وزارت علوم - مطبوعات 25 آذر 97
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت 13:30
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8370128 باني فيلم
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8373369 خراسان
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
8373209 روزنامه ايران
8371868 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
اعتماد
1397/09/25
> علیرضا سلیمی ، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس : «استیضاح های پشت سر هم و مسلسل وار در شرایط کنونی مطلوب و مفید نیست .
نمایندگان مجلس باید در شرایط فعلی براساس اختیارات ، امکانات و بودجه وزرا آنها را قضاوت کنند .
برخی وزرا باید عملکرد خود را تغییر دهند چراکه از امکانات و اختیارات استفاده مطلوبی نکرده اند؛.
> اما برخی دیگر از وزرا با تمام توان و براساس امکانات و بودجه اختصاص داده شده به وزارتخانه مربوطه عملکرد قابل قبولی داشته اند .
منصور غلامی در زمان وزارت خود فردی دور از حاشیه بوده و با تمام توان و استفاده از امکانات ، اختیارات و بودجه عملکرد قابل قبولی را داشته است .
در صورتی که وزیر علوم موفق به پاسخگویی سوالات نمایندگان نشود ، سرپرستی و نظارت به مدت 3 ماه بر اعمال این وزارتخانه وجود دارد .
انتخاب جایگزین وزیر دغدغه بزرگی برای نمایندگان است .
این موضوع نیاز به زمان زیادی دارد و در حال حاضر به نفع کشور نیست .
» ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
بانی فیلم
1397/09/24
> وزیر علوم در شبکه یک از حذف کنکور می گوید به مناسبت هفته پژوهش ، دکتر منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری امشب 24 آذر به برنامه نگاه یک می آید .
> وزیر علوم در شبکه یک از حذف کنکور می گوید به مناسبت هفته پژوهش ، دکتر منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری امشب 24 آذر به برنامه نگاه یک می آید .
به گزارش رسیده ، بررسی دستاوردهای وزارتخانه ، تجمیع دانشگاهها ، ارتقای کیفیت آموزشی و ماجرای حذف کنکور از مهمترین محورهای گفتگوی امشب وزیر جدید علوم با مردم خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قدس
1397/09/24
> رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت : تمام نقاط ضعف سیستم آموزش عالی کشور را نمی توان به پای ضعف دکتر منصور غلامی ، وزیر علوم گذاشت ، بلکه باید دید باقی دست اندرکاران نظام چقدر به این وزیر کمک کرده اند تا بتواند در جهت تحقق برنامه های خود موفق عمل کند .
> به گزارش قدس آنلاین ، محمد کافی ، درخصوص علت استیضاح وزیر علوم توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، تصریح کرد : سیاست جدید وزارت علوم ، ساماندهی مراکز آموزش عالی است و گاهی شرایط اقتضا می کند که برخی از مراکز آموزش عالی کوچک تر حذف شوند و یا تغییر ماموریت دهند ، اما نمایندگان مجلس فکر می کنند که این اقدام در جهت حذف مراکز آموزش عالی است درحالی که بنا بر سیاست وزارت علوم قرار نیست مرکزی حذف شود بلکه ماموریت های مراکز آموزشی متناسب با ظرفیت های مناطق مختلف تغییر خواهد کرد .
وی اضافه کرد : اکنون در کوچکترین شهرستان ها و بخش های کشور یک دانشگاه تاسیس شده و این دانشگاه ها به جای آن که به پیشبرد اهداف آموزش عالی کمک کنند ، خود ایجاد کننده مشکل شده اند .
رییس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد : استیضاح وزیر علوم به این موضوع برمی گردد که هر نماینده ای فکر می کند می تواند خواسته ها و منویات خود را با فشار بر روی وزیر مربوطه تامین کنند .
کافی با اشاره به اینکه تعداد اندکی از نمایندگان فکر می کنند که دانشگاه نیز مانند یک اداره اجرایی است ، که با تغییر یک مدیر می توانند شرایط را تغییر دهند ، افزود : همه ما خوب می دانیم که مدیریت دانشگاه از پیچیده ترین مدیریت هاست به همین خاطر است که در انتخاب یک رئیس دانشگاه وسواس زیادی به کار گرفته می شود و علاوه بر وزارت علوم ، شورای انقلاب فرهنگی نیز باید وی را تایید کند .
با این وجود ، نمایندگان مجلس دیگر نباید به خود اجازه دهند که از وزیر درخواست تغییر رئیس دانشگاه را داشته باشند .
وی ادامه داد : تعداد اندکی از نمایندگان مجلس درخواست هایی مبنی بر تغییر روسای برخی از دانشگاه ها را داشته اند که درخواست های منطقی و مستدلی نیست .
زیرا به دنبال تغییرات و شرایطی که در این مدت پیش آمده وزارت علوم دستخوش بیشترین تغییرات در دولت یازدهم و دوازدهم شده است و حدود 4 تا 5 وزیر در مدت کمتر از پنج سال تغییر کرده اند؛ این تغییرات و بی ثباتی مهم ترین عاملی است که اجازه نمی دهد سیاست های کلان آموزش عالی پیش رود .
تاسیس دانشگاه های جدید به نفع شرایط فعلی کشور نیست رییس دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد : برخی از نمایندگان انتظار دارند که در شهرشان دانشگاه ایجاد شود چراکه می تواند برای توسعه آن منطقه موثر باشد ، اما متاسفانه کاری که در این زمینه انجام شده ، کپی سازی و ایجاد دانشگاه های بدون تعریف ماموریت است و با توجه به اینکه دانشگاه های دولتی از بودجه ملت استفاده می کنند باید بررسی کرد که چقدر ضرورت دارد که در یک شهر تاسیس شوند .
لذا نمایندگان باید این را در نظر بگیرند که این امر به نفع کشور در شرایط فعلی نیست .
وی ادامه داد : تعداد اندکی از نمایندگان تنها به کارنامه خود فکر می کنند و برخی دیگر گمان می کنند که با ایجاد دانشگاه در شهرشان اشتغال ایجاد می شود ، در حالی که اکنون بیشترین نیروی بیکار را در میان فارغ التحصیلان کارشناسی و ارشد داریم بنابراین با این اقدام بیکاری در آن منطقه افزایش خواهد یافت زیرا زمینه ای برای اشتغال آن ها در نظر گرفته نشده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قدس
1397/09/24

توجه به «ثبات مدیریت سیستم آموزش عالی» کشور در شرایط فعلی جدی است کافی ، یکی از مهمترین دلایل پیشرفت نظام آموزش عالی را ثبات مدیران آن دانست و بیان کرد : ثبات مدیریت در سیستم آموزش عالی کشور به خصوص در شرایطی که آموزش عالی ما با مشکلات فراوانی نظیر مشکلات معیشتی و رقابت های سنگین میان کشورهای منطقه دست و پنجه نرم می کند ، بسیار اهمیت دارد .
وی افزود : در حال حاضر ما نیاز داریم که هم شتاب علمی خود را حفظ کنیم ، هم از کشورهای رقیب عقب نمانیم و از طرفی آرامش و نشاط را در دانشگاه ها حفظ کنیم و هم مشکلات بودجه و اعتباری را مدیریت کنیم .
در چنین شرایطی ایجاد بی ثباتی با تغییر و استیضاح وزیرعلوم خود باعث می شود آب سردی بر همه سیستم پاشیده شود .
رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت : دکتر منصورغلامی ، وزیری است که سالیان سال رئیس یکی از دانشگاه های نسبتا بزرگ کشور بوده و از مسائل اصلی دانشگاه ها آگاه است هر چند ممکن است که وضعیت جاری کشور به او اجازه ندهد اقدامات بزرگ انجام دهد اما این را نمی توان به پای ضعف وزیر گذاشت ، بلکه باید دید باقی دست اندرکاران نظام چقدر به این وزیر کمک کرده اند تا بتواند در جهت تحقق برنامه های خود موفق عمل کند .
وزیر علوم آرامش را در سیستم آموزش عالی کشور حفظ کرده است کافی خاطرنشان کرد : وزیر علوم با توجه به امکاناتی که در اختیار داشته ، توانسته است با توجه به شرایطی که موجود وزارتخانه را به خوبی مدیریت کند و آرامش لازم را حفظ کند؛ این روال نسبتاً موفقی که اکنون در دانشگاه ها وجود دارد به خاطر این است که ما خیالمان راحت است وزارت علوم به دانشگاه ها کمک می کند .
وی با اشاره به اینکه این نکته را باید در نظر داشت وزارت علوم با تمام وزارتخانه ها متفاوت است ، اظهار کرد : دانشگاه ها از خود استقلال داشته و هیئت امنای مستقلی دارند لذا به نظر می رسد که ما به جای اینکه عملکرد وزیرعلوم را زیر سوال ببریم باید اگر نقطه ضعفی در یک دانشگاه خاص وجود دارد از رئیس آن دانشگاه پاسخ بخواهیم و آن را حل کنیم .
رییس دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید براینکه دانشگاه های ما اکنون در سطح ملی و بین المللی درخشش چشمگیری داشته اند که در طول تاریخ بی نظیر است ، تصریح کرد : دانشگاه های ما اکنون به سمت جامعه آمده اند و اثرگذاری اجتماعی را برای خود تعریف کرده اند؛ این مسئله ساده ای نیست که دانشگاه به کمک دولت و مجلس بیاید و از جامعه می خواهد برایش مسئله طرح کنند .
این گفتمان ساده و به وجود نیامده و قطعا وزارت علوم در آن نقش داشته است .
استیضاح حق نمایندگان بوده اما توجه به نظر متخصصین به صلاح کشور است کافی اضافه کرد : لذا در شرایط فعلی نمایندگان مجلس باید برخی از خواسته های خود را از دانشگاه های منطقه خود جویا شوند و برخی هم که به وزارت علوم مربوط می شود را در یک گفتگوی صمیمی با منطق و استدلال بررسی کنند .
البته این حق نمایندگان مجلس است که هر وزیری که خواستند ، استیضاح کنند؛ ولی به نظرم توجه به اظهارنظر متخصصین آموزش عالی بسیار مهم و به نفع مصالح کشور است .
رییس دانشگاه فردوسی مشهد یادآور شد : اما تمام قراین نشان می دهد که استیضاح وزیر علوم در شرایط فعلی اولویت آموزش عالی نیست و همه باید کمک کنیم موانع آموزش عالی را برداریم اما در نهایت امیدواریم آنچه که برای جوانان آینده کشور خیر است ، اتفاق بیافتد .
منبع : ایسنا انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/09/25
> آناهیتا یاوری عصراقتصاد : معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت : ما حذف تکلیف شب نداشتیم بلکه جایگزینی تکالیف مهارت محور به جای مشق شب سنتی را طراحی کردیم.
> آناهیتا یاوری عصراقتصاد : معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت : ما حذف تکلیف شب نداشتیم بلکه جایگزینی تکالیف مهارت محور به جای مشق شب سنتی را طراحی کردیم .
جشنواره ملی تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانش آموزی روز گذشته در مدرسه دخترانه یاس نبی برگزار شد .
رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به اهمیت پژوهش و ویژگی های پژوهشگر ، اظهار کرد : خوب شنیدن ، خوب مشاهده کردن ، تعقل کردن و خردورزی از جمله ویژگی های پژوهشگر است؛ تقلید بی چون و چرا نمی تواند کمک کند که انسان در مسیر پژوهش قرار گیرد و در کتاب الهی به این موضوع اشاره شده است .
وی افزود : امسال به درستی به دانش آموزان دوره دبستان در پژوهش توجه شده است و به درستی یکی از بهترین جلوه های خلاقیت یعنی داستان نویسی در هفته پژوهش مورد توجه قرار گرفته است .
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت : اولین جلوه های خلاقانه در کودکان که ذهن آنها را پرورش می دهد ، داستان نویسی است؛ این دانش آموزان برگزیدگان برنامه عید و داستان هستند که امسال به جای تکلیف نوروزی ، به نوشتن و خواندن داستان پرداختند .
وی ضمن تأکید بر اینکه در قرآن نیز داستان یکی از بهترین بسترهای انتقال آموزه های دینی است ، گفت : علاوه بر این در معاونت آموزش ابتدایی به دلیل اهمیت یادگیری ، طرح یادگیری از طریق بازی را به صورت آزمایشی در 10 استان کشور اجرا می کنیم که مفاهیم پیچیده علمی از طریق فعالیت های عملی ، بازی و دست ورزی ، منتقل می شود .
حکیم زاده به طرح تکالیف مهارت محور در راستای پرورش خلاقیت محور اشاره کرد و ادامه داد : در این خصوص اشتباه برداشت شده است؛ ما چیزی به اسم حذف تکالیف نداریم بلکه جایگزین مهارت های تکالیف محور به جای مشق شب داریم .
وی توضیح داد : سالهای سال است که بچه ها رونویسی می کنند اما یاد نگرفتند که نظر ، احساس و فکر خود را بنویسند این یعنی مهارت نوشتن را ندارند؛ ما رونویسی زیاد کردیم اما مهارت نوشتاری نداریم؛ در طرح تکالیف مهارت محور خواستیم به سمت مهارت های خواندن و نوشتن حرکت کنیم یعنی امروز افراد یک مهارت ساده مانند گرفتن اندازه یک پرده را بلد نیستند اما این مهارت ها را بچه ها باید از طریق دست ورزی و مهارت یاد بگیرند امیدوارم زمینه پژوهش محوری نیز فراهم شود .
درهای دانشگاه ها به روی مدارس باز شد در ادامه مسعود برومند ، معاون پرورشی وزیر علوم اظهار کرد : وقتی به سراغ تجلیل از پژوهشگران برتر می رویم اولین روز این هفته را از مدرسه آغاز می کنیم چرا که باید اهمیت پژوهش در مدرسه را متوجه باشیم .
افراد کارآفرین و ریسک پذیر ثروت ملی کشور هستند و ایجاد ثروت می کنند .
هرچند ممکن است این افراد شناخته شده نباشند اما این افراد به تلاش می پردازند و این گروه پیش از حضور در فضای دانشگاه در مدرسه بودند .
وی افزود : اگر به دنبال افراد ریسک پذیر هستیم و کسانی که با دیگران ارتباط خود داشته باشند و به دنبال حل چالش ها باشند قطعا باید از مدرسه آغاز کنیم .
معاون پژوهشی وزارت علوم بیان کرد : آموزش در مدارس و آموزش عالی نیازمند بازنگری است .
افراد در حین پژوهش می آموزند و آموزش و پژوهش از هم جدا نیستند و در این آموزش هاست که افراد می توانند حقایق و واقعیات را از دلاطلاعات بیرون بکشند و بخش های ارزشمند را حفظ و بر این اساس راه حل ارائه دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/09/25

