المللی نیز فعالیت های مؤثری داشته باشیم و بتوانیم با کشورهای مختلف ارتباط برقرار کنیم .
سلیمی خاطرنشان کرد : دولت در چند ماه گذشته از دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه های برتر درخواست کرده که راهکارهایی را برای رفع مشکلات کشور ارائه دهند که دانشگاه های سطح یک در این زمینه وارد عمل شده اند و هر یک از این دانشگاه ها در یک زمینه فعالیت خواهند کرد .
وی گفت : دانشگاه علامه طباطبایی در دو زمینه مسائل پولی و بانکی و فضای مجازی ، فعالیت های خود را آغاز کرد که نتایج اولیه ، استخراج و به دولت ارائه شد .
سلیمی ادامه داد : بر اساس بررسی های صورت گرفته در دانشگاه علامه طباطبایی در زمینه مسائل پولی و بانکی ، مشخص شد که کشور در درجه اول در این حوزه با یک بیماری خطرناک مواجه است و اگر فکر اساسی برای آن صورت نگیرد ، بقیه حوزه های اقتصادی به این بیماری دچار خواهند شد .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد : به طور مثال بدهی بانک های مختلف به بانک مرکزی در عرض سه سال مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که بدهی بانک های غیردولتی به بانک مرکزی طی سه سال گذشته پنج برابر شده است و اگر برای این موضوع راهکاری اندیشیده نشود ، سلامت نظام بانکی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت .
به گفته وی ، آمارها نشان می دهد که از سال 95 تا 97 حساب سرمایه بانک های غیردولتی به شدت کاهش یافته است .
بنابراین ما شاهد بیماری بدخیمی در حوزه نظام بانکی هستیم که نیازمند جراحی فوری است و دانشگاه علامه طباطبایی نیز برنامه دارد که با توجه به تشخیص این بیماری ، راهکارهایی را برای رفع آن به دولت ارائه کند .
سلیمی در خصوص فضای مجازی نیز گفت : در مطالعات اولیه صورت گرفته در این دانشگاه ، مشخص شد که کانال دسترسی به اطلاعاتی که شیوه زندگی را تعیین می کند ، نزد اکثریت مردم شهری کشور تغییر کرده است .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد : شیوه دسترسی به اطلاعات و شیوه اعتماد به اطلاعات تغییر کرده و بر این اساس عوامل بحران زا و بحران آفرین نیز دستخوش تغییر شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14
> 1 براساس قوانین مذکور حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت 25 درصدی یا پنج درصدی) 70درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان 80درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل است.
> 1 براساس قوانین مذکور حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت 25 درصدی یا پنج درصدی) 70درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان 80درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل است .
2 ظرفیت در کدرشته محل هایی به سهمیه های فوق تخصیص می یابد که امکان گرد کردن ریاضی (بیش از 5/0) برای آنها وجود داشته باشد .
3 سهمیه های فوق براساس قوانین و مقررات موجود بوده و در صورت هرگونه تغییر در این سهمیه ها توسط مراجع ذی صلاح ، ضوابط و مقررات اعمالی اطلاع رسانی خواهد شد .
4 حدنصاب نمره در تمامی مراحل آزمون لحاظ می شود .
5 آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران یک بار در دوره روزانه آزمون دکتری پذیرفته شده باشند ، حق استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران و رزمندگان در آزمون های سال های بعد در همان مقطع را نخواهند داشت .
6 آن دسته از داوطلبان سنوات قبل که با استفاده از سهمیه های شاهد و ایثارگر در ردیف پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دوره های شبانه و نیمه حضوری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، دانشگاه پیام نور ، موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی یا دوره های مجازی و پردیس خودگردان قرار گرفته اند ، در صورت انصراف از رشته قبولی خود فقط یک بار دیگر مجاز به استفاده مجدد از سهمیه های مربوط در آزمون های سال های بعد در همان مقطع خواهند بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
جوان
1397/09/14
> دیدار رئیس جمهور با دانشجویان استان سمنان با حواشی روبرو بود که البته غالباً حول محور انتقاد از سیاست های اقتصادی و همچنین سیاست خارجی دولت می گشت .
> جوان آنلاین : حسن روحانی رئیس جمهور ایران اسلامی غروب سه شنبه در ادامه سفر دو روزه خود به استان سمنان با حضور در دانشگاه علوم پزشکی سمنان به سخنرانی و دفاع از عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم در سه حوزه اقتصادی ، سیاست خارجی و آموزش عالی پرداخت ، اما در برخی مواقع سخنان وی با واکنش دانشجویان همراه بود .
روحانی در بخشی از سخنان خود که بیان کرد چه کسی گفته من به آمریکا اعتماد کرده ام مورد خطاب دختری دانشجو قرار گرفت که می گفت : شما گفتید امضای کری اعتبار است .
روحانی همچنین در زمانی که درباره تورم و مهار آن تا اردیبهشت 96 صحبت می کرد مورد خطاب دانشجوی دیگری قرار گرفت که از ده ها برابر شدن تورم خبر می داد ، روحانی ، اما در خطاب به این دانشجوی پسر گفت : من و شما نمی توانیم در مقامی باشیم که درباره تورم سخن بگوییم تورم را مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام می کنند .
واکنش ها به سخنان روحانی ادامه داشت و در بسیاری بخش ها با واکنش دانشجویان روبرو می شد ، البته دانشجویان حامی دولت نیز در بخش هایی با فریاد های روحانی حمایت ، از رئیس جمهور دفاع می کردند .
در این نشست ، اما چند نفر از دانشجویان نیز به بیان دیدگاه هایشان پرداختند .
نظری مسئول بسیج دانشجویی سمنان در این مراسم با بیان اینکه کلید دولت روحانی قفل های اشتغال و اقتصادی و مشکلات و معیشت را نتوانسته باز کند ، گفت : در این پنج سال بسیاری از سرمایه های کشور تباه شد .
وی همچنین افزود : در این مدت هیچ اتفاق مثبتی رخ نداده و حتی صد ها واحد تولیدی نیز به تعطیلی انجامیده است ، واحد هایی که در جنگ هم فعال بودند ، تفکرات دولت شما بلایی بر سر کشور آورد که حتی جنگ جهانی هم نتوانست .
زهرا امیری نماینده انجمن اسلامی شاهرود نیز دیگر دانشجویی بود که در این مراسم سخن گفت و بیان داشت : بعد از فوت آیت الله هاشمی وضعیت دانشگاه آزاد اصلاً مناسب نیست و برخورد های سلیقه ای با فعالان دانشجویی و اخراج اساتید تنها به دلیل داشتن تفکراتی مخالف و تبدیل دانشگاه به جولانگاهی برای خودنمایی عناصر خارج از دانشگاه در زمره مسائلی هستند که در دانشگاه آزاد دیده می شوند .
وی افزود : امروز کار به جایی رسیده که نام دانشگاه آزاد اسلامی به پارادوکس خنده داری بدل شده است و باید از رئیس جمهور پرسید که پس از فوت آیت الله رفسنجانی برای انتصابات غیرقانونی در راس این دانشگاه چه کرده اند؟ ما همان هایی هستیم که هرکدام یازده نفر را برای شما پای صندوق های رای آوردیم ، اما امروز از خودمان می پرسیم تحقق وعده ها چه شد؟ نه تنها انانی که در حصر هستند بلکه تمام زندانیان باید آزاد شوند .
محمد حسین عرب نیز دیگر نماینده دانشجویان بود که در پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به روحانی گفت : یکی از وزرای شما دانشجوی منتقد را بد تر از داعشی و تکفیری خطاب می کند از سوی دیگر وزیر دیگری از به صرفه نبودن نجات جان بیماران خاص سخن می گوید لذا این سوال را پیش می آورد که دولت شما به چه سمتی در حال پیشروی است .
یاشار صادقی رییس شورای مرکزی خانه نشریات دانشجویی هم در سخنانی کوتاه از ترساندن برخی دانشجویان و اساتید از فعالیت سیاسی سخن گفت و خواستار فضایی بازتر در دانشگاه ها شد .
این نشست در نهایت با شعار های گوناگون مانند وعده هایت را عملی کن ، وعده وعده نمی خوایم نمی خوایم و روحانی حمایت روحانی حمایت از سوی دانشجویان مختلف به پایان رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نشریه دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14
> هفته دوم آذرماه قطعا می تواند یکی از پرترافیک ترین رویدادهای دانشگاهی باشد و دانشجویان برای اینکه از قافله «روز دانشجو» جا نمانند ، نشریات دانشجویی را طی بازه هفته منتهی به 16 آذر منتشر می کنند.
> هفته دوم آذرماه قطعا می تواند یکی از پرترافیک ترین رویدادهای دانشگاهی باشد و دانشجویان برای اینکه از قافله «روز دانشجو» جا نمانند ، نشریات دانشجویی را طی بازه هفته منتهی به 16 آذر منتشر می کنند .
