وزارت علوم - مطبوعات 26 آذر 97
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت 14:36
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8386158 روزنامه همشهري
8382359 وطن امروز
8381052 روزنامه آفرينش
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شهروند
1397/09/26
> روز گذشته منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت در این وزارتخانه اقدام به رصد اشتغال دانش آموختگان دانشگاه ها شده و طرحی درحال اجراست که در آن اقدام به بررسی اشتغال دانشجویان متناسب با رشته های تحصیلی آنها شده است.
> روز گذشته منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت در این وزارتخانه اقدام به رصد اشتغال دانش آموختگان دانشگاه ها شده و طرحی درحال اجراست که در آن اقدام به بررسی اشتغال دانشجویان متناسب با رشته های تحصیلی آنها شده است .
طرحی که به گفته غلامی اجرایی شده و آمارهای بسیار مناسبی از آن به دست آمده و براساس آن رشته هایی که زمینه اشتغال مناسبی نداشته باشند ، حذف خواهد شد .
پیش از این هم آمارهای بسیاری از رشته های بدون بازار کار به میان آمده بود .
مهر ماه امسال مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به بررسی وضع فعالیت اقتصادی جمعیت فارغ التحصیل یا درحال تحصیل دوره های آموزش عالی در سال گذشته و تعیین نرخ بیکاری با استفاده از داده های آمارگیری نیروی کار در سال 1396 پرداخته بود .
بر اساس این آمار ، بیشترین نرخ بیکاری مربوط به گروه «حفاظت از محیط زیست» بوده ، پس از آن دومین رشته علوم حیاتی و زیستی و سومین رشته کم کار معماری و ساختمان سازی است و در رتبه چهارم رشته های علوم طبیعی و فیزیکی قرار دارد .
این درحالی است که گروه بهداشت با 8 .
7 درصد کمترین نرخ بیکاری را داشته است .
آمار این رشته ها طی سال های گذشته تغییر چندانی نداشته اند و همچنان می توان دید که در آمارهای ابتدای دهه 90 هم فارغ التحصیلان رشته حفاظت از محیط زیست در رأس رشته های بیکار قرار داشته اند .
بر اساس تازه ترین اطلاعات از وضع «بیکاری فارغ التحصیلان» ، جمعیت فارغ التحصیل و درحال تحصیل دانشگاهی سال94 معادل 11 میلیون و 800 هزار نفر برآورد شده است که از این میزان 4 .
8 میلیون نفر درحال تحصیل و 7 میلیون نفر نیز جمعیت فارغ التحصیل هستند .
از 4 میلیون و 800 هزار نفری که درحال تحصیل هستند ، حدود 800 هزار نفر (17درصد) ضمن تحصیل دارای فعالیت اقتصادی بوده و شاغلند .
همچنین بخشی از جمعیت درحال تحصیل و فارغ التحصیل دانشگاهی از نظر اقتصادی غیرفعال هستند و در جست وجوی شغل نیستند .
بر اساس همین آمار در بین جمعیت 7میلیونی فارغ التحصیل ، 3 .
7 میلیون نفر شاغل و 900 هزار نفر بیکار هستند .
ضمن این که 2 .
4 میلیون نفر از فارغ التحصیلان در جمعیت غیرفعال اقتصادی قرار دارند که جزو جمعیت بیکار جویای کار محسوب نمی شوند .
حالا براساس جدیدترین اظهارات وزیر علوم رشته هایی که زمینه اشتغال مناسبی نداشته باشند ، حذف خواهند شد .
در این میان این پرسش مطرح می شود که آیا حذف رشته راهکار مناسبی برای مواجه شدن با مشکل اشتغال است؟ و چطور می توان رشته هایی مانند حفاظت از محیط زیست و معماری را از گردونه رشته های دانشگاهی حذف کرد؟ این سوالات درحالی مطرح است که پاسخی برای آنها مطرح نشده و حتی تاکنون جزییات طرحی که وزیر علوم از آن صحبت کرده هم ، بیان نشده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/26
> باشگاه خبرنگاران جوان : منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری جزئیاتی را درباره حذف کنکور گفت که در این ویدئو مشاهده می کنید .
> کنکور بالاخره کی حذف می شود؟ +فیلم باشگاه خبرنگاران جوان : منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری جزئیاتی را درباره حذف کنکور گفت که در این ویدئو مشاهده می کنید .
کلمات کلیدی : حذف کنکور وزیر علوم منصور غلامی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
فناوران
1397/09/26
> 24 پژوهشگر و فناور برتر کشور با حضور معاون اول رییس جمهور معرفی و تقدیر شدند .
> با حضور معاون اول رییس جمهور 24 پژوهشگر و فناور برتر کشور معرفی شدند 24 پژوهشگر و فناور برتر کشور با حضور معاون اول رییس جمهور معرفی و تقدیر شدند .
فناوران آیین تجلیل از پژوهشگران برتر کشور دیروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور ، حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و منصور غلامی وزیر علوم در سالن اجلاس سران برگزار شد .
در بخش پژوهشگران دانشگاهی ، امید عودباشی از دانشگاه هنر اصفهان ، آرش شاهین از دانشگاه اصفهان ، محمد دبیر مقدم از دانشگاه علامه طباطبایی ، حمیدرضا صالحی از دانشگاه تربیت مدرس ، رضا درویش زاده از دانشگاه ارومیه ، بهرام فلاحت کار از دانشگاه گیلان ، محمد صالح مصلحیان از دانشگاه فردوسی مشهد ، لطیف موسوی گرگوری از دانشگاه شاهد ، محمدعلی زلفی گل از دانشگاه بوعلی سینای همدان ، گئورک باباملک قره پتیان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، نضال صراف زادگان از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، فریدون عزیزی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فرزین رضایی از دانشگاه علوم پزشکی کردستان معرفی و تقدیر شدند .
در بخش پژوهشگران پژوهشگاهی محمد جلال الدین ظهوریان مهر از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزیده شد .
در بخش پژوهشگران دستگاه های اجرایی ، سعید صاحبدل فر از وزارت نفت ، محمد پورکاظمی از موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و حمید گورابی از پژوهشگاه رویان تقدیر شدند .
نوید نجات بخش آزادی از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ، حمیدرضا ربیعی از دانشگاه صنعتی شریف ، سید عباس شاه مرادی زواره از پارک علم و فناوری پردیس ، معصومه پرتوی از پارک علم و فناوری خراسان شمالی ، سیروس خرم از دانشگاه تبریز و حسن محمدی مجد از پژوهشکده تکنولوژی جهاد دانشگاهی به عنوان فناوران برتر کشور معرفی شدند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/09/26
> وزیر علوم گفت : این وزارتخانه پیگیر رفع مشکل شهریه دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در انگلیس است .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از مهر ، منصور غلامی درخصوص مشکل دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در انگلیس که برای ادامه تحصیل از سوی این کشور دچار مشکل شده اند گفت : این موضوع مربوط به مشکلات مالی است که درحال پیگیری موضوع هستیم .
وی افزود : بانک مرکزی پذیرفته است که هزینه تحصیل دانشجویان بورسیه در کشور انگلیس را تامین کند تا مشکل مالی این دانشجویان برای ادامه تحصیل برطرف شود .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : همچنین بانک مرکزی قول داده است که مشکل دانشجویان ایرانی که با هزینه شخصی در کشور انگلیس تحصیل می کنند را نیز حل کند .
غلامی اظهار داشت : اگر مشکل پیش آمده مربوط به انتقال پول باشد امیدواریم که دولت مسیر انتقال پول را از طریق اتحادیه اروپا همواره کرده و راهکاری ارائه کند .
وی عنوان کرد : ما در وزارت علوم پیگیر این موضوع هستیم .
به گزارش مهر ، روزنامه گاردین در گزارشی اعلام کرد که بسیاری از دانشجویان ایرانی به دلیل آنکه تحریم ها تراکنش های بانکی را تحت الشعاع قرار داده است ، قادر به دریافت پول از خانواده ها برای پرداخت شهریه خود نیستند و کار به جایی رسیده که برخی از دانشگاه ها پیشنهاد می دهند که دانشجویان ایرانی در تعطیلات کریسمس به خانه بازگشته و با پول نقد به دانشگاه بازگردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
بهار
1397/09/26
> گروه جامعه : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در برخی مواقع ورودهایی در بعضی از مسائل دانشگاه ها اتفاق افتاده که باعث ایجاد محدودیت در دانشگاه ها ، کُند شدن روند کاری و یا حتی تغییر جهت دانشگاه ها شده است .
> منصور غلامی (وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری) درباره اظهارات اخیر وزیر بهداشت مبنی بر دخالت دولت و مجلس در امور دانشگاه ها گفت : دانشگاه ها و مراکز دولتی زیرمجموعه دولت هستند و تحت پوشش و قوانین دولتی اداره می شوند ، اما اگر بحث مورد نظر درباره استقلال دانشگاه ها باشد ، ما هم اعتقادمان این است که تمام مجموعه های علمی در دنیا مستقل اند و به تعبیر دیگر از یک استقلال نسبی برخوردار هستند .
البته این استقلال نیز در مجموعه های علمی و دانشگاهی ما وجود دارد ، اما باید تقویت شود .
وی در خصوص چگونگی تقویت استقلال در دانشگاه ها توضیح داد : این تقویت استقلال می تواند به صورت برنامه ریزی و سیاست گذاری در خصوص اداره امور دانشگاه ها باشد که صرفا به عهده مجموعه مدیریت دانشگاه ها و وزارتخانه های مسئول باشد ، البته آن هم باید در چارچوب قوانین ملی صورت بگیرد .
غلامی گفت : در برخی مواقع به نوعی ورودهایی در بعضی از مسائل دانشگاه ها اتفاق افتاده که باعث ایجاد محدودیت در دانشگاه ها ، کُند شدن روند کاری و یا حتی تغییر جهت دانشگاه ها شده است و اینها مواردی هستند که حتی موردنظر وزیر بهداشت هم بوده است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در پایان با تاکید بر حمایت از پروژه های کاربردی گفت : از پژوهش های کاربردی حمایت مالی و حتی حمایتی از نوع خاص می کنیم تا به بهبود شرایط ، امکانات علمی و اقتصادی کشور کمک بیشتری شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/09/26
> آرمان وحید استرون : در چند سال اخیر و با توجه به نوسانات قیمت ارز ، خیابان فردوسی و چهارراه استانبول شاهد حضور دانشجویانی است که می خواهند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند .
شوک ارزی در ماه های اخیر نه تنها بر قشری که می خواهد به خارج از کشور برود تاثیرگذاشته ، بلکه باعث سرگردانی دانشجویان خارج از کشور نیز شده که برای ارسال ارز با مشکل مواجه شده اند .
تغییرات ناگهانی هزینه های خانواده های دانشجویان و برهم خوردن توازن هزینه تحصیل و کمک هزینه های دولتی ، موجب اعتراض خانواده های این دانشجویان شد .
این روزها دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور با مشکل تامین ارز روبه رو هستند و افزایش نرخ ارز باعث افزایش هزینه های آنها شده است در حالی که پیش از این ارز به آنها با نرخ مصوب اختصاص می یافت ولی قرار است این قشر به بازار ثانویه ارز بروند .
> هرچند با تداوم این مشکلات و کمبود ارز دانشجویی ، چندی پیش وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از توافق با بانک مرکزی برای پرداخت ارز نیمایی به دانشجویان بورسیه خبر داد .
منصور غلامی گفت : درباره ارز دانشجویی با بانک مرکزی برای پرداخت ارز نیمایی به فرصت های مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیده ایم که ارز نیمایی به این افراد پرداخت شود ، زیرا بخش عمده این بودجه را دولت می دهد .
وزیر علوم گفت : البته برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می کنند وزارت علوم صرفا بحث تایید مدارک تحصیلی و محل تحصیل آنها را بر عهده دارد و بانک مرکزی اینها را به بانک های عامل برای دریافت ارز با نرخ بعد از نیمایی معرفی می کند .
21 هزار دانشجو ارز 4200 تومانی دریافت کردند چندی پیش نیز مشاور وزیر علوم با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال ، به 21 هزار نفر از دانشجویانی که در خارج از کشور با هزینه شخصی تحصیل می کردند ، ارز دانشجویی با قیمت 4200 تومان پرداخت شد ، گفت : برای سال آینده مشکلی در خصوص پرداخت ارز دانشجویی نخواهیم داشت .
مسعود شمس بخش به ایسنا اظهار کرد : ارز دانشجویی شامل دو دسته از دانشجویان می شود .
ارز دانشجویی شامل دانشجویان آزادی می شود که در خارج از کشور در مقاطع تحصیلی مختلف با هزینه شخصی تحصیل می کنند .
به این دسته از دانشجویان که 21 هزار نفر بودند یک دوره شش ماهه ارز دانشجویی با قیمت 4200 تومانی پرداخت شد .
شمس بخش ادامه داد : طی این مرحله به افرادی که ثبت نام کرده بودند و مدارک آنها نشان می داد که در دانشگاه های معتبر تحصیل می کنند ، ارز دانشجویی پرداخت شد اما از اکنون به بعد باید از ارز آزاد استفاده کنند .
دانشجویان بورسیه وزارت علوم که در خارج از کشور هستند ، نیز شهریه و مقرری آنان تا آخر سال جاری پرداخت شده و هیچ گونه نگرانی نباید داشته باشند .
همچنین به دانشجویان دکتری داخل کشور که برای دوره های شش ماهه به خارج ازر کشور می رفتند نیز با آنکه جزو تعهدات نیست که حتما باید اعزام شوند اما به عنوان عاملی که سبب افزایش ارتقای سطح دکتری وزارت علوم بود ، ارز دانشجویی پرداخت شد .
او با بیان اینکه به این دانشجویان تا آخر شهریورماه امسال ارز 4200 تومانی پرداخت شده است ، افزود : ارز دانشجویی از اول مهر پرداخت نشده چرا که بانک مرکزی این پول را در اختیار وزارت علوم قرار نداده است .
در حال رایزنی هستیم که بتوانیم معادل ریالی ارزی که در اختیار وزارت علوم قرار می دهند را از دولت بگیریم .
ورود مجلس به مشکلات ارز دانشجویی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس درباره مشکلات تخصیص ارز دانشجویی به «آرمان» می گوید : ما روز یکشنبه 25 آذر جلسه استیضاح وزیر علوم را داشتیم و یکی از سوالات نمایندگان در رابطه با مشکلات ارز دانشجویی بود که چون زمان کافی برای پاسخ به سوالات وجود نداشت و استیضاح کنندگان هشتمین سوالشان در این رابطه بود ، طرح این سوال به جلسه بعدی موکول شد .
میرحمایت میرزاده می افزاید : اگر شکایات دانشجویان مبنی بر عدم ارائه ارز به دست نمایندگان برسد ، آنها این موضوع را با جدیت در دستورکار خود قرار داده و پیگیری خواهند کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/09/26

