وزارت علوم - خبرگزاري ها 19 آذر 97
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت 14:5
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8326636 19:57 اسپونتیک ایران
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
تسنیم
1397/09/18
19:09
> معاون هماهنگی و اجرایی سازی ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت : برخی اسناد از جمله سند هوافضا به دلیل کمبود اعتبارات نتوانسته به اهداف مورد نظر نائل شود .
> اخبار سیاسی به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم ، حمید امیدوار ، معاون هماهنگی و اجرایی سازی ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور ، در نشست خبری امروز با اشاره به راهبردهای کلان نقشه جامع علمی کشور ، افزود : در این نقشه 13 راهبرد کلان و 224 اقدام ملی و در فصل سوم این نقشه نیز اولویت های علم و فناوری ذکر شده که در این راستا اسنادی مصوب شده و مابقی تصویب شده است .
وی با بیان اینکه با اجرای این نقشه هم ساختار مجموعه علم و فناوری کشور اصلاح می شود و هم به اهداف کلان کشور دست می یابیم ، اظهار کرد : دستیابی به جایگاه اول علم و فناوری در جهان اسلام و احراز جایگاه برجسته علمی و الهام بخشی در جهان از جمله اهداف کلان نظام علم و فناوری کشور است که رتبه بندی ها نشان می دهد ایران در حوزه های علم و فناوری به موفقیت هایی دست یافته است که این امر نشان دهنده روند مطلوب این نقشه است .
تشکر فارغ التحصیلان مدارس سمپاد از شورای عالی انقلاب فرهنگیعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مشهد : شیعه انگلیسی عافیت پرست و راحت طلب است امیدوار ، استقرار جامعه دانش بنیان ، عدالت محور و برخوردار از انسان های شایسته ، فرهیخته و نخبه برای احراز مرجعیت علمی در جهان و تعمیق و گسترش آموزش های عمومی و تخصصی همراه با تقویت اخلاق و آزاداندیشی و روحیه خلاقیت در آحاد جامعه به ویژه نسل جوان را از دیگر اهداف نظام علم و فناوری ذکر کرد و یادآور شد : بر این اساس سیاست ها و ضوابط آمایش سرزمینی در حوزه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مصوب شده است و متعاقب آن سند آمایش سرزمینی در حوزه وزارت علوم مطرح شد که این سند نیز مورد تصویب قرار گرفت .
معاون هماهنگی و اجرایی سازی ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر این که بر اساس این دو سند اقدام به ساماندهی آمایش آموزش عالی در حوزه های وزارت علوم و بهداشت می شود ، اظهار کرد : سند آمایش آموزش عالی با تلاش هایی که وزیر علوم برای اجرایی کردن آن داشته ، در یک سال اخیر روند اجرایی خوبی یافته است .
وی در عین حال با بیان اینکه اجرای این سند از زمان تصویب تا آمدن دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم فعلی اجرایی نشده است ، یادآور شد : در زمینه رتبه بندی ها نیز از گذشته پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در این زمینه اقدام می کرده است و در زمینه تعیین شاخص ها با وزارت علوم جلسات متعددی داشتیم .
امیدوار ادامه داد : در صدد هستیم تا شاخص های رتبه بندی را تکمیل تر کنیم و بر این اساس قرار است شاخص های رتبه بندی تا 5 ماه آینده از سوی وزارت علوم ارائه شود .
وی تصریح کرد : دستیابی به توسعه علوم و فناوری های نوین و نافع ، متناسب با اولویت ها و نیازها و مزیت های نسبی کشور و افزایش سهم تولیدات محصولات و خدمات مبتنی بر دانش و فناوری داخلی به بیش از 50 درصد تولید ناخالص داخلی کشور از دیگر اهداف کلان نظام علم و فناوری کشور محسوب می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
تسنیم
1397/09/18
19:09

امیدوار با تاکید بر اینکه در این نقشه اقداماتی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در نظر گرفته شده است ، ادامه داد : به منظور ایجاد ارتباط نهادهای علمی با بخش های صنعتی راه اندازی مراکز توسعه و گسترش علم و فناوری دیده شده است که از آن جمله می توان به ایجاد مرکز توسعه و انتقال علم و فناوری در جهاد دانشگاهی اشاره کرد .
وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر انتقال علم و فناوری به بخش های صنعتی به سهولت انجام نمی شود ، خاطر نشان کرد : یکی از دستگاه های موثر در این حوزه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری است که در این راستا اقدامات موثری را انجام داده است .
معاون هماهنگی و اجرایی سازی ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور اضافه کرد : تا زمانی که مراکز انتقال فناوری در کشور شکل نگیرد ، فاصله میان شرکت های دانش بنیان و بخش های صنعتی کم نخواهد شد .
وی با اشاره به تجربیات سایر کشورها در زمینه راه اندازی چنین مراکزی ، گفت : این مراکز با حمایت بخش های دولتی و مشارکت بخش خصوصی امر انتقال فناوری به بخش های صنعتی را دنبال می کنند .
امیدوار با بیان اینکه بر اساس اولویت های علم و فناوری در کشور ، ستادهای فناوری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شده است ، اظهار کرد : اسناد علم و فناوری تدوین شده به لحاظ شاخص هایی که در اسناد ذکر شده و همچنین بر اساس رویدادهای کلان مورد ارزیابی قرار می گیرند .
به گفته وی برخی از اسناد مانند گیاهان دارویی به سرعت به اهداف تعیین شده رسیده و برخی دیگر مانند سند هوافضا به دلیل کمبود اعتبارات نتوانسته به اهداف مورد نظر نائل شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آفتاب آنلاین
1397/09/19
09:50
> رییس دانشگاه فنی وحرفه ای با تاکید بر ضرورت همدلی و همکاری مسوولان در مسیر ارتقای علمی ، ثبات مدیریتی در وزارت علوم را امری ضروری در ارتقای نظام آموزش عالی کشور ارزیابی کرد .
> دکتر ابراهیم صالحی عمران ، رییس دانشگاه فنی وحرفه ای در گفت وگو با ایسنا ، ضمن گرامیداشت روز دانشجو و تبریک پیشاپیش هفته پژوهش اظهار داشت : دانشگاه فنی وحرفه ای به دلیل ماهیت آموزش های مهارتی خود و توجه به تقاضای جامعه در عرصه اشتغال ، تولید و درآمدزایی و ارتباط هدفمند این دانشگاه دولتی مهارت محور با حوزه صنعت و کارافرینی ، نیازمند حمایت ویژه مسئولان نظام است تا با تجهیز و بهسازی و روز آمد کردن کارگاه ها ، آزمایشگاه ها و تجهیزات موجود بتوان مهارت های متنوعی را از طریق کسب تجارت عملی در اختیار متقاضیان و دانشجویان جوان علاقه مند گذاشت .
وی با بیان این که مجموعه بزرگ دانشگاه فنی و حرفه ای طی یک سال گذشته از حمایت ویژه وزارت علوم برخوردار بوده است ، ادامه داد : اختصاص اعتبار عمرانی مدیریت سبز ، سازماندهی نیروی حق التدریس بند ذال ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه و اخذ ردیف استخدامی برای 1300 نفر و مجوز اصلاح آیین نامه های استخدامی و ارتقا اعضای هیئت علمی و دستورالعمل ترفیع سالیانه اعضای هیات علمی دانشگاه بر اساس مصوبه هیات امنا و مساعدت در خصوص پرداخت کامل مطالبات بازنشستگان سال 95 و 96 دانشگاه و دانشکده ها و آموزشکده های تابع در سراسر کشور از اتفاقات مثبت و سازنده ای محسوب می شوند که با حمایت وزارت عتف به بار نشست و بخشی از بار مشکلات بر دوش این دستگاه را کاهش داد .
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای همچنین بازدید های موثر وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای کشور را در ایجاد انگیزه بیشتر برای خدمتگزاری به جامعه علمی و مهارتی کشور و پیشبرد اهداف دانشگاه و کمک به سیاست گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت آن بسیار موثر دانست .
صالحی عمران ، موافقت وزارت علوم با اعطای مجوز شو