در این شماره نیز محتوای برتر 10 نشریه دانشجویی از نگاه نگارنده مورد بررسی قرار گرفته است .
فعالان نشریات دانشجویی می توانند با ارسال فایل نشریات خود به آدرس mhayati@ مطالب برتر خود را در این صفحه بخوانند .
خصوصی سازی و باتلاق نئولیبرالیسم شماره جدید نشریه دانشجویی «باران»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهیدچمران اهواز در مطلبی با عنوان «خصوصی سازی و باتلاق نئولیبرالیسم» نوشته است : «این روزها با هر خانواده ای که درمورد مدرسه فرزندش صحبت می کنید ، احتمالا از هزینه های سرسام آورش حرف هایی خواهید شنید .
اگر کسی قانون اساسی را خوانده باشد ، احتمالا با اصل 30 آن آشنا است؛ اصلی که در آن عنوان شده دولت موظف به ارائه آموزش رایگان به تمام افراد جامعه است .
این روزها اما ما شاهد رشد قارچ گونه مدارس غیرانتفاعی و سایر مدارس غیردولتی هستیم ، مدارسی که وجوه گزافی را از دانش آموز دریافت می کنند .
علاوه بر آن ، ما شاهد دریافت وجوهی به بهانه های مختلف از سوی مدارس دولتی نیز هستیم .
مجموع این مسائل و از آن مهم تر کاهش روزافزون کیفیت مدارس رایگان باعث ایجاد این شبهه شده است که دولت درحال رهاکردن آموزش و سپردن آن به دست بخش خصوصی است .
این بدان معناست که آموزش به عنوان یک کالا درمعرض فروش قرار داده شده و هرکس با توجه به میزان درآمد خود اقدام به خریداری شکل باکیفیت بالا یا پایین این کالا می کند .
شاید برخی متوجه معنای این امر نباشند ، پس بهتر است در این موضوع دقیق تر شویم .
وقتی کودکی از قشر فرودست جامعه توانایی پرداخت هزینه های آموزش را نداشته باشد ، چه اتفاقی می افتد؟ چند حالت در این مورد ممکن است ، اول اینکه این کودک از آموزش و تحصیل محروم می ماند؛ این امر سبب می شود افراد طبقه پایین جامعه در طبقه خود مانده و توانایی رشد و دستیابی به مدارج عالی تر را نداشته و ثروتمندان تنها کسانی باشند که به آموزش دسترسی دارند .
این اتفاق اغلب به میزان کمتری رخ می دهد ، اما شکل دیگر این اتفاق یعنی حضور دانش آموزان کم بضاعت در مدارس بی کیفیت اتفاق مهم دیگری است که در چنین وضعیتی رخ می دهد .
این عدم کیفیت موجب چه می شود؟ حتما همه ما می دانیم که برای ورود به دانشگاه باید از سدی به نام کنکور عبور کرد .
این امر سبب ایجاد رقابت شدیدی بین دانش آموزان می شود و لازمه پیروزی در این رقابت دسترسی به آموزش باکیفیت است .
دانش آموزی که به آموزش باکیفیت به علت فروشی بودن آن دسترسی نداشته باشد محکوم به شکست در آزمون ورودی به دانشگاه است و مجبور به تحصیل در رشته هایی با آینده شغلی و تاثیرگذاری اجتماعی کمتر است .
این امر باز هم به شکاف طبقاتی دامن زده و اجازه کسب مدارج عالی تر را به دانش آموزانی از طبقات اقتصادی و اجتماعی پایین نمی دهد .
اما چه اتفاقی افتاده که سیستم سرمایه داری آمریکایی به کشوری که خود ازجمله منتقدان این نظام است ، وارد شده است؟» از علیزاده تا صدرالساداتی شماره جدید نشریه دانشجویی «رسام»؛ نشریه بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در مطلبی با عنوان «از علیزاده تا صدرالساداتی .
» پیرامون مساله عدالتخواهی نوشته است : «یکم .
پرچم عدالتخواهی در این روزگار در ابعاد جهانی به دست کیست؟ حتما می گویید انقلاب اسلامی .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نشریه دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14

اگر این طور فکر نمی کنید ، ادامه این متن به کارتان نمی آید .
یک جبهه ، استکبار امپریالیسم است و یک جبهه انقلاب اسلامی .
دوم .
بزرگ ترین اقدام عدالتخواه چیست؟ باید ببینیم برای مبارزه با ظلم بزرگ در این عالم ، چطور تقابل با جبهه استکبار را باید تقویت کنیم .
پس بزرگ ترین اقدام عدالتخواهی کمک به انقلاب اسلامی است .
اما از این دو مقدمه یک نتیجه بسیار مهم می گیریم؛ لطفا دقت فرمایید .
ما انقلاب را با عدالت می سنجیم نه عدالت را با انقلاب .
اما برای رسیدن به عدالت بزرگ که ایستادن مقابل مظهر شیطان اکبر است ، ولایت و رهبری و انقلاب یک مقدمه است .
مثال ساده بزنم .
وضو مهم تر است یا نماز؟ روشن است که نماز .
اما وضو مقدمه نماز است .
بدون وضو به نماز نمی رسیم .
نتیجه اینکه؛ عدالتی عدالت است که این مقدمه اصلی را به هم نزند .
نمی شود به اسم عدالتخواهی این مقدمه را ویران ساخت که این خود بزرگ ترین بی عدالتی است ، چون فرصت مبارزه با ظلم عالم گیر امپریالیسم را از بین می برد؛ یعنی در مقابل اشکالات انقلاب اسلامی سکوت کنیم؟ یعنی بی عدالتی های داخلی و فساد درونی را نبینیم؟ خیر .
باید عدالتخواه بود و محکم در مقابل انحرافات انقلاب ایستاد که این نیز خود بلند کردن بیرق اصلی عدالتخواهی جهانی و مبارزه با ابرظالمان شیطانی است .
اما اینجا می رسیم به مصداق علیزاده و صدرالساداتی؛ هرچند نباید در مصداق ماند .
این دو در همه دوران ها بوده اند و خواهند بود؛ نماد هستند .
معتقدم هردو بزرگوار نیت اصلاحی و عدالتخواهانه دارند .
بنابراین در نیت ها چند و چون نمی کنم و با حسن ظن رفتار می کنم .
هردو نیز تلاش می کنند عدالتخواه باشند ، اما یک اختلاف کلیدی بین این دو هست .
این اختلاف دقیقا مرتبط به رعایت این مقدمه است .
یعنی چه؟ از کجا متوجه شویم که یک عدالتخواه ، این مقدمه را رعایت کرده است؟ پاسخ : از فهمی که درباره اهم و مهم عدالتخواهی دارد .
از شناختی که درباره اصل و فرع دارد .
از هیچ ظلمی در این عالم نباید گذشت؛ برای خلخال ربودن از پای زن یهودی باید جان داد .
اما عدالتخواه واقعی وقتی سایه بزرگ ظالم اصلی را بالای سر کشورش می بیند ، درگیر لات پس محله و پس کوچه ها نمی شود؛ یعنی وقتی لات کوچه اش را در حال ظلم دید ، رها می کند؟ خیر .
با ظلم مبارزه می کند ، اما مراقبت می کند این مبارزه با ظلم ، ظالم اصلی را تقویت نکند .
چطور ممکن است؟ ظالم هفت تپه چه کار دارد به امپریالیسم؟ مبارزه ای که معنویت و اخلاق را در انقلاب اسلامی تضعیف و قانون شکنی کند و درنهایت ، انقلاب را ظالم جلوه دهد ، به ظالم بزرگ ، خواسته یا ناخواسته کمک کرده است .
» مسئول مورد نظر در دسترس نمی باشد شماره جدید نشریه دانشجویی «بی تعارف»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا در مطلبی با عنوان «مسئول مورد نظر در دسترس نمی باشد» ، نوشته است : «پاسخگویی مسئولان و کارگزاران به نهادهای قانونی و به خصوص مردم مورد توجه رسانه ها و جهان است .
همچنین یکی از خواسته های رهبری ایران ، پاسخگویی مسئولان به مردم است؛ درواقع مدنظر ایشان است که هرچند وقت یک بار ، مسئولان کارهای انجام شده خود را دربرابر عموم جامعه و در صحن علنی بیان کنند و مردم مطالبات خود را مجددا از مسئولان خواستار باشند ولی از آنجایی که مسئولان ما انگار در این کشور زندگی نمی کنند ، مقابل ضعف های کاری خودشان ، انگشت حیرت و تعجب به دهان می گیرند و «مردم ان شاءالله حل می شود ، نگران نباشید»گویان از محل تجمع دور می شوند .
