وزارت علوم - خبرگزاري ها 3 دي 97
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت 14:45
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روساي آموزش عالي
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
رئیس جمهور + دانشگاهها
شما نیوز
1397/10/03
12:01
> به گزارش شمانیوز : در این مراسم منصور غلامی وزیر علوم و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور حضور دارند.
> به گزارش شمانیوز : در این مراسم منصور غلامی وزیر علوم و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور حضور دارند .
در این دوره از نمایشگاهها 51 دانشگاه ، 15 پژوهشگاه ، 40 پارک علم و فناوری ، 79 مرکز رشد و 14 مؤسسه تحقیقاتی فناوریهای خود را عرضه کردند .
در این دوره از نمایشگاه شرکتهای استارتاپی و دانش بنیان نیز فناوریهای خود را عرضه میکنند ، 3 هزار و 199 طرح توسط دانشگاهها ، پژوهشگاهها و پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد و مؤسسات تحقیقاتی ارایه میشود .
این تعداد محصول را 199 مرکز عرضه میکنند که 58 درصد آن مربوط به دانشگاهها ، 5 درصد مربوط به مؤسسات تحقیقاتی ، 11 درصد مربوط به مراکز رشد ، 5 درصد مربوط به پژوهشگاهها و 16 درصد مربوط به پارکهای علم و فناوری است .
استان تهران با عرضه 320 طرح فناورانه بیشترین طرح را به نمایشگاه ارائه کرده و رتبه اول را در این دوره از نمایشگاه به خود اختصاص داده است و پس از تهران ، استان گلستان 255 طرح ، گیلان 131 طرح ، مازندران 130 طرح را در نمایشگاه عرضه کرده اند .
هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار میشود و ایمیدرو نیز در سالن شماره 7 به ارایه دستاوردهای خود میپردازد .
منبع : ایمیدرو.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
وزارت علوم
1397/10/03
11:39
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که صبح امروز (دوشنبه 3 دی ماه) در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد ، گفت : در حال حاضر تولید فناوری و دانش ، استفاده از آن در جامعه و ثروت آفرینی رویکرد اصلی وزارت علوم است .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر منصور غلامی در این آیین در خصوص لزوم توجه به این نمایشگاه گفت : نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار رویداد مهمی است که سال ها با جدیت دنبال شده و امسال نیز در نوزدهمین سال خود با کیفیت بهتری در حال برگزاری است .
وی با بیان اینکه گاهی شرایط زمانی ، ارزش و اعتبار و اهمیت برخی فعالیت ها را دقیق تر نشان می دهد ، افزود : دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی ظرفیت های بسیار مناسبی را در تولیدات علمی دارند به طوری که در حال حاضر کشور ما رتبه 16 تولید علم را در جهان دارد و سال گذشته نیز از نظر رشد تولیدات علمی ، رتبه اول را کسب کرده است .
دکتر غلامی با اعلام اینکه اکنون به همت استادان و دانشجویان کشور در برخی رشته ها از جمله نانو تکنولوژی ، رتبه های زیر 10 جهان را داریم ، ادامه داد : امروزه اساتید و مراکز تحقیقاتی یک ظرفیت بزرگ علمی را در کشور شکل دادند که امیدواریم این ظرفیت تقویت شود .
وزیر علوم در رابطه با رویکرد وزارت علوم در حوزه حمایت از فعالیت های علمی ، بیان کرد : در حال حاضر تولید فناوری و دانش ، استفاده از آن در جامعه و ثروت آفرینی رویکرد اصلی وزارت علوم است .
وی گفت : به منظور حمایت از فعالیت های علمی ، 43 پارک علم و فناوری و مراکز رشد در دانشگاه های کشور شکل گرفت .
وزیر علوم با بیان اینکه وزارت علوم در راستای تبدیل دانش به فناوری و کاربردی کردن دستاوردهای علمی ، حمایت مالی خود را از حوزه پژوهش به سمت نیروهای جوان علمی هدایت کرده است ، تاکید کرد : لازم است تا همه دستگاه هایی که منابع پژوهشی را در اختیار دارند ، بیش از پیش از حرکت ملی تولید علم در کشور حمایت کنند .
دکتر غلامی در رابطه با صندوق های حمایت از فعالیت های پژوهشی گفت : از جمله این صندوق ها ، صندوق نوآوری و شکوفایی است که این صندوق می تواند سرمایه گذاری های ریسک پذیر داشته باشند که بر همین اساس شرکت ها می توانند اطلاعاتی را از وزارت علوم دریافت کنند .
وی با تاکید بر لزوم توجه به ظرفیت های علمی کشور ، گفت : در حال حاضر اساتید ، جوانان و مجموعه های علمی ظرفیت های بالایی را در کشور ایجاد کرده اند که امیدواریم این جمعی که اکنون در حوزه علمی و پژوهشی شکل گرفته ، بتواند در آینده پیش رو ، زایش و گسترش بیشتری داشته باشد .
دکتر غلامی عنوان کرد : امروزه لازم است تا همه تولیدکنندگان داخلی به مجموعه های فکری کشور اطمینان کنند زیرا در آینده ای نزدیک شاهد همکاری های بیشتر از سوی سازمان ها و نهادهای مختلف خواهند بود .
وی گفت : امیدواریم حرکت های علمی کشور روز به روز در راستای هم افزایی بین مراکز علمی و بخش های مختلف جامعه افزایش یابد .
دکتر غلامی در پایان تاکید کرد : همه تلاش ما این است تا همکاری های جمعی کشور را افزایش دهیم و یقین داریم که خداوند نیز یاور تلاشگران خواهد بود .
ز .
ح 74/ ل .
م 54.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
ایسنا
1397/10/03
11:22
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان این که علی رغم این که این وزارتخانه سهم کمی از اعتبارات پژوهشی را در اختیار دارد ، ولی حمایت از پژوهش و فناوری را در دستور کار دارد ، گفت : از تولیدکنندگان داخلی درخواست دارم تا به فضای فکری ایجادشده داخلی اطمینان داشته باشند و با آنها همکاری کنند .
> به گزارش ایسنا ، دکتر منصور غلامی امروز در افتتاحیه نوزدهمین "نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار" و "ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران" با تاکید بر ظرفیت های علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز علمی ، افزود : در رتبه بندی های علمی انجام شده ایران از نظر تولید علم رتبه شانزدهم دنیا را کسب کرده است و از نظر سرعت رشد تولیدات علمی در سال میلادی گذشته رتبه اول را کسب کرده ایم .
وی با بیان این که بعد از ایران ، کشورهای چین و روسیه سرعت تولید علم بالایی دارند ، در ادامه خاطر نشان کرد : ایران همچنین در منطقه رتبه اول تولید علمی را کسب کرده است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که این اعداد ظرفیت علمی کشور را نشان می دهد ، گفت : علاوه بر این در حوزه هایی مانند نانو تکنولوژی و بایو فناوری و برخی دیگر از رشته ها ایران رتبه های کمتر از 10 را کسب کرده است .
وی با اشاره به این که در حال حاضر اساتید و محققان مراکز تحقیقاتی سایر دستگاه ها به ظرفیت های علمی کشور اضافه شده اند ، در این باره توضیح داد : از این رو ظرفیت بزرگ علمی در کشور ایجاد شده است و بر این اساس رویکرد وزارت علوم در سال های اخیر حرکت به سمت تولید فناوری و کاربرد دانش و فناوری ها در جامعه و همچنین تولید ثروت است .
غلامی در ادامه با بیان این که در حال حاضر 43 پارک علم و فناوری در کشور راه اندازی شده است ، اضافه کرد : در کنار علم و فناوری و مراکز رشد ، شرکت های دانش بنیانی شکل گرفته اند و بر این اساس وزارت علوم در راستای حمایت از تبدیل دانش به فناوری و کاربردی کردن دستاوردهای علمی حمایت های مالی از بخش های پژوهشی داشته است .
وی با اشاره به این که حمایت های ما به سمت حمایت از شرکت های جوان دانش بنیان است ، گفت : این در حالی است که وزارت علوم سهم کمی از منابع پژوهشی را در اختیار دارد و اگر همه دستگاه ها این جهت را در برنامه های خود قرار دهند ، طبعا منابع بیشتر مالی به حوزه های علمی و فناوری اختصاص خواهد یافت .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به صندوق های حمایت از پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت : در این راه صندوق نوآوری و شکوفایی می تواند نقش موثری در سرمایه گذاری ریسک پذیر ایفا کند .
وی ضمن ابراز امیدواری به این که به علم و فناوری کشور و همچنین اساتید خوش فکر و صاحب نظر علم توجه بیشتری صورت گیرد ، گفت : هر چند که ما در این مسیر تجربه زیادی نداریم ، ولی نمونه های موفقی در کشور ایجاد شده است و امیدوارم در جمعی که امروز (دوشنبه) تشکیل شده است ، در آینده نیز یک روند رو به رشدی داشته باشند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری خطاب به تولیدکنندگان داخلی ، تاکید کرد : از تولیدکنندگان داخلی درخواست دارم که به فضای فکری ایجادشده در کشور اطمینان کنند و در این صورت قطعا می توانند حمایت های مورد نیاز را دریافت کنند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد : تلاش ما بر این است که خودباوری را در نسل جوان جامعه افزایش دهیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
مهر
1397/10/03
11:04
> وزیر دفاع با بیان اینکه باید نگاه به بیرون را قطع کرده و تمرکز به داخل و اعتماد به جوانان داشته باشیم ، گفت : می توانیم شرایط تحریم را تبدیل به فرصت طلایی برای کشور کنیم .
> به گزارش خبرنگار مهر ، امیرحاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز(دوشنبه) در افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران ، بر استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی تاکید کرد و گفت : از همه صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی خواهش می کنم از ظرفیت دانشگاه ها و بخش های پژوهشی و خصوصی استفاده کنند .
بخش خصوصی دریای بیکران و ظرفیت بی نهایت است .
ان شاء الله بتوانیم از بخش خصوصی به خوبی استفاده کنیم .
وزیر دفاع اظهارداشت : آزمایشگاههای تحقیقاتی بخش هایی در این مجموعه بسیار مهم و گمنام هستند و کمتر سراغ آنها می رویم ، برای تقویت شرکت های دانش بنیان باید این آزمایشگاه ها تقویت شوند .
وی با بیان اینکه اساتید بنامی محورهای این آزمایشگاه های تحقیقاتی هستند ، گفت : تلاش داریم در بخش دفاع از این مجموعه های ارزشمند که چشمه های اصلی علم و فناوری در کشور هستند ، استفاده کنیم و رابطه درست با آنها برقرار کنیم .
امیرحاتمی اظهارداشت : بسیاری از بخش ها با رابطه پیمانکاری به سراغ این آزمایشگاه ها می روند که بسیار غلط است .
باید از این آزمایشگاه ها حمایت کرد و نیازهای آینده را به آنها اعلام کرد؛ امیدواریم وزارت دفاع بتواند با سازوکاری روشن به این سمت حرکت کند .
وزیر دفاع از وزارت علوم و سازمان برنامه خواست عنایت ویژهای به آزمایشگاههای تحقیقاتی و فناوری داشته باشند .
امیرحاتمی گفت : امروزه در حوزه دفاع وضعیت خوبی داریم ، ما نیاز به ارتقای کیفیت داریم و ارتقای کیفیت در گرو پژوهش ، فناوری و استفاده از شرکت های دانش بنیان ، دانشگاه و آزمایشگاه هاست .
وی با بیان اینکه 3 2 ماه قبل یکی از فرماندهان اعلام کردند که در حوزه پدافند هوایی باید در زمان کوتاهی بتوانیم عملیات و جابه جایی را انجام دهیم که این امر مستلزم دستیابی به فناوری های زیادی است ، خاطرنشان کرد : من به مجموعه های خودم گفتم که چه کار می توانید انجام دهید ، اعلام کردند که زیر یک سال و نیم چنین سامانه ای را آماده و تحویل می دهیم .
وزیر دفاع ادامه داد : گفتم احساساتی نشوید ، ممکن است نتوانید این کار را انجام دهید .
این فرماندهان اعلام کردند که طراحی ها انجام شده ، تمام فناوری های مورد نیاز را در اختیار داریم و دسته بندی شده است .
امیرحاتمی تأکید کرد : باید همه حوزه ها به سمت استفاده از این ظرفیت بروند تا نیازهای ضروری کشور تأمین شود .
وزیر دفاع ادامه داد : دوستان خودروساز چند وقت قبل گفتند ما به شدت تحریم شدهایم ، در تأمین قطعاتی مانند ECU مشکل داریم .
بنده اعلام کردم مطمئن باشید همه نیازهای شما در داخل کشور قابل تأمین است .
وی خاطرنشان کرد : چند روز پیش یکی از مجموعه ها اعلام کرد که ماهانه 16 هزار ECU تولید و تحویل می دهیم و قرار است این ظرفیت به تولید 40 هزار ای سی یو در ماه برسد .
امیرحاتمی تأکید کرد : ظرفیت درون کشور بسیار زیاد است کافی است نگاه به بیرون را قطع کرده و تمرکز به داخل و اعتماد به جوانان داشته باشیم .
حتما ما می توانیم این شرایط تحریم را تبدیل به فرصت طلایی برای کشور کنیم و در پایان این دوره که کوتاه خواهد بود ، ملت ایران ، مسئولان جمهوری اسلامی و دولت سرافراز و سربلند در تأمین نیازهای مردم خواهند بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
موج نیوز
1397/10/03
10:48
> وزیر دفاع گفت : از همه صنعت گران و تولیدگران داخلی خواهش می کنم که از ظرفیت دانشگاه ها ، پژوهشگاه و به ویژه بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان استفاده کنند به ویژه بخش خصوصی که یک ظرفیت بیکران دارد ، امیدوارم قدر آن را بدانیم .
> به گزارش خبرگزاری موج ، افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار با حضور منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، امیر حاتمی وزیر دفاع ، مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد .
امیر حاتمی وزیر دفاع در این مراسم بیان کرد : دانشگاه ، پژوهشگاه و شرکت های دانش بنیان را مثل قله های رفیعی می دانیم که خداوند علم و دانش اش را در آنجا به امانت گذاشته و ما از آن استفاده می کنیم ، هر روز هم باکیفیت تر است .
چون ما از روز اول با بحث تحریم مواجه بودیم و حالا این را با گوشت و خون احساس می کنیم که باید به درون تکیه کرد .
وی ادامه داد : از همه صنعت گران و تولیدگران داخلی خواهش می کنم که از ظرفیت دانشگاه ها ، پژوهشگاه و به ویژه بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان استفاده کنند به ویژه بخش خصوصی که یک ظرفیت بیکران دارد ، امیدوارم قدر آن را بدانیم .
او تصریح کرد : یک بخش هایی در این مجموعه بسیار مهم و گمنام هستند و خیلی جاها ما کم سراغشان می رویم و آن هم آزمایشگاه های تحقیقاتی است .
باید بیشتر قدر آزمایشگاه های تحقیقاتی را بدانیم اگر می خواهیم شرکت های دانش بنیان توسعه پیدا کنند باید آزمایشگاه ها را تقویت کنیم .
ما تلاشمان این است که در بخش دفاع قدر این مجموعه های ارزشمند را بدانیم و رابطه درست با آنها را برقرار کنیم .
متاسفانه خیلی جاها رابطه درست نیست و به صورت پیمانکاری است و این غلط ترین نوع رابطه است بلکه باید از آنها حمایت کرد .
حاتمی اضافه کرد : ما نیاز به ارتقای کیفیت داریم و ارتقای کیفیت از پژوهش و فناوری و دانشگاه ها و به ویژه آزمایشگاه ها در می آید .
وی ادامه داد : دوستان خودرو ساز گفتند ما به شدت تحریم شده ایم و من گفتم مطمئن باشید که تمام نیازهای شما در کشور قابل تهیه است .
باید نگاه به بیرون را قطع و به داخل تمرکز کنیم به جوانان اعتماد کنیم .
حتما می توانیم تهدید امروز را تبدیل به فرصت کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
فارس نیوز
1397/10/03
10:26
> وزیر علوم گفت : ما رتبه 16 تولید علم و رتبه اول سرعت رشد تولیدات علمی دنیا در سال گذشته را داریم و بعد از ما چین و روسیه قرار دارند .
در منطقه هم اول هستیم ضمن اینکه در بعضی رشته های تخصصی در دنیا برتر هستیم .
> به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس ، منصور غلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با حضور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل ، گفت : سال به سال اهمیت نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی بیشتر می شود ، گاهی شرایط زمان می تواند اثرگذاری دستاوردها را بیشتر نشان دهد .
وی افزود : دانشگاه های ما ظرفیت های بسیار خوبی را در سطح علمی دارند .
قطعا می دانید که کشور ما در رتبه بندی های علمی رتبه 16 تولید علم و رتبه اول سرعت رشد تولیدات علمی در سال گذشته را دارد و بعد از ما چین و روسیه قرار دارند .
در منطقه هم اول هستیم که این ها ظرفیت ما را نشان می دهد ، حتی در بعضی رشته های تخصصی در دنیا برتر هستیم .
وزیر علوم با بیان اینکه ما باید به سمت تولید ثروت و کارافرینی حرکت کنیم که در این راستا پارک های علم و فناوری را تشکیل دادیم ، گفت : وزارت علوم در راستای حمایت از تبدیل دانش و فناوری به کاربرد ، حمایت های مالی را از حوزه پژوهش به سمت حمایت از شرکت های جوان هدایت کرده در حالیکه در مجموع بخش کمی از اعتبارات پژوهشی را داریم .
اگر تمام دستگاه ها اعتبارات پژوهشی را به این سمت سوق دهند یک حرکت جهادی و ملی انجام می شود که با اقتدار کشور همراه است .
وی با بیان اینکه در حوزه صندوق های حمایت از پژوهش هم صندوق های متعددی هست ، گفت : تاکید و اصرار به توجه به ظرفیت های علمی مهم است .
ما ظرفیت های بالایی داریم اگر چه تجربه این کار خیلی طولانی نیست اما نمونه های متفاوتی را داشتیم .
تمام تولیدکنندگان داخلی به مجموعه های فکری کشورمان اطمینان کنند قطعا قدم های بلندی از سمت مجموعه های علمی می بینیم .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
برنا
1397/10/03
10:06
> وزیر علوم اعلام کرد؛ طرحی را در دست تهیه دارند که به موجب آن ، منابع مالی برای اجرایی شدن پایان نامه های کاربردی تأمین می شود .
> وزیر علوم : وام های دانشجویی به قوت خود باقی است/ پیگیری بیمه دانشجویان دکتری و متاهل وزیر علوم اعلام کرد؛ طرحی را در دست تهیه دارند که به موجب آن ، منابع مالی برای اجرایی شدن پایان نامه های کاربردی تأمین می شود .
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا ، به نقل از خانه ملت ، «منصور غلامی» ، وزیر علوم ، با اعلام اینکه طرحی در وزارت علوم برای حمایت از پایان نامه ها در دست تهیه است ، گفت : این طرح برای تأمین حمایت مالی در اجرایی شدن پایان نامه های کاربردی است که صنعت آنها را حمایت می کند؛ بنابراین منابع مالی برای آن تعریف شده تا از این طریق به دانشجویان کمک شود .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : همچنین طرحی مبنی بر بیمه تامین اجتماعی دانشجویان دکتری و به ویژه دانشجویان متاهل به دولت پیشنهاد شده است .
وی ابراز امیدواری کرد که این طرح ها که از سوی وزارت علوم پیشنهاد شده ، در قانون بودجه 98 گنجانده شود .
وی همچنین درباره وام های دانشجویی توضیح داد : در حال حاضر دانشجویان دکتری ماهانه 750 هزار تومان دریافت می کنند که پسرها بعد از سربازی باید آن را تسویه کنند و دخترها و کسانی که سربازی رفته اند ، دو سال بعد از فارغ التحصیلی باید آن را در 60 قسط پس دهند .
عضو هیئت دولت تاکید کرد : وام ضروری 3 میلیون تومانی و وام 12 تا 15 میلیون تومانی ودیعه مسکن به قوت خود باقی است .
Print Email Short Link کد خبر : 791576 تاریخ خبر : 1397/10/03 10 : 06 : 33 خانه ملت دولت صنعت علوم تحقیقات و فناوری منابع مالی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
آریا
1397/10/03
09:24
> خبرگزاری آریا تهران ایرنا منصور غلامی و امیر سرتیپ امیر حاتمی وزرای علوم ، تحقیقات و فناوری و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران ، صبح امروز دو نمایشگاه دستاوردهای فناورانه را در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح کردند.
> خبرگزاری آریا تهران ایرنا منصور غلامی و امیر سرتیپ امیر حاتمی وزرای علوم ، تحقیقات و فناوری و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران ، صبح امروز دو نمایشگاه دستاوردهای فناورانه را در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح کردند .
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران (تستا) با حضور شرکت های دانش بنیان و تولیدکنندگان داخلی تا ششم دی ماه محصولات خود را عرضه می کنند .
