وزارت علوم - مطبوعات 8 دي 97
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت 13:37
1
فهرست اخبار
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8466748 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8459610 روزنامه آفرينش
8458896 وطن امروز
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8459614 روزنامه آفرينش
8466747 روزنامه آفرينش
روساي موسسه يا سازمان وابسته
8467023 روزنامه فرهیختگان
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/07
> ابلاغ آیین نامه اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی آیین نامه مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی توسط معاونت آموزشی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ شد .
> ابلاغ آیین نامه اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی آیین نامه مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی توسط معاونت آموزشی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ شد .
ارائه مجوز طراحی 10 واحد درسی اختیاری تقاضا محور در این آیین‏نامه که با هدف هدایت برنامه‏های چهارگانه مهارت افزایی دانشگاه‏ها تدوین شده است به دانشگاه ها مجوز طراحی تا 10 واحد دروس اختیاری تقاضا محور برای تقویت مهارت‏های کسب و کار دانشجویان داده شده است .
نظارت معاونان آموزشی بر اجرای جنبه‎های عملی برنامه‏های درسی همچنین تاکید شده است که معاونان آموزشی بر اجرای جنبه‏های عملی برنامه‏های درسی نظارت داشته باشند .
علاوه بر این سازوکار تامین مالی و پشتیبانی اجرای برنامه‏های مهارت افزایی مشخص شده است .
تصویب آیین نامه دکتری دانشگاه تربیت مدرس به شیوه پژوهشی در نشست شورای دانشگاه تربیت مدرس آیین نامه دوره دکتری تخصصی دانشگاه تربیت مدرس به شیوه پژوهشی ویژه دانشجویان بین المللی به تصویب رسید .
اهداف آئین نامه به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس ، محمدرضا کلباسی معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس گفت : به منظور ترغیب داوطلبان بین المللی برای ادامه تحصیل در دانشگاه ، گسترش روابط علمی ، فرهنگی و دانشگاهی با دیگر کشورها و شناساندن قابلیت‏ها و توانایی‏های علمی ، آیین‏نامه دوره دکتری تخصصی دانشگاه تربیت مدرس به شیوه پژوهشی ویژه دانشجویان بین المللی در 10 ماده و 8 تبصره تدوین شد .
فراهم نمودن بستر مناسب برای شناساندن بیشتر و بهتر دانشگاه ، تربیت متخصصان برای کمک به خودکفایی علمی سایر کشورها و گسترش زمینه ها و توانمندی انجام پژوهش های هدفمند و نوآورانه در زمینه خاص از اهداف این آیین نامه است .
همچنین ، سیاستگذاری ، برنامه ریزی ، تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو ، تصمیم گیری درباره اعطای بورس به داوطلبان و رسیدگی به امور رفاهی ، آموزشی و پژوهشی دانشجویان این دوره از طریق کمیته سیاستگذاری و اعطای بورس دانشجویان بین المللی براساس شیوه نامه پذیرش دانشجویان بین المللی دانشگاه مصوب شورای دانشگاه انجام می شود .
لزوم کاهش مراکز پژوهشی دستگاه‎های اجرایی دولت در لایحه بودجه 98 مکلف شد به گونه ای برنامه‎ریزی کند که تعداد مراکز پژوهشی دستگاه های اجرایی در سال 98 را کاهش دهد .
به گزارش خبرنگار مهر ، لایحه بودجه سال 1398 در چهارم دی ماه 97 از سوی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد .
بر اساس بند ج تبصره 21 این لایحه به منظور افزایش اثربخشی اعتبارات پژوهشی و کارایی واحدهای پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین صرفه جویی در هزینه های عمومی (بند 16 سیاست‎های کلی اقتصاد مقاومتی) دولت ملکف است به گونه‎ای برنامه ریزی کند که تعداد مراکز پژوهشی دستگاه های اجرایی اصلی و وابسته در سال 1398 به شکل واگذاری آنها به بخش غیردولتی ، انحلال و یا ادغام به یک واحد پژوهشی و تحقیقاتی تقلیل یابند .
همچنین در بند ز تبصره 21 ماده واحده لایحه بودجه سال 98 کل کشور ، به دولت اجازه داده شده است : با توقف صدور مجوز ایجاد هرگونه واحدهای مراکز آموزش عالی ، واحدهای کوچک آموزش عالی در استان‎ها را در یکی از دانشگاه‎های بزرگ استانی ادغام یا تجمیع کند .
توسعه در رشته‎های تحصیلی جدید در راستای تامین نیازهای ملی و منطقه ای در درون دانشگاه های موجود صورت خواهد گرفت .
دانشگاه‎های وابسته به دستگاه‎های اجرایی به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری منتقل شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/07

ضرورت انسجام و اتحاد دانشگاه‎ها در راستای فعالیت‏های علمی مشترک وزیر علوم گفت : در این وزارتخانه بحث انحلال دانشگاه‎ها مطرح نیست بلکه انسجام و اتحاد و انجام کارهای علمی مشترک مد نظر است .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، منصور غلامی تاکید کرد : جامعه دانشگاهی و به ویژه دانشجویان شاید در مواردی انتقادهایی داشته باشند اما در آخر کار آرامش و اطمینان و امیدواری به آنها باز می‎گردد .
وزیر علوم خاطرنشان کرد : در راستای خدمات دانشگاه‏ها به جامعه ، برای اعضای هیئت علمی فرصت مطالعاتی در بخش صنعت تدوین و ابلاغ شده و در این راستا برای تبدیل وضعیت ، اعضای هیئت علمی پیمانی در سال 98 باید 6 ماه فرصت مطالعاتی بگذرانند و سپس رسمی شوند .
غلامی افزود : امسال در هفته پژوهش و فناوری برای اولین بار از بخش صنعت و سایر بخش ها خواهش کردیم نیازهایشان را اعلام کنند و دانشگاه‎ها و مراکز پژوهشی نیز در راستای انجام این نیازها اعلام آمادگی کنند و تلفیقی از این دو پدید آید که همه این موارد به عنوان یک بسته مطرح شود تا دانشگاه به صورت عملیاتی به کمک بخش صنعت و خدمات رود وزیر علوم افزود : در حوزه آموزش تعداد زیادی از دروس و سرفصل‏های درسی دانشگاهی بازنگری شده و در حال انجام است .
وزیر علوم با اشاره شرایط خاص کشور و تنگناهای بودجه‏ای و مالی اظهار داشت : در حوزه مالی گرفتاری‏ها زیاد است ولی با این وجود سال گذشته بودجه دانشگاه‏ها به صورت 100 درصد تخصیص یافت و در سال 98 نیز امیدواریم بودجه مناسبی در اختیار دانشگاه‏ها قرار گیرد .
انتشار فراخوان همکاری پژوهشی استادان و پژوهشگران ایرانی وآلمانی اولین فراخوان مشترک وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ایران با وزارت فدرال آموزش و پژوهش آلمان برای تبادل محققان و اجرای پروژه های مشترک اعلام شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این فراخوان با هدف تبادل محققان ، توسعه کنسرسیوم پژوهش ، تدوین طرح های تحقیقاتی جامع و کاربردی ، هماهنگی در زمینه همکاری دوجانبه میان شرکای ایرانی و آلمانی ، تدارک هدایت و اجرای رویدادهای مشترک مانند کنفرانس ها ، کارگاه ها و طرح های میدانی است .
ایجاد همکاری های جدید و توسعه همکاری های گذشته میان شرکای ایرانی و آلمان ، آماده سازی برنامه های کاربردی برای توسعه همکاری در پروژه های مهم تحقیقاتی که قابل ارائه و دریافت حمایت مالی مانند حمایت مالی اتحادیه اروپا ، افق اروپا ، سازمان های حامی پژوهش کشور آلمان (DFG ) و فراخوان ها و برنامه های مختلف از دیگر رویکردهای این فراخوان به شمار می رود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه شروع
1397/10/07
> وزیر علوم گفت : افزایش نرخ ارز می تواند بر حضور ایران در همایش های علمی بین المللی تاثیر داشته باشد؛ با این حال حمایت دانشگاه همچنان وجود دارد .
> وزیر علوم گفت : افزایش نرخ ارز می تواند بر حضور ایران در همایش های علمی بین المللی تاثیر داشته باشد؛ با این حال حمایت دانشگاه همچنان وجود دارد .
منصور غلامی درباره کاهش حضور دانشجویان و اعضای هیئت علمی در همایش های علمی بین المللی به دلیل افزایش نرخ ارز ، گفت : ارز لازم برای حضور اعضای هیئت علمی در همایش های بین المللی ، توسط بخشی از دانشگاه تامین می شد و بخشی را نیز افراد خودشان هزینه می کردند تا بتوانند در این همایش ها شرکت کنند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : با رشد نرخ ارز ممکن است دیگر آن بخش که توسط اعضای هیئت علمی تأمین می شد ، مقدور نباشد؛ با این حال حمایتی که دانشگاه داشته ، همچنان وجود دارد .
** پیش بینی های لازم برای سال 98 صورت گرفته استوزیر علوم ادامه داد : البته دانشگاه ها مجبورند دلار یا یورو را با ارز نیمایی بخرند و از آنجا که پیش بینی در بودجه آنها بر اساس دلار 3800 تومانی بوده ، با نرخ جدید ارز ، منابع مالی آنها کفاف نمی دهد تا همه آنچه پارسال انجام داده بودند ، امسال نیز انجام دهند؛ لذا افزایش نرخ ارز می تواند بر این موضوع تاثیر داشته باشد؛ بسته به آن است که در هر دانشگاهی در سال 97 چند نفر آماده رفتن بوده باشند .
غلامی تصریح کرد : دانشگاهی بود که سال گذشته 60 نفر به همایش های علمی بین المللی فرستاد ولی امسال ممکن است 40 نفر بفرستد؛ بنابراین ممکن است ارز تاثیر خود را گذاشته و آمار حضور در عرصه های بین المللی در سال 97 کم شده باشد .
این عضو هیئت دولت تاکید کرد : برای سال 98 پیش بینی های لازم صورت گرفته تا مشکلی پیش نیاید .
/ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/10/07
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : تجمیع مراکز آموزشی کوچک یا ضعیف با دانشگاه های بزرگ استان ها به معنی انحلال دانشگاه ها نیست بلکه انجام کارهای مشترک علمی مدنظر است.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : تجمیع مراکز آموزشی کوچک یا ضعیف با دانشگاه های بزرگ استان ها به معنی انحلال دانشگاه ها نیست بلکه انجام کارهای مشترک علمی مدنظر است .
به گزارش ایرنا ، منصور غلامی افزود : براساس مصوبه قانون برنامه ششم توسعه ، ساماندهی اساسی در مراکز آموزش عالی باید صورت گیرد و دانشگاه های بزرگ استان ها با تجمیع دانشگاه های کوچک و ضعیف در قالب یک دانشگاه سعی کنند شاخص های آن دانشگاه را ارتقا دهند .
غلامی تاکید کرد : با این تجمیع ، بحث انحلال دانشگاه ها مطرح نیست بلکه انسجام ، اتحاد و انجام کارهای علمی مشترک مدنظر قرار دارد .
وی با اشاره به این که دانشجویان به دنبال بحث های تشنج آفرین در دانشگاه ها نیستند ، افزود : اگر انتقادی هم ازسوی دانشجویان صورت می گیرد ، عمقی نیست و اگر خطایی سر می زند ، تلاش بر حل و فصل این موارد در داخل دانشگاه باشد .
به گفته وزیر علوم ، روسای جدید دانشگاه ها به طور متوسط 9 سال جوان تر از روسای قبلی هستند و معتقدیم نباید توان مدیریتی تنها در دست مدیران سالخورده و بازنشسته باشد .
وی با اشاره به شرایط خاص کشور و تنگناهای بودجه ای و مالی ، اظهار کرد : در حوزه مالی ، گرفتاری ها زیاد است ولی با این وجود سال گذشته بودجه دانشگاه ها 100 درصد تخصیص یافت و در سال 98 امیدواریم بودجه مناسبی در اختیار دانشگاه ها قرار گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
دنیای اقتصاد
1397/10/06
> ایلنا نوشت : وزیر علوم با بیان اینکه در حوزه فرهنگی تشکل ها ، کانون ها و انجمن های دانشجویی در دانشگاه ها به خوبی فعال هستند ، گفت : نکته مهم این است که در یک سال گذشته دانشگاه ها منشاء هیچ تلاطم اجتماعی نبوده اند .
> وزیر علوم : دانشجویان دنبال تشنج آفرینی نیستند ایلنا نوشت : وزیر علوم با بیان اینکه در حوزه فرهنگی تشکل ها ، کانون ها و انجمن های دانشجویی در دانشگاه ها به خوبی فعال هستند ، گفت : نکته مهم این است که در یک سال گذشته دانشگاه ها منشاء هیچ تلاطم اجتماعی نبوده اند .
در همایش سراسری مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها که با حضور حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی ، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و روسای دفتر نهاد برگزار شد ، منصور غلامی با بیان اینکه جامعه دانشگاهی و به ویژه دانشجویان عزیز شاید در مواردی انتقادهایی داشته باشند ، گفت : ولی در آخر کار آرامش و اطمینان و امیدواری به آنان باز می گردد و دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در این آرامش و اطمینان دهی به دانشجویان نقشی اساسی ایفا می کند .
وی با بیان اینکه به دلیل محدودیت ها در اجرای برنامه ها در دانشگاه ها با مشکلاتی مواجه هستیم ، گفت : در ستاد وزارت اموری را که اثرات کارهای اجرایی را افزایش دهد ، حتماً اعمال می کنیم و در این راستا از تمامی اقشار و نخبگان دانشگاهی و به ویژه از نمایندگان دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه ها تقاضا می کنیم جهت کمک به ساماندهی امور ما را یاری دهند .
غلامی افزود : خوشبختانه در این دوره در ارتباط با دفتر نهاد رهبری هیچ مشکلی نداریم و هر از گاهی معاونان وزارت با رئیس و معاونان این نهاد جلساتی را ترتیب می دهند که این به نفع ماست و امیدوارم این هماهنگی به دانشگاه ها هم سرایت کند .
وزیر علوم با بیان اینکه باید حساسیت های مقام معظم رهبری را در توسعه علمی و علم نافع ، درک ، حمایت و ترویج کنیم ، گفت : انتظار عموم از دانشگاه ها این است که مشکلات جامعه و کشور را حل کنند .
غلامی در ادامه افزود : درانتصاب روسای دانشگاه ها هم روسای جدید ، متوسط 9 سال جوان تر از روسای قبلی هستند و معتقدیم نباید توان مدیریتی تنها در ید مدیران سالخورده و بازنشسته باشد .
وی افزود : در حوزه فرهنگی تشکل ها ، کانون ها و انجمن های دانشجویی در دانشگاه ها به خوبی فعال بوده و نکته مهم این است که در یک سال گذشته دانشگاه ها منشاء هیچ تلاطم اجتماعی نبوده اند .
وی با اشاره به اینکه دانشجویان ما به دنبال بحث های تشنج آفرین در دانشگاه ها نیستند ، گفت : اگر انتقادی هم از سوی دانشجویان صورت می گیرد ، عمقی نیست و اگر خطایی هم صورت می گیرد باید همگی تلاش کنیم تا این موارد در داخل دانشگاه حل و فصل شود .
کلمات کلیدی : توسعه علمی دفتر مقام معظم رهبری مقام معظم رهبری نخبگان نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/05
> در پی حادثه دلخراش واژگونی اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات تنی چند از مسئولان ، این حادثه را تسلیت گفتند.
> در پی حادثه دلخراش واژگونی اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات تنی چند از مسئولان ، این حادثه را تسلیت گفتند .
معاون اول رئیس جمهور با صدور پیامی ، حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و جان باختن تعدادی از دانشجویان و هم میهنان را تسلیت گفت .
در متن پیام جهانگیری آمده است : «حادثه تلخ و غم انگیز واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران که منجر به جان باختن و مجروح شدن تعدادی از هم میهنان عزیزمان شد ، موجب تأثر و تألم فراوان گردید .
این مصیبت دردناک را به خانواده های داغدار این عزیزان و همه ملت شریف ایران تسلیت می گویم .
از خداوند بزرگ برای درگذشتگان مغفرت و رحمت واسعه الهی و برای مجروحان حادثه آرزوی شفای عاجل و برای بازماندگان صبر و اجر خواستارم .
