وزارت علوم - فاقد عنوان
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت 13:49
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
تیتر یک
1397/09/20
15:00
> حمایت وزارت علوم از برنامه های پژوهشی و گسترش اشتغالزایی/ بودجه پارک های علم و فناوری افزایش پیدا می کندغلامی گفت: در راستای افزایش اشتغالزایی جوانان برنامه های حمایتی وزارت علوم گسترش پیدا می کند.
> گروه علمی "تیتریک"؛منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به همکاری وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری، اظهار کرد: پارک های علم و فناوری تحت نظارت معاونت علمی نیستند؛ حوزه معاونت در کنار وزارت علوم است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وظیفه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: این نهاد در بخش هایی وارد می شود که وزارت علوم ورود نداشته است و جزو وظایفش نیست، در واقع ما و معاونت علمی خانواده ای هستیم که در یک محیط با یکدیگر کار می کنیم.
وی ادامه داد: هر اتفاق خوبی که در معاونت علمی و فناوری اتفاق بیفتد سبب خوشحالی همکاران ما در وزارتخانه و هر اتفاق رخ داده در وزارتخانه به خرسندی مسئولان معاونت علمی منجر خواهد شد.
غلامی درباره پارک های علم و فناوری، اظهار کرد: این پارک ها با نقشی موثر در توسعه اشتغال و کارآفرینی قطعا می توانند سبب ایجاد اشتغال مبتنی بر دانش و فناوری شوند و از این رو برای ما بسیار اهمیت دارند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به توجه ویژه به پارک های علم و فناوری، گفت: در یک سال گذشته برای توسعه و تقویت پارک های علم و فناوری برنامه هایی متعدد داشته ایم.
پیش برد اهداف کلان پژوهشی هدف وزارت علوم است وی با اشاره به راه های کمک به پارک های علم و فناوری، گفت: یکی از برنامه های ما برای حمایت از این پارک ها، افزایش بودجه به منظور پوشش هزینه ها و پیش برد اهداف کلان بوده است.
غلامی درباره هزینه های پارک های علم و فناوری، اظهار کرد: این هزینه ها نوعا به شکل حمایت از شرکت های جدید التأسیس جوانان و صاحبان ایده است؛ در این برنامه دفاتر کار در اختیار جوانانی که ایده هایی ناب دارند، قرار داده می شود و حمایت از آنها به صورت کامل انجام می شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه هرچه میزان اعتبارات افزایش یابد، عملکرد جوانان بهبود پیدا می کند، گفت: اگر حمایت ها افزایش یابد، افراد تحت پوشش پارک های علم و فناوری بیشتر شده و تعداد بیشتری ایده و فکر جدید حمایت می شوند و به سمت تولید و صنعتی شدن پیش می روند.
وی ادامه داد: ایده های جدید پارک های علم و فناوری سبب افزایش اشتغال جوانان و کارآفرینی آنها خواهد شد و به طور کل با پیش برد این اهداف در پارک های علم و فناوری به دنبال حمایت از جوانان هستیم.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شبکه خبر
1397/09/20
14:54
> وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از طرح وزارت علوم برای سربازی فارغ التحصیلان دکتری در حوزه صنعت خبر داد.
> به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص برنامه و ایجاد فرصت برای نزدیکی صنعت و دانشگاه گفت: این نقد همیشه به دانشگاه و حوزه صنعت، وجود داشته است و این ارتباط باید 2 طرفه باشد.
شاید انتظار از دانشگاه ها بیشتر بوده و شاید هر دو طرف باید عنوان متقاضی و تامین کننده داشته باشند.
اما دانشگاه ها در یک سال گذشته تلاش بیشتری برای ارتباط با حوزه صنعت داشتند و کارهای اثرگذاری انجام شده است.
اما متاسفانه خیلی عمومیت نداشته تا به آن پرداخته شود.
وی افزود: در یکسال گذشته برای تقویت این ارتباط، چند کار انجام شده است.
اول اینکه برای کارهای علمی که مشکلی از صنعت را حل می کند و کاربردی است در آیین نامه، ارتقای اساتید دانشگاه را براساس امتیازات آنها قرار دادیم.
امتیازاتی که از فعالیت در این حوزه می گیرند باید در مقابل مقالات چاپی آنها، وزن مناسبی داشته باشد؛ لذا این امر یک مشوق برای این افراد است تا در حوزه صنعت حضور پیدا کنند.
وزیر علوم یادآور شد: فعالیت دیگر این است که برای دانشجویان به خصوص دانشجویان فنی و مهندسی و رشته های کشاورزی، کارآموزی و کارورزی را در صنعت تعریف کردیم.
منابعی هم برای حمایت آنها در نظر گرفتیم تا در حوزه صنعت این زمان را بگذرانند.
نکته دیگر اینکه مصوبه ای را به دانشگاه ها ابلاغ کردیم تا اعضای جوان هیئت علمی که در بدو ورود پیمانی هستند، موظف شوند حداقل 6 ماه را در حوزه صنعت بگذرانند.
این کار ارتباط دانشگاهیان با حوزه صنعت است.
وی گفت: اقدام دیگر ما برای این حوزه طرح سربازی فارغ التحصیلان دکترای مرتبط با صنعت در حوزه صنعت است.
با ستاد کل نیروهای مسلح ، این طرح به تفاهم رسیده و در ایام پیش رو انجام خواهد شد.
این کار باعث ارتباط بیشتر این دانشجویان خواهد شد و خیلی از آنها در بخش صنعت خواهند ماند.
غلامی در خصوص بازنشسته های وزارت علوم گفت: بازنشستگان سال 95 پاداششان را دریافت نکرده بودند که خوشبختانه با تامین منابع مالی پاداش بازنشستگی اساتید بازنشسته در سال 95 پرداخت شد.
بازنشستگان سال 96 برای همه کسانی که تا تاریخ 96/12/18 بازنشسته شدن پرداخت شده و در 10 روز باقی مانده انتهای سال گذشته، افراد زیادی بازنشسته شدند که منابع این افراد تامین شده و تا آخر آذرماه به آنها پرداخت خواهد شد.
افرادی که در سال 97 بازنشسته شدند بعد از آذرماه پرداخت می شود.
وزیر علوم درباره بودجه سال 98 گفت: بودجه وقتی به مجلس می رود ممکن است دچار تغییراتی شود اما در بخش های خوب لایحه 98 این است که ما در حوزه پارک های علم و فناوری توانستیم چیزی در حدود 70 درصد رشد برای بودجه این پارک ها داشته باشیم.
در همه استان ها پارک داریم و در کل کشور 43 پارک علم و فناوری وجود دارد.
این پارک ها وظیفه دارند از شرکت های جوان که عموما از فارغ التحصیلان جوان هستند حمایت کند.
این پارک ها با این اعتبار، حمایت هایشان گسترده خواهد شد و برای کارآفرینی و اشتغال پایدار تاثیرگذاری خود را چندین برابر می کنند.
از این پارک ها عموما شرکت های دانش بنیان خارج می شوند.
غلامی در خصوص تبدیل وضعیت افراد قراردادی وزارت علوم گفت: ما 2 گروه در دانشگاه داریم، یکی کارمندان و دیگران اعضای هیئت علمی دانشگاه، که از لحاظ وضعیت استخدامی تفاوت هایی دارند.
کارمندان دولت تابع قوانین سازمان امور استخدامی کشور هستند.
در گذشته افرادی که برای دانشگاه کار می کردند حقوق آنها از طریق دانشگاه واریز می شد اما به عبارتی بیشتر حالت موقت داشتند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شبکه خبر
1397/09/20
14:54
اما از سال گذشته علیرغم اینکه قرارداد آنها سالانه بسته می شود حقوق آنها از خزانه دولت پرداخت می شود.
تقریبا شبیه وضعیت پیمانی ها و قراردادی ها، این وضعیت دیگر نشان دهنده وضعیت موقت نیست و شبیه به مستمر است.
این افراد شامل جریان استخدامی و بازنشتگی نیز می شوند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایرنا
1397/09/20
14:19
> تهران - ایرنا - معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برنامه های هفته ملی پژوهش و فناوری، گفت: در این هفته دانش آموزان از دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی، پارک های علم و فناوری و موزه های علم و فناوری بازدید به عمل می آورند.
> به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، مسعود برومند روز سه شنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته ملی پژوهش و فناوری برگزار شد، افزود: برنامه های هفته پژوهش و فناوری هر سال در جهت بزرگداشت فرهنگ پژوهش و توسعه فناوری در کشور اجرا می شود.
امسال هم هفته پژوهش و فناوری دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در روزهای 24 تا 28 آذرماه جاری در دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور تعیین شده است.
وی با اشاره به تغییراتی که در هفته ملی پژوهش و فناوری امسال ایجاد شده است، اظهار کرد: نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری امسال به منظور ایجاد هم افزایی، با نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل در دی ماه به صورت همزمان برگزار می شود که دارای جنبه های جدیدی است.
معاون پژوهش و فناوری اطلاعات وزیر علوم در ادامه این نشست خبری در مورد شعار هفته ملی پژوهش و فناوری نیز اظهار کرد: «پژوهش هدفمند، فناوری ارزش آفرین در خدمت تولید ملی» به عنوان شعار هفته پژوهش در نظر گرفته ایم؛ همچنین بر خلاف سال های گذشته برنامه های هفته پژوهش و فناوری استانها امسال به صورت همزمان با تهران برگزار خواهد شد.
برومند در بخش دیگری از سخنان، خود در مورد نامگذاری روزهای هفته پژوهش و فناوری، خاطرنشان کرد: روز نخست، «پژوهش، فناوری، مدرسه و دانشگاه» نامگذاری شده است.
روز دوم با عنوان «پژوهش» به تجلیل از پژوهشگران و فناوران پرداخته می شود.
روز سوم هم با عنوان «پژوهش، فناوری و چالش های ملی» نامگذاری شده است.
و ادامه داد که روز سه شنبه نیز «پژوهش، فناوری و علوم انسانی» نامگذاری شده است که همایشی با همین منظور در دانشگاه هنر اصفهان برگزار خواهد شد.
روز آخر هفته پژوهش هم با عنوان «پژوهش، فناوری و مسئولیت های اجتماعی» نامگذاری شده که تعاملات بین المللی هم در کنار آن مطرح خواهد شد.
**برنامه های وزارت علوم در هفته ملی پژوهشمعاون پژوهشی وزارت علوم در ادامه در مورد سایر برنامه های هفته پژوهش و فناوری، توضیح داد: روز شنبه 24 آذرماه طبق معمول هر سال وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش در مدرسه یاس نبی واقع در منطقه هفت تهران، زنگ پژوهش را به صدا در می آورند.
همچنین از دانش آموزانی که در یکسال گذشته طرح های پژوهشی اجرا کرده اند تقدیر به عمل می آید.
برومند گفت: در روز 25 آذرماه از فناوران و پژوهشگران در سالن اجلاس سران با حضور معاون اول رئیس جمهوری تقدیر و تشکر خواهد شد.
در این روز، نشستی با حضور معاونان پژوهشی و فناوری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری برگزار می شود که در این جلسه به لایحه بودجه 98 و تعاملات حوزه فناوری برای ارتقاء فعالیت ها میان عناصر مختلف فناوری و نوآوری مثل پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها همچنین پژوهشگاه ها پرداخته خواهد شد.
به گفته این مقام مسئول در وزارت علوم، عصر روز 25 آذرماه نشستی با حضور خبرنگاران و پیشکسوتان حوزه خبر و اطلاع رسانی در نظر گرفته شده است.
گاهی اوقات ما مسئولان باید از خبرنگاران سوال بپرسیم که برای حوزه پژوهش و فناوری چه اقداماتی انجام دهیم.
وی در مورد روز 26 آذرماه، اظهار کرد: در این روز دستگاه ها و بخش های اجرایی سمینارهای داخلی درون دستگاهی در خصوص چالش های ملی پیش بینی کرده اند.
علاوه بر این، شورای عالی عتف از ماه گذشته اقدام به برگزاری جشواره هنری در بخش دانش آموزی و دانشجویی کرده بود که از برگزیدگان این جشنواره تقدیر خواهد شد.
برومند با اشاره به روز سه شنبه 27 آذرماه، توضیح داد: در این روز پژوهش در علوم انسانی آسیب شناسی خواهد شد که دانشگاه علامه طباطبایی بانی برگزاری نشستی با این عنوان است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایرنا
1397/09/20
14:19

در پنل های این سمینار، موضوعاتی مطرح می شود که علوم انسانی در حوزه پژوهش باید به آن بپردازد.
دبیرکل شورای عالی عتف در مورد 28 آذرماه آخرین روز هفته پژوهش، گفت: نشستی با مدیران روابط بین الملل دانشگاه ها خواهیم داشت که رایزنان علمی و فرهنگی وزارتخانه ها در این برنامه حضور دارند و به بررسی فعالیت هایی که در حوزه بین الملل میان کشورها صورت گرفته است، می پردازند.
وی افزود: همچنین سمیناری در دانشگاه تربیت مدرس با محوریت انجمن های علمی، مسئولیت های اجتماعی و نقش انجمن ها در ترویج علم شکل می گیرد و در نهایت از این انجمن ها تقدیر به عمل می آید.
معاون پژوهش و فناوری اطلاعات وزیر علوم در بخش دیگری از این نشست خبری، تاکید کرد: هر آنچه در هفته پژوهش پیش بینی شده است پیرو برنامه های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است که در روز نخست حضورش در وزارت علوم مطرح کرد.
این برنامه ها به عنوان ماموریت های سازمانی دیده شده است.
**9492** 1200 انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی هفته پژوهش وزارت علوم مسعود برومند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وزارت علوم
1397/09/20
16:38
> معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس ستاد ملی پژوهش و فناوری کشور، برنامه های هفته ملی پژوهش و فناوری سال 1397 را تشریح کرد و گفت: یکی از تفاوت های برنامه های امسال که از روز شنبه 24 آذرماه آغاز می شود، اعلام تقاضاها و مشکلات دستگاه های اجرایی برای جلب مشارکت دانشگاه ها و محققان است.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اعلام کرد: براساس آمارهای موجود میزان صادرات محصولات دانش بنیان از 230 میلیون دلار در سال 96 به 260 میلیون دلار در سال 97 رسیده است.
وی در تشریح برنامه های هفته پژوهش و فناوری تصریح کرد: از دیگر تفاوت های برنامه های امسال، برگزاری نمایشگاه به صورت مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همزمان با نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل در راستای هم افزایی و استفاده از توانایی های یکدیگر است که این نمایشگاه از 3 تا 6 دی ماه برگزار خواهد شد.
رئیس ستاد ملی پژوهش و فناوری گفت: در اولین روز هفته پژوهش و فناوری، زنگ نمادین پژوهش در یکی از دبیرستان های منطقه هفت تهران نواخته می شود و از 21 دانش آموز برگزیده در زمینه پژوهش تجلیل می شود.
همچنین دانش آموزان می توانند از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی بازدید و با محیط آکادمیک آشنا شوند.
وی برنامه محوری روز یکشنبه 25 آذرماه را «تجلیل از پژوهشگران و فناوران کشور» اعلام کرد و گفت: در این آیین از استانداران حامی پژوهش در کشور تجلیل و نشست معاونان پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور با موضوع بودجه سال 1398 و تعامل با صندوق نوآوری و شکوفایی در محل اجلاس سران برگزار می شود.
معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم روز دوشنبه 26 آذرماه را "روز پژوهش، فناوری و چالش های ملی" ذکر کرد و گفت: در سومین روز هفته ملی پژوهش و فناوری هر یک از دستگاه های اجرایی نشستی با محوریت پژوهش و فناوری به منظور حل مشکل موجود در آن دستگاه برگزار می کنند.
وی همچنین برگزاری "جشنواره هنری پژوهش" را از دیگر برنامه های این روز نام برد و افزود: از سوی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری جشنواره هنری پژوهش در بخش های دانش آموزی و دانشجویی برگزار شد که از میان 2450 اثر ارسال شده، روز دوشنبه برگزیدگان آن معرفی خواهند شد.
دکتر برومند با بیان اینکه روز سه شنبه، 27 آذرماه "روز پژوهش، فناوری، علوم انسانی و هنر" نام گذاری شده است، اظهار کرد: در این روز نشست هایی در زمینه پژوهش های علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی و پژوهش در هنر در دانشگاه هنر اصفهان برگزار می شود.
به گفته وی، آخرین روز از هفته ملی پژوهش در روز چهارشنبه، 28 آذر ماه برگزار می شود که با نام "پژوهش، فناوری و مسئولیت های اجتماعی" نامگذاری شده است و در این روز نشستی با مدیران روابط بین الملل دانشگاه ها با موضوع روند اجرایی طرح های مشترک با دانشگاه های خارج در دانشگاه کاشان برگزار می شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در پاسخ به خبرنگاران، با اشاره به وضعیت بودجه های حوزه پژوهشی در لایجه بودجه سال 98 با بیان اینکه در این زمینه هماهنگی های خوبی با سازمان بودجه و برنامه صورت گرفته است، گفت: این هماهنگی موجب اتفاق های خوبی شده است به گونه ای که امیدواریم در بودجه سال 98 بودجه پارک های علم وفناوری تا 73 درصد رشد داشته باشد که این میزان بالاترین میزان رشد بودجه پارک ها به شمار می رود.