اگر وزارت علوم و بانک مرکزی نمی خواهند ارز دانشجویی بدهند ، باید بدانند این موضوع خارج از سیاست های دولت است .
در حالی که طبق قول وزیر علوم باید این تسهیلات در اختیار دانشجویان قرار گیرد تا از افزایش نرخ ارز در کوچه و بازار جلوگیری شده و مانع از سر به فلک کشیده شدن قیمت ها و سوء استفاده برخی از دانشجویان شود .
ارز دانشجویی را به بورسیه ها بدهید در روزهای پایانی کنکور 97 در اواسط تیر دولت اعلام کرد که 45 هزار دانشجو متقاضی 900 میلیون دلار ارز دانشجویی هستند .
به گفته محمدرضا فراهانی ، معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت ، در حال حاضر حدود 7 هزار دانشجوی علوم پزشکی و حدود 35 هزار دانشجوی وزارت علوم و در مجموع حدود 45 هزار دانشجو متقاضی ارز دانشجویی هستند .
هر فرد سالانه به طور متوسط 15 تا 20 هزار دلار نیاز دارد .
مجموع این میزان می شود 900 میلیون دلار و در شرایطی که یک تک دلار هم برای کشور مهم است این حجم خارج شدن ارز می تواند تبعات زیادی داشته باشد .
در این رابطه یکی دیگر از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس نیز با اشاره به اینکه مشکل ارز دانشجویان بورسیه هر چه سریع تر برطرف شود ، به «آرمان» می گوید : دولت موظف است که هزینه های دانشجویان بورسیه را با ارز دولتی پرداخت کند ، اما دانشجویان از ترس کنکور به خارج از کشور رفتند و در آنجا می خواهند درس بخوانند .
در حالی که همتراز مدرکی که قرار است در آینده بگیرند فارغ التحصیل در کشور بسیار زیاد داریم و برای آنها شغل وجود ندارد .
محمد قمی در ادامه می افزاید : به نظر بنده این دانشجویان در صورت فارغ التحصیلی یا در آن کشور می مانند یا در صورت بازگشت نیز باری از روی دوش کشور و دولت برنمی دارند و طبیعتا ارزشان را نیز باید خودشان تامین کنند .
دولت باید آن ارزی را که می خواهد به آنها تخصیص دهد باید به دانشجویان بورسیه بدهد تا با دغدغه کمتری به ادامه تحصیل بپردازند .
چه بسا خیلی از دانشجویان به بهانه تحصیل به خارج از کشور رفته اند .
برخی از دانشگاه های داخل کشور سطح علمی شان از دانشگاه های خارج از کشور بالاتر است ، پس چه دلیلی دارد ارز کشور را به این دانشجویان بدهیم .
همانطور که قمی نیز به آن اشاره کرد ، برخی با تخصیص ارز تحصیلی به دانشجویان غیر بورسیه مخالف هستند و معتقدند که نباید به همه دانشجویان نیز ارز یکسان داد و باید با توجه به شرایط و کشورمیزبان آن را تنظیم کرد .
یک استاد دانشگاه در این رابطه به«آرمان» می گوید : میزان ارز تخصیصی باید حداقلی داشته باشد ، زیرا هزینه دانشجویان در کشورهای مختلف متفاوت است ، مثلا هزینه یک دانشجو در کشورهای اروپایی با هزینه یک دانشجو در شرق آسیا مانند چین و یا مالزی متفاوت است و مبلغ ارزی پرداختی هم نباید به آنها یکسان باشد و باید ارز دریافتی متناسب با تمام موارد اختصاص داده شود .
محمد صادقی فرد می افزاید : همچنین برخی دانشجویان بورسیه ای و برخی دیگر به صورت آزاد در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند که خود از دلایل پرداخت متفاوت ارز برای این گروه هاست .
در هر حال مسئولان پیش از این قول تامین ارز دانشجویان بدون مشکل را داده بودند و باید در تخصیص ارز و تامین نیازهای اقشار خاص مثل دانشجویان و بیماران تدابیر مناسب اندیشیده شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
هفت صبح
1397/09/26
> وزیر علوم با بیان این که در صورتی که واحدهای علمی کاربردی استانداردهای ابلاغی وزارت علوم را رعایت کنند تعطیل نخواهند شد ، تکید کرد : وزارت علوم از واحدهایی که این استانداردها را رعایت کنند با جدیت حمایت می کند .
> وزیر علوم با بیان این که در صورتی که واحدهای علمی کاربردی استانداردهای ابلاغی وزارت علوم را رعایت کنند تعطیل نخواهند شد ، تکید کرد : وزارت علوم از واحدهایی که این استانداردها را رعایت کنند با جدیت حمایت می کند .
منصور غلامی در خصوص آخرین تصمیم وزارت علوم برای تجمیع واحدهای دانشگاه علمی کاربردی به دنبال اجرای برنامه ساماندهی و تجمیع مراکز آموزش عالی کشور گفت : در حال حاضر تمامی واحدهای علمی کاربردی وابسته به دستگاه های دولتی تجمیع شده اند .
در نتیجه محوریت فعالیت های علمی کاربردی با واحدهای وابسته به بخش خصوصی است .
وی در ادامه تصریح کرد : واحدهای علمی کاربردی وابسته به بخش خصوصی از سوی وزارت علوم حمایت می شوند و کسی قصد تعطیلی این واحدها را ندارد ، اما اگر این واحدها نتوانند شرایط استاندارد لازم را فراهم کنند ، تعطیل خواهند شد .
وزیر علوم در خصوص استانداردهای مربوط به واحدهای علمی کاربردی بخش خصوصی گفت : فضای فیزیکی لازم ، اعضای هیات علمی ارزیابی شده و رعایت قوانین و مقررات لازم و ابلاغی از سوی وزارت علوم از جمله استانداردهایی هستند که واحدهای علمی – کاربردی باید این موارد را رعایت کنند .
در این صورت از حمایت جدی این وزارتخانه بهره مند می شود .
غلامی خاطرنشان کرد : در حال حاضر واحدهای علمی کاربردی به شکل بسیار خوبی سازمان دهی شده اند ، حتی اساسنامه این واحدها تنظیم شده و قریب به اتفاق این واحدها اساسنامه را پذیرفته اند و در چارچوب آن فعالیت می کنند .
حاصل این اتفاق این است که وزارت علوم بعد از فارغ التحصیلی دانشجویان این دانشگاه ، با اطمینان کامل مدرک آنها را تایید کرده و به هر جایی که لازم باشد معرفی می کند بازدید اپلیکیشن 10 , بازدید سایت 10.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه همشهری
1397/09/26
> هیچ گاه مثل امروز آرامش در دانشگاه نداشتیم اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهور دیروز در جشنواره ای منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری را وزیری دلسوز و پرکار توصیف کرد و گفت : دکتر غلامی از شخصیت های علمی کشور و مورد اعتماد رئیس جمهور و دولت است و وضع فعلی دانشگاه های کشور نماد وزارت ایشان است و هیچ گاه مثل امروز شاهد آرامش در دانشگاه های کشور نبوده ایم که هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی پرداخته می شود و روسای دانشگاه ها نیز با انگیزه در صحنه حضور دارند .
> هیچ گاه مثل امروز آرامش در دانشگاه نداشتیم اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهور دیروز در جشنواره ای منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری را وزیری دلسوز و پرکار توصیف کرد و گفت : دکتر غلامی از شخصیت های علمی کشور و مورد اعتماد رئیس جمهور و دولت است و وضع فعلی دانشگاه های کشور نماد وزارت ایشان است و هیچ گاه مثل امروز شاهد آرامش در دانشگاه های کشور نبوده ایم که هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی پرداخته می شود و روسای دانشگاه ها نیز با انگیزه در صحنه حضور دارند .
(ایسنا).
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
اعتماد
1397/09/26
> وزیر علوم جزییات پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان بورسیه و غیر بورسیه را اعلام کرد .
> نصور غلامی در حاشیه جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده در سالن اجلاس سران در جمع خبرنگاران گفت : با بانک مرکزی در خصوص فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیدیم .
وی افزود : بر اساس این توافق قرار است برای فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه از ارز نیمایی پرداخت شود ، چرا که بخش عمده بودجه را دولت می دهد .
وزیر علوم تصریح کرد : برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می کنند ، صرفا وزارت علوم بحث تایید مدارک تحصیلی که در کجا تحصیل می کنند را برعهده دارد .
غلامی گفت : بانک مرکزی این افراد را به بانک های عامل برای دریافت ارز معرفی می کند و بر اساس نرخی پس از نرخ نیمایی ، به دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می کنند ، ارز داده می شود .
وی در خصوص سطح بندی دانشگاه ها اظهار داشت : آیین نامه سطح بندی دانشگاه ها در حال بازنگری است .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : یک دوره سطح بندی دانشگاه ها انجام شده و امیدواریم تعدادی از دانشگاه ها که در سطح دو بودند ، در ارزیابی جدید به سطح یک ارتقا یابند و هدف از رتبه بندی دانشگاه ها ایجاد رقابت صحیح بین این مراکز است .
مهر.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
شهروند
1397/09/26
> معاون اول رئیس جمهورى با بیان این که وضع فعلى دانشگاه ها نماد وزارت غلامى است ، اظهار کرد : »هیچ وقت آرامشى به خوبى وضع فعلى در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده مى کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسى دارند و هم به مســائل علمى خوب پرداخته مى شود و روساى دانشگاه ها در صحنه حضور دارند .
> معاون اول رئیس جمهورى با بیان این که وضع فعلى دانشگاه ها نماد وزارت غلامى است ، اظهار کرد : »هیچ وقت آرامشى به خوبى وضع فعلى در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده مى کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسى دارند و هم به مســائل علمى خوب پرداخته مى شود و روساى دانشگاه ها در صحنه حضور دارند .
« وى با تاکید بر این که غلامى جزو شخصیت هاى علمى و خوب کشور و مورد اعتماد دولت و رئیس جمهورى است ، خاطرنشان کرد : »از همه دستگاه ها در شرایط فعلى انتظار است که وزیر علوم را مورد حمایت قرار دهند تا او بتواند کار خود را انجام دهد . «
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
اعتماد
1397/09/26
> اسحاق جهانگیری ، معاون اول رییس جمهوری روز گذشته و در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در سالن اجلاس سران برگزار شد ، گفت : «هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم در دانشگاه ها به مسائل علمی خوب پرداخته می شود و روسای دانشگاه ها در صحنه حضور دارند . »
> به گزارش ایسنا ، معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه غلامی جزو شخصیت های علمی و خوب کشور و مورد اعتماد دولت و رییس جمهوری است ، ادامه داد : «از همه دستگاه ها در شرایط فعلی انتظار است که وزیر علوم را مورد حمایت قرار دهند تا او بتواند کار خود را انجام دهد .
» او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت های امروز کشور از منظر توسعه و شرایطی که کشور با آن مواجه است ، گفت : «به صورت طبیعی توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه کشور است و همواره نقطه امید تاریخی در مردم وجود داشته که از آغاز مواجهه با دنیای جدید بتوانیم به سطحی از توسعه دست یابیم تا مردم از اقتصاد ، رفاه و شرایط سیاسی و اجتماعی مناسب و متناسب با ظرفیت های کشور برخوردار باشند .
» جهانگیری معتقد است که هیچ اقدام توسعه ای در دو سده گذشته انجام نشده که در آن نگاه به توسعه علمی وجود نداشته باشد .
در دو سده قبل ایرانیان همواره نگاهی به توسعه علمی داشته اند و امروز هم که ما مسوولیت اداره کشور را بر عهده داریم به این نتیجه رسیده ایم که توسعه علمی یکی از اصول توسعه کشور است .
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اعمال تحریم های جدید از سوی دولت وقت امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد : «امروز در شرایطی هستیم که به دلیل تحریم های ظالمانه دولت امریکا بخش هایی از کشور با مشکلاتی مواجه شده اند ، البته هدف و برنامه تحریم کننده ، ناکارآمدکردن بنگاه های اقتصادی ، فروپاشی اقتصاد کشور و مواجهه زندگی مردم با مشکلات جدی به گونه ای که به اعتقاد خودشان مردم دست به اعتراض علیه حکومت بزنند ، است .
» او با تاکید بر لزوم مستقل شدن بودجه کشور از درآمدهای نفتی گفت : «زمانی می گوییم درآمدهای اصلی کشور حداقل در بخش ارز متکی به نفت است یعنی با شرایطی مواجه هستیم که هم می توانیم از آن درآمد کسب کنیم و هم اگر قدرت های جهان اراده کنند و به ما فشار آورند ، می توانند بر درآمدهای ارزی کشور تمرکز کنند و مانع صادرات نفت ما شوند؛ گرچه تاکنون توفیق چندانی در این زمینه نیافتند ، اما موضوع را هم رها نکردند و حتما مقداری از صادرات نفت ما را کاهش داده اند .
» معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه اقتصادی که قادر است منابع خود را از در معرض تهدید قرار دادن حفظ کند و خود را نگه دارد اقتصاد مقاومتی است ، اظهار کرد : «در اقتصاد مقاومتی پنج محور اصلی ، درون زایی ، برون نگری ، عدالت محوری ، دانش بنیان محوری و مردمی بودن مورد توجه است و ما بر اساس آن هدف گذاری کرده ایم تا در برابر تکانه های خارجی از خود مقاومت نشان دهیم .
از میان این پنج رویکرد دانش بنیان بودن اقتصاد جهت گیری اصلی است که باید به آن توجه داشته باشیم .
از نظر من اگر گفته می شود کشور باید به دنبال اقتصادی حرکت کند که اتکایش را بر درآمدهای نفتی کم کند و در داخل منابع درآمدی ایجاد کند ، اقتصاد دانش بنیان است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/26
> دنیای اقتصاد : معاون اول رئیس جمهور با اشاره به هدف گذاری های صورت گرفته برای تاب آوری اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی گفت : شاه بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی ، اقتصاد دانش بنیان است .
اسحاق جهانگیری روز گذشته در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده سراسر کشور با بیان اینکه وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت غلامی است ، اظهار کرد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشته ایم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی خوب پرداخته می شود .
> تاکید جهانگیری بر ضرورت توسعه اقتصاد دانش بنیان دنیای اقتصاد : معاون اول رئیس جمهور با اشاره به هدف گذاری های صورت گرفته برای تاب آوری اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی گفت : شاه بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی ، اقتصاد دانش بنیان است .
اسحاق جهانگیری روز گذشته در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده سراسر کشور با بیان اینکه وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت غلامی است ، اظهار کرد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشته ایم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی خوب پرداخته می شود .
جهانگیری با اشاره به خدمات و اقدامات انجام شده ازسوی منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : غلامی وزیری دلسوز ، کم حرف و پرکار است و وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت اوست .
وی با تاکید بر اینکه غلامی جزو شخصیت های علمی و خوب کشور و مورد اعتماد دولت و رئیس جمهوری است ، تاکید کرد : از همه دستگاه ها در شرایط فعلی انتظار است که وزیر علوم را مورد حمایت قرار دهند تا او بتواند کار خود را انجام دهد .
توسعه علمی یکی از اصول توسعه کشور معاون اول رئیس جمهوری همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به ضرورت های امروز کشور از منظر توسعه و شرایطی که کشور با آن مواجه است ، ادامه داد : به صورت طبیعی توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه کشور است و همواره نقطه امید تاریخی در مردم وجود داشته که از آغاز مواجهه با دنیای جدید بتوانیم به سطحی از توسعه دست یابیم تا مردم از اقتصاد ، رفاه و شرایط سیاسی و اجتماعی مناسب و متناسب با ظرفیت های کشور برخوردار باشند .
جهانگیری با بیان اینکه هیچ اقدام توسعه ای در دو سده گذشته انجام نشده که در آن نگاه به توسعه علمی وجود نداشته باشد ، اظهار کرد : در دو سده قبل ایرانیان همواره نگاهی به توسعه علمی داشته اند و امروز نیز که ما مسوولیت اداره کشور را بر عهده داریم به این نتیجه رسیده ایم که توسعه علمی یکی از اصول توسعه کشور است .
وی با اشاره به برخی دیدگاه ها درباره توجه به توسعه علمی و ضرورت آن گفت : گاهی گفته می شود توسعه علمی بیشتر برای دوران فراغت از مشکلات ، تنگناها و شرایط بی مسالگی کشور است و حال که کشور با مشکلاتی مواجه شده و وضعیت اقتصاد ، آب و محیط زیست در شرایط خوبی قرار ندارد ، صحبت کردن درباره توسعه علمی و پیگیری فناوری های روز نیاز کشور نیست .
این در حالی است که اتفاقا توسعه علمی دقیقا برای روزهای سخت و شرایطی است که کشور با چالش های بسیار مواجه می شود و زمانی که دشواری ها بیشتر می شود ، بیش از سایر ایام باید به توسعه علمی توجه کنیم .
کاهش صادرات نفت جهانگیری خاطرنشان کرد : امروز در شرایطی هستیم که به دلیل تحریم های ظالمانه دولت آمریکا بخش هایی از کشور با مشکلاتی مواجه شده اند ، البته هدف و برنامه تحریم کننده ، ناکارآمدکردن بنگاه های اقتصادی ، فروپاشی اقتصاد کشور و مواجهه زندگی مردم با مشکلات جدی است به گونه ای که به اعتقاد خودشان مردم دست به اعتراض علیه حکومت بزنند .
وی با تاکید بر لزوم مستقل شدن بودجه کشور از درآمدهای نفتی گفت : زمانی می گوییم درآمدهای اصلی کشور حداقل در بخش ارز متکی به نفت است یعنی با شرایطی مواجه هستیم که همواره هم می توانیم از آن درآمد کسب کنیم و هم اگر قدرت های جهان اراده کنند و به ما فشار آورند ، می توانند بر درآمدهای ارزی کشور تمرکز کنند و مانع صادرات نفت ما شوند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/26
گرچه تاکنون توفیق چندانی در این زمینه نیافته اند ، اما موضوع را نیز رها نکرده و حتما مقداری از صادرات نفت ما را کاهش داده اند .
5 محور اصلی اقتصاد مقاومتی معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه اقتصادی که قادر است منابع خود را از در معرض تهدید قرار دادن حفظ کند و خود را نگه دارد اقتصاد مقاومتی است ، اظهار کرد : در اقتصاد مقاومتی پنج محور اصلی ، درون زایی ، برون نگری ، عدالت محوری ، دانش بنیان محوری و مردمی بودن مورد توجه است و ما بر اساس آن هدف گذاری کرده ایم تا در برابر تکانه های خارجی از خود مقاومت نشان دهیم .
از میان این پنج رویکرد ، دانش بنیان بودن اقتصاد جهت گیری اصلی است که باید به آن توجه داشته باشیم .
از نظر من اگر گفته می شود کشور باید به دنبال اقتصادی حرکت کند که اتکایش را بر درآمدهای نفتی کم کند و در داخل منابع درآمدی ایجاد کند ، این اقتصاد ، اقتصاد دانش بنیان است .
جهانگیری ادامه داد : امروز که قرار است اقدام ضروری دانش بنیان کردن اقتصاد در کشور شکل بگیرد ، باید زنجیره دانش ، فناوری و پژوهش به طور کامل تشکیل شود و این سه گانه نیز از تعامل صنعت ، دانش و جامعه شکل می گیرد .
وی با تاکید بر اینکه برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهم ترین اولویت توسعه ای کشور در شرایط فعلی باشد ، خاطرنشان کرد : این برنامه باید در دولت نیز مورد حمایت قرار بگیرد این حمایت باید در اشکال مختلف اعم از بودجه ای و صندوق های حمایتی و سایر شیوه های حمایتی انجام شود .
همچنین ارتقای پژوهشگران و ظرفیت دانشگاه ها باید در اولویت کار قرار بگیرد .
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به ارائه پیشنهادهای مختلف ازسوی برخی دانشگاه ها و مراکز علمی برای برون رفت کشور از وضع موجود تاکید کرد : امروز اقتصاد دانش بنیان و حرکت به سمت آن باید سرلوحه کارها قرار بگیرد و چنانچه در این زمینه نیاز است باید اصلاحات مورد توجه انجام شود؛ اگر امروز قصد حمایت از کارآفرینان را داریم باید کارآفرینانی در اولویت قرار گیرند که فعالیت شان در راستای اقتصاد دانش بنیان است .
همچنین در توسعه دانشگاه ها نیز باید به این موضوع توجه کنیم؛ حتما باید به ظرفیت دانشگاه های نسل چهارم یا همان دانشگاه های کارآفرین توجه شود و این موضوع باید در همه شرایط در دستور کار وزارتخانه های علوم و بهداشت و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری قرار بگیرد .
وی با بیان اینکه جایگزینی صادرات محصولات دانش بنیان به جای نفت اقدامی دور از دسترس نیست ، خاطرنشان کرد : کشورهایی مشابه ما وجود دارند که این اقدام را در سال های گذشته آغاز کرده و در دوره ای حداکثر 25 ساله توانسته اند رشد علمی بالایی کسب کنند و به اهداف خود دست یابند .
کلمات کلیدی : اسحاق جهانگیری اقتصاد اقتصاد کشور رئیس جمهور معاون اول.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/09/26
> معاون اول رئیس جمهوری گفت : دولت در فراخوانی از دانشمندان و استادان کشور دعوت کرده است تا برای رفع چالش های اصلی کشور به دولت کمک کنند .
> معاون اول رئیس جمهوری گفت : دولت در فراخوانی از دانشمندان و استادان کشور دعوت کرده است تا برای رفع چالش های اصلی کشور به دولت کمک کنند .
برخی از دانشگاه های کشور عملکرد خوبی در این زمینه از خود نشان داده اند .
کارگروه های متعددی در دانشگاه ها برای کمک به حل مشکلات شکل گرفت و در اجلاس 13 دانشگاه برتر کشور نیز مباحث مهمی در این خصوص مطرح شد و نتایج آن در اختیار دولت قرار گرفت .
این بخشی از سخنان اسحاق جهانگیری در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده سراسر کشور بود .
مراسمی که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و منصور غلامی وزیر علوم در سالن اجلاس سران برگزار شد و در پایان این مراسم از 24 پژوهشگر و فناور برتر کشور تقدیر شد .
جهانگیری در جمع پژوهشگران کشور با اشاره به هدفگذاری های صورت گرفته برای تاب آوری اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی گفت : شاه بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی ، اقتصاد دانش بنیان است .
در دو سده گذشته تمامی اقداماتی که در جهت اصلاح و توسعه صورت گرفته همواره با نوعی نگاه به توسعه علمی بوده است و امروز نیز باید برنامه ریزی و ساز و کارهای لازم را برای رسیدن به توسعه علمی انجام دهیم .
به گزار ش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، جهانگیری خاطرنشان کرد : شاید تصور شود که توسعه علمی مختص زمانی است که کشور با مشکلات و تنگناها روبه رو نباشد اما واقعیت این است که توسعه علمی دقیقاً برای روزهای سخت مقابله با تنگناها ، چالش ها و رفع محدودیت ها است و زمانی که سختی ها بیشتر می شود ، توسعه علمی باید بیش از بقیه ایام در صدر امور و کارها قرار گیرد .
توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند در شرایطی که با مسائل اقتصادی ، اجتماعی و مشکلات روابط بین الملل مواجه هستیم ، به ما کمک کند تا بتوانیم بر مسائل و چالش های کشور غلبه کنیم .
وی با اشاره به هدفگذاری دشمنان برای فشار بر اقتصاد کشور و تلاش آنها برای قرار دادن مردم در مقابل نظام ، اظهار کرد : اتکای درآمدهای اصلی کشور به فروش نفت شرایطی را به وجود آورده که نفت هم می تواند برای کشور درآمدزا باشد و هم تبدیل به اهرمی برای فشار قدرت های بزرگ علیه کشورمان شده است تا با ممانعت از فروش نفت ، درآمدهای کشور را کاهش دهند .
البته به فضل الهی تاکنون توفیق چندانی به دست نیاورده اند اما به هر حال صادرات نفت قدری کاهش یافته است .
جهانگیری با تأکید بر اینکه برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهم ترین اولویت توسعه کشور در شرایط فعلی در دستور کار قرار گیرد ، افزود : این برنامه باید هم در اولویت دولت و هم در بودجه ها و صندوق های حمایتی دیده شود و در کنار آن ارتقای پژوهشگران و ظرفیت های دانشگاه ها نیز باید در دستور کار باشد .
کارآفرینانی باید در اولویت حمایت قرار گیرند که عملکرد آنها دانش بنیان است و اگر قرار است که از گسترش کمی و کیفی دانشگاه ها حمایت کنیم باید دانشگاه هایی مورد حمایت قرار گیرند که نیروهای فارغ التحصیل آنان کارآفرینانی ریسک پذیر و فعال در حوزه اقتصاد دانش بنیان باشند .
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به وجود سه هزار و 800 شرکت دانش بنیان در کشور خاطرنشان کرد : خوشبختانه از پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد و فناوری ، شرکت های دانش بنیان تشکیل می شوند که متکی به نیروهای دانشگاهی هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/09/26