» علی لاریجانی ، رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی را تسلیت گفت .
در متن پیام علی لاریجانی آمده است : «حادثه تلخ و اندوهبار واژگونی اتوبوس دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی که باعث جان باختن و مصدومیت جمعی از دانشجویان شد ، موجب تاسف و تاثر گردید .
ضمن عرض تسلیت این مصیبت به مردم بزرگوار ایران و خانواده های داغدار ، رحمت و غفران الهی درگذشتگان و شفای عاجل مجروحان را از درگاه خداوند متعال مسئلت می کنم .
» منصورغلامی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با صدور پیامی ، درگذشت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی را در سانحه تصادف اتوبوس تسلیت گفت .
در متن پیام وزیر علوم آمده است : «خبر تاسف بار و اندوهناک از دست دادن تعدادی از جوانان دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی در سانحه تصادف اتوبوس ، موجب تاسف شدید و تألم اینجانب گردید .
بر خود وظیفه می دانم این مصیبت را به خانواده های داغدار این عزیزان و جامعه دانشگاهی کشور تسلیت عرض نموده و برای مجروحان این حادثه دلخراش طلب شفای عاجل نمایم .
».
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
عصر اقتصاد
1397/10/05
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، اظهار کرد : شخص رئیس جمهوری و معاون اول به دانشگاهیان اعتماد دارند و به جرأت می توان گفت ایده گفت وگوی دولت و دانشگاه ، امروز به یک اقدام جدی و عملیاتی تبدیل شده است.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، اظهار کرد : شخص رئیس جمهوری و معاون اول به دانشگاهیان اعتماد دارند و به جرأت می توان گفت ایده گفت وگوی دولت و دانشگاه ، امروز به یک اقدام جدی و عملیاتی تبدیل شده است .
به گزارش روز چهارشنبه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، منصور غلامی با اشاره به برگزاری جلسه معاون اول رئیس جمهور با دانشگاهیان ، گفت : وزارت علوم در دولت دوازدهم برای ورود گسترده تر نخبگان دانشگاهی ، استادان و پژوهشگران در حل معضلات اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زیست محیطی و سایر حوزه ها برنامه های مختلفی در دستور کار قرار دارد .
غلامی طرح خوشه های مشورتیِ دانشگاه ها را در حل مشکلات کشور راهگشا دانست و تاکید کرد : به طور قطع ، باید وسعت این طرح را به سراسر کشور گسترش دهیم .
وزیر علوم ، تدوین و ابلاغ طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی دانشگاه ها در صنعت و جامعه همچنین بودجه و مشوق های این وزارتخانه را به عنوان نمونه ای از طرح های در دستور کار اعلام کرد .
منبع : ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/06
> تخلفات علمی در دانشگاه ها چه از سوی استاد وچه از سوی دانشجو به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.
> هدی هاشمیخبرنگارچند روزی است که موضوع سرقت علمی برخی از چهره های سیاسی دوباره نقل محافل شده است .
هفته پیش بود که یکی از کاربران حساب توییتر مدارکی را از سرقت علمی محمد باسط درازهی نماینده سراوان منتشر کرد .
بر اساس این گزارش سه نفر از جمله نماینده فعلی مردم سراوان در مجلس ، مقاله حاصل پژوهش سه محقق دیگر در آلمان را شش سال پس از انتشار کپی کرده و در جاهای دیگر منتشر کرده و برای خود رزومه ساخته اند .
موضوعی که با واکنش مردم در شبکه های اجتماعی مواجه شد و بسیاری این سؤال را پرسیدند که چطور فردی که کارشناس ارشد زبان است توانسته در حوزه رباتیک مقاله تولید کند .
و چه نظارتی روی این مقاله بوده است .
این موضوع البته مورد تأیید ولفرام بوگارد استاد علوم کامپیوتر دانشگاه فرایبورگ آلمان گرفت .
او سرقت علمی را تأیید کرد و اظهار می کند : بله ، سرقت علمی شده است ، ظاهراً یک نفر از ایران مقاله ای از روی مقالات پیشین من کپی برداری کرده است .
چند روز پیش از طریق ایمیل از این موضوع مطلع شدم .
استاد علوم کامپیوتر دانشگاه فرایبورگ آلمان در پاسخ به این سؤال که آیا اسنادی برای اثبات این حرف در اختیار دارید ، اعلام می کند : فایل PDF اثری که از روی کار من دزدیده شده را در اختیار دارم .
همچنین مؤلف مشترک مقاله مورد نظر این امر را تأیید کرده است .
»البته این اولین باری نیــــست که خبره های مبنی بر سرقت علمی برخی از چهرهای خاص منتشر می شود .
پیش از این نیز در دولت های نهم و دهم برخی از چهره های سیاسی دولت مهرورزی اقدام به سرقت علمی کردند و نامشان بر سر زبان ها افتاد .
البته دو سال پیش بود که مجله علمی نیچر در گزارشی از تعلیق 58 مقاله 282 پژوهشگر ایرانی به دلیل جعل علمی و دستکاری در آنها خبر داده بود .
مجله علمی نیچر در گزارشش اشاره کرد که سرقت علمی در تعدادی از مقالات مربوط به اعضای هیأت علمی دانشگاه های وابسته به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی دیده شده است .
با این حال همان روزها هم خبرهایی از بررسی و برخورد با اعضای هیأت علمی متخلف مطرح شد ، موضوعی که البته تاحالا ادامه دارد و با متهم شدن یک نماینده مجلس به سرقت علمی این سؤال مطرح شد که وزارت علوم چه برخوردی با متخلفان انجام می دهد .
موضوعی که حسین سیمایی صراف ، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم به آن پاسخ می دهد : «وزارت علوم نسبت به برخورد قانونی با این تخلف ها تأکید داشته و با قاطعیت این موضوعات را پیگیری می کند .
اما باید بدانیم که برخی از سرقت های علمی نیاز به شاکی خصوصی دارد و شاکی هم باید در ایران طرح دعوی کند به محض اینکه موضوع ثبت شود ما در وزارت علوم آن را پیگیری خواهیم کرد .
اگر در بررسی ها متوجه تخلف شویم با فرد متخلف برخورد خواهیم کرد برای ما هم فرقی نمی کند که متخلف وزیر ، رئیس ، نماینده مجلس یا وکیل سرشناس باشد .
»وی با اشاره به اینکه موضوع پیگیری سرقت علمی برای وزارت علوم موضوع بسیار مهمی است می گوید : سرقت علمی ابعاد وسیع و مصادیق مختلف و متنوعی دارد .
کپی از مقالات علمی ، سرقت ادبی و علمی ، دستکاری در نام نویسندگان ، دستکاری در فرآیند ارزیابی علمی ، انتشار و اختصاص غیر قانونی نویسندگی مقاله ، مواردی است که از نظر ما سرقت علمی نامیده می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/06

در حال حاضر گزارش هایی دریافت می کنیم که دانشجو کپی مقاله انجام داده است یا پایان نامه اش توسط مؤسساتی نوشته شده است .
همچنین گزارش هایی داریم که مقاله و کتابی که دانشجو با همکاری استادش نوشته در نهایت به نام استاد منتشر شده است .
این مواردی است که از نظر ما تخلف محسوب می شود و اگر شخصی شکایتی کند ما به طور جدی ورود می کنیم .
سیمایی صراف به تدوین قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی اشاره می کند و می گوید : در سال گذشته قانون مقابله با تقلب در مجلس شورای اسلامی تصویب شد ، بر اساس این قانون وزارت علوم می تواند با موارد آشکار تقلب در آثار علمی مانند سایت های فروش پایان نامه و مدرک تحصیلی مقابله و از آنان به دستگاه قضایی شکایت کند .
با این حال اجرای قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیچیدگی های خاص خود را دارد و هماهنگی و ارتباط برخی از دستگاه ها و نظارت جدی دانشگاه ها را می خواهد .
در این قانون همکاری دانشگاه ها بسیار مهم است چرا که اعضای هیأت علمی باید نظارت جدی تری روی مقالات دانشجویان داشته باشند و دانشگاه ها هم روی کتاب هایی که استادان می نویسند نظارت کنند؛ هم اکنون این نظارت ها ضعیف است .
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با اشاره به اینکه وزارت علوم آیین نامه پیشنهادی خود را در زمینه قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی به کمیسیون علمی هیأت دولت ارسال کرده است ، می گوید : در صورت تصویب این آیین نامه در هیأت دولت ، مقابله با متخلفان حوزه پایان نامه فروشی و مدرک فروشی شتاب می گیرد .
البته این را نمی گویم که حالا کارمان را منوط به این آیین نامه کردیم بلکه ما کار خودمان را می کنیم و مطمئن هستم در کمیسیون علمی دولت هم بزودی این آیین نامه تصویب می شود .
وی درباره مقابله با تقلب علمی می گوید : در بخش مجازات ها اگر سرقت علمی ثابت شود و فرد هم عضو هیأت علمی باشد تا مرحله اخراج هم پیش می رویم و اگر دانشجو تقلب کند محرومیت از ادامه تحصیل تا 5 سال یا ابطال مدرک تحصیلی پیش بینی شده است .
تخلفات علمی در دانشگاه ها چه از سوی استاد وچه از سوی دانشجو به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و براساس قانون مجلس شورای اسلامی با متخلفان علمی برخورد می کنیم .
استاد و دانشجو هر دو مسئول سلامت مقالات خود هستند و باید اگر تخلفی هم صورت می گیرد پاسخگو باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/05
> معاون وزیر علوم خبر داد؛ شرایط جدید جذب اعضای هیات علمی معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه آموزش های دانشگاهی آموزش های سنتی هستند ، گفت : برای کاربردی کردن رساله های دانشگاهی نیاز به گرنت های فناوری است که با حمایت بخش فناوری تامین می شود .
> معاون وزیر علوم خبر داد؛ شرایط جدید جذب اعضای هیات علمی معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه آموزش های دانشگاهی آموزش های سنتی هستند ، گفت : برای کاربردی کردن رساله های دانشگاهی نیاز به گرنت های فناوری است که با حمایت بخش فناوری تامین می شود .
مسعود برومند در دومین نشست سراسری مدیران ارتباط صنعت با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با بیان اینکه دانشگاه ها مجموعه ای متشکل از نهادهای مختلف هستند ، گفت : زمانی که با عضو هیات علمی دانشگاه مذاکره صورت گرفته ، ادعا می شود با دانشگاه مذاکره شده و این در حالی است که مذاکره با استاد با مذاکره با دانشگاه متفاوت است .
وی با بیان اینکه ارتباط با بخش های دولتی و خصوصی مقوله های متفاوتی هستند ، اظهار کرد : اگر می خواهیم با این نهادها ارتباط بگیریم ، باید به گونه دیگری دیده شوند .
برومند با اشاره به تدوین آیین نامه های جدید با تاکید بر این که ما با تدوین آیین نامه های متعدد موافق نیستیم ، گفت : ارائه آیین نامه های متعدد اشکالاتی را ایجاد می کند ، از این رو در تنها آیین نامه ما به دانشگاه ها که در زمینه انعقاد قرارداد به بخش های صنعتی ارسال کردیم ، فقط الزامات را مورد تاکید قرار دادیم .
وی افزود : این الزامات شامل رعایت استانداردهای مورد نیاز است و دست دانشگاه ها را در این زمینه باز گذاشتیم .
حضور اعضای هیات علمی در بخش های صنعتی برومند با اشاره به نحوه استخدام اعضای هیات علمی تاکید کرد : بر اساس آیین نامه های ابلاغ شده به دانشگاه ها تاکید شده که اعضای هیات علمی که در سال 98 استخدام می شوند ، باید در بخش های صنعتی حضور داشته باشند .
وی اضافه کرد : درحال حاضر دانشگاه ها که فاصله زیادی با اخذ کارشناسی ، ارشد و دکترا نداشته باشند و تعداد مقالات بالایی داشته باشند ، به استخدام در می آیند .
معاون فناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه با چنین شاخص هایی نمی توان اساتیدی استخدام کرد که با ارتباط با صنعت متمرکز شوند ، ادامه داد : از این رو به اعضای هیات رییسه دانشگاه ها اختیارات لازم را داده ایم .
وی با تاکید بر ضرورت انعطاف پذیر بودن قوانین ، گفت : نمی توان مکانیزم های یکسانی برای پژوهشگاه و دانشگاه ها تدوین کرد؛ این آیین نامه ها باید انعطاف پذیری لازم را داشته باشند تا پایان نامه های تحقیقاتی وارد حوزه پژوهش و فناوری شوند .
وی گفت : برای ایجاد روابط منطقه ای میان دانشگاه ها و بخش های صنعتی باید شفاف سازی صورت گیرد؛ شکایت هایی که هر یک از طرفین ارائه می کنند ، برای توسعه همکاری ها کافی نیست و باید در همکاری خود شفاف سازی داشته باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
وطن امروز
1397/10/06
> سازمان غذا و دارو اعلام کرد جمع آوری فوری یک نوع کپسول از داروخانه ها سازمان غذا و دارو از معاونت های غذا و داروی سراسر کشور خواست نسبت به جمع آوری فوری یک مدل از کپسول «VigRX» اقدام کنند.
> سازمان غذا و دارو اعلام کرد جمع آوری فوری یک نوع کپسول از داروخانه ها سازمان غذا و دارو از معاونت های غذا و داروی سراسر کشور خواست نسبت به جمع آوری فوری یک مدل از کپسول «VigRX» اقدام کنند .
روابط عمومی سازمان غذا و دارو اعلام کرد : کپسول VigRX با شماره های GTIN : 06260631400011 و IRC : 3371963913816102 در قوطی 60 عددی با تاریخ انقضای 30/7/2020 که محصول وارداتی است و در سطح داروخانه ها توزیع شده ، در تاریخ 30/12/95 منقضی شده است .
روابط عمومی سازمان غذا و دارو اعلام کرد این کپسول با این مشخصات از نظر اداره کل امور فرآورده های طبیعی ، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو قابل مصرف نبوده و توزیع آن توسط شرکت های پخش غیرقانونی است .
سازمان غذا و دارو همچنین از معاونت های غذا و داروی سراسر کشور خواسته که طبق مقررات و ضوابط ، نسبت به جمع آوری فوری فرآورده مورد اشاره از سطح عرضه در اسرع وقت اقدام عاجل به عمل آورده و سازمان را از نتیجه اقدامات انجام شده مطلع کنند .
پیشنهاد 25 میلیونی برای «وام ازدواج» معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت : پیشنهاد این وزارتخانه برای وام ازدواج جوانان 25 میلیون تومان بوده است اما این پیشنهاد مورد تصویب سازمان برنامه و بودجه قرار نگرفت .
محمدمهدی تندگویان با اشاره به پیشنهاد وام 15 میلیونی در لایحه بودجه 98 و ارائه آن به مجلس ، به ایسنا گفت : پیشنهاد وزارت ورزش برای وام ازدواج سال آینده 25 میلیون تومان بود که مورد تصویب سازمان برنامه و بودجه قرار نگرفت و حالا مجلس باید در این باره اعمال نظر کند .
وی با بیان اینکه پس از تقدیم لایحه بودجه 98 به مجلس و پیشنهاد وام 15 میلیونی دیگر کاری از دست دولت درباره افزایش این مبلغ برنمی آید ، اظهار داشت : سال گذشته نیز نمایندگان مجلس بعد از پیشنهاد لایحه بودجه و وام 10 میلیون تومانی خودشان مبلغ 15 میلیون را برای وام ازدواج تصویب کردند .
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود : درباره اینکه آیا با وجود فشارهای اقتصادی از وام 25 میلیونی نیز کاری ساخته است یا نه؟ بحث دیگری است اما در عین حال گفته می شود سیستم بانکی با همین مبلغ وام 15 تومانی نیز فشار زیادی را تحمل می کند .
تندگویان با بیان اینکه حتی در صورت افزایش مبلغ وام ازدواج این مبلغ در مراکز استان ها کار چندانی از پیش نمی برد ، تصریح کرد : در کلانشهرها و شهرهای بزرگ به دلیل شرایط اقتصادی امکان تهیه جهیزیه یا اجاره مسکن با این میزان وام وجود ندارد و شاید با این مبلغ تنها در روستاها گرهی از مشکلات جوانان باز شود .
مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان گفت : 290 نخبه ایرانی از دانشگاه های برتر جهان به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه های داخل کشور جذب شده اند .
سعید سهراب پور اظهار داشت : 160 نفر از نخبگان ایرانی که در دانشگاه های برتر جهان مانند استنفورد ، دانشگاه MIT و دیگر دانشگاه های برتر جهان تحصیل می کردند از طریق بنیاد ملی نخبگان جذب و در دانشگاه های داخل کشور مشغول تدریس شدند .
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره هزینه کرد پول هایی که داوطلبان برای ثبت نام و خرید دفترچه آزمون ها پرداخت می کنند ، گفت : این پول ها جزو درآمدهای عمومی دولت است که وارد خزانه می شود .
ابراهیم خدایی درباره هزینه کرد پول هایی که داوطلبان برای ثبت نام و خرید دفترچه آزمون ها پرداخت می کنند ، گفت : این درآمدها به خزانه دولت واریز می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
وطن امروز
1397/10/06

حسین فودازی ، دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران در حاشیه مراسم معرفی داروی «زایبرون» ، از سرطان پروستات به عنوان شایع ترین سرطان در مردان نام برد و گفت : خوشبختانه در سال های گذشته با پیشرفت و توسعه صنعت داروسازی ، درمان دارویی بیماران مبتلا به سرطان پروستات نیز از وضعیت بهتری برخوردار شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/10/07
> گروه خبر معاون سازمان بودجه و برنامه ریزی کشور برای احیای بافت تاریخی حدفاصل حسینیه امام رضا(ع) تا مسجد چهار درخت بیرجند قول اختصاص یک میلیارد تومان اعتبار را داد .
> گروه خبر معاون سازمان بودجه و برنامه ریزی کشور برای احیای بافت تاریخی حدفاصل حسینیه امام رضا(ع) تا مسجد چهار درخت بیرجند قول اختصاص یک میلیارد تومان اعتبار را داد .
بازدید از بافت فرسوده و چند پروژه دیگر بیرجند با حضور معاون سازمان برنامه و بودجه کشور ، نماینده مردم در مجلس ، معاونان استاندار و جمعی از مسئولان انجام شد .
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در بازدید از بافت فرسوده بیرجند با اعلام اینکه تمام تأسیسات برق این مناطق زیرزمینی کشیده شده ، بیان کرد : با توجه به اینکه آسفالت راه رطوبت را می بندد ، بنابراین از دو سال گذشته آسفالت را جمع کرده و به سنگ فرش روی آوردیم .
وی با اشاره به سکونت بخش عمده ای از مالکان در بافت تاریخی بیرجند و مهاجرت آن ها از این منطقه ، اضافه کرد : با همکاری راه و شهرسازی و شهرداری به دنبال تملک بناهای تاریخی این نقاط هستیم .
حفظ و نگهداری بافت های گردشگری 750 میلیون تومان اعتبار گرفت معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم گفت : 750 میلیون تومان اعتبار در سال جاری برای بافت های با ارزش و گردشگری استان اختصاص یافت .
حامد تنها اظهار کرد : 250 میلیون تومان از این میزان اعتبار به هرکدام از بافت های با ارزش چنشت سربیشه و نایبند طبس و 250 میلیون تومان هم به طرح گردشگری کریموی شهرستان سرایان اختصاص یافته است .
تأمین سالانه 2 میلیارد تومان اعتبار برای داروهای سرطانی در استان معاون سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین در طرح های دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برای تأمین اعتبار 2 میلیارد تومان جهت خرید داروهای بیماران سرطانی بیرجند قول مساعد داد .
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت : ارتقای سطح تجهیزات و گسترش فضاهای فیزیکی از جمله نیازهای موجود است .
دهقانی فیروزآبادی اظهار کرد : برخی از ماه های سال ضریب اشغال در بعضی شهرستان ها به زیر 50 درصد می رسد .
وی گفت : نظام ارجاع در روستاها راه اندازی شده و برای شهرها نیز در دست اقدام است .
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از وجود سه کلینیک ویژه در استان خبر داد .
نمکی از پروژه های دانشکده ادبیات ، دانشکده هنر و طرح محوطه سازی و تصفیه خانه دانشگاه بیرجند نیز بازدید کرد و برای تأمین اعتبار و پیگیری تکمیل ساختمان دانشکده ادبیات و اجرای تصفیه خانه دانشگاه بیرجند در سال آینده قول مساعد داد .
خامسان رئیس دانشگاه بیرجند هم در این بازدید گفت : برای تکمیل این پروژه ها و به روز رسانی و تجهیز آزمایشگاه و کارگاه های آموزشی دانشگاه بیرجند بیش از 55 میلیون تومان اعتبار نیاز است .
سوله مدیریت بحران دانشگاه صنعتی بیرجند کلنگ زنی شد در ادامه با حضور معاون سازمان برنامه و بودجه کشور ، سوله مدیریت بحران دانشگاه صنعتی بیرجند نیزکلنگ زنی شد .
این سوله در زمینی به مساحت 3 هزارمترمربع و زیربنای 1400 مترمربع طراحی شده است که از این میزان 150 مترمربع مربوط به فضای اداری ، 1200 مترمربع سوله و 50 متر مربع مربوط به تاسیسات است .
اعتبار پیش بینی شده برای احداث این سوله 10 میلیارد ریال است .
همچنین در این مراسم از مسجد امام رضا(ع) دانشگاه صنعتی بیرجند بازدید شد .
برای ساخت این مسجد 113 میلیون تومان از محل استانداری اختصاص یافته است و مبلغی از وزارت علوم اختصاص یافته است و حدود یک میلیارد تومان دیگر نیاز است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/10/07

یارانه مددجویان نهادهای حمایتی به 8 هزار میلیارد تومان افزایش یافت معاون علمی ، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور از افزایش یارانه مددجویان نهادهای حمایتی به 8 هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده خبر داد .
نمکی در حاشیه بازدید از پروژه آب درمانی مجتمع توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) بیرجند اظهار کرد : در بودجه سال گذشته 7 هزار میلیارد تومان اعتبار برای مددجویان اختصاص یافته است .
وی افزود : در بودجه سال آینده نیز یکهزار و 400 میلیارد تومان به این رقم افزوده می شود که در مجموع 8 هزار و 400 میلیارد برای مددجویان اختصاص می یابد .
نمکی به پروژه آب درمانی توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) بیرجند اشاره کرد و تصریح کرد : برای ساخت کامل این پروژه اعتبار لازم را اختصاص خواهیم داد .
تامین اعتبار 6 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه فرهنگسرای بیرجند طی بازدید معاون سازمان برنامه و بودجه کشور از پروژه فرهنگسرای شهرداری بیرجند هم ، برای تامین شش میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز این پروژه قول مساعد داده شد .
معاون امور عمرانی شهرداری بیرجند در حاشیه این بازدید با بیان اینکه سالن همایش فرهنگسرای بیرجند در مساحت دو هزار و 500 مترمربع و کل مجموعه در چهارهزار متر زیربنا احداث شده است ، افزود : ظرفیت این پروژه برای دو هزار نفر تعریف شده است .
عدل با بیان اینکه تاکنون سه میلیارد تومان هزینه شده است ، اظهار کرد : برای اتمام پروژه نیازمند شش میلیارد تومان اعتبار است .
شرایطی فراهم شود تازندانیان پنجشنبه و جمعه در کنار خانواده هایشان باشند سعید نمکی همچنین در حاشیه بازدید از کارگاه های زندان مرکزی بیرجند با اشاره به اینکه جوان نباید در زندان باشد بلکه باید در اشتغال باشد ، بیان کرد : یک اقتصاد رانتی و مریض باعث زندانی شدن زندانیان جرائم مالی شده است .
نمکی با بیان اینکه این افراد چوب سوء مدیریت ها را می خورند ، تصریح کرد : این افراد باید در کنار خانواده هایشان باشند .
وی خاطرنشان کرد : مسئولان در جرائم اقتصادی شرایطی فراهم کنند تا افراد پنجشنبه و جمعه در کنار خانواده هایشان باشند تا حیثیت آنان حفظ شود چراکه در این صورت آسیب کم می شود .
وی یادآور شد : در برخی استان ها این امر اتفاق افتاده است و ما در این راستا کمک خواهیم کرد .
توسعه راه های خراسان جنوبی در دستور کار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت نمکی گفت : سال 98 چند پروژه زیرساختی برای توسعه راه های خراسان جنوبی شروع می شود .
نمکی در حاشیه بازدید از پروژه های عمرانی و زیرساختی بیرجند در جمع خبرنگاران اظهار کرد : هدف از این بازدیدها این است که قابلیت های استان و مشکلات را بررسی کنیم تا بتوانیم از قابلیت های بودجه 98 استفاده کرده و مشکلات را برطرف کنیم .
وی بیان کرد : تلاش ما این است با حضور مدیران ارشد استان با برگزاری نشست های کارشناسی بر مبنای جدول اولویت بندی و برنامه زمان بندی شده کاستی های استان را کاهش دهیم .
نمکی با اشاره به اهمیت ساخت موزه دفاع مقدس خاطرنشان کرد : قطعاً با توجه به اینکه موزه های دفاع مقدس یادآور رشادت های دلاور مردان و سمبلی برای نسل جوان است ، از اولویت های ما کمک به این مجموعه است .
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد : پس از بررسی سعی می کنیم حداکثر بودجه را در زمینه ساخت موزه دفاع مقدس تخصیص دهیم .
نمکی به تاکید بر ساخت راه آهن خراسان جنوبی اظهار کرد : در این راستا باید مطالعاتی در سال آینده انجام شود تا این مطالعات کارشناسی را به سمت و سویی ببریم که شاهد توسعه راه آهن باشیم .
وی به موضوع انتقال آب نیز اشاره کرد و افزود : مشکل آب مشکل ملی است و خراسان جنوبی نیز از استان هایی است که باید به آن در زمینه مشکل بی آبی و کوچ مردم کمک کرد .
وی یادآور شد : مصرف بهینه و انتقال آب از دیگر سرزمین ها به خراسان جنوبی از جمله راهکارها است و مطالعات باید انجام شود و کار کارشناسی انجام بگیرد .
نمکی اظهار کرد : توسعه های انجام شده در سال های گذشته با بی خردی انجام شده که باعث هدر رفتن بسیاری از منابع ملی شده است بنابراین کار کارشناسی به ما کمک می کند منابع ملی را بهینه مصرف کنیم .
وی خاطرنشان کرد : کم آبی و خشکسالی از مسائل جدی این منطقه است که کار کارشناسی آن در این دولت انجام شده و در بعضی از مکان ها به اتمام رسیده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/10/07

وی ابراز امیدواری کرد : تا پایان سال 98 تصمیمات درست و کارشناسی برای کم آبی این منطقه بگیریم همچنین چند پروژه زیرساختی برای توسعه راه های استان شروع می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
جمهوری اسلامی
1397/10/07
> تبریز خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : همزمان با هفته بزرگداشت پژوهش و فناوری ودر راستای تعاملات بین صنعت ودانشگاه مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی در آئین امضای 3 تفاهم نامه همکاری و3 قراردادپژوهشی بادانشگاه ها ومراکز علمی پژوهشی استان گفت : با توجه به پتانسیل وظرفیت مراکز علمی وپژوهشی استان اولویت اصلی همکاری با دانشگاها ومراکز علمی استان می باشد.
> تبریز خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : همزمان با هفته بزرگداشت پژوهش و فناوری ودر راستای تعاملات بین صنعت ودانشگاه مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی در آئین امضای 3 تفاهم نامه همکاری و3 قراردادپژوهشی بادانشگاه ها ومراکز علمی پژوهشی استان گفت : با توجه به پتانسیل وظرفیت مراکز علمی وپژوهشی استان اولویت اصلی همکاری با دانشگاها ومراکز علمی استان می باشد .
وی افزود : امروز سه تفاهمنامه علمی وپژوهشی با پارک علم وفناوری استان ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز ودانشگاه پیام نور استان به منظور گسترش همکاری های علمی و پژوهشی ، ایجاد زمینه های نوآوری و شکوفایی ، استفاده بهینه از ظرفیت های موجود و تقویت مشارکت و حمایت از مبتکران و طرح های مبتنی بر دانش و فناوری و توسعه اقتصاد دانش بنیان انعقاد میگردد .
مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی در خصوص انعقاد قراردادهای پژوهشی هم گفت : در راستای اجرای اولویت های پژوهشی مصوب شرکت گاز استان آذربایجان شرقی ، سه قرارداد با دانشگاه های تبریز ، علوم پزشکی و خدمات درمانی تبریز و جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان شرقی در زمینه های مختلف دستیابی به دانش فنی ساخت تجهیزات مورد استفاده در صنعت گاز ، منابع انسانی و توجه به ایمنی مصرف کنندگان گاز طبیعی به امضای طرفین می رسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه فردوسی مشهد
قدس
1397/10/07
> در نشست مشترک میان معاون علمی آستان قدس رضوی و رییس دانشگاه فردوسی مشهد ، تفاهم نامه حمایت از پایان نامه های دکتری و نظام نامه اجرایی تفاهم نامه همکاری دانشگاه فردوسی و آستان قدس رضوی به امضای طرفین رسید .
> به گزارش قدس آـنلاین ، محمد کافی ، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در نشست تخصصی و امضای قرارداد پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد و آستان قدس رضوی که در پژوهشکده مطالعات اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد ، ضمن قدردانی از تلاش مدیران و معاونین آستان قدس رضوی در عرصه علم و پژوهش ، توجه ویژه تولیت و مدیران این آستان به بحث علم و فناوری را بسیار ارزشمند و مفید عنوان کرد و افزود : در دانشگاه فردوسی مشهد نیز در طول چند سال اخیر تلاش شده است تا با تأکید بر مشترکات و نقاط قوت موجود ، فعالیت های انجام شده به سمتی برود تا ادامه فعالیت ها و تلاش های مدیران سابق باشد و درنهایت منجر به پیشرفت و توسعه دانشگاه فردوسی مشهد شود .
وی ، حضور آستان قدس رضوی در این منطقه را یکی از مهم ترین نعمت ها و امتیازات ممکن دانست و تاکید کرد : تلاش های صورت گرفته در آستان قدس رضوی در حوزه علم آموزی و دانش پژوهشی برای استان خراسان رضوی بسیار مفید بوده و جای دارد تا از این مرکز تشکر ویژه نمود و لازم است تا با همفکری و همگرایی این مرکز با دانشگاه فردوسی مشهد که ازلحاظ آموزشی و پژوهشی یکی از دانشگاه های سرآمد در کشور است ارتباطات تنگاتنگی ایجاد نمایند و از این رابطه دو طرف سود ببرند .
کافی در ادامه این مراسم توجه و علم ، پژوهش و فناوری را لازمه پیشرفت و اعتلای استان خراسان رضوی و کشور دانست و عنوان کرد : استان خراسان رضوی باید به قطب علمی و پژوهشی کشور تبدیل شود و قطعاً دانشگاه فردوسی مشهد و آستان قدس رضوی با توانمندی ها و ظرفیت هایی که دارند می توانند این مهم را تحقق بخشند اما لازم است تا این دو مرکز تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند و فعالیت ها به سمتی برود که اثرگذارتر و درعین حال پژوهش محورتر گردد تا موجب حل مشکلات و معضلات کشور شود .
مهدی نژاد ، معاون علمی آستان قدس رضوی نیز در این نشست ، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص پیشرفت جامعه ، توجه به اقتصاد ، فرهنگ و علم آموزی را از مهم ترین ارکان توسعه کشور دانست و افزود : ما باید با جهاد مستمر به سمت مرجعیت علمی حرکت کنیم و این برای ما یک تکلیف قانونی است و لازم است تا در این عرصه از هیچ گونه تلاش و جهادی فروگذار نباشیم تا به هدف و غایت نهایی که بهره مندی کشور از علم و دانش است دست پیدا کنیم .
وی ، دانشگاه فردوسی مشهد را دارای ظرفیت های زیاد در عرصه پژوهش و فناوری دانست و گفت : این ظرفیت های موجود در دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین پتانسیل بالای آستان قدس رضوی در عرصه دانش و پژوهش اگر به صورت مشترک و مؤثر مورداستفاده قرار گیرد می تواند زمینه ساز تحولات گسترده در استان خراسان رضوی و کشور گردد .
