وزارت علوم - مطبوعات 19 آذر 97
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت 12:8
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/09/18
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در بازدید از صندوق نوآوری و شکوفایی ، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را "سرچشمه ایده های نو و نوآوری در کشور" توصیف و تاکید کرد : از آنجا که موسسان شرکت های دانش بنیان برآمده از دانشگاه ها و جزو نخبگبان دانشگاهی هستند ، تبیین برنامه های صندوق نوآوری و شکوفایی در میان اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی یک ضرورت اساسی است.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در بازدید از صندوق نوآوری و شکوفایی ، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را "سرچشمه ایده های نو و نوآوری در کشور" توصیف و تاکید کرد : از آنجا که موسسان شرکت های دانش بنیان برآمده از دانشگاه ها و جزو نخبگبان دانشگاهی هستند ، تبیین برنامه های صندوق نوآوری و شکوفایی در میان اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی یک ضرورت اساسی است .
دکتر منصور غلامی صبح روز یکشنبه ضمن بازدید از بخش های مختلف صندوق نوآوری و شکوفایی در نشستی مشترک با اعضای هیات عامل این صندوق در جریان آخرین اقدامات و برنامه های پیش روی این صندوق قرار گرفت .
وزیر علوم در این نشست تاکید کرد : مدیریت جدید صندوق نوآوری و شکوفایی می تواند با استفاده از تجربه تیم مدیریتی سابق این صندوق و نیز استفاده از ایده های نو ، با بررسی کارشناسی و مطالعه ، نقاط ضعف را بر طرف و با ایده های جدید ، زمینه رونق فعالیت شرکت های دانش بنیان را فراهم کند .
دکتر غلامی گفت : توجه بیشتر به سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان از طریق حمایت از صندوق های سرمایه گذاری ریسک پذیر ، توزیع متوازن تسهیلات اعطایی در سراسر کشور و ارزیابی جامع و مورد تایید عموم از نکاتی است که می تواند به عملکرد بهتر صندوق نوآوری و شکوفایی کمک کند .
وی تاکید کرد : وزارت علوم از برنامه های صندوق نوآوری در تقویت شرکت های دانش بنیان حمایت می کند و مدیران این وزارت در کارگروه ها ی این صندوق حضور فعال دارند .
وزیر علوم همچنین در این بازدید از مرکزمشاوره تخصصی شکوفایی و بخش توانمندسازی شرکت های دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی بازدید و با کارشناسان این صندوق دیدار و گفتگو کرد .
منع : پایگاه اطلاع رسانی دولت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/09/19
> «ایران» : محمدعلی موحد ، تاریخ زنده فرهنگی و اجتماعی هفتاد سال گذشته ایران است .
> «ایران» : محمدعلی موحد ، تاریخ زنده فرهنگی و اجتماعی هفتاد سال گذشته ایران است .
آقای شمس پژوه و مولاناشناس در 95 سالگی به جدیت و همت در آرامش می نویسد و می خواند و خلق می کند و به دانشجویان و دوستدارانش راهنمایی می دهد .
چندی پس از کودتای رضا خان میر پنج در سال 1302 به دنیا می آید و رویداد های مهم اجتماعی اعم از کودتا و انقلاب و جنگ و بی شمار فراز و فرود اجتماعی و سیاسی را با جفت چشم هایش می بیند و از هر سو به این زندگی پر بار نگاه شود ، نقش و ردی از حضور پر رنگ اش در عرصه سیاست و فرهنگ را می توان دید .
موضوعی که از نظر و نگاه نسل جوان دور نمانده و نمی ماند و این توجه را می توان با اقبال خوب به آثارش دید .
در تازه ترین رویداد خبرگزاری ایبنا اعلام کرده است ، در برنامه ای با عنوان «باغبان مثنوی و پیر پاینده ادب و عرفان» به همت کمیسیون ملی یونسکو در ایران قرار است روز چهارشنبه بیست و هفتم آذر از ساعت 14 تا 30/18 او با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران ، رئیس انجمن آثار و مفاخر ملی ، رئیس دانشگاه تهران و جمعی دیگر از اهالی فرهنگ و هنر در سالن فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران تجلیل به عمل آید .
او البته بی نیاز از تجلیل است و این جامعه فرهنگی و ادبی ایران است که باید به یاد کرد از وجود این استاد یگانه بیش از پیش توجه جوان ها و دانشجویان را به جناب محمدعلی موحد و استاد هایی از این دست جلب کند .
محمدعلی موحد از نسلی است که همواره بی ادعا و با همتی بلند به اعتلای نام و فرهنگ ایران کوشیده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه شروع
1397/09/18
> یونسکو از یک عمر تلاش فرهنگی استاد محمد علی موحد ، تقدیر می کند .
> یونسکو از یک عمر تلاش فرهنگی استاد محمد علی موحد ، تقدیر می کند .
نکوداشت استاد محمدعلی موحد به همت کمیسیون ملی یونسکو ایران ، به پاس 7 دهه خدمات فرهنگی و ادبی ایشان با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی ، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران ، رئیس انجمن آثار و مفاخر ، رئیس دانشگاه تهران و جمعی دیگر از اهالی فرهنگ و هنر ، 27 آذرماه 1397 در سالن فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران از ساعت 14 تا 18 ، 30 ، برگزار می شود .
گفتنی است ، هم زمان با برپایی آیین نکوداشت استاد محمدعلی موحد برای اولین بار نشان عالی کمیسیون ملی یونسکو ایران به ایشان اهدا می شود .
محمدعلی موحد ، حقوق دان و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، تاریخ نگار و عرفان پژوه است که در طول زندگی خویش همواره مشغول تحقیق ، تألیف و ترجمه بوده و آثار شاخصی از خود به یادگار گذاشته است که بی شک مهم ترین آن ها تحقیق در متون عرفانی ، به ویژه چاپ انتقادی مقالات شمس تبریزی است .
/ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/09/19
> چند روز پیش حکم دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه های غیرقانونی اعلام شد .
> چند روز پیش حکم دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه های غیرقانونی اعلام شد .
دیوان محاسبات کشور در حکم نهایی خود درباره بورسیه های دولت دهم که به تازگی صادر شده است ، تأکید کرد که تخلفی متوجه وزیر علوم وقت کامران دانشجو و شورای مرکزی بورس متصور نیست و این شورا در حدود وظایف و اختیارات قانونی عمل کرده است .
براساس این گزارش ، مسئولین فعلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری موظف هستند اگر بورسیه دانشجویی لغو شده است هزینه های آن را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبات کشور اعلام کنند .
البته این موضوع واکنش مسئولان وزارت علوم را برانگیخت تا جایی که رئیس سازمان امور دانشجویان تأکید کرد که حکم دیوان محاسبات در مورد دریافت هزینه از افرادی که بورس آنها لغو شده است ، ابهام دارد .
مجتبی صدیقی ، با بیان این مطلب به ایرنا ، اظهار کرد : رسیدگی به پرونده بورسیه ها در آذرماه 92 با نامه رسمی دیوان محاسبات کشور ، آغاز شد که در آن به تخلفات انجام شده در پرونده دکتری سه هزار بورسیه اشاره شده بود و وزارت علوم را ملزم به رسیدگی کرد .
پس از آن ، طی چند نامه ، دیوان محاسبات این تخلفات را احصاء و دوباره درخواست رسیدگی کرد .