وی با بیان اینکه در لایحه پیشنهادی دولت که باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد در حوزه پژوهشی رشد 17 درصدی اعتبارات داریم، خاطر نشان کرد: در این لایحه بودجه دانشگاه با 14 درصد رشد نسبت به سال گذشته در نظر گرفته شده است.
دکتر برومند با اشاره به میزان بودجه های اختصاص یافته در قانون بودجه سال 97، افزود: بودجه پژوهشی سال 97 تاکنون به میزان 72 درصد اختصاص یافته است و با جلسات متعددی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم قول مساعد دریافت کردیم که تا پایان سال جاری 100 درصد اعتبارات بخش پژوهش محقق شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وزارت علوم
1397/09/20
16:38

وی با بیان اینکه ما به صداقت سازمان برنامه و بودجه در این زمینه اعتقاد داریم، یادآور شد: در سال گذشته 100 درصد اعتبارات دانشگاه ها محقق شد ولی 100 درصد اعتبارات پارک ها اختصاص داده نشد.
دبیر کل شورای عالی عتف گفت: تجاری کردن دانش، کاربردی کردن علوم و تولید ثروت از مقاله های علم و پژوهشی نیازمند سرمایه گذاری مالی است تا بتوانیم از مزایای رشد علمی در منطقه که از اهداف کلان نظام است در بخش اقتصادی نیز بهره مند شویم.
معاون وزیرعلوم از حمایت 13 میلیارد تومانی از شرکت های دانش بنیان در سال 92 خبر داد و گفت: در سال جاری این میزان به 43 میلیارد تومان رسیده است.
وی همچنین میزان فروش محصولات دانش بنیان در پارک های علم وفناوی را 8 هزار میلیارد تومان ذکر کرد وافزود: تعداد شرکت های زایشی از 108 شرکت در سال 95 به 161 شرکت در سال جاری افزایش یافته است.
دکتر برومند با بیان اینکه یک سوم شرکت های دانش بنیان در پارک ها مستقر شده اند، اضافه کرد: براساس آمارهای موجود میزان صادرات محصولات دانش بنیان از 230 میلیون دلار در سال 95 به 260 میلیون دلار در سال 96 رسیده است.
وی همچنین از اعطای گرنت فناوری به محققان و شرکت های دانش بنیان در سال 98 خبر داد و گفت: در این طرح پارک های علم و فناوری با همکاری دانشگاه ها، مقالاتی را که قابلیت تبدیل شدن به فناوری دارند، انتخاب و برای تبدیل ایده علمی به محصول سرمایه گذاری می گنند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به عملکرد دستگاه ها در زمینه اختصاص یک درصد اعتبارات پژوهشی گفت: از این محل 85 میلیارد تومان به امر پژوهش اختصاص یافته که در این زمینه وزارت نفت و بهداشت بیشترین عملکرد را داشته اند. م
ع 60/ ر.
ب 45.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وزارت علوم
1397/09/20
15:25
> معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شورای دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، رشد پژوهشی این دانشگاه و حضورآن در رتبه بندی های معتبر جهانی را تحسین کرد.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، در این نشست دکتر مسعود برومند اظهار داشت: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل توانسته در مدت کوتاهی که از تأسیس آن می گذرد به درستی مسیر موفقیت را طی کند و اکنون مسئولان دانشگاه بر خلاف اکثر دانشگاه های منطقه تفکر جهانی شدن دارند و توانستند در این راه محکم و مقتدرانه قدم بردارند که این بسیار قابل تقدیر است.
همچنین در ابتدای این نشست دکتر جواد واثقی امیری رئیس دانشگاه صنعتی نوشیروانی گفت: امروزه علیرغم تمامی مسائل و مشکلات داخل کشور خوشبختانه دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل توانسته به درستی ماموریت هایی که به آن محول شده را به ثمر برساند.
وی افزود: در اکثر دانشگاه های کشور زمانی که با مشکل بودجه مواجه می شوند در اولین قدم سهم بودجه پژوهشی را کاهش می دهند اما در این دانشگاه با وجود تمام مشکلات مالی سعی شده بودجه بخش پژوهشی، تا حد امکان پرداخت شود زیرا بر این باوریم دانشگاه بدون سیستم پژوهشی مناسب به نتیجه درستی نخواهد رسید، این سیاست دانشگاه امروز به نتیجه مطلوبی رسیده و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رتبه بندی های معتبر جهانی حائز رتبه های قابل توجهی می شود. م
ع 60/ ر.
ب 45.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وزارت علوم
1397/09/20
15:32
> دکترحسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم درکنفرانس عمومی سالانه انجمن موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا ، با معرفی وضعیت آموزش عالی علم و تحقیقات در کشور ، رشد شاخص های علمی بین المللی ایران در منطقه و جهان را مهم و قابل توجه دانست.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در آئین افتتاح درکنفرانس عمومی سالانه انجمن مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا که صبح امروز در محل دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد، دکتر سالارآملی با اشاره به برخی آمار و داده ها و تولیدات علمی کشور، بین المللی شدن و بین المللی سازی مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی را یکی از مهمترین أهداف علمی کشور دانست.
وی همچنین نقش مراکز آموزش عالی آزاد وخصوصی را در توسعه آموزش عالی و توسعه علمی فرهنگی و اقتصادی جامعه و کشور غیرقابل إنکار و تأثیرگذار قلمداد کرد.
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، بین المللی سازی آموزش عالی و برنامه ریزی در این راستا را از مهم ترین وظایف دانشگاه های خصوص عنوان کرد و انعطاف پذیری قوانین و مقررات نسبتاً سهل تَر مؤسسات آموزش عالی خصوصی را عامل مهمی برای پیش برد و کمک به أهداف بین المللی سازی دانست.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، موضوع تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره های مشترک آموزش عالی، تعریف پروژه های مشترک تحقیقاتی و استاد راهنمای مشترک دانشجویان را از جمله مهم ترین برنامه های بین المللی سازی دانشگاه های خصوصی مورد أشاره و حائز اهمیت دانست.
این کنفرانس با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رؤسای دانشگاه های برتر آسیا، پژوهشگران و نخبگان قاره کهن، چهره های علمی و برجسته کشوری و استانی به مدت سه روزدر قزوین ادامه خواهد داشت.ر
ب 45/ ع.
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایسنا
1397/09/20
13:49
> معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه تاکنون 73 درصد اعتبارات پژوهشی اختصاص یافته است، گفت: بر اساس گزارش ها وزارت نفت و بهداشت بهترین عملکرد در زمینه اختصاص دادن اعتبارات به امر پژوهش را داشته اند.
> به گزارش ایسنا، دکتر مسعود برومند در نسشت خبری امروز برگزاری هفته پژوهش و فناوری را در جهت توسعه فناوری و ارتقای آگاهی جامعه از دستاورهای علمی کشور عنوان کرد و افزود: هفته ملی پژوهش وفناوری سال جاری از 24 آذرماه آغاز می شود و تا روز چهارشنبه، 28 آذر ماه ادامه دارد.
وی با بیان اینکه هفته ملی پژوهش و فناوری امسال با شعار "پژوهش هدفمند، فناوری ارزش آفرین در خدمت تولید ملی" برگزار می شود، خاطر نشان کرد: در سال جاری برخلاف سال های گذشته هفته پژوهش وفناوری به صورت همزمان در تهران و سراسر کشور برگزار می شود.
برومند با اشاره به عناوین روزهای هفته پژوهش، خاطر نشان کرد: روز شنبه 24 آذر ماه "روز پژوهش، فناوری، مدرسه و دانشگاه" نامگذاری شده است که در طی این روز وزرای علوم و آموزش و پرورش در دبیرستان دخترانه یاس نبی واقع در منطقه 7 حضور می یابند تا ضمن نواختن زنگ هفته پژوهش، از طرح های برتر بخش دانش آموزی تقدیر به عمل آورند.
به گفته وی، در این مراسم از 21 دانش آموز دارای طرح های برتر تقدیر می شود.
معاون وزیر علوم برگزاری مراسم "درهای باز" را از دیگر برنامه های روز اول هفته ملی پژوهش و فناوری نام برد و یادآور شد: در این مراسم 200 دانشگاه، پژوهشگاه و پارک های علم وفناوری با هماهنگی مدارس همجوار خود زمینه را برای بازدید دانش آموازن از دانشگاه ها و پژوهشگاه ها فراهم می کنند.
وی روز یکشنبه 25 آذر ماه را "روز پژوهش" نام برد و اظهار کرد: روز 25 آذر ماه جشنواره تقدیر از پژوهشگران و فناوران در سالن اجلاس برگزار می شود.
وی اضافه کرد: در این مراسم علاوه بر تقدیر از 17 پژوهشگر و 6 فناور ، از استاندارانی که بیشترین حمایت را از فعالیتهای پژوهشی داشتند، تقدیر به عمل می آید.
برومند نشست با معاونین پژوهش و فناوری دانشگاه ها و پژوهشگاه ها را از دیگر برنامه های روز دوم هفته پژوهش اعلام کرد و گفت: در این نشست دو موضوع "بررسی لایجه بودجه 98" و "تعاملات حوزه های فناوری برای ارتقای فعالیتها" میان عناصر نوآوری بحث و تبادل نظر خواهد شد.
معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم روز دوشنبه 26 آذرماه را "روز پژوهش، فناوری و چالش های ملی" ذکر کرد و گفت: در سومین روز هفته ملی پژوهش و فناوری هر یک از دستگاه های اجرایی نشستی با محوریت پژوهش و فناوری به منظور حل مشکل موجود در آن دستگاه برگزار می کنند.
برومند همچنین برگزاری "جشنواره هنری پژوهش" را از دیگر برنامه های این روز نام برد و افزود: از سوی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری جشنواره هنری پژوهش در بخش های دانش آموزی و دانشجویی برگزار شد که در طی آن 2450 اثر ارسال شد.
وی یادآور شد: در این مراسم از آثار برتر تقدیر می شود.
برومند با بیان اینکه روز سه شنبه، 27 آذرماه "روز پژوهش، فناوری، علوم انسانی و هنر" نام گذاری شده است، اظهار کرد: در این روز نشستهایی در زمینه آسیب شناسی علوم انسانی و پژوهش های علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.
به گفته وی، آخرین روز از هفته ملی پژوهش در روز چهارشنبه، 28 آذر ماه برگزار می شود که با نام "پژوهش، فناوری و مسؤولیتهای اجتماعی" نامگذاری شده است.
وی اضافه کرد: در این روز نشستی با مدیران روابط بین الملل دانشگاه ها با موضوع روند اجرایی طرح های مشترک در دانشگاه کاشان برگزار می شود.
تفاوت هفته ملی پژوهش سال 98 معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه در سال های گذشته در هفته پژوهش تنها به عرضه دستاوردهای علمی پرداخته می شد، گفت: ولی در این دوره به بررسی چالش های حوزه پژوهش و فناوری پرداخته می شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایسنا
1397/09/20
13:49

وی همچنین همکاری وزارت علوم با وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی را از دیگر تفاوتهای برنامه هفته ملی پژوهش سال جاری دانست و ادامه داد: در این دوره وزارت علوم با معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و دفتر همکاری های رییس جمهور همکاری خواهد داشت و با هماهنگی های صورت گرفته نمایشگاه هفته پژوهش وفناور همزمان با نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل از سوم دی ماه برگزار خواهد شد.
وضعیت بودجه های پژوهشی سال 97 و98 معاون پژوهشی وزات علوم با اشاره به وضعیت بودجه های حوزه پژوهشی در لایجه بودجه سال 98 با بیان اینکه در این زمینه هماهنگی های خوبی با سازمان بودجه و برنامه صورت گرفته است گفت: این هماهنگی موجب اتفاقهای خوبی شده است به گونه ای که شاهدیم در بودجه سال 98 بودجه پارک های علم وفناوری 73 درصد رشد داشته که این میزان بالاترین میزان رشد بودجه پارک ها به شمار می رود.
وی با بیان اینکه در حوزه پژوهشی رشد 17 درصدی اعتبارات داریم، خاطر نشان کرد: در این لایحه بودجه دانشگاه 400 هزار میلیارد تومان در نطر گرفته شده است.
برومند با اشاره به میزان بودجه های اختصاص یافته در قانون بودجه سال 97 ، توضیح داد: بودجه پژوهشی سال 97 به میزان 72 درصد اختصاص یافته است و با جلسات متعددی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم قول مساعد دریافت کردیم که تا پایان سال جاری 100 درصد اعتبارات بخش پژوهش محقق شود.
وی با بیان اینکه ما به صداقت سازمان برنامه و بودجه در این زمینه اعتقاد داریم، یادآور شد: در سال گذشته 100 درصد اعتبارات دانشگاه ها محقق شد ولی 100 درصد اعتبارات پارک ها اختصاص داده نشد.
میزان حمایت از شرکت های دانش بنیان معاون وزیرعلوم از حمایت 13 میلیارد تومانی از شرکتهای دانش بنیان در سال 92 خبر داد و گفت: در سال جاری این میزان به 42.
7 میلیارد تومان رسیده است.
وی همچنین میزان فروش محصولات دانش بنیان در پارک های علم وفناوی را 8 هزار میلیارد تومان ذکر کرد وافزود: تعداد شرکت های زایشی به 108 شرکت در سال 95 رسیده و در حال حاضر این عدد به 161 شرکت رسیده است.
برومند با بیان اینکه یک سوم شرکت های دانش بنیان در پارک ها مستقر شدند، اضافه کرد: براساس آمارهای موجود میزان صادرات محصولات دانش بنیان از 230 میلیون دلار به 260 میلیون دلار رسیده است.
وی همچنین از در نظر گرفتن گرنت فناوری در سال 98 خبر داد و گفت: در این طرح پارک ها با همکاری دانشگاه ها و پارک های علم وفناوری مقالاتی که قابلیت تبدیل شدن به فناوری دارند در دستور کار خود قرار می دهند و ما هم مشوق هایی به آنها اعطا می کنیم.
وضعیت اختصاص یک درصد اعتبارات دستگاه ها به پژوهش معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به عملکرد دستگاه ها در زمینه اختصاص یک درصد اعتبارات پژوهشی گفت: از این محل 85 میلیارد تومان به امر پژوهش اختصاص یافته که در این زمینه وزارت نفت و بهداشت بیشترین عملکرد را داشته اند.
وی با بیان اینکه این عددهم عدد مورد انتظار ما نبوده گفت: امیدوارم با ارائه راهکار در سال 98 این قانون به وضع بهتری اجرایی شود.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آفتاب آنلاین
1397/09/20
15:50
> معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با بیان اینکه تاکنون 73 درصد اعتبارات پژوهشی اختصاص یافته است، گفت: بر اساس گزارش ها وزارت نفت و بهداشت بهترین عملکرد در زمینه اختصاص دادن اعتبارات به امر پژوهش را داشته اند.
> به گزارش ایسنا، دکتر مسعود برومند در نسشت خبری امروز برگزاری هفته پژوهش و فناوری را در جهت توسعه فناوری و ارتقای آگاهی جامعه از دستاورهای علمی کشور عنوان کرد و افزود: هفته ملی پژوهش وفناوری سال جاری از 24 آذرماه آغاز می شود و تا روز چهارشنبه، 28 آذر ماه ادامه دارد.
وی با بیان اینکه هفته ملی پژوهش و فناوری امسال با شعار "پژوهش هدفمند، فناوری ارزش آفرین در خدمت تولید ملی" برگزار می شود، خاطر نشان کرد: در سال جاری برخلاف سال های گذشته هفته پژوهش وفناوری به صورت همزمان در تهران و سراسر کشور برگزار می شود.
برومند با اشاره به عناوین روزهای هفته پژوهش، خاطر نشان کرد: روز شنبه 24 آذر ماه "روز پژوهش، فناوری، مدرسه و دانشگاه" نامگذاری شده است که در طی این روز وزرای علوم و آموزش و پرورش در دبیرستان دخترانه یاس نبی واقع در منطقه 7 حضور می یابند تا ضمن نواختن زنگ هفته پژوهش، از طرح های برتر بخش دانش آموزی تقدیر به عمل آورند.
به گفته وی، در این مراسم از 21 دانش آموز دارای طرح های برتر تقدیر می شود.
معاون وزیر علوم برگزاری مراسم "درهای باز" را از دیگر برنامه های روز اول هفته ملی پژوهش و فناوری نام برد و یادآور شد: در این مراسم 200 دانشگاه، پژوهشگاه و پارک های علم وفناوری با هماهنگی مدارس همجوار خود زمینه را برای بازدید دانش آموازن از دانشگاه ها و پژوهشگاه ها فراهم می کنند.