وی توجه به بحث گردشگری ، معماری اسلامی و وقف را لازم و ضروری دانست و گفت : در این 3 حوزه استان خراسان رضوی باید در کشور و جهان سرآمد باشد و لازم است تا زیرساخت های موردنیاز در این حوزه ها فراهم گردد و از آن استفاده بهینه شود؛ قطعاً آستان قدس رضوی و دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری یکدیگر می توانند در این مسیر موفق باشند .
منبع : ایسنا انتهای خبر/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه خوارزمی
آرمان امروز
1397/10/06
> رئیس دانشگاه خوارزمی درباره بودجه دانشگاه ها در لایحه بودجه سال آینده گفت : بودجه هایی که داده می شود ، کافی نیست و همچنان با کسری بودجه مواجه می شویم .
> آرمان به گزارش آرمان به نقل از ایلنا ، عزیزالله حبیبی (رئیس دانشگاه خوارزمی) در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص بودجه دانشگاه ها در لایحه بودجه 98 گفت : دانشگاه ما حداقل در 10 ، 15 سال گذشته با کسری بودجه مواجه بوده و هنوز هم همینطور است .
مشکلاتی هم که اخیرا رخ داده یک مقدار کارهای جاری ما را با اختلال مواجه کرده است ، اما در عین حال ما از جریان ملاحظات بودجه ای کشور مطلع هستیم و می دانیم که امکان دارد ، محدودیت هایی در منابع وجود داشته باشد .
وی تصریح کرد : مهمترین سرمایه کشور ، نیروی انسانی است .
این نیروی انسانی در دانشگاه ها به قابلیت های مسئولیت پذیری در جامعه تبدیل می شوند ، پس در نتیجه اگر در این راستا نمایندگان مجلس حمایت کنند ، قاعدتا آینده کشور بهتر تضمین می شود .
رئیس دانشگاه خوارزمی اضافه کرد : موضوع بودجه به هیچ شخص ، گرایش و جریانی مرتبط نیست .
قاعدتا با این نگاهی که وجود دارد بودجه هایی که داده می شود کافی نیست .
ابنیه ما فرسوده است ، تاسیسات مکانیکی و برق ساختمان ها وصل و پینه ای می شود تا بتوانند سرویس های جاری را بدهند ، اما روز به روز زمین گیرتر و خراب تر می شوند ، برای اینکه دیگر نمی توانند نیازها را تامین کند .
حبیبی با بیان اینکه نسبت به سال گذشته بودجه دانشگاه خوارزمی بین 9 تا10 درصد افزایش پیدا کرده است ، گفت : به نظر من دانشگاه خوارزمی در دو بخش نیازمند بودجه است؛ دانشگاه ما اگر بخواهد عادی و بدون دغدغه نیاز روز را پاسخ دهد بودجه آن باید حداقل دو برابر افزایش پیدا کند و در بخش دوم برای تامین ، تجهیز و نگهداری باید در یک دوره 5 ساله بودجه حداقل تا ده برابر افزایش پیدا کند تا ما بتوانیم مشکلات دانشگاه را رفع کنیم .
رئیس دانشگاه خوارزمی در پاسخ به این سوال که آیا بودجه در نظرگرفته شده ، روند پژوهش و تحقیقات دانشگاه را تحت تاثیر قرار می دهد یا نه؟ گفت : تحت تاثیر که نه ، بلکه کلی از کارها را تعطیل می کند .
به طور مثال فرض کنید دانشجو به یک ماده شیمیایی در دانشگاه نیاز دارد تا بخرد ، در حالی که قیمت آن حداقل چهار برابر شده است و دانشجو و استاد خودشان چطور می توانند با این افزایش قیمتی که وجود دارد ، مواد مورد نیاز را تهیه کنند .
وی ادامه داد : بودجه دانشگاه در حالت عادی همیشه کم بوده است ، از طرف دیگر آن دسته از دانشگاه هایی که با صنعت ارتباط چندانی ندارند تا بتوانند در آمدشان را افزایش دهند ، با وجود این بودجه ها نمی توانند خیلی خوب ماموریتشان را انجام دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/05
> آخرین تغییرات برنامه های آموزشی رشته‎های علوم پزشکی نسخه اصلاح شده شاخص‎های اعتبار بخشی دانشکده‎های پرستاری به عنوان مبنای مناسب برای ارزشیابی به وزارت بهداشت ارائه شد .
> آخرین تغییرات برنامه های آموزشی رشته‎های علوم پزشکی نسخه اصلاح شده شاخص‎های اعتبار بخشی دانشکده‎های پرستاری به عنوان مبنای مناسب برای ارزشیابی به وزارت بهداشت ارائه شد .
به گزارش وزارت بهداشت ، جلسات هیئت های ممتحنه ، ارزشیابی و برنامه‏ریزی رشته‏های پرستاری ، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی ، ارگونومی و زیست فناوری پزشکی و پزشکی مولکولی از سوی دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی برگزار شد .
در این جلسه شاخص‏های اعتبار بخشی مراکز آموزش پرستاری (دانشکده های پرستاری) مورد بررسی قرار گرفت و نسخه اصلاح شده این شاخص ها جهت طی مراحل بعدی به دبیرخانه ارائه شد .
این شاخص ها می‏تواند به عنوان یک مبنای مناسب برای ارزشیابی در سایر رشته ها نیز مورد استفاده قرارگیرد .
تعیین گرایش و نحوه اصلاح سرفصل دوره کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی همچنین جلسه هیئت ممتحنه ارزشیابی و برنامه‏ریزی رشته کتابداری در محل دبیرخانه شورای علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی برگزار و در جلسه مذکور پیشنهاد شد اتاق فکر (نمایندگان هیئت ممتحنه ، حوزه تامین منابع اطلاعات معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت ، نماینده کتابخانه‏ها و گروه های آموزشی) تشکیل شود .
در این جلسه درخواست راه اندازی کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی در برخی از دانشگاه‏های علوم پایه پزشکی مورد بررسی قرار گرفت .
همچنین تعیین گرایش و نحوه اصلاح سرفصل دوره کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی مورد بررسی قرار گرفت .
تقویت بنیه مراکز آموزشی پذیرنده دانشجوی رشته ارگونومی جلسه هیئت ممتحنه ، ارزشیابی و برنامه ریزی رشته ارگونومی در محل دبیرخانه شورای علوم پایه پزشکی ، بهداشت و تخصصی تشکیل شد .
در جلسه مذکور به منظور تقویت بنیه مراکز آموزشی پذیرنده دانشجوی رشته ارگونومی درخصوص برگزاری دوره آموزشی این رشته تصمیماتی اتخاذ شد .
به منظور بررسی وضعیت آموزشی رشته ارگونومی مقرر شد از دانشگاه‏های مازندران ، تبریز ، یزد ، شهید بهشتی بازدید به عمل آید .
همچنین مقرر شد از دانش آموختگان این رشته در دانشگاه‏های علوم پزشکی استفاده شود .
بررسی ظرفیت پذیرش ارشد و دکتری رشته زیست فناوری پزشکی مولکولی جلسه هیئت ممتحنه زیست فناوری پزشکی مولکولی نیز برگزار شد و در مورد ظرفیت‏های پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی بحث و تبادل نظر به عمل آمد و مقرر شد در بررسی تقاضاهای دانشگاه برای تاسیس رشته و مقاطع ، سیاست‏های معاونت آموزشی و به خصوص برآورد نیروی انسانی مورد نیاز ، مورد توجه قرار گیرد .
تایید اولیه متقاضیان جذب هیات علمی دانشگاه فنی وحرفه ای سرپرست دبیرخانه جذب اعضای هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : از کل فراخوان های 94 ، 95 و 96 جذب اعضای هیات علمی دانشگاه تعداد 92 نفر از مقطع کارشناسی ارشد و 52 نفر از مقطع دکتری حائز شرایط اولیه شناخته شده و تایید شده اند که در مراحل مختلف جذب هستند .
دکترسپیده بارانی ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت : علاوه بر این تعداد 14 نفر از بورسیه‎های معرفی شده از سوی مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم جایابی و شروع به کار کرده اند .
وی خاطرنشان کرد : در حوزه جذب اعضای هیات علمی با توجه به تغییر و تحولات مدیریتی دانشگاه کارها از سال 94 باقی مانده بود و شرایط بسیار سختی از لحاظ حجم متقاضیان و درخواست کنندگان تجدیدنظر داشتیم که سعی کردیم در چارچوب مصوبات هیات امنا پاسخگوی همه باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/05

در حال حاضر 90 درصد درخواست های تجدید نظر را پاسخ داده‎ایم و تراکم درخواست‏ها به شدت کم شده است .
بارانی تصریح کرد : از کل فراخوان های 94 ، 95 و 96 جذب اعضای هیات علمی دانشگاه تعداد 92 نفر از مقطع کارشناسی ارشد و 52 نفر از مقطع دکتری حائز شرایط اولیه شناخته شده و تایید شده‎اند که در مراحل مختلف جذب هستند .
سرپرست دبیرخانه جذب اعضای هیات علمی دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره به این که این دانشگاه تنها دانشگاهی است که از مقطع کارشناسی ارشد – صرفا رشته های فنی هم مربی فنی جذب می کند در خصوص روند جذب اعضای هیات علمی در این دانشگاه گفت : پروسه جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه فنی و حرفه ای همان روند جذب وزارت علوم است که با ثبت نام و بارگذاری مدارک در سامانه نور رضوی آغاز می‎شود و در ادامه براساس شاخص های خاص هیات اجرایی جذب ، متقاضیان غربالگری شده و افراد تایید شده به هیات اجرایی جذب معرفی می‏شوند .
پروسه جذب با تماس با متقاضیان از طرف هیات و درخواست ارسال و ارزیابی صحت و سقم مستندات واصل شده ادامه می‎یابد .
ضرورت ایجاد نهادهایی برای مهارت آموزی فارغ‎التحصیلان دانشگاهی معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی گفت : فارغ التحصیلان دانشگاهی مهارت کار در صنعت را ندارند از این رو نیاز است نهادهای واسط برای مهارت آموزی دانشجویان ایجاد شود .
به گزارش خبرنگار مهر دکتر مهدی الیاسی در نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‏ها و پژوهشگاه‎های کشور ، افزود : در حال حاضر مهارت آموزی دانشجویان جز ماموریت‎های هیچ دانشگاهی محسوب نمی‎شود و میان دانشگاه و صنعت باید نهادهای واسط برای مهارت آموزی وجود داشته باشد .
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی تاکید داشت : دانشگاه ها باید بتوانند برای بخش‏های صنعتی دانش فنی تولید کنند .
الیاسی گفت : توسعه فناوری در دانشگاه‏ها با گرنت فناوری از سوی بخش صنعت محقق می‏شود .
وی عنوان کرد : اما در حال حاضر برای دوره‎‏های کارشناسی ارشد و دکتری گرنتی اختصاص نیافته است .
راه اندازی سامانه ای برای هدایت پایان نامه های دانشگاهی معاون پژوهشی وزارت صنعت معدن و تجارت از راه اندازی سامانه تاپ تا 22 بهمن خبر داد و گفت : در این سامانه 100 هزار نیاز بنگاه‏های صنعتی و معدنی قرار می‎گیرد .
برات قبادیان در دومین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‏ها و پژوهشگاه‏ها با اشاره به چالش‏های ارتباط صنعت و دانشگاه گفت : بر اساس آمارهای موجود از 400 طرح مشترک صنعت و دانشگاه تنها 25 طرح به نتیجه رسیده است .
وی افزود : باید بپذیریم در کشور فرهنگ کار تیمی نداریم و در حوزه تحقیقات مشترک به خوبی عمل نکرده‎ایم .
معاون وزیر صمت با تاکید بر اینکه باید پایان نامه‎ها هدفمند‎ باشند ، گفت : هدایت پایان نامه‏ها در شرایط تحریمی که ارتباط ایران با دنیا قطع شده است ، بسیار با اهمیت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/10/07
> برتری استان تهران در رتبه بندی نمایشگاه پژوهش و فناوری نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار با معرفی غرفه های برتر به کار خود پایان داد .
> برتری استان تهران در رتبه بندی نمایشگاه پژوهش و فناوری نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار با معرفی غرفه های برتر به کار خود پایان داد .
به گزارش ایسنا ، نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار کشور از سوم دی ماه سال جاری در نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به کار کرد .
در این دوره از نمایشگاه 199 مرکز شامل 51 دانشگاه ، 15 پژوهشگاه ، 40 پارک علم و فناوری ، 79 مرکز رشد و 14 موسسه تحقیقاتی 3199 فناوری را عرضه کردند .
58 درصد از فناوری عرضه شده مربوط به دانشگاه ها بوده است و پارک های علم و فناوری با 16 درصد ، مراکز رشد با 11 درصد ، موسسات تحقیقاتی با 5 درصد و سایر با 5 درصد در رتبه های بعدی قرار داشتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/10/05
> رئیس مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پیام نور گفت : بیست و هفتمین دوره آزمون زبان دکتری تخصصی (ETPNU) دانشگاه پیام نور بهمن ماه 97 به صورت الکترونیکی برگزار می‎شود .
> رئیس مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پیام نور گفت : بیست و هفتمین دوره آزمون زبان دکتری تخصصی (ETPNU) دانشگاه پیام نور بهمن ماه 97 به صورت الکترونیکی برگزار می‎شود .
به گزارش دانشگاه پیام نور ، بهنوش سلیم بهرامی اعلام کرد : بیست و هفتمین دوره آزمون زبان دکتری تخصصی (ETPNU) دانشگاه پیام نور بهمن ماه 97 به صورت الکترونیکی در مراکز اصفهان ، تبریز ، تهران جنوب ، شیراز و مشهد برگزار می شود .
زمان ثبت نام وی افزود : متقاضیان شرکت در این آزمون از 22لغایت 27 دی ماه فرصت دارند به صورت الکترونیکی و از طریق پرتال دانشگاه پیام نور – مرکز سنجش و آزمون http : //azmoon .
pnu .
ac .
ir/Portal/Home جهت ثبت نام اقدام کنند .
زمان آزمون رئیس مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه آزمون بیست و هفتمین دوره آزمون زبان دکتری تخصصی دانشگاه پیام نور 3 بهمن ماه سال جاری برگزار می‎شود ، زمان دریافت کارت آزمون را از اول تا سوم بهمن ماه اعلام کرد .
شرایط ثبت نام سلیم بهرامی خاطرنشان کرد : هزینه ثبت نام در این دوره ، مبلغ 850 هزار ریال بوده که باید به صورت الکترونیکی در هنگام ثبت نام و از طریق سایت پرداخت شود و داوطلبان دقت داشته باشند که به هیچ وجه مبلغ ثبت نام را به صورت دستی و از طریق شعب پرداخت نکنند .
متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رفع مشکلات احتمالی می‎توانند با شماره تلفن 22458297 021 تماس حاصل کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/10/07
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام زمان مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور و همچنین ایجاد امکان برای ثبت نام آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر موفق به ثبت نام نشده اند منتشر شد .
> اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص اعلام زمان مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 و بیست و چهارمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور و همچنین ایجاد امکان برای ثبت نام آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر موفق به ثبت نام نشده اند منتشر شد .
شرایط ثبت نام پیرو این اطلاعیه انتشار دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1398 در تمامی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور فراهم شده است .
زمان ثبت نام بدینوسیله به اطلاع کلیه داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون مذکور می رساند که به منظور فراهم نمودن تسهیلات برای آن دسته از داوطلبانی که در زمان مقرر در آزمون مزبور ثبت نام نموده اند می رساند ، اطلاعات ثبت نامی داوطلبان از روز یکشنبه مورخ 28 بهمن ماه لغایت روز چهارشنبه مورخ یکم اسفند ماه بر روی پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی : www .
sanjesh .
org قرار خواهد گرفت .
ویرایش اطلاعات لذا کلیه متقاضیان ، ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما ، نسبت به مشاهده و کنترل اطلاعات ثبت نامی خود اقدام و در صورت تمایل نسبت به ویرایش اطلاعات اقدام نمایند .
