وزارت علوم - مطبوعات 4 دي 97
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ ساعت 14:7
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8437934 خراسان
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8436810 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
8436799 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
اعتماد
1397/10/04
> با حضور وزیر دفاع ، وزیر علوم و معاون علمی و فناوری رییس جمهور از 73 طرح در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار رونمایی شد .
> صبح دیروز (دوشنبه) سوم دی ماه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور ، دکتر منصور غلامی وزیر علوم و امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع نوزدهمین «نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار» و «ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران» آغاز به کار کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/10/04
> پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت : معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مشکلات و چالش های پیش روی کشور بر همکاری دانشگاه و نخبگان با دولت به منظور مقابله با چالش های موجود تأکید کرد و گفت : دولت آمادگی و عزم جدی دارد تا از ظرفیت و توان دانشگاه برای حل مشکلات کشور استفاده کند .
> نگرانی جهانگیری از پرداخت 900 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان در کشور پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت : معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مشکلات و چالش های پیش روی کشور بر همکاری دانشگاه و نخبگان با دولت به منظور مقابله با چالش های موجود تأکید کرد و گفت : دولت آمادگی و عزم جدی دارد تا از ظرفیت و توان دانشگاه برای حل مشکلات کشور استفاده کند .
دکتر اسحاق جهانگیری بعداز ظهر امروز (دوشنبه) در جلسه گزارش عملکرد خوشه های مشورتی دانشگاه های کشور با بیان این که در شرایط کنونی و اعمال تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا بر پیچیدگی در حل مشکلات افزوده شده است ، گفت : قطعاً حل مشکلات موجود در حوزه حقوق شهروندی ، سرمایه اجتماعی و اقتصاد پولی و بانکی با کمک نخبگان جامعه میسر است .
وی با قدردانی از روسای دانشگاه ها و اساتید حاضر در خوشه های مشورتی که با دغدغه نسبت به حل مشکلات کشور وارد عرصه شده اند تا راهکارهای اجرایی برای عبور از بحران ها ارائه دهند ، گفت : با وجود محدودیت ها و برخی موانع ساختاری ، دولت تلاش می کند تا علاوه بر استفاده از نظرات ارائه شده ارتباط دستگاه های اجرایی با نهاد دانشگاه را تقویت کند .
معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با تأکید بر اهمیت موضوع سرمایه اجتماعی و نقش نخبگان و دانشگاهیان در بازسازی اعتماد و امید مردم گفت : احیای سرمایه اجتماعی و مقابله با آسیب های اجتماعی که امروز حساسیت ها نسبت به آن دو چندان شده نیازمند همکاری جدی محافل علمی و حاکمیتی در کشور است .
وی گفت : این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار است که هر پنج شش ماه در حضور رهبر معظم انقلاب جلسه ای با حضور روسای قوا و مسئولان حوزه های اجتماعی کشور برگزار و تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ می شود که ان شاء الله خروجی این جلسات جلوگیری از روند رو به رشد آسیب های اجتماعی خواهد بود .
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در ماه های اخیر برای مهار تلاطم قیمت ارز که از ابتدای سال آغاز شده بود گفت : دولت پس از ایجاد آرامش در بازارهای اقتصادی تمام تلاش خود را در هفته های آینده بر روی موضوع تولید متمرکز خواهد کرد تا کشور از بابت درآمدهای ارزی و رفع نیازهای داخلی با مشکل مواجه نشود .
دکتر جهانگیری یکی از چالش های مهم پیش روی کشور را وضعیت صندوق های بازنشستگی خواند و با بیان این که دولت نمی تواند به وضعیت موجود و پرداخت 80 هزار میلیارد تومان کمک به این صندوق ها ادامه دهد ، خواستار تدوین برنامه ای جدید از سوی دانشگاهیان در این زمینه شد .
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه پیرامون کاهش مالیات شرکت ها از 25 درصد به 20 درصد گفت : برخی نسبت به کاهش درآمدهای دولت در صورت اتخاذ این تصمیم هشدار می دهند اما در دولت اصلاحات میزان مالیات ها از 54 درصد به 25 درصد کاهش یافت ، اما درآمدهای دولت بالاتر رفت .
بنابراین وزارت اقتصاد و دارایی با هم اندیشی دانشگاهیان باید در این زمینه برنامه ریزی لازم را انجام دهند .
دکتر جهانگیری با اشاره به این که مشکلات اقتصادی کشور در سال های متمادی گذشته یکسان بوده و شناخت کاملی نسبت به آنها وجود دارد ، گفت : اگر ما در حل مشکلاتی نظیر کاهش بهره وری یا اصلاح قیمت حامل های انرژی ناموفق هستیم دلیل آن این بوده که یا راه حل خوب و اجرایی نداشته ایم و یا نتوانسته ایم راهکارهای علمی را به خوبی اجرا کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/10/04

معاون اول رئیس جمهور با ابراز نگرانی از پرداخت 900 هزار میلیارد تومان یارانه های آشکار و پنهان در کشور بر اراده جدی برای حل این معضلات تأکید کرد و گفت : دستگاه ها قطعاً برای حل مشکلاتی از این دست باید به دنبال استفاده از فرصت ارتباط با دانشگاه ها باشند .
دکتر جهانگیری در پایان خاطرنشان کرد : اگر گزارش هایی که خوشه های مشورتی دانشگاه ها به دستگاه های اجرایی ارائه می کنند مورد استفاده قرار بگیرد ، قطعاً شانس موفقیت طرح ها به دلیل حمایت همزمان دولت و نخبگان دانشگاهی افزایش خواهد یافت .
در این جلسه دکتر همتی ، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این که مهمترین بحث در جلسات ستاد اقتصادی سران قوا ساماندهی بازار پول و ارز در کشور است بر تعهد بانک مرکزی بر حفظ سپرده های مردم نزد بانک ها تأکید کرد و گفت : بانک مرکزی در آرامش طرح اصلاح نظام بانکی کشور را اجرا خواهد کرد .
وی با بیان دیدگاه های خود در خصوص استقلال بانک مرکزی و جلوگیری از رشد پایه پولی کشور ، بر لحاظ کردن شرایط ویژه کشور به ویژه در زمان تحریم از سوی دانشگاه ها و نخبگان در هنگام ارائه راهکارها تأکید کرد .
دکتر دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی نیز ورود عملیاتی و موثر دانشگاه ها در مقوله برخورد با چالش ها را امری مبارک توصیف کرد و با استقبال از دیدگاه های ارائه شده از سوی دانشگاه ها گفت : اولویت ما در شرایط امروز مقابله با تورم در عین توجه به مسأله سرمایه گذاری و رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار است .
دکتر غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناروی نیز با اشاره به استقبال خوب دانشگاه ها برای همراهی با دولت گفت : تأکید رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور بر ارتباط بیشتر وزارتخانه ها با دانشگاه بوده و امیدواریم این همکاری ها به راه حل های مناسب به منظور مقابله با مشکلات منتج شود .
دکتر انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز با اشاره به اهمیت اصلاحات از نوع حکمرانی خواستار تلاش برای برنامه ریزی بر اساس جامعیت در اصلاحات ، کاهش مداخله دولت و نیز افزایش هماهنگی میان قوا تأکید کرد .
وی افزود : لایحه حقوق شهروندی در کمیسیون لوایح نهایی شده و به زودی تقدیم مجلس خواهد شد .
دکتر نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از نحوه کار دانشگاه ها و اساتید برای ارائه راهکار عملیاتی به منظور مقابله با چالش های پیش روی کشور گفت : دانشگاه ها با مسئولیت پذیری ، هر امری که به آنها ارجاع شود را در راستای کمک به نظام و دولت قبول خواهند کرد .
دکتر بت شکن مسئول خوشه پولی و بانکی ، از دانشگاه علامه طباطبایی با ارائه گزارشی از وضعیت نظام بانکی ایران خواستار اجرای سریع برنامه اصلاح و تعیین تکلیف نظام بانکی کشور شد .
دکتر خلیلی عراقی رئیس خوشه اقتصاد کلان ، از دانشگاه تهران نیز با بیان ارتباط اخلاق و مسئولیت پذیری اجتماعی به مقایسه شاخص ها و عملکرد اقتصادی کشور در سال های اخیر پرداخت و گفت : ما نیازمند بهبود روابط خارجی به ویژه با همسایگان ، اصلاح قیمت حامل های انرژی ، بکارگیری الگوی مشارکت خصوصی و عمومی ، مقابله با فعالیت های سوداگرانه و اصلاح ساختار تخصیص یارانه ها هستیم .
دکتر رحمتی رئیس خوشه اقتصاد خرد از دانشگاه صنعتی شریف نیز با اشاره به موضوع اصلاح ساختار نظام مالیاتی و نیز صندوق های بازنشستگی در کشور بر ادغام نظام مالیاتی و رفاهی برای ارائه خدمات بهتر به جامعه تأکید کرد و گفت : اگر این دولت بتواند در خصوص قانون اصلاح نظام بازنشستگی و حفظ استقلال بانک مرکزی گام موثری بردارد از خود یادگاری خوب به جا خواهد گذاشت .
دکتر حاتمی ، رئیس خوشه سرمایه اجتماعی از دانشگاه اصفهان با اشاره به اهمیت سرمایه اجتماعی در پیشبرد برنامه ها در حوزه های مختلف به آسیب های اجتماعی در کشور اشاره و راهکارهای این کارگروه به منظور افزایش امید و اعتماد در جامعه را تبیین کرد .
دکتر یاوری رئیس خوشه حقوق شهروندی از دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به مسأله عدم آگاهی و فهم مشترک نسبت به مفهوم ، محتوا و قلمرو حقوق شهروندی در جامعه و مسئولان بر آموزش و ترویج حقوق شهروندی در سطح کشور تأکید و خواستار مداخله رئیس جمهور بر اساس قانون اساسی در جاهایی شد که حقوق شهروندی نقض می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/10/04

دکتر خانیکی ، رئیس خوشه ارتباطات و رسانه از دانشگاه علامه طباطبایی نیز با ارائه گزارشی از حوزه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ، رسانه های تصویری و تلویزیون ، مطبوعات و مراکز روابط عمومی دستگاه ها گفت : دستاورد این خوشه مشورتی می تواند به دولت برای ایجاد شتاب اجتماعی در ساز و کارها کمک کند .
رسانه ها می توانند با مدیریت تقاضا علاوه بر راه اندازی دستگاه کند اداری به اجتماعی شدن دانشگاه ها نیز کمک کنند .
وی با اشاره به اینکه دولت دچار اختلال ارتباطی است و صدایش کمتر شنیده می شود به نقش پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی در فضای مجازی در حوزه های مختلف اشاره کرد و گفت : امروز مرجعیت اطلاع رسانی از رسانه های داخلی به رسانه های خارجی انتقال یافته و مطبوعات ایران با بحران نشر و مخاطب روبرو هستند و شاهد رقابت نابرابر میان خبرگزاری های رسمی و غیر رسمی هستیم .
در این جلسه وزرای اقتصاد و دارایی ، علوم تحقیقات و فناوری ، رئیس کل بانک مرکزی ، معاون اقتصادی رئیس جمهور ، معاون حقوقی رئیس جمهور ، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی ، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور نیز حضور داشتند .
کلمات کلیدی : دولت مطبوعات معاون اول رئیس جمهور نخبگان یارانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/10/04
> جهانگیری : احیای سرمایه اجتماعی نیازمند همفکری و همراهی نهاد های علمی و نخبگان کشور است.
> معاون اول رئیس جمهور در دومین جلسه مشورتی با رؤسا و اساتید دانشگاه ها با اشاره به مشکلات و چالش های پیش روی کشور بر همکاری دانشگاه و نخبگان با دولت به منظور مقابله با چالش های موجود تأکید کرد و گفت : «دولت آمادگی و عزم جدی دارد تا از ظرفیت و توان دانشگاه برای حل مشکلات کشور استفاده کند» .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ، اسحاق جهانگیری بعداز ظهر دیروز در جلسه ای که دستور کار آن ارائه گزارش عملکرد خوشه های مشورتی دانشگاه های کشور بود با بیان این که در شرایط کنونی و اعمال تحریم های ظالمانه و یکجانبه امریکا بر پیچیدگی در حل مشکلات افزوده شده است ، گفت : قطعاً حل مشکلات موجود در حوزه حقوق شهروندی ، سرمایه اجتماعی و اقتصاد پولی و بانکی با کمک نخبگان جامعه میسر است .
وی با قدردانی از رؤسای دانشگاه ها و اساتید حاضر در خوشه های مشورتی که با دغدغه نسبت به حل مشکلات کشور وارد عرصه شده اند تا راهکارهای اجرایی برای عبور از بحران ها ارائه دهند ، گفت : با وجود محدودیت ها و برخی موانع ساختاری ، دولت تلاش می کند تا علاوه بر استفاده از نظرات ارائه شده ارتباط دستگاه های اجرایی با نهاد دانشگاه را تقویت کند .
معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با تأکید بر اهمیت موضوع سرمایه اجتماعی و نقش نخبگان و دانشگاهیان در بازسازی اعتماد و امید مردم گفت : احیای سرمایه اجتماعی و مقابله با آسیب های اجتماعی که امروز حساسیت ها نسبت به آن دو چندان شده نیازمند همکاری جدی محافل علمی و حاکمیتی در کشور است .
وی گفت : این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار است که هر پنج شش ماه در حضور رهبر معظم انقلاب جلسه ای با حضور رؤسای قوا و مسئولان حوزه های اجتماعی کشور برگزار و تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ می شود که ان شاء الله خروجی این جلسات جلوگیری از روند رو به رشد آسیب های اجتماعی خواهد بود .
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اقدامات انجام شده در ماه های اخیر برای مهار تلاطم قیمت ارز که از ابتدای سال آغاز شده بود گفت : دولت پس از ایجاد آرامش در بازارهای اقتصادی تمام تلاش خود را در هفته های آینده بر روی موضوع تولید متمرکز خواهد کرد تا کشور از بابت درآمدهای ارزی و رفع نیازهای داخلی با مشکل مواجه نشود .