وی روز یکشنبه 25 آذر ماه را "روز پژوهش" نام برد و اظهار کرد: روز 25 آذر ماه جشنواره تقدیر از پژوهشگران و فناوران در سالن اجلاس برگزار می شود.
وی اضافه کرد: در این مراسم علاوه بر تقدیر از 17 پژوهشگر و 6 فناور ، از استاندارانی که بیشترین حمایت را از فعالیتهای پژوهشی داشتند، تقدیر به عمل می آید.
برومند نشست با معاونین پژوهش و فناوری دانشگاه ها و پژوهشگاه ها را از دیگر برنامه های روز دوم هفته پژوهش اعلام کرد و گفت: در این نشست دو موضوع "بررسی لایجه بودجه 98" و "تعاملات حوزه های فناوری برای ارتقای فعالیتها" میان عناصر نوآوری بحث و تبادل نظر خواهد شد.
معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم روز دوشنبه 26 آذرماه را "روز پژوهش، فناوری و چالش های ملی" ذکر کرد و گفت: در سومین روز هفته ملی پژوهش و فناوری هر یک از دستگاه های اجرایی نشستی با محوریت پژوهش و فناوری به منظور حل مشکل موجود در آن دستگاه برگزار می کنند.
برومند همچنین برگزاری "جشنواره هنری پژوهش" را از دیگر برنامه های این روز نام برد و افزود: از سوی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری جشنواره هنری پژوهش در بخش های دانش آموزی و دانشجویی برگزار شد که در طی آن 2450 اثر ارسال شد.
وی یادآور شد: در این مراسم از آثار برتر تقدیر می شود.
برومند با بیان اینکه روز سه شنبه، 27 آذرماه "روز پژوهش، فناوری، علوم انسانی و هنر" نام گذاری شده است، اظهار کرد: در این روز نشستهایی در زمینه آسیب شناسی علوم انسانی و پژوهش های علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود.
به گفته وی، آخرین روز از هفته ملی پژوهش در روز چهارشنبه، 28 آذر ماه برگزار می شود که با نام "پژوهش، فناوری و مسؤولیتهای اجتماعی" نامگذاری شده است.
وی اضافه کرد: در این روز نشستی با مدیران روابط بین الملل دانشگاه ها با موضوع روند اجرایی طرح های مشترک در دانشگاه کاشان برگزار می شود.
تفاوت هفته ملی پژوهش سال 98 معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه در سال های گذشته در هفته پژوهش تنها به عرضه دستاوردهای علمی پرداخته می شد، گفت: ولی در این دوره به بررسی چالش های حوزه پژوهش و فناوری پرداخته می شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آفتاب آنلاین
1397/09/20
15:50

وی همچنین همکاری وزارت علوم با وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی را از دیگر تفاوتهای برنامه هفته ملی پژوهش سال جاری دانست و ادامه داد: در این دوره وزارت علوم با معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و دفتر همکاری های رییس جمهور همکاری خواهد داشت و با هماهنگی های صورت گرفته نمایشگاه هفته پژوهش وفناور همزمان با نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل از سوم دی ماه برگزار خواهد شد.
وضعیت بودجه های پژوهشی سال 97 و98 معاون پژوهشی وزات علوم با اشاره به وضعیت بودجه های حوزه پژوهشی در لایجه بودجه سال 98 با بیان اینکه در این زمینه هماهنگی های خوبی با سازمان بودجه و برنامه صورت گرفته است گفت: این هماهنگی موجب اتفاقهای خوبی شده است به گونه ای که شاهدیم در بودجه سال 98 بودجه پارک های علم وفناوری 73 درصد رشد داشته که این میزان بالاترین میزان رشد بودجه پارک ها به شمار می رود.
وی با بیان اینکه در حوزه پژوهشی رشد 17 درصدی اعتبارات داریم، خاطر نشان کرد: در این لایحه بودجه دانشگاه 400 هزار میلیارد تومان در نطر گرفته شده است.
برومند با اشاره به میزان بودجه های اختصاص یافته در قانون بودجه سال 97 ، توضیح داد: بودجه پژوهشی سال 97 به میزان 72 درصد اختصاص یافته است و با جلسات متعددی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم قول مساعد دریافت کردیم که تا پایان سال جاری 100 درصد اعتبارات بخش پژوهش محقق شود.
وی با بیان اینکه ما به صداقت سازمان برنامه و بودجه در این زمینه اعتقاد داریم، یادآور شد: در سال گذشته 100 درصد اعتبارات دانشگاه ها محقق شد ولی 100 درصد اعتبارات پارک ها اختصاص داده نشد.
میزان حمایت از شرکت های دانش بنیان معاون وزیرعلوم از حمایت 13 میلیارد تومانی از شرکتهای دانش بنیان در سال 92 خبر داد و گفت: در سال جاری این میزان به 42.
7 میلیارد تومان رسیده است.
وی همچنین میزان فروش محصولات دانش بنیان در پارک های علم وفناوی را 8 هزار میلیارد تومان ذکر کرد وافزود: تعداد شرکت های زایشی به 108 شرکت در سال 95 رسیده و در حال حاضر این عدد به 161 شرکت رسیده است.
برومند با بیان اینکه یک سوم شرکت های دانش بنیان در پارک ها مستقر شدند، اضافه کرد: براساس آمارهای موجود میزان صادرات محصولات دانش بنیان از 230 میلیون دلار به 260 میلیون دلار رسیده است.
وی همچنین از در نظر گرفتن گرنت فناوری در سال 98 خبر داد و گفت: در این طرح پارک ها با همکاری دانشگاه ها و پارک های علم وفناوری مقالاتی که قابلیت تبدیل شدن به فناوری دارند در دستور کار خود قرار می دهند و ما هم مشوق هایی به آنها اعطا می کنیم.
وضعیت اختصاص یک درصد اعتبارات دستگاه ها به پژوهش معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به عملکرد دستگاه ها در زمینه اختصاص یک درصد اعتبارات پژوهشی گفت: از این محل 85 میلیارد تومان به امر پژوهش اختصاص یافته که در این زمینه وزارت نفت و بهداشت بیشترین عملکرد را داشته اند.
وی با بیان اینکه این عددهم عدد مورد انتظار ما نبوده گفت: امیدوارم با ارائه راهکار در سال 98 این قانون به وضع بهتری اجرایی شود.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
آنا
1397/09/20
14:46
> عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: مقدار بودجه ای که تاکنون برای دانشگاه ها اختصاص داده شده است، کافی نیست و به توجه ویژه تری نیاز دارد.
> محمد قمی در گفتگو با خبرنگار حوزه سیاست و دانشگاه خبرگزاری آنا، درباره وضعیت بودجه وزارت علوم تصریح کرد: هنوز بودجه وزارت علوم به مجلس ارائه نشده است و احتمالاً یکشنبه هفته آینده بودجه تقدیم شود اما باید در بودجه به مسائل پژوهشی، شرکت های دانش بنیان و حق و حقوق استادان و دانشجویان به لحاظ اقتصادی توجه شود.
همچنین باید نسبت به تأمین منابع مالی برای تجهیز آزمایشگاه های پزشکی با توجه به فرسودگی برخی دستگاه های آن ها نیز توجه و برنامه ریزی شود.
قمی خاطرنشان کرد: بودجه سنوات گذشته کفاف وزارت علوم را نداده است و ما برای دانشگاه و دانشجو هر مقدار بودجه منطقی تعیین کنیم به رشد و ارتقای کیفیت علمی-پژوهشی دانشگاه ها کمک کرده ایم.
در صورت تخصیص منابع مالی کافی، بودجه را هدر نداده ایم و در جای مناسبی خرج کرده ایم.
این مقدار از بودجه که تاکنون برای دانشگاه ها و آموزش و پرورش اختصاص داده شده است، انصافاً کافی نیست و نیاز به توجه ویژه تری دارد.
انتهای پیام/4060/4113.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
نسیم آنلاین
1397/09/20
14:18
> هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر کرد مدیر کل دفتر آموزش غیر دولتی وزارت علوم جایگزین نماینده دانشگاه آزاد اسلامی در ترکیب هیئت مرکزی جذب این وزارتخانه شود.
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 219 هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر محمدعلی کی نژاد در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
در ابتدای این جلسه پس از بحث و بررسی اعضا پیرامون نامه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص افزوده شدن دو تن از روسای دانشگاه های تحت پوشش این وزارتخانه به ترکیب هیئت مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این پیشنهاد مورد موافقت قرار نگرفت و رد شد و همچنین اعضای هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر کردند مدیر کل دفتر آموزش غیر دولتی این وزارتخانه جایگزین نماینده دانشگاه آزاد اسلامی در ترکیب هیئت مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شود.
در ادامه جلسه، دکتر جواد محمدی، دبیر هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیشنهاد تغییر تقویم زمانی فراخوان جذب اول سالانه از شهریورماه به مردادماه و فراخوان جذب دوم سالانه از بهمن ماه به دیماه را به دلیل جلوگیری از ماندگاری پرونده ها به خصوص در دانشگاه های بزرگ را مطرح کرد و پس از بحث و بررسی اعضاء مقرر شد مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ظرف مدت یک ماه پیشنهاد خود را در خصوص تغییر تقویم زمانی فراخوان جذب به هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهد.
در این جلسه همچنین کی نژاد، رئیس هیأت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن اشاره به سابقه تصویب بودجه متمرکز در مجلس شورای اسلامی؛ لزوم تعیین شروط برای تخصیص این بودجه به دانشگاه ها در مواردی مانند شرکت در فراخوان جذب، جذب راتبه ها و ارائه آمار جذب و تبدیل وضعیت را مورد تاکید قرار داد و بر عدم اختصاص بودجه مزبور به دانشگاه هایی که فاقد شرایط لازم هستند نیز تأکید کرد.
وی همچنین بر لزوم دریافت 100 درصد اعتبار متمرکز تخصیص داده شده برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تأکید کرد.
در ادامه جلسه سپس نماینده سازمان اداری و استخدامی توضیحاتی در خصوص قوانین خدمت نیمه وقت بانوان مطرح کرد و سپس اعضاء مقرر کردند ظرف مهلت سه ماه پیش نویس اولیه طرح مزبور توسط وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به هیئت عالی جذب ارائه شود و همچنین اعضاء بر لزوم رفع مشکل مجوز استخدام اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کردند.
در پایان این جلسه صلاحیت تعدادی از اعضای هیئت های اجرایی جذب و کارگروه های صلاحیت عمومی موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه پیام نور، دانشگاه ملایر، دانشگاه تفرش، دانشگاه صنعتی اراک، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان، دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان، آزاد اسلامی استان خوزستان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، دانشگاه آزاد اسلامی استان گلستان، دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان و دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه تأیید صلاحیت شدند.
منبع: مهرمسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آفتاب آنلاین
1397/09/20
12:50
> رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از اختصاص کمک هزینه رهن مسکن به دانشجویان متاهل به مبلغ 9 میلیون تومان از سوی این صندوق خبر داد.
> به گزارش ایسنا، مهندس یزدان مهر در بازدید از دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی از تامین کمک رهن برای اسکان 800 دانشجوی فاقد سرای دانشجویی در این دانشگاه خبر داد و گفت: دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی در شهرستان اسدآباد از جمله دانشگاه هایی بوده که با کمبود خوابگاه مواجه است و با تسهیلاتی که دانشگاه و صندوق رفاه اختصاص خواهد داد، یک سرای دانشجویی با ظرفیت 250 نفر و با امکانات لازم در سایت این دانشگاه کلنگ زنی شده و عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد که مشکلی در رابطه با تخصیص اعتبار آن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه کمبود سرای دانشجویی(خوابگاه) یکی از مشکلات مهم دانشجویان این دانشگاه است، تصریح کرد: با پیگیری های انجام شده کمک رهن برای اسکان 800 دانشجوی فاقد سرای دانشجویی توسط صندوق رفاه تخصیص داده شده تا اجاره آنان به حداقل برسد.
یزدان مهر همچنین از پرداخت کمک رهن به دانشجویان متأهل خبر داد و یادآورشد: به هر دانشجوی متأهل در این راستا 9 میلیون تومان کمک رهن به صورت قرض الحسنه پرداخت می شود که بعد از فارغ التحصیلی این میزان کمک رهن پرداختی را بازمی گردانند.
به گزارش روابط عمومی صندوق رفاه، وی با اشاره به اینکه به تشکل های دانشجویی این دانشگاه کمک خواهد شد، بیان کرد: در بحث دانشجویان بی بضاعت، صندوق خیریه و قرض الحسنه با تدبیر لازم، راه اندازی شده که با کمک های صندوق رفاه، مسئولان و مدیران شهرستان و اساتید این صندوق ها پربارتر شده و به دانشجویان بی بضاعت وام شرافتی و کمک بلاعوض و رایگان می دهد.
مشاور وزیر علوم همچنین از تخصیص اعتبار به بحث تجهیز امکانات ورزشی دانشگاه خبر داد و تصریح کرد: با ایجاد اتاق های تندرستی در دانشگاه ها می توان به بحث ورزشی دانشجویان نیز توجه ویژه ای داشت.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایسنا
1397/09/20
12:29
> رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از اختصاص کمک هزینه رهن مسکن به دانشجویان متاهل به مبلغ 9 میلیون تومان از سوی این صندوق خبر داد.
> به گزارش ایسنا، مهندس یزدان مهر در بازدید از دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی از تامین کمک رهن برای اسکان 800 دانشجوی فاقد سرای دانشجویی در این دانشگاه خبر داد و گفت: دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی در شهرستان اسدآباد از جمله دانشگاه هایی بوده که با کمبود خوابگاه مواجه است و با تسهیلاتی که دانشگاه و صندوق رفاه اختصاص خواهد داد، یک سرای دانشجویی با ظرفیت 250 نفر و با امکانات لازم در سایت این دانشگاه کلنگ زنی شده و عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد که مشکلی در رابطه با تخصیص اعتبار آن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه کمبود سرای دانشجویی(خوابگاه) یکی از مشکلات مهم دانشجویان این دانشگاه است، تصریح کرد: با پیگیری های انجام شده کمک رهن برای اسکان 800 دانشجوی فاقد سرای دانشجویی توسط صندوق رفاه تخصیص داده شده تا اجاره آنان به حداقل برسد.
یزدان مهر همچنین از پرداخت کمک رهن به دانشجویان متأهل خبر داد و یادآورشد: به هر دانشجوی متأهل در این راستا 9 میلیون تومان کمک رهن به صورت قرض الحسنه پرداخت می شود که بعد از فارغ التحصیلی این میزان کمک رهن پرداختی را بازمی گردانند.
به گزارش روابط عمومی صندوق رفاه، وی با اشاره به اینکه به تشکل های دانشجویی این دانشگاه کمک خواهد شد، بیان کرد: در بحث دانشجویان بی بضاعت، صندوق خیریه و قرض الحسنه با تدبیر لازم، راه اندازی شده که با کمک های صندوق رفاه، مسئولان و مدیران شهرستان و اساتید این صندوق ها پربارتر شده و به دانشجویان بی بضاعت وام شرافتی و کمک بلاعوض و رایگان می دهد.
مشاور وزیر علوم همچنین از تخصیص اعتبار به بحث تجهیز امکانات ورزشی دانشگاه خبر داد و تصریح کرد: با ایجاد اتاق های تندرستی در دانشگاه ها می توان به بحث ورزشی دانشجویان نیز توجه ویژه ای داشت.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایلنا
1397/09/20
11:58
> معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: 14 هزار میلیارد رقم بودجه پژوهشی است که دولت به مجلس ارائه داده است.
> معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: 14 هزار میلیارد رقم بودجه پژوهشی است که دولت به مجلس ارائه داده است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، نشسته خبری مسعود برومند (معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری) به مناسبت هفته ملی پژوهش و فناوری ظهر امروز در وزارت علوم برگزار شد.
برومند در ابتدای نشست هفته ملی پژوهش و فناوری گفت: این برنامه ها هر سال در جهت بزرگداشت فرهنگ پژوهش و فناوری در کشور برگزار می شود و مراسم هایی که در طول این هفته اجرا می شود در جهت اطلاع رسانی برای مردم است تا بدانند چه اتفاقاتی در حوزه پژوهش در کشور انجام شده و چه فعالیت هایی در چه منطقه هایی در حال رخ دادن است.
او اشاره کرد: امسال تغییراتی داشتیم که به اطلاعتان می رسانیم.
امسال هفته پژوهش از 24 تا 28 آذرماه آغاز می شود.
همچنین نمایشگاه دستاورهای پژوهش و فناوری امسال با نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل همزمان اما بعد از هفته پژوهش انجام می شود .
ضمن اینکه امسال ما همچنین تقاضای فناوری را اعلام خواهیم کرد.