به دنبال آن ، دیوان یاد شده پرونده مسئولان وقت را تنظیم و در رأی اولیه آن انفصال از خدمت مسئولان وقت را صادر کرد؛ هم اکنون دیوان محاسبات رأی جدیدی صادر کرده که در این خصوص باید از دیوان سؤال شود .
رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد : تناقض یا ابهام در رأی صادره دیده می شود چرا که در این رأی ، مسئولان فعلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را موظف به دریافت هزینه تحصیل افرادی کرده که بورسیه آنها لغو شده است .
این سؤال را که اگر لغو بورسیه افراد به دلیل عدم احراز شرایط بوده است ، باید از افرادی پرسید که با وجود نداشتن شرایط ، با بورس این افراد موافقت کردند که در این صورت ، با قسمت اول رأی همخوانی ندارد .
از این رو از نظر ما دریافت هزینه از دانشجویان ابهام دارد که باید دیوان محاسبات این موضوع را شفاف کند .
به گفته صدیقی ، به طور کلی ، قریب به اتفاق این دانشجویان ، ادامه تحصیل دادند یا مشغول به تحصیل هستند و هزینه های آنها تا جایی که مشکل نداشته پرداخت شده است .
وی درباره جایابی این بورسیه ها ، خاطرنشان کرد : بعد از فراغت از تحصیل هم برای جایابی به مرکز نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی معرفی می شوند .
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، کماکان بر اساس وظایف سازمانی خود ، پیش می رود و هر حکم قانونی هم وجود داشته باشد ، بر اساس آن عمل می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/09/19
> مهر : معاون اداری مالی وزارت علوم از پیگیری تبدیل وضعیت و اخذ شناسه کارکنان قراردادی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و استفاده از بازنشسته ها در مشاغل خاص خبر داد .
> استفاده از بازنشسته ها در مشاغل خاص مهر : معاون اداری مالی وزارت علوم از پیگیری تبدیل وضعیت و اخذ شناسه کارکنان قراردادی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و استفاده از بازنشسته ها در مشاغل خاص خبر داد .
محمدتقی نظر پور در نشست شورای سیاست گذاری امور پشتیبانی مناطق ده گانه آموزش عالی و مسوولان سازمان امور اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه ما در این نشست چهار محور را سر لوحه کار قرار داده ایم ، افزود : اولین نکته ، پیگیری تبدیل وضعیت و اخذ شناسه کارکنان قراردادی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است که بعد از تاریخ 15شهریور93 به کار گرفته شده اند ، دومین نکته نحوه اجرای تبصره یک بند ذال ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر تبدیل وضعیت اعضای قراردادی ایثارگر است .
وی ادامه داد : سومین موضوع ، استفاده از همکاران بازنشسته در مشاغل خاص در محدوده زمانی یک سوم ساعت کاری و اخذ شناسه برای آنها از سازمان امور اداری و استخدامی است .
نظرپور به آخرین موضوع مطرح در دستور کاراین نشست اشاره کرد و افزود : پیگیری اخذ شماره مستخدم برای اعضای هیات علمی فاقد شماره که از سال 86 تا 94 همکاری خود را به عنوان هیات علمی در دانشگاه ها آغاز کرده و از وزارت دارایی حقوق دریافت می کنند ، ولی شماره مستخدم ندارند از دغدغه های دیگر ما در این حوزه است تا این افراد هم در زمان بازنشستگی دچار مشکل نباشند .
نظر پورگفت : امیدواریم با تداوم این نشست ها و تعامل با همکاران مان در سازمان امور اداری و استخدامی کشور و روسای مناطق ده گانه برای حل مشکلات و موانع در حوزه منابع انسانی به یک انسجام و تفاهم معقول برسیم و بتوانیم در تصمیم گیری ها به یک رویه مشترک دست پیدا کنیم .
کلمات کلیدی : آموزش عالی بازنشستگی حقوق قانون وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رییس دانشگاه اصفهان
جهان صنعت
1397/09/19
> صفحه پایان نامه : کتاب «مشروطه ، زنان و تغییرات اجتماعی» در یازدهمین «جشنواره ملی حرکت» حائز رتبه اول کشوری شد.
> صفحه پایان نامه : کتاب «مشروطه ، زنان و تغییرات اجتماعی» در یازدهمین «جشنواره ملی حرکت» حائز رتبه اول کشوری شد .
کتاب «مشروطه ، زنان و تغییرات اجتماعی» نوشته علی باغدار دلگشا که توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان در سال جاری (1397) منتشر شده است ، در یازدهمین «جشنواره ملی حرکت» ، رتبه اول را در بخش کتاب کسب کرد .
علی باغدار دلگشا در توضیح این کتاب می گوید : «دوره مشروطه را یکی از مهم ترین ادوار تجددگرایی در جامعه ایران می توان دانست؛ دوره ای که جامعه سنتی ایران برای نخستین بار خواهان تغییرات اجتماعی شد .
توجه به مساله زن و پس از آن مطالبات زنان در این دوره را می توان یکی از اصلی ترین مسائلی دانست که به دلیل وجود ساختارهای سنتی و مردمدار در جامعه ایران ابتدا توسط مردان مدافع حقوق زنان و پس از آن توسط زنان ، مورد طرح و تحلیل قرار گرفت .
نتیجه ابتدایی این تغییرات اجتماعی برای زنان آن بود که به عنوان نیمه دیگر جامعه شناخته شدند .
در تغییرات زبانی ، به جای الفاظی چون ضعیفه و مخدرات از واژگانی چون زنان و بانوان برای معرفی آنها استفاده شد ، اجازه حق تحصیل و تاسیس مدارس دخترانه را پیدا کردند و با انتشار مطبوعات منتشر شده توسط خود زنان از 1289 شمسی به بعد به طرح گسترده مطالبات حقوقی خود پرداختند؛ مطالباتی که برخی از آنها به نتیجه رسید و برخی دیگر نیز همچنان در جدال سنت و تجدد ، بی پاسخ مانده است .
»«جشنواره ملی حرکت» هر سال توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با نظارت اجرایی معاونت فرهنگی اجتماعی آن وزارتخانه برگزار می شود .
در این جشنواره دستاوردهای انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه های کشور (در حوزه های مختلفی مانند کتاب ، نشریه ، فعالیت علمی و .
) به رقابت با یکدیگر می پردازند و پس از داوری علمی ، آثار برتر در حوزه های مختلف معرفی می شوند .
مراسم اختتامیه یازدهمین «جشنواره ملی حرکت» ویژه آثار و دستاوردهای علمی دانشجویی «حرکت» با حضور دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دکتر طالبی رییس دانشگاه اصفهان ، مهندس عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمعی از مسوولان در دانشگاه اصفهان برگزار شد .
در این مراسم از برگزیدگان در بخش های انجمن های علمی برتر ، دانشگاه های برتر در حوزه عملکرد انجمن های علمی ، اتحادیه های انجمن های علمی و بخش بین الملل تقدیر شد .
یازدهمین «جشنواره ملی حرکت» از چهارم تا هفتم آذرماه در دانشگاه اصفهان با رقابت دستاوردهای علمی 163 دانشگاه دولتی سطح کشور با همدیگر در حوزه های مختلف برگزار شد که کتاب «مشروطه ، زنان و تغییرات اجتماعی» در رقابت با کتاب های علمی منتشر شده دانشجویی ، رتبه اول را در سطح ملی کسب کرد .