شرکت های دانش بنیان باید بتوانند هم در بازارهای خارج از کشورحضور فعال داشته باشند ، هم وزارت صنعت ، معدن و تجارت و هم معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری باید حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان انجام دهند تا این شرکت ها بتوانند با حضور در نمایشگاه های بین المللی ، محصولات خود را عرضه کنند .
معرفی فناوری هایی که موجب حل مشکلات کشور می شوندوزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در وزارت علوم اقدام به رصد اشتغال دانش آموختگان دانشگاه ها شده است ، گفت : علاوه بر آن براساس برنامه های انجام شده از پایان نامه هایی که در جهت رفع چالش های کشور باشد ، حمایت های جداگانه ای صورت می گیرد .
منصور غلامی به فعالیت پارک های علم و فناوری در کشور اشاره کرد و گفت : پارک های علم و فناوری بسترهای مهم و تأثیرگذار در توسعه فناوری هستند ، از این رو مورد توجه وزارت علوم قرار گرفته اند به گونه ای که در حال حاضر 1200 شرکت دانش بنیان در پارک ها و مراکز رشد مستقر شده اند که بیش از 42 هزار شغل پایدار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی ایجاد کرده اند .
فروش 60 هزار میلیاردی محصولات فناورانهمعاون علمی وفناوری رئیس جمهوری با اشاره به ایجاد سه هزار و 800 شرکت دانش بنیان در کشور ، گفت : میزان وام گیری این شرکت ها نشان می دهد که این نهادها بخشی از اقتصاد کشور شده اند .
سورنا ستاری با تأکید بر اقدامات این معاونت در توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور ، اظهار کرد : از ابتدای دولت در حوزه های شرکت های دانش بنیان اقدامات وسیعی صورت گرفته است ، به گونه ای که در حال حاضر 3800 شرکت دانش بنیان در کشور تشکیل شده است .
این تعداد شرکت به میزان 60 هزار میلیارد تومان فروش داشته اند .
فعالیت این شرکت ها به گونه ای توسعه یافته که میزان وام گیری این شرکت ها از شبکه بانکی به عدد قابل توجهی رسیده است .
بــــرشدر امور دانشگاه دخالت نکنیدوزیر بهداشت ، با اشاره به اینکه ما از مسئولان می خواهیم در امور دانشگاه ها دخالت نکنند ، گفت : شاهد هستیم در یکی از مهم ترین دانشگاه های بزرگ علوم پزشکی ، رتبه های اول ، دوم و سوم کنکور در کنار رتبه های 104 هزارم قرار گرفته اند که این امر نشان می دهد تصمیم گیری ها در مجلس شورای اسلامی صورت می گیرد .
ما قبلاً هم اعلام کرده ایم نهادهای نظارت گر از نظر امنیتی براساس قانون شهروندی و قانون اساسی می توانند هر کاری را در محیط دانشگاه انجام دهند ، ولی دولت و مجلس شورای اسلامی نباید در امور دانشگاه ها دخالت داشته باشند ، چرا که این امر آسیب زننده علم و دانشگاه است .
حسن قاضی زاده هاشمی ، با تأکید بر اینکه در گذشته سهم ما از تولید علم بسیار ناچیز بوده ، اظهار کرد : طی 10 سال چنان شتاب چشمگیری در حوزه های تولید علم داشتیم که در سال 2011 به رتبه ممتازی در تولید علم رسیدیم .
همچنین از سال 2011 به بعد رشد کندی در شتاب علم داشتیم که با اقدامات صورت گرفته در سال 2014 تولید علم مجدداً شتاب خود را از سر گرفت و جایگاه ممتاز را در دنیا تثبیت کرد .
وزیر بهداشت با بیان اینکه ایران توانسته است 10 سال زودتر از سند چشم انداز 1404 به رتبه اول تولید علم در منطقه برسد ، اظهار کرد : ما دوست داشتیم که این رتبه در حوزه های فناوری باشد ولی ما برای رسیدن به این امر راه طولانی را در پیش داریم ، از آنجایی که در روزهای اخیر همواره اخبار منفی بازگو می شود ، انتشار این اخبار امیدوارکننده می تواند از بار اخبار منفی بکاهد .
قاضی زاده با اشاره به نقش این وزارتخانه در تولید علم خاطرنشان کرد : هرچند که سهم این وزارتخانه از بودجه ، نیروی انسانی و مراکز تحقیقاتی کمتر است ولی توانسته ایم در تولید علم و شاخص های علم و فناوری سهم بزرگتری را کسب کنیم به گونه ای که در ابتدای دولت تعداد دانشمندان یک درصد پراستناد هشت نفر بوده ولی در سال 2016 این عدد به 55 نفر رسیده است .
وی تأکید کرد : بسیار خجالت آور است که سه دهم درصد از بودجه کل کشور به حوزه تحقیقات اختصاص داده می شود ، ولی در زمان تحقق آن اعلام می شود که باید از معاونان پژوهشی دانشگاه ها سؤال شود .
این گفته نشان می دهد که سیاستگذاران کمتر به حضور عالم و علم باور دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
تعادل
1397/09/26
> جزئیات پرداخت ارز دانشجویی اعلام شد وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از توافق با بانک مرکزی برای پرداخت ارز نیمایی به دانشجویان بورسیه خبر داد .
> جزئیات پرداخت ارز دانشجویی اعلام شد وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از توافق با بانک مرکزی برای پرداخت ارز نیمایی به دانشجویان بورسیه خبر داد .
منصور غلامی در حاشیه آیین تجلیل از پژوهشگران نمونه کشور در جمع خبرنگاران گفت : درباره ارز دانشجویی با بانک مرکزی برای پرداخت ارز نیمایی به فرصت های مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیده ایم که ارز نیمایی به این افراد پرداخت شود زیرا بخش عمده این بودجه را دولت می دهد .
وزیر علوم گفت : البته برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می کنند وزارت علوم صرفا بحث تایید مدارک تحصیلی و محل تحصیل آنها را بر عهده دارد و بانک مرکزی اینها را به بانک های عامل برای دریافت ارز با نرخ بعد از نیمایی معرفی می کند.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
وطن امروز
1397/09/26
> جزئیات پرداخت ارز دانشجویی به بورسیه ها وزیر علوم جزئیات پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان بورسیه و غیربورسیه را اعلام کرد .
> جزئیات پرداخت ارز دانشجویی به بورسیه ها وزیر علوم جزئیات پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان بورسیه و غیربورسیه را اعلام کرد .
به گزارش مهر ، منصور غلامی در حاشیه جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده در سالن اجلاس سران گفت : با بانک مرکزی درباره فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیدیم .
وی افزود : براساس این توافق قرار است برای فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه از ارز نیمایی پرداخت شود ، چرا که بخش عمده بودجه را دولت می دهد .
وزیر علوم تصریح کرد : برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می کنند ، وزارت علوم بحث تأیید مدارک تحصیلی که در کجا تحصیل می کنند را برعهده دارد .
غلامی گفت : بانک مرکزی این افراد را به بانک های عامل برای دریافت ارز معرفی می کند و بر مبنای نرخ نیمایی به آنها ارز داده می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/09/26
> وزیر علوم جزئیات پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان بورسیه و غیربورسیه را اعلام کرد.
> وزیر علوم جزئیات پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان بورسیه و غیربورسیه را اعلام کرد .
به گزارش «مهر» ، منصور غلامی در حاشیه جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده در جمع خبرنگاران گفت : «با بانک مرکزی درخصوص فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیدیم .
براساس این توافق قرار است برای فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه از ارز نیمایی پرداخت شود ، چراکه بخش عمده بودجه را دولت می دهد .
» وزیر علوم تصریح کرد : «برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می کنند ، صرفا وزارت علوم بحث تایید مدارک تحصیلی را که در کجا تحصیل می کنند برعهده دارد .
بانک مرکزی این افراد را به بانک های عامل برای دریافت ارز معرفی می کند و پس از نرخ نیمایی به آنها ارز داده می شود .
» او اظهار کرد : «آیین نامه سطح بندی دانشگاه ها در حال بازنگری است .
یک دوره سطح بندی دانشگاه ها انجام شده و امیدواریم تعدادی از دانشگاه ها که در سطح دو بودند ، در ارزیابی جدید به سطح یک ارتقا یابند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/09/26
> معاون اول رئیس جمهور با اشاره به هدفگذاری های صورت گرفته برای تاب آوری اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی گفت : شاه بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی ، اقتصاد دانش بنیان است.
> معاون اول رئیس جمهور با اشاره به هدفگذاری های صورت گرفته برای تاب آوری اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی گفت : شاه بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی ، اقتصاد دانش بنیان است .
اسحاق جهانگیری روز گذشته در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده سراسر کشور با تبریک ولادت امام حسن عسگری(ع) و هفته پژوهش اظهار داشت : توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه است و مردم همواره امید داشته اند که کشور بتواند به سطحی از توسعه برسد که از اقتصاد و شرایط اجتماعی و سیاسی مناسب برخوردار باشیم .
معاون اول رئیس جمهور افزود : در دو سده گذشته تمامی اقداماتی که در جهت اصلاح و توسعه صورت گرفته همواره با نوعی نگاه به توسعه علمی بوده است و امروز نیز باید برنامه ریزی و ساز و کارهای لازم را برای رسیدن به توسعه علمی انجام دهیم .
جهانگیری خاطرنشان کرد : شاید تصور شود که توسعه علمی مختص زمانی است که کشور با مشکلات و تنگناها روبرو نباشد اما واقعیت این است که توسعه علمی دقیقاً برای روزهای سخت مقابله با تنگناها ، چالش ها و رفع محدودیت ها است و زمانی که سختی ها بیشتر می شود ، توسعه علمی باید بیش از بقیه ایام در صدر امور و کارها قرار گیرد .
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد : توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند در شرایطی که با مسائل اقتصادی ، اجتماعی و مشکلات روابط بین الملل مواجه هستیم ، به ما کمک کند تا بتوانیم بر مسائل و چالش های کشور غلبه کنیم .
وی با اشاره به هدفگذاری دشمنان برای فشار بر اقتصاد کشور و تلاش آنها برای قرار دادن مردم در مقابل نظام ، خاطرنشان کرد : اتکاء درآمدهای اصلی کشور به فروش نفت شرایطی را به وجود آورده که نفت هم می تواند برای کشور درآمدزا باشد و هم تبدیل به اهرمی برای فشار قدرت های بزرگ علیه کشورمان شده است تا با ممانعت از فروش نفت ، درآمدهای کشور را کاهش دهند .
البته به فضل الهی تاکنون توفیق چندانی به دست نیاورده اند اما به هر حال صادرات نفت قدری کاهش یافته است .
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصادی که به منابع درآمدی سنتی وابسته است ، می تواند از همین ناحیه در تهدید قرار گیرد ، خاطرنشان کرد : اقتصاد باید در فشارها و تنگناها تاب آوری داشته باشد و بتواند خود را از درون احیا کند که چنین اقتصادی همان اقتصاد مقاومتی است .
دکتر جهانگیری تصریح کرد : اقتصادی که بتواند جایگزین اقتصاد متکی به نفت و سایر منابع طبیعی باشد ، اقتصاد دانش بنیان است چرا که این اقتصاد متکی به مغز و دانش انسان است و می تواند همواره زاینده باشد .
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر این که دانش ، پژوهش و فناوری باید به طور کامل در اقتصاد کشور پیاده شود ، اظهار داشت : این اتفاق مهم از طریق تعامل دانشگاه ، صنعت و جامعه شکل می گیرد و زمانی که این سه بخش مهم در یک راستا قرار گیرند ، اقتصاد دانش بنیان پدید می آید .
جهانگیری با تاکید بر این که برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهمترین اولویت توسعه کشور در شرایط فعلی در دستور کار قرار گیرد ، افزود : این برنامه باید هم در اولویت دولت و هم در بودجه ها و صندوق های حمایتی دیده شود و در کنار آن ارتقاء پژوهشگران و ظرفیت های دانشگاه ها نیز باید در دستور کار باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/09/26

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به فراخوان دولت برای دعوت از دانشمندان و اساتید کشور برای کمک به رفع چالش های اصلی گفت : برخی از دانشگاه های کشور عملکرد خوبی در این زمینه از خود نشان داده اند و کارگروه های متعددی در دانشگاه ها برای کمک به حل مشکلات شکل گرفت و در اجلاس 13 دانشگاه برتر کشور نیز مواهب مهمی در این خصوص مطرح شد و نتایج آن در اختیار دولت قرار گرفت .
جهانگیری گفت : کارآفرینانی باید در اولویت حمایت قرار گیرند که عملکرد آنها دانش بنیان است و اگر قرار است که از گسترش کمی و کیفی دانشگاه ها حمایت کنیم باید دانشگاه هایی مورد حمایت قرار گیرند که نیروهای فارغ التحصیل آنان کارآفرینانی ریسک پذیر و فعال در حوزه اقتصاد دانش بنیان باشند .
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مبنی بر وجود سه هزار و 800 شرکت دانش بنیان در کشور خاطرنشان کرد : خوشبختانه از پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد و فناوری ، شرکت های دانش بنیان تشکیل می شوند که متکی به نیروهای دانشگاهی هستند .
جهانگیری با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان باید بتوانند در بازارهای خارج از کشور نیز حضور فعال داشته باشند ، افزود : هم وزارت صنعت ، معدن و تجارت و هم معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور باید حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان انجام دهند تا این شرکت ها بتوانند با حضور در نمایشگاه های بین المللی ، محصولات خود را عرضه کنند .
وی افزود : حمایت از شرکت های دانش بنیان و پارک های علمی و فناوری هم در بودجه سال 98 و هم در سیاست های کلی دیده شده و پنج کریدور علمی و فناوری نیز در پنج استان کشور راه اندازی شده که امیدوارم شاهد فعال شدن کریدورهای علمی در سایر استان ها نیز باشیم .
معاون اول رئیس جمهور از دستگاه ها و نهادهای متولی در امور شرکت های دانش بنیان خواست زیرساخت ها ، ساز و کارها و قوانین لازم را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و تسهیل فعالیت آنها تدوین کنند .
معاون اول رئیس جمهور دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری را وزیری دلسوز و پرکار توصیف کرد و گفت : دکتر غلامی از شخصیت های علمی کشور و مورد اعتماد رئیس جمهور و دولت است و وضع فعلی دانشگاههای کشور نماد وزارت ایشان است و هیچگاه مثل امروز شاهد آرامش در دانشگاههای کشور نبوده ایم که هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی پرداخته می شود و روسای دانشگاهها نیز با انگیزه در صحنه حضور دارند .
وی افزود : از همه دستگاهها ، دولت و مجلس انتظار داریم که وزیر محترم علوم ، تحقیقات و فناوری مورد حمایت قرار گیرد تا بتواند برنامه های این وزارتخانه را به خوبی انجام دهد .
در این مراسم وزیر علوم تحقیقات و فناوری هم با اشاره به تعداد شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری گفت : هزار و 200 شرکت دانش بنیان در پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد فعالیت دارند که این به معنی 42 هزار اشتغال در قالب این شرکت ها است .
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم با تاکید بر این که احترام و توجه به دانشمندان و اهالی علم در کشور باید سرلوحه کار مسئولین و سیاست گذاران باشد گفت : در ابتدای دولت یازدهم فقط تعداد هشت دانشمندِ یک درصدِ پُر استناد در کشور وجود داشت که تعداد این دانشمندان امروز به 55 نفر رسیده است .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور هم در این مراسم گزارشی از تعداد و فعالیت شرکت های دانش بنیان ارائه کرد و خواستار توجه هر چه بیشتر به این شرکت ها و حمایت از فعالیت آنها شد .
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از پژوهشگران برتر و فناوران برگزیده قدردانی شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/09/26
> ارز دانشجویان که پیش از این با نرخ مشخص و از طریق سامانه سجاد تامین می شد ، اکنون مقرر شده برای دانشجویان بورسیه و فرصت های مطالعاتی از طریق سامانه نیما پرداخت شود اما سایر دانشجویان که با هزینه شخصی خود مشغول تحصیل هستند ، همانند قبلارزشان را از سامانه سجاد باید تهیه کنند.
> ارز دانشجویان که پیش از این با نرخ مشخص و از طریق سامانه سجاد تامین می شد ، اکنون مقرر شده برای دانشجویان بورسیه و فرصت های مطالعاتی از طریق سامانه نیما پرداخت شود اما سایر دانشجویان که با هزینه شخصی خود مشغول تحصیل هستند ، همانند قبلارزشان را از سامانه سجاد باید تهیه کنند .
به گزارش ایسنا ، وزیر علوم اعلام کرده است که با بانک مرکزی در خصوص فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیده اند و بر این اساس قرار است برای فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه از ارز نیمایی پرداخت شود ، چراکه بخش عمده بودجه آن را دولت می دهد .
برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می کنند ، صرفاً وزارت علوم بحث تایید مدارک تحصیلی را برعهده دارد و این افراد را به بانک های عامل برای دریافت ارز معرفی می کند و این افراد می توانند ارز موردنیاز خود را با نرخ مشخص شده دریافت کنند .
به این ترتیب ، می توان گفت که ارز موردنیاز دانشجویان بورسیه و فرصت های مطالعاتی از طریق سامانه نیما و ارز دانشجویانی که با هزینه شخصی در خارج از کشور تحصیل می کنند ، با نرخی که از پیش مشخص شده تامین خواهد شد .
ثبت نام ارز دانشجویی برای دانشجویان واجد شرایط از 29 آبان ماه سال جاری آغاز شد و متقاضیان می توانستند برای ثبت نام دریافت ارز به سامانه سجاد مراجعه کنند .
براساس بخش نامه ای که بانک مرکزی در آن زمان ابلاغ کرده بود ، ارز دانشجویی تنها به مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و برای مقطع کارشناسی ، دانشجویانی که شروع به تحصیل آن ها قبل از 31 اردیبهشت سال جاری بوده است ، می توانستند درخواست کنند .
حال براساس توافق بانک مرکزی و وزارت علوم که امروز وزیر علوم از آن سخن گفته است ، ارز دانشجویان بورسیه و فرصت های مطالعاتی که بخش عمده ای از هزینه آن ها برای تحصیل در خارج از کشور را دولت پرداخت می کند ، از طریق سامانه نیما تامین خواهد شد و سایر دانشجویانی که با هزینه شخصی خود مشغول تحصیل هستند ، می توانند با همان نرخ قبلی که در سامانه سجاد اعلام می شود ارز خود را تهیه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/09/26
> وزیر بهداشت اظهارداشت : در عمل که به بودجه نگاه کنیم واقعاً خجالت آور است که سه دهم درصد از بودجه کل کشور را به پژوهش اختصاص می دهیم و در تخصیص و تحویل آن باید از معاونان پژوهشی دانشگاه و مراکز علمی و تحقیقاتی سوال کرد.
> وزیر بهداشت اظهارداشت : در عمل که به بودجه نگاه کنیم واقعاً خجالت آور است که سه دهم درصد از بودجه کل کشور را به پژوهش اختصاص می دهیم و در تخصیص و تحویل آن باید از معاونان پژوهشی دانشگاه و مراکز علمی و تحقیقاتی سوال کرد .
دکتر قاضی زاده هاشمی در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور ، گفت : در سالهای گذشته شاهد رشد و فناوری بالایی در ایران بودیم که یکی از نقاط افتخارآمیز برای کشور است .
در سال 2001 میلادی تولیدات علمی ما ناچیز بود اما در 10 سال شتاب چشمگیر گرفتیم و در سال 2011 میلادی موقعیت ممتازی کسب کردیم .
وی افزود : در سال 2014 میلادی با اقداماتی که در دولت تدبیر و امید صورت گرفته شرایط مان ، ممتاز شد که دوستان در آمارها به آن اشاره کردند .
وضعیت کیفی مقالات هم بهتر شد به نحوی که فکر می کنم در برنامه چشم انداز 1404 حتی 10 سال زودتر از برنامه به این افق اول بودن در منطقه دست یافتیم .
وزیر بهداشت ادامه داد : در روزهایی که خبرهای منفی خیلی زیاد است بازگو کردن این اخبار برای مردم در یک هیاهوی سیاست زده مناسب تر بوده و امید است بالاخره در این حوزه ها انعکاس اخبار و اطلاع رسانی به نحوی باشد که بارروانی اخبار منفی را کاهش دهد ومسرت کسانی باشد که در این حوزه ها تلاش میکنند .
هاشمی اظهارداشت : در این هزار سال کمتر سیاستمداری داشتیم که در عمل باور داشته باشد چرا که همه در حرف و سخن خود مباحثی مطرح می کنند .
این باور کمتر نزد سیاستگذاران وجود دارد که در عمل ، عالم و علم را احترام کنند .
وزیر بهداشت گفت : باور کنید اگر الان انقلاب را صادر کنیم با مغز ، قلم ، علم و دانایی صادر می شود .
الان همه جا انقلاب خود را صادر کرده اند اما از چه طریقی؟ با علم و فناوری .
حتی در همین سالن ببینید چقدر از محصولات چینی استفاده شده است .
وی در ادامه با انتقاد از دخالت مجلس شورای اسلامی در برخی از امورات یکی از دانشگاه های بزرگ ، تاکید کرد : چرا باید در امور یکی از دانشگاه های بزرگ این کشور دخالت کنند؟ از نظر امنیتی با رعایت قانون اساسی و شهروندی هر چه می خواهند ، بکنند اما یک مجلس در یک سری مسائل مهمترین دانشگاه کشور دخالت می کند .
به عنوان مثال در این دانشگاه ، رتبه اول ، دوم حتی رتبه های سی ام و چهل ام کنکور کنار رتبه 408 هزارم می نشیند .
هاشمی افزود : در رشته داروسازی ، رتبه 104 هزارم کنار رتبه اول نشسته است ، چه کسی این تصمیم را گرفته است؟ مجلس .
دود این اتفاق به چشم علم و عالم و پژوهش و تحقیقات کشور می رود .
وزیر بهداشت تاکید کرد : اجازه دهیم اسامی رتبه های برگزیده هر دانشگاه روی سایت آن دانشگاه قرار گیرد و بعد بگوییم این تصمیم سازی ها چه بلایی سر علم و دانشگاه ها می آورد .
هاشمی ادامه داد : هر کجا یک دانشکده راه اندازی کرده ایم و الان هم هنوز فشار روی من و وزیر علوم است و هر جا می رویم از ما یک دانشکده پزشکی درخواست می کنند .
وی تصریح کرد : فکر هم می کنیم خیلی هنر کرده ایم .
بچه دیروز روستا که مولد است تا دانشگاهی در نزدیکی خود می بیند ، به سمت شهر می رود و فکر می کند حتما باید درس بخواند؛ در نتیجه حاشیه نشینی به 75 درصد رسیده است و بی سوادی مدرن را با مدرک گرایی تشویق کرده ایم درحالیکه این خواست هیچ کدام از وزرا نبوده است اما مسیری می رویم که آخر کار ، دودش به چشم خودمان می روم .
فکر می کنم بخشی از این موضوع به سیاستگذاران بر می گردد و در امور مدیریتی دانشگاه دخالت نکنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ابتکار
1397/09/26
> معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت غلامی است ، اظهار کرد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی خوب پرداخته می شود.
> معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت غلامی است ، اظهار کرد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی خوب پرداخته می شود .
به گزارش ایسنا ، اسحاق جهانگیری ، روز گذشته در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در سالن اجلاس سران برگزار شد ، با اشاره به خدمات و اقدامات انجام شده از سوی منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : غلامی وزیری دلسوز ، کم حرف و پرکار است و وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت او است .
وی ادامه داد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم در دانشگاه ها به مسائل علمی خوب پرداخته می شود و روسای دانشگاه ها در صحنه حضور دارند .
وی با تاکید بر این که غلامی جزو شخصیت های علمی و خوب کشور و مورد اعتماد دولت و رئیس جمهوری است ، خاطرنشان کرد : از همه دستگاه ها در شرایط فعلی انتظار است که وزیر علوم را مورد حمایت قرار دهند تا او بتواند کار خود را انجام دهد .
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد : به صورت طبیعی توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه کشور است و همواره نقطه امید تاریخی در مردم وجود داشته که از آغاز مواجهه با دنیای جدید بتوانیم به سطحی از توسعه دست یابیم تا مردم از اقتصاد ، رفاه و شرایط سیاسی و اجتماعی مناسب و متناسب با ظرفیت های کشور برخوردار باشد .
جهانگیری با بیان اینکه اعمال تحریم های جدید از سوی دولت وقت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد : امروز در شرایطی هستیم که به دلیل تحریم های ظالمانه دولت آمریکا بخش هایی از کشور با مشکلاتی مواجه شده اند ، البته هدف و برنامه تحریم کننده ، ناکارآمد کردن بنگاه های اقتصادی ، فروپاشی اقتصاد کشور و مواجهه زندگی مردم با مشکلات جدی به گونه ای که به اعتقاد خودشان مردم دست به اعتراض علیه حکومت بزنند ، است .
وی با تاکید بر لزوم مستقل شدن بودجه کشور از درآمدهای نفتی گفت : زمانی می گوییم درآمدهای اصلی کشور حداقل در بخش ارز متکی به نفت است یعنی با شرایطی مواجه هستیم که همواره هم می توانیم از آن درآمد کسب کنیم و هم اگر قدرت های جهان اراده کنند و به ما فشار آورند می توانند بر درآمدهای ارزی کشور تمرکز کنند و مانع صادرات نفت ما شوند گرچه تاکنون توفیق چندانی در این زمینه نیافتند اما موضوع را نیز رها نکردند و حتما مقداری از صادرات نفت ما را کاهش داده اند .
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به ارائه پیشنهادات مختلف از سوی برخی دانشگاه ها و مراکز علمی برای برون رفت کشور از وضع موجود ، تاکید کرد : امروز اقتصاد دانش بنیان و حرکت به سمت آن باید سرلوحه کارها قرار بگیرد و چنانچه در این زمینه نیاز است باید اصلاحات مورد توجه انجام شود .
اگر امروز قصد حمایت از کارآفرینان را داریم باید کارآفرینانی در اولویت قرار گیرند که فعالیت شان در راستای اقتصاد دانش بنیان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه نوآوران
1397/09/25
> تسهیلات جدید ارزی برای دانشجویان بورسیه.
> تسهیلات جدید ارزی برای دانشجویان بورسیه ارز دانشجویان که پیش از این با نرخ مشخص و از طریق سامانه سجاد تامین می شد ، اکنون مقرر شده برای دانشجویان بورسیه و فرصت های مطالعاتی از طریق سامانه نیما پرداخت شود اما سایر دانشجویان که با هزینه شخصی خود مشغول تحصیل هستند ، همانند قبلارزشان را از سامانه سجاد باید تهیه کنند .
نوآوران آنلاین وزیر علوم اعلام کرده است که با بانک مرکزی در خصوص فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیده اند و بر این اساس قرار است برای فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه از ارز نیمایی پرداخت شود ، چراکه بخش عمده بودجه آن را دولت می دهد .
برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می کنند ، صرفاً وزارت علوم بحث تایید مدارک تحصیلی را برعهده دارد و این افراد را به بانک های عامل برای دریافت ارز معرفی می کند و این افراد می توانند ارز موردنیاز خود را با نرخ مشخص شده دریافت کنند .
به این ترتیب ، می توان گفت که ارز موردنیاز دانشجویان بورسیه و فرصت های مطالعاتی از طریق سامانه نیما و ارز دانشجویانی که با هزینه شخصی در خارج از کشور تحصیل می کنند ، با نرخی که از پیش مشخص شده تامین خواهد شد .
ثبت نام ارز دانشجویی برای دانشجویان واجد شرایط از 29 آبان ماه سال جاری آغاز شد و متقاضیان می توانستند برای ثبت نام دریافت ارز به سامانه سجاد مراجعه کنند .
بر اساس بخش نامه ای که بانک مرکزی در آن زمان ابلاغ کرده بود ، ارز دانشجویی تنها به مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و برای مقطع کارشناسی ، دانشجویانی که شروع به تحصیل آن ها قبل از 31 اردیبهشت سال جاری بوده است ، می توانستند درخواست کنند .
حال بر اساس توافق بانک مرکزی و وزارت علوم که امروز وزیر علوم از آن سخن گفته است ، ارز دانشجویان بورسیه و فرصت های مطالعاتی که بخش عمده ای از هزینه آن ها برای تحصیل در خارج از کشور را دولت پرداخت می کند ، از طریق سامانه نیما تامین خواهد شد و سایر دانشجویانی که با هزینه شخصی خود مشغول تحصیل هستند ، می توانند با همان نرخ قبلی که در سامانه سجاد اعلام می شود ارز خود را تهیه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/09/25
> وزیر علوم خبر داد؛ ضرورت تدوین پایان نامه‎ها در جهت رفع نیاز سازمان‎ها وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در زمینه تحقیقات و پژوهش از سند توسعه جلوتر هستیم گفت : در این زمینه دانشگاه‏های کشور رتبه اول در منطقه و رتبه شانزدهم در دنیا را از آن خود کرده اند .
> وزیر علوم خبر داد؛ ضرورت تدوین پایان نامه‎ها در جهت رفع نیاز سازمان‎ها وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در زمینه تحقیقات و پژوهش از سند توسعه جلوتر هستیم گفت : در این زمینه دانشگاه‏های کشور رتبه اول در منطقه و رتبه شانزدهم در دنیا را از آن خود کرده اند .
غلامی افزود : برای کاربردی‏تر شدن تحقیقات و پژوهش‎های دانشگاهی باید به جایی برسیم که نتایج این تحقیقات مشتری داشته باشد و دستگاه‏ها و سازمان‏های مختلف به دانشگاه‏ها سفارش پژوهش بدهند .
وی گفت : وزارت علوم به پایان نامه‏هایی که برای رفع نیاز سازمان‏ها تدوین شوند توجه بیشتری می‏کند .
غلامی افزود : وزارت علوم به صورت آزمایشی در 10 استان کشور بر روی پژوهش‏های کاربردی دانشگاه‎ها تمرکز کرده‏است که نتایج آن را به سراسر کشور تعمیم خواهد داد .
وی با اشاره به اختصاص 15 درصد از اعتبارات دانشگاه‏ها به پژوهش گفت : بودجه دانشگاه‎ها و مؤسسات آموزش عالی مورد رضایت آنها نیست .
وضعیت مالی دانشگاه‎ها وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه نگرانی برای ایجاد بحران در وضعیت مالی دانشگاه‏ها در سال آینده وجود دارد افزود : بیش از 70 درصد اعتبارات دانشگاه‏ها و مؤسسات آموزش عالی ، هزینه‎های جاری است که صرف حقوق و دستمزد می‏شود و ما بقی اعتبارات مصرفی و پژوهشی است .
غلامی گفت : افزایش 14 درصدی در بودجه سال آینده دانشگاه ها با توجه به افزایش حقوق‎ها ناچیز است .
وی افزود : با این وجود تأمین تجهیزات آزمایشگاهی برای گسترش تحقیقات و پژوهش‏ها ازجمله دغدغه های وزارت علوم است .
غلامی تأکید کرد : بر اساس قانون ، با تخلفات خرید و فروش پایان نامه برخورد می کنیم .
وی با اشاره به گسترش بی رویه دانشگاه ها در سال های گذشته در سراسر کشور گفت : هم اکنون تعداد زیادی از دانشجویان در تحصیلات تکمیلی مشغول تحصیل هستند .
جزئیات پرداخت ارز دانشجویی وزیر علوم جزئیات پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان بورسیه و غیر بورسیه را اعلام کرد .
منصور غلامی در حاشیه جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده در سالن اجلاس سران در جمع خبرنگاران گفت : با بانک مرکزی در خصوص فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیدیم .
وی افزود : براساس این توافق قرار است برای فرصت مطالعاتی و دانشجویان بورسیه از ارز نیمایی پرداخت شود ، چرا که بخش عمده بودجه را دولت می‏دهد .
وزیر علوم تصریح کرد : برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می‏کنند ، صرفاً وزارت علوم بحث تأیید مدارک تحصیلی که در کجا تحصیل می کنند را برعهده دارد .
غلامی گفت : بانک مرکزی این افراد را به بانک‏های عامل برای دریافت ارز معرفی می کند و پس از نرخ نیمایی ، به آنها ارز داده می شود .
وی در خصوص سطح بندی دانشگاه ها اظهار داشت : آئین نامه سطح بندی دانشگاه ها در حال بازنگری است .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : یک دوره سطح‏بندی دانشگاه ها انجام شده و امیدواریم تعدادی از دانشگاه‏ها که در سطح دو بودند ، در ارزیابی جدید به سطح یک ارتقاء یابند و هدف از رتبه بندی دانشگاه‏ها ایجاد رقابت صحیح بین این مراکز است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/09/25