جهانگیری یکی از چالش های مهم پیش روی کشور را وضعیت صندوق های بازنشستگی خواند و با بیان این که دولت نمی تواند به وضعیت موجود و پرداخت 80 هزار میلیارد تومان کمک به این صندوق ها ادامه دهد ، خواستار تدوین برنامه ای جدید از سوی دانشگاهیان در این زمینه شد .
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه پیرامون کاهش مالیات شرکت ها از 25 درصد به 20 درصد گفت : برخی نسبت به کاهش درآمدهای دولت در صورت اتخاذ این تصمیم هشدار می دهند اما در دولت اصلاحات میزان مالیات ها از 54 درصد به 25 درصد کاهش یافت ، اما درآمدهای دولت بالاتر رفت .
بنابراین وزارت اقتصاد و دارایی با هم اندیشی دانشگاهیان باید در این زمینه برنامه ریزی لازم را انجام دهند .
جهانگیری با اشاره به این که مشکلات اقتصادی کشور در سال های متمادی گذشته یکسان بوده و شناخت کاملی نسبت به آنها وجود دارد ، گفت : اگر ما در حل مشکلاتی نظیر کاهش بهره وری یا اصلاح قیمت حامل های انرژی ناموفق هستیم دلیل آن این بوده که یا راه حل خوب و اجرایی نداشته ایم و یا نتوانسته ایم راهکارهای علمی را به خوبی اجرا کنیم .
معاون اول رئیس جمهوری با ابراز نگرانی از پرداخت 900 هزار میلیارد تومان یارانه های آشکار و پنهان در کشور بر اراده جدی برای حل این معضلات تأکید کرد و گفت : دستگاه ها قطعاً برای حل مشکلاتی از این دست باید به دنبال استفاده از فرصت ارتباط با دانشگاه ها باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/10/04

جهانگیری در پایان خاطرنشان کرد : اگر گزارش هایی که خوشه های مشورتی دانشگاه ها به دستگاه های اجرایی ارائه می کنند مورد استفاده قرار بگیرد ، قطعاً شانس موفقیت طرح ها به دلیل حمایت همزمان دولت و نخبگان دانشگاهی افزایش خواهد یافت .
در این جلسه عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی ، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی ، منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناروی و جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور از جمله مسئولانی بودند که در سخنانی بر ضرورت ارائه راهکار از سوی دانشگاه ها برای بهبود شرایط و مقابله با مشکلات تأکید و از همکاری با دانشگاهیان استقبال کردند .
نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از نحوه کار دانشگاه ها و اساتید برای ارائه راهکار عملیاتی به منظور مقابله با چالش های پیش روی کشور گفت : «دانشگاه ها با مسئولیت پذیری ، هر امری که به آنها ارجاع شود را در راستای کمک به نظام و دولت قبول خواهند کرد .
»پس از آن دکتر محمد هاشم بت شکن مسئول خوشه پولی و بانکی ، از دانشگاه علامه طباطبایی با ارائه گزارشی از وضعیت نظام بانکی ایران خواستار اجرای سریع برنامه اصلاح و تعیین تکلیف نظام بانکی کشور شد .
دکتر خلیلی عراقی رئیس خوشه اقتصاد کلان ، از دانشگاه تهران نیز با بیان ارتباط اخلاق و مسئولیت پذیری اجتماعی به مقایسه شاخص ها و عملکرد اقتصادی کشور در سال های اخیر پرداخت و گفت : ما نیازمند بهبود روابط خارجی بویژه با همسایگان ، اصلاح قیمت حامل های انرژی ، بکارگیری الگوی مشارکت خصوصی و عمومی ، مقابله با فعالیت های سوداگرانه و اصلاح ساختار تخصیص یارانه ها هستیم .
دکتر رحمتی رئیس خوشه اقتصاد خرد از دانشگاه صنعتی شریف نیز با اشاره به موضوع اصلاح ساختار نظام مالیاتی و نیز صندوق های بازنشستگی در کشور بر ادغام نظام مالیاتی و رفاهی برای ارائه خدمات بهتر به جامعه تأکید کرد و گفت : اگر این دولت بتواند در خصوص قانون اصلاح نظام بازنشستگی و حفظ استقلال بانک مرکزی گام مؤثری بردارد از خود یادگاری خوب به جا خواهد گذاشت .
دکتر حاتمی ، رئیس خوشه سرمایه اجتماعی از دانشگاه اصفهان با اشاره به اهمیت سرمایه اجتماعی در پیشبرد برنامه ها در حوزه های مختلف به آسیب های اجتماعی در کشور اشاره و راهکارهای این کارگروه به منظور افزایش امید و اعتماد در جامعه را تبیین کرد .
دکتر یاوری رئیس خوشه حقوق شهروندی از دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به مسأله عدم آگاهی و فهم مشترک نسبت به مفهوم ، محتوا و قلمرو حقوق شهروندی در جامعه و مسئولان بر آموزش و ترویج حقوق شهروندی در سطح کشور تأکید و خواستار مداخله رئیس جمهور بر اساس قانون اساسی در جاهایی شد که حقوق شهروندی نقض می شود .
دکتر خانیکی ، رئیس خوشه ارتباطات و رسانه از دانشگاه علامه طباطبایی نیز با ارائه گزارشی از حوزه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ، رسانه های تصویری و تلویزیون ، مطبوعات و مراکز روابط عمومی دستگاه ها دولت را دچار اختلال ارتباطی دانست و گفت : دولت صدایش کمتر شنیده می شود .
وی در این باره افزود : امروز مرجعیت اطلاع رسانی از رسانه های داخلی به رسانه های خارجی انتقال یافته و مطبوعات ایران با بحران نشر و مخاطب روبه رو هستند و شاهد رقابت نابرابر میان خبرگزاری های رسمی و غیر رسمی هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
بهار
1397/10/04
> گروه علمی : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : براساس آمارهای جهانی در سال 2017 میلادی ، ایران رتبه 16 تولیدات علمی در جهان و رتبه اول سرعت رشد تولیدات علمی دنیا را از آن خود کرده است .
> منصور غلامی روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل ، این توضیح را نیز داد که کشورهای چین و روسیه در رشد تولیدات علمی پس از ایران قرار گرفته اند .
وی با بیان اینکه هر سال اهمیت نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی بیشتر می شود .
افزود : دانشگاه های ما ظرفیت های بسیار خوبی را در سطح علمی دارند .
غلامی با بیان این جمله که در منطقه هم اول هستیم ، تصریح کرد : این نمایشگاه ها و آمارهای رشد علمی ظرفیت ما را نشان می دهد ، حتی در بعضی رشته های تخصصی در دنیا برتر هستیم .
وزیر علوم تاکید کرد : اصرار ما به توجه به ظرفیت های علمی مهم است چرا که ظرفیت های بالایی داریم اگرچه تجربه این کار خیلی طولانی نیست اما نمونه های متفاوتی را داشتیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
تعادل
1397/10/04
> وزیر دفاع با بیان اینکه با اتکا به ظرفیت های داخلی می توانیم این بار از تحریم ها که حتما مدت آن کوتاه است عبور کنیم گفت : برای این منظور نیاز به همکاری با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها داریم .
> گروه دانش و فن |مرجان محمدی| وزیر دفاع با بیان اینکه با اتکا به ظرفیت های داخلی می توانیم این بار از تحریم ها که حتما مدت آن کوتاه است عبور کنیم گفت : برای این منظور نیاز به همکاری با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها داریم .
امیر حاتمی که در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عرضه و تقاضای فناوری کشور سخن می گفت ، با بیان اینکه وزارت دفاع نیز از طرح های پژوهشی و ایده های برتر حمایت می کند ، گفت : ظرفیت کار تحقیقاتی افزایش پیدا کرده است و باید مراکز و نهادها و سازمان ها از این ظرفیت ها بهترین استفاده را بکنند .
وی با بیان اینکه با اتکا به ظرفیت های داخلی می توانیم این بار از تحریم ها که حتما مدت آن کوتاه است عبور کنیم گفت : برای این منظور نیاز به همکاری با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها داریم .
وی همچنین با اشاره به توصیه علم وفناوری در بخش های دفاعی خاطر نشان کرد : چند سال گذشته خطاب به مقام معظم رهبری اعلام کردیم که درصدد هستیم تبدیل ایده به محصول را به دو سال ونیم برسانیم و در این راستا با اتکا به ظرفیت های کشور از دو و نیم سال عبور کردیم و توانستیم در مدت زمان مناسب محصولاتی با کیفیت بالا ارائه دهیم که این امر جز با همکاری با پژوهشگاه ها و شرکت های دانش بنیاد حاصل نمی شود .
وی همچنین با اشاره به طراحی وساخت سامانه های پدافند هوایی گفت : توانستیم در مدت یک سال و نیم سامانه را تحویل بگیریم؛ چراکه فناوری های مورد نیاز آن در داخل کشور موجود بود .
وی از علم و فناوری به عنوان بزرگ ترین دارایی کشور یاد کرد و گفت : ما به عنوان بخش دفاعی بیشترین ارتباط را با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی داشتیم ، ضمن اینکه در این وزارتخانه بخش بزرگی از تحقیقات را راه اندازی کرده ایم .
وی با انتقاد از اینکه ما تنها یک دهم درصد ظرفیت بزرگ علم وفناوری را در اختیار داریم تاکید کرد : ما روابط مناسبی با دستگاه های اجرایی داریم ولی بهره مندی ما از ظرفیت بزرگ علمی کشور یک دهم درصد است .
حاتمی با اشاره به ظرفیت عظیم تحقیقاتی در کشور از همه صنعتگران وتولیدگران درخواست کرد که به سمت استفاده از ظرفیت های داخلی حرکت کنند .
از سوی دیگر بخش خصوصی ظرفیت بی نهایتی در این حوزه ایجاد کرده است که باید قدر این سرمایه ها را بدانیم .
وزیر دفاع با بیان اینکه بخش هایی از علم وفناوری در کشور ایجاد شده اند که همچنان گمنام مانده اند ، ادامه داد : آزمایشگاه های مرجع تحقیقاتی از جمله ظرفیت های عظیم علمی هستند که به دلیل کم اطلاعی ما از آنها و همچنین گمنامی آنها ، مورد غفلت قرار گرفته اند واین در حالی است که اگر بخواهیم ظرفیت های شرکت ها و مراکز تحقیقاتی کشور را ارتقا بدهیم باید نسبت به تقویت این آزمایشگاه ها اقدام شود .
وی همچنین با اشاره به وضعیت ارتباطی بخش های صنعتی با مراکز تحقیقاتی خاطر نشان کرد : متاسفانه روابط درستی میان بخش های صنعتی وتحقیقاتی ایجاد نشده است ، چراکه ما در این راستا به دنبال پیمانکاری بودیم که این غلط ترین نوع رابطه میان بخش های صنعتی و تحقیقاتی است .
وزیر دفاع در خاتمه به گلایه از خودروسازان در خصوص عدم دسترسی به قطعات پرداخت و گفت : من به آنها اعلام کردم که قادر هستند نیازمندی های خود را از داخل کشور تامین کنند و امروز شاهد هستیم که یکی از شرکت ها موفق به تولید 16 هزار ای سی یو مورد نیاز خودروسازان شده که براساس مذاکرات ، قرار است این میزان به 40 هزار ای سی یو در ماه برسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
تعادل
1397/10/04

وی با بیان اینکه کشور می تواند همه نیازهای خود را از طریق ظرفیت های موجود در کشور تامین کند ادامه داد : تمرکز ما برای تامین نیازمندی ها باید به داخل کشور باشد از این طریق ما می توانیم از تحریم ها که حتما این بار مدت زمان آن کوتاه تر می شود عبور کنیم .
براساس این گزارش ، روزگذشته با ارائه بیش از 11 هزار فناوری و حصول داخلی بزرگ ترین نمایشگاه عرضه و تقاضای فناوری کشور آغاز به کار کرد .
منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با حضور در افتتاحییه این نمایشگاه گفت : در حال حاضر 43 پارک علم و فناوری در کشور راه اندازی شده است ، از سوی دیگر در کنار علم و فناوری و مراکز رشد ، شرکت های دانش بنیانی شکل گرفته اند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان این که علی رغم این که این وزارتخانه سهم کمی از اعتبارات پژوهشی را در اختیار دارد ، ولی حمایت از پژوهش و فناوری را در دستور کار دارد ، گفت : از تولیدکنندگان داخلی درخواست دارم تا به فضای فکری ایجادشده داخلی اطمینان داشته باشند و با آنها همکاری کنند .
وی با اشاره به این که حمایت های وزارت علوم به سمت حمایت از شرکت های جوان دانش بنیان است ، گفت : اگر همه دستگاه ها این گونه حمایت ها را در برنامه های خود قرار دهند ، طبعا منابع بیشتر مالی به حوزه های علمی و فناوری اختصاص خواهد یافت .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به صندوق های حمایت از پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت : در این راه صندوق نوآوری و شکوفایی می تواند نقش موثری در سرمایه گذاری ریسک پذیر ایفا کند .
ایران بهترین اکو سیستم استارت آپی در ادامه این مراسم سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور در جمع خبرنگاران ، گفت : از ابتدا که دولت شکل گرفته است به سمت اقتصاد دانش بنیان قدم برداشته ایم و نتیجه آن را امروز شاهد هستیم ، نمایشگاهی با این وسعت برگزار کرده ایم که تاکنون در ایران سابقه نداشته است .
ستاری تصریح کرد : در حال حاضر کشور ایران بهترین اکوسیستم استارت آپی منطقه را ایجاد کرده است به طوری که طی چند سال گذشته توانسته ایم محیطی در حوزه استارت آپی کشور ایجاد کنیم که فعالان این عرصه بتوانند با ایده های نو و برتر خود زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهند .
این اقدام را می توان تزریق شیرینی علم در جامعه دانست .
وی با اشاره به این که آینده این مسیر بسیار روشن است ، افزود : ما در ایران نیازمند یک محیط کسب و کار نو هستیم تا موجب رویش ایده های نو شود ، قدمی که تا امروز به خوبی در آن پیش رفته ایم .
در ادامه معاون علمی و فناوری رییس جمهور به فروش شرکت های دانش بنیان ایرانی در سال گذشته اشاره کرد و گفت : این مساله بیانگر آن است که بخش های دانش بنیان بسیار پویا و فعال بوده اند که توانسته اند در اقتصادی که با بحران مواجه است فروش خود را بیش از 60هزار میلیارد تومان به فروش برسانند ، این در حالی است که تا پایان سال 96 بیش از 300 هزار شغل مستقل برای افراد تحصیل کرده ایجاد شد .
وی با تاکید بر این که حوزه دانش بنیان حوزه ای است که مردم در زندگی روزمره اثرات تحول آن را شاهد هستند ، گفت : فعالیت های حوزه فناوری اطلاعات ، بیوتکنولوژی ، سلول های بنیادی و دیگر حوزه ها از جمله این موارد است .
ستاری با بیان اینکه طی10 سال گذشته ایران توانسته از رتبه 34 تولید کننده علم در جهان به رتبه 16 دست پیدا کند ، افزود : پیش بینی می شود این رتبه امسال به 15 برسد .
کما اینکه در حوزه هایی مانند علم نانو ایران با دارا بودن رتبه 4 در جهان پیشتاز است .
کشور ما در حوزه های خاصی مانند بیوفناوری و سلول های بنیادی نیز به سرعت در حال رشد است .
گفتنی است در حاشیه این نمایشگاه و با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری و وزیر دفاع و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از 76 طرح فناوری رونمایی شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
خراسان
1397/10/04
> با ارائه بیش از11 هزار فناوری و محصول داخلی ؛ بزرگ ترین نمایشگاه عرضه و تقاضای فناوری کشور آغاز به کار کرد زهرا حاجیان بزرگ ترین نمایشگاه عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری در کشور با همکاری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روز گذشته و با عرضه بیش از 11 هزار فناوری و 9 هزار محصول تولید داخل با حضور معاون علمی رئیس جمهور ، وزیر علوم و وزیر دفاع آغاز به کار کرد.
> با ارائه بیش از11 هزار فناوری و محصول داخلی ؛ بزرگ ترین نمایشگاه عرضه و تقاضای فناوری کشور آغاز به کار کرد زهرا حاجیان بزرگ ترین نمایشگاه عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری در کشور با همکاری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روز گذشته و با عرضه بیش از 11 هزار فناوری و 9 هزار محصول تولید داخل با حضور معاون علمی رئیس جمهور ، وزیر علوم و وزیر دفاع آغاز به کار کرد .
در این نمایشگاه همچنین از76 طرح فناورانه رونمایی شد .
دکتر سورنا ستاری معاون علمی وفناوری رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با اشاره به چالش های اقتصادی در کشور ، وضعیت فروش شرکت های دانش بنیان را بسیار چشمگیر دانست و افزود : این موضوع نشان می دهد بخش های دانش بنیان جزو بخش های پویای کشور هستند .
ستاری بااشاره به توسعه پارک های علم وفناوری و مراکز رشد در دانشگاه ها گفت : فناوری هایی که از سوی این مراکزتولید می شود ، باید به زندگی مردم وارد شودتا آن ها از شیرینی و حلاوت این فناوری ها بهره مند شوند .
دکتر غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نیزدر این مراسم با اشاره به ظرفیت های علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز علمی ، افزود : در رتبه بندی های علمی انجام شده ایران از نظر تولید علم رتبه شانزدهم دنیا را کسب کرده است و از نظر سرعت رشد تولیدات علمی در سال میلادی گذشته رتبه اول را کسب کرده ایم .
بعد از ایران نیز کشورهای چین و روسیه سرعت تولید علم بالایی دارند .
ایران همچنین در منطقه رتبه اول تولید علمی را کسب کرده است .
وی با اشاره به این که وزارت علوم سهم کمی از منابع پژوهشی را در اختیار دارد گفت : اگر همه دستگاه ها این موضوع را در برنامه های خود قرار دهند ، طبعا منابع بیشتر مالی به حوزه های علمی و فناوری اختصاص خواهد یافت .
امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع نیز در این مراسم با اشاره به فعالیت بیش از یک میلیون دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا و چندین هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه های کشور گفت : اگر فقط ظرفیت نفر ساعت پژوهشی را در نظر بگیریم 350 میلیون ساعت ظرفیت کار تحقیقاتی در کشور داریم که ظرفیت بسیار بزرگی محسوب می شود و باید از آن بهترین بهره را برد .
دکتر برومند معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم نیز در این مراسم با اشاره به حمایت 5/2 میلیاردی وزارت علوم از تجاری سازی فناوری های داخلی گفت : همچنین تسهیلات 8 درصدی لیزینگ به خریداران تجهیزات ساخت داخل اعطا می شود .
راه اندازی صندوق ویژه حمایت از استارت آپ ها با سرمایه اولیه 200 میلیارد تومان حاجیان مدیر عامل فرابورس از راه اندازی صندوقی با عنوان « صندوق صندوق ها» برای حمایت از استارت آپ ها در فرابورس خبرداد و گفت : با راه اندازی این صندوق منابع حکومتی به جای آن که مستقیم به استارت آپ ها تزریق شود از طریق صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر (vc) به استارت آپ ها اختصاص پیدا خواهد کرد .
هامونی در رویداد شبکه سازی وتامین مالی استارت آپ ها که در حاشیه نمایشگاه پژوهش وفناوری برگزار شد همچنین افزود : طرح اولیه راه اندازی صندوق ویژه حمایت از استارت آپ ها در فرابورس به تصویب رسیده است و پیش بینی می شود که تا آخر سال شاهد راه انداری این صندوق باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
خراسان
1397/10/04

وی اعتبار اولیه این صندوق را 200میلیارد تومان اعلام کرد وافزود : این اعتبار تا هزار میلیارد تومان قابل افزایش است که در اختیار صندوق های توسعه خطر پذیر قرار می گیرد تا از این طریق بین استارت آپ ها توزیع شود .
وی همچنین از همکاری با پارک علم و فناوری دانشگاه تهر ا ن برای صحت آزمایی ایده های عرضه شده در فرابورس خبرداد و گفت : بر ا ی شروع حد ود 20 طرح ر ا بررسی می کنیم که پس ا ز بررسی ها ، طرح ها روی تابلوی فرابورس اعلام می شو د .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/04
> وزیر علوم در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد ، گفت : «در حال حاضر تولید فناوری و دانش ، استفاده از آن در جامعه و ثروت آفرینی رویکرد اصلی وزارت علوم است.
> وزیر علوم در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد ، گفت : «در حال حاضر تولید فناوری و دانش ، استفاده از آن در جامعه و ثروت آفرینی رویکرد اصلی وزارت علوم است .
» منصور غلامی با بیان اینکه گاهی شرایط زمانی ، ارزش و اعتبار و اهمیت برخی فعالیت ها را دقیق تر نشان می دهد ، افزود : «دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی ظرفیت های بسیار مناسبی را در تولیدات علمی دارند به طوری که در حال حاضر کشور ما رتبه 16 تولید علم را در جهان دارد و سال گذشته نیز از نظر رشد تولیدات علمی رتبه اول را کسب کرده است .
» غلامی با اعلام اینکه اکنون به همت استادان و دانشجویان کشور در برخی رشته ها ازجمله نانوتکنولوژی ، رتبه های زیر 10 جهان را داریم ، ادامه داد : «امروزه اساتید و مراکز تحقیقاتی یک ظرفیت بزرگ علمی را در کشور شکل داده اند که امیدواریم این ظرفیت تقویت شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1397/10/04
> با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران ، وزیر علوم و معاون علمی فناوری رئیس جمهور از 76 طرح در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار (تستا) رونمایی شد.
> با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران ، وزیر علوم و معاون علمی فناوری رئیس جمهور از 76 طرح در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار (تستا) رونمایی شد .
فرهادی ، سورنا ستاری و امیر حاتمی روز گذشته با حضور در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران ، از 76 طرح فناورانه رونمایی کردند .
دستگاه مونتاژ بردهای SMD از پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ، دستگاه پرینتر ماسه برای قالب گیری سریع و دقیق بدون نیاز به مدل اولیه از پارک علم و فناوری چهارمحال بختیاری ، تولید و فرآوری آلی رس در فاز جامد از معادن بنتونیت از پارک علم و فناوری خراسان جنوبی ، دستگاه رطوبت ساز سرد صنعتی از پارک علم و فناوری امام خمینی(ره) استان قزوین ، تولید ضد یخ مخصوص بدنه بال هواپیما از پارک علم و فناوری کردستان از جمله این دستاوردها است .
همچنین دستگاه تصفیه دود خودروهای دیزلی و بنزینی از پارک علم و فناوری گلستان ، دستگاه تفکیک زباله هوشمند از پارک علم و فناوری همدان ، دستگاه اندازه گیری تنش برشی بین یخ و سطح از آزمایشگاه نانو مهندسی سطح دانشگاه تهران ، طراحی و ساخت لیزر قابل تنظیم ECUL با پایداری بالا از پردیس علوم دانشکده فیزیک دانشگاه تهران ، تصفیه فاضلاب از مرکز آموزش علمی کاربردی قند کرج ، رنگ نانو عایق حرارتی از دانشگاه حکیم سبزواری ، طراحی و ساخت پمپ میله ای مکشی با کورس بلند از دانشگاه شهید چمران اهواز ، اینورتر از دانشگاه صنعتی شریف ، سامانه ذخیره سازی داده های حجیم از دانشگاه صنعتی شریف ، تولید آب از رطوبت هوا ، از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در فهرست دستاوردهای ارائه شده وجود دارد .
همچنین سیستم آنلاین توپکرانی برای مبدل های حرارتی پوست لوله حاوی توپک های اسفنجی ایرانی از دانشگاه علم و صنعت ایران ، سنگ های یک میلی کاملا طبیعی با قابلیت انعطاف و نورگذر بودن از پارک علم و فناوری اردبیل ، تولید نانو پودر آلفا آلومینا از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ، محرک عملگر پنتو ماتیکی در دو مدل با فنر برگشتی و بدون فنر برگشتی از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ، شیشه های دو جداره هنری از مرکز رشد تخصصی هنر ، تولید آلیزارین (رنگ عالی) از مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه اصفهان ، رباط توانبخشی زانو از مرکز رشد کارآفرینی دانشگاه اصفهان ، دستگاه سی ان سی رومیزی فوق دقیق 20 میکرون از پارک علم و فناوری ایلام به عنوان دستاوردهای پزوهشی و فناوری در این نمایشگاه رونمایی شد .
سیستم جامع دانشگاهی هوشمند دانش از پارک علم و فناوری ایلام ، ساخت دستگاه فورس اسپینینگ از پارک علم و فناوری مدرس ، تهیه اطلس ، باد کشور با استفاده از فناوری نوین و مدل های عددی هواشناسی از پژوهشکده هواشناسی ، دستگاه اختلاط کننده داخلی گشتاوری از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ، پنجه کربنی ورزشی L شکل برای دویدن معلولین از پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ، سامانه میدان دید باز (ارائه لنزی) از پژوهشگاه دانش های بنیادی ، تولید مدل موشی بیماری هموفیلی نوع A با سرکوب ژن فاکتور 8 انعقادی از پژوهشگاه ژنتیک و زیست فناوری ، کیت آنالیز همزمان مواد مغذی به کمک PADs و تلفن همراه هوشمند از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی ، اینورتر سه فاز متصل به شبکه از پژوهشگاه مواد و انرژی ازدیگر فناوری های ارائه شده دراین نمایشگاه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1397/10/04

پیچ های ارتوپدی قابل جذب بر پایه نانو کامپوزیت های پلیمری و سرامیک های زیست فعال از پژوهشگاه مواد و انرژی ، ربات هوشمند پذیرایی از دانشکده فنی پسران شماره یک ، طراحی و ساخت موتور سیکلت برقی 800 وات از آموزشکده فنی و حرفه ای شهید خدادادی انزلی ، سیستم سلول های خورشیدی هوشمند ، مسیریاب خورشیدی دو محوره از دانشکده محیط زیست ، سیستم کنترلر پیشرفته و هوشمند ویلچرهای برقی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، نرم افزار یادگیری مجازی امیرکبیر از دانشگاه امیرکبیر ، دستگاه ریز ترازوی کریستال کوارتز قابل حمل 3 کاناله از دانشگاه تهران ، ساخت نانو لیپوزوم حساس به سرما از دانشگاه تهران ، تولید قفل های ضد سرقت از مرکز آموزش علمی کاربردی گرگان 2 ، واقعیت مجازی هواپیمای ایرباس 320 به منظور آموزش های هوانوردی از مرکز آموزش علمی کاربردی صنعت هوانوردی ، همکاری در طراحی و ساخت خودروی برقی ساینا از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ، گازی سازی زیست توده از نوع پایین سو از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نیز در میان 73 طرح فناورانه به چشم می خورد .
سامانه هوشمند آمار موسسات آموزش عالی از موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ، شبکه پیمایش وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان آموزش عالی از موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی ، دانش فنی تولید سامانه پوششی آپوکسی سیلیکون از موسسه پژوهش علوم و فناوری رنگ و پوشش ها ، سامانه مدیریت حفاظت محوطه های باستانی از دانشگاه حکیم سبزواری ، تولید آلفا آلومینا از پارک علم و فناوری خراسان شمالی ، ابزار اندازه گیری دما و فشار سر چاهی و مخزنی از پارک علم و فناوری خوزستان ، نانو مالچ برای تثبیت خاک از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر ، نانو رنگدانه های فلورسنت کربنی ، جوهر ، رنگ و پوشش مرئی و نامرئی فلورسنت از پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان ، تولید کیت خالص سازی DNA از ژل از دانشگاه زابل ، سیستم اتوماسیون از راه دور پست های فوق توزیع از پارک علم و فناوری فارس ، طراحی و ساخت اجرای سیستم مدیریت اطلاعات در گاوداری های صنعتی از پارک علم و فناوری فارس از دیگر دستاوردهای ارائه شده درنوزدهمین نمایشگاه پژوهشی ، فناوری است .