ضمناً به منظور مساعدت و همراهی با داوطلبانی که در مهلت مقرر موفق به ثبت نام در آزمون نگردیده اند ، ترتیبی اتخاذ گردیده که در بازه زمانی فوق این دسته از متقاضیان نیز بتوانند نسبت به ثبت نام اقدام نمایند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
روزنامه فرهیختگان
1397/10/06
> فرهیختگان : آزمون کارشناسی ارشد ، پنجم و ششم اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد؛ آزمونی که همانند بسیاری از آزمون ها تسهیلات ویژه ای را برای افراد خاص در نظر می گیرد که در ذیل به این مساله اشاره شده است : 1.
> فرهیختگان : آزمون کارشناسی ارشد ، پنجم و ششم اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد؛ آزمونی که همانند بسیاری از آزمون ها تسهیلات ویژه ای را برای افراد خاص در نظر می گیرد که در ذیل به این مساله اشاره شده است : 1 .
افراد حائز شرایط حداکثر تا یک سال تحصیلی پس از زمان دانش آموختگی (صرفا برای یک بار) در صورت شرکت در آزمون و کسب حدنصاب علمی حداقل 90درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کدرشته محل توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند .
2 .
برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیادهای علمی دانشجویی 3 .
دانشجویان نمونه کشوری در دوره کارشناسی با معرفی سازمان امور دانشجویان 4 .
رتبه های اول تا سوم نهایی جشنواره های خوارزمی ، جوان خوارزمی ، رازی ، ابن سینا و فارابی در دوره کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته با مشارکت حداقل 50 درصد در دستاورد حائز رتبه 5 .
دانش آموخته رتبه اول دوره کارشناسی پیوسته در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی که طی هشت نیمسال تحصیلی دانش آموخته شده است .
6 .
دانش آموخته رتبه اول دوره کارشناسی ناپیوسته در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی که طی هشت نیمسال تحصیلی دانش آموخته شده است .
7 .
دانش آموخته رتبه اول دوره کارشناسی ناپیوسته در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی که طی چهار نیمسال تحصیلی دانش آموخته شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان امور دانشجویان
جمهوری اسلامی
1397/10/06
> سازمان امور دانشجویان ، آخرین به روز رسانی ها فهرست جدید موسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج اعلام و 6 موسسه را از فهرست مجازها خارج کرد.
> سازمان امور دانشجویان ، آخرین به روز رسانی ها فهرست جدید موسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج اعلام و 6 موسسه را از فهرست مجازها خارج کرد .
به گزارش ایرنا ، سازمان امور دانشجویان ، فهرست موسسات مجاز برای اعزام دانشجو به خارج را بازنگری و بروز رسانی می کند .
براساس بروز رسانی صورت گرفته در دی ماه ، تنها 123 موسسه ازسوی وزارت علوم ، مجوز اعزام دانشجو به خارج را دارند .
این درحالیست که در بروز رسانی آبان ماه ، 129 موسسه مجاز بودند و شش موسسه در دی ماه از لیست مجازها ، خارج شده است .
افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور دارند ، برای مشاهده لیست موسسات مجاز به سامانه سازمان امور دانشجویان http : //www .
saorg .
ir مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
جوان
1397/10/05
> رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها در خصوص بودجه سال آینده که روز گذشته از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد ، گفت : در این بودجه سهم نهاد کاهش پیدا کرده؛ اما بودجه دانشگاه ها بین 8 تا 10 درصد افزایش یافته است .
> جوان آنلاین : حجت الاسلام رستمی ، رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها در چهل و یکمین همایش سراسری مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه ها که امروز برگزار شد ، گفت : مسئولیت ما در دانشگاه ها مسئولیت سنگین و بزرگی است و این فرصت برای ما فراهم شده که در این عرصه خدمت کنیم ، عرصه ای که در آن حضور داریم سخت تر از جنگ است عرصه بین اراده ها و باورهاست .
اگر در طول تاریخ مواجهه با معارف دینی داشته باشیم دائما بین حق و باطل درگیری و نزاع بوده است .
معارف دین و حقایق دین را باید برای خودمان یک بار دیگر نصب العین داشته باشیم؛ به این معناست که در این راه بن بستی وجود ندارد و با هیچ نیرو و توانی از بین نمی رود .
رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها افزود : جنگ احزاب به عنوان یکی از صحنه های مهم در تاریخ اسلام است که برای همه در یک صحنه و یک میدان نشان می دهد .
برخی از افراد متاسفانه در همین جنگ احزاب اعلام می کنند که نخواهیم گذاشت جمهوری اسلامی چهل سالگی خود را جشن بگیرد همان گونه که دشمنان این مطالب را مطرح می کنند و از تابستان داغ و زمستان سرد در ادبیات شان استفاده می کنند در صورتی که رهبر انقلاب برنامه ریزی 50 سال آینده را در سند پیشرفت مطرح می کند .
حجت الاسلام رستمی ادامه داد : بعضی ها از بحث فروپاشی انقلاب اسلامی در برخی جا ها صحبت می کنند؛ این افراد آدم های ضعیف الایمانی هستند که به بن بست می رسند وقتی به آن ها گفته می شود آمریکا نیروهایش را از سوریه برده ، می گویند مگر به همین راحتی می شود؟ امکان ندارد؛ این افراد به دنبال الگویی هستند که دشمنان ارائه می دهند و وقتی به صحنه هم افزایی با دشمنان روبرو می شوند خودشان را می بازند ما باید به گونه ای باشیم که وقتی در مقابل دشمنان و صحنه های هم افزایی آن ها روبرو می شویم بدانیم که آیات قرآن حق است صحنه هایی که در آن قرار داریم توصیفی از واقعیت های قرآن است اگر به واقعیت های صف آرایی در دنیا و ایران نگاه کنیم می بینیم که این امتحان ها فراوان است .
رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها اضافه کرد : انقلاب اسلامی چهل سال قبل به وجود آمد که هم ادبیات آن آزادی خواهانه ، اسلامی و دیندارانه است و به دنبال تاسیس نظامی برآمده که یک فقیه دین شناس در آن حکومت می کند مردم در آن حق رای واقعی دارند و با هیچ نظام متجاوزی در دنیا قابل مقایسه نیست این حکومت بی نظیر است و از سال 41 هجری تا 1400 نظام جمهوری اسلامی نظام بی سابقه ای بود .
فرصت هایی در این نظام ایجاد شد که در اختیار ائمه نبود؛ حتی در اختیار روحانیت دین قرار گرفته که اهداف را محقق کند این ها همان آرزوی ائمه بود طبیعتا نظام دنیا آن را نمی پذیرد انقلاب اسلامی دنیا را به چالش کشیده است و به چالش کشنده نظام لیبرال دموکراسی است که استعمارگران دنیا رسما اعلام کردند که اگر کسی مقابل آن بایستد باید سرکوب شود و برخی افراد در داخل کشور خودمان همین ادبیات با لعاب مسلمانی مطرح می کنند و می گویند تنها چاره بشر لیبرال دموکراسی است .
حجت الاسلام رستمی ادامه داد : سال به سال چالش ها شدیدتر سخت تر و پیچیده تر می شود به گفته مقام معظم رهبری چهل سال قبل ایران را اگر با الان آن مقایسه کنید ، ایران چهل سال قبل کجا و آمریکای چهل سال قبل کجا و الان در کجا ایستاده اند .
وی با اشاره به انتخابات عراق و تاثیر جمهوری اسلامی گفت : در عراق انتخابات می شود؛ آمریکا با تمام سرمایه گذاری هایش و تحریم هایی که ما با آن مواجه بودیم ، می خواست به هدفش برسد و توان و قدرت مانور را از ما بگیرد و مانع تاثیرگذاری ایران شود ، اما به لطف خدا بعد از صدام تاکنون مجلس نیز که سرکار آمده طرفدارترین مجلس حامی مقاومت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
بودجه دانشگاه
جوان
1397/10/05

ترکیب رئیس جمهور ، نخست وزیر و رئیس مجلس عراق بعد از صدام بی سابقه است .
رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها گفت : آمریکا می خواست کسی در این انتخابات رای بیاورد که روی آن سرمایه گذاری کرده ، اما رئیس جمهوری که انتخاب شد همان فردی بود که جمهوری اسلامی روی آن سرمایه گذاری کرد هزینه های زیادی کردند که به هدفشان برسند ، اما نتوانستند در سوریه هم همین اتفاق افتاده رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده نیرو های خود را از سوریه خارج می کند متاسفانه بسیاری از مسائلی که در بیرون اتفاق می افتد ، در داخل کشور بازگو نمی شود که ایران تعیین کننده اتفاقات سیاسی در خاورمیانه است .
در یمن نیز پیش بینی می کردند که هشت روزه به هدفشان برسند ، اما الان 45 ماه است در مقابل مردمی که نه سلاح دارند و نه غذایی برای خوردن نمی توانند موفق شوند .
حجت الاسلام رستمی گفت : در صحنه های بین المللی اضمحلال کفر در حال اتفاق افتادن است و به توصیه رهبر انقلاب باید دنبال راهکار دیگری برای سعادت بشریت باشید؛ براساس این توصیه رهبری تاکید کردند تمدن مبتنی بر ایمان توحیدی باید جایگزین تمدن غرب شود .
وی با اشاره به رشد ایران در تولید علم گفت : در سال 2001 وزن ما در تولید علم دنیا یک دهم درصد بود ما یک درصد جمعیت دنیا را داریم ، اما در سال 2018 یک و نه دهم درصد تولید علم دنیا را داریم و وزن ما در تولید علم دنیا 19 برابر شده و دو برابر وزن جمعیت خودمان در اکثر حوزه ها دانش های نو داریم و جزو کشور های پیشرفته هستیم .
در علم نانو جزو چهار کشور دنیا هستیم و از لحاظ صادر کننده تجهیزات این دانش جزو چند کشور دنیا هستیم که همه آن ها را مدیون رهبر انقلابیم که هیچ کس غیر از رهبری حمایت نکرد .
رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها ادامه داد : در دانشگاه ها باید جامعه دانشگاهی را به این سمت حرکت دهیم این مطالبه حضرت آقا از دانشگاه هاست که تمدن نوین اسلامی باید به دست ما ایجاد شود .
سیاست نهاد تغییر نکرده و قطار در حال حرکت است کار در حال انجام است و بناست با هم حرکت کنیم قطعا ظرفیت ها بسیار بالاست که بخشی در پیگیری ها و مطالبات باید محقق شود و بخشی را شما در دانشگاه ها باید انجام دهید انتظار این است که حرکت ها روزافزون باشد .
رستمی افزود : دومین جلسه ای که در حضور رهبر انقلاب بودم ، تاکید کردم نهاد رهبری در دوره حجت الاسلام محمدیان موفق بوده و باید در این دوره موفق تر باشد باید بگوییم که برخی از ظرفیت ها هنوز فعال نشده فرصت ها فراوان است و باید در بخش های مختلف حرکت کنیم .
وی همچنین در خصوص بودجه سال آینده که روز گذشته توسط رئیس جمهور تقدیم مجلس شد ، گفت : در این بودجه سهم نهاد کاهش پیدا کرده ، اما بودجه دانشگاه ها بین 8 تا 10 درصد افزایش یافته است .
رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها ادامه داد : کاهش بودجه نباید تاثیری در فعالیت های نهاد رهبری در دانشگاه ها داشته باشد اتفاقی در رسالت روحانیت ایجاد نمی شود و انگیزه و توان نباید کمتر شود باید توانمند حرکت کنیم و نگرانی نداشته باشیم و به دنبال راهکار ها و مسیر هایی برای استفاده از ظرفیت ها در دانشگاه ها باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1397/10/06
> باشگاه نوآوری«نیترو» و «فن راه» دانشگاه علم و صنعت ایران عصر امروز چهار شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و دکتر مسعود برومند معاون پژوهش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری افتتاح شد.
> باشگاه نوآوری«نیترو» و «فن راه» دانشگاه علم و صنعت ایران عصر امروز چهار شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و دکتر مسعود برومند معاون پژوهش وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری افتتاح شد .
به گزارش ایرنا ، باشگاه نوآوری نیترو دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با هدف توسعه و ایجاد فضای نوآوری و راه اندازی کسب و کارهای نوین مبتنی بر دانش و ابتکار یا همان استارتاپ در فضایی به مساحت 700 متر مربع در دانشگاه علم و صنعت ها ایجاد شده است .
شرکت ها و هسته های فناور که ایده محوری و محصول آنها تجاری شده است و جایگاه خود را در بازار به طور نسبی تثبیت کرده اند می توانند با اجاره فضاهای کاری نیترو از خدمات این مرکز بهره مند شوند .
همچنین تیم های نوآوری که در مرحله طراحی مدل کسب و کار هستند و به دنبال ساخت نمونه اولیه و تعامل با بازار هستند ، می توانند در ارتباط با شتابدهنده مستقر در نیترو ، فرصت حضور در فضای کاری اشتراکی را برای خود فراهم کنند .
باشگاه نوآوری نیترو زیرساخت و ظرفیت لازم برای حمایت از 20 تیم با حداقل 100 نفر را دارا می باشد .
براساس این گزارش ، مجموعه فن راه دانشگاه نیز به عنوان مرکز فعالیت برخی استارتاپ های موفق دانشگاه علم و صنعت که از چهار بخش اصلی کارگاه نمونه سازی سریع ، ایستگاه خلاقیت ، بازارچه فناوری و کارگزار تجاری سازی تشکیل شده است ، افتتاح شد .
هدف از راه اندازی فن راه دانشگاه علم و صنعت نیز حمایت از تمام فعالیت های مربوط به خلق ایده های نوآورانه برای تولید فناوری بصورت حرفه ای و همچنین بازارسنجی ، ایده پردازی ، پژوهش علمی ، طراحی مهندسی ، نمونه سازی ، طراحی صنعتی ، استاندارد سازی ، تدوین دانش فنی ، ثبت مالکیت فکری ، فروش و عملیات مستشاری بعدی برای تحقق محصولات فناور در عرصه تولید صنعتی و همچنین عرضه سایر خدمات تخصصی است .
*در آینده نزدیک شاهد ظهور کارآفرینان بزرگی خواهیم بودمعاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در حاشیه این آیین در حمع خبرنگاران در خصوص اینکه چه تعداد ار دانشگاه های کشور از باشگاه های فناور برحوردارند ، اظهار کرد : درحال حاضر دهها دانشگاه کشور دارای چنین مجموعه هایی شده اند .
وی ضمن تقدیر از مسئولان دانشگاه علم و صنعت برای راه اندازی باشگاه نیترو و همچنین فن راه در این دانشگاه گفت : به طور حتم با چنین بستری در آینده نزدیک شاهد اتفاقات بسیار مهمی در حوزه فناوری و کسب و کارهای نو از جمله ظهور کارآفرینان بزرگ خواهیم بود .
ستاری همچنین در ارتباط با چگونگی حمایت سرمایه ای از ایده های نوآورانه بعنوان یکی از دغدغه ها اصلی فعالان این حوزه نیز شکل گیری شتاب دهنده ها را در رفع این مشکل بسیار ضروری دانست .
وی افزود : استقرار شتاب دهنده در مراکز نوآور تنها با هدف تامین سرمایه و امکانات لازم از جمله حمایت حقوفی از افراد خلاق و استارتاپ ها است که امیدواریم مشکل فعالان مجموعه علم و صنعت نیز با وجود شتاب دهنده ای که قرار است مستقر شود رفع گردد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/08
> دولت برای زیر مجموعه های خودش دست و دل بازی کرده اما بودجه نهادهای عمومی به رقمی با عنوان سقف دوم منوط شده که عملا همان عدم تخصیص بودجه و کاهش آن نسبت به سال 97 است .
> این روزها موضوع نحوه تخصیص بودجه از سوی دولت در لایحه بودجه 1398 بسیار داغ است .
دولت لایحه بودجه سال 1398 را با دو سقف منابع عمومی 407 .
7 هزار میلیارد تومان و سقف دوم را با 40 هزار میلیارد تومان منابع حاصل از صادرات نفت خام ، میعانات گازی ، خالص صادرت گاز و برداشت مجاز از صندوق توسعه ملی بسته است .
با در نظر گرفتن سقف اول ، بودجه اغلب نهادهای عمومی ، نهادهای نظامی و نهادهای فرهنگی غیردولتی کاهش بسیار چشمگیری داشته اند .
برخلاف کاهش چشمگیر بودجه نهادهای عمومی ، دولت برای نهادهای زیرمجموعه خود سنگ تمام گذاشته است .