یادآور می شود ، در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی 3199 فناوری از سوی 199 مرکز و نهاد علمی و در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی 9 هزار محصول دانش بنیان ساخت داخل عرضه می شود .
نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی با رویکرد عرضه و تقاضای فناوری برگزار شده و در این دوره 60 دستگاه با 500 نیاز فناوری شرکت دارند .
همچنین ، ششمین نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل در 13 بخش موضوعی نفت و پتروشیمی ، برق ، الکترونیک و نرم افزار ، عمران و ساختمان ، مکانیک ، شیمی و متالوژی ، کشاورزی و محیط زیست ، فیزیک پایه ، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی ، مواد آزمایشگاهی ، مهندسی پزشکی و زیست مواد ، تجهیزات ، تست آزمون و صنعتی و خدمات کالیبراسیون فعالیت خود را آغاز کرده است .
**9492**1601** انتهای پیام /*.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
ایرنا
1397/10/03
09:20
> تهران ایرنا منصور غلامی و امیر سرتیپ امیر حاتمی وزرای علوم ، تحقیقات و فناوری و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران ، صبح امروز دو نمایشگاه دستاوردهای فناورانه را در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح کردند .
> به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران (تستا) با حضور شرکت های دانش بنیان و تولیدکنندگان داخلی تا ششم دی ماه محصولات خود را عرضه می کنند .
یادآور می شود ، در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی 3199 فناوری از سوی 199 مرکز و نهاد علمی و در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی 9 هزار محصول دانش بنیان ساخت داخل عرضه می شود .
نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی با رویکرد عرضه و تقاضای فناوری برگزار شده و در این دوره 60 دستگاه با 500 نیاز فناوری شرکت دارند .
همچنین ، ششمین نمایشگاه تجهیزات ساخت داخل در 13 بخش موضوعی نفت و پتروشیمی ، برق ، الکترونیک و نرم افزار ، عمران و ساختمان ، مکانیک ، شیمی و متالوژی ، کشاورزی و محیط زیست ، فیزیک پایه ، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی ، مواد آزمایشگاهی ، مهندسی پزشکی و زیست مواد ، تجهیزات ، تست آزمون و صنعتی و خدمات کالیبراسیون فعالیت خود را آغاز کرده است .
**9492**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی نمایشگاه منصور غلامی امیر سرتیب امیر حاتمی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایرنا
1397/10/03
08:46
> تهران ایرنا استیضاح و سؤال حق نمایندگان و از مهم ترین ابزارهای نظارتی آنهاست اما آیا مجلسی‎ها از این حق قانونی به خوبی بهره می ‏برند؟ این پرسشی است که این روزها پاسخ مثبتی را به خود نمی ‏بیند چرا که بسیاری از خود نمایندگان هم اذعان دارند در استفاده از این حق قانونی ملاحظات ملی در نظر گرفته نمی‎شود .
> شهاب الدین بی مقدار نماینده تبریز معتقد است : «استیضاح در کل ابزار خوبی است ، ولی وقتی تعداد این استیضاح ها از وزیران زیاد می شود ، خاصیت خودش را از دست می‏ دهد .
» قاسم میرزایی ‏نکو عضو فراکسیون امید در همین باره معتقد است : «امروز شاهدیم این موضوع به یک رابطه دکان تجارتی (بده بستان) تبدیل شده است ، در خوشبینانه ترین حالت این گونه می شود که نماینده می خواهد مشکلات منطقه را با این ابزار نظارتی مرتفع کند ، از این رو ما به ندرت شاهد این هستیم که برای طرح سؤال نیاز به حضور وزیر باشد .
» این نظر البته تنها معطوف به نمایندگان و فعالان سیاسی اصلاح طلب یا طرفدار دولت نیست .
محمد جواد آرین منش نماینده ادوار اصولگرا هم در این باره گفته است : «با قاطعیت عرض می کنم که 80 درصد استیضاح های وزیران در راستای منافع ملی و حقوق مردم نیست .
بسیاری از این استیضاح ها در واقع نوعی مطالبات محلی و منطقه ای است یعنی نماینده ای خواسته اش را با وزیر در میان می گذارد و وقتی این خواسته از سوی وزیر قانونی و مشروع تشخیص داده نمی شود ، شاهد کلید خوردن استیضاح آن وزیر هستیم که متأسفانه این آفت در مجلس ما وجود دارد .
»** دغدغه های ملی یا محلیاستیضاح‎ها عموماً نه از سوی فراکسیون ها که به صورت شخصی از طرف نمایندگان دنبال می شود و این خود نشانه‎ای است از آنکه بسیاری از این طرح استیضاح‎ها بیش از آنکه جنبه ملی داشته باشد به مسائل محلی و منطقه‎ای مربوط می‎شود .
غلامرضا حیدری نماینده تهران با بیان اینکه ، استیضاح یک ابزار نظارتی نمایندگان است و از این ابزار اگر در جایگاه خودش استفاده نشود ، باعث سست شدن آن می‎شود ، به ایرنا گفت : «سؤالات بایستی حتی الامکان در مسائل ملی و کلان کشور و بحث عمومی باشد ، ما نمایندگان نباید صرفاً به دلیل آنکه مدیری را می خواهیم جا به جا کنیم ، وزیران را استیضاح کنیم ، این کار در شأن ما نیست .
» حیدری با اشاره به اینکه ما نمایندگان نباید در عزل و نصب مسئولان اجرایی دخالت کنیم ، افزود : «این کار یک باتلاق است ، اگر که بخواهیم در عزل و نصب مدیران دخالت کنیم ، دستگاه اجرایی اختیارات خود را دارد ، این درست نیست که به این عنوان وزیران را استیضاح کنیم .
»وی تصریح کرد : «اینکه ما به یک وزیر بگوییم چرا یک مدیر را برداشتی و چرا یکی دیگر را برنمی‎داری در شأن مجلس نیست و بازتاب عمومی خوبی در جامعه ندارد .
با توجه به اولویت ‏های اصلی کشور ، این استیضاح ‏ها را که جنبه محلی دارد به صلاح نمی‎دانم و قطعاً نمایندگان در این موضوع دوراندیشی خواهند داشت و همه جوانب را خواهند سنجید .
» آرین‏ منش نماینده ادوار اصولگرا نیز در تشریح منطقه ای بودن خواسته های نمایندگان استیضاح کننده و تبعات آن به ایلنا توضیح داد : «نمونه و مصداق این قضیه را بنده در نزدیک به 50 هزار پروژه نیمه تمامی می دانم که روی دست دولت مانده و قادر به تکمیل آنها نیست چراکه نماینده ای اصرار کرده تا پروژه ای در دوره نمایندگی وی در حوزه انتخاباتی او آغاز شود و وزیر مجبور شده به نماینده باج دهد و در نتیجه این حجم بالا از پروژه های نیمه تمام به وجود آمده است .
» وی در رابطه با راهکار جلوگیری از این میزان اتلاف انرژی ، زمان و سرمایه کشور نیز گفت : «راهکار این موضوع وجدان بیدار نمایندگان و ترجیح منافع ملی بر مصالح شخصی ، گروهی و جناحی بوده و این به معنی تحقق سوگندی است که نمایندگان در شروع کار خود خورده اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایرنا
1397/10/03
08:46

»** سهم وزارتخانه ها در مشکلاتنکته دیگری که مورد توجه برخی نمایندگان است اینکه سهم وزیران و وزارتخانه ها در بروز مشکلات چقدر است؟ آیا همه مشکلات موجود چه ملی و چه محلی و منطقه ای را باید به حساب وزیران گذاشت؟ آیا امکانات و اختیارات در دست و موجود کفاف حل همه مشکلات را می دهد؟ و در نهایت اینکه بر این اساس آیا با جابه جایی یک وزیر همه مطالبات پاسخ داده خواهد شد؟ شهاب‏ الدین بی مقدار از مخالفان استیضاح «محمود حجتی» وزیر جهاد کشاورزی به ایرنا گفت : «بحث اینکه اگر وزیری برود ، چه کسی جای او خواهد آمد و چه عملکردی خواهد داشت نیز ، مسأله بسیار مهمی است .
» نماینده تبریز افزود : «بعضی سیاست‎های کلی کشور دست وزیر نیست؛ مثلاً در بحث گندم ، عده ای از قیمت آن ناراضی هستند و آقای حجتی نیز در این باره با نماینده ها هم نظر است ، ولی دولت براساس شرایط بودجه ای کشور ، تصمیمی را اتخاذ کرد و ما نیز دوباره نامه ای در این خصوص نوشتیم و اعتراض خودمان را اعلام کردیم .
» وی ادامه داد : «مثلاً واردات یکسری وسایل به کشور به دلیل کمبود ارز ، به راحتی صورت نمی‎گیرد ، که حل این مشکل کمک و همکاری همگانی را می طلبد لذا با استیضاح هیچ وزیری مشکلات کشور حل نخواهد شد .
مثلاً در حال حاضر وزیر اقتصاد و تعاون استیضاح شدند ، رأی هم آورد ، مگر الان مشکلات حوزه اقتصاد یا تعاون حل شده است؟» این نماینده مجلس تأکید کرد : «مطمئناً اگر شخص دیگری به جای آقای حجتی بیاید ، نمی تواند عملکردی بهتر از وی داشته باشد ، به جز اینکه چند ماهی وزارتخانه بدون سرپرست باقی مانده ، کارهای مربوط به آن به حالت (تعلیق) درمی آید و عقب می افتد و همچنین یک بلاتکلیفی و سردرگمی برای معاونان ایجاد می شود که نمی دانند خواهند ماند یا خیر .
مطمئناً این استیضاح ها بی فایده و هزینه بر است .
»** درخواست توقف استیضاح هاشاید همین ملاحظات است که عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از درخواست جمعی از همکارانش برای توقف دو استیضاح وزیر علوم و وزیر جهاد کشاورزی خبر داده است .
طرح استیضاح منصور غلامی وزیر علوم 13 آذر ماه تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده و طرح استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی هم هفته گذشته اعلام وصول شد .
شهباز حسن پور در گفت و گو با میزان از درخواست جمعی از نمایندگان مجلس مبنی بر توقف و خروج استیضاح وزرای علوم و تحقیقات و جهاد کشاورزی از دستور کار مجلس خبر داد .
به گفته وی ، مردم همواره از مجلس می خواهند با گرانی‎های افسارگسیخته در بازار مقابله کنند که ما باید در این جهت حرکت کنیم .
مجتبی ذوالنور نماینده اصولگرای قم هم در دیدار رئیسان دانشگاه های قم ، صنعتی و حضرت معصومه(س) با قدردانی از عملکرد مثبت و ایجاد فضای آرام دانشگاه ها در زمان وزارت «منصور غلامی» گفته است : «امیدوارم مسأله استیضاح وزیر علوم به صحن علنی مجلس شورای اسلامی کشیده نشود .
» او همچنین خبر داد که تاکنون تمام تلاش خود را برای بازپس‏ گیری امضای نمایندگان موافق استیضاح وزیر علوم انجام داده است .
یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم از احتمال منتفی شدن استیضاح وزیرعلوم خبر داد .
محمدجواد ابطحی با اشاره به حضور منصورغلامی در جلسه دیروز این کمیسیون گفت که مهلتی دو هفته ای به وزیر علوم داده شد تا مشکلات مورد نظر نمایندگان را حل و فصل کند .
وی با اشاره به اینکه متقاضیان استیضاح غلامی از 85 نفر به 25 نفر کاهش پیدا کرده اند ، تصریح کرد : با توجه به مهلت دو هفته ای به وزیر علوم ، به نظر می رسد که تعداد متقاضیان استیضاح بیش از این کاهش یابد و در نهایت استیضاح غلامی منتفی شود .
دیروز بهروز نعمتی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس هم با اشاره به اینکه وزیران 10روز فرصت دارند تا برای حضور در جلسه استیضاح اعلام آمادگی کنند گفت که تا این لحظه هنوز نامه ای از سوی وزیر جهاد کشاورزی به هیأت رئیسه نرسیده لذا هنوز زمان دقیق استیضاح وزیر جهاد کشاورزی مشخص نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایرنا
1397/10/03
08:46

وی افزود : نمایندگان استیضاح کننده گزارشاتی از وزیر در خصوص محور های اصلی استیضاح خواسته اند و پس از آن استیضاح کنندگان نظرات خود را اعلام خواهند کرد و براساس آیین نامه برای منتفی شدن استیضاح اعلام وصول شده باید همه درخواست کنندگان امضای خود را پس بگیرند .
منبع : روزنامه ایران؛ 1397 ، 10 ، 3گروه اطلاع رسانی **1699**2002 انتهای پیام /* برچسب ها سیاسی ایران استیضاح های شخصی ابزار نظارتی مجلس.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
آفتاب آنلاین
1397/10/03
10:30
> معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم با بیان اینکه در نوردهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار بنا داریم به پژوهش های کاربردی و تولیدی که توجیه اقتصادی دارند ، توجه ویژه ای کنیم ، گفت : بر این اساس تا سقف 2 .
5 میلیارد تومان از منابع مالی وزارت علوم در جهت تجاری سازی اختصاص داده شده است .
> به گزارش ایسنا ، مسعود برومند امروز در افتتاحیه نوزدهمین "نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار" و "ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران" اظهار کرد : با برگزاری این نمایشگاه تلاش می کنیم تجاری سازی محصولات فناورانه توسعه پیدا کند .
وی با بیان اینکه کارگاه هایی در این نمایشگاه برگزار می شود ، افزود : 199واحد فناور و دانشگاهی در نمایشگاه شرکت کردند و صد سرمایه گذار نیز حضور دارند .
برومند خاطرنشان کرد : فناوری ها در همه حوزه ها از جمله انرژی ، آب ، سلامت ، بیوتکنولوژی ، محیط زیست در این دوره از نمایشگاه ارائه شده است .
معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم گفت : نمایشگاه تقاضامحور "تستا" توسط شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف) برگزار می شود که می تواند محلی برای عرضه تقاضا باشد تا به واسطه فناوری های داخلی در آینده برطرف شود .
برومند خاطر نشان کرد : نوزدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری زمینه سرمایه گذاری و اشتغال دانش بنیان را فراهم می کند .
وی گفت : در کشور نیاز داریم طرح های کسب و کار دارای توجیه اقتصادی توسعه پیدا کند ، از این رو طرحی مبنی بر اعطای گرنت را در نظر گرفته ایم .
برومند تصریح کرد : این گرنت مجموعا به میزان دو و نیم میلیارد تومان و حداکثر برای هر طرح 250 میلیون تومان اختصاص می یابد .
وی گفت : همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی در این دوره از نمایشگاه درصدد برآمده است تا سهم موثری در فروش شرکتها داشته باشد .
معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم افزود : 70 درصد هزینه های تجاری سازی با بهره یازده درصد را صندوق نوآوری و شکوفایی برای سرعت دادن به تجاری سازی طرح ها در نظر گرفته است .
وی خاطرنشان کرد : همچنین 40 درخواست امضای تفاهم نامه در ابتدای نمایشگاه تایید شده است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایسنا
1397/10/03
10:15
> معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم با بیان اینکه در نوردهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار بنا داریم به پژوهش های کاربردی و تولیدی که توجیه اقتصادی دارند ، توجه ویژه ای کنیم ، گفت : بر این اساس تا سقف 2 .
5 میلیارد تومان از منابع مالی وزارت علوم در جهت تجاری سازی اختصاص داده شده است .
> به گزارش ایسنا ، مسعود برومند امروز در افتتاحیه نوزدهمین "نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار" و "ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران" اظهار کرد : با برگزاری این نمایشگاه تلاش می کنیم تجاری سازی محصولات فناورانه توسعه پیدا کند .
وی با بیان اینکه کارگاه هایی در این نمایشگاه برگزار می شود ، افزود : 199واحد فناور و دانشگاهی در نمایشگاه شرکت کردند و صد سرمایه گذار نیز حضور دارند .
برومند خاطرنشان کرد : فناوری ها در همه حوزه ها از جمله انرژی ، آب ، سلامت ، بیوتکنولوژی ، محیط زیست در این دوره از نمایشگاه ارائه شده است .
معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم گفت : نمایشگاه تقاضامحور "تستا" توسط شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری (عتف) برگزار می شود که می تواند محلی برای عرضه تقاضا باشد تا به واسطه فناوری های داخلی در آینده برطرف شود .
برومند خاطر نشان کرد : نوزدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری زمینه سرمایه گذاری و اشتغال دانش بنیان را فراهم می کند .
وی گفت : در کشور نیاز داریم طرح های کسب و کار دارای توجیه اقتصادی توسعه پیدا کند ، از این رو طرحی مبنی بر اعطای گرنت را در نظر گرفته ایم .
برومند تصریح کرد : این گرنت مجموعا به میزان دو و نیم میلیارد تومان و حداکثر برای هر طرح 250 میلیون تومان اختصاص می یابد .
وی گفت : همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی در این دوره از نمایشگاه درصدد برآمده است تا سهم موثری در فروش شرکتها داشته باشد .
معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم افزود : 70 درصد هزینه های تجاری سازی با بهره یازده درصد را صندوق نوآوری و شکوفایی برای سرعت دادن به تجاری سازی طرح ها در نظر گرفته است .
وی خاطرنشان کرد : همچنین 40 درخواست امضای تفاهم نامه در ابتدای نمایشگاه تایید شده است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
مهر
1397/10/03
10:03
> معاون پژوهشی وزیر علوم گفت : در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری بنا داریم به پژوهش های کاربردی و تولیدی که توجیه اقتصادی دارند توجه ویژه ای کنیم .
> به گزارش خبرنگار مهر ، مسعود برومند امروز در افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران گفت : با برگزاری این نمایشگاه تلاش می کنیم تجاری سازی محصولات فناورانه توسعه پیدا کند .
وی با بیان اینکه کارگاههایی در این نمایشگاه برگزار می شود ، افزود : 199 واحد فناوری و دانشگاهی در نمایشگاه شرکت کردند و 100سرمایه گذار نیز حضور دارند .
برومند خاطر نشان کرد : فناوری ها در همه حوزه ها از جمله انرژی ، آب ، سلامت ، بیوتکنولوژی و محیط زیست در این دوره از نمایشگاه ارائه شده است .
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت : نمایشگاه تقاضامحور تستا توسط شورای عالی عتف برگزار می شود که می تواند محلی برای عرضه تقاضا باشد که به واسطه فناوری های داخلی در آینده بر طرف شود .
برومند خاطر نشان کرد : نوزدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری زمینه سرمایه گذاری و اشتغال دانش بنیان را فراهم می کند .
وی گفت : در کشور نیاز داریم طرح های کسب و کار توجیه اقتصادی توسعه پیدا کنند از این رو طرحی مبنی بر اعطای گرنت را در نظر گرفته ایم .
وی گفت : این گرنت مجموعا به میزان دو و نیم میلیارد تومان و حداکثر برای هر طرح 250میلیون تومان اختصاص می یابد .
برومند گفت : همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی در این دوره از نمایشگاه درصدد برآمدند تا سهم موثری در فروش شرکتها داشته باشند .
وی افزود : صندوق نواوری و شکوفایی هفتاد درصد هزینه های تجاری سازی با بهره یازده درصد را برای سرعت دادن به تجاری سازی طرح ها در نظر گرفته است .
برومند خاطرنشان کرد : 40درخواست امضای تفاهم نامه در ابندای نمایشگاه تایید شده است .
نوزدهمین نمایشگاه دستارودهای پژوهش ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران با حضور وزیر علوم و وزیر دفاع در حال برگزاری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
فارس نیوز
1397/10/03
09:49
> معاون پژوهشی وزارت علوم درباره شرکت های دانش بنیان گفت : بخش خصوصی و تمام حوزه های کشور در این نمایشگاه حضور دارند و برای رفع چالش های کشور گام برمی دارند .
> به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس ، مسعود برومند معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار گفت : نمایشگه دستاوردهای پژوهشی برای پاسخ به نیاز دستگاه های مختلف برگزار شده است .
معاون پژوهشی وزیر علوم با بیان اینکه امسال حدود 199 واحد فناوری در نمایشگاه شرکت کردند ، گفت : پارک های علم و فناوری و موسسه های رشد همکار هستند و بیش از 3 هزار فناوری در این نمایشگاه مشارکت دارند ، این نمایشگاه تنها متعلق به تهران نیست و بلکه تمام نقاط کشور از سلامت تا فناوری اطلاعات و محیط زیست در این نمایشگاه فعال هستند .
برومند گفت : این نمایشگاه با مفهوم تقاضای ساخت تولید ایرانی ایجاد شده و 87 شرکت در این نمایشگاه گردهم آمدند .
وی درباره تسهیلات این نمایشگاه گفت : تا سقف 2 میلیارد و نیم به شرکت های دانش بنیان تسهیلات داده می شود .