وی افزود : امروز درهای دانشگاه با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش مناطق به روی دانش آموزان باز است تا با امکانات دانشگاهی آشنا شوند .
برومند گفت : ما نه تنها کارآفرینان بلکه دانش آموزان کار آفرین و به طور کلی دانش آموز را نادیده نمی گیریم و در بررسی دستاوردهای دانش آموزی نکاتی را دیدیم که بسیار جالب توجه است .
باید کتاب های درسی را مساله محور و خلاقیت محور تدوین کنیم حیدر تورانی ، سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش نیز اظهار کرد : امروز ما در پذیرفتن ضرورت و اهمیت پژوهش مشکلی نداریم اما چیستی پژوهش در آموزش و پرورش کمی نامفهوم است و در این زمینه بدفهمی هایی وجود دارد .
وی افزود : صحبت از پژوهش در آموزش و پرورش با دانشگاه و نهادهای دیگر که سیستماتیک و هدفمند به دنبال تولید علم هستند ، متفاوت است .
هدف آموزش و پرورش تولید علم به این معنا نیست .
تورانی گفت : پژوهش مدنظر ما در آموزش و پرورش این است که بتوانیم عشق به یادگیری و لذت بردن از یادگیری در دانش آموزان را از لحظه ورود به پیش دبستانی تا فارغ التحصیلی و ورود به دانشگاه نهادینه کنیم و احساس کنجکاوی را در وجودشان تقویت کنیم .
سرپرست سازمان پژوهش ادامه داد : این موارد باید در تولید محتواهای آموزشی به کار گرفته و در کتاب های درسی گنجانده شود .
ما باید در همین مسیر کتاب های درسی را مساله محور و خلاقیت محور تدوین کنیم و سعی کنیم دانش آموزان در این مسیر باهم و برای هم زندگی کردن را بیاموزند .
وی به نقش معلمان در تربیت دانش آموزان پژوهشگر اشاره کرد و گفت : بچه ها باید کندوکاو و به دنبال علم رفتن را یاد بگیرند و این نکته ها باید در روش های تحصیل و باور معلمان قرار گیرد .
وی رسیدن به این اهداف را مستلزم مثبت اندیشی دانست و گفت : خیلی از مشکلات آموزشی موجود مختص به ایران نیست و بسیاری از نظام های آموزشی دنیا درگیر آن هستند .
در دنیای امروز دانش آموزان باید یاد بگیرند که هنگام مواجهه با مشکلات چه تصمیمی بگیرند و دنبال راه حل باشند .
تورانی تأکید کرد : جامعه امروز نیازمند کارآفرینانی است که سرشار از خلاقیت و خودباوری هستند و راه های رسیدن به این مهم نیاز به همکاری و تعامل مدیران و پژوهشگران دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
خراسان
1397/09/25
> تقدیر از 28 دانش آموز پژوهشگر بدون حضور2 وزیر با حضور معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم از 28 پژوهشگر دانش آموزی تقدیر به عمل آمد .
> تقدیر از 28 دانش آموز پژوهشگر بدون حضور2 وزیر با حضور معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم از 28 پژوهشگر دانش آموزی تقدیر به عمل آمد .
به گزارش ایسنا ، در این مراسم که بدون حضور وزیران علوم و آموزش و پرورش برگزار شد از طرح های برتر دوره های اول ابتدایی ، دوره دوم ابتدایی ، دوره اول متوسطه و دوره دوم متوسطه تقدیر به عمل آمد .
دکتر برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانش آموزی با تاکید بر ضرورت افزایش هم افزایی میان وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش گفت : همکاری این دو وزارتخانه تنها در برگزاری کنکور نیست ، بلکه باید سطح همکاری ها گسترش بیشتری یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
عصر اقتصاد
1397/09/24
> معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت : ما نه تنها کارآفرینان را دست کم نمی گیریم بلکه دانش آموز کارآفرین را هم دست کم نمی گیریم.
> معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت : ما نه تنها کارآفرینان را دست کم نمی گیریم بلکه دانش آموز کارآفرین را هم دست کم نمی گیریم .
مسعود برومند ، معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم در اولین روز از هفته پژوهش و فناوری که در دبیرستان دخترانه یاس نبی برگزار شد ، گفت : امسال مثل هرسال هفته پژوهش را از مدرسه آغاز کردیم .
آنچه که ما در هفته پژوهش دنبال آن هستیم ، این است که گام مهم در ابتدای پژوهش ، فرهنگ سازی است و همه باید برای توسعه آن فرهنگ تلاش کنند .
برای اینکه این کار صورت بگیرد از افرادی که سمبل هستند باید تقدیر شود .
بنابراین وقتی به سراغ فرهنگ سازی می رویم قبل از هر چیزی بر ما واجب است که روز اول را با پژوهش و فناوری به همراه مدرسه و دانشگاه آغاز کنیم .
وی ادامه داد : اینکه چرا اینقدر برای ما مهم است که در مدرسه به این موضوع توجه خاص شود به این دلیل است که ثروت را کسانی ایجاد می کنند که کارآفرین و خلاق هستند و می تواند با دیگران ارتباط برقرار کنند .
اینها افرادی هستند که کسی آنها را نمی شناسد گرچه دیده نمی شوند اما کار خودشان را می کنند و گرچه تقدیر نمی شوند ولی باز هم به تلاش خودشان ادامه می دهند .
برومند افزود : این افراد از دانشگاه ها بیرون آمده اند اما قبل از اینکه وارد دانشگاه شوند در مدرسه بوده اند .
پس بنابراین ما دنبال آدم های ریسک پذیر هستیم که می توانند کارهای تیمی را به خوبی انجام دهند و با دیگران ارتباط خوب برقرار کنند .
پس طبیعتا باید از مدرسه شروع کنیم هر آنچه که در مدرسه صورت می گیرد شکل دهنده کشورمان در آینده است .
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و تحقیقات گفت : من از همه دانشگاه ها درخواست کردم از امروز در دانشگاه ها را به روی همه دانش آموزان باز کنند این کاری است که ما امسال کرده ایم تا دانش آموزان وارد محیط های شوند که که می توانند برای آینده آنها ایجاد انگیزه کنند .
او با بیان اینکه ما در این راستا نیاز به همکاری داریم گفت : همکاری آموزش و پرورش و آموزش عالی فقط در حوزه کنکور نیست بلکه همکاری ما خیلی بیشتر از این ها باید توسعه پیدا کند .
باید بپذیریم که آموزش چه در مدرسه و چه در دانشگاه ها نیازمند یک بازنگری اساسی است .
امروزه آموزش و پژوهش از هم جدا شده اند و به شدت در هم دخیل شده اند .
پس بنابراین ما به نوع دیگری از آموزش نیاز داریم و در آن نوع از آموزش بچه های ما باید یادگیری را در کنار حل مسئله بیاموزند .
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و تحقیقات در پایان بیان کرد : باید با هم تقسیم کار داشته باشیم زیرا آن چیزی که ما دریافت می کنید خروجی آموزش و پرورش است .
در این فضا و شرایط خاصی که قرار داریم خوشحال می شوم ما از پژوهشگران تقدیر می کنیم که بسیار جوان اند .
ما نه تنها کارآفرینان را دست کم نمی گیریم بلکه دانش آموز کارآفرین را هم دست کم نمی گیریم .
منبع : ایلنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
تفاهم
1397/09/25
> براساس بند "ذ" ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری مکلف است ، نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند ، تا سال دوم اجرای قانون برنامه اقدام نماید .
> این ماده قانونی نسبت به ساماندهی نیروهای حق‌التدریس دانشگاه فنی و حرفه‌ای صراحت دارد و خبرها حکایت از آن دارد که زیرساخت‌های لازم نیز ازجمله اخذ مجوز مربوطه از سازمان امور اداری و استخدامی ، فراهم شده است .
براین اساس از دانشگاه فنی و حرفه‌ای نیز خبر می‌رسد که در راستای عمل به ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه ، مقرر شده است که نیروهای حق‌التدریس قبل از سال 90 به نیروهای رسمی تبدیل شوند .
تدوین شرایط عمومی و اختصاصی استخدام ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در گفت و گو با خبرنگار تفاهم ، از تدوین شرایط عمومی و اختصاصی برای تبدیل وضعیت نیروی‌های حق التدریس دانشگاه خبر داد و خاطرنشان ساخت : با تلاش دانشگاه و پیگیری‌هایی که از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری صورت گرفت ، مجوزهای استخدامی این افراد از سازمان اداری و استخدامی کشور اخذ شده و در هیات امنای دانشگاه شرایط عمومی و اختصاصی برای تبدیل وضعیت این نیروها تدوین شده است .
وی گفت : در حال حاضر پرونده بخش قابل توجهی از متقاضیان تبدیل وضعیت ، در کمیته‌های بررسی شرایط و صلاحیت این افراد در دانشگاه فنی و حرفه‌ای ، بررسی شده است و برای انجام مراحل قانونی استخدام نظیر گزینش و برخی از اقدامات مطالعاتی به سازمان مربوطه معرفی شده‌اند .
وی خاطرنشان کرد : به طور کلی مجوز استخدام 1300 نفر از نیروهای حق‌التدریس در دانشگاه فنی و حرفه‌ای دریافت شده است .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای ، به بازنشستگی مدرسان دانشگاه و راهکار جبران کمبود مدرس ناشی از این مسئله اشاره کرد و گفت : تا 5 سال آینده حدود 800 نفر از مدرسان دانشگاه فنی و حرفه‌ای بازنشسته خواهند شد که خوشبختانه با استخدام نیروهای جدید مشکلی در زمینه نیروی انسانی نخواهیم داشت .
توانمندسازی اعضای هیات علمی دانشگاه صالحی عمران ، به راه اندازی مرکز توانمندسازی اعضای هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای در تهران اشاره کرد و گفت : ‌ در واقع تلاش ما این است که دانش مربیان و اعضای هیات علمی این دانشگاه همواره بروزرسانی شود و آموزش‌های لازم را در این زمینه از طریق این مرکز دریافت کنند .
وی از برنامه‌ دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای تدوین آیین‌نامه استخدامی و ارتقای اعضای هیات علمی ویژه این دانشگاه خبر داد و گفت : خوشبختانه با توجه به اهمیت آموزش‌های مهارتی در سیاست‌های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، این وزارتخانه مجوزی را داده است که بر اساس آن بتوانیم آیین نامه‌ ویژه‌ای را برای ارتقاء یا استخدام اعضای هیات علمی خود تدوین کنیم .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای از امضای تفاهم‌نامه همکاری این دانشگاه با دانشگاه آلمان خبر داد و گفت : به منظور بین‌المللی کردن آموزش‌های مهارتی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای تفاهم‌نامه‌ای را با مسئولان دانشگاه مهارتی در آلمان امضاء کردیم که بر اساس آن تعدادی از مربیان دانشگاه فنی و حرفه‌ای به منظور توانمند شدن در حوزه‌ آموزش‌های مهارتی به کشور آلمان اعزام شده و دوره‌های کوتاه مدتی را آموزش خواهند دید .
در واقع تلاش داریم ، این تفاهم‌نامه که بیشتر در حوزه آموزش‌های فناوری‌های نوین است ، قبل از سال جاری اجرایی شود .
وی ، توانمندسازی مربیان و اساتید را از مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای عنوان کرد و افزود : به منظور استفاده از ظرفیت‌های موجود با دیگر کشورها بنا داریم از افغانستان ، پاکستان و عراق دانشجو پذیرش کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
آموزش عالی
تفاهم
1397/09/25

وی با بیان اینکه درحال حاضر بیش از 900 کادر آموزشی در مجموعه دانشگاه فنی و حرفه‌ای فعالیت می‌کنند ، افزود : امسال کمیته‌ای برای بررسی صلاحیت اساتید مشغول در این آموزشکده‌ها تشکیل شده است .
اشتغال دانش آموختگان رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای ، به وضعیت اشتغال دانش آموختگان این دانشگاه اشاره کرد و گفت : حدود 80 درصد دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای بعد از دانش آموختگی وارد بازار کار می‌شوند .
وی افزود : باتوجه به اینکه ارتباط دانشجویان با دانشگاه پس از دانش آموختگی قطع می‌شود و آمار دقیقی وجود ندارد ، اما به یقین بخش زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای به دلیل مهارت‌های کسب شده از طریق خود اشتغالی وارد بازار کار می‌شوند .
صالحی عمران ، به سطح بندی آموزشکده‌ها و دانشکده‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای اشاره کرد و گفت : سطح‌بندی دانشکده‌ها و آموزشکده‌ها در قالب پنج سطح در اولویت برنامه‌های دانشگاه قرار دارد .
این سطح‌بندی در راستای کیفیت بخشی به آنها انجام می‌شود .
به گفته وی ، درحال حاضر 178 آموزشکده و دانشکده فنی و حرفه‌ای در کشور فعالیت می‌کنند که از این تعداد 57 دانشکده اختصاصی بانوان است .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای ، با اشاره به تحصیل بیش از 170 هزار دانشجو در آموزشکده‌ها و دانشکده‌های این دانشگاه خاطرنشان کرد : ‌ این امکانات پتانسیل‌ خوبی برای اهداف مهم آموزشی و همچنین ایجاد فرصت‌های شغلی ، درآمدهای فردی و رشد توسعه اقتصادی در کشور محسوب می‌شود .
در واقع توسعه کمی و کیفی دانشگاه فنی و حرفه‌ای دو هدف اصلی این دانشگاه در برنامه‌ریزی‌های مسئولان آموزش عالی محسوب می‌شود .
وی خاطرنشان کرد : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در راستای اهداف برنامه ششم توسعه تلاش زیادی برای آموزش دانشجویان مهارتی در کشور دارد .
در واقع بر اساس اهداف این برنامه تعداد دانشجویان مهارتی از کل دانشجویان کشور باید به 30 درصد افزایش پیدا کند که با چنین رویکردی در 6 ماهه اول حدود 50 میلیارد تومان صرف بروزرسانی تجهیزات ، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های فنی و حرفه‌ای شده است .
ارتقای کیفیت آموزش‌های مهارتی رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای همچنین ارتقای کیفیت آموزش‌های مهارتی را یکی دیگر از مهم‌ترین سیاست‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای عنوان کرد و گفت : در این راستا ، تلاش داریم برنامه‌های درسی دانشگاه را بازنگری کنیم تا اگر برنامه‌ای متناسب با نیاز بازار و صنعت نباشد ، از برنامه‌ درسی حذف شود .
در واقع در بازنگری برنامه‌های آموزشی تلاش داریم رابطه‌ای بین اشتغال و آموزش عالی ایجاد شود که خوشبختانه دانشگاه برای بروز رسانی برنامه‌های خود اختیار برنامه‌ریزی را از وزارت علوم دریافت کرده است .
صالحی عمران در پایان خاطر نشان کرد : یکی از ضرورت‌های آموزش عالی کشور اجرای طرح آمایش آموزش عالی مهارتی است که اگر این طرح به خوبی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای اجرایی شود؛ می‌توانیم نیازهای اشتغال در کشور را به صورت استانی و حتی شهرستانی بررسی کنیم و انعطاف پذیری برنامه‌ریزی آموزشی رشته‌های مورد نظر را تدوین کنیم .
در واقع رشته‌ها و برنامه‌های آموزشی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای باید بر اساس نیاز استانی و شهرستانی تدوین شود .
گزارش از : حجت سوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه بجنورد
قدس
1397/09/25
> خراسان شمالی نمایشگاه پژوهش ، فناوری و فن بازار خراسان شمالی در 75 غرفه و با دستاوردهای 35 دستگاه اجرایی ، مرکز علمی و تحقیقاتی به مدت 5 روز از ساعت 9 صبح تا 19 در دانشگاه پیام نور بجنورد برای حضور علاقمندان دایر است .
> به گزارش خبرنگار قدس آنلاین؛ نمایشگاه پژوهش ، فناوری و فن بازاربا حضور محمدعلی شجاعی استاندار خراسان شمالی در دانشگاه پیام نور بجنورد افتتاح شد .
محمدعلی شجاعی استاندار خراسان شمالی در این افتتاحیه گفت : طرح های پژوهشی استان به دانشگاه ها واگذار شود و دانشگاهیان خراسان شمالی نقشه راه کاربری شدن پژوهش ها را ارائه دهند .
وی افزود : جلسات اجرایی مشترک بین بخش خصوصی ودانشگاه برای تقویت ارتباط علم و صنعت برگزار می کنیم .
وی ادامه داد : علم ، صنعت و بخش اجرا باید در کنار هم قرار بگیرند تا اقتصادی علم محور بر پایه تحقیقات و پژوهش داشته باشیم .
رییس ستاد هفته پژوهش و فناوری خراسان شمالی خواستار آن شد تا بودجه های تحقیقاتی استان برای حل چند مسئله اولویت دار مردم به شکل متمرکز تخصیص یابد تا از فعالیت های پژوهشی پراکنده و کم اثر اجتناب شود .
شجاعی گفت : اعتبارات محدودی را که در کشور به حوزه پژوهش تخصیص داده می شود ، باید به سمت تحقیقات کاربدی سوق دهیم .
این مقام ارشد استان شاخص های توسعه جوامع را میزان بودجه تحقیقاتی آن ها عنوان کرد و اظهار داشت : سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی کشورها نشان دهنده میزان پژوهش محور بودن مدیریت های اجرایی است .
وی ادامه داد : در دو یا سه دهه اخیر گام های خوبی برای توسعه اقدامات پژوهشی انجام شده است .
استاندار خراسان شمالی ادامه داد : در مقایسه با دهه 70 ، که پژوهش ها جایگاه مناسبی نداشت ، همه ی توجه ها به تحقیق و پژوهش بیشتر شده اما هنوز فاصله زیادی با کشورهای رشد یافته داریم که باید در این زمینه تلاش هی زیادی صورت گیرد .
دکتر احمد محقر رییس دانشگاه بجنورد و جانشین ستاد هفته پژوهش خراسان شمالی نیز در این مراسم با بیان اینکه برنامه های هفته پژوهش با شعار " پژوهش هوشمند ، فناوری ارزش آفرین در خدمات تولید ملی" پیگیری می شود گفت : هدف ترویج فرهنگ پزوهش و ارتقای جایگاه آن است .
وی افزود در آیین اختتامیه از برگزیدگان جشنواره دانشجویی و دانش اموزی که از برنامه های هفته پژوهش هستند ، تجلیل خواهد شد .
در پایان ، مدیر کل ارتباطات ، فناوری اطلاعات استان به همراه استاندار خراسان شمالی و دیگر مسئولین استان از غرفه های این نمایشگاه بازدید کردند .
نمایشگاه پژوهش ، فناوری و فن بازار خراسان شمالی در 75 غرفه و با دستاوردهای 35 دستگاه اجرایی ، مرکز علمی و تحقیقاتی به مدت 5 روز از ساعت 9 صبح تا 19 در دانشگاه پیام نور بجنورد برای حضور علاقمندان دایر است .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه ایران
1397/09/25
> تشکیل کمیته مشترک میان کتابخانه ملی و دانشگاه تهراندر نشست مشترک اشرف بروجردی ، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران طرفین برای عملیاتی کردن تمام موضوعات تفاهمنامه ای که میان دو مجموعه به امضا رسیده بود ، گفت و گو کردند .
> تشکیل کمیته مشترک میان کتابخانه ملی و دانشگاه تهراندر نشست مشترک اشرف بروجردی ، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران طرفین برای عملیاتی کردن تمام موضوعات تفاهمنامه ای که میان دو مجموعه به امضا رسیده بود ، گفت و گو کردند .
در ادامه این نشست بر ایجاد کمیته مشترکی برای بررسی شرایط رشته های مرتبط با حوزه کتاب تأکید و نفرات حاضر در این کمیته معرفی شدند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ابتکار
1397/09/25
> در نشست میان روسای کتابخانه ملی و دانشگاه تهران ، کمیته ای مشترک برای همکاری دوجانبه تشکیل شد.
> در نشست میان روسای کتابخانه ملی و دانشگاه تهران ، کمیته ای مشترک برای همکاری دوجانبه تشکیل شد .
به گزارش ایلنا ، نشست مشترک اشرف بروجردی ، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران با موضوع بررسی وضعیت همکاری های این دو مجموعه ، صبح شنبه در دانشگاه تهران برگزار شد .
در این نشست طرفین برای عملیاتی کردن تمام موضوعات تفاهم نامه ای که میان دو مجموعه به امضا رسیده بود ، گفت وگو کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بیرجند
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/09/24
> کاری روز گذشته آیین بزرگداشت استاد پروفسور جمشید درویش پدر علم بیوسیستماتیک با حضور اساتید دانشگاه و دانشجویان در تالار ولایت دانشگاه بیرجند برگزار شد .
> کاری روز گذشته آیین بزرگداشت استاد پروفسور جمشید درویش پدر علم بیوسیستماتیک با حضور اساتید دانشگاه و دانشجویان در تالار ولایت دانشگاه بیرجند برگزار شد .
خامسان رئیس دانشگاه بیرجند در این مراسم عنوان کرد : این استاد مردی با فضیلت ، معلمی دانشمند و نویسنده ای توانا بود که متاسفانه در 24 آبان سال گذشته فوت کرد .
وی با بیان اینکه همیشه اسم این مرد بزرگ در دوران زندگی اش به نیکی برده شده است ، ادامه داد : در زمان تصدی ریاست دانشگاه توسط او زیرساخت ها به راحتی امروز نبود و پروفسور درویش زحمات زیادی برای توسعه دانشگاه و حتی استان کشید .
وی ابراز امیدواری کرد : آن قدر کوشا باشیم تا پرچم توسعه که این بزرگان به دست ما رسانده اند را به نسل بعدی بسپاریم .
خامسان با اشاره به اینکه آموزش عالی فقط تربیت نیروی انسانی نیست ، افزود : اگر آموزش عالی و فرهنگ پروری در کنار هم نباشد توسعه پایدار مشکل دار می شود .
درویش از کودکی به کتاب و کتابخوانی علاقه مند بود رونقی رئیس اسبق دانشگاه بیرجند هم بیان کرد : یاد و خاطر بزرگانی چون دکتر گنجی ، دکتر علوی ، دکتر نوربخش و همه بزرگان از خاطره ها محو نمی شود .
وی یادآور شد : پروفسور درویش سال 1330 در بیرجند متولد شد و خانواده ای ساده و با صفا داشت ، او از کودکی با کتاب و کتاب خوانی آشنا و بسیار علاقه مند بود .
رونقی خاطر نشان کرد : درویش چهره ماندگار علوم زیستی ایران و از نخبگان استان و کشور است و دوران تحصیلی ابتدایی و دبیرستان را در مدرسه شوکتیه گذراند .
وی با اشاره به اینکه این استاد برای ادامه تحصیل در رشته زیست شناسی به دانشگاه تبریز رفت ، افزود : بعد از آنجا موفق به کسب بورسیه ادامه تحصیل شد و در سال 1353 برای کسب مدرک فوق لیسانس و دکترا به فرانسه مهاجرت کرد .
وی خاطر نشان کرد : این مرد نامی استان 19 تشویق نامه در پرونده کاری خود دارد و در واقع سرمایه ملی و فرهنگی ماندگار است .
وی با بیان اینکه تاسیس مرکز لرزه نگاری ، تاسیس گروه زمین شناسی و دانشکده پزشکی و دانشگاه بیرجند از فعالیت های این استاد برجسته است ، افزود : همچنین راه اندازی شعبه ای از مرکز تحقیقات کویری و بیابانی دانشگاه تهران در دانشگاه بیرجند از دیگر فعالیت های درویش می باشد .
وی خاطر نشان کرد : پروفسور درویش برگزار کننده سمینار بررسی عوامل و موانع پیشرفت های فرهنگی و آموزشی خراسان جنوبی و هجدهمین کنفرانس ریاضی کشور در دانشگاه بیرجند بود .
بزرگداشت فرهیختگان الگوی مناسب برای جوانان احمدی زاده رییس بنیاد نخبگان هم در این مراسم با اشاره به اینکه بنیاد ملی نخبگان همه ساله نکو داشت برای بزرگان و فرهیختگان برگزار می کند یادآور شد : : برای الگوسازی هویت سازی در اردیبشهت سال گذشته بزرگداشت خاندان راشد را برگزار کردیم .
وی خاطر نشان کرد : بزودی کتاب فرهیختگان و پدران علم چاپ می شود که عمده آنها میهن پرست واقعی و ایثارگر هستند .
وی تاکید کرد : لازم است بزرگداشت این فرهیختگان نه بعد از فوت آنها بلکه در زمان حیات آنها برگزار شود تا تاثیر بیشتری برای قشر جوان و تحصیلکرده داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه علامه طباطبایی
جهان صنعت
1397/09/24
> صفحه جامعه : ایلنا رییس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه نمی توان از دولت خواست پول بیشتری به دانشگاه ها بدهد ، تاکید کرد : دانشگاه های دولتی نمی توانند تا ابد دست شان در مقابل بودجه نفت دراز باشد.
> صفحه جامعه : ایلنا رییس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه نمی توان از دولت خواست پول بیشتری به دانشگاه ها بدهد ، تاکید کرد : دانشگاه های دولتی نمی توانند تا ابد دست شان در مقابل بودجه نفت دراز باشد .
حسین سلیمی در خصوص بودجه‎ دانشگاه ها گفت : در دو سه سال گذشته دولت تمام تلاش خود را برای تامین بودجه مورد نیاز دانشگاه ها انجام داده است ، اما به نظرم اگر بخواهیم مساله بودجه در دانشگاه ها حل شود ، نیاز به باز اندیشی اساسی و تغییر ساختار بودجه ریزی داریم .
سلیمی توضیح داد : ساختار کار ما باید عوض شود و باید بتوانیم از منابع دیگرِ درآمدی که در درون شرکت های دولتی است برای تقویت بودجه دانشگاه ها استفاده کنیم و آن شرکت ها را وادار کنیم به صورت ساختارمند از خدمات دانشگاهی ، آموزشی و پژوهشی استفاده و در ازای آن بودجه آنها را تامین کنند .
همان شرکت هایی که به راحتی صدها هزار میلیارد تومان به باشگاه های ورزشی پول می دهند می توانند به همان شیوه از خدمات دانشگاه ها استفاده و از بودجه خودشان تامین کنند .
رییس دانشگاه علامه طباطبایی در پایان تاکید کرد : برای حل این مساله به یک تحول ساختاری احتیاج داریم و باید به طور جدی به آن پرداخته شود .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/25
> مدتی است نشست هایی با عنوان «شنبه های انقلاب» با هدف تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف همچون فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، دفاعی و.
> مدتی است نشست هایی با عنوان «شنبه های انقلاب» با هدف تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف همچون فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، دفاعی و .
با حضور نخبگان و دانشگاهیان در حال برگزاری است .
این دوره روز گذشته در سی وپنجمین نشست خود با سوژه «علم و نخبگان» در محل «دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی» برگزار شد .
در این برنامه مخبر دزفولی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، محمد مهدی نژاد معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی ، سعید سهراب پور مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و حمید طالب زاده دبیر شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در این مراسم به سخنرانی پرداختند که مهم ترین بخش های این اظهارات در ادامه آمده است : رشد 13 برابری دانشگاه های کشور بعد از انقلاب اسلامی مخبر دزفولی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران امروز در بسیاری از رشته های علمی در سطح منطقه دارای جایگاه اول است که راه دستیابی به این مرجعیت با افزایش دانشگاه های کشور از 223 دانشگاه در سال 57 به 2859 دانشگاه در سال 94 ، هموار شده است .
از 223 دانشگاه سال 57 تنها 27 دانشگاه جامع در کشور موجود بود ، اما امروز 200 دانشگاه جامع در وزارت علوم و 60 دانشگاه جامع در وزارت بهداشت در کشور فعال هستند .
ایران قبل از انقلاب هیچ دانشگاهی در رتبه بندی جهانی نداشت ، اما براساس رتبه بندی تایمز در سال 2018 ، ایران اسلامی دارای 18 دانشگاه برتر در میان دانشگاه های برتر بین المللی دنیاست .
98درصد تولید علم دانشگاه تهران بعد از انقلاب محقق شده است؛ یعنی تنها دو درصد تولید علم این دانشگاه در قبل از انقلاب بوده است و در دانشگاه شریف نیز تنها یک درصد تولید علم قبل از انقلاب صورت گرفته و 99درصد این تولید بعد از انقلاب بوده است .
قبل از انقلاب از آمار دانشمندان در سطح یک درصد جهان اطلاعی نداشتیم ، اما به برکت انقلاب اسلامی امروز 200 دانشمند در سطح دانشمندان برتر دنیا داریم .
بعد از انقلاب اسلامی با تاسیس بنیاد ملی نخبگان توجه ویژه ای به این قشر صورت گرفت ، به طوری که امروز 12 هزار نخبه مورد حمایت این بنیاد است .
قبل از انقلاب اسلامی تنها 180 هزار دانشجو در کشور وجود داشت که از این تعداد نیز 40 درصد در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل می کردند ، اما بعد از انقلاب اسلامی از جمعیت بیش از چهار میلیونی دانشجویان کشور تنها یک درصد در خارج از کشور تحصیل می کنند که از این تعداد نیز تنها یک درصد در دانشگاه های برتر دنیا مشغول تحصیل هستند؛ یعنی بهترین دانشجویان کشور در داخل مشغول تحصیل هستند .
تعداد بانوان عضو هیات علمی پس از انقلاب 21 برابر شد محمد مهدی نژاد نوری ، معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی تعداد موسسات آموزشی قبل از انقلاب اسلامی در کشور 223 موسسه بود ، اما پس از انقلاب اسلامی تا سال 1396 تعداد این موسسات آموزشی به 2860 موسسه افزایش پیدا کرده است که نشان از رشد 12 برابری دارد .
تعداد دانشجویان قبل از انقلاب 180 هزارنفر بود ، اما پس از انقلاب اسلامی در سال 1385 این تعداد به 8/4 میلیون نفر و امروز به 5/4 میلیون نفر رسیده است .
تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی قبل از انقلاب اسلامی 1670 نفر بود ، اما پس از انقلاب اسلامی این آمار به 770 هزار نفر رسیده است .
تعداد اعضای هیات عملی دانشگاه ها امروز به 100 هزار نفر رسیده که نسبت به آمار قبل از انقلاب اسلامی 16 برابر رشد داشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/25