برومند با بیان اینکه در پی این مراسم که امسال با شعار پژوهش هدفمند و فناوری ارز آفرین صورت می گیرد، گفت: هر سال برگزاری این برنامه در استان های دیگر یک هفته بعد از برگزاری مراسم در تهران بوده اما امسال در تمام استان ها هم زمان صورت می گرد و همچنین معرفی پژوهش های کاربردی ما در قالب نمایشگاه هایی که باید انجام شود هفته بعد از هفته پژوهش خواهد بود.
ما طبق معمول هر سال این مراسم را برگزار می کنیم.
او در خصوص عناوین روزهای هفته پژوهش گفت: روز یکشنبه که اولین روز هفته پژوهش است ما از پژوهشگران دعوت می کنیم و نشستی در این زمینه خواهیم داشت.
روز دوشنبه روز پژوهش فناوری و چالش های ملی، روز سه شنبه روز پژوهش و نوآوری علوم انسانی و هنر و روز چهارشنبه نیز پژوهش فناوری و مسئولیت اجتماعی است که تعاملات بین المللی نیز در کنار آن مطرح می شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در خصوص برنامه های هفته پژوهش گفت: روز شنبه 24 آذر ماه وزرای آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات و فناوری در یکی از دبیرستان های تهران گردهم می آیند و دانش آموزانی که در یک سال گذشته طرح های پژوهشی خوبی را ارائه کردند، برنامه هایی را برگزار می کند.
برای اینکه دانش آموزان ما با فضای دانشگاه ها بیشتر آشنا شوند، مراسم درهای باز را گذاشتیم که شامل بازدید دانش آموزان از دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی، پارک های علمی فناوری و موزه های علم و فناوری است حتی در برخی از دانشگاه ها مراسم هایی جهت برگزاری مسابقات تدارک دیده شده است.
وی ادامه داد: روز یکشنبه که روز پژوهش است طبق هر سال ما جشنواره پژوهشی را برای تقدیر و تشکر از پژوهشگران و فناوران خودمان برگزار می کنیم .
این مراسم در سالن اجلاس سران برگزار می شود و از ریاست محترم جمهور هم دعوت به عمل آورده ایم تا در این مراسم حضور داشته باشند.
همچنین از معاونان و وزیران ایشان دعوت کرده ایم.
آن روز در ادامه جلسه ما نشستی را با معاونین پژوهشی و فناوری دانشگاه ها،پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری داریم.
موضوع ما در آن جلسه بحث مهم بودجه 98 و یکی هم بحث تعاملات حوزه فناوری برای ارتقای فعالیت های ما بین عناصر ازجمله پارک ها، دانشگاه ، پژوهشگاه ها و صندوق ها است.
همچنین در ادامه آن روز رئیس صندوق می تواند راهکارهای خود را ارائه کند.
پس از آن ما نشستی با حضور اصحاب رسانه و ویژگی های تخصصی در مورد این موضوع با خبرنگاران خبره داریم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایلنا
1397/09/20
11:58

او با توضیح درباره برنامه پژوهش فناوری و چالش های ملی که در روز دوشنبه 26 آذر برگزار می شود، گفت: در هر یک از دستگاه های اجرایی نشستی با محوریت پژوهش و فناوری به منظور حل مشکلات موجود آن دستگاه برگزار می شود.
شورای عالی عتف اقدام به برگزاری جشنواره هنری هفته پژوهش در دو بخش دانش آموزی، دانشجویی/ پژوهشگران نموده است که دو هزار و 450 اثر شامل کاریکاتور، عکس، نقاشی، فیلم کوتاه و انیمیشن دریافت شده و در دست داوری قرار دارد.
برومند ادامه داد: همچنین در روز سه شنبه 27 آذر ماه مراسم آسیب شناسی در علوم انسانی و پژوهش در خصوص علوم انسانی را در ادانشگاه علامه طباطبایی برگزار می کنیم و بزرگان این حوزه نیز حضور خواهند داشت تا بررسی شود که چطور می تواند پژوهش ها در حوزه آسیب شناسی بهره برد.
وی در خصوص برنامه روز چهارشنبه 28 آذر ماه که آخرین روز هفته پژوهش است، توضیح داد: نشستی با حضور مدیران روابط بین الملل دانشگاه ها و رایزن های علمی سفارتخانه های خارجی در تهران به منظور بررسی روند اجرای طرح های مشترک در دانشگاه کاشان خواهیم داشت که به فعالیت های بین المللی که داشته ایم پرداخته می شود.
در بعد از ظهر روز چهارشنبه ما سمیناری در دانشگاه تربیت مدرس داریم که محور آن انجمن های علمی است و در خصوص ترویج علم حوزه بین المللی،ظرفیت ها و فرصت هاست.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید کرد: هرآنچه که صورت می گیرد در پی برنامه هایی است که وزیر علوم در ابتدای حضورشان در وزارتخانه مطرح کردند و آن برنامه ها را به مجلس ارائه کردند و برای همه ما به عنوان مأموریت های سازمانی در نظر گرفته شده است بنابراین اتفاقی که می افتد نتیجه تلاش های یک ساله همکاران ما و سیاست هایی است که وزارت علوم در این دوره جدید آنها را پیگیری کرده است.
ما در تمامی حوزه هایی که از نظر مقام وزارت علوم و فناوری از اهمیت ویژه ای برخوردار است مثل حوزه پژوهش که توسعه آن در دستور کار ما است تلاش های فراوانی کردیم و اتفاقات خوبی افتاده است.
او در خصوص بودجه کلی پژوهش در کشور گفت:14 هزار میلیارد رقم بودجه پژوهشی است که دولت به مجلس ارائه داده است.
وی در زمینه بودجه پژوهشی دانشگاه ها گفت: لایحه بودجه هنوز نهایی نشده و مباحث آن در مجلس در هفته های آتی انجام می شود، در این راستا ما با نمایندگان مجلس رایزنی های لازم را خواهیم داشت، امسال در برخی حوزه ها به دلیل هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه داشته ایم، خوشبختانه اتفاق خوبی در حوزه ها افتاده است، در پارک علم و فناوری 84 درصد رشد داشته ایم و این رشد به دلیل اهمیت به حوزه فناوری و اشتغالزایی است، این رشد در پژوهشگاه ها 17 درصد و در دانشگاه ها 14 درصد است.
بودجه پژوهش و فناوری امسال به بیش از 14 هزار میلیارد تومان می رسد.
وی خاطرنشان کرد: در سال 96 رشد خوبی در تولید مقالات پژوهشی داشتیم، بها دادن به کیفیت به مقالات مورد توجه قرار دارد، همچنین برای شکل گیری مرجعیت علمی نشریه های داخلی ما نیز باید خود را به سطح بالاتری اعتبار علمی برسانند.
آیین نامه نشریات تا یک ماه آینده به نشریات ابلاغ می شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در باره اینکه حوزه های مختلف پژوهشی فعال شدند، گفت: ما از دانشگاه ها خواستیم هرکدام یک مشکل زیست محیطی را حل کنند و نامه هایی از دانشگاه ها داریم که بودجه ها را به سمتی می برند که چالش ها برطرف شود.
همچنین حمایت های مالی در زمینه پژوهش صورت گرفته مثلا در سال 93 این حمایت 13 میلیارد تومان بوده که امسال به 43 میلیارد تومان رسیده است و میزان فروش پارک ها به 8 هزار میلیارد تومان رسیده و تعداد شرکت های زایشی که در سال 95 حدود 110 شرکت بود، به 167 شرکت رسید.
برومند افزود: تعداد واحدهای فناوری از 3 هزار واحد در سال 91 به 4 هزار و 500 واحد در سال 95 رسید و در حال حاضر 6 هزار و 267 واحد فناور در کشور وجود دارد.
بودجه پارک های علم و فناوری در سال 95، 200 میلیارد تومان بوده که در سال 96 به 260 میلیارد تومان رسید و امسال 70 درصد رشد می کند.
وی گفت: همچنین بخشی از قانون شرکت های دانش بنیان نیز در شورای عتف برای یافتن چالش ها و بازنگری از طریق بازپرس های شرکت ها بررسی شده است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه سهم پژوهش از بودجه دستگاه های دولتی چیست، گفت: از این سهم 85 میلیارد تومان در سال 97 تخصیص داده شده که مربوط به دستگاه های وزارت نفت و وزارت بهداشت است ولی ما از آن راضی نیستیم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایرنا
1397/09/20
11:16
> تهران - ایرنا – نماینده شهر کرد در مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر علوم توانسته فضایی آرام و کم تنش در دانشگاه های کشور فراهم کند که این اقدام بستر حرکت های علمی و رشد و توسعه کشور است.
> اردشیر نوریان در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا در ارزیابی خود از طرح استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مشکلات پیش روی «منصور غلامی» در این وزارتخانه اظهار داشت: استفاده از ابزار استیضاح برای نظارت و اصلاح امور اجرایی حقی است که قانون اساسی به نمایندگان داده و و نمایندگان می توانند از این ابزار استفاده کنند.
وی با بیان این که هدف قانونگذار از تنظیم چنین قانونی اصلاح امور است، افزود: مسیر استیضاح، سوال و تذکر نمایندگان مجلس نسبت به وزیران یک مسیر اصلاحی است.
نماینده مردم شهر کرد در ادامه اقدامات وزیر علوم برای دانشگاه ها را مفید ارزیابی کرد و درباره عملکرد دکتر غلامی گفت: وی توانسته فضای آرام و کم تنشی در دانشگاه های کشور فراهم کند که این اقدام بستر حرکت های علمی و رشد و توسعه کشور است.
نوریان با بیان این که استیضاح یک جراحی است، یادآور شد: بایستی میزان نقش و مدیریت دکتر غلامی در وزارت علوم در پیدایش اشکالات و آسیب هایی که از نظر استیضاح کنندگان مطرح شده بررسی شود.
وی افزود: ممکن است برخی از ایرادات مطرح شده در نظام آموزشی، ساختاری، مربوط به اعتبارات و پشتیبانی مالی یا خارج از سیستم و اراده وزارت علوم سیاستگذاری و تنظیم شده باشد.
برخی از اشکالات ممکن است جزو وظایف مشترک و هم پوشانی باشد که وزارت علوم با سایر داستگاه ها و متولیان امر آموزش عالی در کشور ممکن است داشته باشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: منافع استیضاح آنقدر ارجحیت ندارد که فضای آرام و منطقی دانشگاه ها را ملتهب کنیم زیرا وقتی استیضاحی صورت می گیرد تمام ارکان وزارتخانه تحت تاثیر قرار گرفته و نوعی بلاتکلیفی در دانشگاه ها حاکم می شود و حتی ممکن است باعث تغییر رویکردهای عمده و سیاست های کلی باشد به همین خاطر این اقدام را در شرایط فعلی به مصلحت نمی دانم.
نوریان با بیان این که زمان سپری شده از وزارت دکتر غلامی زمان کافی برای ارزیابی کفایت و یا عدم کفایت وی نیست، تصریح کرد: به نظر می رسد طرح این استیضاح از نوعی نارضایتی محلی، منطقه ای و مطالبات محدود نشات می گیرد.
وی تاکید کرد: اگر استیضاح کنندگان به دنبال رفع آسیب های ساختاری و مبنایی در آموزش عالی کشور هستند، طبیعتا این موضوعات به یک سال فعالیت دکتر غلامی بر نمی گردد و این را کسی نمی تواند انکار کند.
نماینده مردم شهرکرد ادامه داد: رفع این آسیب ها نیازمند اصلاح بسترها، قوانین، رویه ها و سیاست های کلی و رویکردها است و اصلاح آن با جابجا کردن آدمها اتفاق نمی افتد.
نوریان تاکید کرد: باید دولت، مجلس، کمیسیون های فرهنگی و آموزشی و سایر متولیان امر آموزش عالی کشور دست به دست هم دهند و نسبت به اصلاح رویکردها، روش ها و سیاست ها و بسترهای کمک کار و هم پوشان هم باشند.
وی اضافه کرد: در این شرایط اگر مدیری در وزارت علوم وجود داشت که توانایی ایجاد هماهنگی و پشتیبانی و پیش برد برنامه ها را نداشت، آن وقت استیضاح و جابجایی افراد می تواند مفید باشد.
به گزارش ایرنا، طرح استیضاح منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیش از 80 امضای نمایندگان هفته گذشته تقدیم هیات رییسه مجلس شد.
سیام**9314**1553 انتهای پیام /* برچسب ها سیاسی استیضاح وزیر علوم آموزش عالی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
مهر
1397/09/20
08:45
> معاون اداری مالی وزارت علوم اعلام کرد: بودجه آموزش عالی در لایحه بودجه سال 98 فقط 14 درصد رشد داشته این درحالی است که وزارت علوم پیشنهاد افزایش 90 درصدی را داشته است.
> محمد تقی نظر پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت بودجه آموزش عالی در لایحه بودجه سال 98 گفت: آن چیزی که درلایحه بودجه سال 98 دیده شده، افزایش حدود 14 درصدی است، در صورتی که پیشنهاد وزارت علوم به سازمان برنامه و بودجه، به تفکیک دانشگاه ها، افزایش 90 درصدی بود.
ولی آنچه که در لایحه بودجه سال 98 برای دانشگاه ها منظور شده افزایش 14 درصدی است.
وی با اشاره به بودجه در نظر گرفته شده برای دانشگاهها، افزود: با توجه به افزایش هزینه ها، استفاده دانشجویان از سلف سرویس ها، خوابگاه ها، هزینه طبخ و پخت غذای دانشجویان، خدمات دانشجویی و فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی اصلا امکان مدیریت دانشگاه ها برای سال 98 به درستی مسیر نیست.
وی تاکید کرد: این پیشنهاد را ارائه دادیم تا سازمان برنامه و بودجه فکری به حال دانشگاه ها داشته باشد با این رقم و بودجه، دانشگاه های ما سال آینده دچار مشکل می شوند و نمی توانیم این مشکلات را بدرستی مدیریت کنیم.
نظرپور درباره تخصیص بودجه دانشگاه ها در سال جاری نیز گفت: در حال حاضر تخصیص بودجه 9 ماه سال 97، بین 68 درصدتا 74 درصد متغیر بوده و متوسط حدود 68 درصد است و اکنون متوسط تخصیص ها بین 68 تا 69 درصد می شود که برای 3 ماه سوم سال جاری اختصاص داده شده است.
وی ادامه داد: این درحالی است که، در سه ماه سوم، تخصیص ما باید حدود 75 درصد باشد، با توجه به اینکه معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه قول داده بودند، رقمی که اختصاص داده شده، عدد کمی است.
معاون اداری مالی وزارت علوم افزود: مقرر شده بود تخصیص دانشگاه ها 100 درصد داده شود.
با این روند پایان سه ماه سوم حدود 7 تا 8 درصد با کسری مواجه هستیم که احتمال می دهیم این کسری، به آخر سال منجر شده و مشکلاتی را برای دانشگاه ها در سال جاری ایجاد کند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
باشگاه خبرنگاران
1397/09/20
07:00
> غلامی گفت: در راستای افزایش اشتغالزایی جوانان برنامه های حمایتی وزارت علوم گسترش پیدا می کند.
> غلامی گفت: در راستای افزایش اشتغالزایی جوانان برنامه های حمایتی وزارت علوم گسترش پیدا می کند.
منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به همکاری وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری، اظهار کرد: پارک های علم و فناوری تحت نظارت معاونت علمی نیستند؛ حوزه معاونت در کنار وزارت علوم است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وظیفه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: این نهاد در بخش هایی وارد می شود که وزارت علوم ورود نداشته است و جزو وظایفش نیست، در واقع ما و معاونت علمی خانواده ای هستیم که در یک محیط با یکدیگر کار می کنیم.
وی ادامه داد: هر اتفاق خوبی که در معاونت علمی و فناوری اتفاق بیفتد سبب خوشحالی همکاران ما در وزارتخانه و هر اتفاق رخ داده در وزارتخانه به خرسندی مسئولان معاونت علمی منجر خواهد شد.
غلامی درباره پارک های علم و فناوری، اظهار کرد: این پارک ها با نقشی موثر در توسعه اشتغال و کارآفرینی قطعا می توانند سبب ایجاد اشتغال مبتنی بر دانش و فناوری شوند و از این رو برای ما بسیار اهمیت دارند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به توجه ویژه به پارک های علم و فناوری، گفت: در یک سال گذشته برای توسعه و تقویت پارک های علم و فناوری برنامه هایی متعدد داشته ایم.
پیش برد اهداف کلان پژوهشی هدف وزارت علوم است وی با اشاره به راه های کمک به پارک های علم و فناوری، گفت: یکی از برنامه های ما برای حمایت از این پارک ها، افزایش بودجه به منظور پوشش هزینه ها و پیش برد اهداف کلان بوده است.