همچنین کیت های استخراج RNA و DNA از پارک علم و فناوری فارس ، منبع اوره آهسته رهش از پارک علم و فناوری قم ، پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی از پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی ، شلوارک محافظ لگن از دانشگاه قم ، بازی سپه سالار از مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه قم ، سامانه اعتبارسنجی یکپارچه سازی آمار از پارک علم و فناوری کرمان ، طراحی و ساخت تولید بیمارستان های سیار از پارک علم و فناوری کرمانشاه ، پلاک ارتوپدی قفل شونده کلاویکل هوک از پارک علم و فناوری گلستان ، تولید بلوک بتن سبک گازی کربنات فسیلی ، تولید چسب پودری پایه سیمانی از پارک علم و فناوری گلستان نیز در نمایشگاه رونمایی شدسیستم آنلاین نظارت و هشدار زودهنگام کشاورزی از دانشگاه گلستان ، پهپاد سمپاش هوایی از پارک علم و فناوری گیلان ، دستگاه تست ضربه سقوط آزاد هفت هزار و 500 ژول از دانشگاه لرستان ، بویلرهای چگالشی ترکیبی ترمومکس از پارک علم و فناوری مازندران ، تولید بذر هیبرید کدو خورشتی با نام "پرونش" از مرکز رشد طبرستان ، سیستم کشت جلبک رو باز از مرکز رشد طبرستان ، فرایند باروری ابرها با نانوذرات گرافنی از دانشگاه یزد ، طراحی و ساخت بهینه سازی ترموکوپل یکپارچه و بلند از مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بوئین زهرا و طراحی و ساخت لباس با سیستم تهویه مطبوع از مرکز رشد دانشگاه هرمزگان از جمله فناوری های ارائه شده است .
تحریم های این دوره کوتاه تر از گذشته خواهد بودوزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران ، در آیین افتتاح دو نمایشگاه دستاوردهای فناورانه در محل نمایشگاه بین المللی تهران ، گفت : پایان این دوره از تحریم ها کوتاه خواهد بود و اصلا مثل گذشته ها نخواهد بود ، ملت ایران ، مسئولان و دولت جمهوری اسلامی در تامین نیازهای مردم که دشمن روی آن دست گذاشته ، سرافراز و سربلند خواهد بود .
امیر حاتمی اظهار کرد : کشور به ارتقای کیفیت نیاز دارد و این ارتقا از دل دانشگاه و آزمایشگاه بر می آید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1397/10/04

بسیاری از اهدف قابل تحقق است و تمام بخش های در معرض تحریم ، به سمت این ظرفیت عظیم حرکت کنند .
وی افزود : همه بخش های کشور می توانند نیاز خود را از داخل تامین کنند به شرطی که اعتماد به درون داشته باشیم و این شرایط تحریم امروز را به یک فرصت طلایی تبدیل کنیم .
امیرسرتیپ امیرحاتمی اظهار کرد : به عنوان عقبه راهبردی دفاع به شما نگاه می کنیم ، دفاعی ها همیشه به عقبه راهبردی توجه می کنند و هر کدام هم تعریف خاص خود را دارند .
اما چون بنای ما بر خوداتکایی و خودکفایی است ، عقبه راهبردی اصلی را همین جمع و مشابه آن را در گستره ایران عزیز و بزرگ اسلامی می بینیم .
حاتمی گفت : به عنوان بخش دفاع از روز اول با موضوع تحریم مواجه بودیم و آن را با پوست ، گوشت ، خون و تمام وجودمان حس می کنیم؛از این رو ، باید به درون تکیه کرد و راهی جز این نیست .
وی اظهار کرد : در جایی مطرح کردم که ما تنها یک دهم درصد از این ظرفیت بزرگ یعنی پژوهش را استفاده می کنیم .
حساب آن هم خیلی روشن است ، اگر حدود یک میلیون دانشجوی کارشناسی ارشد دکتری همچنین استادیاران تا استاد تمام ها را حساب کنیم و برای هر کدام از آنها به طور متوسط سالی یک هزار ساعت ظرفیت تحقیقاتی قائل شویم ، حدود یک میلیارد ساعت می شود .
حدود 35 درصد از این ظرفیت در حوزه علمی و فنی فعال هستند که حدود 350 میلیون ساعت می شود اما میزانی که استفاده می کنیم عدد محدودی است .
امیر حاتمی ادامه داد : بخش هایی در این مجموعه بسیار مهم و گمنام هستند و سراغ آنها را به خاطر همین گمنامی و کم اطلاعی کمتر می گیریم .
این بخش ها همان آزمایشگاه های تحقیقاتی است و قدر این آزمایشگاه ها را باید بیش از این بدانیم .
وی تاکید کرد : اگر می خواهیم شرکت های دانش بنیان توسعه یابند حتما باید آزمایشگاه تحقیقاتی را تقویت کنیم؛ محورهای آزمایشگاه ها استادانی بنام که در کشور ما به میزان قابل توجهی گمنام هستند و باید قدر آنها را بدانیم .
امیرحاتمی اظهار کرد : باید آنان را حمایت و نیاز آینده را به آنان اعلام کرد تا حداقل ما در حوزه خودمان با سازوکار روشن به این سمت حرکت کنیم .
بنابراین از وزارت علوم و مسئولان این حوزه خواهش می کنم در این جهت عنایت ویژه به این بخش داشته باشند .
وی تاکید کرد : ما به ارتقا کیفیت نیاز داریم و ارتقا کیفیت از پژوهش و فناوری ، دانش بنیان ، دانشگاه و به ویژه آزمایشگاه برمی آید .
ما در حوزه دفاع وضع خیلی خوبی داریم .
مدتی قبل هم یکی از فرماندهان تاکید کرد که در حوزه فناوری هوایی باید به زمان خیلی کوتاه و رویایی دست یابیم هر چند نیازمند فناوری های زیادی است .
وزیر دفاع افزود : تمام نیازها در بخش های نفت ، انرژی ، فناوری ، خودروسازی که در تحریم هستند در کشور تامین می شود .
از این رو باید به سمت این ظرفیت بسیار بزرگ یعنی دانشگاه ها و آزمایشگاه ها رفت و با این ظرفیت عظیم به سمت رفع نیازهای ضروری حرکت کرد .
وی با اشاره به دیداری که با خودروسازان داشت ، گفت : دوستان خودروساز تاکید داشتند به شدت تحریم شده اند و چند قلم از نیازهای آنان مانند ECU با مشکل مواجه است .
در این زمینه ما 16 هزار ECU تولید می کنیم که تاکید شد این میزان به 40 هزار در ماه برسد و به زودی این امر محقق خواهد شد .
وزیر دفاع در ادامه ، اظهار کرد : همه بخش های کشور می توانند نیازهای خود را تامین کنند ، ظرفیت درون کشور بسیار زیاد است اما کافیست نگاه به بیرون را قطع کنیم ، تمرکز و اعتماد به درون و جوانان داشته باشیم .
امیر حاتمی ، تاکید کرد : حتماً می توانیم شرایط تحریم امروز را تبدیل به یک فرصت طلایی کنیم و پایان این دوره که کوتاه خواهد بود و اصلاً مثل گذشته ها نیست ، ملت ، مسئولان و دولت جمهوری اسلامی ایران سرافراز و سربلند از تامین نیازهای مردم و درهم شکستن نقاط قوت ضعف که دشمن روی آن انگشت گذاشته است ، خواهد بود .
ایران رتبه 16 تولیدات علمی جهان را داردوزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم گفت : براساس آمارهای جهانی در سال 2017 میلادی ، ایران رتبه 16 تولیدات علمی در جهان و رتبه اول سرعت رشد تولیدات علمی دنیا را از آن خود کرده است .
منصور غلامی این توضیح را نیز داد که کشورهای چین و روسیه در رشد تولیدات علمی پس از ایران قرار گرفته اند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1397/10/04

وی با بیان اینکه هر سال اهمیت نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی بیشتر می شود .
افزود : دانشگاه های ما ظرفیت های بسیار خوبی را در سطح علمی دارند .
غلامی با بیان این جمله که در منطقه هم اول هستیم ، تصریح کرد : این نمایشگاه ها و آمارهای رشد علمی ظرفیت ما را نشان می دهد ، حتی در بعضی رشته های تخصصی در دنیا برتر هستیم .
وزیر علوم اظهارکرد : اعداد و ارقام رشد ایران میزان ظرفیت علمی کشور را نشان می دهد ، درعین حال که کشورمان در حوزه هایی مانند نانو تکنولوژی و فناوری بایو و سایر رشته ها رتبه های کمتر از 10 را کسب کرده است .
وی با اشاره به این که درحال حاضر اساتید و محققان مراکز تحقیقاتی سایر دستگاه ها به ظرفیت های علمی کشور پیوسته اند ، گفت : از این رو ظرفیت بزرگ علمی در کشور ایجاد شده است .
به گفته غلامی ، رویکرد وزارت علوم در سال های اخیر حرکت به سمت تولید فناوری و کاربرد دانش و فناوری ها در جامعه و همچنین تولید ثروت است .
وی تاکید کرد : اصرار ما به توجه به ظرفیت های علمی مهم است چرا که ظرفیت های بالایی داریم اگرچه تجربه این کار خیلی طولانی نیست اما نمونه های متفاوتی را داشتیم .
غلامی تصریح کرد : سال به سال اهمیت نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی بیشتر می شود ، گاهی شرایط زمان می تواند اثرگذاری دستاوردها را بیشتر نشان دهد .
وزیر علوم اظهار کرد : ما باید به سمت تولید ثروت و کارافرینی حرکت کنیم که در این راستا تا زمان حاضر 43 پارک های علم و فناوری را تشکیل دادیم .
غلامی ادامه داد : وزارت علوم در راستای حمایت از تبدیل دانش و فناوری به کاربرد ، حمایت های مالی را از حوزه پژوهش به سمت حمایت از شرکت های جوان هدایت کرده درحالی که در مجموع بخش کمی از اعتبارات پژوهشی را داریم .
به گفته غلامی ، اگر تمام دستگاه ها اعتبارات پژوهشی را به این سمت سوق دهند حرکت جهادی و ملی انجام می شود که با اقتدار کشور همراه است .
وی با بیان اینکه در حوزه صندوق های حمایت از پژوهش هم صندوق های متعددی هست ، گفت : تاکید و اصرار به توجه به ظرفیت های علمی مهم است .
ما ظرفیت های بالایی داریم اگر چه تجربه این کار خیلی طولانی نیست اما نمونه های متفاوتی را داشتیم .
تمام تولیدکنندگان داخلی به مجموعه های فکری کشورمان اطمینان کنند قطعا قدم های بلندی از سمت مجموعه های علمی مشاهده می کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه شروع
1397/10/03
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : براساس آمارهای جهانی در سال 2017 میلادی ، ایران رتبه 16 تولیدات علمی در جهان و رتبه اول سرعت رشد تولیدات علمی دنیا را از آن خود کرده است .
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : براساس آمارهای جهانی در سال 2017 میلادی ، ایران رتبه 16 تولیدات علمی در جهان و رتبه اول سرعت رشد تولیدات علمی دنیا را از آن خود کرده است .
منصور غلامی روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل ، این توضیح را نیز داد که کشورهای چین و روسیه در رشد تولیدات علمی پس از ایران قرار گرفته اند .
وی با بیان اینکه هر سال اهمیت نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی بیشتر می شود .
افزود : دانشگاه های ما ظرفیت های بسیار خوبی را در سطح علمی دارند .
غلامی با بیان این جمله که در منطقه هم اول هستیم ، تصریح کرد : این نمایشگاه ها و آمارهای رشد علمی ظرفیت ما را نشان می دهد ، حتی در بعضی رشته های تخصصی در دنیا برتر هستیم .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اظهارکرد : اعداد و ارقام رشد ایران میزان ظرفیت علمی کشور را نشان می دهد ، درعین حال که کشورمان در حوزه هایی مانند نانو تکنولوژی و فناوری بایو و سایر رشته ها رتبه های کمتر از 10 را کسب کرده است .
وی با اشاره به این که در حال حاضر اساتید و محققان مراکز تحقیقاتی سایر دستگاه ها به ظرفیت های علمی کشور پیوسته اند ، گفت : از این رو ظرفیت بزرگ علمی در کشور ایجاد شده است .
به گفته غلامی ، رویکرد وزارت علوم در سال های اخیر حرکت به سمت تولید فناوری و کاربرد دانش و فناوری ها در جامعه و همچنین تولید ثروت است .
وی تاکید کرد : اصرار ما به توجه به ظرفیت های علمی مهم است چرا که ظرفیت های بالایی داریم اگرچه تجربه این کار خیلی طولانی نیست اما نمونه های متفاوتی را داشتیم .
غلامی تصریح کرد : سال به سال اهمیت نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی بیشتر می شود ، گاهی شرایط زمان می تواند اثرگذاری دستاوردها را بیشتر نشان دهد .
وزیر علوم اظهار کرد : ما باید به سمت تولید ثروت و کارافرینی حرکت کنیم که در این راستا تا زمان حاضر 43 پارک های علم و فناوری را تشکیل دادیم .
غلامی ادامه داد : وزارت علوم در راستای حمایت از تبدیل دانش و فناوری به کاربرد ، حمایت های مالی را از حوزه پژوهش به سمت حمایت از شرکت های جوان هدایت کرده در حالی که در مجموع بخش کمی از اعتبارات پژوهشی را داریم .