علاوه بر کتاب «مشروطه ، زنان و تغییرات اجتماعی» که به نمایندگی از کتاب های منتشرشده دانشجویی از دانشگاه فردوسی مشهد در این جشنواره شرکت کرده و حائز رتبه اول کشوری شده است ، کتاب های دانشجویی دیگری از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دانشگاه شیراز ، دانشگاه شهید بهشتی تهران و دانشگاه اراک در رتبه های بعدی و شایسته تقدیر قرار گرفته اند .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
خراسان
1397/09/19
> رئیس سازمان امور دانشجویان گفت که حکم اخیر دیوان محاسبات درباره دریافت هزینه از افرادی که بورسیه آن ها لغو شده ، ابهام دارد.
> رئیس سازمان امور دانشجویان گفت که حکم اخیر دیوان محاسبات درباره دریافت هزینه از افرادی که بورسیه آن ها لغو شده ، ابهام دارد .
مجتبی صدیقی که خود در خرداد 93 در یک نشست خبری ، آغازگر جنجالی طولانی درباره موضوع بورسیه های دولت دهم بود ، دیروز با اشاره به این که قریب به اتفاق دانشجویان بورسیه شده ، ادامه تحصیل دادند یا مشغول تحصیل هستند و هزینه های آن ها پرداخت شده است ، گفت : در رأی صادر شده تناقض یا ابهام دیده می شود چرا که در این رای ، مسئولان فعلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را موظف به دریافت هزینه تحصیل افرادی کرده که بورسیه آن ها لغو شده است .
به گزارش ایرنا ، صدیقی تأکید کرد ، موضوع دریافت هزینه از دانشجویان ابهام دارد که باید دیوان محاسبات این موضوع را شفاف کند .
شهریور امسال دیوان عدالت اعلام کرد ، شکایت بخشی از دانشجویانی که به این نهاد شکایت کرده اند ، وارد دانسته شده است .
دو هفته پیش دیوان محاسبات در رأی بدوی خود از تخلف مسئولان شورای مرکزی بورس در دولت دهم خبر داد .
کامران دانشجو هم جزو این شورا بود اما سه روز پیش در رأی تجدید نظر دیوان محاسبات درباره محل جبران خسارت دانشجویان بورسیه ، اعلام شد که این مسئولان طبق ضوابط و قوانین عمل کرده اند .
مسئله بورسیه ها دیروز به نشست خبری محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه کشیده شد .
او در پاسخ به سوال تسنیم ، مبنی بر این که شنیده شده برخی از دانشگاه ها از اجرای حکم دیوان عدالت در پرونده بورسیه ها خودداری می کنند ، گفت : اگر کسی رای دیوان را در خصوص دانشجویان بورسیه دکترا اجرا نکند ، دیوان مطابق قانون وارد می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
ابتکار
1397/09/19
> رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به حکم صادره از سوی دیوان محاسبات در خصوص بورسیه های دولت دهم ، سیاست این وزارتخانه را در این خصوص اعلام و تاکید کرد که حکم دیوان محاسبات در مورد دریافت هزینه از افرادی که بورس آنها لغو شده است ، ابهام دارد.
> رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به حکم صادره از سوی دیوان محاسبات در خصوص بورسیه های دولت دهم ، سیاست این وزارتخانه را در این خصوص اعلام و تاکید کرد که حکم دیوان محاسبات در مورد دریافت هزینه از افرادی که بورس آنها لغو شده است ، ابهام دارد .
به گزارش ایرنا ، مجتبی صدیقی اظهار کرد : تناقض یا ابهام در رای صادره دیده می شود چرا که در این رای ، مسئولان فعلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را موظف به دریافت هزینه تحصیل افرادی کرده که بورسیه آنها لغو شده است .
صدیقی افزود : این سوال را که اگر لغو بورسیه افراد به دلیل عدم احراز شرایط بوده است ، باید از افرادی پرسید که با وجود نداشتن شرایط ، با بورس این افراد موافقت کردند که در این صورت ، با قسمت اول رای همخوانی ندارد .
وی تاکید کرد : از این رو از نظر ما دریافت هزینه از دانشجویان ابهام دارد که باید دیوان محاسبات این موضوع را شفاف کند .
به گفته این مقام مسئول ، به طور کلی ، قریب به اتفاق این دانشجویان ، ادامه تحصیل دادند یا مشغول به تحصیل هستند و هزینه های آنها تا جایی که مشکل نداشته پرداخت شده است .
صدیقی در مورد جایابی این بورسیه ها ، خاطرنشان کرد : بعد از فراغت از تحصیل هم برای جایابی به مرکز نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی معرفی می شوند .
رئیس سازمان امور دانشجویان ، گفت : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، کماکان بر اساس وظایف سازمانی خود ، پیش می رود و هر حکم قانونی هم وجود داشته باشد ، بر اساس آن عمل می کند .
یادآور می شود : دیوان محاسبات کشور در تازه ترین حکم صادر شده در خصوص بورسیه های دولت دهم ، اعلام کرد : با توجه به گزارش کارشناسی مضبوط در پرونده و نتیجه بررسی موضوع در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس که در حدود وظایف و اختیارات قانونی ، اتخاذ تصمیم کرده اند متصور نیست و جبران خسارت در فرض وجود افراد فاقد شرایط ، از محل وثائق تادیه شده و تعهدات محضری دانشجویان امکان پذیر می باشد .
علی هذا اعتراض های واصله ، وارد تشخیص و رای شماره 56/29 97/6/3 هیئت اول مستشاری نقض و اعلام می گردد .
مسئولین فعلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری موظفند هزینه های دانشجویی که بورس آنها لغو شده است (موضوع بند 3 دادخواست) را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبات کشور اعلام نمایند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
جمهوری اسلامی
1397/09/19
> رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به حکم صادره ازسوی دیوان محاسبات در خصوص بورسیه های دولت دهم ، سیاست این وزارتخانه را در این خصوص اعلام و تاکید کرد که حکم دیوان محاسبات در مورد دریافت هزینه از افرادی که بورس آنها لغو شده است ، ابهام دارد.
> رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به حکم صادره ازسوی دیوان محاسبات در خصوص بورسیه های دولت دهم ، سیاست این وزارتخانه را در این خصوص اعلام و تاکید کرد که حکم دیوان محاسبات در مورد دریافت هزینه از افرادی که بورس آنها لغو شده است ، ابهام دارد .
مجتبی صدیقی در گفتگو با ایرنا ، اظهارداشت : رسیدگی به پرونده بورسیه ها در آذرماه 92 با نامه رسمی دیوان محاسبات کشور ، آغاز شد که در آن به تخلفات انجام شده در پرونده دکتری سه هزار بورسیه اشاره شده بود و وزارت علوم را ملزم به رسیدگی کرد .
وی افزود : پس از آن ، طی چند نامه ، دیوان محاسبات این تخلفات را احصاء و دوباره درخواست رسیدگی کرد .
به دنبال آن ، دیوان یاد شده پرونده مسئولان وقت را تنظیم و در رای اولیه آن انفصال از خدمت مسئولان وقت را صادر کرد؛ هم اکنون دیوان محاسبات رای جدیدی صادر کرده که در این خصوص باید از دیوان سوال شود .
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : تناقض یا ابهام در رای صادره دیده می شود چرا که در این رای ، مسئولان فعلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را موظف به دریافت هزینه تحصیل افرادی کرده که بورسیه آنها لغو شده است .