معاون پژوهشی وزارت علوم درباره شرکت های دانش بنیان گفت : بخش خصوصی و تمام حوزه های کشور در این نمایشگاه حضور دارند و برای رفع چالش های کشور گام برمی دارند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایلنا
1397/10/03
09:17
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و وزارت آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال آلمان (BMBF)در چارچوب همکاری های مشترک و با عنایت به تفاهم نامه ای که با یکدیگر دارند ، توافق کردند تا اولین فراخوان طرح های مشترک تحقیقاتی را در سال 2019 اعلان عمومی کنند .
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و وزارت آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال آلمان (BMBF)در چارچوب همکاری های مشترک و با عنایت به تفاهم نامه ای که با یکدیگر دارند ، توافق کردند تا اولین فراخوان طرح های مشترک تحقیقاتی را در سال 2019 اعلان عمومی کنند .
به گزارش ایلنا ، حسین سالار آملی اظهار داشت : این برنامه به مدت دو سال جرا خواهد شد و تنوع زیستی ، اقتصاد بیولوژیک و امنیت غذایی ، محیط زیست از جمله آب ، تغییرات آب و هوایی و سلامت اولویت های تحقیقاتی این فراخوان هستند .
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم گفت : طرح هایی که به مسائل و حوزه فنی و حرفه ای بپردازند ، در اولویت انتخاب و حمایت قرار خواهند گرفت .
سالار آملی در خصوص اهداف این فراخوان مشترک گفت : تبادل محققان ، توسعه کنسرسیوم تحقیقاتی ، تهیه طرح های تحقیقاتی کامل و کاربرد آنها ، هماهنگی همکاری دوجانبه بین محققان ایرانی و آلمانی و آماده سازی و اجرای رویدادهای دو جانبه مانند کنفرانس ها ، کارگاه ها و کمپین های میدانی ، از اهداف این فراخوان مشترک است .
وی افزود : متقاضیان باید پروپوزال های خود را بعد از هماهنگی با یک محقق آلمانی به زبان انگلیسی تا تاریخ 26 فروردین 1398 به مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از طریق ایمیل a_kouhian@msrt .
ir ارسال کنند .
علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ملاحظه متن کامل فراخوان به زبان های انگلیسی و فارسی ، نمونه پروپوزال و توضیحات جانبی به سایت مرکز همکاری های علمی بین المللی به نشانی https : //cisc .
msrt .
ir/fa/news/category archive/211/1397/9 مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
فارس نیوز
1397/10/03
08:54
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و وزارت آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال آلمان (BMBF)در چارچوب همکاری های مشترک و با عنایت به تفاهم نامه ای که با یکدیگر دارند ، توافق کردند تا اولین فراخوان طرح های مشترک تحقیقاتی را در سال 2019 اعلان عمومی کنند .
> به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اظهار داشت : این برنامه به مدت دو سال جرا خواهد شد و تنوع زیستی ، اقتصاد بیولوژیک و امنیت غذایی ، محیط زیست از جمله آب ، تغییرات آب و هوایی و سلامت اولویت های تحقیقاتی این فراخوان هستند .
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم گفت : طرح هایی که به مسائل و حوزه فنی و حرفه ای بپردازند ، در اولویت انتخاب و حمایت قرار خواهند گرفت .
سالار آملی درباره اهداف این فراخوان مشترک گفت : تبادل محققان ، توسعه کنسرسیوم تحقیقاتی ، تهیه طرح های تحقیقاتی کامل و کاربرد آنها ، هماهنگی همکاری دوجانبه بین محققان ایرانی و آلمانی و آماده سازی و اجرای رویدادهای دو جانبه مانند کنفرانس ها ، کارگاه ها و کمپین های میدانی ، از اهداف این فراخوان مشترک است .
وی افزود : متقاضیان باید پروپوزال های خود را بعد از هماهنگی با یک محقق آلمانی به زبان انگلیسی تا تاریخ 26 فروردین 1398 به مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از طریق ایمیل a_kouhian@msrt .
ir ارسال کنند .
علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ملاحظه متن کامل فراخوان به زبان های انگلیسی و فارسی ، نمونه پروپوزال و توضیحات جانبی به سایت مرکز همکاری های علمی بین المللی به نشانی https : //cisc .
msrt .
ir/fa/news/category archive/211/1397/9 مراجعه کنند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
وزارت علوم
1397/10/02
21:53
> قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و وزارت آموزش و تحقیقات جمهوری فدرال آلمان (BMBF)در چارچوب همکاری های مشترک و با عنایت به تفاهم نامه ای که با یکدیگر دارند ، توافق کردند تا اولین فراخوان طرح های مشترک تحقیقاتی را در سال 2019 اعلان عمومی کنند .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر حسین سالار آملی اظهار داشت : این برنامه به مدت دو سال جرا خواهد شد و تنوع زیستی ، اقتصاد بیولوژیک و امنیت غذایی ، محیط زیست از جمله آب ، تغییرات آب و هوایی و سلامت اولویت های تحقیقاتی این فراخوان هستند .
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم گفت : طرح هایی که به مسائل و حوزه فنی و حرفه ای بپردازند ، در اولویت انتخاب و حمایت قرار خواهند گرفت .
دکتر سالار آملی در خصوص اهداف این فراخوان مشترک گفت : تبادل محققان ، توسعه کنسرسیوم تحقیقاتی ، تهیه طرح های تحقیقاتی کامل و کاربرد آنها ، هماهنگی همکاری دوجانبه بین محققان ایرانی و آلمانی و آماده سازی و اجرای رویدادهای دو جانبه مانند کنفرانس ها ، کارگاه ها و کمپین های میدانی ، از اهداف این فراخوان مشترک است .
وی افزود : متقاضیان باید پروپوزال های خود را بعد از هماهنگی با یک محقق آلمانی به زبان انگلیسی تا تاریخ 26 فروردین 1398 به مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری از طریق ایمیل a_kouhian@msrt .
ir ارسال کنند .
علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و ملاحظه متن کامل فراخوان به زبان های انگلیسی و فارسی ، نمونه پروپوزال و توضیحات جانبی به سایت مرکز همکاری های علمی بین المللی به نشانی https : //cisc .
msrt .
ir/fa/news/category archive/211/1397/9 مراجعه کنند .
م .
ع 60/ ر .
ب 45.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
آنا
1397/10/02
19:58
> با حکم معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، دبیر اجرایی هشتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویی منصوب شد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، حسین شیخ پور نائینی به عنوان دبیر اجرایی هشتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویی انتخاب و منصوب شد .
در حکم معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم خطاب به حسین شیخ پور نائینی آمده است : نظر به مراتب تخصص ، تعهد و تجارب ارزنده جناب عالی به موجب این ابلاغ به عنوان دبیر اجرایی هشتمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه و عکس دانشجویی منصوب می شوید .
برقراری ارتباط و تعامل مؤثر با نهادها و دستگاه های مرتبط به منظور استفاده از ظرفیت های فرا بخشی و پرهیز از هزینه های غیر ضروری از مهم ترین مأموریت های شما به شمار می رود .
غفاری در ادامه حکم تأکید کرده است : از جناب عالی انتظار می رود در سایه تعامل و همکاری با دبیران بخش های فیلم کوتاه و عکس و نیز اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره و نیز سایر صاحب نظران در این عرصه ، زمینه مشارکت هر چه گسترده تر دانشجویان مستعد را در این رویداد فراهم کنید .
در این حکم ضمن تأکید بر برقراری ارتباط و تعامل مؤثر با نهادها و دستگاه های مرتبط به منظور استفاده از ظرفیت های فرا بخشی ، تدوین سازوکارهای دقیق و منسجم منطبق با قوانین و مقررات موجود جهت انتخاب برگزیدگان و نیز پرهیز از هزینه های غیرضروری ، ابراز امیدواری شده که دبیر این بخش از جشنواره بتواند در سایه تعامل و همکاری با اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره و نیز سایر صاحب نظران در این عرصه ، زمینه مشارکت هر چه گسترده تر دانشجویان مستعد را در این رویداد فراهم نماید .
انتهای پیام/4060/4115.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
برنا
1397/10/02
16:26
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : تنها راه رسیدن دانشجویان به کارآفرینی و کسب ثروت ، مهارت آموزی است.
> دکتر امید : تنها راه رسیدن دانشجویان به کارآفرینی و کسب ثروت ، مهارت آموزی است رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : تنها راه رسیدن دانشجویان به کارآفرینی و کسب ثروت ، مهارت آموزی است به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکتر محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : مهارت آموزی راهی سریع و مطمئن برای رسیدن به کارآفرینی و کسب ثروت است و برای تشویق جوانان به مهارت آموزی نیاز جدی به کمک رسانه ها داریم تا بتوانیم از ظرفیت های موجود نهایت استفاده را ببریم .
دکتر محمدحسین امید در ادامه گفت : متاسفانه علاوه بر اینکه در سال جدید حدود 400 هزار ظرفیت پذیرش اعلام کرده ایم اما حدود 80 هزار نفر در این دانشگاه ثبت نام کرده اند و این نشان می دهد که هنوز جامعه اقبال چندانی به آموزش های مهارتی ندارد .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی مهارت آموزی را تنها راه اشتغال دانشجویان و جوانان برشمرد و گفت که دانشگاه های نظری نیز باید به سمت مهارت آموزی حرکت کنند اما سابقه طولانی و تجربیات دانشگاه جامع علمی کاربردی نشان می دهد که این دانشگاه در امر مهارت آموزی مسیر موفق تری را پیش روی دانشجویان برای اشتغال قرار خواهد داد .
وی در پایان تاکید کرد که سیاست توسعه دانشگاه جامع علمی کاربردی از این پس صرفاً بر اساس نیاز منطقه ای خواهد بود و از توسعه رشته های فاقد بازار کار جلوگیری خواهد شد .
Print Email Short Link کد خبر : 791396 تاریخ خبر : 1397/10/02 16 : 26 : 29 اشتغال بازار کار جامعه رئیس دانشگاه رسانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
تسنیم
1397/10/02
18:46
> تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه پیام نور استان گلستان و مجمع ازدواج جوانان با هدف ارائه خدمات آسان سازی ازدواج به دانشجویان امضاء شد .
> اخبار استانها به گزارش خبگزاری تسنیم از گرگان ، سید بهروز نهضتی رئیس دانشگاه پیام نور استان گلستان ظهر امروز در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه پیام نور استان گلستان و مجمع ازدواج جوانان اظهارداشت : دانشگاه پیام نور استان در راستای تسهیل ازدواج دانشجویان اقدام به امضای تفاهم نامه با مجمع ازدواج جوانان کرده است .
وی رفع موانع و مشکلات ازدواج دانشجویی ، ترویج فرهنگ ازدواج آسان و اسلامی ، ایجاد و تقویت فضای مشارکت عمومی و ارتقاء سطح تعاون و همکاری های گروهی را از دیگر اهداف این تفاهم نامه اعلام کرد .
واحدهای اجاره نشین دانشگاه پیام نور تعیین تکلیف می شود26 هزار دانشجو در دانشگاه های پیام نور آذربایجان غربی در حال تحصیل هستنددانشگاه پیام نور در مسیر کیفی شدن قرار گرفته استنهضتی به برخی تعهدات مطرح شده در این تفاهم نامه اشاره کرد و گفت : تامین تسهیلات خرید جهیزیه تا سقف 300 میلیون ریال و تامین تسهیلات برگزاری مراسم جشن عقد یا عروسی تا سقف 300 میلیون ریال از جمله این تعهدات است .
رئیس دانشگاه پیام نور استان گلستان افزود : ارائه خدمات آسان سازی ازدواج به دانشجویان ، ارائه خدمات زیارتی و سیاحتی ، برگزاری جشنواره ازدواج گروهی دانشجویی و برگزاری کارگاه های آموزش مهارت زندگی از دیگر موضوعاتی است که در این تفاهم نامه به آن اشاره شده است .
این تفاهم نامه همکاری برای مدت زمان یک سال به امضاء رئیس دانشگاه پیام نور استان و محمد علی محمدی نیک ، مدیر مجمع ازدواج جوانان گلستان رسید .
انتهای پیام/ش.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مهر
1397/10/03
11:12
> رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت : اگرچه تولید مقاله در دانشگاه ها برای ارتقا سطح علمی کشور لازم است اما باید در کنار این فعالیت ها مسائل و نیازهای جامعه را به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار داد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، سید احمد معتمدی در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : اگرچه ما در عرصه های مختلف علمی و همچنین رتبه بندی های داخلی و خارجی موفقیت هایی را کسب کردیم اما این به معنای توقف در انجام فعالیت های علمی نیست و در واقع ما شرط لازم فعالیت های علمی را کسب کردیم اما این دستاوردها کافی نیست و باید تلاش ما بیش از پیش باشد .
وی رشد علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 97 را قابل قبول و بهتر از سال های گذشته ارزیابی کرد و افزود : این موفقیت ها در عرصه های مختلف علمی صورت گرفته و اینطور نیست که ما تنها در عرصه تولید مقاله رشد کرده باشیم .
اگرچه به اعتقاد من تولید مقاله امری بسیار ضروری در کشور محسوب می شود و اینطور نیست که بگوییم این اقدام چه کمکی به کشور می کند بلکه باید بپذیریم تولید مقاله جایگاه علمی کشور در دنیا را افزایش می دهد .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد : اما باید تلاش کنیم در کنار آن تعداد ارجاعات مقاله ها افزایش یابد .
معتمدی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیست و هشتمین دانشگاه دنیا از نظر تولیدات علمی و میزان ارجاعات است ، تاکید کرد : همانطور که شاخص رشد علمی این دانشگاه امسال در مقایسه با سال های گذشته افزایش یافته به مراتب آن تعداد قراردادهای پژوهشی نیز رشد قابل توجهی داشته و ما سعی کردیم این رشد کمی و کیفی در همه حوزه ها اتفاق بیفتد .
وی اضافه کرد : ما همواره خود را با پنج دانشگاه برتر صنعتی کشور مقایسه می کنیم و در اغلب رتبه بندی های داخلی رتبه اول و دوم را کسب کرده ایم .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد : باید در کنار فعالیت های پژوهشی و علمی همواره در راستای ارتقا هر چه بیشتر و حرکت به سمت حل مشکلات جامعه گام برداشت چراکه ما همواره با وجود این موفقیت ها مشکلات جدی به خصوص در سال جاری و همچنین سال آینده نیز در پیش داریم که اغلب این مشکلات به حوزه مالی مربوط می شود اما باید بتوانیم با برنامه ریزی صحیح بر این مشکلات فائق آییم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بجنورد
آفتاب آنلاین
1397/10/03
10:01
> رئیس دانشگاه بجنورد با بیان اینکه از اعتبارات پژوهشی استفاده های غیرپژوهشی می شود ، اظهار کرد : یکی از مشکلات موجود آن است که بعضی از کارهای غیرپژوهشی تحت عنوان فعالیت های پژوهشی در نظر گرفته می شود .
> دکتر محقر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، با اشاره به اینکه حوزه پژوهش در خراسان شمالی با چندین مشکل بزرگ مواجه است ، افزود : یکی از مشکلات موجود آن است که بعضی از کارهای غیرپژوهشی تحت عنوان فعالیت های پژوهشی در نظر گرفته می شود .
وی ادامه داد : مشکلی بزرگی که در زمینه پژوهش در این استان وجود دارد آن است که اولویت های پژوهشی در نظر گرفته نمی شود و این موضوع هم در صنایع و هم در دستگاه ها مشاهده می شود .
محقر تخصیص اعتبارات را یکی دیگر از مشکلات بیان و اظهارکرد : همه ساله با این مشکل مواجه می شویم و معمولا اعتبارات پژوهشی به پایان سال بازمی گردد و همین امر سبب می شود تا در عقد قرار دادها با مشکل مواجه شویم .
وی با بیان اینکه یک پژوهشی اصلی زمانی حاصل می شود که چهار اصل تفکر ، تخصص ، علاقه و اختیار را دارا باشد ، گفت : گاهی اوقات اجبار داریم تا بودجه پژوهشی هزینه شود و در نتیجه پژوهش به اجبار انجام می شود اما در این امر اولویت ها در نظر گرفته نمی شود و باید انجام پژوهش به سوی اختیار سوق پیدا کند .
این مقام مسئول با تصریح بر اینکه در این استان تخصص لازم برای انجام پژوهش ها وجود دارد ، افزود : پژوهش در این استان انجام می شود بدون اینکه بدانیم این پژوهش کجا و در کدام دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد و در حقیقت پژوهش ها باید در این استان تقاضا محور باشند .
وی خاطرنشان کرد : در نمایشگاه های پژوهشی که راه اندازی می شود باید صنایع نیز حضور داشته باشند تا نیازهای اصلی خود را به محققان و پژوهشگران اعلام کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه هرمزگان
آفتاب آنلاین
1397/10/03
10:01
> بندرعباس ایرنا دانشگاه های هرمزگان که چهار دهه پس از تاسیس نخستین دانشگاه کشور روی کار آمدند و در گذر زمان بدون مطالعه و نیازسنجی و همچنین بررسی مزیت های نسبی و ظرفیت های موجود جامعه پیرامونی خود به آموزش نیروی انسانی پرداختند امروز بر سردور برگردان اصلاح قرار دارند .
> این نهادهای آموزشی که خود مسوول و متولی ترویج علم و دانش هستند و به دیگران لزوم انجام کارها بر اساس تحقیق و پژوهش را آموزش و یاد می دهند در این سال ها کمتر به گسترش رشته ها بر مبنای آینده نگری بازارکار و آینده هرمزگان به تاسیس رشته ها پرداخته اند و اکنون لزوم توجه بیشتر به مقوله انجام آمایش رشته های آموزشی را لمس می کنند .
در حالی که هرمزگان بر اساس برنامه های پیشرفت ملی که در آن اجرا شده دارای صنایعی همچون فولاد ، آلومینیوم ، مجتمع کشتی سازی ، قیر ، نفت و گاز و همچنین فعالیت های بندری و دریانوردی است ولی دانشگاه های این استان نسبت به تاسیس رشته های مورد نیاز بخش های یاد شده توجه لازم نداشته اند و تنها در سال های اخیر رشته هایی مانند متالوژی دایر کرده اند .
با نگاهی گذرا به شرایط موجود هرمزگان می توان دریافت که صنایع استان نیروهای مورد نیاز خود را از سایر استان ها و با هزینه های بالاتر تامین می کنند و جوانان بومی در رشته هایی تحصیل کرده یا می کنند که در این واحدها جذب نمی شوند .
دانشگاه های هرمزگان هر چند در سال های رشد خود کمتر به گسترش رشته ها بر اساس ظرفیت ها ، نیازها و مزیت های نسبی استان توجه کرده اند ولی به نظر می رسد اکنون به ضرورت ایجاد هماهنگی بین این مولفه ها بیش از گذشته پی برده اند .
چنانچه دانشگاه های هرمزگان تاسیس رشته های مورد نیاز صنایع و سایر بخش ها را شتاب بخشند دانش آموختگان آینده استان کمتر با مشکل بیکاری رو به رو خواهند شد که این امر تاثیر به سزایی در کاهش آسیب های اجتماعی و هزینه های ناشی از آنها برجای خواهد گذاشت .
** تاریخچه تاسیس دانشگاه های هرمزگان شکل گیری دانشگاه در هرمزگان به سال 1356 هجری شمسی یعنی 43 سال پس از تاسیس دانشگاه تهران (1313 هجری شمسی) باز می گردد که نخستین دانشگاه این استان به نام دانشگاه آزاد ایران در دو رشته تربیت معلم و علم تندرستی در بندرعباس پایه گذاری شد .
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس نیز سال 63 با دو رشته کاردانی حسابداری و زبان انگلیسی فعالیت خود را آغاز کرد که نخستین واحد دانشگاهی هرمزگان محسوب می شود که پس از انقلاب اسلامی در استان هرمزگان راه اندازی شده است .
دانشگاه هرمزگان هم بنا به مصوبه سال 1370 شورای عالی گسترش آموزش عالی با مجوز راه اندازی 6 رشته در مقطع کارشناسی شامل مهندسی صنایع ، مهندسی مکانیک ، دبیری ریاضی ، دبیری فیزیک و دبیری ادبیات فارسی در سال 71 آغاز به کار کرد .
در سال های بعدی و در گذر زمان رشته های نظری با توجه به نیاز نداشتن به کارگاه های فنی اقبال بیشتر دانشگاه های هرمزگان را به خود جلب می کند که به نظر می رسد این امر بر تعداد بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی افزوده است .
هرمزگان با توجه به برنامه ریزی های ملی برای استقرار صنایع در آن و همچنین فعالیت های بندری و نفتی ، بیش از رشته های نظری به رشته های فنی نیاز داشته و دارد که بنا به اذعان مسوولان دانشگاه ها این نکته کمتر مورد توجه متولیان آموزش عالی این استان قرار گرفته است .