به گفته غلامی ، اگر تمام دستگاه ها اعتبارات پژوهشی را به این سمت سوق دهند حرکت جهادی و ملی انجام می شود که با اقتدار کشور همراه است .
وی با بیان اینکه در حوزه صندوق های حمایت از پژوهش هم صندوق های متعددی هست ، گفت : تاکید و اصرار به توجه به ظرفیت های علمی مهم است .
ما ظرفیت های بالایی داریم اگر چه تجربه این کار خیلی طولانی نیست اما نمونه های متفاوتی را داشتیم .
تمام تولیدکنندگان داخلی به مجموعه های فکری کشورمان اطمینان کنند قطعا قدم های بلندی از سمت مجموعه های علمی مشاهده می کنیم .
/ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/04
> معاون وزیر علوم خبر داد؛ حمایت وزارت علوم از تجاری سازی فناوری تولید کشور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت : به پژوهش های کاربردی و تولیدی که توجیه اقتصادی دارند ، تا سقف 2 .
> معاون وزیر علوم خبر داد؛ حمایت وزارت علوم از تجاری سازی فناوری تولید کشور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت : به پژوهش های کاربردی و تولیدی که توجیه اقتصادی دارند ، تا سقف 2 .
5 میلیارد تومان از منابع مالی وزارت علوم در جهت تجاری سازی اختصاص داده شده است .
توسعه تجاری سازی محصولات فناورانه مسعود برومند دیروز در افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران اظهار کرد : با برگزاری این نمایشگاه تلاش می کنیم تجاری سازی محصولات فناورانه توسعه پیدا کند .
وی با بیان اینکه کارگاه هایی در این نمایشگاه برگزار می شود افزود : 199 واحد فناوری و دانشگاهی در نمایشگاه شرکت کردند و صد سرمایه گذار نیز حضور دارند .
برومند خاطرنشان کرد : فناوری ها در همه حوزه ها از جمله انرژی ، آب ، سلامت ، بیوتکنولوژی ، محیط زیست در این دوره از نمایشگاه ارائه شده است .
اهداف برگزاری نمایشگاه پژوهش و فناوری برومند خاطر نشان کرد : نوزدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری زمینه سرمایه گذاری و اشتغال دانش بنیان را فراهم می کند .
اهمیت طرح گرنت وی گفت : در کشور نیاز داریم طرح های کسب و کار دارای توجیه اقتصادی توسعه پیدا کند ، از این رو طرحی مبنی بر اعطای گرنت را در نظر گرفته ایم .
این گرنت مجموعا به میزان دو و نیم میلیارد تومان و حداکثر برای هر طرح 250 میلیون تومان اختصاص می یابد .
صندوق نوآوری و شکوفایی وی گفت : همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی در این دوره از نمایشگاه درصدد برآمده است تا سهم موثری در فروش شرکت‎ها داشته باشد .
70 درصد هزینه های تجاری سازی با بهره یازده درصد را صندوق نوآوری و شکوفایی برای سرعت دادن به تجاری سازی طرح ها در نظر گرفته است .
وی خاطرنشان کرد : همچنین 40 درخواست امضای تفاهم نامه در ابتدای نمایشگاه تایید شده است .
بررسی راهکارهای رفع معضل منابع آبی در دانشگاه امیرکبیر با برگزاری اولین جلسه شورای سیاستگذاری هم اندیشی سیاست‏گذاران منابع آب کشور ، در خصوص راهکارهایی برای رفع مشکل تامین منابع آبی کشور بحث و تبادل نظر شد .
اولین جلسه شورای سیاست‏گذاری هم اندیشی سیاست‏گذاران منابع آب کشور با حضور نمایندگان وزارتخانه های نیرو ، جهاد کشاورزی و صنعت ، معدن تجارت ، سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران در محل سالن همایش برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد .
در این جلسه علاوه بر بررسی راهکارهای شناسایی منابع آبی ، در زمینه ارائه راهکارهای عملی برای حل معضلات منابع آب کشور بحث و تبادل نظر شد .
در این جلسه مقرر شد چهارمین نشست هم اندیشی سیاست‏گذاران منابع آب کشور در سه پنل تخصصی به میزبانی وزارت نیرو در اواخر اردیبهشت ماه 1398 برگزار شود .
جلسه شورای سیاست‏گذاری از سوی مرکز تحقیقات مهندسی صنایع و بهره وری و دفتر توسعه پایدار دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با مشارکت تمام دستگاه ها و سازمان های متولی در امر آب در سه دوره متوالی برگزار شده است .
همکاری موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی با دانشگاه فنی دانمارک موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی با دانشگاه فنی دانمارک DTU قرارداد پژوهشی تاثیر تیمار پلاسمای سرد بر موادغذایی امضا کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/04

دکتر محمدعلی حصاری نژاد ، عضو هیئت علمی گروه فرآوری مواد غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی در این زمینه اظهار کرد : در راستای رفع نیازهای موجود در حوزه صنعت غذای کشور و پژوهش های نوین غذایی ، قرارداد انجام پروژه پژوهشی تأثیر تیمار پلاسمای سرد بر ویژگی های فیزیکوشیمیایی و رئولوژیکی برخی پروتئین ها و هیدروکلوئیدهای غذایی با دانشگاه فنی دانمارک (DTU) امضا شد .
وی ادامه داد : در راستای سیاست های امنیت غذایی کشور ، به عنوان یکی از ارکان مهم پدافند غیرعامل ، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی به عنوان یکی از مراکز پژوهشی وابسته به وزارت علوم ، در زمینه ارتقا ی سلامت و امنیت غذایی ، پروژه مشترک پژوهشی را با دانشگاه فنی دانمارک آغاز کرد .
مجوز 16 نشریه جدید دانشجویی صادر شد جلسه ناظر بر نشریان دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد و با صدور مجوز 16 نشریه جدید موافقت شد .
به گزارش دانشگاه تهران ، در این جلسه با صدور مجوز 16 نشریه و تغییرات در 24 نشریه و انتشار 3 نشریه الکترونیکی موافقت شد .
آخرین مصوبات هیات عالی جذب هیئت علمی جلسه 201 هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد که در این جلسه تقویم جذب سالانه دانشگاه ها اصلاح شد .
به گزارش از شورای عالی انقلاب فرهنگی ، جواد محمدی دبیر هیات عالی جذب اعضای هیات علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه ضمن تاکید بر لزوم ارائه گزارش جذب اعضای هیات علمی توسط وزارتخانه های علوم ، بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی گفت : شصت درصد اعضای هیات علمی شاغل در دانشگاه ها طی 10 سال اخیر جذب شده اند .
وی افزود : موفقیت ها و پیشرفت های علمی کشور که مورد اتفاق همه است حاصل تلاش های این اساتید دانشگاه است .
همچنین اعضای هیات عالی جذب مقرر کردند پس از انجام مطالعات کارشناسانه توسط وزارت علوم آئین نامه تشکیل هیات های اجرایی جذب منطقه ای به عنوان جایگزین هیات های اجرایی جذب استانی تقدیم هیات عالی جذب شود .
در این جلسه با توجه به پیشنهاد دبیر هیات عالی جذب پیرامون اصلاح تقویم جذب مقرر شد دانشگاه های بزرگ هر سال یک فراخوان و دانشگاه های کوچک هر سال دو فراخوان داشته باشند و زمان فراخوان نیز از شهریور ماه به مرداد ماه و از بهمن ماه به دی ماه تغییر یافت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
مردم سالاری
1397/10/03
> معاون آموزشی وزیر علوم ، گفت : در مقطع دکتری ، 100 هزار دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد چهار هزار نفر جذب دانشگاه شده اند ، با این فرض که بیش از 20 هزار نفر دانش آموخته بیکار دکتری داریم .
> معاون آموزشی وزیر علوم ، گفت : در مقطع دکتری ، 100 هزار دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد چهار هزار نفر جذب دانشگاه شده اند ، با این فرض که بیش از 20 هزار نفر دانش آموخته بیکار دکتری داریم .
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، مجتبی شریعتی نیاسر در مراسم تجلیل از دانشجویان ممتاز دانشگاه علم و صنعت که امروز در این دانشگاه برگزار شد با بیان اینکه بالع بر 270 رشته در حوزه های بین رشته ای راه اندازی شده است ، اظهار کرد : به دلیل توان بالای آموزشی دانشجویان ایرانی به راحتی در دانشگاه های خارجی پدیرش می شوند و در خارج از کشور با دیگر دانشجویان رقابت کرده و می درخشند .
این موضوع از توان بالای آموزشی آنان حکایت دارد .
معاون آموزشی وزارت علوم ، تاکید کرد : پژوهشگر خوب کسی است که آموزش مناسب دیده و برای رسیدن به پژوهش و تحقیقات مطلوب ، آموزش مناسب گذرانده باشد .
به گفته شریعتی نیاسر ، اکنون ، فشارهای زیادی از نظر سیاسی روی کشور اعمال شده که با مقاومت و تلاش جوانان می توان از این مسیر به خوبی عبور کرد چرا که رمز پیروزی در این زمان مقاومت است .
این مقام مسئول در وزارت علوم ، افزود : طرح دانشگاه علم و صنعت برای بین المللی سازی پنج دانشگاه و پژوهشگاه مورد موافقت قرار گرفته است .
علاوه بر این ، مصوبه ای برای استعدادهای درخشان دانشگاه های سطح یک داریم که بر این اساس دانشگاه ها می توانند 40 درصد از پذیرش مقاطع تحصیلات تکمیلی خود را از دانشجویان ممتاز خود و داوطلبان ممتاز کنکور جذب کنند .
وی افزود : آیین نامه تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجوبانی که نبوغ خاص و توانایی بالایی دارند در نظر گرفته شده است چرا که آنان می توانند در دو رشته تحصیل کنند .
همچنین این امکان برای دانشجویان ممتاز فراهم شده تا رشته دوم را همزمان با فوق لیسانس بدون پرداخت هزینه تا دو ترم ادامه دهند .
شریعتی نیاسر در بخش دیگری از سخنان خود در مورد ابلاغ آیین نامه مهارت افزایی ، اظهار کرد : در این آیین نامه به چهار محور از جمله توجه به دروس کاربردی فنی و مهندسی اشاره شده است .
همچنین برای افزایش مهارت دانشجویان ، 4 تا 10 واحد دروس اختیاری که در معدل نیز تاثیر دارد ، ارائه شده است .
وی ادامه داد : در این آیین نامه به مهارت افزایی فرد به منظور کسب شغل و مهارت اجتماعی بعد از دانش آموختگی اشاره شده است .
وزارت علوم مسئول اشتعال زایی نیست اما می تواند توان اشتغال پدیری دانشجویان را افزایش دهد تا توانمندی های آنها بیشتر شود .
معاون آموزشی وزیر علوم در مورد رصد دانش آموختگان توسط دانشگاه ها ، تاکید کرد : مدیران دانشگاه ها باید پیگیر دانشجویان باشند و در این زمینه انجمن دانش آموختگان دانشگاه ها راه اندازی شده و این گروه از قشر دانشگاهی را رصد می کنند .
اینکه چه تعداد دانش آموخته در دانشگاه ها شناسایی و شاغل شده اند ، امتیازی برای دانشگاه محسوب می شود .
این موضوع در رتبه بندی دانشگاه ها هم تاثیر دارد .
به گفته شریعتی نیاسر ، طرح سرباز کار بر این اساس است که دانش آموختگان دوران اشتغال خود را در دوره سربازی می گذرانند یا اینکه دانش آموختگان در مراکز صنعتی مراحل کارورزی را می گذرانند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
مردم سالاری
1397/10/03

** امضای تفاهمنامه براساس اعتبار سنجی وی همچنین از امضا تفاهم نامه ای با موسسه آموزش مهندسی ایران براساس اعتبار سنجی دانشگاه ها و میزان توجه آنها به گروه فنی مهندسی همچنین امضای تفاهم نامه دیگری با وزارت جهاد کشاورزی در زمینه میزان جذب ظرفیت دانشگاه ها در رشته های کشاورزی خبر داد .
به گفته این مقام مسئول وزارت علوم ، در مقطع دکتری ، 100 هزار دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد چهار هزار نفر جذب دانشگاه شده اند با این فرض که 20 هزار نفر دانشجوی دکتری بدون شغل هم هستند .
رشد بی رویه دانشجو در دهه 80 باعث بروز مشکلاتی شد که به نگاهی متحول گرا نیاز دارد .
شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد : با این حال ، در سال 93 این میزان از رشد دانشجویان مهار و گام هایی برای ارتقا کیفی برداشته شد .
وی در خصوص سلامت علمی در دانشگاه ها ، گفت : برای جلوگیری از بروز تقلب های علمی ، قانونی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که به دانشگاه ها ابلاغ کردیم ، بر این اساس ، نباید کمترین خطاها در سلامت علمی دانشگاه ها صورت گیرد چرا که استاد و دانشجو هر دو مسئول سلامت علمی مقالات هستند .
معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد : دانشجویان باید برای حال و آینده خود برنامه ریزی کرده و از زمان به بهترین شکل استفاده کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
بهار
1397/10/04
> گروه جامعه : رئیس سازمان سنجش گفت : طرح مرحله ای شدن برای کنکور سراسری 98 اجرایی و جزئیات آن تا آخر دی ماه اعلام می شود .
> ابراهیم خدایی ، رئیس سازمان سنجش درباره طرح مرحله ای شدن کنکور سراسری گفت : در گام اول برخی رشته هایی که با سوابق تحصیلی پذیرش می شوند ، تا آخر دی ماه اعلام خواهند شد و داوطلبان برای تحصیل در این رشته ها دیگر نیازی ندارند که در کنکور شرکت کنند و می توانند به دانشگاه مراجعه و ثبت نام کنند .