صدیقی افزود : این سوال را که اگر لغو بورسیه افراد به دلیل عدم احراز شرایط بوده است ، باید از افرادی پرسید که با وجود نداشتن شرایط ، با بورس این افراد موافقت کردند که در این صورت ، با قسمت اول رای همخوانی ندارد .
از این رو از نظر ما دریافت هزینه از دانشجویان ابهام دارد که باید دیوان محاسبات این موضوع را شفاف کند .
به گفته این مقام مسئول ، به طور کلی ، قریب به اتفاق این دانشجویان ، ادامه تحصیل دادند یا مشغول به تحصیل هستند و هزینه های آنها تا جایی که مشکل نداشته پرداخت شده است .
صدیقی در مورد جایابی این بورسیه ها ، خاطرنشان کرد : بعد از فراغت از تحصیل هم برای جایابی به مرکز نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی معرفی می شوند .
رئیس سازمان امور دانشجویان ، گفت : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، کماکان براساس وظایف سازمانی خود ، پیش می رود و هر حکم قانونی هم وجود داشته باشد ، براساس آن عمل می کند .
یادآور می شود دیوان محاسبات کشور در تازه ترین حکم صادر شده در خصوص بورسیه های دولت دهم ، اعلام کرد : با توجه به گزارش کارشناسی مضبوط در پرونده و نتیجه بررسی موضوع در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس که در حدود وظایف و اختیارات قانونی ، اتخاذ تصمیم نموده اند متصور نیست و جبران خسارت در فرض وجود افراد فاقد شرایط ، از محل وثائق تادیه شده و تعهدات محضری دانشجویان امکان پذیر می باشد .
علی هذا اعتراض های واصله ، وارد تشخیص و رای شماره 56/29 97/6/3 هیات اول مستشاری نقض و اعلام می گردد .
مسئولین فعلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری موظفند هزینه های دانشجویی که بورس آن ها لغو شده است (موضوع بند 3 دادخواست) را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبت کشور اعلام نمایند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
سازمان امور دانشجویان
روزنامه شروع
1397/09/18
> رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به حکم صادره از سوی دیوان محاسبات در خصوص بورسیه های دولت دهم ، سیاست این وزارتخانه را در این خصوص اعلام و تاکید کرد که حکم دیوان محاسبات در مورد دریافت هزینه از افرادی که بورس آنها لغو شده است ، ابهام دارد .
> رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به حکم صادره از سوی دیوان محاسبات در خصوص بورسیه های دولت دهم ، سیاست این وزارتخانه را در این خصوص اعلام و تاکید کرد که حکم دیوان محاسبات در مورد دریافت هزینه از افرادی که بورس آنها لغو شده است ، ابهام دارد .
مجتبی صدیقی اظهار کرد : رسیدگی به پرونده بورسیه ها در آذرماه 92 با نامه رسمی دیوان محاسبات کشور ، آغاز شد که در آن به تخلفات انجام شده در پرونده دکتری سه هزار بورسیه اشاره شده بود و وزارت علوم را ملزم به رسیدگی کرد .
وی افزود : پس از آن ، طی چند نامه ، دیوان محاسبات این تخلفات را احصاء و دوباره درخواست رسیدگی کرد .
به دنبال آن ، دیوان یاد شده پرونده مسئولان وقت را تنظیم و در رای اولیه آن انفصال از خدمت مسئولان وقت را صادر کرد؛ هم اکنون دیوان محاسبات رای جدیدی صادر کرده که در این خصوص باید از دیوان سوال شود .
رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد : تناقض یا ابهام در رأی صادره دیده می شود چرا که در این رای ، مسئولان فعلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را موظف به دریافت هزینه تحصیل افرادی کرده که بورسیه آنها لغو شده است .
صدیقی افزود : این سوال را که اگر لغو بورسیه افراد به دلیل عدم احراز شرایط بوده است ، باید از افرادی پرسید که با وجود نداشتن شرایط ، با بورس این افراد موافقت کردند که در این صورت ، با قسمت اول رای همخوانی ندارد .
وی تاکید کرد : از این رو از نظر ما دریافت هزینه از دانشجویان ابهام دارد که باید دیوان محاسبات این موضوع را شفاف کند .
به گفته این مقام مسئول ، به طور کلی ، قریب به اتفاق این دانشجویان ، ادامه تحصیل دادند یا مشغول به تحصیل هستند و هزینه های آنها تا جایی که مشکل نداشته پرداخت شده است .
صدیقی در مورد جایابی این بورسیه ها ، خاطرنشان کرد : بعد از فراغت از تحصیل هم برای جایابی به مرکز نظارت ، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی معرفی می شوند .
رئیس سازمان امور دانشجویان ، گفت : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، کماکان بر اساس وظایف سازمانی خود ، پیش می رود و هر حکم قانونی هم وجود داشته باشد ، بر اساس آن عمل می کند .
یادآور می شود : دیوان محاسبات کشور در تازه ترین حکم صادر شده در خصوص بورسیه های دولت دهم ، اعلام کرد : با توجه به گزارش کارشناسی مضبوط در پرونده و نتیجه بررسی موضوع در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، تخلفی متوجه شورای مرکزی بورس که در حدود وظایف و اختیارات قانونی ، اتخاذ تصمیم نموده اند متصور نیست و جبران خسارت در فرض وجود افراد فاقد شرایط ، از محل وثائق تأدیه شده و تعهدات محضری دانشجویان امکان پذیر می باشد .
علی هذا اعتراض های واصله ، وارد تشخیص و رأی شماره 56/29 97/6/3 هیأت اول مستشاری نقض و اعلام می گردد .
مسئولین فعلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری موظفند هزینه های دانشجویی که بورس آن ها لغو شده است (موضوع بند 3 دادخواست) را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبت کشور اعلام نمایند .
»/ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
مهدی کشمیری
تعادل
1397/09/19
> چشم انداز دستیابی کامل به تکنولوژی ساخت صنعت فولاد اصفهان|مدیرعامل فولاد مبارکه در جریان دیدار با مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت : چشم انداز فولاد مبارکه دست یابی کامل به تکنولوژی ساخت و بهره برداری صنعت فولاد است .
> چشم انداز دستیابی کامل به تکنولوژی ساخت صنعت فولاد اصفهان|مدیرعامل فولاد مبارکه در جریان دیدار با مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت : چشم انداز فولاد مبارکه دست یابی کامل به تکنولوژی ساخت و بهره برداری صنعت فولاد است .
مهندس عظیمیان بر اهمیت بیش از پیش علم و دانش در صنعت و اقتصاد تأ کید کرد و گفت : شرکت فولاد مبارکه قصد دارد با توسعه اکوسیستم نوآوری و ایجاد مرکز نوآوری و شتاب دهنده ، از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان حمایت کند و با مشارکت در سرمایه گذاری خطرپذیر ، به توسعه توانمندی فناورانه آ نها کمک کند تا از این طریق امکان دست یابی به فناوری صنعت فولاد مهیا شود و در این راستا از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان دعوت به همکاری می کند .
به گزارش تعادل ، در این دیدار مهدی کشمیری مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به وجود بیش از 5000 واحد فناور در 43 پارک علم و فناوری در سطح کشور و 510 واحد فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خواستار توسعه همکاری ها با صنعت فولاد کشور و شرکت فولاد مبارکه شد .