ضرورت ایجاد بستر ارتباطی بین دانشجویان پزشکی و مهندسی مدیر مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف با انتقاد از نبود بستر مناسب برای برقراری ارتباط بین دانشجویان پزشکی و مهندسی ، گفت : برگزاری رویدادهایی مانند "استارت آپ مچ" جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف می تواند به ایجاد شناخت متقابل این دو گروه دانشجو و همچنین افزایش شناخت و آگاهی آنان نسبت به مشکلات و توانایی یکدیگر کمک کند .
دکتر مجتبی موحدی در حاشیه برگزاری رویداد "استارت آپ مچ" جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به سابقه 18 ساله فعالیت مرکز کارآفرینی دانشگاه شریف ، اظهار کرد : در ابتدا رسالت اصلی مرکز پایه گذاری اصول و ساختار مرکز و جذب کارآفرین بود و در ادامه تمرکز اصلی بر روی توسعه فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه با هدف آگاه سازی دانشجویان و فارغ التحصیلان بود تا بتوانند کسب وکارهای نوین خود را پایه گذاری کنند .
وی با اشاره به رویکرد این مرکز طی یک سال گذشته ، عنوان کرد : بیشتر به سمت اثرگذاری اجتماعی حرکت کرده ایم ، به این معنا که علاوه بر تمرکز روی دانشجویان و فارغ التحصیلان ، سعی کردیم این اثرگذاری را به فراتر از مرزهای دانشگاه یا در واقع فراتر از خانواده دانشگاه شریف ببریم .
اعزام سفیران مرکز کارآفرینی دانشگاه به دانشگاه های مختلف سراسر کشور وی با بیان اینکه برای تحقق این هدف چند فعالیت را آغاز کرده ایم ، عنوان کرد : اعزام سفیران مرکز کارآفرینی دانشگاه به دانشگاه های مختلف سراسر کشور با هدف تشریح فعالیتها و دستاوردهای مرکز و توسعه فرهنگ کارآفرینی و لزوم وجود این مراکز در سایر دانشگاه ها برخی از این فعالیت‎هاست .
برگزاری مدرسه اشتغال در دانشگاه های مختلف وی با اشاره به برگزاری مدرسه اشتغال با همکاری پارک علم و فناوری استان خوزستان ، عنوان کرد : برگزاری این رویدادهای مشترک در دانشگاه های مختلف به توسعه فرهنگ کارآفرینی و اثرگذاری اجتماعی این فرهنگ کمک زیادی می کند .
موحدی با تاکید بر اینکه رویداد "استارت آپ مچ" با همکاری جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در همین راستا طراحی و برگزار شد ، عنوان کرد : اهمیت مضاعف این برنامه برگزاری رویدادی مشترک بین دانشگاهی با پایه مهندسی و یک دانشگاه از جنس علوم پزشکی است که شاید نمونه این برنامه و همچنین برقراری ارتباط بین مهندسان در دانشگاه های فنی با فارغ التحصیلان و افراد اثرگذار حوزه سلامت و علوم پزشکی ، سابقه زیادی نداشته باشد .
مزایای برگزاری رویداد "استارت آپ مچ" موحدی با اشاره به مزایای برگزاری این رویدادها ، اظهار کرد : این رویداد به ایجاد دید مشترک بین دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی و جامعه و دانشجویان مهندسی کمک زیادی می کند .
در این صورت هر دو گروه با مشکلات و مسائل حوزه سلامت و علوم پزشکی و یا مهندسی آشنا شده و با ارائه ایده و تشکیل تیم های مشترک استارت آپی می توانند به حل این مسائل و در نهایت ترویج فرهنگ کارآفرینی کمک کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه نوآوران
1397/09/25
> جهانگیری : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم.
> با اشاره به اقدامات انجام شده توسط وزیر علوم؛ جهانگیری : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم معاون اول رییس جمهوری با بیان این که وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت غلامی است ، اظهار کرد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی خوب پرداخته می شود .
نوآوران آنلاین اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ، صبح یکشنبه در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در سالن اجلاس سران برگزار شد ، با اشاره به خدمات و اقدامات انجام شده از سوی منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، گفت : غلامی وزیری دلسوز ، کم حرف و پرکار است و وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت اوست .
وی ادامه داد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم در دانشگاه ها به مسائل علمی خوب پرداخته می شود و روسای دانشگاه ها در صحنه حضور دارند .
وی با تاکید بر این که غلامی جزو شخصیت های علمی و خوب کشور و مورد اعتماد دولت و رییس جمهوری است ، خاطرنشان کرد : از همه دستگاه ها در شرایط فعلی انتظار است که وزیر علوم را مورد حمایت قرار دهند تا او بتواند کار خود را انجام دهد .
معاون اول رییس جمهوری همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به ضرورت های امروز کشور از منظر توسعه و شرایطی که کشور با آن مواجه است ، ادامه داد : به صورت طبیعی توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه کشور است و همواره نقطه امید تاریخی در مردم وجود داشته که از آغاز مواجهه با دنیای جدید بتوانیم به سطحی از توسعه دست یابیم تا مردم از اقتصاد ، رفاه و شرایط سیاسی و اجتماعی مناسب و متناسب با ظرفیت های کشور برخوردار باشد .
جهانگیری با بیان اینکه هیچ اقدام توسعه ای در دو سده گذشته انجام نشده که در آن نگاه به توسعه علمی وجود نداشته باشد ، اظهار کرد : در دو سده قبل ایرانیان همواره نگاهی به توسعه علمی داشته اند و امروز نیز که ما مسئولیت اداره کشور را بر عهده داریم به این نتیجه رسیده ایم که توسعه علمی یکی از اصول توسعه کشور است .
وی با اشاره به برخی دیدگاه ها درباره توجه به توسعه علمی و ضرورت آن ، ادامه داد : گاهی گفته می شود توسعه علمی بیشتر برای دوران فراغت از مشکلات ، تنگناها و شرایط بی مساله گی کشور است و حال که کشور با مشکلاتی مواجه شده و وضعیت اقتصاد ، آب و محیط زیست در شرایط خوبی قرار ندارد ، صحبت کردن درباره توسعه علمی و پیگیری فناوری های روز نیاز کشور نیست .
این در حالی است که اتفاقا توسعه علمی دقیقا برای روزهای سخت و شرایطی است که کشور با چالش های بسیار مواجه می شود و زمانی که دشواری ها بیشتر می شود بیش از سایر ایام باید به توسعه علمی توجه کنیم .
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد : در اقتصاد ، مسائل اجتماعی و روابط بین المللی زمانی که با مسائل جدی و مشکلات مواجه می شویم حتما توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند ما را در غلبه بر مشکلات کمک کند .
امروز شرایط کشور ایجاب می کند که به دنبال کشف فرصت ها و ظرفیت های جدید برای توسعه علم باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه نوآوران
1397/09/25

جهانگیری با بیان این که اعمال تحریم های جدید از سوی دولت وقت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد : امروز در شرایطی هستیم که به دلیل تحریم های ظالمانه دولت آمریکا بخش هایی از کشور با مشکلاتی مواجه شده اند ، البته هدف و برنامه تحریم کننده ، ناکارآمدکردن بنگاه های اقتصادی ، فروپاشی اقتصاد کشور و مواجهه زندگی مردم با مشکلات جدی به گونه ای که به اعتقاد خودشان مردم دست به اعتراض علیه حکومت بزنند ، است .
وی با تاکید بر لزوم مستقل شدن بودجه کشور از درآمدهای نفتی ، گفت : زمانی می گوییم درآمدهای اصلی کشور حداقل در بخش ارز متکی به نفت است یعنی با شرایطی مواجه هستیم که همواره هم می توانیم از آن درآمد کسب کنیم و هم اگر قدرت های جهان اراده کنند و به ما فشار آورند می توانند بر درآمدهای ارزی کشور تمرکز کنند و مانع صادرات نفت ما شوند؛ گرچه تاکنون توفیق چندانی در این زمینه نیافتند ، اما موضوع را نیز رها نکردند و حتما مقداری از صادرات نفت ما را کاهش داده اند .
معاون اول رییس جمهوری با بیان این که اقتصادی که قادر است منابع خود را از در معرض تهدید قرار دادن حفظ کند و خود را نگه دارد اقتصاد مقاومتی است ، اظهار کرد : در اقتصاد مقاومتی پنج محور اصلی ، درون زایی ، برون نگری ، عدالت محوری ، دانش بنیان محوری و مردمی بودن مورد توجه است و ما بر اساس آن هدف گذاری کرده ایم تا در برابر تکانه های خارجی از خود مقاومت نشان دهیم .
از میان این پنج رویکرد دانش بنیان بودن اقتصاد جهت گیری اصلی است که باید به آن توجه داشته باشیم .
از نظر من اگر گفته می شود کشور باید به دنبال اقتصادی حرکت کند که اتکایش را بر درآمدهای نفتی کم کند و در داخل منابع درآمدی ایجاد نماید ، اقتصاد دانش بنیان است .
جهانگیری ادامه داد : امروز که قرار است اقدام ضروری دانش بنیان کردن اقتصاد در کشور شکل بگیرد ، باید زنجیره دانش ، فناوری و پژوهش به طور کامل تشکیل شود و این سه گانه نیز از تعامل صنعت ، دانش و جامعه شکل می گیرد .
وی با تاکید بر این که برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهم ترین اولویت توسعه ای کشور در شرایط فعلی باشد ، خاطرنشان کرد : این برنامه باید در دولت نیز مورد حمایت قرار بگیرد این حمایت باید در اشکال مختلف اعم از بودجه ای و صندوق های حمایتی و سایر شیوه های حمایتی انجام شود .
همچنین ارتقای پژوهشگران و ظرفیت دانشگاه ها باید در اولویت کار قرار بگیرد .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ارائه پیشنهادات مختلف از سوی برخی دانشگاه ها و مراکز علمی برای برون رفت کشور از وضع موجود ، تاکید کرد : امروز اقتصاد دانش بنیان و حرکت به سمت آن باید سرلوحه کارها قرار بگیرد و چنانچه در این زمینه نیاز است باید اصلاحات مورد توجه انجام شود؛ اگر امروز قصد حمایت از کارآفرینان را داریم باید کارآفرینانی در اولویت قرار گیرند که فعالیت شان در راستای اقتصاد دانش بنیان است .
همچنین در توسعه دانشگاه ها نیز باید به این موضوع توجه کنیم؛ حتما باید به ظرفیت دانشگاه های نسل چهارم یا همان دانشگاه های کارآفرین توجه شود و این موضوع باید در همه شرایط در دستور کار وزارتخانه های علوم و بهداشت و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری قرار بگیرد .
جهانگیری با تاکید بر لزوم توجه مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان به بازارهای خارجی ، گفت : امروز در وزارت صنعت ، معدن و تجارت و معاونت علمی از شرکت های دانش بنیانی که در بازارها و نمایشگاه های بین المللی محصولات خود را بازاریابی و معرفی می کنند حمایت می شود .
گرچه هنوز در این زمینه در ابتدای مسیر هستیم و گفته می شود که صادرات شرکت های دانش بنیان حدود 400 میلیون دلار است ، اما باید این روند با شتاب بیشتری انجام شود تا این شرکت ها بتوانند جایگزین صادرات نفت شوند .
وی با بیان این که جایگزینی صادرات محصولات دانش بنیان به جای نفت اقدامی دور از دسترس نیست ، خاطرنشان کرد : کشورهایی مشابه ما وجود دارند که این اقدام را در سال های گذشته آغاز کرده اند و در دوره ای حداکثر 25 ساله توانستند رشد علمی بالایی کسب کنند و به اهداف خود دست یابند .
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که حمایت از پارک های فناوری یکی دیگر از اولویت های دولت دوازدهم است ، افزود : در اقتصاد مقاومتی حتما حمایت از مالکیت فیزیکی دیگر اصل نیست ، بلکه حمایت از مالکیت فکری و ساماندهی و ثبت اختراعات از موضوعات مورد توجه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه نوآوران
1397/09/25

جهانگیری در پایان اظهار کرد : زمانی که کشور در حال حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان است ، همه دستگاه های مسئول باید ساز و کارهای مناسب از جمله زیرساختی و قوانین و مقررات مورد نیاز را تهیه ، تدوین و تصویب نمایند تا بتوانیم اقتصاد را از شرایط پیشرو به شرایط مطمئن تر حرکت دهیم .
در این مراسم از سوی معاون اول رییس جمهوری ، وزرای علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و همچنین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از تعدادی از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور تجلیل و تقدیر شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
بهار
1397/09/25
> گروه سیاسی : معاون اول رییس جمهوری با بیان این که وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت غلامی است ، اظهار کرد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی خوب پرداخته می شود .
> اسحاق جهانگیری صبح یکشنبه در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در سالن اجلاس سران برگزار شد ، با اشاره به خدمات و اقدامات انجام شده از سوی منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، گفت : غلامی وزیری دلسوز ، کم حرف و پرکار است و وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت اوست .
وی ادامه داد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم در دانشگاه ها به مسائل علمی خوب پرداخته می شود و روسای دانشگاه ها در صحنه حضور دارند .
وی با تاکید بر این که غلامی جزو شخصیت های علمی و خوب کشور و مورد اعتماد دولت و رییس جمهوری است ، خاطرنشان کرد : از همه دستگاه ها در شرایط فعلی انتظار است که وزیر علوم را مورد حمایت قرار دهند تا او بتواند کار خود را انجام دهد .
معاون اول رییس جمهوری همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به ضرورت های امروز کشور از منظر توسعه و شرایطی که کشور با آن مواجه است ، ادامه داد : به صورت طبیعی توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه کشور است و همواره نقطه امید تاریخی در مردم وجود داشته که از آغاز مواجهه با دنیای جدید بتوانیم به سطحی از توسعه دست یابیم تا مردم از اقتصاد ، رفاه و شرایط سیاسی و اجتماعی مناسب و متناسب با ظرفیت های کشور برخوردار باشد .
جهانگیری با بیان اینکه هیچ اقدام توسعه ای در دو سده گذشته انجام نشده که در آن نگاه به توسعه علمی وجود نداشته باشد ، اظهار کرد : در دو سده قبل ایرانیان همواره نگاهی به توسعه علمی داشته اند و امروز نیز که ما مسئولیت اداره کشور را بر عهده داریم به این نتیجه رسیده ایم که توسعه علمی یکی از اصول توسعه کشور است .
وی با اشاره به برخی دیدگاه ها درباره توجه به توسعه علمی و ضرورت آن ، ادامه داد : گاهی گفته می شود توسعه علمی بیشتر برای دوران فراغت از مشکلات ، تنگناها و شرایط بی مساله گی کشور است و حال که کشور با مشکلاتی مواجه شده و وضعیت اقتصاد ، آب و محیط زیست در شرایط خوبی قرار ندارد ، صحبت کردن درباره توسعه علمی و پیگیری فناوری های روز نیاز کشور نیست .
این در حالی است که اتفاقا توسعه علمی دقیقا برای روزهای سخت و شرایطی است که کشور با چالش های بسیار مواجه می شود و زمانی که دشواری ها بیشتر می شود بیش از سایر ایام باید به توسعه علمی توجه کنیم .
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد : در اقتصاد ، مسائل اجتماعی و روابط بین المللی زمانی که با مسائل جدی و مشکلات مواجه می شویم حتما توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند ما را در غلبه بر مشکلات کمک کند .
امروز شرایط کشور ایجاب می کند که به دنبال کشف فرصت ها و ظرفیت های جدید برای توسعه علم باشیم .
جهانگیری با بیان این که اعمال تحریم های جدید از سوی دولت وقت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد : امروز در شرایطی هستیم که به دلیل تحریم های ظالمانه دولت آمریکا بخش هایی از کشور با مشکلاتی مواجه شده اند ، البته هدف و برنامه تحریم کننده ، ناکارآمدکردن بنگاه های اقتصادی ، فروپاشی اقتصاد کشور و مواجهه زندگی مردم با مشکلات جدی به گونه ای که به اعتقاد خودشان مردم دست به اعتراض علیه حکومت بزنند ، است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
بهار
1397/09/25