نکته مهم در این آمار ، تعداد بانوان عضو هیات علمی است ، به طوری که قبل از انقلاب اسلامی تعداد هیات علمی زن 100 نفر بوده ، اما امروز این تعداد به 2100 نفر رسیده که نشان از 21 برابر شدن تعداد زنان هیات علمی دانشگاه است .
پس از انقلاب اسلامی ، ایران به سمت مرجعیت علمی شدن پیش رفت ، به نحوی که با استناد به پایگاه اسکوپوس تعداد مدارک علمی ایران 135 برابر شده است .
قبل از انقلاب اسلامی رتبه علمی ایران در جهان 52 بوده ، در حالی که امروز ایران دارای رتبه 16 جهانی و اول منطقه است .
برای مقایسه این موضوع ، کشور ترکیه در سال 2016 رتبه 26 جهان و دوم منطقه را دارا بود که در سال های اوایل انقلاب نیز این رتبه را داشت یا کشور مصر در سال های اولیه انقلاب دارای رتبه 40 جهان و 3 منطقه ای بود که امروز نیز در سطح جهان 40 است و در منطقه به 5 رسیده است و این نشان می دهد که با گذشت زمان پیشرفت های علمی حاصل نمی شود .
رتبه اول منطقه در زمینه تعداد مقالات منتشره و استنادی سعید سهراب پور ، مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری میزان تولید مقالات و ثبت اختراع پس از انقلاب اسلامی یک انفجار علمی را رقم زد ، به طوری که 21 درصد از استنادات علمی جهان طی سال 2017 به مقالات علمی جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافته است .
با استناد به پایگاه های شانگهای ، لایدن و تایمز در سال های اخیر تعداد دانشگاه های برتر کشور در رتبه بندی های بین المللی افزایش یافته که این موضوع نشان از کیفی سازی علم پس از انقلاب اسلامی است .
از حدود هشت دانشجو در هر هزار نفر طی سال 1356 به 54 نفر در سال 1394 رسیده ایم که این آمار از رشد بالای تعداد دانشجو در کشور خبر می دهد .
تعداد مقالات نمایه شده در پایگاه اسکوپوس در سال 95 به 50960 مقاله رسیده است و براساس گزارش این پایگاه در سال 2016 میلادی ، کشور ایران در تعداد مقالات و تعداد استنادات صورت گرفته به مقاله ، در منطقه اول است .
ایران تنها یک درصد از جمعیت دنیا را دارد ، اما میزان تولید علم در ایران نزدیک به دو درصد است و این از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می رود .
شاخص H index که یکی از نشانه های کیفیت علمی در کشورها محسوب می شود ، نشان می دهد تعداد مقالات ایران در سال 2018 به 250 رسیده است .
تعداد مقالات داغ ایران نیز از رژیم صهیونیستی و کشور ترکیه بیشتر بوده و ایران در این حوزه نیز پیشرفت های بسیار بالایی داشته است .
110 استاد که در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کرده اند در ایران به کارگیری شده اند که از جمله دستاوردهای بنیاد ملی نخبگان محسوب می شود .
توجه به فارغ التحصیلان علوم انسانی در مدیریت کشور حمید طالب زاده ، دبیر شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای تحول وظیفه تدوین برنامه هایی را برعهده دارد که منجر به تحول علوم انسانی شود .
در این راستا مقرر شد در 16 رشته تحول ایجاد شود .
این رشته ها در کانون توجه شورای تحول قرار گرفتند .
این رشته ها علوم سیاسی ، علوم اقتصادی ، روانشناسی ، فلسفه دین ، زبان های خارجی ، معماری ، حقوق ، مطالعات زنان ، مشاوره و .
هستند .
تحول در علوم انسانی به شورای تحول واگذار شده ، اما این تحول بدون همکاری وزارت علوم امکان پذیر نیست و باید در متن دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اتفاق بیفتد .
در وزارت علوم به ازای هر رشته کمیته ای وجود دارد که بر رشته ها نظارت می کنند .
این 15 رشته در رشته های وزارت علوم وجود دارد .
کارگروه های تحول از اساتید دانشگاه ها که به عنوان هسته اصلی تحول هستند تشکیل می شوند که شورای تحول با وزارت علوم توافق کرد که این کارگروه ها عینا کارگروه های وزارت علوم تلقی شود و نهایتا کارگروه های این 16 رشته در وزارت علوم تشکیل شد .
این کارگروه ها موظف شدند به تحول برنامه درسی بپردازند ، بنابراین ابتدا به آسیب شناسی این رشته ها و سپس به برنامه های درسی این رشته ها در سایر کشور ها و بررسی نقاط ضعف می پردازند ، سپس با توجه به امکانات سعی می کنند چهار معیار را در این 16 رشته لحاظ کنند و حوزه های علمیه در حوزه اسلامی سازی این رشته ها نظر می دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/25

حدود 85 برنامه جدید تحولی در این کارگروه ها تدوین شده است .
برای این عناوین درسی جدید باید کتب جدید تالیف شود که اساتید باید این کتب را بنویسند .
تاسیس مجله تحول علوم انسانی در این راستا صورت گرفت و اولین شماره آن هم منتشر شد .
بخش دانشجویی شورای تحول برای تدوین هر چه بهتر پایان نامه ها تاسیس شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/25
> پس از انقلاب اسلامی در کشور به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه ، روز‪ 25 ‬آذر از سوی «شورای فرهنگ عمومی کشور» به نام روز پژوهش نامگذاری شد؛ از سوی دیگر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز از سال 1379 ‬ چهارمین هفته آذرماه را به نام هفته پژوهش نامگذاری کرد و از سال ‪1384‬ این نام به «هفته پژوهش و فناوری» تغییر یافت.
> پس از انقلاب اسلامی در کشور به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه ، روز‪ 25 ‬آذر از سوی «شورای فرهنگ عمومی کشور» به نام روز پژوهش نامگذاری شد؛ از سوی دیگر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز از سال 1379 ‬ چهارمین هفته آذرماه را به نام هفته پژوهش نامگذاری کرد و از سال ‪1384‬ این نام به «هفته پژوهش و فناوری» تغییر یافت .
از این رو روز گذشته در اولین روز از هفته پژوهش نشست خبری بیژن رنجبر ، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در سالن کنفرانس باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران (ایسکانیوز) برگزار شد .
رنجبر در این نشست با اشاره به اعلام ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری کشور درخصوص شعار هفته پژوهش ، گفت : «پژوهش هدفمند ، فناوری ارزش آفرین ، در خدمت تولید ملی» شعار هفته پژوهش سال 1397 است .
» او با اشاره به تشکیل ستاد هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی افزود : «برنامه ریزی و سیاستگذاری های اصلی به منظور برگزاری باشکوه هفته پژوهش و فناوری و بخشنامه های مربوط به آن ، به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شده است .
» رنجبر ، تقدیر از پژوهشگران برگزیده واحدها و استان ها در گروه های آموزشی مختلف ، برگزاری و شرکت در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری استان ها ، برگزاری مسابقات و جشنواره های علمی و پژوهشی در سطح واحدها ، برگزاری کارگاه های پژوهشی در سطح کارگاه ها و .
را اهم برنامه های هفته پژوهش و فناوری در واحدها و مراکز استان های دانشگاه آزاد اسلامی نام برد و افزود : «همچنین به مناسبت این هفته ، استارتاپ ها و رویدادهای مرتبط با فناوری ، سخنرانی های تخصصی در سطح واحدها و مراسم متنوع پژوهشی در سطح مدارس سما برگزار می شود .
» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به برنامه های ملی ستاد هفته پژوهش و فناوری در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد : «انعقاد تفاهمنامه همکاری با کانون پتنت ایران ، انعقاد تفاهمنامه همکاری با معاون بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، طرح پایش ، برگزاری جشنواره انرژی و مواد ، برگزاری فن بازار حوزه بهداشت و سلامت ، برگزاری مسابقات رباتیک آسیا و اقیانوسیه ازجمله برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی در سطح سازمان مرکزی بوده است .
» او ادامه داد : «سی وسومین اجلاس اتحادیه بین المللی موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا (آسایهل) ، ششمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی ، نمایشگاه دستاوردهای فناورانه و برگزاری شانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری از دیگر برنامه های ملی ستاد هفته پژوهش و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی بود .
» رنجبر گفت : «در راستای حمایت از پژوهشگران ، فناوران و شرکت های دانش بنیان و با هدف توسعه علم ، فناوری و نوآوری در سطح ملی ، تفاهمنامه همکاری بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عاملیت کانون پتنت ایران و معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی منعقد شد .
» او ترویج و فرهنگ سازی به منظور توسعه ثبت اختراع بین المللی توسط اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی ، توانمندسازی اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه مالکیت فکری و ثبت اختراع بین المللی ، جهت دهی به ارتقای ثبت پتنت هایی با قابلیت تجاری سازی در جهت خلق ثروت از دانش و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی و ایجاد زیرساخت ها ، سازوکارها و حمایت های لازم جهت تجاری سازی و فروش اختراعات دانشگاه را از اهداف انعقاد این تفاهمنامه عنوان کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/25