وی افزود : وزارت علوم تا پیش از این هم 85 درصد پذیرش دانشگاه ها را بدون کنکور انجام می داد ولی با این طرح به دنبال آن هستیم که آنها را از ثبت نام کنکور جدا کرده و به صورت مجزا اعلام کنیم .
رئیس سازمان سنجش ادامه داد : آنها باید برای کنکور 98 ثبت نام کنند که خارج از این 85 درصد می خواهند وارد دانشگاه شوند؛ به عبارت دیگر در حال حاضر ، 15 درصد ظرفیت دانشگاه ها کنکور طلب است .
خدایی با بیان اینکه این طرح برای کنکور 98 اجرایی خواهد شد ، اظهار داشت : جزئیات این طرح تا آخر دی ماه اعلام می شود .
وی توضیح داد : این طرح در کارگروه مربوطه در شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب شده و از آنجا که بین اعضای شورا اجماع نظر وجود دارد ، هفته آینده در جلسه شورا آیین نامه اجرایی را مصوب خواهیم کرد .
رئیس سازمان سنجش در مورد میزان احتمالی ریزش داوطلبان کنکور به دنبال اجرای این طرح گفت : اگرچه انتظار کاهش داریم ولی نه خیلی زیاد؛ در حال حاضر داوطلبان کنکور حدود یک میلیون نفر هستند که پس از اجرای طرح ، شاید روند کاهشی در سال اول اجرا زیاد نباشد ولی انتظار داریم پس از چند سال از اجرا ، ثبت نام داوطلبان در کنکور سیر کاهشی مناسب به خود گیرد .
خدایی در پاسخ به این سوال که این طرح به صورت پایلوت اجرا خواهد شد ، اعلام کرد : خیر؛ این طرح به صورت کامل و قطعی برای کنکور 98 اجرا خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
روزنامه آفرینش
1397/10/04
> رئیس دانشگاه امیرکبیر تاکید کرد؛ ضرورت توجه به نیازهای کشور در انجام پژوهش‏های دانشگاهی رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت : اگرچه تولید مقاله در دانشگاه‎ها برای ارتقای سطح علمی کشور لازم است اما باید در کنار این فعالیت ها مسائل و نیازهای جامعه را به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار داد .
> رئیس دانشگاه امیرکبیر تاکید کرد؛ ضرورت توجه به نیازهای کشور در انجام پژوهش‏های دانشگاهی رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت : اگرچه تولید مقاله در دانشگاه‎ها برای ارتقای سطح علمی کشور لازم است اما باید در کنار این فعالیت ها مسائل و نیازهای جامعه را به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار داد .
به گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، سید احمد معتمدی در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت : اگرچه ما در عرصه های مختلف علمی و همچنین رتبه‏ بندی های داخلی و خارجی موفقیت هایی را کسب کردیم اما این به معنای توقف در انجام فعالیت های علمی نیست و در واقع ما شرط لازم فعالیت های علمی را کسب کردیم اما این دستاوردها کافی نیست و باید تلاش ما بیش از پیش باشد .
وی رشد علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 97 را قابل قبول و بهتر از سال های گذشته ارزیابی کرد و افزود : این موفقیت ها در عرصه های مختلف علمی صورت گرفته و اینطور نیست که ما تنها در عرصه تولید مقاله رشد کرده باشیم .
اگرچه به اعتقاد من تولید مقاله امری بسیار ضروری در کشور محسوب می شود و اینطور نیست که بگوییم این اقدام چه کمکی به کشور می کند بلکه باید بپذیریم تولید مقاله جایگاه علمی کشور در دنیا را افزایش می دهد .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد : اما باید تلاش کنیم در کنار آن تعداد ارجاعات مقاله ها افزایش یابد .
معتمدی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیست و هشتمین دانشگاه دنیا از نظر تولیدات علمی و میزان ارجاعات است ، تاکید کرد : همانطور که شاخص رشد علمی این دانشگاه امسال در مقایسه با سال های گذشته افزایش یافته به مراتب آن تعداد قراردادهای پژوهشی نیز رشد قابل توجهی داشته و ما سعی کردیم این رشد کمی و کیفی در همه حوزه ها اتفاق بیفتد .
وی اضافه کرد : ما همواره خود را با پنج دانشگاه برتر صنعتی کشور مقایسه می کنیم و در اغلب رتبه بندی های داخلی رتبه اول و دوم را کسب کرده ایم .
رئیس اداره رفاهی دانشجویان وزارت بهداشت منصوب شد در حکمی از سوی دکتر عباس عطوف‏ مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت ، علی محمدی فیض آباد به عنوان رئیس اداره رفاهی دانشجویان این وزارتخانه معرفی و منصوب شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شیراز
دنیای اقتصاد
1397/10/04
> محمد صداقت دنیای اقتصاد شیراز : به مناسبت روز جهانی غذا در مراسم نکوداشت تولید غذای سالم در کارخانه های صنایع تبدیلی ، از صاحبان برتر کارخانه های صنایع غذایی تجلیل به عمل آمد و از معاون وزیر بهداشت لوح سپاس دریافت کردند .
در این مراسم علی بهادر رئیس دانشگاه شیراز گفت : تهیه و تولید مواد غذایی سالم مورد مصرف مردم ، بهترین گزینه اجرای شیوه نوین پیشگیری از ابتلا به بیماری و جلوگیری از صرف بودجه های گزاف برای خرید دارو و هزینه های خدمات درمانی است .
وی افزود : در عوض این اعتبارات صرف عمران ، آبادانی ، اشتغال و سالم سازی محیط زیست خواهد شد .
غلامرضا اصغری معاون وزیر بهداشت نیز تولیدات غذایی فارس را در رتبه اول کشور اعلام و تاکید کرد : تولید غذای سلام از مزرعه تا سفره مردم ، در دستور کار است .
> تجلیل از صنعتگران نمونه فارس محمد صداقت دنیای اقتصاد شیراز : به مناسبت روز جهانی غذا در مراسم نکوداشت تولید غذای سالم در کارخانه های صنایع تبدیلی ، از صاحبان برتر کارخانه های صنایع غذایی تجلیل به عمل آمد و از معاون وزیر بهداشت لوح سپاس دریافت کردند .
در این مراسم علی بهادر رئیس دانشگاه شیراز گفت : تهیه و تولید مواد غذایی سالم مورد مصرف مردم ، بهترین گزینه اجرای شیوه نوین پیشگیری از ابتلا به بیماری و جلوگیری از صرف بودجه های گزاف برای خرید دارو و هزینه های خدمات درمانی است .
وی افزود : در عوض این اعتبارات صرف عمران ، آبادانی ، اشتغال و سالم سازی محیط زیست خواهد شد .
غلامرضا اصغری معاون وزیر بهداشت نیز تولیدات غذایی فارس را در رتبه اول کشور اعلام و تاکید کرد : تولید غذای سلام از مزرعه تا سفره مردم ، در دستور کار است .
کلمات کلیدی : ابتلا به بیماری بودجه رئیس دانشگاه صنایع غذایی مواد غذایی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/10/04
> معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور از تبیین کنترل کیفیت در سند راهبردی این دانشگاه خبر داد و افزود : بخش نظارتی و کنترل کیفیت به عنوان یکی از موضوعات مهم در سند راهبردی دانشگاه تبیین شده و با اجرایی شدن این سند ، کنترل کیفیت و استانداردسازی تمامی بخش‎ها به ویژه مباحث علمی و آموزشی مطابق با استانداردهای جهانی ، بیش از پیش مورد توجه قرار می‎گیرد .
> معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور از تبیین کنترل کیفیت در سند راهبردی این دانشگاه خبر داد و افزود : بخش نظارتی و کنترل کیفیت به عنوان یکی از موضوعات مهم در سند راهبردی دانشگاه تبیین شده و با اجرایی شدن این سند ، کنترل کیفیت و استانداردسازی تمامی بخش‎ها به ویژه مباحث علمی و آموزشی مطابق با استانداردهای جهانی ، بیش از پیش مورد توجه قرار می‎گیرد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، نشست دانشجویی دانشگاه پیام نور افغانستان با معاونین و مسئولان دانشگاه پیام نور با هدف بررسی مسائل دانشجویان و ارائه راهکارهای لازم در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد .
دکتر محسنی با اشاره به ظرفیت‏های بسیار مطلوب در دانشگاه پیام نور گفت : دانشگاه پیام نور با استفاده از تمامی پتانسیل در این فضا وارد شده و اعضای هیات علمی علاقه‎مند به همکاری در مرکز کابل نیز با هدف ارتقای کیفیت وارد این چرخه می‎شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/10/04
> فرهیختگان : کافی است چرخی در سالن ویژه دانشگاه آزاد اسلامی که در محل دائمی نمایشگاه ها برای این دوره از نمایشگاه فناوری ، پژوهش و فن بازار برپا شده ، بزنی و با سالن هایی روبه رو شوی که هرکدام دستاوردهایی از دانشجویان را به معرض نمایش گذاشته اند که اگر در جریان اخبار مربوط به دستاوردهای علمی کشور نباشی ، تصور می کنی همگی آنها از خارج وارد شده اند؛ دستاوردهایی که بعضی از آنها می تواند حتی انقلابی در برخی از صنایع ایجاد کند ، محصولاتی که همگی توسط دانشجویان استان های مختلف کشور و زیر نظر اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شده اند و برخی از آنها بعد از رسیدن به مرحله تجاری سازی برای دانشجو و واحد دانشگاهی درآمدزایی هم داشته اند.
> فرهیختگان : کافی است چرخی در سالن ویژه دانشگاه آزاد اسلامی که در محل دائمی نمایشگاه ها برای این دوره از نمایشگاه فناوری ، پژوهش و فن بازار برپا شده ، بزنی و با سالن هایی روبه رو شوی که هرکدام دستاوردهایی از دانشجویان را به معرض نمایش گذاشته اند که اگر در جریان اخبار مربوط به دستاوردهای علمی کشور نباشی ، تصور می کنی همگی آنها از خارج وارد شده اند؛ دستاوردهایی که بعضی از آنها می تواند حتی انقلابی در برخی از صنایع ایجاد کند ، محصولاتی که همگی توسط دانشجویان استان های مختلف کشور و زیر نظر اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شده اند و برخی از آنها بعد از رسیدن به مرحله تجاری سازی برای دانشجو و واحد دانشگاهی درآمدزایی هم داشته اند .
در کنار آن یکی از نکات قابل توجه این سالن حضور ایده ها و محصولات دانش آموزان مراکز سما است؛ دانش آموزانی که پابه پای دانشجویان قدم برداشته اند و محصولات جالبی را در حوزه های مختلف تولیده کرده اند؛ سالنی پر از شگفتی که ما را بر آن داشت سراغ چند تن از غرفه ها رفته و با مسئولان آنها به گفت وگو بپردازیم که در ادامه می خوانید .
از ربات زیردریایی تا ماساژور اولین غرفه ، مربوط به مدارس سما است .
در نظر اول باورش سخت است که این همه محصول نتیجه پژوهش های دانش آموزان باشد .
هرچند در سطح دانش آموزی بسیاری از طرح ها در سطح ایده باقی می ماند ، اما دانشگاه آزاد اسلامی فرصتی ایجاد کرده که برخی از این ایده ها به محصول و برخی هم به مرحله تولید انبوه برسد .
ربات لوله نورد ، کیف هوشمند ، تولید عطر با ماندگاری زیاد (رتبه اول جشنواره طیبان) ، طرح ماساژور (رتبه برتر مسابقات تبریز) ، شناور و ربات زیردریایی (رتبه اول جشنواره دریا مسیر پیشرفت) از جمله طرح هایی هستند که برخی از آنها رتبه اول جشنواره طیبان را کسب کرده اند .
به گفته مسئول غرفه ، قرار است برخی از این طرح ها به مرحله تولید انبوه برسد .
برخی از آنها نیز همچون گهواره نوردرمانی آماده تجاری سازی است .
این غرفه محصولات دانشجویی نیز دارد؛ به عنوان مثال سیستم هدایت صندلی خلبان جنگنده و هدایت به منطقه امن حاصل کار دانشجوی سما واحد رشت یا پرینتر سه بعدی و ربات تصویربردار از لوله های آب رسان از واحدهای مشهد و زنجان و دستگاه معادل ساز کار و گرما و ماشین مسابقه آموزش از واحد سما کرج و ربات پرنده (مقام برتر فنی در لیگ پرنده مسابقات ربوکاپ 2017) از واحد کرمانشاه است .
ملکی ، مدیر امور پژوهش سازمان سما البته از محدودیت فضای غرفه گلایه دارد و می گوید : «ما هرسال مشکلی که داریم بحث محدودیت فضا است ، چراکه تقریبا با 700 مدرسه و 120 آموزشکده درخواست فضای بیشتری را در نمایشگاه داشتیم و امسال نیز درخواست فضای 100 متری داشتیم که با محدودیت های موجود فضای 50 متری را در اختیارمان قرار دادند .
با این حال 300 اثر از آموزشکده ها و مدارس سما را که یا ثبت اختراع شده یا در نمایشگاه و مسابقات مختلف دارای رتبه شده اند ، دریافت و درنهایت نیز 60 اثر را انتخاب و در این نمایشگاه عرضه کردیم .
» او می گوید : «در این غرفه ، از برگزیده ترین محصول که دارای رتبه برتر جایزه جابربن حیان در سطح کشوری است داریم تا رتبه سوم جشنواره خوارزمی در رشته مکانیک .
برخی محصولات نیز مانند ربات رتبه اول و دوم مسابقات ایران اپن بوده است .
» ملکی ادامه می دهد : «هیچ کدام از آثار ما به طور نهایی به مرحله تجاری سازی نرسیده است ، اما این قول داده شده که روی یک سری آثاری که در نمایشگاه است ، سازمان سما بتواند سرمایه گذاری کند و حمایت بیشتری را از این آثار انجام دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/10/04

» ملکی در پاسخ به این سوال که ساخت محصولات بعد از نیازسنجی صورت می گیرد یا خیر ، می گوید : «در بحث دانش آموزی ابتدا پرورش خلاقیت اهمیت دارد و سعی می کنیم بیشتر مشکلات و موانعی را که به صورت بومی در مناطق استان ها است ، توسط روابط پژوهشگری مطرح و سپس سعی می کنیم محصولات نیز در آن حوزه ها باشد ، اما از تمام خلاقیت ها و ایده های دانش آموزان تاحدی که بودجه اجازه می دهد ، حمایت کنیم .