درواقع لزوم پاسخگویی مسئولان درقبال کارهایشان به این علت است که آدمی ممکن الخطاست و زمامداران امور از این قائده نه تنها مستثنی نیستند بلکه بیشتر دخیل خواهند بود و نمی توانیم از همه این مسئولان توقع عصمت و تقوا داشته باشیم .
همچنین برای جلوگیری از اختلاس ها و نداشتن آقازاده در کشور ، به یک پاسخگویی رودررو با مردم نیاز است .
البته شکرخدا چنین مسائلی در کشور ما نامش هم غریب است .
به عنوان مثال می توانیم به پاسخگویی های بسیار دقیق برخی دولتمردان درباره بعضی مسائل کشور اشاره کنیم ، زمانی که گوینده خبر درباره علت سقوط و تلفات هواپیما سوال می پرسد ، ناگهان صدای گوینده به مسئولان مربوطه نمی رسد و مساله پاسخگویی منتفی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نشریه دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14

یا زمانی که مجری برنامه از مسئول مربوطه سوال می کند چرا برگشت هزینه های درمانی درصد کمی دارد؟ چرا بیمارستان غیردولتی طرف قرارداد با بیمه ها نیستند و مسئول ما پاسخ می دهد : «نیستند؟ گران است؟» اشک در چشمان شان حلقه می زند و توان صحبت کردن را از دست می دهند ، مجری برنامه ضمن تسلی مسئول محترم می پرسد چاره چیست؟ ایشان می گوید : «در نمازهایمان دعا می کنیم حداقل ترافیک تهران کم شود تا بیمار به بخش ها و بیمارستان های دولتی برسد .
» درواقع این اتفاق اگر در کشورهای شرق دور می افتد ، در همان برنامه ، مسئول مربوطه از مردم عذرخواهی می کرد و استعفا می داد .
عملا فرهنگی که در آن کشورها باب است و موجب بی کاری مسئولان شده ، ما در کشورمان داریم .
» دانشگاه زنده است؟ شماره جدید نشریه دانشجویی «دیده بان»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان آزادیخواه دانشگاه شهیدبهشتی در مطلبی با عنوان «دانشگاه زنده است؟» به مناسبت 16 آذر نوشته است : «پس از انتخابات سال 92 و با روی کارآمدن مدیران شایسته ای چون دکتر توفیقی و دکتر فرجی دانا ، دانشگاه فضای انسداد سیاسی بعد از سال های 88 را پشت سر گذاشت و وارد فاز جدیدی شد .
تشکل های دانشجویی بازگشایی شدند ، کانون های فرهنگی توانستند فعالیت خود را گسترش دهند و نشریات دانشجویی جانی تازه گرفتند ، اما درنهایت دولت با عقب نشینی (که حال بعد از گذشت پنج سال مشخص شده که عقب نشینی ، خاصیت دولت و عصر اعتدال است) دربرابر فشارهای دولت پنهان ، دانشگاه را به حال خود رها کرد و چنان در عرصه دانشگاه و نهاد آموزش عالی سیاستگذاری کرد که حال بعد از گذشت پنج سال ، شائبه سیاست زدایی از دانشگاه توسط دولت بیش از هر زمان دیگری وجود دارد .
چنانکه گویی دولت تدبیر و امید به دنبال دانشگاه بی سروصدایی است که جز کارخانه مدرک سازی ، بنگاهی برای درآمدزایی و نهادی برای تکنوکرات پروری چیز دیگری نیست ! سیاست زدایی از دانشگاه ها را می توان در سه شاخه بررسی کرد : اول از همه پولی شدن آموزش ابتدایی و طبقاتی شدن دانشگاه ها ، دوم کالایی شدن آموزش در دانشگاه ها و سوم فشارهای امنیتی و محدودیت های فراوان بر فعالان دانشجویی .
در دانشگاه شهیدبهشتی دانشجویان با مشکلات بی شمار صنفی دست وپنجه نرم می کنند و شرم آورتر از همه آن است که از یکی از ابتدایی ترین حقوق خود یعنی داشتن شورای صنفی جهت پیگیری مطالبات صنفی دانشجویان محروم هستند .
فضای فرهنگی و سیاسی دانشگاه نیز هرچند با تلاش های مداوم و خالصانه معاونت محترم فرهنگی در دوره جدید تغییرات مثبتی را به خود دیده اما درنهایت این تغییرات نیز با ضعف هیات نظارت بر تشکل ها دربرابر نیروهای فشار داخل و خارج از دانشگاه چندان به چشم نمی آید .
امید است که مسئولان دانشگاه شهیدبهشتی در سطح خرد ماجرا و سیاستگذاران آموزش عالی در وزارت علوم در سطح کلان آن ، تدبیری اندیشیده تا دانشگاه را از این فضای رخوت و یاس نجات داده و فضای شور و نشاط دانشجویی را دوباره بر دانشگاه مسلط کنند .
» دروازه جهنم شماره جدید نشریه دانشجویی «میدان انقلاب»؛ نشریه بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در مطلبی با عنوان «دروازه جهنم» درباره مساله اشرافیت نوشته است : «عدالت یا عدالت اقتصادی ، یکی از بنیادی ترین مسائلی است که در اصول انقلاب اسلامی مطرح می شود .
مفهوم عدالت اقتصادی در نظام فکری انقلاب اسلامی ، در ارتباط کامل با مفاهیم اختلاف طبقاتی و اشرافیت طرح شده است .
در این نوشتار سعی مان بر این است که مفهوم اشرافیت به نحوی شرح داده شود که حدود و مرزهای آن مشخص شود و برای مخاطب تصویری با شفافیتی رضایت بخش از مفهوم اشرافیت به دست بیاید .
برای مطرح کردن بحث ، دو اصل بنیادین اسلام را مدنظر قرار داده و از آن دو استفاده می کنیم .
اصل اول : «تمام انسان ها مانند یک نفس هستند و جدایی فرد از جمع معنی ندارد و هیچ گاه منفعت شخص با منفعت جمع و بالعکس تضادی ندارد و اگر تضادی مشاهده می شود ، به خاطر اشتباه درک کردن منفعت و تعبیر اشتباه از منفعت است .
» اصل دوم : «در جهان بینی الهی ، هدف از آفرینش تمام مخلوقات ، کمک به انسان برای نیل به هدفش و هدف انسان رسیدن به کمال و تقرب است .
مخلوقات بالذات یعنی به خودی خود مقصود نیستند .
مال هم ، تحت همین قاعده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نشریه دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14

ثروت های جهان همگی برای به کمال رسیدن انسان هاست .
» سوال اول : ثروت های جهان (اعم از ثروت های طبیعی مثل معادن ، جنگل ها و .
ثروت هایی که از این منابع طبیعی به دست آمده اند (پول و سکه) ، تحت مالکیت مطلق شخص صاحب یا گروه صاحب مال است یا خیر؟ جواب این سوال برای موحد واضح و روشن است که صاحب مال ، مالکیت بی چون وچرا بر مال ندارد و مالک حقیقی ثروت های جهان خداوند است .
همان طور که امام صادق(ع) می فرمایند : «مال ، مال خداست و آن را نزد اشخاص به امانت می گذارد .
» طبق اصل یک و اصل دو که مطرح شد ، این ثروت ها سفره ای است که خداوند برای انسان ها پهن کرده تا در راه رسیدن به کمال ، نیازهای خود را برطرف کنند .
» جنبش دانشجویی سرگرم بی هویتی شماره جدید نشریه دانشجویی «خیزش نو»؛ نشریه مجمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در مطلبی با عنوان «جنبش دانشجویی سرگرم بی هویتی» پیرامون روز دانشجو نوشته است : «جنبش دانشجویی امروز نه مبارزات پیش از انقلاب با حکومت طاغوت را دیده ، نه درگیری های داخلی پس از انقلاب و نه جنگ تحمیلی و .
، تا چشم باز کرده خود را وسط دعواهای سیاسی دیده و ناچار به طرفداری از یک طرف دعوا بوده است ، بی آنکه بداند برای چه به او گفته اند اینها خودی هستند ، آنها ناخودی و بقیه هم نخودی ! آنقدر درگیر سوت و کف و هوکشیدن ها شده که فرصت نکرده است یک دم بنشیند و به کار خود فکر کند ، از ترس اینکه مبادا آن طرفی ها صدایشان بلند تر شود و میدان مبارزه به دست آنها بیفتد .
تمام هم و غمش شده جریان مقابل و برخورد صحیح یا غلط و بجا یا نابجا با این جریان های ناهمسو .
مدام نگران حرف ها ، برنامه گرفتن ها و پیوستن دانشجویان به جمع آنهاست ، آنقدر که یک بازنشسته با خودش فکر کند اگر حق با اوست ، پس چرا از راه درستش وارد نمی شود و تنها به دنبال پاک کردن صورت مساله هاست ، آن طور که حتی فعالیت های در چارچوب قانون دیگران را هم برنمی تابد .