دولت در توجیه کاهش شدید بودجه نهادهای فرهنگی ، نهادهای عمومی و نهادهای نظامی ، سقف دوم تحقق منابع عمومی بودجه را به آنان آدرس می دهد که با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و ابهام در تحقق درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدهای ورودی ، وعده دولت با سقف دوم بودجه ، جز وعده سر خرمن به این نهادها نیست .
سقف دوم بودجه ای ، تحقق پذیر یا وعده سر خرمن؟ دولت در لایحه بودجه 1398 بودجه را با دو سقف منابع عمومی 407 .
07 هزار میلیارد تومان و سقف دوم با 40 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است .
بر این اساس ، در جدول «شماره 21» لیست طویلی از نهادهای عمومی و دولتی آمده اند که براساس ماده واحده لایحه بودجه به دولت اجازه داده شده تا سقف 40 هزار میلیارد تومان از محل وصول مازاد منابع عمومی نسبت به ارقام مصوب (به خصوص منابع حاصل از صادرات نفت خام ، میعانات گازی و خالص صادرت گاز) و برداشت مجاز از صندوق توسعه ملی به این سازمان ها اختصاص دهد .
براساس این لیست ، در سقف دوم منابع عمومی از مجموع 40 هزار میلیارد تومان ، 20 هزار میلیارد تومان آن برای تقویت بنیه دفاعی کشور و 20 هزار میلیارد تومان دیگر نیز در قالب جدول شماره 21 به ده ها نهاد دولتی و عمومی ازجمله سازمان برنامه و بودجه ، سازمان تعزیرات حکومتی ، ریاست جمهوری ، شورای نظارت بر صداوسیما ، ستاد مبارزه با موادمخدر ، معاونت امور زنان و خانواده ، وزارت اطلاعات ، نیروی انتظامی ، وزارت امور خارجه ، تعزیرات ، وزارت دفاع ، ستاد مشترک ارتش ، وزارت اقتصاد ، ستاد مشترک سپاه ، سازمان بسیج ، ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح ، برخی دانشگاه ها و وزارت علوم و نهادهای عمومی فرهنگی (سازمان حج و زیارت ، اوقاف ، سازمان تبلیغات اسلامی و .
) اختصاص داده خواهد شد .
بر این اساس ، بخش قابل توجهی از بودجه نهادهای نظامی و عمومی عملا مشروط به تحقق سقف دوم منابع حاصل از صادرات نفت خام ، میعانات گازی و خالص صادرات گاز ، اصلاحات ساختاری و همچنین برداشت مجاز از صندوق توسعه ملی است .
از 20 هزار میلیارد تومان منابع پیش بینی شده در سقف دوم بودجه برای نهادهای دولتی و عمومی ، 7 .
7 هزار میلیارد تومان آن صرف بازپرداخت اصل اوراق مشارکت دارای تضمین دولت ، اسناد خزانه و سایر اوراق بهادار (در ردیف 102001) خواهد شد و عملا 13 .
7 هزار میلیارد تومان نیز برای نهادهای مذکور عمومی دولتی خواهد شد .
مهم ترین ابهام تحقق سقف دوم بودجه ای ، تحقق منابع آن است ، به طوری که دولت در حالی سقف دوم منابع عمومی بودجه را 40 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که در هفت ماهه سال جاری از محل درآمدهای مالیاتی 23 هزار میلیارد تومان پیش بینی بودجه محقق نشده است .
همچنین ظرفیت صادرات 1 .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/08

5 میلیون بشکه نفت و فرآورده های نفتی عملا سقف اول بودجه را در بر نمی گیرد و در این صورت احتمالا دولت مجبور خواهد شد بازهم منابع صندوق توسعه را از 14 درصد لایحه به صفر برساند که این امر هم خلاف سیاست های کلی نظام است زیرا براساس سیاست های برنامه ششم توسعه ، سهم صندوق توسعه ملی در سال 98 باید به 34 درصد می رسید .
کاهش شدید بودجه نهادهای عمومی یکی از موارد قابل تامل لایحه بودجه سال 1398 ، کاهش شدید بودجه نهادهای عمومی و نظامی (بدون لحاظ سقف دوم بودجه یا تملک دارایی های سرمایه ای) است .
کاهش 67 درصدی بودجه ستاد امر به معروف و نهی از منکر ، کاهش 62 درصدی بودجه دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی ، کاهش 53 درصدی بودجه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ، کاهش 46 درصدی بودجه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، کاهش 40 درصدی بودجه شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران ، کاهش 37 درصدی بودجه دانشگاه شهیدمطهری ، کاهش 37 درصدی بودجه ستاد اقامه نماز ، کاهش 34 درصدی بودجه جامعه المصطفی ، کاهش 32 درصدی بودجه شورای عالی حوزه های علمیه ، کاهش 30 درصدی بودجه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ، کاهش 28 درصدی بودجه شورای برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان ، کاهش 27 درصدی بودجه سازمان تبلیغات اسلامی ، کاهش 25 درصدی بودجه دانشگاه امام صادق(ع) و .
ازجمله ویژگی های لایحه بودجه 1398 درمورد بودجه نهادهای عمومی است .
بودجه نهادهای نظامی و وعده سرخرمن دولت ! بررسی مفاد لایحه بودجه سال 98 نشان می دهد تحقق کامل بودجه نهادهای نظامی همچون ستاد مشترک سپاه پاسداران ، ستاد مشترک ارتش ، نیروی انتظامی و سازمان بسیج نیز عملا منوط به تحقق سقف دوم بودجه (جدول 21 لایحه بودجه) است و بدون تحقق سقف دوم منابع بودجه ، بودجه این نهادها کاهش چشمگیری را نشان می دهد ، به طوری که بودجه ستاد مشترک سپاه پاسداران با کاهش 24 درصدی نسبت به بودجه سال 1397 از 20 .
2 هزار میلیارد تومان در سال 97 به 15 .
4 هزار میلیارد تومان کاهش یافته و تحقق 10 هزار میلیارد بودجه منوط به تحقق سقف دوم بودجه شده است .
همچنین بودجه ستاد مشترک ارتش بدون سقف دوم بودجه یا تملک دارایی های سرمایه ای در لایحه بودجه 1398 با کاهش 9 درصدی از 11 .
1 هزار میلیارد تومان در سال 1397 به 10 .
1 هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه 1398 رسیده است .
بودجه نیروی انتظامی نیز بدون در نظر گرفتن سقف دوم بودجه ای یا تملک دارایی های سرمایه ای با کاهش یک درصدی مواجه شده است .
براساس آنچه گفته شد ، تحقق منابع عمومی سقف دوم بودجه در هاله ای از ابهام است .
دست و دلبازی دولت برای خودش ! بررسی جزئیات ارقام لایحه بودجه سال 1398 نکات قابل تاملی در تقسیم بودجه ای دولت دارد ، به طوری که برخلاف کاهش چشمگیر بودجه نهادهای عمومی و منوط شدن تحقق بودجه نهادهای نظامی و برخی نهادهای فرهنگی به سقف دوم منابع عمومی بودجه ، بودجه اغلب نهادهای دولتی با افزایش چشمگیری مواجه بوده است .
افزایش 180 درصدی بودجه مرکز تحقیقات راه و مسکن ، افزایش 100 درصدی بودجه پژوهشکده امور اقتصادی ، افزایش 93 درصدی بودجه گمرک ایران ، افزایش 79 درصدی بودجه ایرانداک ، افزایش 69 درصدی بودجه شورای رقابت ، افزایش 63 درصدی بودجه سازمان زمین شناسی ، افزایش 58 درصدی بودجه سازمان امور مالیاتی ، افزایش 57 درصدی بودجه موسسه تحقیقات آب ، افزایش 51 درصدی بودجه اتاق تعاون ایران ، افزایش 40 درصدی بودجه سازمان برنامه و بودجه ، افزایش 37 درصدی بودجه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ، افزایش 37 درصدی بودجه پژوهشکده علوم جوی ، افزایش 37 درصدی بودجه وزارت راه و شهرسازی ، افزایش 33 درصدی بودجه سازمان بهره وری ایران ، افزایش 32 درصدی بودجه مرکز آمار ایران ، افزایش 30 درصدی بودجه سازمان تنظیم مقررات رادیویی ، افزایش 30 درصدی بودجه معاونت حقوقی ریاست جمهوری ، افزایش 28 درصدی بودجه سازمان نقشه برداری ، افزایش 26 درصدی بودجه بنیاد ایران شناسی ، افزایش 22 درصدی بودجه سازمان حمایت مصرف کننده و تولیدکنندگان و .
از این موارد است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/08
> دولت عزمش را جزم کرده تا آشفته بازار دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی را سر و سامانی دهد.
> هدی هاشمیخبرنگارهفته پیش رئیس جمهوری برای ارائه لایحه بودجه سال 98 کشور به مجلس شورای اسلامی رفت و در دفاع از بودجه امسال ، نگاهی به وضعیت آموزش عالی کشور داشت .
روحانی با طرح این سؤال که چرا بعضی از وزارتخانه ها چند دانشگاه و دانشکده و پژوهشکده و پژوهشگاه دارند در حالی که نباید بیشتر از یک آموزش عالی داشته باشیم؟ تأکید کرد : «یک آموزش عالی داریم؛ باید تمام بخش ها یا منحل یا در داخل وزارت علوم ادغام شوند .
جای شرمندگی است که بگویم یک لیسانسه ، دکترا تدریس می کند؛ سواد خودش لیسانس است اما زیر دکترا را امضا می کند ، این به معنای آن است که آموزش عالی کشور در مسیر درست قرار ندارد و هر دستگاهی آموزش عالی دارد و هر کسی دانشگاه و استاد و دانشجو دارد و هر کسی مدرک صادر می کند .
» همین صحبت های رئیس جمهوری دوباره بحث داغ رشد قارچ گونه مراکز آموزش عالی دستگاه های دولتی را بر سر زبان ها آورد .
بسیاری از کارشناسان آموزش عالی گفتند که گسترش مؤسسات و مراکز آموزش عالی با رشته ها و گرایش های متعدد موجب شده تا سطح کیفی آموزش های برخی از دانشگاه ها بشدت افت کند والبته این روزها هم شاهد تحصیلکرده هایی باشیم که حالا کاری برای انجام دادن ندارند .
گرچه رشد مراکز آموزش عالی در دولت نهم و دهم اتفاق افتاد در آن زمان اصولاً برخی از افراد نزدیک به دولت اسبق دانشگاه های غیر انتفاعی را با کمترین تجهیزات و زیرساخت ها تأسیس می کردند آنها یک هدف را بیان می کردند و آن هم پیشرفت علمی کشور بود موضوعی که حالا به اذعان مسئولان آموزشی کشور نه تنها نتوانستند کمکی به رشد علمی و حل معضلات جامعه بویژه اشتغال کنند بلکه خود موجب ایجاد معضلات جدیدی نظیر شکل دهی پدیده صندلی خالی ، افت کیفیت آموزش ، افزایش تعداد فارغ التحصیلان بیکار ، بالا رفتن سطح توقعات فارغ التحصیلان و هدر رفتن بودجه کشور شده است .
309 مؤسسه غیر انتفاعی در کشوربر اساس آمارهای موجود وزارت علوم ، سیر افزایشی پذیرش دانشجو از سال ٨٤ آغاز شد که به عنوان نمونه از ٤٤ مؤسسه غیر انتفاعی به 309 مؤسسه غیرانتفاعی در کشور رسیدیم این درحالی است که در همان دوران هم سال به سال شاهد کاهش تعداد متقاضیان دانشگاهی بودیم به طوری که حالا بنا بر اعلام وزارت علوم در سال تحصیلی 97 96 دانشگاه های دولتی 64 درصد ، غیر انتفاعی 6 .
4 درصد و پیام نور 27درصد کاهش پذیرش دانشجو داشته اند .
موضوعی که حالا برای مسئولان آموزشی کشور بسیار مهم تلقی می شود چند سالی است که وزارت علوم دیگر به هیچ دستگاه دولتی یا دانشگاه غیر انتفاعی مجوز فعالیت نداد .
دولت عزمش را جزم کرده تا این آشفته بازار دانشگاه ها دستگاه های اجرایی و البته دانشگاه بی کیفیت را سروسامانی دهد .
بر همین اساس دولت در لایحه بودجه 98 مکلف شد به گونه ای برنامه ریزی کند که تعداد مراکز پژوهشی دستگاه های اجرایی در سال 98 را کاهش دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/08

بر اساس بند «ج»تبصره 21 این لایحه به منظور افزایش اثربخشی اعتبارات پژوهشی و کارایی واحدهای پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین صرفه جویی در هزینه های عمومی دولت ملکف است به گونه ای برنامه ریزی کند که تعداد مراکز پژوهشی دستگاه های اجرایی را در سال 98 به شکل واگذاری آنها به بخش غیردولتی ، انحلال یا ادغام به یک واحد پژوهشی و تحقیقاتی تقلیل دهد .
همچنین در بند «ز» تبصره 21 ماده واحده لایحه بودجه سال 98 کل کشور ، به دولت اجازه داده شده است که با توقف صدور مجوز ایجاد هرگونه واحدهای مراکز آموزش عالی ، واحدهای کوچک آموزش عالی در استان ها را در یکی از دانشگاه های بزرگ استانی ادغام یا تجمیع کند .
توسعه در رشته های تحصیلی جدید در راستای تأمین نیازهای ملی و منطقه ای در درون دانشگاه های موجود صورت خواهد گرفت .
دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری منتقل می شود .
موضوعی که محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی هم بر آن اشاره می کند و به خبرنگار «ایران» می گوید : سال گذشته شورای عالی اداری به وزارتخانه ها ابلاغ کرد که تمامی دانشگاه های زیرمجموعه دستگاه ها باید تعطیل شوند بر اساس آن وزیرعلوم و معاون آموزشی وزیر علوم این موضوع را به دستگاه ها هم اعلام کردند .
این هم بدان علت است که وظیفه قانونی آموزش‎های عالی که منجر به اخذ مدرک تحصیلی دانشگاهی بشود بر عهده وزارت علوم و وزارت بهداشت است و دیگر دستگاه های اجرایی در این زمینه وظیفه قانونی بر عهده ندارند .
وی با اشاره به مصوبه شورای عالی اداری در ارتباط با مراکز علمی کاربردی می گوید : مراکز مجری آموزش های علمی کاربردی دولتی دستگاه های اجرایی ، مجاز به پذیرش دانشجوی جدید در هیچ یک از رشته های آموزش عالی مقطع دار از جمله دوره های پودمانی نیستند .
مراکز مجری آموزش های علمی کاربردی وابسته به دستگاه های اجرایی حداکثر تا پایان سال تحصیلی 98 1397 تعطیل ، یا با رعایت ضوابط به بخش خصوصی واجد شرایط واگذار خواهند شد .
آهنچیان با اشاره به اعتراض برخی از دستگاه ها به این مصوبه اظهار می کند : خیلی از دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی به این مصوبه اعتراض کردند و هنوز هم در حال اعتراض هستند اما مأموریت وزارت علوم بسیار روشن است و ما بر اساس همین مأموریت ویژه فعالیت می کنیم .
ما مجری برنامه هستیم با این حال برخی از دانشگاه ها فقط برای یک دوره مجاز به ادامه فعالیت هستند و برخی دیگر هم ادامه فعالیت هایشان به دانشگاه های بزرگ داده شده است .
به گفته وی برخی از دانشگاه های دستگاه های اجرایی دارای مأموریت خاصی هستند و از شمول این بخشنامه دولت خارج هستند این دانشگاه ها زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح هستند و ما هم بر این باوریم که به علت سطح استراتژیک باید خارج از وزارت علوم راهبردی شود .
تمام دانشگاه ها بر اساس ضوابط وزارت علوم اداره شوندرئیس سازمان برنامه و بودجه گفت : دولت در تبصره 21 لایحه بودجه 98 از مجلس خواسته مجوز دهد تا تمام مؤسسات و دانشگاه ها بر اساس ضوابط و استانداردهای وزارت علوم اداره شوند .