نبود تناسب بین رشته های دانشگاهی هرمزگان و نیازهای بازار کار استان در سال های گذشته بارها انتقاد مسوولان و متولیان این استان را به دنبال داشته است ، هرچند به نظر می رسد دانشگاه ها با تاخیر فراوان این نکته را پذیرفته اند اما سرانجام پذیرفته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه هرمزگان
آفتاب آنلاین
1397/10/03
10:01

** دانش آموختگان هرمزگان در صدر بیکاران مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در سال های گذشته به طور ضمنی دانش آموختگان دانشگاهی را در صدر بیکاران استان نام برده و از دانشگاه ها خواسته بود رشته های خود را با نیازها و مزیت های نسبی استان متناسب سازی کنند .
محمدعلی سیلمی این بار هم در نمایشگاه هفته پژوهش ، هرمزگان را دروازه تجارت کشور نام برد و از تناسب نداشتن رشته های دانشگاهی با نیازهای بازار کار را به عنوان یکی از مشکل های اصلی بر سر راه پیشرفت همه جانبه این استان نام برد .
وی به خبرنگار ایرنا گفت : این مشکل از دیر زمان در نظام آموزشی وجود داشته و دانشگاه ها به طور معمول به آموزش نظری بسنده کرده اند که شاید این به فلسفه تشکیل دانشگاه ها باز گردد ولی باید این را هم در نظر گرفت که نبود انطباق بین رشته های دانشگاهی و بازار کار ایجاد اشکال می کند .
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان بیان داشت : بنگاه های اقتصادی و کارگاه های تولیدی امروز به دنبال نیروی ماهر هستند که این نشان می دهد دانشگاه ها باید به میزان واحدهای نظری ، واحدهای عملی را هم تدریس کنند .
وی خاطر نشان کرد : به نظر می رسد ظرف 2 دهه گذشته که دانشگاه ها رشد کرده و گسترش یافته اند توجهی به تناسب این 2 نشده و این مراکز تنها با توجه به امکانات خود رشته ها را دایر کرده اند .
سلیمی افزود : به عنوان مثال یکی از دانشگاه های این استان گفت با این امکانات خود می توانم فلان رشته را راه اندازی کنم و براساس آن مجوز تاسیس رشته داده شد که بیشتر رشته های آموزشی آنها هم زیرگروه علوم اجتماعی بودند .
وی ادامه داد : برای افرادی که در این رشته ها به تحصیل پرداخته و دانش آموخته شده اند بازار کاری تعریف نشده بود ولی اگر رشته ها متناسب با بازارکار و نیازها تاسیس می شد چنین مشکلی برای دانش آموختگان دانشگاهی ایجاد نمی شد .
وی خاطرنشان کرد : در حال حاضر 2 منطقه شامل منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان و منطقه آزاد جاسک در حال راه اندازی بوده و از هم اکنون نیز کارگاه ها و صنایعی که در این مناطق راه اندازی می شود ، مشخص است و دانشگاه ها می توانند رشته های مورد نیاز آنها را تاسیس و اقدام به آموزش نیروی انسانی مورد نیاز آنها کنند .
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی هرمزگان بیان داشت : اگر مراکز آموزش عالی استان از هم اکنون به فکر تاسیس رشته های مورد نیاز ان صنایع نباشند پس از تاسیس کارخانه ها ، با کمبود تکنسین و نیروهای فنی و تخخصی روبه رو می شویم و آسیب های خاصی که بوجود خواهد آمد .
سلیمی اظهار داشت : اداره کل آموزش های فنی و حرفه ای هرمزگان می تواند نسبت به انعقاد تفاهم نامه های آموزشی با بنگاه های اقتصادی اقدام کند و تا حدودی خلاء موجود را پر کند و با آموزشی که به دانش آموختگان دانشگاهی می دهد مشکل بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی را کمتر سازد .
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان یادآور شد : دانشجویان باید معادل واحدهای نظری واحدهای عملی را در بنگاه ها و کارگاه های صنعتی بگذرانند تا در هنگام دانش آموختگی با محیط کار آشنا باشند و با توجه به نبود ساز و کار رسمی برای این کار در کشور دانشگاه ها و بنگاه های اقتصادی استان با انعقاد تفاهم نامه آموزشی کاربردی قادر به رفع مساله هستند .
سلیمی ادامه داد : بنگاه اقتصادی باید بپذیرد دانشجو همچون کارگر لباس پوشیده و در روزهای خاصی از سال یا ماه کار را در عمل انجام دهد .
وی گفت : برطبق سرشماری سال 95 تعداد بیکاران هرمزگان حدود 57 هزار نفر برآورد شده و نرخ بیکاری جوانان 28 و 9 دهم درصد بوده است که نباید چنین باشد .
** رشته های موجود دانشگاهها با نیاز استان تناسب ندارد مدیر کل امور اجتماعی استانداری هرمزگان هم در این خصوص گفت : دانش آموختگان دانشگاهی استان باید در پیشرفت ، نقش عمده ای ایفا کنند ولی برآوردهای اجتماعی در خصوص نیاز بازار کار و رشته های دایر بیانگر وجود مشکل در بسیاری از حوزه ها است .
منصور اخلاقی پور افزود : اگر صنعت بخواهد نیازهای نیروی انسانی خود را از دانشگاه های هرمزگان تامین کند باید بتواند با استفاده از آنها نیازهایش را پاسخ دهد ولی اکنون رشته های دانشگاهی به گونه ای تنظیم شده که شاید صنعت نتواند نیازهای خود را از این مراکز آموزشی استان پاسخ دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه هرمزگان
آفتاب آنلاین
1397/10/03
10:01

وی ادامه داد : زمانی که سخن از لزوم نزدیکی و تعامل صنعت و دانشگاه می شود ، منظور در لفظ و سخن نیست بلکه این نزدیکی باید در عرصه عمل و همکاری های بین آنها مشاهده شود .
مدیرکل امور اجتماعی استانداری هرمزگان اضافه کرد : مسوولان باید به این نکته توجه کنند چه میزان از رشته های دایر دانشگاه ها با نیازهای بازارکار و جامعه همخوانی دارد و در صورت لزوم به اصلاح ، حذف و دایر کردن رشته ها اقدام کنند .
اخلاقی پور بیان داشت : اکنون هرمزگان 67 هزار دانشجو دارد که پس از دانش آموختگی باید وارد بازار کار شوند ، این ها ثروت هایی هستند که باید بتوان از وجودشان برای پیشرفت استان بهره برد .
** آمایش رشته های دانشگاهی براساس نیاز استان رییس دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان نیز در خصوص تناسب رشته های بازار کار هرمزگان اذعان کرد : آمایش رشته ها و تناسب آنها با ظرفیت و نیازهای مناطق باید مورد توجه باشد که این مساله کمتر مورد توجه بوده است .
مهدی باقری ابراز داشت : این رویکرد در سال های گذشته بیشتر مورد توجه دانشگاه ها بوده و تاسیس رشته هایی مانند متالوژی ، مهندسی مواد و صنایع را می توان در همین راستا قلمداد کرد .
وی یاد آورشد : دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان آمایش رشته های دانشگاهی متناسب با نیاز مناطق را در دستور کار خود قرار داده و در نشست بعدی هیات امنای خود برنامه آمایش مجدد رشته ها را در دستور کار دارد ، بر این اساس احتمال پذیرش نشدن دانشجو در برخی رشته ها و تاسیس رشته های دیگر وجود دارد .
رییس دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان خاطر نشان کرد : دانشگاه های استان وظیفه دارند براساس برنامه ها پیشرفت استان ، نسبت به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز آینده اقدام کنند .
باقری تصریح کرد : دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان هم اکنون دارای 25 هزار دانشجو است و روند ورود دانشجو به دانشگاه های استان کاهشی است .
** ایجاد رشته های فنی و صنعتی نیاز هرمزگان رییس دانشگاه هرمزگان گفت : با توجه به شرایط و اقلیم استان که ظرفیت دریایی را برای آن به ارمغان آورده ، تاسیس رشته های فنی و صنعتی دانشگاهی متناسب با این مزیت ها ضروری است .
علی اکبر شیخی فینی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت : وجود بنادر اصلی کشور و صنایع دریایی در هرمزگان بر ضرورت راه اندازی هرچه سریعتر این رشته ها افزوده است .
وی ادامه داد : وجود دانشکده علوم و فنون دریایی مسیر تاسیس رشته های دریایی برای دانشگاه هرمزگان را هموارتر کرده ولی محدودیت هایی هم وجود دارد که می توان از ظرفیت صنایع برای تاسیس رشته های فنی و صنعتی مرتبط بهره گرفت .
رییس دانشگاه هرمزگان بیان داشت : درخواست تاسیس رشته های جدید دریایی را به شورای گسترش آموزش عالی کشور ارسال می کنیم که امیدواریم با توجه به مزیت ها و ظرفیت های استان با آن موافقت کنند .
حال که دانشگاه های هرمزگان به اهمیت و لزوم همخوان شدن رشته های خود با نیازها بازار کار و مزیت های نسبی استان اذعان دارند باید به تاسیس رشته های کاربردی شتاب بخشند .
هرچه سرعت تاسیس این رشته ها افزایش یابد شاهد بکار گیری بیشتر نیروهای انسانی استان در صنایع و سایر بخش های اقتصادی هرمزگان خواهیم شد و این نشاط اجتماعی و شادابی جامعه را می افزاید .
امید می رود در طی یک تا 2 سال آینده تعداد رشته های کاربردی دانشگاه های هرمزگان افزایش یابد ، به قول فردوسی : بزرگی سراسر به گفتار نیست دو صد گفته چون نیم کردار نیست و با توجه به برخی اقدام ها مانند تاسیس برخی رشته های مورد نیاز صنایع در استان که نمونه تاسیس رشته های شیمی و متالوژی نمونه ان است می توان نسبت به تغییر جهت گیری دانشگاه های هرمزگان در تاسیس رشته های دانشگاهی مورد نیاز بازار کار و آینده این استان امیدوار به انتظار ماند .
علاوه بر انتظار مطالبه تاسیس رشته های کاربردی در دانشگاه ها باید به صورت جدی تر از سوی کنش گران اجتماعی پیگیری شود تا به نتیجه مطلوب برسد .
بنظر می رسد روسای دانشگاههای هرمزگان هنوز به ضرورت تاسیس تناسب سازی رشته ها با نیاز منطقه پی نبرده و در یخ آنها از این واقعیت آب نشده و یا اینکه توان چانه زنی برای گنجانده این رشته ها در سرفصل آموزشی دانشگاه خود با وزارت علوم را ندارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه هرمزگان
آفتاب آنلاین
1397/10/03
10:01

این درحالی است که برخی استانهای همجوار با وجود اینکه این نوع صنایع در خود استان ندارند اما به امید اینکه در هرمزگان به چنین رشته ومشاغلی نیاز است از مدت ها مجوز رشته ها را گرفته و دانشجویان آنها وارد بازار کار هرمزگان شده اند .
واقعیت تلخی که همواره هرمزگان رنج می دهد همین نبود آینده نگری برای نسل جوان بوده آنوقت همین دانشگاهها با افتخار می گویند وظیفه دانشگاه ایجاد شغل نیست درحالیکه دانشگاه یک مرکز خدماتی است که می تواند با درایت و دور اندیشی به حل معضلات اجتماعی کمک کند .
تا دیروز جوانان هرمزگان نگران نبود دانشگاه بودند اما امروز نگران نبود رشته متناسب با کسب وکار وشغل در منطقه هستند بنابراین دانشگاهها همینطور که به فکر تامین اعتبار برای خوابگاه دانشجویان مهمان در اندیشه دایر کردن رشته های مورد نیاز برای جوانان خود استان هم باشند .
3219 /6048.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه بجنورد
ایسنا
1397/10/03
09:57
> رئیس دانشگاه بجنورد با بیان اینکه از اعتبارات پژوهشی استفاده های غیرپژوهشی می شود ، اظهار کرد : یکی از مشکلات موجود آن است که بعضی از کارهای غیرپژوهشی تحت عنوان فعالیت های پژوهشی در نظر گرفته می شود .
> دکتر محقر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، با اشاره به اینکه حوزه پژوهش در خراسان شمالی با چندین مشکل بزرگ مواجه است ، افزود : یکی از مشکلات موجود آن است که بعضی از کارهای غیرپژوهشی تحت عنوان فعالیت های پژوهشی در نظر گرفته می شود .
وی ادامه داد : مشکلی بزرگی که در زمینه پژوهش در این استان وجود دارد آن است که اولویت های پژوهشی در نظر گرفته نمی شود و این موضوع هم در صنایع و هم در دستگاه ها مشاهده می شود .
محقر تخصیص اعتبارات را یکی دیگر از مشکلات بیان و اظهارکرد : همه ساله با این مشکل مواجه می شویم و معمولا اعتبارات پژوهشی به پایان سال بازمی گردد و همین امر سبب می شود تا در عقد قرار دادها با مشکل مواجه شویم .
وی با بیان اینکه یک پژوهشی اصلی زمانی حاصل می شود که چهار اصل تفکر ، تخصص ، علاقه و اختیار را دارا باشد ، گفت : گاهی اوقات اجبار داریم تا بودجه پژوهشی هزینه شود و در نتیجه پژوهش به اجبار انجام می شود اما در این امر اولویت ها در نظر گرفته نمی شود و باید انجام پژوهش به سوی اختیار سوق پیدا کند .
این مقام مسئول با تصریح بر اینکه در این استان تخصص لازم برای انجام پژوهش ها وجود دارد ، افزود : پژوهش در این استان انجام می شود بدون اینکه بدانیم این پژوهش کجا و در کدام دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد و در حقیقت پژوهش ها باید در این استان تقاضا محور باشند .
وی خاطرنشان کرد : در نمایشگاه های پژوهشی که راه اندازی می شود باید صنایع نیز حضور داشته باشند تا نیازهای اصلی خود را به محققان و پژوهشگران اعلام کنند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
آفتاب آنلاین
1397/10/03
09:30
> رئیس دانشگاه شهیدبهشتی گفت : بازرسان آژانس بین المللی اتمی از این دانشگاه بازدید ندارند و در این خصوص با من هیچ صحبتی نشده است .
> حسن صدوق در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بازدیدی از دانشگاه شهیدبهشتی ندارند و در این زمینه تاکنون صحبتی با من صورت نگرفته است .
وی درخصوص تغییر رئیس دانشکده مهندسی هسته ای دانشگاه شهیدبهشتی نیز گفت : رئیس قبلی این دانشکده استعفا داده بود و من نامه استعفای وی را 40 روز نگه داشتم که منصرف شود .
رئیس دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت : باتوجه به اینکه رئیس قبلی این دانشکده از استعفای خود منصرف نشد ، بنابراین دکتر آقامیری به عنوان ریاست دانشکده هسته ای این دانشگاه منصوب شدند .
به گزارش مهر ، طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر احتمال بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه شهیدبهشتی مطرح شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
همشهری آنلاین
1397/10/02
18:16
> همشهری آنلاین : رئیس دانشگاه تهران گفت : در سال جاری به صورت اجباری بخشی از ظرفیت پذیرش دانشجو در این دانشگاه افزایش یافت .
> به گزارش مهر ، محمود نیلی احمدآبادی افزود : در دانشگاه تهران کیفیت آموزشی و پژوهشی اولویت است اما در سال جاری به صورت اجباری بخشی از ظرفیت این دانشگاه افزایش یافت .
وی با بیان اینکه دانشگاه تهران تصمیمی در خصوص کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو ندارد ، افزود : طی سال های اخیر در این دانشگاه سعی شده که ظرفیت پذیرش دانشجو منطقی باشد .
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد : ظرفیت پذیرش دانشجو در این دانشگاه بر اساس تعداد اعضای هیات علمی ، به روز بودن رشته ها و تقاضای جامعه است .
نیلی احمدآبادی اظهار داشت : برنامه داریم در دانشگاه تهران پذیرش را بر اساس زیرساخت ها مدیریت کنیم تا کیفیت دچار مشکل نشود .
کد خبر 426251.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
ایرنا
1397/10/02
18:03
> تهران ایرنا رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت که این دانشگاه 890 مقاله مشترک در سطح بین المللی ارائه کرده ، این میزان در سال گذشته 652 مقاله بوده است .
> به گزارش گروه دانشگاه ایرنا ، احمد معتمدی روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت روز پژوهش ، اظهار کرد : امیرکبیر هرساله پیشرفت قابل توجهی داشته ، امسال نیز به ازای هر استاد 4 .
2 مقاله ارائه کرده که در سطح جهانی قابل توجه است .
وی ادامه داد : پایش و بازنگری برنامه راهبردی دانشگاه برای اصلاح آیین نامه ها هر چند وقت یک بار انجام می شود .
معتمدی با بیان اینکه امیرکبیر جزو پنج دانشگاه صنعتی برتر کشور است ، گفت : در چهار رتبه بندی بین المللی مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری دانشگاه جایگاه نخست داشته و در سطح بندی QS بعد از دانشگاه شریف در جایگاه دوم قرار دارد .
** بازنگری برنامه های آموزشی مسئله مهم رئیس دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه درصد بالایی از فعالیت های تحقیقاتی دانشگاه در راستای رفع نیازها نیست که بزرگترین ایراد رساله ها است ، افزود : این میزان صفر نیست اما با نتیجه مطلوب فاصله دارد و مهمترین محور در حوزه پژوهش است .
معتمدی گفت : دومین برنامه مهم دانشگاه بازنگری برنامه های آموزشی است که افزایش مهارت افزایی و کارآفرینی دانشجویان تحصیلات تکمیلی را باعث می شود .
وی افزود : مطلوب است گرایش هایی که کاربرد صنعتی ندارد مورد بازنگری قرار گیرند و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز بر این موضوع تاکید دارد .
رئیس دانشگاه امیرکبیرعنوان کرد : باید دانشجویان دکتری رساله های مطابق با نیاز جامعه ارائه دهند .
معتمدی با بیان اینکه دانشگاهیان باید فعالیت های مهندسی در دوره کارشناسی ارشد و کارشناسی را مورد توجه قرار دهند ، تصریح کرد : در بسیاری از کشورهای پیشرفته تحقیقات و کارهای مهندسی از مقاله های پژوهشی دکتری ارزش بیشتری دارد و به صنعت کمک می کند .
وی اظهار کرد : در سال جدید برنامه ریزی شده تا در دانشکده ها مراکز نوآوری تاسیس شود که 9 دانشکده اعلام آمادگی کرده و محل هایی برای احداث مراکز در نظر گرفته اند .
دراین مراسم از 55 پژوهشگر برتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر تقدیر شد .
**9465**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی دانشگاه امیر کبیر احمد معتمدی هفته پژوهش.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد
ایسنا
1397/10/02
17:19
> رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور دانشگاه را مظهر عالی تربیت نیروی علمی و متعهد به فرهنگ ایرانی اسلامی دانست و گفت : ما از دانشگاه ها انتظار داریم تا با ایجاد یک فضای مطلوب ، دانشجویانی تربیت نمایند که علاوه بر توان علمی بالا در حوزه های مختلف دارای روحیه اعتقادی و انقلابی باشند و جدا از سلایق مختلف در حوزه خود ، فردی متخصص و متعهد باشند؛ و توجه به همین مسئله و مکانیسم تربیت دانشجویان در ایران سبب شده است تا دانشگاه های ما از مکانیسم و سیستم تعریف شده در دانشگاه های جهان متمایز باشد .
> به گزارش ایسنا ، حجت الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور در آیین تکریم و معارفه حجت الاسلام صالحی رئیس سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد و معارفه حجت الاسلام حسینی مطلق به عنوان رئیس جدید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه ، جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد را جایگاهی والا دانست و گفت : دانشگاه فردوسی مشهد با دارا بودن اساتید و دانشجویان فرهیخته همیشه جزء دانشگاه های تراز اول کشور بوده است و قطعاً کار و فعالیت در این دانشگاه باید در سطح و تراز آن باشد و از این رو انتظار می رود که مسئولین و مدیران و اساتید این دانشگاه ، دانشجویانی را تربیت نمایند که هر یک در آینده بتوانند در بدنه مدیریتی کشور فعالیت نمایند .
وی دانشگاه را مظهر عالی تربیت نیروی علمی و متعهد به فرهنگ ایرانی اسلامی دانست و گفت : ما از دانشگاه ها انتظار داریم تا با ایجاد یک فضای مطلوب ، دانشجویانی تربیت نمایند که علاوه بر توان علمی بالا در حوزه های مختلف دارای روحیه اعتقادی و انقلابی باشند و جدا از سلایق مختلف در حوزه خود ، فردی متخصص و متعهد باشند؛ و توجه به همین مسئله و مکانیسم تربیت دانشجویان در ایران سبب شده است تا دانشگاه های ما از مکانیسم و سیستم تعریف شده در دانشگاه های جهان متمایز باشد .