البته بسیاری ازا یده ها در سطح ایده می ماند ، اما ما از پتانسیل دانشگاه آزاد اسلامی استفاده می کنیم تا این ایده ها به مرحله تولید محصول برسد و بتواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند .
» او در پاسخ به اینکه طرح «هر مدرسه ، یک مهارت» به کجا رسید ، می گوید : «الان دو یا سه سال است که مدارس ما مکلف هستند که به هر دانش آموز خود در طول سال تحصیلی یک مهارت آموزش بدهند و از این دوره های مهارتی هم بحث خلاقیت و تولید محصول را داریم و هم بازارچه های مهارتی که از دستاوردهای دانش آموزان و دانشجویان برپا می شود و محصولات به مرحله فروش می رسد .
بحث جدیدی نیز در مدارس سما داریم که فعالیت های کاربنیان است؛ یعنی محصولات دانش آموزان با سرمایه خود مدارس به مرحله فروش می رسد که 50 درصد از آن فروش نیز به خود دانش آموزان اختصاص دارد .
ما سعی می کنیم مهارت دانش آموزان را به سمت مهارت های کاربنیان ببریم که هم اشتغالزایی داشته باشیم و هم تولید محصول .
» حواس ها پرت خودرویی با داشبورد هوشمند واحد شیراز نیز یکی دیگر از غرفه ها است؛ غرفه ای که شلوغی جمعیت حاضر در آن از دور جلب توجه می کند و هرچه به آن نزدیک تر می شوی ، گعده بازدیدکنندگان را بیشتر دور یک محصول می بینی ، غرفه ای که نزدیک به 50 دستاورد این واحد را در خود جای داده است ، دستاوردهایی که همگی توسط دانشجویان ، اعضای هیات علمی و فارغ التحصیلان این دانشگاه تولید شده اند و پایان نامه ها نیز نقش مهمی در تولید برخی از این محصولات داشته اند .
با این حال شاید مهم ترین آن که تماشاگران زیادی نیز گرد آن جمع شده اند و درباره چگونگی ساخت و وضعیت تجاری سازی آن سوالات زیادی هم می پرسند ، همان خودرویی است که چندی پیش در چهاردهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران و دومین دوره مسابقات بین المللی آسیا و اقیانوسیه رتبه اول را کسب کرد؛ خودرویی هوشمند با داشبوردی هوشمند که می تواند تحولی عظیم در صنعت خودروسازی کشور ایجاد کند؛ داشبوردی که علاوه بر حساسیت نسبت به خواب آلودگی راننده ، امکان شناسایی اشیای در حال حرکت و تخمین سرعت آنها را هم دارد و در عین حال می تواند وضعیت آینه ها را به وسیله مردمک چشم راننده تنظیم کرده و همچنین آخرین اخبار را نیز به زبان فارسی و به صورت گویا برای راننده پخش کند .
نکته جالب درباره این غرفه آن است که واحد شیراز به رغم نداشتن نظام موضوعات در طرح پایش ، اما برای هر سه نظام موضوع پیشنهادی خود یعنی الکترونیک و مخابرات ، معماری و شهرسازی و نفت و پلیمر ، دستاوردهایی را به نمایشگاه آورده است .
محمدمهدی جباری ، معاون پژوهش و فناوری واحد شیراز از گلچین کردن دستاوردهای این واحد صحبت های جالبی را درباره شرکت کنندگان در تولید این محصولات دارد و این طور می گوید : «همه این دستاوردها مربوط به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، اعضای هیات علمی ، پایان نامه های کاربردی یا فارغ التحصیلان دانشگاه خودمان است که ایده های آنها در مراکز رشدمان به مرحله اجرایی رسیده اند؛ البته حتما تعدادی از این محصولات به تجاری سازی خواهند رسید .
» جباری می گوید : «هرچند هنوز نظام موضوعات ما مشخص نشده است ، اما به اساتید و اعضای هیات علمی تاکید کرده ایم که موضوعات کاربردی را با توجه به نیاز صنعت و حمایت های این بخش در استان مورد تاکید ویژه قرار دهند ، چراکه اگر تنها 10درصد فعالیت های صورت گرفته در طرح پایش نیز به نتیجه برسد ، بخشی از مشکلات کشور حل خواهد شد .
» معاون پژوهش واحد شیراز درباره دستاوردهای ارائه شده در نمایشگاه توضیح می دهد : «بعد از اولویت بندی کردن توانستیم به محصولاتی که امروز در اینجا ارائه شده ، برسیم .
» ارائه یک اختراع و همچنین در معرض دید گذاشتن دستگاهی که می تواند تصاویر زیر آب را برایمان به صورت شفاف نمایش دهد ، از دستاوردهای دیگر این واحد بوده است؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/10/04
دستاوردهایی که جباری در توضیح بیشتر هرکدام این طور می گوید : «در اینجا دستگاه جوش اصطحکاکی دوطرفه را داریم که برای اولین بار طراحی شده و می تواند به غیر از آهن ، سایر فلزات مانند آلومینیوم را به صورت دوطرفه جوش دهد؛ دستاوردی که مراحل ثبت اختراع و تجاری سازی آن نیز دنبال می شود .
البته ما دستگاهی را نیز برای پردازش تصاویر در زیر آب داریم که الگورتیم طراحی آن از صفر تا 100 توسط دانشجویان خودمان انجام شده و می تواند تصاویر گرفته شده از زیر آب را به صورت شفاف در معرض نمایش بگذارد .
» جباری تولید محصول در حوزه پزشکی را دیگر دستاورد دانشجویان شیرازی می داند و تصریح می کند : «دانشجویان ما موفق به ساخت دستبند هوشمند نوبت بدهی در اورژانس ها شده اند؛ دستبندی که اطلاعات مربوط به بیمار را به صورت وایرلس در اختیار سیستم مرکزی قرار می دهد و این سیستم هم بعد از ارزیابی بیماران ، نوبت را به بیماران وخیم تر می دهد ، موضوعی که باعث می شود بیماران بدحال سریع تر به بخش های درمانی منتقل شوند .
البته ما در حوزه بتن هم محصولاتی داشته ایم؛ محصولاتی در حوزه بتن شفاف ، ضایعاتی و متخلخل که همگی از مقاومت بالایی برخوردارند .
» زباله هایی که به آجر تبدیل شدند غرفه واحد تهران مرکزی اما حال و هوای دیگری دارد؛ غرفه ای که 40 محصول دانشجویان این دانشگاه را در خود جای داده است .
هرچند برخی از واحدهای دانشگاهی از فضای کمی که در اختیارشان قرار گرفته ، ناراضی بودند ، اما این واحد با در اختیار داشتن 200 متر فضا توانسته بود بهترین جانمایی را داشته باشد؛ غرفه ای که تنها به ارائه دستاوردهای به اصطلاح فیزیکی بسنده نکرد و مجلات علمی و پژوهشی و کتاب های خود را نیز در معرض نمایش قرار داد ، واحدی که چندی پیش در نشست مشترک با پدافند غیرعامل هم توانست خوب بدرخشد ، تا جایی که مسئولان پدافند اعلام کردند حاضرند آزمایشگاه همکار استاندارد در اختیار دانشجویان این واحد بگذارند و حتی یکی از محصولات این واحد که البته جزء غایبان در نمایشگاه به شمار می رود و در زمره ربات های پرنده بزرگ محسوب می شود ، حتی به مرحله درآمدزایی برای دانشگاه رسیده و قرار است طی یک هفته مزارع ورامین را سمپاشی کند .
حسن نگهدار ، مدیر ارتباط با صنعت واحد تهران مرکزی ربات آریانا را جزء دستاوردهای این واحد معرفی می کند و می گوید : «این ربات جزء ربات های امدادگر است که می تواند در مناطق زلزله زده به آواربرداری بپردازد .
البته این ربات به مرحله صنعتی رسیده و حتی سفارش هایی نیز برای خرید آن داشته ایم و در کنار بخش ربات که دانشجویان ما دستاوردهای خوبی در آن داشته اند که از جمله آن می توان به ربات های امدادگر و حتی کارگر اشاره کرد ، توانسته ایم در حوزه آجر و موزائیک نیز محصولی را تولید کنیم که قیمت آن 40درصد کمتر از آجرهای معمولی است؛ محصولی که از مواد دورریز و غیرقابل بازیافت زباله تولید شده و دانشجویان فنی و مهندسی ، عمران و معماری ما خودشان این مواد را جمع آوری کرده و بعد از تفکیک و خرد کردن موفق به ساخت این آجرها و موزاییک ها که به رغم داشتن مقاومت بسیار بالا ، وزن بسیار کمی هم دارند ، شده اند .
» او فعالیت در بخش خودرو را از دیگر دستاوردهای این واحد برمی شمارد و تصریح می کند : «در این نمایشگاه سنسوری را ویژه خودرو داریم که می تواند به آپشن های خودرو مانند سنسور عقب ، تنظیم نور چراغ ها و .
کمک کند .
البته ما خشک کن خورشیدی را هم داریم که به وسیله یک باتری خورشیدی می تواند کار کند ، با این حال ما نزدیک به 600 جلد کتاب که همگی محصول فعالیت های پژوهشی دو یا سه سال اخیر دانشجویان است و همچنین هشت مجله علمی و پژوهشی را هم داشته ایم که همگی را در این نمایشگاه ارائه داده ایم .
» مدیر ارتباط با صنعت واحد تهران مرکزی ماموریت واحد خود را در طرح پایش محیط زیست عنوان می کند و می گوید : «ما تا به حال توانسته ایم فعالیت های خوبی را در این بخش داشته باشیم و یکی از نکاتی که باید به آن اشاره کنم ، بحث تصیفه آب های سخت توسط دانشجویان شیمی ما است که در نشست مشترک با مسئولان پدافند غیرعامل به آن اشاره و قرار بر همکاری واحد ما با پدافند غیرعامل در این زمینه شده است .
» نگهدار ، فعالیت دانشجویان شیمی این واحد را بسیار خوب ارزیابی می کند و می گوید : «دانشجویان دانشکده ما فعالیت های خوبی را در حوزه پلیمر و نفت داشته اند ، تا جایی که امروزه یکی از دستاوردهای آنها در حوزه جوشکاری های مختص این حوزه است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/10/04

البته ما محصولاتی در حوزه نانو نیز داریم که جزء محصولات خوب و قابل اتکای ما محسوب می شود و در این نمایشگاه نیز ارائه شده اند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش +وزارت علوم
خراسان
1397/10/04
> با این که گفته شده بود پرونده نماینده سراوان در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مختومه شده است ، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از ادامه بررسی این پرونده خبرداد و با بیان این که مجلس از اشتباه او حمایت نمی کند ، افزود : محمد باسط درازهی به خاطر اشتباه خود عذرخواهی کرده است.
> با این که گفته شده بود پرونده نماینده سراوان در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مختومه شده است ، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از ادامه بررسی این پرونده خبرداد و با بیان این که مجلس از اشتباه او حمایت نمی کند ، افزود : محمد باسط درازهی به خاطر اشتباه خود عذرخواهی کرده است .
بهروز نعمتی در گفت و گو با ایسنا و فارس اظهار کرد : وقتی پرونده آقای درازهی از ابتدا در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مطرح شد معنایش این است که این پرونده باید در آن جا بررسی شود ، تاکنون یک جلسه در این باره تشکیل شده و جلسات بعدی هم برگزار خواهد شد .
نعمتی با اشاره به جلسه روز گذشته هیئت رئیسه مجلس درباره این پرونده گفت : در این جلسه مقرر شد پیرو دستور قبلی به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان برای رسیدگی به موضوع نماینده سراوان این مسئله در همان هیئت مورد بررسی قرار گیرد .
اظهارات نعمتی درحالی است که پیش از این سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان از خاتمه یافتن بررسی این پرونده خبرداده بود .
با این حال مسعود پزشکیان رئیس این هیئت گفته بود : پرونده مختومه نشده و تکلیف ها مشخص شده ، نماینده عذرخواهی کرده ، دیگر چه کاری باید انجام دهد؟ گزارش سلیمی از روند بررسی پرونده درازهی در مجلس در همین حال ، حجت الاسلام سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت وگو با انوار خبرنگار خراسان ، با بیان این که هیئت رئیسه مجلس به دنبال رعایت عدالت در ماجرای نماینده سراوان است ، تأکید کرد : هیئت رئیسه نظرشان بر این است که این اتفاق به صورت همه جانبه پیگیری شود و هیئت نظارت بر نمایندگان این موضوع را پیگیری می کند .
وی افزود : بنابر گزارش های ارائه شده ، کارمند گمرک اطلاعاتی درباره نماینده داشته اما با رفتار خود ، آقای درازهی را تحریک کرده است ، اما این به این معنا نیست که نماینده شأن و جایگاه خود را حفظ نکند .
وی در این باره که غیر مجلس ، نهاد دیگری این ماجرا را پیگیری می کند ، گفت : این موضوع علاوه بر هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در چند بُعد در حال پیگیری است علاوه بر رفتار کارمند گمرک ، انتشار دهنده فیلم و برخورد مراجعه کننده با نماینده مجلس توسط نهادهای مربوط در حال بررسی و پیگیری است .
سلیمی درباره این ادعا که نماینده سراوان برای ترخیص خودروهای مدل بالای فردی معروف به گمرک مراجعه کرده است گفت : دقیقا در این باره نمی توان اظهار نظر کرد اما بخشی از وظایف نمایندگان تسهیل امور سرمایه گذاری ، صادرات و واردات و کمک به توسعه اشتغال است .