غلامی درباره هزینه های پارک های علم و فناوری، اظهار کرد: این هزینه ها نوعا به شکل حمایت از شرکت های جدید التأسیس جوانان و صاحبان ایده است؛ در این برنامه دفاتر کار در اختیار جوانانی که ایده هایی ناب دارند، قرار داده می شود و حمایت از آنها به صورت کامل انجام می شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه هرچه میزان اعتبارات افزایش یابد، عملکرد جوانان بهبود پیدا می کند، گفت: اگر حمایت ها افزایش یابد، افراد تحت پوشش پارک های علم و فناوری بیشتر شده و تعداد بیشتری ایده و فکر جدید حمایت می شوند و به سمت تولید و صنعتی شدن پیش می روند.
وی ادامه داد: ایده های جدید پارک های علم و فناوری سبب افزایش اشتغال جوانان و کارآفرینی آنها خواهد شد و به طور کل با پیش برد این اهداف در پارک های علم و فناوری به دنبال حمایت از جوانان هستیم.
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آنا
1397/09/20
02:50
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از حضور هیأت 50 نفره در نمایشگاه دانشگاه صلاح الدین اقلیم کردستان خبر داد.
> حسین سالارآملی در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، درباره برگزاری نمایشگاه دانشگاه صلاح الدین اقلیم کردستان اظهار کرد: این دانشگاه اقدام به برگزار نمایشگاهی بین المللی کرده که در روزهای 27 تا 30 آذرماه برگزار خواهد شد.
وی افزود: در این نماشگاه هیأتی 50 نفره از ایران حضور خواهند داشت تا دستاوردهای علمی دانشگاه های ایرانی را ارائه دهند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: مسئولانی از دانشگاه های تهران، شریف، خوارزمی، فردوسی مشهد، پیام نور و پژوهشگاه های بزرگ در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.
سالارآملی تأکید کرد: پتانسیل های همکاری با دانشگاه های اقلیم کردستان زیاد است چراکه علم دوستان زیادی این منطقه دارند که البته بسیاری از آنها برای مطالعه به کشورهای اروپایی می روند.
این مهاجرت تحصیلی هزینه های زیادی را به اقلیم کردستان تحمیل کرده به همین علاقه مندی زیادی برای همکاری با ایران وجود دارد.
وی همچنین درباره رفع مشکل پذیرش دانشجو از اقلیم کردستان در دانشگاه های مرزی گفت: این مشکل برطرف شده ولی برای ادامه همکاری برای دانشجویان تمام وقت باید دقت بیشتری داشته باشیم، یعنی هم ما در ایران و هم در اقلیم کردستان باید درباره اقامت دانشجویان تمام وقت با دقت عمل کنیم.
انتهای پیام/4040.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
مهدی کشمیری
هم اندیشی
1397/09/20
10:44
> مدیرکل فناور مدیرکل فناوری وزارت علوم از رشد میزان فروش شرکت های دانش بنیان از 171 میلیارد تومان به حدود 8 هزار میلیارد تومان از سال 91 تا 96 خبر داد.
> پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: علم و فناوری به عنوان ستون اصلی اقتدار هر کشور از سوی مسؤولان بالادستی کشور ما نیز همواره مورد توجه بوده است.
بخصوص مقام معظم رهبری بر پیشرفت علم و فناوری توجه ویژه ای دارند و همیشه نسبت به این موضوع به مسؤولان تأکید و توصیه فرموده اند.
وزارت علوم نیز به عنوان متولی اصلی پژوهش کشور برنامه هایی را برای پیشرفت علم و فناوری مدنظر داشته که این برنامه ها در حال اجراست.
در رابطه با چگونگی پیشبرد این برنامه ها با مهدی کشمیری مدیرکل فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به گفت وگو نشستیم.
* ورود نظام مند دانشگاه ها به بحث تکمیل چرخه علم تا ثروت با وجود اینکه وزارت علوم مسؤول اصلی فراهم آوردن اشتغال جوانان نیست و این وظیفه برعهده نهادهای دیگر است، اما گویا فعالیت هایی در این وزارتخانه نیز برای فراهم شدن شرایط اشتغال فارغ التحصیلان فراهم شده است.
کشمیری: در ارتباط با عملکرد حوزه فناوری وزارت علوم و فراهم شدن شرایط برای اشتغال فارغ التحصیلان باید بگویم، ورود نظام مند دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری کشور به بحث فناوری و برنامه ریزی برای کامل کردن چرخه علم تا محصول و ثروت از مهم ترین برنامه های وزارت علوم در این دوره است.
توسعه این بستر مهم، اقتصاد دانش بنیان، اشتغال دانش آموختگان و چرخه مالی فعالیت های علمی و فنی را به دنبال داشته است.
* رشد میزان فروش شرکت های دانش بنیان در این زمینه مشخصا چه اقداماتی در حوزه اجرا داشته اید؟ کشمیری: در این راستا تعداد پارک های علم و فناوری از 33 پارک در سال 1391 به 43 پارک در سال 1397 افزایش یافته است.
به طوری که علاوه بر افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها از صفر در سال 1391 به یک هزار و 297 شرکت تا پایان سال 1396، شاخص های فروش و اشتغال ایجاد شده به خصوص برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها نیز ارتقای قابل توجهی داشته است.
آماری از شاخص های فروش هم دارید؟ کشمیری: بر این اساس در مدت مشابه میزان فروش شرکت ها از 171 میلیارد تومان به 7 هزار و 783 میلیارد تومان و میزان صادرات آنان نیز از 42.
2 به 625.
262 میلیون دلار رسیده است.
علاوه بر این در این مدت تعداد شاغلان در واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم وفناوری از 19 هزار نفر به 42 هزار و 100 نفر افزایش داشته است.
همچنین تعداد ایده های تبدیل شده به محصول تجاری از 587 به 2 هزار و 888 ایده و تعداد فناوری و محصولات صادر شده از 36 به 375 رشد داشته است. م
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محسن شریفی+مدیرکل دفتر سیاستگذاری+وزارت علوم
آفتاب آنلاین
1397/09/20
09:50
> هفته پژوهش هرساله در روزهای پایانی آذرماه به صورت ملی برگزار می شود که در این هفته علاوه بر تقدیر از پژوهشگران، تلاش می شود زمینه توسعه پژوهش و فناوری در کشور فراهم می شود.
> به گزارش خبرنگار مهر، رسالت هفته پژوهش نهادینه سازی امر پژوهش در کشور به شمار می رود اما مهمترین اولویت سیاستگذاران برای این هفته طی سال های اخیر توجه به امر فناوری و تجاری سازی علم است.
معرفی دستاوردهای پژوهشی، تشویق و توسعه فناوری و تجاری سازی، شناسایی و رفع نیازهای جامعه، ایجاد فضای سرمایه گذاری پژوهشی و توسعه ارتباط صنایع با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی از دیگر اهداف این هفته شمار می رود.
هفته ملی پژوهش و فناوری امسال از 24 آذرماه با شعار «پژوهش هدفمند، فناوری ارزش آفرین، در خدمت تولید ملی» آغاز و تا 28 آذرماه ادامه دارد.
هرساله ستاد ملی هفته پژوهش براساس شعار انتخابی، روزهای این هفته را نامگذاری می کنند تا فعالیت های دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به صورت برنامه ریزی شده و هدفمند پیگیری شود.
24 آذرماه اولین روز این هفته به شمار می رود که این روز با عنوان «پژوهش، فناوری، مدرسه و دانشگاه» نامگذاری شده است.
دومین روز هفته پژوهش با عنوان «پژوهش، فناوری و رسانه»، سومین روز این هفته مصادف با 26 آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و صنعت»، چهارمین روز این هفته مصادف با 27 آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و علوم انسانی و هنر»، پنجمین روز این هفته مصادف با 28 آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و مسئولیت های اجتماعی و پژوهش، فناوری و تعاملات بین المللی» نامگذاری شده است.
طنین زنگ پژوهش در مدارس این هفته طبق روال سال های گذشته با طنین زنگ پژوهش در مدارس سراسر کشور آغاز می شود تا دانش آموزان از سنین کودکی با فرهنگ تحقیق و فناوری آشنا شده و این فرهنگ در میان آنها نهادینه شود.
زنگ پژوهش صبح روز 24 آذرماه با حضور وزرای علوم و بهداشت در دبیرستان دخترانه یاس نبی منطقه 7 به صدا در می آید.
در این مراسم از دانش آموزان برتر در زمینه پژوهش و فناوری نیز تقدیر خواهد شد.
درهای باز دانشگاه ها بر روی مردم اولین روز هفته پژوهش امسال تفاوت هایی با سال گذشته دارد به نحوی که در این روز برنامه ای با عنوان درب های باز دانشگاه ها نیز برگزار خواهد شد.
در این روز طبق هماهنگی های صورت گرفته میان آموزش و پرورش و دانشگاه ها بستری فراهم شده تا دانش آموزان بتوانند در دانشگاه ها حاضر شده و از نزدیک با دستاوردهای علمی، آموزشی، فناوری و تحقیقاتی این مراکز آشنا شوند.
این برنامه به صورت سراسری در تمام دانشگاه های سطح کشور برگزار خواهد شد و در این راستا قرار است دانش آموزان با مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان، آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها از نزدیک آشنا شوند.
تقدیر از 20 پژوهشگر و 5 فناور برتر جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران کشور مهم ترین برنامه و رویداد هفته پژوهش به شمار می رود و امسال نیز این جشنواره 25 آذرماه با حضور معاون اول رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار و از 20 پژوهشگر و 5 فناور برتر کشور تقدیر می شود.
هدف از برگزاری این جشنواره کمک به ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در کشور، اعلام سیاست ها و برنامه ها و معرفی دستاوردهای فناورانه کشور است.
این جشنواره در حوزه های علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم کشاورزی و منابع طبیعی، علوم انسانی، هنر، دامپزشکی و علوم پزشکی برگزار می شود.
توجه به شاخص های کیفی در انتخاب پژوهشگران برتر محسن شریفی مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: فرآیند انتخاب پژوهشگران و فناوران برتر در چارچوب آیین نامه ای که هرساله تدوین می شود، صورت می گیرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محسن شریفی+مدیرکل دفتر سیاستگذاری+وزارت علوم
آفتاب آنلاین
1397/09/20
09:50

وی اظهار داشت: در این آیین نامه شاخص های انتخاب پژوهشگران و فناوران برتر به دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و دستگاه های اجرایی ارسال می شود و کاندیداهای این مراکز در 7 کمیته تخصصی مورد بررسی قرار می گیرند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: امسال در انتخاب پژوهشگران و فناوران برتر علاوه بر توجه به شاخص های کمی به شاخص های کیفی توجه ویژه ای شده است.
شریفی گفت: در زمینه شاخص های کمی به موضوعاتی مانند تجاری سازی محصولات، تبدیل ایده به محصول، انجام پژوهش ها براساس نیاز جامعه و دستگاه های اجرایی، تولید و تدوین اثر فاخر مانند کتاب بین المللی و یا مرجع توجه شده است.
بررسی بودجه پژوهشی در هفته پژوهش عصر دومین روز از هفته پژوهش با برگزاری جلسه معاونان پژوهشی دانشگاه ها سپری خواهد شد به نحوی که در این جلسه قرار است موضوع بودجه پژوهشی سال های 97 و 98 بررسی شود.
در این جلسه مسئولان سازمان برنامه و بودجه و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز حضور خواهند داشت.
نشست های تخصصی با محوریت حوزه و دانشگاه چهارمین روز هفته پژوهش مصادف با روز وحدت حوزه و دانشگاه است که این روز از سوی ستاد ملی هفته پژوهش با عنوان «پژوهش، فناوری و علوم انسانی و هنر» نامگذاری شده است.
در این روز دانشگاه های دارای رشته های علوم انسانی، حوزه های علمیه و پژوهشگاه های مرتبط نشست های تخصصی با حضور اساتید و محققان این حوزه برگزار می کنند.
دانشگاه هنر اصفهان نیز در نشستی به بررسی جایگاه پژوهش در حوزه هنر خواهد پرداخت که هدف از برگزاری این نشست ارائه راهبردها برای این حوزه است.
بررسی فرصت مطالعاتی اساتید در هفته پژوهش آخرین روز از هفته پژوهش با عنوان «پژوهش، فناوری و تعاملات بین المللی» نامگذاری شده است که براین اساس نشست مدیران بین الملل دانشگاه ها در شهر کاشان برگزار خواهد شد و وضعیت فرصت مطالعاتی اساتید مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
در این نشست مشکلات پیشروی اساتید و دانشگاه ها به دلیل مسائل ارزی برای اجرای فرصت مطالعاتی خارج از کشور بحث و بررسی خواهد شد.
برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش نمایشگاه هفته پژوهش بزرگترین رویداد این هفته بشمار می رود که امسال این نمایشگاه با تغییراتی در دی ماه و به صورت مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.
عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: امسال نمایشگاه هفته پژوهش 3 تا 6 دی ماه به صورت مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می شود.
وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه دانشگاه ها در هفته پژوهش درگیر برنامه های مختلف هستند بنابراین تغییر تاریخ برگزاری نمایشگاه موجب می شود که این مراکز زمان بیشتری برای حضور در این نمایشگاه داشته باشند.
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: باتوجه به اینکه برنامه داشتیم این نمایشگاه به صورت تخصصی برگزار شود بنابراین تصمیم برآن شد که نمایشگاه پس از هفته پژوهش برگزار شود.
نیسی اظهار داشت: این نمایشگاه در 3 سطح ساخت، عرضه و تقاضا برگزار می شود.
وی عنوان کرد: در نمایشگاه امسال قرار است زمینه مذاکره میان پژوهشگران و فناوران و صنایع و دستگاه های متقاضی فعالیت های این افراد فراهم شود.
مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در حاشیه این نمایشگاه بستر امضای قرارداد میان پژوهشگران و فناوران و متقاضیان فناوری های ارائه شده، فراهم شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
باشگاه خبرنگاران
1397/09/20
09:13
> مشاور سازمان سنجش گفت: بیش از 83 هزار داوطلب برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و المپیاد دانشجویی ثبت نام کرده اند.
> حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده ثبت نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی روزانه، شبانه، پردیس های خودگردان، دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور و فرهنگیان از روز جمعه 16 آذر ماه 97 آغاز و تا پایان روز یکشنبه بیست و پنجم همین ماه ادامه دارد.
مشاور سازمان سنجش بیان کرد: تا ساعت 8 صبح امروز تعداد 83 هزار و 95 داوطلب نسبت به ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 98 و 24 دوره المپیاد دانشجویی اقدام کرده اند.
وی ادامه داد: ثبت نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال 98 از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود و آزمون این دوره در 5 گروه آزمایشی برگزار می شود.
توکلی گفت: آزمون کارشناسی ارشد سال 98 در روزهای پنجشنبه و جمعه 5 و 6 اردیبهشت به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.
توکلی افزود: بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون ورودی ارشد و اولین مرحله بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در روزهای پنج شنبه 5 و جمعه 6 اردیبهشت 98 در حوزه های امتحانی مربوط برگزار می شود.
وی اظهار کرد: کارت شرکت در آزمون نیز دوم اردیبهشت ماه 98 توزیع می شود، همچنین اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره شرایط و ضوابط، تاریخ و نحوه ثبت نام و بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی فردا یکشنبه 11 آذرماه منتشر می شود.
انتهای پیام/ زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 98.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محسن شریفی+مدیرکل دفتر سیاستگذاری+وزارت علوم
مهر
1397/09/20
09:05
> مدیرکل دفتر سیاست گذاری پژوهشی وزارت علوم گفت: در شورای توسعه پژوهش و فناوری علوم انسانی چارچوب کلان پژوهش و فناوری در این حوزه تدوین شده است.
> محسن شریفی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در شورای توسعه پژوهش و فناوری علوم انسانی پس از بررسی های متعدد چارچوب کلان برنامه پژوهش و فناوری در علوم انسانی تدوین شده است.
وی افزود: این برنامه با هدف برنامه ریزی دقیق در حوزه علوم انسانی تدوین شده است.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: شورای توسعه پژوهش و فناوری علوم انسانی هر ماه تشکیل جلسه می دهد و باتوجه به تدوین برنامه کلان پژوهش و فناوری در این شورا تصمیمات براساس این برنامه گرفته می شود.
شریفی خاطرنشان کرد: این برنامه نقشه راه اعضا برای سیاستگذاری ها و فعالیت ها قرار گرفته است.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
مهدی کشمیری
وزارت علوم
1397/09/20
09:01
> مدیر کل دفترسیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم از رشد میزان فروش شرکت های دانش بنیان از 171 میلیارد تومان به حدود 8 هزار میلیارد تومان از سال 91 تا 96 خبر داد.
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری فارس، علم و فناوری به عنوان ستون اصلی اقتدار هر کشور از سوی مسئولان بالادستی کشور ما نیز همواره مورد توجه بوده است.
بخصوص مقام معظم رهبری بر پیشرفت علم و فناوری توجه ویژه ای دارند و همیشه نسبت به این موضوع به مسؤولان تأکید و توصیه فرموده اند.