حجت الاسلام والمسلمین رستمی توجه به علم آموزی در کنار فعالیت در حوزه های فرهنگی و اخلاقی را رسالت اصلی دانشگاه ها در ایران دانست و در ادامه گفت : ما هنوز نتوانسته ایم فرهیختگانی تربیت نماییم که بتوانند در بدنه مدیریتی و اجرایی کشور به نحوی عمل نمایند که مورد رضایت همه مردم باشند و قطعاً در این حوزه مشکلات و کاستی هایی وجود داشته است و لذا باید در این زمینه تمام تلاش خود را به کار ببندیم تا افرادی متخصص و متعهد در دانشگاه ها پرورش یابند و در آینده شاهد شکوفایی علم و فرهنگ ایران بیش از این باشیم .
وی روحیه تلاشگری و سخت کوشی حجت الاسلام حسینی مطلق را از ویژگی های بارز ایشان دانست و ابراز امیدواری کرد که ایشان در سمت مسئولیت نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد بتوانند نام این دانشگاه را پرآوازه نمایند و با برنامه های خود فضایی مفید را در این دانشگاه ایجاد نمایند .
دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم ضمن تشکر و قدردانی از زحمات حجت الاسلام صالحی به پاس بیش از 7 سال فعالیت در دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ، ایشان را فردی خدوم و تلاشگر عنوان کرد و افزود : عملکرد و تلاش های ایشان در حوزه فرهنگی ، اخلاقی و اعتقادی در قشرهای مختلف دانشگاهیان در طول دوران تصدی این سمت به نحوی بوده است که بی شک این عملکرد و تلاش ها در تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد ثبت خواهد شد .
وی از دیگر ویژگی های حجت الاسلام صالحی ایجاد یک گفتمان اصولی و منطقی و دانشگاه پسند در کنار رعایت تمام اصول دینی و مذهبی در دانشگاه فردوسی مشهد را برشمرد و اذعان داشت : در طول مدت خدمت ایشان در دانشگاه فردوسی مشهد کمتر شاهد آن بودیم که دانشگاه و بدنه مدیریتی آن با چالش های اساسی و مهم روبه رو شوند و در تمام برهه ها ایشان به خوبی و با ایجاد یک فضای مناسب و به دور از تنش همیشه منافع ملی و کلان را بر مسائل سلیقه ای و شخصی ترجیح دادند و درنتیجه یک انسجام و یکپارچگی در مدیریت و اداره دانشگاه به وجود آوردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد
ایسنا
1397/10/02
17:19

دکتر محمد کافی نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه ها را امری لازم و ضروری برای دانشگاه ها جهت ایجاد یک فضای امن و سالم در حوزه فعالیت های سیاسی ، علمی و فرهنگ دانست و از زحمات حجت الاسلام صالحی رئیس سابق نهاد نمایندگی رهبری در این دانشگاه تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که ایشان در سمت جدید بتوانند این روحیه خدمت رسانی خود را حفظ نمایند و بیش ازپیش دانشجویان و دانشگاهیان بتوانند از حضور ایشان و فعالیت هایشان بهره مند گردند .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد کار و فعالیت در دانشگاه فردوسی مشهد را به خاطر جایگاه این دانشگاه در تراز کشوری و بین المللی و همچنین قرارگیری آن در شهر مشهد و هم جواری با امام رضا(ع) را بسیار دشوار و حساس دانست و افزود : امیدواریم تمامی مدیران و مسئولین دانشگاه و همچنین حجت الاسلام والمسلمین حسینی مطلق به عنوان مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد در تراز و جایگاه این دانشگاه و این شهر فعالیت داشته باشند و شاهد آن باشیم که در کنار ایجاد یک فضای علمی و آموزشی پرتوان ، فضایی سالم و مفید در بحث فرهنگی و اجتماعی و اعتقادی در دانشگاه فردوسی مشهد فراهم شود .
حجت الاسلام حسینی مطلق مسئولین جدید نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد ، حضور در مشهد مقدس و خدمت در دانشگاه فردوسی مشهد را افتخاری بزرگ دانست و عنوان کرد : در حال حاضر شاهد وجود هجمه های فراوان تبلیغاتی از سوی دشمن به سمت جوانان هستیم و لازم است تا با کار و تلاش فراوان بتوانیم روحیه نشاط و آرمان خواهی را در دانشجویان و جوانان تقویت نماییم و رویش های حاصل از انقلاب اسلامی را با ایجاد فضای مناسب ، رشد و ارتقا ببخشیم و امیدوارم با کمک دیگر کارکنان در این دانشگاه بتوانیم در عرصه های مختلف کوشا باشیم و همان طور که امام خمینی(ره) فرمودند : «دانشگاه اگر اصلاح شود ، جامعه اصلاح می شود»؛ بتوانیم دانشگاهی سالم و در پی آن جامعه ای سالم و قدرتمند داشته باشیم .
به گزارش مرکز ارتباطات و طلاع رسانی نهاد نماینگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، در حاشیه این دیدار حجت الاسلام ترابی رئیس شورای استانی نهاد رهبری در دانشگاه های خراسان رضوی ، دکتر بذرافشان رئیس بسیج اساتید استان خراسان رضوی ، دکتر یوسفی مسئول انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه و آقای عباسی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد هر یک در سخنان جداگانه ای از زحمات حجت الاسلام صالحی به پاس خدمت در دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد تشکر و قدردانی نمودند و برای ایشان در سمت جدیدشان به عنوان معاون فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها آرزوی موفقیت نمودند و برای حجت الاسلام حسینی مطلق به عنوان مسئول جدید نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد آرزوی موفقیت و پیشرفت از خداوند متعال داشتند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه سمنان
ایسنا
1397/10/02
15:37
> نماینده ولی فقیه در استان سمنان با گلایه از بی توجهی ها به فریضه الهی نماز گفته ، متاسفانه گاهی می بینیم آنقدر که به شب یلدا توجه می شود به نماز توجه نمی شود .
> به گزارش خبرنگار ایسنا ، آیت الله سیدمحمد شاهچراغی در آیین تقدیر از عوامل برگزاری اجلاسیه نماز در سمنان که دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد با تجلیل از برگزارکنندگان اجلاسیه نماز از آن به عنوان یک رویداد مهم در استان نام برد و گفت : باید به نماز توجه بیشتری شود .
وی با بیان اینکه نماز مار را از بسیاری از بدی ها پاک می کند ، افزود : نماز فریضه ای انسان ساز است و دین مبین نیز بر آن تاکید بسیار ویژه دارد .
وی با بیان اینکه نماز انسان را از تکبر و غرور دور می کند ، ادامه داد : نماز به تعبیر امام باقر(ع) خانه اخلاص است و لذا باید انسان مخلص باشد که به این خانه درآید .
نماز عاشق می خواهد و عاشقی و دلدادگی به خداوند باری تعالی را باید در نماز نشان دهیم .
در این آیین که در دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه سمنان برگزار شد انگشتری متبرک رهبری انقلاب ، لوح تقدیر و یک مجلد تفسیر قرآن اثر حجت الاسلام محسن قرائتی به دست اندرکاران این اجلاسیه بزرگ اهدا شد .
آیت الله سیدمحمد شاهچراغی ، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان ، سعید ناجی معاون سیاسی امنیتی استانداری سمنان رئیس ستاد برگزاری اجلاسیه ، حجت الاسلام شمس الدین مسوول ستاد نماز استان از جمله دست اندرکاران این اجلاسیه بودند که لوح تقدیر و انگشتری متبرک و اهدایی رهبری معظم انقلاب را دریافت کردند .
همچنین در این آیین با اهداء لوح و کتاب تفسیر قرآن از شماری از برگزار کنندگان اجلاسیه و از جمله مدیرکل امور اجتماعی استان ، مدیرکل آموزش و پرورش استان ، رئیس دانشگاه سمنان ، مدیرکل حراست استانداری ، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ، شهردار سمنان ، دبیر مجمع علمای سمنان ، رئیس دانشگاه آزاد واحد سمنان و .
تجلیل شد .
همچنین در این مراسم دستگاه های اجرایی برتر استان در ترویج و اقامه نماز معرفی و از 21 دستگاه برتر تجلیل شد .
به گفته شمس الدین رئیس ستاد اقامه نماز استان ، این 21 دستگاه از بین 76 دستگاه اجرایی استان و بعد از ارزیابی همه مستندات ارائه شده به عنوان دستگاه های برتر استان انتخاب و معرفی شدند که آموزش و پرورش استان ، اداره کل زندان ها و اقدامات تامینی استان ، توزیع برق استان ، آبفای شهری ، کمیته امداد استان و .
از جمله آنها بود .
همچنین 26 دستگاه اجرایی دیگر شایسته تقدیر شناخته شده و از مدیران کل و رابطین نماز آنها تجلیل شد .
در آیینی با حضور نماینده ولی فقیه در استان ، معاون سیاسی امنیتی استاندار و مدیر کل خیرین مسجد ساز ستاد اقامه نماز کشور از مسوولان و دست اندرکاران برگزاری بیست وهفتین اجلاسیه سراسری نماز تجلیل شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
باشگاه خبرنگاران
1397/10/02
14:21
> معتمدی گفت : ما تمام برنامه ریزی های مربوط به توسعه دانشگاه را انجام دادیم اما به معنای موفقیت کامل نیست .
> به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، سید حسین حسینی تودشکی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم بزرگداشت روز پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه که ظهر امروز در سالن اجتماعات مرکزی این دانشگاه برگزار شد ، ضمن بزرگداشت هفته پژوهش گفت : پیش از این برخی از آمار و دستاوردهای حوزه پژوهشی ارائه شده بود از این رو شرایط دانشگاه را با دانشگاه های رده 100 تا 200 حوزه بین الملل مقایسه کردیم تا ببینیم آن ها چگونه کار می کنند و آمارهایشان به چه صورت است؛ فاصله در حوزه فناوری و نوآوری قابل توجه است و در برخی موارد به خصوص تولیدات علمی بخش مقالات و ارجاعات خوب هستیم .
آخرین آماری که داریم مربوط به رنکینگ Qs است که رتبه 28 را در حوزه مقالات و ارجاعات داریم .
وی افزود : نیاز به برنامه ریزی است تا طی 3 الی 4 سال آینده بتوانیم به طور قابل توجه و موثر شاخص های دانشگاه را افزایش دهیم ، البته هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ابزار اصلی گسترش این حوزه است .
حسینی تودشکی گفت : در برنامه استراتژیک دانشگاه 5 حوزه اصلی انرژی ، سلامت ، ایمنی ، آب و محیط زیست را طرح کرده ایم .
وی بیان کرد : در این حوزه ها کشور نیازمند کمک دانشگاه است و بخشی از فعالیت های دانشگاه ها مرتبط با همین حوزه هاست .
حسینی تودشکی افزود : باید یک سری فعالیت ها به طور عملیاتی صورت بگیرد .
در حوزه کیفیت تولیدات علمی و کمیت وضعیت خوبی داریم و نسبت به دیگر دانشگاه های رقیب جلو هستیم ، در حوزه مقالات خاص کمی ضعیف هستیم که جای کار بیشتر دارد .
وی ادامه داد : تولیدات علمی و فناوری مشترک با دانشگاه های خارج از کشور افزایش داشته و در این حوزه برنامه اجرایی صورت گرفته است؛ دوره مطالعاتی کوتاه مدت ، ایجاد ارتباط با دانشگاه های اروپا ، امکان تعریف پروژه های مشترک تحقیقاتی ، گرفتن دانشجوی مشترک با این کشورها و افزایش قدرت و تاثیرگذاری بین المللی از جمله این کارهاست .
حسینی تودشکی گفت : اساتید می توانند در داخل دانشکده ها و پژوهشکده ها این ظرفیت را مورد توجه قرار داده و از آن استفاده کنند ، افرادی که در حوزه پژوهشی می توانند کمک کنند پروژه ها را مطرح کرده و انجام دهند ، سازو کار این موضوع نیز وجود دارد .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد : در حال برقراری ارتباطاتی با r d سازمان ها و مراکز صنعتی که در دانشگاه دفتر دارند و استقرار پیدا می کنند ، هستیم تا در اجرای پروژه های تحصیلات تکمیلی و ارتباط با نیاز صنعت موثر باشند .
وی افزود : در حال حاضر با 2 صنعت ارتباط برقرار شده و در این باره با وزارت راه و ترابری تفاهم نامه ای امضا کرده و امیدواریم بتوانیم این همکاری ها را افزایش دهیم .
حسینی تودشکی بیان کرد : برنامه داریم ظرفیت مراکز نوآوری دانشگاه را افزایش داده و در این راستا تاسیس برج شماره 2 نوآوری دانشگاه در خیابان ولیعصر (عج) را داریم که بازسازی آن در حال انجام است .
وی افزود : همچنین توسعه فرهنگ نوآوری و تجاری سازی در بدنه دانشجویی و دانشگاه ها مطرح است؛ 7 دانشکده معرفی شده و فضای مورد نیاز تخصیص داده و امروز صبح با معاونت علمی ریاست جمهوری جلسه داشتیم تا هزینه های راه اندازی این پروژه ها در دانشگاه تامین شود .
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : بسیاری از پروژه ها تا کنون در دانشگاه با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی بوده و این کار ادامه دارد .
حسینی تودشکی بیان کرد : طرحی دیگر به نام مرکز خدمات آزمایشگاهی داریم که امیدواریم بتوانیم از ظرفیت بودجه استفاده کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
باشگاه خبرنگاران
1397/10/02
14:21

طرح آماده است و وزارت آن را تایید کرده و در حال حاضر در سازمان برنامه و بودجه است ، امیدواریم به تایید شورای اقتصاد برسد و تا یک سال آینده آن را رقم بزنیم و خدمات آزمایشگاهی را به صنایع و مراکز مختلف ارائه دهیم .
صنعت کشور در مرزهای دانش حرکت نمی کند در ادامه مراسم سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : در این 4 سال با اهداف راهبردی یعنی ارتقای دانشگاه ، کار را شروع کردیم و سعی شد تمام اجزای مربوط به برنامه ریزی را رعایت کنیم و فکر می کنیم رعایت کردیم .
برداشتن برنامه راهبردی ، برنامه اجرایی ، سیاست های لازم ، پایش و نظارت کردن که هر چند ماه برنامه را بازنگری و گزارش ها را اعلام می کنیم ، اصلاح آیین نامه ها و غیره فعالیت هایی بوده که انجام داده ایم .
وی افزود : امروز می توانیم ادعا کنیم که این اصول را رعایت کردیم اما این به معنای موفقیت کامل نیست زیرا شرط لازم است ولی کافی نیست .
معتمدی گفت : طبق آمار هر سال نسبت به سال قبل رشد خوبی داشتیم ، داشتن 4 .
2 مقاله به ازای هر استاد عدد خوبی در سطح دنیاست .
روی ارجاعات که ضعیف بودیم کار کرده و الان جزو ارجاعات خوب دنیا هستیم در ارزیابی QS رتبه28 در حوزه ارجاعات را داریم و تلاش کرده ایم رشد داشته باشیم .
وی افزود : مقالات مشترک با خارج از کشور درسال 890 بوده در حالی که سال گذشته 652 بوده است و در تمام حوزه ها با رشد خوبی مواجه بوده ایم .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : تاکنون کارهای با ارزشی را در تمام زمینه ها به کمک اساتید و دانشجویان انجام داده ایم و همیشه خود را با دانشگاه های صنعتی برتر داخلی همچون شریف ، علم و صنعت ، خواجه نصیر و صنعتی اصفهان مقایسه می کنیم و این دانشگاه ها جزء 12 دانشگاه صنعتی برتر کشور هستند .
رتبه خوب دانشگاه امیرکبیر در بخش صنعتی و جهانی وی افزود : اکنون دانشگاه امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی در 4 رتبه بندی جهانی قرار دارد و بعد از دانشگاه صنعتی شریف رتبه دوم را در بخش QSداریم و این نشان دهنده روند خوب مجموعه حرکت ما است .
معتمدی با بیان اینکه درصد بالایی از حرکت های تحقیقاتی ما در جهت رفع نیازهای کشور نیست گفت : یکی از مهم ترین معیارهای ما در سال جاری تحصیلی و سال آینده رفع این مشکلات در حوزه پژوهش است ، در این راستا بازنگری برنامه های آموزشی را شروع کرده ایم تا مهارت افزایی و کارآفرینی را در مقاطع پایین بالا ببریم با اینکه گرایش هایی در حوزه مهندسی داریم اما آنها کاربردی در صنعت ندارند تعداد این گرایش ها زیاد نیستند ولی نیاز به بازنگری دارند؛ وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، سازمان مدیریت و دستگاه های مرتبط هم بر این مسئله تأکید دارند .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد : از نقاط ضعف دیگری که در دوره تحصیلات تکمیلی وجود دارد جدا بودن تز ها از نیازها و غیر کاربردی بودن آنها است البته قبول داریم صنعت هم در حوزه های دانش حرکت نمی کند ولی اگر تلاشمان را بیشتر کنیم می توان تا حد زیادی این نواقص را برطرف کرد؛ با اختیارات خوبی که وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به دانشگاه های برتر داده است بازنگری برنامه آموزشیجزء محورهای اصلی کار ما قرار گرفته است البته این کار را باید به تدریج انجام داد و انقلابی عمل کردن باعث توقف کارها می شود .
وی افزود : یکی از راهکارهای ما برای رفع این مشکل این است که مراکز نوآوری را به داخل دانشکده ها ببریم زیرا در این صورت اساتید و دانشجویان بیشتر درگیر موضوع شده و پروژه ها افزایش پیدا می کنند تاکنون در این کار 9 دانشکده اعلام آمادگی کرده اند و فضایی را دیده اند و در حال تأمین منابع هستیم این یکی از اقداماتی است که امسال می خواهیم انجام دهیم .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : افزایش قراردادها به خصوص قراردادهای بزرگ و ملی می تواند بسیار کمک کننده باشد همچنین بازنگری در حوزه آموزشی که مجموعه اینها می تواند برای ما مثمر ثمر و نتیجه بخش باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
باشگاه خبرنگاران
1397/10/02
14:21

معتمد ی بیان کرد : ما ورودی های بسیار خوبی داریم و جوانان با استعدادی را جذب می کنیم البته بنا به شرایط کمبود هایی هم وجود دارد که بیشترین آن منابع مالی است و آن کار مدیریت بوده که باید آن را برطرف کند تا بتوانیم سریع تر این مسیر را طی کرده و دانشگاه پیشتاز باشیم .
پ انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
اعضای هیات علمی
ایسنا
1397/10/02
15:52
> رئیس دانشگاه امیرکبیر بر ضرورت توجه به نیازهای کشور در اولویت های پژوهشی دانشگاه ها تاکید کرد و گفت : اگر چه تولید مقاله در دانشگاه ها برای ارتقای سطح علمی کشور در سطح جهانی لازم است اما باید در کنار این فعالیت ها مسائل و نیازهای جامعه را به عنوان یک اولویت مورد توجه طرح های پژوهشی قرار بدهیم .
> به گزارش ایسنا ، دکتر سید احمد معتمدی عصر امروز (یکشنبه دوم دی ماه) در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه امیرکبیر که در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد با تاکید بر اینکه دانشگاه امیرکبیر از لحاظ علمی و پژوهشی دستاوردهای خوبی را کسب کرده است ، گفت : اگرچه ما در عرصه های مختلف علمی و همچنین رتبه بندی های داخلی و خارجی موفقیت هایی را کسب کردیم اما این به معنای توقف در انجام فعالیت های علمی نیست و در واقع ما شرط لازم فعالیت های علمی را کسب کردیم اما این دستاوردها کافی نیست و باید تلاش ما بیش از پیش باشد .
وی رشد علمی و پژوهشی دانشگاه امیرکبیر در سال 97 را قابل قبول و بهتر از سال های گذشته ارزیابی کرد و گفت : این موفقیت ها در عرصه های مختلف علمی صورت گرفته و اینطور نیست که ما فقط در عرصه تولید مقاله رشد کرده باشیم .
اگرچه به اعتقاد من تولید مقاله امری بسیار ضروری در کشور محسوب می شود و اینطور نیست که ما بگوییم این اقدام چه کمکی به کشور می کند .
باید بپذیریم تولید مقاله جایگاه علمی کشور در دنیا را افزایش می دهد اما باید تلاش کنیم در کنار آن تعداد ارجاعات به این مقاله ها نیز افزایش یابد .
همچنان که دانشگاه امیر کبیر بیست و هشتمین دانشگاه دنیا از نظر تولیدات علمی و میزان ارجاعات است .
رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر تاکید کرد : همانطور که شاخص رشد علمی این دانشگاه امسال در مقایسه با سال های گذشته افزایش یافته است به مراتب آن تعداد قراردادهای پژوهشی رشد قابل توجهی داشته و ما سعی کردیم این رشد کمی و کیفی در همه حوزه ها اتفاق بیفتد و یقینا این اقدامات حاصل زحمات کل مجموعه دانشگاه اعم از اعضای هیات علمی ، دانشجویان ، پژوهشگران و .