وی با تاکید بر لزوم مستقل شدن بودجه کشور از درآمدهای نفتی ، گفت : زمانی می گوییم درآمدهای اصلی کشور حداقل در بخش ارز متکی به نفت است یعنی با شرایطی مواجه هستیم که همواره هم می توانیم از آن درآمد کسب کنیم و هم اگر قدرت های جهان اراده کنند و به ما فشار آورند می توانند بر درآمدهای ارزی کشور تمرکز کنند و مانع صادرات نفت ما شوند؛ گرچه تاکنون توفیق چندانی در این زمینه نیافتند ، اما موضوع را نیز رها نکردند و حتما مقداری از صادرات نفت ما را کاهش داده اند .
معاون اول رییس جمهوری با بیان این که اقتصادی که قادر است منابع خود را از در معرض تهدید قرار دادن حفظ کند و خود را نگه دارد اقتصاد مقاومتی است ، اظهار کرد : در اقتصاد مقاومتی پنج محور اصلی ، درون زایی ، برون نگری ، عدالت محوری ، دانش بنیان محوری و مردمی بودن مورد توجه است و ما بر اساس آن هدف گذاری کرده ایم تا در برابر تکانه های خارجی از خود مقاومت نشان دهیم .
از میان این پنج رویکرد دانش بنیان بودن اقتصاد جهت گیری اصلی است که باید به آن توجه داشته باشیم .
از نظر من اگر گفته می شود کشور باید به دنبال اقتصادی حرکت کند که اتکایش را بر درآمدهای نفتی کم کند و در داخل منابع درآمدی ایجاد نماید ، اقتصاد دانش بنیان است .
جهانگیری ادامه داد : امروز که قرار است اقدام ضروری دانش بنیان کردن اقتصاد در کشور شکل بگیرد ، باید زنجیره دانش ، فناوری و پژوهش به طور کامل تشکیل شود و این سه گانه نیز از تعامل صنعت ، دانش و جامعه شکل می گیرد .
وی با تاکید بر این که برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهم ترین اولویت توسعه ای کشور در شرایط فعلی باشد ، خاطرنشان کرد : این برنامه باید در دولت نیز مورد حمایت قرار بگیرد این حمایت باید در اشکال مختلف اعم از بودجه ای و صندوق های حمایتی و سایر شیوه های حمایتی انجام شود .
همچنین ارتقای پژوهشگران و ظرفیت دانشگاه ها باید در اولویت کار قرار بگیرد .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ارائه پیشنهادات مختلف از سوی برخی دانشگاه ها و مراکز علمی برای برون رفت کشور از وضع موجود ، تاکید کرد : امروز اقتصاد دانش بنیان و حرکت به سمت آن باید سرلوحه کارها قرار بگیرد و چنانچه در این زمینه نیاز است باید اصلاحات مورد توجه انجام شود؛ اگر امروز قصد حمایت از کارآفرینان را داریم باید کارآفرینانی در اولویت قرار گیرند که فعالیت شان در راستای اقتصاد دانش بنیان است .
همچنین در توسعه دانشگاه ها نیز باید به این موضوع توجه کنیم؛ حتما باید به ظرفیت دانشگاه های نسل چهارم یا همان دانشگاه های کارآفرین توجه شود و این موضوع باید در همه شرایط در دستور کار وزارتخانه های علوم و بهداشت و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری قرار بگیرد .
جهانگیری با تاکید بر لزوم توجه مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان به بازارهای خارجی ، گفت : امروز در وزارت صنعت ، معدن و تجارت و معاونت علمی از شرکت های دانش بنیانی که در بازارها و نمایشگاه های بین المللی محصولات خود را بازاریابی و معرفی می کنند حمایت می شود .
گرچه هنوز در این زمینه در ابتدای مسیر هستیم و گفته می شود که صادرات شرکت های دانش بنیان حدود 400 میلیون دلار است ، اما باید این روند با شتاب بیشتری انجام شود تا این شرکت ها بتوانند جایگزین صادرات نفت شوند .
وی با بیان این که جایگزینی صادرات محصولات دانش بنیان به جای نفت اقدامی دور از دسترس نیست ، خاطرنشان کرد : کشورهایی مشابه ما وجود دارند که این اقدام را در سال های گذشته آغاز کرده اند و در دوره ای حداکثر 25 ساله توانستند رشد علمی بالایی کسب کنند و به اهداف خود دست یابند .
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که حمایت از پارک های فناوری یکی دیگر از اولویت های دولت دوازدهم است ، افزود : در اقتصاد مقاومتی حتما حمایت از مالکیت فیزیکی دیگر اصل نیست ، بلکه حمایت از مالکیت فکری و ساماندهی و ثبت اختراعات از موضوعات مورد توجه است .
جهانگیری در پایان اظهار کرد : زمانی که کشور در حال حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان است ، همه دستگاه های مسئول باید ساز و کارهای مناسب از جمله زیرساختی و قوانین و مقررات مورد نیاز را تهیه ، تدوین و تصویب نمایند تا بتوانیم اقتصاد را از شرایط پیشرو به شرایط مطمئن تر حرکت دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
بهار
1397/09/25

در این مراسم از سوی معاون اول رییس جمهوری ، وزرای علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و همچنین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از تعدادی از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور تجلیل و تقدیر شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قدس
1397/09/25
> در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در سالن اجلاس سران با حضور وزیر علوم ، وزیر بهداشت و معاون علمی و فناوری رییس جمهور برگزار شد ، خراسان رضوی به عنوان استان برگزیده پژوهشی کشور انتخاب شد .
> به گزارش قدس آنلاین ، همچنین دکتر محمد صال مصلحیان از دانشگاه فردوسی مشهد که با اچ ایندکس 23 و تعداد ارجاعات دو هزار و 37 دانشگاهی می باشدو زمینه تخصص وی “ارائه سه ایده معتبر در معادلات تابعی ، فضاهای غیر ارشمیدوسی و نامساوی های عملکردی” بود به عنوان پژوهشگر برتر در بخش دانشگاهی انتخاب گردید .
در این مراسم پس از سخنان دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و دکتر برومند معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از 24 پژوهشگر و فناور برتر قدردانی شد .
همچنین لازم به ذکر است؛ این تعداد برگزیده از میان 226 پژوهشگر و فناور انتخاب شده بودندو دکتر مصلحیان ، استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد نیز جوایز و لوح تقدیر خود را از معاون اول رئیس جمهور دریافت کرد .
منبع : دانشگاه فردوسی انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/09/25
> معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ، گفت : از ابتدای دولت تدبیر و امید ، جریان اجتماعی استارتاپی در کشور سرعت گرفته است.
> معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ، گفت : از ابتدای دولت تدبیر و امید ، جریان اجتماعی استارتاپی در کشور سرعت گرفته است .
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مراسم نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور ، که با حضور معاون اول رئیس جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار شد ، بیان کرد : معاونت علمی در عرصه توسعه پژوهش در کشور همکاری های تنگاتنگی با وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری دارد و در این چند سال نتایج خوبی در این همکاری ها به دست آورده ایم .
وی افزود : یک راه جدید در دولت تدبیر و امید در زمینه پژوهش و فناوری در کشور باز شده است که بر اساس این راه جدید ، پژوهش و فناوری به اقتصاد گره خورده است .
به گفته رییس بنیاد ملی نخبگان ، تلاش دولت این است که پژوهش را به بخشی از اقتصاد تبدیل کند و با تقویت بخش پژوهش ، اقتصاد کشور را نیز تقویت کند .
ستاری ادامه داد : امروز جریان استارتاپی در کشور به کمک جوانان کم سن و سال شکل گرفته و این جریان به سرعت در حال گسترش است .
در این جریان ، جوانان تبدیل به تاثیرگذاران بزرگ اقتصادی در کشور شده اند .
وی همچنین عنوان کرد : در حال حاضر بیش از 3 هزار شرکت دانش بنیان درکشور فعال هستند که میزان صادرات و وام گیری آنها از شبکه بانکی کشور رشد بسیار چشمگیری یافته است .
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به ضرورت وجود همدلی و همکاری همه دستگاه ها برای افزایش ضریب نفوذ جوانان در اقتصاد کشور ، تصریح کرد : اگر دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به اقتصاد کشور پیوند بخورند شاهد اتفاقات خوب و رشد قابل توجه در اقتصاد کشور خواهیم بود .
در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور با حضور معاون اول ریاست جمهوری ، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از 18 پژوهشگر و 6 فناور برگزیده کشور و 5نفر از استانداران حامی فناوری وپژوهش در کشور تجلیل شد .
نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار که هر سال همزمان با هفته پژوهش برگزار می شد ، امسال با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همزمان با ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل ونیز دومین جشنواره ملی فرهنگی ، هنری ایران ساخت طی روزهای 3 تا 6 دی ماه برگزار می شود .
منبع : پایگاه اطلاع رسانی دولت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/09/25
> معاون اول رئیس جمهور با اشاره به هدفگذاری های صورت گرفته برای تاب آوری اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی گفت : شاه بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی ، اقتصاد دانش بنیان است.
> معاون اول رئیس جمهور با اشاره به هدفگذاری های صورت گرفته برای تاب آوری اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی گفت : شاه بیت مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی ، اقتصاد دانش بنیان است .
اسحاق جهانگیری صبح (یکشنبه) در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده سراسر کشور با تبریک ولادت امام حسن عسگری (ع) و هفته پژوهش اظهار داشت : توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه است و مردم همواره امید داشته اند که کشور بتواند به سطحی از توسعه برسد که از اقتصاد و شرایط اجتماعی و سیاسی مناسب برخوردار باشیم .
معاون اول رئیس جمهور افزود : در دو سده گذشته تمامی اقداماتی که در جهت اصلاح و توسعه صورت گرفته همواره با نوعی نگاه به توسعه علمی بوده است و امروز نیز باید برنامه ریزی و ساز و کارهای لازم را برای رسیدن به توسعه علمی انجام دهیم .
جهانگیری خاطرنشان کرد : شاید تصور شود که توسعه علمی مختص زمانی است که کشور با مشکلات و تنگناها روبرو نباشد اما واقعیت این است که توسعه علمی دقیقاً برای روزهای سخت مقابله با تنگناها ، چالش ها و رفع محدودیت ها است و زمانی که سختی ها بیشتر می شود ، توسعه علمی باید بیش از بقیه ایام در صدر امور و کارها قرار گیرد .
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد : توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند در شرایطی که با مسایل اقتصادی ، اجتماعی و مشکلات روابط بین الملل مواجه هستیم ، به ما کمک کند تا بتوانیم بر مسایل و چالش های کشور غلبه کنیم .
وی با اشاره به هدفگذاری دشمنان برای فشار بر اقتصاد کشور و تلاش آنها برای قرار دادن مردم در مقابل نظام ، خاطرنشان کرد : اتکاء درآمدهای اصلی کشور به فروش نفت شرایطی را به وجود آورده که نفت هم می تواند برای کشور درآمدزا باشد و هم تبدیل به اهرمی برای فشار قدرت های بزرگ علیه کشورمان شده است تا با ممانعت از فروش نفت ، درآمدهای کشور را کاهش دهند .
البته به فضل الهی تاکنون توفیق چندانی به دست نیاورده اند اما به هر حال صادرات نفت قدری کاهش یافته است .
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصادی که به منابع درآمدی سنتی وابسته است ، می تواند از همین ناحیه در تهدید قرار گیرد ، خاطرنشان کرد : اقتصاد باید در فشارها و تنگناها تاب آوری داشته باشد و بتواند خود را از درون احیا کند که چنین اقتصادی همان اقتصاد مقاومتی است .
جهانگیری تصریح کرد : اقتصادی که بتواند جایگزین اقتصاد متکی به نفت و سایر منابع طبیعی باشد ، اقتصاد دانش بنیان است چرا که این اقتصاد متکی به مغز و دانش انسان است و می تواند همواره زاینده باشد .
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر این که دانش ، پژوهش و فناوری باید به طور کامل در اقتصاد کشور پیاده شود ، اظهار داشت : این اتفاق مهم از طریق تعامل دانشگاه ، صنعت و جامعه شکل می گیرد و زمانی که این سه بخش مهم در یک راستا قرار گیرند ، اقتصاد دانش بنیان پدید می آید .
جهانگیری با تأکید بر این که برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهمترین اولویت توسعه کشور در شرایط فعلی در دستور کار قرار گیرد ، افزود : این برنامه باید هم در اولویت دولت و هم در بودجه ها و صندوق های حمایتی دیده شود و در کنار آن ارتقاء پژوهشگران و ظرفیت های دانشگاه ها نیز باید در دستور کار باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
عصر اقتصاد
1397/09/25

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به فراخوان دولت برای دعوت از دانشمندان و اساتید کشور برای کمک به رفع چالش های اصلی گفت : برخی از دانشگاه های کشور عملکرد خوبی در این زمینه از خود نشان داده اند و کارگروه های متعددی در دانشگاه ها برای کمک به حل مشکلات شکل گرفت و در اجلاس 13 دانشگاه برتر کشور نیز مواهب مهمی در این خصوص مطرح شد و نتایج آن در اختیار دولت قرار گرفت .
جهانگیری گفت : کارآفرینانی باید در اولویت حمایت قرار گیرند که عملکرد آنها دانش بنیان است و اگر قرار است که از گسترش کمی و کیفی دانشگاه ها حمایت کنیم باید دانشگاه هایی مورد حمایت قرار گیرند که نیروهای فارغ التحصیل آنان کارآفرینانی ریسک پذیر و فعال در حوزه اقتصاد دانش بنیان باشند .
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مبنی بر وجود سه هزار و 800 شرکت دانش بنیان در کشور خاطرنشان کرد : خوشبختانه از پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد و فناوری ، شرکت های دانش بنیان تشکیل می شوند که متکی به نیروهای دانشگاهی هستند .
جهانگیری با تأکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان باید بتوانند در بازارهای خارج از کشور نیز حضور فعال داشته باشند ، افزود : هم وزارت صنعت ، معدن و تجارت و هم معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور باید حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان انجام دهند تا این شرکت ها بتوانند با حضور در نمایشگاه های بین المللی ، محصولات خود را عرضه کنند .
وی افزود : حمایت از شرکت های دانش بنیان و پارک های علمی و فناوری هم در بودجه سال 98 و هم در سیاست های کلی دیده شده و پنج کریدور علمی و فناوری نیز در پنج استان کشور راه اندازی شده که امیدوارم شاهد فعال شدن کریدورهای علمی در سایر استان ها نیز باشیم .
معاون اول رئیس جمهور از دستگاه ها و نهادهای متولی در امور شرکت های دانش بنیان خواست زیرساخت ها ، ساز و کارها و قوانین لازم را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و تسهیل فعالیت آنها تدوین کنند .
در این مراسم وزیر علوم تحقیقات و فناوری هم با اشاره به تعداد شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری گفت : هزار و 200 شرکت دانش بنیان در پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد فعالیت دارند که این به معنی 42 هزار اشتغال در قالب این شرکت ها است .
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم با تأکید بر این که احترام و توجه به دانشمندان و اهالی علم در کشور باید سرلوحه کار مسئولین و سیاست گذاران باشد گفت : در ابتدای دولت یازدهم فقط تعداد هشت دانشمندِ یک درصدِ پُر استناد در کشور وجود داشت که تعداد این دانشمندان امروز به 55 نفر رسیده است .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور هم در این مراسم گزارشی از تعداد و فعالیت شرکت های دانش بنیان ارائه کرد و خواستار توجه هر چه بیشتر به این شرکت ها و حمایت از فعالیت آنها شد .
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از پژوهشگران برتر و فناوران برگزیده قدردانی شد .
منبع : ایلنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه شروع
1397/09/25
> معاون اول رییس جمهوری ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری را فردی دلسوز ، کم حرف ، پُرکار و مورد اعتماد دولت توصیف کرد و گفت : وضعیت امروز دانشگاه ها ، نماد کارکرد دکتر «منصور غلامی» است و مراکز آموزش عالی هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی نداشتند .
> معاون اول رییس جمهوری ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری را فردی دلسوز ، کم حرف ، پُرکار و مورد اعتماد دولت توصیف کرد و گفت : وضعیت امروز دانشگاه ها ، نماد کارکرد دکتر «منصور غلامی» است و مراکز آموزش عالی هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی نداشتند .
«اسحاق جهانگیری» روز یکشنبه در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که با حضور وزیران علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت و درمان و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و جمعی از اساتید در سالن اجلاس سران برگزار شد ، افزود : نشاط و جلسات هم اندیشی که در دانشگاه ها برگزار می شود ، نماد عملکرد دکتر غلامی است .
وی ادامه داد : از همه دستگاه ها ، مجلس و دولت در چنین شرایطی انتظار می رود که از این وزیر حمایت کنند چراکه وی جزو افراد علمی و مورد اعتماد دولت است .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ضرورت های امروز کشور از منظر توسعه گفت : توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه کشور و نقطه امید تاریخی در مردم بوده که از آغاز مواجه با دنیای جدید ما هم به سطحی از توسعه دسترسی داشته باشیم تا مردم از رفاه و اقتصاد مناسب و شرایط سیاسی و اجتماعی مناسب برخوردار باشند .
جهانگیری افزود : در دو سده گذشته هیچ اقدام توسعه ای در کشور نبوده که شکل بگیرد و بدون نوعی نگاه به توسعه علمی توجه ویژه نداشته باشد و در هفته پژوهش شاید مسئله اصلی برای پژوهشگران این باشد که چطور و با چه سیاستی می توانیم به این بخش از توسعه توجه کنیم .
وی ادامه داد : شاید گفته شود که توسعه علمی بیشتر برای زمان فراغت از مشکلات و تنگناهای کشور است و حال که مشکلاتی داریم و مردم در موضوعات اولیه خود مانده اند و با توجه به مشکلاتی که در حوزه آب و محیط زیست وجود دارد به شکلی دیگر سخن از توسعه علمی بزنیم .
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد : اتفاقا توسعه علمی برای روزهای سخت و مقابله با تنگناها است و در زمانی که دشواری ها و سختی ها بیشتر می شود بیش از ایام دیگر باید به آن توجه کنیم .
جهانگیری با بیان این که با توجه به مشکلاتی در اقتصاد و مسائل اجتماعی با آن روبرو هستیم ، گفت : حتما توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند ما را بر این مسائل غالب کند .
وی افزود : شرایط اقتصادی امروز کشور ایجاب می کند به دنبال کشف فرصت ها ، ظرفیت ها و اقدامات جدید برای توسعه کشور باشیم .
در شرایطی قرار گرفته ایم که تحریم های ظالمانه آمریکا بخش هایی از اقتصاد ما را هدف گذاری کرده تا با مشکل مواجه کند .
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد : البته برنامه تعریف شده آن ها این بودکه اقتصاد کشور را به فروپاشی بکشانند و در اثر آن زندگی مردم دچار مشکلات جدی شود و مردم علیه حکومت دست به اعتراض بزنند .
جهانگیری افزود : وقتی گفته می شود اقتصاد موجود درآمد ارزی آن متکی به نفت است به معنای این است که همواره موضوعی داریم که می توان در آمد کسب کرد و اگر قدرت ها اراده کنند می توانند روی منابع درآمد ارزی کشور فشار وارد آورند .
وی تصریح کرد : برداشت ما این است که اقتصاد مقاومتی قادر است در چنین شرایطی که منابع سنتی درآمدی در تهدید قرار می گیرد در مقابل فشارهای مختلف تاب بیاورد و روی پای خود بایستد .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به پنج رویکرد سیاست های اقتصاد مقاومتی از جمله درون زا ، برون نگر ، عدالت بنیان ، دانش بنیان و مردمی ، گفت : در اقتصاد مقاومتی هدفگذاری رویکرد اصلی اقتصاد دانش بنیان است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه شروع
1397/09/25