وزارت علوم نیز به عنوان متولی اصلی پژوهش کشور برنامه هایی را برای پیشرفت علم و فناوری مدنظر داشته که این برنامه ها در حال اجراست.
در رابطه با چگونگی پیشبرد این برنامه ها با دکتر مهدی کشمیری مدیر کل دفترسیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری به گفت وگو نشستیم.
* ورود نظام مند دانشگاه ها به بحث تکمیل چرخه علم تا ثروت فارس: با وجود اینکه وزارت علوم مسؤول اصلی فراهم آوردن اشتغال جوانان نیست و این وظیفه برعهده نهادهای دیگر است، اما گویا فعالیت هایی در این وزارتخانه نیز برای فراهم شدن شرایط اشتغال فارغ التحصیلان فراهم شده است.
دکتر کشمیری: در ارتباط با عملکرد حوزه فناوری وزارت علوم و فراهم شدن شرایط برای اشتغال فارغ التحصیلان باید بگویم، ورود نظام مند دانشگاه ها و مؤسسات پژوهش و فناوری کشور به بحث فناوری و برنامه ریزی برای کامل کردن چرخه علم تا محصول و ثروت از مهم ترین برنامه های وزارت علوم در این دوره است.
وی افزود: توسعه این بستر مهم، اقتصاد دانش بنیان، اشتغال دانش آموختگان و چرخه مالی فعالیت های علمی و فنی را به دنبال داشته است.
* رشد میزان فروش شرکت های دانش بنیان فارس: در این زمینه مشخصاً چه اقداماتی در حوزه اجرا داشته اید؟ دکتر کشمیری: در این راستا تعداد پارک های علم و فناوری از 33 پارک در سال 1391 به 43 پارک در سال 1397 افزایش یافته است.
به طوری که علاوه بر افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها از صفر در سال 1391 به یک هزار و 297 شرکت تا پایان سال 1396، شاخص های فروش و اشتغال ایجاد شده به خصوص برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها نیز ارتقای قابل توجهی داشته است.
فارس: آماری از شاخص های فروش هم دارید؟ دکتر کشمیری: بر این اساس در مدت مشابه میزان فروش شرکت ها از 171 میلیارد تومان به 7 هزار و 783 میلیارد تومان و میزان صادرات آنان نیز از 42.
2 به 625.
262 میلیون دلار رسیده است.
وی افزود: علاوه بر این در این مدت تعداد شاغلان در واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم وفناوری از 19 هزار نفر به 42 هزار و 100 نفر افزایش داشته است.
به گفته مدیر کل دفترسیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، همچنین تعداد ایده های تبدیل شده به محصول تجاری از 587 به 2 هزار و 888 ایده و تعداد فناوری و محصولات صادر شده از 36 به 375 رشد داشته است. ل
م 54/ ع.
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایسنا
1397/09/20
06:10
> مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم با درخواست از وزارت ورزش برای توجه به ورزش دانشجویان، گفت: با توجه به جمعیت میلیونی دانشجویان که از قشر جوان جامعه هستند، وزارت ورزش لازم است به ورزش دانشگاهی نیز توجه کند.
> دکتر محمد حسین علیزاده در گفت وگو با ایسنا، درباره فرا رسیدن روز دانشجو و تشریح وضعیت تربیت بدنی در دانشگاه ها، اظهار کرد: جا دارد پیش از هر چیزی فرا رسیدن روز دانشجو را به همه دانشگاهیان و دانشجویان تبریک بگویم.
در خصوص فعالیت هایی که منجر به شادابی و تندرستی و سلامتی دانشجویان می شود، و ورزش در آن تاثیرگذار است اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم فعالیت های خود را از دو جنبه سازماندهی کرده است تا بتوانیم حداکثر بهره وری را از اوقات فراغت دانشجویان با روی آوردن آنها به سمت فعالیت های ورزشی داشته باشیم.
مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم، با اشاره به این که هدف ما توسعه ورزش در دانشگاه ها با فراهم کردن زیر ساخت های مناسب و همچنین بازده است، گفت : در بخش سخت افزاری علاوه بر پروژه های عمرانی که امسال شش میلیارد تومان بودجه به آن اختصاص یافته است، در زمینه ساخت سالن های ورزشی ، استخر و .
مورد استفاده قرار می گیرد ، اما ما به این بسنده نکردیم و سعی کردیم فضاهای زود بازده ورزشی را با همکاری سازمان دانشجویان و صندوق رفاه دانشگاه ها و خود دانشگاه ها افتتاح کنیم که بر اساس آن نیز 27 زمین چمن مصنوعی را در دست ساخت داریم که فکر می کنم تا پایان سال نیمی از آن افتتاح شود.
وی با اشاره به ساخت اتاق های تندرستی در کنار خوابگاه های دانشجویی نیز، گفت : این پروژه طی سال های اخیر آغاز شده است و خوشبختانه با استقبال دانشجویان دختر و پسر همراه بوده است.
در حال حاضر 90 دانشگاه به اتاق های تندرستی مجهز شده اند و دانشجویان می توانند در اوقات فراغت از آنها استفاده کنند.
در صدد هستیم این اتاق های تندرستی را در تمامی دانشگاه ها ایجاد کنیم.
علیزاده در ادامه با تاکید بر برنامه اداره کل تربیت بدنی برای ایجاد فضاهای رو باز ورزشی در دانشگاه ها، گفت : با توجه به وضعیت آب و هوای کشور می توانیم از فضاهای رو باز ورزشی در طول سال استفاده کنیم و قصد داریم با ایجاد کف پو ش های ورزشی در فضاهای روباز آنها را به صورت زیبا و جذاب که با استقبال دانشجویان همراه باشد در دانشگاههای مختلف اجرایی کنیم.
هم اکنون نیز این کار را در دو دانشگاه ایجاد کرده ایم تا در صورت استقبال دانشجویان این موضوع را در دیگر دانشگاه ها نیز دنبال کنیم.
مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم با اشاره به بحث رقابت ورزشی میان دانشجویان در رویدادهای مختلف، گفت : ما رقابت ورزشی میان دانشجویان را در جهت ایجاد حس رقابت و انگیزه هر چه بیشتر در قالب فعالیت های بین دانشکده ای و بین دانشگاهی و منطقه ای و المپیاد ملی و همچنین رقابت های بین المللی دنبال می کنیم.
امسال صد هزار دانشجو در رقابت های مختلف شرکت خواهند داشت و در 10 منطقه در سطح کشور دانشجویان به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت که ان شاء الله زمینه شناخت استعدادها و انتخاب نفرات برتر برای المپیاد ملی مهیا شود.
وی با بیان این که سال آینده دومین المپیک ورزش همگانی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با حضور دو هزار دانشجو برگزار خواهد شد، گفت : دانشگاه الزهرا و دانشگاه همدان کاندید میزبانی هستند و امیدوارم کارها به خوبی جلو بروم و اگر دانشگاه های جامع علمی ـ کاربردی و پیام نور اقدام کنند تعداد دانشجویان حاضر در این المپیاد می تواند به چهار هزار نفر هم برسد.
خوشبختانه دانشگاه های ما پتانسیل بسیار خوبی برای میزبانی رقابت های مختلف دارند کما این که برگزاری المپیاد به میزبانی دانشگاه شیراز با رضایت 80 درصدی دانشجویان همراه بود.
همچنین دانشگاه گیلان نیز میزبان المپیاد ملی در سال 99 خواهد بود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
ایسنا
1397/09/20
06:10

علیزاده درباره این که آیا از وضعیت ورزش در دانشگاه ها و رویکرد دانشجویان نسبت به فعالیت های ورزشی رضایت دارد یا خیر؟ خاطر نشان کرد: حقیقت این است که میزان فعالیت های جسمانی در جامعه ما خوب نیست.
دانشجویان هم از این جامعه وارد دانشگاه می شوند، از لحاظ امکانات سیاستگذاری ما بر این است که با بهره برداری از محیط های زود بازده هر چه بیشتر آمار ورزش در دانشگاه ها را بالا ببریم، اما این را هم باید در نظر گرفت که دانشجویان به شدت درگیر امور درسی و همچنین کار و امور معیشتی هستند و عملا زمان کافی برای پرداختن به فعالیت های ورزشی ندارند.
اما امیدوارم با توجه به اقدامات انجام شده و برنامه ریزی های در دست اقدام بتوانیم هر چه بیشتر دانشجویان را به سمت فعالیت های ورزشی سوق دهیم.
مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم در پایان گفت: انتظار می رود مسئولان وزارت ورزش نه تنها در قبال ما بلکه در آموزش و پرورش، ورزش کارگری، نظامیان و .
نیز به وظایف خود عمل کند و در پیشبرد اهداف کلان ورزش مشارکت داشته باشد.
بارها خواستار دیدار با وزیر ورزش شدم اما هیچ پاسخی دریافت نکردم.
امیدوارم مسئولان ورزش به ورزش دانشجویان نیز توجه کنند.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ایکنا
1397/09/20
13:04
> گروه جامعه ــ همزمان با بیستمین سالگرد تأسیس کانون های فرهنگی دانشگاه تهران از طرح های فرهنگی این دانشگاه رونمایی شد.
> به گزارش ایکنا، در جشن بیستمین سال تاسیس کانونهای فرهنگی دانشگاه تهران که دوشنبه شب 19 آذر برگزار شد از طرحهای فرهنگی دانشگاه تهران رونمایی شد.
در این مراسم از چهار طرح دانشگاه تهران شامل رزومه فرهنگی اجتماعی، طرح تشکیل مجامع تخصصی فرهنگی هنری اجتماعی و دینی کانونهای دانشگاه تهران، مصوبه 19 آذر به عنوان روز کانون دانشگاه تهران، طرح نظام رتبه بندی کانونهای فرهنگی هنری اجتماعی و دینی دانشگاه تهران، رونمایی شد.
مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران در این مراسم با گرامیداشت روز دانشجو و تقدیر از فعالیت کانونهای دانشگاه تهران، گفت: دانشگاه تهران در تاسیس کانونهای فرهنگی پیش قدم بوده است.
بیش از 80 کانون فرهنگی در دانشگاه تهران و حدود 400 نشریه دانشجویی و همچنین 180 انجمن علمی دانشجویی فعال هستند.
در همه این سالها فارغ از مدیریت دانشگاه تهران، همگی به دنبال دانشگاهی آرمانی بودند.
اما دانشگاه آرمانی و الگوی دانشگاه ایرانی-اسلامی چیست؟ وی افزود: پاسخ این پرسش به 16 آذر 1332 باز میگردد؛ تصویر ما از دانشگاه آرمانی نیز به 16 آذر باز میشود، دانشجویانی که از جان خود مایه گذاشتند تا نشان دهند دانشگاه آرمانی چیست؟ دانشگاه آرمانی برای اجتماع خودش همانند آیینه است و دانشگاهی است که روایتگر تاریخ نیست، بلکه تاریخ را میسازد و به آیندگان معرفی میکند.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران تصریح کرد: خوشحالیم در دانشگاهی خدمت میکنیم که این نقش بزرگ را در جامعه ایرانی اسلامی به دوش کشیده و در همه زمانها به عنوان یک الگو بوده است و فعالیت کانونها هم نشان دهنده این موضوع است.
سرسنگی افزود: در دانشگاه تهران برنامههایی به دست دانشجویان اجرا میشود که در نهادها کمتر دیده میشود و برای ما جای افتخار دارد.
در این مراسم همچنین، هادی عسگری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با گرامیداشت یاد شهدای 16 آذر، گفت: امروز با توجه به مسائل جامعه و ظهور نسل چهارم دانشگاه به ایده دانشگاه اجتماعی نیاز داریم.
وی با یادآوری مشکلاتی نظیر آلودگی هوا و.
گفت: وظیفه داریم حول محور دانشگاه اجتماعی دستیار و کمک حال دولت باشیم.
ایده دانشگاه اجتماعی مدافع این ایده است که دانشگاه مشکلات جامعه را رصد کند و با مشارکت دانشجویان مشکلات جامعه را حل کند.
کانونهای فرهنگی عصاره فضائل دانشگاه، مولد فضای شادی و نشاط اجتماعی هستند و مسائل فرهنگی را به صورت روزآمد بازخوانی میکنند.
عسکری در ادامه عنوان کرد: دانشگاه زیست جهانی است که باید فضایی را فراهم کند تا دانشجو در مسائل مختلف حضور فعال داشته باشد.
زیست دانشجویی وجه مشخص دانشگاه است که مبتنی بر تعامل و پویایی دانشجو است.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، گفت: تمایز دانشجو و غیر دانشجو در جایی است که نگاهی از جنس بلوغ عقلانی و تحول شخصیتی در ذهن و ضمیر دانشجو شکل میگیرد و با همین نگرش کمک میکند تا مشکلات جامعه شناسایی و حل شود.
مهندس عسگری اضافه کرد: بیش از 70 درصد دانشجویان رویش دانشجویی را جدی گرفتهاند و در اسفند ماه امسال شاهد برگزاری رویش دانشجویی خواهیم بود.
دو هدف مشخص در جشنواره رویش دنبال خواهد شد.
امید داریم در جشنواره رویش بتوانیم در حل مسائل جامعه یاری بگیریم.
همچنین در جشنواره ملی حرکت زمینه حضور 85 دانشجوی خارجی فراهم شد و این اتفاق مبارکی بود و بازخوردهای خوبی در درون و بیرون مرزهای کشور دیده شد.
همچنین در جشنواره حرکت یازدهم تعامل خوبی با بازار صورت گرفت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ایکنا
1397/09/20
13:04

تصویب دستورالعمل تاسیس مجامع کانونهای فرهنگی وی از تصویب دستورالعمل تاسیس مجامع کانونهای فرهنگی خبر داد و گفت: دستور العمل تاسیس مجامع کانونهای فرهنگی نیز تصویب شده است؛ از ظرفیت ملی برای ایجاد هویت صنفی برای کانونهای فرهنگی و کمک به دولت استفاده کرد.
در ادامه این مراسم، سید ضیاء هاشمی، استاد دانشگاه تهران و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی با تبریک 20 ساله شدن کانونهای دانشگاه تهران، گفت: بیست سال پیش من دانشجوی دانشگاه تهران بودم و خوشحالم نهالی که بیست سال گذشته در دانشگاه تهران کاشته شد، امروز تنومند شده است.
همه کسانی که آن روزها بانی و منشا این سنت بودند امروز شاهد باقیات و صالحات خود هستند.
دانشجویان فعال در تشکلهای فرهنگی و علمی جزو نخبگان دانشجویی هستند.
دانشجوی نخبه فقط دانشجوی برجسته از نظر علمی نیست بلکه آنها برتریهای از نظر فرهنگی دارند.
هاشمی با یادآوری نسل چهارم دانشگاهها گفت: در دانشگاههای نسل چهارم، مجامعی مانند کانونها نقش برتری دارند که باعث میشود استعدادهای گوناگون فرهنگی آنها در کنش فرهنگی شکوفا شود.
فرهنگ مهمترین رکن جامعه و دانشگاه استاحسان محمدی، دبیر شورای کانونهای فرهنگی دانشگاه تهران و دبیر جشن بیست سالگی کانونهای این دانشگاه نیز در سخنانی، گفت: فرهنگ مهمترین رکن جامعه و دانشگاه است.
دانشگاهی پیشرفته است که علاوه بر حوزههای علمی و فناوری در امور فرهنگی نیز جایگاهی بالا داشته باشد.
در باب فرهنگ، دانشگاه و اجتماعی است که کانونها به عنوان یک نهاد و جریان معنادار میشوند.
کانونها در ذات خود مروج ارزشها هستند.
کانونها، حرفه و تخصص و محمل ارزش آفرینی است.
همین که گروهی دانشجو در کنار یکدیگر اجتماع میکنند، واجد ارزش است.
وی با بیان مزایای اجتماعی حضور دانشجویان در کانونهای فرهنگی گفت: دانشجویان با حضور در کانونها، در یک کلام، تعهد به جامعه را تمرین میکنند و ما شاهد هستیم با گردهم آمدن دانشجویان در یک حوزه تخصصی آثار فاخری تولید میشود.
محمدی یادآور شد: کانونها در سال 1377 از دولت هفتم پایهگذاری شدند و تا نیمه اول دهه هشتاد دوران پرفروغ خود را تجربه کردند و از نیمه دوم با اعمال برخی محدودیتها در سطح ملی و دانشگاهی از پویایی کمتری برخوردار شدند که این روند تا اوایل دهه 90 ادامه داشت.
در اوایل دهه 90 با حضور سیاستهای اصولی و تلاشهایی در سطح ملی و دانشگاه تهران، کانونها در مسیر احیاء و بازسازی قرار گرفت.
در سالهای اخیر ضمن تاکید بر قانون گرایی و تعهد به ارزشهای دینی و ملی تلاش کردیم کانونها در مسیری پویا و امن باشند.
در پایان این مراسم که با اجرای موسیقی از کانون موسیقی و کانون فلوت دانشگاه تهران همراه بود؛ آیین رونمایی از طرحهای فرهنگی کانونها با حضور محمود نیلی احمدآبادی و هادی خانیکی و مهمانان دیگر برگزار شد.