نماینده سراوان راهی بیمارستان شد در همین زمینه روز گذشته فارس خبر داد که محمد درازهی نماینده سراوان به دلیل حمله عصبی و تب شدید در بیمارستان طرفه تهران تحت درمان قرار گرفت .
پزشک معالج این نماینده گفت : علت مراجعه این نماینده سکته قلبی نبوده است بلکه به علت تب بالا وی مورد معالجه قرار گرفت .
وی افزود : با توجه به تب بالا وی نیاز به بررسی های عفونی وجود داشت که وی را به بیمارستان امام حسین (ع) تهران اعزام کردیم .
آیت ا .
مکارم شیرازی : اگر هر دو طرف مؤدبانه صحبت می کردند موضوع به این جا نمی رسید آیت ا .
مکارم شیرازی از مراجع تقلید نیز در سخنانی که برخی رسانه ها آن را اشاره ای به ماجرای نماینده حاشیه ساز دانستند ، گفت : به تازگی در مجلس اتفاقی افتاده که شکل خوبی نداشت؛ اگر هر دو طرف محترمانه و مؤدبانه با یکدیگر صحبت می کردند موضوع به این جا نمی رسید ، نباید با ادبیات نادرست و خشن هزینه درست کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کمیسیون آموزش +وزارت علوم
خراسان
1397/10/04

از سوی دیگر به گزارش تسنیم و خبرگزاری حوزه ، این مرجع تقلید با بیان این که نباید با کسی آمرانه سخن گفت بلکه با ادبیات خوب و محترمانه می توان قلب ها را جذب کرد ، افزود : با زبان و گفتار خوب و ادبیات محترمانه می توان همه را جذب کرد و جلوی اتفاقات بعدی را گرفت .
استاد دانشگاه آلمان : شکایت از درازهی را پیگیری خواهم کرد در موضوعی دیگر که برخی رسانه ها درباره ادعای سرقت علمی درازهی از مقاله یک استاد دانشگاه فرایبورگ آلمان مطرح کرده بودند ، این استاد در گفت و گویی اینترنتی گفت : شکایت از درازهی را پیگیری خواهم کرد .
او دو مقاله مرا ترکیب و اسم من را حذف کرده است .
با این حال میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره بررسی این ادعا گفت : چنین مسئله ای در کمیسیون آموزش مطرح نشده و موضوعاتی که جنبه شخصی دارند در کمیسیون ها بررسی نمی شوند .
وی تأکید کرد : مراجع قانونی کشور باید درباره شکایت پروفسور آلمانی از این نماینده تصمیم گیری و اعلام موضع کنند .
کدخدایی : درباره مدارک تحصیلی وزارت علوم نظر می دهد در این باره به گزارش مهر ، عباسعلی کدخدایی در گفت و گو با رادیو در پاسخ به این سوال که با توجه به نکاتی که درباره مدرک آقای درازهی مطرح می شود چرا شورای نگهبان وی را رد صلاحیت نکرده است؟ گفت : درباره مدارک تحصیلی سند معتبری که داریم گواهی و سندی است که وزارت علوم اعلام می کند .
بارها در انتخابات ها وزارت علوم اعلام کرده که فلان دانشگاه اعتبار ندارد یا فلان گواهی مجعول هست و آن فرد نتوانسته نامزد شود .
وی افزود : اما اگر محتوای رساله یا پایان نامه یا مقاله علمی کپی برداری شود ، ما ابزاری برای کشف نداریم مگر این که جایی آن را علنی روشن کند یا کسی علنی اقرار کند .
از این رو اگر پایان نامه ای کپی برداری شود ولی در دانشگاه قبول شده باشد و براساس آن مدرک رسمی داده شود ما دیگر نمی توانیم به آن ورود کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
وطن امروز
1397/10/04
> نتایج چهارمین دوره ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی اعلام شد.
> نتایج چهارمین دوره ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی اعلام شد .
بنا بر اعلام سازمان فناوری اطلاعات ، 10 دستگاه برتر دولت الکترونیکی شامل شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور ، گمرک ، بنیاد شهید ، بیمه مرکزی ، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ، وزارت اقتصاد ، سازمان امور مالیاتی ، سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ، سازمان بنادر و دریانوردی و پست بانک هستند .
همچنین 10 دستگاهی که ضعیف ترین عملکرد در حوزه دولت الکترونیکی را داشته اند شامل انستیتو پاستور ، سازمان حفظ نباتات ، وزارت دادگستری ، سازمان حسابرسی ، سازمان اکتشافات معدنی ، وزارت نیرو ، سازمان فنی و حرفه ای ، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ، وزارت آموزش وپرورش و وزارت امور خارجه می شود .
گفتنی است طبق 2 فاکتور شخصی سازی و دیجیتال دموکراسی ، سازمان های شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور ، گمرک ، سازمان سنجش آموزش کشور ، سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران ، بنیاد شهید و امور ایثارگران ، پست بانک ایران ، نهضت سوادآموزی ، وزارت جهاد کشاورزی ، سازمان هواشناسی کشور و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، 10 سازمان برتر ارزیابی شدند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
بانی فیلم
1397/10/04
> دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با صدور حکمی مدیر بخش بین الملل این دوره از جشنواره را منصوب کرد .
> به گزارش رسیده ، امین مختاری دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران طی حکمی سپهر سلیمان را به عنوان مدیر بخش بین الملل این دوره معرفی کرد .
در متن حکم امین مختاری آمده است : «نظر به شایستگی ، تعهد و تجربه های ارزشمند جناب عالی به موجب این حکم به عنوان مدیر بین الملل بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران منصوب می شوید .
انتظار می رود ضمن فراهم آوردن شرایط مطلوب جهت برگزاری این بخش از جشنواره ، در جهت تقویت تعامل مابین گروه های ملی و بین المللی کوشا باشید .
امید است در سایه ایزد منان با بکارگیری حداکثر ظرفیت های موجود در راستای ارتقا و اعتلای تئاتر دانشگاهی ، در انجام وظایف محوله موفق باشید .
» سپهر سلیمان دانش آموخته کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی از دانشکده زبان های خارجه دانشگاه تهران است .
وی با برگزیدن موضوع مطالعاتی تئاتر و متاتئاتر رنسانس ، پیوند خود را با دنیای نمایش برقرار کرد .
بازی در تئاترهای دانشگاهی و کارگردانی تئاتر در فستیوال تئاتر دانشکده زبان های خارجه از جمله فعالیت های هنری اوست .
سلیمان تجربه 2 دوره عضویت در بخش بین الملل جشنواره بین المللی فیلم فجر را داشته است .
بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398 به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در بخش های مختلف الف : مناطق «تئاتر صحنه» و ب : سراسری و بین المللی «تئاتر صحنه» ، «تجربه های اجرا» ، «نمایشنامه نویسی (جایزه استاد اکبررادی) ، «پژوهش (جایزه دکتر فرهاد ناظر زاده کرمانی)» ، «ترجمه نمایشنامه» ، «عکس ، پوستر و تیزر» ، «غیر رقابتی» ، «کارگاه ها و درس گفتارها» ، «مدرسان» ، «جشنواره جشنواره ها» و «پایان نامه های برگزیده» ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار خواهد شد .
بخش تئاتر صحنه مناطق نیز نیمه اول اسفند ماه سال 1397 میزبان هنرمندان فعال عرصه تئاتر دانشگاهی خواهد بود .
اشتراک گذاری در :.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
فناوران
1397/10/04
> صبح روزگذشته نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران با حضور سورنا ستاری ، معاون علم و فناوری ریاست جمهوری آغاز به کار کرد .
ستاری همچنین دیروز از از پارک علم و فناوری پردیس نیز بازدید کرد.
> در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار اعلام شد : اختصاص تسهیلات لیزینگی ارزان به خریداران کالاهای دانش بنیان صبح روزگذشته نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران با حضور سورنا ستاری ، معاون علم و فناوری ریاست جمهوری آغاز به کار کرد .
ستاری همچنین دیروز از از پارک علم و فناوری پردیس نیز بازدید کرد فناوران معاون علمی وفناوری رییس جمهور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار گفت : علیرغم مشکلات در بخش های اقتصادی ، ولی فروش شرکت های دانش بنیان بسیار چشمگیر است که این امر نشان می دهد بخش های دانش بنیان جزو بخش های پویای کشور هستند .
سورنا ستاری افزود : با تمام مشکلات و چالش های اقتصادی ، حجم اقتصاد دانش بنیان به شدت در حال افزایش است .
وی با بیان اینکه فروش شرکت های دانش بنیان روند افزایش را نشان می دهد ، گفت : این امر نشان می دهد که شرکت های دانش بنیان بخش پویایی هستند .
ستاری ادامه داد : امروز پارک های علم وفناروی و مراکز رشد در دانشگاه ها توسعه یافته اند ، ولی باید فناوری هایی که از سوی این شرکت ها تولید می شوند ، به زندگی مردم وارد شده تا آنها از شیرینی و حلاوت این فناوری ها بهره مند شوند .
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان اینکه این دو نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه فناوری در کشور محسوب می شوند ، گفت : این دوره از نمایشگاه با همکاری و هماهنگی دو نهاد معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم برگزار شده و امیدواریم خروجی خوبی داشته باشند .
حذف بیمه قرارداد برای استارتاپ هاسورنا ستاری همچنین در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری پردیس با بیان اینکه استارتاپ ها صرفا ملزم به بیمه کردن کارکنان خود هستند و برای قراردادهای خود الزامی به بیمه ندارند ، گفت : این روند از 3 ماهستاری تاکید کرد که حمایت مالی از استارتاپ ها باید صرفا در جهت توسعه بازار آنها ، دسترسی به منابع مالی مناسب ، توسعه بازار بورس ، بازار سرمایه گذاران خطرپذیر ، تسهیل استفاده آنها از صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر و توسعه دسترسی به منابع انسانی مناسب باشد .
ارایه تسهیلات مالی برای قرارداد بین دانش بنیان‎هادر همین حال ، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت : صندوق در تعامل با وزارت علوم آمادگی دارد با اعطای تسهیلات تا سقف 70درصد ، رقم قرارداد بین شرکت های دانش بنیان حاضر در نمایشگاه و کارفرمایان را عهده دار باشد .
علی وحدت اظهار داشت : این نمایشگاه از این نظر که توجه جدی به موضوع بازار دارد الگوی مناسبی در سال های اخیر در حوزه شرکت‎های دانش بنیان است .
وی در خصوص تغییر درخواست شرکت‎های دانش‎بنیان گفت : در ابتدای راه مشکلات شرکت‎های دانش‎بنیان مالی و ساختاری مدیریتی بود ولی امروزه عمده مشکلات این شرکت‎ها تامین بازار است به این معنا که محصولات شرکت‎ها نیاز به بازار دارند .
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ، عدم اعتماد خریداران به محصولات تولید داخل را از چالش شرکت ها دانش دانست و گفت : در برخی موارد مشتریان این محصولات ، نهادها و شرکت های دولتی هستند از این رو این نمایشگاه الگویی برای توسعه بازار محصولات دانش بنیان داخلی است .
وی هدف از حضور در این نمایشگاه را ورود همه جانبه به بخش های نوآوری نام برد و گفت : برای این منظور اعتباری بالغ بر 20 میلیارد تومان تسهیلات لیزینگی خریداران بخش خصوصی در نظرگرفته شده که این قابل افزایش است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
فناوران
1397/10/04

وحدت گفت : در این زمینه محدودیتی از نظر اعتبارات نداریم و این تسهیلات در قالب لیزینگ در اختیار خریداران قرار داده می شود .
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد : قرار بر این است که صندوق برای اعطای تسهیلات با استفاده از عامل های مالی مانند صندوق توسعه فناوری نانو ، اقدام به اعطای تسهیلات لیزینگی کند .
وی بیان کرد : اولین گام را با صندوق توسعه فناوری نانو آغاز کردیم و به عنوان عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات لازم به خریداران اعطا می شود .
وحدت با بیان همکاری با وزارت علوم درزمینه اعطای گرنت فناوری به طرح های فناورانه گفت : صندوق در تعامل با وزارت علوم آمادگی دارد با اعطای تسهیلات تا سقف 70 درصد ، رقم قرارداد بین شرکت های دانش بنیان حاضر در نمایشگاه و کارفرمایان را با سود کمتر از 11 درصد تامین مالی عهده دار باشد .
حمایت 50 درصدی یارانه ای از فناوری های نومعاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری نیز در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار با بیان اینکه فناوری های سطح یک که برای اولین بار عرضه می شوند ، از حمایت یارانه ای 50 درصدی برخوردار می شوند ، گفت : تسهیلات لیزینگ برای حمایت از خریداران از خط اعتباری صندوق نوآوری وشکوفایی پراخت می شود .
پیمان صالحی افزود : در این دوره از نمایشگاه 350 شرکت حضور دارند و بیش از 9 هزار مدل محصول را ارایه کرده اند .
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در خصوص حمایت های معاونت علمی در این دوره از نمایشگاه ، اظهار کرد : معاونت علمی ریاست جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را بر اساس سطح بندی محصولات پرداخت می کند .
وی ادامه داد : محصولات سطح اول که برای اولین بار در کشور تولید شده اند 50 درصد ، سطح اول عادی 40 درصد ، سطح دوم 25 درصد ، سطح سوم 10 درصد و سطح چهارم بدون حمایت خواهند بود .
معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری ادامه داد : ارزیابی و سطح بندی محصولات بر اساس سطح ذاتی فناوری و میزان داخلی سازی محصولات انجام می شود .
صالحی افزود : همچنین در نظر داریم تسهیلات لیزینگی 8 تا 10 درصد را برای خریداران بخش خصوصی از محصولات شرکت های دانش بنیان اختصاص دهیم .
این لیزینگ توسط خط اعتباری 20 میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی از طریق صندوق توسعه فناوری نانو پرداخت می شود .
1
فهرست