هرچند بخشی از این رفتارها به انفعال فکری و عملی برمی گردد که باعث می شود بخواهد کم کاری های خود را با برهم زدن فعالیت های دیگران جبران کند و درنتیجه به اسم دغدغه بی تفاوت نبودن و دانشگاه دارد از دست می رود تا به دنبال بدوی ترین شیوه های تقابل با جریان مقابل باشد .
دریغ از مقاله های با محتوا و تحلیلی در نشریات و کارهای مبنایی و فکرشده در تشکل ها و پیگیری و فریادزدن مشکلات جامعه و دردهای مردم و امان از تقلیل کارها در حد مناسک و مراسم فعالیت های سیاسی در حد جارو جنجال و های وهوی و رشد معنوی در حد ظواهر دین و درنتیجه به فراموشی سپرده شدن بعد اجتماعی و تمدن ساز اسلام که خود مبنای شکل گیری انقلاب اسلامی بوده است .
» دانشگاه ، دلسوز یا بی تفاوت؟ شماره جدید نشریه دانشجویی «گذرگاه»؛ نشریه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی در مطلبی با عنوان «دانشگاه ، دلسوز یا بی تفاوت؟» پیرامون روز دانشجو نوشته است : «اگر تاریخ قاجار را مرور کنیم ، به جوانانی برمی خوریم که برای تحصیل به اروپا رفته بودند و بعدها در دوران پهلوی و در سال 1313 ، دانشگاه تهران به وسیله همین فرنگ رفته ها تاسیس شد و از همان زمان بود که نطفه دانشگاه و دانشگاهی منعقد شد؛ اما از ابتدا دانشگاه با وابستگی فکری و حتی وابستگی عملی به غرب همراه بود .
دانشگاه در ایران وجود داشت ولی وابستگی نیز وجود داشت .
دانشگاه ، مهندس و دکتر تحویل جامعه می داد ، درصورتی که آنها هیچ ثمره ای برای کشور نداشتند .
هر جایی از دانشگاه که دیده می شد ، دین ستیزی و جدایی از دین موج می زد ، گویی فلسفه شکل گیری دانشگاه در ایران مقابله با اسلام بود .
این روند تشدید می شد تا آنجایی که انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی پیروز شد و دانشگاه دوران جدیدی را در پیش روی خود می دید .
دانشگاه پیش از انقلاب با الگوگیری از اندیشه غرب هرچه بیشتر رنگ غرب گرایی به خود می گرفت .
یکی از مسائل مهم بین دانشگاهیان آن دوره ، عدم توجه به جامعه و مسائل مطرح در جامعه بود؛ به قشر مستضعف و به مسائل پیرامون خود توجهی نداشتند و این باعث دوری دانشگاهیان از جامعه می شد .
به فرموده امام خمینی(ره) : «بدآموزی های دانشگاهی زمان شاه ، روشنفکر دانشگاهی را طوری بار آورد که اصولا ارزشی برای خلق مستضعف قائل نبوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نشریه دانشجویی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14

» از پیش از انقلاب ، امام راحل بر دانشگاه و دانشگاهیان تاکید داشتند تا بدانجا که می فرمایند : «اگر دانشگاه اصلاح شود ، مملکت اصلاح می شود .
» این گفته ضمن اهمیت دانشگاه ، بیشتر بر رابطه دانشگاه و جامعه تاکید و تایید می کند که دانشگاه نباید دور از جامعه باشد .
دانشگاه هم منشأ درد و فسادهای موجود و هم منشأ اصلاح کشور است و باید جایگاه خود را در فعالیت های اجتماعی پیدا و نقش مثبت خود را ایفا کند .
دانشگاه ، منزوی از جامعه نیست و تاثیرات جدی و قابل تاملی بر جامعه می گذارد .
تعامل دانشگاه و جامعه یک تقابل دوسویه در جهت رفع نیازهاست .
وظیفه دانشگاه شناخت نیازها و مشکلات مردم و مشارکت در رفع آنها و کمک به دولت در برنامه ریزی هاست .
دانشگاه محیط دغدغه های شخصی اساتید و دانشجویان نیست بلکه محلی برای دغدغه های اجتماعی اساتید و دانشجویان برای درک دردهای اقشار جامعه است .
» جایگاه دانشجو شماره جدید نشریه دانشجویی «امیدنامه»؛ نشریه انجمن اسلامی امید علوم پزشکی شیراز در مطلبی با عنوان «جایگاه دانشجو» نوشته است : «فعالیت های جنبش دانشجویی از تحولات ١٣٧٦ به بعد ، همواره فرازوفرودهای زیادی داشته و در بزنگاه های تاریخ سیاسی 20 ساله کشور ، تاثیرات زیادی در نتیجه دوره های انتخاباتی کشور داشته است .
آرمانخواهی دانشجویان و حریت ایشان در لابه لای جنگ قدرت و در بازی انتخاباتی گروه های سیاسی مورد توجه ویژه قرار گرفته و از آن همچون ابزار و محرکی موثر برای تاثیر در قضاوت جامعه بهره می جویند .
در فضای انتخاباتی سال ٧٦ و با روی کار آمدن جریان اصلاحات ، جنبش دانشجویی به عنوان عنصر فعال جامعه در انتخابات حضور فعالی دارد تا جایی که توسط رئیس جمهور پیروز انتخابات به عنوان یکی از عوامل اصلی پیروزی خود عنوان شده است .
بعد از پیروزی در انتخابات ١٣٧٦ ، جنبش دانشجویی با پیوستن به جبهه مشارکت ، خود را به عنوان یکی از گروه های اصلاح طلب دهه 70 معرفی می کند .
با توجه به جایگاه جنبش دانشجویی در تحولات آن روز ها ، شاهد ارتباط مداوم اصحاب قدرت با بدنه دانشجویی هستیم و نحوه تعامل با این قشر نسبت به دولت قبل متحول شده است و دولت سعی دارد با تقویت جنبش دانشجویی به عنوان یکی از نهادهای مدنی ، به گسترش آزادیخواهی و عدالت طلبی در سطح جامعه کمک کند .
رقبای دولت که به خوبی از تاثیر دانشجویان در سطح جامعه آگاه بودند و آنان را از حامیان تاثیرگذار دولت وقت می دانستند ، شروع به اتخاذ سیاستی متفاوت از دولت درمقابل جنبش دانشجویی کردند .
اما اگر به رفتار متقابل میان دانشجویان دهه 70 و دولت اصلاحات توجه کنیم ، خواهیم دید که دانشجو با تمام توان خویش برای پیروزی دولت در انتخابات تلاش می کند و برای پیشبرد اهداف دولت ، به عنوان عنصری مدنی ، حضوری فعال در سطح جامعه دارد و درمقابل بعد از برخورد با دانشجویان ، آیا دولت با تمام توان درجهت دفاع از حقوق دانشجویان در میدان تقابل با نهاد های حاکمیتی حاضر می شود؟ بر هیچ کس پوشیده نیست که یکی از عناصر اصلی در پیروزی آقای روحانی در انتخابات ٩٦ دانشجویانی بودند که با تمام توان و بدون ه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14
> آنها نمی شنوند ، اما یاد گرفته اند حواس چندگانه دیگرشان را آنقدر تقویت کنند تا بتوانند پابه پای دیگر مردم زندگی کرده و در فعالیت های اجتماعی ظاهر شوند.
> آنها نمی شنوند ، اما یاد گرفته اند حواس چندگانه دیگرشان را آنقدر تقویت کنند تا بتوانند پابه پای دیگر مردم زندگی کرده و در فعالیت های اجتماعی ظاهر شوند .
از ناشنوایان می گویم؛ آنهایی که پس از جنگیدن برای اثبات صلاحیت شان در امر فراگیری خواندن و نوشتن ، حالا پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرده و همان طور که زمانی نیاز به مدرسه داشتند حالا در سطحی بالاتر خواهان تحصیل در دانشگاه های برتر کشور هستند .
دانشگاهی که البته متعلق به خودشان باشد؛ دانشگاه ویژه ناشنوایان .
سال 1303 بود که مرحوم باغچه بان در تبریز مدرسه ناشنوایان را ایجاد کرد .
این مدرسه سال 1319 نیز در تهران راه اندازی شد ، اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا ناشنوایان فقط نیاز به مدرسه داشتند؟ با نگاهی به گذشته آموزش عالی کشور می بینیم مسئولان آموزش عالی طی این سال ها اقدامی در جهت تاسیس دانشگاهی ویژه ناشنوایان نکردند .
اگر نگاهی به آموزش عالی کشورهای دیگر داشته باشیم متوجه می شویم در این موضوع چندپله از دانشگاه های آنها عقب تر هستیم .