در این بخش محمود نیلی احمدآبادی، طی سخنان کوتاهی اظهار کرد: ابتدا بیستمین سالگرد تشکیل کانونهای دانشجویی دانشگاه تهران را تبریک میگویم.
از همه عزیزان و دانشجویانی که کمک کردند تا این کانونها شکل بگیرند، تقدیر میکنم.
وی ادامه داد: خانیکی (معاون اسبق فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، مبتکر تشکیل این کانونها بود و خوشحالیم که در این جشن در خدمتشان هستیم؛ اتفاق بسیار میمونی بوده و اثرات و برکات بسیار زیادی برای دانشگاه و دانشجویان داشته است.
رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: خیلی خوشحالیم که توفیق برگزاری بیستمین سالگرد و در واقع جشن تولد این کانونها را داریم.
به حول و قوه الهی طرحهایی را هم رونمایی کردیم و امیدواریم شاهد موفقیتها و پیروزیهای هر چه بیشتر دانشجویان عزیزمان و کانونها باشیم.
هادی خانیکی، استاد ارتباطات اجتماعی نیز اظهار کرد: خوشحالم در خدمت دوستان دانشجو، دبیران و اعضای کانونهای فرهنگی، اجتماعی، هنری و دینی دانشگاه تهران، دکتر نیلی احمدآبادی (رئیس دانشگاه تهران) و دیگر عزیزان بودم.
من هم روز 16 آذر را تبریک میگویم که بلوغ و رشد دانشجویی را در اغلب دانشگاههای کشور نشان میدهد.
وی ادامه داد: فرصتی نیست که ذهنیتی تاریخی را بر اساس خاطرهها زنده کنم.
مرحوم دکتر روح الامینی (استاد فقید دانشگاه تهران) تمثیلی داشت و میگفت: هر وقت عکس رئیس کنونی و سابقی را در یک مدرسه کنار همدیگر دیدید، بدانید ما خیلی رشد کرده ایم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ایکنا
1397/09/20
13:04

به عنوان یک مدیر قبل از اسبق صحبت میکنم! چون بیست سال از حضورم در وزارت علوم میگذرد و حالا در خدمت دوستانی هستم که زمان مدیریت من، دانشجو بودند.
معاون اسبق فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: وقتی سخنان دکتر عسگری (مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) را شنیدم و پختگی صحبتهای او را دیدم، به یاد آوردم زمانی که برای همکاری با ما آمد، دوران دانشجویی را پشت سر میگذاشت.
اگر کانونهای فرهنگی تنها یک نتیجه در این مدت داشته باشد، همین است.
دکتر خانیکی در پایان اظهار کرد کرد: میبینیم دانشجویان ما چطور توانسته اند ظرفیتهای خود را شکوفا کنند و این نتیجه برای من کافی است.
بیست سالگی کانونهای فرهنگی نشان میدهد ما باید جای خود را پیدا کنیم.
به میدان آمدن جوانان برای ما و نسل ما امیدبخش است.
رسیدهایم من و نوبتم به آخر خط، نگاه دار جوانها بگو سوار شوند.
در این برنامه همچنین حمید محمدی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عباس خامهیار معاون بینالملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رامین طباطبایی ریاست فدراسیون بسکتبال و فروغ اسرافیلیان دبیر جشنواره ملی رویش و نیز حضور داشتند.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مهر
1397/09/20
10:28
> رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه امروز زمان توجه صرف به برنامه های آموزشی گذشته است، گفت: کارآفرینی و نوآوری از جمله برنامه های راهبردی دانشگاه به شمار می رود.
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر احمد معتمدی در مراسم امضای تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با مرکز استعدادهای درخشان با بیان اینکه امروزه زمانی نیست که تنها به برنامه های آموزشی اکتفا شود و موضوعات کار آفرینی فراموش شود، گفت: این موضوعات در برنامه های راهبردی دانشگاه است به گونه ای که با همه مشکلات سرمایه گذاری های خوبی در حوزه کارآفرینی داشتیم.
وی با تاکید بر اینکه این سرمایه گذاری ها ادامه دارد، خاطر نشان کرد: از 10 واحد فناوری به 123 واحد رسیدیم که این امر به دلیل افزایش درخواست ها بوده و با این افزایش درخواست نیاز به افزایش بیشتر ظرفیت ها داریم.
معتمدی با اشاره به همکاری های این دانشگاه با بخش های مختلف آموزش و پرورش و صنعت، اظهار کرد: به نظر من هر دو وزارت علوم و آموزش و پرورش یک هدف را دنبال می کند از این رو بازدیدهای دانش آموزان در واحد های کارآفرینی انگیزه های لازم را برای کارآفرینی در آنها ایجاد می کند.
دکتر فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی استعدادهای درخشان و دانش پژوهان نیز در این نشست گفت: وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش هر دو ماموریت های مشترکی دارند لازم است که با هم ارتباط بیشتری داشته باشند .
وی خاطر نشان کرد: علی رغم چنین رویکردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تجربه خوبی را برای ادامه همکاری ها ایجاد کرد.
مهاجر با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی برای مرکز استعدادهای درخشان، یادآور شد: ما معتقدیم آموزش یک بسته است که تنها یاددادن یکسری راه حل ها و تکنیک نیست و باید همه حوزه ها را در بر گیرد.
وی با تاکید بر اینکه همه ما در حوزه های کارآفرینی، اشتغال، انسان مسوول و شهروند خوب داریم، گفت: از این رو هیچ مجموعه ای نمی تواند ادعا کند که همه کارها را می تواند انجام دهد دکتر مالک نادری مدیر کل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت نیز در این نشست نیز با اشاره به حضور موفق دانش آموزان در تیم های بین المللی، گفت: تجربه همکاری با مدارس برای ما بسیار ارزشمند است و این همکاری ادامه دارد.
وی با تاکید بر اینکه این دانشگاه در حوزه مهارت افزایی و ایده پردازی جز اولین ها است، خاطر نشان کرد: 2 سال پی در پی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان تنها دانشگاه سطح الف کشور اعلام شده است.
وی از برگزاری 400 برنامه علمی- فرهنگی و اجتماعی به صورت سالانه در این دانشگاه خبر داد و یادآور شد: مسابقات هوا فضا، رباتیک ، پل ماکارونی از جمله این مسابقات است و ما اولین دانشگاهی در کشور هستیم که موضوع استارتاپ ویکندها را در کشور راه اندازی کردیم و در حال حاضر عمده استارتاپ های موجود هسته هایی هستند که در این دانشگاه شکل گرفت.
نادری با اشاره به زمینه های همکاری این دانشکاه با آموزش و پرورش، گفت: در حوزه ایده پردازی و توسعه نوآوری از جمله زمینه های همکاری ما با دانش آموزان با استعداد به شمار می روند و حتی می توانند با شرکت ها و آزمایشگاه های ما همکاری داشته باشند .
وی با اشاره به راه اندازی دفتر ایده بازار در این دانشگاه اظهار کرد: کلیه اقدامات مربوط به ایده بازار از سوی این دفتر انجام می شود و در حال حاضر بسیار از دانش آموزان در آن شرکت دارند و از سال جاری برگزاری ایده پردازی های دانش آموزی را در دستور کار داریم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه فردوسی مشهد
آفتاب آنلاین
1397/09/20
09:50
> رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: امیدواریم تمام سازمان های مردم نهاد و یونسکو به کمک ما بیایند تا معضل خشکسالی را مرتفع کنیم.
> به گزارش ایسنا، محمد کافی در دومین نشست ملی فناوری های آب در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه استان در شرایط بحران آب قرار گرفته است، عنوان کرد: در حال حاضر باید به صورت ضربتی برای معضل کم آبی چاره اندیشی کنیم.
امیدواریم تمام سازمان های مردم نهاد و یونسکو به کمک ما بیایند تا این مشکلات را مرتفع کنیم.
وی اضافه کرد: مهم ترین مشکل توسعه در کشور مساله کم آبی است.
خراسان رضوی و شهر مشهد بیشترین معضل خشکسالی را دارد.
کافی با تاکید بر اهمیت آب و حفظ محیط زیست، اظهار کرد: مهم ترین مشکل توسعه در کشور مساله کم آبی است .
خراسان رضوی و شهر مشهد بیشترین معظل خشکسالی را دارد.
امیدواریم با همکاری مراکز ملی بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.
وی با تاکید بر اینکه عملکرد 50 ساله ما در برخورد با آب و محیط ریست به هیچ وجه با فرهنگ و میراث ایرانیان سازگار نبوده است، ادامه داد: ما به محیط زیست ظلم کرده ایم.
ما باید به عناصر چهارگانه طبیعت توجه کنیم و تنها مسائل رو بنایی را اولویت قرار ندهیم.
رییس دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر زیرساخت های اصلی در کشور تصریح کرد: توسعه، تمدن، فرهنگ و اقتصاد همه در شرایطی معنا می شود که به زیر ساخت های اصلی در کشور توجه شود.
ما باید به گذشته بازگردیم و از میراث خود استفاده کرده تا دین خود را به محیط زیست ادا کنیم.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند
ایکنا
1397/09/20
09:32
> گروه اجتماعی ـ رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند از آغاز به کار مجدد پروژه ساخت مسجد امام رضا (ع) این دانشگاه پس از 6 سال خبر داد.
> سیدحجت هاشمی، رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند در گفتوگو با ایکنا از خراسانجنوبی، گفت: مسجد امام رضا(ع) دانشگاه صنعتی بیرجند زیربنایی به اندازه 750 مترمربع دارد.
وی با بیان اینکه 250 مترمربع برای قسمت فرهنگی این مسجد اختصاص داده شده است، افزود: نزدیک به 800 میلیون تومان ازمحل اعتبارات عمرانی دانشگاه و مبلغ 300 میلیون ریال از سوی خیران استان برای ساخت این مسجد کمک شده است.
رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند با بیان اینکه این مسجد با اخذ موافقت از سوی کمیته تجمیع وزارت علوم وتحقیقات وفناوری کلنگ زنی شد، اظهار کرد: این پروژه در چند سال اخیر متوقف مانده بود.
هاشمی یادآور شد: تمام برکات در انقلاب ما از مساجد بوده و ما نیز میخواهیم اکثر برنامههای فرهنگی دانشگاه را در این مسجد برگزار کنیم.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
آنا
1397/09/20
07:39
> رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: در سال های اخیر درآمدهای دانشگاه رشد داشته است اما با توجه به مسائل اقتصادی، رشد آن چشمگیر نیست.
> محمدتقی احمدی در گفتگو با خبرنگار حوزه سیاست و دانشگاه گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در خصوص وضعیت تعیین بودجه دانشگاه ها اظهار کرد: در سال های گذشته عدم تحقق بودجه های دانشگاه ها باعث شد که بسیاری از بدهی ها و هزینه های مراکز آموزش عالی معلق بماند و در این اوضاع همیشه بدهی ها به سال بعد منتقل می شود.
وی بیان کرد: این مسأله باعث انباشت بدهی ها در دانشگاه های بزرگ شده است که بسیاری از آنها مربوط به اعضای هیأت علمی یا حقوق معوقه کارمندان است.
نگرانی ما امسال از این جهت تشدید شد که برخلاف روال عادی سنوات، تعهدات مالی که ماهانه پرداخت می شد نیز صورت نگرفته است.
به طور مثال در اوایل آذرماه به جای پرداخت 70درصد از تعهدات، حدود 40درصد به اکثر دانشگاه های بزرگ پرداخت شده است که این موضوع حالت نگران کننده ای برای تأمین رفاه دنشجویان و استادان به وجود آورده است.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: مذاکراتی با سازمان برنامه و بودجه داشتیم که هنوز جمع بندی قطعی نشده است و قول داده اند که تا اواخر آذر عقب ماندگی ها حل و فصل شود.
اگر بودجه مصوب مجلس را کامل و به موقع به دانشگاه ها پرداخت کنند، اکثر مسائل اصلی قابل حل است.
احمدی ادامه داد: در سال های اخیر درآمدهای دانشگاه رشد داشته است اما با توجه به مسائل اقتصادی در یک سال اخیر، رشد آن چشمگیر نیست و امیدوارم که موج مسائل اقتصاد کلان ساماندهی شود و افق آینده بودجه های درآمدی دانشگاه ها روشن تر شود.
انتهای پیام/4113.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
برنا
1397/09/20
13:10
> در آستانه هفته پژوهش و طی مراسمی با حضور مسئولان از پژوهشگران برتر دانشگاه بین المللی امام خمینی در زمینه های مختلف تجلیل شد.
> در آستانه هفته پژوهش صورت گرفت؛ تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه بین المللی امام خمینی در آستانه هفته پژوهش و طی مراسمی با حضور مسئولان از پژوهشگران برتر دانشگاه بین المللی امام خمینی در زمینه های مختلف تجلیل شد.
به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه بین المللی امام خمینی در آستانه هفته پژوهش و طی مراسمی با حضور مسئولان در تالار دهخدا دانشکده علوم انسانی برگزار شد.
در این مراسم دکتر نائینی رئیس دانشگاه ضمن تشکر از پژوهشگران و گرامی داشت هفته پژوهش بیان داشت: هفته پژوهش تجلی دیدار و تجلیل از زحمات شما پژوهشگران عزیز در یک سال گذشته است.
وی با بیان اینکه سرانه مقالات تولیدی دانشگاه 3/5 برابر و رشد 350 درصدی و انتشار و چاپ کتاب رشد 40 درصدی و طرح های تحقیقاتی رشد 35 درصدی داشته اظهار داشت: امروزه پژوهش سرلوحه کار ماست و کلید توسعه پایدار پژوهش است و برای حرکت بیشتر توسعه و بهره وری باید دانش بنیان باشیم و تا به امروز با پیشرفت های صنعتی، نظامی و پزشکی نشان داده ایم که می توانیم و این رشد باید شتاب بیشتری پیدا کند.
دکتر نائینی افزود: سوق دادن پایان نامه ها به سمت کاربردی شدن و حل مشکلات منطقه و کشور در قالب طرح های تحقیقاتی یکی از وظایف دانشگاه هاست رشد مقالات پراستناد نیز نشان می دهد که مقالات نه تنها از رشد کمی که از رشد کیفی نیز برخوردار است.
همچنین در ابتدای این مراسم دکتر زندیه، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیان داشت: شعار هفته پژوهش در امسال با عنوان پژوهش هدفمند، فناوری ارزش آفرین در خدمت تولید ملی انتخاب شده است.
دکتر زندیه با اشاره به اینکه فعالیت های پژوهشی دانشگاه بین المللی امام خمینی در سال های اخیر از رشد خوبی برخوردار بوده با ارائه گزارشی بیان داشت: این دانشگاه دستاوردهای علمی، پژوهشی و تحقیقاتی ممتازی را به همراه داشته است.
به طوریکه سرانه مقاله دانشگاه نیز در سال 92 به میزان 1.
39 بوده اما در پایان سال 96این رقم به 2.
02 رسیده است.
همچنین مبلغ قرارداد های پژوهشی دانشگاه از یک میلیارد و 700 میلیون ریال در سال 92 به 11 میلیارد و 300میلیون ریال در سال 96 افزایش یافته است.
وی افزود: افزایش تعداد مقالات علمی پژوهشی از 346 به 619 مورد و همچنین تعداد کتاب های چاپ شده از 21 به 54 از دیگر موفقیت های پژوهشی این دانشگاه است.
دکتر زندیه همچنین گفت: طبق اطلاعات استخراج شده از پایگاه شاخص های اساسی علم ISI-ESI نشان می دهد تعداد 53 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشور در بین موثرترین های دنیا قرار گرفته اند که دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) نیز در بین دانشگاه های جامع در جمع موثرترین های دنیا قرار گرفته است.
وی افزود: براساس آخرین فهرست مقالات یک درصد برتر کشور که پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISI منتشر کرده است، مقالات دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) از رشد قابل توجهی در سال های اخیر برخوردار بوده است.
وی خاطر نشان کرد: این دانشگاه همچنین بر اساس شاخص ها از نظر میزان استناد نسبت به کل مقالات ( موثرترین تولیدات علمی)، در دوره سه ساله 2015 تا2017 در بین دانشگاه های جامع کشور رتبه دوم را کسب کرد.
این مقام مسئول افزود: یکی از افتخارات این دانشگاه این است که در چند سال گذشته استاد سعید عباس بندی عضو هیات علمی گروه ریاضی دانشگاه در فهرست دانشمندان یک درصد برتر جهان قرار دارد که طبق آخرین گزارش پایگاه استنادی جهان اسلام در میان پژوهشگران پراستناد سال 2018 نام 16 استاد برجسته کشور نیز وجود دارد که پروفسور عباس بندی نیز جزو این 16 پژوهشگر برتر می باشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
برنا
1397/09/20
13:10

وی با اشاره به موفقیت گروه رباتیک دانشگاه بیان داشت: کسب عنوان قهرمانی لیگ اختراعات در چهارمین دوره مسابقات کشوری رباتیک در گروه مهندسی برق از دیگر موفقیت های این دانشگاه می باشد.