است و ما همواره خود را با پنج دانشگاه برتر صنعتی کشور مقایسه می کنیم و در اغلب رتبه بندی های داخلی همواره رتبه اول و گاها دوم را از آن خود می کنیم و دانشگاه های صنعتی نظیر خواجه نصیر ، علم و صنعت ، صنعتی اصفهان و امیرکبیر همواره جزء 13 دانشگاه برتر کشور به حساب می آیند .
دکتر معتمدی یادآور شد : البته دانشگاه امیرکبیر توان رقابت با دانشگاه های جامع نظیر تهران را نیز دارد اما با توجه به اینکه این دانشگاه در رشته های صنعتی و مهندسی فعال است و همانند دانشگاه تهران به صورت جامع همه رشته های تحصیلی را ندارد طبیعتا امکان مقایسه کلی با این دانشگاه ها وجود ندارد .
ضمن اینکه بر اساس رتبه بندی معتبر بین المللی که مورد تایید وزارت علوم نیز هست نظیر QStimes شانگهای و لایدن همواره رتبه های اول و در برخی نیز بعد از دانشگاه شریف رتبه دوم را کسب کردیم .
معتمدی در پایان خاطرنشان کرد : باید در کنار فعالیت های پژوهشی و علمی همواره در جهت ارتقای هر چه بیشتر و حرکت به سمت حل مشکلات جامعه گام برداشت چرا که ما همواره با وجود این موفقیت ها مشکلات جدی به خصوص در سال جاری و همچنین سال آینده نیز در پیش داریم که اغلب این مشکلات به حوزه مالی مربوط می شود اما باید بتوانیم با برنامه ریزی درست بر این مشکلات فائق آییم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزارت علوم
مهر
1397/10/03
09:02
> رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به آمار اشتغال فارغ التحصیلان این دانشگاه گفت : براساس آمارهای وزارت علوم حدود 95 درصد فارغ التحصیلان این دانشگاه مشغول به کار هستند .
> جبارعلی ذاکری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : براساس آمارهای موجود در رصد اشتغال فارغ التحصیلان وزارت علوم حدود 95 درصد فارغ التحصیلان دکتری این دانشگاه شاغل هستند .
وی افزود : همچنین حدود 85 درصد فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه نیز مشغول به کار هستند .
رئیس دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت : همچنین آمارها نشان می دهد حدود 70 درصد فارغ التحصیلان دوره کارشناسی این دانشگاه مشغول به کار هستند .
ذاکری عنوان کرد : آمارهای موجود نشان می دهد که وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان مقاطع تحصیلات تکمیلی این دانشگاه بیشتر از مقطع کارشناسی است .
وی خاطرنشان کرد : بسیاری از فارغ التحصیلان مقطع دکتری این دانشگاه در دیگر دانشگاه های کشور به عنوان عضو هیات علمی فعالیت می کنند .
رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت : تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه نیز در مراکز صنعتی و تخصصی مشغول به فعالیت هستند .
ذاکری افزود : در این دانشگاه به دنبال فعالیت های آموزشی و پژوهشی کاربردی هستیم و همین امر موجب شده تا بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه در شغل های مرتبط با رشته های خود مشغول به کار باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
افکار
1397/10/03
11:59
> دبیرخانه دهمین جشنواره بین المللی «سیمرغ» با اعلام فراخوان ، تمامی دانشجویان سراسر کشور و جامعه پزشکی را به شرکت در این جشنواره دعوت کرد .
> به گزارش افکارنیوز ، هنرمندان می توانند در 5 بخش تئاتر ، فیلم ، موسیقی ، ادبی و هنر های تجسمی جشنواره سیمرغ شرکت کنند؛ محدودیتی برای شرکت متقاضیان در رشته های مختلف وجود ندارد .
بر اساس اعلام دبیرخانه دائمی جشنواره ، مهلت ثبت نام و ارسال آثار به این جشنواره از تاریخ پنجم دی ماه 97 آغاز و تا یکم اردیبهشت ماه 98 ادامه خواهد داشت .
این جشنواره در «بخش آزاد» ویژه دانشجویان ، کارکنان ، اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی و جامعه پزشکی کشور ، «بخش فرهنگ سلامت» ویژه دانشجویان تمام دانشگاه ها ، مراکز و موسسات آموزش عالی کشور و «بخش بین الملل» با موضوع «فرهنگ سلامت» ویژه دانشجویان سراسر جهان برگزار خواهد شد .
جشنواره سیمرغ مانند دوره های گذشته اهدافی ، چون تقویت فضای پر نشاط و انگیزه فرهنگی و هنری در دانشجویان ، کارکنان ، اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور و جامعه پزشکی و جلب توجه به مسائل مهم جامعه و کشور و جهان از طریق فرهنگ و هنر و همچنین توسعه و تقویت مشارکت در فعالیت های فرهنگی و هنری خصوصا در کانون های فرهنگی هنری به منظور تربیت چند بُعدی و فرهنگسازی سلامت با استفاده از ابزار هنر را دنبال می کند .
جشنواره دهم با شعار «سالم زیستن ، هنر است» تلاش دارد سبک زندگی سالم را که هدف و غایت نهایی بعثت همه انبیاء و اولیا الهی است را در جامعه دانشگاهی کشور ترویج کند .
دانشجویان و علاقه مندان می توانند برای شرکت در سایت جشنواره ثبت نام کنند .
گفتنی است؛ جشنواره بین المللی «سیمرغ» در پنج بخش تئاتر ، فیلم ، ادبی ، هنر های تجسمی و موسیقی ، تابستان 1398 در تهران برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
فارس نیوز
1397/10/03
08:30
> در نامه تمام تشکل های دانشجویی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی با تأکید بر اینکه هیچ اردویی به صورت مختلط در این دانشگاه برگزار نشده ، آمده است : دانشجویان این دانشگاه که از خانواده های مؤمن ، متدین و انقلابی بوده و از مراحل متعدد تعیین صلاحیت های عمومی و اختصاصی عبور کرده اند ، خود را مقید به رعایت اصول شرعی ، رفتار اسلامی و انقلابی می دانند .
> به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس ، تشکل های دانشجویی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در پی انتشار مطلبی با عنوان «انتقاد جمعی از دانشجویان دانشگاه شهید رجایی به مشکلات فرهنگی دانشگاه» مطلبی را تهیه کرده و با امضای تمام مسؤؤلان این تشکل ها در اختیار این خبرگزاری قرار دادند .
در این متن آمده است : به نظر می رسد تهیه کنندگان این نامه نیت غیرخواهانه ای داشته اند که اگر غیر از این بود بر مبنای قاعده باید در مرحله نخست این نامه با همین محتوی در اختیار مسؤولانن دانشگاه قرار می گرفت نه در صفحه سیاسی تریبون عمومی موجب تشویش اذهان گردد ، در حالی که تاکنون هیچگونه اعتراض رسمی و یا مکتوب در این خصوص از طرف هیچ دانشجو و یا نهاد دانشجویی به دانشگاه و مدیران فرهنگی اعلام نشده است ، لذا ما تشکل های جامعه اسلامی دانشجویان ، مجمع اسلامی دانشجویان ، دانشجویان شاهد و ایثارگر ، دبیران و کانون های فرهنگی و هنری ، انجمن های علمی دانشجویی ، نشریات دانشجویی و هیأت های مذهبی و شورای فرهنگی و اجتماعی خوابگاه ها که بر گرفته از متن دانشجویان و با انتخاب دانشجویان مشغول به فعالیت هستیم ، نامه مبهم و نامشخص ارسال شده به خبرگزاری فارس را موضع دانشجویان این دانشگاه ندانسته و جهت تنویر افکار عمومی مطالب زیر را به عرض می رسانیم : نخست : در خصوص ادعای نویسندگان نامه مذکور مبنی بر برگزاری اردوهای مختلط در دانشگاه باید گفت حداقل در طی این 4 سال اخیر هیچ گونه درخواست و مجوزی برای اردوهای مختلط از طرف شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مشاهده نشده و هیچ اردویی به صورت مختلط برگزار نشده است .
حتی در خصوص برگزاری کلاس های آموزشی برخی رشته های خاص که نیازمند بازدید میدانی هستند و این امری است بایسته که در سایر دانشگاه ها اعمال می گردد و تبصره 1 ماده 11 آیین نامه اردوهای دانشجویی مصوب شورای اسلامی شدن دانشگاه ها ، این اجازه را در اختیار دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای اردوهای آموزشی قرار داده است .
ای کاش نویسندگان نامه حداقل یک مورد مجوز در این خصوص ارائه می دادند ! لذا نشر این مطلب مصداق بارز نشر اکاذیب بوده و البته موجب تشویش اذهان عمومی است .
دوم : با عنایت به اینکه دانشجویان این دانشگاه دبیری و از خانواده های مومن و متدین و انقلابی بوده و از مراحل متعدد تعیین صلاحیت های عمومی و اختصاصی عبور کرده اند ، خود را مقید به رعایت اصول شرعی ، رفتار اسلامی و انقلابی می دانند و بیانات ناروا در نامه مذکور مبنی بر وضعیت عفاف و حجاب راتوهین ، اتهامی نابخشودنی و کذب دانسته که باعث جریحه دار شدن خاطر دانشجویان این دانشگاه شده است .
البته برگزاری دوره ها ، جشنواره ها و کنفرانس های متعدد ملی و بین المللی ممکن است مراجعین در دانشگاه داشته که این ربطی به دانشجویان دبیری دانشگاه ندارد .
لذا این دوستان بهتر بود به جای فرا فکنی با تکیه بر بیانات مقام معظم رهبری سهم خود را در خصوص جذب کسانی که که رعایت شئون اسلامی را نمی کنند اشاره می کردند و این نیز دلیلی دیگری است که ایشان نیت خیر خواهی نداشته و صرفا قصد سیاه نمایی دارند .
سوم : ستاد شاهد و ایثارگر دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ضمن محکومیت هر گونه فعالیت مخالف موازین اخلاقی و شرع اسلام اعلام می دارد این ستاد با نصب العین قرار دادن منویات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی تمام تلاش خود را در جهت ایجاد فضایی سالم و بدون هیچ حاشیه ای برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و خدمت به یادگاران هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم انجام داده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
فارس نیوز
1397/10/03
08:30

مع الاسف پیشرفت های اخیر دانشجویان شاهد و ایثارگر در مسابقات قرآن( نفر اول حفظ ده جز کشوری) ، کسب مقام اول جایزه ملی ایثار ، انتخاب پژوهشگران برتر در هفته پژوهش و کسب مقام در مسابقات ورزشی و رشد علمی این دانشجویان در مقاطع مختلف به مذاق کسانی که سالیان سال در طبل عدم شایستگی و ورود با رانت این یادگاران عزیز کوبیده اند ، خوش نیامده و از هیچ تلاش مذبوحانه ای برای توقف و به حاشیه راندن این پیشرفت های عظیم دریغ ننموده اند .
حضور فعال دانشجویان شاهد ایثارگر در برگزاری مراسمات فرهنگی و مذهبی نظیر گرامی داشت هفته دفاع مقدس ، روز جانباز ، زیارت عاشورا ، روز شهید و حمایت های مالی و معنوی از راهپمایی عظیم اربعین حسینی و اردوی راهیان نور اهتمام ویژه این ستاد را در حفظ ارزش های اسلامی ایرانی بیش از پیش نمایان می کند و مشت محکمی بر دهان یاوه گویان است .
در آخر ما فعالین عرصه های فرهنگی و دانشجویی با علم و آگاهی نسبت به مدیریت متدین ، بسیجی و انقلابی و فرهیخته دانشگاه و ضمن حمایت همه جانبه و قاطع از ایشان ، از سیاه نمایی نگارندگان در این خصوص ابراز تاسف نموده و از اینکه نگارندگان نامه مذکور به پیشرفت های عرصه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در این سال ها در عرصه های کمی و کیفی نپرداخته و چشم خود را بر حرکت پرشتاب دانشگاه در جهت احیای حیات طیبه و ایجاد بستری پویا و البته نظام مند بسته اند متعجب ایم ! ! ! .
همه ما شاهد هستیم علی رغم تنگناهای اقتصادی روزی نیست (مستند به اخبار) که در این دانشگاه و به مناسبت های مختلف شاهد برگزاری برنامه های فرهنگی و اجتماعی نباشیم لذا ما دانشجویان و فعالان فرهنگی دانشگاه از این سیاه نمایی سخیف ابراز تأسف نموده و برای تنویر افکار عمومی در ذیل به بخشی از فعالیت های دانشگاه در 4 ساله اخیر می پردازیم ، (هرچند فعالیت و عملکرد حوزه فرهنگی با گستردگی آن در مجال کوتاه این وجیزه نمی گنجد) : ، تصویب و اجرایی نمودن سند راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با تکیه بر منویات و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و اسناد بالا دستی مرتبط که تمامی فعالیت های دانشگاه بر آن استوار بوده و در نوع خود و در سطح دانشگاه های کشور کم نظیر است (لازم به توضیح است که این سند توسط وزیر آموزش و پرورش نیز رونمایی شده است) .
برگزاری همه ساله کاروان اربعین و بزرگترین کاروان دانشجویی اربعین حسینی(ع) در سطح دانشگاه های تهران و بزرگترین کاروان "دانشجو معلمان" سراسر کشور برگزاری بزرگترین کاروان پیاده روی رضوی در سطح دانشگاه های تهران و کشور برگزاری همه ساله و مرتب اردوهای جهادی عمرانی (دو مرحله در سال) در مناطق محروم کشور در قالب گروه های جهادی خواهران و برادران برگزاری اردوهای جهادی تدریس (دو مرحله در سال) در 9 استان محروم کشور در قالب گروه های جداگانه خواهران و برادران توسعه کمی و کیفی برنامه های کانون های فرهنگی و اجتماعی و انجمن های علمی دانشجویی و نشریات دانشجویی اجرای بیش از صدها برنامه در حوزه کانون ها و انجمن های علمی (فقط در طول نیمسال جاری تحصیلی) کسب رتبه های برتر و اول کشوری در مسابقات قرآن دانشجویی کسب رتبه های برتر در مسابقات علمی دانشجویی توسط انجمن های علمی از قبیل کسب رتبه 1 کشوری در ساخت ربات های زیردریایی استقرار دبیرخانه اتحادیه انجمن های علمی برق دانشگاه های منطقه 1 و کشور برای اولین بار در طول تاریخ دانشگاه استقرار دبیرخانه اتحادیه انجمن های علمی معماری و شهرسازی منطقه 1 و کشور برای دومین سال متوالی در طول تاریخ دانشگاه برگزاری باشکوه نماز جماعت در سطح دانشگاه و خوابگاههای دانشجویی که با لطف خداوند متعال و حضور دانشجویان متدین یکی از باشکوه ترین جلوه های نماز جماعت می باشد که عظمت و شکوه آن در کمتر دانشگاهی در سطح تهران می توان مشاهده کرد برگزاری جشنواره رویش ویژه دستاوردهای کانون های فرهنگی و اجتماعی برای اولین بار در طول تاریخ دانشگاه برگزاری همه ساله باشکوه جشنواره نشریات دانشجوی و .
ما دانشجویان و فعالین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با اذعان به اهتمام مسؤولان دانشگاه در حمایت از فعالیت های فرهنگی با حفظ ارزش های دانشگاه اسلامی ، با توجه به اکاذیب و توهین هایی که به دانشجویان دبیری و ساحت دانشگاه صورت پذیرفته پیگیری این موضوع را حق خود دانسته ، وخواهان بررسی دقیق و جدی در خصوص روشن شدن ماهیت و نیات نویسندگان نامه موهن مذکور و برخورد قانونی مسؤولین در ایجاد تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
فارس نیوز
1397/10/03
08:30

و همچنین مجددا و موکدا مراتب اعتراض خود را از انتشار چنین نامه ای که زحمات چند هزار دانشجوی فعال فرهنگی را در این دانشگاه هدف قرار داده است نسبت به نویسندگان نامه که حاوی مطالب ناروا به دانشجویان فعال فرهنگی این دانشگاه را داشته اند اعلام می نماییم .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
ایسنا
1397/10/03
10:19
> معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور از تبیین کنترل کیفیت در سند راهبردی این دانشگاه خبر داد و افزود : بخش نظارتی و کنترل کیفیت به عنوان یکی از موضوعات مهم در سند راهبردی دانشگاه تبیین شده و با اجرایی شدن این سند ، کنترل کیفیت و استانداردسازی تمامی بخش ها به ویژه مباحث علمی و آموزشی مطابق با استانداردهای جهانی ، بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر مرتضی محسنی در جمع تعدادی از دانشجویان مرکز کابل که در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور حضور داشتد ، ضمن اعلام این مطلب از تجدید ساختار و ایجاد گروه ها و بخش های علمی جدید در مرکز کابل خبر داد و گفت : با این تجدید ساختار ، بسیاری از مسائل دانشجویان در زمینه پروپزال نویسی ، ارائه پایان نامه و نحوه تعامل استاد و دانشجو مرتفع خواهد شد .
وی با اشاره به پیشینه قوی تعاملات فرهنگی و تاریخی بین دو کشور ایران و افغانستان گفت : خوشبختانه زمینه همکاری مشترک برای این دو کشور هم زبان با سابقه تاریخی مشابه مساعد است و دانشگاه پیام نور هم از این بستر اشتراکات فرهنگی ، زبان و جغرافیایی بهره مند است و می تواند خدمات آموزشی عالی را با هدف همکاری مشترک دو جانبه علمی و آموزشی در کابل و دیگر نقاط افغانستان ارائه کند .
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور همچنین از تبیین کنترل کیفیت در سند راهبردی دانشگاه خبر داد و افزود : بخش نظارتی و کنترل کیفیت به عنوان یکی از موضوعات مهم در سند راهبردی دانشگاه تبیین شده و با اجرایی شدن این سند ، کنترل کیفیت و استانداردسازی تمامی بخش ها به ویژه مباحث علمی و آموزشی مطابق با استانداردهای جهانی ، بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد .
دکتر محسنی با اشاره به ظرفیت های بسیار مطلوب در دانشگاه پیام نور گفت : دانشگاه پیام نور با استفاده از تمامی پتانسیل در این فضا وارد شده و اعضای هیات علمی علاقه مند به همکاری در مرکز کابل نیز با هدف ارتقای کیفیت وارد این چرخه می شوند .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، نشست دانشجویی دانشگاه پیام نور افغانستان با معاونین و مسئولان دانشگاه پیام نور با هدف بررسی مسائل دانشجویان و ارائه راهکارهای لازم در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
ایسنا
1397/10/03
10:06
> با هدف ترویج و گسترش دانش علوم شناختی ، رشته علوم شناختی با گرایش طراحی و خلاقیت در دانشگاه هنر اسلامی تبریز ایجاد و فعالیت آموزشی این رشته از سال آینده تحصیلی با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آغاز می شود .
> به گزارش ایسنا ، یزدان موحدی ، عضو هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز به هنگام تجهیز "آزمایشگاه شناختی طراحی و خلاقیت" این دانشگاه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به دستگاه "رهگیر چشمی " ، اعلام کرد : با حمایت های ستاد توسعه علوم شناختی ، آزمایشگاه علوم شناختی دانشگاه هنر تبریز همچنین به دستگاه 64 کاناله ثبت سیگنال های مغزی نیز مجهز شده است و علاقه مندان و اساتید و دانشجویان حوزه های علوم شناختی به فعالیت های تحقیقاتی در بخش های طراحی شناختی در این آزمایشگاه مشغول هستند .
وی ادامه داد : با ایجاد رشته علوم شناختی با گرایش طراحی و خلاقیت ، درصدد اتخاذ سازوکارهایی برای استفاده بهینه از دانش علوم شناختی در رشته های هنری از جمله در امر طراحی و تولید بوده تا فرصت های مناسبی برای دانشجویان و محققان برای فعالیت در این رشته و نیز بروز خلاقیت و مطالعات رفتارشناسی مشتری ، فراهم شود .
موحدی همچنین اضافه کرد : ترغیب دانشجویان رشته طراحی به ارائه پایان نامه ها در حوزه علوم شناختی ، اقدامی دیگر برای ترویج و ارتقای علوم شناختی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز است و تلاش می شود فعالیت های پژوهشی در حوزه علوم شناختی در میان دانشجویان افزایش یابد .
وی با بیان اینکه آشنایی با دستاوردهای علوم شناختی و کاربرد آنها در طراحی و خلاقیت می تواند زمینه های فکری و عملی مناسبی را برای طراحی صنعتی و طراحی محصول رقم بزند ، گفت : دربخش طراحی و خلاقیت نیز سعی می شود با تولید محصولات مختلف توسط دانشجو و بررسی آن در چارچوب دانش علوم شناختی ، فرصت های بیشتری برای اشتغال زایی و تجاری سازی محصول درجامعه فراهم آید .
عضو هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز با قدردانی ازحمایت و کمک های ستاد توسعه علوم شناختی گفت : فعالیت ها برای ترویج و گسترش علوم شناختی در این دانشگاه مرهون اقدامات این ستاد است و ابراز امیدواری کرد با حمایت های ستاد ارتباط بیشتری میان صنعت و دانشگاه بویژه برای تامین نیروی انسانی متخصص در حوزه های علوم شناختی بوجود آید .