به طور مثال دانشگاه گالودت در سال 1864 که شروع به فعالیت کرد یعنی حدود 154 سال پیش ! گالودت تنها موسسه آموزشی عالی خصوصی در دنیاست که تمام برنامه ها و خدماتش مخصوص ناشنوایان و کم شنوایان است .
دانشگاهی که دانشجویان آن همگی یا ناشنوا هستند یا به سختی می شنوند و اکثر کارمندان و مدرسانش هم ناشنوا هستند و با زبان اشاره ارتباط برقرار می کنند ، حتی رئیس دانشگاه نیز فردی ناشنواست .
اما دوشنبه خبری رسید که می تواند بارقه های امید ناشنوایان برای داشتن یک دانشگاه مختص خودشان را روشن کند .
دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم دارد یک واحد بین المللی «ویژه ناشنوایان» را راه اندازی کند؛ دانشگاهی که مهرماه سال آینده کار خود را آغاز خواهد کرد .
این خبر را محمدمهدی طهرانچی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در روز جهانی معلولان اعلام کرد .
او در گفت وگو با صداوسیما اعلام کرد این واحد با عنوان «واحد بین المللی فرشتگان» با محوریت ناشنوایان تاسیس خواهد شد .
البته آن طور که محمدمهدی طهرانچی گفته است ، این دانشگاه برنامه خاصی برای آموزش های عالی ویژه معلولان در نظر گرفته است .
پیشنهاد راه اندازی واحد دانشگاهی معلولان نیز سال گذشته از سوی تعدادی از استادان دانشگاه صنعتی شریف به شورای گسترش آموزش عالی ارائه شد .
وزارت علوم هم موافقت اصولی با راه اندازی این واحد را اعلام کرد اما به گفته طهرانچی ، لازم بود یک مجموعه با جدیت و پس از حدود 90 سال برای معلولان که استعدادهای بسیار خوبی دارند ، تدابیر لازم را بیندیشد .
بنابراین پیشنهاد تاسیس این واحد دانشگاهی به دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد و مورد استقبال قرار گرفت و پس از آن در هیات امنای مرکزی دانشگاه مصوب شد .
طهرانچی با بیان اینکه واحد دانشگاهی ویژه معلولان با عنوان واحد بین المللی فرشتگان با محوریت ناشنوایان در دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی می شود ، گفت : «البته این واحد در آینده گسترش خواهد یافت و برای دیگر معلولان جسمی نیز یک فضای آموزشی ایجاد می شود .
» به گفته او ، واحد بین المللی فرشتگان یک هسته مرکزی خواهد داشت؛ این هسته مرکزی با جدیت آموزش را برای این قشر از جامعه مناسب سازی خواهد کرد .
همچنین یک هسته پیرامونی با ماموریت رفع نیازهای معلولان در این واحد فعال می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/14

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تفاوت های آموزشی واحد بین المللی فرشتگان با دیگر واحدهای دانشگاهی گفت : «در این واحد دانشگاهی ، فضاهای آموزشی به خصوصی در نظر گرفته شده است .
همچنین اساتید باید با زبان اشاره آشنایی کامل داشته باشند .
یادگیری زبان اشاره دارای اهمیت است ، چراکه با این زبان می شود با بخشی از جامعه ارتباط برقرار کرد ، اما در این زمینه به صورت سیستمی غفلت شده است .
» او با بیان اینکه واحد بین المللی فرشتگان از مهرماه کار خود را آغاز خواهد کرد ، اظهار داشت : «هماهنگی های اولیه با وزارت علوم صورت گرفته و جلسه شورای راهبری راه اندازی این واحد در دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شده است .
همچنین یک تیم مامور یافتن فضای مناسب برای راه اندازی دانشکده های این واحد دانشگاهی است .
» عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در واحد بین المللی فرشتگان شیوه ارائه درس متناسب با شرایط معلولان عزیز خواهد بود ، گفت : «مقرر شده این واحد دانشگاهی وسعت پیدا کرده و رشته هایی که مناسب این عزیزان و برای آینده آنان کارآمد است ، راه اندازی شود .
همچنین مقرر شده بخش آموزش کودکان استثنایی نیز به این واحد انتقال پیدا کند .
» او با اشاره به چگونگی تامین اعضای هیات علمی و اساتید برای واحد بین المللی فرشتگان گفت : «در مرحله اول تلاش شده تا اساتیدی که با زبان اشاره آشنا هستند از طریق یک فراخوان دعوت شوند ، در مرحله بعدی از مترجمان زبان اشاره استفاده خواهد شد تا درنهایت در یک بستر سه تا پنج ساله یک واحد دانشگاهی پویا برای معلولان داشته باشیم .
» رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه مشابه واحد دانشگاهی فرشتگان که مخصوص معلولان است در منطقه وجود ندارد ، گفت : «در منطقه جنگ های بسیاری صورت گرفته و به همین خاطر نقصان های جسمانی زیادی گریبانگیر جوانان کشورهای منطقه شده است ، بنابراین بنای دانشگاه آزاد اسلامی این است تا واحد فرشتگان یک فعالیت بین المللی داشته و در مرحله اول برای جوانان کشور و در مراحل بعدی برای جوانانی که در منطقه از نقصان جسمی رنج می برند ، یک فضای آموزشی مناسب را فراهم کند .
» طهرانچی در پایان با بیان اینکه نظام آموزشی عالی در حق معلولان غفلت کرده است ، گفت : «باید برای جبران این غفلت همگرا شویم و با نگاه ویژه ای برای راه اندازی رشته ها و به رسمیت شناختن حضور این عزیزان در عرصه آموزش عالی و ارتباط آنان با جامعه تلاش مضاعفی انجام دهیم .
دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده و امیدوارم با رایزنی های لازم با وزارت علوم ، این غفلت چندساله جبران شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خراسان
1397/09/14
> اقتصادنیوز با حکم واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ، نهاوندیان جانشین مسعود نیلی در موسسه عالی آموزش وپژوهش مدیریت وبرنامه ریزی[نیاوران] شد.
> اقتصادنیوز با حکم واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ، نهاوندیان جانشین مسعود نیلی در موسسه عالی آموزش وپژوهش مدیریت وبرنامه ریزی[نیاوران] شد .
این موسسه یکی از مؤسسات آموزش عالی در ایران است که زیر نظر نهاد ریاست جمهوری فعالیت می کند و به عنوان یکی از مهم ترین نهادهای تصمیم ساز در دولت به شمار می رود .
نهاوندیان و نیلی پیشتر به ترتیب سمت معاون و مشاور اقتصادی رئیس جمهور را بر عهده داشتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/09/14
> یاسمن صادق شیرازیخبرنگارپنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی به همت گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی و با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران دیروز در دانشگاه خوارزمی برگزار شد .
> یاسمن صادق شیرازیخبرنگارپنجمین همایش ملی روز علوم اجتماعی به همت گروه جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی و با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران دیروز در دانشگاه خوارزمی برگزار شد .
این همایش بر اساس روال هرساله خود همزمان با زادروز مرحوم غلامحسین صدیقی و با حضور جمعی از اساتید برجسته جامعه شناسی برپا شد و بخشی از آن به بازخوانی خاطرات و تلاش های مرحوم غلامحسین صدیقی و محمد امین قانعی راد اختصاص یافت .
البته ، اصلی ترین عنوان این مراسم مسائل و چالش های علوم اجتماعی در ایران بود که هر کدام از اساتید صاحب نظر علوم اجتماعی بخشی از این موضوع را مورد نقد و بررسی قرار دادند .
همه این کارشناسان تأکید کردند که وضعیت جامعه شناسی در ایران بحرانی است و مسئولان و آحاد جامعه آنطور که شایسته است با آن برخورد نمی کنند .
بر همین اساس ، جامعه شناسی و آموزش آن در ایران نیازمند یک تحول اساسی است .
علوم جامعه شناسی در جامعه مصرف نمی شود«باقر ساروخانی» عضو هیأت علمی دانشگاه تهران درباره چالش های علوم اجتماعی هم گفت : متأسفانه در زمینه علوم اجتماعی دچار نوعی بحران شده ایم .
به این معنی که جامعه نسبت به علوم جامعه شناسی بی اعتنا شده و شاهد این هستیم که کالاهایی که به دست اساتید جامعه شناسی تولید شوند توسط مسئولان و جامعه مصرف نمی شوند .
ساروخانی ادامه داد : جای تأسف دارد که دروس جامعه شناسی در دانشگاه های ما توسط اساتید غیر مرتبط آموزش داده می شود و به کارشناسان علوم اجتماعی دروس دیگری برای تدریس ارائه می دهند .
همین کم توجهی باعث می شود که دانشجویان برتر کمتری به حوزه علوم اجتماعی وارد شوند .