جهانگیری با بیان این که شاه بیتی که اقتصاد را در مقابل تکان ها مقاوم می کند ، اقتصاد دانش بنیان است ، گفت : اگر گفته می شود دنبال اقتصادی هستیم که اتکا به منابع درآمدی نفت را کم کند از نظر من اقتصاد دانش بنیان است .
وی تصریح کرد : اقتصادی می تواند که متکی به مغز انسان ها باشد که به راحتی نمی توان برای آن موانع ایجاد کرد و اقتصاد مقاومتی وقتی شکل می گیرد که دانش بنیان باشد .
معاون اول رییس جمهوری گفت : اقدام خوبی در اقتصاد کشور برای شکل گیری زنجیره دانش ، فناوری و پژوهش شکل گرفته وباید به طور کامل در کشور پیاده کنیم و این نیازمند تعامل دانشگاه ، صنعت و جامعه است .
جهانگیری با اشاره به این که برنامه اقتصاد دانش بنیان بعنوان مهمترین اولویت توسعه کشور در شرایط فعلی است ، گفت : اولویت دولت در بودجه ها و صندوق های حمایتی باید حمایت از شرکت های دانش بنیان باشد و ارتقا پژوهشگران و ظرفیت دانشگاه ها در اولویت قرار گیرد .
وی خاطرنشان کرد : مهم است موضوعی را تفاهم کنیم که موضوع اول دولت ، دانشگاه ها و قوای سه گانه باشد و معتقدم اقتصاد دانش بنیان و حرکت به سمت چنین اقتصادی باید در سرلوحه کارها قرار گیرد و اگر اصلاحاتی قرار است اتفاق بیفتد ، انجام شود .
معاون اول رییس جمهوری گفت : کارآفرینانی باید در اولویت قرار گیرند که به سمت دانش بنیان حرکت می کنند در گسترش کمی آموزش عالی باید به سمت دانش بنیان و دانشگاه های کارآفرین حرکت کنیم و اگر نیاز به توسعه بازار برای محصول شرکت های دانش بنیان احساس می شود ، باید در دستور کار قرار گیرد .
جهانگیری با اشاره به این که وزارت صنعت ، معدن و تجارت و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری باید برای حضور شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه های بین المللی و بازاریابی محصولات آن ها در خارج حمایت کنند ، گفت : در حال حاضر صادرات شرکت های دانش بنیان 400 میلیون دلار است .
کشور این ظرفیت را دارد که با برنامه ریزی و حمایت صادرات شرکت های دانش بنیان تا 50 و 100 میلیارد دلار افزایش دهد و این شدنی است .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به این که حمایت از پارک های علمی – فناوری در بودجه 98 و سیاست های کلی دولت در اولویت است ، گفت : در چنین اقتصادی حمایت از مالکیت فکری و ساماندهی ثبت اختراعات باید در اولویت قرار گیرد .
جهانگیری گفت : وقتی به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت می کنیم ، دستگاه هایی که مسئولیت دارند ، باید سازوکار مناسب زیرساختی و قوانین و مقررات مناسب با آن را تدوین کنند .
در این مراسم از تعدادی از پژوهشگران و فناوران برتر با اهداف لوح توسط معاون اول رییس جمهوری تقدیر بعمل آمد .
/ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/25
> خبر آنلاین : معاون اول رییس جمهوری با بیان این که وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت غلامی است ، اظهار کرد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی خوب پرداخته می شود .
> تاکید جهانگیری بر لزوم مستقل شدن بودجه از درآمدهای نفتی خبر آنلاین : معاون اول رییس جمهوری با بیان این که وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت غلامی است ، اظهار کرد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی خوب پرداخته می شود .
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ، صبح یکشنبه در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در سالن اجلاس سران برگزار شد ، با اشاره به خدمات و اقدامات انجام شده از سوی منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، گفت : غلامی وزیری دلسوز ، کم حرف و پرکار است و وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت اوست .
وب ادامه داد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم در دانشگاه ها به مسائل علمی خوب پرداخته می شود و روسای دانشگاه ها در صحنه حضور دارند .
وی با تاکید بر این که غلامی جزو شخصیت های علمی و خوب کشور و مورد اعتماد دولت و رییس جمهوری است ، خاطرنشان کرد : از همه دستگاه ها در شرایط فعلی انتظار است که وزیر علوم را مورد حمایت قرار دهند تا او بتواند کار خود را انجام دهد .
معاون اول رییس جمهوری همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به ضرورت های امروز کشور از منظر توسعه و شرایطی که کشور با آن مواجه است ، ادامه داد : به صورت طبیعی توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه کشور است و همواره نقطه امید تاریخی در مردم وجود داشته که از آغاز مواجهه با دنیای جدید بتوانیم به سطحی از توسعه دست یابیم تا مردم از اقتصاد ، رفاه و شرایط سیاسی و اجتماعی مناسب و متناسب با ظرفیت های کشور برخوردار باشد .
جهانگیری با بیان اینکه هیچ اقدام توسعه ای در دو سده گذشته انجام نشده که در آن نگاه به توسعه علمی وجود نداشته باشد ، اظهار کرد : در دو سده قبل ایرانیان همواره نگاهی به توسعه علمی داشته اند و امروز نیز که ما مسئولیت اداره کشور را بر عهده داریم به این نتیجه رسیده ایم که توسعه علمی یکی از اصول توسعه کشور است .
وی با اشاره به برخی دیدگاه ها درباره توجه به توسعه علمی و ضرورت آن ، ادامه داد : گاهی گفته می شود توسعه علمی بیشتر برای دوران فراغت از مشکلات ، تنگناها و شرایط بی مساله گی کشور است و حال که کشور با مشکلاتی مواجه شده و وضعیت اقتصاد ، آب و محیط زیست در شرایط خوبی قرار ندارد ، صحبت کردن درباره توسعه علمی و پیگیری فناوری های روز نیاز کشور نیست .
این در حالی است که اتفاقا توسعه علمی دقیقا برای روزهای سخت و شرایطی است که کشور با چالش های بسیار مواجه می شود و زمانی که دشواری ها بیشتر می شود بیش از سایر ایام باید به توسعه علمی توجه کنیم .
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد : در اقتصاد ، مسائل اجتماعی و روابط بین المللی زمانی که با مسائل جدی و مشکلات مواجه می شویم حتما توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند ما را در غلبه بر مشکلات کمک کند .
امروز شرایط کشور ایجاب می کند که به دنبال کشف فرصت ها و ظرفیت های جدید برای توسعه علم باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/25

جهانگیری با بیان این که اعمال تحریم های جدید از سوی دولت وقت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد : امروز در شرایطی هستیم که به دلیل تحریم های ظالمانه دولت آمریکا بخش هایی از کشور با مشکلاتی مواجه شده اند ، البته هدف و برنامه تحریم کننده ، ناکارآمدکردن بنگاه های اقتصادی ، فروپاشی اقتصاد کشور و مواجهه زندگی مردم با مشکلات جدی به گونه ای که به اعتقاد خودشان مردم دست به اعتراض علیه حکومت بزنند ، است .
وی با تاکید بر لزوم مستقل شدن بودجه کشور از درآمدهای نفتی ، گفت : زمانی می گوییم درآمدهای اصلی کشور حداقل در بخش ارز متکی به نفت است یعنی با شرایطی مواجه هستیم که همواره هم می توانیم از آن درآمد کسب کنیم و هم اگر قدرت های جهان اراده کنند و به ما فشار آورند می توانند بر درآمدهای ارزی کشور تمرکز کنند و مانع صادرات نفت ما شوند؛ گرچه تاکنون توفیق چندانی در این زمینه نیافتند ، اما موضوع را نیز رها نکردند و حتما مقداری از صادرات نفت ما را کاهش داده اند .
معاون اول رییس جمهوری با بیان این که اقتصادی که قادر است منابع خود را از در معرض تهدید قرار دادن حفظ کند و خود را نگه دارد اقتصاد مقاومتی است ، اظهار کرد : در اقتصاد مقاومتی پنج محور اصلی ، درون زایی ، برون نگری ، عدالت محوری ، دانش بنیان محوری و مردمی بودن مورد توجه است و ما بر اساس آن هدف گذاری کرده ایم تا در برابر تکانه های خارجی از خود مقاومت نشان دهیم .
از میان این پنج رویکرد دانش بنیان بودن اقتصاد جهت گیری اصلی است که باید به آن توجه داشته باشیم .
از نظر من اگر گفته می شود کشور باید به دنبال اقتصادی حرکت کند که اتکایش را بر درآمدهای نفتی کم کند و در داخل منابع درآمدی ایجاد نماید ، اقتصاد دانش بنیان است .
جهانگیری ادامه داد : امروز که قرار است اقدام ضروری دانش بنیان کردن اقتصاد در کشور شکل بگیرد ، باید زنجیره دانش ، فناوری و پژوهش به طور کامل تشکیل شود و این سه گانه نیز از تعامل صنعت ، دانش و جامعه شکل می گیرد .
وی با تاکید بر این که برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهم ترین اولویت توسعه ای کشور در شرایط فعلی باشد ، خاطرنشان کرد : این برنامه باید در دولت نیز مورد حمایت قرار بگیرد این حمایت باید در اشکال مختلف اعم از بودجه ای و صندوق های حمایتی و سایر شیوه های حمایتی انجام شود .
همچنین ارتقای پژوهشگران و ظرفیت دانشگاه ها باید در اولویت کار قرار بگیرد .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ارائه پیشنهادات مختلف از سوی برخی دانشگاه ها و مراکز علمی برای برون رفت کشور از وضع موجود ، تاکید کرد : امروز اقتصاد دانش بنیان و حرکت به سمت آن باید سرلوحه کارها قرار بگیرد و چنانچه در این زمینه نیاز است باید اصلاحات مورد توجه انجام شود؛ اگر امروز قصد حمایت از کارآفرینان را داریم باید کارآفرینانی در اولویت قرار گیرند که فعالیت شان در راستای اقتصاد دانش بنیان است .
همچنین در توسعه دانشگاه ها نیز باید به این موضوع توجه کنیم؛ حتما باید به ظرفیت دانشگاه های نسل چهارم یا همان دانشگاه های کارآفرین توجه شود و این موضوع باید در همه شرایط در دستور کار وزارتخانه های علوم و بهداشت و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری قرار بگیرد .
جهانگیری با تاکید بر لزوم توجه مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان به بازارهای خارجی ، گفت : امروز در وزارت صنعت ، معدن و تجارت و معاونت علمی از شرکت های دانش بنیانی که در بازارها و نمایشگاه های بین المللی محصولات خود را بازاریابی و معرفی می کنند حمایت می شود .
گرچه هنوز در این زمینه در ابتدای مسیر هستیم و گفته می شود که صادرات شرکت های دانش بنیان حدود 400 میلیون دلار است ، اما باید این روند با شتاب بیشتری انجام شود تا این شرکت ها بتوانند جایگزین صادرات نفت شوند .
وی با بیان این که جایگزینی صادرات محصولات دانش بنیان به جای نفت اقدامی دور از دسترس نیست ، خاطرنشان کرد : کشورهایی مشابه ما وجود دارند که این اقدام را در سال های گذشته آغاز کرده اند و در دوره ای حداکثر 25 ساله توانستند رشد علمی بالایی کسب کنند و به اهداف خود دست یابند .
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که حمایت از پارک های فناوری یکی دیگر از اولویت های دولت دوازدهم است ، افزود : در اقتصاد مقاومتی حتما حمایت از مالکیت فیزیکی دیگر اصل نیست ، بلکه حمایت از مالکیت فکری و ساماندهی و ثبت اختراعات از موضوعات مورد توجه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/25

جهانگیری در پایان اظهار کرد : زمانی که کشور در حال حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان است ، همه دستگاه های مسئول باید ساز و کارهای مناسب از جمله زیرساختی و قوانین و مقررات مورد نیاز را تهیه ، تدوین و تصویب نمایند تا بتوانیم اقتصاد را از شرایط پیشرو به شرایط مطمئن تر حرکت دهیم .
کلمات کلیدی : بودجه جامعه رییس جمهوری نفت وزارت صنعت معدن و تجارت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/09/25
> فارس : وزیر علوم گفت : با بانک مرکزی برای پرداخت ارز نیمایی به دانشجویان بورسیه به توافق رسیده ایم .
> جزئیات پرداخت ارز دانشجویی فارس : وزیر علوم گفت : با بانک مرکزی برای پرداخت ارز نیمایی به دانشجویان بورسیه به توافق رسیده ایم .
منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حاشیه آئین تجلیل از پژوهشگران نمونه کشور در جمع خبرنگاران گفت : منابعی برای پارک های علم و فناوری دیده شده که امیدواریم به تصویب مجلس برسد .
چرا که حمایت های خاص از پژوهش های کاربردی در دستور کار است .
وی افزود : درباره ارز دانشجویی با بانک مرکزی برای پرداخت ارز نیمایی به فرصت های مطالعاتی و دانشجویان بورسیه به توافق رسیده ایم که ارز نیمایی به این افراد پرداخت شود زیرا بخش عمده این بودجه را دولت می دهد .
وزیر علوم گفت : البته برای دانشجویانی که با هزینه شخصی تحصیل می کنند وزارت علوم صرفا بحث تائید مدارک تحصیلی و محل تحصیل آنها را بر عهده دارد و بانک مرکزی اینها را به بانک های عامل برای دریافت ارز با نرخ بعد از نیمایی معرفی می کند .
غلامی با بیان اینکه سطح بندی دانشگاه ها در حال بازنگری است ، گفت : سطح بندی دانشگاه ها یک دوره انجام شده و امیدواریم تعدادی از دانشگاه ها که در سطح دو بوده اند به سطح یک برسند .
کلمات کلیدی : ارز بانک مرکزی بودجه علوم تحقیقات و فناوری وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قدس
1397/09/25
> معاون اول رئیس جمهور گفت : حمایت از شرکت های دانش بنیان و پارک های علمی و فناوری هم در بودجه سال 98 دیده شده است .
> به گزارش گروه سیاسی قدس آنلاین ، اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهور ، صبح امروز (یکشنبه) در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده سراسر کشور با تبریک ولادت امام حسن عسکری (ع) و هفته پژوهش اظهار داشت : توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه است و مردم همواره امید داشته اند که کشور بتواند به سطحی از توسعه برسد که از اقتصاد و شرایط اجتماعی و سیاسی مناسب برخوردار باشیم .
وی افزود : در دو سده گذشته تمامی اقداماتی که در جهت اصلاح و توسعه صورت گرفته همواره با نوعی نگاه به توسعه علمی بوده است و امروز نیز باید برنامه ریزی و ساز و کارهای لازم را برای رسیدن به توسعه علمی انجام دهیم .
معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد : شاید تصور شود که توسعه علمی مختص زمانی است که کشور با مشکلات و تنگناها روبرو نباشد اما واقعیت این است که توسعه علمی دقیقاً برای روزهای سخت مقابله با تنگناها ، چالش ها و رفع محدودیت ها است و زمانی که سختی ها بیشتر می شود ، توسعه علمی باید بیش از بقیه ایام در صدر امور و کارها قرار گیرد .
جهانگیری ادامه داد : توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند در شرایطی که با مسائل اقتصادی ، اجتماعی و مشکلات روابط بین الملل مواجه هستیم ، به ما کمک کند تا بتوانیم بر مسائل و چالش های کشور غلبه کنیم .
وی با اشاره به هدف گذاری دشمنان برای فشار بر اقتصاد کشور و تلاش آنها برای قرار دادن مردم در مقابل نظام ، خاطرنشان کرد : اتکاء درآمدهای اصلی کشور به فروش نفت شرایطی را به وجود آورده که نفت هم می تواند برای کشور درآمدزا باشد و هم تبدیل به اهرمی برای فشار قدرت های بزرگ علیه کشورمان شده است تا با ممانعت از فروش نفت ، درآمدهای کشور را کاهش دهند .
البته به فضل الهی تاکنون توفیق چندانی به دست نیاوردند اما به هر حال صادرات نفت قدری کاهش یافته است .
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصادی که به منابع درآمدی سنتی وابسته است ، می تواند از همین ناحیه در تهدید قرار گیرد ، خاطرنشان کرد : اقتصاد باید در فشارها و تنگناها تاب آوری داشته باشد و بتواند خود را از درون احیا کند که چنین اقتصادی همان اقتصاد مقاومتی است .
جهانگیری تصریح کرد : اقتصادی که بتواند جایگزین اقتصاد متکی به نفت و سایر منابع طبیعی باشد ، اقتصاد دانش بنیان است چرا که این اقتصاد متکی به مغز و دانش انسان است و می تواند همواره زاینده باشد .
وی با تأکید بر این که دانش ، پژوهش و فناوری باید به طور کامل در اقتصاد کشور پیاده شود ، اظهار داشت : این اتفاق مهم از طریق تعامل دانشگاه ، صنعت و جامعه شکل می گیرد و زمانی که این سه بخش مهم در یک راستا قرار گیرند ، اقتصاد دانش بنیان پدید می آید .
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر این که برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهمترین اولویت توسعه کشور در شرایط فعلی در دستورکار قرار گیرد ، افزود : این برنامه باید هم در اولویت دولت و هم در بودجه ها و صندوق های حمایتی دیده شود و در کنار آن ارتقاء پژوهشگران و ظرفیت های دانشگاه ها نیز باید در دستورکار باشد .
جهانگیری با اشاره به فراخوان دولت برای دعوت از دانشمندان و اساتید کشور برای کمک به رفع چالش های اصلی گفت : برخی از دانشگاه های کشور عملکرد خوبی در این زمینه از خود نشان داده اند و کارگروه های متعددی در دانشگاه ها برای کمک به حل مشکلات شکل گرفت و در اجلاس 13 دانشگاه برتر کشور نیز مواهب مهمی در این خصوص مطرح شد و نتایج آن در اختیار دولت قرار گرفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
قدس
1397/09/25

وی گفت : کارآفرینانی باید در اولویت حمایت قرار گیرند که عملکرد آنها دانش بنیان است و اگر قرار است که از گسترش کمی و کیفی دانشگاه ها حمایت کنیم باید دانشگاه هایی مورد حمایت قرار گیرند که نیروهای فارغ التحصیل آنان کارآفرینانی ریسک پذیر و فعال در حوزه اقتصاد دانش بنیان باشند .
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به گزارش معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مبنی بر وجود سه هزار و 800 شرکت دانش بنیان در کشور خاطرنشان کرد : خوشبختانه از پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد و فناوری ، شرکت های دانش بنیان تشکیل می شوند که متکی به نیروهای دانشگاهی هستند .
جهانگیری با تأکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان باید بتوانند در بازارهای خارج از کشور نیز حضور فعال داشته باشند ، افزود : هم وزارت صنعت ، معدن و تجارت و هم معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور باید حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان انجام دهند تا این شرکت ها بتوانند با حضور در نمایشگاه های بین المللی ، محصولات خود را عرضه کنند .
وی افزود : حمایت از شرکت های دانش بنیان و پارک های علمی و فناوری هم در بودجه سال 98 و هم در سیاست های کلی دیده شده و پنج کریدور علمی و فناوری نیز در پنج استان کشور راه اندازی شده که امیدوارم شاهد فعال شدن کریدورهای علمی در سایر استان ها نیز باشیم .
معاون اول رئیس جمهور از دستگاه ها و نهادهای متولی در امور شرکت های دانش بنیان خواست زیرساخت ها ، ساز و کارها و قوانین لازم را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و تسهیل فعالیت آنها تدوین کنند .
در این مراسم وزیر علوم تحقیقات و فناوری هم با اشاره به تعداد شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری گفت : هزار و 200 شرکت دانش بنیان در پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد فعالیت دارند که این به معنی 42 هزار اشتغال در قالب این شرکت ها است .
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم با تأکید بر این که احترام و توجه به دانشمندان و اهالی علم در کشور باید سرلوحه کار مسئولین و سیاست گذاران باشد گفت : در ابتدای دولت یازدهم فقط تعداد هشت دانشمندِ یک درصدِ پُر استناد در کشور وجود داشت که تعداد این دانشمندان امروز به 55 نفر رسیده است .
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور هم در این مراسم گزارشی از تعداد و فعالیت شرکت های دانش بنیان ارائه کرد و خواستار توجه هر چه بیشتر به این شرکت ها و حمایت از فعالیت آنها شد .
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از پژوهشگران برتر و فناوران برگزیده قدردانی شد .
منبع : تسنیم انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/09/25
> معاون اول رییس جمهوری با بیان این که وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت غلامی است ، اظهار کرد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم به مسائل علمی خوب پرداخته می شود .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از ایسنا ، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ، صبح یکشنبه در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در سالن اجلاس سران برگزار شد ، با اشاره به خدمات و اقدامات انجام شده از سوی منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، گفت : غلامی وزیری دلسوز ، کم حرف و پرکار است و وضع فعلی دانشگاه ها نماد وزارت اوست .
وب ادامه داد : هیچ وقت آرامشی به خوبی وضع فعلی در دانشگاه ها نداشتیم و امروز مشاهده می کنیم که دانشگاه ها هم نشاط سیاسی دارند و هم در دانشگاه ها به مسائل علمی خوب پرداخته می شود و روسای دانشگاه ها در صحنه حضور دارند .
وی با تاکید بر این که غلامی جزو شخصیت های علمی و خوب کشور و مورد اعتماد دولت و رییس جمهوری است ، خاطرنشان کرد : از همه دستگاه ها در شرایط فعلی انتظار است که وزیر علوم را مورد حمایت قرار دهند تا او بتواند کار خود را انجام دهد .
معاون اول رییس جمهوری همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به ضرورت های امروز کشور از منظر توسعه و شرایطی که کشور با آن مواجه است ، ادامه داد : به صورت طبیعی توسعه علمی یکی از عرصه های اساسی توسعه پایدار و همه جانبه کشور است و همواره نقطه امید تاریخی در مردم وجود داشته که از آغاز مواجهه با دنیای جدید بتوانیم به سطحی از توسعه دست یابیم تا مردم از اقتصاد ، رفاه و شرایط سیاسی و اجتماعی مناسب و متناسب با ظرفیت های کشور برخوردار باشد .
جهانگیری با بیان اینکه هیچ اقدام توسعه ای در دو سده گذشته انجام نشده که در آن نگاه به توسعه علمی وجود نداشته باشد ، اظهار کرد : در دو سده قبل ایرانیان همواره نگاهی به توسعه علمی داشته اند و امروز نیز که ما مسئولیت اداره کشور را بر عهده داریم به این نتیجه رسیده ایم که توسعه علمی یکی از اصول توسعه کشور است .
وی با اشاره به برخی دیدگاه ها درباره توجه به توسعه علمی و ضرورت آن ، ادامه داد : گاهی گفته می شود توسعه علمی بیشتر برای دوران فراغت از مشکلات ، تنگناها و شرایط بی مساله گی کشور است و حال که کشور با مشکلاتی مواجه شده و وضعیت اقتصاد ، آب و محیط زیست در شرایط خوبی قرار ندارد ، صحبت کردن درباره توسعه علمی و پیگیری فناوری های روز نیاز کشور نیست .
این در حالی است که اتفاقا توسعه علمی دقیقا برای روزهای سخت و شرایطی است که کشور با چالش های بسیار مواجه می شود و زمانی که دشواری ها بیشتر می شود بیش از سایر ایام باید به توسعه علمی توجه کنیم .
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد : در اقتصاد ، مسائل اجتماعی و روابط بین المللی زمانی که با مسائل جدی و مشکلات مواجه می شویم حتما توسعه علمی و توجه به فناوری های روز و پژوهش های کاربردی می تواند ما را در غلبه بر مشکلات کمک کند .
امروز شرایط کشور ایجاب می کند که به دنبال کشف فرصت ها و ظرفیت های جدید برای توسعه علم باشیم .
جهانگیری با بیان این که اعمال تحریم های جدید از سوی دولت وقت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد : امروز در شرایطی هستیم که به دلیل تحریم های ظالمانه دولت آمریکا بخش هایی از کشور با مشکلاتی مواجه شده اند ، البته هدف و برنامه تحریم کننده ، ناکارآمدکردن بنگاه های اقتصادی ، فروپاشی اقتصاد کشور و مواجهه زندگی مردم با مشکلات جدی به گونه ای که به اعتقاد خودشان مردم دست به اعتراض علیه حکومت بزنند ، است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/09/25