در ادامه ، دکتر مهدی ابطحی رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و رییس پژوهشکده فولاد با اشاره به دستاوردهای مهم همکاری های گذشته و حال حاضر شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با شرکت فولاد مبارکه اعلام کرد : بیش از 40درصد واحدهای فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سابقه همکاری با فولاد مبارکه را دارند و فولاد مبارکه بازار مهم و اصلی عرضه توانمندی های پژوهشی و فناورانه آنهاست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
مهدی کشمیری
کیهان
1397/09/18
> مدیرعامل فولاد مبارکه گفت : چشم انداز فولاد مبارکه دستیابی کامل به تکنولوژی ساخت و بهره برداری صنعت فولاد است .
> به گزارش خبرنگار کیهان از اصفهان ، مهندس عظیمیان در دیدار با مدیرکل دفتر سیاست گذاری وزارت علوم و رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بر اهمیت بیش از پیش علم و دانش در صنعت و اقتصاد تاکید کرد و گفت : شرکت فولاد مبارکه قصد دارد با توسعه اکوسیستم نوآوری و ایجاد مرکز نوآوری و شتاب دهنده ، از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان حمایت کند و با مشارکت در سرمایه گذاری خطرپذیر ، به توسعه توانمندی فناورانه آنها کمک کند تا از این طریق امکان دستیابی به فناوری صنعت فولاد مهیا شود و در این راستا از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان دعوت به همکاری می کند .
در این دیدار دکتر مهدی کشمیری مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به وجود بیش از 5000 واحد فناور در 43 پارک علم و فناوری در سطح کشور و 510 واحد فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خواستار توسعه همکاری ها با صنعت فولاد کشور و شرکت فولاد مبارکه شد .
در ادامه ، دکتر مهدی ابطحی رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و رئیس پژوهشکده فولاد با اشاره به دستاوردهای مهم همکاری های گذشته و حال حاضر شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با شرکت فولاد مبارکه اعلام کرد : بیش از 40 درصد واحدهای فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سابقه همکاری با فولاد مبارکه را دارند و فولاد مبارکه بازار مهم و اصلی عرضه توانمندی های پژوهشی و فناورانه آنهاست .
وی همچنین آمادگی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را برای مشارکت در طراحی و ایفای نقش در اکوسیستم نوآوری فولاد مبارکه اعلام کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/09/18
> به منظور جلوگیری از تضییع حقوق و بیمه استادان اخراجی دانشگاه های آزاد و غیردولتی و قرار گرفتن این دانشگاه ها زیر نظر قانون کار ، طرحی به زودی در کمیسیون آموزش مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.
> به منظور جلوگیری از تضییع حقوق و بیمه استادان اخراجی دانشگاه های آزاد و غیردولتی و قرار گرفتن این دانشگاه ها زیر نظر قانون کار ، طرحی به زودی در کمیسیون آموزش مجلس مورد بررسی قرار می گیرد .
برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله جلال محمود زاده نسبت به اخراجِ بدون حق و حقوقِ برخی استادان و کارکنان دانشگاه های غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد انتقاداتی را مطرح ساخته اند .
140 نفر از نمایندگان به یک فوریت این طرح رای داده اند .
در این زمینه محمود زاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت : به علت مشکلاتی که برخی کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه های غیردولتی و آزاد اسلامی بعد از اخراج با آن مواجه می شوند ، طرح یک فوریت «تعیین تکلیف قانون حاکم بر امور استخدامی دانشگاه های غیردولتی و آزاد اسلامی» در صحن علنی مجلس به تصویب رسید که در لیست نوبت رسیدگی توسط کمیسیون آموزش قرار دارد .
بر اساس این طرح ، به موجب بند(ح) ماده 12 اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ، تصویب مصوبات مربوط به اعضای هیأت علمی و کارکنان اداری دانشگاه ها و تعرفه حقوق و دستمزد و مزایا در قالب مقررات و در سطحی پایین تر از قانون به عهده هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گذاشته شده است .
از این رو ، طبق اصل سلسله مراتب قوانین و مقررات ، لازم است این مقررات در چارچوب و ذیل قوانین موضوعه به تصویب برسد .
بر اساس طرح این نماینده ، در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران به موجب اصل هفتاد و یکم قانون اساسی ، مجلس شورای اسلامی مرجع وضع قانون به شمار آمده و ضروری است که تصویب مقررات توسط هر مرجع از جمله هیأت امنای دانشگاه آزاد در چارچوب قوانین فوق صورت گیرد .
بدیهی است در این زمینه اصول قانون اساسی به عنوان محوری ترین سند قانونی کشور نیز لازم الرعایه خواهد بود .
در بخش دیگری از این طرح آمده است : برخی واحدهای دانشگاهی غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی نیز اعلام می کنند که تعیین تکلیف مقررات اداری نیز از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه سپرده شده و با این ادله ، اجحاف بسیاری را در حق کارکنان و کارگران خود اعمال می کنند و این افراد در هیچ مرجعی نمی توانند تظلم خواهی کنند .
به منظور تبیین صریح این موضوع در قانون و رفع خلاء قانونی شمول قانون کار برای کارکنان دانشگاه ها خصوصاً دانشگاه های غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی طرح یک فوریت به تصویب رسید .
توضیح طرح مذکور به این شرح است : روابط استخدامی در تمام دانشگاه های غیردولتی و آزاد اسلامی تابع قانون کار بوده و هرگونه اختلاف فردی بین اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه های غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی با هیأت امنای این دانشگاه ها در صلاحیت هیأت های تشخیص و حل اختلاف موضوع ماده 157 قانون کار مصوب سال 68 خواهد بود .
اخراج هزاران استاد بدون بیمهمحمودزاده در ادامه گفت : در دانشگاه های آزاد و غیردولتی ، حق و حقوق استادان و کارکنان اخراجی توسط آیین نامه ابلاغی هیأت امنا تعیین می شود که باعث بیکاری هزاران نفر از اعضای هیأت علمی در این دانشگاه ها شده است .
وی گفت : من و تعدادی از نمایندگان خواهان قرار گرفتن دانشگاه های یاد شده زیر قانون کار هستیم ، در دانشگاه های مذکور اگر استاد یا کارمندی اخراج شود به دلیل قانون آن دانشگاه ، امکان مراجعه به اداره کار و دیوان عدالت اداری برای مطالبه حق و حقوق خود ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/09/18

این نماینده مجلس ، ادامه داد : در حالت عادی ، از 30 درصد سهمیه بیمه ای که از حقوق کارکنان کسر می شود ، هفت درصد آن را کارکنان و 23 درصد باقیمانده را کارفرما پرداخت می کند .
به گفته نماینده مردم مهاباد در مجلس ، در دانشگاه های آزاد اسلامی و غیردولتی ، این 30 درصد به حساب تامین اجتماعی واریز نمی شود و اگر استادی مشمول حکم اخراج شد نه حق شکایت دارد و نه بیمه بیکاری دریافت می کند .
منبع : عصر ایران.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رئیس سازمان سنجش
بهار
1397/09/19
> گروه جامعه : مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور از فردا خبر داد .
> حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : آزمون دوره های فراگیر ارشناسی ارشد بهمن 1397( نوبت نوزدهم) دانشگاه پیام نور روز جمعه 23 آذرماه برگزار می شود ، شرکت کنندگان در این آزمون 28 هزار و 69 نفر زن و 24 هزار و 433 نفر مرد هستند که در پنج گروه آموزشی شامل گروه های علوم انسانی ، علوم پایه ، فنی و مهندسی ، کشاورزی و منابع طبیعی و گروه هنر در 116 رشته امتحانی در حوزه های امتحانی 81 شهرستان مختلف کشور در آزمون شرکت می کنند .