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : «در راستای حمایت های مالی هریک از طرفین متعهد شدند ، مبلغ سه میلیارد تومان را در سال اول جهت حمایت از ثبت اختراعات دانشگاه که طی مراحل مختلف و توسط کانون انجام می شود ، به صورت فصلی و پس از ارائه گزارش مالی عملکردی به حساب کانون نزد صندوق غیردولتی توسط فناوری نانو واریز کنند .
» حضور نخبگان خارج از کشور در واحدهای منتخب دانشگاه آزاد اسلامی رنجبر با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به منظور استفاده از ظرفیت ها و توان علمی نخبگان ایرانی خارج از کشور ، تفاهمنامه همکاری دیگری با معاون بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد کرده است ، گفت : «جذب نخبگان و فراهم کردن شرایط مطلوب به منظور بهره گیری از دانش علمی آنها از مهم ترین اهداف این تفاهمنامه است که در گام نخست ، حضور نخبگان خارج از کشور در واحدهای منتخب دانشگاه آزاد اسلامی ازجمله واحد علوم و تحقیقات ، نجف آباد و قزوین برنامه ریزی شده است .
» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ، طرح پایش (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای) به منظور ایجاد شبکه تحقیق را از اولویت های دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد و گفت : «با رونمایی از این طرح ، پشتوانه نرم افزاری ایجاد شد تا همه اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی ، صنعتگران و پژوهشگران در سراسر کشور بتوانند در قالب نظام موضوعات به یکدیگر متصل شوند .
» او اضافه کرد : «طرح پایش کار خود را با 9 برنامه علمی آغاز کرده و تعداد این برنامه ها به 40 برنامه ارتقا خواهد یافت .
یکی از ویژگی های این طرح این است که صنعتگران و متخصصان در حوزه های مختلف کاری می توانند در کنار اساتید دانشگاهی به عنوان استاد مشاور به دانشجویان و پژوهشگران کمک کنند .
طرح پایش ، سامانه یکپارچه ای است که تمامی پروپوزال های دانشگاه آزاد اسلامی در آن ارائه و موضوعاتی که اولویت کشور است ، به اساتید و دانشجویان معرفی می شود .
» رنجبر به برگزاری جشنواره انرژی و مواد توسط واحد تهران جنوب با حضور واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران اشاره کرد و گفت : «در این جشنواره آثار مرتبط با مواد و انرژی در زمینه های مختلف مانند اختراع ، طرح های پژوهشی ، پایان نامه ها ، طراحی ها و دست ساخته ها ، عکس ها و سایر موارد مرتبط به معرض نمایش درآمد .
» او با بیان اینکه نخستین فن بازار حوزه بهداشت و سلامت از سلسله فن بازارهای تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه بیش از 100 محصول از 33 واحد دانشگاهی برگزار شد ، افزود : «در این فن بازار با حضور سرمایه گذاران حوزه سلامت ، گام های مهمی برای تجاری سازی و تولید انبوه محصولات برداشته و تفاهمنامه همکاری و قراردادهای سازنده ای نیز منعقد شد .
» برگزاری مسابقات رباتیک بین المللی آسیا و اقیانوسیه در دانشگاه آزاد اسلامی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری مسابقات رباتیک بین المللی آسیا و اقیانوسیه خبر داد و گفت : «این رقابت ها با حضور کشورهای روسیه ، استرالیا ، آلمان ، هلند ، فرانسه ، انگلستان و کشورهای حوزه آسیا در جزیره کیش برگزار شد .
» او ادامه داد : «بیش از 250 تیم در 22 لیگ مختلف از دانشگاه های کشور ، 230 تیم از مدارس کشور و بیش از 50 تیم خارجی از 16 کشور در این رویداد علمی بزرگ حضور داشتند .
» رنجبر اظهار داشت : «شرکت کنندگان در بخش دانشجویی این دوره از مسابقات در لیگ های ربات امدادگر واقعی ، ربات خانگی ، ربات صنعتی ، ربات فوتبالیست سایز کوچک ، ربات پرنده ، ربات زیردریایی و .
و در بخش دانش آموزی در لیگ های ربات فوتبالیست وزن آزاد ، شبیه ساز و .
با یکدیگر رقابت کردند .
» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه هدف از این مسابقات ترویج دانش هوش مصنوعی است ، گفت : «در لیگ فوتبالیست های سایز متوسط تیم دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین با برد تیم ژاپن ، قهرمان شد و در لیگ ربات های صنعتی تیم های دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان و تیم سنگاپور به ترتیب در جایگاه های اول تا سوم قرار گرفتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/25

» سی وسومین اجلاس آسایهل 2018 به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی وی با بیان اینکه سی وسومین اجلاس اتحادیه بین المللی موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا (آسایهل) به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین برگزار شد ، خاطرنشان کرد : «این اجلاس با محوریت نقش دانشگاه های خصوصی و غیرانتفاعی در گسترش و ارتقای آموزش عالی ، روش های آموزشی و بازخوردهای آن در آموزش عالی ، توسعه و بهبود کیفیت برنامه درسی با رویکردهای نوین و بررسی روش های آموزشی در ای خاص برگزار شد .
» دکتر رنجبر ادامه داد : «در این اجلاس اعلام شد با توجه به نقش دانشگاه های خصوصی در توسعه آموزش عالی کشورهای عضو ، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از اعضای انجمن همواره در تلاش بوده تا نقش اساسی خود را در این زمینه ایفا کند .
» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد : «هدف دانشگاه آزاد اسلامی برای میزبانی سی وسومین اجلاس آسایهل این بود که چهره واقعی و روشنی از جمهوری اسلامی ایران را نشان داده و در کنار آن زمینه های همکاری دانشگاه های کشور با دانشگاه های خارجی را فراهم کند .
» شناسایی ، انتخاب و معرفی برترین های پژوهش و فناوری دانشگاه او با بیان اینکه ششمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در هفته اول دی ماه سال جاری برگزار می شود ، گفت : «معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به منظور ترویج و گسترش فرهنگ خلاقیت و نوآوری ، شناسایی ، تشویق و ایجاد انگیزه در پژوهشگران و فرهیختگان ، افزایش سطح مهارت های فن آفرینان و نیز تقویت انگیزه علمی و پژوهشی و آگاهی جامعه از فعالیت پژوهشگران ، مخترعان و نوآوران هرساله جشنواره ای با عنوان جشنواره علمی ، پژوهشی و فناوری در سه شاخه هیات علمی ، دانشجویی و دانش آموزی به صورت ملی برگزار می کند .
» رنجبر ادامه داد : «هدف از برگزاری جشنواره فرهیختگان ، شناسایی ، انتخاب و معرفی برترین های پژوهش و فناوری دانشگاه شامل کتاب ، مجله علمی ، مقاله ، طرح پژوهشی ، مرکز تحقیقات ، مراکز رشد ، شرکت های دانش بنیان ، معرفی و تقدیر از پژوهشگران برگزیده ، واحدهای دانشگاهی ، نخبگان و کارآفرینان برتر است .
» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت : «همچنین نمایشگاهی از آخرین دستاوردهای علمی پژوهشی و فناورانه دانشگاه همزمان با هفته پژوهش و فناوری از دیگر برنامه های معاونت علمی و پژوهشی است که در این نمایشگاه تولیدات علمی و محصولات واحدهای دانشگاهی ، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان به نمایش عموم گذاشته می شود .
» برگزاری شانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری او همچنین از برگزاری شانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری به منظور ابلاغ سیاست های کلان حوزه پژوهش و فناوری خبر داد و گفت : «در این گردهمایی با تشکیل کمیسیون های تخصصی چهارگانه شامل کمیسیون پایش ، کمیسیون امور پژوهشی ، کمیسیون کارآفرینی ، تجاری سازی و درنهایت کمیسیون مراکز تحقیقاتی و ارتباط با صنعت به بحث و تبادل نظر درمورد مسائل مرتبط پرداخته می شود .
» راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی رنجبر با تاکید بر اینکه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به زودی راه اندازی خواهد شد ، گفت : «همچنین فراصندوق پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی که با مشارکت بنیاد برکت و معاونت علمی و فناوری ایجاد می شود ، در سازمان بورس ثبت شده و قرار است از VC ها حمایت کند .
» او با بیان اینکه در ساختار سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی شاهد تغییراتی خواهیم بود ، گفت : «این دانشگاه با ساختار کنونی نمی تواند به اهداف خود دست یابد .
دانشگاه در حال حاضر به صورت آموزش محور و کلاس محور است که ادامه راه با این ساختار منجر به تحول نخواهد شد .
» رنجبر ادامه داد : «معاونت های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی ادغام خواهد شد و با این اقدام دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی کشور به عنوان یک الگو مطرح می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/09/25

» او درباره تشکیل ستاد هفته پژوهش و فناوری در سطح استان ها و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت : «ستاد هفته پژوهش و فناوری در واحدهای دانشگاهی با عضویت رئیس واحد ، معاون پژوهش و فناوری یا معاون علمی واحد ، معاونان و سه تن از اعضای هیات علمی واحد به همراه مسئول روابط عمومی واحد تشکیل می شود .
» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : «ستاد هفته پژوهش و فناوری در استان ها با عضویت دبیر هیات امنای استان ، رئیس شورای پژوهش و فناوری استان ، دو تن از روسای واحدهای دانشگاهی استان و یک یا سه تن از معاونان پژوهش و فناوری یا معاونان علمی آن استان تشکیل می شود .
» وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تحریم در انجام فعالیت های پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی اثرگذار بوده است یا خیر ، گفت : «مشکل خاصی نداریم و همواره به فعالیت های علمی و تحقیقاتی خود ادامه می دهیم و نشانی از تحریم ها وجود ندارد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
جوان
1397/09/24
> سی وپنجمین نشست «شنبه های انقلاب» با عنوان «علم و نخبگان» و با هدف تبیین دستاورد های انقلاب اسلامی در این حوزه برگزار شد .
> جوان آنلاین : سی و پنجمین نشست «شنبه های انقلاب» با عنوان «علم و نخبگان» و با هدف تبیین دستاورد های انقلاب اسلامی در این حوزه ، امروز شنبه 24 آذر 97 در محل «دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی» برگزار شد .
در این مراسم ، کارشناسان و صاحب نظرانی ، چون؛ دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، دکتر احمد فضائلی معاون پژوهشی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، دکتر رضا روستا آزاد معاون پژوهشی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام ، دکتر نسرین سلطان خواه معاون سابق علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس سابق بنیاد ملی نخبگان ، دکتر محمد مهدی نژاد معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی ، دکتر مجید بذرافکن رئیس دانشکده فرهنگی و اجتماعی دانشگاه امام حسین (ع) و جمع دیگری از اساتید و نخبگان ، دستاورد های چهل سال انقلاب اسلامی را در این حوزه ، مورد بررسی قرار گرفت .
رشد 13 برابری دانشگاه های کشور بعد از انقلاب اسلامی / 18 دانشگاه ایران به برکت انقلاب اسلامی در زمره دانشگاه های برتر جهان است/ 98 درصد تولید علم دانشگاه تهران بعد از انقلاب محقق شده است/ 200 دانشمند ایران به برکت انقلاب اسلامی در زمره دانشمندان برتر دنیا هستند/ تنها یک درصد دانشجویان کشور در دانشگاه های خارج مشغول تحصیل هستند/ایران اسلامی به برکت انقلاب اسلامی دارای رتبه 4 دنیا در رشته ریاضی است/ دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای این نشست طی سخنانی اظهارداشت : آذرماه ، بهار دانشگاه های کشور محسوب می شود که ابتدای آن با هفته بسیج آغاز ، سپس 16 آذر روز دانشجو ، 19 آذر سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در نهایت 27 آذر نیز سالروز وحدت حوزه و دانشگاه است .
وی با اشاره به اینکه از دهه 80 که نقشه جامع علمی کشور طراحی شد ، برنامه ریزی های علمی دارای یک نقشه راه شد ، تصریح کرد : ذیل نقشه جامع علمی کشور هدف گذاری های بسیاری برای برنامه های علمی کشور از قبیل؛ مرجعیت علمی شدن ، تحول در آموزش ، ورود در عرصه فناوری ، تحقق اقتصاد دانش بنیان و برقراری مراودات علمی بین المللی ایجاد شد .
مخبر دزفولی با اشاره به تلاش های ایران اسلامی برای مرجع علمی شدن در جهان گفت : ایران امروز در بسیاری از رشته های علمی در سطح منطقه دارای جایگاه اول است که راه دستیابی به این مرجعیت با افزایش دانشگاه های کشور از 223 دانشگاه سال 57 به 2859 دانشگاه در سال 94 ، هموار شده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : از 223 دانشگاه سال 57 تنها 27 دانشگاه جامع در کشور موجود بود ، اما امروز 200 دانشگاه جامع در وزارت علوم و 60 دانشگاه جامع در وزارت بهداشت در کشور فعال است .
وی تصریح کرد : ایران قبل از انقلاب هیچ دانشگاهی در رتبه بندی جهانی نداشت ، اما براساس رتبه بندی تایمز در سال 2018 ، ایران اسلامی دارای 18 دانشگاه برتر در میان دانشگاه های برتر بین المللی دنیاست .
مخبر دزفولی ادامه داد : 98 درصد تولید علم دانشگاه تهران بعد از انقلاب محقق شده است یعنی تنها 2 درصد تولید علم این دانشگاه در قبل از انقلاب بوده است و در دانشگاه شریف نیز تنها یک درصد تولید علم قبل از انقلاب صورت گرفته است و 99 درصد این تولید بعد از انقلاب بوده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد : قبل از انقلاب از دانشمند در سطح یک درصد جهان اطلاعی نداشتیم ، اما به برکت انقلاب اسلامی امروز 200 دانشمند در سطح این دانشمندان برتر دنیا داریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
جوان
1397/09/24

وی با بیان اینکه توجه به اهمیت دادن به نخبگان قبل از انقلاب رواجی نداشت ، گفت : بعد از انقلاب اسلامی با تاسیس بنیاد ملی نخبگان توجه ویژه ای به این قشر صورت گرفت به طوری که امروز 12 هزار نخبه مورد حمایت این بنیاد است .
مخبر دزفولی گفت : قبل از انقلاب اسلامی تنها 180 هزار دانشجو در کشور وجود داشت که از این تعداد نیز 40 درصد در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل می کردند ، اما بعد از انقلاب اسلامی از جمعیت بیش از 4 میلیونی دانشجویان کشور تنها یک درصد در خارج از کشور تحصیل می کنند که از این تعداد نیز تنها یک درصد در دانشگاه های برتر دنیا مشغول تحصیل هستند یعنی بهترین دانشجویان کشور در داخل مشغول تحصیل هستند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نرخ ماندگاری دانشجویان خارج از کشور ایران گفت : تنها 15 درصد دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج در همان کشور ها باقی می مانند و 85 درصد برای کار و فعالیت راهی کشورمان می شوند .
وی با اشاره به کسب عناوین برتر جوانان ایرانی در المپیاد های علمی افزود : یکی از ملاک های مرجعیت علمی شدن کسب عناوین در رقابت های علمی جوانان کشور با استعداد های برتر دنیاست که امروز جوانان ایرانی در رشته های ریاضی ، فیزیک ، رایانه ، زیست شناسی و .
با ضریب هوشی های بالا مدال های برتر را کسب می کنند به طوری که بعد از انقلاب اسلامی موفق به کسب 669 مدال در المپیاد های علمی شده ایم .
مخبر دزفولی با بیان اینکه به رشته ریاضی در کشور کم توجهی می شود ، گفت : در کشور تنها 20 درصد دانش آموزان از رشته ریاضی فارغ التحصیل می شوند ، اما علی رغم این کم توجهی ایران اسلامی در رشته ریاضی در منطقه دارای رتبه نخست است و در سطح دنیا نیز دارای رتبه 4 هستیم یعنی مغز های ریاضی متعددی در کشور وجود دارد که می توانند پایه ساخت و ساز های آینده و پیشرفت کشور باشند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : ایران به برکت انقلاب اسلامی امروز جزء باشگاه فضایی جهان است یعنی قادر به ساخت ماهواره ، ماهواره بر ، پرتاب آن ، ارزیابی و همچنین اعزام موجود زنده به جهان است .
وی ادامه داد : ایران اسلامی به سمت مرجعیت علمی شدن در حرکت است ، زیرا کشور جزء 13 کشور دنیاست که دارای چرخه سوخت هسته ای شده است و توان تولید سلول های بنیادین را نیز داراست که یکی از پایه های آینده زیست فناوری به حساب می آید و ما امروز رتبه 15 در زمینه سلول های بنیادین را دارا هستیم و اخیرا نیز یکی از دانشمندان ایرانی در این زمینه یکی از جوایز برتر دنیا را به دست آورد .
مخبر دزفولی با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب ، دانشگاه ها و مراکز علمی ایران همواره مورد تحریم بوده اند ، گفت : با وجود تمامی این سختی ها ، ایران به توانایی صادرات علم و خدمات فنی رسیده است که صادرات کشور در این عرصه بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به رتبه ایران در جایگاه های علمی و استنادی افزود : ایران اسلامی در زمینه مقالات استنادی دارای رتبه 22 ، در زمینه مقالات داغ دارای رتبه 24 و در زمینه مقالات پراستناد نیز دارای رتبه 20 جهان است یعنی کشور سهم قابل توجهی در زمینه تولید علم جهان داراست البته این موفقیت نیز علی رغم تمامی هزینه کرد های اندک برای کشور حاصل شده است .
وی ادامه داد : ایران برای تحقیق و توسعه علم بعد از انقلاب اسلامی هرساله بودجه ای کمتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی را اختصاص داده است یعنی ایران اسلامی با وجود تمامی مشکلات با کمترین هزینه توانسته است به همچنین رتبه ای دست یابد .
مخبر دزفولی گفت : قبل از انقلاب جریان تحصیلات تکمیلی در کشور رواج نداشت و تنها در چند رشته مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود داشت ، اما امروز از هرم کلی دانشجویی کشور 18 درصد سهم کارشناسی ارشد و 2 درصد سهم دکتری است و اعضای هیات علمی کشور نیز به 90 هزار نفر رسیده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : کشور در زمینه اشتغال دانشجویان البته با مشکلاتی روبروست که باید چاره ای برای حل این موضوع اندیشیده شود به طوری که امروز 19 درصد فارغ التحصیلان کشور دسترسی به شغل ندارند .
وی افزود : ایران اسلامی در عرصه تولید علم در سطح بین الملل دارای رتبه 16 جهانی و رتبه اول منطقه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
جوان
1397/09/24