وی با تاکید بر لزوم مستقل شدن بودجه کشور از درآمدهای نفتی ، گفت : زمانی می گوییم درآمدهای اصلی کشور حداقل در بخش ارز متکی به نفت است یعنی با شرایطی مواجه هستیم که همواره هم می توانیم از آن درآمد کسب کنیم و هم اگر قدرت های جهان اراده کنند و به ما فشار آورند می توانند بر درآمدهای ارزی کشور تمرکز کنند و مانع صادرات نفت ما شوند؛ گرچه تاکنون توفیق چندانی در این زمینه نیافتند ، اما موضوع را نیز رها نکردند و حتما مقداری از صادرات نفت ما را کاهش داده اند .
معاون اول رییس جمهوری با بیان این که اقتصادی که قادر است منابع خود را از در معرض تهدید قرار دادن حفظ کند و خود را نگه دارد اقتصاد مقاومتی است ، اظهار کرد : در اقتصاد مقاومتی پنج محور اصلی ، درون زایی ، برون نگری ، عدالت محوری ، دانش بنیان محوری و مردمی بودن مورد توجه است و ما بر اساس آن هدف گذاری کرده ایم تا در برابر تکانه های خارجی از خود مقاومت نشان دهیم .
از میان این پنج رویکرد دانش بنیان بودن اقتصاد جهت گیری اصلی است که باید به آن توجه داشته باشیم .
از نظر من اگر گفته می شود کشور باید به دنبال اقتصادی حرکت کند که اتکایش را بر درآمدهای نفتی کم کند و در داخل منابع درآمدی ایجاد نماید ، اقتصاد دانش بنیان است .
جهانگیری ادامه داد : امروز که قرار است اقدام ضروری دانش بنیان کردن اقتصاد در کشور شکل بگیرد ، باید زنجیره دانش ، فناوری و پژوهش به طور کامل تشکیل شود و این سه گانه نیز از تعامل صنعت ، دانش و جامعه شکل می گیرد .
وی با تاکید بر این که برنامه اقتصاد دانش بنیان باید به عنوان مهم ترین اولویت توسعه ای کشور در شرایط فعلی باشد ، خاطرنشان کرد : این برنامه باید در دولت نیز مورد حمایت قرار بگیرد این حمایت باید در اشکال مختلف اعم از بودجه ای و صندوق های حمایتی و سایر شیوه های حمایتی انجام شود .
همچنین ارتقای پژوهشگران و ظرفیت دانشگاه ها باید در اولویت کار قرار بگیرد .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ارائه پیشنهادات مختلف از سوی برخی دانشگاه ها و مراکز علمی برای برون رفت کشور از وضع موجود ، تاکید کرد : امروز اقتصاد دانش بنیان و حرکت به سمت آن باید سرلوحه کارها قرار بگیرد و چنانچه در این زمینه نیاز است باید اصلاحات مورد توجه انجام شود؛ اگر امروز قصد حمایت از کارآفرینان را داریم باید کارآفرینانی در اولویت قرار گیرند که فعالیت شان در راستای اقتصاد دانش بنیان است .
همچنین در توسعه دانشگاه ها نیز باید به این موضوع توجه کنیم؛ حتما باید به ظرفیت دانشگاه های نسل چهارم یا همان دانشگاه های کارآفرین توجه شود و این موضوع باید در همه شرایط در دستور کار وزارتخانه های علوم و بهداشت و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری قرار بگیرد .
جهانگیری با تاکید بر لزوم توجه مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان به بازارهای خارجی ، گفت : امروز در وزارت صنعت ، معدن و تجارت و معاونت علمی از شرکت های دانش بنیانی که در بازارها و نمایشگاه های بین المللی محصولات خود را بازاریابی و معرفی می کنند حمایت می شود .
گرچه هنوز در این زمینه در ابتدای مسیر هستیم و گفته می شود که صادرات شرکت های دانش بنیان حدود 400 میلیون دلار است ، اما باید این روند با شتاب بیشتری انجام شود تا این شرکت ها بتوانند جایگزین صادرات نفت شوند .
وی با بیان این که جایگزینی صادرات محصولات دانش بنیان به جای نفت اقدامی دور از دسترس نیست ، خاطرنشان کرد : کشورهایی مشابه ما وجود دارند که این اقدام را در سال های گذشته آغاز کرده اند و در دوره ای حداکثر 25 ساله توانستند رشد علمی بالایی کسب کنند و به اهداف خود دست یابند .
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که حمایت از پارک های فناوری یکی دیگر از اولویت های دولت دوازدهم است ، افزود : در اقتصاد مقاومتی حتما حمایت از مالکیت فیزیکی دیگر اصل نیست ، بلکه حمایت از مالکیت فکری و ساماندهی و ثبت اختراعات از موضوعات مورد توجه است .
جهانگیری در پایان اظهار کرد : زمانی که کشور در حال حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان است ، همه دستگاه های مسئول باید ساز و کارهای مناسب از جمله زیرساختی و قوانین و مقررات مورد نیاز را تهیه ، تدوین و تصویب نمایند تا بتوانیم اقتصاد را از شرایط پیشرو به شرایط مطمئن تر حرکت دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/09/25

به گزارش ایسنا ، در این مراسم از سوی معاون اول رییس جمهوری ، وزرای علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و همچنین معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از تعدادی از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور تجلیل و تقدیر شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه اصفهان
صبح اقتصاد
1397/09/26
> هوشنگ طالبی در نشســت خبری هفته پژوهش و فناوری استان اصفهان ضمن گرامیداشت هفته پژوهش اظهارداشت : دانشــگاه های کشــور علیرغم محدودیت های موجود در امر پژوهــش وظیفه خــود را به خوبی انجام داده اند و نســبت بــه وضعیت امکانــات وضعیت بهتری در دنیا دارند ، کشــور ما با ســهم کمتر امکانــات نقش خود را به خوبی بازی کرده اســت؛.
> در همایشــی با عنوان بحث بین المللی سازی و نقش پژوهش در این باره در دانشگاه صنعتی شریف مطرح شد جایگاه ایران با امکانات موجود همخوانی ندارد و بسیار بااتر است .
رئیس دانشگاه اصفهان ادامه داد : برای انجام تحقیقات زیرساختی ازم است که مهم ترین مسأله نیروی انسانی است که در کشور کمبود در سایر بخش ها را می کشد ، اگر نیروی انسانی را به دو بعد دانشجو و هیأت علمی هیأت علمی ما دارای تجربه کافی برای انجام کار تحقیقی اســت ، دانشجویان ما به طور متوسط نسبت به دنیا باهوش تر بوده و پشتکار بیشتر و علم بیشتری را دارند .
جانشین استاندار اصفهان در ستاد هفته پژوهش و فناوری استان اصفهان با بیان این که افزایش قراردادهای پژوهشی که دانشــگاه در خدمت جامعه باشــد و جامعه هم بتواند از ظرفیت دانشــگاه اســتفاده کند را داشــته ایم ، عنوان کرد : کار مشترکی را سال گذشته با صنعت فواد به خصوص فواد مبارکه شــروع کردیم .
وی در ادامه اذعان کرد : زمینه ها و ظرفیت های خوبی برای فعالیت های پژوهشی به وجود آمده است که ما را امیدوار می کند که کشــور از این ها برای برون رفت از مشکات استفاده کند؛ 4 پروژه در قالب اقتصاد مقاومتی به وزارت علوم اباغ شد و آن ارتقای 5 دانشگاه کشور بود که رتبه زیر 200 بین المللی را کسب کنند ، وزارت علوم نسبت به استانداردسازی پژوهش در دانشــگاه ها اقدام کرده است ، سهم آموزشی و پژوهشی داریم چون بحث بین المللی سازی مطرح است .
/ وزارت صنعت و معدن و تجارت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه فرهیختگان
1397/09/26
> همان طور که هر دانشجویی بعد از گذشت یک دوره تحصیلی به مقطع بالاتر خود می رود ، اساتید دانشگاهی نیز طی فرآیندی از یک مرتبه علمی به مرتبه بالاتر می روند .
> همان طور که هر دانشجویی بعد از گذشت یک دوره تحصیلی به مقطع بالاتر خود می رود ، اساتید دانشگاهی نیز طی فرآیندی از یک مرتبه علمی به مرتبه بالاتر می روند .
براساس قوانین ، اعضای هیات علمی در ایران از حیث مرتبه به ترتیب «مربی (Instructor)» ، «استادیار (Assistant Professor)» ، دانشیار(Associate Professor)» و «استاد (Professor)» تقسیم می شوند که تمامی این مراحل ذیل آیین نامه ارتقای اساتید صورت می گیرد .
این آیین نامه طی دو دهه اخیر با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده است؛ یک بار در سال 83 ، یک بار در سال 85 ، یک بار در سال 89 و سال 95 تغییرات فرمی و محتوایی زیادی در آن با توجه به نیازهای روز دانشگاه ها صورت گرفته است و حالا بار دیگر دستخوش تغییر خواهد بود؛ مساله ای که طی ماه های اخیر و با انتقاداتی که برخی اساتید ذیل آیین نامه فعلی دارند ، قابل پیگیری است .
البته رهبر معظم انقلاب در خردادماه سال جاری نیز در دیدار جمعی از اساتید دانشگاه به لزوم بازبینی در آیین نامه ارتقای اساتید اشاره کرده اند : «مسیر ساده تولید مقاله برای ارتقای اساتید هم خود مشکلی است؛ در آیین نامه ارتقا ، مقاله برای ارتقای اساتید نقشی بسیار اساسی دارد .
خب این یک مسیر ساده است ، کار را باید مقداری دقیق تر انجام داد؛ یعنی ارتقا را صرفا مبتنی بر مقاله نباید کرد .
کارهای اساسی تری وجود دارد که می تواند ملاک ارتقا باشد .
» در پرونده قبلی (چاپ شده در شماره 2640) نگاه فنی به 10 ایراد این آیین نامه که خلاصه آن در جدول آمده شده است و در این شماره سراغ سه تن از اساتید برجسته دانشگاهی که به عنوان نماینده اساتید دانشگاهی در دیدارهای اخیر با رهبر انقلاب حاضر شدند ، رفته ایم .
رضا روستا آزاد رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف بسته ارتقای اساتید را می فروشند آنچه که به عنوان یک پدیده تازه دیده می شود ، فروش پک ارتقای رتبه اساتید است؛ به این صورت که بعضی از امتیازاتی که می تواند از بیرون گرفته شود ، همچون امتیازات پژوهشی ، سودجویان به راحتی می توانند این امتیازات را به فروش برسانند ، مثلا اگر پژوهش 15 امتیاز داشته باشد ، می توان با پنج مقاله سه امتیازی ، امتیاز این بخش را به دست آورد .
البته قطعا همه امتیازات ارتقای اساتید به این صورت نیست .
من دلیل رخ دادن این مشکل را عدم نظارت می دانم ، چون هرکس بخواهد هر کاری کند ، باید معیار داشته باشد ، مثلا کسی که ناظر است ، اگر فقط در اتاق خود بنشیند و امضا کند ، آیا می تواند نظارت درستی روی موضوع خود داشته باشد؟ باید بیرون بیاید و نظارت کند .
وزیر و معاون وزیر باید مقابل دانشگاه تهران حاضر شوند و ببینند چه اتفاقی در حال شکل گرفتن است .
مسئولان وزارت علوم و بهداشت باید بروند و وضعیت فعلی مقاله فروشی میدان انقلاب را ببینند ، باید جلوی این مساله را بگیرند .
یکی از موسسات کنکور در همان زمانی که رئیس دانشگاه صنعتی شریف بودم ، سر دانشجویان ما کلاه گذاشت ، من شکایت کردم و گفتند جلوی آنها را می گیریم و برخورد می کنیم .
یک هفته نشد ، پیگیری کردم و مسئول پیگیری گفت تقصیر دانشجوها بوده که قوانین این موسسات را پذیرفته و امضا کرده اند .
مساله مافیای کنکور نیز جالب است و باید بدانید که در خود وزارت علوم نیز نفرات دارند .
محمدحسن برزگر استاد برتر دانشگاه تهران بهره وری ، ارتقای اساتید را به همراه نمی آورد بزرگ ترین معضلی که در محیط دانشگاهی داریم ، عدم بهره وری است؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه فرهیختگان
1397/09/26
ما دانش را به مرحله بهره وری نمی رسانیم و به همین دلیل اثربخشی آن را نمی پذیریم و این مساله می تواند در همه حوزه ها اعم از علوم انسانی باشد .
زمانی که سیستم اقتصاد اساتید ما حاصل یک جریان نفتی است و نظامی که داریم هیچ لزومی به موضوع بهره وری نمی بیند ، این نظامی که در بخش ارزشگذاری اساتید نیز دنبال می شود ، توجهی به این مساله ندارد و وقتی مساله بهره وری ، ارتقای اساتید را به همراه نمی آورد ، درنتیجه دانشجوی بهره ور نیز نخواهیم داشت؛ چراکه نظامی که جریان ارتقا را ریل گذاری کرده ، تعیین می کند که نظام آموزشی چگونه باشد .
زمانی که معیارهای تحصیلات تکمیلی و حتی مقطع کارشناسی پایان نامه ها به زبانی که به درد جامعه بخورد ، تعریف نمی شود [و تنها به زبان علمایی که بین دانشگاهیان رد وبدل می شود ، تعیین می شود] ، مشکلی حل نخواهد شد .
باید زبان علم مطابق با ارزش های جامعه استانداردگذاری شود ولی این اتفاق رخ نمی دهد و در محیط دانشگاه های ما زبان مان چگونگی است و ما علوم را کنکاش می کنیم و تنها به چگونگی ها می رسیم و درنهایت وقتی به بهینه کردن سوژه می رسیم ، هیچ گاه این مساله مشخص نیست که چگونه جامعه می تواند این سوژه را بهینه کند .
ما از زبان چرایی صرف ، باید به زبان چگونگی برسیم و به این مساله نیز ارزش زیادی بدهیم و اگر در نظام ارتقای اساتید بیاید که باید بحث چگونگی در پایان نامه ها و مقاله هایشان دنبال شود ، موضوع بهره وری به دست می آید .
در نظام ارزیابی که ریل گذاری شده ، نظام بهره وری باید در اولویت قرار بگیرد و چون کشور ما منابع علمی اش از بودجه های عمومی است اما عمومیت جامعه از علم این محیط بی بهره می ماند ، تنها خود دانشگاهیان از علم شان لذت می برند و نتایج نیز تنها مختص این محیط است و حتی ارتقاها نیز مربوط به آنجا است ، درحالی که ارتقا باعث ارتقای جامعه نمی شود و در همه کشورهای توسعه یافته و صنعتی مقطع تحصیلات تکمیلی و نتایج پژوهشی نشان می دهد که چگونه نتایج به دست آمده در یک موضوع می تواند در عالم واقعی اجرایی شود و برای این موضوع سهمی در ارتقای اساتید قائل هستند .
به عبارت دیگر در این کشورها نتایج پژوهش ها در بخش چگونگی اش حتما باید در دنیای واقعی قابلیت اجرایی داشته باشند ، به طور مثال اگر قرار است در آنجا پایان نامه ای درباره بهینه سازی مصرف سوخت نوشته شود ، حتما باید در آن به این مساله اشاره شود که چگونه می توان این ایده را روی خودروها اجرایی کرد .
حال درست است که این مساله می تواند استعداد ما را پرورش دهد اما بهره ای بابت این کار به جامعه نمی رسد .
الان نگاهی که در اساتید وجود دارد ، باعث شده نگاه تولید انبوه داشته باشیم ، مانند همان جریان مدرک گرایی که در کشور وجود دارد و ما همه اساتید را در کانال هایی قرار می دهیم که هیچ ارتباطی با جامعه ندارند و به همه اساتید نیز با یک نوع نگاه نگریسته می شود و اساتید با یک سری معیارهایی با یکدیگر سنجیده می شوند که گویی ما کارخانه تولید اساتید داریم ، درصورتی که در محیط های فرهیخته شخص به شخص با یکدیگر متفاوتند و نوع نگاه ها نیز باید متناسب با محیط مختص آنها باشد و ما نمی توانیم بگوییم که یک سری استانداردها برای همه اساتید باید لحاظ شود ، البته می توان مفاهیم را برای همه اساتید درنظر گرفت ، مانند مفهوم بهره وری اما نمی توانیم بگوییم که اساتید در جزئیات بهره وری نیز یکسان هستند و همین نگاه باعث شده که نوآوری در نظام ارتقای اساتید وجود نداشته باشد .
بروکراسی که الان در بحث نظام ارتقای اساتید وجود دارد بدون درنظرگرفتن بهره وری است ، درحالی که باید بهره وری در مرحله اول باشد و نظم تنها باعث پایداری بهره وری باشد؛ چراکه نظم به ذات برای آن است که خروجی های ما را پایدار کند و درحقیقت بروکراسی برای بروکراسی نیست ، درحالی که در بسیاری از عقبه های بروکراسی ها استدلالی وجود ندارد و عمق بالایی نداشته و در آن نگاهی به بهره وری وجود ندارد اما رعایت این بروکراسی احترام بالایی در جامعه دارد .
امیرسعید شیرانی دانشیار دانشگاه شهید بهشتی فردی گوشه ای نشسته باشد ، زودتر ارتقا می گیرد در ایران و در همین آیین نامه ارتقای علمی ، می گویند بروید در یک کنفرانس بین المللی مقاله بدهید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه فرهیختگان
1397/09/26

وقتی شما در یک کنفرانس بسیار معتبر مقاله ارائه می دهید ، چه اتفاقی می افتد؟ در واقع من اگر مقاله ISI با رده بندی Q1 یا حتی Q3 داشته باشم ، امتیازم برای ارتقا بیشتر است تا اینکه در آن کنفرانس شرکت کرده باشم ! در حالی که اگر بخواهم در آن کنفرانس شرکت کنم ، کلی هزینه برای من هیات علمی دارد که چاپ مقاله به مراتب هزینه کمتری دارد .
دوم اینکه آن چیزی که باعث ارتقای بین المللی دانشگاه می شود ، اتفاقا شرکت اساتید در کنفرانس ها است .
وقتی یک استاد در یک کنفرانس بین المللی شرکت می کند و اساتید برجسته دیگری در آن کنفرانس آمده اند ، باعث ارتباط گیری و حتی انعقاد همکاری و درنهایت توسعه مناسبات دانشگاهی می شود ، ولی در نظام ارتقا ، اساتید ما از نظر امتیاز باز هم ضرر می کنند؛ یعنی امتیاز آن مقاله بیشتر است .
مثلا در نظام های رتبه بندی ما ، من که رشته ام مهندسی مکانیک است ، به واسطه اینکه سابقه صنعتی دارم و مدیر پروژه تعدادی نیروگاه که در ایران کار می کنند بوده ام و در دانشگاه هم تکنولوژی نیروگاه درس می دهم ، به اندازه یک هزارم امتیاز نیز برای این مساله قائل نیستند ، در صورتی که اگر یک نفر گوشه ای نشسته باشد و مقاله داده باشد ، زودتر ارتقا می گیرد تا دیگری که رفته در جاهای مختلف کشور نیروگاه راه انداخته و آن نیروگاه را وارد مدار کرده و کارش هم در راستای منافع ملی بوده است .
اما این موضوع را هیچ جای این آیین نامه نمی بینیم .
در امتیاز بندی وزارت علوم ما ، حتی اگر شما طراح برج میلاد هم باشید ، امتیازی در آیین نامه ارتقای شما به عنوان یک عضو هیات علمی ندارد ، اما روس ها به این سمت رفته اند و این درست است .
به هرحال اینها مواردی است که ما می توانیم در همکاری با روس ها برای تصحیح آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی بهره بگیریم .
شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یک فرد با 14 مقاله می تواند استادتمام شود آیین نامه جدید نسبت به ورژن های قدیمی اصلاحات خوبی داشته است به طور مثال الان تنها مقاله محور نیست و می توان با ثبت اختراع جهانی و فناوری جایگزین مقاله کنید و یک مسیر دیگر هم وجود دارد که البته هنوز کامل نیست .
مسیر آموزشی است ، یعنی فردی می تواند از طریق سرآمدی آموزش ارتقا پیدا کند ولی جا دارد که تسهیل این مسیر بیشتر شود .
به عبارت دیگر در دنیا یک هیات علمی گاهی می تواند تنها از طریق مسیر پژوهش ارتقا و گاهی از مسیر آموزش به معنی تدریس ارتقا یابد و گاهی نیز از طریق مسیر خدمت؛ به طور مثال اگر پزشکی در یکی از بیمارستان های دولتی آموزشی جراحی می کند در حال آموزش جراحی است و او از طریق مسیر آموزش ارتقا پیدا می کند .
گاهی نیز باید حداقل هایی از هر سه مورد را برای ارتقا داشت و معمولا مدل ما تلفیقی است که فرد باید حداقل هایی از هر سه حوزه را داشته باشد ولی در آیین نامه جدید ارتقای استادان که یک سال و نیم است ابلاغ شده است ، به خصوص در وزارت بهداشت دست افراد برای مسیر فناوری و سرآمدی آموزش باز گذاشته شده که باید بخش آموزشی بیش از پیش تقویت شود .
یک فرد با 14 مقاله در طول 35 سال می تواند استادتمام شود .
ما در کشور دو صورت مساله غلط داریم؛ اول اینکه همه افرادی که با استادیاری وارد هیات علمی می شوند اصلا قرار نیست به مرحله استادتمامی برسند ، به طور مثال 100 نفر وارد یک سیستم آموزشی می شوند به عنوان استادیار و بعد از 35 سال از این تعداد تنها 25 یا 30 نفر استادتمام می شوند و مابقی با استادیاری یا دانشیاری بازنشسته می شوند .
اصلا قرار نیست همگی استادتمام شوند اما در کشورمان صورت مساله این است که قوانین ارتقا باید به حدی آسان باشد که همگی با مرحله استادتمامی بازنشسته شوند .
مگر در ارتش همه امیر و سرلشکر می شوند؟ خیر ، درصد زیادی از افراد با درجه سرهنگی و سرگردی بازنشسته می شوند و حتی در حوزه علمیه قم نیز همه با حجت الاسلامی وارد می شوند اما تنها تعدادی به مرحله آیت اللهی و مرجع تقلیدی می رسند و این صورت مساله الان در سیستم آموزشی ما غلط است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه فرهیختگان
1397/09/26