وی با بیان اینکه فرایند برگزاری آزمون از ساعت 8 : 30 جمعه 23 آذرماه برگزار می شود ، گفت : درهای ورودی نیم ساعت قبل از شروع فرایند آزمون(8 صبح) بسته می شود لذا داوطلبان باید زودتر در محل حوزه امتحانی حاضر باشند .
توکلی گفت : در جلسه آزمون به هر یک از داوطلبان رشته های مختلف ، یک بسته نایلونی حاوی یک برگ پاسخنامه و یک دفترچه سوال که در آن مجموعه سوالات دروس رشته مرتبط درج شده تحویل می شود .
تعداد سوالات هر یک از رشته امتحانی و مدت پاسخگویی به آن ها به شرح جدول مندرج در صفحه 2 برگ راهنمای شرکت در آزمون است .
به گفته ویف دفترچه سوالات شخصی سازی شده و شماره داوطلبی ، نام خانوادگی و نام هر داوطلب روی آن است ، دفترچه دارای تنوع است و در انواع a,b,c تولید شده که برای سوالات ، پاسخ منفی درنظر گرفته نمی شود و اگر به سوالی دو پاسخ داده شود نمره و امتیازی به آن سوال تعلق نمی گیرد .
مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : کارت شرکت در آزمون تمام داوطلبان از فردا سه شنبه بیستم آذرماه از طریق سایت سازمان سنجش توزیع می شود .
به گفته توکلی ، اطلاعیه سازمان سنجش درباره پرینت کارت روز گذشته یکشنبه روی سایت قرار گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/09/19
> ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از 195 هزار داوطلب برای شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز دانشگاه ها خبر داد و گفت : این آزمون روز جمعه سوم اسفند ماه جاری برگزار می شود .
> اعلام آمار نهایی داوطلبان آزمون دکتری ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از 195 هزار داوطلب برای شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز دانشگاه ها خبر داد و گفت : این آزمون روز جمعه سوم اسفند ماه جاری برگزار می شود .
دکتر حسین توکلی در گفت وگو با ایسنا ، با اعلام این خبر اظهار کرد : آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه متمرکز Ph .
D) سال 1398 برای پذیرش در دوره های روزانه ، نوبت دوم ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی که ثبت نام آن ساعت 24 روز پنج شنبه 15 آذر پایان پذیرفت ، روز جمعه سوم اسفند در 7 گروه آزمایشی برگزار می شود .
وی افزود : بر اساس آمار نهایی گزارش شده تعداد 195 هزار و 600 داوطلب در آزمون ورودی دکتری (نیمه متمرکز Ph .
D) سال 1398 ثبت نام کردند .
کلمات کلیدی : آموزش عالی دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه پیام نور سازمان سنجش آموزش کشور آزمون.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/09/19
> دنیای اقتصاد – اهواز : استاندار خوزستان گفت : صنایع خوزستان ملزم هستند در زمینه پژوهش با دانشگاه های استان همکاری لازم را داشته باشند .
در این راستا صنایع نفت و فولاد اقدامات مناسب و قابل توجهی داشته اند .
غلامرضا شریعتی اظهارکرد : علم و صنعت در کنار هم معنی پیدا می کنند و در تمام زمینه ها ریشه صنعت در علم است .
وی افزود : اقدامات خوبی در زمینه پژوهش از سوی دانشگاه های استان صورت گرفته و این پژوهش ها امیدوار کننده است .
استاندار خوزستان با بیان اینکه نتیجه نمایان شدن برنامه ریزی های صورت گرفته در استان و کشور در عملکرد پژوهشی دانشجویان و دانشگاه ها خوشایند است ، تصریح کرد : تمام تلاش خود را می کنیم تا دانش آموزان و دانشجویان محقق و پژوهشگر استان ، حرکت رو به جلو داشته باشند .
> لزوم همکاری صنایع با دانشگاه ها در زمینه پژوهش دنیای اقتصاد – اهواز : استاندار خوزستان گفت : صنایع خوزستان ملزم هستند در زمینه پژوهش با دانشگاه های استان همکاری لازم را داشته باشند .
در این راستا صنایع نفت و فولاد اقدامات مناسب و قابل توجهی داشته اند .
غلامرضا شریعتی اظهارکرد : علم و صنعت در کنار هم معنی پیدا می کنند و در تمام زمینه ها ریشه صنعت در علم است .
وی افزود : اقدامات خوبی در زمینه پژوهش از سوی دانشگاه های استان صورت گرفته و این پژوهش ها امیدوار کننده است .
استاندار خوزستان با بیان اینکه نتیجه نمایان شدن برنامه ریزی های صورت گرفته در استان و کشور در عملکرد پژوهشی دانشجویان و دانشگاه ها خوشایند است ، تصریح کرد : تمام تلاش خود را می کنیم تا دانش آموزان و دانشجویان محقق و پژوهشگر استان ، حرکت رو به جلو داشته باشند .
اختصاص اعتبار به پژوهش های کاربردی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان نیز گفت : تاکنون بیش از 30 میلیارد تومان یعنی حدود 15 برابر تکلیف قانونی که قانونگذار برعهده ما قرار داده است را از محل اعتبارات استانی در راستای حل مشکلات استان به پژوهش های کاربردی اختصاص داده ایم .
امید حاجتی اظهار کرد : در حوزه اعتبارات پژوهشی درخصوص قانون یک درصد (اختصاص یک درصد اعتبارات دستگاه های اجرایی به امر پژوهش) ، دانشگاه و کارگروه پژوهش استان ، مجموعه خبرگان برنامه ریزی و توسعه استان ارزیابی های لازم را انجام داده اند و نهایتا حدود 2 میلیارد تومان به طرح های کوچک و موردنیاز استان در حوزه پژوهش اختصاص داده می شود که این مقدار تکلیف قانونی است که برعهده ما قرار دارد .
وی افزود : علاوه بر این در حوزه پژوهش های کاربردی که در بخش های مختلف در جهاد دانشگاهی ، بنیادنخبگان ، دانشگاه شهیدچمران و پارک علم و فناوری انجام می شود ، موضوعات پژوهشی که به مشکلی از مشکلات استان بپردازند و در این زمینه راهکار ارائه دهند را بدون هیچ محدودیتی در دستور کار قرار داده ایم و تاکنون چند میلیارد تومان اعتبار مصوب کرده و به این دستگاه ها ابلاغ کرده ایم .
حاجتی درخصوص افزایش آمار بیکاری در دو سال اخیر در استان ، تصریح کرد : اگر اطلاعات و آماری که در زمینه بیکاری مطرح می شود براساس اطلاعات سرشماری به سرشماری یا براساس طرح نیروی کار دوره قبل و دوره جدید یا حتی براساس اطلاعات یک دوره خاص و فصل نظیر آن در دوره قبل باشد ، نتایج آماری متفاوتی درباره بیکاری به دست خواهد آمد .
وی با اشاره به اینکه باید در کنار این آمار به نرخ های دیگری مانند نرخ مشارکت نیز توجه شود ، گفت : در مجموع چیزی که مشخص است اینکه رکودی بر کشور حاکم است و منابع دولتی نیز تحت تاثیر آن قرار گرفته اند .
خوزستان نیز از این نظر بی نصیب نیست ، به خصوص که همیشه گفته ایم خوزستان استانی است که ساختار اقتصادی آن ، یک و نیم برابر دولتی تر از دیگر استان ها است .