مخبردزفولی با اشاره به دانشجویان رشته های پزشکی در کشور گفت : در کشور 65 دانشگاه علوم پزشکی داریم که در مجموع 190 هزار دانشجو در آن ها مشغول به تحصیل است و 18 هزار هیات علمی نیز مشغول آموزش آن ها هستند همچنین 250 بیمارستان آموزشی و چندین انجمن علمی پزشکی نیز در کشور وجود دارد .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه پارک های علم و فناوری قبل از انقلاب رواج نداشت ، تصریح کرد : امروز به برکت انقلاب اسلامی 39 پارک علم و فناوری در کشور فعال است که 178 مرکز رشد ذیل این پارک ها مشغولیت فعالیت است که بیش از 3700 شرکت دانش بنیان را در کشور راهبری می کنند که به صورت یک حلقه وصل میان دانشگاه و صنعت حضور فعالی دارند که گردش مالی آن ها بیش از 12 میلیارد دلار بوده است که امیدواریم اقتصاد کشور نیز به این سمت حرکت کند .
وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب انجمن علمی در کشور وجود نداشت ، گفت : امروز به برکت انقلاب اسلامی 350 انجمن علمی در کشور فعال است و در حوزه های علمیه نیز در حوزه علوم انسانی و علوم معرفتی انجمن های علمی فعال شده است .
مخبردزفولی تصریح کرد : سهم ایران در تولید علم جهان نزدیک به 2 درصد شده است و در سال های اخیر همواره شیبی صعودی داشته است که نشان می دهد دانشمندان کشور برای پیشرفت کم کاری نکرده اند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد : سهم ایران اسلامی از مقالات یک درصد برتر دنیا ، 2/9 درصد است و ایران براساس رتبه بندی اسکوپوس دارای رتبه 16 در دنیاست که موفقیت های ایران در زمینه هسته ای ، فضایی ، زیست شناسی ، نیروگاه سازی ، سدسازی و .
جلوه هایی از این پیشرفت علمی دنیاست .
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سال 78 با ابلاغ نهضت نرم افزاری کشور جهش بزرگی را در زمینه علمی کشور ایجاد کردند ، افزود : این ابلاغ معظم له با ایجاد زیرساخت های حداقلی در زمینه تنوع دانشگاهی و رشته ای و اعضای هیات علمی کشور صورت گرفت که بعد ها منجر به نقشه جامع علمی کشور شد که امروز نیز روند بازنگری این نقشه در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است که این دستاورد های حاضر در ذیل این نقشه محقق شده است و بنا داریم در این بازنگری نظام علمی کشور را از آفت مصون بداریم که اسم این طرح آمایش قرار گرفته است .
مخبردزفولی افزود : طرح آمایش به دنبال اصلاح نقاط هندسی ناموزون جریان علمی کشور است که وزارت علوم ، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد باید براساس آن برنامه ریزی های لازم را صورت دهند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : ایران اسلامی امروز در رشته فیزیک دارای رتبه اول منطقه و رتبه 11 جهان است ، در علوم کامپیوتر دارای رتبه 4 جهان ، در نجوم دارای رتبه سوم و در نهایت در شیمی دارای رتبه سوم است .
وی افزود : ایران اسلامی در زمینه شاخص های نوآوری از رتبه سه رقمی در دنیا به رتبه 65 رسیده است یعنی کشور به سرعت در حال رفع موانع نوآوری است ، به طور مثال برخی از فناوری های نوین برای کشور بسیار با اهمیت است که در آن ها سند نیز تدوین شده است مانند هوافضا ، زیست فناوری و نانو که سند توسعه آنها تدوین شده است و الحمدالله کشور در زمینه نانو به رتبه 4 جهان ، در زیست فناوری به رتبه 11 ، در سلول های بنیادین به رتبه 15 ، در هوافضا به رتبه 15 و در علوم دریایی نیز به رتبه 6 رسیده است .
مخبردزفولی گفت : در رشته زیست فناوری 635 شرکت دانش بنیان تاسیس شده است که 50 محصول آنان قابلیت صادرات به دنیا را دارد و درآمد این شرکت ها نیز بیش از 1/9 میلیارد دلار بوده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ایران اسلامی پنجمین کشور دنیا از لحاظ تنوع گیاهان دارویی است ، تصریح کرد : بسیاری از گیاهان دارویی در کشور قابل رویش است که برای ساماندهی این موضوع ، سندی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که زمینه ساز تحول در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی شد البته هنوز چالش هایی در این زمینه وجود دارد .
وی ادامه داد : هم اکنون 400 شرکت دانش بنیان در زمینه گیاهان دارویی وجود دارد که 500 محصول دانش بنیان نیز تولید می کنند و کشور می تواند با بهره گیری از صنایع تبدیلی عصاره های درجه یک درمانی تولید کند که هریک ارزش مادی و اقتصادی فراوان تر از بشکه های نفت داراست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
جوان
1397/09/24

مخبر دزفولی افزود : فروش سال 96 شرکت های دانش بنیان در عرصه نانو بیش از 1400 میلیارد تومان بوده است که می تواند چندین برابر شود .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ایران اسلامی به برکت انقلاب اسلامی جزء کشور های درجه یک در زمینه سلول های بنیادین شده است ، افزود : در این زمینه تعداد دانشمندان بسیاری در کشور مشغول تحقیق هستند ، عرصه ای که جزء مناطق ممنوعه دنیا محسوب می شود و محدودیت های فراوانی ابرقدرت ها برای عدم دسترسی دیگر کشور ها به این علم قائل بودند ، اما ایران اسلامی به این علم دست پیدا کرد و امروز جزء قدرتمند های دنیاست .
وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد : در زمینه مرجعیت علمی شدن باید آن میزان سوژه و یافته علمی در کشور ایجاد شود که دیگران برای بهره گیری از این علوم به استفاده از زبان فارسی ترغیب شوند .
رشد 12 برابری موسسات آموزشی پس از انقلاب اسلامی/ تعداد دانشجویان از 180 هزار نفر به 4 .
5 میلیون نفر رسیده است/ تعداد هیئت علمی زن پس از انقلاب 210 برابر شد/ گذشت زمان موجب پیشرفت خیلی از کشور ها مانند مصر و ترکیه نشد/ رشد آموزش عالی کشور در بخش زیرساخت ها در بخش دیگر این نشست محمد مهدی نژاد نوری معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی ، طی سخنانی اظهار کرد : می توان پیشرفت های حوزه آموزش عالی کشور را در بخش های فرهنگی ، آموزشی ، پژوهشی ، فناوری و .
دسته بندی کرد .
وی با اشاره به دستاورد های انقلاب اسلامی در حوزه آموزشی گفت : تعداد موسسات آموزشی قبل از انقلاب اسلامی در کشور 223 موسسه بود ، اما پس از انقلاب اسلامی تا سال 1396 تعداد این موسسات آموزشی به 2860 موسسه افزایش پیدا کرده است که نشان از رشد 12 برابری دارد .
مهدی نژاد نوری ادامه داد : در صورتی که دانشگاه های آزاد و پیام نور را فقط به مراکز استان ها محدود کنیم و دانشگاه های موجود در شهرستان ها را نادیده بگیریم ، تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزشی به 1896 موسسه می رسد که این نیز دستاورد های بزرگی محسوب می شود و رشد چندین برابری را نشان می دهد .
وی تصریح کرد : تعداد دانشجویان قبل از انقلاب 180 هزارنفر بود ، اما پس از انقلاب اسلامی در سال 1385 این تعداد به 4 .
8 میلیون نفر و امروز به 4 .
5 میلیون نفر رسیده است .
مهدی نژاد نوری افزود : تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی قبل از انقلاب اسلامی 1670 نفر بود ، اما پس از انقلاب اسلامی این آمار به 770 هزار نفر رسیده است .
معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی تصریح کرد : تعداد هیئت عملی دانشگاه ها امروز به 100 هزار نفر رسیده است که نسبت به آمار قبل از انقلاب اسلامی 16 برابر رشد داشته است .
نکته مهم در این آمار ، تعداد هیئت علمی زن است ، به طوری که قبل از انقلاب اسلامی تعداد هیئت علمی زن 100 نفر بوده است اما امروز این تعداد به 2100 نفر رسیده است که نشان از 210 برابر شدن تعداد زن هیئت علمی دانشگاه است .
مهدی نژاد نوری با اشاره به پیشرفت های پژوهشی انقلاب اسلامی ایران گفت : پس از انقلاب اسلامی ، ایران به سمت مرجعیت علمی شدن پیش رفت به نحوی که با استناد به پایگاه اسکوپوس تعداد مدارک علمی ایران 135 برابر شده است .
وی ادامه داد : قبل از انقلاب اسلامی رتبه علمی ایران در جهان 52 بوده است در حالی که امروز ایران دارای رتبه 16 جهانی و اول منطقه است .
برای مقایسه این موضوع ، کشور ترکیه در سال 2016 رتبه 26 جهان و دوم منطقه را دارا بود که در سال های اوایل انقلاب نیز این رتبه را داشت و یا کشور مصر در سال های اولیه انقلاب دارای رتبه 40 جهان و 3 منطقه ای بود که امروز نیز در سطح جهان 40 است و در منطقه به 5 رسیده است و این نشان می دهد که با گذشت زمان پیشرفت های علمی حاصل نمی شود .
معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی تصریح کرد : قبل از انقلاب دانشمند برتر جهانی در ایران مفهومی نداشت ، اما امروز به برکت انقلاب اسلامی دانشمندان ایرانی که جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان هستند رشد بسیار چشمگیری داشته اند .
وی گفت : پیشرفت ایران در حوزه های نشریات علمی ، مقالات علمی ، پایگاه های علمی و .
بسیار مشهود و چشمگیر است و براساس استناد لیدن ، 32 دانشگاه ایران در بین دانشگاه های برتر جهان قرار دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
جوان
1397/09/24

این در حالی است که اکثر رشته های جامعه دانشگاهی ما در دنیا جزو برترین ها هستند و در منطقه نیز رتبه نخست را دارا هستند .
مهدی نژاد نوری با اشاره به رتبه علمی ایران در منطقه گفت : در سال 2010 ایران در تولید علم از ترکیه پیشی گرفت و تاکنون این رتبه را با اختلافی خوب حفظ کرده است ، به طوری که از سایر کشور های منطقه نیز همچون پاکستان ، مالزی ، رژیم اشغالگر قدس و مصر بالاتر است .
وی ادامه داد : رشد علمی ایران ، در مقایسه با کشور های مصر و ترکیه کاملا مشهود است .
رشد علمی این کشور ها در سال های اخیر به اندازه ایران نبوده است .
معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی با اشاره به دستاورد های انقلاب اسلامی در بخش فناوری گفت : رشد آموزش عالی کشور در بخش زیرساخت ها بر کسی پوشیده نیست این در حالی است که پیشرفت در این بخش کار بسیار دشواری است و این دستاورد های زیرساختی از نظر تجهیزات نرم و سخت ، تضمین توسعه آینده است .
این استاد دانشگاه با اشاره به دستاورد های علمی در حوزه دفاعی گفت : یکی از دستاورد های انقلاب اسلامی که در دنیا زبان زد است ، امنیت است و این موضوع در مقالات و بیانات کشور های غربی کاملا مشهود است .
امروز هرآنچه در این حوزه داریم به سختی و با تلاش دانشگاه و بخش های نظامی کسب کرده ایم .
معاون پژوهشی دانشگاه عالی دفاع ملی ادامه داد : پدافند هوایی (طراحی و ساخت پدافند های برد کوتاه ، متوسط و بلند) ، هوایی (ساخت انواع تجهیزات هوایی که آخرین آن هم رونمایی از هواپیمای کوثر که از دماغه تا بال آن تولید داخل است و این یک جهش بزرگ در این حوزه است) ، دریایی (ساخت انوان ناو و ناوشکن و زیر دریایی ، قایق پرنده ، قایق تندرو و .
که سهند آخرین رونمایی ایران در این حوزه است) ، زمینی (ساخت انواع تانک ، نفربر ، مهمات ، سلاح های گروهی و انفرادی و .
توسط متخصصین داخلی ایران) ، موشکی (طراحی و ساخت انوان موشک های زمین به زمین ، زمین به هوا ، کروز ، بالستیک و .
) و تولید انواع رادا رها از جمله افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که توسط دانشگاهیان ما محقق شده است .
وی افزود : ایران در حوزه های سایبری و فضایی نیز دستاور دهای بسیار کم نظیری داشته است و در این بخش ها از تامین امنیت حوزه سایبری ، دفاع سایبری و در صورت لزوم حمله سایبری پیشرفت ها و دستاوردهایی داشته است و در حوزه فضایی نیز ایران توانسته است کلیه چرخه ساخت و پرتاب ماهواره را نهایی کند .
مهدی نژاد نوری در پایان اظهارات خود گفت : در حوزه دریایی ، نانو ، سلامت ، لیزر و اپتیک ، انرژی ، کشاورزی ، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، فناوری نرم ، آب و فاضلاب ، صنایع و معادن ، خودروسازی ، محیط زیست ، عمران و شهرسازی ، توربین و نیروگاه سازی کشور دستاوردهای متعددی را در سایه انقلاب اسلامی به دست آورده است که این موفقیت ها به جهت ورود جامعه دانشگاهی در این حوزه ها حاصل شده است .
منبع : فرهنگ سدید.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
قدس
1397/09/25
> مخبر دزفولی گفت : به برکت انقلاب اسلامی امروز 200 دانشمند در سطح دانشمندان برتر دنیا داریم .
> به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین ، مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سی و پنجمین نشست «شنبه های انقلاب» با عنوان «علم و نخبگان» با هدف تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه اظهار کرد : آذر ماه ، بهار دانشگاه های کشور محسوب می شود که ابتدای آن با هفته بسیج آغاز ، سپس 16 آذر روز دانشجو ، 19 آذر سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در نهایت 27 آذر نیز سالروز وحدت حوزه و دانشگاه است .
وی با اشاره به اینکه از دهه 80 که نقشه جامع علمی کشور طراحی شد ، برنامه ریزیهای علمی دارای یک نقشه راه شد ، تصریح کرد : ذیل نقشه جامع علمی کشور هدف گذاریهای بسیاری برای برنامه های علمی کشور از قبیل مرجعیت علمی شدن ، تحول در آموزش ، ورود در عرصه فناوری ، تحقق اقتصاد دانش بنیان و برقراری مراودات علمی بین المللی ایجاد شد .
مخبر دزفولی با اشاره به تلاشهای ایران اسلامی برای مرجع علمی شدن در جهان گفت : ایران امروز در بسیاری از رشته های علمی در سطح منطقه دارای جایگاه اول است که راه دستیابی به این مرجعیت با افزایش دانشگاه های کشور از 223 دانشگاه سال 57 به 2859 دانشگاه در سال 94 ، هموار شده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : از 223 دانشگاه سال 57 تنها 27 دانشگاه جامع در کشور موجود بود اما امروز 200 دانشگاه جامع در وزارت علوم و 60 دانشگاه جامع در وزارت بهداشت در کشور فعال است .
وی تصریح کرد : ایران قبل از انقلاب هیچ دانشگاهی در رتبه بندی جهانی نداشت اما براساس رتبه بندی تایمز در سال 2018 ، ایران اسلامی دارای 18 دانشگاه برتر در میان دانشگاه های برتر بین المللی دنیاست .
مخبر دزفولی ادامه داد : 98 درصد تولید علم دانشگاه تهران بعد از انقلاب محقق شده است یعنی تنها 2 درصد تولید علم این دانشگاه در قبل از انقلاب بوده است و در دانشگاه شریف نیز تنها یک درصد تولید علم قبل از انقلاب صورت گرفته است و 99 درصد این تولید بعد از انقلاب بوده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد : قبل از انقلاب ، از دانشمندان ایرانی در سطح یک جهان اطلاعی نداشتیم ، اما به برکت انقلاب اسلامی امروز 200 دانشمند در سطح این دانشمندان برتر دنیا داریم .
وی با بیان اینکه توجه به اهمیت دادن به نخبگان قبل از انقلاب رواجی نداشت ، گفت : بعد از انقلاب اسلامی با تاسیس بنیاد ملی نخبگان توجه ویژه ای به این قشر صورت گرفت به طوری که امروز 12 هزار نخبه مورد حمایت این بنیاد است .
مخبر دزفولی گفت : قبل از انقلاب اسلامی تنها 180 هزار دانشجو در کشور وجود داشت که از این تعداد نیز 40 درصد در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل می کردند اما بعد از انقلاب اسلامی از جمعیت بیش از 4 میلیونی دانشجویان کشور تنها یک درصد در خارج از کشور تحصیل می کنند که از این تعداد نیز تنها یک درصد در دانشگاه های برتر دنیا مشغول تحصیل هستند یعنی بهترین دانشجویان کشور در داخل مشغول تحصیل هستند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نرخ ماندگاری دانشجویان خارج از کشور ایران گفت : تنها 15 درصد دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج در همان کشورها باقی می مانند و 85 درصد برای کار و فعالیت راهی کشورمان می شوند .
وی با اشاره به کسب عناوین برتر جوانان ایرانی در المپیادهای علمی افزود : یکی از ملاکهای مرجعیت علمی شدن کسب عناوین در رقابتهای علمی جوانان کشور با استعدادهای برتر دنیاست که امروز جوانان ایرانی در رشته های ریاضی ، فیزیک ، رایانه ، زیست شناسی و .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
قدس
1397/09/25

با ضریب هوشهای بالا مدالهای برتر را کسب می کنند به طوری که بعد از انقلاب اسلامی موفق به کسب 669 مدال در المپیادهای علمی شده ایم .
مخبر دزفولی با بیان اینکه به رشته ریاضی در کشور کم توجهی می شود ، گفت : در کشور تنها 20 درصد دانش آموزان از رشته ریاضی فارغ التحصیل می شوند ، اما علی رغم این کم توجهی ، ایران اسلامی در رشته ریاضی در منطقه دارای رتبه نخست است و در سطح دنیا نیز دارای رتبه 4 هستیم یعنی مغزهای ریاضی متعددی در کشور وجود دارد که می توانند پایه ساخت و سازهای آینده و پیشرفت کشور باشند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : ایران به برکت انقلاب اسلامی امروز جزء باشگاه فضایی جهان است یعنی قادر به ساخت ماهواره ، ماهواره بر ، پرتاب آن ، ارزیابی و همچنین اعزام موجود زنده به جهان است .
وی ادامه داد : ایران اسلامی به سمت مرجعیت علمی شدن در حرکت است ، زیرا کشور جزء 13 کشور دنیاست که دارای چرخه سوخت هسته ای شده است و توان تولید سلولهای بنیادین را نیز داراست که یکی از پایه های آینده زیست فناوری به حساب می آید و ما امروز رتبه 15 در زمینه سلول های بنیادین را دارا هستیم و اخیرا نیز یکی از دانشمندان ایرانی در این زمینه یکی از جوایز برتر دنیا را به دست آورد .
مخبر دزفولی با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب ، دانشگاه ها و مراکز علمی ایران همواره مورد تحریم بوده اند ، گفت : با وجود تمامی این سختیها ، ایران به توانایی صادرات علم و خدمات فنی رسیده است که صادرات کشور در این عرصه بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به رتبه ایران در جایگاه های علمی و استنادی افزود : ایران اسلامی در زمینه مقالات استنادی دارای رتبه 22 ، در زمینه مقالات داغ دارای رتبه 24 و در زمینه مقالات پراستناد نیز دارای رتبه 20 جهان است یعنی کشور سهم قابل توجهی در زمینه تولید علم جهان داراست البته این موفقیت نیز علی رغم تمامی هزینه کردهای اندک برای کشور حاصل شده است .
وی ادامه داد : ایران برای تحقیق و توسعه علم بعد از انقلاب اسلامی هرساله بودجه ای کمتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی را اختصاص داده است یعنی ایران اسلامی با وجود تمامی مشکلات با کمترین هزینه توانسته است به همچنین رتبه ای دست یابد .
مخبر دزفولی گفت : قبل از انقلاب جریان تحصیلات تکمیلی در کشور رواج نداشت و تنها در چند رشته مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود داشت اما امروز از هرم کلی دانشجویی کشور 18 درصد سهم کارشناسی ارشد و 2 درصد سهم دکتری است و اعضای هیات علمی کشور نیز به 90 هزار نفر رسیده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : کشور در زمینه اشتغال دانشجویان البته با مشکلاتی روبه روست که باید چاره ای برای حل این موضوع اندیشیده شود به طوری که امروز 19 درصد فارغ التحصیلان کشور دسترسی به شغل ندارند .
وی افزود : ایران اسلامی در عرصه تولید علم در سطح بین الملل دارای رتبه 16 جهانی و رتبه اول منطقه است .
مخبردزفولی با اشاره به دانشجویان رشته های پزشکی در کشور گفت : در کشور 65 دانشگاه علوم پزشکی داریم که در مجموع 190 هزار دانشجو در آنها مشغول به تحصیل است و 18 هزار هیات علمی نیز مشغول آموزش آنها هستند همچنین 250 بیمارستان آموزشی و چندین انجمن علمی پزشکی نیز در کشور وجود دارد .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه پارکهای علم و فناوری قبل از انقلاب رواج نداشت ، تصریح کرد : امروز به برکت انقلاب اسلامی 39 پارک علم و فناوری در کشور فعال است که 178 مرکز رشد ذیل این پارکها مشغولیت فعالیت است که بیش از 3700 شرکت دانش بنیان را در کشور راهبری می کنند که به صورت یک حلقه وصل میان دانشگاه و صنعت حضور فعالی دارند که گردش مالی آنها بیش از 12 میلیارد دلار بوده است که امیدواریم اقتصاد کشور نیز به این سمت حرکت کند .
وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب انجمن علمی در کشور وجود نداشت ، گفت : امروز به برکت انقلاب اسلامی 350 انجمن علمی در کشور فعال است و در حوزه های علمیه نیز در حوزه علوم انسانی و علوم معرفتی انجمنهای علمی فعال شده است .
مخبردزفولی تصریح کرد : سهم ایران در تولید علم جهان نزدیک به 2 درصد شده است و در سالهای اخیر همواره شیبی صعودی داشته است که نشان می دهد دانشمندان کشور برای پیشرفت کم کاری نکرده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
قدس
1397/09/25