از سوی دیگر الان 14 مقاله برای یک هیات علمی در طول 35 سال شق القمر نیست ، بلکه قوانین آموزشی ایران به حدی آسان است که درصد قابل توجهی از اعضای هیات علمی جوان قبل از اینکه چهار سال شان تمام شود درخواست دانشیاری می کنند و این موضوع به شدت در حال افزایش است که این نشان می دهد قوانین ارتقا بسیار آسان است .
با این حال معتقدم هیات علمی هایی داریم که جنس شان معلمی است و تدریسی بسیار عالی دارند اما از پژوهش خوش شان نمی آید و ما نیز نباید آنها را مجبور به انجام کارهای پژوهشی کنیم .
از سوی دیگر برخی از آنها زمانی جذب هیات علمی دانشگاه ها شده اند که اصلا بحث پژوهش در آن زمان مطرح نبوده است ، به خصوص برای این گروه خاص باید پژوهش اجباری نداشته باشیم و در وزارت بهداشت این بحث سرآمدی آموزشی در مقررات ارتقای ماست و اواخر سال گذشته فردی در وزارت بهداشت به مرحله استادتمامی رسید که حداقل های پژوهشی را نداشت اما معلم بنامی بود و از طریق مسیر آموزشی به استادتمامی رسید .
باید مسیر آموزش را نیز باز بگذاریم و مسیرهایی متفاوت را برای افراد خاص در نظر بگیریم ، البته در بسیاری موارد این موضوع به بهانه تبدیل می شود ، یعنی عده ای هستند که وقتی روی موضوع پژوهش آنها دست می گذاریم می گویند در حال انجام کارهای خدماتی هستند و وقت پژوهش و تدریس را ندارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کاشان
جمهوری اسلامی
1397/09/26
> کاشان خبرنگارروزنامه جمهوری اسلامی : دکتر عباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان در دیدار با فرماندار کاشان ، گزارشی از فعالیت ها و افتخارات دانشگاه را ارائه کرد و افزود : دانشگاه کاشان در راستای رسالت های اجتماعی آمادگی دارد برای رفع مشکلات و نیازهای جامعه اقدام کند.
> کاشان خبرنگارروزنامه جمهوری اسلامی : دکتر عباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان در دیدار با فرماندار کاشان ، گزارشی از فعالیت ها و افتخارات دانشگاه را ارائه کرد و افزود : دانشگاه کاشان در راستای رسالت های اجتماعی آمادگی دارد برای رفع مشکلات و نیازهای جامعه اقدام کند .
وی به تشکیل شورای پژوهش و فناوری شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت : این شورا می تواند اتاق فکر برای شهر و مدیریت شهری باشد .
دکتر زراعت یکی از اولویت های مهم در برنامه راهبردی سند چشم انداز دانشگاه کاشان را جامعه محوری عنوان کرد و افزود : سعی داریم تا با برنامه های مختلف ارتباط دانشگاه با مردم و جامعه را ارتقاء بخشیم و بتوانیم نیازها و مشکلات را شناسایی و راهکارهای علمی ارائه کنیم .
رئیس دانشگاه کاشان با ارائه گزارشی از تحولات تاریخی و ادوارتوسعه کاشان ، و آمار و وضعیت فعالیت بخش های صنایع ، کشاورزی و خدمات ، خاطر نشان کرد : درون گرایی و تکیه بر روش های سنتی ، از مشکلات اساسی توسعه این شهر به شمار می رود .
دکتر زراعت دانش بنیان کردن صنایع را رمز توسعه صنایع دانست و افزود : درحال حاضر تنها 6درصد صنایع کاشان دانش بنیان هستند و بقیه به صورت سنتی اداره می شود .
وی بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را از مشکلات جامعه بیان کرد و اظهار داشت : 32 درصد فارغ التحصیلان کاشان بیکار هستند که از میانگین کشوری بالاتر است .
زراعت به ایجاد پارک علم و فناوری در دانشگاه کاشان اشاره کرد و گفت : سعی داریم با ایجاد این پارک ، صنایع شهر را به سمت دانش بنیان شدن حرکت دهیم .
وی وجود 310عضو هیات علمی و قریب نه هزار دانشجو و 200رشته ، گرایش مختلف و 20دانشکده و پژو هشکده را از پتانسیل های دانشگاه کاشان عنوان کرد و افزود : با استفاده از این ظرفیت های دانشگاه و با پتانسیل های منطقه می توان کاشان را به شهری بین المللی تبدیل کرد .
وی رصد شهاب سنگ ها ، پتانسیل عظیم کویر و صنعت اسانس را از دیگر ویژگی های منطقه عنوان کرد و افزود : با استفاده از این نعمت ها و با حمایت مسئولان می توان رشد و توسعه کاشان را شاهد بود .
فرماندار کاشان هم در این نشست کسب موفقیت های دانشگاه کاشان در نظام های ملی و بین المللی را تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد : تا با استفاده از شاخص های موجود این مجموعه دانشگاهی بتوان مشکلات و نیازهای مردم رامرتفع ساخت .
مرتضایی دانشگاهها را مهمترین شاخص توسعه پایدار عنوان کرد و افزود : باید سعی شود تا پیوند سه مثلث دانشگاه ، صنعت و دولت مستحکم تر شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه فرهیختگان
1397/09/26
> آنچه که به عنوان یک پدیده تازه دیده می شود ، فروش پک ارتقای رتبه اساتید است؛ به این صورت که بعضی از امتیازاتی که می تواند از بیرون گرفته شود ، همچون امتیازات پژوهشی ، سودجویان به راحتی می توانند این امتیازات را به فروش برسانند ، مثلا اگر پژوهش 15 امتیاز داشته باشد ، می توان با پنج مقاله سه امتیازی ، امتیاز این بخش را به دست آورد.
> آنچه که به عنوان یک پدیده تازه دیده می شود ، فروش پک ارتقای رتبه اساتید است؛ به این صورت که بعضی از امتیازاتی که می تواند از بیرون گرفته شود ، همچون امتیازات پژوهشی ، سودجویان به راحتی می توانند این امتیازات را به فروش برسانند ، مثلا اگر پژوهش 15 امتیاز داشته باشد ، می توان با پنج مقاله سه امتیازی ، امتیاز این بخش را به دست آورد .
البته قطعا همه امتیازات ارتقای اساتید به این صورت نیست .
من دلیل رخ دادن این مشکل را عدم نظارت می دانم ، چون هرکس بخواهد هر کاری کند ، باید معیار داشته باشد ، مثلا کسی که ناظر است ، اگر فقط در اتاق خود بنشیند و امضا کند ، آیا می تواند نظارت درستی روی موضوع خود داشته باشد؟ باید بیرون بیاید و نظارت کند .
وزیر و معاون وزیر باید مقابل دانشگاه تهران حاضر شوند و ببینند چه اتفاقی در حال شکل گرفتن است .
مسئولان وزارت علوم و بهداشت باید بروند و وضعیت فعلی مقاله فروشی میدان انقلاب را ببینند ، باید جلوی این مساله را بگیرند .
یکی از موسسات کنکور در همان زمانی که رئیس دانشگاه صنعتی شریف بودم ، سر دانشجویان ما کلاه گذاشت ، من شکایت کردم و گفتند جلوی آنها را می گیریم و برخورد می کنیم .
یک هفته نشد ، پیگیری کردم و مسئول پیگیری گفت تقصیر دانشجوها بوده که قوانین این موسسات را پذیرفته و امضا کرده اند .
مساله مافیای کنکور نیز جالب است و باید بدانید که در خود وزارت علوم نیز نفرات دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش + وزیر علوم
بانی فیلم
1397/09/25
> عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه موضوع مشق شب مدارس نباید سیاسی شود و در این حوزه کارشناسان مربوط باید اظهار نظر کنند ، تصریح کرد : این مقاومت ‎ها به علت درآمد چند ده هزار ملیاردتومانی مافیای کنکور و کتب کمک آموزشی است .
محمدمهدی زاهدی در گفت وگو با خانه ملت درباره حواشی ایجاد شده در خصوص حذف مشق مدارس ، گفت : حذف یا وجود مشق شب در مدارس موضوعی کارشناسی است که کارشناسان باید در این خصوص اظهارنظر کنند و این موضوع به هیچ عنوان نباید سیاسی شود .
> نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد : مافیای کتب کمک آموزشی و کنکور سعی دارند با سیاسی و رسانه ای کردن موضوع مشق شب مدارس از این موضوع سوء استفاده کنند .
وی تصریح کرد : وجود کتب کمک آموزشی و اجبار کردن دانش آموزان برای انجام آن به ویژه در مقطع ابتدایی اقدام عجیبی به شمار می آید که به نظر می‎رسد با هدف تجارت چند ده میلیارد تومانی صورت می ‎گیرد که با حذف مشق شب مدارس این تجارت نیز تعطیل خواهد شد .
زاهدی با اشاره به نامه وزیر آموزش و پرورش به رئیس سازمان صدا و سیما که عنوان شده بود تبلیغات مؤسسات غیردولتی که محصولات آموزشی ارائه می کنند باید بعد از تأیید کارشناسان وزارت آموزش و پرورش پخش شوند ، گفت : قطعا مافیای کنکور و کتب آموزشی قطعا وجود دارد و به همین دلیل است که مقاومت های عجیبی در برابر حذف کنکور یا مشق حذف انجام می گیرد .
این نماینده مردم در مجلس یادآور شد : پیش از این در بررسی‎هایی غیر رسمی که از میزان درآمد مافیای کنکور انجام شده بود ، درآمد آن ‎ها بالای 10 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده بود که در این شرایط قطعا منافع برخی در میان است .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره اینکه آیا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به این موضوع ورود می ‎کند یا خیر ، گفت : لزومی ندارد کمیسیون و مجلس به این موضوع تخصصی ورود کند چراکه این موضوع ، مسئله‎ای تخصصی بوده و بهتر است کارشناسان آموزش و پرورش در این حوزه ورود کنند .
/ اشتراک گذاری در :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
شهروند
1397/09/26
> مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی اعلام کرده که نرخ بیکاری در سال 1396 نسبت به سال قبل 0 .
6 درصد کاهش یافته است .
> مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی اعلام کرده که نرخ بیکاری در سال 1396 نسبت به سال قبل 0 .
6 درصد کاهش یافته است .
به گزارش ایسنا ، مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به بررسی وضع فعالیت اقتصادی جمعیت فارغ التحصیل یا درحال تحصیل دوره های آموزش عالی در سال گذشته و تعیین نرخ بیکاری با استفاده از داده های آمارگیری نیروی کار سال 1396 پرداخته است .
بر اساس این گزارش ، نرخ بیکاری در سال 1396 نسبت به سال قبل به میزان 0 .
6 درصد کاهش داشته است و در بین گروه های عمده رشته تحصیلی ، بیش ترین نرخ بیکاری مربوط به گروه "حفاظت محـیط زیسـت" با 37 .
5 درصد ، علوم حیاتی و زیستی با 28 .
4 درصد ، معماری و ساختمان سازی با 26 .
2 درصد و علوم طبیعی و فیزیکی با 25 .
7 درصد است .
همچنین گروه بهداشت با 8 .
7 درصد کمترین نرخ بیکاری را دارد .
موضوع بیکاری فارغ التحصیلان در سال های اخیر از اهمیت خاصی برخوردار شده و با توجه به رشد روزافزون جمعیت تحصیلکرده که نتیجه افزایش بیش از حد ظرفیت دانشگاه ها بوده ، به یک چالش اساسی تبدیل شده است .
درحال حاضر نزدیک به 5 .
6 میلیون دانشجوی در حال تحصیل آماده ورود به بازار کار و 4 .
7 میلیون فارغ التحصیل بیکار در کشور وجود دارد و سالانه بیش از 1 .
5 میلیون متقاضی کار نیز وارد بازار کار می شوند و خسارتی که از محل تحصیل کردگان بیکار به کشور وارد می شود ، قابل محاسبه نیست .
سالهاست که دانشگاه ها با ایجاد و آموزش رشته های مختلف در حال تشویق جوانان برای ورود به عرصه های تحصیلی هستند ، بی آنکه پژوهشی کاربردی در این باره صورت گرفته باشد که آیا تحصیلات آکادمیک و تئوریک توان حل نیازهای بازار کار را دارند؟ سلیمان پاک سرشت ـ معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی می گوید بیش از 40 درصد مهارت آموزان کشور را دانش آموختگان دانشگاهی در مقاطع مختلف تشکیل می دهند .
او تاکید دارد که 40 تا 50 درصد افرادی که با هدف اشتغال در دوره های مهارتی سازمان آموزش های فنی و حرفه ای کشور شرکت می کنند ، جذب بازار کار می شوند .
پاک سرشت از آماده سازی پلت فرمی برای اتصال بنگاه ها ، کاریابی ها و مؤسسات آموزش فنی و حرفه ای خبر داده و می افزاید : با طراحی این پلت فرم ، فرصت های شغلی برای افراد بیکار و جویای کار فراهم شده تا بتوانند آموزش های متناسب با بازار کار را فرا گیرند .
این در حالی است که معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور 42 درصد بیکاران کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی می داند که با وجود هزینه های زیادی که برای آموزش آن ها صرف شده اقدامی برای حل معضل بیکاری آن ها صورت نگرفته است .
به اعتقاد سعید نمکی ، امروز 42 درصد از بیکاران در مقطع لیسانس یا فراتر از آن هستند ، درصورتی که منابع مالی زیادی برای آموزش آن ها اختصاص یافته است ، از این رو باید برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان و فراهم کردن فرصت اشتغال آن ها فکری اساسی اندیشید .
بر اساس گزارش مرکز آمار و مطالعات راهبردی وزارت کار ، نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل دوره های عالی در سال 1396 برای گروه "مردان و زنان" در کل کشور 19 .
4 درصد ، برای گروه "مردان" 13 .
5 درصد و برای گروه "زنان" 30 .
4 درصد بوده است .
12 .
5 میلیون نفر جمعیت فارغ التحصیل دانشگاهی از حدود 12 .
5 میلیون نفر جمعیت فـارغ التحصـیل یـا در حـال تحصـیل دوره هـای عـالی حدود 7 .
1 میلیون نفر معادل 56 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
شهروند
1397/09/26

9 درصد ، فعال اقتصادی هستند که از این تعداد 5 .
7 میلیون نفر معادل 80 .
6 درصد شاغل و 1 .
4 میلیون نفر معادل 19 .
4 درصد بیکارند .
هم چنین 5 .
4 میلیون نفر معادل 42 .
1 نفر غیرفعال اقتصادی هستند .
در سال 1396 درمقایسه با سال 1395 بیش از 424 هزار نفر به جمعیت فعال این گروه اضافه شده است .
هم چنین حدود 385 هزار نفر به جامعه شاغلان و بیش از 39 هزار نفر به جامعه بیکاران افزوده شده است .
نرخ بیکاری در سال 1396 نسبت به سال قبل به میزان 6 .
0 درصد کاهش داشته است .
اما در بین گروه های عمده رشته تحصیلی ، بیش ترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به گروه های"حفاظت محـیط زیسـت" با 37 .
5 درصد ، علوم حیاتی(زیستی ) با 28 .
4 درصد ، معماری و ساختمان سازی با 26 .
2 درصد و علوم فیزیکی (طبیعی) با 25 .
7 درصد است .
هم چنین کم ترین نرخ بیکاری به گروه بهداشت با 8 .
7 درصد تعلق دارد .
علی اصلانی ـ فعال حوزه کار ، بیکاری دانش آموختگان را اصلی ترین مشکل حال کشور می داند و به ایسنا می گوید : بخش اعظمی از فارغ التحصیلان به دلیل آنکه آموزش های لازم برای ورود به بازار کار را ندیده اند ، نتوانسته اند متناسب با نیاز بازار برای خود شغلی پیدا کنند .
او می گوید در بسیاری از رشته های دانشگاهی که جوانان از آن ها فارغ التحصیل می شوند ، بازار کاری وجود ندارد و منطبق نبودن رشته های تحصیلی با نیاز بازار کار مشکلی است که گریبان بسیاری از دانش آموختگان را گرفته است .
به گفته رییس کانون شورای اسلامی کار البرز ، ذائقه فارغ التحصیلان دانشگاهی به دلایل مختلفی از قبیل تحصیلات بالا ، مدرک و دستمزد بیش تر تغییر کرده و به سادگی هر شغلی را قبول نمی کنند ، به همان نسبت واقعیت های بازار کار هم تغییر یافته و نظام عرضه و تقاضا در تعادل با همدیگر پیش نمی رود .
طبق گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، از کل جمعیت دارای تحصیلات عالی و یا درحال تحصـیل دوره هـای عـالی کشـور ، 52 .
6 درصـد را مـردان تشـکیل داده اند که از این میزان ، 70 .
7 درصـد فعـال و 29 .
3 درصد غیرفعال اقتصادی هستند .
همچنین ازکل جمعیت دارای تحصیلات عـالی و یـا در حـال تحصـیل دوره هـای عـالی کشـور ، 47 .
4 درصـد را زنـان تشـکیل داده اند که از این میزان 41 .
6 درصد فعال و 58 .
4 درصد غیرفعال اقتصادی هستند .
استان های دارای بیش ترین بیکار براساس مطالعات به دست آمده ، بالاترین نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا درحـال تحصـیل دوره هـای عـالی بـه ترتیـب بـه استان های کرمانشاه با 36 .
2 درصد ، چهارمحـال و بختیـاری با 27 .
1 درصد و کرمان با 25 .
7 درصد اختصاص دارد .
کم ترین نرخ بیکاری نیز مربوط به استان قم با 11 .
3 درصد است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/09/25
> بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش کشور صد و سی و سومین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته تولیمو پنجشنبه 29 آذر 97 به طور همزمان در 14 شهر کشور برگزار می‏شود .
> بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش کشور صد و سی و سومین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته تولیمو پنجشنبه 29 آذر 97 به طور همزمان در 14 شهر کشور برگزار می‏شود .
زمان برگزاری آزمون این دوره از آزمون صبح روز پنجشنبه 29 آذر 97 به طور همزمان در 14 شهر اصفهان ، بندرعباس ، بیرجند ، تبریز ، تهران ، رشت ، زاهدان ، شیراز ، کرمان ، کرمانشاه ، کیش ، گرگان ، مشهد و یزد برگزار خواهد شد .
زمان توزیع کارت آزمون برگ راهنما و کارت شرکت در آزمون از سه شنبه 27 آذرماه 97 بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www .
sanjesh .
org قرار می گیرد تا داوطلبان بتوانند با وارد کردن اطلاعات خود شامل : شماره پرونده ، نام و نام خانوادگی ، سال تولد و شماره کارت ملی از آن پرینت تهیه کنند .
هر داوطلب برای شرکت در جلسه آزمون باید ، علاوه بر پرینت کارت شرکت در جلسه آزمون ، اصل کارت ملی یا اصل گذرنامه خود را ارائه کند .
رفع نقص کارت ورودی چنانچه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون هر گونه اشکالی در کارت ورودی خود مشاهده کردند ، می توانند در روز چهارشنبه 28 آذر صبح از ساعت 8 : 00 تا 12 : 00 و بعدازظهر از ساعت 14 : 00 تا 17 : 00 با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر و دو قطعه عکس به نماینده این سازمان مستقر در باجه رفع نقص مراجعه کرده و اشکال احتمالی کارت خود را اصلاح کنند .
داوطلبانی که شماره پرونده و کدپیگیری ثبت نام خود را فراموش کرده اند ، برای دریافت شماره پرونده با مراجعه به سایت سازمان سنجش و ورود به سیستم پاسخگویی اقدام کنند و به هیچ وجه به باجه رفع نقص مراجعه نکنند .
باجه های رفع نقص کارت دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره : تهران : میدان فردوسی ، خیابان انقلاب ، مابین خیابان استاد نجات اللهی و سپهبد قرنی ، بن بست شاهرود .
دانشگاه اصفهان : اصفهان ، میدان آزادی ، خیابان دانشگاه ، درب شمالی دانشگاه ، ساختمان اداره کل آموزش دانشگاه بیرجند : بیرجند ، میدان شهدا ، ابتدای خیابان 17 شهریور ، پردیس شهدای دانشگاه بیرجند .
دانشگاه تبریز : تبریز ، بلوار 29 بهمن ، روبروی کتابخانه مرکزی ، مدیریت خدمات آموزشی دانشگاه .
دانشگاه سیستان و بلوچستان : زاهدان ، خیابان دانشگاه ، ورودی زیباشهر ، سازمان مرکزی دانشگاه ، دفتر معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی .
دانشگاه شهید باهنر کرمان : کرمان ، انتهای بلوار 22 بهمن ، دانشگاه شهید باهنر کرمان .
دانشگاه شیراز : شیراز ، خیابان ساحلی ، ساختمان امور فرهنگی دانشگاه شیراز .
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان : گرگان ، خیابان شهید بهشتی ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان .
دانشگاه فردوسی مشهد : مشهد ، بلوار وکیل آباد ، درب اصلی دانشگاه فردوسی مشهد ، جنب سازمان مرکزی ، مدیریت آموزشی دانشگاه .
دانشگاه گیلان : رشت ، بلوار حافظ ، خیابان ملت ، روبروی شهربازی ، پردیس دانشگاه گیلان .
دانشگاه هرمزگان : بندرعباس ، آزاد شهر ، بلوار افروز شهابی پور ، مجتمع آموزشی پژوهشی بصیرت مجتمع گفتگوی تمدنها .
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه : کرمانشاه ، شهرک ژاندارمری ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه ، معاونت پژوهشی .
دانشگاه صنعتی شریف – پردیس بین