وی همچنین گفت : در حال حاضر حدود دو هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند و در نظر است در راستای گسترش دانش علوم شناختی علاوه بر رشته علوم شناختی با گرایش خلاقیت و طراحی ، در آینده دوره دکتری علوم شناختی نیز در این دانشگاه ایجاد شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آنا
1397/10/02
18:39
> رئیس مرکز تحقیقات علمی کشور با بیان اینکه نمایشگاه تستا دانشگاه را به صنعت نزدیک می کند ، گفت : نمایشگاه تستا حلقه اتصال دانشگاه و صنعت است .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری ، وحید احمدی در خصوص برگزاری نمایشگاه معرفی تقاضای ساخت و تولید تجهیزات ، قطعات ، مواد و سیستم های مورد نیاز صنایع گفت : طی چند سال گذشته علی رغم وجود ظرفیت های فراوان علمی و پژوهشی در مراکز دانشگاهی و دانش بنیانی کشور ، همیشه شعار مأموریت گرایی آموزش عالی را داده ایم .
وی ادامه داد : مأموریت گرایی آموزش عالی زمانی عملی می شود که سازوکاری برای انعکاس تقاضاهای صنعت و سایر بخش ها در مجموعه های دانشگاهی و تحقیقاتی کشور ایجاد شود که نمایشگاه تقاضامحور «تستا» از جمله این سازوکارها است .
احمدی بیان کرد : سه سال گذشته در راستای تقویت ارتباط متقاضیان و عرضه کنندگان فناوری ، سامانه «ساعت» راه اندازی ولی استقبال محدودی از آن شد .
نمایشگاه تستا مدل عملیاتی شده سامانه قبلی است .
در این نمایشگاه ، دستگاه های نیازمند فناوری ، تقاضاهای خود را مطرح می کنند و مجموعه های دانشگاهی و علمی به آنها پاسخ خواهند داد .
رئیس مرکز تحقیقات علمی کشور با بیان اینکه نمایشگاه تستا دانشگاه را به صنعت نزدیک می کند ، گفت : برگزاری نمایشگاه تستا حلقه اتصال دانشگاه و صنعت است .
این نمایشگاه برای جامعه تقاضا به معنای مجموعه های نیازمند کالا و خدمات و جامعه عرضه یعنی دانشگاه و شرکت های دانش بنیان ، مفید خواهد بود .
وی ادامه داد : جامعۀ تقاضا وقتی نیازهای خود را مطرح می کند ، گروهی را به تحقیق وادار خواهد کرد که این مطمئناً به واسطه جامعه علمی کشور با کمترین هزینه به رفع نیازها منجر خواهد شد .
انتهای پیام/4060/4021/پ.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
آفتاب آنلاین
1397/10/02
16:01
> رئیس دانشگاه امیرکبیر بر ضرورت توجه به نیازهای کشور در اولویت های پژوهشی دانشگاه ها تاکید کرد و گفت : اگر چه تولید مقاله در دانشگاه ها برای ارتقای سطح علمی کشور در سطح جهانی لازم است اما باید در کنار این فعالیت ها مسائل و نیازهای جامعه را به عنوان یک اولویت مورد توجه طرح های پژوهشی قرار بدهیم .
> به گزارش ایسنا ، دکتر سید احمد معتمدی عصر امروز (یکشنبه دوم دی ماه) در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه امیرکبیر که در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد با تاکید بر اینکه دانشگاه امیرکبیر از لحاظ علمی و پژوهشی دستاوردهای خوبی را کسب کرده است ، گفت : اگرچه ما در عرصه های مختلف علمی و همچنین رتبه بندی های داخلی و خارجی موفقیت هایی را کسب کردیم اما این به معنای توقف در انجام فعالیت های علمی نیست و در واقع ما شرط لازم فعالیت های علمی را کسب کردیم اما این دستاوردها کافی نیست و باید تلاش ما بیش از پیش باشد .
وی رشد علمی و پژوهشی دانشگاه امیرکبیر در سال 97 را قابل قبول و بهتر از سال های گذشته ارزیابی کرد و گفت : این موفقیت ها در عرصه های مختلف علمی صورت گرفته و اینطور نیست که ما فقط در عرصه تولید مقاله رشد کرده باشیم .
اگرچه به اعتقاد من تولید مقاله امری بسیار ضروری در کشور محسوب می شود و اینطور نیست که ما بگوییم این اقدام چه کمکی به کشور می کند .
باید بپذیریم تولید مقاله جایگاه علمی کشور در دنیا را افزایش می دهد اما باید تلاش کنیم در کنار آن تعداد ارجاعات به این مقاله ها نیز افزایش یابد .
همچنان که دانشگاه امیر کبیر بیست و هشتمین دانشگاه دنیا از نظر تولیدات علمی و میزان ارجاعات است .
رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر تاکید کرد : همانطور که شاخص رشد علمی این دانشگاه امسال در مقایسه با سال های گذشته افزایش یافته است به مراتب آن تعداد قراردادهای پژوهشی رشد قابل توجهی داشته و ما سعی کردیم این رشد کمی و کیفی در همه حوزه ها اتفاق بیفتد و یقینا این اقدامات حاصل زحمات کل مجموعه دانشگاه اعم از اعضای هیات علمی ، دانشجویان ، پژوهشگران و .
است و ما همواره خود را با پنج دانشگاه برتر صنعتی کشور مقایسه می کنیم و در اغلب رتبه بندی های داخلی همواره رتبه اول و گاها دوم را از آن خود می کنیم و دانشگاه های صنعتی نظیر خواجه نصیر ، علم و صنعت ، صنعتی اصفهان و امیرکبیر همواره جزء 13 دانشگاه برتر کشور به حساب می آیند .
دکتر معتمدی یادآور شد : البته دانشگاه امیرکبیر توان رقابت با دانشگاه های جامع نظیر تهران را نیز دارد اما با توجه به اینکه این دانشگاه در رشته های صنعتی و مهندسی فعال است و همانند دانشگاه تهران به صورت جامع همه رشته های تحصیلی را ندارد طبیعتا امکان مقایسه کلی با این دانشگاه ها وجود ندارد .
ضمن اینکه بر اساس رتبه بندی معتبر بین المللی که مورد تایید وزارت علوم نیز هست نظیر QStimes شانگهای و لایدن همواره رتبه های اول و در برخی نیز بعد از دانشگاه شریف رتبه دوم را کسب کردیم .
معتمدی در پایان خاطرنشان کرد : باید در کنار فعالیت های پژوهشی و علمی همواره در جهت ارتقای هر چه بیشتر و حرکت به سمت حل مشکلات جامعه گام برداشت چرا که ما همواره با وجود این موفقیت ها مشکلات جدی به خصوص در سال جاری و همچنین سال آینده نیز در پیش داریم که اغلب این مشکلات به حوزه مالی مربوط می شود اما باید بتوانیم با برنامه ریزی درست بر این مشکلات فائق آییم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
آفتاب آنلاین
1397/10/02
15:50
> معاون پژوهش وفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر از برنامه این دانشگاه برای راه اندازی مرکز خدمات آزمایشگاهی و تدوین ساز و کارهای بودجه اجرای این طرح در بودجه سال 98 خبر داد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر حسین حسینی کودشکی ، امروز(یکشنبه دوم دی ماه) در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه امیرکبیر که امروز در سالن اجتماعات مرکزی این دانشگاه برگزار شد ، جایگاه علمی و پژوهشی دانشگاه امیر کبیر در بین دانشگاه های داخلی و همچنین خارجی را قابل قبول و موفق توصیف کرد و گفت : بر اساس رتبه بندی QS این دانشگاه توانست از نظر علمی رتبه 28 را در بین دانشگاه های دنیا به دست بیاورد .
در واقع در عرصه داخلی نیز در بسیاری از شاخص های رتبه بندی همواره در جایگاه برتر قرار داریم .
بنابراین دانشگاه امیرکبیر دستاوردهای خوبی در عرصه علمی و پژوهشی از آن خود کرده است .
وی در ادامه از امکان همکاری علمی و پژوهشی اساتید دانشگاه های دیگر با دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و گفت : بر اساس برنامه ای که تدوین شده فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاه های کشور می توانند هفته ای دو بار با دانشگاه امیر کبیر در عرصه های مختلف به ویژه پژوهشی و علمی همکاری داشته باشند .
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیر کبیر به مهمترین اولویت های کشور در عرصه پژوهش اشاره کرد و گفت : حوزه هایی نظیر آب ، انرژی ، سلامت ، ایمنی و محیط زیست هم اولویت اصلی کشور در عرصه پژوهشی است که نیاز است دانشگاه ها برنامه ها و رویکردهای پژوهشی خود را بر اساس این محورهای اصلی که وزارت علوم نیز بر آن تاکید دارد قرار بدهند .
به گفته وی خوشبختانه دانشگاه امیرکبیر از نظر تولیدات علمی ، افزایش شرکت های دانش بنیان ، تبادل دانشجویان و اساتید با کشورهای اروپایی ، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی ، مشارکت با دانشگاه های خارج از کشور ، ارتباط پایان نامه ها و صنعت و قراردادهای پژوهشی موفقیت های خوبی را کسب کرده و این دستاوردها بدون استفاده از ظرفیت های اساسی و توانمندی های موجود در دانشگاه ها امکان پذیر نبود .
معاون پژوهشی دانشگاه امیر کبیر اولویت های پژوهشی را مورد توجه مسئولان دانشگاه عنوان کرد و گفت : در این راستا امسال حدود هشت نفر همکار پژوهشگر در دانشگاه امیر کبیر جذب شده اند .
دکتر حسینی با اشاره به طرح مرکز خدمات آزمایشگاهی دانشگاه امیرکبیر خاطرنشان کرد : این طرح یکی از مهمترین طرح های پژوهشی دانشگاه است که بودجه آن در سال 98 در سازمان برنامه و بودجه بررسی می شود .
امیدواریم با تایید این طرح توسط شورای عالی اقتصاد و همچنین مشارکت با طرف های خارجی بتوانیم این مرکز را در سال آینده راه اندازی کنیم تا بر اساس آن خدمات آزمایشگاهی به دانشگاهیان ، صنعت و .
ارائه شود و همچنین فضایی باز برای عرصه استارت آپ ها در حوزه آزمایشگاهی ایجاد شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
آفتاب
1397/10/02
15:32
> رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد : برخورد نهاد رهبری با همه ، چه انقلابی چه غیر انقلابی ، چه مذهبی و چه غیر مذهبی باید پدرانه باشد .
> آفتاب نیوز : حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی ، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، در نشستی که با رؤسای دانشگاه های استان همدان در دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد گفت : مسئولیت یک جامعه به ما سپرده شده است و نسل و جامعه امانت خدا و مردم در دست ما هستند؛ اگر ما نگرانی و دغدغه ای که برای فرزندان خود داریم نسبت به دیگران داشته باشیم می‎توانیم عهده‎دار این مسئولیت شویم .
وی همچنین ادامه داد : ما عهده‎دارمسئولیت دانشگاه هستیم ، بنابراین باید همان تعالیمی که دوست داریم فرزندان ما در دانشگاه‎ها فرابگیرند را به فرزندان جامعه که در اختیار ما هستند تعلیم داده و آنها را تربیت کنیم .
حجت الاسلام والمسلمین رستمی بیان کرد : صرف اینکه ما بچه ها را محدود و محصور کنیم مشکل را حل نمی کند .
گاهی اوقات مسئولیت خود را فراموش می کنیم ، در صورتی که باید توجه کنیم که بعد از اتمام این مسئولیت ها از ما در مورد نحوه عملکردمان سؤال پرسیده می شود .
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها تصریح کرد : در فضای دانشگاه مهم ترین دغدغه و دردسری که داریم این است که دشمنان ما به دنبال تهی کردن نسل جوان از امید ، اعتماد به نفس ، سرمایه های اجتماعی و داشتن آینده روشن هستند و در این زمینه نسل جوان تحت هجوم است .
وی با بیان اینکه در هر بخشی ممکن است غفلتی صورت بگیرد اذعان کرد : عده ای به دنبال نادیده گرفتن موقعیت هایی هستند که دانشگاه های ما در زمینه های مختلف پیشرو بوده اند و با به فراموشی سپردن و به یاد نیاوردن ، دنبال حذف این موفقیت ها از آلبوم و ویترین جلوی چشم دانشجوها هستند .
رستمی ادامه داد : آن چیزی که مرتب القا می شود احساس فروکاهی و آب شدن دائمی سرمایه ای است که به عنوان سرمایه اجتماعی ، اعتماد عمومی و امید به آینده در جامعه وجود دارد که البته این محیط دست ما مسئولین است .
وی با اشاره به اینکه ابزار رقیب بسیار گسترده است و آنان به افکار ، آمار و عواطف جوانان ما دسترسی دارند ، افزود : اگرچه این ابزار دست ما نیز هست ولی آنها زودتر به این ابزار مسلط شده و از آن استفاده می کنند .
بنابراین نادیده گرفتن و کوچک انگاری در این زمینه خیلی مؤثر است ، ضمن اینکه احساس ضعف در این زمینه وجود ندارد .
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به مشکلات جدی که در بحث فرهنگی وجود دارد بیان کرد : از آنجایی که دانشگاه ها دربحث بودجه دچار مشکل هستند ، این امر باعث می شود در برخی حوزه ها اولویت هایی مورد توجه قرار بگیرند و اولویت فرهنگی فراموش شود .
وی اضافه کرد : با وجود اینکه بودجه فرهنگی در مقایسه با مجموع بودجه دانشگاه ناچیز است و اختصاص این بودجه مسأله های بزرگی را حل نمی کند ، اما اهمیت این حوزه کم نیست و هر چقدر اهتمام و اشراف و دقت نظر در آن به کار برده شود ارزشمند است .
حجت الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به اینکه فرصت حوزه معارف ، بزرگترین فرصت نهاد و دانشگاه برای تأثیرگذاری در ذهن دانشجو است ، افزود : با وجود اینکه ما یک دهم دروس دوره کارشناسی را در اختیار داریم و دانشجو طی این فرصت مخاطب ما است ، ما از این فرصت درست استفاده نکرده ایم .
وی تشریح کرد : ما نباید تنها توجه خود را به یک بخش معطوف کنیم .
برخورد نهاد رهبری با همه ، چه انقلابی چه غیر انقلابی ، چه مذهبی و چه غیر مذهبی باید پدرانه باشد؛ ولی با این حال باید بچه های انقلاب را در آغوش گرفت و به آن کسانی که در صحنه خطر ، در کنار مردم و انقلاب و دفاع از ملت حضور دارند توجه ویژه ای بشود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
آفتاب
1397/10/02
15:32

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به ضعیف بودن برخی مجموعه ها در بحث اساتید گفت : استاد معارف ، تنها به عنوان استاد یک گروه آموزشی شناخته نمی شود؛ انقلاب باعث حضور این اساتید در دانشگاه ها شده است و آنها نماینده انقلاب هستند بنابراین وظیفه دارند علاوه بر حوزه آموزش در حوزه فرهنگ و تربیت دانشجویان تلاش کنند .
منبع : ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
ایسنا
1397/10/02
15:30
> معاون پژوهش وفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر از برنامه این دانشگاه برای راه اندازی مرکز خدمات آزمایشگاهی و تدوین ساز و کارهای بودجه اجرای این طرح در بودجه سال 98 خبر داد .
> به گزارش ایسنا ، دکتر حسین حسینی کودشکی ، امروز(یکشنبه دوم دی ماه) در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه امیرکبیر که امروز در سالن اجتماعات مرکزی این دانشگاه برگزار شد ، جایگاه علمی و پژوهشی دانشگاه امیر کبیر در بین دانشگاه های داخلی و همچنین خارجی را قابل قبول و موفق توصیف کرد و گفت : بر اساس رتبه بندی QS این دانشگاه توانست از نظر علمی رتبه 28 را در بین دانشگاه های دنیا به دست بیاورد .
در واقع در عرصه داخلی نیز در بسیاری از شاخص های رتبه بندی همواره در جایگاه برتر قرار داریم .
بنابراین دانشگاه امیرکبیر دستاوردهای خوبی در عرصه علمی و پژوهشی از آن خود کرده است .
وی در ادامه از امکان همکاری علمی و پژوهشی اساتید دانشگاه های دیگر با دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و گفت : بر اساس برنامه ای که تدوین شده فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاه های کشور می توانند هفته ای دو بار با دانشگاه امیر کبیر در عرصه های مختلف به ویژه پژوهشی و علمی همکاری داشته باشند .
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیر کبیر به مهمترین اولویت های کشور در عرصه پژوهش اشاره کرد و گفت : حوزه هایی نظیر آب ، انرژی ، سلامت ، ایمنی و محیط زیست هم اولویت اصلی کشور در عرصه پژوهشی است که نیاز است دانشگاه ها برنامه ها و رویکردهای پژوهشی خود را بر اساس این محورهای اصلی که وزارت علوم نیز بر آن تاکید دارد قرار بدهند .
به گفته وی خوشبختانه دانشگاه امیرکبیر از نظر تولیدات علمی ، افزایش شرکت های دانش بنیان ، تبادل دانشجویان و اساتید با کشورهای اروپایی ، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی ، مشارکت با دانشگاه های خارج از کشور ، ارتباط پایان نامه ها و صنعت و قراردادهای پژوهشی موفقیت های خوبی را کسب کرده و این دستاوردها بدون استفاده از ظرفیت های اساسی و توانمندی های موجود در دانشگاه ها امکان پذیر نبود .
معاون پژوهشی دانشگاه امیر کبیر اولویت های پژوهشی را مورد توجه مسئولان دانشگاه عنوان کرد و گفت : در این راستا امسال حدود هشت نفر همکار پژوهشگر در دانشگاه امیر کبیر جذب شده اند .
دکتر حسینی با اشاره به طرح مرکز خدمات آزمایشگاهی دانشگاه امیرکبیر خاطرنشان کرد : این طرح یکی از مهمترین طرح های پژوهشی دانشگاه است که بودجه آن در سال 98 در سازمان برنامه و بودجه بررسی می شود .
امیدواریم با تایید این طرح توسط شورای عالی اقتصاد و همچنین مشارکت با طرف های خارجی بتوانیم این مرکز را در سال آینده راه اندازی کنیم تا بر اساس آن خدمات آزمایشگاهی به دانشگاهیان ، صنعت و .
ارائه شود و همچنین فضایی باز برای عرصه استارت آپ ها در حوزه آزمایشگاهی ایجاد شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خبرگزاری کتاب ایران
1397/10/02
15:29
> مراسم تقدیر از برگزیدگان پژوهشی مجتمع آموزش عالی علوم انسانی در قم برگزار شد .
> به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم ، مراسم تقدیر از برگزیدگان پژوهشی مجتمع آموزش عالی علوم انسانی ، شنبه (یکم دی ماه) با حضور مدیران ، استادان و دانش پژوهان برگزار شد .
در ابتدای این مراسم ، مهدی طاهری معاون پژوهش مجتمع آموزش عالی علوم انسانی ، اهداف و برنامه های پژوهشی این مجتمع را مورد توجه قرار داد و گفت : مرجعیت علمی در زمینه علوم انسانی اسلامی در سه مرحله آشنایی با نظریات غربی ، انتقاد و تئوری پردازی جهت بومی سازی و اسلامی سازی این علوم ، از مهم ترین اهداف این مجتمع است .
طاهری با بیان اینکه تدوین علوم انسانی منطبق با مبانی اسلامی از اولویت های اساسی این مجتمع است ، اظهار کرد : تشکیل مجامع کوچک علمی ، تشکیل دبیرخانه و کمیته دائمی جهت ارائه نقشه راه ، اهداف ، سطح بندی مخاطبان و اجرای کارگاه های عمومی و تخصصی در دو سطح اساتید و دانش پژوهان از جمله فعالیت های پژوهشی مجتمع آموزش عالی علوم انسانی است .
معاون پژوهش مجتمع آموزش عالی علوم انسانی ، تبدیل شدن مجتمع به مرکز تربیت پژوهشگر در زمینه علوم انسانی اسلامی را از اهداف بلندمدت این مجتمع برشمرد و تصریح کرد : در نشست های علمی مجتمع آموزش عالی علوم انسانی ، توجه به مسائل روز ملیت های مختلف ، نشست های مناسبت محور و بررسی سبک زندگی پژوهشی شخصیت ها و رهبران انقلابی مورد توجه قرار می گیرد .
وی در ادامه افزود : مجتمع آموزش عالی علوم انسانی در اسفند ماه سال جاری همایشی را به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار و در آن ضمن استفاده از ظرفیت طلاب و اساتید؛ 40 خاطره ، از 40 طلبه و 40 ملیت را با هدف جلوگیری از اسلام هراسی و ایران هراسی برگزار می کند .