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد : سهم ایران اسلامی از مقالات یک درصد برتر دنیا ، 2/9 درصد است و ایران براساس رتبه بندی اسکوپوس دارای رتبه 16 در دنیاست که موفقیتهای ایران در زمینه هسته ای ، فضایی ، زیست شناسی ، نیروگاه سازی ، سدسازی و .
جلوه هایی از این پیشرفت علمی دنیاست .
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سال 78 با ابلاغ نهضت نرم افزاری کشور جهش بزرگی را در زمینه علمی کشور ایجاد کردند ، افزود : این ابلاغ معظم له با ایجاد زیرساختهای حداقلی در زمینه تنوع دانشگاهی و رشته ای و اعضای هیات علمی کشور صورت گرفت که بعدها منجر به نقشه جامع علمی کشور شد که امروز نیز روند بازنگری این نقشه در دستورکار شورای عالی انقلاب فرهنگی است که این دستاوردهای حاضر در ذیل این نقشه محقق شده است و بنا داریم در این بازنگری نظام علمی کشور را از آفت مصون بداریم که اسم این طرح آمایش قرار گرفته است .
مخبردزفولی افزود : طرح آمایش به دنبال اصلاح نقاط هندسی ناموزون جریان علمی کشور است که وزارت علوم ، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد باید براساس آن برنامه ریزیهای لازم را صورت دهند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : ایران اسلامی امروز در رشته فیزیک دارای رتبه اول منطقه و رتبه 11 جهان است ، در علوم کامپیوتر دارای رتبه 4 جهان ، در نجوم دارای رتبه سوم و در نهایت در شیمی دارای رتبه سوم است .
وی افزود : ایران اسلامی در زمینه شاخصهای نوآوری از رتبه سه رقمی در دنیا به رتبه 65 رسیده است یعنی کشور به سرعت در حال رفع موانع نوآوری است ، به طور مثال برخی از فناوریهای نوین برای کشور بسیار با اهمیت است که در آنها سند نیز تدوین شده است مانند هوافضا ، زیست فناوری و نانو که سند توسعه آنها تدوین شده است و الحمدالله کشور در زمینه نانو به رتبه 4 جهان ، در زیست فناوری به رتبه 11 ، در سلول های بنیادین به رتبه 15 ، در هوافضا به رتبه 15 و در علوم دریایی نیز به رتبه 6 رسیده است .
مخبردزفولی گفت : در رشته زیست فناوری 635 شرکت دانش بنیان تاسیس شده است که 50 محصول آنان قابلیت صادرات به دنیا را دارد و درآمد این شرکتها نیز بیش از 1/9 میلیارد دلار بوده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ایران اسلامی پنجمین کشور دنیا از لحاظ تنوع گیاهان دارویی است ، تصریح کرد : بسیاری از گیاهان دارویی در کشور قابل رویش است که برای ساماندهی این موضوع ، سندی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که زمینه ساز تحول در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی شد البته هنوز چالشهایی در این زمینه وجود دارد .
وی ادامه داد : هم اکنون 400 شرکت دانش بنیان در زمینه گیاهان دارویی وجود دارد که 500 محصول دانش بنیان نیز تولید می کنند و کشور می تواند با بهره گیری از صنایع تبدیلی عصاره های درجه یک درمانی تولید کند که هریک ارزش مادی و اقتصادی فراوان تر از بشکه های نفت داراست .
مخبر دزفولی افزود : فروش سال 96 شرکتهای دانش بنیان در عرصه نانو بیش از 1400 میلیارد تومان بوده است که می تواند چندین برابر شود .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ایران اسلامی به برکت انقلاب اسلامی جزء کشورهای درجه یک در زمینه سلول های بنیادین شده است ، افزود : در این زمینه تعداد دانشمندان بسیاری در کشور مشغول تحقیق هستند ، عرصه ای که جزء مناطق ممنوعه دنیا محسوب می شود و محدودیت های فراوانی ابرقدرتها برای عدم دسترسی دیگر کشورها به این علم قائل بودند ، اما ایران اسلامی به این علم دست پیدا کرد و امروز جزء قدرتمندهای دنیاست .
وی خاطرنشان کرد : در زمینه مرجعیت علمی شدن باید آن میزان سوژه و یافته علمی در کشور ایجاد شود که دیگران برای بهره گیری از این علوم به استفاده از زبان فارسی ترغیب شوند .
منبع : تسنیم انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
جوان
1397/09/25
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : به برکت انقلاب اسلامی امروز 200 دانشمند در سطح دانشمندان برتر دنیا داریم .
> به گزارش جوان آ نلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا ، مخبر دزفولی در سی و پنجمین نشست «شنبه های انقلاب» با عنوان «علم و نخبگان» با هدف تبیین دستاورد های انقلاب اسلامی در این حوزه اظهار کرد : آذر ماه ، بهار دانشگاه های کشور محسوب می شود که ابتدای آن با هفته بسیج آغاز ، سپس 16 آذر روز دانشجو ، 19 آذر سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در نهایت 27 آذر نیز سالروز وحدت حوزه و دانشگاه است .
وی با اشاره به اینکه از دهه 80 که نقشه جامع علمی کشور طراحی شد ، برنامه ریزیهای علمی دارای یک نقشه راه شد ، تصریح کرد : ذیل نقشه جامع علمی کشور هدف گذاریهای بسیاری برای برنامه های علمی کشور از قبیل مرجعیت علمی شدن ، تحول در آموزش ، ورود در عرصه فناوری ، تحقق اقتصاد دانش بنیان و برقراری مراودات علمی بین المللی ایجاد شد .
مخبر دزفولی با اشاره به تلاشهای ایران اسلامی برای مرجع علمی شدن در جهان گفت : ایران امروز در بسیاری از رشته های علمی در سطح منطقه دارای جایگاه اول است که راه دستیابی به این مرجعیت با افزایش دانشگاه های کشور از 223 دانشگاه سال 57 به 2859 دانشگاه در سال 94 ، هموار شده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : از 223 دانشگاه سال 57 تنها 27 دانشگاه جامع در کشور موجود بود اما امروز 200 دانشگاه جامع در وزارت علوم و 60 دانشگاه جامع در وزارت بهداشت در کشور فعال است .
وی تصریح کرد : ایران قبل از انقلاب هیچ دانشگاهی در رتبه بندی جهانی نداشت اما براساس رتبه بندی تایمز در سال 2018 ، ایران اسلامی دارای 18 دانشگاه برتر در میان دانشگاه های برتر بین المللی دنیاست .
مخبر دزفولی ادامه داد : 98 درصد تولید علم دانشگاه تهران بعد از انقلاب محقق شده است یعنی تنها 2 درصد تولید علم این دانشگاه در قبل از انقلاب بوده است و در دانشگاه شریف نیز تنها یک درصد تولید علم قبل از انقلاب صورت گرفته است و 99 درصد این تولید بعد از انقلاب بوده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد : قبل از انقلاب ، از دانشمندان ایرانی در سطح یک جهان اطلاعی نداشتیم ، اما به برکت انقلاب اسلامی امروز 200 دانشمند در سطح این دانشمندان برتر دنیا داریم .
وی با بیان اینکه توجه به اهمیت دادن به نخبگان قبل از انقلاب رواجی نداشت ، گفت : بعد از انقلاب اسلامی با تاسیس بنیاد ملی نخبگان توجه ویژه ای به این قشر صورت گرفت به طوری که امروز 12 هزار نخبه مورد حمایت این بنیاد است .
مخبر دزفولی گفت : قبل از انقلاب اسلامی تنها 180 هزار دانشجو در کشور وجود داشت که از این تعداد نیز 40 درصد در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل می کردند اما بعد از انقلاب اسلامی از جمعیت بیش از 4 میلیونی دانشجویان کشور تنها یک درصد در خارج از کشور تحصیل می کنند که از این تعداد نیز تنها یک درصد در دانشگاه های برتر دنیا مشغول تحصیل هستند یعنی بهترین دانشجویان کشور در داخل مشغول تحصیل هستند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نرخ ماندگاری دانشجویان خارج از کشور ایران گفت : تنها 15 درصد دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج در همان کشور ها باقی می مانند و 85 درصد برای کار و فعالیت راهی کشورمان می شوند .
وی با اشاره به کسب عناوین برتر جوانان ایرانی در المپیاد های علمی افزود : یکی از ملاکهای مرجعیت علمی شدن کسب عناوین در رقابتهای علمی جوانان کشور با استعداد های برتر دنیاست که امروز جوانان ایرانی در رشته های ریاضی ، فیزیک ، رایانه ، زیست شناسی و .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
جوان
1397/09/25

با ضریب هوشهای بالا مدا لهای برتر را کسب می کنند به طوری که بعد از انقلاب اسلامی موفق به کسب 669 مدال در المپیاد های علمی شده ایم .
مخبر دزفولی با بیان اینکه به رشته ریاضی در کشور کم توجهی می شود ، گفت : در کشور تنها 20 درصد دانش آموزان از رشته ریاضی فارغ التحصیل می شوند ، اما علی رغم این کم توجهی ، ایران اسلامی در رشته ریاضی در منطقه دارای رتبه نخست است و در سطح دنیا نیز دارای رتبه 4 هستیم یعنی مغز های ریاضی متعددی در کشور وجود دارد که می توانند پایه ساخت و ساز های آینده و پیشرفت کشور باشند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : ایران به برکت انقلاب اسلامی امروز جزء باشگاه فضایی جهان است یعنی قادر به ساخت ماهواره ، ماهواره بر ، پرتاب آن ، ارزیابی و همچنین اعزام موجود زنده به جهان است .
وی ادامه داد : ایران اسلامی به سمت مرجعیت علمی شدن در حرکت است ، زیرا کشور جزء 13 کشور دنیاست که دارای چرخه سوخت هسته ای شده است و توان تولید سلولهای بنیادین را نیز داراست که یکی از پایه های آینده زیست فناوری به حساب می آید و ما امروز رتبه 15 در زمینه سلول های بنیادین را دارا هستیم و اخیرا نیز یکی از دانشمندان ایرانی در این زمینه یکی از جوایز برتر دنیا را به دست آورد .
مخبر دزفولی با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب ، دانشگاه ها و مراکز علمی ایران همواره مورد تحریم بوده اند ، گفت : با وجود تمامی این سختیها ، ایران به توانایی صادرات علم و خدمات فنی رسیده است که صادرات کشور در این عرصه بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به رتبه ایران در جایگاه های علمی و استنادی افزود : ایران اسلامی در زمینه مقالات استنادی دارای رتبه 22 ، در زمینه مقالات داغ دارای رتبه 24 و در زمینه مقالات پراستناد نیز دارای رتبه 20 جهان است یعنی کشور سهم قابل توجهی در زمینه تولید علم جهان داراست البته این موفقیت نیز علی رغم تمامی هزینه کرد های اندک برای کشور حاصل شده است .
وی ادامه داد : ایران برای تحقیق و توسعه علم بعد از انقلاب اسلامی هرساله بودجه ای کمتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی را اختصاص داده است یعنی ایران اسلامی با وجود تمامی مشکلات با کمترین هزینه توانسته است به همچنین رتبه ای دست یابد .
مخبر دزفولی گفت : قبل از انقلاب جریان تحصیلات تکمیلی در کشور رواج نداشت و تنها در چند رشته مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود داشت اما امروز از هرم کلی دانشجویی کشور 18 درصد سهم کارشناسی ارشد و 2 درصد سهم دکتری است و اعضای هیات علمی کشور نیز به 90 هزار نفر رسیده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : کشور در زمینه اشتغال دانشجویان البته با مشکلاتی روبه روست که باید چاره ای برای حل این موضوع اندیشیده شود به طوری که امروز 19 درصد فارغ التحصیلان کشور دسترسی به شغل ندارند .
وی افزود : ایران اسلامی در عرصه تولید علم در سطح بین الملل دارای رتبه 16 جهانی و رتبه اول منطقه است .
مخبردزفولی با اشاره به دانشجویان رشته های پزشکی در کشور گفت : در کشور 65 دانشگاه علوم پزشکی داریم که در مجموع 190 هزار دانشجو در آ نها مشغول به تحصیل است و 18 هزار هیات علمی نیز مشغول آموزش آنها هستند همچنین 250 بیمارستان آموزشی و چندین انجمن علمی پزشکی نیز در کشور وجود دارد .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه پارکهای علم و فناوری قبل از انقلاب رواج نداشت ، تصریح کرد : امروز به برکت انقلاب اسلامی 39 پارک علم و فناوری در کشور فعال است که 178 مرکز رشد ذیل این پارکها مشغولیت فعالیت است که بیش از 3700 شرکت دانش بنیان را در کشور راهبری می کنند که به صورت یک حلقه وصل میان دانشگاه و صنعت حضور فعالی دارند که گردش مالی آنها بیش از 12 میلیارد دلار بوده است که امیدواریم اقتصاد کشور نیز به این سمت حرکت کند .
وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب انجمن علمی در کشور وجود نداشت ، گفت : امروز به برکت انقلاب اسلامی 350 انجمن علمی در کشور فعال است و در حوزه های علمیه نیز در حوزه علوم انسانی و علوم معرفتی انجمنهای علمی فعال شده است .
مخبردزفولی تصریح کرد : سهم ایران در تولید علم جهان نزدیک به 2 درصد شده است و در سالهای اخیر همواره شیبی صعودی داشته است که نشان می دهد دانشمندان کشور برای پیشرفت کم کاری نکرده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
جوان
1397/09/25