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان ادامه داد : به همین دلیل هر بحرانی که در حوزه منابع به دولت تحمیل می شود ، اثر آن به صورت فزاینده در خوزستان به خاطر ساختار اقتصاد دولتی آن ، بیشتر است .
در مساله بیکاری نیز همین طور است ، وقتی رکودی در فعالیت ها و درآمد دولت ایجاد می شود ، اثر آن ناخودآگاه در استان هایی که مانند ما اقتصاد دولتی بیشتری دارند ، بیشتر است .
حاجتی خاطرنشان کرد : براساس آمار فصلی طرح نیروی کار ، وضعیت مناسبی از نظر نرخ بیکاری در استان نداریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/09/19

البته تلاش های زیادی در استان انجام شده است و براساس آمارهای تامین اجتماعی افراد جدیدی در حوزه های مختلف مشغول به کار شده اند اما وضعیت استان از نظر نرخ بیکاری مناسب نیست و باید تلاش بیشتری در این زمینه انجام شود .
بر اساس طرح نیروی کار ما بعد از کرمانشاه دومین استان از نظر وضعیت نامطلوب نرخ بیکاری هستیم .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز نیز گفت : خوزستان با داشتن منابع عظیم انرژی ، صنایع بزرگ پتروشیمی ، توسعه نیشکر و کشاورزی جایگاه اول کشور در تولید ناخالص را دارد .
علی حقیقی اظهار کرد : رشد شرکت های دانش بنیان ، پارک های علم و فناوری ، توسعه مراکز تحقیقاتی ، افزایش حجم قراردادهای پژوهشی میان صنایع مختلف و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نشان دهنده ایجاد تحولات مثبت در این زمینه است ، اگرچه در این زمینه نیاز به شتاب بیشتری است .
حقیقی ادامه داد : پژوهش ، یک فرهنگ و باور است و این فرهنگ ، باور و روحیه پرسشگری باید از کودکی تقویت شود .
در مدارس باید روحیه پژوهش پرورش داده شود زیرا این باور منجر به تولید علم در دانشگاه ها و ایجاد کارآفرینی در جامعه می شود .
متاسفانه در کشور بار پژوهش عمدتا بر دوش دانشگاه است و بعد از دانشگاه مراکز علمی ، شرکت ها و پارک های علم و فناوری هستند که بار پژوهش ها را برعهده دارند .
حقیقی افزود : خوزستان درگیر مشکلات زیادی همچون معضل ریزگردها و مشکلات اجتماعی زیست محیطی است که مشکلات جدی هستند .
خوزستان بیشترین منابع آب کشور را دارد و شایسته نیست که کشاورز استان بیکار شود یا مردم شهرستان های آبادان و خرمشهر مشکل آب آشامیدنی داشته باشند .
همچنین تنوع اقوام در خوزستان به رغم اینکه یک فرصت است ، بعضا می تواند تبدیل به تهدید شود .
همه این مسائل نشان دهنده این است که دانشگاه شهید چمران اهواز باید نقش جدی تر و مهم تری داشته باشد .
وی ادامه داد : یکی از وظایفی که دانشگاه شهید چمران اهواز برای خود تعریف کرده است مدیریت و مهار ریزگردها و حفاظت از محیط زیست است ، این موضوع شامل جنبه های فنی ، مهندسی و اجتماعی ، توسعه و مدیریت جامع منابع آب و انرژی در استان ، توسعه پایدار در صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی ، تعلیم و تربیت آموزش عالی و سلامت جسمانی و روانی استان ، توسعه فناوری های متناسب با کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان ، تحقق شعار دام سالم غذای سالم و انسان سالم و آخرین ماموریت ظرفیت سازی در زبان و فرهنگ و تنوع اقوام در خوزستان است .
امیدواریم سایر دانشگاه های خوزستان که به صورت تخصصی کار می کنند ، وارد این عرصه شوند .
کلمات کلیدی : پتروشیمی دانش آموزان و دانشجویان صنعت فولاد نفت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/09/18
> منصور یحیوی فرکوش Yahyavi .
> منصور یحیوی فرکوش Yahyavi .
ir@gmail .
com رشد علم و فناوری از شاخص‏های اصلی و حاصل تلاش انسان است .
این رشد و بالندگی بدون انتقال دانش و آموزش توسعه نمی‎یابد و بقای این حرکت نیز درگرو تلاش مستمر و ارایه روش‎های نوین آموزشی است .
بر این اساس بازنگری برنامه آموزشی دانشگاه‏های کشور به منظور هماهنگی بیشتر با دانش روز دنیا و هم‎چنین کیفیت سطح علمی متناسب با کشورهای دیگر امری ضروری است .
در این میان به نظر می‏رسد این اتفاق به دلیل پاسخگوی به روند جهانی رشد فناوری‏ ، انتظارات جامعه امری مهم مطرح شود .
نظر به اینکه در سالهای اخیر بازنگری برنامه های آموزشی هر چند مورد تاکید مسئولان امر کشور بوده و کم و بیش آموزش عالی اقدام به بازنگری و نوسازی برنامه‎های درسی نموده است اما در عمل نتیجه ملموسی مشاهده نمی‏شود و کماکان در این زمینه ضعف‏هایی دیده می‎شود .
به عنوان نمونه سر فصل‎ بسیاری از درسهای رشته کامپیوتر از جمله برنامه نویسی ، قدیمی است و مطابق با علم روز تدوین نشده‎است .
این اتفاق نیاز آموزشی علمی دانشجویان را کمتر بر آورده می‎کند .
قرار گرفتن بعضی درسهایی غیر ضروری در سر فصل درسی ، یا تمرکز به شیوه قدیمی تدریس نمونه دیگر‎ی از این دست مثالها به شمار می‎آید .
با توجه به موارد مطرح شده می‎توان دو دیدگاه را مورد بررسی و تحلیل قرار داد .
نگاه اول اینکه دگرگون سازی همراه با تغییرات بنیادی و ساختاری برنامه آموزشی باشد .
براساس این دیدگاه روند بازنگری برنامه آموزشی باید تحت تاثیر رشد تغییرات فناوری‎ها صورت گیرد .
اما دیدگاه دوم اینکه تغییرات بصورت گام به گام با حفظ برنامه‎های موجود آموزشی صورت پذیرد .
در این میان با توجه نتایج تحقیقات و مشاهدات به نظر می‎رسد بازنگری برنامه‎های آموزشی کشور بیشتر بر اساس وابستگی به نگاه دوم صورت گرفته است .
با این وجود آموزش عالی سعی کرده با حفظ ساختار موجود ، تغییرات را بصورت گام به گام عملیاتی کند .
بدیهی است تغییرات آموزشی مذکور ، مشکلی اساسی برای نیازهای آموزشی روز و حتی آینده بوجود خواهد آورد .
سئوال اینجاست آیا وقت آن نرسیده است ، رشته‎های جدید مطابق با نیاز روز جامعه مثلا ایجاد رشته برنامه نویسی موبایل در گروه کامپیوتر ایجاد کنیم؟ لذا مسئولان امر لازم است تمرکز خود را برای تحقق این امر معطوف دارند چرا که بسیاری از برنامه‎های درسی حاضر به هیچ عنوان جوابگوی نیازهای علمی دانشجویان کشور نیست و نیاز به تغییرات بنیادی دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
بهار
1397/09/18
> گروه جامعه : مشاور عالی سازمان سنجش گفت : تاکنون بیش از 40 هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 ثبت نام کرده اند .