او افزود : به همین خاطر زمانی که دانشجویان علوم اجتماعی باید به تولید دانش بپردازند از عهده آن برنمی آیند و همین موضوع دانشگاه و دانشجویان را وارد یک دور باطل می کند .
ناکارآمدی آموزش علوم اجتماعی در ایران«ابوالفضل مرشدی» ، عضو هیأت علمی دانشگاه یزد درباره دیدگاه های استاد قانعی راد راجع به آموزش علوم اجتماعی گفت : مرحوم دکتر قانعی راد شکل گیری اجتماع علمی را مهم ترین پیش شرط آموزش علم می دانست و معتقد بود دانشگاه باید بیش از آن که به واحد های اداری و آیین نامه های سازمانی متکی باشد باید به انگیزه متناسب با روحیه و اخلاق و فرهنگ توجه کند .
او با تأکید بر این که دکتر قانعی راد اعتقاد داشت وضعیت آموزش علوم اجتماعی در ایران ناکارآمد است ، گفت : او معتقد بود کم شدن رابطه اساتید و دانشجویان باعث ایجاد نوعی بحران در تربیت دانشجوی باکیفیت می شود .
و این باعث می شود دانشجویان الگویابی از اساتید خود را از دست بدهند و نتوانند با شور و شوق راه آنها را ادامه دهند .
وی گفت : علوم اجتماعی باید به صورتی باشد که نه تنها برای خود بلکه برای سایر علوم هم تلاش کند و برای روانشناس ها و فیلسوفان و .
نیز پیامد داشته باشد .
ساختار آموزشی کشور باید متحول شود«سارا شریعتی» ، استاد دانشگاه تهران گفت : اگر به تاریخ مراجعه کنیم متوجه می شویم که در زمان های گذشته کتاب ها جان داشتند و هر کتاب می توانست تحول اجتماعی عظیمی به وجود آورد .
حتی برخی در گذشته معتقد بودند کتاب ها می توانند خطرناک باشند .
سؤال من این است که آیا در حال حاضر نیز کتاب ها جان دارند و خطرناک هستند؟ او با طرح این سؤال که چرا دانشجویان با این که کتاب های درسی خود را برای گرفتن نمره مطالعه می کنند اما هیچ تحولی در آنها اتفاق نمی افتد ، گفت : به نظر می رسد که دانش جامعه شناسی امروز ما جان دار نیست و به همین علت ضروری است تا ساختار آموزشی ما متحول شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه ایران
1397/09/14

شریعتی به نبود تداوم و پیوستگی در آموزش جامعه شناسی کشور تأکید کرد و گفت : آموزش ما باید به طور مدون و پیوسته از دوران مدرسه تا دانشگاه ادامه داشته باشد .
این درحالی است که در دانشگاه ها تنها به چند واحد درسی اکتفا می شود .
نقش پررنگ علوم اجتماعی در حل مشکلات جامعه«حسین سراج زاده» ، رئیس انجمن جامعه شناسی ایران و دبیر علمی همایش در مورد چالش های آموزش علوم اجتماعی در ایران نیز گفت : با این که علوم اجتماعی در چندین دهه اخیر رشد قابل توجهی داشته است اما هنوز از این علوم به طور کاربردی در جامعه استفاده نمی شود .
چراکه در اجماع علوم اجتماعی با سایر علوم ضعیف عمل کرده ایم و رویکرد فقهی ، روانشناسی و .
هم نتوانسته به حل مشکلات موجود کمک کند .
بنابراین ، برای حل مشکلات جامعه امروزی نیاز به استفاده از علوم اجتماعی در علوم مختلف داریم .
او اظهار داشت : علوم اجتماعی همواره به مدیران و جامعه مدنی کمک می کند تا مشکلات جامعه را به بهترین نحو ممکن حل کنند .
این موضوع مسئولیت کارشناسان اجتماعی را سنگین می کند و به همین خاطر کارشناسان علوم اجتماعی باید خود را همواره برای نیازهای جدید جامعه آماده کنند .
جاماندگیآموزش های دانشگاهیاز تحولات جامعه«سید ضیا هاشمی» استاد دانشگاه تهران با تأکید بر این که متأسفانه با دانشگاه اجتماعی ای روبه رو هستیم که دغدغه ها پیوندی با مسائل و واقعیت جامعه بیرونی ندارد ، گفت : درحال حاضر آموزش های جامعه شناسی ما از تحولات اجتماعی متأثر نیست و با جاماندگی آموزش های دانشگاهی از تحولات جامعه معاصر روبه رو هستیم .
این جاماندگی باعث شده با یک دانشگاه بی کیفیت مواجه باشیم .
مدیر عامل ایرنا افزود : این مسائل باعث شده تا ندانیم با حجم انبوه فارغ التحصیلان سطح عالی آن چه باید بکنیم و اساساً این جمعیت به چه منظوری آموزش دیده اند .
بنابراین ، بی هدفی و عدم کاربردی بودن یکی از مشکلات جدی دانشگاه امروز ما است .
این درحالی است که آموزش عالی در دانشگاه های معتبر دنیا در اثر جهانی شدن دچار تغییر و تحولات اساسی شدند .
ضیا هاشمی تأکید کرد : محتوای آموزش های ما باید یک پیوند بیرونی با مسائل واقعی جامعه داشته باشند .
تا در حوزه تئوری و نظری متوقف نشویم .
نداشتن این پیوند باعث می شود که کنش گری در دانشگاه ها در معرض خطر بیفتد و با استادانی مواجه شویم که برای مخاطبان خود جذاب نیستند .
او با بیان این که آنچه که نیاز داریم این است که بعد انتقادی جامعه شناسی را مورد توجه قرار دهیم و به آن میدان دهیم و آن را تقویت کنیم ، تأکید کرد : علاوه بر اینها از بازاندیشی در محتوای رشته ها ، اعتماد به دانشجویان و حوزه علوم انسانی نیز نباید غافل شویم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه آفرینش
1397/09/13
> تقدیر از اعضای هیات علمی و کارکنان معلول دانشگاه امیرکبیر به مناسبت 12 آذر ماه روز جهانی معلولین از اعضای هیات علمی و کارکنان معلول دانشگاه صنعتی امیرکبیر تقدیر به عمل آمد .
> تقدیر از اعضای هیات علمی و کارکنان معلول دانشگاه امیرکبیر به مناسبت 12 آذر ماه روز جهانی معلولین از اعضای هیات علمی و کارکنان معلول دانشگاه صنعتی امیرکبیر تقدیر به عمل آمد .
به گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، در این مراسم که 17 نفر از معلولین دانشگاه حضور داشتند ، ضمن قدردانی از تلاش های ارزشمند آنها ، با اهدای لوح و هدیه ، از فعالیت ها و زحمات این کارکنانِ خدوم تقدیر به عمل آمد .
در این مراسم دکتر فرهاد رحمتی معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن تاکید بر توجه ویژه به جایگاه عزیزانی که نقصی در زمینه جسمی و حرکتی دارند و هم چنین متناسب سازی امور و امکانات ، از زحمات و تلاش های اعضای هیات علمی وکارکنان معلول دانشگاه صنعتی امیرکبیر تقدیر و تشکر کرد .
این مراسم به همت امور اداری و اداره رفاه کارکنان دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد .
ثبت‏نام بیش از 119 هزار داوطلب در آزمون دکتری مشاور عالی سازمان سنجش آموزش از ثبت نام 119 هزار داوطلب برای شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز دانشگاه ها خبر داد و گفت : این مهلت روز پنج شنبه 15 آذر ماه جاری پایان می پذیرد .
دکتر حسین توکلی با اعلام این خبر اظهار کرد : آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز PhD سال 1398 برای پذیرش در دوره های روزانه ، نوبت دوم ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی ، روز جمعه سوم اسفند برگزار می شود .
وی افزود : ثبت نام برای شرکت در آزمون ورودی دکتری نیمه متمرکز PhD سال 1398 از 6 آذر 97 آغاز شده است تا ساعت 24 روز پنج شنبه 15 آذر 97 تمدید شده و نام نویسی منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www .
sanjesh .
org انجام خواهد پذیرفت .
توکلی یادآور شد : تعداد 119 هزار و 6 داوطلب برای شرکت در آزمون فوق ثبت نام کرده اند .
داوطلبان در این مهلت باقی مانده فرصت دارند علاوه بر ثبت نام ، نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت‎نامی خود نیز اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کیهان
1397/09/13
> چرا در مواقع بحران و بروز چالش های مختلف ، اثری از دانشگاه ها و دانشگاهیان نمی توان یافت؟ مگر نه اینکه از پیشتازان عرصه علم و دانش توقع می رود که برای عبور از بحران ها و چالش ها راهکار علمی ارائه دهند و عالم بی عمل نباشند؟.