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد : سهم ایران اسلامی از مقالات یک درصد برتر دنیا ، 2/9 درصد است و ایران براساس رتبه بندی اسکوپوس دارای رتبه 16 در دنیاست که موفقیتهای ایران در زمینه هسته ای ، فضایی ، زیست شناسی ، نیروگاه سازی ، سد سازی و .
جلوه هایی از این پیشرفت علمی دنیاست .
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سال 78 با ابلاغ نهضت نرم افزاری کشور جهش بزرگی را در زمینه علمی کشور ایجاد کردند ، افزود : این ابلاغ معظم له با ایجاد زیرساختهای حداقلی در زمینه تنوع دانشگاهی و رشته ای و اعضای هیات علمی کشور صورت گرفت که بعد ها منجر به نقشه جامع علمی کشور شد که امروز نیز روند بازنگری این نقشه در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است که این دستاورد های حاضر در ذیل این نقشه محقق شده است و بنا داریم در این بازنگری نظام علمی کشور را از آفت مصون بداریم که اسم این طرح آمایش قرار گرفته است .
مخبردزفولی افزود : طرح آمایش به دنبال اصلاح نقاط هندسی ناموزون جریان علمی کشور است که وزارت علوم ، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد باید براساس آن برنامه ریزیهای لازم را صورت دهند .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : ایران اسلامی امروز در رشته فیزیک دارای رتبه اول منطقه و رتبه 11 جهان است ، در علوم کامپیوتر دارای رتبه 4 جهان ، در نجوم دارای رتبه سوم و در نهایت در شیمی دارای رتبه سوم است .
وی افزود : ایران اسلامی در زمینه شاخصهای نوآوری از رتبه سه رقمی در دنیا به رتبه 65 رسیده است یعنی کشور به سرعت در حال رفع موانع نوآوری است ، به طور مثال برخی از فناوریهای نوین برای کشور بسیار با اهمیت است که در آنها سند نیز تدوین شده است مانند هوافضا ، زیست فناوری و نانو که سند توسعه آنها تدوین شده است و الحمدالله کشور در زمینه نانو به رتبه 4 جهان ، در زیست فناوری به رتبه 11 ، در سلول های بنیادین به رتبه 15 ، در هوافضا به رتبه 15 و در علوم دریایی نیز به رتبه 6 رسیده است .
مخبردزفولی گفت : در رشته زیست فناوری 635 شرکت دانش بنیان تاسیس شده است که 50 محصول آنان قابلیت صادرات به دنیا را دارد و درآمد این شرکتها نیز بیش از 1/9 میلیارد دلار بوده است .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ایران اسلامی پنجمین کشور دنیا از لحاظ تنوع گیاهان دارویی است ، تصریح کرد : بسیاری از گیاهان دارویی در کشور قابل رویش است که برای ساماندهی این موضوع ، سندی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که زمینه ساز تحول در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی شد البته هنوز چالشهایی در این زمینه وجود دارد .
وی ادامه داد : هم اکنون 400 شرکت دانش بنیان در زمینه گیاهان دارویی وجود دارد که 500 محصول دانش بنیان نیز تولید می کنند و کشور می تواند با بهره گیری از صنایع تبدیلی عصاره های درجه یک درمانی تولید کند که هریک ارزش مادی و اقتصادی فراوان تر از بشکه های نفت داراست .
مخبر دزفولی افزود : فروش سال 96 شرکتهای دانش بنیان در عرصه نانو بیش از 1400 میلیارد تومان بوده است که می تواند چندین برابر شود .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ایران اسلامی به برکت انقلاب اسلامی جزء کشور های درجه یک در زمینه سلول های بنیادین شده است ، افزود : در این زمینه تعداد دانشمندان بسیاری در کشور مشغول تحقیق هستند ، عرصه ای که جزء مناطق ممنوعه دنیا محسوب می شود و محدودیت های فراوانی ابرقدرتها برای عدم دسترسی دیگر کشور ها به این علم قائل بودند ، اما ایران اسلامی به این علم دست پیدا کرد و امروز جزء قدرتمند های دنیاست .
وی خاطرنشان کرد : در زمینه مرجعیت علمی شدن باید آن میزان سوژه و یافته علمی در کشور ایجاد شود که دیگران برای بهره گیری از این علوم به استفاده از زبان فارسی ترغیب شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
دنیای اقتصاد
1397/09/24
> ایرنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال 98 فردا یکشنبه پایان می یابد .
> یکشنبه؛ آخرین مهلت ثبت نام در کنکور ارشد 98 ایرنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال 98 فردا یکشنبه پایان می یابد .
حسین توکلی عصر شنبه در گفت و گو با ایرنا ، افزود : فرایند ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و غیردولتی ها همچنین دانشگاه آزاد اسلامی و بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی تا ساعت 24 فردا یکشنبه 25 آذرماه جاری ادامه دارد و این مهلت به پایان می رسد .
وی گفت : تاکنون 221 هزار نفر برای شرکت در این آزمون ثبت نام کرده اند .
یادآور می شود : کنکور کارشناسی ارشد روزهای 5 و 6 اردیبهشت سال 98 برگزار می شود .
کلمات کلیدی : آموزش عالی دانشگاه آزاد اسلامی سازمان سنجش آموزش کشور کارشناسی ارشد کنکور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/09/24
> ثبت‏نام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و مرحله اول بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور از جمعه 16 آذرماه آغاز شده است و ساعت 24 امروز یکشنبه 25 آذرماه آخرین مهلت ثبت نام در این آزمون است .
> ثبت‏نام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و مرحله اول بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور از جمعه 16 آذرماه آغاز شده است و ساعت 24 امروز یکشنبه 25 آذرماه آخرین مهلت ثبت نام در این آزمون است .
شرایط ثبت‎نام تمامی متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در تمامی دانشگاه‎ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی از جمله دانشگاه آزاد و بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور می‏توانند با در نظر داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‎نام در این آزمون ثبت نام کنند .
افرادی که دارای شرایط اعلام شده باشند می توانند حداکثر در دو رشته امتحانی (طبق ضوابط از رشته های امتحانی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام) متقاضی ثبت نام شوند .
تاکنون بیش از 199 هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 98 ثبت‎نام کرده‏اند .
ثبت نام منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www .
sanjesh .
org در 6 گروه آموزشی و 126 کدرشته انجام می‎گیرد .
هزینه ثبت‎نام 450 هزار ریال (45 هزار تومان) است که داوطلبان باید با کارت‎های شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیک آن فعال است ، مبلغ را پرداخت کنند .
زمان برگزاری آزمون آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در روزهای پنجشنبه و جمعه 5 و 6 اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
مردم سالاری
1397/09/24
> ارتباط دانشگاه ها با کشور تنها منحصر به پذیرش افراد حاضر در جامعه نمی شود ، بلکه باید این افراد بتوانند نیازهای خود و کشور را در یک محیط آکادمیک و دانشگاهی به بحث و مباحثه بگذارند تا برای آنها از این طریق راهکار پیدا کنند .
> ارتباط دانشگاه ها با کشور تنها منحصر به پذیرش افراد حاضر در جامعه نمی شود ، بلکه باید این افراد بتوانند نیازهای خود و کشور را در یک محیط آکادمیک و دانشگاهی به بحث و مباحثه بگذارند تا برای آنها از این طریق راهکار پیدا کنند .
به گزارش ایسنا ، «فرهیختگان» در ادامه نوشت : موضوع کاربردی شدن پایان نامه ها مدت مدیدی است که در اظهارات مسئولان دانشگاهی و غیردانشگاهی رواج پیدا کرده است که از شورای عالی انقلاب فرهنگی تا روسای دانشگاه ها و معاونان پژوهشی هم گاهی در این خصوص اظهاراتی را بیان می کنند؛ اما سال هاست که همچنان موضوع اکثر پایان نامه ها تقریبا برای «هیچ» است .
به طور مثال مساله و چالش طبیعی ای به نام زلزله چند سالی است که در کشور و محافل دانشگاهی بحث می شود ، اما طبق آمارهای استخراجی از پایگاه اینترنتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ، 27742 عنوان پایان نامه درباره مساله وضعیت ساختمان سازی و قانون های ساخت ساختمان وجود دارد که تنها حدود 9 هزار عنوان به یکی از نیازهای اصلی کشور یعنی مقررات ملی ساخت وساز و مصالح مقاوم پیش از وقوع زلزله اشاره کرده است و سایر پایان نامه ها در حوزه ای غیرمرتبط است .
همین وضعیت در رشته های دیگر نیز وجود دارد .
ما در این گزارش یک جامعه آماری و تصادفی را در رشته های عمران ، معماری ، مهندسی آب ، محیط زیست و مکانیک انتخاب و بررسی کرده ایم که یک مجموعه حدود 60 هزارتایی از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری را دربر می گرفت .
پس از احصای چالش های اصلی و نیازهای کشور در این رشته ها ، نکته حاصل شده این بود که نسبت پایان نامه های تولیدشده به نیازهای اصلی کشور کمتر از 30 درصد بود؛ حتی در برخی رشته ها این رقم به کمتر از 10 درصد نیز رسیده است .
از سوی دیگر یک تحقیق نشان می دهد برای هر پایان نامه ارشد 34 میلیون ریال و هر پایان نامه دکتری 169 میلیون ریال هزینه می شود که شامل هزینه های سرانه حق التحقیق ، راهنمایی ، مشاوره و داوری و همچنین مواد مصرفی آموزشی است .
در ایران داک حدود 530 هزار پایان نامه ارشد و حدود 96 هزار پایان نامه دکتری ثبت شده است .
با این حساب حدود 1800 میلیارد تومان برای پایان نامه های ارشد و حدود 1600 میلیارد تومان هزینه پایان نامه های دکتری و مجموعا 3400 میلیارد تومان هزینه شده است .
پایگاه ایران داک نشان می دهد در یک نمای کلی حدود 82 درصد پایان نامه های کشور در مقطع کارشناسی ارشد و حدود 18 درصد آن در حوزه دکتری ، دکتری تخصصی و عمومی است .
اگر این نسبت را در نمونه آماری گزارش ما هم صادق بدانیم ، در آن صورت حدود 168 میلیارد تومان جهت پایان نامه های کارشناسی ارشد و 184 میلیارد تومان جهت پایان نامه های دکتری و مجموعا 350 میلیارد تومان هزینه شده است .
دانشگاه آزاد اسلامی با اشراف و اهمیت به این مساله نظام موضوعاتی را در قالب طرح پایش ایجاد کرده است تا از این پس شاهد هدررفت منابع و هزینه ها در حوزه پایان نامه ها نباشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
مردم سالاری
1397/09/24

در زیر 10 چالش کشور را بر حسب آنچه بیشتر در جامعه نمود دارد ، بررسی کرده ایم و راهکار هایی هم که می توان برای آن ارائه داد ، آورده ایم تا نشان دهیم آنچه در حوزه پایان نامه و رساله ثبت شده ، چالش های کشور نیست بلکه فقط فارغ التحصیلان برای آن وقت و هزینه بیهوده صرف کرده اند : زلزله ، وضعیت ساختمان ها ، مصالح و قانون پیش از وقوع زمین لرزه اهداف : شناسایی مواد و مصالح مختلف و مقاوم در برابر زلزله کاهش ریسک پذیری و مقاوت سازه ها در مناطق مختلف بازنگری در استانداردها و مقررات ملی برای پایین آوردن تلفات و خسارت ها راهکار : استفاده از سازه های نوین در حوزه عمران و شهرسازی تحلیل و محاسبه دقیق تمام مصالح پرکاربرد در ساختمان سازی تدوین ضوابط و نظام نامه ساختمان سبز و جلوگیری از عدم اجرای مقررات ملی ساختمان تعداد پایان نامه ها : 27742 پایان نامه درمورد توجه به ساختمان و زلزله وجود دارد .
تعداد پایان نامه های مرتبط با چالش : از تعداد 27742 پایان نامه ، 9621 مورد به ساختمان سازی پیش از زلزله ارتباط دارد .
درصد : براین اساس می توان گفت از تعداد پایان نامه های ثبت شده در ایرانداک درمورد ساختمان سازی و رعایت آن پیش از زلزله ، حدود 34 درصد به این مساله مربوط است .
عدم مدیریت کاربردی جهت کنترل ریزگردها اهداف : شناسایی عوامل تشدید کننده در نقاط مختلف شهری و بیابانی ویژگی های ژئوشیمیایی و کانی شناسی به عنوان عوامل ریزگردها بررسی عوامل انسانی و حیوانی و تاثیرات آن راهکار : بررسی چندساله ویژگی های آب و هوایی مناطق مختلف شهری و نقاط خالی از سکنه عدم استفاده بیش از حد از منابع خاکی مانند ماسه و خاک های سطحی و بازیافت مصالح کاربردی جلوگیری از قطع درختان ، چرای بیش از حد دام و ایجاد بافت های درختی در مناطق تشدیدکننده تعداد پایان نامه ها : 950 پایان نامه موضوع ریزگردها را بررسی کرده اند .
تعداد پایان نامه های مرتبط با چالش : از 950 پایان نامه ، 73 مورد به عدم مدیریت کاربردی جهت کنترل ریزگرد ها اشاره دارد .
درصد : براین اساس می توان گفت از 950 پایان نامه موجود در ایرانداک که به عدم مدیریت کاربردی جهت کنترل ریزگرد ها اشاره دارند ، حدود هفت درصد به سراغ این موضوع رفته اند .
زلزله ، مجموع اقدامات پس از زلزله به منظور کاهش اثرات روانی اهداف : آوار برداری به شیوه علمی و مناسب بدون آسیب به افراد و بافت های سالم انتقال مجروحان ، مصدومان و ساخت بافت های نیمه تخریب شده ساخت یا تجهیز سازه های سریع الاحداث جهت درمان عمومی و مدیریت فضا راهکار : آموزش افراد در مناطق مختلف به خصوص مناطق زلزله خیز تعیین مکان مناسب یا ساخت سریع منازل موقت احداث سوله یا کانکس های پیش ساخته با امکانات اولیه تعداد پایان نامه ها : 1842 پایان نامه درمورد وضعیت ساختمان و افراد پس از زلزله وجود دارد .
تعداد پایان نامه ها مرتبط با چالش : از تعداد 1842 پایان نامه ، 359 مورد به ساختمان سازی پس از زلزله و ارتباط آن با افراد مربوط است .
درصد : براین اساس می توان گفت از تعداد پایان نامه های ثبت شده در ایرانداک درمورد وضعیت ساختمان های موجود پس از زلزله و چگونگی مواجهه افراد با آن حدود 5/ 19 درصد به این مساله اشاره دارد .
حجم بالای تصادفات شهری و برون شهری مشکلات موجود در بخش حمل ونقل مانند دیگر چالش های اجتماعی در تمام سطوح توسعه بر شهرها اثر می گذارند ، بنابراین باید این چالش ها را شناسایی و برای رفع آن راهکاری ارائه شود .
اهداف عینی : بهینه سازی فیزیکی شبکه حمل ونقل کاهش تصادفات شهری و برون شهری مبتنی بر اصلاح طراحی معماری و شهرسازی فرهنگ سازی در رانندگی راهکار : نظام تردد در معابر پرتصادف شهری اصلاح شود .
معابر پیاده و سواره شهری و برون شهری هم اصلاح و هم بازطراحی شود .
باید نگرش عمومی مردم نسبت به رانندگی اصلاح شود .
تعداد پایان نامه ها درخصوص تصادف : 1116 پایان نامه در مورد تصادف وجود دارد .
تعداد پایان نامه ها درباره تصادفات شهری و برون شهری : از تعداد 1116 پایان نامه 85 مورد درمورد تصادفات شهری و برون شهری است .
درصد : حدود 7 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
مردم سالاری
1397/09/24

6 درصد از پایان نامه هایی که در مورد تصادف نوشته شده اند ، مربوط به تصادفات شهری و برون شهری هستند .
عدم انضباط ترافیکی امنیت راه و ترافیک ، یکی از حوزه های مهم و اساسی نیازهای جامعه بشری است که تامین آن ضرورتی غیرقابل انکار تلقی می شود .
در اینجا چالش های انضباط ترافیکی را بررسی می کنیم .
اهداف عینی : بهره گیری از روش های بهینه و نو در حمل ونقل توسعه فرهنگ ترافیکی کاهش عدم انضباط ترافیکی در کوتاه مدت (دوره مثلا پنج تا 10 ساله) راهکارها : بهره وری شبکه حمل ونقل درون شهری توانمند سازی و ترویج رفتار ترافیکی بومی ایجاد مدیریت راهبردی برای آنکه انضباط ترافیکی در حوزه مدیریت شهری و برون شهری برقرار شود .
تعداد پایان نامه ها درخصوص ترافیک : 4377 پایان نامه در مورد ترافیک وجود دارد .
تعداد پایان نامه ها درباره عدم انضباط ترافیکی : از تعداد 4377 پایان نامه درباره ترافیک چهار پایان نامه درباره انضباط ترافیکی نوشته شده است .
درصد : حدود 0 .
09 درصد از پایان نامه هایی که در مورد ترافیک نوشته شده ، درباره انضباط ترافیکی است .
عدم توسعه حمل ونقل ریلی اهداف : برنامه ریزی مدیریت تقاضای حمل ونقل ریلی راهکارهای نوین در توسعه زیرساخت های حمل ونقل ریلی ارتباط و تعامل جهانی برای گسترش حمل ونقل ریلی راهکارها : مطالعات جامع مدیریت تقاضای حمل ونقل ریلی کشور ابزارهای نوین در توسعه زیرساخت های حمل ونقل ریلی به کار گرفته شود برنامه ریزی و سیاستگذاری حوزه حمل ونقل ریلی بین المللی تعداد پایان نامه ها درخصوص حمل ونقل : 3528 پایان نامه درباره حمل ونقل وجود دارد .
تعداد پایان نامه ها درخصوص حمل ونقل ریلی : از تعداد 3528 پایان نامه تعداد 231 پایان نامه درخصوص حمل ونقل ریلی و از این تعداد پایان نامه 32 مورد آن درخصوص توسعه حمل ونقل ریلی است .
درصد : با این اوصاف حدود 0 .
90 درصد از پایان نامه هایی که در مورد حمل ونقل نوشته شده اند ، مربوط به توسعه حمل ونقل ریلی است .
پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر اهداف : پیشگیری از اعتیاد در جامعه پذیرش اجتماعی معتادانی که ترک کرده یا در حال ترک هستند استفاده از درمان های دارویی و غیردارویی جدید برای طولانی کردن فواصل عود در بیماران معتاد (درمان بدون بازگشت) راهکارها : مجموعه اقداماتی که می تواند به پیشگیری از اعتیاد کمک کند مجموعه اقداماتی برای پذیرش اجتماعی معتادان در حال ترک و همچنین بیماران پاک شده از اعتیاد مجموعه اقداماتی که می تواند فواصل عود در بیماران معتاد را طولانی کند (درمان بدون بازگشت) تعداد پایان نامه ها درخصوص اعتیاد : 1297 پایان نامه درخصوص اعتیاد نوشته شده است .
تعداد پایان نامه درخصوص پیشگیری از اعتیاد : از تعداد 1297پایان نامه ای که درخصوص اعتیاد نوشته شده ، 87مورد آن درباره پیشگیری از اعتیاد است .
درصد : با این اوصاف 6 .
7 درصد از پایان نامه هایی که درخصوص اعتیاد نوشته شده ، درباره پیشگیری از اعتیاد است .
آلودگی آب آشامیدنی اهداف : شناسایی انواع آلاینده های آب آشامیدنی مصارف خانگی اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود آلاینده ها به منابع آب آشامیدنی روش های تصفیه و افزایش ذخایر آب آشامیدنی راهکار : تدوین مجموعه اقدامات لازم برای بررسی انواع آلاینده های آب آشامیدنی مجموعه اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود آلاینده ها بررسی روش های تصفیه آب و افزایش ذخایر آب آشامیدنی تعداد پایان نامه ها درخصوص آب آشامیدنی : 2401 پایان نامه در این خصوص نوشته شده است .
تعداد پایان نامه ها درخصوص آلودگی آب آشامیدنی : از تعداد 2401 پایان نامه 651 مورد درباره آلودگی آب آشامیدنی است .
درصد : بر این اساس می توان گفت حدود 27 .
1 درصد از پایان نامه هایی که در مورد آب آشامیدنی است ، مربوط به آلودگی آب آشامیدنی می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
مردم سالاری
1397/09/24