در ادامه این همایش علی حاجی ده آبادی رئیس مجتمع آموزش عالی علوم انسانی ، راه ترقی و پیشرفت در حوزه های مختلف فعالیتی را منوط به ورود به عرصه آسیب شناسی ها مطرح کرد و اظهار کرد : انسان ها در حوزه فردی ، باید به دنبال شناخت نواقص ، آسیب ها ، پسرفت ها و پیشرفت های خود باشند ، چراکه آسیب شناسی فردی شرط کمال آدمی در تمام حوزه هاست .
حاجی ده آبادی با بیان اینکه این مجتمع در عرصه آسیب شناسی ها ، نیازمند همکاری و همیاری طلاب ، اساتید و دانش پژوهان است ، بیان کرد : بیان عیب ها ، کاستی ها و نواقض ، هدیه ای است که می توان با زبانی که نشان دهنده خیرخواهی و مورد تأکید ائمه اطهار(علیهم السلام) است ، به یک مجموعه ارائه داد .
رئیس مجتمع آموزش عالی علوم انسانی خیرخواهی مسلمین نسبت به یکدیگر را از مهمترین تاکیدات آموزه های دینی عنوان کرد و افزود : امید است با شناسایی و تبیین آسیب ها و مشکلات توسط مسئولان مجتمع آموزش عالی علوم انسانی در مسیر رشد و تعالی این مجموعه حرکت کنیم .
در بخش دیگری از این مراسم ، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا بی نیاز ، ضمن گرامیداشت هفته پژوهش ، اظهار کرد : مجتمع آموزش عالی علوم انسانی یکی از واحدهای مهم و فاخر جامعة المصطفی است ، که تربیت دانش پژوهان ، در ساحت های مختلف علوم انسانی را هدف گذاری کرده است .
حجت الاسلام بی نیاز در ادامه نتیجه بخشی پژوهش های گروهی را از مهمترین تاکیداتی دانست که باید در مباحث علوم انسانی اسلامی به صورت جدی دنبال شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
خبرگزاری کتاب ایران
1397/10/02
15:29

معاون پژوهش جامعه المصطفی(ص) ، با بیان اینکه طلاب و دانش پژوهان المصطفی باید پاسخ به نیازهای پژوهشی ، علمی و عقیدتی مناطق مختلف جهان را مورد توجه قرار دهند ، ادامه داد : با توجه به گستره نیازهای معرفتی جهان ، باید به سمت پژوهش های کاربردی و مفید قدم برداریم .
کارهای پژوهشی در علوم انسانی اسلامی از مهمترین نیازهای عصر کنونی است و پژوهش های مهم جامعه المصطفی را باید با مشارکت فعال پژوهشگران ملیتی این مرکز علمی پیگیری کنیم .
حجت الاسلام بی نیاز با اشاره به مراکز پژوهشی جامعه المصطفی گفت : در جامعه المصطفی 26 مرکز پژوهشی تاسیس شده است که پژوهشگاه بین المللی المصطفی ، یکی از مهمترین این مراکز است .
معاون پژوهش جامعه المصطفی(ص) ، گسترش دستاوردهای علمی و پژوهشی در حوزه علوم اسلامی را پس از پیروزی انقلاب اسلامی مورد توجه قرار داد و تصریح کرد : در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، جامعه المصطفی(ص) نمایشگاهی از آثار و دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران این مرکز علمی را در عرصه نیازهای انقلاب اسلامی در معرض دید عموم قرار می دهد .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه بازسازی و احیای تمدن اسلامی به عنوان رسالت بزرگ انقلاب اسلامی ، در گرو اسلامی سازی علوم انسانی امکان پذیر است ، افزود : در فرآیند اسلامی کردن علوم انسانی ، باید تمام تخصص های این علوم را براساس مبانی دینی و اسلامی بازنگری کنیم ، که این امر در جامعه المصطفی با محوریت مجتمع آموزش عالی علوم انسانی انجام می شود .
حجت الاسلام بی نیاز با بیان اینکه در مبناسازی علوم انسانی با مولفه های اسلامی ، باید اصول و پایه های تثبیت شده علوم انسانی در تخصص های مختلف ، تغییر کند ، بیان کرد : راه اندازی رشته های علوم و معارف توسط این مرکز علمی ، نخستین گام در ترسیم علوم انسانی اسلامی است و این مرکز همواره به دنبال ارائه مبانی علم مدیریت ، سیاست ، روانشناسی ، جامعه شناسی ، اقتصاد و .
با نگاه اسلامی است .
معاون پژوهش جامعه المصطفی(ص) ، در پایان سخنانش اظهار کرد : فعالیت در حوزه علوم انسانی و اسلامی سازی این علوم ، نیازمند نوعی فعالیت فرهنگی مداوم ، ریشه دار و آرام است که باید با حوصله بیشتری پیگیری شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
ایکنا
1397/10/02
14:25
> گروه فعالیت های قرآنی ـ مراسم تجلیل از برترین های پژوهش های قرآنی دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز در حال برگزاری است .
> به گزارش ایکنا از فارس ، مراسم هفته پژوهش و تجلیل از برترینهای پژوهشهای قرآنی دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز دقایقی پیش در محل این دانشکده آغاز شد .
محمدعلی همتی ، معاون آموزش و پژوهش دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایکنا گفت : بهمناسبت فرارسیدن هفته پژوهش این مراسم در سطح دانشکدههای دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار میشود .
وی با بیان اینکه انتخاب برترینهای پژوهشهای قرآنی دارای بخشها و گروهبندیهایی بوده است ، گفت : 16 دانشکده علوم قرآنی ذیل دانشگاه علوم و معارف قرآن در نقاط مختلف کشور در حال فعالیت هستند که هر کدام از آنان در گروههای مختلف میتوانند از برترینهای خود تجلیل کنند .
همتی اظهار کرد : در بخش برترین عضو هیئت علمی دانشکده ، محمد علی همتی بهعنوان برگزیده انتخاب شده است همچنین در بخش برترین انجمن علمی دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن از سه انجمن تجلیل میکند که انجمن علمی دانشجویی دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز یکی از این انجمنهاست .
معاون آموزش و پژوهش دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز ادامه داد : در بخش دانشجویان پژوهشگر در مقطع کارشناسی ارشد محمد نبیقاسمی و مارال جوانبخت؛ برترین دانشجویان در مقطع کارشناسی ، مرتضی نداف و طاهره یزدانی؛ برترین پایاننامه دانشجویی ، مریم کرباسیان؛ برترین استاد مدعو ، خسرو رمضانی؛ برترین استاد راهنمای پایاننامههای دانشجویی ، حجتالاسلام عبدالرسول هادیان تجلیل شدند .
وی یادآور شد : همچنین از زهرا محمودحقیقی ، حائز رتبه دوم المپیاد کشوری دانشجویی در رشته الهیات نیز در این مراسم تجلیل شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
فارس نیوز
1397/10/02
14:02
> رئیس مرکز تحقیقات علمی کشور معتقد است که جامعه تقاضا وقتی نیازهای خود را مطرح می کنند ، گروهی را به تحقیق وادار خواهند کرد که این مطمئناً به رفع نیازها به واسطه جامعه علمی کشور با کمترین هزینه محقق خواهد شد .
> به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری ، وحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات علمی کشور درباره برگزاری نمایشگاه «معرفی تقاضای ساخت و تولید تجهیزات ، قطعات ، مواد و سیستم های مورد نیاز صنایع (تستا)» گفت : طی چند سال گذشته علی رغم وجود ظرفیت های فراوان علمی و پژوهشی در مراکز دانشگاهی و دانش بنیانی کشور ، همیشه شعار ماموریت گرایی آموزش عالی را داده ایم .
وی ادامه داد : ماموریت گرایی آموزش عالی زمانی عملی می شود که سازوکاری جهت انعکاس تقاضاهای صنعت و سایر بخش ها در مجموعه های دانشگاهی و تحقیقاتی کشور ایجاد شود که نمایشگاه تقاضا محور « تستا » ازجمله این سازوکارها است .
احمدی بیان کرد : سه سال گذشته در راستای تقویت ارتباط متقاضیان و عرضه کنندگان فناوری ، سامانه « ساعت » راه اندازی ، ولی استقبال محدودی از آن شد .
نمایشگاه « تستا » مدل عملیاتی شده سامانه قبلی است .
در این نمایشگاه ، دستگاه های نیازمند فناوری ، تقاضاهای خود را مطرح می کنند و مجموعه های دانشگاهی و علمی به آن ها پاسخ خواهند داد .
رئیس مرکز تحقیقات علمی کشور با بیان اینکه نمایشگاه « تستا » دانشگاه را به صنعت نزدیک می کند ، گفت : برگزاری نمایشگاه « تستا » حلقه اتصال دانشگاه و صنعت است .
این نمایشگاه برای جامعه تقاضا ( مجموعه های نیازمند کالا و خدمات) و جامعه عرضه ( دانشگاه و شرکت های دانش بنیان) مفید خواهد بود .
وی ادامه داد : جامعه تقاضا وقتی نیازهای خود را مطرح می کنند ، گروهی را به تحقیق وادار خواهند کرد که این مطمئناً به رفع نیازها به واسطه جامعه علمی کشور با کمترین هزینه محقق خواهد شد .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر + وزارت علوم
ایثار
1397/10/03
09:16
> رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر ادامه روند ارتقای سطح علمی دانشگاه شاهد گفت : این دانشگاه باید از نظر افزایش سطح علمی گام های بلندتری بردارد و این مسئله با کمک اعضای هیئت امنا ، مسئولان و اعضای علمی دانشگاه امکان پذیر است .
> به گزارش «ایثار تهران» به نقل از ایکنا ، سی و هفتمین نشست هیئت امنای دانشگاه شاهد یکشنبه دوم دی ماه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی شهیدی ، نماینده ولی فقیه ، معاون رئیس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ، سیدمحمد بطحایی ، وزیر آموزش وپرورش و اعضای هیئت امنای این دانشگاه برگزار شد .
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در این جلسه با اشاره به جایگاه ویژه دانشگاه شاهد ، گفت : دانشگاه شاهد یادگار امام راحل است و هم ایشان و هم مقام معظم رهبری همواره نظر خاصی بر این مجموعه داشته اند .
وی با تأکید بر ادامه روند ارتقای سطح علمی دانشگاه شاهد گفت : این دانشگاه باید از نظر افزایش سطح علمی گام های بلندتری بردارد و این مسئله با کمک اعضای هیئت امنا ، مسئولان و اعضای علمی امکان پذیر است و انتظار ما برجسته تر شدن نقش این دانشگاه است .
نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه امروز در حدود 25 درصد از دانشجویان دانشگاه شاهد از خانواده ایثارگران هستند ، افزود : باید زمینه حضور بیشتر ایثارگران معزز در این دانشگاه مهیا شود .
معاون رئیس جمهور ادامه داد : باید برنامه ریزی های متنوعی از نظر علمی ، اجتماعی و سیاسی برای دانشجویان صورت بگیرد تا شاهد فعالیت های آزادانه و خوب دانشجویان در همه زمینه ها و وجود فضای نشاط در مجموعه باشیم .
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به مشکلات مالی و بودجه ای موجود گفت : با وجود تمام مشکلات باید تلاش کنیم دانشگاه شاهد در همه زمینه ها ارتقاء پیدا کند .
همچنین برای برطرف کردن مشکلات مجموعه های درمانی دانشگاه باید تدابیری اندیشیده شود .
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پایان گفت : خداوند در قرآن به پیامبر(ص) فرموده که مردم را به حکمت ، موعظه حسنه و بحث و تبادل نظر دعوت کند .
این موارد باعث ارتقاء اندیشه و فرهنگ می شود و باید در دانشگاه ها نیز بر همین اساس فعالیت شود .
سیدمحمد بطحایی ، وزیر آموزش وپرورش نیز در این نشست گفت : مجموعه آموزش وپرورش در سال های آینده شاهد موج بازنشستگی نیروی انسانی است و در این زمینه با تنگناهایی روبرو می شود .
وی افزود : دانشگاه های شهید رجایی و فرهنگیان نیز ظرفیت کافی برای تربیت این میزان نیرو برای مجموعه را ندارند و پیشنهاد ما استفاده از ظرفیت دانشگاه شاهد برای کمک به حل این مسئله است که باید شرایط آن در جلسات مشترک بررسی شود .
محمدباقر لاریجانی ، معاون آموزشی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست گفت : ظرفیت های بسیاری در دانشگاه شاهد وجود دارد که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند تا شاهد ارتقای کیفیت این مجموعه باشیم .
در این جلسه ، گزارش حسابرسی دانشگاه شاهد قرائت شد که بر اساس آن عملکرد این مجموعه در سال مالی گذشته «مطلوب» ارزیابی شد .
گفتنی است ، این جلسه با حضور محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، افشین سفاهن مدیرکل امور اقتصادی و مجامع بنیاد شهید و امور ایثارگران ، سعید رضایی نماینده وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، نماینده مؤسسه حسابرسی هوشیار ممیز و سایر اعضای هیئت امنای دانشگاه شاهد برگزار شد .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزارت علوم
ایسنا
1397/10/02
18:14
> موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی با دانشگاه فنی دانمارک DTU)) قرارداد پژوهشی تأثیر تیمار پلاسمای سرد بر موادغذایی امضا کردند .
> به گزارش ایسنا ، دکتر محمدعلی حصاری نژاد ، عضو هیئت علمی گروه فرآوری مواد غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی در این زمینه اظهار کرد : در راستای رفع نیازهای موجود در حوزه صنعت غذای کشور و پژوهش های نوین غذایی ، قرارداد انجام پروژه پژوهشی تأثیر تیمار پلاسمای سرد بر ویژگی های فیزیکوشیمیایی و رئولوژیکی برخی پروتئین ها و هیدروکلوئیدهای غذایی با دانشگاه فنی دانمارک (DTU) امضا شد .
وی ادامه داد : در راستای سیاست های امنیت غذایی کشور ، به عنوان یکی از ارکان مهم پدافند غیرعامل ، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی به عنوان یکی از مراکز پژوهشی وابسته به وزارت علوم ، در زمینه ارتقا سلامت و امنیت غذایی ، پروژه مشترک پژوهشی را با دانشگاه فنی دانمارک آغاز کرد .
عضو هیئت علمی گروه فرآوری مواد غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی بیان کرد : این پروژه که در قالب قرارداد پژوهشی بین المللی اجرا می شود با هدف تغییر ویژگی های عملکردی هیدروکلوئیدها و پروتئین ها در فرآورده های مختلف غذایی با استفاده از فناوری پلاسمای سرد و به منظور خودکفایی کشور در دستیابی به دانش فنی تولید افزودنی های با تکنولوژی روز دنیا در تولید اقلام مورد نیاز در صنعت غذا آغاز شده است .
حصاری نژاد با بیان اینکه این که قرارداد پژوهشی حاضر در راستای گسترش تبادلات علمی و تحقیقاتی در زمینه علوم و صنایع غذایی منعقد شده است ، گفت : پلاسمای غیرحرارتی تکنولوژی نوینی است که می توان با استفاده از آن ، گروه های عاملی مختلف را بر سطوح مواد نشاند یا از تاثیر اکسیداسیون جزیی آن بر ترکیبات غذایی و بهبود ویژگی های نهایی فراورده های غذایی ، استفاده کرد .
وی ادامه داد : لازم به ذکر است با بدست آوردن اطلاعاتی در زمینه تغییر ویژگی های کاربردی هیدروکلوئیدها امکان استفاده بهینه از آن ها در فرمول مواد غذایی فراهم می شود و با بررسی رفتار رئولوژیکی و ساختاری آن ها می توان به درک بهتری از ریز ساختار و بافت این سیستم ها و شرایط مختلف تشکیل و پایداری آن ها رسید .
بنا بر اعلام روابط عمومی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی ، وی در پایان گفت : این طرح با هدف اصلاح ویژگی های ساختاری و عملکردی هیدروکلوئیدها و پروتئین های غذایی اجرا می شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایسنا
1397/10/03
11:11
> معاون علمی وفناوری رییس جمهور با اشاره به چالش های اقتصادی در کشور ، گفت : علیرغم مشکلات در بخش های اقتصادی ، ولی فروش شرکت های دانش بنیان بسیار چشمگیر است که این امر نشان می دهد بخش های دانش بنیان جزو بخش های پویای کشور هستند .
> به گزارش ایسنا ، دکتر سورنا ستاری امروز در افتتاحیه نوزدهمین "نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار" و "ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران" ، افزود : با تمام مشکلات و چالش های اقتصادی ، حجم اقتصاد دانش بنیان به شدت در حال افزایش است .
وی با بیان اینکه فروش شرکت های دانش بنیان روند افزایش را نشان می دهد ، اظهار کرد : این امر نشان می دهد که شرکتهای دانش بنیان بخش پویایی هستند .
ستاری ادامه داد : امروز پارک های علم وفناروی و مراکز رشد در دانشگاه ها توسعه یافته اند ، ولی باید فناوری هایی که از سوی این شرکت ها تولید می شوند ، به زندگی مردم وارد شده تا آنها از شیرینی و حلاوت این فناوری ها بهره مند شوند .
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه این دو نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه فناوری در کشور محسوب می شوند ، خاطر نشان کرد : این دوره از نمایشگاه با همکاری و هماهنگی دو نهاد معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم برگزار شده و امیدواریم خروجی خوبی داشته باشند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایسنا
1397/10/03
10:59
> در جلسه 201 هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی و به ریاست دکتر محمد علی کی نژاد ، مواردی همچون اصلاح تقویم جذب سالانه دانشگاه ها و بازنگری در ساختار هیئت های اجرایی جذب دانشگاه آزاد اسلامی تصویب شد .
> به گزارش ایسنا ، در ابتدای این جلسه ، دکتر جواد محمدی ضمن تاکید بر لزوم ارائه گزارش جذب اعضای هیئت علمی توسط وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی گفت : شصت درصد از اعضای هیئت علمی شاغل در دانشگاه ها در 10 سال اخیر جذب شده اند .
وی افزود : موفقیت ها و پیشرفت‎ های علمی کشور که مورد اتفاق همه است حاصل تلاش های این اساتید دانشگاه است .
در ادامه این جلسه و بعد از بحث و بررسی اعضاء مقرر شد رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در واحد مرکز استان دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس آن واحد به عنوان عضو حقوقی در ترکیب هیئت اجرایی جذب استانی این دانشگاه عضویت داشته باشند .
هیئت عالی جذب همچنین تصویب کرد در راستای اصلاح بند 3 ماده 7 مصوبه اهداف و وظایف هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی ، احکام اعضای هیئت های اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه آزاد اسلامی توسط رئیس هیئت عالی جذب صادر و امضا شود .
اعضای هیئت عالی جذب همچنین مقرر کردند پس از انجام مطالعات کارشناسانه توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری آئین نامه تشکیل هیئت های اجرایی جذب منطقه ای به عنوان جایگزین هیئت های اجرایی جذب استانی تقدیم هیئت عالی جذب شود .
در ادامه جلسه 201 هیئت عالی جذب و با توجه به پیشنهاد دبیر هیئت عالی جذب پیرامون اصلاح تقویم جذب مقرر شد دانشگاه های بزرگ هر سال یک فراخوان جذب و دانشگاه های کوچک هر سال دو فراخوان جذب داشته باشند و زمان فراخوان نیز از شهریور ماه به مرداد ماه و از بهمن ماه به دی ماه تغییر یافت .
همچنین هیئت عالی جذب تصویب کرد که لیست دانشگاه هایی که به دلیل تراکم پرونده می خواهند هر سال یک فراخوان داشته باشند ، تهیه و ارائه شود .
همچنین مصوب شد از این پس برای معرفی اعضای هیئت های اجرایی جذب ، نظر تشکل های اساتید دارای مجوز دانشگاه نیز اخذ شود .
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، در پایان این جلسه تعدادی از اعضای هیئت های اجرایی و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد ، دانشگاه آزاد اسلامی استان قم ، دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل ، دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام ، دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان ، دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین ، دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات استان تهران و دانشگاه فرهنگیان تأیید صلاحیت شدند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
آفتاب آنلاین
1397/10/03
10:50
> معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه فناوری های سطح یک که برای اولین بار عرضه می شوند ، از حمایت یارانه ای 50 درصدی برخوردار می شوند ، گفت : تسهیلات لیزینگ برای حمایت از خریداران از خط اعتباری صندوق نوآوری وشکوفایی پراخت می شود .
> به گزارش ایسنا ، پیمان صالحی امروز در افتتاحیه نوزدهمین "نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار" و "ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران" ، گفت : در این دوره از نمایشگاه 350 شرکت حضور دارند و بیش از 9 هزار مدل محصول را ارائه کرده اند .
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری با اشاره به حمایت های معاونت علمی در این دوره از نمایشگاه ، اظهار کرد : معاونت علمی ریاست جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را بر اساس سطح بندی محصولات پرداخت می ک