محمدباقر نوبخت درباره اظهارات رئیس جمهوری مبنی بر اینکه «باید صرفاً یک آموزش عالی داشته باشیم و تمام بخش های دیگر باید یا منحل شده یا در وزارت علوم ادغام شوند» ، به خانه ملت ، گفت : تمام مؤسسات و دانشگاه ها باید با ضوابط و استانداردهای آموزش عالی و وزارت علوم اداره شوند؛ حتی ایده آل آن است که همه اینها از نظر تشکیلاتی هم وابسته به وزارت علوم باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/08

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سؤال که چرا با این ایده ، همچنان در لایحه بودجه 98 برای آنها ردیف اعتباری در نظر گرفته شده است ، توضیح داد : این حرف به آن معنی نیست که کار تحقیقات و آموزش عالی را در سایر واحدهای آموزش عالی که مرتبط با دیگر وزارتخانه ها است ، تعطیل کنیم .
دولت برای اجرای این مهم نیاز به مجوز مجلس دارد؛ حکم تبصره 21 نیز ناظر به آن است که همگی این مؤسسات و دانشگاه ها زیرمجموعه وزارت علوم باشند و مورد بازنگری قرار گیرند .
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره دانشگاه های زیرمجموعه وزارت بهداشت ، گفت : آنها تحت ضوابط وزارتخانه بهداشت عمل می کنند؛ اما آنها که در آموزش عالی غیرپزشکی هستند ، دولت در تبصره 21 مجوزی را از مجلس درخواست کرده که همه اینها را بازنگری کند تا آنچه برای وزارت علوم مناسب است ، به همان ترتیب عمل شود .
بـــــرشتعطیل نمی شویم ، ادغام می شویمنایب رئیس اتحادیه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی گفت : شورای عالی انقلاب فرهنگی بایستی حذف واژه غیرانتفاعی را تصویب می کرد که تاکنون این کار انجام نشده؛ اما همچنان در دستورکارشان قرار دارد .
محمدحسین طیرانی ، اظهار کرد : وزارت علوم قوانین مربوط به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی را به طریقی تغییر داده که اگر هر یک از این دانشگاه ها نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند ، مالکیت با هیأت مؤسس آن خواهد بود که این مسأله دستاورد بزرگی برای ما محسوب می شود .
وی در خصوص تعطیلی مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی ، تصریح کرد : درحال حاضر بحث تعطیلی این مراکز مطرح نیست و وزارت علوم طرح ادغام را مدنظر دارد .
در زمینه تجمیع مراکز آموزشی مورد نظر وزارت علوم ، برای مثال 4 تا 5 مؤسسه که هر کدام 1000 دانشجو دارند با یکدیگر تجمیع می شوند و یک دانشگاه غیرانتفاعی بزرگ را تشکیل می دهند .
به گفته وی در حال حاضر ایجاد رشته جدید بشدت محدود شده است و اگر رشته ای متقاضی نداشته باشد ، خود رشته حذف خواهد شد ، بنابراین می توان دریافت که قانون عرضه و تقاضا جای خود را باز خواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اعتماد
1397/10/06
> حادثه روز سه شنبه رخ داد با 8 کشته و 24 مجروح .
اما روز گذشته مشخص شد که واژگون شدن اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد در مسیر پر پیچ و خم واحد علوم تحقیقات قربانیان بیشتری هم گرفته است .
چهارشنبه تعداد جان باختگان این حادثه به 10 نفر رسید .
حالا قوه قضاییه ، دادستانی و مجلس شورای اسلامی هم حاضر شده اند تا مانند حوادث مشابهی که جان دانشجویان و دانش آموزان را می گیرند به موضوع رسیدگی و با متخلفان برخورد کنند .
> مدیریت جدید علوم و تحقیقات نیز حدود 2 ماه است که مسوولیت این دانشگاه را برعهده گرفته است .
«در این مدتی که من مسوولیت دانشگاه آزاد را بر عهده گرفتم ، عمده اعتراض بچه ها در زمینه نوع رفتار رانندگان بوده است .
دانشگاه به صورت جدی در طول دو ماه گذشته 4 بار تذکر داده است .
حتی به پیمانکار اخطار داده بودند که اگر مفاد قرارداد را انجام ندهد با او لغو قرارداد می کنند .
اکنون دادستان روز قبل به این ماجرا ورود کرده است که مسائل پیمانکار بررسی می شود .
» مهدی طهرانچی ، رییس دانشگاه آزاد در دو روز گذشته تلاش کرده تا تازه وارد بودنش را مدام یادآوری کند .
او با حضور در برنامه «پارک شهر» رادیو تهران تایید کرد که موقعیت دانشگاه به لحاظ جغرافیایی موقعیت خاصی است و مسوولان دانشگاه هم از خطرها آگاه اند : «من هم می دانم که جای دانشگاه علوم و تحقیقات مناسب نیست ، من هم می دانم که گاردریل باید زده شود .
من هم معتقد هستم که پیچ های دانشگاه بسیار تند است اما باید با کارشناسی کار انجام شود .
حتی اگر گاردریل هم بزنیم ، پیچ ها بسیار تند است .
در برخی از قسمت ها پیچ ها حدود 90 درجه است .
اینکه می گویند 2 ماه مدت زمان کمی برای زدن گاردریل نبوده است ، صحیح نیست .
اینجوری برداشت می شود که 30 سال مشکل نداشته اما 2 ماه مشکل داشته است .
» طهرانچی در این مدت نگفته است چرا پیمانکاری که به گفته او ظرف دو ماه 4 بار اخطار دریافت کرده بوده همچنان مسوولیت رفت وآمد دانشجویان را بر عهده داشته است .
با وقوع حادثه سه شنبه و جان باختن 10 نفر حالا رضا مسعودی ، سرپرست واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به تسنیم گفته است : «تا زمانی که علت حادثه روز گذشته این واحد مشخص شود ، فعالیت پیمانکار فعلی در حالت تعلیق قرار خواهد گرفت .
در حال نهایی کردن قرارداد با پیمانکار دیگری هستیم تا کار جابه جایی دانشجویان ، کارکنان و مراجعه کنندگان در محوطه دانشگاه با مشکلی روبه رو نشود .
» ورود رییس قوه قضاییه «ضروری است ، دادستان کل کشور نظارت لازم را در رسیدگی سریع به پرونده حادثه به عمل آورده و نتیجه را اعلام نمایند .
» صادق آملی لاریجانی ، رییس قوه قضاییه با صدور پیامی درگذشت تعدادی از دانشجویان در این حادثه را تسلیت گفته و دادستانی را مامور رسیدگی به این پرونده کرده است .
کار تحقیقات توسط دادستانی آغاز شده است .
تحقیقاتی که قرار است ، مسوولان دانشگاه را هم شامل شود .
عباس جعفری دولت آبادی ، دادستان تهران در شبکه خبر گفت : «تحقیقات از مسوولان دانشگاه علوم تحقیقات آغاز شده و ادامه دارد .
از 2 متهم که سه شنبه شب بازداشت شدند نیز تحقیقات مفصلی صورت گرفته است .
» قابل پیشگیری بودن حادثه آنقدر آشکار است که دادستان تهران هم به آن اشاره کرده است : «امروز حوادثی رخ می دهد که با هزینه اندکی می توان از آن پیشگیری کرد لذا واگذاری حمل و نقل و اقدامات جانبی و خدماتی به بخش های خصوصی رافع مسوولیت مسوولان دولتی نخواهد بود .
دستگاه هایی که خدمات را واگذار می کنند باید پیمانکاران را به به کارگیری و استفاده از امکاناتی که امنیت و سلامت شهروندان حفظ کند؛ ملزم نمایند .
» کمیسیون آموزش یکشنبه موضوع را بررسی می کند روز گذشته محمدرضا عارف ، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات و فاطمه سعیدی ، عضو این کمیسیون به دیدار مجروحان و خانواده های حادثه دانشگاه علوم تحقیقات در بیمارستان امام خمینی رفتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
اعتماد
1397/10/06

در میان عکس هایی که خبرگزاری ایسنا از این ملاقات منتشر کرده است ، عکس مادری که با چشم های سرخ از گریه مقابل عارف ایستاده است و فریاد می کشد ، تصویری است خلاصه و گویا از کل واقعه .
شاید پیمانکار و مسوول تأسیسات دانشگاه آزاد بازداشت شده باشند اما خطاب گلایه و فریاد خانواده هایی که عزیزی را از دست داده یا بر تخت بیمارستان دارند ، تمامی کسانی است که به نوعی مسوولیت نظارت و پیگیری مسائل دانشجویان را بر عهده دارند .
میرحمایت میرزاده ، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به «اعتماد» می گوید که جلسه بررسی گزارش این واقعه روز یکشنبه برگزار خواهد شد : «از طرف کمیسیون آموزش مجلس ، آقایان کوچکی نژاد و دهمرده مشخص شده اند و در حال بررسی موضوع هستند .
یکشنبه(9 دی) ساعت 2 بعدازظهر در جلسه کمیسیون گزارش خودشان را ارایه می دهند .
بنابراین ما منتظریم تا جمع بندی گزارش آنها را بشنویم .
» اما فارغ از این حادثه و فارغ از مدیریت دانشگاه که بارها در ماه های اخیر دست به دست شده ، این دانشگاه تا چه اندازه زیر نگاه ناظران قرار دارد؟ میرزاده می گوید : «برای نظارت بر این دانشگاه دستگاه های مختلف نظارتی وجود دارند .
مجلس معمولا ماهانه از دستگاه های ذی ربط دانشگاه آزاد برای اخذ گزارش دعوت به عمل می آورد اما اینکه چقدر وزارت علوم نقش نظارتی اش را ایفا کرده را باید از خودشان پرسید .
» از نظر او وزارت علوم چقدر در این نقش موفق بوده؟«به نظر من وزارت علوم باید بیشتر از این روی دانشگاه آزاد نظارت داشته باشد .
» روز گذشته در گزارشی که «اعتماد» از حادثه واژگون شدن اتوبوس دانشگاه آزاد منتشر کرد به نقل از شهربانو امانی ، عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران آمد که : «دانشگاه آزاد بیاید توضیح بدهد که بیمارستان فرهیختگان که با آن بودجه عظیم ساخته شد و درست جلوی محل حادثه است چرا هنوز افتتاح نشده که دانشجویان مجروح را مجبور شدند به بیمارستان های دیگر بفرستند .
» رییس دانشگاه آزاد روز گذشته و در مصاحبه رادیویی اش به این موضوع اشاره کرد و گفت : «اورژانس تهران دانشجویان را انتقال داده و ما در انتقال نقشی نداشته ایم .
هیچ کدام از مصدومان هم در راه انتقال به بیمارستان دچار مشکل نشدند .
» و بعد در مورد وضعیت بیمارستان فرهیختگان توضیح داد : «ساخت این بیمارستان از سال 79 شروع اما در یک سال گذشته کار بسیاری انجام شد .
اکنون در مرحله بهره برداری است .
بعد از اینکه وزارت بهداشت مجوز لازم را صادر کرد ، کار بهره برداری را شروع می کنیم .
» طهرانچی از مردم خواسته است که برای سلامتی مصدومان دعا کنند و سیدنواب حسینی منش ، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران که به ایلنا گفته است ، معاینه فنی اتوبوس واژگون شده در تاریخ 22 آذر ماه منقضی شده بود ، می گوید : «دانشگاه آزاد باید پاسخ دهد که چرا اجازه داده ماشین فاقد معاینه فنی در این دانشگاه به کار گرفته شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/06
> حمایت مولوی عبدالحمید از توسعه روابط ایران و عمانمولوی عبدالحمید امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان از تلاش های جمهوری اسلامی ایران و عمان برای توسعه روابط دوجانبه حمایت کرد .
> حمایت مولوی عبدالحمید از توسعه روابط ایران و عمانمولوی عبدالحمید امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان از تلاش های جمهوری اسلامی ایران و عمان برای توسعه روابط دوجانبه حمایت کرد .
به گزارش سفارت ایران در مسقط ، مولوی عبدالحمید در دیدار با حجت‎الاسلام محمدرضا نوری شاهرودی سفیر ایران در عمان همچنین از تلاش های سفارت کشورمان برای تسهیل روادید ایرانیان متقاضی سفر به این کشور تشکر کرد و گفت اقداماتی که برای توسعه و تقویت روابط دوجانبه با کشور عمان به عمل آمده قابل تقدیر است .
وی از عمان به عنوان کشوری نام برد که در راستای اعتدال در جهان اسلام قدم برمی دارد و ابراز امیدواری کرد که سایر کشورهای اسلامی نیز مانند عمان بتوانند اعتدال را سرلوحه برنامه های خود قرار دهند .
استیضاح حجتی یکشنبه برگزار می شودیک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود 10 نفر از استیضاح کنندگان وزیر جهاد کشاورزی امضای استیضاح خود را پس گرفتند ، گفت که جلسه استیضاح حجتی یکشنبه آینده برگزار می شود .
علی اصغر یوسف نژاد در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد : 37 نفر بر استیضاح باقی هستند .
با توجه به اعلام وصول استیضاح ، حتی اگر یک نفر متقاضی استیضاح وزیر جهاد کشاورزی باشد ، جلسه استیضاح برگزار خواهد شد .
یوسف نژاد در پایان گفت که طبق هماهنگی های صورت گرفته با وزارت جهاد کشاورزی جلسه استیضاح حجــــــــتی یکشنبه نهم دی ماه برگزار خواهد شد .
تلاش مجلس برای تهیه طرح ساماندهی دانشگاه آزاد و پاسخگو کردن مسئولان آنسخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه مجلس حادثه تأثر برانگیز روز سه شنبه دانشگاه علوم تحقیقات را پیگیری می کند ، از تلاش برای تهیه طرحی جهت پاسخگو کردن دانشگاه آزاد و قرار دادن آن به عنوان زیرمجموعه وزارت علوم تأکید کرد .
بهرام پارسایی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه رئیس دانشگاه آزاد نباید دغدغه و مسئولیت دیگری داشته باشد و باید تمام تمرکز خود را روی مدیریت مجموعه بزرگ دانشگاه آزاد بگذارد ، تصریح کرد : در راستای شفاف سازی مسئولان دانشگاه آزاد اعلام کنند درآمد سالانه این دانشگاه از محل شهریه دانشجویان به چه میزان بوده و از شروع تا امروز چند هزارمیلیارد درآمد کسب کرده اند که این اتوبوس سرویس دانشجویانش است .
البته دانشگاه آزاد خودمختار است و به هیچ کس پاسخگو نیست .
دانشگاه آزاد باید زیرمجموعه وزارت علوم باشد که هم نظارت پذیر گردد و هم از موازی کاری آن در عرصه های علمی و آموزشی جلوگیری شود .
سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه کل مجلس در قبال این موضوع مسئول است ، خاطرنشان کرد : مجلس روی کلیات موضوع وارد می شود و این حادثه تأثر برانگیز را پیگیری می کند .
البته کمیسیون های اصل 90 و خصوصاً آموزش و تحقیقات بیشتر در این باره مسئول هستند و باید تلاش کنیم طرح ساماندهی دانشگاه آزاد و پاسخگو کردن مسئولان این دانشگاه را در مجلس تهیه کنیم و ان شاءالله آن را در کمیسیون آموزش پیش ببریم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ابتکار
1397/10/06
> پیشنهاد مجلس برای تغییر ساخنتار دانشگاه آزادمعصومه معظمی روز سه شنبه ساعت از 12 ظهر گذشته بود که خبر رسید اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در ارتفاعات دانشگاه واژگون شده و تعدادی از دانشجویان کشته و زخمی شده اند.
> پیشنهاد مجلس برای تغییر ساخنتار دانشگاه آزادمعصومه معظمی روز سه شنبه ساعت از 12 ظهر گذشته بود که خبر رسید اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در ارتفاعات دانشگاه واژگون شده و تعدادی از دانشجویان کشته و زخمی شده اند .
در همان ابتدا خبر فوت آنی 7 نفر و زخمی شدن 27 نفر دیگر اعلام شد که رفته رفته تا پایان روز آمار کشته شدگان به 10 نفر رسید .
حادثه تلخی که در ابتدا برخی برای انحراف افکار عمومی و سلب مسئولیت از خود ، سکته راننده را عامل این حادثه دانستند ولی پزشکی قانونی این ادعای کذب را رد کرد و مشخص شد که عامل این حادثه تلخ فرسودگی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد بوده است .
دانشگاهی که از دانشجویان خود شهریه های سنگین دریافت می کند ولی در هزینه کرد برای آسایش آنها گشاده دست نیست .