چگونگی جلوگیری از ورود آلاینده ها به منابع آب های سطحی اهداف : کاهش میزان جذب آلودگی ها و نفوذ آن به آب ها کنترل و پیشگیری از انتقال نیترات و سموم فلزات سنگین به آب های زیرزمینی و سطحی توسعه سیستم های از بین برنده آلاینده های صنعتی و عدم انتقال آن به آب ها راهکار : فعال کردن هسته های اجرایی برای جلوگیری از ورود پساب به رودخانه ها کم کردن یا حذف آلاینده های نیتراتی از کارگاه ها و کارخانه های صنعتی تجهیز و احداث واحدهای تصفیه آب های آلوده شده در کارگاه ها در کنار مراکز صنعتی قبل از انتقال به فضای آزاد تعداد پایان نامه ها : 13057 پایان نامه به مهندسی آب و فاضلاب مرتبط است .
تعداد پایان نامه ها مرتبط با چالش : از 13057 پایان نامه ، 3419 مورد بررسی ورود آلاینده ها به آب های سطحی را انتخاب کرده اند .
درصد : از پایان نامه های موجود در ایرانداک که درمورد جلوگیری از ورود آلاینده های آب های سطحی هستند ، حدود 26 درصد به این مساله اشاره کرده اند .
مدیریت معضل آلاینده های خاک اهداف : نقش پسماندها در آلودگی خاک و تاثیر آلودگی ها بر موجودات زنده جلوگیری از تبدیل وضعیت خاک های کشاورزی به ساختمانی دفع آلاینده های سطحی برای جلوگیری از نفوذ آن به عمق خاک ها راهکار : کم کردن پسماندها با روش های نوین و اقتصادی کنترل و ارزیابی مدت دار از زمین های کشاورزی نزدیک به مناطق مسکونی برای جلوگیری از ساختمان سازی در آنها ایجاد شبکه های بازرسی برای مناطق خالی از سکونت جهت جلوگیری از انتقال آلودگی به سطح خاک ها تعداد پایان نامه ها : 3241 پایان نامه به مهندسی آلودگی در خاک ها اشاره دارد .
تعداد پایان نامه ها مرتبط با چالش : از 3241 پایان نامه ، 771 مورد به شیوه های آلودگی خاکی و معضل های آن اشاره دارد .
درصد : براین اساس می توان گفت از 3241 پایان نامه موجود در ایرانداک که به مدیریت معضل ها و آلاینده های این بخش مربوط هستند ، حدود 23 درصد به این مساله اشاره کرده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه فرهیختگان
1397/09/25
> 1 گزینش نهایی در هر یک از رشته های امتحانی از بین داوطلبانی که حدنصاب نمره علمی لازم را بر اساس مواد آزمون احراز کرده باشند ، با توجه به ضوابط مربوط انجام خواهد شد.
> 1 گزینش نهایی در هر یک از رشته های امتحانی از بین داوطلبانی که حدنصاب نمره علمی لازم را بر اساس مواد آزمون احراز کرده باشند ، با توجه به ضوابط مربوط انجام خواهد شد .
برای فارغ التحصیلان رتبه اول دوره کارشناسی در هر کدرشته محل ، یک ظرفیت مازاد بر ظرفیت مندرج در دفترچه شماره دو تخصیص داده می شود .
این داوطلبان باید همانند سایر داوطلبان حدنصاب نمره علمی لازم را کسب کنند .
2 گزینش نهایی براساس نمره کل حاصل از 80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل دوره کارشناسی (لیسانس) انجام خواهد گرفت .
3 اعمال 20 درصد معدل دوره کارشناسی براساس مصوبه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون تحصیلات تکمیلی ، به صورت تراز اعمال خواهد شد .
در صورت ناپیوسته بودن دوره کارشناسی ، میانگین معدل دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته اعمال خواهد شد .
4 کارنامه تمامی داوطلبان آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 توسط سازمان سنجش آموزش کشور ، براساس برنامه زمانی مقرر از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
خراسان
1397/09/25
> امروز یعنی 25 آذر از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه به نام روز پژوهش نام گذاری شده است.
> امروز یعنی 25 آذر از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه به نام روز پژوهش نام گذاری شده است .
پژوهش فرایند رسیدن به راه حل های قابل اطمینان از طریق گردآوری ، تحلیل و تفسیر داده ها به گونه ای برنامه ریزی شده و نظام مند است .
آن چه که واضح به نظر می رسد ، ضرورت توجه به شیوه های آموزشی نوین برای تربیت نسلی پژوهشگر و موفق است .
با این نگاه ، نهاد «آموزش و پرورش» در وسیع ترین معنای خود شامل سازمان ها ، مراکز و افرادی می شود که خواسته و ناخواسته یا آگاهانه و ناآگاهانه در تربیت روح و روان افراد جامعه تأثیر می گذارند و از این میان ، وزارت «آموزش و پرورش» نهاد رسمی و دولتی کشور است که بیشترین سهم را در آموزش و تربیت افراد بر عهده دارد .
فراز و نشیب ها و تغییر و تحولات پرشتاب و بنیادی که در این وزارتخانه اتفاق می افتد ، ضرورت تعمق و تأمل در اصول و شیوه های نوین آموزشی و پژوهشی را به آموزش دهندگان گوشزد می کند .
امروز که در تقویم کشورمان به روز پژوهش نام گذاری شده است فرصت مناسبی بود تا دربارۀ شیوه های نوین آموزش و پژوهش با «رضا پیش قدم» ، معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و استاد پیوسته آموزش زبان انگلیسی گفت و گو کنیم .
به عنوان یک پژوهشگر ، بهترین شیوه آموزشی از نظر شما شامل چه فرایندهایی است؟ ابتدا باید چند اصطلاح کلیدی را توضیح دهم .
اگر آموزش را به دو سطح تقسیم کنیم با دو نوع آموزش مواجه ایم؛ آموزش «حواس کاسته» و آموزش «حواس افزوده» .
آموزش «حواس کاسته» که حواس کمی از مخاطب را درگیر می کند ، به صورت سخنرانی انجام می شود .
این نوع آموزش همان شیوه سنتی است که حس شنیداری و گاهی دیداری را به شرط استفاده از تخته فعال می کند اما در آموزش «حواس افزوده» افزون بر حس های شنیداری و دیداری ، حس های دیگری مانند لامسه و حرکتی ، بویایی و چشایی نیز درگیر می شود .
به لحاظ علمی هنگامی که بخش کوچک و محدودی از مغز درگیر یک یا دو حس می شود ، یادگیری محدودی صورت می گیرد؛ اما با درگیرشدن گستره وسیعی از مغز از طریق حواس دیگر ، یادگیری در مغز نیز تسهیل و تسریع می شود .
بنابراین تلاش بر این است که در سطوح پایین تحصیلات ، آموزش به شیوه «حواس افزوده» انجام گیرد چراکه ماندگاری در مغز بیشتر و یادگیری نیز جذاب می شود .
به تعبیر بهتر ، معلم واستاد باید «حواس باز» باشد؛ یعنی باید بداند که کجا از چه حواسی استفاده کند تا یادگیری تسهیل و تسریع شود .
علاوه بر حواس چه رابطه ای بین آموزش و تفکر انسان وجود دارد؟ تفکر خود به دو نوع سطح بالا و سطح پایین تقسیم می شود .
در تفکر سطح پایین ، به ترتیب با سه مرحله دانش ، فهم و کاربرد مواجه می شویم .
از سوی دیگر ، تفکر سطح بالا به سه مرحله تجزیه ، ترکیب و ارزیابی تقسیم می شود .
در تفکر سطح پایین ، منظور از مرحله دانش ، حفظ و ازبرکردن طوطی وار است .
برای نمونه می توان به حفظ کردن شعر که معمولاً از مهد کودک آغاز می شود درحالی که فهم کاملی از آن وجود ندارد ، اشاره کرد .
فهم ، مرحلۀ بعد از دانش است و افراد را به جست و جوی معنا و مفهوم سوق می دهد .
در مرحلۀ کاربرد ، فراگیرنده مثلاً شعر را در گفتار خود به کار می گیرد .
در برش دیگری از تفکر ، مهارت تجزیه و ترکیب وجود دارد که متعلق به تفکر سطح بالاست و معمولاً به طور همزمان اتفاق می افتد .
در تجزیه و ترکیب ، این توانایی به وجود می آید که آموخته های فرد با دنیای بیرون و زندگی روزمره ارتباط پیدا کند یا مورد استفاده قرار گیرد و در ذهن او حالت مقایسه ایجاد شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
خراسان
1397/09/25

مرحله آخر ، ارزشیابی است که نظر شخصی فراگیر پرسیده می شود .
این مرحله ، اوج یادگیری اوست .
سلسله مراتب تفکر چه چارچوبی برای آموزش فراهم می کند؟ ما می توانیم بر اساس «سلسله مراتب تفکر» چهار نوع آموزش داشته باشیم : 1 آموزش نظری که مرحله تقلید است .
2 آموزش کاربردی که فرایند محور و مهارت افزاست .
3 آموزش «فکرورزی» که با تقویت تفکرات خلاقانه و آینده نگر و همراه با به فکر واداشتن است و امثال سقراط به این روش عمل می کردند .
4 آموزش «فکربردی» .
آموزش «فکربردی» از تلفیق دو واژۀ «فکرافزا» و «کاربرد» ساخته شده است .
«فکربرد» اوج آموزش است؛ به طوری که تمام حواس درگیر می شود و تفکر به شکل غیرمستقیم در این مرحله رشد می کند .
این چهار مرحله را به عنوان نمونه برای آموزش نگارش انشا می توان اجرا کرد .
نگارش انشا و توضیحات معلم برای آیین و اصول انشانویسی ، مرحلۀ اول یعنی همان آموزش نظری و تقلیدی است .
در مرحلۀ کاربردی ، فرایند نوشتن انشا و نحوۀ به کارگیری کلمات و جملات مد نظر است .
در مرحله سوم یعنی فکرورزی ، طرز نوشتن متفاوت و اقناع مخاطب اهمیت دارد .
یعنی این امر که فرد چگونه بیندیشد و سپس انشا بنویسد ، آموزش داده می شود .
در مرحله فکربردی ، پیوند استواری با زندگی روزمره و آیندۀ افراد برقرار می شود .
به نظر شما امروزه در سیاست گذاری های وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم چه نوع آموزشی باید بیشتر مد نظر باشد؟ آموزش ما در مدارس و دانشگاه ها نه تنها به سمت آموزش کاربردی بلکه باید به سمت آموزش فکربردی برود و به بهبود جامعه منجر شود .
هدف آموزش کاربردی مهارت آفرینی است ولی آموزش فکربردی نه تنها مهارت ایجاد می کند بلکه به نمود عینی آن در جامعه نیز می انجامد .
آموزش کاربردی به کارشناس و تکنیسین منجر می شود اما آموزش فکربردی به متخصص حرفه ای می انجامد .
می دانیم که آموزش در دو سطح انتقالی و تبدیلی صورت می گیرد .
در آموزش نظری و کاربردی یا انتقال دانش است یا مهارت ولی در سطح فکرورزی و فکربردی ، آموزش همراه با تغییر و تحول است که به پیشرفت و آینده نگری توجه دارد .
ما عمدتاً در آموزش ناآگاهانه عمل می کنیم و قلمروهای آموزش را رعایت نمی کنیم و اگر آموزش به صورت آگاهانه و علمی و با درنظر گرفتن میزان آگاهی مخاطب باشد ، فرایند انتقال اطلاعات مؤثرتر و هدفمندتر انجام می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم
خراسان
1397/09/25
> زهراحاجیان همان طور که پیش بینی می شد سال 97 هم سال خوبی برای پژوهش نبود.
> زهراحاجیان همان طور که پیش بینی می شد سال 97 هم سال خوبی برای پژوهش نبود .
این موضوع از لابه لای خبرهای ناامید کننده ای که از اواخر سال 96 درباره سهم پژوهش در لایحه بودجه 97 منتشر می شد به راحتی قابل فهم بود .
متاسفانه با وجود تاکید و هدف گذاری برنامه های توسعه ای کشور مبنی بر ضرورت افزایش سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی ، سال هاست سهم اعتبارات پژوهشی کشور از آن چه در این برنامه ها پیش بینی شده بسیار کمتر است .
طبق برنامه چهارم ، سهم پژوهش کشور باید به 2درصد تولید ناخالص داخلی می رسید امامتاسفانه هیچ گاه محقق نشد .
این هدف در برنامه پنجم 3 درصد تعیین شد ، حال آن که اگر به عقب برگردیم ، مرور سهم تحقق یافته در تمام این برنامه های توسعه ای ، فاصله فاحشی با سهم تعیین شده داشته و دارد به طوری که در پایان برنامه چهارم بودجه پژوهش تنها 0 .
45 درصد و اکنون در پایان برنامه پنجم و ماه های پایانی سال 97 ، این سهم به 0 .
48 درصداز تولید ناخالص داخلی رسیده است .
حال براساس آن چه در لایحه برنامه ششم توسعه آمده؛ سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی 3 درصد تعیین شده است ، اما ظاهرا برای تحقق همین سهم نیز اراده ای وجود ندارد .
گواه آن آماری است که به تازگی از زبان رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و به استناد آمار وارقام درج شده در لایحه بودجه سال 97 اعلام شده است .
بر اساس آن چه او اعلام کرده ؛ در لایحه بودجه سال 97 اعتبارات پژوهشی وزارت علوم تنها حدود 6 درصد افزایش داشته به گونه ای که از حدود هشت هزار و 400 میلیارد تومان طی امسال به هشت هزار و 800 میلیارد تومان (بدون احتساب ردیف های متفرقه و شرکت های دولتی) رسیده است .
براین اساس نمی توان تحقق سهم قابل توجهی را در تولید ناخالص داخلی برای بخش پژوهش انتظار داشت .
وضعیتی که وزیر علوم نیز در ابتدای امسال و با انتقاد ازنحوه تخصیص ومدل بودجه ریزی سازمان برنامه و بودجه ، آن را پیش بینی واعلام کرده بود که این مدل بودجه ریزی سازمان برنامه و بودجه نمی تواند سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی را حتی به یک درصدهم برساند .
بودجه پژوهش سال 98 نیز طبق آماری که معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم همزمان با آغاز هفته پژوهش اعلام کرد اگر چه هنوز نهایی نشده است اما صرفا می تواند سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی را به حدود 7 دهم درصد برساند .
با این وصف ، عبوراز یک دهم درصدGDP همچنان یک حسرت برای پژوهش کشور خواهد بود .
تضعیف جایگاه علمی کشور ، نتیجه کمبود اعتبارات پژوهشی کارشناسان ، همه ساله درباره تبعاتی که به واسطه بی توجهی به اعتبارات پژوهشی گریبان گیر کشور خواهد شد ، هشدار داده اند .
هشدارهایی که البته چندان جدی گرفته نمی شود .
دکتر پژمان آزادی قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در گفت و گو با خراسان ؛ افت تولیدات علمی ، بی انگیزگی محققان ونخبگان را از تبعات جدی کمبود اعتبارات پژوهشی می داند و می گوید : بودجه تحقیقاتی کشور ما همه ساله در مقایسه با کشورهای پیشرفته رقم ناچیزی است و درشرایطی که کشور هایی مانندکره بیش از3درصد به این امر اختصاص می دهند در ایران این رقم درحد دهم درصد یا صدم درصد است ومتاسفانه بخش های زیادی از همین سهم اندک نیز معمولا صرف پژوهش نمی شود .
وی می افزاید : با وجود همه شعار ها ؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر علوم
خراسان
1397/09/25
هنوز درک درستی از پژوهش در کشور وجود ندارد درحالی که امروز هر آن چه در حوزه تولید فناوری دردنیا با آن مواجه ایم نتیجه سرمایه گذاری هنگفت در بخش پژوهش است .
دکتر موسوی ، یکی از محققان پارک علم وفناوری دانشگاه تهران نیز کندی یا توقف بخش زیادی از پروژه های تحقیقاتی را از جمله تبعاتی می داند که بخش دانشگاهی کشور ومراکز تحقیقاتی ، همه ساله با آن مواجه اند و معتقد است ادامه این روند در سال های آینده به تضعیف جایگاه علمی کشورخواهد انجامید ودستیابی به اهداف ترسیم شده در اسناد بالا دستی نظام در حوزه علم وفناوری را غیر ممکن خواهد کرد .
وی با بیان این که سهم بودجه تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی یکی از مهم ترین شاخص های تعیین کننده میزان ارتقای کیفی آموزش عالی درکشور های مختلف ومعیار اصلی تقسیم بندی کشور ها از نظر پیشرفت ، تلقی می شود می گوید : براساس این تقسیم بندی ، اعتبارات تحقیقاتی به میزان کمتر از 5/0 درصد تولید ناخالص داخلی به کشور های عقب افتاده در پژوهش اختصاص دارد .
سهم اعتبارات تحقیقاتی بین 5/0 تا یک درصد تولید ناخالص داخلی برای کشور های در حال توسعه و سهم اعتبارات تحقیقاتی بیش از 2درصد برای کشور های پیشرفته است .
بنابراین با ملاک قرار دادن این شاخص می توان به این مهم پی برد که متاسفانه با اختصاص کمتر ازنیم درصد تولید ناخالص داخلی کشور به پژوهش اکنون ما از این حیث در بین کشور های عقب افتاده قرار داریم وباید برای خروج از این وضعیت ، دولت و مجلس نگاه جدی تر و ویژه تری به اعتبارات پژوهشی داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
جمهوری اسلامی
1397/09/25
> سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور با 3 هدف ، 5 راهبرد و 32 اقدام ملی به تصویب رسید.
> سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور با 3 هدف ، 5 راهبرد و 32 اقدام ملی به تصویب رسید .
به گزارش مرکز هماهنگی و توسعه و پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور ، در اجرای ماده 4 قانون برنامه پنجم توسعه کشور ، تدوین سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور در دستور کار کمیسیون و مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور قرار گرفت .
بعد از تشکیل جلسات کمیته راهبری سند در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و شورای توسعه فرهنگ قرآنی ، این سند با 3 هدف ، 5 راهبرد و 32 اقدام ملی طراحی و در جلسه 26 کمیسیون به تصویب رسید .
مطابق احکام دائمی برنامه های توسعه کشور ، اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی صرفاً به اجرای اسناد راهبردی اختصاص می یابد .
این سند در کنار سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کریم و سند راهبردی توسعه فعالیت های تبلیغی ترویجی قرآن کریم به منظور تحقق اهداف منشور توسعه فرهنگ قرآنی اجرا خواهد شد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
تفاهم
1397/09/25
> شانزدهمین نمایشگاه هفته پژوهش رویداد "تجاری‌سازی طرح‌های فناورانه" ، سوم تا ششم دی ماه امسال به مناسبت هفته پژوهش‌وفناوری و همزمان با نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن‌بازار در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود .
> به گزارش ایسنا ، این رویداد چهار روزه از سوی دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در قالب سه بخش برگزار می‌شود که عبارتند از "رویداد فرصت‌ها و چالش‌های کارآفرینی در ایران که به صورت نیم روز و شامل چندین سخنرانی علمی و پنل تخصصی در زمینه چالش‌های کارآفرینی برگزار می‌شود" ، "نمایشگاه شرکت‌های نوپا و استارت آپی کشور با حضور بیش از یکصد استارت‌آپ فعال در حوزه‌های مختلف فناوری" و "رویداد سه روزه ارائه طرح‌های برگزیده به سرمایه‌گذاران جهت جلب نظر ایشان و جذب سرمایه (Match Making)" .
بر اساس اعلام دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم ، ثبت‌نام در نمایشگاه شرکت‌های نوپا و استارت آپی کشور آغاز شده است .
در سه روز اول این رویداد ، 10 طرح برگزیده توسط متخصصین برای سرمایه‌گذاران تشریح می‌شود و سپس طی جلسات مذاکره رودرو (B2B) مراحل بعدی جلب نظر و جذب سرمایه انجام می‌شود .
نکته حائز اهمیت در تمام این سه رویداد اعطای گرنت وزارت علوم به طرح‌هایی است که در ایام نمایشگاه موفق به جذب سرمایه‌گذار می‌شوند .
علاقه‌مندان می‌­توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی برای حضور در نمایشگاه با شماره­ تلفن‌های 5 66028963 تماس بگیرند .
/ سازمان فناوری اطلاعات.
1
فهرست