> این ها سوالاتی است که بارها و بارها پرسیده شده اما کمتر به جواب رسیده یا تغییری را موجب شده اند .
سوالاتی که هر بار اتفاقی رخ می دهد و با سکوت دانشگاه ها و دانشگاهیان همراه می گردد ، در افکار عمومی طرح می شود و ابهام آفرینی می کند .
درباره ابهاماتی سخن می گوییم که نشات گرفته از مهم ترین اشکال عرصه دانشگاهی در کشورمان هستند .
اینکه ارتباط دانشگاه با جامعه به نوعی قطع شده و عملا مراکز آموزش عالی کشورمان را به مدارس شبیه کرده است؛ مدارسی که در آنها آموزش داده می شود و در نهایت ، محل صدور مدرک فارغ التحصیلی است .
همان اشکالی که در مسئله ارتباط دانشگاه با صنعت نیز دیده می شود .
اینکه دانشگاه ها به جزیره هایی مستقل از همه تبدیل شده اند که در آنها تحصیل و پژوهش صورت می گیرد اما نه پژوهش هایی برای حل مشکلات جامعه و گره گشایی از مسائل ، که تولیدی علمی فارغ از همه چیز .
این را می شود از سکوت دانشگاهیان و دانشگاه ها در مقاطع مهم دریافت .
مثل سال اخیر که بحران اقتصادی در ابعاد بزرگ رقم خورد و حتی زندگی و معیشت بسیاری از مردم را به مخاطره انداخت اما به قدر برگزاری سلسله همایش ها یا آغاز پژوهش های میدانی و یا ارائه راهکارهای علمی یا مبتنی بر تجربیات جهانی هم از دانشگاه واکنش نگرفت .
واکنش منفعلانه ای که در ابعاد دیگر نیز قابل بررسی است .
مثل سکوت دانشگاه ها در قبال اعتراضات معیشتی و هر اتفاق ریز و درشت دیگری که در کشورمان رقم می خورد .
واکنش هایی که یا هرگز رخ نمی دهند یا آنقدر دیر رقم می خورند که کار از کار گذشته است .
وضعیتی غیرقابل قبول که در خروجی های دانشگاه ها نیز دیده می شود .
در مقالات علمی پرشماری که دانشگاهیان ایرانی در مجلات معتبر جهانی و داخلی منتشر می کنند اما به ندرت می شود از لا به لایشان به دغدغه های عمومی ایرانیان رسید .
مقالاتی که هیچ کدام پی یافتن چرایی هجوم ایرانیان برای تشکیل صف خرید از فروشگاه ها یا چگونگی برقراری تعادل در دخل و خرج در زمان سقوط دومینوی قیمت ها نیستند .
مقالاتی که نمی شود از خلالشان دریافت عملکرد کدام نهاد و سازمان با گزاره های علمی همخوانی نداشته و ندارد که نتیجه ، بروز بحران و تداوم آن است .
مقالاتی که پژوهشگرانشان ترجیح می دهند در محدوده علم بمانند و وارد زندگی روزمره و مسائل و مشکلات جامعه نشوند ، که اگر این گونه نبود ، با توجه به رکورد چشمگیر دانشگاهیان کشورمان در تولید مقاله ، می بایست خیلی وقت پیش با بسیاری از مشکلات خداحافظی می کردیم .
اما چاره چیست و چگونه می شود این خلأ را جبران کرد و کاری کرد که دانشگاه ها و دانشگاهیان ، در صف نخست و مقدم شناسایی چالش ها و بحران ها و تلاش برای چاره جویی و رفعشان باشند؟ سوالی کلیدی که ظاهرا مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی برای پاسخ دادن به آن ایده هایی در سر دارند و حتی پا به میدان عمل نیز گذارده اند .
اتفاقی که روز گذشته و با رونمایی از طرحی با عنوان «پایش» کلید خورد و امروز با رونمایی از سامانه مربوط به آن ، وارد فاز اجرایی گردید .
طرحی که مخفف «پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای» است و به طور خلاصه ، قرار است آموزش عالی کشورمان را در حل مسائل کشور ، هدفمند کند .
به این صورت که چالش های پیش روی کشورمان شناسایی شود و بعد بر اساس این شناختِ حاصل آمده از چالش ها و اولویت های شان در بررسی و چاره جویی ، سلسله پژوهش هایی در دستور کار قرار گیرد .
موضوعی که به باور برخی ، بزرگترین ضعف حال حاضر دانشگاه های کشورمان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کیهان
1397/09/13

دانشگاه هایی که به همه پدیده های پیرامون خود بی توجه هستند اما با سرعت و شتابی بی سابقه در مسیر تهیه و انتشار مقالات علمی قرار دارند .
مقالاتی که اگر بگوییم شماری شان چیزی جز اتلاف وقت و انرژی و هزینه نیستند ، سخنی به اغراق نگفته ایم .
این در حالی است که اگر چالش ها شناسایی شوند و پس از آن ، تلاش جامعه دانشگاهی معطوف به بررسی و تحقیق پیرامون آنها شود ، می توان امیدوار بود که راهکارهای علمی فراوانی برای عبور از چالش های مختلف تدوین و ارائه شود .
دورنمایی امیدبخش که دانشگاه آزاد با شروع طرح پایش آن را ترسیم کرده است ، اما در عمل هم خوب به اجرا درخواهد یا نه ، سوالی است که می بایست در آینده بدان پاسخ دهیم !.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
قدس
1397/09/13
> محمدرضا مخبر دزفولی گفت : باید همه برای غول کنکور که 7سر می شود و به آموزش و پرورش و آموزش عالی آسیب می رساند و به جریان ناسالم اقتصادی تبدیل شده است ، فکری کنیم .
> به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین ، ، محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم افتتاح اندیشکده دانش پژوهان جوان با تأکید بر توجه ویژه به دانش آموزان نخبه کشور ، اظهار کرد : بر اساس گزارش سازمان ملل که در سال 2016 منتشر شده است ، ایران جزو کشورهای با توسعه انسانی بالا محسوب می شود .
وی ادامه داد : باید قدر نیروی انسانی خود را بدانیم و نیروی انسانی نخبه نیز قدر خود را دانسته و به جایگاه اجتماعی خود آگاهی پیدا کند و انسان های با لیاقت باید خود صندلی شایسته خود را تصاحب کنند و باید برای ساختن آینده کشور به وظیفه خود درست عمل کرده و هیچکس نمی تواند شما را نادیده بگیرد .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با ابراز تاسف از عدم اقبال دانش آموزان به رشته های ریاضی و فیزیک خاطرنشان کرد : از وزیر آموزش و پرورش تقاضا داریم با توجه به اینکه ریاضی پایه تحول بسیار زیادی در کشور بوده و رشته فیزیک نیز همین نقش را داشته است برای این موضوع فکری کنند .
مخبر دزفولی با برشمردن مسابقه ناصحیح کنکور و آسیب های آن به نظام آموزشی ، خاطرنشان کرد : باید همه با کمک هم برای این غول را که 7 سر می شود و به آموزش و پرورش و آموزش عالی آسیب رسانده و به جریان ناسالم اقتصادی تبدیل شده است ، فکری کنیم .
وی با بیان اینکه اکنون بخشی از آموزشگاه های آزاد مدعی آموزش و پرورش هستند ، گفت : باید در این خصوص نیز فکری جدی کنیم ضمن اینکه باید توجه کنیم که دانشجو به صورت مستقیم وارد رشته های پزشکی نشود بلکه همه برای یک سطح کارشناسی مسابقه دهند و بعد کسانی که کفایت لازم را دارند وارد این رشته ها شوند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از پخش تبلیغات مربوط به فعالیت آموزشگاه های آزاد در تلویزیون ، تأکید کرد : اینکه صداو سیما بهانه می کند و می گوید چون اعتبار ما داده نشده هر تبلیغی را به سمت کنکور در صدا و سیما ارائه می دهیم ، صحیح نیست ضمن اینکه اگر بتوانیم مشوق هایی برای دانش آموزان در رشته ریاضی و فیزیک در نظر بگیریم شاید اقبال به این رشته ها بین دانش آموزان زیاد شود .
مخبر دزفولی با بیان اینکه اساسنامه سمپاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است ، گفت : امیدواریم رئیس جمهور این اساسنامه را ابلاغ کند و آن اجرایی شود ضمن اینکه در متن این اساسنامه باشگاه دانش پژوهان وجود دارد و قرار است اساسنامه آن نیز تدوین شود .
منبع : فارس انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
دنیای اقتصاد
1397/09/13
> خبر آنلاین : محمد نهاوندیان رئیس جدید مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی شد .
> نیلی رسما رفت خبر آنلاین : محمد نهاوندیان رئیس جدید مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی شد .
با حکم محمود واعظی رئیس هیئت امنای مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی محمد نهاوندیان جانشین مسعود نیلی در این مؤسسه شد .
موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی ، مجموعه ای وابسته به نهاد ریاست جمهوری به عنوان یکی از مهم ترین نهادهای تصمیم ساز دردولت به شمار می رود .
این موسسه در حوزه های پژوهشی و آموزشی نیازهای معاونت های ریاست جمهوری را برآورده می سازد .
این موسسه ضمن برگزاری دوره آموزشی کوتاه مدت برای مدیران دستگاه های اجرایی با حضور اعضای هیئت علمی و استادان مجرب در مقاطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی سیستم های اقتصادی اجتماعی ، حقوق خصوصی ، مدیریت دولتی ، مدیریت بازرگانی و مدیریت صنعتی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نیز دانشجو می پذیرد .
شایان ذکر است در مقطع دکتری نیز در رشته های حقوق خصوصی ، علوم اقتصادی و مدیریت دولتی نسبت به جذب دانشجو از طریق آزمون سازمان سنجش آموزش کشور اقدام می کند .
در سال های اخیر مسعود نیلی اقتصاددان ایرانی ریاست این موسسه را که به موسسه نیاوران نیز مشهور است ، به عهده داشت .
مشاور ارشد در نشست اقتصاددانان حضور نداشت وقتی کارشناسان اقتصادی در نامه ای به رییس جمهور شرایط خطیر پیش رو را گوشزد کرند ، رییس جمهور نشستی با کارشناسان برگزار کرد اما در این نشست چهره شاخصی که همگان انتظار حضورش را داشتند ، غایب بود .
تلویحا برخی نزدیکان به نیلی تاکید کردند ریشه این غیبت به اطلاع همیشگی مسعود نیای از روند وقایع بر می گردد اما همان زمان زمزمه استعفای نیلی به گوش می رسید .
آن گونه که خودش توضیح داده است در آخرین روزهای آبان استعفایش مورد موافقت رییس جمهور قرار گرفته است .
خداحافظی با شورای پول و اعتبار پیش تر نیز علی طیب نیا وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی جای مسعود نیلی را در شورای پول و اعتبار گرفت تا پیام ویژه ای از سوی رییس جمهور برای اقتصاد ایران مخابرات شود .
برخی می گفتند شرایط خطیر اقتصادی عامل استعفای نیلی بوده حال آنکه وی تصمیم خود را به اولین روزهای فعالیت دولت دوازدهم مرتبط می دارند و توصیه های پزشکی برای مراقبت از قلب را نیز مستند تصمیم خود اعلام کرده است .
عقب نشینی سنگر به سنگر نیلی و تکمیل پروسه خداحافظی ، این مرد خبرساز را از کانون تصمیم گیری دولت دوازدهم دور کرد ، مردی که بازخوانی نقش وی در سیاست تعدیل دولت سازندگی و تدوین برنامه سوم توسعه در دولت اصلاحات بخشی از تاریخ اقتصاد ایران تلقی می شود .
کلمات کلیدی : امور اقتصادی و دارایی دانشجو شورای پول و اعتبار کارشناسی ارشد مسعود نیلی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کیهان
1397/09/13
> سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام«ISC» گفت : از میان 11 حوزه موضوعی که رتبه بندی تایمز اعلام کرده است دانشگاه های ایران توانسته اند در 9 حوزه موضوعی پزشکی ، علوم فیزیکی ، هنر و علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، اقتصاد و تجارت ، علوم زیستی ، آموزش ، علوم کامپیوتری و مهندسی و فناوری در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گیرند .
> سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام«ISC» گفت : از میان 11 حوزه موضوعی که رتبه بندی تایمز اعلام کرده است دانشگاه های ایران توانسته اند در 9 حوزه موضوعی پزشکی ، علوم فیزیکی ، هنر و علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، اقتصاد و تجارت ، علوم زیستی ، آموزش ، علوم کامپیوتری و مهندسی و فناوری در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گیرند .
به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام«ISC» گفت : یکی از رتبه بندی های مهمی که رتبه بندی جهانی تایمز به صورت سالانه انجام می دهد ارزیابی و سنجش دانشگاه ها در حوزه های موضوعی مختلف است ، این رتبه بندی در 11 حوزه موضوعی کلی که برخی از آنها دارای چندین موضوع فرعی است ، دانشگاه های برتر جهان را معرفی می کند .
وی افزود : دانشگاه تهران در حوزه های آموزشی با بازه رتبه ای 400 301 ، هنر و علوم انسانی با رتبه 401+ و علوم اجتماعی با بازه رتبه ای 500 401 ، تنها دانشگاه ایران در بین دانشگاه های برتر جهان در این حوزه ها است .
دهقانی گفت : در حوزه اقتصاد و تجارت ، دانشگاه تهران به همراه دانشگاه اصفهان به ترتیب با قرار گرفتن در بازه رتبه ای 400 301و 501+ دو دانشگاه ایران در جمع دانشگاه های برتر جهان هستند .
وی افزود : در حوزه پزشکی از ایران 5 دانشگاه در میان 721 دانشگاه برتر جهان قرار دارند .
دانشگاه علوم پزشکی تهران با قرار گرفتن در بازه رتبه ای 500 401 در بین دانشگاه های ایرانی رتبه نخست را دارد و در رتبه های بعدی دانشگاه های علوم پزشکی ایران ، علوم پزشکی مشهد ، علوم پزشکی تبریز با بازه رتبه ای 600 501 و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با رتبه 601 + در بین دانشگاه های برتر قرار دارند .
بر اساس اعلام سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ، در حوزه علوم زیستی ، 11 دانشگاه از ایران در بین 751 دانشگاه برتر جهان قرار دارند که دانشگاه صنعتی اصفهان با قرار گرفتن در بازه رتبه ای 600 501 رتبه اول دانشگاه های ایران را دارد و پس از این دانشگاه دانشگاه های فردوسی مشهد ، گیلان ، علوم پزشکی ایران ، اصفهان ، شهید باهنر کرمان ، شهید بهشتی ، شیراز ، تبریز ، تهران و ارومیه با بازه رتبه ای 601+ در این فهرست دیده می شوند .
دهقانی اعلام کرد : در حوزه علوم فیزیکی ، 24 دانشگاه از ایران در میان 963 دانشگاه برتر جهان در این حوزه دیده می شوند که دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با قرار گرفتن در بازه رتبه ای 300 251 و دانشگاه کاشان با بازه رتبه ای 500 401 در بین دانشگاه های ایران به ترتیب در رتبه های اول و رتبه دوم قرار دارند .
دانشگاه های صنعتی امیرکبیر ، گیلان ، علم وصنعت ایران ، صنعتی اصفهان ، صنعتی شریف و تهران با بازه رتبه ای 600 501 و دانشگاه های شهید مدنی آذربایجان ، فردوسی مشهد ، مازندران ، شهید بهشتی ، شیراز ، صنعتی شیراز ، تبریز و زنجان با بازه رتبه ای 800 601 و دانشگاه های الزهرا ، بیرجند ، اصفهان ، خوارزمی ، شهیدباهنر کرمان ، صنعتی شاهرود ، ارومیه و یزد با بازه رتبه ای 801+ در این فهرست دیده می شوند .
وی گفت : در حوزه علوم کامپیوتری ، 9 دانشگاه از ایران در بین 684 دانشگاه برتر جهان قرار دارند ، دانشگاه های صنعتی امیرکبیر ، صنعتی اصفهان ، شیراز ، تبریز و تهران با بازه رتبه ای 500 401 ، دانشگاه های فردوسی مشهد ، خواجه نصیرالدین طوسی ، شهید بهشتی با بازه رتبه ای 600 501 و دانشگاه اصفهان با رتبه 601+ در این فهرست حضور دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
کیهان
1397/09/13

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت : در حوزه موضوعی مهندسی و فناوری ، 23 دانشگاه از ایران در بین 903 دانشگاه برتر جهان در این حوزه دیده می شوند که دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و دانشگاه تهران با بازه رتبه ای 300 251 در بین دانشگاه های ایران رتبه اول را در این حوزه دارند .
دانشگاه های گیلان ، کاشان ، مازندران و صنعتی شریف با بازه رتبه ای 400 301 ، دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و صنعتی اصفهان با بازه رتبه ای 500 401 ، دانشگاه های فردوسی مشهد ، علم و صنعت ایران ، شیراز ، صنعتی شیراز و تبریز با بازه رتبه ای 600 501 ، دانشگاه های شهید مدنی آذربایجان ، اصفهان ، خوارزمی ، خواجه نصیرالدین طوسی ، شهید بهشتی ، صنعتی شاهرود ، ارومیه و زنجان با بازه رتبه ای 800 601 و در نهایت دانشگاه های شهید باهنر کرمان و یزد با رتبه 801+ در این فهرست دیده می شوند .
1
فهرست