به همین منظور بهرام پارسایی ، سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس این مقوله را به چالش کشید و به «ابتکار» گفت که طرحی مبنی بر پاسخگو کردن مسئولان دانشگاه آزاد در قالب زیر مجموعه وزارت علوم باید در مجلس تهیه شود تا این دانشگاه که به هیچ کسی درباره عملکردش پاسخگو نیست ، تحت نظارت مجلس قرار بگیرد و مجبور به پاسخگویی شود .
ساعاتی بعد از حادثه تلخ سقوط اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات ، تیمی سه نفره از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس متشکل از فریده اولادقباد ، دهمرده و کوچکی نژاد به منظور عیادت دانشجویان حادثه دیده اعزام شدند .
پس از آن صبح روز گذشته از محل حادثه بازدیدی به عمل آوردند و پس از بررسی شرایط میدانی ، با مسعودی رئیس دانشگاه علوم تحقیقات ، منادی سفیدان معاون پارلمانی و کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی جلسه ای تشکیل دادند .
پس از آن بود که محمدرضا عارف ، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به همراه فاطمه سعیدی و محسن علیجانی ، نمایندگان مردم تهران به عیادت دانشجویان حادثه دیده رفتند و قرار شد در روزهای آینده هیئتی از فراکسیون امید به صورت جداگانه با دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات گفت وگو کرده و از نزدیک در جریان مشکلات این دانشجویان به خصوص وضعیت حمل و نقل قرار بگیرند .
اتوبوس فرسوده فاقد معاینه فنی بوده استفریده اولاد قباد ، با اشاره به بازداشت مدیرعامل و یکی دیگر از مسئولان شرکت پیمانکار مهران گشت به «ابتکار» گفت : «ابعاد حادثه باید کاملا برای مردم و نمایندگان مردم مشخص شود به خصوص با توجه به اینکه در آیین نامه ها قید شده رانندگان حتما باید دارای کارت سلامت باشند ، بحث این است که آیا راننده خودرو دارای این مدارک بوده است یا خیر .
در صحبت های انجام شده مشخص شد که راننده فوت شده خودرو تنها 20 روز بود که در دانشگاه به کار گرفته شده است و واحد ترابری کارت سلامت و معاینه فنی را از وی دریافت نکرده و پیگیری هایی نیز در این زمینه صورت نگرفته است .
» همچنین بهرام پارسایی ، سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی از بی توجهی مسئولان نسبت به جان دانشجویان و دانش آموزان طی یک سال گذشته انتقاد کرد و گفت : «در یک سال گذشته اتفاقات تاسف برانگیز زیادی در مدارس کشور اتفاق افتاده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ابتکار
1397/10/06

موضوع اخلاقی در مدرسه غرب تهران ، همچنین مورد اخلاقی دیگری در مدرسه اصفهان ، گرفتن خون از 40 دانش آموز با یک سرنگ در مدرسه تاکستان ، فوت 4 دختر بچه به دلیل سوءمدیریت در مدرسه ای در زاهدان که تنها مجلس به تذکری شفاهی به مسئولان مربوطه درباره آن اکتفا کرد و حالا جان باختن 10 دانشجو در دانشگاه آزاد به دلیل فرسوده بودن اتوبوس و وسایل حمل و نقل دانشگاه ! »اولاد قباد هم بااعتراض مشابهی نسبت به این موضوع به «ابتکار» گفت : «مشکلاتی در کشور ما به دلیل سومدیریت وجود دارد که باید پیش از آنکه به وجود بیایند پیش بینی و از وقوع آنها پیشگیری شود .
مواردی مثل آتش سوزی اخیر در مدرسه زاهدان یا سقوط اتوبوس دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات و موضوع مدرسه تاکستان و .
که به دلیل بی تدبیری مسئولان ایجاد شده اند .
اتفاقات و حوادثی که هر چند وقت یک بار خانواده هایی را عزادار می کنند و کسی هم پاسخگو نیست .
»این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود : «در مورد اخیر هنوز مشخص نیست چند دانشجوی حادثه دیده بومی تهران و چند نفرشان غیربومی هستند .
به همین دلیل کمیته ای در دانشگاه به منظور تفکیک این موضوع شکل گرفته است .
» این نماینده مردم تهران در مجلس ، یکی از مهم‏ترین چالش های اساسی درباره اتفاق اخیر را «عدم نظارت جدی بر دانشگاه آزاد چه از نظر خوابگاه های دانشجویی ، غذا و سلف سرویس ها ، سرویس حمل و نقل و فضای فیزیکی و محیط دانشگاهی» دانست .
رئیس فراکسیون زنان مجلس همچنین تاکید کرد : «دانشجویان سرمایه های انسانی و علمی کشور هستند ولی به دلیل عدم نظارت صحیح بر این دانشگاه 10 نفر از این سرمایه های انسانی را از دست داده ایم .
» طرح پاسخگو کردن دانشگاه آزاد به مجلس بسیار خوب استاولادقباد طرح مورد نظر پارسایی برای پاسخگو کردن مسئولان دانشگاه آزاد به مجلس در زیر مجموعه وزارت علوم و نظارت بر آن را طرحی خوب توصیف کرد و به «ابتکار» گفت : « اگر وضعیت دانشگاه های آزاد اسلامی ساماندهی شوند و وزارتخانه علوم بتواند درباره مشکلات و اتفاقاتی که در دانشگاه ها رخ می دهد به مجلس پاسخگو باشد ، بخش اعظمی از مشکلات دانشجویان این دانشگاه کم می شود .
چرا که با نظارت می توانیم جلوی بروز بسیاری از این اتفاقات تلخ را بگیریم .
»اما پارسایی در تشریح طرح مورد نظر خود به «ابتکار» گفت : «این طرح چیزی است که مدت ها در مجلس همکاران درباره ضرورت و نیاز آن صحبت کرده اند و به دنبال پیش کشیدن راهی برای پاسخگو کردن مسئولان دانشگاه آزاد و نظارت بر آن هستند .
بنابراین باید تلاش شود دانشگاه آزاد زیر نظر وزارت علوم قرار بگیرد .
»سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی همچنین تاکید کرد : «دلایل زیادی وجود دارد که نشان می دهد باید در دانشگاه آزاد تغییراتی ایجاد شود .
با دکتر عارف به عنوان رئیس کمیسیون آموزش در این باره هنوز صحبتی نکرده ام ولی به طور یقین صحبت خواهم کرد و این موضوعی است که به طور جدی و تخصصی باید در کمیسیون آموزش دنبال شود .
» شهریه دانشجویان کجا هزینه می شود؟نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد : «چنین مسائلی در هر جا که اتفاق بیفتد نگران کننده است ، ما در اردوهای دانش آموزی و دانشجویی هم شاهد بروز وقایع این چنینی هستیم .
اما بدتر از همه این است که این اتفاق در دانشگاه آزاد رخ داده است .
دانشگاه آزادی که به واسطه گرفتن شهریه از همین دانشجویان به اینجا رسیده و مسئولان آن با پول دانشجویان برای خود امکانات رفاهی تهیه کردند اما جایی که پای حرمت و جان دانشجو درمیان است فرسوده ترین اتوبوس ها را در اختیار آنها قرار می دهند .
» او با انتقاد از این وضعیت خاطرنشان کرد : «در راستای شفاف سازی مسئولان دانشگاه آزاد اعلام کنند درآمد سالانه این دانشگاه از محل شهریه دانشجویان به چه میزان بوده و از شروع تا امروز چند هزار میلیارد درآمد کسب کرده اند که این اتوبوس سرویس دانشجویانش است؟» این عضو فراکسیون امید همچنین یادآور شد : «دانشگاه آزاد به هیچ کس پاسخگو نیست .
به همین دلیل باید زیرمجموعه وزارت علوم قرار بگیرد که هم نظارت پذیر شود و هم از موازی کاری آن در عرصه های علمی و آموزشی جلوگیری شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ابتکار
1397/10/06

»پارسایی همچنین به تخلف دیگر دانشگاه آزاد در شرایطی که به هیچ کسی پاسخگو نیست و نظارتی بر آن وجود ندارد ، اشاره کرد و به «ابتکار» گفت : «دانشگاه آزاد در سال جاری دانشجوی مازاد گرفت و پس از ثبت نام از آنها شهریه مازاد دریافت و برای آنها کارت دانشجویی صادر کرد ولی بعد از آن گفتند که اشتباه شده و پذیرفته نشده اید .
هم دریافت مازاد شهریه تخلف بوده است و هم اینکه با روح و روان این دانشجویان بازی کرده‏اند .
این فشار و ضربه سنگینی برای دانشجویان بوده است .
»فرهنگ استعفا و عذرخواهی نداریمنکته دیگری که نمایندگان روی آن متمرکز شده و انتقاد دارند این است که در کشور ما فرهنگ عذرخواهی و استعفا وجود ندارد و پس از اینکه حوادث و اتفاقات ناگوار پیش می آید کسی مسئولیت این کار را به عهده نمی گیرد و استعفا نمی دهد و عذرخواهی نمی کند .
پارسایی با انتقاد از این موضوع به «ابتکار» گفت : «این موضوع چند دلیل دارد ، اول اینکه در کشور ما کسی مسئولیت پذیر نیست چون بخش اعظمی از انتخاب‏های ما بر اساس شایسته سالاری نیست .
یکی از شاخصه‏های شایسته سالاری مسئولیت پذیری است به همین دلیل فاقد این وجه مدیریتی هستیم .
یکی از دلایل دیگر این است که مجلس و نهادهای ناظر در این باره کوتاهی کرده اند .
جا دارد وقتی مسئولان عذرخواهی نمی کنند و استعفا نمی دهند مجلس به عنوان نهاد نظارتی به موضوع ورود کند .
» این نماینده اصلاح طلب مجلس تاکید کرد : «متاسفم بگویم همان روز آتش سوزی مدرسه زاهدان ، استیضاح وزیر آموزش وپرورش در مجلس از حدنصاب افتاد .
علاوه بر اینکه فرهنگ عذرخواهی و استعفا در فرهنگ ما وجود ندارد ، عدم نظارت و پاسخگو کردن نهادها از طرف نهاد نظارتی مثل مجلس هم بسیار کمرنگ است و انتقاد به این موضوع هم وارد است .
»سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه کل مجلس در قبال این موضوع مسئول است ، خاطرنشان کرد : «مجلس روی کلیات موضوع وارد می شود و این حادثه تلخ را پیگیری می کند .
البته کمیسیون های اصل نود و خصوصا آموزش و تحقیقات بیشتر در این باره مسئول هستند و باید تلاش کنیم طرح ساماندهی دانشگاه آزاد و پاسخگو کردن مسئولان این دانشگاه را در مجلس تهیه کنیم و در کمیسیون آموزش پیش ببریم تا به صحن بیاید .
» اولادقباد ، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم ضمن استقبال از این طرح به «ابتکار» گفت : «پیشنهاد خوبی است که دانشگاه آزاد درزیر مجموعه وزارت علوم قرار بگیرد و به مجلس پاسخگو باشد .
درباره عدم نظارت جدی مسئولان و بی تدبیری آنها در صحن مجلس تذکر دادم ، چرا باید هر چند وقت یک بار شاهد چنین اتفاقات و داغدار شدن خانواده‏های زیادی باشیم؟».
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
نماینده مردم + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1397/10/05
> ایسنا : سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس حادثه تاثر برانگیز روز گذشته دانشگاه علوم تحقیقات را پیگیری می کند ، از تلاش برای تهیه طرحی جهت پاسخگو کردن دانشگاه آزاد و قرار دادن آن به عنوان زیر مجموعه وزارت علوم تاکید کرد .
> تلاش مجلس برای تهیه طرح ساماندهی دانشگاه آزاد ایسنا : سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس حادثه تاثر برانگیز روز گذشته دانشگاه علوم تحقیقات را پیگیری می کند ، از تلاش برای تهیه طرحی جهت پاسخگو کردن دانشگاه آزاد و قرار دادن آن به عنوان زیر مجموعه وزارت علوم تاکید کرد .
بهرام پارسایی در گفت وگو با ایسنا ضمن تسلیت به ملت ، دانشجویان و خانواده های داغ دیده حادثه دانشگاه علوم تحقیقات ، اظهار کرد : من به عنوان وکیل مردم و کسی که در مجلس مسئولیتی دارم از شنیدن حوادثی مثل آنچه روز گذشته در دانشگاه علوم تحقیقات افتاد به شدت متاثر و در برابر موکلین بویژه خانواده عزیزان از دست رفته احساس شرمندگی می کنم .
هر روز از گوشه و کنار کشور یک خبر تاسف برانگیز به گوش می رسد و کسی هم مسئولیت نمی پذیرد .
وی افزود : من تا به حال ندیدم کسی در قبال مشکلات و حوادث ناگوار زیرمجموعه خود مسئولیت پذیر و پاسخگو باشد .
چند روز قبل در مدرسه ای در زاهدان فاجعه ای دردناک اتفاق افتاد و در دانشگاه آزاد هم چند دانشجو به علت سهل انگاری و سوء مدیریت جان خود را از دست دادند اما کسی به روی خود نمی آورد .
نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد : چنین مسایلی در هر جا که رخ دهد تاثر برانگیز است ، ما در اردوهای دانش آموزی و دانشجویی هم شاهد بروز وقایع این چنینی هستیم .
اما بدتر از همه این است که این اتفاق در دانشگاه آزاد رخ داده؛ دانشگاه آزادی که به واسطه گرفتن شهریه از همین دانشجویان به اینجا رسیده و مسئولان آن با پول دانشجویان برای خود امکانات رفاهی تهیه کردند اما جایی که با حرمت و جان دانشجو درمیان است فرسوده ترین اتوبوس ها را در اختیار آنها قرار می دهند .
ما شاهدیم در این دانشگاه بعد از چند دهه برای پوشش دستورالعمل صادر می شود ، اما حاضر نیستند برای حفاظت از جان فرزندان ملت آن هم با پول خودشان اقدام کنند .
پارسایی در ادامه با بیان اینکه رئیس دانشگاه آزاد نباید دغدغه و مسئولیت دیگری داشته باشد و باید تمام تمرکز خود را روی مدیریت مجموعه بزرگ دانشگاه آزاد بگذارد ، تصریح کرد : در راستای شفاف سازی مسئولان دانشگاه آزاد اعلام کنند درآمد سالانه این دانشگاه از محل شهریه دانشجویان به چه میزان بوده و از شروع تا امروز چند هزارمیلیارد درآمد کسب کرده اند که این اتوبوس سرویس دانشجویانش این است که شاهدیم .
البته دانشگاه آزاد خودمختار است و به هیچ کس پاسخگو نیست .
دانشگاه آزاد باید زیر مجموعه وزارت علوم باشد که هم نظارت پذیر گردد و هم از موازی کاری آن در عرصه های علمی و آموزشی جلوگیری شود .
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه کل مجلس در قبال این موضوع مسئول است ، خاطرنشان کرد : مجلس روی کلیات موضوع وارد می شود و این حادثه تاثر برانگیز را پیگیری می کند .
البته کمیسیون های اصل نود و خصوصا آموزش و تحقیقات بیشتر در این باره مسوول هستند و باید تلاش کنیم طرح ساماندهی دانشگاه آزاد و پاسخگو کردن مسئولان این دانشگاه را در مجلس تهیه کنیم و ان شاءالله آن را در کمیسیون آموزش پیش ببریم .
کلمات کلیدی : اتوبوس دانشگاه آزاد کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/08
> آیین نامه مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی توسط معاونت آموزشی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ شد.
> آیین نامه مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی توسط معاونت آموزشی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ شد .
به گزارش «مهر» ، آیین نامه مهارت افزایی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی توسط معاونت آموزشی به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ شد .
در این آیین نامه که با هدف هدایت برنامه های چهارگانه مهارت افزایی دانشگاه ها تدوین شده است ، به دانشگاه ها مجوز طراحی تا 10 واحد دروس اختیاری تقاضامحور برای تقویت مهارت های کسب وکار دانشجویان داده شده است .
همچنین تاکید شده است معاونان آموزشی بر اجرای جنبه های عملی برنامه های درسی نظارت داشته باشند .
علاوه بر این ، سازوکار تامین مالی و پشتیبانی اجرای برنامه های مهارت افزایی مشخص شده است .
1
فهرست