در ادامه تعدادی از پژوهشگران متنخب دانشگاه نظرات و پیشنهادات خود را درخصوص ارتقا فعالیت های پژوهشی بیان کردند.
در پایان از پژوهشگران برتر دانشگاه در سال 97 در بخش های اعضای هیأت علمی پژوهشگر و دانشجویان پژوهشگر و مجری طرح پژوهشی خارج دانشگاه برگزیده، ارتباط با صنعت و پژوهش های کاربردی، گروه های آموزشی برگزیده دانشگاه تجلیل به عمل آمد.
Print Email Short Link کد خبر: 786517 تاریخ خبر: 1397/09/20 13:10:00 امام خمینی جهان رئیس دانشگاه فناوری کسب عنوان قهرمانی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
مهر
1397/09/20
10:14
> مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه فنی و حرفه ای از پیگیری راه اندازی مراکز پایش سلامت در پنج مرکز آموزش عالی دانشگاه برای شناسایی و درمان نارسایی های سلامت دانشجویان خبر داد.
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه فنی و حرفه ای، غلامرضا رمضانی خلیل آبادی گفت: سرانه فضای ورزشی دانشگاه فنی و حرفه ای 33 سانتی متر مربع است که با بهره برداری از 13 پروژه ورزشی ناتمام به یک متر مربع می رسد که باز هم با سرانه 1.
5 متری دانشگاه های وزارت علوم فاصله زیادی خواهد داشت.
وی در خصوص وضعیت دانشگاه از لحاظ فضا و امکانات ورزشی افزود: متاسفانه از این لحاظ کمبود داریم ولی سعی داریم تا زمان اتمام پروژه های ناتمام با استفاده از سازه های سبک و قابل حمل که نهایتا طی شش ماه قابل نصب هستند فضاهای ورزشی 200 متر مربعی ایجاد کنیم تا بتوانیم بخشی از کمبود فضاهای ورزشی را رفع کنیم.
مدیرکل تربیت بدنی دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره به برنامه ریزی اداره کل تربیت بدنی دانشگاه برای روزآمدسازی تجهیزات ورزشی مستعمل از پیگیری راه اندازی مراکز پایش سلامت در پنج مرکز آموزش عالی دانشگاه برای شناسایی و درمان نارسایی های سلامت دانشجویان خبر داد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
فارس نیوز
1397/09/20
10:12
> نتایج یک بررسی منتشر شده از سوی وزارت علوم و تحقیقات آمریکا بیانگر آن است، نیمی از دانشمندان این کشور ظرف 5 سال از دوره تحصیل علمی و حرفه ای خارج می شوند.
> به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از «timeshighereducation»، نتایج یک بررسی منتشر شده از سوی وزارت علوم و تحقیقات آمریکا بیانگر آن است، نیمی از دانشمندان این کشور ظرف 5 سال از دوره تحصیل علمی و حرفه ای خارج می شوند.
این مطالعه بر رشته های نجوم، محیط زیست و رباتیک صورت گرفته و نشان می دهد، دوره های حرفه ای عملی به شدت کوتاه شده است.
این رقم به شدت با نرخ خروج دانشمندان در دهه 1960 تفاوت دارد؛ زمانی که نیمی از همه افرادی که در یک زمان واحد وارد آموزش عالی می شدند، 35 سال دوره تحقیقاتی و حرفه ایشان به طول می انجامید.
این مطالعه براساس بررسی پرونده های بیش از 100 هزار نویسنده و محقق علمی که شغل آنها در فواصل سال های 1960 و 2010 مورد مقایسه قرار گرفته، در مجله «آکادمی ملی علوم» منتشر شده است.
«Milojevic»، نویسنده اصلی این مطالعه، استادیار علوم رایانه، محاسبات و مهندسی در دانشگاه ایندیانا بلومینگتون می گوید: «درست است که این پژوهش بر روی تعداد محدودی از رشته ها انجام شده ولی استراتژی خروج از محیط علمی به دلیل هزینه بالای پژوهش در تمام رشته ها صدق می کند».
محقق این پژوهش تأکید می کند، دانشگاه ها بر تعداد کمتری از محققان سرمایه گذاری کنند و از این طریق با تأمین مالی پروژه های آنها به ایجاد دانش پایدار کمک کنند.
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
ایلنا
1397/09/20
09:55
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته تا روز یکشنبه 25 آذر ادامه دارد.
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته تا روز یکشنبه 25 آذر ادامه دارد.
حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش در گفت وگو با خبرنگار ایلنا گفت: تا ساعت 8 صبح امروز سه شنبه 20 آذر ماه 97 تعداد 83 هزار و 95 نفر در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 ثبت نام کرده اند.
وی ادامه داد: تمامی متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در تمامی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و بیست و چهارمین المپیاد علمی- دانشجویی کشور می توانند با در نظر داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام در این آزمون ثبت نام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی- دانشجویی کشور از جمعه 16 آذر آغاز شده است و مهلت ثبت نام تا روز یکشنبه 25 آذر ادامه دارد.
توکلی خاطرنشان کرد: افرادی که دارای شرایط اعلام شده باشند، می توانند حداکثر در دو رشته امتحانی (طبق ضوابط از رشته های امتحانی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام) متقاضی ثبت نام شوند.
همچنین آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در روزهای پنجشنبه و جمعه 5 و 6 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
ایسنا
1397/09/20
09:17
> عضو کارگروه مشورتی هوافضای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به روند کند کشور در حوزه فضایی، گفت: بر اساس گزارش های ارائه شده از سند 10 ساله هوافضا تنها 20 درصد آن اجرایی شده است.
> دکتر مهدی نژاد نوری، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به روند برگزاری جلسات شورای عالی فضایی، افزود: جلسات شورای عالی فضایی در دولت یازدهم و دوازدهم به ندرت تشکیل شده، اما کمیسیون دائمی شورای عالی فضایی برخی از اوقات تشکیل جلسه داده است.
وی اضافه کرد: با توجه به سطح عالی افراد حاضر در شورای عالی فضایی، مصوبات آن از اهمیت بالایی برخوردار است و به اعتبار آن باید ابلاغ و اجرا شود.
بنابراین ممکن است علت برگزار نشدن جلسات این شورا، فراهم نبودن زمینه اجرای مصوباتی باشد که قرار است در آن تصویب شود.
عضو کارگروه مشورتی هوافضای ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور به علل عدم پرتاب ماهواره های ساخته شده در کشور اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته یکی از ماهواره ها برای پرتاب روی سکو رفت و کاملا آماده پرتاب بود، اما از روی سکو کنار گذاشته شد که دلیل توقف آن مذاکرات سیاسی بوده است.
مهدی نژاد نوری تاکید کرد: این امر موجب شد که بر طبق گزارش ها، تاکنون حدود 20 درصد از سند 10 ساله هوافضا، مصوب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، اجرایی شود که عمده آن متعلق به گذشته است.
وی در عین حال اضافه کرد: اخیرا اخبار خوبی در زمینه پرتاب ها و فعالیت های تحقیقاتی فضایی از سوی وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی اعلام شده است که امیدواریم محقق شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه مالک اشتر با بیان اینکه ایران در سال 87 با پرتاب ماهواره "امید" و استقرار آن در مدار، در رده هشتمین کشور دنیا در دستیابی به فناوری پرتاب ماهواره به فضا قرار گرفت، خاطر نشان کرد: در سال های اخیر، این روند بسیار کند شده، به گونه ای که باعث پراکندگی تیم های علمی فعال در حوزه فضایی شده است.
وی با بیان اینکه برخی از پروژه ها در حوزه هوافضا به منافع کشور، مردم و آینده آنها گره خورده و از ماهیت راهبردی برخوردار هستند، گفت: در حال حاضر کشور ما در حال سرمایه گذاری در حوزه هوافضا است که می تواند در سال های آینده به درآمدزایی کلانی منجر شود.
به گونه ای که در دنیا علاوه بر بعد خودباوری علمی و حفظ استقلال، شکوفایی اقتصادی گسترده ای را در پی داشته است، از این رو بسیاری از کشورها به دنبال رشد خدمات فضا پایه از جمله خدمات مخابراتی هستند.
این عضو هیات علمی دانشگاه مالک اشتر با ابراز امیدواری از اینکه در سال جاری دو پرتاب اجرایی شود، افزود: اجرای چندین پروژه مهم فضایی نظیر ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی و حتی خرید ماهواره و در مدار قراردادن آن می تواند به ایجاد کسب و کارهای دانش بنیان فضاپایه منجر شود.
وی با اشاره به کاربردهای فناوری های فضایی در حوزه های مختلف، یادآور شد: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید الگویی برای برنامه های گفتمانی در حوزه هوافضا طراحی کند.
چند سال است که ما نقطه مداری داریم، ولی ماهواره ای در آن نداریم و کشور را تهدید به بازپس گیری کرده اند.
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
برنا
1397/09/20
07:56
> با حضور مشاور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در امور آموزش عالی و دانشگاهی، مراسم معارفه سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.
> سرپرست جدید دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم معرفی شد با حضور مشاور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در امور آموزش عالی و دانشگاهی، مراسم معارفه سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری برنا از قم، این مراسم با حضور دکتر روشن مشاور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در امور آموزش عالی و دانشگاهی، مدیرکل حراست سازمان اوقاف، معاونان و مسئولین دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، رؤسای دانشکده های علوم قرآنی، مسئولین اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم و دیگر مسئولین استانی، در سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد.
همچنین استاد ابوالفضل بهرام پور مدرس و مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله میرکتولی رئیس مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه قم، آیت الله مسیبی عضو این مجمع و حجت الاسلام والمسلمین اسدپور رئیس مرکز تخصصی تفسیر مؤسسه اسراء، از میهمانان ویژه این مراسم بودند.
در ابتدای برنامه آیات روح بخش قرآن کریم توسط دکتر علی اصغر شعاعی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و قاری بین المللی قرآن تلاوت گردید و سپس دکتر روشن به بیان دیدگاه های رئیس سازمان اوقاف درباره دانشگاه و همچنین انتظاراتی که از این دانشگاه در جامعه امروز وجود دارد، پرداخت.
مشاور امور آموزش عالی و دانشگاهی سازمان اوقاف ضمن قدردانی از زحمات و اقدامات ریاست قبلی دانشگاه، بااشاره به مشکلاتی که امروز در این دانشگاه وجود دارد، به بیان راه های برون رفت از این موانع و پیشرفت روزافزون دانشگاه در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی پرداخت.
وی ضمن تأکید بر اجرای دقیق و کامل قوانین در برنامه ها و تصمیم گیری های دانشگاه، شکل گیری و تقویت فعالیت هیأت امنای دانشگاه را امری بسیار مهم و ضروری عنوان کرد.
در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد نقیب به عنوان سرپرست دانشگاه، علاوه بر ارائه گزارشی از اقدامات دانشگاه در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، دانشجویی و مالی، به بیان اهداف و برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت دانشگاه در آینده پرداخت.
وی شرایط فعلی دانشگاه در بخش های مختلف را شرایط مطلوبی عنوان کرد و افزود: اگرچه دانشگاه نسبت به سال های گذشته در شرایط مطلوبی قرار دارد، اما این شرایط، ایده آل ما نبوده و همواره تلاش خواهد شد تا دانشگاه به نقطه ایده آل و عالی خود برسد.
در ادامه مراسم ضمن قرائت حکم سرپرست دانشگاه، از سوی مشاور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در امور آموزش عالی و دانشگاهی، حکم انتصاب حجت الاسلام والمسلمین نقیب به وی اهدا شد.
در بخش دیگری از این مراسم نیز از زحمات علیرضا صالحی، سرپرست پیشین حراست دانشگاه تقدیر به عمل آمد.
Print Email Short Link کد خبر: 786276 تاریخ خبر: 1397/09/20 07:56:05 آموزش عالی اوقاف و امور خیریه حوزه علمیه قم قرآن کریم معارفه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
سینما پرس
1397/09/20
11:34
> سینماپرس: دبیرخانه بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران با انتشار اطلاعیه ای از انجمن های تئاتر دانشگاهی کشور خواست تا نیازمندی های خود برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره تئاتر مناطق را اعلام کنند.
> به گزارش سینماپرس، دبیرخانه بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران سه شنبه بیستم آذر با انتشار اطلاعیه ای از کانون ها و انجمن های تئاتر دانشگاهی سراسر کشور خواست تا نیازمندی ها خود در حوزه های آموزشی، پژوهش و اجرایی را برای برگزاری هرچه بهتر جشنواره تئاتر مناطق اعلام کنند.
در متن این اطلاعیه آمده است: «دبیرخانه بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران در راستای حمایت از کانون ها و انجمن های علمی تئاتر دانشگاه های سراسر کشور، در نظر دارد تا با شناسایی نیازها و ضرورت های فعالیت شایسته این تشکل ها در حوزه های آموزشی،پژوهشی و اجرایی؛ موارد اعلامی و پیشنهادات مورد نظر را اولاً در جشنواره مناطق اعمال کرده و ثانیاً حتی الامکان به شکل مستقیم با شهرستان های مورد نظر وارد تعامل شده و نیازهای اعلام شده را مرتفع نماید.
لذا از تمامی دبیران محترم کانون ها و انجمن های علمی فعال در عرصه هنرهای نمایشی سراسر کشور تقاضا می شود درخواست ها و پیشنهادات خود را تا تاریخ15 دی ماهاز طریق مکاتبه با ایمیلmanategh@iiutf.
irبه دبیرخانه ی تئاتر دانشگاهی ارسال نمایند.
» بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایرانبه دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398 به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخش های مختلف الف: مناطق «تئاتر صحنه» و ب: سراسری و بین المللی «تئاتر صحنه»، «تجربه های اجرا»، «نمایشنامه نویسی (جایزه استاد اکبررادی)، «پژوهش (جایزه دکتر فرهاد ناظر زاده کرمانی)»، «ترجمهنمایشنامه»، «عکس، پوستر و تیزر»، «غیر رقابتی»، «کارگاه ها و درس گفتارها»، «مدرسان»، «جشنواره جشنواره ها» و «پایان نامه های برگزیده» ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار خواهد شد.
بخش تئاتر صحنه مناطق نیز نیمه اول اسفند ماه سال 1397 میزبان هنرمندان فعال عرصه تئاتر دانشگاهی خواهد بود.
علاقه مندان برای کسب تازه ترین اطلاعات و اخبار جشنواره می توانند به سامانه اینترنتیwww.
iiutf.
irمراجعه کنند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
افکار
1397/09/20
10:13
> رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: نتایج قرعه کشی متقاضیان بیستمین دوره عتبات دانشجویان ظهر امروز 20 آذر ساعت 14 اعلام می شود.
> به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا فقیهی رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان اظهار کرد: قرعه کشی متقاضیان بیستمین دوره عتبات دانشگاهیان به صورت اینترنتی انجام و نتایج آن ظهر امروز در سامانه عتبات اعلام می شود؛ متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت از نتایج قرعه کشی مطلع شوند.
وی مطرح کرد: دانشجویانی که اسامی آنها در این دوره اعلام نشده است می توانند خود را به عنوان دانشجویان ذخیره ثبت نام کنند.
حجت الاسلام و المسلمین فقیهی گفت: کسانی که به عنوان زائر اصلی و ذخیره اعلام شده اند باید اقدام به نهایی کردن ثبت نام در سامانه عتبات کنند.
اعزام 12 هزار دانشجو در بیستمین دوره عتبات دانشگاهیان رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با بیان اینکه در بیستمین دوره عتبات دانشگاهیان 12000 نفر دانشجو به عتبات اعزام می شود، تصریح کرد: بدیهی است نهایی نشدن ثبت نام تا تاریخ اعلام شده به معنای انصراف است و زائران ذخیره جایگزین خواهند شد.
وی گفت: در این دوره 26320 نفر از ثبت نام کنندگان از وزارت علوم، 14454نفر دانشگاه آزاد، 6185 وزارت بهداشت و 5087 درصد از موسسات آموزشی غیر وزارت علوم هستند که بیشترین ثبت نام ها به ترتیب مربوط به استان تهران، خراسان رضوی و در نهایت اصفهان است.
حجت الاسلام فقیهی اضافه کرد: در این دوره 12000 نفر از دانشگاهیان کشور در قالب 300 کاروان از اول بهمن سال جاری تا اردیبهشت سال 98 به عتبات اعزام می شوند.
وی در ادامه با اشاره به اعلام آمار ثبت نام کنندگان تصریح کرد: در این دوره 52046 نفر از دانشگاهیان کشور شامل متاهلین، دانشجویان دختر مجرد، پسران مجرد،کارمندان و اساتید دانشگاه ها ثبت نام کرده اند.
1
فهرست