> حسین توکلی اظهار داشت : تمامی متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در تمامی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور می توانند با در نظر داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام در این آزمون ثبت نام کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش گفت : ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور از جمعه 16 آذر آغاز شده است و مهلت ثبت نام تا روز یکشنبه 25 آذر ادامه دارد .
توکلی یادآور شد : تا ساعت 11 : 30 امروز یکشنبه 18 آذر ماه 97 تعداد40 هزار و 804 نفر در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 ثبت نام کرده اند .
وی گفت : ثبت نام منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی : www .
sanjesh .
org در 6 گروه آموزشی و 126 کدرشته انجام می گیرد .
هزینه ثبت نام 450 هزار ریال (45 هزار تومان) است که افراد باید با کارت های شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیک آنآن را فعال است ، پرداخت کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش خاطرنشان کرد : افرادی که دارای شرایط اعلام شده باشند می توانند حداکثر در دو رشته امتحانی (طبق ضوابط از رشته های امتحانی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام) متقاضی ثبت نام شوند .
توکلی گفت : آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در روزهای پنجشنبه و جمعه 5 و 6 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/09/18
> آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال 1397 صبح روز جمعه 23 آذر 97 برگزار و کارت آزمون از سه‎شنبه توزیع می‎شود .
> آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال 1397 صبح روز جمعه 23 آذر 97 برگزار و کارت آزمون از سه‎شنبه توزیع می‎شود .
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، کارت شرکت در آزمون دوره های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور بهمن ماه سال 1397 نوبت نوزدهم از روز سه شنبه 20 آذر 97 جهت مشاهده و پرینت بر روی پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www .
sanjesh .
org قرار می‎گیرد .
تمامی داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون ، برای شرکت در جلسه امتحان باید در تاریخ تعیین شده به سایت سازمان سنجش مراجعه و با وارد کردن اطلاعات شناسنامه ای (نام ، نام خانوادگی ، شماره ملی ، سال تولد و .
) و یا اطلاعات ثبت نامی (شماره پرونده و کد رهگیری و .
) از کارت شرکت در آزمون خود یک نسخه پرینت تهیه کنند .
داوطلبان باید بر اساس آدرس و زمان تعیین شده بر روی کارت شرکت در آزمون ، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه کنند .
برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار و ارائه آن الزامی است .
جزئیات رفع نقص کارت در صورتی که داوطلب در کارت آزمون خود مغایرتی مشاهده کرد باید برای رفع آن اقدام کند .
مغایرت در اطلاعات بندهای 1 ، 2 ، 4 ، 5 ، 6 ، 9 ، 10 ، 11 ، 12و 15 کارت آزمون شامل نام خانوادگی ، نام ، سال تولد ، شماره شناسنامه ، کد ملی ، مؤسسه فارغ التحصیلی ، تاریخ فارغ التحصیلی ، معدل مقطع کارشناسی ، معدل مقطع کاردانی مربوط به دانشجویان یا فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ناپیوسته و کدرشته محل‎های انتخابی براساس اولویت علاقه داوطلب باید اصلاح شود .
داوطلب لازم است برای اصلاح مورد یا موارد مذکور حداکثر تا تاریخ 23 آذر 97 با مراجعه به سایت سازمان سنجش و ورود به قسمت ویرایش اطلاعات نسبت به اصلاح موارد اقدام کند .
در صورتی که داوطلب نسبت به بندهای 3 و 8 جنس و معلولیت تفاوتی مشاهده کرد ضروری است مطابق ساعت و تاریخ اعلام شده به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه به شرح جدول اعلام شده در سایت سازمان سنجش مراجعه کند .
چنانچه عکس الصاقی به کارت ورودی داوطلب با چهره وی مغایرت داشته باشد لازم است شخص داوطلب همراه با دو قطعه عکس و کارت ملی یا شناسنامه عکس‏دار برای اصلاح کارت ، مطابق ساعت و تاریخ اعلام شده در بند مربوطه به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه کند .
در غیر این صورت فرد به عنوان متخلف تلقی و برابر مقررات با وی رفتار خواهد شد .
سایر اطلاعات مندرج بر روی کارت شرکت در آزمون هر داوطلب بر اساس اطلاعات مندرج در تقاضانامه ثبت نام که توسط خود داوطلب تکمیل شده در نظر گرفته شده است .
چنانچه مغایرتی در اطلاعات مندرج در سهمیه ثبت‎نامی کارت شرکت در آزمون داوطلب وجود دارد برای داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ، سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) ، وزارت جهاد کشاورزی ، بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروی مسلح) ، فرد باید جهت اعلام مغایرت حداکثر تا تاریخ 23 آذر 97 منحصراً به سایت اینترنتی سازمان سنجش (قسمت ویرایش اطلاعات) مراجعه و با توجه به توضیحات مندرج در سایت نسبت به اصلاح موارد اقدام کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/09/18

چنانچه کارت شرکت در آزمون داوطلب فاقد عکس است و یا چنانچه عکس روی کارت وی دارای اشکالاتی از جمله ، فاقد مهر ، واضح نبودن عکس و یا اشتباه عکس است ، داوطلب لازم است با همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون ، 2 قطعه عکس 4 ×3 و کارت ملی یا شناسنامه عکس‎دار مطابق ساعت و تاریخ اعلام شده به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه کرده و موضوع را پیگیری کند تا مشکل برطرف شود .
درغیر اینصورت فرد به عنوان متخلف تلقی و برابر مقررات با وی رفتار خواهد شد .
نماینده سازمان سنجش در روز پنجشنبه 22 آذر 97 صبح از ساعت 8 : 30 تا 12 : 00 و بعدازظهر از ساعت 14 : 00 تا 17 : 00 در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مستقر خواهد شد .
برای اطلاع آن دسته از داوطلبانی که براساس توضیحات ملزم به مراجعه به نماینده رفع نقص کارت سازمان می‎شوند آدرس و محل تشکیل باجه رفع نقص کارت شرکت در آزمون به شرح جدول شماره 2 در اطلاعیه سازمان سنجش منتشر شده است .
در ورودی ِحوزه های امتحانی رأس ساعت 8 : 00 (هشت صبح) بسته خواهد شد لذا داوطلبان لازم است قبل از بسته شدن درهای ورود به جلسه آزمون در حوزه امتحانی حاضر باشند .
داوطلبان باید از آوردن وسایل اضافی از جمله کیف دستی ، ساک دستی ، پیجر ، تلفن همراه ، دستبند هوشمند ، ساعت هوشمند ، انگشتر هوشمند ، جزوه ، کتاب ، ماشین حساب ، هرگونه نُت و یادداشت و نظایر آن و همچنین وسایل شخصی به جلسه آزمون اکیداً خودداری کنند .
همراه داشتن هر کدام از وسایل اعلام شده در این بند به عنوان تقلب و تخلف تلقی و با داوطلبان ذیربط براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمونهای سراسری رفتار خواهد شد .
با توجه به اینکه سازمان سنجش آموزش کشور در جهت بهبود و ارتقاء کیفی حوزه های برگزاری آزمون ، نیاز به نظرات داوطلبان دارد ، داوطلبان در روزهای 23 تا 30 آذر 97 می‎توانند پرسشنامه ارزیابی حوزه امتحانی خود در آزمون ورودی دوره های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور سال 1397 را به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش تکمیل کنند .
1
فهرست